Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери киім нысанын киіп жүру және айырым белгілерін, сондай-ақ басқа да белгілерді тағып жүру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 24 тамыздағы № 476 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 28 қыркүйекте № 15803 болып тіркелді.
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 23-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 31.03.2025 № 333 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери киім нысанын киіп жүру және айырым белгілерін, сондай-ақ басқа да белгілерді тағып жүру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Тылы және қару-жарақ бастығының басқармасы Қазақстан Республикасы белгіленген заңнамада тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықтың көшірмесін мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде қағаз және электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актiлерінің эталондық бақылау банкiне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы 2-тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығына, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарда – бірінші басшылардың шешімі бойынша жүктелсін.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі генерал-полковник
С. Жасұзақов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуроры
2-сыныпты мемлекеттік
әділет кеңесшісі
_________________Ж. Асанов

Об утверждении Правил ношения военной формы одежды и знаков различия Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, а также других знаков
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 24 августа 2017 года № 476. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 сентября 2017 года № 15803.
В соответствии с пунктом 1 статьи 23 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.03.2025 № 333 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила ношения военной формы одежды и знаков различия Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, а также других знаков.
2. Управлению начальника Тыла и вооружения Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в бумажном и электронном видах на казахском и русском языках в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
4) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа в Вооруженных Силах Республики Казахстан возложить на первого заместителя Министра обороны – начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан, в других войсках и воинских формированиях – по решению первых руководителей.
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
генерал-полковник
С. Жасузаков
"СОГЛАСОВАН"
Генеральный прокурор
Республики Казахстан
государственный советник
юстиции 2 класса
______________Ж. Асанов

2017 жылғы 25 тамыз
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік күзет
қызметінің бастығы генерал-лейтенант
_________________А. Күреңбеков
2017 жылғы 28 тамыз
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы
_____________ К. Мәсімов
2017 жылғы 29 тамыз
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
полиция генерал-полковнигі
_______________ Қ. Қасымов
2017 жылғы 30 тамыз
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2017 жылғы 24 тамыздағы
№ 476 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери киім нысанын киіп жүру және айырым белгілерін, сондай-ақ басқа да белгілерді тағып жүру қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 31.03.2025 № 333 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери киім нысанын киіп жүру және айырым белгілерін, сондай-ақ басқа да белгілерді тағып жүру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында әскери киім нысанын кию және айырым белгісін, сондай-ақ басқа да белгіні тағу тәртібін айқындайды.
2. Қатардағы жауынгер, сержант және офицер құрамының лауазымында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер, әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін офицерлер мынадай әскери киім нысанын киіп жүреді:
1) салтанатты – салтанатты рәсімді орындағанда, салтанатты іс-шара, халықаралық келіссөз және шетел делегациясымен кездесу (әскери киім нысанын кию көзделген Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы бірінші басшысының нұсқауы бойынша) өткізгенде, парадқа қатысқанда, әскери бөлімге (мекемеге, корабльге) Жауынгерлік Ту тапсырғанда, әскери қызметшіге мемлекеттік, ведомстволық награда табыс еткенде және әскери атақ бергенде, лауазымға тағайындалғанда тікелей бастыққа таныстырғанда, ресми қабылдауда, Әскери ант қабылдағанда, құрметті қарауыл құрамына тағайындалғанда, сондай-ақ әскери бөлімнің (мекеменің, корабльдің) жылдық мерекесі күні, салтанатты сапқа тұруда, отырыста, Отан қорғаушы күнінде және басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың кәсіби мерекесі күнінде, корабльді суға жібергенде, қатарға қосылатын корабльде Әскери-теңіз туы көтерілгенде, ескерткішке және жауынгер зиратына гүлшоғын қойғанда, әскери құрмет көрсету көзделген адамды жерлегенде, шекаралық бақылау бөлімшесі қызмет өткерген уақытта;

25 августа 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Начальник Службы
государственной охраны
Республики Казахстан
генерал-лейтенант
___________ А. Куренбеков
28 августа 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Комитета
Национальной безопасности
Республики Казахстан
_________________К. Масимов
29 августа 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
генерал-полковник полиции
_______________К. Касымов
30 августа 2017года
Утверждены
Приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 24 августа 2017 года № 476
Правила ношения военной формы одежды и знаков различия Вооруженных Сил, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, а также других знаков
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.03.2025 № 333 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ношения военной формы одежды и знаков различия Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, а также других знаков (далее – Правила) определяют порядок ношения военной формы одежды и знаков различия в Вооруженных Силах (далее – ВС), других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, а также других знаков.
2. Военная форма одежды военнослужащими, проходящие воинскую службу по контракту на должностях рядового, сержантского и офицерского составов, офицерами, проходящими воинскую службу по призыву, носится:
1) парадная – при выполнении церемониальных ритуалов проведении торжественных мероприятий, международных переговоров и встреч иностранных делегаций (по указанию первых руководителей государственных органов Республики Казахстан в которых предусмотрено ношение военной формы одежды), при участии в парадах, вручении воинским частям (учреждениям, кораблям) Боевых Знамен, вручении военнослужащим государственных, ведомственных наград и присвоении воинского звания, представлении непосредственным начальникам при назначении на должность, на официальных приемах, принятии Военной присяги, назначении в состав почетного караула, а также в дни годовых праздников воинских частей (учреждений, кораблей), на торжественных построениях, заседаниях, в День защитника Отечества и в дни профессиональных праздников других войск и воинских формирований, при спуске кораблей на воду, подъеме Военно-морского флага на корабле, вступающем в строй, при возложении венков к памятникам и могилам воинов, при погребении лиц, для которых предусмотрено отдание воинских почестей, во время несения службы подразделениями пограничного контроля;

2) күнделікті – күнделікті қызметте (далалық сабақтан, оқ ату және дене шынықтыру дайындығы сабағынан басқа) және штабтағы, басқарма мен мекемедегі жұмыста, сондай-ақ қызметтен тыс уақытта (ҚК Әскери-теңіз күштерінен және теңіз жаяу әскері бөлімінен, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті (бұдан әрі – ҰҚК) Шекара қызметінің теңіз бөлімшесінен басқа);
ҚК Әскери-теңіз күштерінде және теңіз жаяу әскері бөлімінде, ҰҚК Шекара қызметінің теңіз бөлімшесінде – жауынгерлік даярлық сабағында және тәуліктік (корабльдік) наряд құрамында қызмет өткергенде, жауынгерлік кезекшілікте, корабль теңізге шыққанда (оқу-жаттығуда), штабтағы, басқарма мен мекемедегі жұмыста, корабль (әскери бөлім) командирінің нұсқауы бойынша сабақта, сондай-ақ қызметтен тыс уақытта;
3) далалық – далалық сабақта, далалық жорықта, жауынгерлік кезекшілікте, оқу-жаттығуда, қарауыл құрамында, тәуліктік нарядта қызмет өткергенде, Мемлекеттік шекараны қорғау және күзету міндеттерін орындағанда, оқу-жаттығу орталығындағы, полигондағы сабақта, гауптвахтада болғанда, күнделікті қызметте және басқада жауынгерлік іс-шараларында;
4) арнайы – арнайы оқу-жаттығу, оқу-жауынгерлік және жауынгерлік міндеттерді, арнайы жұмысты, сондай-ақ шаруашылық жұмысты орындағанда (жұмыс киімі), гауптвахтада ұсталғанда. Техника мен қару-жараққа қызмет көрсеткенде арнайы (жұмыс) киімі нысанын киюге әскери бөлім (мекеме) командирінің (бастығының) нұсқауы бойынша жол беріледі.
3. Мерзімді әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер, әскери оқу орны (әскери факультет) курсанттары, әскери колледж кадеттері, ұландары мен "Жас ұлан" республикалық мектеп тәрбиеленушілері мынадай әскери киім нысанын киеді:
1) салтанатты – парадқа қатысқанда, әскери бөлімге (корабльге) Жауынгерлік Ту тапсырғанда, мемлекеттік және ведомстволық награда алғанда, Әскери ант қабылдағанда, құрметті қарауыл құрамына тағайындалғанда, әскери бөлімнің (корабльдің) жылдық мерекесі күнінде, Отан қорғаушы күніне және басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың кәсіби мерекесі күні құрметіне салтанатты сапқа тұруда, корабльді суға жібергенде, қатарға қосылған корабльде Әскери-теңіз жалауын көтергенде, бөлім тұрған жерден босатылғанда, демалыста болған уақытта және әскери бөлім (корабль) командирінің нұсқауы бойынша;
2) күнделікті (ҚК Әскери-теңіз күштерінің, ҰҚК Шекара қызметі теңіз бөлімшесінің әскери қызметшілері үшін) – корабль теңізге оқу-жаттығуға, маневр жасауға, жауынгерлік кезекшілікке шыққанда, корабльдік (тәуліктік) наряд құрамында қызмет өткергенде және корабль (әскери бөлім) командирінің нұсқауы бойынша сабақта;

2) повседневная – в повседневной жизнедеятельности (кроме полевых занятий, занятий по огневой и физической подготовке) и при работе в штабах, в управлениях и учреждениях, а также во внеслужебное время (кроме Военно-морских сил и частей морской пехоты ВС, морских подразделений Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее – КНБ).
В Военно-морских силах и частях морской пехоты ВС, морских подразделениях Пограничной службы КНБ – на занятиях по боевой подготовке и при несении службы в составе суточных (корабельных) нарядов, на боевых дежурствах, при выходах кораблей в море (на учениях), при работе в штабах, в управлениях и учреждениях, на занятиях по указанию командира корабля (воинской части), а также во внеслужебное время;
3) полевая – на полевых занятиях, полевых выходах, боевых дежурствах, учениях, при несении службы в составе караулов, суточных нарядов, выполнении задач по защите и охране Государственной границы, на занятиях в учебных центрах, полигонах, нахождении на гауптвахте, при повседневной деятельности и других мероприятиях боевой подготовки;
4) специальная – при выполнении специальных учебных, учебно-боевых и боевых задач, специальных работ, а также хозяйственных работ (рабочая), содержании на гауптвахте. Допускается ношение специальной (рабочей) формы одежды при обслуживании техники и вооружения по указанию командира воинской части (начальника учреждения).
3. Военная форма одежды военнослужащими, проходящими срочную воинскую службу, курсантами военных учебных заведений (военных факультетов), кадетами, уланами военных колледжей и воспитанниками республиканских школ "Жас ұлан" носится:
1) парадная – при участии в парадах, вручении воинским частям (кораблям) Боевых Знамен, получении государственных и ведомственных наград, принятии военной присяги, назначении в состав почетного караула, в дни годовых праздников воинской части (корабля), на торжественных построениях в День защитника Отечества и в дни профессиональных праздников других войск и воинских формирований, при спуске кораблей на воду, подъеме Военно-морского флага на корабле, вступающем в строй, часовыми по охране Боевого Знамени, при увольнении из расположения части, во время пребывания в отпуске и по указанию командира воинской части (корабля);
2) повседневная (для военнослужащих Военно-морских сил ВС, морских подразделений Пограничной службы КНБ) – при выходах кораблей в море на учения, маневры, на боевых дежурствах, несении службы в составе корабельных (суточных) нарядов и на занятиях по указанию командира корабля (воинской части);

3) далалық – далалық сабақта, далалық жорықта, жауынгерлік кезекшілікте, оқу-жаттығуда, қарауыл, тәуліктік наряд құрамында қызмет өткергенде, Мемлекеттік шекараны қорғау және күзету міндеттерін орындағанда, оқу-жаттығу орталығындағы сабақта, сондай-ақ әскери бөлім (мекеме) командирінің (бастығының) нұсқауы бойынша күнделікті қызметте;
4) арнайы – арнайы оқу-жаттығу, оқу-жауынгерлік және жауынгерлік міндеттерді, арнайы жұмысты, сондай-ақ шаруашылық жұмысты орындағанда (жұмыс киімі), гауптвахтада ұсталғанда. Техника мен қару-жараққа қызмет көрсеткенде арнайы (жұмыс) киімі нысанын киюге әскери бөлім (мекеме) командирінің (бастығының) нұсқауы бойынша жол беріледі.
4. Әскери қызметшілер жауынгерлік, арнайы және терроризмге қарсы операцияда, оқу-жаттығуда, арнайы міндеттерді орындағанда, жауынгерлік кезекшілікте (жауынгерлік қызметте) жеке қорғаныс құралдарын киіп (броньды кеудеше, дулыға, көзілдірік, қорғаныс шынтаққап пен тізеқап (жіліншікқап) тағып) жүреді.
5. Саптық байқау, сапқа тұрғызу және қызметтік кеңес пен жиналыс үшін киім нысанын осы іс-шараны өткізетін адам жариялайды.
Патрульдік қызметті, бақылау-өткізу пунктіндегі кезекшілікті атқару үшін, сондай-ақ басқарма, әскери бөлім мен мекеме штабының ғимаратындағы бақылау-өткізу қызметін жүзеге асыратын әскери қызметшілер үшін киім нысанын әскери бөлім (мекеме) командирі (бастығы), әскери полиция органында әскери полиция органының бастығы жариялайды.
6. ҚК, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар әскери бөлімінің (кораблінің) командирлері, мекемесінің бастықтары:
1) әскери қызметшілерге әскери киім нысаны киюге берілгенде оны мұқият үйлестіріп пішуді, мерзімді әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерге, әскери оқу орны (әскери факультет) курсанттарына, әскери колледж кадеттеріне, ұландарына, "Жас ұлан" республикалық мектеп тәрбиеленушілеріне, әскери жиынға шақырылған әскери міндеттілерге бекітіліп берілген мүлікке таңба қоюды ұйымдастырады;
2) барлық бөлімшеде тұрмыстық қызмет көрсету бөлмесін, киім-кешек пен аяқ киім кептіретін бөлмені, рота мүлкі және мерзімді әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілердің, әскери оқу орны (әскери факультет) курсанттарының, әскери колледж кадеттерінің, ұландарының, және "Жас ұлан" республикалық мектеп тәрбиеленушілерінің жеке заттары сақталатын қойманы жабдықтау бойынша шаралар қабылдайды, киім-кешек пен аяқ киім заттарын уақтылы жууды және жөндеуді қамтамасыз етеді;
3) саптық байқауды кезең-кезеңімен өткізеді. Таңертеңгілік қарап-тексеруде, саптық байқауда, сондай-ақ жазғы (қысқы) киім нысанына көшкенде, барлық сапқа тұрғызуда және сабақ басталар алдында белгіленген киім нысанын, сыртқы келбетін, киім-кешек пен аяқ киім заттарының жай-күйін тексереді.
Әскери қызметшілердің және әскери міндеттілердің киім нысанын бөлімшенің және қызметтік үй-жайдың шкафында сақтауға жол беріледі.

3) полевая – на полевых занятиях, полевых выходах, боевых дежурствах, учениях, при несении службы в составе караулов, суточных нарядов, выполнении задач по защите и охране Государственной границы, на занятиях в учебных центрах, а также при повседневной деятельности по указанию командира (начальника) воинской части (учреждения);
4) специальная – при выполнении специальных учебных, учебно-боевых и боевых задач, специальных работ, а также хозяйственных работ(рабочая), содержании на гауптвахте. Допускается ношение специальной (рабочей) формы одежды при обслуживании техники и вооружения по указанию командира (начальника) воинской части (учреждения).
4. При проведении боевых, специальных и антитеррористических операций, на учениях, при выполнении специальных задач, боевых дежурствах (боевой службы), военнослужащие носят средства индивидуальной защиты (бронежилеты, шлема, очки, щитки на локти и колени (голени) защитные).
5. Форма одежды для строевых смотров, построений, служебных совещаний и собраний объявляется лицами, проводящими эти мероприятия.
Форма одежды для несения патрульной службы, дежурств на контрольно-пропускных пунктах, а также для военнослужащих, осуществляющих контрольно-пропускную службу в зданиях штабов управлений, воинских частей и учреждений, объявляется командирами (начальниками) воинских частей (учреждений), в подразделениях органов военной полиции – начальниками органов военной полиции.
6. Командиры воинских частей (кораблей), начальники учреждений ВС, других войск и воинских формирований:
1) организовывают тщательную подгонку предметов военной формы одежды при выдаче их в носку военнослужащим, клеймение имущества, закрепленного за военнослужащими, проходящими срочную воинскую службу, курсантами военных учебных заведений, кадетами, уланами военных колледжей, воспитанниками республиканских школ "Жас ұлан";
2) принимают меры по оборудованию во всех подразделениях комнат бытового обслуживания, комнат для просушки обмундирования и обуви, кладовых для хранения имущества роты и личных вещей военнослужащих, проходящих срочную воинскую службу, курсантов военных учебных заведений (военных факультетов), кадетов, уланов военных колледжей и воспитанников республиканских школ "Жас ұлан", обеспечивают своевременную стирку и ремонт предметов обмундирования и обуви;
3) периодически проводят строевые смотры. При проведении утренних осмотров, строевых смотров, а также при переходе на летнюю (зимнюю) форму одежды, на всех построениях и перед началом занятий проверяют установленную форму одежды, внешний вид, состояние предметов обмундирования и обуви.
Допускается хранение военной формы одежды военнослужащих в шкафах подразделений и служебных помещений.

7. Гарнизон құрамына кіретін әскери бөлім мен мекеменің әскери қызметшілері үшін жазғы немесе қысқы киім нысанына көшу, заттай мүлік заттарын көктемде киюді бастау және күзде киюді тоқтату тиісті гарнизон бастығының бұйрығымен белгіленеді.
Бұл ретте жазғы уақытта салқын ауа райында және қысқы уақытта жылы ауа райында маусымдық киім нысанының заттарын, сондай-ақ үлкен бастықтың нұсқауы бойынша маусым бойынша емес киім нысанының заттарын киюге жол беріледі.
8. Әскери қызметші басқа гарнизонда уақытша болғанда осы гарнизон үшін белгіленген маусым бойынша киім нысанын киіп жүреді.
9. Сапармен болатын елдегі Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі әскери атташесі апаратының, әскери өкілдігінің, басқа мемлекеттің әскери оқу орнында білім алатын, сондай-ақ басқа мемлекет аумағында қызметтік іссапарда болатын немесе шетел әскери делегациясын қарсы алуды және олармен бірге жүруді ұйымдастыру іс-шараларына қатысатын әскери қызметшілер ҚК түрі және әскер тегі бойынша немесе ратификацияланған уағдаластыққа сәйкес киім нысанын киіп жүреді.
Таяу және алыс шет елге ұшатын ҰҚК Авиация қызметінің әуе кемелері экипажының әскери қызметшілері арнайы нысанды киімді (өкілдік) киеді.
10. ҚК Әскери-теңіз күштерінен және ҰҚК Шекара қызметінің теңіз бөлімшесінен ауыстырылғаннан, корабльдік әскери атағы бар адамдардан басқа, басқа басқару органына, әскери бөлімге (мекемеге) қызмет өткеру үшін ауыстырылған қатардағы жауынгер, сержант және офицер құрамының лауазымында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер, әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін офицерлер кию мерзімі аяқталғанға дейін ауыстырылған күні олар киіп жүрген әскери киім нысанын киіп жүреді. Одан кейін оларға осы басқару органы, әскери бөлім (мекеме) үшін белгіленген киім нысаны беріледі.
11. ҚК Әскери-теңіз күштеріне және теңіз жаяу әскері бөліміне, ҰҚК Шекара қызметінің теңіз бөлімшесіне қызмет өткеру үшін ауыстырылған ҚК-да, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарда қатардағы жауынгер, сержант және офицер құрамының лауазымында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер, әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін офицерлер ҚК Әскери-теңіз күштері және теңіз жаяу әскері бөлімі, ҰҚК Шекара қызметі теңіз бөлімшесі әскери қызметшілерінің әскери киім нысанын киіп жүреді.
12. Басқа басқару органына, әскери бөлімге (мекемеге) қызмет өткеру үшін ауыстырылған авиация жоғары офицер құрамының әскери қызметшілері ҚК Әскери-әуе күштері әскери қызметшілерінің әскери киім нысанын киіп жүреді.
Басқа басқару органына, әскери бөлімге (мекемеге) қызмет өткеру үшін ауыстырылған корабльдік әскери атағы бар ҚК Әскери-теңіз күштерінде және ҰҚК Шекара қызметінің теңіз бөлімшесінде келісімшарт және әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін офицерлер ҚК Әскери-теңіз күштері және ҰҚК Шекара қызметі теңіз бөлімшесі әскери қызметшілерінің әскери киім нысанын киіп жүреді.

7. Переход на летнюю или зимнюю форму одежды военнослужащих, начало носки в весеннее время и прекращение носки в осеннее время предметов вещевого имущества для военнослужащих воинских частей и учреждений, входящих в состав гарнизонов, устанавливаются приказами начальников соответствующих гарнизонов.
При этом в летнее время года в холодную погоду и в зимнее время в теплую погоду допускается носить предметы демисезонной формы одежды, а также по указанию старшего начальника предметы формы одежды не по сезону.
8. При временном пребывании военнослужащего в другом гарнизоне, носится форма одежды по сезону, установленная для данного гарнизона.
9. Военнослужащие аппаратов военных атташе, военных представительств Министерства обороны Республики Казахстан в странах пребывания, обучающиеся в военных учебных заведениях иностранных государств, а также находящиеся в служебных командировках на территории иностранных государств или участвующие в мероприятиях по организации встреч и сопровождению иностранных военных делегаций, носят форму одежды по видам ВС и родам войск или в соответствии с международными договорами и соглашениями.
Военнослужащие экипажей воздушных судов авиационной службы КНБ, совершающие полеты в ближнее и дальнее зарубежье, носят специальную форму одежды (представительскую).
10. Военнослужащие, проходящие воинскую службу по контракту на должностях рядового, сержантского и офицерского составов, офицеры, проходящие воинскую службу по призыву переведенные, для прохождения службы в другие органы военного управления, воинские части (учреждения), кроме переведенных из Военно-морских сил ВС и морских подразделений Пограничной службы КНБ, имеющих корабельные воинские звания, носят военную форму одежды, которую они носили на день перевода, до окончания сроков носки. После чего им выдается установленная для данного органа управления, воинской части (учреждения) форма одежды.
11. Военнослужащие, проходящие воинскую службу по контракту на должностях рядового, сержантского и офицерского составов, офицеры, проходящие воинскую службу по призыву в ВС, других войсках и воинских формированиях, переведенные для прохождения службы в Военно-морские силы и части морской пехоты ВС, морские подразделения Пограничной службы КНБ носят военную форму одежды военнослужащих Военно-морских сил и частей морской пехоты ВС, морских подразделений Пограничной службы КНБ.
12. Военнослужащие высшего офицерского состава авиации, переведенные для прохождения службы в другие органы управления, воинские части (учреждения), носят военную форму одежды военнослужащих Военно-воздушных сил ВС.
Офицеры, проходящие воинскую службу по контракту и по призыву в Военно-морских силах ВС и морских подразделений Пограничной службы КНБ, имеющие корабельные воинские звания, переведенные для прохождения службы в другие органы управления, воинские части (учреждения), носят военную форму одежды военнослужащих Военно-морских сил ВС и морских подразделений Пограничной службы КНБ.

13. Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының басқару органына, әскери бөліміне (мекемесіне) қызмет өткеру үшін ауыстырылған ҚК-да, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарда қатардағы жауынгер, сержант және офицер құрамының лауазымында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер, әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін офицерлер Ұлттық ұлан әскери қызметшілерінің киім нысанын киіп жүреді.
14. Басқа басқару органына, әскери бөлімге (мекемеге) ауыстырылған ҚК Әскери-теңіз күштерінде және ҰҚК Шекара қызметінің теңіз бөлімшесінде (корабльдік әскери атағы бар адамнан басқа), әскери полицияда қатардағы жауынгер, сержант және офицер құрамының лауазымында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер, әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін офицерлер кию мерзімі аяқталғанға дейін олар ауыстырылған күні киіп жүрген әскери киім нысанын киіп жүреді. Одан кейін оларға осы басқару органы, әскери бөлім (мекеме) үшін белгіленген киім нысаны беріледі.
15. Әскери оқу орнында (әскери факультетте) қатардағы жауынгер, сержант және офицер құрамының лауазымында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер, әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін офицерлер (білім алатын офицерден басқа) осы әскери оқу орны қарамағында болатын сол ҚК түрінің, әскер тегінің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың (қызметтің) әскери киім нысанын киіп жүреді.
16. Әскери оқу орнында (әскери факультетте) білім алатын офицерлер келген сол ҚК түрінің, әскер тегінің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың (қызметтің) киім нысанын киіп жүреді.
17. Курстық даярлықтан өткенде білім алатын әскери қызметшілер келген ҚК түрінің, әскер тегінің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың (қызметтің) киім нысанын киіп жүреді.
18. ҚК Әскери-теңіз күштерінде және теңіз жаяу әскерінде, ҰҚК Шекара қызметінің теңіз бөлімшесінде келісімшарт және әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін, әскери оқу орнында білім алатын офицерлер ҚК Әскери-теңіз күштері және теңіз жаяу әскері бөлімі, ҰҚК Шекара қызметі теңіз бөлімшесі әскери қызметшілерінің киім нысанын киіп жүреді.
19. Ұлттық ұлан авиациясы, ҰҚК Авиация қызметі, мемлекеттік авиацияның ұшу қауіпсіздігі органы әскери қызметшілерінің киім нысаны ҚК Әуе қорғанысы күштері әскери қызметшілерінің киім нысанына сәйкес.
ҰҚК Шекара қызметі теңіз бөлімшесі әскери қызметшілерінің киім нысаны ҚК Әскери-теңіз күштері әскери қызметшілерінің киім нысанына сәйкес.
ҰҚК Шекара академиясы әскери қызметшілерінің киім нысаны ҰҚК Шекара қызметі әскери қызметшілерінің киім нысанына сәйкес.

13. Военнослужащие, проходящие воинскую службу по контракту на должностях рядового, сержантского и офицерского составов, офицеры, проходящие воинскую службу по призыву в ВС, других войсках и воинских формированиях, переведенные для прохождения службы в органы управления, воинские части (учреждения) Национальной гвардии Республики Казахстан, носят форму одежды военнослужащих Национальной гвардии.
14. Военнослужащие, проходящие воинскую службу по контракту на должностях рядового, сержантского и офицерского составов, офицеры, проходящие воинскую службу по призыву в Военно-морских силах ВС и морских подразделений Пограничной службы КНБ (кроме, имеющих корабельные воинские звания), военной полиции, переведенные в другие органы управления, воинские части (учреждения), носят военную форму одежды, которую они носили на день перевода, до окончания сроков носки. После чего им выдается установленная для данного органа управления, воинской части (учреждения) форма одежды.
15. В военных учебных заведениях военнослужащие, проходящие воинскую службу по контракту на должностях рядового, сержантского и офицерского составов, офицеры, проходящие воинскую службу по призыву (кроме обучающихся офицеров), носят военную форму одежды того вида ВС, рода войск, других войск и воинских формирований (служб), к которому причислено это военное учебное заведение.
16. В военных учебных заведениях, обучающиеся офицеры носят форму одежды того вида ВС, рода войск, других войск и воинских формирований (службы), из которого они прибыли.
17. При прохождении курсовой подготовки обучающиеся военнослужащие носят форму одежды ВС, других войск и воинских формирований, из которого они прибыли.
18. Офицеры, проходящие воинскую службу по контракту и призыву в Военно-морских силах и морской пехоты ВС, морских подразделений Пограничной службы КНБ, обучающиеся в военных учебных заведениях, носят форму одежды военнослужащих Военно-морских сил и частей морской пехоты ВС, морских подразделений Пограничной службы КНБ.
19. Военная форма одежды военнослужащих авиации Национальной гвардии, Авиационной службы КНБ, органа безопасности полетов государственной авиации соответствует форме одежды военнослужащих Сил воздушной обороны ВС.
Форма одежды военнослужащих морских подразделений Пограничной службы КНБ соответствует военной форме одежды военнослужащих Военно-морских Сил ВС.
Военная форма одежды военнослужащих Пограничной академии КНБ соответствует военной форме одежды военнослужащих Пограничной службы КНБ.

20. Курсанттар әскери, арнайы оқу орны құрамына кіретін ҚК түрі, әскер тегі, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар үшін белгіленген киім нысанын киіп жүреді.
21. Қарауылдық қызмет өткеру кезінде әскери киім нысанын кию тәртібі Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 5 шілдедегі № 364 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құрылымдарының гарнизондық және қарауылдық қызметтер жарғысында айқындалған.
22. Қатардағы жауынгер, сержант және офицер құрамының лауазымында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерге, әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін офицерлерге қызметтен тыс уақытта, ал қызмет уақытында әскери бөлім (мекеме) командирінің (бастығының) нұсқауы бойынша азаматтық киім киіп жүруге жол беріледі.
Әскери киім нысанының бұрын қолданыста болған заттарын киіп жүруге кию мерзімі өткенге және киім нысанының жаңа үлгідегі ұқсас заттарымен қамтамасыз етілгенге дейін жол беріледі.
23. Мүкәммалдық жылы киім қысқы уақытта төмен температурада әскери бөлім командирінің (мекеме бастығының) нұсқауы бойынша киіледі.
24. Арнайы (жұмыс) киім нысаны тек әскери бөлім мен мекеме аумағында, сондай-ақ егер олар аумақтан тыс болса, жұмыс істейтін жерде, жауынгерлік, оқу-жауынгерлік және арнайы міндеттер орындалатын жерде киіледі. Арнайы (жұмыс) киім нысанын жұмыс істейтін жерге, жауынгерлік, оқу-жауынгерлік, оқу-жаттығу, арнайы міндеттер орындалатын жерге дейін барғанда және кері қайтқанда киюге жол беріледі.
Белгіленбеген киім нысанының үлгісін арнайы (жұмыс) киім нысаны ретінде киюге жол беріледі. Бұл ретте әскери қызметшілер тобы әртекті затпен қамтамасыз етілгенде олардың сол жұмыс киімінде тұрақты тұрған пункттен тыс шығуына жол берілмейді.
2-тарау. Қазақстан Республикасы ҚК, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери киім нысанының жеке заттарын кию 1-параграф. Бас киім
25. Белгіленген үлгідегі және түстегі берет оң жаққа қарай аздап түсіріліп, бедерлі түсті берет сол жаққа қарай түсіріліп, ал күнқағары бар құлақшын (қаракөлден), құлақшын (жүн және сұр түсті қаракөл), снуды бар далалық малақай (малақай-маска), фуражка, кепи, әйелдер шляпасы, панама мен бандана тура, түсірілмей, малақай, фуражка, кепи, әйелдер шляпасы күнқағары қас деңгейінде, ал оның төменгі жиегі қастың үстіне көлденең қойылған екі саусақ ені бойында тұратындай етіп киіледі. Кокарда (жұлдыз, эмблема) ортасы кеңсірік үстіне тура келеді.
Әскери оқу орнының курсанттары, кадеттер мен тәрбиеленушілер, ҰҚК Шекара академиясында ашық жасыл түсті, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігінде қызғылт-сары түсті, Десанттық-шабуылдау әскерлерінің мамандығы бойынша білім алатындар көгілдір түсті берет киіп жүреді.

20. Курсанты носят военную форму одежды, установленную для того вида, рода войск ВС, других войск и воинских формирований в состав которого входит военное, специальное учебное заведение.
21. Порядок ношения военной формы одежды при несении караульной службы определяется Уставом гарнизонной и караульной служб ВС, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденным Указом Президента Республики Казахстан от 5 июля 2007 года № 364.
22. Военнослужащим, проходящим воинскую службу по контракту на должностях рядового, сержантского и офицерского составов, офицерам, проходящим воинскую службу по призыву допускается носить гражданскую одежду во внеслужебное время, а в служебное время по указанию командира (начальника) воинской части и учреждения.
Допускается ношение ранее действовавших предметов военной формы одежды до истечения их сроков носки и обеспечения аналогичными предметами формы одежды нового образца.
23. Инвентарные теплые вещи носятся в зимнее время при низкой температуре по указанию командира воинской части (начальника учреждения).
24. Специальная (рабочая) форма одежды носятся только на территории воинских частей и учреждений, а также в местах проведения работ, выполнения боевых, учебно-боевых и специальных задач в случае, если они расположены за пределами территории. Допускается ношение специальной (рабочей) формы одежды при перемещении к местам проведения работ, выполнения боевых, учебно-боевых, учебных, специальных задач и обратно.
Допускается ношение неустановленных образцов формы одежды в качестве специальной (рабочей) формы одежды. При этом в случае обеспечения группы военнослужащих неоднообразными предметами, их выход за пределы пунктов постоянной дислокации в данной рабочей форме не допускается.
Глава 2. Ношение отдельных предметов военной формы одежды ВС, других войск и воинских формирований Республики Казахстан
Параграф 1. Головные уборы
25. Береты установленных образцов и цветов надеваются с небольшим наклоном в правую сторону, берет крапового цвета надевается с небольшим наклоном в левую сторону, а шапка с козырьком (из каракуля), шапка-ушанка (меховая и серого цвета из каракуля), шапка со снудом полевые (шапка-маска), фуражка, кепи, шляпа женская, панама и бандана – прямо, без наклона, так, чтобы козырек шапки, фуражки, кепи, шляпы женской, находились на уровне бровей, а их нижний край – на ширине двух пальцев, горизонтально приложенных над бровями. Центр кокарды (звезды, эмблемы) находится над переносицей.
Берет носится курсантами, кадетами и воспитанниками военных учебных заведений, в Пограничной академии КНБ – светло-зеленого цвета, в Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан – оранжевого цвета, курсантами, обучающимися по специальности Десантно-штурмовых войск – голубого цвета.

26. Арнайы киім нысаны бас киімінің түсін ҚК-ның, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың бірінші басшылары міндеттерді орындау және қызмет өткеру өңіріне байланысты айқындайды.
27. Халықаралық әуежай әскери қатынас комендатурасының әскери қызметшілеріне қаракөл құлақшын, қара көк түсті фуражка мен кепи киюге жол беріледі.
Қызметтік міндеттерінде өткізу пунктінде құжат ресімдеуге қатысу көзделген ҰҚК Шекара қызметі шекаралық бақылау бөлімшесінің әскери қызметшілеріне қаракөл құлақшын киюге жол беріледі.
28. Құлаққабы түсірілген құлақшынды сыртқы ауа температурасы -10°С және одан төмен болғанда киюге жол беріледі. Сапта командирдің (бастықтың) нұсқауы бойынша құлақшынның айнала жиегі мен құлаққабы түсіріледі, құлаққап ұшы артқа байланады. Құлаққап жиналып тұрғанда тоқыма баудың байланған ұшы құлаққап астына жиналады.
Қару-жарақ пен әскери техникаға қызмет көрсеткенде, шаруашылық жұмыста және бөлімше (бастығы) командирінің нұсқауы бойынша құлақшынның айнала жиегі мен құлаққабы түсіріледі.
29. Үлкен бастықтың нұсқауы бойынша:
1) салтанатты және күнделікті қысқы киім нысанында жылы ауа райында қаракөл құлақшын және тері құлақшын орнына фуражка немесе берет (әскери қызметші әйелдер үшін – әйелдер шляпасы);
2) қысқы далалық киім нысанында далалық малақай орнына қаракөл құлақшын және тері құлақшын;
3) жазғы киім нысанында (тек Десанттық-шабуылдау әскерлерінің, теңіз жаяу әскерінің және арнайы мақсаттағы бөлім мен бөлімшенің, сондай-ақ басқа да әскерлер мен әскери құралымдар әскери бөлімінің әскери қызметшілері үшін) далалық бүркеніш түсті кепи орнына берет;
4) жазғы күнделікті киім нысанында кепи орнына фуражка киіледі (әскери қызметші әйелдер үшін – әйелдер шляпасы).
5) жазғы далалық киім нысаны кезінде далалық кепидің орнына – далалық панама, ҰҚК ШҚ-да және Шекара академиясында далалық кепидің және далалық панаманың орнына – жасыл түсті фуражка.
2-параграф. Сыртқы киім
30. Әскери қызметші әйелдерден басқа, қатардағы жауынгер, сержант және офицер құрамының лауазымында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер, әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін офицерлер үшін жағасы тері (жоғары офицер құрамында, полковник пен 1-дәрежелі капитанда жағасы қаракөл) қысқы пальтоның алдыңғы барлық түймесі оң жаққа қарай салынады.
Әскери қызметші әйелдер үшін жағасы тері (полковник пен 1-дәрежелі капитанда – жағасы қаракөл) қысқы пальтоның алдыңғы барлық түймесі сол жаққа қарай салынады.

26. Расцветки головных уборов специальной формы одежды определяются первыми руководителями ВС, других войск и воинских формирований в зависимости от региона выполнения задач и условий прохождения службы.
27. Военнослужащим комендатур военных сообщений международных аэропортов допускается ношение шапки из каракуля, фуражки и кепи темно-синего цвета.
Военнослужащим подразделений пограничного контроля Пограничной службы КНБ, служебными обязанностями которых предусмотрено участие в оформлении документов в пунктах пропуска, допускается ношение шапки-ушанки из каракуля.
28. Шапку-ушанку с опущенными наушниками допускается носить при температуре наружного воздуха – 10°С и ниже. В строю околыш и наушники опускаются по указанию командира (начальника), концы наушников шапки-ушанки завязываются сзади. При поднятых наушниках связанные концы тесьмы заправляются под наушники.
Допускается околыш и наушники опускать при обслуживании вооружения и военной техники, на хозяйственных работах и по указанию командира (начальника) подразделения.
29. По указанию старшего начальника носится:
1) при зимней парадной и повседневной форме одежды в теплую погоду вместо шапки-ушанки из каракуля и шапки-ушанки меховой – фуражка или берет (для военнослужащих-женщин – шляпа женская);
2) при зимней полевой форме одежды вместо шапки полевой – шапку-ушанку меховую и шапку-ушанку из каракуля;
3) при летней форме одежды (только для военнослужащих Десантно-штурмовых войск, частей и подразделений морской пехоты и специального назначения, а также воинских частей других войск и воинских формирований) вместо кепи полевого камуфляжной расцветки – берет;
4) при летней повседневной форме одежды вместо кепи – фуражка (для военнослужащих-женщин – шляпа женская).
5) при полевой летней форме одежды вместо кепи полевого панаму полевую, в ПС и Пограничной академии КНБ вместо кепи полевого и панамы полевой – фуражку зеленого цвета.
Параграф 2. Верхняя одежда
30. Пальто зимнее с меховым воротником (у высшего офицерского состава, полковников и капитанов 1 ранга – с воротником из каракуля) для военнослужащих, проходящих воинскую службу по контракту на должностях рядового, сержантского и офицерского составов, офицеров, проходящих воинскую службу по призыву, кроме военнослужащих-женщин, застегивается спереди на все пуговицы на правую сторону.
Пальто зимнее с меховым воротником (у полковников и капитанов 1 ранга и военнослужащих подразделений почетного караула – воротник из каракуля) для военнослужащих-женщин застегивается спереди на все пуговицы на левую сторону.

Еденнен қысқы пальтоның етегіне дейінгі аралық 38 – 40 сантиметр.
Салтанатты киім нысанында қысқы пальто салтанатты белдікпен және аксельбантпен киіледі.
Қысқы пальто сыртқы жағына қарай ұқыпты қаратылып бүктелген қалыпта сол жақ қолда ұстап жүріледі.
31. № 1 салтанатты киім нысанында ҚК құрметті қарауыл бөлімшесі үшін жағасы сұр түсті қаракөл қысқы пальтоның алдыңғы барлық түймесі оң жаққа қарай салынады.
№ 2 салтанатты киім нысанында (ҚК-ның үш түрі) ҚК құрметті қарауыл бөлімшесі, Ұлттық ұланның және Мемлекеттік күзет қызметінің құрметті қарауыл бөлімшесі үшін үлкен бастықтың нұсқауы бойынша жағасы сұр (қара) түсті қаракөл қысқы пальтоның жоғарғы түймесін салмауға жол беріледі. Бұл ретте тігісі сыртқы жағына қайырылады және ұқыпты үтіктеп басылады.
Қысқы пальто салтанатты белдік белбеумен және аксельбантпен киіледі.
Қысқы пальто сыртқы жағына қарай ұқыпты қаратылып бүктелген қалыпта сол жақ қолда ұстап жүріледі.
32. Қысқы күртеше желден қорғайтын қайырмасы бар "сыдырмалы" ілмекке салынады. Желден қорғайтын қайырманың барлық түймесі астарлы ілмекке оң жаққа салынады, әскери қызметші әйелдерде сол жаққа).
Жылы ауа райында қысқы күртешенің жоғарғы түймесін салмай және (немесе) капюшонсыз киюге жол беріледі.
Қысқы күртеше сыртқы жағына қарай ұқыпты қаратылып бүктелген қалыпта сол жақ қолда ұстап жүріледі.
33. Қатардағы жауынгер, сержант және офицер құрамының лауазымында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер, әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін офицерлер үшін маусымдық далалық күртешенің және күнделікті маусымдық күртешенің (Әскери-теңіз күштері үшін) барлық түймесі алдыңғы жағынан астарлы ілмекке салынады.
Жылы ауа райында маусымдық далалық күртешенің жоғарғы түймесін салмай және (немесе) капюшонсыз киюге жол беріледі.
Маусымдық далалық күртеше сыртқы жағына қарай ұқыпты қаратылып бүктелген қалыпта сол жақ қолда ұстап жүріледі.
34. Плащ-жамылғының барлық түймесі салынады және жауын-шашынды ауа райында (капюшонмен немесе капюшонсыз) жазғы және қысқы сыртқы киім сыртынан киіледі.
Плащ-жамылғыны иық бауда бүктелген және жиналған немесе сыртқы жағына қарай ұқыпты қаратып бүктелген қалыпта сол жақ қолда ұстап жүруге жол беріледі.
35. Әскери оқу орнының курсанттары және Әскери-теңіз күштерінде және ҰҚК Шекара қызметінің теңіз бөлімшесінде мерзімді әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер бушлатының барлық ілгегі мен түймесі салынады және қара түсті жүн (шұға) галстукпен киіледі, жағасына ақ түсті жаға астары тігіледі.
36. Мундирдің (тужурканың) барлық түймесі оң, әскери қызметші әйелдерде сол жаққа қарай салынады. Мундир (тужурка) салтанатты белдікпен, қолғаппен және аксельбантпен, ал саптан тыс салтанатты белдіксіз және қолғапсыз киіледі.
Салтанатты киім нысанында жоғарғы офицер құрамына және полковниктерге екі жаққа қаусырмалы сұр түсті салтанатты мундир киюге жол беріледі.
Десанттық-шабуылдау әскерлерінің, теңіз жаяу әскері және арнайы мақсаттағы бөлім мен бөлімшенің, сондай-ақ басқа да әскерлер мен әскери құралымдар әскери бөлімінің әскери қызметшісіне салтанатты киім нысанында мундирді (тужурканы) галстукпен жейде орнына тельняшкамен киюге жол беріледі.

Расстояние от пола до низа пальто зимнего – 38 – 40 сантиметров.
Пальто зимнее при парадной форме одежды носится с поясом парадным и аксельбантом.
Пальто зимнее, аккуратно сложенное лицевой стороной наружу, носится на левой руке.
31. Пальто зимнее с воротником из каракуля серого цвета для подразделений почетного караула ВС при парадной форме одежды № 1 застегивается спереди на все пуговицы на правую сторону.
Пальто зимнее с воротником из каракуля серого (черного) цвета подразделений почетного караула ВС при парадной форме одежды № 2 (трҰх видов ВС), подразделений почетного караула Национальной гвардии и Службы Государственной охраны по указанию старшего начальника допускается не застегивать на верхнюю пуговицу. При этом лацканы отгибаются наружу и тщательно отглаживаются.
Пальто зимнее носится с ремнем парадным и аксельбантом.
Пальто зимнее, аккуратно сложенное лицевой стороной наружу, носится на левой руке.
32. Куртка зимняя застегивается на застежку "молния", с ветрозащитным клапаном. Ветрозащитный клапан застегивается потайной застежкой на все пуговицы на правую, у военнослужащих-женщин – на левую сторону.
В теплую погоду допускается носить куртку зимнюю не застегивая верхнюю пуговицу и (или) без капюшона.
Куртка зимняя, аккуратно сложенная лицевой стороной наружу, носится на левой руке.
33. Куртка полевая демисезонная для военнослужащих, проходящих воинскую службу по контракту на должностях рядового, сержантского и офицерского составов, офицеров, проходящих воинскую службу по призыву, и куртка повседневная демисезонная (для Военно-морских Сил) застегивается потайной застежкой спереди на все пуговицы.
В теплую погоду допускается носить куртку полевую демисезонную не застегивая верхнюю пуговицу и (или) без капюшона.
Куртку демисезонную, аккуратно сложенную лицевой стороной наружу, допускается носить на левой руке.
34. Плащ-накидка застегивается на все пуговицы и носится (с капюшоном или без капюшона) при ненастной погоде поверх предметов летней и зимней верхней одежды.
Допускается носить плащ-накидку, укороченную и в скатке на плечевом ремне или аккуратно сложенной лицевой стороной наружу на левой руке.
35. Бушлат курсантов военных учебных заведений и военнослужащих, проходящих срочную воинскую службу в Военно-морских силах и морских подразделениях Пограничной службы КНБ застегивается на крючок и все пуговицы и носится с галстуком шерстяным (суконным) черного цвета, к воротнику которого подшивается подворотничок белого цвета.
36. Мундир (тужурка) застегивается на все пуговицы на правую, у военнослужащих-женщин – на левую стороны. Мундир (тужурка) носится с парадным поясом, перчатками и аксельбантом, а вне строя – без парадного пояса и перчаток.
При парадной форме одежды высшему офицерскому составу и полковникам допускается ношение парадного мундира серого цвета – двубортного.
Военнослужащим Десантно-штурмовых войск, частей и подразделений морской пехоты и специального назначения, а также воинских частей других войск и воинских формирований при парадной форме одежды мундир (тужурку) допускается носить с тельняшкой вместо рубашки с галстуком.

37. Стратегиялық, жедел-стратегиялық, жедел-тактикалық, жедел-аумақтық, жергілікті әскери басқару органының және әскери кафедраның, ҰҚК Шекара қызметі шекаралық бақылау бөлімшесінің, Авиация қызметінің (оқшауланған құрылымдық бөлімшеден басқа), ҰҚК әскери полиция органының, әскери қатынас органының келісімшарт бойынша әскери қызметшілері мен әскерге шақыру бойынша офицерлері, әскери, арнаулы оқу орнының (оқу процесін қамтамасыз ету бөлімшесінен басқа), сондай-ақ ҚК, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар (бұдан әрі – басқару органы) әскери бөлімінің (мекемесінің, оқшауланған құрылымдық бөлімшесінің) командирі (бастығы) мен орынбасарлары үшін күнделікті кию үшін № 1 күнделікті киім нысаны күнделікті костюм (жеңі ұзын күртеше мен шалбар) көзделеді.
Күндізгі ауа температурасы +20°С және одан жоғары болғанда белгіленген түсті қысқа жеңді күртеше мен шалбар киюге жол беріледі.
Жоғары офицер құрамына, Қорғаныс министрінің орынбасарларына, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың басшыларына, сондай-ақ бас қолбасшыларға, қолбасшыларға және олардың орынбасарларына, ведомство басшыларына және олардың орынбасарларына, мемлекеттік органның бірінші басшыларына, тікелей бағынатын құрылымдық бөлімше бастықтарына және олардың орынбасарларына № 2 күнделікті киім нысаны күнделікті китель мен шалбар киюге жол беріледі (ҰҚК Авиация қызметінен басқа).
38. Нысанды сыртқы жейде мен нысанды фланель жейденің алдыңғы жағы түсірілмей, екі жаны жиналып шалбарға салынады, тельняшкамен және нысанды жағамен киіледі. Жазғы уақытта тельняшкасыз киюге жол беріледі.
39. Белгіленген түсті жұмыс костюмі (ӘТК және шекара қызметінің теңіз бөлімшесі үшін) шалбарға салынбайды, тельняшкамен және нысанды жағамен киіледі.
40. Далалық костюм күртешесінің барлық түймесі оң жаққа қарай салынады.
Мерзімді әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер, әскери оқу орны (әскери факультет) курсанттары, әскери колледж кадеттері, ұландары және "Жас ұлан" республикалық мектеп тәрбиеленушілері) жазғы далалық күртешені жоғарғы жиегі жағадан 1-2 миллиметр шығып тұратын ақ түсті таза жаға астарымен киеді.
Қатардағы жауынгер, сержант және офицер құрамының лауазымында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерге, әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін офицерлерге далалық костюмді ақ түсті жаға астарымен киюге жол беріледі.
Далалық костюм футболкамен (тельняшкамен) киіледі. Десанттық-шабуылдау әскерлерінде, теңіз жаяу әскері мен бөлімшесінде күртешенің алдыңғы жағы түсірілмей, екі жаны жиналып шалбарға салынады.

37. Для повседневной носки военнослужащим, проходящим воинскую службу по контракту на должностях рядового, сержантского и офицерского составов, офицеры, проходящие воинскую службу по призыву в стратегических, оперативно-стратегических, оперативно-тактических, оперативно-территориальных, местных органах военного управления и военных кафедр, подразделений пограничного контроля Пограничной службы, Авиационной службы КНБ (кроме обособленных структурных подразделений), органов военной полиции КНБ, органов военных сообщений, военных, специальных учебных заведений (кроме подразделений обеспечения учебного процесса и курсантов), а также командирам (начальникам) воинских частей (учреждений, обособленных структурных подразделений) и их заместителям ВС, других войск и воинских формирований (далее – органы управления) предусматривается повседневная форма одежды № 1 – костюм повседневный (куртка с длинными рукавами и брюки).
В жаркую погоду при дневной температуре воздуха +20°С и выше допускается носить костюм повседневный с короткими рукавами.
Высшему офицерскому составу, заместителям Министра обороны, руководителям других войск и воинских формирований, а также главнокомандующим, командующим и их заместителям, руководителям ведомств и их заместителям, начальникам структурных подразделений и их заместителям, непосредственно подчиненных первым руководителям государственных органов и их заместителям допускается носить повседневную форму одежды № 2 – китель и брюки повседневные (кроме Авиационной службы КНБ).
38. Форменная верхняя рубаха и форменная блуза заправляются в брюки без напуска спереди, со складками по бокам, носятся с тельняшкой и форменным воротником. В летнее время допускается носить без тельняшки.
39. Костюм рабочий установленного цвета (для ВМС и морских подразделений пограничной службы) в брюки не заправляется и носится с тельняшкой и форменным воротником.
40. Куртка полевого костюма застегивается на все пуговицы на правую сторону.
Военнослужащие, проходящие срочную воинскую службу, курсанты военных учебных заведений (военных факультетов), кадеты, уланы военных колледжей и воспитанники республиканских школ "Жас ұлан") костюм полевой носят с чистым подворотничком белого цвета, верхний край которого выступает на 1-2 миллиметров над воротником.
Военнослужащим, проходящим воинскую службу по контракту на должностях рядового, сержантского и офицерского составов, офицерам, проходящим воинскую службу по призыву, допускается ношение костюма полевого с подворотничком белого цвета.
Костюм полевой носится с футболкой (тельняшкой). В Десантно-штурмовых войсках, частях и подразделениях морской пехоты куртка заправляется в брюки без напуска спереди, со складками по бокам.

Жазғы уақытта күндізгі ауа температурасы +20°С және одан жоғары болғанда күртешенің жоғарғы түймесі салынбай киіледі, бұл ретте күртеше қайырмасының жоғарғы бұрышы қайырылады, ал күртешенің жеңін шынтақ буынынан 2 – 4 сантиметр жоғары қайыруға жол беріледі. Сондай-ақ қысқы уақытта үлкен бастықтың нұсқауы бойынша күртешенің жоғарғы түймесін салмай киюге жол беріледі, бұл ретте күртеше қайырмасының жоғарғы бұрышы қайырылады.
Далалық күртеше амунициямен тек далалық сабақта, далалық жорықта, жауынгерлік кезекшілікте, оқу-жаттығуда, қарауыл құрамында, тәуліктік нарядта қызмет өткергенде, Мемлекеттік шекараны қорғау және күзету міндеттерін орындағанда, оқу-жаттығу орталығындағы, полигондағы сабақта, күнделікті қызметте және басқада жауынгерлік іс-шараларында киіледі, ал сабақтан тыс амунициясыз (мерзімді әскери қызмет өткеретін әскери қызметшіден, әскери оқу орны (әскери факультет) курсантынан, әскери колледж кадетінен, ұланынан және "Жас ұлан" республикалық мектеп тәрбиеленушісінен басқа).
Далалық тік пішілген шалбар далалық бәтеңкеге салынады. Шалбарды далалық бәтеңкеге сыртына түсіріп, салмай киюге жол беріледі.
41. Қысқы далалық күртеше желден қорғайтын қайырмасы бар "сыдырмалы" ілмекке салынады. Қайырманың барлық түймесі оң жаққа қарай астарлы ілмекке салынады. Ауа райына байланысты қысқы далалық күртеше қысқы немесе жазғы далалық шалбармен киіледі. Шалбарды сыртына түсіріп, далалық бәтеңкеге салмай киюге жол беріледі.
Қысқы далалық күртеше жоғарғы түймесі салынбай, капюшонсыз және (немесе) жағасы тоқыма манишкасыз киюге жол беріледі.
Қысқы далалық күртеше амунициямен тек далалық сабақта, ал сабақтан тыс амунициясыз киіледі (мерзімді әскери қызмет өткеретін әскери қызметшіден, әскери оқу орны курсантынан, әскери колледж кадетінен, ұланынан және "Жас ұлан" республикалық мектеп тәрбиеленушісінен басқа).
42. Жұмыс күртешесі (арнайы киім нысаны) айырым белгілерісіз киіледі, барлық түймесі салынады және ақ түсті жаға астарымен киіледі, оның жоғарғы жиегі жағадан 1 – 2 миллиметр шығып тұрады (ҰҚК Авиация қызметінен басқа).
Жазғы уақытта күндізгі ауа температурасы +20°С және одан жоғары болғанда күртешенің жоғарғы түймесі салынбай және белдік белбеусіз киіледі, бұл ретте күртеше қайырмасының жоғарғы бұрышы лацкан түрінде қайырылады және күртешенің жеңі шынтақ буынынан 2 – 4 сантиметр жоғары қайырылады (ҰҚК Авиация қызметінен басқа).
43. Халықаралық әуежай әскери қатынастар комендатурасының әскери қызметшілеріне сұр түсті қаракөл жағалы қысқы пальто, қара көк түсті мундир мен шалбар, күнделікті костюм киіп жүруге жол беріледі.
Қызметтік міндеттерінде өткізу пунктінде құжат ресімдеуге қатысу көзделген ҰҚК Шекара қызметі шекаралық бақылау бөлімшесінің әскери қызметшілеріне сұр түсті қаракөл жағалы қысқы пальто киіп жүруге жол беріледі.

В летнее время при дневной температуре воздуха +20°С и выше верхние углы бортов куртки отворачиваются, а рукава куртки допускается закатывать на 2 – 4 сантиметра выше локтевого сгиба. А также по указанию старшего начальника в зимнее время допускается верхнюю пуговицу куртки носить расстегнутой, при этом, верхние углы бортов куртки отворачиваются.
Костюм полевой носится с амуницией на полевых занятиях, полевых выходах, боевых дежурствах, учениях, при несении службы в составе караулов, суточных нарядов, выполнении задач по защите и охране Государственной границы, на занятиях в учебных центрах, полигонах и других мероприятиях боевой подготовки, а вне занятий – без нее (кроме военнослужащих, проходящих срочную воинскую службу, курсантов военных учебных заведений (военных факультетов), кадетов, уланов военных колледжей и воспитанников республиканских школ "Жас ұлан").
Брюки прямого покроя полевые заправляются в ботинки полевые. Допускается носить брюки поверх ботинок полевых с напуском.
41. Куртка костюма полевого зимнего застегивается на застежку "молния", с ветрозащитным клапаном. Клапан застегивается потайной застежкой на все пуговицы на правую сторону. В зависимости от погодных условий куртка полевая зимняя носится с брюками полевыми зимними (полукомбинезон) или летними. Допускается носить брюки (полукомбинезон) поверх ботинок полевых с напуском.
Допускается носить куртку костюма полевого зимнего с расстегнутой верхней пуговицей, без капюшона и (или) без манишки с трикотажным воротником.
Куртка полевая зимняя носится с амуницией только при полевых занятиях, а вне занятий – без нее (кроме военнослужащих, проходящих срочную воинскую службу, курсантов военных учебных заведений, кадетов, уланов военных колледжей и воспитанников республиканских школ "Жас ұлан").
42. Куртка рабочая (специальная форма одежды) носится без знаков различия, застегивается на все пуговицы и носится с подворотничком белого цвета, верхний край которого выступает на 1-2 миллиметра над воротником (кроме Авиационной службы КНБ).
В летнее время при дневной температуре воздуха +20°С и выше куртка носится с расстегнутой верхней пуговицей и без ремня поясного, при этом, верхние углы бортов куртки отворачиваются и рукава куртки закатываются на 2-4 сантиметра выше локтевого сгиба (кроме Авиационной службы КНБ).
43. Военнослужащим комендатур военных сообщений международных аэропортов допускается носить пальто зимнее с воротником из каракуля серого цвета, мундир и брюки, костюм повседневный – темно-синего цвета.
Военнослужащим подразделений пограничного контроля Пограничной службы КНБ, служебными обязанностями которых предусмотрено участие в оформлении документов в пунктах пропуска, допускается ношение пальто зимнее с воротником из каракуля серого цвета.

44. Қысқы пальто, қысқы күртеше, маусымдық күртеше, мундир, тужурка, китель, сыртқы нысанды жейде, нысанды фланель жейде белгіленген үлгіде, таза және үтіктеп киіледі. Шалбарға тік қыр салынған.
Юбка белгіленген үлгіде, таза және үтіктеп, қырсыз киіледі. Юбканың етегі тізе деңгейінде.
Пальто, мундир, тужурка мен китель қалтасының қайырмасы сыртқа түсірілген.
Айырым белгісі дұрыс және ұқыпты тігілген (бекітілген).
45. Далалық жағдайдағы сабақта және оқу-жаттығуда далалық киім нысаны жеке қару және жұмыс үшін қажетті керек-жарақ тағылып киіледі.
46. Жазғы күнделікті киім нысанында күнделікті жеңіл жүн мата кительді немесе тужурка мен шалбарды (юбканы) киюге жол беріледі.
47. Мыналарды (үлкен бастықтың нұсқауы бойынша) киюге жол беріледі:
1) қысқы күнделікті киім нысанында жылы ауа райында және жазғы күнделікті киім нысанында суық ауа райында капюшонсыз қысқы күртеше;
2) қысқы күнделікті киім нысанында қара түсті қысқы пальто (тек Әскери-теңіз күштерінің және ҰҚК Шекара қызметі теңіз бөлімшесінің әскери қызметшілері үшін);
3) қысқы және жазғы күнделікті киім нысанында китель орнына далалық свитер;
4) қысқы далалық киім нысанында жылы ауа райында және жазғы далалық киім нысанында суық ауа райында қысқы далалық күртеше орнына маусымдық далалық күртеше.
3-параграф. Жейде, галстук, футболка, майка (тельняшка), кашне мен қолғап
48. Жейденің барлық түймесі оң жаққа, әскери қызметші әйелдер үшін сол жаққа қарай салынады және погон мен галстук (әйелдер галстугы) тағылып киіледі. Киілген мундир, китель, тужуркада жейде жағасы мундир (китель, тужурка) жағасының жоғарғы жиегімен бір деңгейде немесе одан кемінде 0,5 сантиметр шығып тұруға тиіс.
49. Мынадай жейдені киюге жол беріледі:
1) салтанатты және жазғы салтанатты киім нысанында мундирсіз (тужуркасыз) галстук тағылған, ал қызметтік үй-жайда кез келген жыл уақытында. Қызметтік міндеттерінде өткізу пунктінде құжатты ресімдеуге қатысу көзделген ҰҚК Шекара қызметі шекаралық бақылау бөлімшесінің әскери қызметшісіне жазғы уақытта қызмет өткергенде галстук тақпай, қысқа жеңді;
2) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің басшылық құрамына жазғы күнделікті киім нысанында кительсіз (тужуркасыз) погон мен галстук (әйелдер галстугы) тағылған ашық жусан түстес, ашық көк және ақ түсті, ал дәрісханадағы (шеберханадағы) сабақта кез келген жыл уақытында.
Белгіленген үлгідегі және түстегі жейде таза, үйлестіріп пішілген және үтіктелген, дұрыс таңдалған погон тағылып киіледі.
Түсі өнген және үтіктелмеген жейде, жейдені нысаны бұзылған және ластанған погон тағып киюге, сондай-ақ жейденің артқы бойына бүрмені үтіктеп жазуға жол берілмейді.

44. Пальто зимние, куртки зимние, куртки демисезонные, мундиры, тужурки, кители, форменная верхняя рубаха, форменная блуза носятся установленных образцов, чистыми и отутюженными. Брюки при ношении имеют продольные заглаженные складки.
Юбка носится установленного образца, чистой и отутюженной, без складок. Низ юбки находится на уровне колена.
Клапаны карманов пальто, мундира, тужурки и кителя выпускаются наружу.
Знаки различия пришиваются (прикрепляются) правильно и опрятно.
45. На занятиях в полевых условиях и на учениях полевая форма одежды носится с личным оружием и необходимыми принадлежностями для работы.
46. Допускается носить повседневный китель или тужурку и брюки (юбку) из облегченной ткани при летней повседневной форме одежды.
47. Допускается носить (по указанию старшего начальника):
1) при зимней повседневной форме одежды в теплую погоду и летней повседневной форме одежды в холодную погоду куртку зимнюю без капюшона;
2) при зимней повседневной форме одежды – пальто зимнее черного цвета (только для военнослужащих Военно-морских сил и морских подразделений Пограничной службы КНБ);
3) при зимней и летней полевой формах одежды вместо куртки полевой летней – свитер полевой;
4) при зимней полевой форме одежды в теплую погоду и летней полевой форме одежды в холодную погоду вместо куртки полевой зимней - куртку полевую демисезонную.
Параграф 3. Рубашки, галстуки, футболки, майки (тельняшки), кашне и перчатки
48. Рубашки застегиваются на все пуговицы на правую сторону, у военнослужащих-женщин на левую сторону и носятся с погонами и галстуком (галстуком женским). При надетом мундире, кителе, тужурке, воротник рубашки находится сзади на одном уровне с верхним краем воротника мундира (кителя, тужурки) или выступает над ним не выше чем на 0,5 сантиметров.
49. Допускается носить рубашки:
1) парадные и галстуком без мундира (тужурки) при летней парадной форме одежды, а в служебных помещениях – в любое время года. Военнослужащим подразделений пограничного контроля Пограничной службы КНБ, служебными обязанностями которых предусмотрено участие в оформлении документов в пунктах пропуска, при несении службы в летнее время – без галстука, с короткими рукавами;
2) руководящему составу Министерства обороны Республики Казахстан цвета светлой полыни, светло-синего и белого цветов с погонами и галстуком (галстуком женским) без кителя (тужурки) при летней повседневной форме одежды, а в служебных помещениях, на занятиях в аудиториях (мастерских) – в любое время года.
Рубашки носятся установленных образцов и цветов, чистыми, тщательно подогнанными и отутюженными, с правильно подобранными погонами.
Носить выцветшие и неотутюженные рубашки, рубашки с деформированными и загрязненными погонами, а также заглаживать складки на спинке рубашки не допускается.

50. Галстук жейдеге тағылады және жоғарғы жағынан үшінші және төртінші түйме арасында белгіленген үлгідегі алтын түстес бекітпемен қыстырылады (әйелдер галстугынан басқа). Галстук ұдайы таза күйде тағылады. Түсі өнген және ластанған галстук тағуға жол берілмейді.
51. Футболка (тельняшка) № 1 күнделікті киім нысанында, далалық және арнайы киім нысанында киіледі. Жазғы уақытта техникаға қызмет көрсету жұмысында, шаруашылық жұмыста футболканы бүркеніш түсті далалық жазғы күртешесіз немесе арнайы (жұмыс) күртешесіз киюге жол беріледі.
Десанттық-шабуылдау әскерінің, Арнайы операциялар күштерінің, әскери барлау, теңіз жаяу әскері, Қорғаныс министрлігі мен Бас штабтың режимі мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қызметін атқаратын әскери полицияның, ҚК әскери полициясы жедел ден қою бөлімшесінің, сондай-ақ ҚК-ның, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың арнайы мақсаттағы бөлімі мен бөлімшесінің әскери қызметшілеріне, Төтенше жағдайлар министрлігінің және Ұлттық ұланның әскери қызметшілеріне киім нысанының барлық түрін киіп жүру кезінде футболканың орнына тельняшка, жеңі жоқ тельняшка немесе жеңі қысқа тельняшка киіп жүруге жол беріледі.
52. Ақ түсті кашне қысқы пальто жағасы астына ұқыпты салынып тағылады. Кашненің жоғарғы жиегі жағадан 1 – 2 сантиметр біркелкі шығып тұрады. Түсі өнген, белгіленбеген түсті және үлгідегі кашне тағуға жол берілмейді.
53. Халықаралық әуежай әскери қатынас комендатурасының әскери қызметшілеріне ашық көк түсті жейде киюге, қара көк түсті кашне мен галстук тағуға жол беріледі.
54. Салтанатты қолғап парадта салтанатты киім нысанында киіледі. Салтанатты киім нысанында ақ түсті былғары қолғап киюге жол беріледі. Салтанатты киім нысанында парадта қара түсті қолғап ерекше нұсқау бойынша киіледі.
Қысқы қолғап қысқы күнделікті, далалық және жұмыс киімі нысанында киіледі, сондай-ақ жазғы киім нысанында суық ауа райында киюге жол беріледі. Қысқы қолғап орнына жылы қара түсті былғары, жүн қолғап және қорғаныш түсті қысқы қолғап киюге жол беріледі.
Әскери сәлемдесу кезінде қолғап шешілмейді.
Қысқы нысанды киімде жылы ауа райында қысқы қолғапты кимеуге жол беріледі.
4-параграф. Аяқ киім, ұйық, шұлық пен колготки
55. Әскери киім нысанын киіп жүргенде белгіленген үлгіде, дұрыс жай-күйде және ұдайы тазаланатын аяқ киім киіледі. Бәтеңке бауы ұқыпты байланып, бауының ұшы қонышына салынып киіледі. Үстіңгі жағы бүлінген немесе өкшесі желінген аяқ киімді, етіктің қонышын түсіріп немесе қайырып киюге жол берілмейді. Жазғы уақытта корабльдік құрамға корабльде, сондай-ақ ҚК Әуе қорғанысы күштерінің Әуе шабуылына қарсы қорғаныс әскерінің жауынгерлік кезекшілік атқаратын әскери қызметшілеріне сандалет киюге жол беріледі. Әскери колледж кадеттеріне, ұландарына және "Жас ұлан" республикалық мектебінің тәрбиеленушілеріне бұқаралық спорттық іс-шаралар уақытында және дене шынықтыру сабағында, сондай-ақ сабақтан бос уақытта спорттық кроссовки киюге жол беріледі.

50. Галстук носится с рубашкой и прикрепляется к ней закрепкой золотистого цвета установленного образца, между третьей и четвертой пуговицами сверху (кроме галстука женского). Галстук носится всегда чистым. Носить выцветшие и неопрятные галстуки не допускается.
51. Футболка (тельняшка) носится при повседневной форме одежды № 1, полевой и специальной форме одежды. В летнее время при выполнении работ по обслуживанию техники, хозяйственных работ допускается носить футболку без куртки полевой летней или куртки специальной (рабочей).
Военнослужащим Десантно-штурмовых войск, Сил специальных операций, войсковой разведки, морской пехоты, военной полиции, несущим службу по обеспечению режима и безопасности Министерства обороны и Генерального штаба, подразделений оперативного реагирования военной полиции ВС, а также частей и подразделений специального назначения ВС других войск и воинских формирований, военнослужащим Министерства по чрезвычайным ситуациям и Национальной гвардии допускается носить при всех видах формы одежды тельняшку, тельняшку без рукавов или тельняшку с короткими рукавами вместо футболки.
52. Кашне белого цвета носится аккуратно заправленным под воротник пальто зимнего. Верхний край кашне при ношении равномерно выступает над воротником на 1-2 сантиметра. Носить выцветшие, неустановленного цвета и образца кашне не допускается.
53. Военнослужащим комендатур военных сообщений международных аэропортов допускается носить рубашку светло-синего цвета, кашне и галстук – темно-синего цвета.
54. Перчатки зимние парадные носятся на парадах при парадной форме одежды. Допускается носить при парадной форме одежды перчатки кожаные белого цвета. Перчатки черного цвета на парадах при парадной форме одежде носятся по особому указанию.
Перчатки зимние носятся при зимней повседневной, полевой и специальной формах одежды, а также допускается ношение в холодную погоду при летней форме одежды. Допускается носить вместо перчаток зимних – перчатки кожаные, шерстяные утепленные черного цвета и перчатки зимние защитного цвета.
При выполнении воинского приветствия перчатки не снимаются.
При зимней форме одежде в теплую погоду перчатки зимние допускается не носить.
Параграф 4. Обувь, носки, чулки и колготки
55. При ношении военной формы одежды обувь носится установленного образца, в исправном состоянии и всегда вычищенной. Ботинки носятся аккуратно зашнурованными, ушки шнурков заправлены в голенища. Носить обувь с поврежденным верхом или изношенными каблуками, сапоги с опущенными или завернутыми голенищами не допускается. В летнее время корабельному составу на кораблях допускается носить сандалеты, а также военнослужащим войск Противовоздушной обороны Сил воздушной обороны ВС, несущим боевое дежурство. Кадетам, уланам военных колледжей и воспитанникам республиканских школ "Жас ұлан" допускается носить кроссовки спортивные во время проведения спортивно-массовых мероприятий и на занятиях по физической культуре, а также в свободное от занятий время.

56. Мыналарды (үлкен бастықтың нұсқауы бойынша) киюге жол беріледі:
1) жазғы далалық киім нысаны кезінде құм түстес жазғы далалық бәтеңке орнына жазғы далалық қара түсті бәтеңке (күз-көктемде жауын-шашын және оның салдары болғанда, қару-жарақ пен әскери техникаға қызмет көрсету, жөндеу, шаруашылық және арнайы жұмыс уақытында, мемлекет шекарасын күзету кезінде) немесе қонышы қысқа қара түсті бәтеңке (туфли) (курсанттардан, кадеттерден, ұландардан, тәрбиеленушілер мен мерзімді қызмет әскери қызметшілерінен басқа);
Ұлттық ұланның әскери қызметшілеріне жазғы далалық киім нысаны кезінде құм түстес далалық жазғы бәтеңке орнына – қара түсті далалық жазғы бәтеңке.
Қатардағы жауынгер, сержант және офицер құрамының лауазымдарында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерге, әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін офицерлерге, далалық жазғы бәтеңке орнына зәйтүн түстес тактикалық бәтеңке (кроссовки) киіп жүруге жол беріледі;
2) қысқы далалық киім нысаны кезінде далалық қысқы қара түсті бәтеңке орнына қысқы қонышы қысқа қара түсті етік.
Қысқы уақытта жылы ауа райында жазғы киім нысанының аяқ киімін киюге жол беріледі.
Салтанатты және күнделікті киім нысаны кезінде белгіленген аяқ киіммен бірдей пішінді қара түсті азаматтық аяқ киім (өкшесінің биіктігі 4 сантиметрден аспайды) киюге жол беріледі.
57. Ұйық: қара түсті және құм (зәйтүн) түстес аяқ киімде қара (қорғаныш), ақ түсті аяқ киімде ақ түсті киіледі. Түсі өнген, белгіленбеген түсті ұйық киюге жол берілмейді.
58. Әскери қызметші әйелдер үшін шұлық пен колготки қысқы киім нысаны кезінде қара түсті, жазғы киім нысанында ақшыл сары түсті киіледі. Түсі өнген, белгіленбеген түсті шұлық пен колготки киюге жол берілмейді.
59. ҚК, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар үшін киім-кешек "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери киім нысаны мен айырым белгілері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 25 тамыздағы № 144 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери киім нысаны мен айырым белгісі үлгілерінің сипаттамасы мен суретінде келтірілген.
5-параграф. Амуниция – қаруды, оқ-дәрілер мен басқа да әскери жабдықты алып жүруді жеңілдететін әскери киім нысанының заттары (белбеу, шағын сөмке, жақпарлы кеудеше)
60. Қатардағы жауынгер, сержант пен офицер құрамының лауазымында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілердің, әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін офицерлердің мундирінде (тужуркасында) салтанатты белдік алдыңғы жағында жоғарыдан үшінші түймеге тиіп тұрады.
Қысқы пальтоға салтанатты белдік таққанда ол жоғарыдан үшінші түймеге тиіп тұрады.
Белдікті таққанда тоғасы алдыңғы жағында ортасында тұрады.

56. Допускается носить (по указанию старшего начальника):
1) при летней полевой форме одежды вместо ботинок полевых летних песочного цвета – ботинки полевые летние черного цвета (в осенне-весенний период при наличии осадков и их последствий, во время обслуживания, ремонта вооружения и военной техники, проведения хозяйственных и специальных работ, при охране государственной границы) или полуботинки (туфли) черного цвета (кроме курсантов, кадетов, уланов, воспитанников и военнослужащих срочной службы).
Военнослужащим Национальной гвардии при летней полевой форме одежды вместо ботинок полевых летних песочного цвета – ботинки полевые летние черного цвета;
Допускается носить ботинки (кроссовки) тактические оливкового цвета вместо ботинок полевых летних военнослужащим, проходящим воинскую службу по контракту на должностях рядового, сержантского и офицерского составов, офицерам, проходящим воинскую службу по призыву.
2) при зимней полевой форме одежды вместо ботинок полевых зимних черного цвета – полусапожки зимние черного цвета.
В зимнее время в теплую погоду допускается носить обувь летней формы одежды.
При парадной и повседневной формах одежды допускается носить гражданскую обувь черного цвета одинакового фасона с установленной обувью (высота каблука не выше 4 сантиметров).
57. Носки носятся: при обуви черного и песочного (оливкового) цвета – черного (защитного) цвета, при обуви белого цвета – белого цвета. Носить выцветшие, неустановленного цвета носки не допускается.
58. Чулки и колготки для военнослужащих-женщин носятся при зимней форме одежды черного цвета, при летней форме одежды – телесного цвета. Носить выцветшие, неустановленного цвета чулки и колготки не допускается.
59. Обмундирование для ВС, других войск и воинских формирований приведено в описании и рисунках образцов, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 25 августа 2011 года № 144 "О военной форме одежды и знаках различия военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан" (далее – Указ).
Параграф 5. Амуниция - предметы военной формы одежды (ремни, подсумки, разгрузочные жилеты), облегчающие ношение оружия, боеприпасов и другого военного снаряжения
60. Пояс парадный на мундирах (тужурках) военнослужащих, проходящих воинскую службу по контракту на должностях рядового, сержантского и офицерского составов, офицеров, проходящих воинскую службу по призыву, опирается спереди на третью пуговицу сверху.
При ношении пояса парадного на пальто зимнем, он опирается на третью пуговицу сверху.
Пряжка пояса при ношении находится спереди по середине.

61. Далалық белбеу осы Қағидалардың 45-тармағында көрсетілген жағдайда әскери полиция органының әскери қызметшілері үшін далалық костюмге, қысқы далалық костюмге тағылады.
Далалық белбеуді таққанда тоғасы (жарақ) орта жағында тұрады.
62. Мерзімді әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерге, әскери оқу орны (әскери факультет) курсанттарына, әскери колледж кадеттеріне және "Жас ұлан" республикалық мектебі тәрбиеленушілеріне далалық белбеу орнына жез тоғалы қоңыр түсті белдік белбеу тағуға жол беріледі. Салтанатты белбеу қысқы салтанатты күртеше немесе китель сыртынан тағылады. Далалық белбеу далалық костюм, қысқы далалық костюм, қысқа тон, жылы кеудеше, Әскери-теңіз күштерінде сыртқы нысанды жейде, нысанды жейде кигенде шалбар сыртына тағылады.
Мерзімді әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілердің бүркеніш түсті қысқы және жазғы күртешесін, әскери оқу орны (әскери факультет) курсанттарының, әскери колледж кадеттерінің, ұландарының және "Жас ұлан" республикалық мектебі тәрбиеленушілерінің қысқы күртешесін, қысқы пальто кигенде салтанатты ақ түсті белдік белбеу белбеудің төменгі жиегі жамбас сүйегі жоғарғы бөлігінің жиегінде тұратындай, кительде үшінші түйменің үстін жауып тағылады.
63. Пистолет кобурасы оң жақ жанында далалық белбеуге (жараққа):
1) ҚК-де (Әскери-теңіз күштерінен басқа) қысқы пальто, қысқы күртеше, китель, далалық жазғы және қысқы күртеше сыртына, жейде астына (белдік белбеуге);
2) Әскери-теңіз күштерінде қысқы пальто, бушлат, қысқы күнделікті күртеше және далалық жазғы және қысқы күртеше сыртына, тужурка және сыртқы нысанды жейде, нысанды жейде кигенде жейде астына шалбар сыртына тағылады.
64. Кездік Әскери-теңіз күштерінде салтанатты белдікпен тужурка, қысқы пальто сыртына сол жақ жанына тағылады.
Үлкен бастықтың нұсқауы бойынша тужурка астына тағуға жол беріледі.
65. Далалық сөмке жазғы, маусымдық және қысқы далалық және күнделікті киім нысанында киім-кешек сыртынан оң жақ иыққа тартылған белдікте сол жақ жанына тағылады.
Саптан тыс сол қолда далалық сөмке ұстауға жол беріледі.
66. Аксельбант салтанатты киім нысаны кезінде:
1) жоғары офицерлер құрамы, полковник атағындағы және құрметті қарауыл бөлімшесінің әскери қызметшілері, әскери дирижерлар мен үрлемелі оркестр музыканттары екі ұштығы бар алтын түстес;
2) аға және кіші офицер құрамы, қатардағы жауынгер, сержант және офицер құрамының лауазымында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер, әскери қызметші әйелдер бір ұштығы бар алтын түстес;

61. Ремень полевой носится на костюме полевом, костюме полевом зимнем для военнослужащих органов военной полиции, в случаях, указанных в пункте 45 настоящих Правил.
Пряжка полевого ремня (снаряжения) при ношении находится посередине.
62. Военнослужащим, проходящим срочную воинскую службу, курсантам военных учебных заведений, кадетам, уланам военных колледжей и воспитанникам республиканских школ "Жас ұлан" вместо ремня полевого допускается ношение ремня поясного коричневого цвета с латунной пряжкой. Ремень парадный носится поверх куртки зимней парадной или кителя. Ремень полевой носится на костюме полевом, костюме полевом зимнем, полушубке, телогрейке, в Военно-морских силах при ношении форменной верхней рубахи, форменной блузы – поверх брюк.
Ремень поясной парадный белого цвета при ношении на куртке зимней и летней камуфляжной расцветки военнослужащих, проходящих срочную воинскую службу, куртке зимней курсантов военных учебных заведений (военных факультетов), кадетов, уланов военных колледжей и воспитанников республиканских школ "Жас ұлан", пальто зимнем носится на уровне талии так чтобы нижний край ремня находился на уровне верхнего края тазовых костей, на кителе накрывает третью сверху пуговицу.
63. Кобура для пистолета носится на ремне (снаряжении) на правом бедре:
1) в ВС (кроме Военно-морских сил) поверх пальто зимнего, куртки зимней, кителя, курток полевых летних и зимних, под рубашкой (на поясном ремне);
2) в Военно-морских силах – поверх пальто зимнего, бушлата, куртки повседневной зимней и курток полевых летней и зимней под тужуркой и рубашкой поверх брюк при ношении форменной верхней рубахи, форменной блузы.
64. Кортик носится в Военно-морских силах на левом бедре с парадным поясом, надеваемом поверх тужурки, пальто зимнего.
По указанию старшего начальника допускается ношение кортика под тужуркой.
65. Полевая сумка носится на левом бедре, на ремне, надеваемом на правое плечо поверх обмундирования, при полевой и повседневной летней, демисезонной и зимней формах одежды.
Допускается вне строя полевую сумку носить на левой руке.
66. Аксельбант носится при парадной форме одежды:
1) высшим офицерским составом, военнослужащими в звании полковник, подразделений почетного караула, военными дирижерами и музыкантами духовых оркестров – золотистого цвета с двумя наконечниками;
2) старшим и младшим офицерским составами, военнослужащими проходящими воинскую службу по контракту на должностях рядового, сержантского и офицерского составов, военнослужащими-женщинами, – золотистого цвета с одним наконечником;

3) әскери оқу орны (әскери факультет) курсанттары, мерзімді әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер, әскери колледж кадеттері, ұландары және республикалық мектеп тәрбиеленушілері бір ұштығы бар күміс түстес (Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің Айрықша мақсаттағы күштерінде алтын түстес) тағылады.
67. Әскери қызметшілер үшін амуниция осы Қағидаларға 1-қосымшада келтірілген.
Арнайы мақсаттағы бөлімшенің әскери қызметшілері үшін амуницияны бөлімше командирі айқындайды.
3-тарау. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының айырым белгісі
1-параграф. Погон мен шағын погон
68. Жапсыра тігілетін погон қысқы пальтоға тағылады.
Тағылатын погон мундирге, кительге, тужурка мен қысқа тонға тағылады.
Муфтадағы погон қысқы күртешеге, № 1 күнделікті костюмге, жейдеге және теріден тігілген күртешеге тағылады.
Әскери атағы бойынша және қан тобы көрсетілген кеудеге жапсырма жазғы, қысқы және бүркеніш түсті маусымдық күртешеге, далалық свитерге тағылады. Бұл ретте жапсырманың төменгі жиегі кокетканың жоғарғы жиегі бойынша өтеді.
Әскери атағы бойынша кеудеге жапсырма далалық киім-кешектің оң жағына, ал қан тобы сол жағына тағылады.
ҚК Әуе қорғанысы күштерінің әскери қызметшілерінің арнайы киім нысанына әскери атағы бойынша төртбұрышты пішінді кеудеге жапсырма сол жақ кеудеге жаға ұшының деңгейіне тағылады.
ҰҚК Авиация қызметі әскери қызметшілерінің арнайы киім нысанына тағу көзделген әскери атағы бойынша шаршы пішінді кеуде жапсырмасы сол жақ кеудеге кокетка үстінен тағылады.
Әскери атағы бар ҰҚК Шекара қызметінің жағалық бөлімшесінің, теңіз бөлімшесінің әскери қызметшілері негізі белгіленген түсті және жиегі ашық жасыл түсті погон тағады.
ҰҚК Авиация қызметінің әскери қызметшілері күнделікті киім нысанында негізі қара көк түсті погон тағады.
Штаттық әскери-есептік мамандығы корабльдік емес Әскери-теңіз күштері жағалық бөлімшесінің әскери қызметшілері (әскери атағы бар) жиегі қызыл түсті погон тағады.
Шағын погон сыртқы нысанды жейдеге, нысанды фланель жейдеге және жұмыс костюміне жапсыра тігіліп тағылады.
69. Погонға жұлдыздарды (шағын жұлдыздарды) тағу осы Қағидаларға 2-қосымшада келтірілген.
70. Погонға жапсырма тағу осы Қағидаларға 3-қосымшада келтірілген.
2-параграф. Жеңдегі және айырым төсбелгісі
71. Әскери қызметшілердің Қарулы Күштерге, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарға тиесілігін көрсететін шеврон жеңнің жоғарғы нүктесінен 12 сантиметр аралықта киім-кешектің сол жақ жеңіне тігіледі, әскери колледж ұландары, кадеттері және "Жас ұлан" республикалық мектебінің тәрбиеленушілері үшін жеңнің жоғарғы нүктесінен 8 сантиметр аралықта тігіледі.
Қазақстан Республикасынан тыс жерде халықаралық міндеттемелерді орындайтын және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі Бітімгершілік операциялар орталығының әскери қызметшілері белгіленгенге ұқсас жазуы ағылшын тіліндегі шеврон мен жапсырма тағады.

3) курсантами военных учебных заведений (военных факультетов), военнослужащими, проходящими срочную воинскую службу, кадетами, уланами военных колледжей и воспитанниками республиканских школ "Жас ұлан" – серебристого цвета (в Силах особого назначения Службы государственной охраны Республики Казахстан – золотистого цвета) с одним наконечником.
67. Амуниция для военнослужащих приведена в приложении 1 к настоящим Правилам.
Амуниция для военнослужащих подразделений специального назначения определяется командирами подразделений.
Глава 3. Знаки различия Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан
Параграф 1. Погоны и погончики
68. Нашивные погоны носятся на пальто зимних.
Съемные погоны носятся на мундирах, кителях, тужурках и полушубках.
Погоны на муфтах носятся на куртках зимних, костюмах повседневных № 1, рубашках и куртках на меху.
Нагрудные нашивки по воинскому званию и с указанием группы крови носятся на куртках летней, зимней и демисезонной камуфляжной расцветки, свитере полевом. При этом нижний край нашивок проходят по верхнему краю кокетки.
Нагрудная нашивка по воинскому званию носится на правой стороне, а группа крови на левой стороне полевого обмундирования.
На специальной форме одежды для военнослужащих Сил воздушной обороны ВС нагрудные нашивки по воинскому званию квадратной формы носятся на левой стороне груди на уровне угла воротника.
На специальной форме одежды военнослужащих Авиационной службы КНБ, где предусмотрено, ношение нагрудных нашивок по воинскому званию квадратной формы носятся на левой стороне груди над кокеткой.
Военнослужащие береговых подразделений, морских подразделений Пограничной службы КНБ, имеющие воинские звания, носят погоны с полем установленного цвета и светло-зеленым кантом.
Военнослужащие Авиационной службы КНБ на повседневной форме одежды носят погоны с полем темно-синего цвета.
Военнослужащие береговых подразделений Военно-морских сил, штатные военно-учетные специальности которых не являются корабельными (имеющие воинские звания), носят погоны с красным кантом.
Погончики носятся нашивные на форменной верхней рубахе, форменной фланелевой блузе и рабочем костюме.
69. Звезд (звездочки) на погонах размещается согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
70. Размещение нашивок на погонах приведено в приложении 3 к настоящим Правилам.
Параграф 2. Нарукавные и нагрудные знаки различия
71. Шевроны, указывающие на принадлежность военнослужащих к ВС, другим войскам и воинским формированиям, нашиваются на левом рукаве обмундирования на расстоянии 12 сантиметров от верхней точки рукава, для уланов, кадетов военных колледжей и воспитанников республиканских школ "Жас ұлан" – на расстоянии 8 сантиметров от верхней точки рукава.
Военнослужащим, выполняющим международные обязательства за пределами Республики Казахстан и Центра миротворческих операций Министерства обороны Республики Казахстан допускается носить шевроны и нашивки с надписями на английском языке аналогичным установленным.

72. Әскери қызметшілердің ҚК түріне, әскер тегіне, бас қолбасшылыққа, өңірлік қолбасшылыққа, әскери бөлімге тиесілігін көрсететін жеңдегі белгі жеңнің жоғарғы нүктесінен 12 сантиметр аралықта киім-кешектің оң жақ жеңіне тігіледі және диаметрі 80 миллиметр шеңбер пішінді (командалық лауазымда келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін сержант пен старшинаға шевроннан басқа) болады. Әскери полиция әскери қызметшілері үшін жеңдегі белгі жеңнің жоғарғы нүктесінен 2 сантиметр аралықта тігіледі. Әскери колледж кадеттері, ұландары және "Жас ұлан" республикалық мектебінің тәрбиеленушілері үшін жеңнің жоғарғы нүктесінен 8 сантиметр аралықта болады.
ҰҚК Авиация қызметінің шевроны диаметрі 70 миллиметр шеңбер пішінді болады.
73. Киім-кешектің оң жақ жеңіне тағылатын шеврон командалық лауазымда келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін сержант пен старшина үшін жеңнің жоғарғы нүктесінен 12 сантиметр аралықта тігіледі, қалқан пішінді білдіреді. Шеврон көлемі: биіктігі бойынша 90 миллиметр, ені бойынша 75 миллиметр. Шеврон жиегі, ондағы жазу мен сурет түсі – алтын түстес.
74. Мемлекетке тиесілікті білдіретін белгі (Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туы бейнеленген) № 1 күнделікті киім нысаны костюмінің сол жағына кокетка үстінен тігіледі.
Маман сыныптық біліктілігі белгісі № 1 күнделікті киім нысаны костюмінің оң жағына кокетка үстінен тігіледі.
ҰҚК Авиация қызметі әскери қызметшілерінің арнайы киім нысанына тағу көзделген маман сыныптық біліктілігі белгісі киім-кешек матасының түсімен бірдей жапсырма түрінде кеуденің оң жағына кокетка үстінен тағылады.
ҚК Десанттық-шабуылдау әскерлеріне тиесілікті білдіретін белгі тағуға жол беріледі. Басқа әскери қызметшілер тек халықаралық міндеттемелерді орындаған, халықаралық оқу-жаттығу өткізілген, сондай-ақ Қазақстан Республикасының шегінен тыс қызметтік іссапарға шыққан кезде оң және (немесе) сол жақ жеңге жеңнің жоғарғы нүктесінен 2 сантиметр аралықта тағады.
Белгі оң жаққа тағылғанда ол Мемлекеттік Тудың оң жағын (өрнек Тудың оң жағына орналасқан, қалықтап ұшқан қыран оң жаққа бағытталған) бейнелеуге тиіс.
Парашюттік-десанттық даярлық бойынша төсбелгі көлемі ұзындығы бойынша 60 миллиметр, биіктігі бойынша 30 миллиметр далалық және арнайы киім-кешекке әскери атағы бойынша айырым төсбелгісі үстінен оң жаққа тігіледі.
75. Әскери-теңіз күштері корабльдік құрамының адмиралы мен офицерінің әскери атағы бойынша (корабльдік әскери атағы бар) жеңдегі айырым белгісі тужуркаға сыртқы жағынан екі жақ жеңде жеңнің төменгі жиегінен 10 сантиметр аралықта тағылады.
Корабльдік емес әскери-есептік мамандығы бар (әскери атағы бар) Әскери-теңіз күштері жағалық бөлімшесінің әскери қызметшілері әскери атағы бойынша жеңдегі айырым белгісін тақпайды.

72. Нарукавные знаки, указывающие на принадлежность военнослужащих к видам ВС, родам войск, главным командованиям, региональным командованиям, воинским частям, нашиваются на правом рукаве обмундирования на расстоянии 12 сантиметров от верхней точки рукава и представляют собой форму круга диаметром 80 миллиметр (кроме нарукавных знаков для сержантов и старшин, проходящих воинскую службу по контракту на командных должностях). Для военнослужащих военной полиции нарукавные знаки нашиваются на расстоянии 2 сантиметров от верхней точки рукава. Для кадетов, уланов военных колледжей и воспитанников республиканских школ "Жас ұлан" – на расстоянии 8 сантиметров от верхней точки рукава.
Шевроны Авиационной службы КНБ представляют собой форму круга диаметром 70 миллиметров.
73. Шевроны для сержантов и старшин, проходящих воинскую службу по контракту на командных должностях, носимые на правом рукаве обмундирования нашиваются на расстоянии 12 сантиметров от верхней точки рукава и представляют собой форму щита. Размеры шеврона: по высоте – 90 миллиметров, по ширине – 75 миллиметров. Цвет канта шеврона, надписи и изображения на нем – золотистый.
74. Знак обозначающий государственную принадлежность (с изображением Государственного Флага Республики Казахстан) носится на левой стороне костюмов повседневной формы одежды № 1 над кокеткой.
Знак классной квалификации специалистов носится на правой стороне костюмов повседневной формы одежды № 1 над кокеткой.
На специальной форме одежды военнослужащих Авиационной службы КНБ, где предусмотрено, ношение знака классной квалификации специалистов носятся на правой стороне груди над кокеткой в виде нашивки в цвет ткани верха обмундирования.
Допускается нашивать знак, обозначающий принадлежность к Десантно-штурмовым войскам ВС. Другие военнослужащие носят только при выполнении международных обязательств, проведении международных учений, а также при выезде в служебные командировки за пределы Республики Казахстан на правый или (и) левый рукава на расстоянии 2 сантиметров от верхней точки рукава.
При ношении знака на правом рукаве знак должен изображать правую сторону Государственного Флага (орнамент размещен в правой стороне Флага, парящий орел направлен вправо).
Нагрудный знак по парашютно-десантной подготовке размерами: по длине – 60 миллиметров, по высоте – 30 миллиметров носится на полевом и специальном обмундировании с правой стороны над нагрудным знаком различия по воинским званиям.
75. Нарукавные знаки различия по воинским званиям адмиралов и офицеров корабельного состава Военно-морских сил (имеющих корабельные воинские звания) носятся на тужурке – на внешней стороне, на обоих рукавах, на расстоянии 10 сантиметров от нижнего края рукава.
Военнослужащие береговых подразделений Военно-морских сил, имеющие не корабельные военно-учетные специальности (имеющие воинские звания), нарукавные знаки различия по воинским званиям не носят.

76. Әскери оқу орны курсанттарының (Әскери-теңіз күштерінен, ҰҚК Шекара қызметінің теңіз бөлімшесінен басқа) оқу курсы бойынша жеңдегі белгісі әскер түрінің, әскер тегінің түсі бойынша шұғадан тігілген қақпақшаға ұшы төмен қаратып тігілетін алтын түстес оқадан жасалған бұрыштама китель және қысқы пальто сол жақ жеңінің сыртқы жағына Қарулы Күштерге, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарға тиесілікті көрсететін жеңдегі белгіден 1 сантиметр төмен оның төменгі жиегіне қарама-қарсы тігіледі.
Оқу курсына сәйкес жеңдегі белгіге бұрыштама тағылады: бір, екі, үш, төрт, бес – тиісінше 1, 2, 3, 4, 5-курс курсанттары үшін.
Оқа ені 10 миллиметр, ұзындығы 75 миллиметр. Бұрыштама арасындағы аралық 2 миллиметр.
77. Әскери-теңіз күштері, ҰҚК Шекара қызметі теңіз бөлімшесінің әскери оқу орны курсанттарының оқу курсы бойынша жеңдегі белгісі – қара (сыртқы нысанды жейдеге – ақ) түсті шұғадан тігілген ұшы төмен қаратып тағылған алтын түстес оқадан жасалған бұрыштама сол жақ жеңнің сыртқы жағына тігіледі. Бұрыштаманың үстіңгі жағына Қарулы Күштерге, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарға тиесілікті көрсететін жеңдегі белгіден 1 сантиметр төмен оның төменгі жиегіне қарама-қарсы тігілетін диаметрі 20 миллиметр алтын түстес жұлдыз тағылады.
Оқу курсына сәйкес жеңдегі белгіге бұрыштама тағылады: бір, екі, үш, төрт, бес – тиісінше 1, 2, 3, 4, 5-курс курсанттары үшін.
Оқа ені 10 миллиметр, ұзындығы 75 миллиметр. Бұрыштама арасындағы аралық 2 миллиметр. Бұрыштаманың жоғарғы бұрышының ұшын біріктіретін сызықтан тік эмблема жұлдызының ортасына дейінгі аралық 25 миллиметр.
78. Сержант құрамының лауазымды айқындайтын, негізі қорғаныш түсті және жазба қара түсті әріптермен мемлекеттік тілде жазылған жеңдегі белгісі жазғы және қысқы далалық күртешеге жеңнің жоғарғы нүктесінен 2 сантиметр аралықта тағылады.
3-параграф. Бас киімге кокарда, эмблема, тігіс пен жапсырма
79. Бас киімге кокарда, эмблема, тігіс пен жапсырма Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының ҚК, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің әскери киім нысаны және айырым белгісі үлгілерінің сипаттамасы мен суреттеріне сәйкес тағылады.
80. Беретке жапсырма жиегі алтын түстес қалқан пішінді және берет ортасынан 50 миллиметр аралықта сол жаққа тағылады. Жапсырма көлемі: биіктігі 50 миллиметр, ені 40 миллиметр.
Десанттық-шабуылдау әскерлері үшін беретке жапсырма пішіні трапеция тәрізді және береттің сол жағына жапсыра тігіледі. Алдыңғы бөлігінің биіктігі 35 миллиметр, артқы бөлігінің биіктігі 15 миллиметр, жоғарғы бөлігінің ұзындығы 80 миллиметр және төменгі бөлігінің ұзындығы 70 миллиметр.

76. Нарукавные знаки по курсам обучения курсантов военных учебных заведений (кроме Военно-морских сил, морских подразделений Пограничной службы КНБ) – угольники из галуна золотистого цвета, расположенные углом вниз на клапане из сукна по цвету вида, рода войск нашиваются на внешней стороне левого рукава кителя и куртки зимней параллельно их нижнему краю на 1 сантиметр ниже нарукавного знака, указывающего на принадлежность к ВС, другим войскам и воинским формированиям.
В соответствии с курсом обучения на нарукавных знаках размещаются угольники: один, два, три, четыре, пять – для курсантов 1, 2, 3, 4, 5 курса соответственно.
Ширина галуна – 10 миллиметров, длина – 75 миллиметров. Расстояние между угольниками – 2 миллиметра.
77. Нарукавные знаки по курсам обучения курсантов военных учебных заведений Военно-морских сил, морских подразделений Пограничной службы КНБ – угольники из галуна золотистого цвета, расположенные углом вниз нашиваются на внешней стороне левого рукава из сукна черного (на форменной верхней рубахе – белого) цвета. Над угольниками размещается звезда золотистого цвета диаметром 20 миллиметров, которая нашивается параллельно их нижнему краю на 1 сантиметр ниже нарукавного знака, указывающего на принадлежность к Вооруженным Силам, другим войскам и воинским формированиям.
В соответствии с курсом обучения на нарукавных знаках размещаются угольники: один, два, три, четыре, пять, – для курсантов 1, 2, 3, 4, 5 курса соответственно.
Ширина галуна – 10 миллиметров, длина – 75 миллиметров. Расстояние между угольниками – 2 миллиметра. Расстояние по вертикали от линии, соединяющей вершины верхних углов угольника, до центра звезды эмблемы – 25 миллиметров.
78. Нарукавный знак сержантского состава, определяющий должность, с защитным фоном и надписью на государственном языке черными буквами, нашивается на правом рукаве летней и зимней полевых курток на расстоянии 2 сантиметров от верхней точки рукава.
Параграф 3. Кокарды, эмблемы, шитье и нашивки на головных уборах
79. Кокарды, эмблемы, шитье и нашивки на головных уборах носятся в соответствии с описаниями и рисунками образцов военной формы одежды и знаков различия ВС, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденных Указом.
80. Нашивка на берет представляет собой форму щита с окантовкой золотистого цвета и носится на левой стороне, на расстоянии 50 миллиметров от центра. Размер нашивки: высота – 50 миллиметров, ширина – 40 миллиметров.
Нашивка на берет для Десантно-штурмовых войск имеет трапециевидную форму и нашивается на левой стороне берета. Высота передней части – 35 миллиметров, задней части – 15 миллиметров, длина верхней части – 80 миллиметров, нижней части – 70 миллиметров.

4-параграф. Киім-кешекке эмблема, тоға, шытыр, түйме, өрнек пен тігіс
81. Киім-кешекке эмблема, тоға, шытыр, түйме, өрнек пен тігіс Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы ҚК, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің әскери киім нысаны және айырым белгісі үлгілерінің сипаттамасы мен суреттеріне сәйкес тағылады.
82. ҚК, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар (Әскери-теңіз күштерінен, теңіз жаяу әскері бөлімінен, ҰҚК Шекара қызметінің теңіз бөлімшесінен және әскери прокуратура органынан басқа) әскери қызметшілерінің (жоғары офицер құрамынан басқа) мундирі мен кителінің жағасына алтын түстес "KZ" эмблемасы жағаның төменгі жиегіне қарама-қарсы тағылады. Жағаның төменгі жиегінен әріптердің төменгі жиегіне дейінгі аралық 15 миллиметр.
4-тарау. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери киім нысанына орден, медаль, планкадағы орден лентасы мен медаль лентасын және басқа да ерекшелік белгісін тағу
83. Әскери киім нысанына (мундирге, тужуркаға, кительге, күнделікті костюмге, сыртқы нысанды жейдеге, нысанды жейдеге) орден мен медаль немесе планкадағы орден лентасы мен медаль лентасын және әскери төсбелгіні тағу міндетті болып табылады.
Әскери қызметшілерге салтанатты киім нысанына сегіз ведомстволық, халықаралық медальды және басқа да мемлекет наградасынан астам тағуға жол берілмейді.
Егер дәрежесі бойынша бөлінетін ведомстволық, халықаралық медаль және басқа мемлекеттер наградасы сегізден астам болғанда, анағұрлым жоғары дәрежедегі тағылады.
84. Жоғары дәрежелі ерекшелік белгісі: "Алтын Қыран", "Халық Қаһарманы" алтын жұлдыз медалі, "Отан" ордені, сондай-ақ құрмет атағына төсбелгі жазғы салтанатты (жейдеге), жазғы күнделікті (жейдеге), далалық және жұмыс киім нысанынан басқа, барлық киім нысанына тағылады.
85. Салтанатты киім нысанына:
1) жоғары дәрежелі ерекшелік белгісі – "Алтын Қыран" ордені, "Халық Қаһарманы" алтын жұлдыз медалі, "Отан" ордені;
2) орден мен медаль;
3) құрмет атағына төсбелгі;
4) депутат төсбелгісі;
5) "Қазақстанның ғарышкер-ұшқышы" төсбелгісі;
6) "Корабль командирі" төсбелгісі;
7) "Алыс жорық үшін" төсбелгісі;
8) үздік және сыныпты маман төсбелгісі;
9) әскери, арнаулы оқу орнын аяқтағаны туралы төсбелгісі тағылады.
86. Жазғы (жейдеге) киім нысанынан басқа, салтанатты және күнделікті киім нысанына:
1) әскери, арнаулы оқу орнын аяқтағаны туралы төсбелгі;
2) жоғары азаматтық оқу орнын аяқтағаны туралы төсбелгі;
3) үздік және сыныпты маман төсбелгісі;

Параграф 4. Эмблемы, пряжки, бляхи, пуговицы, орнамент и шитье на обмундировании
81. Эмблемы, пряжки, бляхи, пуговицы, орнамент и шитье на обмундировании носятся в соответствии с описаниями и рисунками образцов военной формы одежды и знаков различия военнослужащих ВС, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденных Указом.
82. На воротниках мундиров и кителей у военнослужащих (кроме высшего офицерского состава) ВС, других войск и воинских формирований (кроме Военно-морских сил, частей морской пехоты, морских подразделений Пограничной службы КНБ и органов военной прокуратуры) крепятся эмблемы "KZ" золотистого цвета, параллельно нижнему краю воротника. Расстояние от нижнего края воротника до нижнего края букв – 15 миллиметров.
Глава 4. Ношение орденов, медалей, орденских лент и лент медалей на планках и других знаков отличия на военной форме одежды Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан
83. Ношение орденов и медалей или орденских лент и лент медалей на планках и военных нагрудных знаков на военной форме одежды (на мундирах, тужурках, кителях, костюмах повседневных, форменной верхней рубахе, форменной блузе) является обязательным.
Военнослужащим не допускается ношение на парадной форме одежды более восьми ведомственных, международных медалей и наград других государств.
В случае наличия более восьми ведомственных, международных медалей и наград других государств, подразделяющиеся по степени, носятся только более высшей степени.
84. Знаки высшей степени отличия: орден "Алтын Қыран", медаль Золотая звезда "Халық қаhарманы", орден "Отан", а также нагрудные знаки к почетным званиям носятся при всех формах одежды, кроме летней парадной (в рубашке), летней повседневной (в рубашке), полевой и специальной (рабочей) формах одежды.
85. На парадной форме одежды носятся:
1) знаки высшей степени отличия – орден "Алтын Қыран", медаль Золотая звезда "Халық қаhарманы", орден "Отан";
2) ордена и медали;
3) нагрудные знаки к почетным званиям;
4) нагрудные знаки депутатов;
5) нагрудный знак "Қазақстанның ғарышкер-ұшқышы";
6) нагрудный знак "Корабль командирі";
7) нагрудный знак "Алыс жорық үшін";
8) нагрудные знаки отличников и классной квалификации;
9) нагрудный знак об окончании военных, специальных учебных заведений.
86. На парадной и повседневной формах одежды, кроме рубашек, носятся:
1) нагрудный знак об окончании военных, специальных учебных заведений;
2) нагрудный знак об окончании высших гражданских учебных заведений;
3) нагрудные знаки отличников и классной квалификации;

4) парашюттік-десанттық даярлық бойынша төсбелгі;
5) спорттық белгі мен медаль;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген басқа да ерекшелік белгісі тағылады.
Осы оқу орнында тек курстық даярлықты (әскери-академиялық курсты, біліктілікті арттыру курсын) аяқтағанда жоғары және орта әскери оқу орнын аяқтағаны туралы төсбелгіні тағуға жол берілмейді.
87. Салтанатты сұр түсті мундирге және күнделікті киім нысанына орден мен медаль орнына планкадағы орден лентасы мен медаль лентасы, сондай-ақ ерекшелік белгісі, оның ішінде осы Қағидалардың 86-тармағында көрсетілген төсбелгі тағылады.
88. Жаралану санының белгісі жазғы салтанатты (жейдеге), жазғы күнделікті (жейдеге), далалық және арнайы (жұмыс) киім нысанынан басқа, барлық киім нысанына орден мен медальдан 10 миллиметр жоғары оң жақ кеудеге, ал орден мен медаль болмағанда оның орнына тағылады.
89. Жоғары дәрежелі ерекшелік белгісі: "Алтын Қыран" ордені, "Халық Қаһарманы" алтын жұлдыз медалі, "Отан" ордені орден мен медальдан немесе планкадағы орден лентасы мен медаль лентасынан жоғары сол жақ кеудеге тағылады.
Екі немесе одан көп жоғары дәрежелі ерекшелік белгісін таққанда ол киімге мынадай реттілікпен, жұлдыздар екі жағындағы ұшы 10 миллиметр аралықпен оңнан солға қарай бір қатарға бөлек тағылады: "Алтын Қыран" ордені, "Халық Қаһарманы" алтын жұлдыз медалі, "Отан" ордені.
"Алтын Қыран" ордені, "Халық Қаһарманы" алтын жұлдыз медалі, "Отан" ордені:
1) екі жаққа қаусырмалы мундирге, тужурка мен кительге лацканнан солға қарай медаль тегершігінің жоғарғы жиегі лацкан бұрышы деңгейінде болатындай;
2) бір жаққа қаусырмалы мундирге, китель мен күртешеге лацканнан солға қарай медаль тегершігінің жоғарғы жиегі лацкан қиығы деңгейінде болатындай;
3) сыртқы нысанды жейдеге, нысанды фланель жейдеге орден мен медаль жұлдызының төменгі бұрышы жаға қиығы бұрышынан 80 миллиметр жоғары тұратындай тағылады.
90. Тегершікке тағылатын бұрынғы Кеңес Социалистік Республикалар Одағы (бұдан әрі – КСРО), Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы (бұдан әрі – ТМД) және өзге де шетел мемлекетінің ордені сол жақ кеудеге, ал тегершіксіз тағылатын орден оң жақ кеудеге тағылады. Барлық медаль сол жақ кеудеге тағылады.
91. Мемлекеттік награда "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік наградалары туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тәртіппен тағылады.
92. Сол жақ кеудеге тағылатын медаль мынадай тәртіппен:
1) республикалық маңыздағы мерейтой медалі уақытының өту тәртібінде;

4) нагрудные знаки по парашютно-десантной подготовке;
5) спортивные значки и медали;
6) другие отличительные знаки, установленные законодательством Республики Казахстан.
Не допускается ношение нагрудных знаков об окончании высших и средних военных учебных заведений в случае окончания только курсовой подготовки в данных учебных заведениях (военно-академических курсов, курсов повышения квалификации).
87. На мундире парадном серого цвета и повседневной форме одежды вместо орденов и медалей носятся орденские ленты и ленты медалей на планках, а также знаки отличия, в том числе и нагрудные знаки, указанные в пункте 86 настоящих Правил.
88. Знаки числа ранений носятся при всех формах одежды, кроме летней парадной (в рубашке), летней повседневной (в рубашке), полевой и специальной (рабочей) формах одежды, на правой стороне груди на 10 миллиметров выше орденов и медалей, а при отсутствии орденов и медалей – на их месте.
89. Знаки высшей степени отличия: орден "Алтын Қыран", медаль Золотая звезда "Халық қаhарманы", орден "Отан", носятся на левой стороне груди над орденами и медалями или над орденскими лентами и лентами медалей на планках.
При ношении двух и более знаков высшей степени отличия они прикрепляются к одежде раздельно в один ряд, располагаясь, справа налево с промежутками в 10 миллиметров, между боковыми концами звезд в следующей последовательности: орден "Алтын Қыран", медаль Золотая звезда "Халық қаhарманы", орден "Отан".
Орден "Алтын Қыран", медаль Золотая звезда "Халық қаhарманы", орден "Отан" размещаются:
1) на двубортном мундире, тужурке и кителе – левее лацкана так, чтобы верхний край колодочки медали был на уровне угла лацкана;
2) на однобортном мундире, кителе и куртке – левее лацкана так, чтобы верхний край колодочки медали был на уровне уступа лацкана;
3) на форменной верхней рубахе, форменной фланелевой блузе так, чтобы нижние концы звезд орденов и медали находились на 80 миллиметров выше угла выреза воротника.
90. Ордена бывшего Союза Советских Социалистических Республик (далее – СССР), Содружества Независимых Государств (далее – СНГ) и иных иностранных государств, носимые на колодочках, размещаются на левой стороне груди, а ордена, носимые без колодочек – на правой стороне груди. Все медали носятся на левой стороне груди.
91. Государственные награды носятся, в порядке предусмотренном Законом Республики Казахстан "О государственных наградах Республики Казахстан".
92. Медали, носимые на левой стороне груди, размещаются в следующем порядке:
1) юбилейные медали республиканского значения в порядке возрастания времени;

2) Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың мерейтой медалі уақытының өту тәртібінде;
3) "Мемлекеттік рәміздер және Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларының геральдикасы мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 30 қыркүйектегі № 155 Жарлығымен бекітілген ведомстволық медаль осы Қазақстан Республикасы Президенті Жарлығының тізбесі бойынша маңыздылық дәрежесі тәртібінде;
4) "Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін кейбір мемлекеттік органдардың ведомстволық наградалары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 15 желтоқсандағы № 1539 қаулысымен бекітілген ведомстволық медаль осы Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулысының тізбесі бойынша маңыздылық дәрежесі тәртібінде тағылады.
Әскери қызметшіні әртүрлі ведомствоның медалімен наградтағанда ол әскери қызметші әскери қызмет өткеретін ведомство медалінен кейін оңнан солға қарай маңыздылық дәрежесі тәртібінде тағылады.
Орденмен және медальмен наградталған адамдарға оның орнына белгіленген үлгідегі награда нышанын тағуға жол беріледі.
93. Сол жақ кеудеде екі және одан да көп орден таққанда, сондай-ақ көрсетілген орденмен бірге медаль таққанда олардың тегершігі осы Қағидалардың 92 және 93-тармақтарында белгіленген тәртіппен оңнан солға қарай бір қатарда біріктіріледі. Бір атаулы орден мен медаль наградтау уақыты тәртібінде қатар тағылады. Бір қатарға сыймайтын орден мен медаль бірінші қатардан төмен екінші және келесі қатарға түсіріледі және оңнан солға қарай белгіленген кезектілікпен тағылады.
94. Сол жақ кеудеге орден мен медаль тағу бірінші қатардағы жалпы планканың (тегершіктің) жоғарғы жиегі:
1) екі жаққа қаусырмалы мундирде, китель мен тужуркада лацкан деңгейінен 70 миллиметр төмен;
2) сыртқы нысанды жейдеде, нысанды фланель жейдеде жаға қиығының бұрышы деңгейінен 70 миллиметр жоғары болатындай жүргізіледі.
Екінші қатардағы орден мен медаль тегершігінің жалпы планкасы бірінші қатардағы орден мен медаль астына кіріп тұрады, үшінші және келесі қатар ұқсас тәртіппен тағылады.
95. Оң жақ кеудеге екі және одан да көп орден таққанда солдан оңға қарай олардың екі жанының шеті аралығы 5 миллиметр аралықпен бір қатарға көлденең тағылады. Дәрежесі бар бір атаулы орден наградтау уақыты тәртібінде бір қатарға тағылады.
Бір қатарға сыймайтын орден бірінші қатардан төмен тағылатын екінші және келесі қатарға түсіріледі және солдан оңға қарай көрсетілген кезектілікпен тағылады. Орден қатары арасындағы аралық 10 миллиметр.
Бірінші қатардағы орденнің (медаль тегершігінің) жоғарғы шеті сол жақ кеудеге тағылатын орден мен медаль бірінші қатарының жалпы планкасы (тегершігі) үшін белгіленген деңгейге тағылады.

2) юбилейные медали ВС, других войск и воинских формирований в порядке возрастания времени;
3) ведомственные медали, утвержденные Указом Президента Республики Казахстан от 30 сентября 2011 года № 155 "О вопросах государственных символов и геральдики ведомственных и иных, приравненных к ним, наград некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Суда Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссий Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований", в порядке степени значимости, по перечню данного Указа Президента Республики Казахстан.
4) ведомственные медали, утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2011 года № 1539 "О ведомственных наградах некоторых государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан", в порядке степени значимости, по перечню данного постановления Правительства Республики Казахстан.
При награждении военнослужащего медалями различных ведомств, они носятся справа налево, в порядке степени значимости, после медалей ведомства, в котором проходит воинскую службу военнослужащий.
Лицам, награжденным орденами и медалями допускается носить вместо них символы наград установленного образца.
93. При ношении на левой стороне груди двух и более орденов, а также при ношении медалей вместе с указанными орденами их колодочки соединяются в ряд справа налево в порядке, установленном пунктами 92 и 93 настоящих Правил. Ордена и медали одного наименования размещаются рядом в порядке времени награждения. Ордена и медали, не умещающиеся в один ряд, переносятся во второй и последующие ряды, располагаемые ниже первого, и размещаются в них также справа налево в установленной очередности.
94. Размещение орденов и медалей на левой стороне груди производится так, чтобы верхний край общей планки (колодочки) первого ряда располагался:
1) на двубортном мундире, кителе и тужурке – ниже уровня лацкана на 70 миллиметров;
2) на форменной верхней рубахе, форменной фланелевой блузе – выше уровня угла выреза воротника на 70 миллиметров.
Общая планка колодочки орденов и медалей второго ряда заходят под ордена и медали первого ряда, третий и последующие ряды размещаются в аналогичном порядке.
95. При ношении двух и более орденов на правой стороне груди они располагаются горизонтально в ряд слева направо с промежутками по 5 миллиметров между их боковыми концами. Ордена одного наименования имеющие степени размещаются рядом в порядке времени награждения.
Ордена, не умещающиеся в один ряд, переносятся во второй и последующие ряды, располагаемые ниже первого, и размещаются в них слева направо в указанной очередности. Расстояние между рядами планок 10 миллиметров.
Верхние концы орденов (колодочек медалей) первого ряда размещаются на уровне, установленном для общей планки (колодочки) первого ряда орденов и медалей, размещаемых на левой стороне груди.

96. Жоғары дәрежелі ерекшелік белгісі, бұрынғы КСРО, ТМД және шетел мемлекетінің ордені мен медалі мәртебесіне сәйкес кезектілікпен Қазақстан Республикасының наградасынан кейін тағылады.
97. Планкадағы орден лентасы мен медаль лентасы сол жақ кеудеге:
1) мундирге, кительге, тужуркаға лацкан бұрышы деңгейінен 70 миллиметр төмен;
2) сыртқы нысанды жейдеге, нысанды фланель жейдеге жаға қиығының бұрышы деңгейінен 70 миллиметр жоғары тағылады.
98. Планкадағы орден лентасы мен медаль лентасы оңнан солға қарай осы Қағидалардың 92 және 93-тармақтарына сәйкес тағылады.
Бір планкаға сыймайтын лента екінші және келесі планкаға түсіріледі, лентасы бар дайын планка биіктігі 10 миллиметр.
99. Бұрынғы КСРО, ТМД және шетел мемлекетінің ордені мен медалінің лентасы планкаға мәртебесіне сәйкес кезектілікпен Қазақстан Республикасының планкадағы орден лентасы мен медаль лентасынан кейін тағылады. Бір қатарға сыймайтын орден және медаль лентасы келесі қатарға түсіріледі.
100. Құрмет атағына төсбелгі оң жақ кеудеге тағылады және орден мен медальдан жоғары:
1) екі жаққа қаусырмалы және бір жаққа қаусырмалы мундирге, тужурка мен кительге лацканнан оңға қарай белгі тегершігінің жоғарғы жиегі лацкан бұрышы деңгейінде болатындай етіп;
2) сыртқы нысанды жейдеге, нысанды фланель жейдеге белгінің төменгі жиегі жаға қиығының бұрышы деңгейінен 80 миллиметр жоғары болатындай тағылады.
101. Депутат төсбелгісі сол жақ кеудеге тағылады және:
1) екі жаққа қаусырмалы мундир мен тужуркаға лацкан ортасына ілгек деңгейіне;
2) бір жаққа қаусырмалы мундир мен кительге лацкан ортасына оның бұрышы деңгейіне;
3) сыртқы нысанды жейдеге, нысанды жейдеге орден мен медальдан немесе орден мен медаль лентасы бар планкадан 10 миллиметр жоғары тағылады.
102. Маманның сыныптық біліктілігі төсбелгісі оң жақ кеудеге лацкан деңгейінен 70 миллиметр төмен тағылады.
Жоғары оқу орнын аяқтағаны туралы төсбелгі сыныптық біліктілігі төсбелгісінен 10 миллиметр төмен тағылады.
"Алыс жорық үшін" төсбелгісі оң жақ кеудеге бір деңгейде оқу орнын аяқтағаны туралы төсбелгіден оңға қарай тағылады.
"Құрметті шекарашы" төсбелгісі оң жақ кеудеге бір деңгейде жоғары әскери оқу орнын аяқтағаны туралы төсбелгісінен солға қарай тағылады.
Қазақстан Республикасының Президенті, Үкімет және мемлекеттік органның бірінші басшылары берген басқа да ерекшелік және ведомстволық төсбелгісі оң жақ кеудеге бір қатарда лацкан деңгейінде және солдан оңға қарай тағылады.

96. Знаки высшей степени отличия, ордена и медали бывшего СССР, СНГ и иностранных государств носятся после наград Республики Казахстан в последовательности соответствующей их статусу.
97. Орденские ленты и ленты медалей на планках носятся на левой стороне груди:
1) на мундире, кителе, тужурке – ниже уровня угла лацкана на 70 миллиметров;
2) на форменной верхней рубахе, форменной фланелевой блузе – выше уровня угла выреза воротника на 70 миллиметров.
98. Орденские ленты и ленты медалей на планках размещаются справа налево в порядке согласно пунктам 92 и 93 настоящих Правил.
Ленты, не умещающиеся на одной планке, переносятся на вторую и последующие планки, высота готовой планки с лентой – 10 миллиметров.
99. Ленты орденов и медалей бывшего СССР, СНГ и иностранных государств носятся на планках после планок орденских лент и лент медалей Республики Казахстан в последовательности, соответствующей их статусу. Ленты орденов и медалей, не умещающиеся в один ряд переносятся на следующий ряд.
100. Нагрудные знаки к почетным званиям носятся на правой стороне груди и располагаются выше орденов и медалей:
1) на двубортном и однобортном мундире, тужурке и кителе – правее лацкана так, чтобы верхний край колодочки знака был на уровне угла лацкана;
2) на форменной верхней рубахе, форменной фланелевой блузе так, чтобы нижний край знака находился на 80 миллиметров выше угла выреза воротника.
101. Нагрудные знаки депутатов носятся на левой стороне груди и размещаются:
1) на двубортном мундире и тужурке – посередине лацкана на уровне петли;
2) на однобортном мундире и кителе – посередине лацкана на уровне его угла;
3) на форменной верхней рубахе, форменной блузе – выше на 10 миллиметров орденов и медалей или планок с лентами орденов и медалей.
102. Нагрудный знак классной квалификации размещается на правой стороне груди ниже уровня лацкана на 70 миллиметров.
Нагрудный знак об окончании высшего учебного заведения размещается на 10 миллиметров ниже нагрудного знака классной квалификации.
Нагрудный знак "Алыс жорық үшін" носится на правой стороне груди, справа от нагрудного знака об окончании учебного заведения на одном уровне.
Нагрудный знак "Құрметті шекарашы" носится на правой стороне груди, слева от нагрудного знака об окончании высшего военного учебного заведения, на одном уровне.
Другие отличительные и ведомственные нагрудные знаки, учрежденные Президентом Республики Казахстан, Правительством и первыми руководителями государственных органов носятся на правой стороне груди, в один ряд, на уровне лацкана и размещаются слева направо.

103. Әскери қызметшіде екі және одан көп азаматтық жоғары және әскери оқу орнын бітіргені туралы төсбелгі болғанда барлық төсбелгі тағылады.
Азаматтық жоғары оқу орнын (университет, институт) бітіргені туралы төсбелгі жоғары әскери оқу орнын бітіргені туралы төсбелгі болғанда одан оң жаққа қарай бір деңгейде тағуға жол беріледі.
Жоғары әскери оқу орнын бітіргені туралы белгі болғанда әскери оқу орнын бітіргені туралы белгі тағылмайды.
Әскери колледж, республикалық мектеп және арнайы мектеп-интернат бітіргені туралы төсбелгі оң жақ кеудеге тағылады және одан оңға қарай жоғары немесе орта әскери оқу орнын бітіргені туралы белгімен бір деңгейде, ал белгі болмағанда оның орнына тағылады.
104. Бұрынғы КСРО, ТМД және шетел мемлекетінің ерекшелік төсбелгісі Қазақстан Республикасының төсбелгісінен кейін тағылады.

103. При наличии у военнослужащих нагрудных знаков об окончании двух и более гражданских высших и военных учебных заведений, носятся все нагрудные знаки.
Нагрудный знак об окончании гражданского высшего учебного заведения (университета, института) допускается носить и при наличии нагрудного знака об окончании высшего военно-учебного заведения правее его, на одном уровне с ним.
При наличии знака об окончании высшего военного учебного заведения знак об окончании военного учебного заведения не носится.
Нагрудные знаки об окончании военных колледжей, республиканской школы и специальных школ-интернатов, носятся на правой стороне груди и размещаются на одном уровне со знаками об окончании высшего или среднего военных учебных заведений, правее их, а при отсутствии этих знаков на их месте.
104. Нагрудные знаки отличия бывшего СССР, СНГ и иностранных государств носятся после нагрудных знаков Республики Казахстан.

105. Әскери қызметшінің салтанатты және күнделікті киім-кешегіне орден, медаль мен ерекшелік белгісін тағу осы Қағидаларға 4 және 5-қосымшаларда келтірілген.
Әскери қызметшінің күнделікті костюміне планкадағы медаль мен ерекшелік белгісі осы Қағидаларға 5-қосымшаға ұқсас орналастырылады.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің, басқа да
әскерлері мен әскери
құралымдарының әскери киім
нысанын киіп жүру және
айырым белгілерін, сондай-ақ
басқа да белгілерді тағып
жүру қағидаларына
1-қосымша
Әскери қызметшілерге амуниция

105. Размещение орденов, медалей и знаков отличия на парадном и повседневном обмундированиях военнослужащих приведено в приложениях 4 и 5 к настоящим Правилам.
Размещение медалей на планках и знаков отличия на повседневном костюме военнослужащих аналогично приложению 5 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к Правилам ношения военной
формы одежды и знаков
различия Вооруженных Сил,
других войск и воинских
формирований
Республики Казахстан, а также
других знаков
Амуниция для военнослужащих

2. Амуницияны жинау және тағу:
1) далалық белбеуге немесе жараққа иық бау немесе иық-белдік жүйесі және амуниция заттары тағылады;
2) арқадағы белдік ілгегі бел ортасында, ал баудың пішінді жиегі жауырын арасында орналасатындай иық немесе иық-белдік жүйесінің бауы бойы мен өлшемі бойынша шақтап келтіріледі;
3) белбеу мен иық немесе иық-белдік жүйесіне бауға қажетті шағын сөмке мен қап бекітіледі және оларға оқ-дәрі, граната, құты, құрастырылған бақыр, газтұмша және жеке қорғаныс құралдары салынады;
4) амуниция тағылады.
Командирдің (бастықтың) нұсқауы бойынша кейбір амуниция заттарын жеке заттар салынатын сөмкеде (рюкзакта) немесе зат қабында сақтауға (салуға) жол беріледі.
3. Плащ-шатырды жинау мынадай реттілікпен жүргізіледі:
1) плащ-шатыр оның төмен бұрышына тігілген ілмек кенептің сыртқы жағында болатындай бет жағын сыртына қаратып төрт бүктеп (тік және көлденең бүктеп) жиналады;
2) жиналған кенеп екі қабаттап бүктеледі және одан кейін ілмегі ораманың сыртқы жағында болатындай жиналады.
4. Келісімшарт бойынша және әскерге шақыру бойынша офицерлер мен келісімшарт бойынша сержанттар мен сарбаздардың жеке заттары салынатын сөмкеге (рюкзакқа) немесе зат қабына мыналар салынады:
1) қолданылмағанда плащ-шатыр (плащ-жамылғы);
2) жатын қап;
3) бас киім (қысқы далалық киім нысанында – жазғы бас киім, жазғы далалық киім нысанында – қысқы бас киім);
4) қосымша ұйық – 4 жұп (2 жұп жазғы, 2 жұп термоұйық) (термоұйық орнына – 2 жұп қысқы ұйық рұқсат етіледі), іш киім – 1 жиынтық, термоішкиім – 1 жиынтық (термоішкиім орнына – 1 жиынтық жылы іш киім рұқсат етіледі), белгіленген түсті футболка – 1 дана, трусы – 1 дана және жаға астары – 2 дана (немесе өлшенген ақ түсті материал);
5) кружка мен қасығы бар бақыр;
6) жеке тамақтану рационы (қоймада сақталады, ерекше кезеңде беріледі);
7) қолданылмағанда қорғаныш дулығасы (болат, кевлар және басқалары);
8) жуынатын керек-жарақ (қорапқа салынған иіс сабын, тіс пастасы, қорапқа салынған тіс щеткасы, қырыну керек-жарағы) және сүлгі – 2 дана (бет және аяқ);
9) шаруашылық керек-жарақ заттары (ақ түсті жіп – 1 дана, қорғаныш түсті жіп – 1 дана, тігін инесі – 2 дана, киім мен аяқ киім щеткасы, түйме жинағы, аяқ киім майлағышы);
10) жеке таңу пакеті;
11) қолшам;
12) сіріңке – 1 қорап, майшам – 2 дана;
13) жиналмалы пышақ (кеңселік пышақ пен ұштағышқа жол беріледі);
14) жазу керек-жарағы жинағы (А5 форматтағы дәптер – 1 дана, конверт – 2 дана, қалам – 1 дана, автоқалам – 1 дана).
Далалық сөмке болғанда командирлік қолшам, бәкі және жазу құралдары жеке заттары салынатын сөмкеге (рюкзакқа) салынбайды.

2. Сборка и надевание амуниции:
1) на полевой ремень или снаряжение надевают лямки плечевые или ременно-плечевую систему и предметы амуниции;
2) подгоняют по росту и размерам лямки плечевые или ременно-плечевую систему так, чтобы петля наспинного ремня располагалась посередине талии, а фигурная рамка лямки – в углублении между лопатками;
3) прикрепляют необходимые подсумки и чехлы к ремню и лямкам плечевым или ременно-плечевым системам, и укладывают в них боеприпасы, гранаты, флягу, котелок комбинированный, противогаз и средства индивидуальной защиты;
4) надевают амуницию.
По указанию командира воинских частей (начальника учреждений) некоторые предметы амуниции допускается содержать (укладывать) в сумку (рюкзак) для личных вещей или мешок вещевой.
3. Складывание плащ-палатки производят в следующем порядке:
1) складывают плащ-палатку вчетверо (перегибая вдоль и поперек) лицевой стороной наружу так, чтобы петли, пришитые на нижнем ее углу, были с внешней стороны полотна;
2) сложенное полотно перегибают дважды и затем скатывают так, чтобы петли были с внешней стороны скатки.
4. В сумку (рюкзак) для личных вещей офицеров по контракту и по призыву, сержантов и солдат по контракту укладываются:
1) плащ-палатка (плащ-накидка), в тех случаях, когда она не используется;
2) спальный мешок;
3) головной убор (при зимней полевой форме одежды – летний головной убор, при летней полевой форме одежды – зимний);
4) запасные носки – 4 пары (2 пары летние, 2 пары термоноски) (допускается вместо термоносков – носки зимние - 2 пары), нательное белье – 1 комплект, термобелье – 1 комплект (допускается вместо термобелья – теплое белье - 1 комплект), футболка установленного цвета – 1 штука, трусы – 1 штука и подворотнички – 2 штуки (или мерный материал белого цвета);
5) котелок с кружкой и ложкой;
6) индивидуальный рацион питания (хранится на складах, выдается в особый период);
7) шлем защитный (стальной, кевларовый и другие), в тех случаях, когда он не используется;
8) туалетные принадлежности (мыло туалетное в футляре, зубная паста, зубная щетка в футляре, принадлежности для бритья) и полотенце – 2 штуки (лицевое и ножное);
9) предметы хозяйственного обихода (нитки белого цвета – 1 катушка, нитки защитного цвета – 1 катушка, иглы швейные – 2 штуки, щетки одежная и обувная, пуговицы защитного цвета – 2 штуки, крем обувной);
10) индивидуальный перевязочный пакет;
11) фонарик;
12) спички – 1 коробок, свечи – 2 штуки;
13) нож перочинный (допускается канцелярский нож и точилка);
14) набор письменных принадлежностей (тетрадь формата А5 – 1 штука, конверты – 2 штуки, простой карандаш – 1 штука, авторучка – 1 штука).
При наличии сумки полевой командирской фонарик, нож перочинный и письменные принадлежности в сумку (рюкзак) для личных вещей не укладываются.

5. Курсанттардың, кадеттердің және мерзімді қызмет өткеретін әскери қызметшілердің жеке заттары салынатын сөмкеге (рюкзакқа) немесе зат қапшығына мыналар салынады:
1) қолданылмағанда плащ-шатыр;
2) жатын қап;
3) бас киім (қысқы далалық киім нысанында – жазғы бас киім, жазғы далалық киім нысанында – қысқы бас киім);
4) қосымша ұйық – 4 жұп (2 жұп жазғы, 2 жұп термоұйық) (термоұйық орнына – 2 жұп қысқы ұйық рұқсат етіледі), іш киім – 1 жиынтық, термоішкиім – 1 жиынтық (термоішкиім орнына – 1 жиынтық жылы іш киім рұқсат етіледі), белгіленген түсті футболка – 1 дана, трусы – 1 дана және жаға астары – 2 дана (немесе өлшенген ақ түсті материал);
5) кружка мен қасығы бар бақыр;
6) жеке тамақтану рационы (қоймада сақталады, ерекше кезеңде беріледі);
7) қолданылмағанда қорғаныш дулығасы (болат, кевлар және басқалары);
8) жуынатын керек-жарақ (қорапқа салынған иіс сабын, тіс пастасы, қорапқа салынған тіс щеткасы, қырынуға керек-жарақ) және сүлгі – 2 дана (бет және аяқ);
9) шаруашылық керек-жарақ заттары (ақ түсті жіп – 1 дана, қорғаныш түсті жіп – 1 дана, тігін ине – 2 дана, киім мен аяқ киім щеткасы, қорғаныш түсті түйме – 2 дана, аяқ киім майлағышы);
10) жеке таңу пакеті;
11) жазу керек-жарағы жинағы (А5 форматтағы дәптер – 1 дана, конверт – 2 дана, қалам – 1 дана автоқалам – 1 дана).
6. Командирлік далалық сөмкеге мыналар салынады:
1) жұмыс және анықтама дәптері;
2) офицер сызғышы;
3) түсті қарындаш (қызыл түсті – 2 дана, көк түсті – 2 дана, қара түсті – 1 дана, қоңыр түсті – 1 дана, жасыл түсті – 1 дана, сары түсті – 1 дана);
4) фломастер жинағы;

5. В мешок вещевой курсантов, кадетов и военнослужащих, проходящих срочную воинскую службу укладываются:
1) плащ-палатка, в тех случаях, когда она не используется;
2) спальный мешок;
3) головной убор (при зимней полевой форме одежды – летний головной убор, при летней полевой форме одежды – зимний);
4) запасные носки – 4 пары (2 пары летние, 2 пары термоноски) (допускается вместо термоносков – носки зимние - 2 пары), белье нательное – 1 комплект, термобелье – 1 комплект (допускается вместо термобелья – теплое белье - 1 комплект), футболка установленного цвета – 1 штука, трусы – 1 штука и подворотнички – 2 штуки (или мерный материал белого цвета);
5) котелок с кружкой и ложкой;
6) индивидуальный рацион питания (хранится на складах, выдается в особый период);
7) шлем защитный (стальной, кевларовый и другие), в тех случаях, когда он не используется;
8) туалетные принадлежности (мыло туалетное в футляре, зубная паста, зубная щетка в футляре, принадлежности для бритья) и полотенце – 2 штуки (лицевое и ножное);
9) предметы хозяйственного обихода (нитки белого цвета – 1 катушка, нитки защитного цвета – 1 катушка, иглы ручные – 2 штуки щетки одежная и обувная, пуговицы защитного цвета – 2 штуки, крем обувной);
10) аптечка индивидуальная (хранится на складах, выдается в особый период);
11) набор письменных принадлежностей (тетрадь формата А5 – 1 штука, конверты – 2 штуки, простой карандаш – 1 штука, авторучка – 1 штука).
6. В сумку полевую командирскую укладываются:
1) рабочая и справочная тетради;
2) офицерская линейка;
3) цветные карандаши (красного цвета – 2 штуки, синего цвета – 2 штуки, черного цвета – 1 штука, коричневого цвета – 1 штука, зеленого цвета – 1 штука, желтого цвета – 1 штука);
4) набор фломастеров;