Тұрғын үй қорын күтіп-ұстау ережелерін бекiту туралы
VI сайланған Алматы қаласы мәслихатының ХХI сессиясының 2017 жылғы 15 қыркүйектегі № 151 шешiмi. Алматы қаласы Әдiлет департаментінде 2017 жылғы 2 қазанда № 1408 болып тіркелді. Күші жойылды - Алматы қаласы мәслихатының 2021 жылғы 29 қаңтардағы № 12 шешiмiмен
Ескерту. Күші жойылды - Алматы қаласы мәслихатының 29.01.2021 № 12 (алғаш ресми жарияланған кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешiмiмен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шiлдедегi "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Заңының 22 бабының 1 тармағының 3) тармақшасына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының
6 бабының 1 тармағының 15) тармақшасына сәйкес, VІ сайланған Алматы қаласының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Тұрғын үй қорын күтіп-ұстау ережелері бекітілсін.
2. Алматы қаласы мәслихатының аппараты осы шешімді әділет органдарында мемлекеттік тіркеуді, оны кейіннен ресми мерзімді баспа басылымдарында, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде және ресми интернет-ресурста жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы шешімнің орындалуын бақылау Алматы қаласы мәслихатының жергілікті мемлекеттік басқару және тұрғын үй саясаты мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясының төрағасы Е.М. Еркiнбаевқа жүктелсін.
5. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ол алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
VI сайланған Алматы қаласы
мәслихатының XХI сессиясының
төрағасы М. Абдуллаев
VI сайланған Алматы қаласы
мәслихатының хатшысы
Қ. Қазанбаев
VI сайланған Алматы қаласы
мәслихатының ХХI сессиясының
2017 жылғы 15 қыркүйектегі
№ 151 шешімімен бекітілген
Тұрғын үй қорын күтіп – ұстау ережелері 1 бөлім. Жалпы ережелер
1. Осы Тұрғын үй қорын күтіп – ұстау ережелері (бұдан әрі – Ережелер) Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы", "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" заңдарына және басқа да нормативтік құқықтық актілерге сәйкес әзірленген және тұрғын үй қорын күтіп-ұстау тәртібін реттейді.
2. Тұрғын үй қорын (кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін) күтіп-ұстау меншік иесі тұрғын үй қорын және кондоминиум объектісін тікелей немесе ол құратын (тағайындайтын, сайлайтын) органдар арқылы басқару жолымен жүзеге асырылады.

Об утверждении правил содержания жилищного фонда
Решение ХХI сессии маслихата города Алматы VI созыва от 15 сентября 2017 года № 151. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Алматы 2 октября 2017 года № 1408. Утратило силу решением маслихата города Алматы от 29 января 2021 года № 12
Сноска. Утратило силу решением маслихата города Алматы от 29.01.2021 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 22 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республики Казахстан", подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", маслихат города Алматы VІ-го созыва РЕШИЛ:
1. Утвердить правила содержания жилищного фонда согласно приложения к настоящему решению.
2. Аппарату маслихата города Алматы обеспечить государственную регистрацию настоящего решения в органах юстиции с последующим опубликованием в официальных периодических печатных изданиях, а также в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан и на официальном интернет-ресурсе.
3. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на председателя постоянной комиссии по вопросам местного государственного управления и жилищной политике маслихата города Алматы Еркинбаева Е.М.
4. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель ХХІ-й сессии
маслихата города Алматы
VІ-го созыва
М. Абдуллаев
Секретарь маслихата
города Алматы VІ-го созыва
К. Казанбаев
Утверждены
решением ХХI сессии
маслихата г. Алматы
VI-го созыва
от 15 cентября 2017 г. № 151
Правила содержания жилищного фонда Раздел 1. Общие положения
1. Настоящие Правила содержания жилищного фонда (далее - Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан "О жилищных отношениях", "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" и иными нормативными правовыми актами, и регулируют порядок содержания жилищного фонда.
2. Содержание жилищного фонда (общего имущества объекта кондоминиума) осуществляется путем управления жилищным фондом и объектом кондоминиума собственником непосредственно либо через образуемые (назначаемые, избираемые) им органы.

3. Кондоминиум объектісін басқару органы – кондоминиум объектісін басқару бойынша қызметтерді жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға.
4. Уәкілетті орган - тұрғын үй қатынастары саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
5. Тұрғын үй инспекциясы – тексеру жүргізу арқылы тұрғын үй қорын
басқару саласында мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы орган.
6. Осы Ережелердің сақталуына жауапкершілік Қазақстан Республикасының заңнамасымен қарастырылған тәртіпте ғимараттарды, үйге қарасты аумақты басқару және күтіп-ұстаумен айналысатын заңды және жеке тұлғаларға жүктеледі. Осы Ережелердің сақталуын бақылауды өз құзыреті шегінде уәкілетті органдар жүзеге асырады.
2 бөлім. Тұрғын үй қорын күтіп-ұстау 1 тарау. Кондоминиум
7. Үй-жайлардың (пәтерлердің) екi және одан да көп меншiк иелерiне тиесiлi тұрғын үйлерде кондоминиум құрылады.
Кондоминиум заңды және жеке тұлғаларға, мемлекетке екі және одан да көп тұрғын және тұрғын емес үй-жайларға меншік құқығын және оларға ортақ үлестік меншік құқығымен тиесілі ортақ мүлікті беру кезінен бастап құрылады.
8. Кондоминиум объектісі кондоминиум объектісін басқару органы құрылған күннен бастап 15 күн ішінде жылжымайтын мүлікке құқықтарды тіркеу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бірыңғай кешен ретінде тіркелуі тиіс.
Кондоминиум объектісін тіркеу кондоминиум қатысушысының не басқару органының өтініші бойынша, ортақ мүліктің құрамын және әрбір үй-жайдың құқық иелерінің үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің ортақ меншігіндегі үлесінің мөлшерін айқындайтын құжаттарды тіркей отырып жүзеге асырылады.
Кондоминиумге меншік құқығы оны мемлекеттік тіркегеннен кейін пайда болады.
Әділет органдарында тіркелмеген кондоминиумдерге осы Ережелердің талаптары қолданылады. Кондоминиум объектісін тіркеудің болмауы осы Ережелердің талаптарын орындамауға негіз болып табылмайды.
2 тарау. Тұрғын үй қорын басқару
9. Тұрғын үй қорын басқару үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінің жалпы жиналысының негізінде жүзеге асырылады. Жиналыс кондоминиум объектісін басқару органының бастамасы бойынша, сондай-ақ үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінің талап етуі бойынша өткізіледі.
Жергілікті атқарушы органдар тұрғын үйді басқару органын сайлау туралы мәселені шеше отырып, үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің жиналысын өткізуге бастама жасауға құқылы.
10. Үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінің жиналыстарында кондоминиум объектісін басқарумен және күтіп-ұстаумен байланысты мәселелер қаралады және олар бойынша шешімдер қабылданады.

3. Орган управления объектом кондоминиума - физическое или юридическое лицо, осуществляющее функции по управлению объектом кондоминиума.
4. Уполномоченный орган - центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере жилищных отношений.
5. Жилищная инспекция – местный исполнительный орган осуществляющий государственный контроль в сфере управления жилищным фондом посредством проведения проверки.
6. Ответственность за соблюдение настоящих Правил несут юридические или физические лица, занимающиеся управлением и содержанием зданий, придомовой территории в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан. Контроль за соблюдением настоящих Правил осуществляют уполномоченные органы в пределах своей компетенции.
Раздел 2. Содержание жилищного фонда Глава 1. Кондоминиум
7. В жилых домах, принадлежащих двум и более собственникам помещений (квартир), образуется кондоминиум.
Кондоминиум образуется с момента предоставления права собственности на два и более жилых и нежилых помещений физическим и юридическим лицам, государству и общее имущество, принадлежащего им на праве общей долевой собственности.
8. Объект кондоминиума должен быть зарегистрирован как единый комплекс в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственной регистрации прав на недвижимое имущество в течение 15 рабочих дней со дня образования органа управления объектом кондоминиума.
Регистрация объекта кондоминиума осуществляется по заявлению участника кондоминиума либо органа управления, с приложением документов, определяющих состав общего имущества и размер доли правообладателей каждого помещения в общей собственности (расчет долей собственников помещений (квартир).
Право собственности на кондоминиум возникает после его государственной регистрации.
На кондоминиумы, не зарегистрированные в органах юстиции распространяются требования настоящих Правил. Отсутствие регистрации объекта кондоминиума является не исполнением требований настоящих Правил.
Глава 2. Управление жилищным фондом
9. Управление жилищным фондом осуществляется на основании общего собрания собственников помещений (квартир). Собрание проводится по инициативе органа управления объектом кондоминиума, а также по требованию собственников помещений (квартир).
Местные исполнительные органы вправе инициировать проведение собрания собственников помещений (квартир) с решением вопроса о выборе органа управления.
10. На собраниях собственников помещений (квартир) рассматриваются и принимаются решения по вопросам, связанным с управлением и содержанием объекта кондоминиума.

11. Үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінің жиналыстарын ұйымдастыру рәсімі кондоминиумның әрбір объектісі бойынша жеке жүзеге асырылады.
12. Үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінің жиналыстары аудио-бейне жазып алуды қолданумен өткізілуі мүмкін.
13. Үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінің жиналысында:
1) кондоминиум объектісін басқару нысанын таңдауға немесе өзгертуге байланысты;
2) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін басқаруға және күтіп-ұстауға арналған жарналардың мөлшерін бекіту;
3) жылдық жоспарды және кірістер мен шығыстардың жылдық сметасын бекіту, сондай-ақ оларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
4) кондоминиум объектісін басқару шартын жасасу, өзгерту немесе бұзу туралы шешімдер қабылдау;
5) әділет органдарындағы құқықтық кадастрға өзгерістер енгізу;
6) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне ағымдағы және күрделі жөндеу жүргізу туралы шешім қабылдауға байланысты;
7) жинақ шотында жиналған ақшаны жұмсау;
8) сервистік қызмет субъектісінің көрсететін қызметтерін таңдау және (немесе) олардан бас тарту;
9) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеу, жаңғырту, жөндеу жүргізуге арналған шығыстар сметасын бекіту;
10) үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің тексеру комиссиясын сайлау;
11) жинақ шотында қаражат жинақтау үшін ай сайынғы жарналар сомасын тұрғын (тұрғын емес) үй-жайдың пайдалы алаңының бір шаршы метріне арналған есеппен, республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген 0,02 еселенген айлық есептік көрсеткіштен асатын мөлшерге ұлғайту;
12) басқару органының тиісті жалға алу шартын ресімдеумен, кондоминиум объектісінің ортақ пайдаланудағы орындарын (пайдалануы шектеулі орындары) пайдаланумен, сонымен бірге пайдалануға берумен байланысты мәселелер міндетті түрде қарауды және мақұлдауды талап етеді.
14. Үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелері жиналысының бастамашылары алдағы жиналыстың өтетін күні, орны және күн тәртібі туралы барлық үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерін кемінде он күн бұрын хабардар етеді.
15. Үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелеріне жиналыстың өтетіні туралы хабарлау интернет-ресурстарда болған жағдайда, подъездерде, лифтілерде және басқа да көрінетін жерлерде мемлекеттік және орыс тілдерінде хабарландыру орналастыру арқылы жүргізіледі.
16. Белгіленген күні және уақытта үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелері белгіленген жерде жиналады.
17. Үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінен жиналысты жүргізу үшін төраға, хатшы және дауыстарды есептеуге жауапты тұлға сайланады.
18. Жиналыстың төрағасы мен хатшысы үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінің жиналысына келген адамдарды олардың қолдарын жинау арқылы тіркеуді жүргізеді.
Тіркеу парағында жиналыстың тәртібі, жиналысты өткізу күні, сауалнама мәліметтерін (меншік иесінің тегі, аты, әкесінің аты) көрсете отырып, үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінің мекенжайы, сондай-ақ үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінің қолын қоятын баған болуы тиіс.

11. Процедура организации собрания собственников помещений (квартир), осуществляется индивидуально по каждому объекту кондоминиума.
12. Собрания собственников помещений (квартир) вправе проводиться с применением аудио-видео фиксации.
13. Обязательного рассмотрения и одобрения на собрании собственников помещений (квартир) требуют следующие вопросы:
1) связанные с выбором или изменением формы управления объектом кондоминиума;
2) утверждения размеров взносов на управление и содержание общего имущества объекта кондоминиума;
3) утверждение годового бюджета и годовой сметы доходов и расходов, а также внесение в них изменений и дополнений;
4) принятия решения о заключении, об изменении или о расторжении договора управления объектом кондоминиума;
5) внесения изменений в правовой кадастр в органах юстиции;
6) связанные с принятием решения о проведении текущего и капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума;
7) расходования денег, накопленных на сберегательном счете;
8) выбора и (или) отказа от услуг субъекта сервисной деятельности;
9) утверждения сметы расходов на проведение капитального ремонта, модернизации, ремонта общего имущества объекта кондоминиума;
10) избрания ревизионной комиссии собственников помещений (квартир);
11) повышение суммы ежемесячных взносов на накопления средств на сберегательном счете более 0,02-кратного месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, в расчете на один квадратный метр полезной площади жилого (нежилого);
12) связанные с использованием, равно как и предоставлением в пользование мест общего пользования (мест ограниченного пользования) объекта кондоминиума, с оформлением соответствующего договора аренды (безвозмездного пользования) органом управления;
14. Инициаторы собрания собственников помещений (квартир) уведомляют не менее чем за десять дней всех собственников помещений (квартир) о дате, месте и повестке предстоящего собрания.
15. Уведомление собственников помещений (квартир) о проведении собрания производится путем размещения объявления на государственном и русском языках в подъездах, лифтах и в других доступных для обозрения местах, при наличии на интернет-ресурсах.
16. В назначенный день и время собственники помещений (квартир) собираются в указанном месте.
17. Для ведения собрания избираются председатель, секретарь и ответственное лицо за подсчет голосов из числа собственников помещений (квартир).
18. Председатель и секретарь собрания проводят регистрацию явившихся на собрание собственников помещений (квартир) путем сбора их подписей.
Лист регистрации должен содержать повестку собрания, дату проведения собрания, адрес собственников помещений (квартир) с указанием анкетных данных (фамилия, имя, отчество, адрес собственника), а также графу подпись собственника помещений (квартир).

19. Жиналыстың төрағасы өткізілетін жиналыстың тәртібін жариялайды.
20. Жиналыстың күн тәртібін бекіту үшін төраға үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелеріне дауыс беруді ұсынады.
21. Дауыстарды есептеуге жауапты тұлға дауыстарды санау арқылы дауыс беру қорытындысын шығарады.
22. Егер жиналған үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінің жартысынан көбі дауыс берсе, жиналыстың тәртібі бекітілген болып есептеледі.
23. Дауыстарды есептеу қорытындысы бойынша күн тәртібі өзгерген жағдайда, төраға жиналыстың жаңа күн тәртібін жариялайды.
24. Төраға жиналған адамдарға жиналыстың күн тәртібінің әрбір мәселесі бойынша талқылауды ұсынады.
25. Төраға талқылау нәтижелері бойынша жиналған адамдарға жиналыстың күн тәртібіндегі әрбір мәселе бойынша дауыс беруді ұсынады.
26. Егер жиналысқа қатысқандардың үштен екісінен көбі дауыс берсе, шешім қабылданған болып есептеледі.
27. Үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің жиналысы үй-жайлардың (пәтерлердің) жалпы санынан, оның ішінде салушы меншік иелеріне берген өздері тұрып жатқан үй- жайлардың (пәтерлердің) жалпы санынан меншік иелерінің кемінде үштен екісі болған кезде заңды болып табылады.
Егер үй-жайдың (пәтердің) меншік иесіне бірнеше үй-жайлар (пәтерлер) тиесілі болса, ол тиісінше дауыс санына ие болады.
Егер пәтер бірнеше меншік иелеріне тиесілі болса, онда дауыстарды санаған кезде "бір пәтер-бір дауыс" принципі қолданылады.
28. Үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелері жиналысының шешімін уәкілетті орган бекітетін нысан бойынша хаттама түрінде хатшы ресімдейді.
Үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелері жиналысының хаттамасы тіркеу парақтарымен бірге тігіледі және нөмірленеді.
Жиналыстың хаттамасына төрағасы, хатшы және дауыстарды есептеуге жауапты тұлға қол қояды, сондай-ақ барлық меншік иелерінің назарына жеткізіледі.
Егер жиналыс тоқсан сайынғы және жыл сайынғы есептер бойынша өткізілетін болса, жиналыстың хаттамасына тексеру комиссиясының мүшелері қосымша қол қояды.
29. Жиналыстың хаттамалары тіркеу парақтарымен, тоқсан сайынғы есептермен бірге болған жағдайда интернет-ресурстарда орналастырылады.
30. Үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің жалпы жиналысын өткізу кезінде кворум жиналмаған жағдайда, қайта жиналыс өткізу немесе жазбаша сауалнама жүргізу туралы шешім қабылданады.
31. Қайта жиналыс өткізу немесе жазбаша сауалнама жүргізу туралы шешім жиналыста қабылданады және хаттамада көрсетіледі.
32. Жазбаша сауалнама кондоминиумның әрбір объектісі бойынша жеке жүргізіледі.
33. Жазбаша сауалнама жүргізуді ұйымдастыру үшін үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелері арасынан жауапты тұлғалар тағайындалады, олар әрбір пәтерді аралап, үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелеріне дауыс беру парағын табыстайды.

19. Председатель собрания оглашает повестку проводимого собрания.
20. Для утверждения повестки собрания председатель предлагает собственникам помещений (квартир) проголосовать.
21. Ответственным лицом за подсчет голосов подводятся итоги голосования путем ведения подсчета голосов.
22. Если проголосовало больше половины собравшихся собственников помещений (квартир), то повестка собрания считается утвержденной.
23. По итогам подсчета голосов, в случае изменения повестки председателем оглашается новая повестка собрания.
24. Председатель предлагает собравшимся обсудить каждый вопрос по повестке собрания.
25. По итогам обсуждения председатель предлагает собравшимся проголосовать по каждому вопросу в повестке собрания.
26. Решение собрания принимается большинством голосов от общего числа собственников помещений (квартир), непосредственно принимавших участие в собрании.
27. Собрание собственников помещений (квартир) правомочно при наличии не менее двух третей собственников от общего числа помещений (квартир), в том числе переданных застройщиком собственникам помещений (квартир), в которых они проживают.
Если собственнику помещения (квартиры) принадлежит несколько помещений (квартир), он имеет соответствующее количество голосов.
В случае, если квартира принадлежит нескольким собственникам, то при подсчете голосов будет действовать принцип "одна квартира - один голос".
28. Решение собрания собственников помещений (квартир) оформляется секретарем в виде протокола, по форме, утверждаемом уполномоченным органом.
Протокол собрания собственников помещений (квартир) прошивается вместе с листами регистрации и пронумеровывается.
Протокол собрания подписывается председателем, секретарем и ответственным лицом за подсчет голосов, а также доводится до сведения всех собственников.
В случае, если собрание проводится по ежегодному отчету, протокол собрания дополнительно подписывается членами ревизионной комиссии.
29. Протоколы собраний вместе с листами регистраций, ежеквартальными отчетами размещаются при наличии на интернет-ресурсах.
30. В случае отсутствия кворума при проведении собрания собственников помещений (квартир), принимается решение о проведении повторного собрания или проведения письменного опроса.
31. Решение о проведении повторного собрания или письменного опроса принимается на собрании и отражается в протоколе.
32. Письменный опрос проводится по каждому объекту кондоминиума отдельно.
33. Для организации проведения письменного опроса назначаются ответственные лица из числа собственников помещений (квартир), которые производят поквартирный обход и вручают лист голосования.

34. Егер үй-жайдың (пәтердің) меншік иесіне бірнеше үй-жайлар (пәтерлер) тиесілі болса, онда ол жазабаша сауалнаманы жүргізген кезде, тиісінше дауыс санына ие болады.
Егер пәтер бірнеше меншік иелеріне тиесілі болса, онда дауыстарды санаған кезде "бір пәтер-бір дауыс" принципі қолданылады.
35. Әрбір дауыс беру парағында реттік нөмірі, талқылауға енгізілген мәселелер, үй-жайлар (пәтерлер) меншік иесінің мекенжайы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), қол қойылатын орын, сауалнама жүргізуге жауапты тұлғалардың қолы болуға тиіс. Дауыс беру парағы орталық уәкілетті орган бекіткен нысанға сәйкес келуі тиіс.
36. Үй-жайлар (пәтерлер) меншік иесінің мәселелерді қосымша қарауына қажеттілік болған кезде, жауапты тұлғалар дауыс парағын қалдырып кете алады.
37. Жазбаша сауалнама қырық бес күн ішінде жүргізіледі.
38. Дауыс беру қорытындылары үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінің жиналысында жүргізіледі. Егер үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінің жартысынан дауыс көбі дауыс берсе, шешім қабылданған болып саналады.
39. Егер салушы үй-жайды (пәтерді) меншік иесіне бермесе, онда сол жерде тұрып жатқан адамдар дауыс беруге қатыспайды.
40. Егер жазбаша сауалнамаға қатысқан үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің үштен екісінен көбі дауыс берсе, шешім қабылданған болып саналады.
41. Жазбаша сауалнама арқылы қабылданған шешім үй-жайлардың (пәтерлердің) барлық меншік иелері үшін міндетті болып табылады.
42. Егер жазбаша сауалнама қырық бес күн ішінде аяқталмаса, сондай-ақ жазбаша сауалнаманың аяқталуы бойынша оң нәтиже қабылданбаған жағдайда, жиналыс бастамашылары үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелеріне кемінде он күн бұрын хабарлау арқылы үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінің қайта жиналысы өтеді.
43. Қайта жиналыс осы 2 Тарауда анықталатын тәртіпте өткізіледі.
44. Жиналыста тәртіпті сақтау үшін жиналыс бастамашылары ішкі істер органдарына жүгіне алады.
3 тарау. Тұрғын үй қорын басқару органы
45. Кондоминиум объектісін басқару органы оның қатысушыларының келісімімен анықталады.
Кондоминиум объектісін басқару органын сайлау туралы мәселені осы Ережелердің 2 тарауына сәйкес өткізілетін жалпы жиналыста үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелері шешеді.
Басқару органы келесі нысандарда болуы мүмкін:
кондоминиум объектісін басқарушы – кондоминиум объектісін басқару тегін не ақылы негізде және күтіп-ұстау бойынша қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға;
компанияны басқарушылар – жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, акционерлік қоғамдар немесе жеке кәсіпкерлер;
үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінің кооперативі;
егер саны жиырмадан аспайтын болса, барлық меншік иелерінің тікелей бірлесіп басқаруы;
Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін басқа да нысандар.
Басқару органы жоқ, сондай-ақ осы Ережелер қабылданған соң пайдалануға берілген тұрғын үйлерде басқару органы үш ай ішінде құрылуы қажет.
Мұндай шешiмге дейiн бiртұтас кешен ретiнде кондоминиум объектісімен, сондай-ақ тұрғын үйдi коммуналдық қызметтермен бiр орталықтан қамтамасыз етумен байланысты мiндеттемелер бойынша меншiк иелерi бірлесіп жауап бередi.
Бiртұтас инженерлiк және коммуналдық қамтамасыз ету жүйесi бар және бiртұтас тұрғын үй-коммуналдық кешендi құрайтын көппәтерлi тұрғын үйде (немесе оның бiр бөлiгiнде) кондоминиум объектiсiн басқару нысандарының бiрі ғана қолданылуы мүмкiн.

34. Если собственнику помещения (квартиры) принадлежит несколько помещений (квартир), то он при проведении письменного опроса имеет соответствующее количество голосов.
Если в одной квартире несколько собственников, лист голосования заполняется только одним из них по принципу "одна квартира - один голос".
35. Каждый лист голосования должен содержать порядковый номер, вопросы внесенные на обсуждение, адрес, фамилию, имя, отчество (при его наличии) собственника помещения (квартиры), место для подписи, подпись ответственных лиц за проведения опроса. Лист голосования должен соответствовать форме, утвержденной уполномоченным органом.
36. При необходимости дополнительного изучения вопросов собственником помещений (квартир), ответственные лица могут оставить лист голосования.
37. Проведение письменного опроса производится в течение сорока пяти дней.
38. Итоги голосования подводятся на собрании собственников помещений (квартир). Решение считается принятым, если за него проголосовало более половины собственников помещений (квартир).
39. Письменный опрос считается состоявшимся, если в голосовании приняли участие не менее двух третей собственников помещений (квартир), в том числе переданных застройщиком собственниками помещений (квартир), в которых они проживают.
В случае если застройщик не передал помещения (квартиру) собственнику, то лица, проживающие в них, не участвуют в голосовании.
40. В протоколе по итогам письменного опроса приводятся сводные данные по листам голосования. Листы голосования являются обязательным приложением к протоколу и прошиваются вместе с протоколом общего собрания собственников помещений (квартир).
41. Решение, принятое путем письменного опроса, является обязательным для всех собственников помещений (квартир).
42. Если в течение сорока пяти дней письменный опрос не завершен, а также в случае не принятия положительного решения по окончанию письменного опроса, производится повторное собрание собственников помещений (квартир).
43. Повторное собрание проводится в порядке, определяемой настоящей Главой 2.
44. Для поддержания порядка на собрании, инициаторы собрания могут обращаться в органы внутренних дел.
Глава 3. Орган управления жилищным фондом
45. Орган управления объектом кондоминиума определяется соглашением его участников.
Вопрос о выборе органа управления объектом кондоминиума решается собственниками помещений (квартир) на общем собрании, проводимом согласно Главе 2 настоящих Правил.
Орган управления может быть в следующих формах:
1) физические или юридические лица, осуществляющие деятельность по управлению и содержанию объекта кондоминиума на бесплатной либо платной основе;
2) кооператив собственников помещений (квартир);
3) непосредственное совместное управление всеми собственниками, если их количество не превышает двадцати;
4) иные формы, не противоречащие законодательству Республики Казахстан.
Жилые дома, в которых отсутствует орган управления, а также введеные в эксплуатацию после принятия настоящих Правил, необходимо образовать орган управления в течение трех месяцев.
До такого решения по обязательствам, связанным с объектом кондоминиума как с единым комплексом, а также централизованным обеспечением жилого дома коммунальными услугами, собственники отвечают солидарно.
В многоквартирном жилом доме (или его части), который имеет единую систему инженерного и коммунального обеспечения и составляет единый жилищно-коммунальный комплекс, может применяться только одна из форм управления объектом кондоминиума.

46. Басқару нысанына қарамастан әрбір кондоминиум объектісіне міндетті түрде кондоминиум объектісін басқарушысы (үйдің үлкені) және ол болмаған жағдайда үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінен оны алмастыратын адам сайланады.
47. Басқару органын сайлау, құру, бір басқару органынан екіншісіне ауысу, сайлау/қайта сайлау, сондай-ақ пәтерлердің меншік иелері кооперативінің төрағасын ауыстыру бойынша мәселелер осы Ережелердің 2 тарауына сәйкес өткізілетін үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінің жалпы жиналысына енгізіледі.
48. Үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінің жаңа кооперативін құру туралы оң шешім қабылданған жағдайда, үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелері жиналысының хаттамасы және басқару органының құрылтай құжаттары әділет органдарына жолданады.
49. Басқару органын сайлау, ауыстыру немесе тұрғын үйдің басқа басқару органына өтуі кезінде үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінің хаттамасы негізінде коммуналдық қызметтердің жеткізушілерімен, сервистік қызмет субъектілерімен және өзге де қызметтер түрлерімен тиісті шарттар жасалады
50. Жаңадан сайланған басқару органы негізгі қаражаттар мен құжаттарды тапсыру қажеттігі туралы алдыңғы басқару органына хат жолдайды.
Хатқа басқару органы куәландырған үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелері жалпы жиналысының хаттамасының көшірмесі қоса беріледі.
Бір басқару органынан екінші басқару органына өту негізгі қаражаттарды және қаржы-шаруашылық қызметтің құжаттарын қабылдап алу-беру актісін жасау арқылы он күн ішінде жүзеге асырылады.
Негізгі қаражаттарды және қаржы-шаруашылық қызметтің құжаттарын қабылдап алу-беру актісі келесі ақпаратты қамтиды:
берілетін тұрғын үйлер туралы мәліметтер (пәтерлер саны, тұрғын үйдің жалпы алаңы, тұрғын үйдің теңгерімдік құны, тұрғын үйдің ескіруі, ағымдағы және күрделі жөндеу жүргізілген жыл, кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін жөндеу, кондоминиум объектісінің ортақ мүлкінің техникалық жағдайы);
берілетін жабдықтың тізбесі (үйлерге ортақ есептеуіш құралдары,
лифтілер, мүгедектерге арналған көтергіштер автоматтандырылған жылу пунктері және т.б.);
тұрғын үйді берген кезде ағымдағы және жинақ шоттардағы ақша қаражаттарының қалдығы;
тұрғын үйді күтіп-ұстауға кеткен шығыстар бойынша және коммуналдық қызметтер бойынша қарызы бар тұлғалар туралы деректер;
берілетін тұрғын үйлерге жүргізілетін түгендеу істері;
әр пәтердің карточкалары;
коммуналдық қызметті көрсетушілермен жасалатын шарттар;
ортақ пайдаланудағы орындарды жалға беру бойынша шарттар;
қаржы құжаттары (банктік шарттар, жалақы туралы тізімдемелер);
үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелері жиналысының хаттамалары, соңғы үш жылдағы тоқсан сайынғы, жыл сайынғы есептер;
шығыстарды растайтын құжаттары бар атқарылған жұмыстар туралы есептер;
үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің талабы бойынша басқа да құжаттар.
Қабылдап алу-беру актісі жасау үшін, қабылдаушы тарап құрамына басқару органының өкілдері, техникалық комиссия өкілдері, беруші және қабылдаушы тараптардың тексеру комиссиясының өкілдері, тұрғын үйге қызмет көрсететін сервистік компания өкілдері кіретін жұмыс тобын құрады.
Жұмыс тобы кондоминиум объектісінің ортақ мүлкінің және берілетін жабдықтың техникалық жағдайына тексеру жүргізеді.
Тексеру аяқталған соң ақау актісі жасалады.
Қаржы құжаттарын беру үшін ағымдағы және жинақ шоттардағы қалдық туралы екінші деңгейлі банктен үзінді көшірме талап етіледі.
Қабылдап алу-беру актісі тігілуі және нөмірленуі тиіс.
Қабылдап алу-беру актісіне басқару органының басшысы, беруші және қабылдаушы тараптардың бухгалтерлері қол қояды.
Осы тармақ кондоминиум объектісін басқару нысанын өзгертудің және үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелері кооперативінің төрағасын ауыстырудың барлық жағдайларында қолданылады.

46. Вне зависимости от формы управления на каждый объект кондоминиума избирается старший по дому и лицо, его замещающее на случай его отсутствия из числа собственников помещений (квартир).
47. Вопросы по избранию, созданию органа управления, переходу из одного органа управления в другой, избрание/переизбрание, а также смена председателя кооператива собственников квартир вносятся на общее собрание собственников помещений (квартир), проводимом в соответствии с Главой 2 настоящих Правил.
48. В случае принятия положительного решения о создании нового кооператива собственников помещений (квартир) протокол собрания собственников помещений (квартир) и учредительные документы органа управления направляются в органы юстиции.
49. В случае избрания, смены органа управления, либо перехода жилого дома в другой орган управления на основании протокола собственников помещений (квартир) заключаются соответствующие договора с поставщиками коммунальных услуг, с субъектами сервисной деятельности и иных видов услуг
50. Вновь избранный орган управления направляет письмо предыдущему органу управления о необходимости передачи основных средств и документации.
К письму прилагается заверенная органом управления копия протокола общего собрания собственников помещений (квартир).
Переход из одного органа управления в другой орган управления осуществляется в течение тридцати дней путем составления акта приема-передачи основных средств и документации финансово-хозяйственной деятельности.
Акт приема-передачи основных средств и документов финансово-хозяйственной деятельности включает в себя следующую информацию:
сведения о передаваемых жилых домах (количество квартир, общая площадь жилого дома, балансовая стоимость жилого дома, износ жилого дома, год проведения текущего и капитального ремонтов, ремонт общего имущества объекта кондоминиума, техническое состояние общего имущества объекта кондоминиума);
перечень передаваемого оборудования (общедомовые приборы учета, лифты, подъемники инвалидные, автоматизированные тепловые пункты и т.д.);
остаток денежных средств на текущем и сберегательном счетах на момент передачи жилого дома;
данные о лицах, имеющих задолженность по расходам на содержание жилища и коммунальным услугам;
инвентарные дела на передаваемые жилые дома;
договора с поставщиками коммунальных услуг;
договора по сдаче в аренду мест общего пользования;
финансовые документы (банковские договора, ведомости по заработной плате);
протоколы собрания собственников помещений (квартир), ежеквартальные, ежегодные отчеты за последние три года;
10) отчеты о проведенных работах с подтверждающими затраты документами.
11) иные документы по требованию собственников помещений (квартир).
Для составления акта приема-передачи принимающая сторона создает рабочую группу, в состав которого входят представители органов управления, представители технической комиссии, представители ревизионной комиссии передающей и принимающей сторон, представители сервисной компании, обслуживающей жилой дом.
Рабочая группа проводит обследование технического состояния общего имущества объекта кондоминиума и передаваемого оборудования.
По окончанию обследования составляется дефектный акт.
Для передачи финансовых документов истребуется выписка из банков второго уровня об остатке текущего и сберегательного счетов.
Акт приема-передачи должен быть прошит и пронумерован.
Акт приема-передачи подписывается руководителем органа управления, бухгалтерами передающей и принимающей сторон.
Данный пункт распространяется на все случаи изменения форм управления объектом кондоминиума и смены председателя кооператива собственников помещений (квартир).

51. Кондоминиум объектілерін беру даулары сот тәртібінде шешіледі.
52. Кондоминиум объектісінің үй-жайларының (пәтерлерінің) меншік иелері жалпы жиналыста оң шешім қабылдаған жағдайда басқару органы кондоминиум объектісін басқару шартын жасайды.
53. Үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелері арасында кондоминиум объектісін басқару нысанын таңдау туралы келісімге қол жеткізілмеген жағдайда, тұрғын үй инспекциясы басқару органын үш айлық мерзімге бегілейді.
54. Басқару органына үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелері беретін кондоминиум объектісін басқару жөніндегі өкілеттіктердің көлемі осы Ережелердің 53 тармағымен қарастырылған тұрғын үй инспекциясының басқару органын анықтауды қоспағанда, кондоминиум объектісін басқарудың үлгілік шартына сәйкес міндетті тәртіпте бекітілетін кондоминиум объектісін басқару шартымен айқындалады.
55. Кондоминиум объектісін басқару органының осы кондоминиум объектісінде сервистік және кондоминиум объектісіне жатпайтын өзге де қызметті жүзеге асыруына тыйым салынады.
56. Оң шешім қабылдаған жағдайда, кондоминиум объектісін басқарушы сервистік компаниялармен және тұрғын үй-коммуналдық және басқа да қызмет түрлеріне төлем құжаттарын өндеу, басып шығару бойынша ақпараттық–есептеу қызметтерін көрсететін ұйыммен тиісті шарттар жасасады.
57. Егер кондоминиум объектісін басқарушы тұрғын үйді басқару және күтіп-ұстау бойынша міндеттерді орындамаған немесе тиісті түрде орындамаған жағдайда, үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелері жалпы жиналыста оны ауыстыру туралы мәселе қозғайды.
58. Басқару органы үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінің жалпы жиналысына төмендегі мәселелерді келісу үшін енгізеді:
1) егер ұсынылып отырған сома тұрғын (тұрғын емес) үй-жайдың пайдалы алаңының бір шаршы метріне арналған есеппен, республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына арналып белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 0,02 еселенген мөлшерінен кем болмайтын соманы құраса, басқару органының тиісті жалға алу шарттарын ресімдеумен, кондоминиум объектісінің ортақ пайдаланудағы орындарын (пайдаланудың шектеулі орындары) пайдалануға берумен бірдей соманы құраған жағдайда; кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге жарналар сомасының мөлшерін бекіту;
2) кондоминиум объектісін басқару органының штаттық санын бекіту.
59. Кондоминиум объектісін басқарушы, үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелері кооперативінің төрағасы екі айдан көп мерзімге кете алмайды.
Егер олар екі айдан көп болмаса, үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелері немесе тұрғын үй инспекциясы кондоминиум объектісін басқарушыны, үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелері кооперативінің төрағасын ауыстыру туралы мәселе көтереді.

51. Споры по передаче объектов кондоминиума разрешаются в судебном порядке.
52. В случае принятия на общем собрании положительного решения собственниками помещений (квартир) объекта кондоминиума орган управления заключает договор управления объектом кондоминиума, в соответствии с типовым договором утвержденного уполномоченным органом.
53. При не достижении соглашения между собственниками помещений (квартир) о выборе органа управления объектом кондоминиума, жилищная инспекция определяет на трех месячный срок орган управления.
54. Объем правомочий по управлению объектом кондоминиума, передаваемых собственниками помещений (квартир) органу управления, определяются договором управления объектом кондоминиума, заключаемым в обязательном порядке в соответствии с типовым договором управления объектом кондоминиума, утвержденного уполномоченным органом, за исключением определения органа управления жилищной инспекцией, предусмотренного пунктом 53 настоящих Правил.
55. Осуществление органом управления объектом кондоминиума в данном объекте кондоминиума сервисной и иной не относящейся к объекту кондоминиума деятельности запрещается.
56. В случае принятия положительного решения орган управления объектом кондоминиума заключает соответствующие договора с сервисными компаниями и организацией, оказывающей информационно-вычислительные услуги по печати, обработке платежных документов за жилищно-коммунальные и иные виды услуг.
57. В случае неисполнения либо ненадлежащего исполнения обязанностей органом управления объектом кондоминиума по управлению и содержанию жилого дома, собственниками помещений (квартир) ставится вопрос о его смене.
58. Орган управления вносит на согласование общего собрания собственников помещений (квартир) вопросы:
1) утверждения размера суммы взносов на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, в случае если предлагаемая сумма, составляет более 0,02-кратного месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, в расчете на один квадратный метр полезной площади жилого (нежилого) помещения; по эксплуатации, равно как и предоставление в пользование мест общего пользования (мест ограниченного пользования) объекта кондоминиума, с условиями предоставления;
2) утверждения штатной численности органа управления объектом кондоминиума.
59. Орган управления объектом кондоминиума собственников помещений (квартир), не могут отсутствовать более двух месяцев.
В случае отсутствия органа управления более двух месяцев, собственники помещений (квартир) либо жилищная инспекция ставит вопрос на общем собрании о его смене.

60. Басқару органы жалпы жиналыста мәселені келісу бойынша кондоминиум объектісінің ортақ пайдаланудағы орындарын (пайдаланудың шектеулі орындары) пайдалануға беру бойынша жалдау (тегін пайдалану) шартын жасасады.
Жалға берушілер шатырға, жертөледегі үй-жайға және түрлі коммуникацияларға қолжетімділікті қамтамасыз етуге міндетті.
61. Басқару органы танысу үшін үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелеріне, тұрғын үй инспекциясының лауазымды тұлғаларына және тексеру комиссиясына кондоминиум объектісінің құжаттарына қолжетімділікті қамтамасыз етуге міндетті.
62. Басқару органы үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелері үшін веб-сайт құруға құқылы.
63. Басқару органы аптасына кемінде екі рет бекітілген кестеге сәйкес үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерін (меншік емес иелерін) қабылдауды жүргізеді.
Мемлекеттік және орыс тілдерінде бекітілген үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерін қабылдаудың кестесі подъездерде, лифтілерде және басқа да көрінетін қолжетімді орындарда, болған жағдайда интернет-ресурстарда, сондай-ақ тұрғын үй инспекциясының сайтында орналастырылуы тиіс.
Үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерін (меншік емес иелерін) қабылдауды (пәтерлердің) меншік иелері кооперативінің төрағасы, басқару компаниясының басшысы немесе оны алмастыратын тұлға күніне кемінде үш сағат қатарынан жүзеге асырады.
Үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерін (меншік емес иелерін) қабылдау уақытында қабылдауды жүргізетін адам жұмыс орнында отыруға міндетті.
Үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерін (меншік емес иелерін) қабылдаудан бас тартуға, сондай-ақ басқа адамдардың меншік иелерін (меншік емес иелерді) қабылдауды жүргізуіне жол берілмейді және бұл ПИК немесе басқару компаниясының басшысын қайта сайлау үшін негіз болуы мүмкін.
Басқару органы үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерін (меншік емес иелерін) қабылдау журналын жүргізеді, онда үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінің (меншік емес иелерінің) анкеталық деректері (тегі, аты-жөні, меншік иесінің мекенжайы), оның мәселесінің мәні, сондай-ақ мәселені шешу нәтижесі көрсетіледі.
Өтінішке жауап қабылдау жүргізу барысында ауызша немесе жазбаша берілуі мүмкін, ол туралы азаматтарды қабылдау журналында жазба жүргізіледі.
Өтініштердің саны және олардың орындалуы туралы ақпаратты тоқсан сайынғы есеппен бірге үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелеріне басқару органы ұсынады.
Тоқсан сайынғы есепті басқару органы есепті кезеңнен кейінгі айдың онына дейін уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша әрбір тоқсанды жазбаша нысанда немсе электрондық құжат нысанында әрбір үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелеріне жеке ұсынады.
Егер қабылдау барысында көтерілген мәселелер басқару органының құзыретіне кірмейтіні анықталса, басқару органы қабылдауға келген адамға қай органға және оған қандай тәртіпте жүгіну керек екендігін түсіндіреді.
Үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерін (меншік емес иелерін) қабылдаудың журналы тігілуі және нөмірленуі тиіс.
Тұрғын үй инспекциясы үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерін (меншік емес иелерін) қабылдау журналын басқару органының немесе үйді басқарушының жүргізуін тексереді.
Басқару органы әрбір кіреберісте/ кіреберістің алдына төраға, ПИК аты, мекенжайы, байланыс телефондары, төрағаның жеке нөмірі, қабылдау сағаттары туралы ақпаратты орналастыруға міндетті.

60. Орган управления по согласованию вопроса на общем собрании, может заключать договор аренды (безвозмездное пользование) по предоставлению мест общего пользования (ограниченного пользования) объекта кондоминиума.
Арендаторы обязаны обеспечить доступ к крыше, подвальному помещению и различным коммуникациям.
61. Орган управления обязан обеспечить доступ собственникам помещений (квартир), должностным лицам жилищной инспекции и ревизионной комиссии к документам объекта кондоминиума для ознакомления.
62. Орган управления вправе создать веб-сайт для собственников помещений (квартир).
63. Органом управления не реже двух раз в неделю проводится прием собственников (несобственников) помещений (квартир) согласно утвержденному графику.
Утвержденный график приема должен быть размещен на государственном и русском языках в подъездах, лифтах и в других доступных для обозрения местах, при наличии на интернет-ресурсах а также на сайте жилищной инспекции.
Прием собственников (несобственников) помещений (квартир) осуществляется председателем, руководителем органа управления либо лицом
его замещающим не менее трех часов.
Лицо осуществляющее в часы приема собственников (несобственников) помещений (квартир) обязано находиться на рабочем месте.
Отказ в приеме собственников (несобственников) помещений (квартир), а также ведение приема собственников (несобственников) другими лицами не допускается и может являться основанием для переизбрания руководителя органа управления.
Орган управления ведет журнал приема собственников (несобственников) помещений (квартир), в котором отражаются анкетные данные (фамилия, имя, отчество, адрес собственника), суть его вопроса, а также ответ на обращение может быть дан устно или письменно.
Информация о количестве обращений и об их исполнении предоставляется органом управления собственникам помещений (квартир) вместе с ежегодным отчетом.
Ежеквартальный отчет предоставляется органом управления индивидуально каждому собственнику помещений (квартир) в письменной форме либо в форме электронного документа каждый квартал по форме, утвержденной уполномоченным органом, до десятого числа месяца, следующего за отчетным периодом.
Если в ходе приема выясняется, что решение поднимаемых вопросов не входит в компетенцию органа управления, лицу разъясняется органом в какой орган и в каком порядке ему следует обратиться.
Журнал приема собственников (несобственников) помещений (квартир) должен быть прошит и пронумерован.
Жилищная инспекция проверяет ведение органом управления журнала приема собственников (несобственников) помещений (квартир).
Орган управления необходимо разместить информацию о наименовании органа управления, адрес, контактные данные и приемные часы перед/в каждом подъезде.

64. Басқару органы кондоминиум объектісінің ортақ мүлкінің (барлық мемлекеттік және мемлекеттік емес органдарда үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінің келісімінсіз қайта жоспарлау, ортақ мүлікті басып алу, дүкендер, қоғамдық тамақтану орындарын, ойын залдарын, сұлулық салондарын ашу) мәселелері бойынша үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінің мүдделерін білдіруді қамтамасыз етеді.
65. Тұрғын үйді күтіп-ұстауға кеткен шығыстар бойынша және/немесе кем дегенде үш айға күрделі жөндеу жүргізу бойынша жинақ шотына жарналарды енгізу бойынша қарыз болған жағдайда, басқару органы белгіленген мерзімде бар қарызды өтеу қажеттілігі туралы үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иесіне және меншік емес иесіне наразылық талабын жолдайды.
Наразылық талап үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иесінің (меншік емес иесінің) өзіне және отбасы мүшесіне қол қойғызып табысталуы, сондай-ақ тапсырыс хатпен почта арқылы жіберілуі мүмкін.
66. Егер үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иесі қарыздың болуы туралы наразылық талапты алғаннан кейін оны өтеу бойынша шаралар қабылдамаса, басқару органы Қазақстан Республикасының Азаматтық іс жүргізу кодексіне сәйкес қарызды өндіріп алу туралы талаппен сотқа жүгінеді.
67. Басқару органы кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін сақтау және оны қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдайды.
68. Кондоминиум объектісінің басқару органы лауазымды тұлғалар сияқты Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңымен және Қазақстан Республикасының басқа да нормативтік құқықтық актілерімен қарастырылған тәртіпте міндеттерді орындамағаны немесе тиісті түрде орындамағаны үшін жауапты болады.
4 тарау. Үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелері және меншік емес иелері
69. Үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелері және меншік емес иелері:
1) жалпы жиналыста кондоминиум объектісін басқару органын сайлау туралы мәселені шешеді;
2) басқару органымен уәкілетті орган бекіткен кондоминиум объектісін басқарудың үлгілік шартына сәйкес міндетті тәртіпте жасалған кондоминиум объектісін басқару шартын жасасу туралы мәселені жалпы жиналыста қарайды;
3) оң шешім қабылданған жағдайда, басқару органымен кондоминиум объектісін басқару шартын жасасады;
4) үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінің жалпы жиналысында белгіленген мөлшерде осы кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға және ағымдағы жөндеуге екінші деңгейлі банкте ағымдағы шотқа ай сайын жарналар (төлемдер) салады;
5) егер ұсынылып отырған сома тұрғын (тұрғын емес) үй-жайдың пайдалы алаңының бір шаршы метріне арналған есеппен, республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына арналып белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 0,02 еселенген мөлшерінен кем болмайтын соманы құраса, жалпы жиналыста кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге кететін сома мөлшері қаралады және бекітіледі.

64. Орган управления обеспечивает представление интересов собственников помещений (квартир) по вопросам общего имущества объекта кондоминиума (перепланировка, захват общего имущества, открытие магазинов, мест общественного питания, игровых залов, салонов красоты без согласия собственников помещений (квартир) во всех государственных и негосударственных органах.
65. При наличии задолженности по расходам на содержание жилища и/или по внесению взносов на сберегательный счет по проведению капитального ремонта более чем за три месяца орган управления направляет претензию собственнику и несобственнику помещений (квартир) о необходимости погашения имеющейся задолженности в указанный срок.
Претензия может быть вручена лично собственнику (несобственнику) помещения (квартиры) и члену семьи под роспись, а также направлена по почте заказным письмом.
66. В случае, если собственник помещений (квартиры) после получения претензии о наличии задолженности не принимает мер по его погашению, орган управления обращается в суд с требованием о взыскании задолженности, согласно с Гражданским процессуальным Кодексом Республики Казахстан.
67. Орган управления принимает меры по сохранению общего имущества объекта кондоминиума и обеспечению его безопасной эксплуатации.
68. Орган управления объекта кондоминиума равно как и должностные лица, несут ответственность за неисполнение либо ненадлежащее исполнение обязанностей, в порядке, предусмотренном Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях" и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Глава 4. Собственники и несобственники помещений (квартир)
69. Собственники и несобственники помещений (квартир):
1) на общем собрании решают вопрос о выборе органа управления объектом кондоминиума;
2) на общем собрании рассматривают вопрос о заключении договора управления объектом кондоминиума, заключаемым в обязательном порядке в соответствии с типовым договором управления объектом кондоминиума, утвержденного уполномоченным органом, с органом управления;
3) в случае принятия положительного решения, заключают договор с органом управления;
4) ежемесячно вносят взносы (платежи) на текущий счет в банке второго уровня, на содержание и текущий ремонт общего имущества данного объекта кондоминиума, в размере, определяемом на общем собрании собственников помещений (квартир);
5) на общем собрании рассматривают и утверждают размер суммы на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, в случае если размер предлагаемой суммы, составляет более 0,02-кратного месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, в расчете на один квадратный метр полезной площади жилого (нежилого) помещения.

Сонымен бірге, егер күрделі жөндеуге ұсынылып отырған сома мөлшері айлық есептік көрсеткіштің 0,02 еселенген мөлшеріне тең болса, осы мәселені жалпы жиналыста қарау қажет емес.
6) үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінің жалпы жиналысында белгіленген мөлшердегі немесе кем дегенде айлық есептік көрсеткіштің 0,02 еселенген мөлшеріндегі кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге арналған соманы ай сайын жинақ шотына салады;
7) дара (бөлек) меншіктегі орта мүлікті және үй-жайды сақтауға және қауіпсіз пайдалануға көмек көрсетеді.
70. Үй-жайды жалдаушы (жалға алушы), сондай-ақ оның меншік иелері (өзге де құқық иелері) болып табылмайтын басқа тұлғалар немесе олардың өкілдері:
1) дара (бөлек) меншіктегі ортақ мүлікті және үй-жайларды сақтауға және қауіпсіз пайдалануға көмек көрсетеді;
2) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға және ағымдағы жөндеу үшін екінші деңгейлі банктегі ағымдағы шотына үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінің келісімі бойынша ай сайын жарналар (төлемдер) төлейді;
3) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге арналған соманы үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінің келісімі бойынша жинақ шотына ай сайын жарналар (төлемдер) салады;
4) кондоминиум объектісі үй-жайларының барлық тұрғындары және жалдаушылары (жалға алушылары) үшін ортақ ережелерді сақтайды.
Үй-жайды жалдаушының (жалға алушы), сондай-ақ оның меншік иелерінің (өзге де құқық иелері) болып табылмайтын басқа тұлғалардың немесе олардың өкілдерінің кондоминиум объектісін басқарумен байланысты мәселелерді қарау кезінде дауыс беруге құқығы жоқ.
5 тарау. Басқару органының қаржы-шаруашылық қызметі
71. Кондоминиумның әр объектісіне басқару органы кондоминиум құрылған сәттен бастап он бес жұмыс күні ішінде екінші деңгейлі банкте бір ағымдағы шот ашады, оған үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінің осы кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға және ағымдағы жөндеуге жұмсалатын жарналары (төлемдері) аударылады, сондай-ақ осы кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге сома жинақтау үшін екінші деңгейлі банкте бір жинақ шотын ашады.
Аталған талап осы Ережелерді қабылдағанға дейін пайдалануға берілген тұрғын үйлерге де қолданылады. Сонымен бірге, ағымдағы және жинақ шоттарын ашу мерзімі осы Ережелерді қабылдаған кезден бастап есептеледі.
Қаражатты жұмсаудың есебі, осы шоттардағы ақша айналымы туралы есеп үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерімен келісу бойынша бөлек жүргізіледі.

При этом, если размер предлагаемой суммы на капитальный ремонт равен 0,02- кратному месячному расчетному показателю, рассмотрение данного вопроса на общем собрании не требуется.
6) ежемесячно вносят на сберегательный счет сумму на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, в размере не менее 0,02-кратного месячного расчетного показателя или в размере, определяемом на общем собрании собственников помещений (квартир);
7) содействуют сохранности и безопасной эксплуатации общего имущества и помещений, находящихся в индивидуальной (раздельной) собственности.
70. Наниматели (арендатор) помещения, а также другие лица, не являющиеся его собственниками (иными правообладателями) или их представителями:
1) содействуют сохранности и безопасной эксплуатации общего имущества и помещений, находящихся в индивидуальной (раздельной) собственности;
2) ежемесячно по согласованию с собственниками помещений (квартир) вносят взносы (платежи) на текущий счет в банке второго уровня, на содержание и текущий ремонт общего имущества данного объекта кондоминиума;
3) ежемесячно по согласованию с собственниками помещений (квартир) вносят на сберегательный счет сумму на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, в размере, определяемом на общем собрании собственников помещений (квартир);
4) соблюдают правила, общие для всех жильцов и нанимателей (арендаторов) помещений объекта кондоминиума.
Наниматель (арендатор) помещения, а также другие лица, не являющиеся его собственниками (иными правообладателями) или их представителями не имеют права голоса, при рассмотрении вопросов, связанных с управлением объектом кондоминиума.
Глава 5. Финансово-хозяйственная деятельность органа управления
71. На каждый объект кондоминиума органом управления в течение пятнадцати дней с момента образования кондоминиума открывается один текущий счет в банке второго уровня, на который перечисляются взносы (платежи) собственников помещений (квартир) на содержание и текущий ремонт общего имущества данного объекта кондоминиума, а также один сберегательный счет в банке второго уровня для накопления сумм на капитальный ремонт общего имущества данного объекта кондоминиума.
Данное требование распространяется также на жилые дома, введенные в эксплуатацию до принятия настоящих Правил. При этом срок открытия текущего и сберегательного счетов исчисляется с момента принятия настоящих Правил.
Учет расходования средств, отчет о движении денег на данных счетах ведется раздельно по назначению согласованному с собственниками помещений (квартир).

72. Үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінің жалпы жиналысында мыналар қаралады және бекітіледі:
1) ортақ мүлікті күтіп-ұстауға және жөндеуге үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелері төлейтін ай сайынғы жарналары;
2) табиғи монополия субъектілерінің тарифтері, минималды жалақы, құрылыс материалдарының бағалары, ортақ мүлікті күтіп-ұстаумен байланысты тауарлар мен қызметтердің бағалары көтерілген жағдайда, ай сайынғы жарналарды көтету;
3) ортақ мүлікті күрделі жөндеуге жаңғыртуға, жөндеуге сомаларды жинақтау үшін үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінің жарналарын көбейту (жинақ шот);
4) жалға берілген (жалға алған) ортақ мүлік үшін төлем мөлшері;
5) өзге де түсімдер (өз еркімен жеке инвестициялар және басқалар).
6) әкімшілік шығыстар, оларға:
кондоминиум объектісін басқару органы қызметкерлерінің еңбек ақысын төлеуге шығыстар;
басқару органы қызметкерлерінің еңбек ақысына төлемдер (әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар);
кеңсе тауарларына, ұйымдастыру техникасына және оған қызмет көрсетуге шығыстар.
өндірістік шығыстар:
жертөле үй-жайларын және ортақ пайдаланудағы басқа да орындарды дезинфекциялау, дератизациялау, дезинсекциялау бойынша қызметтер;
өртке қарсы құрылғыларды күтіп-ұстау, өрт сөндіргіштерді сатып алу және зарядтау, арнайы жазуларды, белгілерді жүзеге асыру, эвакуация жоспарлары мен сызбаларын ресімдеу және сол сияқтыларды қоса алғандағы өртке қарсы іс-шараларға қызметтер;
көгалдандыру бойынша қызметтер (жасыл желектер мен газондарды отырғызу, қарау, қию);
қоқыс құбырларын, үйге қарасты аумақтарды санитарлық тазалау, қоқыс (кәрізі жоқ үйлерде – қазылған шұңқырларды тазалау, ауладағы дәретханаларды тазалау және ақтау), қар және жапырақтарды шығару;
ортақ пайдалану орындарында орталық жылыту, сумен қамту, су тарту, электрмен жабдықтау жүйелеріне, вентиляцияға және жылу маусымына дайындыққа қызмет көрсету бойынша қызметтер;
авариялық жағдайларды жою бойынша қызметтер;
кіші сәулет нысандары мен қоршауларды ағымдағы жөндеу және бояу;
интернет-ресурсқа қызмет көрсету.
Жоғарыда аталған өндірістік шығыстар сервистік қызмет субъектілеріне берілуі тиіс.
73. Шығыстар сметасын бекіткен кезде шығыстардың базалық үлесі уәкілетті орган бекіткен Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған шығыстар сметасын есептеу әдістемесіне сәйкес анықталады.
74. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға жұмсалатын шығыстар ай сайын жүргізіледі.
75. Егер меншік иелерінің келісімінде өзгеше көзделмесе, кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға жұмсалатын шығыстарды үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелері олардың ортақ мүліктегі үлесіне мөлшерлес алаңда (шаршыда) көтереді.
Тұрғын емес үй-жайлардың иелерi ортақ мүлiктi пайдалану жөнiнде өздерi жүзеге асыратын өндiрiстiк, сауда және ұқсас қызметке байланысты белгiленген сметадан тыс шығыстарды жабуға мiндеттi.

72. На общем собрании собственников помещений (квартир) органов управления рассматривается и утверждаются:
1) ежемесячные взносы собственников помещений (квартир) на содержание и ремонт общего имущества;
2) увеличение ежемесячных взносов, в случаях повышения тарифов субъектов естественных монополий, уровня минимальной заработной платы, цен на строительные материалы, цен на товары и услуги, связанные с содержанием общего имущества;
3) увеличение взносов собственников помещений (квартир) для накопления сумм на капитальный ремонт, модернизацию, ремонт общего имущества (сберегательный счет);
4) размер платы за сданное в аренду (найм) общего имущества;
5) иные поступления (добровольные частные инвестиции и другие).
6) административным расходы, к которым относятся:
расходы на оплату труда сотрудников органа управления объекта кондоминиума;
начисления на заработную плату сотрудников органа управления (социальный налог и социальные отчисления);
расходы на канцелярские товары, оргтехнику и ее обслуживание.
производственные расходы:
услуги по дезинфекции, дератизации, дезинсекции подвальных помещений и других мест общего пользования;
услуги на противопожарные мероприятия, включая содержание противопожарного оборудования, приобретение и зарядку огнетушителей, осуществление специальных надписей, указателей, оформление планов и схем эвакуации и тому подобное;
услуги по озеленению (посадка, уход, обрезка зеленых насаждений и газонов);
санитарная очистка мусоропровода, придомовых территорий, вывоз мусора (в неканализированных домах – очистка выгребных ям, уборка и побелка дворовых уборных), снега и листьев;
услуги по обслуживанию систем центрального отопления, водоснабжения, водоотведения, электроснабжения в местах общего пользования, вентиляции и подготовке к отопительному сезону;
услуги по устранению аварийных ситуаций;
текущий ремонт и покраска малых архитектурных форм и оград;
обслуживание интернет-ресурса.
Вышеуказанные производственные расходы должны быть переданы субъектам сервисной деятельности.
73. При утверждении сметы расходов базовая доля затрат определяется в соответствии с Методикой расчета сметы расходов на содержание общего имущества объекта кондоминиума, утвержденной уполномоченным органом.
74. Расходы на содержание общего имущества объекта кондоминиума производятся ежемесячно.
75. Расходы на содержание общего имущества объекта кондоминиума несут собственники помещений (квартир) соразмерно площади (квадратура) в их доле в общем имуществе, если иное не предусмотрено соглашением собственников.
Собственники нежилых помещений обязаны покрывать сверх установленной сметы расходы по пользованию общим имуществом, связанные с осуществляемой ими производственной, торговой и аналогичной деятельностью.

76. Кондоминиумның ортақ мүлкін күтіп-ұстауға кеткен шығыстар тізбесі тұрғын үйлердің типтеріне, қабаттылығына, кіреберістер санына, конструктивті ерекшеліктеріне, үйге қарасты аумақтың және басқа да құрылыстың жеке ерекшеліктерінің алаңына және абаттандырылуына, олардың техникалық жағдайына және физикалық тозуына байланысты әртүрлі болуы мүмкін.
77.      Ортақ мүлікті күтіп-ұстауға кеткен шығыстарға үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінің жалпы жиналысында қаралмаған қосымша шығыстарды қосуға рұқсат етілмейді. Кондоминиум объектісін күтіп-ұстаумен байланысты шығындар, оның ішінде қосымша қызметтер (өз еркімен) Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңына сәйкес қаралуы және тұрғындардың ең көп дауыс беруімен қабылдануы тиіс.
78. Басқару органы жалпы жиналыстың шешімі бойынша ғана ағымдағы және жинақ шотында жиналған ақшаны тұрғын үйді күтіп-ұстауға арналған қаражатты шығыстау бойынша шаралар қабылдайды.
79. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін жалға беруден түсетін табыстар кондоминиум объектісінің ағымдағы шотына есептеледі.
80. Басқару органы келесі күнтізбелік жылдың үшінші айының соңғы күнінен кешіктірмей, жыл сайын үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінің жалпы жиналысына әр кондоминиум объектісіне жеке кондоминиум объектісін басқару мәселелеріне (қаражатты жұмсау, сервистік компанияның атқарған жұмысы, үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінен келіп түскен өтініштер саны және оларды шешу нәтижелері мен басқа да ақпаратты) байланысты есепті, сондай-ақ 4 тоқсанға арналған есеппен бірге жылдың қорытындылары бойынша есеп береді.
81. Кондоминиум объектісін басқару бойынша тоқсан сайынғы есептер нысан бойынша уәкілетті органның бұйрығымен бекітілген нысанға сай болуы тиіс және кондоминиумның әр объектісіне басқару органы интернет – ресурстарда орналастыру тиіс.
82. Жыл сайынғы есептер үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінің жалпы жиналысының хаттамасымен бекітілуі тиіс және оның міндетті қосымшасы болып табылады.
83. Кондоминиум объектісін басқару бойынша тоқсан сайынғы және жыл сайынғы есептер үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінің кооперативі төрағасының, басқарушы компания басшысының немесе кондоминиум объектісін басқарушысының қолдары болуы, бухгалтерлер басқару органының мөрімен расталуы тиіс.
Тоқсан сайынғы есептерде тексеру комиссиясы мүшелерінің қолдары және тексеру комиссиясының қорытындысы болуы тиіс.
84.      Басқару органы немесе кондоминиум объектісін басқарушы кондоминиум объектісі меншік иелерінің талабы бойынша банк шоттарындағы ақша қаражаттарының жағдайы және айналымы туралы, тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға және кондоминиумның осы объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге, тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға арналған қаражаттар бойынша қағаз және электронды түрде, соңғысын тиісті интернет – ресурста орналастырумен, ақпарат береді.

76. В зависимости от типа домов, этажности, количества подъездов, конструктивных особенностей, площади и благоустройства придомовой территории и прочих индивидуальных особенностей застройки, их технического состояния и степени физического износа, перечень расходов на содержание общего имущества кондоминиумов может отличаться.
77. Не допускается включение в расходы на содержание общего имущества дополнительных затрат не рассмотренных на общем собрании собственников помещений (квартир). Издержки, связанные с содержанием объекта кондоминиума, в том числе дополнительные услуги (добровольные) должны рассматриваться и приниматься на общем собрании жителей большинством голосов согласно Закону Республики Казахстан "О жилищных отношениях".
78. Орган управления принимает меры по расходованию средств на содержание жилья, накопленных на текущем счете и на сберегательном счете, только по решению общего собрания.
79. Доход от сдачи общего имущества объекта кондоминиума зачисляется на текущий счет объекта кондоминиума.
80. Орган управления ежегодно, не позднее последнего дня третьего месяца, следующего календарного года предоставляет на общее собрание собственников помещений (квартир), отчҰт, связанный с вопросами управления объектом кондоминиума (о расходовании средств, о проделанной работе сервисной компании, о количестве поступивших обращений от собственников помещений (квартир) и результатах их решения и другую информацию) на каждый объект кондоминиума индивидуально, а также вместе с отчетом за 4 квартал предоставляет отчет по итогам года.
81. Ежеквартальные отчеты по управлению объектом кондоминиума по форме должны соответствовать форме утвержденной приказом уполномоченного органа и должны быть размещены органом управления на интернет-ресурсах на каждый объект кондоминиума.
82. Ежегодные отчеты должны быть утверждены протоколом общего собрания собственников помещений (квартир) и являются его обязательным приложением.
83. Ежеквартальные и ежегодные отчеты по управлению объектом кондоминиума должны содержать подписи руководителя органа управления, бухгалтера и заверяется печатью.
Ежегодные отчеты должны содержать подписи членов ревизионной комиссии и заключение ревизионной комиссии.
84. Орган управления предоставляет по требованию собственников объекта кондоминиума информацию о состоянии и движении денежных средств по банковским счетам, по средствам на содержание жилого дома (жилого здания) и капитальный ремонт общего имущества данного объекта кондоминиума, на содержание жилого дома (жилого здания), в бумажном и электронном форматах, с опубликованием последнего на соответствующем интернет-ресурсе.

85.      Кондоминиум объектісін басқару органы мен үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелері арасында басқару органын немесе оның басшылығын ауыстыру мәселелері бойынша даулар сот тәртібінде шешілген жағдайларда, кондоминиум объектісін басқару органы үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінің ақша қаражаттарына сот шығындарын жатқызуға құқығы жоқ.
86.      Басқару органы үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінің жалпы жиналысында келісілмеген мақсаттарға жұмсалған ақша қаражаттарын қайтаруға міндетті.
6 тарау. Тексеру комиссиясы.
87. Тексеру комиссиясы кемінде үш жыл мерзіммен жалпы жиналыста үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелері қатарынан сайланады.
88. Тексеру комиссиясы мүшелерінің саны үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінің жалпы жиналысында анықталады.
Жалпы жиналыс белгілі міндеттерді орындау үшін тексеру комиссиясы мүшелерінің санын көбейте алады және қосымша мүшелерді сайлай алады, ал қажеттілік болған жағдайда, шеттен адамдарды тарта алады.
89. Жалпы жиналыс жүктелген міндеттерді орындамаған немесе оған берілген құқықтарды асыра пайдаланған жағдайларда оның құзыретінің мерзімі аяқталғанға дейін тексеру комиссиясының мүшесін кері шақыруға құқығы бар.
90. Тексеру комиссиясы төрағадан, мүшелерден және хатшыдан тұрады.
91. Үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінің тексеру комиссиясы кондоминиумның әр объектісі бойынша қаржылық тексеруді жүргізеді.
92. Өз қызметі барысында тексеру комиссиясы сонымен қатар:
қызметтер үшін төлемдердің;
атқарылған жұмыстардың актілерін және тауарлы-материалдық
құндылықтар актілерін ресімдеудің;
бюджетке төлемдердің;
әр үй бойынша тоқсан сайынғы есептердің;
еңбек шарттарын ресімдеудің;
басқару органдары мүшелері міндетті төлемдерді енгізудің;
қаржылық қаражат есебіне алынған ақша қаражаттарды
шығыстаудың және ресімдеудің;
басқару органының немесе үйді басқарушының ақшалай
міндеттемелерін өтеудің уақтылығын және дұрыстылығын тексереді.
93. Тексеру комиссиясы басқару органының тоқсан сайынғы және жыл сайынғы есептері бойынша, сондай-ақ ол ұсынған кiрiстер мен шығыстар сметасы бойынша қорытынды бередi.
94. Тексеру комиссиясы басқару органының қаржы-шаруашылық қызметін тексеру актісін үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің жалпы жиналысында үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің назарына тоқсан сайынғы есепті ұсынған кезде жеткізеді.
95. Басқару органының лауазымды тұлғалары мен олардың отбасы мүшелерi, не олармен бiр пәтерде тұратын меншiк иелерi бiр мезгiлде тексеру комиссиясының мүшелерi бола алмайды.
3 бөлім. Тұрғын үй қорын және оған қарасты аумақты күтіп-ұстау және жөндеу 1 тарау. Тұрғын үй қорын ағымдағы күтіп-ұстау

85. В случаях разрешения споров между органом управления объектом кондоминиума, и собственниками помещений (квартир) по вопросам смены органа управления или его руководства в судебном порядке, орган управления объектом кондоминиума не вправе относить судебные расходы на денежные средства собственников помещений (квартир).
86. Орган управления обязан возвратить денежные средства, использованные на цели не согласованные на общем собрании собственников помещений (квартир).
Глава 6. Ревизионная комиссия
87. Ревизионная комиссия избирается из числа собственников помещений (квартир) на общем собрании сроком не более трех лет.
88. Количество членов ревизионной комиссии определяется общим собранием собственников помещений (квартир).
Общее собрание для выполнения определенных функций может увеличить количество членов ревизионной комиссии и избрать дополнительных членов, а в случае необходимости привлекать сторонних лиц.
89. Общее собрание имеет право отозвать члена ревизионной комиссии до истечения срока его полномочий в случаях невыполнения возложенных на него обязанностей или злоупотребления данными ему правами.
90. Ревизионная комиссия состоит из председателя, членов и секретаря.
91. Ревизионная комиссия собственников помещений (квартир) проводит финансовую проверку по каждому объекту кондоминиума.
92. В ходе своей деятельности ревизионная комиссия также проверяет своевременность и правильность:
1) платежей за услуги;
2) оформление актов выполненных работ и актов на списание товарно-материальных ценностей;
3) платежей в бюджет;
4) ежеквартальных отчетов по каждому дому;
5) оформления трудовых договоров;
6) внесения членами органа управления обязательных платежей;
7) расходование и оформление финансовых средств, полученных в подотчет финансовых средств;
8) погашения денежных обязательств органом управления.
93. Ревизионная комиссия дает заключение по ежеквартальному и ежегодному отчетам органа управления, а также по представленной им годовой смете доходов и расходов.
94. Акт проверки ревизионной комиссией финансово-хозяйственной деятельности органа управления доводится до сведения собственников помещений (квартир) на общем собрании собственников помещений (квартир) при предоставлении ежеквартального отчета.
95. Должностные лица органа управления и члены их семей, собственники, проживающие в одной квартире с ними не могут одновременно являться членами ревизионной комиссии.
Раздел 3. Содержание и ремонт жилищного фонда и прилегающей территории Глава 1. Текущее содержание жилищного фонда

96. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауды және ағымдағы жөндеу жүргізуді тиісті шарттар жасау арқылы үй-жайлардың меншік иелерінің жалпы жиналысында бекітілген сервистік компания жүзеге асырады.
97. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін ағымдағы күтіп-ұстауға келесі жұмыс түрлерін жүргізу кіреді:
1) орталық жылыту жүйелерін жуу, қысыммен тексеру, реттеу және жөндеу;
2) баспалдақ алаңдарында, кіреберістерде және кіру топтарында техникалық үй асты қоймаларында, лифтілер шахталарында және машиналық үй-жайларында, шатырларда жанып кеткен ләмпішкелерді ауыстыру;
3) терезе жақтауларын және есіктердің бір жағын, терезелерді, терезенің және есіктің торларын жуу, кіру есіктеріне жеткізгіштерді орнату және алып тастау;
4)      баспалдақ марштарын, алаңдарды және холдарды, лифт кабиналарының едендерін сыпыру және жуу;
5)      қабырғаларды, есіктерді, пошта жәшіктерін, терезе алды тақтайларын, жарықтандыру құрылғыларын, жылыту құрылғыларын, сүйеніш тетіктерді, баспалдақтардың металл элементтерін, электр санауыштары үшін шкафтарды ылғалды сүрту;
6)      қабырғаларды, есіктерді, лифт кабиналарының төбесін ылғалды сүрту;
7)      кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін қоқыстан тазарту, дезинфекциялау, дератизациялау және дезинсекциялау.
Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін ағымдағы күтіп-ұстауға бақылау басқару органына жүктеледі.
98. Басқару органы қызмет көрсету бойынша сервистік компанияларды таңдау жалпы жиналысқа енгізіледі.
99. Сервистік компанияларға келесі қызметтер көрсету бойынша ұйымдар жатады:
1) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін техникалық күтіп-ұстау;
2)      ыстық және суық сумен қамту, кәріз, бір орталықтан жылыту, электрмен жабдықтаудың құбырларына техникалық қызмет көрету;
3) авариялық жағдайларды болдырмау бойынша;
4) дәнекерлеу және сантехникалық жұмыстар жүргізу бойынша;
5) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін санитарлық күтіп-ұстау және пайдалану бойынша;
6) шектесетін аумақты тазалау бойынша;
7) жасыл желектерді кесу бойынша;
8) домофонды орнату және қызмет көрсету бойынша;
9) бейнебақылауды орнату және қызмет көрсету бойынша;
10) бухгалтерлік;
11) заңгерлік;
12) интернет-ресурсқа қызмет көрсету бойынша;
13) лифтілерге және мүгедектерге арналған көтергіштерге техникалық қызмет көрсету.
100. Лифтілерге техникалық қызмет көрсету:
1) Лифтілерді монтаждау, пайдалануға енгізу, сервистік қызмет көрсету Пайдалану, құрылғыға қауіпсіздік, сервистік қызмет көрсету және орнату талаптарының ережелеріне және Жүк көтергіш механизмдерді пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларына сәйкес жүргізіледі.

96. Содержание и проведение текущего ремонта общего имущества объекта кондоминиума, осуществляется сервисными компаниями, утвержденными на общем собрании собственников помещений путем заключения соответствующих договоров.
97. Текущее содержание общего имущества объекта кондоминиума включает в себя проведение следующих видов работ:
1) промывка, опрессовка, регулировка и наладка систем центрального отопления;
2) смена перегоревших лампочек на лестничных клетках, в подъездах и во входных группах, в технических подпольях, шахтах и машинных помещениях лифтов, на чердаках;
3) мытье оконных переплетов и дверных полотен, окон, оконных и дверных решеток, установка и снятие доводчиков на входных дверях;
4) подметание и мытье лестничных маршей, площадок и холлов, пола кабины лифта;
5) влажная протирка стен, дверей, почтовых ящиков, подоконников, приборов отопления, приборов освещения, перил, металлических элементов лестниц, шкафов для электросчетчиков;
6) влажная протирка стен, дверей, потолка кабина лифта;
7) очистка от мусора, дезинфекция, дератизация и дезинсекция общего имущества объекта кондоминиума.
Контроль за текущим содержанием общего имущества объекта кондоминиума возлагается на орган управления.
98. Выбор сервисных компаний по оказанию услуг органом управления вносится на общее собрание.
99. К сервисным компаниям относятся организации по оказанию следующих услуг:
1) техническому содержанию общего имущества объектом кондоминиума;
2) техническое обслуживание труб горячего и холодного водоснабжения, канализации, центрального отопления, электроснабжения;
3) по устранению аварийных ситуаций;
4) по проведению сварочных и сантехнических работ;
5) по санитарному содержанию и эксплуатации общего имущества объекта кондоминиума;
6) по уборке прилегающей территории;
7) по обрезке зеленых насаждений;
8) по установке и обслуживанию домофона;
9) по установке и обслуживанию видеонаблюдения;
10) бухгалтерских;
11) юридических;
12) по обслуживанию интернет-ресурса;
13) техническое обслуживание лифтов и подъемников инвалидных.
100. Техническое обслуживание лифтов:
1) Монтаж, ввод в эксплуатацию, сервисное обслуживание лифтов проводится в соответствии с Правилами обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации грузоподъемных механизмов и Правилами обращения требования безопасности к оборудованию и установке.

2) Лифт тұрғын ғимараттың инженерлік құрылғысы болып табылады, оны күтіп-ұстауға кететін шығыстарға тұрғын үйдің барлық тұрғындары қатысуы тиіс. Лифтіні күтіп-ұстауға кеткен шығыстар тұтынушы тұрып жатқан тұрғын үй-жайдың жалпы алаңының бір шаршы метрі есебінен анықталады.
3) Лифтіге техникалық қызмет көрсету үшін төлем 1 және 2 қабатта тұратын тұрғындардан басқа барлық тұрғындардан алынады.
4) Тұтынушы лифтілер толық бір тәуліктен көп уақыт тұрып қалған жағдайда, лифтілерге қызмет көрсетуге төлемді мөлшерлеп төмендетуге құқылы.
- жолаушылар және жүк-жолаушылар лифтілерімен жабдықталған үйлерде (подъезде бір лифтіден көп) лифтілер толық бір тәуліктен көп уақыт тұрып қалған жағдайда, тұтынушыларға қайта есептеу жүргізілмейді.
5) Егер лифт кем дегенде 24 сағат жұмыс істемесе, халыққа қызметтің уақытша болмауы үшін төлемді қайта есептеу жүргізілмейді.
6) Техникалық қызмет көрсету техникалық процеске сәйкес жұмыстардың келесі түрлерін қамтиды:
- Лифтілерге тәулік бойы техникалық қадағалау;
- Лифтілерге тәулік бойы авариялық қызмет көрсету;
- лифтілерді ай сайынғы техникалық байқау;
- Лифтілерді жыл сайынғы жоспарлы жөндеу, екі жұмыс күні ішінде;
- Лифтілік диспетчерлік байланысқа және дабылдамаға техникалық қызмет көрсету;
- Жыл сайынғы мерзімді техникалық куәландыру.
2 тарау. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін ағымдағы жөндеу
101. Ағымдағы жөндеуді жүргізу туралы шешімді осы Ережелерге сәйкес жүргізілетін жалпы жиналыста үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелері қабылдайды.
102. Басқару органы ортақ мүліктің ақау актісін жасайды.
103. Ақау актісі үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінің жалпы жиналысында бекітіледі.
104. Ортақ мүліктің ағымдағы жөндеуін жүргізу бойынша ұйымды анықтаған соң, басқару органы онымен тиісті шарттар жасасады.
105. Қызмет түріне тиісті рұқсаттары, лицензиялары және сертификаттары бар ұйымды анықтаған соң, ортақ мүлікті ағымдағы жөндеуді жүргізу бойынша ұйым тиісті жұмыстарды жүргізе бастайды.
106. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне ағымдағы жөндеу қажеттілік болған жағдайда жүргізіледі және оған келесі жұмыс түрлерін жүргізу кіреді:
1) жергілікті деформацияларды жою, фундаметтердің, желдеткіштердегі жел тесіктердің, жертөлелерге кіреберістердің зақымданған учаскелерін күшейту, қалпына келтіру;
2) түйістерді герметизациялау, сәулет элементтерін бітеу және қалпына келтіру, қасбеттерді және іргелерді жөндеу, бояу, шаю;
3) шатыр жабындарын жөндеу, ішкі және сыртқа суағардың, жақтаулы толардың элементтерін ауыстыру, жарықтандыруды, желдеткіштерді жөндеу;

2) Лифт является инженерным оборудование жилого здания, в расходах по содержанию которого должны принимать участие все жильцы жилого дома. Расходы на содержание лифта определяются из расчета на один квадратный метр общей площади занимаемого потребителем жилого помещения.
3) Оплата за техническое обслуживание лифта взимается со всех проживающих в доме, кроме жильцов 1-го и 2-го этажей.
4) Потребитель имеет право на соразмерное уменьшение платы за обслуживание лифтов в случае простоев лифтов свыше полных суток.
- в жилых домах, оборудованных пассажирским и грузопассажирскими лифтами (более одного лифта в подъезде), в случае простоя одного из лифтов более полных суток перерасчет потребителям не производится.
5) В случае, если лифт не работает менее 24 часов, перерасчет оплаты населению за временное отсутствие услуги не производится.
6) Техническое обслуживание включает следующие виды работ согласно техническому процессу:
- Круглосуточный технический надзор за лифтами;
- Круглосуточное аварийное обслуживание лифтов;
- Ежемесячный технический осмотр лифтов;
- Ежегодный плановый ремонт лифтов, в течении двух рабочих дней;
-Техническое обслуживание лифтовой диспетчерской связи и сигнализации;
- Ежегодное периодическое техническое освидетельствование.
Глава 2. Текущий ремонт общего имущества объекта кондоминиума
101. Решение о проведении текущего ремонта принимается собственниками помещений (квартир) на общем собрании, проводимом в соответствии с настоящими Правилами.
102. Органом управления составляется дефектный акт общего имущества.
103. Дефектный акт утверждается на общем собрании собственников помещений (квартир).
104. После определения организации по проведению текущего ремонта общего имущества орган управления заключает с ними соответствующие договора.
105. После определения организации имеющей соответствующие разрешения, лицензии и сертификаты на вид деятельности по проведению текущего ремонта общего имущества орган управления заключает с ними соответствующие договора.
106. Текущий ремонт общего имущества объекта кондоминиума проводится по мере необходимости и включает в себя проведение следующих видов работ:
1) устранение местных деформаций, усиление, восстановление поврежденных участков фундаментов, вентиляционных продухов, входов в подвалы;
2) герметизация стыков, заделка и восстановление архитектурных элементов, ремонт, окраска, промывка фасадов и цоколей;
3) ремонт кровельных покрытий, замена элементов внутреннего и наружного водостока, парапетных решеток, ремонт освещения, вентиляции;

4) қабырғалардың, төбелердің бөліктерін қалпына келтіру, баспалдақ алаңдарын, техникалық үй-жайларды және қосымша үй-жайларды жөндеу;
5) ыстық және суық сумен қамту жүйелерінің жекелеген элементтерін ауыстыру және қалпына келтіру, қажеттілік болған жағдайда тікқұбырларды өшіру және қосу;
6) өрт сөндірудің жекелеген элементтерін (құбыр желілерін, өрт құбырдарына қосуды және тікқұбырларды қоса алғанда) ауыстыру және қалпына келтіру;
7) кәріз жүйесінің жеке элементтерін ауыстыру және қалпына келтіру, оның ішінде пәтер ішіндегі сантехникалық құрылғыларды қоспағанда, қоқым-соқымдардан шаю;
8) үйдің ішіндегі электр құрылғысының жұмыс қабілеттілігін: баспалдақ алаңын, жертөлелерді, лифтілердің шахталарын және машиналық үй-жайларын, шатырдың астын, холлдарды, электрқалқанын; кабель желілерін қалпына келтіру;
9) желдеткіш және жуып-шаятын құрылғыларды, қоқыс қабылдайтын орындағы қақпақшалар мен жапқыштарды қалпына келтіру;
10) эмальмен боялған темір жәшіктерді жөндеу, бекіткіштерді қалпына келтіру;
11) төсеніштердің, жаяужолдардың, жүргін жолдардың, жолдардың, демалуға арналған алаңдардың қоршауларын және жабдықтарын жөндеу және қалпына келтіру. Контейнерлерді, кіші сәулет нысандарын бояу;
12) лифтілерді, эскалаторларды, мүгедектерге арналған көтергіштерді ағымдағы жөндеу және ұалпына келтіру.
107. Ағымдағы жөндеуді аяқтаған соң, жөндеу жүргізген ұйым қол қою үшін атқарылған жұмыстардың актісін бастамашыл топқа береді.
108. Бастамашыл топ ағымдағы жөндеу бойынша ескертулерді анықтаған жағдайда, жөндеу жүргізген ұйымға оларды жою үшін уақыт беріледі. Ескертулерді жойған соң, тараптар арасында атқарылған жұмыстардың актісіне қол қойылады, оның негізінде Ұйымға жасаған жұмыс үшін төлем жүргізіледі.
3 тарау. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеу
109. Күрделі жөндеу жүргізу туралы шешім үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінің жалпы жиналысында қабылданады.
110. Басқару органы ортақ мүліктің ақау актісін жасайды.
111. Ақау актісі үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінің жалпы жиналысында бекітіледі, онда сондай-ақ жобалау-сметалық құжаттаманы дайындау және ортақ мүлікке күрделі жөндеу жүргізу бойынша ұйым (мердігерлер) анықталады.
112. Жобалау-сметалық құжаттаманы дайындау және ортақ мүлікке күрделі жөндеу жүргізу бойынша ұйым (мердігерлер) анықталған соң, басқару органы олармен тиісті шарттар жасасады.
113. Күрделі жөндеуді үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінің жалпы жиналысында бекітілген сервистік компаниялар жүзеге асырады.
114. Күрделі жөндеу қызмет түріне тиісті лицензиялары мен сертификаттары бар, үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінің жалпы жиналысында бекітілген сервистік компаниялар жүзеге асырылуы мүмкін.

4) восстановление отделки стен, потолков, ремонт лестничных клеток, технических помещений и вспомогательных помещений;
5) замена и восстановление отдельных элементов систем горячего и холодного водоснабжения, при необходимости отключение и включение стояков;
6) замена и восстановление отдельных элементов пожаротушения (трубопроводов, включая ввод и стояки пожарного водопровода);
7) замена и восстановление отдельных элементов системы канализации, в том числе ликвидация засоров, за исключением внутриквартирного сантехоборудования;
8) восстановление работоспособности внутридомового электрооборудования: освещение лестничных клеток, подвалов, шахты и машинного помещения лифтов, чердаков, холлов, электрощитовой; кабельные линии;
9) восстановление вентиляционных и промывочных устройств, мусороприемных клапанов и задвижек;
10) ремонт почтовых стальных ящиков, окрашенных эмалью, восстановление крепления;
11) ремонт и восстановление разрушенных участков отмостков, тротуаров, проездов, дорожек, ограждений и оборудования площадок для отдыха. Окраска контейнеров, малых архитектурных форм;
12) текущий ремонт и восстановление лифтов, эскалаторов, подъемников инвалидных.
107. После окончания текущего ремонта организация, проводившая ремонт предоставляет инициативная группа акт выполненных работ для подписания.
108. В случае выявления инициативной группой замечаний по текущему ремонту, организации, проводившей ремонт предоставляется срок для их устранения. После устранения замечаний между сторонами подписывается акт выполненных работ, на основании которого Организации оплачивается проделанная работа.
Глава 3. Капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума
109. Решение о проведении капитального ремонта принимается на общем собрании собственниками помещений (квартир).
110. Органом управления составляется дефектный акт общего имущества.
111. Дефектный акт утверждается на общем собрании собственников помещений (квартир), где также определяются организации (подрядчики) по разработке проектно-сметной документации и по проведению капитального ремонта общего имущества.
112. После определения организаций по разработке проектно-сметная документация и проведению капитального ремонта общего имущества орган управления заключает с ними соответствующие договора.
113. Капитальный ремонт может осуществляться сервисными компаниями, утвержденными на общем собрании собственников помещений (квартир).
114. Капитальный ремонт может осуществляться сервисными компаниями имеющими соответствующие лицензии и сертификаты на вид деятельности, утвержденными на общем собрании собственников помещений (квартир).

115. Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығын жаңғырту бағыты бойынша күрделі жөндеу жүргізу кезінде оператор (бас мердігер) болып табылатын мамандандырылған уәкілетті ұйымның кондоминиум объектісін басқару органы және үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінің арасында кондоминиум объектілерінің ортақ мүліктеріне жөндеу жүргізуге шарт жасалады.
116. Үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелері ұйымдарды таңдаған жағдайда, күрделі жөндеуді бітірген соң, жөндеу жүргізген ұйым қол қою үшін жасалған жұмыстарының актісін бастамашыл топқа ұсынады.
117. Бастамашыл топ күрделі жөндеу бойынша ескертулерді анықтаған жағдайда, жөндеу жүргізген ұйымға оларды жою үшін мерзім беріледі. Ескертулерді жойған соң, тараптар арасында атқарылған жұмыстардың актісіне қол қойылады, оның негізінде ұйымға жасаған жұмыс үшін төлем жүргізіледі.

115. При проведении капитального ремонта между органом управления объектом кондоминиума, специализированной уполномоченной организацией, которая является оператором (генподрядчиком), и собственниками помещений (квартир) заключается договор на проведение ремонта общего имущества объектов кондоминиума.
116. В случае выбора организаций собственниками помещений (квартир), после окончания капитального ремонта организация, проводившая ремонт предоставляет инициативной группе акт выполненных работ для подписания.
117. В случае выявления инициативной группой замечаний по капитальному ремонту, организации проводившей ремонт предоставляется срок для их устранения. После устранения замечаний между сторонами подписывается акт выполненных работ, на основании которого организации оплачивается проделанная работа.