"Көлiк құралының сәйкестендіру нөмірі бойынша көлік құралдарының жекелеген түрлерiн мемлекеттiк тiркеу және есепке алу, механикалық көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау, емтихандар қабылдау және жүргізуші куәліктерін беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 862 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің м.а. 2017 жылғы 26 қыркүйектегі № 646 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 25 қазанда № 15931 болып тіркелді
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Көлiк құралының сәйкестендіру нөмірі бойынша көлік құралдарының жекелеген түрлерiн мемлекеттiк тiркеу және есепке алу, механикалық көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау, емтихандар қабылдау және жүргізуші куәліктерін беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 862 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10056 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 12 (28490) санында жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) көрсетілген бұйрықпен бекітілген Көлiк құралының сәйкестендіру нөмірі бойынша көлік құралдарының жекелеген түрлерiн мемлекеттiк тiркеу және есепке алу қағидаларында:
3-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жоғары сұранысқа ие мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері (бұдан әрі – МТНБ) – жеке және заңды тұлғалардың автомобильдеріне арналған:
010, 020, 030, 040, 050, 060, 070, 077, 080, 090, 707 цифрлық белгідегі;
бірдей әріптік белгілері бар 010, 020, 030, 040, 050, 060, 070, 077, 080, 090, 707 цифрлық белгідегі;
100, 111, 200, 222, 300, 333, 400, 444, 500, 555, 600, 666, 700, 800, 888, 900, 999 цифрлық белгідегі;
бірдей әріптік белгілері бар 100, 111, 200, 222, 300, 333, 400, 444, 500, 555, 600, 666, 700, 800, 888, 900, 999 цифрлық белгідегі;
001, 002, 003, 004, 005, 006, 007, 008, 009, 777 цифрлық белгідегі;
бірдей әріптік белгілері бар 001, 002, 003, 004, 005, 006, 007, 008, 009, 777 цифрлық белгідегі;
бірдей әріптік белгілерімен;";
3-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) көлік құралын бастапқы тіркеу – Қазақстан Республикасының аумағында алғаш жүзеге асырылатын, көлік құралын мемлекеттік тіркеу.
Қазақстан Республикасының аумағына уақытша әкелінген, 2016 жылдың 1 қаңтарына дейін жүзеге асырылған көлік құралдарын мемлекеттік тіркеу көлік құралын бастапқы тіркеу болып табылмайды;";

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 862 "Об утверждении Правил государственной регистрации и учета отдельных видов транспортных средств по идентификационному номеру транспортного средства, подготовки водителей механических транспортных средств, приема экзаменов и выдачи водительских удостоверений"
Приказ и.о. Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 сентября 2017 года № 646. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 октября 2017 года № 15931
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие см. п.4
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 862 "Об утверждении Правил государственной регистрации и учета отдельных видов транспортных средств по идентификационному номеру транспортного средства, подготовки водителей механических транспортных средств, приема экзаменов и выдачи водительских удостоверений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10056, опубликован в газете "Казахстанская правда" от 21 января 2015 года № 12 (27888) следующие изменения и дополнения:
1) в Правилах государственной регистрации и учета отдельных видов транспортных средств по идентификационному номеру транспортного средства, утвержденных указанным приказом:
подпункт 2) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"2) государственные регистрационные номерные знаки (далее – ГРНЗ) повышенного спроса – ГРНЗ на транспортные средства физических и юридических лиц:
цифрового обозначения 010, 020, 030, 040, 050, 060, 070, 077, 080, 090, 707;
цифрового обозначения 010, 020, 030, 040, 050, 060, 070, 077, 080, 090, 707 с одинаковыми буквенными обозначениями;
цифрового обозначения 100, 111, 200, 222, 300, 333, 400, 444, 500, 555, 600, 666, 700, 800, 888, 900, 999;
цифрового обозначения 100, 111, 200, 222, 300, 333, 400, 444, 500, 555, 600, 666, 700, 800, 888, 900, 999 с одинаковыми буквенными обозначениями;
цифрового обозначения 001, 002, 003, 004, 005, 006, 007, 008, 009, 777;
цифрового обозначения 001, 002, 003, 004, 005, 006, 007, 008, 009, 777 с одинаковыми буквенными обозначениями;
с одинаковыми буквенными обозначениями;";
подпункт 6) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"6) первичная регистрация транспортного средства – государственная регистрация транспортного средства, впервые осуществляемая на территории Республики Казахстан.
Государственная регистрация транспортных средств, временно ввезенных в Республику Казахстан, осуществленная до 1 января 2016 года, не является первичной регистрацией транспортного средства;";

3-тармақтың 14) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"14) нөмірлік агрегат – көлік құралының шанағы, шассиі, рамасы, оларға өндіруші сәйкестендіру нөмірін басқан;";
3-тармақ мынадай мазмұндағы 15-1) тармақшамен толықтырылсын:
"15-1) тіркеу әрекеттері – көлік құралдарын мемлекеттік тіркеуді жүзеге асырумен, есептен шығарумен, көлік құралдарының тіркеуіне және бірыңғай ақпараттық жүйеге өзгерістер енгізумен, кепілдерді тіркеумен (алумен), ауыртпалықтар салумен және алумен байланысты ішкі істер органдарының қызметі;";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Көлiк құралының иесi бiрлескен меншiк құқығы туралы куәлiктi ұсынған жағдайда КҚТК-нің "Ерекше белгiлер" бөліміне: "Тең иесі" деген жазба енгізіледі.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Көлік құралдарын тіркеу, тіркеуге өзгерістер енгізу, есептен шығару кезінде барлық қажетті деректер БАЖ-ға енгізіледі.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Көлік құралы көлік құралын өндірушінің Қазақстан Республикасының аумағындағы ресми дилерінен (өкілінен) сатып алынған жағдайда, сондай-ақ көлік құралы иесінің тегі, аты және әкесінің аты өзгерген жағдайларда, КҚТК телнұсқасы берілген және көлік құралын қайта жабдықтағаннан кейін КҚТК ауыстырған жағдайларда қарап тексеруге ұсынылмайды.
Осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көлік құралының орналасқан жері бойынша жасалған және уәкілетті орган лауазымды адамының қолымен және мөрімен расталған көлiк құралдарын байқау актілерін ұсынуға рұқсат етіледі. Актінің жарамдылық мерзімі күнтізбелік жиырма күн.";
16-тармақтың 6) тармақшасы алып тасталсын;
16-тармақтың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) Қазақстан Республикасына уақытша, оның ішінде кері әкету туралы мiндеттемемен әкелінген көлiк құралдарының МТНБ, КҚТК және (немесе) тiркеу құжаттарын;";
16-тармақтың 12) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"12) егер осы адамда Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мөр болса, заңды тұлғаның өзінің құрылымдық бөлімшесіне немесе басқа заңды не жеке тұлғаға көлік құралын бөлу және беру туралы осы ұйымның мөрмен расталған бұйрығын (өкімін).";
16-тармақтың 16) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"16) 018/2011 КО ТР 14 және 15-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша көлік құралының типін мақұлдауды, көлік құралы шассиінің типін мақұлдауды:
көлік құралын дайындаған сәттен бастап үш жылдан аз уақыт өткен жағдайда, заңды тұлғалар Кеден одағы/Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын елдерден әкелінетін, айналымға шығарылатын көлік құралдарын мемлекеттік тіркеген кезде;
жеке және заңды тұлғалар Кеден одағы/Еуразиялық экономикалық одаққа мүше елдерден әкелінетін, айналымға шығарылатын көлік құралдарын мемлекеттік тіркеген кезде;
Көлік құралының иесі Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген құжаттар ұсынылмайды.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

подпункт 14) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"14) номерной агрегат – кузов, шасси, рама транспортного средства, на которые производителем нанесен идентификационный номер;";
пункт 3 дополнить подпунктом 15-1) следующего содержания:
"15-1) регистрационные действия – деятельность органов внутренних дел, связанная с осуществлением государственной регистрации, снятием с учета транспортных средств, внесением изменений в регистрацию транспортных средств и единую информационную систему, регистрация (снятие) залогов, наложение и снятие обременений.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. В случае предъявления владельцем транспортного средства свидетельства о праве совместной собственности, в раздел "Особые отметки" СРТС вносится запись: "Совладелец".";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. При регистрации, изменении в регистрации, снятии с учета транспортных средств все необходимые данные заносятся в ЕИС.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Транспортное средство не представляется на осмотр в случаях приобретения у официального дилера (представителя) производителя транспортного средства на территории Республики Казахстан при первичной регистрации, а также в случаях изменения фамилии, имени и отчества владельца транспортного средства, выдачи дубликата СРТС и замене СРТС после переоборудования транспортного средства.
Допускается представление актов осмотра транспортных средств по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, составленных по месту нахождения транспортных средств и заверенных подписью и печатью должностного лица уполномоченного органа. Срок действия акта двадцать календарных дней.";
подпункт 6) пункта 16 исключить;
подпункт 9) пункта 16 изложить в следующей редакции:
"9) ГРНЗ, СРТС и (или) регистрационные документы транспортного средства, временно ввезенного в Республику Казахстан, в том числе под обязательство об обратном вывозе.";
подпункт 12) пункта 16 изложить в следующей редакции:
"12) приказ (распоряжение) юридического лица о выделении и передаче транспортного средства своему структурному подразделению или другому юридическому, либо физическому лицу, заверенный печатью этой организации, если данное лицо в соответствии с законодательством Республики Казахстан должно иметь печать.";
подпункт 16) пункта 16 изложить в следующей редакции:
"16) одобрение типа транспортного средства, одобрение типа шасси транспортного средства по форме согласно приложениям 14 и 15 к ТР ТС 018/2011:
при государственной регистрации юридическими лицами, выпускаемых в обращение транспортных средств, ввозимых из стран, не являющихся членами Таможенного союза/Евразийского экономического союза, при условии, что с момента изготовления транспортного средства прошло менее трех лет;
при государственной регистрации юридическими и физическими лицами, выпускаемых в обращение транспортных средств, ввозимых из стран-членов Таможенного союза и Евразийского экономического союза.
При обращении владельца транспортного средства в Государственную корпорацию, документ, указанный в подпункте 1) настоящего пункта, не представляется.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:

"25. Көлік құралдары иелерінің қолда бар жоғары сұранысқа ие МТНБ тізбесіне (бұдан әрі – тізбе) қолжетімділігі тиісті ақпаратты ТЕБ пен Мемлекеттік корпорация үй-жайларында стендтерде және ақпараттық тақталарда, сондай-ақ ІІО-ның интернет-ресурстарында орналастыру жолымен ұйымдастырылады.
Көлік құралының иесі жоғары сұранысқа ие МТНБ-ның цифрлық және (немесе) әріптік белгіленуін таңдауға құқылы. Иесі жоғары сұранысқа ие МТНБ-ның цифрлық және (немесе) әріптік белгіленуін таңдаған көлік құралын тіркеу МТНБ дайындағаннан кейін жүргізіледі.";
49-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) көлік құралы иесiнiң тұрғылықты жері (заңды тұлғаның мекенжайы) өзгерген, көлік құралы иесінің ерік қалауы бойынша;";
49-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) қайта жабдықтау немесе көлік құралы типі өзгерген;";
57-тармақтың үшінші бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
"Салық салу объектісі болып табылатын көлік құралына қатысты тіркеу әрекеттерін жүзеге асырған жағдайда, меншік құқығын беретін адамның осындай объектіге нақты иелік ету кезеңі үшін төлеуге жататын салық сомасы Салық кодексінде белгіленген тәртіппен, көрсетілген іс-әрекеттерді жасағанға дейін бюджетке енгізіледі.";
57-тармақтың бесінші бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
"Есептен шығару ішкі істер органдарының ақпараттық ресурстары бойынша есептен шығаруға ешқандай шектеулер жоқ екені туралы сұрау салулар орындалғаннан кейін ғана жүргізіледі.";
62-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"62. Соттар, құқық қорғау органдары мен мемлекеттік кіріс органдары не Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда және тәртіппен басқа да органдар меншiк құқығын өзгерту бойынша тыйымдар немесе шектеулер енгізген көлiк құралдарын есептен шығару тиісті органдар берген және көрсетілген тыйымдардың немесе шектеулердiң жоқ екені туралы куәландыратын құжаттар ұсынылғаннан кейін не сот органдарының шешімі бойынша жүргізіледі.
Тіркеу әрекеттеріне тыйым салулар немесе шектеулер тиісті органдар (ұйымдар) берген құжаттар (сот органдарының қаулылары, шешімдері, ұйғарымдары, кепіл және лизинг шарттары және т.б.) келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей БАЖ-ға қойылады немесе алынады.";
64-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"64. Заңды тұлғалардың көлік құралдарын жеке тұлғаларға сату кезінде есептен шығару осы Қағидалардың 16-тармағының 1), 7), 9), 11), 12) және 13) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың, заңды тұлғаларға қатысты мемлекеттік (коммуналдық) меншік құқығы субъектісінің (мемлекеттік меншіктегі заңды тұлғалар үшін) функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттік (коммуналдық) органдар рұқсатының негізінде жүргізіледі. Бұл ретте тіркеу құжатына жазба енгізіледі: "Автомобиль азамат Т.А.Ә. (ол болған кезде) сатуға байланысты есептен шығарылды, тұрғылықты тұратын мекенжайы, жеке басты куәландыратын құжатының сериясы, нөмірі.".
Көлік құралының иесі Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде осы Қағидалардың 16-тармағының 1), 6) тармақшаларында көрсетiлген құжаттар ұсынылмайды.";
мынадай мазмұндағы 68-тармақпен толықтырылсын:

"25. Доступ владельцев транспортных средств, к перечню имеющихся в наличии ГРНЗ повышенного спроса (далее – перечень), организуется путем размещения соответствующей информации в помещениях РЭП и Государственной корпорации на стендах и информационных досках, а также на интернет-ресурсах ОВД.
Владелец транспортного средства имеет право выбрать цифровое и (или) буквенное обозначения ГРНЗ повышенного спроса. Регистрация транспортного средства, владелец которого выбрал определенное цифровое и (или) буквенное обозначения ГРНЗ повышенного спроса, производится после изготовления ГРНЗ.";
подпункт 2) пункта 49 изложить в следующей редакции:
"2) изменения места жительства владельца транспортного средства (адреса юридического лица), по волеизъявлению владельца транспортного средства;".
подпункт 4) пункта 49 изложить в следующей редакции:
"4) переоборудования или изменения типа транспортного средства;".
часть третью пункта 57 изложить в следующей редакции:
"В случае осуществления регистрационных действий в отношении транспортного средства, являющегося объектом налогообложения, сумма налога, подлежащая уплате за фактический период владения таким объектом лицом, передающим права собственности, вносится в бюджет до совершения указанных действий в порядке, установленном Налоговым Кодексом.";
часть пятую пункта 57 изложить в следующей редакции:
"Снятие с учета производится только после исполнения запросов об отсутствии каких-либо ограничений на снятие с учета по информационным ресурсам органов внутренних дел.";
пункт 62 изложить в следующей редакции:
"62. Снятие с учета транспортного средства, на которое судами, правоохранительными органами и органами государственных доходов, либо другими органами в случаях и порядке, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, были введены запреты или ограничения по изменению права собственности, производится после представления документов, выданных соответствующими органами и свидетельствующих об отсутствии указанных запретов или ограничений, либо по решению судебных органов.
Запреты или ограничения на регистрационные действия выставляются и снимаются в ЕИС не позднее двух рабочих дней со дня поступления документов (постановлений, решений, определений судебных органов, договоров залогов и лизинга и так далее), выданных соответствующими органами (организациями).";
пункт 64 изложить в следующей редакции:
"64. Снятие с учета транспортных средств юридических лиц при реализации их физическим лицам производится на основании документов, указанных в подпунктах 1), 7), 9), 11), 12) и 13) пункта 16 настоящих Правил, разрешения государственных (коммунальных) органов, осуществляющих по отношению к юридическим лицам функции субъекта права государственной (коммунальной) собственности (для юридических лиц, находящихся в государственной собственности). При этом в регистрационный документ вносится запись: "Автомобиль снят с учета в связи с продажей гражданину Ф.И.О. (при его наличии), адрес места жительства, серия, номер документа, удостоверяющего личность.
При обращении владельца транспортного средства в Государственную корпорацию документ, указанный в подпункте 1) пункта 16 настоящих Правил, не представляется.";
дополнить подпунктом 68 следующего содержания:

"68. Көлік құралын өндіруші басып салған нөмірлік агрегаттарды қолдан жасау, жасыру, өзгерту және (немесе) таңбаларын жою фактісі анықталған жағдайда көлік құралын мемлекеттік тіркеу растайтын құжаттарды қоса отырып, қорытындының (ерікті нысанда) негізінде тоқтатылады.".
2) көрсетілген бұйрықпен бекітілген Механикалық көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау қағидаларында:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) алғашқы көмек – зардап шегушілер білікті медициналық көмек алу мүмкіндігіне дейін адамдардың орындауы үшін қолжетімді көмектің іс-шаралар кешені;
2) контент – оқу материалдарын ақпараттық (мәтіндер, графикалар мультимедиалар және өзге де маңызды толықтыру) толықтыру;
3) тестілеу кешені – интернет-ресурс арқылы қолжетімділігі бар білім беру процесінің барлық деңгейінде білім алушылардың оқу материалын меңгеру дәрежесін анықтауға арналған технология;
4) аралас оқыту – дәстүрлі күндізгі оқыту нысанында және қашықтықтан оқыту технологияларын пайдалана отырып жүргізілетін оқыту технологиясы;
5) тьютор ‒ білім алушыларға зерделенетін пәнді меңгеруге көмектесетін тұлға;
6) қашықтықтан білім беру технологияларын іске асыратын оқу ұйымдарының интернет-ресурсы – білім беру процесінің қатысушылары үшін әкімшілік-академиялық ақпаратты қамтитын интернет-ресурс;
7) "on-line" - нақты уақытта ақпаратпен алмасу;
8) "off-line" - еркін уақыт кеңістігінде ақпаратпен алмасу;
9) силлабус - оқу пәнінің қысқаша сипаттамасын, зерделенетін пәннің негізгі сипаттамасын қамтитын, пән бойынша білім алушыға арналған оқыту бағдарламасы.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Жүргізушілерді даярлау топтарына қабылданған, оқу ұйымдарындағы білім алушыларды есепке алу жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органның және Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің автоматтандырылған кешенімен біріктіру мүмкіндігімен, автоматтандырылған ақпараттық жүйені пайдаланып жүргізіледі.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Механикалық көлік құралдарын (бұдан әрі – МКҚ) жүргізушілерді даярлау мынадай тақырыптық жоспарларға сәйкес жүзеге асырылады:
1) "Құрылымы және техникалық қызмет көрсету";
2) "Жол жүрісі қағидалары";
3) "Көлік құралын басқару негіздері және қозғалыс қауіпсіздігі";
4) "Жол-көлік оқиғасы (бұдан әрі ‒ ЖКО) кезіндегі алғашқы көмек";
5) "Механикалық көлік құралын жүргізу (тиісті санаттағы, кіші санаттағы)";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"68. При установлении факта подделки, сокрытия, изменения и (или) уничтожения маркировки номерных агрегатов, нанесенных изготовителем транспортного средства государственная регистрация транспортного средства прекращается на основании заключения (в произвольной форме), с приложением подтверждающих документов.".
2) в Правилах подготовки водителей механических транспортных средств, утвержденных указанным приказом:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. В настоящих Правилах используются следующие определения:
1) первая помощь – комплекс мероприятий, доступных для выполнения лицами помощи до возможности получения пострадавшими квалифицированной медицинской помощи;
2) контент – информационное наполнение учебных материалов (тексты, графика, мультимедиа и иное информационно значимое наполнение);
3) тестирующий комплекс – технология, предназначенная для определения степени освоения обучающихся учебного материала на всех уровнях образовательного процесса с доступом через интернет-ресурс;
4) смешанное обучение – технология обучения, при которой обучение проводится в традиционной очной форме и с использованием технологий дистанционного обучения;
5) тьютор – лицо, помогающее обучающимся усваивать изучаемую дисциплину;
6) интернет-ресурс учебных организаций, реализующей дистанционные образовательные технологии – Интернет-ресурс, содержащий административно-академическую информацию для участников образовательного процесса;
7) "on-line" – обмен информации в реальном времени;
8) "off-line" – обмен информацией в свободном временном пространстве;
9) силлабус – программа обучения по дисциплине для обучающегося, содержащая краткое описание учебной дисциплины, основные характеристики изучаемой дисциплины.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Учет обучающихся в учебных организациях, зачисленных в группы подготовки водителей, ведется с использованием автоматизированной информационной системы с возможностью интеграции с автоматизированным комплексом уполномоченного органа по обеспечению безопасности дорожного движения и Министерством информации и коммуникации Республики Казахстан.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Подготовка водителей механических транспортных средств (далее - МТС) осуществляется в соответствии со следующими тематическими планами:
1) "Устройство и техническое обслуживание";
2) "Правила дорожного движения";
3) "Основы управления транспортным средством и безопасность движения";
4) "Первая помощь при дорожно-транспортном происшествии (далее - ДТП)";
5) "Вождение механического транспортного средства (соответствующей категории, подкатегории)".";
пункт 8 изложить в следующей редакции:

"8. Оқытудың негізгі нысандары теориялық, практикалық сабақтар болып табылады.
Электрондық оқытуды және қашықтықтан білім беру технологияларын (бұдан әрі – ҚБТ) қолданып, "А", "В" санаттары және "А1", "В1" кіші санаттары үшін теориялық сабақтар жүргізуге мынадай талаптар сақталған жағдайда жол беріледі:
1) Ақпараттық білім беру ресурсы (бұдан әрі – АБР) оқу-әдістемелік материалдармен, білім алушылардың оқытушымен және бір-бірімен интерактивті өзара іс-қимыл жасасу нысандарымен қамтамасыз етуді, сондай-ақ Интернет-ресурстың көмегімен оқу процесін әкімшілендіруді, ұйымдастыруды және сүйемелдеуді қамтиды. Интернет-ресурстың бағдарламалық коды, сондай-ақ тестілеуден өту нәтижелері, оқыту тарихы, білім алушылардың үлгерімі туралы ақпарат өзіндік серверлерде не оқу орнының (заңды тұлғаның) немесе жеке кәсіпкерлердің меншігіне жалға алынған серверлерде сақталады;
2) Оқу контенті оқыту басталған сәтте жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы Қазақстан Республикасының ағымдағы заңнамасына сәйкес келеді;
3) АБР арқылы іске асырылатын ҚБТ аутентификациялау жүйесі арқылы білім алушылардың жеке басын сәйкестендіруді қамтамасыз етеді;
4) АБР-де ақпарат алмасу Hyper Text Transfer Protocol Secure (бұдан әрі – https) қорғалған хаттамасы жүйесін пайдаланып жүзеге асырылады;
5) ҚБТ аралас оқыту технологиясының мүмкіндігін береді. АБР-ді пайдаланып қашықтықтан оқыту үлесі, оқыту контентін, сондай-ақ жалпы оқыту сағаты санынан тестілеуді қоса алғанда, кемінде 80% құрайды. Күндізгі нысанға кем дегенде 20%;
6) ҚБТ бойынша оқу процесін жүзеге асыру үшін:
- тьюторлар мен ҚБТ-ны іске асыру жөніндегі қызметтердің болуы;
- on-line режимінде консультациялар ұйымдастыру және өткізу;
- off-line режимінде кері байланысты ұйымдастыру қажет. Оff-line режиміндегі оқу сабақтары өзара оқу іс-қимылы процесін көздейді, бұл жағдайда оқытушы мен білім алушының қарым-қатынасы синхронды жүзеге асырылады (бейнедәрістер, АБР жүйесіндегі тапсырмалар, электрондық пошта, оқытушының тапсырмасы бойынша білім алушының оқулықпен жұмыс істеуі, кейіннен аралық және/немесе қорытынды бақылау тапсырмаларын тапсыруы);
- білім алушылардың оқудағы жетістіктерін on-line және off-line режимінде бақылау қажет.
7) АБР оқудан өту аяқталғаннан кейінгі екі жыл ішінде білім беру процесінің барлық деңгейлерінде білім алушылардың оқу материалын меңгеру нәтижелерін жинақтау және сақтау әдістері мен құралдарын ұсынады.
8) Пәннің электрондық оқу-әдістемелік кешені міндетті және қосымша жиынтықтарды қамтиды.
9) Міндетті жиынтық:
а) пәннің мазмұнын, күнтізбелік-тақырыптық жоспарды, ұсынылатын әдебиеттер (негізігі және қосымша) тізімін, пәндерді модульдерге бөлуді қамтитын силлабустан;
б) дәрістердің электрондық конспектісінен және бейнедәрістерден;
в) практикалық және семинар сабақтарының материалдарынан;
г) білім алушының өзіндік жұмысына және білім алушының оқытушының басшылығымен орындалатын өзіндік жұмысына арналған тапсырмалардан;
д) аралық бақылауды ұйымдастыру материалдарынан (бақылау жұмыстары, тестілеу тапсырмалары, жеке тапсырмалар);
е) қорытынды бақылауды ұйымдастыру материалдарынан (тесттік емтихан тапсырмалары, емтихан сұрақтары, билеттер, емтихандық бақылау жұмыстары);
ж) қашықтықтан консультациялар жүргізу кестесінен тұрады.

"8. Основными формами обучения являются теоретические, практические занятия.
Допускается проведение теоретических занятий для категории "А", "В" и подкатегорий "А1", "В1" с применением электронного обучения и дистанционно образовательных технологий (далее - ДОТ) при соблюдении следующих требований:
1) Информационно - образовательный ресурс (далее - ИОР) включает в себя обеспечение учебно-методическими материалами, формами интерактивного взаимодействия обучающихся с преподавателем и друг с другом, а также администрирование, организация и сопровождения учебного процесса при помощи Интернет-ресурса. Программный код Интернет-ресурса, а также результаты прохождения тестирования, история обучения, информация об успеваемости обучающихся хранятся на собственных серверах, либо на серверах, арендованных в собственность учебного заведения (юридического лица) или индивидуальных предпринимателей;
2) Учебный контент соответствует текущему законодательству Республики Казахстан в области обеспечения безопасности дорожного движения на начало обучения;
3) ДОТ реализуемая через ИОР обеспечивает идентификацию личности обучающихся посредством системы аутентификации;
4) Обмен информации в ИОР осуществляется с использованием системы защищенного протокола "Hyper Text Transfer Protocol Secure" (далее – "https");
5) ДОТ предоставляет возможность смешанной технологии обучения. Доля дистанционного обучения с использованием ИОР составляет не менее 80%, включая обучающий контент, а также тестирование от общего количества часов обучения. И не более 20% на очную форму;
6) Для осуществления учебного процесса по ДОТ необходимо:
наличие тьюторов и служб по реализации ДОТ;
организовывать и проводить консультации в режиме "on-line";
организовывать обратную связь в режиме "off-line". Учебные занятия в режиме "off-line" предусматривает процесс учебного взаимодействия, при котором общение преподавателя и обучаемого осуществляется синхронно (видео лекции, задания в системе ИОР, электронная почта, работа обучаемого с учебником по заданию преподавателя с последующей сдачей рубежного или итогового контроля);
контролировать учебные достижения обучающихся в режиме "on-line" и "off-line".
7) ИОР предоставляет методы и средства для накопления и хранения результатов освоения обучающихся учебного материала на всех уровнях образовательного процесса в течении двух лет после окончания прохождения обучения;
8) Электронный учебно-методический комплекс дисциплины включает обязательный и дополнительный комплекты;
9) Обязательный комплект состоит из:
а) силлабуса, включающего содержание дисциплины, календарно-тематический план, список рекомендуемой литературы (основной и дополнительной), модульной разбивки дисциплины;
б) электронного конспекта лекций и видео лекций;
в) материалов практических и семинарских занятий;
г) заданий для самостоятельной работы обучающегося и самостоятельной работы обучающегося под руководством преподавателя;
д) материалов по организации рубежного контроля (контрольных работ, тестовых заданий, индивидуальных заданий);
е) материалов по организации итогового контроля (тестовых экзаменационных заданий, вопросов к экзамену, билетов, экзаменационных контрольных работ);
ж) графика проведения дистанционных консультаций.

10) қосымша жиынтықты оқу ұйымы дербес анықтайды;
11) ҚБТ-ны енгізетін білім беру ұйымында білім алушылардың деректер базасын (білім алушыларды қабылдау, ауыстыру, қайта қабылдау туралы бұйрықтар, білім алушылардың ағымдағы үлгерімі туралы мәліметтер) қамтитын ақпараттық басқару жүйесі құрылады;
12) ҚБТ-ны іске асыратын оқу ұйымында ҚБТ бойынша оқу процесін ұйымдастырушылық, әдістемелік, ақпараттық және техникалық қолдауды жүзеге асыратын арнайы құрылымдық бөлімше құрылады;
13) ҚБТ-ны сүйемелдеуді жүзеге асыратын құрылымдық бөлімше ҚБТ бойынша оқу процесін жоспарлайды және ұйымдастырады, ҚБТ-ға байланысты құжаттаманы жүргізеді, оқытушылар мен тьюторлардың біліктілігін арттыруды жоспарлайды;
14) ҚБТ-ны сүйемелдеуді жүзеге асыратын құрылымдық бөлімше электронды оқу басылымдарын, мультимедиалық курстарды, әдістемелік құралдарды әзірлеуде консультативтік көмек көрсетуді жүзеге асырады, білімді бақылаудың тестілеу жүйесіне және басқа да құралдарына әкімшілік етеді, ҚБТ үшін ақпараттық ресурстарды пайдалану әдістемесін әзірлейді. Әрбір пән бойынша теориялық сабақтар, әдетте, күніне төрт сағаттан аспайтыңдай жоспарланады.
Әрбір пән бойынша теориялық сабақтар, әдетте, күніне екі сағаттан, ал практикалық сабақтар алты сағаттан аспайтындай жоспарланады.
Бір күн ішінде автомобиль жүргізуді үйренушінің біреуіне:
1) автотренажерде кемінде бір сағат;
2) оқу автомобилінде "Лекте жүру" жаттығуын, сондай-ақ төрт сағат ішінде пысықталатын, жүк тасымалдаумен байланысты жаттығуларды қоспағанда, кемінде екі сағат пысықтап үйретуге рұқсат етіледі.";
9-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
" Практикалық сабақтарды үзіліссіз тоқсан минут ішінде өткізуге жол беріледі. Оқу уақытының ұзақтығы жұмыс күндері төрт сағаттан және демалыс күндері алты сағаттан аспауы тиіс.";
10-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Автомобиль құрылымы және оған техникалық қызмет көрсету және ЖКО кезінде зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету бойынша практикалық сабақтар бір немесе бірнеше тақырып бойынша тиісті теориялық материалды зерделегеннен кейін жүргізіледі.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Практикалық жүргізу сабақтары әрбір білім алушымен жеке автотренажерларда (олар болған жағдайда), автодромдарда (жүргізіп үйренуге арналған алаңдарда) және үш жылда кемінде бір рет жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі аумақтық уәкілетті органда келісуден өткен оқу бағыттарында өткізіледі.";
16-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жол жүрісі қағидалары, қозғалыс қауіпсіздігі мен ЖКО кезінде зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету негіздері;".
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

10) дополнительный комплект определяется учебной организацией самостоятельно;
11) в учебной организации, внедряющей ДОТ, формируется информационная система управления, содержащая базу данных обучающихся (приказы о зачислении, переводах, восстановлении, сведения о текущей успеваемости обучающихся);
12) в учебной организации, реализующей ДОТ, формируется подразделение, осуществляющее организационное, методическое, информационное и техническое сопровождение процесса обучения по ДОТ;
13) структурное подразделение, осуществляющее сопровождение ДОТ планирует и организует учебный процесс по ДОТ, ведет документацию, связанную с ДОТ, планирует повышение квалификации преподавателей и тьюторов;
14) подразделение, обеспечивающее сопровождение ДОТ, осуществляет консультативную помощь в разработке, электронных учебных изданий, мультимедийных курсов, методических пособий, администрирует тестирующие системы и другие средства контроля знаний, разрабатывает методику использования информационных ресурсов для ДОТ. Теоретические занятия по каждому предмету планируется, как правило, не более четырех часов в день.
Теоретические занятия по каждому предмету планируются, как правило, не более двух часов в день, практические - шесть часов.
В течение дня с одним обучаемым по вождению автомобиля разрешается отрабатывать:
1) на автотренажере - не более одного часа;
2) на учебном автомобиле не более двух часов, за исключением упражнения "Вождение в колонне", а также упражнений, связанных с перевозкой грузов, которые отрабатываются в течение четырех часов.";
часть вторую пункта 9 изложить в следующей редакции:
"Допускается проведение практических занятий в течении девяносто минут без перерыва. Продолжительность учебного времени не превышает в рабочие дни четыре часа и выходные дни шесть часов.";
часть вторую пункта 10 изложить в следующей редакции:
"Практические занятия по устройству и техническому обслуживанию автомобилей и первой помощи пострадавшим при ДТП, проводится после изучения соответствующего теоретического материала по одной или нескольким темам.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Занятия по практическому вождению проводятся индивидуально с каждым обучаемым на автотренажерах (при их наличии), автодромах (площадках для учебной езды) и по учебным маршрутам, прошедших согласование в территориальном уполномоченном органе по обеспечению безопасности дорожного движения не реже одного раза в три года.";
подпункт 2) пункта 16 изложить в следующей редакции:
"2) правилам дорожного движения, основам безопасности движения и первой помощи, пострадавшим при ДТП;".
пункт 18 изложить в следующей редакции:

"18. Оқу ұйымында қорытынды аттестаттау өткізу кезінде емтихандардың нәтижелері бойынша оң баға алған білім алушы адамдарға осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оқыту курсын бітіргені туралы куәлік (бұдан әрі ‒ куәлік) беріледі.";
22-тармақ алып тасталсын.
Механикалық көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау қағидаларына 1-қосымшада:
"А" санаттағы және "А1", "В1" кіші санаттарындағы көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау бағдарламасының оқу жоспарының 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
4
ЖКО кезінде зардап шеккендерге алғашқы көмек
Практикалық.
Механикалық көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау қағидаларына 3-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жазылсын.
3) көрсетілген бұйрықпен бекітілген Емтихандар қабылдау және жүргізуші куәліктерін беру қағидаларында:
6-тармақтың 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) "Көлік құралдарын басқару құқығын алуға үміткер адамды медициналық қарап тексеруден, механикалық көлік құралдары жүргізушісін қайта медициналық қарап тексеруден өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2013 жылғы 20 наурыздағы № 166 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8437 болып тіркелген) № 083/е нысанды медициналық анықтама (бұдан әрі – медициналық анықтама);
2) көлік құралдары жүргізушілерін даярлау жөніндегі оқу ұйымы берген, автоматтандырылған ақпараттық жүйе арқылы расталған, курстарды аяқтағаны туралы куәлік ұсынған адамдар жіберіледі.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Теориялық және практикалық емтиханды қабылдау жөніндегі емтихан комиссиясы кемінде үш адамнан тұрады:
1) уәкілетті органның қызметкерлері (комиссия төрағасы, комиссия мүшелері);
2) оқу, кәсіби бірлестіктер мен қоғамдық ұйымдардың өкілдері (комиссия мүшелері);
Емтихан тапсыратын топты дайындауды жүзеге асыратын оқытушыны немесе автомобиль жүргізу жөніндегі өндірістік оқыту шеберін емтихан комиссиясының құрамына енгізуге жол берілмейді.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Емтихан тесті 40 сұрақты қамтиды. Әр сұраққа бірнеше жауап берілген, олардың біреуі дұрыс.
Емтихан тапсырушының ерік қалауы бойынша теориялық емтиханды қазақ, орыс немесе ағылшын тілдерінде тапсыруға жол беріледі.
Емтихан сұрақтарының блогы жүргізушілікке үміткер АЖО пернетақтасындағы тиісті пернені басқаннан кейін ғана қалыптасады және монитордың экранына шығады.";
55-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"55. Сынақ жаттығуларын орындар алдында жүргізушілікке үміткерді көлік құралына отырғызу және сынақ жаттығуларын орындағаннан кейін одан шығару емтихан қабылдаушының басшылығымен жүзеге асырылады.
Практикалық емтиханды автоматтандырылған автодромда тапсырған жағдайда практикалық емтихан өткізу уақытында емтихан қабылдаушының көлік құралында болуына жол берілмейді.".
74-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"18. Обучающимся лицам, получившим положительные оценки по результатам экзаменов при проведении итоговой аттестации в учебной организации, выдается свидетельство об окончании курсов обучения (далее - свидетельство), по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.";
пункт 22 исключить;
в приложении 1 к Правилам подготовки водителей механических транспортных средств:
пункт 4 учебного плана Программы подготовки водителей транспортных средств категории "А" подкатегории "А1", "В1" изложить в следующей редакции:
4
Первая помощь пострадавшим при ДТП
Практических.
Приложение 3 к Правилам подготовки водителей механических транспортных средств изложить согласно приложению к настоящему приказу.
3) в Правилах приема экзаменов и выдачи водительских удостоверений, утвержденных указанным приказом:
подпункты 1) и 2) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"1) Медицинскую справку по форме № 083/у, утвержденную приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 марта 2013 года № 166 "Об утверждении Правил проведения медицинского осмотра лица, претендующего на получение права управления транспортными средствами, повторного медицинского осмотра водителя механических транспортных средств" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8437) (далее – медицинская справка);
2) свидетельство об окончании курсов, выданное учебной организацией по подготовке водителей транспортных средств, подтвержденное через автоматизированную информационную систему.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Экзаменационная комиссия по приему теоретического и практического экзамена состоит не менее чем из трех человек:
1) сотрудники уполномоченного органа (председатель комиссии, члены комиссии);
2) представители учебных, профессиональных объединений и общественных организаций (члены комиссии);
Не допускается вводить в состав экзаменационной комиссии преподавателя или мастера производственного обучения по вождению автомобиля, осуществляющих подготовку экзаменуемой группы.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Экзаменационный тест содержит 40 вопросов. На каждый вопрос приведено несколько ответов, один из которых правильный.
По волеизъявлению экзаменуемого сдача теоретического экзамена допускается на казахском, русском или английском языках.
Экзаменационный блок вопросов формируется и выводится на экран монитора только после нажатия кандидатом в водители соответствующей клавиши на клавиатуре АРМ.";
пункт 55 изложить в следующей редакции:
"55. Посадка в транспортное средство кандидата в водители перед началом выполнения испытательных упражнений и высадка из него после выполнения испытательных упражнений осуществляется под руководством экзаменатора.
В случае сдачи практического экзамена на автоматизированном автодроме нахождение экзаменатора в транспортном средстве во время проведения практического экзамена не допускается.".
пункт 74 изложить в следующей редакции:

"74. Теориялық емтихан тапсыру кезінде үш нашар баға алған жағдайда және практикалық емтихан тапсыру кезінде үш нашар баға алған жағдайда жүргізушіге үміткерлер одан әрі емтихандар тапсыруға соңғы емтихан өткізілген күннен бастап алты ай өткеннен кейін жіберіледі.";
76-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"76. Жүргізуші куәлігі емтихандарды ТЕБ-те тапсырған адамдарға олардың тұрақты тұратын жерінің тіркелуі бойынша, ал Мемлекеттік корпорация ғимараттарында орналасқан ТЕБ-те тұрақты тұратын жері бойынша тіркелуіне қарамастан беріледі.
Емтихандар тапсыру талап етілмейтін негіздер бойынша жүргізуші куәліктерін ауыстырған кезде, Мемлекеттік корпорация ғимараттары мен үй-жайларында орналаспаған, ішкі істер органдарының ТЕБ-те жүргізуші куәліктерін дайындау кезінде қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.";
77-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) автоматтандырылған ақпараттық жүйе арқылы курстарды аяқтағаны туралы куәлікті және оның көшірмесін (өзіндік даярлық жағдайларын қоспағанда).";
96-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"96. Көлік құралдарын басқару құқығынан айырылған адамға жүргізуші куәлігін қайтару осы Қағидалардың 77-тармағының 1) 2), 4) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың және теориялық емтихан тапсыру негізінде жүргізіледі.";
97-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"97. Басқару құқығынан айырғаннан кейін сақтау мерзімі өтуіне байланысты жойылған жүргізуші куәлігін қалпына келтіру оларды жою туралы ТЕБ ақпаратының, сондай-ақ осы Қағидалардың 77-тармағының 1), 2), 4), 6) тармақшаларына сәйкес құжаттарды ұсыну және теориялық емтихан тапсыру негізінде жүргізіледі.".
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті (И.В. Лепеха) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электронды түрдегі көшірмелерін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынға жолдауды;
3) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

"74. Кандидаты в водители, в случае получения трех отрицательных оценок при сдаче теоретического экзамена и трех отрицательных оценок при сдаче практического экзамена, к последующей сдаче экзаменов допускаются через шесть месяцев со дня проведения последнего экзамена.";
пункт 76 изложить в следующей редакции:
"76. Водительские удостоверения выдаются лицам, сдавшим экзамены в РЭП, по регистрации их постоянного места жительства, а в РЭП, размещенных в зданиях Государственной корпорации, независимо от регистрации по постоянному месту жительства.
При замене водительских удостоверений по основаниям, не требующим сдачи экзаменов, при изготовлении водительских удостоверений РЭП органов внутренних дел, не размещенными в зданиях и помещениях Государственной корпорации день приема, не входит в срок оказания государственной услуги.";
подпункт 5) пункта 77 изложить в следующей редакции:
"5) свидетельство об окончании курсов через автоматизированную информационную систему и его копия (за исключением случаев самоподготовки).";
пункт 96 изложить в следующей редакции:
"96. Возврат водительского удостоверения лицу, лишенному права управления транспортными средствами, производится на основании документов, указанных в подпунктах 1), 2), 4) пункта 77 настоящих Правил и сдачи теоретического экзамена.";
пункт 97 изложить в следующей редакции:
"97. Восстановление водительского удостоверения, уничтоженного с истечением срока хранения после лишения права управления, производится на основании информации с РЭП об их уничтожении, а также предоставления документов, согласно подпунктам 1), 2), 4), 6) пункта 77 настоящих Правил и сдачи теоретического экзамена.".
2. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Лепеха И.В.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение на официальном интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), и 3) настоящего пункта.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары полиция генерал-майоры Е.З.Тургумбаевқа және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитетіне (И.В. Лепеха) жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2018 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізілетін бұйрықтың 1-тармағының 2) тармақшасын қоспағанда, алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
міндетін атқарушы
полиция генерал-майоры
Р. Жақыпов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің міндетін
атқарушының
2017 жылғы 26 қыркүйектегі
№ 646 бұйрығына
қосымша
Механикалық көлік құралдарын
жүргізушілерді даярлау
қағидаларына
3-қосымша
нысан
Беткі жағы
"Оқыту курстарын бітіргені туралы куәлік"
Сыртқы жағы
_______________________________
(оқыту ұйымының атауы)
Куәлік
Сериясы ___ № 0000000
Азамат (азаматша)
___________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
_____ жылы "___" ______________
_____ жылы "___" ______________
аралығында _________________
____________________________
бағдарламасы бойынша оқығаны
және бітіpy емтихандарында
_____ жылы "___" __________ №
_________ хаттамаға сәйкес
мынадай бағалар
("қанағаттанарлық", "жақсы",
"өте жақсы")
алды.
Құрылғы және техникалық қызмет көрсету ____________
Қозғалыс қауіпсіздігінің
қағидалары мен негіздері
_____________
Практикалық жүргізу
_____________
Автоматты, механикалық трансмиссиясы бар көлік құралында оқыту жүргізілді.
Емтихан комиссиясының төрағасы
________
Оқыту ұйымының басшысы
_______________
Мөр орны
_________________________________
(наименование учебной организации)
Свидетельство
Серия ___ № 0000000
Выдано гражданину (гражданке)
___________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
в том, что он(а) обучался(обучалась)
с "__" __________ _____ года по "___"
__________ _____ года
по Программе ______________
__________________________
и на выпускных экзаменах согласно
протоколу № ____________ от "____"
_________ _____года
получил следующие оценки
("удовлетворительно", "хорошо",
"отлично")
Устройство и техническое обслуживание
___________________
Правила и основы безопасности
движения __________________
Практическое вождение
_________________
Проведено обучение на транспортном
средстве с автоматической,
механической трансмиссией.
_____________________________________
Председатель экзаменационной комиссии
_____________
Руководитель учебной организации
___________
Место печати

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-майора полиции Тургумбаева Е.З. и Комитет административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Лепеха И.В.).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования за исключением подпункта 2) пункта 1 настоящего приказа, который вводится с 1 января 2018 года.
Исполняющий обязанности
министра внутренних дел
Республики Казахстан
генерал-майор полиции
Р. Жакупов
Приложение
к приказу исполняющего обязанности Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 26 сентября 2017 года № 646
Приложение 3
к Правилам подготовки водителей
механических транспортных средств
форма
Лицевая сторона
"Свидетельство об окончании курсов обучения"
Оборотная сторона
_________________________________
(оқыту ұйымының атауы)
Куәлік
Сериясы ___ № 0000000
Азамат (азаматша)
_________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
_____ жылы "___" ______________
_____ жылы "___" ______________
аралығында _________________
____________________________
бағдарламасы бойынша оқығаны
және бітіpy емтихандарында
_____ жылы "___" __________ №
_________ хаттамаға сәйкес
мынадай бағалар
("қанағаттанарлық", "жақсы",
"өте жақсы")
алды.
Құрылғы және техникалық қызмет көрсету __________________________
Қозғалыс қауіпсіздігінің
қағидалары мен негіздері
_________________________________
Практикалық жүргізу
_________________________________
Автоматты, механикалық трансмиссиясы бар көлік құралында оқыту жүргізілді.
Емтихан комиссиясының төрағасы
________
Оқыту ұйымының басшысы
_______________
Мөр орны
_________________________________________
(наименование учебной организации)
Свидетельство
Серия ___ № 0000000
Выдано гражданину (гражданке)
_________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
в том, что он(а) обучался(обучалась)
с "__" __________ _____ года по "___"
__________ _____ года
по Программе ______________
__________________________
и на выпускных экзаменах согласно
протоколу № ____________ от "____"
_________ _____года
получил следующие оценки
("удовлетворительно", "хорошо",
"отлично")
Устройство и техническое обслуживание
_________________________________________
Правила и основы безопасности
движения __________________
Практическое вождение
_________________________________________
Проведено обучение на транспортном
средстве с автоматической,
механической трансмиссией.
_________________________________________
Председатель экзаменационной комиссии
_____________
Руководитель учебной организации
_____________
Место печати

"Оқу курстарын бітіргені туралы куәлік қатаң есептегі құжат болып табылады, курстарды бітіргені туралы куәліктердің бланкілерін есепке алуды және айналымын Қазақстан Республикасындағы көлік құралдары жүргізушілерін даярлау жөніндегі кәсіптік бірлестік жүргізеді. Куәлік су белгілері бар қағазда және түпнұсқасын сәйкестендіруге мүмкіндік беретін қорғаныс құралдарында басылады, сондай-ақ латын әліпбиі тәртібіндегі әріптерден тұратын сериясы және жеті мәнді реттік нөмірлер болуы тиіс. Куәліктің артқы беті қызғылт түсті қорғаныс торымен жабылған, мәтіннің сол жағы мемлекеттік тілде, мәтіннің оң жағы орыс тілінде. Куәліктің өлшемі: ашылған түрінде 210х148 миллиметр, бүгілген сызығы бойынша105-148 миллиметр".

"Свидетельство об окончании курсов обучения является документом строгой отчетности, учет и оборот бланков свидетельств об окончании курсов ведет профессиональное объединение по подготовке водителей транспортных средств Республики Казахстан. Свидетельство печатается на бумаге с водяными знаками и средствами защиты, позволяющими идентифицировать оригинал, так же иметь серию, состоящую из букв латинского алфавитного порядка и семизначного порядкового номера. На развороте свидетельство покрыто защитной сеткой розового цвета, с левой стороны текст на государственном языке, с правой текст на русском. Размер свидетельства: - в развернутом виде - 210x148 миллиметров, - по линии сгиба - 105x148 миллиметров".