Ихтиологиялық байқаулар қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2017 жылғы 9 тамыздағы № 323 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 12 қыркүйекте № 15657 болып тіркелді.
"Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 77-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Ихтиологиялық байқаулар қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесінің ресми жариялау және Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберілуін;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің міндетін атқарушы
Қ. Айтуғанов
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
міндетін атқарушының
2017 жылғы 9 тамыздағы
№ 323 бұйрығымен
бекітілген
Ихтиологиялық байқаулар қағидалары
1. Осы Ихтиологиялық байқаулар қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 9-бабы 1-тармағының 77-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және балық шаруашылығы су айдындарында ихтиологиялық байқаулар жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ихтиологиялық байқаулар – балық шаруашылығы су айдыны ихтиофаунасының жай-күйі туралы деректерді жинау және зерделеу;
2) су объектілерін балық шаруашылық мелиорациялау – су айдындарының балық өнімділігін сақтауға және арттыруға, балық ресурстарының және басқа да су жануарларының мекендеу және көбею жағдайларын жақсартуға бағытталған іс-шаралар кешені;
3) ихтиофауна – қандай да бір су айдынындағы немесе оның бөлігіндегі балықтар және дөңгелек ауыздылар түрлерінің жиынтығы;

Об утверждении Правил ихтиологических наблюдений
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 9 августа 2017 года № 323. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 сентября 2017 года № 15657.
В соответствии с подпунктом 77-1) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ихтиологических наблюдений.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
К. Айтуганов
Утверждены
приказом исполняющего обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 9 августа 2017 года № 323
Правила ихтиологических наблюдений
1. Настоящие Правила ихтиологических наблюдений (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 77-1) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" (далее – Закон) и определяют порядок проведения ихтиологических наблюдений на рыбохозяйственных водоемах.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) ихтиологические наблюдения – сбор и изучение данных о состоянии ихтиофауны рыбохозяйственного водоема;
2) рыбохозяйственная мелиорация водных объектов – комплекс мероприятий, направленных на сохранение и увеличение рыбопродуктивности водоемов, улучшение условий обитания и размножения рыбных ресурсов и других водных животных;
3) ихтиофауна – совокупность видов рыб и круглоротых какого-либо водоема или его части;

4) бақылау үшін аулау – ихтиофаунаның жай-күйін бақылау, балық ресурстарын және басқа да су жануарларының өсімін молайту тиімділігін, шабақтардың өнімділігін, су айдындарының балық өнімділігін айқындау мақсатында балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулау.
3. Ихтиологиялық байқауларды балық шаруашылығы су айдындарында жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы уәкiлеттi орган ведомствосының аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – аумақтық бөлімшелер) жыл бойы жүргізеді.
Ихтиологиялық байқаулар балық шаруашылығы су айдындарында ихтиофаунаның жай-күйін бақылау, балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсiмiн молайту және тиімді пайдалану мақсатында жүргізіледі.
4. Ихтиологиялық байқаулардың негізгі бағыттары:
1) балық шаруашылығы су айдындарының жай-күйін бақылау;
2) бақылау үшін аулауды жүргізу;
3) ихтиофаунаның жай-күйі туралы биологиялық материалдарды жинау;
4) өріс аудару жолдарын, уылдырық шашу мерзімдерін және су айдындарына кәсіпшілік жүктемені зерделеу;
5) балық шабақтарының аулануын, уылдырық шашатын орындарды және қыстау шұңқырларын айқындау;
6) гидрометеорологиялық жағдайларға қарай уылдырық шашу кезеңіндегі тыйым салу мерзімдерін ауыстыруды қоса алғанда, балық аулау режимін реттеу бойынша, балық аулау құралдары бойынша, балық өсіру-мелиорациялық жұмыстарды және су объектілерінің балық шаруашылығы мелиорациясын ұйымдастыру бойынша ұсыныстар әзірлеу;
7) балықтың қырылу қаупі бар су айдындарын есепке алу және балықтардың қырылуының профилактикасы және оны жою жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру;
8) су тарту, ағызу құрылыстарын қарап-тексеру және балықтарды қорғау құрылғылары болмаған кезде балық ресурстары мен басқа да су жануарларына келтірілетін және келтірілген зиянды айқындау болып табылады.
5. Ихтиологиялық байқаулар жүргізу кезінде бақылау үшін аулауды аумақтық бөлімшелер Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 ақпандағы № 18-04/148 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 10606 болып тіркелген) бекітілген Балық аулау қағидаларымен айқындалған тәртіпте жүзеге асырады.
6. Ихтиологиялық байқаулар жүргізу нәтижесінде ақпарат жасалады, ол мыналарды қамтиды:
1) балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерiн есепке алу және олардың сипаттамасы, гидрологиялық және гидрохимиялық жай-күйі туралы деректер;
2) бекітіліп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерiн және жануарлар дүниесін пайдаланушыларды есепке алу;

4) контрольный лов – лов рыбных ресурсов и других водных животных в целях контроля за состоянием ихтиофауны, определения эффективности воспроизводства рыбных ресурсов и других водных животных, урожайности молоди, рыбопродуктивности водоемов.
3. Ихтиологические наблюдения ведутся в течение года территориальными подразделениями ведомства уполномоченного органа в области охраны, воспроизводства и использования животного мира (далее – территориальные подразделения) на рыбохозяйственных водоемах.
4. Основными направлениями ихтиологических наблюдений являются:
1) контроль за состоянием рыбохозяйственных водоемов;
2) ведение контрольного лова;
3) сбор биологических материалов о состоянии ихтиофауны;
4) изучение путей миграции, сроков нереста и промысловой нагрузки на водоемы;
5) определение прилова молоди рыб, мест нерестилищ и зимовальных ям;
6) выработка предложений по регулированию режима рыболовства, включая перенос сроков запрета в нерестовый период в зависимости от гидрометеорологических условий, по орудиям лова, по организации рыбоводно-мелиоративных работ и рыбохозяйственной мелиорации водных объектов;
7) учет замороопасных водоемов и организация мероприятий по профилактике и ликвидации заморов;
8) осмотр водозаборных, сбросных сооружений и определение вреда, наносимого и нанесенного рыбным ресурсам и другим водным животным при отсутствии рыбозащитных устройств.
5. При проведении ихтиологических наблюдений контрольный лов осуществляется территориальными подразделениями в порядке, определенном Правилами рыболовства, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 18-04/148 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10606).
6. По результатам проведения ихтиологических наблюдений составляется информация, которая включает:
1) учет и характеристики рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, данные о гидрологическом и гидрохимическом состоянии;
2) учет закрепленных рыбохозяйственных водоемов и (или) участков и пользователей животным миром;

3) ихтиофаунаның жай-күйі, балықтардың және басқа да су жануарларының азықтық қоры туралы деректер;
4) кәсіпшілік су айдындарында және учаскелерінде балық аулау объектілерін аулауды есепке алу;
5) балық ресурстарының және балық аулау объектісіне жататын басқа да су жануарларының жалпы саны және түрлік құрамы туралы деректер;
6) құнды балық түрлерінің уылдырық шашу үшін өріс аударуын және уылдырық шашуын сипаттайтын мәліметтер;
7) уылдырық шашу орындарын, қыстау шұңқырын есепке алу;
8) кәсіпшілікте аулау құралдарын және аулаудың техникалық құрылғыларын, жүзу құралдарын пайдалану және балықшылардың қатысуы туралы деректер;
9) кәсіпшілік аудандар бойынша кәсіпшілік аулау құралдарымен аулану туралы мәліметтер және тиісінше қабылдаған шаралар;
10) су айдындарына балық жіберу тиімділігін және балық аулау объектісінің өсімін молайтуды сипаттайтын мәліметтер;
11) су жинау және ағызу құрылыстарындағы балықтарды қорғау құрылғыларын есепке алу;
12) балықтардың қырылуының профилактикасы және оларды жою бойынша қабылданған шаралар.
7. Ихтиологиялық байқаулардың деректері балық ресурстары мен басқа да су жануарларын қорғауды, өсімін молайтуды және орнықты пайдалануды ұйымдастыру жөнінде ұсынымдар дайындау үшін қолданылады.
8. Аумақтық бөлімшелер ихтиологиялық байқауларды жүзеге асырады және ихтиологиялық байқаулар туралы жартыжылдық ақпаратты 15 шілдеден кешіктірмей және жылдық ақпаратты 15 қаңтардан кешіктірмей жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы уәкiлеттi органның ведомствосына береді.

3) данные о состоянии ихтиофауны, кормовой базы рыб и других водных животных;
4) учет вылова объектов рыболовства по водоемам и участкам промысла;
5) данные об общей численности и видовом составе рыбных ресурсов и других водных животных, относящихся к объектам рыболовства;
6) данные, характеризующие нерестовые миграции и нерест ценных видов рыб;
7) учет мест нерестилищ, зимовальных ям;
8) данные об использовании в промысле орудий и технических средств лова, плавучих средств и участии рыбаков;
9) сведения о прилове в промысловых орудиях лова по районам промысла и соответствующие принятые меры;
10) сведения, характеризующие эффективность зарыбления водоемов и воспроизводства объектов рыболовства;
11) учет рыбозащитных устройств на водозаборных и сбросных сооружениях;
12) принятые мероприятия по профилактике и ликвидации заморов.
7. Данные ихтиологических наблюдений применяются для подготовки рекомендаций по организации охраны, воспроизводства и устойчивого использования рыбных ресурсов и других водных животных.
8. Территориальные подразделения осуществляют ихтиологические наблюдения и предоставляют в ведомство уполномоченного органа в области охраны, воспроизводства и использования животного мира полугодовую информацию об ихтиологических наблюдениях не позднее 15 июля и годовую информацию – не позднее 15 января.