Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полиция органдарының әскери қызметшілеріне қызметтік куәлік пен жетон беру, пайдалану қағидаларын және олардың сипаттамасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 17 шілдедегі № 356 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 24 тамызда № 15543 болып тіркелді.
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" 2012 жылғы 16 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 7-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полициясы органдарының әскери қызметшілеріне қызметтік куәлік пен жетон беру, пайдалану қағидалары және олардың сипаттамасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Әскери полициясы бас басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықтың көшірмесін мемлекеттік тіркелгеннен күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде қағаз және электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және оған енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығына жүктелсін.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
генерал-полковник
С. Жасұзақов
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2017 жылғы 17 шілдедегі
№ 356 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полиция органдарының әскери қызметшілеріне қызметтік куәлік пен жетон беру, пайдалану қағидалары және олардың сипаттамасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полиция органдарының әскери қызметшілеріне қызметтік куәлік пен жетон беру, пайдалану қағидалары және олардың сипаттамасы (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери полиция органдарында қызметтік куәлік пен жетон беру, пайдалану тәртібін және олардың сипаттамасын айқындайды.

Об утверждении Правил выдачи, использования и описания служебного удостоверения и жетона военнослужащим органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 17 июля 2017 года № 356. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 августа 2017 года № 15543.
В соответствии с пунктом 7 статьи 5 Закона Республики Казахстан от 16 февраля 2012 года "О воинской службе и статусе военнослужащих" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи, использования и описания служебного удостоверения и жетона военнослужащим органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан.
2. Главному управлению военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в бумажном и электронном видах на казахском и русском языках в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации;
3) размещение приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
4) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Министра обороны – начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
генерал-полковник
С. Жасузаков
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 24 августа 2017 года
№ 356
Правила
выдачи, использования и описания служебного удостоверения и жетона военнослужащим органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи, использования и описания служебного удостоверения и жетона военнослужащим органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – Правила) определяют порядок выдачи, использования и описания служебного удостоверения и жетона в органах военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан.

2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери полиция органдары әскери қызметшісінің қызметтік куәлігі (бұдан әрі – қызметтік куәлік) тұлғаның Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери полиция органдарына тиесілігін, оның лауазымын және әскери атағын, қару мен арнайы құралдарды алып жүруге және сақтауға құқығын растайтын ресми құжат болып табылады.
3. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери полиция органдары әскери қызметшісінің жетоны (бұдан әрі – жетон) оның жеке басын және қызметтік міндеттерін орындау жөніндегі өкілеттігін растайтын арнайы жеке нөмірлік белгісі болып табылады.
4. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери полиция органдары әскери қызметшісінің қызметтік куәлігі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес сипаттамаға сәйкес келеді.
5. Жетон осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полиция органдарының әскери қызметшісі жетонының сипаттамасына сәйкес әзірленеді.
2-тарау. Қызметтік куәлік пен жетон беру тәртібі
6. Қызметтік куәлік мыналардың қолтаңбаларымен беріледі:
1) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің – Қазақстан Респуликасы Қарулы Күштері Әскери полициясы бас басқармасының бастығына және оның орынбасарларына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полициясы бас басқармасы құрылымдық бөлімшелерінің және органдарының бастықтарына;
2) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әскери полициясы бас басқармасы бастығының – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әскери полициясы бас басқармасының және органдарының әскери қызметшілеріне.
7. Қызметтік куәлік қатаң есептіліктегі құжат болып табылады, әскери қызметшіге лауазымға тағайындалған, қызметі бойынша ауысқан, әскери атақ берілген, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде) өзгерген, жарамдылық мерзімі аяқталған, жоғалтылған, бүлінген кезде қолтаңбаларын қойғызып беріледі.
8. Қызметтік куәліктерді беруді және тапсыруды есепке алуды Әскери полиция бас басқармасының және әскери полиция органдарының кадрлар қызметі (бұдан әрі – кадрлар қызметі) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери полиция органдары әскери қызметшілерінің қызметтік куәліктерін беруді және тапсыруды есепке алу журналында (бұдан әрі – Журнал) жүзеге асырады, ол нөмірленеді және тігіледі.
9. Әскери полиция органдарының алғаш қабылданған әскери қызметшісіне қызметтік куәлік пен жетонды тапсырған кезде кадрлар қызметі Журналда белгі жасай отырып, оны сақтау және пайдалану тәртібі туралы нұсқау беруді жүргізеді.

2. Служебное удостоверение военнослужащего органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – служебное удостоверение) является официальным документом, подтверждающим принадлежность лица к органам военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан, его должность и воинское звание, право на ношение и хранение оружия и специальных средств.
3. Жетон военнослужащего органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – жетон) служит специальным индивидуальным номерным знаком, подтверждающим его личность и полномочия по выполнению им своих служебных задач.
4. Служебное удостоверение соответствует описанию служебного удостоверения военнослужащего органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
5. Жетон изготавливается в соответствии с описанием жетона военнослужащего органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Глава 2. Порядок выдачи служебного удостоверения и жетона
6. Служебное удостоверение выдается за подписью:
1) Министра обороны Республики Казахстан – начальнику Главного управления военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан и его заместителям, а также начальникам структурных подразделений Главного управления и органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан;
2) начальника Главного управления военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан – военнослужащим Главного управления и органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан.
7. Служебное удостоверение является документом строгой отчетности, выдается военнослужащему под роспись при назначении на должность, перемещении по службе, присвоении воинского звания, изменении фамилии, имени, отчества (при его наличии), истечении срока действия, при утере, порче.
8. Учет выдачи и сдачи служебных удостоверений осуществляется кадровой службой Главного управления военной полиции и органа военной полиции (далее - кадровая служба) в Журнале учета выдачи и сдачи служебных удостоверений военнослужащих органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – Журнал) по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, который пронумеровывается и прошнуровывается.
9. При вручении служебного удостоверения и жетона впервые принятому военнослужащему органов военной полиции кадровой службой проводится инструктаж о порядке его хранения и пользования, с отметкой в Журнале.

10. Қызметтік куәлік үш жыл мерзімге беріледі. Қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін қызметтік куәлік ауыстырылуға тиіс. Жетон әскери полиция органдарында барлық әскери қызмет өткеру уақытына беріледі.
11. Жетонда көрсетілген нөмір әскери полиция органдары әскери қызметшісінің жеке нөмірі болып табылады және қызметтік куәлікте көрсетілген нөмірмен сәйкес келеді.
12. Қызметі бойынша ауысқан, әскери атақ берілген, тегін, атын, әкесінің атын (бар болған кезде) өзгерткен кезде және қолданылу мерзімінің аяқталуы бойынша бұрын берілген қызметтік куәлік үш жұмыс күні ішінде оны есептен шығару және жою үшін кадрлар қызметіне қайтарылуға тиіс. Қызметтік куәлікті ауыстыру кезеңінде кадрлар қызметі қолданылу мерзімі бес жұмыс күнінен аспайтын қызмет орнын және лауазымын растайтын анықтама береді.
13. Әскери полиция органынан шығарылған не ауысқан, іссапарға жіберілген, Қазақстан Республикасының өзге де құқық қорғау және мемлекеттік органдарына іссапарға жіберілген кезде қызметтік куәлік пен жетон тиісті бұйрықпен таныстырылған күні кадрлар қызметіне тапсырылады.
14. Әскери қызметші декреттік демалыста, бала күтімі бойынша демалыста немесе ұзақ (үш айдан астам) оқу демалысында болған кезеңде тиісті бұйрықпен танысқан күні қызметтік куәлік пен жетонды кадрлар қызметіне сақтауға береді.
15. Оған қатысты күдікті немесе айыпталушы мәртебесі бар сотқа дейінгі тергеп-тексеру жүргізіліп жатқан, сондай-ақ лауазымдық міндеттерін орындаудан шеттетілген әскери қызметші соңғы процестік шешім қабылданғанға дейін және ол заңды күшіне енгенге дейін қызметтік куәлік пен жетонды кадрлар қызметіне дереу тапсырады.
16. Әскери қызметшінің қызметтік куәлік пен жетонды кадрлар қызметіне уақтылы тапсыруына бақылауды оның тікелей басшысы жүзеге асырады. Қызметтік куәліктерді толтыру және жетондарды ресімдеу, есепке алу, беру, сақтау және жою тәртібіне жалпы бақылауды кадрлар қызметінің бастығы жүзеге асырады.
17. Кадрлар қызметі әскери қызметшілерде қызметтік куәліктер мен жетондардың болуын кезең-кезеңімен тексереді.
18. Қызметтік куәлікті және жетонды жоғалтқан немесе оларды одан әрі пайдалануға жарамсыз қылған жағдайда әскери қызметші ол туралы Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әскери полициясы бас басқармасының және органдары бастығының атына жазбаша баянатпен дереу баяндайды.
19. Қызметтік куәлікті және (немесе) жетонды жоғалтқан әскери қызметші он жұмыс күні ішінде мерзімді баспасөз бұқаралық ақпарат құралдарында қызметтік куәлікті және жетонды жарамсыз деп тану туралы жариялауға шаралар қабылдайды.

10. Служебное удостоверение выдается сроком на три года. По истечении срока действия служебное удостоверение подлежит замене. Жетон выдается на все время прохождения воинской службы в органах военной полиции.
11. Номер, указанный на жетоне, является личным номером военнослужащего органов военной полиции и соответствует номеру, указанному в служебном удостоверении.
12. При перемещении по службе, присвоении воинского звания, изменении фамилии, имени, отчества (при его наличии) и по истечении срока действия ранее выданное служебное удостоверение в течение трех рабочих дней подлежит возврату в кадровую службу для его списания и уничтожения. На период замены служебного удостоверения кадровой службой выдается справка, подтверждающая место службы и должность со сроком действия не более пяти рабочих дней.
13. При увольнении из органов военной полиции либо переводе, прикомандировании, откомандировании в иные правоохранительные и государственные органы Республики Казахстан служебное удостоверение и жетон сдаются в кадровую службу в день ознакомления с соответствующим приказом.
14. Военнослужащий в период нахождения в декретном отпуске, в отпуске по уходу за ребенком либо длительном учебном отпуске (свыше трех месяцев) в день ознакомления с соответствующим приказом передает служебное удостоверение и жетон в кадровую службу на хранение.
15. Военнослужащий, в отношении которого проводится досудебное расследование, имеющий статус подозреваемого или обвиняемого, а также отстраненный от исполнения должностных обязанностей, незамедлительно сдает служебное удостоверение и жетон в кадровую службу на хранение до принятия окончательного процессуального решения и вступления его в законную силу.
16. Контроль за своевременной сдачей военнослужащим служебного удостоверения и жетона в кадровую службу осуществляет его непосредственный руководитель. Общий контроль за порядком заполнения, оформления, учета, выдачи, хранения и уничтожения служебных удостоверений и жетонов осуществляется начальником кадровой службы.
17. Кадровая служба периодически проверяет наличие служебных удостоверений и жетонов у военнослужащих.
18. В случае утраты служебного удостоверения и жетона или приведения их в непригодность для дальнейшего использования, военнослужащий незамедлительно докладывает об этом письменным рапортом на имя начальника Главного управления и органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан.
19. Военнослужащий, утративший служебное удостоверение и (или) жетон, в течение десяти рабочих дней принимает меры к публикации в периодических печатных средствах массовой информации объявления о признании служебного удостоверения и жетона недействительным.

20. Қызметтік куәлікті және (немесе) жетонды немқұрайлы сақтау, сондай-ақ оларды басқа адамдарға беру не қызметтен тыс жеке мақсаттарда пайдалану нәтижесінде болған жоғалтудың, бүлдірудің әрбір фактісі бойынша тиісті кадрлар қызметі белгіленген тәртіппен кінәлі адамның тәртіптік жауаптылығы туралы мәселені шешумен қызметтік тергеп-тексеру жүргізеді.
21. Жоғалтылған немесе бүлдірілген қызметтік куәліктің және (немесе) жетонның орнына жаңасын кадрлар қызметі қызметтік тергеп-тексеру жүргізілгеннен кейін және жетонның құны өтелгеннен кейін (жоғалған немесе бүлінген жағдайда) береді.
22. Қызметтен шығарылған, жаңа лауазымға тағайындалған, бүлдірген не қолданылу мерзімі аяқталған кезде тапсырылған қызметтік куәліктер еркін нысанда жою туралы тиісті акт жасаумен комиссиямен жойылуға тиіс. Комиссия Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әскери полициясы бас басқармасы бастығының бұйрығымен кадрлар қызметінің өкілін қоса алғанда, кемінде үш адамнан тұратын құрамда құрылады.
3-тарау. Қызметтік куәлікті және жетонды пайдалану
23. Әскери полиция әскери қызметшілерінің (мерзімді қызмет әскери қызметшілерінен және әскери жиындардан өту уақытындағы әскери міндеттілерден басқа) лауазымдық міндеттерін орындау кезінде өзімен бірге қызметтік куәлігі мен жетоны болады және олардың сақталуын қамтамасыз етеді.
24. Орындалатын міндеттің сипатына байланысты жетон нысанды киімге бекітіліп тағылады.
25. Қызметтік куәлікті және (немесе) жетонды басқа адамдарға беруге, мақсаты бойынша, қызметтен тыс уақытта, пайдакүнемдік мақсаттарда, қызметтен тыс жеке және әлеуметтік-тұрмыстық мәселелерін шешу үшін пайдалануға рұқсат етілмейді. Жарамсыз қызметтік куәлікті пайдалануға рұқсат етілмейді. Әскери қызметшінің қызметтік куәлікті және жетонды, оның ішінде оларды жоғалтуға әкеп соқтырған пайдалану және сақтау тәртібін бұзуы заңмен көзделген жауаптылыққа әкеледі.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері әскери полиция
органдарының әскери
қызметшілеріне қызметтік
куәлік пен жетон беру,
пайдалану қағидаларына және
олардың сипаттамасына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полиция органдарының әскери қызметшісі қызметтік куәлігінің сипаттамасы
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 15.04.2021 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қызметтік куәлік баспалық офсеттік тәсілмен жасалады және қолдан жасаудан қорғау дәрежесі бар.
Қызметтік куәлік мынадай түрде беріледі:
1) "Әскери полиция" деген жазуы бар белгіленген үлгідегі күрең қызыл түсті жапсырмалы мұқабада – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әскери полициясы бас басқармасының әскери қызметшілеріне, әскери полиция органдарының бастықтарына және олардың орынбасарларына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полиция органдарының қылмыстық қудалау, патрульдік-бекеттік қызметі, әскери автомобиль полициясы және әскерлер қызметі бөлімшелерінің әскери қызметшілеріне;

20. По каждому факту утраты, порчи служебного удостоверения и (или) жетона, произошедшего в результате недобросовестного хранения, а также их передачи другим лицам, либо использования в личных внеслужебных целях, соответствующей кадровой службой проводится служебное расследование с решением вопроса о дисциплинарной ответственности виновного лица в установленном порядке.
21. Новое служебное удостоверение и (или) жетон взамен утраченного или испорченного, выдается кадровой службой после проведения служебного расследования и возмещения стоимости (в случае утраты или порчи) жетона.
22. Служебные удостоверения, сданные при увольнении, назначении на новую должность, порче либо по истечении срока действия, подлежат уничтожению комиссионно с составлением соответствующего акта об уничтожении в произвольной форме. Комиссия создается приказом начальника Главного управления военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан в составе не менее трех человек, включая представителя кадровой службы.
Глава 3. Использование служебного удостоверения и жетона
23. Военнослужащие военной полиции (кроме военнослужащих срочной службы и военнообязанных во время прохождения воинских сборов) при исполнении должностных обязанностей носят при себе служебное удостоверение и жетон и обеспечивают их сохранность.
24. В зависимости от характера выполняемой задачи жетон прикрепляется к форменной одежде.
25. Не допускается передача служебного удостоверения и (или) жетона другим лицам, использование не по назначению, в неслужебное время, в корыстных целях, для решения личных неслужебных и социально-бытовых вопросов. Использование недействительного служебного удостоверения не допускается. Нарушение военнослужащим порядка использования и сохранности служебного удостоверения и жетона, в том числе повлекшее их утрату, влечет за собой дисциплинарную ответственность.
Приложение 1
к Правилам выдачи,
использования
и описания служебного
удостоверения
и жетона военнослужащим
органов военной полиции Вооруженных
Сил Республики Казахстан
Описание служебного удостоверения военнослужащего органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра обороны РК от 15.04.2021 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Служебное удостоверение изготавливается типографским офсетным способом и имеет степени защиты от подделок.
Служебное удостоверение выдается в следующем виде:
1) с наклеенными вкладышами в корочку установленного образца темно-красного цвета с надписью "Әскери полиция" – военнослужащим Главного управления военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан, начальникам органов военной полиции и их заместителям, а также военнослужащим подразделений уголовного преследования, патрульно-постовой службы, военной автомобильной полиции и службы войск органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан;

2) өзара жапсырылған жапсырмалармен – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полиция органдары қосалқы және сервистік бөлімшелерінің әскери қызметшілеріне.
Қызметтік куәлікке барлық деректер компьютерлік техниканы қолданумен енгізіледі, ал куәлікті берген лауазымды адамдардың қолтаңбасы сиямен немесе қара немесе көк түсті шарикті қаламмен қойылады. Куәлікке жапсырылатын түрлі-түсті фотосурет карточкасы (бюст, анфас) өлшемі 3х4 болып көгілдір түсті негізде жасалады. Фотосуретке түсу күнделікті әскери киім нысанында (кительде, бас киімсіз) жүргізіледі. Погондардағы айырым белгілері әскери қызметшінің әскери атағына сәйкес келуге тиіс. Фотосурет елтаңбалы мөр бедерімен бекітіледі.
Куәліктің барлық бағандары толтырылғаннан және белгіленген лауазымды адам қолтаңбасын қойғаннан кейін куәліктің жапсырмасы белгіленген белгілері бойынша қиылады, ламинатталады және белгіленген үлгідегі қаптамаға жапсырылады.
Қызметтік куәлікті ресімдеген кадрлар қызметі белгіленген тәртіппен әскери полиция органдарының әскери қызметшілеріне беру үшін оларды бағынысты әскери полиция органдарына жібереді немесе қажет болған кезде оны тікелей беруді жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әскери полициясы бас басқармасының әскери қызметшілері қызметтік куәлікті алғаны туралы журналға, ал әскери полиция органдарының әскери қызметшілері – қызметтік куәлікті беру ведомосына қолтаңбасын қояды, оның бір данасы Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Әскери полициясы бас басқармасына жіберіледі. Одан әрі қызметтік куәлікті беру ведомосы журналда есепке алынады.
Қызметтік куәлікке жапсырма баспалық офсеттік әдіспен жоғары сапалы қорғау дәрежесін қолданумен жасалады.
Қызметтік куәліктегі жапсырма сол және оң жақ екі бөліктен тұрады. Сол жақ бөлігі қазақ тілінде, оң жақ бөлігі орыс тілінде толтырылады. Әрбір бөліктің өлшемі: ені бойынша 62 миллиметрді, ұзындығы бойынша 92 миллиметрді құрайды. Жапсырманың негізі эксклюзивті (арнайы әзірленген) құрылымы күрделі тангирлі тор (сызылған сызық қалыңдығы 0,03 миллиметр, түсі бойынша әртүрлі, тік және көлденең орналасқан) болып табылады, оның ортасында Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полициясының белгісі бейнеленген. Жапсырманың барлық жазулары қолдан жасаудан қорғалған патенттелген қаріптермен орындалған.
Қызметтік куәліктің сол жақ бөлігі.
Жапсырманың сол жақ бөлігінде металл (қола) бояуды пайдаланумен басылған және түпнұсқаға барынша ұқсас Қазақстан Республикасының Елтаңбасы бейнеленген. Елтаңбаның төменгі жағында әскери полиция әскери қызметшісінің жеке нөмірі. Жапсырманың жоғарғы бөлігінде негізгіден қызыл-қошқыл түсті микроқаріппен ерекшеленіп бөлінген қазақ тілінде "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҚАРУЛЫ КҮШТЕРІНІҢ ӘСКЕРИ ПОЛИЦИЯСЫ" деген жазу. Төменгі бөлігінде оң жақ бұрышта негізгіден қызыл-қошқыл түсті микроқаріппен ерекшеленіп бөлінген жапсырманың сериясы және нөмірі, ал олардың алдында "ӘП КУӘЛІГІ" деген жазу орналасқан. Жапсырмада ӘП-ның алты таңбалы нөмірленуі мен сериясы болады. Бұл ретте серия қызыл түспен, ал нөмірі қара түспен жазылады. Қызметтік куәлікті берген адамның қолтаңбасынан жоғары қарай куәліктің қолданылу мерзімі туралы қазақ тілінде жазу болады.
Қызметтік куәліктің оң жақ бөлігі.
Жапсырманың оң жақ бөлігінде мөрмен бекітілген фотосурет орналасқан. Фотосуреттің оң жағына қарай рамкада қызыл-қошқыл түсті "РАЗРЕШЕНО ХРАНЕНИЕ И НОШЕНИЕ ОГНЕСТРЕЛЬНОГО ОРУЖИЯ И СПЕЦСРЕДСТВ" деген жазу болады. Куәлікке осы жазуды жазу туралы шешімді Әскери полиция бас басқармасының бастығы қабылдайды. Жапсырманың жоғарғы бөлігінде негізгіден қызыл-қошқыл түсті микроқаріппен ерекшеленіп бөлінген орыс тілінде "ВОЕННАЯ ПОЛИЦИЯ ВООРУЖЕННЫХ СИЛ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН" деген жазу болады. Төменгі бөлігінде оң жақ бұрышта негізгіден қызыл-қошқыл түсті микроқаріппен ерекшеленіп бөлінген жапсырманың сериясы және нөмірі, ал олардың алдында "УДОСТОВЕРЕНИЕ ВП" деген жазу орналасқан. Жапсырмада ӘП-нің алты таңбалы нөмірленуі мен сериясы болады. Бұл ретте серия қызыл түспен, ал нөмірі қара түспен жазылады.
Куәліктің екі бөлігінде де қазақ және орыс тілдерінде әскери полиция әскери қызметшісінің атағы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде), лауазымы, қызметтік куәлікке қол қойған адамның лауазымы мен атағы көрсетілген.
Қазақстан Республикасы Қарулы
Күштері әскери полиция
органдарының әскери
қызметшілеріне қызметтік
куәлік пен жетон беру,
пайдалану қағидаларына және
олардың сипаттамасына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери полиция органдары әскери қызметшісі жетонының сипаттамасы
Қазақстан Республикасы Қарулы
Күштері әскери полиция
органдарының әскери
қызметшілеріне қызметтік
куәлік пен жетон беру,
пайдалану қағидаларына және
олардың сипаттамасына
3-қосымша
нысан
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери полиция органдары әскери қызметшілерінің қызметтік куәліктерін беруді және тапсыруды есепке алу журналы
Р/с №
Қызметтік куәліктің №
Жеке нөмірі (жетон №)
Берілген күні, қолданылу мерзімі
Кімге берілді, әскери атағы, Т.А.Ә. (бар болған кезде)
Лауазымы және әскери полиция органының атауы
Қайда жіберілді, құжаттың № мен күні немесе алғаны туралы қолы
Жойылғаны туралы белгі
Ескертпе
Ескертпе: журнал тігілген, нөмірленген және мөрмен бекітілген болуға тиіс.

2) с наклеенными вкладышами между собой – военнослужащим вспомогательных и сервисных подразделений органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан.
Все данные заносятся в служебное удостоверение с применением компьютерной техники, а подписи должностных лиц, выдавших удостоверение, производятся чернилами или шариковой ручкой черного или фиолетового цвета. Цветные фотографические карточки (бюст, анфас), наклеиваемые в удостоверение, изготавливаются размером 3х4 сантиметра на голубом фоне. Фотографирование производится в повседневной военной форме одежды в кителе без головного убора). Знаки различия на погонах должны соответствовать воинскому званию военнослужащего. Фотокарточка скрепляется оттиском гербовой печати.
После заполнения всех граф удостоверения и подписания установленным должностным лицом вкладыш удостоверения разрезается по установленным отметкам, ламинируется и наклеивается в корочку установленного образца.
Кадровая служба, оформившая служебное удостоверение, установленным порядком пересылает их в подчиненные органы военной полиции для выдачи военнослужащим органов военной полиции или, при необходимости, осуществляет выдачу непосредственно.
За получение служебного удостоверения военнослужащие Главного управления военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан расписываются в Журнале, а военнослужащие органов военной полиции – в ведомости выдачи служебного удостоверения, один экземпляр которого высылается в Главное управление военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан. Далее ведомость выдачи служебного удостоверения учитывается в Журнале.
Вкладыш в служебное удостоверение выполняется типографским офсетным способом с применением высококачественных степеней защиты.
Вкладыш в служебное удостоверение состоит из двух половин – левой и правой. Левая половина заполняется на казахском языке, правая – на русском языке. Размеры каждой половины составляют: по ширине 62 миллиметра, по длине 92 миллиметра. Основой вкладыша является эксклюзивная (специально разработанная) сложнопостроенная тангирная сетка (с толщиной образующих линий 0,03 миллиметра, разных по цвету в горизонтальном и вертикальном расположении) в середине которой, изображен знак военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан. Все надписи вкладыша выполнены патентованными шрифтами, защищенными от подделок.
Левая часть служебного удостоверения.
В левой части вкладыша изображен герб Республики Казахстан опечатанный с использованием металлической (бронзовой) краски и максимально приближенным к оригиналу. Ниже герба личный номер военнослужащего военной полиции. В верхней части вкладыша, отделенной от основной микрошрифтом вишневого цвета надпись на казахском языке "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҚАРУЛЫ КҮШТЕРІНІҢ ӘСКЕРИ ПОЛИЦИЯСЫ". Ниже отделенной от основной микрошрифтом вишневого цвета в правом углу расположены серия и номер вкладыша, а перед ними надпись "ӘП КУӘЛІГІ". Вкладыш имеет шестизначную нумерацию и серию ӘП. При этом серия наносится красным цветом, а номер – черным. Выше подписи лица, выдавшего служебное удостоверение, запись на казахском языке о сроке действия удостоверения.
Правая часть служебного удостоверения.
В правой части вкладыша расположена фотография, скрепленная печатью. Правее фотографии в рамке надпись вишневого цвета "РАЗРЕШЕНО ХРАНЕНИЕ И НОШЕНИЕ ОГНЕСТРЕЛЬНОГО ОРУЖИЯ И СПЕЦСРЕДСТВ". Решение о внесении в удостоверение данной надписи принимается начальником Главного управления военной полиции. В верхней части вкладыша, отделенной от основной микрошрифтом вишневого цвета надпись на русском языке "ВОЕННАЯ ПОЛИЦИЯ ВООРУЖЕННЫХ СИЛ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН". Ниже отделенной от основной микрошрифтом вишневого цвета в правом углу расположены серия и номер вкладыша, а перед ними надпись "УДОСТОВЕРЕНИЕ ВП". Вкладыш имеет шестизначную нумерацию и серию ӘП. При этом серия наносится красным цветом, а номер – черным.
В обеих частях удостоверения на казахском и русском языках указаны звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность военнослужащего военной полиции, должность и звание лица, подписавшего служебное удостоверение.
Приложение 2
к Правилам выдачи,
использования и описания
служебного удостоверения и
жетона военнослужащим
органов военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Описание жетона военнослужащего органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан
Приложение 3
к Правилам выдачи,
использования и описания
служебного удостоверения и
жетона военнослужащим
органов военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
форма
Журнал
учета выдачи и сдачи служебных удостоверений военнослужащих
органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан
№ п/п
№ служебного удостоверения
Личный номер (№ жетона)
Дата выдачи- срок действия
Кому выдано, воинское звание,
Ф.И.О.
(при его наличии)
Должность и наименование органа военной полиции
Куда направлено,
№ и дата документа или роспись о получении
Отметка об уничтожении
Примечание
Примечание: журнал должен быть прошнурован, пронумерован, скреплен печатью.