"Денсаулық сақтау ұйымдарына шығындарды бюджет қаражатының есебінен өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 28 шілдедегі № 627 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 16 ақпандағы № 61 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 23 ақпанда № 16421 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 13 қарашадағы № ҚР ДСМ-190/2020 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 13.11.2020 № ҚР ДСМ-190/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 7-бабы 1-тармағының 81) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1."Денсаулық сақтау ұйымдарына шығындарды бюджет қаражатының есебінен өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 28 шілдедегі № 627 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11976 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 15 қыркүйекте жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Денсаулық сақтау ұйымдарына шығындарды бюджет қаражатының есебінен өтеу қағидаларына:
бүкіл мәтін бойынша "МФҚБК" деген аббревиатура "ҚДСК" деген аббревиатурамен ауыстырылсын;
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2-тармақта:
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"12) бюджеттік бағдарламаның әкімшісі (бұдан әрі - әкімші) - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі немесе облыстардың, Астана және Алматы қалаларының денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары (бұдан әрі - ДСБ);";
36) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"36) Министрліктің Қоғамдық денсаулық сақтау комитеті (бұдан әрі - ҚДСК) - Министрліктің медициналық қызметтер көрсету саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын ведомствосы мен оның аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі - ҚДСК АД);";
45), 46) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"45) тапсырыс беруші - республикалық немесе жергілікті бюджеттер қаражатының есебінен шығындарын өтеуді жүзеге асыратын Министрліктің Медициналық қызметке ақы төлеу комитетінің аумақтық департаменті немесе ДСБ;

О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 июля 2015 года № 627 "Об утверждении Правил возмещения затрат организациям здравоохранения за счет бюджетных средств"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 февраля 2018 года № 61. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 февраля 2018 года № 16421. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 13 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-190/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 13.11.2020 № ҚР ДСМ-190/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 81) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 июля 2015 года № 627 "Об утверждении Правил возмещения затрат организациям здравоохранения за счет бюджетных средств" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11976, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 15 сентября 2015 года) следующие изменения и дополнения:
в Правилах возмещения затрат организациям здравоохранения за счет бюджетных средств, утвержденных указанным приказом:
по всему тексту аббревиатуру "ККМФД" заменить аббревиатурой "КООЗ";
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
в пункте 2:
подпункт 12) изложить в следующей редакции:
"12) администратор бюджетной программы (далее - администратор) - Министерство здравоохранения Республики Казахстан (далее - Министерство) или местные органы государственного управления здравоохранением областей, городов Астаны и Алматы (далее - УЗ);";
подпункт 36) изложить в следующей редакции:
"36) Комитет охраны общественного здоровья Министерства (далее - КООЗ) - ведомство Министерства и его территориальные подразделения (далее - ТД КООЗ), осуществляющие государственный контроль в сфере оказания медицинских услуг;";
подпункты 45), 46) изложить в следующей редакции:
"45) заказчик - территориальный департамент Комитета оплаты медицинских услуг Министерства или УЗ, осуществляющие возмещение затрат за счет средств республиканского или местного бюджетов;

46) тарификатор - Денсаулық туралы кодекстің 23-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен медициналық қызметтерге арналған тарифтердің тізбесі;
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. ТМККК көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына шығындарды бюджет қаражатының есебінен өтеу тәртібі";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Бюджет қаражатының есебінен ТМККК көрсететін ұйымдарға шығындарды өтеуді тапсырыс беруші Қазақстан Республикасы азаматтарының ТМККК көрсететін субъектіні еркін таңдау құқығын және медициналық көмектің сапасы мен көлемін бақылау нәтижелерін ескере отырып, әкімшінің тиісті қаржы жылына арналған міндеттемелері мен төлемдері бойынша бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларында көзделген қаражаттың шегінде, сондай-ақ денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган айқындаған сомалардың шегінде, алдыңғы қаржы жылына ТМККК көрсетуге шарттар жасасқан қызметтер берушілермен ағымдағы қаржы жылының бюджет қаражаты есебінен алдыңғы қаржы жылының соңғы айында көрсетілген медициналық қызметтер үшін ТМККК көрсетуге жасалған шарттардың негізінде жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 41-1-тармақпен толықтырылсын:
"41-1. Алдыңғы қаржы жылының соңғы айында есеп-тізілімге кірмеген және (немесе) сапасы мен көлемін бақылауды жүргізуге байланысты тиісті қаржы жылы ТМККК көрсетуге шарттың қолданысы ішінде төлемге қабылданбаған ТМККК көрсетуге арналған шартқа сәйкес ТМККК шеңберінде консультациялық-диагностикалық көмек түрінде көрсетілген қызметтерге төлем ағымдағы қаржы жылында жүргізіледі.";
мынадай мазмұндағы 79-1-тармақпен толықтырылсын:
"79-1. Сызықтық шкаланы қолдануға байланысты төлемге қабылданбаған алдыңғы қаржы жылында осы Қағидаларға 32-1-қосымшаға сәйкес Сызықтық шкала қолданылмайтын және АХЖ-10 бойынша балалар мен ересектердің гематологиялық ауруларының тізбесі бойынша лимфойдты және қан өндіретін тіндердің қатерлі ісіктерімен ауыратын науқастарға медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары мен "University Medical Center" корпоративтік қорының ұсынған қызметтеріне төлем ағымдағы қаржы жылында жүргізіледі.";
мынадай мазмұндағы 144-1-тармақпен толықтырылсын:
"144-1. Алдыңғы қаржы жылының соңғы айында есеп-тізілімге және (немесе) атқарылған жұмыстардың актілеріне кірмеген және (немесе) сапасы мен көлемін бақылауды жүргізуіге байланысты алдыңғы қаржы жылы ТМККК көрсетуге шарттың қолданысы ішінде төлемге қабылданбаған ТМККК көрсетуге арналған шартқа сәйкес ТМККК шеңберінде онкологиялық науқастарға медициналық көмек көрсету кезінде кешенді тарифке қосылмаған химиялық, оның ішінде таргеттік препараттарға төлем ағымдағы қаржы жылында жүргізіледі.".

46) тарификатор - утвержденный уполномоченным органом перечень тарифов на медицинские услуги согласно пункту 2 статьи 23 Кодекса о здоровье";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок возмещения затрат организациям здравоохранения, оказывающим ГОБМП, за счет бюджетных средств";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Возмещение затрат организациям, оказывающим ГОБМП, за счет бюджетных средств осуществляется заказчиком с учетом реализации гражданами Республики Казахстан права свободного выбора субъекта, оказывающего ГОБМП, и результатов контроля качества и объема медицинской помощи на основании заключенных договоров на оказание ГОБМП в пределах средств, предусмотренных планами финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по обязательствам и платежам администратора на соответствующий финансовый год, а также за медицинские услуги, оказанные в последний месяц предшествующего финансового года - за счет бюджетных средств текущего финансового года с поставщиками, заключившими договоры на оказание ГОБМП в предшествующем финансовом году, в пределах сумм, определенных уполномоченным органом в сфере здравоохранения.";
дополнить пунктом 41-1 следующего содержания:
"41-1. Оплата за оказанные услуги в рамках ГОБМП в форме консультативно-диагностической помощи, в соответствии с договором на оказание ГОБМП, не вошедшие в счет-реестр последнего месяца предшествующего финансового года и (или) не принятые к оплате в течение действия договора на оказание ГОБМП на соответствующий финансовый год, в связи с проведением контроля качества и объема, производится в текущем финансовом году.";
дополнить пунктом 79-1 следующего содержания:
"79-1. Оплата за услуги, предоставляемые организациями здравоохранения и Корпоративным фондом "University Medical Center", оказывающим медицинскую помощь больным с злокачественными новообразованиями лимфоидной и кроветворной ткани по перечню гематологических болезней у детей и взрослых по МКБ-10 к которым не применяется Линейная шкала согласно приложению 32-1 к настоящим Правилам, оказанные в предшествующем финансовом году, но не принятые на оплату в связи с применением Линейной шкалы, производится в текущем финансовом году.";
дополнить пунктом 144-1 следующего содержания:
"144-1. Оплата за химиопрепараты, в том числе таргетные, не включенные в комплексный тариф при оказании медицинской помощи онкологическим больным в рамках ГОБМП в соответствии с договором на оказание ГОБМП, не вошедшие в счет-реестр и (или) акты выполненных работ последнего месяца предшествующего финансового года и (или) не принятые к оплате в течение действия договора на оказание ГОБМП в предшествующем финансовом году, в связи с проведением контроля качества и объема, производится в текущем финансовом году.".

2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық қызметке ақы төлеу комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күннен бастап күнтізбелік он күннің ішінде мемлекеттік және орыс тілдеріндегі көшірмесін баспа және электрондық түрде бір данада Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Л.М. Ақтаеваға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап туындайтын құқықтық қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
Е. Біртанов
КЕЛІСІЛГЕН
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
____________ Б. Сұлтанов
2018 жылғы "___" ________
КЕЛІСІЛГЕН
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
___________ Т. Сүлейменов
2018 жылғы "___" ________

2. Комитету оплаты медицинских услуг Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в печатном и электронном виде в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации в одном экземпляре на государственном и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
4) в течении десяти рабочих дней после дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Актаеву Л.М.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2018 года.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
Е. Биртанов
СОГЛАСОВАН
Министр финансов
Республики Казахстан
__________________ Б. Султанов
"___" ______________ 2018 года
СОГЛАСОВАН
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_________________Т. Сулейменов
"___" ______________ 2018 года