Халықаралық топқа қатысу туралы өтініштің нысанын және оны толтыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 14 ақпандағы № 178 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 1 наурызда № 16462 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 18.05.2022 № 514 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Трансферттік баға белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-1-бабына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Бұйрықтың кіріспесі жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 18.05.2022 № 514 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес халықаралық топқа қатысу туралы өтініш нысаны;
2) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Халықаралық топқа қатысу туралы өтініштің нысанын толтыру қағидалары.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 24.02.2025 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитетінің Төрағасы
Н. Айдапкелов _____________

Об утверждении формы заявления об участии в международной группе и Правил ее заполнения
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 14 февраля 2018 года № 178. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 марта 2018 года № 16462.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 18.05.2022 № 514 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 5-1 Закона Республики Казахстан "О трансфертном ценообразовании" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 18.05.2022 № 514 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые:
1) форму заявления об участии в международной группе согласно приложению 3 к настоящему приказу;
2) Правила заполнения формы заявления об участии в международной группе согласно приложению 4 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 24.02.2025 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Комитета
по статистике Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
___________ Н. Айдапкелов

2018 жылғы 15 ақпан
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 14 ақпандағы
№ 178 бұйрығына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Еларалық есептілік
Есепті кезең 20___жыл
Ескерту. 1-қосымша алып тасталды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 18.05.2022 № 514 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 14 ақпандағы
№ 178 бұйрығына
2-қосымша
Еларалық есептілікті жасау қағидалары
Ескерту. 2-қосымша алып тасталды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 18.05.2022 № 514 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 14 ақпандағы
№ 178 бұйрығына
3-қосымша
әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Халықаралық топқа қатысу туралы өтініштің нысаны
Ескерту. Нысан жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 24.02.2025 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетіне.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет-ресурста орналастырылған: https://kgd.gov.kz/ru/content/transfertnoe-cenoobrazovanie-1-1.
Әкімшілік нысанның атауы: Халықаралық топқа қатысу туралы өтініштің нысаны.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): 011 ҚӨ
Кезеңділік: жыл сайын
Есепті кезең: 20__ жыл.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: халықаралық топқа қатысушылар.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 1 қыркүйегінен кешіктірмей табыс етеді.
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: қағаз жеткізгіште, электронды түрде.
Атауы _________________________
________________________________
Мекенжайы ____________________
____________________________
Телефоны______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы
______________________________________________________________
Орындаушы ___________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________________________________
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 14 ақпандағы
№ 178 бұйрығына
4-қосымша
Халықаралық топқа қатысу туралы өтініштің нысанын толтыру қағидалары
(индекс: 011 ҚӨ, кезеңділігі: жыл сайын)

15 февраля 2018 года
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 14 февраля 2018 года № 178
форма, предназначенная
для сбора
административных данных
Межстрановая отчетность
Сноска. Приложение 1 исключено приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 18.05.2022 № 514 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к приказу Министра финансов
от 14 февраля 2018 года № 178
Правила заполнения межстрановой отчетности
Сноска. Приложение 2 исключено приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 18.05.2022 № 514 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 3 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 14 февраля 2018 года № 178
форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Форма заявления об участии в международной группе
Сноска. Форма заявления - в редакции приказа Министра финансов РК от 24.02.2025 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан.
Форма, предназначенная для сбора административных данных
на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: https://kgd.gov.kz/ru/content/transfertnoe-cenoobrazovanie-1-1.
Наименование административной формы: форма заявления об участии в международной группе.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных
на безвозмездной основе
(краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): 011 ЗУ.
Периодичность: ежегодная.
Отчетный период: 20__год.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора
административных данных на безвозмездной основе: участники международной группы.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных
данных на безвозмездной основе: не позднее 1 сентября года, следующего за отчетным финансовым годом.
Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора: на бумажном носителе, в электронном виде.
Наименование ______________________
___________________________________
Адрес_______________________
____________________________
Телефон _____________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________
Исполнитель ____________________________________ _____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Приложение 4 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 14 февраля 2018 года № 178
Правила заполнения формы заявления об участии в международной группе (индекс:011 ЗУ, периодичность: ежегодная)

Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 18.05.2022 № 514 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Халықаралық топқа қатысу туралы өтініштің нысанын толтыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Трансферттік баға белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 5-1-бабына сәйкес әзірленді және халықаралық топқа қатысу туралы өтініштің (бұдан әрі – өтініш) нысанын толтыру мен Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетіне (бұдан әрі – мемлекеттік кірістер органы) табыс ету тәртібін айқындайды.
2-тарау. Өтінішті табыс ету тәртібі
2. Өтінішті халықаралық топтың қатысушысы (бұдан әрі – қатысушы) есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 1 қыркүйегінен кешіктірмей табыс етеді.
3. Өтінішті қатысушы мемлекеттік кірістер органына электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық түрде ұсынады.
Өтінішті ұсыну күні жүйеде қабылданған кезден бастап бір жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде халықаралық топтың қатысушысына жіберілетін электрондық хабарламада көрсетілген, салықтық есептілікті қабылдау және өңдеу жүйесі орталық торабының қабылдаған күні болып табылады.
Егер есептілікті табыс ету мерзімінің соңғы күні жұмыс күні болмаса, табыс ету күні келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Бағдарламалық қамтамасыз ету болмаған не мемлекеттік кірістер органының бағдарламалық қамтамасыз етуінде техникалық ақаулықтар анықталған кезде қатысушы азаматтардың өтініштерін қабылдау мен өңдеудің бірыңғай платформасы немесе электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесі арқылы өтінішті электрондық түрде ұсынады. Мұндай жағдайда өтінішті ұсыну күні көрсетілген платформада немесе жүйеде тіркелген күні болып табылады.
Өтінішті электрондық түрде ұсыну мүмкін болмаған кезде қатысушы мемлекеттік кірістер органына бұл туралы куәландыратын құжаттарды ұсынады және өтінішті қағаз жеткізгіште толтыра отырып, оны электрондық жеткізгіштегі көшірмелерімен қоса:
1) пошта байланыс ұйымының алғаны туралы хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы;
2) келу тәртібінде 2 (екі) данада қағаз жеткізгіште ұсынады, оның 1 (бір) данасы мемлекеттік кірістер органдарының қабылдағаны туралы белгісімен қатысушыға қайтарылады.
Өтініш, егер:
1) осы Қағидаларда белгіленген мерзімде табыс етілмесе;
2) белгіленген нысанға сәйкес келмесе;
3) сәйкестендіру нөмірі көрсетілмесе немесе дұрыс көрсетілмесе;

Сноска. Правила - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 18.05.2022 № 514 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила заполнения формы заявления об участии в международной группе (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 5-1 Закона Республики Казахстан "О трансфертном ценообразовании" (далее – Закон) и определяют порядок заполнения формы заявления об участии в международной группе (далее – заявление) и представления в Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – орган государственных доходов).
Глава 2. Порядок представления заявления
2. Заявление представляется участником международной группы (далее – участник) не позднее 1 сентября года, следующего за отчетным финансовым годом.
3. Заявление представляется участником в орган государственных доходов в электронном виде, удостоверенное электронной цифровой подписью.
Датой представления заявления является дата принятия центральным узлом системы приема и обработки налоговой отчетности, указанная в электронном уведомлении, направляемом участнику международной группы в срок не позднее одного рабочего дня с момента принятия системой.
Если последний день срока представления отчетности приходится на нерабочий день, срок представления переносится на следующий рабочий день.
При отсутствии программного обеспечения либо обнаружения технических ошибок в программном обеспечении органа государственных доходов, участник представляет заявление в электронном виде посредством единой платформы приема и обработки всех обращений граждан или единой системы электронного документооборота. В таком случае датой представления заявления является дата его регистрации в указанной платформе или системе.
При невозможности представления заявления в электронном виде, участник предоставляет в орган государственных доходов удостоверяющие об этом документы и заполняет заявление на бумажном носителе, которое предоставляет с приложением копии на электронном носителе:
1) по почте заказным письмом с получением уведомления от почтовой связи;
2) в явочном порядке на бумажном носителе в 2 (двух) экземплярах, 1 (один) из которых возвращается участнику с отметкой органа государственных доходов о принятии.
Заявление считается непредставленным, если:
1) не представлено в срок, установленный настоящими Правилами;
2) не соответствует установленной форме;
3) не указан или неверно указан идентификационный номер;

4) қаржы жылы көрсетілмесе;
5) электрондық түрде ұсынған кезде электрондық цифрлық қолтаңбасы болмаса немесе дұрыс болмаса, табыс етілмеген деп есептеледі.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 24.02.2025 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Өтінішті толтыру кезінде түзетуге, тазартуға және өшіруге жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер болмаған жағдайда, өтініштің тиісті ұяшықтары толтырылмайды.
6. Егер өтініш:
1) электрондық түрде табыс етілсе – қатысушы мемлекеттік кірістер органының жүйесінен өтініш қабылданғаны немесе қабылданбағаны туралы хабарламаны алады;
2) келу тәртібінде қағаз тасығышта табыс етілсе – 2 (екі) данада жасалады, 1 (бір) данасы мемлекеттік кірістер органының белгісі қойылып, қатысушыға қайтарылады;
3) қағаз тасығышта хабарламасымен тапсырыс хатпен пошта бойынша табыс етілсе – қатысушы пошта немесе өзге де байланыс ұйымының хабарламасын алады.
7. Қатысушы табыс еткен өтініштегі мәліметтің толық еместігін, толтырудағы дәлсіздіктерді немесе қателерді анықтағанда, қатысушы жаңартылған ақпараттарды ескере отырып, түзетілген өтінішті табыс етеді.
Бұл ретте осы Қағидалардың 2-тармағында белгіленген мерзім түзетілген өтінішті табыс етуге қолданылмайды.
3-тарау. Өтініштің нысанын толтыру бойынша түсіндірме
8. "Халықаралық топқа қатысушы туралы жалпы ақпарат" деген 1-бөлімде қатысушы туралы мынадай деректер көрсетіледі:
1) 1-жолда резидент немесе резидент емес болып табылатын, тұрақты мекеме, филиал, өкілдік арқылы Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын қатысушының бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН) көрсетіледі;
2) 2-жолда қатысушының өтінішті табыс ететін есепті қаржы жылы көрсетіледі (араб цифрларымен көрсетіледі);
3) 3-жолда құрылтай құжаттарына сәйкес қатысушының атауы көрсетіледі (егер қатысушы резидент емес заңды тұлға болса, бұл жолда резидент еместің Қазақстан Республикасында тіркелген тұрақты мекемесінің, филиалының, өкілдігінің атауы көрсетіледі);
4) 4-жолда өтініштің түрі (өтініштің түріне байланысты тиісті ұяшық толтырылады):
"алғашқы" ұяшық – алғашқы табыс етілетін өтініш;
"кезекті" ұяшық – алғашқы өтінішті табыс етілгеннен кейінгі қаржы жылдарында ұсынылатын өтініш;
"түзетілген" ұяшық – қатысушы табыс еткен өтініштегі мәліметтің толық еместігін, толтырудағы дәлсіздіктерді немесе қателерді анықтаған жағдайда, енгізілген өзгертулер және (немесе) толықтыруларды ескере отырып табыс етілетін өтініш;

4) не указан финансовый год;
5) при его подаче в электронном виде отсутствует или недостоверна электронная цифровая подпись.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра финансов РК от 24.02.2025 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. При заполнении заявления не допускается исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки заявления не заполняются.
6. Если заявление представлено:
1) в электронном виде – участник получает уведомление о принятии или непринятии заявления системой органа государственных доходов;
2) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в 2 (двух) экземплярах, 1 (один) экземпляр возвращается участнику с отметкой органа государственных доходов о принятии;
3) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе участник получает уведомление почтовой или иной организации связи.
7. При обнаружении участником неполноты сведений, неточностей либо ошибок в заполнении представленного заявления участник представляет скорректированное заявление с учетом обновленной информации.
При этом срок, установленный пунктом 2 настоящих Правил, не распространяется на представление скорректированного заявления.
Глава 3. Пояснение по заполнению формы заявления
8. Раздел 1 "Общая информация об участнике международной группы" указываются следующие данные об участнике:
1) в строке 1 указывается бизнес-идентификационный номер (БИН) участника, который является резидентом или нерезидентом, осуществляющим предпринимательскую деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, филиал, представительство;
2) в строке 2 указывается отчетный финансовый год участника (указывается арабскими цифрами), за который представляется заявление;
3) в строке 3 указывается наименование участника в соответствии с учредительными документами (если участник является юридическим лицом-нерезидентом, то в данной строке указывается наименование постоянного учреждения, филиала, представительства нерезидента, зарегистрированного в Республике Казахстан);
4) в строке 4 указывается вид заявления (заполняется соответствующая ячейка в зависимости от вида заявления):
ячейка "первоначальное" – заявление, представляемое впервые;
ячейка "очередное" – заявление, представляемое в последующие финансовые годы после представления первоначального заявления;
ячейка "скорректированное" – заявление, представляемое с учетом внесенных изменений и (или) дополнений, при обнаружении участником неполноты сведений, неточностей либо ошибок в заполнении представленного заявления;

5) 5-жолда қатысушының санаты (халықаралық топқа қатысу түріне байланысты тиісті ұяшық толтырылады):
егер қатысушы бас компания болып табылса – "халықаралық топтың бас компаниясы" ұяшығы (бұдан әрі – бас компания);
егер қатысушыда өтінішті табыс ету үшін тиісті өкілеттіктер болса –"халықаралық топтың уәкілетті қатысушысы" ұяшығы (бұдан әрі – уәкілетті қатысушысы);
егер қатысушы халықаралық топтың бас компаниясы және халықаралық топтың уәкілетті қатысушысы болып табылмаса – "халықаралық топтың өзге қатысушысы" ұяшығы көрсетіледі;
6) 6-жолда резиденттік белгісі көрсетіледі (қатысушының резиденттік белгісіне байланысты тиісті ұяшық толтырылады):
А ұяшығын Қазақстан Республикасының резидент-қатысушы белгілейді;
В ұяшығын тиімді басқару орны Қазақстан Республикасында орналасқан және Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын, шетелдік заңды тұлға-қатысушы белгілейді;
С ұяшығын қызметін Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме, филиал, өкілдік арқылы жүзеге асыратын резидент емес-қатысушы белгілейді.
Егер трансферттік баға белгілеу бойынша есептілікті уәкілетті қатысушысы табыс етуге жатса, онда бұл бөлімде уәкілетті қатысушысы трансферттік баға белгілеу бойынша уәкілетті қатысушысына есептілікті дайындау және (немесе) табыс етуге өкілеттік берілген қатысушы туралы мәліметті көрсетеді.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 24.02.2025 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Осы Бұйрықтың 3-қосымшасының "Халықаралық топтың резидент емес қатысушысы туралы ақпарат" деген 2-бөлімін (бұдан әрі – 2-бөлім) резидент емес болып табылатын қатысушы міндетті түрде толтырылады.
2-бөлімде мынадай деректер көрсетіледі:
1) 7-жолда құрылтай құжаттарына сәйкес резидент емес қатысушының атауы ағылшын тілінде көрсетіледі;
2) 8-жолда "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлім. Елдер кодтары" ҚР ҰС ISO 3166-1 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына (бұдан әрі – ұлттық сыныптауыш) сәйкес резидент елінің коды және бейрезидент қатысушының салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі:
А ұяшығында резидент емес қатысушы:
тіркелген (құрылған), инкорпорацияланған;
резидент болып табылатын ел коды белгіленеді.
Егер резидент емес қатысушы бір елде тіркелген (құрылған), инкорпорацияланған, бірақ салық салу мақсатында басқа елде резидент болып табылғанда, онда ұяшықтарда көрсетілген екі елдің кодтары көрсетіледі;
В ұяшығында:
резидент емес қатысушы тіркелген (құрылған), инкорпорацияланған мемлекеттегі;
резидент емес қатысушы резидент болып табылатын мемлекеттегі мемлекеттік тіркеу нөмірі белгіленеді;
С ұяшығында:
резидент емес қатысушы тіркелген (құрылған), инкорпорацияланған мемлекеттегі;
резидент емес қатысушы салық салу мақсатында резидент болып табылатын мемлекеттегі салықтық тіркеу нөмірі (бар болған жағдайда) көрсетіледі.
Резидент емес қатысушыда тіркеудің бір түрі болған кезде, бар тіркеу нөмірі көрсетіледі. Резидент емес қатысушыда шетел мемлекетінде тіркеудің мемлекеттік және салықтық 2 (екі) түрі болған кезде, онда тіркеудің екі нөмірі көрсетіледі);
D ұяшығында қатысушыны құру, инкорпорациялау еліндегі мекенжайы көрсетіледі;

5) в строке 5 указывается категория участника (заполняется соответствующая ячейка в зависимости от вида участия в международной группе):
ячейка "материнская компания международной группы" – если участник является материнской компанией международной группы (далее – материнская компания);
ячейка "уполномоченный участник международной группы" – если у участника есть соответствующие полномочия для представления отчетности по трансфертному ценообразованию (далее – уполномоченный участник);
ячейка "иной участник международной группы" – если участник не является материнской компанией и уполномоченным участником международной группы;
6) в строке 6 указывается признак резидентства, (заполняется соответствующая ячейка в зависимости от признака резидентства участника):
ячейка А отмечается участником-резидентом Республики Казахстан;
ячейка В отмечается участником-иностранным юридическим лицом с нахождением его места эффективного управления в Республике Казахстан, и являющимся резидентом Республики Казахстан;
ячейка С отмечается участником-нерезидентом, осуществляющим предпринимательскую деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, филиал, представительство.
Если отчетность по трансфертному ценообразованию подлежит представлению уполномоченным участником, то в данном разделе уполномоченный участник указывает сведения об участнике, которым предоставлены полномочия по подготовке и (или) представлению отчетности по трансфертному ценообразованию.
Сноска. Пункт 8 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 24.02.2025 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Раздел 2. "Информация об участнике международной группы – нерезиденте" (далее – Раздел 2), заполняется в обязательном порядке участником, являющимся нерезидентом.
В Разделе 2 указываются следующие данные:
1) в строке 7 указывается наименование участника-нерезидента в соответствии с его учредительными документами, на английском языке;
2) в строке 8 указывается код страны резидентства в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран" (далее – национальный классификатор) и номер налоговой регистрации участника нерезидента:
в ячейке А отмечается код страны, в которой участник-нерезидент:
зарегистрирован (создан) инкорпорирован;
является резидентом.
Если участник-нерезидент зарегистрирован (создан), инкорпорирован в одной стране, но является в целях налогообложения резидентом в другой стране, то в ячейках указываются коды двух указанных стран;
в ячейке В отмечается номер государственной регистрации:
в государстве, в котором участник-нерезидент зарегистрирован (создан), инкорпорирован;
в государстве, в котором участник-нерезидент является резидентом;
в ячейке С указывается номер налоговой регистрации (при наличии);
в государстве, в котором участник-нерезидент зарегистрирован (создан), инкорпорирован;
в государстве, в котором участник-нерезидент является резидентом в целях налогообложения.
При наличии у участника-нерезидента одного вида регистрации, указывается номер имеющейся регистрации. При наличии у участника-нерезидента в иностранном государстве 2 (двух) видов регистрации: государственной и налоговой, указываются оба номер регистрации;
в ячейке D указывается адрес участника в стране регистрации (создания), инкорпорирования;

3) 9-жолда қаржылық есептілік жасалатын қаржы жылының бірінші және соңғы күндері болып табылатын қаржылық жыл мен күн көрсетіледі (араб цифрымен көрсетіледі).
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 24.02.2025 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. "Халықаралық топтың бас компаниясы туралы ақпарат" 3-бөлімі (бұдан әрі – 3-бөлім) қатысушының халықаралық топтың бас компаниясы болып табылатыны не табылмайтынына қарамастан міндетті түрде толтырылады.
3-бөлімде мынадай деректер көрсетіледі:
1) 10-жолда бас компаниясының атауы көрсетіледі. Егер бас компания резидент емес болса, оның атауы ағылшын тілінде көрсетіледі;
2) 11-жолда ұлттық сыныптауышқа сәйкес резидент елінің коды және бас компаниясының салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
А ұяшығында халықаралық топтың бас компаниясы:
тіркелген (құрылған), инкорпорацияланған;
резидент болып табылатын елдің коды көрсетіледі, егер халықаралық топтың бас компаниясы бір елде құрылған, бірақ салық салу мақсатында басқа елде резидент болып табылатын жағдайда, ұяшықтарда көрсетілген 2 (екі) елдің кодтары көрсетіледі;
В ұяшығында:
халықаралық топтың бас компаниясы тіркелген (құрылған), инкорпорацияланған мемлекеттегі;
халықаралық топтың бас компаниясы резидент болып табылатын мемлекеттегі мемлекеттік тіркеу нөмірі көрсетіледі;
С ұяшығында:
халықаралық топтың бас компаниясы тіркелген (құрылған), инкорпорацияланған мемлекеттегі;
халықаралық топтың бас компаниясы салық салу мақсатында резидент болып табылатын мемлекеттегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі (бар болғанда). Бас компаниясында тіркеудің 1 (бір) түрі болғанда, бар тіркеу нөмірі көрсетіледі бас компаниясында шетел мемлекетінде тіркеудің мемлекеттік және салықтық 2 (екі) түрі болғанда тіркеудің 2 (екі) нөмірі көрсетіледі;
D ұяшығында халықаралық топтың бас компаниясын тіркеу (құру), инкорпорациялау мемлекеттегі мекенжайы көрсетіледі;
3) 12-жолда халықаралық топтың бас компаниясында мемлекеттік тіркеу елінде (елдерінде) еларалық есептілікті табыс ету бойынша заң жүзінде белгіленген міндетінің болуы немесе болмауы туралы белгі көрсетіледі, А, В ұяшықтарына: иә не жоқ белгіленеді;
4) 13-жолда ұлттық сыныптауышқа сәйкес елдің коды көрсетіледі;
5) 15-жолда шоғырландырылған қаржылық есептілік жасалатын қаржы жылының бірінші және соңғы күндері болып табылатын қаржылық жыл және күн көрсетіледі (араб цифрымен көрсетіледі).

3) в строке 9 указывается финансовый год и даты, являющиеся первым и последним днями финансового года, за который составляется финансовая отчетность (указывается арабскими цифрами).
Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 24.02.2025 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Раздел 3. "Информация о материальной компании международной группы" (далее – Раздел 3) заполняется в обязательном порядке, независимо от того, является либо не является участник материнской компанией международной группы.
В Разделе 3 указываются следующие данные:
1) в строке 10 указывается наименование материнской компании. Если материнская компания является нерезидентом, то ее наименование указывается на английском языке;
2) в строке 11 указывается код страны резидентства в соответствии с национальным классификатором и номер налоговой регистрации материнской компании;
в ячейке А указывается код страны, в которой материнская компания:
зарегистрирована (создана), инкорпорирована;
является резидентом (если участник-нерезидент зарегистрирован (создан), инкорпорирован в одной стране, но является в целях налогообложения резидентом в другой стране, то в ячейках указываются коды двух указанных стран);
в ячейке В указывается номер государственной регистрации:
в государстве, в котором материальная компания зарегистрирована (создана), инкорпорирована;
в государстве, в котором материальная компания является резидентом;
в ячейке С указывается номер налоговой регистрации (при его наличии):
в государстве, в котором материнская компания зарегистрирована (создана), инкорпорирована;
в государстве, в котором материнская компания является резидентом в целях налогообложения (при наличии у участника-нерезидента одного вида регистрации указывается номер имеющейся регистрации. При наличии у материнской компании в иностранном государстве 2 (двух) видов регистрации: государственной и налоговой, указываются 2 (два) номера регистрации);
в ячейке D указывается адрес материнской компании в государстве регистрации (создания), инкорпорирования;
3) в строке 12 указывается отметка о наличии или отсутствии законодательно установленной обязанности в стране (странах) государственной регистрации у материнской компании по представлению межстрановой отчетности, в ячейках А, В отмечается: "да" либо "нет";
4) в строке 13 указывается код страны в соответствии с национальным классификатором;
5) в строке 15 указывается в финансовый год и даты, являющиеся первым и последним днями финансового года, за который составляется консолидированная финансовая отчетность (указываются арабскими цифрами).

Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 24.02.2025 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. "Халықаралық топтың уәкілетті қатысушысы туралы ақпарат" деген 4-бөлімі (бұдан әрі – 4-бөлім) егер трансферттік баға белгілеу бойынша есептілік уәкілетті қатысушының табыс етуге жатса, резидент немесе резидент емес болып табылатын, уәкілетті қатысушысы міндетті түрде толтырады, сондай-ақ бұл бөлімді трансферттік баға белгілеу бойынша есептілікті табыс ету өкілеттігі берілген қатысушы толтырылады.
4-бөлімде мынадай деректер көрсетіледі:
1) 15-жолда уәкілетті қатысушының атауы көрсетіледі. (егер уәкілетті қатысушы резидент емес болса, онда оның атауы ағылшын тілінде көрсетіледі);
2) 16-жолда ұлттық сыныптауышқа сәйкес резидент елінің коды және уәкілетті қатысушының салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі:
А ұяшығында уәкілетті қатысушы:
тіркелген (құрылған), инкорпорацияланған;
резидент болып табылатын елдің коды көрсетіледі (егер уәкілетті қатысушы 1 (бір) елде құрылған, бірақ салық салу мақсатында басқа елде резидент болса, ұяшықтарда көрсетілген екі елдің кодтары көрсетіледі);
В ұяшығында:
уәкілетті қатысушы тіркелген (құрылған), инкорпорацияланған мемлекеттегі;
уәкілетті қатысушы резидент болып табылатын мемлекеттегі мемлекеттік тіркеу нөмірі көрсетіледі;
С ұяшығында:
уәкілетті қатысушы тіркелген (құрылған), инкорпорацияланған мемлекеттегі;
уәкілетті қатысушы салық салу мақсаттарында резидент болып табылатын мемлекеттегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі (бар болса). Уәкілетті қатысушыда тіркеудің 1 (бір) түрі болған жағдайда, бар тіркеу нөмірі көрсетіледі. Халықаралық топтың бас компаниясында шетел мемлекетінде тіркеудің мемлекеттік және салықтық 2 (екі) түрі болған жағдайда, тіркеудің 2 (екі) нөмірі көрсетіледі;
D ұяшығында уәкілетті қатысушыны тіркеу (құру), инкорпорациялау мемлекетіндегі мекенжайы көрсетіледі;
3) 17-жолда уәкілетті қатысушының атауы және трансферттік баға белгілеу бойынша есептілікті дайындау және (немесе) табыс ету құқығын растайтын құжаттың деректемелері : нөмірі мен күні көрсетіледі;
4) 18-жолда дайындау және (немесе) табыс ету бойынша өкілеттіктер берілген, трансферттік баға белгілеу бойынша есептіліктің:
А ұяшығында "жергілікті";
В ұяшығында "негізгі";
С ұяшығында "еларалық" түрі көрсетіледі.
Қатысушы еларалық есептілікті мемлекеттік кіріктер органына есепті қаржы жылынан кейінгі 12 (он екі) айдан кешіктірмей табыс етеді.

Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 24.02.2025 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Раздел 4. "Информация об уполномоченном участнике международной группы" (далее – Раздел 4) заполняется в обязательном порядке уполномоченным участником, являющимся резидентом или нерезидентом, если отчетность по трансфертному ценообразованию подлежит представлению, а также данный раздел заполняется участником, которым предоставлены полномочия по представлению отчетности по трансфертному ценообразованию.
В разделе 4 указываются следующие данные:
1) в строке 15 указывается наименование уполномоченного участника (если уполномоченный участник является нерезидентом, то указывается наименование на английском языке);
2) в строке 16 указывается код страны резидентства в соответствии с национальным классификатором и номер налоговой регистрации уполномоченного участника:
в ячейке А указывается код страны, в котором уполномоченный участник:
зарегистрирован (создан), инкорпорирован;
является резидентом (если уполномоченный участник создан в 1 (одной) стране, но в целях налогообложения является резидентом в другой стране, то в ячейках указываются коды 2 (двух) указанных стран);
в ячейке В указывается номер государственной регистрации:
в государстве, в котором уполномоченный участник зарегистрирован (создан) инкорпорирован;
в государстве, в котором уполномоченный участник является резидентом;
в ячейке С указывается номер налоговой регистрации (при его наличии):
в государстве, в котором уполномоченный участник зарегистрирован (создан), инкорпорирован;
в государстве, в котором уполномоченный участник является резидентом в целях налогообложения (при наличии у уполномоченного участника 1 (одного) вида регистрации, указывается номер имеющейся регистрации. При наличии у уполномоченного участника в иностранном государстве 2 (двух) видов регистрации: государственной и налоговой, указываются 2 (два) номера регистрации;
в ячейке D указывается адрес уполномоченного участника в государстве регистрации (создания), инкорпорирования;
3) в строке 17 указывается наименование и реквизиты документа, подтверждающего права уполномоченного участника на подготовку и (или) представление отчетности по трансфертному ценообразованию, номер и дата;
4) в строке 18 указывается вид отчетности по трансфертному ценообразованию, по которому предоставлены полномочия по подготовке и (или) представлению:
в ячейке А "местная отчетность";
в ячейке В "основная отчетность";

Жергілікті және негізгі есептілік үшін есепті кезең 2019 жылғы 1 қаңтардан, еларалық есептілік үшін – 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап есептеледі.
5) 19-жолда ұлттық сыныптауышқа сәйкес еларалық есептілік табыс етілетін елдің коды көрсетіледі;
6) 20-жолда трансферттік баға белгілеу бойынша есептілік жасалатын қаржы жылының бірінші және соңғы күндері болып табылатын қаржылық жыл және күні көрсетіледі.
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 24.02.2025 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. "Халықаралық топ қатысушысының жауапкершілігі" 5-бөлімінде мынадай деректер көрсетіледі:
1) "Басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)" деген жолда қатысушы басшысының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
2) өтінішті табыс ету күні – өтінішті мемлекеттік кірістер органына табыс ету күні көрсетіледі;
3) мемлекеттік кірістер органының коды – "Қазақстан Республикасының мемлекеттік кірістер органдарының кодтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 12 ақпандағы № 159 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16402 болып тіркелген) Өтініш табыс етілетін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің коды;
4) "Өтінішті қабылдаған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)" деген жолда – өтінішті қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
5) өтінішті қабылдау күні – өтінішті табыс ету күні көрсетіледі;
6) құжаттың кіріс нөмірі – мемлекеттік кірістер органы берген, Өтініштің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні – пошта немесе өзге байланыс ұйымының қойған, пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 24.02.2025 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

в ячейке С "межстрановая отчетность" (первый отчетный период для местной и основной отчетности начинается с 1 января 2019 года, для межстрановой отчетности с 1 января 2016 года);
5) в строке 19 указывается код страны в соответствии с национальным классификатором, куда представляется межстрановая отчетность;
6) строке 20 указывается финансовый год и даты, являющиеся первым и последним днями финансового года, за которой составляется отчетность по трансфертному ценообразованию.
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 24.02.2025 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. В Разделе 5. "Ответственность участника международной группы" указываются следующие данные:
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) Руководителя" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя участника;
2) дата подачи заявления – указывается дата предоставления заявления в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов – код Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан согласно приказу Министра финансов Республики Казахстан от 12 февраля 2018 года № 159 "Об утверждении кодов органов государственных доходов Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16402), в который предоставляется заявление;
4) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего заявление" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего заявление;
5) дата приема заявления – указывается дата предоставления заявления;
6) входящий номер документа – указывается регистрационный номер заявления, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля (заполняется при направлении по почте) – указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Сноска. В пункт 12 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра финансов РК от 24.02.2025 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).