Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 27 маусымдағы № 463 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 20 шілдедегі № 285 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 18 тамызда № 15512 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 2 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-152 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2022 жылғы 2 желтоқсандағы № 117 бірлескен бұйрығымен.
Ескерту. Бірлескен бұйрықтың күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 02.12.2022 № ҚР ДСМ-152 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 02.12.2022 № 117 бірлескен бұйрығымен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).
2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік Кодексінің 141-бабының 2-тармағына және 143-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы:
осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес амбулаториялық-емханалық және консультациялық-диагностикалық көмек көрсететін денсаулық сақтау объектілеріне;
осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес дәрілік заттарды дайындау объектілеріне;
осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды, медициналық техниканы сақтау, көтерме және бөлшек саудада өткізу объектілеріне;
осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес дәстүрлі және халық медицинасы (емшілік) объектілеріне;
осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес паллиативтік көмек және мейіргерлік күтім көрсететін денсаулық сақтау объектілеріне;
осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес денсаулық сақтау, қалпына келтіру емі және медициналық оңалту объектілеріне;
осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау объектілеріне;
осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес стоматологиялық қызмет көрсететін объектілерге;
осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес сот медицинасы және патологиялық анатомия саласында қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау объектілеріне;
осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес қан қызметі саласында қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау объектілеріне;
осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі тәрбиелеу және оқыту объектілерге;
осы бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес балалардың сауықтыру және санаторлық (жыл бойғы, маусымдық) объектілеріне;
осы бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес компьютерлер (дербес компьютерлер, планшетті дербес ноутбуктер) және бейнетерминалдар (компьютер клубтары) арқылы халыққа қызмет көрсету объектілеріне;
осы бұйрыққа 15-қосымшаға сәйкес білім беру объектілеріне;
осы бұйрыққа 16-қосымшаға сәйкес тамақ өнімдерін өндіретін, қайта өңдейтін және өткізетін қоғамдық тамақтану объектілеріне;
осы бұйрыққа 17-қосымшаға сәйкес тамақ өнімдерін өндіру объектілеріне;
осы бұйрыққа 18-қосымшаға сәйкес көтерме және бөлшек сауда объектілеріне;
осы бұйрыққа 19-қосымшаға сәйкес жолаушыларды тасымалдауды жүзеге асыратын ұйымдарға және көлік құралдарына (теміржол, су, әуе); иондаушы сәулелену көздерін, қауіпті химиялық және уытты жүктерді тасымалдауды жүзеге асыратын ұйымдарға және көлік құралдарына (теміржол, автомобиль, су және әуе);
осы бұйрыққа 20-қосымшаға сәйкес көлік құралдарына (әуе, теміржол, су, автомобиль) және жолаушыларға қызмет көрсету объектілеріне;
осы бұйрыққа 21-қосымшаға сәйкес радиациялық қауіпті объектілерге;
осы бұйрыққа 22-қосымшаға сәйкес көліктегі (теміржол, әуе, су және автомобиль) қоғамдық тамақтану объектілеріне, борттық тамақтану объектілеріне;
осы бұйрыққа 23-қосымшаға сәйкес парфюмерлік-косметикалық өнімдерді және гигиена құралдарын өндіру, сақтау және өткізу объектілеріне;
осы бұйрыққа 24-қосымшаға сәйкес адамдар уақытша тұратын объектілерге;
осы бұйрыққа 25-қосымшаға сәйкес әлеуметтік-тұрмыстық инфрақұрылым объектілеріне (мәдени-ойын-сауық объектілері, тұрғын үй және әкімшілік ғимараттар, тұрғын үй және қоғамдық ғимараттарды, кеңселерді пайдалану ұйымдары, үйлерді басқаратын ұйымдар, үй-жай иелерінің кооперативтері);
осы бұйрыққа 26-қосымшаға сәйкес кәрізді (оның ішінде жауын-шашын кәрізін) тазарту құрылыстарына және желілеріне;
осы бұйрыққа 27-қосымшаға сәйкес өндіру және тұтыну қалдықтарын орналастыру, залалсыздандыру, көму полигондарына;
осы бұйрыққа 28-қосымшаға сәйкес спорттық-сауықтыру мақсатындағы объектілерге, бассейндерге, моншаларға, сауналарға, кір жуу, химиялық тазарту орындарына;

Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
Совместный приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 июня 2017 года № 463 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 июля 2017 года № 285. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 августа 2017 года № 15512. Утратил силу совместным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 декабря 2022 года № ҚР ДСМ-152 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 декабря 2022 года № 117.
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра здравоохранения РК от 02.12.2022 № ҚР ДСМ-152 и Министра национальной экономики РК от 02.12.2022 № 117 (вводится в действие с 01.01.2023).
В соответствии с пунктом 2 статьи 141 и пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) проверочные листы в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения с требованиями к:
объектам здравоохранения, оказывающим амбулаторно-поликлиническую и консультативно-диагностическую помощь согласно приложению 2 к настоящему приказу;
объектам по изготовлению лекарственных средств согласно приложению 3 к настоящему приказу;
объектам хранения оптовой и розничной реализации лекарственных средств, изделий медицинского назначения, медицинской техники согласно приложению 4 к настоящему приказу;
объектам традиционной и народной медицины (целительства) согласно приложению 5 к настоящему приказу;
объектам здравоохранения, оказывающим паллиативную помощь и сестринский уход согласно приложению 6 к настоящему приказу;
объектам здравоохранения, восстановительного лечения и медицинской реабилитации согласно приложению 7 к настоящему приказу;
объектам здравоохранения, оказывающим стационарную помощь согласно приложению 8 к настоящему приказу;
объектам оказывающим стоматологические услуги согласно приложению 9 к настоящему приказу;
объектам здравоохранения, осуществляющим деятельность в сфере судебной медицины и патологической анатомии согласно приложению 10 к настоящему приказу;
объектам здравоохранения, осуществляющим деятельность в сфере службы крови согласно приложению 11 к настоящему приказу;
объектам дошкольного воспитания и обучения согласно приложению 12 к настоящему приказу;
детским оздоровительным и санаторным объектам (круглогодичные, сезонные) согласно приложению 13 к настоящему приказу;
объектам по оказанию услуг населению, посредством компьютеров (персональные компьютеры, планшетные персональные ноутбуки) и видеотерминалы (компьютерные клубы) согласно приложению 14 к настоящему приказу;
объектам образования согласно приложению 15 к настоящему приказу;
объектам общественного питания с производством, переработкой и реализацией пищевой продукции согласно приложению 16 к настоящему приказу;
объектам по производству пищевой продукции согласно приложению 17 к настоящему приказу;
объектам оптовой и розничной торговли согласно приложению 18 к настоящему приказу;
организациям и транспортным средствам (железнодорожные, водные, воздушные) осуществляющим перевозку пассажиров; организациям и транспортным средствам (железнодорожные, автомобильные, водные и воздушные) осуществляющим транспортировку источников ионизирующего излучения, опасных химических и токсических грузов согласно приложению 19 к настоящему приказу;
объектам по обслуживанию транспортных средств (воздушных, железнодорожных, водных, автомобильных) и пассажиров согласно приложению 20 к настоящему приказу;
радиационно-опасным объектам согласно приложению 21 к настоящему приказу;
объектам общественного питания на транспорте (железнодорожном, воздушном, водном и автомобильном), объекты бортового питания согласно приложению 22 к настоящему приказу;
объектам производства, хранения и реализации парфюмерно-косметической продукции и средств гигиены согласно приложению 23 к настоящему приказу;
объектам временного проживания людей согласно приложению 24 к настоящему приказу;
объектам социально-бытовой инфраструктуры (культурно-зрелищные объекты, жилые и административные здания, организации по эксплуатации жилых и общественных зданий, офисов, организации, управляющие домами, кооперативы собственников помещений и другие) согласно приложению 25 к настоящему приказу;
канализационным очистным сооружениям и сетям (в том числе ливневой канализации) согласно приложению 26 к настоящему приказу;
полигонам по размещению, обезвреживанию, захоронению отходов производства и потребления согласно приложению 27 к настоящему приказу;
объектам спортивно-оздоровительного назначения, бассейны, бани, сауны, прачечные, химчистки согласно приложению 28 к настоящему приказу;

осы бұйрыққа 29-қосымшаға сәйкес 2-санаттағы су объектілеріне (мәдени-тұрмыстық мақсаттағы), демалыс орындарына (жағажайларға);
осы бұйрыққа 30-қосымшаға сәйкес емдеу-косметологиялық объектілеріне, сұлулық салондарына, косметологиялық орталықтарға, шаштараздарға;
осы бұйрыққа 31-қосымшаға сәйкес су көздеріне, шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауға арналған су жинау орындарына, орталықтандырылған және орталықтандырылмаған шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау жүйелеріне;
осы бұйрыққа 32-қосымшаға сәйкес жерлеу мақсатындағы объектілерге, бейіттерге, саябақтарға, қоғамдық дәретханаларға;
осы бұйрыққа 33-қосымшаға сәйкес өндірістік мақсаттағы, технологиялық процестер мен жабдықтар, жылыту, жарықтандыру, желдету және ауаны баптау, сумен жабдықтау, су бұру және өндірістік объектілерде (оның ішінде көлік объектілерінде) өнеркәсіптік қалдықтарды кәдеге жарату ғимараттарына, құрылыстары мен үй-жайларына;
осы бұйрыққа 34-қосымшаға сәйкес мұнай операцияларын жүзеге асыратын технологиялық және ілеспе объектілер мен құрылыстарға;
осы бұйрыққа 35-қосымшаға сәйкес радиотехникалық объектілерге және радиоэлектрондық құралдарға;
осы бұйрыққа 36-қосымшаға сәйкес құрылыс объектілерін салу, реконструкциялау, жөндеу және пайдалануға енгізу кезінде өндірістік мақсаттағы объектілерге, ғимараттар мен құрылыстарға;
осы бұйрыққа 37-қосымшаға сәйкес көмір өнеркәсібінің өндірістік мақсатындағы объектілеріне, ғимараттары мен құрылыстарына;
осы бұйрыққа 38-қосымшаға сәйкес химиялық өнеркәсіптің өндірістік мақсатындағы объектілеріне, ғимараттары мен құрылыстарына;
осы бұйрыққа 39-қосымшаға сәйкес түрлі-түсті металлургия және тау-кен өнеркәсібінің өндірістік мақсатындағы объектілеріне, ғимараттары мен құрылыстарына;
осы бұйрыққа 40-қосымшаға сәйкес зертханалардың барлық түрлеріне;
осы бұйрыққа 41-қосымшаға сәйкес арнайы тамақ өнімдерін сақтау және (немесе) өткізу объектілеріне;
осы бұйрыққа 42-қосымшаға сәйкес дәрілік заттарды, вакциналар мен басқа да иммундық-биологиялық препараттарды, дезинфекциялау, дезинсекциялау, дератизациялау құралдары мен препараттарын сақтау және тасымалдау объектілеріне;
осы бұйрыққа 43-қосымшаға сәйкес инфекциялық аурулардың таралуына байланысты карантин және шектеу шаралары енгізілген жағдайда мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылауға және қадағалауға жататын объектілерге қойылатын талаптары бар тексеру парақтары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.07.2020 № ҚР ДСМ-77/2020 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.07.2020 № 52 бірлескен бұйрығымен.

водным объектам 2 категории (культурно-бытового назначения), места отдыха (пляжи) согласно приложению 29 к настоящему приказу;
лечебно-косметологическим объектам, салонам красоты, косметологическим центрам, парикмахерским согласно приложению 30 к настоящему приказу;
водоисточникам, мест водозабора для хозяйственно-питьевого водоснабжения, централизованных и нецентрализованных систем хозяйственно-питьевого водоснабжения согласно приложению 31 к настоящему приказу;
объектам похоронного назначения, кладбищ, парков, общественных туалетов и прочих согласно приложению 32 к настоящему приказу;
зданиям, сооружениям и помещениям производственного назначения, технологических процессов и оборудований, отоплений, освещений, вентиляции и кондиционирования воздуха, водоснабжения, водоотведения и утилизации промышленных отходов на производственных объектах (в том числе на объектах транспорта) согласно приложению 33 к настоящему приказу;
технологическим и сопутствующим объектам и сооружениям, осуществляющим нефтяные операции согласно приложению 34 к настоящему приказу;
радиотехническим объектам и радиоэлектронным средствам согласно приложению 35 к настоящему приказу;
объектам, зданиям и сооружениям производственного назначения при строительстве, реконструкции, ремонте и вводе, эксплуатации объектов строительства согласно приложению 36 к настоящему приказу;
объектам, зданиям и сооружениям производственного назначения угольной промышленности согласно приложению 37 к настоящему приказу;
объектам, зданиям и сооружениям производственного назначения химической промышленности согласно приложению 38 к настоящему приказу;
объектам, зданиям и сооружениям производственного назначения, цветной металлургии и горнодобывающей промышленности согласно приложению 39 к настоящему приказу;
всем видам лабораторий согласно приложению 40 к настоящему приказу;
объектам по хранению и (или) реализации специализированных пищевых продуктов согласно приложению 41 к настоящему приказу;
объектам хранения и транспортировки лекарственных средств, вакцин и других иммунобиологических препаратов, средств и препаратов дезинфекции, дезинсекции, дератизации согласно приложению 42 к настоящему приказу;
объектам, подлежащим государственному санитарно-эпидемиологическому контролю и надзору при введении карантина и ограничительных мероприятий в связи распространением инфекционных заболеваний, согласно приложению 43 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным совместным приказом Министра здравоохранения РК от 05.07.2020 № ҚР ДСМ-77/2020 и Министра национальной экономики РК от 06.07.2020 № 52 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

2. "Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парағын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 804 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12725 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 22 қаңтарда жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Қоғамдық денсаулық сақтау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерін ресми жариялау және Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
___________________
Т. Сүлейменов
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
_________________
Е. Біртанов
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасы Құқықтық
статистика және арнайы есепке алу
жөніндегі комитетінің төрағасы
____________ Б. Мусин
2017 жылғы 21 шілде
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2017 жылғы 20 шілдедегі
№ 285
және Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2017 жылғы 27 маусымдағы
№ 463 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік Кодексінің 141-бабына және "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 21-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленген.

2. Признать утратившим силу приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 804 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочного листа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12725, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" от 22 января 2016 года).
3. Комитету охраны общественного здоровья Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________________ Т. Сулейменов
Министр здравоохраненияРеспублики Казахстан_________________ Е. Биртанов
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Комитета по правовой
статистике и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
_____________________ Б. Мусин
31 июля 2017 год
Приложение 1
к совместному приказу
Министра национальной
экономики Республики Казахстан
от 20 июля 2017 года № 285
и Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 463
Критерии оценки степени риска
в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени риска в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (далее – Критерии) разработаны в соответствии со статьей 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года и пунктом 3 статьи 21 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения".

2. Алып тасталды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.10.2018 № ҚР ДСМ-30 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.10.2018 № 44 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
3. Тексерулерді тағайындау халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау органы әзірлейтін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары негізінде жүзеге асырылады.
4. Осы Өлшемшарттарда келесі анықтамалар қолданылады:
1) елеулі бұзушылықтар – осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларына сәйкес елеусіз және өрескел бұзушылықтарына жатпайтын халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы ҚР заңнамасы талаптарының бұзушылықтары;
2) елеусіз бұзушылықтар – оларды сақтамау халық денсаулығы үшін формалді жол берілген елеусіз салдарларға алып келген және (немесе) алып келуі мүмкін, бірақ халыққа елеулі зиян келтірмеген санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы ҚР заңнамасы талаптарының бұзушылықтары;
3) өрескел бұзушылықтар – оларды сақтамау халықтың денсаулығы үшін ауыр салдарларға алып келген және (немесе) алып келуі мүмкін халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы ҚР заңнамасын қасақана немесе айқын және елеулі бұзушылықтары;
4) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы тәуекел – тексерілетін субъектінің (объектінің) қызметі нәтижесінде адамның өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға салдарының ауырлық дәрежесін ескере отырып зиян келтіру ықтималдығы;
5) эпидемиялық маңызы бар объектілер – өндіретін өнімі және (немесе) қызметі халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптары бұзылған кезінде халық арасында тамақтан уланулардың және (немесе) инфекциялық, паразиттік аурулардың пайда болуына алып келуі және (немесе) өнеркәсіптік және радиоактивті ластану халықтың денсаулығына зиян келтіруі мүмкін объектілер.
5. Өлшемшарттар объективті және субъективті өлшемшарттар арқылы қалыптастырылады.
2-тарау. Тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары
6. Бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) екі тәуекел дәрежесі: жоғары тексерулердің кезеңділігін көрсете отырып және жоғары дәрежеге жатқызылмаған бойынша бөлінеді, осы Өлшемшарттарға 1-қосымшаға (бұдан әрі - 1-қосымша) сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.10.2018 № ҚР ДСМ-30 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.10.2018 № 44 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

2. Исключен совместным приказом Министра здравоохранения РК от 31.10.2018 № ҚР ДСМ-30 и Министра национальной экономики РК от 31.10.2018 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Назначение проверок осуществляется на основании критериев оценки степени риска, разрабатываемых государственным органом контроля и надзора в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
4. В настоящих Критериях используются следующие определения:
1) значительные нарушения – нарушения требований законодательства Республики Казахстан в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, не относящиеся к незначительным и грубым нарушениям в соответствии с подпунктами 2) и 3) настоящего пункта;
2) незначительные нарушения – нарушения требований законодательства Республики Казахстан в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, несоблюдение которых повлекло и (или) может повлечь формально допущенные, но не нанесшие какого-либо ощутимого вреда населению;
3) грубые нарушения – умышленное или неосторожное явное и существенное нарушения законодательства Республики Казахстан в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, несоблюдение которых повлекло и (или) может повлечь тяжкие последствия здоровью населения;
4) риск в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения – вероятность причинения вреда в результате деятельности проверяемого субъекта (объекта) жизни или здоровью человека, окружающей среде с учетом степени тяжести его последствий;
5) эпидемически значимые объекты – объекты, производимая продукция и (или) деятельность которых при нарушении требований законодательства Республики Казахстан в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения может привести к возникновению пищевых отравлений и (или) инфекционных, паразитарных заболеваний среди населения, и (или) нанести вред здоровью населения от промышленных и радиоактивных загрязнений.
5. Критерии формируются посредством объективных и субъективных критериев.
Глава 2. Объективные критерии оценки степени риска
6. Субъекты (объекты) контроля и надзора распределяются по двум степеням риска: высокая с указанием периодичности проверок и не отнесенная к высокой в соответствии с приложением 1 к настоящим Критериям (далее - приложение 1).
Сноска. Пункт 6 в редакции совместного приказа Министра здравоохранения РК от 31.10.2018 № ҚР ДСМ-30 и Министра национальной экономики РК от 31.10.2018 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

7. Алып тасталды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.10.2018 № ҚР ДСМ-30 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.10.2018 № 44 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
8. Эпидемиялық маңыздылығы жоғары объект тексерулер жүргізудің жартыжылдық кестесі бекітілгеннен кейін пайдалануға қабылданған жағдайда, ол 1-қосымшаға сәйкес тексеру кезеңділігімен келесі жартыжылдыққа арналған тексерулер жүргізу кестесіне енгізіледі.
9. Жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылмаған объектілерге қатысты жоспардан тыс тексерулер ғана жүргізіледі.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.10.2018 № ҚР ДСМ-30 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.10.2018 № 44 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
3-тарау. Тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары
10. Субъективті өлшемшарттар тексерілетін адал субъектілерді (объектілерді) ерекше тәртіп бойынша тексеру жүргізуден босату түрінде оларды көтермелеу қағидатын іске асыру мақсатында әзірленген.
11. Егер субъектіде (объектіде) санитариялық-эпидемиологиялық аудит жүргізілсе, сәйкестігі туралы қорытындыларымен аудиторлық есеп ұсынылса, онда субъект (объект) мерзімі 12 айдан асырмай тексерулерден босатылады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.10.2018 № ҚР ДСМ-30 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.10.2018 № 44 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
12. Егер өткен күнтізбелік жыл (жартыжылдық) ішінде субъект (объект) тексерілмесе, ол алдыңғы күнтізбелік жыл (жартыжылдық) нәтижелері бойынша айқындалған топта қалдырылады.
13. Бір субъектіге (заңды тұлғаға) жатқызылатын эпидемиялық маңыздылығы жоғары объектілердің тәуекел тобын айқындау әрбір объект үшін жеке жүргізіледі.
14. Бақылау және қадағалау объектілеріне тексеру жүргізу кестесін жасау ең аз қажеттілік және жеткіліктілік, тексерілетін адал субъектілерді көтермелеу, бақылау мен қадағалауды бұзушыларға аудару қағидаттарын ескере отырып жасалады.
15. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы талаптардың бұзушылық дәрежесіне бөлу тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттарына осы Өлшемшарттарға 2-қосымшаға сәйкес айқындалады.
Бір өрескел бұзушылық анықталған кезде тексерілетін субъектіге 100 тәуекел дәрежесінің көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты ерекше тәртіп бойынша тексеру жүргізіледі.
Егер өрескел бұзушылық анықталмаса, онда тәуекел дәрежесінің көрсеткішін айқындау үшін елеулі және елеусіз бұзушылықтар бойынша қосынды көрсеткіш есептеледі.

7. Исключен совместным приказом Министра здравоохранения РК от 31.10.2018 № ҚР ДСМ-30 и Министра национальной экономики РК от 31.10.2018 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. В случае принятия в эксплуатацию объекта высокой эпидемической значимости после утверждения полугодового графика проведения проверок, то он вносится в график проведения проверок на следующее полугодие с периодичностью проверок согласно приложению 1.
9. В отношении субъектов (объектов) не отнесенных к высокой степени риска проводятся только внеплановые проверки.
Сноска. Пункт 9 в редакции совместного приказа Министра здравоохранения РК от 31.10.2018 № ҚР ДСМ-30 и Министра национальной экономики РК от 31.10.2018 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Субъективные критерии оценки степени риска
10. Субъективные критерии разработаны в целях реализации принципа поощрения добросовестных проверяемых субъектов (объектов), в виде освобождения их от проведения проверок по особому порядку.
11. Если у субъекта (объекта) проведен санитарно-эпидемиологический аудит и предоставлен аудиторский отчет с выводами о соответствии, то субъект (объект) освобождается от проверок на срок не более 12 месяцев.
Сноска. Пункт 11 в редакции совместного приказа Министра здравоохранения РК от 31.10.2018 № ҚР ДСМ-30 и Министра национальной экономики РК от 31.10.2018 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Если в истекшем календарном году (полугодии) субъект (объект) не проверялся, он остается в той группе, в которую он определен по результатам предыдущего календарного года (полугодия).
13. Определение группы риска объектов высокой эпидемической значимости, относящихся к одному субъекту (юридическому лицу) проводится для каждого объекта отдельно.
14. Формирование графика проведения проверок, субъектов (объектов) контроля и надзора составляется исходя из принципов минимальной необходимости и достаточности, поощрения добросовестных проверяемых субъектов, концентрации контроля и надзора на нарушителях.
15. Распределение степени нарушений в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения определяется в соответствии с субъективными критериями оценки степени риска с приложением 2 к настоящим Критериям.
При выявлении одного грубого нарушения, проверяемому субъекту (объекту) приравнивается показатель степени риска 100 и в отношении него проводится проверка по особому порядку.
В случае если грубых нарушений не выявлено, то для определения показателя степени риска рассчитывается суммарный показатель по нарушениям значительной и незначительной степени.

Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
– елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
– талап етілетін елеулі бұзушылықтардың жалпы саны;
– анықталған елеулі бұзушылықтардың саны;
Елеусіз бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
– елеусіз бұзушылықтардың көрсеткіші;
– талап етілетін елеусіз бұзушылықтардың жалпы саны;
– анықталған елеусіз бұзушылықтардың саны;
Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші (SР) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мынадай формула бойынша елеулі және елеусіз бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосу арқылы айқындалады:
мұндағы:
– тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
– елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
– елеусіз бұзушылықтардың көрсеткіші.
Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша тексерілетін субъект (объект):
1) тәуекел дәрежесі 0-ден 60-қа дейінгі көрсеткіш кезінде - реттеуші мемлекеттік органның тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында белгіленген келесі жартыжылдыққа жартыжылдық кестелер негізінде тексерулерді жүргізудің ерекше тәртібінен босатылады;
2) тәуекел дәрежесі 61-ден бастап 100-ге дейінгі көрсеткіш кезінде - жартыжылдық кестелер негізінде тексерулерді жүргізудің ерекше тәртібінен босатылмайды.
Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.10.2018 № ҚР ДСМ-30 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.10.2018 № 44 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
16. Тексеру жүргізудің келесі ерекше тәртібінен босатылған халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы талаптардың бұзушылықтары бар, тәуекел дәрежесі көрсеткішін 60 дейін алған тексерілетін субъект (объект) бұзушылықтарды жою мерзімі аяқталғаннан кейін анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұйғарымның орындалуын бақылау мақсатында жоспардан тыс тәртіппен тексеріледі.
Егер анықталған талаптардың бұзушылықтары жойылмаған жағдайда, тексерілетін субъект (объект) тексеру жүргізудің келесі ерекше тәртібінен босатылмайды.
"Халықтың санитариялық-
эпидемиологиялық
саламаттылығы саласында
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
1-қосымша
Бақылау субъектілерін (объектілерін) бөлу, тексерулердің және зертханалық-аспаптық зерттеулердің базалық кезеңділігі
Эпидемиялық маңыздылығы өрескел субъектілер (объектілер) (ерекше тәртіп бойынша тексерілуге жататын)

При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7
где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – общее количество требуемых значительных нарушений;
SР2 - количество выявленных значительных нарушений;
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3
где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – общее количество требуемых незначительных нарушений;
SР2 - количество выявленных незначительных нарушений;
Общий показатель степени риска (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн
где:
SР - общий показатель степени риска;
SРз - показатель значительных нарушений;
SРн - показатель незначительных нарушений.
По показателям степени риска проверяемый субъект (объект):
1) освобождается от особого порядка проведения проверок на основании полугодовых графиков на следующее полугодие устанавливаемый в критериях оценки степени риска регулирующего государственного органа - при показателе степени риска от 0 до 60;
2) не освобождается от особого порядка проведения проверок на основании полугодовых графиков – при показателе степени риска от 61 до 100 включительно.
Сноска. Пункт 15 с изменением, внесенным совместным приказом Министра здравоохранения РК от 31.10.2018 № ҚР ДСМ-30 и Министра национальной экономики РК от 31.10.2018 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Освобожденный от следующего особого порядка проведения проверок проверяемый субъект (объект) с нарушениями требований в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения получивший показатель степени риска до 60, по истечении сроков устранения нарушений проверяется во внеплановом порядке с целью контроля исполнения предписания об устранении выявленных нарушений.
В случае если выявленные нарушения требований не устранены проверяемый субъект (объект) не освобождается от следующего особого порядка проведения проверок.
Приложение 1
к Критериям оценки степени риска
в сфере санитарно-
эпидемиологического
благополучия населения
Распределение субъектов (объектов) контроля и надзора с периодичностью проверок и лабораторно-инструментальных исследований

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.10.2018 № ҚР ДСМ-30 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.10.2018 № 44 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
р/с
Субъектілердің (объектілердің) түрлері
Тексерулердің және зертханалық-аспаптық зерттеулердің кезеңділігі
1
2
3
1
Балалар сүт асүйлері
Жартыжылда 1 рет
2
Барлық түрдегі мектепке дейінгі тәрбилеу және оқыту объектілері
Жартыжылда 1 рет
3
Балалар мен жасөспірімдер тұратын барлық түрдегі және типтегі білім беру және тәрбиелеу объектілері
Жартыжылда 1 рет
4
Ұйымдастырылған ұжымдардағы (мектепке дейінгі тәрбиелеу және оқыту ұйымдарындағы, интернат ұйымдарындағы, білім беру және денсаулық сақтау ұйымдарындағы, вахталық кенттердегі, құрылыс алаңдарындағы, өнеркәсіптік объектілердегі) қоғамдық тамақтану және сауда объектілері
Жартыжылда 1 рет
5
Кремді кондитерлік бұйымдарды өндіру объектілері
Жартыжылда 1 рет
6
Дәрілік заттарды дайындау объектілері
Жартыжылда 1 рет
7
Көліктегі (теміржол, әуе, су және автомобиль) қоғамдық тамақтану объектілері, борттық тамақтану объектілері
Жартыжылда 1 рет
8
Жолаушыларды тасымалдауды жүзеге асыратын ұйымдар және көлік құралдары (теміржол, су, әуе)
Жартыжылда 1 рет
9
Радиациялық қауіпті объектілер
Жартыжылда 1 рет
10
Тері және шырышты қабаттарының бұзылуымен қызмет көрсететін емдеу-косметологиялық объектілер, сұлулық салондары, косметологиялық орталықтар, соның ішінде татуаж және татуировка бойынша қызметтер
Жартыжылда 1 рет
11
Мынадай:
стационарлық медициналық көмек көрсететін, оның ішінде наркология (наркологиялық ауруханалар мен диспансерлер) және психиатрия (психиатриялық ауруханалар мен диспансерлер) бойынша;
амбулаториялық-емханалық, консультативтік-диагностикалық көмек көрсететін;
қан қызметі саласында қызметті жүзеге асыратын;
стоматологиялық қызметтерді көрсететін объектілер денсаулық сақтау объектілері
Жартыжылда 1 рет
12
Медициналық-әлеуметтік оңалту объектілері
Жылына 1 рет
13
Балалар мен жасөспірімдер тұрмайтын білім беру объектілері, білім беру объектілерінің жатақханалары
Жылына 1 рет
14
Тәрбиелеу мен білім берудің арнайы, түзету кабинеттері, оңалту орталықтары
Жылына 1 рет
15
Отыратын орын саны 50-ден асатын тамақ өнімдерін өндіретін, қайта өңдейтін және өткізетін қоғамдық тамақтану объектілері
Жылына 1 рет
16
Сүт өңдеу объектілері, дайын сүт өнімдерін өндіру объектілері
Жылына 1 рет
17
Ет өңдеу объектілері, еттің жартылай фабрикаттарын және/немесе дайын ет өнімдерін өндіру объектілері
Жылына 1 рет
18
Балық өңдеу объектілері, балықтың жартылай фабрикаттарын және/немесе дайын балық өнімдерін өндіру объектілері
Жылына 1 рет
19
Құс өңдеу объектілері, құс етінің жартылай фабрикаттарын және/немесе құс етінің дайын өнімдерін өндіру объектілері
Жылына 1 рет
20
Май өнімдерін өндіру объектілері
Жылына 1 рет
21
Алкоголь өнімдерін, алкогольсіз өнімдерді, сыйымдылықтарға өлшеп-құйылған ауыз суды (оның ішінде минералды) өндіру объектілері
Жылына 1 рет
22
Жемісті қайта өңдеу объектілері, өсімдіктен алынатын ауыл шаруашылығы өнімдерін, оның ішінде соя өнімдерін қайта өңдеу объектілері
Жылына 1 рет
23
Арнайы тамақ өнімдерін өндіру, сақтау және (немесе) өткізу объектілері
Жылына 1 рет
24
Аспаздық және йодталған тұзды өндіру объектілері
Жылына 1 рет
25
Ұн тарту объектілері
Жылына 1 рет
26
Нан және нан-тоқаш өнімдерін пісіру объектілері;
Жылына 1 рет
27
Қант өндіру объектілері;
Жылына 1 рет
28
Тамақ өнімдерін көтерме сақтау және (немесе) өткізу объектілері
Жылына 1 рет
29

Сноска. Приложение 1 в редакции совместного приказа Министра здравоохранения РК от 31.10.2018 № ҚР ДСМ-30 и Министра национальной экономики РК от 31.10.2018 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Субъекты (объекты) высокой эпидемической значимости (подлежащие проверкам по особому порядку)
№ п/п
Виды субъектов (объектов)
Периодичность проверок и лабораторно-инструментальных исследований
1
2
3
1
Детские молочные кухни
1 раз в полугодие
2
Объекты дошкольного воспитания и обучения всех видов
1 раз в полугодие
3
Объекты образования и воспитания с проживанием детей и подростков всех видов и типов
1 раз в полугодие
4
Объекты общественного питания и торговли в организованных коллективах (организациях дошкольного воспитания и обучения, интернатных организациях, организациях образования и здравоохранения, вахтовых поселках, строительных площадках, промышленных объектах)
1 раз в полугодие
5
Объекты по производству кремовых кондитерских изделий
1 раз в полугодие
6
Объекты по изготовлению лекарственных средств
1 раз в полугодие
7
Объекты общественного питания на транспорте (железнодорожном, воздушном, водном и автомобильном), объекты бортового питания
1 раз в полугодие
8
Организации и транспортные средства (железнодорожные, водные, воздушные) осуществляющие перевозку пассажиров
1 раз в полугодие
9
Радиационно-опасные объекты
1 раз в полугодие
10
Лечебно-косметологические объекты, салоны красоты, косметологические центры оказывающие услуги с нарушением кожных и слизистых покровов, в том числе услуги по татуажу и татуировке
1 раз в полугодие
11
Объекты здравоохранения: оказывающие стационарную медицинскую помощь, в том числе по наркологии (наркологические больницы и диспансера) и психиатрии (психиатрические больницы и диспансера); оказывающие амбулаторно-поликлиническую, консультативно-диагностическую помощь; осуществляющие деятельность в сфере службы крови; оказывающие стоматологические услуги
1 раз в полугодие
12
Объекты медико-социальной реабилитации
1 раз в год
13
Объекты образования без проживания детей и подростков, общежития объектов образования
1 раз в год
14
Специальные, коррекционные кабинеты воспитания и образования, реабилитационные центры
1 раз в год
15
Объекты общественного питания с производством, переработкой и реализацией пищевой продукции с числом более 50 посадочных мест
1 раз в год
16
Молокоперерабатывающие объекты, объекты по производству готовой молочной продукции
1 раз в год
17
Мясоперерабатывающие объекты, объекты по производству мяса и мясных полуфабрикатов и/или готовой мясной продукции
1 раз в год
18
Рыбоперерабатывающие объекты, объекты по производству рыбы и рыбных полуфабрикатов и/или готовой рыбной продукции
1 раз в год
19
Птицеперерабатывающие объекты, объекты по производству полуфабрикатов из мяса птицы и/или готовой продукции из мяса птицы
1 раз в год
20
Объекты по производству масложировой продукции
1 раз в год
21
Объекты по производству алкогольной продукции, безалкогольной продукции, питьевой воды (в том числе минеральной), расфасованной в емкости
1 раз в год
22
Плодоперерабатывающие объекты, объекты по переработке сельскохозяйственной продукции растительного происхождения, в том числе соевой продукции
1 раз в год
23
Объекты по производству, хранению и (или) реализации специализированных пищевых продуктов
1 раз в год
24
Объекты по производству поваренной и йодированной соли
1 раз в год
25
Мукомольные объекты
1 раз в год
26
Объекты по выпечке хлеба и хлебобулочных изделий
1 раз в год
27
Объекты по производству сахара
1 раз в год
28
Объекты оптового хранения и (или) реализации пищевой продукции
1 раз в год
29

Өндірістік объектілердің санитариялық сыныптамасына сәйкес 1 және 2 қауіптілік сыныптарына жататын қызмет түрлері (химиялық өндірістер, металлургиялық, машина жасау және металл өңдеу объектілері, кен, кенсіз қазбаларды, табиғи газ және мұнай өндіру, мұнай өңдеу өнеркәсібі, құрылыс өнеркәсібі және құрылыс материалдары өнеркәсібі, 1 және 2 қауіптілік сыныбының қатты тұрмыстық қалдықтарын және уытты өндіріс және тұтыну қалдықтарын орналастыру, залалсыздандыру, көму полигондары, сағатына 120 және одан астам килограмм медициналық қалдықтарды жинау, сақтау, шығару, сұрыптау, қайта өңдеу, зарарсыздандыру, кәдеге жарату (өртеу) объектілері, минералды отынды жағу кезіндегі электр және жылу энергия өндірісі, жиілігі 30 килогерц - 300 гигагерц диапазонда жұмыс істейтін стационарлық таратушы радиотехникалық объектілері, радиобайланыс, радиохабар, телевизия, радиолокация және радиобасу объектілері, 3-30 мегагерц диапазондағы радио әуесқойлық радиостанциялары антенналары, 100 ваттан астам 1000 ватты қоса алғандағы тиімді сәулеленетін қуаты бар жиілігі 26,5-27,5 мегагерц азаматтық диапазондағы радиостанциялар, 1000-нан 5000 ватқа дейін тиімді сәулеленетін қуаты бар радио әуесқойлық радиостанциялары антенналары және азаматтық диапазон радиостанциялары, спутниктік байланыстың жердегі стационарлық станциялары, таратқыш қуаты 2 ваттан астам WLL-диапазондағы құрылғылар (сымсыз абоненттік қолжетімділік))
Жылына 1 рет
30
Химиялық заттар мен өнімдерді, агрохимикаттарды және пестицидтерді (улы химикаттарды) сақтауға арналған қоймалар, вакциналар мен басқа да иммундық-биологиялық препараттарды, дезинфекциялау, дезинсекциялау, дератизациялау құралдары мен препараттарын сақтау және тасымалдау объектілері
Жылына 1 рет
31
Спорт-сауықтыру мақсатындағы объектілер, бассейндер, сыйымдылығы 20 орын және одан асатын моншалар мен сауналар
Жылына 1 рет
32
Вахталық кенттер
Жылына 1 рет
33
2-санаттағы су объектілері (мәдени-тұрмыстық мақсаттағы), демалыс орындары (жағажайлар)
Жылына 1 рет
34
Су көздері, шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау үшін су жинау орындары
Жылына 1 рет
35
Қызмет көрсететін халқының саны 2 мың адамнан асатын орталықтандырылмаған шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау жүйелері
Жылына 1 рет
36
Орталықтандырылған шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау жүйелері
Жылына 1 рет
37
Сауықтыру және санаторий объектілері (маусымдық, жыл бойғы), демалыс базалары мен орындары
Жылына 1 рет
38
Патогендігі І-ІV топтағы микроорганизмдермен және гельминттермен жұмыс істейтін зертханалар
Жылына 1 рет
Тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатқызылмаған субъектілер (объектілер)
1
2
1
Техникалық, кәсіптік оқыту, орта білімнен кейінгі және жоғары білім беру объектілері
2
Балалар мен жасөспірімдердің бос уақытын, дене тәрбиесін және шығармашылық қабілеттерін дамыту объектілері (қосымша білім беру мекемелері), балалар мен жасөспірімдер шығармашылығы орталықтары, музыка, спорт және көркемсурет мектептері, балалар-жасөспірімдер орталықтары, аулалық клубтар, жас натуралистер станциялары, оқу-өндірістік комбинаттар және басқа да мектептен тыс ұйымдар
3
Балалар мен жасөспірімдерге арналған өнімдерді дайындау, сақтау және өткізу жөніндегі объектілер(аяқкиім, киім, ойыншықтар)
4
Компьютерлер (дербес компьютерлер, планшетті дербес компьютерлер, ноутбуктер) және бейнетерминалдар (компьютер клубтары) арқылы халыққа қызмет көрсетужөніндегі объектілер
5
Отыратын орын саны 50 және одан кем тамақ өнімдерін өндіретін, қайта өңдейтін және өткізетін қоғамдық тамақтану объектілері
6
Көлік құралдарына(теміржол, автомобиль, су және әуе) және жолаушыларға қызмет көрсету жөніндегі объектілер
7
Тамақ өнімдерін автоматты түрде дайындауға және өткізуге арналған аппараттар
8
Кремсіз кондитерлік өнімдерді өндіру жөніндегі объектілер
9
Ұнның жартылай фабрикаттарын, макарон өнімдерін өндіру жөніндегі объектілер
10
Чипсілер, кепкен нан, жүгері таяқшалары, казинак, шемішке, құрғақ таңғы ас, слайстар, қант мақтасы, поп-корн, қуырылған жаңғақтар өндіру жөніндегіобъектілер
11
Дайын тамақ өнімдерін өлшеп орау жөніндегі объектілер
12
Тамақ концентраттарын және тамақ қышқылдарын өндіру жөніндегі объектілер
13
Шай, ашытқы және желатин өндіру жөніндегі объектілер
14
Крахмал-сірне өнімдерін, крахмал өндіру жөніндегі объектілер
15
Сот медицинасы және патологиялық анатомия саласында қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау объектілері
16
Денсаулық сақтау, қалпынакелтіру емі және медициналық оңалту объектілері
17
Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды, медициналық техниканы сақтау, көтерме және бөлшек өткізу объектілері
18
Денсаулық сақтау, жеделмедициналық жәрдем және санитариялық авиация объектілері
19
Апаттар медицинасы денсаулық сақтау объектілері
20
Паллиативтік көмекті және мейірбике күтімін көрсететін денсаулық сақтау объектілері
21
Дәстүрлі және халық медицинасы (емшілік)объектілері
22
Дезинфекция, дезинсекция, дератизация құралдары мен препараттарын, вакциналар мен басқа да иммундық-биологиялық, диагностикалық препараттарды дайындау, өндіру, өңдеу, сондай-ақ оларды пайдаланумен байланысты жұмыстар менқызметтер түрлерін көрсетужөніндегі объектілер
23
Шаштараздар, сұлулық салондары, тері және сілемейлі қабықты бұзбастан косметикалық қызметтер көрсететін косметологиялық орталықтар
24
Спорт-сауықтыру мақсатындағы объектілер, сыйымдылығы 20 орынға дейінгі моншалар, сауналар
25
Әлеуметтік-тұрмыстық инфрақұрылым объектілері (мәдени-ойын-сауық объектілері, зираттар, жерлеу мақсатындағы объектілер, адамдар уақытша тұратын объектілер (қонақүйлер, мотельдер, кемпингтер, жатақханалар), әкімшілік, тұрғын үй (тұрғын үйлер) ғимараттары,тұрғын үй және қоғамдық ғимараттарды, кеңселерді, ұйымдарды пайдалану жөніндегі ұйымдар, үй басқарушылары, үй-жайлар иелері кооперативтері, қоғамдық дәретханалар, кір жуу, химиялық тазарту орындары, тазарту құрылыстары және өзгелері)
26
Қызметкөрсетілетін халықтың саны 2 мың адамға дейінгі орталықтандырылмаған шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау жүйелері
27
Су құбырлары, кәріз, жылу жүйелеріне қызмет көрсету жөніндегі объектілер, қазандықтар
28
Кәріз (оның ішіндежауын-шашын кәрізін) тазарту құрылыстары мен желілері
29

Виды деятельности, относящиеся к 1 по 2 классам опасности согласно санитарной классификации производственных объектов (химические производства, металлургические, машиностроительные и металлообрабатывающие объекты, добыча руд, нерудных ископаемых, природного газа и нефти, нефтеперерабатывающая промышленность, строительная промышленность и промышленность строительных материалов, полигоны по размещению, обезвреживанию, захоронению твердых бытовых отходов и токсичных отходов производства и потребления 1 и 2 классов опасности, объекты по сбору, хранению, удалению, сортировке, переработке, обеззараживания, утилизации (сжиганию) медицинских отходов 120 и более килограмм в час и выше, производство электрической и тепловой энергии при сжигании минерального топлива, стационарные передающие радиотехнические объекты, радиосвязи, радиовещания, телевидения, радиолокации и радиоподавления, работающие в диапазоне частот 30 килогерц - 300 гигагерц, антенны радиолюбительских радиостанций диапазона 3-30 мегагерц, радиостанций гражданского диапазона частот 26,5-27,5 мегагерц с эффективной излучаемой мощностью более 100 ватт до 1000 ватт включительно, антенны радиолюбительских радиостанций и радиостанций гражданского диапазона с эффективной излучаемой мощностью от 1000 до 5000 ватт, земные стационарные станции спутниковой связи, устройства WLL-диапазона (беспроводной абонентский доступ) с мощностью передатчика свыше 2 ватт))
1 раз в год
30
Склады для хранения химических веществ и продукции, агрохимикатов и пестицидов (ядохимикатов), объекты хранения и транспортировки вакцин и других иммунобиологических препаратов, средств и препаратов дезинфекции, дезинсекции, дератизации
1 раз в год
31
Объекты спортивно-оздоровительного назначения, бассейны, бани и сауны вместимостью 20 и более мест
1 раз в год
32
Вахтовые поселки
1 раз в год
33
Водные объекты 2 категории (культурно-бытового назначения), места отдыха (пляжи)
1 раз в год
34
Водоисточники, места водозабора для хозяйственно-питьевого водоснабжения
1 раз в год
35
Нецентрализованные системы хозяйственно-питьевого водоснабжения с количеством обслуживаемого населения от 2 тысячи человек
1 раз в год
36
Централизованные системы хозяйственно-питьевого водоснабжения
1 раз в год
37
Оздоровительные и санаторные объекты (сезонные, круглогодичные), базы и места отдыха
1 раз в год
38
Лаборатории работающие с микроорганизмами I-IV групп патогенности и гельминтами
1 раз в год
Субъекты (объекты) не отнесенные к высокой степени риска
1
2
1
Объекты технического, профессионального, послесреднего и высшего образования
2
Объекты досуга, физического воспитания и развития творческих способностей детей и подростков (учреждения дополнительного образования), центры творчества детей и молодежи, музыкальные, спортивные и художественные школы, детско-юношеские центры, дворовые клубы, станции юных натуралистов, учебно-производственные комбинаты и другие внешкольные организации
3
Объекты по изготовлению, хранению и реализации продукции для детей и подростков (обувь, одежда, игрушки)
4
Объекты по оказанию услуг населению посредством компьютеров (персональные компьютеры, планшетные персональные компьютеры, ноутбуки) и видеотерминалов (компьютерные клубы)
5
Объекты общественного питания с производством, переработкой и реализацией пищевой продукции с числом 50 и менее посадочных мест
6
Объекты по обслуживанию транспортных средств (железнодорожный, автомобильный, водный и воздушный) и пассажиров
7
Аппараты для автоматического приготовления и реализации пищевой продукции
8
Объекты по производству без кремовых кондитерских изделий
9
Объекты по производству мучных полуфабрикатов, макаронных изделий
10
Объекты по производству чипсов, сухариков, кукурузных палочек, казинаков, семечек, сухих завтраков, слайсов, сахарной ваты, поп-корна, жареных орехов
11
Объекты по фасовке готовых пищевых продуктов
12
Объекты по производству пищевых концентратов и пищевых кислот
13
Объекты по производству чая, дрожжей и желатина
14
Объекты по производству крахмалопаточной продукции, крахмала
15
Объекты здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере судебной медицины и патологической анатомии
16
Объекты здравоохранения, восстановительного лечения и медицинской реабилитации
17
Объекты хранения, оптовой и розничной реализации лекарственных средств, изделий медицинского назначения, медицинской техники
18
Объекты здравоохранения, скорой медицинской помощи и санитарной авиации
19
Объекты здравоохранения медицины катастроф
20
Объекты здравоохранения, оказывающие паллиативную помощь и сестринский уход
21
Объекты традиционной и народной медицины (целительства)
22
Объекты по изготовлению, производству, переработке средств и препаратов дезинфекции, дезинсекции, дератизации, вакцин и других иммунобиологических, диагностических препаратов, а также по оказанию видов работ и услуг, связанных с их использованием
23
Парикмахерские, салоны красоты, косметологические центры, оказывающие косметические услуги без нарушения кожных и слизистых покровов, в том числе услуги по маникюру и педикюру
24
Объекты спортивно-оздоровительного назначения, бани, сауны вместимостью до 20 мест
25
Объекты социально-бытовой инфраструктуры (культурно-зрелищные объекты, кладбища, объекты похоронного назначения, объекты временного проживания людей (гостиницы, мотели, кемпинги, общежития), административные, жилые (жилища) здания, организации по эксплуатации жилых и общественных зданий, офисов, организации, управляющие домами, кооперативы собственников помещений, общественные туалеты, прачечные, химчистки, очистные сооружения и прочие)
26
Нецентрализованные системы хозяйственно-питьевого водоснабжения с количеством обслуживаемого населения до 2 тысяч человек
27
Объекты по обслуживанию водопроводных, канализационных, тепловых систем, котельные
28
Канализационные очистные сооружения и сети (в том числе ливневой канализации)
29

Өндірістік объектілердің санитариялық сыныптамасына сәйкес қауіптілігі 3-5-сыныпқа жататын қызмет түрлері (химиялық өндіріс, металлургия, машина жасау және металл өңдеу объектілері, кен, кенді емес қазбаларды, табиғи газды өндіру, құрылыс өнеркәсібі, қауіптілігі 3 және 4-сыныптағы өндіру және тұтынудыңуытты қалдықтарын орналастыру, зарарсыздандыру, көму бойынша полигондар, сағатына 120 килограммға дейін және одан артық медициналық қалдықтарды жинау, сақтау, тасымалдау, жою, сұрыптау, өңдеу, залалсыздандыру, кәдеге жарату (өртеу) бойынша объектілер, минералды отынды жаққан кездегі электр және жылу энергиясы өндірісі, байланыс объектілері және радиотехникалық объектілері (27-2400 МГц жиіліктер диапазонындағы жер бетіндегі жылжымалы радиобайланыс (радиостанция) құралдары, көлік құралдарында (ұшу папараттары, теңіз және өзен кемелері, поездар), 2 Вт-қа дейінгі тарату қуаттылығымен WLL-диапазон құрылғысы), ағаш өңдеу, тоқыма өндірісі және жеңіл өнеркәсіп өндірісі, автожанармай құю станциялары)
30
Саябақтар
31
Иондаушы сәулелену көздері бар радиациялық объектілер, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 144-бабының 6-тармағына сәйкес бекітілген "Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалар талаптарында көзделгендерден төмен ең аз мәнді белсенділігі бар радиоактивті қалдықтар
32
Тамақ өнімдерін, азық-түлік шикізатын, шаруашылық-ауыз суды, қауіпті жүктерді тасымалдауды жүзеге асыратын ұйымдар және көлік құралдары (теміржол, автомобиль, су және әуе)
33
Парфюмерлік-косметикалық өнімдерді, гигиена құралдарын сақтауға арналған қоймалар
34
Парфюмерлік-косметикалық өнімдерді және гигиена құралдарын өндіретін объектілер
35
Тамақ өнімдерін қоспағанда, көтерме және бөлшек сауда объектілері, азық - түлік базарлары
36
Патогендігі I-IV топтағы микроағзалармен және гельминттермен жұмыс істейтін зертханаларды қоспағанда барлық зертханалар түрлері
Халықтың санитариялық-
эпидемиологиялық
саламаттылығы саласында
тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
2-қосымша
Тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары
р/с №
Талаптардың атауы
Бұзушылық дәрежесі
1
Амбулаториялық-емханалық көмек, консультативті-диагностикалық көмек көрсететін денсаулық сақтау объектілері
1
Объектіге санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының болуы. Объектінің қызмет түрлері мен қуаты бойынша сәйкестігі.
өрескел
2
Қоқысты жинауға арналған жапқыштары бар контейнерлерді орнатуға арналған оқшаулы алаңның болуы
елеусіз
3
Аумақты функциялық аймақтандыру режимін сақтау
елеулі
4
Ақаусыз ыстық және суық сумен қамтамасыз ету жүйелерінің болуы. Орталықтандырылған ыстық сумен қамтамасыз ету болмаған кезде үзіліссіз жұмыс істейтін су қыздырғыштардың болуы
өрескел
5
Ақаусыз су бұру, кәріз жүйелерінің болуы. Кәріздендірілмеген және жартылай кәріздендірілген елді мекендерде жергілікті және шығарылатын тазалау жүйелерінің болуы
өрескел
6
Ақаусыз жергілікті және жалпы жасанды жарық жүйелерінің болуы
өрескел
7
Желдету, ауа баптау, жылумен қамтамасыз ету жүйесінің ақаусыз күйде болуы
өрескел
8
Желдету және ауа баптау жүйесіне профилактикалық қарап тексеруді, жөндеуді, тазалауды және дезинфекцияны жүргізудің бекітілген кестесінің және растаушы құжаттардың болуы.
өрескел
9
Үй-жайларда микроклимат параметрлерін сақтау
өрескел
10
Үй-жайларды құруға, күтіп ұстауға, жинақтауға және аймақтандыруға қойылатын талаптарды сақтау.
Жүкті әйелдерді және дене қызуы бар науқастарды жеке қабылдаудың болуы
өрескел
11
Үй-жайлардың ішкі әрлеу жағдайы. Жабынды ақауларының болуы және уақытылы жойылуы
өрескел
12
Жарамсыз жабдықты, санитариялық-техникалық құралдарды, аппаратураны, құрал-сайманды қолдануға жол бермеу.
өрескел
13
Қақырықты жинау үй-жайының санитариялық нормативтерге сәйкес жабдықталуы, қақырықты жинау және зерттеуге жеткізу қағидаларын сақтау
өрескел
14
Иондаушы сәулелену көздерімен (бұдан әрі – ИСК) жұмыс жасау тәртібін регламенттейтін нормативтік-басқарушы құжаттардың болуы және сәйкестігі және радиациялық қауіпсіздікті сақтау:

Виды деятельности, относящиеся к 3-5 классам опасности согласно санитарной классификации производственных объектов (химические производства, металлургические, машиностроительные и металлообрабатывающие объекты, добыча руд, нерудных ископаемых, природного газа, строительная промышленность, полигоны по размещению, обезвреживанию, захоронению токсичных отходов производства и потребления 3 и 4 классов опасности, объекты по сбору, хранению, удалению, сортировке, переработке, обеззараживания, утилизации (сжиганию) медицинских отходов до 120 килограмм в час, производство электрической и тепловой энергии при сжигании минерального топлива, объекты связи и радиотехнические объекты (средства сухопутной подвижной радиосвязи (радиостанции) диапазона частот 27 - 2400 МГц, передающие радиотехнические объекты и радиостанции, установленные на транспортных средствах (летательных аппаратах, морских и речных судах, поездах), устройства WLL-диапазона с мощностью передатчика до 2 Вт), обработка древесины, текстильные производства и производства легкой промышленности, автозаправочные станции)
30
Парки
31
Радиационные объекты, имеющие источники ионизирующего излучения, радиоактивные отходы с минимально значимой активностью ниже предусмотренных требованиями Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологических требований к обеспечению радиационной безопасности", утвержденных в соответствии с пунктом 6 статьи 144 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения"
32
Организации и транспортные средства (железнодорожные, автомобильные, водные и воздушные), осуществляющие перевозку пищевых продуктов, продовольственного сырья, хозяйственно-питьевой воды, опасных грузов
33
Склады для хранения парфюмерно-косметической продукции, средств гигиены
34
Объекты производства парфюмерно-косметической продукции и средств гигиены
35
Объекты оптовой и розничной торговли, за исключением пищевой продукции, продовольственные рынки
36
Все виды лабораторий, за исключением лабораторий работающих с микроорганизмами I-IV групп патогенности и гельминтами
Приложение 2
к Критериям оценки степени риска
в сфере санитарно-
эпидемиологического
благополучия населения
Субъективные критерии оценки степени риска
№ п/п Наименование требований
Степень
нарушений
1 Объекты здравоохранения, оказывающие амбулаторно-поликлиническую и консультативно-диагностическую помощь
1
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения на объект. Соответствие по видам услуг и мощности объекта.
грубое
2
Наличие изолированной площадки для установки контейнеров с крышками для сбора мусора
незначительное
3
Соблюдение режима функционального зонирования территории
значительное
4
Наличие исправных систем горячего и холодного водоснабжения
Наличие водонагревателей непрерывного действия при отсутствий центрального горячего водоснабжения
грубое
5
Наличие исправных систем водоотведения, канализации. В не канализованных и частично канализованных населенных пунктах наличие местной и вывозной системы очистки
грубое
6
Наличие в исправном состоянии систем местного и общего искусственного освещения
грубое
7
Наличие исправных систем вентиляции, кондиционирования, теплоснабжения
грубое
8
Наличие утвержденного графика и подтверждающих документов проведения профилактического осмотра, ремонта, очистки и дезинфекции систем вентиляции и кондицирования.
грубое
9
Соблюдение параметров микроклимата в помещениях
грубое
10
Соблюдение требований к устройству, содержанию, набору и зонированию помещений.
Наличие раздельных приема беременных и температурящих больных.
грубое
11
Состояние внутренней отделки помещений. Наличие и своевременность устранения дефектов покрытия.
грубое
12
Недопущение применения неисправного оборудования, санитарно-технических приборов, аппаратуры, инструментов
грубое
13
Оснащенность помещении для сбора мокроты согласно санитарным правилам, соблюдение правил сбора и доставки мокроты для исследования.
грубое
14
Наличие и соответствие нормативно-распорядительных документов, регламентирующих порядок обращения с источниками ионизирующего излучения (далее – ИИИ) и соблюдение радиационной безопасности:

1) радиациялық қауіпсіздік бойынша нұсқаулық;
2) радиациялық қауіпсіздік қызметі туралы ереже (радиациялық қауіпсіздікке жауапты тұлға туралы);
3) апаттық жағдайларда персоналдың іс-қимылы бойынша нұсқаулық;
4) ықтимал апаттарды ескерту және жою бойынша нұсқаулық және жоспар;
5) персоналды және халықты радиациялық апаттан және оның салдарынан қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспары (I-II санаттағы радиациялық-қауіпті объектілер үшін);
6) ИСК-мен жұмысқа рұқсат етілген бекітілген тұлғалар тізімі ("А" және "Б" тобының персоналы);
7) радиациялық қауіпсіздікке жауапты тұлғаны тағайындау туралы бұйрық;
8) ИСК-ны есепке алу және сақтауға жауапты тұлғаны тағайындау туралы бұйрық;
9) ұйымның келісілген радиациялық-гигиеналық паспортының болуы. Ұйымның радиациялық-гигиеналық паспорты.
өрескел
15
ИСК алуға, есепке алуға, сақтауға, пайдалануға және есептен шығаруға қойылатын талаптарды сақтау:
1)ИСК-ға паспорттардың (сертификаттардың) және басқа ілеспе құжаттардың болуы;
2) ИСК-ны қабылдау-тапсыру актісінің болуы;
3) радионуклидтік ИСК-ны беруге, шығындауға және есептен шығаруға талаптардың болуы;
4) түгендеу актісін ресімдеумен ИСК-ға түгендеуді жүргізу;
5) ИСК-ны уақытша сақтауға арналған жеке үй-жайлардың немесе арнайы бөлінген орындардың көзделуі және сәйкестігі;
6) ИСК-ны сақтауға арналған құрылғының көзделуі және сәйкестігі.
өрескел
16
Радиоактивті қалдықтарды (бұдан әрі – РАҚ) жинауға, уақытша сақтауға, тасымалдауға және көмуге қойылатын талаптарды сақтау:
1) бекітілген РАҚ-пен жұмыс жасау схемасының болуы;
2) РАҚ-ты жинауға, сақтауға және тапсыруға жауапты тұлға туралы бұйрықтың болуы;
3) қатты және сұйық РАҚ-ты жинауға арналған арнайы жинау контейнерлерінің және ыдыстардың болуы;
4) РАҚ-ты уақытша сақтауға арналған жеке үй-жайлардың немесе арнайы бөлінген орындардың көзделуі және сәйкестігі;
5) уақытша сақтау орындарында РАҚ-ты сақтау ережелері мен ұстау мерзімдерін сақтау;
6) РАҚ-ты тасымалдауға арналған арнайы қаражаттың болуы.
өрескел
17
Объектіде және одан тыс жерлерде сәулелену көздерін пайдалануға, физикалық қорғауға және ИСК қозғалысына бақылауды ұйымдастыруға қойылатын талаптарды сақтау. Қажетті жерлерде радиациялық қауіптілік белгілерін, жүргізілетін жұмыстар классының сілтеуіштерін көздеу, дайындаушы зауыттардың технологиялық жабдықты қорғауға техникалық жарамдылығы туралы актілермен, ИСК-ны сақтауға және тасымалдауға, жеке және ұжымдық радиациялық қорғанышқа арналған қаражатқа құжаттаманың болуы.
өрескел
18
Персоналдың радиациялық қауіпсіздік бойынша талаптарды сақтауы:
1) персоналдың радиациялық қауіпсіздік мәселелері бойынша арнайы дайындығын растайтын құжаттарының болуы;

1) инструкции по радиационную безопасности;
2) положения о службе радиационной безопасности (лице, ответственном за радиационную безопасность);
3) инструкции по действиям персонала при аварийных ситуациях;
4) инструкции и плана по предупреждению и ликвидации возможных аварий;
5) плана мероприятий по защите персонала и населения от радиационной аварии и ее последствий (для радиационно-опасных объектов I-II категорий);
6) утвержденного списка лиц, допущенных к работе с ИИИ (персонал группы "А" и "Б");
7) приказа руководителя о назначении лица, ответственного за радиационную безопасность;
8) приказа руководителя о назначении лица, ответственного за учет и хранение ИИИ;
9) наличие согласованного радиационно-гигиенического паспорта организации. Радиационно-гигиенического паспорта организации.
грубое
15
Соблюдение требований к получению, учету, хранению, использованию и списанию ИИИ:
1) наличие паспортов (сертификатов) и другие сопроводительных документов на ИИИ;
2) наличие актов приема-передачи ИИИ;
3) наличие требований на выдачу радионуклидных ИИИ, актов о расходовании и списании радионуклидных ИИИ;
4) проведение инвентаризации ИИИ с оформлением акта инвентаризации;
5) наличие и соответствие отдельных помещений или специально выделенных мест для временного хранения ИИИ;
6) наличие и соответствие устройств для хранения ИИИ
грубое
16
Соблюдение требований к сбору, временному хранению, транспортировке и захоронению радиоактивных отходов (далее – РАО):
1) наличие утвержденной схемы обращения с РАО;
2) наличие приказа об ответственном за сбор, хранение и
сдачу РАО;
3) наличие специальных сборников-контейнеров и емкостей для сбора твердых и жидких РАО;
4) наличие и соответствие отдельных помещений или специально выделенных мест для временного хранения РАО;
5) соблюдение правил хранения и сроков выдержки РАО в местах временного хранения;
6) наличие специальных средств для транспортировки РАО.
грубое
17
Соблюдение требований к эксплуатации, физической защите источников излучения и организации контроля за движением источников ионизирующего излучения на объекте и за его пределами. Наличие знаков радиационной опасности в необходимых местах, указателей класса проводимых работ, документации заводов-изготовителей с актами о технической исправности на защитное технологическое оборудование, на средства для хранения и транспортировки ИИИ, на средства индивидуальной и коллективной радиационной защиты.
грубое
18
Соблюдение требований по радиационной безопасности персонала:
1) наличие документов, подтверждающих специальную подготовку персонала по вопросам радиационный безопасности;

2) персоналдың тиісті алдын ала және мерзімдік медициналық қарап тексеруден өтуін растайтын құжаттардың болуы;
3) журналда тіркеумен радиациялық қауіпсіздік бойынша нұсқаулықты жүргізу;
4) жеке дозиметрлерді көздеу және қолдану;
5) персоналдың ақаусыз жылжымалы және жеке радиациялық қорғаныш құралдарының болуы;
6) радиоактивті ластануға бақылауды ұйымдастыру: жұмыс беттерінің, жабдықтың, жеке қорғану құралдарының, тері жабындысының және персонал киімінің радиоактивті заттармен ластану деңгейлерін өлшеу; жұмыс үй-жайлары ауасында газдар мен аэрозолдердің көлемді белсенділігін анықтау; радиоактивті заттардың төгілу және шығарылу белсенділігін өлшеу немесе бағалау; санитариялық-қорғаныш аймағында және бақылау аймағында қоршаған орта объектілерінің радиоактивті ластану деңгейлерін анықтау;
7) дезактивацияны жүргізуді көздеу;
8) туындаған апат туралы шұғыл хабарлауды көздеу. Дезактивтендіру бойынша талаптарды сақтау.
өрескел
19
Пациенттердің радиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қойылатын талаптарды сақтау:
1) зерттеуге және терапевтік процедураларға жолдаманың болуы, олардың негіздемелері, дәлелді бас тартулар;
2) пациенттердің жеке дозаларын тіркеу және есепке алу құжаттамасын жүргізу;
3) пациенттердің ақаусыз жылжымалы және жеке радиациялық қорғаныш құралдарының болуы;
4) тері-фокусты арақашықтықтардың ең аз параметрлерін сақтау.
өрескел
20
Ақаусыз стационарлы және көшпелі ультракүлгін сәулелендіргіштердің немесе басқа қондырғылардың болуы, мерзімі өткен бактерицидтік сәулелендіргіштерді есепке алу журналының болуы және жүргізу.
өрескел
21
Персоналдың арнайы киімінің, жеке қорғану құралдарының болуы және қамтамасыз етілуі (келесі партияны сатып алғанға дейін жетістігін бағалау).
өрескел
22
Медициналық қызметтерді көрсету кезінде қол гигиенасына арналған жағдайдың болуы:
1) білектен қосылатын крандардың, дозаторлардың болуы;
2) сұйық антисептикалық сабынмен, бір рет пайдаланатын қағаз сүлгілерімен қамтамасыз ету.
өрескел
23
Медициналық манипуляциялар және инвазиялық процедуралар санын ескерумен бір рет пайдаланатын медициналық бұйымдардың, қолғаптардың көзделуі және қолданылуы.
өрескел
24
Персоналды қалдықтармен жұмыс істеу кезінде эпидемиялық қауіпсіздік қағиадаларына және медициналық персоналды В вирусты гепатитпен, Д вирусты гепатитпен және С вирусты гепатитпен кәсіби жұқтырылудың алдын алу бойынша оқытуды растайтын құжаттардың болуы
елеулі
25
Кір жуу орнын арнайы жабдықпен жабдықтау, төсек жабдықтарының қозғалыс бірізділігін сақтау (немесе мамандандырылған ұйыммен шарт жасасу).
елеулі
26
Медициналық қалдықтармен қауіпсіз жұмыс жасау бойынша шарттардың сақталуын растайтын құжаттардың болуы:

2) наличие документов, подтверждающих прохождение персоналом соответствующего предварительного и периодического медицинского осмотра;
3) проведение инструктажа по радиационной безопасности с регистрацией в журнале;
4) наличие и использование персональных дозиметров;
5) наличие исправных передвижных и индивидуальных средств радиационной защиты персонала;
6) организация контроля радиоактивного загрязнения: измерение уровней загрязнения радиоактивными веществами рабочих поверхностей, оборудования, средств индивидуальной защиты, кожных покровов и одежды персонала; определение объемной активности газов и аэрозолей в воздухе рабочих помещений; измерение или оценка активности выбросов и сбросов радиоактивных веществ; определение уровней радиоактивного загрязнения объектов окружающей среды в санитарно-защитной зоне и зоне наблюдения;
7) наличие проведения дезактивации;
8) наличие системы экстренного оповещения о возникшей аварии защиты. Соблюдение требований по дезактивации.
грубое
19
Соблюдение требований к обеспечению радиационной безопасности пациентов:
1) наличие направлений на исследование и терапевтические процедуры и их обоснованность, мотивированные отказы;
2) ведение документации регистрации и учета индивидуальных доз пациентов;
3) наличие в исправном состоянии передвижных и индивидуальных средств радиационной защиты пациентов;
4) соблюдение минимальных параметров кожно-фокусных расстояний.
грубое
20
Наличие исправных стационарных и передвижных ультрафиолетовых облучателей или других установок, наличие и ведение журнала учета отработанного времени бактерицидных облучателей.
грубое
21
Наличие и обеспеченность спецодеждой, средствами индивидуальной защиты персонала (оценка достаточности до приобретения следующей партии).
грубое
22
Наличие условий для гигиены рук при оказании медицинских услуг:
1) наличие локтевых кранов, дозаторов;
2) обеспеченность жидким антисептическим мылом, антисептиками, одноразовыми бумажными полотенцами.
грубое
23
Наличие и использование одноразовых медицинских изделий, перчаток с учетом количества медицинских манипуляций и инвазивных процедур
грубое
24
Наличие документов, подтверждающих обучение персонала правилам эпидемической безопасности при обращении с отходами и медицинского персонала по профилактике профессионального инфицирования вирусным гепатитом В, вирусным гепатитом Д и вирусным гепатитом С.
значительное
25
Оснащение прачечной специальным оборудованием соблюдение поточности движения белья (или договор со специализированной организацией).
значительное
26
Наличие документов, подтверждающих соблюдение условий в соответствии с санитарными правилами по безопасному обращению с медицинскими отходами:

1) медициналық қалдықтармен қауіпсіз жұмыс жасау схемасының болуы;
2) қалдықтармен жұмыс жасау бойынша ұйымдастыруды және бақылауды жүзеге асыратын жауапты тұлға туралы бұйрық;
3) гигиеналық оқыту және нұсқаулық туралы мәліметтер;
4) медициналық қалдықтарды күн сайын есепке алу журналы;
5) таңбалауды сақтаумен қауіпсіз жинау және кәдеге жарату (контейнерлер) үшін тиісті контейнерлермен және пакеттермен қамтамасыз етілуі;
6) таңбалауға сәйкес қатаң сақтаумен медициналық қалдықтарды контейнерлерде жинауды жүзеге асыру;

1) наличие схемы обращения с медицинскими отходами;
2) наличие приказа об ответственном лице осуществляющий организацию и контроль по обращению с отходами;
3) сведения об гигиеническом обучении и инструктаже;
4) журнал ежедневного учета медицинских отходов;
5) обеспеченность соответствующими контейнерами и пакетами для безопасного сбора и утилизации (КБСУ) с соблюдением маркировки:
6) осуществление сбора медицинских отходов в КБСУ в строгом соответствии с маркировкой

7) медициналық қалдықтарды сақтау мерзімдерін сақтау.
өрескел
27
Медициналық қалдықтарды уақытша сақтау үй-жайының гигиеналық нормативтерге сәйкес жабдықталуы.
өрескел
28
Медициналық қалдықтарды залалсыздандыруға, кәдеге жаратуға арналған арнайы қондырғылардың көзделуі және санитариялық нормаларға сәйкестігі немесе мамандандырылған ұйыммен шарттың болуы
өрескел
29
Медициналық бұйымдарға дезинфекция жүргізу жағдайларын сақтау, таңбаланған ыдыстардың, дезинфекциялаушы заттардың жұмыс ерітінділерінің болуы.
өрескел
30
Медициналық мақсаттағы бұйыдарды стерилдеу алдындағы тазалау, стерилдеу талаптарының сақталуы.
өрескел
31
Паспорт бойынша жол берілетін шектен асатын жүктемелер мен қысымдар кезінде стерилдеу жабдығын пайдалануға жол бермеу.
өрескел
32
Персоналдың оқуы туралы және қысыммен жұмыс істейтін аппаратурамен (бу стерилизаторлары) жұмысқа техникалық рұқсаты туралы құжаттардың болуы.
өрескел
33
Болжау орталықтарында зеңге ұқсас ауруларды (ЗҰА) болжаушы эпидқадағалау жүйесінің, ұйымның алгоритмін орындауды растайтын құжаттардың болуы:
1) стандартты анықтамаға және аурудың ұзақтығына сәйкес келетін ЗҰА жағдайларын есептеу;
2) зертханалық тексеруге ЗҰА науқастарынан материал алу.
өрескел
34
Инфекциялық және паразиттік аурулардың есепке алынуын және тіркелуін растайтын құжаттардың болуы. Шұғыл хабарламаларды уақытылы беру және инфекциялық және паразиттік сырқаттанушылықты тіркеу кезінде хабарлау.
елеулі
35
Карантиндік, аса қауіпті инфекцияларға (оба, тырысқақ) күдік және тіркеу кезінде індетке қарсы іс-шараларды жүргізу бойынша жедел іс-шаралар жоспарының, хабарландыру схемасының болуы.
өрескел
36
Обамен ауыратын шартты науқасты енгізумен семинар және жаттығу сабақтарын жүргізу туралы бұйрықтың болуы.
елеулі
37
Материал алуға арналған тиісті жинақпен, дезинфекциялаушы құралдармен, тұз ерітінділерімен және қорғаныш костюмдер жинағымен, жеке алдын алу құралдарымен, жеке қорғану құралдарымен қамтамасыз етілуі, қорғаныш костюмдерін өңдеуге арналған ыдыстардың болуы.
өрескел
38
Туберкулезбен сырқаттанудың жоғары тәуекелі бар халық арасында туберкулинодиагностика, жұғынға, қақырыққа микроскопия жасау әдістерімен туберкулезді ерте анықтау бойынша іс-шараларды жүргізуді растайтын құжаттардың болуы, аурудың клиникалық белгілері бар тұлғалар, науқастар арасында флюорографиялық көрсеткіші оң тұлғаларды қосымша тексеруді қамтамасыз ету.
өрескел
39
Туберкулез ошақтарында қатынасқан тұлғаларды уақытылы тексеруін, химиялық алдын алуды жүргізуді, туберкулез ошақтарындағы балалар мен жасөспірімдерді оқшаулауды, ауырып шыққан тұлғаларды есепке алу және оларды уақытылы тексеруді, туберкулезбен ауыратын науқастарды тікелей бақылау емдеу кабинеті жұмысын растайтын құжаттаманың болуы.
өрескел
40
Туберкулиндиагностиканы, профилактикалық медициналық қарап тексерулерді жоспарлау және есепке алу, халықты жеке есепке алу деректері бойынша флюорокартотеканы құру бойынша құжаттаманың болуы
өрескел
41
Жануарлардың тістеуінен, сілекейлеуінен зардап шеккен тұлғаларға антирабиялық көмек көрсетуді растайтын құжаттардың болуы (антирабиялық көмекті көрсетудің уақытылығы және негізделуі)
өрескел
42
Сіреспенің шұғыл алдын алуды жүргізуді (травматологияда) растайтын құжаттардың болуы, шұғыл иммундауды уақытылы көрсету, есепке алу және егулерді, медициналық қарсы көрсетілімдерді және егуден бас тартуларды негіздеу. Сіреспеге қарсы препараттармен қамтамасыз етілуі.
өрескел
43
Халықты профилактикалық егулермен қамтуға талдау жүргізуді расатйтын құжаттардың болуы. Халыққа профилактикалық егулерді жүргізуге қойылатын қағидаларды сақтау (препаратты енгізу тәсілі мен орны, егуді жүргізу алдында егілетін тұлғаны қарап тексеру)
өрескел
44
Егу кабинетін жабдықтау, қауырт және шокқа қарсы терапия жинақтарымен қамтамасыз етілуі. 063/у нысанды картотекасын, профилактикалық егулер жоспарларын жүргізу
өрескел
45
Профилактикалық егулерді жүргізу мерзімдерін сақтау, өз еркімен келісуді ресімдеу, жүргізілген егулерді, егулерге әсерлерді есепке алу, егілген тұлғаға белгіленген мерзімдерге бақылауды ұйымдастыру
өрескел
46
Медициналық қызметкерде егулерді жүргізуге рұқсатының болуы, егулерді жүргізу техникасы ережелеріне, иммундаудан кейін туындаған жағымсыз әсерлер дамыған жағдайда қауырт көмек көрсету тәсілдеріне оқытылуы, медициналық құжаттаманы жүргізу (есептік нысандарға вакцина туралы мәліметтерді енгізу, иммундық биологиялық препараттардың қалдықтарын жою)
өрескел
47
Тиісті контингентті А ВГ, В ВГ, тұмауға қарсы вакциналауды растайтын құжаттардың болуы, биологиялық сұйықтықтармен жұмыс істеген кезде сақтық шараларын сақтау
өрескел
48
ЖРВИ, тұмау кезіндегі іс-шараларға және олардың асқынуларына қойылатын талаптарды сақтау:

7) соблюдение сроков хранения медицинских отходов.
грубое
27
Оснащенность помещения временного хранения медицинских отходов согласно гигиенических нормативов.
грубое
28
Наличие и соответствие санитарным нормам специальных установок для обезвреживания, утилизаций медицинских отходов или договора со специализированной организацией
грубое
29
Соблюдение условий проведения дезинфекции медицинских изделий, наличие промаркированных емкостей, рабочих растворов дезинфицирующих средств.
грубое
30
Соблюдение требований предстерилизационной очистки, стерилизации изделий медицинского назначения.
грубое
31
Недопущение эксплуатации стерилизационного оборудования при нагрузках и давлениях, превышающих допустимые по паспорту.
грубое
32
Наличие документов, подтверждающих обучение персонала и технического допуска к работе с аппаратурой под давлением (паровые стерилизаторы)
грубое
33
Наличие документов, подтверждающих выполнение алгоритма организации системы дозорного эпиднадзора за грипоподобными заболевания (ГПЗ) в дозорных центрах:
1) подсчет случаев ГПЗ соответствующих стандартному определению и длительности заболевания
2) забор материала от больных ГПЗ для лабораторного обследования
грубое
34
Наличие документов, подтверждающих учет и регистрацию инфекционных и паразитарных заболеваний. Своевременная передача экстренных извещений и информирование при регистрации инфекционных и паразитарных заболеваний.
значительное
35
Наличие схемы оповещения, плана оперативных мероприятий по проведению противоэпидемических мероприятий при подозрении и регистрации карантинных, особо-опасных инфекции (чума, холера).
грубое
36
Наличие документации о проведений семинарских занятий и тренировочных учений с вводом условно больного чумой.
значительное
37
Обеспеченность соответствующим комплектом для забора материала, дезинфицирующими средствами, солевыми растворами и комплектом защитных костюмов, средствами индивидуальной профилактики, средствами индивидуальной защиты, наличие емкостей для обработки защитных костюмов.
грубое
38
Наличие документов, подтверждающих проведение мероприятий по раннему выявлению туберкулеза методами туберкулинодиагностики, микроскопии мазка, мокроты, флюорографии среди населения с высоким риском заболевания туберкулезом, обеспечение дообследования флюороположительных лиц, больных с клиническими проявлениями.
грубое
39
Наличие документов, подтверждающих своевременное обследование контактных лиц в очагах туберкулеза, проведение химиопрофилактики, изоляция детей и подростков из очагов туберкулеза, учет переболевших лиц и их своевременное обследование, работа кабинета непосредственного контролируемого лечения больных туберкулезом.
грубое
40
Наличие документов, подтверждающих планирование и учет туберкулинодиагностики, профилактических медицинских осмотров и формирование флюорокартотеки по данным индивидуального учета населения, обеспечение двойной читки.
грубое
41
Наличие документов, подтверждающих оказание антирабической помощи лицам, подвергшимся укусу, ослюнению животными (своевременность и обоснованность оказанию антирабической помощи)
грубое
42
Наличие документов, подтверждающих проведение экстренной профилактики столбняка (в травматологии), своевременность оказания экстренной иммунизации, учет и обоснование прививок, медотводов и отказов от прививок. Обеспеченность противостолбнячными препаратами.
грубое
43
Наличие документов, подтверждающих проведение анализа охвата населения профилактическими прививками. Соблюдение правил проведения профилактических прививок населению (способ и место введения препарата, осмотр прививаемого перед проведением прививки)
грубое
44
Оснащение прививочного кабинета, обеспеченность наборами для неотложной и противошоковой терапии. Ведение картотеки форм 063/у, планов профилактических прививок
грубое
45
Соблюдение сроков проведения профилактических прививок, оформление добровольного согласия, учет проведенных прививок, реакции на прививку, организация наблюдения привитого в установленные сроки.
грубое
46
Наличие у медработника разрешения к проведению прививок, обучения правилам техники проведения прививок, приемам неотложной помощи в случае развития неблагоприятных проявлений после иммунизации, ведение медицинской документации (занесение сведений о вакцине в учетные формы, уничтожение остатков иммунобиологических препаратов)
грубое
47
Наличие документов, подтверждающих вакцинацию против ВГА, ВГВ, гриппа подлежащих контингентов, соблюдение мер предосторожности при работе с биологическими жидкостями
грубое
48
Соблюдение требований к мероприятиям при ОРВИ, гриппе и их осложнениями:

1) "фильтрдің", жабдықтың, негізгі тұмауға қарсы және басқа препараттар қорының болуы;
2) тұмауға қарсы вакциналауды жүргізу;
3) ЖРВИ, тұмау жағдайларын және олардың асқынуларын есепке алу, зертханалық зерттеулерге материалды уақытылы алу;
4) науқастардан материалды алуға арналған шығын материалдары және көлік ортасы қоры;
5) медициналық персоналдың жеке қорғану құралдарымен қамтамасыз ету.
өрескел
49
Менингококк инфекциясын ескерту жөніндегі профилактикалық және індетке қарсы іс-шараларды жүргізуді растайтын құжаттардың болуы (профилактикалық ем, қатынасқандарға медициналық бақылау, реконвалесценттерге диспансерлік бақылау, профилактикалық мақсатпен зертханалық тексеру)
өрескел
50
Инфекциялық бақылауды ұйымдастыру және жүргізу бойынша құжаттаманың болуы және жүргізу.
өрескел
51
Патогендігі I-IV топтағы микроағзалармен және гельминттермен жұмыс жасауға биологиялық қауіпсіздік талаптарын сақтауды бақылау жөніндегі тиісті комиссия рұқсатының болуы.
өрескел
52
Жүргізілетін зерттеулерге сәйкес жабдықпен, мүкәммалмен, зертханалық ыдыс-аяқпен, реактивтермен, ортамен қамтамасыз етілуі, сақтау шарттары мен мерзімдерін сақтау
өрескел
53
Бактериологиялық зертханаларда туберкулезге бактериоскопиялық зерттеулерге арналған жеке үш секцияның болуы (жұғындарды, бактериоскопияны дайындау, сырлау, препараттарды тіркеу және сақтау).
өрескел
54
Иммунобиологиялық, диагностикалық, дезинфекциялық препараттарды сақтау, тасымалдау, қолдану және есепке алу бойынша талаптардың сақталуын растайтын құжаттаманың болуы және жабдықпен жабдықталуы. Иммундық биологиялық препараттарды сақтау, тасымалдау және қолдану жөніндегі қалыпты операциялық процедуралар талаптарының сақталуы
өрескел
55
Алдын ала және/немесе кезеңдік медициналық қарап тексеруді вакциналауды және қызметкерлерге маркерлі диагностиканы жүргізуді растайтын құжаттардың болуы, оң нәтижесі бар тұлғаларды жұмыстан уақытылы шектету.
өрескел
56
Зертханалық зерттеулер нәтижелерінің нормаларына сыртқы ортадан алынған жұғындардың, судың, ауаның, дезинфекциялаушы заттардың, стерилдеуге сынамалардың, зертханалық-аспаптық өлшеулердің сәйкестігі
өрескел
57
Бекітілген өндірістік бақылау бағдарламасының болуы. Оның орындалуын талдау
өрескел
58
Дезинсекциялық және дератизациялық іс-шараларды уақытылы жүргізуді растайтын құжаттардың болуы. Көзбен көріп бақылау кезінде кеміргіштер мен жәндіктердің тіршілік әрекетінің болмауы
өрескел
59
Қоғамдық орындарда темекі бұйымдарын тұтынуға тыйымды сақтау
өрескел
2
Дәрілік препараттарды дайындау объектілері
1
Объектіге санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының болуы
өрескел
2
Үй-жайларды функциялық аймақтандыру режимін сақтау
өрескел
3
Ақаусыз ыстық және суық сумен қамтамасыз ету, су бұру жүйелерінің болуы.
Орталықтандырылған ыстық сумен қамтамасыз ету болмағанда, су қыздырғыштарының үзіліссіз жұмыс істеуінің болуы.
өрескел
4
Кәріздендірілмеген және жартылай кәріздендірілген елді мекендерде жергілікті және шығару тазалау жүйесінің болуы
өрескел
5
Жергілікті және жалпы жасанды жарық жүйелері, жабық типтегі шамдар жағдайының жарамды болуы
өрескел
6
Желдету, ауа баптау, жылытудың жарамды жүйелерінің болуы, микроклиматқа қойылатын талаптарды сақтау
өрескел
7
Үй-жайлардың ішкі әрлену жағдайы. Жабынды ақаулардың болуы және уақытылы жою
өрескел
8
Жарамды стационарлы және көшпелі ультракүлгін сәулелендіргіштердің немесе басқа қондырғылардың болуы, бактерицидтік сәулелендіргіштердің мерзімінің өтуін есепке алу журналын жүргізу
елеулі
9
Асептикалық блокта жұмыс істеген кезде арнайы киім жинағының болуы, санитариялық киім мен аяқ-киімнен 2 жинақтың болуы, сақтау шарттарының болуы
елеусіз
10
Дәріханалық ыдыс-аяқты, мүкәммалды, құралдарды, соның ішінде дистиллятордың құбыр желілерін технологиялық өңдеу процесі бойынша құжаттаманың болуы және жүргізу
елеусіз
11
Тазартылған суды және инъекцияға арналған суды дайындау бойынша нұсқаулықтың болуы
елеусіз
12
Жеке сақтауға арналған жағдайлардың болуы және персоналдың арнайы киіммен, жеке қорғану құралдарымен қамтамасыз етілуі
елеулі
13
Медициналық қызметтерді көрсету кезінде қол гигиенасына жағдайлардың болуы:

1) наличие "фильтра", оборудования, резерва основных противогриппозных и других препаратов.
2) проведение вакцинации против гриппа;
3) учет случаев ОРВИ, гриппа и их осложнений, своевременный забор материала для лабораторного исследования
4) запас расходных материалов и транспортной среды для забора материала от больных;
5) обеспечение средствами индивидуальной защиты медицинского персонала;
грубое
49
Наличие документов, подтверждающих проведение профилактических и противоэпидемических мероприятий по предупреждению менингококковой инфекции (профилактическое лечение, медицинское наблюдение за контактными, диспансерное наблюдение за реконвалесцентами, лабораторное обследование с профилактической целью)
грубое
50
Наличие документов, подтверждающих организацию и проведение инфекционного контроля.
грубое
51
Наличие разрешения соответствующей комиссии по контролю за соблюдением требований биологической безопасности на работу с микроорганизмами I-IV групп патогенности и гельминтами
грубое
52
Обеспеченность оборудованием, инвентарем, лабораторной посудой, реактивами, средами в соответствии с проводимыми исследованиями, соблюдение условий и сроков хранения
грубое
53
Наличие трех отдельных секции для бактериоскопических исследовании на туберкулез в бактериологических лабораториях (приготовление окрашивание мазков, бактериоскопии, регистрации и хранении препаратов).
грубое
54
Наличие документов, подтверждающих соблюдение требований по хранению, транспортировке, использованию и учету иммунобиологических, диагностических, дезинфекционных препаратов и оснащенность оборудованием. Наличие термоконтейнеров, хладоэлементов, холодильного оборудования. Соблюдение требований стандартных операционных процедур по хранению, транспортировке и использования иммунобиологических препаратов
грубое
55
Наличие документации подтверждающих проведение предварительного и/или периодического медицинского осмотра, вакцинации и маркерной диагностики сотрудников, своевременность отстранения лиц с положительными результатами от работы
грубое
56
Соответствие нормам результатов лабораторных исследований: смывов с внешней среды, воды, воздуха, дезинфицирующих средств, проб на стерильность, лабораторно-инструментальных замеров.
грубое
57
Наличие утвержденной программы производственного контроля. Анализ ее выполнения
грубое
58
Наличие документов, подтверждающих своевременное проведение дезинсекционных и дератизационных мероприятий. Отсутствие насекомых и следов жизнедеятельности грызунов при визуальном контроле.
грубое
59
Соблюдение запрета на потребление табачных изделий в общественных местах
грубое
2 Объекты по изготовлению лекарственных средств
1
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения на объект.
грубое
2
Соблюдение режима функционального зонирования помещений
грубое
3
Наличие исправных систем горячего и холодного водоснабжения, водоотведения.
Наличие водонагревателей непрерывного действия, при отсутствий центрального горячего водоснабжения
грубое
4
В не канализованных и частично канализованных населенных пунктах наличие местной и вывозной системы очистки
грубое
5
Наличие в исправном состоянии систем местного и общего искусственного освещения, светильников закрытого типа
грубое
6
Наличие исправных систем вентиляции, кондиционирования теплоснабжения, соблюдение требований к микроклимату.
грубое
7
Состояние внутренней отделки помещений. Наличие и своевременность устранения дефектов покрытия потолков, полов, стен.
грубое
8
Наличие исправных стационарных и передвижных ультрафиолетовых облучателей или других установок, наличие и ведение журнала учета отработанного времени бактерицидных облучателей.
значительное
9
Наличие специального комплекта стерильной одежды при работе в асептическом блоке, наличие 2 комплектов санитарной одежды и обуви, наличие условии хранения.
незначительное
10
Наличие и ведение документации по технологическому процессу обработки аптечной посуды, инвентаря, приборов, в том числе трубопроводов дистиллятора.
незначительное
11
Наличие инструкции по изготовлению очищенной воды и воды для инъекций.
незначительное
12
Наличие условий для раздельного хранения и обеспеченность спецодеждой, средствами индивидуальной защиты персонала
значительное
13
Наличие условий для гигиены рук при оказании медицинских услуг:

1) білектен қосылатын крандардың, дозаторлардың болуы;
2) сұйық антисептикалық сабынмен, антисептиктермен, бір рет пайдаланылатын қағаз сүлгілерімен қамтамасыз етілуі.
елеулі
14
Кір жуу орындарын арнайы жабдықпен жабдықтау, төсек-орын қозғалысы бірізділігін сақтау (немесе мамандандырылған ұйыммен шарт жасасу)
елеулі
15
Алдын ала және/немесе мерзімдік медициналық қарап тексеруді жүргізуді растайтын құжаттардың болуы
өрескел
16
Зерханалық зерттеу нәтижелері: қоршаған орта объектілерінен, судан, ауадан, дәрілік заттардан, дәріхана ыдыстарынан стерилдікке жұғындар, зертханалық-аспаптық өлшеулер
өрескел
17
Дезинсекциялық және дератизациялық іс-шараларды уақытылы жүргізуді растайтын құжаттардың болуы. Көзбен көріп бақылау кезінде кеміргіштер мен жәндіктердің тіршілік әрекетінің болмауы
өрескел
18
Қоғамдық орындарда темекі бұйымдарын тұтынуға тыйымды сақтау
өрескел
3
Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың, медициналық техниканың көтерме және бөлшек сауда объектілері
1
Қызметтің басталуы туралы хабарлау тәртібін сақтау
өрескел
2
Объектіні орналастыруға, үй-жайлар құрамы мен жинағына қойылатын талаптарды санитариялық қағидалар талаптарына сәйкес сақтау
өрескел
3
Ақаусыз ыстық және суық су жүйелерінің болуы. Орталықтандырылған ыстық сумен қамтамасыз ету болмаған жағдайда үзіліссіз жұмыс істейтін су қыздырғыштарының болуы
өрескел
4
Ақаусыз су бұру, кәріз жүйелерінің болуы. Кәріздендірілмеген және жартылай кәріздендірілген елді мекендерде жергілікті және шығарылатын тазалау жүйелерінің болуы
өрескел
5
Ақаусыз жергілікті және жалпы жасанды жарық жүйелерінің болуы
өрескел
6
Ақаусыз желдету, ауа баптау, жылумен қамтамасыз ету жүйесінің болуы
өрескел
7
Өткізілетін тауар туралы мемлекеттік тіркеу мәліметтерінің болуы
өрескел
8
Алдын ала және/немесе кезеңдік медициналық қарап тексеру жүргізуді растайтын құжаттаманың болуы
өрескел
9
Персоналдың арнайы киімінің болуы және қамтамасыз етілуі
елеусіз
10
Зерханалық зерттеу нәтижелері: қоршаған орта объектілерінен, судан, ауадан, дәрілік заттардан, дәріхана ыдыстарынан стерилдікке жұғындар, зертханалық-аспаптық өлшеулер
өрескел
11
Дезинсекциялық және дератизациялық іс-шараларды уақытылы жүргізуді растайтын құжаттардың болуы. Көзбен көріп бақылау кезінде кеміргіштер мен жәндіктердің тіршілік әрекетінің болмауы
өрескел
12
Қоғамдық орындарда темекі бұйымдарын тұтынуға тыйымды сақтау
өрескел
4
Дәстүрлі және халық медицинасы (емшілік) объектілері
1
Қызметтің басталуы туралы хабарлау тәртібін сақтау
өрескел
2
Қоқысты және тамақ қалдықтарын жинауға арналған жапқыштары бар контейнерлерді орнатуға арналған оқшаулы алаңның болуы (жеке тұрған ғимаратқа орналастырған кезде)
елеусіз
3
Ақаусыз ыстық және суық су жүйелерінің болуы. Орталықтандырылған ыстық сумен қамтамасыз ету болмаған жағдайда үзіліссіз жұмыс істейтін су қыздырғыштарының болуы
өрескел
4
Ақаусыз су бұру, кәріз жүйелерінің болуы. Кәріздендірілмеген және жартылай кәріздендірілген елді мекендерде жергілікті және шығарылатын тазалау жүйелерінің болуы
өрескел
5
Ақаусыз жергілікті және жалпы жасанды жарық жүйелерінің болуы
өрескел
6
Ақаусыз желдету, ауа баптау, жылумен қамтамасыз ету жүйесінің болуы
өрескел
7
Тарту-сору желдету жүйелері тиімділігі өлшеулерінің қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігі
өрескел
8
Үй-жайларды ұстауға қойылатын талаптарды сақтау
өрескел
9
Үй-жайлардың ішкі әрлеу жағдайы. Жабынды ақауларының болуы және уақытылы жою.
өрескел
10
Алдын ала және/немесе кезеңдік медициналық қарап тексеруді вакциналауды және қызметкерлерге маркерлі диагностиканы жүргізуді растайтын құжаттардың болуы, оң нәтижелері бар тұлғаларды жұмыстан уақытылы шектету
өрескел
11
Персоналда арнайы киімнің болуы және қамтамасыз етілуі
өрескел
12
Зерханалық зерттеу нәтижелері: қоршаған орта, су, ауа, дезинфекциялаушы құралдар сынамалары (жұғындар), зертханалық-аспаптық өлшеулер
өрескел
13
Дезинсекциялық және дератизациялық іс-шараларды уақытылы жүргізуді растайтын құжаттардың болуы. Көзбен көріп бақылау кезінде кеміргіштер мен жәндіктердің тіршілік әрекетінің болмауы
өрескел
14
Медициналық қалдықтармен қауіпсіз жұмыс жасау бойынша шарттардың сақталуын растайтын құжаттардың болуы:

1) наличие локтевых кранов, дозаторов;
2) обеспеченность жидким антисептическим мылом, антисептиками, одноразовыми бумажными полотенцами.
значительное
14
Оснащение прачечной специальным оборудованием соблюдение поточности движения белья (или договор со специализированной организацией).
значительное
15
Наличие документации, подтверждающих проведения предварительного и/или периодического медицинского осмотра.
грубое
16
Результаты лабораторных исследований: смывов с внешней среды воды, воздуха, лекарственных средств, аптечной посуды на стерильность, лабораторно-инструментальные замеры.
грубое
17
Наличие документов, подтверждающих своевременное проведение дезинсекционных и дератизационных мероприятий.
Отсутствие насекомых следов жизнедеятельности грызунов при визуальном контроле.
грубое
18
Соблюдение запрета на потребление табачных изделий в общественных местах.
грубое
3 Объекты хранения, оптовой и розничной реализации лекарственных средств, изделий медицинского назначения, медицинской техники
1
Соблюдение уведомительного порядка о начале деятельности
грубое
2
Соблюдение требований к размещению объекта, составу и набору помещений согласно требованиям санитарных правил
грубое
3
Наличие исправных систем горячего и холодного водоснабжения
Наличие водонагревателей непрерывного действия при отсутствий центрального горячего водоснабжения
грубое
4
Наличие исправных систем водоотведения, канализации. В не канализованных и частично канализованных населенных пунктах наличие местной и вывозной системы очистки
грубое
5
Наличие в исправном состоянии систем местного и общего искусственного освещения
грубое
6
Наличие исправных систем вентиляции, кондиционирования теплоснабжения
грубое
7
Наличие сведений о государственной регистрации о реализуемой продукции.
грубое
8
Наличие документации подтверждающих проведения предварительного и/или периодического медицинского осмотра.
грубое
9
Наличие и обеспеченность спецодеждой персонала
незначительное
10
Результаты лабораторных исследований: смывов с внешней среды воды, микробной обсемененности воздуха помещений объектов, дезинфицирующих средств лабораторно-инструментальные замеры.
грубое
11
Наличие документов, подтверждающих своевременное проведение дезинсекционных и дератизационных мероприятий. Отсутствие насекомых и следов жизнедеятельности грызунов при визуальном контроле.
грубое
12
Соблюдение запрета на потребление табачных изделий в общественных местах
грубое
4 Объекты традиционной и народной медицины (целительства)
1
Соблюдение уведомительного порядка о начале деятельности
грубое
2
Наличие изолированной площадки для установки контейнеров с крышками для сбора мусора (при размещении в отдельно стоящем здании)
незначительное
3
Наличие исправных систем горячего и холодного водоснабжения.
Наличие водонагревателей непрерывного действия при отсутствий центрального горячего водоснабжения
грубое
4
Наличие исправных систем водоотведения, канализации. В не канализованных и частично канализованных населенных пунктах наличие местной и вывозной системы очистки
грубое
5
Наличие в исправном состоянии систем местного и общего искусственного освещения
грубое
6
Наличие исправных систем вентиляции, кондиционирования теплоснабжения
грубое
7
Соответствие замеров эффективности приточно-вытяжной систем вентиляции действующим гигиеническим нормативам.
грубое
8
Соблюдение требований к содержанию помещений
грубое
9
Состояние внутренней отделки помещений. Наличие и своевременность устранения дефектов покрытия.
грубое
10
Наличие документации подтверждающих проведения предварительного и/или периодического медицинского осмотра, вакцинации и маркерной диагностики сотрудников, своевременность отстранения лиц с положительными результатами от работы
грубое
11
Наличие и обеспеченность спецодеждой персонала
грубое
12
Результаты лабораторных исследований: пробы (смывов) внешней среды, воды, воздуха, дезинфицирующих средств, лабораторно-инструментальные замеры.
грубое
13
Наличие документов, подтверждающих своевременное проведение дезинсекционных и дератизационных мероприятий. Отсутствие насекомых следов жизнедеятельности грызунов при визуальном контроле.
грубое
14
Наличие документов, соблюдение условий в соответствии с санитарными правилами по безопасному обращению с медицинскими отходами:

1) медициналық қалдықтармен қауіпсіз жұмыс жасау схемасының болуы;
2) қалдықтармен жұмыс жасау бойынша ұйымдастыруды және бақылауды жүзеге асыратын жауапты тұлға туралы бұйрық;
3) гигиеналық оқыту және нұсқаулық туралы мәліметтер;
4) медициналық қалдықтарды күн сайын есепке алу журналы;
5) таңбалауды сақтаумен қауіпсіз жинау және кәдеге жарату (контейнерлер) үшін тиісті контейнерлермен және пакеттермен қамтамасыз етілуі.
өрескел
15
Гигиеналық нормативтерге сәйкес медициналық қалдықтарды уақытша сақтау үй-жайларының жабдықталуы
өрескел
16
Дезинфекциялық іс-шараларды жүргізу жағдайларын сақтау, таңбаланған ыдыстардың, дезинфекциялаушы құралдардың жұмыс ерітінділерінің болуы
өрескел
17
Медициналық қызметтерді көрсету кезінде қол гигиенасына жағдайлардың болуы (сұйық антисептикалық сабынмен, антисептиктермен, бір рет пайдаланылатын қағаз сүлгілерімен қамтамасыз етілуі
өрескел
18
Медициналық манипуляциялар мен инвазиялық процедуралар санын ескерумен бір рет пайдаланатын медициналық бұйымдардың, қолғаптардың болуы және қолданылуы
өрескел
19
Сүліктерді қолданудың бір реттілігін растайтын құжаттардың болуы (процедураларды жүргізудің, пациенттерді есепке алудың жұмыс журналдары)
өрескел
20
Медициналық қалдықтарды жою үшін арнайы ұйыммен шарттың болуы
өрескел
21
Қоғамдық орындарда темекі бұйымдарын тұтынуға тыйымды сақтау
өрескел
5
Паллиативтік көмекті және мейірбике күтімін көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары
1
Қызметтің басталуы туралы хабарлау тәртібін сақтау (эпидемиялық маңыздылығы елеусіз объектілерге арналған)
өрескел
2
Қоқысты жинауға арналған жапқыштары бар контейнерлерді орнатуға арналған оқшаулы алаңның болуы
елеусіз
3
Үй-жайларды функциялық аймақтандыру режимін сақтау
елеулі
4
Ақаусыз ыстық және суық су жүйелерінің болуы. Орталықтандырылған ыстық сумен қамтамасыз ету болмаған жағдайда үзіліссіз жұмыс істейтін су қыздырғыштарының болуы
өрескел
5
Ақаусыз су бұру, кәріз жүйелерінің болуы. Кәріздендірілмеген және жартылай кәріздендірілген елді мекендерде жергілікті және шығарылатын тазалау жүйелерінің болуы
өрескел
6
Ақаусыз жергілікті және жалпы жасанды жарық жүйелерінің болуы
өрескел
7
Ақаусыз желдету, ауа баптау, жылумен қамтамасыз ету жүйесінің болуы
өрескел
8
Желдету және ауа баптау жүйелерін профилактикалық қарап тексеруді, жөндеуді, тазалауды және дезинфекциялауды жүргізудің бекітілген кестесінің және растаушы құжаттарының болуы
өрескел
9
Үй-жайларда микроклимат талаптарын сақтау
өрескел
10
Үй-жайлардың ішкі әрлеу жағдайы. Жабынды ақауларының болуы және уақытылы жою.
өрескел
11
Жарамсыз жабдықты, санитариялық-техникалық құралдарды, аппаратураны, аспаптарды қолдануға жол бермеу
өрескел
12
Жүргізу еселігін сақтаумен дезинфекциялық іс-шараларды (дезинфекциялық құралдардың кірісін, шығысын есепке алу, күрделі тазалау және т.б.) жүргізу жөніндегі журналдардың болуы және жүргізілуі
өрескел
13
Ақаусыз стационарлы және көшпелі ультракүлгін сәулелендіргіштердің немесе басқа қондырғылардың болуы, бактерицидтік сәулелендіргіштердің атқарылған уақытын есепке алу журналының болуы және жүргізу
өрескел
14
Персоналдың арнайы киімінің, жеке қорғану құралдарының болуы және қамтамасыз етілуі
өрескел
15
Медициналық қызметтерді көрсету кезінде қол гигиенасына арналған жағдайлардың болуы:

1) наличие схемы обращения с медицинскими отходами;
2) приказа об ответственном лице осуществляющий организацию и контроль по обращению с отходами;
3) сведения об гигиеническом обучении и инструктаже;
4) журнал ежедневного учета медицинских отходов;
5) обеспеченность соответствующими контейнерами и пакетами для безопасного сбора и утилизации (КБСУ) с соблюдением маркировки.
грубое
15
Оснащенность помещения временного хранения медицинских отходов согласно гигиенических нормативов.
грубое
16
Соблюдение условии проведения дезинфекционных мероприятий, наличие промаркированных емкостей, рабочих растворов дезинфицирующих средств
грубое
17
Наличие условий для гигиены рук при оказании медицинских услуг (обеспеченность жидким антисептическим мылом, антисептиками, одноразовыми бумажными полотенцами)
грубое
18
Наличие и использование одноразовых медицинских изделий, перчаток с учетом количества медицинских манипуляций и инвазивных процедур
грубое
19
Наличие документов, подтверждающих однократность использования пиявок (рабочие журналы проведения процедуры, учета пациентов)
грубое
20
Наличие договора со специализированной организацией для утилизаций медицинских отходов
грубое
21
Соблюдение запрета на потребление табачных изделий в общественных местах
грубое
5 Объекты здравоохранения, оказывающие паллиативную помощь и сестринский уход
1
Соблюдение уведомительного порядка о начале деятельности (для объектов незначительной эпидемической значимости)
грубое
2
Наличие изолированной площадки для установки контейнеров с крышками для сбора мусора
незначительное
3
Соблюдение режима функционального зонирования территории
значительное
4
Наличие исправных систем горячего и холодного водоснабжения
Наличие водонагревателей непрерывного действия при отсутствий центрального горячего водоснабжения
грубое
5
Наличие исправных систем водоотведения, канализации. В не канализованных и частично канализованных населенных пунктах наличие местной и вывозной системы очистки
грубое
6
Наличие в исправном состоянии систем местного и общего искусственного освещения
грубое
7
Наличие исправных систем вентиляции, кондиционирования теплоснабжения
грубое
8
Наличие утвержденного графика и подтверждающих документов проведение профилактического осмотра, ремонта, очистки и дезинфекции систем вентиляции и кондицирования.
грубое
9
Соблюдение параметров микроклимата в помещениях
грубое
10
Состояние внутренней отделки помещений. Наличие и своевременность устранения дефектов покрытия.
грубое
11
Недопущение применения неисправного оборудования, санитарно-технических приборов, аппаратуры, инструмента
грубое
12
Наличие и ведение журналов по проведению дезинфекционных мероприятий (учет прихода, расхода дезинфицирующих средств, генеральной уборки и др.) соблюдением кратности проведения.
грубое
13
Наличие исправных стационарных и передвижных ультрафиолетовых облучателей или других установок, наличие и ведение журнала учета отработанного времени бактерицидных облучателей.
грубое
14
Наличие и обеспеченность спецодеждой, средствами индивидуальной защиты персонала.
грубое
15
Наличие условий для гигиены рук при оказании медицинских услуг:

2) қалдықтармен жұмыс жасау бойынша ұйымдастыруды және бақылауды жүзеге асыратын жауапты тұлға туралы бұйрық;
3) гигиеналық оқыту және нұсқаулық туралы мәліметтер;
4) медициналық қалдықтарды күн сайын есепке алу журналы;
5)таңбалауды сақтаумен қауіпсіз жинау және кәдеге жарату (КБСУ) үшін тиісті контейнерлермен және пакеттермен қамтамасыз етілуі.
өрескел
19
Медициналық қалдықтарды уақытша сақтау үй-жайының гигиеналық нормативтерге сәйкес жабдықталуы.
өрескел
20
Медициналық қалдықтарды залалсыздандыруға мамандандырылған ұйыммен шарттың болуы
өрескел
21
Медициналық бұйымдарға дезинфекция жүргізу жағдайларын сақтау, таңбаланған ыдыстардың, дезинфекциялаушы заттардың жұмыс ерітінділерінің болуы.
өрескел
22
Медициналық мақсаттағы бұйыдарды стерилдеу алдындағы тазалау, стерилдеу құжаттамасының болуы және жүргізілуі.
өрескел
23
Алдын ала және/немесе кезеңдік медициналық қарап тексеруді, вакциналауды және қызметкерлерге маркерлі диагностиканы жүргізуді растайтын құжаттардың болуы, оң нәтижесі бар тұлғаларды жұмыстан уақытылы шектету.
өрескел
24
Инфекциялық және (немесе) паразиттік аурулар, соның ішінде аса қауіпті және карантиндік инфекциялар жағдайларын анықтау кезінде санитариялық-індетке қарсы (профилактикалық) іс-шараларды ұйымдастырып, жүргізуге қойылатын санитариялық нормаларды сақтау, әрбір инфекциялық және (немесе) паразиттік аурулар жағдайларын анықтау және зерттеу.
өрескел
25
Инфекциялық сырқаттанушылықты анықтау, есепке алу және тіркеу бойынша медициналық құжаттаманы жүргізу және хабарлау (инфекциялық және паразиттік ауруларды есепке алу журналы, шұғыл хабарламалар)
елеулі
26
Карантиндік, аса қауіпті инфекцияларға күдік кезінде және тіркеу кезінде індетке қарсы іс-шараларды жүргізу бойынша жедел іс-шаралар жоспарының, хабарландыру схемасының, консультанттар тізімінің болуы.
өрескел
27
Дезинсекциялық және дератизациялық іс-шараларды уақытылы жүргізуді растайтын құжаттардың болуы. Көзбен көріп бақылау кезінде кеміргіштер мен жәндіктердің тіршілік әрекетінің болмауы
өрескел
28
Қоғамдық орындарда темекі бұйымдарын тұтынуға тыйымды сақтау
өрескел
6
Денсаулық сақтау, қалпына келтіру емі және медициналық оңалту ұйымдары
1
Қызметтің басталуы туралы хабарлау тәртібін сақтау (эпидемиялық маңыздылығы елеусіз объектілерге арналған)
өрескел
2
Қоқысты жинауға арналған жапқыштары бар контейнерлерді орнатуға арналған оқшаулы алаңның болуы
елеусіз
3
Ақаусыз ыстық және суық су жүйелерінің болуы. Орталықтандырылған ыстық сумен қамтамасыз ету болмаған жағдайда үзіліссіз жұмыс істейтін су қыздырғыштарының болуы
өрескел
4
Ақаусыз су бұру, кәріз жүйелерінің болуы. Кәріздендірілмеген және жартылай кәріздендірілген елді мекендерде жергілікті және шығарылатын тазалау жүйелерінің болуы
өрескел
5
Ақаусыз жергілікті және жалпы жасанды жарық жүйелерінің болуы
өрескел
6
Ақаусыз желдету, ауа баптау, жылумен қамтамасыз ету жүйесінің болуы
өрескел
7
Желдету және ауа баптау жүйелерін профилактикалық қарап тексеруді, жөндеуді, тазалауды және дезинфекциялауды жүргізудің бекітілген кестесінің және растаушы құжаттарының болуы
өрескел
8
Үй-жайларда микроклимат талаптарын сақтау
өрескел
9
Үй-жайлардың ішкі әрлеу жағдайы. Жабынды ақауларының болуы және уақытылы жою.
өрескел
10
Жарамсыз жабдықты, санитариялық-техникалық құралдарды, аппаратураны, аспаптарды қолдануға жол бермеу
өрескел
11
Жарамды стационарлы және көшпелі ультракүлгін сәулелендіргіштердің немесе басқа қондырғылардың болуы, бактерицидтік сәулелендіргіштердің мерзімінің өтуін есепке алу журналын жүргізу
өрескел
12
Персоналдың арнайы киімінің, жеке қорғану құралдарының болуы және қамтамасыз етілуі
өрескел
13
Медициналық қызметтерді көрсету кезінде қол гигиенасына арналған жағдайлардың болуы:

2) приказа об ответственном лице осуществляющий организацию и контроль по обращению с отходами;
3) сведения об гигиеническом обучении и инструктаже;
4) журнал ежедневного учета медицинских отходов;
5) обеспеченность соответствующими контейнерами и пакетами для безопасного сбора и утилизации (КБСУ) с соблюдением маркировки.
грубое
19
Оснащенность помещения временного хранения медицинских отходов согласно гигиенических нормативов.
грубое
20
Наличие договора со специализированной организацией для утилизаций медицинских отходов
грубое
21
Соблюдение условии проведения дезинфекции медицинских изделии, наличие промаркированных емкостей, рабочих растворов дезинфицирующих средств.
грубое
22
Наличие и ведение документации предстерилизационной очистки, стерилизации изделии медицинского назначения.
грубое
23
Наличие документации подтверждающих проведения предварительного и/или периодического медицинского осмотра, вакцинации и маркерной диагностики сотрудников, своевременность отстранения лиц с положительными результатами от работы
грубое
24
Соблюдение санитарно-эпидемиологических требований к организации и проведению санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий при выявлении случаев инфекционного и (или) паразитарного заболевания, в том числе особо опасных и карантинных инфекций, выявление и расследование каждого случая инфекционного и (или) паразитарного заболевания
грубое
25
Ведение медицинской документации по выявлению, учету и регистрации инфекционного заболевания и информирование (журнал учета инфекционных и паразитарных заболеваний, экстренные извещения)
значительное
26
Наличие схемы оповещения, плана оперативных мероприятий по проведению противоэпидемических мероприятий при подозрении и регистрации карантинных, особо-опасных инфекции, список консультантов
грубое
27
Наличие документов, подтверждающих своевременное проведение дезинсекционных и дератизационных мероприятий. Отсутствие насекомых и следов жизнедеятельности грызунов при визуальном контроле.
Грубое
28
Соблюдение запрета на потребление табачных изделий в общественных местах
грубое
6 Объекты здравоохранения, восстановительного лечения и медицинской реабилитации
1
Соблюдение уведомительного порядка о начале деятельности (для объектов незначительной эпидемической значимости)
грубое
2
Наличие изолированной площадки для установки контейнеров с крышками для сбора мусора
незначительное
3
Наличие исправных систем горячего и холодного водоснабжения
Наличие водонагревателей непрерывного действия при отсутствий центрального горячего водоснабжения
грубое
4
Наличие исправных систем водоотведения, канализации. В не канализованных и частично канализованных населенных пунктах наличие местной и вывозной системы очистки
грубое
5
Наличие в исправном состоянии систем местного и общего искусственного освещения
грубое
6
Наличие исправных систем вентиляции, кондиционирования теплоснабжения
грубое
7
Наличие утвержденного графика и подтверждающих документов проведение профилактического осмотра, ремонта, очистки и дезинфекции систем вентиляции и кондицирования.
грубое
8
Соблюдение параметров микроклимата в помещениях
грубое
9
Состояние внутренней отделки помещений. Наличие и своевременность устранения дефектов покрытия.
грубое
10
Недопущение применения неисправного оборудования, санитарно-технических приборов, аппаратуры, инструмента
грубое
11
Наличие исправных стационарных и передвижных ультрафиолетовых облучателей или других установок, наличие и ведение журнала учета отработанного времени бактерицидных облучателей.
грубое
12
Наличие и обеспеченность спецодеждой, средствами индивидуальной защиты персонала.
грубое
13
Наличие условий для гигиены рук при оказании медицинских услуг:

2) қалдықтармен жұмыс жасау бойынша ұйымдастыруды және бақылауды жүзеге асыратын жауапты тұлға туралы бұйрық;
3) гигиеналық оқыту және нұсқаулық туралы мәліметтер;
4) медициналық қалдықтарды күн сайын есепке алу журналы;
5) таңбалауды сақтаумен қауіпсіз жинау және кәдеге жарату (КБСУ) үшін тиісті контейнерлермен және пакеттермен қамтамасыз етілуі.
өрескел
17
Медициналық қалдықтарды уақытша сақтау үй-жайының гигиеналық нормативтерге сәйкес жабдықталуы.
өрескел
18
Медициналық қалдықтарды залалсыздандыруға мамандандырылған ұйыммен шарттың болуы
өрескел
19
Медициналық бұйымдарға дезинфекция жүргізу жағдайларын сақтау, таңбаланған ыдыстардың, дезинфекциялаушы заттардың жұмыс ерітінділерінің болуы.
өрескел
20
Медициналық мақсаттағы бұйыдарды стерилдеу алдындағы тазалау, стерилдеу құжаттамасының болуы және жүргізу.
өрескел
21
Әрбір инфекциялық немесе паразиттік аурулар, аурухана ішілік инфекциялар жағдайларын анықтау кезінде санитариялық-індетке қарсы (профилактикалық) іс-шараларды уақытылы жүргізілуін растайтын құжаттардың болуы
өрескел
22
Инфекциялық сырқаттанушылықты анықтау, есепке алу және тіркеу бойынша медициналық құжаттаманы жүргізу және хабарлау (инфекциялық және паразиттік ауруларды есепке алу журналы, шұғыл хабарламалар)
елеулі
23
Карантиндік, аса қауіпті инфекцияларға күдік және тіркеу кезінде індетке қарсы іс-шараларды жүргізу бойынша жедел іс-шаралар жоспарының, хабарландыру схемасының, консультанттар тізімінің болуы.
өрескел
24
Инфекциялық бақылауды ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі құжаттаманың болуы және жүргізілуі, инфекциялық бақылау бағдарламасының орындалуы
өрескел
25
Алдын ала және/немесе кезеңдік медициналық қарап тексеруді вакциналауды және қызметкерлерге маркерлі диагностиканы жүргізуді растайтын құжаттардың болуы.
өрескел
26
Дезинсекциялық және дератизациялық іс-шараларды уақытылы жүргізуді растайтын құжаттардың болуы. Көзбен көріп бақылау кезінде кеміргіштер мен жәндіктердің тіршілік әрекетінің болмауы
өрескел
27
Қоғамдық орындарда темекі бұйымдарын тұтынуға тыйымды сақтау
өрескел
7
Стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары
1
Объектіге санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының болуы. Қызмет түрлері мен қуаты бойынша сәйкестігі.
өрескел
2
Қызметтің басталуы туралы хабарлау тәртібін сақтау (эпидемиялық маңыздылығы елеусіз объектілерге арналған)
өрескел
3
Қоқысты және тамақ қалдықтарын жинауға арналған жапқыштары бар контейнерлерді орнатуға арналған оқшаулы алаңның болуы
елеусіз
4
Аумақты функциялық аймақтандыру режимін сақтау
елеулі
5

2) приказа об ответственном лице осуществляющий организацию и контроль по обращению с отходами;
3) сведения об гигиеническом обучении и инструктаже;
4) журнал ежедневного учета медицинских отходов;
5) обеспеченность соответствующими контейнерами и пакетами для безопасного сбора и утилизации (КБСУ) с соблюдением маркировки.
грубое
17
Оснащенность помещения временного хранения медицинских отходов согласно гигиенических нормативов.
грубое
18
Наличие договора со специализированной организацией для утилизаций медицинских отходов
грубое
19
Соблюдение условии проведения дезинфекции медицинских изделии, наличие промаркированных емкостей, рабочих растворов дезинфицирующих средств.
грубое
20
Наличие и ведение документации предстерилизационной очистки, стерилизации изделии медицинского назначения.
грубое
21
Наличие документов, подтверждающих своевременное проведение санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий при выявлении случаев инфекционного или паразитарного заболевания, расследование каждого случая инфекционного и паразитарного заболевания, внутрибольничной инфекции
грубое
22
Ведение медицинской документации по выявлению, учету и регистрации инфекционного заболевания и информирование (журнал учета инфекционных и паразитарных заболеваний, экстренные извещения)
значительное
23
Наличие схемы оповещения, плана оперативных мероприятий по проведению противоэпидемических мероприятий при подозрении и регистрации карантинных, особо-опасных инфекции, список консультантов
грубое
24
Наличие и ведение документации по организации и проведению инфекционного контроля, выполнение программы инфекционного контроля
грубое
25
Наличие документации подтверждающих проведения предварительного и/или периодического медицинского осмотра, вакцинации и маркерной диагностики сотрудников, своевременность отстранения лиц с положительными результатами от работы
грубое
26
Наличие документов графиков, подтверждающих своевременное проведение дезинсекционных и дератизационных мероприятий. Отсутствие насекомых и следов жизнедеятельности грызунов при визуальном контроле.
грубое
27
Соблюдение запрета на потребление табачных изделий в общественных местах
грубое
7 Объекты здравоохранения, оказывающие стационарную помощь
1
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения на объект. Соответствие по видам услуг и мощности объекта.
грубое
2
Соблюдение уведомительного порядка о начале деятельности (для объектов незначительной эпидемической значимости)
грубое
3
Наличие изолированной площадки для установки контейнеров с крышками для сбора мусора и пищевых отходов
незначительное
4
Соблюдение режима функционального зонирования территории
значительное
5

Биіктігі 2,5 метрді құрайтын периметрі бойынша тұтас қоршаудың, бақылау-рұқсат беру пунктінің, туберкулезге қарсы стационарларда күзеттің болуы
елеулі
6
Инфекциялық және туберкулезге қарсы бөлімшелерде көлікті дезинфекциялауға арналған жеке кіру жолының (кірудің) және алаңның болуы
елеулі
7
Ақаусыз ыстық және суық сумен қамтамасыз ету жүйелерінің болуы.
Орталықтандырылған ыстық сумен қамтамасыз ету болмаған кезде су қыздырғыштардың үзіліссіз жұмыс істеуін көздеу
өрескел
8
Ақаусыз су бұру, кәріз жүйелерінің болуы. Кәріздендірілмеген және жартылай кәріздендірілген елді мекендерде жергілікті және шығарылатын тазалау жүйелерінің болуы. Инфекциялық және туберкулезге қарсы стационарларда (бөлімшелерде) локалді тазалау құрылыстарының болуы
өрескел
9
Ақаусыз жергілікті және жалпы жасанды жарық жүйелерінің болуы
өрескел
10
Ақаусыз желдету, ауа баптау, жылумен қамтамасыз ету жүйесінің болуы
өрескел
11
Бекітілген кестенің және растаушы құжаттардың болуы, желдету және ауа баптау жүйесіне профилактикалық қарап тексеруді, жөндеуді, тазалауды және дезинфекцияны жүргізу.
өрескел
12
Үй-жайларда микроклимат параметрлерін сақтау
өрескел
13
Үй-жайларды құруға және күтіп ұстауға, аймақтандыруға қойылатын талаптарды сақтау. Үй-жайлардың ішкі әрлеу жағдайы. Жабынды ақауларының болуы және уақытылы жою.
өрескел
14
Асептикалық бөлімшелердің (блоктардың) болуы және олардың санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкестігі
өрескел
15
Жарамсыз жабдықты, санитариялық-техникалық құралдарды, аппаратураны, құрал-сайманды қолдануға жол бермеу.
өрескел
16
Науқастарды стационарға қабылдау, оқшаулау, стационарға жатқызу жағдайларына қойылатын талаптарды сақтау:

Наличие сплошного ограждения по периметру высотой 2,5 метра, контрольно-пропускного пункта, охраны в противотуберкулезных стационарах
значительное
6
Наличие отдельного въезда (входа) и площадки для дезинфекции транспорта в инфекционных и противотуберкулезных отделениях
значительное
7
Наличие исправных систем горячего и холодного водоснабжения
Наличие водонагревателей непрерывного действия при отсутствий центрального горячего водоснабжения
грубое
8
Наличие исправных систем водоотведения, канализации. В не канализованных и частично канализованных населенных пунктах наличие местной и вывозной системы очистки. Наличие локальных очистных сооружений в инфекционных и противотуберкулезных стационарах (отделениях)
грубое
9
Наличие в исправном состоянии систем местного и общего искусственного освещения
грубое
10
Наличие исправных систем вентиляции, кондиционирования теплоснабжения
грубое
11
Наличие утвержденного графика и подтверждающих документов проведение профилактического осмотра, ремонта, очистки и дезинфекции систем вентиляции и кондицирования.
грубое
12
Соблюдение параметров микроклимата в помещениях
грубое
13
Соблюдение требований к устройству и содержанию, зонированию помещении и движению потоков. Состояние внутренней отделки помещений. Наличие и своевременность устранения дефектов покрытия.
грубое
14
Наличие асептических отделений (блоков) и соответствие их санитарно-эпидемиологическим требованиям
грубое
15
Недопущение применения неисправного оборудования, санитарно-технических приборов, аппаратуры, инструмента
грубое
16
Соблюдение требований к условиям приема, изоляции, госпитализации больных в стационар:

1) ауруханаға жатқызу кезінде пациенттердің және науқасқа күтім жасау стационарына жатқызылатын тұлғалардың инфекциялық сырқаттанушылыққа тексерілуі;
2) микроскопия нәтижелеріне сәйкес туберкулезбен ауыратын науқастарды жеке ауруханаға жатқызу;
3) дәріге сезгіштігіне байланысты науқастарды жеке ауруханаға жатқызу;
4) инфекциялық ауруға күдік туындаған жағдайда қабылдау бөлімшесі жанында (бокс) пациентті инфекциялық бөлімшеге (ауруханаға) ауыстыруға дейін диагностикалық палатаға оқшаулау;
5) науқастарды ауруханаға жатқызу кезінде палаталардың толтырылу айналымын сақтау;
6) науқастың эпидемиологиялық ахуалын ескерумен жеке ағындардың болуы.
өрескел
17
Қақырықты жинау үй-жайының санитариялық нормативтерге сәйкес жабдықталуы
өрескел
18
Бір науқасқа аудан нормасының сәйкестігі
өрескел
19
ИСК жұмыс жасау тәртібін регламенттейтін нормативтік-басқарушы құжаттардың болуы және сәйкестігі және радиациялық қауіпсіздікті сақтау:
1) радиациялық қауіпсіздік бойынша нұсқаулық;
2) радиациялық қауіпсіздік қызметі туралы ереже (радиациялық қауіпсіздікке жауапты тұлға туралы);
3) апаттық жағдайларда персоналдың іс-қимылы бойынша нұсқаулық;
4) ықтимал апаттарды ескерту және жою бойынша нұсқаулық және жоспар;
5) персоналды және халықты радиациялық апаттан және оның салдарынан қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспары (I-II санаттағы радиациялық-қауіпті объектілер үшін);
6) ИСК-мен жұмысқа рұқсат етілген бекітілген тұлғалар тізімі ("А" және "Б" тобының персоналы);
7) радиациялық қауіпсіздікке жауапты тұлғаны тағайындау туралы бұйрық;
8) ИСК-ны есепке алу және сақтауға жауапты тұлғаны тағайындау туралы бұйрық;
9) ұйымның келісілген радиациялық-гигиеналық паспортының болуы.
өрескел
20
ИСК алуға, есепке алуға, сақтауға, пайдалануға және есептен шығаруға қойылатын талаптарды сақтау:
1)паспорттардың (сертификаттардың) және басқа ілеспе құжаттардың болуы;
2) кіріс-шығыс журналын көздеу және жүргізу;
3) ИСК-ны қабылдау-тапсыру актісінің болуы;
4) радионуклидтік ИСК-ны беруге, шығындауға және есептен шығаруға талаптардың болуы;
5) түгендеу актісін ресімдеумен ИСК-ға түгендеуді жүргізу;
6) ИСК-ны уақытша сақтауға арналған жеке үй-жайлардың немесе арнайы бөлінген орындардың көзделуі және сәйкестігі;
7) ИСК-ны сақтауға арналған құрылғының көзделуі және сәйкестігі.
өрескел
21
РАҚ-ты жинауға, уақытша сақтауға, тасымалдауға және көмуге қойылатын талаптарды сақтау:
1) бекітілген РАҚ-пен жұмыс жасау схемасының болуы;
2) РАҚ-ты жинауға, сақтауға және тапсыруға жауапты тұлға туралы бұйрықтың болуы;
3) қатты және сұйық РАҚ-ты жинауға арналған арнайы жинау контейнерлерінің және ыдыстардың болуы;

1) обследование при госпитализации на наличие инфекционных заболеваний пациентов и лиц, госпитализирумых в стационар по уходу за больным;
2) раздельная госпитализация больных туберкулезом в соответствии с результатами микроскопии;
3) раздельная госпитализация больных туберкулезом в зависимости от лекарственной чувствительности;
4) в случае подозрения на инфекционное заболевание изоляция пациента в диагностическую палату при приемном отделении (бокс) до перевода в инфекционное отделение (больницу);
5) соблюдение цикличности заполнения палат при госпитализации больных;
6) наличие раздельных потоков с учетом эпидемиологического статуса больного.
грубое
17
Оснащенность помещения для сбора мокроты согласно гигиенических нормативов.
грубое
18
Соответствие нормам площади на одного больного
грубое
19
Наличие и соответствие нормативно-распорядительных документов, регламентирующих порядок обращения с ИИИ и соблюдение радиационной безопасности:
1) инструкции по радиационную безопасности;
2) положения о службе радиационной безопасности (лице, ответственном за радиационную безопасность);
3) инструкции по действиям персонала при аварийных ситуациях;
4) инструкции и плана по предупреждению и ликвидации возможных аварий;
5) плана мероприятий по защите персонала и населения от радиационной аварии и ее последствий (для радиационно-опасных объектов I-II категорий);
6) утвержденного списка лиц, допущенных к работе с ИИИ (персонал группы "А" и "Б");
7) приказа руководителя о назначении лица, ответственного за радиационную безопасность;
8) приказа руководителя о назначении лица, ответственного за учет и хранение ИИИ;
9) наличие согласованного радиационно-гигиенического паспорта организации.
грубое
20
Соблюдение требований к получению, учету, хранению, использованию и списанию ИИИ:
1) наличие паспортов (сертификатов) и другие сопроводительных документов на ИИИ;
2) наличие и ведение приходно-расходного журнала;
3) наличие актов приема-передачи ИИИ;
4) наличие требований на выдачу радионуклидных ИИИ, актов о расходовании и списании радионуклидных ИИИ;
5) проведение инвентаризации ИИИ с оформлением акта инвентаризации;
6) наличие и соответствие отдельных помещений или специально выделенных мест для временного хранения ИИИ;
7) наличие и соответствие устройств для хранения ИИИ.
грубое
21
Соблюдение требований к сбору, временному хранению, транспортировке и захоронению РАО:
1) наличие утвержденной схемы обращения с РАО;
2) наличие приказа об ответственном за сбор, хранение и сдачу РАО;
3) наличие специальных сборников-контейнеров и емкостей для сбора твердых и жидких РАО;

3) радиациялық жағдайды жақсарту бойынша бақылау және шараларды әзірлеу нәтижелерін талдаудың болуы.
өрескел
26
Ақаусыз стационарлы және көшпелі ультракүлгін сәулелендіргіштердің немесе басқа қондырғылардың болуы, мерзімі өткен бактерицидтік сәулелендіргіштерді есепке алу журналының болуы және жүргізу.
өрескел
27
Бөлімшелерде және уақытша сақтау үй-жайларында төсек жабдықтарын жинауға, тасымалдауға арналған арнайы таңбаланған ыдыстың болуы. Төсек жабдықтарын ауыстыруды қамтамасыз ету және режимді сақтау.
өрескел
28
Арнайы киімді, персоналдың жеке қорғану құралдарын көздеу және қамтамасыз ету (келесі партияны сатып алғанға дейін жетістігін бағалау).
өрескел
29
Медициналық қызметтерді көрсету кезінде қол гигиенасына арналған жағдайдың болуы:

3) наличие анализа результатов контроля и разработки мер по улучшению радиационной обстановки.
грубое
26
Наличие исправных стационарных и передвижных ультрафиолетовых облучателей или других установок, наличие и ведение журнала учета отработанного времени бактерицидных облучателей.
грубое
27
Наличие специальной маркированной тары для сбора, транспортировки белья в отделениях и помещения временного хранения. Обеспеченность и соблюдения режима смены белья.
грубое
28
Наличие и обеспеченность спецодеждой, средствами индивидуальной защиты персонала (оценка достаточности до приобретения следующей партии).
грубое
29
Наличие условий для гигиены рук при оказании медицинских услуг:

1) білектен қосылатын крандардың, дозаторлардың болуы;
2) аспаптар өңделетін кабинеттерде жеке раковиналардың және қол жууға арналған жуғыштардың боулы;
3) сұйық антисептикалық сабынмен, бір рет пайдаланатын қағаз сүлгілерімен қамтамасыз ету.
өрескел
30
Медициналық манипуляциялар және инвазиялық процедуралар санын ескерумен бір рет пайдаланатын медициналық бұйымдардың, қолғаптардың көзделуі және қолданылуы.
өрескел
31
Медициналық персоналды В ВГ, Д ВГ және С ВГ жұқтырылудың алдын алу бойынша оқылуын растайтын құжаттардың болуы.
елеулі
32
Кір жуу орнын арнайы жабдықпен жабдықтау, төсек жабдықтарының қозғалыс бірізділігін сақтау (немесе мамандандырылған ұйыммен шарт жасасу).
елеулі
33
Медициналық қалдықтармен қауіпсіз жұмыс жасау бойынша шарттардың сақталуын растайтын құжаттардың болуы:
1) медициналық қалдықтармен қауіпсіз жұмыс жасау схемасының болуы;
2) қалдықтармен жұмыс жасау бойынша ұйымдастыруды және бақылауды жүзеге асыратын жауапты тұлға туралы бұйрық;
3) гигиеналық оқыту және нұсқаулық туралы мәліметтер;

1) наличие локтевых или бесконтактных кранов, дозаторов;
2) наличие отдельных раковин и мойки для мытья рук в кабинетах, где проводится обработка инструментов;
3) обеспеченность жидким антисептическим мылом, антисептиками, одноразовыми бумажными полотенцами.
грубое
30
Наличие и использование одноразовых медицинских изделий, перчаток с учетом количества медицинских манипуляций и инвазивных процедур.
грубое
31
Наличие документов, подтверждающих обучение медицинского персонала по профилактике профессионального инфицирования ВГВ, ВГД и ВГС.
значительное
32
Оснащение прачечной специальным оборудованием соблюдение поточности движения белья (или договор со специализированной организацией).
значительное
33
Наличие документов, подтверждающих, соблюдение условий в соответствии с санитарными правилами по безопасному обращению с медицинскими отходами:
1) наличие схемы обращения с медицинскими отходами;
2) приказа об ответственном лице осуществляющий организацию и контроль по обращению с отходами;
3) сведения об гигиеническом обучении и инструктаже;

4) медициналық қалдықтарды күн сайын есепке алу журналы;
5) таңбалауды сақтаумен қауіпсіз жинау және кәдеге жарату (КБСУ) үшін тиісті контейнерлермен және пакеттермен қамтамасыз етілуі.
өрескел
34
Медициналық қалдықтарды уақытша сақтау үй-жайының санитариялық нормативтерге сәйкес жабдықталуы.
өрескел
35
Медициналық қалдықтарды залалсыздандыруға, кәдеге жаратуға арналған арнайы қондырғылардың көзделуі және санитариялық нормаларға сәйкестігі немесе мамандандырылған ұйыммен шарттың болуы
өрескел
36
Науқастардың тамақтануын ұйымдастыру бойынша келешектегі және күн сайынғы мәзірдің, технологиялық картаның болуы
елеулі
37
Жартылай фабрикаттардың, тағамдардың, аспаздық өнімдердің қауіпсіздік көрсеткіштеріне органолептикалық бағалауды жүргізу бойынша тәуліктік сынамалардың болуы және журналды, цех қызметкерлерін қарап тексеру нәтижелері журналын жүргізу.
өрескел
38
Тыйым салынған тағамдардың, өнімдердің болмауы (соның ішінде фортификацияланбаған жоғары немесе бірінші сұрыпты бидай ұны)
өрескел
39
Шикізаттың және қолданылатын өнімнің қауіпсіздігін, сәйкестігін, бақылануын растайтын құжаттардың болуы (сәйкестігі туралы сертификат, мемлекеттік тіркеу туралы куәлік, сәйкестігі туралы декларация, ветеринариялық құжаттар)
40
1 жасқа дейінгі балаларға медициналық көмекті көрсету кезінде балалар сүт қоспаларын дайындауға және сақтауға арналған жағдайларды сақтау.
Балалар қоспаларын дайындауға және құюға арналған үй-жайлардың болуы
Стерилді ыдыс-аяқтың болуы.
Сүт қоспаларын ашу күнін және уақытын көрсетумен таңбалаудың, сақтау және тасымалдаудың болуы.
өрескел
41
Науқастарға арналған қабылдау тапсыру қағидаларының және тапсыруға арналған рұқсат берілген және тыйым салынған өнімдер тізімінің болуы.
елеулі
42
Персоналдың оқуы туралы және қысыммен жұмыс істейтін аппаратурамен (бу стерилизаторлары) жұмысқа техникалық рұқсаты туралы мәліметтің болуы.
өрескел
43
Ауруханаға жатқызу кезінде, стационарда болған кезде және шығарған кезде пациенттерді инфекциялық және паразиттік ауруларға тексеруге қойылатын санитариялық нормалардың сақталуы.
елеулі
44
Инфекциялық және паразиттік аурулардың, аурухана ішілік инфекциялардың әрбір жағдайын зерттеу бойынша, инфекциялық немесе паразиттік аурулар жағдайларын анықтау кезінде санитариялық-індетке қарсы (профилактикалық) іс-шараларды уақытылы жүргізілуін растайтын құжаттардың болуы.
өрескел
45
Инфекциялық сырқаттанушылықты анықтау, есепке алу және тіркеу бойынша медициналық құжаттаманы жүргізу және хабарлау (инфекциялық және паразиттік ауруларды есепке алу журналы, шұғыл хабарламалар)
елеулі
46
Карантиндік, аса қауіпті инфекцияларға күдік және тіркеу кезінде індетке қарсы іс-шараларды жүргізу бойынша жедел іс-шаралар жоспарының, хабарландыру схемасының, консультанттар тізімінің болуы.
өрескел
47
Материал алуға арналған тиісті жинақпен, дезинфекциялаушы құралдармен, тұз ерітінділерімен және қорғаныш костюмдер жинағымен, жеке алдын алу құралдарымен, жеке қорғану құралдарымен қамтамасыз етілуі, қорғаныш костюмдерін өңдеуге арналған ыдыстардың болуы.
өрескел
48
Аурудың клиникалық белгілері бар тұлғалар арасында жұғын, қақырыққа микроскопия жасау әдістерімен және туберкулезбен сырқаттанудың жоғары тәуекелі бар халық арасында флюорография әдісімен туберкулезді ерте анықтау бойынша талаптарды сақтау.
елеулі
49
Жануарлардың тістеуінен зардап шеккен тұлғаларға антирабиялық көмекті уақытылы және негізді көрсетуін растайын құжаттаманың болуы.
өрескел
50
Перзентханалар мен перинаталды орталықтарда вакцинопрофилактика бойынша құжаттаманың болуы және жүргізілуі, иммундау мерзімдерінің сақталуы, медициналық қарсы көрсетілімдерді және егулерден бас тартуларды есепке алу және негіздеу
өрескел
51
Сіреспенің шұғыл алдын алуды жүргізуді растайтын құжаттардың болуы және жүргізілуі, шұғыл иммундауды уақытылы көрсету, есепке алу және егулерді, медициналық қарсы көрсетілімдерді және егуден бас тартуларды негіздеу.
өрескел
52
Егу кабинетінің жабдықталуы, қауырт және шокқа қарсы терапияға арналған жинақтармен қамтамасыз етілуі
өрескел
53
Медициналық қызметкерде егулерді жүргізуге рұқсатының болуы, егулерді жүргізу техникасы ережелеріне, иммундаудан кейін туындаған жағымсыз әсерлер дамыған жағдайда қауырт көмек көрсету тәсілдеріне оқытылуы.
Медициналық құжаттаманы жүргізу (есептік нысандарға вакцина туралы мәліметтерді енгізу, иммундық биологиялық препараттардың қалдықтарын жою)
өрескел
54
Инфекциялық бақылауды ұйымдастыру және жүргізу бойынша құжаттаманың болуы және жүргізу.
өрескел
55
Патогендігі I-IV топтағы микроағзалармен және гельминттермен жұмыс жасауға биологиялық қауіпсіздік талаптарын сақтауды бақылау жөніндегі тиісті комиссия рұқсатының болуы.
өрескел
56
Жүргізілетін зерттеулерге сәйкес мүкәммалмен, зертхана ыдыстарымен, реактивтерімен, орталармен қамтамасыз ету, сақтау жағдайларын және мерзімдерін сақтау.
өрескел
57
Туберкулезге қарсы стационарлардың бактериологиялық зертханаларында бактериоскопиялық зерттеулерге арналған жеке үш секцияның болуы (жұғындарды, бактериоскопияны дайындау, сырлау, препараттарды дайындау және тіркеу).
өрескел
58
Алдын ала және/немесе кезеңдік медициналық қарап тексеруді, вакциналауды және қызметкерлерге инфекциялық және паразиттік сырқаттанушылыққа тексеру жүргізуді, тексерудің оң нәтижелерімен анықталған тұлғаларды жұмыстан уақытылы шектетуін растайтын құжаттардың болуы.
өрескел
59
Зертханалық зерттеу нәтижелерінің нормаларға сәйкес келуі: шикізат пен дайын өнімдердің сынамалары, қоршаған орта объектілерінің, судың, ауаның, дезинфекциялаушы құралдардың жұғындары, стерилдікке сынама, зертханалық-аспаптық өлшеулер.
өрескел
60
Өндірістік бақылаудың бекітілген бағдарламасының болуы
өрескел
61
Дезинсекциялық және дератизациялық іс-шараларды жүргізу бойынша санитариялық нормаларды сақтау. Көзбен көріп бақылау кезінде кеміргіштер мен жәндіктердің тіршілік әрекетінің болуы
өрескел
62
ЖРВИ, тұмау кезіндегі іс-шараларға және олардың асқынуларына қойылатын талаптарды сақтау:

4) журнал ежедневного учета медицинских отходов;
5) обеспеченность соответствующими контейнерами и пакетами для безопасного сбора и утилизации (КБСУ) с соблюдением маркировки.
грубое
34
Оснащенность помещения для временного хранения медицинских отходов согласно гигиенических нормативов.
грубое
35
Наличие и соответствие санитарным нормам специальных установок для обезвреживания, утилизаций медицинских отходов или договора со специализированной организацией
грубое
36
Наличие перспективного и ежедневного меню раскладки технологической карты по организации питания больных.
значительное
37
Наличие суточных проб и ведение журнала по проведению органолептической оценки показателей безопасности полуфабрикатов, блюд, кулинарных изделий и журнала результатов осмотра работников цеха.
грубое
38
Отсутствие запрещенных блюд, продукции (в том числе нефортифицированной пшеничной муки высшего или первого сорта)
грубое
39
Наличие документов, подтверждающих безопасность, соответствие, прослеживаемость сырья и используемой продукции (наличие сертификата о соответствии, свидетельства государственной регистрации, декларации о соответствии, ветеринарные документы)
грубое
40
Соблюдение условий для приготовления и хранения детских молочных смесей при оказании медицинской помощи детям в возрасте до 1 года
Наличие помещения для приготовления и розлива детских смесей
Наличие стерильной посуды
Наличие маркировки с указанием даты и времени вскрытия молочных смесей, условии хранения и транспортировки.
грубое
41
Наличие правил приема передач для больных и списка разрешенных и запрещенных для передачи продуктов
значительное
42
Наличие документации об обучении персонала и технического допуска к работе с аппаратурой под давлением (паровые стерилизаторы)
грубое
43
Наличие результатов обследования пациентов, подлежащих обследованию на инфекционные и паразитарные заболевания при поступлении и в период пребывания в стационаре.
значительное
44
Наличие документов, подтверждающих своевременное проведение санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий при выявлении случаев инфекционного или паразитарного заболевания, расследованию каждого случая инфекционного и паразитарного заболевания, внутрибольничной инфекции
грубое
45
Наличие документов, подтверждающих своевременное выявление, учет и регистрацию инфекционного заболевания (журнал учета инфекционных и паразитарных заболеваний, экстренные извещения).
значительное
46
Наличие схемы оповещения, плана оперативных мероприятий по проведению противоэпидемических мероприятий при подозрении и регистрации карантинных, особо-опасных инфекции, список консультантов
грубое
47
Обеспеченность соответствующим комплектом для забора материала, дезинфицирующими средствами, солевыми растворами и комплектом защитных костюмов, средствами индивидуальной профилактики, средствами индивидуальной защиты, наличие емкостей для обработки защитных костюмов.
грубое
48
Наличие документов, подтверждающих проведение мероприятий по раннему выявлению туберкулеза методами микроскопии мазка, мокроты среди лиц с клиническими признаками заболевания и методом флюорографии среди населения с высоким риском заболевания туберкулезом
значительное
49
Наличие документов, подтверждающих своевременное и обоснованное оказание антирабической помощи лицам пострадавшим от укусов животных
грубое
50
Наличие и ведение документации по вакцинопрофилактике в роддомах и перинатальных центрах, соблюдение сроков иммунизации, учет и обоснование медотводов и отказов от прививок.
грубое
51
Наличие и ведение документации по экстренной профилактике столбняка, своевременность оказания экстренной иммунизации, учет и обоснование прививок медотводов и отказов от прививок.
грубое
52
Оснащение прививочного кабинета, обеспеченность наборами для неотложной и противошоковой терапии.
грубое
53
Наличие у медработника разрешения к проведению прививок, обучения правилам техники проведения прививок, приемам неотложной помощи в случае развития неблагоприятных проявлений после иммунизации. Ведение медицинской документации (занесение сведений о вакцине в учетные формы, уничтожение остатков иммунобиологических препаратов)
грубое
54
Наличие и ведение документации по организации и проведению инфекционного контроля, выполнение программы инфекционного контроля.
грубое
55
Наличие разрешения соответствующей комиссии по контролю за соблюдением требований биологической безопасности на работу с микроорганизмами I-IV групп патогенности и гельминтами
грубое
56
Обеспеченность инвентарем, лабораторной посудой, реактивами, средами в соответствии с проводимыми исследованиями, соблюдение условий и сроков хранения
грубое
57
Наличие трех отдельных секции для бактериоскопических исследовании в бактериологических лабораториях противотуберкулезных стационаров (приготовление окрашивание мазков, бактериоскопии, регистрации и хранении препаратов).
грубое
58
Наличие документации подтверждающих проведения предварительного и/или периодического медицинского осмотра, вакцинации и обследования сотрудников на инфекционные и паразитарные заболевания, своевременность отстранения от работы лиц с положительными результатами обследования.
грубое
59
Соответствие нормам результатов лабораторных исследований: проб сырья и готовой продукции, смывов с внешней среды, воды, воздуха, дезинфицирующих средств, проб на стерильность, лабораторно-инструментальных замеров.
грубое
60
Наличие утвержденной программы производственного контроля
грубое
61
Наличие документов графиков, подтверждающих своевременное проведение дезинсекционных и дератизационных мероприятий. Отсутствие насекомых и следов жизнедеятельности грызунов и насекомых при визуальном контроле.
грубое
62
Соблюдение требований к мероприятиям при ОРВИ, гриппе и их осложнениями:

1) стандартты анықтамаға және аурудың ұзақтығына сәйкес келетін ЗҰА жағдайларын есептеу;
2) зертханалық тексеруге ЗҰА науқастарынан материал алу.
елеулі
64
Диагностикалық мақсатта менингококк инфекциясына зертханалық тексеруді жүргізу
Менингококк инфекциясымен ауыратын науқастарды ауруханаға жатқызу, шығару талаптарын сақтау
елеулі
65
Қоғамдық орындарда темекі бұйымдарын тұтынуға тыйымды сақтау
өрескел
8
Стоматологиялық қызмет көрсететін объектілер
1
Объектіге санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының (келісім) болуы. Объектінің санитариялық-эпидемиологиялық қорытындыға сәйкес келуі
өрескел
2
Барлық құрылымдық бөлімшелерде аудан нормаларының сақталуы
өрескел
3
Ақаусыз ыстық және суық сумен қамтамасыз ету жүйелерінің болуы.
Орталықтандырылған ыстық сумен қамтамасыз ету болмаған кезде су қыздырғыштардың үзіліссіз жұмыс істеуін көздеу
өрескел
4
Ақаусыз су бұру, кәріз жүйелерінің болуы. Кәрізделмеген және жартылай кәрізделген елді мекендерде жергілікті және тасымалы тазалау жүйесінің болуы
өрескел
5
Ақаусыз жергілікті және жалпы жасанды жарық жүйелерінің болуы
өрескел
6
Ақаусыз желдету, ауа баптау, жылумен қамтамасыз ету жүйесінің болуы
өрескел
7
Бекітілген кестенің және растаушы құжаттардың болуы, желдету және ауа баптау жүйесіне профилактикалық қарап тексеруді, жөндеуді, тазалауды және дезинфекцияны жүргізу.
өрескел
8
Үй-жайлардың ішкі әрленуі жағдайы. Жабынды ақауларының болуы және уақытылы жойылуы.
өрескел
9
Жарамсыз жабдықты, санитариялық-техникалық құралдарды, аппаратураны, құрал-сайманды қолдануға жол бермеу.
өрескел
10
ИСК жұмыс жасау тәртібін регламенттейтін нормативтік-басқарушы құжаттардың болуы және сәйкестігі және радиациялық қауіпсіздікті сақтау:

1) подсчет случаев ТОРИ соответствующих стандартному определению и длительности заболевания
2) забор материала от больных ТОРИ для лабораторного обследования
значительное
64
Проведение лабораторного обследования на менингококковую инфекцию с диагностической целью
Соблюдение требований госпитализации, выписки больных менингококковой инфекцией
значительное
65
Соблюдение запрета на потребление табачных изделий в общественных местах
грубое
8 Объекты оказывающие стоматологические услуги
1
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения (согласования) на объект. Соответствие объекта санитарно-эпидемиологическому заключению.
грубое
2
Соблюдение норм площади во всех структурных подразделениях
грубое
3
Наличие исправных систем горячего и холодного водоснабжения
Наличие водонагревателей непрерывного действия при отсутствий центрального горячего водоснабжения
грубое
4
Наличие исправных систем водоотведения, канализации. В не канализованных и частично канализованных населенных пунктах наличие местной и вывозной системы очистки
грубое
5
Наличие в исправном состоянии систем местного и общего искусственного освещения
грубое
6
Наличие исправных систем вентиляции, кондиционирования теплоснабжения
грубое
7
Наличие утвержденного графика и подтверждающих документов проведение профилактического осмотра, ремонта, очистки и дезинфекции систем вентиляции и кондиционирования.
грубое
8
Состояние внутренней отделки помещений. Наличие и своевременность устранения дефектов покрытия.
грубое
9
Недопущение применения неисправного оборудования, санитарно-технических приборов, аппаратуры, инструмента
грубое
10
Наличие и соответствие нормативно-распорядительных документов, регламентирующих порядок обращения с ИИИ и соблюдение радиационной безопасности:

4) тері-фокусты арақашықтықтардың ең аз параметрлерін сақтау.
өрескел
15
Дезинфекциялық іс-шараларды жүргізу бойынша журналдардың болуы және жүргізілуі (дезинфекциялаушы заттардың кірісін, шығысын есепке алу)
өрескел
16
Арнайы киімді, персоналдың жеке қорғану құралдарын көздеу және қамтамасыз ету
өрескел
17
Медициналық қызметтерді көрсету кезінде қол гигиенасына арналған жағдайдың болуы:
1) білектен қосылатын крандардың, дозаторлардың болуы;
2) аспаптар өңделетін кабинеттерде қолды жууға арналған жеке раковиналар мен жуғыштардың болуы;
3) сұйық антисептикалық сабынмен, бір рет пайдаланатын қағаз сүлгілерімен қамтамасыз ету.
өрескел
18
Медициналық манипуляциялар және инвазиялық процедуралар санын ескерумен бір рет пайдаланатын медициналық бұйымдардың, қолғаптардың көзделуі және қолданылуы.
өрескел
19
Қан мен биологиялық сұйықтықтардың теріге және сілемейге түсумен персоналдың шағын жарақат алу жағдайларын, апаттық жағдайларды есепке алуды жүргізу.
елеулі
20
Кәсіби жұқтырылудың алдын алу, қауіпсіздік техникасы бойынша медициналық персоналдың оқуы және нұсқаулықтан өтуі туралы мәліметтің болуы.
елеулі
21
Медициналық мақсаттағы бұйыдарды стерилдеу алдындағы тазалау, стерилдеу құжаттамасының болуы және жүргізу.
өрескел
22
Медициналық мақсаттағы стерилді бұйыдарды тасымалдау, сақтау, қолдану мерзімдері жағдайларына қойылатын талаптарды сақтау
өрескел
23
Ақаусыз стационарлы және көшпелі ультракүлгін сәулелендіргіштердің немесе басқа қондырғылардың болуы, мерзімі өткен бактерицидтік сәулелендіргіштерді есепке алу журналының болуы және жүргізу.
өрескел
24
Төсек жабдықтарын орталықтан жууды ұйымдастыру (мамандандырылған ұйыммен шарт)
елеулі
25
Медициналық қалдықтармен қауіпсіз жұмыс жасау бойынша шарттардың сақталуын растайтын құжаттардың болуы:
1) медициналық қалдықтармен қауіпсіз жұмыс жасау схемасының болуы;
2) қалдықтармен жұмыс жасау бойынша ұйымдастыруды және бақылауды жүзеге асыратын жауапты тұлға туралы бұйрық;
3) гигиеналық оқыту және нұсқаулық туралы мәліметтер;
4) медициналық қалдықтарды күн сайын есепке алу журналы;
5) таңбалауды сақтаумен қауіпсіз жинау және кәдеге жарату (КБСУ) үшін тиісті контейнерлермен және пакеттермен қамтамасыз етілуі;
6) медициналық қалдықтарды контейнерлерге таңбалауға қатаң сәйкес жинауды жүзеге асыру;
7) медициналық қалдықтарды сақтау мерзімдерін сақтау.
өрескел
26
Медициналық қалдықтарды уақытша сақтау үй
жайының санитариялық нормативтерге сәйкес жабдықталуы, медициналық қалдықтарды орталықтан залалсыздандыруды ұйымдастыру (мамандандырылған ұйыммен шарт жасасу).
өрескел
27
Медициналық бұйымдарға дезинфекция жүргізу жағдайларын сақтау, таңбаланған ыдыстардың, дезинфекциялаушы заттардың жұмыс ерітінділерінің болуы.
өрескел
28
Медициналық мақсаттағы бұйыдарды стерилдеу алдындағы тазалау, стерилдеу құжаттамасының болуы және жүргізу.
өрескел
29
Персоналдың оқуы туралы және қысыммен жұмыс істейтін аппаратурамен (бу стерилизаторлары) жұмысқа техникалық рұқсаты туралы мәліметтің болуы.
өрескел
30
Инфекциялық сырқаттанушылықты анықтау, есепке алу және тіркеу бойынша медициналық құжаттаманы жүргізу және хабарлау (инфекциялық және паразиттік ауруларды есепке алу журналы, шұғыл хабарламалар)
елеулі
31
Инфекциялық бақылауды ұйымдастыру және жүргізу бойынша құжаттаманың болуы және жүргізу.
өрескел
32
Тіс техникасы зертханасына қойылатын санитариялық нормаларды сақтау:

4) соблюдение минимальных параметров кожно-фокусных расстояний;
грубое
15
Наличие и ведение журналов по проведению дезинфекционных мероприятий (учет прихода, расхода дезинфицирующих средств)
грубое
16
Наличие и обеспеченность спецодеждой, средствами индивидуальной защиты персонала.
грубое
17
Наличие условий для гигиены рук при оказании медицинских услуг:
1)наличие локтевых или бесконтактных кранов, дозаторов;
2) наличие отдельных раковин и мойки для мытья рук в кабинетах, где проводится обработка инструментов;
3) обеспеченность жидким антисептическим мылом, антисептиками, одноразовыми бумажными полотенцами.
грубое
18
Наличие и использование одноразовых медицинских изделий, перчаток с учетом количества медицинских манипуляций и инвазивных процедур
грубое
19
Наличие документов, подтверждающих ведение учета случаев получения микротравм персоналом, аварийных ситуаций с попаданием крови и биологических жидкостей на кожу и слизистые.
значительное
20
Наличие документов, подтверждающих обучение и инструктаж медицинского персонала по профилактике профессионального инфицирования, по технике безопасности.
значительное
21
Соблюдение требований к условиям проведения дезинфекции, предстерилизационной обработки, стерилизации изделий медицинского назначения
грубое
22
Соблюдение требований к условиям транспортировки, хранения, сроков использования стерильных изделий медицинского назначения
грубое
23
Наличие исправных стационарных и передвижных ультрафиолетовых облучателей или других установок, наличие и ведение журнала учета отработанного времени бактерицидных облучателей.
грубое
24
Организация централизованной стирки белья (договор со специализированной организацией).
значительное
25
Наличие документов, соблюдение условий в соответствии с санитарными правилами по безопасному обращению с медицинскими отходами:
1) наличие схемы обращения с медицинскими отходами;
2) приказа об ответственном лице осуществляющий организацию и контроль по обращению с отходами;
3) сведения об гигиеническом обучении и инструктаже;
4) журнал ежедневного учета медицинских отходов;
5) обеспеченность соответствующими контейнерами и пакетами для безопасного сбора и утилизации (КБСУ) с соблюдением маркировки;
6) осуществление сбора медицинских отходов в КБСУ в строгом соответствии с маркировкой
7) соблюдение сроков хранения медицинских отходов.
грубое
26
Оснащенность помещения временного хранения медицинских отходов согласно гигиенических нормативов, организация централизованного обезвреживания медицинских отходов (договор со специализированной организацией)
грубое
27
Наличие и ведение документации по проведению дезинфекции медицинских изделии, наличие промаркированных емкостей, рабочих растворов дезинфицирующих средств.
грубое
28
Наличие и ведение документации предстерилизационной очистки, стерилизации изделии медицинского назначения.
грубое
29
Наличие документов об обучении персонала и технического допуска к работе с аппаратурой под давлением (паровые стерилизаторы)
грубое
30
Ведение медицинской документации по выявлению, учету и регистрации инфекционного заболевания и информирование
(журнал учета инфекционных и паразитарных заболеваний, экстренные извещения)
значительное
31
Наличие и ведение документаций по организации и проведению инфекционного контроля.
грубое
32
Соблюдение санитарных норм к зуботехнической лабораторий:

1) арнайы тіс техникасы үстелімен және шаңды жергілікті соратын электр ажарлағыш машинасымен жабдықталуы;
2) механикалық іске қосылатын жергілікті сору шкафының стерилдеу және дәнекерлеу бөлмелерінде болуы;
3) негізгі үй-жайларда тіс техниктерінің жұмыс орындарында және әрбір әрлеу машинасы жанында – әрлеу бөлмелерінде, ортадан құйылатын пеш үстіндегі құю тетігіндегі тартпалы зонттар – полимерлеу үй-жайының жұмыс үстелі үстінде шаңды жергілікті сорудың болуы.
өрескел
33
Алдын ала және/немесе кезеңдік медициналық қарап тексеруді вакциналауды және қызметкерлерге маркерлі диагностиканы жүргізуді растайтын құжаттардың болуы.
өрескел
34
Зерханалық зерттеу нәтижелері: қоршаған орта, су, ауа, дезинфекциялаушы құралдар жұғындары, зертханалық-аспаптық өлшеулер
өрескел
35
Өндірістік бақылауды ұйымдастыру және жүргізу бойынша құжаттардың болуы және оны орындау жағдайлары
өрескел
36
Дезинсекциялық және дератизациялық іс-шараларды уақытылы жүргізуді растайтын құжаттардың болуы. Көзбен көріп бақылау кезінде кеміргіштер мен жәндіктердің тіршілік әрекетінің болмауы
өрескел
37
Қоғамдық орындарда темекі бұйымдарын тұтынуға тыйымды сақтау
өрескел
9
Сот медицинасы және патологиялық анатомия саласында қызмет көрсететін денсаулық сақтау объектілері
1
Қызметтің басталуы туралы хабарлау тәртібін сақтау
өрескел
2
Қоқысты жинауға арналған жапқыштары бар контейнерлерді орнатуға арналған оқшаулы алаңның болуы
елеусіз
3
Үй-жайларды функциялық аймақтандыру режимін сақтау
елеулі
4
Ақаусыз ыстық және суық су жүйелерінің болуы. Орталықтандырылған ыстық сумен қамтамасыз ету болмаған жағдайда үзіліссіз жұмыс істейтін су қыздырғыштарының болуы
өрескел
5
Ақаусыз су бұру, кәріз жүйелерінің болуы. Кәріздендірілмеген және жартылай кәріздендірілген елді мекендерде жергілікті және шығарылатын тазалау жүйелерінің болуы
өрескел
6
Ақаусыз жергілікті және жалпы жасанды жарық жүйелерінің болуы
өрескел
7
Ақаусыз желдету, ауа баптау, жылумен қамтамасыз ету жүйесінің болуы
өрескел
8
Желдету және ауа баптау жүйелерін профилактикалық қарап тексеруді, жөндеуді, тазалауды және дезинфекциялауды жүргізудің бекітілген кестесінің және растаушы құжаттарының болуы
өрескел
9
Үй-жайлардың ішкі әрлеу жағдайы. Жабынды ақауларының болуы және уақытылы жою.
өрескел
10
Персоналдың арнайы киімінің, жеке қорғану құралдарының болуы және қамтамасыз етілуі
өрескел
11
Мәйіттерді сақтауға және тасымалдауға арналған тоңазытқыш қондырғыларымен, сырғытпаламен, зембілдермен және басқа құрылғылармен жабдықталуы
өрескел
12
Секциялық үстелді жабдықтауға және жарақтауға қойылатын талаптарды сақтау
өрескел
13
Сот-медицина сараптау орталықтарында тірі тұлғаларды сараптау бөліміне қойылатын талаптарды сақтау
өрескел
14
Дезинфекциялық іс-шараларды жүргізу шарттарын сақтау, таңбаланған ыдыстардың, жұмыс ерітінділерінің, дезинфекциялаушы құралдардың болуы
өрескел
15
Медициналық қалдықтармен қауіпсіз жұмыс жасау бойынша шарттардың сақталуын растайтын құжаттардың болуы:

1) оснащение специальным зуботехническим столом и электрической шлифовальной машиной с местным отсосом пыли;
2) наличие вытяжного шкафа с механическим побуждением оборудуются в стерилизационных и паяльных;
3) наличие местных отсосов пыли на рабочих местах зубных техников в основных помещениях и у каждой полировальной машины – в полировочных, вытяжные зонты в литейной над печью центробежного литья, над газовой плитой – в паяльной, над рабочим столом в полимеризационном помещении.
грубое
33
Наличие документации подтверждающих проведения предварительного и/или периодического медицинского осмотра, вакцинации и маркерной диагностики сотрудников
грубое
34
Результаты лабораторных исследований: смывов с внешней среды воды, воздуха, дезинфицирующих средств, проб на стерильность, лабораторно-инструментальные замеры.
грубое
35
Наличие документов по организации и проведению производственного контроля и условия его выполнения
грубое
36
Наличие документов графиков, подтверждающих своевременное проведение дезинсекционных и дератизационных мероприятий. Отсутствие насекомых и следов жизнедеятельности грызунов при визуальном контроле.
грубое
37
Соблюдение запрета на потребление табачных изделий в общественных местах
грубое
9 Объекты здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере судебной медицины и патологической анатомии
1
Соблюдение уведомительного порядка о начале деятельности
грубое
2
Наличие изолированной площадки для установки контейнеров с крышками для сбора мусора
незначительное
3
Соблюдение режима функционального зонирования территории
значительное
4
Наличие исправных систем горячего и холодного водоснабжения
Наличие водонагревателей непрерывного действия при отсутствий центрального горячего водоснабжения
грубое
5
Наличие исправных систем водоотведения, канализации. В не канализованных и частично канализованных населенных пунктах наличие местной и вывозной системы очистки
грубое
6
Наличие в исправном состоянии систем местного и общего искусственного освещения
грубое
7
Наличие исправных систем вентиляции, кондиционирования теплоснабжения
грубое
8
Наличие утвержденного графика и подтверждающих документов проведение профилактического осмотра, ремонта, очистки и дезинфекции систем вентиляции и кондицирования.
грубое
9
Состояние внутренней отделки помещений. Наличие и своевременность устранения дефектов покрытия.
грубое
10
Наличие и обеспеченность спецодеждой, средствами индивидуальной защиты персонала
грубое
11
Оснащенность холодильными установками, каталками, носилками и другими приспособлениями для хранения и транспортировки трупов
грубое
12
Соблюдение требований к оборудованию и оснащенности секционного стола
грубое
13
Соблюдение требований к отделению экспертизы живых лиц в центрах судебно-медицинской экспертизы
грубое
14
Соблюдение условии проведения дезинфекционных мероприятий, наличие промаркированных емкостей, рабочих растворов дезинфицирующих средств
грубое
15
Наличие документов, соблюдение условий в соответствии с санитарными правилами по безопасному обращению с медицинскими отходами:

1) білектен қосылатын крандардың, дозаторлардың болуы,
2) аспаптар өңделетін кабинеттерде қолды жууға арналған жеке раковиналар мен жуғыштардың болуы,
3) сұйық антисептикалық сабынмен, бір рет пайдаланатын қағаз сүлгілерімен қамтамасыз ету.
өрескел
16
Медициналық манипуляциялар және инвазиялық процедуралар санын ескерумен бір рет пайдаланатын медициналық бұйымдардың, қолғаптардың көзделуі және қолданылуы.
өрескел
17
Кәсіби жұқтырылудың алдын алу, қауіпсіздік техникасы бойынша медициналық персоналдың оқуын және нұсқаулықтан өтуін растайтын құжаттардың болуы.
елеулі
18
Арнайы киімді, персоналдың жеке қорғану құралдарын көздеу және қамтамасыз ету.
өрескел
19
Кір жуу орнын арнайы жабдықпен жабдықтау, төсек жабдықтарының қозғалыс бірізділігін сақтау (немесе мамандандырылған ұйыммен шарт жасасу).
елеулі
20
Инфекциялық және (немесе) паразиттік аурулар, соның ішінде аса қауіпті және карантиндік инфекциялар жағдайларын анықтау кезінде санитариялық-індетке қарсы (профилактикалық) іс-шараларды ұйымдастырып, жүргізуге қойылатын санитариялық нормаларды сақтау, әрбір инфекциялық және (немесе) паразиттік аурулар жағдайларын анықтау және зерттеу.
өрескел
21
Карантиндік, аса қауіпті инфекцияларға күдік және тіркеу кезінде хабарландыру схемасының, консультанттар тізімінің болуы.
өрескел
22
Инфекциялық бақылауды, соның ішінде донорларды гемотрансфузиялық инфекцияларға тексеру бойынша бақылауды ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі құжаттаманың болуы және жүргізілуі
өрескел
23
Әрбір қан, феталді және бағаналық жасушаларды тапсырған сайын донорларды В ВГ және С ВГ маркерлеріне тексерілуін растайтын құжаттардың болуы
өрескел
24
Қолайсыз аумақтарда – лептоспироз ошақтарында донорларды лептоспирозға тексеру нәтижелерінің болуы
өрескел
25
Барлық деңгейлердегі донорларды Қазақстанның барлық аумағында донорлыққа жол бермеу мақсатында В ВГ және С ВГ маркерлеріне оң нәтижелерімен уақытылы өзара ақпарат алмасуды растайтын құжаттардың болуы
өрескел
26
Диагностикалық, дезинфекциялық препараттарды сақтау, тасымалдау, қолдану және есепке алу тәртібі бойынша құжаттаманың, журналдардың болуы және жүргізілуі
өрескел
27
Патогендігі ІІІ-ІV топтағы микроағзалармен және гельминттермен жұмыс істеуге биологиялық қауіпсіздік талаптарының сақталуын бақылау жөніндегі тиісті комиссия рұқсатының болуы
өрескел
28
Жүргізілетін зерттеулерге сәйкес мүкәммалмен, зертхана ыдыстарымен, реактивтерімен, орталармен қамтамасыз ету, сақтау жағдайларын және мерзімдерін сақтау.
өрескел
29
Медициналық қалдықтармен қауіпсіз жұмыс жасау бойынша шарттардың сақталуын растайтын құжаттардың болуы:

1) наличие локтевых или бесконтактных кранов, дозаторов;
2) наличие отдельных раковин и мойки для мытья рук в кабинетах, где проводится обработка инструментов;
3) обеспеченность жидким антисептическим мылом, антисептиками, одноразовыми бумажными полотенцами.
грубое
16
Наличие, достаточность одноразовых медицинских изделий, перчаток с учетом количества медицинских манипуляций и инвазивных процедур
грубое
17
Наличие документации об обучении и инструктажа медицинского персонала по профилактике профессионального инфицирования, по технике безопасности
значительное
18
Наличие и обеспеченность спецодеждой, средствами индивидуальной защиты персонала
грубое
19
Оснащение прачечной специальным оборудованием соблюдение поточности движения белья (или договор со специализированной организацией).
значительное
20
Наличие и ведение документации по организации и проведению санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий при выявлении случаев инфекционного и (или) паразитарного заболевания, в том числе особо опасных и карантинных инфекций, выявление и расследование каждого случая инфекционного и (или) паразитарного заболевания
грубое
21
Наличие схемы оповещения при подозрении и регистрации карантинных, особо-опасных инфекции, список консультантов.
грубое
22
Наличие и ведение документаций по организации и проведению инфекционного контроля, выполнение программы инфекционного контроля в том числе по обследованию доноров на гемотрансфузионные инфекции
грубое
23
Наличие документов, подтверждающих обследование доноров на маркеры ВГВ и ВГС при каждой сдаче крови, фетальных и стволовых клеток.
грубое
24
Наличие результатов обследования доноров на лептоспироз на неблагополучных территориях - очагах по лептоспирозу
грубое
25
Наличие документов, подтверждающих своевременный взаимообмен информацией с положительными результатами на маркеры ВГВ и ВГС у доноров на всех уровнях с целью недопущения их к донорству на всей территории Казахстана.
грубое
26
Наличие и ведение документации, журналов по порядку хранения, транспортировки, использования и учета диагностических, дезинфекционных препаратов, (наличие термоконтейнеров, хладоэлементов, холодильного оборудования.)
грубое
27
Наличие разрешения соответствующей комиссии по контролю за соблюдением требований биологической безопасности на работу с микроорганизмами 3-4 групп патогенности и гельминтами
грубое
28
Обеспеченность инвентарем, лабораторной посудой, реактивами, средами в соответствии с проводимыми исследованиями, соблюдение условий и сроков хранения
грубое
29
Наличие документов в соответствии с санитарными правилами по безопасному обращению с медицинскими отходами:

1) радиациялық қауіпсіздік бойынша нұсқаулық;
2) радиациялық қауіпсіздік қызметі туралы ереже (радиациялық қауіпсіздікке жауапты тұлғаға);
3) апаттық жағдайларда персонал іс-қимылы бойынша нұсқаулық;
4) ықтимал апаттарды ескерту және жою бойынша нұсқаулықтар және жоспар;
5) персоналды және халықты радиациялық апаттан және оның салдарынан қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспары (І және ІІ санаттағы радиациялық-қауіпті объектілер үшін);
6) ИСК-мен жұмыс жасауға рұқсат берілген тұлғалардың бекітілген тізімі ("А" және "Б" тобының персоналы);
7) радиациялық қауіпсіздікке жауапты тұлғаны тағайындау туралы басшының бұйрығы;
8) ИСК-ны есепке алуға және сақтауға жауапты болатын тұлғаны тағайындау туралы басшының бұйрығы;
9) ұйымның келісілген радиациялық-гигиеналық паспортының болуы.
елеулі
3
Жұмыс санатына, классына байланысты санитариялық-қорғаныш аймағын және қарау аймағын күтіп-ұстауға және режиміне қойылатын талаптарды сақтау:
1) рұқсат берілмеген объектілерді орналстырудың жоқтығы;
2) абаттандырудың және жасылдандырудың болуы;
3) радиоактивті заттардың апаттық төгілуі жағдайына қарау аймағында қорғаныс іс-шараларын қамтамасыз ету.
өрескел
4
Объектінің құрылғысына және күтіп ұстауға, үй-жайлардың санитариялық-техникалық жағдайына және технологиялық жабдығына қойылатын талаптарды сақтау:
1) ИСК-мен жұмыс сыныбының үй-жайлардың мақсаттылығына сәйкестігі;
2) үй-жайлардың ішкі әрленуінің сәйкестігі;
3) үй-жайлардың технологиялық және қосалқы жабдықтың болуы және ИСК-мен жұмыс классына сәйкестігі;
4) санитариялық-техникалық жабдықтың болуы және сәйкестігі;
5) санөткізгіштердің және санитариялық шлюздердің болуы және сәйкестігі.
елеулі
5
Ақаусыз желдету, сумен қамтамасыз ету, жарық, жылыту және кәріз жүйелерінің болуы
өрескел
6
ИСК алуға, есепке алуға, сақтауға, қолдануға және есептен шығаруға қойылатын талаптарды сақтау:
1) ИСК паспорттарының (сертификаттар) және басқа ілеспе құжаттардың болуы;
2) кіріс-шығыс журналының болуы және жүргізу;
3) ИСК-ны қабылдау-тапсыру актілерінің болуы;
4) радионуклидтік ИСК беруге талаптардың, радионуклидтік ИСК-ны шығындау және есептен шығару туралы актілердің болуы;
5) түгендеу актісін ресімдеумен СК-ға түгендеуді жүргізу;
6) ИСК-ны уақытша сақтауға арналған жеке үй-жайлардың немесе арнайы бөлінген орындардың болуы және сәйкес келуі;
7) ИСК сақтауға арналған құрылғының болуы және сәйкес келуі.
өрескел
7
Радиоактивті қалдықтарды жинауға, уақытша сақтауға, тасымалдауға және көмуге қойылатын талаптарды сақтау:
1) РАҚ-тың бекітілген айналу схемасының болуы;
2) РАҚ-ты жинауға, сақтауға және тапсыруға жауапты адам туралы бұйрықтың болуы;

1) инструкции по радиационную безопасности;
2) положения о службе радиационной безопасности (лице, ответственном за радиационную безопасность);
3) инструкции по действиям персонала при аварийных ситуациях;
4) инструкции и плана по предупреждению и ликвидации возможных аварий;
5) плана мероприятий по защите персонала и населения от радиационной аварии и ее последствий (для радиационно-опасных объектов I-II категорий);
6) утвержденного списка лиц, допущенных к работе с ИИИ (персонал группы "А" и "Б");
7) приказа руководителя о назначении лица, ответственного за радиационную безопасность;
8) приказа руководителя о назначении лица, ответственного за учет и хранение ИИИ;
9) наличие согласованного радиационно-гигиенического паспорта организации.
значительное
3
Соблюдение требований к содержанию и режиму санитарно-защитной зоны и зоны наблюдения в зависимости от категории, класса работ:
1) отсутствие размещения неразрешенных объектов;
2) наличие благоустройства и озеленения;
3) обеспечение защитных мероприятий в зоне наблюдения на случай аварийного выброса радиоактивных веществ.
грубое
4
Соблюдение требований к устройству и содержанию объекта, санитарно-техническому состоянию помещений и технологического оборудования:
1) соответствие классов работ с ИИИ назначению помещений;
2) соответствие внутренней отделки помещений;
3) наличие и соответствие технологического и вспомогательного оборудования помещений классам работ с ИИИ;
4) наличие и соответствие санитарно-технического оборудования;
5) наличие и соответствие санпропускников и санитарных шлюзов.
значительное
5
Наличие исправных систем вентиляции, водоснабжения, освещения, отопления и канализации
грубое
6
Соблюдение требований к получению, учету, хранению, использованию и списанию ИИИ:
1) наличие паспортов (сертификатов) и другие сопроводительных документов на ИИИ;
2) наличие и ведение приходно-расходного журнала;
3) наличие актов приема-передачи ИИИ;
4) наличие требований на выдачу радионуклидных ИИИ, актов о расходовании и списании радионуклидных ИИИ;
5) проведение инвентаризации ИИИ с оформлением акта инвентаризации;
6) наличие и соответствие отдельных помещений или специально выделенных мест для временного хранения ИИИ;
7) наличие и соответствие устройств для хранения ИИИ.
грубое
7
Соблюдение требований к сбору, временному хранению, транспортировке и захоронению РАО:
1) наличие утвержденной схемы обращения с РАО;
2) наличие приказа об ответственном за сбор, хранение и
сдачу РАО;

3) қатты және сұйық РАҚ-ты жинауға арналған арнайы жинау контейнерлерінің және ыдыстарының болуы;
4) РАҚ-ты уақытша сақтауға арналған жеке үй-жайлардың немесе арнайы бөлінген орындардың болуы және сәйкес келуі;
5) уақытша сақтау орындарында РАҚ-ты сақтау ережелері және ұстау мерзімдерін сақтау;
6) РАҚ-ты тасымалдауға арналған арнайы құралдардың болуы;
7) РАҚ-ты есепке алу журналын жүргізу.
өрескел
8
Объектіде және одан тыс жерде иондаушы сәулелеу көздерін пайдалануға, физикалық қорғауға және иондаушы сәулелеу көздерінің қозғалысын бақылауды ұйымдастыруға қойылатын талаптарды сақтау. Қажетті орындарда радиациялық қауіптілік белгілерінің, жүргізілетін жұмыс классының сілтеуіштерінің, қорғаныс технологиялық жабдыққа, ИСК-ны сақтауға және тасымалдауға арналған құралдарға, жеке және ұжымдық радиациялық қорғаныш құралдарына техникалық жарамдылығы туралы актілерімен дайындаушы зауыттардың құжаттамасының болуы
елеулі
9
Персоналдың радиациялық қауіпсіздік бойынша талаптарын сақтауы:
1) радиациялық қауіпсіздік мәселелері бойынша персоналдың арнайы дайындығын растайтын құжаттардың болуы;

3) наличие специальных сборников-контейнеров и емкостей для сбора твердых и жидких РАО;
4) наличие и соответствие отдельных помещений или специально выделенных мест для временного хранения РАО;
5) соблюдение правил хранения и сроков выдержки РАО в местах временного хранения;
6) наличие специальных средств для транспортировки РАО;
7) ведение журнала учета РАО.
грубое
8
Соблюдение требований к эксплуатации, физической защите источников излучения и организации контроля за движением источников ионизирующего излучения на объекте и за его пределами. Наличие знаков радиационной опасности в необходимых местах, указателей класса проводимых работ, документации заводов-изготовителей с актами о технической исправности на защитное технологическое оборудование, на средства для хранения и транспортировки ИИИ, на средства индивидуальной и коллективной радиационной защиты.
значительное
9
Соблюдение требований по радиационной безопасности персонала:
1) наличие документов, подтверждающих специальную подготовку персонала по вопросам радиационный безопасности;

2) журналда тіркеумен радиациялық қауіпсіздік бойынша нұсқаулықты жүргізу;
3) жеке дозиметрлердің болуы және қолдануы;
4) персоналдың көшпелі және жеке радиациялық қорғаныш құралдарының болуы және сәйкестігі;
5) туындаған апат туралы шұғыл хабарлау жүйесінің болуы.
өрескел
10
Арнайы киімнің, персоналды жеке қорғау құралдарының жиынына, сапасына және ауыстыруға қойылатын талаптарды сақтау. Арнайы киімнің, арнайы аяқкиімнің, жеке қорғану құралдарының радиоактивті ластануына бақылауды ұйымдастыру (бақылауға арналған жабдықтың болуы, жауапты тұлғамен журналды жүргізу).
елеулі
11
Ақаусыз жергілікті тарту-сору желдету жүйесінің, сондай-ақ ақаусыз жергілікті желдетудің, технологиялық процестерді ескерумен сорудың болуы
өрескел
12
Ақаусыз ауа немесе ауа-жылу бүркеулерінің және жеткілікті санының болуы
елеулі
13
Санитариялық-тұрмыстық үй-жайлардың болуы және объектінің қуаттылығына, еңбек процестерінің сипатына және зиянды өндірістік факторлардың болуына, сондай-ақ жұмыста ауысымдық үзіліс уақыты ішінде ең жоғары жүктеме кезінде оның рұқсат беру мүмкіндігіне байланысты үй-жайлар ауданына қарай құрамының және жабдықтарының сәйкестігі (жылыту және демалыс бөлмелері, гардероб, душ кабиналары, дәретханалар, жуыну бөлмелері, ауыз сумен қамтамасыз ету, кептіру, шаңсыздандыру және арнайы киімді сақтау құрылғылары)
өрескел
14
Санитариялық-тұрмыстық үй-жайларда ақаусыз сору-сыртқа тарту және автономды желдету жүйелерінің, сондай-ақ ақаусыз және орталықтандырылған не жергілікті суық және ыстық сумен, жылумен қамтамасыз ету, кәріз жүйелеріне қосылған жүйелердің болуы
өрескел
15
Ақаусыз жабдықтың болуы және душ, жуыну бөлмелерінде, гардероб, дәретхана, арнайы киімді сақтауға арналған үй-жайларда қабырғаларды және едендерді әрлеу сәйкестігі
елеулі
16
Ақаусыз кептіргіштердің және арнайы киімге және аяқ-киімге арналған шаңсыздандыру құрылғыларының болуы, гардеробта жеке және арнайы киімді бөлек сақтауға арналған жағдайларды сақтау
елеулі
17
Жинақталған алғашқы көмек көрсету дәрі қобдишаларының болуы, қолдану жөніндегі нұсқаулығы бар дезактивтендіретін құралдар қорының болуы
елеусіз
18
Көзбен көріп бақылау кезінде кеміргіштер мен жәндіктердің тіршілік әрекетінің болмауы
елеулі
19
Киімнің ластануымен, сондай-ақ қауіптілігі 1 және 2 кластағы заттарды қолданумен байланысты өндірістік процестерде санитариялық рұқсат беру үлгісіндегі гардеробтармен бірге душтың көзделуі
елеулі
20
Эпидермофитиямен ауыратын адамдар үшін жұмыс аяқ киімін күнделікті дезинфекциялайтын және кептіретін арнайы үй-жайдың болуы
елеусіз
21
Сүзгілерді шаңнан тазалауға арналған ақаусыз қондырғының болуы және олардың қарсыласуын, жууға арналған қондырғыны, жартылай маскаларды дезинфекциялау және кептіруді бақылау, тығыздағыштарға күтім жасау
елеулі
22
Ауыр, зиянды (аса зиянды) және (немесе) қауіпті еңбек жағдайларында жұмыс істейтін тізімге сәйкес қызметкерлерге жүргізілген міндетті кезеңдік медициналық қарап тексеру нәтижелері бойынша қорытынды актінің ұсынымдарын орындауды растайтын құжаттардың, қорытынды актіге қосымшаның болуы
өрескел
23
Жұмыс аймағы ауасында зиянды заттар концентрациясының қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігі
өрескел
24
Ауа температурасының қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігі
өрескел
25
Қатысты ауа ылғалдылығының қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігі
өрескел
26
Ауа қозғалғыштығының қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігі
өрескел
27
Жылу сәулелену қарқындылығының қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігі
өрескел
28
Электромагниттік сәулелену параметрлерінің қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігі
өрескел
29
Шу параметрлерінің қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігі
өрескел
30
Тербеліс параметрлерінің қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігі
өрескел
31
Лазерлік сәулеленудің қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігі
өрескел
32
Аэроиндердің қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігі
өрескел
33
Табиғи және жасанды жарықтың қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігі
өрескел
34
Ауыз су сапасының қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігі
өрескел
35
Құрал-саймандық радиациялық бақылаудың қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігі
өрескел
36
Санитариялық-тұрмыстық үй-жайлардан оқшауланған, есікпен немесе сол тәрізді қондырғымен, сондай-ақ жалпы тарту желдету жүйесінен бөлек механикалық іске қосылатын тарту-сору желдету жүйесімен және күлсауытпен және (немесе) темек тұқылдарын жинауға арналған арнайы урналармен жабдықталған темекі бұйымдарын қолдануға арналған арнайы бөлінген орындардың, не кабиналардың болуы
елеусіз
37
Объектідегі қауіптерді (тәуекел факторлары), технологиялық процесс ерекшеліктерін, оның өзгеруін, әр түрлі жұмыстарды орындаудың, жабдықты жөндеудің, сауықтыру іс-шараларын енгізудің нақты шарттарын ескерумен бекітілген өндірістік бақылау бағдарламасының болуы
өрескел
38
Анықталған бұзушылықтарды жоюға және халықтың өмірі мен денсаулығына қауіптің туындауына жол бермеуге бағытталған шараларды қолданудың уақытылығы мен толықтығын растайтын құжаттардың болуы
өрескел
39
Сумен қамтамасыз етудің жер асты көзіне арналған санитариялық қорғау аймағының болуы және сақталуы
өрескел
40
Қоғамдық орындарда темекі бұйымдарын тұтынуға тыйымды сақтау
өрескел
21
Көліктегі қоғамдық тамақтану объектілеріне (теміржол, әуе, су және автомобиль), борттық тамақтану объектілері
1
Объектіге санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының (келісімнің) болуы. Объектінің жинағы, жоспарлануы және мақсаттылығы бойынша сәйкестігі.
өрескел
2
Объект аумағында тұрмыстық қоқыстың жоқтығы, қоқысты және тамақ қалдықтарын жинауға арналған жапқыштары бар контейнерлерді орнатуға арналған оқшаулы алаңның болуы
елеусіз
3
Ақаусыз ыстық және суық сумен қамтамасыз ету, су бұру, жарық, жылыту, желдету, ауа баптау жүйелерінің болуы.
өрескел
4
Технологиялық, өндірістік жабдықтың және санитариялық-техникалық құралдардың ақаусыздығы
елеулі
5
Үстелдерді және турайтын мүкәммалды таңбалаудың болуы, турау құралдарының қағидаларын және сақталуын сақтау
елеулі
6
Дайын тағамды, оралған борттық тамақты жіберу кезінде өңдеу уақыты мен күнін, соңғы жарамдылық мерзімін көрсетумен таңбалаудың болуы
елеулі
7
Шикізат пен дайын өнімнің қауіпсіздігін, сәйкестігін, бақылануын растайтын құжаттардың болуы (мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің, сәйкестік туралы декларацияның, сәйкестік туралы сертификаттың болуы)
өрескел
8
Өндірістік бақылауды және оның орындалуын ұйымдастыру және жүргізу бойынша құжаттардың болуы
елеулі
9
Жуу және дезинфекциялаушы құралдардың болуы
елеулі
10
Дезинсекциялық және дератизациялық іс-шараларды жүргізуге шарттың болуы
өрескел
11
Тазалау құралдарының болуы, олардың таңбалануы, сондай-ақ дәретханалар үшін жеке тазалау мүкәммалының болуы
елеусіз
12
Салқын тағамдарды және кондитерлік өнімдерді дайындауға арналған цехтарда бактерицидтік шамдардың болуы және жарамдылығы
елеулі
13
Бактерицидтік шамдардың жұмысы журналының болуы және жүргізу
елеусіз
14
Алдын ала және/немесе мерзімдік медициналық қарап тексерудің және жұмысқа рұқсаттың, персоналды гигиеналық оқытудың болуы
елеулі
15
Арнайы киімнің болуы және жинақталуы
елеусіз
16
Қол жууға арналған заттардың, бір рет қолданылатын ораламдардың немесе электрлі орамалдың болуы
елеусіз
17
Арнайы киімді орталықтан жууға арналған жабдықтың болуы немесе арнайы киімді жуу жөніндегі мамандандырылған ұйымен шарттың болуы
елеусіз
18
Шикізат және дайын өнім сынамаларын, ауыз су сынамаларын зертханалық зерттеу нәтижелері, дезинфекциялаушы заттардың жұғындарының, сынамаларының көрсеткіштері
өрескел
19
Зертханалық-аспаптық зерттеулердің нәтижелері (жарық, микроклимат, желдету)
өрескел
20
Сумен қамтамасыз етудің жер асты көзіне арналған санитариялық қорғау аймағының болуы және сақталуы
өрескел
21
Темекі бұйымдарын қолдануға арналған арнайы жабдықталған орындардың болуы; "Темекі бұйымдарын қолдануға арналған орын" жазбасының немесе белгісінің болуы; темекі бұйымдарын қолдануға арналған арнайы орындарда ақпараттың болуы; арнайы бөлінген орындарда сусындар мен тағамды қолдануға салынған тыйымды сақтау
елеулі
22
Көліктегі қоғамдық тамақтану объектілеріне (теміржол, әуе, су және автомобиль), борттық тамақтану объектілері
1
Қызметтің басталуы туралы хабарлау тәртібін сақтау
өрескел
2
Өндірістік және шаруашылық аймақтың болуы
елеусіз
3
Аумақтың абаттандырылуы (объект аумағында қатты жабындының болуы, қоқыстың болмауы)
елеусіз
4
Қоқыс контейнерлерін орнатуға, ыдыстарды сақтауға арналған алаңның болуы, оны орналастыруға, қалдықтарды шығаруға қойылатын талаптарды сақтау
елеусіз
5
Сумен қамтамасыз етудің жер асты көзіне арналған санитариялық қорғау аймағының болуы және сақталуы (орталықтандырылмаған су болғанда)
өрескел
6
Ақаусыз ыстық және суық сумен қамтамасыз ету жүйелерінің болуы
өрескел
7

2) проведение инструктажа по радиационной безопасности с регистрацией в журнале;
3) наличие и использование персональных дозиметров;
4) наличие и соответствие передвижных и индивидуальных средств радиационной защиты персонала;
5) наличие системы экстренного оповещения о возникшей аварии.
Грубое
10
Соблюдение требований к комплектности, качеству и смене спецодежды, средств индивидуальной защиты персонала. Организация контроля радиоактивного загрязнения спецодежды, специальной обуви, средств индивидуальной защиты (наличие оборудования для контроля, ведение журнала ответственным лицом).
значительное
11
Наличие исправной механической приточной и вытяжной системы вентиляции, а также исправной местной вентиляции, отсосов с учетом технологических процессов
грубое
12
Наличие исправных и достаточного количества воздушных или воздушно-тепловых завесов
значительное
13
Наличие и соответствие состава и оборудования санитарно-бытовых помещений (комнаты обогрева и отдыха, гардеробные, душевые кабины, туалеты, умывальные, устройства питьевого водоснабжения, сушки, обеспыливания и хранения специальной одежды) в зависимости от мощности объекта, характера трудовых процессов и наличия вредных производственных факторов, а также площади помещений от его пропускной способности при максимальной загрузке за время сменного перерыва в работе;
грубое
14
Наличие исправных систем приточно-вытяжной и автономной вентиляции в санитарно-бытовых помещениях, а также исправных и подключенных к централизованным либо местным системам холодного и горячего водоснабжения отопления, канализации;
грубое
15
Наличие исправного оборудования и соответствие отделки стен и полов в душевых, умывальных, гардеробных, туалетах, помещениях для хранения специальной одежды
значительное
16
Наличие исправных сушилок и устройств по обеспыливанию для специальной одежды и обуви, соблюдение в гардеробных условий для раздельного хранения личной и специальной одежды
значительное
17
Наличие укомплектованных аптечек первой помощи, наличие запаса дезактивирующих средств с инструкциями по применению
незначительное
18
Отсутствие следов жизнедеятельности грызунов и насекомых при визуальном контроле.
значительное
19
Наличие душевых вместе с гардеробными по типу санпропускника на производственных процессах, связанных с загрязнением одежды, а также с применением веществ 1 и 2 классов опасности
значительное
20
Наличие специального помещения для ежедневной дезинфекции и просушивания рабочей обуви для больных эпидермофитией
незначительное
21
Наличие исправной установки для очистки фильтров от пыли и контроля их сопротивления, приспособлений для мойки, дезинфекции и сушки полумасок, ухода за обтюраторами
значительное
22
Наличие документов, подтверждающих выполнение рекомендаций заключительного акта по результатам проведенного обязательного периодического медицинского осмотра работников занятых на тяжелых работах, во вредных (особо вредных) и (или) опасных условиях труда, согласно поименному списку лиц приложения к заключительному акту;
грубое
23
Соответствие концентрации вредных веществ воздухе рабочей зоны действующим гигиеническим нормативам.
грубое
24
Соответствие температуры воздуха действующим гигиеническим нормативам.
грубое
25
Соответствие относительной влажности воздуха действующим гигиеническим нормативам.
грубое
26
Соответствие подвижности воздуха действующим гигиеническим нормативам.
грубое
27
Соответствие интенсивности теплового облучения действующим гигиеническим нормативам.
грубое
28
Соответствие параметров электромагнитного излучения действующим гигиеническим нормативам.
грубое
29
Соответствие параметров шума действующим гигиеническим нормативам.
грубое
30
Соответствие параметров вибрации действующим гигиеническим нормативам.
грубое
31
Соответствие лазерного излучения действующим гигиеническим нормативам.
грубое
32
Соответствие аэроионов действующим гигиеническим нормативам.
грубое
33
Соответствие естественной и искусственной освещенности действующим гигиеническим нормативам.
грубое
34
Соответствие качества питьевой воды действующим гигиеническим нормативам
грубое
35
Соответствие инструментального радиационного контроля действующим гигиеническим нормативам
грубое
36
Наличие мест, либо кабинок, выделенных специально для потребления табачных изделий, изолированных от санитарно-бытовых помещений, оборудованных дверью или аналогичным устройством, а также приточно-вытяжной системой вентиляции с механическим побуждением, раздельно от общей вытяжной системы вентиляции и пепельницами и (или) специальными урнами для сбора окурков.
значительное
37
Наличие утвержденной программы производственного контроля с учетом имеющихся на объекте опасностей (факторов риска), особенностей технологического процесса, его изменений, реальных условий выполнения различных работ, ремонта оборудования, внедрения оздоровительных мероприятий
грубое
38
Наличие документов, подтверждающих своевременность и полноту принятия мер, направленных на устранение выявленных нарушений и недопущению возникновения угрозы жизни и здоровью населения
грубое
39
Наличие и соблюдение зоны санитарной охраны для подземного источника водоснабжения
грубое
40
Соблюдение запрета на потребление табачных изделий в общественных местах
грубое
21 Объекты общественного питания на транспорте (железнодорожном, воздушном, водном и автомобильном), объекты бортового питания
1
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения (согласования) на объект. Соответствие объекта по набору, планировке и назначению помещений.
грубое
2
Отсутствие бытового мусора на территории объекта, наличие изолированной площадки для установки контейнеров с крышками для сбора мусора и пищевых отходов.
незначительное
3
Наличие исправных систем холодного и горячего водоснабжения, водоотведения, освещения, теплоснабжения, вентиляции, кондиционирования.
грубое
4
Исправность технологического, производственного оборудования и санитарно- технических приборов.
значительное
5
Наличие маркировки столов и разделочного инвентаря, соблюдение правил и хранения разделочного инвентаря.
значительное
6
Наличие маркировки при отпуске готовой продукции, упакованного бортового питания, с указанием времени и даты выработки, конечного срока годности.
значительное
7
Наличие документов, подтверждающих безопасность, соответствие, прослеживаемость сырья и продукции (наличие свидетельства о государственной регистрации, декларации о соответствии, сертификата о соответствии).
грубое
8
Наличие документов по организации и проведению производственного контроля и его выполнение.
значительное
9
Наличие моющих и дезинфицирующих средств.
значительное
10
Наличие договора на проведение дезинсекционных и дератизационных мероприятий.
грубое
11
Наличие уборочного инвентаря, их маркировка, также наличие отдельного уборочного инвентаря для туалетов.
незначительное
12
Наличие и исправность бактерицидных ламп в цехах для приготовления холодных блюд и кондитерских изделий.
значительное
13
Наличие и ведение журнала работы бактерицидных ламп.
незначительное
14
Наличие предварительного и/или периодического медицинского осмотра и допуска к работе, гигиенического обучения персонала.
значительное
15
Наличие и укомплектованность специальной одеждой.
незначительное
16
Наличие средств для мытья рук, разовых полотенец или электрополотенец.
незначительное
17
Наличие оборудования для централизованной стирки спец. одежды или наличие договора со специализированной организацией по стирке спец. одежды.
незначительное
18
Результаты лабораторных исследований проб сырья и готовой продукции, проб питьевой воды, показатели смывов, проб дезинфицирующих средств.
грубое
19
Результаты лабораторно-инструментальных исследований (освещение, микроклимат, вентиляция).
грубое
20
Наличие и соблюдение зоны санитарной охраны для подземного источника водоснабжения
грубое
21
Наличие специально оборудованных мест, выделенных для потребления табачных изделий; наличие надписи или знака "Место для потребления табачных изделий"; наличие информаций в специально отведенных местах для потребления табачных изделий; соблюдение запрета на потребление напитков и еды в специально выделенных местах
значительное
22 Объекты производства, хранения и реализации парфюмерно-косметической продукции и средств гигиены
1
Соблюдение уведомительного порядка о начале деятельности
грубое
2
Наличие производственной и хозяйственной зоны
незначительное
3
Наличие благоустройства территории (наличие твердого покрытия на территории объекта, отсутствие мусора)
незначительное
4
Наличие площадки для установки мусорных контейнеров, хранения тары, соблюдение требований к ее размещению, вывозу отходов
незначительное
5
Наличие и соблюдение зоны санитарной охраны для подземного источника водоснабжения (при децентрализованном водоснабжении)
грубое
6
Исправность систем горячего и холодного жения.
грубое
7

Ақаусыз суды бұру жүйелерінің болуы. Кәріздендірілмеген аудандарда санитариялық-аулалық қондырғылар шұңқырларының, септиктердің толу көлемін 2/3 асырмау
өрескел
8
Айрықша бояуы бар техникалық және ауыз суға арналған жеке су құбырларының болуы
өрескел
9
Ағынды суларды ашық су қоймаларына төгер алдында тазалау құрылыстарының болуы және дұрыстығы
өрескел
10
Бракталған шикізат, материалдар мен реактивтер партиясында таңбалаудың болуы
өрескел
11
Бракталған шикізат, материалдар мен реактивтерді сақтауға арналған жеке үй-жайлардың болуы
өрескел
12
Дайын тамақ өнімдерін сақтауға арналған стеллаждардың, түпқоймалардың болуы
өрескел
13
Қоймада уытты және тез жанғыш заттарды сақтауға арналған жеке үй-жайдың (аймақтың) болуы
өрескел
14
Өндірістік және қойма үй-жайларында ауа температурасын және қатысты ылғалдылықты бақылау журналының болуы және жүргізілуі
елеулі
15
Өндірістік үй-жайларды орналастыру бірізділігн сақтау
өрескел
16
Үй-жайлардың ішкі әрлеуінде ақаулардың, саңылаулардың, жарықтардың жоқтығы
елеулі
17
Алдын ала және кезеңдік медициналық қарап тексеру жүргізуді бойынша құжаттаманың, жұмысқа рұқсаттың, гигиеналық оқытудың болуы
өрескел
18
Жоғары, жеке және санитариялық киім мен аяқ-киімге жеке гардеробтар, таза киімді сақтауға арналған бөлме, арнайы лас киімді қабылдауға арналған үй-жай, душ және қол жууға арналған раковиналар, киім мен аяқ-киімге арналған кептіргіштер, кір жуу бөлмесінің болуы
елеулі
19
Арнайы киімнің, ілгіштердің немесе аяқ-киімді сақтауға, қоюға арналған ашық шкафтардың болуы. Жұмыс істейтін персоналдың санына жеке және арнайы киімді жеке сақтауға арналған орын санының жеткіліктілігі
елеулі
20
Медициналық пунктінің болуы
өрескел
21
Шикізаттың, қосалқы материалдардың, реактивтердің кірісін бақылау журналының болуы және жүргізілуі
өрескел
22
Әрбір шикізат түріне, қосалқы материалдарға, реактивтерге, өндірілетін өнімге бекітілген нормативтік және/немесе техникалық құжаттаманың болуы
өрескел
23
Шикізаттың және қолданылатын өнімнің қауіпсіздігін және сәйкестігін растайтын құжаттардың болуы (мемлекеттік тіркеу туралы куәлік, сәйкестігі туралы декларация)
өрескел
24
Өнімнің (тауардың) таңбалануы
өрескел
25
Тұтынушылық тараның, дайын өнім орамасының бітеулігі, бүтіндігі, ластанбауы
өрескел
26
Объектідегі қауіптерді (тәуекел факторлары), технологиялық процесс ерекшеліктерін, оның өзгеруін, әр түрлі жұмыстарды орындаудың, жабдықты жөндеудің, сауықтыру іс-шараларын енгізудің нақты шарттарын ескерумен бекітілген өндірістік бақылау бағдарламасының болуы
өрескел
27
Шикізат сынамаларының, дайын өнімнің, жұғындардың, судың, ауаның, дезинфекциялаушы құралдардың, стерилдікке сынамалардың зертханалық зерттеу нәтижелерінің, желдету, шу, микроклимат, жарық тиімділігіне зертханалық-аспаптық өлшеулердің гигиеналық нормативтерге сәйкестігі
өрескел
28
Дезинсекциялық және дератизациялық іс-шаралардың уақытылы жүргізілуін растайтын құжаттардың болуы. Көзбен көріп бақылау кезінде кеміргіштер мен жәндіктердің тіршілік әрекетінің болмауы
өрескел
29
Санитариялық-тұрмыстық үй-жайлардан оқшауланған, есікпен немесе сол тәрізді қондырғымен, сондай-ақ жалпы тарту желдету жүйесінен бөлек механикалық іске қосылатын тарту-сору желдету жүйесімен және күлсауытпен және (немесе) темек тұқылдарын жинауға арналған арнайы урналармен жабдықталған темекі бұйымдарын қолдануға арналған арнайы бөлінген орындардың, не кабиналардың болуы
өрескел
30
Жазба және (немесе) пиктограмма түрінде темекі бұйымдарын тұтынудың зияны туралы, сусындар мен тағамды қолдануға салынған тыйым туралы ақпараттың болуы
өрескел
23
Адамдар уақытша тұратын объектілер
1
Объектіге санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының болуы, оның көрсетілетін қызмет түрлеріне, үй-жайлардың (вахталық кенттер) қуаттылығына, орналасуына, құрамына, жинағына және жабдықталуына сәйкестігі
өрескел
2
Қызметтің басталуы туралы хабарлау тәртібін сақтау (эпидемиялық маңыздылығы елеусіз объектілерге арналған)
өрескел
3
Жер төле және цоколь қабаттарында тұрғын үй-жайлардың болмауы
өрескел
4

Исправность системы водоотведения. В не канализованных районах заполнение выгребных ям санитарно-дворовых установок, септиков не более чем на 2/3 объема.
грубое
8
Наличие раздельных водопроводов для технической и питьевой воды с отличительной окраской
грубое
9
Наличие и исправность очистных установок перед сбросом сточных вод в открытые водоемы
грубое
10
Наличие маркировки на забракованной партии сырья, материалов и реактивов
грубое
11
Наличие отдельного помещения для хранения забракованной партии сырья, материалов и реактивов
грубое
12
Наличие стеллажей, поддонов для хранения готовой продукции
грубое
13
Наличие на складе отдельного помещения (зоны) для хранения токсичных и легковоспламеняющихся веществ
грубое
14
Наличие и ведение журнала контроля температуры воздуха и относительной влажности в производственных и складских помещениях
значительное
15
Соблюдение поточности размещения производственных помещений
грубое
16
Отсутствие дефектов, щелей, трещин внутренней отделки помещений
значительное
17
Наличие документации по прохождению предварительного и периодического медицинского осмотра, допуска к работе, гигиенического обучения
грубое
18
Наличие раздельных гардеробных верхней, личной и санитарной одежды и обуви, бельевой для хранения чистой одежды, помещения для приема грязной специальной одежды, душевых и раковины для мытья рук, столовой или комнаты приема пищи, прачечной и помещения для хранения уборочного инвентаря
значительное
19
Наличие спецодежды, вешалок или открытых шкафов для хранения, подставок для обуви. Достаточность количества мест для раздельного хранения личной и специальной одежды количеству работающего персонала
значительное
20
Наличие медицинского пункта
грубое
21
Наличие и ведение журнала входного контроля сырья, вспомогательных материалов, реактивов
грубое
22
Наличие утвержденной нормативной и/или технической документации на каждый вид сырья, вспомогательных материалов, реактивов, производимой продукции
грубое
23
Наличие документов, подтверждающих безопасность и соответствие сырья и используемой продукции (наличие свидетельства о государственной регистрации, декларации о соответствии)
грубое
24
Наличие маркировки продукции (товаров)
грубое
25
Герметичность, целостность потребительской тары, упаковки готовой продукции, отсутствие загрязнений
грубое
26
Наличие утвержденной программы производственного контроля с учетом имеющихся на объекте опасностей (факторов риска), особенностей технологического процесса, его изменений, реальных условий выполнения различных работ, ремонта оборудования, внедрения оздоровительных мероприятий
грубое
27
Соответствие результатов лабораторных исследований проб сырья, готовой продукции, смывов, воды, воздуха, дезинфицирующих средств, проб на стерильность, лабораторно-инструментальных замеров эффективности вентиляции, шума, микроклимата, освещенности гигиеническим нормативам
грубое
28
Наличие документов, подтверждающих своевременное проведение дезинсекционных и дератизационных мероприятий. Отсутствие следов жизнедеятельности грызунов и насекомых при визуальном контроле.
грубое
29
Наличие мест, либо кабинок, выделенных специально для потребления табачных изделий, изолированных от санитарно-бытовых помещений, оборудованных дверью или аналогичным устройством, а также приточно-вытяжной системой вентиляции с механическим побуждением, раздельно от общей вытяжной системы вентиляции и пепельницами и (или) специальными урнами для сбора окурков.
грубое
30
Наличие информации в виде надписей и (или) пиктограмм о вреде потребления табачных изделий, о запрещении потребления напитков и еды.
грубое
23 Объекты временного проживания людей
1
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения на объект, его соответствие оказываемым видам услуг, мощности, размещению, составу, набору и оснащению помещений (вахтовые поселки)
грубое
2
Соблюдение уведомительного порядка о начале деятельности (для объектов незначительной эпидемической значимости)
грубое
3
Отсутствие жилых помещений в подвальных и цокольных этажах
грубое
4

Ақаусыз су бұру жүйелерінің болуы. Кәріздендірілмеген аудандарда санитариялық-аулалық қондырғылар шұңқырларының, септиктердің толу көлемін 2/3 асырмау
өрескел
7
Жергілікті және жалпы жасанды жарық жүйелерінің ақаусыз жағдайының болуы.
өрескел
8
Жарықтандыру құралдарында бітеу плафондардың болуы
елеусіз
9
Жарық деңгейлері өлшеулерінің қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігі
өрескел
10
Микроклимат параметрлерінің қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігі
өрескел
11
Жұмыс орны 3 асқан кезде жасанды іске қосылатын ақаусыз жеке тарту желдету жүйесінің болуы.
өрескел
12
Тарту-сору желдету жүйесінің тиімділік өлшеулерінің қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігі
өрескел
13
Өндірістік үй-жайларда жабық үлгідегі бактерицидтік ультракүлгін сәулелендіргіштердің болуы
өрескел
14
Бактерицидтік ультракүлгін сәулелендіргіштердің жұмысын тіркеу журналының болуы және уақытылы толтырылуы
өрескел
15
Реагенттердің жарамдылық мерзімдері және дайындалған дезинфекциялаушы ерітінділердің жарамдылық мерзімдері
өрескел
16
Алынған бактериологиялық жұғындардың 5% аспайтын объектіден патогенді емес микрофлораны өсіру
өрескел
17
Тестілік бактериологиялық бақылаудың камералық дезинфекция режиміне сәйкестігі
өрескел
18
Қанның қалдық санына оң сынамалардың болмауы
өрескел
19
Синтетикалық жуылатын заттардың сілті компоненттерінің қалдық санына оң сынамалардың болмауы
өрескел
20
Көп мәрте пайдаланылатын стерилді құрал-сайманнан стерилдікке алынған жұғындарда оң сынамалардың болмауы
өрескел
21
Тері және сілемейлі қабықты бұзумен байланысты қызметтерді көрсету үшін бір мәрте пайдаланылатын құрал-саймандардың болуы
елеулі
22
Персоналдың жұмыс орындарында лазерлі сәулелендіру деңгейлерінің сәйкестігі
өрескел
23
Жабдыққа, соның ішінде компьютерлерге және басқа видеоматериалдарға, сумен жанасатын материалдарға, реагенттерге, дезинфекциялық құралдарға, жиһазға, парфюмерлік-косметикалық құралдарға, қолға, шашқа, теріге, тырнаққа күтім жасайтын құралдарға қойылатын талаптарға қауіпсіздігін және сәйкестігін растайтын құжаттардың болуы (мемлекеттік тіркеу туралы куәлік, сәйкестік туралы сертификат, қауіпсіздігі туралы декларация)
өрескел
24
Дезинсекциялық және дератизациялық іс-шараларды уақытылы жүргізуді растайтын құжаттардың болуы. Көзбен көріп бақылау кезінде кеміргіштер мен жәндіктердің тіршілік әрекетінің болмауы
өрескел
25
Тері қабығының тұтастығын бұзумен манипуляцияларды жүзеге асыратын персоналда алдын ала және мерзімдік медициналық қарап тексерудің, жұмысқа рұқсаттың, гигиеналық оқытудың, вакцинацияның және маркерлік диагностиканың болуы.
өрескел
26
Тазалау мүкәммалында таңбалаудың, сақтау орнының болуы
елеусіз
27
Б классындағы медициналық қалдықтарға арналған қауіпсіз кәдеге жарату контейнерлерінің болуы (инелер, шприцтер, скарификаторлар, маскалар, қолғаптар және т.б.).
өрескел
28
Г классындағы медициналық қалдықтарды уақытша сақтау жағдайларының болуы (дезинфекция құралдары, құрамында сынабы бар шамдар, бактерицидтік ультра күлгін сәулелендіргіштер).
өрескел
29
Арнайы киімнің, арнайы аяқ-киімнің, жеке қорғану құралдарының болуы (қорғаныш көзілдіріктері, қалқан маскалар, маскалар, қолғаптар).
елеулі
30
Қолды, бір реет пайдаланатын орамалдарды немесе элекр орамалдарды жууға және залалсыздандыруға арналған құралдардың болуы
өрескел
31
Төсек-орын жабдықтарын, арнайы киімді орталықтан жууға арналған арнайы жабдықтың немесе мамандандырылған ұйыммен шарттың болуы
елеусіз
32
Өндірістік бақылау бағдарламасының болуы
өрескел
33
Кідіртпей жойылуы мүмкін үй-жайларың әрлеуіндегі ақаулардың болуы (жарылған қаптама шынытас, еден жабындысының, басқа жабындылар мен жабдықтардың бұзылуы)
елеулі
34
В және С вирусты гепатиттердің маркерлеріне тиісті персоналды тексеру
өрескел
30
Су көздері, шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауға арналған су жинау орындары, орталықтандырылған және орталықтандырылмаған шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау жүйелері
1
Объектіге санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының болуы (СЭҚ), объектінің берілген СЭҚ сәйкестігі
өрескел
2
Ұйым жобасына және санитариялық қорғау аймағын абаттандыруға СЭҚ болуы
өрескел
3
Қоршалған, жасылдандырылған, күзетілетін шаруашылық-ауыз су мақсатындағы (жоғарғы беткі және жер асты) көздің санитариялық қорғау аймағының бірінші белдеуінің болуы.
өрескел
4
Санитариялық қорғау аймағының бірінші белдеуінде шаруашылық-ауыз су мақсатындағы (жоғарғы беткі және жер асты) көздің болмауы:

Наличие исправной системы водоотведения. В не канализованных районах заполнение выгребных ям санитарно-дворовых установок, септиков не более чем на 2/3 объема.
грубое
7
Наличие в исправном состоянии систем местного и общего искусственного освещения.
грубое
8
Наличие герметичных плафонов на осветительных приборах.
незначительное
9
Соответствие замеров уровней освещенности действующим гигиеническим нормативам.
грубое
10
Соответствие параметров микроклимата действующим гигиеническим нормативам.
грубое
11
При числе рабочих мест более 3, наличие исправной отдельной системы вытяжной вентиляции на искусственном побуждении.
грубое
12
Соответствие замеров эффективности приточно-вытяжной систем вентиляции действующим гигиеническим нормативам.
грубое
13
Наличие в производственных помещениях бактерицидных ультрафиолетовых облучателей закрытого типа.
грубое
14
Наличие и своевременность заполнения журнала регистрации работы бактерицидных ультрафиолетовых облучателей.
грубое
15
Сроки годности реагентов и сроки годности приготовленных дезинфицирующих растворов.
грубое
16
Высев непатогенной микрофлоры с объекта не более чем в 5% отобранных бактериологических смывов.
грубое
17
Соответствие тестового бактериологического контроля режиму камерной дезинфекции.
грубое
18
Отсутствие положительных проб на остаточное количество крови.
грубое
19
Отсутствие положительных проб на остаточное количество щелочных компонентов синтетических моющих веществ.
грубое
20
Отсутствие положительных проб смывов на стерильность со стерильного инструментария многоразового применения.
грубое
21
Наличие одноразового инструментария для проведения услуг с нарушением кожных покровов и слизистых покровов.
значительное
22
Соответствие уровней лазерного излучения на рабочих местах персонала
грубое
23
Наличие документов, подтверждающих безопасность и соответствие предъявляемым требованиям для оборудования, материалов, реагентов, дезинфекционных средств, мебели, парфюмерно-косметических средств, средств по уходу за руками, волосами, кожей, ногтями (свидетельства о государственной регистрации, сертификат о соответствии, декларация о безопасности)
грубое
24
Наличие документов, подтверждающих своевременное проведение дезинсекционных и дератизационных мероприятий. Отсутствие следов жизнедеятельности грызунов и насекомых при визуальном контроле
грубое
25
Наличие документации о прохождении предварительного и периодического медицинского осмотра, допуска к работе, гигиенического обучения, вакцинации и маркерной диагностики персонала, осуществляющего манипуляции с нарушением целостности кожных покровов.
грубое
26
Наличие маркировки, места хранения уборочного инвентаря.
незначительное
27
Наличие контейнеров безопасной утилизации для медицинских отходов класса Б (иглы, шприцы, скарификаторы, маски, перчатки и т.д.).
грубое
28
Наличие условий временного хранения медицинских отходов класса Г (средств дезинфекции, ртутьсодержащих ламп, бактерицидных ультрафиолетовых облучателей).
грубое
29
Наличие специальной одежды, специальной обуви, средств индивидуальной защиты (защитные очки, маски-щитки, маски, перчатки).
значительное
30
Наличие средства для мытья и обеззараживания рук, разовых полотенец или электрополотенца.
грубое
31
Наличие специального оборудования для централизованной стирки белья, спецодежды или договор со специализированной организацией.
незначительное
32
Наличие утвержденной программы производственного контроля
грубое
33
Отсутствие дефектов в отделке помещений (разбитая облицовочная плитка, нарушение целостности полового покрытия, других покрытий и оборудования), которые могут устраниться безотлагательно.
значительное
34
Обследование подлежащего персонала на маркеры вирусных гепатитов В и С
грубое
30 Водоисточники, места водозабора для хозяйственно-питьевого водоснабжения, централизованные и нецентрализованные системы хозяйственно-питьевого водоснабжения
1
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения (СЭЗ) на объект, соответствие объекта выданному СЭЗ
грубое
2
Наличие СЭЗ на проект организации и благоустройства зоны санитарной охраны
грубое
3
Наличие огражденного, озелененного, охраняемого первого пояса зоны санитарной охраны источника хозяйственно-питьевого назначения (поверхностного и подземного), водопроводных сооружений
грубое
4
Отсутствие на территории первого пояса зоны санитарной охраны источника хозяйственно-питьевого назначения (поверхностного и подземного):

1)тұрмыстық қоқыстың, ірі габаритті қоқыстың жиналуы, ұзын діңгекті ағаштарды отырғызу, ағаштарды кесу, жиналған қарды алудың;
2)су құбырлары құрылыстарын пайдалануға, қайта құруға және кеңейтуге тікелей қатысы жоқ барлық құрылыс түрлерінің;
3)тұрғын және шаруашылық-тұрмыстық ғимараттарды орналастырудың, ададмдардың тұруының;
4)барлық аулау аңшылығының, улы химикаттарды және тыңайтқыштарды қолданудың.
өрескел
5
Суды қабылдау, суды алу, суды тазалау құрылыстарының болуы және жарамдылығы
өрескел
6
Сумен қамтамасыз ету ғимаратында ақаусыз сумен қамтамасыз ету және суды бұру жүйелерінің болуы
өрескел
7

1) посадки высокоствольных деревьев;
2)всех видов строительства, не имеющих непосредственного отношения к эксплуатации, реконструкции и расширению водопроводных сооружений;
3)размещения жилых и хозяйственно-бытовых зданий, проживания людей;
4)промысла рыбы, применения ядохимикатов и удобрений.
грубое
5
Наличие и исправность водоприемных, водозаборных, водоочистных сооружений
грубое
6
Наличие в производственных помещениях объектов водоснабжения исправных систем водоснабжения и водоотведения.
грубое
7

Кәріздендірілмеген аудандарда су алу құрылысы ғимаратына қызмет көрсететін санитариялық-аулалық қондырғылар шұңқырларының, септиктердің толу көлемін 2/3 асырмау
елеулі
8
Жергілікті тарту-сору желдету жүйесінің, жалпы алмасу механикалық және табиғи желдету жүйесінің ауа алмасу еселігінің сәйкестігі
өрескел
9
Өндірістік үй-жайларда табиғи жарықтың болуы. Жасанды жарық жүйесінің жарамдылығы
өрескел
10
Қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауға арналған жапқыштары бар контейнерлерді, урналарды және ғимаратқа кіре-берісте аяқ-киімді тазалауға арналған құрылғылардың орнатуға арналған оқшаулы алаңның болуы
елеусіз
11
Су таратқыш санитариялық қорғау сызықтары шегінде топырақтың және топырақ суларының ластану көздерінің (санитариялық-аулалық қондырғылар, шұңқырлар, көң қоймалары, мал қорымдары, септиктер және т.б.) болмауы
өрескел
12
Реагенттерге және конструкциялық материалдарға қауіпсіздігін және сәйкестігін растайтын құжаттардың болуы (мемлекеттік тіркеу туралы куәлік, сәйкестік туралы сертификат, қауіпсіздігі туралы декларация)
өрескел
13
Ауыз судың органолептикалық көрсеткіштерінің сәйкестігі
өрескел
14
Ауыз судың санитариялық-химиялық көрсеткіштерінің сәйкестігі
өрескел
15
Сумен қамтамасыз ету жүйесінде суды өңдеу процесінде онда құралатын химиялық заттардың сәйкестігі
өрескел
16
Ауыз судың радиациялық қауіпсіздігі көрсеткіштерінің сәйкестігі
өрескел
17
Ауыз су сапасының микробиологиялық және паразитологиялық көрсеткіштерінің сәйкестігі
өрескел
18
Дезинфекциялаушы ерітінді концентрациясының осы дезинфекциялық құралды қолдану бойынша ұсынылатын нұсқаулыққа сәйкестігі
елеулі
19
Объектідегі қауіптерді (тәуекел факторлары), технологиялық процесс ерекшеліктерін, оның өзгеруін, әр түрлі жұмыстарды орындаудың, жабдықты жөндеудің, сауықтыру іс-шараларын енгізудің нақты шарттарын ескерумен бекітілген өндірістік бақылау бағдарламасының болуы
өрескел
20
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган мен ұйымдарының аумақтық бөлімшелеріне таңдаулы бақылауды жүргізу үшін желілер шаю және дезинфекциялау жұмыстарын жүргізу уақыты туралы хабарлау
өрескел
21
Жоспарлы шаюды жүргізу, су құбыры желілерін тазалау және дезинфекциялау жөніндегі құжаттаманың (журналдар, кестелер, актілер) болуы
өрескел
22
Алдын ала және/немесе мерзімдік медициналық қарап тексерудің және жұмысқа рұқсаттың, персоналды гигиеналық оқытудың болуы
өрескел
23
Тазалау құралдарының таңбалануы, сақтау орнының болуы
елеусіз
24
Арнайы киімнің, ілгіштердің немесе аяқ-киімді сақтауға, қоюға арналған ашық шкафтардың болуы. Жұмыс істейтін персоналдың санына жеке және арнайы киімді жеке сақтауға арналған орын санының жеткіліктілігі
елеулі
25
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның ведомство бөлімшесімен келісілген сумен қамтамасыз ету көзінің апаттық ластану жағдайына іс-шаралар жоспарының болуы
өрескел
26
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның ведомство бөлімшесімен келісілген апаттық жағдайларды немесе су құбырында техникалық бұзылуларды жою жөніндегі іс-шаралар жоспарының болуы
өрескел
27
Су, ауа, дезинфекциялаушы құралдардың зертханалық зерттеу нәтижелерінің, желдету, шу, микроклимат, жарық тиімділігіне жүргізілген зертханалық-аспаптық өлшеулердің гигиеналық нормативтерге сәйкестігі
өрескел
31
Жерлеу мақсатындағы объектілер, бейіттер, саябақтар, қоғамдық дәретханалар
1
Қызметтің басталуы туралы хабарлау тәртібін сақтау
өрескел
2
Объектіні орналастыру кезінде талаптарды сақтау (санитариялық-қорғаныш аймағының, су объектілеріне, тұрғын және қоғамдық ғимараттарға және т.б. дейінгі арақашықтықтың болуы және сақталуы; тұрғын ғимаратта орналасуы)
өрескел
3
Объект аумағында жарықтың, жасылдандырудың, қоршаудың, қатты жабындының болуы
елеусіз
4
Қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауға арналған жапқыштары бар контейнерлерді, урналарды орнатуға арналған оқшаулы алаңның болуы
елеусіз
5
Ақаусыз ыстық және суық су жүйелерінің болуы
өрескел
6
Ақаусыз суды бұру жүйелерінің болуы. Кәріздендірілмеген аудандарда аула дәретханаларының, жергілікті шұңқырлардың болуы, оларды соруды, тазалауды, дезинфекциялауды көздеу
өрескел
7
Ақаусыз желдету жүйелерінің болуы
өрескел
8
Жуу, дезинфекциялаушы құралдар, реагенттер, препараттар қорының болуы. Құралдарды, реагенттерді, препараттарды сақтау жағдайларының болуы, ерітінділерді дайындау мерзімдерін сақтау.
өрескел
9
Қолды сүртуге арналған электр сүлгілерінің немесе жеке майлықтардың, жуу құралдарының, дәретхана қағазын ұстағыштарының, ыдысқа салынған унитаз ысқыштың, қоқыс себетінің болуы
өрескел
10
Материалдарға, реагенттерге, дезинфекциялаушы құралдарға, жиһазға қойылатын талаптарға сәйкестігін және қауіпсіздігін растайтын құжаттардың болуы (мемлекеттік тіркеу туралы куәлік, сәйкестік туралы сертификат, қауіпсіздігі туралы декларация)
өрескел
11
Объектіде және аумақта дезинсекциялық және дератизациялық іс-шараларды жүргізу туралы құжаттаманың болуы, өңдеу еселігін сақтау
өрескел
12
Алдын ала және кезеңдік медициналық қарап тексеруден өту туралы құжаттаманың, жұмысқа рұқсаттың, гигиеналық оқытудың болуы
өрескел
13
Зират персоналында сіреспеге және күйдіргіге қарсы вакциналауды жүргізу туралы құжаттаманың болуы
елеулі
14
Тазалау мүкәммалын сақтау орнының болуы
елеулі
15
Арнайы киімнің, жеке қорғану құралдарының болуы
елеулі
16
Киімді, арнайы киімді орталықтан жууға арналған арнайы жабдықтың немесе арнайы ұйыммен шарттың болуы
елеулі
17
Су, ауа, дезинфекциялаушы құралдардың зертханалық зерттеу нәтижелерінің, желдету, шу, микроклимат, жарық тиімділігіне жүргізілген зертханалық-аспаптық өлшеулердің гигиеналық нормативтерге сәйкестігі
өрескел
32
Өндірістік мақсаттағы, технологиялық процестер мен жабдықтар, жылыту, жарықтандыру, желдету және ауа баптау, сумен жабдықтау, су бұру және өндірістік объектілердегі (оның ішінде көлік объектілеріндегі) өнеркәсіптік қалдықтарды жою ғимараттарына, құрылыстары мен үй-жайлары
1
Объектіге санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының (келісімнің) болуы
өрескел
2
Қызметтің басталуы туралы хабарлау тәртібін сақтау (эпидемиялық маңыздылығы елеусіз объектілерге арналған)
өрескел
3
Кәсіпорын классына сәйкес құрылыстары мен жолдарынан бос СҚА аумағының абаттандырылуы және жасылдандырылуы (орындалған жұмыс актілері)
елеусіз
4
Кіру жолдарының, кіре-берістердің, жаяужолдардың, жолдардың қатты жабындысының болуы
елеусіз
5
Санитариялық-аулалық қондырғылардың бетондалған негізінің болуы
елеусіз
6
Қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауға арналған жапқыштары бар контейнерлерді, урналарды және ғимаратқа кіре-берісте аяқ-киімді тазалауға арналған құрылғыны орналастыру үшін оқшаулы алаңның болуы
елеусіз
7
Жер астынан сумен қамтамасыз ету көзіне санитариялық қорғау аймағының болуы және сақталуы
өрескел
8
Жер астынан сумен қамтамасыз ету көзіне санитариялық қорғау аймағының болуы және сақталуы
елеулі
9
Қалпы мен күйіне байланысты (жабдықтан бастап жұмыс аймағы шекарасына дейін) жұмыс аймақтарының ең аз мөлшерлерін:

В не канализованных районах наличие септиков-накопителей, водонепроницаемых выгребных ям, своевременное очищение выгребных ям, септиков при заполнении не более 2/3 от объема, их дезинфекция
значительное
8
Наличие системы вентиляции, соответствие кратности воздухообмена местной приточно-вытяжной системы вентиляции, общеобменной механической и естественной систем вентиляции.
грубое
9
Наличие в производственных помещениях естественного освещения. Исправность систем искусственного освещения
грубое
10
Наличие обустроенной площадки для установки контейнеров с крышками для сбора твердых бытовых отходов, соблюдение графика вывоза отходов, наличие урн и устройств для очистки обуви при входе в здание
незначительное
11
Отсутствие в пределах санитарно-защитной полосы водоводов источников загрязнения почвы и грунтовых вод (санитарно-дворовых установок, выгребных ям, навозохранилищ, скотомогильников, септиков и т. д.)
грубое
12
Наличие документов, подтверждающих безопасность реагентов и конструкционных материалов (наличие свидетельств о государственной регистрации, сертификата о соответствии, декларации о соответствии).
грубое
13
Соответствие органолептических показателей питьевой воды
грубое
14
Соответствие санитарно-химических показателей питьевой воды
грубое
15
Соответствие химических веществ, образующихся в воде в процессе ее обработки в системе водоснабжения.
грубое
16
Соответствие показателей радиационной безопасности питьевой воды.
грубое
17
Соответствие микробиологических, паразитологических и вирусологических показателей качества питьевой воды.
грубое
18
Соответствие концентрации дезинфицирующего раствора рекомендуемой инструкции по применению данного дезинфекционного средства.
значительное
19
Наличие утвержденной программы производственного контроля качества воды, а также имеющихся на объекте опасностей (факторов риска), особенностей технологического процесса, его изменений, реальных условий выполнения различных работ, ремонта оборудования, внедрения оздоровительных мероприятий
грубое
20
Информирование территориальных подразделений ведомства государственного органа и организаций в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения о времени проведения работ по промывке и дезинфекции сетей для осуществления выборочного контроля
грубое
21
Наличие и ведение документации (журналы, графики, акты) по проведению плановой промывки, очистки и дезинфекции водопроводных сетей.
грубое
22
Наличие документации по прохождению предварительного и периодического медицинского осмотра, допуска к работе, гигиенического обучения
грубое
23
Наличие маркировки, места хранения уборочного инвентаря.
незначительное
24
Наличие спецодежды, вешалок или открытых шкафов для хранения, подставок для обуви. Достаточность количества мест для раздельного хранения личной и специальной одежды
значительное
25
Наличие согласованного с территориальным подразделением ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения плана мероприятий на случай аварийного загрязнения источника водоснабжения
грубое
26
Наличие согласованного с территориальным подразделением ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения плана мероприятий по ликвидации аварийных ситуаций или технических нарушений на водопроводе
грубое
27
Соответствие результатов лабораторных исследований проб воды, воздуха, дезинфицирующих средств, смывов с объектов окружающей среды, лабораторно-инструментальных замеров эффективности вентиляции, шума, микроклимата, освещенности гигиеническим нормативам
грубое
31 Объекты похоронного назначения, кладбища, парки, общественные туалеты и прочие
1
Соблюдение уведомительного порядка о начале деятельности
грубое
2
Соблюдение требований при размещении объекта (наличие и соблюдение санитарно-защитной зоны, расстояний до водных объектов, жилых и общественных зданий и др.; размещение в жилом здании)
грубое
3
Наличие освещения, озеленения, ограждения, твердого покрытия территории объекта
незначительное
4
Наличие обустроенной изолированной площадки для установки контейнеров с крышками для сбора твердых бытовых отходов, урн
незначительное
5
Наличие исправных систем холодного и горячего водоснабжения
грубое
6
Наличие исправной системы водоотведения. В не канализованных районах наличие надворных туалетов, местных выгребов, их откачка, уборка, дезинфекция
грубое
7
Исправность систем вентиляции
грубое
8
Наличие запаса моющих, дезинфицирующих средств, реагентов, препаратов. Условия хранения средств, реагентов, препаратов, соблюдение сроков приготовления растворов.
грубое
9
Наличие в туалетах электрополотенец или индивидуальных салфеток для вытирания рук, моющих средств, держателей для туалетной бумаги, ершей для унитаза в емкости, корзины для мусора
грубое
10
Наличие документов, подтверждающих безопасность и соответствие предъявляемым требованиям для оборудования, в том числе материалов, реагентов, дезинфекционных средств, мебели (свидетельства о государственной регистрации, сертификат о соответствии, декларация о безопасности)
грубое
11
Наличие документации о проведении дезинсекционных и дератизационных мероприятий на объекте и территории, соблюдение кратности обработок
грубое
12
Наличие документации по прохождению предварительного и периодического медицинского осмотра, допуска к работе, гигиенического обучения.
грубое
13
Наличие у персонала кладбищ документации о проведении вакцинации против столбняка и сибирской язвы
значительное
14
Наличие места хранения уборочного инвентаря.
значительное
15
Наличие специальной одежды, средств индивидуальной защиты
значительное
16
Наличие специального оборудования для централизованной стирки белья, спецодежды или договор со специализированной организацией
значительное
17
Соответствие результатов лабораторных исследований воды, воздуха, почвы, дезинфицирующих средств, лабораторно-инструментальных замеров эффективности вентиляции, шума, микроклимата гигиеническим нормативам
грубое
32 зданий, сооружений и помещений производственного назначения, технологическим процессам и оборудованию, отоплению, освещению, вентиляции и кондиционированию воздуха, водоснабжению, водоотведению и утилизации промышленных отходов на производственных объектах
(в том числе на объектах транспорта)
1
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения (согласования) на объект
грубое
2
Соблюдение уведомительного порядка о начале деятельности (для объектов незначительной эпидемической значимости)
грубое
3
Наличие благоустройства и озеленения свободной от застройки и дорог территории СЗЗ в соответствии с классом предприятия (акты выполненных работ)
незначительное
4
Наличие твердого покрытия подъездных путей, проездов, пешеходных дорожек и участков;
незначительное
5
Наличие бетонированного основания санитарно-дворовых установок
незначительное
6
Наличие обустроенной изолированной площадки для контейнеров с крышками для сбора ТБО, урн и устройств для очистки обуви при входе в здание;
незначительное
7
Наличие и соблюдение зоны санитарной охраны для подземного источника водоснабжения
грубое
8
Наличие площади каждого рабочего места постоянного и непостоянного не менее 2,2 м2
значительное
9
Соблюдение минимальных размеров рабочих зон в зависимости от положений и поз (от оборудования до границы рабочей зоны), в метрах:

1) тұрған күйінде еңкес 15о – 0,7 (0,6) м дейін;
2) тұрған күйінде еңкес 30о – 0,8 (0,6) м дейін;
3) тұрған күйінде еңкес 60о – 0,9 (0,6) м дейін;
4) тұрған күйінде еңкес 90о – 1,2 (0,9) м дейін;
5) жүресінен отырып – 1,1 (0,8) м;
6) ауысулар – 0,7 м.
елеулі
10
Үй-жайлар жинағының, аудандардың жобаға сәйкестігі, мақсаттылығы бойынша қолдану.
елеулі
11
1 және 2 класстағы қауіпті заттармен жұмыстар жүргізілетін бір ғимаратта бірнеше өндірісті орналастырған кезде уытты заттырдың көпкомпонентті қоспаларының құрылуына және олардың көршілес өндірістік үй-жайлар бойынша таралуына кедергі болатын құрылыс шешімдерін қолданумен әрқайсысын оқшаулауды қамтамасыз ету.
елеулі
12
Аса төмен бейнелеу коэффициентін ескерумен үй-жайлар мен жабдықтың түрлі-түсті ресімделуін көздеу

1) стоя с наклоном до 15о – 0,7 (0,6) м;
2) стоя с наклоном до 30 о – 0,8 (0,6) м;
3) стоя с наклоном до 60 о – 0,9 (0,6) м;
4) стоя с наклоном до 90 о – 1,2 (0,9) м;
5) сидя на корточках – 1,1 (0,8) м;
6) переходы – 0,7 м.
значительное
10
Соответствие проекту набора помещений, площадей, использование по назначению.
значительное
11
Обеспечение при размещении в одном здании нескольких производств, где ведутся работы с веществами 1 и 2 классов опасности, изоляции каждого из них с использованием строительных решений, препятствующих образованию многокомпонентных смесей токсичных веществ и их распространения по соседним производственным помещениям.
значительное
12

(0,4 жоғары емес).
елеусіз
13
Ықпал етуі ықтимал орындарда агрессивті сұйықтықтар (қышқыл, сілті) мен сынап, еріткіштер, биологиялық белсенді заттар сияқты зиянды заттардың ықпалына еденді жабатын төзімді материалдың болуы
елеулі
14
Ықпал етуі ықтимал орындарда агрессивті сұйықтықтар (қышқыл, сілті) мен сынап, еріткіштер, биологиялық белсенді заттар сияқты зиянды заттармен ағындарды суды бұрудың локалды құрылыстарына алдын ала нетралдаумен бұру жүйесінің болуы
өрескел
15
Шу көзі болып табылатын стационарлық жабдыққа арналған дистанциялық басқарумен дыбыстан оқшауланған кабиналардың болуы
елеулі
16
Кезеңді демалуға арналған үй-жайдың болуы
елеусіз
17
Шулы цехтарға тікелей жақын бөлмелерді орналастырған кезде екі есіктің екеуіне шудан оқшаулаумен тумбур түрінде кірудің болуы
елеусіз
18
Тербеліс оқшаулаушы фундаменттердің, дыбыстан оқшаулаушы қаптамалардың, тербеліс көздерінен жаппалардың болуы
елеулі
19
Тербеліс таралатын жол бойынша фундаменттерде экрандардың, қоршаулардың, қазулардың болуы
елеулі
20
Қызмет көрсету аймақтарында тербелістен оқшауланған алаңшалардың, отырғыштардың, кілемшелердің, дыбыстан оқшауланған кабиналардың болуы
елеулі
21
Жұмыс аймағы ауасында зиянды заттар концентрациясының зертханалық бақылау нәтижелерінің қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігі
өрескел
22
Ауа температурасы параметрлерінің құрал-саймандық өлшеулер нәтижелерінің қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігі.
өрескел
23
Ауаның қатысты ылғалдылығы параметрлерінің құрал-саймандық өлшеулер нәтижелерінің қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігі
өрескел
24
Қозғалмалы ауа параметрлерінің құрал-саймандық өлшеулер нәтижелерінің қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігі.
өрескел
25
Қарқынды жылумен сәулелену параметрлерінің құрал-саймандық өлшеулер нәтижелерінің қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігі
өрескел
26
Электрмагниттік өлшеулер параметрлерінің құрал-саймандық өлшеулер нәтижелерінің қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігі
өрескел
27
Иондаушы сәулелену параметрлерінің құрал-саймандық өлшеулер нәтижелерінің қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігі
өрескел
28
Шу параметрлерінің құрал-саймандық өлшеулер нәтижелерінің қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігі
өрескел
29
Тербеліс параметрлерінің құрал-саймандық өлшеулер нәтижелерінің қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігі
өрескел
30
Лазерлі сәулелену параметрлерінің құрал-саймандық өлшеулер нәтижелерінің қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігі.
өрескел
31
Аэроиндердің құрал-саймандық өлшеулер нәтижелерінің қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігі.
өрескел
32
Табиғи және жасанды жарық параметрлерінің құрал-саймандық өлшеулер нәтижелерінің қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігі
өрескел
33
Санитариялық-химиялық және бактериологиялық көрсеткіштер бойынша ауыз су сапасын зертханалық бақылау нәтижелерінің қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігі
өрескел
34
Плазмалық технологияға арналған үй-жайлар үшін:

Наличие цветового оформления помещений и оборудования с учетом наименьшего коэффициента отражения (не более 0,4).
незначительное
13
Наличие материала покрытия пола устойчивого к действию агрессивных жидкостей (кислот, щелочей) и вредных веществ, как ртуть, растворители, биологически активные вещества, в местах возможного воздействия
значительное
14
Наличие исправной системы отвода стоков с агрессивными жидкостями (кислот, щелочей) и вредных веществ, как ртуть, растворители, биологически активные вещества в локальные сооружения водоотведения с их предварительной нейтрализацией перед сбросом в систему производственной канализации
грубое
15
Наличие звукоизолированных кабин с дистанционным управлением для стационарного оборудования, являющегося источником шума
значительное
16
Наличие помещения для периодического отдыха
незначительное
17
Наличие входов в виде тамбура со звукоизоляцией обеих дверей при расположении комнат в непосредственной близости от шумных цехов
незначительное
18
Наличие виброизолирующих фундаментов, амортизаторов, звукоизолирующих кожухов, укрытий от источников вибрации
значительное
19
Наличие экранов, выгородок по пути распространения вибрации
значительное
20
Наличие виброизолированных площадок, сидений, ковриков, звукоизолированных кабинок в зонах обслуживания
значительное
21
Соответствие результатов лабораторного контроля концентраций вредных веществ воздухе рабочей зоны действующим гигиеническим нормативам.
грубое
22
Соответствие результатов инструментальных замеров параметров температуры воздуха действующим гигиеническим нормативам.
грубое
23
Соответствие результатов инструментальных замеров параметров относительной влажности воздуха действующим гигиеническим нормативам.
грубое
24
Соответствие результатов инструментальных замеров параметров подвижности воздуха действующим гигиеническим нормативам.
грубое
25
Соответствие результатов инструментальных замеров параметров интенсивности теплового облучения действующим гигиеническим нормативам.
грубое
26
Соответствие результатов инструментальных замеров параметров электромагнитного излучения действующим гигиеническим нормативам.
грубое
27
Соответствие результатов инструментальных замеров параметров ионизирующего излучения действующим гигиеническим нормативам.
грубое
28
Соответствие результатов инструментальных замеров параметров шума действующим гигиеническим нормативам.
грубое
29
Соответствие результатов инструментальных замеров параметров вибрации действующим гигиеническим нормативам.
грубое
30
Соответствие результатов инструментальных замеров параметров лазерного излучения действующим гигиеническим нормативам.
грубое
31
Соответствие результатов инструментальных замеров аэроионов действующим гигиеническим нормативам.
грубое
32
Соответствие результатов инструментальных замеров параметров естественной и искусственной освещенности действующим гигиеническим нормативам.
грубое
33
Соответствие результатов лабораторного контроля качества питьевой воды действующим гигиеническим нормативам по санитарно-химическим и бактериологическим показателям
грубое
34
В помещениях для плазменной технологии:

1) жабдық қойылмаған көзделген ауданның болуы, бір жұмыс істеушіге кемінде 10 м2 және еденнің төменгі нүктесінен үй-жайдың биіктігіне кемінде 3,5 м есебімен;
2) қорғаныс қаптамасы бар отқа төзімді ойықталған, қабырға мен төбенің ультра күлгін сәулеленуін сіңіретін материалдан дыбысты оқшаулаушы жабындының болуы,
3) жабдықтың өзінде дыбысты сіңіретін қорғаныс болмаған кезде кемінде 2,7 м қаптаманың болуы
елеусіз
35
Үй-жайларды қажетті жарықпен қамтамасыз ету:

1) Наличие предусмотренной площади, незанятой оборудованием, из расчета не менее 10 м2 на одного работающего и высоту помещения от нижней точки пола не менее 3,5 м;
2) Наличие покрытия звукопоглощающей облицовкой с защитным покрытием из негорючего перфорированного материала, поглощающего ультрафиолетовые излучения стены и потолка;
3) Наличие не менее 2,7 м облицовки, при отсутствии звукопоглощающей защиты на самом оборудовании.
незначительное
35
Обеспечение необходимой освещенностью помещений:

1) адамдар тұрақты болатын өндірістік объектілерде табиғи және жасанды жарықтың болуы
2) жұмыс күйдегі және апаттық жасанды жарықтың болуы
3) шамдалдарды тазалауға және жөндеуге арналған құралдармен жабдықталған шеберханалардың, жарық және жарық техникалық жабдықтың газ разряд көздерін сақтау қоймаларының болуы.
өрескел
36
Газ разрядты шамдармен құрамында сынабы бар құралдар мен шамдарды, жарық беруші қондырғыларды жинауға арналған арнайы бөлінген орынның болуы.
елеулі
37
Сынаппен толтырылған пайдаланылған шамдарды кәдеге жаратуға арнайы ұйымдармен шарттың болуы
елеусіз
38
Өндірістік ультракүлгін сәулелендіру көздері бар үй-жайларда ұзақ қолданыстағы алдын алу ультракүлгін сәулелену қондырғыларын қоспағанда, ультракүлгін жетіспеушіліктің алдын алу мақсатында жарықтандыру қондырғылары құрамында профилактикалық ультракүлгін сәулелендіру қондырғыларының болуы.
елеусіз
39
Санитариялық-тұрмыстық үй-жайлардың болуы және объектінің қуаттылығына, еңбек процестерінің сипатына және зиянды өндірістік факторлардың болуына, сондай-ақ жұмыста ауысымдық үзіліс уақыты ішінде ең жоғары жүктеме кезінде оның рұқсат беру мүмкіндігіне байланысты үй-жайлар ауданына қарай құрамының және жабдықтарының сәйкестігі (жылыту және демалыс бөлмелері, гардероб, душ кабиналары, дәретханалар, жуыну бөлмелері, ауыз сумен қамтамасыз ету, кептіру, шаңсыздандыру және арнайы киімді сақтау құрылғылары)
өрескел
40
Ас қабылдау бөлмесінде ыдыс-аяқты жууға арналған тұрмыстық тоңазытқыштың және раковиналардың болуы
елеулі
41
Киімді сақтауға арналған гардероб бөлмелерінде қауіптілігі 1 және 2 класстағы заттармен, сондай-ақ патогенді микроағзалармен ластанған арнайы киімді өңдеуге арналған үй-жайлардың болуы
елеулі
42
Жұмыскерлерге таза арнайы киімді беруге арналған тарату орнының болуы
елеусіз
43
Арнайы киім гардеробы жанында орналасқан ластанған арнайы киім қабылдау (жинау) және уақытша сақтау оқшаулы үй-жайдың болуы
елеулі
44
Гардероб бөлмесінде, арнайы бөлінген орындарында немесе гардеробпен жапсарлас орналасқан үй-жайларда жуыну бөлмелерінің болуы
елеусіз
45
Киімнің ластануымен байланысты, сондай-ақ 1 және 2 класстағы қауіпті заттарды қолданумен байланысты өндірістік процестерде санөткізгіш типіндегі гардеробтармен бірге душтардың болуы
елеулі
46
Қабырғалар мен аралықтарды 2 м дейін, едендер мен ардероб жабдықтарын, жуыну бөлмелерін, душ, дәретханаларды, әйелдерге арналған жеке гигиена кабиналарын, ылғалға төзімді материалдан қолмен және аяқпен қосылатын жоғары беті тегіс, ыстық сумен, жуу және дезинфекциялаушы құралдармен оңай жуылатын ванналарды, және суға төзімді қабырға мен аралықты 2 м белгісінен жоғары, сондай-ақ төбелерді жабындымен қамтамасыз ету
елеулі
47
Душ алдындағы бөлмеде әрбір пайдаланудан кейін сандалиді дезинфекциялауға арналған шағын ванналардың, сондай-ақ формалин ерітіндісіне арналған шағын ванналардың болуы
елеусіз
48
Эпидермофитиямен ауыратын науқастарға жұмыс аяқ-киімін күн сайын дезинфекциялауға және кептіруге арналған арнайы үй-жайдың болуы
елеусіз
49
Санторап тамбурында қолды жууға арналған заттармен және электр орамалмен қол жуғыштардың болуы
елеусіз
50
Жұмыскерлерді жылытуға арналған үй-жайларда терінің (бет, білек, табан) локалды температурасын жылдам қалпына келтіру үшін жергілікті сәулемен және конвекциялық жылытудың құралдары мен құрылғыларының болуы
елеусіз
51

1) наличие естественного и исправного искусственного освещения в производственных объектах с постоянным пребыванием людей;
2) наличие исправного рабочего и аварийного искусственного освещения;
3)наличие мастерских, оборудованных средствами для чистки и ремонта светильников, складов хранения газоразрядных источников света и светотехнического оборудования.
грубое
36
Наличие специально отведенного места для сбора и хранения ртуть содержащих приборов и ламп, осветительных установок с газоразрядными лампами.
значительное
37
Наличие договора со специализированными организациями на утилизацию отработанных ламп с ртутным наполнением
незначительное
38
Наличие установок профилактического ультрафиолетового облучения в составе осветительных установок производственных помещений в целях профилактики ультрафиолетовой недостаточности, за исключением установок профилактического ультрафиолетового облучения длительного действия в помещениях с производственными источниками ультрафиолетового излучения.
незначительное
39
Наличие и соответствие состава и оборудования санитарно-бытовых помещений (комнаты обогрева и отдыха, гардеробные, душевые кабины, туалеты, умывальные, устройства питьевого водоснабжения, сушки, обеспыливания и хранения специальной одежды) в зависимости от мощности объекта, характера трудовых процессов и наличия вредных производственных факторов, а также площади помещений от его пропускной способности при максимальной загрузке за время сменного перерыва в работе;
грубое
40
Наличие бытового холодильника и раковины для мытья посуды в комнате приема пищи
значительное
41
Наличие помещения для обработки специальной одежды, загрязненной веществами 1-го и 2-го класса опасности, а также патогенными микроорганизмами в гардеробных для хранения одежды
значительное
42
Наличие раздаточной для выдачи работникам чистой специальной одежды
незначительное
43
Наличие изолированного помещения для приема (сбора) и временного хранения загрязненной спецодежды, расположенного рядом с гардеробной спецодежды
значительное
44
Наличие умывальных в гардеробных, в специально отведенных местах либо в помещениях, смежных с гардеробными
незначительное
45
Наличие душевых вместе с гардеробными по типу санпропускника на производственных процессах, связанных с загрязнением одежды, а также с применением веществ 1 и 2 классов опасности
значительное
46
Обеспечение покрытие стен и перегородок до 2 м, полов и оборудований гардеробных, умывальных, душевых, уборных, кабин для личной гигиены женщин, ручных и ножных ванн из влагостойких материалов с гладкими поверхностями, легко моющимися горячей водой с применением моющих и дезинфицирующих средств, и водостойкого покрытия стен и перегородок выше отметки 2 м, а также потолков
значительное
47
Наличие в преддушевых устройства ванночек для дезинфекции сандалий после каждого их использования, а также ванночек для раствора формалина
незначительное
48
Наличие специального помещения для ежедневной дезинфекции и просушивания рабочей обуви для больных эпидермофитией
незначительное
49
Оснащение тамбуров санузлов умывальниками со средствами для мытья рук
незначительное
50
Наличие в помещениях, предназначенных для обогревания работников приборов и устройств местного лучистого и конвекционного обогрева для более быстрого восстановления локальной температуры кожи (лицо, кисти, стопы)
незначительное
51

Жұмыскерлерді +10 оС төмен немесе тиісінше +26 оС жоғары ауа температурасында ыстық шаймен немесе салқындатылған ауызсумен қамтамасыз ету
елеулі
52
Ауыз су тәртібін сақтау мақсатында бір адамға бір ауысымда кемінде 1,0 – 2,0 литр есебімен ауызсумен қамтамасыз ету
елеулі
53
Гардеробтарда шаң мен зиянды заттарды бөлумен байланысты, технологиялық процестер кезінде шаңнан сүзгілерді тазалауға және олардың қарсылығын бақылауға арналған құрылғымен, респираторларды қабылдауға, беруге және жөндеуге арналған үстелдермен, жартылай маскаларды жууға, дезинфекциялауға және кептіруге арналған құрылғылармен, респираторлар мен өзін-өзі құтқарғыштарды сақтауға арналған шкафтармен жабдықталатын респираторлардың болуы
елеулі
54
1 в, 2 в, 2 г, 3 б тобындағы кәсіпорындардың өндірістік процестері кезінде автономды желдету жүйесін жабдықтаумен арнайы киімді шаңсыздандыру, залалсыздандыру, кептіру, жуу, химиялық тазалау үшін бөлек үй-жайлардың болуы
елеулі
55
Суық жыл мезгілінде арнайы киімді және арнайы аяқ-киімді кептіруге арналған гардероб үй-жайларында ауа ағысын жылытудың болуы
елеулі
56
Шаңсыздандыруға арналған бөлек үй-жайларда арнайы құрылғылардың болуы (механикалық, тығыздалған ауаны қолданумен, аэродинамикалық шаңсыздандырғыштар және басқалары)
елеулі
57
Гардероб бөлмелерінде:
дезинфекциялаушы пленка құраушы препараттарды сақтауға арналған шкаф-дәрі қобдишаларының (жұмыс ауысымына дейін және жұмыс ауысымынан кейін шағын жарақаттарды өңдеуге арналған), сондай-ақ табан терісі тершеңдігінің және зең ауруларының алдын алуға арналған медикаменттердің, қорғаныш пасталары мен жуу құралдарына арналған арнайы дозатор қондырғыларының болуы
елеулі
58
Арнайы киімді жууға арналған орталықтандырылған кір жуу бөлмесінің немесе үшінші тұлғалармен шарттың болуы.
Арнайы киімді, арнайы аяқ-киімді және басқа жеке қорғану құралдарын химиялық тазалау, жуу, жөндеу, газсыздандыру, қатерсіздендіру, залалсыздандыру және шаңсыздандыруды жүзеге асыру кестесінің болуы және сақталуы
елеулі
59
Тізімдік құрамы 50-ден 300 адамға дейін объектілерде медициналық пунктінің болуы
елеулі
60
Тізімдік құрамы 300 адамнан асатын объектілерде фельдшерлік немесе дәрігерлік сауықтыру пунктерінің, сауықтыру кешенінің болуы
елеулі
61
Құрастырылған және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның ведомство бөлімшесімен келісілген кезеңдік медициналық қарап тексерулерге жататын тұлғалар тізімінің болуы
елеулі
62
Міндетті алдын ала медициналық қарап тексеруден өткен және зиянды өндірістік факторлармен жұмыс жасауға жарамды деп танылған жұмыскерлерде 086/у нысаны бойынша медициналық анықтаманың болуы
өрескел
63
Міндетті медициналық қарап тексерулердің және зертханалық зерттеулердің талап етілетін түрлерін жүргізу кезеңділігін сақтаумен декреттелген тұлғаларда жұмыс орнында медициналық кітапшалардың, сондай-ақ онда жұмысқа рұқсат туралы белгісінің болуы
өрескел
64
Кәсіпорынға қызмет көрсететін медициналық ұйыммен немесе жұмыс берушінің орналасқан жері бойынша аумақтық медициналық ұйыммен бірлесіп әзірленген және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның ведомство бөлімшесімен келісілген анықталған науқастарды сауықтыру, еңбек жағдайын жақсарту жөніндегі жыл сайынғы іс-шаралар жоспары
елеулі
65
Ауыр, зиянды (аса зиянды) және (немесе) қауіпті еңбек жағдайларында жұмыс істейтін тізімге сәйкес қызметкерлерге жүргізілген міндетті кезеңдік медициналық қарап тексеру нәтижелері бойынша қорытынды актінің ұсынымдарын орындауды растайтын құжаттардың, қорытынды актіге қосымшаның болуы
елеулі
66
Инфекциялық сырқаттанушылық бойынша қолайсыз елді мекен аумағында жұмыстарды жүргізу кезінде жұмыскерлерге алдын алу екпелерін жүргізуді растайтын құжаттардың болуы
елеулі
67
Әрбір жіті немесе созылмалы кәсіби сырқаттанушылық (улану) жағдайына зерттеу актісінің болуы
елеулі
68
Өндірістегі жазатайым оқиға туралы акті негізінде зерттеу аяқталған соң бір ай ішінде әзірленген "Кәсіби ауруларды (улануларды) ескерту және еңбек жағдайларын жақсарту және санитариялық-сауықтыру іс-шаралары жөніндегі іс-шаралар жоспарының" болуы және оның орындалуы
өрескел
69
Денсаулық сақтау пункттерінде, медициналық пунктерде агрессивті өндірістік заттарды бейтараптандыруға мүмкіндік беретін инактиваторлар жинағының болуы.
елеусіз
70

Наличие специальных емкостей для обеспечения горячим чаем или охлажденной питьевой водой рабочих при температуре воздуха ниже +10 о С или выше +26 о С соответственно
значительное
52
Обеспечение питьевой водой из расчета не менее 1,0 – 2,0 литров на человека в смену в целях соблюдения питьевого режима
значительное
53
Наличие в гардеробных респираторных, которые оборудуются установкой для очистки фильтров от пыли и контроля их сопротивления, столами для приема, выдачи и ремонта респираторов, приспособлениями для мойки, дезинфекции и сушки полумасок, шкафами и гнездами для хранения респираторов и самоспасателей, при технологических процессах, связанных с выделением пыли и вредных веществ
значительное
54
Наличие обособленных помещений для обеспыливания, обезвреживания, сушки, стирки, химической чистки спецодежды при производственных процессах предприятий группы 1 в, 2 в, 2 г, 3 б
значительное
55
Наличие подогрева притока воздуха в холодное время года в гардеробных помещениях для просушивания специальной одежды и специальной обуви
значительное
56
Наличие в обособленных помещениях для обеспыливания специальных устройств (механические, с использованием сжатого воздуха, аэродинамические обеспыливатели)
значительное
57
Наличие в гардеробных: шкафов-аптечек для хранения дезинфицирующих пленкообразующих препаратов (для обработки микротравм до и после рабочей смены), а также медикаменты для профилактики потливости и грибковых заболеваний кожи стоп, специальные установки-дозаторы для защитных паст и моющих средств
значительное
58
Наличие централизованной прачечной для стирки спецодежды или договоры с третьими лицами.
Наличие и соблюдение графика осуществления химчистки, стирки, ремонта, дегазации, дезактивации, обезвреживании и обеспыливания специальной одежды, специальной обуви и других средств индивидуальной защиты
значительное
59
Наличие медицинского пункта на объектах со списочным составом от 50 до 300 человек
значительное
60
Наличие фельдшерского или врачебного здравпункта на объектах со списочным составом свыше 300 человек, а также оздоровительного комплекса
значительное
61
Наличие составленного и согласованного с территориальным подразделением ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения поименного списка лиц подлежащих периодическим медосмотрам
значительное
62
Наличие медицинских справок по форме 086/у на работающих, прошедших обязательный предварительный медицинский осмотр и признанным пригодными к работе с вредными производственными факторами
грубое
63
Наличие личных медицинских книжек на рабочем месте у декретированных лиц с соблюдением периодичности проведения требуемых видов обязательных медицинских осмотров и лабораторных исследований, а также отметки в ней о допуске к работе;
грубое
64
Наличие разработанного совместно с медицинской организацией, обслуживающей предприятие, или с территориальной медицинской организацией по месту нахождения работодателя и согласованного с территориальным подразделением ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения ежегодного плана мероприятий по оздоровлению выявленных больных, по улучшению условий труда и его выполнение;
значительное
65
Наличие документов, подтверждающих выполнение рекомендаций заключительного акта по результатам проведенного обязательного периодического медицинского осмотра работников занятых на тяжелых работах, во вредных (особо вредных) и (или) опасных условиях труда, согласно поименному списку лиц приложения к заключительному акту
значительное
66
Наличие документов, подтверждающих проведение профилактических прививок работающим при проведении работ на территории населенного пункта, неблагополучного по инфекционным заболеваниям.
значительное
67
Наличие Акта расследования каждого случая острого или хронического профессионального заболевания (отравления)
значительное
68
Наличие "Плана мероприятий по предупреждению профессиональных заболеваний (отравлений) и по улучшению условий труда и санитарно-оздоровительных мероприятиях", разработанного в месячный срок после завершения расследования на основании Акта о несчастном случае на производстве и его выполнение
грубое
69
Наличие комплектов инактиваторов в здравпунктах, медпунктах, позволяющих нейтрализовать агрессивные производственные вещества
незначительное
70

Ауданы кемінде 8 м2 медицина персоналына арналған үй-жайдың болуы.
елеусіз
71
Әйелдердің жеке гигиенасы бөлмесінде (бұдан әрі – ӘЖГ):
1) 100 жұмысшы әйелге 1 кабина есебінен, жоғары шаңданатын кәсіпорында – 50 әйелге 1 кабина және тамбуры болуы тиіс;
2) тамбурда ыстық және суық су араластырғышы бар раковина, қызмет көрсететін персоналға арналған үстел, қолға арналған электрлі кептіргіш, сабын салғыш көзделеді;
3) жеке кабиналар ыстық және суық су араластырғыш келтірілген себезгімен және унитазбен, пайдаланылған гигиеналық пакетке арналған қақпағы бар бөшкемен және киім ілгіштермен жабдықталады;
4) ӘЖГ бөлмесінің қабырғалары мен жеке кабиналар арасындағы қалқалар оларды жеңіл тазалауға, жуу және дезинфекциялау құралдарын пайдалана отырып жууға мүмкіндік беретін материалдардан болуы тиіс;
5) ӘЖГ бөлмесіне арналған үй-жайдан жұмыс орнына дейінгі арақашықтық 150 м-ден артық болмауы тиіс;
6) ӘЖГ дәретханалармен біріктіруге жол берілмейді.
елеусіз
72
Санитариялық-тұрмыстық үй-жайлардан оқшауланған, есікпен немесе сол тәрізді қондырғымен, сондай-ақ жалпы тарту желдету жүйесінен бөлек механикалық іске қосылатын тарту-сору желдету жүйесімен және күлсауытпен және (немесе) темек тұқылдарын жинауға арналған арнайы урналармен жабдықталған темекі бұйымдарын қолдануға арналған арнайы бөлінген орындардың, не кабиналардың болуы
өрескел
73
Наличие информации в виде надписей и (или) пиктограмм о вреде потребления табачных изделий, о запрещении потребления напитк Жазба және (немесе) пиктограмма түрінде темекі бұйымдарын тұтынудың зияны туралы, сусындар мен тағамды қолдануға салынған тыйым туралы ақпараттың болуы
ов и еды.
өрескел
74
Технологиялық процестер өзгерген кезде санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының болуы (өндірістік қуаттылықтың ұлғаюы, процестер мен өндірістің қарқындануы және бекітілген жобадан басқа ауытқулар)
өрескел
75
ИСК жұмыс жасау тәртібін регламенттейтін нормативтік-басқарушы құжаттардың болуы және сәйкестігі және радиациялық қауіпсіздікті сақтау:
1) радиациялық қауіпсіздік бойынша нұсқаулық;
2) радиациялық қауіпсіздік қызметі туралы ереже (радиациялық қауіпсіздікке жауапты тұлға туралы);
3) апаттық жағдайларда персоналдың іс-қимылы бойынша нұсқаулық;
4) ықтимал апаттарды ескерту және жою бойынша нұсқаулық және жоспар;
5) персоналды және халықты радиациялық апаттан және оның салдарынан қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспары (I-II санаттағы радиациялық-қауіпті объектілер үшін);
6) ИСК-мен жұмысқа рұқсат етілген бекітілген тұлғалар тізімі ("А" және "Б" тобының персоналы);
7) радиациялық қауіпсіздікке жауапты тұлғаны тағайындау туралы бұйрық;

Наличие помещения для медицинского персонала площадью не менее 8 м2
незначительное
71
Наличие и соблюдение требований к комнатам личной гигиены женщин (далее – ЛГЖ):
1) предусматриваются кабины из расчета 1 кабина на 100 работниц, для объектов с повышенной запыленностью – 1 кабина на 50 женщин и тамбур;
2) наличие в тамбуре раковины со смесителем горячей и холодной воды, стола для обслуживающего персонала, электросушилки для рук, мыльницы;
3) оборудование индивидуальных кабин гигиеническим душем с подводкой смесителя горячей и холодной воды и унитазом, бачком с крышкой для использованных гигиенических пакетов и вешалкой для одежды;
4) наличие отделки стен помещений для комнаты ЛГЖ и перегородки между индивидуальными кабинами из материалов, допускающих их легкую очистку, мытье с применением моющих и дезинфицирующих средств;
5) соблюдение расстояния от помещений для комнаты ЛГЖ до рабочих мест не более 150 м;
6) не допускается совмещение ЛГЖ с туалетами.
незначительное
72
Наличие мест, либо кабинок, выделенных специально для потребления табачных изделий, изолированных от санитарно-бытовых помещений, оборудованных дверью или аналогичным устройством, пепельницами и (или) специальными урнами для сбора окурков.
грубое
73
Наличие информации в виде надписей и (или) пиктограмм о вреде потребления табачных изделий, о запрещении потребления напитков и еды.
грубое
74
Наличие СЭЗ при наличии изменений технологического процесса (увеличения производственной мощности, интенсификация процессов и производства и другие отклонения от утвержденного проекта)
грубое
75
Наличие и соответствие нормативно-распорядительных документов, регламентирующих порядок обращения с источником ионизирующего излучения (далее - ИИИ) и соблюдению радиационной безопасности на участках, использующих оборудование и приборы с ИИИ:
1) инструкции по радиационную безопасности;
2) положения о службе радиационной безопасности (лице, ответственном за радиационную безопасность);
3) инструкции по действиям персонала при аварийных ситуациях;
4) инструкции и плана по предупреждению и ликвидации возможных аварий;
5) плана мероприятий по защите персонала и населения от радиационной аварии и ее последствий (для радиационно-опасных объектов I-II категорий);
6) утвержденного списка лиц, допущенных к работе с ИИИ (персонал группы "А" и "Б");
7) приказа руководителя о назначении лица, ответственного за радиационную безопасность;

2) персоналдың тиісті алдын ала және мерзімдік медициналық қарап тексеруден өтуін растайтын құжаттардың болуы;
3) журналда тіркеумен радиациялық қауіпсіздік бойынша нұсқаулықты жүргізу;
4) жеке дозиметрлерді көздеу және қолдану;
5) персоналдың ақаусыз жылжымалы және жеке радиациялық қорғаныш құралдарының болуы;
6) туындаған апат туралы шұғыл хабарлау жүйесінің болуы.
өрескел
81
Ылғалды бөлу көзі болып табылатын өндірістік жабдық үшін төгуге арналған герметизацияның және автоматты қондырғының болуы
елеулі
82
Ультракүлгін сәулеленудің (бұдан әрі – УК) өндірістік көздерімен жұмыстарға қойылатын талаптар:
1) сәулеленуден қорғайтын арнайы киімнің, бас киімдердің болуы және көзді қорғау құралдарын қолдану;
2) жұмыс ауысымының сәулелену әсерінің жалпы ұзақтығы 50 % сақтау;

2) наличие документов, подтверждающих прохождение персоналом соответствующего предварительного и периодического медицинского осмотра;
3) проведение инструктажа по радиационной безопасности с регистрацией в журнале;
4) наличие и использование персональных дозиметров;
5) наличие и соответствие передвижных и индивидуальных средств радиационной защиты персонала;
6) наличие системы экстренного оповещения о возникшей аварии.
грубое
81
Наличие исправной герметизации и исправного автоматического устройства для слива для производственного оборудования, являющееся источником выделения влаги
значительное
82
Соблюдение требований к работам с производственными источниками ультрафиолетового облучения (далее – УФ):
1) наличие и использование средств защиты глаз;
2) соблюдение общей продолжительности воздействия излучения 50 % рабочей смены;

3) бір реттік сәулелену ұзақтығы 5 минут және одан артық болғанда жұмысшыларға УК-нің рұқсат етілген қарқындылығы: УК-А аймағы үшін шаршы метрге 10,0 Ваттан (бұдан әрі – Вт/м2); УК-В аймағы үшін 0,01 Вт/м2 аспауы тиіс.
елеулі
83
Жұмыс аймағында тұрақты және тұрақты емес жұмыс орындарымен қамтамасыз ету қажеттігін ескерумен, басқару пульттері үй-жайларын, краншылардың кабиналарын және басқа да оқшауланған үй-жайларды қоса алғанда, өндірістік ғимараттардағы, үй-жайлардағы және құрылыстардағы жылыту, желдету және ауа баптау жүйелерінің болуы
елеулі
84
Жылу сәулелену көздерінің және салқындатқыш микроклиматының ықпал ету аймағында жұмысшылардың келу кестесінің болуы және оның сақталуы
елеусіз
85
Су жылыту жүйелерінде жылытылатын жоғарғы бетінде орташа температураның сәйкестігі:
1) тұрақты жұмыс орындарындағы еден үшін + 26 оС;

3) длительность однократного облучения свыше 5 мин и более не должна превышать 10,0 Ватт на квадратный метр для области УФ-А; 0,01 Вт/м2 для области УФ-В.
значительное
83
Наличие исправной системы отопления и кондиционирования воздуха в производственных зданиях, помещениях и сооружениях, включая помещения пультов управления, кабин крановщиков и другие изолированные помещения, с учетом необходимости обеспечения в рабочей зоне постоянных и непостоянных рабочих мест
значительное
84
Наличие графика пребывания работающих в зоне воздействия источников теплового излучения и охлаждающего микроклимата, его соблюдение
незначительное
85
Соответствие средней температуры на обогреваемой поверхности в системах водяного отопления:
1) для пола с постоянными рабочими местами + 26 о С;

2) адамдар уақытша болатын едендер үшін + 31 оС;
3) төбелер үшін: үй-жай биіктігі 2,5-ден 2,8 м дейін + 28 оС; 2,8-ден 3,0 м дейін + 30 оС; 3,0-ден 3,5 м дейін + 33 оС; 3,5-ден 4,0 м дейін + 36 оС; 4,0-ден 6,0 м дейін + 38 оС болуы.
елеулі
86
Жылу көздерінің температурасы төмен жылыту жүйелеріндегі радиациялық кернеу жұмыс орындарында еденнен 1,5 – 2,0 м биіктікте шаршы метрге 35 Ваттан (Вт/м2) немесе 27 килокалорий/сағатқа (ккал/м сағ) сәйкес келуі тиіс.
елеулі
87
Қозғалатын крандардың кабиналарында жұмыс аймағы ауасының зиянды заттар концентрациясының, микроклимат параметрлерінің қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігін растайтын құжаттардың болуы
өрескел
88
Ауыз су мақсатында техникалық суды қолдану мүмкіндігіне жол бермейтін техникалық құрылыстарда немесе шаруашылық-ауыз су құбырында арнайы тану белгілерінің немесе жазбаларының болуы
елеусіз
89
Өндірістік және қосалқы ғимараттарда ақаусыз шаруашылық-ауыз су құбыры желісінің болуы
елеулі
90
Кәсіпорынның ақаусыз өндірістік кәріздің болуы
елеулі
91
Ақаусыз тазалау құрылыстарының болуы
елеулі
92
Тазартылған ағынды суларды су қоймасына және басқа орындарға төгуіне СЭҚ болуы
елеулі
93
Жинақтаушы тоғандар, өнеркәсіп ағынды сулары тұндырғылары және қалдық қоймасы құрылыстарына СЭҚ болуы
елеулі
94
Душтардан, қол жуғыштардан және санитариялық тораптардан ағынды суларды бұруға арналған шаруашылық-тұрмыстық су бұрудың ақаусыз желісінің болуы
елеулі
95
Өндірістік ғимараттарда сарқынды суларды тазарту құрылғыларын орналастыруға арналған жағдайлар:

2) для пола с временным пребыванием людей + 31 о С;
3) для потолков: при высоте помещения от 2,5 до 2,8 м + 28 о С; от 2,8 до 3,0 м + 30 о С; от 3,0 до 3,5 м + 33 о С; от 3,5 до 4,0 м + 36 о С; от 4,0 до 6,0 м + 38 о С
значительное
86
Соответствие радиационного напряжения на рабочих местах при высоте 1,5 – 2,0 м от пола - не более 35 Ватт на квадратный метр (Вт/м2) или 27 килокалорий/час (ккал/м2ч) в системах отопления с низкотемпературными источниками тепла
значительное
87
Наличие документов, подтверждающих соответствие концентрации вредных веществ воздухе рабочей зоны, параметров микроклимата в кабинах движущихся кранов действующим гигиеническим нормативам.
грубое
88
Наличие специальных опознавательных знаков или надписей на сооружениях технического или хозяйственно-питьевого водопровода, исключающих возможность использования технической воды для питьевых целей
незначительное
89
Наличие в производственных и вспомогательных зданиях исправной сети хозяйственно-питьевого водопровода
значительное
90
Наличие исправной производственной канализации предприятия
значительное
91
Наличие исправных очистных сооружений
значительное
92
Наличие СЭЗ на сброс очищенных сточных вод в водоем и другие места
значительное
93
Наличие СЭЗ на устройство прудов-накопителей, отстойников промышленных сточных вод и шламохранилищ.
значительное
94
Наличие исправной сети хозяйственно-бытового водоотведения для отведения сточных вод от душей, умывальников и санитарных узлов
значительное
95
Соблюдение условий для размещения установок по очистке сточных вод в производственных зданиях:

1) зиянды булардың және газдардың (меркаптан, күкірт сутегі, цианды сутек, күшәла сутегі) түзілмеуі және бөлінбеуі;
2) сарқынды суларды тазартудың барлық процестердің тұмшалануы және жергілікті сыртқа тарату желдеткішінің құрылуы.
елеулі
96
Өндірістік объектілерде өндірістік сарқынды суларды тазарту қондырғылары және өндірістік бақылауды беткей су нысандарына тазартылған сарқынды сулардың жинақталған орнынан төмен, сондай-ақ грунт және пластаралық жер асты сулардың ластану жағдайын бақылауды ұйымдастыру.
елеулі
97
Полигондарда өндірістік қалдықтар туралы ақпаратты қамтитын құжаттамалардың болуы:
1) өнеркәсіптік қалдықтардың болжанатын көлемінің мөлшері мен сапасы (қауіптілік сыныбы бойынша), олардың физикалық-химиялық, токсикологиялық және радиациялық қасиеттері жөнінде деректер;

1) отсутствие образования и выделения вредных паров и газов (меркаптан, сероводород, цианистый водород, мышьяковистый водород)
2) герметизация всех процессов очистки сточных вод.
значительное
96
Наличие документации, подтверждающей проведение контроля ниже места сброса очищенных сточных вод в поверхностные водные объекты, а также контроль за возможным загрязнением грунтовых и межпластовых подземных вод.
значительное
97
Наличие на полигонах документации, содержащие информацию о производственных отходах:
1) данные о количестве и качестве (по классам опасности) прогнозируемых объемов промышленных отходов, их физико-химических, токсикологических и радиационных свойствах;

2) өнеркәсіптік қалдықтардың қоршаған ортаға ықтимал салдарлары әсерінің сипаттамасы;
3) өнеркәсіптік қалдықтарды зарарсыздандыру, кәдеге жарату, көму мәселелерінің технологиялық шешімі;
4) топырақты зиянды заттардан қорғау және бұзылған және ластанған топырақты қайта құнарландыру бойынша іс-шаралар.
елеулі
98
Өндірістік қалдықтарды мамандандырылған ұйымдарда (объектіде осы жұмыстар болмаған кезде) жоюға, көмуге немесе кәдеге жаратуға шарттың болуы.
елеулі
99
Өндірістік қалдықтарды өнеркәсіп аумағында қауіпті сыныпқа сәйкес, қоршаған ортаның ластануын болдырмайтын және жұмысшылар мен халықтың денсаулығына әсерінсіз жинау жағдайларын сақтау.
Қалдықтардың қауіптілік белгілерін көрсетумен жапқышы тығыз жабылатын болаттан жасалған бөшкелердің, контейнерлердің, полиэтилен қаптардың, герметикалық ыдыстың болуы, таңбалануы.
елеулі
100
ӘКУЗ, химиялық заттарды, прекурсорларды, пестицидтерді сақтауға арналған үй-жайларда стеллаждардың болуы
елеулі
101
Ірі базисті қоймаларда қол жуғыштардың, душ қондырғысының болуы
елеулі
102
Ірбір пестицид (улы химикат) партиясына ораманың және таңбалаудың болуы
елеулі
103
Ыдыс заттаңбасында, әрбір буып-түю бірлігіне ілеспе құжатқа сәйкес ақпараттық болуы: қауіпсіздік паспортына, ерекшелігіне, пестицидтерді (улы химикаттарды) өндіруге (формуляциялауға) арналған нормативтік және техникалық құжаттамаға) сәйкес және нақты пестицидтерді (улы химикаттарды), оның ішінде пестицидтермен (улы химикаттармен) жұмыс істегенде туындайтын апат (төтенше) жағдайларда, қауіпсіз қолдану шаралары.
елеусіз
104
Сақтауға, бөлшектеуге және құюға арналған қойма үй-жайлары қабырғаларының, едендерінің, төбелерінің және ішкі құрылыстарының конструкцияны ӘКУЗ ықпалынан қорғауға қабілетті, өзінің жоғарғы бетінде жиналмайтын және шаң мен буды сіңіретін және жоғарғы бетін жеңіл тазалап, жууға мүмкіндік беретін тиісті әрленуінің болуы
елеулі
105
Қойма аймағы автокөліктердің кіріп-шығуына, айналуына жеткілікті пестицидтерді сақтауға арналған қойма аумағының қоршалуы.
елеусіз
106
Бос ыдыстарды салбыратып жинақтау үшін және бос ыдыстарды залалсыздандыру үшін пестицидтерді сақтауға арналған қойма аумағының болуы.
елеулі
107
Өзінің физикалық-химиялық қасиеттері (ұшпалылығы, қышқылдануы және өзге қасиеттері), өрт- және жарылыс қауіпті, рекреациялық белсенділігі, температуралық сақтау режимі бойынша сәйкес келмейтін препараттарды бөлек сақтауға арналған жағдайлардың болуы.
Функционалды бөлімшелердің болуы:
1) жалпы бөлімше;
2) қауіпті от-жарылғыш пестицидтер бөлімшесі;
3) аса қауіпті пестицидтер бөлімшесі (1 қауіптілік классы);

2) характеристику возможных последствий воздействия промышленных отходов на окружающую среду;
3) технологическое решение вопросов обезвреживания, утилизации, захоронения промышленных отходов;
4) мероприятия по охране почвы от вредных веществ и по рекультивации нарушенных и загрязненных почв.
значительное
98
Наличие договора на уничтожение, захоронение или утилизацию производственных отходов в специализированных организациях (при отсутствии данных работ на объекте)
значительное
99
Соблюдение условий складирования производственных отходов на территории предприятия в соответствии с классом опасности, исключающих загрязнение окружающей среды и воздействия на здоровье персонала и населения.
Наличие стальных бочек, контейнеров с плотно закрывающимися крышками, полиэтиленовых мешков, герметичной тары с указанием опасных свойств отходов, наличие маркировки.
значительное
100
Наличие стеллажей в помещениях для хранения СДЯВ, химических веществ, прекурсоров, пестицидов
значительное
101
Наличие умывальника, исправной душевой установки в крупных базисных складах
значительное
102
Наличие упаковки и маркировки на каждую партию пестицидов (ядохимикатов)
значительное
103
Наличие информации на тарной этикетке, к каждой упаковочной единице соответствующей сопроводительным документам: паспорту безопасности, спецификации, нормативной и технической документациям на производство (формуляцию) и содержащей всю необходимую информацию о мерах безопасного обращения, в том числе в случаях аварийных (чрезвычайных) ситуаций, возникающих при работе с ними.
незначительное
104
Наличие соответствующей отделки стен, пола, потолков и внутренних конструкций складских помещений для хранения, расфасовки и розлива, способные защищать конструкции от химических воздействий СДЯВ, не накапливающие на своей поверхности или не сорбирующие пыль и пары и допускающие легкую очистку и мытье поверхностей
значительное
105
Наличие ограждения территории склада для хранения пестицидов с площадью, достаточной для въезда и разворота машин
незначительное
106
Наличие на территории склада для хранения пестицидов свеса для складирования порожней тары и площадки для обеззараживания порожней тары.
значительное
107
Наличие и соблюдение условий для раздельного хранения препаратов, несовместимых по своим физико-химическим свойствами (летучести, окисляемости и прочих свойств), пожаро- и взрывоопасности, реакционной активности, температурным режимам хранения.
Наличие функциональных отделений:
1) общее отделение;
2) отделение огне-взрывоопасных пестицидов;
3) отделение хранения чрезвычайно опасных пестицидов (1 класс опасности);

111
Пестицидтерге түгендеуді жүргізу қорытындылары бойынша қалдықтарды есептен алу актілерінің болуы
елеулі
112
Арнайы жабдықталған көлік құралдарында таңбаның ("Абайла - пестицидтер (улы химикаттар)") болуы.
елеусіз
113
Пестицидтерді (улы химикаттарды) тасымалдауға арналған көлік құралына санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының болуы.
елеулі
114
Пестицидтерді (улы химикаттарды) тасымалдауға арналған әрбір көлік құралы пестицидтерді (улы химикаттарды) бейтараптандыру құралдарымен, тиісті өртсөндіргіштермен, құмның қажетті қорымен және жеке қорғаныс құралдарымен жабдықталуы.
елеулі
115
Құрамында сынап, синиль қышқылы және күшала бар пестицидтерді (улы химикаттар) мамандандырылған ұйымдармен кәдеге жаратуға шарттың болуы.
елеулі
116
Мақсаты бойынша одан әрі пайдалануға жарамсыз бірінші қауіптілік класстағы пестицидтерді (улы химикаттарды) сақтауға арналған ыдыстардың болуы
елеулі
117
Ұйымның атауы, залалсыздандырылған пестицидтің (улы химикаттың) аты, оның саны, залалсыздандыру (кәдеге жарату, жою) орны мен тәсілі, жұмысты жүргізуге жауапты тұлғаның тегі көрсетілген пестицидті (улы химикаттың) залалсыздандыру бойынша актінің болуы.
елеулі
118
РТО-ға (РЭҚ) санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының (келісімнің) болуы
өрескел
119
Іргелес аумақта ЭМӨ қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігіне өлшеулерін жүргізу бойынша құжаттаманың болуы және жүргізілуі
өрескел
120
Құрылыс, қайта құру және пайдалану сатыларында (РЭҚ жұмысы жағдайлары мен режимін өзгерту кезінде РЭҚ ЭМӨ деңгейлерін аспаптық бақылауды жүргізуді растайтын құжаттардың болуы) ЭМӨ жағымсыз ықпалынан жұмыскерлерді, қоғамдық және өндірітік ғимараттарды қорғауды көздеу
өрескел
121
Антенна жабдығына қызмет көрсетумен тікелей байланысы жоқ адамдардың ЭМӨ деңгейі шекті жол берілетін деңгейінен асатын және бөгде адамдардың кіруі мүмкін тарату антенналары қондырғыларының орнына, сондай-ақ аумақ қоршауларына (шатыр учаскелері) кіруіне қолжетімдікті шектейтін қоршаулар мен ескерту белгілерінің болуы.
елеулі
122
Қойма ішілік жолдардың, аумақтың қатты жабындысының болуы
елеусіз
123
Қоймаларда ақаусыз ауа жылыту жүйесінің аммиак селитрасының болуы
елеулі
124
Қауіпті жүктерді тасымалдайтын көлік құралына СЭҚ болуы, жинақталуы
елеулі
125
Бетті және қолды шаюға арналған ақаусыз крандар мен фонтандардың, күйік алу қаупі бар ағынды суы бар ыдыстар мен денені шаюға арналған душтың болуы
елеулі

111
Наличие актов снятия остатков по итогам инвентаризации пестицидов
значительное
112
Наличие маркировки на специально оборудованных транспортных средствах ("Осторожно – пестициды (ядохимикаты)").
незначительное
113
Наличие СЭЗ на транспортное средство, для транспортировки пестицидов (ядохимикатов)
значительное
114
Укомплектованность каждого транспортного средства предназначенного для перевозки пестицидов (ядохимикатов): средствами нейтрализации пестицидов (ядохимикатов), соответствующими огнетушителями, необходимым запасом песка и средствами индивидуальной защиты органов дыхания и зрения.
значительное
115
Наличие договора на утилизацию (переработку) со специализированной организацией пестицидов (ядохимикатов), содержащие ртуть, синильную кислоту и мышьяксодержащие пестициды (ядохимикаты)
значительное
116
Наличие емкостей для хранения пестицидов (ядохимикатов) первого класса опасности, непригодных к дальнейшему использованию по назначению
значительное
117
Наличие актов по обезвреживанию пестицида (ядохимиката) (утилизации, уничтожению), в котором указываются наименование организации, название обезвреженного пестицида (ядохимиката), его количество, место и способ обезвреживания (утилизации, уничтожения), фамилия лица, ответственного за проведение работ.
значительное
118
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения (согласования) на РТО (РЭС)
грубое
119
Наличие и ведение документации по проведению замеров ЭМП на прилегающей территории на соответствие действующим гигиеническим нормативам
грубое
120
Наличие защиты работников, общественных и производственных зданий от неблагоприятного влияния ЭМП на стадиях строительства, реконструкции и эксплуатации (наличие документов, подтверждающих проведения инструментального контроля уровней ЭМП РЭС при изменений условий и режима работы РЭС)
грубое
121
Наличие ограждений и предупредительных знаков, ограничивающих доступ людей, не связанных непосредственно с обслуживанием антенного оборудования, к месту установки передающих антенн, а также ограждений территории (участки крыш), на которых уровень ЭМП превышает ПДУ и на которые возможен доступ посторонних лиц
значительное
122
Наличие внутрискладских дорог, и твердого покрытия территорий
незначительное
123
Наличие в складах аммиачной селитры исправной системы воздушного отопления
значительное
124
Наличие СЭЗ на транспортное средство по перевозке опасных грузов, укомплектованность
значительное
125
Наличие исправных кранов и фонтанчиков для промывки лица и рук, а также емкости с проточной водой и души для промывки тела на местах, где существует опасность получения ожогов
значительное

126
Тері қабатын қорғауға арналған арнайы киімнің, қорғаныш көзілдіріктің немесе арнайы көзілдірігі бар маскалардың, зиянды заттар булары мен аэозольдерден қорғайтын респираторлардың, қорғаныс пасталарының болуы.
елеулі
127
Реагент ерітіндісін және тиісті әрлеуді дайындауғаүй-жайдың болуы
елеусіз
128
Ақаусыз сумен қамтамасыз ету, суды бұру, жарық, жылыту жүйелерінің болуы.
өрескел
129
Контейнердің немесе құрамында сынабы бар шамдар мен бұйымдарды уақытша сақтауға арналған үй-жайдың болуы.
елеулі
130
Құрамында сынабы бар шамдар мен бұйымдарды кәдеге жаратуға шарттың болуы.
елеулі
131
Кәсіпорын аумағында қалдықтарды шығаруға және кәдеге жаратуға, уақытша сақтау мерзімдерін сақтауға шарттың болуы.
елеулі
132
Өндірістік ағындарды тазалау бойынша тазалау құрылыстарының болуы, ақаусыздығы.
елеулі
133
Су объектілеріне төгу алдында тазартылған судың сапасын растайтын құжаттардың болуы (хим/бак).
елеулі
134
Объектідегі қауіптерді (тәуекел факторлары), технологиялық процесс ерекшеліктерін, оның өзгеруін, әр түрлі жұмыстарды орындаудың, жабдықты жөндеудің, сауықтыру іс-шараларын енгізудің нақты шарттарын ескерумен бекітілген өндірістік бақылау бағдарламасының болуы
өрескел
135
Анықталған бұзушылықтарға және халық өмірі мен денсаулығына қауіптің туындауына жол бермеуге шараның толық және уақытылы қолдануын растайтын құжаттардың болуы
өрескел
33
Мұнай операцияларын жүзеге асыратын технологиялық және ілеспе объектілер мен құрылыстар
1
Объектіге санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының болуы
өрескел
2
Кәсіпорынның абаттандыру жобасына және қауіптілік классына сәйкес СҚА шекарасында режимді, абаттандыруды және жасылдандыруды сақтау (орындалған жұмыстар актісі).
елеусіз
3
Кіру жолдарының, кіре-берістердің, жаяужолдардың, жолдардың және учаскелердің қатты жабындысының болуы
елеусіз
4
Санитариялық-аулалық аулалық қондырғылардың бетонды негізінің болуы
елеусіз
5
Ғимаратқа кіре-берісте ҚТҚ жинауға арналған жапқыштары бар контейнерлердің, урналардың және аяқ-киімді тазалауға арналған торлардың болуы
елеусіз
6
Санитариялық-тұрмыстық үй-жайлардан оқшауланған, есікпен немесе сол тәрізді қондырғымен, сондай-ақ жалпы тарту желдету жүйесінен бөлек механикалық іске қосылатын тарту-сору желдету жүйесімен және күлсауытпен және (немесе) темек тұқылдарын жинауға арналған арнайы урналармен жабдықталған темекі бұйымдарын қолдануға арналған арнайы бөлінген орындардың, не кабиналардың болуы
өрескел
7
Жазба және (немесе) пиктограмма түрінде темекі бұйымдарын тұтынудың зияны туралы, сусындар мен тағамды қолдануға салынған тыйым туралы ақпараттың болуы
өрескел
8

126
Наличие специальной одежды, защитных очков или специальных масок с очками, респираторов защищающей от паров и аэрозолей вредного вещества, защитными пастами для защиты кожных покровов.
значительное
127
Наличие помещения для приготовления растворов реагентов и соответствующей отделки
незначительное
128
Наличие исправных систем водоснабжения, водоотведения, освещения, отопления.
грубое
129
Наличие контейнера или помещения для временного хранения ртутьсодержащих ламп и изделий.
значительное
130
Наличие договора на утилизацию ртутьсодержащих ламп и изделий.
значительное
131
Наличие договора на вывоз и утилизацию отходов, соблюдение сроков временного хранения на территории предприятия.
значительное
132
Наличие исправных очистных сооружений по очистке производственных стоков, исправность.
значительное
133
Наличие документов, подтверждающих качество (хим/бак) очищенной воды перед сбросом на водные объекты.
значительное
134
Наличие утвержденной программы производственного контроля с учетом имеющихся на объекте опасностей (факторов риска), особенностей технологического процесса, его изменений, реальных условий выполнения различных работ, ремонта оборудования, внедрения оздоровительных мероприятий
грубое
135
Наличие документов, подтверждающих полноту и своевременность принятия мер на устранение выявленных нарушений и недопущению возникновения угрозы жизни и здоровью населения
грубое
33 Технологические и сопутствующие объекты и сооружения, осуществляющие нефтяные операции
1
Наличие СЭЗ на объект
грубое
2
Соблюдение режима, благоустройства и озеленения на границе СЗЗ в соответствии с проектом благоустройства и классом опасности предприятия (акты выполненных работ).
незначительное
3
Наличие твердого покрытия подъездных путей, проездов, пешеходных дорожек и участков;
незначительное
4
Наличие бетонированного основания санитарно-дворовых установок
незначительное
5
Наличие обустроенной изолированной площадки для контейнеров с крышками для сбора ТБО, урн и устройств для очистки обуви при входе в здание
незначительное
6
Наличие мест, либо кабинок, выделенных специально для потребления табачных изделий, изолированных от санитарно-бытовых помещений, оборудованных дверью или аналогичным устройством, а также приточно-вытяжной системой вентиляции с механическим побуждением, раздельно от общей вытяжной системы вентиляции и пепельницами и (или) специальными урнами для сбора окурков.
грубое
7
Наличие информации в виде надписей и (или) пиктограмм о вреде потребления табачных изделий, о запрещении потребления напитков и еды.
грубое
8

6) ауысулар – 0,7 м.
елеулі
10
Жауын-шашыннан, желден, қарлы және құмды үйінділерінен жергілікті жабындылардың, инсоляция және жылытылатын жабындылардың болуы.
елеусіз
11
Дабылы бар автоматты газоанализаторлардың болуы.
елеулі
12
Тамбурлардың болуы (талаптардың бұрғылау қондырғысына қатысы жоқ).
елеусіз
13
Шу сіңіретін құрылғылардың және шу- және діріл оқшаулаудың болуы (талаптардың бұрғылау қондырғысына қатысы жоқ).
елеулі
14
Ласты, жақпа майларды, химиялық реагенттерді еден бетінен уақытылы жою.
елеулі
15
Вахталық кенттерде жатақхананың қызметтік үй-жайларында және тұрғын бөлмелерінде орнатылған ауа баптағыштардың болуы.
елеулі
16
Табиғи және жасанды жарықтың болуы.
өрескел
17
Өндірістік қалдықтарды арнайы уақытша және тұрақты сақтау орындарының болуы.
елеулі
18
Вахталық кенттерді орналастыруға және салынуына СЭҚ болуы
елеулі
19
Ауыз суға және сусындарға арналған жеке флягалардың болуы.
елеусіз
20
Бейтараптандырушы ерітінділер мен су қорының болуы
елеусіз
21
Ақаусыз биодәретханалардың болуы
елеусіз
22
Арнайы киімнің, химиялық тазалауды, жууды және арнайы киім мен аяқ-киімді жөндеуді қамтамасыз ететін орталықтандырылған қызметтердің болуы.
елеулі
23
Санитариялық-тұрмыстық үй-жайлардың болуы және объектінің қуаттылығына, еңбек процестерінің сипатына және зиянды өндірістік факторлардың болуына, сондай-ақ жұмыста ауысымдық үзіліс уақыты ішінде ең жоғары жүктеме кезінде оның рұқсат беру мүмкіндігіне байланысты үй-жайлар ауданына қарай құрамының және жабдықтарының сәйкестігі (жылыту және демалыс бөлмелері, гардероб, душ кабиналары, дәретханалар, жуыну бөлмелері, ауыз сумен қамтамасыз ету, кептіру, шаңсыздандыру және арнайы киімді сақтау құрылғылары)
өрескел
24
Санитариялық-тұрмыстық үй-жайларда ақаусыз сору-сыртқа тарту және автономды желдету жүйелерінің, сондай-ақ ақаусыз және орталықтандырылған не жергілікті суық және ыстық сумен, жылумен қамтамасыз ету, кәріз жүйелеріне қосылған жүйелердің болуы
өрескел
25
Ақаусыз жабдықтың (унитаздар, қоспалауыштар, ілгіштер) болуы және душта, жуыну бөлмелерінде, гардеробта, дәретханаларда, арнайы киімді сақтауға арналған үй-жайларда қабырға мен еден әрлеуінің сәйкестігі
елеулі
26
Ақаусыз кептіргіштердің және арнайы киімге және аяқ-киімге арналған шаңсыздандыру құрылғыларының болуы, гардеробта жеке және арнайы киімді бөлек сақтауға арналған жағдайларды сақтау
елеулі
27
Жинақталған алғашқы медициналық көмек көрсету дәрі қобдишаларының болуы, қолдану нұсқаулығы бар дезактивтендіретін құралдар қорының болуы
елеусіз
28

6) переходы – 0,7 м.
значительное
10
Наличие местных укрытий от осадков, ветра, снежных и песчаных заносов, инсоляции и обогреваемых укрытий.
незначительное
11
Наличие автоматических газоанализаторов с сигнализацией.
значительное
12
Наличие тамбуров (требование не распространяется на буровые установки).
незначительное
13
Наличие шумопоглощающих устройств (требование не распространяется на буровые установки) и шумо- и виброизоляции.
значительное
14
Отсутствие на поверхности пола грязи, смазочных масел, химических реагентов.
значительное
15
Наличие установленных исправных кондиционеров в служебных помещениях и в жилых комнатах общежитии вахтовых поселков.
значительное
16
Наличие естественного и искусственного освещения.
грубое
17
Наличие специальных мест временного и постоянного хранения производственных отходов.
значительное
18
Наличие СЭЗ на размещение и строительство вахтовых поселков.
значительное
19
Наличие индивидуальных фляжек для питьевой воды и напитками.
незначительное
20
Наличие запаса нейтрализующих растворов и воды.
незначительное
21
Наличие исправных биотуалетов.
незначительное
22
Наличие централизованных служб или договора с третьими лицами, обеспечивающих химическую чистку, стирку и ремонт специальной одежды и обуви.
значительное
23
Наличие и соответствие состава и оборудования санитарно-бытовых помещений (комнаты обогрева и отдыха, гардеробные, душевые кабины, туалеты, умывальные, устройства питьевого водоснабжения, сушки, обеспыливания и хранения специальной одежды) в зависимости от мощности объекта, характера трудовых процессов и наличия вредных производственных факторов, а также площади помещений от его пропускной способности при максимальной загрузке за время сменного перерыва в работе
грубое
24
Наличие исправных систем приточно-вытяжной и автономной вентиляции в санитарно-бытовых помещениях, а также исправных и подключенных к централизованным либо местным системам холодного и горячего водоснабжения отопления, канализации; наличие исправных водонагревателей непрерывного действия при отсутствии центрального горячего водоснабжения
грубое
25
Наличие исправного оборудования (унитазов, смесителей, вешалок) и соответствие отделки стен и полов в душевых, умывальных, гардеробных, туалетах, помещениях для хранения специальной одежды
значительное
26
Наличие исправных сушилок и устройств по обеспыливанию для специальной одежды и обуви, соблюдение в гардеробных условий для раздельного хранения личной и специальной одежды
значительное
27
Наличие укомплектованных аптечек первой помощи, наличие запаса дезактивирующих средств с инструкциями по применению
незначительное
28

Киімнің ластануымен, сондай-ақ қауіптілігі 1 және 2 кластағы заттарды қолданумен байланысты өндірістік процестерде санитариялық рұқсат беру үлгісіндегі гардеробтармен бірге душтың көзделуі
елеулі
29
Душ алдындағы бөлмеде әрбір пайдаланудан кейін сандалиді дезинфекциялауға арналған шағын ванналардың, сондай-ақ формалин ерітіндісіне арналған шағын ванналардың болуы
елеусіз
30
Эпидермофитиямен ауыратын адамдар үшін жұмыс аяқ киімін күнделікті дезинфекциялайтын және кептіретін арнайы бөлмемен жабдықталуы
елеусіз
31
Сүзгіні шаңнан тазартатын және оның қарсылығын бақылайтын, жууға, жартылай маскаларды дезинфекциялауға және кептіруге, обтюраторды күтуге арналған құрылғылардың болуы.
елеулі
32
Арнайы киімнің, арнайы аяқ-киімнің, жеке қорғану құралдарының радиоактивті ластануын бақылауға арналған жабдықтың болуы; есептік журналды жүргізу
өрескел
33
Спайдерлік алаңда жылытылатын тұрмыстық үй-жайдың болуы.
елеулі
34
Уытты заттарға арналған герметикалық ыдыстардың болуы және жағажайға уақытылы тасымалдау.
елеулі
35
Сүңгуірлердің түсуіне арналған жабық үй-жайлардың болуы, санитариялық өңдеуге арналған орын.
Елеулі
36
Ақаусыз ауа немесе ауа-жылу қалқаларының болуы және санының жеткілікті болуы
елеулі
37
Жылу сәулелену көздерінің және салқындатқыш микроклиматының ықпал ету аймағында жұмысшылардың келу кестесінің болуы және оның сақталуы
елеулі
38
Мұнай операцияларымен байланысты теңіз құрылыстарын жарықтандыру жүйесіне қойылатын талаптар
елеулі
39
Мұнай операцияларымен байланысты теңіз құрылыстарын жылыту, жүйесіне қойылатын талаптар
елеулі
40
Мұнай операцияларымен байланысты теңіз құрылыстарын желдету және ауа баптау жүйесіне қойылатын талаптар
өрескел
41
Автономды ауыз су және шаруашылық-тұрмыстық сумен қамтамасыз ету жүйелерінің болуы.
өрескел
42
Шаруашылық-ауыз су мақсатындағы су қорының болуы
елеусіз
43
Өндірістік және шаруашылық-тұрмыстық ағынды суларды бөлек, ағынды суларды тазалауға және залалсыздандыруға арналған қондырғылармен немесе жинауға, сақтауға және оларды кейін мамандандырылған кемелерге немесе болат цистерналардың жағажай қабылдау құрылғыларына тапсыруға арналған құрылғылармен жинау бойынша жүйенің болуы.
елеулі
44
Қоқысты жинауға, ұсақтауға, тығыздауға және заландандыруға арналған құрылғының болуы.
елеулі
45
Қоқысты жинауға, кейін оларды өртеуге немесе кемеге тапсыруға арнайы контейнерлердің болуы.
елеулі
46
Орта жиіліктегі (бұдан әрі – ОЖ), жоғарғы жиіліктегі (бұдан әрі – ЖЖБ), ультражоғары жиіліктегі диапазондарда радиожиілікті байланыс құралдарымен және радиолокаторлармен пайда болатын электрмагнит өрісі деңгейлерінің қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігі
өрескел
47
Жынысына, бойына және мөлшеріне, орындайтын жұмыс сипаты мен жағдайларына сәйкес арнайы киім, арнайы аяқ-киім және басқа жеке және ұжымдық қорғаныс заттары жинағын беру, сапасы мен ауыстыруын растайтын құжаттардың болуы
елеулі
48
Жұмыс аймағы ауасында зиянды заттар концентрациясын зертханалық бақылау нәтижелерінің қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігі.
өрескел
49
Ауа температурасы параметрлеріне аспаптық өлшеулер нәтижелерінің қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігі.
өрескел
50
Ауаның қатысты ылғалдылығының параметрлеріне аспаптық өлшеулер нәтижелерінің қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігі.
өрескел
51
Ауа қозғалысының параметрлеріне аспаптық өлшеулер нәтижелерінің қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігі.
өрескел
52
Жылу сәулелену қарқындылығы параметрлеріне аспаптық өлшеулер нәтижелерінің қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігі.
өрескел
53
Шу параметрлеріне аспаптық өлшеулер нәтижелерінің қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігі.
өрескел
54
Тербеліс параметрлеріне аспаптық өлшеулер нәтижелерінің қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігі.
өрескел
55
Лазерлі сәулелену параметрлеріне аспаптық өлшеулер нәтижелерінің қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігі.
өрескел
56
Аэроион параметрлеріне аспаптық өлшеулер нәтижелерінің қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігі.
өрескел
57
Табиғи және жасанды жарық параметрлеріне аспаптық өлшеулер нәтижелерінің қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігі.
өрескел
58
ИСК жұмыс жасау тәртібін регламенттейтін нормативтік-басқарушы құжаттардың болуы және сәйкестігі және радиациялық қауіпсіздікті сақтау:

Наличие душевых вместе с гардеробными по типу санпропускника на производственных процессах, связанных с загрязнением одежды, а также с применением веществ 1 и 2 классов опасности
значительное
29
Наличие в преддушевых ванночек для дезинфекции сандалий после каждого их употребления, а также ванночек для раствора формалина.
незначительное
30
Наличие специального помещения для ежедневной дезинфекции и просушивания рабочей обуви для больных эпидермофитией
незначительное
31
Наличие исправной установки для очистки фильтров от пыли и контроля их сопротивления, приспособлений для мойки, дезинфекции и сушки полумасок, ухода за обтюраторами
значительное
32
Наличие оборудования для контроля химического и радиоактивного загрязнения спецодежды, специальной обуви, средств индивидуальной защиты; ведение отчетного журнала
грубое
33
Наличие отапливаемого бытового помещения на спайдерной площадке.
значительное
34
Наличие герметических емкостей и документации по своевременной транспортировке на берег токсических веществ.
значительное
35
Наличие закрытых помещений для спуска водолазов, места для санитарной обработки.
значительное
36
Наличие исправных и достаточного количества воздушных или воздушно-тепловых завесов
значительное
37
Наличие графика пребывания работающих в зоне воздействия источников теплового излучения и охлаждающего микроклимата, его соблюдение
значительное
38
Наличие исправных систем освещения морских сооружений, связанных с нефтяными операциями.
значительное
39
Наличие исправных систем отопления морских сооружений, связанных с нефтяными операциями.
значительное
40
Наличие исправных систем водоснабжения и сточных систем морских сооружений, связанных с нефтяными операциями
грубое
41
Наличие автономных систем питьевого и хозяйственно-бытового водоснабжения.
грубое
42
Наличие запасов воды хозяйственно-питьевого назначения.
незначительное
43
Наличие системы по раздельному сбору производственных и хозяйственно-бытовых сточных вод (далее – системы), установками для очистки и обеззараживания сточных вод или устройствами для сбора, хранения и последующей их передачи на специализированные суда или береговые приемные устройства стальных цистерны.
значительное
44
Наличие устройств для сбора, измельчения, прессования и обеззараживания мусора.
значительное
45
Наличие специальных контейнеров с последующим их сжиганием или передачей на судно.
значительное
46
Соответствие результатов инструментальных замеров уровней электромагнитных полей (ЭМП), создаваемых радиочастотными средствами связи диапазонов средней частоты (СЧ), высокой частоты (СВЧ), ультравысокая частота и радиолокаторами действующим гигиеническим нормативам.
грубое
47
Наличие документов, подтверждающих выдачу комплектов, качество и смену специальной одеждой, специальной обую и других средств индивидуальной и коллективной защиты в соответствии с их полом, ростом и размерам, характеру и условиям выполняемой работы и их смена
значительное
48
Соответствие результатов лабораторного контроля концентраций вредных веществ воздухе рабочей зоны действующим гигиеническим нормативам.
грубое
49
Соответствие результатов инструментальных замеров параметров температуры воздуха действующим гигиеническим нормативам.
грубое
50
Соответствие результатов инструментальных замеров параметров относительной влажности воздуха действующим гигиеническим нормативам.
грубое
51
Соответствие результатов инструментальных замеров параметров подвижности воздуха действующим гигиеническим нормативам.
грубое
52
Соответствие результатов инструментальных замеров параметров интенсивности теплового облучения действующим гигиеническим нормативам.
грубое
53
Соответствие результатов инструментальных замеров параметров параметров шума действующим гигиеническим нормативам.
грубое
54
Соответствие результатов инструментальных замеров параметров параметров вибрации действующим гигиеническим нормативам.
грубое
55
Соответствие результатов инструментальных замеров параметров лазерного излучения действующим гигиеническим нормативам.
грубое
56
Соответствие результатов инструментальных замеров параметров аэроионов действующим гигиеническим нормативам.
грубое
57
Соответствие результатов инструментальных замеров параметров естественной и искусственной освещенности действующим гигиеническим нормативам.
грубое
58
Наличие и соответствие нормативно-распорядительных документов, регламентирующих порядок обращения с источником ионизирующего излучения (далее - ИИИ) и соблюдению радиационной безопасности на участках, использующих оборудование и приборы с ИИИ:

3) журналда тіркеумен радиациялық қауіпсіздік бойынша нұсқаулықты жүргізу;
4) жеке дозиметрлерді көздеу және қолдану;
5) персоналдың ақаусыз жылжымалы және жеке радиациялық қорғаныш құралдарының болуы;
6) туындаған апат туралы шұғыл хабарлау жүйесінің болуы.
өрескел
64
Мұнай операцияларымен байланысты теңіз құрылыстарында экипажды орналастыруға арналған жеке жатын посты бар каюталардың болуы.
елеусіз
65
Ұжыммен демалуға, тамақтануға арналған кают-компания, командалық құрам үшін салон, асхана, клуб, спортпен айналысатын үй-жай, кітапхана, ашық палубада орналасқан спорт алаңы, темекі шегуге арналған үй-жайлардың көзделуі.
елеусіз
66
Нормативтік ауданын сақтай отырып, асхананың болуы.
елеулі
67
Кеме төсек жабдығын және экипаждың арнайы киімін жууға арналған кір жуу орындарының болуы. Бірізділігін сақтаумен жеке кір жуу машиналарының болуы.
елеулі
68
Экипаж мүшелерінің саны бойынша жеке шкафтармен жеке үй-жайлардың болуы.
елеусіз
69
Қоспалауыштар арқылы ыстық және суық суды өткізумен шаруашылық-ауыз су мақсатындағы жуыну, дәретхана, душ үй-жайларының болуы.
елеулі
70
Әйелдер гигиенасына арналған үй-жайдың болуы
елеусіз
71
Асханаға СЭҚ-тың болуы.
елеулі
72
Тамақ қалдықтарына жапқыштары және басқыштары бар бактардың болуы.
елеусіз
73
Тұтас жеке металлды үстелдердің, және таңбаланған бөлшектеу тақтайларының және камбузды ыдыс-аяқтың болуы.
елеулі
74
Шығындау қоймаларының, буфеттің, салқындатылатын қоймалардың болуы.
елеулі
75
Тамақтану объектілері персоналында медициналық кітапшалардың болуы
елеулі
76
Жинау мүкәммалының болуы.
елеулі
77
Тізімдік құрамы 50-ден 300 адамға дейін объектілерде медициналық пунктінің болуы, тізімдік құрамы 300 адамнан асатын объектілерде фельдшерлік немесе дәрігерлік сауықтыру пунктерінің, сауықтыру кешенінің болуы
елеулі
78
Кезеңдік медициналық қарап тексеруге жататын тұлғалардың халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган ведомствосының аумақтық бөлімшесімен құрастырылған және келісілген тізімінің болуы
елеусіз
79
Жұмыс ітейтіндерге, міндетті кезеңдік медициналық қарап тексеруден өткендерге және зиянды өндірістік факторлармен жұмыс істеуге жарамды деп танылғандарға 086/н нысаны бойынша медициналық анықтаманың болуы
өрескел
80
Міндетті медициналық қарап тексерулердің және зертханалық зерттеулердің талап етілетін түрлерін жүргізу кезеңділігн сақтаумен декреттелген тұлғаларда жұмыс орнында медициналық кітапшалардың, сондай-ақ онда жұмысқа рұқсат туралы белгісінің болуы
өрескел
81
Кәсіпорынға қызмет көрсететін медициналық ұйыммен немесе жұмыс берушінің орналасқан жері бойынша аумақтық медициналық ұйыммен бірлесіп әзірленген және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның ведомство бөлімшесімен келісілген анықталған науқастарды сауықтыру, еңбек жағдайын жақсарту жөніндегі жыл сайынғы іс-шаралар жоспары
елеулі
82
Ауыр, зиянды (аса зиянды) және (немесе) қауіпті еңбек жағдайларында жұмыс істейтін тізімге сәйкес қызметкерлерге жүргізілген міндетті кезеңдік медициналық қарап тексеру нәтижелері бойынша қорытынды актінің ұсынымдарын орындауды растайтын құжаттардың, қорытынды актіге қосымшаның болуы
елеулі
83
Инфекциялық сырқаттанушылық бойынша қолайсыз елді мекен аумағында жұмыстарды жүргізу кезінде жұмыскерлерге алдын алу екпелерін жүргізуді растайтын құжаттардың болуы
елеулі
84
Әрбір жіті немесе созылмалы кәсіби сырқаттанушылық (улану) жағдайына зерттеу актісінің болуы
елеулі
85
Өндірістегі жазатайым оқиға туралы акті негізінде зерттеу аяқталған соң бір ай ішінде әзірленген "Кәсіби ауруларды (улануларды) ескерту және еңбек жағдайларын жақсарту және санитариялық-сауықтыру іс-шаралары жөніндегі іс-шаралар жоспарының" болуы және оның орындалуы
өрескел
86
Объектідегі қауіптерді (тәуекел факторлары), технологиялық процесс ерекшеліктерін, оның өзгеруін, әр түрлі жұмыстарды орындаудың, жабдықты жөндеудің, сауықтыру іс-шараларын енгізудің нақты шарттарын ескерумен бекітілген өндірістік бақылау бағдарламасының болуы
өрескел
87
Анықталған бұзушылықтарға және халық өмірі мен денсаулығына қауіптің туындауына жол бермеуге шараның толық және уақытылы қолдануын растайтын құжаттардың болуы
өрескел
88
Қоғамдық орындарда темекі бұйымдарын тұтынуға тыйымды сақтау
өрескел
34
Радиотехникалық объектілер және радиоэлектрондық құралдар
1
РТО-ға (РЭҚ) санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының (келісімнің) болуы
өрескел
2
Іргелес аумақта ЭМӨ қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігіне өлшеулерін жүргізу бойынша құжаттаманың болуы және жүргізілуі
өрескел
3
Құрылыс, қайта құру және пайдалану сатыларында (РЭҚ жұмысы жағдайлары мен режимін өзгерту кезінде РЭҚ ЭМӨ деңгейлерін аспаптық бақылауды жүргізуді растайтын құжаттардың болуы) ЭМӨ жағымсыз ықпалынан жұмыскерлерді, қоғамдық және өндірітік ғимараттарды қорғауды көздеу
өрескел
4
Антенна жабдығына қызмет көрсетумен тікелей байланысы жоқ адамдардың ЭМӨ деңгейі шекті жол берілетін деңгейінен асатын және бөгде адамдардың кіруі мүмкін тарату антенналары қондырғыларының орнына, сондай-ақ аумақ қоршауларына (шатыр учаскелері) кіруіне қолжетімдікті шектейтін қоршаулар мен ескерту белгілерінің болуы.
елеулі
5
Қоғамдық орындарда темекі бұйымдарын тұтынуға тыйымды сақтау
өрескел
35
Құрылыс объектілерін салу, реконструкциялау, жөндеу және пайдалануға енгізу кезінде өндірістік мақсаттағы объектілер, ғимараттар мен құрылыстар
1
Ұйым жобасына және СҚА абаттандыруға (қажет болғанда) санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының (келісімнің) болуы
өрескел
2
Кіру жолдарында, өтпе жолдарда және жаяужолдарда, санитариялқ-тұрмыстық және әкімшілік үй-жайларға іргелес учаскелерде қиыршық тастың және қатты жабындының болуы.
елеусіз
3
Құрылыс алаңдары мен жұмыс учаскелерінде ақаусыз жарықтың болуы.
елеулі
4
Жұмыстар түнгі және қарауытқан кезде орындалатын барлық құрылыс алаңдары мен учаскелеріне арналған ақаусыз жұмыс жарығының болуы және жалпы (тегіс немесе локалді) және құрама жарық (жалпы жарыққа жергілікті қосылады) қондырғыларымен жүзеге асырылуы.
елеулі
5
Ең көбінде екі люкске (бұдан әрі – люкс) тең жарық деңгейімен нормаланатын жұмыс учаскелері үшін, жалпы тегіс жарыққа қосымша жалпы локалді жарықтың болуы.
елеулі
6
Табиғи және жасанды жарықтың қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігін растайтын құжаттардың болуы.
өрескел
7
Септигі және су алуға арналған ыдысы бар ағынды нөсерлі кәріз жүйесін ұйымдастырып, автокөлік құралының құрылыс алаңынан орталық магистральге шығуы кезінде қатты жабындысы бар доңғалақтарды жуу пунктісінің болуы.
елеулі
8
Ақаусыз орталықтандырылған сумен қамтамасыз ету және суды бұру жүйелерінің болуы. Орталықтандырылған су құбыры немесе басқа су көзі болмаған жағдайда – тасымалы суды көздеу.
өрескел
9
Қатты жабындымен жабылған алаңдарда тасымалы суды сақтауға арналған үй-жайдың немесе ыдыста сақтау үшін қалқаның болуы.
елеусіз
10
Осы мақсатта қолдануға рұқсат берілген материалдардан суды сақтауға арналған ыдыстардың болуы және қолданылуы.
елеусіз
11
Тасымалы суды сақтауға және тасымалдауға арналған ыдыстарды тазалау, жуу және дезинфекциялау кестесінің болуы және сақталуы.
елеулі
12
Дезинфекциялауға рұқсат етілген дезинфекциялаушы құралдардың болуы және қолданылуы.
елеулі
13
Ауыз су сапасының санитариялық-химиялық және бактериологиялық көрсеткіштер бойынша қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігі
өрескел
14
Су өтпейтін шұңқыры бар санитариялық-тұрмыстық үй-жайлардың және аула дәретханасының ақаусыз суды бұру жүйелерінің немесе "Биодәретхана" мобилді дәретхана кабиналарының болуы.
өрескел
15
Көлемінің үштен екі бөлігі толған жағдайда шұңқырдың тазалануын растайтын құжаттардың болуы. Объект құрылысын аяқтаған соң аула дәретханаларын алғаннан кейін дезинфекциялық іс-шараларды жүргізу жөніндегі құжаттаманың болуы.
елеусіз
16
Салынып жатқан биік ғимараттарда, монтаждау қабаттарында "Биодәретхана" мобилді дәретхана кабиналарының және жұмыскерлерді жылытуға арналған пунктердің болуы.
елеусіз
17

3) проведение инструктажа по радиационной безопасности с регистрацией в журнале;
4) наличие и использование персональных дозиметров;
5) наличие и соответствие передвижных и индивидуальных средств радиационной защиты персонала;
6) наличие системы экстренного оповещения о возникшей аварии.
грубое
64
Наличие кают с индивидуальным спальным постом для размещения экипажа на морских сооружениях, связанных с нефтяными операциями.
незначительное
65
Наличие помещения для коллективного отдыха и приема пищи – кают-компании, салона для командного состава, столовой, клуба, помещения для занятий спортом, библиотеки, спортивной площадки на открытой палубе, помещения для курения.
незначительное
66
Наличие столовой с соблюдением нормативной площади.
значительное
67
Наличие прачечных для стирки судового белья и специальной одежды экипажа. Наличие отдельных стиральных машин с соблюдением поточности.
значительное
68
Наличие отдельных помещений с индивидуальными шкафами по числу членов экипажа.
незначительное
69
Наличие умывальных, уборных, душевых помещений с подводкой горячей и холодной воды хозяйственно-питьевого назначения через смесители.
значительное
70
Наличие помещения для гигиены женщин
незначительное
71
Наличие СЭЗ на столовую.
значительное
72
Наличие баков с крышками и педальными устройствами для пищевых отходов.
незначительное
73
Наличие раздельных цельнометаллических столов, и маркированных разделочных досок и камбузной посуды.
значительное
74
Наличие расходных кладовых, буфет, охлаждаемых кладовыми.
значительное
75
Наличие медкнижки у персонала объекта питания
значительное
76
Наличие уборочного инвентаря
значительное
77
Наличие на объектах со списочным составом от 50 до 300 человек медицинского пункта, свыше 300 человек - фельдшерского или врачебного здравпункта, а также оздоровительного комплекса, состав и площади которых соответствуют гигиеническим нормативам;
значительное
78
Наличие составленного и согласованного с территориальным подразделением ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения поименного списка лиц подлежащих периодическим медосмотрам
незначительное
79
Наличие медицинских справок по форме 086/у на работающих, прошедших обязательный предварительный медицинский осмотр и признанным пригодными к работе с вредными производственными факторами
грубое
80
Наличие личных медицинских книжек на рабочем месте у декретированных лиц с соблюдением периодичности проведения требуемых видов обязательных медицинских осмотров и лабораторных исследований, а также отметки в ней о допуске к работе;
грубое
81
Наличие разработанного совместно с медицинской организацией, обслуживающей предприятие, или с территориальной медицинской организацией по месту нахождения работодателя и согласованного с территориальным подразделением ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения ежегодного плана мероприятий по оздоровлению выявленных больных, по улучшению условий труда;
значительное
82
Наличие документов, подтверждающих выполнение рекомендаций заключительного акта по результатам проведенного обязательного периодического медицинского осмотра работников занятых на тяжелых работах, во вредных (особо вредных) и (или) опасных условиях труда, согласно поименному списку лиц приложения к заключительному акту
значительное
83
Наличие документов, подтверждающих проведение профилактических прививок работающим при проведении работ на территории населенного пункта, неблагополучного по инфекционным заболеваниям.
значительное
84
Наличие Акта расследования каждого случая острого или хронического профессионального заболевания (отравления)
значительное
85
Наличие "Плана мероприятий по предупреждению профессиональных заболеваний (отравлений) и по улучшению условий труда и санитарно-оздоровительных мероприятиях", разработанного в месячный срок после завершения расследования на основании Акта о несчастном случае на производстве и его выполнение
грубое
86
Наличие утвержденной программы производственного контроля с учетом имеющихся на объекте опасностей (факторов риска), особенностей технологического процесса, его изменений, реальных условий выполнения различных работ, ремонта оборудования, внедрения оздоровительных мероприятий
грубое
87
Наличие документов, подтверждающих полноту и своевременность принятия мер на устранение выявленных нарушений и недопущению возникновения угрозы жизни и здоровью населения
грубое
88
Соблюдение запрета на потребление табачных изделий в общественных местах
грубое
34 Радиотехнические объекты и радиоэлектронные средства
1
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения (согласования) на РТО (РЭС)
грубое
2
Наличие и ведение документации по проведению замеров ЭМП на прилегающей территории на соответствие действующим гигиеническим нормативам
грубое
3
Наличие защиты работников, общественных и производственных зданий от неблагоприятного влияния ЭМП на стадиях строительства, реконструкции и эксплуатации (наличие документов, подтверждающих проведения инструментального контроля уровней ЭМП РЭС при изменений условий и режима работы РЭС)
грубое
4
Наличие ограждений и предупредительных знаков, ограничивающих доступ людей, не связанных непосредственно с обслуживанием антенного оборудования, к месту установки передающих антенн, а также ограждений территории (участки крыш), на которых уровень ЭМП превышает ПДУ и на которые возможен доступ посторонних лиц
значительное
5
Соблюдение запрета на потребление табачных изделий в общественных местах
грубое
35 Объекты, здания и сооружения производственного назначения при строительстве, реконструкции, ремонте и вводе, эксплуатации объектов строительства
1
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения (согласования) на проект организации и благоустройства СЗЗ (при необходимости)
грубое
2
Наличие на подъездных путях, проездах и пешеходных дорожках, участках, прилегающих к санитарно-бытовым и административным помещениям щебня или твердого покрытия.
незначительное
3
Наличие исправного освещения строительных площадок и участков работ.
значительное
4
Наличие исправного рабочего освещения для всех строительных площадок и участков, где работы выполняются в ночное и сумеречное время суток, и осуществляется установками общего (равномерного или локализованного) и комбинированного освещения (к общему добавляется местное).
значительное
5
Наличие для участков работ, где нормируемые уровни освещенности равны более двух люкс (далее – лк), в дополнение к общему равномерному освещению общего локализованного освещения.
значительное
6
Наличие документов, подтверждающих соответствие естественной и искусственной освещенности действующим гигиеническим нормативам.
грубое
7
Наличие пункта мойки колес, имеющего твердое покрытие с организацией системы сточной ливневой канализации с септиком и емкостью для забора воды при выезде автотранспортного средства со строительной площадки на центральную магистраль.
значительное
8
Наличие исправного централизованного водоснабжения и водоотведения. При отсутствии централизованного водопровода или другого источника водоснабжения - привозной воды.
грубое
9
Наличие помещения для хранения привозной воды или навеса в емкостях, установленных на площадке с твердым покрытием.
незначительное
10
Наличие и использование емкостей для хранения воды из материалов, разрешенных к применению для этих целей
незначительное
11
Наличие и соблюдение графика чистки, мытья и дезинфекции емкостей для хранения и перевозки привозной воды.
значительное
12
Наличие и применение разрешенных к дезинфекции дезинфицирующих средств.
значительное
13
Результаты лабораторных исследований, подтверждающих соответствие качества питьевой воды действующим гигиеническим нормативам по санитарно-химическим и бактериологическим показателям
грубое
14
Наличие исправной системы водоотведения санитарно-бытовых помещений и надворного туалета с водонепроницаемой выгребной ямой, или мобильных туалетных кабин "Биотуалет".
грубое
15
Наличие документов, подтверждающих очистку выгребной ямы при заполнении не более чем на две трети объема. Наличие документации по проведению дезинфекционных мероприятий после демонтажа надворных туалетов по завершению строительства объекта.
незначительное
16
Наличие в строящихся высотных зданиях, на монтажных горизонтах мобильных туалетных кабин "Биотуалет" и пунктов для обогрева рабочих.
незначительное
17

Салмағы ерлер үшін 15 килограммға дейін және әйелдер үшін 7 килограммға дейін жүктерге және жұмыс ауысымы ішінде екі метрден жоғары биіктікке жүктерді көтерген кезде жүктеу-түсіру механизациясының болуы.
елеулі
18
Сусыма, шаңды және қауіпті материалдарды жүктеу-түсіру операциялары үшін ЖҚЗ болуы.
өрескел
19
Алаң аумағы шегінде табиғи тастарды өңдеуге арналған арнайы бөлінген орындардың болуы. Бір бірінен кемінде үш метрде орналасқан жұмыс орындарында қорғаныс экрандарының болуы.
елеусіз
20
Жұмыс аптасы ішінде кезектесіп отыратын ерітінділерді дайындап, салу жөніндегі технологиялық операциялардың әрбір жұмыс сағаты сайын оттан қорғайтын қабатты орындайтын жұмыскерлерде он минуттық үзілістің болуын растайтын құжаттардың болуы.
елеулі
21
Жоғары шағылдыру қабілеті бар материалдарды дәнекерлеу кезінде ақаусыз жапсырлас салынған немесе тасымалы экрандардың болуы
(алюминий, титан негіздегі қорытпа, тот баспайтын болат)
елеулі
22
Металлды газжалынды өңдеуге арналған әрбір стационарлы жұмыс орнының жұмыс аймақтарының ең аз мөлшерін сақтау – кемінде төрт шаршы метр, жабдық және өту жолдары орын алған аудандарды қоспағанда, өту жолдары кемінде бір метр. Газжалынды шаңдату операторының жұмыс орнының ауданы – кемінде он шаршы метр.
елеулі
23
Жабындыларды газжалынды шаңдату және ұнтақ материалдарды ірі габаритті өнімдерге балқыту кезінде ақаусыз қол сорғысының болуы.
елеулі
24
Механикаландырылған дәнекерлеу және кесу процестеріне арналған машиналарға немесе жабдыққа жапсарлас орнатылған ақаусыз жергілікті тарту шаңгазқабылдағыштарының болуы.
елеулі
25
Учаскеде коррозияға қарсы жұмыстардың (бекіту бұйымдары – гальваникалық, мырышталған, қалайылау, сырланған және т.б.) орындалуы, ассенизациялық вагонеткалардың, көміртекті болаттан жасалған резервуарлардың, ауыз суға арналған цистернаның, шаруашылық-ауыз сумен қамтамасыз ету құбырларының болуы
өрескел
26
Ыдыстардың, камералардың және жабық үй-жайлардың ішінде жұмыстарды өндірген кезде ақаусыз электр жарығының болуы.
елеулі
27
Жанғыш және тезтұтанғыш материалдарды сақтауға және тасымалдауға арналған жабық ыдыстың болуы.
елеусіз
28
Бояу құрамын ортақ дайындауға арналған жуу құралдарымен және жылы сумен қамтамасыз етілген үй-жайлардың болуы.
елеусіз
29
Құмағызғыш аппаратттары көмегімен шыныны өңдеу процесінде көзге, тыныс алу мүшелеріне және қолға жеке қорғану құралдарының болуы.
елеулі
30
Зиянды заттарды бөлетін көздердің бітелуін қамтамасыз ететін зиянды газдарды, буларды және шаңды бөлу мүмкіндігі бар жабдық үстінде ақаусыз жаппалардың болуы.
елеулі
31
Шаң бөлетін машиналарда шаңды басатын немесе шаң ұстайтын ақаусыз құралдардың болуы (ұсату, тарту, қоспалауыш және т.б.).
елеулі
32
Құрамында зиянды заттары бар материалдарды сақтауға арналған бітеу жабық ыдыстың болуы
елеусіз
33
Шудың деңгейі 80 децибелден асатын аймақтарда жұмыс кезінде есту мүшелеріне арналған ЖҚЗ-ның болуы және қолданылуы.
елеулі
34
Салқында үзіліссіз болу уақытының және жылыту уақытының регламенті есебінен жұмыс істейтін тұлғалардың салқындануын ескертетін ауысым ішіндегі жұмыс тәртібін сақтау жөніндегі кестенің болуы.
елеулі
35

Наличие механизации погрузочно-разгрузочных работ для грузов весом до 15 килограмм для мужчин и до 7 килограмм женщин и при подъеме грузов на высоту более двух метров в течение рабочей смены.
значительное
18
Наличие СИЗ для погрузо-разгрузочных операций с сыпучими, пылевидными и опасными материалами.
грубое
19
Наличие специально выделенных мест для обработки естественных камней в пределах территории площадки. Наличие защитных экранов на рабочих местах, расположенных на расстоянии менее трех метров друг от друга.
незначительное
20
Наличие документов, подтверждающих наличие у рабочих, выполняющих огнезащитное покрытие, через каждый час работы десяти минутных перерывов, чередующихся в течение рабочей недели технологических операций по приготовлению и нанесению растворов.
значительное
21
Наличие исправных встроенных или переносных экранов при сварке материалов, обладающих высокой отражающей способностью (алюминия, сплавов на основе титана, нержавеющей стали)
значительное
22
Соблюдение минимальных размеров рабочих зон на каждое стационарное рабочее место для газопламенной обработки металлов - не менее четырех метров квадратных, помимо площади занимаемой оборудованием и проходами, проходов не менее одного метра. Площадь рабочего места оператора газопламенного напыления - не менее десяти метров квадратных.
значительное
23
Наличие исправного ручного отсоса при газопламенном напылении покрытий и наплавке порошковых материалов на крупногабаритные изделия.
значительное
24
Наличие для механизированных процессов сварки и резки исправных устройств местных вытяжных пылегазоприемников, встроенных в машины или оборудование.
значительное
25
Наличие выполнения антикоррозийных работ на участке (крепежных изделий - гальваническое, оцинковальное, лудильное, окрасочное и другие) ассенизационные вагонетки, резервуарах из углеродистой стали, цистерны для питьевой воды, трубопроводы хозяйственно-питьевого водоснабжения
грубое
26
Наличие при производстве работ внутри емкостей, камер и закрытых помещений исправной системы электроосвещения.
значительное
27
Наличие закрытой тары для хранения и переноса горючих и легковоспламеняющихся материалов.
незначительное
28
Наличие помещения обеспеченными моющими средствами и теплой водой для централизованного приготовления малярных составов.
незначительное
29
Наличие средств индивидуальной защиты для глаз, органов дыхания и рук в процессе обработки стекла при помощи пескоструйных аппаратов.
значительное
30
Наличие исправных укрытий над оборудованием с возможным выделением вредных газов, паров и пыли, обеспечивающими герметизацию источников выделения вредных веществ.
значительное
31
Наличие исправных средств пылеподавления или пылеулавливания в машинах, выделяющие пыль (дробильные, размольные, смесительные и другие).
значительное
32
Наличие герметически закрытой тары для хранения материалов, содержащих вредные вещества
незначительное
33
Наличие применение во время работ в зонах с уровнем звука свыше восьмидесяти децибел СИЗ для органов слуха.
значительное
34
Наличие графика по соблюдению внутрисменного режима работы предупреждающего переохлаждения работающих лиц за счет регламентации времени непрерывного пребывания на холоде и времени обогрева.
значительное
35

Жылыту орындарында плюс 21 – 25 оC деңгейіндегі ауа температурасының сәйкестігін растайтын термометрлердің болуы. Білек пен табанды жылытуға арналған үй-жайларда плюс 40 оC аспайтын ақаусыз жылыту құрылғыларының болуы.
елеулі
36
Жұмыс орындарында гардеробтарда, әйелдердің жеке гигиена үй-жайларында, тамақтану пунктерінде, жұмысшылардың демалыс орындарында және радиация мен атмосфералық жауын-шашындардан қорғайтын паналарда ақаусыз ауыз сумен қамтамасыз ету, сатураторлы қондырғылардың және ауыз су фонтандарының болуы
өрескел
37
Арнайы киімнің, арнайы аяқкиімнің және жеке қорғану құралдарының химиялық және радиоактивті ластануын бақылауға арналған жабдықтың болуы; есепті журналды жүргізу
елеулі
38
Ақаусыз санитариялық және жуыну үй-жайларының, киімдерді киюге, сақтауға және кептіруге арналған үй-жайлардың, ас ішуге арналған және қолайсыз ауа-райы кезінде жұмыста үзіліс кезінде адамдарға қорғануға арналған үй-жайлардың болуы.
елеулі
39
Санитариялық-тұрмыстық үй-жайларда орталықтандырылған жүйелерге қосылған жылыту, кәріз жүйелерінің болуы. Орталықтандырылған кәріз және сумен қамтамасыз ету жүйелері болмаған кезде жергілікті жүйелердің болуы.
өрескел
40
Орталықтандырылған ыстық сумен қамтамасыз ету жүйесі болмаған кезде үзіліссіз жұмыс істейтін ақаусыз су қыздырғыштарының болуы, ал кәріздендірілмеген және жартылай кәріздендірілген елді мекендерде ағындарды жинау жүйесінің жергілікті және шығару жүйесінің болуы
елеулі
41
Арнайы киімге және аяқ-киімге арналған ақаусыз кептіргіштердің және шаңсыздандыру құрылғыларының болуы
елеулі
42
Жинақталған алғашқы көмек көрсету дәрі қобдишаларының болуы, қолдану нұсқаулығы бар қатерсіздендіру құралдары қорының болуы
елеусіз
43
Киімнің ластануымен байланысты, сондай-ақ 1 және 2 класстағы қауіпті заттарды қолданумен байланысты өндірістік процестерде санөткізгіш типіндегі гардеробтармен бірге душтардың болуы
елеулі
44
Душ алдындағы бөлмеде әрбір пайдаланудан кейін сандалиді дезинфекциялауға арналған шағын ванналардың, сондай-ақ формалин ерітіндісіне арналған шағын ванналардың болуы
елеусіз
45
Эпидермофитиямен ауыратын науқастарға жұмыс аяқ-киімін күн сайын дезинфекциялауға және кептіруге арналған арнайы үй-жайдың болуы
елеусіз
46
Сүзгіні шаңнан тазартатын және оның қарсылығын бақылайтын, жууға, жартылай маскаларды дезинфекциялауға және кептіруге, обтюраторды күтуге арналған құрылғылардың болуы.
елеулі
47
Тізімдік құрамы 50-ден 300 адамға дейін объектілерде медициналық пунктінің болуы, тізімдік құрамы 300 адамнан асатын объектілерде фельдшерлік немесе дәрігерлік сауықтыру пунктерінің, сауықтыру кешенінің болуы
елеулі
48
Кезеңдік медициналық қарап тексеруге жататын тұлғалардың халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган ведомствосының аумақтық бөлімшесімен құрастырылған және келісілген тізімінің болуы
елеусіз
49
Жұмыс ітейтіндерге, міндетті кезеңдік медициналық қарап тексеруден өткендерге және зиянды өндірістік факторлармен жұмыс істеуге жарамды деп танылғандарға 086/н нысаны бойынша медициналық анықтаманың болуы
өрескел
50
Міндетті медициналық қарап тексерулердің және зертханалық зерттеулердің талап етілетін түрлерін жүргізу кезеңділігн сақтаумен декреттелген тұлғаларда жұмыс орнында медициналық кітапшалардың, сондай-ақ онда жұмысқа рұқсат туралы белгісінің болуы
өрескел
51
Кәсіпорынға қызмет көрсететін медициналық ұйыммен немесе жұмыс берушінің орналасқан жері бойынша аумақтық медициналық ұйыммен бірлесіп әзірленген және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның ведомство бөлімшесімен келісілген анықталған науқастарды сауықтыру, еңбек жағдайын жақсарту жөніндегі жыл сайынғы іс-шаралар жоспары
елеулі
52
Ауыр, зиянды (аса зиянды) және (немесе) қауіпті еңбек жағдайларында жұмыс істейтін тізімге сәйкес қызметкерлерге жүргізілген міндетті кезеңдік медициналық қарап тексеру нәтижелері бойынша қорытынды актінің ұсынымдарын орындауды растайтын құжаттардың, қорытынды актіге қосымшаның болуы
елеулі
53
Инфекциялық сырқаттанушылық бойынша қолайсыз елді мекен аумағында жұмыстарды жүргізу кезінде жұмыскерлерге алдын алу екпелерін жүргізуді растайтын құжаттардың болуы
елеулі
54
Әрбір жіті немесе созылмалы кәсіби сырқаттанушылық (улану) жағдайына зерттеу актісінің болуы
елеулі
55
Өндірістегі жазатайым оқиға туралы акті негізінде зерттеу аяқталған соң бір ай ішінде әзірленген "Кәсіби ауруларды (улануларды) ескерту және еңбек жағдайларын жақсарту және санитариялық-сауықтыру іс-шаралары жөніндегі іс-шаралар жоспарының" болуы және оның орындалуы
елеулі
56
Санитариялық-тұрмыстық үй-жайлардан оқшауланған, есікпен немесе сол тәрізді қондырғымен және күлсауытпен және (немесе) темек тұқылдарын жинауға арналған арнайы урналармен жабдықталған темекі бұйымдарын қолдануға арналған арнайы бөлінген орындардың, не кабиналардың болуы
елеусіз
57
Жазба және (немесе) пиктограмма түрінде темекі бұйымдарын тұтынудың зияны туралы, сусындар мен тағамды қолдануға салынған тыйым туралы ақпараттың болуы
елеусіз
58
Тамақты базалық асханадан жұмыс орнына жеткізу арқылы тамақтануды ұйымдастыру үшін арнайы бөлінген үй-жайдың болуы.
елеулі
59
Құрамында уытты заттары бар қалдықтарды жинауға және жоюға арналған жабық контейнерлердің немесе тығыз қаптардың болуы.
елеулі
60
Жанар-жағармай метариалдарын және битумды сақтауға және үю, төгу, тарату орындарына арналған ыдыстардан ластанудан топырақты сақтау үшін арнайы құрылғылардың, қатты негіздің болуы.
елеулі
61
Объектідегі қауіптерді (тәуекел факторлары), технологиялық процесс ерекшеліктерін, оның өзгеруін, әр түрлі жұмыстарды орындаудың, жабдықты жөндеудің, сауықтыру іс-шараларын енгізудің нақты шарттарын ескерумен бекітілген өндірістік бақылау бағдарламасының болуы
өрескел
62
Анықталған бұзушылықтарды жоюға және халықтың өмірі мен денсаулығына қауіптің туындауына жол бермеуге бағытталған шараларды қолданудың уақытылығы мен толықтығын растайтын құжаттардың болуы
өрескел
63
Қоғамдық орындарда темекі бұйымдарын тұтынуға тыйымды сақтау
өрескел
36
Көмір өнеркәсібінің өндірістік мақсатындағы объектілері, ғимараттары мен құрылыстары
1
Объектіге санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының (келісімнің) болуы
өрескел
2
Кәсіпорын классына сәйкес құрылыстары мен жолдарынан бос СҚА аумағының абаттандырылуы және жасылдандырылуы (орындалған жұмыс актілері)
өрескел
3
Қойма шаруашылығын және көлік операцияларын ұйымдастыру кезінде әуе бассейнінің және объект аумағының ластануына жол бермейтін құрылғылардың болуы;
елеулі
4
Объект аумағының жел соғатын жағында орналасқан өнеркәсіп қалдықтары мен қайталама өнімдерді жинақтау, сұрыптау, тасымалдау, оларды залалсыздандыру және көмуге арналған арнайы бейімделген алаңдардың болуы
елеулі
5
Шахта үстіндегі ғимаратта, шахта оқпанының жанында температура режимінің сақталуын растайтын аспаптық өлшеулердің нәтижелері;
өрескел
6
Терезедегі фрамугалар және аэрациялық шамдар ыңғайлы әрі жеңіл ашуға және жабуға арналған механизмдермен жабдықталған өндірістік ғимараттарды табиғи желдетудің болуы.
елеусіз
7
Жеке ғимараттарда немесе копрларда орналасқан шахтаға көтеру үй-жайларында ақаусыз ауа баптағыштардың, желдеткіштердің, ылғалдандырғыштардың болуы.
елеулі
8
Үй-жайлардың қабырғалары мен төбесінің шу сіңіретін материалмен әрленуі.
елеулі
9
Зиянды заттардың жиналуына жол бермейтін механикалық және химиялық әсерлерге төзімді еден жабыны материалының болуы (желінбеуі, жабынның механикалық ашылмауы)
елеулі
10
Шахта көтергіштері, уатқыштары, тас електері бар желдеткіш және сорғыш қондырғыларын басқарудың дірілден және шудан оқшауландыратын постарының болуы.
өрескел
11
Діріл шығаратын жабдықтар орналасқан көмір байыту фабрикаларындағы және учаскелеріндегі жұмыс алаңдарында дірілді басатын құралдардың болуы.
елеулі
12
Жұмыс аймағы ауасында зиянды заттар концентрациясының қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігін растайтын зертханалық зерттеу нәтижелері.
өрескел
13
Ауа температурасының қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігін растайтын аспаптық өлшеулер нәтижелері
өрескел
14
Ауаның қатысты ылғалдылығының қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігін растайтын аспаптық өлшеулер нәтижелері
өрескел
15
Ауа қозғалысының қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігін растайтын аспаптық өлшеулер нәтижелері
өрескел
16
Жылумен сәулелену қарқындылығының қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігін растайтын аспаптық өлшеулер нәтижелері.
өрескел
17
Электр магниттік сәулелену параметрлерінің қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігін растайтын аспаптық өлшеулер нәтижелері.
өрескел
18
Шу параметрлерінің қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігін растайтын аспаптық өлшеулер нәтижелері
өрескел
19
Тербеліс параметрлерінің қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігін растайтын аспаптық өлшеулер нәтижелері
өрескел
20
Лазерлік сәулелену параметрлерінің қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігін растайтын аспаптық өлшеулер нәтижелері
өрескел
21
Аэроиондар параметрлерінің қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігін растайтын аспаптық өлшеулер нәтижелері
өрескел
22
Табиғи және жасанды жарық параметрлерінің қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігін растайтын аспаптық өлшеулер нәтижелері.
өрескел
23
Санитариялық-химиялық және бактериологиялық көрсеткіштері бойынша ауыз су сапасының қолданыстағы гигиеналық нормативтеріне сәйкестігін растайтын зертханалық зерттеу нәтижелері
өрескел
24
ИСК жұмыс жасау тәртібін регламенттейтін нормативтік-басқарушы құжаттардың болуы және сәйкестігі және радиациялық қауіпсіздікті сақтау:

Наличие термометров, подтверждающих соответствие температуры воздуха в местах обогрева на уровне плюс 21 – 25оC. Наличие в помещениях для обогрева кистей и стоп исправных тепловых устройств, не превышающими плюс 40оC.
значительное
36
Наличие на рабочих местах исправных устройств питьевого водоснабжения, сатураторных установок и питьевых фонтанчиков в гардеробных, помещениях для личной гигиены женщин, пунктах питания, в местах отдыха работников и укрытиях от солнечной радиации и атмосферных осадков
грубое
37
Наличие оборудования для контроля химического и радиоактивного загрязнения спецодежды, специальной обуви, средств индивидуальной защиты; ведение отчетного журнала
значительное
38
Наличие исправных санитарных и умывальных помещений, помещений для переодевания, хранения и сушки одежды, помещений для принятия пищи и для укрытия людей при перерывах в работе по причине неблагоприятных погодных условий.
значительное
39
Наличие в санитарно-бытовых помещениях исправной системы отопления, канализации, подключенных к централизованным системам. При отсутствии централизованных систем канализации и водоснабжения наличие местных систем.
грубое
40
Наличие исправных водонагревателей непрерывного действия при отсутствии центрального горячего водоснабжения, а в неканализованных и частично канализованных населенных пунктах наличие местной и вывозной системы сбора стоков
значительное
41
Наличие исправных сушилок и устройств обеспыливания для специальной одежды и обуви
значительное
42
Наличие укомплектованных аптечек первой помощи, наличие запаса дезактивирующих средств с инструкциями по применению
незначительное
43
Наличие душевых вместе с гардеробными по типу санпропускника на производственных процессах, связанных с загрязнением одежды, а также с применением веществ 1 и 2 классов опасности
значительное
44
Наличие в преддушевых ванночек для дезинфекции сандалий после каждого их употребления, а также ванночек для раствора формалина.
незначительное
45
Наличие специального помещения для ежедневной дезинфекции и просушивания рабочей обуви для больных эпидермофитией
незначительное
46
Наличие исправной установки для очистки фильтров от пыли и контроля их сопротивления, приспособлений для мойки, дезинфекции и сушки полумасок, ухода за обтюраторами
значительное
47
Наличие на объектах со списочным составом от 50 до 300 человек медицинского пункта, свыше 300 человек - фельдшерского или врачебного здравпункта, а также оздоровительного комплекса, состав и площади которых соответствуют гигиеническим нормативам;
значительное
48
Наличие составленного и согласованного с территориальным подразделением ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения поименного списка лиц подлежащих периодическим медосмотрам
незначительное
49
Наличие медицинских справок по форме 086/у на работающих, прошедших обязательный предварительный медицинский осмотр и признанным пригодными к работе с вредными производственными факторами
грубое
50
Наличие личных медицинских книжек на рабочем месте у декретированных лиц с соблюдением периодичности проведения требуемых видов обязательных медицинских осмотров и лабораторных исследований, а также отметки в ней о допуске к работе;
грубое
51
Наличие разработанного совместно с медицинской организацией, обслуживающей предприятие, или с территориальной медицинской организацией по месту нахождения работодателя и согласованного с территориальным подразделением ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения ежегодного плана мероприятий по оздоровлению выявленных больных, по улучшению условий труда и его выполнение;
значительное
52
Наличие документов, подтверждающих выполнение рекомендаций заключительного акта по результатам проведенного обязательного периодического медицинского осмотра работников занятых на тяжелых работах, во вредных (особо вредных) и (или) опасных условиях труда, согласно поименному списку лиц приложения к заключительному акту
значительное
53
Наличие документов, подтверждающих проведение профилактических прививок работающим при проведении работ на территории населенного пункта, неблагополучного по инфекционным заболеваниям.
значительное
54
Наличие Акта расследования каждого случая острого или хронического профессионального заболевания (отравления)
значительное
55
Наличие "Плана мероприятий по предупреждению профессиональных заболеваний (отравлений) и по улучшению условий труда и санитарно-оздоровительных мероприятиях", разработанного в месячный срок после завершения расследования на основании Акта о несчастном случае на производстве и его выполнение
значительное
56
Наличие мест, либо кабинок, выделенных специально для потребления табачных изделий, изолированных от санитарно-бытовых помещений, оборудованных дверью или аналогичным устройством и пепельницами и (или) специальными урнами для сбора окурков.
незначительное
57
Наличие информации в виде надписей и (или) пиктограмм о вреде потребления табачных изделий, о запрещении потребления напитков и еды.
незначительное
58
Наличие специально выделенного помещения для организация питания путем доставки пищи из базовой столовой к месту работ.
значительное
59
Наличие закрытых контейнеров или плотных мешков для сбора и удаления отходов, содержащих токсические вещества.
значительное
60
Наличие специальных приспособлений, твердого основания для защиты почвы от загрязнения от емкостей для хранения и мест складирования, разлива, раздачи горюче-смазочных материалов и битума.
значительное
61
Наличие утвержденной программы производственного контроля с учетом имеющихся на объекте опасностей (факторов риска), особенностей технологического процесса, его изменений, реальных условий выполнения различных работ, ремонта оборудования, внедрения оздоровительных мероприятий
грубое
62
Наличие документов, подтверждающих полноту и своевременность принятия мерна устранение выявленных нарушений и недопущению возникновения угрозы жизни и здоровью населения
грубое
63
Соблюдение запрета на потребление табачных изделий в общественных местах
грубое
36 Объекты, здания и сооружения производственного назначения угольной промышленности
1
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения (согласования) на объект
грубое
2
Соблюдение режима, благоустройства и озеленения на границе СЗЗ в соответствии с проектом благоустройства и классом опасности предприятия (акты выполненных работ).
грубое
3
Наличие устройств, предотвращающих загрязнение воздушного бассейна и территории объекта при размещении складского хозяйства и организации транспортных операций;
значительное
4
Наличие специально приспособленных площадок для накопления, сортировки, транспортировки промышленных отходов и вторичных продуктов, их обеззараживание и захоронение, расположенных с подветренной стороны территории объекта;
значительное
5
Результаты инструментальных замеров, подтверждающих соблюдение температурного режима в надшахтном здании, непосредственно у ствола шахты в помещении ожидания рабочих;
грубое
6
Наличие естественного проветривания производственных зданий, оборудованных механизмами для удобного и легкого открывания и закрывания фрамуг в окнах и аэрационных фонарей;
незначительное
7
Наличие исправных кондиционеров, вентиляторов, увлажнителей в помещениях шахтного подъема, расположенных в отдельных зданиях или на копрах;
значительное
8
Наличие отделки шумопоглащающими материалами стен и потолков помещений;
значительное
9
Наличие устойчивого, в отношении механического и химического воздействий, не допускающего сорбцию вредных веществ материала покрытия пола (отсутствие разъеданий, механических разрывов покрытия)
значительное
10
Наличие вибро- и шумоизоляции постов управления исправными вентиляционными и аспирационными установками, шахтным подъемом, дробилками, грохотами;
грубое
11
Наличие средств гашения вибрации на рабочих площадках на углеобогатительных фабриках и участках, где размещено оборудование, генерирующее вибрацию.
значительное
12
Результаты лабораторных исследований, подтверждающих соответствие концентрации вредных веществ воздухе рабочей зоны действующим гигиеническим нормативам.
грубое
13
Результаты инструментальных замеров, подтверждающих соответствие температуры воздуха действующим гигиеническим нормативам.
грубое
14
Результаты инструментальных замеров, подтверждающих соответствие относительной влажности воздуха действующим гигиеническим нормативам.
грубое
15
Результаты инструментальных замеров, подтверждающих соответствие подвижности воздуха действующим гигиеническим нормативам.
грубое
16
Результаты инструментальных замеров, подтверждающих соответствие интенсивности теплового облучения действующим гигиеническим нормативам.
грубое
17
Результаты инструментальных замеров, подтверждающих соответствие параметров электромагнитного излучения действующим гигиеническим нормативам.
грубое
18
Результаты инструментальных замеров, подтверждающих соответствие параметров шума действующим гигиеническим нормативам.
грубое
19
Результаты инструментальных замеров, подтверждающих соответствие параметров вибрации действующим гигиеническим нормативам.
грубое
20
Результаты инструментальных замеров, подтверждающих соответствие лазерного излучения действующим гигиеническим нормативам.
грубое
21
Результаты инструментальных замеров, подтверждающих соответствие аэроионов действующим гигиеническим нормативам.
грубое
22
Результаты инструментальных замеров, подтверждающих соответствие естественной и искусственной освещенности действующим гигиеническим нормативам.
грубое
23
Результаты лабораторных исследований, подтверждающих соответствие качества питьевой воды действующим гигиеническим нормативам по санитарно-химическим и бактериологическим показателям
грубое
24
Наличие и соответствие нормативно-распорядительных документов, регламентирующих порядок обращения с источником ионизирующего излучения (далее - ИИИ) и соблюдению радиационной безопасности на участках, использующих оборудование и приборы с ИИИ:

7) РАҚ-ты есепке алу журналын жүргізу.
өрескел
28
Қажетті орындарда радиациялық қауіптілік белгілерінің, жүргізілетін жұмыс классының сілтеуіштерінің, қорғаныс технологиялық жабдыққа, ИСК-ны сақтауға және тасымалдауға арналған құралдарға, жеке және ұжымдық радиациялық қорғаныш құралдарына техникалық жарамдылығы туралы актілерімен дайындаушы зауыттардың құжаттамасының болуы
өрескел
29
Персоналдың радиациялық қауіпсіздік бойынша талаптарын сақтауы:
1) радиациялық қауіпсіздік мәселелері бойынша персоналдың арнайы дайындығын растайтын құжаттардың болуы;
2) персоналмен тиісті алдын ала және мерзімдік медициналық қарап тексеруден өтуін растайтын құжаттардың болуы;

7) ведение журнала учета РАО.
грубое
28
Наличие знаков радиационной опасности в необходимых местах, указателей класса проводимых работ, документации заводов-изготовителей с актами о технической исправности на защитное технологическое оборудование, на средства для хранения и транспортировки ИИИ, на средства индивидуальной и коллективной радиационной защиты.
грубое
29
Соблюдение требований по радиационной безопасности персонала на участках, использующих оборудование и приборы с ИИИ:
1) наличие документов, подтверждающих специальную подготовку персонала по вопросам радиационный безопасности;
2) наличие документов, подтверждающих прохождение персоналом соответствующего предварительного и периодического медицинского осмотра;

3) журналда тіркеумен радиациялық қауіпсіздік бойынша нұсқаулықты жүргізу;
4) жеке дозиметрлердің болуы және қолдануы;
5) персоналдың көшпелі және жеке радиациялық қорғаныш құралдарының болуы және сәйкестігі;
6) туындаған апат туралы шұғыл хабарлау жүйесінің болуы.
өрескел
30
Адамдарды шахтаға түсіру және көтеру көтермелері шахта суын жинауға және бұруға арналған арнайы құрылғылардың болуы.
елеулі
31
Қазбаларда шахта суының тамшылары болған кезде қорғау құрылыстарының болуы.
елеулі
32
Қарқынды тамшылы қазба бөлімдерінде жұмыс істеушілерді судан қорғау киімдерімен қамтамасыз ету.
елеулі
33
Жылдың қысқы және көшпелі кезеңдерінде жолаушылар вагонеткаларының салондарында температуралық режимді сақтау, термометрлердің болуы
елеулі
34
Жұмысшыларды көлік құралдарына отырғызу орындарында жабдықталған күту камераларының болуы, температуралық режимді сақтау.
елеулі
35
Жұмысшыларды жылытуға арналған кабиналардың және текшелердің болуы.
елеулі
36
Жұмыс істеудің тізерлеп, жатып жұмыс атқару кезінде жеке қорғану құралдарының (тізеқап, шынтаққап) болуы.
елеулі
37
Синтетикалық және полимерлік материалдардың әрбір компонент партиясына сертификаттың болуы.
елеусіз
38
Пайдаланылған газдарды тазарту және бейтараптау құралдарын көздеу және қолдану.
елеулі
39
Жұмыс алаңдарында, тау кертпештерінде, жол учаскелерінде қозғалтқыштары жұмыс істеп тұрған автомашиналардың жинақталуына жол бермейтін қозғалыс кестесінің болуы.
елеусіз
40
Ауаның табиғи ағыстарын реттейтін бағыттаушы және қорғаныш аэродинамикалық құрылғылардың болуы.
елеулі
41
Реагенттерді беруге арналған жабық коммуникациялардың болуы.
елеулі
42
Салмағы ерлер үшін 15 килограммға (бұдан әрі - 15 г) дейін және әйелдер үшін 7 килограммға (бұдан әрі – 7 кг) дейін жүктерге және жұмыс ауысымы ішінде екі метрден жоғары биіктікке жүктерді көтерген кезде жүктеу-түсіру механизациясының болуы.
елеулі
43
Әкімшілік-тұрмыстық кешеннің (бұдан әрі – ӘТК) құрамында арнайы санитариялық-эпидемиологиялық және медициналық-профилактикалық мақсаттағы үй-жайлардың талаптарға сәйкес көзделуі және құрамы.
елеулі
44
Ашық ауада, орман қоймасында, жылу берілмейтін үй-жайларда шахта оқпандарын салу кезінде, сондай-ақ жұмыс орнындағы ауаның температурасы +10 0С-тан кем болатын басқа да жағдайларда жұмысшылар үшін үй-жайлардың көзделуі және жабдықталуы.
елеулі
45
Жұмысшылардың жылынуы үшін жылжымалы жылыту пункттерін орналастыруды көздеу.
елеулі
46
Асханаларды, буфеттерді, ас ішуге арналған бөлмелерді көздеу, орналастыру және жабдықтау.
елеулі
47
Ассенизациялау жұмысымен айналысатын жұмысшылар үшін үй-жайлар жинағының болуы.
елеулі
48

3) проведение инструктажа по радиационной безопасности с регистрацией в журнале;
4) наличие и использование персональных дозиметров;
5) наличие и соответствие передвижных и индивидуальных средств радиационной защиты персонала;
6) наличие системы экстренного оповещения о возникшей аварии.
грубое
30
Наличие исправных специальных устройств для сбора и отвода шахтных вод в клети для спуска и подъема людей в шахту;
значительное
31
Наличие исправных защитных сооружений при капеже шахтных вод в выработках;
значительное
32
Наличие водозащитной одежды у работающих в забоях с интенсивным капежом;
значительное
33
Наличие термометров, соблюдение температурного режима в салонах пассажирских вагонеток в зимний и переходный периоды года;
значительное
34
Наличие оборудованных камер ожидания в местах посадки рабочих в транспортные средства, соблюдение температурного режима;
значительное
35
Наличие кабин или ниш для обогрева работающих;
значительное
36
Наличие СИЗ (наколенники, налокотники) при выполнения работ на коленях, лежа;
значительное
37
Наличие сертификатов на каждую партию компонентов синтетического и полимерного материалов;
незначительное
38
Наличие средств нейтрализации и очистки выхлопных газов;
значительное
39
Наличие графика движения автомашин, исключающего скопление с работающими двигателями на рабочих площадках, уступах, участках дороги;
незначительное
40
Наличие исправных направляющих и защитных аэродинамических устройств, регулирующих естественные потоки воздуха;
значительное
41
Наличие исправных закрытых коммуникаций для подачи реагентов
значительное
42
Наличие механизации погрузочно-разгрузочных работ для грузов весом до 15 килограмм для мужчин и до 7 килограмм женщин (далее – кг) и при подъеме грузов на высоту более двух метров (далее – м) в течение рабочей смены
значительное
43
Наличие и соответствие состава помещений специального санитарно-эпидемиологического и медико-профилактического назначения в составе административно-бытового комплекса (далее – АБК) в соответствии с требованиями;
значительное
44
Наличие и оборудование помещений для работающих на открытом воздухе, на лесных складах, в не отапливаемых помещениях, при строительстве стволов шахт, а также во всех случаях, когда температура воздуха на рабочих местах ниже +10 о С;
значительное
45
Наличие, размещение передвижных пунктов для обогрева рабочих
значительное
46
Наличие, размещение и оборудование столовых, буфетов, комнат для приема пищи
значительное
47
Наличие набора помещений для лиц, занятых ассенизационными работами.
значительное
48
Соблюдение требований к содержанию и эксплуатации наземных шахтных столовых, а также кулинарной обработки и реализации пищевых продуктов в соответствии с санитарными правилами.

Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 19 наурыздағы "Қоғамдық тамақтану объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" № 234 бұйрығына сәйкес жер үсті шахталарының асханаларын күтіп-ұстауға және пайдалануға, сондай-ақ азық-түліктерді аспаздық өңдеуге және өткізуге қойылатын талаптарды сақтау.
елеулі
49
Тамақтанудың жер асты пункттерінің болуы, оларды орналастыру;
елеулі
50
Санитариялық-тұрмыстық үй-жайлардың болуы және объектінің қуаттылығына, еңбек процестерінің сипатына және зиянды өндірістік факторлардың болуына, сондай-ақ жұмыста ауысымдық үзіліс уақыты ішінде ең жоғары жүктеме кезінде оның рұқсат беру мүмкіндігіне байланысты үй-жайлар ауданына қарай құрамының және жабдықтарының сәйкестігі (жылыту және демалыс бөлмелері, гардероб, душ кабиналары, дәретханалар, жуыну бөлмелері, ауыз сумен қамтамасыз ету, кептіру, шаңсыздандыру және арнайы киімді сақтау құрылғылары)
өрескел
51
Санитариялық-тұрмыстық үй-жайларда ақаусыз және орталықтандырылған жүйелерге қосылған жылыту, кәріз жүйелерінің болуы. Орталықтандырылған ыстық сумен қамтамасыз ету жүйесі болмаған кезде үзіліссіз жұмыс істейтін ақаусыз су қыздырғыштарының болуы, ал кәріздендірілмеген және жартылай кәріздендірілген елді мекендерде ағындарды жинау жүйесінің жергілікті және шығару жүйесінің болуы
өрескел
52
Душ, жуыну үй-жайларында, гардеробта, дәретханаларда, арнайы киімді сақтауға арналған үй-жайларда ақаусыз жабдықтың болуы және қабырғалар мен едендердің сәйкестігі
елеулі
53
Ақаусыз кептіргіштердің және арнайы киімге және аяқ-киімге арналған шаңсыздандыру құрылғыларының болуы, гардеробта жеке және арнайы киімді бөлек сақтауға арналған жағдайларды сақтау
елеулі
54
Жинақталған алғашқы медициналық көмек көрсету дәрі қобдишаларының болуы, қолдану нұсқаулығы бар дезактивтендіретін құралдар қорының болуы
елеусіз
55
Киімнің ластануымен байланысты, сондай-ақ 1 және 2 класстағы қауіпті заттарды қолданумен байланысты өндірістік процестерде санөткізгіш типіндегі гардеробтармен бірге душтардың болуы
елеулі
56
Душ алдындағы бөлмеде әрбір пайдаланудан кейін сандалиді дезинфекциялауға арналған шағын ванналардың, сондай-ақ формалин ерітіндісіне арналған шағын ванналардың болуы
елеусіз
57
Эпидермофитиямен ауыратын адамдар үшін жұмыс аяқ киімін күнделікті дезинфекциялайтын және кептіретін арнайы бөлмемен жабдықталуы
елеусіз
58
Сүзгіні шаңнан тазартатын және оның қарсылығын бақылайтын, жууға, жартылай маскаларды дезинфекциялауға және кептіруге, обтюраторды күтуге арналған құрылғылардың болуы.
елеулі
59
Жынысына, бойына және мөлшеріне, орындайтын жұмыс сипаты мен жағдайларына сәйкес арнайы киім, арнайы аяқ-киім және басқа жеке және ұжымдық қорғаныс заттары жинағын беру, сапасы мен ауыстыруын растайтын құжаттардың болуы
елеулі
60
Арнайы киімнің, арнайы аяқ-киімнің, жеке қорғану құралдарының химиялық және радиоактивті ластануын бақылауға арналған жабдықтың болуы; есептік журналды жүргізу
елеулі
61
Тізімдік құрамы 50-ден 300 адамға дейін объектілерде медициналық пунктінің болуы, тізімдік құрамы 300 адамнан асатын объектілерде фельдшерлік немесе дәрігерлік сауықтыру пунктерінің, сауықтыру кешенінің болуы ;
елеулі
62
Құрастырылған және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның ведомство бөлімшесімен келісілген кезеңдік медициналық қарап тексерулерге жататын тұлғалар тізімінің болуы
елеусіз
63
Міндетті алдын ала медициналық қарап тексеруден өткен және зиянды өндірістік факторлармен жұмыс жасауға жарамды деп танылған жұмыскерлерде 086/у нысаны бойынша медициналық анықтаманың болуы
өрескел
64
Міндетті медициналық қарап тексерулердің және зертханалық зерттеулердің талап етілетін түрлерін жүргізу кезеңділігн сақтаумен декреттелген тұлғаларда жұмыс орнында медициналық кітапшалардың, сондай-ақ онда жұмысқа рұқсат туралы белгісінің болуы
өрескел
65
Кәсіпорынға қызмет көрсететін медициналық ұйыммен немесе жұмыс берушінің орналасқан жері бойынша аумақтық медициналық ұйыммен бірлесіп әзірленген және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның ведомство бөлімшесімен келісілген анықталған науқастарды сауықтыру, еңбек жағдайын жақсарту жөніндегі жыл сайынғы іс-шаралар жоспарының болуы
елеулі
66
Ауыр, зиянды (аса зиянды) және (немесе) қауіпті еңбек жағдайларында жұмыс істейтін тізімге сәйкес қызметкерлерге жүргізілген міндетті кезеңдік медициналық қарап тексеру нәтижелері бойынша қорытынды актінің ұсынымдарын орындауды растайтын құжаттардың, қорытынды актіге қосымшаның болуы
елеулі
67
Инфекциялық сырқаттанушылық бойынша қолайсыз елді мекен аумағында жұмыстарды жүргізу кезінде жұмыскерлерге алдын алу екпелерін жүргізуді растайтын құжаттардың болуы
елеулі
68
Әрбір жіті немесе созылмалы кәсіби сырқаттанушылық (улану) жағдайына зерттеу актісінің болуы
елеулі
69
Өндірістегі жазатайым оқиға туралы акті негізінде зерттеу аяқталған соң бір ай ішінде әзірленген "Кәсіби ауруларды (улануларды) ескерту және еңбек жағдайларын жақсарту және санитариялық-сауықтыру іс-шаралары жөніндегі іс-шаралар жоспарының" болуы және оның орындалуы
өрескел
70
Санитариялық-тұрмыстық үй-жайлардан оқшауланған, есікпен немесе сол тәрізді қондырғымен және күлсауытпен және (немесе) темек тұқылдарын жинауға арналған арнайы урналармен жабдықталған темекі бұйымдарын қолдануға арналған арнайы бөлінген орындардың, не кабиналардың болуы.
өрескел
71
Жазба және (немесе) пиктограмма түрінде темекі бұйымдарын тұтынудың зияны туралы, сусындар мен тағамды қолдануға салынған тыйым туралы ақпараттың болуы
өрескел
72
Ақаусыз жылыту жүйелерінің болуы
елеулі
73
Жұмысшыларды жылытуға арналған учаскелердің болуы
елеулі
74
Жеке аккумуляторлы шамдардың болуы
елеусіз
75
Карьерлер мен объектілер аумағында, оның жоғарғы бетінде жарықтың болуы;
елеулі
76
Пайдаланылған газразрядты шамдарды сақтауға арналған арнайы жабдықталған үй-жайлардың, сондай-ақ шамдарды тазалауға және жөндеуге арналған шеберханалардың болуы;
елеусіз
77
Салқындатылған және қыздыратын микроклимат жағдайларында жұмысшыларға ыстық және суық сусындардың жеткілікті қорының болуы. Ауыз су қорының болуы
елеулі
78
Ақаусыз ауа немесе ауа-жылу қалқаларының болуы және жеткілікті санының болуы
елеулі
79
Жылумен сәулелену көздері ықпал ететін аймақта және салқындатылған микроклиматта жұмысшылардың болу уақыты кестесінің болуы және оның сақталуы
елеулі
80
Объектідегі қауіптерді (тәуекел факторлары), технологиялық процесс ерекшеліктерін, оның өзгеруін, әр түрлі жұмыстарды орындаудың, жабдықты жөндеудің, сауықтыру іс-шараларын енгізудің нақты шарттарын ескерумен бекітілген өндірістік бақылау бағдарламасының болуы
өрескел
81
Анықталған бұзушылықтарды жоюға және халықтың өмірі мен денсаулығына қауіптің туындауына жол бермеуге бағытталған шараларды қолданудың уақытылығы мен толықтығын растайтын құжаттардың болуы
өрескел
82
Қоғамдық орындарда темекі бұйымдарын тұтынуға тыйымды сақтау
өрескел
37
Химиялық өнеркәсіптің өндірістік мақсатындағы объектілері, ғимараттары мен құрылыстары
1
Объектіге санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының (келісімнің) болуы
өрескел
2
Ұйым жобасына және СҚА аумағының абаттандырылуы санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының (келісімнің) болуы
өрескел
3
Қатты жабындысы бар өтетін жол мен жүру жолдарының болуы, шұңқырлардың, жайылудың, сынудың, үрленудің болмауы. Түнгі уақытта өтетін жол мен жүру жолдарының ақаусыз жарықпен қамтамасыз етілуі.
елеулі
4
Шикізатты, материалдарды, бұйымдар мен жабдықты сақтауға, демонтаж жасалған жабдықты уақытша сақтауға арналған арнайы бөлінген алаңдардың болуы
елеулі
5
Құрылыс пен жолдардан бос аумақтарды жасылдандыру
елеусіз
6
Санитариялық-тұрмыстық үй-жайлардан оқшауланған, есікпен немесе сол тәрізді қондырғымен, сондай-ақ жалпы тарту желдету жүйесінен бөлек механикалық іске қосылатын тарту-сору желдету жүйесімен және күлсауытпен және (немесе) темек тұқылдарын жинауға арналған арнайы урналармен жабдықталған темекі бұйымдарын қолдануға арналған арнайы бөлінген орындардың, не кабиналардың болуы
өрескел
7
Жазба және (немесе) пиктограмма түрінде темекі бұйымдарын тұтынудың зияны туралы, сусындар мен тағамды қолдануға салынған тыйым туралы ақпараттың болуы
өрескел
8
Реагенттерді дайындау және қолдану учаскелерінде өнеркәсіп ағындарын залалсыздандыру бөлімдеріндегі залалсыздандыру аппаратурасынан жергілікті сорғылардың болуы
елеулі
9
Еріту чандары мен шығындау бактарын тазалап, реагенттерге арналған ыдыстарды шайғаннан кейін шайынды суларды ағызуға арналған ақаусыз өндірістік кәріз жүйесінің болуы
елеулі
10
Құрамында қауіптілігі 1-3 сыныпты зиянды заттар бар қойыртпақтарды сүзуге арналған сүзгі-престер мен вакуум-сүзгілер аспиряциялық жаппалардың болуы.
елеулі
11
Реагент және дренаж бөлімшелерінің сорғыларын іске қосудың автоматты болуы.
елеулі
12
Қауіптілігі 1 және 2 сыныпты заттарды залалсыздандыру кезінде ақаусыз бақылау құралдары мен аспирациялық жүйелердің болуы.
елеулі
13
Агломератты тасымалдау және кері қайтару кезінде жабық көліктің болуы және қолданылуы
елеулі
14
Басты сынамаларға тұмшаланған кезде ақаусыз сору шкафтарының болуы
елеулі
15
Фосфор шамдарын сақтауға және өңдеуге арналған жабдық конструкциясының бітеулігі және ақаусыз жергілікті аспирациялық құрылғылардың болуы
елеулі
16
Жабық өндірістік үй-жайларда орналасатын және айтарлықтай жылу бөлу және инфрақызыл сәулелену көзі болып табылатын кептіру аппаратары, пештері, электр сүзгілері, газарналары, "коттрелді сүт" шекті бак барабандары және басқа жабдықтың сыртқы беттерін жылумен оқшаулаудың немесе салқындатудың болуы.
елеулі
17
Жұмысшыларды тұрақты электромагниттік өрістерден қорғауды қамтамасыз ететін кен қыздыру пештердегі тоқ желілерінің оқшаулануын көздеу.
елеулі
18
Өндірістік кәрізге немесе арнайы жинағыштарға құрамында фторы бар ағындарды жинауға және бөлуге арналған құрамында фосфор және фосфорлы қоқысты бар ыдыстарда түпқойманың болуы. Түпқоймаларды тұрақты тазалау кестесінің болуы.
елеулі
19
Ертілген қоқысты бөлшектеуге арналған жабдық кешенінде құрамында фосфор және фторы бар газдарды аспирациялауға және өндірістік ағынды суларды жинауға арналған ақаусыз қондырғылардың болуы
елеулі
20
Бөлшектеу жабдығы конструкциясына сорылатын ауаны шаң және газ басатын, аспирациялайтын, тазалайтын ақаусыз жабдықтың болуы
елеулі
21
Шикізатты арту және түсіру орындарында сусыма және шаңданатын материалдарды цехаралық және цехішілік көлікпен ақаусыз шаңсорғыштардың болуы
елеулі
22
Шу параметрлерін гигиеналық нормативтер талаптарына дейін жеткізу мүмкін болмаған жағдайда:

Содержание и эксплуатация наземных шахтных столовых, а также кулинарная обработка и реализация пищевых продуктов должна соответствовать приказу Министра национальной экономики от 19 марта 2015 года № 234 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно – эпидемиологические требования к объектам общественного питания"
значительное
49
Наличие подземных пунктов питания, их размещение;
значительное
50
Наличие и соответствие состава и оборудования санитарно-бытовых помещений (комнаты обогрева и отдыха, гардеробные, душевые кабины, туалеты, умывальные, устройства питьевого водоснабжения, сушки, обеспыливания и хранения специальной одежды) в зависимости от мощности объекта, характера трудовых процессов и наличия вредных производственных факторов, а также площади помещений от его пропускной способности при максимальной загрузке за время сменного перерыва в работе;
грубое
51
Наличие в санитарно-бытовых помещениях исправных систем и подключенных к централизованным либо местным системам холодного и горячего водоснабжения отопления, канализации; наличие исправных водонагревателей непрерывного действия при отсутствии центрального горячего водоснабжения, а в неканализованных и частично канализованных населенных пунктах наличие местной и вывозной системы сбора стоков;
грубое
52
Наличие исправного оборудования и соответствие отделки стен и полов в душевых, умывальных, гардеробных, туалетах, помещениях для хранения специальной одежды
значительное
53
Наличие исправных сушилок и устройств обеспыливания для специальной одежды и обуви, соблюдение в гардеробных условий для раздельного хранения личной и специальной одежды
значительное
54
Наличие укомплектованных аптечек первой помощи, наличие запаса дезактивирующих средств с инструкциями по применению
незначительное
55
Наличие душевых вместе с гардеробными по типу санпропускника на производственных процессах, связанных с загрязнением одежды, а также с применением веществ 1 и 2 классов опасности
значительное
56
Наличие в преддушевых ванночек для дезинфекции сандалий после каждого их употребления, а также ванночек для раствора формалина.
незначительное
57
Наличие специального помещения для ежедневной дезинфекции и просушивания рабочей обуви для больных эпидермофитией
незначительное
58
Наличие исправной установки для очистки фильтров от пыли и контроля их сопротивления, приспособлений для мойки, дезинфекции и сушки полумасок, ухода за обтюраторами
значительное
59
Наличие документов, подтверждающих выдачу комплектов, качество и смену специальной одеждой, специальной обую и других средств индивидуальной и коллективной защиты в соответствии с их полом, ростом и размерам, характеру и условиям выполняемой работы и их смена
значительное
60
Наличие оборудования для контроля химического и радиоактивного загрязнения спецодежды, специальной обуви, средств индивидуальной защиты; ведение отчетного журнала
значительное
61
Наличие на объектах со списочным составом от 50 до 300 человек медицинского пункта, свыше 300 человек - фельдшерского или врачебного здравпункта, а также оздоровительного комплекса, состав и площади которых соответствуют гигиеническим нормативам;
значительное
62
Наличие составленного и согласованного с территориальным подразделением ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения поименного списка лиц подлежащих периодическим медосмотрам
незначительное
63
Наличие медицинских справок по форме 086/у на работающих, прошедших обязательный предварительный медицинский осмотр и признанным пригодными к работе с вредными производственными факторами
грубое
64
Наличие личных медицинских книжек на рабочем месте у декретированных лиц с соблюдением периодичности проведения требуемых видов обязательных медицинских осмотров и лабораторных исследований, а также отметки в ней о допуске к работе;
грубое
65
Наличие разработанного совместно с медицинской организацией, обслуживающей предприятие, или с территориальной медицинской организацией по месту нахождения работодателя и согласованного с территориальным подразделением ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения ежегодного плана мероприятий по оздоровлению выявленных больных, по улучшению условий труда и его выполнение;
значительное
66
Наличие документов, подтверждающих выполнение рекомендаций заключительного акта по результатам проведенного обязательного периодического медицинского осмотра работников занятых на тяжелых работах, во вредных (особо вредных) и (или) опасных условиях труда, согласно поименному списку лиц приложения к заключительному акту
значительное
67
Наличие документов, подтверждающих проведение профилактических прививок работающим при проведении работ на территории населенного пункта, неблагополучного по инфекционным заболеваниям.
значительное
68
Наличие Акта расследования каждого случая острого или хронического профессионального заболевания (отравления)
значительное
69
Наличие "Плана мероприятий по предупреждению профессиональных заболеваний (отравлений) и по улучшению условий труда и санитарно-оздоровительных мероприятиях", разработанного в месячный срок после завершения расследования на основании Акта о несчастном случае на производстве и его выполнение
грубое
70
Наличие мест, либо кабинок, выделенных специально для потребления табачных изделий, изолированных от санитарно-бытовых помещений, оборудованных дверью или аналогичным устройством, пепельницами и (или) специальными урнами для сбора окурков.
грубое
71
Наличие информации в виде надписей и (или) пиктограмм о вреде потребления табачных изделий, о запрещении потребления напитков и еды.
грубое
72
Наличие исправного отопления
значительное
73
Наличие участков для обогрева работающих
значительное
74
Наличие индивидуальных аккумуляторных светильников;
незначительное
75
Наличие освещенности территории карьеров и объектов на его поверхности;
значительное
76
Наличие специально оборудованных помещений для хранения отработавших газоразрядных ламп, а также мастерские для ремонта и очистки светильников;
незначительное
77
Наличие достаточного запаса горячих и холодных напитков для работающих в условиях охлаждающего и нагревающего микроклимата.
Наличие запаса питьевой водой
значительное
78
Наличие исправных и достаточного количества воздушных или воздушно-тепловых завесов
значительное
79
Наличие графика пребывания работающих в зоне воздействия источников теплового излучения и охлаждающего микроклимата, его соблюдение
значительное
80
Наличие утвержденной программы производственного контроля с учетом имеющихся на объекте опасностей (факторов риска), особенностей технологического процесса, его изменений, реальных условий выполнения различных работ, ремонта оборудования, внедрения оздоровительных мероприятий
грубое
81
Наличие документов, подтверждающих полноту и своевременность принятия мер на устранение выявленных нарушений и недопущению возникновения угрозы жизни и здоровью населения
грубое
82
Соблюдение запрета на потребление табачных изделий в общественных местах
грубое
37 Объекты, здания и сооружения производственного назначения
химической промышленности
1
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения (согласования) на объект
грубое
2
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения (согласования) на проект организации и благоустройства СЗЗ
грубое
3
Наличие проездов и проходов с жестким покрытием, отсутствие ям, расползаний, больших изломов, вздутий. Наличие исправного освещения проездов и проходов в ночное время.
значительное
4
Наличие площадок, специально отведенных для хранения сырья, материалов, изделий и оборудования, временного хранения демонтированного оборудования.
значительное
5
Наличие озеленения территорий, свободных от застройки и дорог
незначительное
6
Наличие мест, либо кабинок, выделенных специально для потребления табачных изделий, изолированных от санитарно-бытовых помещений, оборудованных дверью или аналогичным устройством, а также приточно-вытяжной системой вентиляции с механическим побуждением, раздельно от общей вытяжной системы вентиляции и пепельницами и (или) специальными урнами для сбора окурков.
грубое
7
Наличие информации в виде надписей и (или) пиктограмм о вреде потребления табачных изделий, о запрещении потребления напитков и еды.
грубое
8
Наличие на участках приготовления и применения реагентов исправных местных отсосов от аппаратуры обезвреживания промышленных стоков
значительное
9
Наличие исправной системы производственной канализации для сброса смывных вод после очистки растворных чанов и расходных баков, промывки тары из-под реагентов.
значительное
10
Наличие исправных аспирируемых укрытий на фильтр-прессах и вакуум-фильтрах для фильтрации пульпы, содержащей вредные вещества 1 – 3 класса опасности
значительное
11
Наличие исправных автоматических насосов реагентных и дренажных отделений
значительное
12
Наличие исправных приборов контроля и аспирационных систем при обезвреживании веществ 1 и 2 класса опасности
значительное
13
Наличие и использование закрытого транспорта при транспортировке агломерата и возврата
значительное
14
Наличие исправных вытяжных шкафов при просеивании головных проб
значительное
15
Наличие герметичности и исправных местных аспирационных устройств в конструкции оборудования, предназначенного для хранения и переработки бедных фосфорных шламов
значительное
16
Наличие исправной теплоизоляции или охлаждения наружных поверхностей сушильных аппаратов, печей, электрофильтров, газоходов, передельных барабанов баков "коттрельного молока" и другого оборудования, размещаемого в закрытых производственных помещениях и являющегося источником значительных тепловыделений и инфракрасного излучения.
значительное
17
Наличие изоляции токопроводов руднотермических печей, обеспечивающей защиту рабочих от постоянных электромагнитных полей.
значительное
18
Наличие поддонов в емкостях, содержащих фосфор и фосфорный шлам для сбора и отведения фторсодержащих стоков в производственную канализацию или специальные сборники. Наличие графика регулярной очистка поддонов.
значительное
19
Наличие исправных установок для аспирации фосфор- и фторсодержащих газов и сбора производственных сточных вод в комплексе оборудования для гранулирования расплавленных шлаков
значительное
20
Наличие исправного оборудования пыле- и газоподавления, аспирации, очистки отсасываемого воздуха в конструкции фасовочного оборудования
значительное
21
Наличие исправных отсосов пыли в межцеховом и внутрицеховом транспорте сыпучих и пылящих материалов у мест загрузки и выгрузки сырья
значительное
22
Наличие в случае невозможности доведения параметров шума до требований гигиенических нормативов:

1) стационарлық жабдық үшін – ақаусыз дыбыс оқшаулы кабиналардың, процесті қашықтықтан басқарудың болуы;
2) қол аспабы үшін басқа жұмысшыларға шудың ықпалына жол бермейтін жұмыс орындарын орналастыруды көздеу.
елеулі
23
Кептіру барабандарында ақаусыз газ тарту және шаң ұстау жүйелерінің болуы.
елеулі
24
Ақаусыз көтеру көлік құралдарының және 50 килограммнан асатын жабдықты, арматураны, аппаратураны және ауысым желілерін монтаждауға, демонтаждауға және жөндеуге арналған механизмдердің болуы
елеулі
25
Өндірістік және қосалқы үй-жайлардың ақаусыз жылыту жүйелерінің болуы
елеулі
26
Шаңды және буды бір уақытта бөлу желілерінде ақаусыз ылғалды шаң ұстағыштың болуы
елеулі
27
Ұсақтауға, ұнтақтауға, кептіруге, елеуге, өлшеуге, шикізат материалдары құрамдауыштарын араластыруға арналған жабдықтың, дайын шихта мен құрғақ материалдарға арналған таспалы транспортерлердің, аспирациялары бар технологиялық жаппалардың болуы
елеулі
28
Ауа арналарында, газды сору арналарында, тазалау құрылыстарында кезеңдік механикаландырылған тазалауға, шаң мен қоқысты жоюға арналған ақаусыз құрылыстың болуы
елеулі
29
Фосфоритті құрғақ тартуға арналған шарлы диірменнің түсіру саңылауында ақаусыз аспирацияланатын жаппасының болуы
елеулі
30
Табиғи және ақаусыз жасанды жарықтың болуы
өрескел
31
Жұмыс аймағы ауасында зиянды заттар концентрациясының қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігін растайтын зертханалық зерттеу нәтижелері.
өрескел
32
Ауа температурасының қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігін растайтын аспаптық өлшеулер нәтижелері
өрескел
33
Ауаның қатысты ылғалдылығының қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігін растайтын аспаптық өлшеулер нәтижелері
өрескел
34
Ауа қозғалысының қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігін растайтын аспаптық өлшеулер нәтижелері
өрескел
35
Жылумен сәулелену қарқындылығының қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігін растайтын аспаптық өлшеулер нәтижелері.
өрескел
36
Электр магниттік сәулелену параметрлерінің қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігін растайтын аспаптық өлшеулер нәтижелері.
өрескел
37
Шу параметрлерінің қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігін растайтын аспаптық өлшеулер нәтижелері
өрескел
38
Тербеліс параметрлерінің қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігін растайтын аспаптық өлшеулер нәтижелері
өрескел
39
Лазерлік сәулелену параметрлерінің қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігін растайтын аспаптық өлшеулер нәтижелері
өрескел
40
Аэроиондар параметрлерінің қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігін растайтын аспаптық өлшеулер нәтижелері
өрескел
41
Табиғи және жасанды жарық параметрлерінің қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігін растайтын аспаптық өлшеулер нәтижелері.
өрескел
42
Санитариялық-химиялық және бактериологиялық көрсеткіштері бойынша ауыз су сапасының қолданыстағы гигиеналық нормативтеріне сәйкестігін растайтын зертханалық зерттеу нәтижелері
өрескел
43
Ақаусыз ауа немесе ауа-жылу бүркеулерінің және жеткілікті санының болуы
елеулі
44
Жылумен сәулелену көздері ықпал ететін аймақта және салқындатылған микроклиматта жұмысшылардың болу уақыты кестесінің болуы және оның сақталуы
елеусіз
45
Химиялық өзара белсенді реагенттердің немесе бөгде материалдардың бір қойма үй-жайында бірлесіп сақталуына жол бермеу жөніндегі жағдайлардың болмауы және талаптарының сақталуы.
елеулі
46
Қышқылдарды, қатты әсер ететін улы заттарды сақтайтын ыдыстарды тасымалдау, қабылдау, босату жөніндегі нұсқаулықтың болуы
елеусіз
47
Төгілген жағдайда, қышқыл, сондай-ақ атмосфералық жауын- шашын жиналатын шұңқырға түсетін жинайтын лотокқа еңіс орнатылатын еденді құруға қойылатын жағдайлардың болуы және талаптардың сақталуы. Өндірістік кәрізге жібергеннен кейін оны бейтараптандыру процесінің болуы.
елеусіз
48
Қышқылға күйіп қалу қаупі бар орындарында бетті және қолды шаюға арналған шүмектер мен бұрқақтар, сондай-ақ денені көлемді күйік шалғанда жуынуға арналған ағынды суы бар сыйымдылықтар мен себезгілер орнату бойынша жағдайлардың болуы және талаптардың сақталуы.
елеулі
49
Төгілген сұйықтықтың гидростатикалық қысымына есептелген топырақ үйінділерімен (қабырғамен) тұтастай қоршауға алынатын аммиакты су қоймасына арналған жағдайлардың болуы және талаптардың сақталуы.
елеусіз
50
Аммиакты селитра 2500 тоннадан (бұдан әрі – тн) аспайтын қаптарға салынған селитраны сақтауға есептелген бір қабатты қойма ғимараттарында сақтауға қойылатын жағдайлардың болуы және талаптардың сақталуы.
елеулі
51
Суға берік аммиакты селитра әрқайсысының сыйымдылығы 500 тн аспайтын қойма үй-жайларына бөлінген сыйымдылығы 1500 тн аспайтын бір қабатты қойма ғимараттарында сақтауға қойылатын жағдайлардың болуы және талаптардың сақталуы.
елеулі
52
Аммиакты селитра қоймаларында ақаусыз ауа жылыту жүйесінің болуы.
елеулі
53
Натрий, калий, кальций, магний карбонаттары мен гидрокарбонаттарының қаптарда сақталуына қойылатын талаптарды сақтау. Қойма сыйымдылығы 1500 тн аспауы тиіс.
елеулі
54
Цианды тұздарды сақтауға арналған үй-жайларда цианды тұздардан босатылған ыдыстарды залалсыздандыруға арналған қондырғының болуы. Реагент ерітінділерін дайындауға арналған үй-жайларда суық және ыстық су беретін педалмен басқарылатын қол жуғыштардың, ауа сүлгілерінің, арнайы киім мен газқағарларды сақтауға арналған шкафтардың, желдету қондырғылары мен жасанды жарықты қосуға арналған құрылғылардың болуы.
елеулі
55
Хлорлы әкті және езілген әкті, қышқыл тұзын сақтауға арналған жеке үй-жайлардың болуы. Бір үй-жайда құрғақ және сұйық флотореагенттердің сақталуына жол бермеу. Уытты емес сусымалы флотореагенттерді үйіп сақтауға арналған үй-жайларда бөліктердің болуы. Аталған реагенттерді қоймадан тыс жерде сақтауға жол бермеу.
елеулі
56
Флотореагенттерді ұнтақтайтын және ұсақтайтын жабдықта, сондай-ақ дайындауға және сақтауға арналған барлық ыдыстарда аспирацияланатын жабындардың болуы.
елеулі
57
Қойма ғимараттары габариттерінде орналасатын тұрмыстық үй-жайларда қатты әсер ететін улы заттарды сақтау және бөлшектеу (құю) үй-жайларынан оқшаулауды көздеу және жеке тамбур арқылы жеке кіру есігінің болуы.
елеулі
58
Қатты әсер ететін уытты заттарды сақтауға, құюға арналған қойма үй-жайларының қабырғаларын, төбелерін және ішкі құрылыстарын өңдеу үшін қатты әсер ететін уытты заттардың химиялық әсерінен қорғауға қабілеті бар және өз беттеріне шаң мен буды сіңірмейтін, үсті жуылатын, жеңіл тазартылатын материалдардың болуы.
елеулі
59
Кіре-беріс есікте желдеткіш қондырғыларының шығыс қоймасына кірерден 15 мин бұрын қосылуы туралы ескерту плакатының болуы. Ол жөнінде кіретін есікке ескерту плакаты ілінеді. Бұл қондырғылардың іске қосу құрылғылары кіретін есіктің тыс жағында орналасуын көздеу.
елеулі
60
Қатты әсер ететін уытты заттардың барлық базисті және шығыс қоймаларында уларды залалсыздандыруға арналған құралдармен, жеке қорғану құралдарымен, алғашқы көмек көрсетуге арналған дәрі қобдишасымен және байланыс құралдарымен жеткілікті көлемде қамтамасыз етілуі.
елеулі
61
Тәулік бойғы жұмыстарды өндірумен реагенттерді төгу орындарында жарықтың болуы.
елеулі
62
Тасымалданатын жүктің қауіптілік сыныбына байланысты қауіпті жүктерді тасымалдау үшін қолданылатын көлік құралдарының болуы: теріге және көзге арналған жеке қорғану құралдарымен (резеңке етіктермен, резеңке қолғаптармен, резеңкеленген алжапқыштармен, қышқылдан қорғағыш зат сіңірілген костюммен, қорғаныш көзілдірігімен, газтұтқышпен);
алғашқы көмек көрсету медициналық қобдишасымен; радиоактивті заттарды тасымалдау кезінде – қосымша: респираторлар, төрт радиациялық қауіптілік белгісімен және таза шүберек салынған пластик пакеттермен жабдықталады.
елеулі
63
Қауіпті жүктерді тасымалдаушы көлік құралдарын басқаруға жіберілген жүргізушілерде медициналық қарап тексеруден өту туралы құжаттаманың болуы, медициналық куәландыруды қоспағанда.
өрескел
64
Санитариялық-тұрмыстық үй-жайлардың болуы және объектінің қуаттылығына, еңбек процестерінің сипатына және зиянды өндірістік факторлардың болуына, сондай-ақ жұмыста ауысымдық үзіліс уақыты ішінде ең жоғары жүктеме кезінде оның рұқсат беру мүмкіндігіне байланысты үй-жайлар ауданына қарай құрамының және жабдықтарының сәйкестігі (жылыту және демалыс бөлмелері, гардероб, душ кабиналары, дәретханалар, жуыну бөлмелері, ауыз сумен қамтамасыз ету, кептіру, шаңсыздандыру және арнайы киімді сақтау құрылғылары)
өрескел
65
Санитариялық-тұрмыстық үй-жайларда ақаусыз және орталықтандырылған жүйелерге қосылған жылыту, кәріз жүйелерінің болуы. Орталықтандырылған ыстық сумен қамтамасыз ету жүйесі болмаған кезде үзіліссіз жұмыс істейтін ақаусыз су қыздырғыштарының болуы, ал кәріздендірілмеген және жартылай кәріздендірілген елді мекендерде ағындарды жинау жүйесінің жергілікті және шығару жүйесінің болуы;
өрескел
66
Душ, жуыну үй-жайларында, гардеробта, дәретханаларда, арнайы киімді сақтауға арналған үй-жайларда ақаусыз жабдықтың болуы және қабырғалар мен едендердің сәйкестігі
елеулі
67
Ақаусыз кептіргіштердің және арнайы киімге және аяқ-киімге арналған шаңсыздандыру құрылғыларының болуы, гардеробта жеке және арнайы киімді бөлек сақтауға арналған жағдайларды сақтау
елеулі
68
Жинақталған алғашқы медициналық көмек көрсету дәрі қобдишаларының болуы, қолдану нұсқаулығы бар дезактивтендіретін құралдар қорының болуы
елеусіз
69
Киімнің ластануымен байланысты, сондай-ақ 1 және 2 класстағы қауіпті заттарды қолданумен байланысты өндірістік процестерде санөткізгіш типіндегі гардеробтармен бірге душтардың болуы
елеулі
70
Душ алдындағы бөлмеде әрбір пайдаланудан кейін сандалиді дезинфекциялауға арналған шағын ванналардың, сондай-ақ формалин ерітіндісіне арналған шағын ванналардың болуы
елеусіз
71
Эпидермофитиямен ауыратын адамдар үшін жұмыс аяқ киімін күнделікті дезинфекциялайтын және кептіретін арнайы бөлмемен жабдықталуы
елеусіз
72
Сүзгіні шаңнан тазартатын және оның қарсылығын бақылайтын, жууға, жартылай маскаларды дезинфекциялауға және кептіруге, обтюраторды күтуге арналған құрылғылардың болуы.
елеулі
73
Жынысына, бойына және мөлшеріне, орындайтын жұмыс сипаты мен жағдайларына сәйкес арнайы киім, арнайы аяқ-киім және басқа жеке және ұжымдық қорғаныс заттары жинағын беру, сапасы мен ауыстыруын растайтын құжаттардың болуы
өрескел
74
Арнайы киімнің, арнайы аяқ-киімнің, жеке қорғану құралдарының химиялық және радиоактивті ластануын бақылауға арналған жабдықтың болуы; есептік журналды жүргізу
елеулі
75
Тізімдік құрамы 50-ден 300 адамға дейін объектілерде медициналық пунктінің болуы, тізімдік құрамы 300 адамнан асатын объектілерде фельдшерлік немесе дәрігерлік сауықтыру пунктерінің, сауықтыру кешенінің болуы ;
елеулі
76
Құрастырылған және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның ведомство бөлімшесімен келісілген кезеңдік медициналық қарап тексерулерге жататын тұлғалар тізімінің болуы
елеусіз
77
Міндетті алдын ала медициналық қарап тексеруден өткен және зиянды өндірістік факторлармен жұмыс жасауға жарамды деп танылған жұмыскерлерде 086/у нысаны бойынша медициналық анықтаманың болуы
өрескел
78
Міндетті медициналық қарап тексерулердің және зертханалық зерттеулердің талап етілетін түрлерін жүргізу кезеңділігн сақтаумен декреттелген тұлғаларда жұмыс орнында медициналық кітапшалардың, сондай-ақ онда жұмысқа рұқсат туралы белгісінің болуы
өрескел
79
Кәсіпорынға қызмет көрсететін медициналық ұйыммен немесе жұмыс берушінің орналасқан жері бойынша аумақтық медициналық ұйыммен бірлесіп әзірленген және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның ведомство бөлімшесімен келісілген анықталған науқастарды сауықтыру, еңбек жағдайын жақсарту жөніндегі жыл сайынғы іс-шаралар жоспарының болуы
елеулі
80
Ауыр, зиянды (аса зиянды) және (немесе) қауіпті еңбек жағдайларында жұмыс істейтін тізімге сәйкес қызметкерлерге жүргізілген міндетті кезеңдік медициналық қарап тексеру нәтижелері бойынша қорытынды актінің ұсынымдарын орындауды растайтын құжаттардың, қорытынды актіге қосымшаның болуы
елеулі
81
Инфекциялық сырқаттанушылық бойынша қолайсыз елді мекен аумағында жұмыстарды жүргізу кезінде жұмыскерлерге алдын алу екпелерін жүргізуді растайтын құжаттардың болуы
елеулі
82
Әрбір жіті немесе созылмалы кәсіби сырқаттанушылық (улану) жағдайына зерттеу актісінің болуы
елеулі
83
Өндірістегі жазатайым оқиға туралы акті негізінде зерттеу аяқталған соң бір ай ішінде әзірленген "Кәсіби ауруларды (улануларды) ескерту және еңбек жағдайларын жақсарту және санитариялық-сауықтыру іс-шаралары жөніндегі іс-шаралар жоспарының" болуы және оның орындалуы
өрескел
84
ИСК жұмыс жасау тәртібін регламенттейтін нормативтік-басқарушы құжаттардың болуы және сәйкестігі және радиациялық қауіпсіздікті сақтау:

1) для стационарного оборудования – исправных звукоизолированных кабин, исправное дистанционное управление процессом;
2) для ручного инструмента размещение рабочих мест, исключающее воздействие шума на других рабочих.
значительное
23
Наличие в сушильных барабанах исправных систем вытяжки газов и улавливания пыли.
значительное
24
Наличие исправных подъемно-транспортных средств и механизмов для монтажа, демонтажа и ремонта оборудования, арматуры, аппаратуры и сменных узлов массой более 50 килограмм
значительное
25
Наличие исправных систем отопления производственных и вспомогательных помещений
значительное
26
Наличие исправного мокрого пылеуловителя в узлах одновременного выделения пыли и пара
значительное
27
Наличие над оборудованием для дробления, помола, сушки, просеивания, взвешивания, смешения компонентов сырьевых материалов, готовой шихты и ленточные транспортеры для сухих материалов исправных технологических укрытий, имеющих аспирацию с очисткой удаляемого воздуха.
значительное
28
Наличие исправных устройств для периодической механизированной очистки, удаления пыли и шлама в воздуховодах, каналах отсосов газа, очистных устройствах
значительное
29
Наличие исправных аспирируемых укрытий в разгрузочном отверстии шаровых мельниц для сухого помола фосфорита
значительное
30
Наличие естественного и исправного искусственного освещения.
грубое
31
Результаты лабораторных исследований, подтверждающих соответствие концентрации вредных веществ воздухе рабочей зоны действующим гигиеническим нормативам.
грубое
32
Результаты инструментальных замеров, подтверждающих соответствие температуры воздуха действующим гигиеническим нормативам.
грубое
33
Результаты инструментальных замеров, подтверждающих соответствие относительной влажности воздуха действующим гигиеническим нормативам.
грубое
34
Результаты инструментальных замеров, подтверждающих соответствие подвижности воздуха действующим гигиеническим нормативам.
грубое
35
Результаты инструментальных замеров, подтверждающих соответствие интенсивности теплового облучения действующим гигиеническим нормативам.
грубое
36
Результаты инструментальных замеров, подтверждающих соответствие параметров электромагнитного излучения действующим гигиеническим нормативам.
грубое
37
Результаты инструментальных замеров, подтверждающих соответствие параметров шума действующим гигиеническим нормативам.
грубое
38
Результаты инструментальных замеров, подтверждающих соответствие параметров вибрации действующим гигиеническим нормативам.
грубое
39
Результаты инструментальных замеров, подтверждающих соответствие лазерного излучения действующим гигиеническим нормативам.
грубое
40
Результаты инструментальных замеров, подтверждающих соответствие аэроионов действующим гигиеническим нормативам.
грубое
41
Результаты инструментальных замеров, подтверждающих соответствие естественной и искусственной освещенности действующим гигиеническим нормативам.
грубое
42
Результаты лабораторных исследований, подтверждающих соответствие качества питьевой воды действующим гигиеническим нормативам по санитарно-химическим и бактериологическим показателям
грубое
43
Наличие исправных и достаточного количества воздушных или воздушно-тепловых завесов
значительное
44
Наличие графика пребывания работающих в зоне воздействия источников теплового излучения и охлаждающего микроклимата, его соблюдение
незначительное
45
Наличие условий и соблюдение требований по недопущению совместного хранения в одном складском помещении химически взаимно активных реагентов или посторонних материалов.
значительное
46
Наличие инструкции по перевозке, приемке, опорожнению тары хранению кислот, СДЯВ
незначительное
47
Наличие условий и соблюдение требований к устройству пола поддона, который оборудуется с уклоном к сборному лотку, по которому кислота, в случае пролива, а также, атмосферные осадки поступают в сборный приямок. Наличие процесса нейтрализации перед спуском ее в производственную канализацию.
незначительное
48
Наличие условий и соблюдение требований по установке на местах, где существует опасность получения ожогов кислотой, кранов и фонтанчиков для промывки лица и рук, а также емкости с проточной водой и души для промывки тела с обширными участками ожога.
значительное
49
Наличие оградительного сплошного земляного вала (стены), рассчитанным на гидростатическое давление разлившейся жидкости.
незначительное
50
Наличие условий и соблюдение требований для хранения аммиачной селитры в одноэтажных складских зданиях из расчета хранения не более 2500 тонн (далее – тн) селитры в мешках.
значительное
51
Наличие условий и соблюдение требований для хранения водоустойчивой аммиачной селитры в одноэтажных складских зданиях вместимостью не более 1500 тн, разделенных на складские помещения вместимостью не более 500 тн каждое.
значительное
52
Наличие в складах аммиачной селитры исправной системы воздушного отопления.
значительное
53
Наличие инструкции по хранению карбонатов и гидрокарбонатов натрия, калия, кальция, магния. Соблюдение требований к емкости складов, объем которых не должен превышать 1500 тн.
значительное
54
Наличие в помещениях для хранения цианистых солей установки для обеззараживания тары, освобожденной от цианистых солей. Наличие в помещениях для приготовления растворов реагентов умывальников с педальным управлением подачи холодной и горячей воды, воздушных полотенец, шкафов для хранения спецодежды и противогазов, устройств для включения вентиляционных установок и искусственного освещения.
значительное
55
Наличие отдельных помещений для хранения хлорной извести, негашеной извести и цианистых солей. Соблюдение требований по недопущению хранения в одном помещении сухих и жидких флотореагентов. Наличие отсеков в помещениях для хранения нетоксичных сыпучих флотореагентов навалом. Соблюдение требований по недопущению хранения указанных флотореагентов вне закрома.
значительное
56
Наличие исправных аспирируемых укрытий в оборудовании для дробления и измельчения флотореагентов, а также всех емкостей для хранения и приготовления.
значительное
57
Наличие в бытовых помещениях, размещаемых в габаритах складских зданий, изоляции от помещений для хранения и расфасовки (розлива) сильнодействующих ядовитых веществ и наличие самостоятельного входа через отдельный тамбур.
значительное
58
Наличие и использование для отделки стен, потолков и внутренних конструкций складских помещений для хранения, расфасовки и розлива сильнодействующих ядовитых веществ материалов, способных защищать конструкции от химических воздействий сильнодействующих ядовитых веществ, не накапливающих на своей поверхности или не сорбирующих пыль и пары и допускающих легкую очистку и мытье поверхностей.
значительное
59
Наличие на входной двери вывешенного предупредительного плаката о включении вентиляционных установок за 15 минут до входа в расходный склад. Наличие пускового устройства этих установок снаружи возле входной двери.
значительное
60
Наличие во всех базисных и расходных складах сильнодействующих ядовитых веществ в достаточном количестве средств для обезвреживания ядов, средств индивидуальной защиты, аптечки для оказания первой помощи и средств связи.
значительное
61
Наличие освещения в местах слива реагентов с производством круглосуточных работ.
значительное
62
Наличие в транспортных средствах, используемых для перевозки опасных грузов, в зависимости от класса опасности перевозимого груза: средств индивидуальной защиты кожи и глаз (резиновые сапоги, резиновые перчатки, прорезиненный фартук, костюм с кислотозащитной пропиткой, очки защитные, противогаз); медицинской аптечки первой помощи; при перевозке радиоактивных веществ – дополнительно: респираторы, четыре предупредительных знака радиационной опасности и пластиковый пакет с чистой ветошью.
значительное
63
Наличие документации по прохождению медицинского осмотра у водителей, допущенных к управлению транспортными средствами, транспортирующими опасные грузы, за исключением предсменных медосвидетельствований
грубое
64
Наличие и соответствие состава и оборудования санитарно-бытовых помещений (комнаты обогрева и отдыха, гардеробные, душевые кабины, туалеты, умывальные, устройства питьевого водоснабжения, сушки, обеспыливания и хранения специальной одежды) в зависимости от мощности объекта, характера трудовых процессов и наличия вредных производственных факторов, а также площади помещений от его пропускной способности при максимальной загрузке за время сменного перерыва в работе;
грубое
65
Наличие в санитарно-бытовых помещениях исправных систем и подключенных к централизованным либо местным системам холодного и горячего водоснабжения отопления, канализации; наличие исправных водонагревателей непрерывного действия при отсутствии центрального горячего водоснабжения, а в неканализованных и частично канализованных населенных пунктах наличие местной и вывозной системы сбора стоков;
грубое
66
Наличие исправного оборудования и соответствие отделки стен и полов в душевых, умывальных, гардеробных, туалетах, помещениях для хранения специальной одежды
значительное
67
Наличие исправных сушилок и устройств обеспыливания для специальной одежды и обуви, соблюдение в гардеробных условий для раздельного хранения личной и специальной одежды
значительное
68
Наличие укомплектованных аптечек первой помощи, наличие запаса дезактивирующих средств с инструкциями по применению
незначительное
69
Наличие душевых вместе с гардеробными по типу санпропускника на производственных процессах, связанных с загрязнением одежды, а также с применением веществ 1 и 2 классов опасности
значительное
70
Наличие в преддушевых ванночек для дезинфекции сандалий после каждого их употребления, а также ванночек для раствора формалина.
незначительное
71
Наличие специального помещения для ежедневной дезинфекции и просушивания рабочей обуви для больных эпидермофитией
незначительное
72
Наличие исправной установки для очистки фильтров от пыли и контроля их сопротивления, приспособлений для мойки, дезинфекции и сушки полумасок, ухода за обтюраторами
значительное
73
Наличие документов, подтверждающих выдачу комплектов, качество и смену специальной одеждой, специальной обую и других средств индивидуальной и коллективной защиты в соответствии с их полом, ростом и размерам, характеру и условиям выполняемой работы и их смена
грубое
74
Наличие оборудования для контроля химического и радиоактивного загрязнения спецодежды, специальной обуви, средств индивидуальной защиты; ведение отчетного журнала
значительное
75
Наличие на объектах со списочным составом от 50 до 300 человек медицинского пункта, свыше 300 человек - фельдшерского или врачебного здравпункта, а также оздоровительного комплекса, состав и площади которых соответствуют гигиеническим нормативам;
значительное
76
Наличие составленного и согласованного с территориальным подразделением ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения поименного списка лиц подлежащих периодическим медосмотрам
незначительное
77
Наличие медицинских справок по форме 086/у на работающих, прошедших обязательный предварительный медицинский осмотр и признанным пригодными к работе с вредными производственными факторами
грубое
78
Наличие личных медицинских книжек на рабочем месте у декретированных лиц с соблюдением периодичности проведения требуемых видов обязательных медицинских осмотров и лабораторных исследований, а также отметки в ней о допуске к работе;
грубое
79
Наличие разработанного совместно с медицинской организацией, обслуживающей предприятие, или с территориальной медицинской организацией по месту нахождения работодателя и согласованного с территориальным подразделением ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения ежегодного плана мероприятий по оздоровлению выявленных больных, по улучшению условий труда и его выполнение;
значительное
80
Наличие документов, подтверждающих выполнение рекомендаций заключительного акта по результатам проведенного обязательного периодического медицинского осмотра работников занятых на тяжелых работах, во вредных (особо вредных) и (или) опасных условиях труда, согласно поименному списку лиц приложения к заключительному акту
значительное
81
Наличие документов, подтверждающих проведение профилактических прививок работающим при проведении работ на территории населенного пункта, неблагополучного по инфекционным заболеваниям.
значительное
82
Наличие Акта расследования каждого случая острого или хронического профессионального заболевания (отравления)
значительное
83
Наличие "Плана мероприятий по предупреждению профессиональных заболеваний (отравлений) и по улучшению условий труда и санитарно-оздоровительных мероприятиях", разработанного в месячный срок после завершения расследования на основании Акта о несчастном случае на производстве и его выполнение
грубое
84
Наличие и соответствие нормативно-распорядительных документов, регламентирующих порядок обращения с источником ионизирующего излучения (далее - ИИИ) и соблюдению радиационной безопасности на участках, использующих оборудование и приборы с ИИИ:

2) персоналдың тиісті алдын ала және мерзімдік медициналық қарап тексеруден өтуін растайтын құжаттардың болуы;
3) журналда тіркеумен радиациялық қауіпсіздік бойынша нұсқаулықты жүргізу;
4) жеке дозиметрлерді көздеу және қолдану;
5) персоналдың ақаусыз жылжымалы және жеке радиациялық қорғаныш құралдарының болуы;
6) туындаған апат туралы шұғыл хабарлау жүйесінің болуы.
өрескел
90
Объектідегі қауіптерді (тәуекел факторлары), технологиялық процесс ерекшеліктерін, оның өзгеруін, әр түрлі жұмыстарды орындаудың, жабдықты жөндеудің, сауықтыру іс-шараларын енгізудің нақты шарттарын ескерумен бекітілген өндірістік бақылау бағдарламасының болуы
өрескел
91
Анықталған бұзушылықтарды жоюға және халықтың өмірі мен денсаулығына қауіптің туындауына жол бермеуге бағытталған шараларды қолданудың уақытылығы мен толықтығын растайтын құжаттардың болуы
өрескел
92
Қоғамдық орындарда темекі бұйымдарын тұтынуға тыйымды сақтау
өрескел
38
Түрлі-түсті металлургия және тау-кен өнеркәсібінің өндірістік мақсатындағы объектілері, ғимараттары мен құрылыстары
1
Объектіге санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының (келісімнің) болуы.
өрескел
2
Абаттандыру жобасына және кәсіпорынның қауіптілік классына сәйкес құрылыстан және жолдардан бос СҚА аумағын абаттандыру және жасылдандырудың болуы (орындалған жұмыс актілері)
өрескел
3
Тау кен өнеркәсібі кәсіпорындарының алаңдарында абаттандырудың болуы.
елеусіз
4
Өндірістік үй-жайларды тазалау кестесінің болуы және сақталуы, санитариялық күтіп ұсталуын сақтау
елеусіз
5
Кәсіпорындарда санитариялық зертханаларға кенді және кенсіз пайдалы қазбаларды шығару және байыту бойынша санитариялық-эпидемиологиялық нормалаудың мемлекеттік жүйесі құжаттарының болуы және оған сәйкестігі.
өрескел
6
Жер асты сумен қамтамасыз ету көзіне санитариялық қорғау аймағының болуы және сақталуы
өрескел
7
Қауіптілігі 1 және 2 сыныпты және радиоактивті заттары бар шикізат материалдарын қайта өңдеу жүргізілетін ғимараттар және құрылыстардың, сондай-ақ май мен мазутты сақтау қоймаларының өндірістік кәрізге ағызуға арналған еңіс қабаттардың болуы.
елеусіз
8
Жаңадан салынып жатқан ғимараттарының алюминийді электролиздеу және тазарту корпустарында ауаның табиғи ағыны төменнен электролизерлердің ұзындығы бойымен корпустың барлық ұзындығы бойынша табиғи ауа ағысының болуы.
елеулі
9
Анағұрлым артық жылумен сипатталатын үй-жайлардың жабындарында сөнбейтін аэрациялық фонарлардың немесе шахталардың болуы.
елеусіз
10
Фторлы қосындылар бөлетін өндірістік үй-жайлардағы және фторлы өндіріске жақын орналасқан басқа цехтардағы жарық ойықтарын бітеу үшін фтордың әсеріне берік мөлдір материалдардың болуы және қолданылуы.
елеусіз
11
Көп мөлшерде жылу және зиянды заттар бөлетін электродтық масса өндіруде, қара никель өндіруде балқыту бөлімдері көп қабатты бөлімдердің жабындарында ашық саңылаулар болған жағдайда әрбір қабаттың бөлек желдетілуінің болуы.
елеусіз
12
Жұмыс орындарында сынап булары концентрациясына зертханалық зерттеулер нәтижелерінің қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігі.
өрескел
13
Қызмет көрсететін персонал үнемі болатын (өндірістік үй-жайлардағы) қызмет көрсететін персоналдың жұмысы үшін нормаланған (шуды басу, бапталған немесе таза ауа беру) жағдайды қамтамасыз ететін қондырғылармен жабдықталған үй-жайларда оқшауланған немесе арнайы кабинеттерде жабдықтарды қашықтықтан бақылау және басқару пульттерінің болуы
елеулі
14
Өндірістік және қосалқы үй-жайларда жылытудың болуы.
елеулі
15
"Ылғалды" бөлу жұмыстары жүргізілетін ғимараттарда жылдың салқын мезгілінде сыртқы ауаның қысқы есепті температурасына және қақпаның ашылу ұзақтығына қарамастан, бес есе көлемде жылытылған ауа жіберетін тамбурлардың болуы
елеусіз
16
Цехтар үй-жайларынан ауаны алу кезінде оның көлемі қыс мезгіліндегі сырттан келетін жылытылған ауаның толтырылатын ұйымдастырылған ағынының болуы.
елеусіз
17
Сүзгі-престердің рамалы сүзгілерінен ерітінділерді ағызуға арналған науалар астында жергілікті сыртқа шығару желдеткіші бар қайырмалы қақпақтардың болуы.
елеусіз
18
Бу мен шаң бір мезгілде шығатын тораптарда әрбір жаппа үшін ылғалды шаң тұтқыштың болуы.
елеулі
19
Ұсақтауға, ұнтақтауға, кептіруге, елеуге, өлшеуге, шикізат материалдары құрамдауыштарын араластыруға арналған жабдық, дайын шихта мен құрғақ материалдарға арналған таспалы транспортерлер, сүзгілер, ыдыстардағы балқытылған металдарды суландыру аймақтары, тостағанды суытқыштар, барабан-сөндіргіштер, ылғал шығару көздері, штейн және шлак науалары, таспалы тесіктер, ожаулар, миксерлердің шығарылатын ауаны тазалаушы аспирациялары бар технологиялық жаппалардың болуы. Табақтық, лотоктық, барабандық, шнектік және басқа қуаттандырғыштар технологиялық жабдықтардың аспирациялық жүйелерінің ауа жолымен біріктірілген (тиеу жолдары арқылы) жаппалардың болуы.
елеулі
20
Ауа жолдары, газ сорғыш өзектер, пеш көмейлері және тазарту құрылғыларында шаңды және шламды механикалық жолмен кезеңді шығаруға және тазалауға арналған құралдардың болуы
елеулі
21
Қайта өңделетін алюминийді өндіруде шикізатты кептіру қондырғыларындағы түсіру және тиеу орындары, жаңқа, шлак және басқа да сусымалы материалдарды түсіру орындары, пеш тигельдері мен құюшы ожауларды жөндейтін стендтер, шлактарды қабылдау және сақтау алаңдары, кремний ұсақтаушы тораптар, шағылыстыру және электрлі индукциялық пештердің технологиялық ойықтары, құйғыш машиналар жергілікті сорғылардың болуы.
елеулі
22
Кюбельмен бірге файнштейнді құрғақ үгіту домалақ диірмендерінің түсіру тесігі конвертерлердің бұрылуы кезінде іске қосылатын аспирациялық жаппалардың болуы. Автоклавты процестерде флотомашиналарға, сыныптауыштарға, сүзгі-престерге, електерге ауа сорғылары бар жабындардың болуы.
елеулі
23
Карбонильді тәсілмен никель алу және кобальт өндірісінде ақаусыз балқыту ваннасы үстінде жапсарлас орнатылған жаппалардың болуы.
елеулі
24
Молибден және вольфрам өндірісінде электрмагниттік елеу кезінде кендерді шұңқырларға салу, күйдірілген кендерді түсіру, біріктірілген кендерді пештерден шығару, ұнтақ тәріздес материалдарды елеу және ыдыстарға салу орындары, сондай-ақ буландырғыш күбілер үстінде тиімді сыртқа шығару желдеткіштері бар жаппалардың болуы.
елеулі
25
Амальгамациялық бөлімдердегі сыртқа шығару жүйелерінің ауа жолдарының сынап буының сіңуіне жол бермейтін жабындарының болуы. Амальгамациялық диірмендер мен олардың подшлюзниктері механикалық сорғылары бар сыртқа шығару шкафтары үлгісіндегі жабындарының болуы.
елеулі
26
Құрамында қауіптілігі 1-3 сыныпты зиянды заттар бар қойыртпақтарды сүзуге арналған сүзгі-престер мен вакуум-сүзгілер аспиряциялық жаппалардың болуы.
елеулі
27
Реагент және дренаж бөлімшелерінің сорғыларын іске қосудың автоматты болуы.
елеулі
28
Қауіптілігі 1 және 2 сыныпты заттарды залалсыздандыру аспирациямен, бақылау және қашықтықтан басқару құралдарымен жабдықталған герметикаланған жабдықтардың болуы.
елеулі
29
Ыстық агломераттарды суыту және ылғалдау және қайтару ылғалдандыру үшін берілетін суды автоматты түрде реттеуші арнайы құрылғылардың болуы.
елеусіз
30
Агломератты тасымалдау және кері қайтаруға арналған жабық көліктің болуы.
елеусіз
31
Конвертерлерде шаң жібермейтін тыстармен және металл қалдықтарын механикаландырылған жинау және шығаруға арналған құрылғылардың болуы.
елеусіз
32
Өздігінен жүретін машиналардың ауа баптау және ауаны зиянды химиялық заттардан тазартатын құрылғылармен жабдықталған жабық кабиналарының болуы. Дизельді және карбюраторлы қозғалтқыштармен жүретін машиналар шығатын газдарды залалсыздандыру құрылғыларының болуы.
елеулі
33
Мырыш өндірісінде мырыш тұқылдарын сілтіден айыру және қойыртпақты қоюландыру процестерін қашықтықтан басқарудың ақаусыз болуы.
елеусіз
34
Троллейкарщиктің жұмыс орнында жылумен сәулеленуден қорғаныс экранының болуы.
елеулі
35
Коммуникациялардың бітеулігіне жүйелі бақылауды жүргізуді растайтын құжаттардың болуы.
елеулі
36
Карбонильді әдіспен таза никель өндірісінде: сыртқа шығару шкафтарының болуы және оларда никель карбонилімен зертханалық жағдайларда жүргізілетін барлық жұмыстарды жүргізу, оның ішінде сынамаларды сақтау; өндірісте қолданылатын барлық материалдарды тиеуге және түсіруге байланысты процестер никель ұнтақтарымен жасалатын операцияларды механикаландырудың болуы.
елеусіз
37
Циан қорытпасын ерітуге арналған күбілер, агитаторлар, алтынсызданған және айналмалы ерітінділердің (сүзгі рамкалармен жабдықталған ағартушы күбілерден басқа) күбілерінде, цианды қорытпалардың дискілі (шөмішті) қоректендіргіштерінде жабылатын жапқыштарының болуы.
елеулі
38
Құрамында алтын бар өнімдерді өңдеу пештерінің механикалық сыртқа шығару және термо оқшаулауы бар сыртқа шығару шкафтары пішіміндегі жаппаларының, шудан және электр доғасының жарық сәулесінен қорғайтын электрлі доғалы пештердің болуы.
елеулі
39
Тұндырушы электролизерлер (қайта тұндырушы) газ сорғышы бар кабина үлгісіндегі жаппаның болуы
елеулі
40
Адамдарды түсіруге және көтеруге арналған шахталардың бағандарында киімге су тамшылаудан және су болудан жұмысшыларды қорғау үшін шахталық суды жинауға және бұруға арналған арнайы бөгеттердің болуы. Жұмысшылар жүретін қазбаларда су тамшылау болған кезде, сондай–ақ үнемі су тамшылайтын жұмыс орындарында (жұмыс орнының қазбалардағы өтпелі жерлердегі жұмыс орындарын қоспағанда), шатыр немесе маңдайша тәріздес қорғау құрылыстарының болуы.
елеусіз
41
Адамдарды түсіруге және көтеруге арналған барлық әрекеттегі алаңдарда және шахта бағандарының үстінде, сондай-ақ кеніш көлігіне адамдарды отырғызудың тұрақты пункттерде және одан шығатын жерде жұмысшыларға арналған күту камераларының болуы. Оларда стационарлы жарықтандырудың, желдеткіштің жылытатын және салқындататын құрылғылардың, сондай-ақ орындықтардың болуы. Күту камераларындағы ауа температурасы +19 0С төмен және +25 0С жоғары болмауы керек. Күту камерасының алаңы әр күтушіге 0,5 шаршы метр есебімен (бұдан әрі – ш.м) айқындалады. Орындар саны осы алаңдағы ауысымда жұмыс жасайтын адамдардың кемінде жартысын камерада орналастыруды қамтамасыз етеді.
елеулі
42
Бағанды, конвейерлердің көлік операторлары, бөлшектегіш пен төңкергіштердің жұмыс орындарында жұмысшыларды қолайсыз өндірістік факторлардан қорғау үшін арнайы камералардың (кабина) орнатылады.
елеулі
43
Жерасты қазбаларында стационарлы немесе жылжымалы қоқысқа арналған жәшіктердің болуы, оларға ішкі және сыртқы жақтарын дезинфекциялаумен күнделікті өңдеуді жүргізу.
елеусіз
44
Ассенизациялық вагонеткалардың коррозияға қарсы жабынының және автоматты түрде ашылатын, жабылатын люгының болуы. Ассенизациялық вагонеткаларды жер бетінде орналасқан құю пунктінде босату, жуу және дезинфекциялау жүргізу.
елеусіз
45
ИСК жұмыс жасау тәртібін регламенттейтін нормативтік-басқарушы құжаттардың болуы және сәйкестігі және радиациялық қауіпсіздікті сақтау:

2) наличие документов, подтверждающих прохождение персоналом соответствующего предварительного и периодического медицинского осмотра;
3) проведение инструктажа по радиационной безопасности с регистрацией в журнале;
4) наличие и использование персональных дозиметров;
5) наличие и соответствие передвижных и индивидуальных средств радиационной защиты персонала;
6) наличие системы экстренного оповещения о возникшей аварии.
грубое
90
Наличие утвержденной программы производственного контроля с учетом имеющихся на объекте опасностей (факторов риска), особенностей технологического процесса, его изменений, реальных условий выполнения различных работ, ремонта оборудования, внедрения оздоровительных мероприятий
грубое
91
Наличие документов, подтверждающих полноту и своевременность принятия мер на устранение выявленных нарушений и недопущению возникновения угрозы жизни и здоровью населения
грубое
92
Соблюдение запрета на потребление табачных изделий в общественных местах
грубое
38 Объекты, здания и сооружения производственного назначения цветной металлургии и горнодобывающей промышленности
1
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения (согласования) на объект
грубое
2
Наличие благоустройства и озеленения свободной от застройки и дорог территории СЗЗ в соответствии с проектом благоустройства и классом опасности предприятия (акты выполненных работ)
грубое
3
Наличие благоустройства площадок предприятий горнодобывающей промышленности.
незначительное
4
Наличие и соблюдение графика уборки производственных помещений, соблюдение санитарного содержания.
незначительное
5
Наличие документов государственной системы санитарно-эпидемиологического нормирования на санитарные лаборатории на предприятиях по добыче и обогащению рудных, нерудных полезных ископаемых и им соответствие.
грубое
6
Наличие и соблюдение зоны санитарной охраны для подземного источника водоснабжения
грубое
7
Наличие отмостков с уклоном для стока в производственную канализацию в зданиях и сооружениях, перерабатывающих сырьевые материалы, содержащие вещества 1 и 2 класса опасности и радиоактивные вещества, а также масло- и мазутохранилища.
незначительное
8
Наличие естественного притока воздуха снизу вдоль продольных сторон электролизеров по всей длине корпуса во вновь сооружаемых зданиях корпусов электролиза и рафинирования алюминия.
значительное
9
Наличие не задуваемых аэрационных фонарей или шахт на кровлях помещений, характеризуемых значительными избытками тепла.
незначительное
10
Наличие в световых проемах в производственных помещениях с выделением фтористых соединений и других цехах при размещении их вблизи фтористых производств прозрачных материалов, устойчивых к воздействию фтора.
незначительное
11
Наличие раздельного проветривания каждого этажа при производстве электродной массы, плавильные отделения в производстве чернового никеля при наличии открытых проемов в перекрытиях многоэтажных отделений с выделением большого количества тепла и вредных веществ.
незначительное
12
Соответствие результатов лабораторных исследований концентраций паров ртути на рабочих местах действующим гигиеническим нормативам.
грубое
13
Наличие исправных пультов дистанционного наблюдения и управления оборудованием с постоянным нахождением обслуживающего персонала (находящиеся в производственных помещениях), в изолированных помещениях или специальных кабинетах, оборудованных устройствами, обеспечивающими нормируемые условия для работы обслуживающего персонала (звукоизоляция, подача кондиционированного или свежего воздуха).
значительное
14
Наличие исправного отопления производственных и вспомогательных помещений.
значительное
15
Наличие в зданиях с "мокрыми" переделами тамбуров с подачей в них в холодный период года подогретого воздуха в пятикратном объеме, независимо от зимней расчетной температуры наружного воздуха и продолжительности открывания ворот.
незначительное
16
Наличие компенсирующего организованного притока подогретого наружного воздуха при заборе воздуха из помещений цехов в зимнее время.
незначительное
17
Наличие на желобах для слива растворов из рамных фильтров фильтр-прессов крышек откидного типа.
незначительное
18
Наличие у каждого укрытия в узлах одновременного выделения пыли и пара мокрого исправного пылеуловителя.
значительное
19
Наличие технологических укрытий, имеющих аспирацию с очисткой удаляемого воздуха у оборудования для дробления, помола, сушки, просеивания, взвешивания, смешения компонентов сырьевых материалов, готовой шихты и ленточных транспортеров для сухих материалов, фильтров, зон орошения расплавленного металла в изложницах, чашевых охладителях, барабан-гасителях, источников влаговыделений, штейновых и шлаковых желобах, ленточных отверстиях, ковшах, миксерах. Наличие укрытий, объединенных (через загрузочные течки) с воздуховодами аспирационных систем технологического оборудования у тарельчатых, лотковых, барабанных, шнековых и других питателей.
значительное
20
Наличие исправных устройств для периодической механизированной очистки, удаления пыли и шлама в воздуховодах, каналах отсосов газа, боровах и очистных устройствах
значительное
21
Наличие исправных местных отсосов у мест загрузки и выгрузки сырья в сушильных установках, мест пересыпки стружки, шлака и другого сыпучего материала, стендах ремонта тиглей печей и разливочных ковшей, площадках приема и хранения шлака, узлах дробления кремния, технологических проемах отражательных и электроиндукционных печей, разливочных машинах при производстве вторичного алюминия.
значительное
22
Наличие исправного аспирируемого укрытия, включающегося в период поворота конвертера в разгрузочном отверстии шаровых мельниц для сухого помола файштейна вместе с кюбелем. Наличие исправного укрытия флотомашин, классификаторов, фильтр-прессов, грохотов с отсосом воздуха при автоклавных процессах.
значительное
23
Наличие в производстве никеля карбонильным способом и кобальта исправных сплошных встроенных укрытий над плавильными ваннами.
значительное
24
Наличие в производстве молибдена и вольфрама укрытий в местах загрузки руды в воронки при электромагнитной сепарации, выгрузки руды после обжига, выгрузки спека из печей, просева и фасовки порошкообразных материалов, а также выпарных чанов.
значительное
25
Наличие покрытия, препятствующего сорбции паров ртути у воздуховодов вытяжных систем амальгамационных отделений. Наличие укрытий типа вытяжных шкафов с механической вытяжкой в амальгамационных мельницах и подшлюзниках.
значительное
26
Наличие исправных аспирируемых укрытий у фильтр-прессов и вакуум-фильтров для фильтрации пульпы, содержащей вредные вещества 1 – 3 класса опасности.
значительное
27
Наличие исправного автоматического включения насосов реагентных и дренажных отделений.
значительное
28
Наличие исправного герметизированного оборудования, снабженного аспирацией, приборами контроля и дистанционного управления при обезвреживании веществ 1 и 2 класса опасности.
значительное
29
Наличие исправных специальных устройств с автоматическим регулированием подачи воды для увлажнения, охлаждение горячего агломерата и возврата.
незначительное
30
Наличие закрытого транспорта для транспортировки и возврата агломерата
незначительное
31
Наличие напыльников и устройств для механизированного сбора и удаления выбросов металла в конвертерах.
незначительное
32
Наличие в самоходных машинах закрытых кабин, оборудованных устройствами для кондиционирования и очистки воздуха от вредных химических веществ. Наличие на машинах с дизельными и карбюраторными двигателями исправных устройств для обезвреживания выхлопных газов.
значительное
33
Наличие исправного дистанционного управления процессов выщелачивания цинкового огарка и сгущения пульпы в производстве цинка.
незначительное
34
Наличие защитного экрана от теплового излучения на рабочем месте троллейкарщика.
Значительное
35
Наличие документации, подтверждающей проведение систематического контроля на герметичность коммуникации.
значительное
36
Наличие в производстве чистого никеля карбонильным способом:
вытяжных шкафов и проведение в них всех работ с карбонилом никеля, проводимые в лабораторных условиях, в том числе хранение проб;
механизации процессов, связанных с загрузкой и выгрузкой всех материалов, используемых в производстве, все операции с никелевыми порошками.
незначительное
37
Наличие закрывающихся крышек у чанов для растворения цианплава, агитаторов, сборных чанов обеззолоченных и оборотных растворов (кроме осветительных чанов, снабженных фильтровальными рамками), дисковых (черпаковых) питателей цианплавов.
значительное
38
Наличие у печей для обработки золотосодержащих продуктов укрытий типа вытяжных шкафов с механической вытяжкой и термоизоляцией, электродуговых печей – защиты от шума и яркого света электродуги.
значительное
39
Наличие в электролизерах осаждения (переосаждения) укрытий кабинного типа с газовым отсосом.
значительное
40
Наличие для защиты рабочих от капежа и промокания одежды в стволах шахт, предназначенных для спуска и подъема людей, специальных ограждений для сбора и отвода шахтных вод. Наличие при капеже в выработках, по которым передвигаются рабочие, а также на рабочих местах с постоянным капежом (исключая рабочие места в выработках, находящиеся в проходке), защитных сооружений в виде зонтов или козырьков.
незначительное
41
Наличие камер ожидания для работников на всех действующих горизонтах и на поверхности у шахтных стволов, предназначенных для спуска и подъема людей, а также в постоянных пунктах посадки людей в рудничный транспорт и выходе из него. Наличие в них исправного стационарного освещения, обогревательных и охлаждающих устройств, а также скамеек. Наличие документов, подтверждающих соблюдение температуры воздуха в камерах ожидания не ниже +19 о С и не выше +25 о С. Соответствие площади камеры ожидания определяется из расчета 0,5 квадратных метров (далее – м2) на каждого ожидающего поездки человека. Наличие достаточного количества мест обеспечивающего размещение в камере не менее половины рабочих, занятых и смене на данном горизонте.
значительное
42
Наличие на рабочих местах стволовых, операторов транспортных конвейеров, дробилок и опрокидов специальных камер (кабин) для защиты работающих от неблагоприятных производственных факторов.
значительное
43
Наличие в подземных выработках стационарных или передвижных уборных, наличие графика по проведению ее ежедневной обработки, с дезинфекцией внутренних и наружных поверхностей.
незначительное
44
Наличие на ассенизационных вагонетках антикоррозийного покрытия и автоматически открывающегося и закрывающегося люка. Проведение опорожнения, промывки и дезинфекции ассенизационных вагонеток на сливном пункте, расположенном на поверхности.
незначительное
45
Наличие и соответствие нормативно-распорядительных документов, регламентирующих порядок обращения с источником ионизирующего излучения (далее - ИИИ) и соблюдению радиационной безопасности на участках, использующих оборудование и приборы с ИИИ:

3) журналда тіркеумен радиациялық қауіпсіздік бойынша нұсқаулықты жүргізу;
4) жеке дозиметрлерді көздеу және қолдану;
5) персоналдың ақаусыз жылжымалы және жеке радиациялық қорғаныш құралдарының болуы;
6) туындаған апат туралы шұғыл хабарлау жүйесінің болуы.
өрескел
51
Перфораторларда газ шығарудың тиімді тұншықтырғыштарының, дірілді бұрғылау болатының шуын төмендету құрылғыларының, дірілге қарсы құрылғылардың болуы. Өздігінен жүретін бұрғылау кареталары мен құрылғылардың дірілді басатын алаңдарының болуы. Күрделі жөндеуден кейін бұрылғылау жабдығының шу мен діріл параметрлеріне тексерудің жүргізілуі.
елеулі
52
Жару жұмыстары кезінде шаң мен газға қарсы күрес жөніндегі кешенді іс-шаралардың жүргізілуін растайтын құжаттардың болуы.
елеулі
53
Ұңғымалар мен теспелерді ЖЗ-мен толтыруына жұмысшылардың жеке қорғану құралдарын қолданбай жасауына жол берілмейді.
елеулі
54
Шатырлауық сынап немесе қорғасын азидымен жарақталған капсюля-детонатарларды қолдану кезінде ауа құрамындағы сынап пен қорғасын буларының зертханалық зеттеулерге сәйкестігі.
елеулі
55
ЖЗ салынған ыдысты өртеуге немесе арнайы орындарда көмуге арналған арнайы бөлінген орындардың болуы.
елеулі
56
Тазалау блогынан және оларды вагонеткаға, оның ішінде механикаландырылған кешенмен тиеу кезінде, шығару және тиеу орындарында шаңдануды төмендету мақсатында шашыратқыштар мен тұман жасағыштардың болуы.
елеулі
57
Кен атмосферасына шаң шығарындыларын болдырмау үшін негізгі түсірулерге көлік құралдарын түсіру кезінде, соңғысы тек түсіру кезеңінде ғана кен түсіруге қолжетімділікті ашатын, механикалық қашықтықты жетекті герметикалық лядалардың болуы.
елеусіз
58
Кен шығарылатын орындарды жобалау және пайдалану кезіндегі технологиялық процесті ашу және өндіру жұмыстарын механикаландыру, тау техникасын орналастыру; карьердегі ауа ағынының аэродинамикасын ескере отырып негізгі жұмыс орындарының орналасуын сақтау.
елеулі
59
Соғу-айналмалы, шаржы және отты бұрғылау станоктарының жұмысы кезінде шаңдануды болдырмау үшін ылғалды бұрғылау мүмкін болмаған жағдайда, құрғақ шаңаулағыштардың болуы және қолданылуы.
елеулі
60
Жарылған тау массасын қазып алу және тиеу (еруге немесе нығыздалуға икемді пайдалы қазбалардан басқасы) алдын ала ылғалдандырылғаннан кейін жүргізіледі:

3) проведение инструктажа по радиационной безопасности с регистрацией в журнале;
4) наличие и использование персональных дозиметров;
5) наличие и соответствие передвижных и индивидуальных средств радиационной защиты персонала;
6) наличие системы экстренного оповещения о возникшей аварии.
грубое
51
Наличие у перфораторов эффективных глушителей выхлопа, средств снижения шума от вибрирующей буровой стали, антивибрационных устройств. Наличие у самоходных буровых каретках и установках гасящих вибрацию площадок. Проведение после капитального ремонта у бурового оборудования проверки параметров шума и вибрации.
значительное
52
Наличие документов, подтверждающих проведение при взрывных работах комплекса мероприятий по борьбе с пылью и газом.
значительное
53
Наличие СИЗ при зарядке шпуров и скважин ВВ, без применения которых не допускается.
значительное
54
Соответствие лабораторных исследований на содержание в воздухе паров ртути и свинца при использовании капсюлей-детонаторов, снаряженных гремучей ртутью или азидом свинца.
значительное
55
Наличие специально отведенных мест для захоронения тары из-под ВВ или сжигания.
значительное
56
Наличие оросителей или туманообразователей в местах выпуска и погрузки с целью снижения пылеобразования во время выпуска руды из очистного блока и погрузки ее в вагонетки, в том числе механизированными комплексами.
значительное
57
Наличие герметичных ляд с механическим дистанционным приводом, открывающим доступ в рудоспуск только на период разгрузки для предотвращения выброса пыли в рудничную атмосферу при разгрузке транспортных средств в капитальные рудоспуски.
незначительное
58
Наличие в технологическом процессе при проектировании и эксплуатации карьеров механизации вскрышных и добычных работ, размещения горной техники; соблюдение расположения основных рабочих мест с учетом аэродинамики потоков воздуха в карьере.
значительное
59
Наличие и применение сухих пылеуловителей при работе станков ударно-вращательного, шарошечного и огневого бурения для предотвращения пылевыделения в случае невозможности мокрого бурения.
значительное
60
Наличие для сокращения пылевыделения на участках использования в карьерах ленточных конвейеров, а также стационарного и передвижного оборудования (грохота, дробилки и другие):

1) сумен немесе ББЗ ерітіндісімен (оң температура кезінде);
2) тұзды су ерітінділерімен (теріс температура кезінде).
елеулі
61
жеке блокқа (шлюзге) сынаппен жұмыстар жүргізілетін шөмішті қалқыманың өндірістік үй-жайларының болуы және олардың жабдықталуы.
елеулі
62
Шөмішті қалқыманың басқару пульты микроклимат параметрлері қолайлы оқшауланған үй-жайларда орналастырылады.
елеулі
63
Булап жібіту бөлімшесінде амальгамация процесін қолдану кезінде реторлық пештерден қалқалау үшін борттық сорулардың болуы. Шығарылатын ауаның көлемі кіретін ауаның көлеміне қарағанда 10%-ға көп болуын сақтау.
елеулі
64
Булау реторталарының болуы және нығыздау төсемдері бар қақапақтармен тығыз жабылуы.
елеулі
65
Амальгамацияға қолданылатын құралдар (амальгаматорлар, жеткізу және шығару машиналары және басқалар) герметикаланған және пайда болған жерде сынап буларын ұстайтын агрегаттармен немесе жергілікті сору қондырғысымен жабдықталуы. Сынап сыртқа ағатын жабдықтың жұмыс істеуіне жол бермеу талабын сақтау.
елеулі
66
Қызмет көрсету персоналына жұмысқа арнайы киімде және резеңке қолғапта ғана жіберу талабын сақтау. Сынаптың артығын амальгаммадан қолмен сығуға жол бермеу талабын сақтау.
елеулі
67
арнайы сорғыш шкафтарда орналастырылған бұрандалы қақпағы бар болат баллондардың болуы.
елеусіз
68
Реагент ерітінділерін сақтауға және дайындауға арналған бөлме есігінің сыртында педаль арқылы басқарылатын суық және ыстық су крандары, арнаулы киім мен жеке қорғану құралдарына арналған шкафтар орнатылған тамбур-шлюздің болуы.
елеусіз
69
Санитариялық-эпидемиологиялық нормалаудың мемлекеттік жүйесінің құжаттары талаптарына сәйкес жобаланған өндірістік ғимараттарды жылыту жүйелерінің болуы
елеулі
70
Жеке үй-жайларда немесе кабиналарда (операторлық) жабдықты басқару постының болуы, диспетчерлік пунктер үй-жайларының және цех әкімшілігінің ұнтақтау және гүрілді басқару постарының тербеліс және шу оқшаулау үй-жайларының болуы.
елеусіз
71
Шу көзі болып табылатын жабдықтар орналасқан аралықтар басқа учаскелерден дыбыс өткізбейтін қалқалармен бөлінуі.
елеулі
72
Үлкен ашық су беті бар (флотациялық көліктер, классификаторлар, қоюлатуға арналған күбілер, концентарциялық үстел және басқалар) жабдықтар орналасқан бөлмелерде конденсаттың бір жерге ағуын қамтамасыз ететін қондырғылардың болуы.
елеусіз
73
Ғимараттардың қабырғаларында, төбелерінде және ішкі құрылымы бетінде және жеңіл тазалауды қамтамасыз ететін сынаптың, цианидтердің және тағы басқа заттардың жиналуын, шөгуін болдырмайтын бетінің және жабындының болуы. Технологиялық операциялар қышқыл ортада жүзеге асырылатын үй-жайлардың қабырғалары, едендері, панельдері мен қабат аралық жабындысының коррозиядан қорғалуы.
елеусіз
74
Корпустарда артық жылу (20 ккал/ш.м.·сағ астам) бөліну кезінде желден қорғау панельдері бар жарық аэрациялық фонарьлардың болуы.
елеусіз
75
Өндірістік үй-жайларда өткелдер, алаңдар, сондай-ақ, жөндеу, шынылау, терезелерді екі жағынан тазалау, жарықтандыру арматурасы мен аэрациялық фонарьларды жөндеу жұмыстарын ыңғайлы және қауіпсіз орындау үшін арнайы қондырғылар мен бейімделген құралдардың болуы.
елеусіз
76
Туннельді пештердің тыс жағынан сырт қабырғалар немесе салқын аралықтардың болуы. Салқын орындар пештерден үй-жай биіктігінің жартысына дейін төмен түсіп тұратын қалқалармен бөлінуі.
елеусіз
77
Ұнтақ тәріздес өнімдерді үйіп жинауға жол берілмейтін механикаландырылмаған ашық қоймаларда үюге қойылатын талаптарды сақтау және шарттардың болуы. Ортафосфор қышқылын түсіру және сақтау арнайы қоймаларда жүргізіледі, ал оны тұтыну қажеттілігі аз болған жағдайда оны аралықтарда қайта құюды қажет етпейтін сыйымдылығы аз ыдыстармен жеткізу ұйымдастырылады.
елеусіз
78
Пресс конструкциясында жапсарлас орнатылған шашындыны аспирациялық қабылдағыштың болуы.
елеулі
79
Шаңды жою үшін тасымалы шаң-газ ұстағыштардың болуы және қолданылуы.
елеулі
80
Оттөзімді кірпіштерді кесуге және өңдеуге арналған танкілерде ақаусыз жергілікті сорғылардың болуы.
елеулі
81
Тығыз жапқыштардың болуы. Ерітінді араластыратын орынға сусымалы материалдардың бункерден және силостан келіп түсуі кезінде жабық материал тасушы құбырлардың болуы.
елеусіз
82
Реагенттерге, реагент бөлімшелеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптардың сақталуы
елеулі
83
Бір қоймалық үй-жайда химиялық өзара белсенді реагенттерді немесе бөтен материалдарды бірге сақтауға жол бермеу бойынша жағдайлардың болуы және талаптардың сақталуы.
елеулі
84
Қышқылдарды, қатты әсер ететін улы заттарды сақтайтын ыдыстарды тасымалдау, қабылдау, босату жөніндегі нұсқаулықтың болуы
елеусіз
85
Төгілген жағдайда, қышқыл, сондай-ақ атмосфералық жауын- шашын жиналатын шұңқырға түсетін жинайтын лотокқа еңіс орнатылатын еденді құруға қойылатын жағдайлардың болуы және талаптардың сақталуы. Өндірістік кәрізге жібергеннен кейін оны бейтараптандыру процесінің болуы.
елеусіз
86
Қышқылға күйіп қалу қаупі бар орындарында бетті және қолды шаюға арналған шүмектер мен бұрқақтар, сондай-ақ денені көлемді күйік шалғанда жуынуға арналған ағынды суы бар сыйымдылықтар мен себезгілер орнату бойынша жағдайлардың болуы және талаптардың сақталуы.
елеулі
87
Аммиакты селитра 2500 тоннадан (бұдан әрі – тн) аспайтын қаптарға салынған селитраны сақтауға есептелген бір қабатты қойма ғимараттарында сақтауға қойылатын жағдайлардың болуы және талаптардың сақталуы.
елеусіз
88
Суға берік аммиакты селитра әрқайсысының сыйымдылығы 500 тн аспайтын қойма үй-жайларына бөлінген сыйымдылығы 1500 тн аспайтын бір қабатты қойма ғимараттарында сақтауға қойылатын жағдайлардың болуы және талаптардың сақталуы
елеусіз
89
Аммиакты селитра қоймаларында ақаусыз ауа жылыту жүйесінің болуы.
елеулі
90
Қоймаға және жүк арту алаңдарына іргелес аумақта аммиак селитра ықпалына төзімді материалдардан жасалған тұтас жаппаның атмосфералық судың ағуына арналған еңкеспен көзделуі.
елеусіз
91
Бір қойма үй-жайында аммиак селитрасымен бірге басқа өнімдер мен материалдарды сақтауға жол бермеу талабының сақталуы.
елеулі
92
Натрий, калий, кальций, магний карбонаттары мен гидрокарбонаттарының қаптарда сақталуына қойылатын талаптарды сақтау. Қойма сыйымдылығы 1500 тн аспауы тиіс.
елеусіз
93
Көгертетін қышқыл тұзы технологиясында қолданылатын цианды натрий, калий, кальций және цианды препараттар (циан қорытпалары) базисті, шығыс және цех қоймаларында сақталуы.
елеусіз
94
Көгертетін қышқыл тұзын сақтайтын үй-жайларда көгертетін қышқыл тұзынан босаған ыдысты зарарсыздандыратын қондырғылар орналастырылады. Реагенттер ерітінділерін дайындайтын үй-жайлардың ыстық және суық суы бар қолжуғыштармен, құрғату орамалдарымен, противогаз бен қорғау заттарын сақтайтын шкафтармен, желдеткіш қондырғылары мен жасанды жарықтануды қосатын құрылғыларымен жабдықталуы.
елеулі
95
Хлорлы әкті және сөндірілмеген әкті, қышқыл тұзын сақтауға арналған жеке үй-жайлардың болуы. Бір үй-жайда құрғақ және сұйық флотореагенттерді сақтауға жол бермеу талабының сақталуы. Уытты емес сусымалы флотореагенттерді үйіп сақтауға арналған үй-жайларда бөліктермен жабдықталуы. Аталған реагенттерді закромнан тыс жерде сақтауға жол бермеу талабының сақталуы.
елеулі
96
Флотореагенттерді ұнтақтайтын және ұсақтайтын жабдықтың, сондай-ақ дайындауға және сақтауға арналған барлық ыдыстар аспирацияланатын жабындардың болуы.
елеулі
97
Қойма үйлері көлемінде орналасқан тұрмыстық үй-жайларды, қатты әсер ететін уытты заттарды сақтауға, орауға (құюға) арналған үй-жайлардан оқшауландыру және оларға жеке тамбур арқылы кіретін есіктің болуы.
елеусіз
98
Қатты әсер ететін уытты заттарды сақтауға, құюға арналған қойма үй-жайларының қабырғаларын, төбелерін және ішкі құрылыстарын өңдеу үшін қатты әсер ететін уытты заттардың химиялық әсерінен қорғауға қабілеті бар және өз беттеріне шаң мен буды сіңірмейтін, үсті жуылатын, жеңіл тазартылатын материалдардың болуы. Қабырғалардың еденмен және төбемен жанасу орындарының жұмыр болуы.
елеусіз
99
Кіре-беріс есікте желдеткіш қондырғыларының шығыс қоймасына кірерден 15 мин бұрын қосылуы туралы ескерту плакатының болуы. Бұл қондырғылардың іске қосу құрылғылары кіретін есіктің тыс жағында орналасуын көздеу.
елеулі

1) гидрообеспыливания пылящих узлов с помощью оросителей или воздушных завес;
2) сухого пылеулавливания, включающее систему отсосов воздуха от пылящих узлов с одновременной его очисткой.
значительное
61
Наличие производственных помещений драг, в которых проводятся работы со ртутью, в отдельный блок (шлюз) и их оборудованию.
значительное
62
Пульты управления драгой размещаются в изолированных помещениях с оптимальными параметрами микроклимата.
значительное
63
Наличие исправных бортовых отсосов от укрытий реторных печей при применении процесса амальгамации в отпарочном отделении. Соблюдение требований по объему удаляемого воздуха больше объема приточного воздуха на 10 %.
значительное
64
Наличие и закрытие отпарочных реторт плотными крышками с уплотнительными прокладками.
значительное
65
Наличие герметизации и наличие исправных местных отсосов или агрегатов по улавливанию ртутных паров на месте их образования у применяемого оборудования для амальгамации (амальгаматоры, доводочные и отсадочные машины и другие). Соблюдение требований запрещающих работу оборудования, имеющего утечки ртути.
значительное
66
Соблюдение требований по допуску обслуживающего персонала к работе только в спецодежде и резиновых перчатках.
Соблюдение требований, запрещающих ручную отжимку избытка ртути от амальгамы.
значительное
67
Наличие стальных баллонов с завинчивающимися пробками, установленных и специальных вытяжных шкафах.
незначительное
68
Наличие тамбур-шлюза, в котором установлены краны холодной и горячей воды с педальным управлением, шкафы для спецодежды и СИЗ у наружного выхода из помещения для хранения и приготовления растворов реагентов.
незначительное
69
Наличие исправных систем отопления производственных зданий, спроектированных в соответствии с требованиями документов государственной системы санитарно-эпидемиологического нормирования.
значительное
70
Наличие в отдельных помещениях или кабинах (операторных), постов управления оборудованием, наличие вибро и шумоизоляции помещений диспетчерских пунктов и цеховой администрации постов управления дробилками и грохотами.
незначительное
71
Наличие звукоизолирующих перегородок в пролетах, в которых размещено оборудование, являющееся источником шума от других участков.
значительное
72
Наличие устройств, обеспечивающих организованный сток конденсата в помещениях, где располагается оборудование с большой открытой водной поверхностью (флотационные машины, классификаторы, чаны сгущения, концентрационные столы и другие).
незначительное
73
Наличие на стенах, потолках и внутренних конструкций зданий поверхности и покрытия, обеспечивающих легкую уборку и исключающих накопление, сорбцию ртути, цианидов, других веществ на поверхности. Наличие защиты от коррозии на покрытиях стен, полов, панелей и междуэтажных перекрытий помещений, где осуществляются технологические операции в кислой среде.
незначительное
74
Наличие при избыточных тепловыделениях (более 20 ккал/м3·ч) в корпусах запроектированных светоаэрационных фонарей с ветрозащитными панелями.
незначительное
75
Наличие в производственных помещениях проходов, площадок, а также специальных устройств и приспособлений для удобного и безопасного выполнения работ по ремонту, остеклению и двусторонней очистки стекол, обслуживания аэрационных фонарей и осветительной арматуры.
незначительное
76
Наличие с внешних сторон от туннельных печей наружных стен либо холодных пролетов. Наличие перегородок, отделяющих холодные пролеты от печных, опускающимися сверху до середины высоты помещения по отношению между собой и к строительным конструкциям.
незначительное
77
Наличие условий и соблюдение требований к складированию порошкообразной продукции в немеханизированных открытых складах, складирование которой навалом не допускается. Наличие условий для разгрузки и хранения ортофосфорной кислоты, наличие и проведение в специальном складе, а в случае малых потребностей поставка ее организуется в малых емкостях, не требующих промежуточного разлива.
незначительное
78
Наличие в конструкции прессов встроенных аспирирующих приемников просыпи.
значительное
79
Наличие и использование для удаления пыли переносных пылегазоуловителей.
значительное
80
Наличие исправных местных отсосов в танках для резки и шлифовки огнеупорного кирпича.
значительное
81
Наличие плотных крышек. Наличие закрытых материалопроводов при поступлении сыпучих материалов в растворосмеситель из бункеров и силосов.
незначительное
82
Санитарно-эпидемиологические требования к условиям хранения реагентов, реагентным отделениям
значительное
83
Наличие условий и соблюдение требований по недопущению совместного хранения в одном складском помещении химически взаимно активных реагентов или посторонних материалов.
значительное
84
Наличие инструкции по перевозке, приемке, опорожнению тары хранению кислот, СДЯВ
незначительное
85
Наличие условий и соблюдение требований к устройству пола поддона, который оборудуется с уклоном к сборному лотку, по которому кислота, в случае пролива, а также, атмосферные осадки поступают в сборный приямок. Наличие документации по проведению процесса нейтрализации перед спуском ее в производственную канализацию.
незначительное
86
Наличие на местах, где существует опасность получения ожогов кислотой, кранов и фонтанчиков для промывки лица и рук, а также емкости с проточной водой и души для промывки тела с обширными участками ожога.
значительное
87
Наличие условий и соблюдение требований для хранения аммиачной селитры в одноэтажных складских зданиях из расчета хранения не более 2500 тонн (далее – тн) селитры в мешках.
незначительное
88
Наличие условий и соблюдение требований для хранения водоустойчивой аммиачной селитры в одноэтажных складских зданиях вместимостью не более 1500 тн, разделенных на складские помещения вместимостью не более 500 тн каждое.
незначительное
89
Наличие в складах аммиачной селитры исправной системы воздушного отопления.
значительное
90
Наличие на прилегающей к складу и погрузочным площадкам территории сплошного покрытия из материалов устойчивых к воздействию аммиачной селитры, с уклоном для стока атмосферных вод.
незначительное
91
Соблюдение требований по недопущению хранения в одном складском помещении совместно с аммиачной селитрой других продуктов и материалов.
значительное
92
Наличие инструкции по хранению карбонатов и гидрокарбонатов натрия, калия, кальция, магния. Соблюдение требований к емкости складов, объем которых не должен превышать 1500 тн.
незначительное
93
Наличие и использование базисных, расходных и цеховых складов в технологии для хранения соли синильной кислоты – цианистого натрия, калия, кальция и цианистых препаратов (цианплав).
незначительное
94
Наличие в помещениях для хранения цианистых солей установки для обеззараживания тары, освобожденной от цианистых солей. Наличие в помещениях для приготовления растворов реагентов умывальников с педальным управлением подачи холодной и горячей воды, воздушных полотенец, шкафов для хранения спецодежды и противогазов, устройств для включения вентиляционных установок и исправного искусственного освещения.
значительное
95
Наличие отдельных помещений для хранения хлорной извести, негашеной извести и цианистых солей. Соблюдение требований по недопущению хранения в одном помещении сухих и жидких флотореагентов. Наличие отсеков в помещениях для хранения нетоксичных сыпучих флотореагентов навалом. Соблюдение требований по недопущению хранения указанных флотореагентов вне закрома.
значительное
96
Наличие исправных аспирируемых укрытий в оборудовании для дробления и измельчения флотореагентов, а также всех емкостей для хранения и приготовления.
значительное
97
Наличие в бытовых помещениях, размещаемые в габаритах складских зданий, изоляции от помещений для хранения и расфасовки (розлива) сильнодействующих ядовитых веществ и наличие самостоятельного входа через отдельный тамбур.
незначительное
98
Наличие и использование для отделки стен, потолков и внутренних конструкций складских помещений для хранения, расфасовки и розлива сильнодействующих ядовитых веществ материалов, способных защищать конструкции от химических воздействий сильнодействующих ядовитых веществ, не накапливающих на своей поверхности или не сорбирующих пыль и пары и допускающих легкую очистку и мытье поверхностей. Наличие закругленных форм сопряжения стен с полом и потолком.
незначительное
99
Наличие на входной двери вывешенного предупредительного плаката по включению вентиляционных установок за 15 мин до входа в расходный склад. Наличие пускового устройства этих установок снаружи возле входной двери.
значительное

115
Шудың баламалы деңгейі 80 децибелден (бұдан әрі – дБА) асатын цехтарда (бөлімдерде) шу деңгейі 40 дБА-дан аспайтын демалыс бөлмелерінің болуы.
елеусіз
116
Тау-геологиялық және технологиялық жағдайларға байланысты ауа температурасының, ылғалдылықтың, ауа қозғалысы жылдамдығының шекті жол берілетін нормаларын (пайдалы қазбалардың тереңде жатуы және тағы басқалар) қамтамасыз ету мүмкін болмаған жағдайда, тау жұмысшыларын ағза шамадан тыс салқындатылуынан немесе қызуынан қорғау бойынша іс-шаралардың ұйымдастырылуын растайтын құжаттардың болуы
өрескел
117
Ауа температурасы +160С-тан төмен болған кезде, тау жұмысшыларын тиісінше жылу ұстайтын және ылғал өткізбейтін арнайы киім мен аяқ киіммен қамтамасыз етілуі. Істеп тұрған кенжарлар жанында жылынуға арналған үй-жайлардың болуы.
өрескел
118
Ауа температурасын жұмыс орындарында +26 0С-тан төмен түсіру мүмкін болмаған жағдайда, ауа баптау жүйелерінің немесе жасанды салқындату жүйесі бар жеке бас қорғаныс заттарының болуы.
өрескел
119
Ауа температурасы +100С-тан төмен немесе +26 0С –тан жоғары болса, жұмысшылар бір адамға шаққанда ауысымына 1,0–2,0 л. сәйкесінше ыстық шай немесе салқын сумен қамтамасыз етуді ұйымдастыру.
елеулі
120
Ақаусыз ауа немесе ауа-жылу бүркеулерінің және жеткілікті санының болуы
елеулі
121
Жылумен сәулелену көздері ықпал ететін аймақта және салқындатылған микроклиматта жұмысшылардың болу уақыты кестесінің болуы және оның сақталуы
елеусіз
122
Объектідегі қауіптерді (тәуекел факторлары), технологиялық процесс ерекшеліктерін, оның өзгеруін, әр түрлі жұмыстарды орындаудың, жабдықты жөндеудің, сауықтыру іс-шараларын енгізудің нақты шарттарын ескерумен бекітілген өндірістік бақылау бағдарламасының болуы
өрескел
123
Анықталған бұзушылықтарды жоюға және халықтың өмірі мен денсаулығына қауіптің туындауына жол бермеуге бағытталған шараларды қолданудың уақытылығы мен толықтығын растайтын құжаттардың болуы
өрескел
124
Ауыз су болмаған немесе жетіспеген жағдайда шаңға қарсы күрес жүргізуге және басқа технологиялық мақсаттарда зиянды және қиын жойылатын қоспалары жоқ басқа көздер суын алдын ала тазалау, залалсыздандыру және зиянсыз ету жағдайында пайдалануға қойылатын талаптарды сақтау
елеулі
125
Гидрометаллургиялық, реагенттік бөлімдерде, фтор тұздары өндірісіндегі күкірт қышқылды және пеш бөлімдерінде, зертханалық үй-жайларда тұрақты жұмыс орнынан 25 м аспайтын қашықтықта агрессивті заттарды жедел жуу үшін автоматты іске қосылатын, медицина персоналын шақыруға арналған сиренамен бұғатталатын гидранттар мен апатты себезгілердің болуы
елеулі

115
Наличие в цехах (отделениях) с эквивалентными уровнями шума более 80 Децибел (далее – дБА) комнат отдыха, в которых уровень шума не должен превышать 40 дБА.
незначительное
116
Наличие документации, подтверждающей организацию мероприятий по защите горнорабочих от охлаждения или перегревания организма, в случаях, когда по горно-геологическим и технологическим условиям невозможно обеспечить допустимые нормы температуры, влажности, скорости движения воздуха (многолетнемерзлые месторождения, глубокое залегание полезного ископаемого).
грубое
117
Наличие у горнорабочих комплектов спецодежды и обуви с соответствующими тепло и влагозащитными свойствами, при температуре воздуха ниже +16 о С. Наличие помещений для обогревания вблизи действующих забоев.
грубое
118
Наличие исправных систем кондиционирования воздуха, либо средств индивидуальной защиты с применением систем искусственного охлаждения, при невозможности снижения температуры воздуха до +26оС на рабочих местах.
грубое
119
Наличие организации горячего чая или охлажденной питьевой воды из расчета 1,0 – 2,0 л на человека в смену, при температуре воздуха ниже +10 о С или выше +26 о С соответственно.
значительное
120
Наличие исправных и достаточного количества воздушных или воздушно-тепловых завесов
значительное
121
Наличие графика пребывания работающих в зоне воздействия источников теплового излучения и охлаждающего микроклимата, его соблюдение
незначительное
122
Наличие утвержденной программы производственного контроля с учетом имеющихся на объекте опасностей (факторов риска), особенностей технологического процесса, его изменений, реальных условий выполнения различных работ, ремонта оборудования, внедрения оздоровительных мероприятий
грубое
123
Наличие документов, подтверждающих полноту и своевременность принятия мер на устранение выявленных нарушений и недопущению возникновения угрозы жизни и здоровью населения
грубое
124
Соблюдение требований к использованию воды других источников, не содержащей вредных и трудноустранимых примесей, при условии ее предварительной очистки, обезвреживания и обеззараживания, для борьбы с пылью и других технологических целей при отсутствии или недостатке воды питьевого качества.
значительное
125
Наличие гидрантов и аварийных душей с автоматическим включением для экстренного смыва агрессивных веществ, сблокированные с сиреной для вызова медицинского персонала в гидрометаллургических, реагентных отделениях, сернокислотных и печных отделениях в производстве фторсолей, лабораторных помещениях на расстоянии не далее 25 м от постоянных рабочих мест.
значительное

139
Кір жуу орнының ауданы және жабдықтарының құрамы айына кемінде екі рет қолданылатын қолданылған арнайы киімді жууды ескере отырып, қойылатын талаптарды сақтау. Арнайы киімнің айрықша жіті кірленуі кезінде кір жуу орындары арнайы киімді әрбір ауысымнан кейін, ұнтақ тәрізді ненатропирленген жарылғыш заттармен және басқа уытты заттармен жууға қойылатын талаптарды сақтау.
елеулі
140
Жерасты учаскелері ашық жерлерде кен игеретін тау жұмысшыларына аз уақытқа дем алатын, қазбалар жылынатын және салқынданатын, сондай-ақ көлікті күткен кезде атмосфералық жауын-шашыннан қорғанатын үй-жайлардың көзделуі. Ауа температурасының +22–250С шегінде ұсталуы. Ауа қозғалысы жылдамдығының 0,2м/с аспауы. Үй-жайларда ауыз су және ыстық шайға арналған қондырғылар орнатылуы.
елеулі

139
Соблюдение требований к составу площади и оборудованию прачечных с учетом проведения стирки используемых комплектов спецодежды не реже двух раз в месяц. Соблюдение требований к стирке спецодежды отдельно от остальной спецодежды после каждой смены, у работающих с ненатропированными порошкообразными взрывчатыми веществами и другими токсическими веществами.
значительное
140
Наличие помещений для кратковременного отдыха, обогрева или охлаждения, а также для защиты от атмосферных осадков при ожидании транспорта, для горнорабочих подземных участков и открытых разработок. Соблюдение температурного режима в пределах +22 – 25 о С. Соблюдение скорости движения воздуха не выше 0,2 м/с. Наличие установок для питьевой воды и горячего чая. Наличие в помещениях устройства для локального обогрева рук и ног.
значительное

141
Қосалқы ғимараттарда жұмысшыларға тамақтануды ұйымдастыру үшін тамақ дайындайтын, ыстық тағамды термостарда жеке пакеттерде өлшеп-орап беретін, үлестіретін үй-жайлардың көзделуі. Флягаларды қабылдайтын, жуатын және дезинфекциялайтын, су мен сусындарды дайындайтын, флягаларды сақтайтын, беретін және толтыратын бөлімшелерімен бірге ауыз су мен сусындарды дайындайтын және беретін үй-жайлардың болуы бойынша талаптардың сақталуы.
елеулі
142
Жер асты тамақтану пунктінде:
қол жууға арналған су келіп тұратын раковина немесе қол жуғышпен жабдықталады. Қолжууға арналған су арнайы жабық ыдыспен әкелініп сонда сақталады, ол қолданыстағы нормативті құжаттар талабына сәйкес келуі тиіс.
Осы мақсатта судың үнемі болуы және жеткізілуіне шахта басшылары жауапты болады;
2) жиналып-шашылатын гигиеналық жабыны бар үстел мен орындықпен, оларды орнату жағдайы болмаған кезде - шалқаймалы үстелдер;

141
Наличие помещений приготовления, расфасовки в выдачи горячей пищи в термосах, индивидуальных пакетах, для организации питания рабочих во вспомогательных зданиях. Наличие помещений для приготовления и выдачи питьевой воды и напитков с отделениями: приема, мойки и дезинфекции фляг, приготовления воды и напитков, хранения, выдачи и наполнения фляг.
значительное
142
Наличие в подземном пункте питания:
1) раковины с подводкой воды или рукомойником для мытья рук. Соблюдение условий к доставке и хранению воды для мытья рук, ее соответствие санитарным правилам.
2) сборно-разборных столов с гигиеническим покрытием и скамейками, а при отсутствии условий для их установки - откидных столов;

3) термостар үшін тіреулер.
елеусіз
143
Тамақтанудың барлық пункттерін мыналармен:
1) тамақ тарататын әрбір жұмысшыны санитариялық киімнің 3 жинағымен (күрте немесе халат, жеңқап, бас киім);
2) қағаз салфеткамен;
3) сабынмен, киімнен көмір шаңын сілкіп тазалайтын сыпыртқылармен, сүлгілермен қамтамасыз етуі.
елеусіз
144
Бракераж қортындысының ыдысқа салынған тамақтың температурасы мен салу уақытын міндетті түрде көрсетумен, номерленген және шахта әкімшілігімен расталған белгілі объектідегі арнайы журналға енгізілуі.
елеусіз

3) подставок для термосов.
незначительное
143
Наличие во всех пунктах питания:
1) санитарной одежды по 3 комплекта на каждого работника, раздающего пищу (куртка или халат, нарукавники, головной убор);
бумажными салфетками;
мылом, метелками для стряхивания угольной пыли с одежды, полотенцами.
незначительное
144
Наличие записей результатов бракеража в специальном журнале установленной формы, пронумерованном и заверенном администрацией шахты, с обязательным указанием температуры затаренных блюд и времени затаривания.
незначительное

156
Өндірістегі жазатайым оқиға туралы акті негізінде зерттеу аяқталған соң бір ай ішінде әзірленген "Кәсіби ауруларды (улануларды) ескерту және еңбек жағдайларын жақсарту және санитариялық-сауықтыру іс-шаралары жөніндегі іс-шаралар жоспарының" болуы және оның орындалуы
өрескел
39
Зертханалардың барлық түрлері
1
Объектіге санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының болуы. Қызметтер түріне және объектінің қуаттылығына сәйкестігі.
өрескел
2
Қоқысты жинауға арналған жапқыштары бар контейнерлерді орнатуға арналған оқшаулы алаңның болуы
елеусіз
3
Үй-жайларды құруға және күтіп ұстауға, аймақтандыруға қойылатын талаптарды сақтау
өрескел
4
Ақаусыз ыстық және суық сумен қамтамасыз ету жүйелерінің болуы. Орталықтандырылған ыстық сумен қамтамасыз ету болмаған кезде су қыздырғыштардың үзіліссіз жұмыс істеуін көздеу
өрескел
5
Ақаусыз су бұру жүйелерінің болуы. Кәріздендірілген және жартылай кәріздендірілмеген елді мекендерде жергілікті және шығарылатын тазалау жүйелерінің болуы
өрескел
6
Ақаусыз жергілікті және жалпы жасанды жарық жүйелерінің болуы
өрескел
7
Ақаусыз желдету, ауа баптау, жылумен қамтамасыз ету жүйесінің болуы
өрескел
8
Ақаусыз стационарлы және көшпелі ультракүлгін сәулелендіргіштердің немесе басқа қондырғылардың болуы
өрескел
9
Зертхана ішіндегі бақылау талаптарын сақтау.
өрескел
10
Микробиологиялық зертханаларда жұмыс істеу жағдайларына қойылатын талаптарды сақтау.
өрескел
11
Патогендігі І-ІІ топтағы микроағзалармен бактериологиялық зертханада жұмыс жасауға қойылатын талаптарды сақтау
өрескел
12
Патогендігі I-IV топтағы микроағзалармен және гельминттермен жұмыс жасауға биологиялық қауіпсіздік талаптарын сақтауды бақылау жөніндегі тиісті комиссия рұқсатының болуы.
өрескел
13
Молекулярлы-биологиялық, иммунобиологиялық зертханалардағы жұмыс жағдайларына қойылатын талаптарды сақтау
өрескел
14
Иммунобиологиялық, диагностикалық, дезинфекциялық препараттарды сақтау, тасымалдау, қолдану және есепке алу бойынша құжаттаманың болуы және жабдықпен жабдықталуы. Термоконтейнерлердің, тоңазыту элементтерінің, тоңазытқыш жабдығының болуы. Иммунобиологиялық препараттарды сақтау, тасымалдау, қолдану бойынша стандартты операциялық процедуралар талаптарының сақталуы
елеулі
15
Вирустармен жұмыс істеген кезде зертханадағы қауіпсіздікке қойылатын талаптарды сақтау
елеулі
16
Терең микоздардың қоздырғыштарымен жұмыс істеген кездегі қауіпсіздікке қойылатын талаптарды сақтау
елеулі
17
Паразиттік аурулар қоздырғыштарымен жұмыс істеген кездегі қауіпсіздікке қойылатын талаптарды сақтау
елеулі
18
Патогендігі I-IV топтағы микроағзалармен және гельминттермен жұмыс істеген кездегі қауіпсіздікке қойылатын талаптарды сақтау
өрескел
19
Химиялық заттармен және улармен жұмыс жағдайларына қойылатын талаптарды сақтау
елеулі
20
Токсикологиялық зертханада жұмыс жағдайларына қойылатын талаптарды сақтау және токсикологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету
елеулі
21
Радиологиялық зертханада жұмыс жағдайларына қойылатын талаптарды сақтау және радиологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету
елеулі
22
Биологиялық материалмен жұмыс жасау кезінде апаттарды жою іс-қимылдарына қойылатын талаптарды сақтау
өрескел
23
Материалдарды (микроағзаларды) сақтауға, тасымалдауға қойылатын талаптарды сақтау
елеулі
24
Жүргізілетін зерттеулерге сәйкес жабдықпен, мүкәммалмен, зертхана ыдыстарымен, орталармен қамтамасыз етілуі және сақтау шарттары мен мерзімдерін сақтау
елеулі
25
Кадр құрамы, жинақталуы, оқытудың уақытылы жүргізілуі (мамандығы бойынша біліктігі), біліктілік санатын алуы, қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулықты өтуі бойынша құжаттаманың болуы
елеулі
26
Алдын ала және/немесе кезеңдік медициналық қарап тексеруді вакциналауды және қызметкерлерге маркерлі диагностиканы жүргізуді растайтын құжаттардың болуы.
елеулі
27
Медициналық қалдықтармен қауіпсіз жұмыс жасау бойынша шарттардың сақталуын растайтын құжаттардың болуы:

156
Наличие "Плана мероприятий по предупреждению профессиональных заболеваний (отравлений) и по улучшению условий труда и санитарно-оздоровительных мероприятиях", разработанного в месячный срок после завершения расследования на основании Акта о несчастном случае на производстве и его выполнение
грубое
39 Все виды лабораторий
1
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения на объект. Соответствие по видам услуг и мощности объекта.
грубое
2
Наличие изолированной площадки для установки контейнеров с крышками для сбора мусора
незначительное
3
Соблюдение требований к устройству, содержанию, набору и зонированию помещений
грубое
4
Наличие исправных систем горячего и холодного водоснабжения. Наличие водонагревателей непрерывного действия при отсутствий центрального горячего водоснабжения
грубое
5
Наличие исправных систем водоотведения. В не канализованных и частично канализованных населенных пунктах наличие местной и вывозной системы очистки
грубое
6
Наличие в исправном состояний систем местного и общего искусственного освещения
грубое
7
Наличие исправных систем вентиляций, кондиционирования теплоснабжения
грубое
8
Наличие исправных стационарных и передвижных ультрафиолетовых облучателей или других установок
грубое
9
Соблюдение требований внутрилабораторного контроля.
грубое
10
Соблюдение требований к условиям работы в микробиологических лабораториях
грубое
11
Соблюдение требований к условиям работы в бактериологической лаборатории I-II группы патогенности
грубое
12
Наличие разрешения соответствующей комиссии по контролю за соблюдением требований биологической безопасности на работу с микроорганизмами I-IV групп патогенности и гельминтами
грубое
13
Соблюдение требований к условиям работы в молекулярно-биологических, иммунобиологических лабораториях
грубое
14
Наличие документов, подтверждающих соблюдение требований по хранению, транспортировке, использованию и учету иммунобиологических, диагностических, дезинфекционных препаратов и оснащенность оборудованием. Наличие термоконтейнеров, хладоэлементов, холодильного оборудования. Соблюдение требований стандартных операционных процедур по хранению, транспортировке и использования иммунобиологических препаратов
значительное
15
Соблюдение требований к безопасности в лаборатории при работе с вирусами
значительное
16
Соблюдение требований к безопасности при работе с возбудителями глубоких микозов
значительное
17
Соблюдение требований к безопасности при работе с возбудителями паразитарных заболеваний
значительное
18
Соблюдение требований к безопасности при работе смикроорганизмами I-IV групп патогенности и гельминтами
грубое
19
Соблюдение требований к условиям работы с химическими веществами и ядами
значительное
20
Соблюдение требований к условиям работы в токсикологической лаборатории и обеспечению токсикологической безопасности
значительное
21
Соблюдение требований к условиям работы в радиологической лаборатории и обеспечению
радиологической безопасности
значительное
22
Соблюдение требований к действиям при ликвидации аварий во время работы с биологическим материалом
грубое
23
Соблюдение требований к хранению, и транспортировке материалов (микроорганизмов)
значительное
24
Обеспеченность оборудованием, инвентарем, лабораторной посудой, реактивами, средами в соответствии с проводимыми исследованиями, соблюдение условий и сроков хранения
значительное
25
Наличие документации по кадровому составу, укомплектованности, своевременности обучения (специализации по профессии), получению квалификационной категории, прохождению инструктажа по технике безопасности
значительное
26
Наличие документации подтверждающих проведение предварительного и/или периодического медицинского осмотра, вакцинации и маркерной диагностики сотрудников, своевременность отстранения лиц с положительными результатами от работы
значительное
27
Наличие документов, подтверждающих соблюдение условий в соответствии с санитарными правилами по безопасному обращению с медицинскими отходами:

7) медициналық қалдықтарды сақтау мерзімдерін сақтау.
өрескел
28
Медициналық қалдықтарды залалсыздандыруға, кәдеге жаратуға арналған арнайы қондырғылардың көзделуі және санитариялық нормаларға сәйкестігі немесе мамандандырылған ұйыммен шарттың болуы
елеулі
29
Қорғаныс костюмдері жинағының, жеке алдын алу заттарының, жеке қорғану құралдарының, қорғаныш костюмдерін өңдеуге арналған ыдыстардың болуы және қамтамасыз етілуі.
елеулі
30
Дезинфекциялауды жүргізу жағдайларын сақтау, таңбаланған ыдыстардың, дезинфекциялаушы құралдардың жұмыс ерітінділерінің болуы
елеулі
31
Жабдықпен жабдықталуы, жабдықты пайдалану ережелерін сақтау
елеулі
32
Карантиндік, аса қауіпті инфекцияларға күдік және тіркеу кезінде індетке қарсы іс-шараларды жүргізу бойынша жедел іс-шаралар жоспарының, хабарландыру схемасының, консультанттар тізімінің болуы.
өрескел
33
Зертханалық зерттеу нәтижелерінің нормаларға сәйкес келуі: қоршаған орта объектілерінің, судың, ауаның, дезинфекциялаушы құралдардың жұғындары, стерилдікке сынама, зертханалық-аспаптық өлшеулер.
өрескел
34
Өндірістік бақылаудың бекітілген бағдарламасының болуы
елеулі
35
Көзбен көріп бақылау кезінде кеміргіштер мен жәндіктердің тіршілік әрекетінің болуы.
өрескел
36
Шұғыл көмек көрсету дәрі қобдишаларымен және антитоксиндік сіркесумен қамтамасыз етілуі (зертхананың ботулиндік токсиндерімен жұмыс жүргізген кезде)
елеулі
37
Қоғамдық орындарда темекі бұйымдарын тұтынуға тыйымды сақтау
өрескел
40
Арнайы тамақ өнімдерін сақтау және (немесе) өткізу бойынша объектілер
1
Объектіге санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының (келісім) болуы.
өрескел
2
Қоқысты жинауға арналған жапқыштары бар контейнерлерді орнатуға арналған оқшаулы алаңның болуы (жеке тұрған ғимаратта орналастырған кезде).
елеусіз
3
Ғимаратқа кіре-берісте қоқыс жинауға арналған урналардың болуы.
елеусіз
4
Ақаусыз ыстық және суық су, суды бұру, жылыту, желдету, ауа баптау жүйелерінің болуы. (Орталықтандырылған ыстық сумен қамтамасыз ету жүйесі болмаған кезде үзіліссіз жұмыс істейтін ақаусыз су қыздырғыштарының болуы. Кәріздендірілмеген және жартылай кәріздендірілген елді мекендерде ағындарды жинау жүйесінің жергілікті және шығару жүйесінің болуы. Микроклиматқа қойылатын талаптарды сақтау)
өрескел
5
Ақаусыз жергілікті және жалпы жасанды жарық жүйелерінің болуы
өрескел
6
Өндірістік бақылау бағдарламасының, өндірістік бақылауды ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі құжаттардың болуы
өрескел
7
Жұмыс орнында жеке медициналық кітапшалардың болуы.
өрескел
8
Өткізілетін өнім туралы мемлекеттік тіркеу құжаттарының болуы.
өрескел
9
Арнайы тамақ өнімдерін сақтауға және өткізуге арналған құрылғылардың болуы.
өрескел
10
Арнайы тамақ өнімдерін сақтауға және өткізуге арналған арнайы бөлінген орындардың болуы
өрескел
41
Дәрілік заттарды, вакциналар мен басқа иммундық-биологиялық препараттарды, дезинфекция, дезинсекция, дератизация құралдары мен препараттарын сақтау және тасымалдау объектілері
1
Объектіге санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының болуы. Объектінің санитариялық-эпидемиологиялық қорытындыға сәйкес келуі.
өрескел
2
Объектіні құруға және күтіп ұстауға, жинағына, үй-жайлардың санитариялық-техникалық жағдайына қойылатын талаптарды сақтау:

7) соблюдение сроков хранения медицинских отходов.
грубое
28
Наличие и соответствие санитарным нормам специальных установок для обезвреживания, утилизаций медицинских отходов или договора со специализированной организацией
грубое
29
Наличие и обеспеченность комплектом защитных костюмов, средствами индивидуальной профилактики, средствами индивидуальной защиты, наличие емкостей для обработки защитных костюмов.
значительное
30
Соблюдение условий проведения дезинфекции, наличие промаркированных емкостей, рабочих растворов дезинфицирующих средств
значительное
31
Оснащенность оборудованием, соблюдение правил эксплуатации оборудования
значительное
32
Наличие схемы оповещения, плана оперативных мероприятий по проведению противоэпидемических мероприятий при подозрении и регистрации карантинных, особо-опасных инфекции, список консультантов
грубое
33
Соответствие нормам результатов лабораторных исследований: смывов с внешней среды, воды, воздуха, дезинфицирующих средств, проб на стерильность, лабораторно-инструментальных замеров.
грубое
34
Наличие утвержденной программы производственного контроля.
значительное
35
Отсутствие насекомых и следов жизнедеятельности грызунов при визуальном контроле.
грубое
36
Обеспеченность аптечками экстренной помощи и антитоксической сывороткой (при проведении работ с ботулиническим токсином лаборатории)
значительное
37
Соблюдение запрета на потребление табачных изделий в общественных местах
грубое
40 Объекты по хранению и (или) реализации специализированных пищевых продуктов
1
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения (согласования) на объект.
грубое
2
Наличие обустроенной изолированной площадки для установки контейнеров с крышками для сбора мусора (при размещении в отдельно стоящем здании).
незначительное
3
Наличие урн для мусора при входе в здание объектов.
незначительное
4
Наличие исправных систем централизованного горячего и холодного водоснабжения, водоотведения, систем отопления, вентиляции и кондиционирования. (Наличие водонагревателей непрерывного действия, при отсутствии централизованного горячего водоснабжения. В не канализованных и частично канализованных населенных пунктах наличие местной и вывозной системы очистки. Соблюдение требований к микроклимату)
грубое
5
Наличие исправных систем местного и общего искусственного освещения.
грубое
6
Наличие программы производственного контроля, документов по организации и проведению производственного контроля
грубое
7
Наличие личных медицинских книжек на рабочем месте.
грубое
8
Наличие документов о государственной регистрации о реализуемой продукции.
грубое
9
Наличие устройств для хранения и реализации специализированных пищевых продуктов.
грубое
10
Наличие специально выделенных мест для хранения и реализации специализированных пищевых продуктов
грубое
41 Объекты хранения и транспортировки вакцин и других иммунобиологических препаратов, средств и препаратов дезинфекции, дезинсекции, дератизации
1
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения на объект. Соответствие объекта санитарно-эпидемиологическому заключению
грубое
2
Соблюдение требований к устройству и содержанию объекта, к набору, размещению и санитарно-техническому состоянию помещений:

1) автокөлікке арналған арту-түсіру алаңының және кіру жолдарының, термоконтейнерлерді, тоңазыту элементтерін және басқа орау материалдарын (МИБП үшін) сақтауға, ашуға және орауға арналған үй-жайлардың болуы;
2) қайтарылған, бракталған, қайта алынған, алынып тасталған немесе қолдануы уақытша тоқтатылған оқшаулауға арналған карантин аймағының болуы;
3) қолжетімділікті шектету, дабылдың болуы;
4) тоңазытқыш жабдықтың, тоңазытқыш және мұздатқыш бөлмелеріне немесе камераларына ұйым басшысы бекіткен кестеге сәйкес санитариялық-гигиеналық жағдайын ұстауды қамтамасыз ететін тазалауды жүргізу
елеулі
3
Тарту-сору желдеткішімен жабдықталған жеке тұрған ғимаратта орналастыруға қойылатын талаптарды сақтау (дезпрепараттар үшін)
өрескел
4
Жеке тұрған ғимаратта немесе денсаулық сақтау ұйымының ғимараттың бірінші қабатында өздігінен сыртқа шығу жолымен, басқа үй-жайлардан оқшауланған немесе құрған желдетілетін жер төле үй-жайында (вакциналарға немесе басқа МИБП үшін) немесе тікелей зертханаларда (диагностикалық препараттар үшін) орналастыруға қойылатын талаптарды сақтау.
елеулі
5
МИБП сақтауға арналған тоңазыту тізбегі жағдайларын қамтамасыз ету жөніндегі шұғыл іс-шаралар жоспарының болуы
өрескел
6
Персоналдың еңбек жағдайларына, тұрмыстық қызмет көрсетілуіне қойылатын талаптарды сақтау:
1) тоңазыту және мұздату бөлмесіне немесе камерасына кіру кезінде жеке қауіпсіздікті қамтамасыз ету, қызметкерге есіктің іштен ашу мүмкіндігі туралы хабарлау бойынша;
2) тоңазыту камерасына (бөлмесіне) кіруге арналған жылытылған киімнің болуы;
3) қоймаларда шылым атуға, тамақ ішуге тыйым салу;
4) сору шкафында немесе арнайы бөлінген үй-жайда сору зонты астында дезпрепараттарды бөлшектеуді жүзеге асыру
елеулі
7
Ақаусыз сумен қамтамасыз ету, кәріз, жылыту, жарық, желдету жүйелерінің болуы
өрескел
8
Жабдықпен жарақаттау, жабдықты пайдалану және қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау:
1) тоңазыту жабдығының болуы, олардың алдын алу техникалық қарап тексерілуі;
2) электр қуаты өшкен жағдайда тоңазыту жабдығының, тоңазыту және мұздату бөлмелерінің немесе камераларының үзіліссіз жұмыс істейтін электр қуатымен (генератор) жабдықтау жүйесіне автоматты қосылуы;
3) автоматты еріту, суық климат жағдайында төмен температурадан сақтау сенсорлармен температураға және ылғалдылыққа үзіліссіз мониторингілеу жүйелерінің болуы;
4) температураның ауытқуы және/немесе салқындату жүйесінің істен шығуын хабарлауға арналған дабылдың болуы;
5) биіктігі еденнен кемінде 10 сантиметр болатын стеллаждардың болуы.
елеулі
9
Вакциналарды және басқа иммунобиологиялық препараттарды сақтауға, тасымалдауға және есепке алуға қойылатын талаптарды сақтау:

1) наличие погрузочно-разгрузочной площадки и подъездных путей для автотранспорта, помещения для хранения, распаковки и упаковки, для хранения хладоэлементов, термоконтейнеров и другого упаковочного материала (для МИБП);
2) наличие зоны карантина для изоляции возвращенных, бракованных, отозванных, изъятых или приостановленных к применению МИБП;
3) ограничение доступа, наличие сигнализации;
4) проведение уборки, обеспечивающей поддержание санитарно-гигиенического состояния холодильного оборудования, холодильных и морозильных комнат или камер в соответствии с графиком, утвержденным руководителем организации
значительное
3
Соблюдение требований к размещению в отдельно стоящем здании, оборудованном приточно-вытяжной вентиляцией (для дезпрепаратов)
грубое
4
Соблюдение требований к размещению в отдельно стоящем здании или на первом этаже здания организации здравоохранения с самостоятельным выходом наружу, изолированный от других помещений либо в сухом проветриваемом подвальном помещении (для вакцин и других МИБП) или непосредственно в лабораториях (для диагностических препаратов).
значительное
5
Наличие плана экстренных мероприятий по обеспечению условий холодовой цепи для хранения МИБП
грубое
6
Соблюдение требований к условиям труда, бытового обслуживания персонала:
1) по обеспечению личной безопасности при входе в холодильную и морозильную комнату или камеру, оповещение сотрудника, возможность открытия двери изнутри;
2) наличие утепленной одежды для входа в холодильные камеры (комнаты);
3) запрещение курения, приема пищи на складах;
4) осуществление фасовки дезпрепаратов в вытяжном шкафу или под вытяжным зонтом в специально отведенном помещении
значительное
7
Наличие исправных систем водоснабжения, канализации, отопления, освещения, вентиляции
грубое
8
Оснащенность оборудованием, соблюдение правил эксплуатации оборудования и техники безопасности:
1) наличие холодильного оборудования, их профилактического технического осмотра;
2) наличие автоматического подключения холодильного оборудования, холодильных и морозильных комнат или камер к системе бесперебойного электроснабжения (генератор) в случае отключения электроэнергии;
3) наличие систем автоматического размораживания, защиты от низких температур в условиях холодного климата, беспрерывного мониторинга температуры и влажности с сенсорами,
4) наличие сигнализации для оповещения об отклонениях температуры и/или выходе из строя системы охлаждения;
- наличие стеллажей, высотой не менее 10 сантиметров от пола.
значительное
9
Соблюдение требований к хранению, транспортировке и учету вакцин и других иммунобиологических препаратов

1) оңтайлы температуралық режим (минус 15-тен минус 250С дейін оралді полиомиелитті вакцина үшін; плюс 2-ден плюс 80С дейін – басқа вакциналар үшін);
2) тасымалдау кезінде термоиндикаторларды және мұздату индикаторларын қолдану;
3) термоконтейнерлерді жүктер алдында тоңазыту элементтерін кондиционирлеу;
4) МИБП түсуін және жіберілуін тіркеу, ілеспе құжаттары, термоиндикаторлардағы көрсеткіштерді белгілеу;
5) алушыға түсуіне дейін 24 сағаттан кешіктірмей жеткізілуі туралы хабарлау;
6) МИБП партиясын қабылдау актісінің болуы, МИБП есепке алу журналының жүргізілуі.
өрескел
10
Дезинфекция, дезинсекция, дератизация құралдары мен препараттарын сақтауға, тасымалдауға және есепке алуға қойылатын талаптарды сақтау:
1) дезинфекция, дезинсекция және дератизация препараттарын бүлінбеген ыдыста сақтау;
2) дезинфекция, дезинсекция және дератизация препараттарын бөлек үй-жайларда сақтау;
3) дезинсекция және дератизация препараттарын тығыз жабылатын бүлінбеген, "уытты" жазбасы көзделген тиісті ескерту таңбасы бар ыдыста сақтау;
4) ұсақ ыдыстағы дезпрепараттарды сақтауға арналған металл стеллаждардың, шөлмектерді сақтауға арналған ағаш сөрелердің болуы;
5) жапсырмада құрал атауын, мақсатын, жарамдылық мерзімін көрсетумен өнім берушінің ыдысында (орамасында) дезинсекция және дератизация препараттарын сақтау;
6) дезинсекция және дератизация препараттарын барлық сақтау (қолдану) кезеңі ішінде ыдыс жапсырмасының сақталуы;
7) бекітілген нысанға сәйкес дезинфекциялаушы препараттарды есепке алу журналының болуы
8) бекітілген нысанға сәйкес дезинфекциялаушы препараттардың қолданылуын есепке алу журналының болуы
өрескел
11
Вакциналарды және басқа иммунобиологиялық препараттарды сақтауға арналған резервтік тоңазыту жабдығының, тоңазыту бөлмесінің немесе камерасының, оған қосалқы бөлшектердің болуы.
өрескел
12
Вакциналарды және басқа иммунобиологиялық препараттарды дұрыс сақтау, тасымалдау және қолдану салаларын қамтитын қалыпты операциялық процедураларды әзірлеу және бекіту жөніндегі талаптарды сақтау:
1) температура, ылғалдылық және дабыл жүйесін мониторингілеуге арналған құрылғыларды картаға түсіру, калибрлеу;
2) температураны бақылау жөніндегі үй-жайларға қызмет көрсету және жабдықтау; температураға мониторинг жүргізу; температура ауытқу кезінде жүргізілетін іс-шаралар;
3) МИБП алуды тіркеу; қорларын сақтау; МИБП бар термоконтейнерлерді жіберуге дайындау; температурасы бақыланатын көлік құралдарының жұмысы (авторефрижераторлар);
4) МИБП қайтаруымен, уақытша тоқтатуымен, бұзылуымен байланысты процедуралар; жарамсыз МИБП қауіпсіз жою;

1) оптимальный температурный режим (от минус 15 до минус 25 о С для оральной полиомиелитной вакцины; от плюс 2 до плюс 8 о С – для других вакцин);
2) применение термоиндикаторов и индикаторов замораживания при транспортировке;
3) кондиционирование хладоэлементов перед загрузкой термоконтейнеров;
4) регистрация поступления и отправления МИБП, сопроводительные документы, отметка показаний на термоиндикаторах;
5) оповещение получателя о поставке не позднее 24 часов до поступления;
6) наличие актов приема партии МИБП, ведение журнала учета МИБП.
грубое
10
Соблюдение требований к хранению, транспортировке и учету средств и препаратов дезинфекции, дезинсекции, дератизации:
1) хранение препаратов дезинфекции, дезинсекции и дератизации в неповрежденной таре;
2) хранение препаратов дезинфекции, дезинсекции и дератизации раздельно в разных помещениях;
3) хранение препаратов дезинсекции и дератизации в плотно закрытой неповрежденной таре, с соответствующей предупредительной маркировкой, включающей надпись "токсично";
4) наличие металлических стеллажей для хранения мелкотарных дезпрепаратов, деревянных полок - для хранения бутылей:
5) хранение препаратов дезинсекции и дератизации в таре (упаковке) поставщика с указанием названия средства, его назначения, срока годности на этикетке.
6) сохранность тарной этикетки в течение всего периода хранения (использования) препаратов дезинсекции и дератизации
7) наличие журнала учета дезинфицирующих препаратов согласно утвержденной форме;
8) наличие журнал учета использования дезинфицирующих препаратов согласно утвержденной форме;
грубое
11
Наличие резервного холодильного оборудования для хранения вакцин и других иммунобиологических препаратов, холодильной комнаты или камеры, запасных частей к ним
грубое
12
Соблюдение требований по разработке и утверждению стандартных операционных процедур (СОП), охватывающих области правильного хранения, транспортировки и использования вакцин и других иммунобиологических препаратов:
1) картографирование, калибровка устройств для мониторинга температуры, влажности и систем сигнализации;
2) обслуживание помещений и оборудования по контролю температуры; мониторинг температуры; мероприятия в случае отклонений температуры;
3) регистрации получения МИБП; хранения запасов; подготовка термоконтейнеров с МИБП к отправке; работа транспортных средств с контролируемой температурой (авторефрижераторов);
4) процедуры, связанные с возвратом, приостановлением, порчи МИБП; безопасное уничтожение не пригодных МИБП;

5) төтенше жағдайларға ықпал ету кезіндегі процедуралар
елеулі
13
Вакциналарды және басқа ИБП сақтауға арналған тоңазыту және мұздату комнаталарын немесе камераларын пайдалануға енгізу кезінде және жөндеу жүргізгеннен кейін температуралық ауытқулар бар аймақтарда тест жүргізу жөніндегі құжаттардың болуы
өрескел
14
Дезинфекция, дезинсекция, дератизация құралдарын залалсыздандыруға және жоюға қойылатын талаптарды сақтау:
1) дезпрепараттардың ыдыстарын залалсыздандыру;
2) жарамдылық мерзімі өткенде, жарамдылық белгілері болғанда препаратқа қоса берілген нұсқаулыққа сәйкес дезинфекция, дезинсекция, дератизация құралдарын жою актілерінің болуы
өрескел
15
Персоналды дайындау жөніндегі құжаттаманың болуы
өрескел
16
Персоналда алдын ала және/немесе мерзімдік медициналық қарап тексерудің, вакциналаудың болуы
өрескел
17
Өндірістік зертханалық бақылаудың болуы
өрескел
18
Арнайы киімді, арнайы аяқ-киімді және басқа жеке және ұжымдық қорғаныш құралдарын сақтауды, беруді, жууды, қатерсіздендіруді ұйымдастыру бойынша талаптарды сақтау
өрескел
"Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 463 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2017 жылғы 20 шілдедегі
№ 285 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында тексеру парағы
Амбулаториялық-емханалық көмек, консультативті-диагностикалық көмек көрсететін денсаулық сақтау объектілеріне қатысты _______________________________________________________________ (тексерілетін субъектілердің (объектілердің) біртекті тобының атауы)

5) процедуры при реагировании на чрезвычайные ситуации
значительное
13
Наличие документации по проведению тестирования зон температурных колебаний приводе в эксплуатацию и после проведения ремонта в холодильных и морозильных комнатах или камерах для хранения вакцин и других ИБП
грубое
14
Соблюдение требований к обезвреживанию и утилизации средств дезинфекции, дезинсекции, дератизации:
1) обезвреживание тары из-под дезпрепарато;
2) наличие актов утилизации средств дезинфекции, дезинсекции, дератизации согласно прилагаемой к препарату инструкции в случае истечения срока годности, наличия признаков непригодности
грубое
15
Наличие документации по подготовке персонала
грубое
16
Наличие предварительного и/или периодического медицинского осмотра, вакцинации персонала
грубое
17
Наличие производственного лабораторного контроля
грубое
18
Соблюдение требований по организации хранения, выдачи, стирки, дезактивации специальной одежды, специальной обуви и других средств индивидуальной и коллективной защиты
грубое
Приложение 2
к совместному приказу
Министра национальной
экономики Республики Казахстан
от 20 июля 2017 года № 285
и Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 463
Проверочный лист в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия
населения в отношении объектов здравоохранения, оказывающие
амбулаторно-поликлиническую и консультативно-диагностическую помощь
_____________________________________________________________________
(наименование однородной группы проверяемых субъектов (объектов)

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.10.2018 № ҚР ДСМ-30 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.10.2018 № 44 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган ___________________________________________
________________________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді/ профилактикалық
бақылауды және қадағалауды тағайындау туралы акт
________________________________________________________________________________
(№, күні)
Тексерілетін субъектінің (объектінің) атауы __________________________________________
________________________________________________________________________________
Тексерілетін субъектінің (объектінің) жеке сәйкестендіру номері (бұдан әрі - ЖСН), Бизнес
сәйкестендіру номері (бұдан әрі - БСН) ______________________________________________
________________________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы ____________________________________________________
р/с
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес
Талаптарға сәйкес емес
Талап етіледі
Талап етілмейді
1
2
3
4
5
6
1
Объектіге санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының болуы. Объектінің қызмет түрлері мен қуаттылығы бойынша сәйкестігі.
2
Қоқысты жинауға арналған жапқыштары бар контейнерлерді орнатуға арналған оқшаулы алаңның болуы
3
Аумақты функциялық аймақтандыру режимін сақтау
4
Ақаусыз ыстық және суық сумен қамтамасыз ету жүйелерінің болуы. Орталықтандырылған ыстық сумен қамтамасыз ету болмаған кезде үзіліссіз жұмыс істейтін су қыздырғыштардың болуы
5
Ақаусыз су бұру, кәріз жүйелерінің болуы. Кәріздендірілмеген және жартылай кәріздендірілген елді мекендерде жергілікті және шығарылатын тазалау жүйелерінің болуы
6
Ақаусыз жергілікті және жалпы жасанды жарық жүйелерінің болуы
7
Желдету, ауа баптау, жылумен қамтамасыз ету жүйесінің ақаусыз күйде болуы
8
Желдету және ауа баптау жүйесіне профилактикалық қарап тексеруді, жөндеуді, тазалауды және дезинфекцияны жүргізудің бекітілген кестесінің және растаушы құжаттардың болуы.
9
Үй-жайларда микроклимат параметрлерін сақтау
10
Үй-жайларды құруға, күтіп ұстауға, жинақтауға және аймақтандыруға қойылатын талаптарды сақтау.
Жүкті әйелдерді және дене қызуы бар науқастарды жеке қабылдаудың болуы
11
Үй-жайлардың ішкі әрлеу жағдайы. Жабынды ақауларының болуы және уақытылы жойылуы
12
Жарамсыз жабдықты, санитариялық-техникалық құралдарды, аппаратураны, құрал-сайманды қолдануға жол бермеу.
13
Қақырықты жинау үй-жайының санитариялық нормативтерге сәйкес жабдықталуы, қақырықты жинау және зерттеуге жеткізу қағидаларын сақтау
14
Иондаушы сәулелену көздерімен (бұдан әрі - ИСК) жұмыс жасау тәртібін регламенттейтін нормативтік-басқарушы құжаттардың болуы және сәйкестігі және радиациялық қауіпсіздікті сақтау:

Сноска. Приложение 2 в редакции совместного приказа Министра здравоохранения РК от 31.10.2018 № ҚР ДСМ-30 и Министра национальной экономики РК от 31.10.2018 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Государственный орган, назначивший проверку ______________________________________
________________________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля и надзора с посещением субъекта
(объекта) контроля и надзора ______________________________________________________
(№, дата)
Наименование проверяемого субъекта (объекта) ______________________________________
_______________________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер субъекта
(объекта) контроля и надзора ______________________________________________________
________________________________________________________________________________
Адрес места нахождения__________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
№ п/п
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
5
6
1
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения на объект. Соответствие по видам услуг и мощности объекта.
2
Наличие изолированной площадки для установки контейнеров с крышками для сбора мусора
3
Соблюдение режима функционального зонирования территории
4
Наличие исправных систем горячего и холодного водоснабжения
Наличие водонагревателей непрерывного действия при отсутствий центрального горячего водоснабжения
5
Наличие исправных систем водоотведения, канализации. В не канализованных и частично канализованных населенных пунктах наличие местной и вывозной системы очистки
6
Наличие в исправном состоянии систем местного и общего искусственного освещения
7
Наличие исправных систем вентиляции, кондиционирования, теплоснабжения
8
Наличие утвержденного графика и подтверждающих документов проведения профилактического осмотра, ремонта, очистки и дезинфекции систем вентиляции и кондицирования.
9
Соблюдение параметров микроклимата в помещениях
10
Соблюдение требований к устройству, содержанию, набору и зонированию помещений.
Наличие раздельных приема беременных и температурящих больных.
11
Состояние внутренней отделки помещений. Наличие и своевременность устранения дефектов покрытия.
12
Недопущение применения неисправного оборудования, санитарно-технических приборов, аппаратуры, инструментов
13
Оснащенность помещении для сбора мокроты согласно санитарным правилам, соблюдение правил сбора и доставки мокроты для исследования.
14
Наличие и соответствие нормативно-распорядительных документов, регламентирующих порядок обращения с источниками ионизирующего излучения (далее - ИИИ) и соблюдение радиационной безопасности:

Ескерту. 12-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.10.2018 № ҚР ДСМ-30 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.10.2018 № 44 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган ___________________________________________
________________________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді/ профилактикалық
бақылауды және қадағалауды тағайындау туралы акт
________________________________________________________________________________
(№, күні)
Тексерілетін субъектінің (объектінің) атауы __________________________________________
________________________________________________________________________________
Тексерілетін субъектінің (объектінің) жеке сәйкестендіру номері (бұдан әрі - ЖСН), Бизнес
сәйкестендіру номері (бұдан әрі - БСН) ______________________________________________
________________________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы ____________________________________________________
р/с
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес
Талаптарға сәйкес емес
Талап етіледі
Талап етілмейді
1
2
3
4
5
6
1
Объектіге санитаритариялық-эпидемиологиялық қорытындының болуы
2
Объект аумағында қоршаудың болуы, оның бүтіндігі
3
Объектінің сыртқы жарықтандыру жабдығының болуы
4
Объект аумағында функционалды олармен байланысы жоқ жарықтың болуы
5
Кіру жолдарының, кіре-берістердің, жаяужолдардың, жолдардың қатты жабындысының болуы
6
Жапқыштары бар қоқыс жинағыштардың болуы
7
Балалардың бойы мен жасына сәйкес келетін топтық және спорттық алаңшаларына арналған жабдықтардың болуы
8
Барлық үй-жайларда еден, төбе және қабырға беттерінде, жабдық беттінде бұзылулардың болуы
9
Жылыту жүйесі батареяларында қоршаушы құрылғыларының болуы
10
Балалардың бойы мен жас ерекшеліктеріне сәйкес келетін жиһаздың және жабдықтың болуы
11
Ақаусыз жиһаздың, жұмсақ, қатты мүкәммалдың болуы
12
Әр түрлі мақсаттағы үй-жайларда ыстық және суық су өткізілген раковиналардың, қолды жууға және кептіруге арналған құралдардың болуы
13
Түбектердің, жеке түбектерге арналған таңбаланған ұяшықтардың болуы (сәбилер мен кіші жастағы балаларға)
14
Балаларға арналған сатып алынған өнімдердің сапасы мен қауіпсіздігін растайтын құжаттардың болуы
15
Ойыншықтарды жууға және өңдеуге арналған ыдыстарда таңбалаудың болуы
16
Ақаусыз ыстық және суық сумен қамтамасыз ету жүйелерінің болуы
17
Ақаусыз жылыту, желдету, сумен қамтамасыз ету, суды бұру жүйелерінің болуы
18
Жер астынан сумен қамтамасыз ету көзіне санитариялық қорғау аймағының болуы және сақталуы
19
Қолданыстағы гигиеналық нормативтер талаптарына сәйкестігіне судың зертханалық зерттеу нәтижелері
20
Тасымалы сумен жұмыс істейтін объектілерде ауыз суды сақтауға арналған таңбаланған ыдыстар орнатылған жеке үй-жайлардың болуы
21
Су қыздырғыштарының болуы және жарамдылығы
22
Ауыз су режиімінің болуы
23
Санитариялық-аулалық қондырғылардың болуы
24
Ақаусыз жасанды жарықтың болуы
25
Қолданыстағы гигиеналық нормативтердің талаптарына сәйкестігіне жарықтың зертханалық зерттеу нәтижелері
26
Бір үй-жайда бір үлгідегі шамдардың, шамдарда плафондардың болуы
27
Іріктелген люминесцентті шамдарды сақтауға арналған үй-жайлардың болуы,
28
Ақаусыз желдету жүйелерінің болуы
29
Қолданыстағы гигиеналық нормативтер талаптарына сәйкестігіне шудың, желдету тиімділігінің зертханалық өлшеу нәтижелері
30
Объект үй-жайларында термометрлердің болуы
31
Қолданыстағы гигиеналық нормативтер талаптарына сәйкестігіне микроклиматтың зертханалық өлшеулер нәтижелері.
32
Қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігіне дезинфекциялаушы ерітінділердің зертханалық зерттеу нәтижелері
33
Тазалау құралдарын сақтауға арналған жеке үй-жайдың (арнайы орындардың), таңбаның болуы
34
Тексерісті немесе жөндеуді (ауыстыруды) жүргізу бойынша орындалған жұмыстар актісінің болуы
35
Уәкілетті органдарда объектінің апаттылығы туралы актілерінің болуы
36
Жәндіктердің, кеміргіштердің және басқа буынаяқтылардың болуы
37
Балалардың шомылу кестесінің болуы
38
Инфекциялық науқастардың төсек жабдықтарын дезинфекциялауға арналған кір жуу, таңбаланған ванналарының болуы
39
Балалардың төсек-орын жабдықтарының және жеке гигиена заттарының (сабын, мәуесек, тіс щеткалары) болуы, олардың сақталуы
40
Тамақ ішу арасындағы интервалдың сақталуы
41
Турау құралдарында, цех ішіндегі жабдықта және ас үй ыдыстарында таңбалаудың болуы
42
Жұмыртқаны сақтауға арналған таңбаланған ыдыс-аяқтың болуы
43
Асхана және ас үй ыдыс-аяқғын кептіруге және сақтауға арналған жағдайлардың болуы
44
Шикізат пен өнімнің қауіпсіздігін куәландыратын құжаттардың болуы
45
Қойма үй-жайларында, тоңазытқыш камераларында тамақ өнімдерін сақтауға арналған стеллаждардың, сөрелердің, түпқоймалардың болуы
46
Температуралық-ылғалдылық режимін сақтау
47
Тамақ өнімдерін сақтау кезінде тауар көршілестігін сақтау
48
Өндірілетін өнімнің келешектегі мәзірінің болуы, тамақтану рационының келешектегі мәзірге сәйкес келуі
49
Нақты мәзірдің, тағамдар картотекасының немесе рецептура жинағының болуы, тағамдардың қайталануына жол бермеу
50
Дайындауға және өткізуге жол берілмейтін тағамдар мен азық-түлік өнімдерінің болуы
51
Тәуліктік сынамалардың болуы және сақталуы
52
Тыйым салынған тағамдардың, өнімдердің болмауы (соның ішінде фортификацияланбаған жоғары немесе бірінші сұрыпты бидай ұны)
53
Шикізаттың, дайын өнімнің зертханалық зерттеу нәтижелері
54
Сыртқы ортадан алынған жұғындардың зертханалық зерттеу нәтижелері
55
Ас блогы қызметкерлерінде және техникалық персоналда арнайы киімнің, ауыстыратын аяқ-киімнің болуы және қолданылуы
56
Ас блогы қызметкерлерінде бөгде заттардың, іріңді аурулардың және шағын жарақаттардың болуы
57
Персоналда алдын ала, мерзімдік және профилактикалық медициналық қарап тексерудің, жұмысқа рұқсаттың, гигиеналық оқытудың, жұмыс орнында жеке медициналық кітапшалардың болуы
58
Топта бір балаға аудан нормасының сақталуы
59
Жұмыс орындарында электростатикалық өріс қуатының зертханалық өлшеу нәтижелері, аэроиндер концентрациясы мен жеке полярлық шу коэффициентінің деңгейі
60
Объектіде медициналық қызмет көрсетудің болуы
61
Медициналық жабдықтың және аспаптардың болуы
62
Балалар мен жасөспірімдердің денсаулығын нығайтуға бағытталған кешенді сауықтыру іс-шаралар жоспарының болуы
63
Инфекциялық және (немесе) паразиттік ауралар жағдайларын анықтау кезінде санитариялық-індетке қарсы (профилактикалық) іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды сақтау
64
Фтизиопедиатрда қосымша тексерілуге жататын тұлғалардың тексерілуін растайтын құжаттардың болуы
65
Инфекциялық және паразиттік ауруларға тұлғалардың тексерілгенін және тексерілуге жататын тұлғалардың тексерілуін растайтын құжаттардың болуы
66
ЖРВИ және тұмау кезінде індетке қарсы (профилактикалық) іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу алгоритмін сақтау
67
Инфекциялық сырқаттанушылықты есепке алу журналының болуы
68
Соматикалық сырқаттанушылықтың есепке алу журналының болуы
69
Жіті инфекциялық сырқаттанушылықпен қатынасуларды есепке алу журналының болуы
70
Карантинді есепке алу журналының болуы
71
Профилактикалық егулер картасының болуы
72
Профилактикалық егулерді есепке алу журналының болуы
73
Вакциналардың, басқа бактериалды препараттардың қозғалысы журналының болуы
74
Манту сынамасын тіркеу журналының болуы
75
Манту сынамасы бойынша тексеруге жататын тәуекел тобындағы балаларды тіркеу журналының болуы
76
Фтизиопедиатрда қосымша тексерілуге жататын туберкулин-оң нәтижелі тұлғаларды тіркеу журналының болуы
77
Поствакциналы асқынулар журналының болуы
78
Тұрақты және ұзақ мерзімді медиицналық қарсы көрсетілімдер журналының болуы
79
Ашық флакондар және вакцина қалдықтарын жою журналының болуы
80
Бақыланатын химиялық профилактиканы жүргізу журналының болуы
81
Паразиттік сырқаттанушылық қоздырғыштарына тексерілетіндерді тіркеу журналының болуы
82
Гельминттерге тексерілген тұлғаларды тіркеу журналының болуы
83
Педикулезге, қышымаға және дерматомикозға тексеру журналының болуы
84
Бала денсаулығы паспортының болуы
85
Тәуекел тобындағы балалар тізімінің болуы
86
Флюорографиялық оң нәтижелі тұлғаларды есепке алу журналының болуы
87
Дайын тағамдардың бракераж журналының болуы
88
Ас блогы қызметкерлерінің денсаулық жағдайын тіркеу журналының болуы
89
Бір ай ішінде тамақ өнімдері нормасының орындалуын бақылау тізбесінің болуы
90
Диспансерлік науқастарды есепке алу журналының болуы
91
Тәрбиеленушілердің жеке медициналық карталарының болуы
92
Диспансерлік бақылаудың бақылау картасының болуы
93
Тереңдетілген профилактикалық медициналық қарап тексерулер журналының, мамандар актілерінің болуы
94
Оқушылардың (тәрбиеленушілердің) жеке медициналық карталарының болуы
95
Тамақ өнімдерін және азық-түлік шикізатын бракераждау журналының болуы
96
Өндірістік бақылау бағдарламасының болуы
Лауазымды адам (дар) ______________ ___________
(лауазымы)      (қолы)
_____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
Тексерілетін субъектінің басшысы ______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
_____________
(қолы)
"Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 463 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2017 жылғы 20 шілдедегі
№ 285 бірлескен бұйрығына
13-қосымша
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында тексеру парағы
Балалар сауықтыру және санаторлық (жыл бойғы, маусымдық) объектілеріне қатысты
________________________________________________________________
(тексерілетін субъектілердің (объектілердің) біртекті тобының атауы)

Сноска. Приложение 12 в редакции совместного приказа Министра здравоохранения РК от 31.10.2018 № ҚР ДСМ-30 и Министра национальной экономики РК от 31.10.2018 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Государственный орган, назначивший проверку ______________________________________
_______________________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля и надзора с посещением субъекта
(объекта) контроля и надзора _____________________________________________________
(№, дата)
Наименование проверяемого субъекта (объекта) _____________________________________
______________________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер субъекта
(объекта) контроля и надзора _____________________________________________________
______________________________________________________________________________
Адрес места нахождения _________________________________________________________
________________________________________________________________________________
№ п/п
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
Требуется
Не требуется
1
2
3
4
5
6
1
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения на объект
2
Наличие ограждения территории объекта, его целостность
3
Наличие наружного искусственного освещения объекта
4
Наличие на территории объектов функционально с ними не связанных
5
Наличие твердого покрытия въездов, входов, дорожек
6
Наличие мусоросборников с крышками
7
Наличие оборудования для групповых и спортивных площадок соответствующее росту и возрасту детей
8
Наличие на поверхности пола, потолке и стенах, на поверхности оборудования всех помещений повреждений
9
Наличие заградительных устройств батарей отопительной системы
10
Наличие мебели и оборудования соответствующей росто-возрастным особенностям детей
11
Наличие мебели, мягкого, твердого инвентаря в исправном состоянии
12
Наличие раковин с подводкой горячей и холодной воды в помещениях различного предназначения, средств для мытья и сушки рук
13
Наличие горшков, маркированных ячеек для индивидуальных горшков (дети ясельного и младшего возраста)
14
Наличие документов, подтверждающих качество и безопасность приобретенной продукции для детей
15
Наличие маркировки на емкости для мытья и обработки игрушек
16
Наличие исправных систем горячего и холодного водоснабжения
17
Наличие исправных систем отопления, вентиляции, водообеспечения, водоотведения
18
Наличие и соблюдение зоны санитарной охраны для подземного источника водоснабжения
19
Результаты лабораторных исследований воды на соответствие требованиям действующих гигиенических нормативов
20
Наличие на объектах, работающих на привозной воде отдельного помещения с установкой маркированных емкостей для хранения питьевой воды
21
Наличие и исправность водонагревателей
22
Наличие питьевого режима
23
Наличие санитарно-дворовых установок
24
Наличие исправного искусственного освещения.
25
Результаты лабораторных замеров освещенности на соответствие требованиям действующих гигиенических нормативов
26
Наличие ламп одного типа в одном помещении, плафонов на светильниках
27
Наличие помещения для хранения отработанных люминисцентных ламп
28
Наличие исправных систем вентиляции
29
Результаты лабораторных замеров шума, эффективности вентиляции на соответствие требованиям действующих гигиенических нормативов
30
Наличие термометров в помещениях объекта.
31
Результаты лабораторных замеров микроклимата на соответствие требованиям действующих гигиенических нормативов.
32
Результаты лабораторных исследований дезинфицирующих растворов в соответствии с действующими гигиеническими нормативами
33
Наличие отдельного помещения (специальных мест) для хранения уборочного инвентаря, маркировки
34
Наличие акта выполненных работ по проведению ревизии или ремонта (замены)
35
Наличие акта уполномоченных органов об аварийности объекта
36
Наличие насекомых, грызунов и других членистоногих
37
Наличие графика купания детей
38
Наличие прачечной, маркированных ванн для дезинфекции белья инфекционных больных
39
Наличие постельных принадлежностей и предметов личной гигиены детей (мыло, мочалки, зубные щетки), их хранение
40
Соблюдение интервала между приемами пищи
41
Наличие маркировки разделочного инвентаря, внутрицехового оборудования и кухонной посуды
42
Наличие маркированной посуды для хранения яиц
43
Наличие условий для сушки и хранения столовой и кухонной посуды
44
Наличие документов, удостоверяющих безопасность сырья и продукции
45
Наличие в складских помещениях, холодильных камерах стеллажей, подтоварников, поддонов для хранения пищевой продукции
46
Соблюдение температурно- влажностного режима
47
Соблюдение товарного соседства пищевой продукции при хранении
48
Наличие перспективного меню выпускаемой продукции, соответствие фактического рациона питания с перспективным меню
49
Наличие меню-раскладки, картотеки блюд или сборника рецептур, исключение повторяемости блюд
50
Наличие блюд и продуктов питания, изготовление и реализация которых не допускается
51
Наличие и хранение суточных проб
52
Отсутствие запрещенных блюд, продукции (в том числе нефортифицированной пшеничной муки высшего или первого сорта)
53
Результаты лабораторных исследований сырья, готовой продукции
54
Результаты лабораторных исследований смывов с внешней среды
55
Наличие и применение специальной одежды, сменной обуви у работников пищеблока и технического персонала
56
Наличие у работников пищеблока посторонних предметов, гнойничковых заболеваний и микротравм
57
Наличие предварительного, периодического и профилактического медицинского осмотра, допуска к работе, гигиенического обучения персонала, личных медицинских книжек на рабочем месте
58
Соблюдение норм площади на одного ребенка в группе
59
Результаты лабораторных замеров напряженности электростатического поля на рабочих местах, уровень концентрации аэроинов и коэффициента униполярности, шум
60
Наличие медицинского обслуживания на объекте
61
Наличие медицинского оборудования и инструментария
62
Наличие комплексного плана оздоровительных мероприятий, направленных на укрепление здоровья детей и подростков
63
Соблюдение санитарно-эпидемиологических требований к организации и проведению санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий при выявлении случаев инфекционного и (или) паразитарного заболевания
64
Наличие документов, подтверждающих обследование лиц, подлежащих дообследованию у фтизиопедиатра
65
Наличие документов, подтверждающих обследование и осмотр подлежащих лиц на инфекционные и паразитарные заболевания
66
Соблюдение алгоритма организации и проведения противоэпидемических (профилактических) мероприятий при ОРВИ и гриппе
67
Наличие журнала учета инфекционных заболеваний
68
Наличие журнала соматической заболеваемости
69
Наличие журнала учета контактов с острыми инфекционными заболеваниями
70
Наличие журнала учета карантина
71
Наличие карт профилактических прививок
72
Наличие журнала учета профилактических прививок
73
Наличие журнала движения вакцин, других бактериальных препаратов
74
Наличие журнала регистрации проб Манту
75
Наличие журнала регистрации детей группы риска подлежащих обследованию по пробе Манту
76
Наличие журнала туберкулино-положительных лиц, подлежащих дообследованию у фтизиопедиатра
77
Наличие журнала поствакцинальных осложнений
78
Наличие журнала постоянных и длительных медицинских отводов
79
Наличие журнала открытых флаконов и уничтожения остатков вакцин
80
Наличие журнала проведения контролируемой химиопрофилактики
81
Наличие журнала регистрации обследуемых на возбудителей паразитарных заболеваний
82
Наличие журнала регистрации лиц, обследованных на гельминты
83
Наличие журнала осмотра на педикулез, чесотку и дерматомикозы
84
Наличие паспорта здоровья ребенка
85
Наличие списка детей группы риска
86
Наличие журнала учета флюроположительных лиц
87
Наличие бракеражного журнал готовой продукции
88
Наличие журнала регистрации состояния здоровья работников пищеблока
89
Наличие ведомости контроля за выполнением норм продуктов питания за месяц
90
Наличие журнала учета диспансерных больных
91
Наличие индивидуальных медицинских карт воспитанников
92
Наличие контрольной карты диспансерного наблюдения
93
Наличие журнала углубленных профилактических медицинских осмотров, акты специалистов
94
Наличие индивидуальных медицинских карт учащихся (воспитанников)
95
Наличие журнала бракеража пищевых продуктов и продовольственного сырья
96
Наличие программы производственного контроля
Должностное (ые) лицо (а) _______________________________________ ________________
(должность)                         (подпись)
_______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
Руководитель проверяемого субъекта
_______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), должность)
______________
(подпись)
Приложение 13
к совместному приказу
Министра национальной
экономики Республики Казахстан
от 20 июля 2017 года № 285
и Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 463
Проверочный лист в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
в отношении детских оздоровительных и санаторных объектов (круглогодичные,
сезонные) (наименование однородной группы проверяемых субъектов (объектов)

Ескерту. 13-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.10.2018 № ҚР ДСМ-30 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.10.2018 № 44 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган ___________________________________________
________________________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді/ профилактикалық
бақылауды және қадағалауды тағайындау туралы акт
________________________________________________________________________________
(№, күні)
Тексерілетін субъектінің (объектінің) атауы __________________________________________
________________________________________________________________________________
Тексерілетін субъектінің (объектінің) жеке сәйкестендіру номері (бұдан әрі - ЖСН), Бизнес
сәйкестендіру номері (бұдан әрі - БСН) ______________________________________________
________________________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы ____________________________________________________
р/с
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес
Талаптарға сәйкес емес
Талап етіледі
Талап етілмейді
1
2
3
4
5
6
1
Объектіге санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының болуы.
2
Қызметтің басталуы туралы хабарлаудың болуы (маусымдық балалар сауықтыру объектілері үшін)
3
Объект аумағында бүтін қоршаудың болуы
4
Жәндіктердің, кеміргіштер мен басқа буынаяқтылардың болуы
5
Жасыл көшеттерден бос аумақта қатты жабындының, кіру жолдарының, жүк түсіру алаңдарының, жаяужолдардың, көлік тұруға арналған орындардың және жауын-шашын мен еріген қар суының ағуына арналған еңкестердің болуы
6
Ақаусыз спорт жән ойын алаңдары жабдықтарының болуы
7
Объект аумағында функционалды олармен байланысы жоқ объектінің болуы
8
Объекті аумағында, соның ішінде санитариялық-аулалық қондырғыларда сыртқы жарықтандыру жабдығының болуы
9
Жапқыштары бар қоқыс жинағыштардың, урналардың болуы
10
Ақаусыз шаруашылық-ауыз су, ыстық сумен қамтамасыз ету, суды бұру және суды ағызу жүйелерінің болуы
11
Жер астынан сумен қамтамасыз ету көзіне санитариялық қорғау аймағының болуы және сақталуы
12
Қолданыстағы гигиеналық нормативтер талаптарына сәйкестігіне суды зертханалық зерттеу нәтижелері
13
Су қыздырғыштарының болуы және жарамдылығы
14
Әр түрлі мақсаттағы үй-жайларда ыстық және суық су өткізілген раковиналардың, қолды жууға және кептіруге арналған құралдардың болуы
15
Ауыз су режиімінің болуы
16
Санитариялық-аулалық қондырғылардың, қол жуғыштардың болуы
17
Ақаусыз желдету және ауа баптау жүйелерінің, москит торларының болуы
18
Қолданыстағы гигиеналық нормативтер талаптарына сәйкестігіне шудың, желдету тиімділігінің зертханалық өлшеу нәтижелері
19
Ақаусыз жасанды жарықтың болуы
20
Бір үй-жайда бір үлгідегі шамдардың, шамдарда плафондардың болуы
21
Қолданыстағы гигиеналық нормативтердің талаптарына сәйкестігіне жарықтың зертханалық зерттеу нәтижелері
22
Жарамсыз, құрамында сынабы бар шамдарды сақтауға арналған жеке үй-жайлардың, кәдеге жарату жөніндегі ұйыммен шарттың болуы
23
Қолданыстағы гигиеналық нормативтер талаптарына сәйкестігіне жылыту кезеңінде микроклиматтың зертханалық өлшеу нәтижелері.
24
Топта бір балаға аудан нормасының сақталуы
25
Балалардың бойы мен жасына сәйкес келетін спорт жабдығының болуы
26
Ақаусыз жабдықтың, жиһаздың, жұмсақ және қатты мүкаммалдың, санитариялық-техникалық құралдардың болуы, мақсаты бойынша қолдануы
27
Барлық үй-жайларда еден, төбе және қабырға беттерінде, жабдық беттінде бұзылулардың болуы
28
Қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігіне дезинфекциялаушы ерітінділердің зертханалық зерттеу нәтижелері
29
Тексерісті немесе жөндеуді (ауыстыруды) жүргізу бойынша орындалған жұмыстар актісінің болуы
30
Уәкілетті органдарда объектінің апаттылығы туралы актінің болуы
31
Тазалау құралдарын сақтауға арналған жеке үй-жайдың (арнайы орындардың), таңбаның болуы
32
Балалардың шомылу кестесінің болуы
33
Инфекциялық науқастардың төсек жабдықтарын дезинфекциялауға арналған кір жуу, таңбаланған ванналарының болуы
34
Төсек жабдықтарын ауыстыру кестесінің болуы, камералық дезинфекцияның жүргізілуі
35
Балаларға арналған сатып алынған өнімдердің сапасы мен қауіпсіздігін растайтын құжаттардың болуы
36
Су қоймасы суының зертханалық зерттеу нәтижелері
37
Су қоймасы аумағындағы топырақтың зертханалық зерттеу нәтижелері
38
Тамақ ішу арасындағы интервалдың сақталуы
39
Турау құралдарында, цех ішіндегі жабдықта және ас үй ыдыстарында таңбалаудың болуы
40
Жұмыртқаны сақтауға арналған таңбаланған ыдыс-аяқтың болуы
41
Асхана және ас үй ыдыс-аяғын кептіруге және сақтауға арналған жағдайлардың болуы
42
Шикізат пен өнімнің қауіпсіздігін куәландыратын құжаттардың болуы
43
Қойма үй-жайларында, тоңазытқыш камераларында тамақ өнімдерін сақтауға арналған стеллаждардың, сөрелердің, түпқоймалардың болуы
44
Температуралық-ылғалдылық режимін сақтау
45
Тамақ өнімдерін сақтау кезінде тауар көршілестігін сақтау
46
Өндірілетін өнімнің келешектегі мәзірінің болуы, тамақтану рационының келешектегі мәзірге сәйкес келуі
47
Нақты мәзірдің, тағамдар картотекасының немесе рецептура жинағының болуы, тағамдардың қайталануына жолбермеу
48
Дайындауға және өткізуге жол берілмейтін тағамдар мен азық-түлік өнімдерінің болуы
49
Тәуліктік сынамалардың болуы және сақталуы
50
Шикізаттың, дайын өнімнің зертханалық зерттеулер нәтижелері
51
Сыртқы ортадан алынған жұғындардың зертханалық зерттеу нәтижелері
52
Объектіде жеке гигиена ережелерін сақтауға арналған жағдайлардың болуы
53
Ас блогы қызметкерлерінде және техникалық персоналда арнайы киімнің, ауыстыратын аяқ-киімнің болуы және қолданылуы
54
Ас блогы қызметкерлерінде бөгде заттардың, іріңді аурулардың және шағын жарақаттардың болуы
55
Персоналда алдын ала, мерзімдік және профилактикалық медициналық қарап тексерудің, жұмысқа рұқсаттың, гигиеналық оқытудың, жұмыс орнында жеке медициналық кітапшалардың болуы
56
Объектіде медициналық қызмет көрсетудің болуы
57
Медициналық жабдықтың және аспаптардың болуы
58
Балалар мен жасөспірімдердің денсаулығын нығайтуға бағытталған кешенді сауықтыру іс-шаралар жоспарының болуы
59
Балаларды медициналық топтарға бөлу жөніндегі журналдың болуы
60
Профилактикалық медициналық қарап тексерулер нәтижелері бойынша есептің болуы
61
Жыл бойы жұмыс істейтін объектілерде диспансерлік науқастарды есепке алу журналының болуы
62
Бағдар қағазының болуы
63
Батпақты зерттеудің зертханалық көрсеткіштері
64
Инфекциялық сырқаттанушылықты есепке алу журналының болуы
65
Соматикалық сырқаттанушылықтың есепке алу журналының болуы
66
Жіті инфекциялық сырқаттанушылықпен қатынасуларды есепке алу журналының болуы
67
Карантинді есепке алу журналының болуы
68
Профилактикалық егулер картасының болуы
69
Профилактикалық егулерді есепке алу журналының болуы
70
Манту сынамасын тіркеу журналының болуы
71
Манту сынамасы бойынша тексеруге жататын тәуекел тобындағы балаларды тіркеу журналының болуы
72
Бақыланатын химиялық профилактиканы жүргізу журналының болуы
73
Паразиттік сырқаттанушылық қоздырғыштарына тексерілетіндерді тіркеу журналының болуы
74
Гельминттерге тексерілген тұлғаларды тіркеу журналының болуы
75
Педикулезге, қышымаға және дерматомикозға тексеру журналының болуы
76
Бала денсаулығы паспортының болуы
77
Тәуекел тобындағы балалар тізімінің болуы
78
Дайын тағамдардың бракераж журналының болуы
79
Ас блогы қызметкерлерінің денсаулық жағдайын тіркеу журналының болуы
80
Бұйрықтар мен нұсқаулықтар
81
Тамақ өнімдері нормасының орындалуына бақылаудың болуы
82
Диспансерлік науқастарды есепке алу журналының болуы
83
"С-дәрумендендіру" журналының болуы
84
Дайын тамақ сапасын бақылау журналының болуы (бракераждау)
85
Өндірістік бақылау бағдарламасының болуы
Лауазымды адам (дар) ______________ ___________
(лауазымы)      (қолы)
_____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
Тексерілетін субъектінің басшысы ______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
_____________
(қолы)
"Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 463 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2017 жылғы 20 шілдедегі
№ 285 бірлескен бұйрығына
14-қосымша
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында тексеру парағы
Компьютерлер (дербес компьютерлер, планшетті дербес ноутбуктер) және
бейнетерминалдар (компьютер клубтары) арқылы халыққа қызмет көрсету
объектілеріне қатысты
_______________________________________________________________
(тексерілетін субъектілердің (объектілердің) біртекті тобының атауы)

Сноска. Приложение 13 в редакции совместного приказа Министра здравоохранения РК от 31.10.2018 № ҚР ДСМ-30 и Министра национальной экономики РК от 31.10.2018 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Государственный орган, назначивший проверку ______________________________________
________________________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля и надзора с посещением субъекта
(объекта) контроля и надзора ______________________________________________________
(№, дата)
Наименование проверяемого субъекта (объекта) ______________________________________
________________________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер субъекта
(объекта) контроля и надзора ______________________________________________________
________________________________________________________________________________
Адрес места нахождения __________________________________________________________
________________________________________________________________________________
№ п/п
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
Требуется
Не требуется
1
2
3
4
5
6
1
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения на объект
2
Наличие уведомления о начале деятельности (для сезонных детских оздоровительных объектов)
3
Наличие ограждения территории объектов без повреждений
4
Наличие насекомых, грызунов и других членистоногих
5
Наличие твердого покрытия свободной от зеленых насаждений территории, подъездных путей, разгрузочных площадок, тротуаров, мест для стоянок транспорта и уклонов для стока дождевых и талых вод
6
Наличие исправного оборудования спортивных и игровых площадок
7
Наличие на территории объектов функционально с ними не связанных
8
Наличие наружного искусственного освещения территории объекта, в том числе в санитарно-дворовых установках
9
Наличие мусоросборников с крышками, урн
10
Наличие исправных систем хозяйственно-питьевого, горячего водоснабжения, водоотведения и водостоков
11
Наличие и соблюдение зоны санитарной охраны для подземного источника водоснабжения
12
Результаты лабораторных исследований воды на соответствие требованиям действующих гигиенических нормативов
13
Наличие и исправность водонагревателей
14
Наличие раковин с подводкой горячей и холодной воды в помещениях различного предназначения, средств для мытья и сушки рук
15
Наличие питьевого режима
16
Наличие санитарно-дворовых установок, умывальников
17
Наличие исправных систем вентиляции и кондиционирования воздуха, москитных сеток
18
Результаты лабораторных замеров эффективности вентиляции в соответствии с действующими гигиеническими нормативами
19
Наличие исправного искусственного освещения
20
Наличие ламп одного типа в одном помещении, плафонов на светильниках.
21
Результаты лабораторных замеров освещенности на соответствие требованиям действующих гигиенических нормативов
22
Наличие отдельного помещения для хранения неисправных, ртутьсодержащих ламп, договора с организацией по утилизации
23
Результаты лабораторных исследований микроклимата в отопительный период в соответствии с действующими гигиеническими нормативами
24
Соблюдение нормы площади на 1 ребенка
25
Соответствие мебели и оборудования росту и возрасту детей, наличие кроватей с твердым ложем
26
Наличие исправного оборудования, мебели, мягкого и твердого инвентаря, санитарно-технических приборов, использование по назначению
27
Наличие на поверхности пола, потолке и стенах всех помещений повреждений
28
Результаты лабораторных исследований дезинфицирующих растворов в соответствии с действующими гигиеническими нормативами
29
Наличие акта выполненных работ по проведению ревизии или ремонта (замены)
30
Наличие акта уполномоченных органов об аварийности объекта
31
Наличие отдельного помещения (специальных мест) для хранения уборочного инвентаря, маркировки
32
Наличие графика купания детей на объектах
33
Наличие прачечной или договора с прачечной, маркированных ванн для дезинфекции белья инфекционных больных
34
Наличие графика смены постельных принадлежностей, проведение камерной дезинфекции
35
Наличие документов, подтверждающих качество и безопасность приобретенной продукции для детей
36
Результаты лабораторных исследований воды водоема
37
Результаты лабораторных исследований почвы с территории водоема
38
Соблюдение интервала между приемами пищи
39
Наличие маркировки разделочного инвентаря, внутрицехового оборудования и кухонной посуды
40
Наличие маркированной посуды для хранения яиц
41
Наличие условий для сушки и хранения столовой и кухонной посуды
42
Наличие документов, удостоверяющих безопасность сырья и продукции
43
Наличие в складских помещениях, холодильных камерах стеллажей, подтоварников, поддонов для хранения пищевой продукции
44
Соблюдение температурно-влажностного режима
45
Соблюдение товарного соседства пищевой продукции при хранении
46
Наличие перспективного меню выпускаемой продукции, соответствие фактического рациона питания с перспективным меню
47
Наличие меню-раскладки, картотеки блюд или сборника рецептур. Исключение повторяемости блюд
48
Наличие блюд и продуктов питания, изготовление и реализация которых не допускается
49
Наличие и хранение суточных проб
50
Результаты лабораторных исследований сырья, готовой продукции
51
Результаты лабораторных исследований смывов с внешней среды
52
Наличие условий на объекте для соблюдения правил личной гигиены
53
Наличие и применение специальной одежды, сменной обуви у работников пищеблока и технического персонала
54
Наличие у работников пищеблока посторонних предметов, гнойничковых заболеваний и микротравм
55
Наличие предварительного, периодического и профилактического медицинского осмотра, допуска к работе, гигиенического обучения персонала, личных медицинских книжек на рабочем месте
56
Наличие медицинского обслуживания на объекте
57
Наличие медицинского оборудования и инструментария
58
Наличие комплексного плана оздоровительных мероприятий, направленных на укрепление здоровья детей и подростков
59
Наличие журнала по распределению детей на медицинские группы
60
Наличие отчета по результатам профилактических медицинских осмотров
61
Наличие журнала учета диспансерных больных в круглогодичных объектах
62
Наличие маршрутного листа
63
Лабораторные показатели исследования грязи
64
Наличие журнала учета инфекционных заболеваний
65
Наличие журнала соматической заболеваемости
66
Наличие журнала учета контактов с острыми инфекционными заболеваниями
67
Наличие журнала карантина
68
Наличие карт профилактических прививок
69
Наличие журнала учета профилактических прививок
70
Наличие журнала регистрации проб Манту
71
Наличие журнала регистрации детей группы риска подлежащих обследованию по пробе Манту
72
Наличие журнала проведения контролируемой химиопрофилактики
73
Наличие журнала регистрации обследуемых на возбудителей паразитарных заболеваний
74
Наличие журнала регистрации лиц, обследованных на гельминты
75
Наличие журнала осмотра на педикулез, чесотку и дерматомикозы
76
Наличие паспорта здоровья ребенка
77
Наличие списка детей группы риска
78
Наличие бракеражного журнал готовой продукции
79
Наличие журнала регистрации состояния здоровья работников пищеблока
80
Приказы и инструкции
81
Наличие контроля выполнения норм продуктов питания
82
Наличие журнала учета диспансерных больных
83
Наличие журнала "С-витаминизации"
84
Наличие журнала контроля качества готовой пищи (бракеражный)
85
Наличие программы производственного контроля
Должностное (ые) лицо (а) _______________________________________ ________________
(должность)                         (подпись)
_______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
Руководитель проверяемого субъекта
_______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), должность)
______________
(подпись)
Приложение 14
к совместному приказу
Министра национальной
экономики Республики Казахстан
от 20 июля 2017 года № 285
и Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 463
Проверочный лист в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
в отношении объектов по оказанию услуг населению, посредством компьютеров
(персональные компьютеры, планшетные персональные ноутбуки) и видеотерминалы
(компьютерные клубы) (наименование однородной группы
проверяемых субъектов (объектов)

Компьютерлерді, дербес компьютерлерді, планшетті дербес ноутбуктерді орналастыру (үш нұсқаның бірін сақтау -периметр бойымен, қатарлы (2-3 қатарлы) немесе орталықтан)
3
Жұмыс орындарында электрмагниттік, электростатикалық өрісті зертханалық өлшеу нәтижелері, аэроиндер концентрациясы мен жекеполярлық шу коэффициенті деңгейі
4
Жарамсыз немесе істен шыққан компьютерлерді сақтауға арналған үй-жайлардың болуы
5
Ақаусыз жылыту, желдету, ауа баптау жүйелерінің болуы.
6
Микроклиматтың зертханалық көрсеткіштері.
7
Ақаусыз жасанды жарықтың болуы
8
Жарықтың зертханалық көрсеткіштері
9
Жанып кеткен, жарамсыз люминесценттік шамдарды сақтауға арналған жеке үй-жайдың болуы
10
Жуу құралдарын қолданумен жуып тазалауға мүмкіндік беретін материалдармен үй-жайлардың әрленуін сақтау
11
Ақаусыз жиһаздың және жабдықтың болуы
12
Өндірістік бақылау бағдарламасының болуы
Лауазымды адам (дар) ______________ ___________
(лауазымы)      (қолы)
_____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
Тексерілетін субъектінің басшысы ______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
_____________
(қолы)
"Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 463 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2017 жылғы 20 шілдедегі
№ 285 бірлескен бұйрығына
15-қосымша
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында тексеру парағы
Білім беру объектілеріне қатысты
_______________________________________________________________
(тексерілетін субъектілердің (объектілердің) біртекті тобының атауы)

Расстановки компьютеров ПК, планшетные персональные компьютеры, ноутбуки (соблюдение одного из трех вариантов-периметральная, рядная (2-3 рядные) либо центральная)
3
Результаты лабораторных замеров напряженности электромагнитного, электростатического поля на рабочих местах, уровень концентрации аэроинов и коэффициента униполярности, шум
4
Наличие помещения для хранения неисправных или вышедших из строя компьютеров.
5
Наличие исправной системы отопления, вентиляции, кондиционирования.
6
Лабораторные показатели микроклимата.
7
Наличие исправного искусственного освещения
8
Лабораторные показатели освещенности.
9
Наличие отдельного помещения для хранения перегоревших, неисправных люминесцентных ламп
10
Соблюдение отделки помещений материалом допускающие проводить влажную уборку с применением моющих средств
11
Наличие исправной мебели и оборудования
12
Наличие программы производственного контроля
Должностное (ые) лицо (а) _______________________________________ ________________
(должность)                         (подпись)
_______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
Руководитель проверяемого субъекта
_______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), должность)
______________
(подпись)
Приложение 15
к совместному приказу
Министра национальной
экономики Республики Казахстан
от 20 июля 2017 года № 285
и Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 463
Проверочный лист в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
в отношении объектов образования (наименование однородной группы
проверяемых субъектов (объектов)

Ескерту. 16-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.10.2018 № ҚР ДСМ-30 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.10.2018 № 44 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган ___________________________________________
________________________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді/ профилактикалық
бақылауды және қадағалауды тағайындау туралы акт
________________________________________________________________________________
(№, күні)
Тексерілетін субъектінің (объектінің) атауы __________________________________________
________________________________________________________________________________
Тексерілетін субъектінің (объектінің) жеке сәйкестендіру номері (бұдан әрі - ЖСН), Бизнес
сәйкестендіру номері (бұдан әрі - БСН) ______________________________________________
________________________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы ____________________________________________________
р/с
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес
Талаптарға сәйкес емес
Талап етіледі
Талап етілмейді
1
2
3
4
5
6
1
Объектіге санитаритариялық-эпидемиологиялық қорытындының (келісімнің) болуы
2
Қызметтің басталуы туралы хабарлау тәртібін сақтау (эпидемиялық маңыздылығы елеусіз объектілерге арналған)
3
Көзбен көріп бақылау кезінде кеміргіштер мен жәндіктердің тіршілік әрекетінің болмауы
4
Қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауға арналған жапқыштары бар контейнерлердің болуы
5
Санитариялық-аулалық қондырғылардың немесе биодәретханалардың, қол жуғыштардың болуы
6
Ақаусыз ыстық және суық су жүйелерінің болуы
7
Ауыз судың зертханалық көрсеткіштерінің қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігі
8
Су қыздырғыштарының болуы
9
Ақаусыз су бұру жүйелерінің болуы
10
Ақаусыз желдету жүйелерінің болуы
11
Залдарда шу деңгейінің қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігі
12
Ақаусыз жылыту жүйелерінің болуы
13
Микроклимат параметрлерінің қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкес келуі
14
Ақаусыз жарық жүйелерінің болуы
15
Ас блогында шамдарда қорғаныс арматурасының, ылғалды-қорғаныш шамдарының болуы
16
Москит торларының болуы
17
Тербеліс деңгейі өлшеулерінің сәйкестігі
18
Салқын тағамдарды, жұмсақ балмұздақты дайындауға арналған цехтарда, кондитерлік цехтарда бактерицидтік шамдардың және үй-жайларды бактерицидтік шамдармен өңдеу кестесінің болуы
19
Турау құралдарында, цех ішіндегі жабдықта, ыдыстарда, ыдыс-аяқта крем қосылған кондитерлік өнімдерді өндірген кезде технологиялық процесс сатылары бойынша таңбалаудың болуы
20
Асхана және ас үй ыдыс-аяқғын кептіруге және сақтауға арналған жағдайлардың болуы
21
Шикізат пен өнімнің қауіпсіздігін куәландыратын құжаттардың болуы
22
Тамақ өнімдерін сақтау кезінде тауар көршілестігін сақтау
23
Температуралық-ылғалдылық режимін сақтау
24
Қойма үй-жайларында, тоңазытқыш камераларында тамақ өнімдерін сақтауға арналған стеллаждардың, сөрелердің, түпқоймалардың болуы
25
Жұмыртқаларды сақтауға арналған таңбаланған ыдыстың болуы
26
Тыйым салынатын тағамдардың, өнімдердің болмауы (соның ішінде жоғары немесе бірінші сорттағы фортификацияланбаған бидай ұны)
27
Жартылай фабрикаттардың, аспаздық өнімдердің қауіпсіздік көрсеткіштерін органолептикалық бағалауды жүргізу бойынша журналдың болуы
28
Дайын өнімді, жартылай фабрикаттарды жіберу кезінде өңдеу уақыты мен күнін, соңғы жарамдылық мерзімін көрсетумен таңбалаудың болуы
29
Құрылыс және өнеркәсіп объектілерінен басқа, ұйымдастырылған ұжымдарда келешектегі мәзірдің болуы
30
Санитариялық тораптарда қолды жууға арналған заттардың, бір рет пайдаланатын сүлгілердің немесе электр орамалдарының болуы
31
Персоналға арналған сантораптадезинфекциялаушы кілемшенің болуы
32
Арнайы киімнің, ауыстыру аяқ-киімінің және бір рет пайдаланылатын қолғаптардың болуы және қолданылуы
33
Арнайы киімді жуу және дезинфекциялау жабдығының немесе кір жуу орнымен шарттың болуы
34
Персоналда алдын ала, мерзімдік және профилактикалық медициналық қарап тексерудің, жұмысқа рұқсаттың, гигиеналық оқытудың, жұмыс орнында жеке медициналық кітапшалардың болуы
35
Қызметкерлерде іріңді аурулардың және шағын жарақаттардың болмауы
36
Шикізат және дайын өнім сынамаларын, ауыз су сынамаларын зертханалық зерттеу нәтижелері, дезинфекциялаушы заттардың жұғындарының, сынамаларының көрсеткіштері
37
Өндірістік бақылаудың бекітілген бағдарламасының болуы
38
Темекі бұйымдарын қолдануға арналған арнайы жабдықталған орындардың болуы; "Темекі бұйымдарын қолдануға арналған орын" жазбасының немесе белгісінің болуы; темекі бұйымдарын қолдануға арналған арнайы орындарда ақпараттың болуы; арнайы бөлінген орындарда сусындар мен тағамды қолдануға салынған тыйымды сақтау
Лауазымды адам (дар) ______________ ___________
(лауазымы)      (қолы)
_____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
Тексерілетін субъектінің басшысы ______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
_____________
(қолы)
"Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 463 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2017 жылғы 20 шілдедегі
№ 285 бірлескен бұйрығына
17-қосымша
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында тексеру парағы
Тамақ өнімін өндіретін объектілеріне қатысты
_______________________________________________________________ (тексерілетін субъектілердің (объектілердің) біртекті тобының атауы)

Сноска. Приложение 16 в редакции совместного приказа Министра здравоохранения РК от 31.10.2018 № ҚР ДСМ-30 и Министра национальной экономики РК от 31.10.2018 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Государственный орган, назначивший проверку ______________________________________
_______________________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля и надзора с посещением субъекта
(объекта) контроля и надзора _____________________________________________________
(№, дата)
Наименование проверяемого субъекта (объекта) _____________________________________
_______________________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер субъекта
(объекта) контроля и надзора _____________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Адрес места нахождения _________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
№ п/п
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
Требуется
Не требуется
1
2
3
4
5
6
1
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения (согласования) на объект.
2
Соблюдение уведомительного порядка о начале деятельности (для объектов незначительной эпидемической значимости)
3
Отсутствие следов жизнедеятельности грызунов и насекомых при визуальном контроле.
4
Наличие контейнеров с крышками для сбора твердых бытовых отходов.
5
Наличие санитарно-дворовых установок или биотуалетов, умывальников.
6
Наличие исправных систем горячего и холодного водоснабжения.
7
Соответствие лабораторных показателей питьевой воды действующим гигиеническим нормативам
8
Наличие водонагревателей.
9
Наличие исправных систем водоотведения.
10
Наличие исправных систем вентиляции.
11
Соответствие уровней шума в залах действующим гигиеническим нормативам.
12
Наличие исправных систем отопления.
13
Соответствие лабораторных показателей параметров микроклимата действующим гигиеническим нормативам
14
Наличие исправных систем освещения.
15
Наличие на пищеблоках защитной арматуры на светильниках, светильников с влаго-защитным исполнением.
16
Наличие москитных сеток.
17
Соответствие замеров уровней вибрации.
18
Наличие бактерицидных ламп в цехах для приготовления холодных блюд, мягкого мороженого, кондитерских цехах и графика обработки бактерицидными лампами помещений.
19
Наличие маркировки разделочного инвентаря, внутрицехового оборудования, емкостей, посуды по этапам технологического процесса при производстве кондитерских изделий с кремом.
20
Наличие условий для сушки и хранения столовой и кухонной посуды.
21
Наличие документов, удостоверяющих безопасность сырья и продукции
22
Соблюдение товарного соседства пищевой продукции при хранении.
23
Соблюдение температурно влажностного режима
24
Наличие в складских помещениях, холодильных камерах стеллажей, подтоварников, поддонов для хранения пищевой продукции
25
Наличие маркированной посуды для хранения яиц.
26
Отсутствие запрещенных блюд, продукции (в том числе нефортифицированной пшеничной муки высшего или первого сорта.
27
Наличие журнала по проведению органолептической оценки показателей безопасности в организованных коллективах, на заготовочных объектах питания, вырабатывающих полуфабрикаты, кулинарные изделия
28
Наличие сопроводительных документов при отпуске готовой продукции, полуфабрикатов с указанием времени и даты выработки, конечным сроком годности.
29
Наличие перспективного меню в организованных коллективах, кроме строительных и промышленных объектов.
30
Наличие средств для мытья рук, разовых полотенец или электрополотенец в санитарных узлах.
31
Наличие дезинфицирующего коврика в санитарном узле для персонала
32
Наличие и применение специальной одежды, сменной обуви, одноразовых перчаток
33
Наличие оборудования для стирки и дезинфекции специальной одежды или наличие договора с прачечной.
34
Наличие предварительного, периодического и профилактического медицинского осмотра, допуска к работе, гигиенического обучения персонала, личных медицинских книжек на рабочем месте.
35
Отсутствие у работников гнойничковых заболеваний и микротравм.
36
Соответствие показателей проб сырья и готовой продукции, смывов с объектов внешней среды, дезинфицирующих средств, воздуха рабочей зоны производственных помещений.
37
Наличие утвержденной программы производственного контроля
38
Наличие специально оборудованных мест, выделенных для потребления табачных изделий; наличие надписи или знака "Место для потребления табачных изделий"; наличие информаций в специально отведенных местах для потребления табачных изделий; соблюдение запрета на потребление напитков и еды в специально выделенных местах
Должностное (ые) лицо (а) _______________________________________ ________________
(должность)                         (подпись)
_______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
Руководитель проверяемого субъекта
_______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), должность)
______________
(подпись)
Приложение 17
к совместному приказу
Министра национальной
экономики Республики Казахстан
от 20 июля 2017 года № 285
и Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 463
Проверочный лист в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
в отношении объектов по производству пищевой продукции
(наименование однородной группы проверяемых субъектов (объектов)

Ескерту. 17-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.10.2018 № ҚР ДСМ-30 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.10.2018 № 44 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган ___________________________________________
________________________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді/ профилактикалық
бақылауды және қадағалауды тағайындау туралы акт
________________________________________________________________________________
(№, күні)
Тексерілетін субъектінің (объектінің) атауы __________________________________________
________________________________________________________________________
Тексерілетін субъектінің (объектінің) жеке сәйкестендіру номері (бұдан әрі - ЖСН), Бизнес
сәйкестендіру номері (бұдан әрі - БСН) ________________________________
________________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы ____________________________________________
р/с
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес
Талаптарға сәйкес емес
Талап етіледі
Талап етілмейді
1
2
3
4
5
6
1
Объектіге санитаритариялық-эпидемиологиялық қорытындының (келісімнің) болуы
2
Қызметтің басталуы туралы хабарлау тәртібін сақтау (эпидемиялық маңыздылығы елеусіз объектілерге арналған)
3
Өндірілетін өнімге бекітілген нормативтік және/немесе техникалық құжаттаманың болуы
4
Жаңа өнім түрін шығарған кезде мемлекеттік тіркеудің болуы
5
Үй-жайлар жинағымен санитариялық рұқсат беру үлгісіндегі тұрмыстық үй-жайлардың болуы (жоғары, жеке және арнайы киім мен аяқ-киімге жеке гардеробтар, таза киімді сақтауға арналған бөлме, арнайы лас киімді қабылдауға арналған үй-жай, душ және қол жууға арналған раковиналар, киім мен аяқ-киімге арналған кептіргіштер, кір жуу бөлмесі (орталықтан жуу болмаған жағдайда))
6
Қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауға арналған жапқыштары бар контейнерлердің болуы
7
Суды сақтауға арналған жинаушы резервуарлардың болуы
8
Ауыз су және техникалық су жүйесіне арналған айыру таңбасының болуы
9
Ыстық және суық сумен қамтамасыз ету жүйелерінің болуы
10
Орталықтандырылған ыстық сумен қамтамасыз ету жүйесі болмаған кезде су қыздырғыштарының болуы
11
Ақаусыз суды бұру жүйелерінің болуы
12
Өндірістік үй-жайларда ағынды суларды жинауға арналған торлардың болуы
13
Ақаусыз жарық жүйелерінің болуы
14
Өндірістерде жарық беру көздерінде шаңды, ылғалды бөлуге байланысты, ылғалды-шаңнан қорғайтын арнайы жарықтандыру арматурасының болуы
15
Табиғи және жасанды жарық деңгейлері өлшеулерінің қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігі
16
Ақаусыз желдету жүйелерінің болуы
17
Өндірістік үй-жайлардың, құралдар мен жабдықтың шу, электр магниттік сәулелену көрсеткіштерінің сәйкестігі
18
Ақаусыз жылыту жүйелерінің болуы
19
Үй жайларда қабырғаларда, төбеде зеңнің болмауы
20
Тазалау құралдарында таңбалаудың болуы және оның дұрыс сақталуы
21
Дезинфекциялаушы кілемшелердің болуы
22
Жуу, дезинфекциялаушы құралдардың болуы
23
Өндіріс шикізатына, өніміне кіріс бақылаудың болуы
24
Қауіпсіздігін растайтын құжаттардың (сертификаттар, декларация, ветеринариялық құжаттар және т.б.), жаңадан сатып алынған өнімге (құрылыс материалдары, жабдықтар, мүкәммал, технологиялық жабдық және т.б.), өндірістік шикізатқа, қосалқы материалдарға ілеспе құжаттардың болуы
25
Алкоголь өнімдерін, күштілігі кемінде он екі пайызды құрайтын сырадан және алкоголі аз ликер-арақ өнімдерінен басқа, қаңылтыр ыдысқа, пластикалық ыдысқа құюға жол бермеу
26
Әрбір өндірістік үй-жайда, санторапта, тұрмыстық үй-жайда қолды жууға арналған заттардың, бір рет пайдаланатын сүлгілердің немесе электр орамалдарының болуы
27
Істен шыққан газ разрядты шамдардың және сынаппен толтырылған өлшеуіш құралдарының болмауы
28
Технологиялық жабдықтан, мүкәммалдан, қосалқы материалдардан алынған жұғындар көрсеткіштерінің нормативтерге сәйкестігі
29
Бір жыл бойы пастерлеу және стерилдеу циклі термограммасының болуы
30
Әрбір дайын жартылай фабрикаттардың партиясына тұздау күнін көрсетумен биркамен таңбалаудың болуы
31
Өңдеу уақыты мен күнін, соңғы жарамдылық мерзімін, партия номерін, өңдеу ауысымын көрсетумен жүкқұжаттардың немесе басқа құжаттардың болуы
32
Қойма үй-жайларында және тоңазытқыш жабдықтарында бақылау-өлшеуіш құралдарының болуы
33
Бақылау-өлшеуіш құралдарының температурасын және ылғалдылығын бақылау журналының болуы
34
Тамақ өнімдерін ерекше сақтау жағдайларының болуы және сақтау
35
Қауіпті өнімді анықтаған жағдайда жою актісінің болуы
36
Қызметкерлерде іріңді аурулардың және шағын жарақаттардың болмауы
37
Темекі бұйымдарын қолдануға арналған арнайы жабдықталған орындардың болуы; "Темекі бұйымдарын қолдануға арналған орын" жазбасының немесе белгісінің болуы; темекі бұйымдарын қолдануға арналған арнайы орындарда ақпараттың болуы; арнайы бөлінген орындарда сусындар мен тағамды қолдануға салынған тыйымды сақтау
38
Арнайы киімді, ауысым аяқ-киімін, жеке қорғану құралдарын, бір рет қолданылатын қолғаптарды сақтауға және қолдануға арналған жағдайлардың болуы
39
Сүзгілеу материалдарынан, өндірісте қолданылатын жабдықтан жұғын көрсеткіштерінің сәйкестігі
40
Технологиялық процесс барысында қолданылатын жабдықта пломбалаудың және таңбалаудың болуы
41
Балық өңдеу өнеркәсібі үшін сары стафилококкқа қолданылатын майдың, тұздықтың зертханалық көрсеткіштері
42
Персоналда алдын ала, мерзімдік және профилактикалық медициналық қарап тексерудің, жұмысқа рұқсаттың, гигиеналық оқытудың, жұмыс орнында жеке медициналық кітапшалардың болуы
43
Шикізат және дайын өнім сынамаларын, ауыз су сынамаларын зертханалық зерттеу нәтижелері, дезинфекциялаушы заттардың жұғындарының, сынамаларының көрсеткіштері
44
Тыйым салынған тағамдардың, өнімдердің болмауы (соның ішінде фортификацияланбаған жоғары немесе бірінші сұрыпты бидай ұны)
45
Өндірістік бақылаудың бекітілген бағдарламасының болуы
46
Тамақ өнімдерін тасымалдауға арналған тасымалдау үшін қажетті температураны ұстап тұратын жабдықпен және температуралық режимнің және ылғалдылық деңгейінің тиісті параметрлеріне сәйкес келетін бақылау өлшеу құралдарымен жабдықталған арнайы көлік құралының және көлік жабдығының болуы
47
Тамақ өнімдерінің таңбасына қойылатын талаптардың сақталуы
Лауазымды адам (дар) ______________ ___________
(лауазымы)      (қолы)
_____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
Тексерілетін субъектінің басшысы ______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
_____________
(қолы)
"Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 463 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2017 жылғы 20 шілдедегі
№ 285 бірлескен бұйрығына
18-қосымша
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында тексеру парағы
Көтерме және бөлшек сауда объектілеріне қатысты
_______________________________________________________________ (тексерілетін субъектілердің (объектілердің) біртекті тобының атауы)

Сноска. Приложение 17 в редакции совместного приказа Министра здравоохранения РК от 31.10.2018 № ҚР ДСМ-30 и Министра национальной экономики РК от 31.10.2018 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Государственный орган, назначивший проверку ______________________________________
________________________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля и надзора с посещением субъекта
(объекта) контроля и надзора ______________________________________________________
(№, дата)
Наименование проверяемого субъекта (объекта) ______________________________________
________________________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер субъекта
(объекта) контроля и надзора ______________________________________________________
________________________________________________________________________________
Адрес места нахождения __________________________________________________________
________________________________________________________________________________
№ п/п
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
Требуется
Не требуется
1
2
3
4
5
6
1
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения объекта.
2
Соблюдение уведомительного порядка о начале деятельности (для объектов незначительной эпидемической значимости)
3
Наличие утвержденной нормативной и/или технической документации на производимую продукцию.
4
Наличие государственной регистрации при выпуске нового вида продукции.
5
Наличие бытовых помещений по типу санитарного пропускника с набором помещений (раздельные гардеробные для верхней, личной и специальной одежды и обуви, бельевая для хранения чистой одежды, помещение для приема грязной специальной одежды, душевые и раковины для мытья рук, сушилка для одежды и обуви, прачечная (при отсутствии централизованной стирки).
6
Наличие контейнеров с крышками для сбора твердых бытовых отходов.
7
Наличие накопительных резервуаров для хранения воды
8
Наличие различительной маркировки для систем питьевой и технической воды.
9
Наличие исправных систем горячего и холодного водоснабжения.
10
Наличие водонагревателей при отсутствии центрального горячего водоснабжения.
11
Наличие исправной системы водоотведения.
12
Наличие в производственных помещениях сеток для сбора смывных вод.
13
Наличие исправных систем освещения.
14
Наличие специальной осветительной арматуры на источниках освещения в производствах, связанных с выделением пыли, влаги - во влаго-пылезащитном исполнении.
15
Соответствие замеров уровней естественной и искусственной освещенности действующим гигиеническим нормативам
16
Наличие исправных систем вентиляции.
17
Соответствие показателей шума, вибрации, электромагнитного излучения производственных помещений, приборов и оборудования.
18
Наличие исправных систем отопления.
19
Отсутствие плесени на стенах, потолке в помещениях
20
Наличие маркировки уборочного инвентаря и его правильное хранение
21
Наличие дезинфицирующих ковриков.
22
Наличие моющих, дезинфицирующих средств.
23
Наличие входного контроля сырья, готовой продукции
24
Наличие документов, подтверждающих соответствие (сертификаты, декларации, ветеринарных документов), сопроводительные документы на вновь приобретенной продукции (строительный материал, оборудование, инвентарь, технологическое оборудование и др.), на производственное сырье, вспомогательные материалы.
25
Недопущение розлива алкогольной продукции в жестяную тару, в пластиковую емкость, кроме пива и слабоалкогольного ликероводочного изделия с крепостью менее двенадцати процентов.
26
Наличие умывальников, средств для мытья рук, разовых полотенец или электрополотенец в каждом производственном помещении, санузле, бытовом помещении
27
Отсутствие вышедших из строя газоразрядных ламп и измерительных приборов с ртутным наполнителем
28
Соответствие показателей смывов с технологического оборудования, инвентаря, вспомогательных материалов нормативам.
29
Наличие термограммы цикла пастеризации и стерилизации в течении одного года.
30
Наличие маркировки биркой с указанием даты посола на каждую партию готовых полуфабрикатов.
31
Наличие накладных или других документов с указанием времени и даты выработки, конечным сроком годности, номера партии, смены выработки.
32
Наличие контрольно - измерительных приборов в складских помещениях и холодильных камерах
33
Наличие журнала контроля температуры и влажности контрольно - измерительных приборов.
34
Наличие и соблюдение особых условий хранения пищевой продукции
35
Наличие акта уничтожения в случае выявления опасной продукции.
36
Отсутствие у работников гнойничковых заболевании и микротравм
37
Наличие специально оборудованных мест, выделенных для потребления табачных изделий; наличие надписи или знака "Место для потребления табачных изделий"; наличие информаций в специально отведенных местах для потребления табачных изделий; соблюдение запрета на потребление напитков и еды в специально выделенных местах
38
Наличие условий для хранения и применения специальной одежды, сменной обуви, средств индивидуальной защиты, одноразовых перчаток.
39
Соответствие показателей смывов с фильтрующих материалов, оборудования используемое в производстве.
40
Наличие пломбировки на оборудовании, используемые в ходе технологического процесса и маркировки.
41
Лабораторные показатели масла, тузлука, используемое для рыбоперерабатывающей промышленности на золотистый стафилококк.
42
Наличие предварительного, периодического и профилактического медицинского осмотра, допуска к работе, гигиенического обучения персонала, личных медицинских книжек на рабочем месте
43
Соответствие показателей проб сырья и готовой продукции, смывов с объектов внешней среды, дезинфицирующих средств, воздуха рабочей зоны производственных помещений.
44
Отсутствие запрещенных блюд, продукции (в том числе нефортифицированной пшеничной муки высшего или первого сорта.
45
Наличие утвержденной программы производственного контроля
46
Наличие специализированного транспортного средства и транспортного оборудования, предназначенного для перевозки пищевой продукции оснащенной оборудованием, поддерживающим необходимую температуру перевозки и контрольными средствами измерения соответствующих параметров температурного режима и уровня влажности
47
Соблюдение требований к маркировке пищевой продукции
Должностное (ые) лицо (а) _______________________________________ ________________
(должность)                         (подпись)
_______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
Руководитель проверяемого субъекта
_______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), должность)
______________
(подпись)
Приложение 18
к совместному приказу
Министра национальной
экономики Республики Казахстан
от 20 июля 2017 года № 285
и Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 463
Проверочный лист в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
в отношении объектов оптовой и розничной торговли
(наименование однородной группы проверяемых субъектов (объектов)

Ескерту. 18-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.10.2018 № ҚР ДСМ-30 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.10.2018 № 44 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган ___________________________________________
________________________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді/ профилактикалық
бақылауды және қадағалауды тағайындау туралы акт
________________________________________________________________________________
(№, күні)
Тексерілетін субъектінің (объектінің) атауы __________________________________________
________________________________________________________________________________
Тексерілетін субъектінің (объектінің) жеке сәйкестендіру номері (бұдан әрі - ЖСН), Бизнес
сәйкестендіру номері (бұдан әрі - БСН) ______________________________________________
________________________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы ____________________________________________________
р/с
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес
Талаптарға сәйкес емес
Талап етіледі
Талап етілмейді
1
2
3
4
5
6
1
Объектіге санитаритариялық-эпидемиологиялық қорытындының (келісімнің) болуы
2
Қызметтің басталуы туралы хабарлау тәртібін сақтау (эпидемиялық маңыздылығы елеусіз объектілерге арналған)
3
Дезинсекциялық және дератизациялық іс-шараларды жүргізу жөніндегі шарттың болуы
4
Қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауға арналған жапқыштары бар контейнерлердің болуы
5
Объект ғимаратына кіре-берісте және базарларда сауда қатарларының бір сызығы бойында қоқысқа арналған урналардың болуы
6
Кіру жолдарының, жаяужолдар мен жүк түсіру алаңдарында қатты жабындының болуы
7
Ақаусыз ыстық және суық сумен қамтамасыз ету жүйесінің болуы
8
Су көрсеткіштерінің гигиеналық нормативтерге сәйкестігі
9
Ақаусыз суды бұру жүйелерінің болуы
10
Ақаусыз жарық жүйелерінің болуы
11
Ақаусыз жылыту жүйелерінің болуы
12
Микроклимат параметрлерінің нормативтерге сәйкес келуі
13
Ақаусыз желдету жүйелерінің болуы
14
Залдарда шу деңгейінің қолданыстағы нормативтерге сәйкес келуі
15
Тазалау мүкәммалының, таңбалаудың болуы, сондай-ақ дәретханаларға арналған жеке тазалау құралдарының болуы
16
Қойма үй-жайларында, сауда залдарында, және тоңазытқыш камераларында, жемістер мен көкөністерді сақтауға арналған тоңазытқыш камераларында және басқа тамақ өнімдерінде бақылау-өлшеуіш құралдарының болуы
17
Өңдеу уақыты мен күнін, соңғы жарамдылық мерзімін көрсетумен дайын өнімді, жартылай фабрикаттарды жіберген кезде таңбалаудың болуы
18
Тамақ өнімдерінің тауар көршілестігін сақтау
19
Бөлшектеп салынбаған тамақ өнімдерін жіберген кезде қысқыштардың, қалақтардың, бір реет пайдаланылатын қолғаптардың болуы
20
Шикізат пен өнімнің сапасы мен қауіпсіздігін растайтын құжаттардың болуы
21
Өнімнің жарамдылық, сақтау мерзімін және өнім түрін көрсетумен таралық орнында таңбалау заттаңбасының (жапсырманың) болуы және оны жарамдылық (сақтау) мерзімі аяқталғанға дейін өнімді толық пайдаланылғанға дейін сақтау
22
Тамақ өнімдерінің көтерме саудасы объектілері үшін өндірістік бақылаудың бекітілген бағдарламасының болуы
23
Қолды жууға арналған заттардың, бір рет пайдаланатын сүлгілердің немесе электр орамалдарының болуы
24
Персоналда алдын ала, мерзімдік және профилактикалық медициналық қарап тексерудің, жұмысқа рұқсаттың, гигиеналық оқытудың болуы
25
Шикізат және дайын өнім сынамалары, сыртқы орта объектілерінен, дезинфекциялаушы құралдардан, өндірістік үй-жайлардың жұмыс аймағы ауасынан алынған жұғындар көрсеткіштерінің сәйкестігі
26
Тыйым салынған тағамдардың, өнімдердің болмауы (соның ішінде фортификацияланбаған жоғары немесе бірінші сұрыпты бидай ұны)
27
Темекі бұйымдарын қолдануға арналған арнайы жабдықталған орындардың болуы; "Темекі бұйымдарын қолдануға арналған орын" жазбасының немесе белгісінің болуы; темекі бұйымдарын қолдануға арналған арнайы орындарда ақпараттың болуы; арнайы бөлінген орындарда сусындар мен тағамды қолдануға салынған тыйымды сақтау
28
Өнімнің бақылануын қамтамасыз ететін тауарға ілесетін құжаттардың болуы
29
Тамақ өнімін алуды және жоюды растайтын құжаттардың болуы (жою актісі, алу актісі)
Лауазымды адам (дар) ______________ ___________
(лауазымы)      (қолы)
_____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
Тексерілетін субъектінің басшысы ______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
_____________
(қолы)
"Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 463 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2017 жылғы 20 шілдедегі
№ 285 бірлескен бұйрығына
19-қосымша
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында тексеру парағы
Жолаушыларды тасымалдауды жүзеге асыратын ұйымдарға және көлік құралдарына
(теміржол, су, әуе); иондаушы сәулелену көздерін, қауіпті химиялық және уытты
жүктерді тасымалдауды жүзеге асыратын ұйымдарға және көлік құралдарына
(теміржол, автомобиль, су және әуе) қатысты
_______________________________________________________________ (тексерілетін субъектілердің (объектілердің) біртекті тобының атауы)

Сноска. Приложение 18 в редакции совместного приказа Министра здравоохранения РК от 31.10.2018 № ҚР ДСМ-30 и Министра национальной экономики РК от 31.10.2018 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Государственный орган, назначивший проверку ______________________________________
_______________________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля и надзора с посещением субъекта
(объекта) контроля и надзора ______________________________________________________
(№, дата)
Наименование проверяемого субъекта (объекта) ______________________________________
________________________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер субъекта
(объекта) контроля и надзора ______________________________________________________
________________________________________________________________________________
Адрес места нахождения __________________________________________________________
№ п/п
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
Требуется
Не требуется
1
2
3
4
5
6
1
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения (согласования) на объект.
2
Соблюдение уведомительного порядка о начале деятельности (для объектов незначительной эпидемической значимости)
3
Наличие договоров по проведению дезинсекционных и дератизационных мероприятий.
4
Наличие площадки с контейнерами с крышками для сбора твердых бытовых отходов.
5
Наличие урн для мусора при входе в здание объектов и на рынках вдоль линии торговых рядов.
6
Наличие твердого покрытия подъездных путей, тротуаров и разгрузочных площадок.
7
Наличие исправных систем горячего и холодного водоснабжения.
8
Соответствие показателей воды гигиеническим нормативам.
9
Наличие исправных систем водоотведения.
10
Наличие исправных систем освещения
11
Наличие исправных систем отопления.
12
Соответствие параметров микроклимата гигиеническим нормативам
13
Наличие исправных систем вентиляции.
14
Соответствие уровней шума в залах гигиеническим нормативам.
15
Наличие уборочного инвентаря их маркировка, также отдельного уборочного инвентаря для туалетов.
16
Наличие контрольно-измерительных приборов для измерения температуры, относительной влажности воздуха в складских помещениях, торговых залах, холодильных камерах, хранилищах для овощей и фруктов и других пищевых продуктов
17
Наличие маркировки при отпуске готовой продукции, полуфабрикатов с указанием времени и даты выработки, конечным сроком годности.
18
Соблюдение товарного соседства продуктов питания.
19
Наличие щипцов, лопаток, совков, разовых перчаток при отпуске нефасованных пищевых продуктов.
20
Наличие документов, удостоверяющих качество и безопасность сырья и продукции
21
Наличие маркировочного ярлыка (этикетки) тарного места с указанием срока годности, хранения и вида продукции и сохранение его до окончания сроков годности (хранения), до полного использования продукта
22
Наличие утвержденной программы производственного контроля для объектов оптовой торговли пищевыми продуктами
23
Наличие средств для мытья рук, разовых полотенец или электрополотенец.
24
Наличие предварительного, периодического и профилактического медицинского осмотра, допуска к работе, гигиенического обучения персонала, медицинских книжек на рабочем месте.
25
Соответствие показателей проб сырья и готовой продукции, смывов с объектов внешней среды, дезинфицирующих средств, воздуха рабочей зоны производственных помещений.
26
Отсутствие запрещенных блюд, продукции (в том числе нефортифицированной пшеничной муки высшего или первого сорта.
27
Наличие специально оборудованных мест, выделенных для потребления табачных изделий; наличие надписи или знака "Место для потребления табачных изделий"; наличие информаций в специально отведенных местах для потребления табачных изделий; соблюдение запрета на потребление напитков и еды в специально выделенных местах
28
Наличие товаросопроводительной документации, обеспечивающей прослеживаемость данной продукции
29
Наличие документов подтверждающих изъятия и уничтожения пищевой продукции (акт уничтожения, акт изъятия)
Должностное (ые) лицо (а) _______________________________________ ________________
(должность)                         (подпись)
_______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
Руководитель проверяемого субъекта
_______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), должность)
______________
(подпись)
Приложение 19
к совместному приказу
Министра национальной
экономики Республики Казахстан
от 20 июля 2017 года № 285
и Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 463
Проверочный лист в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
в отношении организации и транспортных средств (железнодорожные, водные,
воздушные) осуществляющие перевозку пассажиров; организации и
транспортные средства (железнодорожные, автомобильные, водные и
воздушные) осуществляющие транспортировку источников
ионизирующего излучения, опасных химических и токсических грузов
(наименование однородной группы проверяемых субъектов (объектов)

Ескерту. 19-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.10.2018 № ҚР ДСМ-30 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.10.2018 № 44 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган ___________________________________________
________________________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді/ профилактикалық
бақылауды және қадағалауды тағайындау туралы акт
________________________________________________________________________________
(№, күні)
Тексерілетін субъектінің (объектінің) атауы __________________________________________
________________________________________________________________________________
Тексерілетін субъектінің (объектінің) жеке сәйкестендіру номері (бұдан әрі - ЖСН), Бизнес
сәйкестендіру номері (бұдан әрі - БСН) ______________________________________________
________________________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы ____________________________________________________
р/с
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес
Талаптарға сәйкес емес
Талап етіледі
Талап етілмейді
1
2
3
4
5
6
1
Объектіге санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының болуы.
2
Қызметтің басталуы туралы хабарлау тәртібін сақтау (эпидемиялық маңыздылығы елеусіз объектілерге арналған)
3
Ақаусыз ыстық және суық сумен қамтамасыз ету, су бұру, жарық, жылыту, желдету, ауа баптау жүйелерінің болуы.
4
Зертханалық зерттеу нәтижелері: қоршаған орта объектілерінің, дезинфекциялаушы құралдардың сынамалары (жұғындары)
5
Ауыз су сапасының санитариялық-химиялық және бактериологиялық көрсеткіштер бойынша қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігі
6
Жұмыс аймағы ауасында зиянды заттар концентрациясының қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігі
7
Микроклимат параметрлерінің қолданыстағы нормативтерге сәйкес келуі
8
Табиғи және жасанды жарық деңгейлері өлшеулерінің қолданыстағы нормативтерге сәйкес келуі
9
Төсек жабдықтарымен қамтамасыз етілуі (тысқабы бар матрац және жастық, маусымдық көрпе), төсек-орын жабдықтары (жайма, көрпе тысы, жабық түрдегі жастық тыс және сүлгі) және камералық өңдеу еселігін сақтау
10
Таза және пайдаланылған төсек-орынды жеке сақтауға арналған орындардың болуы
11
Аса қауіпті және карантиндік аурулармен ауыратын науқастарды анықтау жағдайына індетке қарсы жинағының болуы
12
Қауіптілік белгісінің және таңбалаудың болуы
13
Көлік ыдысында (қауіпті жүкті тасымалдауға арналған) қауіптілік белгісінің болуы. Ыдыстың конструкциясына, дайындау, тазалау және залалсыздандыру ерекшелігіне қойылатын талаптардың сақталуы
14
Тасымалдаудың қауіпсіздігін растайтын апаттық картаның, сәйкестік сертификатының болуы
15
Биологиялық препараттарды тасымалдауға арналған және тірі микроағзалар штаммдары бар пломбаланған металлды ыдыстың болуы (бактар, бикстер) (бактериялар, вирустар, риккетсиялар, паразиттер, саңырауқұлақтар, олардың рекомбинациялары, генетикалық түрлендірілген микроағзалар)
16
Қосымша қорғанысы бар қауіпті және әр түрлі жүктемені ұстайтын жүктерді тасымалдауға арналған арнайы контейнерлердің болуы (деңгейі заттың қауіптілік дәрежесімен анықталатын)
17
Қазақстан Республикасында рұқсат берілген жуу және дезинфекциялаушы құралдардың болуы және қолданылуы
18
Дезинсекциялық және дератизациялық іс-шараларды жүргізуге шарттың болуы
19
Әуе кемесіне ауыз суды құю жөніндегі және жүргізілген дезинфекция туралы журналдардың болуы және жүргізілуі
20
Арнайы киімнің, арнайы аяқ-киімнің және басқа жеке қорғану құралдарының болуы және қолданылуы
21
Құрастырылған және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның ведомство бөлімшесімен келісілген кезеңдік медициналық қарап тексерулерге жататын тұлғалар тізімінің болуы
22
Міндетті медициналық қарап тексерулердің және зертханалық зерттеулердің талап етілетін түрлерін жүргізу кезеңділігн сақтаумен декреттелген тұлғаларда жұмыс орнында медициналық кітапшалардың, сондай-ақ онда жұмысқа рұқсат туралы белгісінің болуы
23
Кәсіпорынға қызмет көрсететін медициналық ұйыммен немесе жұмыс берушінің орналасқан жері бойынша аумақтық медициналық ұйыммен бірлесіп әзірленген және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның ведомство бөлімшесімен келісілген анықталған науқастарды сауықтыру, еңбек жағдайын жақсарту жөніндегі жыл сайынғы іс-шаралар жоспары
24
Өндірістік және тамақ қалдықтарын жинауға арналған қоқыс жинау жәшіктерінің болуы
25
Алынбалы мүкәммалмен, гигиена және қызмет көрсету құралдарымен, медициналық дәрі қобдишаларымен және зембілдермен, таңбаланған тазалау құралдарымен қамтамасыз етілуі
26
Өндірістік бақылауды ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі құжаттардың болуы және оның орындалуы
27
Темекі бұйымдарын қолдануға арналған арнайы жабдықталған орындардың болуы; "Темекі бұйымдарын қолдануға арналған орын" жазбасының немесе белгісінің болуы; темекі бұйымдарын қолдануға арналған арнайы орындарда ақпараттың болуы; арнайы бөлінген орындарда сусындар мен тағамды қолдануға салынған тыйымды сақтау
Лауазымды адам (дар) ______________ ___________
(лауазымы)      (қолы)
_____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
Тексерілетін субъектінің басшысы ______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
_____________
(қолы)
"Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 463 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2017 жылғы 20 шілдедегі
№ 285 бірлескен бұйрығына
20-қосымша
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында тексеру парағы
Көлік құралдарына (әуе, теміржол, су, автомобиль) және жолаушыларға қызмет
көрсету объектілеріне қатысты
_______________________________________________________________ (тексерілетін субъектілердің (объектілердің) біртекті тобының атауы)

Сноска. Приложение 19 в редакции совместного приказа Министра здравоохранения РК от 31.10.2018 № ҚР ДСМ-30 и Министра национальной экономики РК от 31.10.2018 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Государственный орган, назначивший проверку ______________________________________
_______________________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля и надзора с посещением субъекта
(объекта) контроля и надзора ______________________________________________________
(№, дата)
Наименование проверяемого субъекта (объекта) ______________________________________
________________________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер субъекта
(объекта) контроля и надзора ______________________________________________________
________________________________________________________________________________
Адрес места нахождения __________________________________________________________
________________________________________________________________________________
№ п/п
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
Требуется
Не требуется
1
2
3
4
5
6
1
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения на объект.
2
Соблюдение уведомительного порядка о начале деятельности (для объектов незначительной эпидемической значимости)
3
Наличие исправных систем холодного и горячего водоснабжения освещение, вентиляция, кондиционирование, отопление
4
Результаты лабораторных исследований: проб (смывов) объектов окружающей среды, дезинфицирующих средств
5
Соответствие качества питьевой воды действующим гигиеническим нормативам по санитарно-химическим и бактериологическим показателям
6
Соответствие концентрации вредных веществ в воздухе рабочей зоны действующим гигиеническим нормативам.
7
Соответствие параметров микроклимата действующим гигиеническим нормативам.
8
Соответствие естественной и искусственной освещенности действующим гигиеническим нормативам.
9
Обеспеченность постельными принадлежностями (матрац и подушка с чехлами, одеяло по сезону), постельным бельем (простыня, пододеяльник, наволочка закрытого типа и полотенце) и соблюдение кратности камерной обработки
10
Наличие мест для раздельного хранения чистого и использованного постельного белья
11
Наличие противоэпидемической укладки на случай обнаружения больных с особо опасными и карантинными заболеваниями
12
Наличие знаков опасности и маркировки
13
Наличие на транспортной таре (предназначенные для перевозки опасных грузов) знака опасности. Соблюдения требований предъявляемых к конструкции, свойстве изготовления, очистке и обезвреживанию тары
14
Наличие аварийной карточки, сертификата соответствия, удостоверяющий безопасность перевозки.
15
Наличие опломбированной металлической посуды (баки, биксы) предназначенные для перевозки биологических препаратов и содержащих штаммы живых микроорганизмов (бактерии, вирусы, риккетсии, паразиты, грибы, их рекомбинации, генетически измененные микроорганизмы)
16
Наличие специальных контейнеров, предназначенные для перевозки опасных грузов, имеющий дополнительную защиту (уровень которой определяется степенью опасности данного вещества) и выдерживающие различные нагрузки
17
Наличие и применение моющих и дезинфицирующих средств разрешенных в Республике Казахстан
18
Наличие договора на проведение дезинсекционных и дератизационных мероприятий
19
Наличие и ведение журналов по заправке воздушного судна питьевой водой и о проведенной дезинфекции
20
Наличие и применение специальной одежды, специальной обуви и других средств индивидуальной защиты
21
Наличие составленного и согласованного с территориальным подразделением ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения поименного списка лиц подлежащих периодическим медосмотрам
22
Наличие личных медицинских книжек на рабочем месте у декретированных лиц с соблюдением периодичности проведения требуемых видов обязательных медицинских осмотров и лабораторных исследований, а также отметки в ней о допуске к работе;
23
Наличие разработанного совместно с медицинской организацией, обслуживающей предприятие, или с территориальной медицинской организацией по месту нахождения работодателя и согласованного с территориальным подразделением ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения ежегодного плана мероприятий по оздоровлению выявленных больных, по улучшению условий труда;
24
Наличие мусоросборника, для сбора производственных и пищевых отходов
25
Обеспеченность съемным инвентарем, средствами гигиены и обслуживания, медицинскими аптечками и носилками, промаркированным уборочным инвентарем
26
Наличие документов по организации и проведению производственного контроля и его выполнение
27
Наличие специально оборудованных мест, выделенных для потребления табачных изделий; наличие надписи или знака "Место для потребления табачных изделий"; наличие информаций в специально отведенных местах для потребления табачных изделий; соблюдение запрета на потребление напитков и еды в специально выделенных местах
Должностное (ые) лицо (а) _______________________________________ ________________
(должность)                         (подпись)
_______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
Руководитель проверяемого субъекта
_______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), должность)
______________
(подпись)
Приложение 20
к совместному приказу
Министра национальной
экономики Республики Казахстан
от 20 июля 2017 года № 285
и Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 463
Проверочный лист в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
в отношении объектов по обслуживанию транспортных средств
(воздушных, железнодорожных, водных, автомобильных) и пассажиров
(наименование однородной группы проверяемых субъектов (объектов)

Ескерту. 20-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.10.2018 № ҚР ДСМ-30 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.10.2018 № 44 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган ___________________________________________
________________________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді/ профилактикалық
бақылауды және қадағалауды тағайындау туралы акт
________________________________________________________________________________
(№, күні)
Тексерілетін субъектінің (объектінің) атауы __________________________________________
________________________________________________________________________________
Тексерілетін субъектінің (объектінің) жеке сәйкестендіру номері (бұдан әрі - ЖСН), Бизнес
сәйкестендіру номері (бұдан әрі - БСН) ______________________________________________
________________________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы ____________________________________________________
р/с
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес
Талаптарға сәйкес емес
Талап етіледі
Талап етілмейді
1
2
3
4
5
6
1
Санитариялық-қорғаныш аймағының болуы және сәйкестігі, аумақты аймақтандыру
2
Сумен қамтамасыз ету, суды бұру, жарықтандыру, жылумен қамтамасыз ету, желдету, ауа баптау, жылыту жүйелерінің жұмыс күйде болуы (көзбен көріп бақылау)
3
Өндірістік үй-жайлардан тазалау және суды бұру ағындарының болуы және сәйкестігі
4
Объект аумағында тұрмыстық қоқыстың болмауы, қоқысты және тамақ қалдықтарын жинауға арналған жапқыштары бар контейнерлерді орнатуға арналған оқшаулы алаңның болуы
5
Объектіні құру және күтіп ұстау, үй-жайлардың жинағы және санитариялық-техникалық жағдайы, пайдалану жағдайлары бойынша талаптардың сақталуы
6
Құрастырылған және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның ведомство бөлімшесімен келісілген кезеңдік медициналық қарап тексерулерге жататын тұлғалар тізімінің болуы
7
Міндетті медициналық қарап тексерулердің және зертханалық зерттеулердің талап етілетін түрлерін жүргізу кезеңділігн сақтаумен декреттелген тұлғаларда жұмыс орнында медициналық кітапшалардың, сондай-ақ онда жұмысқа рұқсат туралы белгісінің болуы
8
Кәсіпорынға қызмет көрсететін медициналық ұйыммен немесе жұмыс берушінің орналасқан жері бойынша аумақтық медициналық ұйыммен бірлесіп әзірленген және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның ведомство бөлімшесімен келісілген анықталған науқастарды сауықтыру, еңбек жағдайын жақсарту жөніндегі жыл сайынғы іс-шаралар жоспары
9
Жұмыс аймағы ауасында зиянды заттар концентрациясының қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігі
10
Микроклимат параметрлерінің қолданыстағы нормативтерге сәйкес келуі
11
Инфрадыбыс параметрлерінің қолданыстағы нормативтерге сәйкес келуі
12
Шу параметрлерінің қолданыстағы нормативтерге сәйкес келуі.
13
Тербеліс параметрлерінің қолданыстағы нормативтерге сәйкес келуі.
14
Табиғи және жасанды жарықтың қолданыстағы нормативтерге сәйкес келуі
15
Құрамында сынабы бар құралдар мен жабдықты тасымалдауға және сақтауға арналған тығыз жабылатын ыдыстардың болуы
16
Дезинсекциялық және дератизациялық іс-шараларды жүргізуге шарттың болуы
17
Қажетті жабдықпен, медициналық дәрі қобдишасымен жабдықталуы.
18
Ауыз су сапасының санитариялық-химиялық және бактериологиялық көрсеткіштер бойынша қолданыстағы гигиеналық нормативтерге сәйкестігі
19
Жеке гигиенаны сақтау жағдайларының болуы
20
Өндірістік бақылауды ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі құжаттардың болуы және оның орындалуы
21
Қауіпті жүктерді артуға және түсіруге арналған арнайы бөлінген және жабдықталған орындардың болуы (газдың қысымымен тығыздалған, сұйытылған және ерітілген жарылғыш материалдар, өздігінен жанатын заттар, тез тұтанғыш сұйықтықтар мен қатты заттар, тотықтырғыш заттар, күйдіргіш және коррозиялық заттар, улы заттар, радиоактивті материалдар)
22
Тазалау құралдарының болуы және оны сақтауға арналған жағдайлардың болуы
23
Сумен қамтамасыз етудің жер асты көзіне арналған санитариялық қорғау аймағының болуы және сақталуы
24
Темекі бұйымдарын қолдануға арналған арнайы жабдықталған орындардың болуы; "Темекі бұйымдарын қолдануға арналған орын" жазбасының немесе белгісінің болуы; темекі бұйымдарын қолдануға арналған арнайы орындарда ақпараттың болуы; арнайы бөлінген орындарда сусындар мен тағамды қолдануға салынған тыйымды сақтау
Лауазымды адам (дар) ______________ ___________
(лауазымы)      (қолы)
_____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
Тексерілетін субъектінің басшысы ______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
_____________
(қолы)
"Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 463 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2017 жылғы 20 шілдедегі
№ 285 бірлескен бұйрығына
21-қосымша
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында тексеру парағы
Радиациялық қауіпті объектілеріне қатысты
_______________________________________________________________
(тексерілетін субъектілердің (объектілердің) біртекті тобының атауы)

Сноска. Приложение 20 в редакции совместного приказа Министра здравоохранения РК от 31.10.2018 № ҚР ДСМ-30 и Министра национальной экономики РК от 31.10.2018 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Государственный орган, назначивший проверку ______________________________________
_______________________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля и надзора с посещением субъекта
(объекта) контроля и надзора _____________________________________________________
(№, дата)
Наименование проверяемого субъекта (объекта) _____________________________________
_______________________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер субъекта
(объекта) контроля и надзора _____________________________________________________
______________________________________________________________________________
Адрес места нахождения ________________________________________________________
______________________________________________________________________________
№ п/п
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
Требуется
Не требуется
1
2
3
4
5
6
1
Наличие и соответствие санитарно-защитной зоны, зонирования территории
2
Наличие в рабочем состоянии (визуальный осмотр): - водоснабжение, водоотведение, освещение, теплоснабжение, вентиляция, кондиционирование, отопление
3
Наличия и соответствие очистки и водоотведения стоков из производственных помещений
4
Отсутствие бытового мусора на территории объекта, наличие изолированной площадки для установки контейнеров с крышками для сбора мусора и пищевых отходов.
5
Соблюдение требований по устройству и содержанию объекта, набору и санитарно-техническому состоянию помещений, условиям эксплуатации
6
Наличие составленного и согласованного с территориальным подразделением ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения поименного списка лиц подлежащих периодическим медосмотрам
7
Наличие личных медицинских книжек на рабочем месте у декретированных лиц с соблюдением периодичности проведения требуемых видов обязательных медицинских осмотров и лабораторных исследований, а также отметки в ней о допуске к работе;
8
Наличие разработанного совместно с медицинской организацией, обслуживающей предприятие, или с территориальной медицинской организацией по месту нахождения работодателя и согласованного с территориальным подразделением ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения ежегодного плана мероприятий по оздоровлению выявленных больных, по улучшению условий труда
9
Соответствие концентрации вредных веществ воздухе рабочей зоны действующим гигиеническим нормативам.
10
Соответствие параметров микроклимата действующим гигиеническим нормативам.
11
Соответствие параметров инфразвука действующим гигиеническим нормативам.
12
Соответствие параметров шума действующим гигиеническим нормативам.
13
Соответствие параметров вибрации действующим гигиеническим нормативам.
14
Соответствие естественной и искусственной освещенности действующим гигиеническим нормативам.
15
Наличие плотно закрывающиеся емкости, для транспортировки и хранения, использованные ртутьсодержащих приборов и оборудования
16
Наличие договора на проведение дезинсекционных и дератизационных мероприятий
17
Оснащенность необходимым оборудованием, медицинской аптечкой.
18
Соответствие качества питьевой воды действующим гигиеническим нормативам по санитарно-химическим и бактериологическим показателям
19
Наличие условий для соблюдения личной гигиены
20
Наличие документов по организации и проведению производственного контроля и его выполнение
21
Наличие специально отведенных и оборудованных мест предназначенных погрузки и выгрузка опасных грузов (взрывчатых материалов, сжатых, сжиженных и растворенных под давлением газов, самовозгорающихся веществ, легковоспламеняющихся жидкостей и твердых веществ, окисляющихся веществ, едких и коррозионных веществ, ядовитых веществ, радиоактивных материалов)
22
Наличие и условия для хранения уборочного инвентаря
23
Наличие и соблюдение зоны санитарной охраны для подземного источника водоснабжения
24
Наличие специально оборудованных мест, выделенных для потребления табачных изделий; наличие надписи или знака "Место для потребления табачных изделий"; наличие информаций в специально отведенных местах для потребления табачных изделий; соблюдение запрета на потребление напитков и еды в специально выделенных местах
Должностное (ые) лицо (а) _______________________________________ ________________
(должность)                         (подпись)
_______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
Руководитель проверяемого субъекта
_______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), должность)
______________
(подпись)
Приложение 21
к совместному приказу
Министра национальной
экономики Республики Казахстан
от 20 июля 2017 года № 285
и Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 463
Проверочный лист в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
в отношении радиационно-опасных объектов (наименование однородной группы
проверяемых субъектов (объектов)

Ескерту. 24-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.10.2018 № ҚР ДСМ-30 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.10.2018 № 44 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган ___________________________________________
________________________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді/ профилактикалық
бақылауды және қадағалауды тағайындау туралы акт
________________________________________________________________________________
(№, күні)
Тексерілетін субъектінің (объектінің) атауы __________________________________________
________________________________________________________________________________
Тексерілетін субъектінің (объектінің) жеке сәйкестендіру номері (бұдан әрі - ЖСН), Бизнес
сәйкестендіру номері (бұдан әрі - БСН) ______________________________________________
________________________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы ____________________________________________________
р/с
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес
Талаптарға сәйкес емес
Талап етіледі
Талап етілмейді
1
2
3
4
5
6
1
Объектіге санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының болуы, оның көрсетілетін қызмет түрлеріне, үй-жайлардың (вахталық кенттер) қуаттылығына, орналасуына, құрамына, жинағына және жабдықталуына сәйкестігі
2
Қызметтің басталуы туралы хабарлау тәртібін сақтау (эпидемиялық маңыздылығы елеусіз объектілерге арналған)
3
Жер төле және цоколь қабаттарында тұрғын үй-жайлардың болмауы
4
Тұрғын бөлмелердің бір адамға ауданын (кеміде 6 м2) сақтау
5
Қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауға арналған жапқыштары бар контейнерлерді, урналарды және ғимаратқа кіре-берісте аяқ-киімді тазалауға арналған құрылғыны орналастыру үшін оқшаулы алаңның болуы
6
Ақаусыз ыстық және суық су жүйелерінің болуы
7
Ақаусыз суды бұру жүйелерінің, санитариялық-техникалық құрылғылар мен аспаптардың болуы. Кәріздендірілмеген аудандарда ғимаратқа 25 метрден жақын емес арақашықтықта су өтпейтін шұңқыры бар аула дәретханаларының болуы. Қоқыс төгуге арналған шұңқырдың, септиктердің толу көлемін 2/3 асырмау, оларды дезинфекциялау
8
Ғимарат үй-жайларында жергілікті және жалпы жасанды жарық жүйелерінің ақаусыз жағдайының болуы
9
Ақаусыз жылыту жүйелерінің болуы
10
Ақаусыз желдету, ауа баптау жүйелерінің болуы
11
Қонақүй дәретханаларында қолды сүртуге арналған электр сүлгілерінің немесе жеке майлықтардың, жуу құралдарының, дәретхана қағазын ұстағыштарының, ыдысқа салынған унитаз ысқыштың, қоқыс себетінің болуы
12
Жуу, дезинфекциялаушы құралдар, реагенттер қорының, сақтау жағдайларының болуы, дезқұралдарды дайындау (дайындау нұсқаулығының болуы, персоналдың дайындау нұсқаулығын білуі, ыдыстардың, өлшем ыдысының болуы)
13
Жабдыққа, реагенттерге, дезинфекциялық құралдарға, жиһазға, парфюмерлік-косметикалық құралдарға, қолға, шашқа, теріге, тырнаққа күтім жасайтын құралдарға қойылатын талаптарға қауіпсіздігін және сәйкестігін растайтын құжаттардың болуы (мемлекеттік тіркеу туралы куәлік, сәйкестік туралы сертификат, қауіпсіздігі туралы декларация)
14
Дезинсекциялық және дератизациялық іс-шараларды уақытылы жүргізуін растайтын құжаттардың болуы. Көзбен көріп бақылау кезінде кеміргіштер мен жәндіктердің тіршілік әрекетінің болуы
15
Алдын ала және кезеңдік медициналық қарап тексеруден өту туралы құжаттаманың, жұмысқа рұқсаттың, гигиеналық оқытудың болуы
16
Қызметкерлер үшін демалыс және ас ішу бөлмесінің (орынның), душ және дәретхананың болуы
17
Арнайы киімнің болуы, жеке және арнайы киімнің жеке сақталуын қадағалау
18
Тазалау құралдарының таңбалануы, сақтау орнының болуы
19
Төсек жабдықтары қорының, таза және пайдаланылған төсек жабдықтарын тасымалдауға арналған арбалардың, қоқысты, пайдаланылған төсек жабдықтарын жинауға және сақтауға арналған бір рет пайдаланатын пакеттердің болуы
20
Арбаны жабдықтауға, төсек жабдықтарын сақтауға арналған жеке үй-жайдың болуы
21
Төсек-орын мен арнайы киімді орталықтан жуу үшін үй-жайдың және арнайы жабдықтың болуы, лас және таза төсек-орынның қарсы ағысына және қиылыс ағысына жол бермейтін жуудың технологиялық процесінің бірізділігін (ағысын) сақтау, немесе арнайы кір жуу орнымен жасалған шарттың, төсек-орынды жуу туралы растайтын құжаттың болуы
22
Су, ауа, дезинфекциялаушы құралдардың сынамаларын, қоршаған орта объектілерінен алынған жұғындарды зертханалық зерттеу нәтижелерінің, желдету, шу, микроклимат, жарық тиімділігіне жүргізілген зертханалық-аспаптық өлшеулердің гигиеналық нормативтерге сәйкестігі
23
Санитариялық-тұрмыстық үй-жайлардан оқшауланған, есікпен немесе сол тәрізді қондырғымен, сондай-ақ жалпы тарту желдету жүйесінен бөлек механикалық іске қосылатын тарту-сору желдету жүйесімен және күлсауытпен және (немесе) темек тұқылдарын жинауға арналған арнайы урналармен жабдықталған темекі бұйымдарын қолдануға арналған арнайы бөлінген орындардың, не кабиналардың болуы
24
Жазба және (немесе) пиктограмма түрінде темекі бұйымдарын тұтынудың зияны туралы, сусындар мен тағамды қолдануға салынған тыйым туралы ақпараттың болуы
25
Темекі бұйымдарын қолдануға арналған арнайы жабдықталған орындардың болуы; "Темекі бұйымдарын қолдануға арналған орын" жазбасының немесе белгісінің болуы; темекі бұйымдарын қолдануға арналған арнайы орындарда ақпараттың болуы; арнайы бөлінген орындарда сусындар мен тағамды қолдануға салынған тыйымды сақтау
Лауазымды адам (дар) ______________ ___________
(лауазымы)      (қолы)
_____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
Тексерілетін субъектінің басшысы ______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
_____________
(қолы)
"Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 463 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2017 жылғы 20 шілдедегі
№ 285 бірлескен бұйрығына
25-қосымша
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында тексеру парағы
Әлеуметтік-тұрмыстық инфрақұрылым объектілеріне (мәдени-ойын-сауық
объектілері, тұрғын үй және әкімшілік ғимараттар, тұрғын үй және қоғамдық
ғимараттарды пайдалану ұйымдары, кеңселер, үйлерді басқаратын ұйымдар,
үй-жай иелерінің кооперативтері) қатысты
_______________________________________________________________ (тексерілетін субъектілердің (объектілердің) біртекті тобының атауы)

Сноска. Приложение 24 в редакции совместного приказа Министра здравоохранения РК от 31.10.2018 № ҚР ДСМ-30 и Министра национальной экономики РК от 31.10.2018 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Государственный орган, назначивший проверку ______________________________________
________________________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля и надзора с посещением субъекта
(объекта) контроля и надзора ______________________________________________________
(№, дата)
Наименование проверяемого субъекта (объекта) ______________________________________
________________________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер субъекта
(объекта) контроля и надзора ______________________________________________________
________________________________________________________________________________
Адрес места нахождения __________________________________________________________
________________________________________________________________________________
№ п/п
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
Требуется
Не требуется
1
2
3
4
5
6
1
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения на объект, его соответствие оказываемым видам услуг, мощности, размещению, составу, набору и оснащению помещений (вахтовые поселки)
2
Соблюдение уведомительного порядка о начале деятельности (для объектов незначительной эпидемической значимости)
3
Отсутствие жилых помещений в подвальных и цокольных этажах
4
Соблюдение площади жилых комнат (не менее 6 м2) на одного человека
5
Наличие обустроенной изолированной площадки для установки контейнеров с крышками для сбора твердых бытовых отходов, урн и устройств для очистки обуви при входе в здание
6
Наличие исправных систем горячего и холодного водоснабжения.
7
Наличие исправной системы водоотведения, санитарно-технических устройств и приборов. В не канализованных районах наличие надворных туалетов с водонепроницаемым выгребом на расстоянии не ближе 25 метров от здания. Своевременное очищение выгребных ям, септиков при заполнении не более 2/3 от объема, их дезинфекция
8
Наличие в исправном состоянии систем местного и общего искусственного освещения в помещениях здания
9
Наличие в исправном состоянии систем теплоснабжения
10
Наличие в исправном состоянии систем вентиляции, кондиционирования
11
Наличие в туалетах гостиниц электрополотенец или индивидуальных салфеток для вытирания рук, моющих средств, держателей для туалетной бумаги, ерша для унитаза в емкости, корзины для мусора.
12
Наличие запаса моющих, дезинфицирующих средств, реагентов, условий хранения, приготовление дезрастворов (наличие инструкции приготовления, знание персоналом инструкции приготовления, наличие емкостей, мерной посуды)
13
Наличие документов, подтверждающих безопасность и соответствие предъявляемым требованиям для оборудования, реагентов, дезинфекционных средств, мебели, парфюмерно-косметических средств, средств по уходу за руками, волосами, кожей, ногтями (свидетельства о государственной регистрации, сертификат о соответствии, декларация о безопасности)
14
Наличие документов, подтверждающих своевременное проведение дезинсекционных и дератизационных мероприятий. Отсутствие следов жизнедеятельности грызунов и насекомых при визуальном контроле.
15
Наличие документации по прохождению предварительного и периодического медицинского осмотра, допуска к работе, гигиенического обучения
16
Наличие комнаты (места) отдыха и приема пищи для работников, душевой и туалета
17
Наличие специальной одежды, соблюдение раздельного хранения личной и специальной одежды
18
Наличие маркировки, места хранения уборочного инвентаря.
19
Наличие запасов постельного белья, тележек для транспортировки чистого и использованного белья, одноразовых пакетов для сбора и хранения мусора, использованного белья
20
Наличие отдельного помещения для экипировки тележки, хранения белья
21
Наличие помещения и специального оборудования для централизованной стирки белья и спецодежды, соблюдение последовательности (поточности) технологических процессов стирки, исключающая встречные потоки и перекресты грязного и чистого белья или наличие договора со специализированной прачечной, подтверждающей документации о проведении стирки белья
22
Соответствие результатов лабораторных исследований проб воды, воздуха, дезинфицирующих средств, смывов с объектов окружающей среды, лабораторно-инструментальных замеров эффективности вентиляции, шума, микроклимата, освещенности гигиеническим нормативам
23
Наличие мест, либо кабинок, выделенных специально для потребления табачных изделий, изолированных от санитарно-бытовых помещений, оборудованных дверью или аналогичным устройством, а также приточно-вытяжной системой вентиляции с механическим побуждением, раздельно от общей вытяжной системы вентиляции и пепельницами и (или) специальными урнами для сбора окурков.
24
Наличие информации в виде надписей и (или) пиктограмм о вреде потребления табачных изделий, о запрещении потребления напитков и еды.
25
Наличие специально оборудованных мест, выделенных для потребления табачных изделий; наличие надписи или знака "Место для потребления табачных изделий"; наличие информаций в специально отведенных местах для потребления табачных изделий; соблюдение запрета на потребление напитков и еды в специально выделенных местах
Должностное (ые) лицо (а) _______________________________________ ________________
(должность)                         (подпись)
_______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
Руководитель проверяемого субъекта
_______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), должность)
______________
(подпись)
Приложение 25
к совместному приказу
Министра национальной
экономики Республики Казахстан
от 20 июля 2017 года № 285
и Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 463
Проверочный лист в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
в отношении объектов социально-бытовой инфраструктуры (культурно-зрелищные
объекты, жилые и административные здания, организации по эксплуатации жилых и
общественных зданий, офисов, организации, управляющие домами,
кооперативы собственников помещений) (наименование однородной
группы проверяемых субъектов (объектов)

Ескерту. 28-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.10.2018 № ҚР ДСМ-30 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.10.2018 № 44 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган ___________________________________________
________________________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді/ профилактикалық
бақылауды және қадағалауды тағайындау туралы акт
________________________________________________________________________________
(№, күні)
Тексерілетін субъектінің (объектінің) атауы __________________________________________
________________________________________________________________________________
Тексерілетін субъектінің (объектінің) жеке сәйкестендіру номері (бұдан әрі - ЖСН), Бизнес
сәйкестендіру номері (бұдан әрі - БСН) ______________________________________________
________________________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы ____________________________________________________
р/с
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес
Талаптарға сәйкес емес
Талап етіледі
Талап етілмейді
1
2
3
4
5
6
1
Объектіге санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының болуы (СЭҚ), көрсетілетін қызмет түрлеріне, үй-жайлар жинағына және құрамына, қуаттылығына және т.б.берілген СЭҚ сәйкестігі
2
Қызметтің басталуы туралы хабарлау тәртібін сақтау (эпидемиялық маңыздылығы елеусіз объектілерге арналған)
3
Қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауға арналған жапқыштары бар контейнерлерді, урналарды және ғимаратқа кіре-берісте аяқ-киімді тазалауға арналған құрылғыны орналастыру үшін оқшаулы алаңның болуы
4
Ақаусыз ыстық және суық су жүйелерінің болуы
5
Ақаусыз суды бұру жүйелерінің, санитариялық-техникалық құрылғылар мен аспаптардың болуы. Кәріздендірілмеген аудандарда ғимаратқа 25 метрден жақын емес арақашықтықта су өтпейтін шұңқыры бар аула дәретханаларының болуы. Қоқыс төгуге арналған шұңқырдың, септиктердің толу көлемін 2/3 асырмау, оларды дезинфекциялау
6
Ақаусыз тарту-сору желдету жүйелерінің болуы
7
Табиғи жарықтың, ақаусыз жасанды жарықтың болуы
8
Бассейндерде ақаусыз суды алмастыру жүйелерінің (рециркуляциялы, ағынды), суды тазалау, залалсыздандыру, бөлу құрылыстарының болуы
9
Құйғыш астаулар жұмысының жарамдылығы және тиімділігі, ваннаның толық толтырылуы
10
Кідіртпей жойылуы мүмкін үй-жайларың әрлеуіндегі ақаулардың болуы (жарылған қаптама шынытас, еден жабындысының, басқа жабындылар мен жабдықтардың бұзылуы)
11
Жууға және дезинфекцияға жататын жабдықтың, жиһаздың, мүкәммалдың болуы
12
Таза төсек жабдығының (жайма, сүлгі), резеңке аяқ-киімінің болуы, олардың жеке пакеттерде берілуін сақтау
13
Жуу, дезинфекциялаушы реагенттердің болуы. Сақтау жағдайларының, дайындау мерзімдерінің сақталуы.
14
Үй-жайларда урналардың болуы
15
Жабдыққа, соның ішінде компьютерлерге және басқа видеоматериалдарға, сумен жанасатын материалдарға, реагенттерге, дезинфекциялық құралдарға, жиһазға, парфюмерлік-косметикалық құралдарға, қолға, шашқа, теріге, тырнаққа күтім жасайтын құралдарға қойылатын талаптарға қауіпсіздігін және сәйкестігін растайтын құжаттардың болуы (мемлекеттік тіркеу туралы куәлік, сәйкестік туралы сертификат, қауіпсіздігі туралы декларация)
16
Суды залалсыздандыруға арналған реагенттерді автоматты түрде беретін автоматты бақылау-тіркеу құралдарының болуы және ақаусыздығы
17
Персоналда алдын ала және мерзімдік медициналық қарап тексерудің, жұмысқа рұқсаттың, гигиеналық оқытудың болуы
18
Қызметкерлер үшін демалыс және ас ішу бөлмесінің (орынның), душ және дәретхананың болуы
19
Арнайы киімнің болуы, жеке және арнайы киімнің жеке сақталуын қадағалау
20
Тазалау мүкәммалда таңбалаудың, оны сақтау орнының болуы.
21
Дезинсекциялық және дератизациялық іс-шараларды уақытылы жүргізуді растайтын құжаттардың болуы. Көзбен көріп бақылау кезінде кеміргіштер мен жәндіктердің тіршілік әрекетінің болмауы
22
Жеке қорғану құралдарының жарамдылығы және пайдалылығы
23
Өндірістік бақылаудың бекітілген бағдарламасының болуы
24
Су, ауа, дезинфекциялаушы құралдардың зертханалық зерттеу нәтижелерінің, желдету, шу, микроклимат, жарық тиімділігіне жүргізілген зертханалық-аспаптық өлшеулердің гигиеналық нормативтерге сәйкестігі
25
Санитариялық-тұрмыстық үй-жайлардан оқшауланған, есікпен немесе сол тәрізді қондырғымен, сондай-ақ жалпы тарту желдету жүйесінен бөлек механикалық іске қосылатын тарту-сору желдету жүйесімен және күлсауытпен және (немесе) темек тұқылдарын жинауға арналған арнайы урналармен жабдықталған темекі бұйымдарын қолдануға арналған арнайы бөлінген орындардың, не кабиналардың болуы
26
Жазба және (немесе) пиктограмма түрінде темекі бұйымдарын тұтынудың зияны туралы, сусындар мен тағамды қолдануға салынған тыйым туралы ақпараттың болуы
Лауазымды адам (дар) ______________ ___________
(лауазымы)      (қолы)
_____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
Тексерілетін субъектінің басшысы ______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
_____________
(қолы)
"Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 463 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2017 жылғы 20 шілдедегі
№ 285 бірлескен бұйрығына
29-қосымша
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында тексеру парағы
2 санаттағы су объектілеріне (мәдени-тұрмыстық мақсаттағы), демалыс орындарына
(жағажайлар) қатысты _________________________________________________________
(тексерілетін субъектілердің (объектілердің) біртекті тобының атауы)

Сноска. Приложение 28 в редакции совместного приказа Министра здравоохранения РК от 31.10.2018 № ҚР ДСМ-30 и Министра национальной экономики РК от 31.10.2018 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Государственный орган, назначивший проверку ______________________________________
________________________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля и надзора с посещением субъекта
(объекта) контроля и надзора ______________________________________________________
(№, дата)
Наименование проверяемого субъекта (объекта) ______________________________________
________________________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер субъекта
(объекта) контроля и надзора ______________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Адрес места нахождения _________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
№ п/п
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
Требуется
Не требуется
1
2
3
4
5
6
1
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения (СЭЗ) на объект, соответствие оказываемых видов услуг, набора и состава помещений, мощности и другое выданному СЭЗ
2
Соблюдение уведомительного порядка о начале деятельности (для объектов незначительной эпидемической значимости)
3
Наличие обустроенной изолированной площадки для установки контейнеров с крышками для сбора твердых бытовых отходов, урн и устройств для очистки обуви при входе в здание.
4
Наличие исправных систем горячего и холодного водоснабжения, теплоснабжения
5
Наличие исправных систем водоотведения, санитарно-технических устройств и приборов. В неканализованных районах наличие надворных туалетов с водонепроницаемым выгребом на расстоянии не ближе 25 метров от здания. Своевременное очищение выгребных ям, септиков при заполнении не более 2/3 от объема, их дезинфекция. Исправность канализационных трапов, отсутствие застоя воды на полу
6
Наличие исправных систем приточно-вытяжной вентиляции
7
Наличие естественного освещения, исправного состояния искусственного освещения.
8
Исправность систем обмена воды в бассейнах (рециркуляционной, проточной), сооружений водоочистки, обеззараживания, распределения воды
9
Исправность и эффективность работы переливных желобов, полное заполнение ванны
10
Наличие дефектов в отделке помещений (разбитая облицовочная плитка, нарушение целостности полового покрытия, других покрытий и оборудования), которые могут устраниться безотлагательно.
11
Наличие оборудования, мебели, инвентаря, подвергающихся мойке и дезинфекции
12
Наличие чистого белья (простыни, полотенца), резиновой обуви, соблюдение их выдачи в индивидуальных пакетах
13
Наличие моющих, дезинфицирующих реагентов. Условий хранения, сроков приготовления.
14
Наличие урн в помещениях
15
Наличие документов, подтверждающих безопасность и соответствие предъявляемым требованиям для оборудования, материалов, контактирующих с водой, реагентов, дезинфекционных средств, мебели, парфюмерно-косметических средств, средств по уходу за руками, волосами, кожей, ногтями (свидетельства о государственной регистрации, сертификат о соответствии, декларация о безопасности).
16
Наличие и исправность автоматических контрольно-регистрационных приборов автоматической подачи реагентов для обеззараживания воды.
17
Наличие документации по прохождению предварительного и периодического медицинского осмотра, допуска к работе, гигиенического обучения
18
Наличие комнаты (места) отдыха и приема пищи для работников, душевой и туалета
19
Наличие специальной одежды, соблюдение раздельного хранения личной и специальной одежды
20
Наличие маркировки, места хранения уборочного инвентаря.
21
Наличие документов, подтверждающих своевременное проведение дезинсекционных и дератизационных мероприятий. Отсутствие следов жизнедеятельности грызунов и насекомых при визуальном контроле.
22
Исправность и пригодность средств индивидуальной защиты.
23
Наличие утвержденной программы производственного контроля
24
Результаты лабораторных исследований проб воды, воздуха, дезинфицирующих средств, лабораторно-инструментальных замеров эффективности вентиляции, шума, микроклимата, освещенности гигиеническим нормативам
25
Наличие мест, либо кабинок, выделенных специально для потребления табачных изделий, изолированных от санитарно-бытовых помещений, оборудованных дверью или аналогичным устройством, а также приточно-вытяжной системой вентиляции с механическим побуждением, раздельно от общей вытяжной системы вентиляции и пепельницами и (или) специальными урнами для сбора окурков.
26
Наличие информации в виде надписей и (или) пиктограмм о вреде потребления табачных изделий, о запрещении потребления напитков и еды.
Должностное (ые) лицо (а) _______________________________________ ________________
(должность)                         (подпись)
_______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
Руководитель проверяемого субъекта
_______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), должность)
______________
(подпись)
Приложение 29
к совместному приказу
Министра национальной
экономики Республики Казахстан
от 20 июля 2017 года № 285
и Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 463
Проверочный лист в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
в отношении водных объектов 2 категории (культурно-бытового назначения),
места отдыха (пляжи) (наименование однородной группы
проверяемых субъектов (объектов)

1) жабдық қойылмаған көзделген ауданның болуы, бір жұмыс істеушіге кемінде 10 м2 және еденнің төменгі нүктесінен үй-жайдың биіктігіне кемінде 3,5 м есебімен;
2) қорғаныс қаптамасы бар отқа төзімді ойықталған, қабырға мен төбенің ультра күлгін сәулеленуін сіңіретін материалдан дыбысты оқшаулаушы жабындының болуы;
3) жабдықтың өзінде дыбысты сіңіретін қорғаныс болмаған кезде кемінде 2,7 м қаптаманың болуы.
35
Үй-жайларды қажетті жарықпен қамтамасыз ету:

1) наличие предусмотренной площади, незанятой оборудованием, из расчета не менее 10 м2 на одного работающего и высоту помещения от нижней точки пола не менее 3,5 м;
2) наличие покрытия звукопоглощающей облицовкой с защитным покрытием из негорючего перфорированного материала, поглощающего ультрафиолетовые излучения стены и потолка;
3) наличие не менее 2,7 м облицовки, при отсутствии звукопоглощающей защиты на самом оборудовании.
35
Обеспечение необходимой освещенностью помещений:

106
Бос ыдыстарды салбыратып жинақтау үшін және бос ыдыстарды залалсыздандыру үшін пестицидтерді сақтауға арналған қойма аумағының болуы.
107
Өзінің физикалық-химиялық қасиеттері (ұшпалылығы, қышқылдануы және өзге қасиеттері), өрт және жарылыс қауіпті, рекреациялық белсенділігі, температуралық сақтау режимі бойынша сәйкес келмейтін препараттарды бөлек сақтауға арналған жағдайлардың болуы.
Функционалды бөлімшелердің болуы:

106
Наличие на территории склада для хранения пестицидов свеса для складирования порожней тары и площадки для обеззараживания порожней тары.
107
Наличие и соблюдение условий для раздельного хранения препаратов, несовместимых по своим физико-химическим свойствами (летучести, окисляемости и прочих свойств), пожаро и взрывоопасности, реакционной активности, температурным режимам хранения.
Наличие функциональных отделений:

1) жалпы бөлімше;
2) қауіпті от-жарылғыш пестицидтер бөлімшесі;
3) аса қауіпті пестицидтер бөлімшесі (1 қауіптілік классы);
4) жеке қорғану құралдарын, суды, сабынды, сүлгілерді және дәрі қобдишаларын сақтауға арналған бөлімше;
5) ӘКУЗ сақтауға арналған жеке бөлме.
108
Төгілген жағдайда пестицидтерді (улы химикаттарды) нейтралдау үшін қойма үй-жайында сақталатын пестицидтердің (улы химикаттардың) ыдыс жапсырмасында көрсетілген қажетті дезактивациялаушы заттар санының болуы

1) общее отделение;
2) отделение огне-взрывоопасных пестицидов;
3) отделение хранения чрезвычайно опасных пестицидов (1 класс опасности);
4) отделение для хранения индивидуальных средств защиты, воды, мыла, полотенца и аптечки;
5) отдельная комната для хранения СДЯВ.
108
Наличие в складском помещении необходимого количества дезактивирующих средств, указанных на тарных этикетках хранящихся пестицидов (ядохимикатов), для нейтрализации пестицидов (ядохимикатов) в случаях их пролива

6) дезинсекция және дератизация препараттарын барлық сақтау (қолдану) кезеңі ішінде ыдыс жапсырмасының сақталуы;
7) бекітілген нысанға сәйкес дезинфекциялаушы препараттарды есепке алу журналының болуы
8) бекітілген нысанға сәйкес дезинфекциялаушы препараттардың қолданылуын есепке алу журналының болуы
11
Вакциналарды және басқа иммунобиологиялық препараттарды сақтауға арналған резервтік тоңазыту жабдығының, тоңазыту бөлмесінің немесе камерасының, оған қосалқы бөлшектердің болуы.
12
Вакциналарды және басқа иммунобиологиялық препараттарды дұрыс сақтау, тасымалдау және қолдану салаларын қамтитын қалыпты операциялық процедураларды әзірлеу және бекіту жөніндегі талаптарды сақтау:
1) температура, ылғалдылық және дабыл жүйесін мониторингілеуге арналған құрылғыларды картаға түсіру, калибрлеу;
2) температураны бақылау жөніндегі үй-жайларға қызмет көрсету және жабдықтау; температураға мониторинг жүргізу; температура ауытқу кезінде жүргізілетін іс-шаралар;
3) МИБП алуды тіркеу; қорларын сақтау; МИБП бар термоконтейнерлерді жіберуге дайындау; температурасы бақыланатын көлік құралдарының жұмысы (авторефрижераторлар);
4) МИБП қайтаруымен, уақытша тоқтатуымен, бұзылуымен байланысты процедуралар; жарамсыз МИБП қауіпсіз жою;
5) төтенше жағдайларға ықпал ету кезіндегі процедуралар
13
Вакциналарды және басқа ИБП сақтауға арналған тоңазыту және мұздату комнаталарын немесе камераларын пайдалануға енгізу кезінде және жөндеу жүргізгеннен кейін температуралық ауытқулар бар аймақтарда тест жүргізу жөніндегі құжаттардың болуы
14
Дезинфекция, дезинсекция, дератизация құралдарын залалсыздандыруға және жоюға қойылатын талаптарды сақтау:
1) дезпрепараттардың ыдыстарын залалсыздандыру;
2) жарамдылық мерзімі өткенде, жарамдылық белгілері болғанда препаратқа қоса берілген нұсқаулыққа сәйкес дезинфекция, дезинсекция, дератизация құралдарын жою актілерінің болуы
15
Персоналды дайындау жөніндегі құжаттаманың болуы
16
Персоналда алдын ала және/немесе мерзімдік медициналық қарап тексерудің, вакциналаудың болуы
17
Өндірістік зертханалық бақылаудың болуы
18
Арнайы киімді, арнайы аяқ-киімді және басқа жеке және ұжымдық қорғаныш құралдарын сақтауды, беруді, жууды, қатерсіздендіруді ұйымдастыру бойынша талаптарды сақтау
Лауазымды адам (дар) ______________ ___________
(лауазымы)      (қолы)
_____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
Тексерілетін субъектінің басшысы ______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
_____________
(қолы)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2017 жылғы 20 шілдедегі
№ 285 бірлескен бұйрығына
43-қосымша
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 139-бабына сәйкес инфекциялық аурулардың таралуына байланысты карантин және шектеу іс-шаралары енгізілген кезде мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылауға және қадағалауға жататын объектілерге қатысты халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы тексеру парағы
Ескерту. Бұйрық 43-қосымшамен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.07.2020 № ҚР ДСМ-77/2020 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.07.2020 № 52 бірлескен бұйрығымен.
__________________________________________________________________________
бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган _____________________________________
__________________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) тексеруді тағайындау туралы акті
__________________________________________________________________________
№, күні
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісіні) (жеке сәйкестендіру нөмірі),
бизнес-сәйкестендіру нөмірі ________________________________________________
_________________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы ______________________________________________
р/с №
Талаптар тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талаптарға сәйкес
Талаптарға сәйкес емес
1
Кіретін жерде, қызметкерлердің, келушілердің дене температурасын бақылау үшін қондырғылардың (аспаптар) болуы
2
Кіреберісте, холда, лифтілерге, санитариялық тораптарға кіреберісте тері антисептигі бар санитайзерлердің болуы
3
Дезинфекциялау, жуу, антисептиклық құралдардың болуы
4
Санитариялық тораптарда жеке гигиена құралдарының болуы (сұйық сабын, антисептик)
5
Жұмыс орындарында антисептиктің болуы, қамтамасыз ету
6
Қызметкерлердің жұмысқа шығуын белгілейтін мониторинг журналының болуы, болмау себептері
7
Қозғалу қарқындылығы байқалатын адамдар көп жиналатын жерлерде әлеуметтік қашықтықты сақтау үшін едендегі белгілер арқылы немесе шектеу бағандары арқылы орындар белгілерінің болуы
8
Алдын ала жазылуды қамтамасыз етудің болуы, "күту аймағын" болдырмау, келуші (клиент) мен қызметкер арасында кемінде 1 метр қашықтықты сақтауды қамтамасыз ету
9
Қоғамдық тамақтану пункттерінде үстелдер арасында кемінде 1 метр қашықтықты сақтау
10
Жұмыс орындары арасында кемінде 2 метр қашықтықты сақтау, қызмет көрсету саласындағы объектілерде оңтайлы жұмыс аймақтары шекаралары белгілерінің болуы
11
Қызметкерлерді бір-бірінен кемінде 1 метр қашықтықта әлеуметтік арақашықтықты сақтай отырып, бір үй-жайда орналастыру
12
Тамақ өнімдерін буып-түйілген түрде өткізуді қамтамасыз ету (кесілмеген көкөністер мен жемістерді қоспағанда)
13
Профилактикалық дезинфекциялық іс-шараларды өткізу
14
Желдету режимін сақтауды қамтамасыз ете отырып, сауда орталықтары ішіндегі желдету жүйелері мен ауаны салқындату жүйелерінің жарамды жұмысын қамтамасыз ету
15
Ойын-сауық іс-шараларын өткізу кезінде келушілердің бір мезгілде жиналуына жол бермеу (жобалық қуаттың 50%-ынан асырмай)
16
Топтардың, залдардың толымдылығын жобалық қуаттың 50%-нан асырмай қамтамасыз ету
17
Объектінің қызметін шектеуге (тыйым салуға) қойылатын талаптарды сақтау (жұмыс режимі)
18
Жұмыс күні ішінде персоналдың жеке қорғаныш құралдарымен қамтамасыз ету және уақтылы ауыстыруы (маскаларын әрбір 2 сағат сайын, қолғаптарын жарамсыз болғанда)
19
Қызметтік көлікті қоса алғанда, қоғамдық көліктің жүргізушісінде, кондукторда қолды өңдеуге арналған антисептиктің және олар талап етілетін жиілікпен міндетті түрде ауыстырылатын қорғаныш құралдарының (маскалар мен қолғаптар) болуы
20
Жабық үй-жайларға, сондай-ақ қоғамдық көлікке қорғаныш маскалары жоқ келушілерді (жолаушыларды) жібермеу
21
Адамдар көп жиналатын орындарда кемінде 1 метр қашықтықты сақтауды ұйымдастыруды қамтамасыз ету
22
Салтанатты іс-шараларды, ас беру өткізуді шектеуге қойылатын талаптарды сақтау
23
Бұқаралық іс-шараларға, оның ішінде спорттық және отбасылық іс-шараларға қатысуды шектеуге қойылатын талаптарды сақтау
24
Нормативтік құқықтық актілерде белгіленген мерзімде алыс шет елдерден келгеннен кейін тестілеуден өту
Лауазымды адам (дар) ____________________________________
лауазымы             қолы
____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Бақылау және қадағалау субъектісінің басшысы ________________________________
лауазымы             қолы
______________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)

6) сохранность тарной этикетки в течение всего периода хранения (использования) препаратов дезинсекции и дератизации
7) наличие журнала учета дезинфицирующих препаратов согласно утвержденной форме;
8) наличие журнал учета использования дезинфицирующих препаратов согласно утвержденной форме;
11
Наличие резервного холодильного оборудования для хранения вакцин и других иммунобиологических препаратов, холодильной комнаты или камеры, запасных частей к ним
12
Соблюдение требований по разработке и утверждению стандартных операционных процедур (СОП), охватывающих области правильного хранения, транспортировки и использования вакцин и других иммунобиологических препаратов:
1) картографирование, калибровка устройств для мониторинга температуры, влажности и систем сигнализации;
2) обслуживание помещений и оборудования по контролю температуры; мониторинг температуры; мероприятия в случае отклонений температуры;
3) регистрации получения МИБП; хранения запасов; подготовка термоконтейнеров с МИБП к отправке; работа транспортных средств с контролируемой температурой (авторефрижераторов);
4) процедуры, связанные с возвратом, приостановлением, порчи МИБП; безопасное уничтожение не пригодных МИБП;
5) процедуры при реагировании на чрезвычайные ситуации
13
Наличие документации по проведению тестирования зон температурных колебаний приводе в эксплуатацию и после проведения ремонта в холодильных и морозильных комнатах или камерах для хранения вакцин и других ИБП
14
Соблюдение требований к обезвреживанию и утилизации средств дезинфекции, дезинсекции, дератизации:
1) обезвреживание тары из-под дезпрепаратов;
2) наличие актов утилизации средств дезинфекции, дезинсекции, дератизации согласно прилагаемой к препарату инструкции в случае истечения срока годности, наличия признаков непригодности
15
Наличие документации по подготовке персонала
16
Наличие предварительного и/или периодического медицинского осмотра, вакцинации персонала
17
Наличие производственного лабораторного контроля
18
Соблюдение требований по организации хранения, выдачи, стирки, дезактивации специальной одежды, специальной обуви и других средств индивидуальной и коллективной защиты
Должностное (ые) лицо (а) _______________________________________ ________________
(должность)                         (подпись)
_______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
Руководитель проверяемого субъекта
_______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), должность)
______________
(подпись)
Приложение 43
к совместному приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 20 июля 2017 года № 285
и Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 463
Проверочный лист в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
в соответствии со статьей 139 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан
в отношении объектов, подлежащих государственному санитарно-эпидемиологичскому
контролю и надзору при введении карантина и ограничительных мероприятий в связи
распространением инфекционных заболеваний
Сноска. Приказ дополнен приложением в соответствии с совместным приказом Министра здравоохранения РК от 05.07.2020 № ҚР ДСМ-77/2020 и Министра национальной экономики РК от 06.07.2020 № 52 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
_______________________________________________________________________________
наименование однородной группы субъектов (объектов) контроля и надзора
_______________________________________________________________________________
Государственный орган, назначивший проверку _____________________________________
______________________________________________________________________________
Акт о назначении проверки (объекта) контроля и надзора_____________________________
№, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля и надзора _________________________________
________________________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер субъекта
(объекта) контроля и надзора ______________________________________________________
________________________________________________________________________________
Адрес места нахождения __________________________________________________________
№ п/п
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
Наличие установок (приборов) для контроля температуры тела работников, посетителей на входе
2
Наличие санитайзеров с кожным антисептиком у входа, в холлах, у входа в лифты, санитарные узлы
3
Наличие дезинфицирующих, моющих и антисептических средств
4
Наличие в санитарных узлах средств личной гигиены (жидкое мыло, антисептики)
5
Наличие и обеспечение на рабочих местах антисептиков
6
Наличие журнала мониторинга с отметками выхода сотрудников на работу, причины отсутствия
7
Наличие разметки мест посредством обозначений на полу или посредством ограничительных стоек для соблюдения социальной дистанции в местах наибольшего скопления людей, где наблюдается интенсивность передвижения
8
Наличие обеспечения предварительной записи, недопущение "зоны ожидания", обеспечить соблюдение расстояния не менее 1 метра между посетителем (клиентом) и работником
9
Соблюдение дистанцирования между столами не менее 1 метра в пунктах общественного питания
10
Соблюдение расстояния не менее 2 метров между рабочими местами, наличие разметки границ оптимальных рабочих зон на объектах сферы обслуживания
11
Размещение сотрудников в одном помещении с соблюдением социального дистанцирования на расстоянии не менее 1 метра друг от друга
12
Обеспечение реализаций продуктов питания в фасованном виде (за исключением ненарезанных овощей и фруктов)
13
Проведение профилактических дезинфекционных мероприятий
14
Обеспечить исправную работу вентиляционных систем и систем кондиционирования воздуха внутри торговых центров, с обеспечением соблюдения режима проветривания
15
Недопущение одновременного скопления посетителей при проведении зрелищных мероприятий (не превышающая 50% проектной мощности)
16
Обеспечение наполняемости групп, залов, не более 50 % от проектной мощности
17
Соблюдение требований к ограничению (запрещению) деятельности объекта (режим работы)
18
Обеспечение и своевременная смена средств индивидуальной защиты персоналом в течение рабочего дня (масок каждые 2 часа, перчаток в случае повреждения)
19
Наличие у водителя и кондуктора общественного транспорта, включая служебный транспорт, антисептика для обработки рук и средств защиты (маски и перчатки) с обязательной их сменой с требуемой частотой
20
Недопущение посетителей (пассажиров) в закрытые помещения, а также в общественный транспорт без защитных масок
21
Обеспечение организации по соблюдению дистанцирования не менее 1 метра в местах скопления людей
22
Соблюдение требований на ограничение проведения торжественных, поминальных мероприятий
23
Соблюдение требований на ограничение участия в массовых мероприятиях, в том числе спортивных и семейных
24
Прохождение тестирования после прибытия из стран дальнего зарубежья в сроки, определенные нормативными правовыми актами
Должностное (ые) лицо (а) ____________________________________________ ____________
должность                         подпись
________________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля и надзора ______________________________ ____________
должность                         подпись
________________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии