Қорғалжын мемлекеттік табиғи қорығы су айдындарында мелиорациялық аулауды жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 22 тамыздағы № 343 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 19 қыркүйекте № 15714 болып тіркелді.
"Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 6-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қорғалжын мемлекеттік табиғи қорығы су айдындарында мелиорациялық аулауды жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. "Қорғалжын мемлекеттік табиғи қорығы су айдындарында балықтың қырылып қалуын болдырмау жөніндегі іс-шараларды жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрiнiң 2010 жылғы 26 сәуірдегі № 288 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 6251 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2010 жылғы 4 тамыздағы № 314 (26157) санында жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесінің ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберілуін;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары-
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Мырзахметов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары-
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2017 жылғы 22 тамыздағы
№ 343 бұйрығымен бекітілген
Қорғалжын мемлекеттік табиғи қорығы су айдындарында мелиорациялық аулауды жүргізу қағидалары
1. Осы Қорғалжын мемлекеттік табиғи қорығы су айдындарында мелиорациялық аулауды жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңы 8-бабының 6-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қорғалжын мемлекеттік табиғи қорығы (бұдан әрі – табиғат қорғау мекемесі) су айдындарында мелиорациялық аулауды ұйымдастыру мен жүргізу тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил проведения мелиоративного лова на водоемах Коргалжынского государственного природного заповедника
Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 22 августа 2017 года № 343. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 сентября 2017 года № 15714.
В соответствии с подпунктом 6-1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения мелиоративного лова на водоемах Коргалжынского государственного природного заповедника.
2. Признать утратившим силу приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 апреля 2010 года № 288 "Об утверждении Правил проведения мероприятий по предотвращению заморов на водоемах Коргалжынского государственного природного заповедника" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6251, опубликованный 18 февраля 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 51 (26870).
3. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан-
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мырзахметов
Утверждены
приказом Заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 22 августа 2017 года
№ 343
Правила
проведения мелиоративного лова на водоемах Коргалжынского государственного природного заповедника
1. Настоящие Правила проведения мелиоративного лова на водоемах Коргалжынского государственного природного заповедника (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 6-1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях" и определяют порядок организации и проведения мелиоративного лова на водоемах Коргалжынского государственного природного заповедника (далее – природоохранное учреждение).

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жаппай аулау - су айдынындағы балық ресурстарының және басқа да су жануарларының бүкіл кәсiпшiлiк запасын алып қою немесе балықтардың жекелеген түрлерінің немесе экологиялық топтарының кәсiпшiлiк запасын алып қою. Жаппай аулау мелиорациялық аулау ретінде және ғылыми-зерттеу мақсаттары үшін қолданылуы мүмкін;
2) мелиорациялық аулау - жаппай аулауды, арзан бағаланатын балықтар түрлерін аулауды, қырылу қаупі бар су айдындарындағы және (немесе) учаскелеріндегі аулауды қоса алғанда, су айдындарының балық өнімділігін ұлғайтуға, балық ресурстары мен басқа да су жануарларын сақтауға және олардың мекендеу және көбею жағдайларын жақсартуға бағытталған, балық ресурстары мен басқа да су жануарларын аулау.
3. Балықтың жаппай қырылуына әкеп соқтырмай қоймайтын, балық жейтін құстардың азықтық базасының жағдайына теріс әсер ететін балықтың қырылу қатері туындаған және мұндай қатерді су объектілерінде балық шаруашылығы мақсатындағы ағымдағы мелиорация жүргізу жолымен жою мүмкін болмаған жағдайларда, табиғат қорғау мекемесі ғылыми ұсынымдар негізінде уәкілетті орган ведомствосымен келісе отырып, мелиорациялық аулау туралы шешім қабылдайды.
4. Балыққа мелиорациялық аулау жүргізуге арналған ғылыми ұсынымдарды балық шаруашылығы бейініндегі ғылыми ұйымдар әзірлейді.
5. Мелиорациялық аулау туралы шешім табиғат қорғау мекемесі басшысының немесе оны алмастыратын адамның бұйрығымен ресімделеді.
Балыққа мелиорациялық аулау жүргізудің мерзімдері мен учаскелері ғылыми ұсынымдар негізінде айқындалады.
Мелиорациялық аулауды табиғат қорғау мекемесі қысқы кезеңде қолдануға рұқсат етілген аулау құралдарын пайдалана отырып, қамтамасыз етеді.
6. Қысқы кезеңде табиғат қорғау мекемесінің су айдындарының су бетінде күнделікті үкі бұрғылау және мұзойық ою қамтамасыз етіледі.
Үкі бұрғылау және мұзойық ою мұздың кез келген қалыңдығында жүргізіледі.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) тотальный отлов – изъятие всего промыслового запаса рыбных ресурсов и других водных животных в водоеме или изъятие промыслового запаса отдельных видов или экологических групп рыб. Тотальный отлов может применяться в качестве мелиоративного лова и для научно-исследовательских целей;
2) мелиоративный лов – лов рыбных ресурсов и других водных животных, включая тотальный отлов, отлов малоценных видов рыб, лов в замороопасных водоемах и (или) участках, направленный на увеличение рыбопродуктивности водоемов, сохранение рыбных ресурсов и других водных животных и улучшение условий их обитания и размножения.
3. В случаях возникновения угрозы замора, который неизбежно приведет к гибели рыб, отрицательно влияющий на состояние кормовой базы рыбоядных птиц и невозможности устранения такой угрозы путем проведения текущей рыбохозяйственной мелиорации водных объектов, природоохранное учреждение на основании научных рекомендаций по согласованию с ведомством уполномоченного органа принимает решение о мелиоративном лове.
4. Научные рекомендации на проведение мелиоративного лова рыбы разрабатываются научными организациями рыбохозяйственного профиля.
5. Решение о мелиоративном лове оформляется приказом руководителя природоохранного учреждения или лицом его замещающим.
Сроки и участки проведения мелиоративного лова рыбы определяются на основании научных рекомендаций.
Мелиоративный лов обеспечивается природоохранным учреждением в зимний период, с использованием разрешенных к применению орудий лова.
6. В зимний период обеспечивается ежедневное бурение лунок и прорубка майн водной поверхности водоемов природоохранного учреждения.
Бурение лунок и прорубка майн производится при любой толщине льда.