Ақсу қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2018 жылға арналған жоспарды бекіту туралы
Павлодар облысы Ақсу қалалық мәслихатының 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 168/20 шешімі. Павлодар облысының Әділет департаментінде 2018 жылғы 8 қаңтарда № 5791 болып тіркелді. Мерзімі өткендіктен қолданыс тоқтатылды
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес, Ақсу қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Ақсу қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2018 жылға арналған жоспар бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау қалалық мәслихаттың кәсіпкерлікті, агроөнеркәсіптік кешенді және коммуналдық шаруашылықты дамыту мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы А. Толымбеков
Қалалық мәслихат хатшысы М. Омарғалиев
Ақсу қалалық мәслихатының
(VI сайланған XX сессиясы)
2017 жылғы 22 желтоқсандағы
№ 168/20 шешімімен
бекітілген
Ақсу қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды
пайдалану жөніндегі 2018 жылға арналған жоспарды бекіту туралы
1. Жалпы мәліметтер
1. Осы Ақсу қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2018 жылға арналған жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" № 173 бұйрығына және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" № 3-3/332 бұйрығына сәйкес әзірленді.
2. Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
3. Жоспар:
1) осы Жоспардың 1-қосымшасына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Ақсу қаласының аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по городу Аксу на 2018 год
Решение маслихата города Аксу Павлодарской области от 22 декабря 2017 года № 168/20. Зарегистрировано Департаментом юстиции Павлодарской области 8 января 2018 года № 5791. Прекращено действие в связи с истечением срока
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Аксуский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по городу Аксу на 2018 год.
2. Контроль за выполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию городского маслихата по вопросам развития предпринимательства, агропромышленного комплекса и коммунального хозяйства.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии А. Толымбеков
Секретарь городского маслихата М. Омаргалиев
Утвержден
решением Аксуского       городского
маслихата (XXсессия VI созыв)
от 22 декабря 2017 года
№ 168/20
План по управлению пастбищами
и их использованию по городу Аксу на 2018 год
1. Общие сведения
1. Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по городу Аксу на 2018 год (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
2. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
3. План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории города Аксу в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;

2) осы Жоспардың 2-қосымшасына сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3) осы Жоспардың 3-қосымшасына сәйкес жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны;
4) осы Жоспардың 4-қосымшасына сәйкес жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5) осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6) осы Жоспардың 6-қосымшасына сәйкес Ақсу қаласы, ауылдық округтер маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7) осы Жоспардың 7-қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигін қамтиды.
4. Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
2. Жер қорының жағдайы
5. Ақсу қаласы Ертіс өзенінің сол жағалауындаорналасқан жәнесолтүстікте Актоғай ауданымен, оңтүстікте Баянауыл ауданымен, Май ауданымен, Лебяжье ауданымен, батыста Павлодар ауданымен, шығыстаЕкібастұз қаласының аумағымен шекараласады. Аумақтық-әкімшілік бөлінісі 6 ауылдық округте орналасқан 32 елді мекендерден тұрады.
Климаты күртконтиненттік, қысы салыстырмалы суық, жазы ыстық. Қаңтар айындағы жылдық орташа температурасы Цельсий бойынша -20 – -30°, шілдеде Цельсий бойынша +25 – +30°. Жауын-шашынның жылдық орташа мөлшері – 100-150 миллиметр.

2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными пригороде Аксу и сельских округах, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану.
4. План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
2. Состояние земельного фонда
5. Город Аксу расположен на левом берегу реки Иртыш и граничит: на севере с Актогайским районом, на юге с Баянаульским районом, Майским районом, Лебяжинским районом, на западе с Павлодарским районом, на востоке с территорией города Екибастуз. Администиративно-территориальное деление состоит из 32 сельских населенных пунктов, расположенных в 6 сельских округах.
Климат резкоконтинентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое. В январе среднегодовая температура воздуха -20 – -30° по Цельсию, в июле +25 –+30° по Цельсию. Среднегодовой размер осадков – 100-150 миллиметров.

6. Жалпы жер қоры 801 358,43 гектар (бұдан әрі – га), соның ішінде жайылымдар – 588175,4 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 735473,2 га;
елдi мекендердiң жерлерi – 132569,56 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 19476,46 га;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерi, сауықтыру мақсатындағы, рекреациялық және тарихи-мәдени мақсаттағы жерлер – 65051,04 га;
су қорының жерлерi – 4141 га;
босалқы жерлер – 315817,6 га.
3. Жайылым сипаттамасы
7. Жайылымдар табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдар болып табылады. Екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Аумақта солтүстіктен оңтүстікке қарай қоңыр каштан, каштан (қоңырқай) және ашық каштан топырақтары басым.
75 тұқымдас және 29 түрге жататын кең таралған гүлді өсімдіктердің шамамен 130 түрі бар. Келесі тұқымдас өсімдіктер кең таралған: дәнді, күрделі гүлділер және алаботалар.
Жайылымдық алқаптардың орташа астық өнімділігі 3,5-5,0 центнер/га құрайды.
Жайылымдар азықтарының қоры жайылымдық кезеңде ұзақтығы 170-180 күн ұзақтылығымен пайдаланылады.
4. Жайылымдарды пайдалану
8. Жайылымның негізігі пайдаланушылары ауыл шаруашылығы құрылымдары болып табылады. Тұрғындарының мал басы елді мекендерге тиесілі жерлерде бағылады.
Барлық ауылдық округтерде шалғайдағы жайылымдарға ауылшаруашылығы жануарларын жаю үшін жер учаскелері бөлінген.
9. Ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны: жеке тұлғаларда – 23321 бас ірі қара мал, 43264 бас ұсақ мал, 5403 бас жылқы; заңды тұлғаларда – 2300 бас ірі қара мал, 877 бас ұсақ мал, 1047 бас жылқы. Жалпы қала бойынша 28372 бас ірі қара мал, 68333 бас ұсақ мал, 8992 бас жылқы; шаруа қожалықтарында – 10983 бас ірі қара мал, 12280 бас ұсақ мал, 3886 бас жылқы.
10. Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша қалыптастырылған үйірлер, отарлар, табындар келесідей бөлінген:
іріқара мал 195 үйір;
ұсақмал 151 отар;
жылқылар 57 табын.
5. Ветеринариялық-санитарлық объектілер
11. Ақсу қаласында 22 ветеринариялық-санитарлық объектілері жұмыс істейді, соның ішінде 15 мал көмінділері, 5 мал дәрігерлік пункттер, 2 қашырым пункттері.
6. Малды айдап өтуге арналған сервитуттар
12. Малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Ақсу қаласы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2018 жылға арналған жоспарға
1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары,
жер учаскелерінің меншік иелері және жер
пайдаланушылар бөлінісінде Ақсу қаласының аумағында
жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер:
Ақсу қаласы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2018 жылға арналған жоспарға
2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Шартты белгілер:
Ақсу қаласы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2018 жылға арналған жоспарға
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық
жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары,
жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Шартты белгілер:
Ақсу қаласы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2018 жылға арналған жоспарға
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған
су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру
каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шартты белгілер:
Ақсу қаласы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2018 жылға арналған жоспарға
5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың
ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін
жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шартты белгілер:
Ақсу қаласы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2018 жылға арналған жоспарға
6-қосымша
Қала, ауылдық округтер, ауылдар маңында орналасқан
жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе)
заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының
мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілер:
Ақсу қаласы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2018 жылға арналған жоспарға
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және
айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін
жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
№ р/с
Ауылдық округтің атауы
Жайылымға малдардың айдап шығарылу мерзімі
Жайылымнан малдардың қайтарылу мерзімі
1
Алғабас ауылдық округі
сәуірдің бірінші жартысы
қазанның екінші онкүндігі
2
Қызылжар ауылдық округі
сәуірдің бірінші жартысы
қазанның екінші онкүндігі
3
Достық ауылдық округі
сәуірдің бірінші жартысы
қазанның екінші онкүндігі
4
Евгеньевка ауылдық округі
сәуірдің бірінші жартысы
қазанның бірінші онкүндігі
5
Мәмәйіт Омаров атындағы ауылдық округі
сәуірдің екінші жартысы
қазанның екінші онкүндігі
6
Қалқаман ауылдық округі
сәуірдің бірінші жартысы
қазанның бірінші онкүндігі

6. Общая площадь земель города Аксу 801 358,43 гектар (далее – га), из них пастбищные земли – 588175,4 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 735473,2 га;
земли населенных пунктов – 132569,56 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного не сельскохозяйственного назначения – 19476,46 га;
земли особо охраняемых природных территорий, земли оздоровительного, рекреационного и историко-культурного назначения – 65051,04 га;
земли водного фонда – 4141 га;
земли запаса – 315817,6 га.
3. Описание пастбищ
7. Пастбища, в связи с природно-климатической особенностью относятся к природным пастбищам. Культурных и аридных пастбищ нет.
На территории с севера на юг коричнево-каштановая, каштановая (темно-каштановая) и приоритетно светлая каштановая почва.
Насчитывается примерно 130 видов широко распространенных цветковых растений, относящихся к 29 семействам и 75 родам. Наибольшее распространение получили три семейства: злаковые, сложноцветные и маревые.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 3,5-5,0 центнер/га.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 170-180 дней.
4. Использование пастбищ
8. Основными пользователями пастбищ являются сельскохозяйственные формирования. Скот населения в населенных пунктах пасется на отведенных землях.
Во всех сельских округах для выпаса сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах выделены земельные участки.
9. Количество поголовья сельскохозяйственных животных: у физических лиц – 23321 голова крупного рогатого скота, 43264 голов мелкого рогатого скота, 5403 голов лошадей; у юридических лиц – 2300 голова крупного рогатого скота, 877 голов мелкого рогатого скота, 1047 голов лошадей. В целом по городу 28372 головы крупного рогатого скота, 68333 головы мелкого рогатого скота, 8992 головы лошадей; у крестьянских хозяйств - 10983 голова крупного рогатого скота, 12280 голов мелкого рогатого скота, 3886 голов лошадей.
10. Сформированные стада, отары, табуны сельскохозяйственных животных по видам распределились следующим образом:
195 стада крупного рогатого скота;
151 отара мелкого рогатого скота;
57 табунов лошадей.
5. Ветеринарно-санитарные объекты
11. В городе Аксу действуют 22 ветеринарно-санитарных объектов, из них 15 скотомогильников, 5 ветеринарных пункта, 2 пункта для искусственного осеменения.
6. Сервитуты для прогона скота
12. Сервитуты для прогона скота не установлены.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по городу Аксу на 2018 год
Схема (карта) расположения пастбищ на территории города Аксу в разрезе категорий
земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании
правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по городу Аксу на 2018 год
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Условные обозначения:
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в городе Аксу на 2018 год
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ,
в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по городу Аксу на 2018 год
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам,
копаням, оросительным и обводнительным каналам, трубчатым или шахтным
колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Условные обозначения:
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по городу Аксу на 2018 год
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных
животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствует пастбища
и перемещения его на предоставляемые пастбища
Условные обозначения:
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по городу Аксу на 2018 год
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных
пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами,
расположенными пригороде Аксу и сельских округах
Условные обозначения:
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по городу Аксу на 2018 год
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные
маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
№ п/н
Наименование сельского округа
Период отгона животных на пастбища
Период отгона животных с пастбищ
1
Алгабасский сельский округ
первая половина апреля
вторая декада октября
2
Кызылжарский сельский округ
первая половина апреля
вторая декада октября
3
Достыкский сельский округ
первая половина апреля
вторая декада октября
4
Евгеньевский сельский округ
первая половина апреля
первая декада октября
5
сельский округ имени Мамаита Омарова
вторая половина апреля
вторая декада октября
6
Калкаманский сельский округ
первая половина апреля
первая декада октября