"Аумақтардың экологиялық ахуалын бағалау критерийлерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 16 наурыздағы № 202 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің м.а. 2017 жылғы 7 желтоқсандағы № 437 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 5 ақпанда № 16310 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2021 жылғы 13 тамыздағы № 327 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 13.08.2021 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Аумақтардың экологиялық ахуалын бағалау критерийлерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 16 наурыздағы № 202 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10928 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 13 мамырда жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Аумақтардың экологиялық ахуалын бағалау критерийлерінде:
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Селитебтік аумақтар топырағының радиоактивті ластануын экологиялық бағалау мына негізгі көрсеткіштер бойынша жүргізіледі: топырақтың беткі қабатының 1 метр деңгейінде эквиваленттік қуаттылық дозасы (сағатына микрозиверт - мкЗв/сағ) және жеке техногендік (жасанды радионуклидтер) радиоизотоптар бойынша радиоактивті ластану дәрежелері (шаршы метрге килобеккерель - кБк/м2).";
21 және 22-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Ластанған аумақта тұратын адамның радиоэкологиялық қауіпсіздігінің дәрежесін сипаттайтын негізгі критерий – иондаушы сәулелердің техногендік көздерінен шығатын тиімді дозаның орташа жылдық мәні. Табиғи және медициналық сәулелер дозаларына, сондай-ақ радиациялық авариялар салдары дозаларына арнайы шектеулер қойылады.
Аумақтың радиациялық ластануын бағалау Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 155 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №10671 болып тіркелген) "Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" гигиеналық нормативтеріне 27-қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады.
22. Тиімді дозаның бірлігі зиверт (Зв) болып табылады. Халықаралық радиациялық қорғау жөніндегі комиссия халықтың сәуле алу дозасының шегі ретінде-жылына 1 мЗв/жыл тең мөлшерді (жылына милизиверт) (жылына 0,1 бэр) ұсынған.

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 16 марта 2015 года № 202 "Об утверждении критериев оценки экологической обстановки территорий"
Приказ и.о. Министра энергетики Республики Казахстан от 7 декабря 2017 года № 437. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 февраля 2018 года № 16310. Утратил силу приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 13 августа 2021 года № 327.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 13.08.2021 № 327 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 16 марта 2015 года № 202 "Об утверждении критериев оценки экологической обстановки территорий" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10928, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" от 13 мая 2015 года) следующие изменения и дополнение:
в Критериях оценки экологической обстановки территорий, утвержденных указанным приказом:
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. Экологическая оценка радиоактивного загрязнения почв селитебных территорий проводится по основным показателям: мощности эквивалентной дозы на уровне 1 метра от поверхности почвы (микрозиверт в час - мкЗв/ч) и степени радиоактивного загрязнения по отдельным техногенным (искусственным радионуклидам) радиоизотопам (килобеккерель на квадратный метр - кБк/м2).";
пункты 21 и 22 изложить в следующей редакции:
"21. Основной критерий, характеризующий степень радиоэкологической безопасности человека, проживающего на загрязненной территории, - среднегодовое значение эффективной дозы от техногенных источников ионизирующих излучений. На дозы от природного и медицинского облучения, а также дозы вследствие радиационных аварий устанавливаются специальные ограничения.
Оценка радиационной загрязненности территории осуществляется согласно приложению 27 к Гигиеническим нормативам "Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности", утвержденным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 155 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10671).
22. Единицей эффективной дозы является зиверт (Зв.) Международная комиссия по радиационной защите рекомендовала в качестве предела дозы облучения населения - дозу, равную 1 мЗв/год (милизиверт в год) (0,1 бэр/год).

Олардың шегінде адамның техногендік радионуклидтерден тиімді сәуле алу дозасының орташа жылдық мәндері 1 мЗв-тен аспайтын аумақтар экологиялық жағдайы қанағаттанарлық, тиімді сәуле алу дозасының орташа жылдық мәндері 1 мЗв-тен 5 мЗв-ке дейінгі аумақтар төтенше экологиялық жағдай аумақтарына және 5мЗв жоғары - экологиялық зілзала аумақтарына жатқызылады.";
Аумақтардың экологиялық ахуалын бағалау критерийлеріне 13-қосымшада:
реттік нөмірі 6-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
6
*Радиоактивті ластану (алаңдық белсенділік), шекаралық мән, шаршы метрге килобеккерель (бұдан әрі - кБк/м2)
цезий - 137
400 –ден астам
75-400
75-тен кем
стронций-90
630-дан астам
120-630
120-дан кем
плутоний-238, плутоний (239+240)
(изотоптар сомасы)
2080-нен астам
410-2080
410-нан кем
америций - 241
2500-ден астам
490-2500
490-нан кем
";
мынадай мазмұндағы ескертпемен толықтырылсын:
"Ескертпе: Алаңдық белсенділіктен үлестік белсенділікке өту үшін мынадай параметрлер қабылданады – тереңдігі 5 см топырақ қабаты, топырақ тығыздығы – 1,3 кг/дм3).
Бірнеше радионуклидтер болған жағдайда мынадай шарттар сақталуы қажет:
- экологиялық зілзала
- төтенше экологиялық жағдай
- салыстырмалы қанағаттанарлық жағдай, мұнда:
ACs-137 – цезий радионуклидінің алаңдық белсенділігі (топырақтағы құрамы) 137;
ASr-90 – стронций радионуклидінің алаңдық белсенділгі (топырақтағы құрамы) -90;
APu-238,(239+240) – плутоний радионуклидінің алаңдық белсенділігі (топырақтағы құрамы)-238 және плутоний-(239+240) (изотоптар сомасы);
AAm-241 – америция радионуклидінің алаңдық белсенділігі (топырақтағы құрамы) -241;
AгрCs-137 – кестеде көрсетілген цезий радионуклидінің алаңдық белсенділіктің шекаралық мәні (топырақтағы құрамы) -137;
AгрSr-90 – кестеде көрсетілген стронций радионуклидінің алаңдық белсенділіктің шекаралық мәні (топырақтағы құрамы) -90;
AгрPu-238,(239+240) – кестеде көрсетілген плутоний радионуклидтерінің алаңдық белсенділіктің шекаралық мәні (топырақтағы құрамы) -238 және плутоний-(239+240) (изотоптар сомасы);
AгрAm-241 – кестеде көрсетілген америций радионуклидінің алаңдық белсенділіктің шекаралық мәні (топырақтағы құрамы) -241".
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Экологиялық мониторинг және ақпарат департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;

Территории, в пределах которых среднегодовые значения эффективной дозы облучения человека от техногенных радионуклидов не превышают 1 мЗв, (относятся к территориям с относительно удовлетворительной экологической ситуацией, со среднегодовым значением эффективной дозы облучения от 1 до 5 мЗв - к чрезвычайной экологической ситуации и более 5 мЗв - к экологическому бедствию.";
в приложении 13 к Критериям оценки экологической обстановки территорий:
строку, порядковый номер 6, изложить в следующей редакции:
"
6
*Радиоактивное загрязнение (площадная активность), граничные значения, килобеккерель на квадратный метр (далее - кБк/м2)
цезий - 137
более 400
75-400
менее 75
стронций-90
более 630
120-630
менее 120
плутоний-238, плутоний (239+240) (сумма изотопов)
более 2080
410-2080
менее 410
америций - 241
более 2500
490-2500
менее 490
";
дополнить примечанием следующего содержания:
"Примечание: Для перехода от площадной активности к удельной принимаются следующие параметры – слой почвы глубиной 5 см, плотность почвы – 1,3 кг/дм3)
В случае наличия нескольких радионуклидов соблюдаются следующие условия:
- экологическое бедствие,
- чрезвычайная экологическая ситуация
- относительно удовлетворительная ситуация, где:
- площадная активность (содержание в почве) радионуклида цезия-137;
- площадная активность (содержание в почве) радионуклида стронция-90;
- площадная активность (содержание в почве) радионуклидов плутония-238 и плутония-(239+240) (сумма изотопов);
– площадная активность (содержание в почве) радионуклида америция-241;
– граничные значения площадной активности (содержание в почве) радионуклида цезия-137, представленные в таблице;
– граничные значения площадной активности (содержание в почве) радионуклида стронция-90, представленные в таблице;
– граничные значения площадной активности (содержание в почве) радионуклидов плутония-238 и плутония-(239+240) (сумма изотопов), представленные в таблице;
– граничные значения площадной активности (содержание в почве) радионуклида америция-241, представленные в таблице.".
2. Департаменту экологического мониторинга и информации Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонной контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
міндетін атқарушы М. Досмұхамбетов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
_______________А. Мырзахметов
2017 жылғы "__"_____________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
_______________Ө. Шөкеев
2018 жылғы 17 қаңтар
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
_____________Е.Біртанов
2017жылғы 25 желтоқсан

3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра энергетики
Республики Казахстан
М. Досмухамбетов
"СОГЛАСОВАН"
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
_______________У. Шукеев
от 17 января 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
_____________Е. Биртанов
от 25 декабря 2017 года