Арыс қаласының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2017-2018 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы
Оңтүстiк Қазақстан облысы Арыс қалалық мәслихатының 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 18/128-VI шешiмi. Оңтүстiк Қазақстан облысының Әдiлет департаментiнде 2018 жылғы 8 қаңтарда № 4373 болып тiркелдi. Мерзімі өткендіктен қолданыс тоқтатылды
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңының 6 бабының 1 тармағының 15) тармақшасына және "Жайылымдар туралы" 2017 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңының 8 бабының 1) тармақшасына сәйкес қалалық мәслихат ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Арыс қаласының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2017-2018 жылдарға арналған жоспары қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. "Арыс қалалық мәслихат аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген тәртіпте:
1) осы шешімнің аумақтық әділет органында мемлекеттік тіркелуін;
2) осы мәслихат шешімі мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін қағаз және электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін жолданылуын;
3) осы шешім мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін Арыс қаласының аумағында таратылатын мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялауға жолданылуын;
4) ресми жарияланғаннан кейін осы шешімді Арыс қалалық мәслихаттың интернет-ресурсына орналастыруын қамтамасыз етсін.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қалалық мәслихат
сессиясының төрағасы Е.Медетбеков
Қалалық мәслихат хатшысы А.Байтанаев
Арыс қалалық мәслихатының
2017 жылғы 22 желтоқсандағы
№ 18/128-VІ шешімімен бекітілген
Арыс қаласының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2017-2018 жылдарға арналған жоспары
Осы Арыс қаласы бойынша 2017-2018 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары-Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 28 сәуір 2017 жылы № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 15 мамыр 2015 жылы № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию в городе Арыс на 2017-2018 годы
Решение Арысского городского маслихата Южно-Казахстанской области от 22 декабря 2017 года № 18/128-VI. Зарегистрировано Департаментом юстиции Южно-Казахстанской области 8 января 2018 года № 4373. Прекращено действие в связи с истечекнием срока
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном управлении и самоуправлении" от 23 января 2001 года и подпунктом 1) статьи 8 Закон Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию в городе Арыс на 2017-2018 годы согласно приложению.
2. Государственному учреждению "Аппарат Арысского городского маслихата" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего решения в территориальном органе юстиции;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего решения маслихата направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего решения направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания, распространяемых на территории города Арыс;
4) размещение настоящего решения на интернет-ресурсе Арысского городского маслихата после его официального опубликования.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
городского маслихата Е. Медетбеков
Секретарь городского маслихата А. Байтанаев
Утвержден
решением Арысского
городского маслихата
от 22 декабря 2017 года
№ 18/128-VІ
План по управлению пастбищами и их использованию в городе Арыс на 2017-2018 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в городе Арыс на 2017-2018 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 1736 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2017 года № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі;
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық мекемелер туралы деректер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Арыс қаласының барлық жер көлемі 765395 гектарды құрайды. Барлық ауыл шаруашылығы алқаптарының жиынтығы 427385 гектар, оның ішінде егістік жерлер 42763 гектар, оның ішінде суармалы егістік 27170 гектар, көпжылдық екпе ағаштары 324 гектар, шабындық жерлер 225 гектар, жайылымдық 557894 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылық мақсаттары бойынша пайдаланатын жерлері 427385,0 гектар;
елді мекендердің жерлері 25236,0 гектар;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, қорғаныс және ауыл шаруашылық емес басқа мақсаттарда пайдаланатын жерлер 5981,0 гектар;

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, к которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных;
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев-пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота, иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Общая площадь города Арыс составляет 765395 гектаров. Совокупность всех сельскохозяйственных угодий 427385 гектар, в том числе пашни 427 63 гектар, в том числе 27170 гектар орошаемой пашни, 324 гектар многолетних насаждений, 225 гектар сенокосных угодий, пастбищные 557894 гектар.
По категориям земли:
земли используемые в сельскохозяйственных целях 427385,0 гектар;
земли населенных пунктов 25236,0 гектар;
земли используемые не в целях промышленности, транспорта, связи, обороны, сельского хозяйства 5981,0 гектар;

ерекше қорғаудағы табиғи аумақтардың жерлері 28323,0 гектар;
орман қорының жерлері 161985,0 гектар;
су қорының жерлері 4972,0 гектар;
Бәйдібек ауданының 6655,0 гектар жерін Арыс қаласы пайдалануда.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Арыс қаласы 6 ауылдық округтен, 33 ауылдық елді-мекендер орналасқан.
Мазмұны:
1 Табиғаты
2 Климаты
3 Гидрографиясы
4 Ауыл шаруашылығы
Табиғаты:
"Сырдария-Түркістан" мемлекеттік аймақтық табиғи паркі Сырдария және Арыс өзендерінің бойындағы орманды жерлерінде орналасқан. Қорық ерекше қорғалатын аймақ және оның жалпы көлемі 28047 гектар. Үш ауданмен шектеседі Отырар, Сарыағаш және Ордабасы. Қорықтың жері Оңтүстік Қазақстанның Арыс қаласында жайғасқан.
Климаты:
Қаланың климаты табиғи ауа райына байланысты 2 климаттық аймаққа бөлінеді.
1. Өте құрғақ және өте ыстықты аймағына: Ақдала, Байырқұм, Дермене, Жиделі және Қожатоғай ауылдық округтері енеді. Бұл аймақтың рельефі төбелі жазық болады. Ауа райы жылы, құрғақты болып ерекшеленеді. Қысы қысқа, көбінесе жылы болады. Қардың қалыңдығы орта есеппен 10-15 см –ден аспайды.

земли особо охраняемых природных территорий 28323,0 гектар;
земли лесного фонда 161985,0 гектар;
земли водного фонда 4972,0 гектар;
6655,0 гектаров земли Байдибекского района используемые городом Арыс.
По административно-территориальному делению в городе Арыс имеются 6 сельских округов, 32 сельских населенных пункта.
Содержание:
1 Природа
2 Климат
3 Гидрография
4 Сельское хозяйство
Природа:
Государственно-региональный природный парк "Сырдария-Туркестан" расположен на лесистой земле, которая находится рядом с реками Сырдария и Арыс. Заповедник особо защищаемый регион. Его общий объем составляет 28047 гектар и граничит тримя районами Отырар, Сарыагаш и Ордабасы. Земли заповедника находятся в городе Арыс в Южном Казахстане.
Климат:
В соответствии природными климатическими условиями территория города делится на две зоны:
1. В засушливую и очень жаркую зону входят сельские округа Акдала, Байыркум, Дермене, Жидели Кожатогай. Рельеф этой зоны представляет холмистую равнину. Климат данной зоны теплый, отличается засушливостью. Зима короткая, преимущественно теплая. Средняя толщина снегового покрова не превышает 10-15 см.

Жылдық ылғал мөлшері 256 мм, 10 градустен жоғары кезеңде ылғылдың түсуі 60% дан аспайды.
Бұл аймақтың табиғи ауа райында жылқы, ірі қара, уақ мал және түйе малын өсіруге, ал мәдени өсімдіктен жеміс-жидек, бау және мақта өсіруге қолайлы.
2. Құрғақты және дала аймағына: Монтайтас ауылдық округі кіреді.
Бұл аймақтың рельефі тегіс жазықты болып келеді. Ауа райы жылы, құрғақты болып келеді. Аймақтың көптеген аумағында көбінесе қар жамылғысы тұрақсыз, қардың орта қалыңдығы 20-35 см.

Среднегодовое количество осадков составляет 256 мм. При температуре выше 10 градусов выпадение осадков не превышает 60%.
Климатические условия данной зоны подходят для разведения лошадей, крупного и мелкого скота, верблюдов. Из культурных растений можно выращивать фрукты, хлопок.
2. В засушливую степную зону входит сельский округ Монтайтас.
Рельеф этой зоны представляет собой плоскую равнину. Климат является теплым, засушливым. На большей части территории зоны снежный покров является неустойчивым, средняя толщина снега равняется 20-35 см.

Орташа аязсыз кезең ұзақтығы 185-265 күн. Жылдық ылғыл көлемі 425-457 мм, 10 градустен жоғары кезеңде ылғылдың түсуі 120- 200 мм.
Гидрографиясы:
Қала көлемінде үлкенді-кішілі 2 өзен бар. Сырдария және Арыс өзендері.
Өзендер: Сырдария өзені ұзындығы 110 километр, Арыс өзені 47 километр,
"Көксарай" су торабы 1800 м3;
"Көксарай" су реттегіші 3000 000 000 м3;
Ауыл шаруашылығы:
Қаланың ауыл шаруашылығына жарамды жерінің аумағы 427 385 гектар. Оның ішінде егістік жерлер 44763 гектар, оның ішінде суармалы егістік 27170 гектар, көп жылдық ағашты өсімдіктер 324 гектар, шабындық жерлер 225 гектар, жайылымдық 557894 гектар.

Средняя продолжительность безморозного периода составляет 185-265 дней. Годовое количество осадков составляет 425-457 мм. При температуре выше 10 градусов осадков выпадает 120- 200 мм.
Гидрография:
Реки: В городе имеется 2 больших и малых рек. Реки Сырдария и Арыс.
Реки: река Сырдария - 110 километров, река Арыс - 47 километров. Общая протяженность составляет 157 километр.
"Коксарай" толпы воды 1800 м3;
"Коксарай" регулятор обьем воды 3000 000 000 м3;
Сельское хозяйство:
На территории города 427 385 гектар земель пригодных для ведения сельского хозяйства, в том числе 44763 гектар пашни, 27170 гектар орошаемой пашни, многолетних растений 324 гектар, сенокосные угодия 225 гектар, пастбищных 557894 гектар.