"Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асырып жатқан Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарына оқуға қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 26 қаңтардағы № 77 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 15 желтоқсандағы № 845 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 10 қаңтарда № 16202 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асырып жатқан Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарына оқуға қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 26 қаңтардағы № 77 бұйрығына (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13199 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 4 наурызда жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асырып жатқан Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарына оқуға қабылдау қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Әскери оқу орындарына "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Заңның 38, 39-бабының талаптарына сәйкес келетін Қазақстан Республикасының азаматтары қабылданады.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Кәсіби бейімдеу жұмысының қорытындылары бойынша оқуға түсетін кандидаттардың жеке істері жасалады.
Ішкі істер департаменті, әскери бөлімнің кадр қызметі кандидаттардың қалыптастырылған оқу істерін ІІМ әскери оқу орындарына оқуға түсетін жылдың 20 шілдесіне дейін жібереді.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Әскери қызметте тұрмайтын адамдар мен тәрбиеленушілер қатарынан кандидат оқуға түсетін жылдың 10 шілдесіне дейін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес кандидаттар әскери оқу орындарына түсу үшін ұсынатын құжаттар тізбесінде көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, тегін, атын, әкесінің атын (болған жағдайда), туған күнін, білім деңгейін, әскери оқу орнының және білім алғысы келген мамандықтың атауын көрсете отырып, ішкі істер органдарына немесе әскери бөлімдерге өтініш жасайды.
Мынадай мазмұндағы 7-1-тармақпен толықтырылсын:
"7-1. Әскери қызметте тұрмайтын әскери қызметшілер, адамдар мен тәрбиеленушілер қатарынан кандидаттар әскери қызмет өткеру орны (тұрғылықты жері) бойынша Ұлттық бірыңғай тестілеу (бұдан әрі - ҰБТ) немесе Кешенді тестілеу (бұдан әрі - КТ) өткізу пункттері базасында тізбесін Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 19 қаңтардағы № 111 қаулысымен бекітілген Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгілік қағидаларының 14-тармағына сәйкес білім беру саласындағы уәкілетті орган бекітетін базалық жоғары оқу орындарында екі блок бойынша тапсырады:
1-блок - Қазақстан тарихы, математикалық сауаттылық және оқу сауаттылығы (оқу тілі);

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 января 2016 года № 77 "Об утверждении Правил приема на обучение в военные, специальные учебные заведения Министерства внутренних дел Республики Казахстан, реализующие образовательные программы высшего образования"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 15 декабря 2017 года № 845. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 января 2018 года № 16202.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 января 2016 года № 77 "Об утверждении Правил приема на обучение в военные, специальные учебные заведения Министерства внутренних дел Республики Казахстан, реализующие образовательные программы высшего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13199, опубликован 4 марта 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнения:
в Правилах приема на обучение в военные, специальные учебные заведения Министерства внутренних дел Республики Казахстан, реализующие образовательные программы высшего образования, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В военные учебные заведения принимаются граждане Республики Казахстан, соответствующие требованиям статей 38, 39 Закона "О воинской службе и статусе военнослужащих.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. По итогам профессионально-ориентационной работы формируются учебные дела кандидатов на учебу.
Сформированные учебные дела кандидатов кадровая служба Департамента внутренних дел, воинской части направляет в военные учебные заведения МВД до 20 июля года поступления.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Кандидат из числа лиц и воспитанников, не состоящие на воинской службе, до 10 июля года поступления обращаются в органы внутренних дел или в воинские части, с заявлением, в котором указывают фамилию, имя и отчество (при его наличии), дату рождения, уровень образования, наименование военного учебного заведения и специальности, по которой желают обучаться, с приложением документов, указанных в Перечне документов, представляемых кандидатами для поступления в военные учебные заведения МВД, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.";
дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. Кандидаты из числа военнослужащих, лиц и воспитанников, не состоящих на воинской службе, сдают Единое национальное тестирование (далее - ЕНТ) или Комплексное тестирование (далее - КТ) по месту прохождения воинской службы (жительства) на базе пунктов проведения ЕНТ или КТ в базовых высших учебных заведениях, перечень которых утверждается уполномоченным органом в области образования в соответствии с пунктом 14 Типовых правил приема на обучение в организации образования, реализующие образовательные программы высшего образования, утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 января 2012 года № 111, по двум блокам:
1 блок - история Казахстана, математическая грамотность и грамотность чтения (язык обучения);

2-блок - екі бейіндік пән, оларды таңдауды осы Қағидалардың 1-1-қосымшасына сәйкес ІІМ әскери, арнайы оқу орындары мамандықтарының тізбесіне (бұдан әрі - Мамандықтар тізбесі) сәйкес мамандығына қарай кандидат дербес жүзеге асырады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Кандидаттарды конкурстық іріктеуден өткізу үшін жыл сайын 1 маусымға дейін Қазақстан Республикасы Ұлттық ұлан Бас қолбасшысының бұйрығымен: қабылдау комиссиясының, кандидаттарды түпкілікті медициналық куәландыру комиссиясының, кандидаттардың дене шынықтыру дайындығын тексеру және кәсіби-психологиялық іріктеу жөніндегі комиссияның, апелляциялық комиссияның, техникалық топтың құрамдары бекітіледі.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Әрбір спорттық жаттығуды тапсыру нәтижелерін кандидаттардың дене шынықтыру даярлығын тексеру жөніндегі комиссия мүшелері осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес спорттық жаттығулардың жекелеген түрлерін тапсыру жөніндегі жеке ведомоске тіркейді және кандидатқа қол қойғыза отырып жеткізеді. Жаттығуларды орындау нәтижелерін тіркеген соң, қайта тапсыруға жол берілмейді.";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Кандидаттың өтінішін қарау нәтижелері бойынша қанағаттанарлықсыз деген баға алған жағдайда бір дене шынықтыру жаттығуын қайта тапсыруға рұқсат етіледі.";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Қабылдау комиссиясы конкурстық іріктеудің қорытындылары бойынша кандидаттың рейтингі негізінде оқуға қабылдау немесе одан бас тарту туралы шешім шығарады және сол күні кандидаттарға жарияланады.
Кандидаттың рейтингі ҰБТ немесе КТ балдарын және дене шынықтыру даярлығы бойынша орташа балдарын қосу арқылы айқындалады.
ІІМ әскери оқу орындарына ҰБТ немесе КТ қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 23 қаңтардағы № 58 (бұдан әрі - № 58 Қаулы) қаулысымен бекітілген Жоғары білім алуға ақы төлеу үшін білім беру грантын беру ережесімен белгіленген межелік деңгейдегі балдан төмен емес, оның ішінде Қазақстан тарихы, математикалық сауаттылық, оқу сауаттылығы - оқу тілі бойынша кемінде бес балл және әрбір бейіндік пән бойынша кемінде бес балл жинаған кандидаттар қабылданады.";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Әскери оқу орындарының оқитындар құрамына қабылдауға конкурс өткізу кезінде көрсеткіштері бірдей болған жағдайда:
жетім балалар және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар;
әскери даярлық бойынша қосымша бағдарламалары бар білім беру ұйымдарының түлектері;
қызмет өткеру уақытында қаза болған, хабарсыз кеткен немесе әскери қызмет өткеру кезеңінде мүгедектік алған әскери қызметшілердің балалары;
"Алтын белгі" белгісімен марапатталған адамдар;
тізбесін білім беру саласындағы уəкілетті орган айқындайтын, соңғы үш жылда жалпы білім беретін пəндер бойынша халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарының (ғылыми жарыстардың), орындаушылардың республикалық жəне халықаралық конкурстарының жəне спорттық жарыстардың бірінші - үшінші дəрежелі дипломдармен наградталған жеңімпаздарының, өздері таңдаған мамандық олимпиаданың немесе конкурстың пəніне сəйкес келген жағдайда, ағымдағы жылы жалпы білім беретін пəндер бойынша президенттік, республикалық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарының бірінші - үшінші дəрежелі дипломдармен наградтталған жеңімпаздарының басым құқығы бар.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

2 блок - двум профильным предметам, выбор которых осуществляется самостоятельно кандидатом в зависимости от специальности в соответствии с Перечнем специальностей военных, специальных учебных заведений МВД (далее - Перечень специальностей) согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Для проведения конкурсного отбора кандидатов ежегодно до 1 июня приказом Главнокомандующего Национальной гвардией Республики Казахстан утверждаются составы: приемной комиссии, комиссии по проведению окончательного медицинского освидетельствования, комиссии по проверке физической подготовленности и профессионально-психологическому отбору кандидатов, апелляционная комиссия, техническая группа.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20.Результаты сдачи каждого спортивного упражнения фиксируются членами комиссии по проверке физической подготовки кандидатов в отдельной ведомости по сдаче отдельных видов спортивных упражнений согласно приложению 4 к настоящим Правилам и доводятся до кандидата под роспись. После фиксации результатов выполнения упражнения пересдача не допускается.";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. По результатам рассмотрения заявления кандидату предоставляется пересдача одного физического упражнения, по которому получена неудовлетворительная оценка.";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. Приемная комиссия на основании рейтинга кандидата по итогам конкурсного отбора выносит решение о зачислении на учебу или отказе, которое в тот же день объявляется кандидатам.
Рейтинг кандидата определяется путем сложения баллов ЕНТ или КТ и среднего балла по физической подготовленности.
В военные учебные заведения МВД зачисляются кандидаты, набравшие по итогам ЕНТ или КТ баллы не ниже порогового уровня, установленных Правилами присуждения образовательного гранта для оплаты высшего образования, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 января 2008 года № 58 (далее - Постановление № 58), в том числе не менее пяти баллов - по истории Казахстана, математической грамотности, грамотности чтения - язык обучения, и не менее пяти баллов по каждому профильному предмету.";
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. В случае одинаковых показателей при проведении конкурса на зачисление в состав обучающихся военных учебных заведений имеют преимущество:
дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей;
выпускники организаций образования с дополнительными программами по военной подготовке;
дети военнослужащих, погибших, пропавших без вести во время прохождения службы или получивших инвалидность в период прохождения воинской службы;
лица, награжденные знаком "Алтын белгі";
победители международных олимпиад и конкурсов научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам, республиканских и международных конкурсов исполнителей и спортивных соревнований последних трех лет, награжденные дипломами первой – третьей степеней, перечень которых определяется уполномоченным органом в области образования, победители президентской, республиканских олимпиад и конкурсов научных проектов по общеобразовательным предметам текущего года, награжденные дипломами первой – третьей степеней при условии соответствия выбранной ими специальности предмету олимпиады или конкурса.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:

"31. Әскери оқу орнына оқуға қабылданған кандидат Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 25 мамырдағы № 124 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру ережелерінің 12-тармағының 3) тармақшасына сәйкес әскери оқу орнының бастығымен әскери қызмет өткеру туралы келісімшарт жасайды.";
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Оқуға қабылдау (жолдау) туралы бұйрықтан үзінді көшірмені он жұмыс күні ішінде қорғаныс істері жөніндегі департаменттерге, ішкі істер департаменттеріне және әскери бөлімдерге жолданады.";
37, 38 және 39-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"37. ІІМ арнаулы оқу орындарына күндізгі оқыту нысаны бойынша орта білімі бар, он алты жасқа толған, жеке, моральдық, іскери, кәсіби қасиеттері, денсаулығы мен дене шынықтыру, білім деңгейі бойынша оларға жүктелген қызметік міндеттерді орындай алатын Қазақстан Республикасының азаматтары қабылданады.
ІІМ арнаулы оқу орындарына қысқартылған мерзімге оқуға "Құқық" мамандықтар тобы бойынша жоғары білімі бар адамдарды қоспағанда Қазақстан Республикасының жоғары білімі бар азаматтары қабылданады.
38. ІІМ арнаулы оқу орындары осы Қағидаларға 1-1-қосымшада көрсетілген Мамандықтар тізбесіне сәйкес мамандықтар бойынша кадрлар даярлауды жүзеге асырады.
39. ІІМ арнаулы оқу орындарына оқуға түсуге ниет білдірген азаматтар арнаулы оқу орындарының немесе тұрғылықты жері бойынша аумақтық, көліктегі ішкі істер департаменттерінің, қылмыстық-атқару жүйесі департаменттерінің, төтенше жағдайлар департаменттерінің (бұдан әрі – АОО, ІІД, КІІД, ҚАЖД, ТЖД) кадр қызметтеріне өтініш (еркін нысанда, емтихан тапсыру тілін міндетті түрде көрсетумен) береді.
Өтінішке:
1) жеке куәлігінің көшірмесі;
2) фотосуреттер (бас киімсіз, өлшемі 3,5х4,5 см. алты фотосурет, өлшемі 10х12 см. бір фотосурет);
3) өз қолымен толтырылған өмірбаян (түпнұсқа);
4) білімі туралы аттестаты немесе дипломының көшірмесі;
5) "Білім алуды аяқтамаған адамдарға берілетін анықтама нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2009 жылғы 12 маусымдағы № 289 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5717 болып тіркелген) білім алуды аяқтамаған адамдарға берілетін анықтама.";
43-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"43. Аумақтық ІІД, КІІД, ҚАЖД, ТЖД кадр қызметтері кандидаттардың оқуға қалыптастырылған жеке істерін оқуға түсетін жылдың 1 шілдесіне дейін ІІМ арнаулы оқу орындарына жолдайды.";
45-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"ІІМ арнаулы оқу орындарының сырттай оқыту нысаны бойынша орта, орта білімнен кейінгі, жоғары білімі бар ішкі істер органдарының қызметкерлері және Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының әскери қызметшілері қабылданады.
ІІМ арнаулы оқу орындарының сырттай оқыту нысаны бойынша оқуға түсетін қызметкерлерге кадр қызметтері оқу ісін жолдайды, ол:

"31. Кандидат, зачисленный в военное учебное заведение, заключает контракт о прохождении воинской службы с начальником военного учебного заведения в соответствии с подпунктом 3) пункта 12 Правил прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 25 мая 2006 года № 124.";
пункт 34 изложить в следующей редакции:
"34. Выписка из приказа о зачислении (направлении) на учебу в течение десяти рабочих дней направляется в департаменты по делам обороны, департаменты внутренних дел и воинские части.";
пункты 37, 38 и 39 изложить в следующей редакции:
"37. В специальные учебные заведения МВД по очной форме обучения принимаются граждане Республики Казахстан, имеющие среднее образование, достигшие шестнадцатилетнего возраста, способные по своим личным, моральным, деловым, профессиональным качествам, состоянию здоровья и физическому развитию, уровню образования выполнять возложенные на них должностные обязанности.
В специальные учебные заведения МВД на обучение в сокращенные сроки принимаются граждане Республики Казахстан, имеющие высшее образование, за исключением лиц, имеющих высшее образование по группе специальностей "Право".
38. Специальные учебные заведения МВД осуществляют подготовку кадров по специальностям согласно Перечню специальностей, указанных в приложении 1-1 к настоящим Правилам.
39. Граждане, изъявившие желание поступать в специальные учебные заведения МВД подают заявления (в произвольной форме, с обязательным указанием языка сдачи экзамена) в кадровые службы специальных учебных заведений либо территориальных департаментов внутренних дел, на транспорте, департаментов уголовно-исполнительной системы, департаментов по чрезвычайным ситуациям (далее - СУЗ, ДВД, ДВДТ, ДУИС, ДЧС) по месту жительства.
К заявлению прилагаются:
1) копия удостоверения личности;
2) фотографии (без головного убора, шесть фотографий размером 3,5x4,5 см, одна фотография размером 10x12 см);
3) автобиография, заполненная собственноручно (подлинник);
4) копия аттестата или диплома об образовании;
5) справка, выдаваемая лицам, не завершившим образование по форме, утвержденной приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 12 июня 2009 года № 289 "Об утверждении форм справки, выдаваемой лицам, не завершившим образование" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5717).";
пункт 43 изложить в следующей редакции:
"43. Кадровая служба территориальных ДВД, ДВДТ, ДУИС, ДЧС сформированные личные дела кандидатов на обучение направляет в специальные учебные заведения МВД до 1 июля года поступления.";
пункт 45 изложить в следующей редакции:
"45. В специальные учебные заведения МВД по заочной форме принимаются сотрудники органов внутренних дел и военнослужащие Национальной гвардии Республики Казахстан, имеющие среднее, послесреднее, высшее образование.
На сотрудников, кандидатов в специальные учебные заведения МВД по заочной форме, кадровые службы направляют учебные дела, которые содержат:

1) қызметкердің емтиханды тапсыру тілі көрсетілген баянатын;
2) кадрларды есепке алу бойынша жеке іс парағын;
3) оқуға жіберу туралы ұсынымы бар қызметтік мінездемені;
4) жеке куәлігінің көшірмесін (нотариалды расталған);
5) білімі туралы құжаттың көшірмесін (нотариалды расталған);
6) өлшемі 3х4 см. алты фотосуретті;
7) "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" 2010 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының № 907 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген) бекітілген нысанға сәйкес 086-У медициналық анықтаманы қамтиды.";
46-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"ІІМ-нің арнаулы оқу орындарына оқуға қабылдауды ұйымдастыруды арнаулы оқу орнының қабылдау комиссиясы (бұдан әрі - қабылдау комиссиясы) жүзеге асырады.
Қабылдау комиссиясының құрамы арнаулы оқу орны бастығының бұйрығымен бекітіледі және арнаулы оқу орындарының қызметкерлері мен ІІМ, ІІД, КІІД, ҚАЖД, ТЖД өкілдері қайтарылады қалыптастырылады.
Қабылдау комиссиясы мүшелерінің жалпы саны тақ саннан тұрады. Комиссияны төраға басқарады.
Қабылдау комиссиясының төрағасы ІІМ арнаулы оқу орнының бастығы болып табылады.
Қабылдау комиссиясының төрағасы қабылдау комиссиясының қызметіне басшылық етеді, оның мүшелерінің өкілеттігін белгілейді және осы комиссиясының жұмыс жоспарын бекітеді.
Қабылдау комиссиясының хатшысы арнаулы оқу орнының құрылымдық бөліністерінің басшы құрамы қатарынан тағайындалады, оған қабылдау комиссиясына жүктелген функцияларды іске асыру бойынша құжаттарды, отырыстарға материалдарды, сондай-ақ олардың жұмысы туралы есеп жобасын әзірлеу жүктеледі. Қабылдау комиссиясы хатшысының орынбасары және техникалық топтың техникалық хатшылары оқуға түсетін кандидаттардың жеке және оқу істерін ресімдеу және өңдеу үшін тағайындалады.
Қабылдау комиссиясының шешімі қабылдау комиссиясы мүшелерінің кемінде үштен екісі болған кезде көпшілік дауыспен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда қабылдау комиссиясы төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
Қабылдау комиссиясы:
1) кандидаттардың жеке істерін қарауды жүзеге асырады;
2) түпкілікті медициналық куәландыруды жүргізеді, дене шынықтыру даярлығын тексереді;
3) конкурстық тізімдерді және комиссияның кандидаттарды курсанттар қатарына тіркеу туралы хаттамасын осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша дайындайды;
4) кандидаттармен әңгімелесу жүргізеді;
5) конкурстық іріктеу қорытындылары бойынша курсанттар қатарына қабылдау немесе бас тарту туралы шешім қабылдайды;

1) рапорт сотрудника, с указанием языка сдачи экзамена;
2) личный листок по учету кадров;
3) служебную характеристику с рекомендацией о направлении на обучение;
4) копия удостоверения личности;
5) копия документа об образовании;
6) шесть фотографий размером 3х4 см;
7) медицинскую справку 086-У по форме, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6697).";
пункт 46 изложить в следующей редакции:
"46. Организация приема на учебу в специальные учебные заведения МВД осуществляется приемной комиссией специального учебного заведения (далее - приемная комиссия).
Состав приемной комиссии утверждается приказом начальника специального учебного заведения и формируется из числа сотрудников специального учебного заведения и представителей МВД, ДВД(Т), ДУИС, ДЧС.
Общее количество членов приемной комиссии состоит из нечетного числа. Комиссию возглавляет председатель.
Председателем приемной комиссии является начальник специального учебного заведения МВД.
Председатель приемной комиссии руководит деятельностью приемной комиссии, устанавливает полномочия ее членов и утверждает план работы данной комиссии.
Секретарь приемной комиссии назначается из числа руководящего состава структурных подразделений специального учебного заведения, на которого возлагается подготовка документов по реализации функций, возложенных на приемную комиссию, материалов к заседаниям, а также проекта отчета об их работе. Заместитель секретаря приемной комиссии и технические секретари технической группы назначаются для оформления и обработки личных и учебных дел кандидатов на учебу.
Решение приемной комиссии принимается простым большинством голосов при наличии не менее двух/третьих членов приемной комиссии. При равенстве голосов голос председателя приемной комиссии является решающим.
Приемная комиссия:
1) осуществляет рассмотрение учебных дел кандидатов;
2) проводит окончательное медицинское освидетельствование, проверяет физическую подготовленность кандидатов;
3) готовит конкурсные списки и протокол приемной комиссии о зачислении кандидатов в число курсантов по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
4) проводит собеседования с кандидатами;
5) принимает решение о зачислении или отказе в зачислении в число курсантов по итогам конкурсного отбора;

6) кандидаттарды қабылдау қорытындыларына талдау жасауды және осы жұмысты одан әрі жетілдіру бойынша шаралар әзірлеуді жүргізеді;
7) оқуға қабылдау мәселелері бойынша шағымдар мен өтініштерді қарайды.
49-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"49. ІІМ арнаулы оқу орындарына қысқартылған мерзімге оқуға кандидаттармен медициналық куәландырудан, дене шынықтыру даярлығын және ішкі істер органдары қызметін регламенттейтін нормативтік құқықтық актілерді білуін тексеруден тұратын кәсіптік іріктеу жүргізіледі.
Ішкі істер органдарының қызметін регламенттейтін қолданыстағы заңнаманы білуін тексеру әңгімелесу нысанында өткізіледі.
ІІО қызметкерлері санынан оқуға кандидаттар медициналық куәландырудан және дене шынықтыру дайындығын тексеруден босатылады.";
52-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"52. Кандидаттарды дене шынықтыру көрсеткіштері бойынша іріктеу және дене шынықтыру жаттығуларын орындау нәтижелерін бағалау осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес ІІМ арнаулы оқу орындарына түсушілерге арналған дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерге (бұдан әрі – дене шынықтыру даярлығы нормативтері) сәйкес жүргізіледі.
"Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген спорт шебері", "Қазақстан Республикасының спорт шебері" спорттық біліктілігі бар және ІІМ арнаулы оқу орнының қабылдау комиссиясына оны растайтын құжаттар ұсынған кандидаттар дене шынықтыру бойынша іріктеуден босатылады.
Кандидаттардың дене шынықтыру көрсеткіштері бойынша іріктеу кезінде кандидаттарды старттық нөмірлерді беру жолымен шифрлеу қолданылады.";
54-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"54. Спорттық жаттығуларды орындау шарттары:
100, 1000 және 3000 метрге жүгіру стадионның жүгіру жолында немесе кез-келген тегіс жерде өткізіледі;
Биік белтемірге тартылу бастапқы орнынан тартылған қалпы жоғарыдан ұстап (бас бармақ астыңғы жақта) жерге аяғын тигізбей орындалады. Иегі бел темірден асырып, әрбір орындау кезінде қозғалмайтын қалыпта, тартылған қалпы қолдары түзу, аяқтарын жұлқынбай және серіппей орындаған кезінде жаттығу орындалды деп есептеледі. Тартылып тұру қалпында орнынан 5 секундтан артық тоқтауға және тартылуды шайқалудан бастауға жол берілмейді;
кешенді күш жаттығулары бір минут ішінде орындалады: алғашқы 30 секундта арқамен жатып, қол ұштарын иыққа қойып, аяқтарды қосып (аяқтарды сәл бүгуге болады), кеуде тізеге тигенше барынша тартылуды орындайды, бастапқы қалыпқа келу кезінде жауырынды жерге тигізу керек; содан кейін қалған 30 секунд ішінде жатқан қалпында қолдарды созу, бүгу жаттығуын жасауды орындайды (денені тік ұстап, қолдарды кеудесі тірекке тигенше бүгу).";
60-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

6) проводит анализ итогов приема кандидатов и разработку мер по дальнейшему совершенствованию данной работы;
7) рассматривает жалобы и заявления по вопросам приема на учебу.";
пункт 49 изложить в следующей редакции:
"49. С кандидатами на учебу из числа граждан в специальные учебные заведения МВД на обучение в сокращенные сроки проводится профессиональный отбор, включающий в себя медицинское освидетельствование, проверку физической подготовки и знаний действующего законодательства, регламентирующего деятельность органов внутренних дел.
Проверка знаний действующего законодательства, регламентирующего деятельность органов внутренних дел проводится в форме собеседования. Кандидаты на учебу из числа действующих сотрудников ОВД освобождаются от медицинского освидетельствования и проверки физической подготовки.";
пункт 52 изложить в следующей редакции:
"52. Отбор кандидатов по физическим показателям проводится и результаты выполнения спортивных упражнений оцениваются в соответствии с Нормативами по физической подготовке для кандидатов в специальные учебные заведения МВД (далее - нормативы по физической подготовке), согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
Кандидаты, имеющие спортивную квалификацию "Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан", "Мастер спорта Республики Казахстан" и представившие в приемную комиссию специального учебного заведения МВД подтверждающие документы, освобождаются от прохождения отбора по физическим показаниям.
При отборе кандидатов по физическим показателям применяется шифрование кандидатов, путем присвоения стартовых номеров.";
пункт 54 изложить в следующей редакции:
"54. Условия выполнения спортивных упражнений: бег на 100, 1000 и 3000 метров проводится на беговой дорожке стадиона или на любой ровной местности;
подтягивание на высокой перекладине выполняется из исходного положения вис, хватом сверху (большой палец снизу), не касаясь ногами опоры. Упражнение считается выполненным при пересечении подбородком грифа перекладины, каждый раз из неподвижного положения в висе на прямых руках, без рывков и маховых движений ногами. Не допускается отдыхать (останавливаться) в положении виса более 5 секунд и начинать подтягивание с раскачивания;
комплексное силовое упражнение выполняется в течении одной минуты: первые 30 секунд - из положения лежа на спине, кисти к плечам, выполнить максимальное количество наклонов вперед до касания грудью колен, ноги закреплены (допускается незначительное сгибание ног), при возвращении в исходное положение необходимо касание опоры лопатками, затем повернуться в упор лежа и без паузы для отдыха выполнить в течении последующих 30 секунд максимальное количество сгибаний и разгибаний рук в упоре лежа (тело прямое, руки сгибать до касания грудью опоры).";
пункт 60 изложить в следующей редакции:

"60. Кандидаттардың дене шынықтыру дайындығын тексеру жөніндегі комиссия мүшелері әрбір спорттық жаттығуды тапсыру нәтижелерін жеке ведомосте белгілейді және кандидаттың назарына қол қойғыза отырып, жеткізіледі. Жаттығуларды орындау нәтижелері белгіленгеннен кейін қайта тапсыруға жол берілмейді.";
64-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"64. Кандидаттың өтінішін қарау нәтижелері бойынша қанағаттанарлықсыз деген баға алған жағдайда бір дене шынықтыру жаттығуын қайта тапсыруға жол беріледі.";
66-тармақ мынадай редакцияда жазылсың:
"66. ІІМ арнаулы оқу орындарына қабылдау медициналық, дене шынықтыру және психофизиологиялық көрсеткiштері бойынша іріктеу қорытындыларын ескере отырып, ҰБТ немесе КТ қорытындылары бойынша сертификат балдарына сәйкес конкурс бойынша жүргiзiледi.
Қабылдау комиссиясы конкурстық іріктеу қорытындысы бойынша кандидатты курсант қатарына қабылдау немесе қабылдамау туралы шешімді кандидатқа қабылдау комиссиясының отырысында жариялайды.";
67-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"67. ҰБТ немесе КТ нәтижелері бойынша ІІМ арнаулы оқу орындарының курсанттары қатарына қабылдау бойынша конкурсқа қатысу үшін қажетті балдардың саны № 58 қаулымен белгіленеді.";
69-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"69. ІІМ арнаулы оқу орындарының курсанттары қатарына қабылдау конкурсын өткізу кезінде:
1) "Алтын белгі" белгісімен марапатталған адамдардың;
2) тiзбесiн бiлiм беру саласындағы уәкiлеттi орган айқындайтын жалпы бiлiм беретiн пәндер бойынша халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарының (ғылыми жарыстардың) (бiрiншi, екiншi және үшiншi дәрежелi дипломдармен марапатталған), орындаушылардың халықаралық және республикалық конкурстарының және спорттық жарыстардың (бiрiншi, екiншi және үшiншi дәрежелi дипломдармен марапатталған) соңғы үш жылдағы жеңiмпаздарының, сондай-ақ өздерi таңдаған мамандықтар олимпиаданың, конкурстың немесе спорттық жарыстың пәнiне сәйкес келген жағдайда, жалпы бiлiм беретiн пәндер бойынша ағымдағы оқу жылында президенттік, республикалық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстары (бiрiншi, екiншi және үшiншi дәрежелi дипломдармен марапатталған) жеңiмпаздарының басым құқығы бар.";
71-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"71. ҰБТ немесе КТ сертификаттарының балдары бiрдей болған жағдайда оқуға қабылдауға мыналардың:
жетiм балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар;
кәмелетке толғанға дейін ата-аналарынан айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған жастар қатарындағы Қазақстан Республикасы азаматтарының, үздік білімі туралы құжаттары (аттестаттары, куәліктері, дипломдары) бар адамдар;
ішкі істер органдарының қызметкерлері, егер олар жоғары білімді алғаш рет алатын болса басым құқыққа ие болады.
Балдардың көрсеткіштері бірдей болған жағдайда және басым құқығы болмаған кезде білім беру гранттары аттестаттың, куәліктің немесе дипломның орта балдары жоғары адамдарға беріледі.
Балдардың көрсеткіштері бірдей болған жағдайда және басым құқығы болмаған кезде, сондай-ақ аттестаттың, куәліктің немесе дипломның орташа балдары бірдей болған жағдайда бейіндік пәндер бойынша алған балдары ескеріледі.";
73-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"60. Результаты сдачи каждого спортивного упражнения фиксируются членами комиссии по проверке физической подготовки кандидатов в отдельной ведомости и доводятся до кандидата под роспись. После фиксации результатов выполнения упражнения пересдача не допускается.";
пункт 64 изложить в следующей редакции:
"64. По результатам рассмотрения заявления кандидату предоставляется пересдача одного физического упражнения, по которому получена неудовлетворительная оценка.";
пункт 66 изложить в следующей редакции:
"66. Зачисление в специальные учебные заведения МВД производится по конкурсу в соответствии с баллами сертификатов по итогам ЕНТ или КТ с учетом результатов отбора по медицинским, физическим, психофизиологическим показателям.
Решение о зачислении кандидата в число курсантов или отказе выносит приемная комиссия по итогам конкурсного отбора, которое объявляется кандидату на заседании приемной комиссии.";
пункт 67 изложить в следующей редакции:
"67. Количество баллов, необходимых для участия в конкурсе на зачисление в число курсантов специальных учебных заведений МВД по результатам ЕНТ или КТ устанавливается Постановлением № 58.";
пункт 69 изложить в следующей редакции:
"69. При проведении конкурса на зачисление в число курсантов специальных учебных заведений МВД имеют преимущество:
1) лица, награжденные знаком "Алтын белгі";
2) победители международных олимпиад и конкурсов научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам (награжденные дипломами первой, второй и третьей степени), международных и республиканских конкурсов исполнителей и спортивных соревнований (награжденные дипломами первой, второй и третьей степени) последних трех лет, перечень которых определяется уполномоченным органом в области образования, а также победители президентской, республиканских олимпиад и конкурсов научных проектов по общеобразовательным предметам (награжденные дипломами первой, второй и третьей степени) текущего учебного года при условии соответствия выбранной ими специальности предмету олимпиады, конкурса или спортивного соревнования.";
пункт 71 изложить в следующей редакции:
"71. В случае одинаковых показателей баллов сертификатов ЕНТ или КТ преимущество на зачисление имеют:
дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей;
граждане Республики Казахстан из числа молодежи, потерявшие или оставшиеся без попечения родителей до совершеннолетия;
лица, имеющие документы об образовании (свидетельства, аттестаты, дипломы) с отличием;
сотрудники органов внутренних дел, если высшее образование получают впервые.
В случае одинаковых показателей баллов и при отсутствии преимущественного права зачисляются лица, имеющие высокие средние баллы аттестата, свидетельства или диплома.
В случае одинаковых показателей баллов и при отсутствии преимущественного права, а также одинаковых средних баллов аттестата, свидетельства или диплома учитываются баллы, набранные по профильным предметам.";
пункт 73 изложить в следующей редакции:

"73. Курсанттар қатарына қабылданбаған ішкі істер органдары қызметкерлерінің және Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланы әскери қызметшілерінің қатарынан кандидаттар ішкі істер органдарының, Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланы әскери бөлімдерінің қарамағына жіберіледі, олардың жеке (оқу) істері оқуға қабылданбау себептерін көрсете отырып, қайтарылады.";
Қағидаларға 1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес 1-1-қосымшамен толықтырылсың.
2. Қазақстан Республикасы ІІМ Кадр жұмысы департаменті (А.Ү. Әбдіғалиев) Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электронды түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басыламдарына ресми жариялауға жолдау;
4) осы бұйрықты ресми жарялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
5) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің бірінші орынбасары полиция полковнигі Ж.Қ. Сүлейменовке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
полиция генерал-полковнигі
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2017 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 845 бұйрығына
1-қосымша
Жоғары білім берудің білім беру
бағдарламаларын іске асырып
жатқан Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігінің
әскери, арнаулы оқу
орындарына оқуға қабылдау
қағидаларына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери оқу орындарына оқуға түсу үшін кандидаттар ұсынатын құжаттар тізбесі

"73. Кандидаты из числа сотрудников органов внутренних дел и военнослужащих Национальной гвардии Республики Казахстан, не зачисленные в число курсантов, откомандировываются в распоряжение органов внутренних дел, воинских частей Национальной гвардии Республики Казахстан с возвращением личных (учебных) дел и указанием причин не зачисления.";
приложение 1 к Правилам изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
дополнить приложением 1-1 согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту кадровой работы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Абдигалиев А.У.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказ на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан полковника полиции Сулейменова Ж.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
генерал-полковник полиции
К. Касымов
Приложение 1
к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 15 декабря 2017 года № 845
Приложение 1
к Правилам
приема на обучение в военные,
специальные учебные заведения
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан,
реализующие образовательные
программы высшего образования
Перечень документов, представляемых кандидатами для поступления в военные учебные заведения Министерства внутренних дел Республики Казахстан

1. Өтініш (Ұлттық ұлан мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысының атына);
2. Жеке куәліктің, туу туралы куәліктің, әскери билет немесе әскерге шақыру учаскесіне тіркеу куәлігінің, оқуға түсетін кандидаттың білім туралы құжатының көшірмелері.
3. Үлгерімдік табельдің көшірмесі немесе сынақ кітапшасының көшірмесін (білім беру ұйымдарындағы білім алушылар үшін);
4. Сауалнамалық мәліметтер - 2 дана;
5. Өмірбаян (басып шығарылған және өз қолымен жазылған) - 2 дана;
6. Оқу (қызмет, жұмыс) орнынан мінездеме;
7. Тұрғылықты жерінен анықтамасы;
8. Салық органының жеке табыс салығы және мүлік бойынша декларацияны қабылдағаны туралы анықтамасы;
9. Сотталғандығы және сотталмағандығы туралы анықтама;
10. Жеке куәлігінің және жақын туыстарының туу туралы куәліктерінің көшірмелері (ата-аналар, асырап алушылар, ата-анасы бір және ата-анасы бөлек аға-қарындастар);
11. 3х4 см өлшемдегі фотосурет - 6 дана;
12. Әскери қызметті атқаруы туралы келісімшартты жасауға заңды өкілдерінің нотариалды куәландырылған келісімі (кәмелетке толмаған кандидаттар үшін).
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2017 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 845 бұйрығына
2-қосымша
Жоғары білім берудің білім беру
бағдарламаларын іске асырып
жатқан Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігінің
әскери, арнаулы оқу
орындарына оқуға қабылдау
қағидаларына
1-1-қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарының мамандықтар тізбесі
Коды және бакалавриат мамандығы
Күндізгі оқыту
Жеделдете оқыту мерзімімен қысқартылған білім бағдарламалары бойынша ұқсас мамандықтарға түсу үшін кешенді тестілеу (сырттай оқыту)
Бейіндік пәндер комбинациясы
1 бейіндік пән
2 бейіндік пән
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери оқу орындарына
5B100501-Ұлттық ұланның командалық тактикалық
Математика
Физика
Математика
География
Тарих
Адам, қоғам, құқық
Тарих
География
Шетел тілі
Тарих
5B100502-Тәрбие және әлеуметтік-құқықтық жұмыстар командалық тактикалық
Математика
Физика
Математика
География
Тарих
Адам, қоғам, құқық
Тарих
География
Шетел тілі
Тарих
5B100503-Әскери инженерлік-техникалық қамтамасыз етудің командалық тактикалық
Математика
Физика
Математика
География
Тарих
Адам, қоғам, құқық
Тарих
География
Шетел тілі
Тарих
5В100504-Әскерді зымыран-артиллериялық қамтамасыз етудің командалық тактикалық
Математика
География
Тарих
Адам, қоғам, құқық
Тарих
География
Шетел тілі
Тарих
Математика
Физика
5В100505-Ұлттық ұланды автомобильдік қамтамасыз етудің командалық тактикалық
Математика
География
Тарих
Адам, қоғам, құқық
Тарих
География
Шетел тілі
Тарих
Математика
Физика

1. Заявление (на имя первого руководителя государственного учреждения Национальной гвардии).
2. Копии удостоверения личности, свидетельства о рождении, военного билета или удостоверения о приписке к призывному участку, документа об образовании кандидата на учебу.
3. Копия табеля успеваемости либо копия зачетной книжки (для учащихся в организациях образования).
4. Анкетные данные - 2 экземпляра.
5. Автобиографию (отпечатанную и написанную собственноручно) - 2 экземпляра.
6. Характеристику с места учебы (службы, работы).
7. Адресная справка с места жительства.
8. Справку о приеме декларации по индивидуальному подоходному налогу и имуществу.
9. Справка о наличии или отсутствии судимости.
10. Копии удостоверений личности и свидетельств о рождении близких родственников (родители, усыновители, полнородные и неполнородные братья и сестры).
11. Фотографии 3*4 - 6 штук.
12. Нотариально заверенное согласие законных представителей на заключение контракта о прохождении воинской службы (для несовершеннолетних кандидатов).
Приложение 2
к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 15 декабря 2017 года № 845
Приложение 1-1
к Правилам
приема на обучение в военные,
специальные учебные заведения
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан,
реализующие образовательные
программы высшего образования
Перечень специальностей военных, специальных учебных заведений
Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Код и Специальность бакалавриата
Очное обучение
Комплексное тестирование для поступающих на родственные специальности по сокращенным образовательным программам с ускоренным сроком обучения (заочное обучение)
Комбинация профильных предметов
1 профильный
предмет
2 профильный
предмет
В военные учебные заведения Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
5B100501-
Командная тактическая Национальной гвардии
Математика
Физика
Математика
География
История
Человек, общество,
Право
История
География
Иностранный язык
История
5B100502-
Командная тактическая воспитательной и социально-правовой работы
Математика
Физика
Математика
География
История
Человек, общество, Право
История
География
Иностранный язык
История
5B100503-Командная тактическая инженерно-технического обеспечения войск
Математика
Физика
Математика
География
История
Человек, общество, Право
История
География
Иностранный язык
История
5В100504-
Командная тактическая ракетно-артиллерийского обеспечения войск
Математика
Физика
Математика
География
История
Человек, общество, Право
История
География
Иностранный язык
История
5В100505-
Командная тактическая автомобильного обеспечения Национальной гвардии
Математика
Физика
Математика
География
История
Человек, общество, Право
История
География
Иностранный язык
История

5В100506-Ұлттық ұланды тылмен қамтамасыз етудің командалық тактикалық
Математика
География
Тарих
Адам, қоғам, құқық
Тарих
География
Шетел тілі
Тарих
Математика
Физика
5В10050-Байланыс әскерінің командалық тактикалық
Математика
География
Тарих
Адам, қоғам, құқық
Тарих
География
Шетел тілі
Тарих
Математика
Физика
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің арнаулы оқу орындарына
5В030300
Құқық қорғау қызметі *
Тарих
Адам, Қоғам, Құқық
Мемлекет және құқық теориясының негіздері + Қазақстан Республикасының Қылмыстық құқығы
5В010300
Педагогика және психология
Биология
География
5В090500
Әлеуметтік жұмыс
География
Шетел тілі
5В070300
Ақпараттық жүйелер
Математика
Физика
5В071900
Радиотехника, электроника және телекоммуникация
Математика
Физика
5В100100
Өрт қауіпсіздігі **
Математика
Физика
Математика
+
Физика
5В103100
Төтенше жағдайлардан қорғау
Математика
Физика
5В103200
Азаматтық қорғаныс күшінің командалық тактикалық
Математика
Физика
5B103300
Өрт сөндіру және авариялық-құтқару ісі
Математика
Физика
* "Құқық қорғау қызметі" және "Заңтану" мамандықтары бойынша жоғары білімі бар ішкі істер органдарының қызметкерлері және Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының әскери қызметшілері Ішкі істер министрлігінің арнаулы оқу орындарына сырттай оқыту нысаны бойынша қабылданбайды.
** Жалпы орта білімі бар ішкі істер органдарының қызметкерлері және Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының әскери қызметшілері "Өрт қауіпсіздігі" мамандығы бойынша сырттай оқыту нысаны бойынша Төтенше жағдайлар комитетінің Көкшетау техникалық институтына қабылданбайды.

5В100506-Командная тактическая тылового обеспечения Национальной гвардии
Математика
Физика
Математика
География
История
Человек, общество, Право
История
География
Иностранный язык
История
5В10050- Командная тактическая войск связи
Математика
Физика
Математика
География
История
Человек, общество, Право
История
География
Иностранный язык
История
В специальные учебные заведения Министерства внутренних дел Республики Казахстан
5В030300
Правоохранительная деятельность*
История
Человек, Общество,
Право
Основы теории государства и права
+
Уголовное право Республики Казахстан
5В010300
Педагогика и психология
Биология
География
5В090500
Социальная работа
География
Иностранный язык
5В070300 Информационные системы
Математика
Физика
5В071900
Радиотехника, электроника и телекоммуникация
Математика
Физика
5В100100
Пожарная безопасность**
Математика
Физика
Математика
+
Физика
5В103100
Защита в чрезвычайных ситуациях
Математика
Физика
5В103200
Командно-тактическая сила гражданской обороны
Математика
Физика
5B103300
Пожаротушение и аварийно-спасательное дело
Математика
Физика
* В специальные учебные заведения Министерства внутренних дел Республики Казахстан по заочной форме обучения не принимаются сотрудники органов внутренних дел и военнослужащие Национальной гвардии Республики Казахстан, имеющие высшее образование по специальностям "Правоохранительная деятельность" и "Юриспруденция"
** В Кокшетауский технический институт Комитета по чрезвычайным ситуациям по заочной форме обучения по специальности "Пожарная безопасность" не принимаются сотрудники органов внутренних дел и военнослужащие Национальной гвардии Республики Казахстан, имеющие общее среднее образование.