"Үздік спорт журналисі" атағын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі төрағасының 2014 жылғы 28 шілдедегі № 291 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 7 қыркүйектегі № 249 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 25 қыркүйекте № 15743 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Үздік спорт журналисі" атағын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі төрағасының 2014 жылғы 28 шілдедегі № 291 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9678 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2014 жылғы 3 кыркүйекте жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Дене шынықтыру және спорт туралы" 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 46) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Үздік спорт журналисі" атағын беру қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтіні өзгермейді:
"2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Атақ берудің тәртібі";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Конкурс жыл сайын желтоқсан айының екінші жартысында үш номинация бойынша өткізіледі:
1) "Үздік спортттық телевизиялық репортаж";
2) "Үздік спорттық жарияланым";
3) "Үздік спорттық фоторепортаж".";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Конкурсқа қатысу үшін конкурсқа қатысушы уәкілетті органға мына құжаттарды:
1) бір номинация бойынша конкурсқа қатысу үшін еркін нысандағы өтінішті (өтініш тек бір номинация бойынша конкурсқа қатысу үшін ұсынылады);
2) конкурсқа қатысушының шығармашылық қызметінің қысқаша сипаттамасын;
3) спортшыға немесе спорттық оқиғаға арналған, эфирге шыққан және/немесе баспа немесе электронды БАҚ-та ағымдағы жыл ішінде жарық көрген жұмысты (бейнематериал, аудиоматериал, жарияланым (қағаз не электрондық данасы), фотожұмыс (фоторепортаж) ұсынады. Жұмыс қағаз немесе электрондық тасығышта ұсынылады.";
7 және 8-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Уәкілетті орган комиссия төрағасын, төраға орынбасарын қоса алғанда кемінде он бір адам есебінде мүшелердің тақ санынан тұратын конкурстық комиссияны (бұдан әрі – Комиссия) құрады. Комиссия хатшысы оның мүшесі болып табылмайды.

О внесении изменений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры от 28 июля 2014 года № 291 "Об утверждении Правил присвоения звания "Лучший спортивный журналист"
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 7 сентября 2017 года № 249. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 сентября 2017 года № 15743
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры от 28 июля 2014 года № 291 "Об утверждении Правил присвоения звания "Лучший спортивный журналист" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 9678, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 3 сентября 2014 года) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 46) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 3 июля 2014 года "О физической культуре и спорте" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах присвоения звания "Лучший спортивный журналист", утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
в абзац первый пункта 2 вносится изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок присвоения звания";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Конкурс проводится ежегодно во второй половине декабря по трем следующим номинациям:
1) "Лучший спортивный телевизионный репортаж";
2) "Лучшая спортивная публикация";
3) "Лучший спортивный фоторепортаж".";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Участник конкурса для участия в конкурсе в уполномоченный орган
представляет следующие документы:
1) заявление для участия в конкурсе по одной из номинаций в произвольной форме (заявление подается для участия в конкурсе только в одной номинации);
2) краткую характеристику творческой деятельности участника конкурса;
3) работу (видеоматериал, аудиоматериал, публикация (бумажный либо электронный экземпляр), фоторабота (фоторепортаж), посвященную спортсмену или спортивному событию, вышедшую в эфир и/или опубликованную в печатных или электронных СМИ в течение текущего года. Работа предоставляется на бумажных или электронных носителях.";
пункты 7 и 8 изложить в следующей редакции:
"7. Уполномоченный орган создает конкурсную комиссию (далее –Комиссия), которая состоит из нечетного количества членов, численностью не менее одиннадцати человек, включая председателя, заместителя председателя. Секретарь Комиссии не является ее членом.

8. Комиссия мынадай критерийлер бойынша ұсынылған құжаттарды қарайды және жеңімпазды айқындайды:
1) "Үздік спорттық телевизиялық репортаж" номинациясы бойынша – журналистің сауатты ауызша сөйлеуі, сюжеттің драматургиясы, сапалы бейнеқатар, стендап орындылығы, кадрдан тыс мәтін;
2) "Үздік спорттық жарияланым" номинациясы бойынша – материалдың өзектілігі, тілдің өткірлігі, автордың көзқарасы, сюжеттің драматургиясы;
3) "Үздік спорттық фоторепортаж" номинациясы бойынша - өнертапқыштық пен креативтілік, стандартты емес көркем шешім, көрініс сапасы.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"10. Әр номинация бойынша конкурсқа қатысушылардың арасында жеңімпазды айқындау және "Үздік спорт журналисі" атағын беру туралы Комиссияның шешімі қатысып отырған Комиссия мүшелерінің көп дауысымен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда, төрағалық етушінің дауысы шешуші болып табылады.";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Қорытынды ережелер";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Конкурс жеңімпаздарын марапаттау үшін қажетті қаражатты төлеу республикалық бюджет есебінен Сейдахмет Бердіқұлов атындағы жүлдені төлеуге бөлінген 50 айлық есептік көрсеткіш мөлшеріндегі қаражат шеңберінде жүзеге асырылады.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Конкурстың нәтижелері туралы ақпарат уәкілетті мемлекеттік органның интернет-ресурсында орналастырылады және конкурс өткізілгеннен күнінен кейін 10 жұмыс күні ішінде БАҚ-та жарияланады.".
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін қағаз және электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін екі жұмыс күннің ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы тармақта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.

8. Комиссия рассматривает представленные документы и определяет победителя среди участников конкурса по следующим критериям:
1) по номинации "Лучший спортивный телевизионный репортаж" – грамотная устная речь журналиста, драматургия сюжета, качественный видеоряд, уместный стендап, закадровый текст;
2) по номинации "Лучшая спортивная публикация" – актуальность материала, точность изложения, авторская подача, драматургия сюжета;
3) по номинации "Лучший спортивный фоторепортаж" –изобретатательность и креативность сюжета, нестандартное художественное решение, качественное изображение.";
в пункт 10 вносится изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Заключительные положения";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Выплата средств, необходимых для награждения победителей конкурса, осуществляется за счет республиканского бюджета, в рамках выделенных средств на выплату премии имени Сейдахмета Бердикулова в размере 50 месячных расчетных показателей.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Информация о результатах конкурса размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа и публикуется в СМИ в течение 10 рабочих дней после дня проведения конкурса.".
2. Комитету по делам спорта и физической культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение двух рабочих дней после его официального опубликования размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
4) в течение двух рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрі
А. Мұхамедиұлы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және коммуникациялар
министрі
_______________ Д. Абаев
2017 жылғы 8 қыркүйек

4. Настоящий приказ вводится в действие после истечения десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Мухамедиулы
"СОГЛАСОВАН"
Министр информации
и коммуникаций
Республики Казахстан
_________________ Д. Абаев
8 сентября 2017 года