Катонқарағай ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2017-2018 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Катонқарағай аудандық мәслихатының 2017 жылғы 23 қарашадағы № 14/125-VI шешімі. Шығыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2018 жылғы 10 қаңтарда № 5402 болып тіркелді
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңының 8, 13 баптарына сәйкес, Катонқарағай аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Катонқарағай ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2017-2018 жылдарға арналған іс-шара жоспары қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы А. Смағулова
Аудандық мәслихаттың хатшысы Д. Бралинов
Катонқарағай аудандық
мәслихатының
2017 жылғы 23 қарашадағы
№ 14/126-VІ шешімімен
бекітілген
Катонқарағай ауданы бойынша 2017-2018 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Катонқарағай ауданы бойынша 2017-2018 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 15090 тіркелген) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы Жоспардың 1-қосымшасына сәйкес;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы Жоспардың 2-қосымшасына сәйкес;

Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию на 2017-2018 годы по Катон-Карагайскому району
Решение Катон-Карагайского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 23 ноября 2017 года № 14/125-VI. Зарегистрировано Департаментом юстиции Восточно-Казахстанской области 10 января 2018 года № 5402
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии со статьями 813 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Катон-Карагайский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить план по управлению пастбищами и их использованию на 2017-2018 годы по Катон-Карагайскому району согласно приложению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии А. Смагулова
Секретарь районного маслихата Д. Бралинов
Утвержден решением
Катон-Карагайского районного
маслихата
от 23 ноября 2017 года
№ 14/126-VІ
План по управлению пастбищами и их использованию по Катон-Карагайскому району на 2017-2018 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Катон-Карагайскому району на 2017-2018 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложения 1 настоящего Плана;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложения 2 настоящего Плана;

3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы Жоспардың 3-қосымшасына сәйкес;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге) қол жеткізу схемасы осы Жоспардың 4-қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы осы Жоспардың 6-қосымшасына сәйкес;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы Жоспардың 7-қосымшасына сәйкес;
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Катонқарағай ауданында 13 ауылдық округтер, 51 ауылдық елді округтер орналасқан.
Катонқарағай ауданының жалпы көлемі 1 319 075 га, оның ішінде жайылымдық жерлер - 679 208 га, суармалы жерлер – 679 208 га.
Санаттар бойынша жерлер бөлінісі:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 309 891 га;
елді мекен жерлері – 46 431 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 1 657 га;
орман қорының жерлері – 87 780 га;
су қорының жерлері – 17 464 га;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерлері – 643 513 га;
қордағы жерлер – 217 777,8 га.

3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложения 3 настоящего Плана;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложения 4 настоящего Плана;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложения 5 настоящего Плана;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе, согласно приложения 6 настоящего Плана;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложения 7 настоящего Плана;
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Катон-Карагайском районе имеются 13 сельских округов, 51 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Катон-Карагайского района 1 319 075 га, из них пастбищные земли – 679 208 га, орошаемые земли – 679 208 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 309 891 га;
земли населенных пунктов – 46 431 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 1 657 га;
земли лесного фонда – 87 780 га;
земли водного фонда – 17 464 га;
земли особо охраняемых природных территорий – 643 513 га;
земли запаса – 217 777,8 га.

Ауданның климаттық зонасы күртконтиненталды, қысы салыстырмалы салқын, жазы ыстық және құрғақ. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтар айында – -17; -18°С, шілде айында – +16; +23°С. Жауынның орташа түсімі 32 мм, ал жылдық 200 мм.
Ауданның өсімдік жамылғысы әртүрлі, шамамен қоса алғанда 1000-нан астам түрлері бар. Олардың ішінде ең көп тараған түрі жасыл қына және бұталар қауымдастығы болып табылады.
Топырағы таулы қара топырақ, кәдімгі қара топырақ, қара-қоңыр. Топырақтың құнарлы қабаттың қалыңдығы 38-102 см.
Ауданда 13 мал дәрігерлік пункті, 5 мал тоғыту орны, 1 қашырым пункті және 28 мал көмінділері бар.
Қазіргі уақытта Катонқарағай ауданында мүйізді ірі қара 44 765 бас, мүйізді ұсақ мал 86 493 бас, 28 071 бас жылқы, 4469 бас марал және 58 809 бас құстар саналады.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Катонқарағай ауданы бойынша барлығы 209 884 га жайылымдық алқаптары бар. Елді-мекен шегіндегі жайылымдары 35 753 га жайылым саналады, қордағы жерлерде 152 200,05 га жайылымдық алқаптар бар.
Ауданның кейбір ауылдық округтерінде жеке шаруашылықтардағы мал басының өсуіне байланысты 15 310 га жайылымдық алқаптардың жетіспеушілігі байқалады.
Бұл мәселелерді шешу үшін-мемлекеттік қордан жайылымдық алқаптарды ұтымды бөлу және елді мекен, ауыл шаруашылық мақсатындағы және Катонқарағай ауданының қордағы жерлерінен бөлу есебінен ұлғайту қажет.
Сонымен қатар, ветеринариялық–санитарлық объектілермен қамтамасыз ету үшін мал тоғыту орындарын құрылысын жоспарлау Үлкен Нарын, Катонқарағай, Өрел, Солоновка ауылдық округтерінде қашырым пункттерінің құрылыстарын салу жұмыстарын жоспарлау.
Катонқарағай ауданы бойынша
2017-2018 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Катонқарағай ауданы бойынша
2017-2018 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Катонқарағай ауданы бойынша
2017-2018 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Катонқарағай ауданы бойынша
2017-2018 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге) қол жеткізу схемасы
Катонқарағай ауданы бойынша
2017-2018 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Катонқарағай ауданы бойынша
2017-2018 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 6-қосымша
Ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Катонқарағай ауданы бойынша
2017-2018 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округі
Жануарларды шалғайдағы жайылымдарға шығару кезеңі
Жануарларды шалғайдағы жайылымдардан әкелу кезеңі
1
Үлкен Нарын
сәуірдің екінші жартысы
қазанның екінші онкүндігі
2
Ақсу
мамырдың екінші жартысы
қазанның үшінші онкүндігі
3
Алтынбел
мамырдың бірінші жартысы
қыркүйектің бірінші онкүндігі
4
Солоновка
мамырдың екінші жартысы
қыркүйектің бірінші онкүндігі
5
Солдатово
мамырдың екінші жартысы
қазанның екінші онкүндігі
6
Ново-Хайрузовка
сәуірдің екінші жартысы
қазанның бірінші онкүндігі
7
Ново-Поляковка
мамырдың бірінші жартысы
қыркүйектің бірінші онкүндігі
8
Өрел
маусымның бірінші жартысы
қыркүйектің бірінші онкүндігі
9
Белқарағай
маусымның бірінші жартысы
қыркүйектің бірінші онкүндігі
10
Катонқарағай
маусымның бірінші жартысы
қыркүйектің бірінші онкүндігі
11
Жамбыл
маусымның бірінші жартысы
қыркүйектің бірінші онкүндігі
12
Коробиха
маусымның бірінші жартысы
қыркүйектің екінші онкүндігі
13
Аққайнар
маусымның бірінші жартысы
қазанның екінші онкүндігі

Климат района резко континентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое и засушливое. Среднегодовая температура воздуха в январе – -17; -18°С, в июле +16; +23°С. Средний размер осадков составляет 32 мм, а годовой 200 мм.
Растительный покров района разнообразный, свыше 1000 видов растений видов. Самые распространенные из них зеленые лишайники и кустарники.
Почвы горные черноземы, черноземы обыкновенные, темно-каштановые. Толщина плодородной почвы 38-102 см.
В районе действуют 13 ветеринарных пунктов, 5 мест для купания скота, 1 пунктов для искусственного осеменения и 28 скотомогильников.
В настоящее время в Катон-Карагайском районе насчитывается крупного рогатого скота 44 765 голов, мелкого рогатого скота 86 493 голов, 28 071 голов лошадей, 4469 голов маралов и 58 809 голов птиц.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Катон-Карагайскому району имеются всего 209 884 га пастбищных угодий. В черте населенного пункта числится 35 753 га пастбищ, в землях запаса имеются 152 200,05 га пастбищных угодий.
В некоторых сельских округах в связи с ростом поголовья скота на личных подворьях ощущается недостаток 15 310 га пастбищных угодий.
Для решения этих проблем – необходимо рационально выделить пастбищные угодья из государственного фонда и увеличить площади пастбищ за счет земель населенных пунктов, земель сельскохозяйственного назначения и земель запаса Катон-Карагайского района.
Также, для обеспечения ветеринарно – санитарными объектами запланировать строительство мест для купания животных, строительство пунктов осеменения в Улкен-Нарынском, Катон-Карагайском, Урыльском, Солоновском сельских округах.
Приложение 1 к Плану
по управлению
пастбищами и их
использованию по
Катон-Карагйскому району на
2017-2018 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно – территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2 к Плану
по управлению
пастбищами и их
использованию по
Катон-Карагйскому району на
2017-2018 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3 к Плану
по управлению
пастбищами и их
использованию по
Катон-Карагйскому району на
2017-2018 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4 к Плану
по управлению
пастбищами и их
использованию по Катон-Карагйскому району на
2017-2018 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам), составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5 к Плану по управлению
пастбищамии их использованию по Катон-Карагйскому району
на 2017-2018 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6 к Плану
по управлению
пастбищами и их
использованию по Катон-
Карагйскому району
на 2017-2018 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе
Приложение 7 к Плану
по управлению
пастбищами и их
использованию по
Катон-Карагйскому району
на 2017-2018 годы
Календарный график по использованию пастбищ, определяющие сезонные маршруты выпаса и отгона сельскохозяйственных животных
Сельский округ
Период отгона животных на отдаленные пастбища
Период отгона животных с отдаленных пастбищ
1
Улкен Нарынский
вторая половина апреля
вторая декада октября
2
Аксусский
вторая половина мая
третья декада октября
3
Алтынбельский
первая половина мая
первая декада сентября
4
Солоновский
вторая половина мая
первая декада сентября
5
Солдатовский
вторая половина мая
вторая декада октября
6
Ново-Хайрузовский
вторая половина апреля
первая декада октября
7
Ново-Поляковский
первая половина мая
первая декада сентября
8
Урыльский
первая половина июня
первая декада сентября
9
Белкарагайский
первая половина июня
первая декада сентября
10
Катон-Карагайский
первая половина июня
первая декада сентября
11
Жамбылский
первая половина июня
первая декада сентября
12
Коробихинский
первая половина июня
вторая декада сентября
13
Аккайнарский
первая половина июня
вторая декада октября

Жайылымдық кезеңнің ұзақтығы топырақ-климаттық аймаққа, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлеріне, сондай-ақ, жайылымдардың биік таулы альпілік, орман шалғындық, әртүрлі-шөптілік, әртүрлі шөптілік-дәнді дақылдық, орман шалғынды шөптің өнімділігіне байланысты және 120 – 210 күн құрайды.
Бұл ретте мал жаю кезеңі ірі қара мал, ұсақ мал, жылқы және түйелер үшін қар жамылғысының максималды тереңдігі мен тығыздығына және басқа да факторларға байланысты.
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
га – гектар
Со –Цельсий көрсеткіші;
мм - миллиметр;
см - сантиметр;
а/о - ауылдық округі

Длительность пастбищного периода связана с почвенно-климатической зоной, видами сельскохозяйственных животных, а также урожайностью пастбищ высокогорных альпийских, лесных лугов, травянисто – разнотравной и разнотравно – злаковой, лесолуговой травянистой растительностью и составляет 120 – 210 дней.
В данном случае продолжительность выпаса для крупного рогатого скота, мелкого рогатого скота, лошадей и верблюдов связана с максимальной глубиной снежного покрова с плотностью снега и другими факторами.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
га – гектар
оС – показатель Цельсия;
мм - миллиметр;
см - сантиметр;
с/о - сельский округ.