Қордай ауданы бойынша 2017-2018 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарын бекіту туралы
Жамбыл облысы Қордай аудандық мәслихатының 2017 жылғы 27 қазандағы № 21-2 шешімі. Жамбыл облысы Әділет департаментінде 2017 жылғы 22 қарашада № 3590 болып тіркелді
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6 бабына және "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңының 8 бабының 1) тармақшасына сәйкес аудандық мәслихат ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қосымшаға сәйкес Қордай ауданы бойынша 2017-2018 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын қадағалау аудандық мәслихаттың әлеуметтік қоғамдық дамуы, үкіметтік емес ұйымдар мен қоғамдық бірлестіктері, қоғамдық құқық тәртібін қамтамасыз ету, экология, табиғатты пайдалану, әкімшілік аумақтық құрылым, жер учаскесін сатып алу туралы шарттар жобаларын қарау, өнеркәсіп салаларын, энергетиканы, құрылысты, ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және оны алғаш ресми жариялағаннан күннен күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат Аудандық мәслихат хатшысының
сессиясының төрағасы міндетін атқарушы
Г. Джинлир Д. Сүгірбай
Қордай аудандық мәслихатының
2017 жылғы 27 қазандағы
№ 21-2 шешіміне қосымша

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Кордайскому району на 2017-2018 годы
Решение Кордайского районного маслихата от 27 октября 2017 года № 21-2. Зарегистрировано Департаментом юстиции Жамбылской области 22 ноября 2017 года № 3590
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Кордайскому району на 2017-2018 годы, согласно приложению.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию районного маслихата по вопросам социально-общественного развития, неправительственных организаций и общественных объединений, обеспечения общественного правопорядка, экологии, природопользования и административно-территориального состава, по рассмотрению проектов договоров о выкупе земельного участка, вопросам сферы промышленности, энергетики, строительства, сельского хозяйства.
3. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии Исполняющая обязанности
районного маслихата секретаря районногомаслихата
Г. Джинлир Д. Сугирбай
Приложение к решению
Кордайского районного маслихата
от 27 октября 2017 года № 21-2

Қордай ауданы бойынша 2017-2018 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспары
КІРІСПЕ
Қордай ауданы Жамбыл облысының оңтүстік – шығыс бөлігінде орналасқан және солтүстігі мен шығысында Алматы облысымен, батысында Жамбыл облысының Шу ауданымен және оңтүстігінде Қырғызстан Республикасының жерлерімен шектеседі. Аудан орталығы – Қордай ауылы.
Ауданның жалпы жер көлемі 897 329 га жерді құрайды. Ауыл шаруашылығы мақсатында пайдаланылатын жер көлемі төмендегі кестеде көрсетілген.
Ауыл шаруашылығы жерлерінің 2017 жылғы 1 қаңтардағы құрамы.
Жалпы ауданы, га
Егістік
Көпжылдық екпелер
Шабындық
Жайылым
Барлық ауыл шаруашылығы жерлері
Бөгде жерлер
Барлығы
Оның ішінде бақтар
барлығы
жақсартылған
барлығы
Оның ішінде
жақсартылған
Суландырылған
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Барлық жерлер
897329
142086
1924
1724
9569
158
651581
42996
458040
805160
92169
Ауданның солтүстік бөлігінің шаруашықтарының басым бағыты – мал шаруашылығы, қосымша саласы ретінде айдалмалы жерлерде дәнді дақылдар өндірумен айналысады, сонымен қатар сүтті – етті ірі қара мал мен жылқы өсіріледі. Оңтүстік бөлігінде суармалы егістік жерлерде бақша және өзге де дақылдар өнідірілуімен қатар, сүтті – етті бағыттағы ірі қара мал өсіріледі.
Еліміздің азық-түлікпен толық қамтамасыз ету міндетін орындауда мал шаруашылығын дамыту айрықша орын алатын болса, оның негізі - табиғи жайылымдарды тиімді және ұтымды пайдалану болып табылады.
Жер пайдаланушылар мен меншік иелері үшін табиғи жайылымдарды тиімді пайдалану, жайылымның тозуын болдырмай, жақсарту шараларын жүзеге асыруға қажетті іс-шаралардың бірі болып табылады.
Аудан көлеміндегі жайылымдардың геоботаникалық жай – күйі бойынша жер бедері таулы, тау бөктері мен далалық зонасының топырағы төрт түрлі болып келеді. Олар: қара-қоңыр түсті, ашық-қоңыр түсті, кәдімгі солтүстік сұртопырағы мен солтүстік ашық сұртопырағы. Өзендер мен бұлақтар аңғарларында жартылай гидроморфты топырақта астық тұқымдастары көптеп кездеседі: жатаған бидайық, шалғын қоңырбасы, кәдімгі қамыс және алуан шөпті өсімдіктер: шөлдік шалфей, кәдімгі мыңжапырақ, кәдімгі цикорий, шығысқазтабаны, қызылбас беде және бүлдірген беде. Тұрғылықты жерлердің маңында арамшөптер кең таралған, соның ішінде торғай көкбас гүлкекіре, кәдімгі ақмия. Бетегелі жайылымдар кең таралған болып келеді және жер бедерінің барлық түрлерінде, қара-қызғылт ткарбонатты аз шайылған және қара-қызғылт сазды топырақта кездеседі. Бетегелі-алуаншөпті, бетегелі-алуан шөпті-эфемерлі, бетегелі- қияқты-алуан шөпті түрлермен және қияқты-алуан шөпті-бетегелі, қияқты-алуан шөпті-жусанды модификациялармен көрінеді.

План по управлению пастбищами и их использованию по Кордайскому району на 2017-2018 годы
Введение
Кордайский район расположен в юго-восточной части Жамбылской области, с северной и восточной стороны граничит с землями Алматинской области, с западной стороны с Шуским районом Жамбылской области и с южной стороны с землями Кыргызской Республики. Районный центр – село Кордай.
Общая площадь территории района составляет 897 329 гектаров. Используемые земли сельскохозяйственного назначения приведены в нижней таблице.
Состав земель сельскохозяйственного назначения на 01 января 2017 года.
Общая площадь, га
Пашня
Многолетние насаждения
Сенокосы
Пастбища
Всего сельхозугодий
Прочие
всего
в том числе сады
всего
улуч-шенные
всего
В том числе
улучшенные
обводненные
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Всего земель
897329
142086
1924
1724
9569
158
651581
42996
458040
805160
92169
Основное направление хозяйствующих субъектов северной части района – животноводство, а так же дополнительной отраслью является производство зерновых культур на богарных пахотных землях, кроме этого – выращивание лошадей и крупного рогатого скота мясного и молочного направления. В южной части, в основном, занимаются выращиванием овощных, зерновых и других культур на орошаемой пашне и производится крупный рогатый скот мясного и молочного направления.
Развитие животноводства занимает особое место в полном обеспечении продовольствием нашей страны и основой этого является рациональное и эффективное использование естественных пастбищных земель.
Для землепользователей и собственников рациональное использование естественных пастбищ, предотвращение их деградации, принятие мер по улучшению пастбищных земель, является одним из основных задач и направлений.
По геоботаническому состоянию района рельефная поверхность земли формируется горной, предгорной и степной зоной из четырех видов почвы. А именно: темно-каштановые, светло-каштановые суглинки, обыкновенные северные сероземы и северные светлые сероземы. По оврагам рек и родников в полугидроморфных почвах часто встречаются такие злаковые сорта растительности как: ползучий безостый, луговой тонкий, камыш обыкновенный и разнотравная растительность как: шалфей пустынный, тысячелистник обыкновенный, простой цикорий, восточный папоротник, красноголовый клевер и земляниковый клевер. Вокруг земель постоянного обитания широко распространены сорняки, в том числе котовник мелкоцветный, василҰк и солодка обыкновенная. Широко распространены типчаковые пастбища, которые встречаются во всех видах рельефа земли, в том числе малосмытых черно-каштановых и болотистых черно-каштановых почвах. Видны модификации типчаково-разнотравия, типчаково-разнообразных эфимеров, типчаково-покрытых пыреем трав и покрытые пыреем-растительности перистого ковыля, пыреев-разнотравия-полыни.

Бетегелі жайылымдар негізгі басым болып келетін жайылым түрі болып табылады. Доминант – кәдімгі бетеге. Субдоминанттар – әртүрлі шөптесінді өсімдіктер: киікоты, бұдыр шәйқурай, шығыс қазтабаны, түзу қазтабан, кәдімгі жұпаргүл (киікшөп), нағыз қызылбояу, тарбиған гүлкекіре және толық қияқөлең. Топырақтың өсімдік жабынымен жобалық қамтылуы 70-75%. Бетеге мен алуан шөптердің биіктігі 15-50 см, қияқтың биіктігі 5-15 см. Өсімдіктер жабынының құрылымы бірярусты. Құрғақ өнімнің жаздық жалпы массасы 4,6-6,9 ц/га. Азықтық массаның желіну есебіне байланысты бетегелі жайылымдар малдың барлық түрін жаюға арналған көктемдік-жаздық-күздік жайылым түріне жатқызылады. Мал жаю жылы кезеңде іске асырылады.

Типчаковые пастбища являются доминантом, основным видом пастбищных земель. Доминант – обыкновенный ковыль. Субдоминанты – разнообразная травянистая растительность: душица обыкновенная, зверобой шероховатый, восточный папоротник, ровный папоротник, обыкновенная сирень (горец спорышевидный), обыкновенный красноцвет, василҰк оттопыренный и хондрилла ситниковидная. Проектный охват почвы растительным покровом составляет 70-75%. Высота ковылей и разнотравия 15-50 см, хондрилл ситниковидных 5-15 см. Структура растительного покрова - одноярусная. Масса летней сухой продукции составляет в среднем 4,6-6,9 ц/га. Типчаковые, ковыльные пастбища в зависимости от употребления провианта, фуража, предназначенные для выпаса всех видов скота, являются весенне-летне-осенними видами пастбищных земель. Годовой выпас скота осуществляется в сезонные периоды.

Ауданның климаттық жағдайына Шу-Іле тауларының орналасуы үлкен әсерін тигізеді. Қысқы мерзімде азиялық циклонның әсерінен қайталануы 30 дан 60 % аралықты құрайтын солтүстік-шығыс бағыттан соғатын жел басымдыққа ие. Осының салдарынан аудан территориясының қысы суық және орташа ауа температурасы -7-100С құрайды.
Көктемгі уақыт тұрақсыз жылы режиммен ерекшеленеді. Соңғы аязды уақыт сәуір айының екінші жартысы мен мамыр айының басында қайталануы мүмкін. Аязсыз уақыттың орташа ұзақтығы 140 – 180 күнді құрайды. Жазы ыстық, ұзақтығы 120-140 күнді құрайды. Ауаның жоғары температурасы құрғақ ауа райымен қатар келеді. Шілде айының орташа температурасы +24,5 +25,50С құрайды.
Жауын-шашынның жылдық орташа мөлшері – 300мм-ден төмен.

Большое влияние на климатическое состояние района имеет близкое расположение горных массивов Шу-Или. В зимние периоды влиянием азиатского циклона преобладают ветра с северо-восточным направлением, периодичностью повтора от 30 до 60 %. В последствии этих ветровых осадков средняя зимняя температура воздуха составляет -7 -100С.
Весенний период отличается неустойчивым теплым температурным режимом. Возможны повторы последних морозных дней во второй половине апреля и в начале мая месяцах. Средняя долгота неморозного периода составляет 140–180 дней. Лето жаркое, длительность составляет 120-140 дней. Высокая температура воздуха приходит на сухой летний период. Средняя температура июля месяца составляет +24,5 +25,50С.
Уровень средних дождевых осадков ниже – 300мм.

113
20
70
23
Шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы: Қазіргі таңда аудан бойынша барлығы 651581 гектар жайылым алқаптары бар және жалпы мал басының саны 495399 басты құрайды. Ауылдық елді мекендердің аумағы шегінде орналасқан, мемлекет меншігіндегі жайылымдар жергілікті халықтың ауыл шаруашылығы жануарларының (сауын) мал басын ұстау бойынша мұқтаждығын қанағаттандыру үшін пайдаланылуы қажет.
Екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері: Өзге де мал бастарын жаю үшін жыл мезгілін ескере отырып шалғайда екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ұсынылады. Алға, Көкадыр, Мұзбел, Жамбыл және Қасық ауылдарына "Қақпатас" шалғай жайылымын, Степное және Қалғұты ауылдарына "Қақпатас" шалғай жайылымын, Бетқайнар ауылына Соғанды таулы аумағындағы жайылымдарын, Қақпатас, Беріктас, Сарыбұлақ және Қайнар ауылдарына "Жайсан" шалғай жайылымын, Отар ауылына "Аңырахай", "Қопа" шалғай жайылымдарын, Сортөбе ауылына "Күнбатыс" жайылымын, Аухатты, Қызылсай және Бәйтерек ауылдарына "Қасқасу" жайылымын, Үлкен Сұлутөр және Сұлутөр ауылдарына "Кіндіктас" және "Ой-Жайлау" шалғай жайылымдарын, "Арпатектір" учаскесіндегі жайылмадарын пайдаланулары қажет.

113
20
70
23
О формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах: В настоящее время в районе имеется 651581 гектаров пастбищных угодий и общее количество животных составляет 495399. Пастбищные угодия, находящиеся в государственной собственности, расположенные на территории сельских округов, должны быть использованы для обеспечения содержания и выпаса поголовья скота, сельскохозяйственных животных (дойных коров) имеющихся, у местного населения.
Особенности выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах: Для выпаса прочего поголовья скота, учитывая сезонные периоды года, предлагается использование отгонных выпасных и аридных пастбищных земель. Предлагается обеспечение и использование отгонных пастбищных угодий населенными пунктами Алга, Кокадыр, Музбел, Жамбыл и Касык на отгонном участке "Какпатас", населенными пунктами Степное и Калгуты, также отгонного участка "Какпатас", для села Беткайнар использование пастбищ Согандинской горной зоны, для населенных пунктов Какпатас, Бериктас, Сарыбулак и Кайнар – отгонного участка "Жайсан", для села Отар - отгонных участков "Анырахай", "Копа", для села Сортобе – отгонный участок "Кунбатыс", для населенных пунктов Аухатты, Кызылсай и Байтерек - отгонный животноводческий участок "Каскасу". Также, население села Улкен Сулутор и села Сулутор должны использовать отгонные участки "Киндиктас" и "Ой-Жайлау", пастбищные земли на участке "Арпатектр".

Малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер: Аудан аумағында жер есебі бойынша 5415,0 га, оның ішінде 4349,0 га жайылым және 1066,0га бөгде жерлерде мал айдау жолдары орналасқан. Ауылдық округтер бойынша мал айдау жолдарының орналасуы төмендегідей:
- Кенен ауылдық округі 188,0 га, соның ішінде 113,0 га жайылым, 75,0 га бөгде жерлер;
- Қақпатас ауылдық округі 1346,0 га, соның ішінде 1091,0 га жайылым, 255,0 га бөгде жерлер;
- Қарасай ауылдық округі бойынша 157,0 га, соның ішінде 125,0 га жайылым, 32,0 га бөгде жерлер;
- Қарасу ауылдық округі 55,0 га жайылым;
- Масаншы ауылдық округі 362,0 га жайылым;
- Отар ауылдық округі 1804,0 га, соның ішінде 1190,0 га жайылым, 614,0 га бөгде жерлер;
- Сарыбұлақ ауылдық округі 179,0 га жайылым;
- Сортөбе ауылдық округі 34,0 га жайылым;
- Сұлутөр ауылдық округі 420,0 га жайылым;
- Үлкен Сұлутөр ауылдық округі 870,0 га, соның ішінде 780,0 га жайылым, 90,0 га бөгде жерлер.
Осы іс-шара жайылымдарды ұтымды пайдалануға байланысты қоғамдық қатынастарды реттейді және аудандағы жайылымдар мен олардың инфрақұрылымын жай-күйін жақсартуға, жайылымдардың тозу процестерін болғызбауға бағытталған. Іс-шара, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының, Жер кодексінің негіздерінде, Қордай ауданы әкімдігінің жер қатынастары бөлімі тарапынан дайындалды. Ауылдық округтері әкімдеріне ауылшаруашылық саласының басшылары мен мамандарына басшылыққа алу үшін және күнделікті жұмысқа қолдануға ұсынылады. Қордай ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі іс-шара жоспары 2017-2018 жылдар бойына арналып қолданылады.
Қордай ауданында ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Наурыз, сәуір
Мамыр, маусым, шілде, тамыз, қыркүйек
Қазан, қараша
Елді мекен маңындағы жайылымдарды пайдалану
Шалғайдағы жайылым жерлерді пайдалану
Елді мекен маңындағы жайылымдарды пайдалану

Сведения о сервитутах для прогона скота: На территории района по земельному балансу числятся скотопрогоны и площадки общей площадью 5415,0 гектаров, в том числе 4349,0 гектаров пастбищ и 1066,0 гектаров прочих земель. В разрезе сельских округов скотопрогоны расположены в следующих площадях:
Кененский сельский округ, всего - 188,0 га, в том числе 113,0 га пастбищ, 75,0 га прочих земель;
Какпатасский сельский округ, всего - 1346,0 га, в том числе 1091,0 га пастбищ, 255,0 га прочих земель;
Карасайский сельский округ, всего - 157,0 га, в том числе 125,0 га пастбищ, 32,0 га прочих земель;
Карасуский сельский округ, всего - 55,0 га пастбищ;
Масанчинский сельский округ, всего - 362,0 га пастбищ;
Отарский сельский округ, всего - 1804,0 га, в том числе 1190,0 га пастбищ, 614,0 га прочих земель;
Сарыбулакский сельский округ, всего - 179,0 га пастбищ;
Сортобинский сельский округ, всего - 34,0 га пастбищ;
Сулуторский сельский округ, всего - 420,0 га пастбищ;
Улкен Сулуторский сельский округ, всего - 870,0 га, в том числе 780,0 га пастбищ, 90,0 га прочих земель.
Настоящий план регулирует общественные отношения, связанные с рациональным использованием пастбищ, и направлен на улучшение состояния пастбищ и их инфраструктуры, предотвращение процессов деградации пастбищ района. План подготовлен отделом земельных отношений акимата Кордайского района, на основе Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Земельного кодекса. Предлагается для руководства и применения в практической работе акимам сельских округов, руководителям и специалистам отрасли сельского хозяйства. План по управлению пастбищами и их использование на территории Кордайского района действителен на 2017-2018 годы включительно.
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных по Кордайскому району
Март, апрель
Май, июнь, июль, август, сентябрь
Октябрь, ноябрь
Использование пастбищ вокруг населенных пунктов
Использование пастбищ отгонного животноводства
Использование пастбищ вокруг населенных пунктов