Астана қаласының көшелерін күтіп ұстау, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу кезінде орындалатын жұмыс түрлерінің жіктелімін бекіту туралы
Астана қаласы әкімдігінің 2017 жылғы 23 маусымдағы № 109-1329 қаулысы. Астана қаласының Әділет департаментінде 2017 жылғы 28 шілдеде № 1117 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 37-бабына, "Автомобиль жолдары туралы" 2001 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 1-1 тармағының 6-8) тармақшасына сәйкес Астана қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Астана қаласының көшелерін күтіп ұстау, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу кезінде орындалатын жұмыс түрлерінің жіктелімі қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. "Астана қаласының Автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің басшысына осы қаулыны әділет органдарында мемлекеттік тіркегеннен кейін оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялау, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жазба және электрондық түрде жолдау және Астана қаласы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастыру жүктелсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Астана қаласы әкімінің орынбасары Қ.Қ. Айтмұхаметовке жүктелсін.
4. Осы қаулы әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Астана қаласының әкімі Ә. Исекешев
Астана қаласы әкімдігінің
2017 жылғы 23 маусымдағы
№ 109-1329 қаулысына
қосымша
Астана қаласы көшелерін күтіп ұстау, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу кезінде орындалатын жұмыс түрлерінің жіктелімі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Астана қаласы көшелерін күтіп ұстау, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу кезінде орындалатын жұмыс түрлерінің жіктелімі (бұдан әрі - Жіктелім) Астана қаласы көше-жол желілерін (бұдан әрі – КЖЖ) күтіп ұстау, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу кезінде орындалатын жұмыс түрлерін белгілейді.
2. Жіктелім жол-жөндеу жұмыстарының көлемдерін негіздеу және оларды орындау үшін республикалық және жергілікті бюджеттерден бөлінетін қаржы қаражаттарын есептеу үшін қолданылады.
3. Осы Жіктелімде қолданылатын терминдер мен анықтамалар:
1) жол жамылғысы – өтіп бара жатқан автокөлік құралдарынан түсетін салмақты қабылдайтын және оны топыраққа беретін автомобиль жолдарының бөлінген белдеулерінің шегіндегі көп қабатты құрылғы;

Об утверждении классификации видов работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц города Астаны
Постановление акимата города Астаны от 23 июня 2017 года № 109-1329. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Астаны 28 июля 2017 года № 1117
В соответствии со статьей 37 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 6-8) пункта 1-1 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "Об автомобильных дорогах", акимат города Астаны ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1.Утвердить классификацию видов работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц города Астаны, согласно приложению.
2.Возложить на руководителя Государственного учреждения "Управление автомобильных дорог города Астаны" направление копии настоящего постановления после государственной регистрации в органах юстиции, в печатном и электронном виде для официального опубликования в периодических печатных изданиях и в Информационно-правовой системе "Әділет", а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для включения в Эталонный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан, и размещение на интернет-ресурсе акимата города Астаны.
3.Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима города Астаны Айтмухаметова К.К.
4.Настоящее постановление вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким города Астаны А. Исекешев
Приложение
к постановлению акимата города Астаны
от 23 июня 2017 года № 109-1329
Классификация видов работ, выполняемых при содержании,
текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц города Астаны
1. Общие положения
1. Настоящая Классификация видов работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц города Астаны (далее – Классификация) определяет виды работ, выполняемые при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улично-дорожной сети города Астаны (далее – УДС).
2. Классификация применяется для обоснования объемов дорожно-ремонтных работ и расчета финансовых средств, выделяемых для их выполнения из местного и республиканского бюджетов.
3. Термины и определения, используемые в настоящей Классификации:
1) дорожная одежда – многослойная конструкция в пределах проезжей части автомобильной дороги, воспринимающие нагрузку от проезжающего автотранспортного средства и передающая еҰ на грунт;

2) жол жабыны қызметінің жөндеу аралық мерзімі – жол құрылысының көтеру қабілеттілігін (күшейту) арттырумен байланысты кезекті күрделі жөндеуге дейінгі құрылыс, қайта жаңарту немесе күрделі жөндеуден кейін жолды пайдалануға тапсырған күннен басталған кезең;
3) жол жамылғысы қызметінің жөндеу аралық мерзімі – жол құрылысының көтеру қабілеттілігін (күшейту) арттырумен байланысты кезекті күрделі жөндеуге дейінгі құрылыс, қайта жаңарту немесе күрделі жөндеуден кейін жолды пайдалануға тапсырған күннен басталған кезең;
4) зияткерлік көлік жүйесі (ИTЖ) – жол қозғалысын басқаруды және бақылауды қамтамасыз ететін өзара байланысқан автоматтандырылған жүйелер кешені;
5) көше-жол желісі – қызыл сызықтармен шектелген көлік құралдарының, велосипедтер және жаяу жүргіншілердің жүруіне, инженерлік коммуникациялар (жер асты және жер үсті) салуды және төсеуді ретке келтіруге, сондай-ақ елді мекендер аумақтары қатынас жолдарының құрамдас бөлігі ретінде олардың бір бөлігі болып табылатын көлік, велосипед және жаяу жүргіншілер байланыстарын қамтамасыз етуге арналған, елді мекендер аумақтарының бір бөлігі болып табылатын көлік инфрақұрылымының объектісі. Көшелер, даңғылдар, тұйық көшелер, өтпелер, жағалаулар, алаңдар, тротуарлар, жаяу жүргіншілер мен велосипед жолдары, сондай-ақ қызыл сызықтар шегінде орналасқан басқа да жол элементтері КЖЖ негізгі элементтері болып табылады;
6) КЖЖ пайдалануды басқару – үнемді негізделген жол-жөндеу жұмыстарының стратегиясын әзірлеу арқылы оларға диагностикалау мен мониторинг жүргізудің негізінде КЖЖ инженерлік коммуникацияларының қажетті техникалық деңгейін және көліктік-пайдалану жай-күйін қамтамасыз ету бойынша ұйымдық және регламенттейтін іс-шаралар кешені;
7) маршрутты әдіс – көлік қозғалысы үшін қауіпті ақаулықтарды жою жергілікті учаскелердегі жол жабынының тегістігін қалпына келтіру жұмыстарын қоса алғанда, маршрут бойынша ағымдағы жөндеу қаражаты есебінен орындалатын жөндеу шараларының кешені.
2. Қалалық КЖЖ және жол құрылыстарын күтіп ұстау
4. Қалалық КЖЖ мен жол құрылыстарын күтіп ұстау жұмыстары жөндеу жұмыстарын жыл бойы үздіксіз жүзеге асырады.
5. Қалалық КЖЖ күтіп ұстау көктемгі-жазғы-күзгі және қысқы кезеңдерге бөлінеді.
6. Қаржыландырудың бекітілген нормативіне сәйкес, күтіп ұстауға арналған қаражаттардың шегінде, ақаулардың ведомосі бойынша тексерілген жолдардың нәтижелерінің негізінде жоспарланатын, жол және жол құрылыстарының зақымдарын алдын алу және түзету бойынша жұмыстарды орындау көзделуде.
7. Жолдарды күтіп ұстау жұмыстарын жүргізу нәтижесінде жыл бойы көлік құралдарының үздіксіз, қауіпсіз және жайлы қозғалысы қамтамасыз етілуі қажет.

2) межремонтный срок службы дорожного покрытия – период времени от сдачи дороги в эксплуатацию после строительства, реконструкции, капитального или среднего ремонта до очередного капитального ремонта, связанного с повышением несущей способности (усилением) дорожной конструкции;
3) межремонтный срок службы дорожной одежды –период времени от момента сдачи дороги в эксплуатацию после строительства, реконструкции или капитального ремонта до очередного капитального ремонта, связанного с повышением несущей способности (усилением) дорожной конструкции;
4) интеллектуальная транспортная система (далее – ИТС) – комплекс взаимосвязанных автоматизированных систем, обеспечивающих управление и контроль дорожного движения;
5) улично-дорожная сеть – объект транспортной инфраструктуры, являющийся частью территорий населенных пунктов и ограниченный красными линиями, который предназначен для движения транспортных средств, велосипедов и пешеходов, упорядочения застройки и прокладки инженерных коммуникаций (подземных и наземных), а также обеспечения транспортных, велосипедных и пешеходных связей территорий населенных пунктов как составной части их путей сообщения. Основными элементами УДС являются улицы, проспекты, переулки, проезды, набережные, площади, тротуары, пешеходные и велосипедные дорожки, а также другие дорожные элементы, находящиеся в границах красных линий;
6) управление эксплуатацией УДС – комплекс организационных и регламентирующих мероприятий по обеспечению требуемого технического уровня и транспортно-эксплуатационного состояния УДС инженерных коммуникаций, на основе их диагностики и мониторинга с разработкой экономически обоснованной стратегии дорожно-строительных и ремонтных работ;
7) маршрутный метод – комплекс ремонтных мероприятий, выполняемых по маршруту, за счет средств текущего ремонта, включая работы по ликвидации опасных для движения транспорта дефектов и по восстановлению ровности дорожного покрытия на локальных участках.
2. Содержание городской УДС и дорожных сооружений
4. Работы по содержанию городских улиц и дорожных сооружений выполняются непрерывно в течение года.
5. Содержание городской УДС подразделяется на весенне-летне-осенний период и зимнее.
6. Предусматривается выполнение работ по предупреждению и исправлению повреждений дороги и сооружений на них, которые планируются на основе результатов осмотров дорог по ведомостям дефектов, в пределах средств на содержание, согласно утвержденным нормативам финансирования.
7. В результате проведения работ по содержанию дорог должно быть обеспечено бесперебойное, безопасное и удобное движение транспортных средств, в течение всего года.

8. Күтіп ұстау жұмыстары жобалық құжаттаманы жасауды талап етпейді. Оларды "Халықаралық және республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын жөндеу мен күтіп ұстауды қаржыландыру нормативтерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестиңиялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 17 маусымдағы № 705 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11928 тіркелғен) және "Астананың, республикалық маңызы бар қалалардың көшелеріп, облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын жөндеу мен күтіп ұстауды қаржыландыру нормативтерін бекіту туралы" 2015 жылғы 17 маусымдағы № 711 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11875 тіркелген) бұйрықтарымен бекітілген қолданыстағы нормативтік қаржыландыруға сәйкес, күтіп ұстауға бөлінген қаражат шегінде ақаулықтар тізбесі бойынша жолдарды тексеру нәтижесінің негізінде жоспарлайды.
9. Автомобиль жолдары мен ондағы құрылыстарды күтіп ұстау жұмыстары көктемгі, жазғы және күзгі кезеңде күтіп ұстау, қысқы күтіп ұстау, жолдарды көғалдандыру, жолдар мен ондағы құрылыстарды пайдалануды басқару, сондай-ақ өзге жұмыстарға бөлінеді.
10. Автомобиль жолдарын күтіп ұстау жұмыстарының құрамына операторлардың айтуымен ақпаратты жинау, өңдеу және күн сайын жыл бойы ұсыну кіреді, соның ішінде:
1) бұқаралық ақпарат құралдарын автомобиль жолдарындағы жол жүрулер туралы ақпараттық қамтамасыз етуді қоса алғанда, автомобиль жолдарындағы жол жүрулер туралы;
2) болған ЖКА туралы;
3) тал және тасқын суларды жіберу кезіндегі жұмыстар туралы;
4) қысқы уақытта қар тазалайтын машиналар мен механизмдердің жұмысы туралы;
5) ақпараттарды жинау және өңдеу, жол және жол құрылыстарының көлік-пайдалану жай-күйі туралы деректердің бірыңғай ақпараттық банкіне әкімшілік ету және басқару.
Автомобиль жолдары мен ондағы құрылыстарды көктемгі, жазғы, күзгі кезеңдерде күтіп ұстау кезінде, яғни жыл сайын мынадай жұмыстарды орындайды:
1) автомобиль жолдары мен ондағы құрылыстардың жай-күйін және оларды пайдалану ережелерінің сақталуын патрульдік қадағалау;
2) жер жамылғысы мен су өткізу жүйесі бойынша:
жеке учаскелердегі көлік құралдарының қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз ететін себу арқылы жиектерді және бермдерді себу, кесу және жоспарлау;
иірім учаскелерді жою;
опырылған, мүжілген жерлерді және сең шығарындыларын тазалау;
жиектерді себу және бекіту;
жеке элементтерін ауыстырумен және жаңа материалдарды пайдалану арқылы жер төсемі, су қайтарғыш, резервтер, бермдер, қорғаныс, бекіту және реттегіш құрылыстарының жеке бұзылуларын түзету;
көлік құралдарының қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз ететін материалдарды қосу немесе қоспау арқылы жиектерді және бермдерді кесу және жоспарлау;
арық жүйесін және жем беру лотоктарын жөндеу немесе ауыстыру;

8. Работы по содержанию не требуют составления проектной документации. Их планируют на основе результатов осмотров дорог по ведомостям дефектов, в пределах средств на содержание, согласно действующим нормативам финансирования утвержденных приказами исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 17 июня 2015 года № 705 "Об утверждении нормативов финансирования на ремонт и содержание автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11928) и от 17 июня 2015 года № 711 "Об утверждении нормативов финансирования на ремонт и содержание улиц столицы, городов республиканского значения, автомобильных дорог областного и районного значения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11875).
9. Работы по содержанию автомобильных дорог и сооружений на них подразделяются на содержание в весенний, летний и осенний периоды, зимнее содержание, озеленение дорог, управление эксплуатацией дорог и сооружений на них, а также прочие работы.
10. В состав работ по содержанию автомобильных дорог входит сбор, обработка и представление ежедневной круглогодичной информации, с содержанием операторов, в том числе:
1) о проезжаемости на автомобильных дорогах, включая информационное обеспечение средств массовой информации о проезжаемости автомобильных дорог;
2) о произошедших ДТП;
3) о работах в период пропуска талых и паводковых вод;
4) о работе снегоуборочных машин и механизмов в зимнее время;
5) сбор и обработка информации, администрирование и управление единым информационным банком данных о транспортно-эксплуатационном состоянии автомобильных дорог и дорожных сооружений.
11. При содержании автомобильных дорог и сооружений на них в весенний, летний, осенний и зимний периоды, а именно круглогодично выполняют следующие работы:
1) патрульный надзор за состоянием автомобильных дорог и сооружений на них;
2) по земляному полотну и системе водоотвода:
подсыпка, срезка и планировка обочин и берм с подсыпкой обеспечивающий безопасное движение транспортных средств, на отдельных участках;
ликвидация пучинистых участков;
расчистка обвалов, оползней и селевых выносов;
подсыпка и укрепление обочин;
исправление отдельных повреждений земляного полотна, водоотводов, резервов, берм, защитных, укрепительных и регуляционных сооружений с заменой отдельных элементов и использованием нового материала;
срезка и планировка обочин и берм, с добавлением или без добавления материала, обеспечивающих безопасное движение транспортных средств;
ремонт или замена арычной системы и прикормочных лотков;

3) күрделі жамылғысы бар жүру бөлігі бойынша:
жүру бөлігін тазалау және жуу;
ылғалдың, ауаның күн радиациясының кіруінен асфальтты-бетонды жабынды тиімді оқшалау үшін жаңартатын сұйықтықты пайдалану, атмосфералық ықпалдың әсерінен бұзылған битумды қалпына келтіру, жамылғының суға төзімділіғін сақтау және қалпына келтіру;
жарықшақтарды құю;
шұңқырларды жою, шарықшақтарды, шұңқырларды, отырыңқы жерлерді бітеу, жол учаскесінің жиектерін тегістеу;
жергілікті учаскелердің төсемдеріндегі иірімдерді жою;
төсемдегі шорлар мен қауіпті тегіссіздікті кесу, тозу қабатын кейіннен кедір-бұдыр негізді өндеу арқылы ойыстарды бітеу;
жүру бөлігін белгілеу;
цемент-бетон жамылғыларында жарықшақтарды жөндеу және толтыру;
апатты-қауіпті учаскелерді бағдарлы тәсілмен жөндеу (иірімдерді жою, негіз және жабындарды жөндеу, шұңқырды жөндеу, жарықтарды бітеу, тегістейтін қабаттарды қондыру, жол жиектерін бекіту, жабындарды үстіртін өңдеу);
ресайклинг әдісімен учаскелерді жөндеу (иірімді жою, негіз және жабындарды ішінара жөндеу, шұңқырды жөндеу);
жол жабынының үстіңгі қабатын өндеу;
автомобиль жолдарына бағдарлы тәсілмен жөндеу жүргізу кезінде жолдарды күтіп ұстау, сондай-ақ бағдар бойынша анықталған қозғалыс үшін қауіпті ақаулықтарды жою жұмыстары, жергілікті учаскелерде жол төсемінің тегістілігін қалпына келтіруді қамтитын жөндеу жұмыстары кешені, оның ішінде ресайклинг әдісімен жүргізіледі. Жөндеудің бағдарлы тәсілі кезінде жөндеу жұмыстары аралас бағдардың барлық ұзындығында, жергілікті учаскелердегі жол төсемінің маңызды ақаулықтары мен бұзылулары шоғырланған жерлерде орындалады.
Жұмыстар әрі ақаулықтар тізбесі негізінде қолданыстағы ережелерғе сәйкес ресімделген тиісті ақаулықтары мен атқару сметаларын жою үшін қабылданған жұмыстар технологиясы бойынша жолдарды күтіп ұстауды жүргізетін жол ұйымдастыру күштерімен орындалады;
4) топырақты және топырақты жақсартылған төсемі бар жүру бөлігі бойынша:
материалдарды қосу арқылы пайда болған шұңқырлар, сораптар, басқа тегіссіздіктерді жою үшін төсемді кескіндеу;
ірі тегіссіздіктер пайда болғанға дейін жүргізілетін тегістеу-профилактикалық іс-шаралары;
автомобиль жолдарының кепкен учаскелерін күтіп ұстау, уақытша қоршау, ауа науаларын орналастыру және себу, жол төсемі мен жол жамылғысының үстінен су өтуін қамтамасыз ету;
5) жолдардың жағдайы және абаттандыру, қозғалысты ұйымдастыру, байланыс, жарықтандыру объектілері бойынша:
шу жолақтары, шудан қорғау экрандарын салу және жөндеу;
жетіспейтін белгілерді, қоршауларды орнату, бұзылуларды қалпына түзету, жол белгілері мен қоршаулардың қалқандарын толық ауыстыру, панноларды, жол жиектерінің тастарын орнату және жөндеу, жолды жайғастыру элементтерін қалпына келтіру;
сәулет безендірулері мен абаттандыру элементтерінің жеке бұзылуларын және ақаулықтарын жөндеу;
автопавильондар, дәретханалар, күркелер, жол белгілері, қоршаулар және автомобиль жолдарының басқа жайғастыру элементтерін жөндеу, сырлау және ақтау, тік және көлденең белгілерді түсіру;
жүргіншілер бөлігіне "мысық көз" жол маркерін қондыру (қажет болған жағдайда);
жол учаскелеріндегі қолданыстағы тротуарлар мен жаяу жүргіншілер жолдарын, сондай-ақ жол үстіндегі жол өтпелерін жөндеу;

3) по проезжей части с капитальными покрытиями:
очистка и мойка проезжей части;
использование омолаживающих жидкостей для эффективной изоляции асфальтобетонного покрытия от проникновения влаги, воздуха, от солнечной радиации, восстановления разрушенного под влиянием атмосферных воздействий битума, сохранения и восстановления водостойкости покрытий;
заливка трещин;
ликвидация ямочности, заделка трещин, выбоин, просадок, выравнивание кромок;
устранение пучин на покрытии на локальных участках;
срезка наплывов и опасных неровностей на покрытии, заделка впадин с последующим устройством шероховатой поверхностной обработки слоя износа;
разметка проезжей части;
ремонт и заполнение швов в цементобетонных покрытиях;
ремонт аварийно-опасных участков маршрутным способом (устранение пучин, ремонт оснований и покрытия, ямочный ремонт, заливка трещин, устройство выравнивающего слоя, укрепление обочин, поверхностная обработка покрытий);
ремонт участков методом ресайклинга (устранение пучин, частичный ремонт оснований и покрытия, ямочный ремонт);
устройство поверхностных обработок покрытий;
при выполнении ремонта автомобильных дорог маршрутным способом, производится комплекс ремонтных работ, включающий работы по содержанию дорог, а также работы по ликвидации опасных для движения дефектов, выявленных по маршруту, в том числе по восстановлению ровности дорожного покрытия на локальных участках, в том числе методом ресайклинга. При маршрутном способе ремонта, ремонтные работы выполняются комбинированно на всем протяжении маршрута, в местах сосредоточения значительных деформаций и разрушений дорожного покрытия на локальных участках.
Работы выполняются силами дорожной организации, производящей содержание дороги по технологии работ, принятой для устранения соответствующих дефектов и исполнительным сметам, оформленным в соответствии с действующими положениями на основании ведомости дефектов;
4) по проезжей части с грунтовыми и грунтовыми улучшенными покрытиями:
профилировка покрытия для устранения образовавшихся ям, колей, других неровностей с добавлением материалов;
утюжка - профилактическое мероприятие, проводимое до образований крупных неровностей;
уход за вспученными участками автомобильных дорог, временное ограждение, устройство и засыпка воздушных воронок, обеспечение водоотвода с поверхности дорожных покрытий и земляного полотна;
5) по обстановке и обустройству дорог, объектам организации движения, связи, освещению:
устройство и ремонт шумовых полос, шумозащитных экранов;
установка недостающих знаков, ограждений, исправление повреждений, полная замена щитов дорожных знаков и ограждений, установка и ремонт панно, установка и ремонт бордюрного камня, реставрация элементов обстановки пути;
исправление отдельных повреждений и неисправностей элементов архитектурного оформления и благоустройства;
ремонт, окраска и побелка автопавильонов, туалетов, беседок, дорожных знаков, ограждений и других элементов обустройства автомобильных дорог, нанесение вертикальной и горизонтальной разметки;
устройство на проезжей части дорожного маркера "кошачий глаз" (при необходимости);
ремонт существующих тротуаров и пешеходных дорожек, в том числе надземных переходов на участках дорог;

6) жасанды құрылыстар бойынша:
жүру бөлігінің жиектас қоршауларына белгі қою;
тапсырыс берушінің нұсқамасы бойынша жол қауіпсіздігін негізге ала отырып, сүйеулер мен тосқауыл қоршауларының бұзылуларын түзету және қондыру;
көпірлердің металлды элементтерінің сүйеу қоршауларының бояу қабатын (бояма) жергілікті қалпына келтіру;
жүру бөлігінің жиектас қоршауларына белгі қою;
автожолдардың үстіндегі жол өткізгіштерінің маңдай алды арқалықтарының астына тік белгілер қою;
автожолдардың үстіндегі жол өткізгіштерінің тіректеріне тік белгілер қою;
жинау техникасы өткеннен кейін жаяу жүргіншілер жолдарының бойындағы жүру бөлігін балшық пен бөтен заттардан тазалау;
сорғылардан болған деформациялық жіктерінің су қайтаратын науаларын тазалау;
қабаттарды ашық типті деформациялық жіктерге алмастыруға арналған ойықтарды балшықтан тазалау;
ашық типті деформациялық жіктердің күрделі құрылыстарының механизмдерін тазалау және майлау;
жаяу жүргіншілер жолдарын балшықтан, қардан, қоқыстан және бөтен заттардан тазалау;
құрылыстардың жеке элементтерін (тірек бөліктері, сүйеніштер, тосқауыл қоршаулары, төсеніштер, діңгектер, тіреуіштер, дуал қабырғалары, тік құрылыстардың тақталары, шкафты қабырғалар, ашылу есікшелері құрғату құрылғылары және т.б.) қондыру, ауыстыру және жөндеу;
көпірлердің темір элементтерін жергілікті сырлау;
көпірлердің, жол өткізгіштердің жүру бөлігіндегі төсемді шұңқырлы жөндеу, төсемдегі жарықшақтарды бітеу;
деформациялық жіктерді ұсақ жөндеу;
деформациялық жіктерді ескі шайырдан алдын ала тазалау арқылы шайыр құю;
деформациялық жіктердің аймағындағы немесе жіктердің алдындағы төсемді алмастыру;
аяқ жолдардың асфальт-бетон төсемдеріндегі жарықшақтар мен еңістерді бітеу;
аяқ жолдардың цемент-бетон төсемдеріндегі жарықшақтар мен еңістерді бітеу;
үйінділердің шайылған жергілікті жерлерін және реттеу құрылыстарын жою;
үйіндісі бар көпірлердің жанасқан жерлеріндегі шайылуларды себу, осы жерлердегі суды бір уақытта жою;
тіректердегі шайылу шұңқырларын бітеу;
құбырлардың гидро оқшаулануын жөндеу және олардың буындары мен бөлiктерi арасындағы жiктердi бiтеу;
көпірлердің, жол өткізгіштердің жүру бөлігіндегі төсемді шұңқырлы жөндеу, төсемдегі жарықшақтарды бітеу;
құбырлардың жеке буындарын, бастарын жиектердін қанаттарын, арнаның шығыс және кіріс бекінісін жөндеу және алмастыру және құбырдың науасын түзету, нобайланған тасты қалпына келтіру;
болаттан жасалған элементтері бар ақаулық жіктердің бөлшектерін жекелеп алмастыру;
аяқ жолдардың ақаулық жіктерін алмастыру.
3. КЖЖ және оның инфрақұрылымын ағымдағы жөндеу

6) по искусственным сооружениям:
нанесение разметки на бордюрное ограждение проезжей части;
устройство и исправление повреждений перил и барьерных ограждений исходя из безопасности проезда по предписанию заказчика;
восстановление окрасочного слоя (подкраска) перильного ограждения металлических элементов мостов;
нанесение разметки на бордюрное ограждение проезжей части;
нанесение вертикальной разметки на низ фасадных балок путепроводов над автодорогами;
нанесение вертикальной разметки на опорах путепроводов над автодорогами;
очистка проезжей части вдоль тротуаров от грязи и посторонних предметов после прохода уборочной техники;
очистка водоотводных трубок от грязи, камней и снега;
очистка водоотводных лотков под деформационными швами от наносов;
очистка от грязи пазов для перемещения листов в деформационных швах открытого типа;
очистка и смазка механизмов сложных конструкций деформационных швов открытого типа;
устройство, замена и ремонт отдельных элементов сооружений (опорных частей, перил, барьерных ограждений, настилов, стоек, подкосов, заборных стенок, плит пролетного строения, шкафных стенок, открылок, дренажных устройств и так далее);
локальная окраска металлических элементов мостов;
ямочный ремонт покрытия на проезжей части мостов, путепроводов, заделка трещин на покрытии;
мелкий ремонт деформационных швов;
заливка мастикой деформационных швов с предварительной их очисткой от старой мастики;
замена покрытия в зоне деформационных швов или над швом;
заливка трещин и выбоин в асфальтобетонном покрытии тротуаров;
заделка трещин и выбоин в цементобетонном покрытии тротуаров;
устранение локальных мест размыва насыпи и регуляционных сооружений;
засыпка промоин на сопряжении моста с насыпью, с одновременным устранением воды в этих местах;
заделка воронок размыва у опор;
ремонт гидроизоляции труб с конопаткой и заделкой швов между их звеньями и секциями;
ямочный ремонт покрытия на проезжей части мостов, путепроводов, заделка трещин на покрытии;
замена и ремонт отдельных повреждений звеньев труб, оголовков, откосных крыльев, входных и выходных укреплений русел и выравнивание лотков труб, восстановление каменной наброски;
частичная замена деталей деформационных швов, имеющих стальные элементы;
замена деформационных швов на тротуарах.
3. Текущий ремонт УДС и ее инфраструктуры

12. КЖЖ ағымдағы жөндеу – бұл маршруттық тәсілмен орындалатын, бұзылған учаскелерді жөндеу жөніндегі іс-шараларды қоса алғанда, бүкіл жыл бойы жүргізілетін, жүру бөлігінде авариялық жағдайлардың, ақаулардың пайда болуының алдын алу, сондай-ақ жүру бөлігінің бұзылған учаскелерін шұғыл қалпына келтіру және жөндеу тәртібімен орындалатын жұмыстар кешені.
13. Ағымдағы жөндеу ақаулықтар тізімдемесі бойынша көшелерді тексеру нәтижелерінің негізінде ағымдағы жөндеуге бөлінген қаражат шегінде жоспарланады. Жұмыстарды бағдарлы тәсілмен орындау кезінде жұмыстарды сметалық есептер негізінде орындауға жол беріледі.
14. Ағымдағы жөндеу КЖЖ барлық конструктивті элементтері бойынша кешенді түрде жүргізіледі (жол негіздемесінен басқасы).
15. Автомобиль жолдары мен ондағы құрылыстарды ағымдағы жөндеу кезінде мынадай жұмыстар орындалады:
1) жер төсемі және су қайтарғыш бойынша:
дымқыл және қар борайтын жерлердің жер төсемінің ұзақтығы бойынша учаскелерін көтеру және кеңейту, кішкене иірім учаскелерді жою;
қолданыстағы су бұрғыш жыраларды тазалау, қоқыс тастайтын жерге қоқыстарды тиеу және шығару, жаңа жыраларды қазу, үйінділер мен қуыстар жиектерінің бұзылуларын түзету және құламаларын азайту, құрғату, қорғау және бекіту құрылғыларын, су бұрғыш құрылғыларды және көпірлер мен құбырлардың бұру арналарын түзету;
2) жол жамылғылары бойынша, соның ішінде монолитті цемент-бетон төсемдері бойынша:
сегменттердің тозған бетін қалпына келтіру, цемент-бетон төсемдері тақталарының сынықтары мен омыруларын жөндеу, қалпына келтіруге жатпайтын бұзылған тақталарды алмастыру, цемент-бетон төсемдерін беттік бұзылулардан қорғау;
соның ішінде жиналмалы темір-бетон төсемдері бойынша:
темір-бетон төсемдеріндегі жіктерді жөндеу және толтыру;
жеке тақталарды көтеру және тегістеу, тақталардың сынықтарын жөндеу, қалпына келтіруге жатпайтын бұзылған тақталарды алмастыру, төсемдерді беттік бұзылулардан қорғау;
3) жасанды құрылыстар бойынша:
аяқ жолдардың ақаулық жіктерді алмастыру;
үйінділері бар жанасқан шеткі аяқ жолдардың тақталарын алмастыру;
ақаулық жіктердің астындағы су бұрғыш науаларды қалпына келтіру;
су бұрғыш түтіктерді жөндеу (түтіктерді өсіру немесе қосымша түтіктерді салу);
жаяу жүргіншілер жолына гидрооқшаулаудың жанасқан жерлеріндегі төсемнің жіктерін салу және оларды шайырмен құю;
су бұрғыш түтіктердегі оқшаулануды жөндеу;
аяқ жолдардың блоктарындағы жеке сынықтар мен жарықшақтарды жою;
аяқ жолдардың тақталарының сынған жерлерін жою;
оқшау жерлерді салу немесе аяқ жолдарға асфальт-бетон төсеу;
жаңа анкерлері бар сүйеніштердің тіректеріндегі бекіткіштердің тораптарын алмастыру;
көпірлерде жеңіл жөндеу жұмыстарын орындау (төсемелерін, арқалық торларын, жеке тораптарын және элементтерін ауыстыру, жер жамылғысымен жанасқан қалауын түзету және т.б.);
көпірдің жүру бөлігіндегі төсемді қалпына келтіру немесе алмастыру;
гидрооқшаулауды жөндеу;
жаяу жүргіншілер жолдарын, сүйеніштерді, жиектастарды жөндеу және алмастыру;
жарықшақтарды беттік герметизациялау, қуыстарды, сынықтарды бітеу, көпірдің темір-бетон элементтерінің қорғау қабатын қалпына келтіру;
жиектер мен реттеу құрылыстарының шұңқырларын жою;
аса төзімді бұрандамалардағы тойтармаларды алмастыру;
қаптау жіктерін сөгу, жарықшақтарға ерітінділерді егу;
құрылғылардағы жарықшақтарды бiтеу, қаландыларды, сылақтарды жөндеу, тойтармаларды жекелеп алмастыру;
орлар арқылы өтпелi және көшпелi көпiрлердi ауыстыру және түзету;
аспалы көпiрлердiң, паромдық өтпелердiң және айлақ құрылғыларын (тығындау, қаптаманы жөндеу, такелажды және соған ұқсастарды түзету);
деформациялық жiктердiң ағуын бұрандамаларды тарту арқылы жою;
сырғанау тақталарының деформациялық жiктерiн дәнекерлеу (олар жұлынып қалған жағдайда), жетiспейтiн серiппелердi орнату;
деформациялық жiктердiң механизмдерi мен құрылғыларын ұсақ жөндеу;
жеке тойтармаларды алмастыру, темiр аралық құрылыстар элементтерiнiң ұсақ ақаулықтарын түзету;
су өткізгіш құбырларды жөндеу;
көпірлер мен су өткізгіш құбырларды жөндеу кезінде, қажет болған жағдайда ұзақтығы бір километрден аспайтын айналма жолын салу;

12. Текущий ремонт УДС – это комплекс работ, выполняемых в порядке предупреждения возникновения аварийных ситуаций, дефектов на проезжей части, а также неотложного восстановления и ремонта разрушенных участков проезжей части, проводимых в течение всего года, включая мероприятия по ремонту разрушенных участков, выполняемых маршрутным способом.
13. Текущий ремонт планируется на основе результатов осмотров улиц по ведомостям дефектов в пределах средств на текущий ремонт. При выполнении работ маршрутным способом допускается выполнение работ на основе сметных расчетов.
14. Текущий ремонт производится комплексно по всем конструктивным элементам УДС (кроме дорожного основания).
15. При текущем ремонте автомобильных дорог и сооружений на них выполняются следующие работы:
1) по земляному полотну и водоотводу;
подъемка и уширение небольших по протяженности участков земляного полотна на сырых и снегозаносимых местах, ликвидация пучинистых участков;
прочистка существующих водоотводных канав, погрузка и вывозка мусора на свалку, прокопка новых канав, исправление повреждений и уменьшение крутизны откосов насыпей и выемок, исправление дренажных, защитных и укрепительных устройств, водоотводных сооружений и отводящих русел у мостов и труб;
2) по дорожным одеждам, в том числе по монолитным цементобетонным покрытиям:
восстановление изношенной поверхности сегментов, ремонт сколов и обломов плит цементобетонных покрытий, замена не подлежащих восстановлению разрушенных плит, защита цементобетонных покрытий от поверхностных разрушений;
в том числе по сборным железобетонным покрытиям;
ремонт и заполнение швов в железобетонных покрытиях;
подъемка и выравнивание отдельных плит, ремонт сколов и обломов плит, замена не подлежащих восстановлению разрушенных плит, защита покрытий от поверхностных разрушений;
3) по искусственным сооружениям:
замена деформационных швов на тротуарах;
замена крайних тротуарных плит сопряжения с насыпью;
частичная замена деталей деформационных швов, имеющих стальные элементы;
восстановление водоотводного лотка под деформационными швами;
ремонт водоотводных трубок (наращивание трубок или устройство дополнительных трубок);
устройство швов в покрытии в месте примыкания гидроизоляции к тротуару и заливка их мастикой;
ремонт изоляции у водоотводных трубок;
устранение отдельных сколов и трещин в тротуарных блоках;
устранение проломов тротуарных плит;
устройство изоляции или покрытие тротуаров асфальтобетоном;
замена узлов крепления стоек перил с новой анкеровкой;
выполнение несложных ремонтных работ на мостах (смена настилов, балочных клеток, отдельных узлов и элементов, исправление кладки, сопряжений с земляным полотном и так далее);
восстановление или замена покрытий на проезжей части моста;
ремонт гидроизоляции;
ремонт и замена тротуаров, перил, бордюров;
поверхностная герметизация трещин, заделка раковин, сколов, восстановление защитного слоя железобетонных элементов моста;
ликвидация промоин у опор и регуляционных сооружений;
замена заклепок на высокопрочные болты;
расшивка швов облицовки, инъекцирование растворов в трещины;
замена и исправление переездных и переходных мостиков через канавы;
исправление небольших повреждений наплавных мостов, паромных переправ и причальных устройств (конопатка, ремонт обшивки, исправление такелажа и тому подобное);
устранение протекания деформационных швов подтяжкой болтов;
приварка в деформационных швах скользящих листов (в случае их отрыва), установка недостающих пружин;
мелкий ремонт механизмов и конструкций деформационных швов;
замена отдельных заклепок, исправление незначительных деформаций элементов металлических пролетных строений;
ремонт водопропускных труб;
при ремонте мостов и водопропускных труб в случае необходимости выполнить устройство объездных путей протяженностью не более одного километра;

4) Қозғалыс, байланыс, жарықтандыруды ұйымдастыру объектiлерiне жолдарды салу және жайластыру бойынша:
жол учаскелеріндегі қолданыстағы тротуарлар мен жаяу жүргіншілер жолдарын, сондай-ақ жол үстіндегі жол өтпелерін жөндеу және жаңаларын салу;
сигнализаңияны, жол қозғалысын ұйымдастыру (бағдаршамдар, жол белгілері, ақпараттық (жарықтық диодты) жол белгілері мен өзғеріп тұратын ақпараты бар жеке жобалау табло жабдықтары, оның ішінде оларды жарықтандыру және электрмен жабдықтау), байланыс және жарықтандыру объектілерін орнату және/немесе жөндеу, ауыстыру, бұл ретте жұмыс көлемдері сметалық құжаттамамен белгіленеді;
жеке жобаланған кіші сәулеттік-дизайнерлік пішіндерді орналастыру және орнату;
қарықтыруға қарсы экрандарды орнату;
сәндік және (немесе) дизайнерлік жарық және (немесе) көлік айрықтарын жарықтандыру (жол өткізгіштерді) орнату, ауыстыру және жөндеу;
16. Қауіпті ақаулықтарды және елеулі өзгерістерді және жергілікті учаскелердегі жол төсемінің бұзылуларын жою кезінде негiздiң қабаты үшiн алынған материалды кейiннен пайдалану және төсемнiң жаңа қабатын салу арқылы қауiптi ақаулықтар мен бұзылуларды жою мақсатында төсемнiң енi бойынша жергiлiктi жерлердi қайлау.
4. Қалалық КЖЖ мен жол құрылыстарын орташа жөндеу
17. Орташа жөндеу жол жамылғысының ұзына бойы және бар алаңы ауданы бойынша қала көшелерінің жүру және жаяу жүргіншілер бөлігінің, жол құрылыстарының алғашқы пайдалану сапасын қалпына келтірумен байланысты жұмыстарды кезеңді орындауды көздейді.
18. Орташа жөндеу кезінде жол жамылғысының тозған қабатын және тегістілігін кезеңді қалпына келтіру, сондай-ақ жер төсемінің, су бұрғыштардың, жасанды, қорғау, бекіту, реттеу және басқа жол құрылыстарының бұзылуларын түзету, жол қиылысының шегінде және кірме жолдарда жол жамылғысын кеңейту немесе тарылту, жаңа тұрақ орындарын, аялдама қапталдарын, тротуар алаңдары мен велосипед жолдарын орнату жүргізіледі.
19. Орташа жөндеу бойынша жұмыстардың көлемдері, қала жолдары КЖТ көлік-пайдалану жай-күйі диагностикасы нәтижелерінің және ведомстволық ақаулардың негізінде құрастырылған сметалық есептермен анықталады.
20. Автомобиль жолдары мен жол құрылыстарын орташа жөндеу кезінде мына жұмыстар орындалады:
1) жер төсемі және су бұрғыш бойынша:
1.1) дымқыл және қар борайтын жерлердің жер төсемінің ұзақтығы бойынша учаскелерін көтеру және кеңейту, кішкене иірім учаскелерді жою;

4) по обстановке и обустройству дорог, объектам организации движения, связи, освещения:
ремонт существующих и устройство новых тротуаров и пешеходных дорожек, в том числе надземных переходов на участках дорог;
установка, замена и/или ремонт сигнализации, объектов организации дорожного движения (светофоры, дорожные знаки, информационных (светодиодным) дорожных знаков и табло с изменяющейся информацией индивидуального проектирования, в том числе их освещение и электроснабжение), средств связи и освещений, при этом объемы работ определяются сметной документацией;
устройство и обустройство малых архитектурных-дизайнерских форм индивидуального проектирования;
устройство противоослепляющих экранов;
устройство, замена и ремонт декоративной и (или) дизайнерской подвески и (или) освещения на транспортных развязках (путепроводов).
16. При ликвидации опасных дефектов и значительных деформаций и разрушений дорожного покрытия на локальных участках выполняется кирковка локальных мест по ширине покрытия, с целью устранения опасных деформаций и неровностей, с последующим использованием полученного материала для слоя основания и укладкой нового слоя покрытия.
4. Средний ремонт городской УДС и дорожных сооружений
17. Средний ремонт предусматривает периодическое выполнение работ, связанных с восстановлением первоначальных эксплуатационных качеств проезжей и пешеходной части городских улиц, дорожных сооружений по всей площади дорожного покрытия.
18. При среднем ремонте производят периодическое восстановление слоя износа и ровности дорожных покрытий, а также исправление повреждений земляного полотна, водоотвода, искусственных, защитных, укрепительных, регуляционных и других дорожных сооружений, уширение или сужение дорожного полотна в пределах и на подходах к перекресткам, устройство новых парковок, остановочных карманов, площадок тротуаров и велосипедных дорожек;
19. Объемы работ по среднему ремонту определяются сметным расчетом, составляемым на основании результатов диагностики транспортно-эксплуатационного состояния УДС городских дорог и ведомостей дефектов.
20. При среднем ремонте городских дорог и дорожных сооружений выполняют следующие работы:
1) по земляному полотну и водоотводу:
1.1) подъемка и уширение небольших по протяженности участков земляного полотна на местах скапливания поверхностных вод, уширение или сужение дорожного полотна в пределах и на подходах к перекресткам, устройство парковок, остановочных карманов и площадок, тротуаров и велосипедных дорожек, ликвидация пучинных участков;

1.2) қолданыстағы су бұрғыш жыраларды тазалау, қоқыс тастайтын жерге қоқыстарды тиеу және шығару, жаңа жыраларды қазу, үйінділер мен қуыстар жиектерінің бұзылуларын түзету және құламаларын азайту, құрғату, қорғау және бекіту құрылғыларын, су бұрғыш құрылғыларды және көпірлер мен құбырлардың бұру арналарын түзету;
1.3) жиектерді себу, шабу, жоспарлау және бекіту;
2) жол жамылғылары бойынша:
2.1) жетілдірілген төсемнің тозған жоғарғы қабатын қалпына келтіру және қолданыстағы жол жамылғысын бөлшектеу және қажетті жағдайда қабатты тегістейтін және үстіңгі қабатқа немесе жөнделетін учаскенің барлық ұзындығына тозу қабатына өндеу жүргізу арқылы жеке және иірімді учаскелерде жол жамылғысын салу;
2.2) жаңа материалдардың қажетті мөлшерін қосу арқылы және жол жабындарының негізін салу үшін алынған материалдарды, оның үстіне асфальтты-бетон қабатын немесе тозу қабатын төсеу арқылы шорлары, сораптары, жоталары және басқа да өзгерістері мен ақаулары бар жетілдірілген төсемді қайлау және қалпына келтіру;
2.3) жөнделетін учаскелердің жүру бөлігін белгілеу;
2.4) жетілдірілген қоспаларды қолданумен үстіңгі қабатты өндеу;
2.5) асфальт-бетон қоспасының қажетті мөлшерін қосу арқылы шорлары, сораптары, жоталары және басқа да өзгерістері мен ақаулары бар жетілдірілген төсемді қалпына келтіру;
жаңа материалдарды және жұмыс өндірісінің технологияларын қолдану арқылы сыналған учаскелерді салу және оларға мониторинг жүргізу;
3) цемент-бетон жамылғысы бойынша:
3.1) цемент-бетон төсемдерін қалпына келтіруге жатпайтын тозған тақталарын алмастыру, цемент-бетон төсемдеріндегі бойлық және көлдеңен жыртылған жерлерді ою;
4) жиналмалы темір-бетон төсемдері бойынша:
4.1) тозған тақталарды алмастыру, темір-бетон төсемдерінің жеке тақталарын көтеру немесе тегістеу, қорғау қабатын салу, үлкен ұзақтықтағы темір-бетон тақталарының және цемент-бетон төсемдерінің жапсарларын жөндеу, жеке учаскелерде асфальт-бетон қабатын салу;
4.2) шағылтасты және қиыршықтасты төсемдердің қапталдарын, сондай-ақ материалдар қолдану арқылы топырақты жолдарды қалпына келтіру;
вираждарды салу және қозғалыс үшін қауіпті қисық көрінулерді қамтамасыз ету;
жөнделетін учаскелердің жүру бөлігін белгілеу;
цементбетонды жабынның құрылғысы немесе асфальтбетонды жабынның ұзындығы 500 метрден аспайтын негізгі құрылғысы бар цементбетонды жабынға ауыстыру;
жолдың техникалық санатын өзгертпей, ұзақтығы 15 километрден аспайтын ұсақтасты және қиыршықтасты жабынды асфальт-бетонды жабынға ауыстыру;

1.2) прочистка существующих водоотводных канав, ремонт системы ливневой канализации с заменой отдельных элементов, исправление повреждений и уменьшение крутизны откосов насыпей и выемок, исправление дренажных, защитных и укрепительных устройств, водоотводных сооружений и отводящих русел у мостов и труб, засев травами;
1.3) подсыпка, срезка, планировка и укрепление обочин;
2) по дорожным одеждам:
2.1) восстановление изношенных верхних слоев усовершенствованных покрытий, в т.ч. устройство защитного слоя износа из литых эмульсионно-минеральных смесей. Устройство дорожной одежды на уширение дорожного полотна в пределах и на подходах к перекресткам, парковкам, остановочным карманам и площадкам, тротуарам, велосипедным дорожкам и пучинным участкам. Разборка существующей дорожной одежды и стабилизация грунта с устройством в необходимых случаях поверхностной обработки;
2.2) кирковка или регенерация усовершенствованного покрытия, имеющего наплывы, колею, гребенку и другие деформации и дефекты, с добавлением необходимого количества нового материала с последующей укладкой поверх него слоя асфальтобетонного покрытия или слоя износа;
2.3) разметка проезжей части на ремонтируемых участках;
2.4) устройство поверхностных обработок, в т.ч. с использованием усовершенствованных смесей;
2.5) регенерация усовершенствованного покрытия, имеющего наплывы, колеи, гребенку и другие деформации и дефекты, с добавлением необходимого количества асфальтобетонной смеси;
устройство опытных участков с применением новых материалов и технологий производства работ и мониторинг за ними.
3) по цементобетонным покрытиям:
3.1) замена не подлежащих восстановлению изношенных плит цементо-бетонных покрытий, нарезка продольных или поперечных бороздок на цементобетонных покрытиях;
4) по сборным железобетонным покрытиям:
4.1) замена изношенных плит, подъемка или выравнивание отдельных плит железобетонных покрытий, устройство защитного слоя, ремонт стыков плит железобетонных и сегментов цементобетонных покрытий на большом протяжении, укладка на отдельных участках слоя асфальтобетона;
4.2) восстановление профиля грунтовых дорог, щебеночных и гравийных покрытий с добавлением материалов;
устройство виражей и обеспечение видимости на опасных для движения кривых;
разметка проезжей части на ремонтируемых участках;
устройство цементобетонного покрытия либо замена асфальтобетонного покрытия на цементобетонное покрытие, с устройством основания протяженностью не более 500 метров;
перевод щебеночного и гравийного покрытия на асфальтобетонное покрытие без изменения технической категории дороги, протяженностью не более 15 километров;

5) жасанды құрылыстар бойынша:
5.1) ақаулық жіктердің астындағы су бұрғыш науаларды қалпына келтіру;
5.2) жаяу жүргіншілер жолына гидрооқшаулаудың жанасқан жерлеріндегі төсемнің жіктерін салу және оларды шайырмен құю;
5.3) су бұрғыш түтіктердегі оқшаулануды жөндеу;
5.4) 10 сантиметрден асатын отыру кезінде үйінділері бар көпірмен жанасқан тораптарды жөндеу (шағылтасты себу арқылы қосымша төсемнің есебінен тегістеу);
5.5) жол жамылғысын қалпына келтіру арқылы ауыспалы тақталардың жеке ығысуын жою;
5.6) тақталарды ашу арқылы оларды жуу кезінде ауыспалы тақталардың астына топырақ себу;
5.7) болаттан жасалған элементтері бар ақаулық жіктердің бөлшектерін жекелеп алмастыру;
5.8) жұмыстар жол жамылғысы деңгейінде орындалған кезде шайырлы және резеңке толтыратындары бар жабық типті ақаулық жіктерді алмастыру;
5.9) аяқ жолдардың ақаулық жіктерді алмастыру;
5.10) аяқ жолдардың төсемдерін тегістеу, жаңа төсемді салу;
5.11) аяқ жолдардың блоктарындағы жалпақ саңылаулардың шұңқырларын бітеу, аяқ жолдардың алдын қорғау төсемімен өндеу;
5.12) аяқ жолдардың блоктарындағы жеке сынықтар мен жарықшақтарды жою;
5.13) аяқ жолдардың блоктарындағы жапсарларды басу және оқшаулау;
5.14) аяқ жолдарды қалпына келтіру, жеке бұзылған блоктарды күшейту немесе алмастыру;
5.15) аяқ жолдардың тақталарының сынған жерлерін жою, оқшау жерлерді салу немесе аяқ жолдарға асфальт-бетон төсеу;
5.16) жеке секцияларды жөндеу, сүйеніштердің жеке тіректерінің анкерлерін күшейту;
5.17) барлық ұзындығында немесе көпір құрылысы ұзындығының бөлігінде сүйеніштерді алмастыру;
5.18) барлық ұзындығында сүйеніштерді сырлау;
5.19) жаңа анкерлері бар сүйеніштердің тіректеріндегі бекіткіштердің тораптарын алмастыру;
5.20) бетон құрылымының барлық үстіңгі бетін (тақталар, қабырғалар, аралықтар және басқа элементтер) гидрофобизациялау немесе сырлау;
5.21) диафрагманың жапсарларын жөндеу;
5.22) көпірлер мен жол өткізгіштерді жартылай қайта жасау немесе жөндеу, сондай-ақ техникалық құжаттамамен бекітілген жөнделетін жол үшін белгіленген техникалық санатқа сәйкес келетін нормаларға габариттері мен есептік салмақтарын жеткізу арқылы су өткізгіш құбырларды толық немесе жартылай қайта құру;
5.23) көпірлерде жеңіл жөндеу жұмыстарын орындау (төсемелерін, арқалық торларын, жеке тораптарын және элементтерін ауыстыру, жер жамылғысымен жанасқан қалауын түзету және т.б.);
5.24) алдын ала-кернеулі темір-бетон және темір аралық құрылыстардың құрылыс көтермесін бақылау;
5.25) көпірдің жүру бөлігіндегі төсемді қалпына келтіру немесе алмастыру;
5.26) жаяу жүргіншілер жолдарының блоктарындағы жіктерді басу, жаяу жүргіншілер жолдарында төсемдер салу;

5) по искусственным сооружениям:
5.1) восстановление водоотводного лотка под деформационными швами, ремонт или устройство дополнительных водоотводных трубок;
5.2) устройство швов в покрытии в месте примыкания гидроизоляции к тротуару и заливка их мастикой;
5.3) ремонт изоляции у водоотводных трубок;
5.4) ремонт узлов сопряжения моста с насыпью при просадке более 10 см;
5.5) устранение отдельных смещений переходных плит с восстановлением дорожной одежды;
5.6) засыпка грунта под переходные плиты при его вымывании со вскрытием плит;
5.7) частичная замена деталей деформационных швов, имеющих стальные элементы;
5.8) замена деформационных швов закрытого типа с мастичным и резиновым заполнителем, когда работы выполняются на уровне дорожной одежды;
5.9) замена деформационных швов на тротуарах;
5.10) выравнивание покрытия тротуара, устройство нового покрытия;
5.11) заделка выбоин широких щелей на тротуарных блоках, обработка фасада тротуаров защитным покрытием;
5.12) устранение отдельных сколов и трещин на тротуарных блоках;
5.13) зачеканка и изоляция стыков тротуарных блоков;
5.14) восстановление тротуаров, усиление или замена отдельных поврежденных блоков;
5.15) устранение проломов тротуарных плит, устройство изоляции или покрытие тротуаров асфальтобетоном;
5.16) ремонт отдельных секций, усиление анкеровки отдельных стоек перил;
5.17) замена перил по всей длине или на части длины мостового сооружения;
5.18) окраска перил по всей длине;
5.19) замена узлов крепления стоек перил с новой анкеровкой;
5.20) гидрофобизация или окраска всех поверхностей бетона конструкций (плит, ребер балок, арок и других элементов);
5.21) ремонт стыков диафрагм;
5.22) частичная перестройка или ремонт мостов и путепроводов, а также полная или частичная перестройка водопропускных труб с доведением их габаритов и расчетных нагрузок до норм, соответствующих технической категории, установленной для ремонтируемой дороги, утвержденной технической документацией;
5.23) выполнение несложных ремонтных работ на мостах (замена крайних балок, смена настилов, балочных клеток, отдельных узлов и элементов, исправление кладки, устройство или ремонт каменной или другой отделки и т.д.);
5.24) контроль строительного подъема в предварительно напряженных железобетонных и металлических пролетных строениях;
5.25) восстановление или замена покрытий на проезжей части мостового сооружения;
5.26) зачеканка щелей в тротуарных блоках, укладка покрытий на тротуарах;

5.27) қоршауларды жөндеу немесе қайта жаңарту;
5.28) материалдар мен құрылымдарды алмастыру арқылы ақаулық жіктерді жөндеу;
5.29) гидрооқшаулауды жөндеу;
5.30) жаяу жүргіншілер жолдарын, сүйеніштерді, жиектастарды жөндеу және алмастыру;
5.31) көпірдің жүру бөлігіндегі судың бұрылуын жақсарту, су бұрғыш түтіктер мен терезелерді алмастыру;
5.32) темір-бетон құрылымдарының алдыңғы бетін гидрооқшаулауды, басты арқалықтардың бетін сырлау;
5.33) жарықшақтарды беттік герметизациялау, қуыстарды, сынықтарды бітеу, көпірдің темір-бетон элементтерінің қорғау қабатын қалпына келтіру;
5.34) темір аралық құрылыстарды тегіс сырлау;
5.35) арқалықтардың бір-бірімен байланысуын қалпына келтіру;
5.36) құрғатқыш пен су бұрғышты, өтпелі тақталарды алмастыру арқылы көпірдің үйіндімен жанасқан жерін жөндеу;
5.37) жер төсемі және реттеу құрылыстары жиектерінің бекіткіштерін жөндеу;
5.38) жиектер мен реттеу құрылыстарының шұңқырларын жою;
5.39) темір аралық құрылыстардың жеке элементтерін күшейту, алмаспайтын фермалары бар көпірлерде торлардың элементтерін түзету;
5.40) аса төзімді бұрандамалардағы тойтармаларды алмастыру;
5.41) тірек бөліктерінің жобалық қалпын жөндеу және қалпына келтіру;
5.42) тіреу алаңдарындағы ағындыларды жөндеу және қалпына келтіру;
5.43) қаптау жіктерін сөгу, жарықшақтарға ерітінділерді егу;
5.44) аралық құрылыстар мен тіректердің көру құрылғыларын жөндеу және қалпына келтіру;
5.45) тіректерді жөндеу;
5.46) темір-бетон аралық құрылыстардың шығып тұрған жерлеріндегі тірек бөліктерін күшейту;
5.47) құбырлардың жеке буындары мен бастарын алмастыру немесе жөндеу, оқшаулануы мен жапсарларын түзету;
5.48) сүйеу қабырғаларын, бекіту және реттеу құрылыстарын жөндеу, галереялар мен бастырмаларды, сондай-ақ, олардың жеке элементтерін алмастыру;
6) қозғалысты ұйымдастыру, байланыс, жарықтандыру объектілеріне жолдарды салу мен жайластыру бойынша:
6.1) жаңа жеке қоршауларды салу, жөнделетін учаскелерде жаңа жол белгілерін және сілтеме құрылыстарын орнату және ауыстыру (қалпына келтіру), жеке айрықтарды, демалыс алаңдарын, автокөлік тұрақтарын, көрнекті орындарды сәулеттік безендіру және абаттандыруды қоса алғанда, қоршауларды жөндеу;
6.2) сигнализацияны, жол қозғалысын ұйымдастыру (бағдаршамдар, электронды және жол белгілері, ақпараттық таблолар), байланыс және жарықтандыру объектілерін жөндеу және салу;
6.3) автомобиль жолдарының ақпараттық жүйелерін және кешендерін, жеке жобалау белгілері мен таблоларын, жол қозғалысын диспетчерлік және автоматтық басқару элементтері мен жүйелерін; ауыспалы ақпараты бар автономды және дистанциялық басқару белгілері мен таблоларын, бағдаршам объектілерін қалпына келтіру;

5.27) ремонт или реконструкция ограждений;
5.28) ремонт деформационных швов с заменой материалов и конструкций;
5.29) ремонт гидроизоляции;
5.30) ремонт и замена тротуаров, перил, бордюр;
5.31) улучшение водоотвода на проезжей части моста, замена водоотводных трубок и окон;
5.32) гидроизоляция фасадных поверхностей железобетонных конструкций, окраска поверхностей главных балок;
5.33) поверхностная герметизация трещин, заделка раковин, сколов, восстановление защитного слоя железобетонных элементов моста;
5.34) сплошная окраска металлических пролҰтных строений;
5.35) восстановление объединения балок между собой;
5.36) ремонт дренажа и водоотвода, сопряжений моста с насыпью с заменой переходных плит;
5.37) ремонт укреплений откосов земляного полотна и регуляционных сооружений;
5.38) ликвидация промоин у опор и регуляционных сооружений;
5.39) усиление отдельных элементов в металлических пролетных строениях, выправка элементов решетки на мостах со сквозными фермами;
5.40) замена заклепок на высокопрочные болты;
5.41) ремонт и восстановление проектного положения опорных частей;
5.42) ремонт и восстановление сливов на опорных площадках;
5.43) расшивка швов облицовки, инъекцирование растворов в трещины;
5.44) ремонт и восстановление смотровых устройств, пролетных строений и опор;
5.45) ремонт тела опор;
5.46) усиление опорных частей в местах опирания железобетонных пролетных строений;
5.47) замена или ремонт отдельных звеньев и оголовков труб, исправление изоляции и стыков;
5.48) ремонт подпорных стен, укрепительных и регуляционных сооружений, галерей и навесов, а также замена их отдельных элементов;
6) по обстановке и обустройству улиц и дорог, объектов организации движения, связи, освещения:
6.1) устройство новых отдельных ограждений, установка новых и замена (восстановление) дорожных знаков и направляющих устройств на ремонтируемых участках, ремонт ограждений, включая архитектурное оформление и благоустройство отдельных развязок, площадок отдыха, стоянок автомобилей, достопримечательных мест, ремонт и замена деталей шумоизолирующего экрана, установка новых секций;
6.2) устройство и ремонт сигнализации, объектов организации дорожного движения (светофоров, электронных и дорожных знаков, информационных табло), средств связи и освещения;
6.3) восстановление дорожных информационных систем и комплексов, знаков и табло индивидуального проектирования, элементов и систем диспетчерского и автоматизированного управления дорожным движением;

6.4) автожолдарды (автопавильондар, тіреу қабырғалары, ақпараттық панно және басқа құрылыстар) салу элементтерін жөндеу;
7) Жолдың пайдалану жай-күйін және көлік құралдары қозғалысының қауіпсіздігін қалпына келтіруді қамтамасыз ететін жұмыстардың басқа түрлері.
5. Қалалық КЖЖ мен жол құрылыстарын күрделі жөндеу
21. Күрделі жөндеу көше және жол, олардың инфрақұрылымы және жол құрылыстарының көліктік-пайдалану жай-күйін олардың өткізімдік және төзімділік қабілеттілігін арттыруға байланысты, кезеңдік жұмыстардың орындалуын көздейді.
22. Күрделі жөндеуге жататын КЖЖ учаскелері қызметтің жөндеу аралық мерзімінің негізінде және жол диагностикасының нәтижесінде белгіленеді.
23. Жол-пайдалану қызметінің көпірлері мен жол өтпелерін, көшеден тыс жаяу жүргінші өтпелдері жөндеу аралық мерзімінің және олардың диагностикалау нәтижелері негізінде жекелей күрделі жөндеуге бағытталуына болады.
24. КЖЖ күрделі жөндеу Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен және нормативтік актілерімен белгіленген тәртіпте бекітілген мемлекеттік сараптамадан өткен жобалау-сметалық құжаттамаға (бұдан әрі – ЖСҚ) сәйкес орындалады.
25. Күрделі жөндеу кезінде жекелеген жолдарды қалай жоспарда болса, солай қапталды бойында жөнделіп жатқан жол учаскесінің жалпы ұзындығының ұзақтығы 25%-ға дейін жалпы жолдарды түзетуге рұқсат беріледі.
26. Күрделі жөндеу кезінде мынадай жұмыстар орындалады:
1) жер төсемі және субұрғыш бойынша:
1.1) жер төсемін жөнделетін жол (кеңейту, көтеру, топырақты ауыстыру, көрінуді қамтамасыз ету, дөңгелету радиусын ұлғайту, бойлық еңістерін жұмсарту, тік иіндерін және жалтарыстарын құру) үшін белгіленген техникалық санатқа сәйкес нормаларға дейінгі оның геометриялық параметрлеріне жеткізумен түзету, жекелеген жол учаскелерін жіктеу;
1.2) жер төсемінің нығаюын қамтамасыз ететін шоқталған, шөккінделген және опырылған учаскелерді жою, кәріздерді, оңашаланған қабатшаларын жабдықтау және басқа жұмыстар;
1.3) қолданыстағыны қалпына келтіру және қайта құру, сондай-ақ субұрғыш жабдықтарға қажетті жаңа құрылыстар, жаңалық қорғау және эрозияға қарсы құрылыстар;
1.4) автомобиль жолдарының кесіп өту мен жанасуларында жер төсемдері мен субұрғыш жүйесін құру;
1.5) автомобильдерге аялдама, тұрақтар үшін алаңды жайластыру бойынша жұмыстарды орындау, оларға өту-жылдамдық жолағы жабдығымен автомобиль жолдарының өтетін бөлігінен тысқары демалу алаңын, аялдамалық павильондар мен аялдамалық қалташықтар орнату;
1.6) жолдың күрделі жөндеу жөніндегі жұмыстар аймағында орналасқан жол учаскелерін жоятын жол бойындағы қорларды қалпына келтіру;

6.4) ремонт элементов обустройства автодорог (автопавильонов, подпорных стен, информационных панно и других сооружений);
7) другие виды работ, обеспечивающие восстановление эксплуатационного состояния дороги и безопасность движения транспортных средств.
5. Капитальный ремонт городской УДС и дорожных сооружений
21. Капитальный ремонт предусматривает периодическое выполнение работ, связанных с повышением транспортно-эксплуатационного состояния улиц и дорог, их инфраструктуры и дорожных сооружений с увеличением прочности и пропускной способности.
22. Участки городской УДС, подлежащие капитальному ремонту, устанавливаются на основе межремонтных сроков службы и результатов диагностики улицы.
23. Мосты, путепроводы, транспортные развязки, внеуличные пешеходные переходы могут отдельно направляться на капитальный ремонт на основе межремонтных сроков службы и результатов их диагностики.
24. Капитальный ремонт УДС выполняется согласно проектно-сметной документации (далее – ПСД), прошедшей государственную экспертизу, утвержденной в порядке, установленном действующими законодательными и нормативными актами Республики Казахстан.
25. При капитальном ремонте разрешается производить отдельные спрямления улицы (дороги), как в плане, так и в продольном профиле, протяженностью до 25% от общей длины ремонтируемого участка.
26. При капитальном ремонте выполняют следующие работы:
1) по земляному полотну и водоотводу:
1.1) исправление земляного полотна с доведением его геометрических параметров до нормативных, соответствующих технической категории, установленной для ремонтируемой дороги (улицы), утвержденной технической документацией. При этом применяются такие виды работ, как уширение, подъемка, замена грунтов, обеспечение видимости, увеличение радиусов закруглений, смягчение продольных уклонов, устройство вертикальных кривых и виражей, спрямление отдельных участков дороги;
1.2) устранение пучинистых, оползневых и обвальных участков, устройство дренажей, изолирующих прослоек и другие работы, обеспечивающие устойчивость земляного полотна;
1.3) восстановление и перестройка существующих, а также постройка новых необходимых водоотводных устройств, берегозащитных и противоэрозионных сооружений;
1.4) устройство земляного полотна и системы водоотвода на пересечениях и примыканиях улиц (дорог);
1.5) устройство площадок для остановки, стоянки автомобилей (в том числе вне проезжей части), остановочных павильонов и остановочных карманов;
1.6) рекультивация придорожных резервов, ликвидируемых участков дорог, расположенных в зоне работ по капитальному ремонту дорог;

1.7) су тасқыны,сел, нөсерлік және басқа табиғат апаттарын жою;
2) жол жамылғысы бойынша:
2.1) ұзақтығы 5 километрден аспайтын жол жамылғысын нығайту (қалыңдату), кеңейту және регенирациялық және қолданыстағы жол жамылғыларын негізі ретінде қолдану арқылы ең жетілдірілген жол жамылғысы түрлерін жабдықтау, сондай-ақ қайта құрылып жатқан (жіктелетін) жол учаскелерінде және тұрғылықты пункттерін айналма және оларға кіреберісте жаңадан жол жамылғысын құру, көліктік айырығы, инженерлік құрылғыда, тротуарда, өту және велосипед жолында, автобус аялдамасында және аялдау қалташаларында, демалу алаңында және автокөлік тұрағында, сондай-ақ олардың өту-жылдамдық жолағында жол жамылғысын жабдықтау;
2.2) цемент-бетон жамылғысы бойынша:
2.2.1) ескі цемент-бетон жамылғысының үстіне, оның тұтастығын бұзбастан асфальт-бетон қоспасын нығайту қабатын құру;
2.2.2) ескі цемент-бетон жамылғысын алдын-ала ұсақтаумен және осындай түрде алынған негіз болатын материалды ұқыптылықпен тығыздаумен ескі цемент-бетон жамылғысының үстіне, оның тұтастығын бұзбастан асфальт-бетон қоспасын нығайту қабатын құру;
2.2.3) нығайту қоспасын цемент-бетоннан, армобетоннан, фибробетоннан, түрлендірілген цемент-бетоннан жабдықтау;
2.2.4) жасанды және табиғи материалдардан жасалған тозған бордюрлерді, жетілдірілген жамылғысымен жиектерге бекітілетін жолақтар, соның ішінде негізгі жол жамылғысының түрі бойынша ауыстыру және жаңасын жабдықтау;
2.2.5) жол жамылғыларының, жаңа материалдар мен жұмыс өндірісі технологияларының жаңа құрылымын қолдану арқылы сыналған учаскелерді салу және оларға мониторинг жүргізу;
3) жасанды инженерлік жол құрылыстары бойынша:
3.1) көпірлерді, көлік айрықтарын кеңейту мен нығайту арқылы толығымен немесе ішінара, оның ішінде олардың ғабариттерін реттеумен және есептік жүктеменің қабілеттігіне салмақ түсетін жаяу жүретін, су өтетін, салу, қайта салу;
3.2) бекітілген жобалау құжаттамасына сәйкес (көпірді жаңа аралықтар қоспастан сыртқы ауқымын кеңейте отырып, сыртқы ауқымы кеңейте және ригелді ұлғайту мен нығайтудың жаңа аралықтарын қоса отырып, сыртқы ауқымын кеңейте отырып, бір жағынан немесе екі жағынан тіреуішті ұлғайтудың жаңа аралықтарын қоса отырып сыртқы ауқымын кеңейтумен жөндеу);
3.3) металл көпірінің басты аралығы мен фермі элементтерін дұрыстау және нығайту;
3.4) металл аралық құрылымын ауыстыру;
3.5) көпірдің өтетін бөлігін ауыстыру;
3.6) су өткізу құбырын салу және қайта салу;
3.7) құбырлардың буыны мен ауызғы бетін ауыстыру және нығайту;
3.8) зақымдалған құбырлар сақинасын ауыстыру;

1.7) ликвидация последствий паводковых, оползневых, ливневых и других стихийных разрушений;
2) по дорожным одеждам:
2.1) усиление (утолщение), уширение дорожных одежд и устройство более совершенных типов дорожной одежды с регенерацией и использованием существующих дорожных одежд в качестве оснований, а также устройство дорожных одежд вновь на переустраиваемых (спрямляемых) участках дорог и на обходах населенных пунктов и подъездах к ним протяженностью не более 5 километров, устройство дорожных одежд на транспортных развязках, инженерных устройствах, тротуарах, переходных и велосипедных дорожках, автобусных остановках и остановочных карманах, площадках отдыха и стоянках автотранспорта, а также на переходно-скоростных полосах к ним;
2.2) с цементобетонным покрытием:
2.2.1) устройство слоев усиления из асфальтобетонных смесей поверх старого цементобетонного покрытия без нарушения его сплошности;
2.2.2) устройство слоев усиления из асфальтобетонных смесей поверх старого цементобетонного покрытия без нарушения его сплошности с предварительным дроблением старого цементобетонного покрытия и тщательным уплотнением полученного таким образом материала основания;
2.2.3) устройство слоя усиления из цементобетона, армобетона, фибробетона, модифицированного цементобетона;
2.2.4) устройство новых и замена изношенных бордюров из искусственных и естественных материалов и укрепительных полос по краям усовершенствованных покрытий, в том числе по типу основной дорожной одежды;
2.2.5) устройство опытных участков с применением новых конструкций дорожных одежд, новых материалов и технологий производства работ и мониторинг за ними;
3) по искусственным инженерным дорожным сооружениям:
3.1) постройка, перестройка мостов полностью или частично с уширением и усилением, в том числе пешеходных путепроводов с доведением их габаритов и несущей способности под расчетные нагрузки;
3.2) согласно утвержденной проектной документации (ремонт моста с уширением габарита без добавления новых балок, с уширением габарита и добавлением новых балок увеличения и усиления ригеля, с уширением габарита, с добавлением новых балок увеличения опор с одной стороны или с двух сторон);
3.3) выправка и усиление элементов главных балок и ферм металлического моста;
3.4) замена металлических пролетных строений;
3.5) замена проезжей части мостового сооружения;
3.6) постройка и перестройка водопропускной трубы;
3.7) замена звеньев, оголовков и укрепление труб;
3.8) замена поврежденных колец труб;

3.9) жаңа сақина мен ауызғы беті есебінен құбырдың ұзындығын өсіру;
3.10) дәнекерленген көпірлерді, паром өткелдерін, темір жол өткізулерін тұрақты көпірлер мен жол өтпелерімен ауыстыру;
3.11) тіреуіш қабырғаларды, қорғаушы нығайтылатын және реттелетін құрылысты құру және қалпына келтіру;
3.12) қайта салынған және жаңадан салынған көпірлерді сынау;
4) КЖЖ қозғалысын, байланысын және жарықтандыруды ұйымдастыру объектілері бойынша жолды жайластыру мен орналастыру;
4.1) жолдардың немесе олардың жекелеген учаскелерін архитектуралық ресімдеу және орналастыру;
4.2) тротуарларды, аялдама, қоғамдық көлік автопавильондарын және түсу алаңдарын, қауіпсіздік аралын, автомобильдердің тұрағына арналған алаңды немесе аялдау алаңдарын, жаяу жүргінші өткелдерін жабдықтау (соның ішінде әр түрлі деңгейлерде);
4.3) күрделі жөндеу өтіп жатқан учаскелерде тосқауыл шарбағын, бағыттайтын құрылғы мен жол белгілерін жаңадан жабдықтау немесе ауыстыру;
4.4) автомобиль жолдарының бір және әр түрлі деңгейдегі қолданып жүрген кесіп өту мен жанастыруды, сондай-ақ барлық жолдағы немесе оның учаскелеріндегі жекелеген өтпесін, съездтер мен мираждарды, линиялық жол қызметі ғимараттарына және жолдың қызмет көрсету кешеніне кіреберісте жаңадан жабдықтау және қайта жабдықтау;
4.5) табиғи апатынан қираған жол учаскелерін қалпына келтіру немесе жөндеу кезінде жаңа немесе қолданып жүрген уақытша айналма жолдарын жабдықтау;
4.6) КЖЖ және көпірлерде электр жарықтандыру орнату және жөндеу.

3.9) наращивание длины трубы за счет новых колец и оголовков;
3.10) замена наплавных мостов, паромных переправ, железнодорожных переездов постоянными мостами и путепроводами;
3.11) устройство и восстановление подпорных стен, защитных, укрепительных и регуляционных сооружений;
3.12) испытание перестроенных и вновь построенных мостов;
4) по обстановке и обустройству УДС, объектам организации и обеспечения безопасности движения, освещению улиц:
4.1) архитектурное оформление и обустройство улиц или их отдельных участков;
4.2) устройство тротуаров, остановочных, посадочных площадок и автопавильонов общественного транспорта, островков безопасности, площадок для остановки или стоянки автомобилей, пешеходных переходов (в том числе в разных уровнях);
4.3) устройство новых или замена барьерных ограждений, направляющих устройств и дорожных знаков на участках, где проводится капитальный ремонт;
4.4) устройство новых и переустройство существующих пересечений и примыканий городских улиц (дорог) в одном уровне, а также отдельных переездов, съездов и виражей, подъездов к обслуживающим городские дороги зданиям дорожной службы;
4.5) устройство новых или переустройство существующих временных объездных путей на период ремонта или восстановления участков дорог, разрушенных стихийными бедствиями;
4.6) устройство и ремонт электроосвещения на УДС и мостах.