Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды биосфералық резерваттарға жатқызу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2017 жылғы 10 тамыздағы № 329 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 12 қыркүйекте № 15668 болып тіркелді.
"Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 6-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды биосфералық резерваттарға жатқызу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберілуін;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушы
Қ. Айтуғанов
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
міндетін атқарушының
2017 жылғы 10 тамыздағы
№ 329 бұйрығымен
бекітілген
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды биосфералық резерваттарға жатқызу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды биосфералық резерваттарға жатқызу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 7 шілдедегі Заңының 8-бабының 6-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды биосфералық резерваттарға жатқызу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) биосфералық резерват – Дүниежүзілік биосфералық резерваттар желісіне енгізілген мемлекеттік табиғи қорық, мемлекеттік ұлттық табиғи парк немесе мемлекеттік табиғи резерват және олардың қорғау аймақтары;

Об утверждении Правил отнесения особо охраняемых природных территорий к биосферным резерватам
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 10 августа 2017 года № 329. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 сентября 2017 года № 15668.
В соответствии с подпунктом 6-1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила отнесения особо охраняемых природных территорий к биосферным резерватам.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
001216
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
К. Айтуганов
Утверждены
приказом исполняющего
обязанности Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 10 августа 2017 года № 329
Правила
отнесения особо охраняемых природных территорий к биосферным резерватам
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила отнесения особо охраняемых природных территорий к биосферным резерватам (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 6-1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях" и определяют порядок отнесения особо охраняемых природных территорий к биосферным резерватам.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) биосферный резерват – включенные во Всемирную сеть биосферных резерватов государственный природный заповедник, государственный национальный природный парк или государственный природный резерват и их охранные зоны;

2) ИСЕСКО – Білім, ғылым және мәдениет мәселелері бойынша Ислам ұйымы (бұдан әрі – ИСЕСКО);
3) ЮНЕСКО – Білім, ғылым және мәдениет мәселелері бойынша Біріккен Ұлттар Ұйымы (бұдан әрі – ЮНЕСКО).
3. Биосфералық резерваттар:
1) мәдени және табиғи мұраға бай табиғи аумақтарды сақтау, қалпына келтіру және пайдалану;
2) табиғи ресурстардың сақталуы мен қалпына келтірілуі ескеріле отырып, аумақтардың ұзақ мерзімді, орнықты экономикалық және әлеуметтік дамуын, оның ішінде олардың рекреациялық мақсатта пайдаланылуын қолдау;
3) ұзақ мерзімді экологиялық бақылау, мониторинг пен экологиялық зерттеулер, сондай-ақ халықты экологиялық тұрғыдан ағарту мен тәрбиелеу мақсатында құрылады.
2-тарау. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды биосфералық резерваттарға жатқызу тәртібі
4. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды биосфералық резерваттарға жатқызу үшін номинациялық дерекнама әзірленеді.
5. Номинациялық дерекнама:
1) зерттеліп отырған аумақтағы әлеуметтік-экономикалық жағдайлардың жай-күйін бағалауды;
2) зерттеліп отырған аумақтағы экологиялық жүйелердің және мемлекеттік табиғи-қорық қоры объектілерінің жай-күйін;
3) олардың шекарасын, алаңын, сондай-ақ жұмыс істеу аймақтарын, оларды қорғау және пайдалану режимдерін;
4) жобаланып отырған биосфералық резерватты басқару бойынша ұсыныстарды қамтиды.
6. Номинациялық дерекнаманы әзірлеу кезінде ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды биосфералық резерваттарға жатқызудың мынадай критерийлері ескеріледі:
1) аумақ адамның түрлі дәрежеде араласуын қоса алғанда, негізгі биогеографиялық өңірлерді білдіретін экологиялық жүйелер мозаикасын қамтиды;
2) аумақ экологиялық тепе-теңдікті сақтауға және ерекше қорғалатын табиғи аумақтың тиімді дамуы мен жұмыс істеуіне ықпал ететін қоршаған ортаның негізгі құрамдас бөліктеріне ие;
3) аумақ өңірлік деңгейде орнықты даму тәсілдемелерін негіздеуге және көрсетуге мүмкіндік береді.
7. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкілетті органның ведомствосы Қазақстан Республикасының ЮНЕСКО және ИСЕСКО істері жөніндегі ұлттық комиссиясының өтінімі бойынша номинациялық дерекнаманы әзірлеу үшін бастапқы материалдарды (табиғат қорғау ұйымын басқару жоспары, фото және бейне материалдар, табиғат қорғау ұйымының жаратылыстану-ғылыми және техникалық-экономикалық негіздемелері) жинауын қамтамасыз етеді және оларды "Адам және биосфера" Бағдарламасының Ұлттық комитетіне жібереді.
8. "Адам және биосфера" Бағдарламасының Ұлттық комитеті номинациялық дерекнаманы әзірлейді және ЮНЕСКО бекіткен нысан бойынша ағылшын тілінде номинациалық өтінім жасайды.

2) ИСЕСКО – Исламская организация по вопросам образования, науки и культуры (далее – ИСЕСКО);
3) ЮНЕСКО – Организация ОбъединҰнных Наций по вопросам образования, науки и культуры (далее – ЮНЕСКО).
3. Биосферные резерваты создаются с целью:
1) сохранения, восстановления и использования естественных территорий с богатым культурным и природным наследием;
2) поддержки долговременного, устойчивого экономического и социального развития территорий, в том числе рекреационного использования их с учетом сохранения и восстановления природных ресурсов;
3) долгосрочного экологического контроля, мониторинга и экологических исследований, а также экологического просвещения и воспитания населения.
Глава 2. Порядок отнесения особо охраняемых природных территорий к биосферным резерватам
4. Для отнесения особо охраняемых природных территорий к биосферным резерватам разрабатывается номинационное досье.
5. Номинационное досье включает:
1) оценку состояния социально-экономических условий на исследуемой территории;
2) состояние экологических систем и объектов государственного природно-заповедного фонда на исследуемой территории;
3) границы, площади, а также функциональные зоны, режимы их охраны и использования;
4) рекомендации по управлению проектируемым биосферным резерватом.
6. При разработке номинационного досье учитываются следующие критерии отнесения особо охраняемых природных территорий к биосферным резерватам:
1) территория охватывает мозаику экологических систем, представляющих основные биогеографические регионы, включая разную степень вмешательства человека;
2) территория обладает основными компонентами окружающей среды, способствующими сохранению экологического равновесия и эффективному развитию и функционированию особо охраняемой природной территории;
3) территория предоставляет возможность для обоснования и демонстрации подходов к устойчивому развитию на региональном уровне.
7. Ведомство уполномоченного органа в области особо охраняемых природных территорий по заявке Национальной комиссии Республики Казахстан по делам ЮНЕСКО и ИСЕСКО обеспечивает сбор первичных материалов для разработки номинационного досье (план управления природоохранной организацией, фото- и видеоматериалы, естественно-научное и технико-экономическое обоснования природоохранной организации) и направляет их в Национальный комитет Программы "Человек и биосфера".
8. Национальный комитет Программы "Человек и биосфера" разрабатывает номинационное досье и составляет номинационную заявку по форме, утвержденной ЮНЕСКО на английском языке.

9. Номинациялық өтінімді номинациалық дерекнамамен, табиғат қорғау ұйымын басқару жоспарымен, аумақты таныстыратын фото және бейне материалдармен бірге "Адам және биосфера" Бағдарламасының Ұлттық комитеті ЮНЕСКО-ға жіберу үшін Қазақстан Республикасының ЮНЕСКО және ИСЕСКО істері жөніндегі ұлттық комиссиясына береді.
10. Ерекше қорғалатын табиғи аумақты биосфералық резерватқа жатқызуға Қазақстан Республикасының ЮНЕСКО және ИСЕСКО істері жөніндегі ұлттық комиссиясының ЮНЕСКО Халықаралық кеңесінің Ерекше қорғалатын табиғи аумақты биосфералық резерваттардың халықаралық желісіне қосу туралы сертификатын алуы негіз болып табылады.

9. Номинационная заявка совместно с номинационным досье, планом управления природоохранной организацией, фото- и видеоматериалами, демонстрирующими территорию передается Национальным комитетом Программы "Человек и биосфера" в Национальную комиссию Республики Казахстан по делам ЮНЕСКО и ИСЕСКО для направления в ЮНЕСКО.
10. Основанием для отнесения особо охраняемой природной территории к биосферному резервату является получение Национальной комиссией Республики Казахстан по делам ЮНЕСКО и ИСЕСКО Сертификата Международного совета ЮНЕСКО о включении особо охраняемой природной территории в международную сеть биосферных резерватов.