"Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде ұсынылатын медициналық қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 26 қарашадағы № 801 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 7 ақпандағы № 52 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 14 ақпанда № 16356 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-309/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 21.12.2020 № ҚР ДСМ-309/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2009 жылғы 18 қыркүйектегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 23-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде ұсынылатын медициналық қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 26 қарашадағы № 801 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5946 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының Орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдар актілерінің жинағында 2010 жылғы № 7 жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру қағидаларын және Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру әдістемесін бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру әдістемесі бекітілсін.";
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру қағидалары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру әдістемесі осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 801 "Об утверждении Методики формирования тарифов на медицинские услуги, предоставляемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, финансируемой из республиканского бюджета"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 февраля 2018 года № 52. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 февраля 2018 года № 16356. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-309/2020.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 21.12.2020 № ҚР ДСМ-309/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 23 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 801 "Об утверждении Методики формирования тарифов на медицинские услуги, предоставляемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, финансируемой из республиканского бюджета" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 5946, опубликован в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 7, 2010 года) следующие изменения:
заголовок указанного приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования и Методики формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) Правила формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Методику формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования согласно приложению 2 к настоящему приказу.";
Правила формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
Методика формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.

2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Қаржы департаменті осы бұйрықты облыстардың, Астана және Алматы қалаларының Денсаулық сақтау басқармаларына, "Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры" коммерциялық емес акционерлік қоғамына, "Республикалық электрондық денсаулық сақтау орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынына және "Денсаулық сақтауды дамыту республикалық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынына ақпарат және жұмыста басшылыққа алу үшін жіберсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруды үйлестіру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қағаз және электрондық түрдегі қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмесін ресми жариялау және Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрық ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
5) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің жауапты хатшысы Б.Т. Төкежановқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
Е. Біртанов
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитетінің төрағасы
______________________ Н. Айдапкелов
2018 жылғы 8 ақпан
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2018 жылғы 7 ақпандағы
№ 52 бұйрығына
1-қосымша
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді қалыптастыру қағидалары

2. Департаменту финансов Министерства здравоохранения Республики Казахстан направить настоящий приказ в Управления здравоохранения областей, городов Астана и Алматы, Некоммерческое акционерное общество "Фонд социального медицинского страхования", Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр электронного здравоохранения" и Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр развития здравоохранения" для сведения и руководства в работе.
3. Департаменту координации обязательного социального медицинского страхования Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на ответственного секретаря Министерства здравоохранения Республики Казахстан Токежанова Б.Т.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2018 года.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
Е.Биртанов
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
____________________ Н.Айдапкелов
8 февраля 2018 года
Приложение 1
к приказу Министра
здравоохранения
Республики Казахстан
от 7 февраля 2018 года № 52
Правила
формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 23-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру тәртібін анықтайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ақпараттық жүйе – ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы белгілі бір технологиялық әрекеттерді іске асыратын және нақты функционалдық міндеттерді шешуге арналған ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып ретке келтірілген жиынтығы;
2) әкімшілік деректер – алғашқы статистикалық деректерді қоспағанда, әкімшілік дереккөздер қалыптастыратын жеке немесе заңды тұлға жөніндегі жеке-дара сандық және (немесе) сапалық деректер және шаруашылық бойынша есепке алу деректері;
3) әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры (бұдан әрі – қор) – аударымдар мен жарналарды шоғырландыруды жүргізетін, сондай-ақ медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтерін медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көзделген көлемдерде және талаптармен сатып алу мен оларға ақы төлеуді және Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған өзге де функцияларды жүзеге асыратын коммерциялық емес ұйым;
4) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – азаматтардың денсаулығын қорғау, медициналық және фармацевтикалық ғылым, медициналық және фармацевтикалық білім беру, дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы, медициналық қызметтер көрсету сапасын бақылау саласындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
5) денсаулық сақтау субъектілері – денсаулық сақтау ұйымдары, сондай-ақ жекеше медициналық практикамен және фармацевтикалық қызметпен айналысатын жеке тұлғалар;
6) емделіп шығу – пациентке стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын шарттарда емдеуге жатқызылған сәттен бастап жазылып шыққанға дейін көрсетілген медициналық қызметтер кешені;
7) жұмыс органы – уәкілетті орган қызметін қамтамасыз ету үшін тарифтерді қалыптастыру мәселелері бойынша ақпаратты жинауға, өңдеуге, сақтауға, сараптауға және ұсынуға жауапты заңды тұлға;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 23 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) информационная система – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, реализующих определенные технологические действия посредством информационного взаимодействия и предназначенных для решения конкретных функциональных задач;
2) административные данные – индивидуальные количественные и (или) качественные данные по физическому или юридическому лицу и данные похозяйственного учета, формируемые административными источниками, за исключением первичных статистических данных;
3) фонд социального медицинского страхования (далее – фонд) – некоммерческая организация, производящая аккумулирование отчислений и взносов, а также осуществляющая закуп и оплату услуг субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в объемах и на условиях, предусмотренных договором закупа медицинских услуг, и иные функции, определенные законами Республики Казахстан;
4) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, осуществляющий руководство в области охраны здоровья граждан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, контроля за качеством медицинских услуг;
5) субъекты здравоохранения – организации здравоохранения, а также физические лица, занимающиеся частной медицинской практикой и фармацевтической деятельностью;
6) пролеченный случай – комплекс медицинских услуг, оказанных пациенту в стационарных и (или) стационарозамещающих условиях с момента поступления до выписки;
7) рабочий орган – юридическое лицо, ответственное за сбор, обработку, хранение, анализ и предоставление информации по вопросам тарифообразования для обеспечения деятельности уполномоченного органа;

8) клиникалық-шығынды топтар (бұдан әрі – КШТ) – емдеу шығындары бойынша ұқсас клиникалық біртекті аурулардың топтары;
9) медициналық-экономикалық тариф (бұдан әрі – МЭТ) – тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде онкологиялық аурулары бар он сегіз жасқа дейінгі балаларға стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілеріне төлеу үшін клиникалық хаттамалардың негізінде қалыптастырылатын бір емделіп шығу жағдайы үшін орташа құн;
10) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру (бұдан әрі – МӘМС) –қордың активтері есебінен медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға медициналық көмек көрсету жөніндегі құқықтық, экономикалық және ұйымдастырушылық шаралар кешені;
11) референтті субъект – тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және МӘМС жүйесінде тарифтерді әзірлеу және қайта қарау үшін ақпарат ұсынатын денсаулық сақтау субъектісі;
12) стационарлы науқастың медициналық картасы – "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген) бекітілген құжат және стационарда медициналық көмек көрсетудің сапасы мен көлемі, науқастың денсаулық жағдайы, сипатын көрсететін жазбалар жасауға арналған;
13) тариф – тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде қызмет бірлігінің немесе медициналық қызметтер кешенінің есеп айырысу құны;
14) тарификатор – Кодекстің 23-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен медициналық қызметтерге арналған тарифтердің тізбесі;
15) тарифтерді қалыптастыру – тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге (медициналық қызмет көрсету кешені) жаңа тарифтерді әзірлеу және бекіту, қолданыстағы тарифтерді қайта қарау және бекіту процесі;
16) тарифті қайта қарау – тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және МӘМС жүйесінде медициналық қызметтерді көрсету бойынша міндеттемелерімен МӘМС табыс жүйесі мен тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі бюджетінің тепе-теңдігін қамтамасыз ету үшін жаңа тарифтерді әзірлеу және бекіту, қолданыстағы тарифтерді қайта қарау мен бекіту процесіндегі уәкілетті органмен жүзеге асырылатын тариф өлшемінің жоғарылауы немесе төмендеуі;

8) клинико-затратные группы (далее – КЗГ) – клинически однородные группы заболеваний, сходные по затратам на их лечение;
9) медико-экономический тариф (далее – МЭТ) – средняя стоимость за один пролеченный случай, формируемая на основе клинических протоколов, для оплаты субъектам здравоохранения, оказывающим стационарную и (или) стационарозамещающую медицинскую помощь детям до восемнадцати лет с онкологическими заболеваниями в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
10) обязательное социальное медицинское страхование (далее – ОСМС) – комплекс правовых, экономических и организационных мер по оказанию медицинской помощи потребителям медицинских услуг за счет активов фонда;
11) референтный субъект – субъект здравоохранения по предоставлению информации для разработки и пересмотра тарифов в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе ОСМС;
12) медицинская карта стационарного больного – документ, утвержденный приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6697) и предназначенный для записи данных о состоянии здоровья пациентов, отражающих характер, объем и качество оказанной медицинской помощи в стационаре;
13) тариф – расчетная стоимость единицы услуги или комплекса медицинских услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования;
14) тарификатор – утвержденный уполномоченным органом перечень тарифов на медицинские услуги согласно пункту 2 статьи 23 Кодекса;
15) формирование тарифов – процесс разработки и утверждения новых, пересмотра и утверждения действующих тарифов на медицинские услуги (комплекс медицинских услуг), оказываемых в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе ОСМС;
16) пересмотр тарифа – повышение или снижение размера тарифа, осуществляемое уполномоченным органом в процессе разработки и утверждения новых, пересмотра и утверждения действующих тарифов для обеспечения сбалансированности бюджета гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и доходов системы ОСМС с обязательствами по оказанию медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе ОСМС;

17) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) – Кодекстің 34-бабының 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының азаматтарына, оралмандарға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тізбе бойынша бюджет қаражаты есебінен берілетін медициналық көмектің көлемі;
18) төсек-күн тарифі – науқастың стационар жағдайында өткізген бір күні үшін ақы төлеуге арналған тариф;
19) электрондық денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті субъект –денсаулық сақтау жүйесінің ақпараттық инфрақұрылымын (электрондық денсаулық сақтау) және медициналық статистиканы жетілдіру бөлігінде құқықтық қатынастарға түсетін және қызметті жүзеге асыратын қолданыстағы заңнамаға сәйкес анықталатын ұйым (бұдан әрі – ақпараттандыру субъектісі).
3. ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тариф қалыптастыру процесі келесі қағидаттарға негізделеді:
1) медициналық көмектің қолжетімділік қағидаты – тарифтерді қалыптастыру, сондай-ақ оларды жетілдіру ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде көрсетілетін медициналық көмекке халықтың қолжетімділігін төмендетуге алып келмеуі қажет;
2) ашықтық қағидаты – заңмен қорғалатын мемлекеттік немесе басқа да құпияларды қоспағанда тарифтерді қалыптастыру процесінің басты кезеңдері нәтижелерін міндетті түрде жариялау, сонымен қатар тариф қалыптастыру процесінің қоғам үшін ашықтығын қамтамасыз ету;
3) нәтижелілік қағидаты – Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау жүйесін дамытудың стратегиялық мақсаттарын, бағыттарын және міндеттеріне қол жеткізуге бағытталған медициналық көмек нысандары, түрі және бейіндері бойынша тарифтерді қалыптастыру;
4) шынайылық қағидаты – тарифтер өлшемдерінің бюджетпен бекітілген (нақтыланған, түзетілген) көрсеткіштерімен және қор активтерінің өлшемдерімен сай болуы;
5) бірізділік қағидаты – тарифтерді қалыптастыру процесіне қатысатын барлық тұлғалардың бұдан бұрын қабылданған шешімдерді ұстануы;
6) дәлелділік қағидаты – жаңа тарифтерді қалыптастыру және (немесе) қолданыстағы тарифтерді жетілдіру қажеттігін анықтайтын нормативтік құқықтық актілер және басқа да құжаттар негізінде тарифтерді қалыптастыру, сондай-ақ Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес қор активтері мен бюджет қаражатын пайдалану;
7) жүйелілік қағидаты – тарифтерді жоспарлы түрде қайта қарау тұрақты жүргізіліп отырады, бірақ жылына бір реттен көп емес.
2-тарау. ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді қалыптастыру тәртібі

17) гарантированный объем бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) – объем медицинской помощи, предоставляемой за счет бюджетных средств по перечню, определяемому Правительством Республики Казахстан, гражданам Республики Казахстан, оралманам, а также иностранцам и лицам без гражданства, постоянно проживающим на территории Республики Казахстан, согласно пункту 1 статьи 34 Кодекса;
18) тариф за койко-день – тариф для оплаты за день, проведенный пациентом в условиях стационара;
19) уполномоченный субъект в области электронного здравоохранения – определяемая в соответствии с действующим законодательством организация, осуществляющая деятельность и вступающая в правоотношения в части совершенствования информационной инфраструктуры системы здравоохранения (электронного здравоохранения) и медицинской статистики (далее – субъект информатизации).
3. Процесс формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, основывается на принципах:
1) доступности медицинской помощи – формирование тарифов, а также их совершенствование не приводить к ухудшению доступности населения к медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС;
2) прозрачности – обязательное опубликование результатов основных этапов процесса формирования тарифов, за исключением служебной информации ограниченного распространения, а также открытость процесса формирования тарифов для общественности;
3) результативности – формирование тарифов по формам, видам и профилям медицинской помощи, ориентированных на достижение стратегических целей, направлений и задач развития системы здравоохранения Республики Казахстан;
4) реалистичности – соответствие размеров тарифов с утвержденными (уточненными, скорректированными) показателями бюджета и размерами активов фонда;
5) последовательности – соблюдение всеми лицами, принимающими участие в процессе формирования тарифов, ранее принятых решений;
6) обоснованности – формирование тарифов на основе нормативных правовых актов и других документов, определяющих необходимость разработки новых и (или) совершенствования существующих тарифов, а также использование бюджетных средств и активов фонда в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
7) регулярности – плановый пересмотр тарифов осуществляется на постоянной основе, но не чаще одного раза в год.
Глава 2. Порядок формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках ГОБМП и в системе ОСМС

4. ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастру мынадай тәртіпте анықталады:
1) ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге (медициналық қызметтер кешеніне) арналған тарифтерді қалыптастыру бойынша жұмыс жоспарын (бұдан әрі – жоспар) бекіту;
2) референтті субъектілерді жұмыс органымен іріктеу және референтті субъектілердің тізімін уәкілетті органмен бекіту (денсаулық сақтау субъектісінің бастамасы бойынша тарифтерді есептеу және модельдеу жағдайларын қоспағанда);
3) тарифті есептеу үшін қаржы-экономикалық, статистикалық және клиникалық ақпараттарды жинақтау;
4) жоспар негізінде немесе денсаулық сақтау субъектісінің бастамасы бойынша тарифтерді есептеу және модельдеу;
5) тариф өлшемдерін қарау, келісу және бекіту;
6) ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге (медициналық қызметтер кешеніне) тарифтерді қолдану мониторингі (бұдан әрі – мониторинг).
5. Жоспар жобасын жыл сайын алдағы жоспарланған жылға 1 және 30 қазан аралығында мыналарды ескере отырып жұмыс органы әзірлейді және уәкілетті орган бекітеді:
1) Қазақстан Республикасы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкес денсаулық сақтау саласындағы басымдықтар;
2) Қазақстан Республикасында диагностика, емдеу және медициналық оңалтудың жаңа әдістерін енгізу;
3) медициналық ұйымдардың негізделген ұсыныстары;
4) ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық қызметтерді көрсету бойынша міндеттермен ТМККК бюджеті мен МӘМС жүйесінің табыстарын реттеу.
Жоспар жобасын әзірлеу жаңа тарифтерді енгізу және қолданыстағы тарифтерді қайта қарау бойынша шараларды анықтау медициналық көмек нысандары бөлінісінде жүзеге асырылады.
6. Жоспар уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында және қордың корпоративті сайтында орналастырылады.
7. Бекітілген жоспарға өзгерістер мен толықтырулар енгізу жарты жылда бір рет келесі жағдайларда жүргізіледі:
1) денсаулық сақтау мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамалық актілері мен Қазақстан Республикасының мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жаңа құжаттарын қабылдауы;
2) денсаулық сақтау саласындағы медициналық қызмет көрсету стандарттарының жетілдірілуі;
3) Қазақстан Республикасында диагностика, емдеу және медициналық оңалтудың жаңа әдістерін енгізу.
8. Референтті субъектілерді іріктеуді жұмыс органы медициналық көмектің нысандары мен бейіндерін ескере отырып мына өлшемшарттар негізінде жүзеге асырады:
1) денсаулық сақтау субъектілерінің іріктеу мерзімінің алдындағы үш жылдан кем емес кезең ішінде тарифтерді әзірлеу және (немесе) қайта қарау жоспарланған ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық қызметтерді көрсету;

4. Формирование тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, определяется в следующем порядке:
1) утверждение плана работ по формированию тарифов на медицинские услуги (комплекс медицинских услуг), оказываемые в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС (далее – план);
2) отбор референтных субъектов рабочим органом и утверждение перечня референтных субъектов уполномоченным органом (за исключением случаев расчета и моделирования тарифов по инициативе субъекта здравоохранения);
3) сбор финансово-экономической, статистической и клинической информации для расчета тарифов;
4) расчет и моделирование тарифов на основе плана или по инициативе субъекта здравоохранения;
5) рассмотрение, согласование и утверждение размера тарифов;
6) мониторинг применения тарифов на медицинские услуги (комплекс медицинских услуг), оказываемые в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС (далее – мониторинг).
5. Проект плана ежегодно разрабатывается рабочим органом и утверждается уполномоченным органом в период с 1 по 30 октября года, предшествующего планируемому году, с учетом:
1) приоритетов в области здравоохранения согласно документам системы государственного планирования Республики Казахстан;
2) внедрения в Республике Казахстан новых методов диагностики, лечения и медицинской реабилитации;
3) обоснованных предложений медицинских организаций;
4) сбалансированности бюджета ГОБМП и доходов системы ОСМС с обязательствами по оказанию медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС.
Разработка проекта плана осуществляется в разрезе форм медицинской помощи с определением мероприятий по введению новых и пересмотру действующих тарифов.
6. План размещается на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа и корпоративном сайте фонда.
7. Внесение изменений и дополнений в утвержденный план допускается не чаще одного раза в полугодие в случаях:
1) принятия новых документов системы государственного планирования Республики Казахстан и законодательных актов Республики Казахстан по вопросам здравоохранения;
2) совершенствования стандартов оказания медицинской помощи в области здравоохранения;
3) внедрения в Республике Казахстан новых методов диагностики, лечения и медицинской реабилитации.
8. Отбор референтных субъектов осуществляется рабочим органом с учетом форм и профилей медицинской помощи на основании следующих критериев:
1) оказание субъектом здравоохранения медицинских услуг в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, по которым запланированы разработка и (или) пересмотр тарифов, в течение не менее трехлетнего периода, предшествующего дате отбора;

2) "Денсаулық сақтау саласындағы аккредиттеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 10 наурыздағы № 127 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10735 болып тіркелген) бекітілген қосымшаға сәйкес нысан бойынша аккредиттеу туралы қолданыстағы куәліктің болуы;
3) әртүрлі үш облыстан (республикалық маңызы бар қала) бір бірден денсаулық сақтау субъектілерінің кемінде үшеуін таңдау арқылы аумақтық репрезентативтілік;
4) медициналық көмек көрсетумен байланысты субъект шығынының дараланған тіркеуін жүргізуге мүмкіндік беретін медициналық ақпараттық жүйелердің болуы;
5) тарифтерді әзірлеу және қайта қарау жоспарланған медициналық қызметтердің меншікті салмағы көпбейінді денсаулық сақтау ұйымдары үшін он пайыздан, ал мамандандырылған денсаулық сақтау ұйымдары үшін елу пайыздан кем болмауы.
9. Жұмыс органы референтті субъектілер тізімін қалыптастырады және уәкілетті органға он бес жұмыс күні ішінде келісуге жібереді.
10. Референтті субъектілер тізімін уәкілетті орган келген күннен бастап, бес жұмыс күні ішінде қарап, бекітеді.
11. Жұмыс органы референтті субъектілер бекітілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде бұл туралы референтті субъектілерге ерікті нысанда хабарлайды.
12. Референтті субъектілер хабарламаны алғаннан кейінгі он жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 11-тармағында қарастырылған құжаттармен (келісімдер, есеп фактуралар, қаржы құжаттары, ішкі құжаттармен) негізделген жұмыс органының сұранысы бойынша оларға қаржы-экономикалық және клиникалық ақпараттармен қамтамасыз етеді:
КШТ әзірлеу және (немесе) қайта қарау үшін:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес "1 емделіп шығу жағдайына арналған тікелей нақты шығындар бойынша ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "Денсаулық сақтау субъектісінің ауданы" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан;
3) объектінің техникалық паспортының көшірмесі;
4) штаттық кестенің көшірмесі;
5) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төсек қоры туралы ақпарат;
6) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды (оның ішінде реагенттерді) қолдану туралы ақпарат;
7) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өткізілген консультативтік-диагностикалық қызметтердің саны туралы ақпарат;

2) наличие действующего свидетельства об аккредитации по форме, согласно приложению, утвержденной приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 10 марта 2015 года № 127 "Об утверждении Правил аккредитации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10735);
3) территориальная репрезентативность путем отбора не менее трех субъектов здравоохранения по одному из трех различных областей (города республиканского значения);
4) наличие медицинских информационных систем, позволяющей осуществлять персонифицированный учет фактических затрат субъекта, связанных с оказанием медицинской помощи;
5) удельный вес медицинских услуг, по которым запланирована разработка или пересмотр тарифов, не ниже десяти процентов для многопрофильных организаций здравоохранения и не ниже пятидесяти процентов для специализированных организаций здравоохранения.
9. Рабочий орган формирует перечень референтных субъектов и отправляет на согласование в уполномоченный орган в течение пятнадцати рабочих дней.
10. Перечень референтных субъектов рассматривается и утверждается уполномоченным органом в течение пяти рабочих дней со дня поступления.
11. Рабочий орган в течение трех рабочих дней со дня утверждения перечня референтных субъектов в произвольной форме уведомляет об этом референтные субъекты.
12. Референтные субъекты в течение десяти рабочих дней со дня получения уведомления, предусмотренного пунктом 11 настоящих Правил, предоставляют рабочему органу следующую финансово-экономическую, статистическую и клиническую информацию, подтверждаемую по запросу рабочего органа обосновывающими документами (договорами, счетами-фактурами, финансовыми документами, внутренними документами):
для разработки и (или) пересмотра КЗГ:
1) форма, предназначенная для сбора административных данных "Информация по прямым фактическим затратам на 1 пролеченный случай" согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) форма, предназначенная для сбора административных данных "Площадь субъекта здравоохранения" согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) копия технического паспорта объекта;
4) копия штатного расписания;
5) информация о коечном фонде, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
6) информация о потреблении лекарственных средств и изделий медицинского назначения (в том числе реагентов), по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
7) информация о количестве выполненных медицинских услуг, по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам;

8) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалған хирургиялық операциялар туралы ақпарат;
9) осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анестезиология, реанимотология және қарқынды терапия бөлімшесіне түскен пациенттердің саны туралы ақпарат;
10) осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес "Нақты бос емес ставкалар туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан;
11) осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша персоналға жұмсалатын шығыстар туралы ақпарат;
12) осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес "Персоналға қатысы жоқ шығыстар туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан.
Емханадан шығарылған науқастардың стационарлық науқастың медициналық картасын жинақтау осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес емханадан шығарылған стационарлық науқастың медициналық картасының көшірмесін іріктеу формуласы бойынша уәкілетті органмен келісім бойынша жұмыс органы жүзеге асырады;
тарификаторды әзірлеу және (немесе) қайта қарау үшін:
1) осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық қызметтер құнын есептеу;
2) осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес "Үстеме шығындарды есептеу үшін денсаулық сақтау субъекті шығыстарының құрылымы" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан;
МЭТ әзірлеу және (немесе) жетілдіру үшін:
1) осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес "Бір емделіп шыққан жағдайға арналған МЭТ есебі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан;
2) осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес "Медициналық персоналдың жалақысы бойынша шығындар есебі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан;
3) осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес "Дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарға шығындар есебі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан;
4) осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес "Пациенттерді тамақтандыруға жұмсалатын шығындар есебі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан;
5) осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес "Медициналық қызметтерге жұмсалатын шығындар есебі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан;
6) осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес "Үстеме шығындарды есептеу үшін денсаулық сақтау субъекті шығыстарының құрылымы" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан;
бір төсек-күн үшін тарифті әзірлеу және қайта қарау үшін:
осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кезекті жоспарлы кезеңге арналған қаржыландыру көлемі және төсек-құн бойынша ақпарат;
санитариялық авиацияның көліктік қызметтеріне арналған тарифті әзірлеу және қайта қарау үшін:
авиациялық көлік қызметін көрсететін қызмет көрсетушілердің баға ұсыныстары (3 баға ұсынысынан кем емес).

8) информация о выполненных хирургических операциях, по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
9) информация о количестве пациентов, поступивших в отделения анестезиологии, реаниматологии и интенсивной терапии, по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам;
10) форма, предназначенная для сбора административных данных "Информация о фактически занимаемых ставках" согласно приложению 8 к настоящим Правилам;
11) информация о расходах на персонал, по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам;
12) форма, предназначенная для сбора административных данных "Информация о расходах, не связанных с персоналом" согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
Отбор медицинских карт стационарного больного выписанных пациентов осуществляется рабочим органом по согласованию с уполномоченным органом, по формуле отбора копий медицинских карт стационарного больного выписанных пациентов согласно приложению 11 к настоящим Правилам;
для разработки и (или) пересмотра тарификатора:
1) калькуляция стоимости медицинских услуг, по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам;
2) форма, предназначенная для сбора административных данных "Структура расходов субъекта здравоохранения для расчета накладных расходов" согласно приложению 13 к настоящим Правилам;
для разработки и (или) совершенствования МЭТ:
1) форма, предназначенная для сбора административных данных "Расчет МЭТ на один пролеченный случай" согласно приложению 14 к настоящим Правилам;
2) форма, предназначенная для сбора административных данных "Расчет затрат по заработной плате медицинского персонала" согласно приложению 15 к настоящим Правилам;
3) форма, предназначенная для сбора административных данных "Расчет затрат на лекарственные средства и изделия медицинского назначения" согласно приложению 16 к настоящим Правилам;
4) форма, предназначенная для сбора административных данных "Расчет затрат на питание пациентов" согласно приложению 17 к настоящим Правилам;
5) форма, предназначенная для сбора административных данных "Расчет затрат на медицинские услуги" согласно приложению 18 к настоящим Правилам;
6) форма, предназначенная для сбора административных данных "Структура расходов субъекта здравоохранения для расчета накладных расходов" согласно приложению 19 к настоящим Правилам;
для разработки и пересмотра тарифа за один койко-день:
информация по объему финансирования и количеству койко-дней на очередной плановый период, по форме согласно приложению 20 к настоящим Правилам;
для разработки и пересмотра тарифа на транспортные услуги санитарной авиации:
ценовые предложения поставщиков, оказывающих авиационные транспортные услуги (не менее 3 ценовых предложений).

13. Басқа тариф түрлерін әзірлеу, қайта қарау жағдайында жұмыс органы референтті субъектілерден уәкілетті органдармен алдын ала келісілген нысандар бойынша қаржы-экономикалық, статистикалық және клиникалық ақпаратты сұратады.
14. Негізгі құралдарды жаңартуға арналған шығындарды қосатын тарифтерді әзірлеу, қайта қарау тек қана Жоспарға сәйкес жұмыс органы Кодекстің 23-бабының 2-тармағына сәйкес ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру әдістемесінің (бұдан әрі – Әдістеме) талаптарына сәйкес жүзеге асырады.
15. Ақпараттандыру субъектісі жұмыс органына жауапты тұлғаның деректері мен қолданылудың қажет мерзімі көрсетілген ресми сұрау ұсынғаннан кейін электрондық ақпараттық ресурстар мен денсаулық сақтау саласының ақпараттық жүйелеріне қол жеткізу мүмкіндігін береді. Жұмыс органы ұсынылған қол жеткізуді жеке тұлғалардың (пациенттердің) дербес деректерін қорғауды қамтамасыз ететін Кодекстің 28-бабының талаптарына сәйкес пайдаланады.
16. Осы Қағидалардың 12 және 13-тармақтарында көрсетілгендей референтті субъектісі қаржы-экономикалық, статистикалық және клиникалық ақпаратты қалыптастырған кезде қызметтер көрсетуге қатысы жоқ шығыстар ескерілмейді, оның ішінде:
1) ластаушы заттардың әдеттен тыс тасталуы үшін төлемдер;
2) үмітсіз қарыздар;
3) айыппұлдар, өсімдер, тұрақсыздық және шаруашылық келісім шарттарын бұзғаны үшін басқа да санкциялар түрі, сонымен қатар регресс тәртібіндегі соттық шешімдер;
4) кірісті жасыруға (төмендетуге) байланысты айыппұлдар мен өсімдер;
5) ұрлыққа байланысты шығындар;
6) медициналық көмек көрсетуге қатыспаған активтерді, оның ішінде тұрып қалған медициналық жабдықтарды ұстауға;
7) тиісті бейін бойынша медициналық көмек көрсету процесімен байланысы жоқ объектілерді ұстау;
8) мәдени танымдық, спорттық іс шараларды өткізуге;
9) демеушілік көмек көрсетуге;
10) субъект қызметкерлеріне арналған жатақхана мен қонақ үй, тұрғын ғимараттар мен құрылымдар, пәтерлер, жалдау мен ұстауға;
11) қызметшілерге сыйақы түрінде берілетін мерейтойлық сыйлықтар алуға;
12) нормадан тыс техникалық және коммерциялық шығындар, тауарлық материалдық құндылықтардың жетіспеушілігі мен бұзылуы, қоймадағы артық заттар мен өндірістік емес шығындарға;
13) ғылым және өнер қызметкерлерімен өткізетін курстар, семинарлар, тренингтер, дәрістер, көрмелер, талқылаулар, кездесулер ұйымдастыруға және өткізуге және өндіріс қажеттілігімен байланысты шараларды есептемегенде өнер, ғылыми-техникалық конференциялар өткізуге;

13. В случае разработки, пересмотра других видов тарифов рабочий орган запрашивает у референтных субъектов финансово-экономическую, статистическую и клиническую информацию по формам, предварительно согласованным с уполномоченным органом.
14. Разработка, пересмотр тарифов, включающих затраты на обновление основных средств, осуществляется рабочим органом исключительно в соответствии с Планом, в соответствии с требованиями Методики формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемых в рамках ГОБМП и в системе ОСМС (далее – Методика) согласно пункту 2 статьи 23 Кодекса.
15. Субъект информатизации предоставляет рабочему органу доступ к электронным информационным ресурсам и информационным системам здравоохранения после предоставления официального запроса с указанием данных ответственного лица и требуемого срока действия. Рабочий орган использует предоставленный доступ в соответствии с требованиями статьи 28 Кодекса, обеспечивающей защиту персональных данных физических лиц (пациентов).
16. При формировании референтными субъектами финансово-экономической, статистической и клинической информации, указанной в пунктах 12 и 13 настоящих Правил, не учитываются расходы, не относящиеся непосредственно к оказанию услуг, в том числе:
1) платежи за сверхнормативные выбросы (сбросы) загрязняющих веществ;
2) безнадежные долги;
3) штрафы, пени, неустойка и другие виды санкций за нарушение условий хозяйственных договоров, судебные издержки, в том числе в порядке регресса;
4) штрафы и пени за сокрытие (занижение) дохода;
5) убытки от хищений;
6) на содержание не задействованных в оказании медицинской помощи активов, в том числе простаивающего медицинского оборудования;
7) на содержание объектов, функционально не связанных с процессом оказания медицинской помощи по соответствующему профилю;
8) на проведение культурно-просветительных, спортивных мероприятий;
9) на оказание спонсорской помощи;
10) на приобретение, аренду и содержание квартир, жилых зданий и сооружений, мест в общежитиях и гостиницах для персонала субъектов;
11) на приобретение подарков к юбилейным датам или выдаваемые в виде поощрения работникам;
12) на сверхнормативные технические и коммерческие потери, порчу и недостачу товарно-материальных ценностей, запасы на складах и непроизводительные расходы;
13) на проведение и организацию обучающих курсов, семинаров, тренингов, лекций, выставок, дискуссий, встреч с деятелями науки и искусства, научно-технических конференций, за исключением мероприятий, связанных с производственной необходимостью;

14) Қазақстан Республикасының заңнамасында бекітілген міндетті сақтандыру төлемдерін қоспағанда сақтандыру төлемдері (өз қызметкерлерінің пайдасы үшін субъектпен бекітілген мүліктік сақтандыру және жеке келісімдер бойынша субъектпен жасалған салымдар);
15) білім беру ұйымдарында білім алатын жұмысшылардың оқу демалысын төлеуге;
16) қызметкерлерге қосымша берілген (Қазақстан Республикасы заңнамасымен қарастырылған жағдайдан артық) демалыстарды төлеуге;
17) Қазақстан Республикасының заңнамасында қарастырылғаннан басқа субъект қызметкерлеріне арналған жеңілдіктер;
18) ұжымдық келісімдермен анықталған кәсіби одақтар мақсаты үшін жұмыстан шығарылу;
19) ұйым қызметкерлері алған қарыз, көмектерді пайызсыз қаржы көмектерді қоса алғанда төлеу;
20) қоғамдық ұйымдар мен қауымдастықтарға жасалған мүшелік салымдар;
21) негізгі құралдардың амортизациялық аударымдары.
17. Денсаулық сақтаудың референтті субъектілері осы Қағидалардың 12 және 13-тармақтарында көрсетілген ақпаратты жұмыс органына мынадай талаптарға сәйкес ұсынады:
1) материалдық өтінімдерді құзыретіне бухгалтерлік есеп пен қаржы мәселелері кіретін референтті субъектісінің басшысы, не оның орнын алмастырушы тұлға, не басшы орынбасары тігеді, нөмірлейді, қолтаңба және мөр қояды;
2) қаржы құжаттарына референтті субъектінің басшысы және бас бухгалтері, немесе оларды алмастырушы тұлғалар қол қояды, референтті субъектінің мөрімен куәландырады.
18. Жұмыс органы осы Қағидалардың 12 және 13-тармақтарында көрсетілген ақпаратты алған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынылған материалдардың толықтығын тексереді және жазбаша түрде референтті субъектіні материалды қарауға қабылдау немесе шығындарды растайтын қосымша құжаттар ұсыну қажеттілігі туралы ерікті нысанда хабарлайды.
19. Тарифтерді есептеу және модельдеу жоспар негізінде жұмыс органымен орындалады және мынадай іс-шараларды қамтиды:
1) алынған нәтижелерден есептеулер мен сараптамалар жүргізу;
2) тариф есептеулері нәтижелерін модельдеу;
3) тариф түрін таңдау бойынша ұсыныстарды өңдеу;
4) тарифтер тізімінің жобасын қалыптастыру;
5) уәкілетті органдарға тарифтерді модельдеу және есептеу нәтижелерін ұсыну.
20. Тарифтерді есептеуді жұмыс органы Әдістемеге сәйкес осы Қағидалардың 17-тармағында белгіленген талаптарды ескере отырып, референтті субъектілерден 12 және 13-тармақтарда көрсетілген ақпаратты алған күннен бастап 6 ай ішінде жүзеге асырады.
21. Тарифтерді есептеу нәтижелерін модельдеу әзірленген және қайта қаралған тарифтердің төмендегілерге әсер етуін бағалау мақсатында жүзеге асырылады:

14) страховые платежи (взносы, уплачиваемые субъектом по договорам личного и имущественного страхования, заключенных субъектом в пользу своих работников), за исключением установленных законодательством Республики Казахстан обязательных страховых платежей;
15) на оплату учебных отпусков работников, обучающихся в организациях образования;
16) на оплату дополнительно предоставленных (сверх предусмотренного законодательством Республики Казахстан) отпусков работникам;
17) льготы работникам субъекта, кроме предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
18) отчисления профессиональным союзам на цели, определенные коллективным договором;
19) на погашение займов, ссуд, включая беспроцентные, финансовой помощи, полученных работниками организации;
20) на членские взносы в общественные организации и ассоциации;
21) амортизационные отчисления основных средств.
17. Референтные субъекты здравоохранения предоставляют рабочему органу информацию, указанную в пунктах 12 и 13 настоящих Правил в соответствии со следующими требованиями:
1) материалы заявки прошиваются, пронумеровываются и заверяются печатью и подписью руководителя референтного субъекта, либо лицом, замещающим его, либо заместителем руководителя, в компетенцию которого входят вопросы бухгалтерского учета и финансов;
2) финансовые документы подписываются руководителем и главным бухгалтером референтного субъекта либо лицами, замещающими их, и заверяются печатью референтного субъекта.
18. Рабочий орган не позднее пяти рабочих дней со дня получения информации, указанной в пунктах 12 и 13 настоящих Правил, проверяет полноту представленных материалов и в письменном виде в произвольной форме уведомляет референтные субъекты о принятии материалов к рассмотрению или о необходимости предоставления дополнительных документов, подтверждающих расходы.
19. Расчет и моделирование тарифов, выполняется рабочим органом на основе плана и включает следующие мероприятия:
1) проведение расчетов и анализ полученных результатов;
2) моделирование результатов расчета тарифов;
3) разработка предложений по выбору вида тарифа;
4) формирование проекта перечня тарифов;
5) предоставление результатов расчета и моделирования тарифов уполномоченному органу.
20. Расчет тарифов осуществляется рабочим органов в течение 6 месяцев со дня получения от референтных субъектов информации, указанной в пунктах 12 и 13, с учетом требований, установленных пунктом 17 настоящих Правил в соответствии с Методикой.
21. Моделирование результатов расчета тарифов осуществляется с целью оценки влияния разработанных и пересмотренных тарифов на:

1) ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмекті тұтыну көлемі;
2) ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде көрсетілетін медициналық қызмет көрсетумен байланысты шығыстар.
22. Тарифтерді есептеу нәтижелерін модельдеуді жұмыс органы бес жылдық мерзімде ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық қызметтерді көрсетуге жоспарланған және нақты шығыстар туралы уәкілетті орган және қор ұсынған ақпараты ескере отырып тарифтерді есептеу мерзімінде мыналарды қоса жүзеге асырады:
1) ағымдағы қаржылық жыл алдындағы екі жыл;
2) ағымдағы қаржылық жыл;
3) ағымдағы қаржылық жылдан кейінгі екі жыл.
23. Тарифтерді есептеу мен модельдеу нәтижелері бойынша жұмыс органы тарифтерді әзірлеу және (немесе) қайта қарау туралы есепті (бұдан әрі – Есеп) төмендегіні қоса жасайды:
1) алынған мәліметтер сараптамасы мен есептерінің нәтижелері;
2) есептелген тарифтерді модельдеу нәтижелері;
3) халықаралық тәжірибені ескере отырып тариф түрін таңдау, оның ішінде жаңа тариф түрін енгізу ұсынысы;
4) тарифтер тізімінің жобасы;
5) басқа медициналық қызметтерге тарифтерді қайта қараудың негізделген ұсыныстары.
24. Есепті жұмыс органы уәкілетті органға жібереді.
25. Уәкілетті орган Есепті алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде құзыреттілігі бойынша тиісті бөлімшелер мен ведомстволық бағыныстағы ұйымдарға сұраныстар жібереді, алынған материалдар бойынша сараптама жасап, уәкілетті органның:
1) тарифтерді есептеу мен модельдеу нәтижелерінің осы Қағидалар және (немесе) Әдістеме талаптарына сай болуы;
2) денсаулық сақтау саласындағы Қазақстан Республикасының стратегиялық, бағдарламалық құжаттарына сай болуы;
3) тариф түрін таңдау, оның ішінде жаңа тариф түрлерін енгізудің орындылығы;
4) ұсынылып отырған есептелген, қайта қаралған тарифтерді енгізумен байланысты қосымша бюджет шығындарын және МӘМС жүйесінің қаражатын шығындауды жүзеге асырудың орындылығы;
5) басқа да медициналық қызметтерге тарифтерді қайта қарау орындылығы мен қажеттілігіне шешімін құрайды.
26. Уәкілетті орган жұмыс органынан олардың негізінде тарифтерді модельдеу мен есептеу жүзеге асырылған бастапқы құжаттарды сұрайды.
27. Осы Қағидалардың 25-тармағының 1) және 2) тармақшаларында қарастырылған негіздемелер бойынша уәкілетті орган теріс қорытынды қабылдаған жағдайда есеп жұмыс органына қорытындыны алған күннен бастап оң жұмыс күні ішінде пысықтау үшін қайтарылады.
28. Уәкілетті орган пысықталған есепті алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 25 және 26-тармақтарында қарастырылған тәртіпте қайталама қорытынды қалыптастырады.

1) объемы потребления медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС;
2) расходы, связанные с оказанием медицинских услуг в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС.
22. Моделирование результатов расчета тарифов осуществляется рабочим органом в сроки проведения расчета тарифов с учетом информации, предоставленной уполномоченным органом и фондом о фактических и планируемых (прогнозируемых) расходах на оказание медицинских услуг в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС в пятилетнем периоде, включающем:
1) два года, предшествующих текущему финансовому году;
2) текущий финансовый год;
3) два года, последующие за текущим финансовым годом.
23. По итогам расчета и моделирования тарифов рабочий орган формирует отчет о разработке и (или) пересмотре тарифов (далее – Отчет), включающий:
1) результаты расчетов и анализ полученных данных;
2) результаты моделирования рассчитанных тарифов;
3) предложения по выбору вида тарифа, в том числе по введению нового вида тарифов с учетом международного опыта;
4) проект перечня тарифов;
5) обоснованные предложения по пересмотру тарифов на другие медицинские услуги.
24. Отчет направляется рабочим органом в уполномоченный орган.
25. Уполномоченный орган в течение десяти рабочих дней со дня получения Отчета рассылает запросы по компетенции в соответствующие подразделения и подведомственные организации, проводит экспертизу полученных материалов и формирует заключение уполномоченного органа на предмет:
1) соответствия результатов расчета и моделирования тарифов требованиям настоящих Правил и (или) Методики;
2) соответствие стратегическим, программным документам Республики Казахстан в области здравоохранения;
3) целесообразности выбора вида тарифа, в том числе по введению нового вида тарифов;
4) целесообразности осуществления дополнительных бюджетных расходов и расходов средств системы ОСМС в связи с введением предлагаемых рассчитанных, пересмотренных тарифов;
5) целесообразности и необходимости пересмотра тарифов на другие медицинские услуги.
26. Уполномоченный орган запрашивает у рабочего органа первичные документы, на основании которых осуществлялись расчет и моделирование тарифов.
27. В случае формирования уполномоченным органом отрицательного заключения по основаниям, предусмотренным подпунктами 1) и 2) пункта 25 настоящих Правил отчет возвращается рабочему органу на доработку в течение десяти рабочих дней со дня получения заключения.
28. Уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней со дня получения доработанного отчета формируют повторное заключение в порядке, предусмотренном пунктами 25 и 26 настоящих Правил.

29. Уәкілетті органның жаңа және (немесе) қайта қаралған тарифтерді енгізу туралы оң шешімі осы Қағидалардың 3-тармағында бекітілген тарифтерді қалыптастыру қағидаларына сай төмендегілерді көрсетумен мақұлданады:
1) оларды енгізу мерзімдері;
2) өңір және (немесе) ел және (немесе) денсаулық сақтау субъектілері масштабында тарифтерге алдын ала апробациялау жүргізу қажеттілігі;
3) тарифтерді алдын ала апробациялау жүргізу ұзақтығы;
4) басқа тарифтерді қарастыру бойынша ұсыныстар.
30. Жаңа және (немесе) қайта қаралған тарифтерді пысықтау туралы шешім пысықтауды қажет ететін нақты қаржылық-экономикалық, статистикалық және клиникалық өлшемдерді қамтиды.
31. Уәкілетті орган жаңа және (немесе) қайта қаралған тарифтерді пысықтау туралы шешім қабылдаған жағдайда:
1) жұмыс органы осындай шешім қабылданған күннен бастап, отыз жұмыс күні ішінде жаңа және (немесе) қайта қаралған тарифтерді пысықтауды жүзеге асырады;
2) уәкілетті орган осы Қағидалардың 25 және 26-тармақтарында қарастырылған тәртіпте қайта қорытындыны ұсынады.
32. Жаңа және (немесе) қайта қаралған тарифтер оң жұмыс күні ішінде Кодекстің 23-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті органмен бекітілуге тиіс.
33. Қабылдануы осы Қағидалардың 29 және 31-тармақтарында қарастырылған уәкілетті орган актілерінің көшірмелері бір жұмыс күні ішінде жұмыс органы мен қорға денсаулық сақтаудың ақпараттық жүйесі мен электронды ақпараттың ресурстарда тиісті ақпаратты енгізу үшін ақпараттандыру субъектіне жіберіледі.
34. Уәкілетті органның жаңа және (немесе) қайта қаралған тарифтерді енгізуден бас тарту шешімі мұндай шешім қабылдауға негіздемелері көрсете отырып, осы Қағидалардың 3-тармағында бекітілген тарифтерді қалыптастыру қағидаларының сақталуын ескере отырып қабылданады.
35. ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық қызмет көрсететін денсаулық сақтау субъектісі (бұдан әрі – денсаулық сақтау субъектісі) тарифтерді әзірлеу, қайта қарау үшін осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уәкілетті органға тарифті әзірлеуге және (немесе) қайта қарауға өтініш жібереді.
36. Уәкілетті орган денсаулық сақтау субъектісінің өтінішін қарайды және "Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы" 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңында бекітілген уақытта қабылданған шешім туралы хабарлайды.
37. Медициналық көмектің тиісті бейіні бойынша тарифтерді әзірлеу және (немесе) қайта қарау Жоспарда қарастырылса, денсаулық сақтау субъектісінің өтінішін уәкілетті орган жұмыс органына жібереді.

29. Положительное заключение уполномоченного органа о введении новых и (или) пересмотренных тарифов принимается с учетом соблюдения принципов формирования тарифов, установленных пунктом 3 настоящих Правил с указанием:
1) сроков их введения;
2) необходимости проведения предварительной апробации тарифов в масштабах субъекта (субъектов) здравоохранения и (или) региона и (или) страны;
3) продолжительности проведения предварительной апробации тарифов;
4) рекомендаций по пересмотру других тарифов.
30. Решение о доработке новых и (или) пересмотренных тарифов включает конкретные финансово-экономические, статистические и клинические параметры, требующие доработки.
31. В случае принятия уполномоченным органом решения о доработке новых и (или) пересмотренных тарифов:
1) рабочий орган в течение тридцати рабочих дней со дня принятия такого решения осуществляет доработку новых и (или) пересмотренных тарифов;
2) уполномоченный орган предоставляет повторное заключение, в порядке, предусмотренном пунктами 25 и 26 настоящих Правил.
32. Новые и (или) пересмотренные тарифы подлежат утверждению уполномоченным органом в соответствии с пунктом 2 статьи 23 Кодекса в течение десяти рабочих дней.
33. Копии актов уполномоченного органа, принятие которых предусмотрено пунктами 29 и 31 настоящих Правил, направляются субъекту информатизации в течение одного рабочего дня для ввода соответствующей информации в электронные информационные ресурсы и информационные системы здравоохранения, рабочему органу и фонду.
34. Решение уполномоченного органа отклонить введение новых и (или) пересмотренных тарифов принимается с учетом соблюдения принципов формирования тарифов, установленных пунктом 3 настоящих Правил, с указанием оснований для принятия такого решения.
35. Субъект здравоохранения, оказывающий медицинскую помощь в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС (далее – субъект здравоохранения) обращается в уполномоченный орган с заявлением на разработку и (или) пересмотр тарифов, по форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам, на разработку, пересмотр тарифов.
36. Уполномоченный орган рассматривает заявление субъекта здравоохранения и уведомляет о принятом решении в сроки, установленные Законом Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц".
37. Заявление субъекта здравоохранения передается уполномоченным органом в рабочий орган для расчета и моделирования тарифов в случае, если разработка и (или) пересмотр тарифов по соответствующему профилю медицинской помощи предусмотрены планом.

38. Егер тарифтерді әзірлеу, қайта қарау жоспарда қарастырылмаса, уәкілетті орган денсаулық сақтау субъектінің өтінішін келесі жағдайларда ескереді:
1) келесі жоспарлы жылдың Жоспарын қалыптастыру;
2) осы Қағидалардың 7-тармағында қарастырылған негіздемелер бойынша бекітілген Жоспарға өзгерістер мен толықтырулар енгізу.
39. Егер Қазақстан Республикасының аумағындағы ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде қолданылуға рұқсат етілмеген диагностика, емдеу және медициналық оңалту әдісін төлеу үшін жоспарланған тарифтерді әзірлеу және қайта қарауды жоспарлау керек болса, уәкілетті орган денсаулық сақтау субъектісінің өтінішін қараусыз қалдырады.
Денсаулық сақтау субъектісі осы Қағидалардың 35-тармағында қарастырылған Қазақстан Республикасының аумағындағы ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде диагностика, емдеу және медициналық оңалтудың жаңа әдісін қолдануға сай рұқсат алғаннан кейін уәкілетті органға өтінімді қайта жібереді.
40. Тарифтерді есептеу үшін денсаулық сақтау субъектісі осы Қағидалардың 36-тармағында көрсетілген уәкілетті органнан хабарлама алған күннен бастап 20 жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 18-тармағында бекітілген талаптарды ескерумен және 12 және 13-тармақтарында қарастырылған, жұмыс органының сұранысы бойынша растайтын құжаттармен (келісімдер, есеп фактуралар, қаржы құжаттары, ішкі құжаттармен) негізделген қаржы-экономикалық, статистикалық және клиникалық ақпаратты жұмыс органына ұсынады.
41. Тарифтерді есептеу Әдістемеге сәйкес осы Қағидалардың 17-тармағында бекітілген талаптарды ескере отырып, 12 және 13-тармақтарда көрсетілген ақпаратты денсаулық сақтау субъектілерінен алған күннен бастап жұмыс органы 9 ай ішінде жүзеге асырады.
42. Тарифтерді есептеу нәтижелерін модельдеуді осы Қағидаларға 21 және 22-тармақтарында бекітілген тәртіп пен мерзімде жұмыс органы жүзеге асырады.
43. Тарифтерді қарау, келісу және бекіту осы Қағидалардың 25-32-тармақтарында көрсетілген тәртіпте жүзеге асырылады.
44. Мониторинг барысында тарифтердің төмендегілерге әсері туралы актуалды және объективті ақпарат жинау жүзеге асырылады:
1) ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерді тұтыну көлемі;
2) ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтердің қолжетімділігі;
3) медициналық қызмет көрсету саласындағы бәсекелестіктің дамуы.
45. Мониторингті қор:
1) ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесіндегі медициналық қызмет көрсету түрі;
2) тариф түрлері бөлінісінде жүзеге асырады.
46. Қор сұранысының негізінде, ақпараттандыру субъектісі:

38. В случае, если разработка, пересмотр тарифов не предусмотрены планом, уполномоченный орган учитывает заявление субъекта здравоохранения при:
1) формировании плана на следующий плановый год;
2) внесении изменений и дополнений в утвержденный План по основаниям, предусмотренным пунктом 7 настоящих Правил.
39. В случае, если метод диагностики, лечения и медицинской реабилитации, для оплаты которого планируется разработка, пересмотр тарифов, не допущен к применению на территории Республики Казахстан в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, уполномоченный орган оставляет заявление субъекта здравоохранения без рассмотрения.
Субъект здравоохранения повторно направляет уполномоченному органу заявление, предусмотренное пунктом 35 настоящих Правил, после получения соответствующего разрешения на применение нового метода диагностики, лечения и медицинской реабилитации на территории Республики Казахстан в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС.
40. Для расчета тарифов субъект здравоохранения течение 20 рабочих дней со дня получения уведомления от уполномоченного органа, указанного в пункте 36 настоящих Правил, предоставляют рабочему органу финансово-экономическую, статистическую и клиническую информацию, подтверждаемую по запросу рабочего органа обосновывающими документами (договорами, счетами-фактурами, финансовыми документами, внутренними документами) предусмотренную пунктами 12 и 13 и с учетом требований установленных пунктом 18 настоящих Правил.
41. Расчет тарифов осуществляется рабочим органом в течение 9 месяцев со дня получения от субъекта здравоохранения информации, указанной в пунктах 12 и 13, с учетом требований, установленных пунктом 17 настоящих Правил в соответствии с Методикой.
42. Моделирование результатов расчета тарифов осуществляется рабочим органом в порядке и сроки установленными пунктами 21 и 22 настоящих Правил.
43. Рассмотрение, согласование и утверждение тарифов осуществляется в порядке, предусмотренном пунктами 25-32 настоящих Правил.
44. В ходе мониторинга осуществляется сбор актуальной и объективной информации о влиянии тарифов на:
1) объемы потребления медицинских услуг в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС;
2) доступность оказываемых медицинских услуг в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС;
3) развитие конкуренции в сфере оказания медицинских услуг.
45. Мониторинг осуществляется фондом в разрезе:
1) форм оказания медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС;
2) видов тарифов.
46. Субъект информатизации, на основании запроса фонда:

1) Кодекстің 28-бабындағы талаптарды ескере отырып, "Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 35-бабына сәйкес қор қызметкерлеріне электронды ақпараттық ресурстар мен денсаулық сақтаудың ақпараттық жүйелеріне қол жетімділікті қамтамасыз етеді;
2) денсаулық сақтаудың ақпараттық жүйелерінде қажетті есептік және аналитикалық нысандарды түрлендіру бойынша іс-шараларды жүргізеді.
47. Тарифтерді жетілдіру жөніндегі ұсыныстарды қамтитын мониторинг туралы есепті қор 1-жартыжылдық пен есептік жыл қорытындысы бойынша жылына 2 рет әзірлейді және уәкілетті органға есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-күніне дейін тапсырады.
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемінің
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
1-қосымша
"1 емделіп шығу жағдайына арналған тікелей нақты шығындар бойынша ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан*
Индекс: 1-ТНШ
Кезеңділігі: қажеттілігіне қарай
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Референтті субъектілер
Нысан қайда ұсынылады: Жұмыс органы
Нысанды ұсыну мерзімі: хабарламаны алғаннан кейінгі 10 жұмыс күні ішінде
№ тізбекті
Өңірдің атауы
Медициналық ұйымның атауы
Пациенттің ЖСН
Сырқатнама №
Емдеуге жатқызу күні
Шығу күні
Шығу бөлімшесінің атауы
Медициналық қызмет көрсетілген, ДЗ және/немесе ММБ пайдаланылған (клиникалық бөлім, ота блогы, АРҚТБ) бөлім атауы
Негізгі диагноздың коды (АХЖ-10)
Операция (АХЖ-9)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Кестенің жалғасы:
Медициналық қызметтер
Дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдар
Тарификатор бойынша қызметтің коды
Тарификатор бойынша атауы
Саны
ДЗ/ММБ коды
ДЗ ХПА бойынша және ММБ толық атауы
ДЗ/ММБ шығару нысаны
Өлшем бірлігі (ДЗ үшін – милиграмм, миллилитр, грамм, ММБ үшін – дана, сантиметр, метр, жұп, жинақ, жиынтық)
Бір реттік мөлшер (таблетка, капсула саны)
Күнделікті еселік
Күндер саны
Қаптамадағы саны
ДЗ/ММБ бағасы
ДЗ/ММБ шығындар сомасы
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24 = 23 / 22 * 19 * 20 * 21
Ескертпе:
* – "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен бекітілген медициналық құжаттама №066/е "Стационардан шыққан адамның статистикалық картасы" нысанына сәйкес толтырылады.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:

1) предоставляет работникам фонда доступ к электронным информационным ресурсам и информационным системам здравоохранения согласно статьи 35 Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации" с учетом требований статьи 28 Кодекса;
2) проводит в информационных системах здравоохранения мероприятия по модификации необходимых отчетных и аналитических форм.
47. Отчет о мониторинге, включающем предложения по совершенствованию тарифов формируется фондом 2 раза в год, по итогам 1 полугодия и отчетного года и предоставляется уполномоченному органу не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным.
Приложение 1
к Правилам формирования
тарифов на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и системы
обязательного социального
медицинского страхования
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Информация по прямым фактическим затратам на 1 пролеченный случай"*
Индекс: 1-ПФЗ
Периодичность: по мере необходимости
Круг лиц представляющих информацию: Референтные субъекты
Куда представляется форма: Рабочий орган
Срок представления формы: в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления
№ сквозной
Наименование региона
Наименование медицинской организации
ИИН пациента
№ истории болезни
Дата госпитализации
Дата выписки
Наименование отделения выписки
Наименование места списания, где была применена медицинская услуга, использовано ЛС и/или ИМН (клиническое отделение, операционный блок, ОАРИТ)
Код основного диагноза (МКБ-10)
Операция (МКБ-9)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
(продолжение)
Медицинские услуги
Лекарственные средства и изделия медицинского назначения
Код услуги по тарификатору
Наименование по тарификатору
Количество
Код ЛС/ИМН
Полное наименование ЛС по МНН и ИМН
Форма выпуска ЛС/ИМН
Единица измерения (для ЛС – миллиграмм, миллилитр, грамм, килограмм, для ИМН – штук, сантиметр, метр, пара, набор, комплект)
Разовая доза (количество таблеток, капсул)
Кратность в день
Количество дней
Количество в упаковке
Цена ЛС/ИМН
Сумма затрат на ЛС/ИМН
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24=23/22
*19*20*21
Примечание:
* – заполняется согласно медицинской документаций форма № 066/у "Статистическая карта выбывшего из стационара" утвержденная приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документаций организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственных нормативных правовых актов под № 6697).
Расшифровка аббревиатур:

АХЖ-9 – Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктелуі, 9 қайта қарау;
АХЖ-10 – Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктелуі, 10 қайта қарау;
ДЗ – дәрілік заттар;
ЖСН – жеке сәйкестендiру нөмiрі;
ММБ – медициналық мақсаттағы бұйымдар;
АРҚТБ – анестезиология, реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі;
ХПА – халықаралық патенттелмеген атауы.
Денсаулық сақтау субъектісінің басшысы: ___________________________________________________________________________ М.О.
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы: _____________________________________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Жауапты орындаушы: _____________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Орындаушының телефоны: ______________________________________________
Орындаушының электрондық мекенжайы: _________________________________
"1 емделіп шығу жағдайына арналған тікелей нақты шығындар бойынша ақпарат" нысанын толтыру бойынша түсіндірме осы Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру қағидаларының 17-тармағында көрсетілген.
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемінің
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
2-қосымша
"Денсаулық сақтау субъектісінің ауданы" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Индекс: 2-ДСА
Кезеңділігі: қажеттілігіне қарай
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Референтті субъектілер
Нысан қайда ұсынылады: Жұмыс органы
Нысанды ұсыну мерзімі: хабарламаны алғаннан кейінгі 10 жұмыс күні ішінде
Бөлімше атауы (мысал)*
Аудан бойынша мәлімет, м2**
1
Қаржылық блок
2
Кадр бөлімі
3
Әкімшілік
4
Кір жуатын орын
5
Тағам блогы/Асхана/Тамақтану
6
Тасымалдау (көлікжай)
7
Медициналық статистика кабинеті
8
Орталық залалсыздандыру бөлімшесі
9
Дәріхана
10
Рентген бөлімшесі (сәулелі диагностика)
11
Ағзаны ультрадыбыстық зерттеу мен функционалды диагностика бөлімшесі
12
Зертхана
13
Физиотерапия
14
Эндоскопия бөлмесі
15
Амбулаториялық бөлімше
16
Мәйітхана
17
Қабылдау бөлімі
18
1 операция блогы
19
2 операция блогы
20
АРҚТБ ересектер
21
АРҚТБ балалар
22
1 бөлімше
23
2 бөлімше
24
3 бөлімше
25
4 бөлімше
Қорытынды
Ескертпе:
* – денсаулық сақтау субъектісінің зерттелетін кезеңге соңғы бекітілген штаттық кестеге сәйкес;
** – денсаулық сақтау субъектісінің техникалық паспортына сәйкес.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АРҚТБ – анестезиология, реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі.
Денсаулық сақтау
субъектісінің басшысы: _______________________________________________ М.О.
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің құрылымдық
бөлімшесінің басшысы: ________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Жауапты орындаушы: _________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Орындаушының телефоны: ____________________
Орындаушының электрондық мекенжайы: ____________________
"Денсаулық сақтау субъектісінің ауданы" нысанын толтыру бойынша түсіндірме осы Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру қағидаларының 17-тармағында көрсетілген.
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемінің
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
3-қосымша
Төсек қоры туралы ақпарат
Құрылымдық бөлімше атауы
Төсек саны*
1
1 бөлімше (штаттық кестеге сәйкес)
2
2 бөлімше (штаттық кестеге сәйкес)
3
3 бөлімше (штаттық кестеге сәйкес)
4
4 бөлімше (штаттық кестеге сәйкес)
Қорытынды
Ескертпе:
* – денсаулық сақтау субъектісінің зерттелетін кезеңге төсек қоры туралы ішкі бұйрығына сәйкес.
Денсаулық сақтау
субъектісінің басшысы: _______________________________________________ М.О.
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің құрылымдық
бөлімшесінің басшысы: ________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Жауапты орындаушы: _________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Орындаушының телефоны: ____________________
Орындаушының электрондық мекенжайы: ____________________
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемінің
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
4-қосымша
Дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды (оның ішінде реагенттерді) қолдану туралы ақпарат
Құрылымдық бөлімше атауы
Бөлімшеге берілген дәрілік заттардың саны*
1
1 бөлімше (штаттық кестеге сәйкес)
2
2 бөлімше (штаттық кестеге сәйкес)
3
3 бөлімше (штаттық кестеге сәйкес)
4
4 бөлімше (штаттық кестеге сәйкес)
Қорытынды
Ескертпе:
* – денсаулық сақтау субъектісінің зерттелетін кезеңге бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік мәліметтеріне сәйкес.
Денсаулық сақтау
субъектісінің басшысы: ________________________________________________ М.О.
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің құрылымдық
бөлімшесінің басшысы: ________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Жауапты орындаушы: _________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Орындаушының телефоны: ____________________
Орындаушының электрондық мекенжайы: ____________________
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемінің
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
5-қосымша
Өткізілген консультативтік-диагностикалық қызметтердің саны туралы ақпарат
Құрылымдық бөлімше атауы
Зерттеулердің/қызметтердің
жалпы саны*
1
1 бөлімше (штаттық кестеге сәйкес)
2
2 бөлімше (штаттық кестеге сәйкес)
3
3 бөлімше (штаттық кестеге сәйкес)
4
4 бөлімше (штаттық кестеге сәйкес)
Қорытынды
Ескертпе:
* – денсаулық сақтау субъектісінің зерттелетін кезеңге консультациялық-диагностикалық қызметтердің есебі ішкі журналына сәйкес.
Денсаулық сақтау
субъектісінің басшысы: _______________________________________________ М.О.
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің құрылымдық
бөлімшесінің басшысы: ________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Жауапты орындаушы: _________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Орындаушының телефоны: ____________________
Орындаушының электрондық мекенжайы: ____________________
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемінің
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
6-қосымша
Жасалған хирургиялық операциялар туралы ақпарат
Құрылымдық бөлімше атауы
Оталар саны*
1
1 бөлімше (штаттық кестеге сәйкес)
2
2 бөлімше (штаттық кестеге сәйкес)
3
3 бөлімше (штаттық кестеге сәйкес)
4
4 бөлімше (штаттық кестеге сәйкес)
Қорытынды
Ескертпе:
* – денсаулық сақтау субъектісінің зерттелетін кезеңге оталар журналына сәйкес.
Денсаулық сақтау
субъектісінің басшысы: ________________________________________________ М.О.
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің құрылымдық
бөлімшесінің басшысы: ________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Жауапты орындаушы: _________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Орындаушының телефоны: ____________________
Орындаушының электрондық мекенжайы: ____________________
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген
көлемінің шеңберінде және
міндетті әлеуметтік
медициналық сақтандыру
жүйесінде көрсетілетін
медициналық қызметтерге
тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
7-қосымша
Анестезиология, реаниматология және қарқынды терапия бөлімшесіне түскен
пациенттердің саны туралы ақпарат*
Құрылымдық бөлімше атауы
АРҚТБ №1
АРҚТБ №2
АРҚТБ №3
1
1 бөлімше (штаттық кестеге сәйкес)
2
2 бөлімше (штаттық кестеге сәйкес)
3
3 бөлімше (штаттық кестеге сәйкес)
4
4 бөлімше (штаттық кестеге сәйкес)
Қорытынды
Ескертпе:
* – денсаулық сақтау субъектісінің зерттелетін кезеңге АРҚТБ науқастардың есебі журналына сәйкес.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АРҚТБ – анестезиология, реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі.
Денсаулық сақтау
субъектісінің басшысы: _______________________________________________ М.О.
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің құрылымдық
бөлімшесінің басшысы: ________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Жауапты орындаушы: _________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Орындаушының телефоны: ____________________
Орындаушының электрондық мекенжайы: ____________________
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемінің
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
8-қосымша
"Нақты бос емес ставкалар туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан*
Индекс: 3-НБЕС
Кезеңділігі: қажеттілігіне қарай
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Референтті субъектілер
Нысан қайда ұсынылады: Жұмыс органы
Нысанды ұсыну мерзімі: хабарламаны алғаннан кейінгі 10 жұмыс күні ішінде
Құрылымдық бөлімше атауы
Ставкалар саны
1
Қаржылық блок
2
Кадр бөлімі
3
Әкімшілік
4
Кір жуатын орын
5
Тағам блогы/Асхана/Тамақтану
6
Тасымалдау (көлікжай)
7
Медициналық статистика кабинет
8
Орталық залалсыздандыру бөлімшесі
9
Дәріхана
10
Рентген бөлімшесі (сәулелі диагностика)
11
Ағзаны УДЗ мен функционалды диагностика бөлімшесі
12
Зертхана
13
Физиотерапия
14
Эндоскопия бөлмесі
15
Амбулаториялық бөлімше
16
Мәйітхана
17
Қабылдау бөлімі
18
1 операция блогы
19
2 операция блогы
20
АРҚТБ ересектер
21
АРҚТБ балалар
22
1 бөлімше
23
2 бөлімше
24
3 бөлімше
25
4 бөлімше
Қорытынды
Ескертпе:
* – денсаулық сақтау субъектісінің зерттелетін кезеңге бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік мәліметтеріне сәйкес.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АРҚТБ – анестезиология, реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі
УДЗ – ультра дыбыстық зерттеу.
Денсаулық сақтау
субъектісінің басшысы: ________________________________________________ М.О.
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің құрылымдық
бөлімшесінің басшысы: ________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Жауапты орындаушы: _________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Орындаушының телефоны: ____________________
Орындаушының электрондық мекенжайы: ____________________
"Нақты бос емес ставкалар туралы ақпарат" нысанын толтыру бойынша түсіндірме осы Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру қағидаларының 17-тармағында көрсетілген.
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемінің
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
9-қосымша
Персоналға жұмсалатын шығыстар туралы ақпарат*
Құрылымдық бөлімше атауы

МКБ-9 – Международная статистическая классификация болезней и проблем, связанных со здоровьем 9 пересмотра;
МКБ-10 – Международная статистическая классификация болезней и проблем, связанных со здоровьем 10 пересмотра;
ЛС – лекарственные средства;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
ИМН – изделия медицинского назначения;
ОАРИТ – отделение анестезиологии, реанимации и интенсивной терапии;
МНН – международное непатентованное название.
Руководитель субъекта здравоохранения: _________________________________ М.П.
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Руководитель структурного подразделения
субъекта здравоохранения: __________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Ответственный исполнитель: ________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись):
Телефон исполнителя:____________________
Электронный адрес исполнителя: ____________________
Пояснение по заполнению формы "Информация по прямым фактическим затратам на 1 пролеченный случай" приведены в пункте 17 настоящих Правил формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования.
Приложение 2
к Правилам формирования
тарифов на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и системы
обязательного социального
медицинского страхования
Форма, предназначенная для сбора административных данных "Площадь субъекта здравоохранения"
Индекс: 2-ПСЗ
Периодичность: по мере необходимости
Круг лиц представляющих информацию: Референтные субъекты
Куда представляется форма: Рабочий орган
Срок представления формы: в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления
Наименование отделения (пример)*
Данные по площади, м2**
1
Финансовый блок
2
Отдел кадров
3
Администрация
4
Прачечная
5
Пищеблок/Кухня/Питание
6
Транспортировка (гаражи)
7
Кабинет медицинской статистики
8
Центральное стерилизационное отделение
9
Аптека
10
Рентген отделение (лучевой диагностики)
11
Отделение ультразвукового исследования организма и функциональной диагностики
12
Лаборатория
13
Физиотерапия
14
Кабинет эндоскопии
15
Амбулаторное отделение
16
Морг
17
Приемное отделение
18
Операционный блок 1
19
Операционный блок 2
20
ОАРИТ взрослый
21
ОАРИТ детский
22
Отделение 1
23
Отделение 2
24
Отделение 3
25
Отделение 4
Итого
Примечание:
* – согласно последнему утвержденному штатному расписанию субъекта здравоохранения за исследуемый период;
** – согласно техническому паспорту субъекта здравоохранения.
Расшифровка аббревиатур:
ОАРИТ – отделение анестезиологии, реанимации и интенсивной терапии.
Руководитель субъекта
здравоохранения: ____________________________________________________ М.П.
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Руководитель структурного подразделения
субъекта здравоохранения: __________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Ответственный исполнитель: __________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Телефон исполнителя: ____________________
Электронный адрес исполнителя: ____________________
Пояснение по заполнению формы "Площадь субъекта здравоохранения" приведены в пункте 17 настоящих Правил формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования.
Приложение 3
к Правилам формирования
тарифов на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и системы
обязательного социального
медицинского страхования
Информация о коечном фонде
Наименование структурного подразделения
Число коек*
1
Отделение 1 (согласно штатному расписанию)
2
Отделение 2 (согласно штатному расписанию)
3
Отделение 3 (согласно штатному расписанию)
4
Отделение 4 (согласно штатному расписанию)
Итого
Примечание:
* – согласно внутреннему приказу субъекта здравоохранения о коечном фонде за исследуемый период.
Руководитель субъекта здравоохранения: _________________________________ М.П.
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Руководитель структурного подразделения
субъекта здравоохранения: __________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Ответственный исполнитель: ________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Телефон исполнителя: ______________________________________________________
Электронный адрес исполнителя: ________________________
Приложение 4
к Правилам формирования
тарифов на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и системы
обязательного социального
медицинского страхования
Информация о потреблении лекарственных средств и изделий медицинского назначения (в том числе реагентов)
Наименование структурного подразделения
Количество отпущенных лекарственных средств в отделения*
1
Отделение 1 (согласно штатному расписанию)
2
Отделение 2 (согласно штатному расписанию)
3
Отделение 3 (согласно штатному расписанию)
4
Отделение 4 (согласно штатному расписанию)
Итого
Примечание:
* – согласно данным бухгалтерского учета и финансовой отчетности субъекта здравоохранения за исследуемый период.
Руководитель субъекта
здравоохранения: _____________________________________________________ М.П.
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Руководитель структурного подразделения
субъекта здравоохранения: _________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Ответственный исполнитель: _______________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Телефон исполнителя: ____________________
Электронный адрес исполнителя: ____________________
Приложение 5
к Правилам формирования
тарифов на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и системы
обязательного социального
медицинского страхования
Информация о количестве выполненных консультативно-диагностических услуг
Наименование структурного подразделения
Общее количество исследований/услуг*
1
Отделение 1 (согласно штатному расписанию)
2
Отделение 2 (согласно штатному расписанию)
3
Отделение 3 (согласно штатному расписанию)
4
Отделение 4 (согласно штатному расписанию)
Итого
Примечание:
* – согласно внутренним журналам учета консультативно-диагностических услуг субъекта здравоохранения за исследуемый период.
Руководитель субъекта
здравоохранения: _____________________________________________________ М.П.
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Руководитель структурного подразделения
субъекта здравоохранения: _________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Ответственный исполнитель: _______________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Телефон исполнителя: ____________________
Электронный адрес исполнителя: ____________________
Приложение 6
к Правилам формирования
тарифов на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного
объема бесплатной медицинской
помощи и системы
обязательного социального
медицинского страхования
Информация о выполненных хирургических операциях
Наименование структурного подразделения
Количество операций*
1
Отделение 1 (согласно штатному расписанию)
2
Отделение 2 (согласно штатному расписанию)
3
Отделение 3 (согласно штатному расписанию)
4
Отделение 4 (согласно штатному расписанию)
Итого
Примечание:
* – согласно журналу операций субъекта здравоохранения за исследуемый период.
Руководитель субъекта
здравоохранения: _____________________________________________________ М.П.
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Руководитель структурного подразделения
субъекта здравоохранения: __________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Ответственный исполнитель: ________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Телефон исполнителя: ____________________
Электронный адрес исполнителя: ____________________
Приложение 7
к Правилам формирования
тарифов на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и системы
обязательного социального
медицинского страхования
Информация о количестве пациентов, поступивших в отделения анестезиологии, реаниматологии и интенсивной терапии*
Наименование структурного подразделения
ОАРИТ №1
ОАРИТ №2
ОАРИТ №3
1
Отделение 1 (согласно штатному расписанию)
2
Отделение 2 (согласно штатному расписанию)
3
Отделение 3 (согласно штатному расписанию)
4
Отделение 4 (согласно штатному расписанию)
Итого
Примечание:
* – согласно журналу учета больных ОАРИТ субъекта здравоохранения за исследуемый период.
Расшифровка аббревиатур:
ОАРИТ – отделение анестезиологии, реанимации и интенсивной терапии.
Руководитель субъекта
здравоохранения: _____________________________________________________ М.П.
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Руководитель структурного подразделения
субъекта здравоохранения: __________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Ответственный исполнитель: ________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Телефон исполнителя: ____________________
Электронный адрес исполнителя: ____________________
Приложение 8
к Правилам формирования
тарифов на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и системы
обязательного социального
медицинского страхования
Форма, предназначенная для сбора административных данных "Информация о фактически занимаемых ставках"*
Индекс: 3-ФЗС
Периодичность: по мере необходимости
Круг лиц представляющих информацию: Референтные субъекты
Куда представляется форма: Рабочий орган
Срок представления формы: в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления
Наименование структурного подразделения
Количество ставок
1
Финансовый блок
2
Отдел кадров
3
Администрация
4
Прачечная
5
Пищеблок/Кухня/Питание
6
Транспортировка (гаражи)
7
Кабинет медицинской статистики
8
Центральное стерилизационное отделение
9
Аптека
10
Рентген отделение (лучевой диагностики)
11
Отделение УЗИ и функциональной диагностики
12
Лаборатория
13
Физиотерапия
14
Кабинет эндоскопии
15
Амбулаторное отделение
16
Морг
17
Приемное отделение
18
Операционный блок 1
19
Операционный блок 2
20
ОАРИТ взрослый
21
ОАРИТ детский
22
Отделение 1
23
Отделение 2
24
Отделение 3
25
Отделение 4
Итого
Примечание:
* – согласно данным бухгалтерского учета и финансовой отчетности субъекта здравоохранения за исследуемый период.
Расшифровка аббревиатур:
ОАРИТ – отделение анестезиологии, реанимации и интенсивной терапии;
УЗИ – ультразвуковое исследование.
Руководитель субъекта
здравоохранения: _____________________________________________________ М.П.
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Руководитель структурного подразделения
субъекта здравоохранения: __________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Ответственный исполнитель: ________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Телефон исполнителя: ____________________
Электронный адрес исполнителя: ____________________
Пояснение по заполнению формы "Информация о фактически занимаемых ставках" приведены в пункте 17 настоящих Правил формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования.
Приложение 9
к Правилам формирования
тарифов на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и системы
обязательного социального
медицинского страхования
Информация о расходах на персонал*
Наименование структурного подразделения

156
Консалтингтік қызметтер мен зерттеулерге ақы төлеу
159
Өзге де қызметтер мен жұмыстарға ақы төлеу: (атап көрсету)
161
Ел iшiндегi іссапарлар мен қызметтік сапарлар
162
Елден тыс жерлерге іссапарлар мен қызметтік сапарлар
163
Жалпыға бірдей мiндеттi орта бiлiм қорының шығындары
164
Шетелдегі стипендиаттардың оқуына ақы төлеу
165
Атқарушылық құжаттарының, сот актiлерiнiң орындалуы
166
Нысаналы салым
167
Ерекше шығындар
169
Өзге де ағымдағы шығындар: (атап көрсету)
Қорытынды
Ескертпе:
* – денсаулық сақтау субъектісінің зерттелетін кезеңге бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік мәліметтеріне сәйкес;
** – Капиталды шығындар мен негізгі құралдардың ескіруі (амортизация) ескерілмейді.
Денсаулық сақтау
субъектісінің басшысы: ________________________________________________ М.О.
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің құрылымдық
бөлімшесінің басшысы: ________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Жауапты орындаушы: _________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Орындаушының телефоны: ____________________
Орындаушының электрондық мекенжайы: ____________________
"Персоналға қатысы жоқ шығыстар жөніндегі ақпарат" нысанын толтыру бойынша түсіндірме осы Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру қағидаларының 17-тармағында көрсетілген.
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемінің
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
11-қосымша
Шығарылған пациенттердің стационарлық науқастың медициналық картасының
көшірмесін іріктеу формуласы
1. Шығарылған пациенттердің стационарлық науқастың медициналық картасының көшірмесін іріктеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
– стандартты ауытқу;
– жалпы жиынтықтан әрбір жағдайдың болу ұзақтылығы;
– жалпы жиынтықтың болуының орташа ұзақтығы ;
n – жағдайлар саны.
2. Ауру тарихы тізімдерін қалыптастыру, қарастырылған ауру көрінісі бойынша жүзеге асырылады.
3. Алдын ала таңдау, жалпы жиынтықтан әрбір медициналық мекемеде мынадай негізгі критерийлер бойынша анықталады:
1) стационардың тәулік бойындағы типі;
2) көрсетілмеген немесе анықталмаған жынысты жағдайлар есепке алынбайды;
3) Төсек-күн кез келген жағдайда сенімді интервал
2
аралығындағы,
95.5 % жағдайда жатады;

156
Оплата консалтинговых услуг и исследований
159
Оплата прочих услуг и работ: (расшифровать)
161
Командировки и служебные разъезды внутри страны
162
Командировки и служебные разъезды за пределы страны
163
Затраты Фонда всеобщего обязательного среднего образования
164
Оплата обучения стипендиатов за рубежом
165
Исполнение исполнительных документов, судебных актов
166
Целевой вклад
167
Особые затраты
169
Прочие текущие затраты: (расшифровать)
Итого
Примечание:
* – согласно данным бухгалтерского учета и финансовой отчетности субъекта здравоохранения за исследуемый период;
** – Капитальные затраты и износ основных средств (амортизация) не учитываются.
Руководитель субъекта
здравоохранения: _____________________________________________________ М.П.
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Руководитель структурного подразделения
субъекта здравоохранения: __________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Ответственный исполнитель: ________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Телефон исполнителя: ____________________
Электронный адрес исполнителя: _____________________
Пояснение по заполнению формы "Информация о расходах, не связанных с персоналом" приведены в пункте 17 настоящих Правил формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования.
Приложение 11
к Правилам формирования
тарифов на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и системы
обязательного социального
медицинского страхования
Формула отбора копий медицинских карт стационарного больного выписанных пациентов
1. Отбор копий медицинских карт стационарного больного выписанных пациентов осуществляется по формуле:
, где
s – стандартное отклонение;
– длительность пребывания каждого случая из генеральной совокупности;
– средняя длительность пребывания генеральной совокупности;
n – количество случаев.
2. Формирование списка историй болезней осуществляется по пересматриваемому профилю заболевания.
3. Предварительная выборка формируется из генеральной совокупности в каждой медицинской организации по следующим основным критериям:
1) круглосуточный тип стационара;
2) исключаются случаи с неуказанным или неопределенным полом;
3) койко-день любого случая лежит в пределах доверительного интервала ± 2 s, т.е. ± 95.5 % случаев.

2 – 5-8 бағандар бойынша мысал:
5 бағана – шығарылым нысаны: таблетка, ампула, құты, ұнтақ;
6 бағана – өлшем бірліктері: дәрілік заттар үшін миллиграмм, миллилитр, грамм, медициналық мақсаттағы бұйымдар үшін жұп, дана., сантиметр, метр;
7 бағана – дозалау: сан бойынша;
8 бағана – қаптамадағы саны: дана;
3 – Заттарға жұмсалатын шығындар сомасы (11 баған) 10 бағанды 8-ші бағанға бөліп, 9 бағанға көбейткендегі мәнге тең;
4 – Қызмет бірлігіне тиесілі жалақы 16 баған 15 бағанды 13 бағанға көбейту арқылы қалыптасады, өз кезегінде 15 баған 14 бағанды айлық жұмыс уақытының теңгеріміне сағат пен 60 минутқа бөлу арқылы қалыптасады. Жалақының айлық қоры "Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1193 қаулысына сәйкес белгіленеді;
5 – Тікелей шығындар 11, 16, 17 және 18 бағандарды қосу арқылы шығарылады;
6 – 21 бағандағы қосымша шығындар 16, 17 және 18 бағандарды қосып, 20 бағанға көбейту арқылы анықталады;
7 – 19 және 21 бағандар қосындысы 22 бағандағы медициналық қызметтер бағасын құрайды.
Жаңа медициналық қызмет ұсынысын 1 бағандағы тарификаторға енгізу үшін медициналық қызмет кодының орнына "Жаңа медициналық қызмет" белгісі қойылады.
Дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдар зерттеленетін кезеңге уәкілетті органның бұйрықтарына сәйкес шекті бағалары бойынша.
Денсаулық сақтау субъектісінің басшысы: _____________________________________________________ М.О.
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің
құрылымдық бөлімшесінің басшысы: ____________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Жауапты орындаушы: _________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Орындаушының телефоны: ____________________
Орындаушының электрондық мекенжайы: ____________________
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемінің
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
13-қосымша
"Үстеме шығындарды есептеу үшін денсаулық сақтау субъекті шығыстарының
құрылымы" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан* ________________________________________
мекеме атауы, өңір
Индекс: 5-ҮШЕ
Кезеңділігі: қажеттілігіне қарай
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Референтті субъектілер
Нысан қайда ұсынылады: Жұмыс органы
Нысанды ұсыну мерзімі: хабарламаны алғаннан кейінгі 10 жұмыс күні ішінде
Шығыстар бабы
Медициналық қызметтер тарификаторына сәйкес төленетін субреттеу және денсаулық сақтау басқармасымен келісімшарттар бойынша сомасы (алдыңғы жылдың жоспары), мың теңге
Медициналық қызметтер тарификаторына сәйкес төленетін субреттеу және денсаулық сақтау басқармасымен келісімшарттар бойынша сомасы (алдыңғы жылдың нақты шығыстары), мың теңге
Ауытқу, мың теңге
1
2
3
4

2 – Пример по графам 5-8:
гр.5 – форма выпуска: таблетка, ампула, флакон, порошок;
гр.6 – единица измерения: для лекарственных средств миллиграмм, миллилитр, грамм, для изделий медицинских назначений пара, штук, сантиметр, метр;
гр.7 – дозировка: в цифрах;
гр.8 – количество в упаковке: штук.
3 – Сумма по расходным материалам (графа 11) образуется путем деления графы 10 на графу 8 и умножением на графу 9;
4 – Заработная плата на единицу услуги графа 16 формируется путем умножения графы 15 на графу 13, в свою очередь графа 15 формируется путем деления графы 14 на баланс рабочего времени в месяц в часах и на 60 минут. Месячный фонд заработной платы устанавливается в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий";
5 – Прямые расходы формируются путем сложения граф: 11, 16, 17 и 18;
6 – Накладные расходы графа 21 в тенге определяется путем сложения граф 16, 17 и 18 и умножения на графу 20;
7 – Сумма граф 19 и 21 образует стоимость медицинской услуги графа 22.
При предоставлении новой медицинской услуги для включения в тарификатор в графу 1 вместо кода медицинской услуги ставится отметка "Новая медицинская услуга".
Лекарственные средства и изделия медицинского назначения по предельным ценам согласно подпункту 20) пункта 1 статьи 7 Кодекса за исследуемый период.
Руководитель субъекта здравоохранения: _________________________________ М.П.
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Руководитель структурного подразделения
субъекта здравоохранения: __________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Ответственный исполнитель: ________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Телефон исполнителя: ____________________
Электронный адрес исполнителя: ____________________
Приложение 13
к Правилам формирования
тарифов на медицинские услуги,
оказываемые в рамках гарантированного
объема бесплатной медицинской помощи
и системы обязательного социального
медицинского страхования
Форма, предназначенная для сбора административных данных "Структура расходов субъекта здравоохранения для расчета накладных расходов"*
________________________________________
наименование организации, регион
Индекс: 5-РНР
Периодичность: по мере необходимости
Круг лиц представляющих информацию: Референтные субъекты
Куда представляется форма: Рабочий орган
Срок представления формы: в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления
Статьи расходов
Сумма по договорам субподряда и с управлением здравоохранения, возмещаемые по тарификатору медицинских услуг (план на предыдущий год), тыс. тенге
Сумма по договорам субподряда и с управлением здравоохранения, возмещаемые по тарификатору медицинских услуг (факт за предыдущий год), тыс. тенге
Отклонение, тыс. тенге
1
2
3
4

160
Басқа да ағымдағы шығындар
0
0
0
161
Ел iшiндегi іссапарлар мен қызметтік сапарлар
162
Елден тыс жерлерге іссапарлар мен қызметтік сапарлар
165
Атқарушылық құжаттарды, сот актiлерiн орындау
169
Өзге де ағымдағы шығындар (айыппұл, тұрақсыздық төлемі, комиссиялық төлемдер, кіріс жарналары; мемлекеттік баж салығы, бюджетке міндетті төлемдер мен салықтар, олар бойынша өсімпұлдар мен айыппұлдар (әлеуметтік салықтан өзге)
Амортизациялық шығындар (атын атап көрсету)
Күрделі шығыстар (атын атап көрсету)
Ескертпе:
* – денсаулық сақтау субъектісінің зерттелетін кезеңге бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік мәліметтеріне сәйкес.
Денсаулық сақтау субъектісінің басшысы: ________________________________________________________________________ М.О.
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы: ____________________________________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Жауапты орындаушы: ___________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Орындаушының телефоны: ____________________
Орындаушының электрондық мекенжайы: ____________________
"Үстеме шығындарды есептеу үшін денсаулық сақтау субъекті шығыстарының құрылымы" нысанын толтыру бойынша түсіндірме осы Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру қағидаларының 17-тармағында көрсетілген.
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемінің
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
14-қосымша
"Бір емделіп шыққан жағдайға арналған МЭТ есебі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан*
Индекс: 6-МЭТЕ
Кезеңділігі: қажеттілігіне қарай
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Референтті субъектілер
Нысан қайда ұсынылады: Жұмыс органы
Нысанды ұсыну мерзімі: хабарламаны алғаннан кейінгі 10 жұмыс күні ішінде
Медициналық ұйым ________________________________________________________
Емдеу ұзақтығы (төсек-күн) _________________________________________________
Оталар тізімі (коды мен атауы) _______________________________________________
МЭТ атауы
Тікелей шығындар, теңге
Үстеме шығындар (қосымша шығындар)
Бір рет емделіп шығу кезіндегі МЭТ бағасы, теңге**
Жалақы
Бюджетке төленетін міндетті төлемдер мен салықтар
Тамақтану
Дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдар
Медициналық қызметтер
%
теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Ескертпе:

160
Другие текущие затраты
0
0
0
161
Командировки и служебные разъезды внутри страны
162
Командировки и служебные разъезды за пределы страны
165
Исполнение исполнительных документов, судебных актов
169
Прочие текущие затраты (штрафы, неустойка, комиссионные платежи, вступительные взносы; государственная пошлина, налоги и другие обязательные платежи в бюджет, пеня и штрафы по ним (кроме социального налога)
Амортизационные расходы (расшифровать)
Капитальные расходы (расшифровать)
Примечание:
* – согласно данным бухгалтерского учета и отчетности субъекта здравоохранения за исследуемый период.
Руководитель субъекта здравоохранения: _________________________________ М.П.
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Руководитель структурного подразделения
субъекта здравоохранения: _________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Ответственный исполнитель: __________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Телефон исполнителя: ____________________
Электронный адрес исполнителя: ____________________
Пояснение по заполнению формы "Структура расходов субъекта здравоохранения для расчета накладных расходов" приведены в пункте 17 настоящих Правил формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования.
Приложение 14
к Правилам формирования
тарифов на медицинские услуги,
оказываемые в рамках гарантированного
объема бесплатной медицинской помощи
и системы обязательного социального
медицинского страхования
Форма, предназначенная для сбора административных данных "Расчет МЭТ на один пролеченный случай"*
Индекс: 6-РМЭТ
Периодичность: по мере необходимости
Круг лиц представляющих информацию: Референтные субъекты
Куда представляется форма: Рабочий орган
Срок представления формы: в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления
Медицинская организация ___________________________________________________
Длительность лечения (койко-дни) ____________________________________________
Перечень операции (код и наименование) ______________________________________
Наименование МЭТ
Прямые затраты, тенге
Накладные расходы (косвенные затраты)
Стоимость МЭТ на один пролеченный случай, тенге**
Заработная плата
Налоги и другие обязательные платежи в бюджет
Питание
Лекарственные средства и изделия медицинского назначения
Медицинские услуги
%
тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Примечание:

1 – "Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1193 қаулысына сәйкес;
2 – 7 баған 5 бағанды 6 бағанға көбейту арқылы қалыптасады;
3 – 18 баған 7, 9, 11, 13, 15 және 17 бағандарды қосу қосу арқылы қалыптасады;
4 – 20 баған 18 бағанды 19 бағанға бөлу арқылы қалыптасады;
5 – 21 баған 20 бағанды 60 минутқа бөлу арқылы қалыптасады;
6 – 25 баған пациентті емдегенде 21, 22 және 23 бағандарды көбейту, ота жасағанда 21 және 24 бағандарды көбейту арқылы қалыптасады;
7 – 26 баған "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес.
Денсаулық сақтау субъектісінің басшысы: _______________________________________________________________________ М.О.
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы: ____________________________________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Жауапты орындаушы: ____________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Орындаушының телефоны: ____________________
Орындаушының электрондық мекенжайы: ____________________
"Медициналық персоналдың жалақысы бойынша шығындар есебі" нысанын толтыру бойынша түсіндірме осы Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру қағидаларының 17-тармағында көрсетілген.
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемінің
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
16-қосымша
"Дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарға шығындар есебі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Индекс: 8-ДЗ/ММБЕ
Кезеңділігі: қажеттілігіне қарай
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Референтті субъектілер
Нысан қайда ұсынылады: Жұмыс органы
Нысанды ұсыну мерзімі: хабарламаны алғаннан кейінгі 10 жұмыс күні ішінде
р/с №
Құрылымдық бөлімшенің атауы (бөлімше, ота блогы, реанимация)
Фармакотерапевтік топ
Д З ( Х П А ) , М М Б а т а у ы
Сипаттама дәрілік нысан және мөлшері (ДЗ үшін) техникалық ерекшелік (ММБ үшін) (таблетка, капсула, драже, ампула)
Өлшем бірлігі (миллиграмм, миллилитр, сантиметр, дана, грамм)
ДЗ және ММБ-ға шығындар
Пайдалану ықтималдығы %
Дәрілік препараттардың бір реттік мөлшері
Қолдану еселігі (күніне рет саны)
Қолдану ұзақтығы (төсек күн)
Өлшем бірлігі үшін баға, теңге*
ДЗ және ММБ-ға шығындар сомасы, теңге**
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Негізгі ДЗ
Негізгі ММБ
Қорытынды
Қосымша ДЗ
Қосымша ММБ
Қорытынды
Ескертпе:
* – Дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдар зерттеленетін кезеңге уәкілетті органның бұйрықтарына сәйкес шекті бағалары бойынша;

1 – согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий";
2 – графа 7 формируется путем умножения графы 5 на графу 6;
3 – графа 18 формируется путем сложения граф 7, 9, 11, 13, 15 и 17;
4 – графа 20 формируется путем деления графы 18 на графу 19;
5 – графа 21 формируется путем деления графы 20 на 60 минут;
6 – графа 25 формируется в случае лечения пациента умножением граф 21, 22 и 23, в случае проведения операций умножением граф 21 и 24;
7 – графа 26 согласно Кодексу Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)".
Руководитель субъекта здравоохранения: _________________________________ М.П.
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Руководитель структурного подразделения
субъекта здравоохранения: __________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Ответственный исполнитель: ________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Телефон исполнителя: ____________________
Электронный адрес исполнителя: ____________________
Пояснение по заполнению формы "Расчет затрат по заработной плате медицинского персонала" приведены в пункте 17 настоящих Правил формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования.
Приложение 16
к Правилам формирования
тарифов на медицинские услуги,
оказываемые в рамках гарантированного
объема бесплатной медицинской помощи
и системы обязательного социального
медицинского страхования
Форма, предназначенная для сбора административных данных "Расчет затрат на лекарственные средства и изделия медицинского назначения"
Индекс: 8-РЛС/ИМН
Периодичность: по мере необходимости
Круг лиц представляющих информацию: Референтные субъекты
Куда представляется форма: Рабочий орган
Срок представления формы: в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления
№ п/п
Наименование структурного подразделения (отделение, операционный блок, реанимация)
Фармакотерапевтическая группа
Наименование ЛС (МНН), ИМН
Характеристика лекарственная форма и дозировка (для ЛС) техническая спецификация (для ИМН) (таблетка, капсула, драже, ампула)
Единица измерения (миллиграмм, миллилитр, сантиметр, штук, грамм)
Затраты на ЛС и ИМН
Вероятность использования %
Разовая доза лекарственных препаратов
Кратность применения (кол-во раз в день)
Длительность применения (койко-дни)
Цена за единицу измерения, тенге*
Сумма затрат на ЛС и ИМН, тенге**
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Основные ЛС
Основные ИМН
Итого
Дополнительные ЛС
Дополнительные ИМН
Итого
Примечание:
* – Лекарственные средства и изделия медицинского назначения по предельным ценам за исследуемый период согласно подпункту 20) пункта 1 статьи 7 Кодекса;

** – 12 баған 7, 8, 9, 10 және 11 бағандарды көбейту арқылы қалыптасады.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ДЗ – дәрілік заттар;
ММБ – медициналық мақсаттағы бұйымдар;
ХПА – халықаралық патенттелмеген атауы.
Денсаулық сақтау субъектісінің басшысы: _______________________________________________________________________ М.О.
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің
құрылымдық бөлімшесінің басшысы: ____________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Жауапты орындаушы: __________________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Орындаушының телефоны: ____________________
Орындаушының электрондық мекенжайы: ____________________
"Дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарға шығындар есебі" нысанын толтыру бойынша түсіндірме осы Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру қағидаларының 17-тармағында көрсетілген.
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемінің
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
17-қосымша
"Пациенттерді тамақтандыруға жұмсалатын шығындар есебі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан1
Индекс: 9-ТЕ
Кезеңділігі: қажеттілігіне қарай
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Референтті субъектілер
Нысан қайда ұсынылады: Жұмыс органы
Нысанды ұсыну мерзімі: хабарламаны алғаннан кейінгі 10 жұмыс күні ішінде
Құрылымдық бөлімше атауы (бөлімше, реанимация)
Азық өнімдерінің атауы

** – графа 12 формируется путем умножения граф 7, 8, 9, 10 и 11.
Расшифровка аббревиатур:
ЛС – лекарственные средства;
ИМН – изделия медицинского назначения;
МНН – международное непатентованное название.
Руководитель субъекта здравоохранения: _________________________________ М.П.
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Руководитель структурного подразделения
субъекта здравоохранения: _________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Ответственный исполнитель: ________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Телефон исполнителя: ____________________
Электронный адрес исполнителя: ____________________
Пояснение по заполнению формы "Расчет затрат на лекарственные средства и изделия медицинского назначения" приведены в пункте 17 настоящих Правил формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования.
Приложение 17
к Правилам формирования
тарифов на медицинские услуги,
оказываемые в рамках гарантированного
объема бесплатной медицинской помощи
и системы обязательного социального
медицинского страхования
Форма, предназначенная для сбора административных данных "Расчет затрат на питание пациентов"1
Индекс: 9-РП
Периодичность: по мере необходимости
Круг лиц представляющих информацию: Референтные субъекты
Куда представляется форма: Рабочий орган
Срок представления формы: в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления
Наименование структурного подразделения (отделение, реанимация)
Наименование продуктов питания

1 – "Республиканың мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарында тамақтанудың заттай нормаларын және жұмсақ мүкәммалмен жабдықтаудың ең төменгі нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 26 қаңтардағы № 128 қаулысына сәйкес;
2 – 6, 9, 12 және 15 бағандар норманы бағаға көбейту арқылы қалыптасады;
3 – 18 бағандар 6, 9, 12 және 15 бағандарды қосу арқылы қалыптасады;
4 – екінші кестеде 1 баған 2 бағанды 3 бағанға көбейту арқылы қалыптасады;
5 – екінші кестеде 3 баған 18 бағанға тең.
Денсаулық сақтау субъектісінің басшысы: ________________________________________________________________________ М.О.
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің
құрылымдық бөлімшесінің басшысы: ____________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Жауапты орындаушы: _________________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Орындаушының телефоны: ____________________
Орындаушының электрондық мекенжайы: ____________________
"Пациенттерді тамақтандыруға жұмсалатын шығындар есебі" нысанын толтыру бойынша түсіндірме осы Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру қағидаларының 17-тармағында көрсетілген.
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемінің
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
18-қосымша
"Медициналық қызметтерге жұмсалатын шығындар есебі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан1
Индекс: 10-КДҚЕ
Кезеңділігі: қажеттілігіне қарай
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Референтті субъектілер
Нысан қайда ұсынылады: Жұмыс органы
Нысанды ұсыну мерзімі: хабарламаны алғаннан кейінгі 10 жұмыс күні ішінде
Құрылымдық бөлімше атауы (бөлімше, операциялық блок реанимация)
Тарификатор бойынша қызмет коды*
Тарификатор бойынша медициналық қызметтің атауы*
% бойынша ықтималдық
Саны
Бірлік бағасы, теңге*
Медициналық қызмет бойынша шығындар сомасы, теңге**
1
2
3
4
5
6
7
Негізгі медициналық қызметтер
Қорытынды
0,00
Қосымша медициналық қызметтер
Қорытынды
0,00
Жалпы сомасы
0,00
Ескертпе:
* – Код 2 баған, қызмет атауы 3 баған, бірлік бағасы 6 баған бекітілген медициналық қызметтердің тарификаторына сәйкес келеді;
** – 7 баған 4, 5 және 6 бағандарды көбейту арқылы қалыптасады.
Денсаулық сақтау субъектісінің басшысы: ________________________________ М.О.
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің
құрылымдық бөлімшесінің басшысы: _________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Жауапты орындаушы: ______________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Орындаушының телефоны: ____________________
Орындаушының электрондық мекенжайы: ____________________
"Консультациялық-диагностикалық қызметтерге жұмсалатын шығындар есебі" нысанын толтыру бойынша түсіндірме осы Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру қағидаларының 17-тармағында көрсетілген.
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемінің
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
19-қосымша
"Үстеме шығындарды есептеу үшін денсаулық сақтау субъекті шығыстарының
құрылымы" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан*
________________________________________
мекеме атауы, өңір
Индекс: 11-ҮШЕҮШҚ
Кезеңділігі: қажеттілігіне қарай
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Референтті субъектілер
Нысан қайда ұсынылады: Жұмыс органы
Нысанды ұсыну мерзімі: хабарламаны алғаннан кейінгі 10 жұмыс күні ішінде
Шығыстар бабы
Алдыңғы жылдың жоспары, мың теңге
Алдыңғы жылдың нақты шығыстар, мың теңге
Ауытқу, мың теңге
II
ШЫҒЫСТАР, барлығы:
0
0
0
оның ішінде:
110
Жалақы
0
0
0
оның ішінде: медициналық персонал
әкімшілік-шаруашылық персонал
120
Жұмыс берушілердің жарналары
0
0
0
оның ішінде: медициналық персонал
әкімшілік-шаруашылық персонал
140
Қорлар сатып алу, барлығы
0
0
0
141
Азық-түлік өнiмдерiн сатып алу
142
Дәрілік заттар және медициналық мақсаттағы өзге де бұйымдарды сатып алу
143
Заттай мүлiктердi, басқа да киім нысанын және арнаулы киім-кешектер сатып алу, тігу және жөндеу
144
Отын, жанар-жағар май материалдарын сатып алу
149
Өзге де қорларды сатып алу
150
Қызметтер мен жұмыстарды сатып алу
0
0
0
151
Коммуналдық қызметтерге ақы төлеу: оның ішінде:
0
0
0
электр энергиясы
жылу
сумен жабдықтау мен канализация
152
Байланыс қызметтеріне ақы төлеу
153
Көлiктiк қызмет көрсетулерге ақы төлеу
154
Үй-жайды жалға алу төлемдері
159
Өзге де қызметтер мен жұмыстарға ақы төлеу
160
Басқа да ағымдағы шығындар
0
0
0
161
Ел iшiндегi іссапарлар мен қызметтік сапарлар
162
Елден тыс жерлерге іссапарлар мен қызметтік сапарлар
165
Атқарушылық құжаттарды, сот актiлерiн орындау
169
Өзге де ағымдағы шығындар (айыппұл, тұрақсыздық төлемі, комиссиялық төлемдер, кіріс жарналары; мемлекеттік баж салығы, бюджетке міндетті төлемдер мен салықтар, олар бойынша өсімпұлдар мен айыппұлдар (әлеуметтік салықтан өзге)
Амортизациялық шығындар (атын атап көрсету)
Күрделі шығыстар (атын атап көрсету)
Ескертпе:
* – денсаулық сақтау субъектісінің зерттелетін кезеңге бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік мәліметтеріне сәйкес.
Денсаулық сақтау субъектісінің басшысы: ________________________________ М.О.
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің
құрылымдық бөлімшесінің басшысы: ________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Жауапты орындаушы: _____________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Орындаушының телефоны: ____________________
Орындаушының электрондық мекенжайы: ____________________
"Үстеме шығындарды есептеу үшін денсаулық сақтау субъекті шығыстарының құрылымы" нысанын толтыру бойынша түсіндірме осы Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру қағидаларының 17-тармағында көрсетілген.
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемінің
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
20-қосымша
Кезекті жоспарлы кезеңге арналған қаржыландыру көлемі мен төсек-күн саны бойынша ақпарат
________________________________________
мекеме атауы, өңір
Шығыстар бабы
Кезекті жоспарлы кезеңге арналған қаржыландыру көлемі, мң теңге*
ШЫҒЫНДАР, барлығы:
0
оның ішінде:
110
Жалақы
0
оның ішінде: медициналық персонал
әкімшілік-шаруашылық персонал
120
Жұмыс берушілердің жарналары
0
оның ішінде: медициналық персонал
әкімшілік-шаруашылық персонал
140
Қорлар сатып алу, барлығы
0
141
Азық-түлік өнiмдерiн сатып алу
142
Дәрілік заттар және медициналық мақсаттағы өзге де бұйымдарды сатып алу
143
Заттай мүлiктердi, басқа да киім нысанын және арнаулы киім-кешектер сатып алу, тігу және жөндеу
144
Отын, жанар-жағар май материалдарын сатып алу
149
Өзге де қорларды сатып алу
150
Қызметтер мен жұмыстарды сатып алу
0
151
Коммуналдық қызметтерге ақы төлеу, оның ішінде:
0
электр энергиясы
жылу
сумен жабдықтау мен канализация
152
Байланыс қызметтеріне ақы төлеу
153
Көлiктiк қызмет көрсетулерге ақы төлеу
154
Үй-жайды жалға алу төлемдері
159
Өзге де қызметтер мен жұмыстарға ақы төлеу
160
Басқа да ағымдағы шығындар
0
161
Ел iшiндегi іссапарлар мен қызметтік сапарлар
162
Елден тыс жерлерге іссапарлар мен қызметтік сапарлар
165
Атқарушылық құжаттарының, сот актiлерiнiң орындалуы
169
Өзге де ағымдағы шығындар (айыппұл, тұрақсыздық төлемі, комиссиялық төлемдер, кіріс жарналары; мемлекеттік баж салығы, бюджетке міндетті төлемдер мен салықтар, олар бойынша өсімпұлдар мен айыппұлдар (әлеуметтік салықтан өзге)
Төсек күн саны
Ескертпе:
* – даму жоспарына сәйкес және уәкілетті органмен/жергілікті атқарушы органдармен келісілген.
Денсаулық сақтау
субъектісінің басшысы: ________________________________________________ М.О.
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің құрылымдық
бөлімшесінің басшысы: ________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Жауапты орындаушы: _________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Орындаушының телефоны: ____________________
Орындаушының электрондық мекенжайы: ____________________
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемінің
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
21-қосымша
Тарифті әзірлеуге және (немесе) қайта қарауға өтініш

1 – Согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 26 января 2002 года № 128 "Об утверждении натуральных норм на питание и минимальных норм оснащения мягким инвентарем государственных организаций здравоохранения республики";
2 – графы 6, 9, 12 и 15 формируется путем умножения нормы на цену;
3 – графа 18 формируется путем сложения граф 6, 9, 12 и 15;
4– графа 1 во второй таблице формируется путем умножения графы 2 на графу 3;
5– графа 3 во второй таблице равна графе 18.
Руководитель субъекта здравоохранения: _________________________________ М.П.
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Руководитель структурного подразделения
субъекта здравоохранения: _________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Ответственный исполнитель: _______________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Телефон исполнителя: ____________________
Электронный адрес исполнителя: ____________________
Пояснение по заполнению формы "Расчет затрат на питание пациентов" приведены в пункте 17 настоящих Правил формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования.
Приложение 18
к Правилам формирования
тарифов на медицинские услуги,
оказываемые в рамках гарантированного
объема бесплатной медицинской помощи
и системы обязательного социального
медицинского страхования
Форма, предназначенная для сбора административных данных "Расчет затрат на медицинские услуги"
Индекс: 10-РКДУ
Периодичность: по мере необходимости
Круг лиц представляющих информацию: Референтные субъекты
Куда представляется форма: Рабочий орган
Срок представления формы: в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления
Наименование структурного подразделения (отделение, операционный блок, реанимация)
Код услуги по тарификатору*
Наименование медицинской услуги по тарификатору*
Вероятность в %
Количество
Цена за единицу, тенге*
Сумма затрат по медицинским услугам, тенге**
1
2
3
4
5
6
7
Основные медицинские услуги
Итого
0,00
Дополнительные медицинские услуги
Итого
0,00
Общая сумма
0,00
Примечание:
* – Код графа 2, наименование услуги графа 3, цена за единицу графа 6 соответствуют утвержденному тарификатору медицинских услуг;
** – графа 7 формируется путем умножением граф 4, 5 и 6.
Руководитель субъекта здравоохранения: _________________________________ М.П.
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Руководитель структурного подразделения
субъекта здравоохранения: _________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Ответственный исполнитель: __________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Телефон исполнителя: ____________________
Электронный адрес исполнителя: ____________________
Пояснение по заполнению формы "Расчет затрат на медицинские услуги" приведены в пункте 17 настоящих Правил формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования.
Приложение 19
к Правилам формирования
тарифов на медицинские услуги,
оказываемые в рамках гарантированного
объема бесплатной медицинской помощи
и системы обязательного социального
медицинского страхования
Форма, предназначенная для сбора административных данных "Структура расходов субъекта здравоохранения для расчета накладных расходов"*
________________________________________
наименование организации, регион
Индекс: 11-СРДРНР
Периодичность: по мере необходимости
Круг лиц представляющих информацию: Референтные субъекты
Куда представляется форма: Рабочий орган
Срок представления формы: в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления
Статьи расходов
План на предыдущий год, тыс. тенге
Факт за предыдущий год, тыс. тенге
Отклонение, тыс. тенге
1
2
3
4
5=3-4
II
РАСХОДЫ, всего:
0
0
0
в том числе:
110
Заработная плата
0
0
0
в том числе: медицинского персонала
административно-хозяйственного персонала
120
Взносы работодателей
0
0
0
в том числе: медицинского персонала
административно-хозяйственного персонала
140
Приобретение запасов, всего
0
0
0
141
Приобретение продуктов питания
142
Приобретение лекарственных средств и прочих изделий медицинского назначения
143
Приобретение, пошив и ремонт предметов вещевого имущества и другого форменного и специального обмундирования
144
Приобретение топлива, горюче-смазочных материалов
149
Приобретение прочих запасов
150
Приобретение услуг и работ
0
0
0
151
Оплата коммунальных услуг, в том числе:
0
0
0
электроэнергия
отопление
водоснабжение и канализация
152
Оплата услуг связи
153
Оплата транспортных услуг
154
Оплата за аренду помещения
159
Оплата прочих услуг и работ
160
Другие текущие затраты
0
0
0
161
Командировки и служебные разъезды внутри страны
162
Командировки и служебные разъезды за пределы страны
165
Исполнение исполнительных документов, судебных актов
169
Прочие текущие затраты (штрафы, неустойка, комиссионные платежи, вступительные взносы; государственная пошлина, налоги и другие обязательные платежи в бюджет, пеня и штрафы по ним (кроме социального налога)
Амортизационные расходы (расшифровать)
Капитальные расходы (расшифровать)
Примечание:
* – согласно данным бухгалтерского учета и финансовой отчетности субъекта здравоохранения за исследуемый период.
Руководитель субъекта здравоохранения: _________________________________ М.П.
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Руководитель структурного подразделения
субъекта здравоохранения: _________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Ответственный исполнитель: _______________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Телефон исполнителя: ____________________
Электронный адрес исполнителя: ____________________
Пояснение по заполнению формы "Структура расходов субъекта здравоохранения для расчета накладных расходов" приведены в пункте 17 настоящих Правил формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования.
Приложение 20
к Правилам формирования
тарифов на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и системы
обязательного социального
медицинского страхования
Информация по объему финансирования и количеству койко-дней на очередной плановый период
________________________________________
наименование организации, регион
Статьи расходов
Объем финансирования на очередной плановый период, тыс. тенге*
РАСХОДЫ, всего:
0
в том числе:
110
Заработная плата
0
в том числе: медицинского персонала
административно-хозяйственного персонала
120
Взносы работодателей
0
в том числе: медицинского персонала
административно-хозяйственного персонала
140
Приобретение запасов, всего
0
141
Приобретение продуктов питания
142
Приобретение лекарственных средств и прочих изделий медицинского назначения
143
Приобретение, пошив и ремонт предметов вещевого имущества и другого форменного и специального обмундирования
144
Приобретение топлива, горюче-смазочных материалов
149
Приобретение прочих запасов
150
Приобретение услуг и работ
0
151
Оплата коммунальных услуг, в том числе:
0
электроэнергия
отопление
водоснабжение и канализация
152
Оплата услуг связи
153
Оплата транспортных услуг
154
Оплата за аренду помещения
159
Оплата прочих услуг и работ
160
Другие текущие затраты
0
161
Командировки и служебные разъезды внутри страны
162
Командировки и служебные разъезды за пределы страны
165
Исполнение исполнительных документов, судебных актов
169
Прочие текущие затраты (штрафы, неустойка, комиссионные платежи, вступительные взносы; гос. пошлина, налоги и другие обязательные платежи в бюджет, пеня и штрафы по ним (кроме социального налога)
Количество койко-дней
Примечание:
* – согласно плану развития и согласованный с уполномоченным органом/местными исполнительными органами.
Руководитель субъекта
здравоохранения: _____________________________________________________ М.П.
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Руководитель структурного подразделения
субъекта здравоохранения: __________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Ответственный исполнитель: ________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Телефон исполнителя: ____________________
Электронный адрес исполнителя: ____________________
Приложение 21
к Правилам формирования
тарифов на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской помощи
и системы обязательного
социального медицинского
страхования
Заявление на разработку и (или) пересмотр тарифа

1. Өтініш берушінің мәліметтері:
1.1 Заңды тұлға:
1.1.1 Денсаулық сақтау субъектісінің атауы____________________________
1.1.2 Заңды мекенжайы ____________________________________________
1.1.3 Басшысы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)) ____________________
1.1.4 Байланыстар: (телефон, факс, электронды пошта мекенжайы) _______________
__________________________________________________________________
1.2 Жеке тұлға:
1.2.1 Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) _____________________________
1.2.2 Мекенжайы_________________________________________________________
1.2.3 Байланыстар: (телефон, факс, электронды пошта мекенжайы) _______________
__________________________________________________________________
2. Өтініш мақсаты (қажеттіні сызу қажет):
- КШТ тізіміне диагноз, ота/манипуляция кодын енгізу;
- КШТ тізімінен диагноз, ота/манипуляция кодын алып тастау;
- диагноз, ота/манипуляция кодының бағасын қайта қарау;
- КШТ бағасын қайта қарау;
- диагноз, ота/манипуляция кодын өзге КШТ тізіміне ауыстыру;
- тарификаторға жаңа қызмет түрін қосу;
- ағымдағы тарификатордан алып тастау;
- қызметтердің бағасын қайта қарау;
- басқа (қысқаша сипаттама).
3. Диагноз, ота/манипуляция атауы (код) __________________
Ескерту :
- диагноз, ота/манипуляция коды – атауы мен кодын АХЖ-10/9 сәйкес келтіру
3. Қызмет атауы (код)___________________________
Ескерту :
-Қызметті шектеу мен қайта қарау жағдайында код пен атауды ағымдағы тарификаторға сәйкес көрсету;
-тарификатордың А, В және С бөліміне жаңа қызметті енгізу үшін атауы жалпы қабылданған халықаралық номенклатура мен кәсіптің бас штаттан тыс маманының келісімімен, өтініш берушінің түсіндіруіне сәйкес болуы қажет.
-тарификатордың D бөліміне жаңа қызметті қосу үшін атауы мен кодын АХЖ-9 сәйкес келтіру қажет.
4 Қызмет көрсету кезінде қолданылатын медициналық техниканың және/немесе медициналық мақсаттағы бұйымдардың атауын Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың мемлекеттік тізілімінде сәйкестендіру (кестеге сәйкес*).
Тіркеу нөмірі
Түрі МТ/ММЗ
Тауарлық атауы
Тіркеу күні
Тіркеу мерзімі
Аяқталу күні
Өндіруші фирма
Өндіруші мемлекет
1
2
3
4
5
6
7
8
Ескерту:
* - дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың мемлекеттік тізілімінде тіркелмеген аппараттарда немесе медициналық мақсаттағы бұйымдарда жүргізілетін қызметтер үшін 2, 3, 7 және 8 бағандар толтырылады.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:

1. Данные заявителя:
1.1 Юридическое лицо:
1.1.1 Название субъекта здравоохранения _______________________________
1.1.2 Юридический адрес ____________________________________________
1.1.3 Руководитель (фамилия, имя, отчество (при его наличии)) ________________
1.1.4 Контакты: (телефон, факс, адрес электронной почты) ___________________
__________________________________________________________________
1.2 Физическое лицо:
1.2.1 Фамилия, имя, отчество (при его наличии)_____________________________
1.2.2 Адрес_________________________________________________________
1.2.3 Контакты: (телефон, факс, адрес электронной почты) ___________________
__________________________________________________________________
2. Цель обращения (нужное подчеркнуть):
- ввести в перечень КЗГ код диагноза, операции/манипуляции;
- исключить из перечня КЗГ код диагноза, операции/манипуляции;
- пересмотр стоимости кода диагноза, операции/манипуляции;
- пересмотр стоимости КЗГ;
- перенести в другую КЗГ код диагноза, операции/манипуляции;
- включить в тарификатор новую услугу;
- исключить из существующего тарификатора;
- пересмотр стоимости существующей услуги;
- прочее (краткое описание).
3. Наименование диагноза, операции/манипуляции (код)__________________
Примечание:
-код диагноза, операции/манипуляции – наименование и код привести в соответствие с МКБ-10/9.
3. Наименование услуги (код)___________________________
Примечание:
- код и наименование указывать согласно действующему тарификатору в случае пересмотра стоимости или исключения услуги;
- для включения новой услуги в раздел А, В и С тарификатора наименование должно соответствовать общепринятой международной номенклатуре или в интерпретации заявителя с согласования главного внештатного специалиста профиля.
- для включения новой услуги в раздел D тарификатора наименование и код привести в соответствие с МКБ-9.
4 Наименование медицинской техники и/или изделий медицинского назначения, применяемых при проведении услуги, привести в соответствие с Государственным реестром лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники (согласно таблице*).
Рег. номер
Тип МТ/ИМН
Торговое название
Дата регистрации
Срок регистрации
Дата истечения
Фирма производитель
Страна производитель
1
2
3
4
5
6
7
8
Примечание:
* – для услуг, проводимых на аппаратах или с применением изделий медицинского назначения незарегистрированных в Государственном реестре лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники заполняются графы 2, 3, 7 и 8.
Расшифровка аббревиатур:

АХЖ-9 – Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктелуі, 9 қайта қарау;
АХЖ-10 – Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктелуі, 10 қайта қарау;
КШТ – клиникалық-шығынды топтар;
ММБ – медициналық мақсаттағы бұйымдар;
МТ – медициналық техника.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2018 жылғы 7 ақпандағы
№ 52 бұйрығына
2-қосымша
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық
қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру әдістемесі
1-тарау. Негізгі ережелер
1. Осы Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) 2009 жылғы 18 қыркүйектегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 23-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде (бұдан әрі – ТМККК) және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру (бұдан әрі – МӘМС) жүйесіндегі медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру алгоритмін айқындайды.
2. Осы Әдістемеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) амбулаториялық-емханалық көмектің (бұждан әрі – АЕК) базалық кешенді жан басына шаққандағы нормативі – түзету коэффициенттерін есепке алмай, медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі – МСАК) пен консультациялық-диагностикалық көмек (бұдан әрі – КДК) нысандарында ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде амбулаториялық-емханалық қызметтер кешенін есептеу құны;
2) АЕК кешенді жан басына шаққандағы нормативінің кепілдік берілген компоненті – түзету коэффициенттерін есепке ала отырып, МСАК пен КДК нысандарында көрсетілген ТМККК шеңберіндегі және (немесе) МӘМС жүйесіндегі амбулаториялық-емханалық қызметтер кешенінің есептік құны;
3) АЕК көрсетуге арналған кешенді жан басына шаққандағы норматив (бұдан әрі – АЕК КЖН) – АЕК КЖН кепілдік берілген компонентінен және КЖН ынталандырушы компонентінен тұратын "Бекітілген халық тіркелімі" ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – "БХТ" АЖ) тіркелген, МСАК субъектісіне бекітілген бір адамға шаққанда ТМККК шеңберіндегі және (немесе) МӘМС жүйесіндегі амбулаториялық-емханалық қызметтер кешенінің құны;
4) ауыл тұрғындарына арналған кешенді жан басына шаққандағы нормативтің кепілдік берілген компоненті – түзету коэффициенттерін есепке ала отырып, бекітілген ауыл тұрғындарына көрсетілетін ТМККК шеңберіндегі және (немесе) МӘМС жүйесіндегі қызметтер кешенінің есеп айырысу құны;

МКБ-9 – Международная статистическая классификация болезней и проблем, связанных со здоровьем 9 пересмотра;
МКБ-10 – Международная статистическая классификация болезней и проблем, связанных со здоровьем 10 пересмотра;
КЗГ – клинико-затратные группы;
ИМН – изделия медицинского значения;
МТ – медицинская техника.
Приложение 2
к приказу Министра
здравоохранения
Республики Казахстан
от 7 февраля 2018 года №52
Методика
формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования (далее – Методика) разработана в соответствии с пунктом 2 статьи 23 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяет алгоритм формирования тарифов на медицинские услуги, в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования (далее – ОСМС).
2. В настоящей Методике используются следующие понятия:
1) базовый комплексный подушевой норматив амбулаторно-поликлинической помощи (далее – АПП) – расчетная стоимость комплекса амбулаторно-поликлинических услуг в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС в формах первичной медико-санитарной помощи (далее – ПМСП) и консультативно-диагностической помощи (далее – КДП) без учета поправочных коэффициентов;
2) гарантированный компонент комплексного подушевого норматива АПП – расчетная стоимость комплекса амбулаторно-поликлинических услуг в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, оказанных в форме ПМСП и КДП с учетом поправочных коэффициентов;
3) комплексный подушевой норматив на оказание амбулаторно-поликлинической помощи (далее – КПН АПП) – стоимость комплекса амбулаторно-поликлинических услуг в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в информационной системе "Регистр прикрепленного населения" (далее – ИС "РПН") к субъекту ПМСП, состоящая из гарантированного компонента КПН АПП и стимулирующего компонента КПН;
4) гарантированный компонент комплексного подушевого норматива на сельское население – расчетная стоимость комплекса услуг в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, оказываемых прикрепленному сельскому населению, с учетом поправочных коэффициентов;

5) ауыл тұрғындарына ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде қызметтер көрсетуге арналған кешенді жан басына шаққандағы норматив (бұдан әрі – ауыл тұрғындарына арналған кешенді жан басына шаққандағы норматив) – құрамында ауыл тұрғындарына арналған кешенді жан басына шаққандағы нормативтің кепілдік берілген компоненті мен кешенді жан басына шаққандағы нормативтің ынталандырушы компоненті бар, "БХТ" АЖ-да тіркелген бір ауыл тұрғынына есептегендегі ТМККК шеңберіндегі және (немесе) МӘМС жүйесіндегі қызметтер кешенінің құны;
6) әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры (бұдан әрі – қор) – аударымдар мен жарналарды шоғырландыратын, сондай-ақ медициналық қызметтерді сатып алу шартында көзделген көлемде және талаптар бойынша медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің қызметтерін сатып алуды, төлеуді және Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған өзге де функцияларды жүзеге асыратын коммерциялық емес ұйым;
7) базалық мөлшерлеме – ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде өлшеу бірлігі үшін алынған қызметтер кешенінің есеп айырысу құны;
8) бір адамның иммун тапшылығы вирусын жұқтырғанға және (немесе) жұқтырылған иммун тапшылығы синдромымен ауыратынға науқасқа кешенді тариф – Кодекстің 23-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен бір иммун тапшылығы вирусын (бұдан әрі – АИТВ) жұқтырғанға және (немесе) жұқтырылған иммун тапшылығы синдромымен (бұдан әрі – ЖИТС) ауыратын науқасқа есептегендегі ТМККК шеңберіндегі АИТВ-ны жұқтырғандарға және (немесе) ЖИТС-пен ауыратындарға медициналық-әлеуметтік қызметтер кешенінің құны;
9) бір онкологиялық науқасқа кешенді тариф – Кодекстің 23-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен АХЖ-10 кодтары бойынша лимфа және қан жасау тіндерінің қатерлі ісіктерімен ауыратын және қан, қан жасау органдарының аурулары бар науқастарды және онкологиялық аурулары бар он сегіз жасқа дейінгі балаларды қоспағанда, "Онкологиялық науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесінде тіркелген, бір онкологиялық науқасқа есептегендегі ТМККК шеңберіндегі медициналық қызметтер кешенінің құны;
10) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – азаматтардың денсаулығын сақтау, медициналық және фармацевтикалық ғылым, медициналық және фармацевтикалық білім беру, дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы, медициналық қызметтердің сапасын бақылау саласындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
11) емделіп шығу жағдайы – пациентке стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын шарттарда емдеуге жатқызылған сәттен бастап жазылып шыққанға дейін көрсетілген медициналық қызметтер кешені;

5) комплексный подушевой норматив на оказание услуг в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС сельскому населению (далее – комплексный подушевой норматив на сельское население) – стоимость комплекса услуг в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС в расчете на одного сельского жителя, зарегистрированного в ИС "РПН", состоящая из гарантированного компонента комплексного подушевого норматива на сельское население и стимулирующего компонента комплексного подушевого норматива;
6) фонд социального медицинского страхования (далее – фонд) – некоммерческая организация, производящая аккумулирование отчислений и взносов, а также осуществляющая закуп и оплату услуг субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в объемах и на условиях, предусмотренных договором закупа медицинских услуг, и иные функции, определенные законами Республики Казахстан;
7) базовая ставка – расчетная стоимость комплекса услуг, взятых за единицу измерения, в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС;
8) комплексный тариф на одного инфицированного вирусом иммунодефицита человека и (или) больного синдромом приобретенного иммунодефицита – стоимость комплекса медико-социальных услуг инфицированным вирусом иммунодефицита человека (далее – ВИЧ) и (или) больным синдромом приобретенного иммунодефицита (далее – СПИД) в рамках ГОБМП в расчете на одного ВИЧ-инфицированного и (или) больного СПИД, утвержденная уполномоченным органом согласно пункту 2 статьи 23 Кодекса;
9) комплексный тариф на одного онкологического больного – стоимость комплекса медицинских услуг в рамках ГОБМП в расчете на одного онкологического больного, зарегистрированного в информационной системе "Электронный регистр онкологических больных", за исключением больных со злокачественными новообразованиями лимфоидной и кроветворной тканей и болезней крови, кроветворных органов по кодам МКБ-10 и детей до восемнадцати лет с онкологическими заболеваниями, утвержденная уполномоченным органом согласно пункту 2 статьи 23 Кодекса;
10) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, осуществляющий руководство в области охраны здоровья граждан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, контроля за качеством медицинских услуг;
11) пролеченный случай – комплекс медицинских услуг, оказанных пациенту в стационарных и (или) стационарозамещающих условиях с момента поступления до выписки;

12) жыныстық-жастық түзету коэффициенті – халықтың әр түрлі жыныстық-жастық санаттарының медициналық көмекті тұтыну деңгейіндегі айырмашылықтарды есепке алатын коэффициент;
13) кешенді жан басына шаққандағы нормативтің ынталандырушы компоненті (бұдан әрі – КЖНЫК) – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 29 мамырдағы № 429 бұйрығымен бекітілген Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық қызметтер көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің жұмыскерлерін көтермелеу қағидаларымен (бұдан әрі – № 429 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11526 болып тіркелген) айқындалған тәртіпте түпкілікті нәтижеге қол жеткізілген индикаторлар негізінде МСАК көрсететін денсаулық сақтау субъектісінің қызметкерлерін ынталандыруға бағытталған кешенді жан басына шаққандағы нормативтің ынталандырушы құрамдаушысы;
14) клиникалық-шығынды топтар (бұдан әрі – КШТ) – емдеу шығындары бойынша ұқсас клиникалық біртекті аурулардың топтары;
15) коммуналдық және басқа шығыстар (бұдан әрі – КБШ) – жылуға, электр қуатына, ыстық және суық суға, банк қызметтеріне, байланыс қызметтеріне, кеңсе тауарларын сатып алуға, іссапар шығыстарына, ағымдағы жөндеуге, үй-жайды жалға алуға, шаруашылық тауарларды, жұмсақ мүккәмал және басқа тауарлар мен қызметтерді сатып алуға арналған шығыстар;
16) медициналық-экономикалық тариф (бұдан әрі – МЭТ) – ТМККК шеңберінде онкологиялық аурулары бар он сегіз жасқа дейінгі балаларға стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілеріне ақы төлеу үшін клиникалық хаттамалар негізінде қалыптасатын бір емделіп шығу жағдайы үшін орташа құн;
17) МСАК көрсетуге арналған жан басына шаққандағы норматив – МСАК нысанындағы бір адамға есептегендегі шығындардың нормасы;
18) психикалық белсенді затты тұтынудан туындаған психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар бір науқасқа кешенді тариф – Кодекстің 23-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен "Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесінің "Наркологиялық науқастардың тіркелімі" кіші жүйесінде (бұдан әрі – ННТ) тіркелген психикалық белсенді затты тұтынудан туындаған психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар бір науқасқа есептегендегі ТМККК шеңберіндегі психикалық белсенді затты тұтынудан туындаған психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар науқастарға медициналық-әлеуметтік қызметтер кешенінің құны;

12) половозрастной поправочный коэффициент – коэффициент, учитывающий различия в уровне потребления медицинской помощи разными половозрастными категориями населения;
13) стимулирующий компонент комплексного подушевого норматива (далее – СКПН) – стимулирующая составляющая комплексного подушевого норматива, направленная на стимулирование работников субъекта здравоохранения, оказывающего ПМСП, на основе достигнутых индикаторов конечного результата в порядке, определенном Правилами поощрения работников субъектов здравоохранения, оказывающих медицинские услуги в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) системе обязательного социального медицинского страхования, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 29 мая 2015 года № 429 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11526) (далее – приказ № 429);
14) клинико-затратные группы (далее – КЗГ) – клинически однородные группы заболеваний, сходные по затратам на их лечение;
15) коммунальные и прочие расходы (далее – КПР) – расходы на отопление, электроэнергию, горячую и холодную воду, банковские услуги, услуги связи, приобретение канцелярских товаров, командировочные расходы, текущий ремонт, аренду помещения, приобретение хозяйственных товаров, мягкого инвентаря, прочих товаров и услуг;
16) медико-экономический тариф (далее – МЭТ) – средняя стоимость за один пролеченный случай, формируемая на основе клинических протоколов, для оплаты субъектам здравоохранения, оказывающим стационарную и (или) стационарозамещающую медицинскую помощь детям до восемнадцати лет с онкологическими заболеваниями в рамках ГОБМП;
17) подушевой норматив на оказание ПМСП – норма затрат в расчете на одного человека в форме ПМСП;
18) комплексный тариф на одного больного с психическими и поведенческими расстройствами, вызванных употреблением психоактивных веществ – стоимость комплекса медико-социальных услуг больным с психическими и поведенческими расстройствами, вызванных употреблением психоактивных веществ, в рамках ГОБМП в расчете на одного больного с психическими и поведенческими расстройствами, вызванных употреблением психоактивных веществ, зарегистрированного в подсистеме "Регистр наркологических больных" информационной системы "Электронный регистр диспансерных больных", утвержденная уполномоченным органом согласно пункту 2 статьи 23 Кодекса;

19) психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар бір науқасқа кешенді тариф – Кодекстің 23-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен "Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесінің "Психикалық науқастардың тіркелімі" кіші жүйесінде (бұдан әрі – ПНТ) тіркелген психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар бір науқасқа есептегендегі ТМККК шеңберіндегі психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар науқастарға медициналық-әлеуметтік қызметтер кешенінің құны;
20) тариф – ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде қызмет бірлігінің немесе медициналық қызметтер кешенінің есеп айырысу құны;
21) тарификатор – Кодекстің 23-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен медициналық қызметтердің тарифтері;
22) төсек-күн – науқастың стационар шарттарында өткізген күні;
23) туберкулезбен ауыратын бір науқасқа кешенді тариф – Кодекстің 23-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен "Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесінің "Туберкулезбен ауыратын науқастардың ұлттық тіркелімі" кіші жүйесінде (бұдан әрі – ТАНҰТ) тіркелген туберкулезбен ауыратын бір науқасқа есептегендегі ТМККК шеңберіндегі туберкулезбен ауыратын науқастарға медициналық-әлеуметтік қызметтер кешенінің құны;
24) түзету коэффициенттері – осы Әдістемеге сәйкес тарифті түзету мақсатында уәкілетті орган қолданатын коэффициенттер;
25) шығын сыйымдылығы коэффициенті – КШТ-ның базалық мөлшерлеме құнына шығын дәрежесін айқындайтын коэффициент;
26) электрондық денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті субъект – қолданыстағы заңнамаға сәйкес анықталатын және осы ақпараттық денсаулық сақтау жүйесінің инфрақұрылымын (электрондық денсаулық сақтау) және медициналық статистиканы (бұдан әрі – ақпараттандыру субъектісі) жетілдіру бөлігінде қызметін жүзеге асыратын және құқықтық қатынастарға түсетін ұйым;
27) "Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесі – диспансерлік науқастарды уақтылы анықтау, тұрақты байқау және сауықтыру бірыңғай ақпараттық жүйесі;
28) "Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесінің "Наркологиялық науқастардың тіркелімі" кіші жүйесі (бұдан әрі – ННТ) – психикалық белсенді затты тұтынудан туындаған психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар науқастардың деректерін электрондық тіркеу, есепке алу, өңдеу және сақтаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі;
29) "Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесінің "Психикалық науқастардың тіркелімі" кіші жүйесі (бұдан әрі – ПНТ) – психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар науқастардың деректерін электрондық тіркеу, есепке алу, өңдеу және сақтаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі;

19) комплексный тариф на одного больного с психическими и поведенческими расстройствами – стоимость комплекса медико-социальных услуг больным с психическими и поведенческими расстройствами в рамках ГОБМП в расчете на одного больного с психическими и поведенческими расстройствами, зарегистрированного в подсистеме "Регистр психических больных" информационной системы "Электронный регистр диспансерных больных", утвержденная уполномоченным органом согласно пункту 2 статьи 23 Кодекса;
20) тариф – расчетная стоимость единицы услуги или комплекса медицинских услуг в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС;
21) тарификатор – утвержденный уполномоченным органом перечень тарифов на медицинские услуги согласно пункту 2 статьи 23 Кодекса;
22) койко-день – день, проведенный больным в условиях стационара;
23) комплексный тариф на одного больного туберкулезом – стоимость комплекса медико-социальных услуг больным туберкулезом в рамках ГОБМП в расчете на одного больного туберкулезом, зарегистрированного в подсистеме "Национальный регистр больных туберкулезом" информационной системы "Электронный регистр диспансерных больных", утвержденная уполномоченным органом согласно пункту 2 статьи 23 Кодекса;
24) поправочные коэффициенты – коэффициенты, применяемые уполномоченным органом с целью корректировки тарифа в соответствии с настоящей Методикой;
25) коэффициент затратоемкости – коэффициент, определяющий степень затратности КЗГ к стоимости базовой ставки;
26) уполномоченный субъект в области электронного здравоохранения – определяемая в соответствии с действующим законодательством организация, осуществляющая деятельность и вступающая в правоотношения в части совершенствования информационной инфраструктуры системы здравоохранения (электронного здравоохранения) и медицинской статистики (далее – субъект информатизации).
27) информационная система "Электронный регистр диспансерных больных" – единая информационная система своевременного выявления, постоянного наблюдения и оздоровления диспансерных больных;
28) подсистема "Регистр наркологических больных" информационной системы "Электронный регистр диспансерных больных" (далее – РНБ) – единая информационная система электронной регистрации, учета, обработки и хранения данных больных с психическими и поведенческими расстройствами, вызванных употреблением психоактивных веществ;
29) подсистема "Регистр психических больных" информационной системы "Электронный регистр диспансерных больных" (далее – РПБ) – единая информационная система электронной регистрации, учета, обработки и хранения данных больных с психическими и поведенческими расстройствами;

30) "Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесінің "Туберкулезбен ауыратын науқастардың ұлттық тіркелімі" кіші жүйесі (бұдан әрі – ТАНҰТ) – туберкулезбен ауыратын науқастардың деректерін электрондық тіркеу, есепке алу, өңдеу және сақтаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі;
31) "Онкологиялық науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ОНЭТ) – онкологиялық патологиясы бар науқастардың деректерін электрондық тіркеу, есепке алу, өңдеу және сақтаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі.
2-тарау. ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде көрсетілетін медициналық
қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру алгоритмі
3. ТМККК шеңберіндегі және МӘМС жүйесіндегі медициналық қызметтерге арналған тарифтер ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсету жөніндегі қызметпен байланысты мынадай:
1) қызметкерлерге қосымша ақшалай төлемдерді қоса алғанда, "Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1193 қаулысымен (бұдан әрі – № 1193 қаулы) белгіленген нормативтер бойынша 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Еңбек кодексі) сәйкес денсаулық сақтау ұйымдарының қызметкерлеріне еңбекақы төлеу;
2) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес әлеуметтік салықты, әлеуметтік аударымдарды қоса алғанда бюджетке төленетін салықтар және басқа да міндетті төлемдер, сондай-ақ "Қазақстан Республикасындағы зейнетақымен қамтамасыз ету туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" 2003 жылғы 25 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына және "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" 2015 жылғы 16 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға арналған аударымдар және (немесе) жарналар;
3) клиникалық хаттамаларға және "Қазақстандық ұлттық дәрілік формулярын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 8 желтоқсандағы № 931 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16141 болып тіркелген) сәйкес Қазақстандық ұлттық дәрілік формулярға сәйкес дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды және шығыс материалдарын, сондай-ақ "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде азаматтарды, оның ішінде белгілі бір аурулары (жай-күйлері) бар азаматтардың жекелеген санаттарын амбулаториялық деңгейде тегін немесе жеңілдікпен берілетін дәрілік заттармен, медициналық мақсаттағы бұйымдармен және мамандандырылған емдік өнімдермен қамтамасыз етуге арналған дәрілік заттардың және медициналық мақсаттағы бұйымдардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 29 тамыздағы № 666 бұйрығына (бұдан әрі – № 666 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15724 болып тіркелген) сәйкес жаңа туған нәрестенің дәрі қобдишасын, мамандандырылған емдік өнімдерін сатып алу (қамтамасыз ету);

30) подсистема "Национальный регистр больных туберкулезом" информационной системы "Электронный регистр диспансерных больных" (далее – НРБТ) – единая информационная система электронной регистрации, учета, обработки и хранения данных больных туберкулезом;
31) информационная система "Электронный регистр онкологических больных" (далее – ЭРОБ) – единая информационная система электронной регистрации, учета, обработки и хранения данных больных с онкологической патологией;
Глава 2. Алгоритм формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках ГОБМП и в системе ОСМС
3. Тарифы на медицинские услуги в рамках ГОБМП и в системе ОСМС включают затраты, связанные с деятельностью по оказанию медицинской помощи в рамках ГОБМП и в системе ОСМС на:
1) оплату труда работников организации здравоохранения в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (далее – Трудовой кодекс), по нормативам, установленным постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий" (далее – постановление № 1193), включая дополнительные денежные выплаты работникам;
2) налоги и другие обязательные платежи в бюджет, включая социальный налог, социальные отчисления в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), а также обязательные профессиональные пенсионные взносы в соответствии с Законом Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", отчисления и (или) взносы на обязательное социальное медицинское страхование в соответствии с Законом Республики Казахстан от 25 апреля 2003 года "Об обязательном социальном страховании" и Законом Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года "Об обязательном социальном медицинском страховании" (далее – Закон);
3) приобретение (обеспечение) лекарственных средств и изделий медицинского назначения и расходных материалов в соответствии с клиническими протоколами и Казахстанским национальным лекарственным формуляром в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 декабря 2017 года № 931 "Об утверждении Казахстанского национального лекарственного формуляра" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16141), а также аптечек новорожденного, специализированных лечебных продуктов в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 августа 2017 года № 666 "Об утверждении Перечня лекарственных средств и изделий медицинского назначения для обеспечения граждан в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования, в том числе отдельных категорий граждан с определенными заболеваниями (состояниями) бесплатными и (или) льготными лекарственными средствами, изделиями медицинского назначения и специализированными лечебными продуктами на амбулаторном уровне" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15724) (далее – приказ № 666);

4) "Республиканың мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарын натуралды нормада азық-түлікпен және ең төменгі нормада жұмсақ мүлікпен қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 26 қаңтардағы № 128 бұйрығына сәйкес пациенттерді тамақтандыру және жұмсақ мүккәмалмен жарақтандыру;
5) кадрлардың біліктілігін арттыруға және оларды қайта даярлау;
6) коммуналдық қызметтерге: жылуға, электр қуатына, ыстық және суық суға ақы төлеу;
7) өзге шығыстарды, оның ішінде интернетті қоса алғандағы байланыс қызметтері, іссапар шығыстары, ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізу, үй-жайды жалға алу, кеңсе, шаруашылық және жанар-жағармай тауарларын, басқа тауарлар мен қызметтерді сатып алу (қамтамасыз ету), сервистік қызмет көрсету, банк қызметтері;
8) осы бұйрықпен бекітілген ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру қағидасында көзделген тәртіпте уәкілетті орган бекітетін ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге (медициналық қызметтер кешеніне) арналған тарифтерді әзірлеу, қалыптастыру бойынша жұмыс жоспарында көзделген жағдайларда негізгі құралдарды жаңартуға арналған шығындарын қамтиды.
ТМККК шеңберіндегі және МӘМС жүйесіндегі медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру кезінде рентабельділік пен пайда қосылмайды.
1-параграф. Амбулаториялық-емханалық көмекке тарифтер қалыптастыру
4. АЕК арналған тарифтерді есептеу:
осы Әдістеменің 5-12-тармақтарына сәйкес МСАК және АЕК, оның ішінде АЕК КЖН бойынша интернаттық ұйымдарға жатпайтын орта білім беру ұйымдарының білім алушыларына медициналық көмек, 4 жеделдік санаттағы шақыртуларға қызмет көрсету үшін тіркелген халыққа тәулік бойы шұғыл медициналық көмек көрсеткені үшін, мамандандырылған емдік өнімдерімен қамтамасыз ету үшін;
осы Әдістеменің 13-16-тармақтарына сәйкес медициналық қызметтер көрсеткені үшін;
осы Әдістеменің 17-19-тармақтарына сәйкес жылжымалы медициналық кешеннің (бұдан әрі – ЖМК) қызмет көрсеткені үшін жүзеге асырылады.
5. АЕК КЖН айына "БХТ" АЖ-да МСАК субъектісіне тіркелген бір бекітілген тұрғынға есептеледі және АЕК КЖН кепілдік берілген компоненті мен КЖНЫК-нің теңгедегі қосындысы болып табылады.
6. АЕК кешенді жан басына шаққандағы нормативтің кепілдік берілген компоненті осы Әдістеменің 3-тармағына сәйкес Кодекстің 34-бабының 1-тармағына және Заңның 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес айқындалған қызметтер тізбесі бойынша амбулаториялық-емханалық қызметтер кешенін көрсету бойынша МСАК субъектісінің қызметімен байланысты шығындарды қамтиды.

4) питание и оснащение мягким инвентарем пациентов в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 января 2002 года № 128 "Об утверждении натуральных норм на питание и минимальных норм оснащения мягким инвентарем государственных организаций здравоохранения республики";
5) повышение квалификации и переподготовку кадров;
6) оплату коммунальных услуг: отопление, электроэнергия, горячая и холодная вода;
7) прочие расходы, в том числе услуги связи, включая интернет, командировочные расходы, проведение текущего ремонта, аренда помещения, приобретение (обеспечение) канцелярских, хозяйственных и горюче-смазочных товаров, прочих товаров и услуг, сервисное обслуживание, оплата банковских услуг;
8) на обновление основных средств, в случаях, предусмотренных планом работ по формированию тарифов на медицинские услуги (комплекс медицинских услуг), оказываемые в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, утверждаемому уполномоченным органом в порядке, предусмотренном Правилами формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках ГОБМП и в системе ОСМС, утвержденными настоящим приказом.
При формировании тарифов на медицинские услуги в рамках ГОБМП и в системе ОСМС не включаются рентабельность и прибыль.
Параграф 1. Формирование тарифов на амбулаторно-поликлиническую помощь
4. Расчет тарифов на АПП осуществляется:
за оказание ПМСП и АПП, в том числе медицинской помощи обучающимся организаций среднего образования, не относящихся к интернатным организациям, круглосуточной неотложной медицинской помощи прикрепленному населению для обслуживания 4 категории срочности вызовов, за обеспечение специализированными лечебными продуктами по КПН АПП в соответствии с пунктами 5-12 настоящей Методики;
за оказание медицинских услуг в соответствии с пунктами 13-16 настоящей Методики;
за оказание услуг передвижным медицинским комплексом (далее – ПМК) в соответствии с пунктами 17-19 настоящей Методики.
5. КПН АПП определяется на одного прикрепленного жителя, зарегистрированного в ИС "РПН" к субъекту ПМСП, в месяц и представляет собой сумму гарантированного компонента КПН АПП и СКПН в тенге.
6. Гарантированный компонент комплексного подушевого норматива АПП включает затраты, связанные с деятельностью субъекта ПМСП по оказанию комплекса амбулаторно-поликлинических услуг по перечню услуг, определенному в соответствии с пунктом 1 статьи 34 Кодекса и подпунктом 1) статьи 10 Закона, согласно пункту 3 настоящей Методики.

7. АЕК КЖН кепілдік берілген компонентін есептеу осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес түзету коэффициенттері ескеріле отырып, кешенді формула бойынша жүзеге асырылады;
8. КЖНЫК:
1) түпкілікті нәтиженің қол жеткізілген индикаторлары үшін МСАК субъектісінің қызметкерлерін материалдық көтермелеуге;
2) іссапар шығыстарын қоса алғанда, есепті кезеңдегі МСАК субъектісі бойынша КЖНЫК алынған сомасынан кемінде 5 %-ды құрайтын МСАК субъектісі қызметкерлерінің біліктілігін арттыруға және оларды қайта даярлауға арналған шығындарды қамтиды.
9. Бір тұрғынға шаққандағы КЖН ынталандырушы компонентінің сомасын есептеу осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес кешенді формула бойынша жүзеге асырылады.
10. КЖНЫК қаражатының есебінен ынталандыру қолданылатын МСАК субъектісі қызметкерлерінің тізбесі № 429 бұйрыққа сәйкес айқындалады.
11. КЖНЫК сомасының мөлшері МСАК субъектісі үшін МСАК субъектісі қызметінің түпкілікті нәтиже индикаторлары (бұдан әрі – түпкілікті нәтиже индикаторы) бойынша нысаналы мәнге қол жеткізу деңгейіне байланысты және осы Әдістеменің 2-қосымшасына сәйкес айқындалатын тәртіппен есептеледі.
12. МСАК субъектісі үшін АЕК кешенді жан басына шаққандағы нормативі бойынша АЕК қаржыландыру көлемін есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
VМСАК = СМСАК х КЖНМСАК х m, мұнда:
VМСАК – алдағы қаржы жылына немесе есептік кезеңге арналған МСАК субъектісін қаржыландыру көлемі;
СМСАК – халықты ерікті бекіту науқанының нәтижесі бойынша есептік кезеңдегі айдың соңғы күніне арналған ахуал бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген МСАК субъектісіне бекітілген халықтың саны.
ТМККК шеңберінде АЕК көрсетуге арналған бекітілген халық саны есепті кезең айының соңғы күніндегі ахуал бойынша ерікті бекіту науқанының нәтижесі бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген халықтың саны бойынша анықталады.
МӘМС жүйесінде АЕК көрсетуге арналған бекітілген халық саны есепті кезең айының соңғы күніндегі ахуал бойынша Заңға сәйкес МӘМС жүйесінде медициналық қызметтерді тұтынушылар ретінде тіркелген халықтың саны бойынша анықталады.
ТМККК шеңберінде АЕК көрсетуге арналған бекітілген халық саны есепті кезең айының соңғы күніндегі ахуал бойынша Заңға сәйкес МӘМС жүйесінде медициналық көмекке құқығы жоқ халықтың саны бойынша анықталады.
КЖНМСАК – МСАК субъектісі үшін белгіленген айда "БХТ" АЖ-да тіркелген бір бекітілген адамға арналған АЕК жан басына шаққандағы кешенді норматив;
m – қаржыландыру көлемін есептеуге қолданылатын кезеңдегі айлардың саны.
АЕК жан басына шаққандағы кешенді норматив бойынша МСАК субъектісін қаржыландыру көлемі көрсетілген қызметтер көлеміне тәуелді емес.

7. Расчет гарантированного компонента КПН АПП осуществляется по комплексной формуле, с учетом поправочных коэффициентов, согласно приложению 1 к настоящей Методике.
8. СКПН включает затраты на:
1) материальное поощрение работников субъекта ПМСП за достигнутые индикаторы конечного результата;
2) повышение квалификации и переподготовку работников субъекта ПМСП, включая командировочные расходы, которые составляют не менее 5% от полученной суммы СКПН по субъекту ПМСП за отчетный период.
9. Расчет суммы стимулирующего компонента КПН на одного жителя осуществляется по комплексной формуле, согласно приложению 2 к настоящей Методике.
10. Перечень работников субъекта ПМСП, на которых распространяется стимулирование за счет средств СКПН, определяется в соответствии с приказом № 429.
11. Размер суммы СКПН для субъекта ПМСП зависит от уровня достижения целевого значения по индикаторам конечного результата деятельности субъекта ПМСП (далее – индикатор конечного результата) и рассчитывается согласно приложению 2 к настоящей Методике.
12. Расчет объема финансирования АПП по комплексному подушевому нормативу АПП для субъекта ПМСП осуществляется по формуле:
VПМСП = ЧПМСП х КПНПМСП х m, где:
VПМСП – объем финансирования субъекта ПМСП на предстоящий финансовый год или отчетный период;
ЧПМСП – численность прикрепленного населения к субъекту ПМСП, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения по состоянию на последний день месяца отчетного периода.
Количество прикрепленного населения на оказание АПП в рамках ГОБМП определяется по численности населения, зарегистрированного в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления по состоянию на последний день месяца отчетного периода.
Количество прикрепленного населения на оказание АПП в системе ОСМС определяется по численности населения, зарегистрированного в качестве потребителя медицинских услуг в системе ОСМС в соответствии с Законом, по состоянию на последний день месяца отчетного периода.
Количество прикрепленного населения на оказание АПП в рамках ГОБМП определяется по численности населения, не имеющего права на медицинскую помощь в системе ОСМС в соответствии с Законом, по состоянию на последний день месяца отчетного периода.
КПНПМСП – комплексный подушевой норматив АПП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН", в месяц, определенный для субъекта ПМСП;
m – количество месяцев в периоде, которое используются для расчета объема финансирования.
Объем финансирования субъекта ПМСП по комплексному подушевому нормативу АПП не зависит от объема оказанных услуг.

13. ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық қызметтер көрсеткені үшін ақы төлеу тарификаторға сәйкес тікелей және жанама (үстеме) шығыстарды айқындау әдісінің негізінде бір медициналық қызмет көрсетуге арналған тариф бойынша жүзеге асырылады.
14. Тікелей және жанама (үстеме) шығыстарды айқындау әдісінің негізінде бір медициналық қызмет көрсетуге арналған тарифті есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Қмқ_i-Р = Штікелей_i + Шүстеме_i, мұнда:
Қмқ i-Р – тікелей және жанама (үстеме) шығыстарды айқындау әдісінің негізінде түзету коэффициенттерін есепке алмай есептелген бір медициналық қызметтің орташа есеп айырысу құны;
i – медициналық қызметтер тарификаторына сәйкес тізбе бойынша медициналық қызметтің түрі;
Штікелей-i – i-ші медициналық қызмет көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің негізгі медицина қызметкерлеріне еңбекақы төлеуге осы Әдістеменің 3-тармағының 1) және 2) тармақшаларымен және осы Әдістеменің 3-тармағының 3) тармақшасымен көзделген шығыстарды қамтитын бір медициналық қызмет көрсетуге арналған тікелей шығыстардың орташа есеп айырысу сомасы;
Шүстемеi – i-ші медициналық қызмет көрсетуге тікелей қатыспайтын денсаулық сақтау субъектілерінің медицина қызметкерлеріне қосымша (жанама) еңбекақы төлеуге осы Әдістеменің 3-тармағының 1) және 2) тармақшаларымен және осы Әдістеменің 5)-8) тармақшаларымен көзделген шығыстарды қамтитын бір медициналық қызметке есептегендегі үстеме шығыстардың сомасы, олар мынадай формула бойынша айқындалады:
Шүстемеi = ЖАi х kүстеме, мұнда:
ЖАi – i-ші медициналық қызмет көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің негізгі медицина қызметкерлеріне еңбекақы төлеуге арналған шығыстардың орташа есеп айырысу сомасы, ол осы Әдістеменің 3-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес есептелген;
kүстеме – үстеме шығыстардың коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
k үстеме = Шүстеме_МҰ / ЖАмп, мұнда:
Шүстеме_МҰ – амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің үстеме шығыстарының орташа есеп айырысу сомасы, ол медициналық қызмет көрсетуге тікелей қатыспайтын денсаулық сақтау субъектілерінің қызметкерлеріне қосымша (жанама) еңбекақы төлеуге осы Әдістеменің 3-тармағының 1) және 2) тармақшаларымен және осы Әдістеменің 3-тармағының 5)-8) тармақшаларымен көзделген шығыстарды қамтиды;
ЖАмп – денсаулық сақтау субъектілерінің медицина қызметкерлеріне еңбекақы төлеуге арналған шығыстардың орташа есеп айырысу сомасы, ол осы Әдістеменің 3-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес есептелген.

13. Оплата за оказание медицинских услуг в рамках ГОБМП и (или) системе ОСМС осуществляется по тарифу на оказание одной медицинской услуги на основе метода определения прямых и косвенных (накладных) расходов.
14. Расчет тарифа на оказание одной медицинской услуги на основе метода определения прямых и косвенных (накладных) расходов осуществляется по следующей формуле:
Сму_i-Р= Рпрямые_iнакладные_i, где:
Сму_i-Р – расчетная стоимость одной медицинской услуги, рассчитанная без учета поправочных коэффициентов на основе метода определения прямых и косвенных (накладных) расходов;
i – вид медицинской услуги по перечню согласно тарификатору медицинских услуг;
Рпрямые_i – расчетная сумма прямых расходов на оказание одной медицинской услуги, которая включает расходы, предусмотренные подпунктами 1) и 2) пункта 3 настоящей Методики на оплату труда основных медицинских работников субъектов здравоохранения, оказывающих i-ю медицинскую услугу, и подпунктом 3) пункта 3 настоящей Методики;
Рнакладные_i – сумма накладных расходов в расчете на одну медицинскую услугу, которая включает расходы, предусмотренные подпунктами 1) и 2) пункта 3 настоящей Методики на оплату вспомогательного (косвенного) труда работников субъектов здравоохранения, непосредственно не участвующих в оказании i-й медицинской услуги, и подпунктами 5)-8) пункта 3 настоящей Методики, которые определяются по следующей формуле:
Рнакладные_i=ЗПi х kнакладные, где:
ЗПi – средняя расчетная сумма расходов на оплату труда основных медицинских работников субъектов здравоохранения, оказывающих i-ю медицинскую услугу, которая рассчитана в соответствии с подпунктами 1) и 2) пункта 3 настоящей Методики;
kнакладные – коэффициент накладных расходов, который определяется по следующей формуле:
kнакладные = Рнакладные_мо / ЗПмп, где:
Рнакладные_МО – средняя расчетная сумма накладных расходов субъектов здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь, которая включает расходы, предусмотренные подпунктами 1) и 2) пункта 3 настоящей Методики на оплату вспомогательного (косвенного) труда работников субъектов здравоохранения, непосредственно не участвующих в оказании медицинских услуг и подпунктами 5)-8) пункта 3 настоящей Методики;
ЗПмп – средняя расчетная сумма расходов на оплату труда медицинских работников субъектов здравоохранения, которая рассчитана в соответствии с подпунктами 1) и 2) пункта 3настоящей Методики;

15. Түзету коэффициенттерін есепке алғанда бір медициналық қызметті өтеуге арналған тарифті есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Смқ_i-РР = Смқ_i-Р_n+ Смқ_i-Р_n х(K1-1)+…+ Смқ_i-Р_n х (Kn-1), мұнда:
Смқ_i-РР n – тікелей және жанама (үстеме) шығыстарды айқындау әдісінің негізінде түзету коэффициенттерін есепке ала отырып есептелген n түріндегі бір медициналық қызметтің орташа құны;
K1, Kn – уәкілетті орган медициналық қызмет құнын түзету мақсатында ауылдық жерлерде жұмыс істегені үшін, Қазақстан Республикасының "Арал өңіріндегі экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" 1992 жылғы 30 маусымдағы (бұдан әрі – Арал өңіріндегі азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңы) және "Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" 1992 жылғы 18 желтоқсандағы (бұдан әрі – ССЯП азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңы) заңдарына сәйкес экологиялық апатты аймақтарда жұмыс істегені үшін үстемеақыны төлеуге арналған шығыстарды есепке ала отырып, жылыту маусымының ұзақтығы үшін қолданатын түзету коэффициенттері және Кодекстің 23-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен коэффициенттер.
16. Тікелей және жанама (үстеме) шығыстарды айқындау әдісінің негізінде есептелген, бір қызметтің орташа есеп айырысу құны бойынша медициналық қызметтерді көрсеткені үшін денсаулық сақтау субъектісін қаржыландыру көлемін есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Vмқ_ i-Р = Смқ_i-1 хСмқ_i-РР_1 + Смқ_i-n х Смқ_i-РР_n, мұнда:
Vмқ_ i-Р – жоспарлы немесе есепті кезеңге медициналық қызметтер көрсеткені үшін шығыстарды өтеу бойынша қаржыландыру көлемі;
Смқ_i-1, Смқ_i-n – жоспарлы немесе есепті кезеңге медициналық қызметтердің n түрінің саны.
17. Жылжымалы медициналық кешендердің (бұдан әрі – ЖМК) қызметтерін төлеу бір адамға ЖМК қызметтерін көрсетуге арналған тариф бойынша жүзеге асырылады.
18. Бір адамға ЖМК қызметтерін көрсетуге арналған тарифті есептеу бір адамға орташа нақты шығындарға сәйкес мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
ТЖМК = (Vорт. нақты шығын. - Vэкол.ЖМК)/СЖМК, мұнда:
ТЖМК – бір адамға ЖМК қызметтерін көрсетуге арналған тариф;
Vорт. нақты шығын. – уәкілетті орган айқындаған ЖМК қызметтерін көрсететін денсаулық сақтау субъектісінің нақты шығындардың орташа көлемі;
Vэкол.ЖМК – Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңы және ССЯП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңына сәйкес облыс деңгейінде қалыптастырылатын, экологиялық апат аймақтарында жұмыс істегені үшін үстемеақы төлеуге көзделген қаражаттың жылдық көлемі;
СЖМК – ЖМК қызметтерін алған халық саны;

15. Расчет тарифа одной медицинской услуги с учетом поправочных коэффициентов осуществляется по следующей формуле:
Сму_i-РР = Сму_i-Р_n+ Сму_i-Р_nх(K1-1)+…+ Сму_i-Р_n х (Kn-1), где:
Сму_i-РР n – средняя расчетная стоимость одной медицинской услуги n вида, рассчитанная с учетом поправочных коэффициентов на основе метода определения прямых и косвенных (накладных) расходов;
K1, Kn – поправочные коэффициенты, применяемые уполномоченным органом с целью корректировки стоимости медицинской услуги с учетом расходов на оплату надбавки за работу в сельской местности, за работу в зонах экологического бедствия в соответствии с законами Республики Казахстан от 30 июня 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия в Пpиаpалье" (далее – ЗРК о соцзащите граждан Приаралья) и от 18 декабря 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне" (далее – ЗРК о соцзащите граждан СИЯП), за продолжительность отопительного сезона и коэффициенты, утвержденные уполномоченным органом согласно пункту 2 статьи 23 Кодекса.
16. Расчет объема финансирования субъекта здравоохранения за оказание медицинских услуг по средней расчетной стоимости одной услуги, рассчитанной на основе метода определения прямых и косвенных (накладных) расходов, осуществляется по следующей формуле:
Vму_ i-Р = Чму_i-1хСму_i-РР_1+ Чму_i-nхСму_i-РР_n, где:
Vму_i-Р – объем финансирования за оказание медицинских услуг на планируемый или отчетный период;
Чму_i-1, Чму_i-n – количество медицинских услуг n вида на планируемый или отчетный период.
17. Оплата услуг передвижных медицинских комплексов (далее – ПМК) осуществляется по тарифу на оказание услуг ПМК на одного человека.
18. Расчет тарифа на оказание услуг ПМК на одного человека осуществляется согласно средним фактическим расходам на одного человека по следующей формуле:
ТПМК = (Vср.факт,затрат - Vэкол.ПМК)/ЧПМК, где:
ТПМК – тариф на оказание услуг ПМК на одного человека;
Vср.факт,затрат – средний объем фактических затрат субъекта здравоохранения, оказывающего услуги ПМК, определенных уполномоченным органом;
Vэкол.ПМК – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия, который формируется на уровне области в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП;
ЧПМК – численность населения, получившая услуги ПМК.

19. ЖМК қызметтерін көрсеткені үшін денсаулық сақтау субъектісін қаржыландыру көлемін есептеу мынадай формула бойынша анықталады:
VЖМК қарж. = СЖМК х ТЖМК. х Кэкол., мұнда:
VЖМК қарж. – ЖМК қызметтерін көрсеткені үшін денсаулық сақтау субъектісін қаржыландыру көлемі;
СЖМК – ЖМК қызметтерін алған халық саны;
ТМККК шеңберінде ЖМК қызметтерін көрсетуге арналған бекітілген халық саны есепті кезең айының соңғы күніндегі ахуал бойынша ерікті бекіту науқанының нәтижесі бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген халықтың саны бойынша анықталады.
МӘМС жүйесінде ЖМК қызметтерін көрсетуге арналған бекітілген халық саны есепті кезең айының соңғы күніндегі ахуал бойынша Заңға сәйкес МӘМС жүйесінде медициналық қызметтерді тұтынушылар ретінде тіркелген халықтың саны бойынша анықталады.
ТМККК шеңберінде ЖМК қызметтерін көрсетуге арналған бекітілген халық саны есепті кезең айының соңғы күніндегі ахуал бойынша Заңға сәйкес МӘМС жүйесінде медициналық көмекке құқығы жоқ халықтың саны бойынша анықталады.
Кэкол. – Кодекстің 23-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен бір адамға ЖМК қызметтерін көрсетуге арналған тарифті түзету мақсатында, Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңына және ССЯП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңына сәйкес экологиялық апатты аймақтарда жұмыс істегені үшін үстемеақыны төлеуге арналған шығыстарды есепке ала отырып, уәкілетті орган қолданатын түзету коэффициенті.
2-параграф. Стационарлық және стационарды алмастыратын көмекке арналған
тарифтерді қалыптастыру алгоритмі
20. Стационарлық және стационарды алмастыратын көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері мынадай:
бір төсек-күн үшін;
орташа есеп айырысу құны бойынша бір емделіп шығу жағдайы үшін;
медициналық-экономикалық тарифтер бойынша бір емделіп шығу жағдайы үшін;
Кодекстің 23-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен аурулар, операциялар мен манипуляциялардың тізбесі бойынша нақты шығыстар бойынша бір емделіп шығу жағдайы үшін;
шығын сыйымдылығы коэффициентін есепке ала отырып КШТ бойынша бір емделіп шығу жағдайы үшін тарифтерді пайдаланады.
21. Ақы төлеу бір төсек-күні үшін жүзеге асырылатын, ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде стационарлық көмек нысанындағы мамандандырылған медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері үшін тариф мынадай формула бойынша айқындалады:
Тт/к = Vқарж. / Ст/к, мұнда:
Тт/к – стационарлық көмек нысанындағы мамандандырылған медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері үшін бір төсек-күні үшін тариф;
Vқарж. – ақы төлеу бір төсек-күн үшін тариф бойынша жүзеге асырылатын, стационарлық көмек нысанындағы мамандандырылған медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері үшін кезекті жоспарлы кезеңге арналған қаржыландыру көлемі;
С т/к – кезекті жоспарлы кезеңге арналған осы денсаулық сақтау субъектісі бойынша төсек-күндердің саны.

19. Расчет объема финансирования субъекта здравоохранения за оказание услуг ПМК определяется по следующей формуле:
Vфин.ПМК = ЧПМК х ТПМК х Кэкол., где:
Vфин. ПМК – объем финансирования субъекта здравоохранения за оказание услуг ПМК;
ЧПМК – численность населения, получившая услуги ПМК;
Количество прикрепленного населения на оказание услуг ПМК в рамках ГОБМП определяется по численности населения, зарегистрированного в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления по состоянию на последний день месяца отчетного периода.
Количество прикрепленного населения на оказание услуг ПМК в системе ОСМС определяется по численности населения, зарегистрированного в качестве потребителя медицинских услуг в системе ОСМС в соответствии с Законом, по состоянию на последний день месяца отчетного периода.
Количество прикрепленного населения на оказание услуг ПМК в рамках ГОБМП определяется по численности населения, не имеющего права на медицинскую помощь в системе ОСМС в соответствии с Законом, по состоянию на последний день месяца отчетного периода.
Кэкол. – поправочный коэффициент, применяемый уполномоченным органом с целью корректировки тарифа на оказание услуг ПМК на одного человека, с учетом расходов на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП, утвержденный уполномоченным органом согласно пункту 2 статьи 23 Кодекса.
Параграф 2. Алгоритм формирования тарифов на стационарную и стационарозамещающую помощь
20. Субъекты здравоохранения, оказывающие стационарную и стационарозамещающую помощь, используют следующие тарифы:
за один койко-день;
за один пролеченный случай по расчетной средней стоимости;
за один пролеченный случай по медико-экономическим тарифам;
за один пролеченный случай по фактическим расходам по перечню заболеваний, операций и манипуляций, утвержденному уполномоченным органом согласно пункту 2 статьи 23 Кодекса;
за один пролеченный случай по КЗГ с учетом коэффициента затратоемкости.
21. Тариф для субъекта здравоохранения, оказывающих специализированную медицинскую помощь в форме стационарной помощи в рамках ГОБМП и (или) системе ОСМС, оплата которому осуществляется за один койко-день, определяется по следующей формуле:
Тк/дн = Vфин / Клк/дн, где:
Тк/дн – тариф за один койко-день для субъекта здравоохранения, оказывающего специализированную медицинскую помощь в форме стационарной помощи;
Vфин – объем финансирования на очередной плановый период для субъекта здравоохранения, оказывающего специализированную медицинскую помощь в форме стационарной помощи, оплата которому осуществляется по тарифу за один койко-день;
Клк/дн – количество койко-дней по данному субъекту здравоохранения на очередной плановый период.

22. ТМККК шеңберіндегі және (немесе) МӘМС жүйесіндегі стационарлық және (немесе) стационарды алмастратын көмек нысанындағы мамандандырылған медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері үшін орташа есеп айырысу құны бойынша бір емделіп шығу жағдайы үшін тариф мынадай формула бойынша айқындалады:
Теж = Vқаржеж, мұнда:
Теж – стационарлық және (немесе) стационарды алмастратын көмек көмек нысанындағы мамандандырылған медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері үшін орташа есеп айырысу құны бойынша бір емделіп шығу жағдайы үшін тариф;
Vқарж. – ақы төлеу орташа есеп айырысу құны бойынша бір емделіп шығу жағдайы үшін тариф бойынша жүзеге асырылатын, стационарлық және (немесе) стационарды алмастратын көмек көмек нысанындағы мамандандырылған медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері үшін кезекті жоспарлы кезеңге арналған қаржыландыру көлемі;
Сеж – кезекті жоспарлы кезеңге арналған осы денсаулық сақтау субъектісі бойынша емделіп шығу жағдайларының саны.
23. Онкологиялық аурулары бар он сегіз жасқа дейін балаларға стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері үшін МЭТ бойынша бір емделіп шығу жағдайы үшін тариф клиникалық хаттамалар негізінде есептеледі.
24. Клиникалық хаттамалардың негізінде қалыптастырылатын бір емделіп шығу жағдайына арналған МЭТ тікелей және жанама шығыстарды табу арқылы мынадай формула бойынша анықталады:
Тмэт = Штікелей + Шүстеме, мұнда:
Тмэт – бір емделіп шығу жағдайына арналған МЭТ құны;
Штікелей – медициналық қызмет көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің негізгі медицина қызметкерлеріне еңбекақы төлеуге осы Әдістеменің 3-тармағының 1) және 2) тармақшаларымен және осы Әдістеменің 3-тармағының 3) және 4) тармақшаларымен көзделген шығыстарды қамтитын клиникалық хаттамаларға сәйкес бір емделіп шығу жағдайына арналған тікелей шығындардың сомасы;
Шжанама – медициналық қызмет көрсетуге тікелей қатыспайтын денсаулық сақтау субъектілерінің қызметкерлеріне қосымша (жанама) еңбекақы төлеуге осы Әдістеменің 3-тармағының 1) және 2) тармақшаларымен және осы Әдістеменің 3-тармағының 5)-8) тармақшаларымен көзделген шығыстарды қамтитын емделіп шығу жағдайы бойынша жанама шығыстардың сомасы.
25. Емделіп шығу жағдайына арналған тікелей шығындар мынадай формула бойынша есептеледі:
Штікелей = Шжа + Шү + Штамақ + Шдз/ммб/мед.қызметтер, мұнда:
Шжа – бір жағдайды емдеуге қатысатын негізгі медицина қызметкерлерінің жалақысы бойынша шығыстар;
Шү – бір жағдай бойынша бюджетке төленетін салықтар және басқа да міндетті төлемдер бойынша шығыстар;
Штамақ – бір жағдайға арналған тамақтану бойынша шығыстар;
Шдз/ммб/мед.қызметтер – бір жағдайға арналған дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар және медициналық қызметтер бойынша шығыстар.

22. Тариф за один пролеченный случай по расчетной средней стоимости для субъекта здравоохранения, оказывающего специализированную медицинскую помощь в форме стационарной и (или) стационарозамещающей помощи в рамках ГОБМП и (или) системе ОСМС определяется по следующей формуле:
Тпс = Vфин / Клпс, где:
Тпс – тариф за один пролеченный случай по расчетной средней стоимости для субъекта здравоохранения, оказывающего специализированную медицинскую помощь в форме стационарной и (или) стационарозамещающей помощи;
Vфин – объем финансирования на очередной плановый период для субъекта здравоохранения, оказывающего специализированную медицинскую помощь в форме стационарной и (или) стационарозамещающей помощи, оплата которому осуществляется по тарифу за один пролеченный случай по расчетной средней стоимости;
Клпс– количество пролеченных случаев по данному субъекту здравоохранения на очередной плановый период.
23. Тариф за один пролеченный случай по МЭТ для субъектов здравоохранения, оказывающих стационарную и (или) стационарозамещающую медицинскую помощь детям до восемнадцати лет с онкологическими заболеваниями, рассчитывается на основе клинических протоколов.
24. МЭТ на один пролеченный случай, формируемый на основе клинических протоколов, определяется путем нахождения прямых и косвенных расходов по следующей формуле:
, где:
– стоимость МЭТ на один пролеченный случай;
– сумма прямых затрат на пролеченный случай согласно клиническим протоколам, которая включает затраты, предусмотренные подпунктами 1) и 2) пункта 3 настоящей Методики на оплату труда основных медицинских работников субъектов здравоохранения, оказывающих медицинские услуги, и подпунктами 3) и 4) пункта 3 настоящей Методики;
– сумма косвенных затрат по пролеченному случаю, которая включает затраты, предусмотренные подпунктами 1) и 2) пункта 3 настоящей Методики на оплату вспомогательного (косвенного) труда работников субъектов здравоохранения, непосредственно не участвующих в оказании медицинских услуг, и подпунктами 5)-8)пункта 3 настоящей Методики.
25. Прямые затраты на пролеченному случаю рассчитываются по следующей формуле:
,где:
– расходы по заработной плате основных медицинских работников, участвующих в лечении одного случая;
– расходы по налогам и другим обязательные платежам в бюджет по одному случаю;
– расходы по питанию на один случай;
– расходы по лекарственным средствам, изделиям медицинского назначения и медицинским услугам на один случай.

26. Бір жағдай бойынша жанама шығындар мынадай формула бойынша есептеледі:
Шжанама = ЖАж х күстеме, мұнда:
ЖАж – осы Әдістеменің 3-тармағының 1 және 2-тармақшаларына сәйкес емдеу көрсететін негізгі медицина қызметкерлеріне жалақы төлеуге арналған шығыстардың сомасы.
күстеме – үстеме шығыстар коэффициенті мынадай формула бойынша анықталады:
күстеме = Шүстеме_мұ / ЖАмұ, мұнда:
Шүстеме_мұ – уәкілетті орган белгілеген медициналық ұйымдар бойынша үстеме шығыстардың орташа сомасы;
ЖАмұ – орта шығындар сомасы негізгі медицина медициналық ұйымның қызметкерлеріне жалақы төлеуге арналған шығыстардың орташа сомасы.
27. Бір емделіп шығу жағдайы үшін тарифті нақты шығыстар бойынша есептеу мынадай формула бойынша есептеледі:
Тнақты шығ. = Штікелей + Шүстеме, мұнда:
Тнақты шығ. – бір емделіп шығу жағдайы үшін нақты шығыстар бойынша тариф;
Штікелей – осы Әдістеменің 3-тармағының 1)-4) тармақшаларында көзделген шығындарды қамтитын бір емделіп шығу жағдайына арналған тікелей шығындардың сомасы;
Шүстеме – емделіп шығу жағдайы бойынша үстеме шығыстарының сомасы, ол медициналық қызмет көрсетуге тікелей қатыспайтын денсаулық сақтау субъектілерінің қызметкерлеріне қосымша (жанама) еңбекақы төлеуге осы Әдістеменің 3-тармағының 1) және 2) тармақшаларымен және осы Әдістеменің 3-тармағының 5)-8) тармақшаларымен көзделген шығыстарды қамтиды.
28. Емделіп шығу жағдайына арналған тікелей шығындар мынадай формула бойынша есептеледі:
Штікелей = Шжа + Шү + Штамақ + Шдз/ммб, + Шқызметтер, мұнда:
Шжа – бір жағдайды емдеуге қатысатын негізгі медицина қызметкерлерінің жалақысы бойынша шығыстар;
Шү – бір жағдай бойынша бюджетке төленетін салықтар және басқа да міндетті төлемдер бойынша шығыстар;
Штамақ – бір жағдайға арналған тамақтану бойынша шығыстар;
Шдз/ммб – бір жағдайға арналған ДЗ және ММБ бойынша шығыстар.
Шқызметтер – бір жағдайға арналған медициналық қызметтер бойынша шығыстар.
29. Емделіп шығу жағдайына арналған жанама шығыстар мынадай формула бойынша есептеледі:
ЖАқп – осы Әдістеменің 3-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес алдындағы айда медициналық қызмет көрсетуге тікелей қатыспайтын денсаулық сақтау субъектілерінің қызметкерлеріне қосымша (жанама) еңбекақы төлеуге шығыстар сомасы;
КБШай – медициналық ұйым бойынша алдындағы айда КБШ бойынша шығыстар сомасы;
Сай – алдындағы айда жағдайлар саны.
30. ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері үшін КШТ бойынша бір емделіп шығу жағдайы үшін тариф емделіп шығу жағдайына жұмсалған нақты шығындар негізінде есептеледі.

26. Косвенные затраты по одному случаю рассчитываются по следующей формуле:
, где:
– сумма расходов на оплату труда основных медицинских работников, оказывающих лечение согласно подпунктам 1 и 2 пункта 3 настоящей Методики.
– коэффициент накладных расходов, который определяется по следующей формуле:
, где:
– средняя сумма накладных расходов по медицинским организациям, установленным уполномоченным органом;
– средняя сумма расходов на оплату труда основных медицинских работников медицинских организации.
27. Расчет тарифа на один пролеченный случай по фактическим расходам рассчитывается по следующей формуле:
, где:
– тариф на один пролеченный случай по фактическим расходам;
– сумма прямых расходов по пролеченному случаю, которая включает расходы, предусмотренные подпунктами 1)-4) пункта 3 настоящей Методики;
– сумма накладных расходов по пролеченному случаю, которая включает расходы, предусмотренные подпунктами 1) и 2) пункта 3 настоящей Методики на оплату вспомогательного (косвенного) труда работников субъектов здравоохранения, непосредственно не участвующих в оказании медицинских услуг и подпунктами 5)-8)пункта 3 настоящей Методики.
28. Прямые расходы на пролеченный случай рассчитываются по следующей формуле:
, где:
– расходы по заработной плате основных медицинских работников, участвующих в лечении одного случая;
– расходы по налогам и другим обязательные платежам в бюджет по одному случаю;
– расходы по питанию на пролеченный случай;
– расходы по ЛС и ИМН на пролеченный случай;
расходы на медицинские услуги на пролеченный случай.
29. Накладные расходы на пролеченный случай рассчитываются по следующей формуле:
, где:
– сумма расходов на оплату труда вспомогательного (косвенного) труда работников субъектов здравоохранения, непосредственно не участвующих в оказании медицинских услуг, согласно подпунктам 1) и 2) пункта 3 настоящей Методики за предыдущий месяц;
– сумма расходов по КПР по медицинской организации за предыдущий месяц;
– количество случаев за предыдущий месяц.
30. Тариф за один пролеченный случай по КЗГ для субъектов здравоохранения, оказывающих стационарную и (или) стационарозамещающую медицинскую помощь в рамках ГОБМП и (или) системе ОСМС, рассчитывается на основе фактических затрат на пролеченный случай.

31. Емделіп шығу жағдайына арналған нақты шығындар мынадай формула бойынша айқындалады:
Қ = Шпациент + Шмұ, мұнда:
Қ – бір емделіп шығу жағдайының құны;
Шпациент – бір пациентке арналған нақты шығындар шығыстардың бағытталған пациентті диагностикалауға және емдеуге бағытталған шығыстар жинынтығын (дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдар, медициналық қызметтер) білдіреді;
Шмұ – шығындарды сатылы жатқызу әдісімен есептелген бір пациентке арналған медициналық ұйымның нақты шығындары мынадай формула бойынша есептеледі:
Шмұ = Қт/к_орт.без. х НОБҰ, мұнда:
Қт/к_орт.без. – медициналық көмек көрсетудің тиісті i-ші КШТ АХЖ-10/9 КМ сәйкес келетін медициналық көмек көрсету деңгейіне байланысты тиісті бөлімше бейіндерінің орташа безбенделген төсек-күн құны:
Қ – i-ші КШТ әрбір АХЖ-10/9 КМ медициналық көмек көрсету деңгейіне байланысты бөлімшелердің нақты құны:
ЖС – i-ші КШТ әрбір АХЖ-10/9 КМ бойынша медициналық көмек көрсету деңгейіне байланысты жағдайлар саны;
НОБҰ – i-ші КШТ әрбір АХЖ-10/9 КМ медициналық көмек көрсету деңгейіне байланысты науқастың орташа болу ұзақтығы.
32. i-ші КШТ-ның орташа безбенделген құны мынадау формула бойынша есептеледі:
Қорт – i-ші КШТ әрбір АХЖ-10/9 КМ орташа нақты құны;
ЖС – ел бойынша i-ші КШТ КМ әрбір АХЖ-10/9 бойынша жағдайлардың саны.
33. Шығын сыйымдылығы коэффициенті мынадай формула бойынша есептеледі:
БМКШТ– Кодекстің 23-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен КШТ бойынша базалық мөлшерлеменің құны.
34. Стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері үшін түзету коэффициенттерін есепке ала отырып, КШТ бойынша бір емделіп шығу жағдайы үшін тариф мынадай формула бойынша айқындалады:
Қкшт = Бскшт х ШСКкшт i + Бскшт х ШСКкшт i х(Kn1-1)+ Бскшт х ШСКкшт i(Kn2-1) +… + Бскшт х ШСКкшт i х(Knn-1), мұнда:
Қкшт – КШТ бойынша бір емделіп шығу жағдайының құны;
i – КШТ-ның түрі немесе тобы;
БМкшт – Кодекстің 23-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен КШТ бойынша базалық мөлшерлеменің құны;
ШСКкшт i – КШТ-ның белгілі бір (і) түрінің шығын сыйымдылығы коэффициенті;
Kn1, Kn2, Knn – түзету коэффициенттері (Кодекстің 23-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен экологиялық коэффициент, ауылдық аумақтың коэффициенті, жылыту маусымы ұзақтығының коэффициенті және басқа да түзету коэффициенттері).
Еңбек кодексіне және № 1193 қаулыға сәйкес ауылдық жерде жұмыс істегені үшін түзету коэффициенті ауылдық елді мекендерде жұмыс істейтін денсаулық сақтау саласындағы мамандарға қала жағдайында қызметтің осы түрлерімен айналысатын мамандардың жалақыларымен және тарифтік ставкаларымен салыстырғанда жалақының жиырма бес пайызынан кем емес жоғары еңбекақы төлеуді қамтамасыз ету үшін денсаулық сақтау субъектілеріне тағайындалады, ол мынадай формула бойынша есептеледі:
Ка = ТКа х %жа, мұнда:
Ка – ауылдық елді мекендерде жұмыс істейтін денсаулық сақтау саласы мамандарының ауылдық коэффициенті;
ТКа – Еңбек кодексінде және № 1193 қаулыда көзделген, ауылдық елді мекендерде жұмыс істейтін денсаулық сақтау саласының мамандары үшін коэффициент;
%жа – тиісті өңірде ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық қызметтер көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің жалпы бюджетіндегі жалақының орташа үлесі.
Экологиялық түзету коэффициенті Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңына сәйкес экологиялық апатты аймақтарда тұратын қызметкерлерге қосымша ақыны қамтамасыз ету үшін денсаулық сақтау субъектілеріне тағайындалады, ол мынадай формула бойынша есептеледі:

31. Фактические затраты на пролеченный случай определяются по следующей формуле:
, где:
– стоимость одного пролеченного случая;
– фактические затраты на одного пациента представляют собой сумму расходов, направленных на диагностику и лечение пациента (лекарственные средства и изделия медицинского назначения, медицинские услуги);
– фактические затраты медицинской организации на одного пациента, рассчитанные методом ступенчатого отнесения затрат, рассчитываются по следующей формуле:
, где:
средневзвешенная стоимость койко-дня соответствующих отделений в зависимости от уровня оказания медицинской помощи, МКБ-10/9 КМ i-ой КЗГ:
, где:
– фактическая стоимость отделений в зависимости от уровня оказания медицинской помощи каждой MКБ-10/9 КМ в i-й КЗГ:
Кл – количество случаев в зависимости от уровня оказания медицинской помощи по каждой МКБ-10/9 КМ в i-й КЗГ по стране;
– средняя длительность пребывания больного в зависимости от уровня оказания медицинской помощи МКБ-10/9 КМ в i-ой КЗГ.
32. Средневзвешенная стоимость i-й КЗГ рассчитывается по следующей формуле:
, где:
– средняя фактическая стоимость каждой MКБ-10/9 КМ i-й КЗГ;
Кл – количество случаев по каждой МКБ-10/9 КМ i-й КЗГ по стране.
33. Коэффициент затратоемкости рассчитывается по следующей формуле:
, где:
– стоимость базовой ставки по КЗГ, утвержденная уполномоченным органом согласно пункту 2 статьи 23 Кодекса.
34. Тариф с учетом поправочных коэффициентов за один пролеченный случай по КЗГ для субъектов здравоохранения, оказывающих стационарную и (или) стационарозамещающую помощь, определяется по следующей формуле:
Скзг = Бскзг х КЗкзг i + Бскзг х КЗкзг i х (Kn1-1) + Бскзг х КЗкзг i х (Kn2-1) +… + Бскзг х КЗкзг i х (Knn-1), где:
Скзг – стоимость одного пролеченного случая по КЗГ;
i – вид или группа КЗГ;
Бскзг – стоимость базовой ставки по КЗГ, утвержденная уполномоченным органом согласно пункту 2 статьи 23 Кодекса;
КЗкзг i – коэффициент затратоемкости определенного вида (i) КЗГ;
Kn1, Kn2, Knn – поправочные коэффициенты (экологический коэффициент, коэффициент сельской территории, коэффициент учета продолжительности отопительного сезона и поправочные коэффициенты, утвержденные уполномоченным органом согласно пункту 2 статьи 23 Кодекса).
Поправочный коэффициент за работу в сельской местности назначается субъектам здравоохранения для обеспечения повышенной оплаты труда не менее чем на двадцать пять процентов оклада специалистам в области здравоохранения, работающим в сельских населенных пунктах по сравнению с окладами и тарифными ставками специалистов, занимающихся этими видами деятельности в городских условиях в соответствии с Трудовым кодексом и постановлением № 1193, который рассчитывается по следующей формуле:
Кст = ПКст х %зп, где:
Кст – сельский коэффициент специалистам здравоохранения, работающим в сельских населенных пунктах;
ПКст – коэффициент для специалистов здравоохранения, работающих в сельских населенных пунктах, предусмотренный Трудовым кодексом и постановлением № 1193;
%зп – средняя доля заработной платы в общем бюджете субъектов здравоохранения, оказывающих медицинские услуги в рамках ГОБМП и (или) системе ОСМС в соответствующем регионе.
Поправочный экологический коэффициент назначается субъектам здравоохранения для обеспечения доплат работникам, проживающим в зонах экологического бедствия в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья, который рассчитывается по следующей формуле:

Экаө = 1 + (ТКэаө - 1) х %жа, мұнда:
Экаө – Арал өңіріндегі экологиялық апатты аймақтарда тұратын қызметкерлерге арналған экологиялық коэффициент;
ТКэаө – Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңында көзделген экологиялық апатты аймақтарда тұрғаны үшін коэффициент;
%жа – экологиялық апатты аймақтардың аумақтарында ТМККК шеңберінде медициналық қызметтер көрсететін денсаулық сақтау субъектісінің жалпы бюджетіндегі жалақының орташа үлесі.
ССЯП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңына сәйкес Семей ядролық полигонындағы ядролық сынақ аумақтарында тұратын қызметкерлерге аймақтар бойынша қосымша еңбекақы белгіленеді, ол мынадай формула бойынша есептеледі:
Эксемей = 1 + (Саек х Nаек / ЖАорт х %жа), мұнда:
Эксемей – Семей ядролық полигонындағы ядролық сынақ аумақтарында тұратын қызметкерлерге экологиялық коэффициент;
Саек – Семей ядролық полигонындағы ядролық сынақ аумақтарында тұратын тұрғындар үшін жалақыға үстеме ақы ретінде көзделген айлық есептік көрсеткіштердің саны;
Nаек – тиісті жылдарға арналған мемлекеттік бюджет туралы Заңмен тиісті жылға көзделген айлық есептік көрсеткіштің мөлшері;
ЖАорт – Семей ядролық полигонын ядролық сынақ аумақтарындағы орташа жалақы;
%жа – Семей ядролық полигонындағы ядролық сынақ аймақтарының аумақтарында ТМККК шеңберінде медициналық қызметтер көрсететін денсаулық сақтау субъектісінің жалпы бюджетіндегі жалақының үлесі.
Облыс (республикалық маңызы бар қала және астана) үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті мынадай формула бойынша айқындалады:
Кжылыту.обл. = 1 + Үжылыту. х (Кобл. - КҚР/орт.) / КҚР/орт., мұнда:
Кобл.жыл. – облыс үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті;
Үжылыту – өткен жылға облыста (республикалық маңызы бар қалада және астанада) стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері деректерінің негізінде облыс бойынша (республикалық маңызы бар қалада және астанада) ағымдағы шығындардың жалпы жылдық көлемінде жылытудың жылдық көлеміне жұмсалатын шығындардың үлесі;
Кобл. – алдағы қаржы жылына қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын, облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) жергілікті атқарушы орган шешімінің негізінде айқындалған, облыс бойынша (республикалық маңызы бар қалада және астанада) жылыту маусымының кезеңі;
КҚР/орт. – алдағы қаржы жылына қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын, облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) деректеріне сәйкес Қазақстан Республикасы бойынша орташа жылыту маусымының кезеңі.

Кэприар = 1 + (ПКэприар - 1) х %зп, где:
Кэприар – экологический коэффициент для работников, проживающих в зонах экологического бедствия Приаралья;
ПКэприар – коэффициент за проживание в зонах экологического бедствия, предусмотренный ЗРК о соцзащите граждан Приаралья;
%зп – средняя доля заработной платы в общем бюджете субъекта здравоохранения, оказывающего медицинские услуги, на территориях зон экологического бедствия.
Работникам, проживающим на территориях ядерного испытания на Семипалатинском ядерном полигоне, устанавливается дополнительная оплата труда по зонам в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан СИЯП, которая рассчитывается по следующей формуле:
Кэсемип = 1 + (К-вомрп х Nмрп / ЗПср х %зп), где:
Кэсемип – экологический коэффициент работникам, проживающим на территориях ядерного испытания на Семипалатинском ядерном полигоне;
К-вомрп – количество месячных расчетных показателей, предусмотренных в качестве надбавки к заработной плате для жителей, проживающих на территориях ядерного испытания на Семипалатинском ядерном полигоне;
Nмрп – размер месячного расчетного показателя, предусмотренный на соответствующий год Законом о государственном бюджете на соответствующие года;
ЗПср – средняя заработная плата на территориях ядерного испытания на Семипалатинском ядерном полигоне;
%зп – доля заработной платы в общем бюджете субъекта здравоохранения, оказывающего медицинские услуги, на территориях зон ядерного испытания на Семипалатинском ядерном полигоне.
Коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для области (города республиканского значения и столицы) определяется по следующей формуле:
Котопит.обл. = 1 + Дотопит. х (Побл. - ПРК/сред.)/ПРК/сред., где:
Котопит.обл - коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для области;
Дотопит – доля затрат на годовой объем отопления в общем годовом объеме текущих затрат по области (городе республиканского значения и столице) на основании данных субъектов здравоохранения, оказывающих стационарную и (или) стационарозамещающую помощь в области (городе республиканского значения и столице) за прошедший год;
Побл. – период отопительного сезона по области (городе республиканского значения и столице), определенный на основании решения местного исполнительного органа области (города республиканского значения и столицы), который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год;
ПРК/сред. – период отопительного сезона в среднем по Республике Казахстан согласно данным областей (города республиканского значения и столицы), которые используются для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год.

35. Стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері үшін КШТ бойынша бір емделіп шығу жағдайы үшін қаржыландыру көлемін есептеу мынадай формула бойынша айқындалады:
Vмұ қарж = Сем.жағд х ШСКорт.кшт х Бм+ Сем.жағд х ШСКорт.кшт х Бм х (Kn1-1) + Сем.жағд х ШСКорт.кшт х Бм х (Kn2-1) +… + Сем.жағд х ШСКорт.кшт х Бм х (Knn-1), мұнда:
Vмұ қарж. – ақы төлеу КШТ бойынша бір емделіп шығу жағдайы үшін тариф бойынша жүзеге асырылатын стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісі үшін кезекті жоспарлы кезеңге арналған қаржыландыру көлемі;
Сем.жағд – кезекті жоспарлы кезеңге арналған осы денсаулық сақтау субъектісі бойынша емделіп шығу жағдайларының саны;
ШСКорт.КШТ – кезекті жоспарлы кезеңге арналған осы денсаулық сақтау субъектісі бойынша КШТ шығын сыйымдылығының орташа коэффициенті;
Бм – Кодекстің 23-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен жоспарлы кезеңге арналған базалық мөлшерлеменің құны;
Kn1, Kn2, Knn – кезекті жоспарлы кезеңге арналған осы денсаулық сақтау субъектісі бойынша түзету коэффициенттері (Кодекстің 23-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен экологиялық коэффициент, ауылдық аумақтың коэффициенті, жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті және басқа да түзету коэффициенттері).
36. Патологоанатомиялық диагностиканы көрсетуге, қан компоненттерін өндіруге арналған тарифтер осы Әдістеменің 13-15-тармақтарына сәйкес формула бойынша есептеледі.
3-параграф. Онкологиялық науқастарға көрсетілген медициналық көмек үшін
тарифтер қалыптастыру алгоритмі
37. Мыналарды:
терминалдық (соңғы) сатысындағы науқастарға стационарлық және стационарды алмастыратын көмек нысанында паллиативтік көмекті және мейірбике күтімін;
осы онкологиялық диспансердің есебінде тұрмаған онкологиялық науқастарға (бұдан әрі – өзге қалалық науқас), олардың еркін таңдау құқығын іске асыру шеңберінде стационарлық және стационарды алмастыратын медициналық көмек нысанында мамандандырылған медициналық көмек көрсетуді;
таргеттік препараттармен және химиялық препараттармен қамтамасыз етуді, сәулелік терапияны;
жоғары технологиялық медициналық қызметтерді қолданумен амбулаториялық-емханалық, стационарлық және стационарды алмастыратын медициналық көмекті;
ақы төлеу бір емделіп шығу жағдайы үшін тариф бойынша стационарлық және стационарды алмастыратын медициналық көмек көрсеткені үшін жүзеге асырылатын республикалық денсаулық сақтау ұйымдарын (бұдан әрі – онкологиялық науқастарға медициналық қызметтер көрсететін денсаулық сақтау субъектісі) қоспағанда, денсаулық сақтау субъектілеріне ТМККК шеңберінде онкологиялық науқастарға көрсеткен медициналық қызметтер үшін ақы төлеу бір онкологиялық науқасқа шаққандағы кешенді тариф бойынша жүзеге асырылады.

35. Расчет объема финансирования для субъектов здравоохранения, оказывающих стационарную и (или) стационарозамещающую помощь, оплата которым осуществляется по тарифу за один пролеченный случай по КЗГ, на очередной плановый период определяется по формуле:
Vфин мо= Кл пр.случ х Кз.ср кзг х Бс+ Кл пр.случ х Кз.ср кзг х Бс х (Kn1-1) + Кл пр.случ х Кз.ср кзг х Бс х (Kn2-1) +… + Кл пр.случ х Кз.ср кзг х Бс х (Knn-1), где:
Vфин мо – объем финансирования на очередной плановый период для субъекта здравоохранения, оказывающего стационарную и (или) стационарозамещающую медицинскую помощь, оплата которым осуществляется по тарифу за один пролеченный случай по КЗГ;
Клпр. случ – количество пролеченных случаев по данному субъекту здравоохранения на очередной плановый период;
Кз.ср кзг – средний коэффициент затратоемкости КЗГ по данному субъекту здравоохранения на очередной плановый период;
Бс – стоимость базовой ставки на планируемый период, утвержденная уполномоченным органом согласно пункту 2 статьи 23 Кодекса;
Kn1, Kn2, Knn – поправочные коэффициенты (экологический коэффициент, коэффициент сельской территории, коэффициент учета продолжительности отопительного сезона и поправочные коэффициенты, утвержденные уполномоченным органом согласно пункту 2 статьи 23 Кодекса) по данному субъекту здравоохранения на очередной плановый период.
36. Тарифы на оказание патологоанатомической диагностики, производство компонентов крови определяются по формуле согласно пунктам 13-15 настоящей Методики.
Параграф 3. Алгоритм формирования тарифов за оказание медицинской помощи онкологическим больным
37.Оплата за оказанные медицинские услуги онкологическим больным в рамках ГОБМП осуществляется по комплексному тарифу на одного онкологического больного субъектам здравоохранения, за исключением:
паллиативной помощи и сестринского ухода в форме стационарной и стационарозамещающей помощи больным в терминальной (конечной) стадии;
оказания специализированной медицинской помощи в форме стационарной и стационарозамещающей медицинской помощи онкологическим больным в рамках реализации их права на свободный выбор, не состоящим на учете в данном онкологическом диспансере (далее – иногородний больной);
обеспечения таргетными препаратами и химиопрепаратами, лучевой терапии;
амбулаторно-поликлинической, стационарной и стационарозамещающей медицинской помощи с применением высокотехнологичных медицинских услуг;
республиканских организаций здравоохранения, оплата которым осуществляется за оказание стационарной и стационарозамещающей медицинской помощи по тарифу за один пролеченный случай (далее – субъект здравоохранения, оказывающий медицинские услуги онкологическим больным).

38. Онкологиялық науқастарға медициналық қызметтер көрсететін денсаулық сақтау субъектісіне лимфа және қан өндіру тіндерінің қатерлі ісіктермен ауыратын науқастарды және он сегіз жасқа дейінгі балаларды қоспағанда, айына "Онкологиялық науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйеде (бұдан әрі – "ОНЭТ" АЖ) тіркелген бір онкологиялық науқасқа шаққандағы кешенді тарифті есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Ктонко = (Vонко қаржы жыл / Сонко орт. тізім. жыл) / m, мұнда:
Vонко қаржы жыл – алдағы қаржы жылына арналған онкологиялық науқастарға медициналық қызметтер көрсетуге берілетін қаржыландыру көлемі;
Сонко орт. тізім. жыл – лимфа және қан өндіру тіндерінің қатерлі ісіктермен ауыратын науқастарды және он сегіз жасқа дейінгі балаларды қоспағанда, қоспағанда, онкологиялық науқастардың жылдық ортатізімдік саны, ол мынадай формула бойынша есептеледі:
Сонко орт. тізім. жыл = (Сонко бас. + Сонко бас. х Қөсім/100)/2, мұнда:
Сонко бас – лимфа және қан өндіру тіндерінің қатерлі ісіктермен ауыратын науқастарды және он сегіз жасқа дейінгі балаларды қоспағанда, қоспағанда, қаржы жылының басында "ОНЭТ" АЖ-да тіркелген онкологиялық науқастардың саны;
Қөсім – соңғы үш жылдағы онкологиялық науқастардың орташа өсім қарқыны, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Қөсім = (Сонко соң.(n1) / Сонко бас.(n1) х 100+ Сонко соң. (n2) / Сонко бас.(n2) х 100+ Сонко соң (n3) / Сонко бас.(n3) х 100)/3, мұнда:
Сонко бас. – лимфа және қан өндіру тіндерінің қатерлі ісіктермен ауыратын науқастарды және он сегіз жасқа дейінгі балаларды қоспағанда, қоспағанда, соңғы үш жыл кезеңіндегі (n1,2,3) жыл басында "ОНЭТ" АЖ-да тіркелген онкологиялық науқастардың саны;
Сонко соң. – лимфа және қан өндіру тіндерінің қатерлі ісіктермен ауыратын науқастарды және он сегіз жасқа дейінгі балаларды қоспағанда, қоспағанда, соңғы үш жыл кезеңіндегі (n1,2,3) жыл соңында "ОНЭТ" АЖ-да тіркелген онкологиялық науқастардың саны;
m – онкологиялық науқастарға медициналық қызметтер көрсетуге арналған қаржыландыру жүзеге асырылатын қаржы жылындағы айлардың саны.
39. Онкологиялық науқастарға медициналық қызметтер көрсететін, ақы төлеу есепті кезеңдегі бір онкологиялық науқасқа шаққандағы кешенді тариф бойынша жүзеге асырылатын денсаулық сақтау субъектілері үшін қаржыландыру көлемін есептеу мынадай формула бойынша айқындалады:
Vонко қаржы = Сонко орт.тізім х Ктонко, мұнда:
Сонко орт.тізім – лимфа және қан өндіру тіндерінің қатерлі ісіктермен ауыратын науқастарды және он сегіз жасқа дейінгі балаларды қоспағанда, қоспағанда, онкологиялық науқастардың есепті кезеңдегі ортатізімдік саны есепті кезеңнің әрбір күнтізбелік күнінде "ОНЭТ" АЖ-да тіркелген онкологиялық науқастардың санын қосу және осы есепті кезең айындағы күнтізбелік күндер санына алынған соманы бөлу арқылы есептеледі.

38. Расчет комплексного тарифа на одного онкологического больного в месяц, за исключением больных со злокачественными новообразованиями лимфоидной и кроветворной ткани и детей до восемнадцати лет с онкологическими заболеваниями, зарегистрированного в ЭРОБ, субъекту здравоохранения, оказывающему медицинские услуги онкологическим больным, осуществляется по формуле:
Ктонко = (Vфин.онко_год / Чср.спис.онко_год) / m, где:
Vфин.онко_год– объем финансирования на оказание медицинских услуг онкологическим больным на предстоящий финансовый год;
Чср.спис.онко_год – годовая среднесписочная численность онкологических больных, за исключением больных со злокачественными новообразованиями лимфоидной и кроветворной ткани и детей до восемнадцати лет с онкологическими заболеваниями, которая рассчитывается по формуле:
Чср.спис.онко_год = (Чонко нач. + Чонко нач. х Тприроста/100)/2, где:
Чонко нач. – численность онкологических больных, за исключением больных со злокачественными новообразованиями лимфоидной и кроветворной ткани и детей до восемнадцати лет с онкологическими заболеваниями, зарегистрированных в ЭРОБ на начало финансового года;
Тприроста – средний темп прироста онкологических больных за последние три года, который определяется по формуле:
Тприроста = (Чонко конец (n1)онко нач.(n1) х 100+ Чонко конец (n2)онко нач.(n2) х 100+
Чонко конец (n3) /Чонко нач.(n3) х 100)/3, где:
Чонко нач. – численность онкологических больных, за исключением больных со злокачественными новообразованиями лимфоидной и кроветворной ткани и детей до восемнадцати лет с онкологическими заболеваниями, зарегистрированных в ЭРОБ на начало года за период (n1,2,3) последних трех лет;
Чонко конец – численность онкологических больных, за исключением больных со злокачественными новообразованиями лимфоидной и кроветворной ткани и детей до восемнадцати лет с онкологическими заболеваниями, зарегистрированных в ЭРОБ на конец года за период (n1,2,3) последних трех лет;
m –количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование на оказание медицинских услуг онкологическим больным.
39. Расчет объема финансирования для субъектов здравоохранения, оказывающих медицинские услуги онкологическим больным, оплата которым осуществляется по комплексному тарифу на одного онкологического больного за отчетный период определяется по формуле:
Vфин онко = Чср.спис.онко х Ктонко, где:
Чср.спис.онко – среднесписочная численность онкологических больных, за исключением больных со злокачественными новообразованиями лимфоидной и кроветворной ткани и детей до восемнадцати лет с онкологическими заболеваниями, за отчетный период рассчитывается путем суммирования численности онкологических больных, зарегистрированных в ЭРОБ за каждый календарный день отчетного периода и деления полученной суммы на число календарных дней в месяце данного отчетного периода.

4-параграф. Психикалық бұзылулардан (аурулардан) зардап шегетін науқастарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсеткені үшін тарифтерді қалыптастыру алгоритмі
40. ТМККК шеңберінде психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар науқастарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсеткені үшін ақы төлеу ТМККК шеңберінде оларға ақы төлеу орташа есеп айырысу құны бойынша емделіп шығу жағдайы үшін және бір төсек-күн үшін жүзеге асырылатын стационарлық көмек нысанында мамандандырылған медициналық көмек көрсететін республикалық денсаулық сақтау ұйымдарын қоспағанда, (бұдан әрі – психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар науқастарға медициналық-әлеуметтік көмекті көрсететін денсаулық сақтау субъектісі) денсаулық сақтау субъектілеріне психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар бір науқасқа кешенді тариф бойынша жүзеге асырылады.
41. Психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар бір науқасқа кешенді тариф мыналарды қамтиды және көздейді:
1) психикалық және мінез-құлқы бұзылулардың (аурулардың) алдын алуға, психикалық денсаулықты тексеруге, психикалық бұзылуларды диагностикалауға, психикалық және мінез-құлқының бұзылулардан (аурулардан) зардап шегетін адамдарды емдеуге, күтім жасауға және медициналық-әлеуметтік оңалтуға бағытталған қызметтер;
2) психикалық және мінез-құлқы бұзылулардың (аурулардың) алдын алуға, диспансерлік есепте тұрмайтын азаматтардың психикалық денсаулығын тексеруге бағытталған қызметтер;
3) психикалық және мінез-құлқы бұзылулардан (аурулардан) зардап шегетін адамдарға білікті, мамандандырылған, медициналық-әлеуметтік көмек көрсету, оның ішінде мынадай нысандарда әлеуметтік-еңбектік оңалту: жедел медициналық көмек, амбулаториялық-емханалық көмек: консультациялық-диагностикалық көмек, стационарлық және стационарды алмастырушы көмек, оның ішінде мәжбүрлеп емдеу шараларын қолдану туралы сот шешімі бойынша стационарлық емдеу.
42. Психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар бір науқасқа кешенді тарифті есептеу айына ПНТ-та тіркелген психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар науқастарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісіне мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Ктпсих = (Vпсих.қарж._жыл / Сср.спис.псих_год) / m, онда:
Vпсих.қарж._жыл – психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар науқастарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсетуге арналған келесі қаржы жылына қаржыландыру көлемі;
Спсих.орт.тізім.жыл – психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар науқастардың жылдық орташа тізімдік саны, ол мынадай формуламен есептеледі:
Спсих.орт.тізім.жыл = (Спсих бас. + Спсих бас. х Қөсім /100)/2, мұнда:
Спсих бас. – қаржы жылының басындағы ПНТ тіркелген психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар науқастардың саны;
Қөсім – психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар науқастардың соңғы үш жылдағы орташа өсу қарқыны, ол мынадай формула бойынша анықталады:
Қөсім = (Спсих соң. (n1) /Спсих бас.(n1) х 100+ Спсих соң. (n2) /Спсих бас.(n2) х 100+ Спсих соң. (n3) /Спсих бас.(n3) х 100)/3, мұнда:
Спсих бас. – соңғы үш жыл кезеңінде (n1,2,3) жылдың басындағы ПНТ тіркелген психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар науқастардың саны;
Спсих соң. – соңғы үш жыл кезеңінде (n1,2,3) жылдың соңындағы ПНТ тіркелген психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар науқастардың саны;
m – психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар науқастарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсетуге арналған қаржыландыру іске асырылатын қаржылық жылдағы айлар саны.

Параграф 4. Алгоритм формирования тарифов за оказание медико-социальной помощи больным, страдающим психическими расстройствами (заболеваниями)
40. Оплата за оказанную медико-социальную помощь больным с психическими и поведенческими расстройствами в рамках ГОБМП осуществляется по комплексному тарифу на одного больного с психическими и поведенческими расстройствами субъектам здравоохранения, за исключением республиканских организаций здравоохранения, оказывающих специализированную медицинскую помощь в форме стационарной помощи, оплата которым осуществляется за пролеченный случай по расчетной средней стоимости и за один койко-день в рамках ГОБМП (далее – субъект здравоохранения, оказывающий медико-социальную помощь больным с психическими и поведенческими расстройствами).
41. Комплексный тариф на одного больного с психическими и поведенческими расстройствами включает и предусматривает:
1) услуги, направленные на профилактику психических и поведенческих расстройств (заболеваний), обследование психического здоровья, диагностику психических нарушений, лечение, уход и медико-социальную реабилитацию лиц, страдающих психическими и поведенческими расстройствами (заболеваниями);
2) услуги, направленные на профилактику психических и поведенческих расстройств (заболеваний), обследование психического здоровья граждан, не состоящих на диспансерном учете;
3) оказание лицам, страдающим психическими и поведенческими расстройствами (заболеваниями) квалифицированной, специализированной, медико-социальной помощи, в том числе социально-трудовую реабилитацию, в следующих формах: скорой медицинской помощи, амбулаторно-поликлинической помощи: консультативно-диагностической помощи, стационарной и стационарозамещающей помощи, в том числе стационарное лечение по решению суда о применении мер принудительного лечения.
42. Расчет комплексного тарифа на одного больного с психическими и поведенческими расстройствами в месяц, зарегистрированного в РПБ, субъекту здравоохранения, оказывающему медико-социальную помощь больным с психическими и поведенческими расстройствами, осуществляется по формуле:
Ктпсих = (Vфин.псих_год / Чср.спис.псих_год) / m, где:
Vфин.псих_год– объем финансирования на оказание медико-социальной помощи больным с психическими и поведенческими расстройствами на предстоящий финансовый год;
Чср.спис.псих_год – годовая среднесписочная численность больных с психическими и поведенческими расстройствами, которая рассчитывается по формуле:
Чср.спис.псих_год = (Чпсих нач. + Чпсих нач. х Тприроста/100)/2, где:
Чпсих нач. – численность больных с психическими и поведенческими расстройствами, зарегистрированных в РПБ на начало финансового года;
Тприроста – средний темп прироста больных с психическими и поведенческими расстройствами за последние три года, который определяется по формуле:
Тприроста = (Чпсих конец (n1)псих нач.(n1) х 100+ Чпсих конец (n2)псих нач.(n2) х 100+
Чпсих конец (n3)псих нач.(n3) х 100)/3, где:
Чпсих нач. – численность больных с психическими и поведенческими расстройствами, зарегистрированных в РПБ на начало года за период (n1,2,3) последних трех лет;
Чпсих конец – численность больных с психическими и поведенческими расстройствами, зарегистрированных в РПБ на конец года за период (n1,2,3) последних трех лет;
m –количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование на оказание медико-социальной помощи больным с психическими и поведенческими расстройствами.

43. Оларға ақы төлеу психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар бір науқасқа кешенді тариф бойынша жүзеге асырылатын психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар науқастарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері үшін қаржыландыру көлемін есептеу есептік кезеңге мынадай формуламен анықталады:
Vпсих.қарж. = Спсих.орт.тізім. х Ктпсих, мұнда:
Спсих.орт.тізім. – есептік кезеңге психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар науқастардың орта тізімдік саны есептік кезеңнің әрбір күнтізбелік күніне ПНТ тіркелген психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар науқастардың санын қосу және алынған соманы аталған есептік кезеңнің айындағы күнтізбелік күндердің санына бөлу жолы арқылы есептеледі.
5-параграф. Маскүнемдікпен, нашақорлықпен және токсикоманиямен ауыратын
науқастарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсеткені үшін тарифтерді
қалыптастыру алгоритмі
44. Психикалық белсенді заттарды қабылдау әсерінен психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар науқастарға медициналық-әлеуметтік көмек үшін ақы төлеу ТМККК шеңберінде психикалық белсенді заттарды қабылдау (бұдан әрі – ПБЗ) әсерінен психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар бір науқасқа кешендік тариф бойынша денсаулық сақтау субъектілеріне ТМККК шеңберінде ақы төлеу бір төсек-күн үшін төленетін стационарлық көмек түрінде мамандандырылған медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтаудың республикалық ұйымдарын қоспағанда (бұдан әрі – психикалық белсенді заттарды қабылдау әсерінен психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар науқастарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісі) жүргізіледі.
45. ПБЗ қабылдау әсерінен психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар бір науқасқа кешендік тариф мыналарды қамтиды:
1) маскүнемдікпен, нашақорлықпен және токсикоманиямен ауыратын науқастарға медициналық көмек көрсетуге, маскүнемдікті, нашақорлықты және ПБЗ қабылдау әсерінен болған токсикоманияны диагностикалауға бағытталған қызметтер, маскүнемдікпен, нашақорлықпен және ПБЗ қабылдау әсерінен болған токсикоманиямен ауыратын адамдарды емдеу, қарау және медициналық-әлеуметтік оңалту, ПБЗ қабылдау фактісін анықтау үшін медициналық куаландыру, оның ішінде, мәжбүрлеп емдеуді қолдану туралы сот шешімімен стационарлық емдеу, уақытша бейімдеу және уытсыздандыру орталықтарында ұстау;
2) маскүнемдікпен, нашақорлықпен және токсикоманиямен ауыратын адамдарға білікті, мамандандырылған, медициналық-әлеуметтік көмек, оның ішінде, әлеуметтік-еңбектік оңалту көмектерін төмендегі түрде көрсету: жедел медициналы көмек, консультациялық-диагностикалық көмек, станционарлық және стационарлық көмекті ауыстыратын көмек.

43. Расчет объема финансирования для субъектов здравоохранения, оказывающих медико-социальную помощь больным с психическими и поведенческими расстройствами, оплата которым осуществляется по комплексному тарифу на одного больного с психическими и поведенческими расстройствами за отчетный период определяется по формуле:
Vфин псих = Чср.спис.псих х Ктпсих, где:
Чср.спис.псих – среднесписочная численность больных с психическими и поведенческими расстройствами, за отчетный период рассчитывается путем суммирования численности больных с психическими и поведенческими расстройствами, зарегистрированных в РПБ за каждый календарный день отчетного периода и деления полученной суммы на число календарных дней в месяце данного отчетного периода.
Параграф 5. Алгоритм формирования тарифов за оказание медико-социальной помощи больным алкоголизмом, наркоманией и токсикоманией
44. Оплата за оказанную медико-социальную помощь больным с психическими и поведенческими расстройствами, вызванных употреблением психоактивных веществ, в рамках ГОБМП осуществляется по комплексному тарифу на одного больного с психическими и поведенческими расстройствами, вызванных употреблением психоактивных веществ (далее – ПАВ), субъектам здравоохранения, за исключением республиканских организаций здравоохранения, оказывающих специализированную медицинскую помощь в форме стационарной помощи, оплата которым осуществляется за один койко-день в рамках ГОБМП (далее – субъект здравоохранения, оказывающий медико-социальную помощь больным с психическими и поведенческими расстройствами, вызванных употреблением психоактивных веществ).
45. Комплексный тариф на одного больного с психическими и поведенческими расстройствами, вызванных употреблением ПАВ, включает и предусматривает:
1) услуги, направленные на оказание медицинской помощи лицам, страдающим алкоголизмом, наркоманией и токсикоманией, диагностику алкоголизма, наркомании и токсикомании, вызванных употреблением ПАВ, лечение, уход и медико-социальную реабилитацию лиц, страдающих алкоголизмом, наркоманией и токсикоманией вызванных употреблением ПАВ, медицинское освидетельствование для установления факта употребления ПАВ, в том числе стационарное лечение по решению суда о применении мер принудительного лечения, содержание в центрах временной адаптации и детоксикации;
2) оказание лицам, страдающим алкоголизмом, наркоманией и токсикоманией, квалифицированной, специализированной, медико-социальной помощи, в том числе социально-трудовую реабилитацию, в следующих формах: скорой медицинской помощи, консультативно-диагностической помощи, стационарной и стационарозамещающей помощи.

46. ННР-да тіркелген ПБЗ қабылдау әсерінен психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар бір науқасқа кешендік тариф есебін бір айға ПБЗ қабылдау әсерінен психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар науқастарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісі мына формула бойынша жүзеге асырады:
Ктнарко = (Vқарж.нарко_жыл / Сорт.тізім.нарко жыл) / m, мұнда:
Vқарж.псих_жыл – алдағы қаржы жылындағы ПБЗ қабылдау әсерінен психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар науқастарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсетуді қаржыландыру көлемі;
Сор.тізім.нарко жыл – ПБЗ қабылдау әсерінен психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар науқастардың жылдық орташа тізімдік саны, мынадай формула бойынша есептеледі:
Сор.тізім.нарко жыл = (Снарко басы. + Снарко басы. х Қөсімбарысы/100)/2, мұнда:
Снарко басы. – ННР-да тіркелген ПБЗ қабылдау әсерінен психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар науқастардың қаржы жылы басындағы саны;
Қөсімбарысы – соңғы үш жылдағы ПБЗ қабылдау әсерінен психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар науқастар өсімінің орташа қарқыны, мына формула бойынша анықталады:
Қөсімбарысы = (Снарко соңы (n1) /Снарко басы.(n1) х 100+ Снарко соңы (n2) /Снарко басы.(n2) х 100+ Снарко соңы(n3) /Снарко басы.(n3) х 100)/3, мұнда:
Снарко басы. – соңғы үш жыл бойында (n1,2,3) жыл басындағы наркологиялық науқастар регистріне тіркелген ПБЗ қабылдау әсерінен психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар науқастар саны;
Снарко соңы– соңғы үш жыл бойында (n1,2,3) жыл соңындағы ННР-да тіркелген ПБЗ қабылдау әсерінен психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар науқастар саны;
m – қаржы жылында ПБЗ қабылдау әсерінен психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар науқастарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсетуді қаржыландыру жүргізілетін айлар саны.
47. ПБЗ қабылдау әсерінен психикалық және мінез-құлық ауытқушылығына шалдыққан бір науқасқа кешендік тариф есебін бір айға ПБЗ қабылдау әсерінен психикалық және мінез-құлық ауытқушылығына шалдыққан науқастарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерін қаржыландыру көлемін есептеу, есеп берілетін жылға мына формула бойынша анықталады:
Vқаржнарко = Сорт.тізім.нарко х Ктнарко, мұнда:
Сорт.тізім.нарко – есептік кезеңдегі ННР-да тіркелген ПБЗ қабылдау әсерінен психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар науқастар орташа тізімдік санын психикалық белсенді заттарды қабылдау әсерінен психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар науқастар санын есептік кезеңнің әрбір күнтізбелік күніне сомалап, одан шыққан соманы сол есептік кезеңдегі айдың күнтізбелік күндерінің санына бөлу арқылы есептеледі.

46. Расчет комплексного тарифа на одного больного с психическими и поведенческими расстройствами, вызванных употреблением ПАВ, в месяц, зарегистрированного в РНБ, субъекту здравоохранения, оказывающему медико-социальную помощь больным с психическими и поведенческими расстройствами, вызванных употреблением ПАВ, осуществляется по формуле:
Ктнарко = (Vфин.нарко_год / Чср.спис.нарко_год) / m, где:
Vфин.псих_год - объем финансирования на оказание медико-социальной помощи больным с психическими и поведенческими расстройствами, вызванных употреблением ПАВ, на предстоящий финансовый год;
Чср.спис.нарко_год – годовая среднесписочная численность больных с психическими и поведенческими расстройствами, вызванных употреблением ПАВ, которая рассчитывается по формуле:
Чср.спис.нарко_год = (Чнарко нач. + Чнарко нач. х Тприроста/100)/2, где:
Чнарко нач. – численность больных с психическими и поведенческими расстройствами, вызванных употреблением ПАВ, зарегистрированных в РНБ на начало финансового года;
Тприроста – средний темп прироста больных с психическими и поведенческими расстройствами, вызванных употреблением ПАВ, за последние три года, который определяется по формуле:
Тприроста = (Чнарко конец (n1)нарко нач.(n1) х 100+ Чнарко конец (n2)нарко нач.(n2) х 100+
Чнарко конец (n3)нарко нач.(n3) х 100)/3, где:
Чнарко нач. – численность больных с психическими и поведенческими расстройствами, вызванных употреблением ПАВ, зарегистрированных в РНБ на начало года за период (n1,2,3) последних трех лет;
Чнарко конец – численность больных с психическими и поведенческими расстройствами, вызванных употреблением ПАВ, зарегистрированных в РНБ на конец года за период (n1,2,3) последних трех лет;
m –количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование на оказание медико-социальной помощи больным с психическими и поведенческими расстройствами, вызванных употреблением ПАВ.
47. Расчет объема финансирования для субъектов здравоохранения, оказывающих медико-социальную помощь больным с психическими и поведенческими расстройствами, вызванных употреблением ПАВ, оплата которым осуществляется по комплексному тарифу на одного больного с психическими и поведенческими расстройствами, вызванных употреблением ПАВ, за отчетный период определяется по формуле:
Vфин нарко = Чср.спис.нарко х Ктнарко, где:
Чср.спис.нарко – среднесписочная численность больных с психическими и поведенческими расстройствами, вызванных употреблением ПАВ, за отчетный период рассчитывается путем суммирования численности больных с психическими и поведенческими расстройствами, вызванных употреблением психоактивных веществ, зарегистрированных в РНБ за каждый календарный день отчетного периода и деления полученной суммы на число календарных дней в месяце данного отчетного периода.

6-параграф. Туберкулезбен ауыратын науқастарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсеткені үшін тарифтерді қалыптастыру алгоритмі
48. Туберкулезбен ауыратын науқастарға ТМККК шеңберінде медициналық және әлеуметтік көмек көрсету үшін төлем бір жағдайға байланысты стационарлық және стационарлық ауыстыратын емделуді қамтамасыз ету үшін төленетін төлем республикалық денсаулық сақтау ұйымдарын қоспағанда, денсаулық сақтау субъектілеріне туберкулезбен ауыратын бір адам үшін күрделі тариф бойынша жүзеге асырылады (бұдан әрі – туберкулезбен ауыратын науқастарға медициналық және әлеуметтік көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісі).
49. Туберкулезге шалдыққан бір науқас үшін кешенді тариф мыналарды көздейді:
1) аурудың күдігі бар адамдарда туберкулезді анықтау бойынша емдеу-диагностикалық шараларды жүзеге асыру;
2) туберкулезбен ауыратын адамдарға (белсенді туберкулезге) және туберкулезге қарсы диспансерлерде диспансерлік бақылауына тұрған адамдарға диспансерлік бақылауға алу емдеу-диагностикалық шараларды жүргізуді қамтамасыз ету;
3) туберкулезбен ауыратын адамдарға әлеуметтік-психиологиялық көмек көрсету.
50. Туберкулезбен ауыратын науқастарға медициналық және әлеуметтік көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымына ЖРВТ-де тіркелген бір айдағы туберкулезбен ауыратын науқастарға кешенді тарифті есептеу формуласы бойынша жүзеге асырылады:
Kттуб = (Vтуб.қар.жыл/ Стуб.орт.тізім.жыл) / m, мұнда:
Vтуб.қар.жыл – алдағы жылға қаржы жылына арналған туберкулезге қарсы науқастарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсету үшін қаржыландыру;
Стуб.орт.тізім.жыл – туберкулезбен ауыратындардың жылдық орташа тізімдік саны, ол мынадай формула бойынша есептеледі:
Стуб.орт.тізім.жыл = (Стуб.бас. + Стуб.бас. х Қөсім/ 100) / 2,
Стуб.бас. – қаржы жылының басында ТАНҰТ-та тіркелген туберкулезбен ауыратындардың саны;
Қөсім – формула бойынша анықталады соңғы үш жылда туберкулезбен ауыратын науқастар орташа өсу қарқыны:
Қөсім = (Стуб.соң. (n1)/Стуб.бас. (n1) х 100 + Стуб.соң. (n2)/Стуб.бас. (n2) х 100 + Стуб.соң. (n3) /Стуб.бас. (n3) х 100)/3, мұнда:
Стуб.бас. – (n1,2,3) кезең үшін жылдың басында ТАНҰТ-та тіркелген туберкулезбен ауыратын науқастар саны соңғы үш жылда;
Стуб.соң. – (n1,2,3) кезең үшін жыл соңында ТАНҰТ-та тіркелген туберкулезбен ауыратын науқастар саны соңғы үш жылда;
m – қаржылық жылдағы айлар саны, оның барысында туберкулезбен ауыратын науқастарға медициналық және әлеуметтік қызметтер көрсету үшін қаржыландыру қарастырылатын боладыық-диагностикалық шараларды қамтамасыз ету;
Vтуб. қарж. = Стуб.орт.тізім. х Кттуб, мұнда:
Стубрт.тізім. – есепті кезеңде туберкулезбен ауыратын науқастардың орташа саны есептік кезеңнің әрбір күнтізбелік күнінде және осы есепті кезеңде күнтізбелік күн санына түскен соманы бөлу арқылы ТАНҰТ-та тіркелген науқастардың санын есептеу жолымен есептеледі.

Параграф 6. Алгоритм формирования тарифов за оказание медико-социальной помощи больным туберкулезом
48. Оплата за оказанную медико-социальную помощь больным туберкулезом в рамках ГОБМП осуществляется по комплексному тарифу на одного больного туберкулезом субъектам здравоохранения, за исключением республиканских организаций здравоохранения, оплата которым осуществляется за оказание стационарной и стационарозамещающей медицинской помощи по тарифу за один пролеченный случай (далее – субъект здравоохранения, оказывающий медико-социальную помощь больным туберкулезом).
49. Комплексный тариф на одного больного туберкулезом предусматривает:
1) осуществление лечебно-диагностических мероприятий по выявлению туберкулеза у лиц с подозрением на наличие данного заболевания;
2) обеспечение лечебно-диагностическими мероприятиями лиц, страдающих туберкулезом (активный туберкулез) и диспансерное наблюдение за лицами, состоящими на диспансерном учете в противотуберкулезных диспансерах;
3) оказание социально-психологической помощи лицам, страдающим туберкулезом.
50. Расчет комплексного тарифа на одного больного туберкулезом в месяц, зарегистрированного в НРБТ, субъекту здравоохранения, оказывающему медико-социальную помощь больным туберкулезом осуществляется по формуле:
Кттуб = (Vфин.туб_год / Чср.спис.туб_год) / m, где:
Vфин.туб_год - объем финансирования на оказание медико-социальной помощи больным туберкулезом на предстоящий финансовый год;
Чср.спис.туб_год – годовая среднесписочная численность больных туберкулезом, которая рассчитывается по формуле:
Чср.спис.туб_год = (Чтуб нач. + Чтуб нач. х Тприроста/100)/2, где:
Чтуб нач. – численность больных туберкулезом, зарегистрированных в НРБТ на начало финансового года;
Тприроста – средний темп прироста больных туберкулезом за последние три года, который определяется по формуле:
Тприроста = (Ч туб конец (n1)туб нач.(n1) х 100+ Чтуб конец (n2)туб нач.(n2) х 100+ Чтуб конец (n3)туб нач.(n3) х 100)/3, где:
Чтуб нач. - численность больных туберкулезом, зарегистрированных в НРБТ на начало года за период (n1,2,3) последних трех лет;
Чтуб конец – численность больных туберкулезом, зарегистрированных в НРБТ на конец года за период (n1,2,3) последних трех лет;
m – количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование на оказание медико-социальных услуг больным туберкулезом.
51. Расчет объема финансирования для субъектов здравоохранения, оказывающих медико-социальную помощь больным туберкулезом, оплата которым осуществляется по комплексному тарифу на одного больного туберкулезом за отчетный период определяется по формуле:
Vфин туб = Чср.спис.туб х Кттуб, где:
Чср.спис.туб – среднесписочная численность больных туберкулезом за отчетный период рассчитывается путем суммирования численности больных, зарегистрированных в НРБТ, за каждый календарный день отчетного периода и деления полученной суммы на число календарных дней в месяце данного отчетного периода.

7-параграф. АИТВ инфекциясын жұқтырғандарға және (немесе) ЖИТС-пен ауыратын науқастарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсеткені үшін тарифтерді қалыптастыру алгоритмі
52. ТМККК шеңберінде АИТВ инфекциясын жұқтырғандарға және ЖИТС-пен ауыратын науқастарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсету үшін ақы төлеу бір медициналық қызметті көрсетуге арналған тариф бойынша төлем жүргізілетін консультациялық-диагностикалық көмек нысанында мамандандырылған медициналық көмек көрсететін ұйымдарды қоспағанда, денсаулық сақтау субъектілеріне бір АИТВ инфекциясын жұқтырғанға және ЖИТС-пен ауыратын науқасқа шаққанда кешенді тариф бойынша жүзеге асыралыды (бұдан әрі – АИТВ инфекциясын жұқтырғандарға және ЖИТС-пен ауыратын науқастарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісі).
53. Бір АИТВ инфекциясын жұқтырғанға және ЖИТС-пен ауыратын науқасқа шаққандағы кешенді жоспар мынаны қамтиды:
1) амбулаториялық-емханалық көмек нысанында білікті, мамандандырылған, медициналық-әлеуметтік көмекті қамтамасыз ету: АИТВ инфекциясын жұқтырғандарға және ЖИТС-пен ауыратын науқастарға консультациялық-диагностикалық көмекті, оның ішінде АТВ-инфекциясын анадан ұрыққа және ерте жастағы балаға берілу қауіпін төмендету жөніндегі профилактикалық іс-шараларды жүзеге асыру;
2) құпия медициналық тексеріп-қарауды қамтамасыз ету, психологиялық-әлеуметтік, заң консультацияларын ұсыну, сенім пунктерінің, достық кабинететрінің жұмыс істеуі, халық арасында АИТВ-инфекциясын профилактикалау жөніндегі іс-шараларды іске асыру;
3) уәкілетті орган бекіткен АИТВ жұқтырудың жоғары қауіп-қатері бойынша халықтың осал топтарына жататын тұлғалардың арасында емдеу-профилактикалық іс-шараларды жүргізу;
4) стационарлық және стационарды алмастыратын медициналық көмекті және бастапқы медициналық-санитариялық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің пациенттері үшін АИТВ-инфекциясына талдаулар жүргізу.
54. Айына бір АИТВ инфекциясын жұқтырғанға және ЖИТС-пен ауыратын науқасқа, АИТВ-инфекциясын жұқтырғандарға және (немесе) ЖИТС-пен ауыратын науқастарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісіне арналған кешенді тарифті есептеу мына формула бойынша жүзеге асырылады:
КтАИТВ = (Vқарж. _жылға АИТВ / Сжылына АИТВ орташа тізімі / m, мұнда:
Vқарж. _жылға АИТВ – АИТВ инфекциясын жұқтырғанға және (немесе) ЖИТС-пен ауыратын науқастарға медицналық-әлеуметтік көмек көрсетуге арналған қаржыландыру көлемі;
САИТВ орт.тізім.жыл – АИТВ инфекциясын жұқтырғандардың және (немесе) ЖИТС-пен ауыратын науқастардың жылдық орташа тізімдік саны, ол мынадай формула бойынша есептеледі:

Параграф 7. Алгоритм формирования тарифов за оказание медико-социальной помощи ВИЧ-инфицированным и (или) больным СПИД
52. Оплата за оказанную медико-социальную помощь ВИЧ-инфицированным и (или) больным СПИД в рамках ГОБМП осуществляется по комплексному тарифу на одного ВИЧ-инфицированного и (или) больного СПИД субъектам здравоохранения, за исключением республиканских организаций здравоохранения, оказывающих специализированную медицинскую помощь в форме консультативно-диагностической помощи, оплата которым осуществляется по тарифу за оказание одной медицинской услуги (далее – субъект здравоохранения, оказывающий медико-социальную помощь ВИЧ-инфицированным и (или) больным СПИД).
53. Комплексный тариф на одного ВИЧ-инфицированного и (или) больного СПИД включает:
1) обеспечение квалифицированной, специализированной, медико-социальной помощи в форме амбулаторно-поликлинической помощи: консультативно-диагностической помощи ВИЧ-инфицированных и (или) больных СПИД, в том числе осуществление профилактических мероприятий по снижению риска передачи ВИЧ-инфекции от матери к плоду и ребенку раннего детского возраста;
2) обеспечение конфиденциального медицинского обследования, предоставление психосоциальных, юридических консультаций, функционирования пунктов доверия, дружественных кабинетов, реализации мероприятии по профилактике ВИЧ-инфекции среди населения;
3) проведение лечебно-профилактических мероприятий среди лиц, относящихся к уязвимым группам населения по повышенному риску инфицирования ВИЧ, утвержденных уполномоченным органом;
4) проведение анализов на ВИЧ-инфекции для пациентов субъектов здравоохранения, оказывающих стационарную и стационарозамещающую медицинскую помощи и первичную медико-санитарную помощь.
54. Расчет комплексного тарифа на одного ВИЧ-инфицированного и (или) больного СПИД в месяц субъекту здравоохранения, оказывающему медико-социальную помощь ВИЧ-инфицированным и (или) больным СПИД, осуществляется по формуле:
КтВИЧ = (Vфин.ВИЧ_год / Чср.спис.ВИЧ_год) / m, где:
Vфин.ВИЧ_год– объем финансирования на оказание медико-социальной помощи ВИЧ-инфицированным и (или) больным СПИД на предстоящий финансовый год;
Чср.спис.ВИЧ_год – годовая среднесписочная численность ВИЧ-инфицированных и (или) больных СПИД, которая рассчитывается по формуле:

САИТВ орт.тізім.жыл = (CАИТВ бас. + C АИТВ бас. х Қөсім/100)/2, мұнда:
CАИТВ бас. – қаржы жылының басында АИТВ инфекциясын жұқтырғандарға және (немесе) ЖИТС-пен ауыратын науқастарға консультативтік-диагностикалық көмек нысанында мамандандырылған медициналық көмек көрсететін республикалық денсаулық сақтау ұйымы ресми ұсынған АИТВ инфекциясын жұқтырғандар және (немесе) ЖИТС-пен ауыратын науқастардың саны;
Қөсім – АИТВ инфекциясын жұқтырғандар және (немесе) ЖИТС-пен ауыратын науқастардың соңғы үш жылдағы өсімінің орташа қарқыны мына формула бойынша есептеледі:
Қөсім = (САИТВ соң.(n1) / САИТВ бас.(n1) х 100+ САИТВ соң.(n2) / САИТВ бас.(n2) х 100 + САИТВ соң.(n3) / САИТВ бас.(n3) х 100)/3, мұнда:
САИТВ бас. – соңғы үш жыл мерзімінде (n1,2,3) жылдың басында АИТВ инфекциясын жұқтырғандарға және (немесе) ЖИТС-пен ауыратын науқастарға консультативтік-диагностикалық көмек нысанында мамандандырылған медициналық көмек көрсететін республикалық денсаулық сақтау ұйымы ресми ұсынған АИТВ инфекциясын жұқтырғандар және (немесе) ЖИТС-пен ауыратын науқастардың саны;
САИТВ соң. – соңғы үш жыл мерзімінде (n1,2,3) жылдың соңында АИТВ инфекциясын жұқтырғандарға және (немесе) ЖИТС-пен ауыратын науқастарға консультативтік-диагностикалық көмек нысанында мамандандырылған медициналық көмек көрсететін республикалық денсаулық сақтау ұйымы ресми ұсынған АИТВ инфекциясын жұқтырғандар және (немесе) ЖИТС-пен ауыратын науқастардың саны;
m – АИТВ инфекциясын жұқтырғандар және (немесе) ЖИТС-пен ауыратын науқастарға медициналық-әлеуметтік қызметтерді көрсетуге арналған қаржыландыру жүзеге асырылатын қаржы жылындағы айлар саны.
55. АИТВ жұқтырғандар және (немесе) ЖИТС-пен ауыратын науқастарға медициналық-әлеуметтік қызмет көрсететін, төлемі есеп беріп отырған мерзімде бір АИТВ жұқтырғанға және (немесе) ЖИТС-пен ауыратын науқасқа шаққанда кешенді тариф бойынша жүзеге асырылатын денсаулық сақтау субъектілері үшін қаржыландыру көлемін есептеу мына формула бойынша анықталады:
Vқарж. АИТВ = САИТВ орт.тізім. х КтАИТВ, мұнда:
САИТВ орт.тізім. – есеп беріп отырған мерзімдегі АИТВ инфекциясын жұқтырғандар және (немесе) ЖИТС-пен ауыратын науқастардың орта тізімдік саны есеп беріп отырған мерзімнің әр күнтізбелік күні тіркелген АИТВ инфекциясын жұқтырғандар және (немесе) ЖИТС-пен ауыратын науқастардың санын қосу және алынған соманы осы есеп беріп отырған мерзімдегі айдың күнтізбелік күніне бөлу жолымен есептеледі.
8-параграф. Жедел медициналық көмек көрсеткені үшін және санитариялық авиацияға арналған тарифтерді қалыптастыру алгоритмі

Чср.спис.ВИЧ_год = (ЧВИЧ нач. + ЧВИЧ нач. х Тприроста/100)/2, где:
ЧВИЧ нач. – численность ВИЧ-инфицированных и (или) больных СПИД, официально предоставленная республиканской организацией здравоохранения, оказывающей специализированную медицинскую помощь в форме консультативно-диагностической помощи ВИЧ-инфицированным и (или) больным СПИД, на начало финансового года;
Тприроста – средний темп прироста ВИЧ-инфицированных и (или) больных СПИД за последние три года, который определяется по формуле:
Тприроста = (ЧВИЧ конец (n1)ВИЧ нач.(n1) х 100+ ЧВИЧ конец (n2)ВИЧ нач.(n2) х 100+ ЧВИЧ конец (n3)ВИЧ нач.(n3) х 100)/3, где:
ЧВИЧ нач. – численность ВИЧ-инфицированных и (или) больных СПИД, официально предоставленная республиканской организацией здравоохранения, оказывающей специализированную медицинскую помощь в форме консультативно-диагностической помощи ВИЧ-инфицированным и (или) больным СПИД, на начало года за период (n1,2,3) последних трех лет;
ЧВИЧ конец – численность ВИЧ-инфицированных и (или) больных СПИД, официально предоставленная республиканской организацией здравоохранения, оказывающей специализированную медицинскую помощь в форме консультативно-диагностической помощи ВИЧ-инфицированным и (или) больным СПИД, на конец года за период (n1,2,3) последних трех лет;
m – количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование на оказание медико-социальных услуг ВИЧ-инфицированным и (или) больным СПИД.
55. Расчет объема финансирования для субъектов здравоохранения, оказывающих медико-социальную помощь ВИЧ-инфицированным и (или) больным СПИД, оплата которым осуществляется по комплексному тарифу на одного ВИЧ-инфицированного и (или) больного СПИД за отчетный период определяется по формуле:
Vфин ВИЧ = Чср.спис.ВИЧ х КтВИЧ, где:
Чср.спис.ВИЧ – среднесписочная численность ВИЧ-инфицированных и (или) больных СПИД, за отчетный период рассчитывается путем суммирования численности ВИЧ-инфицированных и (или) больных СПИД, за каждый календарный день отчетного периода и деления полученной суммы на число календарных дней в месяце данного отчетного периода.
Параграф 8. Алгоритм формирования тарифов за оказание скорой медицинской помощи и санитарной авиации

56. Жедел медициналық көмек станциясының деңгейінде жедел медициналық көмек (бұдан әрі – ЖК) көрсететін денсаулық сақтау субъектілеріне және "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес рұқсат ету құжаттары бар денсаулық сақтау ұйымдарына ақы төлеу тіркелген халыққа шақыртулардың 4 жеделдік санатындағы ЖК-ті қоспағанда, жан басына шаққандағы жедел медициналық көмек көрсету норматив бойынша жүзеге асырылады.
57. ЖК көрсететін денсаулық сақтау субъектілері үшін айына бір тұрғынға ЖК-ге арналған жан басына шаққандағы нормативті есептеу мына формула бойынша жүзеге асырылады:
ЖТКЖК – субъект бойынша халықтың медициналық қызметтерді тұтынуының жынысы-жасы бойынша түзету коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖТКЖК = ∑ (СЖК k/n х ЖТКЖК(n))/ Ссубъект, мұнда:
Ссубъект – "БХТ" АЖ-да тіркелген субъектіге бекітілген халықтың саны;
СЖК k/n – n нөмірлі жастық-жыныстық топқа жататын k нөмірлі халықтың "БХТ" АЖ-да тіркелген жедел жәрдем көрсету субъектісіне бекітілген халықтың саны;
ЖТКЖК(n) – n нөмірлі жастық-жыныстық топтың Амбулаториялық-емханалық көмектің кешенді жан басына шаққандағы нормативін есептеудің кешенді формуласына кестеге сәйкес жынысы-жасы бойынша түзету коэффициенті.
Субъектіге бекітілген халықтың саны мен халықтың жыныстық-жастық құрамы халықты ерікті бекіту науқанының нәтижесі бойынша немесе айдың соңғы күніндегі ахуал бойынша "БХТ" АЖ-ның базасындағы халық жөніндегі деректердің негізінде айқындалады, олар алдағы қаржы жылы ауыл тұрғындарына АЕК көрсетуге арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін немесе денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның шешімі бойынша ағымдағы қаржы жылы ішінде оны түзету үшін пайдаланылады.
Vэкол_қр – Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңына және ССЯП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңына сәйкес экологиялық апатты аймақтарда жұмыс істегені үшін үстемеақыны төлеуге арналған қаражаттың жылдық көлемі.
Кобл. тығыз. – осы Әдістеменің 1-қосымшасындағы 4-тармағына сәйкес формула бойынша айқындалатын осы облыс, республикалық маңызы бар қала мен астана бойынша халық тығыздығының коэффициенті;
Кобл. жылу – осы Әдістеменің 1-қосымшасындағы 5-тармағына сәйкес формула бойынша айқындалатын облыс (республикалық маңызы бар қала мен астана) үшін жылу беру маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті;
Кауыл.обл. – облыстар үшін ауылдық жерлерде жұмыс істегені үшін үстемеақыны есепке алу коэффициенті;

56. Оплата субъектам здравоохранения, оказывающим скорую медицинскую помощь (далее – СП), на уровне станции скорой медицинской помощи и организации здравоохранения, имеющей разрешительные документы в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях", осуществляется по подушевому нормативу на оказание скорой медицинской помощи, за исключением СП прикрепленному населению 4 категории срочности вызовов.
57. Расчет подушевого норматива на СП на одного жителя в месяц для субъектов здравоохранения, оказывающих СП, осуществляется по формуле:
ПНСП(субъект)= (ПНбаз.СПРК* ПВКСП+ ПНбаз.СПРК*(Кплотн.обл.. – 1) + ПНбаз.СПРК *(Котопит.обл.– 1) + ПНбаз.СПРК *(Ксельск.обл.– 1)) х Ксубъект СП + V экол_СП / Чсубъект/ m, где:
ПВКСП – половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг населением по субъекту, который определяется по формуле:
ПВКСП = ∑(ЧСП k/n х ПВКСП(n))/ Чсубъект, где:
Чсубъект – численность прикрепленного населения к субъекту, зарегистрированная в ИС "РПН";
ЧСП k/n – численность прикрепленного населения к субъекту оказания скорой помощи, зарегистрированная в ИС "РПН" номер k населения, попадающего в половозрастную группу номер n;
ПВКСП(n) – половозрастной поправочный коэффициент согласно таблице к комплексной формуле расчета гарантированного компонента комплексного подушевого норматива амбулаторно-поликлинической помощи половозрастной группы номер n.
Численность населения и половозрастной состав населения, прикрепленного к субъекту, определяется на основе данных по населению из базы ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения или по состоянию на последний день месяца, которые используются для расчета объема финансирования на оказание АПП на предстоящий финансовый год или его корректировки в течение текущего финансового года по решению уполномоченного органа;
Vэкол_рк– годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия для областей, который формируется на уровне области в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП;
Кплотн.обл. – коэффициент плотности населения по данной области, городу республиканского значения и столицы, который определяется по формуле согласно пункта 4 приложения 1 настоящей Методики;
Котопит.обл.– коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для области (города республиканского значения и столицы), который определяется по формуле согласно пункта 5 приложения 1 настоящей Методики;
Ксельск.обл. – коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности для областей, который определяется по формуле:

Кауыл.обл. = 1+0,25 х (Сауылобл. х ЖҮң), мұнда:
ЖҮауыл – ауыл субъектілерінің ағымдағы шығындарының жалпы көлеміндегі лауазымдық жалақы бойынша еңбекақы төлеу шығындарының үлесі.
Республикалық маңызы бар қала мен астанаға арналған ауылдық елді мекенде жұмыс істегені үшін үстемеақыны есепке алу коэффициенті 1,0-ге тең;
Ксубъект ЖК – тарифті түзету және тұрақты жұмыс істеуін қамтамасыз ету мақсатында Кодекстің 23-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган айқындаған денсаулық сақтау субъектісі үшін белгіленетін түзету коэффициенті. Түзету коэффициентінің мөлшерін есептеу және оны бекітуді уәкілетті орган жүзеге асырады;
ЖШНбаз.ЖК(қр) – түзету коэффициенттерін есепке алмай айқындалған, Қазақстан Республикасының аумағында бірыңғай болып табылатын, Кодекстің 23-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен бір айда "БХТ" АЖ-да тіркелген бекітілген бір адамға арналған ЖК базалық жан басына шаққандағы норматив, және мына формула бойынша есептеледі:
ЖШНбаз.ЖК (қр)= ЖШНорт.ЖК(қр) / ЖТКқр+(Ктығыз.қр–1) + (Кжылыту.қр–1) + (Кауыл.қр–1), мұнда:
ЖШНбаз.ЖК (қр)– экологиялық апатты аймақтарда үстемеақы төлеуге арналған қаражатты қоспағанда, алдағы қаржы жылына ел бойынша айына бір тұрғынға шаққандағы ЖК орташа жан басына шаққандағы норматив, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖШНорт.ЖК(қр) = (VСП_қр - Vэкол_қр)/Сқр / m, мұнда:
VЖК(қр) – халыққа ЖК көрсету үшін ел бойынша қаржыландырудың жоспарлы жылдық көлемі;
Vэкол_қр – Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңына және ССЯП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңына сәйкес экологиялық апатты аймақтарда жұмыс істегені үшін үстемеақыны төлеуге арналған қаражаттың жылдық көлемі;
Сқр – халықты еркін бекіту науқанының нәтижесі бойынша немесе есепті кезеңнің алдағы қаржы жылына немесе қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын айының соңғы күніндегі ахуал бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген, барлық МСАК субъектісіне бекітілген халықтың саны;
m – ЖК қаржыландыру жүзеге асырылатын қаржылық жылдағы айлардың саны;
Кауыл.қр. – ел бойынша ауылдық жерлерде жұмыс істегені үшін үстемеақыны есепке алудың орташа коэффициенті;
Vэкол_жк – Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңы және ССЯП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңына сәйкес облыс деңгейінде қалыптастырылатын субъектіге экологиялық апат аймақтарында жұмыс істегені үшін үстемеақы төлеуге көзделген қаражаттың жылдық көлемі;
m – МСАК субъектісін қаржыландыру жүзеге асырылатын қаржы жылындағы айлардың саны;
Кауыл.обл. – облыстар үшін ауылдық жерлерде жұмыс істегені үшін үстемеақыны есепке алу коэффициенті;

Ксельск.обл. = 1+0,25 х (Чсело/ Чобл. х ДОсело ), где:
ДОсело – доля затрат на оплату труда по должностному окладу в общем объеме текущих затрат субъектов села.
Коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности для города республиканского значения и столицы равен 1,0
Ксубъект СП. – поправочный коэффициент, устанавливаемый для субъекта здравоохранения с целью корректировки тарифа и обеспечения устойчивого функционирования, определенный уполномоченным органом согласно пункту 2 статьи 23 Кодекса. Расчет размера поправочного коэффициента и его утверждение осуществляется уполномоченным органом;
ПНбаз.СП(рк) – базовый подушевой норматив СП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН", в месяц, определенный без учета поправочных коэффициентов, являющийся единым на территории Республики Казахстан, который утверждается уполномоченным органом согласно пункту 2 статьи 23 Кодекса, и рассчитывается по формуле:
ПНбаз.СП(рк)= ПНсред.СП(рк) / ПВКрк+(Кплот.рк–1) + (Котопит.рк–1) + (Ксельск.рк–1),где:
ПНсред.СП(рк) – средний компонент подушевого норматива СП на одного жителя в месяц по стране на предстоящий финансовый год без учета средств на оплату надбавки в зонах экологического бедствия, который определяется по формуле:
ПНсред СП(рк)= (VСП_рк- Vэкол_рк)/Чрк / m, где:
VСП(рк) – плановый годовой объем финансирования по стране на оказание СП населению;
Vэкол_рк – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия для областей, который формируется на уровне области в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП;
Чрк – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП страны, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
m – количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование СП;
Ксельск.рк – средний коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности по стране;
Vэкол_СП – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия субъекту, который формируется на уровне области в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП;
m – количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование субъекта ПМСП;
Ксельск.обл. – коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности для областей, который определяется по формуле:

Кауыл.обл. = 1+0,25 х (Сауылобл. х ЖҮауыл), мұнда:
ЖҮЖКауыл – ЖК субъектілерінің ағымдағы шығындарының жалпы көлеміндегі лауазымдық жалақы бойынша еңбекақы төлеу шығындарының үлесі.
Республикалық маңызы бар қала мен астанаға арналған ауылдық елді мекенде жұмыс істегені үшін үстемеақыны есепке алу коэффициенті 1,0-ге тең.
58. ЖК субъектісі үшін жан басына шаққандағы норматив бойынша ЖК-ті қаржыландыру көлемін есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
VЖК = СЖК х ЖШНЖК х m, мұнда:
VЖК – алдағы қаржы жылына немесе есепті кезеңге арналған ЖК субъектісін қаржыландыру көлемі;
СЖК – ТМККК көрсету шартына сәйкес ЖК субъектісі қызмет көрсететін халықтың саны;
ЖШНЖК – айына "БХТ" АЖ-да тіркелген, ЖК субъектісі үшін айқындалған бір бекітілген адамға шаққандағы ЖК жан басына шаққандағы нормативі;
m – қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын кезеңдегі айлардың саны.
ЖК жан басына шаққандағы нормативі бойынша ЖК субъектісін қаржыландыру көлемі көрсетілген қызметтердің көлеміне байланысты емес.
59. Көрсетілген жедел медициналық көмекке ақы төлеу "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес рұқсат ету құжаттары бар денсаулық сақтау ұйымдарын қоса орындау үшін тарту жағдайда жедел медициналық көмекті бір шақыру үшін тариф бойынша жүзеге асырылады, ол осы Әдістеменің 13-15-тармақтарына сәйкес формула бойынша анықталады.
60. Білікті мамандарды және (немесе) науқастарды әр түрлі жер бетіндегі танспорттармен тасымалдаумен байланысты медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілеріне ақы төлеу медициналық көмекті бір шақыру үшін тариф бойынша жүзеге асырылады, ол мынадай формула бойынша анықталады:
Тш = Vқарж. / Сш, мұнда:
Тш – білікті мамандарды және (немесе) науқастарды әр түрлі жер бетіндегі танспорттармен тасымалдаумен байланысты медициналық көмекті бір шақыру үшін тариф;
Vқарж. – білікті мамандарды және (немесе) науқастарды әр түрлі жер бетіндегі танспорттармен тасымалдаумен байланысты медициналық көмекті көрсетуге денсаулық сақтау субъектісінің кезекті жоспарлы кезеңге арналған қаржыландыру көлемі;
Сш – денсаулық сақтау субъектісінің кезекті жоспарлы кезеңге арналған білікті мамандарды және (немесе) науқастарды әр түрлі жер бетіндегі танспорттармен тасымалдаумен байланысты медициналық көмекті шақыру саны.
61. Санитариялық авиацияның көрсетілген медициналық қызметтері үшін ақы төлеу көлік және медициналық қызметтерге арналған тарифтер бойынша жүзеге асырылады.
Санитариялық авиацияның медициналық қызметтеріне арналған тариф мынадай формула бойынша айқындалады:
Тмқ = Vмк қарж. / Сс, мұнда:
Тмқ – санитариялық авиацияның медициналық қызметінің бір сағаты үшін тариф;
Vмк қарж. – санитариялық авиацияның медициналық қызметтерін көрсетуге кезекті жоспарлы кезеңге арналған қаржыландыру көлемі;
Сс – медициналық қызметтер көрсетудің жоспарланып отырған сағаттарының саны.
Санитариялық авиацияның көлік қызметтеріне арналған тариф білікті мамандарды және (немесе) науқасты көліктің түрлі түрлерімен тасымалдауға байланысты шығыстарды қамтиды және әлеуетті қызметтер берушілердің ұсыныстарының орташа құны бойынша айқындалады.

Ксельск.обл. = 1+0,25 х (Чсело/ Чобл. х ДОсело), где:
ДОСПсело – доля затрат на оплату труда по должностному окладу в общем объеме текущих затрат субъектов СП.
Коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности для города республиканского значения и столицы равен 1,0.
58. Расчет объема финансирования СП по подушевому нормативу для субъекта СП осуществляется по формуле:
VСП= ЧСПх ПНСПх m, где:
VСП – объем финансирования субъекта СП на предстоящий финансовый год или отчетный период;
ЧСП – численность населения, обслуживаемого субъектом СП, согласно договору на оказание ГОБМП;
ПНСП – подушевой норматив СП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН", в месяц, определенный для субъекта СП;
m – количество месяцев в периоде, которые используются для расчета объема финансирования.
Объем финансирования субъекта СП по подушевому нормативу СП не зависит от объема оказанных услуг.
59. Оплата за оказанную скорую медицинскую помощь осуществляется по тарифу за один вызов скорой медицинской помощи в случае привлечения для соисполнения организации здравоохранения, имеющей разрешительные документы в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях", который определяется по формуле согласно пунктам 13-15 настоящей Методики.
60. Субъектам здравоохранения, оказывающим медицинскую помощь, связанную с транспортировкой квалифицированных специалистов и (или) больного санитарным автотранспортом, оплата осуществляется по тарифу за один вызов медицинской помощи, который определяется по следующей формуле:
Тв = Vфин / Клс, где:
Тв – тариф за один вызов медицинской помощи, связанной с транспортировкой квалифицированных специалистов и (или) больного санитарным автотранспортом;
Vфин – объем финансирования субъекта здравоохранения на очередной плановый период на оказание медицинской помощи, связанной с транспортировкой квалифицированных специалистов и (или) больного санитарным автотранспортом;
Клс – количество вызовов медицинской помощи, связанной с транспортировкой квалифицированных специалистов и (или) больного санитарным автотранспортом, субъекта здравоохранения на очередной плановый период.
61. Оплата за оказанные медицинские услуги санитарной авиации осуществляется по тарифам на транспортные и медицинские услуги.
Тариф на медицинские услуги санитарной авиации определяется по следующей формуле:
Тму = Vфин мп / Клч, где:
Тму – тариф за один час медицинской услуги санитарной авиации;
Vфин мп – объем финансирования на очередной плановый период на оказание медицинских услуг санитарной авиации;
Клч – количество планируемых часов оказания медицинских услуг.
Тариф на транспортные услуги санитарной авиации включает расходы, связанные с транспортировкой квалифицированных специалистов и (или) больного различными видами транспорта и определяется по средней стоимости предложений потенциальных поставщиков.

9-параграф. Ауыл тұрғындарына медициналық көмек көрсеткені үшін тарифтерді
қалыптастыру алгоритмі
62. Кодекстің 34-бабының 1-тармағына және Заңның 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес айқындалатын медициналық көмек нысандарының тізбесі бойынша медициналық қызметтер кешенін көрсететін аудандық маңызы бар және ауылдың денсаулық сақтау субъектілеріне (бұдан әрі – ауылдың субъектісі) қаржыландыру көлемін айқындау үшін тариф ауыл тұрғындарына арналған кешенді жан басына шаққандағы норматив болып табылады.
63. Ауыл тұрғындарына арналған кешенді жан басына шаққандағы норматив МСАК көрсететін ауыл субъектілері үшін айына "БХТ" АЖ-да тіркелген бір ауыл тұрғынына есептегенде айқындалады және оның құрамында ауыл тұрғындарына арналған кешенді жан басына шаққандағы нормативтің кепілдік берілген компоненті мен ЖБНЫК бар.
Ауыл тұрғындарына арналған кешенді жан басына шаққандағы норматив МСАК көрсетпейтін ауыл субъектілері үшін осы өңір немесе ауыл бойынша айына "БХТ" АЖ-да тіркелген бір ауыл тұрғынына есептегенде айқындалады және оның құрамында ауыл тұрғындарына арналған кешенді жан басына шаққандағы нормативтің кепілдік берілген компоненті бар.
64. Ауыл тұрғындарына арналған кешенді жан басына шаққандағы нормативтің кепілдік берілген компоненті осы Әдістеменің 3-тармағына сәйкес МСАК, КДК, жедел медициналық көмек, стационарды алмастыратын және стационарлық медициналық көмек нысандарында көрсетілетін медициналық көмектің, оның ішінде дәрігерге дейінгі, білікті, мамандандырылған, медициналық-әлеуметтік түрлері бойынша ауыл тұрғындарына ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесіндегі медициналық қызметтер кешенін қамтамасыз ету бойынша ауыл субъектісінің қызметімен байланысты шығындарды қамтиды.
Ауыл тұрғындарына арналған кешенді жан басына шаққандағы нормативтің кепілдік берілген компонентінің мөлшері медициналық көмектің нысандары (МСАК, КДК, стационарды алмастыратын көмек, стационарлық көмек) бойынша ауыл субъектілерінің құрылымына байланысты белгіленеді.
65. Кешенді жан басына шаққандағы нормативтің ынталандырушы компоненті осы Әдістеменің 9-11-тармақтарына сәйкес айқындалады.
66. Ауыл субъектілері үшін бір айға ауыл тұрғындарына арналған кешенді жан басына шаққандағы нормативті есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
КЖНауыл – айына "БХТ" АЖ-да тіркелген бір бекітілген адамға шаққандағы ауыл тұрғындарына арналған кешенді жан басына шаққандағы норматив;
Sжнык – айына "БХТ" АЖ-да тіркелген, ауыл субъектісіне бекітілген бір адамға шаққандағы ЖНЫК сомасы;
КЖНауыл кепіл. – айына "БХТ" АЖ-да тіркелген, ауыл субъектісіне бекітілген бір адамға шаққандағы ауыл тұрғындарына арналған кешенді жан басына шаққандағы нормативтің кепілдік берілген компоненті, ол мынадай формула бойынша есептеледі:

Параграф 9. Алгоритм формирования тарифов за оказание медицинской помощи сельскому населению
62. Субъектам здравоохранения районного значения или села, оказывающим комплекс медицинских услуг по перечню форм медицинской помощи, определяемому в соответствии с пунктом 1 статьи 34 Кодекса и подпунктом 1) статьи 10 Закона (далее – субъект села), тарифом для определения объема финансирования является комплексный подушевой норматив на сельское население.
63. Комплексный подушевой норматив на сельское население определяется для субъектов села, оказывающих ПМСП, из расчета на одного сельского жителя, зарегистрированного в ИС "РПН", в месяц и состоит из гарантированного компонента комплексного подушевого норматива на сельское население и СКПН.
Комплексный подушевой норматив на сельское население определяется для субъектов села, не оказывающих ПМСП, из расчета на одного сельского жителя, зарегистрированного в ИС "РПН" по данному району или селу, в месяц и состоит из гарантированного компонента комплексного подушевого норматива на сельское население.
64. Гарантированный компонент комплексного подушевого норматива на сельское население включает затраты, связанные с деятельностью субъекта села по обеспечению комплекса медицинских услуг в рамках ГОБМП и (или) системе ОСМС сельскому населению по видам медицинской помощи, в том числе, доврачебная, квалифицированная, специализированная, медико-социальная, которые оказываются в формах ПМСП, КДП, стационарозамещающей и стационарной медицинской помощи, в соответствии с пунктом 3 настоящей Методики.
Размер гарантированного компонента комплексного подушевого норматива на сельское население устанавливается в зависимости от структуры субъектов села по формам медицинской помощи (ПМСП, КДП, стационарозамещающая помощь, стационарная помощь).
65. Стимулирующий компонент комплексного подушевого норматива определяется в соответствии с пунктами 9-11 настоящей Методики.
66. Расчет комплексного подушевого норматива на сельское население в месяц для субъектов села осуществляется:
КПНсело = КПНгар.село + Sскпн, где:
КПНсело – комплексный подушевой норматив на сельское население на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН", в месяц;
Sскпн – сумма СКПН на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН" к субъекту села, в месяц;
КПНгар.село – гарантированный компонент комплексного подушевого норматива на сельское население на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН" к субъекту села, в месяц, который рассчитывается по формуле:
КПНгар.село = (КПНбаз.ПМСП х ПВКсело+ КПНбаз. ПМСП х (Кплотн.обл.–1) + КПНбаз.ПМСП х (Котопит.обл.–1) + КПНбаз. ПМСП х (Ксельск.обл –1)) х Ксубъекта села + Vэкол_селосело/m + (Vсп/сзт_селосело/m) х Ксубъекта села+Vшкольн.селосело/m + VСП.селосело/m + Vпит.селосело/m, где:

КЖНбаз.МСАК – Кодекстің 23-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен, осы Әдістеменің 1-қосымшасына сәйкес формула бойынша есептелетін түзету коэффициенттері есепке алынбай айқындалған, бір айда "БХТ" АЖ-да тіркелген бір бекітілген адамға шаққандағы АЕК базалық кешенді жан басына шаққандағы норматив;
Сауыл – осы аудан немесе ауыл бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген, МСАК көрсететін ауыл субъектісіне бекітілген халықтың саны немесе "БХТ" АЖ-да тіркелген, МСАК көрсетпейтін ауыл субъектісіне бекітілген халықтың саны (бұдан әрі – ауыл субъектісіне бекітілген халықтың саны);
ТМККК шеңберінде ауыл субъектісіне бекітілген халық саны есепті кезең айының соңғы күніндегі ахуал бойынша ерікті бекіту науқанының нәтижесі бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген халықтың саны бойынша анықталады.
МӘМС жүйесінде ауыл субъектісіне бекітілген халық саны есепті кезең айының соңғы күніндегі ахуал бойынша Заңға сәйкес МӘМС жүйесінде медициналық қызметтерді тұтынушылар ретінде тіркелген халықтың саны бойынша анықталады.
ТМККК шеңберінде ауыл субъектісіне бекітілген халық саны есепті кезең айының соңғы күніндегі ахуал бойынша Заңға сәйкес МӘМС жүйесінде медициналық көмекке құқығы жоқ халықтың саны бойынша анықталады.
Vмектеп_ауыл – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 3 ақпандағы № 85 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасында МСАК көрсетуді ұйымдастыру стандартына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13392 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 85 бұйрық) МСАК субъектісіне тіркелген интернаттық ұйымдарға жатпайтын орта білім беру ұйымдарында оқитындарға медициналық көмек көрсету бойынша білім беру ұйымының медициналық пункті қызметіне байланысты республикалық бюджеттен бөлінген қаражат шеңберінде шығындарды өтеуге арналған ауыл субъектісі үшін көзделген қаражаттың жылдық көлемі;
VЖК.ауыл – жіті сырқатынан немесе созылмалы аурудың асқынуынан туындаған, ағзалар мен жүйелердің кенеттен болған және айқын көрінетін бұзылуларсыз науқастың өмірі мен денсаулығына тікелей қауіп төндірмейтін пациенттің жай-күйі кезінде 4 жеделдік санаттағы шақыртуларға қызмет көрсету үшін тіркелген халыққа тәулік бойы шұғыл медициналық көмек көрсеткені үшін ауыл МСАК ұйымдарының қызметімен байланысты шығындарға ақы төлеуге республикалық бюджеттен бөлінген қаражаттың шегінде өңірлер бөлінісінде көзделген жылдық қаражат көлемі;
Vтамақ.ауыл – № 666 бұйрыққа сәйкес амбулаториялық деңгейде мамандандырылған емдік өнімдермен қамтамасыз етумен байланысты шығындарға ақы төлеуге республикалық бюджеттен бөлінген қаражаттың шегінде көзделген жылдық қаражат көлемі;
ЖТКауыл – ауыл субъектісі бойынша халықтың МСАК-ты тұтынуының жыныстық-жастық түзету коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖТКауыл =
(Сауыл k/n х ЖТКауыл (n))/ Сауыл, мұнда:
Сауыл k/n – "БХТ" АЖ-да тіркелген, ауыл субъектісіне бекітілген халықтың саны, n нөмірлі жыныстық-жастық топқа жататын халықтың k нөмірі;
ЖТКауыл (n) – Амбулаториялық-емханалық көмектің кешенді жан басына шаққандағы нормативін есептеудің кешенді формуласына кестеге сәйкес n нөмірлі жыныстық-жастық топ халқының медициналық көрсетілетін қызметтер тұтынуының жыныстық-жастық түзету коэффициенті.
Ауыл субъектісіне бекітілген халықтың саны мен халықтың жыныстық-жастық құрамы халықты ерікті бекіту науқанының нәтижесі бойынша немесе айдың соңғы күніндегі ахуал бойынша "БХТ" АЖ-ның базасындағы халық жөніндегі деректердің негізінде айқындалады, олар алдағы қаржы жылы ауыл тұрғындарына ТМККК қызметтерінің кешенін көрсетуге арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін немесе уәкілетті органның шешімі бойынша ағымдағы қаржы жылы ішінде оны түзету үшін пайдаланылады.

КПНбаз.ПМСП – базовый комплексный подушевой норматив АПП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН", в месяц, определенный без учета поправочных коэффициентов, утвержденного уполномоченным органом в соответствии с пунктом 2 статьи 23 Кодекса, который рассчитывается по формуле согласно приложению 1 к настоящей Методики;
Чсело – численность прикрепленного населения к субъекту села, оказывающему ПМСП, зарегистрированная в ИС "РПН" или численность населения к субъекту села, не оказывающему ПМСП, зарегистрированная в ИС "РПН" по данному району или селу (далее – численность прикрепленного населения к субъекту села).
Количество прикрепленного населения к субъекту села в рамках ГОБМП определяется по численности населения, зарегистрированного в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления по состоянию на последний день месяца отчетного периода.
Количество прикрепленного населения к субъекту села в системе ОСМС определяется по численности населения, зарегистрированного в качестве потребителя медицинских услуг в системе ОСМС в соответствии с Законом, по состоянию на последний день месяца отчетного периода.
Количество прикрепленного населения к субъекту села в рамках ГОБМП определяется по численности населения, не имеющего права на медицинскую помощь в системе ОСМС в соответствии с Законом, по состоянию на последний день месяца отчетного периода.
Vшкольн._село– годовой объем средств, предусмотренный для субъекта села на оплату затрат в пределах выделенных средств из республиканского бюджета, связанных с деятельностью медицинского пункта организации образования по оказанию медицинской помощи обучающимся организаций среднего образования, не относящихся к интернатным организациям, закрепленным за субъектом ПМСП, в соответствии со стандартом организации оказания ПМСП в Республике Казахстан, утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 3 февраля 2016 года № 85 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13392) (далее – приказ № 85);
VСП.село – годовой объем средств, предусмотренный на оплату затрат в пределах выделенных средств из республиканского бюджета в разрезе регионов, связанных с деятельностью организаций ПМСП села для оказания круглосуточной неотложной медицинской помощи прикрепленному населению для обслуживания 4 категории срочности вызовов при состоянии пациента, вызванное острым заболеванием или обострением хронического заболевания, без внезапных и выраженных нарушений органов и систем, при отсутствии непосредственной угрозы жизни и здоровью пациента;
Vпит село – годовой объем средств, предусмотренный на оплату затрат в пределах выделенных средств из республиканского бюджета, связанных с обеспечением специализированными лечебными продуктами на амбулаторном уровне в соответствии с приказом № 666;
ПВКсело – половозрастной поправочный коэффициент потребления ПМСП населением по субъекту села, который определяется по формуле:
ПВКсело =
село k/n х ПВКсело (n))/ Чсело, где:
Чсело k/n – численность прикрепленного населения к субъекту села, зарегистрированная в ИС "РПН" номер k населения, попадающего в половозрастную группу номер n;
ПВКсело (n) – половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг населением половозрастной группы номер n согласно таблице к комплексной формуле расчета гарантированного компонента комплексного подушевого норматива амбулаторно-поликлинической помощи.
Численность населения и половозрастной состав населения, прикрепленного к субъекту села, определяется на основе данных по населению из базы ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения или по состоянию на последний день месяца, которые используются для расчета объема финансирования на оказание комплекса медицинских услуг сельскому населению на предстоящий финансовый год или его корректировки в течение текущего финансового года по решению уполномоченного органа;

Кобл. тығыз. – осы Әдістеменің 1-қосымшаның 4-тармағына сәйкес формула бойынша айқындалатын осы облыс, республикалық маңызы бар қала мен астана бойынша халық тығыздығының коэффициенті;
Кобл. жылу – осы Әдістеменің 1-қосымшаның 5-тармағына сәйкес формула бойынша айқындалатын облыс (республикалық маңызы бар қала мен астана) үшін жылу беру маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті;
Кауыл.обл. – облыстар үшін ауылдық жерлерде жұмыс істегені үшін үстемеақыны есепке алу коэффициенті;
Кауыл.обл. = 1+0,25 х (Сауыл/Собл. х ЛАауыл), мұнда:
ТҮауыл – ауыл субъектілерінің ағымдағы шығындарының жалпы көлеміндегі лауазымдық жалақы бойынша еңбекақы төлеу шығындарының үлесі.
Республикалық маңызы бар қала мен астана үшін ауылдық елді мекенде жұмыс істегені үшін үстемеақыны есепке алу коэффициенті 1,0-ге тең;
Кауыл субъектісі – халқының саны аз болған жағдайда, тығыздығы төмен аумағы анағұрлым көп және Кодекстің 23-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен басқа аумақтық ерекшеліктер жағдайында тұрақты жұмыс істеуін қамтамасыз ету мақсатында ауыл субъектісі үшін белгіленетін түзету коэффициенті. Түзету коэффициентінің мөлшерін есептеуді және оны бекітуді уәкілетті орган жүзеге асырады.
Vэкол_ауыл – Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңы мен ССЯП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңына сәйкес облыс деңгейінде қалыптастырылатын, ауыл субъектілеріне экологиялық апат аймақтарында жұмыс істегені үшін үстемеақы төлеуге көзделген жылдық қаражаттың көлемі;
Vск/сат_ауыл – бекітілген халыққа стационарлық және стационарды алмастыратын медициналық көмек көрсетуге арналған ауыл субъектісі үшін қаражаттың жылдық көлемі, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Vск/сат_ауыл = Vск/сат_ауыл/обл./ПСск/сат_ауыл/обл.хЕЖ ск/сат_ауыл + Vдқ, мұнда:
Vск/сат_ауыл/обл – алдағы қаржы жылына ауыл тұрғындарына стационарлық және стационарды алмастыратын медициналық көмек нысандарында мамандандырылған медициналық көмек көрсетуге арналған қаражаттың жылдық көлемі;
Vдқ – республикалық бюджеттен бөлінген қаражаттың шегінде стационардан шығарылған тірі туғандарды № 666 бұйрыққа сәйкес сәбиді күтіп қарауға арналған жиынтықпен (жаңа туған нәрестенің дәрі қобдишасын) қамтамасыз етумен байланысты шығындарды төлеуге көзделген облыс бойынша жылдық қаражат көлемі;
ЕЖ ск/сат_ауыл/обл.- алдағы қаржы жылына ауыл тұрғындарына стационарлық және стационарды алмастыратын медициналық көмек нысандарында мамандандырылған медициналық көмек көрсету кезінде облыс бойынша жоспарланатын емделіп шығу жағдайларының саны, ол емделіп шығу сомасы (ЕЖ ск/сат_ауыл) ретінде барлық ауыл субъектілері бойынша айқындалады;
ЕЖ ск/сат_ауыл – алдағы қаржы жылына бекітілген халыққа стационарлық және стационарды алмастыратын медициналық көмек нысандарында мамандандырылған медициналық көмек көрсету кезінде ауыл субъектісі бойынша жоспарланатын емделіп шыққан жағдайлардың саны, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЕЖск/сат_ауыл = ЕЖскуыл + ЕЖск/ауыл х %қарқыныск/ауыл + ЕЖсат/ауыл + ЕЖсат/ауыл х %қарқынысат/ауыл, мұнда:
ЕЖ ск/ауыл – бектіліген халық арасында стационарлық және стационарды алмастыратын медициналық көмек нысандарында мамандандырылған медициналық көмек көрсетілген ауыл субъектісінің өткен жылға емделіп шыққан жағдайлардың саны;
ЕЖ сат/ауыл – бектіліген ауыл тұрғындары арасында стационарлық және стационарды алмастыратын медициналық көмек нысандарында мамандандырылған медициналық көмек көрсетілген ауыл субъектісінің өткен жылға емделіп шыққан жағдайлардың саны;
%қарқыныск/ауыл, % қарқынысат/ауыл – алдағы қаржы жылына тиісті жоспарланатын стационарлық және стационарды алмастыратын медициналық көмектің пайызда көрсетілген өсу немесе төмендеу қарқыны;
Кауыл субъектісі – халқының саны аз болған жағдайда, тығыздығы төмен аумағы анағұрлым көп және Кодекстің 23-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен басқа аумақтық ерекшеліктер жағдайында тұрақты жұмыс істеуін қамтамасыз ету мақсатында ауыл субъектісі үшін белгіленетін түзету коэффициенті. Түзету коэффициентінің мөлшерін есептеуді және оны бекітуді уәкілетті орган жүзеге асырады.
m – ауыл субъектісін қаржыландыру жүзеге асырылатын қаржы жылындағы айлардың саны;

Кплотн.обл. – коэффициент плотности населения по данной области, городу республиканского значения и столицы, который определяется по формуле согласно пункту 4 приложения 1 настоящей Методики;
Котопит.обл.– коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для области (города республиканского значения и столицы), который определяется по формуле согласно пункту 5 приложения 1 настоящей Методики;
Ксельск.обл. – коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности для областей, который определяется по формуле:
Ксельск.обл. = 1+0,25 х (Чсело/ Чобл. х ДОсело), где:
ДОсело – доля затрат на оплату труда по должностному окладу в общем объеме текущих затрат субъектов села.
Коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности для города республиканского значения и столицы равен 1,0;
Ксубъекта села – поправочный коэффициент, устанавливаемый для субъекта села с целью обеспечения устойчивого функционирования в случаях малочисленности населения, высокой протяженности территории с низкой плотностью, и других территориальных особенностей, утвержденных уполномоченным органом согласно пункту 2 статьи 23 Кодекса. Расчет размера поправочного коэффициента и его утверждение осуществляется уполномоченным органом;
Vэкол_село – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия субъектам села, который формируется на уровне области в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП;
Vсп/сзт_село – годовой объем средств для субъекта села на оказание прикрепленному сельскому населению стационарной и стационарозамещающей медицинской помощи, который определяется по формуле:
Vсп/сзт_село = Vсп/сзт_село/обл. / ПС сп/сзт_село/обл. х ПС сп/сзт_село+ Vапт, где:
Vсп/сзт_село/обл – годовой объем средств по области на оказание сельскому населению специализированной медицинской помощи в формах стационарной и стационарозамещающей медицинской помощи на предстоящий финансовый год;
Vапт – годовой объем средств по области, предусмотренный на оплату затрат в пределах выделенных средств из республиканского бюджета, связанных с обеспечением выписанных из стационара живорожденных, комплектом по уходу за младенцем (аптечка новорожденного), в соответствии с приказом № 666;
ПС сп/сзт_село/обл.– планируемое количество пролеченных случаев по области на предстоящий финансовый год при оказании сельскому населению специализированной медицинской помощи в формах стационарной и стационарозамещающей медицинской помощи, которое определяется как сумма пролеченных случаев (ПСсп/сзт_село) по всем субъектам села;
ПС сп/сзт_село – планируемое количество пролеченных случаев по субъекту села на предстоящий финансовый год при оказании прикрепленному сельскому населению специализированной медицинской помощи в формах стационарной и стационарозамещающей медицинской помощи, которое определяется по формуле:
ПС сп/сзт_село = ПС сп/село + ПС сп/село х %темпсп/село + ПС сзт/село + ПС сзт/село х %темпсзт/село, где:
ПС сп/село – количество пролеченных случаев субъектом села за прошедший год, которым была оказана специализированная медицинская помощь в форме стационарной медицинской помощи среди прикрепленного сельского населения;
ПС сзт/село – количество пролеченных случаев субъектом села за прошедший год, которым была оказана специализированная медицинская помощь в форме стационарозамещающей медицинской помощи среди прикрепленного сельского населения;
%темпсп/село, %темпсзт/село – темп роста или снижения стационарной и стационарозамещающей медицинской помощи соответственно планируемый на предстоящий финансовый год, выраженный в проценте;
Ксубъекта села – поправочный коэффициент, устанавливаемый для субъекта села с целью обеспечения устойчивого функционирования в случаях малочисленности населения, высокой протяженности территории с низкой плотностью, и других территориальных особенностей, утвержденных уполномоченным органом согласно пункту 2 статьи 23 Кодекса. Расчет размера поправочного коэффициента и его утверждение осуществляется уполномоченным органом;
m – количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование субъекта села.

67. Ауыл субъектісі үшін ауыл тұрғындарына арналған кешенді жан басына шаққандағы норматив бойынша ауыл тұрғындарына медициналық қызметтер кешенін көрсетуге арналған қаржыландыру көлемін есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Vауыл қаржы = Сауыл х КЖНауыл х m, мұнда:
Vауыл қаржы – алдағы қаржы жылына немесе есепті кезеңге арналған МСАК көрсететін ауыл субъектісін қаржыландыру көлемі;
Ауыл тұрғындарына арналған кешенді жан басына шаққандағы норматив бойынша ауыл субъектісін қаржыландыру көлемі көрсетілген қызметтердің көлеміне байланысты емес.
Ауыл субъектісіне бір тұрғынға есептегендегі ЖБНЫК сомасы алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін айқындау кезінде республика бойынша белгіленген жоспарлы деңгей бойынша, ал есепті кезеңдегі қаржыландыру көлемін айқындау кезінде ИКК-ның алынған нақты нәтижесі негізінде айқындалады.
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және
міндетті әлеуметтік
медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге арналған
тарифтерді қалыптастыру
әдістемесіне
1-қосымша
Амбулаториялық-емханалық көмектің кешенді жан басына шаққандағы нормативін
есептеудің кешенді формуласы
1. Бір айда МСАК субъектісіне "БХТ" АЖ-да тіркелген бір адамға шаққандағы АЕК кешенді жан басына шаққандағы нормативті есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
1) КЖНбаз.МСАК – осы қосымшаның 2-тармағына сәйкес формула бойынша анықталатын МСАК субъектілері үшін Кодекстің 23-бабы 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган түзету коэффициенттерін есепке алмай бекіткен, айына "БХТ" АЖ-да алдағы қаржы жылына тіркелген бір бекітілген адамға шаққандағы АЕК базалық кешенді жан басына шаққандағы норматив;
2) ЖТКМСАК – осы қосымшаның 3-тармағына сәйкес анықталатын МСАК субъектісі бойынша халықтың медициналық қызметтерді тұтынуының жыныстық-жастық түзету коэффициенті;
3) Ктығызд.қр – осы қосымшаның 4-тармағына сәйкес анықталатын ел бойынша халықтың орташа тығыздық коэффициенті;
4) Кжылу.қр – осы қосымшаның 5-тармағына сәйкес анықталатын ел бойынша жылыту маусымының ұзақтығын есепке алудың орташа коэффициенті;
5) КМСАК субъект – Кодекстің 23-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен МСАК субъектісі үшін тұрақты жұмыс істеуін қамтамасыз ету мақсатында белгіленетін түзету коэффициенті. Түзету коэффициентінің мөлшерін есептеу және оны бекітуді уәкілетті орган жүзеге асырады;

67. Расчет объема финансирования на оказание комплекса медицинских услуг сельскому населению по комплексному подушевому нормативу на сельское население для субъекта села осуществляется по формуле:
Vфин.село = Чсело х КПНсело.х m, где:
Vфин.село – объем финансирования субъекта села, оказывающему ПМСП, на предстоящий финансовый год или отчетный период;
Объем финансирования субъекта села по комплексному подушевому нормативу на сельское население не зависит от объема оказанных услуг.
Субъекту села сумма СКПН в расчете на одного жителя определяется при определении объема финансирования на предстоящий финансовый год по плановому уровню, установленному по республике, а при определении объема финансирования за отчетный период на основе полученного фактического результата ППИ.
Приложение 1
к Методике формирования
тарифов на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и в системе
обязательного социального
медицинского страхования
Комплексная формула расчета гарантированного компонента комплексного подушевого норматива амбулаторно-поликлинической помощи
1. Расчет гарантированного компонента комплексного подушевого норматива АПП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН" к субъекту ПМСП, в месяц, осуществляется по комплексной формуле:
КПНгар.АПП = КПНбаз.ПМСП х ПВКПМСП+ КПНбаз.ПМСП х (Кплотн.обл. - 1) + КПНбаз.ПМСП х (Котопит.обл.- 1) + КПНбаз.ПМСП х (Ксубъекта ПМСП-1)+ ПНбаз.СПРК х ПВКСП + ПНбаз.СПРК х (Кплотн.обл. - 1) + ПНбаз.СПРК х (Котопит.обл. - 1) + ПНбаз.СПРК х (Ксельск.обл. - 1) + Vэкол_пмспПМСП/m + Vшкольн.пмспПМСП/m +Vпит.пмспПМСП/m, где:
1) КПНбаз.ПМСП – базовый комплексный подушевой норматив АПП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН", в месяц, определенный без учета поправочных коэффициентов, утвержденного уполномоченным органом согласно пункту 2 статьи 23 Кодекса для субъектов ПМСП на предстоящий финансовый год, который определяется по формуле, согласно пункту 2 настоящего приложения;
2) ПВКПМСП – половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг населением по субъекту ПМСП, который определяется по формуле, согласно пункту 3 настоящего приложения;
3) Кплотн.рк – средний коэффициент плотности населения по стране, который определяется по формуле, согласно пункту 4 настоящего приложения;
4) Котопит.рк– средний коэффициент учета продолжительности отопительного сезона по стране, который определяется по формуле, согласно пункту 5 настоящего приложения;
5) Ксубъекта ПМСП – поправочный коэффициент, устанавливаемый для субъекта ПМСП с целью обеспечения устойчивого функционирования, утвержденный уполномоченным органом согласно пункту 2 статьи 23 Кодекса. Расчет размера поправочного коэффициента и его утверждение осуществляется уполномоченным органом;

6) Vэкол_мсак – Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңы және ССЯП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңына сәйкес облыс деңгейінде қалыптастырылатын, МСАК субъектісіне экологиялық апат аймақтарында жұмыс істегені үшін үстемеақы төлеуге көзделген қаражаттың жылдық көлемі;
7) СМСАК – "БХТ" АЖ-да тіркелген, МСАК субъектісіне бекітілген халықтың саны;
8) Vмектеп._мсак – "Қазақстан Республикасында алғашқы медициналық-санитариялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 3 ақпандағы № 85 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13392 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 85 бұйрық) сәйкес МСАК субъектісіне тіркелген интернаттық ұйымдарға жатпайтын орта білім беру ұйымдарында оқитындарға медициналық көмек көрсету бойынша білім беру ұйымының медициналық пункті қызметіне байланысты республикалық бюджеттен бөлінген қаражат шеңберінде шығындарды өтеуге арналған ауыл субъектісі үшін көзделген қаражаттың жылдық көлемі;
9) VЖК.мсак – жіті сырқатынан немесе созылмалы аурудың асқынуынан туындаған, ағзалар мен жүйелердің кенеттен болған және айқын көрінетін бұзылуларсыз науқастың өмірі мен денсаулығына тікелей қауіп төндірмейтін пациенттің жай-күйі кезінде 4 жеделдік санаттағы шақыртуларға қызмет көрсету үшін тіркелген халыққа тәулік бойы шұғыл медициналық көмек көрсеткені үшін МСАК ұйымдарының қызметімен байланысты шығыстарға ақы төлеуге республикалық бюджеттен бөлінген қаражаттың шегінде өңірлер бөлінісінде көзделген жылдық қаражат көлемі;
10) Vтамақ.МСАК – "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде азаматтарды, оның ішінде белгілі бір аурулары (жай-күйлері) бар азаматтардың жекелеген санаттарын амбулаториялық деңгейде тегін немесе жеңілдікпен берілетін дәрілік заттармен, медициналық мақсаттағы бұйымдармен және мамандандыралған емдік өнімдермен қамтамасыз етуге арналған дәрілік заттардың және медициналық мақсаттағы бұйымдардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 29 тамыздағы № 666 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15724 болып тіркелген) сәйкес амбулаториялық деңгейде мамандандырылған емдік өнімдермен қамтамасыз етумен байланысты шығындарға ақы төлеуге республикалық бюджеттен бөлінген қаражаттың шегінде көзделген жылдық қаражат көлемі;
11) m – АЕК-ті қаржыландыру жүзеге асырылатын қаржы жылындағы айлардың саны;

6) Vэкол_пмсп – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия субъекту ПМСП, который формируется на уровне области в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП;
7) ЧПМСП – численность прикрепленного населения к субъекту ПМСП, зарегистрированная в ИС "РПН";
8) Vшкольн.ПМСП – годовой объем средств, предусмотренный на оплату затрат в пределах выделенных средств из республиканского бюджета, связанных с деятельностью медицинского пункта организации образования по оказанию медицинской помощи обучающимся организаций среднего образования, не относящихся к интернатным организациям, закрепленным за субъектом ПМСП, в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 3 февраля 2016 года № 85 "Об утверждении Стандарта организации оказания первичной медико-санитарной помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13392) (далее – приказ №85);
9) VСП.пмсп – годовой объем средств, предусмотренный на оплату затрат в пределах выделенных средств из республиканского бюджета в разрезе регионов, связанных с деятельностью организаций ПМСП для оказания круглосуточной неотложной медицинской помощи прикрепленному населению для обслуживания 4 категории срочности вызовов при состоянии пациента, вызванное острым заболеванием или обострением хронического заболевания, без внезапных и выраженных нарушений органов и систем, при отсутствии непосредственной угрозы жизни и здоровью пациента;
10) Vпит ПМСП – годовой объем средств, предусмотренный на оплату затрат в пределах выделенных средств из республиканского бюджета, связанных с обеспечением специализированными лечебными продуктами на амбулаторном уровне в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 августа 2017 года № 666 "Об утверждении Перечня лекарственных средств и изделий медицинского назначения для обеспечения граждан в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования, в том числе отдельных категорий граждан с определенными заболеваниями (состояниями) бесплатными и (или) льготными лекарственными средствами, изделиями медицинского назначения и специализированными лечебными продуктами на амбулаторном уровне" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15724);
11) m – количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование АПП;

12) ЖТКЖК – субъект бойынша халықтың медициналық қызметтерді тұтынуының жынысы-жасы бойынша түзету коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Ссубъект – "БХТ" АЖ-да тіркелген субъектіге бекітілген халықтың саны;
СЖК k/n – n нөмірлі жастық-жыныстық топқа жататын k нөмірлі халықтың "БХТ" АЖ-да тіркелген жедел жәрдем көрсету субъектісіне бекітілген халықтың саны;
ЖТКЖК(n) – n нөмірлі жастық-жыныстық топтың Амбулаториялық-емханалық көмектің кешенді жан басына шаққандағы нормативін есептеудің кешенді формуласына кестеге сәйкес жынысы-жасы бойынша түзету коэффициенті.
ЖШНбаз.ЖК(рк) – түзету коэффициенттерін есепке алмай айқындалған, Қазақстан Республикасының аумағында бірыңғай болып табылатын, Кодекстің 23-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган айқындайтын бір айда "БХТ" АЖ-да тіркелген бекітілген бір адамға арналған ЖК базалық жан басына шаққандағы норматив, және мына формула бойынша есептеледі:
ЖШНбаз.ЖК (қр)= ЖШН орт.ЖК(қр) / ЖТКқр+(Ктығыз.қр–1) + (Кжылыту.қр–1) + (Кауыл.қр–1), мұнда:
ЖШНбаз.ЖК (қр)– экологиялық апатты аймақтарда үстемеақы төлеуге арналған қаражатты қоспағанда, алдағы қаржы жылына ел бойынша айына бір тұрғынға шаққандағы ЖК орташа жан басына шаққандағы норматив, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖШНорт.ЖК(қр) = (VСП_қр - Vэкол_қр)/Сқр / m, мұнда:
VЖК(қр) – халыққа ЖК көрсету үшін ел бойынша қаржыландырудың жоспарлы жылдық көлемі;
Сқр – халықты еркін бекіту науқанының нәтижесі бойынша немесе есепті кезеңнің алдағы қаржы жылына немесе қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын айының соңғы күніндегі ахуал бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген, барлық МСАК субъектісіне бекітілген халықтың саны;
m – ЖК қаржыландыру жүзеге асырылатын қаржылық жылдағы айлардың саны.
2. МСАК субъектілері үшін Кодекстің 23-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган түзету коэффициенттерін есепке алмай айқындаған, айына "БХТ" АЖ-да алдағы қаржы жылына тіркелген бір бекітілген адамға шаққандағы АЕК базалық кешенді жан басына шаққандағы норматив, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
1) КЖН баз.АЕК(қр) – түзету коэффициенттері есепке алынбай айқындалған, Кодекстің 23-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган айқындайтын айына "БХТ" АЖ-да тіркелген бір бекітілген адамға шаққандағы АЕК базалық кешенді жан басына шаққандағы норматив, ол мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
КЖНкепіл.АЕК(қр) – экологиялық апатты аймақтарда үстемеақы және интернаттық ұйымдарға жатпайтын орта білім беру ұйымдарының білім алушыларына медициналық көмекке төлеуге қаражатты қоспағанда, алдағы қаржы жылына ел бойынша айына бір тұрғынға шаққандағы АЕК орташа кешенді жан басына шаққандағы норматив, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
VАЕК(қр) – халыққа АЕК көрсету үшін ел бойынша қаржыландырудың жоспарлы жылдық көлемі;
Vжнык_қр – республика бойынша ЖЫНК-қа республикалық бюджеттен бөлінген қаражаттың жылдық көлемі;

12) ПВКСП – половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг населением по субъекту, который определяется по формуле:
ПВКСП = ∑(ЧСП k/n х ПВКСП(n))/ Чсубъект, где:
Чсубъект – численность прикрепленного населения к субъекту, зарегистрированная в ИС "РПН";
ЧСП k/n – численность прикрепленного населения к субъекту оказания скорой помощи, зарегистрированная в ИС "РПН" номер k населения, попадающего в половозрастную группу номер n;
ПВКСП(n) – половозрастной поправочный коэффициент согласно таблице к комплексной формуле расчета гарантированного компонента комплексного подушевого норматива амбулаторно-поликлинической помощи половозрастной группы номер n.
ПНбаз.СП(рк) – базовый подушевой норматив СП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН", в месяц, определенный без учета поправочных коэффициентов, являющийся единым на территории Республики Казахстан, который определяется уполномоченным органом согласно пункту 2 статьи 23 Кодекса, и рассчитывается по формуле:
ПНбаз.СП(рк)= ПНсред.СП(рк) / ПВКрк+(Кплот.рк–1) + (Котопит.рк–1) + (Ксельск.рк–1), где:
ПНсред.СП(рк) – средний компонент подушевого норматива СП на одного жителя в месяц по стране на предстоящий финансовый год без учета средств на оплату надбавки в зонах экологического бедствия, который определяется по формуле:
ПНсред СП(рк)= (VСП_рк- Vэкол_рк)/Чрк / m, где:
VСП(рк)– плановый годовой объем финансирования по стране на оказание СП населению;
Чрк – численность прикрепленного населения ко всем субъектам СП страны, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
m – количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование СП.
2. Расчет базового комплексного подушевого норматива АПП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН", в месяц, определенный без учета поправочных коэффициентов уполномоченным органом согласно пункту 2 статьи 23 Кодекса для субъектов ПМСП на предстоящий финансовый год, осуществляется по формуле:
КПНбаз.ПМСП = КПНбаз.АПП(рк) – КПНбаз.АПП(рк) х % КДП, где:
1) КПНбаз.АПП(рк) – базовый комплексный подушевой норматив АПП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН", в месяц, определенный без учета поправочных коэффициентов, который определяется уполномоченным органом согласно пункту 2 статьи 23 Кодекса, и рассчитывается по формуле:
КПНбаз.АПП(рк) = КПНгарАПП(рк)., где:
ПВКрк+(Кплот.рк–1) + (Котопит.рк–1) + (Ксельск.рк–1)
КПНгарАПП(рк)– средний гарантированный компонент комплексного подушевого норматива АПП на одного жителя в месяц по стране на предстоящий финансовый год без учета средств на оплату надбавки в зонах экологического бедствия и без учета средств на оплату медицинской помощи обучающимся организаций среднего образования, не относящихся к интернатным организациям, который определяется по формуле:
КПНгарАПП(рк) = (VАПП_рк - Vскпн_рк - Vэкол_рк - Vшкольн._рк)/Чрк/m, где:
VАПП(рк) – плановый годовой объем финансирования по стране на оказание АПП населению;
Vскпн_рк – годовой объем выделенных средств из республиканского бюджета на СКПН по республике;

Vэкол_қр – "Арал өңіріндегі экология салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" (бұдан әрі – Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңы) 1992 жылғы 30 маусымдағы және "Семей сынақ ядролық полигонындағы ядролық сынаулардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" (бұдан әрі – ССЯП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңы) 1992 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес облыс деңгейінде қалыптастырылатын, МСАК субъектілеріне экологиялық апатты аймақтарда жұмыс істегені үшін үстемеақы төлеуге көзделген қаражаттың жылдық көлемі;
Vмектеп қр – № 85 бұйрыққа сәйкес МСАК субъектісіне тіркелген интернаттық ұйымдарға жатпайтын орта білім беру ұйымдарында оқитындарға медициналық көмек көрсету бойынша білім беру ұйымының медициналық пункті қызметіне байланысты республикалық бюджеттен бөлінген қаражат шеңберінде шығындарды өтеуге арналған ауыл субъектісі үшін көзделген қаражаттың жылдық көлемі;
Сқр – халықты ерікті бекіту науқанының нәтижесі бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың күніндегі ахуал бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген, барлық МСАК субъектілеріне бекітілген халықтың саны;
m – АЕК-ті қаржыландыру жүзеге асырылатын қаржы жылындағы айлардың саны;
ЖТКқр. – "БХТ" АЖ деректерінің негізінде ел халқының жыныстық-жастық құрылымы бойынша есептелген ел деңгейінде халықтың медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынуының жыныстық-жастық түзету коэффициенті;
К тығызд.қр – осы қосымшаның 4-тармағына сәйкес формула бойынша анықталатын ел бойынша халықтың орташа тығыздық коэффициенті;
Кжылу.қр – осы қосымшаның 5-тармағына сәйкес формула бойынша анықталатын ел бойынша жылыту маусымының ұзақтығын есепке алудың орташа коэффициенті;
Кауыл.қр – ел бойынша ауыл аймақтарында жұмыс істегені үшін үстемеақыны есепке алудың орташа коэффициенті.
2) % КДК – МСАК субъектілеріне бектілген халыққа консультациялық-диагностикалық қызметтерді көрсетуге арналған қаражат үлесі;
3. ЖТКМСАК – МСАК субъектісі бойынша халықтың медициналық қызметтерді тұтынуының жыныстық-жастық түзету коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
СМСАК – "БХТ" АЖ-да тіркелген, МСАК субъектісіне бекітілген халықтың саны;
С МСАК k/n – "БХТ" АЖ-да тіркелген, МСАК субъектісіне бекітілген халықтың саны n нөмірлі жыныстық-жастық топқа жататын халықтың k нөмірі;
ЖТКМСАК(n) – Амбулаториялық-емханалық көмектің кешенді жан басына шаққандағы нормативін есептеудің кешенді формуласына кестеге сәйкес n нөмірлі жыныстық-жастық топтың жыныстық-жастық түзету коэффициенті;
МСАК субъектісіне бекітілген халықтың саны мен халықтың жыныстық-жастық құрамы халықты ерікті бекіту науқанының нәтижесі бойынша немесе айдың соңғы күніндегі ахуал бойынша алдағы қаржы жылындағы АЕК көрсетуге арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін немесе уәкілетті органның шешімі бойынша ағымдағы қаржы жылы ішінде оны түзету үшін пайдаланылатын "БХТ" АЖ базасындағы халық бойынша деректердің негізінде айқындалады.

Vэкол_рк – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия для областей, который формируется на уровне области в соответствии с законами Республики Казахстан от 30 июня 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия в Пpиаpалье" (далее – ЗРК о соцзащите граждан Приаралья) и от 18 декабря 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне" (далее – ЗРК о соцзащите граждан СИЯП);
Vшкольн._рк–годовой объем средств, предусмотренный на оплату затрат в пределах выделенных средств из республиканского бюджета, связанных с деятельностью медицинского пункта организации образования по оказанию медицинской помощи обучающимся организаций среднего образования, не относящихся к интернатным организациям, в соответствии с приказом № 85;
Чрк – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП страны, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
m – количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование АПП;
ПВКрк – средний половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг населением на уровне страны, рассчитанный на основе данных ИС "РПН" по половозрастной структуре населения страны;
Кплотн.рк – средний коэффициент плотности населения по стране, который определяется по формуле, согласно пункту 4 настоящего приложения;
Котопит.рк– средний коэффициент учета продолжительности отопительного сезона по стране, который определяется по формуле, согласно пункту 5 настоящего приложения;
Ксельск.рк – средний коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности по стране,
2) % КДП – доля средств на оказание консультативно-диагностических услуг населению, прикрепленному к субъектам ПМСП;
3. ПВКПМСП – половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг населением по субъекту ПМСП, который определяется по формуле:
ПВКПМСП =
ПМСП k/n х ПВКПМСП(n))/ ЧПМСП, где:
ЧПМСП – численность прикрепленного населения к субъекту ПМСП, зарегистрированная в ИС "РПН";
ЧПМСП k/n – численность прикрепленного населения к субъекту ПМСП, зарегистрированная в ИС "РПН" номер k населения, попадающего в половозрастную группу номер n;
ПВКПМСП(n) – половозрастной поправочный коэффициент половозрастной группы номер n, согласно таблице к комплексной формуле расчета гарантированного компонента комплексного подушевого норматива амбулаторно-поликлинической помощи;
Численность населения и половозрастной состав населения, прикрепленного к субъекту ПМСП, определяется на основе данных по населению из базы ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения или по состоянию на последний день месяца, которые используются для расчета объема финансирования на оказание АПП на предстоящий финансовый год или его корректировки в течение текущего финансового года по решению уполномоченного органа.

4. Кобл.тығыз. – осы облыс (республикалық маңызы бар қала және астана) бойынша халық тығыздығының коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
С – облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) халқы тығыздығының орташа республикалық деңгейден немесе аудандардардың халқы тығыздығының (облыстық маңызы бар қалалардың) орташа облыстық деңгейден ауытқуы есептелетін салмақ (Пирсон желілік коррелияциясының коэффицицентінің есебі бойынша);
ТҚР хал/орта – алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын кезеңдегі ахуал бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің (бұдан әрі – Статистика комитеті) деректеріне сәйкес Қазақстан Республикасы бойынша халықтың орташа тығыздығы;
Тобл.хал. – алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын кезеңдегі ахуал бойынша Статистика комитетінің деректеріне сәйкес облыстағы (республикалық маңызы бар қаладағы және астанадағы) халықтың тығыздығы.

4. Кплотн.обл. – коэффициент плотности населения по данной области (городу республиканского значения и столицы) который определяется по формуле:
Кплотнобл. = 1 + В х Пнас РК/среднас обл., где:
В – вес, с которым учитывается отклонение плотности населения областей (города республиканского значения и столицы) от средне республиканского уровня или районов (городов областного значения) от средне областного уровня (по расчету коэффициента линейной корреляции Пирсона);
Пнас.РК/сред – плотность населения в среднем по Республике Казахстан согласно данным Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее – Комитет по статистике) по состоянию на период, которые используются для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год;
Пнас.обл. – плотность населения в области (городе республиканского значения и столице) согласно данным Комитета по статистике по состоянию на период, которые используются для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год.

5. Кобл. жылу – облыс (республикалық маңызы бар қала және астана) үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кобл. жылу – облыс (республикалық маңызы бар қала және астана) үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті;
Үжылу – облыста (республикалық маңызы бар қалада және астанада) амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің деректері негізінде өткен жылға облыс (республикалық маңызы бар қала және астана) бойынша ағымдағы шығындардың жалпы көлеміндегі жылытуға арналған шығындардың үлесі;
Кобл. – алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) жергілікті атқарушы органы шешімінің негізінде айқындалған облыс (республикалық маңызы бар қала және астана) бойынша жылыту маусымының кезеңі;
КҚР/орта – алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) деректеріне сәйкес Қазақстан Республикасы бойынша орташа жылыту маусымының кезеңі.
Амбулаториялық-емханалық
көмектің кешенді жан басына
шаққандағы нормативін есептеудің
кешенді формуласына кесте
Жыныстық-жастық түзету коэффициенттері
Жынысы
Ерлер
Әйелдер
Жасы
Жыныстық-жастық түзету коэффициенттері

5. Котопит.обл. – коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для области (города республиканского значения и столицы), который определяется по формуле:
Котопит.обл. = 1 + Дотопит. х (Побл. - ПРК/сред.)/ПРК/сред., где:
Котопит.обл.– коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для области;
Дотопит – доля затрат на годовой объем отопления в общем годовом объеме текущих затрат по области (городе республиканского значения и столице) на основании данных субъектов здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь в области (городе республиканского значения и столице) за прошедший год;
Побл. – период отопительного сезона по области (городе республиканского значения и столице), определенный на основании решения местного исполнительного органа области (города республиканского значения и столицы), который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год;
ПРК/сред. – период отопительного сезона в среднем по Республике Казахстан согласно данным областей (города республиканского значения и столицы), которые используются для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год.
Таблица
к комплексной формуле расчета
гарантированного компонента
комплексного подушевого
норматива амбулаторно-
поликлинической помощи
Половозрастные поправочные коэффициенты
Пол
Мужчины
Женщины
Возраст
Половозрастные поправочные коэффициенты

1. ЖБНЫК-ны есептеу реттілікпен мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1-қадам: республика деңгейінде айына бір тұрғынға есептегендегі ЖБНЫК-ның жоспарлы сомасын айқындау мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Vжбнык қр – республика бойынша ЖБНЫК-ны қаржыландырудың жылдық көлемі;
Сқр_хал. – алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың күнінде Статистика комитетінің деректері бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген халық санының деректеріне немесе "БХТ" АЖ-ның деректеріне сәйкес түзетілуі тиіс республика бойынша халық саны;
Sжбнык_қр – 100 теңгеге тең 1 тұрғынға ЖБНЫК тіркелген мәні;
mжыл – ЖБНЫК сомаларын төлеу жүзеге асырылатын жоспарлы қаржы жылындағы айлардың саны.
2-қадам: өңір бойынша ЖБНЫК-ны қаржыландырудың жоспарлы жылдық көлемін айқындау мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Vөңір.жбнык – өңір бойынша ЖБНЫК-ны қаржыландырудың жылдық көлемі;
Сөңір.хал. – ағымдағы қаржы жылындағы бюджетті есептеу үшін пайдаланылатын, "БХТ" АЖ-да тіркелген, өңір бойынша бекітілген халықтың саны;
Sжбнык қр – 100 теңгеге тең 1 тұрғынға ЖБНЫК тіркелген мәні;
mжыл – ЖБНЫК-ны есептеу үшін жоспарлы қаржы жылындағы айлардың саны.
Айына өңір бойынша ЖБНЫК-ны қаржыландыру көлемі ЖБНЫК-ны есептеу үшін жоспарлы қаржы жылындағы айлардың санына бөлу арқылы айқындалады (Vөңір жбнык./ай).
3-қадам: МСАК субъектісі үшін ЖБНЫК-ны қаржыландырудың жоспарлы жылдық көлемін айқындау мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Vжбнык мұ жоспар – МСАК субъектісінің ЖБНЫК-ны қаржыландырудың жоспарлы жылдық көлемі;
Смсак – халықты еркін бекіту науқанының нәтижелері бойынша немесе алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын айдың күніндегі ахуал бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген, МСАК субъектісіне бекітілген халықтың саны;
Sжбнык қр – 100 теңгеге тең 1 тұрғынға ЖБНЫК тіркелген мәні;
Кмұ – 1,0-ге тең, ТМККК шеңберінде МСАК қызметтерін көрсету кешенділігіне МСАК-тың нақты субъектісінің сәйкес келу коэффициенті;
m – ЖБНЫК сомаларын төлеу жүзеге асырылатын жоспарлы қаржы жылындағы айлардың саны.
Айына МСАК субъектісі бойынша ЖБНЫК-ны қаржыландырудың жоспарлы көлемі ЖБНЫК-ны есептеу үшін жоспарлы қаржы жылындағы айлардың санына бөлу арқылы айқындалады.
4-қадам: есепті кезеңдегі МСАК субъектісінің деңгейіне дейін МСАК субъектісі жұмысының қол жеткізілген түпкілікті нәтижесі үшін ЖБНЫК сомасын есептеу төрт кезеңде жүзеге асырылады:
1-кезең: МСАК субъектісінің есепті кезеңдегі түпкілікті нәтиже индикаторларының нысаналы мәніне қол жеткізуін бағалау (
ИКК):
МСАК субъектісі жұмысының қол жеткізілген түпкілікті нәтижелерін бағалау индикаторларының (бұдан әрі – түпкілікті нәтиже индикаторы) нысаналы мәнін айқындау мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
М = Ид – Ид х N, мұнда:
М – есепті кезеңде қол жеткізілген түпкілікті нәтиже индикаторының нысаналы мәні;

1. Расчет СКПН осуществляется последовательно в следующем порядке:
шаг 1: Определение плановой суммы СКПН в расчете на одного жителя в месяц на уровне республики осуществляется по формуле:
Vскпн_рк = Чнас.рк * Sскпн_рк * m год, где:
Vскпн рк – годовой объем финансирования СКПН по республике;
Чнас_рк – численность населения по республике на дату месяца, которая используется для расчета финансирования на предстоящий финансовый год по данным Комитета по статистике, подлежащая корректировке в соответствии с данными численности населения, зарегистрированной в ИС "РПН", или по данным ИС "РПН";
Sскпн_рк – фиксированное значение СКПН на 1 жителя, равное 100 тенге;
mгод – количество месяцев в плановом финансовом году, в которых будет осуществляться выплата сумм СКПН.
шаг 2: определение планового годового объема финансирования СКПН по региону осуществляется по формуле:
Vскпн рег.= Чнас.рег. * Sскпн_рк * mгод, где:
Vскпн рег. – годовой объем финансирования СКПН по региону;
Чнас.рег. – численность прикрепленного населения по региону, зарегистрированная в ИС "РПН", используемая для исчисления бюджета в текущем финансовом году;
Sскпн_рк – фиксированное значение СКПН на 1 жителя, равное 100 тенге;
mгод – количество месяцев в плановом финансовом году для расчета СКПН.
Объем финансирования СКПН по региону в месяц определяется путем деления на число месяцев в плановом финансовом году для расчета СКПН, (Vскпн рег./мес.).
шаг 3: определение планового годового объема финансирования СКПН для субъекта ПМСП осуществляется по формуле:
Vскпн мо_план= Чпмсп *Sскпн_ркмо * m, где:
Vскпн мо_план – плановый годовой объем финансирования СКПН субъекта ПМСП;
Чпмсп – численность прикрепленного населения к субъекту ПМСП, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год;
Sскпн_рк – фиксированное значение СКПН на 1 жителя, равное 100 тенге;
Кмо – коэффициент соответствия конкретного субъекта ПМСП комплексности оказания услуг ПМСП, равный 1,0;
m – количество месяцев в плановом финансовом году, в которых будет осуществляться выплата сумм СКПН.
Плановый объем финансирования СКПН по субъекту ПМСП в месяц определяется путем деления на число месяцев в плановом финансовом году для расчета СКПН.
шаг 4: расчет суммы СКПН за достигнутый конечный результат работы субъекта ПМСП до уровня субъекта ПМСП за отчетный период осуществляется в четыре этапа:
1-й этап: оценка достижения субъектом ПМСП целевого значения индикаторов конечного результата за отчетный период (
ППИ):
Определение целевого значения индикаторов оценки достигнутых конечных результатов работы субъекта ПМСП (далее – индикатор конечного результата) осуществляется по формуле:
Ц = Ип – Ип х N, где:
Ц – целевое значение индикатора конечного результата, достигнутое в отчетном периоде;

Ид – өткен есепті кезеңде қол жеткізілген түпкілікті нәтиже индикаторының деңгейлес мәні өңірлермен келісім бойынша уәкілетті органмен белгіленеді және Амбулаториялық-емханалық көмектің кешенді жан басына шаққандағы нормативін есептеудің кешенді формуласына 1-кестеге (бұдан әрі – 1-кесте) сәйкес аумақтық учаскелер бейіндерінің бөлінісінде МСАК субъектілері үшін ең жоғары мүмкін балдар кестесіне сәйкес есептеу әдісі бойынша есептеледі;
N – өңірлермен келісім бойынша уәкілетті орган белгілейтін есепті кезең қорытындысы бойынша түпкілікті нәтиже индикаторларын жақсарту жөніндегі болжалды әсер. N-ды белгілеу кезінде мыналарды есепке алу қажет:
1) егер N түпкілікті нәтиже индикаторының деңгейлес мәнінің төмендеуін белгілесе, онда N оң мәнде қолданылады (Nтөмен);
2) егер N түпкілікті нәтиже индикаторы мәнінің ұлғаюын белгілесе, онда N теріс мәнде қолданылады (Nжоғар);
3) егер түпкілікті нәтиже индикаторының нысаналы мәніне белгілі бір мәнде қол жеткізілуі тиіс болса, онда М = N.
Есепті кезеңдегі МСАК субъектісі жұмысының қол жеткізілген түпкілікті нәтижелерін бағалау индикаторларының ағымдағы мәнін айқындау мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) "Медициналық-санитариялық алғашқы көмек тарифіне қосымша компонент" (бұдан әрі – "ЖБНҚК" АЖ) ақпараттық жүйесінде түпкілікті нәтиже индикаторларын қалыптастыру:
Амбулаториялық-емханалық көмектің кешенді жан басына шаққандағы нормативін есептеудің кешенді формуласына 2-кестеге (бұдан әрі – 2-кесте) сәйкес медициналық-санитариялық алғашқы көрсететін денсаулық сақтау субъектілері жұмысының қол жеткізілген нәтижелерін бағалау индикаторына сәйкес "БХТ", "ОНЭТ", "Медициналық қызметтердің сапасын басқару жүйесі", "Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" және (немесе) "Туберкулезбен ауыратын науқастардың ұлттық тіркелімі" ақпараттық жүйелері дерекқорларының (бұдан әрі – дерекқор), сондай-ақ медициналық қызметтер көрсету саласындағы мемлекеттік бақылау нәтижесінің негізінде;
ай сайын автоматтандырылған режімде дерекқордағы деректерді жаңартудың күн сайынғы мерзімділігімен;
дерекқордағы деректерге сәйкес келетін толық көлемде;
нақты жүзеге асырылады, яғни жүктелім 2-кестеде айқындалған талаптарға және Амбулаториялық-емханалық көмектің кешенді жан басына шаққандағы нормативін есептеудің кешенді формуласына 3-кестеге (бұдан әрі – 3-кесте) сәйкес медициналық-санитариялық алғашқы көрсететін ұйымы жұмысының қол жеткізілген нәтижелерін бағалау индикаторларын есептеу кезінде есепке алынатын Халықаралық аурулар жіктемесінің Кодтар тізбесіне сәйкес жүзеге асырылған;

Ип – пороговое значение индикатора конечного результата, которое было достигнуто в прошлом отчетном периоде, устанавливается уполномоченным органом по согласованию с регионами и рассчитывается по способу вычисления согласно таблице максимально возможных баллов для субъектов ПМСП в разрезе профилей территориальных участков согласно таблице 1 к комплексной формуле расчета стимулирующего компонента комплексного подушевого норматива амбулаторно-поликлинической помощи (далее – таблица 1);
N – ожидаемый эффект по улучшению индикаторов конечного результата по итогам отчетного периода, устанавливаемый уполномоченным органом по согласованию с регионами. При установлении N необходимо учитывать следующее:
1) если N устанавливает снижение порогового значения индикатора конечного результата, тогда N применяется в положительном значении (Nсниж);
2) если N устанавливает увеличение значения индикатора конечного результата, тогда N применяется в отрицательном значении (Nповыш);
3) если целевое значение индикатора конечного результата должно быть достигнуто в определенном значении, тогда Ц = N.
Определение текущего значения индикаторов оценки достигнутых конечных результатов работы субъекта ПМСП за отчетный период осуществляется в следующем порядке:
1) формирование индикаторов конечного результата в информационной системе "Дополнительный компонент к тарифу первичной медико-санитарной помощи" (далее – ИС "ДКПН") осуществляется:
на основе баз данных информационных систем "РПН", "ЭРОБ", "Система управления качеством медицинских услуг", "Электронный регистр диспансерных больных" и (или) "Национальный регистр больных туберкулезом" (далее – база данных), а также результатов государственного контроля в сфере оказания медицинских услуг, в соответствии с индикатором оценки достигнутых результатов работы субъектов здравоохранения, оказывающих первичную медико-санитарную помощь, согласно таблице 2 к комплексной формуле расчета стимулирующего компонента комплексного подушевого норматива амбулаторно-поликлинической помощи (далее – таблица 2);
ежемесячно с ежедневной периодичностью обновления данных из базы данных в автоматизированном режиме;
в полном объеме, соответствующему данным из баз данных;
корректно, то есть выгрузка осуществлена в соответствии с требованиями, определенными в таблице 2 и Перечнем кодов Международной классификации болезней, учитываемым при расчете индикаторов оценки достигнутых результатов работы организации первичной медико-санитарной помощи согласно таблице 3 к комплексной формуле расчета стимулирующего компонента комплексного подушевого норматива амбулаторно-поликлинической помощи (далее – таблица 3);

2) есепті кезеңдегі түпкілікті нәтиже индикаторлары бойынша ағымдағы мәнді (Иа) есептеу дерекқорлардан жүктелген деректердің негізінде "ЖБНҚК" АЖ-да автоматтандырылған режімде жүзеге асырылады және мынадай формула бойынша айқындалады:
Иа – есепті кезеңдегі түпкілікті нәтиже индикаторлары бойынша ағымдағы мән;
Са2 және 3-кестелерге сәйкес айқындалған талаптарға сәйкес есепті кезеңдегі түпкілікті нәтиженің нақты индикаторын есептеу үшін алым бойынша біріктірілген сандық деректер;
Сб2 және 3-кестелерге сәйкес айқындалған талаптарға сәйкес есепті кезеңдегі түпкілікті нәтиженің нақты индикаторын есептеу үшін бөлгіш бойынша біріктірілген сандық деректер;
Ни2-кестеге сәйкес айқындалған түпкілікті нәтиженің нақты индикаторын есептеу бірлігінің мәні.
"Жоқтық" деген болжалды әсері бар индикаторлар ерекше болып табылады. Осы индикаторлар үшін есепті кезеңдегі түпкілікті нәтиже индикаторлары бойынша ағымдағы мән (Иа) мынадай формула бойынша айқындалады:
Иа = Са, мұнда:
Иа – есепті кезеңдегі түпкілікті нәтиже индикаторлары бойынша ағымдағы мән;
Са2 және 3-кестелерге сәйкес айқындалған талаптарға сәйкес есепті кезеңдегі түпкілікті нәтиженің нақты индикаторын есептеу үшін алым бойынша біріктірілген сандық деректер.
Балдармен есепті кезеңдегі МСАК ұйымдары жұмысының қол жеткізілген түпкілікті нәтижесін бағалау реттілікпен мынадай тәртіппен орындалады:
1) балдармен ең жоғары балға қатысты нысаналы мәніне қол жеткізу деңгейін көрсететін түпкілікті нәтиже индикаторының келтірілген көрсеткіші (ИКК) мынадай формула бойынша есептеледі:
Nтөмен-дегі нысаналы мән (М) белгіленген түпкілікті нәтиже индикаторы үшін:
ИКК = М х ИЖК/ Иа, мұнда:
ИКК – түпкілікті нәтиже индикаторының келтірілген көрсеткіші (бұдан әрі - нақты балл);
Иа – есепті кезеңдегі түпкілікті нәтиже индикаторлары бойынша ағымдағы мән;
ИЖК – түпкілікті нәтиженің нақты индикаторы бойынша балдың ең жоғары мәні;
М – есепті кезеңде қол жеткізілуі тиіс түпкілікті нәтиже индикаторының нысаналы мәні.
Егер ИКК ең жоғары мәннен (ИЖК) жоғары болса, онда ИКК өз ең жоғары мәнінде (ИЖК) белгіленеді;
Nжоғар-дағы нысаналы мән (М) белгіленген түпкілікті нәтиже индикаторы үшін:
ИКК = Иа х ИЖК / М, мұнда:
Егер ИКК ең жоғары мәннен (ИЖК) жоғары болса, онда ИКК өз ең жоғары мәнінде (ИЖК) белгіленеді;
0-ге тең нысаналы мән (М) белгіленген түпкілікті нәтиже индикаторы үшін:
егер Иа =0 болса, онда ИКК өз ең жоғары мәнінде (ИЖК) белгіленеді;

2) расчет текущего значения по индикаторам конечного результата (Ит) за отчетный период осуществляется в автоматизированном режиме в ИС "ДКПН" на основе данных, выгруженных из базы данных, и определяется по формуле:
Ит = Кчз х Ни, где:
Ит– текущее значение по индикаторам конечного результата за отчетный период;
Кч – агрегированные количественные данные по числителю для расчета конкретного индикатора конечного результата за отчетный период в соответствии с требованиями, определенными согласно таблицам 2 и 3;
Кз– агрегированные количественные данные по знаменателю для расчета конкретного индикатора конечного результата за отчетный период в соответствии с требованиями, определенными согласно таблицам 2 и 3;
Ни – значение единицы расчета конкретного индикатора конечного результата, определенное согласно таблице 2.
Исключением являются индикаторы с ожидаемым эффектом "отсутствие". Для данных индикаторов текущее значение по индикаторам конечного результата (Ит) за отчетный период определяется по формуле:
Ит = Кч, где:
Ит– текущее значение по индикаторам конечного результата за отчетный период;
Кч – агрегированные количественные данные по числителю для расчета конкретного индикатора конечного результата за отчетный период в соответствии с требованиями, определенными согласно таблицам 2 и 3.
Оценка достигнутых конечных результатов работы организаций ПМСП в баллах выполняется последовательно в следующем порядке за отчетный период:
1) вычисляется приведенный показатель индикатора конечного результата (ППИ) в баллах, который отражает уровень достижения его целевого значения по отношению к максимальному баллу, по формуле:
для индикатора конечного результата, по которому установлено целевое значение (Ц) при Nсниж:
ППИ = Ц х ИВК/ Ит, где:
ППИ – приведенный показатель индикатора конечного результата (далее – фактический балл);
Ит– текущее значение по индикаторам конечного результата за отчетный период;
ИВК – максимальное значение балла по конкретному индикатору конечного результата;
Ц – целевое значение индикатора конечного результата, которое должно быть достигнуто в отчетном периоде.
В случае если ППИ превышает максимальном значении (ИВК), то ППИ устанавливается в своем максимальном значении (ИВК);
для индикатора конечного результата, по которому установлено целевое значение (Ц) при Nповыш:
ППИ = Ит х ИВК / Ц, где:
В случае если ППИ превышает максимальном значении (ИВК), то ППИ устанавливается в своем максимальном значении (ИВК);
для индикатора конечного результата, по которому установлено целевое значение (Ц) равное 0:
в случае если Ит = 0, то ППИ устанавливается в своем максимальном значении (ИВК);

егер Иа > 0 болса, онда ИКК 0 ретінде белгіленеді.
Егер Nтөмен мен Nжоғар-дағы нысаналы мән (М) белгіленген түпкілікті нәтиже индикаторлары бойынша алым мен бөлгіш бойынша деректер болмаса, онда ИКК өзінің ең жоғары мәнінде (ИЖК) белгіленсін.
2) есепті кезеңдегі түпкілікті нәтиже индикаторлары бойынша нысаналы мәнге қол жеткізуге қалалық маңызы бар МСАК субъектісі қосқан үлесінің деңгейі (М%) мынадай формула бойынша айқындалады:
М% =
ИКК/
Мбалл х 100, мұнда:
Мбалл – есепті кезеңде МСАК субъектісіне жинау қажет болған әрбір түпкілікті нәтиже индикаторы бойынша ең жоғары балдардың сомасы;
ИКК – МСАК-тың нақты субъектісі бойынша есепті кезеңде қалыптасқан әрбір түпкілікті нәтиже индикаторы бойынша нақты балдардың сомасы.
2-кезең: ИКК-ның алынған нақты нәтижесі негізінде есепті кезеңдегі МСАК-тың нақты субъектісі бойынша ЖБНЫК-ны қаржыландыру көлемі мынадай формула бойынша есептеледі:
Vнақты./мұ жбнык1= С мұ хал. х Sөңір_нақты жбнык/балл х
ИКК х КМҰ, мұнда:
Vнақты./мұ жбнык1 – есепті кезеңдегі МСАК субъектісі бойынша ЖБНЫК-ны қаржыландырудың нақты көлемі;
Смұ хал. – есепті кезеңде айдың соңғы күніндегі "БХТ" АЖ-да тіркелген, МСАК субъектісіне бекітілген халықтың саны;
ИКК – осы қадамның 1-кезеңіне сәйкес МСАК-тың нақты субъектісі бойынша есепті кезеңде қалыптасқан әрбір түпкілікті нәтиже индикаторы бойынша нақты балдардың сомасы;
Sөңір_нақты жбнык/балл – өңір бойынша 1 балға есептегендегі есепті кезеңде белгіленген ЖБНЫК сомасы, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
S қр_нақты жбнык/балл = S қр жбнык / Кмакс.балл, мұнда:
S қр жбнык – 100 теңгеге тең 1 тұрғынға ЖБНЫК тіркелген мәні.
К макс.балл –1-кестеде көрсетілген барлық индикаторлар бойынша балдардың сомасы;
Кмұ – есепті кезеңдегі ТМККК шеңберінде МСАК қызметтерін көрсетудің кешенділігіне МСАК-тың нақты субъектісінің сәйкес келу коэффициенті, ол "БХТ" АЖ-ның деректері негізінде мынадай формула бойынша есептеледі:
Ку – аумақтық учаскелердің коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Ку = (Утер х Ктер+ Упед х Кпед+УжпдхКжпд)/(УмұхКмакс.балл), мұнда:
Утер – терапиялық бейіндегі учаскелердің саны;
Упед – педиатриялық бейіндегі учаскелердің саны;
Ужпд – жалпы практика дәрігерлері (бұдан әрі – ЖПД) учаскелерінің саны;
Умұ – МСАК-тың осы нақты субъектісі учаскелерінің жалпы саны;
Кең жоғары.балл – 1-кестеге сәйкес аумақтық учаскелер бейінінің бөлінісінде МСАК субъектілері үшін ең жоғары мүмкін балдардың кестеде көрсетілген барлық индикаторлар бойынша балдардың ең жоғары сомасы;
Ктер, Кпед және Кжпд1-кестеде көрсетілген әрбір бейін учаскесіндегі балдардың сомасы;

в случае если Ит>0, то ППИ устанавливается как 0.
В случае если по индикаторам конечного результата, по которым установлено целевое значение (Ц) при Nсниж и Nповыш, отсутствуют данные по числителю и знаменателю, то ППИ устанавливать в своем максимальном значении (ИВК).
2) определяется уровень вклада субъекта ПМСП городского значения в достижение целевого значения по индикаторам конечного результата за отчетный период (Ц%) по формуле:
Ц% =
ППИ /
Цбалл х 100, где:
Цбалл – сумма максимальных баллов по каждому индикатору конечного результата, которую необходимо было набрать субъекту ПМСП в отчетном периоде;
ППИ – сумма фактических баллов по каждому индикатору конечного результата, сложившаяся за отчетный период по конкретному субъекту ПМСП.
2-й этап: рассчитывается объем финансирования СКПН по конкретному субъекту ПМСП за отчетный период на основе полученного фактического результата ППИ по формуле:
Vфакт./скпн мо1= Чнас. мо х Sфакт.скпн_рк/балл х
ППИ х Кмо, где:
Vфакт./скпн мо1– фактический объем финансирования СКПН по субъекту ПМСП за отчетный период;
Чнас. мо – численность прикрепленного населения к субъекту ПМСП, зарегистрированная в ИС "РПН" в отчетном периоде на последнюю дату месяца;
ППИ – сумма фактических баллов по каждому индикатору конечного результата, сложившаяся за отчетный период по конкретному субъекту ПМСП согласно 1-му этапу данного шага;
Sфакт.скпн_рк/балл– сумма СКПН, установленная в отчетном периоде в расчете на 1 балл по стране, которая определяется по формуле:
Sфакт.скпн_рк/балл = Sскпн_рк / Кмакс.балл, где:
Sскпн_рк – фиксированное значение СКПН на 1 жителя, равное 100 тенге.
Кмакс.балл – сумма баллов по всем индикаторам, указанным в таблице 1;
Кмо – коэффициент соответствия конкретного субъекта ПМСП комплексности оказания услуг ПМСП, за отчетный период рассчитывается на основании данных ИС "РПН" по формуле:
Кмо = (Ку + КСМР+ Ксоц.раб/психолог)/3, где:
Ку – коэффициент территориальных участков, который определяется по формуле:
Ку = (Утер х Ктер+ Упед х Кпедвоп х Квоп)/(Умо х Кмакс.балл), где:
Утер – количество участков терапевтического профиля;
Упед – количество участков педиатрического профиля;
Увоп – количество участков врачей общей практики (далее – ВОП);
Умо – общее количество участков данного конкретного субъекта ПМСП;
Кмакс.балл – максимальная сумма баллов по всем индикаторам, указанным в таблице максимально возможных баллов для субъектов ПМСП в разрезе профилей территориальных участков согласно таблице 1;
Ктер, Кпед и Квоп – сумма баллов на участке каждого профиля, указанного в таблице 1.

ЖБНЫК-ны қаржыландырудың жоспарлы жылдық көлемін айқындау кезінде барлық МСАК субъектілері үшін 1,0-ге тең Кубелгіленеді.
Комқ – орта медициналық персоналмен қамтамасыз етілу коэффициенті мынадай формула бойынша есептеледі:
Кнақты/жпд омқ, Кнақты/тер омқ, Кнақты/пед омқ – есепті кезеңде айдың соңғы күніндегі "БХТ" АЖ-ның деректері бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген учаскенің тиісті бейініндегі орта медицина қызметкерлерінің бос емес штаттық бірліктерінің нақты саны;
Схал. нақты (жпд, тер, пед.) – есепті кезеңде айдың соңғы күніндегі "БХТ" АЖ-да тіркелген учаскенің бейініне сәйкес аумақтық учаскеге бекітілген халықтың нақты саны;
Схал. норм. (жпд, тер., пед.) – "Денсаулық сақтау ұйымдарының үлгілік штаттарын және штат нормативтерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 7 сәуірдегі № 238 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6173 тіркелген) (бұдан әрі – № 238 бұйрық) бекітілген және учаскедегі 2 мейіргерді есептегенде 1 мейіргер лауазымына айқындалған тиісті бейіндегі аумақтық учаскеде бекітілген халықтың нормативтік саны;
ЖБНЫК-ны қаржыландырудың жоспарлы жылдық көлемін айқындау кезінде барлық МСАК субъектілері үшін 1,0-ге тең Комқбелгіленеді.
Есепті кезеңдегі нақты МСАК субъектісі бойынша Комқ-ны айқындау кезінде мыналар есепке алынады:
аудандық маңызы бар және ауылдың МСАК субъектілерін қоспағанда, барлық МСАК субъектілері үшін егер нақты мәні 1,0-ден жоғары болса, онда 1,0-ге тең мән қойылады;
аудандық маңызы бар және ауылдың МСАК субъектілері үшін егер нақты мәні 1,25-тен жоғары болса, онда 1,25-ке тең мән қойылады.
Кәлеум.қызм/психолог – әлеуметтік қызметкерлермен және психологтармен қамтамасыз етілу коэффициенті мынадай формула бойынша айқындалады:
Кнақты/әлеум.қызм., Кнақты/психолог – есепті кезеңде айдың соңғы күніндегі "БХТ" АЖ-ның деректері бойынша МСАК-тың нақты субъектісіндегі әлеуметтік қызметкерлер мен психологтардың штат бірліктерінің нақты саны;
Кнорм./әлеум.қызм., Кнорм./психолог – МСАК субъектісіне бекітілген халықтың нақты санына есептелген әлеуметтік қызметкерлер мен психологтардың штат бірліктерінің нормативтік саны мынадай формула бойынша айқындалады:
К норм./әлеум.қызм. = С мұ хал. /С хал.норм./ әлеум.қызм, мұнда:
С мұ хал. – есепті кезеңде айдың соңғы күніндегі "БХТ" АЖ-да тіркелген, МСАК субъектісіне бекітілген халықтың саны;
С хал.норм./ әлеум.қызм – № 238 бұйрықпен бекітілген әлеуметтік қызметкердің бір лауазымын белгілеу үшін МСАК субъектісіне бекітілген халықтың нормативтік саны;
К норм./психолог.= С мұ хал./ С хал.норм./психолог, мұнда:
С мұ хал – есепті кезеңде айдың соңғы күніндегі "БХТ" АЖ-да тіркелген, МСАК ұйымына бекітілген халықтың саны;
С хал.норм./психолог – № 238 бұйрықпен бекітілген психологтың бір лауазымын белгілеу үшін МСАК субъектісіне бекітілген халықтың нормативтік саны;

При определении планового годового объема финансирования СКПН для всех субъектов ПМСП устанавливается Ку равный 1,0.
Ксмр – коэффициент обеспеченности средним медицинским персоналом рассчитывается по формуле:
Ксмр= (Кфакт./смр вопфакт./смр терфакт./смр пед)/(Чнас.факт./воп/ Чнас. норм/воп+ Чнас.факт./тер./Чнас. норм/тер.нас.факт./пед./Чнас. норм/пед.), где:
Кфакт./смр воп, Кфакт./смр тер, Кфакт./смр пед – фактическое количество занятых штатных единиц средних медицинских работников на соответствующем профиле участка по данным ИС "РПН" на последнюю дату месяца в отчетном периоде;
Чнас.факт.(воп, тер, пед.) – фактическая численность прикрепленного населения к территориальному участку в соответствии с профилем участка, зарегистрированная в ИС "РПН" в отчетном периоде на последнюю дату месяца;
Чнас.норм.(воп, тер., пед.) – нормативная численность прикрепленного населения на территориальном участке соответствующего профиля, утвержденная приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2010 года № 238 "Об утверждении типовых штатов и штатных нормативов организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6173) (далее – приказ № 238), и определенная на 1 должность медицинской сестры из расчета 2 медицинской сестры на участке.
При определении планового годового объема финансирования СКПН для всех субъектов ПМСП устанавливается Ксмр, равный 1,0.
При определении Ксмр по конкретному субъекту ПМСП за отчетный период учитывается следующее:
для всех субъектов ПМСП, за исключением субъектов ПМСП районного значения и села, в случае если фактическое значение превышает 1,0, то значение выставляется равное 1,0;
для субъектов ПМСП районного значения и села, в случае если фактическое значение превышает 1,25, то значение выставляется равное 1,25.
Ксоц.раб/психолог – коэффициент обеспеченности социальными работниками и психологами определяется по формуле:
Ксоц.раб/психолог =(Кфакт./соц.раб+ Кфакт./психолог)/(Кнорм./соц.раб.+Кнорм./психолог), где:
Кфакт./соц.раб, Кфакт./психолог – фактическое количество штатных единиц социальных работников и психологов в конкретном субъекте ПМСП по данным ИС "РПН" в отчетном периоде на последнюю дату месяца;
Кнорм./соц.раб., Кнорм./психолог – нормативное количество штатных единиц социальных работников и психологов, рассчитанное на фактическую численность прикрепленного населения к субъекту ПМСП определяется по формуле:
Кнорм./соц.раб. = Чнас. мо нас.норм./соц.раб, где:
Чнас. мо – численность прикрепленного населения к субъекту ПМСП, зарегистрированная в ИС "РПН" в отчетном периоде на последнюю дату месяца;
Чнас.норм./соц.раб– нормативная численность прикрепленного населения к субъекту ПМСП для установления одной должности социального работника, утвержденная приказом № 238;
Кнорм./психолог = Чнас. мо.нас.норм./психолог, где:
Чнас. мо – численность прикрепленного населения к организации ПМСП, зарегистрированная в ИС "РПН" в отчетном периоде на последнюю дату месяца;
Чнас.норм./психолог– нормативная численность прикрепленного населения к субъекту ПМСП для установления одной должности психолога, утвержденная приказом № 238.

ЖБНЫК-ны қаржыландырудың жылдық көлемін айқындау кезінде барлық МСАК субъектілері үшін 1,0-ге тең Кәлеум.қызм/психолог белгіленеді.
Есепті кезеңдегі МСАК-тың нақты субъектісі бойынша Кәлеум.қызм/психолог-ты айқындау кезінде барлық МСАК субъектілері үшін мыналар есепке алынады:
егер нақты мән 1,0-ден жоғары болса, онда 1,0-ге тең мән қойылады;
әлеуметтік қызметкерлер мен психологтар болмаған жағдайда 0-ге тең мән қойылады.
Егер МСАК субъектісі қосқан үлестің деңгейі (М%):
80%-ға дейін болса – қызметтің түпкілікті нәтижесіне қол жеткізуге қосқан үлесі ішінара қол жеткізілген ретінде бағаланады, онда есепті кезеңге ақы төлеу ЖБНЫК-ны қаржыландырудың нақты қалыптасқан көлемі бойынша жүзеге асырылады;
80% және одан артық – қызметтің түпкілікті нәтижесіне қол жеткізуге қосқан үлесі қол жеткізілген ретінде бағаланады, онда есепті кезеңге ақы төлеу ЖБНЫК-ны қаржыландырудың нақты қалыптасқан көлеміне МСАК деңгейінде алдын алуға болатын ана өлімінің болмауы шартында 7-қадамның 2-кезеңіне сәйкес есептелеген 80% және одан артық түпкілікті нәтижеге қол жеткізгені үшін қосымша ынталандыру қорынан бөлінетін соманы қосу бойынша жүзеге асырылады. МСАК деңгейінде алдын алуға болатын ана өлімі болған жағдайда осы МСАК субъектісіне ақы төлеу ЖБНЫК-ны қаржыландырудың нақты қалыптасқан көлемі бойынша жүзеге асырылады.
3-кезең: 80% және одан артық түпкілікті нәтижеге қол жеткізгені үшін МСАК субъектілерін қосымша ынталандыру қорын қалыптастыру және оны бөлу қағидалары;
1) қорды қалыптастыру есепті кезеңде ЖБНЫК-ның жоспарлы сомасының ЖБНЫК-ның нақты сомасынан ауытқуына байланысты МСАК субъектілерінен алынған қаражаттың есебінен мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Қ= V мұ жоспар. жбнык - V мұ нақты жбнык1, мұнда:
Қ – есепті кезеңде 80% және одан артық түпкілікті нәтижеге қол жеткізгені үшін МСАК субъектілерін қосымша ынталандыру қоры қаражатының көлемі;
V мұ жоспар. жбнык – есепті кезеңге арналған МСАК субъектісінің ЖБНЫК-ны қаржыландырудың жоспарлы көлемі мынадай формула бойынша айқындалады:
V мұ жоспар. жбнык = С мұ хал * S қр жбнык * К мұ, мұнда:
С мұ хал – есепті кезеңде айдың соңғы күніндегі "БХТ" АЖ-да тіркелген, МСАК субъектісіне бекітілген халықтың саны;
S қр жбнык – 100 теңгеге тең 1 тұрғынға ЖБНЫК тіркелген мәні;
К мұ = 1,0-ге тең.
V мұ нақты жбнык1 – есепті кезеңдегі МСАК субъектісі бойынша ЖБНЫК-ны қаржыландырудың нақты көлемі;
2) 80% және одан артық түпкілікті нәтиженің нысаналы мәнін орындауға қол жеткізген МСАК субъектілері (бұдан әрі – МСАК субъектілері-көшбасшылар) арасында қордың қаражатын бөлу мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
қордың қаражатынан МСАК субъектісі-көшбасшыны қосымша ынталандыруға бөлінетін 1 балдың құны мынадай формула бойынша айқындалады:
S қос.жбнык_өңір/балл – МСАК субъектілері-көшбасшылар үшін 1 балға есептегенде белгіленген ЖБНЫК-ның қосымша сомасы;
С мұ хал.-80% – есепті кезеңде айдың соңғы күніндегі "БХТ" АЖ-да тіркелген МСАК субъектісі-көшбасшының бекітілген халқының саны;
ИККмұ-80% – есепті кезеңдегі МСАК субъектісі-көшбасшының әрбір түпкілікті нәтиже индикаторы бойынша нақты балдардың сомасы;
Кмұ-80% - есепті кезеңдегі МСАК субъектісі-көшбасшының ТМККК көрсетуі кезіндегі медициналық қызметтер кешенділігінің коэффициенті;
МСАК субъектісі-көшбасшы үшін қордан бөлінетін қосымша ынталандыру сомасы мынадай формула бойынша айқындалады:
Қмұ= (С мұ хал.-80% х
ИККмұ-80% х К мұ-80%) х S қос.жбнык_өңір/балл, мұнда:
Қмұ – 80% және одан артық түпкілікті нәтижеге қол жеткізгені үшін МСАК субъектісі-көшбасшы үшін қордан бөлінетін қосымша ынталандыру сомасы.
Егер облыс бойынша 80% және одан артық қосқан үлес деңгейі бар (М%) МСАК субъектілерінің саны облыстың МСАК субъектілерінің жалпы санынан:

При определении планового годового объема финансирования СКПН для всех субъектов ПМСП устанавливается Ксоц.раб/психолог равный 1,0.
При определении Ксоц.раб/психолог по конкретному субъекту ПМСП за отчетный период для всех субъектов ПМСП учитывается следующее:
в случае если фактическое значение превышает 1,0, то значение выставляется равное 1,0;
в случае отсутствия социальных работников и психологов, значение выставляется равное 0.
В случае, если уровень вклада субъекта ПМСП (Ц%):
до 80% – вклад в достижение конечного результата деятельности оценивается как частично достигнутый, то оплата за отчетный период осуществляется по фактически сложившемуся объему финансирования СКПН;
80% и более – вклад в достижение конечного результата деятельности оценивается как достигнутый, то оплата за отчетный период осуществляется по фактически сложившемуся объему финансирования СКПН плюс сумма из фонда дополнительного стимулирования за достижение конечного результата 80% и более, рассчитанная в соответствии с подпунктом 2) этапа 3 настоящего приложения при условии отсутствия материнской смертности, предотвратимой на уровне ПМСП. В случае наличия материнской смертности, предотвратимой на уровне ПМСП, оплата данному субъекту ПМСП осуществляется по фактически сложившемуся объему финансирования СКПН.
3-й этап: формирование фонда дополнительного стимулирования субъектов ПМСП за достижение конечного результата 80% и более (далее – фонд) и правила его распределения;
1) формирование фонда осуществляется за счет средств, полученных от субъектов ПМСП в связи с отклонением в отчетном периоде плановой суммы СКПН от фактической суммы СКПН по формуле:
Ф= Vплан.скпн мо - Vфакт.скпн мо1, где:
Ф – объем средств фонда дополнительного стимулирования субъектов ПМСП за достижение конечного результата 80% и более в отчетном периоде;
Vплан.скпн мо – плановый объем финансирования СКПН субъекта ПМСП на отчетный период определяется по формуле:
Vплан.скпн мо = Чнас. мо * Sскпн_ркмо, где:
Чнас. мо – численность прикрепленного населения к субъекту ПМСП, зарегистрированная в ИС "РПН", в отчетном периоде на последнюю дату месяца;
Sскпн_рк – фиксированное значение СКПН на 1 жителя, равное 100 тенге.
Кмо = равный 1,0
Vфакт.скпн мо1 – фактический объем финансирования СКПН по субъекту ПМСП за отчетный период;
2) распределение средств фонда между субъектами ПМСП, достигшими исполнение целевого значения конечного результата на 80% и более, (далее – субъекты ПМСП – лидеры) осуществляется в следующем порядке:
определяется стоимость 1 балла на дополнительное стимулирование субъекта ПМСП – лидера из средств фонда по формуле:
Sдоп.скпн_рег/балл =
Ф /
нас. мо-80% х
ППИмо-80% х Кмо-80%), где:
Sдоп.скпн_рег/балл. – дополнительная сумма СКПН, установленная в расчете на 1 балл для субъектов ПМСП – лидеров;
Чнас. мо–80% – численность прикрепленного населения субъекта ПМСП – лидера, зарегистрированная в ИС "РПН" в отчетном периоде на последнюю дату месяца;
ППИмо-80% – сумма фактических баллов по каждому индикатору конечного результата субъекта ПМСП – лидера за отчетный период;
Кмо-80%– коэффициент комплексности медицинских услуг субъекта ПМСП - лидера за отчетный период;
определяется сумма дополнительного стимулирования из фонда для субъекта ПМСП – лидера по формуле:
Фмо= (Чнас. мо – 80% х
ППИмо-80% х Кмо-80%) х Sдоп.скпн_рег/балл, где:
Фмо – сумма дополнительного стимулирования из фонда для субъекта ПМСП – лидера за достижение конечного результата 80% и более.
В случае, если по области число субъектов ПМСП с уровнем вклада (Ц%) 80% и более составляет от общего числа субъектов ПМСП области:

20% және одан артық болса – онда қалыптастырылған қор 80% және одан артық қосқан үлес деңгейіне қол жеткізген, МСАК деңгейінде алдын алуға болатын ана өлімі тіркелмеген МСАК субъектілері арасында толық көлемде бөлінеді;
20%-дан кем болса – онда МСАК субъектілеріне ЖБНЫК сомаларын төлеу мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
80% дейін (М%) қосқан үлес деңгейі бар МСАК субъектілеріне – ақы төлеу ЖБНЫК-ны қаржыландырудың нақты қалыптасқан көлемі бойынша жүзеге асырылады;
80% және одан артық қосқан үлес деңгейі бар (М%) МСАК субъектілеріне МСАК деңгейінде алдын алуға болатын ана өлімінің болмауы шартында ақы төлеу есепті кезеңге өңір бойынша бөлінген ЖБНЫК сомасының шегінде 25%-ға ұлғайтылған, өңір бойынша 1 балға есептегенде есепті кезеңде белгіленген ЖБНЫК сомасы (Sнақты жбнык_өңір/балл) бойынша жүзеге асырылады. МСАК деңгейінде алдын алуға болатын ана өлімі болған жағдайда осы МСАК субъектісіне ақы төлеу ЖБНЫК-ны қаржыландырудың нақты қалыптасқан көлемі бойынша жүзеге асырылады.
25%-ға ұлғаюымен өңір бойынша 1 балдың құнын (Sнақты жбнык_өңір/балл) есептеу 4-қадамның 2-кезеңіне сәйкес ЖБНЫК сомаларын бөлгенге дейін айқындалады. Бұл ретте, өңір бойынша қордан бөлінетін ЖБНЫК сомаларын бөлу толық көлемде жүргізілмейді, өйткені қордан бөлінген ЖБНЫК-ның қалған сомасы 80% және одан артық қосқан үлес деңгейі бар МСАК субъектілеріне 1 балдың құнын 25%-ға ұлғайтумен ЖБНЫК сомасын шегергеннен кейін бюджет заңнамасы айқындаған тәртіппен бюджетке қайтарылуға тиіс.
Егер 1 балдың құнын 25%-ға ұлғайту есепті кезеңде көзделген ЖБНЫК сомасынан жоғары болса, онда 1 балдың құнының ұлғаюын есептеу 80% дейін (М%) қосқан үлес деңгейі бар МСАК субъектілеріне бөлгеннен кейін қалған қаражатқа сүйене отырып жүзеге асырылады.
4-кезең: қор қаражатынан бөлінген қосымша ынталандыруды есепке ала отырып МСАК субъектісі-көшбасшы жұмысының қол жеткізілген түпкілікті нәтижесі үшін ЖБНЫК сомасын есептеу мынадай формула бойынша айқындалады:
V мұ нақты жбнык2 = V мұ нақты жбнык 1+ Қ мұ, мұнда:
V мұ нақты жбнык2 – есепті кезеңдегі қор қаражатынан бөлінген қосымша ынталандыруды есепке ала отырып МСАК субъектісі-көшбасшы үшін ЖБНЫК-ны қаржыландыру көлемі.
Егер есепті кезеңдегі халықтың 1 бекітілген адамына есептегенде есепті кезеңдегі қордың қаражатынан бөлінген қосымша ынталандыруды есепке ала отырып МСАК субъектісі-көшбасшы үшін ЖБНЫК-ны қаржыландыру көлемі (V мұ нақты жбнык2) 150 теңгеден артық болса, онда осы МСАК субъектілеріне ЖБНЫК сомаларын төлеу мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) V мұ нақты жбнык3 мынадай формула бойынша айқындалады:

20% и более – то сформированный фонд распределяется в полном объеме между субъектами ПМСП, достигшими уровень вклада (Ц%) 80% и более, у которых не зарегистрирован случай материнской смертности, предотвратимой на уровне ПМСП;
менее 20% – то оплата сумм СКПН субъектам ПМСП осуществляется в следующем порядке:
субъектам ПМСП с уровнем вклада (Ц%) до 80% – оплата осуществляется по фактически сложившемуся объему финансирования СКПН;
субъектам ПМСП с уровнем вклада (Ц%) 80% и более при условии отсутствия материнской смертности, предотвратимой на уровне ПМСП, оплата осуществляется по сумме СКПН, установленной в отчетном периоде в расчете на 1 балл по региону (Sфакт.скпн_рег/балл) увеличенной на 25% в пределах суммы СКПН, выделенной по региону на отчетный период. В случае наличия материнской смертности, предотвратимой на уровне ПМСП, оплата данному субъекту ПМСП осуществляется по фактически сложившемуся объему финансирования СКПН.
Расчет стоимости 1 балла по региону (Sфакт.скпн_рег/балл) с увеличением на 25% определяется до распределения сумм СКПН в соответствии с этапом 2 шага 4. При этом распределение сумм СКПН из фонда по региону не производится в полном объеме, так как оставшаяся сумма СКПН из фонда после вычета суммы СКПН с увеличением стоимости 1 балла на 25% на субъекты ПМСП с уровнем вклада 80% и более подлежит возврату в бюджет в порядке, определенном бюджетным законодательством.
В случае, если увеличение стоимости 1 балла на 25% превышает сумму СКПН, предусмотренную в отчетном периоде, то расчет увеличения стоимости 1 балла осуществляется исходя из оставшихся средств после распределения на субъекты ПМСП с уровнем вклада (Ц%) до 80%.
4-й этап: расчет суммы СКПН за достигнутый конечный результат работы субъекта ПМСП – лидера с учетом дополнительного стимулирования из средств фонда определяется по формуле:
Vфакт.скпн мо2 = Vфакт.скпн мо1+ Фмо, где:
Vфакт.скпн мо2 - объем финансирования СКПН для субъекта ПМСП – лидера с учетом дополнительного стимулирования из средств фонда за отчетный период.
В случае, если объем финансирования СКПН для субъекта ПМСП – лидера с учетом дополнительного стимулирования из средств фонда за отчетный период (Vфакт.скпн мо2) в расчете на 1 прикрепленного человека населения за отчетный период составил более 150 тенге, то оплата сумм СКПН данным субъектам ПМСП осуществляется в следующем порядке:
1) определяется Vфакт.скпн мо3 по следующей формуле:

V мұ нақты жбнык3= С мұ хал. – 80% х 150, мұнда:
150 – есепті кезеңдегі халықтың бекітілген 1 адамына есептегендегі ЖБНЫК-ның ең жоғары сомасы, теңге;
2) бюджет заңнамасы айқындаған тәртіппен бюджетке қайтарылуы тиіс немесе уәкілетті органның шешімі бойынша қайта бөлінуі тиіс қаражаттың қалдығы мынадай формула бойынша айқындалады:
V қалдық= V мұ нақты жбнык2-V мұ нақты жбнык3
5-қадам: есепті кезеңдегі МСАК субъектісінің аумақтық учаскесі (бұдан әрі – учаске) деңгейіне дейін МСАК субъектісі жұмысының қол жеткізілген түпкілікті нәтижесі үшін ЖБНЫК сомасын есептеу мынадай реттілікпен жүзеге асырылады:
1) жұмыстың қол жеткізілген түпкілікті нәтижесі үшін МСАК субъектісінің учаскелік қызметін ынталандыруға арналған қаржы қаражатының көлемін айқындау мынадай формула бойынша:
V уч.қызмет жбнык – есепті кезеңдегі МСАК субъектісінің учаскелік қызметін ынталандыру үшін ЖБНЫК-ға арналған қаржы қаражатының көлемі;
V мұ жбнык – осы Әдістеменің 7-қадамына сәйкес есептелген есепті кезеңдегі 80% дейін қосқан үлес деңгейі бар МСАК субъектісі (V мұ нақты жбнык 1) үшін немесе МСАК субъектісі-көшбасшы үшін (V мұ нақты жбнык2 немесе V мұ нақты жбнык3) ЖБНЫК-ға арналған қаржы қаражатының көлемі;
V білікт. арт. – іссапарлық шығыстарды қоса, МСАК субъектісі қызметкерлерінің біліктілігін арттыру мен оларды қайта даярлауға осы МСАК субъектісі жіберетін, бірақ МСАК субъектісі үшін ЖБНЫК-ға арналған қаржы қаражаты көлемінен 5%-дан кем емес ЖБНЫК-ға арналған қаржы қаражатының көлемі (бұдан әрі – білктілікті арттыруға арналған сома);
V уч.мың – қосымша персоналды (дербес Отбасы денсаулығы орталығының немесе дәрігерлік амбулаторияның басшысын, жалпы дәрігерлік практика бөлімдерінің меңгерушілері мен аға мейіргерлерін, учаскелік қызмет бөлімдерінің меңгерушілері мен аға мейіргерлерін, Отбасы денсаулығы орталығының профилактика және әлеуметтік-психологиялық көмек бөлімінің қызметкерлерін (дәрігерлері мен мейіргерлерін)) ынталандыру үшін ЖБНЫК-ға арналған, бірақ біліктілікті арттыруға арналған соманы шегергеннен кейін МСАК субъектісінің ЖБНЫК сомасынан 20%-дан аспайтын қаржы қаражатының көлемі;
2) учаске жұмысының қол жеткізілген түпкілікті нәтижесін бағалау индикаторларының ағымдағы мәнін айқындау осы Әдістеменің 4-қадамының 1-кезеңіне сәйкес жүзеге асырылады. Бұл ретте, учаске үшін жұмыстың қол жеткізілген түпкілікті нәтижесін бағалау индикаторлары бойынша нысаналы мән осы Әдістеменің 4-қадамына сәйкес МСАК субъектісі бойынша сияқты белгіленеді.

Vфакт.скпн мо3 = Чнас. мо – 80% х 150, где:
150 – максимальная сумма СКПН в расчете на 1 прикрепленного человека населения за отчетный период, тенге;
2) определяется остаток средств, подлежащий возврату в бюджет в порядке, определенном бюджетным законодательством, или подлежащий перераспределению по решению уполномоченного органа, по следующей формуле:
Vостаток= Vфакт.скпн мо2 - Vфакт.скпн мо3
шаг 5: расчет суммы СКПН за достигнутый конечный результат работы субъекта ПМСП до уровня территориального участка субъекта ПМСП (далее – участок) за отчетный период осуществляется в следующей последовательности:
1) определение объема финансовых средств, предназначенных для стимулирования участковой службы субъекта ПМСП за достигнутый конечный результат работы по формуле:
Vскпн уч.служба = Vскпн мо - Vповыш.кв - Vвне уч., где:
Vскпн уч.служба– объем финансовых средств, предназначенных на СКПН, для стимулирования участковой службы субъекта ПМСП за отчетный период;
Vскпн мо – объем финансовых средств, предназначенных на СКПН, для субъекта ПМСП с уровнем вклада до 80% (Vфакт.скпн мо1) или для субъекта ПМСП – лидера (Vфакт.скпн мо2 или Vфакт.скпн мо3) за отчетный период, рассчитанные согласно шага 4 настоящего приложения;
Vповыш.кв – объем финансовых средств, предназначенный на СКПН, направляемый субъектом ПМСП на повышение квалификации и переподготовку работников данного субъекта ПМСП, включая командировочные расходы, но не менее 5% от объема финансовых средств, предназначенных на СКПН, для субъекта ПМСП (далее – сумма на повышение квалификации);
Vвне уч. – объем финансовых средств, предназначенный на СКПН на стимулирование медицинских работников амбулаторно-поликлинических организаций, оказывающих ПМСП (руководителя самостоятельного Центра семейного здоровья или врачебной амбулатории, заведующих и старших медицинских сестер отделений общей врачебной практики, заведующих и старших медицинских сестер отделений участковой службы, заведующие и старшие акушерки акушерско-гинекологических отделений (кабинетов),работников (врачей и медицинских сестер) отделения профилактики и социально-психологической помощи Центра семейного здоровья), но не более 20% от суммы СКПН субъекта ПМСП после вычета суммы на повышение квалификации;
2) определение текущего значения индикаторов оценки достигнутых конечных результатов работы участка осуществляется в соответствии с 1-м этапом шага 4 настоящего приложения. При этом целевое значение по индикаторам оценки достигнутых конечных результатов работы для участка устанавливается как по субъекту ПМСП в соответствии с шагом 4 настоящего приложения;

3) "МСАК деңгейінде алдын алуға болатын ана өлімі" индикаторын қоспағанда, осы Әдістеменің 4-қадамының 1-кезеңіне сәйкес учаске бойынша балдармен түпкілікті нәтиже индикаторының келтірілген көрсеткіші (ИККуч) есептеледі. Учаскенің қызмет көрсету аумағында бір және одан да артық ана өлімі жағдайы тіркелген жағдайда ИКК мәні осы аумақтық учаскенің барлық индикаторлары бойынша 0 ретінде белгіленеді.
Учаскенің қызмет көрсету аумағында бекітілген халық ішінде ана өлімінің тіркелуі болмаған жағдайда ИКК мәні "МСАК деңгейінде алдын алуға болатын ана өлімі" индикаторы бойынша өз ең жоғары мәнінде (ИЖК) белгіленеді.
4) есепті кезеңде жұмыстың қол жеткізілген түпкілікті нәтижесі үшін нақты учаскені ынталандыруға арналған қаржы қаражатының көлемін айқындау мынадай формула бойынша:
V уч. жбнык – аумақтық учаске шарттарында қызметтер көрсететін қызметкерлерді (жалпы практика дәрігерлері, учаскелік терапевтер мен педиатрлар, жалпы практика мен учаскелік қызметтің мейіргерлері, аумақтық учаске шарттарында медициналық қызметтер көрсететін акушерлер, әлеуметтік қызметкерлер мен психологтар) ынталандыру үшін ЖБНЫК-ға арналған қаржы қаражатының көлемі;
Суч. хал. – есепті кезеңде айдың соңғы күніндегі "БХТ" АЖ-да тіркелген, учаскеге бекітілген халықтың саны;
ИККуч – нақты учаске бойынша есепті кезеңде қалыптасқан әрбір түпкілікті нәтиже индикаторы бойынша нақты балдардың саны;
S уч_жбнык/балл – 1 балға есептегендегі есепті кезеңде учаскелік қызмет үшін белгіленген ЖБНЫК сомасы, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
S уч_жбнык/балл =Vуч.қызмет жбнык/(Суч. хал.х∑ИККуч.), мұнда:
V уч.қызмет жбнык – есепті кезеңдегі МСАК субъектісінің учаскелік қызметін ынталандыру үшін ЖБНЫК-ға арналған қаржы қаражатының көлемі;
(Суч. хал.хИККуч.) – есепті кезеңде "БХТ" АЖ-да тіркелген бекітілген халық саны туындыларының сомасы және нақты учаске бойынша есепті кезеңде қалыптасқан әрбір түпкілікті нәтиже индикаторы бойынша нақты балдардың сомалары.

3) вычисляется приведенный показатель индикатора конечного результата в баллах по участку (ППИуч.) в соответствии с 1-м этапом шага 4 настоящего приложения, за исключением индикатора "Материнская смертность, предотвратимая на уровне ПМСП". В случае регистрации на территории обслуживания участка одного случая материнской смертности и более, значение ППИ устанавливается как 0 по всем индикаторам данного территориального участка.
В случае отсутствия регистрации материнской смертности среди прикрепленного населения на территории обслуживания участка, ППИ устанавливается в своем максимальном значении (ИВК) по индикатору "Материнская смертность, предотвратимая на уровне ПМСП";
4) определение объема финансовых средств, предназначенных для стимулирования конкретного участка за достигнутый конечный результат работы в отчетном периоде по формуле:
Vскпн уч. = Чнас. уч. х Sскпн_уч/балл х
ППИуч., где:
Vскпн уч. – объем финансовых средств, предназначенный на СКПН на стимулирование работников, оказывающих услуги в условиях территориального участка (врачи общей практики, участковые терапевты и педиатры, акушер-гинекологи, медицинские сестры общей практики и участковой службы, фельдшеры, акушерки, оказывающие медицинские услуги в условиях территориального участка, социальные работники и психологи);
Чнас.уч. – численность прикрепленного населения к участку, зарегистрированная в ИС "РПН" в отчетном периоде на последнюю дату месяца;
ППИуч – сумма фактических баллов по каждому индикатору конечного результата, сложившаяся за отчетный период по конкретному участку;
Sскпн_уч/балл– сумма СКПН, установленная для участковой службы в отчетном периоде в расчете на 1 балл, определяется по формуле:
Sскпн_уч/балл = Vскпн уч.служба /
нас. уч. х
ППИуч.), где:
Vскпн уч.служба– объем финансовых средств, предназначенных на СКПН, для стимулирования участковой службы субъекта ПМСП за отчетный период;
нас.уч. х
ППИуч.) – сумма произведений численности прикрепленного населения, зарегистрированной в ИС "РПН" в отчетном периоде, и суммы фактических баллов по каждому индикатору конечного результата, сложившейся за отчетный период, по конкретному участку.

6-қадам: МСАК-тың әрбір қызметкерінің деңгейіне дейін ЖБНЫК сомасын есептеуді № 429 бұйрыққа сәйкес МСАК субъектісінің бірінші басшысының бұйрығымен құрылған ЖБНЫК нәтижелерін бағалау мен төлемдерін аудару жөніндегі комиссия жүзеге асырады.
Амбулаториялық-емханалық
көмектің кешенді жан басына
шаққандағы ынталандырушы
компонентін есептеудің кешенді
формуласына
1-кесте
Аумақтық учаскелер бейіндерінің бөлінісінде МСАК субъектілері үшін максимал
мүмкін балдардың кестесі
р/с
Индикатордың атауы
Максимал балдың жиыны*
Жалпы практика учаскесі
Терапиялық учаске*
Педиатриялық учаске
1
МСАК деңгейінде алдын алуға болатын ана өлімі**
4,00
4,00
4,00
2

шаг 6: расчет суммы СКПН до уровня каждого работника ПМСП, осуществляется комиссией по оценке результатов и начислению выплат СКПН формируемой приказом первого руководителя субъекта ПМСП в соответствии с приказом № 429.
Таблица 1
к комплексной формуле расчета
стимулирующего компонента
комплексного подушевого
норматива амбулаторно-
поликлинической помощи
Таблица максимально возможных баллов для субъектов первичной медико-санитарной помощи в разрезе профилей территориальных участков
№ п/п
Наименование индикатора
Итого максимальный балл*
Участок общей практики
Терапевтический участок*
Педиатрический участок
1
Материнская смертность, предотвратимая на уровне ПМСП**
4,00
4,00
4,00
2

24,00
20,00
24,00
Ескертпе:
* Құрылымында тек терапиялық учаскелер бар МСАК субъектілері үшін қорытынды максимал балл 20 балл көлемінде белгіленеді.
** "МСАК деңгейінде алдын алуға болатын ана өлімі" индикаторы тек 18 жасқа дейінгі балаларға қызмет көрсететін педиатриялық учаскелерге қолданылмайды.
*** "МСАК деңгейінде алдын алуға болатын 7 күннен 5 жасқа дейінгі бала өлімі" индикаторы тек ересек адамдарға қызмет көрсететін терапиялық учаскелерге қолданылмайды.
**** "Асқынған жіті респираторлық инфекциялары бар емдеуге жатқызылған 5 жасқа дейінгі балалардың үлес салмағы" және "Перзентханадан шыққаннан кейін алғашқы 3 тәулікте жаңа туған нәрестелерді патронаждық қараулармен қамту" индикаторлары тек ересек адамдарға қызмет көрсететін терапиялық учаскелерге қолданылмайды, ал жалпы практика учаскелеріне процесс индикаторы ретінде қолданылады.
***** "Асқынған қантамыр жүйесінің аурулары (миокард инфарктісі, инсульт) бар науқастарды емдеуге жатқызу деңгейі" тек балаларға қызмет көрсететін педиатриялық учаскелерге қолданылмайды;
МСАК – медициналық санитариялық алғашқы көмек.
Амбулаториялық-емханалық
көмектің кешенді жан басына
шаққандағы ынталандырушы
компонентін есептеудің кешенді
формуласына
2-кесте
Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау
субъектілері жұмысының қол жеткізілген нәтижелерін бағалау индикаторлары
р/с
Индикатордың атауы
Есептеу әдісі
Деректер көзі
Болжалды әсер
алым
бөлім
көбейту
алым
бөлім
1
2
3
4
5
6
7
8
1
МСАК деңгейінде алдын алуға болатын ана өлімі
Есепті кезеңде тіркелген халықтың арасында сараптамалық расталған алдын алуға болатын себептерден ана өлімі жағдайларының саны
"ТХТ" АЖ:

24,00
20,00
24,00
Примечание:
* Итоговый максимальный балл для терапевтических участков устанавливается в количестве 20 баллов.
** Индикатор "Материнская смертность, предотвратимая на уровне ПМСП" не применяется к педиатрическим участкам, обслуживающим только детское население.
*** Индикатор "Детская смертность от 7 дней до 5 лет, предотвратимая на уровне ПМСП" не применяется к терапевтическим участкам, обслуживающим только взрослое население.
**** Индикаторы "Удельный вес детей до 5 лет, госпитализированных с осложненными острыми респираторными инфекциями" и "Охват патронажными посещениями новорожденных в первые 3 суток после выписки из роддома" не применяются к терапевтическим участкам, обслуживающим только взрослое население, а к участкам общей практики применяются в качестве индикаторов процесса.
***** Индикатор "Уровень госпитализации больных с осложнениями заболеваний сердечно-сосудистой системы (инфаркт миокарда, инсульт)" не применяется к педиатрическим участкам, обслуживающим только детское население;
ПМСП - первичная медико-санитарная помощь.
Таблица 2
к комплексной формуле расчета
стимулирующего компонента
комплексного подушевого
норматива амбулаторно-
поликлинической помощи
Индикаторы оценки достигнутых результатов работы субъектов здравоохранения, оказывающих первичную медико-санитарную помощь
№ п/п
Название индикатора
Способ вычисления
Источник данных
Ожидаемый эффект
числитель
знаменатель
умножить на
числитель
знаменатель
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Материнская смертность, предотвратимая на уровне ПМСП
Количество случаев материнской смерти от предотвратимых причин, подтвержденных экспертно среди прикрепленного населения за отчетный период

"Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 907 бұйрық) бекітілген "Ана өлімін есепке алу картасы" деген 2009-1/е нысанындағы қайтыс болу фактісі
"ЖБНҚК" АЖ: МСАК деңгейінде алдын алуға болатындығы туралы ҚДСК растаған қайтыс болу фактісі
жоқ
2
МСАК деңгейінде алдын алуға болатын 7 күннен 5 жасқа дейінгі бала өлімі
Есепті кезеңде тіркелген халықтың арасында МСАК деңгейінде алдын алуға болатын 7 күннен 5 жасқа дейінгі бала өлімінің саны
"БХТ" АЖ:
№ 907 бұйрықпен бекітілген "Тірі туған, өлі туған, 1 жасқа дейінгі қайтыс болған балаларды есепке алу картасы" деген 2009/е нысанындағы Амбулаториялық-емханалық көмектің кешенді жан басына шаққандағы ынталандырушы компонентін есептеудің кешенді формуласына № 3 кестеде (бұдан әрі - № 3 кесте) көрсетілген АХЖ-10 кодтарына сәйкес қайтыс болу себептері бойынша 5 жасқа дейін кеңейтілген қайтыс болу фактісі
"ЖБНҚК" АЖ: МСАК деңгейінде алдын алуға болатындығы туралы ҚДСК растаған қайтыс болу фактісі
жоқ
3
Асқынған респираторлық жіті жұқпалары бар емдеуге жатқызылған 5 жасқа дейінгі балалардың үлес салмағы
Асқынған жіті респираторлық инфекциялары бар емдеуге жатқызылған 5 жасқа дейінгі балалардың саны
жіті респираторлық инфекциялармен тіркелген 5 жасқа дейінгі балалардың жалпы саны
100
МҚСБЖ АЖ:
№907 бұйрықпен бекітілген № 066/е нысаны,
"ТХТ" АЖ: тіркелген халық
"Емхана" ААЖ: 025-5/У статистикалық карта, "ТХТ" АЖ: тіркелген халық
төмендеу
4
Перзентханадан шыққаннан кейін алғашқы 3 тәулікте жаңа туған нәрестелерді патронаждық қараулармен қамту
Перзентханадан шыққаннан кейін алғашқы 3 тәулікте патронаждық қараулармен қамтылған жаңа туған нәрестелердің саны
Есептік кезеңде перзентханадан шығарылған жаңа туған нәрестелердің саны
100
"Емхана" ААЖ: 025-5/У статистикалық карта,
МҚСБЖ АЖ: № 907 бұйрықпен бекітілген № 066/е нысаны, "ТХТ" АЖ: тіркелген халық
МҚСБЖ АЖ: № 907 бұйрықпен бекітілген № 066/е нысаны,
"ТХТ" АЖ: тіркелген халық
100%
5
Өкпе туберкулезін уақтылы анықтау
Есепті кезеңде тіркелген халықтың арасында алғаш анықталған өкпе туберкулезімен ауыратын науқастарда уақтылы диагностикаланған өкпе туберкулезі нысандарының саны
Есепті кезеңде тіркелген халықтың арасында алғаш анықталған өкпе туберкулезі жағдайларының саны
100
"ДНЭТ" АЖ (Туберкулезбен ауыратын науқастардың ұлттық тіркелімі):
№ 907 бұйрықпен бекітілген "Диспансерлік контингентті байқау картасы" деген ТА 16/е нысаны, АХЖ-10 кодтарына және № 3 кестеде көрсетілген Туберкулезбен ауыратын науқастардың тіркелімі бойынша диагноздың кодтарына сәйкес туберкулез нысандарын уақытылы диагностикалау жағдайлары "ТХТ" АЖ: тіркелген халық
"ДНЭТ" АЖ (Туберкулезбен ауыратын науқастардың электрондық тіркелімі): № 907 бұйрықпен бекітілген "Диспансерлік контингентті байқау картасы" деген ТА 16/е нысаны,
АХЖ-10 кодтарына және № 3 кестеде көрсетілген Туберкулезбен ауыратын науқастардың тіркелімі бойынша диагноздың кодтарына сәйкес барлық алғаш анықталған туберкулез жағдайлары "ТХТ" АЖ: тіркелген халық
жоғарылау
6
Сүт безі, жатыр мойыны қатерлі ісіктерін қоспағанда,
0-1 сатысында көзге көрінетін қатерлі ісіктердің алғаш анықталған жағдайлары.
Сүт безі ісігінің 0-2а (Т0-Т2N0M0), жатыр мойыны ісігінің 1-2 (Т1-Т2N0M0) алғаш анықталған жағдайлары
Есепті кезеңде тіркелген халықтың арасында 0-1 сатысында көзге көрінетін қатерлі ісіктердің алғаш анықталған жағдайларының саны
Есепті кезеңде тіркелген халықтың арасында 2а сатысында жатыр мойнының қатерлі ісігінің және сүт безінің қатерлі ісігінің алғаш анықталған жағдайларының саны
Есепті кезеңде тіркелген халықтың арасында көзге көрінетін қатерлі ісік диагнозы бар барлық алғаш анықталған жағдайлардың саны
Есепті кезеңде тіркелген халықтың арасында жатыр мойнының қатерлі ісігі және сүт безінің қатерлі ісігі диагнозымен барлық алғаш анықталған
жағдайларының саны
100
ОНЭТ АЖ: № 907 бұйрықпен бекітілген 030-6/е нысаны, № 3 кестеде көрсетілген АХЖ-10 кодтары бойынша 1 кезеңдегі көзге көрінетін қатерлі ісіктердің алғаш анықталған жағдайлар, "ТХТ" АЖ: тіркелген халық
ОНЭТ АЖ: № 907 бұйрықпен бекітілген 030-6/е нысаны, жатыр мойнының қатерлі ісігінің және сүт безінің қатерлі ісігінің алғаш анықталған жағдайлар, "ТХТ" АЖ: тіркелген халық

ИС "РПН": факт смерти из формы 2009-1/у "Карта учета материнской смертности", утвержденная приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6697) (далее – приказ № 907) ИС "ДКПН": Факт смерти, подтвержденный КООЗ о предотвратимости на уровне ПМСП
отсутствие
2
Детская смертность от 7 дней до 5 лет, предотвратимая на уровне ПМСП
Количество детской смертности в возрасте от 7 дней до 5 лет, предотвратимой на уровне ПМСП среди прикрепленного населения за отчетный период
ИС "РПН": факт смерти из формы № 2009/у "Карта учета родившегося живым, мертворожденного, умершего ребенка в возрасте до 1 года", утвержденной приказом № 907, расширенной до 5 лет, по причинам смерти согласно кодов МКБ-10, указанных в таблице № 3 к комплексной формуле расчета стимулирующего компонента комплексного подушевого норматива амбулаторно-поликлинической помощи (далее – таблица № 3) ИС "ДКПН": Факт смерти, подтвержденный КООЗ о предотвратимости на уровне ПМСП
отсутствие
3
Удельный вес детей до 5 лет, госпитализированных с осложненными острыми респираторными инфекциями
Количество детей до 5 лет, госпитализированных в стационар с осложненными острыми респираторными инфекциями
общее количество детей до 5 лет, зарегистрированных с острыми респираторными инфекциями
100
ИС "СУКМУ": форма № 066/у, утвержденная приказом № 907 ИС "РПН": прикрепленное население
АИС "Поликлиника": 025-5/У статистическая карта ИС "РПН": прикрепленное население
снижение
4
Охват патронажными посещениями новорожденных в первые 3 суток после выписки из роддома
Количество охваченных патронажными посещениями новорожденных в первые 3 суток после выписки из роддома
количество новорожденных выписавшихся из роддома за отчетный период
100
АИС "Поликлиника": 025-5/У статистическая карта ИС "СУКМУ": форма № 066/у, утвержденная приказом № 907 ИС "РПН": прикрепленное население
ИС "СУКМУ": форма № 066/у, утвержденная приказом № 907 ИС "РПН": прикрепленное население
100%
5
Своевременно диагностированный туберкулез легких
Количество своевременно диагностированных форм туберкулеза легких у впервые выявленных больных туберкулезом легких среди прикрепленного населения за отчетный период
Количество впервые выявленных случаев туберкулеза легких среди прикрепленного населения за отчетный период
1100
ИС "ЭРДБ" (Подсистема "Национальный регистр больных туберкулезом"): форма ТБ 16/у "Карта наблюдения за диспансерным контингентом", утвержденная приказом № 907, случаи своевременного диагностирования форм туберкулеза согласно кодов МКБ-10 и кодов диагноза по Регистру больных туберкулезом, указанных в таблице № 3 ИС "РПН": прикрепленное население
ИС "ЭРДБ" (Подсистема "Национальный регистр больных туберкулезом"): форма ТБ 16/у "Карта наблюдения за диспансерным контингентом", утвержденная приказом № 907, все впервые выявленные случаи туберкулеза согласно кодов МКБ-10 и кодов диагноза по Регистру больных туберкулезом, указанные в таблице № 3
ИС "РПН": прикрепленное население
повышение
6
Впервые выявленные случаи злокачественного новообразования визуальной локализаций 0-1 стадии, за исключением злокачественных новообразований молочной железы и шейки матки. Впервые выявленные случаи: рака молочной железы 0-2 а (Т0-T2N0M0), рака шейки матки 1-2 а (T1-T2N0M0)
Количество впервые выявленных случаев с диагнозом злокачественного новообразования визуальной локализаций 0-1- стадии среди прикрепленного населения за отчетный период. Количество впервые выявленных случаев с диагнозом рака шейки матки и рака молочной железы 2а- стадии среди прикрепленного населения за отчетный период
Количество всех впервые выявленных случаев с диагнозом злокачественного новообразования визуальной локализаций среди прикрепленного населения за отчетный период Количество всех впервые выявленных случаев с диагнозом рака шейки матки и рака молочной железы среди прикрепленного населения за отчетный период
1100
ИС "ЭРОБ": форма 030-6/у, утвержденная приказом № 907, впервые выявленные случаи злокачественного новообразования визуальной локализаций 1 стадии по кодам МКБ-10, указанным в таблице № 3 ИС "РПН": прикрепленное население ИС "ЭРОБ": форма 030-6/у, утвержденная приказом № 907, впервые выявленные случаи рака шейки матки и рака молочной железы 2а стадии ИС "РПН": прикрепленное население

ОНЭТ АЖ: № 907 бұйрықпен бекітілген 030-6/е нысаны, № 3 кестеде көрсетілген АХЖ-10 кодтары бойынша көзге көрінетін қатерлі ісігі бар барлық алғаш анықталған жағдайлар
"ТХТ" АЖ: тіркелген халық
ОНЭТ АЖ: № 907 бұйрықпен бекітілген 030-6/е нысаны, жатыр мойнының қатерлі ісігінің және сүт безінің қатерлі ісігнің барлық алғаш анықталған жағдайлар
"ТХТ" АЖ: тіркелген халық
жоғарылау
7
Асқынған жүрек-қантамырлары жүйесінің аурулары (миокард инфарктісі, инсульт) бар науқастарды емдеуге жатқызу деңгейі
Есепті кезеңде тіркелген халықтың ішінен тәуліктік стационарда емделіп шыққан асқынған жүрек-қантамырлары жүйесінің аурулары (миокард инфарктісі, инсульт) бар науқастардың саны
Есепті кезеңде тіркелген халықтың арасында емделіп шыққан асқынған қантамыр жүйесінің аурулары бар науқастардың саны
100
"МҚСБЖ" АЖ: № 907 бұйрықпен бекітілген № 066/е нысаны, № 3 кестеде көрсетілген АХЖ-10 кодтары бойынша негізгі диагноз
"ТХТ" АЖ: тіркелген халық
"МҚСБЖ" АЖ: № 907 бұйрықпен бекітілген № 066/е нысаны, № 3 кестеде көрсетілген АХЖ-10 кодтары бойынша негізгі диагноз
"ТХТ" АЖ: тіркелген халық
төмендеу
8
Негізделген шағымдар
Есепті кезеңде МСАК субъектісінің қызметіне қатысты тіркелген халық арасындағы негізделген шағымдардың саны
МҚСБЖ: МСАК субъектісінің қызметіне шағымның негізіділігі туралы ҚДСК растаған жеке тұлғалардың шағымдары жағдайлары
жоқ
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АХЖ-10 – 10-шы қайта қараудағы аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі;
"ДНЭТ" АЖ – "Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесі;
"Емхана" ААЖ – автоматтандырылған ақпараттық жүйесі;
"ЖБНҚК" АЖ – "МСАК тарифіне қосымша компонент" ақпараттық жүйесі;
ҚДСК – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Қоғамдық денсаулық сақтау комитеті;
"МҚСБЖ" АЖ – "Медициналық қызметтердің сапасын басқару жүйесі" ақпараттық жүйесі;
МСАК – медициналық-санитариялық алғашқы көмек;
"ОНЭТ" АЖ – "Онкологиялық науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесі;
"ТХТ" АЖ – "Тіркелген халық тіркелімі" ақпараттық жүйесі.
Амбулаториялық-емханалық
көмектің кешенді жан басына
шаққандағы ынталандырушы
компонентін есептеудің кешенді
формуласына
3-кесте
Медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдары жұмысының қол жеткізілген
нәтижелерін бағалау индикаторларын есептеу кезінде есепке алынатын Аурулардың
халықаралық жіктемесі кодтарының тізбелері
"МСАК деңгейінде алдын алуға болатын 7 күннен бастап 5 жасқа дейінгі бала өлімі" индикаторын есептеу кезінде перзентханаларда туындаған жағдайлар мен кестеде көрсетілген жағдайларды қоспағанда, ҚДСК растаған барлық МСАК деңгейінде алдын алуға болатын 7 күннен бастап 5 жасқа дейінгі бала өлімі жағдайлары есепке алынады:
р/с
АХЖ-10 коды
Аурулардың атауы
1
R95
Емшектегі баланың кенеттен қайтыс болуы
2
R96
Белгісіз себептерден кенеттен қайтыс болудың
басқа түрлері
3

ИС "ЭРОБ": форма 030-6/у, утвержденная приказом № 907, все впервые выявленные случаи со злокачественным новообразованием визуальной локализации по кодам МКБ-10, указанным в таблице № 3
ИС "РПН": прикрепленное население
ИС "ЭРОБ": форма 030-6/у, утвержденная приказом № 907, все впервые выявленные случаи с раком шейки матки и раком молочной железы ИС "РПН": прикрепленное население
повышение
7
Уровень госпитализации
больных с осложнениями заболеваний сердечнососудистой системы (инфаркт миокарда, инсульт)
Количество больных, пролеченных с осложнениями заболеваний сердечно- сосудистой системы (инфаркт миокарда, инсульт) – в круглосуточном стационаре из числа прикрепленного населения за отчетный период
Количество больных, пролеченных с заболеваниями сердечнососудистой системы из числа прикрепленного населения за отчетный период
1100
ИС "СУКМУ": форма № 066/у, утвержденная приказом № 907 основной диагноз по кодам МКБ-10, указанным в таблице № 3 ИС "РПН": прикрепленное население
ИС "СУКМУ": форма № 066/у, утвержденная приказом № 907 основной диагноз по кодам МКБ-10, указанным в таблице № 3
ИС "РПН": прикрепленное население
снижение
8
Обоснованные жалобы
Количество обоснованных жалоб среди прикрепленного населения по отношению к деятельности субъекта ПМСП за отчетный период
ИС "СУКМУ": случаи жалоб от физических лиц, подтвержденные КООЗ об обоснованности жалобы на деятельность субъекта ПМСП
отсутствие
Расшифровка аббревиатур:
МКБ-10 – Международная статистическая классификация болезней и проблем, связанных со здоровьем 10 пересмотра;
ИС "ЭРДБ" – информационная система "Электронный регистр диспансерных больных";
АИС "Поликлиника" – автоматизированная информационная система;
ИС "ДКПН" – информационная система "Дополнительный компонент к тарифу ПМСП";
КООЗ – Комитет охраны общественного здоровья Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
ИС "СУКМУ" – информационная система "Система управления качеством медицинских услуг";
ПМСП – первичная медико-санитарная помощь;
ИС "ЭРОБ" – информационная система "Электронный регистр онкологических больных";
ИС "РПН"–информационная система "Регистр прикрепленного населения".
Таблица 3
к комплексной формуле расчета
стимулирующего компонента
комплексного подушевого
норматива амбулаторно-
поликлинической помощи
Перечни кодов Международной классификации болезней, учитываемые при расчете индикаторов оценки достигнутых результатов работы организации первичной медико-санитарной помощи
При расчете индикатора "Детская смертность от 7 дней до 5 лет, предотвратимая на уровне ПМСП" учитываются все случаи детской смертности от 7 дней до 5 лет, предотвратимой на уровне ПМСП, подтвержденные КООЗ, за исключением случаев, возникших в родильных домах, и случаев, указанных в таблице:
№ п/п
Код МКБ-10
Наименование болезней
1
R95
Внезапная смерть грудного ребенка
2
R96
Другие виды внезапной смерти по неизвестной причине
3

S00-T98
XIX сынып – Жарақаттар, уланулар және сыртқы себептер әсерінің бірқатар басқа салдарлары
4
V01-Y98
XX сынып – Сырқаттанушылық пен өлім-жітімнің сыртқы себептері
5
Z00-Z99
XXI сынып – Денсаулық жағдайына және денсаулық сақтау мекемесіне келіп қаралуына ықпал ететін факторлар
"Асқынған жіті респираторлық инфекциялары бар емдеуге жатқызылған 5 жасқа дейінгі балалардың үлес салмағы" индикаторын есептеу кезінде есепке алынатын аурулар үшін АХЖ-10 кодтары тізбесі:
1) осы индикатордың алымында осы АХЖ-10 кодтары тізбесінің асқынған жіті респираторлық инфекциялары бар стационарға емдеуге жатқызылған жағдайлар есепке алынады;

S00-T98
Класса XIX – Травмы, отравления и некоторые другие последствия воздействия внешних причин
4
V01-Y98
Класса XX – Внешние причины травм заболеваемости и смертности
5
Z00-Z99
Класса XXI – Факторы, влияющие на состояние здоровья и обращения в учреждения здравоохранения
Перечень кодов МКБ-10 для заболеваний, учитываемых при расчете индикатора "Удельный вес детей до 5 лет, госпитализированных с осложненными острыми респираторными инфекциями":
1) в числителе данного индикатора учитываются случаи, госпитализированных в стационар с осложненными острыми респираторными инфекциями данного перечня кодов МКБ-10;

J60-J70
Өкпенің сыртқы агенттер тудырған аурулары
7.
J80-J84
Негізінен интерстициальдық тінді зақымдайтын респираторлық басқа аурулар
8.
J85-J86
Төменгі тыныс жолдарының іріңді және өлі етті
жағдайлары
9.
J90-J94
Плевраның басқа аурулары
10.
J95-J99
Тыныс алу ағзаларының басқа аурулары
"Өкпе туберкулезін уақтылы анықтау" индикаторларын есептеу кезінде есепке алынатын АХЖ-10 кодтары мен Туберкулезбен ауыратын науқастардың тіркелімі бойынша аурулар үшін диагноз кодтарының тізбесі:
Іріктеу параметрлері:
1."Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен бекітілген "Туберкулезбен науқас адамның медициналық картасы" деген ТА 01 нысанында "науқас түрі" бағанында - жаңа жағдай және "орналасу" бағанында – өкпелік немесе өкпелік, оның ішінде өкпеден тыспен бірлескен деп толтырған жағдайда;
2.Немесе есептік кезеңде ТА 01 нысаны жүргізілмеген болса, "IV санаттағы туберкулезбен науқас адамның медициналық картасы" ТА 01 IV санаты ТА01 нысанында "науқас түрі" бағанында - жаңа жағдай және "орналасу" бағанында – өкпелік немсе өкпелік, оның ішінде өкпеден тыспен бірлескен деп толтырған жағдайда.

J60-J70
Болезни легкого, вызванные внешними агентами
7.
J80-J84
Другие респираторные болезни, поражающие главным образом интерстициальную ткань
8.
J85-J86
Гнойные и некротические состояния нижних дыхательных путей
9.
J90-J94
Другие болезни плевры
10.
J95-J99
Другие болезни органов дыхания
Перечень кодов МКБ-10 и кодов диагноза по Регистру больных туберкулезом для заболеваний, учитываемых при расчете индикаторов "Своевременное выявление туберкулеза легких" учитываемых:
Параметры отбора:
1. При условии заполнения граф "тип больного" - новый случай и "локализация" – легочный или легочный в том числе сочетанный с внелегочным, в форме ТБ 01 "Медицинская карта больного туберкулезом", утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственных нормативных правовых актов под №6697).
2. Либо при условии заполнения граф "тип больного" - новый случай и "локализация" – легочный или легочный в том числе сочетанный с внелегочным, в форме ТБ 01 категория IV "Медицинская карта больного туберкулезом категории IV", если не заведена форма ТБ01 в отчетном периоде.

A19.2
27
32
Миллиарлы ТА-ның басқа пішіндері
A19.8
28
33
Орналасу орны анықталмаған миллиарлы ТА
A19.9
"1-кезеңдегі көзге көрінетін қатерлі ісіктердің алғаш анықталған жағдайлары" индикаторын есептеу кезінде есепке алынатын аурулар үшін Ісіктер топографиясы мен морфологиясының халықаралық жіктемесінің кодтары бойынша көзге көрінетін ісіктер топографиясының тізбесі:
1) осы индикатордың алымында АХЖ-10 кодтарының осы тізбесінің 1 кезеңі есепке алынады;

A19.2
27
32
Другие формы милиарного ТБ
A19.8
28
33
Милиарный ТБ неуточненной локализации
А19.9
Перечень топографии опухолей визуальной локализации по кодам Международной классификации топографии и морфологии опухолей (далее – МКБ-О) для заболеваний, учитываемых при расчете индикатора "Впервые выявленные случаи с диагнозом злокачественного новообразования визуальной локализации 1 стадии":
1) в числителе данного индикатора учитываются 1 стадии данного перечня кодов МКБ-10;

2) осы индикатордың бөлімінде осы АХЖ-10 кодтары тізбесінің 1, 2, 3 және 4-кезеңдері есепке алынады.
Жатыр мойнының қатерлі ісігі және сүт безінің қатерлі ісігі үшін қосымша:
1) осы индикатордың алымында АХЖ-10 2а кезеңдеріндегі жатыр мойнының қатерлі ісігі және сүт безінің қатерлі ісігі есепке алынады;
2) осы индикатордың бөлімінде АХЖ-10 1, 2, 3 және 4 кезеңдеріндегі жатыр мойнының қатерлі ісігі және сүт безінің қатерлі ісігі есепке алынады
р/с
АХЖ-0 коды
Аурулардың атауы
1
C00

2) в знаменателе данного индикатора учитываются 1, 2, 3 и 4 стадии данного перечня кодов МКБ-10
Дополнительно для рака шейки матки и рака молочной железы:
1) в числителе данного индикатора учитываются 2а стадии рака молочной железы и рака шейки матки МКБ-10;
2) в знаменателе данного индикатора учитываются 1, 2, 3 и 4 стадии рака шейки матки и рака молочной железы МКБ-10
№ п/п
Код МКБ-О
Наименование болезней
1
C00

1) осы индикатордың алымында:
р/с
АХЖ-10
Аурулардың атауы
1.
I21, I21.0-I21.4
Миокардтың жіті инфаргі
Жүректің алдыңғы қабырғасының жіті трансмуральдық инфаргі
Жүректің төменгі қабырғасының жіті трансмуральдық инфаргі
Жүректің басқа орналасу орны анықталған жіті трансмуральдық инфаргі
Жүректің орналасу орны анықталмаған жіті трансмуральдық, инфаргі.
Миокардтың жіті субэндокардиальдық инфаргі
2.
I22, I22.0-122.9
Миокардтың қайталанған инфаргі
Жүректің алдыңғы қабырғасының қайталанған инфаргі
Жүректің төменгі қабырғасының қайталанған инфаргі
Жүректің басқа орналасу орны анықталған қайталанған инфаргі
Жүректің орналасу орны анықталмаған қайталанған инфаргі.
3.
I60, I60.0-I60.9
Мидың торлы қабығы астына қан құйылу
Каротидтік қойнау мен ашадан мидың торлы қабығының астына қан құйылу
Милық ортаңғы артериядан мидың торлы қабығының астына қан құйылу
Алдыңғы дәнекерлік артериядан мидың торлы қабығының; астына қан құйылу
Артқы дәнекерлік артериядан мидың торлы қабығының астына қан құйылу
Негіздік артериядан мидың торлы қабығының астына қан құйылу
Омыртқа артериясынан мидың торлы қабығының астына қан құйылу
Бас сүйек ішілік басқа артериялардан мидың торлы қабығының; астына қан құйылу
Бас сүйек ішілік анықталмаған артериядан мидың торлы қабығының астына қан құйылу
Мидың торлы қабығының астына басқаша қан құйылу
Мидың торлы қабығының астына қан құйылу, анықталмаған
4.
I61, I61.0-I61.9
Мидың ішіне қан құйылу
Ми сыңары қыртысының астына қан құйылу
Ми сыңарының қыртысына қан құйылу
Ми сыңарына қан құйылу, анықталмаған
Ми діңінің ішіне қан құйылу
Мишық ішіне қан құйылу
Ми қарыншасы ішіне қан құйылу
Мидың ішінде көп орынды қан құйылулар
Ми ішіне басқаша қан құйылу
Ми ішіне қан құйылу, анықталмаған
5.
I62.0, I62.1, I62.9, I62,
Бас сүйек ішіне жарақаттық емес басқаша қан құйылу
Мидың қатты қабығының астына қан құйылу (жіті) (жарақаттық емес)
Мидың қатты қабығының жарақаттық емес қан құйылулар
Бас сүйек ішілік қан құйылу, анықталмаған (жарақаттық емес)
6.
I63, I63.0-I63.9
Ми инфаркті
Прецеребралды артерияның тромбозы тудырған ми инфаргі
Прецеребралды артерияның эмболиясы тудырған ми инфаргі
Прецеребралды артерияның анықталмаған бітелуі немесе тарылуы тудырған ми инфаргі
Ми артерияларының тромбозы тудырған ми инфаргі
Ми артерияларының эмболиясы тудырған ми инфаргі
Ми артерияларының анықталмаған бітелуі немесе тарылуы тудырған ми инфаргі
Ми веналарының тромбозы тудырған ми инфаргі, ірің текті емес
Мидың басқа инфаргі
Мидың анықталмаған инфаргі
2) осы индикатордың бөлімінде: АХЖ-10 кодтары бойынша: I10-I79.8
Аббревиатуралардың толық жазылуы:

1) в числителе данного индикатора:
№ п/п
МКБ-10
Наименование болезней
1.
I21, I21.0-I21.4
Острый инфаркт миокарда
Острый трансмуральный инфаркт передней стенки миокарда
Острый трансмуральный инфаркт нижней стенки миокарда
Острый трансмуральный инфаркт миокарда других уточненных локализаций
Острый трансмуральный инфаркт миокарда неуточненной локализации Острый субэндокардиальный инфаркт миокарда
2.
I22, I22.0-I22.9
Повторный инфаркт миокарда
Повторный инфаркт передней стенки миокарда
Повторный инфаркт нижней стенки миокарда
Повторный инфаркт миокарда другой уточненной локализации
Повторный инфаркт миокарда неуточненной локализации
3.
I60, I60.0-I60.9
Субарахноидальное кровоизлияние
Субарахноидальное кровоизлияние из каротидного синуса и бифуркации
Субарахноидальное кровоизлияние из средней мозговой артерии
Субарахноидальное кровоизлияние из передней соединительной артерии
Субарахноидальное кровоизлияние из задней соединительной артерии
Субарахноидальное кровоизлияние из базилярной артерии
Субарахноидальное кровоизлияние из позвоночной артерии
Субарахноидальное кровоизлияние из других внутричерепных артерий
Субарахноидальное кровоизлияние из внутричерепной артерии неуточненной
Другое субарахноидальное кровоизлияние
Субарахноидальное кровоизлияние неуточненное
4.
I61, I61.0-I61.9
Внутримозговое кровоизлияние
Внутримозговое кровоизлияние в полушарие субкортикальное
Внутримозговое кровоизлияние в полушарие кортикальное
Внутримозговое кровоизлияние в полушарие неуточненное
Внутримозговое кровоизлияние в ствол мозга
Внутримозговое кровоизлияние в мозжечок
Внутримозговое кровоизлияние внутрижелудочковое
Внутримозговое кровоизлияние множественной локализации
Другое внутримозговое кровоизлияние
Внутримозговое кровоизлияние неуточненное
5.
I62.0, I62.1, I62.9, I62,
Другое нетравматическое внутричерепное кровоизлияние
Субдуральное кровоизлияние (острое) (нетравматическое)
Нетравматическое экстрадуральное кровоизлияние
Внутричерепное кровоизлияние (нетравматическое) неуточненное
6.
I63, I63.0-I63.9
Инфаркт мозга
Инфаркт мозга, вызванный тромбозом прецеребральных артерий
Инфаркт мозга, вызванный эмболией прецеребральных артерий
Инфаркт мозга, вызванный неуточненной закупоркой или стенозом прецеребральных артерий
Инфаркт мозга, вызванный тромбозом мозговых артерий
Инфаркт мозга, вызванный эмболией мозговых артерий
Инфаркт мозга, вызванный неуточненной закупоркой или стенозом мозговых артерий
Инфаркт мозга, вызванный тромбозом вен мозга, непиогенный
Другой инфаркт мозга
Инфаркт мозга неуточненный
2) в знаменателе данного индикатора: по кодам МКБ-10: I10-I79.8.
Расшифровка аббревиатур: