Бесқарағай ауданындағы шалғай елді мекендерде тұратын балаларды жалпы білім беретін мектептерге тасымалдаудың схемасы мен тәртібін бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Бесқарағай ауданы әкімдігінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 119 қаулысы. Шығыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2017 жылғы 25 мамырда № 5037 болып тіркелді
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 31-бабы 2-тармағына, "Автомобиль көлігі туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 шілдедегі Заңының 14-бабы 3-тармағының 3-1) тармақшасына, "Автомобиль көлігімен жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушынының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 349 бұйрығына (мемлекеттік тіркеу Реестірінің нормативтік-құқықтық актілерінде 11550 нөмірімен тіркелген) сәйкес, Бесқарағай аудандық әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының 1, 2 қосымшаларына сәйкес Бесқарағай ауданының шалғай елді мекендерінде тұратын балаларды жалпы білім беретін мектептерге тасымалдаудың схемасы мен тәртібі бекітілсін.
2. Осы қаулының орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
3. Қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Бесқарағай ауданы әкімінің
міндетін атқарушы Е. Рахметуллин
Бесқарағай аудандық әкімдігінің
2017 жылғы "24" сәуірдегі
119 қаулысына 1-қосымша
Бесқарағай ауданындағы шалғайдағы елді мекендерде тұратын балаларды жалпы білім беретін мектептерге тасымалдаудың схемасы
Тура бағыт Кері бағыт
1
Қарабаш кардоны "Семей орманы" МОТР РММ Канонерка филиалы Джемур орман шаруашылық кеңсесі маңындағы алаңы; Аялдама: Бесқарағай ауылы Елистратов көшесі "Үлкен Владимировка орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемісінің алдындағы алаң;Қарабашкардон "Семей орманы" МОТР РММ Канонерка филиалы Джемур орман шаруашылық кеңсесі маңындағы алаңы; Аялдама: Бескарағай ауылы Партизан көшесі "Борас орта мектеп-бақшасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің алдындағы алаңы.
Аялдама: Бескарағай ауылы Партизан көшесі "Борас орта мектеп-бақшасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің алдындағы алаң; Қарабаш кардон "Семей орманы" МОТР РММ Канонерка филиалы Джемур орман шаруашылық кеңсесі маңындағы алаңы; Аялдама: Бесқарағай ауылы Елистратов көшесі "Үлкен Владимировка орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемісінің алдындағы алаң; Қарабаш кардоны "Семей орманы" МОТР Канонерка филиалы Джемур орман шаруашылық кеңсесі республикалық мемлекеттік мекемесінің маңындағы алаңы.
2
"Семей орманы" МОТР РММ Беген орман шаруашылық кеңсесі; Аялдама: Беген ауылы "Беген орта мектебі" коммуналдық мемлекетік мекемесінің алдындағы алаңы.
Аялдама: Беген ауылы "Беген орта мектебі" коммуналдық мемлекетік мекемесінің алдындағы алаң; "Семей орманы" МОТР РММ Беген орман шаруашылық кеңсесі.
3
Лесной ауылы 2 квартал орталық көшесінен; Аялдама: Жетіжар ауылы "Семияр орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің алдындағы алаңы.
Аялдама: Жетіжар аулы "Семияр орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің алдындағы алаң; Лесной ауылы 2 квартал орталық көшесі.
4
Қара-Мырза ауылы Боровая көшесі "Қара-Мырза негізгі мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі алаңынан; Аялдама: Канонерка ауылы "Канонерка орта мектебі" коммуналдық мемлекетік мекемесінің алдыңдағы алаңы.
Аялдама: Канонерка ауылы "Канонерка орта мектебі" коммуналдық мемлекетік мекемесінің алдындағы алаңы; Қара-Мырза ауылы Боровая көшесі "Қара-Мырза негізгі мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі алаңынан.
5
Бөкебай ауылы "Семей орманы" МОТР РММ Бөкебай орман шаруашылық кеңсесінен; Аялдама: Қарағайлы ауылы "Баймұратов Нурлыбек атындағы орта мектебі" коммуналдық мемлекетік мекемесінің алдындағы алаңы.
Аялдама: Қарағайлы ауылы "Баймұратов Нурлыбек атындағы орта мектебі" коммуналдық мемлекетік мекемесінің алдындағы алаңы;Бөкебай ауылы "Семей орманы" МОТР РММ Бөкебай орман шаруашылық кеңсесіне.
6
Черемушка ауылы бұрынғы мектептің маңындағы алаң; Аялдама: Мостик ауылы "Мостик орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің алдындағы алаңы.
Аялдама: Мостик ауылы "Мостик орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің алдындағы алаң; Черемушка ауылы бұрынғы мектептің маңындағы алаң
7
Доңгелек кардоны "Семей орманы" МОТР Дөңгелек орман шаруашылық кеңсесі; Аялдама: Өндіріс ауылы "Өндіріс орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің алдындағы алаңы.
Аялдама: Өндіріс ауылы "Өндіріс орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің алдындағы алаң; Доңгелек кардоны "Семей орманы" МОТР Дөңгелек орман шаруашылық кеңсесіне.
Бірлік ауылындағы бұрынғы бастауыш мектебінен; Аялдама: Глуховка ауылы "Глуховка орта мектебі" коммуналдық мемлекетік мекемесінің алдыңдағы алаң; Стеклянка ауылы Революция көшесі "Камалхан" дүкенінен; Старая Крепость ауылы Центральная көшесінің аялдамасынан; Центральная көшесінің шетіндегі киосктан 50 метр; аялдамадан Орленок саяжайы; аялдамадан "Подхоз" шаруа кожалығы; Аялдама: Глуховка ауылы "Глуховка орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің алдындағы алаңы.
Аялдама: Глуховка ауылы "Глуховка орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің алдындағы алаң; аялдамадан "Подхоз" шаруа кожалығы; аялдамадан Орленок саяжайы; Старая Крепость ауылы Центральная көшесінің аялдамасынан; Стеклянка ауылы Революция көшесі "Камалхан" дүкенінен; Центральная көшесінің шетіндегі киосктан 50 метр; Аялдама: Глуховка ауылы "Глуховка орта мектебі" коммуналдық мемлекетік мекемесінің алдындағы алаң; Бірлік ауылындағы бұрыңғы бастауыш мектебіне.
Морозовка орман шаруашылығы "Семей орманы" МОТР РММ Морозовка орман шаруашылық кеңсесінен; Аялдама: Ерназар ауылы "Сосновка орта мектебі" коммуналдық мемлекетік мекемесінің алдындағы алаңы.
Аялдама: Ерназар ауылы "Сосновка орта мектебі" коммуналдық мемлекетік мекемесінің алдындағы алаң; Морозовка орман шаруашылығы "Семей орманы" МОТР РММ Морозовка орман шаруашылық кеңсесіне.
Бесқарағай ауданы әкімдігінің
"24" сәуірдегі 2017 жылғы
119 қаулысына 2-қосымша
Бесқарағай ауданының шалғайдағы елді мекендерде тұратын балаларды жалпы білім беретін мектептерге тасымалдаудың тәртібі

Об утверждении схемы и порядка перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах Бескарагайского района
Постановление Бескарагайского районного акимата Восточно-Казахстанской области от 24 апреля 2017 года № 119. Зарегистрировано Департаментом юстиции Восточно-Казахстанской области 25 мая 2017 года № 5037
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с пунктом 2 статьи 31 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республики Казахстан", подпунктом 3-1) пункта 3 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "Об автомобильном транспорте", Правилами перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом, утвержденных Приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 349 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 11550), акимат Бескарагайского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить схему и порядок перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах Бескарагайского района, согласно приложениям 1, 2 к настоящему постановлению.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления оставляю за собой.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. акима
Бескарагайского района Е. Рахметуллин
Приложение 1
к постановлению акимата
Бескарагайского района
от "24" апреля 2017 года
119
Схема перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдалҰнных населҰнных пунктах Бескарагайского района
Прямой маршрут Обратный маршрут
1
Кардон Карабаш, от площадки возле конторы Джемурского лесничества Канонерского филиала РГУ ГЛПР "Семей орманы";
остановка: село Бескарагай, улица Елистратова, площадка перед коммунальным государственным учреждением "Больше - Владимировская средняя школа";
кардон Карабаш, от площадки возле конторы Джемурского лесничества Канонерского филиала РГУ ГЛПР "Семей орманы";
остановка: село Бескарагай, площадка по улице Партизанская, перед коммунальным государственным учреждением "Борасинская средняя школа-сад".
Остановка: село Бескарагай, площадка по улице Партизанская, перед коммунальным государственным учреждением "Борасинская средняя школа - сад";
кардон Карабаш, от площадки возле конторы Джемурского лесничества Канонерского филиала РГУ ГЛПР "Семей орманы";
остановка: село Бескарагай, улица Елистратова, площадка перед коммунальным государственным учреждением "Больше - Владимировская средняя школа";
кардон Карабаш, от площадки возле конторы Джемурского лесничества Канонерского филиала РГУ ГЛПР "Семей орманы".
2
Контора Бегенского лесхоза РГУ ГЛПР "Семей орманы";
остановка: село Бегень, площадка перед коммунальным государственным учреждением "Бегенская средняя школа".
Остановка: село Бегень, площадка перед коммунальным государственным учреждением "Бегенская средняя школа";
контора Бегенского лесхоза РГУ ГЛПР "Семей орманы".
3
Село Лесное, от центральной улицы 2 квартал;
остановка: село Жетыжар, площадка перед коммунальным государственным учреждением "Семиярская средняя школа".
Остановка: село Жетыжар, площадка перед коммунальным государственным учреждением Семиярская средняя школа; село Лесное, 2 квартал от центральной улицы
4
Село Кара-Мурза, улица Боровая, от площадки коммунальное государственное учреждение "Кара-Мурзинская основная школа";
остановка: село Канонерка, площадка перед коммунальным государственным учреждением "Канонерская средняя школа".
Остановка: село Канонерка, площадка перед коммунальным государственным учреждением "Канонерская средняя школа"; село Кара-Мурза, улица Боровая, от площадки коммунальное государственное учреждение "Кара-Мурзинская основная школа".
5
Село Букебай, от конторы Букебайского лесничества РГУ ГЛПР "Семей орманы";
остановка: село Карагайлы, площадка перед коммунальным государственным учреждением "Средняя школа имени Нурлыбека Баймуратова"
Остановка: село Карагайлы, площадка перед коммунальным государственным учреждением "Средняя школа имени Нурлыбека Баймуратова";
Село Букебай, от конторы Букебайского лесничества РГУ ГЛПР "Семей орманы"
6
Село Черемушки, возле здания бывшей школы;
остановка: село Мостик, площадка перед коммунальным государственным учреждением "Мостикская средняя школа".
Остановка: село Мостик, площадка перед коммунальным государственным учреждением "Мостикская средняя школа";
село Черемушки, площадка около старой школы.
7
Донголекское лесничество от конторы Донголекского лесхоза РГУ ГЛПР "Семей орманы";
остановка: село Ундрус, площадка перед коммунальным государственным учреждением "Ундрусская средняя школа".
Остановка: село Ундрус, площадка перед коммунальным государственным учреждением "Ундрусская средняя школа";
Донголекское лесничество от конторы Донголекского лесхоза РГУ ГЛПР "Семей орманы".
8
Село Берлык от здания бывшей школы;
остановка: село Глуховка - площадка перед коммунальным государственным учреждением "Глуховская средняя школа"; остановка дачи "ОрлҰнок";
селоСтеклянка, улица Революционная от магазина "Камалхан";
село Старая Крепость от остановки при въезде по улице Центральная;
50 метров от киоска в конце улицы по улице Центральной;
крестьянское хозяйство "Саят" с остановки;
остановка: село Глуховка, площадка перед коммунальным государственным учреждением "Глуховская средняя школа".
Остановка: село Глуховка, площадка перед коммунальным государственным учреждением "Глуховская средняя школа";
крестьянское хозяйство "Саят" с остановки; остановка дачи "ОрлҰнок"; село Старая Крепость от остановки при въезде по улице Центральной;
50 метров от киоска в конце улицы по улице Центральная;
Село Стеклянка, улица Революционная от магазина "Камалхан";
остановка: село Глуховка, площадка перед коммунальным государственным учреждением "Глуховская средняя школа";
село Берлык от здания бывшей школы.
9
Морозовский лесхоз, от конторы Морозовского лесхоза РГУ ГЛПР "Семей орманы";
остановка: село Ерназар, площадка перед коммунальным государственным учреждением "Сосновская средняя школа".
Остановка: село Ерназар, площадка перед коммунальным государственным учреждением "Сосновская средняя школа";
Морозовский лесхоз, от конторы Морозовского лесхоза РГУ ГЛПР "Семей орманы".
Приложение 2
к постановлению акимата
Бескарагайского района
от "24" апреля 2017 года
119
Порядок перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах Бескарагайского района

1. Балаларды тасымалдау тәртібі
1. Балаларды тасымалдау жолаушылар мен багажды автомобиль көлігімен тасымалдау заңнамасының талаптарына сәйкес жабдықталған автобустармен, шағын автобустармен жүзеге асырылады.
2. Ұйымдасқан балалар тобын тасымалдау кемiнде екi есiгi бар, техникалық жай-күйi Автомобиль көлiгiмен жолаушыларды және багажды тасымалдау ережелерiнде белгiленген талаптарға сай келетiн автобустармен жүзеге асырылады.
3. Ұйымдасқан балалар тобын тасымалдауға арналған автобустар сары түстi шұғылалы шырақшамен жабдықталуға тиiс.
4. Бұл автобустардың алдына және артына "Балалар тасымалы" деген тану белгiсi орнатылуға тиiс.
5. Балаларды тасымалдаушы (бұдан әрі – Тасымалдаушы) жолаушылар мен багажды тасымалдауға заңнаманың талаптарын сақтаумен өзіне тиесілі автобустарды, шағын автобустарды тасымалдау үшін пайдаланатын білім беру ұйымы болып табылады.
6. Тасымалдаушы тасымалдауды орындау алдында бұйрықпен балалардың тасымалдауын ұйымдастыру туралы шешімді ресімдейді, онда жүргізушінің, еріп жүрушілердің міндеттерін, жүру маршрутын және балалардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар регламенттелінеді.
7. Тасымалдау қауiпсiздiгiне қатер төндiретiн жол және метеорологиялық жағдайлардың қолайсыз өзгеруi кезiнде, автобустардың қозғалысын уақытша тоқтату туралы қолданыстағы нормативтiк құжаттарда көзделген жағдайда Тасымалдаушы рейстi алып тастауға және бұл туралы тасымалданатын балаларға дереу хабарлауға тиiс.
8. Жол жағдайларының қолайсыз өзгеруi кезiнде, басқа жағдайлар кезiнде (қозғалысқа шек қою, уақытша кедергiлердiң көрiнуi, бұл жағдайда жүргiзушi кестеге сәйкес жылдамдықты жоғарылатпай жүре алмайды), кесте жылдамдықты төмендету жағына (қозғалыс уақыттарының артуына) түзетiлген болуы тиiс.
9. Тасымалдаушы балаларды тасымалдайтын әрбiр автобусқа өз қызметкерлерінің санынан алғашқы дәрiгерлiк көмек көрсету әдiстерi бойынша дайындықтан және балаларды автобуспен тасымалдау кезінде қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету бойынша арнайы нұсқамадан өткен жауапты еріп жүруші адамдарды белгiлейдi.
10. Нұсқаманы жол қозғалысы қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге немесе тасымалдаушыға тиесiлi көлiк құралдарын пайдалануға жауапты адам жүргiзедi.
11. Балаларды тасымалдау үшiн мынадай жүргiзушiлерге рұқсат етiледi:
1) жасы жиырма бес жастан кем емес, тиiстi санаттағы жүргiзушi куәлiгi және жүргiзушiнiң бес жылдан кем емес жұмыс өтiлi бар;
2) автобустың жүргiзушiсi ретiндегi кемiнде соңғы үш жыл үздiксiз жұмыс өтiлi бар;
3) соңғы жылдары еңбек тәртiбiн және қозғалысы ережесiн өрескел бұзбаған.

1. Порядок перевозки детей
1. Перевозки детей осуществляются автобусами, микроавтобусами, оборудованными в соответствии с требованиями законодательства к перевозке пассажиров и багажа автомобильным транспортом.
2. Перевозка организованных групп детей осуществляется автобусами, имеющими не менее двух дверей, техническое состояние которых отвечает требованиям, установленным Правилами перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом.
3. Автобусы, предназначенные для перевозки организованных групп детей, должны быть оборудованы проблесковым маячком желтого цвета.
4. На этих автобусах спереди и сзади должны быть установлены опознавательные знаки "Перевозка детей".
5. Перевозчиком детей (далее – Перевозчик) является организация образования, использующая для перевозки принадлежащие ей автобусы, микроавтобусы с соблюдением требований законодательства к перевозкам пассажиров и багажа.
6. Перед выполнением перевозок Перевозчик оформляет решение об организации перевозки детей приказом, регламентировав в нем обязанности водителя, сопровождающих лиц, маршрут следования и мероприятия по обеспечению безопасности детей.
7. При неблагоприятных изменениях дорожных или метеорологических условий, создающих угрозу безопасности перевозок, в случаях, предусмотренных действующими нормативными документами о временном прекращении движения автобусов, Перевозчик отменяет рейс и немедленно принимает меры по доведению информации об этом до перевозимых детей.
8. При неблагоприятных изменениях дорожных условий в иных обстоятельствах (ограничение движения, появление временных препятствий, при которых водитель не может ехать в соответствии с расписанием, не повышая скорости), расписание корректируется в сторону снижения скорости (увеличения времени движения).
9. На каждый автобус, осуществляющий перевозку детей, Перевозчик назначает ответственных сопровождающих лиц из числа своих сотрудников, прошедших подготовку по методам оказания доврачебной помощи и специальный инструктаж по обеспечению безопасности при перевозке детей.
10. Инструктаж проводит лицо, ответственное за обеспечение безопасности дорожного движения или эксплуатацию транспортных средств, принадлежащих перевозчику.
11. Для перевозки детей допускаются водители:
1) в возрасте не менее двадцати пяти лет, имеющие водительское удостоверение соответствующей категории и стаж работы водителем не менее пяти лет;
2) имеющие непрерывный стаж работы в качестве водителя автобуса не менее трех последних лет;
3) не имевшие в течение последнего года грубых нарушений трудовой дисциплины и Правил дорожного движения.

12. Балаларды тасымалдау кезiнде автобустың жүргiзушiсiне рұқсат етілмейді:
1) сағатына 60 км артық жылдамдықпен жүруге;
2) жүру маршрутын өзгертуге;
3) балалар бар автобус салонында қол жүгi мен балалардың жеке заттарынан басқа кез келген жүктi, багажды немесе мүкәммалды тасымалдауға;
4) автобуста балалар болған кезiнде, соның iшiнде балаларды отырғызу және түсiру кезiнде автобус салонынан шығуға;
5) автомобиль легiнде жүру кезiнде алда жүрген автобусты басып озуға;
6) автобуспен артқа қарай қозғалысты жүзегеа сыруға;
7) егер ол көлiк құралының өздiгiнен қозғалуын немесе оны жүргiзушi жоқ болғанда пайдалануын болдырмау шараларын қолданбаса, өз орнын тастап кетуге немесе көлiк құралын қалдыруға.
13. Ерiп жүрушi отырғызу (түсiру) аяқталғаны туралы хабар бергеннен және автобус есiктерi толық жабылғаннан кейiн жүргiзушiге отырғызу (түсiру) орнынан автобус қозғалысын бастауға рұқсат етiледi.
14. Көлiк құралы жақындаған кезде ерiп жүрушiлер балалардың оның алдынан шығуына және жүру бөлiгiнде болуына жол бермейдi.
15. Ерiп жүрушiлер балаларды отырғызу орнына ұйымдасқан тәртiпте (кiшiбалаларды–екi-екiденсапқатұрғызып) жеткiзедi. Отырғызу автобустың алдыңғы есiгi арқылы жүргiзiледi.
16. Ерiп жүрушiлер автобусқа отырғызу және одан түсiру, автобус қозғалысы кезiнде және аялдау уақытында балалар арасында тиiстi тәртiптi қамтамасыз етеді.
17. Балаларды автобусқа отырғызу ерiп жүрушiлердің басшылығымен және жүргiзушiнiң бақылауымен автобус толық тоқтағаннан кейiн отырғызу алаңында жүргiзiледi.
18. Сапар кезiнде ерiп жүрушiлер балалардың:
1) салонда тұруына және жүруiне;
2) есiктер мен терезелерге жантаюына;
3) жоғарғы сөрелерге ауыр және орнықсыз заттарды қоюына;
4)қол жүгiн өту жолдарына және кiреберiстегi (шығаберiстегi) алаңдарда орналастыруына;
5) терезе ойықтарынан бастарын шығаруына;
6) терезеден қоқысты және қандай болса да өзге заттарды тастауға;
7) жазатайым жағдайдың алдын алуға бағытталған жолаушылардың денсаулығы мен өмiрiне қауiп төндiретiн ахуал туралы хабарламалардан басқа жүргiзушiнi көлiк құралын басқарудан алаңдатуына;
8)жолаушылардың денсаулығы мен өмiрiне қауiп төндiрмейтiн жағдайларда авариялық жабдықтарды пайдалануына;
9) есiктердi ашуына;
10) төбелесуiне, итерiсуiне, қимыл ойындарын ойнауға;
11) шылымшегуге, сiрiңке, оттықжағуға;
12) спирттiк iшiмдiктердi iшуiне, есiрткi, психотропты және улы заттарды қабылдауына жол бермейдi.
19. Тұрақтау (аялдау) кезiнде балаларды автобустан шығару алдыңғы есiк арқылы жүзеге асырылады. Автобустан бiрiншi болып ерiп жүрушi шығады. Тұрақтау (аялдау) кезiнде ерiп жүрушi автобустың алдыңғы бөлiгiнде тұруы және балалардың түсуiн және содан кейiн балалардың жолдың жүру бөлiгiне жүгiрiп шықпауын бақылау қажет.

12. Водителю автобуса при перевозке детей не допускается:
1) следовать со скоростью более 60 км/час;
2) изменять маршрут следования;
3) перевозить в салоне автобуса, в котором находятся дети, любой груз, багаж или инвентарь, кроме ручной клади и личных вещей детей;
4) выходить из салона автобуса при наличии детей в автобусе, в том числе при посадке и высадке детей;
5) при следовании в автомобильной колонне производить обгон впереди идущего автобуса;
6) осуществлять движение автобуса задним ходом;
7) покидать свое место или оставлять транспортное средство, если им не приняты меры, исключающие самопроизвольное движение транспортного средства или использование его в отсутствие водителя.
13. Движение автобуса с места посадки (высадки) водителю разрешается начинать только после сообщения сопровождающего об окончании посадки (высадки) и полного закрытия дверей автобуса.
14. При подъезде транспортного средства сопровождающие не должны допускать выхода детей ему навстречу и нахождения их у проезжей части.
15. Сопровождающие подводят детей к месту посадки в организованном порядке (младших детей – построенных попарно). Посадка производится через переднюю дверь автобуса.
16. Сопровождающие обеспечивают надлежащий порядок среди детей во время посадки в автобус и высадки из него, при движении автобуса и во время остановок.
17. Посадка детей в автобус производится после полной остановки автобуса на посадочной площадке под руководством сопровождающих и под наблюдением водителя.
18. Во время поездки сопровождающие не допускают, чтобы дети:
1) стояли и ходили по салону;
2) прислонялись к дверям и окнам;
3) ставили тяжелые и неустойчивые личные вещи на верхние полки;
4) размещали ручную кладь в проходах и на площадках у входов (выходов);
5) высовывались в оконные проемы;
6) выбрасывали из окон мусор и какие-либо иные предметы;
7) отвлекали водителя от управления транспортным средством, кроме сообщений о ситуации, угрожающей здоровью и жизни пассажиров, направленных на предотвращение несчастного случая;
8) пользовались аварийным оборудованием в ситуациях, не угрожающих жизни и здоровью пассажиров;
9) открывали двери;
10) дрались, толкались, устраивали подвижные игры;
11) курили, зажигали спички, зажигалки;
12) распивали спиртные напитки, принимали наркотические, психотропные и токсические вещества.
19. Высадка детей из автобуса во время стоянок (остановок) осуществляется через переднюю дверь. Первым из автобуса выходит сопровождающий. Во время стоянок (остановок) сопровождающий находится возле передней части автобуса и наблюдает за высадкой детей и за тем, чтобы дети не выбегали на проезжую часть дороги.

20. Автобустан шыққанда әрбiр бала жеке заттарын бiр қолымен көтерiп, ал екiншi қолымен баспалдақтардан түскенде тұтқадан ұстауы тиiс. Тепе-теңдiктi жоғалтпау және өзге жолаушыларды жарақаттандырмау үшiн иықпен көтерiп жүретiн рюкзактар мен сөмкелердi оқушылар иықтан шешiп, қолдарына алулары тиiс.
21. Түсiрген кезде ерiп жүрушiлер балалардың:
1) есiкке қарай қозғалғанда төбелесуiне, итерiсуiне;
2) баспалдақтардансекiруiне;
3) көлiк құралын жолдың жүргiн шiбөлiгiнен айналып өтуiне, оған шығуына;
4) жүргiншi бөлiктiң маңында қимыл ойындар ойнауына жол бермейдi.
22. Түсiргеннен кейiн ерiп жүрушiлер:
1) жеткiзу орнына келген балаларды санап шығуға;
2) ұйымдасқан түрде оларды түсiру орнынан және автобустардың тұрақтау алаңшаларынан ерiп жүру;
3) түсiру орнынан жаяу жүрген кезде олардың Жол жүру ережесiмен жаяу жүргiншiлерге қойылатын талаптардың сақталуын қамтамасыз етедi.
2. Қорытынды ережелер
23. Қаланың шалғайдағы елді мекендерінде тұратын балаларды жалпы білім беретін мектептерге тасымалдау бойынша осы тәртіппен реттелмеген қатынастар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес реттеледі.

20. При высадке из автобуса каждый из детей переносит личные вещи одной рукой, а другой при спуске по ступенькам должен держаться за поручень. Рюкзаки и сумки, носимые через плечо, учащиеся должны снять с плеч и взять в руки, чтобы не потерять равновесие и не травмировать других пассажиров.
21. При высадке сопровождающие не допускают, чтобы дети:
1) двигаясь к двери, толкались, дрались;
2) спрыгивали со ступенек;
3) обходили транспортное средство со стороны проезжей части, выходили на нее;
4) устраивали подвижные игры вблизи проезжей части.
22. После высадки сопровождающие:
1) пересчитывают детей, прибывших к месту назначения;
2) в организованном порядке сопровождают их от места высадки и площадок для стоянки автобусов.
3) при следовании группы с места высадки пешком обеспечить соблюдение ими требований Правил дорожного движения к пешеходам.
2. Заключительные положения
23. Отношения по перевозкам в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах района, не урегулированные настоящим порядком, регулируются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.