2018-2019 жылдарға арналған Айыртау ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарды бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Айыртау аудандық мәслихатының 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 6-15-3 шешімі. Солтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2018 жылғы 16 қаңтарда № 4514 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабының 1-тармағына сәйкес, Айыртау ауданының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қоса берілген 2018-2019 жылдарға арналған Айыртау ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспар бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан облысы
Айыртау аудандық мәслихатының
ХV сессиясының төрағасы
Б.Құсайынов
Солтүстік Қазақстан облысы
Айыртау аудандық мәслихатының
хатшысы
Б.Жанахметов
Солтүстік Қазақстан облысы Айыртау ауданы мәслихатының 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 6-15-3 шешімімен бекітілген
2018-2019 жылдарға арналған Айыртау ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы 2018-2019 жылдарға Айыртау ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 28 сәуір 2017 жылы №15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 15 мамыр 2015 жылы №11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар қамтиды:
1. Елді мекендерде құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемаларын (карталарын) 1 қосымшаға сәйкес.
2. Жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын 2 қосымшаға сәйкес.
3. Елді мекендердегі жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карталарды 3 қосымшаға сәйкес.

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Айыртаускому району на 2018-2019 годы
Решение Айыртауского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 22 декабря 2017 года № 6-15-3. Зарегистрировано Департаментом юстиции Северо-Казахстанской области 16 января 2018 года № 4514
В соответствии с пунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" маслихат Айыртауского района РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Айыртаускому району на 2018-2019 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель XV сессии
Айыртауского районного маслихата
Северо-Казахстанской области
Б.Кусаинов
Секретарь Айыртауского
районного маслихата
Северо-Казахстанской области
Б.Жанахметов
Утвержден решением маслихата Айыртауского района Северо-Казахстанской областиот 22 декабря 2017 года№ 6-15-3
План по управлению пастбищами и их использованию по Айыртаускому району на 2018-2019 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Айыртаускому району на 2018-2019годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017года "О пастбищах", от 23января 2001года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017года №173 "Обутверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28апреля 2017года №15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15мая 2015года №11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1. Схемы (карты) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов в населенных пунктах, согласно приложения 1.
2. Приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложения 2.
3. Карты с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры в населенных пунктах, согласно приложения 3.

4. Елді мекендерде жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын 4 қосымшаға сәйкес.
5. Елді мекендерде ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті 5 қосымшаға сәйкес.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарларының үйірлері, отарлары, табындары туралы деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Айыртау ауданында 14 ауылдық округтер, 79 ауылдық елді - мекендер орналасқан.
Айыртау ауданының жалпы көлемі 960382 га, оның ішінде жайылымдық жерлер - 287316 га, суармалары жерлер - 166 га.
Санаттар бойынша жерлер бөлінісі:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 733474 га;
елді мекен жерлері - 103159 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер - 8771 га;
су қорының жерлері - 6651 га;
қордағы жерлер - 39766 га.
Ауданның климаттық зонасы күртконтиненталды, қысы салыстырмалы салқын, жазы ыстық және құрғақ. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтар айында – -22; -40°С, шілде айында – +15; +30°С. Жауынның орташа түсімі 49 мм, ал жылдық 199 мм.
Ауданның өсімдік жамылғысы әртүрлі, шамамен қоса алғанда 120 түрлері. Олардың ішінде ең көп тараған түрі астық тұқымдас, бұршақ және әр түрлі шөптері.
Ауданда 14 мал дәрігерлік пункті, 10 қашырым пункті және 30 мал көмінділері және 3 сібір жарасы қорымдары бар.
Қазіргі уақытта Айыртау ауданында мүйізді ірі қара 39713 бас, ұсақ мал 39260 бас, 12650 бас жылқы, 16253 бас шошқа және 243756 құс саналады.
Ескерту.
Аббревиатураның шешуі:
°С – Цельсия көрсеткіші;
га-гектар;
мм-миллиметр;
а/о-ауылдық округ.
Айыртау ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схема (картасы)
Айыртау ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 2 қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемасы

4. Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды в населенных пунктах, согласно приложения 4.
5. Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных в населенных пунктах, согласно приложения 5.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табуновсельскохозяйственных животных.
По административно-территориальному делению в Айыртауском районе имеются 14 сельских округов, 79 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Айыртауского района 960382 га, из них пастбищные земли – 287316 га, орошаемые земли – 166 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 733474 га;
земли населенных пунктов – 103159 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 8771 га;
земли водного фонда – 6651 га;
земли запаса – 39766 га.
Климат района резко континентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое и засушливое. Среднегодовая температура воздуха в январе – -22;-40°С, в июле +15;+30°С. Средний размер осадков составляет - 49 мм, а годовой - 199 мм.
Растительный покров района разнообразный, включает примерно 120 видов. Самые распространенные из них злаковые, бобовые и разнотравье.
В районе действуют 14 ветеринарных пунктов, 10 пунктов для искусственного осеменения, 30 скотомогильников и 3 сибирско-язвенные захоронения.
В настоящее время в Айыртауском районе насчитывается крупного рогатого скота 39713 голов, мелкого рогатого скота 39260 голов, 12650 голов лошадей, 16253 голов свиней и 243756 птиц.
Примечание.
Расшифровка аббревиатуры:
°С -показатель Цельсия;
га-гектар;
мм-миллиметр;
с/о- сельский округ.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Айыртаускому району на 2018-2019 годы
Схема (Карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Айыртаускому району на 2018-2019 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов

Айыртау ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Айыртау ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Айыртау ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 5 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округінің атауы
талаптардың нөмірлері
I
II
III
IV
1
Арықбалық
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік шалғын өсіру
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік шалғын өсіру
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік шалғын өсіру
демалатын танап
2
Антоновка
демалатын танап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік шалғын өсіру
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік шалғын өсіру
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік шалғын өсіру
3
Володар
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік шалғын өсіру
демалатын танап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік шалғын өсіру
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік шалғын өсіру
4
Гусаковка
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік шалғын өсіру
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік шалғын өсіру
демалатын танап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік шалғын өсіру
5
Елецкий
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік шалғын өсіру
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік шалғын өсіру
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік шалғын өсіру
демалатын танап
6
Имантау
демалатын танап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік шалғын өсіру
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік шалғын өсіру
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік шалғын өсіру
7
Казанка
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік шалғын өсіру
демалатын танап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік шалғын өсіру
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік шалғын өсіру
8
Қамсақты
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік шалғын өсіру
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік шалғын өсіру
демалатын танап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік шалғын өсіру
9
Қаратал
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік шалғын өсіру
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік шалғын өсіру
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік шалғын өсіру
демалатын танап
10
Константиновка
демалатын танап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік шалғын өсіру
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік шалғын өсіру
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік шалғын өсіру
11
Лобаново
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік шалғын өсіру
демалатын танап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік шалғын өсіру
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік шалғын өсіру
12
Нижнеборлық
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік шалғын өсіру
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік шалғын өсіру
демалатын танап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік шалғын өсіру
13
Сырымбет
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік шалғын өсіру
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік шалғын өсіру
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік шалғын өсіру
демалатын танап
14
Украин
демалатын танап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік шалғын өсіру
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік шалғын өсіру
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік шалғын өсіру

Приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Айыртаускому району на 2018-2019 годы
Схема (Карта) с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Айыртаускому району на 2018-2019 годы
Схема(Карта) доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам оросительным или обводнительным канала, трубчатым или шахтным колодцам), составлена согласно норме потребления воды
Приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Айыртаускому району на 2018-2019 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
№ п/п
Наименование сельского округа
Номерция требования
I
II
III
IV
1
Арыкбалыкский
с25 апреля по 24 июня одноразовое стравливание
с 25 июня по 24 июля одноразовое стравливание
с 25 июля по 22 октября одноразовое стравливание
отдыхающее поле
2
Антоновский
отдыхающее поле
с 25 апреля по 24 июня одноразовое стравливание
с 25 июня по 24 июля одноразовое стравливание
с 25 июля по 22 октября одноразовое стравливание
3
Володарский
с 25 июля по 22 октября одноразовое стравливание
отдыхающее поле
с 25 апреля по 24 июня одноразовое стравливание
с 25 июня по 24 июля одноразовое стравливание
4
Гусаковский
с 25 июня по 24 июля одноразовое стравливание
с 25 июля по 22 октября одноразовое стравливание
отдыхающее поле
с 25 апреля по 24 июня одноразовое стравливание
5
Елецкий
с 25 апреля по 24 июня одноразовое стравливание
с 25 июня по 24 июля одноразовое стравливание
с 25 июля по 22 октября одноразовое стравливание
отдыхающее поле
6
Имантауский
отдыхающее поле
с 25 апреля по 24 июня одноразовое стравливание
с 25 июня по 24 июля одноразовое стравливание
с 25 июля по 22 октября одноразовое стравливание
7
Казанский
с 25 июля по 22 октября одноразовое стравливание
отдыхающее поле
с 25 апреля по 24 июня одноразовое стравливание
с 25 июня по 24 июля одноразовое стравливание
8
Камсактинский
с 25 июня по 24 июля одноразовое стравливание
с 25 июля по 22 октября одноразовое стравливание
отдыхающее поле
с 25 апреля по 24 июня одноразовое стравливание
9
Каратальский
с 25 апреля по 24 июня одноразовое стравливание
с 25 июня по 24 июля одноразовое стравливание
с 25 июля по 22 октября одноразовое стравливание
отдыхающее поле
10
Константиновский
отдыхающее поле
с 25 апреля по 24 июня одноразовое стравливание
с 25 июня по 24 июля одноразовое стравливание
с 25 июля по 22 октября одноразовое стравливание
11
Лобановский
с 25 июля по 22 октября одноразовое стравливание
отдыхающее поле
с 25 апреля по 24 июня одноразовое стравливание
с 25 июня по 24 июля одноразовое стравливание
12
Нижнебурлукский
с 25 июня по 24 июля одноразовое стравливание
с 25 июля по 22 октября одноразовое стравливание
отдыхающее поле
с 25 апреля по 24 июня одноразовое стравливание
13
Сырымбетский
с 25 апреля по 24 июня одноразовое стравливание
с 25 июня по 24 июля одноразовое стравливание
с 25 июля по 22 октября одноразовое стравливание
отдыхающее поле
14
Украинский
отдыхающее поле
с 25 апреля по 24 июня одноразовое стравливание
с 25 июня по 24 июля одноразовое стравливание
с 25 июля по 22 октября одноразовое стравливание