"Байланыс қызметтерін көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушысының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 171 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2017 жылғы 21 қарашадағы № 403 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 29 желтоқсанда № 16163 болып тіркелді
"Байланыс туралы" 2004 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 1-тармағының 19-14) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Байланыс қызметтерін көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушысының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 171 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10999 болып тіркелген, 2015 жылғы 5 маусымда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізлсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Телефон байланысы қызметтерін көрсету қағидаларында:
12-тармақтың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) абоненттің кінәсінен емес байланыс қызметтерін көрсету тоқтатыла тұрған жағдайда, қызмет көсрету тоқтатыла тұрған кезеңіне барабар абоненттік төлем алынбайды.
Абоненттің абоненттік төлемді уақтылы төлемегеннен туындаған байланыс қызметтерінің көрсетілуі тоқтатыла тұрған жағдайда байланыс операторы тоқтатыла тұрған кезеңге абоненттік төлемнің отыз пайызынан артық емес соманы ала отырып, абоненттік төлемнің қайта есебін жүргізеді.";
көрсетілген бұйрықпен беітілген Ұялы байланыс қызметтерін көрсету қағидаларында:
2-тармақта:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) абоненттің жеке шоты (бұдан әрі – жеке шот) – көрсетілген қызметтердің көлемін, абонентпен жасалған шартқа сәйкес қызметтердің төлем шотына енгізілген ақшаның түсуін және жұмсалуын есепке алуға арналған ұялы байланыс операторының биллингтік жүйедегі талдамалық есебінің тіркелімі;";
мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) абоненттің өтініші – абоненттің операторға қағаз тасығышта жазбаша түрде, сондай-ақ қызмет көрсетудің автоматты жүйесі арқылы немесе оператордың анықтамалық-ақпараттық қызметіне жіберілетін өтініші;";
мынадай мазмұндағы 14-1) тармақшамен толықтырылсын:
"14-1) жеке кабинет – абоненттің оператордың интернет-ресурсындағы немесе абоненттік құрылғының мобильдік қосымшасындағы байланыс қызметтерін көрсету туралы шартының қолданылуы кезеңінде бөліп көрсетілген, өзіне-өзі қызмет көрсетудің, тарифтік жоспарлар мен қызметтерді бақылаудың, басқарудың автоматты интерфейсы бар, оператор айқындайтын абонентті сәйкестендіретін деректерді пайдалану арқылы абонентті сәйкестендіргеннен кейін абонент жүзеге асыратын қолжетімді (абоненттік нөмір, пароль, код сөзі және/немесе өзге деректер) дербес бөлімі;";

О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 171 "Об утверждении правил оказания услуг связи"
Приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 21 ноября 2017 года № 403. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 декабря 2017 года № 16163
В соответствии с подпунктом 19-14) пункта 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан от 5 июля 2004 года "О связи" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 171 "Об утверждении правил оказания услуг связи" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10999, опубликованный 5 июня 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнения:
в Правилах оказания услуг телефонной связи, утвержденных указанным приказом:
подпункт 8) пункта 12 изложить в следующей редакции:
"8) в случае приостановления оказания услуг связи не по вине абонента, абонентская плата не взимается пропорционально периоду приостановления оказания услуг.
В случае приостановления оказания услуг связи, вызванного несвоевременной оплатой абонентом абонентской платы, оператор связи производит перерасчет абонентской платы, взимая не более тридцати процентов размера абонентской платы за период приостановления.";
в Правилах оказания услуг сотовой связи, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) лицевой счет абонента (далее – лицевой счет) – регистр аналитического учета в биллинговой системе оператора сотовой связи, предназначенный для учета объема оказанных услуг, поступления и расходования денег, внесенных согласно заключенного договора с абонентом в счет оплаты услуг;";
дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) заявление абонента – обращение абонента к оператору письменно на бумажном носителе, а также через автоматическую систему обслуживания или в справочно-информационную службу оператора;";
дополнить подпунктом 14-1) следующего содержания:
"14-1) личный кабинет – персональный раздел абонента на интернет ресурсе оператора или в мобильном приложении на абонентском устройстве, выделенный на период действия договора об оказании услуг связи, имеющий автоматический интерфейс самообслуживания, контроля, управления тарифными планами и услугами, доступ к которому осуществляется абонентом после идентификации абонента с использованием идентифицирующих абонента данных, определяемых оператором (абонентский номер, пароль, кодовое слово и/или иные данные);";

мынадай мазмұндағы 15-1) тармақшамен толықтырылсын:
"15-1) қызмет көрсетудің автоматты жүйесі – оператор (абоненттік нөмір, пароль, код сөзі және /немесе өзге деректер) айқындайтын абонентті сәйкестендіретін деректерді пайдаланумен абонентті сәйкестендіргеннен кейін оған ұялы байланыстың қызметтерін және онымен технологиялық байланысты қызметтерді, сондай-ақ тарифтік жоспарды қысқа мәтіндік хабарды жіберу немесе жеке кабинет арқылы дербес қосу немесе ажырату мүмкіндігін ұсынатын қызмет көрсетудің кешенді жүйесі;";
32) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"32) ұялы байланыс операторы – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ұялы байланыс қызметтерін көрсететін байланыс операторы;";
13, 14, 15 және 16-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Ұялы байланыс операторы қосымша қызметтердің тізбесін ұялы байланыс желісінің техникалық мүмкіндігіне қарай анықтайды.
14. Ұялы байланыс операторы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 3 қыркүйектегі № 929 қаулысымен бекітілген Байланыс қызметтерiн пайдаланушылар үшiн қосылуы тегiн болып табылатын шұғыл медициналық, құқық қорғау, өрт, авария, анықтама және басқа да қызметтердiң тiзбесiне (бұдан әрі – Тізбе) сәйкес абоненттерге тегін қосылуды ұсынуды қамтамасыз етеді. Шұғыл шақыруларға қосылу, сондай-ақ 1414 нөміріне қысқа мәтіндік хабарламалар байланыс операторларымен тарифтелмейді.
15. Абоненттің ұялы байланыс қызметтерін көрсетуге байланысты ақпаратты ұсынуы мақсатында ұялы байланыс операторы барлық оператор үшін 116 бірыңғай тегін қоңырау шалу нөмірімен ақпараттық-анықтамалық қызмет көрсету жүйесін жасайды. Ұялы байланыс операторының қалауы бойынша басқа қосымша нөмірлер қолданылуы мүмкін.
Ақпараттық-анықтамалық қызмет көрсету жүйесі сұрау салуларды автоматты түрде өңдеу режимінде де (қысқа мәтіндік хабарламалар немесе USSD-сұрау салу жолдау арқылы немесе жеке кабинет арқылы, не оператор ұсынатын басқа да техникалық мүмкіндіктер арқылы), ұялы байланыс операторының ақпараттық-анықтамалық қызметінің қызметкерімен тілдесу режимінде де жұмыс істей алады.
Жеке кабинет арқылы байланыс қызметін қосуға және ажыратуға, байланыстың көрсетілген қызметіне төлемді жүргізуге, абоненттік нөмірі немесе нөмірлер тобы бойынша жеке кабинеттің функционалдық мүмкіндіктерімен көзделген өзге де іс-қимылдарды жасауға болады.
Ұялы байланыс операторы көрсетілетін қызметтердің сапасын бақылау мақсатында ұялы байланыс операторының ақпараттық-анықтамалық қызметіне келіп түсетін кіріс қоңырауларын жазып ала алады.

дополнить подпунктом 15-1) следующего содержания:
"15-1) автоматическая система обслуживания – комплексная система обслуживания, предоставляющая абоненту после его идентификации с использованием идентифицирующих абонента данных, определяемых оператором (абонентский номер, пароль, кодовое слово и/или иные данные), возможность самостоятельного подключения или отключения услуг сотовой связи и технологически связанных с ними услуг, а также тарифного плана, путем отправки короткого текстового сообщения или через личный кабинет;";
подпункт 32) изложить в следующей редакции:
"32) оператор сотовой связи - оператор связи, предоставляющий услуги сотовой связи в соответствии с законодательством Республики Казахстан;";
пункты 13, 14, 15 и 16 изложить в следующей редакции:
"13. Перечень дополнительных услуг определяется оператором сотовой связи, в зависимости от технической возможности сети сотовой связи.
14. Оператор сотовой связи обеспечивает предоставление абонентам бесплатных соединений согласно Перечню экстренной медицинской, правоохранительной, пожарной, аварийной, справочной и других служб, соединение с которыми для пользователей услугами связи является бесплатным, утвержденному постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 сентября 2004 года № 929 (далее – Перечень). Соединение с экстренными вызовами операторами сотовой связи, а также короткие текстовые сообщения с номером 1414 не тарифицируется.
15. В целях предоставления абонентам информации, связанной с оказанием услуг сотовой связи, оператор сотовой связи создает систему информационно-справочного обслуживания с единым номером дозвона у всех операторов – 116. По усмотрению оператора сотовой связи могут использоваться и другие дополнительные номера.
Система информационно-справочного обслуживания может функционировать как в режиме автоматической обработки запросов (путем отправки коротких текстовых сообщений или USSD-запроса или через личный кабинет, либо путем других технических возможностей, предоставляемых оператором), так и в режиме общения с сотрудником информационно-справочной службы оператора сотовой связи.
Посредством личного кабинета также можно подключать и отключать услуги связи, производить оплату за оказанные услуги связи, совершать иные действия, предусмотренные функциональными возможностями личного кабинета по абонентскому номеру или группе номеров.
В целях контроля качества оказываемых услуг оператор сотовой связи может осуществлять запись входящих вызовов, поступающих в информационно-справочную службу оператора сотовой связи.

16. Ұялы байланыс операторының ақпараттық-анықтамалық жүйесінде тәулік бойы мынадай ақпараттық-анықтамалық қызметтер тегін ұсынылады:
1) қызметтерге арналған тарифтер туралы, ұялы байланыс желісінің қызмет көрсету аймағы туралы ақпарат беру;
2) абонентке оның жеке шотының жай-күйі және ұялы байланыс қызметтеріне ақы төлеу бойынша берешегі туралы ақпарат беру;
3) абоненттен ұялы байланыс қызметтерін пайдалануға кедергі келтіретін техникалық бұзылымдар туралы ақпаратты қабылдауды жүзеге асыру;
4) байланыс қызметтерін көрсетумен байланысты басқа да ақпараттық-анықтамалық қызметтерді ұсыну (көрсетілетін ұялы байланыс қызметтерінің сапасына түскен шағымдарды қабылдау, ұялы байланыс қызметтерін жақсарту бойынша ұсыныстар қабылдау, роумингтегі байланыс қызметтері туралы ақпарат).
Қажет болған жағдайда ұялы байланыс операторы тегін ақпараттық-анықтамалық қызметтер тізбесін өз қалауы бойынша толықтыра алады.";
мынадай мазмұндағы 16-1-тармақпен толықтырылсын:
"16-1. Оператор ақылы ақпараттық-анықтамалық қызметтердің тізбесін өз бетінше айқындайды.
Ақылы ақпараттық-анықтамалық қызметтерді ұсыну басталар алдында Оператор абонентке олардың құны туралы хабарлайды.";
мынадай мазмұндағы 18-1-тармақпен толықтырылсын:
"18-1. Ұялы байланыстың қызметтері Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына және осы Қағидалардың 19-тармағына сәйкес оператор мен абонент арасында жасалатын ұялы байланыстың қызметі көрсету туралы шарт (бұдан әрі – шарт) негізінде көрсетіледі. Бұл ретте, "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" 2003 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес электрондық-цифрлық қолтаңбаны пайдаланып, шарттың жасалуы рұқсат етіледі.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Ұялы байланыс қызметтерін көрсету туралы шарт мыналарды қамтиды:
1) абонент туралы мәлімет (тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), пошталық мекенжайы, электрондық поштаның мекенжайы (бар болған жағдайда), байланыс телефоны (бар болған жағдайда), заңды тұлғалар үшін – жеке сәйкестендіру нөмірі, жеке тұлғалар үшін - атауы, бизнес - сәйкестендіру нөмірі;
2) абонентке ұсынылатын абоненттік нөмірі және оны пайдалану және қайта тіркеу тәртібі;
3) егер абонент өзінің абоненттік нөмірін басқа адамға берген жағдайда шартты міндетті түрде қайта тіркеу қажеттілігі туралы талап;
4) көрсетілетін ұялы байланыс қызметтері;
5) қосымша қызметтерді ұсыну шарттары;
6) абоненттің ұялы байланыс қызметтерінің пайдаланбаған мерзімі, оның аяқталуы бойынша шарт бұзылады;
7) есеп айырысу тәртібі (кредиттік немесе аванстық);

16. В системе информационно-справочного обслуживания оператора сотовой связи в круглосуточном режиме оказываются следующие бесплатные информационно-справочные услуги:
1) выдача информации о тарифах на услуги, о зоне обслуживания сети сотовой связи;
2) выдача информации абоненту о состоянии его лицевого счета и о задолженности по оплате услуг сотовой связи;
3) осуществление приема информации от абонента о технических неисправностях, препятствующих пользованию услугами сотовой связи;
4) предоставление других информационно-справочных услуг связанных с оказанием услуг сотовой связи (прием жалоб на качество оказываемых услуг сотовой связи, прием предложений по улучшению услуг сотовой связи, информации об услугах связи в роуминге).
При необходимости оператор сотовой связи дополняет перечень бесплатных информационно-справочных услуг по своему усмотрению.";
дополнить пунктом 16-1 следующего содержания:
"16-1. Перечень платных информационно-справочных услуг оператор определяет самостоятельно.
До начала предоставления платных информационно-справочных услуг Оператор уведомляет абонента об их стоимости.";
дополнить пунктом 18-1 следующего содержания:
"18-1. Услуги сотовой связи оказываются на основании договора об оказании услуг сотовой связи (далее – договор), заключаемого между оператором и абонентом, согласно гражданскому законодательству Республики Казахстан и пунктом 19 настоящих Правил. При этом допускается заключение договора с использованием электронно-цифровой подписи в соответствии с Законом Республики Казахстан от 7 января 2003 года "Об электронном документе и электронной цифровой подписи.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Договор об оказании услуг сотовой связи включает в себя:
1) сведения об абоненте (фамилия, имя и отчество (при его наличии), почтовый адрес, адрес электронной почты (при его наличии), контактный телефонный номер (при его наличии), для физических лиц – индивидуальный идентификационный номер, для юридических лиц – наименование, бизнес-идентификационный номер);
2) предоставляемый абоненту абонентский номер и порядок его использования и переоформления;
3) требование о необходимости обязательного переоформления договора в случае передачи абонентом своего абонентского номера другому лицу;
4) оказываемые услуги сотовой связи;
5) условия предоставления дополнительных услуг;
6) срок неиспользования абонентом услуг сотовой связи, по истечении которого договор расторгается;
7) порядок расчетов (кредитный или авансовый);

8) шотты жеткізу тәсілі немесе шотты нақтылау;
9) шарт бұзылған кезде абоненттің жеке шотына жұмсалмаған ақшаны қайтару тәртібі;
10) тараптардың құқықтары, міндеттері және жауапкершілігі;
11) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ұялы байланыс қызметтерін ұсыну бойынша шектеулер мен талаптар.
Бір шарттың шеңберінде абонентке бірнеше жеке шот берілуі мүмкін.";
мынадай мазмұндағы 19-1-тармақпен толықтырылсын:
"19-1. Шарт өз қолданысын мынадай жағдайларда тоқтатады:
1) абоненттің шарттан біржақты бас тартуы. Абонент операторға шартты бұзу туралы өтініш жібереді. Ұялы байланыс қызметін көрсетуді нақты тоқтату, осы жағдайда оператор абоненттің өтінішінде көрсетілген күннен бастап, бірақ өтініш берілген күнінен және уақытынан бұрын жасалмауы тиіс;
2) абоненттің абоненттік нөмірді көшіру туралы өтініш беруі.
Абонент абоненттік нөмірді көшіруге өтінішті реципиент-операторға Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушысының 2015 жылғы 26 қарашадағы № 1105 бұйрығымен бекітілген Ұялы байланыс желілерінде абоненттік нөмірді көшіру қағидаларына сәйкес ұсынады. Ұялы байланыс қызметтерін ұсынуды нақты тоқтату осы жағдайда донор оператор реципиент-оператордың ұялы байланыс қызметтерін ұсыну басталған күннен бастап жүргізеді.
Егер донор-оператормен жасалған ұялы байланыс қызметтерін көрсету шарты бойынша бірнеше абоненттік нөмір бөлінсе, мұндай шарт өз қолданысын көшірілген абоненттік нөмірге қатысты ғана тоқтатылады;
3) абоненттің көрсетілген ұялы байланыс қызметтерін төлеу бойынша өз міндеттемелерін орындамағанына байланысты күнтізбелік екі айдан астам уақыт ішінде кредиттік есеп айырысу тәртібі бойынша оған ұялы байланыс қызметін ұсынуды тоқтата тұру;
4) абонеттің егер де шартта өзгеше белгіленбесе, ұялы байланыс (кіріс және шығыс байланыс, қысқа мәтіндік хабарламаларды жіберу/алу, деректерді беруді қабылдау/беру) қызметтерін 12 айдың ішінде пайдаланбауы;
5) Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген шартты бұзудың өзге де негiздерi туындаған кезде.
Шартты бұзу, сондай-ақ абонентке ұялы байланыс қызметтерін беруді тоқтату оның өтелмеген берешектерді төлеу бойынша міндеттемелерін жоймайды.
Шарттың бұзылуы абонентке шарт жасасу кезінде берілген абоненттік нөмірге қызмет көрсетуде және алуда бас тартуға әкеп соғады. Абоненттік нөмірдің өзге байланыс операторына өтуіне байланысты шарт бұзылған кезде, абоненттік нөмірді алып тастау жүргізілмейді.";
21-тармақ алып тасталсын;
22-тармақта:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) ұялы байланыс операторының желісінде абонент алған ұялы байланыс қызметтері, оларды пайдалану уақыты, ұқсас стандарттағы басқа желілер абоненттерінің телефон нөмірлерімен қосылыстары туралы ақпаратты автоматты түрде есепке алуды жүзеге асырады.
Сонымен қатар, қалааралық және халықаралық телефон байланысының қызметтерін, халықаралық роумингті қоса алғанда, абоненттің ортақ пайдаланылатын тіркелген телекоммуникация желісінің абоненттік құрылғыларымен қосылыстары, сондай-ақ абоненттің тарифтелмейтін қосылыстары тіркеледі.
Бұл ретте ұялы байланыс операторы өз абонентінің осындай роуминг-серіктестің еліне бару кезінде нақты уақыт режимінде қосылулар ұзақтығын қадағалауға мүмкіндік беретін жүйенің болмауына байланысты берешектің пайда болу мүмкіндігі туралы хабарлайды;";
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"15) абоненттерге байланыс жабдықтарын жартылай немесе толық ажыратуға байланысты алдын алатын қызмет көрсету туралы және осы жұмыстар басталғанға дейін күнтізбелік үш күн бұрын осы жұмыстарды өткізу мерзімдері туралы хабарлайды;";
18) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"18) абонентке көрсетілген ұялы байланыс қызметтеріне артық төленген ақшаны қайтарады немесе оларды абоненттің келісімі бойынша ұялы байланыс қызметтеріне аванстау ретінде есептейді;";
26) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"26) әлеуметтік-мемлекеттік тапсырыс болған жағдайда, сондай-ақ құқық қорғау органдарына жәрдем көрсету мақсатында, абоненттерге заңды тұлғалардың, оның ішінде мемлекеттік органдардың оларға қажетті жағдайларда қысқа нөмірлерді резервтеумен, ақпараттық хабарламаларын жаппай таратуды қамтамасыз етеді;";
28) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"28) Тарифтік жоспарға өзгерістерді енгізгенге немесе оны жойғанға дейін кемінде күнтізбелік отыз күн бұрын қысқаша мәтіндік хабарлама арқылы абонентті бұл туралы ескерте отырып, тарифтік жоспарды өзгертеді немесе жояды.";
30) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

8) способ доставки счета или детализации счета;
9) порядок возврата неизрасходованных денег на лицевом счете абонента при расторжении договора;
10) права, обязанности и ответственность сторон;
11) ограничения и требования по предоставлению услуг сотовой связи в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В рамках одного договора абоненту может быть выделено несколько лицевых счетов.";
дополнить пунктом 19-1 следующего содержания:
"19-1. Договор прекращает свое действие в случаях:
1) одностороннего отказа абонента от договора. Абонент направляет оператору заявление о расторжении договора. Фактическое прекращение оказания услуг сотовой связи в этом случае должно производиться оператором с даты, указанной в заявлении абонента, но не ранее даты и времени подачи заявления;
2) подачи абонентом заявления на перенос абонентского номера.
Заявление на перенос абонентского номера предоставляется абонентом оператору-реципиенту согласно Правилам переноса абонентского номера в сетях сотовой связи, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 ноября 2015 года № 1105 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12464). Фактическое прекращение оказания услуг сотовой связи в этом случае производится оператором-донором с даты начала оказания услуг сотовой связи оператором-реципиентом.
В случае если по договору на оказание услуг сотовой связи, заключенному с оператором-донором, выделено несколько абонентских номеров, такой договор прекращает свое действие только в отношении перенесенного абонентского номера;
3) приостановления оказания услуг сотовой связи абоненту по кредитному порядку расчетов более двух календарных месяцев в связи с неисполнением им своих обязательств по оплате оказанных услуг сотовой связи;
4) не использования абонентом услуг сотовой связи (входящая и исходящая связь, отправка/получение коротких текстовых сообщений, передача данных прием/передача) в течение 12 месяцев, если иное не установлено Договором;
5) наступления иных оснований прекращения договора, установленных гражданским законодательством Республики Казахстан.
Расторжение договора, а также прекращение предоставления услуг сотовой связи абоненту не отменяют его обязанности по оплате имеющихся задолженностей.
Расторжение договора влечет за собой отказ в обслуживании и изъятие абонентского номера, предоставленного абоненту при заключении договора. При расторжении договора в связи с переносом абонентского номера в сеть другого оператора изъятие абонентского номера не производиться.";
пункт 21 исключить;
в пункте 22:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) осуществляет автоматический учет информации о полученных абонентом услугах сотовой связи в сети оператора сотовой связи, времени пользования ими, соединениях с номерами телефонов абонентов других сетей аналогичного стандарта.
Также подлежат фиксированию соединения абонента с абонентскими устройствами фиксированной сети телекоммуникаций общего пользования, включая услуги междугородной и международной телефонной связи, международный роуминг, а также не тарифицируемые соединения абонента.
Оператор сотовой связи уведомляет своего абонента при его въезде в страну роуминг-партнера о том, что у него может образоваться задолженность в связи с отсутствием системы, позволяющей отслеживать продолжительность соединений в режиме реального времени;";
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) информирует абонентов о профилактическом обслуживании оборудования связи, связанном с его частичным или полным отключением, и о сроках проведения таких работ не менее чем за три календарных дня до начала данных работ;";
подпункт 18) изложить в следующей редакции:
"18) возвращает абоненту излишне уплаченные деньги за оказанные услуги сотовой связи или засчитывает их при согласии абонента в качестве авансирования услуг сотовой связи;";
подпункт 26) изложить в следующей редакции:
"26) при наличии государственно-социального заказа, а также в целях оказания содействия правоохранительным органам, обеспечивает массовую рассылку абонентам информационных сообщений юридических лиц, в том числе государственных органов, при необходимости с резервированием за ними коротких номеров;";
подпункт 28) изложить в следующей редакции:
"28) изменяет или упраздняет тарифный план, известив абонента об этом посредством короткого текстового сообщения не менее чем за тридцать календарных дней до внесения изменений или упразднения тарифного плана;";
подпункт 30) изложить в следующей редакции:

"30) шұғыл медициналық, құқық қорғау, өрт, апат қызметтерден келетін ақпараттарды таратуды қоспағанда, абоненттерге түнгі уақытта (сағат 22:00-ден 06:00-ге дейін) бұрын абонент сұратпаған, қысқа мәтіндік хабарламаларды және/немесе мультимедиялық хабарламалар арқылы ақпараттарды (жарнамалық сипаттағы таратуларды) жіберу бойынша лимит белгілейді;";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Ұялы байланыс операторы абоненттерге ұсынылатын тарифтік жоспарлар мен акциялық ұсыныстарды қалыптастырады. Тарифтік жоспарлардың және акциялық ұсыныстардың тізбесін, оларға қосылған ұялы байланыстың қызметтерін және олардың тарифтерін, оларды пайдалану шарттарын, қолданыс мерзімін, енгізілген қызметтердің көлемін оператордың өзі айқындайды және операторға қолжетімді амалдармен абоненттердің назарына жеткізіледі.
Егер акциялық ұсыныста немесе тарифтік жоспарда көзделген бір қызметтің көлемі аяқталған кезде ұялы байланыс операторы осы акциялық ұсыныспен немесе тарифтік жоспарпен көзделген басқа қызметтерді алуға шектемейді. Сондай-ақ, ұялы байланыс операторы акциялық ұсыныста немесе тарифтік жоспарда көзделген қызметтің көлемі аяқталған кезде абонентті бұл жайлы хабардар етеді және қосымша қызмет көлемі үшін төлем тек оның келісімі арқылы алады.";
32 және 33-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Белгілі тарифтік жоспар бойынша көрсетілетін қызметке тарифтер аталған тарифтік жоспар бойынша қызмет көрсетілетін барлық абоненттерге бірдей қолданылады және Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында белгіленеді.
33. Оператор тарифтік жоспарларда:
1) ұялы байланыстың көрсетілетін қызметтерінің тізбесін және олардың құнын;
2) осы тарифтік жоспар бойынша жеке шоттан ақшаны есептен шығару тәртібін;
3) тиісті тарифтік жоспар бойынша ұялы байланыс қызметтерін ұсынудың басқа шарттарын көрсетеді.";
мынадай мазмұндағы 33-1-тармақпен толықтырылсын:
"33-1. Қазақстан Республикасының аумағында орналасуына қарамастан, байланыс операторларының хабарламалары мен ақпараттарын беру немесе алу үшін технологиялық процестерде ұялы байланыс қызметтерін ұсынғаны кезінде Астана қаласының уақыты бойынша белгіленетін бірыңғай есеп және есептік уақыт белгіленеді.
Ұсынылған ұялы байланыс қызметтерінің көлемін есепке алу және олардың құнын айқындау Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттігінің 2009 жылғы 2 ақпандағы № 43 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5573 болып тіркелген) тарификация бірліктерінің өлшемдеріне сәйкес жүзеге асырылады.";

"30) устанавливает лимит по пересылке абонентам в ночное время (с 22:00 часов до 06:00) информации (рассылок рекламного характера) посредством коротких текстовых сообщений и/или мультимедийных сообщений, не запрошенной ранее абонентом, за исключением рассылки информации от экстренной медицинской, правоохранительной, пожарной и аварийной служб;";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. Оператор сотовой связи формирует тарифные планы и акционные предложения, которые предлагаются абонентам. Перечень тарифных планов и акционных предложений, включенные в них основные и дополнительные услуги сотовой связи и тарифы на них, условия их использования, срок действия, объем включенных услуг определяются оператором самостоятельно и доводятся до сведения абонентов доступными оператору способами.
В случае окончания предусмотренного тарифным планом или акционным предложением объема одной услуги, оператор сотовой связи не ограничивает абонента в получении других услуг, предусмотренных этим же тарифным планом или акционным предложением. Также при окончании объема услуг, предусмотренных тарифным планом или акционным предложением, оператор сотовой связи уведомляет об этом абонента и взимает плату за дополнительный объем услуг только с его согласия.";
пункт 32 и 33 изложить в следующей редакции:
"32. Тарифы на услуги, оказываемые по определенному тарифному плану, применяются одинаково для всех абонентов, обсуживающихся по данному тарифному плану, и устанавливаются в национальной валюте Республики Казахстан.
33. Оператор указывает в тарифных планах:
1) перечень оказываемых услуг сотовой связи и их стоимость;
2) порядок списания с лицевого счета денег по данному тарифному плану;
3) иные условия предоставления услуг сотовой связи по соответствующему тарифному плану.";
дополнить пунктом 33-1 следующего содержания:
"33-1. При оказании услуг сотовой связи в технологических процессах передачи или приема сообщений и информации операторами связи независимо от места их расположения на территории Республики Казахстан применяется единое учетно-отчетное время, устанавливаемое по времени города Астана.
Учет объемов и определение стоимости оказанных услуг сотовой связи ведется в соответствии с установленными размерами единиц тарификации, утвержденными приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по информатизации и связи от 2 февраля 2009 года № 43 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5573).";

мынадай мазмұндағы 35-1-тармақпен толықтырылсын:
"35-1. Ұялы байланыс операторы нөмірді тергеннен кейін абонеттерді шақыруды міндетті түрде жүзеге асырады. Абонентті табысты шақырылу қолданылғаны туралы хабардар ету үшін ұзындығы секундына 1 қайталанбалы гудогі түрінде 425 Гц жиілікте акустикалық сигнал қолданылады, гудоктар арасында үзіліс ұзындығы 4 секунд. Ұялы байланыс операторымен осы сигналдың орнына немесе алдына басқа акустикалық сигналдарды орнату абонеттің өтініші бойынша іске асырылады.
Бұл ретте акустикалық сигнал дыбысының деңгейі ыңғайлы болуы және дауыстық байланыстың дыбыстық деңгейіне сәйкес келуі қажет.";
36-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"36. Ұялы байланыс қызметтерін пайдалану кезінде қосылыс ұзақтығын ұялы байланыс операторы шақырылатын абоненттік нөмір бойынша кез келген тұлғаның абоненттік құрылғының жауап алу сәтінен бастап, ұялы байланыс операторының желісі коммутаторының автоматты жауап берушілерінен басқа, үзілгенге дейін (абонеттік құрылғы пернетақтасында сөйлесудің аяқталуы пернесін басуы немесе байланыс құралымен көзделген өзге де тәсілдер) санайды. Оператор коммутаторының (немесе коммутаторға қосылудың) жауабы шақырылған абоненттің жауабына тең емес және тиісті қосылысты тарифтеудің басталуы бола алмайды.
Абоненттік құрылғыға шақырылатын абонент жауабына теңестірілетін жауап белгісі тиісті қосылу тарификациясының бастамасы болып табылады, оларға мыналар жатады:
автожауап берушімен жабдықталған абоненттік құрылғы;
факсимильді аппарат.";
42 және 43-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"42. Кредиттік есеп айырысуда ұялы байланыс операторының шотына ұялы байланыс қызметтерін төлеу үшін жеткілікті ақша түсуі қажет етілмейді, абонент байланыс қызметтерін ақшалай алдын ала төлемсіз пайдалана алады және оларды есептік кезең ішінде төлейді. Ұялы байланыс операторы абонентке ұялы байланыс операторының қолданыстағы тарифтеріне сәйкес ай сайын шотты ұсынады.
Кредиттік есеп айырысуда абонент ұялы байланыс қызметтеріне лимит белгілеуіне болады. Бұл ретте лимиттің жоғарғы шегін байланыс операторы белгілейді.
Белгіленген лимит аяқталған кезде ұялы байланыс қызметін көрсету кіріс қоңырауларды санамағанда уақытша тоқтатылады.
43. Аванстық есеп айырысуда абонент ұялы байланыс қызметтерін төлеу үшін жеткілікті ақша дербес шотқа түскеннен кейін ұялы байланыс қызметтерін пайдаланады.
Абоненттің дербес шотында ұялы байланыс қызметтерін төлеуге ақша жоқ болған жағдайда, оператор Тізбеде көрсетілген нөмірлермен және операторға қызмет көрсетудің ақпараттық-анықтамалық жүйесімен қосылыстарды қоспағанда, шығыс қосылыстарды көрсетуді тоқтатады.
Дауыстық қоңырау соғуды жасау сәті кезінде абонент оператордан дербес шотта ақша жоқтығы жөнінде дауыстық хабарлама алады.";

дополнить пунктом 35-1 следующего содержания:
"35-1. После набора номера оператор сотовой связи незамедлительно осуществляет вызов абонента. Для уведомления абонента об осуществлении успешного вызова используется акустический сигнал с частотой 425 Гц в виде повторяющихся гудков продолжительностью 1 секунда, продолжительность паузы между гудками - 4 секунды. Установление оператором сотовой связи акустических сигналов перед или вместо данного сигнала осуществляется по заявлению абонента.
При этом уровень громкости акустического сигнала должен быть комфортным и соответствовать уровню громкости голосового соединения.";
пункт 36 изложить в следующей редакции:
"36. При пользовании услугами сотовой связи продолжительность соединения отсчитывается оператором сотовой связи с момента ответа любого лица с абонентского устройства, по вызываемому абонентскому номеру, до момента отбоя (нажатие на клавиатуре абонентского устройства клавиши окончания разговора или иного способа, предусмотренного средством связи), кроме автоответчиков коммутатора сети оператора сотовой связи. Ответ коммутатора (или соединение с коммутатором) оператора не приравнивается к ответу вызываемого абонента и не может служить началом тарификации соответствующего соединения.
К абонентским устройствам, сигнал ответа которых приравнивается к ответу вызываемого абонента и служит началом тарификации соответствующего соединения, относятся:
абонентское устройство, оборудованное автоответчиком;
факсимильный аппарат.";
пункт 42 и 43 изложить в следующей редакции:
"42. При кредитном порядке расчетов поступление на счет оператора сотовой связи денег, достаточных для оплаты услуг сотовой связи, не требуется. Абонент имеет возможность пользоваться услугами связи без предварительной оплаты денежных средств и оплачивает их в течение расчетного периода. Оператор сотовой связи ежемесячно выставляет абоненту счет на оплату за оказанные услуги в соответствии с действующими тарифами оператора сотовой связи.
При кредитном порядке расчетов абонент может установить лимит на услуги сотовой связи. При этом верхний порог лимита устанавливается оператором связи.
При завершении установленного лимита оказание услуг сотовой связи приостанавливается, за исключением входящих звонков.
43. При авансовом порядке расчетов абонент пользуется услугами сотовой связи после поступления на лицевой счет денег, достаточных для оплаты услуг сотовой связи.
В случае отсутствия на лицевом счете абонента денег, достаточных для оплаты услуг сотовой связи, оператор прекращает оказание исходящих соединений, за исключением соединений с номерами, указанными в Перечне и информационно-справочной системой обслуживания оператора.
При попытке совершить голосовой вызов абонент получает голосовое уведомление от оператора об отсутствии денег на лицевом счете.";

мынадай мазмұндағы 44-1-тармақпен толықтырылсын:
"44-1. Тізімде көрсетілген қызметтерден хабарларды, сондай-ақ мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс шеңберінде жолданған хабарларды таратуларды қоспағанда, ұялы байланыс желілерінде жарнама және ойын сипатындағы ақылы қысқаша мәтіндік және/немесе мультимедиялық хабарларды таратуға абоненттің өтініші болған кезде ғана жол беріледі.
Жарнама және ойын сипатындағы ақылы хабарларды алуға абоненттің өтініші болмаған жағдайда, осы қызметке қосылғаны, сондай-ақ осындай хабарларды алғаны үшін төлем алынбайды.";
45-тармақ алып тасталсын.
2. Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің Байланыс департаменті (З.К. Құдайбергенова):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмелерін қағаз тасығышта және электрондық нысанда "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ақпарат және коммуникациялар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар
министрі
Д. Абаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
___________ Т. Сүлейменов
2017 жылғы "___" _________

дополнить пунктом 44-1 следующего содержания:
"44-1. Рассылка коротких текстовых и/или мультимедийных сообщений рекламного и развлекательного характера на сетях сотовой связи допускается только при наличии заявления абонента, за исключением рассылки сообщений от служб, указанных в Перечне, а также сообщений, отправленных в рамках государственно-социального заказа.
В случае отсутствия заявления абонента на получение платных сообщений рекламного и развлекательного характера оплата за подключение к данной услуге, а также за получение таких сообщений не взимается.";
пункт 45 исключить.
2. Департаменту связи Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан (Худайбергеновой З.К.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на бумажном носителе и в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра информации и коммуникаций Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
информации и коммуникаций
Республики Казахстан
Д. Абаев
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
____________ Т. Сулейменов
"___" ___________ 2017 года