"Кемелерді жасауды және материалдар мен бұйымдарды дайындауды техникалық байқау қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 13 мамырдағы № 276 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 31 тамыздағы № 590 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 27 қыркүйекте № 15756 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Кемелерді жасауды және материалдар мен бұйымдарды дайындауды техникалық байқау қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 13 мамырдағы № 276 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6993 тіркелген, 2011 жылғы 24 қарашадағы "Заң газетінде" № 173 (1989) жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген кемелерді жасауды және материалдар мен бұйымдарды дайындауды техникалық байқау қағидасында:
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Осы Қағиданың 7 және 9-тармақтарында көрсетілген барлық жұмыстарды өтінім бойынша жобалау, жасау, қайта жабдықтау, жаңғырту және кемелерді жөндеуді жүзеге асыратын, сондай-ақ кеме жасау және кеме жөндеу үшін материалдар мен бұйымдарды дайындайтын ұйымдармен шарт негізінде Кеме қатынасы тіркелімі орындайды.";
66-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"66. Кеме қатынасы тіркелімі ұйымға куәландыруды жүргізетін Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкеріне тапсырма жолдайды.
Ұйымды куәландыру тікелей осы ұйымда жүргізіледі.
Ұйым онымен мәлімделген жұмысты орындауды растайтын сынақ жүргізеді.
Жұмыстар түрлерін тану туралы куәлігінде растау мақсатында ұйымды куәландыру мәлімделген ұйымдардың тікелей өткізу орнында жүргізілуі мүмкін.";
69-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"69. Ұйым тану туралы куәлігін қолдану кезеңінде:
1) тану туралы куәлікте көрсетілген өзінің қызмет саласындағы кез келген өзгерістер жөнінде Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкерін хабардар етеді. Өзгерістерге байланысты қосымша куәландырулар жүргізіледі;
2) Кеме қатынасының тіркелімі жұмыскеріне бақылау объектілеріне қол жетімділікті қамтамасыз етеді.";
104-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"104. Кеме қатынасы тіркелімінің техникалық құжаттаманы әзірлеуге техникалық бақылау жүргізуі оның қарауында осы техникалық бақылау объектісіне қатысты әртүрлі сатыларда Қағиданың, ІСЖКЖҚ және ІСЖКСҚ талаптарының орындалуын тексеру мақсатында және кейіннен келісумен қорытындыланады.";
116-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 13 мая 2011 года № 276 "Об утверждении Правил технического наблюдения за постройкой судов и изготовлением материалов и изделий"
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 августа 2017 года № 590. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 сентября 2017 года № 15756.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 13 мая 2011 года № 276 "Об утверждении Правил технического наблюдения за постройкой судов и изготовлением материалов и изделий" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6993, опубликованный 24 ноября 2011 года в газете "Юридическая газета" № 173 (2163) следующие изменения:
в Правилах технического наблюдения за постройкой судов и изготовлением материалов и изделий, утвержденных указанным приказом:
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Все работы, перечисленные в пунктах 7 и 9 настоящих Правил, выполняются Регистром судоходства по заявкам на основании договоров с организациями, осуществляющими проектирование, постройку, переоборудование, модернизацию и ремонт судов, а также изготавливающими материалы и изделия для судостроения и судоремонта.";
пункт 66 изложить в новой редакции:
"66. Регистр судоходства направляет поручение работнику Регистра судоходства, который проводит освидетельствование организации.
Освидетельствование организации проводится непосредственно в этой организации.
Организация проводит испытания, подтверждающие выполнение заявленных ею работ.
Освидетельствование организации с целью подтверждения, может проводиться непосредственно на месте проведения заявленных организацией в Свидетельстве о признании видов работ.";
пункт 69 изложить в следующей редакции:
"69. В период действия свидетельства о признании организация:
1) информирует работника Регистра судоходства о любых изменениях своей деятельности, указанной в свидетельстве о признании. В связи с изменениями проводятся дополнительные освидетельствования;
2) обеспечивает работнику Регистра судоходства доступ к объектам наблюдения.";
пункт 104 изложить в следующей редакции:
"104. Техническое наблюдение Регистром судоходства за разработкой технической документации заключается в ее рассмотрении на различных стадиях разработки с целью проверки выполнения требований настоящих Правил, ПСВП и ПССП, относящихся к данному объекту технического наблюдения, и последующем согласовании.";
часть первую пункта 116 изложить в следующей редакции:

"116. Келісу мерзімі өтіп кеткен жобалар Сыныптау қағидаларының 18 және 19-тармақтарына сәйкес жалпы тәртіпте қарастырылады.";
122-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"122. Жұмыс құжаттамасы осы Қағиданың, ІСЖКЖҚ және ІСЖКСҚ, Сыныптау қағидасының талаптарын және стандарттарды ескере отырып Кеме қатынасы тіркелімімен келісілген техникалық жобаға сәйкес орындалады.";
125-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"125. Техникалық жобаны қайта келіскеннен кейін осы Қағиданың 116-тармағына сәйкес жұмыс құжаттамасы түзетіледі.";
138-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"138. Ұлттық стандарттар Кеме қатынасының тіркеліміне ал ұйымның стандарттары және нормативтік-техникалық құжаттар – Кеме қатынасының тіркелімі қызметкеріне қарастыруға ұсынылады.";
177-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жою сынау Бағдарламасында айтылған үзілістен көп уақытты талап етедітін бұзылғандық немесе ақау табылған жағдайда;";
194-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"194. Жүрісте сынаудың аяқталуы бойынша немесе жүрістегі режимде имитациялық әдістемені қолданып, кемені қозғалтпай сынауда, ескертулерді жою және Кеме қатынасы тіркелімі қызметкерінің талаптарын орындау үшін осы Қағиданың 193-тармағына сәйкес ұйым Кеме қатынасы тіркелімі қызметкерінің қатысуымен жұмыс көлемін көрсете отырып ревизияға жататын объектінің тізбесін жасайды.";
204-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ІСЖКЖҚ 12 бөліміне сәйкес қисайту тәжірибесін жүргізу;";
237-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"237. Корпустық конструкцияларды тексеру және сынаудың тәртібі және көлемі, технологиялық процестердің ерекшелігі, корпусты қалыптастыру әдісінің және қондырманың, дәнекерлеу тәсілдерінің осы кеме жасаушы ұйыммен қабылданған бақылау әдісі мен тәсілінің ерекшелігін есепке ала отырып, әзірленген осы Қағиданың 86-тармағына сәйкес Тізбемен айқындалады.";
241-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"241. Дәнекерленген жұмыстың сапасын тексеру кезінде Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері ІСЖКЖҚ 2-бөлімінің талаптарын басшылыққа алады.";
295-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"295. Құюдың, шыңдауды және дәнекерленген конструкциялардың жоғарғы бет ақауларын жөндеу кезінде, Кеме қатынасы тіркелімімен және ІСЖКЖҚ 2 бөлімінің нұсқаулығымен келісілген техникалық құжаттама талаптарын басшылыққа алады.";
584-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"584. Экологиялық қауіпсіздік жабдықтарын, бөлшектерін және бөліктерін дайындау, сондай-ақ монтажды орындау ПККҚ-ның 70-бөлімінде көрсетілген Кеме қатынасы тіркелімімен келісілген техникалық құжаттамаға сәйкес жүзеге асырылады.";
587-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"116. Проекты, у которых истек срок действия согласования в соответствии с пунктами 18 и 19 Правил классификации, рассматриваются в общем порядке.";
пункт 122 изложить в следующей редакции:
"122. Рабочая документация выполняется в соответствии с согласованным Регистром судоходства техническим проектом с учетом требований настоящих Правил, ПСВП, ПССП, Правил классификации и стандартов.";
часть первую пункта 125 изложить в следующей редакции:
"125. После повторного согласования технического проекта в соответствии с пунктом 116 настоящих Правил, рабочая документация корректируется.";
пункт 138 изложить в следующей редакции:
"138. Национальные стандарты представляются на рассмотрение в Регистр судоходства, а стандарты организаций и нормативно-технические документы – работнику Регистра судоходства.";
подпункт 1) пункта 177 изложить в следующей редакции:
"1) при обнаружении неисправностей или дефектов, устранение которых требует большего перерыва, чем оговорено Программой испытаний;";
часть первую пункта 194 изложить в следующей редакции:
"194. По окончании ходовых испытаний или испытаний в ходовых режимах без движения судна с применением имитационных методов, устранения замечаний и выполнения требований работника Регистра судоходства в соответствии с пунктом 193 настоящих Правил организация составляет с участием работника Регистра судоходства перечень объектов, подлежащих ревизии, с указанием объема работ.";
подпункт 1) пункта 204 изложить в следующей редакции:
"1) проведение опыта кренования в соответствии с разделом 12 ПСВП;";
пункт 237 изложить в следующей редакции:
"237. Порядок и объем проверок и испытаний корпусных конструкций определяется Перечнем, указанным в пункте 86 настоящих Правил, разработанным с учетом особенностей технологических процессов, методов формирования корпуса и надстроек, способов сварки, методов и способов контроля, принятых в данной судостроительной организации.";
пункт 241 изложить в следующей редакции:
"241. При проверке качества сварочных работ работник Регистра судоходства руководствуется требованиями части 2 ПСВП.";
часть первую пункта 295 изложить в следующей редакции:
"295. При исправлении поверхностных дефектов отливок, поковок и сварных конструкций руководствуются требованиями технической документации, согласованной с Регистром судоходства и указаниями части 2 ПСВП.";
пункт 584 изложить в следующей редакции:
"584. Изготовление оборудования экологической безопасности, деталей и узлов, а также выполнение монтажа осуществляют в соответствии с согласованной Регистром судоходства технической документацией, указанной в главе 70 ПОСЭ.";
пункт 587 изложить в следующей редакции:

"587. ІСЖКЖҚ 35-бөлімінің ережелеріне сәйкес экологиялық қауіпсіздіктің жабдық құрамына кіретін жүйелерінің элементтері, гидравликалық сынауға жатады.";
594-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"594. Монтаждау және гидравликалық сынау бойынша жұмыстарды аяқтағаннан кейін, ПККҚ 31-қосымшасының ережелерін ескере отырып, Кеме қатынасы тіркелімімен келісілген бағдарлама бойыншажасалған, әрікеттен кемелерден ластануды болдырмау бойынша жабдықтарға тексеру жүргізіледі.".
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Көлік комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз тасығыштағы және электрондық нысандағы көшірмелерін Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрі
Ж. Қасымбек

"587. Элементы систем, входящих в состав оборудования экологической безопасности, подвергаются гидравлическим испытаниям, в соответствии с разделом 35 ПСВП.";
пункт 594 изложить в следующей редакции:
"594. После завершения работ по монтажу и гидравлическим испытаниям проводится проверка оборудования по предотвращению загрязнения с судов в действии, по согласованной с Регистром судоходства программе, составленной с учетом положений Приложения 31 к ПОСЭ.".
2. Комитету транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на бумажном носителе и в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, согласно подпунктам 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Қасымбек