Ертіс ауданының аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін көрсету тәртібі мен мөлшерін белгілеу туралы
Павлодар облысы Ертіс аудандық мәслихатының 2017 жылғы 2 маусымдағы № 61-16-6 шешімі. Павлодар облысының Әділет департаментінде 2017 жылғы 27 маусымда № 5544 болып тіркелді. Күші жойылды – Павлодар облысы Ертіс аудандық мәслихатының 2021 жылғы 23 сәуірдегі № 21-4-7 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен
Ескерту. Күші жойылды – Павлодар облысы Ертіс аудандық мәслихатының 23.04.2021 № 21-4-7 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына, Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі "Тұрғын үй қатынастары туралы" № 94 Заңының 97-бабы 2-тармағына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы "Тұрғын үй көмегін көрсету ережесін бекіту туралы" № 2314 қаулысына, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 9 сәуірдегі "Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы" № 319 бұйрығымен бекітілген "Тұрғын үй көмегін тағайындау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына сәйкес, Ертіс аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Ертіс ауданының аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін көрсету тәртібі мен мөлшері қосымшаға сәйкес белгіленсін.
2. Ертіс аудандық мәслихатының 2014 жылғы 29 қазандағы "Ертіс ауданы бойынша аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үйді күтіп-ұстауға және коммуналдық қызмет төлеміне тұрғын үй көмегін көрсету қағидаларын бекіту туралы" № 170-32-5 шешімнің (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4197 тіркелген, 2014 жылғы 6 желтоқсандағы "Ертіс нұры" және "Иртыш" газеттерінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешімнің орындалуын бақылау Ертіс аудандық мәслихатының бюджет, әлеуметтік саясат және заңдылық жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
4. Осы шешім алғаш ресми жарияланған күннен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Кезектен тыс сессияның төрағасы Р. Құсайынова
Ертіс аудандық мәслихатының хатшысы Б. Шингисов
Ертіс аудандық мәслихатының
2017 жылғы 2 маусымдағы
№ 61-16-6 шешіміне
қосымшасы
Ертіс ауданының аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға)
тұрғын үй көмегін көрсету тәртібі мен мөлшері

Об определении порядка и размера оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) Иртышского района
Решение маслихата Иртышского района Павлодарской области от 2 июня 2017 года № 61-16-6. Зарегистрировано Департаментом юстиции Павлодарской области 27 июня 2017 года № 5544. Утратило силу решением Иртышского районного маслихата Павлодарской области от 23 апреля 2021 года № 21-4-7 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу решением Иртышского районного маслихата Павлодарской области от 23.04.2021 № 21-4-7 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 97 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года № 94 "О жилищных отношениях", Постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2314 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи", стандартом государственной услуги "Назначение жилищной помощи", утвержденным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 9 апреля 2015 года № 319 "Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере жилищно-коммунального хозяйства", Иртышский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Определить порядок и размер оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) Иртышского района согласно приложению.
2. Признать утратившим силу решение Иртышского районного маслихата от 29 октября 2014 года № 170-32-5 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) на содержание жилища и оплату коммунальных услуг по Иртышскому району" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4197, опубликовано 6 декабря 2014 года в газетах "Ертіс нұры" и "Иртыш").
3. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию Иртышского районного маслихата по бюджету, социальной политике и законности.
4. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель внеочередной сессии Р. Кусаинова
Секретарь Иртышского
районного маслихата Б. Шингисов
Приложение
к решению Иртышского
районного маслихата от 2 июня
2017 года № 61-16-6
Порядок и размер оказания жилищной помощи
малообеспеченным семьям (гражданам) Иртышского района

1-тарау. Тұрғын үй көмегін көрсету тәртібі
1. Тұрғын үй көмегін тағайындауды "Ертіс ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік мәселелер бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Бөлім) жүзеге асырады.
2. Шекті жол берілетін шығыстар үлесі - телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының, жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалға алу ақысының ұлғаюы бөлігінде отбасының (азаматының) бір айда тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға, коммуналдық қызметтер мен байланыс қызметтерін тұтынуға жұмсалған шығыстарының шекті жол берілетін деңгейінің отбасының (азаматтың) айлық жиынтық кірісіне оң пайыз мөлшерінде белгіленеді.
3. Отбасының (азаматтың) орта жиынтық кірісі Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі Төрағасының 2011 жылғы 5 желтоқсандағы № 471 бұйрығымен бекітілген тұрғын үй көмегін алуға, сондай-ақ мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйді немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді алуға үміткер отбасының (азаматтың) жиынтық табысын есептеу қағидасына сәйкес есептеледі.
4. Тұрғын үйді ұстауға және коммуналдық қызметті тұтынуға жұмсалған есепті-нормативтік шығындарды анықтау осы қызмет түріне тарифтер негізінде жүргізіледі.
5. Тұрғын үй көмегі оны алуға құқығы пайда болған күннен бастап, тағайындауға өтініш білдірілген тоқсанның алдындағы тоқсанға тағайындалады.
6. Тұрғын үй көмегiн алушылар тұрғын үй көмегін алу құқығына немесе оның мөлшеріне әсер ететін жағдайлар жөнінде уәкілетті органға екі апталық мерзімде хабарлайды.
7. Қазақстан Республикасында жеке меншігінде бір бірліктен артық тұрғын үйі (пәтері, үйі) бар тұлғаларға немесе оның отбасы мұшелеріне тұрғын үй көмегі көрсетілмейді.
8. Үнемі күтімді керек ететін боп танылған мүгедектерді, сексен жастан асқан күтуді жүзеге асыратын тұлғалардан басқа; жеті жасқа дейінгі баланы, он сегіз жасқа дейінгі мүгедек баланы күтіммен айналысатын тұлғалар; жүкті әйелдер; туберкүлез, жүйке-сана аурулары және онкологиялық диспансерлерде есепте тұрған тұлғалардан басқа жұмысқа жарамды отбасы мүшесі істемейтін, күндізгі бөлімде оқымайтын, әскери қызметте жоқ және жұмыссыз ретінде тіркелмегендердің аз қамтылған отбасыларына тұрғын үй көмегі көрсетілмейді.
Уәкілетті органдар ұсынған жұмысқа, оның ішінде әлеуметтік жұмыс орнына немесе қоғамдық жұмысқа орналастырудан, кәсіби даярлаудан, қайта даярлаудан, біліктілігін арттырудан дәлелсіз себептермен бас тартқан, осындай жұмыстарға қатысуды және оқуды өз бетінше тоқтатқан жұмыссыздарға тұрғын үй көмегі көрсетілмейді.
Тұрғын үй көмегі жұмыссыз адам жұмысқа, оның ішінде әлеуметтік жұмыс орнына немесе қоғамдық жұмысқа орналасқан, кәсіби даярлауға, қайта даярлауға, біліктілігін арттыруға жіберілген күннен бастап, ал Қазақстан Республикасының еңбекке қабілетті азаматтарына Жұмыспен қамту бағдарламасының шеңберінде жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысқан күннен бастап қайта қалпына келтіріледі.

Глава 1. Порядок оказания жилищной помощи
1. Назначение жилищной помощи осуществляется государственным учреждением "Отдел занятости и социальных программ Иртышского района" (далее - Отдел).
2. Доля предельно - допустимых расходов в месяц на оплату за содержание жилого дома (жилого здания), потребления коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, устанавливается к совокупному доходу семьи (гражданина) в размере десяти процентов.
3. Исчисление совокупного дохода семьи (гражданина) осуществляется в соответствии с Правилами исчисления совокупного дохода семьи (гражданина), претендующей на получение жилищной помощи, а также на предоставление жилища из государственного жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, утвержденными приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства от 5 декабря 2011 года № 471.
4. Определение расчетно-нормативных затрат на содержание жилища и потребления коммунальных услуг производится на основании установленных тарифов за данный вид услуг.
5. Жилищная помощь назначается со дня возникновения права на ее получение за квартал, предшествующий кварталу обращения.
6. Получатели жилищной помощи в двухнедельный срок информируют уполномоченный орган о любых обстоятельствах, влияющих на право получения жилищной помощи или ее размер.
7. Лицам или семьям, члены которых имеют в совокупности в Республике Казахстан в собственности более одной единицы жилья (квартиры, дома), жилищная помощь не оказывается.
8. Малообеспеченным семьям, в которых трудоспособные члены семьи не работают, не учатся по дневной форме обучения, не являются военнослужащими срочной службы, не зарегистрированы в качестве безработных жилищная помощь не оказывается, кроме лиц, осуществляющих уход за инвалидами, признанными нуждающимися в постоянном уходе; лицами старше восьмидесяти лет; находящихся по уходу за ребенком до семи лет; ребенком-инвалидом до восемнадцати лет; беременных женщин; состоящих на учете в туберкулезном, психоневрологическом и онкологическом диспансерах.
Семьям, в которых безработные без уважительных причин отказались от предложенного уполномоченным органом трудоустройства, в том числе на социальное рабочее место или общественную работу, от профессиональной подготовки, переподготовки, повышения квалификации, самовольно прекратившие участие в таких работах и обучении, жилищная помощь не оказывается.
Жилищная помощь безработному восстанавливается со дня его трудоустройства, в том числе на социальное рабочее место или общественную работу, направления на профессиональную подготовку, переподготовку, повышение квалификации, а трудоспособным гражданам Республики Казахстан со дня участия в активных мерах содействия занятости в рамках Программы занятости.

2-тарау. Тұрғын үй көмегін көрсету мөлшері
9. Көмектің ең аз мөлшері бір тоқсанға айлық есептік көрсеткіш мөлшерінің жартысынан кем болмауы керек.
10. Тұрғын үй көмегінің мөлшері баспананы ұстау үшін және коммуналды қызметтерге аударылған төлемақы құнынан аса алмайды.
Есептеу құралдарының қызметін төлеу нақты шығындар бойынша белгіленген мөлшерлемелер шегінде жүргізіледі.
11. Өтемақылық шаралармен қамтамасыз етілетін тұрғын-үй аумағының әлеуметтік мөлшері:
1) бірінші топтағы мүгедектерге, жалғыз басты және жалғыз тұратын азаматтарға - жалпы алаңның отыз шаршы метрі;
2) екі немесе одан да көп адамнан тұратын отбасыларға - бір адамға он сегіз шаршы метрден есептегенде, бірақ жалпы алаңнан көп емес.
12. Өтемақылық шаралармен қамтамасыз етілетін электрқуатты тұтынудың әлеуметтік шамасы адам басына тоқсан киловатты/сағатты құрайды.
3-тарау. Тұрғын үй көмегін төлеу
13. Тұрғын үй көмегі уәкілетті органмен алушылардың есеп шоттарына аударылады.
14. Азаматтарға тұрғын үй көмегін төлеу тоқтатылады, егер оның алушысы коммуналдық қызметтерді, телекоммуникация желiсiне қосылған телефон үшiн абоненттiк төлемақының, мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үй-жайды пайдаланғаны үшiн жалға алу ақысының ұлғаюы бөлiгiнде тұрғын үйдi күтiп-ұстауға арналған төлемдерді мақсатты емес түрде пайдаланса және өз уақытымен жүргізбеген жағдайда.
15. Өтініш иесімен тұрғын үй көмегін тағайындауға әкеп соққан толық емес жалған мәлімет ұсынылған кезде, өтініш иесіне және оның отбасына тұрғын үй көмегін төлеу тоқтатылады, ал алынған қаржы қолданыстағы заңнамаға сәйкес қайтарылыуы тиіс.

Глава 2. Размер оказания жилищной помощи
9. Минимальный размер помощи не может быть менее половины величины месячного расчетного показателя в квартал.
10. Размер жилищной помощи не может превышать суммы фактически начисленной платы за содержание жилища и коммунальные услуги.
Оплата услуг по приборам учета производится по фактическому расходу, в пределах установленных тарифов.
11. Нормы площади жилья, обеспечиваемые компенсационными мерами:
1) на инвалидов первой группы, одиноких и одиноко-проживающих граждан - тридцать квадратных метров от общей площади;
2) на семьи, состоящие из двух и более человек - из расчета восемнадцать квадратных метров на человека, но не более общей площади.
12. Норма потребления электроэнергии, обеспечиваемая компенсационными мерами, составляет девяносто киловатт/часов в месяц на одного человека.
Глава 3. Выплата жилищной помощи
13. Выплата жилищной помощи осуществляется уполномоченным органом на лицевые счета получателей.
14. Выплата жилищной помощи гражданам приостанавливается в случае, если получатель назначенную сумму жилищной помощи использует не по целевому назначению и не своевременно вносит платежи на оплату за содержание жилого дома, за коммунальные услуги, услуги связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникации, арендной платы за пользование жилищем из государственного жилищного фонда.
15. При предоставлении заявителем неполных или недостоверных сведений, повлекших за собой назначение жилищной помощи, заявителю и его семье выплата жилищной помощи прекращается, а полученные средства подлежат возврату согласно действующему законодательству.