Құқық қорғау қызметі саласында ведомствоаралық ғылыми зерттеулер жүргізу, оларды үйлестіру және мониторингілеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Бас прокурорының 2017 жылғы 31 тамыздағы № 93 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 28 қыркүйекте № 15795 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2023 жылғы 17 қаңтардағы № 30 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Бас Прокурорының 17.01.2023 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Прокуратура туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 30 маусымдағы №81-VI Заңының 37-бабы, 6)-тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Құқық қорғау қызметі саласында ведомствоаралық ғылыми зерттеулер жүргізу, оларды үйлестіру және мониторингі қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясы заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығының" шаруашылық жүргізу құқығындағы Республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының интернет-ресурстарында орналасуын;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының заң шығарушылық қызметіне жауапты құрылымдық бөлімшесіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Бас Прокуроры
Ж. Асанов
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2017 жылғы 31 тамыздығы
№ 93 бұйрығымен бекітілді
Құқық қорғау қызметі саласында ведомствоаралық ғылыми зерттеулер жүргізу, оларды үйлестіру мен мониторингі қағидалары

Об утверждении Правил проведения межведомственных научных исследований в сфере правоохранительной деятельности, их координации и мониторинга
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 31 августа 2017 года № 93. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 сентября 2017 года № 15795. Утратил силу приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 17 января 2023 года № 30
Сноска. Утратил силу приказом Генерального Прокурора РК от 17.01.2023 № 30 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 6) статьи 37 Закона Республики Казахстан от 30 июня 2017 года № 81-VI "О прокуратуре" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения межведомственных научных исследований в сфере правоохранительной деятельности, их координации и мониторинга.
2. Академии правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан;
4) представление в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан в структурное подразделение Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, ответственное за нормотворческую деятельность, сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Генерального Прокурора Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
Ж. Асанов
Утверждены приказом
Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от 31 августа 2017 года
№ 93
Правила проведения межведомственных научных исследований в сфере правоохранительной деятельности, их координации и мониторинга

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Құқық қорғау қызметі саласында ведомствоаралық ғылыми зерттеулер жүргізу, оларды үйлестіру және мониторингі қағидалары (бұдан әрі – Қағида) құқық қорғау қызметі саласында ведомствоаралық ғылыми зерттеулер жүргізу, оларды үйлестіру және мониторингі тәртібін анықтайды.
2. Осы Қағидада келесі негізгі түсініктер қолданылады:
1) ведомствоаралық ғылыми зерттеулер субъектілері (зерттеу субъектілері) – Қазақстан Республикасының білім беру ұйымдары, ғылыми мекемелері мен құқық қорғау органдарының құрылымдық бөлімшелері;
2) ғылыми нәтиже – Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясының Ғылыми-әдістемелік кеңесімен (бұдан әрі – Академияның ҒӘК) мақұлданған, нормативтік құқықтық, ұйымдастырушылық-әдістемелік, ақпараттық-талдаулық, оқу, ғылыми және өзге де материалдар кіретін кез келген ақпараттық тасымалдаушыда тіркелген жаңа білімдер немесе құқық қолданудың нақты мәселелері шешімдерінен тұратын ғылыми қызмет өнімі (ғылыми өнім);
3) қолданбалы зерттеу – құқық қорғау қызметінің практикалық мақсатқа жетуі және нақты міндеттерді шешу үшін жаңа білім алуға және қолдануға бағытталған қызмет;
4) құқық қорғау қызметі саласында ведомствоаралық ғылыми зерттеу жұмысы (ВҒЗЖ) – бар білімдерін кеңейту және жаңа білім алу, ғылыми гипотездер жүргізу, әлеуметтік-құқықтық көріністердің заңдылықтарын анықтау, ғылыми жинақтар, жобаларды, соның ішінде нормативтік құқықтық актілерді ғылыми негіздеу мақсатында құқық қорғау қызметі саласындағы ғылыми іздену, зерттеулер, эксперимент жүргізуге байланысты ведомствоаралық жұмыс тобымен жүргізілетін жұмыс;
5) құқық қорғау қызметі саласында ведомствоаралық ғылыми зерттеулерді үйлестіру – құқық қорғау органдары қызметінің ғылыми-зерттеу жұмысын жетілдіру және тиімділігін арттыру мақсатында құқық қорғау қызметі саласындағы ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің барлық субъектілерінің өзара әрекеттесуіне бағытталған қызмет;
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Бас Прокурорының 23.12.2020 № 156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6) құқық қорғау қызметі саласындағы ведомствоаралық ғылыми зерттеулер мониторингі – ВҒЗЖ сапасын және жоспарланған нәтижеге қол жеткізу үшін жүргізілетін ведомствоаралық ғылыми зерттеулер туралы мәліметтерді жүйелі түрде қадағалау, жинақтау, қорыту, талдау, бағалау, тіркеу;
7) стратегиялық зерттеу – құқық қорғау қызметінің стратегиялық міндеттерін шешуге бағытталған іргелі не болмаса қолданбалы зерттеулер;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения межведомственных научных исследований в сфере правоохранительной деятельности, их координации и мониторинга (далее – Правила) определяют порядок проведения межведомственных научных исследований в сфере правоохранительной деятельности, их координации и мониторинга.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) субъекты межведомственных научных исследований (субъекты исследований) – организации образования, научные учреждения и структурные подразделения правоохранительных органов Республики Казахстан;
2) научный результат – продукт научной деятельности (научный продукт), содержащий новые знания или решения конкретной проблемы правоприменения и зафиксированный на любом информационном носителе, который может включать в себя нормативные правовые, организационно-методические, информационно-аналитические, учебные, научные и другие материалы, получившие одобрение Научно-методического совета Академии правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан (далее – НМС Академии);
3) прикладное исследование – деятельность, направленная на получение и применение новых знаний для достижения практических целей и решения конкретных задач правоохранительной деятельности;
4) межведомственная научно-исследовательская работа в сфере правоохранительной деятельности (МНИР) – работа, проводимая межведомственной рабочей группой, связанная с научным поиском, проведением исследований, экспериментов в сфере правоохранительной деятельности в целях расширения имеющихся и получения новых знаний, проверки научных гипотез, установления закономерностей социально-правовых явлений, научного обобщения, научного обоснования проектов, в том числе нормативных правовых актов;
5) координация межведомственных научных исследований в сфере правоохранительной деятельности – деятельность, направленная на взаимодействие всех субъектов научной и (или) научно-технической деятельности в сфере правоохранительной деятельности в целях совершенствования научно-исследовательской работы и повышения эффективности деятельности правоохранительных органов;
6) мониторинг межведомственных научных исследований в сфере правоохранительной деятельности – систематическое наблюдение, сбор, обобщение, анализ, оценка, регистрация данных о проводимых межведомственных научных исследованиях для обеспечения качества МНИР и достижения запланированного результата.
7) стратегические исследования – фундаментальные либо прикладные исследования, направленные на решение стратегических задач правоохранительной деятельности;

8) іргелі зерттеу – табиғат, қоғам, адам және олардың өзара байланысы дамуының негізгі заңдылықтары туралы жаңа ғылыми білімдер алуға бағытталған теориялық және (немесе) эксперименттік зерттеу.
3. Осы Қағида мемлекеттік құпия белгісі бар ақпараттар бар зерттеулерден басқа, Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдарының ведомствоаралық ғылыми зерттеулерінің (бұдан әрі – ВҒЗ) барлық түрлеріне таралады.
4. ВҒЗ түрлері: қолданбалы, іргелі және стратегиялық.
5. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясы (бұдан әрі – Академия) құқық қорғау қызметі саласындағы ВҒЗ үйлестіруші болып табылады.
2-тарау. Академияның құқық қорғау органдарымен, олардың ведомстволық ғылыми мекемелерімен және білім беру ұйымдарымен өзара әрекеттесуі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 23.12.2020 № 156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Академияның зерттеу субъектілерімен ынтымақтастығы:
1) құқық қорғау қызметі саласында бірыңғай ғылыми саясат қалыптастыру;
2) Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдары қызметін ғылыми, ғылыми-әдістемелік, талдаулық және ақпараттық қамтамасыз етілуін ұйымдастыру және жүзеге асыру;
3) Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдары қызметінің өзекті мәселелері бойынша бірлесіп іргелі, қолданбалы және стратегиялық ғылыми зерттеулер жүргізу;
4) ғылыми зерттеулердің перспективті және басым бағыттарын жетілдіру, қалыптастыру, ғылыми қызметті нормативтік құқықтық реттеу жөнінде ұсыныстар енгізу арқылы жүзеге асырылады.
7. Ынтымақтастықтың негізгі нысандары:
1) Академияның ҒӘК жұмысына қатысу;
2) ведомствоаралық жұмыс тобы жұмысына қатысу;
3) бірлескен ғылыми-практикалық және ғылыми-әдістемелік іс-шаралар өткізу;
4) материалды-техникалық ресурстарды (зертханалар, полигондар, аудиториялар, конференц-залдар, құрал-жабдықтар мен арнайы құралдар және т.б.), бағдарламалық қамтамасыз етулерді бірлесе қолдану;
5) талдамалық және есептілік материалдарымен өзара алмасу, мемлекеттік құпия туралы заңнамада қарастырылған шектеулерді ескере отырып, сұрау бойынша ақпараттар ұсыну болып табылады.
8. Ынтымақтастық нәтижелері әдістемелік ұсынымдар, оқу, оқу-әдістемелік және анықтамалық оқу құралдар, жинақтар және өзге де ғылыми басылымдар, талдау құжаттарын, құқықтық актілерді және басқа материалдарды дайындау болып табылады.

8) фундаментальное исследование – теоретическое и (или) экспериментальное исследование, направленное на получение новых научных знаний об основных закономерностях развития природы, общества, человека и их взаимосвязи.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Генерального Прокурора РК от 23.12.2020 № 156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Настоящие Правила распространяются на все виды межведомственных научных исследований (далее – МНИ) правоохранительных органов Республики Казахстан, за исключением исследований, содержащих информацию, составляющую государственные секреты.
4. Виды МНИ: прикладные, фундаментальные и стратегические.
5. Академия правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан (далее – Академия) является координатором МНИ в сфере правоохранительной деятельности.
Глава 2. Взаимодействие Академии с правоохранительными органами и их ведомственными научными учреждениями и организациями образования
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 23.12.2020 № 156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Сотрудничество Академии с субъектами исследований осуществляется посредством:
1) формирования единой научной политики в сфере правоохранительной деятельности;
2) организации и осуществления научного, научно-методического, аналитического и информационного обеспечения деятельности правоохранительных органов Республики Казахстан;
3) проведения совместных фундаментальных, прикладных и стратегических научных исследований по актуальным проблемам деятельности правоохранительных органов Республики Казахстан;
4) внесения предложений по совершенствованию, формированию перспективных и приоритетных направлений научных исследований, нормативному правовому регулированию научной деятельности.
7. Основными формами сотрудничества являются:
1) участие в работе НМС Академии;
2) участие в работе межведомственной рабочей группы;
3) проведение совместных научно-практических и научно-методических мероприятий;
4) совместное использование материально-технических ресурсов (лабораторий, полигонов, аудиторий, конференц-залов, оборудования и специальных средств и т.п.), программного обеспечения;
5) взаимный обмен аналитическими и отчетными материалами, предоставление информации по запросу с учетом ограничений, предусмотренных законодательством о государственных секретах.
8. Результатами сотрудничества являются подготовка методических рекомендаций, учебных, учебно-методических и справочных пособий, сборников, иных научных изданий, аналитических документов, проектов правовых актов и других материалов.

3-тарау. Ведомствоаралық ғылыми зерттеулер жүргізу
9. ВҒЗ жүргізу тәртібі зерттеулердің соңғы нәтижесіне жету үшін орындауға жататын деңгейлер мен іс-қимылдар жиынтығын көрсетеді.
10. ВҒЗ жүргізу тәртібі келесі кезеңдерден тұрады:
1) дайындау кезеңі;
2) зерттеу кезеңі;
3) қорытынды кезең.
11. Дайындау кезеңіне практика проблемаларын анықтау, зерттеу тақырыбын таңдау, гипотеза құру, жағдайлар мен ресурстық мүмкіндіктерді зерттеу, зерттеулердің өзекті тақырыптары пулын қалыптастыру, зерттеу тақырыбын бекіту, ведомствоаралық жұмыс тобын құру кіреді.
ВҒЗ дайындау кезеңі процесінде орындауға жататын жұмыстардың түрі:
1) құқық қолдану практикасының проблемаларын және оның құрылымдауын анықтау мақсатында Қазақстан Республикасы, жақын және алыс шетел бойынша заңнаманы, құқық қолдану практиканы, ғылыми жұмыстары талданады, түйінді мәселелер және бірқатар құрамы анықталады, зерттеу тақырыптары мен зерттелуге жататын мәселелерді қалыптастырылады;
2) зерттеу тақырыбын таңдау мақсатында Мемлекет басшысының, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің бағдарламалы құжаттары, тапсырмаларының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануына, Қазақстан Республикасының Заңдылықты, құқықтық тәртіпті және қылмысқа қарсы күресті қамтамасыз ету жөніндегі үйлестіру кеңесінің, құқық қорғау органдары мен мемлекеттік органдардың өзге де консультативтік-кеңесші органдарының материалдары, прокуратура органдарының алқа мәжілісі, мәжіліс хатамаларының шешімдеріне талдау жүргізіледі;
3) зерттеу гипотезін құру үшін зерттеу объектісі, мәні, мақсаты мен міндеттерін анықталады;
4) жағдайларды, ресурстық мүмкіндіктерді зерттеу үшін (кадрлық, қаржылық, нормативті құқықтық, материалды-техникалық) келесілер жүзеге асырылады:
жұмыс орнын, қажетті техника, бағдарламалық қамтамасыз ету, шығын материалдары анықталады;
зерттеу сметасы құрылады (ғылыми іссапарлар, өзге ұйымдар мен адамдардың, соның ішінде ұлттық және шетелдік сарапшылар, ғылыми консультанттардың қызмет көрсетуі, ғылыми-ұйымдастырушылық сүйемелдеу, материалдар мен құрал-жабдықтар алу, жалға алу және т.б.шығындары);
күнтізбелік жоспар кіретін зерттеудің жұмыс бағдарламасын әзірленеді (нақты іс-шаралар, жауапты орындаушылар, аяқтау мерзімі мен нысанын көрсетумен);
5) зерттеулердің өзекті тақырыптарының пулын қалыптастыру үшін Академия осы Қағиданың 1-қосымшасына сәйкес нысанда ұсынылатын Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдарының ұсыныстары зерделейді;
6) ВҒЗ тақырыптарын бекіту үшін жыл сайын төртінші тоқсанда, 25 желтоқсаннан кешіктірілмей Академияның ҒӘК отырысы ұйымдастырылады және өткізіледі, зерттеу субъектілеріне ҒӘК жұмысының нәтижелері туралы хабардар етіледі.

Глава 3. Проведение межведомственных научных исследований
9. Порядок проведения МНИ представляет собой совокупность этапов и действий, подлежащих выполнению для достижения конечного результата исследований.
10. Порядок проведения МНИ состоит из следующих этапов:
1) подготовительный этап;
2) исследовательский этап;
3) заключительный этап.
11. Подготовительный этап включает выявление проблемы практики, выбор темы исследования, построение гипотезы, исследование условий и ресурсных возможностей, формирование пула актуальных тем исследований, утверждение темы исследования, формирование межведомственной рабочей группы.
Виды работ, подлежащих выполнению в процессе подготовительного этапа МНИ:
1) анализируются законодательство, правоприменительная практика, научные работы в разрезе Республики Казахстан, ближнего и дальнего зарубежья, в целях выявления проблем правоприменительной практики и ее структуризации определяются ключевые проблемы и ряд составляющих, формулируются темы исследования и вопросы, подлежащие исследованию;
2) проводится анализ публикаций в средствах массовой информации, программных документов, поручений Главы государства, Администрации Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, материалов Координационного совета по обеспечению законности, правопорядка и борьбы с преступностью, иных консультативно-совещательных органов правоохранительных и государственных органов, решений коллегий, совещаний органов прокуратуры в целях выбора темы исследования;
3) определяются объект, предмет, цель и задачи исследования для построения гипотезы исследования;
4) для исследования условий, ресурсных возможностей (кадровых, финансовых, нормативных правовых, материально-технических) осуществляется:
определение рабочего места, необходимой техники, программного обеспечения, расходных материалов;
составление сметы исследования (научные командировки, услуги сторонних организаций и лиц, в том числе национальных и зарубежных экспертов, научных консультантов, расходы на научно-организационное сопровождение, приобретение материалов и оборудования, аренда и др.);
разработка рабочей программы исследования, содержащей календарный план (с указанием конкретных мероприятий, ответственных исполнителей, сроков и форм завершения);
5) для формирования пула актуальных тем исследований Академия изучает предложения правоохранительных органов Республики Казахстан, представляемые по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
6) для утверждения темы МНИ ежегодно в четвертом квартале, не позднее 25 декабря организуется и проводится заседание НМС Академии, субъекты исследования информируются о результатах работы НМС.

Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Бас Прокурорының 23.12.2020 № 156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Зерттеу кезеңіне зерттеуді әдіснамалық дайындау, зерттеу жүргізу және нәтижелерді ресімдеу кезеңдері кіреді.
13. Ведомствоаралық ғылыми зерттеулердің әдіснамалық дайындау кезеңіне:
1) жұмыс орны мен зерттеу ортасын ұйымдастыру сияқты зерттеу жүргізудің бірқатар жағдайларын ұйымдастыру;
2) тиісті жағдайлар, техника, құрылғылар, құралдар, нұсқама дайындау;
3) эмпириялық және экспериментті базалардың ерекшеліктерін бағалау;
4) сауалнама бланкілерін, бағдарламалар мен қадағалау материалдарын (ерікті нысандағы) дайындау кіреді.
14. Ведомствоаралық ғылыми зерттеулер жүргізу кезеңі:
1) зерттеу материалдарын жинақтау мен жүйелендіру, түсініктемелі аппаратты өңдеу, зерттеудің теориялық бөлігінде логикалық құрылымын құруды;
2) статистикалық мәліметтерді талдауды, құқықтық актілерді, қылмысқа қарсы іс-қимыл практикасы және құқық бұзушылықтың профилактикасы, азаматтық, әкімшілік және қылмыстық істер, заңнаманың қолданылуын прокурорлық тексеру, шетелдік тәжірибе материалдары, бұрын жүргізілген социологиялық зерттеулер нәтижелерін қорытуды;
3) ғылыми ұйымдарына немесе еліміз бен шетелдің әртүрлі өңірлеріндегі құқық қорғау органдарының аумақтық бөлімшелеріне іссапарларды жүзеге асыруды;
4) сауалнама, социологиялық сауалнама жүргізу және алынған мәліметтерді қорытуды;
5) тәжірибелі-эксперименттік жұмыстарды ұйымдастыру мен жүргізуді (қажеттігі бойынша);
6) ғылыми-зерттеу тобы (авторлық ұжым), ведомствоаралық жұмыс топтары, Академияның ҒӘК отырыстарын ұйымдастыру және өткізуді;
7) ақпараттық-талдау, әдістемелік және ғылыми материалдар, нормативтік құқықтық базаны және құқық қолдану практикасын жетілдіру жөнінде ұсыныстар дайындауды;
8) ВҒЗЖ туралы аралық есеп құруды (ұлттық және шетелдік бойынша ағымдағы жағдайды, проблемаларды талдау, практика, нормативтік және ұйымдастырушылық сипаттағы ұсыныстар, зерттеуді жалғастыру, не болмаса жартылай немесе толық тоқтату, не болмаса жаңа бағыттарды анықтау туралы қорытындылар) қарастырады.
15. Нәтижелерді ресімдеу кезеңіне зерттеу нәтижелерін сынамақтан өткізу және зерттеу нәтижелерін енгізу, қорыту және сынамақтан өткізу нәтижелерімен салыстыру кіреді.
16. Зерттеу нәтижелерін сынамақтан өткізу және енгізу:
1) конференциялар, дөңгелек үстелдер мен өзге де ғылыми іс-шаралар өткізу;

Сноска. Пункт 11 с изменением, внесенным приказом Генерального Прокурора РК от 23.12.2020 № 156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Исследовательский этап включает в себя стадии методологической подготовки исследования, проведения исследования и оформления результатов.
13. Стадия методологической подготовки межведомственных научных исследований включает в себя:
1) организацию ряда условий проведения исследования, таких как организация рабочего места и исследовательской среды;
2) подготовку соответствующей обстановки, техники, приборов, средств, инструктаж;
3) оценку особенностей эмпирической и экспериментальной базы;
4) подготовку бланков анкет, программ и материалов наблюдений (в произвольной форме).
14. Стадия проведения межведомственных научных исследований предусматривает:
1) сбор и систематизацию материалов исследования, отработку понятийного аппарата, построение логической структуры теоретической части исследования;
2) анализ статистических данных, обобщения правовых актов, практики противодействия преступности и профилактики правонарушений, материалов гражданских, административных и уголовных дел, прокурорских проверок применения законодательства, зарубежного опыта, результатов ранее проведенных социологических исследований;
3) осуществление командировок в научные организации или территориальные подразделения правоохранительных органов различных регионов страны и зарубежья;
4) проведение анкетирования, социологического опроса и обобщение полученных данных;
5) организацию и проведение опытно-экспериментальной работы (по необходимости);
6) организацию и проведение заседаний научно-исследовательской группы (авторского коллектива), межведомственных рабочих групп, НМС Академии;
7) подготовку информационно-аналитических, методических и научных материалов, предложений по совершенствованию нормативной правовой базы и правоприменительной практики;
8) составление промежуточного отчета о МНИР (анализ текущей ситуации, проблем в разрезе национальной и зарубежной) практики, предложения нормативного и организационного характера, выводы о продолжении исследования либо частичном или полном его прекращении, либо определении новых направлений).
15. Стадия оформления результатов включает апробацию и внедрение результатов исследований, обобщение и сопоставление с результатами апробации.
16. Апробация и внедрение результатов исследований осуществляется путем:
1) проведения конференций, круглых столов и иных научных мероприятий;

2) ғылыми кеңес беру, пікір білдіру және ғылыми мақалаларды жариялау, соның ішінде халықаралық басылымдарда жариялау;
3) заңшығарушылықта, оқу процесінде және практикалық қызметте, сондай-ақ нәтижелерді енгізу процесін ғылыми-әдістемелік сүйемелдеуде қолдану жолымен жүзеге асырылады.
17. Нәтижелерді қорыту және сынамақтан өткізу нәтижелерімен салыстыру кезінде ВҒЗЖ туралы қорытынды есеп (ерікті нысандағы) құрастырылып, ғылыми, әдістемелік немесе оқу басылымдары әзірленеді.
18. Академияның ҒӘК отырысында ВҒЗ нәтижелері қаралып, мақұлданғаннан кейін нәтижелер енгізу үшін:
1) құқық қорғау және өзге де мемлекеттік органдар, ұйымдардың практикалық қызметіне;
2) оқу процесіне;
3) заңшығарушылық қызметіне жолданады.
19. Ғылыми нәтижелерді енгізудің негізгі нысандары:
1) құқық қорғау және өзге де органдар мен ведомстволар практикасында қолдану;
2) қызметкерлердің өз қызметтік міндеттерін орындау кезінде қолдануы;
3) оқу процесінде қолдану;
4) әдістемелік ұсынымдар, оқу құралдары, монграфиялар және тақырыптық жадынама дайындау;
5) Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері жобаларын дайындауда қолдану;
6) ведомстволық және өзге де бағдарламаларды дайындау және іске асыру кезінде қолдану
7) Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдарының ведомстволық актілерін дайындауда және қабылдауда қолдану.
20. Ғылыми өнім ВҒЗ нәтижесі ретінде келесі тәсілде таралуға жатады:
1) құқық қорғау органдары мен зерттеу субъектілерінің ведомстволық кезеңдік басылымдарында, сайттарында жариялау;
2) құқық қорғау органдарымен айқындалатын тәртіпте республикалық, ведомстволық немесе өңірлік деңгейдегі ғылыми-техникалық ақпараттардың ақпараттық қорларына, Академияның ведомствоаралық ғылыми-ақпараттық жүйесіне орналастыру, және оны нақты пайланушылар үшін тираждау;
3) ғылыми зерттеулер нәтижелерін ғылыми конференциялар, семинарлар, дөңгелек үстелдер, мәжілістер, шығу отырыстары, монография мен оқу құралдарын оқу конференцияларында сынамақтан өткізу.
21. Зерттеу жүргізген субъектілер ВҒЗ нәтижелерін енгізуге жауапты болып табылады.
22. ВҒЗ нәтижелерін оқу процесіне, практикалық және заңшығару қызметіне енгізу осы Қағиданың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша актпен ресімделеді.
23. Академияның ҒӘК отырысында зерттеу жүргізудің қорытынды кезеңі зерттеу нәтижелерінің бағасына жинақталады.
ВҒЗ нәтижелері Академияның ҒӘК отырысында қаралады, талқылау қорытындысы бойынша зерттеу жоспарының орындалуы не болмаса орандалмауы туралы шешім қабылданады.

2) научного консультирования, рецензирования и публикации научных статей, в том числе в международных изданиях;
3) использование в нормотворчестве, учебном процессе и практической деятельности, а также при научно-методическом сопровождении процесса внедрения результатов.
17. При обобщении результатов и сопоставлении с результатами апробации составляется заключительный отчет о МНИР (в произвольной форме) и разрабатываются научные, методические или учебные издания.
18. После рассмотрения результатов МНИ на заседании НМС Академии и получения одобрения, результаты направляются для внедрения в:
1) практическую деятельность правоохранительных и других государственных органов, организаций;
2) учебный процесс;
3) нормотворческую деятельность.
19. Основные формы внедрения научных результатов:
1) применение в практике правоохранительных и других органов, ведомств;
2) использование сотрудниками при выполнении своих служебных обязанностей;
3) использование в учебном процессе;
4) подготовка методических рекомендаций, пособий, монографий и тематических памяток.
5) использование в подготовке проектов нормативных правовых актов Республики Казахстан;
6) использование при подготовке и реализации ведомственных и иных программ;
7) использование в подготовке и принятии ведомственных актов правоохранительных органов Республики Казахстан.
20. Научная продукция, как результат МНИ, подлежит распространению следующими способами:
1) опубликование в ведомственных периодических изданиях, на сайтах правоохранительных органов и субъектов исследований;
2) размещение в информационных фондах научно-технической информации республиканского, ведомственного или регионального уровней, межведомственной научно-информационной системе Академии в порядке, определяемом правоохранительными органами, и тиражирование ее для конкретных потребителей;
3) апробирование научных результатов на научных конференциях, семинарах, круглых столах, совещаниях, выездных заседаниях, читательских конференциях по монографиям и учебным пособиям.
21. Ответственными за внедрение результатов МНИ являются субъекты, проводившие исследование.
22. Внедрение результатов МНИ в учебный процесс, практическую и нормотворческую деятельность оформляется актом по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
23. Заключительный этап проведения исследований сводится к оценке результатов исследования на заседании НМС Академии.
Результаты МНИ рассматриваются на заседании НМС Академии, по итогам обсуждения принимается решение о признании плана исследования выполненным либо невыполненным.

24. Зерттеу жоспары орындалған жағдайда зерттеу туралы есеп Қазақстан Республикасының білім беру ұйымдары, ғылыми мекемелер және құқық қорғау органдарының құрылымдық бөлімшелеріне жолданады.
25. ВҒЗ әр кезеңі бойынша жоспарлы іс-шаралардың орындалу мерзімі зерттеудің жұмыс бағдарламасында белгіленеді, оның жобасы Академияның ҒӘК отырысында қаралып, Академия ректорымен бекітіледі.
ВҒЗ мерзімдері бір жылдан кем және үш жылдан аса мерзімге белгіленуі мүмкін емес. Зерттеу мерзімдерін ведомствоаралық жұмыс тобы жетекшісінің дәлелді баянаты негізінде Академия басшылығы ұзарта алады.
4-тарау. Ведомствоаралық ғылыми зерттеулердің мониторингі тәртібі
26. Академияның сұрау салуына сәйкес ВҒЗ мониторингін өткізу үшін құқық қорғау органдары және олардың ведомстволық ғылыми мекемелері мен білім беру ұйымдары ВҒЗ нәтижелерін (ғылыми зерттеулер индикаторлары бойынша мәліметтерді көрсете отырып), ВҒЗЖ туралы қорытынды есептерді, зерттеу материалдары мен енгізу актілерін Академияға 25 қаңтарға қарай жолдайды.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 23.12.2020 № 156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Мониторинг барысында тиісті құқық қорғау саласындағы ғылыми нәтижелер жетістігінің көрсеткіші ретінде ВҒЗ тиімділігін бағалау жүзеге асырылады.
28. Жүргізілетін ВҒЗ тиімділігін анықтау осы Қағиданың 3-қосымшасына сәйкес ВҒЗ индикаторлар кестесімен өлшенетін көрсеткіштер бойынша рейтингілік жүйе ұпайларының қосындысы негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 23.12.2020 № 156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. ВҒЗ мониторингін Академия жыл сайын бірінші тоқсанда, 25 наурыздан кешіктірмей жүргізеді.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 23.12.2020 № 156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. ВҒЗ мониторингісінің нәтижелері бойынша Академия ВҒЗ индикаторлары жөніндегі мәліметтер, зерттеуді одан әрі жүргізу мақсаттылығы туралы, не болмаса ғылыми жобаның аяқталуы туралы ақпараттар, өзге де мәліметтер, соның ішінде ғылыми зерттеулерді жетілдіруге бағытталған ұсыныстарды көрсете отырып, анықтама жазады.
31. Мониторинг нәтижелері екінші тоқсанда Академияның ҒӘК отырысында қаралады, онда жүргізілетін зерттеулердің, авторлық ұжымдардың не жекелеген орындаушылардың жұмыстарының тиімділігі бағаланады.
Академияның ҒӘК отырысының нәтижелері бойынша келесі шешімдер қабылданады:

24. В случае выполнения плана исследования отчет об исследовании направляется в организации образования, научные учреждения и структурные подразделения правоохранительных органов Республики Казахстан.
25. Сроки исполнения плановых мероприятий по каждому этапу МНИ устанавливаются в рабочей программе исследования, проект которой рассматривается на заседании НМС Академии и утверждается ректором Академии.
Сроки МНИ не могут устанавливаться меньше одного года и свыше трех лет. Сроки исследований могут быть продлены руководством Академии на основании мотивированного рапорта руководителя межведомственной рабочей группы.
Глава 4. Порядок мониторинга межведомственных научных исследований
26. Согласно запросу Академии для проведения мониторинга МНИ правоохранительные органы и их ведомственные научные учреждения и организации образования направляют результаты МНИ (с отражением сведений по индикаторам научных исследований), заключительные отчеты о МНИР, материалы исследований и акты внедрения в Академию к 25 января.
Сноска. Пункт 26 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 23.12.2020 № 156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. В ходе мониторинга осуществляется оценка эффективности МНИ как показателя достижения научного результата в соответствующей правоохранительной сфере.
28. Определение эффективности проводимых МНИ осуществляется на основе суммирования баллов рейтинговой системы по показателям измеряемых таблицей индикаторов МНИ, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 28 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 23.12.2020 № 156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. Мониторинг МНИ осуществляется Академией ежегодно в первом квартале, не позднее 25 марта.
Сноска. Пункт 29 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 23.12.2020 № 156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. По результатам мониторинга МНИ Академией составляется справка с отражением сведений по индикаторам МНИ, информации о целесообразности дальнейшего проведения исследования либо о завершении научного проекта, иные сведения, в том числе предложения, направленные на совершенствование научных исследований.
31. Результаты мониторинга рассматриваются на заседании НМС Академии во втором квартале, где оценивается эффективность проводимых исследований, работы авторских коллективов либо отдельных исполнителей.
По результатам заседания НМС Академии принимает следующие решения:

1) зерттеуді жалғастыру туралы;
2) зерттеу жүргізу бойынша жұмыстарды тоқтату туралы;
3) зерттеудің жекелеген бағыттарын тоқтату туралы;
4) зерттеудің жаңа бағыттарын немесе ғылыми зерттеулердің жаңа тақырыптарын енгізу қажеттігі туралы;
5) Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары қызметін реттейтін қолданыстағы заңнамаларды жетілдіру жөніндегі шаралар туралы;
6) ғылыми зерттеулер тиімділігін арттыру жөніндегі шаралар туралы;
7) зерттеулердің алынған нәтижелері бойынша түсіндірмелі және ақпараттық іс-шаралар өткізу туралы;
8) ғылыми зерттеу нәтижелерін практикалық, заңшығарушылық қызметіне және оқу процесіне енгізу туралы;
9) ғылыми қызметті және құқық қолдану практикасын жетілдіруге бағытталған өзге де шешімдер.
Ескерту. 31-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Бас Прокурорының 23.12.2020 № 156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Мониторинг нәтижелері туралы ақпарат ҒӘК хаттамалық шешімінің көшірмесі қоса тіркеліп, құқық қорғау органдары, ведомстволық ғылыми мекемелер мен білім беру ұйымдарына хаттамаға қол қойылған күнінен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмей жолданады.
33. ВҒЗ мониторингінің нәтижелері Академияның ҒӘК отырысында бекітілгеннен кейін 5 (бес) күн ішінде Академияның ресми сайтына орналастырылады.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 23.12.2020 № 156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Құқық қорғау қызметі
саласында ведомствоаралық
ғылыми зерттеулер жүргізу,
оларды үйлестіру мен
мониторингі қағидасына
1-қосымша
Нысан
Зерттеулердің өзекті тақырыптар пулы
1
Зерттеуге ұсынылатын тақырып
2
Зерттеу өзектілігінің негіздемесі (қолданбалы, іргелі, стратегиялық)
3
Зерттеу мақсаты мен міндеттері (нақты не әзірлеу және қандай мәселелерді зерттеу қажеттілігі көрсетіледі)
4
Шығатын (күтілетін) нәтижелер түрлері
5
Зерттеу нәтижелерінің практикалық бағыты (қандай бөлімшелер, қызметкерлердің қандай санатына арналған)
Құқық қорғау қызметі
саласында ведомствоаралық
ғылыми зерттеулер жүргізу,
оларды үйлестіру мен
мониторингі қағидасына
2-қосымша
Нысан
Бекітемін
Ұйым басшысы
_______________________
20__ ж. "___" ___________
___________________ енгізу туралы
Акт
Комиссия мына құрамда (төраға), _____________________________________________
(мекеме, дербес бөлімше басшысы, Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), ғылыми дәрежесі/атағы,
әскери атағы, сыныптық шені)
________________________________________________________________________________
(комиссия мүшелері) _____________________________________________________________
(комиссия мүшелері: бөлімше басшылары, қызметкерлер
________________________________________________________________________арасынан
профессорлық-оқытушылық құрам)
________________________________________________________________________________
_____________________________________________ дайындалғаны туралы осы акт құрылды
(әзірлеушінің мәліметтері, бөлімше, және енгізілетін материалдар атауы көрсетіледі)
қолданылды _____________________________________________________________________
(нақты қайда, пән, тақырып және т.б. көрсетіледі)
Осы енгізу 20___ ж. арналған____жоспардың ___ т. қарастырылған
(жоспардан тыс енгізілген кезде бастамашаны көрсету).
Комиссия төрағасы _____________________
Комиссия мүшелері      _____________________
_____________________
_____________________
М.О.
Құқық қорғау қызметі
саласында ведомствоаралық
ғылыми зерттеулер жүргізу,
оларды үйлестіру және
мониторингі қағидаларына
3-қосымша
Ведомствоаралық ғылыми зерттеу индикаторларының кестесі

1) о продолжении исследования;
2) о прекращении работ по проведению исследования;
3) о прекращении отдельных направлений исследования;
4) о необходимости введения новых направлений исследования или новых тем исследований;
5) о мерах по совершенствованию действующего законодательства, регулирующего деятельность правоохранительных органов Республики Казахстан;
6) о мерах по повышению эффективности исследований;
7) о проведении разъяснительных и информационных мероприятий по полученным результатам исследований;
8) о внедрении результатов исследований в практическую, нормотворческую деятельность и учебный процесс;
9) иные решения, направленные на совершенствование научной деятельности и правоприменительной практики.
Сноска. Пункт 31 с изменением, внесенным приказом Генерального Прокурора РК от 23.12.2020 № 156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Информация о результатах мониторинга с приложением копии протокольного решения НМС направляется правоохранительным органам, ведомственным научным учреждениям и организациям образования в срок не позднее 3 (трех) рабочих дней с момента подписания протокола.
33. Результаты мониторинга МНИ размещаются на официальном сайте Академии в течение 5 (пяти) дней после утверждения на заседании НМС Академии.
Сноска. Пункт 33 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 23.12.2020 № 156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам проведения
межведомственных научных
исследований в сфере
правоохранительной деятельности,
их координации и мониторинга
Форма
Пул актуальных тем исследований
1
Предлагаемая тема исследования
2
Обоснование актуальности исследования (прикладного, фундаментального, стратегического)
3
Цель и задачи исследования (указывается, что конкретно необходимо разработать и какие вопросы исследовать)
4
Вид выходных (ожидаемых) результатов
5
Практическое назначение результатов исследования (для каких подразделений, категорий сотрудников)
Приложение 2
к Правилам проведения
межведомственных научных
исследований в сфере
правоохранительной деятельности,
их координации и мониторинга
Форма
Утверждаю
Руководитель организации
_______________________
"___" ___________ 20__ г.
Акт
о внедрении ___________________
Комиссия в составе (председатель), ___________________________________________
(руководитель учреждения, самостоятельного подразделения, Ф.И.О.
(при его наличии), ученое звание/степень, воинское звание, классный чин)
__________________________________________________________________________
(члены комиссии) __________________________________________________________
(члены комиссии: руководители подразделений, сотрудники из числа
__________________________________________________________________________
профессорско-преподавательского состава)
составила настоящий акт о том, что подготовленные
__________________________________________________________________________
(указать данные разработчика, подразделение и наименование внедряемых
материалов) использованы __________________________________________
(указать, где конкретно, дисциплина, тема и т.д.)
Настоящее внедрение предусмотрено п. ___ Плана ____ на 20___ г.
(при внедрении сверх плана указать инициатора).
Председатель комиссии _____________________
Члены комиссии       _____________________
_____________________
_____________________
М.П.
Приложение 3
к Правилам проведения
межведомственных научных
исследований в сфере
правоохранительной
деятельности, их координации и
мониторинга
Таблица индикаторов межведомственного научного исследования