Төлеушілердің жеке шоттарын жүргізудің кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 20 ақпандағы № 244 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 6 наурызда № 16523 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 106-бабы 3-тармағына, 108-бабы 5-тармағына, 109-бабы 7-тармағына, 141-бабы 15-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 20.05.2021 № 473 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Бекітілсін:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың, сондай-ақ аванстық төлемдердің артық төленген сомасы, артық өндіріп алынған және қате төленген сомасын есепке жатқызу және (немесе) қайтару қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес төлеушінің жеке шотын жүргізу қағидалары;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарының сомаларын есепке жатқызуға (қайтаруға) алып келетін мән-жайлардың басталуы қағидалары.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің мынадай:
1) 2015 жылғы 3 сәуірдегі № 257 "Кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдардың және өсімпұлдардың түсімдерін аудару мен есепке алудың кейбір мәселелері туралы" (Нормативтік құқықтық актілерті мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10989 тіркелген, 2015 жылғы 1 маусымда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған);
2) 2015 жылғы 9 желтоқсандағы № 635 "Кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдардың және өсімпұлдардың түсімдерін аудару мен есепке алудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 3 сәуірдегі № 257 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" (Нормативтік құқықтық актілерті мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12614 тіркелген, 2016 жылғы 13 маусымда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) бұйрықтары күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін қағаз және электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы Республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;

О некоторых вопросах ведения лицевых счетов плательщиков
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 20 февраля 2018 года № 244. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 марта 2018 года № 16523.
В соответствии с пунктом 3 статьи 106, пунктом 5 статьи 108, пунктом 7 статьи 109, пунктом 15 статьи 141 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра финансов РК от 20.05.2021 № 473 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) Правила проведения зачета и (или) возврата излишне уплаченной, излишне взысканной и ошибочно уплаченной суммы таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней, процентов, а также сумм авансовых платежей, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила ведения лицевого счета плательщика согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Правила подтверждения наступления обстоятельств, влекущих за собой зачет (возврат) сумм специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу следующие приказы Министра финансов Республики Казахстан:
1) от 3 апреля 2015 года № 257 "О некоторых вопросах перечисления и учета поступлений таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пеней" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10989, опубликованный 1 июня 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет");
2) от 9 декабря 2015 года № 635 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 3 апреля 2015 года № 257 "О некоторых вопросах перечисления и учета поступлений таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пеней" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12614, опубликованный 13 января 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында қарастырылған шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрінің
2018 жылғы 20 ақпандағы
№ 244 бұйрығына
1-қосымша
Кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың артық төленген, артық өндіріп алынған және қате төленген сомасын, сондай-ақ аванстық төлемдердің сомаларын есепке жатқызу және (немесе) қайтару қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың артық төленген, артық өндіріп алынған және қате төленген сомасын, сондай-ақ аванстық төлемдердің сомаларын есепке жатқызу және (немесе) қайтару қағидалары "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 108-бабы 5-тармағына, 109-бабы 7-тармағына сәйкес әзірленді және кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың артық төленген, артық өндіріп алынған және қате төленген сомасын, сондай-ақ аванстық төлемдердің сомаларын есепке жатқызу және (немесе) қайтару тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 20.05.2021 № 473 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың артық төленген, артық өндіріп алынған және қате төленген сомасын есепке жатқызу және (немесе) қайтару тәртібі
2. Қазақстан Республикасында төлеуге жататын кедендік баждар, кедендік алымдар, салықтар, өсімпұлдар, пайыздар, аванстық төлемдер сомалары төлем құжаттарында салық төлеушінің тіркеу орны бойынша мемлекеттік кірістер органының деректемелерін көрсете отырып, мыналарды:
кедендік транзиттің кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығаруды және Кодекстің 40-тарауына сәйкес халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын шығаруды не Қазақстан Республикасының аумағында Кодекстің 157-бабының 4-тармағында, 163-бабының 3-тармағында, 174-бабының 4-тармағында, 362-бабының 8-тармағында, 363-бабының 4-тармағында және 371-бабының 4-тармағында көрсетілген мән-жайлар анықталған кезде не Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды дұрыс кедендік декларацияламай, заңсыз өткізуді қоспағанда, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды заңсыз өткізу фактісі анықталғанда, кедендік баждарды, кедендік алымдарды, салықтарды, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу осы мән-жайлар және (немесе) тауарларды заңсыз өткізу анықталған мемлекеттік кірістер органында жүргізіледі;
тауарларды шығару орнында төлем жүргізетін жеке тұлғалар-бейрезиденттерді қоспағанда төленеді.

3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 февраля 2018 года № 244
Правила проведения зачета и (или) возврата излишне уплаченной, излишне взысканной и ошибочно уплаченной суммы таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней, процентов, а также сумм авансовых платежей
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения зачета и (или) возврата излишне уплаченной, излишне взысканной и ошибочно уплаченной суммы таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней, процентов, а также сумм авансовых платежей разработаны в соответствии пунктом 5 статьи 108, пунктом 7 статьи 109 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок проведения зачета и (или) возврата излишне уплаченной, излишне взысканной и ошибочно уплаченной суммы таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней, процентов, а также сумм авансовых платежей.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 20.05.2021 № 473 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок проведения зачета и (или) возврата излишне уплаченной, излишне взысканной и ошибочно уплаченной суммы таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней, процентов
2. Таможенные пошлины, таможенные сборы, налоги, пени, проценты, суммы авансовых платежей, подлежащие уплате в Республике Казахстан, уплачиваются с указанием в платежных документах реквизитов органа государственных доходов по месту регистрационного учета плательщика за исключением:
выпуска товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита и выпуска транспортных средств международной перевозки в соответствии с главой 40 Кодекса, либо при выявлении на территории Республики Казахстан обстоятельств, указанных в пункте 4 статьи 157, пункте 3 статьи 163, пункте 4 статьи 174, пункте 8 статьи 362, пункте 4 статьи 363 и пункте 4 статьи 371 Кодекса, либо выявлении факта незаконного перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза, за исключением перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза с недостоверным таможенным декларированием. В этом случае уплата таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней, процентов производится в том органе государственных доходов, где выявлены эти обстоятельства и (или) факт незаконного перемещения товаров;
физических лиц-нерезидентов, которые производят уплату по месту выпуска товаров.

3. Кедендік баждарды, кедендік алымдарды, салықтарды, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеуді екінші деңгейдегі банктер, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы төлеушілер немесе төлеушінің тапсырмасы бойынша үшінші тұлғалар жүргізеді. Кедендік баждарды, кедендік алымдарды, салықтарды, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеуге арналған төлем құжаттарында төлеуші тіркеу есебінде тұрған мемлекеттік кірістер органының – бенефициардың деректемелері көрсетіледі.
4. Кедендік баждар, кедендік алымдар, салықтар, өсімпұлдар, пайыздар, ұлттық валютада қолма-қол және қолма-қол ақшасыз тәсілде, сондай-ақ Кодекстің 110, 112 - баптарында белгіленген тәртіпте есепке жатқызуды жүргізу арқылы бюджетке төлейді.
5. Төлеушінің тапсырмасы бойынша үшінші тұлғалар кедендік баждарды, кедендік алымдарды, салықтарды, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеген кезде төлем құжатының төлем мақсатында кедендік баждарды, салықтарды төлеу жүргізілетін төлеушінің толық атауын, сондай-ақ оның сәйкестендіру нөмірін қосымша көрсетеді.
6. Төлеуші кедендік баждарды, кедендік алымдарды, салықтарды, өсімпұлдарды, пайыздарды Кодекстің 77, 90, 124, 351, 352-баптарында және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) (бұдан әрі – Салық кодексі) 425, 475-баптарында көзделген мерзімдерде бюджетке төлейді.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 20.05.2021 № 473 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Кедендік әкелу баждарын төлеу мерзімдерін өзгерту Кодекстің 91-бабына сәйкес жүргізіледі.
8. Салықтарды төлеу мерзімін өзгерту Кодекстің 91-бабына сәйкес және Салық кодексінің 49, 50-баптарына сәйкес жүргізіледі.
9. Төлеушілер кедендік баждарды, кедендік алымдарды, салықтарды, өсімпұлдарды, пайыздарды бюджетке төлеуді Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерті мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 тіркелген) Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету қағидаларымен айқындалған тәртіппен жүзеге асырады.
10. Мемлекеттік кірістер органдары кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың бюджетке төлеушіден немесе төлеушінің шотына үшінші тұлғадан уақтылы және толық түсуін бақылауды, төлеуге есептелген (есепке жазылған) кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың әрбір түрін салыстыру жолымен жүзеге асырады.

3. Уплата таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней, процентов производится плательщиками или третьими лицами по поручению плательщика через банки второго уровня, а также организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций. В платежных документах на уплату таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней, процентов указываются реквизиты органа государственных доходов – бенефициара, в котором плательщик состоит на регистрационном учете.
4. Таможенные пошлины, таможенные сборы, налоги, пени, проценты уплачиваются наличным и безналичным способом в национальной валюте, а также путем проведения зачетов в порядке, установленными статьями 110, 112 Кодекса.
5. При уплате таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней, процентов третьими лицами по поручению плательщика в назначении платежа платежного документа дополнительно указываются полное наименование плательщика, за которого производится уплата таможенных пошлин, налогов, а также его идентификационный номер.
6. Таможенные пошлины, таможенные сборы, налоги, пени, проценты уплачиваются плательщиками в бюджет в сроки, предусмотренными статьями 77, 90, 124, 351, 352 Кодекса и статьями 425, 475 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс).
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра финансов РК от 20.05.2021 № 473 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Изменение сроков уплаты ввозных таможенных пошлин производится согласно статье 91 Кодекса.
8. Изменение сроков уплаты налогов производится согласно статье 91 Кодекса и статьям 49, 50 Налогового кодекса.
9. Уплата таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней, процентов, сумм авансовых платежей осуществляется плательщиками в бюджет в порядке, определенном Правилами исполнения бюджета и его кассового обслуживания, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9934).
10. Органы государственных доходов осуществляют контроль за своевременностью и полнотой поступления таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней, процентов в бюджет от плательщика или от третьего лица в счет плательщика, путем сверки каждого вида таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней, процентов по ним, исчисленных (начисленных) к уплате.

11. Кедендік баждарды, кедендік алымдарды, салықтарды, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу Қазақстан Республикасы кірістерінің бірыңғай бюджеттік жіктемесінің кірістердің тиісті коды "Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 18 қыркүйектегі № 403 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерті мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9756 тіркелген) бойынша жеке жүргізіледі (бұдан әрі – бюджеттік сыныптама кодтары).
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 16.01.2025 № 24 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың артық (қате) төленген және (немесе) артық өндіріп алынған сомаларын есепке жатқызу (қайтару) Кодекстің 110, 111 және 112-баптарында белгіленген тәртіпте және мерзімдерде жүргізіледі.
13. Кодекстің 110-бабына сәйкес кедендік баждарды, кедендік алымдарды, салықтарды, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу бойынша берешек болған кезде кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың артық төленген және (немесе) артық өндіріп алынған сомасын мемлекеттік кірістер органы Кодекстің көзделген жағдайларда, 12-тарауында төлеушінің өтінішінсіз, кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың осы және (немесе) басқа түрлері бойынша осындай берешекті өтеу есебіне есепке жатқызады.
14. Кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың артық төленген және (немесе) артық өндіріп алынған сомалары кедендік баждар, кедендік алымдар, салықтар, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешектер болмаған жағдайда, төлеушінің өтініші бойынша, төлеушінің салықтық өтінішінде көрсетілген кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың басқа да түрлері бойынша алдағы төлемдер есебінен есепке жатқызуға жатады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 20.05.2021 № 473 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Артық төленген және (немесе) артық өндіріп алынған кедендік баждарды, кедендік алымдарды, салықтарды, өсімпұлдарды, пайыздарды қайтару Кодекстің 109-бабы 2-тармағы бойынша кедендік баждарды, салықтарды, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу жөніндегі (толықтай немесе ішінара) міндеттері орындалмағанын ескере отырып ұлттық валютада төлеушінің банктік шотына белгіленген мерзімде жүзеге асырылады.
16. Кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың артық төленген және (немесе) өндіріп алынған сомаларын есепке жатқызуды (қайтаруды) мемлекеттік кірістер органы өтініш тіркелген күннен бастап Кодекстің 110-бабының 5-тармағында және 111-бабының 2-тармағында белгіленген мерзімде жүргізеді.

11. Уплата таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней, процентов производится по соответствующему коду доходов единой бюджетной классификации доходов Республики Казахстан, утвержденный приказом Министра финансов Республики Казахстан от 18 сентября 2014 года № 403 "Некоторые вопросы Единой бюджетной классификации Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9756) (далее – код бюджетной классификации).
12. Зачет (возврат) излишне (ошибочно) уплаченных и (или) излишне взысканных сумм таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней, процентов производится в порядке и сроки, установленные статьями 110, 111 и 112 Кодекса.
13. В соответствии со статьей 110 Кодекса при наличии задолженности по уплате таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней, процентов излишне уплаченная и (или) излишне взысканная сумма таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней, процентов подлежит зачету в счет погашения такой задолженности по данному и (или) другим видам таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов органом государственных доходов в случаях, предусмотренных главой 12 Кодекса, без заявления плательщика.
14. Излишне уплаченная и (или) излишне взысканная сумма таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов подлежит зачету по заявлению плательщика в счет предстоящих платежей по другим видам таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней, процентов, который указан плательщиком в налоговом заявлении при условии отсутствия задолженности по таможенным платежам, таможенным сборам, налогам, пеням, процентам.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра финансов РК от 20.05.2021 № 473 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Возврат излишне уплаченной и (или) взысканной суммы таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней, процентов производится органом государственных доходов на основании заявления плательщика в национальной валюте на его банковский счет при отсутствии не исполненной (полностью или частично) в установленный срок обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, пеней, процентов с учетом положений пункта 2 статьи 109 Кодекса.
16. Зачет (возврат) излишне уплаченной и (или) взысканной суммы таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней, процентов производится органом государственных доходов в сроки, установленные пунктом 5 статьи 110 и пунктом 2 статьи 111 Кодекса со дня регистрации заявления.

Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 20.05.2021 № 473 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Қате төленген кедендік баждарды, кедендік алымдарды, салықтарды, өсімпұлдарды, пайыздарды есепке жатқызу (қайтару):
төлеушінің өтініші;
екінші деңгейдегі банктің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың өтініші;
қате фактісі анықталған кезде, мемлекеттік кірістер органының жасаған кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың қате төленген сомаларының туындау себептері туралы хаттамасы бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 17-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 16.01.2025 № 24 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым төлеушінің бір төлем құжаты бойынша кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың, аванстық төлемдердің сомаларын екінші қайтара аударуға әкеп соқтырған төлем құжатын қате орындаған кезде Кодекстің 112-бабына сәйкес:
төлеушінің банк шотынан ақшаны есептен шығарған немесе банкомат арқылы банк шотында төлемді жүзеге асырған кезде;
банкке ақшаны қолма-қол салған немесе екінші деңгейдегі банктің банк шотында – электрондық құрылғылары арқылы төлемді жүзеге асырған кезде қате аудару фактісі расталған кезде банктің өтініші бойынша мемлекеттік кірістер органы қате төленген сомаларды қайтаруды жүргізеді.
Кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың қате төленген сомаларын есепке жатқызу, қайтару:
төлеушінің өтініші, екінші деңгейдегі банктің өтініші тіркелген;
кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың қате сомалары түскен күннен бастап Кодекстің 112-бабының 3-тармағында белгіленген мерзімде жүзеге асырылады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 20.05.2021 № 473 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 16.01.2025 № 24 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Кодекстің 317-бабы 2-тармағында көрсетілген, кері импорт кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты, егер осындай тауарлар экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған күннен кейінгі күннен бастап алты айдан кешіктірілмей көрсетілген тауарлар кері импорт кедендік рәсімімен орналастырылса, кедендік әкету баждарының төленген сомасын есепке жатқызу (қайтару) жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра финансов РК от 20.05.2021 № 473 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Зачет (возврат) ошибочно уплаченных сумм таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней, процентов производится по:
заявлению плательщика;
заявлению банка второго уровня или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций;
составленному органом государственных доходов протоколу о причинах возникновения ошибочно уплаченной суммы таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней, процентов в случае выявления факта ошибки.
18. В случаях ошибочного исполнения банком или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, платежного документа плательщика, приведшего к повторному перечислению сумм таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней, процентов, сумм авансовых платежей по одному и тому же платежному документу, орган государственных доходов по заявлению банка в соответствии со статьей 112 Кодекса производит возврат ошибочно уплаченной суммы при подтверждении факта ошибки:
в случае списания денег с банковского счета или осуществления платежа через банкоматы – на банковский счет плательщика;
в случае внесения денег в банк наличными или осуществления платежа через электронные устройства – на банковский счет банка второго уровня.
Зачет, возврат ошибочно уплаченной суммы таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней, процентов осуществляется в срок, установленный пунктом 3 статьи 112 Кодекса со дня:
регистрации заявления плательщика, заявления банка второго уровня;
поступления ошибочной суммы таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней, процентов.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра финансов РК от 20.05.2021 № 473 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. В отношении товаров, указанных в пункте 2 статьи 317 Кодекса, помещенных под таможенную процедуру реимпорта, производится зачет (возврат) уплаченных сумм вывозных таможенных пошлин, если указанные товары помещены под таможенную процедуру реимпорта не позднее шести месяцев со дня, следующего за днем помещения таких товаров под таможенную процедуру экспорта.

20. Төлеуші кедендік баждар, кедендік алымдар, салықтар, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешектің өндіріп алынған сомасын қайтаруға сотқа өтініш берген кезде мемлекеттік кірістер органы Кодекстің 111-бабының 2-тармағында белгіленген мерзім ішінде, соттың заңды күшіне енген шешімі негізінде төлеушінің шотына көрсетілген соманы қайтаруды жүзеге асырады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 16.01.2025 № 24 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Кедендік әкелу баждарын төлеу есебіне салықтар мен алымдар, сондай-ақ 2014 жылғы 14 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңымен ратификацияланған, 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа сәйкес бюджетке төлеуге жататын өзге де төлемдер есепке алынады (бұдан әрі – Шарт).
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 16.01.2025 № 24 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Кедендік әкелу баждарының (баламалы қолданылатын өзге де баждардың, салықтар мен алымдардың) есепке жатқызу мен бөлудің тәртібі, Шарттың 5-қосымшасына сәйкес оларды мүше мемлекеттердің бюджет табысына аудару туралы хаттаманың 3-тармағына сәйкес кедендік әкелу төлемдерінің, олар бойынша өсімпұлдардың, пайыздардың сомалары төлеушінің кедендік төлемдерді, сондай-ақ өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу бойынша берешектерін өтеу шотына есепке жатқызудан басқа, өзге төлемдерді төлеу шотына есепке алынбайды.
23. Кедендік әкелу баждарын төлеушілер бюджетке жекелеген төлем құжаттарымен төлейді.
24. Кодекстің 320-бабы 2-тармағында көрсетілген, кері экспорт кедендік режиміне орналастырылған және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан іс жүзінде әкетілген тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарының, салықтардың төленген сомаларын есепке жатқызу (қайтару) осы тарауда көзделген тәртіппен жүргізіледі.
3-тарау. Аванстық төлемдердің төленген сомаларын есепке жатқызу (қайтару) тәртібі
25. Аванстық төлемдердің, оның ішінде кедендік баждарды, салықтарды, сондай-ақ өзге де ақшаны төлеу жөніндегі міндеттемелерді орындауды қамтамасыз ету ретінде енгізілген сомаларды есепке жатқызу (қайтару) Кодекстің 109 және 113-баптарына сәйкес жүргізіледі.
26. Кодекстің 78-бабы 1-тармағына сәйкес алдағы төленетін кедендік баждарды, кедендік алымдарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарды төлеу шотына енгізілген және төлеуші нақты тауарларға қатысты кедендік баждардың, кедендік алымдардың салықтардың, нақты түрлері мен сомалары бойынша сәйкестендірілмеген ақшаны аванстық төлемдер деп танылады.

20. В случае подачи плательщиком в суд заявления на возврат взысканных сумм задолженности по таможенным пошлинам, таможенным сборам, налогам, пеням, процентам, орган государственных доходов в течение срока, установленного пунктом 2 статьи 111 Кодекса, осуществляет возврат указанных сумм на банковский счет плательщика на основании вступившего в законную силу решения суда.
Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа Министра финансов РК от 20.05.2021 № 473 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. В счет уплаты ввозных таможенных пошлин засчитываются налоги и сборы, а также иные платежи, подлежащие уплате в бюджет, согласно Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года, ратифицированного Законом Республики Казахстан от 14 декабря 2014 года (далее – Договор).
22. В соответствии с пунктом 3 Протокола о порядке зачисления и распределения сумм ввозных таможенных пошлин (иных пошлин, налогов и сборов, имеющих эквивалентное действие), их перечисление в доход бюджетов государств-членов, согласно приложению № 5 Договора, суммы ввозных таможенных платежей, пеней, процентов по ним не зачитываются в счет уплаты иных платежей, кроме зачета в счет погашения задолженности плательщиков по уплате таможенных платежей, пеней, процентов.
23. Ввозные таможенные пошлины уплачиваются плательщиками в бюджет отдельными платежными документами.
24. В отношении товаров, указанных в пункте 2 статьи 320 Кодекса, помещенных под таможенную процедуру реэкспорта и фактически вывезенных с таможенной территории Евразийского экономического союза, зачет (возврат) уплаченных сумм ввозных таможенных пошлин, налогов производится в порядке, предусмотренном настоящей главой.
Глава 3. Порядок зачета (возврата) уплаченных сумм авансовых платежей
25. Зачет (возврат) сумм авансовых платежей, в том числе внесенных в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, а также иных денег производится в соответствии со статьями 109 и 113 Кодекса.
26. Согласно пункту 1 статьи 78 Кодекса авансовыми платежами признаются деньги, внесенные в счет уплаты предстоящих таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, не идентифицированные плательщиком в разрезе конкретных видов и сумм таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов в отношении конкретных товаров.

27. Төлеуші кедендік декларацияны берген кезде, жеке шоттағы аванстық төлемдердің сомалары кедендік декларациясының деректері бойынша есептелген кедендік баждарды, кедендік алымдарды, салықтарды төлеу есебіне міндетті түрде есепке жатқызуға жатады. Бұл ретте осы есепке жатқызу төлеушінің өтінішсіз кедендік декларация берілген күні жүргізіледі.
28. Кедендік баждарды, кедендік алымдарды, салықтарды, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу есебіне аванстық төлемдердің сомаларын есепке жатқызуға төлеушімен өтініш берілген кезде мемлекеттік кірістер органдары кедендік баждарды, кедендік алымдарды, салықтарды, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу есебіне, сондай-ақ алдағы төлемдер есебіне аванстық төлемдердің сомаларын осы Қағидалардың 2-тарауында белгіленген мерзімдерде және тәртіпте есепке жатқызуды жүргізеді.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 16.01.2025 № 24 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Кедендік баждарды, кедендік алымдарды, салықтарды, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу жөніндегі берешектері болмаған кезде, төлеушінің өтінішінің негізінде осы Қағидалардың 2-тарауында белгіленген мерзімдерде және тәртіпте аванстық төлемдердің сомаларын қайтару жүргізіледі.
30. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету ретінде енгізілген аванстық төлемдер берілген қамтамасыз ету бойынша кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттемелерді орындау мерзімі басталғанға дейін кедендік баждарды, кедендік алымдарды, салықтарды, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу есебіне есепке жатқызылуға жатпайды.
31. Берілген қамтамасыз ету бойынша міндеттемелерді орындау мерзімі басталғанда, кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету ретінде енгізілген аванстық төлемдер аталған міндеттемелерді орындау жөнінде кеденді баждарды, салықтарды төлеу есебіне міндетті түрде есепке жатқызылуы керек. Бұл ретте осы есепке жатқызу өтінішсіз кедендік декларация берілген күні жүргізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрінің
2018 жылғы 20 ақпандағы
№ 244 бұйрығына
2-қосымша
Төлеушінің жеке шотын жүргізу қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Төлеушінің жеке шотын жүргізу қағидалары "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 106-бабы 3-тармағына сәйкес әзірленді және төлеушінің жеке шотын жүргізу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 16.01.2025 № 24 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

27. При подаче плательщиком таможенной декларации, суммы авансовых платежей, находящиеся на лицевом счете, подлежат обязательному зачету в счет уплаты таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, начисленных по данным таможенной декларации. При этом данный зачет проводится без заявления плательщика в день представления таможенной декларации.
28. В случае представления плательщиком заявления на зачет сумм авансовых платежей в счет уплаты таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней, процентов органы государственных доходов производят зачет сумм авансовых платежей в счет погашения задолженности по уплате таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней, процентов, а также в счет предстоящих платежей в сроки и порядке, установленные главой 2 настоящих Правил.
29. Возврат сумм авансовых платежей производится по заявлению плательщика при отсутствии задолженности по уплате таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней, процентов в сроки и порядке, установленные главой 2 настоящих Правил.
30. Авансовые платежи, внесенные в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов не подлежат зачету в счет уплаты таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней, процентов до наступления срока исполнения обязательств по уплате таможенных пошлин, налогов по представленному обеспечению.
31. При наступлении срока исполнения обязанности по представлению таможенной декларации, суммы авансовых платежей, внесенные в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, подлежат обязательному зачету в счет уплаты таможенных пошлин, налогов по исполнению указанных обязанностей. При этом данный зачет проводится без заявления плательщика в день представления таможенной декларации.
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 февраля 2018 года № 244
Правила ведения лицевого счета плательщика
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения лицевых счетов плательщика разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 106 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок ведения лицевого счета плательщика.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 20.05.2021 № 473 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2-тарау. Төлеушінің жеке шотын жүргізу тәртібі 1-параграф. Кедендік баждар, кедендік алымдар, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар, өсімпұлдар, пайыздар, аванстық төлемдер сомаларының бюджетке түсуін есепке алу тәртібі
2. Мемлекеттік кірістер органдарында кедендік баждарды, , кедендік алымдарды, салықтарды арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды, өсімпұлдарды, пайыздарды, аванстық төлемдер сомаларын есепке алу мемлекеттік кірістер органдардың автоматтандырылған жүйесінде жүргізіледі.
3. Мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды тұлғалары төлеушілердің жеке шоттарындағы (бұдан әрі – жеке шоттар) кедендік баждар, салықтар, кедендік алымдар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар, өсімпұлдар, пайыздар, аванстық төлемдер сомаларының есепке жазылған, азайтылған, төленген, қайтарылған және кейінге қалдырылған (бөліп төленген) сомаларын есепке алуды жүргізудің дұрыстығы мен уақыттылылығын қамтамасыз етеді.
4. Кедендік баждар, салықтар, кедендік алымдар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар, өсімпұлдар, пайыздар, аванстық төлемдер сомаларының бюджетке түсуін есепке алу мемлекеттік кірістер органдарында:
1) осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке шотарда;
2) осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кедендік баждар, кедендік алымдар, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар, өсімпұлдар, пайыздар сомаларын есепке жазуға (азайтуға) тізілімінде (бұдан әрі – Тізілім);
3) осы Қағидаға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жиынтық қорытынды кітаптарда жүргізіледі.
5. Жеке шоттардағы барлық жазбалар электронды байланыс арқылы келіп түскен тауарға арналған декларациялар, тауарға арналған декларацияны түзету, кедендік кірістер ордерлерінің, төлем құжаттарының (екінші деңгейдегі банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың (бұдан әрі – банктер) түбіртектері, электрондық терминалдардың чектері, төлем тапсырыстары), оған аумақтық қазынашылық бөлімшелерінің электрондық төлем құжаттары қоса берілген есептілік нысандары, Тізілімнің және бұл жазбалардың заңдылығын растайтын басқа құжаттардың негізінде уақытылы, хронологиялық тәртіппен жүргізіледі.
6. Аумақтық қазынашылық бөлімшесінен электрондық төлем құжаттарын алған кезде мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық жүйесінде есеп шоттарды жүргізу үшін жауапты бөлімшемен төлем құжатында деректемелердің дұрыс көрсетілуі тексеріледі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 16.01.2025 № 24 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 2. Порядок ведения лицевого счета плательщика
Параграф 1. Порядок учета поступлений в бюджет таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов, сумм авансовых платежей
2. В органах государственных доходов учет таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов, сумм авансовых платежей, ведется в автоматизированной системе органов государственных доходов.
3. Должностные лица органов государственных доходов обеспечивают правильность и своевременность ведения учета начисленных, уменьшенных, уплаченных, возвращенных и отсроченных (рассроченных) сумм таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов, сумм авансовых платежей, в лицевых счетах плательщиков (далее – лицевые счета).
4. Учет поступления в бюджет таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов, сумм авансовых платежей в органах государственных доходов ведется:
в лицевых счетах по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
в реестрах к начислению (уменьшению) сумм таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов (далее – Реестр) по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
в книгах сводных итогов по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
5. Все записи в лицевых счетах производятся своевременно в хронологическом порядке, на основании декларации на товары, корректировки декларации на товары, таможенных приходных ордеров, платежных документов (квитанции банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций (далее – банки), чеки электронных терминалов, платежные поручения), форм отчетности территориальных подразделений казначейства с приложением к ним электронных платежных документов, поступивших посредством электронной связи, а также Реестра и других документов, подтверждающих правомерность этих записей.
6. При получении электронных платежных документов из территориального подразделения казначейства в информационной системе органов государственных доходов подразделением, ответственных за ведение лицевых счетов, проводится проверка правильности указания реквизитов в платежном документе.

2-параграф. Төлеушілердің жеке шоттарын ашу
7. Кедендік баждар, салықтар, кедендік алымдар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар, өсімпұлдар, пайыздар бойынша төлеушілердің міндеттемелерінің орындалуын есепке алуды жүргізу үшін мемлекеттік кірістер органдарында жеке шоттар ашылады.
8. Жеке шотты ашу кезінде төлеушінің мемлекеттік кірістер органдарында есептік тіркеу деректері негіздеме болады. Заңды тұлғалардың және бейрезидент-заңды тұлғалардың жеке шоттарын ашқан кезде мынадай деректемелер:
толық атауы;
бизнес сәйкестендіру нөмірі;
бюджеттік жіктеу коды бойынша төлемнің немесе салықтың коды көрсетіледі.
9. Жеке кәсіпкерлерді қоса алғанда, жеке тұлғалардың жеке шоттарында мынадай деректемелер:
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда);
жеке сәйкестендіру нөмірі;
бюджеттік жіктеу коды бойынша төлемнің немесе салықтың коды көрсетіледі.
10. Резидент емес-жеке тұлғалар декларант болған жағдайларда кедендік баждаржы, кедендік алымдарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарлы, өсімпұлдарды, пайыздарды есепке алу бойынша мәліметтер аталған тұлғалар үшін ашылатын жеке шоттарда жеке басын куәландыратын құжаттардың және ерекше сәйкестендіру нөмірі негізінде көрсетіледі.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 16.01.2025 № 24 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3- параграф. Төлеушінің жеке шотын жүргізу тәртібі
11. Кедендік баждар, салықтар, кедендік алымдар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар, өсімпұлдар, пайыздар, аванстық төлемдер сомаларын төлеу жөніндегі міндеттемені орындау нәтижесінде жазылған, есептелген, есепке жазылған, төленген (есепке алынған және қайтарылғанды ескере отырып) кедендік баждар, салықтар, кедендік алымдар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар, өсімпұлдар, пайыздар, аванстық төлемдер сомалары көрсетілген құжат, оның ішінде электрондық нысандағы құжат төлеушінің жеке шоты болып табылады.
12. Мемлекеттік кірістер органының жеке шотты жүргізуі:
жеке шотты ашуды;
кедендік баждар, салықтар, кедендік алымдар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар, өсімпұлдар, пайыздар, аванстық төлемдер сомаларын есептелген, есепке жазылған, азайтылған, төленген, есепке жатқызылған, қайтарылған сомаларын кейіннен жеке шотта көрсетуді;
жеке шотты жабуды қамтиды.
13. Жеке шоттардағы кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждардың, өсімпұлдардың, пайыздардың, аванстық төлемдер сомалары ұлттық валютада жүргізіледі.
14. Кедендік баждар, салықтар, кедендік алымдар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар, өсімпұлдар, пайыздар, аванстық төлемдер сомаларының есепке жазылған, азайтылған, төленген, қайтарылған және кейінге қалдырылған (бөліп төленген) сомаларын жеке шоттар бойынша есепке алу әрбір төлеуші үшін бюджеттік сыныптама кодтары бойынша жеке жүргізіледі.

Параграф 2. Открытие лицевых счетов плательщиков
7. Для ведения учета исполнения обязательств плательщиков по таможенным пошлинам, таможенным сборам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеням, процентам в органах государственных доходов открываются лицевые счета.
8. При открытии лицевого счета основанием служат данные учета плательщика в органах государственных доходов. При открытии в лицевых счетах юридических лиц и юридических лиц-нерезидентов указываются следующие реквизиты:
полное наименование;
бизнес-идентификационный номер;
код платежа или налога по кодам бюджетной классификации.
9. В лицевых счетах физических лиц, включая индивидуальных предпринимателей, указываются:
фамилия, имя, отчество (при его наличии);
индивидуальный идентификационный номер;
код платежа или налога по кодам бюджетной классификации.
10. В случаях, когда декларантами выступают физические лица-нерезиденты, сведения по учету поступления в бюджет таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, пеней, процентов указываются в лицевых счетах, открываемых для данных лиц на основании документов удостоверяющих личность и уникального идентификационного номера.
Параграф 3. Ведение лицевых счетов плательщика
11. Лицевым счетом плательщика является документ в электронном виде, в котором отражаются суммы таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов, сумм авансовых платежей, исчисленные, начисленные, уплаченные (с учетом зачтенных и возвращенных).
12. Ведение лицевого счета органом государственных доходов включает:
открытие лицевого счета;
последующее отражение в лицевом счете исчисленных, начисленных, уменьшенных, уплаченных, зачтенных, возвращенных сумм таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов, сумм авансовых платежей;
закрытие лицевого счета.
13. Суммы таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов, сумм авансовых платежей в лицевых счетах ведутся в национальной валюте.
14. Учет начисленных, уменьшенных, уплаченных, возвращенных и отсроченных (рассроченных) сумм таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов, сумм авансовых платежей по лицевым счетам ведется отдельно для каждого плательщика по соответствующему коду бюджетной классификации.

18. Тізілімнің екінші данасы оны жасаған мемлекеттік кірістер органының құрылымдық бөлімшесінде сақталады.
4-параграф. Кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждардың, өсімпұлдардың, пайыздардың сомаларын, сондай-ақ аванстық төлемдер сомаларын есептелген, есепке жазылған, азайтылған, төленген,есепке жатқызылған, қайтарылған сомаларын кейіннен жеке шотта көрсету
19. Кедендік баждарды, кедендік алымдарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды төлеу міндеттемелерін орындамау үшін өсімпұл белгіленген мерзімдерде, Кодекстің 124-бабы 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 және 10 тармақтарында қарастырылған жағдайларды қоспағанда, жеке шоттарда күн сайын есепке жазылады.
20. Кедендік баждар мен қосылған құн салығын төлеу мерзіміне өзгерісті мемлекеттік кірістер органы төлеушінің жеке шотының "кейінге қалдырылды/бөліп төленді" деген бағанына енгізуді:
мемлекеттік кірістер органы қабылдаған кедендік баждарды төлеу мерзімін өзгерту туралы шешім;
қосылған құн салығын төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімін өзгерту жөніндегі ақпарат;
тауарға арналған декларация негізінде жүзеге асырылады.
21. Кедендік баждарды, кедендік алымдарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды, өсімпұлдарды, пайыздарды, аванстық төлемдер сомаларын есепке алуды жүргізу тәртібінің сақталуын бақылау мақсатында есепке алуды жүргізу үшін жауапты бөлімшенің лауазымды адамы ай сайын жеке шоттардағы операцияларды көрсетудің дұрыстығын тексереді.
22. Жеке шоттарды тексеру кезінде:
кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждардың, өсімпұлдардың, пайыздардың есепке жазылған немесе азайтылған сомаларын төлеу мерзімі бойынша, оның ішінде Тізілім негізінде жеке шоттардағы жазбалардың уақыттылығы, дұрыстығы, толықтығы;
бастапқы төлем құжаттары мен қазынашылықтың аумақтың бөлімшесінен нысандар негізінде кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждардың, өсімпұлдардың, пайыздардың төленген, қайтарылған сомаларының жеке шоттардағы жазбаларының уақыттылылығы, дұрыстығы, толықтығы;
кейінге қалдыруды (бөліп төлеуді) ұсыну туралы құжаттар мен қазынашылықтың аумақтық бөлімшесінің нысандары негізінде кедендік төлемдер мен қосылған құн салығын төлеуді кейінге қалдыру (бөліп төлеу) бойынша сомалардың жеке шоттардағы жазбаларының уақыттылылығы, дұрыстығы, толықтығы;
төлеушілердің бюджетпен есеп айырысуды жүргізуінің дұрыстығы;
жеке шоттардың барлық бағандары бойы қорытынды жасаудың дұрыстығы;
өсімпұлдың сомаларын есепке жазу мен көрсетудің дұрыстығы;
кедендік төлемдерді, салықтар мен кедендік алымдарды төлеу мерзімін көрсетудің дұрыстығы тексеріледі.

18. Второй экземпляр Реестра хранится в структурном подразделении органа государственных доходов, составившего его.
Параграф 4. Последующее отражение в лицевом счете исчисленных, начисленных, уменьшенных, уплаченных, зачтенных, возвращенных сумм таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов, а также сумм авансовых платежей
19. В лицевых счетах ежедневно начисляются пени за неисполнение обязанности по уплате таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в установленные сроки, за исключением случаев, предусмотренных пунктами 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 и 10 статьи 124 Кодекса.
20. Внесение изменения по срокам уплаты таможенных пошлин и налога на добавленную стоимость органом государственных доходов в графу "отсрочено/рассрочено" лицевого счета плательщика осуществляется на основании:
принятого органом государственных доходов решения об изменении сроков уплаты таможенных пошлин;
информации по изменению сроков исполнения налогового обязательства по уплате налога на добавленную стоимость;
декларации на товары.
21. В целях контроля за соблюдением порядка ведения учета таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов, сумм авансовых платежей, должностным лицом подразделения, ответственного за ведение учета, ежемесячно производится проверка правильности отражения операций в лицевых счетах.
22. При проверке лицевых счетов проверяется:
своевременность, правильность, полнота записи в лицевых счетах по срокам уплаты начисленных или уменьшенных сумм таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов, в том числе на основании Реестра;
своевременность, правильность, полнота записи в лицевых счетах уплаченных, возвращенных сумм таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов на основании первичных платежных документов и форм из территориального подразделения казначейства;
своевременность, правильность, полнота записи в лицевых счетах сумм по отсрочке (рассрочке) уплаты таможенных пошлин и налога на добавленную стоимость, на основании документов о предоставлении отсрочки (рассрочки) и форм территориального подразделения казначейства;
правильность проведения расчетов плательщиков с бюджетом;
правильность подведения итогов по всем графам лицевых счетов;
правильность начисления и отражения сумм пени;
правильность указания сроков уплаты таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов.

1. Осы Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының сомаларын есепке жатқызуға (қайтаруға) алып келетін мән-жайлардың басталуын растау қағидалары "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 141-бабы 15-тармағына сәйкес әзірленді және арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының сомаларын есепке жатқызуға (қайтаруға) алып келетін мән-жайлардың басталуын растау тәртібін айқындайды.
2. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының сомаларын есепке жатқызуды (қайтаруды) мемлекеттік кірістер органы төлеушінің өтініші келіп түскен күннен бастап Кодекстің 141-бабының 3-тармағында белгіленген мерзімде жүргізеді.
3. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының сомаларын есепке жатқызу (қайтару) Кодекстің 141-бабы 13-тармағының 3) тармақшасына сәйкес заң күшіне енген сот актісінің негізінде жасалады.
4. Арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарының сомаларын есепке жатқызуға (қайтаруға) алып келетін мән-жайлардың басталуы Кодекстің 141-бабы 13-тармағының 4), 5), 6), 7) және 8) тармақшаларымен белгіленген мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық жүйесінен алынған есепке жазылған және төленген төлемдер бойынша мәліметтер болып табылады.
Төлеушінің жеке шотын жүргізу
қағидаларына 1- қосымша
нысан
__________________________________бойынша (кедендік баждың, кедендік алымның, салықтың, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждың атауы мен коды) ДЕРБЕС ШОТ
Төлеушінің атауы
________________________________________________________________________________
Жеке сәйкестендіру
нөмірі / Бизнес
сәйкестендіру нөмірі ______________________________ Заңды тұлғаның
________________________________________________ Бизнес сәйкестендіру
________________________________________________ нөмірі______________
Ағымдағы күнтізбелік күннің күні
Операцияны жазған (енгізген) күні
Операцияның мазмұны және оның негізінде жазба (енгізу) жүргізілетін құжат
Төлеу мерзімі
Банктік шоттан есептен шығарған немесе ақшалай енгізген күні
Бюджетке төлемдерді есептеу күні
Кеден төлемдер бойынша есептер
есептелді
азайтылды
төленді
қайтарылды
Кейінге қалдырылды/бөліп төленді
есептер сальдосы (берешек
(-), асыра төлеу
(+))
төлем
сомасы
төлем
өтеу
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Кестенің жалғасы
Өсімпұл бойынша есептер
Пайыздар бойынша есептер
Қайтарымдарды шегере отырып жыл басынан енгізілді
есепке жатқызуды және/немесе қайтаруды жүргізудің мерзімін бұзғаны үшін мемлекеттік кірістер органына өсімпұл есептелді
Өсім пұл төлеушіге есептелді
есептелді (кемітілді)(+,-)
Өсім пұл төленді (қай-тарыл-ды) (+, -)
Кейінге қалдырылды/бөліп төленді
Өсімпұл саль-досы (+,-)
пайыздар есептелді (кемітілді) (+,-)
пайыздар төленді (қайтарылды) (+,-)
пайыздар сальдосы (+, -)
өсімақы сомасы
кезең үшін
өсімпұл сомасы
өсімпұл өтеу кестесі
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
Ескертпе:
Кедендік баждарды, кедендік алымдарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждарды есептеу, есепке жазу, азайту, төлеу, есепке жатқызу, қайтару бойынша барлық жазбалар "Кеден төлемдер бойынша есептер" бағанында жүргізіледі, және ол келесі бағандарға бөлінеді: "Есептелді", "Азайтылды", "Төленді", "Қайтарылды", "Кейінге қалдырылды/бөліп төленді", есептер сальдосы (берешек (-), асыра төлеу (+)). Жеке шоттың "Есеп-қисаптар сальдосы (берешек (-) немесе артық төлем (+))" бағаны келесі арифметикалық әрекеттердің негізінде есептеледі:
"Есептік кезең басындағы есеп-қисаптар сальдосы" бағаны алу "Есептелді" бағаны қосу "Азайтылды" бағаны қосу "Төленді" бағаны алу "Қайтарылды" бағаны қосу "Кейінге қалдырылды/бөліп төленді" бағаны.
Өсімпұлды есепке жазу, азайту, төлеу, есепке жатқызу, қайтару бойынша барлық жазбалар "Өсімпұл бойынша есептеулер" жалпы бағанында жүргізіледі, және ол келесі бағандарға бөлінеді "Есептелді (азайтылды)", "Өсімпұл төленді (қайтарылды)", "Өсімпұл сальдосы".
"Өсімпұл сальдосы (берешек (-) немесе артық төлем (+))" бағаны келесі арифметикалық әрекеттердің негізінде есептеледі:
"Есептік кезең басындағы өсімпұл сальдосы" бағаны алу "Өсімпұл есептелді" бағаны қосу "Өсімпұл азайтылды" бағаны қосу "Өсімпұл төленді" бағаны алу "Өсімпұл қайтарылды" бағаны қосу "Кейінге қалдырылды/бөліп төленді" бағаны.
Пайыздарды есепке жазу, азайту, төлеу, есепке жатқызу, қайтару бойынша барлық жазбалар "Пайыздар бойынша есептер" жалпы бағанында жүргізіледі, және ол келесі бағандарға бөлінеді: "Пайыздар есептелді (азайтылды)", "Пайыздар төленді (қайтарылды)", "Пайыздар сальдосы".
"Пайыздар сальдосы (берешек (-) немесе артық төлем (+))" бағаны келесі арифметикалық әрекеттердің негізінде есептеледі:
"Есептік кезең басындағы пайыздар сальдосы" бағаны алу "Пайыздар есептелді" бағаны қосу "Пайыздар азайтылды" бағаны қосу "Пайыздар төленді" бағаны алу "Пайыздар қайтарылды" бағаны.
Төлеушінің жеке шотын
жүргізу қағидаларына
2-қосымша
нысан
Кедендік баждар, кедендік алымдар, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтем баждар, өсімпұлдар, пайыздар сомаларын есепке жазуға (азайтуға) тізілім
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 16.01.2025 № 24 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с
Төлеушінің атауы
Жеке сәйкестендіру нөмірі /Бизнес сәйкестендіру нөмірі
Төлем (салық) түрі
Бюджет кірістері сыныптамасының коды
Тауарлар декларациясы және басқа құжаттар бойынша есепке жазуға (азайтуға)
Жеке шотқа жазба жасалатын құжат
төлеу мерзімі
төлем (салық) сомасы
өсімпұл сомасы
пайыздар сомасы
Құжат атауы
Есептілік түрі
Құжат нөмірі
Құжаттың күні
Есепке жазу үшін
Азайту үшін
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Тізілім тапсырылды:
____________________________________________________________________
(Есепке жазуды (азайтуды) жүргізетін мемлекеттік кірістер органы
бөлімшесі лауазымды адамдарының тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда), лауазымы және қолы)
Тізілім жеке шоттарда таратуды қабылдады және жүргізді:
__________________________________________________________________________
(Мемлекеттік кірістер органы бөлімшесі лауазымды адамының тегі, аты,
әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы және қолы)
Төлеушінің жеке шотын жүргізу
қағидаларына 3 - қосымша
нысан
Жиынтық қорытындылар кітабы
Жазба
Төлеушінің атауы
Жеке сәйкестендіру нөмірі/Бизнес сәйкестендіру нөмірі (бар болған жағдайда)
Төлемнің/салықтың түрі мен коды
Төлемнің/салықтың түрі мен коды
Барлығы жеке шоттар бойынша
Операция басталғандағы төлем/ салық сальдосы (+, -)
Кірі с
Ш ығ ы с
Операция аяқталғандағы төлем/ салық сальдосы (+, -)
Операция басталғандағы төлем/ салық сальдосы (+, -)
Кірі с
Ш ы ғ ы с
Операция аяқталғандағы төлем/ салық сальдосы (+, -)
Операция басталғандағы төлем/салық сальдосы (+, -)
Кірі с
Ш ы ғ ы с
Операция басталғандағы төлем/салық сальдосы (+, -)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
1
2

1. Настоящие Правила подтверждения наступления обстоятельств, влекущих за собой зачет (возврат) сумм специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин разработаны в соответствии пунктом 15 статьи 141 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок зачета (возврата) сумм специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин при подтверждения наступления обстоятельств, влекущих за собой зачет (возврат) сумм специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 20.05.2021 № 473 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Зачет (возврат) сумм специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин производится органом государственных доходов в срок, установленный пунктом 3 статьи 141 Кодекса со дня поступления заявления плательщика.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра финансов РК от 20.05.2021 № 473 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Зачет (возврат) сумм специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в случае, указанном в пункте 3) пункта 13 статьи 141 Кодекса производится на основании вступившего в законную силу судебного акта.
4. Подтверждением обстоятельств, при которых производится зачет (возврат) сумм специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, установленных пунктами 4), 5), 6), 7), 8) пункта 13 статьи 141 Кодекса являются сведения о начисленных и уплаченных платежах из информационной системы органов государственных доходов.
Приложение 1
К Правилам ведения лицевого
счета плательщика
форма
ЛИЦЕВОЙ СЧЕТ
по ___________________________________
(наименование и код таможенной пошлины,
таможенного сбора, налога, специальных,
антидемпинговых, компенсационных пошлин)
Наименование плательщика
___________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер/Бизнес идентификационный номер ________
Бизнес идентификационный номер
юридического лица_________________
Дата текущего календарного дня
Дата записи (ввода) операции
Содержание операции и документ, на основании которого производится запись (ввод)
Срок уплаты
Дата списания с банковского счета или внесения наличными
Дата зачисления платежей в бюджет
Расчеты по таможенным платежам
начислено
уменьшено
уплачено
возвращено
отсрочено/ рассрочено
Сальдо расчетов (задолженность (-), переплата (+))
Сумма
платежа
график погашения платежа
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Продолжение таблицы
Расчеты по пени
Расчеты по процентам
Внесено с начала года, за вычетом возвратов
Начислено пени органу государственных доходов за нарушение срока проведения зачета (возврата)
Перечислено пени плательщику
Начислено (уменьшено)(+,-)
Уплачено (возвращено) пени (+;-)
отсрочено/ рассрочено
Сальдо пени (+,-)
Начислено (уменьшено) процента (+,-)
Уплачено (возвращено) процента (+;-)
Сальдо процента (+,-)
сумма
пени
за период
сумма пени
график погашения пени
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
Примечание:
Все записи по исчислению, начислению, уменьшению, уплате, зачету, возврату таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин проводятся в графе "Расчеты по таможенным платежам", которая подразделяется на графы: "Начислено", "Уменьшено", "Уплачено", "Возвращено", "Отсрочено/рассрочено", "Сальдо расчетов".
Графа лицевого счета "Сальдо расчетов (задолженность (-) или переплата (+))" рассчитывается на основе следующих арифметических действий:
графа "Сальдо расчетов на начало отчетного периода" минус графа "Начислено" плюс графа "Уменьшено" плюс графа "Уплачено" минус графа "Возвращено" плюс графа "Отсрочено/рассрочено".
Все записи по начислению, уменьшению, уплате, зачету, возврату пени производятся в общей графе "Расчеты по пени", которая подразделяется на графы: "Начислено (уменьшено)", "Уплачено (возвращено) пени", "Отсрочено/рассрочено", "Сальдо пени".
Графа "Сальдо пени (задолженность (-) или переплата (+))" рассчитывается на основе следующих арифметических действий:
графа "Сальдо пени на начало отчетного периода" минус графа "Начислено пени" плюс графа "Уменьшено пени" плюс графа "Уплачено пени" минус графа "Возвращено пени" плюс графа "Отсрочено/рассрочено".
Все записи по начислению, уменьшению, уплате, зачету, возврату процентов производятся в общей графе "Расчеты по процентам", которая подразделяется на графы: "Начислено (уменьшено) процентов", "Уплачено (возвращено) процентов", "Сальдо процента".
Графа "Сальдо процентов (задолженность (-) или переплата (+))" рассчитывается на основе следующих арифметических действий:
Графа "Сальдо процентов на начало отчетного периода" минус графа "Начислено процентов" плюс графа "Уменьшено процентов" плюс графа "Уплачено процентов" минус графа "Возвращено процентов".
Приложение 2
к Правилам ведения лицевого
счета плательщика
форма
Реестр к начислению (уменьшению) сумм таможенных платежей, таможенных сборов, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов
№ п/п
Наименование плательщика
Индивидуальный идентификационный номер/ Бизнес-идентификационный номер
Вид платежа (налога)
Код классификации доходов бюджета
К начислению (уменьшению) по декларации на товары и другим документам
Документ на основании которого производиться запись на лицевой счет
Срок уплаты
Сумма налога (платежа)
Сумма пени
Сумма процентов
Наименование документа
Вид отчетности
Номер документа
Дата документа
К начислению
К уменьшению
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Реестр сдал:
____________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись должностных лиц подразделений органа государственных доходов, производящие начисление (уменьшение))
Реестр принял и произвел разноску в лицевых счетах:
____________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись должностного лица подразделения органа государственных доходов)
Приложение 3
к Правилам ведения лицевого
счета плательщика
форма
Книга сводных итогов
№ записи
Наименование плательщика
Индивидуальный идентификационный номер/Бизнес-идентификационный номер
Вид и код платежа/налога
Вид и код платежа/налога
Всего по лицевым счетам
сальдо платежа/ налога на начало операции (+, -)
приход
расход
сальдо платежа/ налога на конец операции (+,-)
сальдо платежа/ налога на начало операции (+, -)
приход
расход
сальдо платежа/ налога на конец операции (+,-)
сальдо платежа/ налога на начало операции (+, -)
приход
расход
сальдо платежа/ налога на конец операции (+, -)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
1
2