"Салық есептілігі нысандарын және оларды жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2014 жылғы 25 желтоқсандағы № 587 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 4 қыркүйектегі № 533 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 6 қазанда № 15862 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 8 қаңтардағы № 7 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды – ҚР Қаржы министрінің 08.01.2021 № 7 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 63-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Салық есептілігі нысандарын және оларды жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 25 желтоқсандағы № 587 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10156 болып тіркелген, 2015 жылғы 12 ақпанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияның нысаны (100.00-нысан);
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (100.00-нысан);
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес декларация тапсырылғанға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомасы есебінің нысаны (101.01-нысан);
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес декларация тапсырылғаннан кейінгі кезең үшін төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомасы есебінің нысаны (101.02-нысан);
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес декларация тапсырылғанға дейiнгi кезең үшін төлеуі тиіс корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомасының салық есептілігін (есебiн) және декларация тапсырылғаннан кейінгі кезең үшін төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомасының салық есептілігін (есебiн) жасау қағидалары (101.01 – 101.02-нысандар);
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес резиденттің табысынан төлем көзінен ұсталатын корпоративтік табыс салығы бойынша есеп нысаны (101.03-нысан);
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес резиденттің табысына төлем көзінен ұсталатын корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігін (есебін) жасау қағидалары (101.03-нысан);

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 25 декабря 2014 года № 587 "Об утверждении форм налоговой отчетности и правил их составления"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 сентября 2017 года № 533. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 октября 2017 года № 15862. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 8 января 2021 года № 7.
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 08.01.2021 № 7 (вводится в действие с 01.01.2023).
В соответствии с пунктом 2 статьи 63 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 25 декабря 2014 года № 587 "Об утверждении форм налоговой отчетности и правил их составления" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10156, опубликован 12 февраля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнения:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые:
1) форму декларации по корпоративному подоходному налогу (форма 100.00) согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) правила составления налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу (форма 100.00) согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) форму расчета суммы авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащей уплате за период до сдачи декларации (форма 101.01), согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) форму расчета суммы авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащей уплате за период после сдачи декларации (форма 101.02), согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) правила составления налоговой отчетности (расчета) суммы авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащей уплате за период до сдачи декларации, и налоговой отчетности (расчета) суммы авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащей уплате за период после сдачи декларации (формы 101.01 - 101.02), согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) форму расчета по корпоративному подоходному налогу, удерживаемому у источника выплаты с дохода резидента (форма 101.03), согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) правила составления налоговой отчетности (расчета) по корпоративному подоходному налогу, удерживаемому у источника выплаты с дохода резидента (форма 101.03), согласно приложению 7 к настоящему приказу;

8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес резидент еместің табысынан төлем көзінен ұсталатын корпоративтік табыс салығы бойынша есеп нысаны (101.04-нысан);
9) осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес резидент еместің табысынан төлем көзінен ұсталатын корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігін (есебін) жасау қағидалары (101.04-нысан);
10) осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияның нысаны (110.00-нысан);
11) осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (110.00-нысан);
12) осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияның нысаны (130.00-нысан);
13) осы бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (130.00-нысан);
14) осы бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияның нысаны (150.00-нысан);
15) осы бұйрыққа 15-қосымшаға сәйкес корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (150.00-нысан);
16) осы бұйрыққа 16-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының азаматтары бойынша жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша декларацияның нысаны (200.00-нысан);
17) осы бұйрыққа 17-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының азаматтары бойынша жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (200.00-нысан);
18) осы бұйрыққа 18-қосымшаға сәйкес шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалар бойынша жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша декларацияның нысаны (210.00-нысан);
19) осы бұйрыққа 19-қосымшаға сәйкес шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалар бойынша жеке табыс салығы мен әлеуметтік салық бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (210.00-нысан);
20) осы бұйрыққа 20-қосымшаға сәйкес жеке табыс салығы бойынша декларацияның нысаны (220.00-нысан);
21) осы бұйрыққа 21-қосымшаға сәйкес жеке табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (220.00-нысан);
22) осы бұйрыққа 22-қосымшаға сәйкес жеке табыс салығы және мүлік бойынша декларацияның нысаны (230.00-нысан);
23) осы бұйрыққа 23-қосымшаға сәйкес жеке табыс салығы және мүлік бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (230.00-нысан);

8) форму расчета по корпоративному подоходному налогу, удерживаемому у источника выплаты с дохода нерезидента (форма 101.04), согласно приложению 8 к настоящему приказу;
9) правила составления налоговой отчетности (расчета) по корпоративному подоходному налогу, удерживаемому у источника выплаты с дохода нерезидента (форма 101.04), согласно приложению 9 к настоящему приказу;
10) форму декларации по корпоративному подоходному налогу (форма 110.00) согласно приложению 10 к настоящему приказу;
11) правила составления налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу (форма 110.00) согласно приложению 11 к настоящему приказу;
12) форму декларации по корпоративному подоходному налогу (форма 130.00) согласно приложению 12 к настоящему приказу;
13) правила составления налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу (форма 130.00) согласно приложению 13 к настоящему приказу;
14) форму декларации по корпоративному подоходному налогу (форма 150.00) согласно приложению 14 к настоящему приказу;
15) правила составления налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу (форма 150.00) согласно приложению 15 к настоящему приказу;
16) форму декларации по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу по гражданам Республики Казахстан (форма 200.00) согласно приложению 16 к настоящему приказу;
17) правила составления налоговой отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу, по гражданам Республики Казахстан (форма 200.00) согласно приложению 17 к настоящему приказу;
18) форму декларации по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу по иностранцам и лицам без гражданства (форма 210.00) согласно приложению 18 к настоящему приказу;
19) правила составления налоговой отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу по иностранцам и лицам без гражданства (форма 210.00) согласно приложению 19 к настоящему приказу;
20) форму декларации по индивидуальному подоходному налогу (форма 220.00) согласно приложению 20 к настоящему приказу;
21) правила составления налоговой отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу (форма 220.00) согласно приложению 21 к настоящему приказу;
22) форму декларации по индивидуальному подоходному налогу и имуществу (форма 230.00) согласно приложению 22 к настоящему приказу;
23) правила составления налоговой отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу и имуществу (форма 230.00) согласно приложению 23 к настоящему приказу;

24) осы бұйрыққа 24-қосымшаға сәйкес жеке табыс салығы бойынша декларацияның нысаны (240.00-нысан);
25) осы бұйрыққа 25-қосымшаға сәйкес жеке табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (240.00-нысан);
26) осы бұйрыққа 26-қосымшаға сәйкес қосылған құн салығы бойынша декларацияның нысаны (300.00-нысан);
27) осы бұйрыққа 27-қосымшаға сәйкес қосылған құн салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (300.00-нысан);
28) осы бұйрыққа 28-қосымшаға сәйкес импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар жөніндегі декларацияның нысаны (320.00-нысан);
29) осы бұйрыққа 29-қосымшаға сәйкес импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар жөніндегі салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (320.00-нысан);
30) осы бұйрыққа 30-қосымшаға сәйкес тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштің нысаны (328.00-нысан);
31) осы бұйрыққа 31-қосымшаға сәйкес тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішті толтыру және табыс ету қағидалары (328.00-нысан);
32) осы бұйрыққа 32-қосымшаға сәйкес акциз бойынша декларацияның нысаны (400.00-нысан);
33) осы бұйрыққа 33-қосымшаға сәйкес акциз бойынша салық есептілігін (декларация) жасау қағидалары (400.00-нысан);
34) осы бұйрыққа 34-қосымшаға сәйкес құрылымдық бөлімше немесе салық салуға байланысты объектілер үшін акциз есебінің нысаны (421.00-нысан);
35) осы бұйрыққа 35-қосымшаға сәйкес құрылымдық бөлімше немесе салық салуға байланысты объектілер үшін акциз салық есептілігін (есебін) жасау қағидалары (421.00-нысаны);
36) осы бұйрыққа 36-қосымшаға сәйкес роялти бойынша, өндіру бонусы бойынша, өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесі бойынша, өнімді бөлу туралы келісімшарт бойынша қызметті жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемі бойынша декларацияның нысаны (500.00-нысан);
37) осы бұйрыққа 37-қосымшаға сәйкес роялти бойынша, өндіру бонусы бойынша, өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесі бойынша, өнімді бөлу туралы келісімшарт бойынша қызметті жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемі бойынша салық есептілігін (декларация) жасау қағидалары (500.00-нысан);
38) осы бұйрыққа 38-қосымшаға сәйкес қол қойылатын бонус және коммерциялық табу бонусы бойынша декларацияның нысаны (510.00-нысан);
39) осы бұйрыққа 39-қосымшаға сәйкес қол қойылатын бонус және коммерциялық табу бонусы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (510.00-нысан);

24) форму декларации по индивидуальному подоходному налогу (форма 240.00) согласно приложению 24 к настоящему приказу;
25) правила составления налоговой отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу (форма 240.00) согласно приложению 25 к настоящему приказу;
26) форму декларации по налогу на добавленную стоимость (форма 300.00) согласно приложению 26 к настоящему приказу;
27) правила составления налоговой отчетности (декларации) по налогу на добавленную стоимость (форма 300.00) согласно приложению 27 к настоящему приказу;
28) форму декларации по косвенным налогам по импортированным товарам (форма 320.00) согласно приложению 28 к настоящему приказу;
29) правила составления налоговой отчетности (декларации) по косвенным налогам по импортированным товарам (форма 320.00) согласно приложению 29 к настоящему приказу;
30) форму заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (форма 328.00) согласно приложению 30 к настоящему приказу;
31) правила заполнения и представления заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (форма 328.00) согласно приложению 31 к настоящему приказу;
32) форму декларации по акцизу (форма 400.00) согласно приложению 32 к настоящему приказу;
33) правила составления налоговой отчетности (декларации) по акцизу (форма 400.00) согласно приложению 33 к настоящему приказу;
34) форму расчета акциза за структурное подразделение или объекты, связанные с налогообложением (форма 421.00), согласно приложению 34 к настоящему приказу;
35) правила составления налоговой отчетности (расчета) акциза за структурное подразделение или объекты, связанные с налогообложением (форма 421.00), согласно приложению 35 к настоящему приказу;
36) форму декларации по роялти, по бонусу добычи, по доле Республики Казахстан по разделу продукции, по дополнительному платежу недропользователя, осуществляющего деятельность по контракту о разделе продукции (форма 500.00), согласно приложению 36 к настоящему приказу;
37) правила составления налоговой отчетности (декларации) по роялти, по бонусу добычи, по доле Республики Казахстан по разделу продукции, по дополнительному платежу недропользователя, осуществляющего деятельность по контракту о разделе продукции (форма 500.00), согласно приложению 37 к настоящему приказу;
38) форму декларации по подписному бонусу и бонусу коммерческого обнаружения (форма 510.00) согласно приложению 38 к настоящему приказу;
39) правила составления налоговой отчетности (декларации) по подписному бонусу и бонусу коммерческого обнаружения (форма 510.00) согласно приложению 39 к настоящему приказу;

40) осы бұйрыққа 40-қосымшаға сәйкес жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта заттай түрде белгіленген өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесінің мөлшері және төлеу (беру) мерзімдері туралы есебінің нысаны (531.00-нысан);
41) осы бұйрыққа 41-қосымшаға сәйкес жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта заттай түрде белгіленген өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесінің мөлшері және төлеу (беру) мерзімдері туралы есебінің салық есептілігін жасау қағидалары (531.00-нысан);
42) осы бұйрыққа 42-қосымшаға сәйкес үстеме пайда салығы бойынша декларацияның нысаны (540.00-нысан);
43) осы бұйрыққа 43-қосымшаға сәйкес үстеме пайда салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (540.00-нысан);
44) осы бұйрыққа 44-қосымшаға сәйкес тарихи шығындарды өтеу бойынша төлем жөніндегі декларацияның нысаны (560.00-нысан);
45) осы бұйрыққа 45-қосымшаға сәйкес тарихи шығындарды өтеу бойынша төлем жөніндегі салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (560.00-нысан);
46) осы бұйрыққа 46-қосымшаға сәйкес экспортқа рента салығы бойынша декларацияның нысаны (570.00-нысан);
47) осы бұйрыққа 47-қосымшаға сәйкес экспортқа рента салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (570.00-нысан);
48) осы бұйрыққа 48-қосымшаға сәйкес пайдалы қазбаларды өндiру салығы бойынша декларацияның нысаны (590.00-нысан);
49) осы бұйрыққа 49-қосымшаға сәйкес пайдалы қазбаларды өндiру салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (590.00-нысан);
50) осы бұйрыққа 50-қосымшаға сәйкес жұмыспен қамтуға көмектесу, міндетті медициналық сақтандыру, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорларына, зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа және автомобиль жолдарын пайдаланушылардың аударымдары бойынша декларацияның нысаны (641.00-нысан);
51) осы бұйрыққа 51-қосымшаға сәйкес жұмыспен қамтуға көмектесу, міндетті медициналық сақтандыру, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорларына, зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа аударымдардың және автомобиль жолдарын пайдаланушылардың аударымдары салық есептілігін (есебін) жасау қағидалары (641.00-нысан);
52) осы бұйрыққа 52-қосымшаға сәйкес көлік құралы салығы, жер салығы мен мүлік салығы бойынша декларацияның нысаны (700.00-нысан);
53) осы бұйрыққа 53-қосымшаға сәйкес көлік құралдары салығы, жер салығы мен мүлік салығы бойынша салық есептілігі (декларация) жасау қағидалары (700.00-нысан);

40) расчет о размерах и сроках уплаты (передачи) доли Республики Казахстан по разделу продукции, установленных контрактом на недропользование, в натуральной форме (форма 531.00) согласно приложению 40 к настоящему приказу;
41) правила составления налоговой отчетности расчета о размерах и сроках уплаты (передачи) доли Республики Казахстан по разделу продукции, установленных контрактом на недропользование, в натуральной форме (форма 531.00) согласно приложению 41 к настоящему приказу;
42) форму декларации по налогу на сверхприбыль (форма 540.00) согласно приложению 42 к настоящему приказу;
43) правила составления налоговой отчетности (декларации) по налогу на сверхприбыль (форма 540.00) согласно приложению 43 к настоящему приказу;
44) форму декларации по платежу по возмещению исторических затрат (форма 560.00) согласно приложению 44 к настоящему приказу;
45) правила составления налоговой отчетности (декларации) по платежу по возмещению исторических затрат (форма 560.00) согласно приложению 45 к настоящему приказу;
46) форму декларации по рентному налогу на экспорт (форма 570.00) согласно приложению 46 к настоящему приказу;
47) правила составления налоговой отчетности (декларации) по рентному налогу на экспорт (форма 570.00) согласно приложению 47 к настоящему приказу;
48) форму декларации по налогу на добычу полезных ископаемых (форма 590.00) согласно приложению 48 к настоящему приказу;
49) правила составления налоговой отчетности (декларации) по налогу на добычу полезных ископаемых (форма 590.00) согласно приложению 49 к настоящему приказу;
50) форму расчета отчислений в фонды содействия занятости, обязательного медицинского страхования, государственного социального страхования, государственный центр по выплате пенсий и отчислений пользователей автомобильных дорог (форма 641.00) согласно приложению 50 к настоящему приказу;
51) правила составления налоговой отчетности (расчета) отчислений в фонды содействия занятости, обязательного медицинского страхования, государственного социального страхования, государственный центр по выплате пенсий и отчислений пользователей автомобильных дорог (форма 641.00) согласно приложению 51 к настоящему приказу;
52) форму декларации по налогу на транспортные средства, по земельному налогу и налогу на имущество (форма 700.00) согласно приложению 52 к настоящему приказу;
53) правила составления налоговой отчетности (декларации) по налогу на транспортные средства, по земельному налогу и налогу на имущество (форма 700.00) согласно приложению 53 к настоящему приказу;

54) осы бұйрыққа 54-қосымшаға сәйкес көлік құралы салығы бойынша ағымдағы төлемдер есебінің нысаны (701.00-нысан);
55) осы бұйрыққа 55-қосымшаға сәйкес көлік құралдары салығы бойынша ағымдағы төлемдердің салық есептілігін (есебін) жасау қағидалары (701.00-нысан);
56) осы бұйрыққа 56-қосымшаға сәйкес жер салығы мен мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдер есебінің нысаны (701.01-нысан);
57) осы бұйрыққа 57-қосымшаға сәйкес жер салығы мен мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдердің салық есептілігін (есебін) жасау қағидалары (701.01-нысан);
58) осы бұйрыққа 58-қосымшаға сәйкес ойын бизнесі салығы және тіркелген салық бойынша декларацияның нысаны (710.00-нысан);
59) осы бұйрыққа 59-қосымшаға сәйкес ойын бизнесі салығы және тіркелген салық бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (710.00-нысан);
60) осы бұйрыққа 60-қосымшаға сәйкес аукциондардан алым, кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлемақы бойынша декларацияның нысаны (810.00-нысан);
61) осы бұйрыққа 61-қосымшаға сәйкес аукциондардан алым, кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлемақы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (810.00-нысан);
62) осы бұйрыққа 62-қосымшаға сәйкес жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақының ағымдағы төлемдер сомасы есебінің нысаны (851.00-нысан);
63) осы бұйрыққа 63-қосымшаға сәйкес жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақының ағымдағы төлемдер сомасының салық есептілігін (есебін) жасау қағидалары (851.00-нысаны);
64) осы бұйрыққа 64-қосымшаға сәйкес жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы бойынша декларацияның нысаны (860.00-нысан);
65) осы бұйрыққа 65-қосымшаға сәйкес жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (860.00-нысан);
66) осы бұйрыққа 66-қосымшаға сәйкес қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы бойынша декларацияның нысаны (870.00-нысан);
67) осы бұйрыққа 67-қосымшаға сәйкес қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (870.00-нысан);
68) осы бұйрыққа 68-қосымшаға сәйкес шағын бизнес субъектілері үшін оңайлатылған декларацияның нысаны (910.00-нысан);
69) осы бұйрыққа 69-қосымшаға сәйкес шағын бизнес субъектілері үшін салық есептігін (оңайлатылған декларацияны) жасау қағидалары (910.00-нысан);
70) осы бұйрыққа 70-қосымшаға сәйкес патент құны есебінің нысаны (911.00-нысан);

54) форму расчета текущих платежей по налогу на транспортные средства (форма 701.00) согласно приложению 54 к настоящему приказу;
55) правила составления налоговой отчетности (расчета) текущих платежей по налогу на транспортные средства (форма 701.00) согласно приложению 55 к настоящему приказу;
56) форму расчета текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество (форма 701.01) согласно приложению 56 к настоящему приказу;
57) правила составления налоговой отчетности (расчета) текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество (форма 701.01) согласно приложению 57 к настоящему приказу;
58) форму декларации по налогу на игорный бизнес и фиксированному налогу (форма 710.00) согласно приложению 58 к настоящему приказу;
59) правила составления налоговой отчетности (декларации) по налогу на игорный бизнес и фиксированному налогу (форма 710.00) согласно приложению 59 к настоящему приказу;
60) форму декларации по сбору с аукционов, плате за пользование судоходными водными путями (форма 810.00) согласно приложению 60 к настоящему приказу;
61) правила составления налоговой отчетности (декларации) по сбору с аукционов, плате за пользование судоходными водными путями (форма 810.00) согласно приложению 61 к настоящему приказу;
62) форму расчета сумм текущих платежей платы за пользование земельными участками (форма 851.00) согласно приложению 62 к настоящему приказу;
63) правила составления налоговой отчетности (расчета) сумм текущих платежей платы за пользование земельными участками (форма 851.00) согласно приложению 63 к настоящему приказу;
64) форму декларации по плате за пользование водными ресурсами поверхностных источников (форма 860.00) согласно приложению 64 к настоящему приказу;
65) правила составления налоговой отчетности (декларации) по плате за пользование водными ресурсами поверхностных источников (форма 860.00) согласно приложению 65 к настоящему приказу;
66) форму декларации по плате за эмиссии в окружающую среду (форма 870.00) согласно приложению 66 к настоящему приказу;
67) правила составления налоговой отчетности (декларации) по плате за эмиссии в окружающую среду (форма 870.00) согласно приложению 67 к настоящему приказу;
68) форму упрощенной декларации для субъектов малого бизнеса (форма 910.00) согласно приложению 68 к настоящему приказу;
69) правила составления налоговой отчетности (упрощенной декларации) для субъектов малого бизнеса (форма 910.00) согласно приложению 69 к настоящему приказу;
70) форму расчета стоимости патента (форма 911.00) согласно приложению 70 к настоящему приказу;

көрсетілген бұйрықпен бекітілген 55-қосымшаға сәйкес Көлік құралдары салығы бойынша ағымдағы төлемдердің салық есептілігін (есебін) жасау қағидаларында (701.00-нысан):
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толтырылсын:
"1-1. Осы Қағида 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап 2017 жылғы 31 желтоқсанына дейін салық есептілігін табыс ету бойынша міндеттемелерге қолданылады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген 79-қосымшаға сәйкес Жеке табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидаларында (220.00-нысан):
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағида 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап 2017 жылғы 31 желтоқсанына дейін салық есептілігін табыс ету бойынша міндеттемелерге қолданылады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген 88-қосымшаға сәйкес Көлік құралдары салығы, жер салығы мен мүлік салығы бойынша салық есептілігі (декларация) жасау қағидаларында (700.00-нысан):
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағида 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап 2017 жылғы 31 желтоқсанына дейін салық есептілігін табыс ету бойынша міндеттемелерге қолданылады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген 91-қосымшаға сәйкес Жер салығы мен мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдердің салық есептілігін (есебін) жасау қағидаларында (701.01-нысан):
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағида 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап 2017 жылғы 31 желтоқсанына дейін салық есептілігін табыс ету бойынша міндеттемелерге қолданылады.";
осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес 104-1 және 105-1-қосымшалармен толықтырылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген 107-қосымшаға сәйкес Жеке табыс салығы және мүлік бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидаларында (230.00-нысан):
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толтырылсын:
"1-1. Осы Қағида 2017 жылғы 1 қаңтардан бастап 2017 жылғы 31 желтоқсанына дейін салық есептілігін табыс ету бойынша міндеттемелерге қолданылады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген 109-қосымшаға сәйкес Жеке табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидаларында (240.00-нысан):
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толтырылсын:
"1-1. Осы Қағида 2017 жылғы 1 қаңтардан бастап 2017 жылғы 31 желтоқсанына дейін салық есептілігін табыс ету бойынша міндеттемелерге қолданылады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген 119-қосымшаға сәйкес Шағын бизнес субъектілері үшін салық есептігін (оңайлатылған декларацияны) жасау қағидаларында (910.00-нысан):
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толтырылсын:
"1-1. Осы Қағида 2017 жылғы 1 шілдеден бастап 2017 жылғы 31 желтоқсанына дейін салық есептілігін табыс ету бойынша міндеттемелерге қолданылады.";

в Правилах составления налоговой отчетности (расчета) текущих платежей по налогу на транспортные средства (форма 701.00) согласно приложению 55 к указанному приказу:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Настоящие Правила распространяются на обязательства по представлению налоговой отчетности с 1 января 2015 года по 31 декабря 2017 года.";
в Правилах составления налоговой отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу (форма 220.00) согласно приложению 79 к указанному приказу:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Настоящие Правила распространяются на обязательства по представлению налоговой отчетности с 1 января 2016 года по 31 декабря 2017 года.";
в Правилах составления налоговой отчетности (декларации) по налогу на транспортные средства, по земельному налогу и налогу на имущество (форма 700.00) согласно приложению 88 к указанному приказу:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Настоящие Правила распространяются на обязательства по представлению налоговой отчетности с 1 января 2016 года по 31 декабря 2017 года.";
в Правилах составления налоговой отчетности (расчета) текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество (форма 701.01) согласно приложению 91 к указанному приказу:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Настоящие Правила распространяются на обязательства по представлению налоговой отчетности с 1 января 2016 года по 31 декабря 2017 года.";
дополнить приложениями 104-1 и 105-1 согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу;
в Правилах составления налоговой отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу и имуществу (форма 230.00) согласно приложению 107 к указанному приказу:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Настоящие Правила распространяются на обязательства по представлению налоговой отчетности с 1 января 2017 года по 31 декабря 2017 года.";
в Правилах составления налоговой отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу (форма 240.00) согласно приложению 109 к указанному приказу:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Настоящие Правила распространяются на обязательства по представлению налоговой отчетности с 1 января 2017 года по 31 декабря 2017 года.";
в Правилах составления налоговой отчетности (упрощенной декларации) для субъектов малого бизнеса (форма 910.00) согласно приложению 119 к указанному приказу:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Настоящие Правила распространяются на обязательства по представлению налоговой отчетности с 1 июля 2017 года по 31 декабря 2017 года.";

көрсетілген бұйрықпен бекітілген 121-қосымшаға сәйкес Патент құнының салық есептілігін (есебін) жасау қағидаларында (911.00-нысан):
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толтырылсын:
"1-1. Осы Қағида 2017 жылғы 1 шілдеден бастап 2017 жылғы 31 желтоқсанына дейін салық есептілігін табыс ету бойынша міндеттемелерге қолданылады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген 125-қосымшаға сәйкес Жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша салық есептілігін (декларацияны) (200.00-нысан) жасау қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағида 2017 жылғы 1 қаңтардан бастап 2017 жылғы 31 желтоқсанына дейін салық есептілігін табыс ету бойынша міндеттемелерге қолданылады.".
осы бұйрыққа 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 және 17-қосымшаларға сәйкес 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139 және 140-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күнінен бастап күнтізбек он күн ішінде оның көшірмесін қағаз және электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпараттық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялануын;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитетінің төрағасы
_____________ Н. Айдапкелов
2017 жылғы 5 қыркүйек
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2017 жылғы 4 қыркүйектегі
№ 533 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2014 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 587 бұйрығына
104-1-қосымша
Әкімшілік деректер
жинауға арналған нысан
Жеке табыс салығы бойынша декларация
Есепті кезең 20__ жыл
Индексі: 220.00-нысаны
Кезенділігі: жыл сайын
Ұсынатындар: жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен салықтарды есептеуді және төлеуді жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер (соның ішінде ауыл шаруашылығы өнімін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндірушілер және ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін арнаулы салық режимі қолданылатын шаруа немесе фермер қожалықтары)
Қайда тапсырылады: мемлекеттік кірістер органдарына
Тапсыру мерзімі: есептi салық кезеңiнен кейiнгi жылдың 31 наурызынан кешiктiрiлмей
Ескертпе: толтыру бойынша түсіндіру осы бұйрықтың 105-1-қосымшасына сәйкес Жеке табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидаларында (220.00-нысан) келтірілген.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2017 жылғы 4 қыркүйектегі
№ 533 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2014 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 587 бұйрығына
105-1-қосымша
Жеке табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (220.00-нысан)

в Правилах составления налоговой отчетности (расчета) стоимости патента (форма 911.00) согласно приложению 121 к указанному приказу:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Настоящие Правила распространяются на обязательства по представлению налоговой отчетности с 1 июля 2017 года по 31 декабря 2017 года.";
в Правилах составления налоговой отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу (форма 200.00) согласно приложению 125 к указанному приказу:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Настоящие Правила распространяются на обязательства по представлению налоговой отчетности с 1 января 2017 года по 31 декабря 2017 года.";
дополнить приложениями 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139 и 140 согласно приложениям 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 и 17 к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
_____________ Н. Айдапкелов
5 сентября 2017 года
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 4 сентября 2017 года № 533
Приложение 104-1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 25 декабря 2014 года № 587
Форма, предназначенная
для сбора административных
данных
Декларация по индивидуальному подоходному налогу
отчетный период 20__ год
Индекс: форма 220.00
Периодичность: ежегодная
Представляют: индивидуальные предприниматели (в том числе крестьянские
или фермерские хозяйства, применяющие специальный налоговый режим для
производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры
(рыбоводства) и сельскохозяйственных кооперативов), осуществляющие
исчисление и уплату налогов в общеустановленном порядке
Куда представляется: в органы государственных доходов
Срок представления: не позднее 31 марта года, следующего за отчетным
налоговым периодом
Примечание: пояснение по заполнению приведено в Правилах составления налоговой
отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу (форма 220.00)
согласно приложению 105-1 к настоящему приказу.
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 4 сентября 2017 года № 533
Приложение 104-1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 25 декабря 2014 года № 587
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 4 сентября 2017 года № 533
Приложение 105-1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 25 декабря 2014 года № 587
Правила составления налоговой отчетности
(декларации) по индивидуальному подоходному налогу (форма 220.00)

1-Тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жеке табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (220.00-нысан) (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық Кодексі) (бұдан әрі - Салық кодексі), "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленген және жеке табыс салығын есептеуге арналған жеке табыс салығы бойынша салық есептілігі нысанын (декларацияны) (бұдан әрі – декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны Салық кодексінің 178, 179, 183-баптарына, 21-тарауына сәйкес жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен салықтарды есептеуді және төлеуді жүзеге асыратын жеке тұлғалар – дара кәсіпкерлер және соның ішінде Салық кодексінің 451-бабында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып Салық кодексінің 178, 179, 183-баптарына сәйкес ауыл шаруашылығы өнімін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндірушілер және ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін арнаулы салық режимі қолданылатын шаруа немесе фермер қожалықтары, сондай-ақ Салық кодексінің 7-бөліміне сәйкес резидент емес жеке тұлғалар жасайды.
2. Осы Қағидалар 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап салық есептілігін табыс ету бойынша міндеттемелерге қолданылады.
3. Декларация декларацияның өзінен (220-нысан) және салық міндеттемесінің есептелуі туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (220.01-ден 220.04-ке дейінгі нысандар) тұрады.
4. Декларация толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздері толтырылмайды.
6. Декларацияға қосымшалар декларациядағы тиісті көрсеткіштерді көрсетуді талап ететін жолдарды толтыру кезінде міндетті тәртіпте жасалады.
7. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетілуі тиіс деректер болмаған кезде жасалмайды.
8. Декларацияға қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
9. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+" – қосу; "–" – алу; "х" – көбейту; "/" – бөлу; "=" – тең.
10. Сомалардың теріс мәндері декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "–" белгісімен белгіленеді.
11. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз жеткізгіште – қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу (форма 220.00) (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу (далее – декларация), предназначенной для исчисления индивидуального подоходного налога. Декларация составляется физическими лицами-индивидуальными предпринимателями, осуществляющими исчисление и уплату налогов в общеустановленном порядке в соответствии со статьями 178, 179, 183, главой 21 Налогового кодекса, в том числе крестьянскими или фермерскими хозяйствами, применяющими специальный налоговый режим для производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельскохозяйственных кооперативов, в соответствии со статьями 178, 179, 183 Налогового кодекса с учетом особенности, установленной статьей 451 Налогового кодекса, а также физическими лицами-нерезидентами в соответствии с разделом 7 Налогового кодекса.
2. Настоящие Правила распространяются на обязательства по представлению налоговой отчетности с 1 января 2018 года.
3. Декларация состоит из самой декларации (форма 220.00) и приложений к ней (формы с 220.01 по 220.04), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
4. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки декларации не заполняются.
6. Приложения к декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
7. Приложения к декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
8. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к декларации.
9. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" – плюс; "–" – минус; "х" – умножение; "/" – деление; "=" – равно.
10. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) декларации.
11. При составлении декларации:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;

2) электрондық жеткізгіште – нысандар Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
12. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не оның өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда өзінің атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің не оның өкілінің мөрімен куәландырылуға тиіс.
13. Декларацияны табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз жеткізгіште – екі данада жасалады, бір данасы декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің Т.А.Ә. мен қойылған қолы және мөрдің бедері (штемпелі) белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз жеткізгіште – салық төлеуші пошта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде – салық төлеүші (салық агенті) мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігін қабылдағаны немесе қабылдамағаны туралы хабарлама алады.
14. Қосымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімдерінде декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөліміндегі көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
2-Тарау. Декларацияны жасау (220.00-нысан)
15. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) ЖСН – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі;
2) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі – декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
3) салық төлеушінің атауы.
Жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы жасаған кезде жолда жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес сенімгерлікпен басқарушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
4) декларацияның түрі.
Тиісті торкөздер декларацияны Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызу ескеріле отырып белгіленеді;
5) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4) тармақшасында көзделген декларация түрі табыс етілген жағдайда толтырылады;
6) салық төлеушінің санаты.
Торкөз, егер салық төлеуші А немесе В жолында көрсетілген санаттардың біріне жатқан жағдайда белгіленеді;
7) валюта коды.
Осы Қағидалардың 29-тармағына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
8) табыс етілген қосымшалар.
Салық төлеуші табыс еткен декларацияға қосымшалардың нөмірі белгіленеді;

2) на электронном носителе – заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
12. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
13. При представлении декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой Ф.И.О. и подписью работника органа государственных доходов, принявшего декларацию и оттиском печати (штампа);
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.
14. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" декларации.
Глава 2. Составление декларации (форма 220.00)
15. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) ИИН – индивидуальный идентификационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность – отчетный налоговый период, за который представляется декларация (указывается арабскими цифрами);
3) наименование налогоплательщика.
Указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица в соответствии с документами, удостоверяющими личность.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица-доверительного управляющего в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
4) вид декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
5) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
6) категория налогоплательщика.
Ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строке А или В;
7) код валюты.
Указывается код валюты согласно пункту 31 настоящих Правил;
8) представленные приложения.
Отмечается номер представленного налогоплательщиком приложения к декларации;

9) резиденттік белгісі:
А торкөзін Қазақстан Республикасының резидент салық төлеушісі белгілейді;
В торкөзін Қазақстан Республикасының резидент емес салық төлеушісі белгілейді;
10) резиденттік елінің коды мен салықтық тіркеу нөмірі.
Егер декларацияны Қазақстан Республикасының резидент емес салық төлеушісі жасаған жағдайда толтырылады, бұл ретте:
А жолында осы Қағидалардың 30-тармағына сәйкес резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
В жолында резидент еместің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
11) Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде тұрақты мекемесінің болуы.
Торкөзді Қазақстан Республикасы шегінен тыс тұрақты мекемесі бар Қазақстан Республикасының резиденті толтырады.
16. "Салық кезеңі үшін жиынтықпен алынған дара кәсіпкердің табысы" деген бөлімде:
1) 220.00.001 жолында Салық кодексінің 86-бабына сәйкес айқындалатын өткізуден түскен табыс сомасы көрсетіледі;
2) 220.00.002 жолында Салық кодексінің 87-бабына сәйкес айқындалатын құн өсімінен түскен табыс сомасы көрсетіледі;
3) 220.00.003 жолында Салық кодексіне сәйкес салық кезеңі үшін жиынтықпен алынған дара кәсіпкердің табысына кіретін салық төлеушінің өзге де табыстары көрсетіледі;
4) 220.00.004 жолында 220.00.001-ден 220.00.003-ке дейінгі жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін жиынтықпен алынған дара кәсіпкер табысының жалпы сомасы көрсетіледі;
5) 220.00.005 жолында Салық кодексінің 99-бабы 1-тармағына сәйкес жүзеге асырылатын салық кезеңі үшін жиынтықпен алынған дара кәсіпкер табысын түзету сомасы көрсетіледі;
6) 220.00.006 жолында Салық кодексінің 99-бабы 2-тармағына сәйкес жүзеге асырылатын салық кезеңі үшін жиынтықпен алынған дара кәсіпкер табысын түзету сомасы көрсетіледі;
7) 220.00.007 жолында Салық кодексінің 156-бабына сәйкес салық салуға жатпайтын табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
8) 220.00.008 жолында салық салуға жатпайтын табыстарды және түзетулерді есепке ала отырып, 220.00.004, 220.00.005, 220.00.007 жолдарының айырмасы (220.00.004 – 220.00.005 – 220.00.007), 220.00.006 жолына ұлғайту (егер осы жолдың мәні оң болса) немесе 220.00.006 жолына азайту (егер осы жолдың мәні теріс болса) (220.00.004 – 220.00.005) + (–) (220.00.006 – 220.00.007) ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін жиынтықпен алынған дара кәсіпкердің табысы көрсетіледі.
17. "Шегерімдер" деген бөлімде:

9) признак резидентства:
ячейка А отмечается налогоплательщиком-резидентом Республики Казахстан;
ячейка В отмечается налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан;
10) код страны резидентства и номер налоговой регистрации.
Заполняется в случае, если декларация составляется налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан, при этом:
в строке А указывается код страны резидентства нерезидента согласно пункту 32 настоящих Правил;
в строке В указывается номер налоговой регистрации в стране резидентства нерезидента;
11) наличие постоянного учреждения за пределами Республики Казахстан.
Ячейка отмечается резидентом Республики Казахстан, имеющим постоянное учреждение за пределами Республики Казахстан.
16. В разделе "Доход индивидуального предпринимателя, полученный совокупно за налоговый период":
1) в строке 220.00.001 указывается доход от реализации, определяемый в соответствии со статьей 86 Налогового кодекса;
2) в строке 220.00.002 указывается доход от прироста стоимости, определяемый в соответствии со статьей 87 Налогового кодекса;
3) в строке 220.00.003 указываются прочие доходы налогоплательщика, включаемые в доход индивидуального предпринимателя, полученный совокупно за налоговый период в соответствии с Налоговым кодексом;
4) в строке 220.00.004 указывается общая сумма дохода индивидуального предпринимателя, полученного совокупно за налоговый период, определяемая как сумма строк с 220.00.001 по 220.00.003;
5) в строке 220.00.005 указывается сумма корректировки дохода индивидуального предпринимателя, полученного совокупно за налоговый период, осуществляемая в соответствии с пунктом 1 статьи 99 Налогового кодекса;
6) в строке 220.00.006 указывается сумма корректировки дохода индивидуального предпринимателя, полученного совокупно за налоговый период, осуществляемая в соответствии с пунктом 2 статьи 99 Налогового кодекса;
7) в строке 220.00.007 указывается общая сумма доходов, не подлежащих налогообложению в соответствии со статьей 156 Налогового кодекса;
8) в строке 220.00.008 указывается доход индивидуального предпринимателя, полученный совокупно за налоговый период с учетом доходов, не подлежащих налогообложению, и корректировки, определяемый как разница строк 220.00.004, 220.00.005, 220.00.007 (220.00.004 – 220.00.005–220.00.007), увеличенная на строку 220.00.006 (в случае если значение данной строки положительное) или уменьшенная на строку 220.00.006 (в случае если значение данной строки отрицательное) (220.00.004 – 220.00.005) + (–) 220.00.006 – 220.00.007).
17. В разделе "Вычеты":

1) 220.00.009 жолында Салық кодексінің 100-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын өткізілген (пайдаланылған) тауарлардың өзіндік құны, сатып алынған жұмыстардың, қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі. 220.00.009 I – 220.00.009 II + 220.00.009 III + 220.00.009 IV + 220.00.009 V – 220.00.009 VI – 220.00.009 VII – 220.00.009 VIII – 220.00.009 IX ретінде айқындалады;
220.00.009 I жолында салық кезеңінің басына тауарлардың, шикізаттардың, материалдардың (оның ішінде сатып алынатын жартылай фабрикаттар мен жинақталатын бұйымдар, конструкциялар мен бөлшектер, отын, қосалқы бөлшектер және тағы басқалары) (бұдан әрі – ТМҚ) теңгерімдік құны көрсетіледі. Бастапқы декларацияда аталған жол салық кезеңінің басына бухгалтерлік теңгерім бойынша айқындалған деректерге сәйкес толтырылады. Өзінің бастапқы декларациясын табыс ететін салық төлеушіде салық кезеңінің басында ТМҚ болмауы мүмкін;
220.00.009 II жолы салық кезеңінің соңына бухгалтерлік теңгерім деректеріне сәйкес толтырылады. Салық кезеңінің ішінде салық төлеуші табыс ететін тарату декларациясында 220.00.009 II жолы тиісті салық кезеңінің соңына бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде толтырылады;
220.00.009 III жолында:
салық кезеңінің ішінде келіп түскен, оның ішінде сатып алынған, өтеусіз алынған, бірігу жолымен қайта ұйымдастыру нәтижесінде алынған, жарғылық капиталға салым ретінде алынған, сондай-ақ өзге де негіздер бойынша келіп түскен ТМҚ;
тараптас ұйымдар, дара кәсіпкерлер, жеке нотариустар, адвокаттар, кәсіби медиаторлар орындаған жұмыстар мен көрсеткен қызметтердің құны көрсетіледі;
220.00.009 III А және 220.00.009 III В жолдары мәндерінің қосындысымен (220.00.009 III А + 220.00.009 III В жолдары) айқындалады:
220.00.009 III А жолында салық төлеуші есепті салық кезеңі ішінде сатып алған, өтеусіз алған ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
220.00.009 III B жолында қаржылық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
220.00.009 III C жолында жарнамалық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
220.00.009 III D жолында консультациялық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
220.00.009 III Е жолында маркетингтік қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
220.00.009 III F жолында дизайнерлік қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
220.00.009 III G жолында инжинирингтік қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
220.00.009 III Н жолында өзге де жұмыстар мен қызмет көрсетулерді сатып алуға жұмсалған шығыстар көрсетіледі;
220.00.009 III B жолында есепті салық кезеңі ішінде сатып алынған өзге де жұмыстар мен қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі. Бұл жолға декларацияның 220.00.010-нан 220.00.017-ге дейінгі жолдары, декларацияның 220.00.024 жолдары бойынша шегерімге жатқызылатын сатып алынған жұмыстар, қызметтер көрсетулер бойынша шығыстардың сомасы қосылмайды;
220.00.009 IV жолында Салық кодексінің 155-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында беліленген тәуліктік мөлшерінің асып кетуін білдіретін қызметтік іссапарлар кезіндегі өтемақы сомаларын;
тіркелген активтердің, преференциялар объектілерінің, амортизацияға жатпайтын активтердің бастапқы құнына енетін қызметкерлер табыстарын.
Салық кодексінің 122-бабына сәйкес кейінгі шығыстар деп танылған қызметкерлер табыстарын қоспағанда, Салық кодексінің 110-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын қызметкерлердің есептелген табыстары мен жеке тұлғаларға өзге де төлемдер бойынша шығыстары көрсетіледі;
220.00.009 V жолында алдыңғы салық кезеңдерінде алдағы кезеңдердің шығыстары деп танылған және есепті салық кезеңінде шегерімдерге жатқызылатын жұмыстар мен қызмет көрсету құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
220.00.009 VI жолында тіркелген активтер, жалға алынған негізгі құралдар бойынша кейінгі шығыстар деп танылатын жұмыстар мен қызмет көрсетулердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
220.00.009 VII жұмыстар мен қызмет көрсетулердің нақты құны, тіркелген активтердің, преференция объектілерінің, амортизацияға жатпайтын активтердің бастапқы құнына енетін ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;

1) в строке 220.00.009 указывается себестоимость реализованных (использованных) товаров, стоимость приобретенных работ, услуг, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 100 Налогового кодекса. Определяется как 220.00.009 I – 220.00.009 II + 220.00.009 III + 220.00.009 IV + 220.00.009 V – 220.00.009 VI – 220.00.009 VII – 220.00.009 VIII – 220.00.009 IX;
в строке 220.00.009 I указывается балансовая стоимость товаров, сырья, материалов (в том числе покупных полуфабрикатов и комплектующих изделий, конструкций и деталей, топлива, запасных частей и другие) (далее – ТМЗ) на начало налогового периода. В первоначальной декларации указанная строка заполняется согласно данным, определенным по бухгалтерскому балансу на начало налогового периода. У налогоплательщика, представляющего свою первоначальную декларацию, ТМЗ на начало налогового периода могут отсутствовать;
строка 220.00.009 II заполняется согласно данным бухгалтерского баланса на конец налогового периода. В ликвидационной декларации, представляемой налогоплательщиком в течение налогового периода, строка 220.00.009 II заполняется на основании данных бухгалтерского учета на конец соответствующего налогового периода;
в строке 220.00.009 III указывается стоимость:
поступивших в течение налогового периода ТМЗ, в том числе приобретенных, полученных безвозмездно, полученных в результате реорганизации путем присоединения, полученных в качестве вклада в уставный капитал, а также поступивших по иным основаниям;
выполненных работ и оказанных услуг сторонними организациями, индивидуальными предпринимателями, частными нотариусами, адвокатами, профессиональными медиаторами.
Определяется сложением значений строк 220.00.009 III А и 220.00.009 III B (220.00.009 III А + 220.00.009 III B):
в строке 220.00.009 III А указывается себестоимость приобретенных, безвозмездно полученных в течение отчетного налогового периода налогоплательщиком ТМЗ;
в строке 220.00.009 III B указывается стоимость финансовых услуг;
в строке 220.00.009 III С указывается стоимость рекламных услуг;
в строке 220.00.009 III D указывается стоимость консультационных услуг;
в строке 220.00.009 III E указывается стоимость маркетинговых услуг;
в строке 220.00.009 III F указывается стоимость дизайнерских услуг;
в строке 220.00.009 III G указывается стоимость инжиниринговых услуг;
в строке 220.00.009 III H указываются расходы на приобретение прочих работ и услуг;
в строке 220.00.009 III B указываются стоимость приобретенных в течение отчетного налогового периода прочих работ и услуг. Данная строка не включает суммы расходов по приобретенным работам, услугам, относимые на вычеты по строкам с 220.00.010 по 220.00.017 декларации, 220.00.024 декларации;
в строке 220.00.009 IV указываются расходы по начисленным доходам работников и иным выплатам физическим лицам, относимые на вычет в соответствии со статьей 110 Налогового кодекса, за исключением:
сумм компенсаций при служебных командировках и представляющих собой превышение размеров суточных, установленных подпунктом 4) пункта 3 статьи 155 Налогового кодекса;
доходов работников, включаемых в первоначальную стоимость фиксированных активов, объектов преференций, активов, не подлежащих амортизации;
доходов работников, признаваемых последующими расходами в соответствии со статьей 122 Налогового кодекса;
в строке 220.00.009 V указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признанные расходами будущих периодов в предыдущих налоговых периодах и относимые на вычеты в отчетном налоговом периоде;
в строке 220.00.009 VI указывается фактическая стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, которые признаются последующими расходами по фиксированным активам, арендуемым основным средствам;
в строке 220.00.009 VII указывается фактическая стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, включаемые в первоначальную стоимость фиксированных активов, объектов преференций, активов, не подлежащих амортизации;

220.00.009 VIII жолында 220.00.009 VII жолы бойынша көрсетілетін құнды қоспағанда, Салық кодексінің 115-бабының негізінде шегерімдерге жатқызылмайтын жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны, сондай-ақ Салық кодексіне сәйкес шегерімдерге жатқызылмайтын ТМҚ табиғи кему сомасы. Бұдан басқа, аталған жол бойынша декларацияның 220.00.010-нан 220.00.017-ге дейінгі жолдар, 220.00.024 жолдары бойынша шегерімге жататын ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
220.00.009 ІX жолында есепті салық кезеңінде алдағы кезеңдердің шығыстары деп танылған және кейінгі салық кезеңдерінде шегерімге жатқызылатын жұмыстар мен қызмет көрсетулердің құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
2) 220.00.010 жолында Салық кодексінің 100-бабы 6-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын айыппұлдардың, өсімпұлдардың, тұрақсыздық айыптарының жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 220.00.011 жолында Салық кодексінің 100-бабы 12-тармағында белгіленген негіздер бойынша шегерімге жатқызылатын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
4) 220.00.012 жолында Салық кодексінің 100-бабы 14-1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық төлеушінің есептелген Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі;
5) 220.00.013 жолында Салық кодексінің 103-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын сыйақылар бойынша шегерімдер сомасы көрсетіледі;
6) 220.00.014 жолында Салық кодексінің 102-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын өкілдік шығыстардың сомасы көрсетіледі;
7) 220.00.015 жолында Салық кодексінің 105-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын күмәнді талаптар сомасы көрсетіледі;
8) 220.00.016 жолында Салық кодексінің 114-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер сомасы көрсетіледі;
9) 220.00.017 жолында Салық кодексінің 116-122-баптарына сәйкес айқындалатын, тіркелген активтер мен жалға берілген негізгі құралдар бойынша шегерімдердің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 220.04.011 және 220.04.012 жолдарының сомасы көшіріледі;
10) 220.00.018 жолында табыс есептелетін Республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төменгі жалақы мөлшерінің сомасы көрсетіледі. Бір жыл ішіндегі салық шегерімінің жалпы сомасы Салық кодексінің 157-бабында белгіленген салық салынбайтын жылдық жиынтық табыстың мөлшерінің сомасынан аспауға тиіс;
11) 220.00.019 жолында "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 1997 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңында белгiленген мөлшердегі мiндеттi зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;

в строке 220.00.009 VIII указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, не относимые на вычеты на основании статьи 115 Налогового кодекса, за исключением стоимости, отражаемой по строке 220.00.009 VII, а также сумма естественной убыли ТМЗ, не подлежащая отнесению на вычеты в соответствии с Налоговым кодексом. Кроме того, по данной строке отражается себестоимость ТМЗ, относимая на вычеты по строкам с 220.00.010 по 220.00.017, 220.00.024 декларации;
в строке 220.00.009 IX указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признанные расходами будущих периодов в отчетном налоговом периоде и подлежащие отнесению на вычеты в последующие налоговые периоды;
2) в строке 220.00.010 указывается общая сумма штрафов, пени, неустойки, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 6 статьи 100 Налогового кодекса;
3) в строке 220.00.011 указывается сумма налога на добавленную стоимость, относимая на вычеты по основаниям, установленным пунктом 12 статьи 100 Налогового кодекса;
4) в строке 220.00.012 указывается сумма расходов налогоплательщика по начисленным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 14-1 статьи 100 Налогового кодекса;
5) в строке 220.00.013 указывается сумма вычетов по вознаграждению, относимая на вычеты в соответствии со статьей 103 Налогового кодекса;
6) в строке 220.00.014 указывается сумма представительских расходов, относимая на вычеты в соответствии со статьей 102 Налогового кодекса;
7) в строке 220.00.015 указывается сумма сомнительных требований, относимая на вычет в соответствии со статьей 105 Налогового кодекса;
8) в строке 220.00.016 указывается сумма налогов и других обязательных платежей в бюджет, относимая на вычет в соответствии со статьей 114 Налогового кодекса;
9) в строке 220.00.017 указывается сумма вычетов по фиксированным активам и арендованным основным средствам, определяемая в соответствии со статьями 116122 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма строк 220.04.011 и 220.04.012;
10) в строке 220.00.018 указывается сумма в минимальном размере заработной платы, установленном законом о республиканском бюджете, за который начисляется доход. Общая сумма налогового вычета за год не должна превышать сумму необлагаемого размера совокупного годового дохода, установленного статьей 157 Налогового кодекса;
11) в строке 220.00.019 указывается сумма обязательных пенсионных взносов в размере, установленном Законом Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан";

12) 220.00.020 жолында өз пайдасына енгiзілетін ерiктi зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
13) 220.00.021 жолында жеке тұлғаның жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша өз пайдасына енгiзетiн сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
14) 220.00.022 жолында "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгiленген мөлшердегі Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына жарналар мен (немесе) аударымдар сомасы көрсетіледі;
15) 220.00.023 жолында Қазақстан Республикасының резидентi жеке тұлғаның Қазақстан Республикасының тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында тұрғын үй жағдайын жақсарту жөнiндегi iс-шараларды жүргiзуге тұрғын үй құрылыс жинақ банктерiнен алған қарыздары бойынша сыйақыны өтеуге бағытталған сомалар көрсетіледі;
16) 220.00.024 жолында Салық кодексінің 166-бабы 6-тармағында белгіленген мөлшерде және шарттарда медициналық қызметтерге (косметологиялық қызмет көрсетулерден басқа) ақы төлеуге жұмсалатын шығыстар сомасы көрсетіледі;
17) 220.00.025 жолында Салық кодексінің 100-бабына сәйкес шегерімге жататын өзге де шығыстар сомасы көрсетіледі;
18) 220.00.026 жолында 220.00.009-дан 220.00.025-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын шегерімге жататын жалпы сома көрсетіледі.
18. "Салық кодексіне сәйкес табыстар мен шегерімдерді түзету" деген бөлімде:
1) 220.00.027 жолында Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес айқындалатын табыстар мен шегерімдерді түзетудің жалпы сомасы көрсетіледі. 220.00.027 I және 220.00.027 II жолдарының сомасы (220.00.027 I + 220.00.027 II) ретінде айқындалады:
2) 220.00.027 I жолында Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес айқындалатын табыстарды түзету сомасы көрсетіледі;
3) 220.00.027 II Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес айқындалатын шегерімдерді түзету сомасы көрсетіледі.
19. "Трансферттік баға белгілеу туралы" 2008 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Трансферттік баға белгілеу туралы Заң) сәйкес табыстар мен шегерімдерді түзету" деген бөлімде:
1) 220.00.028 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы Заңға сәйкес айқындалатын табыстарды түзету сомасы көрсетіледі;
2) 220.00.029 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы Заңға сәйкес айқындалатын шегерімдерді түзету сомасы көрсетіледі.
20. "Дара кәсіпкердің салық салынатын табысының есебі" деген бөлімде:
1) 220.00.030 жолында дара кәсіпкердің салық салынатын табысы (залал) көрсетіледі. 220.00.008 – 220.00.026 + 220.00.027 + 220.00.028 – 220.00.029 ретінде айқындалады;

12) в строке 220.00.020 указывается сумма добровольных пенсионных взносов, вносимых в свою пользу;
13) в строке 220.00.021 указывается сумма страховых премий, вносимых в свою пользу физическим лицом по договорам накопительного страхования;
14) в строке 220.00.022 указывается сумма взносов и (или) отчислений в Фонд социального медицинского страхования в размере, установленном Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании";
15) в строке 220.00.023 указываются суммы, направленные на погашение вознаграждения по займам, полученным физическим лицом-резидентом Республики Казахстан в жилищных строительных сберегательных банках на проведение мероприятий по улучшению жилищных условий на территории Республики Казахстан, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о жилищных строительных сбережениях;
16) в строке 220.00.024 указываются расходы на оплату медицинских услуг (кроме косметологических) в размере и на условиях, установленных пунктом 6 статьи 166 Налогового кодекса;
17) в строке 220.00.025 указываются сумма прочих расходов, относимая на вычет в соответствии со статьей 100 Налогового кодекса;
18) в строке 220.00.026 указывается общая сумма, подлежащая отнесению на вычеты, определяемая как сумма строк с 220.00.009 по 220.00.025.
18. В разделе "Корректировка доходов и вычетов в соответствии с Налоговым кодексом":
1) в строке 220.00.027 указывается общая сумма корректировок доходов и вычетов, определяемая в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 220.00.027 I и 220.00.027 II (220.00.027 I и 220.00.027 II):
2) в строке 220.00.027 I указывается сумма корректировки доходов, определяемая в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса;
3) в строке 220.00.027 II указывается сумма корректировки вычетов, определяемая в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса.
19. В разделе "Корректировка доходов и вычетов в соответствии с Законом Республики Казахстан от 5 июля 2008 года "О трансфертном ценообразовании" (далее – Закон о трансфертном ценообразовании):
1) в строке 220.00.028 указывается сумма корректировки доходов, определяемая в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
2) в строке 220.00.029 указывается сумма корректировки вычетов, определяемая в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании.
20. В разделе "Расчет облагаемого дохода индивидуального предпринимателя":
1) в строке 220.00.030 указывается облагаемый доход (убыток) индивидуального предпринимателя. Определяется как 220.00.008 – 220.00.026 + 220.00.027 + 220.00.028 – 220.00.029;

2) 220.00.031 жолында резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасынан тыс көздерден алған табыстардың сомасы көрсетіледі. 220.00.031 жолы анықтамалық сипатқа ие. Бұл жол өзіне 220.00.031 І жолын да қамтиды:
220.00.031 І жолында Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар елде алған табыстар көрсетіледі. Бұл жолға 220.03-нысаны І бағанының қорытынды мәні көшіріледі;
3) 220.00.032 жолында Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына сәйкес халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 220.02-нысаны Е бағанының қорытынды мәні көшіріледі;
4) 220.00.033 жолында халықаралық салық салу ерекшелігі ескеріле отырып, дара кәсіпкердің салық салынатын табысының (залалының) сомасы көрсетіледі. Бұл ретте 220.00.031 I жолында көрсетілген сома дара кәсіпкердің салық салынатын табысына қосылуға жатады, салық салынатын табыс болмаған жағдайда, Қазақстан Республикасы резидентiнiң залалы азайтылады. 220.00.033 жолы 220.00.030 және 220.00.031 I жолдарының сомасы алу 220.00.032 жолы (220.00.030 + 220.00.031 I - 220.00.032) ретінде айқындалады;
5) 220.00.034 жолында Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына сәйкес көшірілуі тиіс залал көрсетіледі. Егер 220.00.033 жолының теріс мәні болса, 220.00.034 жолы 220.00.033 және 220.04.008 І жолдарының сомасы ретінде айқындалады. Егер 220.00.033 жолы оң мәнге ие болса, 220.00.034 жолына 220.04.008 I жолы көшіріледі;
6) 220.00.035 жолында Салық кодексінің 133-бабына сәйкес дара кәсіпкердің салық салынатын табысын кеміту сомасы көрсетіледі. 220.00.035 жолы 220.00.035 I және 220.00.035 II жолдарын өзіне қосады.
220.00.035 I жолында салық төлеуші Салық кодексінің 133-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес салық салынатын табысты кемітуге құқығы бар шығыстар көрсетіледі.
220.00.035 II жолында салық төлеуші Салық кодексінің 133-бабы 1-тармағы 3) тармақшасына сәйкес салық салынатын табысты кемітуге құқығы бар табыстар көрсетіледі;
7) 220.00.036 жолында Салық кодексінің 133-бабына сәйкес есептелген азайту ескерілген дара кәсіпкердің салық салынатын табысы көрсетіледі. 220.00.033 және 220.00.035 жолдарының айырмасы (220.00.033 – 220.00.035) ретінде айқындалады. Егер 220.00.035 жолы 220.00.033 жолынан артық болса, 220.00.036 жолында нөл көрсетіледі;

2) в строке 220.00.031 указывается сумма доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан. Строка 220.00.031 носит справочный характер. Данная строка включает в себя также строку 220.00.031 I:
в строке 220.00.031 I указываются доходы, полученные в стране с льготным налогообложением, определяемые в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы I формы 220.03;
3) в строке 220.00.032 указывается сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы Е формы 220.02;
4) в строке 220.00.033 указывается сумма облагаемого дохода (убытка) индивидуального предпринимателя с учетом особенностей международного налогообложения. При этом сумма, указанная в строке 220.00.030 I подлежит включению в облагаемый доход индивидуального предпринимателя, а в случае отсутствия облагаемого дохода уменьшает убыток резидента Республики Казахстан. Строка 220.00.033 определяется как сумма строк 220.00.030 и 220.00.031 I за минусом строки 220.00.032 (220.00.030 + 220.00.031 I – 220.00.032);
5) в строке 220.00.034 указывается убыток, подлежащий переносу в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса. Если строка 220.00.033 имеет отрицательное значение, строка 220.00.034 определяется как сумма строк 220.00.033 и 220.04.008 I. Если строка 220.00.033 имеет положительное значение, в строку 220.00.034 переносится строка 220.04.008 I;
6) в строке 220.00.035 указывается сумма уменьшения облагаемого дохода индивидуального предпринимателя в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса. Строка 220.00.035 включает в себя строки 220.00.035 I и 220.00.035 II:
в строке 220.00.035 I указываются расходы, на которые налогоплательщик вправе уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 133 Налогового кодекса;
в строке 220.00.035 II указываются расходы, на которые налогоплательщик вправе уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 133 Налогового кодекса;
7) в строке 220.00.036 указывается облагаемый доход индивидуального предпринимателя с учетом уменьшения, исчисленный в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 220.00.033 и 220.00.035 (220.00.033 – 220.00.035). В случае если строка 220.00.35 больше строки 220.00.033, в строке 220.00.036 указывается ноль;

8) 220.00.037 жолында алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген залалдар көрсетіледі;
9) 220.00.038 жолында көшірілген залалдар ескерілген дара кәсіпкердің салық салынатын табысы көрсетіледі. Егер 220.00.036 жолында оң мән көрсетілген жағдайда толтырылады. 220.00.036, 220.00.037 жолдарының айырмасы (220.00.036 – 220.00.037) ретінде айқындалады. Егер 220.00.037 жолы 220.00.036 жолынан артық болса, 220.00.038 жолында нөл көрсетіледі.
21. "Салық міндеттемесінің есебі" деген бөлімде:
1) 220.00.039 жолында Салық кодексінің 158-бабы 1-тармағына сәйкес жеке табыс салығының ставкасы пайызда көрсетіледі;
2) 220.00.040 жолында дара кәсіпкердің салық салынатын табысынан алынатын жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі. 220.00.038 және 220.00.039 жолдарының туындысы (220.00.038 х 220.00.039) ретінде айқындалады;
3) 220.00.041 жолында Салық кодексінің 139-бабы 1-тармағына сәйкес салық кезеңі үшін есептелген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі. 220.00.040, 220.00.041 I, 220.00.041II, 220.00.041 III, 220.00.041 IV жолдарының айырмасы (220.00.040– 220.00.041 I – 220.00.041 II – 220.00.041 III – 220.00.041 IV-220.00.041V) ретінде айқындалады. Егер алынған айырма нөлден төмен болса, онда 220.00.041 жолында нөл көрсетіледі;
4) 220.00.041 I жолында Салық кодексінің 223-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде ескерілетін Қазақстан Республикасынан тыс төленген табысқа салықтардың немесе резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алған табыстарға соған ұқсас табыс салығы түрлерінің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 220.03-нысаны R бағанының қорытынды мәні көшіріледі;
5) 220.00.041 II жолында Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс жеке табыс салығының сомасына кемітілетін салық кезеңінде ұтыс түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
6) 220.00.041III жолында сыйақы түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған және Салық кодексінің 139-бабы 3-тармағына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
7) 220.00.041 IV жолында Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс жеке табыс салығының сомасына кемітілетін сыйақы түріндегі табыстан салық кезеңінде төлем көзінен ұсталған жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;

8) в строке 220.00.037 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов;
9) в строке 220.00.038 указывается облагаемый доход индивидуального предпринимателя с учетом перенесенных убытков. Заполняется в случае, если в строке 220.00.036 отражено положительное значение. Определяется как разница строк 220.00.036 и 220.00.037 (220.00.036 – 220.00.037). Если строка 220.00.037 больше строки 220.00.036, в строке 220.00.038 указывается ноль.
21. В разделе "Расчет налогового обязательства":
1) в строке 220.00.039 указывается ставка индивидуального подоходного налога в соответствии с пунктом 1 статьи 158 Налогового кодекса, в процентах;
2) в строке 220.00.040 указывается сумма индивидуального подоходного налога с облагаемого дохода индивидуального предпринимателя. Определяется как произведение строк 220.00.038 и 220.00.039 (220.00.038 x 220.00.039);
3) в строке 220.00.041 указывается сумма исчисленного индивидуального подоходного налога за налоговый период в соответствии с пунктом 1 статьи 139 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 220.00.040, 220.00.041 I, 220.00.041 II, 220.00.041 III, 220.00.041 IV и 220.00.041 V (220.00.040 – 220.00.041 I – 220.00.041 II – 220.00.041 III – 220.00.041 IV – 220.00.041 V). Если полученная разница меньше ноля, то в строке 220.00.040 указывается ноль;
4) в строке 220.00.041 I указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы R формы 220.03;
5) в строке 220.00.041 II указывается сумма индивидуального подоходного налога, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса уменьшает сумму индивидуального подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет;
6) в строке 220.00.041 III указывается сумма индивидуального подоходного налога, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, и перенесенная из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 3 статьи 139 Налогового кодекса;
7) в строке 220.00.041 IV указывается сумма индивидуального подоходного налога, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса уменьшает сумму индивидуального подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет;

8) 220.00.041V Салық кодексінің 451-бабына сәйкес салық кезеңі үшін есептелген жеке табыс салығының азайтылған сомасы көрсетіледі;
9) 220.00.042 жолында Салық Кодексінің 599-бабына сәйкес жеке табыс салығын төлеуді есебіне жүзеге асырылатын есепке жатқызулар сомаларын қоса алғанда, төленген салық сомасы көрсетіледі. Жеке табыс салығын төлеу Салық кодексінің 179-бабы 1-тармағына сәйкес айқындалады.
10) 220.00.043 жолында дара кәсіпкердің орналасқан орыны бойынша тіркелген аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтiң әкім аппаратының бизнес - сәйкестендіру нөмері көрсетіледі.
Бұл ретте, дара кәсіпкердің орналасқан жері мемлекеттік кірістер органында дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебіне қою кезінде мәлімделген дара кәсіпкердің қызметінің басым бөлігін жүзеге асыратын орны болып танылады.
22. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" деген бөлімде:
1) "Салық төлеушiнiң Т.А.Ә." деген жолда жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
2) декларацияның тапсырылған күні.
Декларация мемлекеттік кірістер органына табыс етілген күн көрсетіледі;
3) мемлекеттік кірістер органының коды.
Салық төлеушінің орналасқан орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды адамның Т.А.Ә." жолында декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
5) декларацияның қабылданған күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес декларацияны табыс ету күні көрсетіледі;
6) құжаттың кіріс нөмірі.
Мемлекеттік кірістер органы берген декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
22-тармақтың 4), 5), 6), 7) тармақшаларын декларацияны қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
3-Тарау. ҚҚС төлеушi болып табылмайтын салық төлеушiлердiң өткізілген тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер бойынша шығыстары – 220.01-нысанын жасау
23. Бұл нысанды қосылған құн салығын төлеуші болып табылмайтын тұлғалар толтырады. Нысанда шегерімге жатқызылмайтындарды қоса алғанда, сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) туралы мәліметтер көрсетіледі. Осы нысандағы мәліметтер декларацияға және оған қосымшаларға көшірілмейді.
24. "Шығыстар" деген бөлімде:
А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
В бағанында салық төлеуші контрагенттің бизнес-сәйкестендіру (жеке сәйкестендіру) нөмірі көрсетіледі;
С бағанында осы Қағидалардың 33-тармағына сәйкес резидент емес контрагенттің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
D бағанында резидент емес контрагенттің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған С бағанында резиденттік елінің коды көрсетілген кезде толтырылады;
Е бағанында шығыс түрлерінің коды көрсетіледі:
1 – қаржылық қызмет көрсетулер;
2 – жарнамалық қызмет көрсетулер;
3 – консультациялық қызмет көрсетулер;
4 – маркетингтік қызмет көрсетулер;
5 – дизайнерлік қызмет көрсетулер;
6 – инжинирингтік қызмет көрсетулер;
7 – өзгелері;
F бағанында сатып алынған тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны көрсетіледі.

8) в строке 220.00.041 V указывается сумма уменьшения индивидуального подоходного налога за налоговый период в соответствии со статьей 451 Налогового кодекса;
9) в строке 220.00.042 указывается сумма уплаченного налога, включая суммы осуществляемых зачетов в счет уплаты индивидуального подоходного налога, в соответствии со статьей 599 Налогового кодекса. Уплата индивидуального подоходного налога определяется в соответствии пунктом 1 статьи 179 Налогового кодекса;
10) в строке 220.00.043 указывается бизнес идентификационный номер аппарата акимов городов районного значения, сел, поселков и сельских округов.
При этом местом нахождения индивидуального предпринимателя признается место преимущественного осуществления деятельности индивидуального предпринимателя, заявленное при постановке на регистрационный учет в органе государственных доходов в качестве индивидуального предпринимателя.
22. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи декларации.
Указывается дата представления декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов.
Указывается код органа государственных доходов по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;
5) дата приема декларации.
Указывается дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 4), 5), 6), 7) пункта 22 заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.
Глава 3. Составление формы 220.01 – Расходы налогоплательщиков, не являющихся плательщиками НДС, по реализованным товарам, выполненным работам, оказанным услугам
23. Данная форма заполняется лицами, не являющимся плательщиками налога на добавленную стоимость. В форме отражаются сведения по приобретенным товарам (работам, услугам), включая не относимые на вычеты. Сведения из данной формы не переносятся в декларацию и приложения к ней.
24. В разделе "Расходы":
в графе А указывается порядковый номер строки;
в графе B указывается бизнес-идентификационный (индивидуальный идентификационный) номер налогоплательщика-контрагента;
в графе С указывается код страны резидентства нерезидента- контрагента согласно пункту 33 настоящих Правил;
в графе D указывается номер налоговой регистрации нерезидента- контрагента в стране резидентства нерезидента. Графа заполняется при отражении в графе С кода страны резидентства;
в графе Е указывается код вида расходов:
1 – финансовые услуги;
2 – рекламные услуги;
3 – консультационные услуги;
4 – маркетинговые услуги;
5 – дизайнерские услуги;
6 – инжиниринговые услуги;
7 – прочие;
в графе F указывается стоимость приобретенных товаров (работ, услуг).

4-Тарау. Халықаралық шартқа сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс – 220.02-нысанын жасау
25. Бұл нысан Қазақстан Республикасымен жасалған халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табысты айқындауға арналған. Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына сәйкес егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта Салық кодексіндегі қамтылғандардан өзгеше ережелер қолданылса, онда Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттың ережелері қолданылады.
26. "Көрсеткіштер" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында оған сәйкес табысқа қатысты Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекше салық салу тәртібі белгіленген осы Қағидалардың 34-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
4) D бағанында осы Қағидалардың 33-тармағына сәйкес халықаралық шарт жасалған елдің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында халықаралық шарт ережелеріне сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс көрсетіледі.
220.02-нысанының Е бағанының қорытынды мәні 220.00.032 жолына көшіріледі.
5-Тарау. Шетелдік көздерден алынатын табыс, салық салуда жеңілдігі бар елдерде тіркелген немесе орналасқан компаниялардың пайдасы немесе пайдасының бір бөлігінің сомалары.
Төленген шетел салығы мен олардың есепке жатқызу сомалары – 220.03– нысанын жасау
27. Бұл нысан шетел көздерден алынған табыстарды, салық салуда жеңілдігі бар елдерде тіркелген немесе орналасқан компаниялардың пайдасы немесе пайдасының бір бөлігінің сомаларын, сондай-ақ Салық кодексінің 7-бөлімінде айқындалған халықаралық салық салу ерекшеліктеріне сәйкес төленген шетел салығы мен олардың есепке жатқызу сомаларын айқындауға арналған.
28. "Көрсеткіштер" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Қағидалардың 32-тармағына сәйкес елдің коды көрсетіледі. Осы бағанда резидент еместің резиденттік елінің коды (тұрақты мекемеге байланысты емес қызмет көрсетуден табыс алу жағдайында), немесе табыс көзі болып табылатын елдің коды (тұрақты мекеме арқылы қызмет көрсетуден табыс алу жағдайында), өзге жағдайларда салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында шетел мемлекетіндегі тұрақты мекеменің (тұрақты мекеме арқылы қызмет көрсетуден табыс алу жағдайында), немесе табыс төлейтін резидент еместің (тұрақты мекемеге байланысты емес қызмет көрсетуден табыс алу жағдайында), өзге жағдайларда салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;

Глава 4. Составление формы 220.02 – Доход, подлежащий освобождению от налогообложения в соответствии с международным договором
25. Данная форма предназначена для определения дохода, подлежащего освобождению от налогообложения согласно международным договорам, заключенным Республикой Казахстан. В соответствии с пунктом 5 статьи 2 Налогового кодекса, если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в Налоговом кодексе, применяются правила ратифицированного Республикой Казахстан международного договора.
26. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида международного договора согласно пункту 34 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении дохода установлен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом;
3) в графе С указывается наименование международного договора;
4) в графе D указывается код страны, с которой заключен международный договор, согласно пункту 33 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается доход, подлежащий освобождению от налогообложения согласно положениям международного договора.
Итоговое значение графы Е формы 220.02 переносится в строку 220.00.031.
Глава 5. Составление формы 220.03 – Доходы из иностранных источников, суммы прибыли или части прибыли компаний, зарегистрированных или расположенных в странах с льготным налогообложением. Суммы уплаченного иностранного налога и их зачета
27. Данная форма предназначена для определения доходов из иностранных источников, сумм прибыли или части прибыли компаний, зарегистрированных или расположенных в странах с льготным налогообложением, а также суммы уплаченного иностранного налога и их зачета в соответствии с особенностями международного налогообложения, определенными разделом 7 Налогового кодекса.
28. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны согласно пункта 32 настоящих Правил. В данной графе указывается код страны резидентства нерезидента, выплачивающего доход (в случае получения дохода от деятельности, не связанной с постоянной базой (учреждением), либо код страны-источника дохода (в случае получения дохода от деятельности через постоянную базу (учреждение), в иных случаях код страны резидентства нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением;
3) в графе С указывается номер налоговой регистрации постоянной базы (учреждения) в иностранном государстве (в случае получения дохода от деятельности через постоянную базу (учреждение), либо нерезидента, выплачивающего доход (в случае получения дохода от деятельности, не связанной с постоянной базой (учреждением), в иных случаях номер налоговой регистрации нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением;

4) D бағанында осы Қағидалардың 31-тармағына сәйкес резидент салық төлеуші тұрақты мекемеге байланысты емес шетел көздерінен алған табыс түрінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында осы Қағидалардың 32-тармағы 2) тармақшасына сәйкес табыс алу валютасының коды көрсетіледі;
6) F бағанында резидент салық төлеушінің салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің, өзге жағдайларда табысты төлейтін резидент еместің жарғылық капиталындағы қатысу үлесі пайыздарда көрсетіледі;
7) G бағанында салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент емес заңды тұлғаның шоғырландырылған қаржы есептілігі бойынша айқындалған пайдасының жалпы сомасы шетел валютасында көрсетіледі;
8) Н бағанында резидент салық төлеушіге тиесілі, салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің пайдасының сомасы шетел валютасында көрсетіледі. 100 %-ға F және G бағандарының тиісті мәндерінің туындысына қатысы ретінде айқындалады ((F х G)/100%);
9) І бағанында Н бағанында көрсетілген, қайта есептеу жүргізілген күнге айырбастау валютасының нарықтық бағамы бойынша ұлттық валютада қайта есептелген пайда сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында резидент салық төлеушінің тұрақты мекемеге байланысты емес шетел мемлекетіндегі көздерден есепке жазылған табыстарының сомасы шетел валютасында көрсетіледі;
11) K бағанында J бағанында көрсетілген қайта есептеу жүргізілген күнге айырбастау валютасының нарықтық бағамы бойынша ұлттық валютада қайта есептелген табыстардың сомасы көрсетіледі;
12) L бағанында Қазақстан Республикасының заңнамасы бойынша есептелген шетел мемлекетіндегі тұрақты база (мекеме) арқылы қызметтен түскен салық салынатын табыс сомасы көрсетіледі;
13) M бағанында шетел мемлекетінің заңнамасы бойынша есептелген шетел мемлекетіндегі тұрақты база (мекеме) арқылы қызметтен түскен салық салынатын табыс сомасы көрсетіледі;
14) N бағанында бағанында тиісті төлем көзі елінің заңнамасымен немесе халықаралық шартпен белгіленген табыс салығының ставкалары көрсетіледі;
15) O бағанында табыстарды төлем көзі елінде төленген табыс салығының сомасы көрсетіледі;
16) P бағанында Салық кодексінің 158-бабында белгіленген ставка қолданыла отырып, есептелген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
17) Q бағанында Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылуы тиіс табыс салығының ставкалары көрсетіледі;
18) R бағанында Салық кодексінің 223-бабы ережелеріне сәйкес Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылуға тиісті шетел мемлекетіндегі көздерден алынатын табыстарға салынатын табыс салығының сомалары көрсетіледі.

4) в графе D указывается код вида дохода согласно пункту 31 настоящих Правил, получаемого налогоплательщиком-резидентом из иностранных источников, не связанного с постоянной базой (учреждением);
5) в графе Е указывается код валюты получения дохода согласно пункту 32 настоящих Правил;
6) в графе F указывается доля участия налогоплательщика-резидента в уставном капитале нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, в иных случаях в уставном капитале нерезидента, выплачивающего доход, в процентах;
7) в графе G указывается общая сумма прибыли нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, определенная по его консолидированной финансовой отчетности, в иностранной валюте;
8) в графе H указывается сумма прибыли нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, относящаяся к налогоплательщику-резиденту, в иностранной валюте. Определяется как отношение произведения соответствующих значений граф F и G к 100%, ((FхG)/100%);
9) в графе I указывается сумма прибыли, указанная в графе H, пересчитанная в национальную валюту по рыночному курсу обмена валюты на день совершения пересчета;
10) в графе J указывается сумма начисленных доходов налогоплательщика-резидента из источников в иностранном государстве, не связанных с постоянной базой (учреждением), в иностранной валюте;
11) в графе K указывается сумма доходов, указанных в графе J, пересчитанная в национальную валюту по рыночному курсу обмена валюты на день совершения пересчета;
12) в графе L указывается сумма налогооблагаемого дохода от деятельности через постоянную базу (учреждение) в иностранном государстве, исчисленного по законодательству Республики Казахстан;
13) в графе M указывается сумма налогооблагаемого дохода от деятельности через постоянную базу (учреждение) в иностранном государстве, исчисленного по законодательству иностранного государства;
14) в графе N указываются ставки подоходного налога, установленные законодательством соответствующей страны – источника выплаты или международным договором;
15) в графе O указываются суммы подоходного налога, уплаченного в каждой стране-источнике выплаты доходов;
16) в графе P указывается сумма индивидуального подоходного налога, исчисленного с применением ставки установленного статьей 158 Налогового кодекса;
17) в графе Q указываются ставки подоходного налога, подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан;
18) в графе R указываются суммы подоходного налога c доходов из источников в иностранных государствах, подлежащие зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии с положениями статьи 223 Налогового кодекса.

220.03-нысанының А-дан І-ге дейінгі бағандар Салық кодексінің 224-бабына сәйкес толтырылады.
220.03-нысанының А–дан F–ке дейінгі, J–дан M–ге дейінгі бағандары Салық кодексінің 221-бабына сәйкес толтырылады.
220.03-нысанының А–дан F–ке дейінгі, J–дан R–ге дейінгі бағандар Салық кодексінің 223-бабына сәйкес толтырылады.
220.03-нысанының І бағанының жиынтықпен мәні 220.00.031 І жолына көшіріледі.
220.03-нысанының R бағанының жиынтықпен мәні 220.00.041 І жолына көшіріледі.
6. Тіркелген активтер бойынша шегерімдер – 220.04-нысанын жасау
29. Бұл нысан Салық кодексінің 116-122-баптарына сәйкес тіркелген активтер бойынша шегерімдерді айқындауға, сондай-ақ Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына сәйкес кейінгі салық кезеңдеріне көшірілетін 1-топтың тіркелген активтерін шығарудан залалды айқындауға арналған.
30. "Тіркелген активтер бойынша шегерімдер" деген бөлімде.
1) 220.04.001 жолында салық кезеңнің басына топтардың құндық теңгерімінің жалпы сомасы көрсетіледі. 220.04.001 І-ден 220.04.001 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.04.001 І жолында Салық кодексінің 117-бабы 7-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңнің басына І топтың тіркелген активтерінің кіші топтары бойынша құндық теңгерімінің сомасы көрсетіледі;
220.04.001 ІІ жолында Салық кодексінің 117-бабы 7-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңнің басына ІI топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімінің сомасы көрсетіледі;
220.04.001 ІІІ жолында Салық кодексінің 117-бабы 7-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңнің басына ІII топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімінің сомасы көрсетіледі;
220.04.001 ІV жолында Салық кодексінің 117-бабы 7-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңнің басына ІV топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімінің сомасы көрсетіледі;
2) 220.04.002 жолында салық кезеңінде келіп түскен тіркелген активтердің жалпы құны көрсетіледі. 220.04.002 І-ден 220.04.002 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.04.002 І жолында Салық кодексінің 118-бабына сәйкес айқындалатын келіп түскен І топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.04.002 ІІ жолында Салық кодексінің 118-бабына сәйкес айқындалатын келіп түскен ІІ топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.04.002 ІІІ жолында Салық кодексінің 118-бабына сәйкес айқындалатын келіп түскен ІІІ топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.04.002 ІV жолында Салық кодексінің 118-бабына сәйкес айқындалатын келіп түскен ІV топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;

Графы с A по I формы 220.03 заполняются в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса.
Графы с А по F, с J по M формы 220.03 заполняются в соответствии со статьей 221 Налогового кодекса.
Графы с А по F, c J по R формы 220.03 заполняются в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса.
Итоговое значение графы I формы 220.03 переносится в строку 220.00.030 I.
Итоговое значение графы R формы 220.03 переносится в строку 220.00.040 I .
Глава 6. Составление формы 220.04 – Вычеты по фиксированным активам
29. Данная форма предназначена для определения вычетов по фиксированным активам в соответствии со статьями 116122 Налогового кодекса, а также для определения убытка от выбытия фиксированных активов 1 группы, переносимого на последующие налоговые периоды в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса.
30. В разделе "Вычеты по фиксированным активам":
1) в строке 220.04.001 указывается общая сумма стоимостных балансов групп на начало налогового периода. Определяется как сумма строк с 220.04.001 I по 220.04.001 IV:
в строке 220.04.001 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп фиксированных активов I группы на начало налогового периода, определенных в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 220.04.001 II указывается стоимостный баланс фиксированных активов II группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 220.04.001 III указывается стоимостный баланс фиксированных активов III группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 220.04.001 IV указывается стоимостный баланс фиксированных активов IV группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
2) в строке 220.04.002 указывается общая стоимость поступивших в налоговом периоде фиксированных активов. Определяется как сумма строк с 220.04.002 I по 220.04.002 IV:
в строке 220.04.002 I указывается стоимость поступивших фиксированных активов I группы, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса;
в строке 220.04.002 II указывается стоимость поступивших фиксированных активов II группы, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса;
в строке 220.04.002 III указывается стоимость поступивших фиксированных активов III группы, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса;
в строке 220.04.002 IV указывается общая стоимость поступивших фиксированных активов IV группы, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса;

3) 220.04.003 жолында шығарылған тіркелген активтердің жалпы құны көрсетіледі. 220.04.003 І-ден 220.04.003 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.04.003 І жолында Салық кодексінің 119-бабына сәйкес айқындалатын І топтың шығарылған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.04.003 ІІ жолында Салық кодексінің 119-бабына сәйкес айқындалатын ІІ топтың шығарылған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.04.003 ІІІ жолында Салық кодексінің 119-бабына сәйкес айқындалатын ІІІ топтың шығарылған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.04.003 ІV жолында Салық кодексінің 119-бабына сәйкес айқындалатын ІV топтың шығарылған тіркелген активтерінің жалпы құны көрсетіледі;
4) 220.04.004 жолында Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес топтардың (кіші топтардың) құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын кейінгі шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 220.04.004 І-ден 220.04.004 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.04.004 І жолында Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес кіші топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын І топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
220.04.004 ІІ жолында Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын ІI топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
220.04.004 ІІІ жолында Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын ІII топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
220.04.004 ІV жолында Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын ІV топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
5) 220.04.005 жолында салық кезеңнің аяғына топтардың құндық теңгерімнің жалпы сомасы көрсетіледі. 220.04.005 І-ден 220.04.005 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.04.005 І жолында Салық кодексінің 117-бабы 8-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңінің аяғына І топтың тіркелген активтерінің кіші топтары бойынша құндық теңгерімнің жалпы сомасы көрсетіледі;
220.04.005 ІІ жолында Салық кодексінің 117-бабы 8-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңнің аяғына ІI топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
220.04.005 ІІІ жолында Салық кодексінің 117-бабы 8-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңнің аяғына ІII топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
220.04.005 ІV жолында Салық кодексінің 117-бабы 8-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңнің аяғына ІV топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;

3) в строке 220.04.003 указывается общая стоимость выбывших фиксированных активов. Определяется как сумма строк с 220.04.003 I по 220.04.003 IV:
в строке 220.04.003 I указывается стоимость выбывших фиксированных активов I группы, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса;
в строке 220.04.003 II указывается стоимость выбывших фиксированных активов II группы, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса;
в строке 220.04.003 III указывается стоимость выбывших фиксированных активов III группы, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса;
в строке 220.04.003 IV указывается стоимость выбывших фиксированных активов IV группы, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса;
4) в строке 220.04.004 указывается общая сумма последующих расходов, относимых на увеличение стоимостных балансов групп (подгрупп) в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 220.04.004 I по 220.04.004 IV:
в строке 220.04.004 I указываются последующие расходы по фиксированным активам I группы, относимые на увеличение стоимостных балансов подгрупп в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 220.04.004 II указываются последующие расходы по фиксированным активам II группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 220.04.004 III указываются последующие расходы по фиксированным активам III группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 220.04.004 IV указываются последующие расходы по фиксированным активам IV группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
5) в строке 220.04.005 указывается общая сумма стоимостных балансов групп на конец налогового периода, определяется как сумма строк с 220.04.005 I по 220.04.005 IV:
в строке 220.04.005 I указывается общая сумма стоимостных балансов подгрупп фиксированных активов I группы на конец налогового периода, определенных в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 220.04.005 II указывается стоимостный баланс фиксированных активов II группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 220.04.005 III указывается стоимостный баланс фиксированных активов III группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 220.04.005 IV указывается стоимостный баланс фиксированных активов IV группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;

6) 220.04.006 жолында Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес салық кезеңінің қорытындысы бойынша есептелген тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдардың жалпы сомасы көрсетіледі. 220.04.006 І-ден 220.04.006 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.04.006 І жолында Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес есептелінген І топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
220.04.006 ІІ жолында Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес есептелінген ІІ топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
220.04.006 ІІІ жолында Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес есептелінген ІІІ топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
220.04.006 ІV жолында Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес есептелінген ІV топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
7) 220.04.007 жолында Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның қосарланған нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың жалпы сомасы көрсетіледі. 220.04.007 І-ден 220.04.007 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.04.007 І жолында Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес І топтың тіркелген активтері бойынша амортизацияның қосарланған нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
220.04.007 ІІ жолында Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес ІІ-топтың тіркелген активтері бойынша амортизацияның қосарланған нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
220.04.007 ІIІ жолында ІIІ топтың тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның қосарланған нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
220.04.007 ІV жолында Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес ІV–топтың тіркелген активтері бойынша амортизацияның қосарланған нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
8) 220.04.008 жолында Салық кодексінің 121-бабы 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 121-бабы 1 және 2-тармақтарына сәйкес шегерімге жатқызылатын (ІІ, ІІІ, ІV топтары) немесе залал деп танылатын (І тобы) барлық тіркелген активтерді шығару кезіндегі топтардың (кіші топтардың) құндық теңгерімі көрсетіледі. 220.04.008 І-ден 220.04.008 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.04.008 І жолында Салық кодексінің 121-бабы 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 121-бабы 1-тармағына сәйкес залал деп танылатын І топтың шығарылған тіркелген активтерінің (өтеусіз берілгенді қоспағанда) кіші топтарының құндық теңгерім сомасы көрсетіледі;
220.04.008 ІІ жолында Салық кодексінің 121-бабы 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІІ топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
220.04.008 ІІІ жолында Салық кодексінің 121-бабы 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІІІ топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
220.04.008 ІV жолында Салық кодексінің 121-бабы 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІV топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;

6) в строке 220.04.006 указывается общая сумма амортизационных отчислений по фиксированным активам, исчисленных по итогам налогового периода в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 220.04.006 I по 220.04.006 IV:
в строке 220.04.006 I указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам I группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
в строке 220.04.006 II указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам II группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
в строке 220.04.006 III указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам III группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
в строке 220.04.006 IV указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам IV группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
7) в строке 220.04.007 указывается общая сумма амортизационных отчислений, исчисленных по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 220.04.007 I по 220.04.007 IV:
в строке 220.04.007 I указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по фиксированным активам I группы;
в строке 220.04.007 II указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по фиксированным активам II группы;
в строке 220.04.007 III указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по фиксированным активам III группы;
в строке 220.04.007 IV указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по фиксированным активам IV группы;
8) в строке 220.04.008 указывается общая сумма стоимостных балансов групп (подгрупп) при выбытии всех фиксированных активов, относимых на вычеты (II, III, IV группы) или признаваемых убытком (I группа) в соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 220.04.008 I по 220.04.008 IV:
в строке 220.04.008 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп выбывших (за исключением безвозмездно переданных) фиксированных активов I группы, признаваемых убытком в соответствии с пунктом 1 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 220.04.008 II указывается стоимостный баланс II группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 220.04.008 III указывается стоимостный баланс III группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 220.04.008 IV указывается стоимостный баланс IV группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;

9) 220.04.009 жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын І топтың тіркелген активтері бойынша Республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және салық кезеңінің соңғы күніне дейін күші бар айлық есептік көрсеткіштің 300 еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына топтың (кіші топтың) құндық теңгерімі көрсетіледі. 220.04.009 І-ден 220.04.009 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.04.009 І жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын І топтың тіркелген активтері бойынша Республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және салық кезеңінің соңғы күніне дейін күші бар айлық есептік көрсеткіштің 300 еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
220.04.009 ІІ жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІ топтың тіркелген активтері бойынша Республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және салық кезеңінің соңғы күніне дейін күші бар айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
220.04.009 ІІІ жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІІ топтың тіркелген активтері бойынша Республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және салық кезеңінің соңғы күніне дейін күші бар айлық есептік көрсеткіштің 300 еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
220.04.009 ІV жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІV топтың тіркелген активтері бойынша Республикалық бюджет туралы заңында белгіленген және салық кезеңінің соңғы күніне дейін күші бар айлық есептік көрсеткіштің 300 еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
10) 220.04.010 жолында қызметкерлердің есептелген табыстары бойынша шығыстарды қоспағанда Салық кодексінің 122-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын кейінгі шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 220.04.010 І-ден 220.04.010 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.04.010 І жолында Салық кодексінің 122-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын І топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
220.04.010 ІІ жолында Салық кодексінің 122-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІ топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
220.04.010 ІІІ жолында Салық кодексінің 122-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІІ топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
220.04.010 ІV жолында Салық кодексінің 122-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІV топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;

9) в строке 220.04.009 указывается общая сумма стоимостных балансов групп (подгрупп) на конец налогового периода, которые составляют сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимых на вычеты в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 220.04.009 I по 220.04.009 IV:
в строке 220.04.009 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп на конец налогового периода, которые составляют сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимых на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по фиксированным активам I группы;
в строке 220.04.009 II указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по фиксированным активам II группы;
в строке 220.04.009 III указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по фиксированным активам III группы;
в строке 220.04.009 IV указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по фиксированным активам IV группы;
10) в строке 220.04.010 указывается общая сумма последующих расходов, относимых на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса, за исключением расходов по начисленным доходам работников. Определяется как сумма строк с 220.04.010 I по 220.04.010 IV:
в строке 220.04.010 I указываются последующие расходы по фиксированным активам I группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 220.04.010 II указываются последующие расходы по фиксированным активам II группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 220.04.010 III указываются последующие расходы по фиксированным активам III группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 220.04.010 IV указываются последующие расходы по фиксированным активам IV группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;

11) 220.04.011 жолында тіркелген активтер бойынша салық кезеңі шегерімдерінің жалпы сомасы көрсетіледі. 220.04.011 І-ден 220.04.011 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.04.011 І жолында І топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 220.04.006 І, 220.04.007 І, 220.04.008 І, 220.04.009 І, 220.04.010 І (220.04.006 І + 220.04.007 І + 220.04.008 І + 220.04.009 І + 220.04.010 І) жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
220.04.011 ІІ жолында ІІ топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 220.04.006 ІІ, 220.04.007 ІІ, 220.04.008 ІІ, 220.04.009 ІІ, 220.04.010 ІІ (220.04.006 ІІ + 220.04.007 ІІ + 220.04.008 ІІ + 220.04.009 ІІ + 220.04.010 ІІ) жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
220.04.011 ІІІ жолында ІІІ топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 220.04.006 ІІІ, 220.04.007 ІІІ, 220.04.008 ІІІ, 220.04.009 ІІІ, 220.04.010 ІІІ (220.04.006 ІІІ + 220.04.007 ІІІ + 220.04.008 ІІІ + 220.04.009 ІІІ + 220.04.010 ІІІ) жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
220.04.011 ІV жолында IV топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 220.04.006 ІV, 220.04.007 ІV, 220.04.008 ІV, 220.04.009 ІV, 220.04.010 ІV (220.04.006 ІV + 220.04.007 ІV + 220.04.008 ІV + 220.04.009 ІV + 220.04.010 ІV) жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
12) 220.04.012 жолында Салық кодексінің 122-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын жалға алынатын негізгі құралдар бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
220.04.008 І жолы 220.00.034 жолын айқындау кезінде ескеріледі;
220.04.011 және 220.04.012 (220.04.011 + 220.04.012) жолдарының сомасы 220.00.017 жолына көшіріледі.
7. Табыстардың, валютардың, халықаралық келісімдер түрлерінің кодтары
31. Декларацияны толтыру кезінде мынадай кіріс түрлерін кодтауды пайдалану керек;
1) Қазақстан Республикасындағы көздерден және Қазақстан Республикасынан тыс көздерден табыс түрлерінің кодтары:
1010 – Қазақстан Республикасының аумағында тауарларды өткізуден түскен табыстар;
1011 – сыртқы сауда қызметін жүзеге асыру шеңберінде Қазақстан Республикасындағы, одан тысқары жерлердегі тауарларды өткізуден түскен табыстар;
1020 – Қазақстан Республикасының аумағында жұмыстарды орындаудан, қызметтер көрсетуден түскен табыстар;
1021 – Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде басқарушылық, қаржылық (сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру жөніндегі қызметтерді қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, заң (соттарда, төрелік сотта немесе аралық сотта өкілдік ету және құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау жөніндегі қызметтерді, сондай-ақ нотариаттық қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түсетін табыстар;

11) в строке 220.04.011 указывается общая сумма вычетов налогового периода по фиксированным активам. Определяется как сумма строк с 220.04.011 I по 220.04.011 IV:
в строке 220.04.011 I указываются вычеты по фиксированным активам I группы. Определяется как сумма строк 220.04.006 I, 220.04.007 I, 220.04.009 I, 220.04.010 I (220.04.006 I + 220.04.007 I + 220.04.008 I + 220.04.009 I + 220.04.010 I);
в строке 220.04.0011 II указываются вычеты по фиксированным активам II группы. Определяется как сумма строк 220.04.006 II, 220.04.007 II, 220.04.008 II, 220.04.009 II, 220.04.010 II (220.04.006 II + 220.04.007 II + 220.04.008 II + 220.04.009 II + 220.04.010 II);
в строке 220.04.011 III указываются вычеты по фиксированным активам III группы. Определяется как сумма строк 220.04.006 III, 220.04.007 III, 220.04.008 III, 220.04.009 III, 220.04.010 III (220.04.006 III + 220.04.007 III + 220.04.008 III + 220.04.009 III + 220.04.010 III);
в строке 220.04.011 IV указываются вычеты по фиксированным активам IV группы. Определяется как сумма строк 220.04.006 IV, 220.04.007 IV, 220.04.008 IV, 220.04.009 IV, 220.04.010 IV (220.04.006 IV + 220.04.007 IV + 220.04.008 IV + 220.04.009 IV + 220.04.010 IV);
12) в строке 220.04.012 указываются последующие расходы по арендуемым основным средствам, относимые на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 122 Налогового кодекса.
Строка 220.04.008 I учитывается при определении строки 220.00.033.
Сумма строк 220.04.011 и 220.04.012 (220.04.011 + 220.04.012) переносится в строку 220.00.017.
Глава 7. Коды видов доходов, валют, стран, международных соглашений
31. При заполнении декларации использовать следующую кодировку:
1) видов доходов из источников в Республике Казахстан и из источников за пределами Республики Казахстан:
1010 – доходы от реализации товаров на территории Республики Казахстан;
1011 – доходы от реализации товаров, находящихся в Республике Казахстан, за ее пределы в рамках осуществления внешнеторговой деятельности;
1020 – доходы от выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан;
1021 – доходы от оказания управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите прав и законных интересов в судах, арбитраже или третейском суде, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан;

1030 – Салық кодексінiң 192-бабының 1-тармағы 4) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен тізбеге енгізілген жеңілдікті салық салынатын мемлекетте тiркелген тұлғаның жұмыстардың, қызметтердің нақты орындалған, көрсетiлген жерiне қарамастан, оларды орындаудан, көрсетуден түсетiн кірістері, сондай-ақ Салық кодексінің 192 бабында белгiленген өзге де кірістер;
1040 – Қазақстан Республикасының аумағындағы мүлiкке құқық немесе мүлiкпен жасалатын мәмiлелер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік тiркелуге жататын мүлiктi өткізу кезіндегі құн өсiмiнен түсетiн табыстар;
1041 – Қазақстан Республикасының аумағындағы, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік тiркелуге жататын мүлiктi өткізу кезіндегі құн өсiмiнен түсетiн табыстар;
1042 – резидент шығарған бағалы қағаздарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасында орналасқан резидент заңды тұлғаның, консорциумның жарғылық капиталына қатысу үлестерiн өткізу кезіндегі құн өсiмiнен түсетiн табыстар;
1043 – егер резидент емес заңды тұлғаның мұндай акциялары, қатысу үлестерi немесе активтерi құнының 50 және одан да көп пайызын Қазақстан Республикасындағы мүлiк құрайтын болса, резидент емес шығарған акцияларды, сондай-ақ резидент емес заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлестерiн өткізу кезіндегі құн өсiмiнен түсетiн табыстар;
1050 – талап ету құқығын берген салық төлеуші үшін - резидентке борышты талап ету құқықтарын беруден түсетін табыстар;
1051 – талап ету құқығын берген салық төлеуші үшін - Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент емеске борышты талап ету құқықтарын беруден түсетін табыстар;
1060 – талап ету құқығын сатып алатын салық төлеуші үшін - резиденттен борышты талап ету құқықтарын алудан түсетін табыстар;
1061 – талап ету құқығын сатып алатын салық төлеуші үшін - Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент еместен борышты талап ету құқықтарын алудан түсетін табыстар;
1070 – негiзсiз ұсталып, бюджеттен қайтарылған айыппұлдардан басқа, тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл) және басқа санкция түрлерi;
1080 – резидент заңды тұлғадан түсетін дивидендтер нысанындағы табыстар;
1081 – Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес құрылған пайлық инвестициялық қорлардан түсетін дивидендтер нысанындағы табыстар;
1090 – мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушы болып табылатын резидент емес үшін Қазақстан Республикасында салық міндеттемелерін орындау жүктелмеген сенімгерлікпен басқарушы резиденттен мүлікті сенімгерлікпен басқаруды тағайындау туралы акт бойынша алынған табыстар;
1100 – борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда, сыйақылар нысанындағы табыстар;
1101 – эмитенттен алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақылар нысанындағы табыстар;
1120 – роялти нысанындағы табыстар;
1130 – Қазақстан Республикасында орналасқан мүлікті жалға беруден түсетін табыстар;
1140 – Қазақстан Республикасында орналасқан жылжымайтын мүліктен алынатын табыстар;
1150 – Қазақстан Республикасында туындайтын сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылары түріндегі табыстар;
1151 – Қазақстан Республикасында туындайтын тәуекелдерді қайта сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылар түріндегі табыстар;
1160 – халықаралық тасымалдау жөніндегі қызметтерді көрсетуден түсетін табыстар;
1161 – Қазақстан Республикасы ішінде көліктік қызмет көрсетуден түсетін табыстар;
1162 –теңіз тасымалы шартында (келісімшартта) көзделген сталиялық уақыттан тыс тиеу-түсіру операцияларында кеменің бос тұрып қалғаны үшін төлем түріндегі табыс;
1170 – Қазақстан Республикасының аумағындағы құбырларды, электр беру желілерін, оптикалық-талшықты байланыс желілерін пайдаланудан түсетін табыстар;
1180 – резидент емес жеке тұлғаның жұмыс беруші болып табылатын резидентпен жасасқан еңбек шарты (келісімшарты) бойынша Қазақстан Республикасындағы қызметтен түсетін табыстары;
1181 – резидент емес жеке тұлғаның жұмыс беруші болып табылатын резидент емеспен жасасқан еңбек шарты (келісімшарты) бойынша Қазақстан Республикасындағы қызметтен түсетін табыстары;
1190 – өздерiне резидентке қатысты жүктелген басқарушылық мiндеттердi орындауға байланысты, мұндай мiндеттердi нақты орындайтын жерiне қарамастан, басшының гонорарлары және (немесе) басқару органының (директорлар кеңесiнiң немесе өзге де органның) мүшелерi алатын өзге де төлемдер;
1200 – жұмыс беруші болып табылатын резиденттің Қазақстан Республикасында тұруына байланысты резидент еместің жеке тұлғаға төлейтін үстемақылары;
1201 – жұмыс беруші болып табылатын резидент еместің Қазақстан Республикасында тұруына байланысты резидент еместің жеке тұлғаға төлейтін үстемақылары;
1210 – резидент емес жеке тұлғаның жұмыс берушіден алған материалдық пайда түріндегі Қазақстан Республикасындағы қызметінен түсетін табыстары;
1211 – резидент емес жеке тұлғаның жұмыс беруші болып табылмайтын тұлғадан алған материалдық пайда түріндегі табыстары;
1220 – резидент – жинақтаушы зейнетақы қоры жүзеге асыратын зейнетақы төлемдері;
1230 – қалайша және кімге төлем жүргізілетініне қарамастан, мәдениет және өнер қызметкеріне: театр, кино, радио, теледидар артистеріне, музыкантқа, суретшіге, спортшыға Қазақстан Республикасындағы қызметтен төленетін табыстар;
1240 – резидент төлейтін ұтыстар;
1241 – егер ұтысты төлеу осындай тұрақты мекеменің қызметіне байланысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент емес төлейтін ұтыстар;
1250 – Қазақстан Республикасында тәуелсіз жеке (кәсіби) қызмет көрсетуден алынған табыстар;
1260 – резидент емес жеке тұлғаның резидент жеке тұлғадан өтеусіз алынған мүлкін қоспағанда, өтеусіз алынған немесе мұраға қалдырылған мүлік, оның ішінде жұмыстар, қызметтер түріндегі табыстары;
1270 – туынды қаржылық құралдар бойынша табыстар;
1280 – міндеттемелерді есептен шығарудан түсетін табыс;
1290 – күмәнді міндеттемелер бойынша табыс;
1300 – банктердің және лицензия негізінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың құрылған провизияларының (резервтерінің) мөлшерлерін азайтудан түсетін табыс;
1310 – сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдары құрған сақтандыру резервтерін азайтудан түсетін табыс;
1320 – талап ету құқығын басқаға беруден түсетін табыс;
1330 – кәсіпкерлік қызметті шектеуге немесе тоқтатуға келісім бергені үшін алған табыс;
1340 – тіркелген активтердің шығып қалуынан түсетін табыс;
1350 – табиғи ресурстарды геологиялық зерттеуге және өндіруге дайындық жұмыстарына арналған шығыстарды, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден түсетін табыс;
1360 – кен орындарын әзірлеу салдарын жою қорына аударымдар сомасының кен орындарын әзірлеу салдарын жою жөніндегі іс жүзіндегі шығыстар сомасынан асып кетуінен түсетін табыс;
1370 – бірлескен қызметті жүзеге асырудан түсетін табыс;
1380 – егер бұрын бұл сома шегерімге жатқызылмаса, негізсіз ұсталып, бюджеттен қайтарылған айыппұлдардан басқа, таңылған немесе борышкер таныған айыппұлдар, өсімпұлдар және басқа санкция түрлері;
1390 – бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша алынған өтемақылар;
1400 – өтеусіз алынған мүлік түріндегі табыс;
1410 – дивидендтер;
1420 – депозит, борыштық бағалы қағаз, вексель бойынша сыйақылар, ислам жалдау сертификаты;
1430 – оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі. Бағамдық айырма сомасы халықаралық қаржылық есептiлiк стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп және қаржылық есептiлiк туралы заңнамасының талаптарына сәйкес айқындалады;
1440 – ұтыстар;
1450 – әлеуметтік сала объектілерін пайдалану кезінде алынған табыс;
1460 – кәсіпорынды мүліктік кешен ретінде сатудан түсетін табыс;
1470 – сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушы алатын (алынуға жататын), мүлікті сенімгерлікпен басқарудан түсетін таза табыс;
1480 – ислам банкінде орналастырылған инвестициялық депозит бойынша табыс;

1030 – доходы лица, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, включенном в перечень, утвержденный уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 192 Налогового кодекса, от выполнения работ, оказания услуг независимо от места их фактического выполнения, оказания, а также иные доходы, установленные статьей 192 Налогового кодекса;
1040 – доходы от прироста стоимости при реализации находящегося на территории Республики Казахстан имущества, права на которое или сделки по которому подлежат государственной регистрации в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
1041 – доходы от прироста стоимости при реализации находящегося на территории Республики Казахстан имущества, подлежащего государственной регистрации в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
1042 – доходы от прироста стоимости при реализации ценных бумаг, выпущенных резидентом, а также долей участия в уставном капитале юридического лица-резидента, консорциума, расположенного в Республике Казахстан;
1043 – доходы от прироста стоимости при реализации акций, выпущенных нерезидентом, а также долей участия в уставном капитале юридического лица-нерезидента, консорциума, если 50 и более процентов стоимости таких акций, долей участия или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
1050 – доходы от уступки прав требования долга резиденту - для налогоплательщика, уступившего право требования;
1051 – доходы от уступки прав требования долга нерезиденту, осуществляющему деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение - для налогоплательщика, уступившего право требования;
1060 – доходы от уступки прав требования долга у резидента - для налогоплательщика, приобретающего право требования;
1061 – доходы от уступки прав требования долга у нерезидента, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение - для налогоплательщика, приобретающего право требования;
1070 – неустойка (штраф, пеня) и другие виды санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных ранее штрафов;
1080 – доходы в форме дивидендов, поступающих от юридического лица – резидента;
1081 – доходы в форме дивидендов, поступающих от паевых инвестиционных фондов, созданных в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
1090 – доходы, полученные по акту об учреждении доверительного управления имуществом от доверительного управляющего-резидента, на которого не возложено исполнение налогового обязательства в Республике Казахстан за нерезидента, являющегося учредителем доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления;
1100 – доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам;
1101 – доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитента;
1120 – доходы в форме роялти;
1130 – доходы от сдачи в аренду имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1140 – доходы, получаемые от недвижимого имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1150 – доходы в форме страховых премий, выплачиваемых по договорам страхования, возникающих в Республике Казахстан;
1151 – доходы в форме страховых премий, выплачиваемых по договорам перестрахования рисков, возникающих в Республике Казахстан;
1160 – доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках;
1161 – доходы от оказания транспортных услуг внутри Республики Казахстан;
1162 – доход в виде платежа за простой судна под погрузочно-разгрузочными операциями сверх сталийного времени, предусмотренного в договоре (контракте) морской перевозки;
1170 – доходы, получаемые от эксплуатации трубопроводов, линий электропередачи, линий оптико-волоконной связи, находящихся на территории Республики Казахстан;
1180 – доходы физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан по трудовому договору (контракту), заключенному с резидентом, являющимся работодателем;
1181 – доходы физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан по трудовому договору (контракту), заключенному с нерезидентом, являющимся работодателем;
1190 – гонорары руководителя и (или) иные выплаты членам органа управления (совета директоров или иного органа), получаемые указанными лицами в связи с выполнением возложенных на них управленческих обязанностей в отношении резидента, независимо от места фактического выполнения таких обязанностей;
1200 – надбавки физического лица-нерезидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием в Республике Казахстан резидентом, являющимся работодателем;
1201 – надбавки физического лица-нерезидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием в Республике Казахстан нерезидентом, являющимся работодателем;
1210 – доходы физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан в виде материальной выгоды, полученной от работодателя;
1211 – доходы физического лица-нерезидента в виде материальной выгоды, полученной от лица, не являющегося работодателем;
1220 – пенсионные выплаты, осуществляемые накопительным пенсионным фондом – резидентом;
1230 – доходы, выплачиваемые работнику культуры и искусства: артисту театра, кино, радио, телевидения, музыканту, художнику, спортсмену – от деятельности в Республике Казахстан независимо от того, как и кому осуществляются выплаты;
1240 – выигрыши, выплачиваемые резидентом;
1241 – выигрыши, выплачиваемые нерезидентом, имеющим постоянное учреждение в Республике Казахстан, если выплата выигрыша связана с деятельностью такого постоянного учреждения;
1250 – доходы, получаемые от оказания независимых личных (профессиональных) услуг в Республике Казахстан;
1260 – доходы в виде безвозмездно полученного или унаследованного имущества, в том числе работ, услуг, за исключением безвозмездно полученного имущества физическим лицом-нерезидентом от физического лица-резидента;
1270 – доходы по производным финансовым инструментам;
1280 – доходы от списания обязательств;
1290 – доходы по сомнительным обязательствам;
1300 – доходы от снижения размеров созданных провизий (резервов) банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании лицензии;
1310 – доходы от снижения страховых резервов, созданных страховыми, перестраховочными организациями по договорам страхования, перестрахования;
1320 – доход от уступки права требования;
1330 – доходы, полученные за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность;
1340 – доходы от выбытия фиксированных активов;
1350 – доходы от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей;
1360 – доходы от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений;
1370 – доходы от осуществления совместной деятельности;
1380 – присужденные или признанные должником штрафы, пени и другие виды санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных штрафов, если эти суммы ранее не были отнесены на вычеты;
1390 – полученные компенсации по ранее произведенным вычетам;
1400 – доход в виде безвозмездно полученного имущества;
1410 – дивиденды;
1420 – вознаграждение по депозиту, долговой ценной бумаге, векселю, исламскому арендному сертификату;
1430 – превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы. Сумма курсовой разницы определяется в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;
1440 – выигрыши;
1450 – доходы, полученные при эксплуатации объектов социальной сферы;
1460 – доходы от продажи предприятия как имущественного комплекса;
1470 – чистый доход от доверительного управления имуществом, полученный (подлежащий получению) учредителем доверительного управления по договору доверительного управления либо выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления;
1480 – доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке;

1490 – 1010 – 1480 табыс кодтарында көрсетілмеген басқа да табыстар.
2) Қазақстан Республикасынан тыс көздерден кіріс түрлерінің кодтары:
2010 – Қазақстан Республикасынан тыс, шетел мемлекетте орналасқан тауарларды өткізуден түскен табыстар;
2020 – Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден түскен табыстар;
2021 – резидент емеске егер алынатын қызметтер осындай тұрақты мекеменің қызметімен байланысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент емеске Қазақстан Республикасының шегінен тыс басқарушылық, қаржылық (сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру бойынша қызмет көрсетулерді қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, заң (өкілдік және соттарда және алқалық органдарда мүдделерді қорғау бойынша қызметтерді, сондай-ақ нотариалды қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түскен кіріс;
2030 – Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген тұлғаның нақты орындалған (көрсетілген, сатылған) орнына қарамастан жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден, тауарларды сатудан түскен табыстарі, сондай-ақ осы бапта резиденттің резидент еместен алатын өзге де табыстар;
2040 – Қазақстан Республикасынан тыс аумақта орналасқан мүлікті өткізу нәтижесінде алынған құн өсімінен кіріс;
2041 – резидент емес шығарған бағалы қағаздарды сату нәтижесінде алынған құн өсімінен кіріс;
2042 – Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан резидент емес заңды тұлғада, консорциумда қатысу үлестерін сату нәтижесінде алынған құн өсімінен кіріс;
2043 – егер резидент емес заңды тұлғаның осындай қатысу үлестерін немесе активтерінің құнының 50 (елу) пайызынан астамын Қазақстан Республикасында орналасқан мүлік құрайтын болса, резидент емес шығарған акцияларды сату нәтижесінде алынған құн өсімінен кіріс;
2044 – егер резидент емес заңды тұлғаның осындай қатысу үлестерінің немесе активтерінің құнының 50 (елу) пайызынан астамын Қазақстан Республикасында орналасқан мүлік құрайтын болса, резидент емес заңды тұлғада қатысу үлестерін сату нәтижесінде алынған құн өсімінен кіріс;
2050 – талап ету құқығын берген салық төлеуші үшін резидент еместен қарызды талап ету құқықтарын беруден табыстар;
2060 – талап ету құқығын сатып алған салық төлеуші үшін резидент еместен қарызды талап ету құқықтарын беруден табыстар;
2061 – талап ету құқығын сатып алған салық төлеуші үшін Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент еместен қарызды талап ету құқықтарын беруден табыстар;
2070 – резиденттің мiндеттемелерiн, оның iшiнде Қазақстан Республикасынан тыс жұмыстарды (қызмет көрсетулерді) орындауға жасасқан келiсiмшарттар (шарттар, келiсiмшарттар) бойынша және (немесе) тауарларды жеткiзуге сыртқы сауда келiсiмшарттары бойынша орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн тұрақсыздық айыптары (айыппұлдар, өсімпұлдар)
2041 – резидент емес заңды тұлғадан түсетін дивидендтер түріндегі табыстар;
2042 – Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан пайлық инвестициялық қорлардан түсетін дивидендтер түріндегі табыстар;
2051 – мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы немесе сенімгерлікпен басқару туындаудың басқа жағдайларында пайда алушы болып табылатын резидент емес үшін Қазақстан Республикасынан тыс салық міндеттемесін орындау жүктелмеген резидент сенімгерлікпен басқарушыдан мүлікті сенімгерлікпен басқаруды белгілеу туралы акті бойынша алынған табыстар;
2100 – резидент еместен алынған борышкерлік бағалы қағаздарды қоспағанда сыйақылар түріндегі табыс;
2110 – резидент емес эмитнеттен алынған борышкерлік бағалы қағаздар бойынша сыйақылар түріндегі табыс;
2120 – резидент еместен алынатын роялти түріндегі табыс;
2130 – Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан мүлкін жалға беруден түсетін табыстар;
2140 – Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан жылжымайтын мүліктен алынатын табыстар;
2150 – Қазақстан Республикасынан тыс туындайтын сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылар түріндегі табыстар;
2151 – Қазақстан Республикасынан тыс туындайтын тәуекелдерді қайта сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылар түріндегі табыстар;
2160 – резидент еместен алынатын, халықаралық тасымалдарда көліктік қызмет көрсетуден табыстар;
2161 – резидент еместен алынатын, Қазақстан Республикасынан тыс көліктік қызмет көрсетуден табыстар;
2170 – Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан құбыр жолдарын, электр беру желілерін (ЭБЖ), оптикалық-талшықты байланыс желілерін пайдаланудан алынатын табыстар;
2180 – жұмыс беруші болып табылатын резидентпен жасасқан еңбек шарты (келісімшарт) бойынша Қазастан Республикасынан тыс қызметтен түсетін резидент емес жеке тұлғаның кірісі;
2181 – жұмыс беруші болып табылатын резидентпен жасасқан еңбек шарты (келісімшарт) бойынша Қазастан Республикасынан тыс қызметтен түсетін резидент жеке тұлғаның кірісі;
2190 – өздерiне резидентке қатысты жүктелген басқарушылық мiндеттердi орындауға байланысты басшының гонорарлары және (немесе) басқару органының (директорлар кеңесiнiң немесе өзге де органның) мүшелерi алатын өзге де төлемдер. Бұл ретте мұндай тұлғалардың басқарушылық міндеттерін нақты орындайтын орнының маңызы жоқ;
2200 – резидент жеке тұлғаның Қазақстан Республикасынан тыс тұруына байланысты жұмыс беруші болып табылатын резидент емес оған төлейтін үстемеақы;
2201 – резидент жеке тұлғаның Қазақстан Республикасынан тыс тұруына байланысты жұмыс беруші болып табылатын резидент оған төлейтін үстемеақы;
2210 – еңбек шарты (келісімшарт) негізінде жұмыс беруші (резидент немесе резидент емес) төлеген резидент жеке тұлғаның материалдық, әлеуметтiк игiлiктерін қоса алғанда, материалдық пайда түріндегі Қазақстан Республикасының шегінен тыс қызметінен резидент жеке тұлғаның табыстары. Бұл ретте мұндай шығыстарға осындай жеке тұлғаның тамақтануына, тұруына, оқу мекемелерiнде оның балаларын оқытуға шығыстар, олардың отбасы мүшелерiнiң демалысқа барып-келуін қоса алғанда, демалуға байланысты шығыстар жатады;
2211 – қызмет көрсетуге (жұмыстарды орындауға) шарт негізінде өзге тұлға төлеген резидент жеке тұлғаның материалдық, әлеуметтiк игiлiктерін қоса алғанда, материалдық пайда түріндегі Қазақстан Республикасының шегінен тыс қызметінен резидент жеке тұлғаның табыстары. Бұл ретте мұндай шығыстарға осындай жеке тұлғаның тамақтануына, тұруына, оқу мекемелерiнде оның балаларын оқытуға шығыстар, олардың отбасы мүшелерiнiң демалысқа барып-келуін қоса алғанда, демалуға байланысты шығыстар жатады;
2220 – резидент емес жинақтаушы зейнетақы қоры жүзеге асыратын зейнетақы төлемдері;
2230 – қалайша және кімге төлем жүргізілетініне қарамастан, мәдениет және өнер қызметкеріне: театр, кино, радио, теледидар артистеріне, музыкантқа, суретшіге, спортшыға Қазақстан Республикасынан тыс қызметтен төленетін табыстар;
2240 – резидент еместер төлейтiн ұтыстар;
2250 – Қазақстан Республикасынан тыс жеке (кәсiби) тәуелсiз қызмет көрсетуден алынған табыстар;
2260 – Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан мүлiктi тегiн алу түріндегі табыстар;
2261 – Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан мүлiктi тегiн алудан табыстар;
2270 – туынды қаржы құралдары бойынша табыстар;
2280 – міндеттемені есептен шығарудан табыстар;
2290 – күмәндi мiндеттемелер бойынша табыстар;
2300 – резидент еместен алынатын, лицензия негізінде банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар жасаған провизиялардың мөлшерiн азайтудан табыстар;
2310 – резидент еместен алынатын, сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдары құрған сақтандыру резервтерін азайтудан табыстар;
2320 – Қазақстан Республикасынан тыс кәсіпкерлік қызметті шектеуге немесе тоқтатуға келісім бергені үшін алынған табыстар;
2330 – Қазақстан Республикасынан тыс тіркелген активтерді шығарудан түскен табыстар;
2340 – Қазақстан Республикасынан тыс геологиялық зерттеу мен табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстарды, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден түскен табыстар;
2350 – Қазақстан Республикасынан тыс кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасының кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша нақты шығыстар сомасынан артуынан түскен табыстар;
2360 – Қазақстан Республикасынан тыс бірлескен қызметті жүзеге асырудан табыстар;
2370 – бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша алынған өтемақылар;
2380 – оң бағамдық айырма сомасының қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнаманың талаптарына сәйкес айқындалған теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі;
2390 – Қазақстан Республикасынан тыс әлеуметтiк сала объектiлерiн пайдалану кезiнде алынған табыстар;
2400 – Қазақстан Республикасынан тыс мүліктік кешен ретінде кәсіпорынды сатудан түскен табыстар;
2410 – Қазақстан Республикасынан тыс сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы не сенімгерлікпен басқару туындаудың өзге де жағдайларында пайда алушы алған (алуға тиіс) мүлікті сенімгерлікпен басқарудан табыстар;
2420 – Қазақстан Республикасынан тыс кәсіпкерлік қызмет нәтижесінде туындайтын басқа да табыстар.

1490 – другие доходы, не указанные в кодах 1010 – 1480.
2) Доходы из источников за пределами Республики Казахстан:
2010 – доходы от реализации товаров, находящихся за пределами Республики Казахстан, в иностранном государстве;
2020 – доходы от выполнения работ, оказания услуг за пределами Республики Казахстан;
2021 – доходы от оказания управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите интересов в судах и арбитражных органах, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан нерезиденту;
2030 – доходы от выполнения работ, оказания услуг, реализации товаров в государстве с льготным налогообложением, определяемом в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса, а также иные доходы, установленные получаемые резидентом от нерезидента, зарегистрированного в таком государстве;
2040 – доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2041 – доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации ценных бумаг, выпущенных нерезидентом;
2042 – доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации долей участия в юридическом лице-нерезиденте, консорциуме, расположенном за пределами Республики Казахстан;
2043 – доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации акций, выпущенных нерезидентом, если менее 50 (пятьдесят) процентов стоимости таких акций или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
2044 – доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации долей участия в юридическом лице-нерезиденте, консорциуме, если менее 50 (пятьдесят) процентов стоимости таких долей участия или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
2050 – доходы от уступки прав требования долга нерезиденту – для налогоплательщика, уступившего право требования;
2060 – доходы от уступки прав требования долга у нерезидента – для налогоплательщика, приобретающего право требования;
2070 – неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств резидентом, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ, оказание услуг за пределами Республики Казахстан и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров, получаемые от нерезидента;
2080 – доходы в форме дивидендов, поступающих от юридического лица-нерезидента;
2081 – доходы в форме дивидендов, поступающих от паевых инвестиционных фондов, расположенных за пределами Республики Казахстан;
2090 – доходы, полученные по акту об учреждении доверительного управления имуществом от доверительного управляющего-нерезидента, на которого не возложено исполнение налогового обязательства за пределами Республики Казахстан за резидента, являющегося учредителем доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления;
2100 – доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от нерезидента;
2110 – доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитента-нерезидента;
2120 – доходы в форме роялти, получаемые от нерезидента;
2130 – доходы от сдачи в аренду имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2140 – доходы, получаемые от недвижимого имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2150 – доходы в форме страховых премий, выплачиваемых по договорам страхования, возникающих за пределами Республики Казахстан;
2151 – доходы в форме страховых премий, выплачиваемых по договорам перестрахования рисков, возникающих за пределами Республики Казахстан;
2160 – доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках, получаемые от нерезидента;
2161 – доходы от оказания транспортных услуг за пределами Республики Казахстан, получаемые от нерезидента;
2170 – доходы, получаемые от эксплуатации трубопроводов, линий электропередачи (ЛЭП), линий оптико-волоконной связи, находящихся за пределами Республики Казахстан;
2180 – доходы физического лица-резидента от деятельности за пределами Республики Казахстан по трудовому договору (контракту), заключенному с нерезидентом, являющимся работодателем;
2181 – доходы физического лица-резидента от деятельности за пределами Республики Казахстан по трудовому договору (контракту), заключенному с резидентом, являющимся работодателем;
2190 – гонорары руководителя и (или) иные выплаты, получаемые членами органа управления (совета директоров, правления или иного органа) в связи с выполнением возложенных на таких лиц управленческих обязанностей в отношении нерезидента. При этом место фактического выполнения управленческих обязанностей таких лиц не имеет значения;
2200 – надбавки физического лица-резидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием за пределами Республики Казахстан нерезидентом, являющимся работодателем;
2201 – надбавки физического лица-резидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием за пределами Республики Казахстан резидентом, являющимся работодателем;
2210 – доходы физического лица-резидента от деятельности за пределами Республики Казахстан в виде материальной выгоды, включая расходы на обеспечение материальных, социальных благ такому физическому лицу, понесенные работодателем (резидентом или нерезидентом) на основании трудового договора (контракта). При этом к таким расходам относятся расходы на питание, проживание данного физического лица, обучение его детей в учебных заведениях, расходы, связанные с его отдыхом, включая поездки членов его семьи в отпуск;
2211 – доходы физического лица-резидента от деятельности за пределами Республики Казахстан в виде материальной выгоды, включая расходы на обеспечение материальных, социальных благ такому физическому лицу, понесенные иным лицом на основании договора на оказание услуг (выполнение работ). При этом к таким расходам относятся расходы на питание, проживание данного физического лица, обучение его детей в учебных заведениях, расходы, связанные с его отдыхом, включая поездки членов его семьи в отпуск;
2220 – пенсионные выплаты, осуществляемые накопительными пенсионными фондами-нерезидентами;
2230 – доходы, выплачиваемые работнику культуры и искусства: артисту театра, кино, радио, телевидения, музыканту, художнику, спортсмену – от деятельности за пределами Республики Казахстан независимо от того, как и кому осуществляются выплаты;
2240 – выигрыши, выплачиваемые нерезидентом;
2250 – доходы, получаемые от оказания независимых личных (профессиональных) услуг за пределами Республики Казахстан;
2260 – доходы в форме безвозмездного получения имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2261 – доходы от безвозмездно полученного имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2270 – доходы по производным финансовым инструментам;
2280 – доходы от списания обязательств;
2290 – расходы по сомнительным обязательствам, понесенные за пределами Республики Казахстан;
2300 – доходы от снижения размеров созданных провизий банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании лицензии, получаемые от нерезидента;
2310 – доходы от снижения страховых резервов, созданных страховыми, перестраховочными организациями по договорам страхования, перестрахования, получаемые от нерезидента;
2320 – доходы, полученные за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность за пределами Республики Казахстан;
2330 – доходы от выбытия фиксированных активов за пределами Республики Казахстан;
2340 – доходы от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей за пределами Республики Казахстан;
2350 – доходы от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений за пределами Республики Казахстан;
2360 – доходы от осуществления совместной деятельности за пределами Республики Казахстан;
2370 – учтенные компенсации по ранее произведенным вычетам от нерезидента за пределами Республики Казахстан;
2380 – превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности за пределами Республики Казахстан;
2390 – доходы, полученные при эксплуатации объектов социальной сферы за пределами Республики Казахстан;
2400 – доходы от продажи предприятия как имущественного комплекса за пределами Республики Казахстан;
2410 – чистый доход от доверительного управления имуществом, полученный (подлежащий получению) учредителем доверительного управления по договору доверительного управления либо выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления за пределами Республики Казахстан;
2420 – другие доходы, возникающие в результате предпринимательской деятельности за пределами Республики Казахстан.

32. Валюта кодын толтырған кезде "Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен (бұдан әрі – шешім) бекітілген 23 "Кедендік ресімдеу үшін пайдаланылатын валюта жіктеуіші" қосымшасына сәйкес цифрлық валюта кодтауды пайдалану қажет.
33. Елдердің кодын толтырған кезде шешімге 22 "Әлем елдерінің жіктеуіші" қосымшаға сәйкес елдердің әріптік кодтарын пайдалану қажет.
34. Декларацияны толтыру кезінде халықаралық шарт (келісім) түрлерінің мынадай кодталуын пайдалану керек:
01 – Табыс пен капиталға қосарланған салық салуды болдырмау және салық төлеуден жалтаруға жол бермеу туралы конвенция;
02 – Ислам Даму Банкiнiң құрылтай шарты;
03 – Орталық Азия аймақтық экологиялық орталығы жұмысының жағдайлары жөніндегi келісім;
04 – Азия Даму Банкінің құрылтай шарты;
05 – Жаңа Үкіметтік ғимараттың құрылысы жобасына грантты пайдалану бойынша келісім;
06 – Қаржылық ынтымақтастық туралы келісім;
07 – Өзара түсiнiстiк туралы меморандум;
08 – Континентаралық баллистикалық ракеталардың шахталық ұшыру қондырғыларын, апатты жағдайлардың салдарын жоюға және ядролық қарудың таралуына жол бермеуге қатысты келісім;
09 – Халықаралық қайта құру және даму банкiнiң келісімі;
10 – Халықаралық валюталық қордың келісімі;
11 – Халықаралық қаржылық корпорацияның келісімі;
12 – Инвестициялық дауларды реттеу жөніндегі конвенция;
13 – Еуропалық Қайта құру және Даму банкiн құру туралы келісім;
14 – Дипломатиялық қатынастар туралы Вена конвенциясы;
15 – Орталық Азия университетін құру жөніндегі шарт;
16 – Инвестициялар кепiлдiгiнiң көп жақты агенттiгiн құру туралы конвенция;
17 – "Нұр-Мүбәрак" ислам мәдениетінің Египет университеті туралы келісім;
18 – Әуе қатынасы туралы келісім;
19 – "Агросервистік қызметті қолдау" жобасын дайындауға арналған Халықаралық Қайта құру және Даму Банкінің грантын беру туралы келісім;
20 – "Қазақстан Республикасында ауылдық елдi мекендердi сумен жабдықтау" жобасын жүзеге асыру үшiн Жапония Yкiметiнiң грантын тарту туралы ноталар алмасу нысанындағы келiсiм;
21 – Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың артықшылықтары мен иммунитеттері туралы конвенция;
22 – Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар).
35. Декларацияны толтыру кезінде кіріс түрлерінің мынадай кодталуын пайдалану керек:
3001 – балаларға және асырауындағы адамдарға алынған алименттер;
3002 – қаржы рыногы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау бойынша мемлекеттік уәкілетті органның лицензиясы негізінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын банктер мен ұйымдарда олардың салымдары бойынша жеке тұлғаларға төленетін сыйақылар;
3002 – борыштық құнды қағаздар бойынша сыйақылар;
3004 – мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар, агенттік облигациялар бойынша сыйақылар және мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар мен агенттік облигацияларды өткізу кезіндегі құн өсімінен түскен табыстар;
3005 – бағалы қағаздар бойынша дивидендтер мен сыйақыларды есебіне жазу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде болатын осындай дивидендтер мен сыйақылар;
3006 – инвестициялық қорлардың компания басқарушысы оларды сатып алған кезде пайлар бойынша табыстар;

32. При заполнении кода валюты необходимо использовать цифровую кодировку валют в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют, используемых для таможенного оформления", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее – решение).
33. При заполнении кода страны необходимо использовать буквенную кодировку стран в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира" к решению.
34. При заполнении декларации необходимо использовать следующую кодировку видов международных договоров (соглашений):
01 – Конвенция об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от уплаты налогов на доход и капитал;
02 – Учредительный договор Исламского Банка Развития;
03 – Соглашение об условиях работы регионального экологического центра Центральной Азии;
04 – Учредительный договор Азиатского банка развития;
05 – Соглашение по использованию гранта на проект строительства нового правительственного здания;
06 – Соглашение о финансовом сотрудничестве;
07 – Меморандум о взаимопонимании;
08 – Соглашение относительно уничтожения шахтных пусковых установок межконтинентальных баллистических ракет, ликвидации последствий аварийных ситуаций и предотвращения распространения ядерного оружия;
09 – Соглашение Международного банка реконструкции и развития;
10 – Соглашение Международного валютного фонда;
11 – Соглашение Международной финансовой корпорации;
12 – Конвенция об урегулировании инвестиционных споров;
13 – Соглашение об учреждении Европейского банка реконструкции и развития;
14 – Венская конвенция о дипломатических сношениях;
15 – Договор по созданию Университета Центральной Азии;
16 – Конвенция об учреждении Многостороннего агентства по гарантиям инвестиций;
17 – Соглашение о Египетском университете исламской культуры "Нур-Мубарак";
18 – Соглашение о воздушном сообщении;
19 – Соглашение о предоставлении Международным Банком Реконструкции и Развития гранта Республике Казахстан на подготовку проекта "Поддержка агросервисных служб";
20 – Соглашение в форме обмена нотами о привлечении гранта Правительства Японии для осуществления проекта "Водоснабжение сельских населенных пунктов в Республике Казахстан";
21 – Конвенция о привилегиях и иммунитетах Евразийского экономического сообщества;
22 – Иные международные договоры (соглашения, конвенции).
35. При заполнении декларации использовать следующую кодировку видов доходов:
3001 – алименты, полученные на детей и иждивенцев;
3002 – вознаграждения, выплачиваемые физическим лицам по их вкладам в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании лицензии уполномоченного государственного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
3003 – вознаграждения по долговым ценным бумагам;
3004 – вознаграждения по государственным эмиссионным ценным бумагам, агентским облигациям и доходы от прироста стоимости при реализации государственных эмиссионных ценных бумаг и агентских облигаций;
3005 – дивиденды и вознаграждения по ценным бумагам, находящимся на дату начисления таких дивидендов и вознаграждений в официальном списке фондовой биржи, функционирующей на территории Республики Казахстан;
3006 – доходы по паям паевых инвестиционных фондов при их выкупе управляющей компанией данного фонда;

3007 – Салық кодексінің 156-бабы 1-тармағы 7) тармақшасына сәйкес көзделген талаптар орындалған кезде резидент заңды тұлғадан алынған дивидендтер;
3008 – әскери қызметшінің әскери қызмет міндеттерін орындаумен байланысты, құқық қорғау органы қызметкерінің (кеден органының қызметкерін қоспағанда) қызметтік міндеттерін орындаумен байланысты арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерінің, табыстары;
3009 – тиісті қаржы жылына арналған Республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төменгі жалақыдан 50 (елу) пайыз шегінде лотерея бойынша ұтыстар;
3010 – тиісті қаржы жылына арналған Республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және мұндай төлем күні қолданыста болатын ең төменгі жалақы мөлшерінде, қоғамдық жұмыстарды орындауға және кәсіптік оқуға байланысты бюджет және (немесе) гранттар қаражаты есебінен жүзеге асырылатын төлемдер;
3011 – гранттар қаражаты есебiнен төленетiн төлемдер, еңбекақы түріндегі төлемдерден басқа;
3012 – экологиялық апат немесе ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтар салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтiк қорғау туралы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес төленетiн төлемдер;
3013 – Салық кодексінің 156-бабы 1-тармағының 13) тармақшасында көрсетілген тұлғалар үшін Республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының басында қолданыста болған ең төмен жалақы мөлшерінің бір жылдағы 55 еселенген мөлшері шегіндегі табыстар;
3014 – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғадағы немесе консорциумдағы акцияларды және қатысу үлестерін өткізу кезінде құн өсiмiнен түсетiн табыстар.
3015 – өткізу күні Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімдерінде болатын бағалы қағаздарды осы қор биржасында ашық сауда-саттық әдісімен өткізу кезіндегі құн өсiмiнен түсетін табыстар;
3016 – бюджет қаражаты есебiнен төленетiн бiржолғы төлемдер, еңбегіне ақы төлеу түріндегі төлемдерден басқа;
3017 – күнтізбелік жыл iшiнде әрбiр төлем түрi бойынша Республикалық бюджет туралы заңда белгiленген және тиiстi қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болатын ең төмен жалақы 8 еселенген мөлшері шегiнде медициналық қызмет көрсетулерге (косметологиялық қызмет көрсетулерден басқа) ақы төлеу үшiн, бала туылған кездегі, жерлеуге арналған төлемдер.
3018 – Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын дипломатиялық немесе консулдық қызметкерлердiң ресми табыстары;
3019 – шет мемлекеттiң мемлекеттік қызметiндегі, сол елдегі табысы салық салуға жататын шетелдiктердің ресми табыстары;
3020 – Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын және Қазақстан Республикасының шет елдердегi дипломатиялық және соларға теңестiрiлген өкiлдiктерiнде қызмет істейтін жеке тұлғалардың бюджет қаражаты есебiнен шетелдiк валютамен төленетiн ресми табыстары;
3021 – Зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталықтан төленетiн зейнетақы төлемдерi;
3022 – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген мөлшерде бюджет қаражаты есебiнен төленетiн тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасына салымдар бойынша сыйлықақылар (мемлекеттiң сыйлықақысы);

3007 – дивиденды, полученные от юридического лица-резидента, при одновременном выполнении условий, предусмотренных подпунктом 7) пункта 1 статьи 156 Налогового кодекса;
3008 – доходы военнослужащего в связи с исполнением обязанностей воинской службы, сотрудникам специальных государственных органов, сотрудника правоохранительного органа (за исключением сотрудника таможенного органа) в связи с исполнением служебных обязанностей;
3009 – выигрыши по лотерее в пределах 50 (пятьдесят) процентов от минимального размера заработной платы, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете;
3010 – выплаты в связи с выполнением общественных работ и профессиональным обучением, осуществляемые за счет средств бюджета и (или) грантов, в минимальном размере заработной платы, установленном на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете и действующего на дату такой выплаты;
3011 – выплаты за счет средств грантов, кроме выплат в виде оплаты труда;
3012 – выплаты в соответствии с законодательством Республики Казахстан о социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия или ядерных испытаний на испытательном ядерном полигоне;
3013 – доходы за год в пределах 55-кратного минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на начало соответствующего финансового года, для лиц, указанных в подпункте 13) пункта 1 статьи 156 Налогового кодекса;
3014 – доходы от прироста стоимости при реализации акций и долей участия в юридическом лице или консорциуме, созданном в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3015 – доходы от прироста стоимости при реализации методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, ценных бумаг, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи;
3016 – единовременные выплаты за счет средств бюджета, кроме выплат в виде оплаты труда;
3017 – выплаты для оплаты медицинских услуг (кроме косметологических), при рождении ребенка, на погребение в пределах 8-кратного минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, по каждому виду выплат в течение календарного года;
3018 – официальные доходы дипломатических или консульских работников, не являющихся гражданами Республики Казахстан;
3019 – официальные доходы иностранцев, находящихся на государственной службе иностранного государства, в котором их доход подлежит налогообложению;
3020 – официальные доходы в иностранной валюте физических лиц, являющихся гражданами Республики Казахстан и находящихся на службе в дипломатических и приравненных к ним представительствах Республики Казахстан за границей, выплачиваемые за счет средств бюджета;
3021 – пенсионные выплаты из Государственного центра по выплате пенсий;
3022 – премии по вкладам в жилищные строительные сбережения (премия государства), выплачиваемые за счет средств бюджета в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан;

3023 – Салық кодексінің 156-бабы 1-тармағының 24) тармақшасында көрсетілген жұмыс берушінің өндірістік қызметіне байланысты мамандық бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оқыту, біліктілігін арттыру немесе қайта даярлау қызметкерді жіберген кездегі жұмыс берушінің шығыстары;
3024 – Салық кодексінің 133-бабы 1-тармағы 3) тармақшасына сәйкес жүргізілген оқытуға бағытталған шығыстар;
3025 – Мемлекеттік әлеуметтiк сақтандыру қорынан төленетiн әлеуметтiк төлемдер;
3026 – бiлiм беру ұйымдарында оқитындарға Қазақстан Республикасының заңнамасында мемлекеттік стипендиялар үшін белгiленген мөлшерде төленетiн стипендиялар;
3027 – жеке тұлға басқа жеке тұлғадан сый немесе мұра түрінде алған мүліктің құны;
3028 – қайырымдылық және демеушiлiк көмек түрiнде алынған мүлiктiң құны;
3029 – он алты жасқа толмаған балалар үшiн балалар лагерьлерiне жолдамалардың құны;
3030 – осы Кодекстiң 175-бабында көзделген табыстарды қоспағанда, шарттың қолданылу кезеңiнде туындаған сақтандыру оқиғасымен байланысты, сақтандырудың кез келген түрi кезiнде төленетiн сақтандыру төлемдерi;
3031 – жұмыс берушi өз қызметкерлерiн мiндеттi және (немесе) жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша төлейтiн сақтандыру сыйлықақылары;
3032 – сақтандырылушы қайтыс болған жағдайда жинақтаушы сақтандыру шарты бойынша жүзеге асырылатын сақтандыру төлемдерi;
3033 – жинақтаушы зейнетақы қорларына Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген мөлшердегi ерiктi кәсiби зейнетақы жарналары;
3034 – сенімгерлікпен басқарушы болып табылатын резидент жеке тұлғадан алынған, сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының сенімгерлікпен басқарудан түсетін таза табысы;
3035 – банк пен клиент арасында жасалған шартта белгіленген пайызсыз кезең ішінде төлем карточкасын ұстаушыға банктік қарыз берілген кезде алынған, сыйақыны үнемдеуден түсетін материалдық пайда;
3036 – эмитент банк қаражаты есебінен эмитент банктің төлем карточкасын пайдалана отырып, қолма-қол ақшасыз төлемдерді жүзеге асырған кезде төлем карточкасын ұстаушы есебіне аударатын сомасы;
3037 – Салық кодексінің 224-бабы 1-тармағында көрсетілген резидент емес заңды тұлғадан алынған, Салық кодексінің 224-бабына сәйкес Қазақстан Республикасындағы жеке табыс салығы салынған пайдадан немесе оның бір бөлігінен бөлінген дивидендтер;
3038 – ислам банкінде орналасқан инвестициялық депозит бойынша табыс.

3023 – расходы работодателя при направлении работника на обучение, повышение квалификации или переподготовку в соответствии с законодательством Республики Казахстан по специальности, связанной с производственной деятельностью работодателя в соответствии с подпунктом 24) пункта 1 статьи 156 Налогового кодекса;
3024 – расходы, направленные на обучение, произведенные в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 133 Налогового кодекса;
3025 – социальные выплаты из Государственного фонда социального страхования;
3026 – стипендии, выплачиваемые обучающимся в организациях образования, в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан для государственных стипендий;
3027 – стоимость имущества, полученного физическим лицом в виде дарения или наследования от другого физического лица;
3028 – стоимость имущества, полученного в виде благотворительной и спонсорской помощи;
3029 – стоимость путевок в детские лагеря для детей, не достигших шестнадцатилетнего возраста;
3030 – страховые выплаты, связанные со страховым случаем, наступившим в период действия договора, выплачиваемые при любом виде страхования, за исключением доходов, предусмотренных статьей 175 Налогового кодекса;
3031 – страховые премии, уплачиваемые работодателем по договорам обязательного и (или) накопительного страхования своих работников;
3032 – страховые выплаты, осуществляемые в случае смерти застрахованного по договору накопительного страхования;
3033 – добровольные профессиональные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды в размере, установленном законодательством Республики Казахстан;
3034 – чистый доход от доверительного управления учредителя доверительного управления по договору доверительного управления либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления, полученный от физического лица-резидента, являющегося доверительным управляющим;
3035 – материальная выгода от экономии на вознаграждении, полученная при предоставлении банковского займа держателю платежной карточки в течение беспроцентного периода, установленного в договоре, заключенном между банком и клиентом;
3036 – сумма, зачисляемая банком-эмитентом за счет средств банка-эмитента на счет держателя платежной карточки при осуществлении им безналичных платежей с использованием платежной карточки;
3037 – дивиденды, полученные от юридического лица-нерезидента, указанного в пункте 1 статьи 224 Налогового кодекса, распределенные из прибыли или ее части, обложенной индивидуальным подоходным налогом в Республике Казахстан в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса;
3038 – доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке.

3039 – Салық кодексінің 156-бабы 1-тармағының 41) тармақшасына сәйкес дербес бiлiм беру ұйымы жүргізген iс жүзiнде жүргізген материалдық пайда.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2017 жылғы 4 қыркүйектегі
№ 533 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2014 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 587 бұйрығына
126-қосымша
Жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (200.00-нысан)
1-Тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (200.00 – нысан) (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) (бұдан әрі – Салық кодексі) және 2003 жылғы 25 сәуірдегі "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" (бұдан әрі – Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңы), 2013 жылғы 21 маусымдағы "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" (бұдан әрі – Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңы), 2015 жылғы 16 қарашадағы "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына (бұдан әрі – Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңы) сәйкес әзірленген.
Қағидалар жеке табыс салығын, әлеуметтік салықтарды есептеуге, сондай-ақ мiндетті зейнетақы жарналарының (бұдан әрі – мiндетті зейнетақы жарналары), міндетті кәсiптiк зейнетақы жарналарының сомаларын есептеуге, ұстауға (қоса есептеуге) және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына (бұдан әрі – БЖЗҚ) аударуға, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтiк аударымдар (бұдан әрі – әлеуметтік аударымдар) және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға (бұдан әрі – МӘМС) аударымдар және (немесе) жарналардың сомаларын есептеуге және аударуға арналған жеке табыс салығы мен әлеуметтік салық бойынша салық есептілігі нысанын (декларацияны) (бұдан әрі – декларация) жасау тәртібін айқындайды.
Декларацияны Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңына сәйкес міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын төлеу жөніндегі агенттермен, Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы және Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңдарына сәйкес әлеуметтік аударымдарды төлеушілер Салық кодексінің 6-бөлімінің 18, 19-тарауларына, 7-бөлімінің 25-тарауына, 12-бөліміне сәйкес жеке тұлғаларға қатысты шаруа немесе фермер қожалықтары үшін арнаулы салық режимін қолданатындарды қоспағанда, салық агенттері, оның ішінде Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңда, Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңда белгіленген мөлшерлерде өз пайдасына міндетті зейнетақы жарналарымен, әлеуметтік аударымдары, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар бойынша дара кәсіпкерлер (шаруа немесе фермер қожалықтары үшін, патент негізінде арнаулы салық режимдерін қолданатындарды қоспағанда), жеке нотариустар, жеке сот орындаушылары, адвокаттар, кәсіби медиаторлар жасайды.

3039 – материальная выгода фактически произведенная автономной организацией образования в соответствии с подпунктом 41) пункта 1 статьи 156 Налогового кодекса.
Приложение 3
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 4 сентября 2017 года № 533
Приложение 126
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 25 декабря 2014 года № 587
Правила составления налоговой отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу (форма 200.00)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу (форма 200.00) (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс) и законами Республики Казахстан от 25 апреля 2003 года "Об обязательном социальном страховании" (далее – Закон об обязательном социальном страховании), от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (далее – Закон о пенсионном обеспечении), от 16 ноября 2015 года "Об обязательном социальном медицинском страховании" (далее – Закон об обязательном социальном медицинском страховании).
Правила определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу (далее – декларация), предназначенной для исчисления индивидуального подоходного налога, социального налога, а также для исчисления, удержания (начисления) и перечисления сумм обязательных пенсионных взносов (далее – обязательные пенсионные взносы), обязательных профессиональных пенсионных взносов в единый накопительный пенсионный фонд (далее – ЕНПФ), начисления и перечисления сумм социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования (далее – социальные отчисления) и отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование (далее – ОСМС).
Декларация составляется налоговыми агентами, за исключением применяющих специальный налоговый режим для крестьянских или фермерских хозяйств к физическим лицам согласно главам 18, 19 раздела 6, главе 25 раздела 7, разделу 12 Налогового кодекса, агентами по уплате обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов в соответствии с Законом о пенсионном обеспечении, плательщиками социальных отчислений в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании, плательщиками взносов и (или) отчислений на обязательное социальное медицинское страхование в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании, в том числе индивидуальными предпринимателями (за исключением применяющих специальные налоговые режимы для крестьянских или фермерских хозяйств, на основе патента), частными нотариусами, частными судебными исполнителями, адвокатами, профессиональными медиаторами по обязательным пенсионным взносам, социальным отчислениям, взносам на обязательное социальное медицинское страхование в свою пользу в размерах, установленных законами о пенсионном обеспечении, об обязательном социальном страховании.

Салық кодексінің 355-бабының 2-тармағына сәйкес заңды тұлғаның шешімімен дербес әлеуметтік салық төлеушілер болып танылған құрылымдық бөлімшелер жеке табыс салығы бойынша салық агенттері болып танылады.
Салық кодексінің 448-452-бабыларына сәйкес қызметін арнаулы салық режимі шеңберінде жүзеге асыратын және салық салынуы жалпыға бірдей тәртіпте жүргізілетін қызметті жүзеге асыратын салық төлеуші декларацияны Салық кодексінің 64-бабының 1-тармағына сәйкес әрбір қызмет түрі бойынша бөлек табыс етеді.
2. Осы Қағидалар 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап салық есептілігін табыс ету бойынша міндеттемелерге қолданылады.
3. Декларация декларацияның өзінен (200.00-нысан) және салық міндеттемесінің есептелуі туралы ақпараттарды егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (200.01-ден 200.04-ке дейінгі нысандар) тұрады.
4. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті декларацияның торкөздері толтырылмайды.
6. Декларацияға қосымшалар тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін декларация жолдарын толтыру кезінде міндетті тәртіпте жасалады.
7. Декларацияға қосымшаларда көрсетілуі тиіс деректер болмаған жағдайда олар жасалмайды.
8. Декларацияға қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштер саны асып түскен жағдайда, декларацияға қосымшалардың осындай тағы парағы толтырылады.
9. Осы Қағидадаларда мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+" – қосу; "–" – алу; "х" – көбейту; "/" – бөлу; "=" – тең.
10. Сомалардың теріс мәндері декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "–" белгісімен белгіленеді.
11. Декларация жасау кезінде:
1) қағаз жеткізгіште – қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық жеткізгіште – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
12. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабының 3-тармағына сәйкес салық агенті/салымшы (төлеуші) не оның өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда өзінің атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің мөрімен не оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
13. Декларацияны табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз жеткізгіште – екі данада жасалады, бір данасы декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің Т.А.Ә. мен қойылған қолы және мөрдің бедері (штемпелі) белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;

Структурные подразделения, признанные по решению юридического лица самостоятельными плательщиками социального налога согласно пункту 2 статьи 355 Налогового кодекса, признаются налоговыми агентами по индивидуальному подоходному налогу.
Налогоплательщик, осуществляющий деятельность в рамках специального налогового режима в соответствии со статьями 448-452 Налогового кодекса и деятельность, налогообложение которой производит в общеустановленном порядке, представление декларации производится раздельно по каждому виду деятельности в соответствии с пунктом 1 статьи 64 Налогового кодекса.
2. Настоящие Правила распространяются на обязательства по представлению налоговой отчетности с 1 января 2018 года.
3. Декларация состоит из самой декларации (форма 200.00) и приложений к ней (формы с 200.01 по 200.04), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
4. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки декларации не заполняются.
6. Приложения к декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
7. Приложения к декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
8. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к декларации.
9. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
10. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) декларации.
11. При составлении декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
12. Декларация подписывается налоговым агентом/вкладчиком (плательщиком) либо его представителем и заверяется печатью налогового агента либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
13. При представлении декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику (налоговому агенту) с отметкой Ф.И.О. и подписью работника органа государственных доходов, принявшего декларацию и оттиском печати (штампа);

2) хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз жеткізгіште – салық төлеуші (салық агенті) пошта немесе өзгелей байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде – салық төлеуші (салық агенті) мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігінің қабылданғаны немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
14. Қосымшалардың "Салық төлеуші (салық агенті) туралы жалпы ақпарат" деген бөлімінде декларацияның "Салық төлеуші (салық агенті) туралы жалпы ақпарат" деген бөліміндегі көрсетілген тиісті деректерді көрсетеді.
2-Тарау. Декларацияны жасау (200.00-нысан)
15. "Салық төлеуші (салық агенті) туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) ЖСН (БСН) – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес- сәйкетендіру нөмірі).
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
2) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі – есепті салық кезеңдері кіретін есепті тоқсан;
3) салық агентінің атауы/салымшынын (төлеушінің) Т.А.Ә.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
Салық міндеттемелерін сенiмгерлікпен басқарушы орындаған кезде, жолда сенімгерлікпен басқарушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) немесе сенімгерлікпен басқарушы заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
4) декларацияның түрі.
Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне декларацияны жатқызу ескеріле отырып, тиісті торкөздер белгіленеді;
5) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөздер Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген декларацияны табыс еткен жағдайда белгіленеді;
6) салық төлеушінің санаты.
Егер салық төлеуші А, B, C, D жолдарында көрсетілген санаттардың біріне жатқан жағдайда торкөз белгіленеді.
Егер 6 В бағанын белгілеген салық төлеуші бір мезгілде 6 А, 6 С немесе 6 D бағанына жатқан жағдайда, онда тиісінше 6 В мен 6 А, 6 В мен 6 С немесе 6 D бағандарының екеуін де белгілейді;
7) резиденттік белгісі.
А торкөзін Қазақстан Республикасының резидент-салық төлеушісі белгілейді;
В торкөзін Қазақстан Республикасының бейрезидент-салық төлеушісі белгілейді;
8) қызметкерлердің (адам) саны.
Есепті тоқсанда табыстар есептелген қызметкерлердің саны көрсетіледі;

2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.
14. В разделах "Общая информация о налогоплательщике (налоговом агенте)" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике (налоговом агенте)" декларации.
Глава 2. Составление декларации (форма 200.00)
15. В разделе "Общая информация о налогоплательщике (налоговом агенте)" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) ИИН (БИН) - индивидуальный идентификационный номер (бизнес- идентификационный номер) налогоплательщика.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) доверительного управляющего;
2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность - отчетный квартал, в который входят отчетные налоговые периоды (указывается арабскими цифрами);
3) наименование налогового агента/Ф.И.О. вкладчика (плательщика).
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица-доверительного управляющего;
4) вид декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
5) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
6) категория налогоплательщика.
Ячейка отмечается, в случае если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строках А, B, C, D.
В случае если налогоплательщик, отметивший ячейку 6 В одновременно относится к категории 6 А, 6 С или 6 D, то отмечает обе ячейки 6 В и 6 А, 6 В и 6 С или 6 D;
7) признак резидентства:
ячейка А отмечается налогоплательщиком-резидентом Республики Казахстан;
ячейка В отмечается налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан;
8) численность работников (человек).
Указывается численность работников, которым начислены доходы в отчетном квартале;

9) резидент заңды тұлғаның шешімі бойынша жеке табыс салығы бойынша салық агенттері және әлеуметтік салық бойынша дербес төлеушілер болып танылмаған құрылымдық бөлімшелерінің бар-жоғы.
Резидент заңды тұлғада жеке табыс салығы бойынша салық агенттері және әлеуметтік салық бойынша дербес төлеушілер болып танылмаған құрылымдық бөлімшелері болған жағдайда тиісті торкөз белгіленеді. Торкөздердің бірі міндетті түрде толтырылуы тиіс;
10) табыс етілген қосымшалар.
Табыс етiлген қосымшалардың торкөздерi белгiленедi;
11) 200.03 қосымшаларының саны.
Резидент заңды тұлғаның жеке табыс салығы бойынша салық агенттері және әлеуметтік салық бойынша дербес төлеушілер болып танылмаған құрылымдық бөлімшелерінің санына сәйкес келетін 200.03 қосымшаларының саны көрсетіледі;
12) 200.04 қосымшаларының саны.
Салық кодексімен белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасымен жасасқан келісімшарттар санына сәйкес келетін 200.04 қосымшаларының саны көрсетіледі.
16. "Есептік көрсеткіштер" деген бөлімде:
1) 200.00.001 I, 200.00.001 II және 200.00.001 III жолдары осы нысанға 200.03-қосымшада көрсетуге тиіс жеке табыс салығы бойынша салық агенттері және әлеуметтік салық бойынша дербес төлеушілер болып танылмаған, құрылымдық бөлімшелер үшін бюджетке төлеуге жататын жеке табыс салығының сомасын қоспағанда, салық агенті үшін (оның ішінде Салық кодексінің 161-бабына сәйкес салық агенттері болып танылған құрылымдық бөлімшелер) жеке тұлғаларға төленген табыстардан есептелген және есепті тоқсанның әрбір айында бюджетке аударылуға жататын жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.
200.00.001 IV жолы 200.00.001 I, 200.00.001 II және 200.00.001 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
2) 200.00.002 I, 200.00.002 II және 200.00.002 III жолдары осы нысанға 200.03- қосымшада көрсетуге тиіс салық агенттерімен дербес төлеушілер болып танылмаған, құрылымдық бөлімшелер үшін бюджетке төлеуге жататын міндетті зейнетақы жарналары сомасын қоспағанда, салық агенті үшін (оның ішінде Салық кодексінің 161-бабына сәйкес салық агенттері болып танылған құрылымдық бөлімшелерді қоса алғанда) Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес жеке тұлғаларға төленген табыстардан есептелген және есепті тоқсанның әрбір айында БЖЗҚ аударылуға жататын міндетті зейнетақы жарналары сомасын көрсетуге арналған.
200.00.002 IV жолы 200.00.002 I, 200.00.002 II және 200.00.003 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін міндетті зейнетақы жарналарының қорытынды сомасын көрсетуге арналған;

9) наличие структурных подразделений, не признанных по решению юридического лица-резидента налоговыми агентами по индивидуальному подоходному налогу и самостоятельными плательщиками по социальному налогу.
При наличии у юридического лица-резидента структурных подразделений, не признанных налоговыми агентами по индивидуальному подоходному налогу и самостоятельными плательщиками по социальному налогу, отмечается соответствующая ячейка. Обязательно для заполнения одной из ячеек;
10) представленные приложения.
Отмечаются ячейки представленных приложений;
11) количество приложений 200.03.
Указывается количество приложений 200.03, которое соответствует количеству структурных подразделений юридического лица-резидента, не признанных налоговыми агентами по индивидуальному подоходному налогу и самостоятельными плательщиками по социальному налогу;
12) количество приложений 200.04.
Указывается количество приложений 200.04, которое соответствует количеству контрактов, заключенных с Республикой Казахстан в установленном Налоговым кодексом порядке.
16. В разделе "Расчетные показатели":
1) строки 200.00.001 I, 200.00.001 II и 200.00.001 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с доходов, выплаченных физическим лицам и подлежащей перечислению в бюджет за каждый месяц отчетного квартала для налогового агента (в том числе, структурных подразделений, признанных налоговыми агентами в соответствии со статьей 161 Налогового кодекса), за исключением суммы индивидуального подоходного налога, подлежащей уплате в бюджет за структурные подразделения, не признанные налоговыми агентами по индивидуальному подоходному налогу и самостоятельными плательщиками по социальному налогу, которые подлежат отражению в приложении 200.03 к данной форме.
Строка 200.00.001 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.001 I, 200.00.001 II и 200.00.001 III;
2) строки 200.00.002 I, 200.00.002 II и 200.00.002 III предназначены для отражения суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов физических лиц и подлежащих перечислению в ЕНПФ за каждый месяц отчетного квартала в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан для налогового агента (в том числе, структурных подразделений, признанных налоговыми агентами в соответствии со статьей 161 Налогового кодекса), за исключением сумм обязательных пенсионных взносов, подлежащих уплате в бюджет за структурные подразделения, не признанные налоговыми агентами, которые подлежат отражению в приложении 200.03 к данной форме.
Строка 200.00.002 IV предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.002 I, 200.00.002 II и 200.00.002 III;

3) 200.00.003 I, 200.00.003 II және 200.00.003 III жолдары осы нысанға 200.03- қосымшада көрсетуге тиіс салық агенттерімен дербес төлеушілер болып танылмаған, құрылымдық бөлімшелер үшін бюджетке төлеуге жататын міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары сомасын қоспағанда, салық агентімен (оның ішінде Салық кодексінің 161-бабына сәйкес салық агенттері болып танылған құрылымдық бөлімшелерді қоса алғанда) Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес есепті тоқсанның әрбір айында қызметкерлерге есептелген табыстардан есептелетін және БЖЗҚ аударылуға жататын міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары сомасын көрсетуге арналған.
200.00.003 IV жолы 200.00.003 I, 200.00.003 II және 200.00.003 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
4) 200.00.004 I, 200.00.004 II, 200.00.004 III жолдары дара кәсіпкерлер (шаруа немесе фермер қожалықтарына үшін, патент негізінде арнаулы салық режимдерiн қолданатындарды қоспағанда), жеке нотариустар, жеке сот орындаушылары, адвокаттар, кәсіби медиаторлар есепті тоқсанның әрбір айы үшін БЖЗҚ өз пайдасына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын көрсетуге арналған.
200.00.004 IV жолы 200.00.004 I, 200.00.004 II, 200.00.004 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті тоқсанда міндетті зейнетақы жарналарының сомасын көрсетуге арналған;
5) 200.00.005 І, 200.00.005 ІІ және 200.00.005 ІІІ жолдары осы нысанға 200.03-қосымшада көрсетуге тиіс жеке табыс салығы бойынша салық агенттері және әлеуметтік салық бойынша дербес төлеушілер болып танылмаған, құрылымдық бөлімшелер үшін бюджетке төлеуге жататын жеке табыс салығының сомасын қоспағанда, салық агенті үшін (оның ішінде Салық кодексінің 161-бабына сәйкес салық агенттері болып танылған құрылымдық бөлімшелер) Салық кодексінің 358-бабының 1, 3-тармақтарына сәйкес есепті тоқсанның әрбір айы үшін есептелген және Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңға сәйкес есептелген әлеуметтік аударымдардың сомасына азайтылған әлеуметтік салық сомасын көрсетуге арналған.
Бұл ретте, 200.00.005 I, 200.00.005 II, 200.00.005 III және 200.00.005 IV жолдарының сомасы тиісінше 200.03.003 I, 200.03.003 II, 200.03.003 III және 200.03.003 IV жолдарына енгізілмейді.
Бұл жолдарды ауыл шаруашылығы өнімдерін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндірушілер және ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілер толтырмайды.
Төлеуге тиіс әлеуметтік салықтың есептелуі әрбір жұмысшы бойынша жүргізіледі.

3) строки 200.00.003 I, 200.00.003 II, 200.00.003 III предназначены для отражения налоговым агентом (в том числе, структурными подразделениями, признанными налоговыми агентами в соответствии со статьей 161 Налогового кодекса) суммы обязательных профессиональных пенсионных взносов, исчисляемых с доходов, начисленных работникам за месяц и подлежащих перечислению за работников в ЕНПФ за каждый месяц отчетного квартала в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан, за исключением сумм обязательных профессиональных пенсионных взносов, подлежащих уплате в бюджет за структурные подразделения, не признанные налоговыми агентами, которые подлежат отражению в приложении 200.03 к данной форме.
Строка 200.00.003 IV предназначена для отражения итоговой суммы обязательных профессиональных пенсионных взносов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.003 I, 200.00.003 II и 200.00.003 III;
4) строки 200.00.004 I, 200.00.004 II, 200.00.004 III предназначены для отражения суммы обязательных пенсионных взносов, подлежащих перечислению в свою пользу в ЕНПФ за каждый месяц отчетного квартала индивидуальными предпринимателями (за исключением применяющих специальные налоговые режимы для крестьянских или фермерских хозяйств, на основе патента), частными нотариусами, частными судебными исполнителями, адвокатами, профессиональными медиаторами.
Строка 200.00.004 IV предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.004 I, 200.00.004 II, 200.00.004 III;
5) строки 200.00.005 I, 200.00.005 II и 200.00.005 III предназначены для отражения суммы социального налога, подлежащего уплате в бюджет, исчисленного в соответствии с пунктами 1, 3 статьи 358 Налогового кодекса за каждый месяц отчетного квартала, и уменьшенного на сумму социальных отчислений, исчисленных в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании для налогового агента (в том числе, структурных подразделений, признанных налоговыми агентами в соответствии со статьей 161 Налогового кодекса), за исключением суммы социального налога, подлежащей уплате в бюджет за структурные подразделения, не признанные налоговыми агентами по индивидуальному подоходному налогу и самостоятельными плательщиками по социальному налогу, которые подлежат отражению в приложении 200.03 к данной форме.
При этом, в строки 200.00.005 I, 200.00.005 II, 200.00.005 III и 200.00.005 IV не включаются суммы строк 200.03.003 I, 200.03.003 II, 200.03.003 III и 200.03.003 IV соответственно.
Данные строки не заполняются налогоплательщиками, применяющими специальный налоговый режим для производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельскохозяйственных кооперативов.
Исчисление социального налога, подлежащего уплате производится по каждому работнику.

200.00.005 IV жолы 200.00.005 I, 200.00.005 II және 200.00.005 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
6) Декларацияны ауыл шаруашылығы өнімдерін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндірушілер мен ауыл шаруашылығы кооперативтері арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілер табыс етілген жағдайда бюджетке аударылуға жататын әлеуметтік салықтың сомасы Салық кодексінің 451-бабында белгіленген ерекшеліктер ескеріле отырып, 200.00.006 жолында көрсетіледі (6 В торкөзін толтырған жағдайда).
200.00.006 I, 200.00.006 II және 200.00.006 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айы үшін есептелген әлеуметтік салықтың сомасын көрсетуге арналған.
200.00.006 IV жолы 200.00.006 I, 200.00.006 II және 200.00.006 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
7) 200.00.007 І, 200.00.007 ІІ және 200.00.007 ІІІ жолдары салық төлеуші есепті тоқсанның әрбір айында өзі үшін және есепті тоқсанның әрбір айында әрбір үшін төленетін, Салық кодексінің 358-бабының 2-тармағына сәйкес есептелген, бюджетке төлеуге тиіс әлеуметтік салықтың сомасын көрсетуге арналған.
200.00.007 IV жолы 200.00.007 I, 200.00.007 II және 200.00.007 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
8) 200.00.008 І, 200.00.008 ІІ және 200.00.008 ІІІ жолдары осы нысанға 200.03 қосымшада көрсетуге тиіс жеке табыс салығы бойынша салық агенттері және әлеуметтік салық бойынша дербес төлеушілер болып танылмаған, құрылымдық бөлімшелер үшін бюджетке төлеуге жататын жеке табыс салығының сомасын қоспағанда, салық агенті үшін (оның ішінде Салық кодексінің 161-бабына сәйкес салық агенттері болып танылған құрылымдық бөлімшелер) тоқсанның әрбір айы үшін есептелген және Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңына сәйкес есептелген әлеуметтік аударымдардың сомасын көрсетуге арналған.
200.00.008 IV жолы 200.00.008 I, 200.00.008 II және 200.00.008 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін әлеуметтік аударымдардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
9) 200.00.009 I, 200.00.009 II, 200.00.009 III жолдары дара кәсіпкерлердің (шаруа немесе фермер қожалықтарына арналған, патент негізіндегі арнаулы салық режимдерiн қолданатындарды қоспағанда), жеке нотариустардың, жеке сот орындаушыларының, адвокаттардың, кәсіби медиаторлардың есепті тоқсанның әрбір айы үшін өз пайдасына әлеуметтік аударымдардың сомасын көрсетуіне арналған.

Строка 200.00.005 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.005 I, 200.00.005 II и 200.00.005 III;
6) в случае представления декларации налогоплательщиками, применяющими специальный налоговый режим для производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельскохозяйственных кооперативов, сумма социального налога, подлежащего уплате в бюджет, отражается в строке 200.00.006 с учетом особенности, установленной статьей 451 Налогового кодекса (при заполнении ячейки 6 В).
Строки 200.00.006 I, 200.00.006 II и 200.00.006 III предназначены для отражения суммы социального налога за каждый месяц отчетного квартала.
Строка 200.00.006 IV предназначена для отражения итоговой общей суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.006 I, 200.00.006 II и 200.00.006 III;
7) строки 200.00.007 I, 200.00.007 II и 200.00.007 III предназначены для отражения суммы социального налога, подлежащего уплате в бюджет, исчисленного в соответствии с пунктом 2 статьи 358 Налогового кодекса, уменьшенного на сумму социальных отчислений и уплачиваемого налогоплательщиком за себя и за работников за каждый месяц отчетного квартала.
Строка 200.00.007 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.007 I, 200.00.007 II и 200.00.007 III;
8) строки 200.00.008 I, 200.00.008 II, 200.00.008 III предназначены для отражения суммы социальных отчислений в каждом месяце отчетного квартала, определяемых в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании, для налогового агента (в том числе, структурных подразделений, признанных налоговыми агентами в соответствии со статьей 161 Налогового кодекса), за исключением суммы социальных отчислений, подлежащих уплате в бюджет за структурные подразделения, не признанные налоговыми агентами, которые подлежат отражению в приложении 200.03 к данной форме.
Строка 200.00.008 IV предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.008 I, 200.00.008 II и 200.00.008 III;
9) строки 200.00.009 I, 200.00.009 II, 200.00.009 III предназначены для отражения суммы социальных отчислений в свою пользу за каждый месяц отчетного квартала индивидуальными предпринимателями (за исключением применяющих специальные налоговые режимы для крестьянских или фермерских хозяйств, на основе патента), частными нотариусами, частными судебными исполнителями, адвокатами, профессиональными медиаторами.

200.00.009 IV жолы 200.00.009 I, 200.00.009 II, 200.00.009 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті тоқсан үшін әлеуметтік аударымдардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
10) 200.00.010 I, 200.00.010 II, 200.00.010 III жолдары Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңына сәйкес, МӘМС аударымдарының сомасын көрсетуіне арналған.
200.00.010 I, 200.00.010 II, 200.00.010 III, 200.00.010 IV жолдары Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңына сәйкес 2017 жылғы 1 шілдеден бастап толтырылуға жатады;
11) 200.00.011 I, 200.00.011 II, 200.00.011 III жолдары Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңына сәйкес, МӘМС жарнасының сомасын көрсетуіне арналған.
200.00.011 I, 200.00.011 II, 200.00.011 III, 200.00.011 IV жолдары Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңына сәйкес 2017 жылғы 1 шілдеден бастап толтырылуға жатады.
17. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" деген бөлімде:
1) "Салымшы (төлеуші) басшысының Т.А.Ә." деген жолда басшының құрылтай құжаттарына/салымшының (төлеушінің) жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі.
Егер декларацияны дара кәсіпкер, адвокат, жеке нотариус, жеке сот орындаушысы, кәсіби медиаторлар табыс еткен болса, жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі.
Салық міндеттемелерін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде, мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына сәйкес сенімгерлікпен басқарушының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
2) декларацияның тапсырылған күні.
Декларацияның мемлекеттік кірістер органына табыс етілген ағымдағы күн көрсетіледі;
3) бенефициар мемлекеттік кірістер органының жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша коды.
Салық агентінің тіркеу орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі;
4) міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша бенефициар мемлекеттік кірістер органының коды.
Салық агентінің, салымшының (төлеушінің) орналасқан орны (тұрғылықты жері) бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі;
5) "Декларацияны қабылдаған лауазымды адамның Т.А.Ә." жолда декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) және қойылған қолы көрсетіледі;
6) декларацияның қабылданған күні.

Строка 200.00.009 IV предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.009 I, 200.00.009 II, 200.00.009 III;
10) строки 200.00.010 I, 200.00.010 II, 200.00.010 III предназначены для отражения суммы отчислений на ОСМС в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании.
Строки 200.00.010 I, 200.00.010 II, 200.00.010 III, 200.00.010 IV подлежат заполнению с 1 июля 2017 года в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании;
11) строки 200.00.011 I, 200.00.011 II, 200.00.011 III предназначены для отражения суммы взносов на ОСМС в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании.
Строки 200.00.011 I, 200.00.011 II, 200.00.011 III, 200.00.011 IV подлежат заполнению с 1 июля 2017 года в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании.
17. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. Руководителя/Ф.И.О. Вкладчика" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами/вкладчика, в соответствии с документами, удостоверяющими личность.
Если декларация представляется индивидуальным предпринимателем, адвокатом, частным нотариусом, частным судебным исполнителем, профессиональным медиатором указываются его фамилия, имя, отчество (при его наличии) в соответствии с документами, удостоверяющими личность.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) доверительного управляющего в соответствии с договором доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления;
2) дата подачи декларации.
Указывается текущая дата представления декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов - бенефициара по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу.
Указывается код органа государственных доходов по месту регистрационного учета налогового агента;
4) код органа государственных доходов - бенефициара по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям.
Указывается код органа государственных доходов по месту нахождения (жительства) налогового агента, вкладчика (плательщика);
5) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию, а также его подпись;
6) дата приема декларации.

Салық кодексінің 584-бабының 2-тармағына сәйкес декларацияның табыс етілген күні көрсетіледі;
7) құжаттың кіріс нөмірі.
Мемлекеттік кірістер органы беретін декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
8) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
15-тармақтың 4), 5), 6), 7) тармақшаларын декларацияны қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
3-Тарау. "Жеке табыс салығын және әлеуметтік салықты, міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдары және (немесе) жарналарды есептеу" 200.01-нысанын жасау
18. "Жеке табыс салығы" деген бөлімде:
1) 200.01.001 I, 200.01.001 II және 200.01.001 III жолдары салық агентінің салық тоқсанының әрбір айы үшін жеке тұлғаларға есептеген табыстарының, соның ішінде материалдық пайда түрінде алынған, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес салық агентімен жасасқан азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша табыстарды қоса алғанда жұмысшының жұмыс берушіден ақшалай немесе заттай нысанда алған табыстары, оның ішінде Салық кодексінің 156-бабында көрсетілген табыстардың сомасын көрсетуге арналған.
200.01.001 IV жолы 200.01.001 I, 200.01.001 II және 200.01.001 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті тоқсан үшін табыстардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған. 200.00.001 IV жолы оның ішінде 200.01.001 А және 200.01.001 В жолдарының сомасын қамтиды;
200.01.001 А жолы есепті тоқсан үшін қызметкерлерге есептелген табысты көрсетуге арналған;
200.01.001 В жолы есепті тоқсан үшін дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар түріндегі табыстар сомасын көрсетуге арналған;
2) 200.01.002 I, 200.01.002 II және 200.01.002 III жолдары есепті тоқсанның әр айы ішінде жеке тұлғаларға есептелген, табыстарынан есептелген жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.
200.01.002 IV жол 200.01.002 I, 200.01.002 II және 200.01.002 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін табыстың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
3) 200.001.003 жол міндетті, ерікті зейнетақы және міндетті, кәсіптік зейнетақы жарналарын, сақтандыру сыйақыларын және жеке табыс салығын есепке алмағанда, салық агентінің есептелген, бірақ есепті тоқсан соңында жеке тұлғаларға төленбеген табыстар бойынша берешектер сомасын көрсетуге арналған;

Указывается дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
7) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
8) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 5), 6), 7) пункта 17 заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.
Глава 3. Составление формы 200.01 "Исчисление индивидуального подоходного налога и социального налога, обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, социальных отчислений, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование"
18. В разделе "Индивидуальный подоходный налог":
1) строки 200.01.001 I, 200.01.001 II и 200.01.001 III предназначены для отражения суммы доходов, начисленных налоговым агентом физическим лицам за каждый месяц отчетного квартала, в том числе, доходы, полученные работником от работодателя в денежной или натуральной форме, включая доходы, полученные в виде материальной выгоды, а также по заключенным с налоговым агентом в соответствии с законодательством Республики Казахстан договорам гражданско-правового характера, в том числе доходы, отраженные в статье 156 Налогового кодекса.
Строка 200.01.001 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.001 I, 200.01.001 II и 200.01.001 III. Строка 200.01.001 IV включает, в том числе, сумму строк 200.01.001 А и 200.01.001 В.
Строка 200.01.001 А предназначена для отражения суммы доходов, начисленных работникам за отчетный квартал.
Строка 200.01.001 В предназначена для отражения суммы начисленных доходов в виде дивидендов, вознаграждений, выигрышей за отчетный квартал;
2) строки 200.01.002 I, 200.01.002 II и 200.01.002 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с доходов, начисленных физическим лицам в каждом месяце отчетного квартала.
Строка 200.01.002 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.002 I, 200.01.002 II и 200.01.002 III;
3) строка 200.01.003 предназначена для отражения суммы задолженности по доходам, начисленным, но не выплаченным налоговым агентом физическим лицам на конец отчетного квартала, без учета обязательных, добровольных пенсионных и обязательных профессиональных пенсионных взносов, страховых премий и индивидуального подоходного налога;

4) 200.01.004 жол есептелген, бірақ есепті тоқсанның басында төленбеген жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған;
5) 200.01.005 жол есептелген, бірақ есепті тоқсанның соңында төленбеген жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған;
6) 200.01.006 I, 200.01.006 II және 200.01.006 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айында жеке тұлғаларға төленген табыстар сомасын көрсетуге арналған.
200.01.006 IV жолы 200.01.006 I, 200.01.006 II және 200.01.006 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін табыстардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
19. "Міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары" бөлімінде:
1) 200.01.007 I, 200.01.007 II және 200.01.007 III жолдар Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңына сәйкес есепті тоқсанның әрбір айы үшін міндетті зейнетақы жарналары ұсталатын (есептелетін) жеке тұлғаларға есептелген табыстардың сомасын көрсетуге арналған.
200.01.007 IV жолы 200.01.007 I, 200.01.007 II және 200.01.007 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
2) 200.01.008 I, 200.01.008 II және 200.01.008 III жолдар Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес есепті тоқсанның әрбір айы үшін міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есепке жазылған (есептелетін) жеке тұлғаларға есептелген табыстардың сомасын көрсетуге арналған.
200.01.008 IV жолы 200.01.008 I, 200.01.008 II және 200.01.008 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
3) 200.01.009 I, 200.01.009 II, 200.01.009 III жолдары дара кәсіпкерлер (шаруа немесе фермер қожалықтарына арналған, патент негізіндегі арнаулы салық режимдерiн қолданатындарды қоспағанда), жеке нотариустар, жеке сот орындаушылары, адвокаттар, кәсіби медиаторлар есепті тоқсанның әрбір айы үшін өз пайдасына мәлімдейтін табыстардың сомаларын көрсетуге арналған.
200.01.009 IV жол 201.01.009 I, 201.01.009 II, 201.01.009 III жолдарының сомасы ретiнде айқындалатын есепті тоқсан үшін мәлiмдейтін табыстың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
20. "Мүгедек қызметкерлердің саны және еңбекақыларын төлеу бойынша шығыстар" деген бөлімде Салық кодексінің 135-бабы 3-тармағының шарттарына сәйкес келетін тірек-қимыл мүшесі бұзылған, есту, сөйлеу, көру қабілетінен айрылған мүгедектер жұмыс істейтін мамандандырылған ұйымдар толтырады.
Бұл бөлімде:

4) строка 200.01.004 предназначена для отражения суммы индивидуального подоходного налога по доходам, начисленным, но не выплаченным на начало отчетного квартала;
5) строка 200.01.005 предназначена для отражения суммы индивидуального подоходного налога по доходам, начисленным, но не выплаченным на конец отчетного квартала;
6) строки 200.01.006 I, 200.01.006 II и 200.01.006 III предназначены для отражения суммы доходов, выплаченных физическим лицам в каждом месяце отчетного квартала.
Строка 200.01.006 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.006 I, 200.01.006 II и 200.01.006 III.
19. В разделе "Обязательные пенсионные взносы, обязательные профессиональные пенсионные взносы":
1) строки 200.01.007 I, 200.01.007 II и 200.01.007 III предназначены для отражения суммы доходов, начисленных физическим лицам, с которых удерживаются (начисляются) обязательные пенсионные взносы за каждый месяц отчетного квартала в соответствии с Законом о пенсионном обеспечении.
Строка 200.01.007 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.007 I, 200.01.007 II и 200.01.007 III;
2) строки 200.01.008 I, 200.01.008 II и 200.01.008 III предназначены для отражения суммы доходов, начисленных физическим лицам, с которых исчисляются (начисляются) обязательные профессиональные пенсионные взносы за каждый месяц отчетного квартала в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан.
Строка 200.01.008 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.008 I, 200.01.008 II и 200.01.008 III;
3) строки 200.01.009 I, 200.01.009 II, 200.01.009 III предназначены для отражения суммы заявляемого дохода в свою пользу за каждый месяц отчетного квартала индивидуальными предпринимателями (за исключением применяющих специальные налоговые режимы для крестьянских или фермерских хозяйств, на основе патента), частными нотариусами, частными судебными исполнителями, адвокатами, профессиональными медиаторами.
Строка 200.01.009 IV предназначена для отражения итоговой суммы заявляемого дохода за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.009 I, 200.01.009 II, 200.01.009 III.
20. Раздел "Численность и расходы по оплате труда работников-инвалидов" заполняется специализированными организациями, в которых работают инвалиды с нарушениями опорно-двигательного аппарата, по потере слуха, речи, зрения, соответствующими условиям пункта 3 статьи 135 Налогового кодекса.
В данном разделе:

1) 200.01.010 I, 200.01.010 II және 200.01.010 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айы үшін мүгедек қызметкерлердің санын көрсетуге арналған;
2) 200.01.011 I, 200.01.011 II және 200.01.011 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айы үшін мүгедек қызметкерлер санының жұмыскерлердің жалпы санындағы үлес салмағын көрсетуге арналған;
3) 200.01.012 I, 200.01.012 II және 200.01.012 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айы үшін мүгедек қызметкерлердің еңбекақысын төлеу бойынша шығыстардың еңбекақы төлеу бойынша жалпы шығыстардағы үлес салмағын көрсетуге арналған.
21. "Салық кодексінің 358-бабының 1, 3-тармақтарында белгіленген ставкаларды қолданылған әлеуметтік салық" деген бөлімді салық агенттері болып табылатын, Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғалары, сондай-ақ Салық кодексінің 191-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы қызметін жүзеге асыратын бейрезиденттер толтырады.
Бұл бөлімде:
1) 200.01.013 І, 200.01.013 ІІ және 200.01.013 ІІІ жолдары есепті тоқсанның әрбір айы үшін әлеуметтік салық салынатын объекті болып табылатын табыстарды көрсетуге арналған.
200.01.013 IV жолы 200.01.013 I, 200.01.013 II және 200.01.013 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін табыстардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
22. "Әлеуметтік аударымдар" деген бөлімде:
1) 200.01.014 І, 200.01.014 ІІ және 200.01.014 ІІІ жолдары Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңға сәйкес салық кезңінің әрбір айында әскери қызметшілердің, ішкі істер органдарының қызметкерлерінің, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің және Төтенше жағдайлар комитетінің, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы агенттігінің жемқорлық іс-әрекетке қарсы ұлттық бюросы, жеке тұлғаның ақшалай табысы түрінде төленетін жұмыс берушінің шығыстарын қоса отырып, жеке тұлғаларға табыс түрінде төленетін жұмыс берушінің шығыстарын көрсетуге арналған.
Бұл ретте, әлеуметтік аударымдар әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісінен Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңымен белгіленген мөлшерде жүргізіледі. Әлеуметтік аударымдарды есептеу үшін қабылданатын ай сайынғы табыс Қазақстан Республикасының Республикалық бюджет туралы заңында белгіленген ең төменгі еңбек ақының он еселенген мөлшерінен асып кетпеуі тиіс.
200.01.014 IV жолы 200.01.014 I, 200.01.014 II және 200.01.014 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін жеке тұлғалардың табыстарының қорытынды сомасын көрсетуге арналған;

1) строки 200.01.010 I, 200.01.010 II и 200.01.010 III предназначены для отражения численности работников-инвалидов за каждый месяц отчетного квартала;
2) строки 200.01.011 I, 200.01.011 II и 200.01.011 III предназначены для отражения удельного веса численности работников-инвалидов в общей численности работников за каждый месяц отчетного квартала;
3) строки 200.01.012 I, 200.01.012 II и 200.01.012 III предназначены для отражения удельного веса расходов по оплате труда работников-инвалидов в общих расходах по оплате труда за каждый месяц отчетного квартала.
21. Раздел "Социальный налог с применением ставок, установленных пунктами 1, 3 статьи 358 Налогового кодекса" заполняется юридическими лицами-резидентами Республики Казахстан, а также нерезидентами, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение в соответствии со статьей 191 Налогового кодекса, являющимися налоговыми агентами.
В данном разделе:
1) строки 200.01.013 I, 200.01.013 II и 200.01.013 III предназначены для отражения доходов, являющихся объектом обложения социальным налогом за каждый месяц отчетного квартала.
Строка 200.01.013 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.013 I, 200.01.013 II и 200.01.013 III.
22. В разделе "Социальные отчисления":
1) строки 200.01.014 I, 200.01.014 II и 200.01.014 III предназначены для отражения расходов работодателя, выплачиваемых физическим лицам в виде доходов, с включением в расходы работодателя выплачиваемого в виде доходов физическим лицам денежного содержания военнослужащих, сотрудников органов внутренних дел, Комитета уголовно-исполнительной системы и Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Национального бюро по противодействию коррупции Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции в каждом месяце отчетного квартала в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании.
При этом, социальные отчисления производятся в размере, установленном Законом об обязательном социальном страховании от объекта исчисления социальных отчислений. Ежемесячный доход, принимаемый для исчисления социальных отчислений, не должен превышать десятикратный размер минимальной заработной платы, устанавливаемой законом Республики Казахстан о республиканском бюджете.
Строка 200.01.014 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов физических лиц за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.014 I, 200.01.014 II и 200.01.014 III;

2) 200.01.015 I, 200.01.015 II, 200.01.015 III жолдары дара кәсіпкерлер (шаруа немесе фермер қожалықтарына арналған, патент негізіндегі арнаулы салық режимдерiн қолданатындарды қоспағанда), жеке нотариустар, жеке сот орындаушылары, адвокаттар, кәсіби медиаторлар өз пайдасына есепті тоқсанның әр айында әлеуметтік аударымдарды есептеу үшін қолданатын табыс сомасын көрсетуге арналған.
200.01.015 IV жолы 200.01.015 I, 200.01.015 II, 200.01.015 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті тоқсан үшін табыстың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
23. "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар" деген бөлімде:
1) 200.01.016 I, 200.01.016 II, 200.01.016 III жолдары Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңға сәйкес есепті тоқсанның әр айында МӘМС аударымдарды есептеу үшін қолданатын табыс сомасын көрсетуге арналған.
200.01.016 IV жолы 200.01.016 I, 200.01.016 II, 200.01.016 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті тоқсан үшін табыстың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.01.016 I, 200.01.016 II, 200.01.016 III, 200.01.016 IV жолдары Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңға сәйкес 2017 жылғы 1 шілдеден бастап толтырылуға жатады;
2) 200.01.017 I, 200.01.017 II, 200.01.017 III жолдары Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңға сәйкес есепті тоқсанның әр айында МӘМС жарналарды есептеу үшін қолданатын табыс сомасын көрсетуге арналған.
200.01.017 IV жолы 200.01.017 I, 200.01.017 II, 200.01.017 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті тоқсан үшін табыстың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.01.017 I, 200.01.017 II, 200.01.017 III, 200.01.017 IV жолдары Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы Заңға сәйкес 2017 жылғы 1 шілдеден бастап толтырылуға жатады.
4-Тарау. "Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан жеке табыс салығын есептеу" 200.02-нысанын жасау
24. Бұл нысан салық агентінің шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан жеке табыс салығының сомасын есептеуіне арналған. Нысан шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғаларға қатысты табыс етіледі.
Нысан тоқсан қорытындысы бойынша және Декларациясымен бірге сондай-ақ "Тарату" декларациясы түрінің 4-торкөзіне белгі қоюмен декларацияны ұсыну кезінде жасалады
25. "Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан жеке табыс салығын есептеу" деген бөлімде:

2) строки 200.01.015 I, 200.01.015 II, 200.01.015 III предназначены для отражения суммы дохода, применяемого для исчисления социальных отчислений в свою пользу в каждом месяце отчетного квартала индивидуальными предпринимателями (за исключением применяющих специальные налоговые режимы для крестьянских или фермерских хозяйств, на основе патента), частными нотариусами, частными судебными исполнителями, адвокатами, профессиональными медиаторами.
Строка 200.01.015 IV предназначена для отражения итоговой суммы дохода за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.015 I, 200.01.015 II, 200.01.015 III.
23. В разделе "Отчисления и (или) взносы на обязательное социальное медицинское страхование":
1) строки 200.01.016 I, 200.01.016 II, 200.01.016 III предназначены для отражения суммы дохода, применяемого для исчисления отчислений на ОСМС в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании в каждом месяце отчетного квартала.
Строка 200.01.016 IV предназначена для отражения итоговой суммы дохода за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.016 I, 200.01.016 II, 200.01.016 III.
Строки 200.01.016 I, 200.01.016 II, 200.01.016 III, 200.01.016 IV подлежат заполнению с 1 июля 2017 года в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании.
2) строки 200.01.017 I, 200.01.017 II, 200.01.017 III предназначены для отражения суммы дохода, применяемого для исчисления взносов на ОСМС в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании в каждом месяце отчетного квартала.
Строка 200.01.017 IV предназначена для отражения итоговой суммы дохода за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.017 I, 200.01.017 II, 200.01.017 III.
Строки 200.01.017 I, 200.01.017 II, 200.01.017 III, 200.01.017 IV подлежат заполнению с 1 июля 2017 года в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании.
Глава 4. Составление формы 200.02 "Исчисление индивидуального подоходного налога с доходов иностранцев и лиц без гражданства"
24. Данная форма предназначена для исчисления налоговым агентом сумм индивидуального подоходного налога с доходов иностранцев и лиц без гражданства. Форма представляется в отношении иностранцев и лиц без гражданства.
Форма составляется по итогам квартала и представляется вместе с декларацией, а также при представлении декларации с отметкой в ячейке 4 вида декларации "ликвидационная".
25. В разделе "Исчисление индивидуального подоходного налога с доходов иностранцев и лиц без гражданства":

1) А бағанда кезекті реттік нөмірі қойылады;
2) В бағанда есепті тоқсанда табыстар есептелген, төленген шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалардың тегі, аты-жөні (болған кезде) көрсетіледі;
3) C бағанда шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалардың жеке сәйкестендіру нөмірлері көрсетіледі;
4) D бағанында резиденттік белгісі көрсетіледі "1" - резидент, "2" - бейрезидент;
5) E бағанында шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалардың резиденттік елінің коды көрсетіледі. Елдің коды Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген 22 "Әлем елдерінің жіктеуіші" қосымшасында белгіленген екі таңбалы әріптік кодтауға сәйкес көрсетіледі. Мысалы KZ – Қазақстан Республикасы, DE – Германия Федеративтік Республикасы, GB – Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия құрама корольдігі;
6) F бағанында шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалардың резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі.
Осы баған шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалардың салықтық тіркеу нөмірі болған кезде толтырылады;
7) G бағанында шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалардың жеке басын куәландыратын құжат түрінің коды, сондай-ақ осындай құжаттың нөмірі мен берілген күні көрсетіледі;
Декларацияны толтырған кезде шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалардың жеке басын куәландыратын құжат түрлерінің мынадай кодтарын пайдалану қажет:
01 – шетел азаматының төлқұжаты;
02 – шетел азаматының жеке куәлігі;
03 – теңізшінің төлқұжаты;
04 – ықтиярхаты;
05 – басқа да кұжаттар.
8) H бағанында осы Қағидалардың 33-тармағына сәйкес шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғаларға төленетін табыс түрінің коды көрсетіледі;
9) I бағанында осы Қағидалардың 34-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің коды көрсетіледі, осыған сәйкес М бағанында көрсетілген табысқа қатысты, Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекшеленетін салық салу тәртібі қарастырылған.
Баған, егер салық төлеуші мемлекетаралық немесе үкіметаралық шарттың ережелерін қолданған жағдайда, толтырылады;
10) J бағанында егер салық агенті K бағанында халықаралық шарт түрінің кодын 22 "Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар)" деп көрсеткен жағдайда толтырылуға жататын халықаралық шарттың атауы көрсетіледі.
Баған, егер салық төлеуші мемлекетаралық немесе үкіметаралық шарттың ережелерін қолданған жағдайда, толтырылады;
11) K бағанында халықаралық шарт жасасқан елдің коды көрсетіледі.
Елдің коды Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген 22 "Әлем елдерінің жіктеуіші" қосымшасында белгіленген екі таңбалы әріптік кодтауға сәйкес көрсетіледі.
Баған, егер салық төлеуші мемлекетаралық немесе үкіметаралық шарттың ережелерін қолданған жағдайда, толтырылады;

1) в графе А проставляется очередной порядковый номер;
2) в графе В указываются фамилия, имя, отчество (при наличии) иностранцев и лиц без гражданства, которым были начислены, выплачены доходы в отчетном квартале;
3) в графе C указываются индивидуальные идентификационные номера иностранцев и лиц без гражданства;
4) в графе D указывается признак резидентства "1" - резидент, "2" - нерезидент;
5) в графе E указывается код страны резидентства иностранцев и лиц без гражданства. Код страны указывается в соответствии с двузначной буквенной кодировкой, установленной в приложении 22 "Классификатор стран мира", утвержденном решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378. Например, KZ – Республика Казахстан, DE – Федеративная Республика Германия, GB – Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии;
6) в графе F указывается номер налоговой регистрации иностранцев и лиц без гражданства в стране резидентства.
Данная графа заполняется при наличии у иностранцев и лиц без гражданства номера налоговой регистрации;
7) в графе G указываются код вида документа, удостоверяющего личность иностранцев и лиц без гражданства, а также номер и дата выдачи данного документа.
При заполнении декларации необходимо использовать следующую кодировку видов документов, удостоверяющих личность иностранцев и лиц без гражданства:
01 – паспорт иностранного гражданина;
02 – удостоверение личности иностранного гражданина;
03 – паспорт моряка;
04 – вид на жительство;
05 – другие документы.
8) в графе H указывается код вида дохода, выплачиваемого иностранцу или лицу без гражданства, согласно пункту 33 настоящих Правил;
9) в графе I указывается код вида международного договора согласно пункту 34 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении доходов, указанных в графе M, предусмотрен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом.
Графа заполняется в случае, если налоговый агент применяет положения межгосударственного или межправительственного договора;
10) в графе J указывается наименование международного договора, подлежащей заполнению в случае, если налоговый агент указал в графе K код вида международного договора 22 "Иные международные договоры (соглашения, конвенции)".
Графа заполняется в случае, если налоговый агент применяет положения межгосударственного или межправительственного договора;
11) в графе K указывается код страны, с которой заключен международный договор.
Код страны указывается в соответствии с двузначной буквенной кодировкой, установленной в приложении 22 "Классификатор стран мира", утвержденном решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378.
Графа заполняется в случае, если налоговый агент применяет положения межгосударственного или межправительственного договора;

12) L бағанында халықаралық шартта немесе Салық кодексінің 194, 158-бабыларында белгіленген төлем көзінен ұсталатын табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
13) M бағанында шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғаларға есептелген табыстар, оның ішінде материалдық пайда түрінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жұмыс берушімен жасасқан азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша алынған табыстарды, оның ішінде Салық кодексінің 156-бабы 1-тармағының 24) тармақшасында көрсетілген табыстарды қоспағанда, Салық кодексінің 156 және 200-1-бабыларында көрсетілген көрсетілген табыстарды қоса алғанда, қызметкердің жұмыс берушіден ақшалай немесе заттай нысанда алған табыстары көрсетіледі.
14) N бағанында Салық кодексінің 166-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында белгіленген салықтық шегерім көрсетіледі;
15) O бағанында Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан есептелген және Салық кодексінің 166-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылатын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
16) P бағанында Қазақстан Республикасының Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңына сәйкес шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар үшін есепті тоқсанның әр айы үшін БЖЗҚ аударуға жататын міндетті кәсіби зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
17) Q бағанында Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалар өз пайдасына енгізетін және Салық кодексінің 166-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылатын ерікті зейнетақы жарналары көрсетіледі;
18) R бағанында жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалар өз пайдасына енгізген және Салық кодексінің 166-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылатын сақтандыру сыйлықақыларының сомалары көрсетіледі;
19) S бағанында шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалар Қазақстан Республикасының тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында тұрғын үй жағдайын жақсарту жөнiндегi iс-шараларды жүргiзуге тұрғын үй құрылыс жинақ банктерiнен алған қарыздары бойынша сыйақыны өтеуге бағытталған және Салық кодексінің 166-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылатын сомалар көрсетіледі;
20) Т бағанында Салық кодексінің 166-бабының 6-тармағына сәйкес белгіленген мөлшерде және шарттарда медициналық қызметтерге (косметологиялық қызмет көрсетулерден басқа) ақы төлеуге жұмсалатын және Салық кодексінің 166-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылатын шығыстар көрсетіледі;

12) в графе L указывается ставка подоходного налога у источника выплаты, установленная международным договором или статьями 194, 158 Налогового кодекса;
13) в графе M указываются начисленные доходы иностранцам и лицам без гражданства, в том числе доходы, полученные работником от работодателя в денежной или натуральной форме, включая доходы, полученные в виде материальной выгоды, а также по заключенным с работодателем в соответствии с законодательством Республики Казахстан по договорам гражданско-правового характера, в том числе доходы, отраженные в статье 156 и 200-1 Налогового кодекса, за исключением доходов указанных в подпункте 24) пункта 1 статьи 156 Налогового кодекса;
14) в графе N указывается налоговый вычет, установленный подпунктом 1) пункта 1 статьи 166 Налогового кодекса;
15) в графе O указываются суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленные с доходов иностранцев и лиц без гражданства, в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан и относимые на вычеты в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 166 Налогового кодекса;
16) в графе P указываются суммы обязательных профессиональных пенсионных взносов, подлежащих перечислению за иностранцев и лиц без гражданства в ЕНПФ за каждый месяц отчетного квартала, в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан;
17) в графе Q указываются суммы добровольных пенсионных взносов, вносимых в свою пользу иностранцами или лицами без гражданства в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан, и относимых на вычеты согласно подпункту 3) пункта 1 статьи 166 Налогового кодекса;
18) в графе R указываются суммы страховых премий, вносимых в свою пользу иностранцами и лицами без гражданства по договорам накопительного страхования и относимых на вычеты согласно подпункту 4) пункта 1 статьи 166 Налогового кодекса;
19) в графе S указываются суммы, направленные на погашение вознаграждения по займам, полученным иностранцами и лицами без гражданства в жилищных строительных сберегательных банках на проведение мероприятий по улучшению жилищных условий на территории Республики Казахстан, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о жилищных строительных сбережениях, и относимые на вычеты согласно подпункту 5) пункта 1 статьи 166 Налогового кодекса;
20) в графе T указываются расходы на оплату медицинских услуг (кроме косметологических) в размере и на условиях, установленных пунктом 6 статьи 166 Налогового кодекса, и относимые на вычеты согласно подпункту 6) пункта 1 статьи 166 Налогового кодекса;

21) U бағанында шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалардың Салық кодексінің 156-бабы 1-тармағының 24) тармақшасында көрсетілген табыстарын қоспағанда, Салық кодексінің 156 және 200-1-бабыларына сәйкес салық салуға жатпайтын табыстары көрсетіледі;
22) V бағанында есепті тоқсан үшін шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан есептелген жеке табыс салығының сомалары көрсетіледі;
23) W бағанында Салық кодексінің 156-бабы 1-тармағының 24) тармақшасында көрсетілген табыстарды қоспағанда, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғаларға салық кезеңінде төленген табыстар көрсетіледі;
24) Х бағанында міндетті зейнетақы жарналарын және Салық кодексінің 156-бабы 1-тармағының 24) тармақшасында көрсетілген табыстарды қоспағанда, Салық кодексінің 357-бабының 2-тармағына сәйкес әлеуметтік салық салынбайтын табыстар көрсетіледі;
25) Y бағанында әлеуметтік салық салынатын барлық табыстар көрсетіледі. Y бағаны жолдарының мәндері Салық кодексінің 357-бабы 3-тармағының ережелерін ескере отырып, анықталады;
26) Z бағанында есепті тоқсан үшін шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан есептелген әлеуметтік салықтың сомасы көрсетіледі;
27) AA бағанында Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы Заңға сәйкес айқындалатын, әлеуметтік аударымдар есептелетін жұмыс берушінің шығыстары көрсетіледі;
28) AB бағанда Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы Заңға сәйкес есептелген әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі.
29) АС бағанында Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңына сәйкес, МӘМС жарналары мен аударымдарының сомасы көрсетіледі.
АС бағаны Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңға сәйкес 2017 жылғы 1 шілдеден бастап толтырылуға жатады.
5-Тарау. "Құрылымдық бөлімшелер бойынша жеке табыс салығының сомасын және әлеуметтік салықты есептеу" 200.03-нысанын жасау
26. Осы нысан салық агенті заңды тұлғаның жеке табыс салығы бойынша салық агенті және әлеуметтік салық бойынша дербес төлеуші бойынша болып танылмаған филиалы/өкілдігі бойынша төлеуге жататын жеке табыс салығының, әлеуметтік салықтың, міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының, әлеуметтік аударымдардың, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру аударымдарын және (немесе) жарналарын есептеуіне арналған. Нысанды заңды тұлға Салық кодексінің 161, 162, 362, 364-бабыларына сәйкес әрбір филиал/өкілдік бойынша жасайды.
27. "Салық төлеуші (салық агенті) туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде:

21) в графе U указываются доходы иностранцев и лиц без гражданства, не подлежащие налогообложению в соответствии со статьями 156 и 200-1 Налогового кодекса, за исключением доходов, указанных в подпункте 24) пункта 1 статьи 156 Налогового кодекса;
22) в графе V указываются суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с доходов иностранцев и лиц без гражданства за отчетный квартал;
23) в графе W указываются выплаченные в налоговом периоде доходы иностранцам и лицам без гражданства, за исключением доходов, указанных в подпункте 24) пункта 1 статьи 156 Налогового кодекса;
24) в графе X указываются доходы, не облагаемые социальным налогом в соответствии с пунктом 2 статьи 357 Налогового кодекса, за исключением обязательных пенсионных взносов и доходов, указанных в подпункте 24) пункта 1 статьи 156 Налогового кодекса;
25) в графе Y указывается всего доходов, облагаемых социальным налогом. Значения строк графы Y определяются с учетом положений пункта 3 статьи 357 Налогового кодекса;
26) в графе Z указываются суммы социального налога, исчисленного с доходов иностранцев и лиц без гражданства за отчетный квартал;
27) в графе AА указываются расходы работодателя, с которых исчисляются социальные отчисления, определяемые в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании;
28) в графе АB указываются суммы социальных отчислений, исчисленных в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании;
29) в графе АС указываются суммы взносов и отчислений на ОСМС в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании.
Графа АС подлежит заполнению с 1 июля 2017 года в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании.
Глава 5. Составление формы 200.03 "Исчисление суммы индивидуального подоходного налога и социального налога по структурному подразделению"
26. Данная форма предназначена для исчисления юридическим лицом-налоговым агентом суммы индивидуального подоходного налога, социального налога, обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, социальных отчислений, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование, подлежащих уплате по филиалу/представительству, не признанных налоговыми агентами по индивидуальному подоходному налогу и самостоятельными плательщиками по социальному налогу. Форма составляется юридическим лицом по каждому филиалу/представительству в соответствии со статьями 161, 162, 362, 364 Налогового кодекса.
27. В разделе "Общая информация о налогоплательщике (налоговом агенте)":

1) БСН – салық агентінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі. Салық міндеттемелерін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде, жолда сенімгерлікпен басқарушының бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
2) салық агентінің атауы.
Құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде, жолда сенімгерлікпен басқарушы заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
3) салық агентінің тіркеу есебінің орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды.
Заңды тұлғаның тіркеу есебінің орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі;
4) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі (тоқсан, жыл) – есепті салық кезеңдері кіретін тоқсан (араб сандарымен көрсетіледі);
5) салық есептілігінің түрі.
Тиісті торкөздер декларацияның Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызылуы ескеріле отырып, белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген декларацияның түрі табыс етілген жағдайда толтырылады;
7) БСН – филиалдың/өкілдіктің бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
8) филиалдың/өкілдіктің атауы.
Құрылтай құжаттарына сәйкес филиалдың/өкілдіктің атауы көрсетіледі;
9) филиалдың/өкілдіктің тіркеу орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды.
Филиалдың/өкілдіктің тіркеу есебі орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі;
28."Есептік көрсеткіштер" деген бөлімде:
1) 200.03.001 І, 200.03.001 ІІ және 200.03.001 ІІІ жолдары есепті тоқсанның әрбір айына филиалдың/өкілдіктің және жеке тұлғалар төлеген бюджетке аударуға жататын табыстардан есептелген жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.
200.03.001 IV жол 200.03.001 I, 200.03.001 II және 200.03.001 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
2) 200.03.002 І, 200.03.002 ІІ және 200.03.002 ІІІ жолдары Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес жеке тұлғалардың төленген табыстарынан есептелген және есепті тоқсанның әрбір айы үшін филиал/өкілдік бойынша БЖЗҚ аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасын көрсетуге арналған.
200.03.002 IV жолы 200.03.002 I, 200.03.002 II және 200.03.002 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін міндетті зейнетақы жарналарының қорытынды сомасын көрсетуге арналған;

1) БИН - бизнес-идентификационный номер юридического лица-налогового агента. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается бизнес-идентификационный номер доверительного управляющего;
2) наименование налогового агента.
Указывается наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается наименование юридического лица-доверительного управляющего;
3) код органа государственных доходов по месту регистрационного учета налогового агента.
Указывается код органа государственных доходов по месту регистрационного учета юридического лица;
4) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (квартал, год) - квартал, в который входят отчетные налоговые периоды (указывается арабскими цифрами);
5) вид налоговой отчетности.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) БИН - бизнес-идентификационный номер филиала/представительства;
8) наименование филиала/представительства.
Указываются наименование филиала/представительства в соответствии с учредительными документами;
9) код органа государственных доходов по месту регистрационного учета филиала/представительства.
Указывается код органа государственных доходов по месту регистрационного учета филиала/представительства.
28. В разделе "Расчетные показатели":
1) строки 200.03.001 I, 200.03.001 II и 200.03.001 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с доходов, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет по филиалу/представительству за каждый месяц отчетного квартала.
Строка 200.03.001 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.03.001 I, 200.03.001 II, 200.03.001 III;
2) строки 200.03.002 I, 200.03.002 II и 200.03.002 III предназначены для отражения суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов физических лиц и подлежащих перечислению в ЕНПФ по филиалу/представительству за каждый месяц отчетного квартала, в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан.
Строка 200.03.002 IV предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.03.002 I, 200.03.002 II и 200.03.002 III;

3) 200.03.003 І, 200.03.003 ІІ және 200.03.003 ІІІ жолдары Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес қызметкерлерге ай үшін есептелген табыстарынан есептелген және есепті тоқсанның әрбір айы үшін филиал/өкілдік бойынша БЖЗҚ аударуға жататын міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының сомасын көрсетуге арналған.
200.03.003 IV жолы 200.03.003 I, 200.03.003 II және 200.03.003 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
4) 200.03.004 І, 200.03.004 ІІ және 200.03.004 ІІІ жолдары есепті тоқсанның әрбір айы үшін филиал/өкілдік бойынша есептелген әлеуметтік салық сомасын көрсетуге арналған.
200.03.004 IV жолы 200.03.004 I, 200.03.004 II және 200.03.004 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
5) 200.03.005 І, 200.03.005 ІІ және 200.03.005 ІІІ жолдары Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңына сәйкес айқындалатын, есепті тоқсанның әрбір айы үшін филиал/өкілдік бойынша әлеуметтік аударымдар сомасын көрсетуге арналған.
200.03.005 IV жолы 200.03.005 I, 200.03.005 II және 200.03.005 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін әлеуметтік аударымдардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
6) 200.03.006 I, 200.03.006 II, 200.03.006 III жолдары Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңына сәйкес есепті тоқсанның әр айында МӘМС аударымдарын есептеу үшін қолданатын табыс сомасын көрсетуге арналған.
200.03.006 IV жолы 200.03.006 I, 200.03.006 II, 200.03.006 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті тоқсан үшін табыстың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
200.03.006 I, 200.03.006 II, 200.03.006 III, 200.03.006 IV жолдары Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңыңа сәйкес 2017 жылғы 1 шілдеден бастап толтырылуға жатады.
7) 200.03.007 I, 200.03.007 II, 200.03.007 III жолдары Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңыңа сәйкес өз пайдасына есепті тоқсанның әр айында МӘМС жарналарын есептеу үшін қолданатын табыс сомасын көрсетуге арналған.
200.03.007 IV жолы 200.03.007 I, 200.03.007 II, 200.03.007 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті тоқсан үшін табыстың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.03.007 I, 200.03.007 II, 200.03.007 III, 200.03.007 IV жолдары Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңыңа сәйкес 2017 жылғы 1 шілдеден бастап толтырылуға жатады.

3) строки 200.03.003 I, 200.03.003 II и 200.03.003 III предназначены для отражения суммы обязательных профессиональных пенсионных взносов, исчисляемых с доходов, начисленных работникам за месяц и подлежащих перечислению в ЕНПФ по филиалу/представительству за каждый месяц отчетного квартала, в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан.
Строка 200.03.003 IV предназначена для отражения итоговой суммы обязательных профессиональных пенсионных взносов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.03.003 I, 200.03.003 II и 200.03.003 III;
4) строки 200.03.004 I, 200.03.004 II и 200.03.004 III предназначены для отражения суммы социального налога по филиалу/представительству за каждый месяц отчетного квартала.
Строка 200.03.004 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.03.004 I, 200.03.004 II и 200.03.004 III;
5) строки 200.03.005 I, 200.03.005 II, 200.03.005 III предназначены для отражения суммы социальных отчислений по филиалу/представительству в каждом месяце отчетного квартала, определяемых в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании.
Строка 200.03.005 IV предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.03.005 I, 200.03.005 II и 200.03.005 III;
6) строки 200.03.006 I, 200.03.006 II, 200.03.006 III предназначены для отражения суммы дохода, применяемого для исчисления отчислений на ОСМС в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании в каждом месяце отчетного квартала.
Строка 200.03.006 IV предназначена для отражения итоговой суммы дохода за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.03.006 I, 200.03.006 II, 200.03.006 III.
Строки 200.03.006 I, 200.03.006 II, 200.03.006 III, 200.03.006 IV подлежат заполнению с 1 июля 2017 года в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании;
7) строки 200.03.007 I, 200.03.007 II, 200.03.007 III предназначены для отражения суммы дохода, применяемого для исчисления взносов на ОСМС в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании в каждом месяце отчетного квартала.
Строка 200.03.007 IV предназначена для отражения итоговой суммы дохода за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.03.007 I, 200.03.007 II, 200.03.007 III.
Строки 200.03.007 I, 200.03.007 II, 200.03.007 III, 200.03.007 IV подлежат заполнению с 1 июля 2017 года в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании.

29. "Салық агентінің жауапкершілігі" деген бөлімде:
1) "Басшының Т.А.Ә." жолында құрылтай және өкімдік құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына сәйкес сенімгерлікпен басқарушының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
2) тапсырылған күні.
200.03 нысанының мемлекеттік кірістер органына табыс етілген күні көрсетіледі;
3) жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша бенефициар мемлекеттік кірістер органының коды.
Филиалдың/өкілдіктің тіркеу есебінің орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі;
4) міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша бенефициар мемлекеттік кірістер органының коды.
Филиалдың/өкілдіктің орналасқан орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі;
5) "Нысанды қабылдаған лауазымды адамының Т.А.Ә." деген жолда 200.03 нысанын қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
6) қабылданған күні.
Салық кодексінің 584-бабының 2-тармағына сәйкес 200.03 нысанының табыс етілген күні көрсетіледі;
7) құжаттың кіріс нөмірі.
Мемлекеттік кірістер органы беретін 200.03 нысанының тіркеу нөмірі көрсетіледі;
8) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
6-Тарау. Келісімшарт бойынша жұмыс істейтін салық төлеушілердің әлеуметтік салығын есептеу – 200.04-нысанын жасау
30. Бұл нысан Салық кодексінің 308-1-бабы 1-тармағына сәйкес заңнамада белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасымен жасалған келісімшарттар (бұдан әрі – келісімшарттар) бойынша жұмыс істейтін салық төлеушілердің әлеуметтік салығын есептеуге арналған. Нысан әрбір келісімшарт бойынша бөлек жасалады.
31. "Салық төлеуші (салық агенті) туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде:
1) ЖСН/БСН – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес- сәйкетендіру нөмірі).
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
2) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі – есепті салық кезеңдері кіретін есепті тоқсан;

29. В разделе "Ответственность налогового агента":
1) в поле "Ф.И.О. Руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными и (или) распорядительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) доверительного управляющего в соответствии с договором доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления;
2) дата подачи.
Указывается дата представления формы 200.03 в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов - бенефициара по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу.
Указывается код органа государственных доходов по месту регистрационного учета филиала/представительства;
4) код органа государственных доходов - бенефициара по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям.
Указывается код органа государственных доходов по месту нахождения филиала/представительства;
5) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего форму" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего форму 200.03;
6) дата приема.
Указывается дата представления формы 200.03 в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
7) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер формы 200.03, присваиваемый органом государственных доходов;
8) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Глава 6. Составление формы 200.04 "Исчисление социального налога налогоплательщиками, работающими по контракту"
30. Данная форма предназначена для исчисления социального налога налогоплательщиками, работающими по контрактам, заключенным с Республикой Казахстан в установленном законодательством порядке в соответствии с пунктом 1 статьи 308-1 Налогового кодекса (далее - контракты). Форма составляется по каждому контракту отдельно.
31. В разделе "Общая информация о налогоплательщике (налоговом агенте)":
1) ИИН (БИН) - индивидуальный идентификационный номер (бизнес- идентификационный номер) налогоплательщика.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) доверительного управляющего;
2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность - отчетный квартал, в который входят отчетные налоговые периоды (указываются арабские цифры);

3) "Қызметкерлердің саны (адам), оның ішінде" деген жолда шетелдік маман қызметкерлерін және шетелдік жұмысшы қызметкерлерін бөле отырып, қызметкерлердің саны көрсетіледі;
4) "Келісімшарттың деректемелері" деген жолда келісімшарттың деректемелері көрсетіледі:
А – келісімшарттың нөмірі;
В – келісімшарттың жасалған күні;
32. "Қызметкерлер үшін әлеуметтік салық" деген бөлімде шетелдік маман қызметкерлерін және шетелдік жұмысшы қызметкерлерін қоспағанда, қызметкерлер үшін әлеуметтік салықты есептеуге арналған:
1) 200.04.001 І, 200.04.001 ІІ және 200.04.001 ІІІ жолдары шетелдік маман қызметкерлерін және шетелдік жұмысшы қызметкерлерін қоспағанда, есепті тоқсанның әрбір айы үшін қызметкерлердің салық салынатын табыстарының сомасын көрсетуге арналған.
200.04.001 IV жолы 200.04.001 I, 200.04.001 II және 200.04.001 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін табыстың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
2) 200.04.002 І, 200.04.002 ІІ және 200.04.002 ІІІ жолдары келісімшартқа сәйкес белгіленген қызметкер үшін әлеуметтік салық ставкасының мөлшерін көрсетуге арналған;
3) 200.04.003 І, 200.04.003 ІІ және 200.04.003 ІІІ жолдары шетелдік маман қызметкерлерін және шетелдік жұмысшы қызметкерлерін қоспағанда, 200.04.001 және 200.04.002 жолдарының тиісті сомаларының көбейту жолымен айқындалатын, есепті тоқсанның әрбір айы үшін есептелген қызметкерлер үшін әлеуметтік салық сомасын көрсетуге арналған.
200.04.003 IV жолы 200.04.003 I, 200.04.003 II және 200.04.003 III жолдарының шетелдік маман қызметкерлерін және шетелдік жұмысшы қызметкерлерін қоспағанда, сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
7-Тарау. Табыс түрлерінің, елдердің және халықаралық шарттардың кодтары
33. Декларация толтыру кезінде мынадай Қазақстан Республикасындағы көздерден табыс түрлерін кодтауды пайдалану керек:
1010 – Қазақстан Республикасының аумағында тауарларды өткізуден түскен табыстар;
1011 – сыртқы сауда қызметін жүзеге асыру шеңберінде Қазақстан Республикасындағы, одан тысқары жерлердегі тауарларды өткізуден түскен табыстар;
1020 – Қазақстан Республикасының аумағында жұмыстарды орындаудан, қызметтер көрсетуден түскен табыстар;
1021 – Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде басқарушылық, қаржылық (сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру жөніндегі қызметтерді қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, заң (соттарда, төрелік сотта немесе аралық сотта өкілдік ету және құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау жөніндегі қызметтерді, сондай-ақ нотариаттық қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түсетін табыстар;

3) в строке "Численность работников (человек), в том числе" указывается численность работников с выделением работников-иностранных специалистов и работников-иностранных рабочих;
4) в строке "Реквизиты контракта" указываются реквизиты контракта:
А - номер контракта;
В - дата заключения контракта.
32. Раздел "Социальный налог за работников" предназначен для исчисления социального налога за работников, за исключением работников-иностранных специалистов и иностранных рабочих:
1) строки 200.04.001 I, 200.04.001 II и 200.04.001 III предназначены для отражения суммы облагаемых доходов работников, за исключением работников-иностранных специалистов и иностранных рабочих, за каждый месяц отчетного квартала.
Строка 200.04.001 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.04.001 I, 200.04.001 II и 200.04.001 III;
2) строки 200.04.002 I, 200.04.002 II и 200.04.002 III предназначены для отражения размера ставки социального налога за работников, установленной в соответствии с контрактом;
3) строки 200.04.003 I, 200.04.003 II и 200.04.003 III предназначены для отражения суммы социального налога за работников, исчисленного за каждый месяц отчетного квартала, за исключением работников-иностранных специалистов и иностранных рабочих, определяемой путем умножения соответствующих сумм строк 200.04.001 и 200.04.002.
Строка 200.04.003 IV предназначена для отражения итоговой суммы социального налога за работников, за исключением работников-иностранных специалистов и иностранных рабочих, исчисленной за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.04.003 I, 200.04.003 II и 200.04.003 III.
Глава 7. Коды видов доходов, стран и международных договоров
33. При заполнении декларации необходимо использовать следующую кодировку видов доходов из источников в Республике Казахстан:
1010 – доходы от реализации товаров на территории Республики Казахстан;
1011 – доходы от реализации товаров, находящихся в Республике Казахстан, за ее пределы в рамках осуществления внешнеторговой деятельности;
1020 – доходы от выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан;
1021 – доходы от оказания управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите прав и законных интересов в судах, арбитраже или третейском суде, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан;

1030 – Салық кодексінiң 192-бабының 1-тармағы 4) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен тізбеге енгізілген жеңілдікті салық салынатын мемлекетте тiркелген тұлғаның жұмыстардың, қызметтердің нақты орындалған, көрсетiлген жерiне қарамастан, оларды орындаудан, көрсетуден түсетiн кірістері, сондай-ақ Салық кодексінің 192 бабында белгiленген өзге де кірістер;
1040 – Қазақстан Республикасының аумағындағы мүлiкке құқық немесе мүлiкпен жасалатын мәмiлелер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік тiркелуге жататын мүлiктi өткізу кезіндегі құн өсiмiнен түсетiн табыстар;
1041 – Қазақстан Республикасының аумағындағы, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік тiркелуге жататын мүлiктi өткізу кезіндегі құн өсiмiнен түсетiн табыстар;
1042 – резидент шығарған бағалы қағаздарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасында орналасқан резидент заңды тұлғаның, консорциумның жарғылық капиталына қатысу үлестерiн өткізу кезіндегі құн өсiмiнен түсетiн табыстар;
1043 – егер бейрезидент заңды тұлғаның мұндай акциялары, қатысу үлестерi немесе активтерi құнының 50 (елу) және одан да көп пайызын Қазақстан Республикасындағы мүлiк құрайтын болса, бейрезидент шығарған акцияларды, сондай-ақ бейрезидент заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлестерiн өткізу кезіндегі құн өсiмiнен түсетiн табыстар;
1050 – талап ету құқығын берген салық төлеуші үшін - резидентке борышты талап ету құқықтарын беруден түсетін табыстар;
1051 – талап ету құқығын берген салық төлеуші үшін - Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын бейрезидентке борышты талап ету құқықтарын беруден түсетін табыстар;
1060 – талап ету құқығын сатып алатын салық төлеуші үшін - резиденттен борышты талап ету құқықтарын алудан түсетін табыстар;
1061 – талап ету құқығын сатып алатын салық төлеуші үшін - Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын бейрезиденттен борышты талап ету құқықтарын алудан түсетін табыстар;
1070 – бұрын негізсіз ұсталған айыппұлдардың бюджетке қайтарылғандарынан басқа, тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл) және санкциялардың басқа да түрлері;
1080 – резидент заңды тұлғадан түсетін дивидендтер нысанындағы табыстар;
1081 – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған пайлық инвестициялық қорлардан түсетін дивидендтер нысанындағы табыстар;
1090 – мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушы болып табылатын бейрезидент үшін Қазақстан Республикасында салық міндеттемелерін орындау жүктелмеген сенімгерлікпен басқарушы-резиденттен мүлікті сенімгерлікпен басқаруды тағайындау туралы акт бойынша алынған табыстар;
1100 – борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда, сыйақылар нысанындағы табыстар;
1101 – эмитенттен алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақылар нысанындағы табыстар;
1120 – роялти нысанындағы табыстар;
1130 – Қазақстан Республикасында орналасқан мүлікті жалға беруден түсетін табыстар;
1140 – Қазақстан Республикасында орналасқан жылжымайтын мүліктен алынатын табыстар;
1150 – Қазақстан Республикасында туындайтын тәуекелдерді сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылары түріндегі табыстар;
1151 – Қазақстан Республикасында туындайтын тәуекелдерді қайта сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылары түріндегі табыстар;
1160 – халықаралық тасымалдарда қызметтерді көрсетуден түсетін табыстар;
1161 – Қазақстан Республикасы ішінде көліктік қызмет көрсетуден түсетін табыстар;
1162 – теңіз тасымалы шартында (келісімшартта) көзделген сталиялық уақыттан тыс тиеу-түсіру операцияларында кеменің бос тұрып қалғаны үшін төлем түріндегі табыс;
1170 – Қазақстан Республикасының аумағындағы құбырларды, электр беру желілерін, оптикалық-талшықты байланыс желілерін пайдаланудан түсетін табыстар;
1180 – бейрезидент жеке тұлғаның жұмыс беруші болып табылатын резидентпен жасасқан еңбек шарты (келісімшарты) бойынша Қазақстан Республикасындағы қызметтен түсетін табыстары;
1181 – бейрезидент жеке тұлғаның жұмыс беруші болып табылатын бнйрезидентпен жасасқан еңбек шарты (келісімшарты) бойынша Қазақстан Республикасындағы қызметтен түсетін табыстары;
1190 – өздерiне резидентке қатысты жүктелген басқарушылық мiндеттердi орындауға байланысты, мұндай мiндеттердi нақты орындайтын жерiне қарамастан, басшының гонорарлары және (немесе) басқару органының (директорлар кеңесiнiң немесе өзге де органның) мүшелерi алатын өзге де төлемдер;
1200 – жұмыс беруші болып табылатын резиденттің Қазақстан Республикасында тұруына байланысты бейрезиденттің жеке тұлғаға төлейтін үстемақылары;
1201 – жұмыс беруші болып табылатын бейрезиденттің Қазақстан Республикасында тұруына байланысты бейрезиденттің жеке тұлғаға төлейтін үстемақылары;
1210 – резидент жеке тұлғаның жұмыс берушіден алған материалдық пайда түріндегі Қазақстан Республикасындағы қызметінен түсетін табыстары;
1211 – резидент жеке тұлғаның жұмыс беруші болып табылмайтын тұлғадан алған материалдық пайда түріндегі табыстары;
1220 – резидент – жинактаушы зейнетақы қоры жүзеге асыратын зейнетақы төлемдері;
1230 – қалайша және кімге төлем жүргізілетініне қарамастан, мәдениет және өнер қызметкеріне: театр, кино артистеріне, радио, теледидар қызметкеріне, музыкантқа, суретшіге, спортшыға Қазақстан Республикасындағы қызметтен төленетін табыстар;
1240 –резидент төлейтін ұтыстар;
1241 – егер ұтысты төлеу осындай тұрақты мекеменің қызметіне байланысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент төлейтін ұтыстар;
1250 – Қазақстан Республикасында тәуелсіз жеке (кәсіби) қызмет көрсетуден алынған табыстар;
1260 – резидент жеке тұлғаның резидент жеке тұлғадан өтеусіз алынған мүлкін қоспағанда, өтеусіз алынған немесе мұраға қалдырылған мүлік, оның ішінде жұмыстар, қызметтер түріндегі табыстары;
1270 – туынды қаржылық құралдар бойынша табыстар;
1280 – міндеттемелерді есептен шығарудан түсетін табыс;
1290 – күмәнді міндеттемелер бойынша табыс;
1300 – банктердің және лицензия негізінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың құрылған провизияларының (резервтерінің) мөлшерлерін азайтудан түсетін табыс;
1310 – сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдары құрған сақтандыру резервтерін азайтудан түсетін табыс;
1320 – талап ету құқығын басқаға беруден түсетін табыс;
1330 – кәсіпкерлік қызметті шектеуге немесе тоқтатуға келісім бергені үшін алған табыс;
1340 – тіркелген активтердің шығып қалуынан түсетін табыс;
1350 – табиғи ресурстарды геологиялық зерттеуге және өндіруге дайындық жұмыстарына арналған шығыстарды, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден түсетін табыс;
1360 – кен орындарын әзірлеу салдарын жою қорына аударымдар сомасының кен орындарын әзірлеу салдарын жою жөніндегі іс жүзіндегі шығыстар сомасынан асып кетуінен түсетін табыс;
1370 – бірлескен қызметті жүзеге асырудан түсетін табыс;
1380 - егер бұрын бұл сома шегерімге жатқызылмаса, негізсіз ұсталып, бюджеттен қайтарылған айыппұлдардан басқа, таңылған немесе борышкер таныған айыппұлдар, өсімпұлдар және басқа санкция түрлері;
1390 – бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша алынған өтемақылар;
1400 – өтеусіз алынған мүлік түріндегі табыс;*
1410 – дивидендтер; *
1420 – депозит, борыштық бағалы қағаз, вексель бойынша сыйақылар, ислам жалдау сертификаты;
1430 – оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі. Бағамдық айырма сомасы халықаралық қаржылық есептiлiк стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп және қаржылық есептiлiк туралы Заңнамасының талаптарына сәйкес айқындалады;
1440 – ұтыстар;
1450 – әлеуметтік сала объектілерін пайдалану кезінде алынған табыс;
1460 – кәсіпорынды мүліктік кешен ретінде сатудан түсетін табыс;
1470 – сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушы алатын (алынуға жататын), мүлікті сенімгерлікпен басқарудан түсетін таза табыс;
1480 – ислам банкінде орналастырылған инвестициялық депозит бойынша табыс;

1030 – доходы лица, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, включенном в перечень, утвержденный уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 192 Налогового кодекса, от выполнения работ, оказания услуг независимо от места их фактического выполнения, оказания, а также иные доходы, установленные статьей 192 Налогового кодекса;
1040 – доходы от прироста стоимости при реализации находящегося на территории Республики Казахстан имущества, права на которое или сделки по которому подлежат государственной регистрации в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
1041 – доходы от прироста стоимости при реализации находящегося на территории Республики Казахстан имущества, подлежащего государственной регистрации в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
1042 – доходы от прироста стоимости при реализации ценных бумаг, выпущенных резидентом, а также долей участия в уставном капитале юридического лица-резидента, консорциума, расположенного в Республике Казахстан;
1043 – доходы от прироста стоимости при реализации акций, выпущенных нерезидентом, а также долей участия в уставном капитале юридического лица-нерезидента, консорциума, если 50 (пятьдесят) и более процентов стоимости таких акций, долей участия или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
1050 – доходы от уступки прав требования долга резиденту - для налогоплательщика, уступившего право требования;
1051 – доходы от уступки прав требования долга нерезиденту, осуществляющему деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение - для налогоплательщика, уступившего право требования;
1060 – доходы от уступки прав требования долга у резидента - для налогоплательщика, приобретающего право требования;
1061 – доходы от уступки прав требования долга у нерезидента, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение - для налогоплательщика, приобретающего право требования;
1070 – неустойка (штраф, пеня) и другие виды санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных ранее штрафов;
1080 – доходы в форме дивидендов, поступающих от юридического лица – резидента;
1081 – доходы в форме дивидендов, поступающих от паевых инвестиционных фондов, созданных в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
1090 – доходы, полученные по акту об учреждении доверительного управления имуществом от доверительного управляющего-резидента, на которого не возложено исполнение налогового обязательства в Республике Казахстан за нерезидента, являющегося учредителем доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления;
1100 – доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам;
1101 – доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитента;
1120 – доходы в форме роялти;
1130 – доходы от сдачи в аренду имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1140 – доходы, получаемые от недвижимого имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1150 – доходы в форме страховых премий, выплачиваемых по договорам страхования, возникающих в Республике Казахстан;
1151 – доходы в форме страховых премий, выплачиваемых по договорам перестрахования рисков, возникающих в Республике Казахстан;
1160 – доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках;
1161 – доходы от оказания транспортных услуг внутри Республики Казахстан;
1162 – доход в виде платежа за простой судна под погрузочно-разгрузочными операциями сверх сталийного времени, предусмотренного в договоре (контракте) морской перевозки;
1170 – доходы, получаемые от эксплуатации трубопроводов, линий электропередачи, линий оптико-волоконной связи, находящихся на территории Республики Казахстан;
1180 – доходы физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан по трудовому договору (контракту), заключенному с резидентом, являющимся работодателем;
1181 – доходы физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан по трудовому договору (контракту), заключенному с нерезидентом, являющимся работодателем;
1190 – гонорары руководителя и (или) иные выплаты членам органа управления (совета директоров или иного органа), получаемые указанными лицами в связи с выполнением возложенных на них управленческих обязанностей в отношении резидента, независимо от места фактического выполнения таких обязанностей;
1200 – надбавки физического лица-нерезидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием в Республике Казахстан резидентом, являющимся работодателем;
1201 – надбавки физического лица-нерезидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием в Республике Казахстан нерезидентом, являющимся работодателем;
1210 – доходы физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан в виде материальной выгоды, полученной от работодателя;
1211 – доходы физического лица-нерезидента в виде материальной выгоды, полученной от лица, не являющегося работодателем;
1220 – пенсионные выплаты, осуществляемые накопительным пенсионным фондом-резидентом;
1230 – доходы, выплачиваемые работнику культуры и искусства: артисту театра, кино, радио, телевидения; музыканту, художнику, спортсмену – от деятельности в Республике Казахстан независимо от того, как и кому осуществляются выплаты;
1240 – выигрыши, выплачиваемые резидентом;
1241 – выигрыши, выплачиваемые нерезидентом, имеющим постоянное учреждение в Республике Казахстан, если выплата выигрыша связана с деятельностью такого постоянного учреждения;
1250 – доходы, получаемые от оказания независимых личных (профессиональных) услуг в Республике Казахстан;
1260 – доходы в виде безвозмездно полученного или унаследованного имущества, в том числе работ, услуг, за исключением безвозмездно полученного имущества физическим лицом-нерезидентом от физического лица-резидента;
1270 – доходы по производным финансовым инструментам;
1280 – доходы от списания обязательств;
1290 – доходы по сомнительным обязательствам;
1300 – доходы от снижения размеров созданных провизий (резервов) банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании лицензии;
1310 – доходы от снижения страховых резервов, созданных страховыми, перестраховочными организациями по договорам страхования, перестрахования;
1320 - доход от уступки права требования;
1330 – доходы, полученные за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность;
1340 – доходы от выбытия фиксированных активов;
1350 – доходы от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей;
1360 – доходы от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений;
1370 – доходы от осуществления совместной деятельности;
1380 - присужденные или признанные должником штрафы, пени и другие виды санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных штрафов, если эти суммы ранее не были отнесены на вычеты;
1390 – полученные компенсации по ранее произведенным вычетам;
1400 - доход в виде безвозмездно полученного имущества;
1410 - дивиденды;
1420 - вознаграждение по депозиту, долговой ценной бумаге, векселю, исламскому арендному сертификату;
1430 – превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы. Сумма курсовой разницы определяется в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;
1440 - выигрыши;
1450 – доходы, полученные при эксплуатации объектов социальной сферы;
1460 – доходы от продажи предприятия как имущественного комплекса;
1470 – чистый доход от доверительного управления имуществом, полученный (подлежащий получению) учредителем доверительного управления по договору доверительного управления либо выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления;
1480 – доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке;

Ескертпе: толтыру бойынша түсіндіру осы бұйрықтың 128-қосымшасына сәйкес Жеке табыс салығы және мүлік бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидаларында (230.00-нысан) келтірілген.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2017 жылғы 4 қыркүйектегі
№ 533 бұйрығына
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2014 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 587 бұйрығына
128-қосымша
Жеке табыс салығы және мүлік бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (230.00-нысан)
1-Тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жеке табыс салығы және мүлік бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (230.00-нысан) (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) (бұдан әрі – Салық кодексі) сәйкес әзірленген және жеке табыс салығы және мүлік бойынша салық есептілігі нысанын (декларацияны) (бұдан әрі – декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны Салық кодексінің 185-бабы 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Парламенті депутаттары, соттары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының сайлау, сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылдар туралы заңнамасына және Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексіне сәйкес декларация тапсыру бойынша міндет жүктелген жеке тұлғалар жасайды.
2. Осы Қағидалар 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап салық есептілігін табыс ету бойынша міндеттемелерге қолданылады.
3. Декларация декларацияның өзінен (230.00-нысан) және есептелген салық міндеттемесі туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (230.01-ден 230.02-ге дейінгі нысандар) тұрады.
4. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
6. Декларациядағы тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде декларацияға қосымшалар міндетті толтыруға жатады.
7. Көрсетуге жататын деректер болмаған жағдайда декларацияға қосымша жасалмайды.
8. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+" – қосу; "–" – алу; "х" – көбейту; "/" – бөлу; "=" – тең.
9. Сомалардың теріс мәндері тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол жақтағы торкөзінде "–" белгісімен белгіленеді.
10. Декларация жасау кезінде:
1) қағаз түрінде – қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электронды түрде – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
11. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не оның өкілі қол қояды.

(форма 230.00) согласно приложению 128 к настоящему приказу.
Приложение 5
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 4 сентября 2017 года № 533
Приложение 128
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 25 декабря 2014 года № 587
Правила составления налоговой отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу и имуществу (форма 230.00)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу и имуществу (форма 230.00) (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу и имуществу (далее – декларация). Декларация составляется в соответствии с пунктом 2 статьи 185 Налогового кодекса депутатами Парламента Республики Казахстан, судьями, а также физическими лицами, на которых возложена обязанность по подаче декларации в соответствии с законодательством Республики Казахстан о выборах, о противодействии коррупции и Уголовно-исполнительным кодексом Республики Казахстан от 5 июля 2014 года.
2. Настоящие Правила распространяются на обязательства по представлению налоговой отчетности с 1 января 2018 года.
3. Декларация состоит из самой декларации (форма 230.00) и приложений к ней (формы с 230.01 по 230.02), предназначенных для детального отражения информации о доходах и имуществе.
4. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки декларации не заполняются.
6. Приложения к декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
7. Приложения к декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
8. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" – плюс; "–" – минус; "х" – умножение; "/" – деление; "=" – равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) декларации.
10. При составлении декларации:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе – заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
11. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.

12. Декларацияны табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз жеткізгіште – екі данада жасалады, бір данасы декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің Т.А.Ә. мен қойылған қолы және мөрдің бедері (штемпелі) белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз жеткізгіште – салық төлеуші пошта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде – салық төлеуші салық есептілігінің мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептігінің қабылданғаны немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
13. Қосымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімдерінде декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
2-Тарау. Декларацияны жасау (230.00-нысаны)
14. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) ЖСН – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі;
2) салық есептілігі тапсырылатын салық кезеңі (ай, жыл) – декларация берілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі).
Декларацияны табыс ету үшін салық кезеңі салық жылы болып табылады. Егер салық кезеңінің ұзақтығы күнтізбелік жылдан аз болса, онда декларацияны табыс ету бойынша міндеттеме бойынша 2 А торкөзінде ай саны көрсетіледі.
Декларация толық күнтізбелік жыл үшін табыс етілген жағдайда 2 А торкөзі толтырылмайды, 2 В торкөзінде декларация табыс етілетін "жыл" көрсетіледі;
3) салық төлеушінің Т.А.Ә.
Жеке басын куәландыратын құжаттарына сәйкес салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
4) декларация түрі.
Тиісті торкөздер декларацияда Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызылуы ескеріле отырып, белгіленеді;
5) хабарламаның нөмірі мен күні.
Бұл жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген декларация түрі табыс етілген жағдайда толтырылады;
6) салық төлеушінің санаты.
Торкөздер егер салық төлеуші А, B, C жолдарында көрсетілген санаттардың біріне жатқан жағдайда белгіленеді:
А – мемлекеттік лауазымға не мемлекеттік немесе оларға теңестірілген функцияларды орындауға байланысты лауазымға кандидат болып табылатын адам және оның жұбайы (зайыбы), сонымен қатар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес декларация табыстау бойынша міндет жүктелген адам;
В – мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттік берілген адам (оның ішінде мемлекеттік қызметші және оның жұбайы (зайыбы), мемлекеттік лауазыммен қарастырылған міндеттерді уақытша атқаратын тұлға және оның жұбайы (зайыбы)), жауапты мемлекеттік лауазымды атқаратын тұлға (оның ішінде Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаты, судья, Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет туралы заңнамасына сәйкес саяси мемлекеттік лауазымды немесе "А" корпусындағы әкімшілік мемлекеттік лауазымды атқаратын тұлға);
С – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес декларация тапсыру бойынша міндет жүктелген жеке тұлғалардың басқа да санаттары, оның ішінде жағымсыз себептер бойынша мемлекеттік қызметтен босатылған адамдар босатылғаннан кейінгі үш жыл бойы және оның жұбайы (зайыбы), сондай-ақ Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексіне сәйкес декларация тапсыру бойынша міндет жүктелген адам және оның жұбайы (зайыбы);

12. При представлении декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой Ф.И.О. и подписью работника органа государственных доходов, принявшего декларацию и оттиском печати (штампа);
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде – налогоплательщик получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.
13. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" декларации.
Глава 2. Составление декларации (форма 230.00)
14. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) ИИН – индивидуальный идентификационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (месяц, год) – отчетный налоговый период, за который представляется декларация (указывается арабскими цифрами).
Налоговым периодом для представления декларации является налоговый год. Если продолжительность налогового периода составляет менее календарного года, то в ячейке 2 А указывается количество месяцев, за которые имеется обязательство по представлению декларации.
В случае представления декларации за полный календарный год, то ячейка 2 А не заполняется, при этом в ячейке 2 В указывается "год", за который представляется декларация;
3) Ф.И.О. налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
4) вид декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
5) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
6) категория налогоплательщика.
Ячейки отмечаются, в случае если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанной в строках А, В, С:
А – лицо, являющееся кандидатом на государственную должность либо на должность, связанную с выполнением государственных или приравненных к ним функций, и его супруг (-а), а также лицо, на которого возложена обязанность по представлению декларации в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
В – лицо, уполномоченное на выполнение государственных функций (в том числе государственный служащий, лицо, временно исполняющие обязанности, предусмотренные государственной должностью и его супруг (-а)), лицо, занимающее ответственную государственную должность (в том числе депутат Парламента Республики Казахстан, судья, лицо, занимающее согласно законодательству Республики Казахстан о государственной службе политическую государственную должность либо административную должность корпуса "А");
С – прочие категории физических лиц, на которых возложена обязанность по подаче декларации в соответствии с законодательством Республики Казахстан, в том числе лицо, уволенное с государственной службы по отрицательным мотивам в течение трех лет после увольнения, и его супруг (-а), а также лицо, на которого возложена обязанность по представлению декларации в соответствии с Уголовно-исполнительным кодексом Республики Казахстан;

7) жұмыс орны.
Салық төлеуші жұмыс істейтін кәсіпорынның, ұйымның немесе мекеменің атауы көрсетіледі. 6А торкөзін белгілеген тұлғалар декларация табыс еткен жағдайда салық төлеуші жұмысқа орналасатын кәсіпорынның, ұйымның немесе мекеменің атауы көрсетіледі;
8) табыс етілген қосымшалар.
Табыс етілген қосымшалардың тиісті торкөздері белгіленеді.
15. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" деген бөлімде:
1) "Салық төлеушінің Т.А.Ә." деген жолда жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
2) декларацияның тапсырылған күні.
Декларация мемлекеттік кірістер органына табыс етілген күн көрсетіледі;
3) мемлекеттік кірістер органының коды.
Салық төлеушінің тұрғылықты жері бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды адамның Т.А.Ә." жолында декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
5) декларацияның қабылданған күні.
Салық кодексінің 584-бабының 2-тармағына сәйкес декларация табыс етілген күн көрсетіледі;
6) құжаттың кіріс нөмірі.
Мемлекеттік кірістер органы берген декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
15-тармақтың 4), 5), 6), 7) тармақшаларын декларацияны қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
3-Тарау. Мемлекеттік лауазымға не мемлекеттік немесе оларға теңестірілген функцияларды орындауға байланысты лауазымға кандидаттар болып табылатын адамдар және олардың жұбайы (зайыбы) табыс ететін мәліметтер – 230.01-нысанын жасау
16. Осы қосымша мемлекеттік лауазымға не мемлекеттік немесе оларға теңестірілген функцияларды орындауға байланысты лауазымға кандидат болып табылатын адамдардың, оның ішінде сайлау туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес декларация тапсыру бойынша міндет жүктелген адамдардың және олардың жұбайларының (зайыптарының) меншік құқығындағы, оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жерлердегі, мүлікті декларациялауына арналған.
17. "Меншік құқығындағы жылжымайтын мүлік" деген бөлімде декларация табыс етілетін айдың бірінші күніндегі жағдай бойынша меншік құқығындағы жылжымайтын мүлік көрсетіледі:
1) 230.01.001 А жолы жылжымайтын мүліктің түрін (тұрғын үй және тұрғынжай емес ғимараттар мен үй-жайлар, оның ішінде пәтер, үй, гараж, саяжай құрылыстары, сондай-ақ кондоминиум орналасқан жер учаскелерін қоспағанда, жер учаскелері және тағы басқалары) көрсетуге арналған;
230.01.001 В жолы құқық белгілейтін құжаттарға сәйкес меншік құқығындағы жылжымайтын мүліктің кадастрлық нөмірін немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасы шегінен тыс орналасқан жылжымайтын мүліктің тіркеу нөмірін көрсетуге арналған;
230.01.001 С жолы меншік құқығындағы жылжымайтын мүлік орналасқан жерді (мекенжайды) көрсетуге арналған.

7) место работы.
Указывается наименование предприятия, организации или учреждения, в которой работает налогоплательщик. В случае представления декларации лицами, отметившими ячейку 6 А, указывается наименование предприятия, организации или учреждения, в которую трудоустраивается налогоплательщик;
8) представленные приложения.
Отмечаются соответствующие ячейки представленных приложений.
15. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи декларации.
Указывается дата представления декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов.
Указывается код органа государственных доходов по месту жительства налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;
5) дата приема декларации.
Указывается дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 4), 5), 6), 7) пункта 15 заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.
Глава 3. Составление формы 230.01 – Сведения, предоставляемые лицами, являющимися кандидатами на государственную должность или на должность, связанную с выполнением государственных или приравненных к ним функций, и их супругами
16. Данное приложение предназначено для декларирования имущества, находящегося на праве собственности, в том числе за пределами Республики Казахстан лицами, являющимися кандидатами на государственную должность или на должность, связанную с выполнением государственных или приравненных к ним функций, в том числе лицами, на которых возложена обязанность по представлению декларации в соответствии с законодательством Республики Казахстан о выборах, и их супругами.
17. В разделе "Недвижимое имущество, находящееся на праве собственности" отражается недвижимое имущество, находящееся на праве собственности по состоянию на первое число месяца представления декларации:
1) строка 230.01.001 А предназначена для отражения вида недвижимого имущества (жилые и нежилые здания и помещения, в том числе квартира, дом, гараж, дачное строение, а также земельные участки, за исключением земельных участков, занятых кондоминиумом и другие), находящегося на праве собственности;
строка 230.01.001 В предназначена для отражения кадастрового номера недвижимого имущества, находящегося на праве собственности, согласно правоустанавливающим документам или номера регистрации недвижимого имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан в соответствии с законодательством иностранного государства;
строка 230.01.001 С предназначена для отражения места нахождения (адреса) недвижимого имущества, находящегося на праве собственности.

18. "Меншік құқығындағы жылжымалы мүлік" деген бөлімде егер осы бөлімде өзгеше көзделмесе, декларация табыс етілетін айдың бірінші күніндегі жағдай бойынша меншік құқығындағы жылжымалы мүлік көрсетіледі:
1) 230.01.002 А жолы меншік құқығындағы көлік құралдарының түрін (жеңіл автомобиль, мотоцикл, жүк машинасы және (немесе) тағы басқалары) көрсетуге арналған. Бұл жолда әуе және теңiз кемелерi, iшкi жүзу кемесi, "өзен-теңiз" жүзу кемелерi көрсетілмейді;
230.01.002 В жолы құқықты куәландыратын құжаттарға сәйкес көлік құралының мемлекеттік нөмірін көрсетуге арналған;
230.01.002 С жолы құқықты куәландыратын құжаттарға сәйкес көлік құралының VIN-кодын немесе кузов нөмірін көрсетуге арналған;
2) 230.01.003 А жолы жарғылық капиталында декларация толтыратын тұлғаның қатысу үлесі бар заңды тұлғаның атауын көрсетуге арналған;
230.01.003 В жолы А жолында көрсетілген заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетуге арналған;
230.01.003 С жолы А жолында көрсетілген заңды тұлғадағы қатысу үлесінің мөлшерін пайызда көрсетуге арналған;
3) 230.01.004 А жолы декларация тапсырған күні қолда бар қолма-қол ақша валюталарының кодтарын көрсетуге арналған.
Валюта кодтарын толтыру кезінде "Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен (бұдан әрі – шешім) бекітілген 23 "Валюта жіктеуіші" қосымшасын пайдалану қажет.
230.01.004 В жолы декларация тапсырған күні қолда бар қолма-қол ақша сомасын көрсетуге арналған;
4) 230.01.005 А жолы жинақтаушы зейнетақы қорының атауын көрсетуге арналған.
230.01.005 В жолы жинақтаушы зейнетақы қоры берген көшірме жазба негізінде зейнетақы жинағының сомасын көрсетуге арналған;
5) 230.01.006 А жолы банк мекемелерінің, оның ішінде банктік шоттарында, оның ішінде карт-шоттарында декларацияны толтыратын тұлғалардың ақшасы және салымдары орналасқан Қазақстан Республикасынан тыс банк мекемелерінің атауын көрсетуге арналған.
230.01.006 В жолы банк мекемелеріндегі банктік шоттарда, оның ішінде карт-шоттарында орналасқан ақшасының және салымдарының валюта кодтарын көрсетуге арналған.
Валюта кодын толтыру кезінде шешіммен бекітілген 23 "Валюта жіктеуіші" қосымшасын пайдалану қажет.
230.01.006 С жолы банк мекемелеріндегі банктік шоттарда, оның ішінде карт-шоттарында орналасқан ақшасының және салымдарының сомасын көрсетуге арналған;

18. В разделе "Движимое имущество, находящееся на праве собственности" отражается движимое имущество, находящееся на праве собственности по состоянию на первое число месяца представления декларации, если иное не предусмотрено настоящим Разделом:
1) строка 230.01.002 А предназначена для отражения вида транспортных средств (легковой автомобиль, мотоцикл, грузовая машина и (или) другие), находящихся на праве собственности. В данной строке не отражаются воздушные и морские суда, суда внутреннего плавания, суда плавания "река-море";
строка 230.01.002 В предназначена для отражения государственного номера транспортного средства в соответствии с правоустанавливающими документами;
строка 230.01.002 С предназначена для отражения VIN-кода или номера кузова транспортного средства в соответствии с правоустанавливающими (правоустанавливающими) документами;
2) строка 230.01.003 А предназначена для отражения наименования юридического лица, в уставном капитале которого присутствует доля участия лица, заполняющего декларацию;
строка 230.01.003 В предназначена для отражения бизнес- идентификационного номера юридического лица, указанного в графе А;
строка 230.01.003 С предназначена для отражения размера доли участия в юридическом лице, указанном в графе А, в процентах;
3) строка 230.01.004 А предназначена для отражения кодов валют наличных денег, имеющихся на дату представления декларации.
При заполнении кода валюты необходимо использовать приложение 23 "Классификатор валют", утвержденный решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее – решение);
строка 230.01.004 В предназначена для отражения суммы наличных денег, имеющихся на дату представления декларации;
4) строка 230.01.005 А предназначена для отражения наименования накопительного пенсионного фонда;
строка 230.01.005 В предназначена для отражения суммы пенсионных накоплений на основании выписки, выданной накопительными пенсионными фондами;
5) строка 230.01.006 А предназначена для отражения наименования банковских учреждений, в том числе банковских учреждений, находящихся за пределами Республики Казахстан, в которых находятся деньги на банковских счетах, в том числе на карт - счетах и вклады лица, заполняющего декларацию;
строка 230.01.006 В предназначена для отражения кодов валют денег, находящихся на банковских счетах, в том числе карт - счетах и вкладов в банковских учреждениях.
При заполнении кода валюты необходимо использовать приложение 23 "Классификатор валют", утвержденное решением;
строка 230.01.006 С предназначена для отражения суммы денег, находящихся на банковских счетах, в том числе карт - счетах и вкладов в банковских учреждениях;

6) 230.01.007 А жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде меншік құқығындағы бағалы қағаздардың түрлерін көрсетуге арналған.
230.01.007 В жолы бағалы қағаздардың санын көрсетуге арналған;
7) 230.01.008 А жолы 230.01.001-ден 230.01.010-ге дейінгі жолдарда көрсетілмеген декларацияны толтыратын тұлғаларда бар өзге қаржы активтерін көрсетуге арналған.
230.01.008 В жолы 230.01.008 А жолында көрсетілген қаржы активтерінің сомасын көрсетуге арналған.
19. "Cенімгерлікпен басқаруға берілген мүлік, трастар" деген бөлімде декларация табыс етілетін айдың бірінші күніндегі жағдай бойынша сенімгерлікпен басқаруға берілген мүлік, трастар көрсетіледі:
230.01.009 В жолы сенімгерлікпен басқаруға берілген мүліктің жалпы сатып алу құнын көрсетуге арналған;
А бағанында сенімгерлікпен басқаруға берілген мүлік сипатталады, сондай-ақ егер декларация толтыратын тұлға немесе оның жұбайы (зайыбы) осы трастардың бенефициары болып табылса, тиісті банк шоттарының нөмірлерін көрсете отырып, трастар туралы және олар тіркелген мемлекеттер туралы мәліметтер көрсетіледі;
В бағанында А бағанында көрсетілген мүліктің сатып алу құны көрсетіледі.
20. "Ұйымда ұсталатын немесе уақытша сақталатын айлық есептік көрсетіштің 1000 еселенген мөлшерінен асатын қаражат" деген бөлімде декларация беру айының бірінші күніндегі жағдай бойынша ұйымда ұсталатын немесе уақытша сақтауға арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсетіштің 1000 еселенген мөлшерінен асатын қаражат көрсетіледі:
230.01.010 С жолы республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсетіштің 1000 еселенген мөлшерінен асатын декларация толтыратын тұлғаға немесе оның жұбайына (зайыбына) тиесілі материалдық және қаржы қаражаттарының жалпы сомасын көрсетуге арналған;
А бағанында республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсетіштің 1000 еселенген мөлшерінен асатын декларация толтыратын тұлғаға тиесілі материалдық және қаржы қаражаттарын ұстап тұру немесе уақытша сақтау бойынша осы тұлғамен шарттық қатынастары, келісімдері мен міндеттемелері (оның ішінде ауызша) бар заңды тұлға көрсетіледі;
В бағанында А бағанында көрсетілген заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
С бағанында жоғарыда көрсетілген материалдық және қаржы құралдарының тиісті сомалары көрсетіледі.

6) строка 230.01.007 А предназначена для отражения видов ценных бумаг, в том числе находящихся на праве собственности за пределами Республики Казахстан;
строка 230.01.007 В предназначена для отражения количества ценных бумаг;
7) строка 230.01.008 А предназначена для отражения иных финансовых активов, имеющихся у лиц, заполняющих декларацию, не указанных в строках с 230.01.001 по 230.01.010;
строка 230.01.008 В предназначена для отражения суммы финансовых активов, отраженных в строке 230.01.008 А.
19. В разделе "Имущество, переданное в доверительное управление, трасты" отражается имущество, переданное в доверительное управление, трасты по состоянию на первое число месяца представления декларации:
строка 230.01.009 В предназначена для отражения общей стоимости приобретения имущества, переданного в доверительное управление;
в графе А описывается имущество, переданное в доверительное управление, а также указываются сведения о трастах и о государствах, в которых они зарегистрированы, с указанием номеров соответствующих банковских счетов, если лицо, заполняющее декларацию, является бенефициаром этих трастов;
в графе В отражается стоимость приобретения имущества, указанного в графе А.
20. В разделе "Средства в размере свыше 1000-кратного месячного расчетного показателя, содержащиеся или находящиеся на временном хранении у организаций" отражаются средства в размере свыше 1000-кратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, содержащиеся или находящиеся на временном хранении у организаций, по состоянию на первое число месяца представления декларации:
строка 230.01.0010 С предназначена для отражения общей суммы материальных и финансовых средств, принадлежащих лицу, заполняющему декларацию, в размере превышающем 1000-кратный месячный расчетный показатель, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
в графе А указывается наименование юридического лица, с которым лицо, заполняющее декларацию, имеет договорные отношения, соглашения и обязательства (в том числе устные) по содержанию или временному хранению материальных и финансовых средств, принадлежащих данному лицу в размере, превышающем 1000-кратный месячный расчетный показатель, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
в графе В отражается бизнес-идентификационный номер юридического лица, указанного в графе А;
в графе С отражается соответствующие суммы вышеуказанных материальных и финансовых средств.

4-Тарау. Мемлекеттік лауазымдағы қызметтегі тұлғалар және олардың жұбайлары (зайыптары), сондай-ақ өзге де санаттағы жеке тұлғалар табыс ететін мәліметтер – 230.02-нысанын жасау
21. Бұл қосымша мемлекеттіқ қызметтегі тұлғалардың және олардың жұбайларының (зайыптарының), сондай-ақ өзге санаттағы жеке тұлғалардың, оның ішінде жағымсыз себептер бойынша мемлекеттік қызметтен босатылған адамдардың босатылғаннан кейінгі үш жыл бойы, және олардың жұбайларының, сондай-ақ Қылмыстық-атқару кодексінің 169-бабына сәйкес декларация тапсыру бойынша міндет жүктелген адамдардың есепті салық кезеңінде алған табыстарын және есепті салық кезеңінің 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша меншік құқығында болған, оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жерлердегі, мүлкін көрсетуге арналған.
22. "Табыс түрлері" деген бөлімде:
1) 230.02.001 жолында салық агенттері берген құжаттар негізінде есепті салық кезеңі үшін есептелген салық салынуы тиіс табыстардың жалпы сомасы анықтамалық түрде көрсетіледі:
230.02.001 I жолы қызметкерге жұмыс беруші есептеген табыстардың сомасын көрсетуге арналған;
230.02.001 II жолы азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша салық агенті жеке тұлғаға есептеген табыстардың сомасын көрсетуге арналған;
2) 230.02.002 жолы төлем көзінен салық салынатын табыстардың жалпы сомасын көрсетуге арналған (төлем көзінен салық салынатын табыс Салық кодексінің 156-бабында көзделген түзетулер ескеріле отырып, салық салынуы тиіс есепті салық кезеңі үшін есептелген табыстары мен Салық кодексінің 166-бабында көзделген салық шегерімдерінің сомасы арасындағы айырма ретінде айқындалады);
3) 230.02.003 жолы 230.02.003 І, 230.02.003 ІI, 230.02.003 ІIІ және 230.02.003 IV жолдарының сомасы ретінде айқындалатын төлем көзінен салық салынбайтын табыстардың жалпы сомаларын көрсетуге арналған;
230.02.003 I жолы мүлiктiк табыстың, оның ішінде мүлікті өткізу кезінде құн өсімінен түсетін табыстың және (немесе) Салық кодексінің 180-бабына сәйкес айқындалатын салық агенттері болып табылмайтын тұлғаларға мүлікті жалға беруден алынған табыстың жалпы сомаларын көрсетуге арналған;
230.02.003 II жолы жеке табыс салығы бойынша декларацияда (220.00-нысан) немесе арнаулы салық режимдері үшін белгіленген салық есептілігінде айқындалған дара кәсіпкер табысының жалпы сомасын көрсетуге арналған;

Глава 4. Составление формы 230.02 – Сведения, предоставляемые лицами, занимающими государственную должность и их супругами, а также прочими категориями физических лиц
21. Данное приложение предназначено для отражения лицами, занимающими государственную должность и их супругами, а также прочими категориями физических лиц, в том числе лицами, уволенными с государственной службы по отрицательным мотивам в течение трех лет после увольнения, и их супругами, а также лицами, на которых возложена обязанность по представлению декларации в соответствии со статьей 169 Уголовно-исполнительного кодекса полученных за отчетный налоговый период доходов и имущества, находящегося по состоянию на 31 декабря отчетного налогового периода на праве собственности, в том числе за пределами Республики Казахстан.
22. В разделе "Виды доходов":
1) в строке 230.02.001 справочно отражается общая сумма начисленных налоговым агентом за отчетный налоговый период доходов работнику и физическому лицу по договорам гражданско-правового характера, подлежащих налогообложению, на основании документов, выданных налоговыми агентами;
строка 230.02.001 I предназначена для отражения суммы начисленных работодателем доходов работнику;
строка 230.02.001 II предназначена для отражения суммы начисленных налоговым агентом доходов физическому лицу по договорам гражданско-правового характера;
2) строка 230.02.002 предназначена для отражения общей суммы доходов, облагаемых у источника выплаты (доход, облагаемый у источника выплаты, определяется как разница между начисленными за отчетный налоговый период доходами, подлежащими налогообложению, с учетом корректировок, предусмотренных статьей 156 Налогового кодекса, и суммой налоговых вычетов, предусмотренных статьей 166 Налогового Кодекса);
3) строка 230.02.003 предназначена для отражения общей суммы доходов, не облагаемых у источника выплаты, определяемой как сумма строк 230.02.003 I, 230.02.003 II, 230.02.003 III и 230.02.003 IV;
строка 230.02.003 I предназначена для отражения общей суммы имущественного дохода, в том числе дохода от прироста стоимости при реализации (передаче в качества вклада в уставный капитал юридического лица) имущества и (или) дохода, полученного от сдачи в аренду имущества лицам, не являющимся налоговыми агентами, определяемого в соответствии со статьей 180 Налогового кодекса;
строка 230.02.003 II предназначена для отражения общей суммы дохода индивидуального предпринимателя, определенной в декларации по индивидуальному подоходному налогу (форма 220.00), или в налоговой отчетности, установленной для специальных налоговых режимов;

230.02.003 III жолы жеке табыс салығы бойынша декларацияда (240.00-нысан) айқындалған жеке нотариустардың, жеке сот орындаушылар мен адвокаттардың, кәсіби медиаторлардың табысының жалпы сомасын көрсетуге арналған;
230.02.003 IV жолы еңбектенуге көшіп келушілердің табыстарын (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алынған табыстар; салық агенттері болып табылатын Қазақстан Республикасында тіркелген шетел мемлекетінің дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктерімен, шетел мемлекетінің консулдық мекемелерімен жасасқан еңбек шарттары және (немесе) азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша Қазақстан Республикасы азаматтарының табыстары; Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жасасқан еңбек шарттары бойынша алынған үй қызметкерлерінің табыстары; тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу туралы шарт бойынша тұрғынжайдағы үлестi талап ету құқығын беруден түсетін табыстар; Қазақстан Республикасында ратификацияланған халықаралық шарттарға сәйкес төлем көзінен жеке табыс салығын есептеу, ұстап қалу және аудару бойынша міндеттемеден босатылған халықаралық және мемлекеттік ұйымдармен, шетелдік және қазақстандық үкіметтік емес қоғамдық ұйымдармен және қорлармен жасасқан еңбек шарттары және (немесе) азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша Қазақстан Республикасы азаматтарының табыстары; медиаторлардың табыстары, өзіндік қосалқы шаруашылықтан түсетін табыстары) қоспағанда, өзге де табыстардың жалпы сомаларын көрсетуге арналған.
23. "Салықты есептеу" деген бөлімде:
1) 230.02.004 жолы төлем көзінен салық салынатын табыстар бойынша ұсталған салықтың сомасын көрсетуге арналған;
2) 230.02.005 жолы Салық кодексінің 178-бабына сәйкес айқындалатын мүліктік табыс пен өзге де табыстар бойынша есептелген салық сомасын көрсетуге арналған;
230.02.005 І жолы егер жеке табыс салығы бойынша декларацияда (240.00-нысан) көрсетілмеген жағдайда, Салық кодексінің 178-бабына сәйкес айқындалатын мүліктік табыс бойынша есептелген салық сомасын көрсетуге арналған;
230.02.005 ІІ жолы егер жеке табыс салығы бойынша декларацияда (240.00-нысан) көрсетілмеген жағдайда, Салық кодексінің 178-бабына сәйкес айқындалатын өзге де табыстар бойынша есептелген салық сомасын көрсетуге арналған.
230.02.006 жолы жеке тұлғаның салық салу объектісінің орналасқан жері бойынша тіркелген аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтiң әкім аппаратының бизнес - сәйкестендіру нөмері көрсетіледі.

строка 230.02.003 III предназначена для отражения общей суммы дохода частных нотариусов, частных судебных исполнителей и адвокатов, профессиональных медиаторов, определенной в декларации по индивидуальному подоходному налогу (форма 240.00);
строка 230.02.003 IV предназначена для отражения общей суммы прочих доходов, за исключением доходов трудовых иммигрантов (в том числе доходов, полученных из источников за пределами Республики Казахстан; доходов граждан Республики Казахстан по трудовым договорам (контрактам) и (или) договорам гражданско-правового характера, заключенным с дипломатическими и приравненными к ним представительствами иностранного государства, консульскими учреждениями иностранного государства, аккредитованными в Республике Казахстан, не являющимися налоговыми агентами; доходов домашних работников, полученных по трудовым договорам, заключенным в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан; доходов от уступки права требования доли в жилом здании по договору о долевом участии в жилищном строительстве; доходов граждан Республики Казахстан по трудовым договорам (контрактам) и (или) договорам гражданско-правового характера, заключенным с международными и государственными организациями, зарубежными и казахстанскими неправительственными общественными организациями и фондами, освобожденными от обязательства по исчислению, удержанию и перечислению индивидуального подоходного налога у источника выплаты в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан; доходов медиаторов, доходов от личного подсобного хозяйства).
23. В разделе "Исчисление налога":
1) строка 230.02.004 предназначена для отражения суммы удержанного налога по доходам, облагаемым у источника выплаты;
2) строка 230.02.005 предназначена для отражения суммы исчисленного налога по имущественному доходу и прочим доходам, определяемым в соответствии со статьей 178 Налогового кодекса;
строка 230.02.005 I предназначена для отражения суммы исчисленного налога по имущественному доходу, определяемой в соответствии со статьей 178 Налогового кодекса, в случае, если данная сумма не отражена в декларации по индивидуальному подоходному налогу (форма 240.00);
строка 230.02.005 II предназначена для отражения суммы исчисленного налога по прочим доходам, определяемой в соответствии со статьей 178 Налогового кодекса в случае, если данная сумма не отражена в декларации по индивидуальному подоходному налогу (форма 240.00);
строка 230.02.006 предназначена для отражения бизнес- идентификационного номера аппарата акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов по месту нахождения объекта обложения физического лица.

24. "Меншік құқығындағы мүлік" деген бөлімде:
1) 230.02.007 А жолы меншік құқығындағы, оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жерлердегі, жылжымайтын мүліктің түрін (тұрғын үй және тұрғынжай емес ғимараттар мен үй-жайлар, оның ішінде пәтер, үй, гараж, саяжай құрылыстары, сондай-ақ кондоминиум орналасқан жер учаскелерін қоспағанда, жер учаскелері және тағы басқалары, сондай-ақ бағалы қағаздар, заңды тұлғадағы қатысу үлесі) көрсетуге арналған;
230.02.007 В жолы:
жылжымайтын мүлікке - құқық белгілейтін құжаттарға сәйкес меншік құқығындағы жылжымайтын мүліктің кадастрлық нөмірін немесе шетел мемлекетінің заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан жылжымайтын мүліктің тіркеу нөмірін;
бағалы қағаздар - шет мемлекеттiң заңнамасына сәйкес бағалы қағаздар эмиссиясының сәйкестендіру нөмірін немесе өзге де нөмірін;
заңды тұлғадағы қатысу үлесі - қатысу үлесі бар Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тіркелген адамның басқа сәйкестендіру нөмірін көрсетуге арналған;
230.02.007 С жолы:
жылжымайтын мүлікке - меншік құқығындағы жылжымайтын мүліктің, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде орналасқан жерін (мекенжайын);
бағалы қағаздар – мұндай бағалы қағаздардың санын көрсетуімен В бағанда көрсетілген бағалы қағаздар шығарылған елдің атауы;
заңды тұлғадағы қатысу үлесі – мұндай пайыздарға қатысу мөлшерін көрсетумен В бағанында көрсетілген адам тіркелген елдің атауын көрсетуге арналған;
2) 230.02.008 А жолы меншік құқығындағы, оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жерлердегі, көлік құралдарының түрін (жеңіл автомобиль, мотоцикл, жүк машинасы және тағы басқалары) көрсетуге арналған. Бұл жолда әуе және теңiз кемелерi, iшкi жүзу кемесi, "өзен-теңiз" жүзу кемелерi көрсетілмейді;
230.02.008 В жолы құқықты куәландыратын құжаттарға сәйкес көлік құралының мемлекеттік нөмірін көрсетуге арналған;
230.02.008 С жолы құқықты куәландыратын құжаттарға сәйкес көлік құралының VIN-кодын немесе кузов нөмірін көрсетуге арналған.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2017 жылғы 4 қыркүйектегі
№ 533 бұйрығына
6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2014 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 587 бұйрығына
129-қосымша
Әкімшілік деректер
жинауға арналған нысан
Жеке табыс салығы бойынша декларация
Есепті кезең 20__жыл

24. В разделе "Имущество, находящееся на праве собственности":
1) строка 230.02.007 А предназначена для отражения вида недвижимого имущества (жилые и нежилые здания и помещения, в том числе квартира, дом, гараж, дачное строение, а также земельные участки, за исключением земельных участков, занятых кондоминиумом и другие, а также ценные бумаги, доля участия в юридическом лице), находящегося на праве собственности, в том числе за пределами Республики Казахстан;
строка 230.02.007 В предназначена для отражения по:
недвижимому имуществу - кадастрового номера недвижимого имущества, находящегося на праве собственности, согласно правоустанавливающим документам или номера регистрации недвижимого имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан в соответствии с законодательством иностранного государства;
ценным бумагам – идентификационного номера эмиссии ценных бумаг или другого номера в соответствии с законодательством иностранного государства;
доле участия в юридическом лице - идентификационного номера лица, зарегистрированного за пределами Республики Казахстан, в котором имеется доля участия;
строка 230.02.007 С предназначена для отражения по:
недвижимому имуществу - места нахождения (адреса) недвижимого имущества, находящегося на праве собственности, в том числе за пределами Республики Казахстан;
ценным бумагам – наименования страны, в которой выпущены ценные бумаги, указанные в графе В, с указанием количества таких ценных бумаг;
доле участия в юридическом лице - наименования страны, в которой зарегистрировано лицо, указанное в графе В, с указанием размера такой доли участия в процентах;
2) строка 230.02.008 А предназначена для отражения вида транспортных средств (легковой автомобиль, мотоцикл, грузовая машина и (или) другие), находящихся на праве собственности, в том числе за пределами Республики Казахстан. В данной строке не отражаются воздушные и морские суда, суда внутреннего плавания, суда плавания "река-море";
строка 230.02.008 В предназначена для отражения государственного номера транспортного средства в соответствии с правоустанавливающими документами;
строка 230.02.008 С предназначена для отражения VIN-кода или номера кузова транспортного средства в соответствии с правоустанавливающими (правоустанавливающими) документами.
Приложение 6
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 4 сентября 2017 года № 533
Приложение 129
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 25 декабря 2014 года № 587
Форма, предназначенная
для сбора административных данных
Декларация по индивидуальному подоходному налогу
отчетный период 20__ год

Индексі: 240.00-нысаны
Кезенділігі: жыл сайын
Ұсынатындар: жекеше нотариустар, жеке сот орындаушылары, адвокаттар, кәсіби медиаторлар, сонымен қатар мүліктік табыс және басқа табыстар, оның ішінде Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде табыстар алған, сонымен қатар Қазақстан Республикасынан тысқары жерлердегі шетелдік банктердегі банктік шоттарда ақшасы бар, сонымен қатар Салық кодексінің 185-бабы 1-тармағы 6)-тармақшасына сәйкес меншік құқығында жылжымайтын мүлкі, бағалы қағаздары, Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде тіркелген заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлесі бар жеке тұлғалар
Қайда тапсырылады: мемлекеттік кірістер органдарына
Тапсыру мерзімі: есептi салық кезеңiнен кейiнгi жылдың 31 наурызынан кешiктiрiлмей
Ескертпе: толтыру бойынша түсіндіру осы бұйрықтың 130-қосымшасына сәйкес Жеке табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидаларында (240.00-нысан) келтірілген.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2017 жылғы 4 қыркүйектегі
№ 533 бұйрығына
7-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2014 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 587 бұйрығына
130-қосымша
Жеке табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (240.00-нысан)
1-Тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жеке табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (240.00 - нысан) (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) (бұдан әрі - Салық кодексі) сәйкес әзірленген және жеке табыс салығын есептеуге арналған жеке табыс салығы бойынша салық есептілігі нысанын (декларация) (бұдан әрі– декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны жекеше нотариустар, жеке сот орындаушылары, адвокаттар, кәсіби медиаторлар, сонымен қатар мүліктік табыс және басқа табыстар, оның ішінде Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде табыстар алған, сонымен қатар Қазақстан Республикасынан тысқары жерлердегі шетелдік банктердегі банктік шоттарда ақшасы бар, сонымен қатар Салық кодексінің 185-бабы 1-тармағы 6)-тармақшасына сәйкес меншік құқығында жылжымайтын мүлкі, бағалы қағаздары, Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде тіркелген заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлесі бар жеке тұлғалар тапсырады.
2. Осы Қағидалар 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап салық есептілігін табыс ету бойынша міндеттемелерге қолданылады.
3. Декларация Салық кодексінің 67-бабына, 6-бөлімі 18, 20, 21-тарауларына, 204, 205-баптарына сәйкес жасалады. Декларация декларацияның өзінен (240.00-нысан) және салық міндеттемесінің есептелуі туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (240.01-ден 240.03-ке дейінгі нысандар) тұрады.

Индекс: форма 240.00
Периодичность: ежегодная
Представляют: частные нотариусы, частные судебные исполнители, адвокаты,
профессиональные медиаторы, а также физические лица, в том числе
получившие имущественный и прочие доходы, в том числе доходы за
пределами Республики Казахстан, а также имеющие деньги на банковских
счетах в иностранных банках, находящихся за пределами Республики
Казахстан, а также имеющие на праве собственности недвижимое имущество,
ценные бумаги, долю участия в уставном капитале юридического лица,
зарегистрированного за пределами Республики Казахстан в соответствии с
подпунктом 6) пункта 1 статьи 185 Налогового кодекса
Куда представляется: в органы государственных доходов
Срок представления: не позднее 31 марта года, следующего за отчетным
налоговым периодом
Примечание: пояснение по заполнению приведено в Правилах составления налоговой
отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу (форма 240.00)
согласно приложению 130 к настоящему приказу.
Приложение 7
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 4 сентября 2017 года № 533
Приложение 130
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 25 декабря 2014 года № 587
Правила составления налоговой отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу (форма 240.00)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу (форма 240.00) (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу (далее – декларация), предназначенной для исчисления индивидуального подоходного налога. Декларация составляется физическими лицами в соответствии с пунктом 6 статьи 67 Налогового кодекса, в том числе получившими имущественный и прочие доходы, а также физическими лицами, имеющими деньги на счетах в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан, а также недвижимое имущество, ценные бумаги, долю участия в юридическом лице за пределами Республики Казахстан в соответствии с пункта 1 статьи 185 Налогового кодекса.
2. Настоящие Правила распространяются на обязательства по представлению налоговой отчетности с 1 января 2018 года.
3. Декларация составляется в соответствии со статьей 67, главами 18, 20, 21 раздела 6, статьями 204, 205 Налогового кодекса. Декларация состоит из самой декларации (форма 240.00) и приложений к ней (формы с 240.01 по 240.03), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.

2) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі (ай, жыл) – декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі).
Декларацияны табыс ету үшін салық кезеңі салық жылы болып табылады. Егер салық кезеңінің ұзақтығы күнтізбелік жылдан аз құраса, онда "ай" торкөзінде декларация берілетін айлар саны көрсетіледі, ал "жыл" торкөзінде ағымдағы салық жылы көрсетіледі;
Егер салық кезеңінің ұзақтығы толық күнтізбелік жыл құраса, "ай" торкөзі толтырылмайды, ал декларацияның "жыл" торкөзінде ағымдағы салық жылы көрсетіледі;
3) салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты.
Жеке басын куәландыратын құжаттарына сәйкес салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
4) декларацияның түрі.
Тиісті торкөздер декларацияның Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызылуы ескеріле отырып, белгіленеді;
5) хабарламаның нөмірі мен күні.
Бұл жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4) тармақшасында көзделген декларация түрі табыс етілген жағдайда толтырылады;
6) салық төлеушінің санаты.
Торкөздер егер салық төлеуші А, B, C, D жолдарында көрсетілген санаттардың біріне жатқан жағдайда белгіленеді.
7) резиденттік белгісі.
Қазақстан Республикасының резидент және резидент емес жеке тұлғалары толтырады, бұл ретте:
А торкөзін Қазақстан Республикасының азаматы, шетелдік тұлға немесе Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын азаматтығы жоқ адам белгілейді;
В торкөзін шетелдік тұлға немесе Қазақстан Республикасының резидент емес тұлғасы болып табылатын азаматтығы жоқ адам белгілейді;
8) азаматтық белгісі.
А торкөзінде "Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен (бұдан әрі – шешім) бекітілген 22 "Әлем елдерінің жіктеуіші" қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасы азаматының және Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын шетелдіктің азаматтық елінің коды көрсетіледі;
В торкөзін Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын азаматтығы жоқ тұлға белгілейді;
9) Қазақстан Республикасында резидент емес тұлғаның қызмет көрсету, жұмыстарды орындау кезеңі.
Егер декларацияны резидент емес жасаған жағдайда толтырылады, бұл ретте:
А жолында Салық кодексінің 191-бабы 13-тармағына сәйкес айқындалатын резидент емес тұлғаның Қазақстан Республикасында қызмет көрсетуді, жұмыстарды орындауды бастау күні көрсетіледі;
В жолында оларға сәйкес Қазақстан Республикасында жұмыстар орындалатын, қызметтер көрсетілетін резиденті емес жасасқан бір немесе бірнеше келісімшарттар (шарттар, келісімдер) бойынша резидент емес Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындаудың, қызмет көрсетудің нақты аяқталуы күні көрсетіледі. Бұл жол резидент емес тұлғаның Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындауды, қызмет көрсетуді нақты (түпкілікті) аяқтағаннан кейін толтырылады. Егер есепті салық кезеңі ішінде жұмыстар, қызметтер аяқталмаған жағдайда бұл жол толтырылмайды;

2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (месяц, год) – отчетный налоговый период, за который представляется декларация (указывается арабскими цифрами).
Налоговым периодом для представления декларации является налоговый год. Если продолжительность периода составляет менее календарного года, то в ячейке "месяц" указывается количество месяцев, за которые представляется декларация, а в ячейке "год" указывается текущий налоговый год;
Если продолжительность периода составляет полный календарный год, то ячейка "месяц" не заполняется, а в ячейке "год" указывается налоговый год, за который представляется декларация;
3) фамилия, имя, отчество налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
4) вид декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
5) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
6) категория налогоплательщика.
Ячейки отмечаются, в случае, если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строках А, В, С, D;
7) признак резидентства.
Заполняется физическими лицами резидентами и нерезидентами Республики Казахстан, при этом:
ячейка А отмечается гражданином Республики Казахстан, иностранцем или лицом без гражданства, который является резидентом Республики Казахстан;
ячейка В отмечается иностранцем или лицом без гражданства, который является нерезидентом Республики Казахстан;
8) признак гражданства.
в ячейке А указывается код страны гражданства гражданина Республики Казахстан и иностранца, являющегося резидентом Республики Казахстан, в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее – решение);
ячейка В отмечается лицом без гражданства, являющимся резидентом Республики Казахстан;
9) период выполнения работ, оказания услуг нерезидентом в Республике Казахстан.
Заполняется в случае, если декларация составляется нерезидентом, при этом:
в строке А указывается дата начала выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан нерезидентом, определяемая в соответствии с пунктом 13 статьи 191 Налогового кодекса;
в строке В указывается дата фактического завершения выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан нерезидентом по одному или нескольким контрактам (договорам, соглашениям), заключенным нерезидентом, в соответствии с которым (-ыми) выполняются работы, оказываются услуги в Республике Казахстан. Данная строка заполняется после фактического (окончательного) завершения нерезидентом выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан. В случае, если в течение отчетного налогового периода работы, услуги не завершены, данная строка не заполняется;

10) резиденттік елінің коды және салықтық тіркеу нөмірі.
Егер декларацияны Қазақстан Республикасының резиденті емес тұлғаның жасаған жағдайда толтырылады, бұл ретте:
А жолында шешіммен бекітілген 22 "Әлем елдерінің жіктеуіші" қосымшасына сәйкес резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі.
В жолында резидент еместің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
11) табыс етілген қосымшалар.
Табыс етілген қосымшалардың тиісті торкөздері белгіленеді.
16. "Мүліктік және басқа табыстар" (еңбекші имигранттың табысын қоспағанда) бөлімінде:
1) 240.00.001 жолы 240.00.001 І және 240.00.001 ІІ (240.00.001 І + 240.00.001 ІІ) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын және Қазақстан Республикасы аумағында орналасқан мүлікті өткізу кезінде алынған мүліктік табыс сомасын көрсетуге арналған;
2) 240.00.002 жолы 240.00.002 І, 240.00.002 ІІ және 240.00.002 ІІІ, 240.00.002 ІV, 240.00.002 V, 240.00.002 VI (240.00.002 І + 240.00.002 ІІ + 240.00.002 ІІІ + 240.00.002 ІV + 240.00.002 V + 240.00.002 VI) жолдарының сомасы ретінде еңбек имигранттарымен алынған табыстарды қоспағанда, айқындалатын өзге де табыс сомаларын көрсетуге арналған;
3) 240.00.002 І жолы Қазақстан Республикасынан тысқары жерлердегi көздерден түсетiн табыс сомаларын көрсетуге арналған. Бұл жолға 240.02-нысанының G бағанында көрсетілген жиынтық сомасы көшіріледі;
4) 240.00.002 ІІ жолы Салық кодексінің 184-бабы 1-тармағының 2) және 5) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасында еңбек шарттары (келісімшарттар) және (немесе) азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша Қазақстан Республикасы азаматтарынан түскен табыс сомаларын көрсетуге арналған;
5) 240.00.002 ІІІ жолы Салық кодексінің 184-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес үй қызметкерлерінің еңбек шарттары бойынша алған табыс сомаларын көрсетуге арналған;
6) 240.00.002 ІV жолы тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу туралы шарт бойынша тұрғынжайдағы үлестi талап ету құқығын беруден түскен табыс сомаларын көрсетуге арналған;
7) 240.00.002 V жолы Салық кодексінің 184-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес медиаторлар табысының сомаларын көрсетуге арналған;
8) 240.00.002 VI жолы Салық кодексінің 184-бабы 1-тармағының 7) тармақшасына сәйкес өзіндік қосалқы шаруашылықтан түсетін табысының сомаларын көрсетуге арналған;
9) 240.00.003 жолы салық салуда жеңілдігі бар елде алынған табыс сомаларын көрсетуге арналған. Бұл жолға 240.02 нысанының К бағанында көрсетілген жиынтық сомасы көшіріледі;
10) 240.00.004 жолы шетелдік немесе азаматтығы жоқ тұлға алған өзге де табыс сомаларын көрсетуге арналған.

10) код страны резидентства и номер налоговой регистрации.
Заполняется в случае, если декларация составляется нерезидентом Республики Казахстан, при этом:
в строке А указывается код страны резидентства нерезидента, в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира" к решению;
в строке В указывается номер налоговой регистрации в стране резидентства нерезидента;
11) представленные приложения.
Отмечаются соответствующие ячейки представленных приложений.
16. В разделе "Имущественный и прочие доходы (за исключением доходов трудового мигранта):
1) строка 240.00.001 предназначена для отражения суммы имущественного дохода, полученного при реализации имущества, находящегося на территории Республики Казахстан и определяемая как сумма строк 240.00.001 I и 240.00.001 II (240.00.001 I + 240.00.001 II);
2) строка 240.00.002 предназначена для отражения суммы прочих доходов, за исключением доходов, полученных трудовым иммигрантом, определяемой как сумма строк 240.00.002 I, 240.00.002 II и 240.00.002 III, 240.00.002 IV, 240.00.002 V, 240.00.002 VI (240.00.002 I + 240.00.002 II + 240.00.002 III + 240.00.002 IV+240.00.002 V+ 240.00.002 VI);
3) строка 240.00.002 I предназначена для отражения суммы доходов, полученных из источников за пределами Республики Казахстан. В данную строку переносится итоговая сумма, отраженная в графе G формы 240.02;
4) строка 240.00.002 II предназначена для отражения суммы доходов, полученных гражданами Республики Казахстан по трудовым договорам (контрактам) и (или) договорам гражданско-правового характера, согласно подпунктам 2) и 5) пункта 1 статьи 184 Налогового кодекса;
5) строка 240.00.002 III предназначена для отражения суммы доходов домашних работников, полученных по трудовым договорам в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 184 Налогового кодекса;
6) строка 240.00.002 IV предназначена для отражения суммы доходов от уступки права требования доли в жилом здании по договору о долевом участии в жилищном строительстве;
7) строка 240.00.002 V предназначена для отражения суммы доходов медиаторов согласно подпункту 6) пункта 1 статьи 184 Налогового кодекса;
8) строка 240.00.002 VI предназначена для отражения суммы доходов от личного подсобного хозяйства согласно подпункту 7) пункта 1 статьи 184 Налогового кодекса;
9) строка 240.00.003 предназначена для отражения суммы доходов, полученных в стране с льготным налогообложением. В данную строку переносится итоговая сумма, отраженная в графе К формы 240.02;
10) строка 240.00.004 предназначена для отражения суммы иных доходов, полученных иностранцем или лицом без гражданства.

17. "Мүлік және басқа табыстардан салық есептеу (еңбекші имигранттың табысын қоспағанда) деген бөлімде:
1) 240.00.005 жолы 240.00.001, 240.00.002, 240.00.003 және 240.00.004 (240.00.001 + 240.00.002 + 240.00.003 + 240.00.004) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, салық салуға жатпайтын табыс сомаларын көрсетуге арналған;
2) 240.00.006 жолы Қазақстан Республикасында салық салуға жатпайтын табыс сомаларын көрсетуге арналған;
3) 240.00.006 І жолы Салық кодексінің 156-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында салық салуға жатпайтын табыс сомаларын көрсетуге арналған;
4) 240.00.006 ІІ жолы халықаралық келісімшарттарға сәйкес Қазақстан Республикасында салық салуға жатпайтын табыстар сомасын көрсетуге арналған. Бұл жолға 240.03-нысанының Е бағанында көрсетілген жиынтық сома көшіріледі;
5) 240.00.007 жолы Салық кодексінің 166-бабына сәйкес салық шегерімдері сомасын көрсетуге арналған, егер жұмысшының табысын анықтаған кезде осындай шегерімдер жүргізілмеген жағдайда. Бұл ретте, жыл бойынша салық шегерімінің жалпы сомасы тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыстағы және республикалық бюджет туралы Заңмен белгіленген жалақының ең аз мөлшерінің жалпы сомасынан аспау керек;
6) 240.00.008 жолы (240.00.005–240.00.006 – 240.00.007) жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, Салық кодексінің 178-бабы 1-тармағына сәйкес салық салуға жататын табыс сомасын көрсетуге арналған;
7) 240.00.009 жолы (240.00.008 х 10 %) Салық кодексінің 178-бабына сәйкес есептелген жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған;
8) 240.00.010 жолы Салық кодексінің 223-бабына сәйкес Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде төленген және Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылатын табыс салығы сомасын көрсетуге арналған;
9) 240.00.011 жолы жолдарының айырмасы 240.00.009 және 240.00.010 (240.00.009 – 240.00.010) ретінде айқындалатын, мүлік және басқа да табыстар бойынша төленуі тиіс жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.
10) 240.00.0012 жолында дара кәсіпкердің орналасқан орны бойынша тіркелген аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтiң әкім аппаратының бизнес - сәйкестендіру нөмері көрсетіледі.
18. "Еңбектенуге көшіп келушілердің табыстарынан есептелетін жеке табыс салығы" деген бөлімде:
1) 240.00.013 жолы есепті салық кезеңі үшін еңбек имигранттарымен алынған салық салуға жататын жалпы табыстарының сомасын көрсетілуге арналған;

17. В разделе "Исчисление налога с имущественного и прочих доходов (за исключением доходов трудового иммигранта)":
1) строка 240.00.005 предназначена для отражения суммы доходов, подлежащих налогообложению, определяемой как сумма строк 240.00.001, 240.00.002, 240.00.003 и 240.00.004 (240.00.001 + 240.00.002 + 240.00.003 + 240.00.004);
2) строка 240.00.006 предназначена для отражения общей суммы доходов, не подлежащих налогообложению;
3) строка 240.00.006 I предназначена для отражения суммы доходов, не подлежащих налогообложению в Республике Казахстан в соответствии со статьей 156 Налогового кодекса;
4) строка 240.00.006 II предназначена для отражения суммы доходов, не подлежащих налогообложению в Республике Казахстан в соответствии с международными договорами. В данную строку переносится итоговая сумма, отраженная в графе Е формы 240.03;
5) строка 240.00.007 предназначена для отражения суммы налоговых вычетов в соответствии со статьей 166 Налогового кодекса, при условии, если такие вычеты не были произведены при определении дохода работника. При этом общая сумма налогового вычета за год не должна превышать общую сумму минимальных размеров заработной платы, установленных законом о республиканском бюджете и действующих на 1 января соответствующего финансового года;
6) строка 240.00.008 предназначена для отражения облагаемой суммы доходов, определяемой в соответствии с пунктом 1 статьи 178 Налогового кодекса (240.00.005 - 240.00.006 - 240.00.007);
7) строка 240.00.009 (240.00.008 х 10 %) предназначена для отражения суммы исчисленного индивидуального подоходного налога в соответствии со статьей 178 Налогового кодекса;
8) строка 240.00.010 предназначена для отражения суммы подоходного налога, уплаченной за пределами Республики Казахстан и зачитываемой при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса;
9) строка 240.00.011 предназначена для отражения суммы индивидуального подоходного налога, подлежащей уплате за налоговый период по имущественному и прочим доходам, определяемой как разница строк 240.00.009 и 240.00.010 (240.00.009 – 240.00.010);
10) в строке 240.00.012 указывается бизнес - идентификационный номер аппарата акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов по месту нахождения индивидуального предпринимателя.
18. Раздел "Исчисление индивидуального подоходного налога с доходов трудового иммигранта":
1) строка 240.00.013 предназначена для отражения общей суммы доходов, подлежащих налогообложению, полученных трудовым иммигрантом за отчетный налоговый период;

2) 240.00.014 жолы тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыстағы және республикалық бюджет туралы Заңмен белгіленген жалақының ең аз мөлшері түріндегі салық шегерімінің сомасы көрсетуге арналған, жеке тұлғада еңбек қызметін жүзеге асыруға шетел қызметкеріне рұқсатта көрсетілген әр ай сайын тиісті кезеңдегі орындалған жұмысқа (көрсетілген қызмет)есептелген;
3) 240.00.015 жолы 240.00.013 мен 240.00.014 (240.00.013 – 240.00.014) жолдарының айырмасы ретінде анықталатын еңбек имигрантының салық салынатын табысын көрсетуге арналған;
4) 240.00.016 жолы 240.00.015 (240.00.015 х 10 %) жолына 10% ставка бойынша анықталатын, есептелген жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналаған;
5) 240.00.017 жолы еңбек имигрантымен әр ай сайын тиісті кезеңдегі орындалған жұмысқа (көрсеткен қызмет) есептелген тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыстағы және республикалық бюджет туралы Заңмен белгіленген, айлық есептік көрсеткіш мөлшері 2 еселенген мөлшерінде есептелген жеке табыс салығы бойынша еңбек имигрантымен төленген төлемді көрсетуге арналған;
6) 240.00.018 жолы 240.00.016 мен 240.00.017 (240.00.016 – 240.00.017) жолдарының айырмасы ретінде анықталатын, еңбек имигрантының табыстары бойынша салық кезеңі үшін төлеуге жататын жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналаған;
7) 240.00.0019 жолында дара кәсіпкердің орналасқан орны бойынша тіркелген аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтiң әкім аппаратының бизнес - сәйкестендіру нөмері көрсетіледі.
19. "Нотариустың, жеке сот орындаушысының, адвокаттың, кәсіби медиатордың табыстарынан салықты есептеу" бөлімін "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде 6 В торкөздерін толтырған тұлғалар толтырады. Бұл бөлімде:
1) 240.00.020 жолы салық кезеңі ішінде жеке нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат немесе кәсіби медиатор алған табыстар сомасын көрсетуге арналған. Бұл жолға 240.01 нысанының 01 В жолында көрсетілген жиынтық сома көшіріледі;
2) 240.00.021 жолы салық кезеңі үшін есептелген жеке табыс салығы сомасын көрсетуге арналған. Бұл жолға 240.01 нысанының 02 В жолында көрсетілген жиынтық сома көшіріледі.
20. "Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан шетелдік банктердегі банк шоттарындағы ақшалар" бөлімі Салық кодексінің 185-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасынан тысқары жерлердегі шетелдік банктердегі банктік шоттарда ақшасы бар жеке тұлғалар толтырады:

2) строка 240.00.014 предназначена для отражения суммы налогового вычета в виде минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, исчисленную за каждый месяц выполнения работ (оказания услуг) соответствующего периода, указанного в разрешении иностранному работнику на осуществление трудовой деятельности у физических лиц;
3) строка 240.00.015 предназначена для отражения облагаемой суммы доходов трудового иммигранта, определяемой как разница строк 240.00.013 и 240.00.014 (240.00.013 – 240.00.014);
4) строка 240.00.016 предназначена для отражения суммы исчисленного индивидуального подоходного налога, определяемой по ставке 10 % к строке 240.00.015 (240.00.015 х 10 %);
5) строка 240.00.017 предназначена для отражения трудовым иммигрантом, уплаченного предварительного платежа по индивидуальному подоходному налогу, исчисленного в размере 2-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, за каждый месяц выполнения трудовым иммигрантом работ (оказания услуг);
6) строка 240.00.018 предназначена для отражения суммы индивидуального подоходного налога, подлежащей уплате за налоговый период по доходам трудового иммигранта, определяемой как разница строк 240.00.016 и 240.00.017 (240.00.016 – 240.00.017);
7) в строке 240.00.019 указывается бизнес - идентификационный номер аппарата акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов по месту нахождения индивидуального предпринимателя.
19. Раздел "Исчисление налога с доходов частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора" заполняется лицами, отметившими ячейки 6В в разделе "Общая информация о налогоплательщике".
В данном разделе:
1) строка 240.00.020 предназначена для отражения суммы доходов, полученных частным нотариусом, частным судебным исполнителем, адвокатом или профессиональным медиатором за налоговый период. В данную строку переносится итоговая сумма, отраженная в строке 01 В формы 240.01;
2) строка 240.00.021 предназначена для отражения суммы исчисленного индивидуального подоходного налога за налоговый период. В данную строку переносится итоговая сумма, отраженная в строке 02 В формы 240.01.
20. Раздел "Деньги на банковских счетах в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан" заполняется физическими лицами, имеющими деньги на банковских счетах в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан в соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 185 Налогового кодекса.

1) 240.00.022 А жолы жеке тұлғалармен ақшасы бар, Қазақстан Республикасынан тысқары жерлердегі шетел банктерінің атауын көрсетуге арналған;
2) 240.00.022 В жолы осы Қағидалардың 30-тармағына сәйкес жеке тұлғалардың ақшасы бар, Қазақстан Республикасынан тысқары жерлердегі шетел банктері елдерінің резиденттілік кодын көрсетуге арналған;
3) 240.00.022 С жолы осы Қағидалардың 29-тармағына сәйкес жеке тұлғалардың ақшасы орналасқан, Қазақстан Республикасынан тысқары жерлердегі шетел банктердегі валюта кодын көрсетуге арналған;
4) 240.00.022 D жолы Қазақстан Республикасынан тысқары жерлердегі шетел банктерінің банктік шоттарындағы ақша сомасын көрсетуге арналған.
21. "Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан мүліктер" бөлімін Салық кодексінің 185-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде мүлкі бар жеке тұлғалар толтырады.
1) 240.00.023 А жолы меншік құқығы Қазақстан Республикасының тысқары жерлерде орналасқан мүліктердің түрін көрсетуге арналған (тұрғын және тұрғын жай емес ғимарат пен үй-жайлар, оның ішінде, пәтер, үй, гараж, саяжай құрылысы, жер учаскелері, бағалы қағаздар, заңды тұлғалардағы қатысу үлесі);
2) 240.00.023 В жолы:
жылжымайтын мүлікке - құқық белгілейтін құжаттарға сәйкес меншік құқығындағы жылжымайтын мүліктің кадастрлық нөмірін немесе шетел мемлекетінің заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан жылжымайтын мүліктің тіркеу нөмірін;
бағалы қағаздар - шет мемлекеттiң заңнамасына сәйкес бағалы қағаздар эмиссиясының сәйкестендіру нөмірін немесе өзге де нөмірін;
заңды тұлғадағы қатысу үлесі - қатысу үлесі бар Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тіркелген адамның басқа сәйкестендіру нөмірін көрсетуге арналған;
3) 240.00.023 С жолы:
жылжымайтын мүлікке - меншік құқығындағы жылжымайтын мүліктің, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде орналасқан жерін (мекенжайын);
бағалы қағаздар – мұндай бағалы қағаздардың санын көрсетумен В бағанда көрсетілген бағалы қағаздар шығарылған елдің атауы;
заңды тұлғадағы қатысу үлесі – мұндай пайыздарға қатысу мөлшерін көрсетумен В бағанында көрсетілген адам тіркелген елдің атауын көрсетуге арналған.
22. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" деген бөлімде:
1) "Салық төлеушінің Т.А.Ә." жолында жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;

1) строка 240.00.022 А предназначена для отражения наименований иностранных банков, находящихся за пределами Республики Казахстан, в которых физические лица имеют деньги;
2) строка 240.00.022 В предназначена для отражения кода страны резидентства иностранных банков, согласно пункту 30 настоящих Правил, находящихся за пределами Республики Казахстан, в которых физические лица имеют деньги;
3) строка 240.00.022 С предназначена для отражения кода валюты, согласно пункту 29 настоящих Правил, в которых размещены деньги физических лиц в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан;
4) строка 240.00.022 D предназначена для отражения суммы денег на банковских счетах в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан.
21. Раздел "Имущество, находящееся за пределами Республики Казахстан" заполняется физическими лицами, имеющими имущество за пределами Республики Казахстан в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 185 Налогового кодекса.
1) строка 240.00.023 А предназначена для отражения вида имущества, находящегося на праве собственности за пределами Республики Казахстан, (жилые и нежилые здания и помещения, в том числе квартира, дом, гараж, дачное строение, земельные участки, ценные бумаги, доля участия в юридическом лице);
2) строка 240.00.023 В предназначена для отражения по:
недвижимому имуществу - кадастрового номера недвижимого имущества, находящегося на праве собственности, согласно правоустанавливающим документам или номера регистрации недвижимого имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан в соответствии с законодательством иностранного государства;
ценным бумагам – идентификационного номера эмиссии ценных бумаг или другого номера в соответствии с законодательством иностранного государства;
доле участия в юридическом лице - идентификационного номера лица, зарегистрированного за пределами Республики Казахстан, в котором имеется доля участия;
3) строка 240.00.023 С предназначена для отражения по:
недвижимому имуществу - места нахождения (адреса) недвижимого имущества, находящегося на праве собственности, в том числе за пределами Республики Казахстан;
ценным бумагам – наименования страны, в которой выпущены ценные бумаги, указанные в графе В, с указанием количества таких ценных бумаг;
доле участия в юридическом лице - наименования страны, в которой зарегистрировано лицо, указанное в графе В, с указанием размера такой доли участия в процентах.
22. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность;

2) декларацияның тапсырылған күні.
Декларацияның мемлекеттік кірістер органына табыс етілген күні көрсетіледі;
3) мемлекеттік кірістер органының коды.
Салық төлеушінің орналасқан (тұрғылықты) жері бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның Т.А.Ә." жолында декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
5) декларацияның қабылданған күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес декларацияның табыс етілген күні көрсетіледі;
6) құжаттың кіріс нөмірі.
Мемлекеттік кірістер органы берген декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
22-тармақтың 4), 5), 6), 7) тармақшаларын декларацияны қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
3-Тарау. Жеке нотариустың, жеке сот орындаушысының, адвокаттың, кәсіби медиатордың табысы 240.01-нысанын жасау
23. Бұл нысан Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алынған табыстардың осыған ұқсас түрлерін қоспағанда, Салық кодексінің 181-бабына сәйкес айқындалатын табыстарды жеке нотариустардың, жеке сот орындаушыларының, адвокаттардың, кәсіби медиаторлардың мәлімдеуіне арналған және "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде 6В торкөздерін белгілеген тұлғалар толтырады.
24. "Табыстардың барлығы" деген бөлімде:
01В жолы салық кезеңі үшін, оның ішінде салық кезеңінің әрбір айы үшін жеке нотариустар, жеке сот орындаушылары, адвокаттар немесе кәсіби медиаторлар алған табыстар сомаларын көрсетуге арналған.
25. "Бюджетке төленуі тиіс салық сомасының барлығы" бөлімінде:
02 В жолы салық кезеңі үшін, оның ішінде салық кезеңінің әрбір айы үшін жеке нотариустар, жеке сот орындаушылары, адвокаттар немесе кәсіби медиаторлар бюджетке төлеуі тиіс салық сомасын көрсетуге арналған.
4-Тарау. Қазақстан Республикасынан тысқары жерлердегi көздерден алынған табыс, оның ішінде салық салуда жеңілдігі бар елде алынған табыс. Шетел салығын есепке жатқызу 240.02-нысанын жасау
26. Бұл нысан шетел мемлекеттеріндегі көздерден алынған табыстарды, оның ішінде салық салуда жеңілдігі бар елде алған табыстарды, сондай-ақ Салық кодексінің 7-бөлімінде айқындалған халықаралық салық салу ерекшеліктеріне сәйкес төленген шетел салығы мен олардың есепке жатқызу сомаларын айқындауға арналған.

2) дата подачи декларации.
Указывается дата представления декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов.
Указывается код органа государственных доходов по месту нахождения (жительства) налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лиц, принявшего декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;
5) дата приема декларации.
Указывается дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 4), 5), 6), 7) пункта 22 заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.
Глава 3. Составление формы 240.01 – Доход частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора
23. Данная форма предназначена для декларирования частными нотариусами, частными судебными исполнителями, адвокатами, профессиональными медиаторами доходов, определяемых в соответствии со статьей 181 Налогового кодекса, за исключением аналогичных видов доходов, полученных из источников за пределами Республики Казахстан, и заполняется лицами, отметившими ячейки 6В в разделе "Общая информация о налогоплательщике". Доходы определяются по видам оказанных услуг.
24. В разделе "Всего доходов":
строка 01В предназначена для отражения суммы доходов, полученных частным нотариусом, частным судебным исполнителем, адвокатом или профессиональным медиатором за налоговый период, в том числе за каждый месяц налогового периода.
25. В разделе "Всего сумма налога, подлежащего к уплате в бюджет":
строка 02В предназначена для отражения суммы налога, подлежащего к уплате в бюджет частным нотариусом, частным судебным исполнителем, адвокатом или профессиональным медиатором за налоговый период, в том числе за каждый месяц налогового периода.
Глава 4. Составление формы 240.02 – Доходы, полученные из источников за пределами Республики Казахстан, в том числе доходы, полученные в стране с льготным налогообложением. Зачет иностранного налога
26. Данная форма предназначена для определения доходов, полученных из источников в иностранных государствах, в том числе, доходов, полученных в стране с льготным налогообложением, а также суммы уплаченного иностранного налога и их зачета в соответствии с особенностями международного налогообложения, определенными разделом 7 Налогового кодекса.

27. "Көрсеткіштер" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Қағидалардың 32-тармағына сәйкес табыс төлейтін резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында резидент еместің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында резидент салық төлеуші шетелдегі көздерден алған осы Қағидалардың 30-тармағына сәйкес табыс түрінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында осы Қағидалардың 31-тармағына сәйкес табысты алу валютасының коды көрсетіледі;
6) F бағанында шетел валютасында шетел мемлекетіндегі көздерден резидент салық төлеушінің есептелген табысының сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында операция (төлем) жасау күніне валюта айырбасы бағамы қолданыла отырып, ұлттық валютада F бағанында көрcетілген табыстардың сомалары көрсетіледі;
8) H бағанында С бағанында көрcетілген резидент еместің жарғылық капиталындағы резидент салық төлеушінің қатысу үлесі пайызда көрсетіледі;
9) І бағанында шетел валютасында шоғырландырылған қаржылық есептілігі бойынша айқындалатын С бағанында көрcетілген резидент еместің пайдасының жалпы сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында шетел валютасында резидент салық төлеушіге қатысты резидент емес пайдасының сомасы көрсетіледі. H және І бағандарының тиісті мәндердері туындысының және 100% қатынасы айқындалады ((H х І) / 100%);
11) К бағанында табыстар есептелген есепті салық кезеңінің 31 желтоқсанында валюта айырбасының нарықтық бағамы қолданыла отырып, ұлттық валютада J бағанында көрсетілген пайда сомасы көрсетіледі;
12) L бағанында Қазақстан Республикасының заңнамасы бойынша пайда сомасы көрсетіледі;
13) М бағанында шетел мемлекетінің заңнамасы бойынша пайда сомасы көрсетіледі;
14) N бағанында тиісті төлем көзі елінің заңнамасында немесе халықаралық шартпен белгіленген табыс салығының ставкалары көрсетіледі;
15) О бағанында табыстар төлеу көзі елінің әрқайсысында төленген табыс салығының сомасы көрсетіледі;
16) Р бағанында Салық кодексінің 158-бабында белгіленген ставка қолданыла отырып, есептелген табыс салығының сомасы көрсетіледі;
17) Q бағанында Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде төленген және Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылатын табыс салығының ставкалары көрсетіледі;
18) R бағанында Салық кодексінің 223-бабының ережелеріне сәйкес Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылатын шетел мемлекеттеріндегі көздерден түскен табыстардан алынған табыс салығы сомасы көрсетіледі.

27. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны резидентства нерезидента, выплачивающего доход, согласно пункту 32 настоящих Правил;
3) в графе С указывается номер налоговой регистрации нерезидента в стране резидентства;
4) в графе D указывается код вида дохода согласно 30 настоящих Правил, получаемого налогоплательщиком-резидентом из иностранных источников;
5) в графе Е указывается код валюты получения дохода согласно пункту 31 настоящих Правил;
6) в графе F указывается сумма начисленных доходов налогоплательщика-резидента из источников в иностранном государстве, в иностранной валюте;
7) в графе G указывается сумма доходов, указанная в графе F, в национальной валюте с применением рыночного курса обмена валют на дату совершения операции (платежа);
8) в графе H указывается в процентах доля участия налогоплательщика-резидента в уставном капитале нерезидента, указанного в графе С;
9) в графе I указывается общая сумма прибыли нерезидента, указанного в графе С, определенная по его консолидированной финансовой отчетности в иностранной валюте;
10) в графе J указывается сумма прибыли нерезидента, относящаяся к налогоплательщику-резиденту, в иностранной валюте. Определяется как отношение произведения соответствующих значений граф H и I к 100% ((H х I)/100%);
11) в графе К указывается сумма прибыли, указанная в графе J, в национальной валюте с применением рыночного курса обмена валют на 31 декабря отчетного налогового периода, в котором начислены доходы;
12) в графе L указывается сумма прибыли по законодательству Республики Казахстан;
13) в графе М указывается сумма прибыли по законодательству иностранного государства;
14) в графе N указываются ставки подоходного налога, установленные законодательством соответствующей страны-источника выплаты или международным договором;
15) в графе О указываются суммы подоходного налога, уплаченного в каждой стране-источнике выплаты доходов;
16) в графе Р указывается сумма подоходного налога, исчисленного с применением ставки установленного статьей 158 Налогового кодекса;
17) в графе Q указываются ставки подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан;
18) в графе R указываются суммы подоходного налога с доходов из источников в иностранных государствах, подлежащие зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии с положениями статьи 223 Налогового кодекса.

240.02 нысанының А-дан бастап Е-ге дейінгі, Н-тан К-ге дейінгі бағандар Салық кодексінің 224-бабына сәйкес толтырылады.
240.02 нысанының А-дан бастап Н-қа дейінгі, L және М бағандары Салық кодексінің 221-бабына сәйкес толтырылады.
240.02 нысанының А-дан бастап Н-қа дейінгі, L-дан R-ға дейінгі бағандар Салық кодексінің 223-бабына сәйкес толтырылады.
240.02 нысаны G бағанының жиынтық мәні 240.00.002 І жолына көшіріледі.
240.02 нысаны К бағанының жиынтық мәні 240.00.003 жолына көшіріледі.
240.02 нысаны R бағанының жиынтық мәні 240.00.010 жолына көшіріледі.
5-Тарау. Халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс – 240.03-нысанын жасау
28. Бұл нысан Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына, 212, 213-тармақтарына сәйкес Қазақстан Республикасы жасаған халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табысты айқындауға арналған.
29. "Көрсеткіштер" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Қағидалардың 32-тармағына сәйкес халықаралық келісімшарт түрінің коды көрсетіледі, оған сәйкестабысқа қатысты Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекше салық салу тәртібі белгіленген;
3) С бағанында халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
4) D бағанында Қазақстан Республикасы халықаралық шарт жасасқан осы Қағидалардың 33-тармағына сәйкес елдің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында халықаралық шарттың ережелеріне сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс көрсетіледі.
240.03 нысаны E бағанынының жиынтық мәні 240.00.006 ІІ жолына көшіріледі.
6-Тарау. Табыс түрлерінің, валюталардың, елдердің және халықаралық шарттардың кодтары
30. Декларация толтыру кезінде мынадай табыс түрлерін кодтауды пайдалану керек.
1) Қазақстан Респбуликасындағы көздерден табыстар:
1010 – Қазақстан Республикасының аумағында тауарларды өткізуден түскен табыстар;
1011 – сыртқы сауда қызметін жүзеге асыру шеңберінде Қазақстан Республикасындағы, одан тысқары жерлердегі тауарларды өткізуден түскен табыстар;
1020 – Қазақстан Республикасының аумағында жұмыстарды орындаудан, қызметтер көрсетуден түскен табыстар;
1021 – Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде басқарушылық, қаржылық (сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру жөніндегі қызметтерді қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, заң (соттарда, төрелік сотта немесе аралық сотта өкілдік ету және құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау жөніндегі қызметтерді, сондай-ақ нотариаттық қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түсетін табыстар;
1030 – Салық кодексінiң 192-бабының 1-тармағы 4) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен тізбеге енгізілген жеңілдікті салық салынатын мемлекетте тiркелген тұлғаның жұмыстардың, қызметтердің нақты орындалған, көрсетiлген жерiне қарамастан, оларды орындаудан, көрсетуден түсетiн кірістері, сондай-ақ Салық кодексінің 192 бабында белгiленген өзге де кірістер;
1040 – Қазақстан Республикасының аумағындағы мүлiкке құқық немесе мүлiкпен жасалатын мәмiлелер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік тiркелуге жататын мүлiктi өткізу кезіндегі құн өсiмiнен түсетiн табыстар;
1041 – Қазақстан Республикасының аумағындағы, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік тiркелуге жататын мүлiктi өткізу кезіндегі құн өсiмiнен түсетiн табыстар;
1042 – резидент шығарған бағалы қағаздарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасында орналасқан резидент заңды тұлғаның, консорциумның жарғылық капиталына қатысу үлестерiн өткізу кезіндегі құн өсiмiнен түсетiн табыстар;

Графы с A по Е, с Н по К формы 240.02 заполняются в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса.
Графы с А по Н, L и M формы 240.02 заполняются в соответствии со статьей 221 Налогового кодекса.
Графы с А по H, c L по R формы 240.02 заполняются в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса.
Итоговое значение графы G формы 240.02 переносится в строку 240.00.002 I.
Итоговое значение графы К формы 240.02 переносится в строку 240.00.003.
Итоговое значение графы R формы 240.02 переносится в строку 240.00.010.
Глава 5. Составление формы 240.03 – Доход, подлежащий освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами
28. Данная форма предназначена для определения дохода, подлежащего освобождению от налогообложения согласно международным договорам, заключенным Республикой Казахстан, в соответствии с пунктом 5 статьи 2 и статьями 212, 213 Налогового кодекса.
29. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида международного договора согласно пункту 32 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении дохода установлен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом;
3) в графе С указывается наименование международного договора;
4) в графе D указывается код страны согласно пункту 33 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен международный договор;
5) в графе Е указывается доход, подлежащий освобождению от налогообложения согласно положениям международного договора.
Итоговое значение графы E формы 240.03 переносится в строку 240.00.006 II.
Глава 6. Коды видов доходов, валют, стран и международных договоров
30. При заполнении декларации используется следующая кодировка видов доходов:
1) доходы из источников в Республике Казахстан:
1010 – доходы от реализации товаров на территории Республики Казахстан;
1011 – доходы от реализации товаров, находящихся в Республике Казахстан, за ее пределы в рамках осуществления внешнеторговой деятельности;
1020 – доходы от выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан;
1021 – доходы от оказания управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите прав и законных интересов в судах, арбитраже или третейском суде, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан;
1030 – доходы лица, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, включенном в перечень, утвержденный уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 192 Налогового кодекса, от выполнения работ, оказания услуг независимо от места их фактического выполнения, оказания, а также иные доходы, установленные статьей 192 Налогового кодекса;
1040 – доходы от прироста стоимости при реализации находящегося на территории Республики Казахстан имущества, права на которое или сделки по которому подлежат государственной регистрации в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
1041 – доходы от прироста стоимости при реализации находящегося на территории Республики Казахстан имущества, подлежащего государственной регистрации в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
1042 – доходы от прироста стоимости при реализации ценных бумаг, выпущенных резидентом, а также долей участия в уставном капитале юридического лица-резидента, консорциума, расположенного в Республике Казахстан;

1490 – 1010 – 1480 кодтарында көрсетілмеген басқа да табыстар.
2) Қазақстан Республикасынан тыс көздерден табыстар:
2010 – Қазақстан Республикасынан тыс, шет мемлекетте орналасқан тауарларды өткізуден түскен табыстар;
2020 – Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден түскен табыстар;
2030 – Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден, тауарларды сатудан түскен табыстар, сондай-ақ осындай мемлекетте тіркелген резидент еместен резидент алатын өзге де табыстар;
2040 – құн өсімінен табыс;
2080 – резидент емес заңды тұлғадан түсетін дивидендтер түріндегі табыстар;
2100 – сыйақылар түріндегі табыстар;
2120 – роялти түріндегі табыс;
2130 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан мүлкін жалға беруден түсетін табыстар;
2140 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан жылжымайтын мүліктен алынатын табыстар;
2150 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс туындайтын сақтандыру (қайта сақтандыру тәуекелдері) шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылары түріндегі табыстар;
2160 – халықаралық тасымалдарда көліктік қызмет көрсетуден табыстар;
2161 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс көліктік қызмет көрсетуден табыстар;
2180 – еңбекшарты (келісімшарт) бойынша Қазастан Республикасының шегінен тыс қызметтен түсетін резидент емес жеке тұлғаның табыстары;
2190 – өздерiне резидентке қатысты жүктелген басқарушылық мiндеттердi орындауға байланысты басшының гонорарлары және (немесе) басқару органының (директорлар кеңесiнiң немесе өзге де органның) мүшелерi алатын өзге де төлемдер. Бұл ретте мұндай тұлғалардың басқарушылық міндеттерін нақты орындайтын орнының маңызы жоқ;
2220 – жинақтаушы зейнетақы қорлары жүзеге асыратын зейнетақы төлемдері;
2230 – қалайша және кімге төлем жүргізілетініне қарамастан, мәдениет және өнер қызметкеріне: театр, кино артистеріне, радио, теледидар қызметкеріне, музыкантқа, суретшіге, спортшыға Қазақстан Республикасынан тыс қызметтен төленетін табыстар;
2240 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс ұтыстар;
2250 – Қазақстан Республикасынан тыс жеке (кәсiби) тәуелсiз қызмет көрсетуден алынған табыстар;
2260 – Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан мүлiктi тегiн алу түріндегі табыстар;
2270 – туынды қаржы құралдары бойынша табыстар;
2280 – міндеттемені есептен шығарудан табыстар;
2290 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс шеккен күмәндi мiндеттемелер бойынша шығыстар;
2330 – Қазақстан Республикасынан тыс тіркелген активтерді шығарудан түскен табыстар;
2360 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс бірлескен қызметті жүзеге асырудан табыстар;
2400 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс мүліктік кешен ретінде кәсіпорынды сатудан түскен табыстар;
2410 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы не сенімгерлікпен басқару туындаудың өзге де жағдайларында пайда алушы алған (алуға тиіс) мүлікті сенімгерлікпен басқарудан түсетін табыстар;
2420 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс өзге де табыстар.

1490 – другие доходы, не указанные в кодах 1010 – 1480.
2) доходы из источников за пределами Республики Казахстан:
2010 – доходы от реализации товаров, находящихся за пределами Республики Казахстан, в иностранном государстве;
2020 – доходы от выполнения работ, оказания услуг за пределами Республики Казахстан;
2030 – доходы от выполнения работ, оказания услуг, реализации товаров в государстве с льготным налогообложением, определяемом в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса, а также иные доходы, установленные получаемые резидентом от нерезидента, зарегистрированного в таком государстве;
2040 – доходы от прироста стоимости;
2080 – доходы в форме дивидендов, поступающих от юридического лица-нерезидента;
2100 – доходы в форме вознаграждений;
2120 – доходы в форме роялти;
2130 – доходы от сдачи в аренду имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2140 – доходы, получаемые от недвижимого имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2150 – доходы в форме страховых премий, выплачиваемых по договорам страхования (перестрахования рисков), возникающих за пределами Республики Казахстан;
2160 – доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках;
2161 – доходы от оказания транспортных услуг за пределами Республики Казахстан;
2180 – доходы физического лица-резидента от деятельности за пределами Республики Казахстан по трудовому договору (контракту);
2190 – гонорары руководителя и (или) иные выплаты, получаемые членами органа управления (совета директоров, правления или иного органа) в связи с выполнением возложенных на таких лиц управленческих обязанностей в отношении нерезидента. При этом место фактического выполнения управленческих обязанностей таких лиц не имеет значения;
2220 – пенсионные выплаты, осуществляемые накопительными пенсионными фондами;
2230 – доходы, выплачиваемые работнику культуры и искусства: артисту театра, кино, радио, телевидения, музыканту, художнику, спортсмену – от деятельности за пределами Республики Казахстан независимо от того, как и кому осуществляются выплаты;
2240 – выигрыши, за пределами Республики Казахстан;
2250 – доходы, получаемые от оказания независимых личных (профессиональных) услуг за пределами Республики Казахстан;
2260 – доходы в форме безвозмездного получения имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2270 – доходы по производным финансовым инструментам;
2280 – доходы от списания обязательств;
2290 – расходы по сомнительным обязательствам, понесенные за пределами Республики Казахстан;
2330 – доходы от выбытия фиксированных активов за пределами Республики Казахстан;
2360 – доходы от осуществления совместной деятельности за пределами Республики Казахстан;
2400 – доходы от продажи предприятия как имущественного комплекса за пределами Республики Казахстан;
2410 – чистый доход от доверительного управления имуществом, полученный (подлежащий получению) учредителем доверительного управления по договору доверительного управления либо выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления за пределами Республики Казахстан;
2420 – другие доходы за пределами Республики Казахстан.

31. Валюта кодын толтыру кезінде Шешімге 23 "Валюта жіктеуіші" қосымшасына сәйкес валюталарды кодтауды пайдалану қажет.
32. Ел кодын толтыру кезінде Шешімге 22 "Әлем елдерінің жіктеуіші" қосымшасына сәйкес елдерді кодтауды пайдалану қажет.
33. Декларацияны толтыру кезінде халықаралық шарт (келісім) түрлерінің мынадай кодталуын пайдалану керек:
01 – Табыс пен капиталға қосарланған салық салуды болдырмау және салық төлеуден жалтаруға жол бермеу туралы конвенция;
02 – Ислам Даму Банкiнiң құрылтай шарты;
03 – Орталық Азия аймақтық экологиялық орталығы жұмысының жағдайлары жөніндегi келісім;
04 – Азия Даму Банкінің құрылтайшарты;
05 – Жаңа Үкіметтік ғимараттың құрылысы жобасына грантты пайдалану бойынша келісім;
06 – Қаржылық ынтымақтастық туралы келісім;
07 – Өзара түсiнiстiк туралы меморандум;
08 – Континентаралық баллистикалық ракеталардың шахталық ұшыру қондырғыларын, апатты жағдайлардың салдарын жоюға және ядролық қарудың таралуына жол бермеуге қатысты келісім;
09 – Халықаралық қайта құружәне даму банкiнiң келісімі;
10 – Халықаралық валюталық қордың келісімі;
11 – Халықаралық қаржылық корпорацияның келісімі;
12 – Инвестициялық дауларды реттеу жөніндегі конвенция;
13 – Еуропалық Қайта құружәне Даму банкiн құру туралы келісім;
14 – Дипломатиялық қатынастар туралы Вена конвенциясы;
15 – Орталық Азия университетін құру жөніндегі шарт;
16 – Инвестициялар кепiлдiгiнiң көпжақты агенттiгiн құру туралы;
17 – "Нұр-Мүбәрак" ислам мәдениетінің Египет университеті туралы келісім;
18 – Әуе қатынасы туралы келісім;
19 – "Агросервистік қызметті қолдау" жобасын дайындауға арналған Халықаралық Қайта құру және Даму Банкінің грантын беру туралы келісім;
20 – "Қазақстан Республикасында ауылды қелдiмекендердi сумен жабдықтау" жобасын жүзеге асыру үшiн Жапония Yкiметiнiң грантын тарту туралы ноталар алмасу нысанындағы келiсiм;
21 – Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың артықшылықтары мен иммунитеттері туралы конвенция;
22 – Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар).
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2017 жылғы 4 қыркүйектегі
№ 533 бұйрығына
8-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2014 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 587 бұйрығына
131-қосымша
Әкімшілік деректер
жинауға арналған нысан
Көлік құралдары салығы, жер салығы және мүлік салығы бойынша декларация
Есепті кезең 20__ жыл
Индексі: 700.00-нысаны
Кезенділігі: жыл сайын
Ұсынатындар: салық кодексінің 365, 373, 394-баптарында көрсетілген салық төлеушілер, сондай-ақ Салық кодексінің 407-бабында көрсетілген объектілер бойынша жеке нотариустар, жеке сот орындаушылары, адвокаттар, кәсіби медиаторлар, жер қойнауын пайдаланушылар, жеке кәсіпкерлер болып табылмайтын жеке тұлғалар
Қайда тапсырылады: мемлекеттік кірістер органдарына
Тапсыру мерзімі: есепті кезеңінен кейінгі 31-ші наурызға дейін кешіктірмей

31. При заполнении кода валюты необходимо использовать кодировку валют в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют" к решению.
32. При заполнении кода страны необходимо использовать кодировку стран в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира" к решению.
33. При заполнении декларации необходимо использовать следующую кодировку видов международных договоров (соглашений):
01 – Конвенция об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от уплаты налогов на доход и капитал;
02 – Учредительный договор Исламского Банка Развития;
03 – Соглашение об условиях работы регионального экологического центра Центральной Азии;
04 – Учредительный договор Азиатского банка развития;
05 – Соглашение по использованию гранта на проект строительства нового правительственного здания;
06 – Соглашение о финансовом сотрудничестве;
07 – Меморандум о взаимопонимании;
08 – Соглашение относительно уничтожения шахтных пусковых установок межконтинентальных баллистических ракет, ликвидации последствий аварийных ситуаций и предотвращения распространения ядерного оружия;
09 – Соглашение Международного банка реконструкции и развития;
10 – Соглашение Международного валютного фонда;
11 – Соглашение Международной финансовой корпорации;
12 – Конвенция об урегулировании инвестиционных споров;
13 – Соглашение об учреждении Европейского банка реконструкции и развития;
14 – Венская конвенция о дипломатических сношениях;
15 – Договор по созданию Университета Центральной Азии;
16 – Конвенция об учреждении Многостороннего агентства по гарантиям инвестиций;
17 – Соглашение о Египетском университете исламской культуры "Нур-Мубарак";
18 – Соглашение о воздушном сообщении;
19 – Соглашение о предоставлении Международным Банком Реконструкции и Развития гранта Республике Казахстан на подготовку проекта "Поддержка агросервисных служб";
20 – Соглашение в форме обмена нотами о привлечении гранта Правительства Японии для осуществления проекта "Водоснабжение сельских населенных пунктов в Республике Казахстан";
21 – Конвенция о привилегиях и иммунитетах Евразийского экономического сообщества;
22 – Иные международные договоры (соглашения, конвенции).
Приложение 8
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 4 сентября 2017 года № 533
Приложение 131
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 25 декабря 2014 года № 587
Форма, предназначенная
для сбора административных данных
Декларация по налогу на транспортные средства,
по земельному налогу и налогу на имущество
отчетный период 20__ год
Индекс: форма 700.00
Периодичность: ежегодная
Представляют: налогоплательщики, указанные в статьях 365, 373, 394
Налогового кодекса, а также частные нотариусы, частные судебные
исполнители, адвокаты, профессиональные медиаторы, недропользователи,
физические лица, не являющиеся индивидуальными предпринимателями, по
объектам, указанным в статье 407 Налогового кодекса
Куда представляется: в органы государственных доходов
Срок представления: не позднее 31 марта года, следующего за отчетным
налоговым периодом
Примечание: пояснение по заполнению приведено в правилах составления налоговой
отчетности (декларации) по налогу на транспортные средства, по земельному налогу и

Ескертпе: толтыру бойынша түсіндіру осы бұйрықтың 132-қосымшасына сәйкес Көлік құралдары салығы, жер салығы мен мүлік салығы бойынша салық есептілігі (декларация) жасау қағидалары (700.00-нысан) келтірілген.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2017 жылғы 4 қыркүйектегі
№ 533 бұйрығына
9-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2014 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 587 бұйрығына
132-қосымша
Көлік құралдары салығы, жер салығы мен мүлік салығы бойынша салық есептілігі (декларация) жасау қағидалары (700.00-нысан)
1-Тарау. Жалпы ережелер
1. Бұл Қағидалары көлік құралдары салығы, жер салығы мен мүлік салығы бойынша салық есептілігі (декларация) жасау қағидалары (700.00-нысан) (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) (бұдан әрі- Салық кодексі) сәйкес әзірленген және осы Қағидаге қосымшаға сәйкес салық төлеушілердің көлік құралдары салығын, жер салығы мен мүлік салығын есептеуге арналған Көлік құралдары салығы, жер салығы мен мүлік салығы бойынша салық есептілігін (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны Салық кодексінің 365, 373, 394-баптарында көрсетілген салық төлеушілер, сондай-ақ Салық кодексінің 407-бабында көрсетілген объектілер бойынша жеке нотариустар, жеке сот орындаушылары, адвокаттар, кәсіби медиаторлар, жер қойнауын пайдаланушылар, жеке кәсіпкерлер болып табылмайтын жеке тұлғалар толтырады.
2. Осы Қағидалар 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап салық есептілігін табыс ету бойынша міндеттемелерге қолданылады.
3. Декларация Декларацияның өзінен (700.00-нысан) және көлік құралдары салығын, жер салығын және мүлік салығын салуға байланысты объектілер туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (700.01-ден 700.03-ге дейінгі нысандар) тұрады.
4. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер болмаған кезде Декларацияның тиісті торкөзі толтырылмайды.
6. Декларацияға қосымшалар тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін Декларациядағы жолдар толтырылған кезде міндетті тәртіпте толтырылады.
7. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетілуге тиіс деректер болмаған жағдайда жасалмайды.
8. Декларацияға қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда Декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
9. Осы Қағидаде мынадай арифметикалық таңбалар қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу; "=" - тең.
10. Соманың теріс мәні Декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде " - " белгісімен белгіленеді.

налогу на имущество (форма 700.00) согласно приложению 132 к настоящему
приказу.
Приложение 9
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 4 сентября 2017 года № 533
Приложение 132
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 25 декабря 2014 года № 587
Правила составления налоговой отчетности (декларации) по налогу на транспортные средства, по земельному налогу и налогу на имущество (форма 700.00)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (декларации) по налогу на транспортные средства, по земельному налогу и налогу на имущество (форма 700.00) (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности по налогу на транспортные средства, по земельному налогу и налогу на имущество (далее – декларация), предназначенной для исчисления налога на транспортные средства, земельного налога и налога на имущество. Декларация составляется налогоплательщиками, указанными в статьях 365, 373, 394 Налогового кодекса, а также частными нотариусами, частными судебными исполнителями, адвокатами, профессиональными медиаторами, недропользователями, физическими лицами, не являющимися индивидуальными предпринимателями, по объектам, указанным в статье 407 Налогового кодекса.
2. Настоящие Правила распространяются на обязательства по представлению налоговой отчетности с 1 января 2018 года.
3. Декларация состоит из самой декларации (форма 700.00) и приложений к ней (формы с 700.01 по 700.03), предназначенных для детального отражения информации об объектах, связанных с обложением налогом на транспортные средства, земельным налогом и налогом на имущество.
4. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки декларации не заполняются.
6. Приложения к декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
7. Приложения к декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
8. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к декларации.
9. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" – плюс; "–" – минус; "х" – умножение; "/" – деление; "=" – равно.
10. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) декларации.

11. Декларация жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысымен толтырылады;
2) электронды тасығышта - Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
12. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не болмаса өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда оның атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің не болмаса оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
13. Декларацияны тапсырған кезде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта - екі данада жасалады, бір данасы Декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің Т.А.Ә. мен қойылған қолы және мөрдің бедері (штемпелі) белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта - салық төлеуші почта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде - салық төлеуші салық есептілігінің мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесімен қабылданғандығы немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
14. Лизинг шарттары бойынша берілген (алынған) объектілер бойынша декларацияны және тиісті оған қосымшаларды лизинг алушы толтырады және тапсырады.
15. Пайлық инвестициялық қор активтерiнiң құрамына кiретiн жер салығы мен мүлік салығы салынатын объектiлер бойынша декларацияны пайлық инвестициялық қордың басқарушы компаниясы толтырады және тапсырады.
16. Концессия шарты бойынша берілген мүлік салығы салынатын объектілер бойынша декларацияны концессионер толтырады және тапсырады.
17. Декларацияға қосымшалардың (700.01-ден 700.03-ге дейінгі нысандар) "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде осы декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
2-Тарау. Декларацияны жасау
18. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) көлік құралдары салығы, жер салығы және мүлік салығы бойынша төлеушінің ЖСН (БСН);
2) салық есептілігі тапсырылатын салық кезеңі (жыл) - декларация тапсырылатын есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
3) салық төлеушінің атауы.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлік басқарушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;

11. При составлении декларации:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе – заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
12. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
13. При представлении декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой Ф.И.О. и подписью работника органа государственных доходов, принявшего декларацию и оттиском печати (штампа);
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде – налогоплательщик получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.
14. По объектам, переданным (полученным) по договорам лизинга, декларация и соответствующие к ней приложения заполняются и представляются лизингополучателем.
15. По объектам обложения земельным налогом и налогом на имущество, входящим в состав активов паевого инвестиционного фонда, декларация заполняется и представляется управляющей компанией паевого инвестиционного фонда.
16. По объектам обложения налогом на имущество, переданным по договору концессии, декларация заполняется и представляется концессионером.
17. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" приложений к декларации (формы с 700.01 по 700.03) указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" настоящей декларации.
Глава 2. Составление декларации (форма 700.00)
18. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) ИИН (БИН) плательщика по налогу на транспортные средства, по земельному налогу и налогу на имущество;
2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (год) – отчетный налоговый период, за который представляется декларация (указывается арабскими цифрами);
3) Ф.И.О. или наименование налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или полное наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или полное наименование юридического лица - доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;

4) декларация түрі.
Тиісті торкөздер декларацияны Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігі түріне жатқызу есебімен белгіленеді;
5) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген хабарлама бойынша қосымша декларация тапсырылған жағдайда белгіленеді;
6) салық төлеушінің санаты.
Торкөздер егер салық төлеуші А, В, С, D жолдарында көрсетілген бір немесе бірнеше санатқа жатқан жағдайда белгіленеді;
7) келісімшарт жасасқан күн және нөмірі.
Егер 6 D жолы жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың нөмірі мен жасалған күні көрсетіле отырып, белгіленсе, жер қойнауын пайдаланушы толтырады;
8) валюта коды.
"Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланыталын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген 23 "Валюта жіктеуіші" қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
9) тапсырылған қосымшалар.
Тапсырылған декларацияға қосымшалардың торкөздері белгіленеді;
10) қосымшалар парағының саны.
Мынадай нысандар бойынша тапсырылған декларацияға қосымшалардың парақтарының саны көрсетіледі (араб сандарымен көрсетіледі):
А жолында - 700.01 қосымшасы бойынша;
В жолында - 700.02 қосымшасы бойынша;
С жолында - 700.03 қосымшасы бойынша.
19. "Көлік құралдары салығы" бөлімінде:
1) 700.00.001 жолында салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы барлығы көрсетіледі;
20. "Жер салығы" бөлімінде:
1) 700.00.002 I жолында 104302 бюджет сыныптамасы бойынша 700.02 нысанының Р бағанының "Есептелген салық сомасы, Барлығы" жолы бойынша айқындалатын, салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы көрсетіледі;
2) 700.00.002 II жолында 104302 бюджет сыныптамасы бойынша 700.02 нысанының S бағанының "Есептелген салық сомасы, Барлығы" жолы бойынша айқындалатын, салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы көрсетіледі.
21. "Мүлік салығы" бөлімінде:
1) 700.00.003 I жолында Салық кодексінің 394-бабында көрсетілген салық төлеушілермен (104101 бюджеттік сыныптамасының коды бойынша барлық санаттағы) салық кезеңі үшін есептелген мүлік салығының сомасы көрсетіледі;
2) 700.00.003 II жолында ауыл шаруашылығы өнімін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндірушілер және ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін арнаулы салық режимін қолданатын төлеушілермен жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте және Салық кодексінің 451-бабына сәйкес 70 (жетпіс) пайызға төмендетіліп салық кезеңіне есептелген салық сомасы көрсетіледі;
3) 700.00.003 III жолында Салық кодексінің 407-бабында көрсетілген объектілер бойынша жеке нотариустармен, адвокаттармен, кәсіби медиаторлармен, жеке кәсіпкерлер болып табылмайтын жеке тұлғалармен (104102 бюджеттік сыныптамасының коды бойынша) салық кезеңі үшін есептелген мүлік салығының сомасы көрсетіледі;

4) вид декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
5) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления дополнительной декларации по уведомлению, предусмотренной подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
6) категория налогоплательщика.
Ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной или нескольким категориям, указанным в строках A, B, C, D;
7) номер и дата заключения контракта.
Заполняется недропользователем, если отмечена строка 6 D с указанием номера и даты заключения контракта на недропользование;
8) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденный Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
9) представленные приложения.
Отмечаются ячейки представленных приложений к декларации;
10) количество листов приложений.
Указывается количество листов представленных приложений к декларации по следующим формам (указывается арабскими цифрами):
в строке А – по приложению 700.01;
в строке В – по приложению 700.02;
в строке С – по приложению 700.03.
19. В разделе "Налог на транспортные средства":
1) в строке 700.00.001 указывается сумма налога - всего, исчисленная за налоговый период;
20. В разделе "Земельный налог":
в строке 700.00.002 I по коду бюджетной классификации 104302, указывается сумма налога, исчисленная за налоговый период, определяемая по строке "Сумма земельного налога, Всего" графы Р формы 700.02;
в строке 700.00.002 II по коду бюджетной классификации 104309, указывается сумма налога, исчисленная за налоговый период, определяемая по строке "Сумма земельного налога, Всего" графы S формы 700.02.
21. В разделе "Налог на имущество":
1) в строке 700.00.003 I указывается сумма налога на имущество, исчисленная за налоговый период налогоплательщиками, указанными в статье 394 Налогового кодекса (всех категорий по коду бюджетной классификации 104101);
2) в строке 700.00.003 II указывается сумма налога, исчисленная за налоговый период плательщиками налога на имущество, применяющими специальный налоговый режим для производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельскохозяйственных кооперативов, в общеустановленном порядке и уменьшенная на 70 (семьдесят) процентов в соответствии со статьей 451 Налогового кодекса;
3) в строке 700.00.003 III указывается сумма налога на имущество, исчисленная за налоговый период частными нотариусами, частными судебными исполнителями, адвокатами, профессиональными медиаторами, физическими лицами, не являющимися индивидуальными предпринимателями, по объектам, указанным в статье 407 Налогового кодекса (по коду бюджетной классификации 104102);

Салық төлеушілер аудандық маңызы бар қалаларда, кенттерте, ауылдарда, ауылдық округтерде орналасқан мүліктер бойынша 700.03 нысанын жасаған кезде, осы жолға 700.03 нысанының С бағанының жиынтық сомасы көшіріледі.
4) 700.00.004 жолында ағымдағы салық кезеңі үшін барлық тапсырылған 701.01 нысандар бойынша Жер салығы мен мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдердің есебінің (701.01) G бағанының 104101 жолдарын жиынтықтау арқылы айқындалатын салық кезеңі үшін есептелген ағымдағы төлемдердің сомасы көрсетіледі;
5) егер әрбір бюджет сыныптамасының коды бойынша 700.00.003 жолында көрсетілген салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы 700.00.004 жолында көрсетілген есептелген ағымдағы төлемдер сомасынан көп болған жағдайда, 700.00.005 жолында 700.00.003 және 700.00.004 жолдарының айырмасы (700.00.003 - 700.00.004) ретінде айқындалатын есептеуге салық сомасы көрсетіледі;
6) егер 700.00.004 жолында көрсетілген салық кезеңі үшін есептелген ағымдағы төлемдер сомасы 700.00.003 жолында көрсетілген есептелген салық сомасынан көп болған жағдайда, 700.00.006 жолында 700.00.004 және 700.00.003 жолдарының айырмасы (700.00.004 - 700.00.003) ретінде айқындалатын, азайтуға салық сомасы көрсетіледі;
7) 700.00.007 жолында инвестициялық салық преференциялары көрсетіледі.
22. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Салық төлеушінің (басшының) аты-жөні" жолында құрылтай және өкім құжаттарына сәйкес салық төлеушінің (басшының) тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі. Егер декларацияны жеке тұлға тапсыратын болса, жолда жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылатын салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) қамтылуы тиіс.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына сәйкес сенімгерлікпен басқарушының немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын басқа жағдайларда пайда алушының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі;
2) декларацияның берілген күні.
Декларацияны мемлекеттік кірістер органына табыс еткен ағымдағы күн көрсетіледі;
3) мемлекеттік кірістер органының коды.
Салық салу объектісінің орналасқан және (немесе) тіркеу орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі;
5) декларацияны алу күні.
Мемлекеттік кірістер органына декларацияның нақты табыс етілген немесе почта немесе өзге байланыс ұйымынан келіп түскен күн көрсетіледі;

При составлении налогоплательщиками формы 700.03 по имуществу, расположенному в городах районного значения, селах, поселках, сельских округах, в данную строку переносится итоговая сумма графы С формы 700.03.
4) в строке 700.00.004 указывается сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период, определяемая путем суммирования строк 104101 графы G Расчета текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество (701.01), по всем представленным формам 701.01 за текущий налоговый период;
5) в случае если сумма исчисленного налога за налоговый период, указанная в строке 700.00.003 по каждому коду бюджетной классификации, больше суммы исчисленных текущих платежей, отраженной в строке 700.00.004, в строке 700.00.005 указывается сумма налога к начислению, определяемая как разница строк 700.00.003 и 700.00.004 (700.00.003 - 700.00.004);
6) в случае если сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период, указанная в строке 700.00.004, больше суммы исчисленного налога, отраженной в строке 700.00.003, в строке 700.00.006 указывается сумма налога к уменьшению, определяемая как разница строк 700.00.004 и 700.00.003 (700.00.004 - 700.00.003);
7) в строке 700.00.007 указывается сумма инвестиционных налоговых преференций.
22. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика (руководителя)" указывается фамилия, имя и отчество (при его наличии) налогоплательщика (руководителя) в соответствии с учредительными или распорядительными документами. Если декларация представляется физическим лицом, поле должно содержать фамилию, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика, которые заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим указываются фамилия, имя и отчество (при его наличии) доверительного управляющего в соответствии с договором доверительного управления либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления;
2) дата подачи декларации.
Указывается текущая дата представления декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов.
Указывается код органа государственных доходов по месту нахождения и (или) регистрации объекта налогообложения;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;
5) дата приема декларации.
Указывается дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;

6) құжаттың кіріс нөмірі.
Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымында қойылған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
22-тармақтың 4), 5), 6), 7) тармақшаларын декларацияны қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
3-Тарау. Көлік құралдары салығы – 700.01-нысанын жасау
23. Аталған декларацияғаларацияғаарацияға қосымша 13-бөліміне сәйкес салық төлеушілердің көлік құралдары салығын есептеуге арналған.
700.01-нысаны салық кезеңі ағымындағы меншік құқығындағы, шаруашылық жүргізу құқығындағы, жедел басқару құқығындағы, сондай-ақ қаржы лизингі шарты бойынша берілген (алынған) жиынтық барлық көлік құралдары бойынша салық төлеушімен толтырылады. Қосымша жеке толтырылады:
1) арнаулы салық режимі қолданылатын қызметте пайдаланылатын көлік құралдары бойынша;
2) арнаулы салық режимі қолданылатын қызметте пайдаланылмайтын көлік құралдары бойынша бөлек жасалады.
Салық төлеушілер заңды тұлғаның, оның құрылымдық бөлімшесінің орналасқан орны болып табылатын аудандық маңызы бар қалалар, кенттер, ауылдар, ауылдық округтер бойынша 700.01 нысанын жасаған кезде әрбір аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ бойынша декларацияға жеке қосымша жасайды.
24. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) көлік құралдары салығын төлеушінің БСН (ЖСН);
2) салық есептілігі тапсырылатын кезең (жыл) - салық есептілігі табыс етілетін есепті салық кезеңі;
3) аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің әкім аппаратының БСН-і тек қалалар, кенттер, ауылдар, ауылдық округтер бойынша 700.01 нысанын жасаған кезде толтырылады;
4) 4 жолды Салық кодексінің 448-452-баптарына сәйкес ауыл шаруашылығы өнімін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндірушілер және ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілер толтырады және көлік құралдарына қатысты қолданылатын салық салу режимінің түрі көрсетіледі:
4 А торкөзін арнаулы салық режимі қолданылатын қызметте пайдаланылатын көлік құралдары бойынша салық төлеушілер белгілейді;
4 В торкөзін арнаулы салық режимі қолданылатын қызметте пайдаланылмайтын көлік құралдары бойынша салық төлеушілер белгілейді.

6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 4), 5), 6), 7) пункта 22 заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.
Глава 3. Составление формы 700.01 – Налог на транспортные средства
23. Данное приложение к декларации предназначено для исчисления налогоплательщиками налога на транспортные средства в соответствии с разделом 13 Налогового кодекса. Форма 700.01 составляется налогоплательщиком в совокупности по всем транспортным средствам, имеющимся на праве собственности, хозяйственного ведения, оперативного управления, а также переданным (полученным) по договору финансового лизинга, в течение налогового периода. Приложение составляется отдельно:
1) по транспортным средствам, используемым в деятельности, по которой применяется специальный налоговый режим;
2) по транспортным средствам, не используемым в деятельности, по которой применяется специальный налоговый режим.
При составлении формы 700.01 по городам районного значения, селам, поселкам, сельским округам, являющимся местом нахождения юридического лица, его структурного подразделения налогоплательщиком составляется отдельное приложение к декларации по каждому городу районного значения, селу, поселку, сельскому округу.
24. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) ИИН (БИН) плательщика налога на транспортные средства;
2) налоговый период (год) – отчетный налоговый период, за который представляется налоговая отчетность;
3) БИН аппарата акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов заполняется только в случае составления формы 700.01 по городам районного значения, селам, поселкам, сельским округам;
3) строка 4 заполняется налогоплательщиками, применяющими специальный налоговый режим для производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельскохозяйственных кооперативов в соответствии со статьями 448-452 Налогового кодекса, и указывается вид применяемого режима налогообложения по отношению к транспортным средствам:
ячейка 4 А отмечается плательщиками налога по транспортным средствам, не используемым в деятельности, по которой применяется специальный налоговый режим;
ячейка 4 В отмечается плательщиками налога по транспортным средствам, используемым в деятельности, по которой применяется специальный налоговый режим.

25. "Көлік құралдары салығын есептеу" бөлімінде:
1) "көлік құралдарының түріне (категориясына) қарай салық салу объектісі" бағанында көлік құралдары көлік құралдарының түріне (категориясына) қарай бөлініп және Салық кодексінің 367-бабында анықталған көлік құралының мінездемесі мен салық ставкасына қарай топтастырылып көрсетіледі;
700.01.001-ден 700.01.004-ге дейінгі жолдарда "Жүк таситын, арнаулы автомобильдер (тіркемелерді есепке алмағанда)" 1 кіші бөлімі бойынша ақпарат көрсетіледі;
700.01.005 жолда "Тракторлар, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен механизмдері, жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналар және жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарында жүруге арналмаған басқа да автокөлік құралдары" 2 кіші бөлімі бойынша ақпарат көрсетіледі;
700.01.006-ден 700.01.008-ге дейінгі жолдарда "Автобустар" 3 кіші бөлімі бойынша ақпарат көрсетіледі;
700.01.009-ден 700.01.010-ге дейінгі жолдарда "Мотоциклдер, мотороллерлер, мотошаналар, шағын кемелер" 4 кіші бөлімі бойынша ақпарат көрсетіледі;
700.01.011-ден 700.01.014-ге дейінгі жолдарда "Катерлер, кемелер, буксирлер, баржалар, яхталар" 5 кіші бөлімі бойынша ақпарат көрсетіледі;
700.01.015-ден 700.01.021-ге дейінгі жолдарда "Жеңіл автомобильдер" 6 кіші бөлімі бойынша ақпарат көрсетіледі;
700.01.022-ден 700.01.026-ге дейінгі жолдарда "2013 жылдың 31 желтоқсанынан кейін Қазақстан Республикасының аумағына шеттен әкелінген немесе 2013 жылдың 31 желтоқсанынан кейін Қазақстан Республикасында шығарылған (дайындалған немесе жиналған) двигатель көлемі 3000 текше.см жоғары жеңіл автомобильдер" 6.1 кіші бөлім бойынша ақпарат көрсетіледі;
700.01.027-ден 700.01.029-ге дейінгі жолдарда "1999 жылғы 1 сәуiрден кейiн Қазақстан Республикасының шегiнен тыс жерлерден сатып алынған ұшу аппараттарына" 7 кіші бөлімі бойынша ақпарат көрсетіледі;
700.01.030-ден 700.01.032-ге дейінгі жолдарда "1999 жылғы 1 сәуiрге дейiн сатып алынған, сондай-ақ 1999 жылғы 1 сәуiрден кейiн сатып алынған және Қазақстан Республикасында 1999 жылғы 1 cәуipгe дейiн пайдалануда болған ұшу аппараттарына" 8 кіші бөлімі бойынша ақпарат көрсетіледі;
700.01.033 жолда "Темір жол тартқыш және мотор-вагондық жылжымалы құрамдар" 9 кіші бөлімі бойынша ақпарат көрсетіледі;
2) 700.01.001-ден 700.01.033-ге дейінгі жолдарда:
В бағанында - жылына көлік құралдарының саны;
С бағанында - нақты иелік ету кезеңі үшін салық сомасы көрсетіледі;
D бағанында - жеңіл автомобильдердің қозғалтқыштың жиынтық асып кету көлемі/1999 жылғы 1 сәуiрден кейiн Қазақстан Республикасының шегiнен тыс жерлерден сатып алынған ұшу аппараттарының, 1999 жылғы 1 сәуiрге дейiн сатып алынған, сондай-ақ 1999 жылғы 1 сәуiрден кейiн сатып алынған және Қазақстан Республикасында 1999 жылғы 1 cәуipгe дейiн пайдалануда болған ұшу аппараттарынның, темір жол тартқыш және мотор-вагондық жылжымалы құрамдардың жиынтық қуаты бойынша анықтамалық ақпарат;
Е бағанында - нақты иелік ету айларының жалпы саны бойынша анықтамалық ақпарат көрсетіледі.

25. В разделе "Исчисление налога на транспортные средства":
1) По графе А "объекты налогообложения по видам (категориям) транспортных средств", транспортные средства распределены по видам (категориям) транспортных средств и сгруппированы в зависимости от характеристик транспортного средства и применяемой налоговой ставки, установленной в статье 367 Налогового кодекса:
по строке 700.01.001 по 700.01.004 заполняются данные по подразделу 1 "Грузовые и специальные автомобили, без учета прицепов";
по строке 700.01.005 заполняются данные по подразделу 2 "Тракторы, самоходные сельскохозяйственные, мелиоративные и дорожно-строительные машины и механизмы, специальные машины повышенной проходимости и другие автотранспортные средства, не предназначенные для движения по автомобильным дорогам общего пользования";
по строке 700.01.006 по 700.01.008 заполняются данные по подразделу 3 "Автобусы";
по строке 700.01.009 по 700.01.010 заполняются данные по подразделу 4 "Мотоциклы, мотороллеры, мотосани, маломерные суда";
по строке 700.01.011 по 700.01.014 заполняются данные по подразделу 5 "Катера, суда, буксиры, баржи, яхты";
по строке 700.01.015 по 700.01.021 заполняются данные по подразделу 6 "Легковые автомобили";
по строке 700.01.022 по 700.01.026 заполняются данные по подразделу 6.1 "Легковые автомобили, с объемом двигателя свыше 3000 куб.см, ввезенные на территорию Республики Казахстан после 31.12.2013 года или произведенные (изготовленные или собранные) в Республике Казахстан после 31.12.2013 года";
по строке 700.01.027 по 700.01.029 заполняются данные по подразделу 7 "Летательные аппараты, приобретенные после 1.04.1999 года из-за пределов Республики Казахстан";
по строке 700.01.030 по 700.01.032 заполняются данные по подразделу 8 "Летательные аппараты, приобретенные до 1.04.1999 года, а также приобретенные после 1.04.1999 года и (или) находящиеся в эксплуатации в Республике Казахстан до 1.04.1999 года";
по строке 700.01.033 заполняются данные по подразделу 9 "Железнодорожный тяговый и мотор-вагонный подвижной состав";
2) в строках с 700.01.001 по 700.01.033 заполняются данные:
по графе В – количество транспортных средств в году;
по графе С – сумма налога за фактический период владения;
по графе D – справочная информация по суммарному превышению объема двигателя по подразделу "Легковые автомобили", по суммарной мощности для подразделов G "Летательные аппараты, приобретенные после 1.04.1999 года из-за пределов Республики Казахстан", H "Летательные аппараты, приобретенные до 1.04.1999 года, а также приобретенные после 1.04.1999 года и (или) находящиеся в эксплуатации в Республике Казахстан до 1.04.1999 года", I "Железнодорожный тяговый и мотор-вагонный подвижной состав";
по графе Е – справочная информация по общему количеству месяцев фактического владения.

26. "Көлік құралдары салығы" 10 кіші бөлімі бойынша мынадай ақпарат көрсетіледі;
1) 700.01.034 жолында 700.01.035 және 700.01.036 жолдарының сомасы (700.01.035 + 700.01.036) ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы барлығы көрсетіледі;
2) 700.01.035 жолында ауыл шаруашылығы өнімін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндірушілер және ауылшаруашылығы кооперативтері үшін арнаулы салық режимін қолданатын көлік құралы салығын төлеушілерді қоспағанда, көлік құралдары салығын төлеушілер салық кезеңі үшін есептеген, C бағанының 700.01.001-ден 700.01.033-ге дейінгі жолдардың арасындағы жолдар сомасы (700.01.001 + 700.01.002 + .... 700.01.033) ретінде айқындалатын салық сомасы көрсетіледі;
3) егер 700.01.036 жолында ауыл шаруашылығы өнімін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндірушілер және ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін арнаулы салық режимін қолданатын көлік құралы салығын төлеушілер салық кезеңі үшін жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте есептеген және Салық кодексінің 451-бабына сәйкес 70 (жетпіс) пайызға азайтылған, C бағанының 700.01.001-ден 700.01.033-ге дейінгі жолдардың арасындағы жолдар сомасы (700.01.001 + 700.01.002 + .... 700.01.033) ретінде айқындалатын салық сомасы көрсетіледі;
4) 700.01.037 жолында ағымдағы төлемдердің салық кезеңі үшін есептелген сомасы көрсетіледі. Аталған жолға 701.00 нысанының 701.00.001 жолының сомасы көшіріледі.
Салық төлеушілер аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бойынша 700.01 нысанын жасаған кезде 700.01.037 жолына тиісті аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бойынша 701.00 нысанының С бағанынан ағымдағы төлемдердің салық кезеңі үшін есептелген сомасы көшіріледі.
Бұл ретте 701.00 нысанының С бағанының мәні таңдалатын жолдар бойынша В бағанындағы аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің әкім аппаратының БСН-і 700.01 нысанының 2 жолындағы аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің әкім аппаратының БСН-іне сәйкес келуі тиіс;
5) егер 700.01.034 жолында көрсетілген салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы 700.01.037 жолында көрсетілген есептелген ағымдағы төлемдердің сомасынан көп болған жағдайда 700.01.038 жолында 700.01.034 және 700.01.037 жолдарының айырмасы (700.01.034 - 700.01.037) ретінде айқындалатын есептеуге салық сомасы көрсетіледі;
6) егер 700.01.037 жолында көрсетілген салық кезеңі үшін есептелген ағымдағы төлемдер сомасы 700.01.034 жолында көрсетілген есептелген ағымдағы төлемдердің сомасынан көп болған жағдайда 700.01.039 жолында 700.01.037 және 700.01.034 жолдарының айырмасы (700.01.037 - 700.01.034) ретінде айқындалатын азайтуға салық сомасы көрсетіледі.

26. В подразделе 10 "Налог на транспортные средства":
1) в строке 700.01.034 указывается сумма налога, всего, исчисленная за налоговый период, определяемая как сумма строки 700.01.035 и 700.01.036 (700.01.035 + 700.01.036);
2) в строке 700.01.035 указывается сумма налога, исчисленная за налоговый период плательщиками налога на транспортные средства за исключением плательщиков налога на транспортные средства, применяющими специальный налоговый режим для производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельскохозяйственных кооперативов, определяемая как сумма строк с 700.01.001 по 700.01.033 графы С (700.01.001 + 700.01.002 + …… 700.01.033);
3) в строке 700.01.036 указывается сумма налога, исчисленная за налоговый период плательщиками налога на транспортные средства, применяющими специальный налоговый режим для производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельскохозяйственных кооперативов, в общеустановленном порядке и уменьшенная на 70 (семьдесят) процентов в соответствии со статьей 451 Налогового кодекса, определяемая как сумма строк с 700.01.001 по 700.01.033 графы С (700.01.001 + 700.01.002 + …… 700.01.033);
4) в строке 700.01.037 указывается сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период. В данную строку переносится сумма строки 701.00.001 формы 701.00.
При составлении налогоплательщиками формы 700.01 по городам районного значения, селам, поселкам, сельским округам в строку 700.01.037 переносится сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период графы С формы 701.00 по соответствующему городу районного значения, селу, поселку, сельскому округу.
При этом БИН аппарата акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов графы В по строке выбираемых значений графы С формы 701.00 должен соответствовать БИН аппарата акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов строки 2 формы 700.01;
5) в случае, если сумма исчисленного налога за налоговый период, указанная в строке 700.01.034, больше суммы исчисленных текущих платежей, отраженной в строке 700.01.037, в строке 700.01.038 указывается сумма налога к начислению, определяемая как разница строк 700.01.034 и 700.01.037 (700.01.034 - 700.01.037);
6) в случае, если сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период, указанная в строке 700.01.037, больше суммы исчисленного налога, отраженной в строке 700.01.034, в строке 700.01.039 указывается сумма налога к уменьшению, определяемая как разница строк 700.01.037 и 700.01.034 700.01.037 - 700.01.034 (700.01.037 - 700.01.034).

4-Тарау. Жер салығы - 700.02-нысанын жасау
27. Бұл қосымша Салық кодексінің 14-бөліміне сәйкес салық төлеушілердің жер салығын есептеуіне арналған. 700.02 нысанын салық кезеңі ішінде меншік, тұрақты жер пайдалану, бастапқы тегін уақытшаша жер пайдалану құқығындағжер учаскелері үшінучаскернын
Салық төлеушілер аудандық маңызы бар қалаларда, кенттерде, ауылдарда, ауылдық округтерде орналасқан елді мекендердің жерлері бойынша 700.02 нысанын жасаған кезде әрбір аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ бойынша декларацияға жеке қосымша жасайды.
28. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) жер салығын төлеушінің ЖСН (БСН);
2) құрылымдық бөлімшесі филиал, өкілдік болып табылатын заңды тұлғаның БСН.
Бұл жол егер құрылымдық бөлімше дербес төлеуші болып танылған жағдайда толтырылады;
3) салық кезеңі (жыл) - салық есептілігі табыс етілетін есепті салық кезеңі.
4) аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің әкім аппаратының БСН-і. Жол аудандық маңызы бар қалаларда, кенттерде, ауылдарда, ауылдық округтерде орналасқан елді мекендердің жерлері бойынша 700.02 нысанын жасаған кезінде толтырылады.
29. "Жер салығын есептеу" бөлімі:
1) А бағанында 00000001 жолымен басталатын жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сәйкестендіру (құқық белгілеу) құжаттары негізінде жер учаскесінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі
3) С бағанында жер учаскесі ауданының өлшем бірлігі (гектарда, шаршы метрде) көрсетіледі;
4) Д бағанында жер учаскесіне сәйкестендіру (құқық белгілеу) құжаттарына сәйкес жер учаскесінің жалпы ауданы көрсетіледі. Салық кодексінің 374-бабы 2-тармағында айқындалған салық төлеушілер нақты иелігіндегі және пайдалануындағы жер учаскесінің жалпы ауданын көрсетеді;
5) Е бағанында жерлердің санаттары көрсетіледі.
A - елдi мекендердiң (қалалардың, кенттер мен ауылдық елдi мекендердiң) жерi;
B - ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер;
C - өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер;
D - орман қорының жерi;
E - су қорының жерi;
F - ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерi, сауықтыру мақсатындағы, рекреациялық және тарихи-мәдени мақсаттағы жер.
6) F бағанында Салық кодексінің 387-бабының 1-тармағына сәйкес салық кезеңі үшін жергілікті өкілдік органның шешімімен белгіленген жер салығының ставкасын арттыру немесе төмендету мөлшері (пайызбен) көрсетіледі;

Глава 4. Составление формы 700.02 – Земельный налог
27. Данное приложение предназначено для исчисления земельного налога налогоплательщиками в соответствии с разделом 14 Налогового кодекса. Форма 700.02 составляется по земельным участкам, находящимся на праве собственности, постоянного землепользования, первичного безвозмездного временного землепользования в течение налогового периода.
При составлении формы 700.02 для исчисления земельного налога по землям населенных пунктов, расположенных в городах районного значения, селах, поселках, сельских округах налогоплательщиком составляется отдельное приложение к декларации по каждому городу районного значения, селу, поселку, сельскому округу.
28. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) ИИН (БИН) плательщика по земельному налогу;
2) БИН юридического лица, структурным подразделением которого является филиал, представительство.
Данная строка заполняется в случае, если структурное подразделение признано самостоятельным плательщиком;
3) налоговый период (год) – отчетный налоговый период, за который представляется налоговая отчетность.
4) БИН аппарата акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов. Строка заполняется при составлении формы 700.02 по землям населенных пунктов, расположенных в городах районного значения, селах, поселках, сельских округах.
29. В разделе "Исчисление земельного налога":
1) в графе А указывается порядковый номер строки, который начинается со строки 00000001;
2) в графе B указывается кадастровый номер земельного участка на основании идентификационных (правоустанавливающих) документов;
3) в графе C указывается единица измерения площади земельного участка (в гектарах, квадратных метрах);
4) в графе D указывается общая площадь земельного участка в соответствии с идентификационными (правоустанавливающими) документами на земельный участок. Налогоплательщики, определенные пунктом 2 статьи 374 Налогового кодекса, указывают общую площадь земельного участка, находящегося в фактическом владении и пользовании;
5) в графе E указывается код категории земель.
Коды категории земель:
А – земли населенных пунктов;
В – земли сельскохозяйственного назначения;
С – земли промышленности, транспорта, связи, обороны и иного несельскохозяйственного назначения;
D – земли лесного фонда;
Е – земли водного фонда;
F – земли особо охраняемых природных территорий, земли оздоровительного, рекреационного и историко-культурного назначения;
6) в графе F указывается размер повышения или понижения ставки земельного налога, установленный решением местного представительного органа за налоговый период, согласно пункту 1 статьи 387 Налогового кодекса (в процентах);

7) G бағанында Салық кодексінің 386-бабына сәйкес салық кезеңіне жергілікті өкілдік органның шешімдеріне сәйкес автотұрақтар, автожанармай құю станциялары, казино орналасқан жер учаскелеріне белгіленген жер салығының ставкасын арттыру мөлшері көрсетіледі;
8) H бағанында тиісті салық төлеушілер үшін Салық кодексінің 387-бабының 2, 3, 3-1, 3-2, 3-3-тармақтарында белгіленген коэффициент көрсетіледі;
9) I бағанында арнайы экономикалық аймақ аумақтарында қызметін жүзеге асыратын салық төлеушілерге арналған Салық кодексінің 387-бабының 5-тармағында белгіленген коэффициент көрсетіледі;
10) J бағанында Салық кодексінің 386-бабының 4 және 5 тармақтарына сәйкес базалық мөлшерлемелерге коэффициент көрсетіледі;
11) K бағанында жер салығының мөлшерлемесі көрсетіледі, оның ішінде F, G, H, I және J бағандарында көзделген базалық салық мөлшерлемесін түзетулерді ескере отырып;
12) L бағанында салық кезеңіндегі нақты жер учаскесіне иелік ету немесе пайдалану кезеңінің айлар саны көрсетіледі;
13) M бағанында уәкілетті мемлекеттік орган бекіткен жер салығының тиісті бюджет сыныптамасының коды көрсетіледі;
14) N бағанында инвестициялық салық преференцияларының сомасы көрсетіледі;
15) O бағанында D бағаны х K бағаны / 12 х N бағаны формуласы бойынша айқындалатын салық кезеңі үшін есептелген жер салығының сомасы көрсетіледі;
16) P және S бағандарының "Есептелген салық сомасы, Барлығы" жолдарында салық кезеңі үшін есептелген және 700.02 нысанының М бағанында көрсетілген бюджет сыныптамасының кодтарына сәйкес 104302 және 104309 бюджет сыныптамасының коды бойынша жекелеп О бағанының жолдарын жиынтықтау арқылы айқындалатын жер салығының сомасы көрсетіледі;
17) P және S бағандарының "Есептелген ағымдағы төлемдер сомасы" жолдарында жыл басына жер учаскесі бойынша салық төлеуші табыс еткен Жер салығы және мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдер есебі (701.01) G бағанының, тиісінше 104302 және 104309 жолының мәні қосу (алу) салық кезеңі ішінде бюджет сыныптамасының 104302 және 104309 кодтары бойынша салық міндеттемелері өзгерген кезде табыс етілген Жер салығы және мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдер есебінің (701.01) барлық нысандары бойынша G бағанының, тиісінше 104302 және 104309 жолының мәні ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін есептелген ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі;
18) салық төлеушілер әрбір аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ бойынша жеке толтырылатын, аудандық маңызы бар қалаларда, кенттерде, ауылдарда, ауылдық округтерде орналасқан елді мекендердің жерлері бойынша 700.02 нысанын жасаған кезде, Р бағанының "Есептелген ағымдағы төлемдер сомасы" жолында жыл басына аудандық маңызы бар қалаларда, кенттерде, ауылдарда, ауылдық округтерде орналасқан елді мекендердің жерлері бойынша бойынша салық төлеуші табыс еткен Жер салығы және мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдер есебіне (701.01) 1-қосымшаның G бағанының мәні қосу (алу) салық кезеңі ішінде бюджет сыныптамасының 104302 коды бойынша салық міндеттемелері өзгерген кезде табыс етілген Жер салығы және мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдер есебіне (701.01) 1-қосымшаның барлық нысандары бойынша G бағанының мәні ретінде айқындалатын тиісті аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің салық кезеңі үшін есептелген ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
Жер салығы және мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдер есебіне (701.01) 1-қосымшаның G бағанындағы таңдалатын мән бойынша В бағанындағы аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкім аппаратының БСН-і 700.02 нысанының 4 жолындағы аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкім аппаратының БСН-не сәйкес келуі тиіс;

7) в графе G указывается установленный размер повышения ставки земельного налога на земельные участки, занятые под автостоянки, автозаправочные станции, казино за налоговый период, согласно решениям местного представительного органа в соответствии со статьей 386 Налогового кодекса;
8) в графе H указывается коэффициент, установленный пунктами 2, 3, 3-1, 3-2, 3-3 статьи 387 Налогового кодекса для соответствующих налогоплательщиков;
9) в графе I указывается коэффициент, установленный пунктом 5 статьи 387 Налогового кодекса для налогоплательщиков, осуществляющих деятельность на территориях специальных экономических зон;
10) в графе J коэффициент к базовым ставкам налога в соответствии с пунктами 4 и 5 статьи 386 Налогового кодекса;
11) в графе K указывается ставка земельного налога, в том числе с учетом корректировок базовой налоговой ставки, предусмотренных в графах F, G, H, I и J;
12) в графе L указывается количество месяцев фактического периода владения или пользования земельным участком в налоговом периоде;
13) в графе M указывается соответствующий код бюджетной классификации земельного налога, утвержденный уполномоченным государственным органом;
14) в графе N указывается сумма инвестиционных налоговых преференций;
15) в графе О указывается сумма земельного налога, исчисленного за налоговый период, определяемая по формуле: графа D х графа К / 12 х графа L;
16) в строках "Сумма земельного налога, Всего" граф Р и S указывается сумма земельного налога, исчисленная за налоговый период и определяемая путем суммирования строк графы О отдельно по кодам бюджетной классификации 104302 и 104309, исходя из кодов бюджетной классификации указываемых в графе М формы 700.02;
17) в строках "Сумма исчисленных текущих платежей" граф Р и S указывается сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период, которая определяется как значение строк 104302 и 104309 соответственно, графы G Расчета текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество (701.01), представленного налогоплательщиком по земельному участку на начало года, плюс (минус) значения строк 104302 и 104309 соответственно, графы G по всем формам Расчетов текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество, представленных при изменении налоговых обязательств по кодам бюджетной классификации 104302 и 104309 в течение налогового периода;
18) при составлении налогоплательщиками формы 700.02 по землям населенных пунктов, расположенных в городах районного значения, селах, поселках, сельских округах, заполняемой отдельно по каждому городу районного значения, селу, поселку, сельскому округу, в строке "Сумма исчисленных текущих платежей" графы Р указывается сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период, соответствующего города районного значения, села, поселка, сельского округа, определяемая как значение графы G приложения 1 к Расчету текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество (701.01), представленного налогоплательщиком по землям населенных пунктов, расположенных в городах районного значения, селах, поселках, сельских округах на начало года, плюс (минус) значение графы G по всем приложениям 1 к Расчетам текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество, представленных при изменении налоговых обязательств по коду бюджетной классификации 104302 в течение налогового периода.
При этом БИН аппарата акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов графы В по строке выбираемых значений графы G приложения 1 к Расчету текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество (701.02) должен соответствовать БИН аппарата акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов строки 4 формы 700.02;

19) егер де, бюджет сыныптамасының 104302 және 104309 кодтары бойынша Р және S жолдарында көрсетілген салық кезеңі үшін есептелген ағымдағы төлемдер сомасы, бюджет сыныптамасының 104302 және 104309 кодтары бойынша Р және S жолдарында салық кезеңі үшін есептелген жер салығының сомасынан көп болған жағдайда, онда бюджет сыныптамасының 104302 және 104309 кодтары бойынша Р және S тиісті жолдарында азайтуға жер салығының сомасы көрсетіледі, тиісінше Р бағанының "Есептелген ағымдағы төлемдер сомасы" және "Есептелген жер салығы, Барлығы" немесе S бағанының "Есептелген ағымдағы төлемдер сомасы" және "Есептелген жер салығы, Барлығы" жолдарының айырмасы ретінде анықталатын;
20) егер де, 104302 және 104309 бюджеттік классификация кодтары бойынша Р және S бағандардың "Есептелген ағымдағы төлемдердің сомасы" жолында көрсетілген салық кезеңі үшін есептелген ағымдағы төлемдердің сомасы, 104302 және 104309 бюджеттік классификация кодтары бойынша Р және S бағандардың "Салық сомасын азайту" жолында көрсетілген салық кезеңі үшін есептелген ағымдағы төлемдердің сомасынан көп болса, 104302 және 104309 бюджеттік классификация кодтары бойынша Р және S бағандардың "Салық сомасын азайту" жолында, Р бағындағы "Есептелген ағымдық сомасы" және Р бағындағы "жер салығы сомасы" немесе S бағындағы "Есептелген ағымдық сомасы" және және S бағындағы "жер салығы сомасы" тиісінше анықтауымен айырма ретінде жер салығының сомасының азайтуы көретіледі.
5-Тарау. 700.03 нысанды жасау – Мүлік салығы
29. 700.03 нысанын толтыру жеке нотариустармен, адвокаттармен, кәсіби медиаторлармен, жеке кәсіпкерлер болып табылмайтын жеке тұлғалармен тек аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бойынша жүзеге асырылады.
30. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) мүлік салығын төлеушінің БСН;
2) құрылымдық бөлімшесі филиал, өкілдік болып табылатын заңды тұлғаның БСН. Бұл жол егер құрылымдық бөлімше дербес төлеуші болып танылған жағдайда толтырылады;
3) салық есептілігі тапсырылатын кезең (жыл) - салық есептілігі табыс етілетін есепті салық кезеңі.
31. "Мүлік салығын есептеу" деген бөлімде:
1) А бағанында 00000001 жолымен басталатын жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің әкім аппаратының БСН көрсетіледі;
3) С бағанында Салық кодексінің 407-бабында көрсетілген объектілер бойынша жеке нотариустармен, адвокаттармен, кәсіби медиаторлармен, жер қойнауын пайдаланушылармен, жеке кәсіпкерлер болып табылмайтын жеке тұлғалармен (104102 бюджеттік сыныптамасының коды бойынша) салық кезеңі үшін есептелген мүлік салығының сомасы аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің аралығында көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2017 жылғы 4 қыркүйектегі
№ 533 бұйрығына
10-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2014 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 587 бұйрығына
133-қосымша
Әкімшілік деректер
жинауға арналған нысан
Жер салығы мен мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдер салық есептілігі
Есепті кезең 20__ жыл

19) в случае, если исчисленные суммы земельного налога за налоговый период, указанные в графах Р и S по кодам бюджетной классификации 104302 и 104309, больше сумм исчисленных текущих платежей за налоговый период, отраженных в графах Р и S по кодам бюджетной классификации 104302 и 104309, то в строках "Сумма налога к начислению"" графах Р и S по кодам бюджетной классификации 104302 и 104309 указывается суммы земельного налога к начислению, определяемые как разница строк "Сумма земельного налога" графы Р и "Сумма исчисленных текущих" графы Р или "Сумма земельного налога" графы S и "Сумма исчисленных текущих" графы S соответственно;
20) в случае, если суммы исчисленных текущих платежей за налоговый период, указанные в строке "Сумма исчисленных текущих платежей" граф Р и S по кодам бюджетной классификации 104302 и 104309, больше суммы исчисленных налогов за налоговый период, отраженных в графах Р и S по кодам бюджетной классификации 104302 и 104309, в строке "Сумма налога к уменьшению" в графах Р и S по кодам бюджетной классификации 104302 и 104309 указывается суммы земельного налога к уменьшению, определяемая как разница строк "Сумма исчисленных текущих" графы Р и "Сумма земельного налога" графы Р или "Сумма исчисленных текущих" графы S и "Сумма земельного налога" графы S соответственно.
Глава 5. Составление формы 700.03 – Налог на имущество
30. Заполнение формы 700.03 осуществляется частными нотариусами, частными судебными исполнителями, адвокатами, профессиональными медиаторами, физическими лицами, не являющимися индивидуальными предпринимателями только по городам районного значения, селам, поселкам, сельским округам.
31. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) ИИН (БИН) плательщика налога на имущество;
2) БИН юридического лица, структурным подразделением которого является филиал, представительство;
3) налоговый период (год) – отчетный налоговый период, за который представляется налоговая отчетность.
32. В разделе "Исчисление налога на имущество":
1) в графе А указывается порядковый номер строки, который начинается со строки 00000001;
2) в графе В указываются БИН аппарата акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов;
3) в графе С указывается сумма налога на имущество, исчисленная за налоговый период частными нотариусами, частными судебными исполнителями, адвокатами, профессиональными медиаторами, недропользователями, физическими лицами, не являющимися индивидуальными предпринимателями, по объектам, указанным в статье 407 Налогового кодекса (по коду бюджетной классификации 104102) в разрезе городов районного значения, сел, поселков, сельских округов.
Приложение 10
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 4 сентября 2017 года № 533
Приложение 133
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 25 декабря 2014 года № 587
Форма, предназначенная
для сбора административных данных
Расчет текущих платежей
по налогу на транспортные средства
отчетный период 20__ год

Индексі: 701.00-нысаны
Кезенділігі: міндеттемелердің пайда болуына қарай
Ұсынатындар: салық кодексінің 373, 394-баптарында көрсетілген жеке және заңды тұлғалар
Қайда тапсырылады: мемлекеттік кірістер органдарына
Тапсыру мерзімі: салық кезеңiнiң 5 шілдеден кешiктiрiлмей
Ескертпе: толтыру бойынша түсіндіру осы бұйрықтың 134-қосымшасына сәйкес жер салығы мен мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдер салық есептілігін (есебін) жасау қағидалары (701.00-нысан) келтірілген.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2017 жылғы 4 қыркүйектегі
№ 533 бұйрығына
11-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2014 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 587 бұйрығына
134-қосымша
Көлік құралы салығы бойынша ағымдағы төлемдер салық есептілігін (есебін) жасау қағидалары (701.00-нысан)
1-Тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Көлік құралдары салығы бойынша салық есептілігін ағымдағы төлемдер (есебін) жасау қағидалары (701.00-нысан) (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) (бұдан әрі - Салық кодексі) сәйкес әзірленген және ағымдағы салық кезеңінің 1 шілдесіне дейін меншік құқығындағы, шаруашылықты жүргізу құқығындағы немесе жедел басқару құқығындағы көлік құралдары бойынша, сондай-ақ қаржы лизингі шарты бойынша берілген (алынған) көлік құралдары бойынша көлік құралы салығын есептеуге арналған көлік құралы салығы бойынша ағымдағы төлемдер салық есептілігі нысанын (есебін) (бұдан әрі – Есеп) жасау тәртібін айқындайды. Есепті Салық кодексінің 365-бабына сәйкес заңды тұлғалар толтырады.
2. Осы Қағидалар 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап салық есептілігін табыс ету бойынша міндеттемелерге қолданылады.
3. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде Есептің тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық таңбалар қолданылады: "+" – қосу; "–" – алу; "х" – көбейту; "/" – бөлу; "=" – тең.
6. Сомалардың теріс мәндері тиісті жолдың бірінші сол жақ торкөзінде
"–" белгісімен белгіленеді.
7. Есепті жасау кезінде:
1) қағаз жеткізгіште – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық жеткізгіште – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
8. Қаржы лизингі шарттары бойынша берілген (алынған) объектілер бойынша есепті лизинг алушы толтырады және табыс етеді.
9. Есепке Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не болмаса оның өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда оның атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің не болмаса оның өкілінің мөрімен куәландырылады.

Индекс: форма 701.00
Периодичность: по мере возникновения обязательств
Представляют: юридические лица в соответствии со статьей 365 Налогового
кодекса
Куда представляется: в органы государственных доходов
Срок представления: не позднее 5 июля налогового периода
Примечание: пояснение по заполнению приведено в правилах составления налоговой
отчетности (расчета) текущих платежей по налогу на транспортные средства (форма
701.00) согласно приложению 134 к настоящему приказу.
Приложение 11
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 4 сентября 2017 года № 533
Приложение 134
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 25 декабря 2014 года № 587
Правила
составления налоговой отчетности (расчета) текущих платежей по налогу на транспортные средства (форма 701.00)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (расчета) текущих платежей по налогу на транспортные средства (далее – Расчет), предназначенной для исчисления налога на транспортные средства по транспортным средствам, находящимся на праве собственности, праве хозяйственного ведения или праве оперативного управления, а также по транспортным средствам, переданным (полученным) по договору финансового лизинга, до 1 июля текущего налогового периода. Расчет составляется юридическими лицами в соответствии со статьей 365 Налогового кодекса.
2. Настоящие Правила распространяются на обязательства по представлению налоговой отчетности с 1 января 2018 года.
3. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Расчета не заполняются.
5. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" – плюс; "–" – минус; "х" – умножение; "/" – деление; "=" – равно.
6. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки Расчета.
7. При составлении Расчета:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе – заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
8. По объектам, переданным (полученным) по договорам финансового лизинга, Расчет заполняется и представляется лизингополучателем.
9. Расчет подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.

10. Есепті тапсырған кезде:
1) келу тәртібінде қағаз жеткізгіште – екі данада жасалады, бір данасы Есепті қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің Т.А.Ә. мен қойылған қолы және мөрдің бедері (штемпелі) белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз жеткізгіште – салық төлеуші пошта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде – салық төлеуші салық есептілігінің мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігін қабылданғаны немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
2-Тарау. Есептілікті жасау (701.00-нысан)
11. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) көлік құралы салығы бойынша төлеушінің БСН көрсетіледі;
2) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі (жыл) – есеп берілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі).
3) салық төлеушінің Т.А.Ә. немесе атауы.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
4) Есептің түрі.
Тиісті торкөздер есепті Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігі түріне жатқызу есебімен белгіленеді;
5) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөздер Салық кодексінің 63-бабының 3-тармағы 4) тармақшасында көзделген хабарлама бойынша қосымша Есепті табыс еткен жағдайда толтырылады.
6) салық төлеушінің санаты.
Торкөздер, егер салық төлеуші А, В, С жолдарында көрсетілген бір немесе бірнеше санаттарға жатқан жағдайда толтырылады;
7) валюта коды.
"Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланатын жіктеушілер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген 23 "Валюталар жіктеуіші" қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
8) қосымшалар парағының саны.
701.00 есебіне тапсырылған қосымшалардың парақтарының саны көрсетіледі (араб сандарымен көрсетіледі).
12. "Көлік құралдары салығы бойынша ағымдағы төлемдерді есептеу" деген бөлімде:
701.00.001 жолында Салық кодексінің 369-бабында белгіленген мерзімде төлеуге тиісті көлік құралдары салығы бойынша ағымдағы төлемдер салық төлеушімен есептелген жалпы сомасы көрсетіледі.
Салық төлеушілер аудандық маңызы бар қалаларда, ауылдарда, кенттерде, ауылдық округтерде орналасқан елді мекендердің жерлері бойынша 701.00 нысанын жасаған кезде 701.00.001 жолына 701.00 нысанның қосымшасының С бағанының Салық кодексінің 369-бабында белгіленген мерзімде төлеуге тиісті көлік құралдары салығы бойынша ағымдағы төлемдердің жалпы сомасы көшіріледі.

10. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой Ф.И.О. и подписью работника органа государственных доходов, принявшего Расчет и оттиском печати (штампа);
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде – налогоплательщик получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.
Глава 2. Составление Расчета (форма 701.00)
11. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) БИН плательщика по налогу на транспортные средства;
2) налоговый период (год) – отчетный налоговый период, за который представляется Расчет (указывается арабскими цифрами);
3) Ф.И.О. или наименование налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или полное наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами;
4) вид Расчета.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Расчета к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
5) номер и дата уведомления.
Ячейки заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению, предусмотренному подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
6) категория налогоплательщика.
Ячейки отмечаются, в случае если налогоплательщик относится к одной или нескольким категориям, указанным в строках А, В, С;
7) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденный Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
8) количество листов приложений;
Указывается количество листов представленных приложений к Расчету 701.00 (указывается арабскими цифрами).
12. В разделе "Исчисление текущих платежей по налогу на транспортные средства":
в строке 701.00.001 указывается общая сумма исчисленных налогоплательщиком текущих платежей по налогу на транспортные средства, подлежащих уплате в срок, установленный статьей 369 Налогового кодекса.
При составлении налогоплательщиками формы 701.00 по городам районного значения, селам, поселкам, сельским округам в строку 701.00.001 переносится общая сумма исчисленных налогоплательщиком текущих платежей по налогу на транспортные средства, подлежащих уплате в срок, установленный статьей 369 Налогового кодекса графы С приложения к форме 701.00;

13. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" деген бөлімде:
1) "Салық төлеушінің (басшының) Т.А.Ә." жолында құрылтай немесе өкім құжаттарына сәйкес салық төлеушінің (басшының) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
2) Есептің тапсырылған күні.
Мемлекеттік кірістер органына Есептің тапсырудың ағымдағы күні көрсетіледі;
3) мемлекеттік кірістер органының коды.
Салық салу объектісінің тіркеу орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі;
4) "Есепті қабылдаған лауазымды адамның Т.А.Ә." жолында Есепті қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
5) Есептің қабылданған күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Есепті табыс еткен күні көрсетіледі;
6) құжаттың кіріс нөмірі.
Мемлекеттік кірістер органы беретін Есептің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымында қойылған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
13-тармақтың 4), 5), 6), 7) тармақшаларын Есепті қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
3-Тарау. 701.00 нысанды Көлік құралы салығы бойынша ағымдағы төлемдер салық Есебінің қосымшасын толтыру
14. 701.00 нысанның қосымшасын толтыру тек аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бойынша жүзеге асырылады.
15. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) көлік құралдары салығын төлеушінің БСН;
2) салық есептілігі тапсырылатын кезең (жыл) - салық есептілігі табыс етілетін есепті салық кезеңі;
3) 3 жолды Салық кодексінің 448-452-баптарына сәйкес ауыл шаруашылығы өнімін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндірушілер және ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеуші толтырады және көлік құралына қатысты қолданылатын салық салу режимінің түрі көрсетіледі:
3 А торкөзін арнаулы салық режимі қолданылатын қызметте пайдаланылмайтын көлік құралы бойынша салық төлеуші белгілейді;
3 В торкөзін арнаулы салық режимі қолданылатын қызметте пайдаланылатын көлік құралы бойынша салық төлеуші белгілейді.
16. "Көлік құралы салығын есептеу" деген бөлімде:
1) А бағанында 00000001 жолымен басталатын жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің әкім аппаратының БСН-і көрсетіледі;
3) С бағанында төлеуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің аралығында көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2017 жылғы 4 қыркүйектегі
№ 533 бұйрығына
12-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2014 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 587 бұйрығына
135-қосымша
Әкімшілік деректер
жинауға арналған нысан
Көлік құралы салығы бойынша ағымдағы төлемдер салық есептілігі
Есепті кезең 20__ жыл

13. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика (руководителя)" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика (руководителя) в соответствии с учредительными или распорядительными документами;
2) дата подачи Расчета.
Указывается текущая дата представления Расчета в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов.
Указывается код органа государственных доходов по месту регистрации объекта обложения;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Расчет" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего Расчет;
5) дата приема Расчета.
Указывается дата представления Расчета в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер расчета;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 4), 5), 6), 7) пункта 13 заполняются работником органа государственных доходов, принявшим Расчет на бумажном носителе.
Глава 3. Составление Приложения к Расчету текущих платежей по налогу на транспортные средства формы 701.00
14. Заполнение Приложения к Расчету 701.00 осуществляется налогоплательщиками только по городам районного значения, селам, поселкам, сельским округам.
15. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) БИН плательщика налога на транспортные средства;
2) налоговый период (год) – отчетный налоговый период, за который представляется налоговая отчетность;
3) строка 3 заполняется налогоплательщиком, применяющим специальный налоговый режим для производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельскохозяйственных кооперативов в соответствии со статьями 448-452 Налогового кодекса, и указывается вид применяемого режима налогообложения по отношению к транспортным средствам:
ячейка 3 А отмечается плательщиком налога по транспортные средства, не используемым в деятельности, по которой применяется специальный налоговый режим;
ячейка 3 В отмечается плательщиком налога по транспортные средства, используемым в деятельности, по которой применяется специальный налоговый режим.
16. В разделе "Исчисление налога на транспортные средства":
1) в графе А указывается порядковый номер строки, который начинается со строки 00000001;
2) в графе В указываются БИН аппарата акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов;
3) в графе С указываются суммы текущих платежей подлежащих уплате в разрезе городов районного значения, сел, поселков, сельских округов.
Приложение 12
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 4 сентября 2017 года № 533
Приложение 135
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 25 декабря 2014 года № 587
Форма, предназначенная
для сбора административных данных
Расчет текущих платежей по земельному налогу и
налогу на имущество
отчетный период 20__ год

Индексі: 701.01-нысаны
Кезенділігі: міндеттемелердің пайда болуына қарай
Ұсынатындар: салық кодексінің 365-бабына сәйкес заңды тұлғалар
Қайда тапсырылады: мемлекеттік кірістер органдарына
Тапсыру мерзімі: ағымдағы салық кезеңiнiң 15 ақпаннан кешiктiрмей
Ескертпе: толтыру бойынша түсіндіру осы бұйрықтың 136-қосымшасына сәйкес көлік құралы салығы бойынша ағымдағы төлемдер салық есептілігін (есебін) жасау қағидалары (701.01-нысан) келтірілген.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2017 жылғы 4 қыркүйектегі
№ 533 бұйрығына
13-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2014 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 587 бұйрығына
136-қосымша
Жер салығы мен мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдер салық есептілігін (есебін) жасау қағидалары (701.01-нысан)
1-Тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жер салығы мен мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдер салық есептілігін (есебін) жасау қағидалары (701.01-нысан) (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) (бұдан әрі- Салық кодексі) сәйкес әзірленген және салық кезеңінің басында бар салық салу объектілері бойынша және салық кезеңі ішінде салық міндеттемелері өзгерген кезде жер салығы мен мүлік салығын есептеуге арналған жер салығы мен мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдердің салық есептілігі нысанын (есепті) (бұдан әрі – Есеп) жасау тәртібін айқындайды. Есепті Салық кодексінің 373, 394-баптарында көрсетілген жеке және заңды тұлғалар жасайды.
2. Осы Қағидалар 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап салық есептілігін табыс ету бойынша міндеттемелерге қолданылады.
3. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде есептің тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+" – қосу; "–" – алу; "х" – көбейту; "/" – бөлу; "=" – тең.
6. Сомалардың теріс мәндері есептің тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "–" белгісімен белгіленеді.
7. Есептерді жасау кезінде:
1) қағаз жеткізгіште – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электронды жеткізгіште – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
8. Пайлық инвестициялық қор активтерінің құрамына кіретін объектілер бойынша есепті пайлық инвестициялық қордың басқарушы компаниясы толтырады және табыс етеді.
9. Концессия шарты бойынша берілген объектілер бойынша есепті концессионер толтырады және табыс етеді.

Индекс: форма 701.01
Периодичность: по мере возникновения обязательств
Представляют: физические и юридические лица, указанные в статьях
373, 394 Налогового кодекса
Куда представляется: в органы государственных доходов
Срок представления: не позднее 15 февраля налогового периода
Примечание: пояснение по заполнению приведено в правилах составления налоговой
отчетности (расчета) текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество
(форма 701.01) согласно приложению 136 к настоящему приказу.
Приложение 13
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 4 сентября 2017 года № 533
Приложение 136
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 25 декабря 2014 года № 587
Правила
составления налоговой отчетности (расчета) текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество (форма 701.01)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (расчета) текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество (далее – Расчет), предназначенной для исчисления земельного налога и налога на имущество по объектам обложения, имеющимся на начало налогового периода и при изменении налоговых обязательств в течение налогового периода. Расчет составляется физическими и юридическими лицами, указанными в статьях 373, 394 Налогового кодекса.
2. Настоящие Правила распространяются на обязательства по представлению налоговой отчетности с 1 января 2018 года.
3. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Расчета не заполняются.
5. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" – плюс; "–" – минус; "х" – умножение; "/" – деление; "=" – равно.
6. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки Расчета.
7. При составлении Расчета:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе – заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
8. По объектам, входящим в состав активов паевого инвестиционного фонда, Расчет заполняется, и представляется управляющей компанией паевого инвестиционного фонда.
9. По объектам, переданным по договору концессии, Расчет заполняется, и представляется концессионером.

10. Есепке Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не болмаса оның өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда оның атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің не болмаса оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
11. Есепті беру кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз жеткізгіште – екі данада жасалады, бір данасы Есепті қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің Т.А.Ә. мен қойылған қолы және мөрдің бедері (штемпелі) белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз жеткізгіште – салық төлеуші пошта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде – салық төлеуші салық есептілігінің мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігін қабылданғаны немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
2-Тарау. Есептілікті жасау (701.01-нысан)
12. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) жер салығы және мүлік салығы бойынша төлеушінің ЖСН (БСН);
2) салық есептілігі тапсырылатын кезең (жыл) – Есеп берілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
3) салық төлеушінің Т.А.Ә. немесе атауы. Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) немесе құрылтай және өкім құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
4) Есептің түрі.
Тиісті торкөздер Есепті Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігі түріне жатқызу есебімен белгіленеді;
5) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөздер Салық кодексінің 63-бабының 3-тармағы 4) тармақшасында көзделген хабарлама бойынша қосымша Есепті табыс еткен жағдайда толтырылады;
6) салық төлеушінің санаты.
Торкөздер, егер салық төлеуші А, В, С, D жолдарында көрсетілген бір немесе бірнеше санаттарға жатқан жағдайда толтырылады;
7) шарттың нөмірі мен жасалған күні.
Жер қойнауын пайдаланушымен толтырылады, егер 6D жолы жер қойнауын пайдалану шартының нөмірі мен жасалған күнін көрсету арқылы белгіленсе;
8) валюта коды.
"Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген 23 "Валюталар жіктеуіші" қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
9) қосымшалар парағының саны.
701.01 есебіне тапсырылған қосымшалардың парақтарының саны көрсетіледі (араб сандарымен көрсетіледі).
13. "Жер салығы және мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдерді есептеу" деген бөлімде:

10. Расчет подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
11. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой Ф.И.О. и подписью работника органа государственных доходов, принявшего Расчет и оттиском печати (штампа);
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде – налогоплательщик получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.
Глава 2. Составление Расчета (форма 701.01)
12. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) ИИН (БИН) плательщика по земельному налогу и налогу на имущество;
2) Налоговый период: (год) – отчетный налоговый период, за который представляется Расчет (указывается арабскими цифрами);
3) Ф.И.О. или наименование налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или полное наименование юридического лица в соответствии с учредительными и распорядительными документами;
4) вид Расчета.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Расчета к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
5) номер и дата уведомления.
Ячейки заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
6) категория налогоплательщика.
Ячейки отмечаются, в случае если налогоплательщик относится к одной или нескольким категориям, указанным в строках А, В, С, D;
7) номер и дата заключения контракта.
Заполняется недропользователем, если отмечена строка 6 D с указанием номера и даты заключения контракта на недропользование;
8) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
9) количество листов приложений.
Указывается количество листов представленных приложений к Расчету 701.01 (указывается арабскими цифрами).
13. В разделе "Исчисление текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество":

1) А бағанында жер салығы және мүлік салығының бюджет сыныптамасының тиісті кодтары көрсетіледі;
2) В бағанында салықтардың атауы көрсетіледі;
3) C, D, E, F, G бағандарында жер учаскелері және мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдердің жалпы сомасы көрсетіледі;
4) салық кезеңінің басындағы салық салу объектісі бойынша Есепті тапсыру кезінде С бағанында жер учаскесі және мүлікке сәйкес бюджет сыныптамасы кодының алдына салық кезеңінің 25 ақпанынан кешіктірмей төленуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
Салық міндеттемесі өзгерген жағдайда Есепті тапсырған кезде С бағанында жер учаскесі және мүлікке сәйкес бюджет сыныптамасы кодының алдына салық кезеңінің 25 ақпанынан кешіктірмей төленуге (+), азайтуға (–) жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі;
5) салық кезеңінің басындағы салық салу объектісі бойынша Есепті тапсыру кезінде D бағанында жер учаскесі және мүлікке сәйкес бюджет сыныптамасы кодының алдына салық кезеңінің 25 мамырынан кешіктірмей төленуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
Салық міндеттемесі өзгерген жағдайда Есепті тапсырған кезде D бағанында жер учаскесі және мүлікке сәйкес бюджет сыныптамасы кодының алдына салық кезеңінің 25 мамырынан кешіктірмей төленуге (+), азайтуға (–) жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі;
6) салық кезеңінің басындағы салық салу объектісі бойынша Есепті тапсыру кезінде E бағанында жер учаскесі және мүлікке сәйкес бюджет сыныптамасы кодының алдына салық кезеңінің 25 тамызынан кешіктірмей төленуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
Салық міндеттемесі өзгерген жағдайда Есепті тапсырған кезде E бағанында жер учаскесі және мүлікке сәйкес бюджет сыныптамасы кодының алдына салық кезеңінің 25 тамызынан кешіктірмей төленуге (+), азайтуға (–) жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі;
7) салық кезеңінің басындағы салық салу объектісі бойынша Есепті тапсыру кезінде F бағанында жер учаскесі және мүлікке сәйкес бюджет сыныптамасы кодының алдына салық кезеңінің 25 қарашадан кешіктірмей төленуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
Салық міндеттемесі өзгерген жағдайда Есепті тапсырған кезде F бағанында жер учаскесі және мүлікке сәйкес бюджет сыныптамасы кодының алдына салық кезеңінің 25 қарашадан кешіктірмей төленуге (+), азайтуға (–) жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі;
8) салық кезеңінің басындағы салық салу объектісі бойынша Есепті тапсыру кезінде G бағанында алдағы салық кезеңі үшін төленуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
Салық міндеттемесі өзгерген жағдайда Есепті тапсырған кезде G бағанында жер учаскесі алдағы салық кезеңі үшін төленуге (+), азайтуға (–) жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.

1) в графе А указаны соответствующие коды бюджетной классификации земельного налога и налога на имущество;
2) в графе В указаны наименования налогов;
3) в графах С, D, E, F, G указывается общая сумма текущих платежей по земельным участкам и налогу на имущество;
4) при представлении Расчета по объектам обложения, имеющимся на начало налогового периода, в графе C напротив кода бюджетной классификации по земельным участкам и имуществу указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате не позднее 25 февраля налогового периода.
При представлении Расчета при изменении налоговых обязательств в графе C напротив кода бюджетной классификации, по земельным участкам и имуществу, указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате (+), уменьшению (–) не позднее 25 февраля налогового периода;
5) при представлении Расчета по объектам обложения, имеющимся на начало налогового периода, в графе D напротив кода бюджетной классификации по земельным участкам и имуществу, указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате не позднее 25 мая налогового периода.
При представлении Расчета при изменении налоговых обязательств в графе D напротив кода бюджетной классификации по земельным участкам и имуществу, указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате (+), уменьшению (–) не позднее 25 мая налогового периода;
6) при представлении Расчета по объектам обложения, имеющимся на начало налогового периода в графе E напротив кода бюджетной классификации по земельным участкам и имуществу, указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате не позднее 25 августа налогового периода.
При представлении Расчета при изменении налоговых обязательств в графе E напротив кода бюджетной классификации по земельным участкам и имуществу, указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате (+), уменьшению (–) не позднее 25 августа налогового периода;
7) при представлении Расчета по объектам обложения, имеющимся на начало налогового периода, в графе F напротив кода бюджетной классификации по земельным участкам и имуществу, указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате не позднее 25 ноября налогового периода.
При представлении Расчета при изменении налоговых обязательств в графе F напротив кода бюджетной классификации по земельным участкам и имуществу, указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате (+), уменьшению (–) не позднее 25 ноября налогового периода;
8) при представлении Расчета по объектам обложения, имеющимся на начало налогового периода, в графе G указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате за предстоящий налоговый период.
При представлении Расчета при изменении налоговых обязательств, в графе G указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате (+), уменьшению (–) за предстоящий налоговый период.

14. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" деген бөлімде:
1) "Салық төлеушінің (басшының) Т.А.Ә." жолында құрылтай және өкім құжаттарына сәйкес салық төлеушінің (басшының) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
2) Есептің тапсырылған күні.
Мемлекеттік кірістер органына Есептің тапсырған ағымдағы күні көрсетіледі;
3) мемлекеттік кірістер органының коды.
Салық салу объектісінің орналасқан жері бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі;
4) "Есепті қабылдаған лауазымды адамының Т.А.Ә." жолында Есепті қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
5) Есептің қабылданған күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Есептің табыс етілген күні көрсетіледі.
6) құжаттың кіріс нөмірі.
Мемлекеттік кірістер органы беретін Есептің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
14-тармақтың 4), 5), 6), 7) тармақшаларын Есепті қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
3-Тарау. 701.01 Есептілікті жасау – Жер салығы және мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдер салық есептілігіне қосымша
15. Жер салығы және мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдер салық есептілігіне қосымша аудандық маңызы бар қалаларда, ауылдарда, кенттерде, ауылдық округтерде орналасқан елді мекенді жерлері бойынша жер салығын есептеу үшін арналған. 701.01 нысан салық төлеушілермен аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округ аралығында толтырылады. Бұл ретте бір жолда әрбір аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің жер учаскелері бойынша жиынтық мәні көрсетіледі.
16. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) жер салығын төлеушінің ЖСН (БСН);
2) құрылымдық бөлімшесі филиал, өкілдік болып табылатын заңды тұлғаның БСН. Бұл жол егер құрылымдық бөлімше дербес төлеуші болып танылған жағдайда толтырылады;
3) салық кезеңі (жыл) - салық есептілігі табыс етілетін есепті салық кезеңі.
"Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің әкім аппаратының БСН-і көрсетіледі;
3) C бағанында салық кезеңінің 25 ақпанынан кешіктірмей төленуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында салық кезеңінің 25 мамырынан кешіктірмей төленуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі;
5) E бағанында салық кезеңінің 25 тамызынан кешіктірмей төленуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі;

14. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика (руководителя)" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика (руководителя) в соответствии с учредительными и распорядительными документами;
2) дата подачи Расчета.
Указывается текущая дата представления расчета в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов.
Указывается код органа государственных доходов по месту нахождения объекта налогообложения;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего расчет" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего Расчет;
5) дата приема Расчета.
Указывается дата представления расчета в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер расчета;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 4), 5), 6), 7) пункта 14 заполняются работником органа государственных доходов, принявшим Расчет на бумажном носителе.
Глава 3. Составление формы 701.01 – Приложение к Расчету текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество
15. Данное Приложение к Расчету текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество предназначено для исчисления налогоплательщиками земельного налога по землям населенных пунктов, расположенных в городах районного значения, селах, поселках, сельских округах. Форма 701.01 заполняется налогоплательщиком в разрезе городов районного значения, сел, поселков, сельских округов. При этом в одной строке указываются суммарные значения по земельным участкам каждого города районного значения, села, поселка, сельского округа.
16. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) ИИН (БИН) плательщика по земельному налогу;
2) налоговый период (год) – отчетный налоговый период, за который представляется налоговая отчетность.
В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер;
2) в графе В указывается БИН аппарата акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов;
3) в графе С указывается сумма текущих платежей, подлежащая уплате не позднее 25 февраля;
4) в графе D указывается сумма текущих платежей, подлежащая уплате не позднее 25 мая;
5) в графе E указывается сумма текущих платежей, подлежащая уплате не позднее 25 августа;

6) F бағанында салық кезеңінің 25 қарашасынан кешіктірмей төленуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
7) G бағанында алдағы салық кезеңі үшін төленуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2017 жылғы 4 қыркүйектегі
№ 533 бұйрығына
14-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2014 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 587 бұйрығына
137-қосымша
Әкімшілік деректер
жинауға арналған нысан
Шағын бизнес субъектілері үшін оңайлатылған декларация
Есепті кезең 20__ жылғы __жарты жылдық
Индексі: 910.00-нысаны
Кезенділігі: жарты жылдық
Ұсынатындар: Оңайлатылған декларация негізінде арнаулы салық режимін қолданатын шағын бизнес субъектілері
Қайда тапсырылады: мемлекеттік кірістер органдарына
Тапсыру мерзімі: есепті салық кезеңінен кейінгі екінші айдың 15-інен кешіктірмей
Ескертпе: толтыру бойынша түсіндіру осы бұйрықтың 138-қосымшасына сәйкес шағын бизнес субъектілері үшін салық есептігін (оңайлатылған декларацияны) жасау қағидалары (910.00-нысан) келтірілген.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2017 жылғы 4 қыркүйектегі
№ 533 бұйрығына
15-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2014 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 587 бұйрығына
138-қосымша
Шағын бизнес субъектілері үшін салық есептігін (оңайлатылған декларацияны) жасау қағидалары (910.00-нысан)
1-Тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Шағын бизнес субъектілері үшін салық есептігін (оңайлатылған декларацияны) жасау қағидалары (910.00-нысан) (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) (бұдан әрі - Салық кодексі) сәйкес әзірленген және жеке (корпоративтік) табыс салығын және әлеуметтік салығын есептеуге арналған шағын бизнес субъектілері үшін салық есептілігі (оңайлатылған декларация) нысанын (бұдан әрі – Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны оңайлатылған декларация негізінде арнаулы салық режимін қолданатын шағын бизнес субъектілері жасайды.
2. Осы Қағидалар 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап салық есептілігін табыс ету бойынша міндеттемелерге қолданылады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетулерге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+" – қосу; "–" – алу; "х" – көбейту; "/" – бөлу; "=" – тең. Сомалардың теріс мәндері Декларацияның тиісті жолының сол жақ бірінші торкөзінде "–" белгісімен көрсетіледі.
5. Көрсеткіштер болмаған кезде Декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.

6) в графе F указывается сумма текущих платежей, подлежащая уплате не позднее 25 ноября
7) в графе G указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате за предстоящий налоговый период.
Приложение 14
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 4 сентября 2017 года № 533
Приложение 137
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 25 декабря 2014 года № 587
Форма, предназначенная
для сбора административных данных
Упрощенная декларация для субъектов малого бизнеса
отчетный период __ полугодие 20_ года
Индекс: форма 910.00
Периодичность: полугодие
Представляют: субъекты малого бизнеса, применяющие специальный
налоговый режим на основе упрощенной декларации
Куда представляется: в органы государственных доходов
Срок представления: не позднее 15 числа второго месяца, следующего за
отчетным периодом
Примечание: пояснение по заполнению приведено в правилах составления налоговой
отчетности (упрощенной декларации) для субъектов малого бизнеса (форма 910.00)
согласно приложению 138 к настоящему приказу.
Приложение 15
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 4 сентября 2017 года № 533
Приложение 138
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 25 декабря 2014 года № 587
Правила составления налоговой отчетности
(упрощенной декларации) для субъектов малого бизнеса (форма 910.00)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (упрощенной декларации) для субъектов малого бизнеса (форма 910.00) (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (упрощенной декларации) для субъектов малого бизнеса (далее – Декларация), предназначенной для исчисления индивидуального (корпоративного) подоходного и социального налога. Декларация составляется субъектами малого бизнеса, применяющими специальный налоговый режим на основе упрощенной декларации.
2. Настоящие Правила распространяются на обязательства по представлению налоговой отчетности с 1 января 2018 года.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" – плюс; "–" – минус; "х" – умножение; "/" – деление; "=" – равно. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки Декларации.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.

6. Декларация жасау кезінде:
1) қағаз жеткізгіште – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық жеткізгіште – нысандар Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
7. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабының 3-тармағына сәйкес салық төлеуші (салық агенті) не болмаса оның өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда оның атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің (салық агентінің) не болмаса оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
8. Декларацияны табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз жеткізгіште – екі данада жасалады, бір данасы Декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің Т.А.Ә. мен қойылған қолы және мөрдің бедері (штемпелі) белгісімен салық төлеушіге (салық агенті) қайтарылады;
2) хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз жеткізгіште – салық төлеуші (салық агенті) пошта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде – салық төлеуші (салық агенті) салық есептілігін мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігін қабылданғаны немесе қабылданбағаны туралы хабарлама алады.
2-Тарау. Декларацияны жасау (910.00 – нысан)
9. "Салық төлеуші (салық агенті) туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде салық төлеуші (салық агенті) мынадай деректерді көрсетеді:
1) ЖСН (БСН) – салық төлеушінің (салық агентінің) жеке сәйкестендіру нөмері (бизнес-сәйкестендіру нөмері);
2) дара кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
Салық міндеттемесін мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына сәйкес немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдай) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес сенімгерлікпен басқарушы заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
3) салық есептілігі тапсырылатын салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
4) салық төлеуші санаты. Торкөздер егер салық төлеуші А немесе В. C немесе D торкөздерінде көрсетілген санаттардың біріне жатқан жағдайда белгіленеді;
А – салық міндеттемесінің орындалуы сенімгерлікпен басқарушыға жүктелген шартпен мүлікті басқару сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқарушы болып табылатын салық төлеуші;
В – салық міндеттемесінің орындалуы сенімгерлікпен басқарушыға жүктелген шартпен мүлікті басқару сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқарушының құрылтайшысы немесе сенімгерлікпен басқару туындаудың өзге жағдайларында пайда алушы болып табылатын салық төлеуші;
С - Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес бухгалтерлік есепті жүргізуді жүзеге асыратын салық төлеуші;
D - Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес бухгалтерлік есепті жүргізуді жүзеге асырмайтын салық төлеуші;

6. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе – заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
7. Декларация подписывается налогоплательщиком (налоговым агентом) либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика (налоговым агентом) либо его представителя, имеющих в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
8. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику (налоговому агенту) с отметкой Ф.И.О. и подписью работника органа государственных доходов, принявшего Декларацию и оттиском печати (штампа);
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.
Глава 2. Составление Декларации (форма 910.00)
9. В разделе "Общая информация о налогоплательщике (налоговом агенте)" налогоплательщик (налоговый агент) указывает следующие данные:
1) ИИН (БИН) – индивидуальный идентификационный номер (бизнес- идентификационный номер) налогоплательщика (налогового агента);
2) фамилия, имя, отчество (при его наличии) индивидуального предпринимателя или наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в соответствии с договором доверительного управления имуществом или в иных случаях возникновения доверительного управления в строке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица-доверительного управляющего или наименование юридического лица-доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
3) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (указывается арабскими цифрами);
4) категория налогоплательщика.
Ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строке А или В, C или D;
А – налогоплательщик, являющийся доверительным управляющим по договору доверительного управления имуществом, условиями которого исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего;
В – налогоплательщик, являющийся учредителем доверительного управления по договору доверительного управления имуществом, условиями которого исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего, или выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления;
C – индивидуальный предприниматель, осуществляющий ведение бухгалтерского учета в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;
D – индивидуальный предприниматель, не осуществляющий ведение бухгалтерского учета в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;
ячейки C или D отмечаются индивидуальными предпринимателями;

5) Декларацияның түрі. Тиісті торкөздер Декларацияны Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігі түріне жатқызу есебімен белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні. Торкөздер Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген декларация түрін табыс еткен жағдайда толтырылады;
7) "Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген 23 "Валюталар жіктеуіші" қосымшасына сәйкес валюта коды;
8) резиденттік белгісі.
А торкөзін Қазақстан Республикасының резидент салық төлеушісі белгілейді.
В торкөзін Қазақстан Республикасының резидент емес салық төлеушісі белгілейді.
10. "Салықтарды есептеу" деген бөлімде:
1) 910.00.001 жолында Салық кодексінің 427-бабының 8-тармағына сәйкес жүргізілетін түзетулер ескеріле отырып, Салық кодексінің осы бабының 3-тармағына сәйкес белгіленген табыс сомасы көрсетіледі;
2) 910.00.002 жолында "Трансферттік баға белгілеу туралы" 2008 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Трансферттік баға белгілеу туралы Заң) сәйкес айқындалатын табыс көрсетіледі;
3) 910.00.003 жолында:
заңды тұлғаның: (А+В+С+D+E+F) / 6 ай формуласы бойынша айқындаған, мұнда А+В+С+D+E+F - салық кезеңінің әрбір айы үшін қызметкерлердің саны;
дара кәсіпкер ((А+В+С+D+E+F) / 6 ай) + 1 формуласы бойынша, дара кәсіпкерді қоса алып, айқындаған салық кезеңі үшін қызметкерлердің орташа тізімдік саны көрсетіледі;
910.00.003 А жолында қызметкерлердің-зейнеткерлердың орташа тізімдік саны көрсетіледі, 910.00.003 В жолында қызметкерлердің-мүгедектердің орташа тізімдік саны көрсетіледі.
Егер қызметкерлердің тізімі бойынша орташа саны 0,5-тен және одан жоғары бөлшек санды құраса, онда мұндай сан толық бірлікке дейін дөңгелектеуге жатады, ал 0,5-тен төмен сан құраса дөңгелектеуге жатпайды;
4) 910.00.004 жолында салық кезеңі үшін бір қызметкерге орташа айлық еңбекақысы көрсетіледі;
5) 910.00.005 жолында: 910.00.001 х 3% формуласы бойынша айқындалатын, Салық кодексінің 436-бабы 1-тармағында белгіленген мөлшерлемесі бойынша есептелген салықтардың сомасы көрсетіледі;
6) 910.00.006 жолында Салық кодексінің 436-бабының 2-тармағына сәйкес салықтардың сомасын түзету көрсетіледі, ол
заңды тұлғалармен: 910.00.005 (табыстан есептелген салықтардың сомасы х 910.00.003 (қызметкерлердің орташа тізімдік саны) х 1,5% (түзету пайызы) формуласы бойынша айқындалады;
дара кәсіпкерлермен: 910.00.005 (табыстан есептелген салықтардың сомасы) х 910.00.003 (қызметкерлердің орташа тізімдік саны) х 1,5% (түзету проценті) формуласы бойынша айқындалады.

5) вид Декларации. Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
8) признак резидентства.
Ячейка А отмечается налогоплательщиком-резидентом Республики Казахстан.
Ячейка В отмечается налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан.
10. В разделе "Исчисление налогов":
1) в строке 910.00.001 указывается доход, определяемый в соответствии с пунктом 3 статьи 427 Налогового кодекса, с учетом корректировок, производимых в соответствии с пунктом 8 данной статьи Налогового кодекса;
2) в строке 910.00.002 указывается доход, определяемый в соответствии с Законом Республики Казахстан от 5 июля 2008 года "О трансфертном ценообразовании" (далее – Закон о трансфертном ценообразовании);
3) в строке 910.00.003 указывается среднесписочная численность работников за налоговый период, которая определяется:
юридическим лицом по формуле: (А+В+С+D+Е+F) / 6 месяцев, где А, В, С, D, Е, F - количество работников за каждый месяц налогового периода;
индивидуальным предпринимателем по формуле: ((А+В+С+D+Е+F) / 6 месяцев) + 1, включая самого индивидуального предпринимателя;
В строке 910.00.003 А указывается среднесписочная численность работников-пенсионеров, в строке 910.00.003 В указывается среднесписочная численность работников-инвалидов.
В случае если среднесписочная численность работников составит дробное значение от 0,5 и выше, то такое значение подлежит округлению до целой единицы, значение ниже 0,5 округлению не подлежит;
4) в строке 910.00.004 указывается среднемесячная заработная плата на одного работника за налоговый период;
5) в строке 910.00.005 указывается сумма налогов, исчисленных по ставке, установленной пунктом 1 статьи 436 Налогового кодекса, определяемая по формуле: 910.00.001 х 3%;
6) в строке 910.00.006 указывается корректировка суммы налогов в соответствии с пунктом 2 статьи 436 Налогового кодекса, которая определяется:
юридическим лицом по формуле: 910.00.005 (сумма исчисленных налогов с дохода) х 910.00.003 (среднесписочная численность работников) х 1,5% (процент корректировки);
индивидуальным предпринимателем по формуле: 910.00.005 (сумма исчисленных налогов с дохода) х 910.00.003 (среднесписочная численность работников) х 1,5% (процент корректировки).

Бұл жол егер салық кезеңінің қорытындысы бойынша бір қызметкердің орташа айлық еңбекақысы Салық кодексінің 436-бабы 2-тармағына сәйкес дара кәсіпкерлерде кемінде 2 еселенген, заңды тұлғаларда кемінде 2,5 еселенген мөлшерін құраған жағдайда толтырылады;
7) 910.00.007 жолында: 910.00.005 – 910.00.006 формуласы бойынша айқындалатын түзетуден кейінгі салықтардың сомасы көрсетіледі;
8) 910.00.008 жолында: 910.00.007 х 0,5 Декларация бойынша есептелген салық сомасынан ½ мөлшерінде бюджетке төленуге жататын жеке (корпоративтік) табыс салығының сомасы көрсетіледі;
9) 910.00.009 жолында: (910.00.007 х 0,5) – 200.00.008 VII – 200.00.009 IV (200.00 нысаны)) формуласы бойынша айқындалатын, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына есептелген әлеуметтік аударымдар сомасын алып тастағаннан кейінгі Декларация бойынша есептелген салық сомасынан ½ мөлшеріндегі бюджетке төленуге жататын әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі. Бұл ретте, 200.00.008 IV және 200.00.009 IV жолдарында есепті кезеңнің екі тоқсаны үшін сомасы есепке алынады (1 немесе 2 жартыжылдық).
"Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" 2003 жылғы 25 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес есептелген Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар сомасы әлеуметтік салық сомасынан асып түскен кезде 910.00.009 жолда Салық кодексінің 436-бабы 2-тармағына сәйкес нөлге тең әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі;
10) 910.00.0010 жолында дара кәсіпкердің орналасқан орыны бойынша тіркелген аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтiң әкім аппаратының бизнес - сәйкестендіру нөмері көрсетіледі.
Бұл ретте, дара кәсіпкердің орналасқан жері мемлекеттік кірістер органында дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебіне қою кезінде мәлімделген дара кәсіпкердің қызметінің басым бөлігін жүзеге асыратын орыны болып танылады.
Мысалы, 2017 жыл үшін жоғарыда көрсетілген жолдарды толтыру былайша жүргізіледі:
1) 910.00.001 жолы бойынша дара кәсіпкердің салық кезеңі үшін табысы 29 000 000 теңгені құрады;
2) 910.00.002 жолы бойынша Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес айқындалатын табыс жоқ;
3) 910.00.003 жолы бойынша дара кәсіпкердің өзін қоса алғанда, қызметкерлердің орташа тізімдік саны 24 адамды құрады, ол былайша айқындалды:
((24+24+24+24+22+22) / 6 ай) + 1, мұнда 24 адам – салық кезеңінің бірінші айынан бастап төртінші айларындағы қызметкерлердің саны, 22 адам – салық кезеңінің бесінші және алтыншы айларындағы қызметкерлердің саны;

Данная строка заполняется при условии, если среднемесячная заработная плата одного работника по итогам отчетного периода составляет у индивидуальных предпринимателей не менее 2-кратного, юридических лиц - не менее 2,5-кратного минимального размера заработной платы согласно пункту 2 статьи 436 Налогового кодекса;
7) в строке 910.00.007 указывается сумма налогов после корректировки, которая определяется по формуле: 910.00.005 - 910.00.006;
8) в строке 910.00.008 указывается сумма индивидуального (корпоративного) подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет в размере ½ от исчисленной суммы налогов по Декларации, определяемая по формуле: 910.00.007 х 0,5;
9) в строке 910.00.009 указывается сумма социального налога, подлежащего уплате в бюджет в размере ½ от исчисленной суммы налогов по Декларации за минусом суммы социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования, определяемая по формуле: (910.00.007 х 0,5) – 200.00.008 IV – 200.00.009 IV (форма 200.00)). При этом по строке 200.00.008 IV и 200.00.009 IV учитываются суммы за два квартала отчетного периода (1 либо 2 полугодие).
В случае превышения суммы социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования, исчисленных в соответствии с Законом Республики Казахстан от 25 апреля 2003 года "Об обязательном социальном страховании", над суммой социального налога, в строке 910.00.009, в соответствии с пунктом 2 статьи 437 Налогового кодекса, указывается сумма социального налога, равная нулю.
10) в строке 910.00.010 указывается бизнес - идентификационный номер аппарата акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов по месту нахождения индивидуального предпринимателя.
При этом местом нахождения индивидуального предпринимателя признается место преимущественного осуществления деятельности индивидуального предпринимателя, заявленное при постановке на регистрационный учет в органе государственных доходов в качестве индивидуального предпринимателя;
К примеру, в 2018 году заполнение вышеуказанных строк производится следующим образом:
1) по строке 910.00.001 доход за налоговый период индивидуального предпринимателя составил 29 000 000 тенге;
2) по строке 910.00.002 доход, определяемый в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании, отсутствует;
3) по строке 910.00.003 среднесписочная численность работников, включая самого индивидуального предпринимателя, составила 24 человек, определенная следующим образом:
((24+24+24+24+22+22) / 6 месяцев) + 1, где 24 человека - количество работников с первого по четвертый месяцы налогового периода, 22 человека – количество работников в пятом и шестом месяцах налогового периода;

4) 910.00.004 жолы бойынша салық кезеңі үшін бір қызметкерге орташа айлық еңбекақы 46 625 теңгені құрады, мұнда:
салық кезеңінің бірінші айы үшін қызметкерлерге есептелген еңбекақының барлық сомасы 1 119 000 теңге (240 000 теңге + 720 000 теңге + 159 000 теңге), оның ішінде:
бес адамның еңбекақысы 48 000 теңгеден 240 000 теңге (5 х 48 000 теңге) құрады;
он алты адамның еңбекақысы 45 000 теңгеден 720 000 теңге (16 х 45 000 теңге) құрады;
үш адамның еңбекақысы 53 000 теңгеден 159 000 теңге (3 х 53 000 теңге) құрады.
Яғни, салық кезеңінің бірінші айы үшін бір қызметкерге орташа айлық еңбекақы 46 625 теңге (1 119 000 / 24 адам) құрады.
Салық кезеңінің екінші айынан бастап алтыншы айлары үшін бір қызметкерге еңбекақының орташа айлық сомасы осыған ұқсас жолмен айқындалады.
Бір қызметкерге салық кезеңінің екінші айында орташа еңбекақы сомасы – 48 700, үшіншіде – 45 900, төтінші және бесінші айларында – 52 700 ден, алтыншы айда – 49 536 теңге құрады.
Онда, салық кезеңі үшін бір қызметкерге еңбекақының орташа айлық сомасы 49 360 теңгені (46 625 теңге + 48 700 теңге + 45 900 + 52 700 + 52 700+49536) / 6 ай құрады.
Бұл мысалда, 2017 жылға арналған Республикалық бюджет туралы заңмен белгіленген айлық еңбекақының 2 еселенген ең төменгі мөлшері 48 918 теңгені ( 24 459 х 2) құрады.
Салық кезеңінің қорытындысы бойынша бір қызметкерге орташа айлық еңбекақы ең төменгі еңбекақының 2 еселенген мөлшерінен (49 360) асқандықтан, Салық кодексінің 436-бабы 2-тармағында көзделген қызметкерлердің орташа тізімдік санын ескере отырып, салық кезеңіне есептелген салық сомасына түзету жүргізіледі;
5) 910.00.005 жолы бойынша Салық кодексінің 436-бабының 1-тармағына сәйкес есептелген салық сомасы 870 000 теңге (29 000 000 теңге х 3%) құрайды;
6) 910.00.006 жолы бойынша Салық кодексінің 436-бабы 2-тармағына сәйкес салық сомасын түзету 313 200 теңгені құрады,
870 000 теңге х 24 адам х 1,5%), мұндағы 1,5%=313 200.
1,5 % – қызметкерлердің орташа тізімдік санын ескере отырып әрбір, қызметкер үшін салық сомасын түзету проценті;
7) 910.00.007 жолы бойынша азайтуға жатқызылған түзетуден кейінгі салық сомасы 556 800 теңге құрайды (870 000 теңге – 313 200 теңге);
8) 910.00.008 жолы бойынша салық кезеңі үшін бюджетке төленуге жататын жеке (корпоративтік) табыс салығы 278 400 теңгені құрайды (556 800 теңге х 0,5);

4) по строке 910.00.004 среднемесячная заработная плата на одного работника за налоговый период составила 46 625 тенге, определенная следующим образом:
сумма начисленной заработной платы работников за первый месяц налогового периода составила 1 119 000 тенге (240 000 тенге + 720 000 тенге + 159 000 тенге), в том числе:
заработная плата пяти человек по 48 000 тенге составила 240 000 тенге (5 х 48 000 тенге);
заработная плата шестнадцати человек по 45 000 тенге составила 720 000 тенге (16 х 45 000 тенге);
заработная плата трех человек по 53 000 тенге составила 159 000 тенге (3 х 53 000 тенге).
Так, среднемесячная заработная плата на одного работника за первый месяц налогового периода составила 46 625 тенге (1 119 000 / 24 человек).
Аналогично определяются среднемесячные суммы заработной платы на одного работника со второго по шестой месяцы налогового периода.
Во втором месяце налогового периода сумма среднемесячной заработной платы на одного работника составила – 48 700 тенге, в третьем – 45 900 тенге, в четвертом и пятом месяцах по 52 700 тенге, в шестом 49 536 тенге.
Тогда, среднемесячная сумма заработной платы на одного работника за налоговый период составила 49 360 тенге (46 625 тенге + 48 700 тенге + 45 900 + 52 700 + 52 700 + 49 536 тенге) / 6 месяцев.
В данном примере 2-кратный минимальный размер месячной заработной платы, установленный Законом о республиканском бюджете на 2017 год, составил 48 918 тенге (24 459 х 2).
Так как, среднемесячная заработная плата на одного работника по итогам налогового периода (49 360) превысила 2-кратный размер минимальной заработной платы, то производится корректировка сумм налогов, исчисленных за налоговый период, в сторону уменьшения, исходя из среднесписочной численности работников, предусмотренная пунктом 2 статьи 436 Налогового кодекса;
5) по строке 910.00.005 сумма исчисленных налогов в соответствии с пунктом 1 статьи 436 Налогового кодекса составила 870 000 тенге (29 000 000 тенге х 3%);
6) по строке 910.00.006 корректировка суммы налогов в соответствии с пунктом 2 статьи 436 Налогового кодекса составила 313 200 тенге, определяется следующим образом:
870 000 тенге х 24 человек х 1,5% = 313 200,
где 1,5% – процент корректировки суммы налога за каждого работника, исходя из среднесписочной численности работников;
7) по строке 910.00.007 сумма налогов после корректировки, произведенной в сторону уменьшения, составила 556 800 тенге (870 000 тенге –313 200 тенге);
8) по строке 910.00.008 сумма индивидуального (корпоративного) подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период, составила 278 400 тенге (556 800 тенге х 0,5);

9) 910.00.009 жолы бойынша салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын, есептелген әлеуметтік салық сомасы әлеуметтік салығы (910.00.007 х 0,5) дара кәсіпкер үшін әлеуметтік аударымдар сомасына (200.00.009 IV) және қызметкерлер үшін әлеуметтік аударымдар сомасына (200.00-нысандағы 200.00.008 IV жолы) азайтылған әлеуметтік салық сомасы әлеуметтік салығы анықталады;
10) 910.00.0010 жолында дара кәсіпкердің орналасқан орны бойынша тіркелген аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтiң әкім аппаратының бизнес - сәйкестендіру нөмері көрсетіледі.
Бұл ретте, дара кәсіпкердің орналасқан жері мемлекеттік кірістер органында дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебіне қою кезінде мәлімделген дара кәсіпкердің қызметінің басым бөлігін жүзеге асыратын орны болып танылады.
11. "Салық төлеушінің (салық агентінің) жауапкершілігі" деген бөлімде:
1) "Салық төлеушінің (басшының) Т.А.Ә." жолында құрылтай және жарлық құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі.
Егер Декларацияны жеке тұлға табыс еткен жағдайда, жолда жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылатын салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
2) Декларацияның мемлекеттік кірістер органына тапсырылған күні көрсетіледі;
3) орналасқан орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі.
Салық төлеушінің орналасқан орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі.
Бұл ретте, дара кәсіпкердің орналасқан жері мемлекеттік кірістер органында дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебіне қою кезінде мәлімделген дара кәсіпкердің қызметінің басым бөлігін жүзеге асыратын орны болып танылады.
Резидент заңды тұлғаның орналасқан жері құрылтай құжаттарында көрсетілген оның тұрақты жұмыс істейтін органының орналасқан жері болып танылады.
Филиал, өкілдік ашпай, қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлғаның орналасқан жері мемлекеттік кірістер органында салық төлеуші ретінде тіркеу кезінде мәлімделген Қазақстан Республикасындағы қызметін жүзеге асыратын жері болып танылады;
4) Жеке тұлғаның тұрғылықты жері бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі.
Бұл ретте, жеке тұлғаның тұрғылықты жері азаматтарды тіркеу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес азаматты тіркеу орны болып танылады;
5) "Декларацияны қабылдаған лауазымды адамының Т.А.Ә." жолында Декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;

9) по строке 910.00.009 сумма социального налога, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период, определяется как сумма исчисленного социального налога (910.00.007 х 0,5) минус сумма социальных отчислений за индивидуального предпринимателя (200.00.009 IV) минус сумма социальных отчислений за работников (200.00.008 IV);
10) по строке 910.00.010 указывается бизнес - идентификационный номер аппарата акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов по месту нахождения индивидуального предпринимателя.
При этом местом нахождения индивидуального предпринимателя признается место преимущественного осуществления деятельности индивидуального предпринимателя, заявленное при постановке на регистрационный учет в органе государственных доходов в качестве индивидуального предпринимателя.
11. В разделе "Ответственность налогоплательщика (налогового агента)":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика (руководителя)" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными и распорядительными документами.
В случае, если Декларация представляется физическим лицом, в поле указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика, которые заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) указывается дата подачи Декларации в орган государственных доходов;
3) указывается код органа государственных доходов по месту нахождения налогоплательщика.
При этом местом нахождения индивидуального предпринимателя признается место преимущественного осуществления деятельности индивидуального предпринимателя, заявленное при постановке на регистрационный учет в органе государственных доходов в качестве индивидуального предпринимателя.
Местом нахождения юридического лица-резидента признается место нахождения его постоянно действующего органа, указываемое в учредительных документах.
Местом нахождения юридического лица-нерезидента, осуществляющего деятельность через постоянное учреждение без открытия филиала, представительства, признается место осуществления деятельности в Республике Казахстан, заявленное при регистрации в качестве налогоплательщика в органе государственных доходов;
4) указывается код органа государственных доходов по месту жительства физического лица.
При этом местом жительства физического лица признается место регистрации гражданина в соответствии с законодательством Республики Казахстан о регистрации граждан;
5) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего Декларацию;

6) Салық кодексінің 584-бабының 2-тармағына сәйкес лауазымды адам Декларацияны қабылдаған күн көрсетіледі;
7) Мемлекеттік кірістер органы беретін Декларацияның кіріс нөмірі көрсетіледі;
8) Пошта немесе өзге байланыс ұйымымен қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
11-тармақтың 5), 6), 7), 8) тармақшаларын декларацияны қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2017 жылғы 4 қыркүйектегі
№ 533 бұйрығына
16-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2014 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 587 бұйрығына
139-қосымша
Әкімшілік деректер
жинауға арналған нысан
Патент құнын есептеу
Есепті кезең 20__ жыл
Индексі: 911.00-нысаны
Кезенділігі: күнтізбелік жыл
Ұсынатындар: есепті патент негізіндегі арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер жасайды
Қайда тапсырылады: мемлекеттік кірістер органдарына
Тапсыру мерзімі:
1) жаңадан құрылған дара кәсіпкерлер - дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебі туралы салықтық өтінішпен бір мезгілде;
2) жалпыға бірдей белгіленген тәртіптен немесе өзге де арнаулы салық режімінен ауысуды жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер - патент негізінде арнаулы салық режімін қолдану айының 1 күніне дейін;
3) кезекті патентті алу үшін патент негізінде арнаулы салық режімін қолданатын дара кәсіпкерлер - алдыңғы патенттің қолданылу мерзімі немесе салық есептілігін табыс етуді тоқтата тұру мерзімі өткенге дейін ұсынады.
Ескертпе: толтыру бойынша түсіндіру осы бұйрықтың 140-қосымшасына сәйкес патент құнын салық есептілігін (есебін) жасау қағидалары (911.00-нысан) келтірілген.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2017 жылғы 4 қыркүйектегі
№ 533 бұйрығына
17-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2014 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 587 бұйрығына
140-қосымша
Патент құнын салық есептілігін (есебін) жасау қағидалары (911.00-нысан)
1-Тарау. Жалпы ережелер
1. Осы патент құнының салық есептілігін (есебін) жасау қағидалары (911.00-нысан) (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексіне (Салық кодексі) (бұдан әрі - Салық кодексі) сәйкес әзірленген және патент құнын есептеуге арналған патент алу үшін салық есептілігі нысанын (есепті) (бұдан әрі – Есеп) жасау тәртібін айқындайды. Патент құнына жеке табыс салығы (төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығын қоспағанда), әлеуметтік салығы, міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналары кіреді.
Есепті патент негізіндегі арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер жасайды.

6) указывается дата приема Декларации должностным лицом в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
7) указывается входящий номер Декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
8) указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 5), 6), 7), 8) пункта 11 заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.
Приложение 16
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 4 сентября 2017 года № 533
Приложение 139
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 25 декабря 2014 года № 587
Форма, предназначенная
для сбора административных данных
Расчет стоимости патента
отчетный период 20__ год
Индекс: форма 911.00
Периодичность: календарный год
Представляют: индивидуальные предприниматели, применяющие
специальный налоговый режим на основе патента
Куда представляется: в органы государственных доходов
Срок представления:
1) вновь образованными - одновременно с налоговым заявлением о
регистрационном учете в качестве индивидуального предпринимателя;
2) осуществляющими переход с общеустановленного порядка или иного
специального налогового режима - до 1 числа месяца применения специального
налогового режима на основе патента;
3) применяющими специальный налоговый режим на основе патента для
получения очередного патента - до истечения срока действия предыдущего
патента или срока приостановления представления налоговой отчетности.
Примечание: пояснение по заполнению приведено в правилах составления налоговой
отчетности расчета стоимости патента (форма 911.00) согласно приложению 140 к
настоящему приказу.
Приложение 17
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 4 сентября 2017 года № 533
Приложение 140
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 25 декабря 2014 года № 587
Правила составления налоговой отчетности (расчета) стоимости патента (форма 911.00)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (расчета) стоимости патента (форма 911.00) (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (расчета) стоимости патента (далее – Расчет), предназначенной для исчисления стоимости патента. В стоимость патента включаются индивидуальный подоходный налог (кроме индивидуального подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты), социальный налог, обязательные пенсионные взносы, социальные отчисления и взносы на обязательное социальное медицинское страхование. Расчет составляется индивидуальными предпринимателями, применяющими специальный налоговый режим на основе патента.

2. Осы Қағидалар 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап салық есептілігін табыс ету бойынша міндеттемелерге қолданылады.
3. Есеп Есептің өзінен (911.00-нысан) және патент негізіндегі арнаулы салық режимін қолдану үшін қажетті ақпаратты көрсетуге арналған қосымшадан (911.01-нысан) тұрады.
4. Есепті толтыру кезінде түзетулерге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер болмаған кезде Есептің тиісті торкөздері толтырылмайды.
6. Есепке қосымша Есепте тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін жолдар толтырылған кезде міндетті тәптіпте жасалады
7. Есепке қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда Есепке қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық таңбалар қолданылады: "–" – алу; "х" – көбейту.
9. Соманың теріс мәні Есептің тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "–" белгісімен белгіленеді.
10. Есепті жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электронды тасығышта – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
11. Есепке Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не болмаса өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда оның атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің не болмаса оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
12. Есепті табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта – екі данада жасалады, бір данасы Есепті қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің Т.А.Ә. мен қойылған қолы және мөрдің бедері (штемпелі) белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта – салық төлеуші пошта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде – салық төлеуші (салық агенті) салық есептілігінің мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесімен қабылданғандығы немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
13. Қосымшалардың "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімдерінде Есептің "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
2-Тарау. Есепті жасау (911.00-нысан)
14. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) ЖСН – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі;

2. Настоящие Правила распространяются на обязательства по представлению налоговой отчетности с 1 января 2018 года.
3. Расчет состоит из самого Расчета (форма 911.00) и приложения к нему (форма 911.01), предназначенного для отражения необходимой информации для применения специального налогового режима на основе патента.
4. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Расчета не заполняются.
6. Приложение к Расчету составляется в обязательном порядке при заполнении строк в Расчете, требующих раскрытия соответствующих показателей.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Расчету, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к Расчету.
8. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "–" – минус; "х" – умножение.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Расчета.
10. При составлении Расчета:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе – заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
11. Расчет в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием.
12. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой Ф.И.О. и подписью работника органа государственных доходов, принявшего Расчет и оттиском печати (штампа);
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде – налогоплательщик получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.
13. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложения указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Расчета.
Глава 2. Составление Расчета (форма 911.00)
14. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) ИИН – индивидуальный идентификационный номер налогоплательщика;

2) дара кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдай) немесе атауы.
Салық міндеттемесін мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына сәйкес немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдай) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес сенімгерлікпен басқарушы заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
3) салық есептілігі (Есеп) табысетілетін салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
4) Есеп түрі. Тиісті торкөздер Есептің Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызылуы ескеріле отырып, белгіленеді;
5) хабарламаның нөмірі мен күні. Торкөздер Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген хабарлама бойынша табыс етілген жағдайда белгіленеді;
6) салық төлеушінің санаты. Торкөздер егер салық төлеуші А немесе В, C немесе D торкөздерінде көрсетілген санаттардың біріне жатқан жағдайда белгіленеді;
А – салық міндеттемесінің орындалуы сенімгерлікпен басқарушыға жүктелген шартпен мүлікті басқару сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқарушы болып табылатын салық төлеуші;
В – салық міндеттемесінің орындалуы сенімгерлікпен басқарушыға жүктелген шартпен мүлікті басқару сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқарушының құрылтайшысы немесе сенімгерлікпен басқару туындаудың өзге жағдайларында пайда алушы болып табылатын салық төлеуші;
С - Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес бухгалтерлік есепті жүргізуді жүзеге асыратын салық төлеуші;
D - Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес бухгалтерлік есепті жүргізуді жүзеге асырмайтын салық төлеуші;
7) "Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген 23 "Валюталар жіктеуіші" қосымшасына сәйкес валюта коды;
8) торкөз Есеп электронды түрде табыс етілген кезде белгіленеді;
9) табыс етілген қосымшалардың саны.
15. "Патент құнын есептеу" бөлімінде:
1) 911.00.001 жолында Салық кодексінің 427-бабы 8-тармағына сәйкес жүргізілетін түзетулер ескеріле отырып, Салық кодексінің осы бабының 3-тармағына сәйкес белгіленген табыс сомасы көрсетіледі;

2) фамилия, имя, отчество (при его наличии) или наименование индивидуального предпринимателя.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в соответствии с договором доверительного управления имуществом или в иных случаях возникновения доверительного управления в строке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица-доверительного управляющего или наименование юридического лица-доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
3) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (Расчет) (указывается арабскими цифрами);
4) вид Расчета. Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Расчета к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
5) номер и дата уведомления. Ячейки отмечаются в случае представления Расчета по уведомлению, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
6) категория налогоплательщика. Ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строке А или В, C или D;
А – индивидуальный предприниматель, являющийся доверительным управляющим по договору доверительного управления имуществом, условиями которого исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего;
В – индивидуальный предприниматель, являющийся учредителем доверительного управления по договору доверительного управления имуществом, условиями которого исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего, или выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления;
C – индивидуальный предприниматель, осуществляющий ведение бухгалтерского учета в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;
D - индивидуальный предприниматель, не осуществляющий ведение бухгалтерского учета в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;
7) код валюты, в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
8) ячейка отмечается при представлении Расчета в электронном виде;
9) количество представленных приложений.
15. В разделе "Исчисление стоимости патента":
1) в строке 911.00.001 указывается доход, определяемый в соответствии с пунктом 3 статьи 427 Налогового кодекса, с учетом корректировок, производимых в соответствии с пунктом 8 данной статьи Налогового кодекса;

2) 911.00.002 жолында 911.00.001 жолы мен Салық кодексінің 432-бабы 1-тармағында белгіленген ставкасының туындысы (911.00.001 х 2%) ретінде айқындалатын бюджетке төленуге жататын есептелген салық сомасы көрсетіледі;
3) 911.00.003 жолында есептелген салықтардың бір бөлігінің 1/2 мөлшерінде айқындалатын (911.00.002 х 0,5) бюджетке төленуге жататын жеке табыс салығы сомасы көрсетіледі. Бұл ретте есептелген салық сомасы 1 теңгеге дейін дөңгелектенуі тиіс: 50 және одан көп тиындағы сома бір теңге ретінде қабылданады, 50 тиыннан төмен сома Есепке қабылданбайды;
4) 911.00.004 жолында: ((911.00.002 х 0,5) – 911.00.005) формуласы бойынша айқындалатын, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына есептелген әлеуметтік аударымдар сомасын алып тастағаннан кейінгі есептелген салықтардың бір бөлігінің ½ мөлшерінде айқындалатын бюджетке төленуге жататын әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі. Бұл ретте есептелген салық сомасын 1 теңгеге дейін дөңгелектенуі тиіс: 50 және одан көп тиындағы сома бір теңге ретінде қабылданады, 50 тиыннан төмен сома Есепке қабылданбайды.
"Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" 2003 жылғы 25 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы Заңы) сәйкес есептелген Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар сомасы әлеуметтік салық сомасынан асып кеткен жағдайда бұл жолда нөлге тең әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі;
5) 911.00.005 жолында Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы Заңына сәйкес есептелген әлеуметтік аударымдар сомасы көрсетіледі;
6) 911.00.006 жолында Қазақстан Республикасының Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасында белгіленген тәртіпте айқындалатын жинақтаушы зейнетақы қорларына міндетті зейнетақы жарналарын есептеу үшін мәлімделген табыс көрсетіледі;
7) 911.00.007 жолында Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасында белгіленген тәртіпте айқындалатын жинақтаушы зейнетақы қорларына міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі.
8) 911.00.008 жолында "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" 2015 жылғы 16 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналарының сомасы көрсетіледі.
9) 911.00.009 жолында дара кәсіпкердің орналасқан орыны бойынша тіркелген аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтiң әкім аппаратының бизнес - сәйкестендіру нөмері көрсетіледі.
Бұл ретте мемлекеттік кірістер органында дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебіне қою кезінде мәлімдеген дара кәсіпкердің қызметінің басым бөлігі жүзеге асырылатын орын дара кәсіпкердің орналасқан орны болып танылады.

2) в строке 911.00.002 указывается сумма исчисленных налогов, подлежащих уплате в бюджет, определяемая как произведение строки 911.00.001 и ставки, установленной пунктом 1 статьи 432 Налогового кодекса (911.00.001 х 2%);
3) в строке 911.00.003 указывается сумма индивидуального подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет, определяемая в размере ½ части исчисленных налогов (911.00.002 х 0,5). При этом, исчисленная сумма налога подлежит округлению до 1 тенге: сумма в 50 и более тиын принимается за один тенге, сумма меньше 50 тиын в Расчет не принимается;
4) в строке 911.00.004 указывается сумма социального налога, подлежащего уплате в бюджет, определяемая в размере ½ части исчисленных налогов за минусом суммы социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования, определяемая по формуле: ((911.00.002 х 0,5) – 911.00.005). При этом, исчисленная сумма налога подлежит округлению до 1 тенге: сумма в 50 и более тиын принимается за один тенге, сумма меньше 50 тиын в Расчет не принимается.
В случае превышения суммы социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования, исчисленных в соответствии с Законом Республики Казахстан от 25 апреля 2003 года "Об обязательном социальном страховании" (далее – Закон об обязательном социальном страховании) над суммой социального налога, в данной строке отражается сумма социального налога, равная нулю;
5) в строке 911.00.005 указывается сумма социальных отчислений, исчисленных в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании;
6) в строке 911.00.006 указывается заявленный доход для исчисления обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды, определяемый в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении;
7) в строке 911.00.007 указывается сумма обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды, определяемая в порядке, установленном пенсионным законодательством Республики Казахстан;
8) в строке 911.00.008 указывается сумма взносов на обязательное социальное медицинское страхование в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года "Об обязательном социальном медицинском страховании".
9) в строке 911.00.009 указывается бизнес - идентификационный номер аппарата акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов по месту нахождения индивидуального предпринимателя.
При этом местом нахождения индивидуального предпринимателя признается место преимущественного осуществления деятельности индивидуального предпринимателя, заявленное им при постановке на регистрационный учет в органе государственных доходов в качестве индивидуального предпринимателя.

16. Есеп электронды түрде берілген кезде "Патент құнының төлеу туралы мәліметтер" бөлімінде 911.00.010 А, 911.00.010 В, 911.00.010 С, 911.00.010 D, 911.00.010 Е жолдарында Салық кодексінің 431-бабы 2-тармағына сәйкес төленген жеке табыс және әлеуметтік салықтар, әлеуметтік аударымдар , міндетті зейнетақы жарналары мен міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналары бойынша мәліметтер (төлемнің атауы, БСК (бюджет сыныптамасының коды), төлем құжатының нөмірі, төленген күні, сомасы) көрсетіледі.
16-1. "Салық заңнамасы бұзылған жағдайда қызметін тоқтату туралы салық төлеушіге хабарлама" бөлімінде егер патенттiң қолданылу мерзiмi аяқталған күннен бастап алпыс күнтізбелік күн ішінде кезекті патент құнының Есеп-қисабын немесе салық есептілігін табыс етуді тоқтата тұру (ұзарту, қайта бастау) туралы салықтық өтінішін табыс етпегенде немесе қызметті тоқтата тұру мерзімі аяқталғаннан бастап, оның қызметі, дара кәсіпкер ретінде Салық кодексімен белгіленген оңайлатылған түрде тоқтатылатын болатындығымен таныстым және келісемін деген көрсетіледі.
17. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" бөлімінде:
1) "Салық төлеушінің аты-жөні" жолында жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес дара кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
2) Есептің мемлекеттік кірістер органына тапсырған күні көрсетіледі.
3) орналасқан орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды.
Бұл ретте мемлекеттік кірістер органында дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебіне қою кезінде мәлімдеген дара кәсіпкердің қызметінің басым бөлігі жүзеге асырылатын орын дара кәсіпкердің орналасқан орны болып танылады;
4) тұрғылықты жері бойынша мемлекеттік кірістер органының коды.
Бұл ретте Қазақстан Республикасының азаматтарды тіркеу туралы заңнамасына сәйкес азаматты тіркеу орны жеке тұлғаның тұрғылықты жері болып танылады;
5) "Есепті қабылдаған лауазымды адамның аты-жөні" жолында Есепті қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
6) Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес мемлекеттік кірістер органы қызметкерімен Есептің қабылданған күні көрсетіледі;
7) мемлекеттік кірістер органы берген Есептің кіріс нөмірі көрсетіледі;
8) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
17-тармақтың 5), 6), 7), 8) тармақшаларын декларацияны қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.

16. При представлении Расчета в электронном виде в разделе "Сведения об уплате стоимости патента" в строках 911.00.010 А, 911.00.010 В, 911.00.010 С, 911.00.010 D, 911.00.010 Е указываются сведения по индивидуальному подоходному и социальному налогам, социальным отчислениям, обязательным пенсионным взносам и взносам на обязательное социальное медицинское страхование (наименование платежа, КБК (код бюджетной классификации), номер платежного документа, дата уплаты, сумма), уплаченных в соответствии с пунктом 2 статьи 431 Налогового кодекса.
16-1. В разделе "Уведомление налогоплательщика о прекращении деятельности в случаях нарушения налогового законодательства" указывается, что налогоплательщик ознакомлен и согласен, что в случае непредставления очередного Расчета стоимости патента или налогового заявления о приостановлении (продлении, возобновлении) представления налоговой отчетности в течение шестидесяти календарных дней со дня истечения срока действия патента или окончания периода приостановления деятельности, его деятельность в качестве индивидуального предпринимателя будет прекращена в упрощенном порядке, установленном Налоговым кодексом.
17. В разделе "Ответственность налогоплательщика" указывается:
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика" фамилия, имя, отчество (при его наличии) индивидуального предпринимателя в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата представления Расчета в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов по месту нахождения.
При этом местом нахождения индивидуального предпринимателя признается место преимущественного осуществления деятельности индивидуального предпринимателя, заявленное им при постановке на регистрационный учет в органе государственных доходов в качестве индивидуального предпринимателя;
4) код органа государственных доходов по месту жительства.
При этом местом жительства физического лица признается место регистрации гражданина в соответствии с законодательством Республики Казахстан о регистрации граждан;
5) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Расчет" фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего Расчет;
6) дата приема Расчета работником органа государственных доходов в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
7) входящий номер Расчета, присваиваемый органом государственных доходов;
8) дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 5), 6), 7), 8) пункта 17 заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.

3-Тарау. 911.01-нысанын жасау
18. 911.01 нысаны патент алу үшін қажетті ақпаратты көрсетуге арналған және дара кәсіпкермен міндетті тәртіпте толтыруы тиіс.
19. "Патент туралы мәліметтер" бөлімінде:
1) 911.01.001 жолында патент негізіндегі арнаулы салық режимін қолданатын мерзімі көрсетіледі;
2) 911.01.002 жолында жүзеге асырылып жатқан кәсіпкерлік қызметтің түрі көрсетіледі;
3) 911.01.003 А, 911.01.003 В, 911.01.003 С, 911.01.003 D, 911.01.003 Е, 911.01.003 F жолдарында кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру орны (облыс, қала немесе аудан және басқалары) көрсетіледі.
911.01.003 G жолында әмбебап дүкені, супермаркет және басқалары, әмбебап дүкендерінде, супермаркеттерде және басқа да кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру кезінде бөлімнің нөмірі немесе атауы көрсетіледі. Кәсіпкерлік қызметті автомобильмен жолаушылар және жүк тасымалдау саласында жүзеге асырған жағдайда 911.01.003 G жолында нөмірі мен жүру бағыты көрсетіледі;
4) мүлікті жалға беру бойынша қызметін әртүрлі елді мекендерде жүзеге асырған жағдайда қосымша мына жолдар толтырылады:
911.01.004 – жүзеге асырылатын қызмет түрі;
911.01.005 – дара кәсіпкер орналасқан (тіркеу) орнынан бөлек кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырудың өзге орны.

Глава 3. Составление формы 911.01
18. Форма 911.01 предназначена для отражения информации, необходимой для Расчета стоимости патента и подлежит заполнению индивидуальным предпринимателем в обязательном порядке.
19. В разделе "Сведения о патенте":
1) в строке 911.01.001 указывается срок применения специального налогового режима на основе патента;
2) в строке 911.01.002 указывается вид осуществляемой предпринимательской деятельности;
3) в строках 911.01.003 A, 911.01.003 B, 911.01.003 C, 911.01.003 D, 911.01.003 E, 911.01.003 F, указываются сведения о месте осуществления предпринимательской деятельности (наименование области, города или района, и другие).
В строке 911.01.003 G указывается наименование универмага, супермаркета и другие, номер или наименование отдела при осуществлении предпринимательской деятельности в универмагах, супермаркетах и другие. В случае осуществления предпринимательской деятельности в области автомобильных перевозок пассажиров и багажа в строке 911.01.003 G указывается номер или сообщение маршрута;
4) в случае осуществления деятельности по сдаче в аренду имущества в разных населенных пунктах дополнительно заполняются строки:
911.01.004 – вид осуществляемой предпринимательской деятельности;
911.01.005 – иное место осуществления предпринимательской деятельности, отличное от места нахождения (регистрации) индивидуального предпринимателя.