"Кәсіби аудиторлық ұйымдарды аккредиттеу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2006 жылғы 18 шілдедегі № 265 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 17 қаңтардағы № 33 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 7 ақпанда № 16323 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Кәсіби аудиторлық ұйымдарды аккредиттеу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2006 жылғы 18 шілдедегі № 265 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4336 болып тіркелген, "Заң газеті" газетінде 2006 жылғы 17 тамызда № 150 (1130) жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
атауы мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"Кәсіби аудиторлық ұйымдарды аккредиттеу қағидаларын бекіту туралы";
1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"1. Қоса беріліп отырған Кәсіби аудиторлық ұйымдарды аккредиттеу қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кәсіби аудиторлық ұйымдарды аккредиттеу қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бухгалтерлік есеп пен аудит әдіснамасы департаменті (А.Т. Бектұрова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмелері Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық бірінші ресми жарияланған күнінен кейін жиырма бір күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 17 қаңтардағы
№ 33 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2006 жылғы 18 шілдедегі
№ 265 бұйрығымен
бекітілген
Кәсіби аудиторлық ұйымдарды аккредиттеу қағидалары

О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 18 июля 2006 года № 265 "Об утверждении Правил аккредитации профессиональных аудиторских организаций"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 17 января 2018 года № 33. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 февраля 2018 года № 16323
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 18 июля 2006 года № 265 "Об утверждении Правил аккредитации профессиональных аудиторских организаций" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4336, опубликован 17 августа 2006 года № 150 (1130) в газете "Юридическая газета") следующие изменения:
в заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в пункт 1 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
Правила аккредитации профессиональных аудиторских организаций, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета и аудита Министерства финансов Республики Казахстан (Бектурова А.Т.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве финансов Республики Казахстан предоставление в Юридический департамент Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий согласно подпунктам 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Приложение
к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 17 января 2018 года № 33
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 18 июля 2006 года № 265
Правила аккредитации профессиональных аудиторских организаций

1-тарау. Жалпы қағидалар
1. Осы Кәсіби аудиторлық ұйымдарды аккредиттеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Аудиторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 20 қарашадағы Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және аудиторлық қызмет саласындағы уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) Қазақстан Республикасының кәсіби аудиторлық ұйымдарды (бұдан әрі – кәсіби ұйымдар) аккредиттеу жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Кәсіби ұйымдар уәкілетті органның Заңға сәйкес кәсіби ұйымдардың құқықтылығын ресми мойындау мақсатында аккредиттеуден өтеді.
2-тарау. Аккредиттеу жүргізу тәртібі
3. Кәсіби ұйымдар аккредиттеуден өту үшін "электрондық үкіметтің" www.egov.kz, www.elicense.kz веб-порталы (бұдан әрі – Портал) арқылы мыналарды:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кәсіби ұйымның электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық нысандағы сұрау салуды;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мәліметтер нысанын ұсынады.
4. Кәсіби ұйымдардың өтініштерін қарау және шешім қабылдау мерзімі:
куәлікті беру туралы – 5 (бес) жұмыс күнін;
куәлікті қайта ресімдеу туралы – 3 (үш) жұмыс күнін;
куәліктің телнұсқасын беру туралы – 2 (екі) жұмыс күнін құрайды.
5. Кәсiби ұйымдар мынадай талаптарға жауап береді:
1) кәсіби ұйымдардың құрылтайшылары және қатысушылары аудиторлар мен аудиторлық ұйымдар ғана болып табылады;
2) аудиторлар мен аудиторлық ұйымдар бір ғана кәсіби ұйымның мүшелері болады;
3) Халықаралық бухгалтерлер федерациясының Әдеп кодексінің талаптарына сәйкес келетін Әдеп кодексін әзірлейді және қабылдайды.
Кәсіби ұйымдардың басқару органы саны кемінде үш аудитор болатын соңғы бес жылдың үш жылы ішінде аудит саласында жұмыс тәжірибесі бар кәсіби аудиторлар ұйымының мүшелері болып табылатын аудиторлар қатарынан қалыптасады.
Кәсіби ұйымдардың мынадай:
1) сапасын бақылау бойынша;
2) аудит және қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары бойынша;
3) аудиторлардың біліктілігін арттыру бойынша;
4) әдеп мәселелері бойынша;
5) дауларды қарау бойынша жұмыс органдары бар.
Басқа органдар құру кәсіби ұйымдардың жарғыларымен айқындалады.
Уәкілетті орган сұрау салулар жібереді және ақпараттық жүйелерде қамтылған қажетті материалдарды пайдаланады.
6. Кәсіби ұйымның аккредиттелуі туралы куәлік аккредиттеуді растайтын ресми құжат болып табылады, Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында әрекет етеді және әрекет ету мерзімі шектеусіз беріледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила аккредитации профессиональных аудиторских организаций (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 ноября 1998 года "Об аудиторской деятельности" (далее – Закон) и определяют порядок проведения аккредитации профессиональных аудиторских организаций Республики Казахстан (далее – профессиональные организации) уполномоченным органом в области аудиторской деятельности (далее – уполномоченный орган).
2. Аккредитацию проходят профессиональные организации в целях официального признания уполномоченным органом правомочий профессиональных организаций в соответствии с Законом.
Глава 2. Порядок проведения процедуры аккредитации
3. Профессиональные организации для аккредитации представляют через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – Портал):
1) запрос в электронной форме, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) профессиональной организации, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) форму сведений по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
4. Срок рассмотрения запроса профессиональных организаций и принятия решения:
о выдаче свидетельства – 5 (пять) рабочих дней;
о переоформлении свидетельства – 3 (три) рабочих дня;
о выдаче дубликата свидетельства – 2 (два) рабочих дня.
5. Профессиональные организации отвечают следующим требованиям:
1) учредителями и участниками профессиональных организаций являются только аудиторы и аудиторские организации;
2) аудиторы и аудиторские организации выступают членами только одной профессиональной организации;
3) разрабатывают и принимают Кодекс этики, соответствующий требованиям Кодекса этики Международной федерации бухгалтеров.
Орган управления профессиональных организаций формируется из числа аудиторов – членов профессиональной организации в количестве не менее трех аудиторов с опытом работы в области аудита в течение трех лет из последних пяти.
Профессиональные организации имеют следующие рабочие органы:
1) по контролю качества;
2) по международным стандартам аудита и финансовой отчетности;
3) по повышению квалификации аудиторов;
4) по вопросам этики;
5) по рассмотрению споров.
Создание других органов определяется уставами профессиональных организаций.
Уполномоченный орган направляет запросы и использует необходимые сведения, содержащиеся в информационных системах.
6. Свидетельство об аккредитации профессиональной организации является официальным документом, удостоверяющим аккредитацию, действует на всей территории Республики Казахстан и выдается без ограничения срока действия.

7. Заңды мекенжайы өзгерген жағдайда кәсіби аудиторлық ұйымды аккредиттеу туралы куәлікті қайта ресімдеу үшін, сондай-ақ кәсіби ұйымды аккредиттеу туралы куәлік жоғалған, бүлінген кезде, егер бұрын берілген куәлік қағаз нысанда ресімделсе, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес көрсетілген нысан бойынша кәсіби ұйымның уәкілетті адамының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық нысанындағы өтініш Порталда толтырылады.
8. Аккредиттеу туралы куәлікті беруден бас тарту үшін:
1) кәсіби ұйымның аккредиттеу куәлігін алу үшін ұсынған деректердің (мәліметтердің) дәйекті еместігін анықтау;
2) кәсіби ұйымның және (немесе) ұсынылған аккредиттеу куәлігін беру үшін қажетті деректердің (мәліметтердің) аудиторлық қызмет саласындағы заңнамада белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) кәсіби ұйымға қатысты қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы негіздер болып табылады.
9. Уәкілетті орган аккредиттелген кәсіби ұйымдар тізілімін жүргізеді және оны уәкілетті органның интернет-ресурсына орналастырады.
Аккредиттелген кәсіби ұйымдар тізілімі өзгерген жағдайда уәкілетті орган өз интернет-ресурсында орналастырылған ақпаратты өзгеріс туралы ақпарат түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жаңартады.
Кәсіби аудиторлық ұйымдарды
аккредиттеу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Өтiнiм
__________________________________________________________________________
(кәсіби аудиторлық ұйымның толық атауы, БСН)
________________________________________ қызметтi жүзеге асыру үшiн
___________________ аккредиттеудi (куәлікті қайта рәсімдеуді, куәліктің телнұсқа беруді) сұраймын.
Заңды мекенжайы: _________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
20__ ж. "__"____________________
Кәсiби аудиторлық ұйымның басшысы ________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
Кәсіби аудиторлық ұйымдарды
аккредиттеу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Мәліметтер нысаны
Аудиторлар мен аудиторлық ұйымдардың тізбесі
Мүшелер _____________________________________________________________
______________________________________________________________________
(кәсіби аудиторлық ұйымның атауы, БСН көрсетіледі)
№ 1 кесте
Р/с
Аудитордың ЖСН
Ауди тордың тегі
Ауди тордың аты
Аудитордың әкесінің аты (болған кезде)
Почта индексі
Ел/облыс/аудан/ елді мекен
Көшенің атауы
Үйдің нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
№ 1 кестенің жалғасы
Үйдің индексі
Пәтердің/офистің нөмірі
Телефоны
"Аудитор" біліктілік куәлігінің нөмірі
"Аудитор" біліктілік куәлігінің берілген күні
Кәсіби ұйымға өту күні
Кәсіби аудиторлық ұйымға мүшелігін растайтын құжаттың немесе мүшелік билетінің нөмірі
Жұмыс орны (аудиторлық ұйымның атауы)
10
11
12
13
14
15
16
17
№ 2 кесте
Р/с №
Аудиторлық ұйымның БСН
Ауди торлық ұйым ның атауы
Почта индексі
Ел/облыс/аудан/елді мекен
Көшенің атауы
Үйдің нөмірі
Үйдің индексі
Пәтердің/офистің нөмірі
Телефон нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
№ 2 кестенің жалғасы
Соңғы тіркеу/ қайта тіркеу күні
Аудиторлық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензия нөмірі
Аудиторлық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензияның беріл
ген күні
Кәсіби аудиторлық ұйымға өту күні
Кәсіби аудиторлық ұйымға мүшелігін растайтын құжаттың немесе мүшелік билетінің нөмірі
Аудиторлық ұйым басшысының ЖСН
Аудиторлық ұйым басшысының тегі
Аудиторлық ұйым басшысының аты
Аудиторлық ұйым басшысының әкесінің аты (болған кезде)
Аудиторлық ұйым басшысының "Аудитор" біліктілік куәлігінің нөмірі
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Кәсіби аудиторлық ұйымның құрылымы
РР/с №
Кәсіби аудиторлық ұйым органының атауы
Орган басшысының ЖСН
Орган басшының тегі
Орган
басшының аты
Орган
басшының әкесінің аты
Лауазым атауы
Байланыс телефоны
Орган басшысының лауазымы
Аудитордың ЖСН
Аудитордың тегі
Аудитордың аты
Аудитордың әкесінің аты (болған кезде)
Аудит саласындағы жұмыс тәжірибесі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
сапаны бақылау бойынша
халықаралық аудит және қаржылық есептілік стандарттары бойынша
аудиторлардың біліктілігін арттыру бойынша
этика мәселелері бойынша
дауларды қарастыру бойынша
*
Ескертпе:
* басқа органдардың құрылуы кәсіби ұйымдардың жарғыларында анықталады.
Кәсіби аудиторлық ұйымның басшысы ________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) (күні)

7. Для переоформления свидетельства об аккредитации профессиональной организации в случае изменения юридического адреса, а также для выдачи дубликата при утере, порче свидетельства об аккредитации профессиональной организации, если ранее выданное свидетельство оформлено в бумажной форме, на Портале заполняется запрос в электронной форме, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица профессиональной организации, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
8. Основаниями для отказа в выдаче свидетельства об аккредитации являются:
1) установление недостоверности данных (сведений), представленных профессиональной организацией для получения свидетельства об аккредитации;
2) несоответствие профессиональной организации и (или) представленных данных (сведений), необходимых для выдачи свидетельства об аккредитации, требованиям, установленным законодательством в сфере аудиторской деятельности;
3) в отношении профессиональной организации имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности.
9. Уполномоченный орган ведет реестр аккредитованных профессиональных организаций и размещает его на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
В случае изменения реестра аккредитованных профессиональных организаций уполномоченный орган обновляет размещенную на интернет-ресурсе информацию в течение трех рабочих дней со дня поступления информации об изменении.
Приложение 1
к Правилам
аккредитации профессиональной
аудиторской организации
Форма
Запрос
Прошу аккредитовать (переоформить свидетельство, выдать дубликат свидетельства)
________________________________________________________________________________
(полное наименование профессиональной аудиторской организации, БИН)
для осуществления деятельности ___________________________________________________
________________________________________________________________________________
Юридический адрес:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
"___" ___________20__ г.
Руководитель
профессиональной аудиторской
организации             ________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 2
к Правилам
аккредитации профессиональной
аудиторской организации
Форма
Форма сведений
Перечень аудиторов и аудиторских организаций
Членов____________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(указывается наименование профессиональной аудиторской организации, БИН)
Таблица № 1
№ п/п
ИИН аудитора
Фамилия аудитора
Имя аудитора
Отчество (при его наличии) аудитора
Почтовый индекс
Страна/область/район/населенный пункт
Название улицы
Номер дома
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Продолжение таблицы № 1
Индекс дома
Номер квартиры/офиса
Телефон
Номер квалификационного свидетельства "Аудитор"
Дата выдачи квалификационного свидетельства "Аудитор"
Дата вступления в профессиональную организацию
Номер членского билета или документа, подтверждающего членство в профессиональной аудиторской организации
Место работы (наименование аудиторской организации)
10
11
12
13
14
15
16
17
Таблица № 2
№п/п
БИН аудиторской организации
Наименование аудиторской организации
Почтовый индекс
Страна/область/район/населенный пункт
Название улицы
Номер
дома
Индекс дома
Номер квартиры/офиса
Номер телефона
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Продолжение таблицы № 2
Дата последней пере/ регистрации
Номер лицензии на осуществление аудиторской деятельности
Дата выдачи лицензии на осуществление аудиторской деятельности
Дата вступления в профессиональную аудиторскую организацию
Номер членского билета или документа, подтверждающего членство в профессиональной организации аудиторов
ИИН руководителя аудиторской организации
Фамилия руководителя аудиторской организации
Имя руководителя аудиторской организации
Отчество (при его наличии) руководителя аудиторской организации
Номер квалификационного свидетельства "Аудитор" руководителя аудиторской организации
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Структура профессиональной аудиторской организации
№п/п
Наименование органа профессиональной аудиторской организации
ИИН руководителя органа
Фамилия руководителя органа
Имя руководителя органа
Отчество (при его наличии) руководителя органа
Наименование должности
Контактный телефон
Должность руководителя органа
ИИН аудитора
Фамилия аудитора
Имя аудитора
Отчество (при его наличии) аудитора
Опыт работы в области аудита
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
по контролю качества
по международным стандартам аудита и финансовой отчетности
по повышению квалификации аудиторов
по вопросам этики
по рассмотрению споров
*
Примечание:
* создание других органов определяется уставами профессиональных организаций.
Руководитель профессиональной
аудиторской организации
_________________________________                  ____________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)                   (дата)