"Жиіліктер белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) иелікке беру, радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиіліктi құрылғыларды пайдалану, сондай-ақ азаматтық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдардың электромагниттік үйлесімділігін есептеуді жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 34 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2017 жылғы 28 шілдедегі № 270 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 1 қарашада № 15954 болып тіркелді
"Байланыс туралы" 2004 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңының 8-бабы 1-тармағының 19-12) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жиіліктер белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) иелікке беру, радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиіліктi құрылғыларды пайдалану, сондай-ақ азаматтық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдардың электромагниттік үйлесімділігін есептеуді жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 34 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10730 болып тіркелген, 2015 жылғы 20 сәуірде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жиіліктер белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) иелікке беру, радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиіліктi құрылғыларды пайдалану, сондай-ақ азаматтық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдардың электромагниттік үйлесімділігін есептеуді жүргізу қағидаларында:
1-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2-тармақтың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) өтініш беруші - жеке немесе заңды тұлға, заңды тұлғаның филиалы немесе өкілдігі, лицензиат, радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғылар иесінің өкілі, не оның сенім білдірілген тұлғасы;"
2-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Жиілік белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) иелікке беру тәртібі";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Өтінім беруші РЖР пайдаланатын орны бойынша өтінімді "электронды үкіметтің" www.egov.kz веб-порталымен (бұдан әрі – Портал) электрондық түрде осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мынадай рұқсаттар алу үшін береді:
1) осы Қағидалардың 4-15-тармақтарында көзделген тәртіпте Қазақстан Республикасының радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсатын. Байланыстың әр түріне жеке өтінім беріледі;

О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 21 января 2015 года № 34 "Об утверждении Правил присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов), эксплуатации радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, а также проведения расчета электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств гражданского назначения"
Приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 28 июля 2017 года № 270. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 ноября 2017 года № 15954
В соответствии с подпунктом 19-12) пункта 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан от 5 июля 2004 года "О связи" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 21 января 2015 года № 34 "Об утверждении Правил присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов), эксплуатации радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, а также проведения расчета электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств гражданского назначения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10730, опубликованный 20 апреля 2015 года в Информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнения:
в Правилах присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов), эксплуатации радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, а также проведения расчета электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств гражданского назначения, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
подпункт 9) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"9) заявитель - физическое или юридическое лицо, филиал или представительство юридического лица, лицензиат, представитель владельца радиоэлектронных средств и (или) высокочастотных устройств либо его доверенное лицо;";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов)";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Заявителем подается заявка по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам в электронном виде посредством веб-портала "электронного правительства" www.egov.kz (далее – Портал) по месту использования РЧР на получение следующих разрешений:
1) на использование радиочастотного спектра Республики Казахстан в порядке, предусмотренном пунктами 4-15 настоящих Правил. На каждый вид связи подается отдельная заявка;

2) осы Қағидалардың 47-58-тармақтарында көзделген тәртіпте радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғыларды пайдалануға.
Кеме станцияларына рұқсат Қазақстан Республикасы Теңіз жылжымалы қызметінің Радиобайланыс қағидаларында және Халықаралық электробайланыс одағының Радиобайланыс регламентінде көрсетілген нысан бойынша беріледі.";
5-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) сұралып отырған радиожиіліктер белдеулерінің (номиналдың) негіздемесі келтірілетін түсіндірме жазба, онда жоспарланып отырған радиожелінің (радиотораптың) мақсаты мен сипаты, пайдаланылатын стандарттар мен хаттамалардың, пайдалануға жоспарланған РЭҚ ерекшеліктері, байланысты ұйымдастыру сызбасы егжей-тегжейлі баяндалады. Оның ішінде, түсіндірме жазбаға:
HUB-станциясымен спутниктік байланысты ұйымдастыру үшін бөлінетін радиожиілік номиналдарын (жолағын), ЭИСҚ, сәуле шығару класы, VSAT-станциялар үлгісін көрсете отырып, спутниктік байланыс операторы хатының көшірмесін;
Қазақстан Республикасының аумағында геостационарлық емес спутниктерді пайдалану үшін Халықаралық электр байланыс одағының Радио байланыс регламентіне сәйкес геостационарлық емес спутниктік желісін тіркеуге Халықаралық электр байланыс одағының оң қорытындысының көшірмесі;
телерадио хабарларын тарату үшін жиілік белдеуін, радиожиілікті (радиожиілікті арналарды) бөлу бойынша өткізілген конкурстың оң нәтижесі;
Қазақстан Республикасының аумағындағы шет мемлекеттердің дипломатиялық және консулдық өкілдіктері үшін Қазақстан Республикасының аумағында РЖС рұқсатын алуға келісім туралы Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі хатының көшірмесі қоса беріледі;";
7-тармақ алынып тасталсын;
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі (бұдан әрі – аумақтық бөлімше) РЖС рұқсатын алуға өтінім келіп түскеннен кейін, өтінімді дұрыс ресімдеген жағдайда, екі жұмыс күні ішінде:
1) жылжымалы байланыс, сымсыз радиоға қол жеткізу желілерін (WLL), ұялы байланыс, ТХТ және РХТ байланыс түрлерін қоспағанда, барлық байланыс түрлері бойынша Мемлекеттік техникалық қызметке өтінім жолдайды.
33-48,5 МГц; 57-57,5 МГц; 117,975-137 МГц, 146-174 МГц, 380-385 МГц, 390-470 МГц диапазонында азаматтық мақсатқа арналған радиожиілік спектрінің республикалық деректер қорына сәйкес осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша техникалық қорытынды дайындалады;
2) жылжымалы байланысы, сымсыз радиоға қол жеткізу желілері (WLL), ұялы байланысы, ТХТ және РХТ байланыс түрлері бойынша өтінімді қарау үшін уәкілетті органға жолдайды. Уәкілетті орган өтінім келіп түскен сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде өтінімді қарап, оны Мемлекеттік техникалық кызметке және (немесе) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне жолдайды.";

2) на эксплуатацию радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств в порядке, предусмотренном пунктами 47-58 настоящих Правил.
Выдача разрешения на судовой станции осуществляется по форме, указанном в Правилах радиосвязи Морской подвижной службы Республики Казахстан и Регламенте радиосвязи Международного союза электросвязи.";
подпункт 1) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"1) пояснительная записка, в которой приводится обоснование запрашиваемой полосы (номинала) радиочастот, где подробно излагаются сведения о назначении и характере планируемой радиосети (радиолинии), используемых стандартах и протоколах, технических характеристиках РЭС, планируемых к применению, схема организации связи. В том числе, к пояснительной записке прилагаются:
для организации спутниковой связи с HUB-станцией, копия письма оператора спутниковой связи с указанием номиналов (полосы) выделяемых радиочастот, ЭИИМ, класса излучения, типа VSAT-станций;
для эксплуатации негеостационарных спутников на территории Республики Казахстан, копия положительного заключения Международного союза электросвязи заявки на регистрацию негеостационарной спутниковой сети в соответствии с Регламентом радиосвязи Международного союза электросвязи;
для целей телерадиовещания положительный результат проведенного конкурса по распределению полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов);
для дипломатических и консульских представительств иностранных государств на территории Республики Казахстан, копия письма Министерства иностранных дел Республики Казахстан о согласия на получение Разрешения на РЧС на территории Республики Казахстан;";
пункт 7 исключить;
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Территориальное подразделение уполномоченного органа (далее - территориальное подразделение) после поступления заявки на получение Разрешения на РЧС в случае правильности оформления заявки в течение двух рабочих дней:
1) по всем видам связи, за исключением видов связи подвижной службы, сети беспроводного радиодоступа (WLL), сотовой связи, ТВ и РВ направляет заявку в Государственную техническую службу.
В диапазоне 33–48,5 МГц; 57–57,5 МГц; 117,975-137 МГц, 146–174 МГц, 380–385 МГц, 390–470 МГц в соответствии с республиканской базой данных радиочастотного спектра для гражданского назначения готовятся техническое заключение по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам;
2) по видам связи сети беспроводного радиодоступа (WLL), сотовой связи, ТВ и РВ направляет заявку на рассмотрение в уполномоченный орган. Уполномоченный орган рассматривает и направляет заявку в Государственную техническую службу и (или) Министерство обороны Республики Казахстан в течение двух рабочих дней с момента поступления заявки.";

мынадай мазмұндағы 11-1-тармақпен толықтырылсын:
"11-1. РЖС рұқсатын алуға өтінімді дұрыс ресімдемеген жағдайда, аумақтық бөлімше өтініш келіп түскен сәттен бастап екі жұмыс күн ішінде өтінімді одан әрі қараудан жазбаша дәлелді бас тартуды дайындап, өтінім берушіге жолдайды.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Мемлекеттік техникалық қызмет аумақтық бөлімшеден және (немесе) уәкілетті органнан өтінім келген сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде РЭҚ және ЖЖҚ ЭМҮ алдын ала есептеу рәсімін жүргізеді және:
1) оң нәтиже болған жағдайда, өтінім иесін, аумақтық бөлімшені хабарлайды және өтінімді уәкілетті органға жолдайды;
2) теріс нәтиже болған жағдайда осы Қағидалардың 10-тармағына сәйкес өтінім берушіге негізделген жазбаша бас тарту жолдайды және осы туралы аумақтық бөлімшені және (немесе) уәкілетті органды хабардар етеді.";
13-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қорғаныс министрлігінің келісу нәтижесі оң болғаннан кейін, қажеттілігі РЭҚ және ЖЖҚ-ның ЭМҮ жүргізілген алдын-ала есебінің нәтижесі бойынша айқындалатын РЭҚ-ның және ЖЖҚ-ның кедергісіз жұмысын қамтамасыз ету мақсатында шекаралас мемлекеттермен РЖС халықаралық үйлестіру рәсімін жүргізеді.
Егер ЖЖҚ мен РЭҚ ЭМҮ есептеу кезінде Қазақстан Республикасының шекара маңы аймақтарында орнату жоспарланып отырған ЖЖҚ мен РЭҚ шекаралас мемлекеттің РЭҚ және ЖЖҚ кедергі келтіретіні анықталған болса, онда шекаралас мемлекеттер арасында жасалған Келісімдерге және (немесе) Халықаралық электр байланыс одағының Радиобайланыс регламентіне сәйкес халықаралық үйлестіруді жүргізуді талап етіледі. Бұл жағдайда, өтінімді қарастыру төрт айдан аспайтын мерзімді құрайды.
Шекаралас мемлекеттермен РЖС халықаралық үйлестіруді жүргізу қажет болған жағдайда, уәкілетті орган үш жұмыс күн ішінде өтінімті берушіге өтінімді қарау мерзімінің ұзартылатыны жөнінде алдын ала хабарлама жолдайды.";
14-тармақ алынып тасталсын;
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Уәкілетті орган осы Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген жұмыстардың жүргізілген нәтижесі бойынша келісу және (немесе) халықаралық үйлестіру рәсімдерінің нәтижелері келіп түскен сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде:
1) келісу және (немесе) халықаралық үйлестіру рәсімдерін жүргізу нәтижесі оң болған жағдайда, осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес кодтарды иелене отырып, осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес РЖС рұқсатын ресімдейді;
2) келісу нәтижелері теріс болған жағдайда, уәкілетті орган осы Қағидалардың 10-тармағына сәйкес өтінім берушіге, аумақтық бөлімшеге және Мемлекеттік техникалық қызметке бұл туралы хабардар етеді.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

дополнить пунктом 11-1 следующего содержания:
"11-1. В случае неправильного оформления заявки на получение Разрешения на РЧС, территориальное подразделение в течение двух рабочих дней с момента поступления заявки готовит и направляет заявителю письменный мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявки.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Государственная техническая служба в течение трех рабочих дней с момента получения заявки от территориального подразделения и (или) уполномоченного органа, проводит процедуру предварительного расчета ЭМС РЭС и ВЧУ и в случае:
1) положительного результата уведомляет заявителя, территориальное подразделение и направляет заявку в уполномоченный орган;
2) отрицательного результата направляет обоснованный письменный отказ заявителю и уведомляет об этом территориальное подразделение и (или) уполномоченный орган, согласно пункту 10 настоящих Правил.";
подпункт 2) пункта 13 изложить в следующей редакции:
"2) после положительного результата согласования Министерства обороны, проводит процедуру международной координации РЧС с приграничными государствами в целях обеспечения бесперебойной работы РЭС и ВЧУ без помех, необходимость которой определяется по результатам проведенного предварительного расчета ЭМС РЭС и ВЧУ.
Если при расчете ЭМС РЭС и ВЧУ выявится, что планируемое к установке в приграничных зонах Республики Казахстан РЭС и ВЧУ будет оказывать помеху на РЭС и ВЧУ приграничного государства, то согласно соглашениям между сопредельными государствами и (или) Регламентом радиосвязи Международного союза электросвязи требуется проведение международной координации. В этом случае, срок рассмотрения заявки составляет не более четырех месяцев.
При необходимости проведения международной координации РЧС с приграничными государствами уполномоченный орган предварительно направляет в течение трех рабочих дней заявителю уведомление о продлении срока рассмотрения заявления.";
пункт 14 исключить;
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Уполномоченный орган по результату проведенных работ, указанных в пункте 13 настоящих Правил, в течение пяти рабочих дней с момента поступления результатов процедуры согласований и (или) международной координации:
1) при положительных результатах процедуры согласований и международной координации, оформляет Разрешения на РЧС согласно приложению 14 к настоящим Правилам, с присвоением кодов согласно приложению 15 к настоящим Правилам;
2) при отрицательных результатах процедуры согласования, уполномоченный орган уведомляет об этом заявителя, территориальное подразделение, Государственную техническую службу, согласно пункту 10 настоящих Правил.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:

"27. РЖС рұқсаты РЖС пайдалану орны бойынша тиісті аумақтық бөлімшемен РЖС пайдаланғаны үшін мемлекеттік бюджетке өткен жылға және жылдық төлемнің бір бөлігі төленгенін растайтын құжатты ұсынылғаннан кейін келесі күнтізбелік жылдың 25 наурызына дейінгі мерзімді көрсетіп жыл сайын ұзартылады. Ұзарту туралы жазу аумақтық бөлімше басшының электронды цифрлық қолтаңбасымен расталады.
Аумақтық бөлімшенің РЖС рұқсатының мерзімін ұзарту туралы өтінімін қарастыру мерзімі өтінім келіп түскен сәттен бастап бес жұмыс күнінен аспайды.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. РЖС рұқсаты осы Қағидалардың 12-15-тармақтарында көрсетілген тәртіпте рәсімдерді өткізбей мынадай:
1) жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты немесе заңды тұлғаның атауы өзгерген;
2) иесі немесе өтінім беруші байланыс және телерадио хабарларын тарату саласындағы қызметке лицензияны алған (және/немесе қайта ресімдеу);
3) РЖС пайдалану үшін ұзарту жолдары аяқталған (егер РЖС рұқсат бұрын қағаз түрінде алынған болса);
4) егер заңды тұлға қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның құқықтық мұрагері болып табылған;
5) егер техникалық параметрлері, РЭҚ және ЖЖҚ-ның міндеті мен орнату орны өзгермеген, сондай-ақ техникалық мәліметтер бұрын берілген рұқсатта көрсетілген мәнінен аспаған;
6) иесі немесе өтінім беруші РЖС-ға рұқсатты электрондық түрге ауыстырған (осы Қағидалардың 31-тармағы 5) тармақшасының талаптарын сақтаған жағдайда) жағдайларда қайта ресімдейді.";
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33. РЖС рұқсатын қайта ресімдеу және телнұсқасын алу үшін осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша РЖР-ны пайдаланатын орын бойынша Порталмен электрондық түрде өтінім беріледі.
Өтінімге келесі құжаттар ұсынылады:
1) түсіндірме жазба;
2) РЖС рұқсатының көшірмесі (қағаз түрінде алынған жағдайда);
РЖС рұқсаты электрондық түрде алынған жағдайда (портал арқылы) РЖС рұқсаты талап етілмейді.
3) ұсынылған хабарламаға сәйкес бойынша өтінім берілген мерзімге дейінгі РЖС пайдалану үшін мемлекеттік бюджетке аумақ бойынша төлемақы төленгенін растайтын құжат;
4) заңды тұлға қайта ұйымдастырылған жағдайда, құқықтық мұрагерлікті растайтын құжат;
5) осы Қағидаларға 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша тиісті радиобайланыс түріне РЭҚ-ке арналып толтырылған сауалнама (кеме станциялары үшін осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес техникалық деректерді көрсете отырып, толтырылған сауалнама ұсынылады).
Осы Қағидалардың 31-тармағының 1) тармақшасына сәйкес электрондық түрде алынған (портал арқылы) РЖС рұқсатын қайта рәсімдеген жағдайда, РЭҚ-ға арналып толтырылған сауалнама қажет етілмейді.";
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"27. Разрешение на РЧС продлевается соответствующим территориальным подразделением по месту использования РЧС ежегодно с указанием срока действия до 25 марта следующего календарного года после предоставления подтверждающего документа об уплате в государственный бюджет за прошедший год и первой части годовой платы за использование РЧС. Запись о продлении заверяется электронной цифровой подписью руководителя территориального подразделения.
Срок рассмотрения заявки о продлении Разрешении на РЧС территориальным подразделением составляет не более пяти рабочих дней с момента поступления заявки.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Разрешение на РЧС переоформляется без проведения процедур, указанных в пунктах 12-15 настоящих Правил, в случаях:
1) изменения фамилии, имени, отчества физического лица или наименования юридического лица;
2) получения (и/или переоформления) владельцем или заявителем лицензии на деятельность в области связи и телерадиовещания;
3) окончания строк для продления Разрешения на РЧС (в случае, если Разрешения на РЧС ранее было выдано в бумажном виде);
4) если юридическое лицо является правопреемником реорганизованного юридического лица;
5) если не изменились технические параметры, назначение и место установки РЭС и ВЧУ, а также, если технические параметры не превышают значения, указанные в ранее выданном разрешении;
6) перевода владельцем или заявителем Разрешения на РЧС в электронный формат (в случае соблюдения требований подпункта 5 настоящего пункта).";
пункт 33 изложить в следующей редакции:
"33. Для переоформления и получения дубликата Разрешения на РЧС заявителем подается заявка по форме согласно приложению 2 настоящих Правил в электронном виде посредством Портала по месту использования РЧР.
К заявке прилагаются следующие документы:
1) пояснительная записка;
2) копия Разрешения на РЧС (в случае получения на бумажном носителе).
В случае получения Разрешения на РЧС в электронном виде (посредством портала), копия Разрешения на РЧС не требуется;
3) документ, подтверждающий уплату в государственный бюджет за использование РЧС по регионам до момента подачи заявки, в соответствии с выставленным извещением;
4) документ, подтверждающий правопреемство, - в случае реорганизации юридического лица;
5) заполненная анкета на соответствующий вид радиосвязи по форме согласно приложениям 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 к настоящим Правилам (для судовых станций предоставляется заполненная анкета с указанием технических данных согласно приложению 10 к настоящим Правилам).
В случае переоформления Разрешений на РЧС, полученных в электронном виде (посредством портала), в соответствии с подпунктом 1) пункта 31 настоящих Правил, анкета на РЭС не требуется.";
пункт 35 изложить в следующей редакции:

"35. Уәкілетті орган аумақтық бөлімшеден өтінім келіп түскен сәттен бастап он жұмыс күнінен аспайтын мерзімде техникалық параметрлері, РЭҚ және ЖЖҚ-ның міндеті мен орнату орны өзгерген жағдайларды қоспағанда, РЖС рұқсатын қайта ресімдейді.
Техникалық параметрлері, РЭҚ және ЖЖҚ-ның міндеті мен орнату орны өзгерген жағдайларда, РЖС-ға рұқсатты қайта ресімдеу, осы Қағидалардың 12-15-тармақтарында көрсетілген рәсімдерді өткеннен кейін жүзеге асырылады.
Аумақтық бөлімшелер мен Мемлекеттік техникалық қызметке қайта ресімделген РЖС рұқсаты Портал арқылы электрондық түрде түседі.";
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"37. РЖС пайдаланудан бас тартқан жағдайда, пайдаланушы РЖС рұқсатының күшін жоюға мынадай құжаттарды ұсына отырып, өтінімді Порталмен электрондық түрде береді:
1) РЖС рұқсатын алуға бас тарту себептерін және жою күнін көрсете отырып, ерікті нысандағы өтініш;
2) РЖС-не рұқсат (егер РЖС рұқсат электрондық түрде Портал арқылы алынған болса, аталған құжат талап етілмейді);
3) ұсынылған хабарлама бойынша өтінім берілген мерзімге дейінгі РЖС пайдалану үшін мемлекеттік бюджетке аумақ бойынша төлемақы төленгенін растайтын құжат.
Өтінім дұрыс ресімделген жағдайда, аумақтық бөлімше екі жұмыс күні ішінде өтінімді уәкілетті органға қарауға жібереді.
РЖС-не рұқсат қағаз түрінде алынған жағдайда, осы тармақтың 1) - 3) тармақшаларына сәйкес құжаттарды ұсына отырып, өтінім РЖР пайдалану аумағы бойынша аумақтық бөлімшеге уәкілетті органға жолдау үшін беріледі.
Уәкілетті орган аумақтық бөлімшеден өтінім келіп түскен сәттен бастап он жұмыс күнінен аспайтын мерзімде РЖС рұқсатының күшін жояды.
РЖС-не рұқсаттың күшін жою уәкілетті органның хатымен расталады.
Өтінім берушіге, аумақтық бөлімшеге және Мемлекеттік техникалық қызметке РЖС рұқсатының күшін жою туралы хат Портал арқылы электрондық түрде түседі.";
мынадай мазмұндағы 38-1-тармағымен толықтырылсын:
"38-1. Осы Қағидалардың 38-тармағында көрсетілген себептері бойынша РЖС-не рұқсатты қайтарып алу үшін, аумақтық бөлімше уәкілетті органға қолдаухат және РЖС пайдаланушыға хабарлама жолдайды.";
3-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Азаматтық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдардың электромагниттік үйлесімділігінің есебін жүргізу тәртібі";
4-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Радиоэлектрондық құралдарды және жоғары жиілікті құрылғыларды пайдалану тәртібі";
50-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"35. Уполномоченный орган в срок не более десяти рабочих дней с момента поступления заявки от территориального подразделения переоформляет Разрешения на РЧС, за исключением случаев изменения технических параметров, назначения или места установки РЭС и ВЧУ.
В случае изменения технических параметров, назначения или места установки РЭС и ВЧУ переоформление Разрешения на РЧС осуществляется после прохождения процедур, указанных в пунктах 12-15 настоящих Правил.
В территориальное подразделение и Государственную техническую службу переоформленные Разрешения на РЧС поступают в электронном виде посредством Портала.";
пункт 37 изложить в следующей редакции:
"37. В случае отказа от использования РЧС, пользователь подает заявку в электронном виде посредством Портала с предоставлением следующих документов на аннулирование Разрешения на РЧС:
1) заявление в произвольной форме с указанием причины отказа и даты аннулирования Разрешения на РЧС;
2) Разрешение на РЧС (в случае получения Разрешения на РЧС в электронном виде посредством Портала, данный документ не требуется);
3) документ, подтверждающий уплату в государственный бюджет за использование РЧС по регионам до момента подачи заявки, в соответствии с выставленным извещением.
В случае правильности оформления заявки территориальное подразделение в течение двух рабочих дней с момента поступления заявки направляет заявку на рассмотрение в уполномоченный орган.
В случае получения Разрешения на РЧС на бумажном носителе, заявка с предоставлением документов согласно подпунктов 1) - 3) настоящего пункта подается в территориальное подразделение по месту использование РЧР для отправки в уполномоченный орган.
Уполномоченный орган в срок не более десяти рабочих дней с момента поступления заявки от территориального подразделения аннулирует Разрешения на РЧС.
Аннулирование Разрешения на РЧС подтверждается письмом уполномоченного органа.
Заявителю, в территориальное подразделение и Государственную техническую службу письмо об аннулировании Разрешения на РЧС поступает в электронном виде посредством Портала.";
дополнить пунктом 38-1 следующего содержания:
"38-1. Для изъятия Разрешения на РЧС по причинам, указанным в пункте 38 настоящих Правил, территориальное подразделение направляет ходатайство в уполномоченный орган и уведомление пользователю РЧС.";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Порядок проведения расчета электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств гражданского назначения";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Порядок эксплуатации радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств";
пункт 50 изложить в следующей редакции:

"50. РЭҚ және ЖЖҚ пайдалану аумағы өзгерген, РЭҚ және ЖЖҚ ауыстырған жағдайда, иесі немесе өтінім беруші РЭҚ және ЖЖҚ пайдалануға жаңа рұқсат ресімдеу қажет.
Қондырғы ұқсас қондырғыға ауыстырылғанда және техникалық параметрлері, РЭҚ және ЖЖҚ пайдалану аумағы сақталған жағдайда РЭҚ және ЖЖҚ пайдалану рұқсатын қайта рәсімдеу талап етілмейді.
Аумақтық бөлімше өтінім берушіден өтінім келіп түскен сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде РЭҚ және ЖЖҚ пайдалануға жаңа рұқсат береді.";
51-тармақ алынып тасталсын;
58-тармақ алынып тасталсын;
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 11, 15 және 19-қосымшылар, осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 және 11-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2. Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігі Байланыс, ақпараттандыру және бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы мемлекеттік бақылау комитеті (Ә.Ғ. Қожықов) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмелерін қағаз және электрондық түрде "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялауға және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізуге жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ақпарат және коммуникациялар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар
министрі
Д. Абаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
_______________ Е.Біртанов
2017 жылғы 15 қыркүйек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
______________ Б. Сұлтанов
2017 жылғы 4 тамыз
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
_____________ С. Жасұзақов
2017 жылғы 6 қазан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрі
__________ Қ.Әбдірахманов
2017 жылғы 14 тамыз
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің
төрағасы
____________ К.Мәсімов
2017 жылғы 16 қазан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
___________ Т. Сүлейменов
2017 жылғы 25 қыркүйек
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және коммуникациялар
министрінің
2017 жылғы 28 шілдедегі
№ 270 бұйрығына
1-қосымша
Жиiлiктер белдеулерiн,
радиожиiлiктердi (радиожиiлiк
арналарын) иелiкке беру,
радиоэлектрондық құралдар
мен жоғары жиiлiктi
құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық мақсаттағы
радиоэлектрондық құралдардың
электромагниттiк үйлесiмдiлiгiн
есептеудi жүргiзуқағидаларына
1-қосымша
Радиоэлектрондық құралдардың және жоғары жиiлiктi құрылғылардың тізбесі*
Радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құралдардың түрлері
Жиілік диапазоны
Таратқыштың рұқсат етілген қуаты (ЭИСҚ – Эквиваленттік изотроптық сәуле шығару қуаты) /Өріс кернеулігі
Пайдаланылатын арнаның ені
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
1.
Радиосәуле шығару құрылғыларынан тұрмайтын тұрмыстық техника бұйымдары мен тұрмыстық радиоқабылдағыш құрылғылары
-
2.
Тұрмыстық мақсаттағы жоғары жиілікті құрылғылар
-
3.
Сымсыз радиоену жүйесінің (WLL), ұялы байланыс желісінің (ұялы телефондар, сонымен қатар ұялы байланыс желісінде қолданылатын, бекітілген және басқада қондырғылардың құрамына кіретін модемдер) абоненттік терминалдар
-
4.
DECT стандартының абоненттік терминалдары

"50. В случае изменения территории эксплуатации РЭС и ВЧУ, замена РЭС и ВЧУ владелец либо заявитель оформляет новое разрешение на эксплуатацию РЭС и ВЧУ.
В случае замены оборудования на аналогичное оборудование и сохранения технических параметров, назначение и место установки РЭС и ВЧУ переоформление разрешения на эксплуатацию РЭС и ВЧУ не требуется.
Территориальное подразделение выдает новое разрешение на эксплуатацию РЭС и ВЧУ в течении пяти рабочих дней после подачи владельцем заявки.";
пункт 51 исключить;
пункт 58 исключить;
приложения 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 11, 15 и 19 изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 и 11 к настоящему приказу.
2. Комитету государственного контроля в области связи, информатизации и средств массовой информации Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан (А.Г. Кожихову) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра информации и коммуникаций Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр
информации и коммуникаций
Республики Казахстан
Д. Абаев
"СОГЛАСОВАН"
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
____________ Е.Биртанов
15 сентября 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
____________ Б. Султанов
4 августа 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр обороны
Республики Казахстан
____________ С. Жасузаков
6 октября 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр иностранных дел
Республики Казахстан
____________ К.Абдрахманов
14 августа 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Председатель
Комитета национальной
безопасности
Республики Казахстан
____________ К.Масимов
16 октября 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
____________ Т.Сулейменов
25 сентября 2017 года
Приложение 1
к приказу Министра информации и коммуникаций
Республики Казахстан
от 21 июля 2017 года № 270
Приложение 1
к Правилам присвоения полос частот, радиочастот
(радиочастотных каналов), эксплуатации
радиоэлектронных средств и высокочастотных
устройств, а также проведения расчета
электромагнитной совместимости радиоэлектронных
средств гражданского назначения
Перечень радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств*
Типы радиоэлектронных средств и высокочастотных средств Частотный диапазон (до) Допустимая мощность излучения передатчика, ЭИИМ /Напряженность поля Ширина используемого канала Примечание
1
2
3
4
5
6
1.
Изделия бытовой техники, не содержащие радиоизлучающих устройств и бытовые радиоприемные устройства
2.
Высокочастотные устройства бытового назначения
3.
Абонентские терминалы систем беспроводного радиодоступа (WLL), сотовых сетей связи (мобильные телефоны, а также модемы, применяемые в сотовых сетях связи), в том числе встроенная либо входящая в состав других устройств.
4.
Абонентские терминалы стандарта DECT

1880 – 1900 МГц
-
Еуропа байланыс стандарттары институтынымен (ETSI) қабылданған ETS–300 175 стандартына сәйкес келу қажет;
базалық және абоненттік станциялардың таратқыштарының орташа қуаты 10 мВт–тан аспау қажет; антенналардың күшейткіш коэффициенті 18 дБм–нан артық болмау қажет.
5.
"Сымсыз телефон аппараттары (радиотелефондар)
814–815 / 904–905 (25 кГц жиілікті тор қадамымен);
2400 МГц
10 мВт
6.
Сөйлеуді синхронды аудару аппаратурасы (индуктивті және синхронды)
7.
Репортаждық және концерттік радиомикрофондар
165,70; 166,10; 166,50; 167,15 МГц
20 мВт
8.
"Караоке" үлгісіндегі радиомикрофондар

1880 – 1900 МГц
В соответствии стандарта ETS–300 175, принятому Европейским институтом стандартов связи; средняя мощность передатчиков базовых и абонентских станций не должна превышать 10 мВт; коэффициент усиления антенн должен быть не более 18 дБм
5.
Бесшнуровые телефонные аппараты (радиотелефоны)
814–815 / 904–905 (с шагом сетки частот 25 кГц); 2400 МГц
10 мВт
6.
Аппаратура синхронного перевода речи (индуктивные и синхронные)
7.
Репортажные и концертные радиомикрофоны
165,70; 166,10; 166,50; 167,15 МГц
20 мВт
8.
Радиомикрофоны типа "Караоке"

66–74 МГц; 97,5–92 МГц; 87,5–92 МГц
10 мВт
9.
Репортаждық және концерттік радиомикрофондар
151–216 МГц; 175–230; 470–638; 710–726 МГц
5 мВт
10.
Индуктивті телефон байланысы, телебақылау және сигнализация құралдары, кәбілдік хабар тарату және өнеркәсіптік, оның ішінде шахтада пайдаланылатын жоғары жиілікті телевизия жүйелері
-
11.
Автомашиналардың күзет радиосигнализация құрылғысы
26,960 МГц
2 Вт
433,073-434,790 МГц
5 мВт
12.
Күзет сигнализациясы мен хабарлауды қашықтықтан басқару құрылғысы
433,075-434,79
10 мВт
13.
Модельдерді радиобасқару аппаратурасы (ұшақтар, катерлер және т.б.)

66–74 МГц; 97,5–92 МГц; 87,5–92 МГц
10 мВт
9.
Репортажные и концертные радиомикрофоны
151–216 МГц; 175–230; 470–638; 710–726 МГц
5 мВт
10.
Средства индуктивной телефонной связи, телеконтроля и сигнализации, кабельные вещательные и промышленные высокочастотные телевизионные системы, в том числе используемые в шахтах
11.
Устройства охранной радиосигнализации автомашин
(26,960 МГц
2 Вт
433,073–434,790 МГц
5 мВт
12.
Устройства дистанционного управления охранной сигнализации и оповещения
433,075–434,79 МГц
10 мВт
13.
Аппаратура радиоуправления моделями (самолетов, катеров и т.п.)

28,0-28,2 МГц; 40,66-40,70 МГц
10 мВт
14.
Балалар радиосөйлесу құрылғылары мен радиобасқару ойыншықтары
26957-27283 кГц
10 мВт
15.
Штрихкодты этикеткаларды өңдеуге және осы этикеткалардан алған ақпаратты таратуға арналған радиоэлектронды құралдар
430 МГц
10 мВт
16.
Құлағында мүкісі бар адамдарға арналған сөйлеу–есту радиотренажерлері
10 мВт
17.
Кеңселік, қоймалық ғимараттар ішінде пайдаланылатын радиоэлектрондық құралдар (санауыштар, өлшеуіштер және т.б.)
250 мВт
18.
ОТ – диапазондағы РЭҚ (27 МГц)
26970-27410;
27410-27860 кГц
19.
Қуаты 2 Вт дейін шағын қуатты алып жүруге болатын РЭҚ
151,625; 159,775; 433.075-434.775; 462,5625; 462,5875; 462,6125; 462,6375; 467,5625; 467,5875; 467,6125; 467,6375;
467,6625; 467,6875;
467,7125 МГц
2Вт
433.075-434.775
10 мВт
446.000-446.100 (PMR)
500 мВт.
20.
Абоненттік күзет–өрт радиосигнализациясының тарату жабдықтары
5 Вт
21.
Short Range Devices - кіші радиус құрылғылары (SRD)
Біліктілендірілмеген SRD
Телеметрия (қашықтағы ақпараттың жазбасы немесе бейнесі), телебасқару (қашықтан басқару сигналын беру,
сигнализация (қорғау сигнализация құрылғысының іске қосылу талаптарының пайда болу туралы хабарлама; тұрмыстық сигнал қажетті көмек алу мүмкіншілігіне ие болуға арналған, шұғыл көмек көрсету қызметтері, дыбыстық және бейне сигналын беру
Кәсiби емес бейнесигнал таратудың бiр бөлiгiнде
6765-6795 кГц
42 дБмкА/м 10 м қашықтықта
13.553-13.567 МГц
42 дБмкА/м 10 м қашықтықта
26.957-27.283 МГц
42 дБмкА/м 10 м қашықтықта
10 мВт
40.660-40.700 МГц
10 мВт
138.20-138.45 МГц
10 мВт
1% жұмыс циклы
433.040-434.790 МГц
10 мВт
25 кГц
10% жұмыс циклы
863-тен 868 МГц-ке дейін
25 мВт
100 кГц
10% жұмысциклы немесе LBT (Listen Before Talk) + AFA (Adaptive Frequency Agility)
Тар/кеңжолақты модуляция.
2400.0-2483.5 МГц
10 мВт
5725-5875 МГц
25 мВт
24.00-24.25 ГГц
100 мВт
61.0-61.5 ГГц
100 мВт
122-123 ГГц
100 мВт
244-246 ГГц
100 мВт
22.
SRD (қадағалау, есептегіш құрылғысын есептеу, деректерді жинау)
Көшкін кезінде адамдарды табуға арналған құрылғы
456.9-457.1 кГц
7 дБмкА/м 10 м қашықтықта
Үздіксіз толқын (CW) – модуляциясыз
Тасқын құрбандарын анықтау.
Ескертпе:
Орташа жиілік 475 кГц
169.4–169.475 МГц
500 мВт
Шекті 50 кГц
<10% жұмыс циклы. Есептеуіш көрсеткіші
169.4–169.475 МГц
500 мВт
Шекті 50 кГц
<1% жұмыс циклы. Бақылау және жолды тарту
23.
SRD (деректер беруге арналған кең жолақты жүйелер)
WAS/RLAN
Деректерді тарату жүйелері\ жергілікті радиожүйелер
2400.0–2483.5 МГц
100мВт
Кең жолақты модуляция үшін, (FSSH)–тан басқа.
5150–5350 МГц
200 мВт / 1 МГц үшін максималды спектралды тығыздық 10 мВт
Тек қана ғимараттың ішінде қолдану үшін.
5470–5725 МГц
100 мВт / 1 МГц үшін максималды спектралды тығыздық 10 мВт
Тек қана ғимараттың ішінде қолдану үшін.

28,0–28,2 МГц; 40,66–40,70 МГц
10 мВт
14.
Детские радиопереговорные устройства и радиоуправляемые игрушки
26957–27283 кГц
10 мВт
15.
Радиоэлектронные средства для обработки штрихкодовых этикеток и передачи информации, полученной с этих этикеток
430 МГц
10 мВт
16.
Слухоречевые радиотренажеры для людей с дефектами слуха
10 мВт
17.
Радиоэлектронные средства, используемые внутри офисных, складских зданий (считыватели, измерители и т.п.)
250 мВт
18
РЭС СВ – диапазона (27 МГц)
26970–27410;
27410–27860 кГц
19
Маломощные носимые РЭС мощностью до 2 Вт
151,625; 159,775; 433.075–434.775; 462,5625; 462,5875; 462,6125; 462,6375; 467,5625; 467,5875; 467,6125; 467,6375;
467,6625; 467,6875;
467,7125 МГц
2Вт
433.075–434.775
до 10 мВт
446.000–446.100 (PMR)
до 500 мВт.
20
Абонентские устройства охранно–пожарной радиосигнализаций
5 Вт
21
SRD – устройства малого радиуса действия
Неспециализированные SRD
Телеметрия (отображение или запись информации на расстоянии),
телеуправление (передача сигналов дистанционного управления),
сигнализация (сообщения о возникновении условий срабатывания прибора охранной сигнализации, бытовая сигнализация неотложной помощи, передача голосового и видео сигналов
6765–6795 кГц
42 дБмкА/м на расстоянии 10 м
13.553–13.567 МГц
42 дБмкА/м на расстоянии 10 м
26.957–27.283 МГц
42 дБмкА/м на расстоянии 10 м
10 мВт
40.660–40.700 МГц
10 мВт
138.20–138.45 МГц
10 мВт
<1% рабочий цикл
433.040–434.790 МГц
10 мВт
До 25 кГц
<10% рабочий цикл
от 863 до 868 МГц
≤ 25 мВт
≤ 100 кГц
<10% рабочий цикл или LBT (Listen Before Talk) + AFA (Adaptive Frequency Agility)
Узко/широкополосная модуляция.
2400.0–2483.5 МГц
10 мВт
5725–5875 МГц
25 мВт
24.00–24.25 ГГц
100 мВт
61.0–61.5 ГГц
100 мВт
122–123 ГГц
100 мВт
244–246 ГГц
100 мВт
22
SRD (слежение, считывание счетчиков, сбор данных)
Устройства для обнаружения людей под лавиной
456.9–457.1 кГц
7 дБмкА/м на расстоянии 10 м
Непрерывная волна (CW) – без модуляции
Обнаружение жертв лавины.
Примечание: Средняя частота 475 кГц
169.4–169.475 МГц
500 мВт
Максимум 50 кГц
<10% рабочий цикл. Показания счетчика
169.4–169.475 МГц
500 мВт
Максимум 50 кГц
<1% рабочий цикл. Отслеживание и трассировка
23
SRD (широкополосные системы передачи данных)
WAS/RLAN
Системы передачи данных\ локальные радиосети
2400.0–2483.5 МГц
100 мВт
Для широкополосных видов модуляции, кроме ППРЧ (FSSH).
5150–5350 МГц
200 мВт / максимальная спектральная плотность 10 мВт на 1 МГц
Только для использования внутри здания.
5470–5725 МГц
100 мВт / максимальная спектральная плотность 10 мВт на 1 МГц
Только для использования внутри здания.

5725-5850
100 мВт / 1 МГц үшін максималды спектралды тығыздық 10 мВт
Тек қана ғимараттың ішінде қолдану үшін.
17.1–17.3 ГГц
100 мВт
57–66 ГГц
40 dBm
Ғимарат сыртында қолдануға болмайды. Шекті орташа тығыздық 13 дБм/ МГц–ке дейін шектелген
24.
SRD (теміржолда қолданатын – көліктік құрылғылардың (AVI) автоматтандырылған сәйкестендіру, жол датчиктерінің жүйесі, нұсқау жүйесі
2446–2454 МГц
200 мВт
Пойыздың бар болуы кезінде ғана. 2446–2454 МГц ауқымында ені 1,5МГц–тен 5 арна
27.090 – 27.100 МГц
42 дБмкА/м 10 м қашықтықта
Tele–poweringсигналы ретінде және Бализ/Евробализ (теміржолдың нүктелік тетігі) үшін деректерді абонентке тарату (Down–link)үшін қолданылады. Loop/Euroloop іске қосу үшін де қолданылуы мүмкін.
Ескертпе:
Орталық жиілігі 27,095 МГц
984 – 7484 кГц
9 дБмкА/м 10 м қашықтықта
1% жұмыс циклі. Tele-poweringжәне Бализ/Евробализ(теміржолдың нүктелік тетігі) сигналдарын пойыздан алғаннан кейін ғана таратуға болады.
Ескертпе:
Орталық жиілігі 4234 кГц
516 – 8516 кГц
7 дБмкА/м 10 м қашықтықта
7.3 – 23.0 МГц
-7 дБмкА/м 10 м қашықтықта
Шекті өріс кернеулігі 10 кГц жолақта 200 м қашықтық сайын алынған орташа мәнімен көрсетілген.
Пойыздың бар болуы кезінде ғана.
Спектр сигналын кеңейту, код ұзындығы: 472 чип. Ескертпе:
Орталық жиілік 13,547 МГц
25.
SRD (жол қозғалыстарын басқару және автомобиль көлігі үшін арналған (RTTT) ақпаратты өңдеудің және таратудың ықпалдастырылған құрылғысы)
76–77 ГГц
55 dBm
Қуат деңгейлері: 55 дБм, жоғарғы қуаты: 50 дБм орташа қуаты: 23,5 дБм, орта қуат тек импульстік радар үшін.
Өндірістік және көліктік радиолокацияық жүйелер.
24.050-24.075 ГГц
100 мВт
Көліктік радар үшін
24.075-24.150 ГГц
0.1мВт
Көліктік радар үшін
100 мВт
Көліктік радар үшін.
Көлік бамперлерінің артында орналасқан құрылғылар үшін талаптар 3мс/40кГц кідірудің максималды уақыты әр 3 мс сайын.
24.150–24.250 ГГц
100мВт
Көліктік радар үшін
26.
SRD (радиоанықтағыш)
2400.0–2483.5 МГц
25 мВт
9200–9500 МГц
25 мВт
9500–9975 МГц
25 мВт
10.5–10.6 ГГц
500 мВт
13.4–14.0 ГГц
25 мВт
24.05–24.25 ГГц
100 мВт
4.5–7.0 ГГц
-41.3 dBm/МГц
Резервуардағы сұйықтық деңгейін өлшеуші радиоқұрылғы (TLPR)
8.5–10.6 ГГц
-41.3 dBm/МГц
Резервуардағы сұйықтық деңгейін өлшеуші радиоқұрылғы (TLPR)
24.05–27.00 ГГц
-41.3 dBm/МГц
Резервуардағы сұйықтық деңгейін өлшеуші радиоқұрылғы (TLPR)
57–64 ГГц
–41.3 dBm/МГц
Резервуардағы сұйықтық деңгейін өлшеуші радиоқұрылғы (TLPR)

5725-5850
100 мВт / максимальная спектральная плотность 10 мВт на 1 МГц
Только для использования внутри здания.
17.1–17.3 ГГц
100 мВт
57–66 ГГц
40 dBm
Фиксированная установка вне здания не допускается. Максимальная средняя плотность должна быть ограничена до 13 дБм/ МГц
24
SRD (железнодорожные применения – Автоматическая идентификация транспортных средств (AVI), Система путевых датчиков, контурная система)
2446–2454 МГц
200 мВт
Передача только в присутствии поездов. 5 каналов, каждый шириной 1.5 МГц в пределах 2446–2454 МГц
27.090 – 27.100 МГц
42 дБмкА/м на расстоянии 10 м
Используется как сигнал Tele–powering и передачи данных вниз (Down–link) для Бализ/Евробализ (точечный путевой датчик). Также может быть использовано для активации Loop/Euroloop.
Примечание:
Центральная частота 27,095 МГц
984 – 7484 кГц
9 дБмкА/м на расстоянии 10 м
<1% рабочего цикла. Передача только по получении сигнала Tele–powering Бализ/Евробализ (точечный путевой датчик) с поезда.
Примечание:
Центральная частота 4234 кГц
516 – 8516 кГц
7 дБмкА/м на расстоянии 10 м
7.3 – 23.0 МГц
–7 дБмкА/м на расстоянии 10 м
Максимальная напряженность поля указана в полосе 10 кГц найденная путем выведения среднего значение на каждые 200 м протяженности петли.
Передача только в присутствии поездов.
Расширение спектра сигнала, длина кода: 472 чипа.
Примечание:
Центральная частота 13,547 МГц
25.
SRD (интегрированные средства передачи и обработки информации для автомобильного транспорта и управления дорожным движением (RTTT))
76–77 ГГц
55 dBm
Уровень мощности: 55 дБм – пиковая мощность, 50 дБм – средняя мощность, 23,5 дБм – средняя мощность только для импульсного радара.
Промышленные и транспортные радиолокационные системы
24.050–24.075 ГГц
100 мВт
Для радаров транспортных средств
24.075–24.150 ГГц
0.1мВт
Для радаров транспортных средств
100 мВт
Для радаров транспортных средств.
Требование смягчения и доступа спектра приведены для устройств, установленных позади бампера. Если
установка без бампера, требование должно
быть 3
/40кГц максимальное время задержки каждые 3 мс
24.150–24.250 ГГц
100мВт
Для радаров транспортных средств
26.
SRD (радиоопределение)
2400.0–2483.5 МГц
25 мВт
9200–9500 МГц
25 мВт
9500–9975 МГц
25 мВт
10.5–10.6 ГГц
500 мВт
13.4–14.0 ГГц
25 мВт
24.05–24.25 ГГц
100 мВт
4.5–7.0 ГГц
–41.3 dBm/МГц
Радиодатчик измерения уровня жидкости в резервуаре (TLPR)
8.5–10.6 ГГц
–41.3 dBm/МГц
Радиодатчик измерения уровня жидкости в резервуаре (TLPR)
24.05–27.00 ГГц
–41.3 dBm/МГц
Радиодатчик измерения уровня жидкости в резервуаре (TLPR)
57–64 ГГц
–41.3 dBm/МГц
Радиодатчик измерения уровня жидкости в резервуаре (TLPR)

75–85 ГГц
–41.3 dBm/МГц
Резервуардағы сұйықтық деңгейін өлшеуші радиоқұрылғы (TLPR)
17.1–17.3 ГГц
+26 dBm
Синтезделген апертуралық антеннасы бар жерлік радиолокаторлар (GBSAR)
27.
SRD (қозғалысты қадағалу үшін арналған құрылғы және сигнал құрылғысы)
868.6–869 МГц
10 мВт
25 кГц
Әлеуметтік–тұрмыстық сигнал беру құрылғылары
169.4750–169.4875 МГц
10 мВт
25 кГц
Әлеуметтік–тұрмыстық сигнал беру құрылғылары (арнайы)
169.5875–169.6000 МГц
10 мВт
25 кГц
Әлеуметтік–тұрмыстық сигнал беру құрылғылары (арнайы)
28.
SRD (модельдерді басқару)
26.995, 27.045, 27.095,
27.145, 27.195 МГц
100 мВт
10 кГц
34.995–35.225 МГц
100 мВт
10 кГц
Әуеде ұшатын модельдер үшін ғана
40.665, 40.675, 40.685,40.695 МГц
100 мВт
10 кГц
29.
SRD (индукциялық мақсатта қолдану)
9 – 90 кГц
72 дБмкА/м 10 м қашықтықта
Сыртқы антеннаны қолданғанда тек жиектемелі антенналарға ғана қолданылады.Өріс кернеулігінің деңгейі төмендеу бойынша 3 дБ / окт 30 кГц
90–119 кГц
42 дБмкА/м 10 м қашықтықта
Сыртқы антеннаны қолдану барысында сыртқы антенналарға жиектемелі антенналарды қолдана алады
119–135 кГц
66 дБмкА/м 10 м қашықтықта
Сыртқы антенналарды қолданғанда тек жиектемелі антенналар ғана қолданылады.
Өріс кернеулігінің деңгейі төмендеу бойынша 3 дБ / окт 119 кГц үшін
135–140 кГц
42 дБмкА/м 10 м қашықтықта
Сыртқы антенналарды қолданғанда тек жиектемелі антенналар ғана қолданылады.
140–148.5 кГц
37.7 дБмкА/м 10 м қашықтықта
Сыртқы антенналарды қолданғанда тек жиектемелі антенналар ғана қолданылады.
6765–6795 кГц
42 дБмкА/м 10 м қашықтықта
7400–8800 кГц
9 дБмкА/м 10 м қашықтықта
13.553–13.567 МГц
42 дБмкА/м 10 м қашықтықта
13.553–13.567 МГц
60 дБмкА/м 10 м қашықтықта
Тек RFID (радиожиіліктік сәйкестендіру) және EАS (ұрлыққа қарсы жүйе)
26.957–27.283 МГц
42 дБмкА/м 10 м қашықтықта
10.200–11.000 МГц
9 дБмкА/м 10 м қашықтықта
3155–3400 кГц
13.5 дБмкА/м 10 м қашықтықта
Сыртқы антенналарды қолданғанда тек жиектемелі антенналар ғана қолданылады.
148.5 кГц – 5 МГц
–15 дБмкА/м 10 м қашықтықта
Сыртқы антенналарды қолданғанда тек жиектемелі антенналар ғана қолданылады.
Шекті өріс кернеулігінің деңгейі 10 кГц жолақ үшін берілген. Максималды рұқсат етілетін өріс кернеулігінің деңгейі –5 дБмкА / м 10 м қашықтықта 10 кГц жолақта жұмыс істейтін және тығыздық шектеуін сақтағанда ғана (–15 дБмкА / м 10 кГц жолақ үшін)
5 – 30 МГц
–20 дБмкА/м 10 м қашықтықта
Сыртқы антенналарды қолданғанда тек жиектемелі антенналар ғана қолданылады.
Максималды өріс кернеулігінің деңгейі 10 кГц жолақ үшін берілген. Максималды рұқсат етілетін өріс кернеулігінің деңгейі –5 дБмкА / м 10 м қашықтықта 10 кГц жолақта жұмыс істейтін және тығыздық шектеуін сақтағанда ғана (–20 дБмкА / м 10 кГц жолақ үшін)

75–85 ГГц
–41.3 dBm/МГц
Радиодатчик измерения уровня жидкости в резервуаре (TLPR)
17.1–17.3 ГГц
+26 dBm
Наземные радиолокаторы с синтезированной апертурой антенны (GBSAR)
27.
SRD (Оборудование для обнаружения движения и оборудование для сигнализации)
868.6–869 МГц
10 мВт
25 кГц
Социально–бытовые устройства тревожной сигнализации
169.4750–169.4875 МГц
10 мВт
25 кГц
Социально–бытовые устройства тревожной сигнализации (специальный)
169.5875–169.6000 МГц
10 мВт
25 кГц
Социально–бытовые устройства тревожной сигнализации (специальный)
28.
SRD (управление моделями)
26.995, 27.045, 27.095, 27.145, 27.195 МГц
100 мВт
10 кГц
34.995–35.225 МГц
100 мВт
10 кГц
Только для летающих моделей
40.665, 40.675, 40.685, 40.695 МГц
100 мВт
10 кГц
29.
SRD (индукционные применения)
9 – 90 кГц
72 дБмкА/м на расстоянии 10 м
В случае использования внешних антенн могут быть использованы только рамочные антенны. Уровень напряженности поля по убыванию 3 дБ / окт на 30 кГц
90–119 кГц
42 дБмкА/м на расстоянии 10 м
В случае использования внешних антенн могут быть использованы только рамочные антенны
119–135 кГц
66 дБмкА/м на расстоянии 10 м
В случае использования внешних антенн могут быть использованы только рамочные антенны. Уровень напряженности поля по убыванию 3 дБ / окт на 119 кГц
135–140 кГц
42 дБмкА/м на расстоянии 10 м
В случае использования внешних антенн могут быть использованы только рамочные антенны
140–148.5 кГц
37.7 дБмкА/м на расстоянии 10 м
В случае использования внешних антенн могут быть использованы только рамочные антенны
6765–6795 кГц
42 дБмкА/м на расстоянии 10 м
7400–8800 кГц
9 дБмкА/м на расстоянии 10 м
13.553–13.567 МГц
42 дБмкА/м на расстоянии 10 м
13.553–13.567 МГц
60 дБмкА/м на расстоянии 10 м
Только для RFID (радиочастотная идентификация) и EАS (противокражная система)
26.957–27.283 МГц
42 дБмкА/м на расстоянии 10 м
10.200–11.000 МГц
9 дБмкА/м на расстоянии 10 м
3155–3400 кГц
13.5 дБмкА/м на расстоянии 10 м
В случае использования внешних антенн могут быть использованы только рамочные антенны
148.5 кГц – 5 МГц
–15 дБмкА/м на расстоянии 10 м
В случае использования внешних антенн могут быть использованы только рамочные антенны.
Максимальная напряженность поля установлена для полосы шириной в 10 кГц. Максимально допустимая общая напряженность поля –5 дБмкА / м на расстоянии 10 м для систем, работающих на полосах шире 10 кГц в тоже время сохраняя предел по плотности (–15 дБмкА / м для полосы шириной 10 кГц)
5 – 30 МГц
–20 дБмкА/м на расстоянии 10 м
В случае использования внешних антенн могут быть использованы только рамочные антенны.
Максимальная напряженность поля установлена для полосы шириной в 10 кГц. Максимально допустимая общая напряженность поля –5 дБмкА / м на расстоянии 10 м для систем, работающих на полосах шире 10 кГц в тоже время сохраняя предел по плотности (–20 дБмкА / м для полосы шириной 10 кГц)

400 – 600 кГц
–8 дБмкА/м 10 м қашықтықта
RFID үшін.
Сыртқы антенналарды қолданғанда тек жиектемелі антенналар ғана қолданылады.
Максималды өріс кернеулігінің деңгейі 10 кГц жолақ үшін берілген. Максималды рұқсат етілетін өріс кернеулігінің деңгейі –5 дБмкА / м 10 м қашықтықта 10 кГц жолақта жұмыс істейтін және тығыздық шектеуін сақтағанда ғана (–8 дБмкА / м 10 кГц жолақ үшін). Бұл жүйелер 30 кГц жолақта істеуі керек.
30.
SRD (радиомикрофондар және есту қабілеттілігін жақсарту үшін арналған құрылғы)
173.965–174.015 МГц
2 мВт
50 кГц
Есту қабілеті төмендеген адамдар үшін құрылғылар
863–865 МГц
10 мВт
31.
SRD (радиожиілік сәйкестендіруін қолдану)
2446–2454 МГц
200 мВт
500 мВт қуат деңгейі ғимарат ішінде қолданумен шектелген, әрі 200 мс уақыт аралығында жұмыс циклы ? 15% болуы керек. (30 мс қосулы / 170 мс в өшірулі жағдайда).
865.0–868.0МГц
100 мВт
200 кГц
32.
Медицинада сымсыз қолдану (Белсенді медициналық имплантаттар)
9–315 кГц
30 дБмкА/м 10 м қашықтықта
Белсенді медициналық имплантаттар жүйесі үшін телеметрия мақсатында индуктивті цикл әдісімен қолданылады
315–600 кГц
–5 дБмкА/м на расстоянии 10 м
Жануарларға имплантталатын құрылғыларда қолданылады
30–37.5 МГц
1 мВт
Өте аз энергия тұтынушылықпен қан қысымын өлшеуге арналған медициналық мембраналық имплантаттарда қолданылады
12.5–20 МГц
–7 дБмкА/м 10 м қашықтықта
Жануарларға имплантталатын активті құрылғыларда қолданылады, ғимарат ішінде қолданумен шектелген.
Максималды өріс кернеулігі 10 кГц жиілік жолағында көрсетілген.
Оны тарату келесі ретпен жүзеге асырылады:
3 дБ – 300 кГц жиілік жолағы үшін
10 дБ – 800 кГц жиілік жолағы үшін
20 дБ – 2 МГц жиілік жолағы үшін
2483.5-2500 МГц
10 дБм
Белсенді медициналық имплантаттар үшін және оларға қатысты бірегей стандартқа сәйкес келетін аз қуатты қосымша құрылғылар үшін. Жеке таратқыштар жиілік жолағын арттыру үшін динамикалық негізде көршілес арналарды біріктіре алады. Перифериялық
құрылғылар
ғимарат ішінде қолданумен шектелген.
33.
Сымсыз аудио қолданулар
863–865 МГц
10 мВт
Мультимедиа мен сымсыз аудионы таратудың құрылғылары.
1795–1800 МГц
20 мВт
87.5–108.0 МГц
50 нВт (нановатт)
200 кГц
34.
Спутниктік навигация жүйесінің (ГЛОНАСС, GPS) радиосәулелендіру құрылғылары, оның ішінде басқа құрылғылардың құрамына кіретін немесе бекітілген құрылғылар құрамына кірмейтін радиоқабылдағыш құрылғылар
Ескертпе: көрсетілген негізгі қысқартулар:
* Пайдалану үшін рұқсат құжаттары талап етілмейтін радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғылар. Сондай-ақ, тізбеде көрсетілген радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғыларды пайдалану барысында Ұлттық кестеге сәйкес рұқсат құжаттары бойынша жұмыс жасайтын РЭҚ мен ЖЖҚ-ға радиокедергі жасамауы тиіс, ал оның қолданушылары туындаған кедергілерден қорғауды талап етпейді;
SRD – System Reference Document;
дБм – децибел-милливатт;
WLL – wireless local loop (сымсыз қолжетімділік жүйесі);
DECT – Digital Enhanced Cordiess Telecommunication.
ГГц – гегагерц;
МГЦ – мегагерц;
GBSAR – Ground-based Syntkhetic Aperture Radar (синтезделген апертуралық антеннасы бар жерлік радиолокаторлар);
мВт – миливат;
ЭИСҚ – Эквиваленттік изотроптық сәуле шығару қуаты;
кГц – килогерц;
ГЛОНАСС – Ғаламдық навигациялық спутниктік жүйесі;
GPS – Global Position System (жаһандық позициялау жүйесі).
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және коммуникациялар
министрінің
2017 жылғы 28 шілдедегі
№ 270 бұйрығына
2-қосымша
Жиiлiктер белдеулерiн,
радиожиiлiктердi (радиожиiлiк
арналарын) иелiкке беру,
радиоэлектрондық құралдар
мен жоғары жиiлiктi
құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық мақсаттағы
радиоэлектрондық құралдардың
электромагниттiк үйлесiмдiлiгiн
есептеудi жүргiзуқағидаларына
2-қосымша
Уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері/мемлекеттік техникалық қызмет
______________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда)
Радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсат / радиоэлектрондық құралдарды (жоғарғы жиілікті
құрылғы) пайдалануға рұқсат / электромагниттік үйлесімділік қорытындысын беруіңізді
сұраймын.
ӨТІНІМ
______________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасының қаласын, ауданын, облысын көрсету)
Ұйым туралы мәліметтер:

400 – 600 кГц
–8 дБмкА/м на расстоянии 10 м
Только для RFID.
В случае использования внешних антенн могут быть использованы только рамочные антенны.
Максимальная напряженность поля установлена для полосы шириной в 10 кГц. Максимально допустимая общая напряженность поля –5 дБмкА / м на расстоянии 10 м для систем, работающих на полосах шире 10 кГц в тоже время сохраняя предел по плотности (–8 дБмкА / м для полосы шириной 10 кГц).
Эти системы должны работать с минимальной полосой частот 30 кГц
30.
SRD (радиомикрофоны и оборудование для улучшения слуха)
173.965–174.015 МГц
2 мВт
50 кГц
Приспособления для людей с нарушениями слуха
863–865 МГц
10 мВт
31.
SRD (применения радиочастотной идентификации)
2446–2454 МГц
>200 мВт
Уровни мощности выше 500 мВт ограничены для использования внутри границ здания и рабочий цикл всех передач должны в этом случае быть ≤ 15% в любом 200 мс интервале периода (30 мс включенном / 170 мс в выключенном состоянии).
865.0–868.0 МГц
100 мВт
До 200 кГц
32.
Беспроводные применения в медицине (Активные медицинские имплантаты)
9–315 кГц
30 дБмкА/м на расстоянии 10 м
Используется для Систем активных медицинских имплантатов со сверхнизким энергопотреблением, использующих методы индуктивного цикла в целях телеметрии
315–600 кГц
–5 дБмкА/м на расстоянии 10 м
Используется для устройств имплантируюмых в животных
30–37.5 МГц
1 мВт
Используется для медицинских мембранных имплантатов измерения артериального давления со сверхнизким энергопотреблением
12.5–20 МГц
–7 дБмкА/м на расстоянии 10 м
Используется для активных устройств имплантируюмых в животных со сверхнизким энергопотреблением (УИЖ–СНЭ), ограничено для импользования внутри помещения. Максимальная напряженность поля указана в полосе 10 кГц.
Маска передачи УИЖ–СНЭ определяется следующим образом:
• 3 дБ для полосы шириной 300 кГц
• 10 дБ для полосы шириной 800 кГц
• 20 дБ для полосы шириной 2 МГц
2483.5–2500 МГц
10 дБм
Для активных медицинских имплантантов и связанных с ними периферий со сверхнизким энергопотреблением, охватываемых подходящим унифицированным стандартом.
Индивидуальные передатчики могут объединять соседние каналы на динамичной основе для увеличения пропускной способности выше, чем 1 МГц. Периферийные устройства предназначены для использования только внутри помещений
33.
Беспроводные аудиоприменения
863–865 МГц
10 мВт
Устройства передачи потока мультимедии и беспроводного аудио.
1795–1800 МГц
20 мВт
87.5–108.0 МГц
50 мВт
200 кГц
34.
Радиоприемные средства, не содержащие радиоизлучающих устройств систем спутниковой навигации (ГЛОНАСС, GPS), в том числе встроенные либо входящие в состав других устройств
Примечание: основные сокращения, указанные в перечне:
* Радиоэлектронные средства и высокочастотные устройства, на эксплуатацию которых не требуются разрешительные документы.
Также, при эксплуатации радиоэлектронные средства и высокочастотные устройства, указанные в Перечне, не должны создавать радиопомехи РЭС и ВЧУ, работающим на основании разрешительных документов в соответствии с Национальной таблицей, а их пользователи требовать защиты от помех;
SRD – System Reference Document;
дБм – децибел-милливатт;
WLL – wireless local loop (система беспроводного радиодоступа);
DECT – Digital Enhanced Cordiess Telecommunication.
ГГц – гегагерц;
МГЦ – мегагерц;
GBSAR – Ground-based Syntkhetic Aperture Radar (наземные радиолокаторы с синтезированной апертурой антенны);
мВт – миливат;
ЭИИМ – эффективная изотропно излучаемая мощность;
кГц – килогерц;
ГЛОНАСС – Глобальная навигационная спутниковая система;
GPS – Global Position System (система глобального позиционирования).
Приложение 2
к приказу Министра
информации и коммуникаций
Республики Казахстан
от 28 июля 2017 года № 270
Приложение 2
к Правилам присвоения полос
частот, радиочастот
(радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных
средств и высокочастотных
устройств, а также проведения
расчета электромагнитной
совместимости
радиоэлектронных средств
гражданского назначения
Форма
В территориальное подразделение уполномоченного органа / государственную
техническую службу
От
__________________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при наличий)
физического лица)
ЗАЯВКА
Прошу выдать разрешение на использование радиочастотного спектра / на
эксплуатацию радиоэлектронного средства (высокочастотного устройства) на
территории / заключения на электромагнитную совместимость
__________________________________________________________________________
( указать город, район, область Республики Казахстан)
Сведения об организации:

1. Меншік нысаны __________________________________________________________
2. Құрылған жылы __________________________________________________________
3. Мекенжайы _____________________________________________________________
(пошталық индексі, облысы, ауданы, көшесі, үйдің №, телефон)
4. Өтінім беруші туралы байланыс мәліметі
________________________________________________________________________________
(Орындаушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), жұмыс
телефоны, электрондық мекенжай)
5. Есеп айырысу шоты ____________________________________________________________
(шот №, банктің атауы және орналасқан жері)
6. Банктік реквизиттер ____________________________________________________________
7. БСН/ЖСН _____________________________________________________________________
8. Қызмет көрсету түрі ____________________________________________________________
(лицензиялы қызмет көрсету болған жағдайда,лицензияның нөмірі және сериясы)
9. Қоса берілетін құжаттар:
Басшы            ________________            ____________________________________________
(қолы)                        (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
20___ жылғы "____" __________________
Өтініш алынды:      20___ жылғы "___" _________________
________________________________________________________________________________
(жауапты тұлғаның қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және коммуникациялар
министрінің
2017 жылғы 28 шілдедегі
№ 270 бұйрығына
3-қосымша
Жиiлiктер белдеулерiн,
радиожиiлiктердi (радиожиiлiк
арналарын) иелiкке беру,
радиоэлектрондық құралдар
мен жоғары жиiлiктi
құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық мақсаттағы
радиоэлектрондық құралдардың
электромагниттiк үйлесiмдiлiгiн
есептеудi жүргiзуқағидаларына
3-қосымша
Ұялы байланыстың базалық станциясына сауалнама (2G, 3G, 4G)
Қосымша: Planet форматында антенналарды көлденең/тігінен жазықтықтағы бағыттылығының нормаланған диаграммасы, қабылдап-таратқыштың нормаланған АЖС, жиіліктер торы.
Осы сауалнамадағы мәліметтер толық және шындыққа сәйкес екенін куәландырамын.
Ескертпе: Ұялы байланысының базалық станциясы сауалнамасында көрсетілген негізгі қысқартулар:
* - толтыруға міндетті бөлік;
АФҚ – антендік-фидерлік құрылғы;
АЖС – амплитудалық-жиіліктің сипаттамасы;
Вт – ватт;
С.Е. және Ш.Б – солтүстік ені және шығыс бойлық;
град. – градус;
дБ – децибел;
дБи – изотропты децибел;
м – метр;
мкВ – микровольт;
РЭҚ – радиоэлектронды құрал;
BCC- Base station Colour Code (Базалық станцияның түстік коды);
BSIC – Base Station Identity Code (Базалық станцияның сәйкестендіру нөмірі);
CDMA – Code Division Multiple Access (Кодтық бөлінуі бар көптік қолжетімділік);
Cell ID - Cell Identifier (Сота сәйкестендіргіщі. GSM және LTE стандарттары үшін көрсетіледі);
GSM – Global System for Mobile Communications (Мобильді байланыстың жаһандық жүйесі);
LAC - Location Area Code (Елді мекен коды. GSM және UMTS стандарттары үшін көрсетіледі);
LAI- Location Area Identification (Орналасу сәйкестендіргіші);
LTE - fourth generation (ұялы байланыстың төртінші буыны);
MCC - Mobile Country Code (Мемлекет коды);
MNC - Mobile Network Code (Мобильді желі коды. Барлық стандарттар үшін көрсетіледі);
NCC- Network Colour Code (Желінің түстік коды);
SAC - Service Area Code (Қызмет көрсету зонасының коды. UMTS стандарты үшін көрсетіледі);
TAC - Tracking Area Code (Бақылау зонасының коды. LTE стандарты үшін көрсетіледі);
UMTS – Universal Mobile Telecommunications System (Әмбебап мобильді телекоммуникациялық жүйе).
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және коммуникациялар
министрінің
2017 жылғы 28 шілдедегі
№ 270 бұйрығына
4-қосымша
Жиiлiктер белдеулерiн,
радиожиiлiктердi (радиожиiлiк
арналарын) иелiкке беру,
радиоэлектрондық құралдар
мен жоғары жиiлiктi
құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық мақсаттағы
радиоэлектрондық құралдардың
электромагниттiк үйлесiмдiлiгiн
есептеудi жүргiзуқағидаларына
4-қосымша
1-ЖБЖ нысаны
Жылжымалы байланыс жүйесінің станционарлық радиоэлектронды құралына сауалнама
(сектор)
2-e. Антенна өндірушісі
2-f. Антенна моделі
2-g. Күшейту коэффициенті, дБи
2-h. Макс. сәуле шығару азимуты, град
(сектор)
2-i. Антеннаның іліну биіктігі, м
2-j. Орынның бұрышы, град
2-k. АФҚ-дағы шығындар, дБ
2-l. Қуат, Вт
(сектор)
2-m. Қабылдау жиілігі, МГц
2-n. Тарату жиілігі, МГц
2-o. Қабылдау жиілігі, МГц (инспекция толтырады)
2-p. Тарату жиілігі, МГц (инспекция толтырады)
Қосымша: Planet форматында антенналардың көлденең/тік жазықтықтағы нормаланған бағытталу диаграммалары, қабылдап-таратқыштың нормаланған АЖС, жиіліктер торы.
Мен осы сауалнамадағы мәліметтер толық және шындыққа сәйкес екенін куәландырамын.
Ескертпе: жылжымалы байланыс жүйесінің станционарлық радиоэлектронды құралының сауалнамасында көрсетілген негізгі қысқартулар:
АФҚ
антендік-фидерлік құрылғы;
АЖС
амплитудалық-жиіліктік сипаттама;
Вт
ватт;
С.Е. және Ш.Б
солтүстік ені және шығыс бойлық;
град.
градус;
дБ
децибел;
дБи
изотропты децибел;
кГц
килогерц;
км
километр;
м
метр;
Мбит/с
мегабит секундына;
МГц
мегагерц;
мкВ
микровольт;
ИИН/БИН
жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі;
РЭҚ
радиоэлектронды құрал.
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және коммуникациялар
министрінің
2017 жылғы 28 шілдедегі
№ 270 бұйрығына
5-қосымша
Жиiлiктер белдеулерiн,
радиожиiлiктердi (радиожиiлiк
арналарын) иелiкке беру,
радиоэлектрондық құралдар
мен жоғары жиiлiктi
құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық мақсаттағы
радиоэлектрондық құралдардың
электромагниттiк үйлесiмдiлiгiн
есептеудi жүргiзуқағидаларына
5-қосымша
1-РРЖ нысаны
Радиорелейлік желі сауалнамасы
II БӨЛІМ – ҚОСЫМША АҚПАРАТ
Қосымша: Planet форматында антенналарды көлденең/тігінен жазықтықтағы бағыттылығының нормаланған диаграммасы, қабылдап-таратқыштың нормаланған АЖС, жиіліктер торы.
Мен осы сауалнамадағы мәліметтер толық және шындыққа сәйкес екенін куәландырамын.
Ескертпе: радиорелелік желі сауалнамасында көрсетілген негізгі қысқартулар:
* - толтыруға міндетті бөлік;
АФҚ (АВТ) – антендік-фидерлік құрылғы (антенна-толқындық тракт);
С.Е. және Ш.Б – солтүстік ұзындық және шығыс бойлық;
АЖС – амплитудалық-жиіліктік сипаттама;
дБ – децибел;
дБи – изотропты децибел;
дБм – децибел-милливатт;
км – километр;
м – метр;
Мбит/с – мегабит секундына;
мВт – милливатт;
МГц – мегагерц;
РРЖ – радиорелейлік желі;
РРС – радиорелейлік станция;
BER – Bit Error rate (қатенің биттік ықтималдығы).
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және коммуникациялар
министрінің
2017 жылғы 28 шілдедегі
№ 270 бұйрығына
6-қосымша
Жиiлiктер белдеулерiн,
радиожиiлiктердi (радиожиiлiк
арналарын) иелiкке беру,
радиоэлектрондық құралдар
мен жоғары жиiлiктi
құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық мақсаттағы
радиоэлектрондық құралдардың
электромагниттiк үйлесiмдiлiгiн
есептеудi жүргiзуқағидаларына
6-қосымша
1-РХТ, ТХТ, ЦТХТ нысаны
Телерадиотаратушы таратқышқа сауалнама
1 БӨЛІМ – ТЕХНИКАЛЫҚ ДЕРЕКТЕР
2 БӨЛІМҚОСЫМША МӘЛІМЕТТЕР
Мен осы сауалнамадағы мәліметтер толық және шындыққа сәйкес екенін куәландырамын.
Ескертпе: телерадиотаратушы таратқыш сауалнамасында көрсетілген негізгі қысқартулар:
Вт
ватт;
град.
градус;
дБи
изотропты децибел;
ЖСН/БСН
жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі;
м
метр;
МГц
мегагерц;
С.Е. және Ш.Б
солтүстік ұзындық және шығыс бойлық;
РХТ
радиохабар тарату;
РЭҚ
радиоэлектронды құрал;
ТХТ
телехабар тарату;
ЦТХТ
цифрлық телехабар тарату;
Эфирлік-кабельдік ТХТ
Эфирлік-кабельдік телехабар тарату;
HD
High Definition (жоғары рұқсат);
QAM
Quadrature Amplitude Modulation (квадратуралық амплитудалық модуляция);
QPSK
Quadrature Phase Shift Keying (квадратуралық фазалық манипуляция);
SD
Standard Definition (стандартты рұқсат).
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және коммуникациялар
министрінің
2017 жылғы 28 шілдедегі
№ 270 бұйрығына
7-қосымша
Жиiлiктер белдеулерiн,
радиожиiлiктердi (радиожиiлiк
арналарын) иелiкке беру,
радиоэлектрондық құралдар
мен жоғары жиiлiктi
құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық мақсаттағы
радиоэлектрондық құралдардың
электромагниттiк үйлесiмдiлiгiн
есептеудi жүргiзуқағидаларына
7-қосымша
Форма 1-CРЖ
Сымсыз радиобайланыс жүйесінің (WLL) радиоэлектрондық құралдарына сауалнама
(сектор)
2-a.
Антенна өндірушісі
2-b.
Антенна моделі
2-c.
Күшейту коэффициенті, дБи
2-d.
Макс. сәуле шығару азимуты, град
2-e.
Антеннаның іліну биіктігі, м
2-f.
Орынның бұрышы, град
2-g.
АФҚ-ғы шығындар, дБ
(сектор)
2-h.
Таратқыштың қуаты (секторға), Вт
2-i.
Қабылдағыш жиілігі (мин.шегі), МГц
2-j.
Қабылдағыш жиілігі (макс.шегі), МГц
2-k.
Тарату қуаты (мин.шегі), МГц
2-l.
Тарату қуаты (макс.шегі, МГц
2-m.
Қабылдаудың тасымалдаушы жиілігі, МГц
2-n.
Таратудың тасымалдаушы жиілігі, МГц
Қосымша: Planet форматында антенналардың көлденең/тік жазықтықтағы нормаланған бағытталу диаграммалары, қабылдап-таратқыштың нормаланған АЖС, жиіліктер торы.
Мен осы сауалнамадағы мәліметтер толық және шындыққа сәйкес екенін куәландырамын.
Ескертпе: сымсыз радиобайланыс жүйесінің (WLL) радиоэлектрондық құралы сауалнамасында көрсетілген негізгі қысқартулар:
АФҚ
антенна-фидерлік құрылғы;
АЖС
амплитудалық-жиіліктік сипаттама;
Вт
ватт;
С.Е. және Ш.Б
солтүстік ұзындық және шығыс бойлық;
град.
градус;
дБ
децибел;
дБи
изотропты децибел;
кГц
килогерц;
МГц
мегагерц;
км
километр;
м
метр;
Мбит/с
мегабит секундына;
мкВ
микровольт;
ИИН/БИН
жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі;
РЭҚ
радиоэлектронды құрал;
РЖС
радиожиілік спектр;
СБР
сымсыз радиобайланыс жүйесі;
Wi-Fi
Wireless Fidelity (сымсыз дәлдік);
WLL
Wireless local loop (сымсыз қолжетімділік жүйесі).
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және коммуникациялар
министрінің
2017 жылғы 28 шілдедегі
№ 270 бұйрығына
8-қосымша
Жиiлiктер белдеулерiн,
радиожиiлiктердi (радиожиiлiк
арналарын) иелiкке беру,
радиоэлектрондық құралдар
мен жоғары жиiлiктi
құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық мақсаттағы
радиоэлектрондық құралдардың
электромагниттiк үйлесiмдiлiгiн
есептеудi жүргiзу қағидаларына
8-қосымша
1-ЖСЖ нысаны
Жер станциясына сауалнама
І БӨЛІМ – ТЕХНИКАЛЫҚ ДЕРЕКТЕР

1. Форма собственности
__________________________________________________________________________
2. Год создания
__________________________________________________________________________
3. Адрес
__________________________________________________________________________
( почтовый индекс, область, район, улица, № дома, телефон)
4. Контактные данные заявителя
__________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличий) исполнителя, рабочий телефон, электронный
адрес)
5. Расчетный счет __________________________________________________________
( № счета, наименование и местонахождение банка)
6. Банковские реквизиты ____________________________________________________
7. БИН/ИИН ______________________________________________________________
8. Тип деятельности ________________________________________________________
(номер и серия лицензии, в случае лицензионной деятельности)
9. Перечень прилагаемых документов:
Руководитель ________________             ______________________________________
(подпись)             (Фамилия, имя, отчество (при наличий))
М.П. "____" __________________20___ года
Заявление получено: "___" _________________20___ года
__________________________________________________________________________
(подпись ответственного лица, фамилия, имя, отчество (при наличий))
Приложение 3
к приказу Министра
информации и коммуникаций
Республики Казахстан
от 28 июля 2017 года № 270
Приложение 3
к Правилам присвоения полос
частот, радиочастот
(радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных
средств и высокочастотных
устройств, а также проведения
расчета электромагнитной
совместимости
радиоэлектронных средств
гражданского назначения
Форма 1-БС
Анкета на базовую станцию сотовой связи (2G, 3G, 4G)
Приложение: Нормированные диаграммы направленности антенны в горизонтальной/вертикальной плоскостях в формате Planet, нормированная АЧХ приемопередатчика, сетка частот.
Примечание: основные сокращения, указанные в перечне анкеты на базовую станцию сотовой связи:
* - обязательные поля к заполнению;
АФУ – антенно-фидерное устройство;
АЧХ – амплитудно-частотная характеристика;
Вт – ватт;
С.Ш. и В.Д – северной широты и восточной долготы;
град. – градус;
дБ – децибел;
дБи – изотропный децибел;
м – метр;
мкВ – микровольт;
РЭС – радиоэлектронное средство;
BCC- Base station Colour Code (Цветовой код базовой станции);
BSIC – Base Station Identity Code (Идентификационный номер базовой станций);
CDMA – Code Division Multiple Access (Множественный доступ с кодовым разделением);
Cell ID - Cell Identifier (Идентификатор соты. Указывается для стандартов GSM и LTE);
GSM – Global System for Mobile Communications (Глобальная система мобильной связи);
LAC - Location Area Code (Код местности. Указывается только для стандартов GSM и UMTS);
LAI- Location Area Identification (Идентификатор местоположения);
LTE - fourth generation (четвертое поколение сотовой связи);
MCC - Mobile Country Code (Код страны);
MNC - Mobile Network Code (Код мобильной сети. Указывается для всех стандартов);
NCC- Network Colour Code (Цветовой код сети);
SAC - Service Area Code (Код зоны обслуживания. Указывается для стандарта UMTS);
TAC - Tracking Area Code (Код зоны отслеживания. Указывается только для стандарта LTE);
UMTS – Universal Mobile Telecommunications System (Универсальная мобильная телекоммуникационная система).
Приложение 4
к приказу Министра
информации и коммуникаций
Республики Казахстан
от 28 июля 2017 года № 270
Приложение 4
к Правилам присвоения полос
частот, радиочастот
(радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных
средств и высокочастотных
устройств, а также проведения
расчета электромагнитной
совместимости
радиоэлектронных средств
гражданского назначения
Форма 1- СПС
Анкета на стационарное радиоэлектронное средство
системы подвижной связи
№ (сектора)
2-e.
Производитель антенны
2-f.
Модель антенны
2-g.
Коэффициент усиления, дБи
2-h.
Азимут макс. излучения, град
№ (сектора)
2-i.
Высота подвеса антенны, м
2-j.
Угол места, град
2-k.
Потери в АФУ, дБ
2-l.
Мощность, Вт
№ (сектора)
2-m.
Частота приема, МГц
2-n.
Частота передачи, МГц
2-o. Частота приема, МГц (заполняется инспекцией)
2-p. Частота передачи, МГц (заполняется инспекцией)
Приложение: Нормированные диаграммы направленности антенны в горизонтальной/вертикальной плоскостях в формате Planet, нормированная АЧХ приемопередатчика, сетка частот.
Примечание: основные сокращения, указанные в перечне анкеты на стационарное радиоэлектронное средство системы подвижной связи:
АФУ
антенно-фидерное устройство;
АЧХ
амплитудно-частотная характеристика;
Вт
ватт;
С.Ш. и В.Д.
северной широты и восточной долготы;
град.
градус;
дБ
децибел;
дБи
изотропный децибел;
кГц
килогерц;
км
километр;
м
метр;
Мбит/с
мегабит в секунду;
МГц
мегагерц;
мкВ
микровольт;
ИИН/БИН
индивидуальный идентификационный номер/бизнес идентификационный номер;
РЭС
радиоэлектронное средство.
Приложение 5
к приказу Министра
информации и коммуникаций
Республики Казахстан
от 28 июля 2017 года № 270
Приложение 5
к Правилам присвоения полос
частот, радиочастот
(радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных
средств и высокочастотных
устройств, а также проведения
расчета электромагнитной
совместимости
радиоэлектронных средств
гражданского назначения
Форма 1- РРЛ
Анкета на радиорелейную линию
Приложение: Нормированные диаграммы направленности антенны в горизонтальной/вертикальной плоскостях в формате Planet, нормированная АЧХ приемопередатчика, сетка частот.
Примечание: основные сокращения, указанные в перечне анкеты на радиорелейную линию:
* – обязательные поля к заполнению;
АФУ – антенно-фидерное устройство;
С.Ш. и В.Д – северной широты и восточной долготы;
АЧХ – амплитудно-частотная характеристика;
дБ – децибел;
дБи – изотропный децибел;
дБм – децибел-милливатт;
км – километр;
м – метр;
Мбит/с – мегабит в секунду;
мВт – милливатт;
МГц – мегагерц;
РРЛ – радиорелейные линии;
РРС – радиорелейная станция;
BER – Bit Error rate (Битовая вероятность ошибки).
Приложение 6
к приказу Министра
информации и коммуникаций
Республики Казахстан
от 28 июля 2017 года № 270
Приложение 6
к Правилам присвоения полос
частот, радиочастот
(радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных
средств и высокочастотных
устройств, а также проведения
расчета электромагнитной
совместимости
радиоэлектронных средств
гражданского назначения
Форма 1- РВ, ТВ, ЦТВ
Анкета на телерадиовещательный передатчик
РАЗДЕЛ 1 – ТЕХНИЧЕСКИЕ ДАННЫЕ
Примечание: основные сокращения, указанные в перечне анкеты на телерадиовещательный передатчик:
Вт
ватт;
град.
градус;
дБи
изотропный децибел;
м
метр;
МГц
мегагерц;
С.Ш. и В.Д
северной широты и восточной долготы;
РВ
радиовещание;
РЭС
радиоэлектронное средство;
ТВ
телевещание;
ЦТВ
цифровое телевещание;
Эфирно-кабельное ТВ
эфирно-кабельное телевещание;
HD
High Definition (Высокое разрешение);
UHD
Ultra High Definition;
QAM
Quadrature Amplitude Modulation (Квадратурная амплитудная модуляция);
QPSK
Quadrature Phase Shift Keying (Квадратурная фазовая манипуляция);
SD
Standard Definition (Стандартное разрешение)
Приложение 7
к приказу Министра
информации и коммуникаций
Республики Казахстан
от 28 июля 2017 года № 270
Приложение 7
к Правилам присвоения полос
частот, радиочастот
(радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных
средств и высокочастотных
устройств, а также проведения
расчета электромагнитной
совместимости
радиоэлектронных средств
гражданского назначения
Форма 1-СБР
Анкета на радиоэлектронное средство системы беспроводной радиосвязи (WLL)
№ (сектора)
2-a.
Производитель антенны
2-b.
Модель антенны
2-c. Коэффициент усиления, дБи
2-d.
Азимут макс. излучения, град
2-e.
Высота подвеса антенны, м
2-f.
Угол места, град
2-g.
Потери в АФУ, дБ
№ (сектора)
2-h.
Мощность перед.
(на сектор), Вт
2-i.
Частота приема (мин.граница), МГц
2-j.
Частота приема (макс.граница), МГц
2-k.
Частота передачи (мин.граница), МГц
2-l.
Частота передачи (макс.граница), МГц
2-m.
Несущая частота приема, МГц
2-n.
Несущая частота передачи, МГц
РАЗДЕЛ ІІ – ДОПОЛНИТЕЛЬНАЯ ИНФОРМАЦИЯ
Приложение: Нормированные диаграммы направленности антенны в горизонтальной/вертикальной плоскостях в формате Planet, нормированная АЧХ приемопередатчика, сетка частот.
Примечание: основные сокращения, указанные в перечне анкеты на радиоэлектронное средство системы беспроводной радиосвязи (WLL):
АФУ
антенно-фидерное устройство;
АЧХ
амплитудно-частотная характеристика;
Вт
ватт;
С.Ш. и В.Д
северной широты и восточной долготы;
град.
градус;
дБ
децибел;
дБи
изотропный децибел;
кГц
килогерц;
МГц
мегагерц;
км
километр;
м
метр;
Мбит/с
мегабит в секунду;
мкВ
микровольт;
ИИН/БИН
индивидуальный идентификационный номер/бизнес идентификационный номер;
РЭС
радиоэлектронное средство;
РЧС
радиочастотный спектр;
СБР
система беспроводной радиосвязи;
Wi-Fi
Wireless Fidelity (беспроводная точность);
WLL
Wireless locol loop (система беспроводного радиодоступа).
Приложение 8
к приказу Министра
информации и коммуникаций
Республики Казахстан
от 28 июля 2017 года № 270
Приложение 8
к Правилам присвоения полос
частот, радиочастот
(радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных
средств и высокочастотных
устройств, а также проведения
расчета электромагнитной
совместимости
радиоэлектронных средств
гражданского назначения
Форма 1- ЗСС
Анкета на земную станцию
РАЗДЕЛ І – ТЕХНИЧЕСКИЕ ДАННЫЕ

1. Жалпы деректер
Қосымша: Planet форматында антенналардың көлденең/тігінен жазықтықтағы бағыттылығының нормаланған диаграммасы, қабылдап-таратқыштың нормаланған АЖС, жиіліктер торы.
Мен осы сауалнамадағы мәліметтер толық және шындыққа сәйкес екенін куәландырамын.
Ескертпе: жер станциясына арналған сауалнаманың тізбесінде көрсетілген негізгі қысқартулар
Вт – ватт;
град. – градус;
дБ – децибел;
дБи – изотропты децибел;
БД – бағыттылық диаграммасы;
дБм/мкВ – децибел-милливатт/ микровольт;
м – метр;
РЖС – радиожиілік спектр;
С.Е. және Ш.Б – солтүстік ұзындық және шығыс бойлық;
Мбит/с – секундына мегабит;
кГц – килогерц;
МГц – мегагерц;
К – Кельвин;
ИИН/БИН – жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі;
ЖЖС – жердің жасанды серігі;
ЖС – жер станциясы;
РЭҚ – радиоэлектрондық құрал.
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және коммуникациялар
министрінің
2017 жылғы 28 шілдедегі
№ 270 бұйрығына
9-қосымша
Жиiлiктер белдеулерiн,
радиожиiлiктердi (радиожиiлiк
арналарын) иелiкке беру,
радиоэлектрондық құралдар
мен жоғары жиiлiктi
құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық мақсаттағы
радиоэлектрондық құралдардың
электромагниттiк үйлесiмдiлiгiн
есептеудi жүргiзу қағидаларына
11-қосымша
РЭҚ және ЖЖҚ есебін жүргізу, РЖС рұқсаты және РЭҚ және ЖЖҚ қорытынды алу талап етілетін РЭҚ тізбесі
Р/с
Радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғылардың үлгілері Пайдаланылатын радиожиіліктер белдеулері (номиналдары)

1. Общие данные
2. Технические данные передатчика
Приложение: Нормированные диаграммы направленности антенны в горизонтальной/вертикальной плоскостях в формате Planet, нормированная АЧХ приемопередатчика, сетка частот.
Примечание: основные сокращения, указанные в перечне анкеты на земную станцию
* - физическое и/или юридическое лицо, на балансе которого находится РЭС;
Вт – ватт;
град. – градус;
дБ – децибел;
дБи – изотропный децибел;
ДН – диаграмма направленности;
дБм/мкВ – децибел-милливатт/ микровольт;
м – метр;
РЧС – радиочастотный спектр;
С.Ш. и В.Д – северной широты и восточной долготы;
Мбит/с – мегабит в секунду;
кГц – килогерц;
МГц – мегагерц;
К –Кельвин;
ИИН/БИН – индивидуальный идентификационный номер/бизнес идентификационный номер;
ИСЗ – искусственный спутник земли;
ЗС – земная станция;
РЭС – радиоэлектронное средство.
Приложение 9
к приказу Министра
информации и коммуникаций
Республики Казахстан
от 28 июля 2017 года № 270
Приложение 11
к Правилам присвоения полос
частот, радиочастот
(радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных
средств и высокочастотных
устройств, а также проведения
расчета электромагнитной
совместимости
радиоэлектронных средств
гражданского назначения
Перечень РЭС, на которые требуется проведения расчета ЭМС РЭС и ВЧУ и получение Разрешения на РЧС, заключения ЭМС РЭС и ВЧУ
п/п
Типы РЭС Полоса (номиналы) используемых радиочастот

1 2 3
Телевизиялық және дыбыстық хабар таратуға, дыбыстық дабылды таратуға арналған радиотаратушы құрылғылар
1
Телевизиялық хабар таратуға арналған радиотаратушы құрылғылар
Ұлттық кестеге* сәйкес бөлінген жиіліктер
2
Эфир-кәбілдік телевизия станциялары
Ұлттық кестеге* сәйкес бөлінген жиіліктер
3
Дыбыстық (радио) хабар таратуға арналған радиотаратушы құрылғылар
Ұлттық кестеге* сәйкес бөлінген жиіліктер
Жерде радиобайланысты қабылдау-тарату жабдықтары
4
Стационарлық қабылдау-тарату РЭҚ, мыналарға арналған:
УҚТ радиобайланысы
транкингтік радиобайланыс жүйесінің
УҚТ радиобайланысың жылжымалы РЭҚ**
33–48,5 МГц; 57–57,5 МГц; 117,975-137 МГц, 146–174 МГц, 380–385 МГц, 390–470 МГц (Қуаты 2 Вт дейін шағын қуатты алып жүруге болатын РЭҚ-тан басқа 151,625; 159,775; 433.075-434.775; 462,5625; 462,5875; 462,6125; 462,6375; 467,5625; 467,5875; 467,6125; 467,6375; 467,6625; 467,6875; 467,7125 МГц)
5
Радиотелеметрияға арналған стационарлық (базалық) қабылдау-тарату станциялары

1 2 3
Радиопередающие устройства, предназначенные для телевизионного и
звукового вещания, передачи звукового сигнала
1
Радиопередающие устройства, предназначенные для передачи телевизионного вещания
Частоты, выделенные согласно Национальной таблице*
2
Станции эфирно-кабельного телевидения
Частоты, выделенные согласно Национальной таблице*
3
Радиопередающие устройства, предназначенные для передачи звукового (радио) вещания
Частоты, выделенные согласно Национальной таблице*
Приемно-передающее оборудование наземной радиосвязи
4
Стационарные приемо-передающие РЭС, предназначенные для:
УKB-радиосвязи
транкинговой системы радиосвязи
подвижные РЭС УКВ-радиосвязи**
33–48,5 МГц; 57–57,5 МГц; 117,975-137 МГц, 146–174 МГц, 380–385 МГц, 390–470 МГц
(За исключением маломощных носимых РЭС до 2 Ватт
(151,625; 159,775; 433.075-434.775; 462,5625; 462,5875; 462,6125; 462,6375; 467,5625; 467,5875; 467,6125; 467,6375; 467,6625; 467,6875; 467,7125 МГц)
5
Стационарные (базовые) приемопередающие станции, предназначенные для радиотелеметрии

117,975-137 МГц, 146–174; 380–385 МГц, 390–470 МГц
6
Ұялы байланыстың стационарлық (базалық) станциялары
Ұлттық кестеге* сәйкес бөлінген жиіліктер
7
Стационарлық және жылжымалы радиоэлектрондық құралдар ҰТ, ОТ, ҚТ-ауқымды радиостанциялар
1,5-30 МГц (ОТ-ауқымдағы портативті және мобилді радиостанциялардан басқа (26970-27410; 27410-27860 кГц))
8
Радиорелелік станциялар
Ұлттық кестеге* сәйкес тіркелген қызметке арналған жиіліктер
9
Сымсыз радиоқолжетімділік жүйесінің (WLL) стационарлық (базалық) станциясы
Ұлттық кестеге* сәйкес тіркелген қызметке арналған жиіліктер
Серіктік байланыс жүйелері
10
"Thuraya", "Inmarsat", "Globalstar", "Inmarsat Global Xpress", "Iridium" ғаламдық жылжымалы спутниктік байланыс жүйелерінің стационарлық станциялары.
Ұлттық кестеге сәйкес жылжымалы спутниктік қызметке арналған жиіліктер*
1525,0-1559,0 МГц (ғарыш-Жер);
1610,0-1660,5 МГц (Жер-ғарыш);
2483,5-2500,0 МГц (ғарыш-Жер);
19,7 – 20,2 ГГц (ғарыш-Жер);
29,5 – 30 ГГц (Жер-ғарыш);
19,6 ГГц (ғарыш-Жер);
29,1 – 29,3 ГГц (Жер-ғарыш)
11
Стационарлық жер станциялары***, соның ішінде ғарыш аппараттарын басқарудың жер станциялары
Ұлттық кестеге* сәйкес бөлінген жиіліктер
12
Құрамында тарататын құрылғылар бар телевизиялық репортаждық жылжымалы станциялар (радиорелелік спутниктік байланыс станциялары), сондай-ақ спутниктік байланыстың тасымалдау жер станциялары.
Ұлттық кестеге* сәйкес тіркелген және тіркелген спутниктік қызметтерге арналған жиіліктер
Теңіз жылжымалы қызметінің қабылдау-тарату құрылғылары
13
ТЭҚ теңіз қызметі радиостанциялары (жағалау, радиооқшаулау станциялары, радиомаяктар және т.б.).
Ұлттық кестеге* және Халықаралық электр байланыс ұйымының Радио байланыс регламентіне сәйкес тиісті қызметтерге арналған жиіліктер.
* Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушысының 2015 жылғы 20 қаңтардағы № 22 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы радио қызметтері арасында барлық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдарға арналған 3 кГц-тен 400 ГГц-ке дейінгі жиіліктер ауқымында жиіліктер белдеулерін бөлу кестесі;
** УҚТ-радиобайланысы үшін жылжымалы РЭҚ-қа есептеуді жүргізу және ЭМҮ РЭҚ сарапатамалық қорытындыны рәсімдеу қажет етілмейті.
*** VSAT (HUB) желісінің жердегі Орталық спутниктік станциясына арналған радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсат алған жағдайда HUB - технологиясы бойынша жұмыс істейтін VSAT-станциялары үшін радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсат алу талап етілмейді.
VSAT-станциялары үшін иелікке берілген радиожиіліктерді пайдалану түрлі мақсаттағы РЭҚ-дан туындайтын бөгеуілдерге наразылықсыз қамтамасыз етілуі тиіс, сондай-ақ иелікке берілген жиіліктер белгіленген тәртіппен берілген (тағайындалған) басқа мақсаттағы қолданыстағы РЭҚ жұмысын шектемеуге тиіс.
Пайдалануға енгізілген VSAT-станциясы жағында жол берілмейтін бөгеуілдердің орын алу фактісі айқындалған жағдайда, оның иеленушісі бөгеуілдерді жою және өз станциясының олар бірге пайдаланылатын аудандағы басқа мақсаттағы РЭҚ-мен ЭМҮ қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдауға міндетті.

117,975-137 МГц, 146–174; 380–385 МГц, 390–470 МГц
6
Стационарные (базовые) станции сотовой связи
Частоты, выделенные согласно Национальной таблице*
7
Стационарные и подвижные РЭС ДВ, СВ, КВ-диапазона (на подвижные РЭС расчет экспертизы ЭМС РЭС и ВЧУ не требуется)
1,5–30 МГц
(за исключением портативных и мобильных радиостанции СВ диапазона (26970-27410; 27410-27860 кГц))
8
Станции радиорелейной линии
Частоты, предназначенные для фиксированной службы согласно Национальной таблице*
9
Стационарные (базовые) станции системы беспроводного радиодоступа (WLL)
Частоты, предназначенные для фиксированной службы, согласно Национальной таблице*
Системы спутниковой связи
10
Стационарные станции систем глобальной подвижной спутниковой связи "Thuraya", "Inmarsat", "Globalstar", "Inmarsat Global Xpress", "Iridium" и т.д.
Частоты, предназначенные для подвижной спутниковой службы, согласно Национальной таблице*
1525,0-1559,0 МГц (космос-Земля);
1610,0-1660,5 МГц (Земля-космос);
2483,5-2500,0 МГц (космос-Земля);
19,7 – 20,2 ГГц (космос-Земля);
29,5 – 30 ГГц (Земля-космос);
19,6 ГГц (космос-Земля);
29,1 – 29,3 ГГц (Земля-космос)
11
Стационарные земные станции ***, в том числе наземные станции управления космическими аппаратами
Частоты, выделенные согласно Национальной таблице*
12
Телевизионные передвижные репортажные станции, имеющие в своем составе передающие устройства (станции радиорелейной, спутниковой связи), а также перевозимые земные станции спутниковой связи.
Частоты, предназначенные для фиксированной и фиксированной спутниковой служб, согласно Национальной таблице*
Приемно-передающие устройства морской подвижной службы
13
РЭС морской службы (береговые, радиолокационные станции, радиомаяки и т.п.)
Частоты, предназначенные для соответствующих служб, согласно Национальной таблице* и Регламенту радиосвязи Международного союза электросвязи
Примечание: основные сокращения, указанные в перечне РЭС, на которые требуется проведения расчета ЭМС РЭС и ВЧУ и получение Разрешения на РЧС, заключения ЭМС РЭС и ВЧУ:
* Таблица распределения полос частот между радиослужбами Республики Казахстан в диапазоне частот от 3 кГц до 400 ГГц для радиоэлектронных средств всех назначений, утвержденная приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 20 января 2015 года № 22;
** Для подвижных РЭС УКВ-радиосвязи проведение расчетов и оформление заключения экспертизы ЭМС РЭС не требуется;
*** Для VSAT-станций, работающие по HUB-технологии, разрешение на использование радиочастотного спектра не требуется, при условии получения разрешения на использование радиочастотного спектра для Центральной земной станции спутниковой связи сети VSAT (HUB).
Использование присвоенных радиочастот для VSAT-станций должно осуществляться без претензий на помехи от РЭС различного назначения, а также не должно ограничивать функционирование действующих РЭС других назначений, частотные присвоения которым присвоены (назначены) в установленном порядке.
В случае установления факта создания недопустимых помех со стороны введенной в эксплуатацию VSAT-станций, ее владелец обязан принять меры по устранению помех и обеспечению ЭМС своей станции с РЭС других назначений в районе их совместного использования;

Жердегі басқару кешені Тәуелсіз Мемлекеттер Достатсығы аумағында орналасқан ғарыш объектілерімен HUB- технологиясы бойынша жұмыс істейтін, таратқыш қуаты 2 Вт және одан төмен, ЭИСҚ 50 дБВт және одан төмен, антенна диаметрі 2,4 м және одан кем VSAT-станцияларын қоспағанда, VSAT-станциялары үшін ЭМҮ есептеуді жүргізу мен ЭМҮ сараптама қорытындысын ресімдеу сақталады.
Ескертпе: РЭҚ және ЖЖҚ есебін жүргізу, РЖС рұқсаты және РЭҚ және ЖЖҚ қорытынды алу талап етілетін РЭҚ тізбесінде көрсетілген негізгі қысқартулар:
ЖЖҚ – жоғарыжиілікті құрылғылар;
ҰТ – ұзын толқындар;
ҚТ – қысқа толқындар;
ОТ – орта толқындар;
РЖС – радиожиілік спектрі;
РЭС – радиоэлектрондық құрал;
УҚТ – ультра-қысқа толқындар;
ЭИСҚ – эффективті изотропты сәулелену қуаты;
ЭМҮ – электромагниттік үйлесімділік;
HUB – орталық станция;
VSAT – Very Small Aperture Terminal (кіші антенна апертурасы бар серіктік байланыстың жердегі станциясы);
WLL – wireless local loop (сымсыз абоненттік қолжетімділік).
Өлшем бірліктері:
ГГц – гигагерц;
кГц – килогерц;
МГц – мегагерц;
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және коммуникациялар
министрінің
2017 жылғы 28 шілдедегі
№ 270 бұйрығына
10-қосымша
Жиiлiктер белдеулерiн,
радиожиiлiктердi (радиожиiлiк
арналарын) иелiкке беру,
радиоэлектрондық құралдар
мен жоғары жиiлiктi
құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық мақсаттағы
радиоэлектрондық құралдардың
электромагниттiк үйлесiмдiлiгiн
есептеудi жүргiзу қағидаларына
15-қосымша
Байланыс түрлері бойынша кодтар
код
Байланыс түрі
10
Эфирлік-аналогтық телевизия
11
Эфирлік-кабельдік телевизия
20
Радиохабартарату
30
Ұялы (GSM, CDMA)
31
Транкингтік
32
Радиотелефондық
33
УҚТ-диапазонындағы радиобайланыс (стационарлық радиостанциялар)
34
ҚТ-диапазонындағы радиобайланыс
35
УҚТ-диапазонындағы радиобайланыс (жылжымалы радиостанциялар)
41
Радиорелелік байланыс (магистралдық желілер)
42
Радиорелелік байланыс (аймақтық желілер)
43
Радиорелелік байланыс (жергілікті желілер)
44
Радиорелелік байланыс (телевизиялық сигналдарды тарату желілері)
50
Серіктік байланыс (байланыс және радиохабар тарату үшін пайдаланылатын жер станциялары)
51
Серіктік байланыс (ғарыш аппараттарын басқару үшін пайдаланылатын жер станциялары)
60
Сымсыз кеңжолақты байланыс (WLL)
61
Сымсыз радиоға қол жетiмдiлiк жүйелерi (УҚТ-диапазонындағы)
63
Үшінші буынның ұялы байланысы (UMTS)
64
Төртінші буынның мобильді байланысы (LTE)
65
Эфирлік цифрлық телевизия
Қазақстан Республикасы әкімшілік-аумақтық бөлінісінің объектілерін белгілеу жүйесіндегі кодтар
код
Аумақ

Проведение расчета ЭМС для VSAT-станций и оформление заключения экспертизы ЭМС сохраняется, за исключением VSAT-станций с HUB-технологией, с мощностью передатчика 2Вт и менее, ЭИИМ 50 дБВт и менее, диаметр антенн 2,4м и менее, работающих с космическими объектами, наземный комплекс управления которых расположен на территории Содружества Независимых Государств.
ВЧУ — высокочастотные устройства;
ДВ — длинные волны;
КВ – короткие волны;
РЧС – радиочастотный спектр;
РЭС – радиоэлектронное средство;
СВ – средние волны;
УKB – ультракороткие волны;
ЭИИМ – эффективная изотропная излучаемая мощность;
ЭМС – электромагнитная совместимость;
HUB – центральная станция;
VSAT - Very Small Aperture Terminal (земная станция спутниковой связи с малой апертурой антенны);
WLL - wireless local loop (беспроводной абонентский доступ);
Единицы измерения:
ГГц – гигагерц;
кГц – килогерц;
МГц – мегагерц.
Приложение 10
к приказу Министра
информации и коммуникаций
Республики Казахстан
от 28 июля 2017 года № 270
Приложение 15
к Правилам присвоения полос
частот, радиочастот
(радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных
средств и высокочастотных
устройств, а также проведения
расчета электромагнитной
совместимости
радиоэлектронных средств
гражданского назначения
Коды по видам связи
№ кода Вид связи
10
Эфирное аналоговое телевидение
11
Эфирно-кабельное телевидение (MMDS)
20
Радиовещание
30
Сотовая (GSM, CDMA)
31
Транкинговая
32
Радиотелефонная
33
Радиосвязь УКВ-диапазона (стационарные радиостанции)
34
Радиосвязь КВ-диапазона
35
Радиосвязь УКВ-диапазона (подвижные радиостанции)
41
Радиорелейная связь (магистральные линии)
42
Радиорелейная связь (зоновые линии)
43
Радиорелейная связь (местные линии)
44
Радиорелейная связь (линии для передачи телевизионных сигналов)
50
Спутниковая связь (земные станции, используемые для связи и радиовещания)
51
Спутниковая связь (земные станции, используемые для управления космическими аппаратами)
60
Беспроводная широкополосная связь (WLL)
61
Системы беспроводного радиодоступа (УКВ-диапазона)
63
Сотовая связь третьего поколения (UMTS)
64
Сотовая связь четвертого поколения (LTE)
65
Эфирное цифровое телевидение
Коды в системе обозначений объектов административно-территориального деления Республики Казахстан
№ кода Территория

901
Астана қ.
902
Ақмола облысы
904
Ақтөбе облысы
907
Алматы облысы
910
Алматы қ.
915
Атырау облысы
917
Шығыс Қазақстан облысы
919
Жамбыл облысы
926
Батыс Қазақстан облысы
930
Қарағанды облысы
933
Қызылорда облысы
937
Қостанай облысы
943
Маңғыстау облысы
945
Павлодар облысы
948
Солтүстік Қазақстан облысы
958
Оңтүстік Қазақстан облысы
MMDS
Multichannel Multipoint distribution system (көп арналы көп нүктелі тарату жүйесі);
GSM
Global system for mobile communications (жылжымалы байланыстың жаһандық стандарты);
CDMA
code division multiple access (кодтық бөлінуі бар көптік қолжетімділік);
УКВ
Ультра-қысқа толқындар;
КВ
Қысқа толқындар;
WLL
wireless local loop (сымсыз қолжетімділік жүйесі);
UMTS
third generation (ұялы байланыстың үшінші буыны);
LTE
fourth generation (ұялы байланыстың төртінші буыны);
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және коммуникациялар
министрінің
2017 жылғы 28 шілдедегі
№ 270 бұйрығына
11-қосымша
Жиiлiктер белдеулерiн,
радиожиiлiктердi (радиожиiлiк
арналарын) иелiкке беру,
радиоэлектрондық құралдар
мен жоғары жиiлiктi
құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық мақсаттағы
радиоэлектрондық құралдардың
электромагниттiк үйлесiмдiлiгiн
есептеудi жүргiзу қағидаларына
19-қосымша
РЭҚ және ЖЖҚ пайдалану рұқсаттары талап етілетін РЭҚ пен ЖЖҚ тізбесі
Р/с
Радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғылардың түрлері Пайдаланылатын радиожиіліктер белдеулері (номиналдары)

901
г. Астана
902
Акмолинская область
904
Актюбинская область
907
Алматинская область
910
г. Алматы
915
Атырауская область
917
Восточно-Казахстанская область
919
Жамбылская область
926
Западно-Казахстанская область
930
Карагандинская область
933
Кызылординская область
937
Костанайская область
943
Мангыстауская область
945
Павлодарская область
948
Северо-Казахстанская область
958
Южно-Казахстанская область
Примечание: основные сокращения, указанные в перечне:
MMDS
Multichannel Multipoint distribution system (многоканальная многоточечная распределительная система);
GSM
Global system for mobile communications (глобальный стандарт цифровой мобильной связи);
CDMA
code division multiple access (множественный доступ с кодовым разделением);
УКВ
ультра-короткие волны;
КВ
короткие волны;
WLL
wireless local loop (система беспроводного радиодоступа);
UMTS
third generation (третье поколение сотовой связи);
LTE
fourth generation (четвертое поколение сотовой связи);
Приложение 11
к приказу Министра
информации и коммуникаций
Республики Казахстан
от 28 июля 2017 года № 270
Приложение 19
к правилам присвоения полос
частот, радиочастот
(радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных
средств и высокочастотных
устройств, а также проведения
расчета электромагнитной
совместимости
радиоэлектронных средств
гражданского назначения
Перечень РЭС и ВЧУ, на которые требуется получение
Разрешения на эксплуатацию РЭС и ВЧУ
п/п
Типы радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств Полоса (номиналы) используемых радиочастот

1 2 3
Телевизиялық және дыбыстық хабар тарату, дыбыстық сигналды таратуға арналған радиотаратушы құралдар
1
Телевизиялық хабар таратуға арналған радиотаратқыш құрылғылар
Ұлттық кестеге* сәйкес бөлінген жиіліктер
2
Эфир-кәбілдік телевизия станциялары
Ұлттық кестеге* сәйкес бөлінген жиіліктер
3
Дыбыстық (радио) хабар таратуға арналған радиотаратқыш құрылғылар
Ұлттық кестеге* сәйкес бөлінген жиіліктер
Жерде радиобайланыстарды қабылдап-таратқыш жабдықтары
4
Стационарлық және жылжымалы (алып жүруге болатындарын қоса алғанда) қабылдап-таратқыш радиостанциялары, мыналарға арналған:
УҚТ-радио байланыстары
Транкингтік радиобайланыс жүйесі
33–48,5 МГц; 57–57,5 МГц; 117,975-137 МГц, 146–174 МГц, 380–385 МГц, 390–470 МГц (Қуаты 2 Вт дейін шағын қуатты алып жүруге болатын РЭҚ-тан басқа (151,625; 159,775; 433.075-434.775; 462,5625; 462,5875; 462,6125; 462,6375; 467,5625; 467,5875; 467,6125; 467,6375; 467,6625; 467,6875; 467,7125 МГц)
5
Пейджингтік байланыстың станциялары, радиотелеметрияға арналған стационарлы (базалық) қабылдап-таратқыш станциялары
117,975-137 МГц, 146–174; 380–385 МГц, 390–470 МГц
6
Ұялы стандарт байланысының стационарлық (базалық) станциялары.
Фемтосоттар**
Ұлттық кестеге* сәйкес бөлінген жиіліктер
7
ҚТ диапазонды стационарлы және жылжымалы РЭҚ
1,5-30 МГц

1 2 3
Радиопередающие устройства, предназначенные для телевизионного и
звукового вещания, передачи звукового сигнала
1
Радиопередающие устройства, предназначенные для передачи телевизионного вещания в диапазоне
Частоты, выделенные согласно Национальной таблице*
2
Станции эфирно-кабельного телевидения:
Частоты, выделенные согласно Национальной таблице*
3
Радиопередающие устройства, предназначенные для передачи звукового (радио) вещания
Частоты, выделенные согласно Национальной таблице*
Приемо-передающее оборудование наземной радиосвязи
4
Стационарные и подвижные (включая носимые) приемо-передающие радиоэлектронные средства (далее – РЭС), предназначенные для:
УKB - радиосвязи транкинговой системы радиосвязи
33–48,5 МГц; 57–57,5 МГц; 117,975-137 МГц, 146–174 МГц, 380–385 МГц, 390–470 МГц
(За исключением маломощных носимых РЭС до 2Ватт (151,625; 159,775; 433.075-434.775; 462,5625; 462,5875; 462,6125; 462,6375; 467,5625; 467,5875; 467,6125; 467,6375; 467,6625; 467,6875;
467,7125 МГц)
5
Стационарные (базовые) приемопередающие станции, предназначенные для радиотелеметрии, станции пейджинговой связи
117,975-137 МГц, 146–174; 380–385 МГц, 390–470 МГц
6
Стационарные (базовые) станции сотовой связи, в том числе внутриобъектовые indoor системы.
Фемтосоты **
Частоты, выделенные согласно Национальной таблице*
7
Стационарные и подвижные РЭС ДВ, СВ, КВ-диапазона
1,5–30 МГц

(ОТ-ауқымдағы портативті және ұтқыр радиостанциялардан басқа (26970-27410; 27410-27860 кГц))
8
Радиорелелі станциялар:
Ұлттық кестеге* сәйкес тіркелген қызметке арналған жиіліктер
9
Стационарлық (базалық) және сымсыз радио қолжетімділік жүйелері (WLL)
Ұлттық кестеге* сәйкес тіркелген қызметке арналған жиіліктер
10
DECT стандартты сымсыз байланыстың станционарлы (базалық) станциялары
1880-1920 МГц
11
Телефон арнасының радиоұзартқыштары:
№ 1 радиожиілік тобы
қабылдау (МГц):
тарату (МГц):

(за исключением портативных и мобильных радиостанции СВ диапазона (26970-27410; 27410-27860 кГц))
8
Станции радиорелейной линии
Частоты, предназначенные для фиксированной службы, согласно Национальной таблице*
9
Стационарные (базовые) системы беспроводного радиодоступа (WLL)
Частоты, предназначенные для фиксированной службы, согласно Национальной таблице*
10
Стационарные (базовые) станции беспроводной связи стандарта DECT
1880–1920 МГц
11
Радиоудлинители телефонного канала:
Радиочастотная группа № 1
прием (МГц):
передача(МГц):

307,9875
343,9875
12
Радиоәуесқойлық радиостанциялар
Ұлттық кестеге* сәйкес тиісті қызметтерге арналған жиіліктер
Серіктік байланыс жүйелері
13
"Thuraya", "Inmarsat", "Globalstar", "Inmarsat Global Xpress", "Iridium" ғаламдық жылжымалы спутниктік байланыс жүйелерінің стационарлық және абоненттік станциялары.
1525,0-1559,0 МГц (ғарыш-Жер);
1610,0-1660,5 МГц (Жер-ғарыш);
2483,5-2500,0 МГц (ғарыш-Жер);
19,7 – 20,2 ГГц (ғарыш-Жер);

307,9875
343,9875
12
РЭС радиолюбительской службы
Частоты, предназначенные для соответствующих служб, согласно Национальной таблице*
Системы спутниковой связи
13
Стационарные и абонентские станции систем глобальной подвижной спутниковой связи "Thuraya", "Inmarsat", "Globalstar", "Inmarsat Global Xpress", "Iridium" и т.д.
1525,0-1559,0 МГц (космос-Земля);
1610,0-1660,5 МГц (Земля-космос);
2483,5-2500,0 МГц (космос-Земля);
19,7 – 20,2 ГГц (космос-Земля);

29,5 – 30 ГГц (Жер-ғарыш);
19,6 ГГц (ғарыш-Жер);
29,1 – 29,3 ГГц (Жер-ғарыш)
14
Стационарлық жер станциялары***, соның ішінде ғарыш аппараттарын басқарудың жер станциялары
Ұлттық кестеге* сәйкес бөлінген жиіліктер
15
Құрамында тарататын құрылғылар бар телевизиялық репортаждық жылжымалы станциялар (радиорелелік спутниктік байланыс станциялары), сондай-ақ спутниктік байланыстың тасымалдау жер станциялары.
Ұлттық кестеге* сәйкес тіркелген және тіркелген спутниктік қызметтерге арналған жиіліктер
Теңіз жылжымалы қызметінің қабылдау-таратқыш құрылғылары
16
Теңіз жағалау қызметі РЭҚ
Ұлттық кестеге* және Халықаралық электр байланыс одағының Радиобайланыс регламентіне сәйкес тіркелген қызметке арналған жиіліктер;
17
Радионавигациялық құрылғылар:
ұшақ жүргізудің және ұшақтың ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етудің ұшақтық қабылдап-таратқыш радиотехникалық құралдары (радиобиіктікті өлшеу, жылдамдықты өлшеу құралдары, қақтысуды алдын-ала ескерту аппаратурасы және т.б.)
Ұлттық кестеге* және Халықаралық электр байланыс одағының Радиобайланыс регламентіне сәйкес тіркелген қызметке арналған жиіліктер.
* Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушысының 2015 жылғы 20 қаңтардағы № 22 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы радио қызметтері арасында барлық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдарға арналған 3 кГц-тен 400 ГГц-ке дейінгі жиіліктер ауқымында жиіліктер белдеулерін бөлу кестесі (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 3 наурызда № 10375 тіркелді);
** фемтосоттарға РЭҚ және ЖЖҚ пайдалануға рұқсат алу талап етілмейді.
*** VSAT (HUB) желісінің жердегі Орталық спутниктік станциясына арналған радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсат алған жағдайда HUB -технологиясы бойынша жұмыс істейтін VSAT-станциялары үшін радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсат алу талап етілмейді.
ЖЖҚ – жоғарыжиілікті құрылғылар;
ГГц – гигагерц;
ДВ – ұзын толқындар;
КВ – қысқа толқындар;
кГц – килогерц;
МГц – мегагерц;
РЭҚ – радиоэлектрондық құрал;
СВ – орта толқындар;
УҚТ – ультра-қысқа толқындар;
HUB – орталық станция;
DECT – Digital Enhanced Cordless Telecommunication (цифрлық сымсыз байланыстың жақсартылған технологиясы);
SCPC – Single Channel per Carrier (тасымалдаушыға бір арна).
VSAT – Very Small Aperture Terminal (кіші антенна апертурасы бар серіктік байланыстың жердегі станциясы);
WLL – wireless local loop (сымсыз қолжетімділік жүйесі).

29,5 – 30 ГГц (Земля-космос);
19,6 ГГц (космос-Земля);
29,1 – 29,3 ГГц (Земля-космос)
14
Стационарные земные станции***, в том числе наземные станции управления космическими аппаратами
Частоты, выделенные согласно Национальной таблице*
15
Телевизионные передвижные репортажные станции, имеющие в своем составе передающие устройства (станции радиорелейной, спутниковой связи), а также перевозимые земные станции спутниковой связи.
Частоты, предназначенные для фиксированной и фиксированной спутниковой служб, согласно Национальной таблице*
Приемо-передающие устройства морской подвижной службы
16
РЭС морской береговой службы
Частоты, предназначенные для соответствующих служб, согласно Национальной таблице* и Регламенту радиосвязи Международного союза электросвязи
17
Радионавигационные устройства:
самолетные приемо-передающие радиотехнические средства самолетовождения и обеспечения безопасности полетов самолетов (радиовысотомеры, измерители скорости и сноса, аппаратура предупреждения столкновений и т.п.)
Частоты, предназначенные для соответствующих служб, согласно Национальной таблице* и Регламенту радиосвязи Международного союза электросвязи
Примечание: основные сокращения, указанные в перечне РЭС и ВЧУ, на которые требуется получение Разрешения на эксплуатацию РЭС и ВЧУ:
* Таблица распределения полос частот между радиослужбами Республики Казахстан в диапазоне частот от 3 кГц до 400 ГГц для радиоэлектронных средств всех назначений, утвержденная приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 20 января 2015 года № 22 (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2015 года № 10375);
** на фемтосоты не требуется получение разрешения на эксплуатацию РЭС и ВЧУ;
*** для VSAT-станций, работающие по HUB-технологии, разрешение на использование радиочастотного спектра не требуется, при условии получения разрешения на использование радиочастотного спектра для Центральной земной станции спутниковой связи сети VSAT (HUB).
ВЧУ – высокочастотные устройства;
ГГц – гигагерц;
ДВ – длинные волны;
КВ – короткие волны;
кГц – килогерц;
МГц – мегагерц;
РЭС – радиоэлектронное средство;
СВ – средние волны;
УKB – ультракороткие волны;
HUB – центральная станция;
DECT – Digital Enhanced Cordless Telecommunication (Технология улучшенной цифровой беспроводной связи);
SCPC – Single Channel per Carrier (один канал на несущую).
VSAT – Very Small Aperture Terminal (наземная станция спутниковой связи с малой апертурой);
WLL – wireless local loop (система беспроводного радиодоступа).