Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери полиция органдары әскери қызметшілерінің қызметтік әдеп қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 12 шілдедегі № 352 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 17 тамызда № 15498 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2023 жылғы 31 мамырдағы № 529 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қорғаныс министрінің 31.05.2023 № 529 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығы.
"Әскери полиция органдары туралы" 2005 жылғы 21 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабы 1-тармағының 8) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери полиция органдары әскери қызметшілерінің қызметтік әдеп қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Әскери полициясы бас басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықтың көшірмесін мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде қағаз және электрондық түрде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты алғашқы ресми жариялағанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Бұйрықтың орындалуын бақылау Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығына жүктелсін.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
генерал-полковник
С. Жасұзақов
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2017 жылғы 12 шілдедегі
№ 352 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери полиция органдары әскери қызметшілерінің қызметтік әдеп қағидалары
1. Осы Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери полиция органдары әскери қызметшілерінің қызметтік әдеп қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Әскери полиция органдары туралы" 2005 жылғы 21 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабы 1-тармағының 8) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери полиция органдары әскери қызметшілері мінез-құлқының негізгі нормаларын айқындайды.

Об утверждении Правил служебной этики военнослужащих органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 12 июля 2017 года № 352. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 августа 2017 года № 15498. Утратил силу приказом Министра обороны Республики Казахстан от 31 мая 2023 года № 529.
Сноска. Утратил силу приказом Министра обороны РК от 31.05.2023 № 529 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 8) пункта 1 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан от 21 февраля 2005 года "Об органах военной полиции" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила служебной этики военнослужащих органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан.
2. Главному управлению военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в бумажном и электронном видах в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
4) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Министра обороны – начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
генерал-полковник
С. Жасузаков
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 12 июля 20___ года № 352
Правила
служебной этики военнослужащих органов военной полиции
Вооруженных Сил Республики Казахстан
1. Настоящие Правила служебной этики военнослужащих органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 8) пункта 1 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан от 21 февраля 2005 года "Об органах военной полиции" и определяют основные нормы поведения военнослужащих органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан.

2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полиция органдарының әскери қызметшілерін (бұдан әрі – әскери полиция әскери қызметшілері) әскери полиция органдарына әскери қызметке кіргеннен кейін үш жұмыс күні ішінде әскери полицияның кадрлар органдары Қағидалармен жазбаша нысанда таныстыруға тиіс.
3. Әскери полиция әскери қызметшілері өзінің қызметтік жұмысында:
1) Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын және өзге де нормативтік құқықтық актілерін мүлтіксіз сақтауға;
2) Қазақстан Республикасы Президентінің саясатын жақтауға және оны дәйекті түрде жүзеге асыруға, өзінің іс-әрекеттерімен мемлекеттік биліктің, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің және әскери полиция органдарының беделін нығайтуға ықпал етуге;
3) адам мен азаматтың тегіне, әлеуметтік, лауазымдық және мүліктік жағдайына, жынысына, нәсіліне, ұлтына, тіліне, дінге көзқарасына, нанымына, тұрғылықты жеріне және өзге де жағдайларға қарамастан, ар-намысы мен абыройын құрметтеуге;
4) Қазақстан Республикасына, мемлекеттік билікке, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне және әскери полиция органдарына кір келтіруге ықпал ететін іс-әрекеттерді жасауға жол бермеуге;
5) өзінің қызметке деген көзқарасымен және өзінің мінез-құлқымен ұжымда тұрақты және оң моральдық-психологиялық жағдай жасауға ықпал етуге;
6) әскери киім нысанын құрметпен және абыроймен киіп жүруге. Өзінің барлық мінез-құлқымен қызметте де, тұрмыста да жоғары әдептілігімен және айналасындағылармен әдепті қарым-қатынасымен үлгі болуға;
7) өзінің функцияларын адал, әділ және қалтқысыз жүзеге асыруға, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріндегі құқық тәртібін нығайтуда тиімділікке қол жеткізуге;
8) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген құзыреті шегінде заңнамада көзделген қылмыстар мен құқық бұзушылықтардың алдын алу, сақтандыру, анықтау, жолын кесу және оларды ашу жөніндегі барлық шараларды қабылдауға;
9) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар жасауға жол бермеуге, сыбайлас жемқорлыққа қарсы тұруға, оның кез келген көріністеріне төзбеуге;
10) әскери полиция органы басшылығының мәліметіне оларға белгілі болған сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар жағдайлары туралы, сондай-ақ сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар жасауға көндіру мақсатында қандай да бір адамдардың оларға өтініш жасау фактілері туралы дереу жеткізуге;
11) өзінің кәсіби қызметінде жеке басының мүдделерінен мемлекеттік және қызметтік мүдделерді жоғары қоюға;
12) өзінің машығы мен кәсіби шеберлігін жетілдіруге, елдегі және шетелдегі әскери-саяси ахуалды ұдайы білуге;

2. Военнослужащие органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – военнослужащие военной полиции)в течение трех рабочих дней после поступления на воинскую службу в органы военной полиции, кадровыми органами военной полиции должны быть в письменной форме ознакомлены с Правилами.
3. Военнослужащим военной полиции в своей служебной деятельности следует:
1) неукоснительно соблюдать Конституцию, законы и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан;
2) быть приверженными политике Президента Республики Казахстан и последовательно проводить ее в жизнь, способствовать своими действиями укреплению авторитета государственной власти, Вооруженных Сил Республики Казахстан и органов военной полиции;
3) уважать честь и достоинство человека и гражданина независимо от происхождения, социального, должностного и имущественного положений, пола, расы, национальности, языка, отношения к религии, убеждений, места жительства и иных обстоятельств;
4) не допускать совершения действий, способных дискредитировать Республику Казахстан, государственную власть, Вооруженные Силы Республики Казахстан и органы военной полиции;
5) своим отношением к службе и личным поведением способствовать созданию устойчивой и позитивной морально-психологической обстановки в коллективе;
6) с честью и достоинством носить военную форму одежды. Всем своим поведением подавать пример высокой порядочности и тактичного обращения с окружающими, как на службе, так и в быту;
7) осуществлять свои функции честно, справедливо и беспристрастно, добиваться эффективности в укреплении правопорядка в Вооруженных Силах Республики Казахстан;
8) принимать все предусмотренные законодательством меры по профилактике, предупреждению, выявлению, пресечению и раскрытию преступлений и правонарушений в пределах компетенции, установленной законами Республики Казахстан;
9) не допускать совершения коррупционных правонарушений, противостоять коррупции, быть нетерпимыми к любым ее проявлениям;
10) незамедлительно доводить до сведения руководства органа военной полиции о ставших им известных случаях коррупционных правонарушений, а также о фактах обращения к ним каких-либо лиц с целью склонения к совершению коррупционных правонарушений;
11) признавать в своей профессиональной деятельности приоритет государственных и служебных интересов над личными;
12) совершенствовать свою выучку и профессиональное мастерство, постоянно владеть военно-политической обстановкой в стране и за рубежом;

13) әріптестер және өзге де әскери қызметшілер тарапынан қызметтік әдеп нормаларын бұзу фактілерінің жолын кесуге;
14) әскери және еңбек тәртібін сақтауға, әскери антқа адал болуға, әскери полиция органдарының беделін арттыруға, өзінің лауазымдық міндеттерін қалтқысыз және сапалы орындауға, ол үшін өзінің жұмыс уақытын тиімді пайдалануға;
15) өзінің іс-әрекеттерімен және мінез-құлқымен қоғам тарапынан айтылатын сынға себепкер болмауға, сынағаны үшін қудалауға жол бермеуге, орынды сынды кемшіліктерді жою және өзінің қызметін жақсарту үшін пайдалануға;
16) әріптестермен тілектес қарым-қатынаста болуға, азаматтармен қарым-қатынаста әдептілік және ілтипаттылық танытуға;
17) әскери қызметшілердің құжаттарын тексеру кезінде олардың ар-намысы мен абыройын қорлау фактілеріне жол бермеуге, үнемі жоғары мәдениеттің, қарапайымдылық пен ұстамдылықтың үлгісі болуға;
18) қойылған міндеттерді шешуде оңтайлы және үнемді тәсілдерді қолдануға, автокөлік құралдарын қоса алғанда, өзіне сеніп тапсырылған мемлекеттік меншікті ұтымды, тиімді және тек қызметтік мақсаттарда пайдалануға;
19) қызметтік ақпаратты пайдакүнемдік және өзге де жеке мақсаттарда пайдалануға жол бермеуге;
20) әскери полиция органдары әскери қызметшілерінің тиімді жұмыс істеуіне және олардың лауазымдық міндеттерін тиісті түрде орындауына кедергі жасайтын іс-әрекеттерге қарсы тұруға;
21) қызметтік мәселелерді шешу мақсатында бастық пен бағынысты арасындағы достық немесе туыстық байланыстарды жеке пайдакүнемдік мүдделерде пайдалануға жол бермеуге;
22) жалпы қабылданған моральдық-әдептілік нормаларын ұстануға, қоғамға жат мінез-құлық, оның ішінде қоғамдық орындарда адамның қадір-қасиетіне және қоғамдағы адамгершілікке нұқсан келтіретін масаң күйінде болу жағдайларына жол бермеуге;
23) жол жүрісі қауіпсіздігінің және көлікті қауіптілігі жоғары құрал ретінде пайдаланудың белгіленген қағидаларын қатаң және нақты орындауға, жол жүрісі қағидаларын сақтаудың және жүргізуші сыпайылылығының үлгісі болуға тиіс.
4. Әскери полиция органдарының әскери қызметшілері қызметтен тыс уақытта:
1) теріс қоғамдық пікір тудыратын жағдайларға жол бермеуге, олардың беделіне нұқсан келтіретін мінез-құлықтан аулақ болуға;
2) қарапайымдылық танытуға, өзінің лауазымдық жағдайын баса көрсетпеуге және пайдаланбауға;
3) лауазымдық міндеттерді қалтқысыз және объективті түрде орындауға ықпал етуі мүмкін қаржылық және іскери өзара қатынастардан аулақ болуға;
4) қылмыстық процеске, әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша өндіріске, жазаны орындау және жалпықызметтік тексерулерді жүзеге асыру кезінде қатысатын адамдармен жеке байланыстарға жол бермеуге;

13) пресекать факты нарушения норм служебной этики со стороны коллег и иных военнослужащих;
14) соблюдать воинскую и трудовую дисциплины, быть верными военной присяге, повышать престиж органов военной полиции, беспристрастно и качественно исполнять свои должностные обязанности, эффективно использовать для этого свое рабочее время;
15) своими действиями и поведением не давать повода для критикисо стороны общества, не допускать преследования за критику, использовать конструктивную критику для устранения недостатков и улучшения своей деятельности;
16) поддерживать доброжелательные отношения с коллегами, проявлять корректность и внимательность в обращении с гражданами;
17) не допускать фактов унижения чести и достоинства военнослужащих при проверке их документов, постоянно служить примером высокой культуры, скромности и выдержанности;
18) применять оптимальные и экономичные способы в решении поставленных задач, рационально, эффективно и только в служебных целях использовать вверенную государственную собственность, включая автотранспортные средства;
19) не допускать использования служебной информации в корыстных и иных личных целях;
20) противостоять действиям, препятствующим эффективному функционированию и надлежащему выполнению должностных обязанностей военнослужащими органов военной полиции;
21) не допускать использование дружеских или родственных связей между начальником и подчиненным в целях решения служебных вопросов в личных корыстных интересах;
22) придерживаться общепринятых морально-этических норм, не допускать случаев антиобщественного поведения, в том числе нахождения в общественных местах в состоянии опьянения, оскорбляющем человеческое достоинство и общественную нравственность;
23) строго и точно выполнять установленные правила безопасности движения и эксплуатации транспорта как средства повышенной опасности, быть образцом соблюдения правил дорожного движения и водительской вежливости.
4. Во внеслужебное время военнослужащим органов военной полиции следует:
1) не допускать случаев, поступков, действий, вызывающих негативный общественный резонанс, воздерживаться от поведения, которое может навредить их репутации;
2) проявлять скромность, не подчеркивать и не использовать свое должностное положение;
3) воздерживаться от финансовых и деловых взаимоотношений, которые могут повлиять на беспристрастность и объективность исполнения должностных обязанностей;
4) не допускать личных контактов с лицами, участвующими в уголовном процессе, в производстве по делам об административных правонарушениях, при исполнении наказания и осуществлении проверок общеслужебной деятельности;

5) әскери киім нысанында ойын-сауық орындарына барудан аулақ болуға тиіс.
5. Ұйымдастыру-басқару өкілеттіліктері берілген әскери полиция әскери қызметшілері:
1) өзінің мінез-құлқымен бейтараптықтың, әділдіктің, риясыздықтың, жеке тұлғаның ар-намысы мен абыройына құрметпен қараудың үлгісі болуға;
2) меритократия қағидаттарын сақтауды қамтамасыз етуге, кадр мәселелерін шешу кезінде туыстық, жерлестік және жеке басына берілгендік белгілері бойынша артықшылық танытпауға;
3) бағыныстылардың қызмет нәтижелерін бағалау, сондай-ақ көтермелеу және жазалау шараларын қолдану кезінде әділдік пен объективтілік танытуға;
4) еңбекті, денсаулықты қорғауға, тиімді қызмет ету үшін қауіпсіз және қажетті жағдайлар жасауға, сондай-ақ әскери полиция органдары әскери қызметшілерінің ар-намысы мен қадір-қасиетін кемсітушіліктің және қол сұғушылықтың кез келген нысандарын болдырмайтын қолайлы моральдық-психологиялық ахуалды қалыптастыруға бағытталған шаралар қабылдауға;
5) қызметтік емес сипаттағы мәселелерді шешу кезінде бағыныстылардың қызметіне ықпал ету үшін өзінің қызметтік жағдайын пайдалануға жол бермеуге;
6) бағыныстыларда жалпы жоғары және кәсіби мәдениетті тәрбиелеуге, осы Қағидаларды мүлтіксіз сақтаудың үлгісі болуға;
7) бағыныстыларға нақты орындай алмайтын өкімдерді бермеуге және олардан лауазымдық міндеттерінің шегінен тыс шығатын тапсырмаларды орындауын талап етпеуге;
8) бағыныстыларды құқыққа қарсы теріс қылықтарды немесе жалпы қабылданған моральдық-әдептілік нормаларына жат қылықтарды жасауға мәжбүрлемеуге;
9) бағыныстыларға қатысты негізсіз айыптауларға, дөрекілік, адамның қадір-қасиетін қорлау, әдепсіздік фактілеріне жол бермеуге тиіс.
6. Әскери полиция органдарының әскери қызметшілері Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің беделіне нұқсан келтірмей, пікірсайысты сыпайы нысанда жүргізуге тиіс.
7. Әскери полиция органдарының әскери қызметшісіне сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасады деп жариялы түрде негізсіз айып тағылған кезде ол осындай айыптауды анықтаған күннен бастап бір ай мерзімде, оның ішінде сот тәртібінде теріске шығару жөнінде шаралар қабылдауға тиіс.

5) воздерживаться от посещений увеселительных заведений в военной форме одежды.
5. Военнослужащим военной полиции, наделенным организационно-распорядительными полномочиями, следует:
1) своим поведением служить примером беспристрастности, справедливости, бескорыстия, уважительного отношения к чести и достоинству личности;
2) обеспечивать соблюдение принципов меритократии, при решении кадровых вопросов не оказывать предпочтения по признакам родства, землячества и личной преданности;
3) проявлять справедливость и объективность при оценке результатов деятельности подчиненных, а также применении мер поощрения и взысканий;
4) принимать меры, направленные на охрану труда, здоровья, создание безопасных и необходимых условий для эффективной деятельности, а также создание благоприятной морально-психологической атмосферы, исключающей любые формы дискриминации и посягательств на честь и достоинство военнослужащих органов военной полиции;
5) не допускать использования служебного положения для оказания влияния на деятельность подчиненных при решении вопросов неслужебного характера;
6) воспитывать у подчиненных высокую общую и профессиональную культуру, быть примером неукоснительного соблюдения настоящих Правил;
7) не отдавать подчиненным явно невыполнимых распоряжений
и не требовать от них исполнения поручений, выходящих за рамки
их должностных обязанностей;
8) не понуждать подчиненных к совершению противоправных проступков или поступков, не совместимых с общепринятыми морально-этическими нормами;
9) не допускать по отношению к подчиненным необоснованных обвинений, фактов грубости, унижения человеческого достоинства, бестактности.
6. Военнослужащие органов военной полиции должны вести дискуссии в корректной форме, не подрывая авторитета Вооруженных Сил Республики Казахстан.
7. При необоснованном публичном обвинении военнослужащего органов военной полиции в совершении коррупционного правонарушения ему следует принять меры по опровержению этих обвинений в месячный срок со дня обнаружения такого обвинения, в том числе в судебном порядке.