Павлодар қаласы Кенжекөл ауылдық округі бойынша 2018 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Павлодар облысы Павлодар қалалық мәслихатының 2017 жылғы 25 желтоқсандағы № 222/30 шешімі. Павлодар облысының Әділет департаментінде 2018 жылғы 10 қаңтарда № 5804 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына, 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабы 1) тармақшасына сәйкес, Павлодар қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Павлодар қаласы Кенжекөл ауылдық округі бойынша 2018 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау қала құрылысы мен экология жөніндегі қалалық мәслихаттың тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы М. Айтышев
Қалалық мәслихаттың хатшысы З. Мұқашева
Павлодар қалалық
мәслихатының 2017
жылғы 25 желтоқсандағы
№ 222/30 шешімімен
бекітілді
Павлодар қаласы Кенжекөл ауылдық округі бойынша 2018 жылға арналған
жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1. Жалпы мәліметтер
1. Осы Павлодар қаласының Кенжекөл ауылдық округі бойынша 2018 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексіне, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
3. Жоспарда:
1) осы Жоспардың 1-қосымшасына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Кенжекөл ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Кенжекольскому сельскому округу города Павлодара на 2018 год
Решение маслихата города Павлодара Павлодарской области от 25 декабря 2017 года № 222/30. Зарегистрировано Департаментом юстиции Павлодарской области 10 января 2018 года № 5804
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Павлодарский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Кенжекольскому сельскому округу города Павлодара на 2018 год.
2. Контроль за выполнением данного решения возложить на постоянную комиссию городского маслихата по градостроительству и экологии.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Председатель сессии М. Айтышев
Секретарь городского маслихата З. Мукашева
Утвержден
Решением Павлодарского
городского маслихата
№ 222/30
от 25 декабря 2017 года
План по управлению пастбищами и их использованию
по Кенжекольскому сельскому округу города Павлодара на 2018 год
1. Общие сведения
1. Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Кенжекольскому сельскому округу города Павлодара на 2018 год (далее – План) разработан в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан от 20 июня 2003 года, Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказами Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и приказами Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
2. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
3. План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Кенжекольского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;

2) осы Жоспардың 2-қосымшасына сәйкес Кенжекөл ауылдық округі аумағында жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы Жоспардың 3-қосымшасына сәйкес Кенжекөл ауылдық округі жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) осы Жоспардың 4-қосымшасына сәйкес Кенжекөл ауылдық округі аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес Кенжекөл ауылдық округі аумағында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) осы Жоспардың 6-қосымшасына сәйкес Кенжекөл ауылдық округі аумағында ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) осы Жоспардың 7-қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигін қамтиды.
4. Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
2. Жер қорының жағдайы
5. Кенжекөл ауылдық округі Павлодар қаласының оңтүстік бөлігінде орналасқан, солтүстіктен және солтүстік-батыс жағынан Павлодар қаласымен, шығыс, оңтүстік және оңтүстік-батыс жағынан Павлодар ауданымен шектеседі.
Әкімшілік-аумақтық бөлісу Кенжекөл, Байдала, Долгое ауылдарынан тұрады.
Табиғи ауа райының жағдайлары бойынша Кенжекөл ауылдық округі күрт құбылмалы ауа райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл және жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.

2) приемлемые схемы пастбищеоборотов на территории Кенжекольского сельского округа, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту Кенжекольского сельского округа с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды на территории Кенжекольского сельского округа, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища на территории Кенжекольского сельского округа, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе на территории Кенжекольского сельского округа, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану.
4. План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
2. Состояние земельного фонда
5. Кенжекольский сельский округ расположен в южной части города Павлодара, граничит с севера и северо-западной стороны с городом Павлодар, с восточной, южной и юго-западной стороны с Павлодарским районом.
Административно-территориальное деление состоит из сел Кенжеколь, Байдала, Долгое.
По природно-климатическим условиям территория Кенжекольского сельского округа входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, высокие летние и низкие зимние температуры воздуха, недостаточное и неустойчивое по годам и периодам года количество атмосферных осадков и значительная ветровая деятельность в течение всего года.

6. Ауылдық округтің жалпы жер қоры 11 358 гектар (бұдан әрі - га). соның ішінде жайылымдар - 7 221 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 2 176 га;
елдi мекендердiң жерлерi - 6 410 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер - 654 га;
орман қорының жерлерi - 117 га;
босалқы жерлер - 2 001 га.
3. Жайылым сипаттамасы
7. Ауылдық округтің аумағы құрғақ даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады. Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: бетеге, селеулер, сұлыбас және шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әртүрлі жусанның түрлері.
Ауылдық округтің аумағында гидрографиялық торап нашар дамыған. Жайылымды суландыру табиғи төмендеуінен қамтамасыз етіледі - көлдерден. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі - 8,8 центнер/га құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 170-180 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
4. Жайылымдарды пайдалану
8. Жайылымдар ауданның табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады. Ауылдық округтің аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар Кенжекөл ауылдық округінің тұрғындары болып табылады.
9. Ауылдық округ аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 1141 бас ірі қара мал, 2910 бас ұсақ мал, 480 бас жылқы.
10. Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша қалыптастырылған үйірлер, отарлар, табындар келесідей бөлінген:
ірі қара мал 9 үйір;
ұсақ мал 5 отар;
жылқылар 3 табын.
5. Ветеринариялық-санитарлық объектілер туралы мәліметтер
11. Кенжекөл ауылдық округінің аумағында қараталақ бойынша 1 стационарлық сәтсіз пункт және 1 үлгілік мал қорымы қызмет істейді.
6. Малды айдап өтуге арналған сервитуттар
12. Кенжекөл ауылдық округінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Павлодар қаласы Кенжекөл
ауылдық округі бойынша 2018
жылға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер
учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар
бөлінісінде Кенжекөл ауылдық округі аумағында
жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Павлодар қаласы Кенжекөл
ауылдық округі бойынша 2018
жылға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
2-қосымша
Кенжекөл ауылдық округі аумағында жайылым
айналымдарының қолайлы схемалары
Павлодар қаласы Кенжекөл
ауылдық округі бойынша 2018
жылға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
3-қосымша
Кенжекөл ауылдық округі жайылымдардың, оның ішінде
маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары,
жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Павлодар қаласы Кенжекөл
ауылдық округі бойынша 2018
жылға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
4-қосымша
Кенжекөл ауылдық округі аумағында жайылым пайдаланушылардың
су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге,
тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына,
құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Павлодар қаласы Кенжекөл
ауылдық округі бойынша 2018
жылға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
5-қосымша
Кенжекөл ауылдық округі аумағында жайылымы жоқ жеке
және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы
жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды
қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Павлодар қаласы Кенжекөл
ауылдық округі бойынша 2018
жылға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
6-қосымша
Кенжекөл ауылдық округі аумағында ауылдық округ маңында
орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және
(немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының
мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Павлодар қаласы Кенжекөл
ауылдық округі бойынша 2018
жылға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және
айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін
жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
№ р/с
Ауылдық округтің атауы
Жайылымға малдардың айдап шығарылу мерзімі
Жайылымнан малдардың кайтарылу мерзімі
1
Кенжекөл ауылдық округі
Сәуірдің екінші жартысы
Қазанның екінші жартысы

6. Общая площадь сельского округа 11 358 гектар (далее – га), из них пастбищные земли – 7 221 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 2 176 га;
земли населенных пунктов – 6 410 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного не сельскохозяйственного назначения – 654 га;
земли лесного фонда – 117 га;
земли запаса – 2 001 га.
3. Описание пастбищ
7. Территория сельского округа входит в подзону сухих типчаково-ковыльных степей. Выявлено преобладание степной растительности, основными представителями которой являются: типчак, ковыли, тонконог, овсец и различные виды полыней с незначительным участием степного разнотравья.
На территории сельского округа гидрографическая сеть развита слабо. Обводнение пастбищ обеспечивается из естественных понижений – озер. По качеству вода слабосолоноватая, пригодная для водопоя животных.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 8,8 центнер/га.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 170-180 дней.
4. Использование пастбищ
8. Пастбища, в связи с природно-климатической особенностью сельского округа относятся к природным пастбищам, и используются преимущественно для выпаса скота. Культурных и аридных пастбищ на территории сельского округа нет.
Основными пользователями пастбищ являются население Кенжекольского сельского округа.
9. Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа: 1141 голов крупного рогатого скота, 2910 голов мелкого рогатого скота, 480 голов лошадей.
10. Сформированные стада, отары, табуны сельскохозяйственных животных по видам распределились следующим образом:
9 стад крупного рогатого скота;
5 отар мелкого рогатого скота;
3 табуна лошадей.
5. Сведения о ветеринарно-санитарных объектах
11. На территории Кенжекольского сельского округа действует 1 стационарно-неблагополучный пункт по сибирской язве и 1 типовой скотомогильник.
6. Сервитуты для прогона скота
12. В Кенжекольском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
Кенжекольскому
сельскому округу
города Павлодара
на 2018 год
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Кенжекольского сельского округа
в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей
на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Кенжекольскому
сельскому округу
города Павлодара
на 2018 год
Приемлемые схемы пастбищеоборотов на территории
Кенжекольского сельского округа
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
Кенжекольскому
сельскому округу
города Павлодара
на 2018 год
Карта Кенжекольского сельского округа с обозначением внешних и внутренних границ
и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Кенжекольскому
сельскому округу
города Павлодара
на 2018 год
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам,
копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным
колодцам), составленную согласно норме потребления воды
на территории Кенжекольского сельского округа
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Кенжекольскому
сельскому округу
города Павлодара
на 2018 год
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных
животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища,
и перемещения его на предоставляемые пастбища
на территории Кенжекольского сельского округа
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Кенжекольскому
сельскому округу
города Павлодара
на 2018 год
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных
пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами,
расположенными при сельском округе
на территории Кенжекольского сельского округа
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Кенжекольскому
сельскому округу
города Павлодара
на 2018 год
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные
маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
п/н
Наименование сельского округа
Период отгона животных на пастбища
Период отгона животных с пастбища
1
Кенжекольский сельский округ
Вторая половина апреля
Вторая половина октября