Қазақстан Республикасындағы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 19 ақпандағы № 64 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 3 наурызда № 16493 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2021 жылғы 25 қазандағы № 93 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 25.10.2021 № 93 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің 61, 134, 156 және 180-тармақтарына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Мына:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын, Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасын, мемлекеттік бағдарламаларды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын әзірлеу жөніндегі әдістеме;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын, Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасын, мемлекеттік бағдарламаларды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыру жөніндегі әдістеме;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарына, мемлекеттік бағдарламаларға, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларына және аумақтарды дамыту бағдарламаларына мониторинг жүргізу жөніндегі әдістеме;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарына, мемлекеттік бағдарламаларға бағалау жүргізу жөніндегі әдістеме бекітілсін.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Қазақстан Республикасындағы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 4 ақпандағы № 58 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13411 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 25 наурызда жарияланған);
2) "Қазақстан Республикасындағы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 4 ақпандағы № 58 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 4 қаңтардағы № 1 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14757 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінде 2017 жылғы 7 ақпанда жарияланған).

О некоторых вопросах Системы государственного планирования в Республике Казахстан
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 февраля 2018 года № 64. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2018 года № 16493. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 октября 2021 года № 93.
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 25.10.2021 № 93 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктами 61, 134, 156 и 180 Системы государственного планирования в Республике Казахстан, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790 ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Методику по разработке Стратегического плана развития Республики Казахстан, Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны, государственных программ, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Методику по реализации Стратегического плана развития Республики Казахстан, Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны, государственных программ, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Методику по проведению мониторинга Стратегического плана развития Республики Казахстан, государственных программ, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Методику по проведению оценки Стратегического плана развития Республики Казахстан, государственных программ согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 4 февраля 2016 года № 58 "О некоторых вопросах Системы государственного планирования в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13411, опубликован 25 марта 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет");
2) приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 4 января 2017 года № 1 "О внесении изменения в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 4 февраля 2016 года № 58 "О некоторых вопросах Системы государственного планирования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14757, опубликован 7 февраля 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).

3. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Стратегиялық жоспарлау және талдау департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электронды түрдегі көшірмесін ресми жариялауға мерзімді баспасөз басылымдарына, сондай-ақ ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Т. Сүлейменов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 19 ақпандағы
№ 64 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын, Елді аумақтық-кеңістікте
дамытудың болжамды схемасын, мемлекеттік бағдарламаларды, мемлекеттік
органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту
бағдарламаларын әзірлеу жөніндегі әдістеме 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын, Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасын, мемлекеттік бағдарламаларды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын әзірлеу жөніндегі әдістеме (бұдан әрі – Әдістеме) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы Мемлекеттік жоспарлау жүйесіне сәйкес әзірленді.
2. Әдістеме Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын, Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасын, мемлекеттік бағдарламаларды (бұдан әрі – стратегиялық және бағдарламалық құжаттар), мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарлары мен аумақтарды дамыту бағдарламаларын әзірлеу бойынша тәсілдерді ашып көрсетеді.

3. Департаменту стратегического планирования и анализа Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках на официальное опубликование в периодические печатные издания, а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
национальной экономики
Республики
Казахстан
Т. Сулейменов
Приложение 1
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 19 февраля 2018 года № 64
Методика
по разработке Стратегического плана развития Республики Казахстан, Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны, государственных программ, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика по разработке Стратегического плана развития Республики Казахстан, Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны, государственных программ, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий (далее – Методика) разработана в соответствии с Системой государственного планирования в Республике Казахстан, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790.
2. Методика раскрывает подходы по разработке Стратегического плана развития Республики Казахстан, Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны, государственных программ (далее – стратегические и программные документы), стратегических планов государственных органов и программ развития территорий.

3. Талдау, модельдеу, пайымдауды қалыптастыру және басымдықтарды, мақсаттарды, нысаналы индикаторларды, міндеттер мен оларға қол жеткізу жолдарын айқындау, стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарлары мен аумақтарды дамыту бағдарламаларын ресурстық қамтамасыз ету процесі әзірлеу болып табылады.
4. Осы Әдістемеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) әзірлеуші мемлекеттік орган – стратегиялық немесе бағдарламалық құжатты, мемлекеттік органның стратегиялық жоспарын, аумақтарды дамыту бағдарламасын әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган;
2) декомпозиция – Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған құжаттарының мақсаттарын, нысаналы индикаторларын, міндеттері мен нәтижелер көрсеткіштерін оларды Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің төмен тұрған құжаттарында көрсету үшін құрамдас мақсаттарға, нысаналы индикаторларға, міндеттерге және нәтижелер көрсеткіштеріне бөлу процесі;
3) талдау кезеңі – ағымдағы ахуалға, елді (белгілі бір қызмет аясын, тиісті аумақты) дамытудың ықтимал сценарийлеріне себеп-салдарлық талдау жүргізу;
4) жоспарлау кезеңі – елді (белгілі бір қызмет аясын, тиісті аумақты) дамытудың мақсаттары мен міндеттерін, негізгі бағыттарын айқындау;
5) жоспарлы кезең – Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің тиісті құжаты әзірленетін кезең;
6) каскадтау – Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттары иерархиясының жоғарғы деңгейлерінің мақсаттары, нысаналы индикаторлары, міндеттері, нәтижелер көрсеткіштерінің Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттары иерархиясының төменгі деңгейлерінің тиісті мақсаттары, нысаналы индикаторлары, міндеттері мен нәтижелерінің көрсеткіштеріне ауысу әдісі;
7) нәтиже көрсеткіші – міндетінің шешілу деңгейін айқындауға мүмкіндік беретін санмен өлшенетін көрсеткіш;
8) нысаналы индикатор – қол жеткізу деңгейін өлшеуге мүмкіндік беретін мақсаттың сандық мәні.
2-тарау. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың
стратегиялық жоспарлары мен аумақтарды дамыту бағдарламаларын әзірлеудің негізгі ережелері
5. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарлары мен аумақтарды дамыту бағдарламаларын әзірлеу екі кезеңнен тұрады:
1) талдау кезеңі;
2) жоспарлау кезеңі.
6. Талдау кезеңінде:
ішкі және сыртқы ортадағы процестер мен үрдістер;
елді (бір қызмет аясын, тиісті аумақты) дамытудың мүмкіндіктері мен ықтимал қатерлерінің аясы;
шешілуі елді (белгілі бір қызмет аясын, тиісті аумақты) одан әрі дамыту үшін қажет проблемалар анықталады.

3. Разработкой является процесс анализа, моделирования, формирования видения и определения приоритетов, целей, целевых индикаторов, задач и путей их достижения, ресурсного обеспечения стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий.
4. В настоящей Методике используются следующие понятия:
1) государственный орган-разработчик – государственный орган, ответственный за разработку стратегического или программного документа, стратегического плана государственного органа, программы развития территорий;
2) декомпозиция – процесс разделения целей, целевых индикаторов, задач и показателей результатов вышестоящих документов Системы государственного планирования на составные цели, целевые индикаторы, задачи и показатели результатов, для отражения их в нижестоящих документах Системы государственного планирования;
3) этап анализа – проведение причинно-следственного анализа текущей ситуации, возможных сценариев развития страны (определенной сферы деятельности, соответствующей территории);
4) этап планирования – определение целей и задач, основных направлений развития страны (определенной сферы деятельности, соответствующей территории);
5) плановый период – период, на который разрабатывается соответствующий документ Системы государственного планирования;
6) каскадирование – это метод, при котором цели, целевые индикаторы, задачи, показатели результатов верхних уровней иерархии документов Системы государственного планирования переходят в соответствующие цели, целевые индикаторы, задачи, показатели результатов нижних уровней иерархии документов Системы государственного планирования;
7) показатель результата – количественно измеримый показатель, позволяющий определить уровень решения задачи;
8) целевой индикатор – количественное значение цели, позволяющее измерять уровень ее достижения.
Глава 2. Основные положения разработки стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий
5. Разработка стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий состоит из двух этапов:
1) этап анализа;
2) этап планирования.
6. На этапе анализа выявляются:
процессы и тенденции, существующие во внутренней и внешней среде;
круг возможностей и потенциальных угроз развития страны (определенной сферы деятельности, соответствующей территории);
проблемы, решение которых необходимо для дальнейшего развития страны (определенной сферы деятельности, соответствующей территории);

7. Жоспарлау кезеңінде:
бірінші деңгейдегі құжаттар болып табылатын Қазақстанның 2050 жылға дейінгі даму стратегиясы, Қазақстан Республикасының 10 жылды қоса алғанға дейінгі стратегиялық даму жоспары, Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасы, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік стратегиясы үшін – ұзақ мерзімді кезеңде елдің дамуын айқындайтын түйінді ұлттық индикаторлар мен көрсеткіштер;
екінші деңгейдегі құжаттар болып табылатын 5 жылға арналған әлеуметтік-экономикалық даму болжамы, кемінде 5 жыл кезеңге арналған мемлекеттік бағдарламалар үшін Қазақстан Республикасының, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың экономикалық даму параметрлері, түйінді ұлттық индикаторлар мен көрсеткіштерге қол жеткізуге бағытталған салалар мен аяларды дамытудың нысаналы индикаторлары және нәтижелер көрсеткіштері;
үшінші деңгейдегі құжаттар болып табылатын мемлекеттік органдардың 5 жылға арналған стратегиялық жоспарлары, аумақтарды дамытудың 5 жылға арналған бағдарламалары, ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің және ұлттық компаниялардың 10 жылға арналған даму стратегиялары үшін – өңірлерді дамытудың, орталық мемлекеттік органдар қызметінің нысаналы индикаторлары мен көрсеткіштері әзірленеді.
Түйінді ұлттық индикаторларды мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына декомпозициялау үшін мәндері, жылдары, қол жеткізу мерзімдері, құжаттардың деңгейлері бойынша теңестірілген және өзара байланыстырылған индикаторларды, индикаторлардың салалар, аялар және өңірлер бойынша (бөлу мүмкін болған жағдайда) бөлінуін, сондай-ақ қол жеткізуге жауапты орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдарға, ұлттық басқарушы холдингтерге, ұлттық холдингтерге, ұлттық компанияларға бекітуді қамтитын Стратегиялық карта бекітіледі.
Стратегиялық картаның индикаторлары мемлекеттік бағдарламаларда, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларында және аумақтарды дамыту бағдарламаларында көрсетіледі.
1-параграф. Талдау кезеңі
8. Талдау жүргізу үшін елдегі (белгілі бір қызмет аясындағы, тиісті аумақтағы) ахуал туралы қолжетімді ақпаратты жинау мен құрылымдау жүзеге асырылады.
9. Талдауға арналған ақпарат көздері:
ресми статистикалық ақпарат және ведомстволық статистикалық қадағалау;
интерактивті семинарлар, атқарушы және заң шығарушы билік, өкілдерімен, кәсіпкерлік субъектілерімен, ғылыми қоғам өкілдерімен сұхбат;
халық арасында сауалнама (анкета) жүргізу, халық пен кәсіпкерлік субъектілердің қалауларын анықтау үшін интернет-технологияларды пайдалану;
стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының және аумақтарды дамыту бағдарламаларының алдағы өткен кезеңдегі іске асырылуы туралы есептер болып табылады.

7. На этапе планирования разрабатываются:
для Стратегии развития Казахстана до 2050 года, Стратегического плана развития Республики Казахстан до 10 лет, Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны, Стратегии национальной безопасности Республики Казахстан, являющихся документами первого уровня, ключевые национальные индикаторы и показатели, определяющие развитие страны в долгосрочном периоде;
для Прогноза социально-экономического развития на 5 лет, государственных программ на период не менее 5 лет, являющихся документами второго уровня, параметры экономического развития Республики Казахстан, области, города республиканского значения, столицы, целевые индикаторы и показатели результатов развития сфер и отраслей, направленные на достижение ключевых национальных индикаторов и показателей;
для стратегических планов государственных органов на 5 лет, программ развития территорий на 5 лет, стратегий развития на 10 лет национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний, являющихся документами третьего уровня, целевые индикаторы и показатели развития регионов, деятельности центральных государственных органов.
Для декомпозиции ключевых национальных индикаторов в документах системы государственного планирования утверждается Стратегическая карта, которая содержит сбалансированные и взаимоувязанные по значениям, годам, срокам достижения, уровням документов индикаторы, разбивку индикаторов по сферам, отраслям и регионам (при возможности разбивки), а также закрепление за центральными государственными и местными исполнительными органами, национальными управляющими холдингами, национальными холдингами, национальными компаниями, ответственными за их достижение.
Индикаторы Стратегической карты указываются в государственных программах, стратегических планах государственных органов и программах развития территорий.
Параграф 1. Этап анализа
8. Для проведения анализа осуществляется сбор и структурирование доступной информации о ситуации в стране (в определенной сфере деятельности, на соответствующей территории).
9. Источниками информации для анализа являются:
официальная статистическая информация и ведомственное статистическое наблюдение;
интерактивные семинары, интервью с представителями исполнительной и законодательной власти, субъектами предпринимательства, научной общественности;
опрос (анкетирование) населения, использование интернет-технологий для выявления предпочтений населения и субъектов предпринимательства;
отчеты о реализации стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий за предыдущий период.

10. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын әзірлеу және түзету кезінде талдау үшін ағымдағы жылдан бұрынғы соңғы үш жылдағы деректер пайдаланылады.
11. Мынадай:
экономикалық және қаржылық;
демографиялық;
технологиялық;
әлеуметтік және мәдени;
кеңістіктік және экологиялық;
заңнамалық және реттеуші;
басқарушылық және басқа факторлар тобы атап көрсетіледі.
12. Елдегі жағдайдың (белгілі бір қызмет аясындағы, тиісті аумақтың) дамуына сүйене отырып, сондай-ақ стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының және аумақтарды дамыту бағдарламаларының өткен кезеңдегі іске асырылу қорытындыларын ескере отырып, елдің (белгілі бір қызмет аясындағы, тиісті аумақтағы) дамуына ықпал ететін және олар бойынша талдау жүргізілетін сыртқы және ішкі факторлардың тізбелері қалыптастырылады.
13. Дамудың сыртқы факторларына мемлекеттік органдар мен кәсіпкерлік субъектілерінің әрекеттеріне тәуелсіз, қазіргі уақытта және алдағы жоспарлы кезеңде елдің (белгілі бір қызмет аясының, тиісті аумақтың) дамуына елеулі ықпал ететін жағдайлар жатады.
14. Дамудың ішкі факторларына – сыртқы факторлардың әртүрлі өзгерістерін ескере отырып, олардың негізінде стратегия қалыптастырылатын ресурстар мен әлеует жатады.
15. Ішкі даму факторларын талдау елдегі (белгілі бір қызмет аясы, тиісті аумақ) жағдай туралы тұтас түсінік береді.
16. Дамудың мүмкін үрдістерін қалыптастыру үшін ішкі факторларды бағалауды басқа елдердің практикасымен салыстыру келтіріледі.
17. Сыртқы және ішкі факторларға, статистикалық деректерге, жүргізілген сұхбаттарға, сауалнамаларға, фокус-топтарға, мүдделі тараптармен консультацияларға жүргізілген талдау нәтижелері жинақталады және жалпыланады.
18. Талдау жүргізу кезінде талдау әдістерінің бірі ретінде SWOT-талдау пайдаланылады.
SWOT-талдау елді (белгілі бір қызмет саласын, тиісті аумақты) дамытудың ішкі және сыртқы ортаcының факторларын анықтауды және оларды төрт санатқа: Strengths (күшті жақтары), Weaknesses (әлсіз жақтары), Opportunities (мүмкіндіктері) және Threats (қауіптер) бөлуді білдіретін стратегиялық жоспарлау әдісі болып табылады.
19. SWOT-талдау деректері бойынша негізгі артықшылықтар мен кемшіліктердің, қолайлы мүмкіндіктер мен ықтимал қауіптердің арасында байланыс орнатылады.
20. Елдің (белгілі бір қызмет саласының, тиісті аумақтың) дамуына ықпал ететін күшті жақтары және елдің (белгілі бір қызмет саласының, тиісті аумақтың) дамуын тежейтін және (немесе) оның дамуына теріс ықпал ететін әлсіз жақтары – елдің (белгілі бір қызмет саласының, тиісті аумақтың) дамуының ішкі, яғни бақылауға бағынбайтын аспектілері болып табылады.

10. При разработке и корректировке стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий для анализа используются данные за последние три года, предшествующие текущему году.
11. Выделяются следующие группы факторов:
экономические и финансовые;
демографические;
технологические;
социальные и культурные;
пространственные и экологические;
законодательные и регулятивные;
управленческие и другие.
12. Исходя из развития ситуации в стране (определенной сферы деятельности, соответствующей территории), а также учитывая итоги реализации стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий за предыдущий период, формируются перечни внешних и внутренних факторов, оказывающих влияние на развитие страны (определенной сферы деятельности, соответствующей территории), по которым проводится анализ.
13. К внешним факторам развития относятся условия, не зависящие от действий государственных органов и субъектов предпринимательства и оказывающие существенное влияние на развитие страны (определенной сферы деятельности, соответствующей территории) в настоящее время и в предстоящем плановом периоде.
14. К внутренним факторам развития относятся ресурсы и потенциал, на базе которых формируется стратегия, с учетом различных изменений внешних факторов.
15. Анализ внутренних факторов развития дает целостное представление о ситуации в стране (определенной сфере деятельности, соответствующей территории).
16. Для формирования возможных тенденций развития приводится сравнение оценки внутренних факторов с практикой других стран.
17. Результаты проведенного анализа внешних и внутренних факторов, статистических данных, проведенных интервью, опросов, фокус-групп, консультаций с заинтересованными сторонами сводятся и обобщаются.
18. При проведении анализа, как один из методов, используется SWOT-анализ.
SWOT-анализом является метод стратегического планирования, заключающийся в выявлении факторов внутренней и внешней среды развития страны (определенной сферы деятельности, соответствующей территории) и разделении их на четыре категории: Strengths (сильные стороны), Weaknesses (слабые стороны), Opportunities (возможности) и Threats (угрозы).
19. По данным SWOT-анализа устанавливается связь между преимуществами и недостатками, благоприятными возможностями и потенциальными угрозами.
20. Сильные стороны, способствующие развитию страны (определенной сферы деятельности, соответствующей территории), и слабые стороны, сдерживающие развитие страны (определенной сферы деятельности, соответствующей территории) и (или) негативно влияющие на ее развитие, являются внутренними аспектами развития страны (определенной сферы деятельности, соответствующей территории), то есть подконтрольные.

21. Елдің (белгілі бір қызмет саласының, тиісті аумақтың) дамуына оң ықпал ететін мүмкіндіктер және сыртқы ортаның сипаттамаларына байланысты және елдің (белгілі бір қызмет аясынының, тиісті аумақтың) дамуына ықпал етуге бағынышты емес дамуға теріс ықпал ететін қауіптер сыртқы аспектілер болып табылады.
22. Талдау негізінде проблемаларды тұжырымдау және олардың себеп-салдарлық байланыстарын айқындау жүзеге асырылады.
23. Талдаудың осы кезеңінде негізгі проблеманы бөліп қарау үшін, оның пайда болу себептерін және одан болатын салдарларды белгілеу, ал одан әрі проблеманы шешу бойынша іс-қимылдар реттілігін айқындау үшін проблемалар талданады.
24. Негізгі проблемаларға шешілуі басымды сипатқа ие және Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің әзірленетін құжатын іске асыру оның шешілуіне бағдарланатын проблемалар жатады.
25. Проблемалар мынадай өлшемшарттарға сәйкестігі тұрғысынан қарастырылады:
өзектілік, яғни стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын, аумақты дамыту бағдарламаларын әзірлеу кезіндегі;
нақтылық, яғни проблеманы тұжырымдау, мүдделі тараптарға жеткізу мүмкіндігіне байланысты нақты баяндалады;
қысқа және ықшам, яғни проблеманы тұжырымдау, артық толықтыруларсыз баяндалады.
26. Проблемалар бірін бірі қайталай алмайды. Егер бірнеше проблема мағынасы жағынан жақын болса, олар біріктіріледі не проблемалар арасындағы көрнекі айырмашылықты айқындау мақсатында олардың тұжырымдамасы нақтыланады.
27. Барлық мүмкін проблемалар анықталғаннан кейін, проблемалардың иерархиялық орналасуы және олардың арасындағы себеп-салдар байланыстары белгіленеді. Бұл үшін проблемалар бір-бірімен қалай байланысатыны, яғни "проблемалар-себептер" және "проблемалар-салдарлар" белгіленеді.
28. Егер бір проблема екіншісі үшін себеп болып табылса, онда ол бір деңгейге түсіріледі, егер ол салдар болса – онда жоғары көтеріледі. Егер проблемалар бір біріне қатысты себеп те, салдар да болып табылмаса, онда олар бір деңгейге орналастырылады.
29. Осыдан кейін келесі жоспарлау кезеңіне негізгі проблемалар айқындалады, олардың шеңберінде стратегиялық немесе бағдарламалық құжаттың, мемлекеттік органның стратегиялық жоспарының, аумақты дамыту бағдарламасын әзірлеуді іске асыру жоспарланады.
Ол үшін:
стратегиялық немесе бағдарламалық құжатты, мемлекеттік органның стратегиялық жоспарын, аумақты дамыту бағдарламасын іске асырудың нәтижесінде проблемалар қай деңгейге дейін шешілетіні (проблемалар - себептер);
қандай проблемалар өздігінен немесе басқа проблемаларды шешу салдарынан шешілетіні (проблемалар – салдарлар) айқындалады.

21. Возможности, оказывающие положительное влияние на развитие страны (определенной сферы деятельности, соответствующей территории) и угрозы, оказывающие негативное влияние на ее развитие, связанные с характеристиками внешней среды и неподвластные влиянию развития страны (определенной сферы деятельности, соответствующей территории), являются внешними аспектами.
22. На основе анализа осуществляется формулировка проблем и определение их причинно-следственных связей.
23. На данном этапе анализа анализируются проблемы для того, чтобы выделить основную проблему для установления причины ее возникновения и вызываемые ею последствия, а в дальнейшем определить последовательность действий по решению проблемы.
24. К основным проблемам относятся проблемы, решение которых носит приоритетный характер и на решение которых ориентируется реализация разрабатываемого документа Системы государственного планирования.
25. Проблемы рассматриваются на соответствие следующим критериям:
актуальность, то есть существующей на момент разработки стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов, программ развития территорий;
реальность, то есть формулировка проблемы излагается реально с возможностью донесения до заинтересованных сторон;
краткость и лаконичность, то есть формулировка проблемы излагается кратко и лаконично, без лишних подробностей.
26. Проблемы не могут дублировать друг друга. Если несколько проблем близки по смыслу, они объединяются вместе либо уточняется их формулировка с целью установления очевидного различия между проблемами.
27. После выявления всех возможных проблем, устанавливаются иерархическое расположение проблем и причинно-следственные связи между ними. Для этого проводится уточнение: как проблемы связаны одна с другой, то есть устанавливаются "проблемы-причины" и "проблемы-следствия".
28. Если одна проблема является причиной для другой, то она опускается на уровень ниже, если она является следствием – то выше. Если проблемы не являются ни причиной, ни следствием по отношению к друг другу, то они помещаются на одном уровне.
29. После этого, определяются основные проблемы на предстоящий период планирования, в рамках которого планируется реализация стратегического или программного документа, стратегического плана государственного органа, программы развития территории.
Для этого определяется:
до какого уровня проблемы решаются в результате реализации стратегического или программного документа, стратегического плана государственного органа, программы развития территории (проблемы-причины);
какие проблемы решаются сами или вследствие решения других проблем (проблемы-следствия).

2-параграф. Жоспарлау кезеңі
30. Әзірленетін стратегиялық және бағдарламалық құжаттар, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарлары, аумақтарды дамыту бағдарламалары тиісті құжаттың мақсаттарын қалыптастыру жолымен проблемаларды шешуге шоғырланады.
31. Негізгі проблемалардың негізінде тиісті мақсаттар қалыптастырылады.
32. Мақсаттар елдің (белгілі бір қызмет аясының, тиісті аумақтың) жоспарлы кезеңнің соңындағы қалаулы болашақ жағдайын айқындайды, оған қол жеткізу Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің тиісті құжатын іске асыруды қамтамасыз етеді.
33. Мақсаттарды тұжырымдау қысқа әрі түсінікті баяндалады және:
еркін немесе әркелкі түсіндіруге жол берілетін терминдерді, ұғымдар мен сөздерді;
мақсатқа қол жеткізу жолдарын, құралдары мен әдістерін сипаттауларды қамтымайды.
34. Дұрыс тұжырымдалған мақсаттар елдің (белгілі бір қызмет аясының, тиісті аумақтың) жоспарлы кезеңдегі өзекті қажеттіліктерінің жиынтығы көрсетеді.
35. Мақсаттарды айқындау кезінде мынадай өлшемшарттарды басшылыққа алу қажет:
өлшемділік: мақсатқа қол жеткізілуін сандық шамасы бар индикаторлардың көмегімен тексеріледі;
релеванттылық: мақсаттардың Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған құжаттарының мақсаттарымен байланысының болуы;
қолжетімділік: жоспарлы кезеңде әлеуетті қол жеткізуге болатын мақсаттар;
мақсаттың айқындылығы: мақсаттың тұжырымдалуынан оған қол жеткізу индикаторлары түсінікті.
36. Әрбір мақсатқа, оған қол жеткізу дәрежесін анықтау үшін нысаналы индикатор (аралық және түпкі мәндері бар) сәйкес келеді.
37. Нысаналы индикатордың сапалы жағы мемлекеттік басқарудың тиісті саласындағы (аясындағы) оң өзгерістердің мәнін, ал сандық жағы – олардың өлшенетін, абсолютті және салыстырмалы шамаларын көрсетеді.
38. Нысаналы индикаторлар мынадай өлшемшарттарға сәйкестігі тұрғысынан қарастырылады:
оларды жоспарланатын кезеңдегі серпінде салыстыруға мүмкіндік беру;
пайдаланушылар үшін біркелкі түсінікті болу;
оларға қол жеткізуді бағалау үшін жеткілікті ақпараттық және техникалық ресурстардың болуы;
жалпы толық және барабар сипаттама беру;
қолжетімді және өлшемді болу;
мониторинг жүргізу мен оларға қол жеткізуді бағалау мақсатында аралық мәндердің болуын қамтамасыз ету;
аяның (саланың) кешенді сипаттамасын қамтамасыз ету.
39. Негізгі өзгерістерді қамтитын, анықталған проблемаларды шешуді өте жақсы сипаттайтын және мақсаттарға қол жеткізуді бағалау үшін қажет нысаналы индикаторлар ғана таңдалады.
40. Әрбір нысаналы индикатор үшін ақпарат көздері мен деректер жинау құралдары айқындалады.
41. Олар үшін лайықты тексеру көздері табылмаған немесе еңбекті тым көп қажет ететін әрі олар бойынша ақпарат жинау шығынды болатын нысаналы индикаторлар басқалармен ауыстырылады.

Параграф 2. Этап планирования
30. Разрабатываемые стратегические и программные документы, стратегические планы государственных органов, программы развития территорий концентрируются на решении проблем путем формирования целей соответствующего документа.
31. На основе основных проблем формируются соответствующие цели.
32. Целями определяется желаемое будущее состояние страны (определенной сферы деятельности, соответствующей территории) к концу планового периода, достижение которого обеспечивает реализацию соответствующего документа Системы государственного планирования.
33. Формулировка цели излагается кратко и ясно и не содержит:
терминов, понятий и выражений, которые допускают произвольное или неоднозначное толкование;
описания путей, средств и методов достижения цели.
34. Правильно сформулированные цели отражают набор актуальных потребностей страны (определенной сферы деятельности, соответствующей территории) в плановом периоде.
35. При определении целей необходимо руководствоваться следующими критериями:
измеримость: достижение цели измеряются с помощью целевого индикатора, имеющего количественную величину;
релевантность: наличие связи целей с целями вышестоящих по иерархии документов Системы государственного планирования;
достижимость: цели потенциально достижимы в плановом периоде;
ясность цели: из формулировки цели понятны индикаторы ее достижения.
36. Каждой цели соответствует целевой индикатор (с промежуточными и конечными значениями) для определения степени ее достижения.
37. Качественная сторона целевого индикатора отражает сущность положительных изменений в соответствующей отрасли (сфере) государственного управления, а количественная – их измеримую, абсолютную или относительную величину.
38. Целевые индикаторы рассматриваются на соответствие следующим критериям:
давать возможность их сравнения в динамике за планируемый период;
быть однозначно понятными для пользователей;
наличие достаточных информационных и технических ресурсов для оценки их достижения;
давать полную и адекватную характеристику в целом;
быть достижимы и измеримы;
обеспечивать наличие промежуточных значений для проведения мониторинга и оценки их достижения;
обеспечивать комплексную характеристику сферы (отрасли).
39. Выбираются только те целевые индикаторы, которые несут в себе ключевые изменения, наилучшим образом характеризуют решение выявленных проблем и необходимы для оценки достижения целей.
40. Для каждого целевого индикатора определяются источники информации и средства сбора данных.
41. Целевые индикаторы, для которых не найдены подходящие источники проверки, или сбор информации по которым слишком трудоемкий и затратный, заменяются другими.

42. Өзге нысаналы индикаторларды айқындау мүмкін болмаған жағдайда, таңдап алынған нысаналы индикаторлар бойынша осы нысаналы индикатордың бағалық (болжамды) есебі көрсетілген есептеу әдістемесі (формуласы) әзірленеді.
43. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың, аумақтарды дамыту бағдарламаларының нысаналы индикаторлары бойынша орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар, нысаналы индикаторларға қол жеткізуге жауапты ведомстволық бағынысты ұйымдар мен квазимемлекеттік сектор субъектілері айқындалады.
Бұл ретте, мақсаттарға және нысаналы индикаторларға қол жеткізу бойынша, ведомстволық бағынысты ұйымдар мен квазимемлекеттік сектор субъектілері бірлесіп орындаушылар ретінде айқындалады.
44. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың нысаналы индикаторларын әзірлеу кезінде, бұдан әрі оларға қол жеткізуге жауапты болатын орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар, квазимемлекеттік сектор субъектілері, ведомстволық бағынысты ұйымдар, құрылымдық бөлімшелер деңгейінде каскадтау немесе декомпозициялау талап етілетін болады.
45. Мақсатқа қол жеткізу әртүрлі, кейбір жағдайда баламалы міндеттерді шешумен қамтамасыз етілуі және көлемі бойынша әртүрлі ресурстар мен шығындарды талап етуі мүмкін.
46. Міндеттер жағдайды талдау негізінде қалыптастырылатын және жоспарлы кезеңнің соңына дейін қызмет саласындағы түйінді өзгерістерді көруге мүмкіндік беретін мақсатқа қол жеткізу үшін орындалуы қажет негізгі талаптар болып табылады.
47. Әрбір міндет бір мақсатқа ғана сәйкес келеді. Мақсаттардың әрқайсысы үшін жиынтығында тиісті мақсатқа қол жеткізу үшін қажетті қызметтің барлық бағыттарын қамтитын неғұрлым маңызды міндеттердің қажет саны қалыптастырылады.
48. Әрбір мақсат бойынша міндеттер жиынтығы мынадай қағидаттарға сәйкес келуі тиіс:
қажеттілік – әрбір міндеттің шешілуі мақсатқа қол жеткізудің қажетті шарты болып табылады;
жеткіліктілік - барлық міндеттердің шешілуі мақсатқа қол жеткізудің жеткілікті шарты болып табылады.
49. Міндеттердің әрқайсысының іске асырылу мерзімдері тиісті мақсатқа қол жеткізу мерзімінен аспайды.
50. Мемлекеттік бағдарламаларда әрбір міндет бағдарламаның міндеттерін шешу деңгейін сипаттайтын нәтижелер көрсеткіштерінің (санмен өлшенетін) аралық және соңғы мәндерін қамтиды.
51. Нәтижелер көрсеткіштері мынадай өлшемшарттарға сәйкестігі тұрғысынан қаралады:
оларды жоспарланатын кезеңдегі серпінде салыстыруға мүмкіндік беру;
пайдаланушылар үшін біркелкі түсінікті болу;
оларға қол жеткізуді бағалау үшін жеткілікті ақпараттық және техникалық ресурстардың болуы;
жалпы толық және барабар сипаттама беру;
қолжетімді және өлшемді болу;
мониторинг жүргізу мен көрсеткіштерге қол жеткізуді бағалау үшін аралық мәндердің болуын қамтамасыз ету;
жоғары тұрған нысаналы индикаторға қол жеткізуді қамтамасыз ету.

42. В случае невозможности определения иных целевых индикаторов, по выбранным целевым индикаторам разрабатывается методика (формула) расчета с указанием оценочного (прогнозного) расчета данного целевого индикатора.
43. По целевым индикаторам стратегических и программных документов, программ развития территорий определяются центральные государственные и местные исполнительные органы, подведомственные организации и субъекты квазигосударственного сектора, ответственные за достижение целевых индикаторов.
При этом подведомственные организации и субъекты квазигосударственного сектора по достижению целей и целевых индикаторов определяются как соисполнители.
44. При разработке целевых индикаторов стратегических и программных документов учитывается, что в дальнейшем потребуется их каскадирование или декомпозиция на уровень центральных государственных и местных исполнительных органов, субъектов квазигосударственного сектора, подведомственных организаций, структурных подразделений, которые будут ответственны за их достижение.
45. Достижение цели может быть обеспечено решением различных, иногда альтернативных задач и требовать различных по объему ресурсов и затрат.
46. Задачами являются основные условия, которые необходимо выполнить для достижения цели, формируемые на основе анализа ситуации и позволяющие увидеть ключевые изменения в сфере деятельности к концу планового периода.
47. Каждая задача соответствует лишь одной из целей. Для каждой из целей формулируется необходимое количество наиболее значимых задач, которые в совокупности охватывают все направления деятельности, необходимые для достижения соответствующей цели.
48. Совокупность задач по каждой цели соответствует принципам:
необходимости – решение каждой задачи является необходимым условием достижения цели;
достаточности – решение всех задач является достаточным условием достижения цели.
49. Сроки реализации каждой из задач не превышают срок достижения соответствующей цели.
50. В государственных программах каждая задача содержит промежуточные и конечные значения показателей результатов (количественно измеримые), характеризующие степень решения задач программы.
51. Показатели результатов рассматриваются на соответствие следующим критериям:
возможность их сравнения в динамике за планируемый период;
однозначность понимания пользователями;
достаточность информационных и технических ресурсов для оценки их достижения;
полнота и адекватность характеристики в целом;
достижимость и измеримость;
наличие промежуточных значений для проведения мониторинга и оценки их достижения;
достижение вышестоящего целевого индикатора.

52. Шешуші өзгерістерді, анықталған проблемаларды шешуді неғұрлым жақсы сипаттайтын және міндеттерге қол жеткізуді бағалау үшін қажетті нәтижелер көрсеткіштері ғана таңдалады.
53. Барлық келтірілген көрсеткіштер бойынша базалық (бастапқы) және жоспарлы мән (егер жоспарланған өзгерістер осындай түрде тиімді қамтылып көрсетілсе), сондай-ақ аталған нәтижелер көрсеткіштері мәніне қол жеткізу үшін қажетті уақытша кезеңнің (жылдың) белгіленуі көрсетіледі.
54. Әрбір нәтижелер көрсеткіші үшін ақпарат көздері мен деректер жинау құралдары айқындалады.
55. Лайықты тексеру көздері табылмаған немесе немесе еңбекті тым көп қажет ететін әрі олар бойынша ақпарат жинау шығынды болатын нәтижелер көрсеткіштері басқалармен ауыстырылады.
56. Өзге нәтижелер көрсеткіштерін айқындау мүмкін болмаған жағдайда, таңдап алынған көрсеткіштер бойынша осы нәтиже көрсеткішінің бағалық (болжамдық) есебі көрсетіле отырып есептеу әдістемесі (формуласы) әзірленеді.
57. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының нысаналы индикаторлары мен нәтижелер көрсеткіштері бойынша есептеу әдістемесінің жобасы мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға стратегиялық және бағдарламалық құжатпен, мемлекеттік органның стратегиялық жоспарымен бір уақытта енгізіледі.
Аумақтарды дамыту бағдарламалары бойынша нысаналы индикаторлары бойынша есептеу әдістемесінің жобасы қосымша нысаналы индикаторлар бойынша ғана ұсынылады.
58. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының және аумақтарды дамыту бағдарламаларының нысаналы индикаторлары мен нәтижелер көрсеткіштері бойынша есептеу әдістемесін мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша құжатты әзірлеуші мемлекеттік орган тиісті құжат бекітілген күннен бастап бір ай мерзімде бекітеді.
59. Мемлекеттік бағдарламаларды іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері оларға қол жеткізуге жауапты орталық мемлекеттік және облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары, ведомстволық бағынысты ұйымдар мен квазимемлекеттік сектор субъектілері көрсетіле отырып келтіріледі.
Бұл ретте, нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу бойынша ведомстволық бағынысты ұйымдар мен квазимемлекеттік сектор субъектілері бірлесіп орындаушылар ретінде айқындалады.
60. Нәтижелер көрсеткіштерін әзірлеу кезінде, бұдан әрі оларға қол жеткізуге жауапты орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар, квазимемлекеттік сектор субъектілері, ведомстволық бағынысты ұйымдар, құрылымдық бөлімшелер деңгейіне каскадтау немесе декомпозициялау қажеттігі ескерілетін болады.

52. Выбираются только те показатели результатов, которые несут в себе ключевые изменения, наилучшим образом характеризующие решение выявленных проблем и необходимые для оценки достижения задач.
53. По всем приводимым показателям результатов указывается базовое (исходное) и планируемое значение (если планируемые перемены эффективно отражаются в такой форме), а также обозначение временного периода (года), необходимого для достижения данного значения показателя.
54. Для каждого показателя результатов определяются источники информации и средства сбора данных.
55. Показатели результатов, для которых не найдены подходящие источники проверки, или сбор информации по которым будет слишком трудоемким и затратным, заменяются другими.
56. В случае невозможности определения иных показателей результатов, по выбранным показателям разрабатывается методика (формула) расчета с указанием оценочного (прогнозного) расчета данного показателя результата.
57. Проект методики расчетов по целевым индикаторам и показателям результатов стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов вносится в уполномоченный орган по государственному планированию одновременно со стратегическим и программным документом, стратегическим планом государственного органа. По программам развития территорий проект методики расчетов целевых индикаторов представляется только по дополнительным целевым индикаторам.
58. Методика расчетов по целевым индикаторам и показателям результатов стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий утверждается государственным органом-разработчиком документа по согласованию с уполномоченным органом в области государственной статистики в месячный срок со дня утверждения соответствующего документа.
59. Показатели результатов реализации государственных программ приводятся с указанием центральных государственных и местных исполнительных органов области, городов республиканского значения, столицы, подведомственных организаций и субъектов квазигосударственного сектора, ответственных за их достижение.
При этом подведомственные организации и субъекты квазигосударственного сектора по достижению показателей результатов определяются как соисполнители.
60. При разработке показателей результатов учитывается, что в дальнейшем потребуется их каскадирование или декомпозиция на уровень центральных государственных и местных исполнительных органов, субъектов квазигосударственного сектора, подведомственных организаций, структурных подразделений, которые будут ответственны за их достижение.

61. Мақсаттарды каскадтау кезінде стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының және аумақтарды дамыту бағдарламаларының нысаналы индикаторлары мен нәтижелер көрсеткіштері:
қол жеткізілуі толығымен бір мемлекеттік органның (оның ведомстволық бағынысты ұйымдарын қоса алғанда) қызметіне тәуелді;
қол жеткізілуі мемлекеттік органның және басқа ұйымдардың қызметіне тәуелді екі түрге бөлінеді. Мысалы: "Халықтың өмір сүру ұзақтығын ұлғайту". Осы көрсеткішке қол жеткізуге денсаулық сақтау, ішкі істер, ауыл шаруашылығы министрліктерінің, жергілікті атқарушы органдардың және басқа ұйымдардың қызметі ықпал етеді.
62. Каскадтау кезінде құжаттар иерархиясының деңгейлері арасында, оған сәйкес құжаттардың іске асырылуы және мақсаттарға, нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу біртіндеп бірлесіп орындаушыларға дейін төмендейтін өзара байланыс орнатылады.
63. Нысаналы индикаторларға және нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу жауапкершілігін бекіту негізінде бірлесіп орындаушылар Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған құжаттарының мақсаттарымен, нысаналы индикаторларымен және нәтижелер көрсеткіштерімен келісілген өздерінің мақсаттарын, нысаналы индикаторларын және нәтижелер көрсеткіштерін әзірлейді.
64. Мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларына және аумақтарды дамыту бағдарламаларына түзетулер енгізілген кезде, нысаналы индикаторлардың нақты деректері жоспарлы мәндерден асып түскен жағдайда, кейінгі жылдардың жоспарлы мәндері ұлғаю жағына қарай түзетіледі.
Нысаналы индикаторлардың нақты деректерінің асып түсуі мемлекеттік органның қызметіне байланысты емес факторларға (саяси, халықаралық, климаттық) негізделген жағдайлардың жоспарлы мәндерді түзетуге қатысы жоқ.
Аталған факторларды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган (бұдан әрі - мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган) сала (аяның) дамуын ескере отырып мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларына және аумақтарды дамыту бағдарламаларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу құрамында қосымша ақпарат түрінде ұсынылған негіздемелеріне сәйкес айқындайды.
Тиісті қаржы жылындағы нысаналы индикаторлардың жоспарлы мәндерінің нашарлауына жол берілмейді.
Қаржыландыру көлемін азайтуға байланысты жағдайлардың оған қатысы жоқ.
Ағымдағы қаржы жылының бюджетін нақтылау процесінде кейінге қалдыру әсерін ескере отырып нысаналы индикаторлардың кейінгі жылдардағы жоспарлы мәндерін өзгертуге жол беріледі. Кейінге қалдыру әсері ағымдағы жылы бөлінген бюджет қаражатынан жоспарлы кезеңнің кейінгі жылдары нәтижеге қол жеткізу болып табылады.

61. При каскадировании цели, целевые индикаторы и показатели результатов стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий делятся на два типа:
достижение которых полностью зависит от деятельности одного государственного органа (включая его подведомственные организации);
достижение которых зависит от деятельности государственного органа и иных организаций. Например: "Увеличение продолжительности жизни населения". На достижение данного показателя влияет деятельность министерств здравоохранения, внутренних дел, сельского хозяйства, местных исполнительных органов и других организаций.
62. При каскадировании устанавливается взаимосвязь между уровнями иерархии документов, в соответствии с которой реализация документов и достижения целей, целевых индикаторов и показателей результатов последовательно спускается вниз до соисполнителей.
63. На основе закрепления ответственности за достижение целевых индикаторов и показателей результатов соисполнителями разрабатываются собственные цели, целевые индикаторы и показатели результатов, согласованные с целями, целевыми индикаторами и показателями результатов вышестоящих документов Системы государственного планирования.
64. При корректировке стратегических планов государственных органов и программ развития территорий в случае превышения фактических данных целевых индикаторов над плановыми значениями предыдущего года, плановые значения последующих годов корректируются в сторону увеличения.
Исключения составляют случаи, когда превышение фактических данных целевых индикаторов было обусловлено не зависящими от деятельности государственного органа факторами (политические, международные, климатические).
Данные факторы определяются центральным уполномоченным органом по государственному планированию (далее – уполномоченный орган по государственному планированию) с учетом развития сферы (отрасли) в соответствии с обоснованиями, представленными государственными органами в составе вносимых изменений и дополнений в стратегические планы государственных органов и программы развития территорий в виде дополнительной информации.
Не допускается ухудшение плановых значений целевых индикаторов на соответствующий финансовый год.
Исключение составляют случаи, связанные с уменьшением объема финансирования.
В процессе уточнения бюджета на текущий финансовый год допускается изменение значений целевых индикаторов последующих годов планового периода с учетом отлагательного эффекта. Отлагательным эффектом является достижение результата в последующих годах планового периода от выделенных бюджетных средств в текущем году.

3-тарау. Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспары
65. Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспары (бұдан әрі – Стратегиялық даму жоспары) Қазақстанның 2050 жылға дейінгі даму стратегиясын іске асыру мақсатында жылжымалы негізде 10 жылға дейінгі кезеңге әрбір бес жыл сайын әзірленеді және тиісті онжылдық кезеңдегі елдің әлеуметтік-экономикалық және қоғамдық-саяси даму стратегиясын, мақсаттарын, міндеттерін, басым бағыттарын, олардың көрсеткіштері көрсетілген күтілетін нәтижелерді, кезеңдік нысаналы бағдарларды нақтылайды.
66. Жоспарлы кезеңге Стратегиялық даму жоспарының жобасын әзірлеуді мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган алдыңғы Стратегиялық даму жоспарын іске асырудың бесінші жылынан кешіктірмей мүдделі органдардың ұсыныстары негізінде жүзеге асырады.
67. Стратегиялық даму жоспарын Мемлекеттік жоспарлау жүйесіне сәйкес Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді.
68. Стратегиялық даму жоспары:
1) кіріспені;
2) ағымдағы ахуалды және жаһандық үрдістердің талдауын;
3) Қазақстанның пайымын, даму мақсаттарын және түйінді ұлттық индикаторларды;
4) жүйелі реформаларды;
5) Қазақстанның 2050 жылға дейінгі даму стратегиясын іске асырудың басым бағыттарын;
6) Стратегиялық даму жоспарын іске асыру тәсілдерін қамтиды.
69. Кіріспеде алдағы кезеңге арналған Стратегиялық даму жоспарын әзірлеудің негіздемесі, қажеттігі және қысқаша түйіндемесі көрсетіледі.
70. Ағымдағы ахуалды және жаһандық үрдістерді талдау әлеуметтік-экономикалық және қоғамдық-саяси дамудың ағымдағы жай-күйін талдау мен қол жеткізілген деңгейін бағалауды, жаһандық трендтерді талдауды, елдің дамуындағы ықтимал жағдайларды қамтиды.
71. Ағымдағы жағдайды талдау осы Әдістеменің 2-тарауының 1-параграфына сәйкес қалыптастырылады.
72. Қазақстанның алдағы кезеңге арналған пайымы мен даму мақсаттары 2050 жылға дейінгі Қазақстанның даму стратегиясының мақсаттарын ескеріп, елдің пайымы мен даму мақсаттарын қамтиды.
73. Пайым мен мақсаттар осы Әдістеменің 2-тарауының 2-параграфына сәйкес қалыптастырылады.
74. Қазақстан Республикасының жоспарлы пайымы кезеңнің сонындағы елдің даму параметрлерін айқындайды.
75. Қол жеткізілуі Стратегиялық даму жоспарын іске асыруды қамтамасыз ететін кезеңнің соңына қарай елдің қалаулы болашақ жай-күйі дамудың мақсаты болып айқындалады.
76. Түйінді ұлттық индикаторлар түйінді ұлттық индикаторлардың тізбесі мен оларды есептеу әдістемесінің сипаттамасын қамтиды.
77. Түйінді ұлттық индикаторлар елдің әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси дамуының деңгейін сипаттайтын, әлемнің ең дамыған 30 (отыз) елі қатарына кіруі жолындағы прогресті көрсететін (Қазақстанның 2050 жылға дейінгі даму стратегиясына қол жеткізуде жалпы ел прогресін өлшейтін) барынша ірілендірілген индикаторлар болып табылады.

Глава 3. Стратегический план развития Республики Казахстан
65. Стратегический план развития Республики Казахстан (далее – Стратегический план развития) разрабатывается на скользящей основе каждые пять лет на период до 10 лет включительно в целях реализации Стратегии развития Казахстана до 2050 года и конкретизирует стратегию, цели, задачи, приоритетные направления социально-экономического и общественно-политического развития страны в соответствующем десятилетнем периоде, ожидаемые результаты с указанием их показателей, поэтапные целевые ориентиры.
66. Разработка проекта Стратегического плана развития на плановый период осуществляется уполномоченным органом по государственному планированию не позднее пятого года реализации предыдущего Стратегического плана развития на основе предложений заинтересованных органов.
67. Стратегический план развития утверждается Президентом Республики Казахстан.
68. Стратегический план развития содержит:
1) введение;
2) анализ текущей ситуации и глобальных тенденций;
3) видение, цели развития и ключевые национальные индикаторы Казахстана на предстоящий период;
4) системные реформы;
5) приоритетные направления реализации Стратегии развития Казахстана до 2050 года;
6) подходы к реализации Стратегического плана развития.
69. Во введении указываются обоснование, необходимость разработки и краткое резюме Стратегического плана развития на предстоящий период.
70. Анализ текущей ситуации и глобальных тенденций охватывает анализ текущего состояния и оценку достигнутого уровня социально-экономического и общественно-политического развития, оценку конкурентных преимуществ и недостатков, анализ глобальных трендов, возможных условий развития страны.
71. Анализ текущей ситуации формируется в соответствии с параграфом 1 главы 2 настоящей Методики.
72. Видение и цели развития Казахстана на предстоящий период содержат видение и цели развития страны с учетом целей Стратегии развития Казахстана до 2050 года.
73. Видение и цели формируются в соответствии с параграфом 2 главы 2 настоящей Методики.
74. Видение Республики Казахстан к концу планового периода определяет параметры развития страны к концу периода.
75. Целью развития определяется желаемое будущее состояние страны к концу периода, достижение которого обеспечивает реализацию Стратегического плана развития.
76. Ключевые национальные индикаторы содержат перечень ключевых национальных индикаторов и описание их методик расчета.
77. Ключевыми национальными индикаторами являются наиболее укрупненные индикаторы, характеризующие уровень социально-экономического, общественно-политического развития страны, отражающие прогресс на пути вхождения в 30 (тридцать) развитых стран мира (общестрановой прогресс в достижении Стратегии развития Казахстана до 2050 года).

78. Түйінді ұлттық индикаторлар бірінші және екінші деңгейдегі индикаторларға бөлінеді.
Бірінші деңгейдегі индикаторлар барынша дамыған елдерге тән индикаторлармен салыстырмалы болады.
Екінші деңгейдегі индикаторлар бірінші деңгейдегі индикаторларды нақтылайды және/немесе жоспарлы кезеңге арналған барынша өзекті міндеттерді шешуге бағытталған.
79. Жүйелі реформалар Стратегиялық даму жоспарын іске асыру кезеңінің соңына дейін іске асырылуы қажет басымдықтарды, міндеттерді, бастамаларды қамтиды.
80. Алдағы жоспарлы кезеңде мемлекеттік басқару саласын (аясын) дамытуға әсер ететін ішкі және сыртқы факторларды талдау шеңберінде жүйелі реформалар мен бастамаларды қалыптастыру үшін мыналар:
1) алдыңғы онжылдық кезеңде саланың (аяның) дамуына ықпал ететін ішкі факторлар – күшті тұстар;
2) алдыңғы онжылдық кезеңде саланың (аяның) дамуын тежейтін және (немесе) оның дамуына кері әсерін тигізетін ішкі факторлар – әлсіз тұстар;
3) саланың (аяның) дамуына оң әсер ететін жаһандық немесе өңірлік сипаттағы сыртқы факторлар және тиімді үрдістер – мүмкіндіктер;
4) саланың (аяның) дамуына кері әсер ететін жаһандық немесе өңірлік сипаттағы сыртқы факторлар және жағымсыз үрдістер – қатерлер.
81. Қазақстанның 2050 жылға дейінгі даму стратегиясын іске асырудың басым бағыттарында Қазақстанның 2050 жылға дейінгі даму стратегиясын, мақсаттарын, міндеттерін нақтылайтын ағымдағы саясат келтіріледі.
82. Стратегиялық даму жоспарын іске асыру және мониторингілеу тәсілдерінде құжатты іске асырудың негізгі тетіктері келтіріледі.
83. Мемлекеттік органдар алдыңғы Стратегиялық даму жоспарын іске асырудың бесінші жылының 1 сәуірінен кешіктірмей Стратегиялық даму жоспарының жобасына қатысты ұсыныстарын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға жібереді.
84. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган мүдделі мемлекеттік органдармен келісілген Стратегиялық даму жоспарының жобасын қалыптастырып, тиісті кезеңнің 1 шілдесінен кешіктірмей Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесінің қарауына енгізеді.
85. Стратегиялық даму жоспары бекітілген күннен бастап алты ай мерзімде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігімен келісу бойынша Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында түйінді ұлттық индикаторлар декомпозициясын қамтитын Стратегиялық карта бекітіледі.
86. Стратегиялық картаның индикаторлары мәндері, жылдары, қол жеткізу мерзімдері, құжаттардың деңгейлері бойынша теңестірілген және өзара байланыстырылған болуы, салалар, аялар және өңірлер бойынша (бөлу мүмкін болған жағдайда) бөлуді, сондай-ақ қол жеткізуге жауапты орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдарға, ұлттық басқарушы холдингтерге, ұлттық холдингтерге, ұлттық компанияларға бекітуді қамтуы тиіс.

78. Ключевые национальные индикаторы подразделяются на индикаторы первого и второго уровней:
Индикаторы первого уровня сопоставляются с индикаторами, характерными для наиболее развитых стран.
Индикаторы второго уровня детализируют индикаторы первого уровня и (или) направлены на решение наиболее актуальных задач на плановый период.
79. Системные реформы охватывают приоритеты, задачи, инициативы, которые необходимо реализовать до конца периода реализации Стратегического плана развития.
80. Для формирования системных реформ и инициатив в рамках анализа внутренних и внешних факторов, влияющих на развитие отрасли (сферы) государственного управления в предстоящем плановом периоде, учитываются:
1) внутренние факторы, которые способствуют развитию отрасли (сферы) в предстоящем десятилетнем периоде, – сильные стороны;
2) внутренние факторы, сдерживающие развитие отрасли (сферы) и (или) негативно влияющие на ее развитие в предстоящем десятилетнем периоде, – слабые стороны;
3) внешние факторы и благоприятные тенденции глобального или регионального характера, оказывающие положительное влияние на развитие отрасли (сферы), – возможности;
4) внешние факторы и неблагоприятные тенденции глобального или регионального характера, которые могут негативно отразиться на развитии отрасли (сферы), – угрозы.
81. В приоритетных направлениях реализации Стратегии развития Казахстана до 2050 года приводится текущая политика страны которые конкретизирует стратегию, цели, задачи Стратегии развития Казахстана до 2050.
82. В подходах к реализации Стратегического плана развития приводятся основные механизмы реализации документа.
83. Государственные органы не позднее 1 апреля пятого года реализации предыдущего Стратегического плана развития направляют предложения к проекту Стратегического плана развития в уполномоченный орган по государственному планированию.
84. Уполномоченный орган по государственному планированию формирует проект Стратегического плана развития и, согласованный с заинтересованными органами, вносит его на рассмотрение Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан не позднее 1 июля соответствующего периода.
85. В шестимесячный срок со дня утверждения Стратегического плана развития уполномоченным органом по государственному планированию по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан утверждается Стратегическая карта, которая содержит декомпозицию ключевых национальных индикаторов в документах Системы государственного планирования.
86. Индикаторы Стратегической карты сбалансированы и взаимоувязаны по значениям, годам, срокам достижения, уровням документов, содержат разбивку по сферам, отраслям и регионам (при возможности разбивки), а также закрепление за центральными государственными и местными исполнительными органами, национальными управляющими холдингами, национальными холдингами, национальными компаниями, ответственными за их достижение.

4-тарау. Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасы
87. Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасы (бұдан әрі – Болжамды схема) Стратегиялық даму жоспарын іске асыру мақсатында әзірленеді және өндірістік күштерді, өндірістік, әлеуметтік және басқа да инфрақұрылымды ұтымды орналастыру, елдің тұрақты дамуын қамтамасыз ету үшін өңірлер бөлінісінде ел халқын қоныстандыру жүйесі болып табылады.
88. Болжамды схеманың жобасын әзірлеуді, сондай-ақ оны түзетуді алдыңғы Болжамды схеманың іске асырылуының тоғызыншы жылынан кешіктірмей орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың, ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компаниялардың, қоғамдық және ғылыми-зерттеу ұйымдарының қатысуымен мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады және Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді.
89. Болжамды схема мыналарды:
экономикалық өсу орталықтарын қалыптастыруды;
халықты қоныстандырудың оңтайлы жүйесін қалыптастыруды;
өңірлік инфрақұрылымды нығайту;
өңірлердің бәсекеге қабілетті экономикалық мамандандырылуын дамытуды;
халықтың өмір сүру деңгейін арттыру үшін жағдайлар жасауды;
экологиялық ахуалды сақтау және жақсартуды көздейді.
90. Болжамды схеманың қалыптастыру өңірлер бөлінісінде жүзеге асырылады.
91. Болжамды схемасының құрылымы мынадай бөлімдерді қамтиды:
1) аумақтардың экономикалық әлеуетін талдау және бағалау;
2) аумақтық кеңістікте дамытудың бағыттары;
3) елді дамытудың болжамды өлшемдері;
4) өңірлерді перспективалық дамыту схемалары.
92. "Аумақтардың экономикалық әлеуетін талдау және бағалау" бөлімі ел өңірлерінің ресурстық әлеуетін талдауды, өндірістік және әлеуметтік инфрақұрылыммен қамтамасыз етілу мәселелерін, экономикалық мамандану, қоныстандыру жүйесі мен нарықтық байланыстар сипаты бойынша өңірлерді жіктеу мен талдауды, елдің аумақтық даму ерекшеліктерін, өңірлердің экологиялық дамуын талдауды қамтиды.
93. Талдау елді аумақтық-кеңістікте дамытудың сыртқы факторлары ретінде әлеуметтік-экономикалық және қоғамдық-саяси дамытудың жаһандық және өңірлік (мысалы, облыс, аудан шегінде) үрдістерін талдаудан басталады.
94. "Аумақтардың экономикалық әлеуетін талдау және бағалау" бөлімін қалыптастыру кезінде осы Әдістеменің 2-тарауының 1-параграфын басшылыққа алу қажет.
95. "Аумақтық-кеңістікте дамытудың бағыттары" бөлімі елді аумақтық-кеңістікте дамытудың мақсаттарын, міндеттерін және негізгі тәсілдерін, макроөңірлерді дамытудың стратегиялық бағыттарын қамтиды.

Глава 4. Прогнозная схема территориально-пространственного развития страны
87. Прогнозная схема территориально-пространственного развития страны (далее – Прогнозная схема) разрабатывается в целях реализации Стратегического плана развития и является системой рационального размещения производительных сил, производственной, социальной и другой инфраструктуры, расселения населения страны в разрезе регионов для обеспечения устойчивого развития страны.
88. Разработка проекта Прогнозной схемы, а также ее корректировка осуществляется уполномоченным органом по государственному планированию не позднее девятого года реализации предыдущей Прогнозной схемы при участии центральных государственных и местных исполнительных органов, национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний с участием государства в уставном капитале, общественных и научно-исследовательских организаций и утверждается Президентом Республики Казахстан.
89. Прогнозная схема предусматривает:
формирование центров экономического роста;
формирование оптимальной системы расселения населения;
укрепление региональной инфраструктуры;
развитие конкурентоспособной экономической специализации регионов;
создание условий по повышению уровня жизни населения;
сохранение и улучшение экологического состояния.
90. Формирование Прогнозной схемы осуществляется в разрезе регионов.
91. Структура Прогнозной схемы содержит следующие разделы:
1) анализ и оценка экономического потенциала территорий;
2) направления территориально-пространственного развития;
3) прогнозные параметры развития страны;
4) схемы перспективного развития регионов.
92. Раздел "Анализ и оценка экономического потенциала территорий" содержит анализ ресурсного потенциала регионов страны, вопросы обеспеченности производственной и социальной инфраструктурой, классификацию и анализ регионов по экономической специализации, системе расселения и характеру рыночных связей, особенности территориального развития страны, анализ экологического развития регионов.
93. Анализ начинается с анализа глобальных и региональных (например, в пределах области, района) тенденций социально-экономического и общественно-политического развития, рассматриваемых как внешние факторы развития территориально-пространственного развития страны.
94. При формировании раздела "Анализ и оценка экономического потенциала территорий" необходимо руководствоваться параграфом 1 главы 2 настоящей Методики.
95. Раздел "Направления территориально-пространственного развития" состоит из целей, задач и основных подходов территориально-пространственного развития страны, стратегических направлений развития макрорегионов.

96. Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасының мақсаттары елді аумақтық-кеңістікте дамытуға өңірлер бөлінісінде талдауды жүргізу арқылы ықпал ететін неғұрлым маңызды факторларды анықтау негізінде айқындалады.
97. Болжамды схеманың мақсаттары мен міндеттері осы Әдістеменің 2-тарауының 2-параграфына сәйкес айқындалады.
98. "Елдің дамуының болжамды параметрлері" бөлімі елдің және өңірлердің алдағы он жылдық кезеңге арналған негізгі болжамды даму көрсеткіштерін қамтиды.
99. "Өңірлерді перспективалық дамыту схемалары" бөлімі өңірлердің перспективалық экономикалық мамандануының, перспективалық қоныстандырудың, өндірістік және әлеуметтік инфрақұрылымды перспективалық дамыту схемаларын қамтиды.
100. Мемлекеттік органдар алдыңғы Болжамды схеманың іске асырылуының тоғызыншы жылының 1 сәуірінен кешіктірмей, Болжамды схеманың жобасына қатысты ұсыныстарын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға жібереді. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган мүдделі мемлекеттік органдармен келісілген Болжамды схеманың жобасын қалыптастырып, тиісті кезеңнің 1 шілдесінен кешіктірмей Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесінің қарауына енгізеді.
5-тарау. Мемлекеттік бағдарламалар
101. Мемлекеттік бағдарламалар ел дамуының басым стратегиялық бағыттары бойынша мақсаттарды, міндеттер мен күтілетін нәтижелерді айқындайтын аяаралық, салааралық және ведомствоаралық сипаттағы құжаттар болып табылады және Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған құжаттарын іске асыру мақсатында 5 жылдан кем емес кезеңге әзірленеді.
102. Жаңа мемлекеттік бағдарламалар әзірленгенге дейін мемлекеттік бағдарламаны әзірлеуге бастамашылық еткен мемлекеттік орган белгіленген тәртіппен мемлекеттік бағдарламаны әзірлеудің орындылығын мақұлдау үшін Қазақстан Республикасы Парламенті депутаттарының қатысуымен Қазақстан Республикасының Үкіметінде мемлекеттік бағдарлама жобасы тұжырымдамасының таныстырылымын қамтамасыз етеді.
103. Мемлекеттік бағдарлама жобасының тұжырымдамасында бағдарламаның негізгі бенефициарлары, күтілетін әлеуметтік-экономикалық әсер туралы ақпарат қамтылады. Мемлекеттік бағдарламаның жобасы қолданыстағы мемлекеттік бағдарламаны жалғастыру үшін әзірленген жағдайда, мемлекеттік бағдарлама жобасының тұжырымдамасында аяқталатын мемлекеттік бағдарламаның мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізілу дәрежесі, оны іске асырудың әлеуметтік-экономикалық әсері мен жұмсалған қаражаттың тиімділігі туралы ақпарат та қамтылады.
104. Әлеуметтік-экономикалық әсер бағдарламаның игілік алушыларының кажеттіліктерін қанағаттандыруын ескеретін пайдалы әсер түріндегі әлеуметтік маңызы бар нәтиже болып табылады.
Мемлекеттік бағдарламаның әлеуметтік-экономикалық әсерін айқындау үшін бағдарлама бағытталған игілік алушылар тобы және осы бағдарлама қандай проблемалар мен міндеттерді қанағаттандыруды көздейтіні белгіленген болуы тиіс, яғни бағдарламаны іске асырудан бұрынғы жағдайды бағдарламаны іске асырудың кезеңі аяқталған немесе барлық мерзімі кезіндегі жағдаймен салыстыру. Әлеуметтік-экономикалық әсер:
халықтың кірісінің ұлғаюы, үй шаруашылықтары шығыстарының қысқаруы;
көрсетілетін қызметтерге, өнімдерге қолжетімділіктің ұлғаюы;
халыққа материалдық зиянның (нұқсанның) азаюы;
тұрғын үй жағдайының жақсаруы;
әлеуметтік кепілдіктер;
тұлға құқықтарының сақталуы және басқасы болады.

96. Цели Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны определяются на основе выявления наиболее значимых факторов, влияющих на территориально-пространственное развитие страны в разрезе регионов посредством проведения анализа.
97. Цели и задачи Прогнозной схемы определяются в соответствии с параграфом 2 главы 2 настоящей Методики.
98. Раздел "Прогнозные параметры развития страны" содержит основные прогнозные показатели развития страны и регионов на предстоящий десятилетний период.
99. Раздел "Схемы перспективного развития регионов" содержит схемы перспективной экономической специализации регионов, перспективного расселения, перспективного развития производственной и социальной инфраструктуры.
100. Государственные органы не позднее 1 апреля девятого года реализации предыдущей Прогнозной схемы направляют предложения к проекту Прогнозной схемы в уполномоченный орган по государственному планированию. Уполномоченный орган по государственному планированию формирует проект Прогнозной схемы и, согласованный с заинтересованными органами, вносит его на рассмотрение Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан не позднее 1 июля соответствующего периода.
Глава 5. Государственные программы
101. Государственные программы являются документами межсферного, межотраслевого и межведомственного характера, определяющими цели, задачи и ожидаемые результаты по приоритетным стратегическим направлениям развития страны и разрабатываются на период не менее 5 лет в целях реализации вышестоящих документов Системы государственного планирования.
102. До разработки новых государственных программ, государственный орган, инициирующий разработку государственной программы, в установленном порядке обеспечивает презентацию концепции проекта государственной программы в Правительстве Республики Казахстан с участием депутатов Парламента Республики Казахстан для одобрения целесообразности разработки государственной программы.
103. Концепция проекта государственной программы включает в себя информацию об основных бенефициарах программы, ожидаемом социально-экономическом эффекте. В случае разработки проекта государственной программы в продолжение действующей государственной программы концепция проекта государственной программы также содержит информацию о степени достижения целей и задач завершаемой государственной программы, социально-экономическом эффекте от ее реализации и эффективности затраченных средств.
104. Социально-экономическим эффектом является социально-значимый результат в виде полезного эффекта, учитывающего удовлетворение потребностей благополучателей программы.
Для определения социально-экономического эффекта государственной программы необходимо обозначить круг благополучателей, на кого ориентирована программа и какие проблемы и задачи данная программа предполагала удовлетворить, то есть сопоставить положение дел до реализации программы с ситуацией по истечении этапа или всего срока реализации программы. Социально-экономическими эффектами являются:
повышение доходов населения, сокращение расходов домохозяйств;
увеличение доступа к услугам, продуктам;
снижение материального вреда (ущерба) населению;
улучшение жилищных условий; социальные гарантии;
соблюдение прав личности и другие.

105. Экономикалық әсер – жаңа технологияларды, ұйымдастырушылық-экономикалық іс-шараларды енгізу нәтижесіндегі алғашқы және алынған қорытынды арасындағы экономикалық нәтижені немесе өсімді айқындайтын көрсеткіш.
Экономикалық әсер салық түсімдерінің ұлғаюынан, жаңа жұмыс орындарының пайда болуынан (тұрақты және уақытша), тартылған инвестициялардың көлемінен, тиісті салаға салымның өсімінен және бағдарламаның экономикалық әсерін сипаттайтын басқа көрсеткіштерден көрініс табады.
106. Мемлекеттік бағдарламаны әзірлеуші мемлекеттік орган жария талқылау үшін мемлекеттік бағдарламаның жобасын мемлекеттік органның интернет-ресурсында орналастырады (құпия сипаттағы және қызметті пайдалануға арналған ақпараттан басқа) және келіп түскен ұсыныстарды ескере отырып пысықтайды.
107. Мемлекеттік бағдарламаның құрылымы мынадай бөлімдерден тұрады:
паспорт (негізгі параметрлер);
кіріспе;
ағымдағы ахуалды талдау;
бағдарламаның мақсаттары, міндеттері, нысаналы индикаторлары, іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері;
бағдарламаның негізгі бағыттары, қойылған мақсаттарына қол жеткізу жолдары және тиісті шаралар;
қажетті ресурстар.
108. Мемлекеттік бағдарламаның "Паспорт (негізгі параметрлері)" бөлімінде мыналар:
1) атауы;
2) әзірлеу үшін негіздеме;
3) бағдарламалық құжатты әзірлеу үшін мемлекеттік органды, сондай-ақ іске асыру үшін жауапты мемлекеттік органдарды көрсету;
4) мақсаттар;
5) міндеттер;
6) іске асыру мерзімдері;
7) нысаналы индикаторлар;
8) қаржыландыру көздері және көлемдерін қамтитын бағдарламалық құжаттың негізгі параметрлері баяндалады.
109. "Кіріспе" бөлімінде ұсынылып отырған мемлекеттік бағдарламаның қажеттігінің негіздемесі баяндалады.
110. Негіздемеде Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғарыда тұрған құжаттары көрсетіледі, оларды іске асыру үшін мемлекеттік бағдарламаларды әзірлеу қамтамасыз етіледі.
111. "Ағымдағы жағдайды талдау" деген бөлімде:
1) сала қызметінің ағымдағы жағдайын, сондай-ақ осы саланың елдің әлеуметтік-экономикалық және қоғамдық-саяси дамуына әсерін бағалау (бұл ретте, негізгі проблемаларды, үрдістерді және әлсіз және күшті жақтарына алдын ала талдау негізіндегі алғышарттарды, осы қызмет саласы үшін мүмкіндіктері мен қауіп-қатерлерін белгілеу қажет);
2) қызмет саласын дамытуды қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды іске асырудың қолданыстағы нормативтік құкықтық базасын, қолданыстағы практикасы мен нәтижелерінің сипаттамасын қоса алғанда, қызмет саласын дамытуды мемлекеттік реттеудің қолданыстағы саясатын талдау баяндалады.
Осы бөлім осы Әдістеменің 2-тарауының 1-параграфына сәйкес қалыптастырылады.

105. Экономический эффект – показатель, определяющий экономический результат или прирост между первоначальным и полученным итогом в результате внедрения новых технологий, организационно-экономических мероприятий и так далее.
Экономический эффект выражается в увеличении налоговых поступлений, создании новых рабочих мест (постоянных и временных), объеме привлеченных инвестиций, приросте вклада в соответствующую отрасль и других показателях, характеризующих экономический эффект программы.
106. Проект государственной программы размещается на интернет-ресурсе государственного органа государственным органом-разработчиком государственной программы (за исключением информации секретного характера и для служебного пользования), для публичного обсуждения и дорабатывается с учетом поступивших предложений.
107. Структура государственной программы содержит следующие разделы:
паспорт (основные параметры);
введение;
анализ текущей ситуации;
цели, задачи, целевые индикаторы, показатели результатов реализации программы;
основные направления, пути достижения поставленных целей программы и соответствующие меры;
необходимые ресурсы.
108. В разделе "Паспорт (основные параметры)" государственной программы излагаются основные параметры программного документа, включающие:
1) наименование;
2) основание для разработки;
3) указание государственного органа, ответственного за разработку, а также государственных органов, ответственных за реализацию программного документа;
4) цели;
5) задачи;
6) сроки реализации;
7) целевые индикаторы;
8) источники и объемы финансирования.
109. В разделе "Введение" излагается обоснование необходимости предлагаемой государственной программы.
110. В обосновании указываются вышестоящие документы Системы государственного планирования, в реализацию которых обеспечивается разработка государственной программы.
111. В разделе "Анализ текущей ситуации" описываются:
1) оценка текущей ситуации состояния сферы деятельности, а также влияние данной сферы на социально-экономическое и общественно-политическое развития страны (при этом необходимо выделить основные проблемы, тенденции и предпосылки на основе предварительного анализа сильных и слабых сторон, возможностей и угроз для данной сферы деятельности);
2) анализ действующей политики государственного регулирования развития сферы деятельности, включая характеристику существующей нормативной правовой базы, действующей практики и результатов реализации мероприятий по обеспечению развития сферы деятельности.
Данный раздел формируется в соответствии с параграфом 1 главы 2 настоящей Методики.

112. "Бағдарламаны іске асырудың мақсаттары, міндеттері, нысаналы индикаторлары мен нәтижелер көрсеткіштері" деген бөлімде Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған құжаттарына сүйене отырып қалыптастырылатын мемлекеттік бағдарламаның мақсаты көрсетіледі.
113. Мемлекеттік бағдарламаның барлық мақсаттары бағдарламаның мақсаттарына қол жеткізу дәрежесін айқындауға мүмкіндік беретін аралық және түпкілікті мәндері бар нысаналы индикаторларды қамтуы тиіс.
114. Бағдарламаның тиісті мақсатына қол жеткізу үшін жағдайды талдаудың негізінде қалыптастырылатын және жоспарлы кезеңнің соңына қарай қызмет салаларындағы негізгі өзгерістерді көруге мүмкіндік беретін мемлекеттік бағдарламаның тиісті мақсатына қол жеткізудің негізгі шарттары болып табылатын мемлекеттік бағдарламаның міндеттері айқындалады.
115. Мемлекеттік бағдарламаның мақсаттары, нысаналы индикаторлары, міндеттері және нәтижелер көрсеткіштері осы Әдістеменің 2-тарауының 2-параграфына сәйкес әзірленеді.
116. Мемлекеттік бағдарламаның нысаналы индикаторлары мен нәтижелер көрсеткіштері кешенділігімен сипатталады және аяаралық, салааралық әрі ведомствоаралық сипаттағы мәселелердің шешілу деңгейін, дәрежесін көрсетеді.
117. "Бағдарламаның негізгі бағыттары мен қойылған мақсаттарына қол жеткізу жолдары мен тиісті шаралар" деген бөлімде мемлекеттік бағдарламаны іске асыруға жауапты мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдардың қойылған мақсаттарға қол жеткізу мен алда тұрған міндеттерді шешу жолдары, сондай-ақ әрбір мақсатқа қол жеткізуді және әрбір міндетті шешуді толық көлемде әрі тиісті мерзімде қамтамасыз ететін шаралар жүйесі келтіріледі.
118. "Қажетті ресурстар" деген бөлімде мемлекеттік бағдарламаны іске асыруға арналған ресурстарға (қаржылық-экономикалық, материалдық-техникалық, еңбек) қажеттіліктер баяндалады.
Мемлекеттік бағдарламаны іске асыру үшін қажетті ресурстарды айқындау кезінде бағдарламаны әзірлеу және іске асыру үшін мемлекеттік органдардың жанындағы заңды тұлғаларды құру қажеттілігін қосуға жол берілмейді.
119. Мемлекеттік бағдарлама әзірлеу сатысында мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен және барлық мүдделі мемлекеттік органдармен келісіледі.
120. Мемлекеттік бағдарламаларды Қазақстан Республикасының Президентімен келісу бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
6-тарау. Мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарлары
121. Мемлекеттік органның стратегиялық жоспары Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспары, Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасы, мемлекеттік бағдарламалар, әлеуметтік-экономикалық даму болжамының негізінде әр үш жыл сайын бес жылдық кезеңге әзірленеді және мемлекеттік орган қызметінің стратегиялық бағыттарын, мақсаттарын, нысаналы индикаторларын айқындайды.

112. В разделе "Цели, задачи, целевые индикаторы, показатели результатов реализации программы" указываются цели государственной программы, формируемые исходя из вышестоящих документов Системы государственного планирования.
113. Все цели государственной программы содержат целевые индикаторы с промежуточными и конечными значениями, позволяющими определить степень достижения целей программы.
114. Для достижения соответствующей цели программы определяются задачи государственной программы, являющиеся основными условиями достижения соответствующей цели государственной программы, формируемые на основе анализа ситуации и позволяющие увидеть ключевые изменения в сферах деятельности к концу планового периода.
115. Цели государственной программы, целевые индикаторы, задачи, показатели результатов разрабатываются в соответствии с параграфом 2 главы 2 настоящей Методики.
116. Целевые индикаторы и показатели результатов государственной программы характеризуются комплексностью и отражают уровень, степень решения вопросов межсферного, межотраслевого и межведомственного характера.
117. В разделе "Основные направления, пути достижения поставленных целей программы и соответствующие меры" приводятся пути достижения государственными органами и иными организациями, ответственными за реализацию государственной программы, поставленных целей и решения стоящих задач, а также система мер, которая в полном объеме и в нужные сроки обеспечит достижение каждой цели и решение каждой задачи.
118. В разделе "Необходимые ресурсы" излагаются потребности в ресурсах для реализации государственной программы (финансово-экономические, материально-технические, трудовые).
При определении потребностей в ресурсах для реализации государственной программы не допускается включение потребности на создание юридических лиц при государственных органах для разработки и реализации программ.
119. Государственная программа на стадии разработки согласовывается с уполномоченным органом по государственному планированию и со всеми заинтересованными государственными органами.
120. Государственные программы утверждаются Правительством Республики Казахстан по согласованию с Президентом Республики Казахстан.
Глава 6. Стратегические планы государственных органов
121. Стратегический план государственного органа разрабатывается каждые три года на пятилетний период на основе Стратегического плана развития Республики Казахстан, Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны, государственных программ, прогноза социально-экономического развития и определяет стратегические направления, цели, целевые индикаторы деятельности государственного органа.

122. Стратегиялық жоспардың жобасын Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінде айқындалған мемлекеттік органдарды қоспағанда, тиісті мемлекеттік орган әзірлейді және мемлекеттік және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органдармен келісіледі.
123. Стратегиялық жоспардың жобасы республикалық бюджет бекітілгенен кейін күнтізбелік 5 күн ішінде пысықталып, мемлекеттік және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдарға келісуге жіберіледі.
124. Мемлекеттік органның стратегиялық жоспарында білім беру, ғылым және (немесе) денсаулық салаларымен байланысқан мақсаттар болған кезде мемлекеттік органның стратегиялық жоспары білім беру, ғылым және (немесе) денсаулық саласындағы уәкілетті органдарға да жіберіледі.
125. Стратегиялық жоспардың жобасы келісілгеннен кейін әзірлеуші мемлекеттік орган басшысы бекітеді.
126. Мемлекеттік органның бекітілген стратегиялық жоспары осы мемлекеттік органның интернет-ресурсына (мемлекеттік және қызметтік құпияны құрайтын мәліметтерді қоспағанда) бекітілген күннен бастап күнтізбелік 10 күн ішінде орналастырылады.
127. Мемлекеттік органның стратегиялық жоспары осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттiк органның құрылымдық бөлімшелері мен ведомстволық бағынысты ұйымдарының ұсыныстары негізінде қалыптастырылады.
128. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру кезінде тиісті саланың (аяның) нысаналы индикаторлары құқық иеленуші мемлекеттік органның стратегиялық жоспарында барлық жоспарлы кезеңге көрсетіледі.
7-тарау. Аумақтарды дамыту бағдарламалары
129. Аумақтарды дамыту бағдарламасы Қазақстанның 2050 жылға дейінгі даму стратегиясын, Қазақстан Республикасының стратегиялық даму жоспарын, Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасын, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздігінің стратегиясын, мемлекеттік бағдарламаларды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын (бұдан әрі бұл бөлімде – жоғары тұрған құжаттар), әлеуметтік-экономикалық даму болжамын іске асыру мақсатында әзірленеді.
130. Облысты, республикалық маңызы бар қаланы, астананы дамыту бағдарламасын әзірлеуді облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы орталық мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелерінің қатысуымен жүзеге асырады, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдармен және өзге де мүдделі мемлекеттік органдармен келісіледі және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мәслихатына:
Болжамды схеманы іске асырудың бірінші бесжылдық кезеңіне әзірленген облысты, республикалық маңызы бар қаланы, астананы дамыту бағдарламасы үшін Болжамды схема бекітілгеннен кейін екі айлық мерзімде;
Болжамды схеманы іске асырудың екінші бесжылдық кезеңіне әзірленген облысты, республикалық маңызы бар қаланы, астананы дамыту бағдарламасы үшін Болжамды схеманы іске асырудың екінші бесжылдық кезеңі басталғанға дейін екі айлық мерзімнен кешіктірілмей бекітуге енгізіледі.

122. Проект стратегического плана разрабатывается соответствующим государственным органом, за исключением государственных органов, определенных Бюджетным кодексом Республики Казахстан, и согласовывается с центральными уполномоченными органами по государственному и бюджетному планированию.
123. Проект стратегического плана в течение 5 календарных дней после утверждения республиканского бюджета дорабатывается и направляется на согласование в уполномоченные органы по государственному и бюджетному планированию.
124. При наличии в стратегическом плане государственного органа целей, связанных со сферами образования, науки и (или) здравоохранения, стратегический план государственного органа направляется также в уполномоченные органы в области образования, науки и (или) здравоохранения.
125. После согласования проект стратегического плана утверждается руководителем государственного органа-разработчика.
126. Утвержденный стратегический план государственного органа размещается на интернет-ресурсе данного государственного органа (за исключением сведений, составляющих государственную и служебную тайну) в течение 10 календарных дней со дня его утверждения.
127. Стратегический план государственного органа формируется по форме согласно приложению 1 к настоящей Методике на основании предложений структурных подразделений и подведомственных организаций государственного органа.
128. При реорганизации государственного органа целевые индикаторы соответствующей сферы (отрасли) отражаются в стратегическом плане государственного органа-правопреемника на весь плановый период.
Глава 7. Программы развития территории
129. Программа развития территории разрабатывается на пятилетний период на основе Стратегии развития Казахстана до 2050 года, Стратегического плана развития Республики Казахстан, Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны, Стратегия национальной безопасности Республики Казахстан, государственных программ, стратегических планов государственных органов (далее в данном разделе – вышестоящие документы), прогноза социально-экономического развития.
130. Разработка программы развития области, города республиканского значения, столицы осуществляется местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы с участием территориальных подразделений центральных государственных органов, согласовывается с уполномоченным органом по государственному планированию и иными заинтересованными государственными органами и вносится на утверждение в маслихат области, города республиканского значения, столицы:
в двухмесячный срок после утверждения Прогнозной схемы для программы развития области, города республиканского значения, столицы, разработанной на первый пятилетний период реализации Прогнозной схемы;
не позже двухмесячного срока до наступления второго пятилетнего периода реализации Прогнозной схемы для программы развития области, города республиканского значения, столицы, разработанной на второй пятилетний период реализации Прогнозной схемы.

131. Ауданды (облыстық маңызы бар қаланы) дамыту бағдарламасын әзірлеуді ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы орталық мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелерінің қатысуымен жүзеге асырады, облыстың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органымен, облыстың өзге де мүдделі атқарушы органдарымен келісіледі және облысты дамыту бағдарламасы бекітілгеннен кейін бір ай мерзімде ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәслихатына бекітуге енгізіледі.
132. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган мен өзге де мүдделі мемлекеттік органдар аумақты дамыту бағдарламаларының жобаларын келіп түскен күннен бастап бір айдан аспайтын мерзімде қарайды және келіседі.
133. Аумақтарды дамыту бағдарламасына өзгерістер мен толықтырулар енгізілген кезде бағдарламаға осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша салыстырмалы кесте қоса беріледі.
134. Аумақтарды дамыту бағдарламасының құрылымы мынадай бөлімдерді қамтиды:
паспорт (негізгі сипаттамасы);
ағымдағы ахуалды талдау;
негізгі бағыттар, мақсаттар, нысаналы индикаторлар және оларға қол жеткізу жолдары;
қажетті ресурстар.
135. "Паспорт (негізгі сипаттамалар)" бөлімі:
1) атауын;
2) әзірлеу үшін негіздемені;
3) аталған өңірдің негізгі сипаттамаларын;
4) бағыттарды;
5) мақсаттарды;
6) нысаналы индикаторларды;
7) қажетті ресурстарды қамтуы тиіс.
136. "Ағымдағы ахуалды талдау" бөлімінде қызмет саласының ағымдағы дамуы сипатталады:
1) аумақтық әлеуметтік-экономикалық жағдайын мынадай бағыттар бойынша талдау: өңіраралық ынтымақтастықты ескере отырып, өңір экономикасын жалпы дамыту, әлеуметтік сала, қоғамдық қауіпсіздік және құқықтық тәртіп, инфрақұрылым, экология және жер ресурстары, мемлекеттік көрсетілетін қызметтер;
2) негізгі проблемалардың, тәуекелдердің, тежеуші факторлардың, аумақтардың орта мерзімді перспективада тұрақты әлеуметтік-экономикалық дамуының бәсекелес артықшылықтары мен мүмкіндіктерінің кешенді сипаттамасы.
137. "Ағымдағы жағдайды талдау" бөлімі осы Әдістеменің 2-тарауының 1-параграфына сәйкес қалыптастырылады.
138. "Негізгі бағыттар, мақсаттар, нысаналы индикаторлар және оларға қол жеткізу жолдары" бөлімінде:
1) өңіраралық ынтымақтастықты ескере отырып, жалпы өңірдің экономикасын, әлеуметтік саланы, қоғамдық қауіпсіздік пен құқықтық тәртіпті, инфрақұрылымды, экология мен жер ресурстарын, мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді дамыту бөлігінде өңірді дамытудың негізгі бағыттары;
2) Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған құжаттарында тұжырымдалған мақсаттар мен міндеттердің ұзақ мерзімді жүйесіне сәйкес аумақты әлеуметтік-экономикалық дамытудың әрбір бағыты бойынша, нысаналы индикаторлары көрсетілген, мақсаттары;

131. Разработка программы развития района (города областного значения) осуществляется местным исполнительным органом района (города областного значения) с участием территориальных подразделений центральных государственных органов согласовывается с уполномоченным органом по государственному планированию области, иными заинтересованными исполнительными органами области и вносится на утверждение в маслихат района (города областного значения) в месячный срок после утверждения программы развития области.
132. Уполномоченный орган по государственному планированию и иные заинтересованные государственные органы рассматривают и согласовывают проекты программ развития территорий в срок, не превышающий один месяц со дня поступления.
133. При внесении изменений и дополнений в программу развития территорий к программе прилагается сравнительная таблица по форме согласно приложению 2 к настоящей Методике.
134. Структура программы развития территории содержит следующие разделы:
паспорт (основные характеристики);
анализ текущей ситуации;
основные направления, цели, целевые индикаторы и пути их достижения;
необходимые ресурсы.
135. Раздел "Паспорт (основные характеристики)" содержит:
1) наименование;
2) основание для разработки;
3) основные характеристики данного региона;
4) направления;
5) цели;
6) целевые индикаторы;
7) необходимые ресурсы.
136. В разделе "Анализ текущей ситуации" описывается текущее развитие сферы деятельности:
1) анализ социально-экономического положения территории по следующим направлениям: развитие экономики региона в целом, с учетом межрегионального сотрудничества, социальная сфера, общественная безопасность и правопорядок, инфраструктура, экология и земельные ресурсы, государственные услуги;
2) комплексная характеристика основных проблем, рисков, сдерживающих факторов, конкурентных преимуществ и возможностей устойчивого социально-экономического развития территории в среднесрочной перспективе.
137. Раздел "Анализ текущей ситуации" формируется в соответствии с параграфом 1 главы 2 настоящей Методики.
138. В разделе "Основные направления, цели, целевые индикаторы и пути их достижения" излагаются:
1) основные направления развития региона в части развития экономики региона в целом, с учетом межрегионального сотрудничества, социальной сферы, общественной безопасности и правопорядка, инфраструктуры, экологии и земельных ресурсов, государственных услуг;
2) цели по каждому направлению социально-экономического развития территории в соответствии с долгосрочной системой целей и задач, сформулированных в вышестоящих документах Системы государственного планирования, с указанием целевых индикаторов;

3) қойылған міндеттерге қол жеткізу жолдары баяндалады.
139. Мақсаттар мен нысаналы индикаторлар осы Әдістеменің 2-тарауының 2-параграфына сәйкес әзірленеді.
140. Нысаналы индикаторлар аумақтарды дамыту бағдарламасы әзірленетін жоспарлы қезеңнің алдындағы соңғы екі жылда нақты қол жеткізілген мәндері көрсете отырып келтіріледі.
Бұл ретте, ағымдағы жыл бойынша бағдарлама әзірленетін кезеңдегі нақты қол жеткізген мән көрсетіледі. Бағдарламаны іске асырудың бірінші жылында оны түзету кезінде атылған мән жыл ішінде нақты қол жеткізілген мәнге ауыстырылады.
141. Облысты, республикалық маңызы бар қаланы, астананы дамыту бағдарламаларының нысаналы индикаторлары мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган әзірлеген және бекіткен базалық көрсеткіштер тізбесінде белгіленеді.
142. Көрсеткіштердің базалық тізбесі мемлекеттік органдардың стратегиялық және бағдарламалық құжаттары, стратегиялық жоспарларының нысаналы индикаторларын және нәтижелер көрсеткіштерін каскадтау және/немесе декомпозициялау және жергілікті атқарушы органдардың мүдделі орталық мемлекеттік органдармен келісуі бойынша ұсыныстары негізінде әзірленеді.
143. Облысты дамыту бағдарламасында нысаналы индикаторлар осы әдістемеге 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бөлінісінде облысты дамыту бағдарламасына қосымша түрінде келтіріледі.
144. Өңірлерді дамытудағы ерекшелікті есепке алу үшін аумақтарды дамыту бағдарламаларына қосымша нысаналы индикаторларды қосуға жол беріледі.
145. Қосымша нысаналы индикаторларды әзірлеу кезінде олар бойынша статистикалық деректердің болуы ескеріледі.
146. Аумақты дамыту бағдарламасына Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарының, Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасының, мемлекеттік бағдарламалардың нысаналы индикаторлары мен нәтижелер көрсеткіштерін қосымша декомпозициялау қажет болған жағдайда, орталық мемлекеттік органдар мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға көрсеткіштердің базалық тізбесіне түзетулер енгізу туралы ұсыныстарды енгізеді.
147. Көрсеткіштердің базалық тізбесінде ресми статистикалық ақпарат қалыптастырылмайтын нысаналы индикаторлар болған жағдайда, орталық мемлекеттік органдар есептеулердің әдістемелерін әзірлейді және көрсеткіштердің базалық тізбесін бекіткеннен кейін бір ай мерзімде бекітеді.
Есептеулер әдістемесінің жобасы мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органмен келісіледі және оны орталық мемлекеттік органдар жергілікті атқарушы органдардың назарына жеткізеді.

3) пути достижения поставленных целей.
139. Цели и целевые индикаторы разрабатываются в соответствии с параграфом 2 главы 2 настоящей Методики.
140. Целевые индикаторы приводятся с указанием фактически достигнутых значений за последние два года, предшествующих плановому периоду, на который разрабатывается программа развития территорий.
При этом по текущему году указывается фактически достигнутое значение на период разработки программы. В первый год реализации программы при ее корректировке данное значение меняется на фактически достигнутое значение за год.
141. Целевые индикаторы программ развития области, города республиканского значения, столицы устанавливаются базовым перечнем показателей, разработанным и утвержденным уполномоченным органом по государственному планированию.
142. Базовый перечень показателей разрабатывается на основе каскадирования и (или) декомпозиции целевых индикаторов и показателей результатов стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и предложений местных исполнительных органов по согласованию с заинтересованными центральными государственными органами.
143. В программе развития области целевые индикаторы приводятся в разрезе районов (городов областного значения) в виде приложения к программе развития области по форме согласно приложению 3 к настоящей Методике.
144. Для учета специфики в развитии регионов в программах развития территорий допускается включение дополнительных целевых индикаторов.
145. При разработке дополнительных целевых индикаторов учитывается наличие по ним статистических данных.
146. В случае необходимости дополнительной декомпозиции в программу развития территории целевых индикаторов и показателей результатов Стратегического плана развития Республики Казахстан, Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны, государственных программ, центральные государственные органы вносят предложения в уполномоченный орган по государственному планированию о внесении корректировок в базовый перечень показателей.
147. При наличии в базовом перечне показателей целевых индикаторов, по которым не формируется официальная статистическая информация, центральными государственными органами разрабатываются и утверждаются методики расчетов в месячный срок со дня утверждения базового перечня показателей.
Проект методики расчетов согласовывается с уполномоченным органом в области государственной статистики и доводится центральными государственными органами до местных исполнительных органов.

148. "Қажетті ресурстар" деген бөлімде аумақтарды дамыту бағдарламасын іске асыру үшін қаржылық ресурстардың қажеттілігі мақсаттар бөлінісінде баяндалады.
149. Аумақты дамытудың бекітілген бағдарламасы бекітілген күннен бастап күнтізбелік 10 күн ішінде жергілікті атқарушы органның интернет-ресурсында (мемлекеттік және қызметтік құпияны құрайтын мәліметтерді қоспағанда) орналастырылады.
150. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органында интернет-ресурсы болмаған жағдайда, аумақты дамыту бағдарламасы ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылады.
Қазақстан Республикасының
Стратегиялық даму жоспарын,
Елді аумақтық-кеңістікте
дамытудың болжамды
схемасын, мемлекеттік
бағдарламаларды, мемлекеттік
органдардың стратегиялық
жоспарларын және аумақтарды
дамыту бағдарламаларын
әзірлеу жөніндегі әдістемеге
қосымша
Нысан
_________________________________________
(мемлекеттік органның атауы)
______________________ жылдарға арналған
(жоспарлы кезең) стратегиялық жоспары
1-бөлім. Миссиясы және пайымы 2-бөлім. Ағымдағы ахуалды талдау және тәуекелдерді басқару
1. 1-стратегиялық бағыт
1) Реттелетін саланы немесе қызмет аясын дамытудың негізгі параметрлері
2) Негізгі проблемаларды талдау
3) Тәуекелдерді басқару
Мақсатқа қол жеткізуге ықпал ететін тәуекелдердің атауы
Тәуекелдерді басқару бойынша іс-шаралар
1
2
2. 2-стратегиялық бағыт
…

148. В разделе "Необходимые ресурсы" в разрезе целей излагается потребность в финансовых ресурсах для реализации программы развития территории.
149. Утвержденная программа развития территории размещается на интернет-ресурсе местного исполнительного органа (за исключением сведений, составляющих государственную и служебную тайну) в течение 10 календарных дней со дня ее утверждения.
150. В случае отсутствия у уполномоченного органа по государственному планированию района (города областного значения) интернет-ресурса программа развития территории размещается на интернет-ресурсе акимата района (города областного значения).
Приложение 1
к Методике по разработке
Стратегического плана развития
Республики Казахстан,
Прогнозной схемы
территориально-
пространственного развития
страны, государственных
программ, стратегических
планов государственных
органов и программ развития
территорий
Форма
Стратегический план
__________________________________________________________________________
(наименование государственного органа)
на __________________ годы
(плановый период)
Раздел 1. Миссия и видение
Раздел 2. Анализ текущей ситуации и управление рисками
1. Стратегическое направление 1
1) Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности
2) Анализ основных проблем
3) Управление рисками
Наименование возможных рисков, влияющих на достижение цели
Мероприятия по управлению рисками
1
2
2. Стратегическое направление 2
…

6-бөлім. Ресурстар
Ресурстар
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Ағымдағы кезеңнің жоспары
Жоспарлы кезең
1-жыл
2–жыл
3–жыл
1
2
3
4
5
6
7
Қаржылық, барлығы, оның ішінде:
1.1- мақсат…
Бюджеттік бағдарлама:
Бюджеттік бағдарлама:
1.1.- мақсаты бойынша жиыны
n.1- мақсат…
Бюджеттік бағдарлама:
n.1.- мақсаты бойынша жиыны
Стратегиялық жоспардың мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған қаржы ресурстары
Бюджеттік бағдарлама:
Адами
Ескертпе: стратегиялық жоспар осы Нысанға қосымшаға сәйкес стратегиялық жоспардың нысанын толтыру бойынша түсіндірулерге сәйкес қалыптастырылады.
Стратегиялық жоспар нысанына
қосымша
Стратегиялық жоспардың нысанын толтыру бойынша түсіндірулер
1. "Мемлекеттік органның атауы" деген жолда стратегиялық жоспарды әзірлейтін мемлекеттік органның толық атауы көрсетіледі.
2. "Жоспарлы кезең" деген жолда стратегиялық жоспар әзірленетін кезекті бесжылдық кезең көрсетіледі.
3. "Миссиясы және пайымы" деген 1-бөлім:
Бөлімде мемлекеттік органның миссиясы мен пайымы жазылады.
Миссияны қалыптастыру кезінде мемлекеттік орган "Біз не істейміз және кім үшін істейміз?" деген сұрақтарды басшылыққа алады, нәтижесінде тиісті салада немесе қызмет аясында мемлекеттік саясатты іске асыруда мемлекеттік басқару субъектісі ретінде рөлін айқындауды білдіретін оның негізгі тағайындалуы айқындалады.
Мемлекеттік органның пайымында мемлекеттік органның жетекшілік ететін салаларды немесе қызмет аясын перспективада қалай көретінін көрсетуге тиіс.
4. "Ағымдағы ахуалды талдау және тәуекелдерді басқару" деген 2-бөлім:
Бөлімде Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын, Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасын, мемлекеттік бағдарламаларды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын әзірлеу жөніндегі әдістеменің (бұдан әрі - Әзірлеу жөніндегі әдістеме) 3-тарауына сәйкес талдау жүргізу процесінде алынған ақпарат стратегиялық бағыттар бөлінісінде көрсетіледі.
"Ағымдағы ахуалды талдау және тәуекелдерді басқару" деген 2-бөлім мынадай кіші бөлімдерден тұрады:
1) "Реттелетін саланы немесе қызмет аясын дамытудың негізгі параметрлері";
2) "Негізгі проблемаларды талдау";
3) "Тәуекелдерді басқару".
"Реттелетін саланы немесе қызмет аясын дамытудың негізгі параметрлері" деген 1) кіші бөлім бойынша статистикалық деректер не қызмет саласының немесе аясының жай-күйін алдыңғы кезеңдермен салыстыра отырып сипаттайтын басқа да көрсеткіштер келтіре отырып, мемлекеттік орган қызметінің реттелетін саласын немесе аясын дамытудың негізгі параметрлері көрсетіледі.
Әлемдік тәжирибе болған кезде реттелетін саланы немесе қызмет аясын дамытудың негізгі параметрлері басқа елдермен салыстырмалы түрде көрсетіледі.
"Негізгі проблемаларды талдау" деген 2) кіші бөлім бойынша жетекшілік ететін салада немесе аяда шешілуіне стратегиялық жоспар бағытталған негізгі проблемаларды талдау келтіріледі.
"Тәуекелдерді басқару" деген 3) кіші бөлім бойынша мемлекеттік органның стратегиялық жоспарының мақсаттарын іске асыруға және қол жеткізуге өте жоғары ықтималдылықпен кері әсер етуі мүмкін тәуекелдер, сондай-ақ оларды басқару бойынша іс-шаралар көрсетіледі.
"Тәуекелдерді басқару" 3) кіші бөлімінің кестесінде:

Раздел 6. Ресурсы
Ресурсы
Единица измерения
Отчетный период
План текущего периода
Плановый период
1-й год
2-й год
3-й год
1
2
3
4
5
6
7
Финансовые всего,
в том числе
Цель 1.1. ...
Бюджетная программа
Бюджетная программа
Итого по цели 1.1.
Цель n.1. …
Бюджетная программа
Итого по цели n.1.
Финансовые ресурсы, направленные на достижение целей стратегического плана
Бюджетная программа
Человеческие
Примечание: стратегический план формируется в соответствии с пояснениями по заполнению формы стратегического плана, согласно приложению к настоящей Форме.
Приложение
к Форме стратегического плана
Пояснения по заполнению формы стратегического плана
1. По строке "Наименование государственного органа" указывается полное наименование государственного органа, разрабатывающего стратегический план.
2. По строке "Плановый период" указывается очередной пятилетний период, на который разрабатывается стратегический план.
3. Раздел 1 "Миссия и видение":
В разделе излагаются миссия и видение государственного органа.
При формировании миссии государственный орган руководствуется вопросами "Что мы делаем и для кого?", в результате чего определяется его основное предназначение как субъекта государственного управления, заключающееся в определении его роли в реализации государственной политики в соответствующей отрасли или сфере деятельности.
Видение государственного органа отражает то, какими видит в перспективе государственный орган курируемые отрасли или сферу деятельности.
4. Раздел 2 "Анализ текущей ситуации и управление рисками":
В разделе в разрезе стратегических направлений отражается информация, полученная в процессе проведения анализа, в соответствии с главой 3 Методики по разработке Стратегического плана развития Республики Казахстан, Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны, государственных программ, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий (далее – Методика по разработке).
Раздел 2 "Анализ текущей ситуации и управление рисками" состоит из подразделов:
1) "Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности";
2) "Анализ основных проблем";
3) "Управление рисками".
По подразделу "Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности" указываются основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности государственного органа с приведением статистических данных либо других показателей, характеризующих состояние отрасли или сферы деятельности в сравнении с предыдущими периодами.
При наличии мирового опыта основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности указываются в сравнении с другими странами.
По подразделу "Анализ основных проблем" приводится анализ основных проблем в курируемой отрасли или сфере, на решение которых направлен стратегический план.
По подразделу "Управление рисками" указываются риски, которые с высокой степенью вероятности могут оказать отрицательное влияние на реализацию и достижение целей стратегического плана государственного органа, а также меры по их управлению.
В таблице подраздела "Управление рисками":

1) "Мақсатқа қол жеткізуге ықпал ететін тәуекелдердің атауы" деген 1-бағанда мемлекеттік органның стратегиялық жоспарының іске асырылу барысына ықпал етуі және жоспарланған мақсаттарға қол жеткізуге кедергі болуы мүмкін ықтимал тәуекелдер келтіріледі.
Толық қаржыландырылмау тәуекелі мемлекеттік органның мақсаттарына қол жеткізбеудің ықтимал тәуекелі ретінде таныла алмайды;
2) "Тәуекелдерді басқару бойынша іс-шаралар" деген 2-бағанда тәуекел туындау жағдайында мемлекеттік орган қабылдауды жоспарлайтын мемлекеттік органның баламалы іс-шаралары келтіріледі.
5. "Аяны/саланы дамытудың басым бағыттары" деген 2-бөлім:
Бөлімде мемлекеттік органның әрбір стратегиялық бағыты бойынша жоспарлы кезеңде іске асырылатын басым бағыттарды басым бағыттар қатарына қосуды негіздей отырып басым бағыттар және оларға қол жеткізудің негізгі шаралары айқындалады.
Мемлекеттік орган "Аяны/саланы дамытудың басым бағыттары" бөлімін қалыптастырған кезде:
мемлекеттік органның басымдықтарын анықтайды;
осы бағыттардың басымдылығын негіздейді;
таңдалған басым бағыттарды іске асыру бойынша шараларды айқындайды.
Мемлекеттік орган қызметінің барлық бағыттарын басымды етіп айқындауға жол берілмейді.
6. "Стратегиялық және бюджеттік жоспарлаудың өзара байланысының құрылысы" деген 4-бөлім:
Бөлімде мемлекеттік органдардың стратегиялық бағыттары бөлінісінде схема түрінде, оларды іске асырудан елдің тиісті түйінді ұлттық индикаторларына қол жеткізілуі тәуелді болатын бюджеттік бағдарламалармен өзара байланысты мемлекеттік органның мақсаттары көрсетіледі. Бұл бөлім Әзірлеу жөніндегі әдістеменің 4-тарауына сәйкес қалыптастырылады.
"Стратегиялық және бюджеттік жоспарлаудың өзара байланысының құрылысы" деген 4-бөлімнің кестесінде:
1) "Елдің нысаналы индикаторлары мен көрсеткіштері" деген бағандарда қол жеткізілуі мемлекеттік оганның стратегиялық жоспарын іске асырумен қамтамасыз етілетін бірінші деңгейдегі Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарында және Қазақстанның әлемнің ең дамыған 30 мемлекетінің қатарына кіруі жөніндегі тұжырымдамада айқындалған ұзақ мерзімді кезеңде елдің дамуын айқындайтын түйінді ұлттық индикаторлар мен көрсеткіштер көрсетіледі;
2) "Мемлекеттік органның стратегиялық бағыты" деген бағанда жоғары тұрған Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің стратегиялық және бағдарламалық құжаттарына қол жеткізуді қамтамасыз ететін мемлекеттік орган қызметінің бағыттары көрсетіледі.
Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары стратегиялық және бағдарламалық құжаттарда белгіленген мақсаттар мен басымдықтарға қол жеткізу үшін өзгерістер неғұрлым маңызды болып табылатын реттелетін салаларды, экономика секторларын немесе қызмет салаларын талдау негізінде қалыптастырылады;

1) в графе 1 "Наименование возможных рисков, влияющих на достижение цели" приводятся возможные риски, которые могут повлиять на ход реализации стратегического плана государственного органа и воспрепятствовать достижению запланированных целей.
В качестве возможного риска не достижения целей государственного органа не может выступать риск недофинансирования;
2) в графе 2 "Мероприятия по управлению рисками" приводятся альтернативные мероприятия государственного органа, которые планирует предпринять государственный орган в случае возникновения риска.
5. Раздел 3 "Приоритетные направления развития сферы/отрасли":
В разделе по каждому стратегическому направлению государственного органа определяются приоритетные направления, реализуемые в плановом периоде, с обоснованием включения указанных направлений в число приоритетных и основные меры по их достижению.
Государственный орган при формировании раздела "Приоритетные направления развития сферы/отрасли":
определяет приоритеты государственного органа;
обосновывает приоритетность данных направлений;
определяет меры по реализации выбранных приоритетных направлений.
Не допускается определение всех направлений деятельности государственного органа приоритетными.
6. Раздел 4. "Архитектура взаимосвязи стратегического и бюджетного планирования":
В разделе в схематичном виде в разрезе стратегических направлений государственных органов указываются цели государственного органа, взаимоувязанные с бюджетными программами, от реализации которых зависит достижение соответствующих ключевых национальных индикаторов страны. Данный раздел формируется в соответствии с главой 4 Методики по разработке.
В таблице раздела 4. "Архитектура взаимосвязи стратегического и бюджетного планирования":
1) в графах "Целевые индикаторы и показатели страны" указываются ключевые национальные индикаторы и показатели, определяющие развитие страны в долгосрочном периоде, определенные в документах Системы государственного планирования первого уровня и Концепции по вхождению Казахстана в число 30 самых развитых государств мира, достижение которых обеспечивается реализацией стратегического плана государственного органа;
2) в графах "Стратегические направления государственного органа" указываются направления деятельности государственного органа, обеспечивающие достижение вышестоящих стратегических и программных документов Системы государственного планирования.
Стратегические направления государственного органа формируются на основе анализа регулируемых отраслей, секторов экономики или сфер деятельности, изменения в которых являются наиболее важными для достижения целей и приоритетов, обозначенных в стратегических и программных документах;

3) "Мемлекеттік органның мақсаттары" деген бағанда мемлекеттік орган қызметінің белгілі бір саласының жоспарлы кезеннің соңында күтілетін жай-күйін көрсететін мақсаттар көрсетіледі;
4) "Бюджеттік бағдарламалар" деген бағанда мемлекеттік органның мақсаттарына қол жеткізуді қамтамасыз ететін кодтар мен бюджеттік бағдарламалардың атаулары көрсетіледі.
Мыналарды:
тұрақты сипаттағы мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді және олардан шығатын мемлекеттік қызметтерді көрсетуді жүзеге асыратын мемлекеттік мекемелердің қызметін қамтамасыз етуге бағытталған бюджеттік бағдарламаларды;
облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне әкімшілік мемлекеттік қызметшілердің еңбекақысы деңгейін арттыруға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді және облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын азаматтық қызметшілерге еңбекақы төлеу жүйесінің жаңа моделіне көшуге, сонымен қатар оларға лауазымдық айлықақыларына ерекше еңбек жағдайлары үшін ай сайынғы үстемеақы төлеуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді бөлуді көздейтін бюджеттік бағдарламаларды;
бюджеттік бағдарламалардың әр түрлі әкімшілеріне қаржы жылы ішінде бөлуге жататын Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервін қолдануға бағытталған бөлінетін бюджеттік бағдарламаны қоспағанда, бюджеттік бағдарламаның мемлекеттік органның бірнеше мақсаттарын іске асыруға бағытталуына жол берілмейді.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі "Бюджеттік бағдарламалар" деген бағандарды толтырмайды.
7. "Стратегиялық бағыттар, мақсаттар мен нысаналы индикаторлар" деген 5-бөлім мынадай тәртіппен толтырылады:
1) Стратегиялық бағыт" деген жол бойынша мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары көрсетіледі;
2) "Мақсат" деген жол бойынша мемлекеттік органның мақсаттары көрсетіледі;
3) "№"деген 1-бағанда толассыз реттік нөмірі ретімен көрсетіледі;
4) "Нысаналы индикатор" деген 2-бағанда тиісті мақсатқа қол жеткізу деңгейін сипаттайтын нысаналы индикатордың атауы көрсетіледі.
Стратегиялық жоспардың нысаналы индикаторларын айқындау кезінде мынадай талаптар сақталады:
жоғары тұрған стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың көрсеткіштері негізгі бағдарлар болып табылады, себебі олар Қазақстан Республикасының дамуының негізін қалайтын стратегиялық мақсаттар болып табылады.
Бұл үшін каскадтау және/немесе ыдырату арқылы мақсаттарға қол жеткізуге бағытталған мемлекеттік органның құзыретіне кіретін (Стратегиялық картаға сәйкес) нысаналы индикаторлар айқындалады;
нысаналы индикаторлар мемлекеттік органның өкілеттіктері мен құзыреттеріне сәйкес келеді;
нысаналы индикаторлар орталық мемлекеттік органдардың бірінші басшыларының Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі меморандумдарда бекітетін түйінді нысаналы индикаторларына қол жеткізуге бағытталған.
Стратегиялық жоспардың нысаналы индикаторларын айқындау кезінде өзіне бекітілген әрбір халықаралық рейтингтің индикаторы бойынша мемлекеттік орган осы халықаралық индикатор бойынша Қазақстан Республикасының позициясын тікелей немесе жанама түрде жақсартуға бағытталған өзінің нысаналы индикаторларын әзірлеуі мүмкін.
Егер халықаралық рейтингтің индикаторын тұжырымдау саланың сипаттамасын көрсететін және өлшенетін болса, онда оны өлшем бірлігін көрсете отырып, нәтижелердің нысаналы индикаторы түрінде бекітуге жол беріледі.
Мысалы, Дүниежүзілік экономикалық форумның жаһандық бәсекеге қабілеттілік индексінің "Балалар өлім-жітімі" көрсеткішін "Балалар өлім-жітімінің тірі туылған 1000 сәбиге шаққандағы үлесі" нысаналы индикаторы ретінде тұжырымдауға болады.
Бұл ретте нысаналы индикаторлар мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің тұтынушылардың қанағаттанушылық деңгейін арттыруға бағытталады.

3) в графах "Цели государственного органа" указываются цели, которые отражают желаемое будущее состояние определенной сферы деятельности государственного органа к концу планового периода;
4) в графах "Бюджетные программы" указываются коды и наименования бюджетных программ, посредством которых обеспечивается достижение целей государственного органа.
Не допускается направление бюджетной программы на реализацию нескольких целей государственного органа за исключением:
бюджетных программ, направленных на обеспечение деятельности государственных учреждений по осуществлению государственных функций, полномочий и оказанию вытекающих из них государственных услуг, имеющих постоянный характер;
бюджетных программ, предусматривающих выделение целевых текущих трансфертов областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на повышение уровня оплаты труда административных государственных служащих и целевых текущих трансфертов областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы для перехода на новую модель системы оплаты труда гражданских служащих, финансируемых из местных бюджетов, а также выплаты им ежемесячной надбавки за особые условия труда к должностным окладам;
распределяемой бюджетной программы, направленной на использование резерва Правительства Республики Казахстан, подлежащей распределению в течение финансового года между различными администраторами бюджетных программ.
Графы "Бюджетные программы" Национальным Банком Республики Казахстан не заполняются.
7. Раздел 5. "Стратегические направления, цели и целевые индикаторы" заполняется в следующем порядке:
1) по строке "Стратегическое направление" указываются стратегические направления государственного органа;
2) по строке "Цель" указываются цели государственного органа;
3) в графе 1 "№" указывается сквозной порядковый номер;
4) в графе 2 "Целевой индикатор" указывается наименование целевого индикатора, характеризующее уровень достижения соответствующей цели.
При определении целевых индикаторов стратегического плана соблюдаются следующие требования:
основными ориентирами являются показатели вышестоящих стратегических и программных документов, поскольку они являются основополагающими стратегическими целями развития Республики Казахстан.
Для этого, путем каскадирования и (или) расщепления, определяются целевые индикаторы государственного органа, реализация которых будет направлена на достижение целей, относящихся к его компетенции (согласно Стратегической карты);
целевые индикаторы соответствуют полномочиям и компетенциям государственного органа;
целевые индикаторы ориентированы на достижение ключевых целевых индикаторов первых руководителей центральных государственных органов, утверждаемых Премьер-Министром Республики Казахстан в меморандумах.
При определении целевых индикаторов стратегического плана государственный орган по каждому закрепленному за ним индикатору международного рейтинга может разрабатывать свои целевые индикаторы, прямо или косвенно направленные на улучшение позиции Республики Казахстан по данному международному индикатору.
В случае, если формулировка индикатора международного рейтинга отражает характеристики сферы и может быть измерима, то допускается ее закрепление в виде целевого индикатора с указанием единицы измерения.
Например, показатель Глобального индекса конкурентоспособности Всемирного экономического форума "Детская смертность" возможно сформулировать как целевой индикатор "Доля детской смертности на 1000 родившихся живыми";
При этом целевые индикаторы ориентируются на повышение уровня удовлетворенности потребителей государственных услуг;

5) "Жауаптылар" деген 3-бағанда нысаналы индикаторға қол жеткізу үшін жауапты тұлғаның тегі, аты-жөнінің бірінші әріптері және лауазымы мемлекеттік орган басшысының орынбасары деңгейінде көрсетіледі;
6) "Ақпарат көзі" деген 4-бағанда есепті кезеңде нысаналы индикатордың мәндерінде қанағаттануға мүмкіндік беретін ақпарат көздері көрсетіледі;
7) "Өлшем бірлігі" деген 5-бағанда нысаналы индикаторлардың өлшем бірліктері көрсетіледі;
8) "Есепті кезең" 6 және "Ағымдағы кезеңнің жоспары (нақты)"
7-бағандарда есепті кезеңде қол жеткізілген нысаналы индикатордың мәндері көрсетіледі.
Бұл ретте стратегиялық жоспарды әзірлеу кезінде 6-бағанда есептік деректер, 7-бағанда ағымдағы кезеңнің жоспарлы мәндері көрсетіледі.
Мемлекеттік органның стратегиялық жоспарына өзгерістер енгізген кезде стратегиялық жоспарды іске асырудың бірінші жылында 7-бағанда ағымдағы жылғы жоспардың мәні нысаналы индикатордың нақты мәніне ауыстырылады;
9) 8-12-бағандарда қол жеткізілуі жоспарланған нысаналы индикатордың болжамды мәндері жылдар бөлінісінде көрсетіледі.
3-12-бағандар осы тармақтың 5)-9)-тармақшаларына сәйкес толтырылады.
8. "Ресурстар" деген 6-бөлім:
Бөлімде мемлекеттік органның стратегиялық жоспарын іске асыруға тартылған қаржылық және адами ресурстар бойынша деректер келтіріледі. Бұл ретте, қаржы ресурстары мемлекеттк органның мақсаттар бөлінісінде келтіріледі.
"Ресурстар" деген 6-бөлім мынадай тәртіппен толтырылады:
1) "Ресурстар" деген 1-бағанның "Бюджеттік бағдарлама" жолы бойынша Бірыңғай бюджеттік сыныптамаға сәйкес бюджеттік бағдарламалардың коды мен атауы көрсетіледі;
2) "Өлшем бірлігі" деген 2-бағанда ресурстарды өлшеу бірліктері көрсетіледі;
3) 3-7-бағандарда:
"Қаржылық, барлығы" деген жол бойынша жылдар бойынша бөле отырып мемлекеттік органның бюджет шығыстарының жалпы жиынтығы келтіріледі;
"Бюджеттік бағдарлама" деген жол бойынша жылдар бойынша бөле отырып тиісті бюджеттік бағдарламаның жалпы сомасы келтіріледі;
"Мақсат бойынша барлығы" деген жолда мемлекеттік органның тиісті мақсатқа қол жеткізу бойынша бюджеттік шығыстардың жалпы жиынтығы жылдар бойынша бөліне отырып көрсетіледі.
"Адами" деген жол бойынша стратегиялық жоспарды іске асыруға тартылған мемлекеттік органның штат саны көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі осы бөлімді адами ресурстар бойынша ғана толтырады.
Мемлекеттік органның стратегиялық жоспарын кезекті жоспарлы кезеңге әзірлеу кезінде 3-бағанда қаржы ресурстарының нақты көлемі, 4-бағанда қаржы ресурстарының нақтыланған жоспарлы көлемі көрсетіледі.
Мемлекеттік органның стратегиялық жоспарына түзетулер енгізу кезінде мыналарды өзгертуге жол берілмейді:

5) в графе 3 "Ответственные" указываются фамилия, инициалы и должность лица, ответственного за достижение целевого индикатора, на уровне заместителя руководителя государственного органа;
6) в графе 4 "Источник информации" указываются источники информации, позволяющие удостовериться в значениях целевого индикатора в отчетном периоде;
7) в графе 5 "Единица измерения" указываются единицы измерения целевого индикатора;
8) в графах 6 "Отчетный год" и 7 "План (факт) текущего года" указываются значения целевого индикатора, достигнутые в отчетном периоде.
При этом при разработке стратегического плана в графе 6 указываются отчетные данные, в графе 7 – плановые значения текущего периода.
При внесении изменений в стратегический план государственного органа в первом году реализации стратегического плана в графе 7 значение плана текущего года меняется на фактическое значение целевого индикатора;
9) в графах 8-12 указываются прогнозные значения целевого индикатора, планируемые к достижению, в разрезе по годам.
Графы 3-12 данного раздела заполняются в соответствии с подпунктами 5)-9) настоящего пункта.
8. Раздел 6. "Ресурсы":
В разделе приводятся данные по финансовым и человеческим ресурсам, задействованные в реализации стратегического плана государственного органа. При этом финансовые ресурсы приводятся в разрезе целей государственного органа.
Раздел 6. "Ресурсы" заполняется в следующем порядке:
1) в графе 1 "Ресурсы" по строкам "Бюджетная программа" указываются код и наименование бюджетных программ в соответствии с Единой бюджетной классификацией;
2) в графе 2 "Единица измерения" указываются единицы измерения ресурсов;
3) в графах 3-7:
по строке "Финансовые, всего" приводится общий свод бюджетных расходов государственного органа в разбивке по годам;
по строке "Бюджетная программа" приводится общая сумма соответствующей бюджетной программы в разбивке по годам;
по строке "Итого по цели" приводится общий свод бюджетных расходов государственного органа на достижение соответствующей цели в разбивке по годам;
по строке "Человеческие" указывается штатная численность государственного органа, задействованная в реализации стратегического плана.
Национальным Банком Республики Казахстан данный раздел заполняется только по человеческим ресурсам.
При разработке стратегического плана государственного органа на очередной плановый период в графе 3 указывается фактический объем финансовых ресурсов, в графе 4 указывается уточненный плановый объем финансовых ресурсов.
При корректировке стратегического плана государственного органа не подлежат изменению:

1) 3-бағандағы қаржы ресурстарының нақты көлемі;
2) 4-бағандағы қаржы ресурстарының нақтыланған жоспарлы көлемі;
3) 3-7-бағандардағы жоспарлы кезеңнің жылдары.
Қазақстан Республикасының
Стратегиялық даму жоспарын,
Елді аумақтық-кеңістікте
дамытудың болжамды
схемасын, мемлекеттік
бағдарламаларды, мемлекеттік
органдардың стратегиялық
жоспарларын және аумақтарды
дамыту бағдарламаларын іске
асыру жөніндегі әдістемеге
2-қосымша
Нысан
Салыстырмалы кесте
_________ жылдарға арналған __________________ даму бағдарламасына енгізілген (жоспарлы кезең) (өңірдің атауы) өзгерістер мен толықтырулар
Құрылымдық элемент
Қолданыстағы редакция
Ұсынылатын редакция
Негіздеме
Ескертпе: салыстырмалы кесте осы Нысанға қосымшаға сәйкес салыстырмалы кестенің нысанын толтыру бойынша түсіндірулерге сәйкес қалыптастырылады.
Аумақтарды даму
бағдарламасына енгізілетін
өзгерістер мен толықтырулар
бойынша салыстырмалы
кестенің нысанына қосымша
Салыстырмалы кестені толтыру бойынша түсіндірулер
1. "Өңірдің атауы" жолында тиісті аумақтарды дамыту бағдарламасы өңірінің атауы көрсетіледі.
2. "Жоспарлы кезең" жолында аумақтарды дамыту бағдарламасының іске асырылу мерзімі көрсетіледі.
3. "№" 1-бағанында енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың реттік нөмірі көрсетіледі.
4. "Құрылымдық элемент" 2-бағанында өзгеріс немесе толықтыру енгізілетін аумақтарды дамыту бағдарламасы бөлімінің, кіші бөлімінің, абзацының нөмірленуі көрсетіледі.
Егер аумақтарды дамыту бағдарламасы жаңа құрылымдық элементпен толықтырылса, жаңа бөлімнің, кіші бөлімнің, абзацтың нөмірленуі көрсетіледі.
5. "Қолданыстағы редакция" 3-бағанында "Құрылымдық элемент" бағанында көрсетілген өзгеріс немесе толықтыру енгізілетін, аумақтарды дамыту бағдарламасынан тиісті құрылымдық элементтің қолданыстағы редакциясы баяндалады.
Егер аумақтарды даму бағдарламасы жаңа құрылымдық элементпен толықтырылса, бұл бағанда "Жоқ" деп көрсетіледі.
6. "Ұсынылатын редакция" 4-бағанында "Құрылымдық элемент" бағанында көрсетілген енгізілген өзгеріс немесе толықтыру ескеріле отырып, аумақтарды дамыту бағдарламасынан тиісті құрылымдық элементтің қолданыстағы редакциясы баяндалады.
Аумақтарды дамыту бағдарламасынан құрылымдық элементтердің бірі шығарылса, бұл бағанда "Жою" деп көрсетіледі.
"Қолданыстағы редакция" және "Ұсынылатын редакция" бағандарындағы өзгертілетін немесе толықтырылатын бөлік қою қаріппен ерекшеленеді.
7. "Негіздеме" 5-бағанында аумақтарды даму бағдарламасына өзгерістер немесе толықтырулар енгізілген негіздеме көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
Стратегиялық даму жоспарын,
Елді аумақтық-кеңістікте
дамытудың болжамды
схемасын, мемлекеттік
бағдарламаларды, мемлекеттік
органдардың стратегиялық
жоспарларын және аумақтарды
дамыту бағдарламаларын іске
асыру жөніндегі әдістемеге
3-қосымша
Нысан
Облысты дамыту бағдарламасының аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бөлінісіндегі нысаналы индикаторлары
р/с №
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Ағымдағы кезеңнің жоспары (нақты)
Жоспарлы кезең
1-жыл
2–жыл
3–жыл
4–жыл
5-жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
1-нысаналы индикатор
1.1.
Аудан (облыстық маңызы бар қала)
1.n.
Аудан (облыстық маңызы бар қала)
n
n- нысаналы индикатор
n.1.
Аудан (облыстық маңызы бар қала)
n.n.
Аудан (облыстық маңызы бар қала)
Ескертпе: Облысты дамыту бағдарламасының аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бөлінісіндегі нысаналы индикаторлары осы Нысанға қосымшаға сәйкес толтыру бойынша түсіндірулерге сәйкес толтырылады.
Облысты дамыту бағдарламасының аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бөлінісіндегі нысаналы индикаторларының нысанына қосымша
Облысты дамыту бағдарламасының аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бөлінісіндегі нысаналы индикаторлардың нысанын толтыру бойынша түсіндірулер

1) фактический объем финансовых ресурсов в графе 3;
2) уточненный плановый объем финансовых ресурсов в графе 4;
3) годы планового периода в графах 5-7.
Приложение 2
к Методике по разработке
Стратегического плана развития
Республики Казахстан,
Прогнозной схемы
территориально-
пространственного развития
страны, государственных
программ, стратегических
планов государственных
органов и программ развития
территорий
Форма
Сравнительная таблица
по вносимым изменениям и дополнениям в программу развития
___________________________________
(наименование региона)
на _________________________ годы
(плановый период)
Структурный элемент
Действующая редакция
Предлагаемая редакция
Обоснование
Примечание: сравнительная таблица формируется в соответствии с пояснениями по заполнению формы сравнительной таблицы, согласно приложению к настоящей Форме.
Приложение
к Форме сравнительной таблицы
по вносимым изменениям и
дополнениям в программу
развития территорий
Пояснения по заполнению формы сравнительной таблицы
1. По строке "наименование региона" указывается наименование региона соответствующей программы развития территории.
2. По строке "плановый период" указываются сроки реализации программы развития территории.
3. В графе 1 "№" указывается порядковый номер вносимых изменений и дополнений.
4. В графе 2 "Структурный элемент" указывается нумерация раздела, подраздела, абзаца программы развития территории, в который вносится изменение или дополнение.
В случае, если программа развития территорий дополняется новым структурным элементом, указывается нумерация нового раздела, подраздела, абзаца.
5. В графе 3 "Действующая редакция" излагается действующая редакция из программы развития территорий соответствующего структурного элемента, указанного в столбце "Структурный элемент", в который вносится изменение или дополнение.
В случае, если программа развития территорий дополняется новым структурным элементом, то в данной графе указывается "Отсутствует".
6. В графе 4 "Предлагаемая редакция" излагается редакция из программы развития территорий соответствующего структурного элемента, указанного в столбце "Структурный элемент", с учетом вносимых изменений или дополнений.
В случае исключения одного из структурных элементов из программы развития территорий в данной графе указывается "Исключить".
Изменяемая или дополняемая часть в графах "Действующая редакция" и "Предлагаемая редакция" выделяется жирным шрифтом.
7. В графе 5 "Обоснование" указывается обоснование вносимых изменений и дополнений в программу развития территории.
Приложение 3
к Методике по разработке
Стратегического плана развития
Республики Казахстан,
Прогнозной схемы
территориально-
пространственного развития
страны, государственных
программ, стратегических
планов государственных
органов и программ развития
территорий
Форма
Целевые индикаторы Программы развития области в разрезе районов (городов областного значения)
№ п/п
Наименование
Единица измерения
Отчетный год
План (факт) текущего года
Плановый период
1-й год
2-й год
3-й год
4-й год
5-й год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
Целевой индикатор 1
1.1.
Район (город областного значения)
1.n.
Район (город областного значения)
n
Целевой индикатор n….
n.1.
Район (город областного значения)
n.n.
Район (город областного значения)
Примечание: Целевые индикаторы Программы развития области в разрезе районов (городов областного значения) заполняется в соответствии с пояснениями по заполнению, согласно приложению к настоящему формату.
Приложение
к Форме Разбивки целевых
индикаторов целевых
индикаторов Программы
развития области в разрезе
районов (городов областного
значения)
Пояснения по заполнению формы Целевых индикаторов Программы развития области в разрезе районов (городов областного значения)

1. "Р/с №" деген 1-бағанда реттік сан көрсетіледі.
2. "Атауы" деген 2-бағанда:
"Нысаналы индикатор" деген жол бойынша облысты дамыту бағдарламасына сәйкес нысаналы индикатордың атауы көрсетіледі.
Статистикалық деректері бар нысаналы индикаторлар аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бөлінісінде көрсетіледі;
"Аудан (облыстық маңызы бар қала)" деген жол бойынша статистикалық деректері бар нысаналы индикаторлар үшін ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) атауы көрсетіледі.
3. "Өлшем бірлігі" деген 3-бағанда нысаналы индикатордың өлшем бірлігі көрсетіледі.
4. "Есепті кезең" деген 4-бағанда есепті кезеңде қол жеткізілген нысаналы индикатордың мәндері көрсетіледі.
5. "Ағымдағы кезеңнің жоспары (факт)" деген 5-бағанда облысты дамыту бағдарламасына сәйкес ағымдағы жылы қол жеткізуге жоспарланып отырған нысаналы индикатордың мәндері көрсетіледі.
Облысты дамыту бағдарламасын іске асырудың бірінші жылында оған түзетулер енгізу кезінде 5-бағанда нысаналы индикатордың жоспарлы мәні нысаналы индикатордың нақты мәніне ауыстырылады.
6. 6-10-бағандарда жылдар бөлінісінде қол жеткізуге жоспарланған нысаналы индикатордың болжамды мәндері көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 19 ақпандағы
№ 64 бұйрығына 2-қосымша
Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын, Елді аумақтық-кеңістікте
дамытудың болжамды схемасын, мемлекеттік бағдарламаларды, мемлекеттік
органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын
іске асыру жөніндегі әдістеме 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын, Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасын, мемлекеттік бағдарламаларды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыру жөніндегі әдістеме (бұдан әрі – Әдістеме) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесіне сәйкес әзірленді.
2. Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарының, Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасының, мемлекеттік бағдарламалардың (бұдан әрі – стратегиялық және бағдарламалық құжаттар), мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының, аумақтарды дамыту бағдарламаларының берілген мақсаттарға, нысаналы индикаторларға, міндеттерге, нәтижелер көрсеткіштеріне (аралық және түпкі) қол жеткізу процесі іске асыру болып табылады.
3. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыру кезінде:
ведомствоаралық өзара іс-қимылда келісушілік;
берілген нәтижелерге ресурстардың ең аз шығындарымен қол жеткізуге бағдарлау;
қаржылық, еңбек және басқа ресурстардың теңгерімділігі қамтамасыз етіледі.

1. В графе 1 "№ п/п" указывается порядковый номер.
2. В графе 2 "Наименование":
по строке "Целевой индикатор" указывается наименование целевого индикатора в соответствии с программой развития области.
Целевые индикаторы, по которым имеются статистические данные, указываются в разрезе районов (городов областного значения);
по строке "Район (город областного значения)" указывается наименование района (города областного значения) для целевых индикаторов, по которым имеются статистические данные.
3. В графе 3 "Единица измерения" указываются единицы измерения целевого индикатора.
4. В графе 4 "Отчетный год" указываются значения целевого индикатора, достигнутые в отчетном периоде.
5. В графе 5 "План (факт) текущего года" указываются значения целевого индикатора, планируемые к достижению в текущем году в соответствии с программой развития области.
При корректировке программы развития области в первом году ее реализации в графе 5 плановое значение целевого индикатора меняется на фактическое значение целевого индикатора.
6. В графах 6-10 указываются прогнозные значения целевого индикатора, планируемые к достижению, в разрезе по годам.
Приложение 2
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 19 февраля 2018 года № 64
Методика по реализации Стратегического плана развития Республики Казахстан, Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны, государственных программ, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика по реализации Стратегического плана развития Республики Казахстан, Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны, государственных программ, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий (далее – Методика) разработана в соответствии с Системой государственного планирования в Республике Казахстан, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790.
2. Реализацией является процесс достижения заданных целей, целевых индикаторов, задач, показателей результатов (промежуточных и конечных) Стратегического плана развития Республики Казахстан, Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны, государственных программ (далее – стратегические и программные документы), стратегических планов государственных органов, программ развития территорий.
3. При реализации стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий обеспечивается:
согласованность в межведомственном взаимодействии;
ориентация на достижение заданных результатов с наименьшими затратами ресурсов;
сбалансированность финансовых, трудовых и других ресурсов.

4. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын табысты іске асыру үшін қолданылатын негізгі құралдар:
төмен тұрған деңгейдегі құжаттарды іске асыру;
мақсаттарды, нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштерін каскадтау;
іс-шаралар жоспарларын және операциялық жоспарларды әзірлеу және іске асыру;
ресурстармен қамтамасыз ету;
ведомствоаралық өзара іс-қимыл;
тәуекелдерді талдау және басқару;
стратегиялық және бағдарламалық құжаттарға, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларына және аумақтарды дамыту бағдарламаларына мониторинг жүргізу;
стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын түзету.
2-тарау. Төмен тұрған деңгейдегі құжаттарды іске асыру
5. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттар, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарлары және аумақтарды дамыту бағдарламалары төмен тұрған деңгейдегі құжаттарды әзірлеу қажеттігі мен заңдылығы жоғары деңгейде тұрған құжаттардан туындайтын біртұтас жүйені қамтиды, ал жоғары деңгейде тұрған құжаттарды іске асыру, мониторингілеу, бағалау және бақылау төмен тұрған деңгейдегі құжаттар негізінде жүзеге асырылады.
6. Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын іске асыру мыналарды:
Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасын,
мемлекеттік бағдарламаларды,
мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын,
аумақтарды дамыту бағдарламаларын,
ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компаниялардың даму стратегияларын іске асыру арқылы жүзеге асырылады.
7. Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасын іске асыру мыналарды:
мемлекеттік бағдарламаларды,
мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын,
аумақтарды дамыту бағдарламаларын,
ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компаниялардың даму стратегияларын іске асыру арқылы жүзеге асырылады.
8. Мемлекеттік бағдарламаны іске асыру мыналарды:
оны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын,
мемлекеттік бағдарламаны әзірлеуші мемлекеттік органның стратегиялық жоспарын,
мемлекеттік бағдарламаны іске асыруға қатысатын өзге де мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын,
облыстарды, республикалық маңызы бар қаланы, астананы дамыту бағдарламаларын,
ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, жарғылық капиталында мемлекет қатысатын ұлттық компаниялардың даму стратегияларын іске асыру арқылы жүзеге асырылады.

4. Основные инструменты, применяемые для успешной реализации стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий:
реализация документов нижестоящего уровня;
каскадирование целей, целевых индикаторов и показателей результатов;
разработка и реализация планов мероприятий и операционных планов;
обеспечение ресурсами;
межведомственное взаимодействие;
анализ и управление рисками;
проведение мониторинга стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий;
корректировка стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий.
Глава 2. Реализация документов нижестоящего уровня
5. Стратегические и программные документы, стратегические планы государственных органов и программы развития территорий представляют собой целостную систему, где необходимость и правомерность разработки документов нижестоящего уровня вытекают из документов, стоящих на уровне выше, а реализация, мониторинг, оценка и контроль документов, стоящих на уровне выше, осуществляются на основе документов нижестоящих уровней.
6. Реализация Стратегического плана развития Республики Казахстан осуществляется посредством реализации:
Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны,
государственных программ,
стратегических планов государственных органов,
программ развития территорий, стратегий развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний с участием государства в уставном капитале.
7. Реализация Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны осуществляется посредством реализации:
государственных программ,
стратегических планов государственных органов,
программ развития территорий,
стратегий развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний с участием государства в уставном капитале.
8. Реализация государственной программы осуществляется посредством реализации:
плана мероприятий по ее реализации,
стратегического плана государственного органа-разработчика государственной программы,
стратегических планов иных государственных органов, участвующих в реализации государственной программы,
программ развития областей, города республиканского значения, столицы, стратегий развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний с участием государства в уставном капитале.

9. Мемлекеттік органның стратегиялық жоспарын іске асыру операциялық жоспарды және бюджеттік бағдарламаларды іске асыру арқылы жүзеге асырылады.
10. Аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыру оны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын және бюджеттік бағдарламаларды іске асыру арқылы жүзеге асырады.
3-тарау. Мақсаттарға қол жеткізуге бағытталған іс-шараларды айқындау
11. Стратегиялық және бағдарламалық құжат, мемлекеттік органның стратегиялық жоспары және аумақтарды дамыту бағдарламалары табысты іске асырылуы үшін, мақсаттарға, міндеттерге қол жеткізу және жоспарланған нәтижелер алу үшін орындалуы тиіс іс-қимылдар (іс-шаралар) тізбесін айқындау қажет.
12. Мемлекеттік бағдарламалардың, аумақтарды дамыту бағдарламаларының іс-шаралар жоспарлары мен мемлекеттік органдардың операциялық жоспарлары тактикалық және операциялық деңгейлерде әзірленеді.
13. Тактикалық деңгейде мақсаттарға, нысаналы индикаторларға қол жеткізу үшін мемлекеттік бағдарламаны, аумақтарды дамыту бағдарламасын іске асыруға қатысатын орган жүзеге асыратын іс-кимыл (іс-шаралар), органның қол жеткізу үшін қажетті нәтижелері және ол үшін талап етілетін шығындар бағаланады.
14. Мемлекеттік бағдарламаларды, аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыру үшін Іс-шаралар жоспарлары әзірленеді.
15. Мемлекеттік бағдарламаны, аумақты дамыту бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары – мерзімдерін, жауапты орындаушыларын, аяқтау нысанын, оны іске асыруға қажетті шығындарды айқындай отырып, мемлекеттік бағдарламаның, аумақтарды дамыту бағдарламасының мақсаттарына, нысаналы индикаторларына және нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге бағытталған нақты іс-қимылдар жиынтығы.
16. Операциялық деңгейде стратегиялық және бағдарламалық құжатты, мемлекеттік органның стратегиялық жоспарын іске асыруға қатысатын органдардың құрылымдық бөлімшелері үшін нақты іс-қимылдар (іс-шаралар) мен оларды орындаудың тиімділік өлшемшарттарын айқындайтын операциялық жоспарлар әзірленеді.
17. Операциялық жоспарды әзірлеу, іске асыру, мониторингілеу және іске асырылуын бақылау тәртібі Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 10 қыркүйектегі № 16 бұйрығымен бекітілген операциялық жоспарды әзірлеу, іске асыру, мониторинг жүргізу және іске асырылуын бақылау қағидаларына сәйкес айқындалған (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9787 болып тіркелген).
4-тарау. Мемлекеттік бағдарламаны іске асыру бойынша іс-шаралар жоспарын әзірлеу
18. Мемлекеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары (бұдан әрі – Іс-шаралар жоспары) мемлекеттік бағдарламаның ажырамас бөлігі болып табылады және мемлекеттік бағдарламаның мақсаттарына, міндеттеріне уақтылы және толыққанды қол жеткізу және жоспарланған нәтижелерді алу үшін оны іске асыру іс-қимылдарын ұйымдастыру мен үйлестіру мақсатында әзірленеді.

9. Реализация стратегического плана государственного органа осуществляется посредством реализации операционного плана и бюджетных программ.
10. Реализация программ развития территорий осуществляется посредством реализации плана мероприятий по ее реализации и бюджетных программ.
Глава 3. Определение мероприятий, направленных на достижение целей
11. Для успешной реализации стратегического и программного документа, стратегического плана государственного органа и программы развития территорий необходимо определить перечень действий (мероприятий), необходимые для выполнения с целью достижения целей, задач и получения планируемых результатов.
12. Планы мероприятий государственных программ, программ развития территорий и операционные планы государственных органов разрабатываются на тактическом и операционном уровнях.
13. На тактическом уровне оцениваются действия (мероприятия), осуществляемые органом, участвующим в реализации государственной программы, программы развития территорий для достижения целей, целевых индикаторов, результаты органа, необходимые для достижения, и требуемые для этого затраты.
14. Для реализации государственных программ, программ развития территорий разрабатываются Планы мероприятий.
15. План мероприятий по реализации государственной программы, программы развития территории – совокупность конкретных действий, направленных на достижение целей, целевых индикаторов и показателей результатов государственной программы, программы развития территории с определением сроков, ответственных исполнителей, формы завершения, необходимых затрат на ее реализацию.
16. На операционном уровне разрабатываются операционные планы, определяющие конкретные действия (мероприятия) и критерии эффективности их выполнения для структурных подразделений органов, участвующих в реализации стратегического и программного документа, стратегического плана государственного органа.
17. Порядок разработки, реализации, мониторинга и контроля за реализацией операционного плана определены Правилами разработки, реализации, проведения мониторинга и контроля за реализацией операционного плана, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 10 сентября 2014 года № 16 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9787).
Глава 4. Разработка плана мероприятий по реализации государственной программы
18. План мероприятий по реализации государственной программы (далее – План мероприятий) является неотъемлемой частью государственной программы и разрабатывается с целью организации и координации действий по реализации государственной программы для своевременного и полноценного достижения ее целей, задач и получения планируемых результатов.

19. Мемлекеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары оны іске асырудың бүкіл кезеңіне әзірленеді.
20. Іс-шаралар жоспары бағдарламаның алға қойылған мақсаттарға қол жеткізілуін қамтамасыз ететін, күтілетін нәтижелерді көрсете отырып, мерзімдері, ресурстары мен орындаушылары бойынша келісілген іс-шаралар жүйесін қамтиды.
21. Іс-шаралар жоспарының жобасы осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік бағдарламаны іске асыруға қатысатын мемлекеттік органдардың ұсыныстары негізінде қалыптастырылады.
22. Іс-шаралар жоспарына осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік органдар бөлінісінде болжанатын шығыстарының жиынтығы қоса беріледі.
23. Басқа көздердің болжанатын шығыстары туралы ақпарат бұл кестеде көрсетілмейді.
5-тарау. Аумақты дамыту бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу
24. Аумақты дамыту бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары - мерзімдерін, орындаушыларды, аяқталу нысанын, оны іске асыруға қажетті шығындарды айқындай отырып, аумақты дамыту бағдарламасының мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған іс-қимылдар жиынтығы.
25. Іс-шаралар жоспары аумақты дамыту бағдарламасының мақсаттарына уақтылы және толыққанды қол жеткізу және жоспарланған нәтижелерді алу үшін оны іске асыру бойынша іс-қимылдарды ұйымдастыру және үйлестіру мақсатында әзірленеді.
26. Іс-шаралар жоспары Болжамды схеманы ескере отырып, бағдарламаның алға қойылған мақсаттарына қол жеткізуді қамтамасыз ететін күтілетін нәтижелерді көрсете отырып, іс-шаралардың мерзімдері, ресурстары және орындаушылары бойынша келісілген жүйесін қамтиды.
27. Іс-шаралар жоспары аумақтарды дамыту бағдарламасын оны іске асырудың бүкіл кезеңіне оны әзірлеумен бір мезгілде әзірленеді.
28. Іс-шаралар жоспары осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қалыптастырылады.
29. Іс-шаралар жоспарына осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бюджеттер деңгейлері бөлінісінде бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің болжанатын шығыстарының жиынтығы қоса беріледі.
30. Басқа көздердің болжамды шығыстары туралы ақпарат бұл кестеде көрсетілмейді.
31. Іс-шаралар жоспарын тиісті аумақтың жергілікті атқарушы органы тиісті аумақтарды дамыту бағдарламасы бекітілгеннен кейін бір ай мерзімде бекітеді.
6-тарау. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын ресурстармен қамтамасыз ету
32. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын уақтылы және сапалы іске асыру үшін оларды қажетті ресурстармен – қаржылық, еңбек, материалдық-техникалық ресурстармен қамтамасыз ету маңызды.

19. План мероприятий по реализации государственной программы разрабатывается на весь период ее реализации.
20. План мероприятий содержит систему согласованных по срокам, ресурсам и исполнителям мероприятий с указанием ожидаемых результатов, обеспечивающих достижение поставленных целей программы.
21. Проект Плана мероприятий формируется по форме согласно приложению 1 к настоящей Методике на основании предложений государственных органов, участвующих в реализации государственной программы.
22. К плану мероприятий прилагается свод предполагаемых расходов в разрезе государственных органов по форме согласно приложению 2 к настоящей Методике.
23. Информация о предполагаемых расходах иных источников в данной таблице не указывается.
Глава 5. Разработка плана мероприятий по реализации программы развития территории
24. План мероприятий по реализации программы развития территории – совокупность действий, направленных на достижение целей программы развития территории с определением сроков, исполнителей, формы завершения, необходимых затрат на ее реализацию.
25. План мероприятий разрабатывается с целью организации и координации действий по реализации программы развития территории для своевременного и полноценного достижения ее целей и получения планируемых результатов.
26. План мероприятий содержит систему согласованных по срокам, ресурсам и исполнителям мероприятий с указанием ожидаемых результатов, обеспечивающих достижение поставленных целей программы, с учетом Прогнозной схемы.
27. План мероприятий разрабатывается одновременно с разработкой программы развития территорий на весь период ее реализации.
28. План мероприятий формируется по форме согласно приложению 1 к настоящей Методике.
29. К плану мероприятий прилагается свод предполагаемых расходов администраторов бюджетных программ в разрезе уровней бюджетов по форме согласно приложению 2 к настоящей Методике.
30. Информация о предполагаемых расходах иных источников в данной таблице не указывается.
31. План мероприятий утверждается местным исполнительным органом соответствующей территории в месячный срок после утверждения соответствующей программы развития территорий.
Глава 6. Обеспечение стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий ресурсами
32. Для своевременной и качественной реализации стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий важно их обеспечение необходимыми ресурсами – финансовыми, трудовыми, материально-техническими.

33. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын қаржыландыру көздері:
республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты,
мемлекеттік қарыздар,
мемлекеттік кепілдікпен тартылған мемлекеттік емес қарыздар,
тікелей шетелдік және отандық инвестициялар,
халықаралық қаржы-экономикалық ұйымдардың немесе донор елдердің гранттары,
екінші деңгейдегі банктердің кредиттері,
ұйымдардың меншікті қаражаттары,
Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған басқа да қаржы көздері болып табылады.
34. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын қаржыландырудың болжанатын көлемі әлеуметтік-экономикалық даму болжамын, жоспарлы кезеңдегі республикалық және жергілікті бюджеттердің параметрлерін, халықаралық шарттар мен басқа да құжаттарды ескере отырып айқындалады.
35. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының және аумақтарды дамыту бағдарламаларының мақсаттарына, нысаналы индикаторларына, нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін қажетті бюджеттік ресурстарды жоспарлы кезеңге бөлу республикалық және жергілікті бюджеттер жобаларын қалыптастыру процесінде жүзеге асырылады.
36. Орта мерзімді кезеңге бюджет жобаларын әзірлеу барысында республикалық және жергілікті бюджеттер қаражаты, мемлекеттік қарыздар, мемлекеттік кепілдікпен тартылатын мемлекеттік емес қарыздар есебінен стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын қаржыландыру мүмкіндіктері нақтыланады.
37. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының және аумақтарды дамыту бағдарламаларының нысаналы индикаторлары мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге жауапты мемлекеттік орган өзінің бюджеттік бағдарламаларында қойылған мақсаттарға, міндеттер мен жоспарланған нысаналы индикаторлар және нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін қажетті бюджет қаражатын көздейді.
38. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарда, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларында және аумақтарды дамыту бағдарламаларында көзделген, республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландыру есебінен қол жеткізу болжанып отырған мақсаттар, міндеттер, нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштері тиісті мемлекеттік органдардың бюджеттік бағдарламаларының мақсаттарымен және нәтижелер көрсеткіштерімен өзара байланысты болуы тиіс.

33. Источниками финансирования стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий являются:
средства республиканского и местных бюджетов,
государственные займы,
негосударственные займы, привлекаемые под государственную гарантию,
прямые иностранные и отечественные инвестиции,
гранты международных финансово-экономических организаций или стран-доноров,
кредиты банков второго уровня,
собственные средства организаций,
другие источники, не запрещенные законодательством Республики Казахстан.
34. Предполагаемые объемы финансирования стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий определяются с учетом прогноза социально-экономического развития, параметров республиканского и местных бюджетов на плановый период, международных договоров и других документов.
35. Распределение бюджетных средств, необходимых для достижения целей, целевых индикаторов и показателей результатов стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий на плановый период осуществляется в процессе формирования проектов республиканского и местных бюджетов.
36. В ходе разработки проектов бюджетов на среднесрочный период уточняются возможности финансирования стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий за счет средств республиканского и местных бюджетов, государственных займов, негосударственных займов, привлекаемых под государственную гарантию.
37. Государственный орган, ответственный за достижение целевых индикаторов и показателей результатов стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий, предусматривает в своих бюджетных программах бюджетные средства, необходимые для достижения поставленных целей, задач и запланированных целевых индикаторов и показателей результатов.
38. Предусмотренные в стратегических и программных документах, стратегических планах государственных органов и программах развития территорий цели, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов, достижение которых предполагается за счет финансирования из республиканского и местных бюджетов, должны быть взаимоувязаны с целями и показателями результатов бюджетных программ соответствующих государственных органов.

7-тарау. Ведомствоаралық өзара іс-қимыл
39. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарлары мен аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыру сатысындағы маңызды міндет ведомствоаралық өзара іс-қимылды дамыту болып табылады. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарлары мен аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асырудың табыстылығы мен нәтижелілігі көбінесе орталық және жергілікті мемлекеттік органдардың, квазимемлекеттік сектор ұйымдарының іс-қимылдарының өзара келісілген, олардың стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыру процесіне қызығушылық танытуы мен қатыстырылуына байланысты болады.
40. Ведомствоаралық өзара іс-қимылдың мәні мемлекеттік құрылымдардың, квазимемлекеттік сектор ұйымдарының және стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыруға қатысатын басқа да ұйымдардың арасында конструктивті өзара іс-қимылды дұрыс жолға қоюда болып табылады.
41. Ведомствоаралық өзара іс-қимыл мынадай:
стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыру процесінде орталық мемлекеттік органдар мен жергілікті атқарушы органдардың іс-қимылдарындағы келісушілігі;
әрбір өзара әрекеттесетін тараптың проблемаларды шешу және нәтижелерге қол жеткізу жолдарын табуда қызығушылық білдіруі;
әрбір тараптың жеке шешуі тиімсіз болатын маңызды проблемаларды жеңуде күштері мен мүмкіндіктерін біріктіруі;
стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыруға қатысушылар арасындағы даулы мәселелерді шешудегі конструктивті ынтымақтастығы;
мақсаттар мен нәтижелерге қол жеткізуге бағытталған қажетті әкімшілік және басқарушылық шешімдер қабылдауға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келмейтін шешімдер қабылдауына ұйымдар басшыларының жауапкершілігі қағидаттарына негізделеді.
42. Ведомствоаралық өзара іс-қимыл мемлекеттік органдардың, квазимемлекеттік сектор ұйымдарының және басқа ұйымдардың бірлескен күшімен стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының және аумақтарды дамыту бағдарламаларының жоспарланған мақсаттарына, нысаналы индикаторларына және нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу және маңызды әлеуметтік, экономикалық, экологиялық және өзге де проблемаларды шешу үшін қажет.

Глава 7. Межведомственное взаимодействие
39. Важнейшей задачей на стадии реализации стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий является развитие межведомственного взаимодействия. Успешность и результативность реализации стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий во многом зависит от согласованных действий центральных и местных государственных органов, организаций квазигосударственного сектора, их заинтересованности и вовлеченности в процесс реализации стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий.
40. Межведомственное взаимодействие состоит в налаживании конструктивного взаимодействия между государственными структурами, организациями квазигосударственного сектора и другими организациями, участвующими в реализации стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий.
41. Межведомственное взаимодействие основывается на следующих принципах:
согласованность действий центральных государственных органов и местных исполнительных органов в процессе реализации стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий;
заинтересованность каждой из взаимодействующих сторон в поиске путей решения проблем и достижения результатов;
объединение усилий и возможностей каждой из сторон в преодолении важных проблем, решение которых поодиночке неэффективно;
конструктивное сотрудничество между участниками реализации стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий в разрешении спорных вопросов;
ответственность руководителей организаций за принятие необходимых административных и управленческих решений, направленных на достижение целей и результатов, а также за принятие решений, не соответствующих законодательству Республики Казахстан.
42. Межведомственное взаимодействие необходимо, чтобы совместными усилиями государственных органов, организаций квазигосударственного сектора и других организаций достигать запланированных целей, целевых индикаторов и показателей результатов стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий и решать значимые социальные, экономические, экологические и прочие проблемы.

43. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асырудағы ведомствоаралық өзара іс-қимыл мыналардың:
стратегиялық және бағдарламалық құжаттар, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарлары мен аумақтарды дамыту бағдарламалары;
стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының мақсаттары, міндеттері, нысаналы индикаторлары мен нәтижелер көрсеткіштерін каскадтау;
мемлекеттік бағдарламаларды, аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарлары негізінде жүзеге асырылады.
44. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органның стратегиялық жоспары мен аумақтарды дамыту бағдарламасын іске асыруға қатысатын ұйым тиісті салада (қызмет аясында) елеулі нәтижелерге қол жеткізу үшін нақты не істеуге тиіс екендігіне назар аударады.
8-тарау. Тәуекелдерді талдау және басқару
45. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыру кезінде тәуекелдерді анықтауға және талдауға, сондай-ақ тәуекелдерді басқару бойынша барлық қажетті шараларды қабылдауға ерекше көңіл бөлінеді.
46. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын әзірлеу процесінде жиналған ақпараттардың едәуір бөлігі сияқты, тәуекелдер де құжаттардың іске асырылуына қарай өзгеруі мүмкін және үнемі қадағаланып отыруы тиіс.
47. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыру барысында жаңа тәуекелдердің туындау ықтималдығы бар.
48. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыру кезінде, оларды іске асыруға жауапты мемлекеттік органдар, бірлесіп орындаушы органдар (мемлекеттік органдар, ведомстволық бағынысты ұйымдар, квазимемлекеттік сектордың субъектілері), өздерінің өкілеттіліктері шегінде мыналарды жүргізеді:
1) тәуекелдерді талдау – стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыру барысына ықпалын тигізетін және жоспарланған мақсаттарға, нысаналы индикаторларға және нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге кедергі келтіретін ықтимал қауіптерді қадағалайды;
2) тәуекелдерді басқару – жоспарланған мақсаттарға, нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізілмеу ықтималдығы күшейген немесе тәуекел туындаған жағдайда қажетті іс-шараларды (оның ішінде бұрын жоспарланған) жүзеге асырады.

43. Межведомственное взаимодействие в реализации стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий осуществляется на основе:
стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий;
каскадирования целей, задач, целевых индикаторов и показателей результатов стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов;
планов мероприятий по реализации государственных программ, программ развития территорий.
44. Организация, участвующая в реализации стратегических и программных документов, стратегического плана государственного органа и программе развития территорий, концентрируется на том, что конкретно она должна сделать, чтобы достичь существенных результатов в соответствующей отрасли (сфере деятельности).
Глава 8. Анализ и управление рисками
45. При реализации стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий особое внимание уделяется выявлению и анализу рисков, а также принятию всех необходимых мер по управлению рисками.
46. Риски, как и значительная часть информации, собранная в процессе разработки стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий могут изменяться по мере их реализации и должны постоянно отслеживаться.
47. В ходе реализации стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий есть вероятность возникновения новых рисков.
48. При реализации стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий государственные органы, ответственные за их реализацию, соисполнители (государственные органы, подведомственные организации, субъекты квазигосударственного сектора), в пределах своих полномочий проводят:
1) анализ рисков – отслеживают возможные риски, которые возможно повлияют на ход реализации стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий и воспрепятствовать достижению запланированных целей, целевых индикаторов и показателей результатов;
2) управление рисками – осуществляют необходимые мероприятия (в том числе ранее запланированные) в случае усиления вероятности или наступления риска недостижения запланированных целей, целевых индикаторов и показателей результатов.

49. Басқарушылық шешімдер қабылдау кезінде тәуекелдерді басқару процесінің негізгі мақсаты – тұтастай стратегиялық және бағдарламалық құжатты, мемлекеттік органның стратегиялық жоспарын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыруда тәуекелдердің ықпал ету дәрежесін тиісті деңгейге төмендету арқылы мақсаттарға, міндеттерге, нысаналы индикаторларға және нәтижелер көрсеткіштеріне табысты қол жеткізу ықтималдығын ұлғайту. Тәуекелдерді басқару процесі қажетті және уақтылы шешімдер қабылдаумен байланысты.
50. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асырудың бүкіл жоспарлы кезеңі ішінде құжаттарды әзірлеуші органдар, нысаналы индикаторлар, нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге жауапты мемлекеттік органдар және бірлесіп орындаушылар (мемлекеттік органдар, ведомстволық бағынысты ұйымдар, квазимемлекеттік сектордың субъектілері) тәуекелдерді талдау мен басқаруды орындайды.
51. Тәуекелдерді басқару стратегиясы шынайы болуы тиіс және мақсаттар, нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге жауапты және тәуекелдерді басқару жоспарын әзірлеген орган қабылдайтын іс-қимылдарды қамтуы тиіс.
9-тарау. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын түзету
52. Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жолдауы, Қазақстан Республикасы Президентінің жекелеген тапсырмалары, жоғары тұрған деңгейдегі стратегиялық және бағдарламалық құжаттарға енгізілетін өзгерістер, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарлары, құжаттардың іске асырылуына елеулі әсер ететін ішкі және сыртқы ортадағы өзгерістер, қаржыландыру көлемінің өзгеруі, құжаттардың іске асырылуына жүргізілген мониторинг және бағалау оларды түзету үшін негіз болып табылады.
53. Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі қорытындысының негізінде Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспары мониторингілеу және іске асырылуын бағалау нәтижелері бойынша түзетіледі.
54. Стратегиялық картаны түзетуге Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарына түзетулер енгізілген жағдайда жол беріледі.
55. Стратегиялық карта түзетілген жағдайда Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің төмен тұрған құжаттарының нысаналы индикаторлары тиісінше түзетуге жатады.
56. Мемлекеттік бағдарламаларды іске асырудың соңғы жылы түзетуге жол берілмейді.
57. Аумақтарды дамыту бағдарламаларын жылына бір рет қана түзетуге жол беріледі және ол ағымдағы жылғы 1 қарашадан кешіктірмей жүзеге асырылады.

49. Основная цель процесса управления рисками при принятии управленческих решений – увеличение вероятности успешного достижения целей, задач, целевых индикаторов и показателей результатов, в целом реализации стратегического и программного документа, стратегического плана государственного органа и программ развития территорий через снижение степени воздействия рисков до приемлемого уровня. Процесс управления рисками связан с принятием необходимых и своевременных решений.
50. Анализ и управление рисками выполняются на протяжении всего планового периода реализации стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий органами-разработчиками документов, государственными органами, ответственными за достижение целевых индикаторов, показателей результатов, и соисполнителями (государственными органами, подведомственными организациями, субъектами квазигосударственного сектора).
51. Стратегия управления рисками должна быть реальной и содержать действия, которые предпримет орган, ответственный за достижение целей, целевых индикаторов и показателей результатов, и который разработал план управления рисками.
Глава 9. Корректировка стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий
52. Послание Президента Республики Казахстан к народу Казахстана, отдельные поручения Президента Республики Казахстан, изменения, вносимые в стратегические и программные документы вышестоящего уровня, стратегические планы государственных органов, изменения внутренней и внешней среды, имеющие существенный эффект на реализацию документов, изменение объемов финансирования, результаты проведенного мониторинга и оценки реализации документов являются основой для их корректировки.
53. Стратегический план развития Республики Казахстан и государственные программы корректироваться на основании заключения Администрации Президента Республики Казахстан по результатам мониторинга и оценки реализации в соответствии с Системой государственного планирования.
54. Корректировка Стратегической карты допускается в случае внесения корректировок в Стратегический план развития.
55. В случае корректировки Стратегической карты целевые индикаторы нижестоящих документов Системы государственного планирования подлежат соответствующей корректировке.
56. Корректировка государственных программ в последний год реализации не допускается.
57. Корректировка программ развития территорий допускается не более одного раза в год и осуществляется не позднее 1 ноября текущего года.

58. Түзету шеңберінде әзірленген аумақтарды дамыту бағдарламаларының жобалары мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға ағымдағы жылғы 1 қыркүйектен кешіктірмей келісуге ұсынылады.
59. Нәтижесінде, құжаттарды түзету жекелеген мақсаттарды, міндеттерді, іс-шараларды қайта қарауға, ресурстарды қайта бөлуге немесе олардың көлемін өзгертуге, нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштері мәндерінің өзгеруіне, тиімсіз болып шыққан іс-қимылдарды тоқтата тұруға, стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыру процесінде анықталған проблемаларды еңсеруге және әлсіз жерлерін жоюға қатысты жаңа тәсілдер әзірлеуге алып келеді.
60. Нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштерінің сандық мәндерін іске асыру мерзімі өткеннен кейін өзгертуге жол берілмейді. Іске асыру мерзімі өткеннен кейін жоспарлы кезең жоспарлы болып қалады.
61. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын түзету кезінде де оларды әзірлеу кезіндегі талаптар сақталады.
Қазақстан Республикасының
Стратегиялық даму жоспарын,
Елді аумақтық-кеңістікте
дамытудың болжамды
схемасын, мемлекеттік
бағдарламаларды, мемлекеттік
органдардың стратегиялық
жоспарларын және аумақтарды
дамыту бағдарламаларын
іске асыру жөніндегі әдістемеге
1-қосымша
Нысан
Мемлекеттік бағдарламаға
1-қосымша
_______________________________________________________ іске асыру жөніндегі
(мемлекеттік бағдарламаның немесе аумақты дамыту
бағдарламасының атауы)
іс-шаралар жоспары
Атауы
Өлшем бірлігі
Аяқталу нысаны
Орындалу мерзімдері
Орындауға жауаптылар
Оның ішінде жылдар бойынша
Қаржыландыру көздері
Бюджеттік бағдарламаның коды
1- жыл
2- жыл
...
n-жыл
Барлығы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Мақсат
1-нысаналы индикатор
*
*
*
*
*
n-нысаналы индикатор
*
*
*
*
*
Міндет
1-нәтижелер көрсеткіші
*
*
*
*
*
n-нәтижелер көрсеткіші
*
*
*
*
*
1-іс-шара
*
n-іс-шара
*
Ескертпе: Мемлекеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарлары Мемлекеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын толтыру бойынша түсіндірулерге сәйкес осы Нысанға 1-қосымшаға сәйкес толтырылады;
Аумақтарды дамыту бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары осы Іс-шаралар жоспарының нысанына 2-қосымшаға сәйкес Аумақтарды дамыту бағдарламасы іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын толтыру бойынша түсіндірулерге сәйкес толтырылады.
Мемлекеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының нысанына
1-қосымша
Мемлекеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын толтыру бойынша түсіндірулер
Мемлекеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары мынадай түрде толтырылады:

58. Проекты программ развития территорий, разработанные в рамках корректировки, представляются на согласование уполномоченному органу по государственному планированию в срок не позднее 1 сентября текущего года.
59. В результате, корректировка документов приводит к пересмотру отдельных целей, задач, мероприятий, перераспределению ресурсов или изменению их объемов, изменению значений целевых индикаторов и показателей результатов, приостановке тех действий, которые оказываются неэффективными, разработке новых подходов к преодолению проблем и устранению слабых мест, выявленных в процессе реализации стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий.
60. Изменение количественных значений целевых индикаторов и показателей результатов после истечения срока реализации не допускается. Плановый период по истечении срока реализации остается плановым.
61. При корректировке стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий соблюдаются те же требования, что и при их разработке.
Приложение 1
к Методике по реализации
Стратегического плана развития
Республики Казахстан,
Прогнозной схемы
территориально-
пространственного развития
страны, государственных
программ, стратегических
планов государственных
органов и программ развития
территорий
Форма
План мероприятий
по реализации ________________________________________________
(наименование государственной программы или программы развития территории)
Наименование
Единица измерения
Форма завершения
Сроки исполнения
Ответственные за исполнение
В том числе по годам
Источники финансирования
Код бюджетной программы
1-й год
2-й год
...
n-й год
Всего
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Цель
Целевой индикатор 1
*
*
*
*
*
Целевой индикатор n
*
*
*
*
*
Задача
Показатель результатов 1
*
*
*
*
*
Показатель результатов n
*
*
*
*
*
Мероприятие 1
*
Мероприятие n
*
Примечание: Планы мероприятий по реализации государственной программы заполняются в соответствии с пояснениями по заполнению Плана мероприятий по реализации государственной программы, согласно приложению 1 к настоящей Форме;
План мероприятий по реализации программы развития территорий заполняется в соответствии с пояснениями по заполнению Плана мероприятий по реализации программы развития территории, согласно приложению 2 к настоящей Форме Плана мероприятий.
Приложение 1
к Форме Плана мероприятий по
реализации государственной
программы
Пояснения по заполнению Плана мероприятий по реализации государственной программы
План мероприятий по реализации государственной программы заполняется следующим образом:

1) "Мемлекеттік бағдарламаның атауы" деген жолда мемлекеттік бағдарламаның толық атауы көрсетіледі;
2) "№" деген 1-бағанда мақсаттың, нысаналы индикаторлардың, міндеттердің, нәтижелер көрсеткіштерінің және мемлекеттік бағдарлама іс-шараларының реттік нөмірі көрсетіледі;
3) "Атауы" деген 2-бағанда мақсаттар, нәтижелер көрсеткіштері бөлінісінде нысаналы индикаторлар және жазылу реттілігі мемлекеттік бағдарламаның "Бағдарламаны іске асыру мақсаттары, міндеттері, нысаналы индикторлары және нәтижелер көрсеткіштері" деген бөлімнің жазылу реттілігіне негізделетін міндеттер бөлінісінде іс-шаралар келтіріледі;
4) "Өлшем бірлігі" деген 3-бағанда нысаналы индикаторлардың нәтижелер көрсеткіштерінің өлшем бірлігі көрсетіледі;
5) "Аяқталу нысаны" деген 4-бағанда іс-шаралардың аяқталу нысаны көрсетіледі (іс-шараны аяқтау нені білдіретінін ашып көрсететін іс-шараның сапалық сипаттамасы, мысалы, "Республикалық меншіктегі гидротораптар мен су қоймаларын реконструкциялау және күрделі жөндеу" іс-шарасының "мемлекеттік комиссиялардың қабылдау актілері" деген аяқталу нысаны болады);
6) "Орындалу мерзімдері" деген 5-бағанда іс-шаралардың жоспарланған орындалу мерзімдері көрсетіледі.
Егер көзделген іс-шаралар бойынша аяқталу нысаны жоғары тұрған органдарды хабардар ету болған жағдайда, осы іс-шаралардың орындалу мерзімдері бір-бірімен байланысты болып, жоғары тұрған органдарды хабардар ету Іс-шаралар жоспары бойынша жалпы жылына екі реттен аспауы тиіс;
7) "Орындауға жауаптылар" деген 6-бағанда мемлекеттік бағдарламаның мақсаттарына, нысаналы индикаторларына, міндеттеріне, нәтижелер көрсеткіштеріне және жоспарланған іс-шараларға қол жеткізуге жауапты мемлекеттік органдар, оған ведомстволық бағынысты ұйымдар, квазимемлекеттік сектор субъектілері көрсетіледі.
Бұл ретте, ведомстволық бағынысты ұйымдар және квазимемлекеттік сектор субъектілері мақсаттарға, нысаналы индикаторларға, міндеттер мен нәтижелер көрсеткіштерге қол жеткізу бойынша бірлесіп орындаушылар ретінде көрсетіледі;
8) 7-10-бағандарда:
"Нысаналы индикаторлар" деген жол бойынша мемлекеттік бағдарламаның "Бағдарламаны іске асыру мақсаттары, міндеттері, нысаналы индикаторлары және нәтижелер көрсеткіштері" бөліміне сәйкес нысаналы индикаторлардың сандық мәндері көрсетіледі;
"Нәтижелер көрсеткіштері" деген жол бойынша мемлекеттік бағдарламаның "Бағдарламаны іске асыру мақсаттары, міндеттері, нысаналы индикторлары және нәтижелер көрсеткіштері" бөліміне сәйкес нәтижелер көрсеткіштерінің сандық мәндері көрсетіледі;
"Іс-шара" деген жол бойынша:
қаржыландыруды талап ететін іс-шаралар үшін мемлекеттік бағдарламаны іске асырудың әрбір жылы бөлінісінде болжанатын сомасы миллион теңгемен көрсетіледі;
заттай мәнде өлшенетін іс-шаралар үшін олардың сандық мәні көрсетіледі;

1) по строке "Наименование государственной программы" указывается полное наименование государственной программы;
2) в графе 1 "№" указывается порядковый номер цели, целевых индикаторов, задач, показателей результатов и мероприятий государственной программы;
3) в графе 2 "Наименование" приводятся целевые индикаторы в разрезе цели, показатели результатов и мероприятия в разрезе задач, последовательность изложения которых исходит из последовательности изложения раздела "Цели, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов реализации программы" государственной программы;
4) в графе 3 "Единица измерения" указывается единица измерения целевых индикаторов, показателей результатов;
5) в графе 4 "Форма завершения" указывается форма завершения мероприятий (качественная характеристика мероприятия, раскрывающая в чем выражается завершение мероприятия, например, мероприятие "Реконструкция и капитальный ремонт гидроузлов и водохранилищ, находящихся в республиканской собственности" имеет форму завершения "акты приемки государственных комиссий".);
6) в графе 5 "Сроки исполнения" указываются запланированные сроки исполнения мероприятий.
В случае, если формой завершения по предусмотренным мероприятиям является информирование в вышестоящие органы, то сроки исполнения данных мероприятий корреспондируются друг с другом и не должны превышать информирования вышестоящих органов более двух раз в год в целом по Плану мероприятий;
7) в графе 6 "Ответственные за исполнение" указываются государственные органы, подведомственные ему организации, субъекты квазигосударственного сектора, ответственные за достижение целей, целевых индикаторов, задач, показателей результатов государственной программы и запланированных мероприятий.
При этом подведомственные организации и субъекты квазигосударственного сектора по достижению целей, целевых индикаторов, задач и показателей результатов указываются как соисполнители;
8) в графах 7-10:
по строке "Целевые индикаторы" приводятся количественные значения целевых индикаторов в соответствии с разделом "Цели, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов реализации программы" государственной программы;
по строке "Показатели результатов" приводятся количественные значения показателей результатов в соответствии с разделом "Цели, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов реализации программы" государственной программы;
по строке "Мероприятие" указываются:
для мероприятий, требующих финансирования – предполагаемые суммы в разрезе каждого года реализации государственной программы в миллионах тенге;
для мероприятий, измеряемые в натуральном выражении – их количественные значения;

9) 11-13-бағандар қаржыландыруды талап ететін іс-шаралар бойынша толтырылады:
"Барлығы" деген 11-бағанда "Іс-шара" деген жол бойынша болжанатын қаражаттың жалпы сомасы миллион теңгемен көрсетіледі;
"Қаржыландыру көздері" деген 12-бағанда "Іс-шара" деген жол бойынша болжанатын сомаларды қаржыландыру көздері көрсетіледі (республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты, мемлекеттік қарыздар, мемлекеттік кепілдікпен тартылатын мемлекеттік емес қарыздар, тікелей шетелдік және отандық инвестициялар, халықаралық қаржы-экономикалық ұйымдарының немесе донор-елдердің гранттары, екінші деңгейдегі банктердің кредиттері, ұйымдардың меншікті қаражаты және Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған басқа қаражат);
"Бюджеттік бағдарламаның коды" деген 13-бағанда "Іс-шаралар" деген жол бойынша Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9756 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 18 қыркүйектегі № 403 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының бiрыңғай бюджеттiк сыныптамасына сәйкес (бұдан әрі – Бірыңғай бюджеттік сыныптама) бюджеттік бағдарламаның коды көрсетіледі.
"*" белгісі бар кестенің ұяшықтары толтырылмайды.
Аумақтарды дамыту
бағдарламасын іске асыру
жөніндегі іс-шаралар
жоспарының нысанына
2-қосымша
Аумақтарды дамыту бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын толтыру бойынша түсіндірулер
Аумақтарды дамыту бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары мынадай түрде толтырылады:
1) "Аумақты дамыту бағдарламасының атауы" деген жолда аумақты дамыту бағдарламасының толық атауы көрсетіледі;
2) Аумақтарды дамыту бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары бойынша "Міндет" және "Нәтижелер көрсеткіштері" деген жолдар толтырылмайды;
3) "№" деген 1-бағанда аумақты дамыту бағдарламасы мақсатының, нысаналы индикаторларының және іс-шараларының реттік нөмірі көрсетіледі;
4) "Атауы" деген 2-бағанда жазылу реттілігі "Негiзгi бағыттар, мақсаттар, нысаналы индикаторлар және оларға қол жеткізу жолдары" деген бөлімнің жазылу реттілігіне негізделетін мақсаттар бөлінісінде нысаналы индикаторлар келтіріледі;
5) " Өлшем бірлігі" деген 3-бағанда нысаналы индикаторлардың өлшем бірлігі көрсетіледі;
6) "Аяқталу нысаны" деген 4-бағанда іс-шараның аяқталу нысаны көрсетіледі (іс-шараны аяқтау нені білдіретінін ашатын іс-шараның сапалық сипаттамасы. Мысалы, "Халықты шылым шегудің зияндығы туралы ақпаратандыру" іс-шарасының "лекциялар" немесе "постерлер мен буклеттер" "темекіге қарсы жарнама" деген аяқталу нысаны болуы мүмкін);

9) графы 11-13 заполняются по мероприятиям, требующим финансирования:
в графе 11 "Всего" по строке "Мероприятие" указывается общая сумма предполагаемых средств в миллионах тенге;
в графе 12 "Источники финансирования" по строке "Мероприятие" указываются источники финансирования предполагаемых сумм (средства республиканского и местных бюджетов, государственные займы, негосударственные займы, привлекаемые под государственную гарантию, прямые иностранные и отечественные инвестиции, гранты международных финансово-экономических организаций или стран-доноров, кредиты банков второго уровня, собственные средства организаций и другие, не запрещенные законодательством Республики Казахстан);
в графе 13 "Код бюджетной программы" по строке "Мероприятие" указывается код бюджетной программы в соответствии с Единой бюджетной классификацией Республики Казахстан, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 18 сентября 2014 года № 403 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9756) (далее – Единая бюджетная классификация).
Ячейки таблицы со знаком "*" не заполняются.
Приложение 2
к Форме Плана мероприятий по
реализации программы развития
территорий
Пояснения по заполнению Плана мероприятий по реализации программы развития территории
План мероприятий по реализации программы развития территории заполняется следующим образом:
1) по строке "Наименование программы развития территории" указывается полное наименование программы развития территории;
2) строки "Задача" и "Показатель результатов" по Плану мероприятий по реализации программы развития территорий не заполняются;
3) в графе 1 "№" указывается порядковый номер цели, целевых индикаторов и мероприятий программы развития территории;
4) в графе 2 "Наименование" приводятся целевые индикаторы в разрезе цели, последовательность изложения которых исходит из последовательности изложения раздела "Основные направления, цели, целевые индикаторы и пути их достижения";
5) в графе 3 "Единица измерения" указывается единица измерения целевых индикаторов;
6) в графе 4 "Форма завершения" указывается форма завершения мероприятий (качественная характеристика мероприятия, раскрывающая в чем выражается завершение мероприятия. Например, мероприятие "Информирование населения о вреде курения" может иметь формы завершения "лекции" или "постеры и буклеты" либо "антитабачная реклама");

7) "Орындалу мерзімдері" деген 5-бағанда жоспарланған іс-шараларды орындаудың мерзімдері көрсетіледі.
Көзделген іс-шаралар бойынша аяқталу нысаны жоғары тұрған органдарды ақпараттандыру болған жағдайда, онда осы іс-шаралардың орындалу мерзімдері бір-бірімен байланысты болуы және жоғары тұрған органдарды ақпараттандыру Іс-шаралар жоспары бойынша жалпы жылына екі реттен аспауы тиіс;
8) "Орындауға жауаптылар" деген 6-бағанда аумақты дамыту бағдарламасының мақсаттарына, нысаналы индикаторлары мен жоспарланған іс-шараларға қол жеткізуге жауапты аумақтар әкімдерінің орынбасарлары деңгейіндегі лауазымды тұлғалар, мемлекеттік органның ведомстволық бағынысты ұйымдары, квазимемлекеттік сектор субъектілері көрсетіледі.
Бұл ретте ведомстволық бағынысты ұйымдар мен квазимемлекеттік сектор субъектілері мақсаттарға және нысаналы индикаторларға қол жеткізу бойынша бірлесіп орындаушылар ретінде көрсетіледі;
9) 7-10-бағандарда:
"Нысаналы индикаторлар" деген жол бойынша аумақты дамыту бағдарламасының "Негiзгi бағыттар, мақсаттар, нысаналы индикаторлар және оларға қол жеткізу жолдары" деген бөлімі нысаналы индикаторларының сандық мәндері көрсетіледі;
"Іс-шара" деген жол бойынша:
қаржыландыруды талап ететін іс-шаралар үшін аумақтарды дамыту бағдарламасын іске асырудың әрбір жылы бөлінісінде миллион теңгемен болжанатын сомасы;
заттай мәнде өлшетін іс-шаралар үшін олардың сандық мәндері көрсетіледі;
10) 11-13-бағандар қаржыландыруды талап ететін іс-шаралар бойынша толтырылады:
"Барлығы" деген 11-бағанда "Іс-шара" деген жол бойынша қаржыландырылатын іс-шаралар бойынша болжанатын қаражаттың жалпы сомасы миллион теңгемен көрсетіледі;
"Қаржыландыру көздері" деген 12-бағанда "Іс-шара" деген жол бойынша қаржыландырылатын іс-шаралар бойынша болжанатын сомаларды қаржыландыру көздері (республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты, мемлекеттік кепілдікпен тартылатын мемлекеттік қарыздар, мемлекеттік емес қарыздар, тікелей шетелдік және отандық инвестициялар, халықаралық қаржы-экономикалық ұйымдарының немесе донор-елдердің гранттары, екінші деңгейдегі банктердің кредиттері, ұйымдардың меншікті қаражаты және Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған басқа қаражат) көрсетіледі;
"Бюджеттік бағдарламаның коды" деген 13-бағанда "Іс-шара" деген жол бойынша қаржыландырылатын іс-шаралар бойынша Бiрыңғай бюджеттiк сыныптамаға сәйкес бюджеттік бағдарламаның коды көрсетіледі.
"*" белгісі бар кестенің ұяшықтары толтырылмайды.
Қазақстан Республикасының
Стратегиялық даму жоспарын,
Елді аумақтық-кеңістікте
дамытудың болжамды
схемасын, мемлекеттік
бағдарламаларды, мемлекеттік
органдардың стратегиялық
жоспарларын және аумақтарды
дамыту бағдарламаларын іске
асыру жөніндегі әдістемеге
2-қосымша
Нысан
Мемлекеттік бағдарламаға 2-қосымша
Мемлекеттік органдар бөлінісінде
____________________________________________________________________
(мемлекеттік бағдарламаның немесе аумақты дамыту бағдарламасының атауы)
болжанатын шығыстар жиынтығы
Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің атауы
Болжанатын шығыстар (мың теңге)
1-жыл
2-жыл
n-жыл
Барлығы
1
2
3
4
5
6
7
(Бюджет деңгейі)
(Бюджет деңгейі)
Барлығы
Ескертпе: мемлекеттік бағдарламаның немесе аумақтарды дамыту бағдарламасының болжанатын шығыстарының жиынтығы болжанатын шығыстар жиынтығын толтыру бойынша түсіндірулерге сәйкес осы нысанға қосымшаға сәйкес толтырылады.
Болжанатын шығыстар жиынтығына
қосымша
Болжанатын шығыстар жиынтығын толтыру бойынша түсіндірулер
Қосымша мемлекеттік бағдарламаларды іске асыруға тартылған мемлекеттік органдар бөлінісінде толтырылады.
Мемлекеттік бағдарламалар немесе аумақты дамыту бағдарламалары бойынша болжанатын шығыстар жиынтығы мынадай түрде толтырылады:

7) в графе 5 "Сроки исполнения" указываются запланированные сроки исполнения мероприятий.
В случае, если формой завершения по предусмотренным мероприятиям является информирование в вышестоящие органы, то сроки исполнения данных мероприятий корреспондируются друг с другом и не должны превышать информирования вышестоящих органов более двух раз в год в целом по Плану мероприятий;
8) в графе 6 "Ответственные за исполнение" указываются должностные лица на уровне заместителей акимов территорий, подведомственные государственному органу организации, субъекты квазигосударственного сектора, ответственные за достижение целей, целевых индикаторов программы развития территории и запланированных мероприятий.
При этом подведомственные организации и субъекты квазигосударственного сектора по достижению целей и целевых индикаторов указываются как соисполнители;
9) в графах 7-10:
по строке "Целевые индикаторы" приводятся количественные значения целевых индикаторов раздела "Основные направления, цели, целевые индикаторы и пути их достижения" программы развития территории;
по строке "Мероприятие" указываются:
для мероприятий, требующих финансирования – предполагаемые суммы в разрезе каждого года реализации программы развития территорий в миллионах тенге;
для мероприятий, измеряемые в натуральном выражении – их количественные значения;
10) графы 11-13 заполняются по мероприятиям, требующим финансирования:
в графе 11 "Всего" по строке "Мероприятие" по финансируемым мероприятиям указывается общая сумма предполагаемых средств в миллионах тенге;
в графе 12 "Источники финансирования" по строке "Мероприятие" по финансируемым мероприятиям указываются источники финансирования предполагаемых сумм (средства республиканского и местных бюджетов, государственные займы, негосударственные займы, привлекаемые под государственную гарантию, прямые иностранные и отечественные инвестиции, гранты международных финансово-экономических организаций или стран-доноров, кредиты банков второго уровня, собственные средства организаций и другие, не запрещенные законодательством Республики Казахстан);
в графе 13 "Код бюджетной программы" по строке "Мероприятие" по финансируемым мероприятиям указывается код бюджетной программы в соответствии с Единой бюджетной классификацией.
Ячейки таблицы со знаком "*" не заполняются.
Приложение 2
к Методике по реализации
Стратегического плана развития
Республики Казахстан,
Прогнозной схемы
территориально-
пространственного развития
страны, государственных и
правительственных программ,
стратегических планов
государственных органов и
программ развития территорий
Форма
Свод предполагаемых расходов
________________________________________________________________________________
(наименование государственной программы или программы развития территории)
в разрезе государственных органов
Наименование администраторов бюджетных программ
Предполагаемые расходы (млн. тенге)
1-й год
2-й год
n-й год
Всего
1
2
3
4
5
6
7
(Уровень бюджета)
(Уровень бюджета)
Всего
Примечание: свод предполагаемых расходов государственной программы или программы развития территорий заполняется в соответствии с пояснением по заполнению свода предполагаемых расходов, согласно приложению к настоящей форме.
Приложение
к Своду предполагаемых
расходов
Пояснения по заполнению свода предполагаемых расходов
Приложение заполняется в разрезе государственных органов, задействованных в реализации государственных программ.
Свод предполагаемых расходов по государственным программам или программам развития территории заполняется следующим образом:

1) "Бюджет деңгейі" деген жол бойынша мемлекеттік бағдарлама қаржыландырылатын бюджет деңгейі көрсетіледі.
2) "№" деген 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі;
3) "Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің атауы" деген 2-бағанда бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы көрсетіледі;
4) 3-6-бағандарда мемлекеттік бағдарламаны немесе аумақты дамыту бағдарламасын іске асырудың әрбір жылы бөлінісінде болжанатын сомалар миллион теңгемен көрсетіледі;
5) "Барлығы" деген 7-бағанда болжанатын қаражаттың жалпы сомасы миллион теңгемен көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 19 ақпандағы
№ 64 бұйрығына 3-қосымша
Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарына, мемлекеттік бағдарламаларға, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларына және аумақтарды дамыту бағдарламаларына мониторинг жүргізу жөніндегі әдістеме 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарына, мемлекеттік бағдарламаларға, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларына және аумақтарды дамыту бағдарламаларына мониторинг жүргізу жөніндегі әдістеме (бұдан әрі – Әдістеме) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы Мемлекеттік жоспарлау жүйесіне сәйкес әзірленді.
2. Осы Әдістеме Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарына, мемлекеттік бағдарламаларға (бұдан әрі – стратегиялық және бағдарламалық құжаттар), мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларына, аумақтарды дамыту бағдарламаларына мониторинг жүргізуді әдіснамалық сүйемелдеу мақсатында әзірленген.
3. Әдістемеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) көрсеткіштер – нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштері;
2) көрсеткішке қол жеткізуге жауапты мемлекеттік орган – нысаналы индикаторға және (немесе) нәтижелер көрсеткішіне қол жеткізуге жауапты орталық мемлекеттік орган, жергілікті атқарушы орган;
3) бірлесіп орындаушы-мемлекеттік орган – стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органның стратегиялық жоспарын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыру бойынша ведомствоаралық өзара іс-қимылды жүзеге асыратын орталық мемлекеттік орган, жергілікті атқарушы орган, квазимемлекеттік сектор субъектісі, ведомстволық бағынысты және басқа ұйымдар, нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу олардың қызметіне байланысты және өзінің өкілеттіктері мен функционалдық міндеттері шегінде оларға қол жеткізу үшін жауапты.
4. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының және аумақтарды дамыту бағдарламаларының іске асырылу барысы туралы есептерді және басқа да ақпаратты жинау, жүйелендіру, талдау және жалпылау мониторингілеу болып табылады.

1) По строке "Уровень бюджета" указывается уровень бюджета, за счет которого планируется финансирование государственной программы.
2) в графе 1 "№" указывается порядковый номер;
3) в графе 2 "Наименование администраторов бюджетных программ" указывается наименование администратора бюджетных программ;
4) в графах 3-6 указываются предполагаемые суммы в разрезе каждого года реализации государственной программы или программы развития территории в миллионах тенге;
5) в графе 7 "Всего" указывается общая сумма предполагаемых средств в миллионах тенге.
Приложение 3
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 19 февраля 2018 года № 64
Методика по проведению мониторинга Стратегического плана развития Республики Казахстан, государственных программ, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика по проведению мониторинга Стратегического плана развития Республики Казахстан, государственных программ, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий (далее – Методика) разработана в соответствии с Системой государственного планирования в Республике Казахстан, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790.
2. Настоящая Методика разработана в целях методологического сопровождения проведения мониторинга Стратегического плана развития Республики Казахстан, государственных программ (далее – стратегических и программных документов), стратегических планов государственных органов, программ развития территорий.
3. В Методике используются следующие понятия:
1) показатели – целевые индикаторы и показатели результатов;
2) государственный орган, ответственный за достижение показателя – центральный государственный орган, местный исполнительный орган, ответственный за достижение целевого индикатора и (или) показателя результата;
3) соисполнитель – центральный государственный орган, местный исполнительный орган, субъект квазигосударственного сектора, подведомственная и другие организации, с которым осуществляется межведомственное взаимодействие по реализации стратегического и программного документа, стратегического плана государственного органа и программ развития территорий, от деятельности которого зависит достижение целевых индикаторов и показателей результатов, и который ответственен за их достижение в пределах своих полномочий и функциональных обязанностей.
4. Мониторингом является сбор, систематизация, анализ и обобщение отчетов и другой информации о ходе реализации стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий.

5. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтардың даму бағдарламаларын мониторингілеу мыналарды:
тиісті құжатты іске асырудың ағымдағы жай-күйі туралы ақпаратты алудың тұрақтылығын;
тиісті құжатты іске асыруда мемлекеттік органдардың іс-қимылдарының келісімділігін;
өзгеріп отыратын жағдайларды ескере отырып, тиісті құжатты уақтылы өзектілендіруді қамтамасыз етеді.
6. Мониторингілеу:
ресурстардың пайдаланылуын;
жоспарланған қызметтің орындалуын;
жоспарланған нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізілуін зерделеу және талдау үшін тұрақты ақпарат жинау арқылы жүзеге асырылады.
7. Белгілі бір қызметті, іс-шараларды, тікелей және түпкілікті нәтижелерді жүзеге асыруға арналған шығындар мен ресурстар, сондай-ақ осы қызметтің сапалы нәтижелері мониторингілеудің мәні болып табылады.
8. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын мониторингілеудің негізгі нәтижесі - мақсаттарға, нысаналы индикаторларға, міндеттер мен нәтижелер көрсеткіштеріне толық және уақтылы қол жеткізуді қамтамасыз ету болып табылады.
9. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарға, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларына және аумақтарды дамыту бағдарламаларына мониторинг жүргізу үшін мыналар:
ұлттық және ведомстволық статистика;
төмен тұрған деңгейдегі стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын, аумақтарды дамыту бағдарламаларын мониторингілеудің қорытындылары;
бюджеттердің атқарылуы туралы есептер;
сарапшылардың есептері мен қорытындылары;
басқа да көздер ақпарат көзі болып табылады.
10. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын мониторингілеудің нәтижелері бойынша оларды түзету жүзеге асырылуы мүмкін.
11. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларына жүргізілген мониторингтің дұрыстығы мен толықтығы әзірлеуші мемлекеттік органдарға және құжаттарды бірлесіп орындаушыларға (мемлекеттік органдар, ведомстволық бағынысты ұйымдар, квазимемлекеттік сектордың органдары) және Қазақстан Республикасындағы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінде айқындалған тиісті уәкілетті мемлекеттік органдарға жүктеледі.
2-тарау. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының және аумақтарды дамыту бағдарламаларының іске асырылуы туралы есеп

5. Мониторинг стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий обеспечивает:
регулярность получения информации о текущем состоянии реализации соответствующего документа;
согласованность действий государственных органов в реализации соответствующего документа;
своевременную актуализацию соответствующего документа с учетом меняющихся условий.
6. Мониторинг осуществляется посредством регулярного сбора информации для изучения и анализа:
использования ресурсов;
выполнения запланированной деятельности;
достижения запланированных целевых индикаторов и показателей результатов.
7. Предметом мониторинга являются затраты и ресурсы на осуществление той или иной деятельности, мероприятий, прямых и конечных результатов, а также качественные результаты этой деятельности.
8. Основным результатом мониторинга стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий является обеспечение полного и своевременного достижения целей, целевых индикаторов, задач и показателей результатов.
9. Источниками информации для проведения мониторинга стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий являются:
национальная и ведомственная статистика;
итоги мониторинга стратегических и программных документов нижестоящего уровня, стратегических планов государственных органов, программ развития территорий;
отчеты об исполнении бюджетов;
расчеты и заключения экспертов;
другие источники.
10. По результатам мониторинга стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий может осуществляться их корректировка.
11. Достоверность и полнота результатов проведенного мониторинга стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий возлагается на государственных органов-разработчиков и соисполнителей (государственные органы, подведомственные организации, субъекты квазигосударственного сектора) документов и соответствующих уполномоченных государственных органов, определенных Системой государственного планирования в Республике Казахстан.
Глава 2. Отчет о реализации стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий

12. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының және аумақтарды дамыту бағдарламаларының іске асырылуын мониторингілеу нәтижелері әзірлеуші мемлекеттік органдар жасайтын құжаттардың іске асырылуы туралы есеп түрінде ресімделеді.
13. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыру туралы есептер жыл қорытындылары бойынша жасалады.
14. Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын іске асыру туралы есеп осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылады.
15. (Мемлекеттік бағдарламаның, аумақтарды дамыту бағдарламасының) іске асырылуы туралы есеп осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылады.
16. Мемлекеттік органның стратегиялық жоспарының іске асырылуы туралы есеп осы Әдістемеге 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылады.
17. Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжатының түріне байланысты Іске асыру туралы есеп электронды түрде (құпия сипаттағы және қызмет бабында пайдалануға арналған ақпаратты қоспағанда) ұсынылады және (немесе) бірінші басшысының қолы қойылып, іске асыру туралы есепті қалыптастыруды жүзеге асыратын мемлекеттік органның интернет-ресурсына (құпия сипаттағы және қызмет бабында пайдалануға арналған ақпаратты қоспағанда) орналастырылады.
18. Құпия сипаттағы және қызмет бабында пайдалануға арналған ақпаратты қамтитын іске асыру туралы есеп қағаз жеткізгіште ұсынылады.
19. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының және аумақтарды дамыту бағдарламаларының іске асырылуы туралы есеп мемлекеттік органның интернет-ресурсында құжаттарды іске асырудың барлық кезеңінде орналасуы тиіс.
3-тарау. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыру туралы есептерді ұсыну 1-параграф. Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын іске асыру туралы есепті ұсыну
20. Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын (бұдан әрі - Стратегиялық даму жоспары) мониторингілеу жылына бір рет жүргізіледі.
21. Стратегиялық даму жоспарын мониторингілеуді мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган (бұдан әрі – мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган) мақсаттарға қол жеткізуге жауапты мемлекеттік органдар ұсынған ақпарат негізінде жүргізеді.
22. Егер мақсаттарға қол жеткізуде бірлесіп орындаушы орган қатысқан жағдайда, онда ол нысаналы индикаторларға қол жеткізу үшін жауапты мемлекеттік органға есепті жылдан кейінгі жылдың 1 мамырына дейінгі мерзімде осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес ақпаратты ұсынады.

12. Результаты мониторинга реализации стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий оформляются в виде отчета о реализации, составляемого государственными органами-разработчиками документов.
13. Отчеты о реализации стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий составляются по итогам года.
14. Отчет о реализации Стратегического плана развития Республики Казахстан заполняется по форме согласно приложению 1 к настоящей Методике.
15. Отчет о реализации (государственной программы, программы развития территорий) заполняется по форме согласно приложению 2 к настоящей Методике.
16. Отчет о реализации стратегического плана государственного органа заполняется по форме согласно приложению 3 к настоящей Методике.
17. Отчет о реализации в зависимости от вида документа Системы государственного планирования представляется в электронном виде (за исключением информации секретного характера и для служебного пользования) и (или) размещается за подписью первого руководителя (за исключением информации секретного характера и для служебного пользования) на интернет-ресурсе государственного органа, осуществляющего формирование отчета о реализации.
18. Отчет о реализации, содержащий информацию секретного характера и для служебного пользования предоставляется на бумажном носителе.
19. Отчеты о реализации стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий должны содержаться на интернет-ресурсе государственного органа на протяжении всего периода реализации документа.
Глава 3. Представление отчетов о реализации стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий
Параграф 1. Представление отчета о реализации Стратегического плана развития Республики Казахстан
20. Мониторинг Стратегического плана развития Республики Казахстан (далее – Стратегический план развития) проводится один раз в год.
21. Мониторинг Стратегического плана развития проводится центральным уполномоченным органом по государственному планированию (далее – уполномоченный орган по государственному планированию) на основании информации, представленной государственными органами, ответственными за достижение целей.
22. В случае, если в достижении целей участвует соисполнитель, то он в срок до 1 мая года следующего за отчетным годом представляет в государственный орган, ответственный за достижение целевых индикаторов, информацию согласно приложению 1 к настоящей Методике.

23. Нысаналы индикаторларға қол жеткізуге жауапты мемлекеттік орган есепті жылдан кейінгі жылдың 1 маусымына дейін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға осы мемлекеттік органның бірінші басшысының қолы қойылған осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес Стратегиялық даму жоспарын іске асыру туралы ақпаратты ұсынады.
24. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган мақсаттарға қол жеткізуге жауапты мемлекеттік органдардан алынған Стратегиялық даму жоспарының іске асырылуы туралы ақпараттың негізінде осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Стратегиялық даму жоспарының іске асырылуы туралы есеп пен қорытынды жобасын қалыптастырады.
25. Қорытынды жобасы осы Әдістеменің 4-тарауына сәйкес ақпаратты қамтиды.
26. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган Стратегиялық даму жоспарының мониторингісі бойынша іске асырылу туралы қалыптастырылған есеп пен қорытынды жобасын Қазақстан Республикасының Үкіметіне есепті кезеңнен кейінгі жылдың 10 шілдесіне дейінгі мерзімде ұсынады.
27. Стратегиялық даму жоспарын іске асыру туралы есеп осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес салалар, аялар және өңірлер бөлінісінде түйінді ұлттық индикаторлардың орындалуы жөніндегі ақпаратты қамтиды.
28. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның бірінші басшысының қолы қойылған Стратегиялық даму жоспарын іске асыру туралы есеп (құпия мәліметтерді қамтитын және қызмет бабында пайдалануға арналған ақпаратты қоспағанда) мемлекеттік органның интернет-ресурсыда орналастырылады.
29. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган ұсынған Стратегиялық даму жоспарын мониторингілеу бойынша іске асыру туралы есепті және қорытынды жобасын қарағаннан кейін Қазақстан Республикасының Үкіметі кажет болған жағдайда қорытындының жобасын пысықтайды және оны іске асыру туралы есеппен бірге есепті кезеңнен кейінгі жылдың 20 шілдесіне дейін Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігіне ұсынады.
2-параграф. Мемлекеттік бағдарламаны іске асыру туралы есепті ұсыну
30. Мемлекеттік бағдарламаны мониторингілеу жылдың қорытындысы бойынша жылына бір рет жүргізіледі.
31. Мемлекеттік бағдарламаның мониторингісін мемлекеттік бағдарламаны әзірлеуші мемлекеттік орган мемлекеттік бағдарламаны іске асыруға қатысатын бірлесіп орындаушылар ұсынған мемлекеттік бағдарламаның іске асырылу барысы туралы ақпарат негізінде іске асыру туралы есепті қалыптастыру жолымен жүргізеді.
32. Мемлекеттік бағдарламаның іске асырылу барысы туралы ақпаратты бірлесіп орындаушы өз құзыреті шегінде есепті жылдан кейінгі жылдың 15 ақпанына дейін бірлесіп орындаушы осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес орган басшысының қол қоюымен ақпаратты әзірлеуші мемлекеттік органға ұсынады.

23. Государственный орган, ответственный за достижение целевых индикаторов, представляет в уполномоченный орган по государственному планированию до 1 июня года, следующего за отчетным годом, информацию о реализации Стратегического плана развития согласно приложению 1 к настоящей Методике за подписью первого руководителя данного государственного органа.
24. Уполномоченный орган по государственному планированию на основе информации о реализации Стратегического плана развития, полученной от государственных органов, ответственных за достижение целей, формирует отчет о реализации Стратегического плана развития по форме согласно приложению 1 к настоящей Методике и проект заключения.
25. Проект заключения содержит информацию согласно главе 4 настоящей Методики.
26. Уполномоченный орган по государственному планировании сформированные отчет о реализации и проект заключения по мониторингу Стратегического плана развития представляет в Правительство Республики Казахстан в срок до 10 июля года, следующего за отчетным периодом.
27. Отчет о реализации Стратегического плана развития содержит информацию по исполнению ключевых национальных индикаторов в разрезе сфер, отраслей и регионов согласно Приложению 1 к настоящей Методике.
28. Отчет о реализации Стратегического плана развития за подписью первого руководителя уполномоченного органа по государственному планированию размещается на интернет-ресурсе государственного органа (за исключением информации, содержащий секретные сведения, и предназначенной для служебного пользования).
29. После рассмотрения отчета о реализации и проекта заключения по мониторингу Стратегического плана развития, представленного уполномоченным органом по государственному планированию, Правительство Республики Казахстан при необходимости дорабатывает проект заключения и представляет его вместе с отчетом о реализации в Администрацию Президента Республики Казахстан до 20 июля года, следующего за отчетным периодом.
Параграф 2. Представление отчета о реализации государственной программы
30. Мониторинг государственной программы проводится один раз в год по итогам года.
31. Мониторинг государственной программы проводится государственным органом-разработчиком, путем формирования отчета о реализации на основании информации о ходе реализации государственной программы, представленной соисполнителями, участвующими в реализации государственной программы.
32. Информацию о ходе реализации государственной программы соисполнитель представляет в государственный орган-разработчик, в пределах своей компетенции за подписью руководителя до 15 февраля года, следующего за отчетным годом, по форме согласно приложению 2 к настоящей Методике.

33. Әзірлеуші мемлекеттік орган есепті жылдан кейінгі жылдың 10 наурызына дейінгі мерзімде бірлесіп орындаушылардан алған іске асырылу барысы туралы ақпараттың негізінде мемлекеттік бағдарламаның іске асырылуы туралы есепті осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес қалыптастырады және бірінші басшының қол қоюымен мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға ұсынады, сондай-ақ оны интернет-ресурсқа (құпия сипаттағы және қызмет бабында пайдалануға арналған ақпаратты қоспағанда) орналастырады.
34. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган мемлекеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есептер негізінде олардың әрқайсысы бойынша қорытынды жобалар қалыптастырады және іске асыру туралы есептермен бірге есепті жылдан кейінгі жылдың 25 наурызына дейінгі мерзімде Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынады және оларды (құпия сипаттағы және қызмет бабында пайдалануға арналған ақпаратты қоспағанда) мемлекеттік органның интернет-ресурсына орналастырады.
35. Қазақстан Республикасының Үкіметі мемлекеттік бағдарламалардың іске асырылуы туралы есеп пен мониторинг жөніндегі қорытындылар жобаларын қарағаннан кейін қажет болған жағдайда қорытынды жобаларын пысықтайды және іске асырылу туралы есептермен бірге қорытындыны есепті кезеңнен кейінгі жылдың 10 сәуіріне дейін Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсынады.
3-параграф. Мемлекеттік органның стратегиялық жоспарын іске асыру туралы есепті ұсыну
36. Мемлекеттік органның стратегиялық жоспарын мониторингілеуді есепті жылдың қорытындылары бойынша әзірлеуші мемлекеттік орган жүзеге асырады.
37. Мемлекеттік органдар операциялық жоспардың іске асырылу барысын талдау негізінде есепті жылдан кейінгі жылдың 15 ақпанына дейін стратегиялық жоспарды іске асыру туралы есепті қалыптастырады және бірінші басшының қолы қойылған іске асыру туралы есепті (құпия мәліметтерді қамтитын және қызмет бабында пайдалануға арналған ақпаратты қоспағанда) мемлекеттік органның интернет-ресурсына орналастырады.
4-параграф. Аумақты дамыту бағдарламасын іске асыру туралы есепті ұсыну
38. Мемлекеттік органдар жыл қорытындысы бойынша жылына бір рет ұсынатын ақпараттың негізінде Аумақтарды дамыту бағдарламасының мониторингін жүргізеді.
39. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму бағдарламасын мониторингілеуді облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы тиісті аумақтың бірлесіп орындаушы-мемлекеттік органдарымен бірлесіп жүргізеді.
40. Ауданның (облыстық маңызы қаланың) даму бағдарламасын мониторингілеуді ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган тиісті аумақтың бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдарымен бірлесіп жүргізеді.

33. В срок до 10 марта года, следующего за отчетным годом, государственный орган-разработчик, на основе информации о ходе реализации, полученной от соисполнителей, формирует отчет о реализации государственной программы согласно приложению 2 к настоящей Методике и за подписью первого руководителя представляет в уполномоченный орган по государственному планированию, а также размещает его на интернет-ресурсе (за исключением информации секретного характера и для служебного пользования).
34. Уполномоченный орган по государственному планированию на основе отчетов о реализации государственных программ, формирует по каждой из них проекты заключений и в срок до 25 марта года, следующего за отчетным годом, представляет их вместе с отчетами о реализации в Правительство Республики Казахстан и размещает их на интернет-ресурсе государственного органа (за исключением информации секретного характера и для служебного пользования).
35. После рассмотрения отчетов о реализации и проектов заключений по мониторингу государственных программ Правительство Республики Казахстан при необходимости дорабатывает проекты заключений и представляет заключения вместе с отчетами о реализации в Администрацию Президента Республики Казахстан до 10 апреля года, следующего за отчетным периодом.
Параграф 3. Представление отчета о реализации стратегического плана государственного органа
36. Мониторинг стратегического плана государственного органа осуществляется государственным органом-разработчиком по итогам отчетного года.
37. Государственные органы на основе анализа хода реализации операционного плана в срок до 15 февраля, следующего за отчетным годом, формируют отчет о реализации стратегического плана и размещают на интернет-ресурсе государственного органа (за исключение информации, содержащей секретные сведения, и предназначенной для служебного пользования) за подписью первого руководителя.
Параграф 4. Представление отчета о реализации программы развития территории
38. Мониторинг программы развития территории проводится на основе информации, представляемой государственными органами один раз в год по итогам года.
39. Мониторинг программы развития области, города республиканского значения, столицы проводится уполномоченным органом по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы совместно с государственными органами-соисполнителями соответствующей территории.
40. Мониторинг программы развития района (города областного значения) проводится уполномоченными органами по государственному планированию района (города областного значения) совместно с государственными органами-соисполнителями соответствующей территории.

41. Облысты, республикалық маңызы бар қаланы, астананы дамыту бағдарламаларына мониторинг жүргізу үшін:
облысты, республикалық маңызы бар қаланы, астананы дамыту бағдарламасын іске асыруға қатысатын бірлесіп орындаушы өз құзыреті шегінде есепті жылдан кейінгі жылдың 15 ақпанына дейінгі мерзімде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органына бірінші басшының қолы қойылған іске асыру туралы ақпаратты ұсынады;
облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы есепті жылдан кейінгі жылдың 1 наурызына дейінгі мерзімде бірлесіп орындаушылардан алған ақпарат негізінде облыстық, республикалық маңызы бар қаланы, астананы дамыту бағдарламаларын іске асыру туралы есепті қалыптастырады және оны облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімінің қол қоюымен интернет-ресурсқа (құпия сипаттағы және қызмет бабында пайдалануға арналған ақпаратты қоспағанда) орналастырады.
42. Облысты дамыту бағдарламасын іске асыру туралы есепке осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бөлінісінде нысаналы индикаторларға қол жеткізу туралы есеп қоса беріледі.
43. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органында интернет-ресурс болмаған жағдайда, іске асыру туралы есеп облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылады.
44. Ауданды (облыстық маңызы бар қаланы) дамыту бағдарламасына мониторинг жүргізу үшін:
ауданды (облыстық маңызы бар қаланы) дамыту бағдарламасын іске асыруға қатысатын бірлесіп орындаушы өз құзыреті шегінде есепті жылдан кейінгі жылдың 1 ақпанына дейінгі мерзімде ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органына бірінші басшының қолы қойылған іске асыру туралы ақпаратты ұсынады;
ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы есепті жылдан кейінгі жылдың 15 ақпанынан кешіктірмей бірлесіп орындаушылардан алған ақпарат негізінде ауданды (облыстық маңызы бар қаланы) дамыту бағдарламасын іске асыру туралы есепті қалыптастырады және аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің қол қоюымен оны интернет-ресурсқа (құпия сипаттағы және қызмет бабында пайдалануға арналған ақпаратты қоспағанда) орналастырады.
45. Аудандың (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органында интернет-ресурсы болмаған жағдайда, іске асыру туралы есеп аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылады.

41. Для проведения мониторинга программы развития области, города республиканского значения, столицы:
в срок до 15 февраля года, следующего за отчетным годом, соисполнитель, участвующий в реализации программы развития области, города республиканского значения, столицы, в пределах своей компетенции представляет в уполномоченный орган по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы информацию о реализации за подписью первого руководителя;
в срок до 1 марта года, следующего за отчетным годом, уполномоченный орган по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы на основе информации, полученной от соисполнителей, формирует отчет о реализации программы развития области, города республиканского значения, столицы и размещает его за подписью акима области, города республиканского значения, столицы на интернет-ресурсе (за исключением информации секретного характера и для служебного пользования).
42. К отчету о реализации программы развития области прилагается отчет о достижении целевых индикаторов в разрезе районов (городов областного значения) согласно Приложению 2 к настоящей Методике.
43. В случае отсутствия у уполномоченного органа по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы интернет-ресурса отчет о реализации размещается на интернет-ресурсе акимата области, города республиканского значения, столицы.
44. Для проведения мониторинга программы развития района (города областного значения):
в срок до 1 февраля года, следующего за отчетным годом, соисполнитель, участвующий в реализации программы развития района (города областного значения), в пределах своей компетенции представляет в уполномоченный орган по государственному планированию района (города областного значения) информацию о реализации за подписью первого руководителя;
не позднее 15 февраля года, следующего за отчетным, уполномоченный орган по государственному планированию района (города областного значения) на основе информации, полученной от соисполнителей, формирует отчет о реализации программы развития района (города областного значения) и размещает его за подписью акима района (города областного значения) на интернет-ресурсе (за исключением информации секретного характера и для служебного пользования).
45. В случае отсутствия у уполномоченного органа по государственному планированию района (города областного значения) интернет-ресурса отчет о реализации размещается на интернет-ресурсе акимата района (города областного значения).

4-тарау. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды мониторингілеу бойынша қорытынды
46. Іске асыру туралы есептер негізінде қорытынды дайындалады.
47. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарға бағалау жүргізу жылы мониторинг бойынша қорытынды қалыптастырылмайды.
48. Мониторингілеу бойынша қорытынды:
1) деректемелерді (стратегиялық және бағдарламалық құжат бекітілген актінің атауын, нөмірін, күнін, әзірлеуге жауапты мемлекеттік органды, бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдарды және бірлесіп орындаушы өзге де ұйымдарды (мемлекеттік кәсіпорындар, ұлттық басқарушы холдингтерді, ұлттық холдингтер мен ұлттық компанияларды қоса алғанда, мемлекет қатысатын акционерлік қоғамдар мен жауапкершілігі шектеулі серіктестер), іске асыру мерзімдерін, оның ішінде кезең бойынша);
2) есепті кезеңде қол жеткізілген нақты нәтижелерді, оның ішінде есепті кезеңдегі аралық мәндерімен қоса алғанда, нақты қол жеткізілген нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштерін (аралық немесе түпкілікті мәндерге қол жеткізілмеген жағдайда, қол жеткізілмеу себептерін көрсету);
3) нәтижелерге қол жеткізуді қамтамасыз етпеген мемлекеттік органдарды көрсете отырып стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың іске асырылу барысына ықпал ететін факторларды талдауды;
4) қаржыландыру көздері бойынша бөле отырып, есепті кезеңде бөлінген және игерілген бюджеттік және өзге де қаржы қаражаты көрсетілген жоспарланып орындалған және орындалмаған іс-шаралар және олардың орындалмау себептері, орындалмаған іс-шаралардың өңірдің, елдің әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайына ықпалы туралы ақпаратты қамтиды;
Стратегиялық даму жоспарын мониторингілеу бойынша қорытындыны қалыптастыру кезінде Стратегиялық картаға сәйкес төмен тұрған құжаттардың қол жеткізілмеген нысаналы индикаторлары туралы ақпарат қосымша көрсетіледі.
5) қаржыландыру көздері бойынша бөле отырып, бөлінген қаржы қаражатының игерілуі туралы ақпаратты (пайдаланылмаудың көлемі мен себептерін көрсете отырып);
6) жүргізілген бақылау іс-шаралары, мемлекеттік аудит, сараптамалық-талдамалық іс-шаралар туралы мәліметтерді және бақылау іс-шаралары мен мемлекеттік аудиттің қорытындысы бойынша орындалған ұсынымдар туралы ақпаратты;

Глава 4. Заключение по мониторингу стратегических и программных документов
46. На основе отчетов о реализации подготавливается заключение.
47. В год проведения оценки стратегических и программных документов заключение по мониторингу не формируется.
48. Заключение по мониторингу содержит:
1) реквизиты (наименование, номер, дата акта, которым утверждался стратегический и программный документ, государственный орган, ответственный за разработку, государственные органы-соисполнители и иные организации-соисполнители (государственные предприятия, акционерные общества и товарищества с ограниченной ответственностью с государственным участием, включая национальные управляющие холдинги, национальные холдинги и национальные компании), сроки реализации, в том числе по этапам);
2) конкретные результаты, достигнутые за отчетный период, в том числе фактически достигнутые целевые индикаторы и показатели результатов с промежуточными значениями на отчетный период (в случае недостижения промежуточных или конечных значений указываются причины недостижения);
3) анализ факторов, повлиявших на ход реализации стратегических и программных документов с указанием государственных органов, не обеспечивших достижение результатов;
4) информацию о выполненных и невыполненных запланированных мероприятиях с указанием выделенных и освоенных за отчетный период бюджетных и иных финансовых средств в разбивке по источникам финансирования и причинах их невыполнения, влиянии невыполненных мероприятий на социально-экономическую, общественно-политическую ситуацию в регионе, стране;
При формировании заключения по мониторингу Стратегического плана развития дополнительно указывается информацию о недостигнутых целевых индикаторах нижестоящих документов согласно Стратегической карты;
5) информацию об освоении выделенных финансовых средств в разбивке по источникам финансирования (с указанием объемов и причин неиспользования);
6) сведения о проведенных контрольных мероприятиях, государственном аудите, экспертно-аналитических мероприятиях и информацию о выполненных рекомендациях по итогам контрольных мероприятий и государственного аудита;

7) стратегиялық және бағдарламалық құжаттарға енгізілген, оның ішінде алдыңғы бағалау нәтижелері бойынша енгізілген, сондай-ақ оларды іске асыруға жауапты мемлекеттік орган енгізген өзгерістер мен толықтырулар туралы ақпаратты;
8) қорытындылар мен ұсыныстарды қамтиды.
Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарына, мемлекеттік бағдарламаларға, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларына және аумақтарды дамыту бағдарламаларына мониторинг жүргізу жөніндегі әдістемеге
1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының _______ жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспарының іске асырылуы туралы есеп
Бекітілген __________________________________________________________
Есепті кезең________________________________________________________

7) информацию о внесенных изменениях и дополнениях в стратегические и программные документы, в том числе по результатам предыдущей оценки, а также внесенных ответственным государственным органом за их реализацию.
8) выводы и предложения.
Приложение 1
к Методике по проведению
мониторинга Стратегического
плана развития Республики
Казахстан, государственных
программ, стратегических
планов государственных
органов и программ развития
территорий
Форма
Отчет о реализации Стратегического плана развития Республики Казахстан до года
Утвержден ________________________________________________________________
Отчетный период __________________________________________________________

1.2.1
ММЖ төмен тұрған құжаттың көрсеткіші (Стратегиялық картаға сәйкес) n
1.2. Орындалмау себебін көрсете отырып орындалған және орындалмаған іс-шаралар туралы ақпарат
2-бөлім. Талдамалық жазба 3-бөлім. Бағалау нәтижелері бойынша тұжырымдар мен ұсыныстар
Бірінші басшы ____________________________ Аты, әкесінің аты, тегі, қолы (бар болған жағдайда)
Ескертпе: Қазақстан Республикасының _______ жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспарының іске асырылуы туралы есеп Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарының іске асырылуы туралы есепті толтыру бойынша түсіндірулерге сәйкес осы форматқа қосымшаға сәйкес толтырылады.
Қазақстан Республикасының
жылға дейінгі Стратегиялық
даму жоспарының іске
асырылуы туралы есептің
нысанына қосымша
Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарының іске асырылуы туралы есепті толтыру бойынша түсіндірулер
Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарының (бұдан әрі – Стратегиялық даму жоспары) іске асырылуы туралы есеп мынадай тәртіппен толтырылады:
1. "Бекітілген" деген жол бойынша Стратегиялық даму жоспары бекітілген нөмірі мен күні көрсетіледі;
2. "Есепті кезең" деген жолға қорытындысы бойынша есеп ұсынылатын жыл көрсетіледі;
3. "Ақпараттық бөлім" деген 1-бөлімнің "Түйінді ұлттық индикаторларға қол жеткізу" деген 1.1-кіші бөлімі:
1) "Ая" деген жол бойынша бекітілген Стратегиялық даму жоспарына сәйкес түйінді ұлттық индикатор қатысты аяның атауы көрсетіледі;
2) "Түйінді ұлттық индикатор іске асырылатын төмен тұрған құжат" деген жол бойынша мақсаттар, нысаналы индикаторлар, міндеттер, нәтижелер көрсеткіштері немесе іс-шаралар түрінде Стратегиялық даму жоспарының мақсаттары декомпозицияланған немесе каскадталған мемлекеттік бағдарламаның, мемлекеттік органның стратегиялық жоспарының немесе аумақтарды дамыту бағдарламасының атауы көрсетіледі;
3) "Р/с №" деген 1-бағанда реттік сан көрсетіледі;
4) "Атауы" деген 2-бағанда:
"Түйінді ұлттық индикатор" деген жол бойынша Стратегиялық даму жоспарында айқындалған түйінді ұлттық индикатордың атауы көрсетіледі;
"Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің төмен тұрған құжатының көрсеткіші" деген жол бойынша Стратегиялық картаға сәйкес түйінді ұлттық индикаторға қол жеткізуге бағытталған мемлекеттік бағдарлама, мемлекеттік органның стратегиялық жоспарының немесе аумақтарды дамыту бағдарламасының көрсеткішінің атауы көрсетіледі;
5) "Өлшем бірлігі" деген 3-бағанда көрсеткіштердің өлшем бірлігі көрсетіледі;
6) "Базалық (шығыс) мән" деген 4-баған бойынша:
"Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің төмен тұрған құжатының көрсеткіші" деген жол бойынша мемлекеттік бағдарламаларда, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларында және аумақтарды дамыту бағдарламаларында бекітілген (түзетуді есепке алмай) көрсеткіштердің мәндері көрсетіледі;

1.2.1
Показатель нижестоящего документа СГП (согласно Стратегической карте) n
1.2. Информация о выполненных и невыполненных мероприятиях с указанием причин невыполнения.
Раздел 2. Аналитическая записка
Раздел 3. Выводы и предложения по результатам оценки
Первый руководитель                         _____________________________
подпись, фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Примечание: отчет о реализации Стратегического плана развития Республики Казахстан до года заполняется в соответствии с пояснениями по заполнению отчета о реализации Стратегического плана развития Республики Казахстан, согласно приложению к настоящему формату.
Приложение
к форме отчета о реализации
Стратегического плана развития
Республики Казахстан до года
Пояснения по заполнению отчета о реализации Стратегического плана развития Республики Казахстан
Отчет о реализации Стратегического плана развития Республики Казахстан (далее – Стратегический план развития) заполняется в следующем порядке:
1. По строке "Утвержден" указывается номер и дата документа, которым был утвержден Стратегический план развития.
2. По строке "Отчетный период" указывается год, по итогам которого представляется отчет.
3. Подраздел 1.1. "Достижение ключевых национальных индикаторов" раздела 1 "Информационный раздел":
1) по строке "Сфера" указывается наименование сферы, к которому относится ключевой национальный индикатор согласно утвержденному Стратегическому плану развития.
2) по строке "Нижестоящий документ, посредством которого реализуется ключевой национальный индикатор" указывается наименование государственной программы, стратегического плана государственного органа или программы развития территорий, в которые декомпозированы или каскадированы цели Стратегического плана развития в виде целей, целевых индикаторов, задач, показателей результатов или мероприятий.
3) в графе 1 "№ п/п" указывается порядковый номер.
4) в графе 2 "Наименование":
по строке "Ключевой национальной индикатор" указывается наименование ключевого национального индикатора, определенного в Стратегическом плане развития.
по строке "Показатель нижестоящего документа Системы государственного планирования (далее – СГП)" указывается наименование показателя государственной программы, стратегического плана государственного органа или программы развития территорий, направленного на достижение ключевого национального индикатора согласно Стратегической карте.
5) в графе 3 "Единица измерения" указываются единица измерения показателей;
6) в графе 4 "Базовое (исходное) значение":
по строке "Показатель нижестоящего документа СГП" указываются значения показателей, утвержденные в государственных программах, стратегических планах государственных органов и программах развития территорий (без учета корректировки);

7) "Жоспар" деген 5-бағанда:
"Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің төмен тұрған құжатының көрсеткіші" деген жол бойынша мемлекеттік бағдарламаларда, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларында және аумақтарды дамыту бағдарламаларында бекітілген көрсеткіштердің жоспарлы мәндері түзетулері ескеріле отырып көрсетіледі;
8) "Факт" деген 6-бағанда:
"Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің төмен тұрған құжатының көрсеткіші" деген жол бойынша көрсеткіштердің нақты қол жеткізілген мәндері көрсетіледі;
Бағалау жүргізілген жылдары бұл бөлім әрбір бағаланатын жыл бойынша жаңа 5 және 6-бағандарға ұқсас "жоспар" және "факт" деген жаңа бағандармен толықтырылады.
9) "Орындалмау себептері" деген 7-бағанда Стратегиялық картаға сәйкес түйінді ұлттық индикаторға қол жеткізуге бағытталған мемлекеттік бағдарлама, мемлекеттік органның стратегиялық жоспары немесе аумақтарды дамыту бағдарламасы көрсеткіштерінің орындалмауына әкеліп соқтырған факторлар көрсетіледі.
4. "Ақпараттық бөлім" деген 1-бөлімнің "Орындалмау себебін көрсете отырып орындалған және орындалмаған іс-шаралар туралы ақпарат" деген 1.2-кіші бөлімде орындалған және орындалмаған жоспарланған іс-шаралар мен олардың орындалмау себептері, орындалмаған іс-шаралардың елдің әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайына әсері туралы ақпарат көрсетіледі.

7) в графе 5"план":
по строке "Показатель нижестоящего документа СГП" указываются плановые значения показателей, утвержденные в государственных программах, стратегических планах государственных органов и программах развития территорий с учетом их корректировки;
8) в графе 6 "факт":
по строке "Показатель нижестоящего документа СГП" указываются фактически достигнутые значения показателей;
В годы проведения оценки данный раздел по каждому оцениваемому году дополняется новыми графами "план" и "факт" аналогичные графам 5 и 6.
9) в графе 7 "Причины неисполнения" указываются факторы, повлекшие неисполнение показателей государственной программы, стратегического плана государственного органа или программы развития территорий, направленного на достижение ключевого национального индикатора согласно Стратегической карте.
4. В подразделе 1.2. "Информация о выполненных и невыполненных мероприятиях с указанием причин невыполнения" раздела 1 "Информационный раздел" указывается информация о выполненных и не выполненных запланированных мероприятиях и причинах их не выполнения, влиянии не выполненных мероприятий на социально-экономическую, общественно-политическую ситуацию в стране.

5. "Талдамалық жазба" деген 2-бөлім:
шешілуіне Стратегиялық даму жоспары бағытталған проблемалар мен міндеттерді шешудің, Стратегиялық даму жоспарын іске асырудың елдің әлеуметтік-экономикалық дамуына әсерінің дәрежесі (бұл ақпарат құжатқа бағалау жүргізілген жылғы есепке енгізіледі) туралы ақпаратты;
бюджеттік инвестицияларды іске асырумен байланысты Стратегиялық даму жоспарын іске асыру іс-шараларының орындалу деңгейін анықтау бойынша шығу іс-шараларының нәтижелері туралы мәліметтерді;
орындалмаған іс-шаралардың елдегі әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайға ықпалы туралы ақпаратты;
игілік алушылардың қанағаттанушылығы деңгейі, оның ішінде жоспарланғанға қарағанда көрсетілген мемлекеттік қызметтердің нақты көлемінің деңгейі туралы ақпаратты (бұл ақпарат құжатқа бағалау жүргізілген жылғы есепке енгізіледі);
мемлекеттік қаржылық бақылау нәтижелері бойынша іс-шараларды қоса алғанда, жүргізілген бақылау іс-шаралары туралы мәліметтерді қамтиды.

5. Раздел 2 "Аналитическая записка" содержит:
информацию о степени решения проблем и задач, на решение которых направлен Стратегический план развития, влияния реализации Стратегического плана развития на социально-экономическое развитие страны (данная информация включается в отчет в год проведения оценки документа);
сведения о результатах выездных мероприятий по определению степени выполнения мероприятий по реализации Стратегического плана развития, связанных с реализацией бюджетных инвестиций;
информацию о влиянии невыполненных мероприятий на социально-экономическую, общественно-политическую ситуацию в стране;
информацию об уровне удовлетворенности благополучателей, в том числе уровне фактического объема предоставленных государственных услуг от запланированных (данная информация включается в отчет в год проведения оценки документа);
сведения о проведенных контрольных мероприятиях, включая мероприятия по результатам государственного финансового контроля.

1.1.1
Мемлекеттік бағдарламаның НИ 1
1.1.1.1
Мемлекеттік органның стратегиялық жоспарының НИ 1
1.1.1.2
Аумақты дамыту бағдарламасының НИ
1.1.1.3
….
1.1.n
Мемлекеттік бағдарламаның НИ n
1.1.n.1
Мемлекеттік органның стратегиялық жоспарының НИ 1
1.1.n.2
Аумақты дамыту бағдарламасының НИ
1.1.n.3
………
n
Бірінші деңгейлі ТҰИ
n.2
Екінші деңгейлі ТҰИ
n.3
Мемлекеттік бағдарламаның НИ
n.4.
Мемлекеттік органның стратегиялық жоспарының НИ
n.5
Аумақты дамыту бағдарламасының НИ
Ескертпе: Салалар, аялар және өңірлер бөлінісінде түйінді ұлттық индикаторлардың орындалуы жөніндегі ақпарат осы форматқа қосымшаға сәйкес салалар, аялар және өңірлер бөлінісінде түйінді ұлттық индикаторлардың орындалуы жөніндегі ақпаратты толтыру бойынша түсіндірулерге сәйкес толтырылады.
Салалар, аялар және өңірлер бөлінісінде түйінді ұлттық индикаторлардың орындалуы жөніндегі ақпарат нысанына
қосымша
Салалар, аялар және өңірлер бөлінісінде түйінді ұлттық индикаторлардың орындалуы жөніндегі ақпаратты толтыру бойынша түсіндірулер
Салалар, аялар және өңірлер бөлінісінде түйінді ұлттық индикаторлардың орындалуы жөніндегі ақпарат мынадай тәртіппен толтырылады:
1. "Р/с №" деген 1-бағанда реттік сан көрсетіледі.
2. "Индикатор атауы" деген 2-бағанда индикатордың атауы көрсетіледі.
3. "Өлшем бірлігі" деген 3-бағанда индикатордың өлшем бірлігі көрсетіледі.
4. "Жоспар" деген 4-бағанда түйінді ұлттық индикаторлардың (бұдан әрі – ТҰИ) мемлекеттік бағдарламалардың, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының және аумақтарды дамыту бағдарламаларының нысаналы индикаторларының жоспарлы мәндері көрсетіледі.
Бір деңгейдегі бірнеше құжат іске асырылған жағдайда тиісті жолдарда барлық құжаттар көрсетіледі. Мысалы, егер 2 мемлекеттік бағдарлама 1 ТҰИ қол жеткізуге әсер етсе, онда 1.3-жолда тиісті нысаналы индикаторлары бар барлық мемлекеттік бағдарламалар көрсетіледі. Осындай тәсіл басқа құжаттарға да пайдаланылады.
5. "Факт" деген 5-бағанда түйінді ұлттық индикаторлардың, мемлекеттік бағдарламалардың, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының және аумақтарды дамыту бағдарламаларының ТҰИ нақты мәндері көрсетіледі.
6. "Ауытқу" деген 6-бағанда индикатордың нақты мәндерінің жоспарлы мәндерден ауытқуы көрсетіледі.

1.1.1
ЦИ государственной программы 1
1.1.1.1
ЦИ стратегического плана госоргана 1
1.1.1.2
ЦИ программы развития территории
….
1.1.n
ЦИ государственной программы n
1.1.n.1
ЦИ стратегического плана госоргана 1
1.1.n.2
ЦИ программы развития территории
………
n
КНИ первого уровня
n.2
КНИ второго уровня
n.3
ЦИ государственной программы
n.4.
ЦИ стратегического плана госоргана
n.5
ЦИ программы развития территории
Примечание: информация по исполнению ключевых национальных индикаторов в разрезе сфер, отраслей и регионов заполняется в соответствии с пояснениями по информации по исполнению ключевых национальных индикаторов в разрезе сфер, отраслей и регионов, согласно приложению к настоящему формату.
Приложение
к форме информации по
исполнению ключевых
национальных индикаторов
в разрезе сфер, отраслей и
регионов
Пояснения по заполнению информации по исполнению ключевых национальных индикаторов в разрезе сфер, отраслей и регионов
Информация по исполнению ключевых национальных индикаторов в разрезе сфер, отраслей и регионов заполняется в следующем порядке:
1. В графе 1 "№ п/н" указывается порядковый номер.
2. В графе 2 "Наименование индикатора" указывается наименование индикатора.
3. По графе 3 "Единица измерения" указывается единица измерения индикатора.
4. По графе 4 "План" указываются плановые значения ключевых национальных индикаторов (далее – КНИ), целевых индикаторов государственных программ, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий.
В случае реализации нескольких документов одного уровня в соответствующих строках указываются все документы. К примеру, если на достижение 1 КНИ влияют 2 государственные программы, то в строке 1.3 указываются все государственные программы с соответствующими целевыми индикаторами. Аналогичный подход используется и по другим документам.
5. По графе 5 "Факт" указываются фактические значения КНИ, целевых индикаторов государственных программ, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий.
6. По графе 6 "Отклонение" указывается отклонение фактических значений от плановых значений индикатора.

7. "Ескертпе" деген 7-бағанда индикатордың мәндеріне қол жеткізбеу себептері көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарына, мемлекеттік бағдарламаларға, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларына және аумақтарды дамыту бағдарламаларына мониторинг жүргізу жөніндегі әдістемеге
2-қосымша
Нысан
(Мемлекеттік бағдарламаларды және аумақты дамыту бағдарламасын) іске асыру туралы есеп
Есепті кезеңі ____________________
Бекітілген __________________________
Мемлекеттік орган ___________________________________________
20_______ жылға дейінгі Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарының стратегиялық бағыты (мемлекеттік бағдарламалар үшін)

7. По графе 7 "Примечание" указываются причины недостижения значений индикатора.
Приложение 2
к Методике по проведению
мониторинга Стратегического
плана развития Республики
Казахстан, государственных
программ, стратегических
планов государственных
органов и программ развития
территорий
Форма
Отчет о реализации
(государственной программы, программы развития территории)
Отчетный период ________________________
Утвержден _____________________________
Государственный орган _____________________________________________________
Стратегическое направление Стратегического плана развития
Республики Казахстан до 20___ года (для государственных программ)

1. Бағдарламаны іске сыру барысы туралы ақпарат
Атауы
Өлшем бірлігі
Ақпарат көзі
Жауапты орындаушылар
Орындалуы
Қаржыландыру көзі
Бюджеттік бағдарламаның коды
Орындалуы туралы ақпарат
Базалық (бастапқы) мәні
жоспар
факт
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Бағыт
1.1-мақсат
1-нысаналы индикатор
*
*
n-нысаналы индикатор
*
*
1.1.1-міндет
1-нәтижилер көрсеткіші
*
*
n- нәтижилер көрсеткіші
*
*
1-іс-шара
*
n-іс-шара
*
2. Ведомствоаралық өзара іс-қимылды талдау
Нысаналы индикатордың/нәтиже көрсеткішінің атауы
Бірлесіп орындаушы
Өзара іс-қимылды талдау
1
2
3
3. Сыртқы әсерді талдау
Сыртқы әсер факторлары және олардың нысаналы индикаторларға/нәтиже көрсеткіштеріне қол жеткізуге әсері
Қабылданған шаралар
1
2
4. Қаржы қаражатын игеру
Қаржыландыру көзі
Жоспар, млн.теңге
Факт, млн.теңге
Пайдаланбаудың себептері
1
2
3
4
1-көз
2-көз
Барлығы

1. Информация о ходе реализации программы
Наименование
Единица измерения
Источник информации
Ответственные исполнители
Исполнение
Источник финансирования
Код бюджетной программы
Информация об исполнении
базовое (исходное) значение
план
факт
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Направление
Цель 1.1
Целевой индикатор 1
*
*
Целевой индикатор n
*
*
Задача 1.1.1
Показатель результата 1
*
*
Показатель результата n
*
*
Мероприятие 1
*
Мероприятие n
*
2. Анализ межведомственного взаимодействия
Наименование целевого индикатора/показателя результата
Соисполнитель
Анализ взаимодействия
1
2
3
3. Анализ внешнего воздействия
Факторы внешнего воздействия и их влияние на достижение целевых индикаторов/показателей результата
Принятые меры
1
2
4. Освоение финансовых средств
Источник финансирования
План,
млн. тенге
Факт,
млн. тенге
Причины неиспользования
1
2
3
4
Источник 1
Источник 2
Итого

5. Талдамалық жазба
Бірінші басшы ____________________________ Аты, әкесінің аты, тегі, қолы (бар болған жағдайда) Облыстың, республикалық маңызы қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімі ______________________________ Аты, әкесінің аты, тегі, қолы (бар болған жағдайда)
Ескертпе: іске асыру туралы есеп (мемлекеттік бағдарламаны, аумақты дамыту бағдарламасын) мемлекеттік бағдарламаны және аумақты дамыту бағдарламасын іске асыру туралы есептерді толтыру бойынша түсіндірулерге сәйкес осы форматқа қосымшаға сәйкес толтырылады.
Іске асыру туралы есептің (мемлекеттік бағдарламаны, аумақты дамыту бағдарламасын) нысанына қосымша
Мемлекеттік бағдарламаны және аумақты дамыту бағдарламасын іске асыру туралы есептерді толтыру бойынша түсіндірулер
Мемлекеттік бағдарламаны және аумақты дамыту бағдарламасын (бұдан әрі – Бағдарлама) іске асыру туралы есеп мынадай тәртіппен толтырылады:
1. "Есепті кезең" деген жол бойынша қорытындысы бойынша есеп ұсынылатын кезең көрсетіледі.
2. "Бекітілген" деген жол бойынша Бағдарлама бекітілген құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі.
3. "Мемлекеттік орган" деген жол бойынша есепті құрастыратын және беретін мемлекеттік органның атауы көрсетіледі.
4. "Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарының 20__ жылға дейінгі стратегиялық бағыттары" деген жол мемлекеттік бағдарламаны іске асыру туралы есепті қалыптастыру кезінде толтырылады. Мұнда тиісті онжылдық кезеңге арналған Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарының стратегиялық бағытының атауы көрсетіледі, оның шеңберінде мемлекеттік бағдарламаны іске асыру жүзеге асырылады.
5. "Бағдарламаны іске асыру барысы туралы ақпарат" деген 1-бөлімде:
1) "Бағыты" деген жол бойынша аумақтарды дамыту бағдарламасы бойынша өңірді дамытудың негізгі бағыттары көрсетіледі.
"Бағыты" деген жол мемлекеттік бағдарламалар үшін толтырылмайды;
2) "Мақсат" деген жол бойынша Бағдарламада айқындалған мақсаттың атауы көрсетіледі;
3) "Міндет" деген жол бойынша Бағдарламада айқындалған міндеттің атауы көрсетіледі;
"Міндет" деген жол аумақтарды дамыту бағдарламасы үшін толтырылмайды;
4) "№" деген 1-бағанда көрсеткіш пен іс-шараның реттік нөмірі көрсетіледі;
5) "Атауы" деген 2-бағанда:
"Нысаналы индикатор" деген жол бойынша Бағдарламаның нысаналы индикаторларының (тиісті мақсаттың) атауы көрсетіледі.
"Нәтижелер көрсеткіші" деген жол бойынша мемлекеттік бағдарламаның тиісті міндетінің шешілу дәрежесін сипаттайтын нәтижелер көрсеткіштері көрсетіледі;
"Нәтиже көрсеткіші" деген жол аумақтарды дамыту бағдарламасы үшін толтырылмайды;
"Іс-шара" деген жол бойынша Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарына сәйкес келетін іс-шаралар көрсетіледі;

5. Аналитическая записка
Первый руководитель                               ________________________________
подпись, фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Аким области, города
республиканского значения,
столицы, района (города
областного значения)                               ________________________________
подпись, фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Примечание: отчет о реализации (государственной программы и программы развития территорий) заполняется в соответствии с пояснениями по заполнению отчетов о реализации государственнойпрограммы и программы развития территорий, согласно приложению к настоящему формату.
Приложение
к форме отчета о реализации
(государственной программы,
программы развития
территорий)
Пояснения по заполнению отчетов о реализации государственной программы и программы развития территории
Отчеты о реализации государственной программы и программы развития территории (далее – Программа) заполняются в следующем порядке:
1. По строке "Отчетный период" указывается период, по итогам которого представляется отчет;
2. По строке "Утвержден" указывается номер и дата документа, которым была утверждена Программа;
3. По строке "Государственный орган" указывается наименование государственного органа, составляющего и предоставляющего отчет.
4. Строка "Стратегическое направление Стратегического плана развития Республики Казахстан до 20__ года" заполняется при формировании отчета о реализации государственной программы. Здесь указывается наименование стратегического направления Стратегического плана развития Республики Казахстан на соответствующий десятилетний период, в рамках которого осуществляется реализация государственной программы.
5. Раздел 1 "Информация о ходе реализации программы":
1) по строке "Направление" по программе развития территорий указываются основные направления развития региона.
Строка "Направление" для государственных программ не заполняется;
2) по строке "Цель" указывается наименование цели, определенной в Программе;
3) по строке "Задача" указывается наименования задачи, определенной в Программе.
Строка "Задача" для программы развития территорий не заполняется;
4) в графе 1 "№" указывается порядковый номер показателя и мероприятия;
5) в графе 2 "Наименование":
по строке "Целевой индикатор" указываются наименования целевых индикаторов (соответствующих цели) Программы.
по строке "Показатель результата" указываются показатели результатов, характеризующие степень решения соответствующей задачи государственной программы.
Строка "Показатель результата" для программы развития территорий не заполняется;
по строке "Мероприятие" указываются мероприятия, которые соответствуют Плану мероприятий по реализации Программы;

6) "Өлшем бірлігі" деген 3-бағанда көрсеткіштердің және іс-шаралардың өлшем бірлігі көрсетіледі;
7) "Ақпарат көзі" деген 4-бағанда көрсеткіштерге нақты қол жеткізуді растайтын ақпарат көзі көрсетіледі.
"Ақпарат көзі" деген бағанда "Іс-шара" деген жолдар бойынша толтырылмайды.
8) "Жауапты орындаушылар" деген 5-бағанда Бағдарламаның көрсеткіштеріне қол жеткізуге және іс-шаралардың орындалуына жауапты мемлекеттік органдар мен бірлесіп орындаушылар көрсетіледі;
Аумақтарды дамыту бағдарламасының "Жауапты орындаушылар" деген 6-бағанында аумақтарды дамыту бағдарламасының мақсаттарына, нысаналы индикаторлары мен жоспарланған іс-шараларына қол жеткізуге жауапты аумақтар әкімдерінің орынбасарлары деңгейіндегі лауазымды тұлғалар көрсетіледі.
9) "Базалық (бастапқы) мән" деген 6-бағанда:
"Нысаналы индикатор" және "Нәтижелер көрсеткіші" деген жол бойынша Бағдарламада бекітілген (түзетулерді есепке алмағанда) көрсеткіштердің мәндері көрсетіледі;
"Іс-шара" деген жол бойынша заттық мәнде өлшенетін іс-шаралар үшін Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарында (түзетулерді есепке алмағанда) бекітілген олардың сандық мәндері көрсетіледі; қаржыландыруды талап ететін іс-шаралар үшін - Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарында (түзетулерді есепке алмағанда) бекітілген қаржы қаражатының сомасы көрсетіледі.
10) "Жоспар" деген 7-бағанда:
"Нысаналы индикатор" деген жол бойынша түзетулерді ескере отырып Бағдарламада бекітілген нысаналы индикаторлардың жоспарлы мәндері көрсетіледі;
"Нәтижелер көрсеткіші" деген жол бойынша түзетулерді ескере отырып Бағдарламада бекітілген нәтижелер көрсеткіштерінің жоспарлы мәндері көрсетіледі;
"Іс-шара" деген жол бойынша заттай мәнде өлшенетін іс-шаралар үшін Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын түзетуді ескере отырып олардың сандық мәндері, қаржыландыруды талап ететін іс-шаралар үшін – бюджетті нақтылауды және түзетуді ескере отырып қаржы қаражатының сомасы миллион теңгемен көрсетіледі;
11) "Факт" деген 8-бағанда:
"Нысаналы индикатор" және "Нәтижелер көрсеткіші" деген жолдар бойынша көрсеткіштердің нақты қол жеткізілген мәндері көрсетіледі;
"Іс-шара" деген жол бойынша заттай мәнде өлшенетін іс-шаралар үшін іс-шаралардың іс жүзінде орындалған мәндері көрсетіледі; қаржыландыруды талап ететін іс-шаралар үшін – есепті кезеңде тиісті іс-шараны іске асыруға қаржы қаражатының іс жүзінде игерілген сомасы бюджеттер бойынша бөліністе миллион теңгемен үтірден кейін ондық мәндерімен көрсетіледі.
Бағалау жүргізу жылдарында осы бөлім әр бағаланатын жыл бойынша 6, 7 және 8-бағандарға жаңа "базалық (бастапқы) мәні", "жоспар" және "факт" деген бағандарға ұқсас толтырылады.

6) в графе 3 "Единица измерения" указывается единица измерения показателей и мероприятий;
7) в графе 4 "Источник информации" указывается источник информации, подтверждающий фактическое достижение показателей.
Графа "Источник информации" по строкам "Мероприятие" не заполняется;
8) в графе 5 "Ответственные исполнители" указываются государственные органы и соисполнители, ответственные за достижение показателей и выполнение мероприятий Программы;
в графе 5 "Ответственные исполнители" Программы развития территорий дополнительно по целевым индикаторам указываются должностные лица на уровне заместителей акимов территорий.
9) в графе 6 "базовое (исходное) значение":
по строке "Целевой индикатор" и "Показатель результатов" указываются значения показателей, утвержденные в Программе (без учета корректировки);
по строке "Мероприятие" для мероприятий, измеряемых в натуральном выражении, указываются их количественные значения, утвержденные в Плане мероприятий по реализации Программы (без учета корректировки); для мероприятий, требующих финансирования, – суммы финансовых средств, утвержденных в Плане мероприятий по реализации Программы (без учета корректировки);
10) в графе 7 "план" :
по строке "Целевой индикатор" указываются плановые значения целевых индикаторов, утвержденных в Программе с учетом их корректировки;
по строке "Показатель результатов" указываются плановые значения показателей результатов, утвержденных в Программе с учетом корректировки;
по строке "Мероприятие" для мероприятий, измеряемых в натуральном выражении, указываются их количественные значения с учетом корректировки Плана мероприятий по реализации Программы; для мероприятий, требующих финансирования, – суммы финансовых средств с учетом уточнения и корректировки бюджета в миллионах тенге;
11) в графе 8 "факт":
по строке "Целевой индикатор" и "Показатель результатов" указываются фактически достигнутые значения показателей;
по строке "Мероприятие" для мероприятий, измеряемых в натуральном выражении, указываются фактически исполненные значения мероприятий; для мероприятий, требующих финансирования, – суммы фактически освоенных финансовых средств за отчетный период на реализацию соответствующего мероприятия в разбивке по бюджетам в миллионах тенге с десятичными значениями после запятой.
В годы проведения оценки данный раздел по каждому оцениваемому году дополняется новыми графами "базовое (исходное) значение", "план" и "факт" аналогичные графам 6, 7 и 8.

12) "Қаржыландыру көзі" деген 9-бағанда осы іс-шараның қаржыландыру көзі көрсетіледі.
"Қаржыландыру көзі" деген бағанда "Нысаналы индикатор" және "Көрсеткіштердің нәтижесі" деген жолдар толтырылмайды;
13) "Бюджеттік бағдарламаның коды" деген 10-бағанда іс-шара есебінен іске асырылатын бюджеттік бағдарламаның коды көрсетіледі.
"Бюджеттік бағдарламаның коды" деген бағанда "Нысаналы индикатор" және "Көрсеткіштердің нәтижесі" деген жолдар толтырылмайды;

12) в графе 9 "Источник финансирования" указывается источник финансирования данного мероприятия.
Графа "Источник финансирования" по строкам "Целевой индикатор" и "Показатель результатов" не заполняется;
13) в графе 10 "Код бюджетной программы" указывает код бюджетной программы, за счет которой осуществляется реализация мероприятия.
Графа "Код бюджетной программы" по строкам "Целевой индикатор" и "Показатель результатов" не заполняется;

14) "Орындалуы туралы ақпарат" деген 11-бағанда көрсеткіштердің іс жүзіндегі және жобалық мәндерінің сәйкессіздігінің себептері туралы қысқаша ақпаратты және іс-шаралардың орындалуы туралы ақпаратты көрсете отырып "Орындалған", "Орындалмаған" немесе "Ішінара орындалған" деп көрсетіледі.
Орындалған іс-шаралар болып толық аяқталған іс-шаралар табылады.
Ішінара орындалған іс-шаралар – бұл ұзақ мерзімді сипаттағы бір қаржы жылына бөлінген қаражат шеңберінде орындалған іс-шаралар.

14) в графе 11 "Информация об исполнении" указывается "Исполнено", "Не исполнено" или "Частично исполнено" с приведением краткой информации о причинах несоответствия фактического и планового значений показателей и информация о выполнении мероприятий.
Исполненными мероприятиями считаются полностью завершенные мероприятия.
Частично исполненные мероприятия – это мероприятия долгосрочного характера, исполненные в рамках выделенных средств за один финансовый год.

Мысалы, 2017 жылғы мониторингілеу шеңберінде 2017 жылы бөлінген/тартылған қаражатты толық игеруде төменде көрсетілген іс-шара ішінара орындалған болып есептеледі.
Іс-шара 2019 жылы толық аяқталған және толық көлемде бөлінген/тартылған қаржы қаражатын игеру кезінде орындалады. Жоспарланған көлемнен төмен бөлінген/тартылған қаражат толық игерілген жағдайда, іс-шара ішінара орындалған болып есептеледі.
Атауы
Өлшем бірлігі
Аяқтау нысаны
Орындау мерзімдері
Орындауға жауаптылар
оның ішінде жылдар бойынша
Қаржыландыру көздері
Бюджеттік бағдарламаның коды

Например, в рамках мониторинга за 2017 год, при полном освоении средств, выделенных/привлеченных в 2017 году, нижеуказанное мероприятие считается частично исполненным.
Мероприятие будет исполнено в 2019 году при полном его завершении и освоении выделенных/привлеченных в полном объеме финансовых средств. В случае полного освоения выделенных/привлеченных средств, объем которых ниже запланированных, данное мероприятие также считается частично исполненным.
Наименование
Ед. измерения
Форма завершения
Сроки исполнения
Отвественные за исполнение
В том числе по годам
Источники финансирования
Код бюджетной программы

2018
2019
Барлығы
Теміржол вокзалдарын ұлттық стандарттар талаптарына сәйкес келуі тұрғысына қарап тексеруді жүргізу
қарап тексеру
қарап тексеру актілері
2016 – 2019 жылдар
ИДМ
0
2
2
2
2
8
Қаржыландыру талап етілмейді
6. "Ведомствоаралық өзара іс-қимылды талдау" деген 2-бөлім.
осы бөлімдегі ақпарат бірлесіп орындаушының әрекеті (әрекетсіздігі) нәтижесінде қол жеткізілмеген көрсеткіштер бөлінісінде келтіріледі:
1) "Нысаналы индикатордың/нәтиже көрсеткішінің атауы" деген 1-бағанда бірлесіп орындаушының әрекеті (әрекетсіздігі) нәтижесінде есепті жылдың қорытындысы бойынша қол жеткізілмеген (орындалмаған) көрсеткіштердің атауы көрсетіледі;

2018
2019
Всего
Проведение обследования железнодорожных вокзалов на соответствие требованиям национальных стандартов
обследование
акты обследования
2016 -2019 годы
МИР
0
2
2
2
2
8
финансирование не требуется
6. Раздел 2 "Анализ межведомственного взаимодействия":
информация в данном разделе приводится в разрезе показателей, которые не были достигнуты в результате действия (бездействия) соисполнителя:
1) в графе 1 "Наименование целевого индикатора/показателя результата" указывается наименование показателей, которые по итогам отчетного года не были достигнуты (исполнены) в результате действия (бездействия) соисполнителя;

2) "Бірлесіп орындаушы" деген 2-бағанда ведомствоаралық өзара іс-қимыл жүзеге асырылатын және көрсеткіштерге қол жеткізу оның іс-қимылдарына байланысты органның атауы көрсетіледі;
3) "Өзара іс-қимылды талдау" деген 3-бағанда көрсеткіштерге қол жеткізуді қамтамасыз ету бойынша оларға қол жеткізуге жауапты мемлекеттік орган мен бірлесіп орындаушы қабылдаған шаралар туралы ақпарат, сондай-ақ көрсеткіштерге қол жеткізілмеу себебі көрсетіледі.
7. "Сыртқы әсерді талдау" деген 3-бөлім:
1) "Сыртқы әсер факторлары және олардың нысаналы индикаторға/нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге әсері" деген 1-бағанда сыртқы факторлар және олардың көрсеткіштерге қол жеткізу үшін оң және теріс әсерлері көрсетіледі;
2) "Қабылданған шаралар" деген 2-бағанда көрсеткішке қол жеткізуге жауапты мемлекеттік органның теріс салдарды еңсеру бойынша қабылдаған нақты шаралары және (немесе) оларға қол жеткізуге сыртқы факторлардың оң әсерін пайдалану туралы ақпарат келтіріледі.
8. "Қаржы қаражатын игеру" деген 4-бөлім Бағдарламаны іске асыру туралы есепті қалыптастыруға арналған:
1) "Қаржыландыру көзі" деген 1-бағанда құжатты қаржыландыру көзі көрсетіледі;
2) "Жоспар, млн. теңге" деген 2-бағанда есепті кезеңге жоспарланған қаржы қаражатының сомасы миллион теңгемен көрсетіледі.
Егер бағдарламаны қаржыландыру көзі республикалық немесе жергілікті бюджет қаражаты болса, онда осы бағанда түзетілген бюджеттің сомасы көрсетіледі;
3) "Факт, млн.теңге" деген 3-бағанда есепті кезеңде қаржы қаражатының нақты игерілген сомасы миллион теңгемен келтіріледі;
4) "Пайдаланбаудың себептері" деген 4-бағанда қаржы қаражатын игермеудің себептері көрсетіледі;
5) осы бөлімнің соңындағы "Жиыны" деген жолда есепті кезеңнің соңына бағдарламалық құжатты іске асыруға жоспарланған және игерілген қаржы қаражатының жалпы сомасы көрсетіледі.
9. Есептер талдамалық жазбахатты қамтиды.
10. Іске асыру туралы есептің талдамалық жазбахаты:
шешілуіне құжат бағытталған проблемалар мен міндеттердің шешілу дәрежесі, құжатты іске асырудың елдің әлеуметтік-экономикалық дамуына әсері (бұл ақпарат құжатқа бағалау жүргізілген жылғы есепке енгізіледі) туралы ақпаратты;
бюджеттік инвестицияларды іске асырумен байланысты құжатты іске асыру іс-шараларының орындалу дәрежесін айқындау бойынша көшпелі іс-шаралардың нәтижелері туралы мәліметтерді;
орындалмаған іс-шаралардың елдегі әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайға ықпалы туралы ақпаратты;
жоспарланғанға қарағанда мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің нақты көлемінің деңгейі туралы ақпаратты (бұл ақпарат құжатқа бағалау жүргізілген жылғы есепке енгізіледі);
мемлекеттік қаржылық бақылау нәтижелері бойынша іс-шараларды қоса алғанда жүргізілген бақылау іс-шаралары туралы мәліметтерді;
тұжырымдар мен ұсыныстарды, оның ішінде құжатты түзету, қаржыландыру көлемі мен көздері жөніндегі, қолданыстағы заңнаманың өзгеруі туралы және басқа ұсыныстарды қамтиды.

2) в графе 2 "Соисполнитель" указывается наименование органа, с которым осуществляется межведомственное взаимодействие и от действий которого зависело достижение показателей;
3) в графе 3 "Анализ взаимодействия" приводится информация о принятых мерах по обеспечению достижения показателей государственным органом, ответственным за их достижение и соисполнителями, а также причина недостижения показателя.
7. Раздел 3 "Анализ внешнего воздействия":
1) в графе 1 "Факторы внешнего воздействия и их влияние на достижение целевых индикаторов/показателей результатов" указываются внешние факторы и оказанное ими положительное или отрицательное влияние на достижение показателей;
2) в графе 2 "Принятые меры" приводится информация о принятых конкретных мерах по преодолению негативных последствий и (или) использования позитивного влияния внешних факторов на достижение показателей государственным органом, ответственным за их достижение.
8. Раздел 4 "Освоение финансовых средств" предназначен для формирования отчета о реализации Программы:
1) в графе 1 "Источник финансирования" указывается источник финансирования документа;
2) в графе 2 "План, млн.тенге" указываются суммы финансовых средств, запланированные на отчетный год в миллионах тенге;
Если источником финансирования программы являются средства республиканского или местного бюджета, в данной графе указывается сумма скорректированного бюджета;
3) в графе 3 "Факт, млн.тенге" приводятся суммы фактического освоения финансовых средств за отчетный год, в миллионах тенге;
4) в графе 4 "Причины неиспользования" указываются причины неосвоения финансовых средств;
5) в конце данного раздела в строке "Итого" указывается общая сумма финансовых средств, запланированных и освоенных на конец отчетного года на реализацию программного документа.
9. Отчеты включают в себя аналитическую записку.
10. Аналитическая записка отчета о реализации содержит:
информацию о степени решения проблем и задач, на решение которых направлен документ, влияния реализации документа на социально-экономическое развитие страны (данная информация включается в отчет в год проведения оценки документа);
сведения о результатах выездных мероприятий по определению степени выполнения мероприятий по реализации документа, связанных с реализацией бюджетных инвестиций;
информацию о влиянии невыполненных мероприятий на социально-экономическую, общественно-политическую ситуацию в регионе, стране;
информацию об уровне фактического объема предоставленных государственных услуг от запланированных (данная информация включается в отчет в год проведения оценки документа);
сведения о проведенных контрольных мероприятиях, включая мероприятия по результатам государственного финансового контроля;
выводы и предложения, в том числе предложения по корректировке документа, объемам и источникам финансирования, об изменении действующего законодательства и другие.

11. Кестелердің "*" белгісі бар ұяшықтары толтырылмайды.
Аумақты дамыту бағдарламасын
іске асыру бойынша есепке
қосымша
Нысан
Аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бөлінісінде нысаналы индикаторларға қол жеткізу туралы ақпарат
Р/с№
Атауы
Өлшем бірлігі
Орындау
Орындау бойынша ақпарат
Базалық (бастапқы) мән
Жоспар
Факт
1
2
3
4
5
6
7
1
1-нысаналы индикатор
1.1.
Аудан (облыстық маңызы бар қала)
1.n.
Аудан (облыстық маңызы бар қала)
n
n-нысаналы индикатор
n.1.
Аудан (облыстық маңызы бар қала)
n.n.
Аудан (облыстық маңызы бар қала)
Ескертпе: Аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бөлінісінде нысаналы индикаторларға қол жеткізу туралы ақпарат осы нысанға қосымшаға сәйкес толтыру бойынша түсіндірулерге сәйкес толтырылады.
Аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бөлінісінде нысаналы индикаторларға қол жеткізу бойынша ақпарат нысанына қосымша
Аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бөлінісінде нысаналы индикаторларға қол жеткізу туралы ақпаратты толтыру бойынша түсіндірулер
1. "Р/с №" деген 1-бағанда реттік саны көрсетіледі.
2. "Атауы" деген 2-бағанда;
"Нысаналы индикатор" деген жол бойынша облысты дамыту бағдарламасының нысаналы индикаторының атауы көрсетіледі.
"Аудан (облыстық маңызы бар қала)" деген жол бойынша ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) атауы көрсетіледі.
3. "Өлшем бірлігі" деген 3-бағанда нысаналы индикатордың өлшем бірлігі көрсетіледі.
4. "Базалық (бастапқы) мән" деген 4-бағанда облысты дамыту бағдарламасында бекітілген нысаналы индикатордың мәндері (түзетуді ескерусіз) көрсетіледі.
5. "Жоспар" деген 5-бағанда облысты дамыту бағдарламасында бекітілген нысаналы индикатордың түзетулері ескеріле отырып жоспарлы мәндері көрсетіледі.
6. "Факт" деген 6-бағанда нысаналы индикаторлардың нақты қол жеткізілген мәндері көрсетіледі.
7. "Орындау бойынша ақпарат" деген 7-бағанда нысаналы индикатордың мәндеріне қол жеткізбеу себептері және нысаналы индикаторға қол жеткізуді қамтамасыз етпеген аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) әкімдерінің орынбасарлары деңгейіндегі жауапты лауазымды тұлғалар көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарына, мемлекеттік бағдарламаларға, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларына және аумақтарды дамыту бағдарламаларына мониторинг жүргізу жөніндегі әдістемеге
3-қосымша
Нысан
Мемлекеттік органның стратегиялық жоспарының іске асырылуы туралы есеп
__________________________________________________________________
(әзірлеуші мемлекеттік органның атауы)
________________________ жылдарға арналған,
(жоспарлы кезең)
__________________________________________________________________
(мемлекеттік органның стратегиялық жоспары бекітілген бұйрықтың атауы)
20____жылғы "___"_____________№ ______ бұйрығымен бекітілген
Есеп беру кезеңі:______________________

11. Ячейки таблиц со знаком "*" не заполняются.
Приложение
к отчету о реализации
программы развития территории
Форма
Информация о достижении целевых индикаторов в разрезе районов (городов областного значения)
№ п/п
Наименование
Единица измерения
Исполнение
Информация по исполнению
базовое (исходное) значение
план
факт
1
2
3
4
5
6
7
1
Целевой индикатор 1
1.1.
Район (город областного значения)
1.n.
Район (город областного значения)
n
Целевой индикатор n….
n.1.
Район (город областного значения)
n.n.
Район (город областного значения)
Примечание: информация о достижении целевых индикаторов в разрезе районов (городов областного значения) заполняется в соответствии с пояснениями по заполнению, согласно приложению к настоящему формату.
Приложение
к форме информации о
достижении целевых
индикаторов в разрезе районов
(городов областного значения)
Пояснения по заполнению информации о достижении целевых индикаторов в разрезе районов (городов областного значения)
1. В графе 1 "№ п/п" указывается порядковый номер.
2. В графе 2 "Наименование";
по строке "Целевой индикатор" указывается наименование целевого индикатора программы развития области.
по строке "Район (город областного значения)" указывается наименование района (города областного значения).
3. В графе 3 "Единица измерения" указывается единица измерения целевого индикатора.
4. В графе 4 "базовое (исходное значение)" указываются значения целевых индикаторов, утвержденные в программе развития области (без учета корректировки).
5. В графе 5 "план" указываются плановые значения целевого индикатора, утвержденные в программе развития области с учетом их корректировки.
6. В графе 6 "факт" указываются фактически достигнутые значения целевых индикаторов.
7. В графе 7 "Информация по исполнению" указываются причины недостижения значений целевого индикатора и ответственные должностные лица на уровне заместителей акимов районов (городов областного значения), не обеспечившие достижение целевого индикатора.
Приложение 3
к Методике по проведению
мониторинга Стратегического
плана развития Республики
Казахстан, государственных
программ, стратегических
планов государственных
органов и программ развития
территорий
Форма
Отчет о реализации стратегического плана государственного органа
________________________________________________________________________________
(наименование государственного органа-разработчика)
на _______________________ годы,
(плановый период)
утвержденного ____________________________________________________________
(наименование приказа, которым утвержден стратегический план
государственного органа)
от "___"_____________20____года № __________
Период отчета:______________________

3. Талдамалық жазба
Мемлекеттік органның бірінші басшысы ________________________________ Аты, әкесінің аты, тегі, қолы (бар болған жағдайда)
Ескертпе: мемлекеттік органның стратегиялық жоспарының іске асырылуы туралы есеп мемлекеттік органның стратегиялық жоспарының іске асырылуы туралы есепті толтыру бойынша түсіндірулерге сәйкес осы форматқа қосымшаға сәйкес толтырылады.
Мемлекеттік органның стратегиялық жоспарын іске асыру туралы есептің нысанына қосымша
Мемлекеттік орган стратегиялық жоспарының іске асырылуы туралы есепті толтыру бойынша түсіндірулер
Мемлекеттік органның стратегиялық жоспарының іске асырылуы туралы есеп мынадай тәртіппен толтырылады:
1. "(әзірлеуші мемлекеттік органның атауы)" деген жолда стратегиялық жоспарды әзірлеуші мемлекеттік органның толық атауы көрсетіледі.
2. "(жоспарлы кезең)" деген жолда стратегиялық жоспар әзірленген жоспарлы бесжылдық кезеңдегі есепті жыл көрсетіледі.
3. "(мемлекеттік органның стратегиялық жоспары бекітілген бұйрықтың атауы)" деген жолда мемлекеттік органның стратегиялық жоспары бекітілген бұйрықтың деректемелері (нөмірі мен күні) көрсетіледі.
4. "Есеп кезеңі" деген жолда есепті кезең (есепті жыл) көрсетіледі.
5. "Тәуекелдерді басқаруды талдау" деген 1-бөлім:
1) "Стратегиялық бағыт" деген жолдарда мемлекеттік органның стратегиялық жоспарында айқындалған стратегиялық бағыттар көрсетіледі;
2) "Мақсат" деген жолдарда мемлекеттік органның стратегиялық жоспарында айқындалған мақсаттар көрсетіледі;
3) 1-бағанда мемлекеттік органның стратегиялық жоспарында көзделген тәуекелдердің атауы көрсетіледі;
4) 2-бағанда мемлекеттік органның стратегиялық жоспарында жоспарланған тәуекелдерді басқару жөніндегі іс-шаралар көрсетіледі;
5) 3-бағанда тәуекелдерді басқару бойынша жоспарланған іс-шаралардың іс жүзінде орындалуы жөніндегі ақпарат келтіріледі;
6) 4-бағанда тәуекелдерді басқару бойынша жоспарланған іс-шаралардың орындалуы немесе орындалмауы туралы ақпарат келтіріледі.
6. "Мақсаттарға және нысаналы индикаторларға қол жеткізу" деген 2-бөлім:
1) "Стратегиялық бағыт" деген жолдарда мемлекеттік органның стратегиялық жоспарында айқындалған стратегиялық бағыттар көрсетіледі;
2) "Мақсат" деген жолдарда мемлекеттік органның стратегиялық жоспарында айқындалған мақсаттар көрсетіледі;
3) бірінші бағанда мемлекеттік органның мақсаттары мен стратегиялық бағыттары бөлінісінде мемлекеттік органның бекітілген стратегиялық жоспарынан алынған нысаналы индикатордың атауы келтіріледі;
4) екінші бағанда іс жүзінде қол жеткізілген нысаналы индикаторлардың (статистикалық деректер, есептеу формулалары және тағы басқа) анықтығын растайтын ақпарат көзі көрсетіледі;

3. Аналитическая записка
Первый руководитель
государственного органа
_____________________________________
подпись, фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Примечание: отчет о реализации стратегического плана государственного органа заполняется в соответствии с пояснениями по заполнению отчета о реализации стратегического плана государственного органа, согласно приложению к настоящему формату.
Приложение
к форме отчета о реализации
стратегического плана
государственного органа
Пояснения по заполнению отчета о реализации стратегического плана государственного органа
Отчет о реализации стратегического плана государственного органа заполняется в следующем порядке:
1. В строке "(наименование государственного органа-разработчика)" указывается полное наименование государственного органа-разработчика стратегического плана.
2. В строке "(плановый период)" указывается отчетный год планового пятилетнего периода, на который разработан стратегический план.
3. В строке "(наименование приказа, которым утвержден стратегический план государственного органа)" указываются реквизиты (номер и дата) приказа, которым утвержден стратегический план государственного органа.
4. В строке "Период отчета" указывается отчетный период (отчетный год).
5. Раздел 1 "Анализ управления рисками":
1) в строках "Стратегическое направление" указываются стратегические направления государственного органа, определенные в его стратегическом плане;
2) в строках "Цель" указываются цели государственного органа, определенные в его стратегическом плане;
3) в графе 1 указываются наименования рисков, предусмотренных в стратегическом плане государственного органа;
4) в графе 2 указываются мероприятия по управлению рисками, запланированные стратегическом плане государственного органа;
5) в графе 3 приводится информация по фактическому исполнению запланированных мероприятий по управлению рисками;
6) в графе 4 приводится информация об исполнении или неисполнении запланированных мероприятий по управлению рисками.
6. Раздел 2 "Достижение целей и целевых индикаторов":
1) в строках "Стратегическое направление" указываются стратегические направления государственного органа, определенные в его стратегическом плане;
2) в строках "Цель" указываются цели государственного органа, определенные в его стратегическом плане;
3) в первой графе приводится наименование целевого индикатора с утвержденного стратегического плана государственного органа в разрезе целей и стратегических направлений государственного органа;
4) во второй графе указываются источник информации, подтверждающий достоверность фактически достигнутых целевых индикаторов (статистические данные, формулы расчета и так далее);

5) үшінші бағанда нысаналы индикаторлардың өлшем бірліктері көрсетіледі;
6) төртінші бағанда есепті кезеңдегі нысаналы индикаторлардың жоспарлы мәні көрсетіледі;
7) бесінші бағанда есепті кезеңдегі нысаналы индикаторлардың нақты мәндері көрсетіледі;
8) алтыншы бағанда нысаналы индикаторлардың орындалуы немесе орындалмауы туралы ақпарат келтіріледі.
7. Іске асыру туралы есепте талдамалық жазба қамтылады.
8. Іске асыру туралы есептің талдамалық жазбасында:
проблемалардың шешілуі мен мақсаттарға қол жеткізілу дәрежесі, құжатты іске асырудың елдің әлеуметтік-экономикалық дамуына ықпалы туралы ақпарат (бұл ақпарат құжатқа бағалау жүргізілген жылы есепке енгізіледі);
нысаналы индикаторларға қол жеткізбеудің өңірдегі, елдегі әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайға ықпалы туралы ақпарат;
игілік алушылардың қанағаттанушылық (болған жағдайда) деңгейі, оның ішінде жоспарланғанға қарағанда ұсынылған мемлекеттік қызметтердің нақты көлемінің деңгейі туралы ақпарат;
жүргізілген бақылау іс-шаралары, мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдамалық іс-шаралар туралы мәліметтер;
тұжырымдар мен ұсыныстар, оның ішінде құжатты түзету, қаржыландыру көлемі жөніндегі, қолданыстағы заңнаманы өзгерту туралы және басқа ұсыныстар қамтылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 19 ақпандағы
№ 64 бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарына және мемлекеттік бағдарламаларға бағалау жүргізу жөніндегі әдістеме 1-тарау. Негізгі ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарына және мемлекеттік бағдарламаларға бағалау жүргізу жөніндегі әдістеме (бұдан әрі – Әдістеме) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы Мемлекеттік жоспарлау жүйесіне сәйкес әзірленді.
2. Әдістеме уәкілетті органдарға Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарының және мемлекеттік бағдарламаларының іске асырылу тиімділігіне бағалау жүргізу бойынша әдіснамалық көмек көрсету мақсатында әзірленді және көрсетілген құжаттарды бағалау жөніндегі есептің нысаны мен оны жасау тәртібін белгілейді.
3. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын, аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыру нәтижелілігі мен тиімділігіне қол жеткізу дәрежесін айқындау құралы стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын, аумақтарды дамыту бағдарламаларын бағалау болып табылады.
4. Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарының, мемлекеттік бағдарламалардың іске асырылу тиімділігін бағалау:
барлық бағалау кезеңіндегі Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарының, мемлекеттік бағдарламалардың іске асырылуы туралы есептің;
статистикалық ақпараттың;
бақылау тексерістерінің;
мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының;
үкіметтік емес ұйымдардың, ғылыми институттардың, халықаралық сарапшылардың және басқалардың бағалауы негізінде жүргізіледі.

5) в третьей графе указываются единицы измерения целевых индикаторов;
6) в четвертой графе указываются плановые значения целевых индикаторов за отчетный период;
7) в пятой графе указываются фактические значения целевых индикаторов за отчетный период;
8) в шестой графе приводится информация об исполнении или неисполнении целевых индикаторов.
7. Отчет о реализации содержит аналитическую записку.
8. Аналитическая записка отчета о реализации содержит:
информацию о степени решения проблем и достижение целей, влияния реализации документа на социально-экономическое развитие страны (данная информация включается в отчет в год проведения оценки документа);
информацию о влиянии недостижения целевых индикаторов на социально-экономическую, общественно-политическую ситуацию в регионе, стране;
информацию об уровне удовлетворенности благополучателей (в случае наличия), в том числе уровне фактического объема предоставленных государственных услуг от запланированных;
сведения о проведенных контрольных мероприятиях, государственном аудите и экспертно-аналитических мероприятиях;
выводы и предложения, в том числе предложения по корректировке документа, объемам финансирования, об изменении действующего законодательства и другие.
Приложение 4
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 19 февраля 2018 года № 64
Методика по проведению оценки Стратегического плана развития Республики Казахстан и государственных программ
Глава 1. Основные положения
1. Настоящая Методика по проведению оценки Стратегического плана развития Республики Казахстан и государственных программ (далее – Методика) разработана в соответствии с Системой государственного планирования в Республике Казахстан, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790.
2. Методика разработана в целях оказания методологической помощи уполномоченным органам по проведению оценки эффективности реализации Стратегического плана развития Республики Казахстан и государственных программ и устанавливает форму и порядок составления отчета по оценке указанных документов.
3. Оценка стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов, программ развития территорий является инструментом определения степени достижения результативности и эффективности реализации стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов, программ развития территорий.
4. Оценка эффективности реализации Стратегического плана развития Республики Казахстан и государственных программ проводится на основании:
отчетов о реализации Стратегического плана развития Республики Казахстан, государственных программ за весь период оценки;
статистической информации;
контрольных проверок;
государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий;
оценок неправительственных организаций, научных институтов, международных экспертов и других.

2-тарау. Қазақстан Республикасы Стратегиялық даму жоспарының іске асырылуын бағалау
5. Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарының (бұдан әрі – Стратегиялық даму жоспары) іске асырылуын бағалауды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган ол іске асырылғаннан кейін бес жыл өткен соң жүргізеді.
6. Стратегиялық даму жоспарының іске асырылуына бағалауды жүргізу жылдарында бірлесіп орындаушылар, мақсатқа қол жеткізуге жауапты мемлекеттік органдар ұсынған Стратегиялық даму жоспарының іске асырылуы туралы ақпарат және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган қалыптастырған іске асыру туралы есеп бүкіл бағалану кезеңі үшін қалыптастырылады.
7. Бағалау жүргізу үшін Стратегиялық даму жоспарының іске асырылуы туралы ақпаратты бірлесіп орындаушы мен мақсатқа қол жеткізуге жауапты мемлекеттік орган Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарына, мемлекеттік бағдарламаларға, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларына және аумақтарды дамыту бағдарламаларына мониторинг жүргізу жөніндегі әдістемеге сәйкес ұсынады.
8. Стратегиялық даму жоспарына бағалау жүргізу шеңберінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган қалыптастыратын Стратегиялық даму жоспарын іске асыру туралы есеп:
1) құжаттың деректемелерін:
атауын, нөміріне сілтемені, құжаттың күнін;
әзірлеуші мемлекеттік органды;
іске асыру, оның ішінде кезең-кезеңмен іске асыру мерзімдерін;
2) шешуші бағыттар бөлінісінде:
ағымдағы жағдай мен қол жеткізілген нәтижелер туралы ақпаратты;
қол жеткізілмеген мақсаттар жөніндегі ақпаратты және олардың ауытқу себебін;
алға қойылған мақсаттарға қол жеткізуді, олардың өңірдегі, елдегі әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайға әсерін бағалауды қамтиды.
Стратегиялық даму жоспарын іске асырудан болған әлеуметтік-экономикалық әсерді айқындау үшін республикалық бюджетте қаражат бар болған жағдайда әлеуметтанушылық зерттеулер жүргізіледі;
3) бағалау нәтижелері бойынша тұжырымдар мен ұсыныстарды қамтиды.
Осы бөлім:
есепті кезеңде Стратегиялық даму жоспарының іске асырылуын бағалау қорытындылары туралы қажетті тұжырымдарды;
Стратегиялық даму жоспарын одан әрі іске асыру, оны түзету, қосымша нормативтік құқықтық актілерді, оның ішінде МЖЖ құжаттарын әзірлеу немесе қолданыстағыларды түзету, жауапты орындаушылардың жоспарланған іс-шаралардың уақтылы іске асырылуын қамтамасыз етуі бойынша шаралар қабылдау жөніндегі және тағы басқа да ұсыныстарды қамтиды.
9. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган Стратегиялық даму жоспарының іске асырылуын бағалау туралы есептің негізінде бағалау жөніндегі қорытындының жобасын қалыптастырады.

Глава 2. Оценка реализации Стратегического плана развития Республики Казахстан
5. Оценка реализации Стратегического плана развития Республики Казахстан (далее – Стратегический план развития) проводится уполномоченным органом по государственному планированию по истечении пяти лет его реализации.
6. В годы проведения оценки реализации Стратегического плана развития информация о реализации Стратегического плана развития, представляемая соисполнителями, государственными органами, ответственными за достижение цели, и отчет о реализации, формируемый уполномоченным органом по государственному планированию, формируется за весь оцениваемый период.
7. Для проведения оценки информация о реализации Стратегического плана развития, составляется соисполнителем и государственным органом, ответственным за достижение цели, в соответствии с Методикой по проведению мониторинга Стратегического плана развития Республики Казахстан, государственных программ, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий.
8. Отчет о реализации Стратегического плана развития, формируемый уполномоченным органом по государственному планированию в рамках проведения оценки Стратегического плана развития содержит:
1) реквизиты документа:
наименование, ссылка на номер, дату документа;
государственный орган-разработчик;
сроки реализации, в том числе поэтапные;
2) в разрезе ключевых направлений:
информацию о текущем состоянии и достигнутых результатах;
информацию по недостигнутым целям и причину их отклонений;
оценку достижения поставленных целей, их влияние на социально-экономическую, общественно-политическую ситуацию в регионе, стране.
Для определения социально-экономического эффекта от реализации Стратегического плана развития при наличии средств в республиканском бюджете проводятся социологические исследования;
3) выводы и предложения по результатам оценки.
Данный раздел содержит:
необходимые выводы об итогах оценки реализации Стратегического плана развития за отчетный период;
предложения по дальнейшей реализации Стратегического плана развития, его корректировке, разработке дополнительных или корректировке существующих нормативных правовых актов, в том числе документов Системы государственного планирования, принятию мер по обеспечению своевременной реализации ответственными исполнителями запланированных мероприятий.
9. Уполномоченный орган по государственному планированию на основании отчета о реализации Стратегического плана развития формирует проект заключения по оценке.

10. Қорытынды жобасы:
1) деректемелерді (Стратегиялық даму жоспары бекітілген актінің атауы, нөмірі, күні, стратегиялық жоспарды әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган, бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдар, іске асыру, оның ішінде кезең-кезеңмен іске асыру мерзімдері);
2) бағаланатын кезеңде қол жеткізілген нақты нәтижелерді;
3) Стратегиялық даму жоспарының іске асырылу барысына ықпал еткен факторларды талдауды;
4) жүргізілген бақылау іс-шаралары туралы мәліметтерді;
5) Стратегиялық даму жоспарына енгізілген өзгерістер мен толықтырулар туралы ақпаратты, оның ішінде алдыңғы бағалаудың нәтижелері бойынша;
6) бағалау нәтижелері жөніндегі қорытындыларды және Стратегиялық даму жоспарын іске асыру барысында жақсарту бойынша ұсынымдарды қамтиды.
11. Бағалау жөніндегі қорытынды жобасын және барлық есепті кезең үшін іске асыру туралы есепті Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 шілдесінен кешіктірмей Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынады.
3-тарау. Мемлекеттік бағдарламаның іске асырылуын бағалау
12. Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті бекітетін мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылау объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесіне сәйкес мемлекеттік тиімділік аудитін және сараптамалық-талдамалық іс-шаралар жүргізу шеңберінде Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті жүргізетін бағалауды қоспағанда, мемлекеттік бағдарламаларды бағалау оларды іске асырудың әрбір үш жылы өткеннен кейін (аралық) және жоспарлы кезеңнің қорытындылары (түпкілікті) бойынша жүзеге асырылады.
13. Жоспарлы іске асыру кезеңі аяқталғанға дейін күшін жойған мемлекеттік бағдарлама осы Әдістеменің 14-25-тармақтарында белгіленген тәртіппен бағалануға тиіс.
14. Мемлекеттік бағдарламаларға бағалау жүргізілетін жылы бірлесіп орындаушылар мемлекеттік бағдарламалардың іске асырылуы туралы ақпаратты бүкіл бағаланатын кезең үшін қалыптастырады және әзірлеуші мемлекеттік органға Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарына, мемлекеттік бағдарламаларға, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларына және аумақтарды дамыту бағдарламаларына мониторинг жүргізу жөніндегі әдістеменің 32-тармағына сәйкес нысан бойынша және мерзімдерде ұсынады.
15. Әзірлеуші мемлекеттік орган бірлесіп орындаушылар ұсынған мемлекеттік бағдарламаның іске асырылуы туралы ақпараттың негізінде барлық бағаланатын кезең үшін мемлекеттік бағдарламаланың іске асырылуы туралы есеп қалыптастырады және Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарына, мемлекеттік бағдарламаларға, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларына және аумақтарды дамыту бағдарламаларына мониторинг жүргізу жөніндегі әдістеменің 33-тармағына сәйкес нысан бойынша және мерзімдерде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға ұсынады.

10. Проект заключения содержит:
1) реквизиты (наименование, номер, дата акта, которым утверждался Стратегический план развития, государственный орган, ответственный за разработку, государственные органы-соисполнители, сроки реализации, в том числе по этапам);
2) конкретные результаты, достигнутые за оцениваемый период;
3) анализ факторов, повлиявших на ход реализации Стратегического плана развития;
4) сведения о проведенных контрольных мероприятиях;
5) информацию о внесенных изменениях и дополнениях в Стратегический план развития, в том числе и по результатам предыдущей оценки;
6) выводы по результатам оценки и рекомендации по улучшению хода реализации Стратегического плана развития.
11. Уполномоченный орган по государственному планированию проект заключения по оценке и отчет о реализации за весь отчетный период представляет в Правительство Республики Казахстан не позднее 1 июля года, следующего за отчетным периодом.
Глава 3. Оценка реализации государственной программы
12. Оценка государственных программ осуществляется по истечении каждых трех лет их реализации (промежуточная) и по итогам планового периода (окончательная), за исключением оценки, проводимой Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета в рамках проведения государственного аудита эффективности и экспертно-аналитических мероприятий в соответствии с перечнем объектов государственного аудита и финансового контроля на соответствующий год, утверждаемым Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета.
13. Государственная программа, поставленная на утрату до завершения планового периода реализации, подлежит оценке в порядке, установленном пунктами 14-25 настоящей Методики.
14. В год проведения оценки государственных программ информация о реализации государственных программ формируется соисполнителями за весь оцениваемый период и представляется государственному органу-разработчику по форме и в сроки согласно пункту 32 Методики по проведению мониторинга Стратегического плана развития Республики Казахстан, государственных программ, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий.
15. Государственный орган-разработчик на основании информации о реализации государственной программы, представленной соисполнителями, формирует отчет о реализации государственной программы за весь оцениваемый период и представляет в уполномоченный орган по государственному планированию по форме и в сроки согласно пункту 33 Методики по проведению мониторинга Стратегического плана развития Республики Казахстан, государственных программ, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий.

16. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган мемлекеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есептердің негізінде мемлекеттік бағдарламаны бағалау жөніндегі қорытындының жобасын қалыптастырады.
17. Мемлекеттік бағдарламаны бағалау жөніндегі қорытындының жобасын қалыптастыру үшін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган мемлекеттік бағдарламалардың тиімділігін бағалауды мына бағыттар бойынша жүргізеді:
жоспарлаудың сапасы - 20%;
қол жеткізілген нәтижелер - 50%;
әлеуметтік-экономикалық тиімділік - 30%.
Әрбір бағыттың қорытынды рейтингте белгілі бір үлес салмағы болады және ол өлшемшарттардың белгілі бір санын қамтиды.
Бөлімнің ішіндегі өлшемшарттарға әрбір бағыт үшін сомасы 100% құрайтын үлестік салмақтар беріледі.
Бұл ретте, әрбір өлшемшартқа нөлден төртке дейінгі балл беріледі.
18. "Жоспарлау сапасы" деген бағыт.
Мынадай өлшемшарттар бойынша бағалау жүргізіледі:
1) "Нысаналы индикаторларды жоспарлау сапасы" өлшемшарты бойынша бағалау.
"Көрсеткіштерді жоспарлау сапасы" өлшемшарты бойынша бағалау жауапты мемлекеттік орган құжатты іске асыру уақытында болжамды мәндерін қайта қараған не алып тастаған нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштерінің үлесін айқындау арқылы жүргізіледі.
Осы өлшемшарт бойынша балл мына формула бойынша есептеледі:
Ккөрс. – нысаналы индикаторларды жоспарлаудың сапасы;
Пқайта қар. – құжатты іске асыру уақытында болжамды мәндері қайта қаралған көрсеткіштердің (нысаналы индикаторлар мен нәтиже көрсеткіштерінің) саны не көрсеткіш алып тасталған;
n - құжаттағы көрсеткіштердің барлығы.
Егер Ккөрс. - 10%-дан төмен болса, 4 балл беріледі;
егер Ккөрс. - 10% (қоса алғанда) - 30% аралығында болса, 3 балл беріледі;
егер Ккөрс. - 30% (қоса алғанда) -50% аралығында болса, 2 балл беріледі;
егер Ккөрс. - 50% (қоса алғанда) -70% аралығында болса, 1 балл беріледі;
егер Ккөрс. - 70%-дан (қоса алғанда) жоғары болса, 0 балл беріледі.
Егер, нысаналы индикатор немесе нәтиже көрсеткіші бойынша жоспарлы мәннен нақты мәні 30%-дан аса асып түскен жағдайда жоспарлы мәннің әрбір тіркелген асып түсу фактісі үшін 0,05 айыппұл балдарын шегеру жүргізіледі:
А10
A1 – "Көрсеткіштерді жоспарлау сапасы" өлшемшарты бойынша қорытынды балл;
A0– "Көрсеткіштерді жоспарлау сапасы" өлшемшарты бойынша алдын ала балл;
P – көрсеткіштердің жоспарлы мәнінің асып түсуі үшін балды алып тастау. Алынып тасталатын айыппұл балдарының сомасы 0,5 балдан аспауы тиіс.
Осы өлшемшартты есептеу мысалы осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес баяндалған мемлекеттік бағдарламалар тиімділігіне жүргізілетін бағалау шеңберінде кейбір өлшемшарттардың балдарын есептеу мысалдарында көрсетілген.

16. Уполномоченный орган по государственному планированию на основании отчетов о реализации государственных программ формирует проект заключения по оценке государственной программы;
17. Для формирования проекта заключения по оценке государственной программы уполномоченный орган по государственному планированию проводит оценку эффективности государственных программ по следующим направлениям:
качество планирования – 20 %;
достигнутые результаты – 50 %;
социально-экономическая эффективность – 30 %.
Каждое направление имеет определенный удельный вес в итоговом рейтинге и включает в себя определенное число критериев.
Критериям внутри раздела присваиваются удельные веса, сумма которых составляет 100 % для каждого направления.
При этом каждому критерию присваивается балл от одного до четырех.
18. Направление "Качество планирования".
Оценка производится по следующим критериям:
1) оценка по критерию "Качество планирования показателей".
Оценка по критерию "Качество планирования показателей" производится путем определения доли целевых индикаторов и показателей результатов, по которым ответственным государственным органом за время реализации документа были пересмотрены прогнозные значения либо показатели исключены.
Балл по данному критерию рассчитывается по следующей формуле:
– качество планирования целевых индикаторов;
– количество показателей (целевых индикаторов и показателей результата), по которым за время реализации документа были пересмотрены прогнозные значения, либо показатель исключен;
n – всего показателей в документе.
4 балла присваивается, если
– менее 10 %;
3 балла присваивается, если
– находится в диапазоне от 10 % (включительно) до 30 %;
2 балла присваивается, если
– находится в диапазоне от 30 % (включительно) до 50 %;
1 балл присваивается, если
– находится в диапазоне от 50 % (включительно) до 70 %;
0 баллов присваивается, если
более 70 % (включительно).
В случае, если по целевому индикатору, либо по показателю результата отмечается перевыполнение фактического показателя от планового значения более чем на 30 %, то производится вычитание 0,05 штрафных баллов за каждый зафиксированный факт перевыполнения плановых значений:
A1 – окончательный балл по критерию "Качество планирования показателей";
A0 – предварительный балл по критерию "Качество планирования показателей";
P – вычет баллов за перевыполнение плановых значений показателей. Сумма вычитаемых штрафных баллов не должна превышать 0,5 баллов.
Пример расчета данного критерия показан в приведенных примерах расчетов баллов некоторых критерий в рамках проводимой оценки эффективности государственных программ, изложенных в приложении 1 к настоящей Методике;

2) "Іс-шараларды жоспарлаудың сапасы" өлшемшарты бойынша бағалау.
"Іс-шараларды жоспарлаудың сапасы" өлшемшарты бойынша бағалау жауапты мемлекеттік орган құжатты іске асыру уақытында іске асыру мерзімдерін ұлғайту жағына қайта қараған, сондай-ақ толықтырылған немесе алынып тасталған іс-шаралардың үлесін айқындау арқылы жүргізіледі.
Осы өлшемшарт бойынша балл мына формула бойынша есептеледі:
К іс-шара – нысаналы индикаторларды жоспарлаудың сапасы;
М қайта қар. – жауапты мемлекеттік орган құжатты іске асыру уақытында іске асыру мерзімдерін ұлғайту жағына қайта қараған, сондай-ақ толықтырылған немесе алынып тасталған іс-шаралардың саны. Мұнда мерзімдерді ауыстыру бюджеттік қаржыландырудың көлемін қысқартумен байланысты іс-шаралар есепке алынбайды.
М - жоспарланған іс-шаралардың барлығы.
Егер К іс-шара - 10% - дан төмен болса, 4 балл беріледі;
егер К іс-шара - 10% (қоса алғанда) - 30% аралығында болса, 3 балл беріледі;
егер К іс-шара - 30% (қоса алғанда) -50% аралығында болса, 2 балл беріледі;
егер К іс-шара - 50% (қоса алғанда) -70% аралығында болса, 1 балл беріледі;
егер К іс-шара - 70%-дан (қоса алғанда) жоғары болса, 0 балл беріледі.
Осы өлшемшартты есептеу мысалы осы Әдістемеге 1-қосымшада баяндалған мемлекеттік бағдарламалар тиімділігіне жүргізілетін бағалау шеңберінде келтірілген кейбір өлшемшарттардың балдарын есептеу мысалдарында көрсетілген.
19. "Қол жеткізілген нәтижелер" бағыты.
Бағалау мынадай өлшемшарттар бойынша жүргізіледі:
1) "Нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу дәрежесі" өлшемшарты бойынша бағалау.
"Нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу дәрежесі" деген өлшемшарт бойынша бағалау есептi кезеңдегі нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштерінің нақты қол жеткізілген мәндерін нысаналы индикаторлар мен нәтижилер көрсеткіштерінің жоспарлы мәндерімен салыстыру арқылы жүргізіледі.
Осы өлшемшарт бойынша балл мына формула бойынша есептеледі.
С ни+нк – нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу дәрежесі;
t – бағалаудың уақыт кезеңі (бағаланатын жылдар саны);
n1, n2 – нысаналы индикаторлар және тиісінше нәтижелер көрсеткіштерінің саны;
– мемлекеттік бағдарламаның іске асырылу барысында j-жылы қол жеткізілген i-нысаналы индикаторының (нәтижелер көрсеткішінің) нақты мәні;
– бекітілген мемлекеттік бағдарламаның i-нысаналы индикаторының (нәтиже көрсеткішінің) жоспарлы мәні;
Егер нысаналы индикатордың (нәтижелер көрсеткішінің) нақты мәні жоспарланғаннан артық болса, онда қол жеткізу дәрежесі бірге теңестіріледі
Егер нысаналы индикатор (нәтиже көрсеткіші) мәнінің төмендеуі оң болса, онда
және
құжатының іске асырылу тиімділігі формуласында олардың орындары алмасады.
Егер кейбір нысаналы индикатор (нәтижелер көрсеткіші) үшін
онда нысаналы индикаторға (нәтижелер көрсеткішіне) қол жеткізу дәрежесін нөлге тең деп қабылдаймыз.

2) оценка по критерию "Качество планирования мероприятий".
Оценка по критерию "Качество планирования мероприятий" производится путем определения доли мероприятий, по которым ответственным государственным органом за время реализации документа были пересмотрены в сторону увеличения сроки реализации, а также которые были дополнены или исключены.
Балл по данному критерию рассчитывается по следующей формуле:
– качество планирования мероприятий;
– количество мероприятий, по которым ответственным государственным органом за время реализации документа были пересмотрены в сторону увеличения сроки реализации, а также которые были дополнены или исключены. Исключения составляют мероприятия,перенос сроков по которым связан с сокращением объемов бюджетного финансирования.
m -всего запланированных мероприятий.
4 балла присваивается, если
– менее 10 %;
3 балла присваивается, если
– находится в диапазоне от 10 % (включительно) до 30 %;
2 балла присваивается, если
– находится в диапазоне от 30 % (включительно) до 50 %;
1 балл присваивается, если
– находится в диапазоне от 50 % (включительно) до 70 %;
0 баллов присваивается, если более 70 % (включительно).
Пример расчета данного критерия показан в приведенных примерах расчетов баллов некоторых критерий в рамках проводимой оценки эффективности государственных программ, изложенных в приложении 1 к настоящей Методике.
19. Направление "Достигнутые результаты".
Оценка производится по следующим критериям:
1) оценка по критерию "Степень достижения целевых индикаторов и показателей результатов".
Оценка по критерию "Степень достижения целевых индикаторов и показателей результатов" производится путем сравнения фактически достигнутых значений целевых индикаторов и показателей результатов за отчетный период с плановыми значениями целевых индикаторов и показателей результатов.
Балл по данному критерию рассчитывается по следующей формуле:
Сци+пр – степень достижения целевых индикаторов и показателей результатов;
t – временной период оценки (количество оцениваемых годов);
n1, n2 – количество целевых индикаторов и показателей результатов соответственно;
– фактическое значение i-го целевого индикатора (показателя результата) в j-й год, достигнутого в ходе реализации государственной программы;
– плановое значение i-го целевого индикатора (показателя результата), утвержденной государственной программы.
Если фактическое значение целевого индикатора (показателя результата) больше планового, то степень достижения приравнивается единице
Если снижение значения целевого индикатора (показателя результата) является положительной, то в формуле эффективности реализации документа
меняются местами.
Если для некоторого целевого индикатора (показателя результатов)
то степень достижения целевого индикатора (показателя результатов) принимаем равной нулю.

Егер С ни+нк - 90% (қоса алғанда) - 100% аралығында болса, 4 балл беріледі;
Егер С ни+нк - 80% (қоса алғанда) - 90% аралығында болса, 3 балл беріледі;
Егер С ни+нк - 70% (қоса алғанда) -80% аралығында болса, 2 балл беріледі;
Егер С ни+нк - 60% (қоса алғанда) -70% аралығында болса, 1 балл беріледі;
Егер С ни+нк - 60%-дан төмен болса, 0 балл беріледі.
Бағалаудың соңғы жылында нысаналы индикаторлардың (нәтижелер көрсеткіштерінің) іс жүзіндегі мәндері болмаған жағдайда, осы нысаналы индикаторлар (нәтижелер көрсеткіштері) бойынша бағалау соңғы жыл ескерілмей жүргізіледі.
Осы өлшемшартты есептеу мысалы осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес баяндалған мемлекеттік бағдарламалар тиімділігіне жүргізілетін бағалау шеңберінде кейбір өлшемшарттардың балдарын есептеу мысалдарында көрсетілген.
2) "Іс-шаралардың ісе асырылу толықтығы" өлшемшарты бойынша бағалау.
Осы өлшемшарт бойынша балл мына формула бойынша есептеледі:
, мұнда
См – мемлекеттік бағдарламалардың іс-шараларының іске асырылу уақтылылығының дәрежесі пайызбен;
t – бағаланатын жылдар саны;
- j-жылы белгіленген талаптарды сақтай отырып, орындалған іс-шаралардың саны;
– j-жылы іске асыру үшін жоспарланған іс-шаралардың саны.
Егер См 90% (қоса алғанда) -100% аралығында болса, 4 балл беріледі;
Егер См 80% (қоса алғанда) - 90% аралығында болса, 3 балл беріледі;
Егер См 70% (қоса алғанда) -80% аралығында болса, 2 балл беріледі;
Егер См 60% (қоса алғанда) -70% аралығында болса, 1 балл беріледі;
Егер См 60% төмен болса, 0 балл беріледі.
Осы өлшемшартты есептеу мысалы осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес баяндалған мемлекеттік бағдарламалар тиімділігіне жүргізілетін бағалау шеңберінде кейбір өлшемшарттардың балдарын есептеу мысалдарында көрсетілген.
20. "Әлеуметтік-экономикалық тиімділік" бағыты.
Осы бағыт бойынша бағалау мынадай өлшемшарттар бойынша жүргізіледі:
1) "Игілік алушылардың қанағаттанушылық деңгейі" өлшемшарты бойынша бағалау (құпия сипаттағы және қызмет бабында пайдалануға арналған мемлекеттік бағдарламаларды қоспағанда).
Мемлекеттік бағдарламалардың әлеуметтанушылық зерттеу нәтижелерінің негізінде айқындалады.
Егер сауалға жауап берген игілік алушылардың 90% және одан астамы мемлекеттік бағдарлама нәтижелеріне қанағаттанса, 4 балл беріледі;
Егер сауалға жауап берген игілік алушылардың 75% бастап (қоса алғанда) 90% дейінгі бөлігі мемлекеттік бағдарлама нәтижелеріне қанағаттанса, 3 балл беріледі.
Егер сауалға жауап берген игілік алушылардың 50% бастап (қоса алғанда) 75% дейінгі бөлігі мемлекеттік бағдарлама нәтижелеріне қанағаттанса, 2 балл беріледі.

4 балла присваивается, если Сци+пр – находится в диапазоне от 90 % (включительно) до 100 %;
3 балла присваивается, если Сци+пр – находится в диапазоне от 80 % (включительно) до 90 %;
2 балла присваивается, если Сци+пр – находится в диапазоне от 70 % (включительно) до 80 %;
1 балл присваивается, если Сци+пр – находится в диапазоне от 60 % (включительно) до 70 %;
0 баллов присваивается, если Сци+пр менее 60 %.
При отсутствии фактических значений целевых индикаторов (показателей результатов) за последний год оценка по данным целевым индикаторам (показателям результатов) проводится без учета последнего года.
Пример расчета данного критерия показан в приведенных примерах расчетов баллов некоторых критерий в рамках проводимой оценки эффективности государственных программ, изложенных в приложении 1 к настоящей Методике;
2) оценка по критерию "Полнота реализации мероприятий".
Балл по данному критерию рассчитывается по следующей формуле:
См – степень своевременности реализации мероприятий государственной программы, в процентах;
t – количество оцениваемых годов;
– количество мероприятий, выполненных в j-м году с соблюдением установленных требований;
– количество мероприятий, запланированных к реализации в j -м году.
4 балла присваивается, если См находится в диапазоне от 90 % (включительно) до 100 %;
3 балла присваивается, если См находится в диапазоне от 80 % (включительно) до 90 %;
2 балла присваивается, если См находится в диапазоне от 70 % (включительно) до 80 %;
1 балл присваивается, если См находится в диапазоне от 60 % (включительно) до 70 %;
0 баллов присваивается, если См менее 60 %.
Пример расчета данного критерия показан в приведенных примерах расчетов баллов некоторых критерий в рамках проводимой оценки эффективности государственных программ, изложенных в приложении 1 к настоящей Методике.
20. Направление "Социально-экономическая эффективность".
Оценка по данному направлению производится по следующим критериям:
1) оценка по критерию "Уровень удовлетворенности благополучателей" (за исключением государственных программ секретного характера и для служебного пользования).
Уровень государственных программ определяется на основе результатов социологического исследования.
4 балла присваивается, если 90 % и более опрошенных благополучателей удовлетворены результатами государственной программы;
3 балла присваивается, если от 75 % (включительно) до 90 % опрошенных благополучателей удовлетворены результатами государственной программы;
2 балла присваивается, если от 50 % (включительно) до 75 % опрошенных благополучателей удовлетворены результатами государственной программы;

Егер сауалға жауап берген игілік алушылардың 25% бастап (қоса алғанда) 50% дейінгі бөлігі мемлекеттік бағдарламаның нәтижелеріне қанағаттанса, 1 балл беріледі.
Егер сауалға жауап берген игілік алушылардың кемінде 25% мемлекеттік бағдарламаның нәтижелеріне қанағаттанса, 0 балл беріледі.
2) "Іске асыру кезеңінде бюджет қаражаттарының игерілу дәрежесі" өлшемшарты бойынша бағалау.
Осы өлшемшарт бойынша балл мына формула бойынша есептеледі:
, мұнда
Сб.с. – іс жүзіндегі шығындардың жоспарланған деңгейге сәйкес келуі дәрежесі;
Зо – мемлекеттік бағдарламаны іске асыру үшін іс жүзінде игерілген шығындардың көлемі;
Зв – мемлекеттік бағдарламаны іске асыруға бөлінген шығындардың көлемі;
Зигерілм. – іс-шаралар бөлінісінде игерілмеген шығындардың көлемі;
b – игерілмеген қаражаты бар әрбір іс-шараға берілетін коэффициент, (егер іс-шара толық көлемде іске асырылса, b=1, егер іс-шара ішінара іске асырылса немесе іске асырылмаса b=0).
егер С б.с 98 %- 100 % аралығында болса, 4 балл беріледі;
егер С б.с 96 % (қоса алғанда) - 98 % аралығында болса, 3 балл беріледі;
егер 94 % (қоса алғанда) - 96 % аралығында болса, 2 балл беріледі;
егер 92 % (қоса алғанда) - 94 % аралығында болса, 1 балл беріледі;
егер 92 %-дан төмен болса, 0 балл беріледі.
Осы өлшемшартты есептеу мысалы осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес баяндалған мемлекеттік бағдарламалар тиімділігіне жүргізілетін бағалау шеңберінде кейбір өлшемшарттардың балдарын есептеу мысалдарында көрсетілген.
3) "Мақсаттарды іске асырудың тиімділігі" өлшемшарты бойынша бағалау.
Бұл өлшемшарт басқа елдер бойынша статистикалық мәліметтері бар нысаналы индикаторлар (нәтиже көрсеткіштері) арқылы бағалауға болатын мақсаттар үшін ғана есептеледі.
Экөрс.– көрсеткішті іске асыру тиімділігінің дәрежесі;
Егер жоғары мәндер үздік нәтижеге сәйкес болған жағдайда:
Егер жоғары мәндер нашар нәтижеге (мысалы, жұмыссыздық деңгейі) сәйкес болған жағдайда мына формула қолданылады:
Бұл өлшемшарт жоғарыда көрсетілген формулалар бойынша тек мынадай жағдайларда есептеледі:
- жоғары мәндері үздік нәтижеге сәйкес келетін көрсеткіштер үшін,
- жоғары мәндері нашар нәтижеге сәйкес келетін көрсеткіштер үшін.
Егер жоғарыда көрсетілген шарттар орындалмаса, бұл өлшемшартқа 0 балл беріледі.
- Қазақстандағы тиісті t бағалау кезіндегі және құжатты іске асыруды бастау кезіндегі көрсеткіштің мәні;
- таңдаудағы q елінің тиісті t бағалау кезіндегі және құжатты іске асыруды бастау сәтіндегі көрсеткішінің мәні;
s – қарастырылатын кезең ішінде көрсеткіш мәнін жақсартқан елдер саны
n – нысаналы индикаторлар (нәтижелер көрсеткіштері)

1 балла присваивается, если от 25 % (включительно) до 50 % опрошенных благополучателей удовлетворены результатами государственной программы;
0 баллов присваивается, если менее 25 % опрошенных благополучателей удовлетворены результатами государственной программы;
2) оценка по критерию "Степень освоения бюджетных средств за период реализации".
Балл по данному критерию рассчитывается по следующей формуле:
Сб.с. – степень соответствия фактических затрат запланированному уровню;
Зо– объем затрат, фактически освоенный для реализации государственной программы;
Зв – объем затрат, выделенный на реализацию государственной программы;
Знеосв – объем затрат, оставшийся неосвоенным, в разрезе мероприятий;
b – коэффициент, который присваивается к каждому мероприятию с неосвоенными средствами (b=1, если мероприятие реализовано в полном объеме, b=0, если мероприятие реализовано частично или не реализовано).
4 балла присваивается, если Сб.с. находится в диапазоне от 98 % до 100 %;
3 балла присваивается, если Сб.с. находится в диапазоне от 96 % (включительно) до 98 %;
2 балл присваивается, если Сб.с. находится в диапазоне от 94 % (включительно) до 96 %;
1 балл присваивается, если Сб.с. находится в диапазоне от 92 % (включительно) до 94 %;
0 баллов присваивается, если Сб.с. – менее 92 %.
Пример расчета данного критерия показан в приведенных примерах расчетов баллов некоторых критерий в рамках проводимой оценки эффективности государственных программ, изложенных в приложении 1 к настоящей Методике;
3) оценка по критерию "Эффективность реализации целей".
Данный критерий рассчитывается только для тех целей, которые можно оценить через целевые индикаторы (показатели результата), по которым имеются статистические данные по другим странам.
Эпоказ– степень эффективности реализации показателя;
В случае, если высокие значения соответствуют лучшему результату:
Если высокие значения соответствуют худшему результату (например, уровень безработицы) применяется формула:
Данный критерий рассчитывается по вышеуказанным формулам только в случаях:
– для показателей, высокие значения которых соответствуют лучшему результату;
– для показателей, высокие значения которых соответствуют худшему результату.
Если вышеуказанные условия не выполняются, по данному критерию присваивается 0 балов.
– значение показателя в Казахстане на момент оценки t и на момент начала реализации документа соответственно;
– значение показателя страны q из выборки на момент оценки t и на момент начала реализации документа соответственно;
s – количество стран, которые улучшили значения показателя за рассматриваемый период;
n – количество целевых индикаторов (показателей результатов).

егер Э мақс. 120%-дан жоғары болса, 4 балл беріледі;
егер Эмақс. 110% (қоса алғанда) - 120% аралығында болса, 3 балл беріледі;
егер Эмақс. 100% (қоса алғанда) -110% аралығында болса, 2 балл беріледі;
егер Эмақс. 90% (қоса алғанда) - 100% аралығында болса, 1 балл беріледі;
егер Эмақс. 90%-дан төмен болса, 0 балл беріледі.
Егер бірнеше мақсат бағаланатын болса, бұл өлшемшарт бойынша балл алу үшін алынған Э мақс.-нің орташа арифметикалық мәні есептеледі.
Осы өлшемшартты есептеу мысалы осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес баяндалған мемлекеттік бағдарламалар тиімділігіне жүргізілетін бағалау шеңберінде кейбір өлшемшарттардың балдарын есептеу мысалдарында көрсетілген.
21. Мемлекеттік бағдарламаның алдын ала рейтингі мына формула бойынша айқындалады:
r – өлшемшартты балдық бағалау;
w – тиісті бағыттың ішіндегі өлшемшарттың үлес салмағы;
p, f, v – тиісінше 1, 2 және 3-бағыттардағы өлшемшарттар саны.
Қорытынды рейтинг мынадай түрде анықталады:
W – бағалауды жүргізетін сарапшы бағдарламаны іске асыру бойынша барлық ақпаратты талдау негізінде анықтайтын балдың шегерілуі. Сарапшы балды шегеру фактісі бойынша өзінің ұстанымын түсіндіріп, ұстанымын дәлелдейтін деректер мен фактілерді ұсынуы тиіс. Балды шегеру үшін негіз болатын әрбір факт алдын ала рейтингтен 5%-ға бағаланады, бұл ретте шегерілетін айыппұл балының сомасы 0,5 балдан аспауы тиіс:
Егер W 0,5 балдан аспаса, онда W = 0,05*I0*c (с- балды шегеру үшін факт саны);
егер W 0,5 балдан асса, онда W = 0,05 балл.
22. Бағалаудың рейтингтік шәкілі.
Мемлекеттік бағдарламаның іске асырылу тиімділігін айқындау мемлекеттік бағдарламалар диапазондарының шәкіліне сәйкес осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес жүргізіледі.
Мемлекеттік бағдарламаларды бағалау нәтижелері осы Әдістемеге 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылады.
23. Мемлекеттік бағдарламаларының тиімділігіне жүргізілген бағалаудың негізінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган мемлекеттік бағдарламаны бағалау жөніндегі қорытындының жобасын қалыптастырады және ол:
1) құжаттың деректемелерін:
құжаттың атауын, нөміріне сілтемені, күнін;
әзірлеуші мемлекеттік органды;
бірлесіп орындаушыларды;
іске асыру мерзімдерін;
2) есепті кезең ішінде қол жеткізілген нақты нәтижелер, оның ішінде есепті кезеңге арналған аралық мәндермен қоса нақты қол жеткізілген нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштері (аралық немесе түпкілікті мәндерге қол жеткізілмеген жағдайда оның себебін көрсету керек);

4 балла присваивается, если Эцелей – находится в диапазоне более 120 %;
3 балла присваивается, если Эцелей – находится в диапазоне от 110 % (включительно) до 120 %;
2 балла присваивается, если Эцелей – находится в диапазоне от 100 % (включительно) до 110 %;
1 балл присваивается, если Эцелей – находится в диапазоне от 90% (включительно) до 100 %;
0 баллов присваивается, если Эцелей менее 90 %.
Если оценивается несколько целей, то для получения балла по данному критерию рассчитывается среднеарифметическое значение полученных Эцелей.
Пример расчета данного критерия показан в приведенных примерах расчетов баллов некоторых критерий в рамках проводимой оценки эффективности государственных программ, изложенных в приложении 1 к настоящей Методике.
21. Предварительный рейтинг государственной программы определяется по следующей формуле:
r – балльная оценка критерия;
w – удельный вес критерия внутри соответствующего направления;
p, f, v – количество критериев соответственно в 1, 2 и 3 направлении.
Итоговый рейтинг определяется следующим образом:
W – вычет баллов, который определяется проводящим оценку экспертом на основе анализа всей информации по реализации программы. Эксперт обязан разъяснить свою позицию по факту вычета балла и привести данные и факты, подтверждающие его позицию. Каждый факт, служащий основой для вычета оценивается в 5% от предварительного рейтинга, при этом сумма вычитаемых штрафных баллов не должна превышать 0,5 баллов:
Если W не превышает 0,5 баллов, то W=0,05*I0 *c (с-количество фактов для вычета баллов);
если W превышает 0,5 баллов, то W=0,05 баллов.
22. Рейтинговая шкала оценки.
Определение эффективности реализации государственной программы производится в соответствии со шкалой диапазонов государственных программ, согласно приложению 2 к настоящей Методике.
Результаты оценки государственных программ заполняются по форме согласно приложению 3 к настоящей Методике.
23. На основании проведенной оценки эффективности государственных программ уполномоченным органом по государственному планированию формируется проект заключения по оценке государственной программы, который содержит:
1) реквизиты документа:
наименование, ссылка на номер, дату документа;
государственный орган-разработчик;
соисполнители;
сроки реализации;
2) конкретные результаты, достигнутые за отчетный период, в том числе фактически достигнутые целевые индикаторы и показатели результатов с промежуточными значениями на отчетный период (в случае недостижения промежуточных или конечных значений указать его причины);

3) есепті кезең ішінде қаржыландыру көздеріне қарай бөле отырып, бөлінген және игерілген бюджеттік және өзге де қаржы қаражатын көрсетумен орындалған және орындалмаған іс-шаралар туралы ақпаратты (орындамаған жағдайда оның себебін көрсету керек);
4) нәтижелерге қол жеткізуді қамтамасыз етпеген мемлекеттік органдарды көрсете отырып, мемлекеттік бағдарламаның іске асырылу барысына ықпал ететін факторларды талдауды;
5) өткізілген бақылау іс-шаралары туралы мәліметтерді;
6) мемлекеттік бағдарламаға орындаушы жауапты мемлекеттік орган енгізген өзгерістер мен толықтырулар туралы ақпаратты;
7) мемлекеттік бағдарламаға алдыңғы бағалау нәтижелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы ақпаратты;
8) осы Әдістемеге 3-қосымшаға сәйкес мемлекеттік бағдарламаның іске асырылу тиімділігін бағалау нәтижелерін;
9) мыналарды:
есепті кезең ішінде мемлекеттік бағдарламаның іске асырылуын бағалау қорытындылары туралы қажетті қорытындыларды;
мемлекеттік бағдарламаны одан әрі іске асыру, оны түзету, қосымша нормативтік құқықтық актілер әзірлеу немесе қолда барын түзету, жауапты орындаушылардың жоспарланған іс-шаралардың уақтылы іске асырылуын қамтамасыз ету, мемлекеттік органның қызметін жақсарту, қаржыландыру көлемдері мен көздері бойынша шаралар қабылдау жөніндегі ұсыныстарды қамтитын талдау нәтижелері жөніндегі ұсыныстарды қамтиды.
24. Мемлекеттік бағдарламаны бағалау жөніндегі қорытындының жобасы және мемлекеттік бағдарламаны іске асыру туралы есепті мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Үкіметінің Кеңсесіне Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінде белгіленген мерзімде ұсынады.
Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын, мемлекеттік бағдарламалар бағалау жүргізу бойынша әдістемеге 1-қосымша
Мемлекеттік бағдарламалар тиімділігіне жүргізілетін бағалау шеңберінде кейбір өлшемшарттардың балдарын есептеу мысалдары
1. "Жоспарлаудың сапасы" бағыты
1) "Көрсеткіштерді жоспарлаудың сапасы" өлшемшарты.
2015 жылы 3 көрсеткіштің мәндері нашарлау жағына қайта қаралды.
2016 жылы 1 көрсеткіштің мәні нашарлау жағына қайта қаралды.
Жалпы 12 көрсеткіш көзделген болатын. Бұл ретте 5 көрсеткіш бойынша жоспарлы мәнінен нақты мәндерінің 30%-ға асып түсуі байқалды.
А0 өлшемшарты бойынша алдын ала балл = 3 балл
Көрсеткіштердің жоспарлы мәндерінің асып түсуі үшін балды алып тастау:
"Көрсеткіштерді жоспарлаудың сапасы" өлшемшарты бойынша қорытынды балл:
Осылайша, "Көрсеткіштерді жоспарлаудың сапасы" өлшемшарты бойынша балл 2,75 балды құрайды.

3) информацию о выполненных и невыполненных (в случае невыполнения указать причины) мероприятиях с указанием выделенных и освоенных за отчетный период бюджетных и иных финансовых средств в разбивке по источникам финансирования;
4) анализ факторов, повлиявших на ход реализации государственной программы с указанием государственных органов, не обеспечивших достижение результатов;
5) сведения о проведенных контрольных мероприятиях;
6) информацию о внесенных ответственным государственным органом-исполнителем изменениях и дополнениях в государственную программу;
7) информацию о внесении изменений и дополнений в государственную программу по результатам предыдущей оценки;
8) результаты оценки эффективности реализации государственной программы в соответствии с приложением 3 к настоящей Методике.
9) предложения по результатам анализа, которые содержат:
необходимые выводы об итогах оценки реализации государственной программы за отчетный период;
предложения по дальнейшей реализации государственной программы, его корректировке, разработке дополнительных или корректировке существующих нормативных правовых актов, принятию мер по обеспечению своевременной реализации ответственными исполнителями запланированных мероприятий, улучшению деятельности государственного органа, объемам и источникам финансирования и другое.
24. Проект заключения по оценке государственной программы и отчет о реализации государственной программы представляются уполномоченным органом по государственному планированию в Канцелярию Правительства Республики Казахстан в сроки, определенные в Системе государственного планирования, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790.
Приложение 1
к Методике по проведению
оценки Стратегического плана
развития Республики Казахстан
и государственных программ
Примеры расчетов баллов некоторых критерий в рамках проводимой оценки эффективности государственных программ
1. Направление "Качество планирования":
1) критерий "Качество планирования показателей".
В 2015 году были пересмотрены значения в сторону ухудшения по 3 показателям.
В 2016 году были пересмотрены значения в сторону улучшения по 1 показателю.
Всего было предусмотрено 12 показателей. При этом по 5 показателям было отмечено превышение фактических значений над плановым более чем на 30%.
Предварительный балл по критерию A0 = 3 балла
Вычет баллов за перевыполнение плановых значений показателей:
Окончательный балл по критерию "Качество планирования показателей":
Таким образом, балл по критерию "Качество планирования показателей" составляет 2,75 балла.

2) "Іс-шараларды жоспарлаудың" өлшемшарты.
2015 жылы 7 іс-шара бойынша іске асыру мерзімдері ауыстырылды.
2016 жылы 3 іс-шара бойынша бюджеттік қаржыландыру көлемінің қысқаруына байланысты іске асыру мерзімдері ауыстырылды.
Жалпы 24 іс-шара көзделген болатын.
Осылайша, өлшемшарт бойынша 2 балл беріледі.
2. "Қол жеткізілген нәтижелер" бағыты:
1) "Нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу дәрежесі" өлшемшарты.
Нысаналы индикатор мен нәтижелер көрсеткішінің атауы
Өлш.
бірл.
2015 жыл
2016 жыл
2015 жыл
2016 жыл
Жоспар
Факт
Жоспар
Факт
НИ (ТКН) қол жеткізу бойынша бағалау
Нысаналы индикаторлар

2) критерий "Качество планирования мероприятий".
В 2015 году по 7 мероприятиям были перенесены сроки реализации.
В 2016 году по 3 мероприятием были перенесены сроки реализации в связи с сокращением объемов бюджетного финансирования.
Всего было предусмотрено 24 мероприятий.
Таким образом, по критерию присваивается 2 балла.
2. Направление "Достигнутые результаты":
1) критерий "Степень достижения целевых индикаторов и показателей результатов".
Наименование целевого индикатора/ показателя результатов
Единица измерения
2015 год
2016 год
2015 год
2016год
План
Факт
План
Факт
Оценка по достижению ЦИ (ППР)
Целевые индикаторы

1) егер "Мақсаттарды іске асырудың тиімділігі" 3.3-өлшемшарты есептелмесе, онда 3.1 және 3.2-өлшемшарттарының салмағы тиісінше 40% және 60%-ды құрайды;
2) егер "Игілік алушылардың қанағаттану деңгейі" 3.1-өлшемшарты бағаланбаса, онда 3.2 және 3.3-өлшемшарттарының салмағы 50% құрайды;
3) егер "Игілік алушылардың қанағаттану деңгейі" 3.1-өлшемшарты және "Мақсаттарды іске асырудың тиімділігі" 3.3-өлшемшарты екеуі де есептелмесе, онда барлық 3.2-өлшемшарт 100% болады.

1) если критерий 3.3 "Эффективность реализации целей" не рассчитывается, то вес критериев 3.1 и 3.2 составит по 40% и 60% соответственно;
2) если критерий 3.1 "Уровень удовлетворенности благополучателей" не оценивается, то вес критериев 3.2 и 3.3 составит по 50%;
3) если оба критерия 3.1 "Уровень удовлетворенности благополучателей" и 3.3 "Эффективность реализации целей" не рассчитываются, то все критерия 3.2 составит 100%.