Мәртөк ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Ақтөбе облысы Мәртөк аудандық мәслихатының 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 119 шешімі. Ақтөбе облысының Әділет департаментінде 2018 жылғы 18 қаңтарда № 5873 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақтөбе облысы Мәртөк аудандық мәслихатының 2018 жылғы 14 желтоқсандағы № 197 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақтөбе облысы Мәртөк аудандық мәслихатының 14.12.2018 № 197 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабына және Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8 бабының 1) тармақшасына сәйкес, Мәртөк аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Мәртөк ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Мәртөк аудандық
мәслихаттың сессия төрағасы
И. Шакиров
Мәртөк аудандық
мәслихат хатшысы
Ә. Әлмұхамбетов
2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 119 Мәртөк аудандық мәслихаттың шешімімен бекітілген
Мәртөк ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы, Мәртөк ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген № 15090) бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген № 11064) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Мәртөк ауданы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы жоспардың 1 қосымшасына сәйкес;

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Мартукскому району на 2018-2019 годы
Решение маслихата Мартукского района Актюбинской области от 22 декабря 2017 года № 119. Зарегистрировано Департаментом юстиции Актюбинской области 18 января 2018 года № 5873. Утратило силу решением Мартукского районного маслихата Актюбинской области от 14 декабря 2018 года № 197
Сноска. Утратило силу решением Мартукского районного маслихата Актюбинской области от 14.12.2018 № 197 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Мартукский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Мартукскому району на 2018-2019 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2018 года.
Председатель сессии
Мартукского районного маслихата
И. Шакиров
Секретарь Мартукского районного маслихата А. Альмухамбетов
Утвержден решением Мартукского районного маслихата от 22 декабря 2017 года № 119
План по управлению пастбищами и их использованию по Мартукскому району на 2018-2019 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Мартукскому району на 2018-2019 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Мартукского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;

2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы жоспардың 2 қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы жоспардың 3 қосымшасына сәйкес;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы жоспардың 4 қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы жоспардың 5 қосымшасына сәйкес;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы осы жоспардың 6 қосымшасына сәйкес;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы жоспардың 7 қосымшасына сәйкес;
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Мәртөк ауданда 13 ауылдық округтер, 34 ауылдық елді-мекендер орналасқан.
Мәртөк ауданының жалпы көлемі 660532 га, оның ішінде жайылымдық жерлер 249792 га, суландырылған жерлер – 220280 га.
Санаттар бойынша жерлер бөлінісі:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 421455 га;
елді мекен жерлері – 125482 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 3062 га;
қордағы жерлер – 96484 га.
Ауданның климаттық зонасы күртконтиненталды, қысы салыстырмалы салқын, жазы ыстық және құрғақ. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтар айында -20°С, -35°С, шілде айында +24°С, +35°С. Жауынның орташа түсімі 30 мм, ал жылдық 280-300 мм.
Ауданның өсімдік жамылғысы әртүрлі, шамамен қоса алғанда 154 түрлері, селеулі- бетегелі-жусанды және бетегелі-жусанды өсімдіктер.

2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану;
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Мартукском районе имеются 13 сельских округов, 34 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Мартукского района 660532 га, из них пастбищные земли – 249792 га, обводнҰнные земли – 220280 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 421455 га;
земли населенных пунктов – 125482 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 3062 га;
земли запаса – 96484 га.
Климат района резко континентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое и засушливое. Среднегодовая температура воздуха в январе -20°С, -35°С, в июле +24°С, +38°С. Средний размер осадков составляет 30 мм, а годовой 280-300 мм.
Растительный покров района разнообразный, включает примерно 154 видов, представлена разнотравно-типчаково-ковыльной и типчаково-ковыльной растительностью.

Топырақ: оңтүстік азгумустық қаражер және қара-күреңдік топырағы. Топырақтың құнарлы қабаттың қалыңдығы 40-50 см.
Ауданда 13 мал дәрігерлік пункті, 8 қашырым пункті және 16 қарапайым мал көмінділері 1 "Беккери" көмінді бар.
Қазіргі уақытта Мәртөк ауданында мүйізді ірі қара 26156 бас, ұсақ мал 37859 бас, 4021 бас жылқы, 93 бас түйе, шошқа 1093 бас және 65043 құс саналады.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Мәртөк ауданы бойынша барлығы 249792 га жайылымдық алқаптары бар. Елді-мекен шегіндегі жайылымдары 24972 га жайылым саналады, қордағы жерлерде 96484 га жайылымдық алқаптар бар.
Аббревиатураның шешуі:
°С – Цельсия көрсеткіші;
га – гектар;
мм – миллиметр;
см – сантиметр;
ҚР – Қазақстан Республикасы;
РФ – Ресей Федерациясы.
Мәртөк ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Мәртөк ауданы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Мәртөк ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Мәртөк ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 3-қосымша
Жайылымдардың, соның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым обьектілері белгіленген карта
Мәртөк ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 4-қосымша
Жайылым пайдалнушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Мәртөк ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Мәртөк ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 6-қосымша
Ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Мәртөк ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ атауы
Шалғай жайылымға малдардың айдап шығарылу мерзімі
Шалғай жайылымнан малдардың қайтарылу мерзімі
Ескерту
1
Аққудық ауылдық округі
Сәуірдің екінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
2
Байнассай ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
3
Родников ауылдық округі
Сәуірдің екінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
4
Тәңірберген ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
5
Құрмансай ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
6
Қаратоғай ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
7
Байторысай ауылдық округі
Сәуірдің екінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
8
Қарашай ауылдық округі
Сәуірдің екінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
9
Қызылжар ауылдық округі
Сәуірдің екінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
10
Жайсан ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
11
Сарыжар ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
12
Хазірет ауылдық округі
Сәуірдің екінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
13
Мәртөк ауылдық округі
Сәуірдің екінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі

Почва: южный малогумусный чернозҰм и тҰмно-каштановая почва. Толщина плодородной почвы 40-50 см.
В районе действуют 13 ветеринарных пунктов, 8 пунктов для искусственного осеменения и 16 примитивных скотомогильников и 1 яма "Беккери".
В настоящее время в Мартукском районе насчитывается крупного рогатого скота 26156 голов, мелкого рогатого скота 37859 голов, 4021 голов лошадей, 93 голов верблюдов, свиней 1093 голов и 65043 птиц.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Мартукскому району имеются всего 249792 га пастбищных угодий. В черте населенного пункта числится 24972 га пастбищ, в землях запаса имеются 96484 га пастбищных угодий.
Расшифровка аббревиатуры:
°С – показатель Цельсия;
га – гектар;
мм – миллиметр;
см – сантиметр;
РК – Республика Казахстан;
РФ – Российская Федерация.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Мартукскому району на 2018-2019 годы
Схема (карта)
расположения пастбищ на территории Мартукского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Мартукскому району на 2018-2019 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Мартукскому району на 2018-2019 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных обьектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Мартукскому району на 2018-2019 годы
Схема
доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оростилеьным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), сотавленная согласно норме потребления воды
Приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Мартукскому району на 2018-2019 годы
Схема
перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Мартукскому району на 2018-2019 годы
Схема
размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе
Приложение 7 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Мартукскому району на 2018-2019 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и отгона сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Период отгона животных на отдаленные пастбища
Период отгона животных с отдаленных пастбищ
Примечание
1
Аккудыкский сельский округ
Вторая половина апреля
Вторая декада октября
2
Байнассайский сельский округ
Первая половина апреля
Вторая декада октября
3
Родниковкский сельский округ
Вторая половина апреля
Вторая декада октября
4
Танирбергенский сельский округ
Первая половина апреля
Вторая декада октября
5
Курмансайский сельский округ
Первая половина апреля
Вторая декада октября
6
Каратогайский сельский округ
Первая половина апреля
Вторая декада октября
7
Байтурасайский сельский округ
Вторая половина апреля
Вторая декада октября
8
Карачаевский сельский округ
Вторая половина апреля
Вторая декада октября
9
Кызылжарский сельский округ
Вторая половина апреля
Вторая декада октября
10
Жайсанский сельский округ
Первая половина апреля
Вторая декада октября
11
Сарыжарский сельский округ
Первая половина апреля
Вторая декада октября
12
Хазретовский сельский округ
Вторая половина апреля
Вторая декада октября
13
Мартукский сельский округ
Вторая половина апреля
Вторая декада октября

Сонымен қатар жайылымның кезеңінің ұзақтығы топырақтық-климаттық аймақ зонасына байланысты, ауыл шаруашылығы жануарлар түріне, сондай-ақ жайылым өнімділігіне байланысты біркелкі құрғақ - селеулі - бетегелі - жусанды далада 180-200 күнді құрайды.
Бұл жағдайда жайылымның ұзақтығы мүйізді ірі қара, ұзақ мүйізді малдар, жылқы және түйелер үшін максималды қар жамылғысың қалыңдыңымен тереңдігіне және басқада факторларға байланысты.

Длительность пастбищного периода связана с почвенно-климатической зоной, видами сельскохозяйственных животных, а также урожайностью пастбищ в умеренно сухих на ковыльно-типчаково-полынных степях составляет 180-200 дней.
В данном случае продолжительность выпаса для крупного рогатого скота, мелкого рогатого скота, лошадей и верблюдов связана с максимальной глубиной снежного покрова с плотностью снега и другими факторами.