Еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың және еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 20 ақпандағы № 247 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 14 наурызда № 16582 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 24.06.2020 № 630 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 283-бабының 2, 4, 6 және 7-тармақтарына, 285-бабының 6 және 10-тармақтарына 286-бабының 2-тармағына, 287-бабының 10, 11, 12, 13 және 14-тармақтарына және "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес, Еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың (бұдан әрі – ЕЭА) аумағын жайластыруға, осындай аумақтың периметрін қоршау және бейнебақылау жүйесімен жарақтандыру жөніндегі талаптарды қоса алғанда қойылатын талаптар;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес, ЕЭА аумағында, осындай аумаққа адамдардың кіруін қоса, бақылау-өткізу режимін қамтамасыз ету қағидасы;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес, ЕЭА аумағына тауарларды әкелу туралы хабарламаны беру және ЕЭА аумағынан тауарларды әкетуге және порттық ЕЭА-ға немесе логистикалық ЕЭА-ға тауарларды әкелуге рұқсаттарды беру қағидасы;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес, ЕЭА аумағына тауарларды әкелу туралы хабарламаның нысаны;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес, ЕЭА аумағынан тауарларды әкетуге рұқсаттың нысаны;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес, порттық ЕЭА-ға немесе логистикалық ЕЭА-ға тауарларды әкелуге рұқсаттың нысаны;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес, Мемлекеттік кірістер органының ЕЭА аумағына әкелінетін тауарларға сәйкестендіруді жүзеге асыру қағидасы;
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес, Еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды есепке алуды жүргізу, сондай-ақ мемлекеттік кірістер органына осындай тауарлар туралы есептілікті ұсыну қағидасы;
9) осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес, Мемлекеттік кірістер органының ЕЭА аумағынан еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтамай, еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды әкетуге рұқсат беру қағидасы;

О некоторых вопросах свободной (специальной, особой) экономической зоны и таможенной процедуры свободной таможенной зоны
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 20 февраля 2018 года № 247. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 марта 2018 года № 16582.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 24.06.2020 № 630 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктами 2, 4, 6 и 7 статьи 283, пунктами 6 и 10 статьи 285, пунктом 2 статьи 286, пунктами 10, 11, 12, 13 и 14 статьи 287 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Требования к обустройству территории свободной (специальной, особой) экономической зоны (далее – СЭЗ), включая требования по ограждению и оснащению периметра такой территории системой видеонаблюдения, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила обеспечения контрольно-пропускного режима на территории СЭЗ, включая доступ лиц на такую территорию, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Правила подачи уведомления о ввозе товаров на территорию СЭЗ и выдачи разрешений на вывоз товаров с территории СЭЗ и на ввоз товаров в портовую СЭЗ или логистическую СЭЗ согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) форму уведомления о ввозе товаров на территорию СЭЗ согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) форму разрешения на вывоз товаров с территории СЭЗ согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) форму разрешения на ввоз товаров в портовую СЭЗ или логистическую СЭЗ согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) Правила осуществления органом государственных доходов идентификации товаров, ввозимых на территорию СЭЗ, согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) Правила ведения учета товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, а также представления отчетности о таких товарах органу государственных доходов, согласно приложению 8 к настоящему приказу;
9) Правила выдачи органом государственных доходов разрешения на вывоз товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, с территории СЭЗ без завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны согласно приложению 9 к настоящему приказу;

10) осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес, ЕЭА қатысушысының еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқықтарын, еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтамай, осы ЕЭА-ның өзге қатысушысына беруге жол берілетін жағдайлар;
11) осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес, ЕЭА қатысушысының еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқықтарын, еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтамай, осы ЕЭА-ның өзге қатысушысына берудің қағидасы мен шарттары;
12) осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес, Еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды, еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларда сәйкестендіруді жүзеге асыру қағидасы;
13) осы бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес, Тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе өзге де тәсілмен жою актісінің нысаны;
14) осы бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес, еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын, тауарларды кедендік рәсімдермен орналастырмай аяқтау қағидасы;
15) осы бұйрыққа 15-қосымшаға сәйкес, ЕЭА қатысушысы болып табылатын тұлға таратылған (қызметі тоқтатылған) кезде еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтау қағидасы бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 24.06.2020 № 630 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Арнайы экономикалық аймақтың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 26 наурыздағы № 210 бұйрығының (Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 11053 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 15 мамырында жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдануын;

10) Случаи, в которых допускается передача участником СЭЗ прав владения, пользования и (или) распоряжения товарами, помещенными под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товарами, изготовленными (полученными) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, иному участнику этой СЭЗ без завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны согласно приложению 10 к настоящему приказу;
11) Правила и условия передачи товаров участником СЭЗ прав владения, пользования и (или) распоряжения товарами, помещенными под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товарами, изготовленными (полученными) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, иному участнику этой СЭЗ без завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны согласно приложению 11 к настоящему приказу;
12) Правила осуществления идентификации иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, в товарах, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны согласно приложению 12 к настоящему приказу;
13) форму акта захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения иным способом товаров согласно приложению 13 к настоящему приказа;
14) Правила завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны без помещения товаров под таможенные процедуры согласно приложению 14 к настоящему приказу;
15) Правила завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны при ликвидации (прекращении деятельности) лица, являющегося участником СЭЗ согласно приложению 15 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 24.06.2020 № 630 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 210 "О некоторых вопросах специальной экономической зоны" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 11053, опубликован 15 мая 2015 года в информационно правовой системе "Әділет").
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаеву А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрі
_______________ Ж. Қасымбек
"___" _________ 2018 жыл
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитетінің төрағасы
_______________ Н. Айдапкелов
27 ақпан 2018 жыл
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 20 ақпандағы
№ 247 бұйрығына
1-қосымша
Еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың аумағын жайластыруға, осындай аумақтың периметрін қоршау және бейнебақылау жүйесімен жарақтандыру жөніндегі талаптарды қоса алғанда қойылатын талаптар
Ескерту. Талаптар тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 24.06.2020 № 630 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Еркін кедендік аймағы кедендік рәсімі қолданылатын еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың (бұдан әрі – ЕЭА) аумағын жайластыру бойынша кедендік бақылауды қамтамасыз ету мына талаптардың міндетті түрде орындалуымен жүзеге асырылады:
1) ЕЭА аумағы немесе оның еркін кедендік аймағы кедендік рәсімі қолданылатын бөлігі сыртқы жағынан "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 404-бабының 5-тармағымен көзделген талаптарға сәйкес белгіленеді және оның шекарасын айқындауға және осы Арнайы экономикалық аймақтың аумағын жайластыруға, осындай аумақтың периметрін қоршау және бейнебақылау жүйесімен жарақтандыру жөніндегі талаптарды қоса алғанда қойылатын талаптарға (бұдан әрі – Талаптар) сәйкес белгілі бір орындардан тыс адамдардың, тауарлар мен көлік құралдарының кіруін болғызбауға мүмкіндік беретін қоршауының болуы;
2) көлік құралдарының (көліктің түріне қарай) қозғалыс мүмкіндігін қамтамасыз ететін кіреберіс жолдарының болуы;
3) тауарларды еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен немесе өзге кедендік рәсіммен орналастырғанға дейін оларды түсіру, тиеу немесе сақтауға байланысты операциялар жүргізілетін кедендік бақылау аймағының периметрі күнтізбелік соңғы отыз күн ішінде, оның ішінде тәуліктің қараңғы уақытында болған оқиғалар туралы бейнеақпаратты қарауды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін, тәулік бойы режимде жұмыс істейтін бейнебақылау жүйесімен жабдықталады.

3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
_______________ Ж. Касымбек
"___" _________ 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
_______________ Н. Айдапкелов
27 февраля 2018 года
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 февраля 2018 года № 247
Требования к обустройству территории свободной (специальной, особой) экономической зоны, включая требования по ограждению и оснащению периметра такой территории системой видеонаблюдения
Сноска. Заголовок - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 24.06.2020 № 630 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Обеспечение таможенного контроля по обустройству территории свободной (специальной, особой) экономической зоны (далее – СЭЗ), на которой применяется таможенная процедура свободной таможенной зоны, осуществляется с обязательным выполнением следующих требований:
1) территория СЭЗ или ее часть, на которой применяется таможенная процедура свободной таможенной зоны, с внешней стороны обозначаются в соответствии с требованиями, предусмотренными пунктом 5 статьи 404 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс), и имеет ограждение, позволяющее определить ее границы и исключающее доступ лиц, товаров и транспортных средств вне определенного места в соответствии с настоящими Требованиями к обустройству территории СЭЗ, включая требования по ограждению и оснащению периметра такой территории системой видеонаблюдения (далее – Требования);
2) наличие подъездных путей, обеспечивающих возможность движения транспортных средств (в зависимости от вида транспорта);
3) периметр зоны таможенного контроля, на которой производятся операции, связанные с погрузкой, выгрузкой или хранением товаров до их помещения под таможенную процедуру свободной таможенной зоны или иную таможенную процедуру, оборудуется системой видеонаблюдения, функционирующей в круглосуточном режиме, позволяющей осуществлять просмотр видеоинформации о происшедших событиях в течение последних тридцати календарных дней, в том числе в темное время суток.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 24.06.2020 № 630 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Мемлекеттік кірістер органы (бұдан әрі - МКО) еркін кеден аймағы кедендік рәсімі қолданылатын АЭА аумағына (нан) әкелінетін (әкетілетін) тауарларға қатысты кедендік бақылауды жүргізу үшін жабдықталған және техникалық жарақтандырылған бақылау-өткізу пункттерін (бұдан әрі - БӨП), осындай БӨП-ны құрудың (географиялық орналасуына, жүк ағындарына, басымдылығына және БӨП құрудың өзге факторларына) орындылығына қарай айқындайды.
БӨП құрамына:
байланыс құралдарымен жабдықталған және еркін кеден аймағы кедендік рәсімі қолданылатын АЭА аумағына (нан) әкелінетін (әкетілетін) тауарларға қатысты кедендік бақылауды жүзеге асыратын МКО лауазымды адамдарын орналастыруға арналған үй-жайлар;
тәулік бойы жұмыс режимі кезінде МКО лауазымды адамдарына арналған демалу бөлмесі кіреді.
Сондай-ақ, БӨП шлагбаумдармен (қақпалармен) және (немесе) көлік құралдарының қозғалысына тосқауыл болатын қондырғылармен жабдықталады.
3. Кедендік операцияларды жасау орындарын құрған жағдайда басқарушы компания және (немесе) АЭА-ға қатысушы АЭА аумағында олардың санына қарай МКО-ның лауазымды адамдарын орналастыруға арналған жайластырылған ғимарат немесе телекоммуникация құралдарымен жарақтандырылған офистік үй-жайлар бөледі.
4. Инфрақұрылым объекттері, ғимараттарды, БӨП, АЭА аумағына (нан) немесе АЭА аумағы бөлігіне ену (кету) және (немесе) кіру (шығу) орындарын, МКО-ның лауазымды адамдарын орналастыруға арналған қызметтік үй-жайларды, сондай-ақ АЭА-ның материалдық-техникалық жарақтандырылуы жайластыру жоспарына қосылған ашық алаңдарды, олардың кедендік бақылауды жүзеге асыру үшін қажетті санын және орналастырылуын қоса алғанда, басқарушы компаниямен және (немесе) АЭА қатысушымен қызмет ету аймағында АЭА орналасқан МКО хабардар етумен айқындалады.
5. АЭА аумағын жайластыру осы Талаптарға сәйкес басқарушы компаниямен және (немесе) АЭА қатысушымен қамтамасыз етіледі.
6. Осы Талаптардың ережелері Кодекстің 291-бабының 3-тармағына сәйкес шектері Еуразиялық экономикалық одақтың кеден шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара тұспа-тұс келетін АЭА-ға қатысты қолданылмайды.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 20 ақпандағы
№ 247 бұйрығына
2-қосымша
Еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың аумағында, осындай аумаққа адамдардың кіруін қоса, бақылау-өткізу режимін қамтамасыз ету қағидасы

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 24.06.2020 № 630 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Орган государственных доходов (далее – ОГД) определяет контрольно-пропускные пункты (далее – КПП), оборудованные и технически оснащенные для проведения таможенного контроля, в отношении товаров, ввозимых (вывозимых) на (с) территорию (ии) СЭЗ, на которой применяется таможенная процедура свободной таможенной зоны, исходя от целесообразности создания таких КПП (географического расположения, грузопотока, приоритетности и иных факторов создания КПП).
В состав КПП входят:
помещения с оборудованными средствами связи, и предназначенные для размещения должностных лиц ОГД, осуществляющих таможенный контроль в отношении товаров, ввозимых (вывозимых) на (с) территорию (ии) СЭЗ, на которой применяется таможенная процедура свободной таможенной зоны;
комната отдыха для должностных лиц ОГД при круглосуточном режиме работы.
Также КПП оборудуются шлагбаумами (воротами) и (или) устройствами, блокирующими движение транспортных средств.
3. Управляющая компания и (или) участник СЭЗ, в случае создания мест совершения таможенных операций, на территории СЭЗ выделяет обустроенные здания или офисные помещения оснащенные средствами телекоммуникаций, для размещения должностных лиц ОГД, исходя из его численности.
4. Объекты инфраструктуры, включая здания, КПП, места въезда (выезда) и (или) входа (выхода) на (с) территорию (ии) СЭЗ или части территории СЭЗ, служебные помещения, предназначенные для размещения должностных лиц ОГД, а также открытые площадки, включенные в план обустройства материально-технического оснащения СЭЗ, их количество и расположение, необходимое для осуществления таможенного контроля, определяются управляющей компанией и (или) участником СЭЗ с уведомления ОГД, в зоне деятельности которого расположена СЭЗ.
5. Обустройство территории СЭЗ, в соответствии с настоящими Требованиями обеспечиваются управляющей компанией и (или) участником СЭЗ.
6. Положения настоящих Требований не применяются в отношении СЭЗ, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза, в соответствии с пунктом 3 статьи 291 Кодекса.
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 февраля 2018 года № 247
Правила
обеспечения контрольно-пропускного режима на территории свободной (специальной, особой)
экономической зоны,
включая доступ лиц на такую территорию

Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 24.06.2020 № 630 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың (бұдан әрі – ЕЭА) аумағында, осындай аумаққа адамдардың кіруін қоса, бақылау-өткізу режимін қамтамасыз ету қағидасы "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 283-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленген және ЕЭА аумағында, осындай аумаққа адамдардың кіруін қоса, бақылау-өткізу режимін қамтамасыз етудің тәртібін айқындайды.
2. Аталған тәртіп, осы тармақтың екінші бөлігінің ережелері ескеріле отырып, ЕЭА аумағында немесе оның еркін кеден аймағы кедендік рәсімі қолданылатын бөлігінде қолданылады.
Осы тәртіптің ережелері Кодекстің 291-бабының 4-тармағына сәйкес шектері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара тұспа-тұс келетін ЕЭА-ға қатысты қолданылмайды.
2-тарау. Еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың аумағында, осындай аумаққа адамдардың кіруін қоса, бақылау-өткізу режимін қамтамасыз ету тәртібі
3. Еркін кеден аймағы кедендік рәсімі қолданылатын ЕЭА аумағына адамдардың және көлік құралдарының кіруі мына шарттар сақталған кезде жүзеге асырылады:
ЕЭА аумағына (нан) адамдардың кіруі (шығуы), сондай-ақ көлік құралдарының кіруі (шығуы) бақылау-өткізу пункттері арқылы жүзеге асырылады;
ЕЭА аумағына (нан) және (немесе) аумақтың бөлігіне адамдардың кіруі (шығуы):
1) қызметін кедендік бақылау аймақтарында жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының тиісті бақылаушы органдарының лауазымды адамдары үшін қызметтік куәлігін ұсынған кезде тұрақты рұқсаттама бойынша;
2) Қазақстан Республикасының құқық қорғау немесе арнайы мемлекеттік органдардың лауазымды адамдары үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте қаулы бойынша;
3) лауазымдық міндеттерін орындау көрсетілген тұлғалардың ЕЭА аумағында және (немесе) ЕЭА аумағының бөлігінде тікелей болуына байланысты, қызметін ЕЭА аумағында және (немесе) ЕЭА аумағының бөлігінде жүзеге асыратын тұлғалар үшін, сондай-ақ лауазымдық міндеттерін орындау ЕЭА аумағында және (немесе) ЕЭА аумағының бөлігінде тікелей болуына байланысты тұлғалар үшін рұқсаттама бойынша;
4) көрсетілген тұлғалардың ЕЭА аумағында және (немесе) ЕЭА аумағының бөлігінде қысқа уақытта болуына байланысты лауазымдық міндеттерін орындау мақсатында, қызметін ЕЭА аумағында және (немесе) ЕЭА аумағының бөлігінде жүзеге асыратын тұлғалар үшін ЕЭА қатысушысының уақытша рұқсаттамасы бойынша;

Сноска. Правила - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 24.06.2020 № 630 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила обеспечения контрольно-пропускного режима на территории свободной (специальной, особой) экономической зоны (далее – СЭЗ), включая доступ лиц на такую территорию, разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 283 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок обеспечения контрольно-пропускного режима на территорию СЭЗ, включая доступ лиц на такую территорию.
2. Данный порядок применяется на территории СЭЗ или ее части, на которой применяется таможенная процедура свободной таможенной зоны, с учетом положений части второй настоящего пункта.
Положения настоящего порядка не применяются в отношении СЭЗ, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза, в соответствии с пунктом 4 статьи 291 Кодекса.
Глава 2. Порядок обеспечения контрольно-пропускного режима
на территории свободной (специальной, особой) экономической зоны, включая доступ лиц на такую
территорию
3. Допуск лиц и транспортных средств, на территорию СЭЗ, на которой применяется таможенная процедура свободной таможенной зоны, осуществляется при соблюдении следующих условий:
вход (выход) лиц, а также въезд (выезд) транспортных средств на (с) территорию (ии) СЭЗ осуществляются через контрольно-пропускные пункты;
вход (выход) лиц на (с) территорию (ии) СЭЗ и (или) на части территории СЭЗ, осуществляется:
1) по постоянным пропускам – для должностных лиц соответствующих контролирующих органов Республики Казахстан, осуществляющих деятельность в зонах таможенного контроля, при предъявлении служебного удостоверения;
2) по постановлениям – для должностных лиц правоохранительных или специальных государственных органов Республики Казахстан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
3) по постоянным пропускам участника СЭЗ – для лиц, осуществляющих деятельность на территории СЭЗ и (или) на части территории СЭЗ, у которых выполнение должностных обязанностей связано с непосредственным нахождением указанных лиц на территории СЭЗ и (или) на части территории СЭЗ, а также для лиц, выполнение должностных обязанностей которых связано с непосредственным нахождением на территории СЭЗ и (или) на части территории СЭЗ;
4) по временным пропускам участника СЭЗ – для лиц, осуществляющих деятельность на территории СЭЗ и (или) на части территории СЭЗ, с целью выполнения должностных обязанностей, связанных с кратковременным пребыванием указанных лиц на территории СЭЗ и (или) на части территории СЭЗ;

5) өзінің функционалдық міндеттерін жүзеге асырған кезде мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды адамдары үшін қызметтік куәліктері бойынша жүзеге асырылады.
4. Тұрақты және уақытша рұқсаттамалардың беруін ЕЭА қатысушысы жүзеге асырады.
5. Тұрақты рұқсаттамаларды беру үшін ЕЭА қатысушысы осы Қағидаға қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік кірістер органына (бұдан әрі – МКО) олардың ЕЭА аумағына және (немесе) ЕЭА аумағының бөлігіне кіруіне рұқсат ету бойынша өзінің штатындағы қызметшілердің тізімін жолдау жолымен хабардар етеді.
Бұдан бұрын жолданған тізімдегі мәліметтер өзгерген кезде ЕЭА қатысушысы күнтізбелік айдан кейінгі 10-ы күнінен кешіктірмей МКО-ға бұл өзгерістер туралы ақпаратты жолдайды.
6. ЕЭА аумағына және (немесе) ЕЭА аумағының бөлігіне кіру үшін уақытша рұқсаттаманы ЕЭА-ның қатысушысы, ЕЭА аумағында және (немесе) ЕЭА аумағында осы тұлғалардың орналасқан жеріне тікелей байланысты жеке тұлғалардың бірреттік немесе қысқа мерзімді болуына ресімдейді.
Берілген уақытша рұқсаттамалар бойынша ақпарат сұрау салу бойынша МКО-ға жолданады.
7. Адамдардың денсаулығын сақтау және өмірді сақтап қалу, сондай-ақ табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды және олардың салдарларын ЕЭА-ның аумағында және (немесе) ЕЭА аумағының бөлігінде жою мақсатында медицина қызметтерінің және өзге де қызметтердің қызметкерлерін өткізу рұқсаттамаларды ресімдемей жүзеге асырылады.
8. Рұқсаттамалар беру, сондай-ақ кедендік бақылау аймағының режимін бұзғаны үшін ЕЭА-ның қатысушысы жауапкершілікте болады.
Еркін (арнайы, ерекше)
экономикалық аймақтың
аумағында, осындай аумаққа
адамдардың кіруін қоса,
бақылау-өткізу режимін
қамтамасыз ету қағидасына
қосымша
нысан
Еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың аумағына және (немесе) еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ аумағының бөлігіне олардың кіруі бойынша еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ қатысушысының штатындағы қызметкерлердің тізімі
________________________
ЕЭА қатысушының атауы
20__ жылғы "___" _______
№р/с
ЕЭА қатысушы штатындағы жеке тұлғаның Т.А.Ә.
Жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі мен күні
Ескертпе
ЕЭА қатысушы штатындағы қызметкерлер
ЕЭА аумағында қосалқы қызметті жүзеге асыратын тұлғаның штатындағы қызметкерлері
Т.А.Ә. ___________________________
_______
қолы
Ескертпе: аббревиатуралардың ашып жазылуы:
ЕЭА – еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ;
Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде).
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 20 ақпандағы
№ 247 бұйрығына
3-қосымша
Еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың аумағына тауарларды әкелу туралы хабарламаны беру және еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың аумағынан тауарларды әкетуге және порттық еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ немесе логистикалық еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ аумағына тауарларды әкелуге рұқсаттарды беру қағидасы

5) по служебным удостоверениям – для должностных лиц органов государственных доходов при осуществлении своих функциональных обязанностей.
4. Выдача постоянных и временных пропусков осуществляется участником СЭЗ.
5. Для выдачи постоянных пропусков участник СЭЗ, уведомляет орган государственных доходов (далее – ОГД) путем направления списка работников, находящихся в его штате, по их допуску на территорию СЭЗ и (или) на часть территории СЭЗ по форме согласно приложению к настоящим правилам.
При изменении сведений в ранее направленные списки, участник СЭЗ не позднее 10 числа следующего за календарным месяцем направляет в ОГД информацию об этих изменениях.
6. Временный пропуск для доступа на территорию СЭЗ и (или) на часть территории СЭЗ оформляется участником СЭЗ, для разового или кратковременного пребывания физических лиц, непосредственно связанных с нахождением этих лиц на территории СЭЗ и (или) на части территории СЭЗ.
Информация по выданным временным пропускам по запросу направляется в ОГД.
7. Пропуск работников медицинских служб и иных служб для целей спасения жизни и сохранения здоровья лиц, а также ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и их последствий на территории СЭЗ и (или) части территории СЭЗ, осуществляется без оформления пропусков.
8. Ответственность за выдачу пропусков, а также за нарушение режима зоны таможенного контроля несет участник СЭЗ.
Приложение
к Правилам обеспечения контрольно –
пропускного режима на территории
свободной (специальной, особой)
экономической зоны, включая доступ
лиц на такую территорию
форма
Список работников, находящихся в штате
участника свободной (специальной, особой) экономической зоны, по их допуску на территорию свободной
(специальной, особой) экономической зоны и (или) на часть территории свободной (специальной, особой)
экономической зоны
___________________________
"___" _______ 20__ года
Наименование участника СЭЗ
№п/п
Ф.И.О. физического лица, находящегося в штате участника СЭЗ
Номер и дата документа, удостоверяющего личность
Примечание
Работники, находящиеся в штате участника СЭЗ
Работники, находящиеся в штате у лица, осуществляющего вспомогательную деятельность на территории СЭЗ
Ф.И.О. _____________________________
________
подпись
Примечание: расшифровка аббревиатур:
СЭЗ – свободная (специальная, особая) экономическая зона;
Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Приложение 3
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 февраля 2018 года № 247
Правила
подачи уведомления о ввозе товаров на территорию свободной (специальной, особой) экономической
зоны и выдачи разрешений на вывоз товаров с территории свободной (специальной, особой)
экономической зоны и на ввоз товаров в портовую свободную (специальную, особую) экономическую
зону или логистическую свободную (специальную, особую) экономическую зону

Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 24.06.2020 № 630 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың (бұдан әрі – ЕЭА) аумағына тауарларды әкелу туралы хабарламаны беру және ЕЭА аумағынан тауарларды әкетуге және порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА тауарларды әкелуге рұқсаттарды беру қағидасы "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 283-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленген және ЕЭА аумағына тауарларды әкелу туралы хабарламаны берудің және ЕЭА аумағынан тауарларды әкетуге және порттық ЕЭА-ға немесе логистикалық ЕЭА-ға тауарларды әкелуге рұқсаттарды берудің тәртібін айқындайды.
2-тарау. Еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың аумағына тауарларды әкелу туралы хабарламаны беру тәртібі
2. Порттық ЕЭА және логистикалық ЕЭА қоспағанда, еркін кеден аймағы кедендік рәсімі қолданылатын ЕЭА аумағына тауарларды әкелу мемлекеттік кірістер органына (бұдан әрі – МКО) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес бекітілген нысан бойынша ЕЭА аумағына тауарларды әкелу туралы хабарламаны (бұдан әрі – хабарлама) электронды түрде беру жолымен жүзеге асырылады.
3. Хабарлауды уәкілетті тұлғалар:
1) тасымалдаушы (кедендік тасымалдаушы) немесе кедендік бақылаудағы шетелдік тауарларды, сондай-ақ кедендік бақылауда тұрмаған Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын тасымалдауды жүзеге асыратын өзге тұлға;
2) ЕЭА қатысушысы;
3) ЕЭА аумағында қосалқы қызметті жүзеге асыратын өзге тұлға;
4) басқарушы компания жүргізеді.
4. Хабарламаларды тіркеу МКО ақпараттық жүйелері арқылы жүзеге асырылады.
5. МКО және осы Қағиданың 3-тармағында көрсетілген уәкілетті тұлғаларға тәуелсіз мән-жайлар бойынша хабарламаны электронды түрде беру мүмкін болмаған жағдайда, хабарламаны беру, кедендік бақылау үшін қажетті мәліметті қамтитын әкелінетін тауарларға қатысты коммерциялық, көліктік (тасымалдау) және (немесе) кедендік құжаттардың түпнұсқалары мен көшірмелерін МКО-ға ұсыну жолымен жүргізіледі.
Кодекстің 3-бабы 1-тармағының 31) және 33) тармақшаларында көрсетілген құжаттар коммерциялық, көліктік (тасымалдау) құжаттар ретінде пайдаланылады.
Кедендік құжаттар ретінде мынадай құжаттардың бірі пайдаланылады:
шот-фактура, тауар-көліктік жүкқұжат, мәлімделген кедендік рәсімге сәйкес МКО ресімдеген тауарларға арналған декларация, немесе оған сәйкес тауарлар еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған өзге құжат;
транзиттік декларация немесе транзиттік декларация ретінде пайдаланылатын өзге құжат (ХЖТ кітапшасы, ATA карнеті).

Сноска. Правила - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 24.06.2020 № 630 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила подачи уведомления о ввозе товаров на территорию свободной (специальной, особой) экономической зоны (далее – СЭЗ) и выдачи разрешений на вывоз товаров с территории СЭЗ и на ввоз товаров в портовую СЭЗ или логистическую СЭЗ разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 283 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок подачи уведомления о ввозе товаров на территорию СЭЗ и выдачи разрешений на вывоз товаров с территории СЭЗ и на ввоз товаров в портовую СЭЗ или логистическую СЭЗ.
Глава 2. Порядок подачи уведомления о ввозе товаров
на территорию свободной (специальной, особой) экономической зоны
2. Ввоз товаров на территорию СЭЗ, на которой применяется таможенная процедура свободной таможенной зоны, за исключением портовой СЭЗ и логистической СЭЗ, осуществляется путем подачи органу государственных доходов (далее – ОГД) уведомления о ввозе товаров на территорию СЭЗ (далее – уведомление) в электронном виде по форме, утвержденной согласно приложению 4 к настоящему приказу.
3. Уведомление производится уполномоченными лицами:
1) перевозчиком (таможенным перевозчиком) или иным лицом, осуществляющим перевозку иностранных товаров, находящихся под таможенным контролем, а также товаров Евразийского экономического союза, не находящихся под таможенным контролем;
2) участником СЭЗ;
3) иным лицом, осуществляющим вспомогательную деятельность на территории СЭЗ;
4) управляющей компанией.
4. Регистрация уведомлений осуществляется ОГД посредством информационной системы.
5. В случае невозможности подачи уведомления в электронном виде по независящим от ОГД и уполномоченных лиц, указанных в пункте 3 настоящих правил, обстоятельствам подача уведомления производится путем представления в ОГД оригиналов и копий коммерческих, транспортных (перевозочных) и (или) таможенных документов, в отношении ввозимых товаров, содержащих сведения, необходимые для таможенного контроля.
В качестве коммерческих, транспортных (перевозочных) документов используются документы, указанные в подпунктах 31) и 33) пункта 1 статьи 3 Кодекса.
В качестве таможенных документов используется один из следующих документов:
счет-фактура, товаро-транспортная накладная, декларация на товары, оформленная ОГД в соответствии с заявленной таможенной процедурой, или иной документ, в соответствии с которым товары помещены под таможенную процедуру свободной таможенной зоны;
транзитная декларация или иной документ (книжка МДП, карнет АТА), используемый в качестве транзитной декларации.

6. Тауарларды ЕЭА аумағына әкелу туралы шешімді МКО лауазымды адамы осы қағиданың 5-тармағында көрсетілген тауарлар мен құжаттарға қатысты кедендік бақылауды жүргізгеннен кейін дереу қабылдайды.
МКО лауазымды адамы тауарларды ЕЭА аумағына әкелу туралы шешімді қабылдаған кезде ұсынылған коммерциялық, көліктік (тасымалдау) және (немесе) кедендік құжаттардың түпнұсқалары мен көшірмелеріндегі оң жақ төменгі бұрышына "ЕЭА аумағына әкелуге рұқсат" бедері түрінде тиісті мөртабан, жеке нөмірлі мөрдің бедерімен және қолымен куәландырылатын шешімді қабылдау күні қойылады.
Ұсынылған құжаттардың түпнұсқалары уәкілетті тұлғаға қайтарылады, берілген құжаттардың көшірмелері МКО-да қалады.
Тауарларды осы қағиданың 5-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынбауына байланысты ЕЭА аумағына әкелуден бас тарту туралы шешім қабылданған жағдайда, МКО лауазымды адамы ұсынылған коммерциялық, көліктік (тасымалдау) және (немесе) кедендік құжаттардың түпнұсқалары мен көшірмелерінде жеке нөмірлі мөрдің бедерімен және қолымен куәландырылатын шешімді қабылдаған күнін көрсете отырып "ЕЭА аумағына әкелуге тыйым салынады" деген жазбаны сондай шешімнің себебін көрсетумен дереу жүргізеді.
7. МКО келіп түскен тауарлы-көліктік жүкқұжаттың көшірмелерін осы қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауарларды ЕЭА аумағына әкелу туралы хабарламаны тіркеу журналында (бұдан әрі – Журнал) есепке алуды жүргізеді.
8. Тауарларды ЕЭА аумағына әкелген кезде МКО осы бұйрыққа 7-қосымшамен айқындалған тәртіпте тауарлардың сәйкестендірілуін жүзеге асыруға құқылы.
3-тарау. Порттық еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың немесе логистикалық еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың аумағына тауарларды әкелуге рұқсатты беру тәртібі
9. Тауарларды порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағына әкелу электронды түрде осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес бекітілген нысан бойынша тауарларды порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕАЭ аумағына (бұдан әрі – әкелуге арналған рұқсат) әкелуге рұқсатпен жүзеге асырылады.
10. Әкелуге рұқсат мынадай адамдарға беріледі:
1) тасымалдаушыға (кедендік тасымалдаушыға) немесе шетелдік тауарларды және Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын тасымалдайтын өзге адамға;
2) ЕЭА қатысушысына;
3) ЕЭА аумағында қосалқы қызметті жүзеге асыратын өзге адамға;
4) басқарушы компанияға;
5) порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА қатысушысы болып табылмайтын және порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА қатысушыларымен тауарларды жинап қою (сақтау), тауарларды тиеу (түсіру) және сақтауға байланысты өзге де жүк операциялары бойынша, сондай-ақ тауарлардың сақталуын қамтамасыз ету және партияларды бөлшектеуді, жөнелтілімдерді қалыптастыруды, сұрыптауды, орауды, қайта орауды, таңбалауды қоса алғанда, тауарларды тасымалдауға (тасуға) дайындау жөніндегі қызметтерді көрсету туралы шартты жасасқан, егер осындай қызметтер көрсету кезінде тауарлармен жасалатын операциялар Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес кодтың өзгеруіне байланысты тауарлардың сипаттамаларын өзгертпейтін болса, адамдарға.

6. Решение о ввозе товаров на территорию СЭЗ принимается должностным лицом ОГД незамедлительно после проведения таможенного контроля в отношении товаров и документов, указанных в пункте 5 настоящих правил.
При принятии решения о ввозе товаров на территорию СЭЗ должностным лицом ОГД на представленных оригиналах и копиях коммерческих, транспортных (перевозочных) и (или) таможенных документов проставляется в правом нижнем углу соответствующий штамп в виде оттиска "Ввоз на территорию СЭЗ разрешен", дата принятия решения, которые заверяются подписью и оттиском личной номерной печати.
Оригиналы представленных документов возвращаются уполномоченному лицу, копии представленных документов остаются в ОГД.
В случае принятия решения об отказе ввоза товаров на территорию СЭЗ в связи с непредставлением документов, указанных в пункте 5 настоящих правил, должностное лицо ОГД незамедлительно на представленных оригиналах и копиях коммерческих, транспортных (перевозочных) и (или) таможенных документов производится запись "Ввоз на территорию СЭЗ запрещен" с указанием даты принятия решения, которые заверяются подписью и оттиском личной номерной печати, с указанием причины принятого решения.
7. ОГД ведет учет поступивших копий товарно-транспортных накладных, в журнале регистрации уведомления о ввозе товаров на территорию СЭЗ по форме согласно приложению к настоящим правилам (далее – Журнал).
8. При ввозе товаров на территорию СЭЗ ОГД вправе осуществлять идентификацию товаров в порядке, определенным приложением 7 к настоящему приказу.
Глава 3. Порядок выдачи разрешения на ввоз товаров на территорию
портовой свободной (специальной, особой) экономической зоны или логистической свободной
(специальной, особой)
экономической зоны
9. Ввоз товаров на территорию портовой СЭЗ или логистической СЭЗ осуществляется с разрешения на ввоз товаров на территорию портовой СЭЗ или логистической СЭЗ (далее – разрешение на ввоз) в электронном виде по форме, утвержденной согласно приложению 6 к настоящему приказу.
10. Разрешение на ввоз представляется следующим лицам:
1) перевозчику (таможенному перевозчику) или иному лицу, осуществляющему перевозку иностранных товаров и товаров Евразийского экономического союза;
2) участнику СЭЗ;
3) иному лицу, осуществляющему вспомогательную деятельность на территории СЭЗ;
4) управляющей компании;
5) лицами, не являющимися участниками портовой СЭЗ или логистической СЭЗ и заключившими с участниками портовой СЭЗ или логистической СЭЗ договор об оказании услуг по складированию (хранению) товаров, погрузке (разгрузке) товаров и иным грузовым операциям, связанным с хранением, а также по обеспечению сохранности товаров и подготовке товаров к перевозке (транспортировке), включая дробление партии, формирование отправок, сортировку, упаковку, переупаковку, маркировку, при условии, что операции, совершаемые с товарами при оказании таких услуг, не изменяют характеристики товаров, связанные с изменением кода в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности.

11. Әкелуге рұқсатты алу үшін осы қағиданың 10-тармағында көрсетілген адамдар электронды жүйе арқылы МКО-ға өтінішті жолдайды.
Өтініште мынадай мәліметтер көрсетілуі тиіс:
1) тауарларға арналған декларацияның немесе тауар әкелінетін өзге де кедендік құжаттың нөмірі;
2) тауар атауы;
3) тауар саны;
4) тауар мәртебесі;
5) жөнелтуші;
6) алушы;
7) көлік құралының тіркеу нөмірі (маркасы, моделі).
12. Егер кедендік бақылау нәтижелері бойынша МКО-нің лауазымды адамы өтініште уәкілетті тұлғалар ұсынған мәліметтердің МКО ақпараттық жүйесіндегі мәліметтермен сәйкес келмейтінін анықтамаса, онда МКО-нің лауазымды адамы осы қағиданың 10-тармағында көрсетілген тұлғаларға тауарларды әкелуге рұқсат туралы хабардар ете отырып дереу бұл туралы жазба жүргізеді.
Егер кедендік бақылау нәтижелері бойынша МКО-нің лауазымды адамы өтініште уәкілетті тұлғалар ұсынған мәліметтердің МКО ақпараттық жүйесіндегі мәліметтермен сәйкес келмейтінін анықтаса, онда МКО-нің лауазымды адамы осы қағиданың 10-тармағында көрсетілген тұлғаларға тауарларды әкелуге тыйым салу туралы хабардар ете отырып дереу бұл туралы жазба жүргізеді.
13. Егер МКО және осы Қағиданың 10-тармағында көрсетілген уәкілетті тұлғаларға тәуелсіз мән-жайлар бойынша әкелуге рұқсатты электронды түрде беру және өтінішті ұсыну мүмкін болмаған жағдайда, көрсетілген уәкілетті тұлғалардың тауарлы-көліктік жүкқұжатты ұсынуы өтінішті ұсынуы болып саналады, ал рұқсатты беру МКО лауазымды адамының тауарлы-көліктік жүкқұжатқа "ЕЭА аумағына әкелуге рұқсат" бедері түрінде тиісті мөртабан, жеке нөмірлі мөрдің бедерімен және қолымен куәландырылатын шешімді қабылдаған күнін қою жолымен сондай шешімнің себебін көрсетумен дереу жүзеге асырылады.
14. Тауарларды порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағына әкелген кезде МКО осы бұйрыққа 7-қосымшамен айқындалған тәртіпте тауарлардың сәйкестендірілуін жүзеге асыруға құқылы.
4-тарау. Еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймағының аумағынан тауарларды әкетуге рұқсаттарды беру тәртібі
15. Еркін кеден аймағы кедендік рәсімі қолданылатын ЕЭА аумағынан тауарларды әкету, осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес бекітілген нысан бойынша электронды түрде ЕЭА аумағынан тауарларды әкетуге рұқсатпен (бұдан әрі – әкетуге арналған рұқсат) жүзеге асырылады.
16. Әкетуге рұқсат мынадай адамдарға беріледі:
1) тасымалдаушыға (кедендік тасымалдаушыға) немесе шетелдік тауарларды және Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын тасымалдайтын өзге адамға;

11. Для получения разрешения на ввоз лица, указанные в пункте 10 настоящих правил, направляют в ОГД заявление посредством электронной системы.
В заявлении должны быть указаны следующие сведения:
1) номер декларации на товары или иного таможенного документа, в соответствии с которым товар ввозится;
2) наименование товара;
3) количество товара;
4) статус товара;
5) отправитель;
6) получатель;
7) регистрационный номер транспортного средства (марка, модель).
12. В случае если по результатам таможенного контроля должностным лицом ОГД не выявлены несоответствия сведений, предоставленных уполномоченными лицами в заявлении, со сведениями, имеющимися в информационной системе ОГД, то должностным лицом ОГД в информационной системе незамедлительно производится запись о разрешении ввоза товаров с уведомлением об этом лиц, указанных в пункте 10 настоящих правил.
В случае если по результатам таможенного контроля должностным лицом ОГД выявлены несоответствия сведений, предоставленных уполномоченными лицами в заявлении, со сведениями, имеющимися в информационной системе ОГД, то должностным лицом ОГД в информационной системе незамедлительно производится запись о запрете ввоза товаров с уведомлением об этом лиц, указанных в пункте 10 настоящих правил.
13. В случае невозможности подачи заявления и выдачи разрешения на ввоз в электронном виде по независящим от ОГД и уполномоченных лиц, указанных в пункте 10 настоящих правил, обстоятельствам подачей заявления считается предоставление указанными уполномоченными лицами, товарно-транспортных накладных, а выдача разрешения осуществляется путем проставления должностными лицами ОГД на товарно-транспортных накладных соответствующих штампов в виде оттиска "Ввоз на территорию СЭЗ разрешен", даты принятия решения, которые заверяются подписью и оттиском личной номерной печати, с указанием причины принятого решения.
14. При ввозе товаров на территорию портовой СЭЗ или логистической СЭЗ ОГД вправе осуществлять идентификацию товаров, в порядке, определенным приложением 7 к настоящему приказу.
Глава 4. Порядок выдачи разрешений на вывоз товаров с территории
свободной (специальной, особой) экономической зоны
15. Вывоз товаров с территории СЭЗ, на которой применяется таможенная процедура свободной таможенной зоны, осуществляется с разрешения на вывоз товаров с территории СЭЗ (далее – разрешение на вывоз) в электронном виде по форме, утвержденной согласно приложению 5 к настоящему приказу.
16. Разрешение на вывоз представляется следующим лицам:
1) перевозчику (таможенному перевозчику) или иному лицу, осуществляющему перевозку иностранных товаров и товаров Евразийского экономического союза;

2) ЕЭА қатысушысына;
3) ЕЭА аумағында қосалқы қызметті жүзеге асыратын өзге адамға;
4) басқарушы компанияға;
5) порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА қатысушысы болып табылмайтын және порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА қатысушыларымен тауарларды жинап қою (сақтау), тауарларды тиеу (түсіру) және сақтауға байланысты өзге де жүк операциялары бойынша, сондай-ақ тауарлардың сақталуын қамтамасыз ету және партияларды бөлшектеуді, жөнелтілімдерді қалыптастыруды, сұрыптауды, орауды, қайта орауды, таңбалауды қоса алғанда, тауарларды тасымалдауға (тасуға) дайындау жөніндегі қызметтерді көрсету туралы шартты жасасқан, егер осындай қызметтер көрсету кезінде тауарлармен жасалатын операциялар Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес кодтың өзгеруіне байланысты тауарлардың сипаттамаларын өзгертпейтін болса, адамдарға.
17. Әкетуге рұқсат алу үшін осы қағиданың 16-тармағында көрсетілген тұлғалар ақпараттық жүйе арқылы МКО-ға жүгінеді.
18. Егер МКО және осы Қағиданың 16-тармағында көрсетілген уәкілетті тұлғаларға тәуелсіз мән-жайлар бойынша әкетуге рұқсатты электронды түрде беру мүмкін болмаған жағдайда, еркін кеден аймағы кедендік рәсімі қолданылатын ЕЭА аумағынан тауарларды әкету мыналарды:
әкетілетін тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында белгіленген тәртіппен және шарттарда кедендік рәсіммен орналастырылғанын;
егер көрсетілген тауарлар ЕЭА аумағына кедендік рәсіммен орналастырылмай әкелінген жағдайда, әкетілетін тауарларда кеден мақсаттары үшін Еуразиялық экономикалық одақ тауарларының мәртебесі барын;
тауарлар ЕЭА аумағынан осындай әкетуді жүзеге асыруға мүмкіндік беретін құжаттар бойынша әкетілетінін растайтын құжаттарды МКО-ға табыс еткен жағдайда жүзеге асырылады.
19. Әкетуге рұқсатты тауарларға, құжаттарға және мәліметтерге қатысты кедендік бақылауды жүргізгеннен кейін МКО-нің лауазымды адамы дереу жүзеге асырады.
МКО лауазымды адамы тауарларды әкету туралы шешім қабылдаған кезде, ұсынылған осы қағиданың 18-тармағында көрсетілген құжаттардың жоғарғы сол жақ бұрышына "ЕЭА аумағынан әкетуге рұқсат" бедері түрінде тиісті мөртабан, жеке нөмірлі мөрдің бедерімен және қолымен куәландырылатын шешімді қабылдаған күні қойылады.
20. Егер осы қағиданың 18-тармағында көрсетілген құжаттарды табыс етпеумен, сондай-ақ әкетуге өтініште көрсетілген тауарлардың осындай құжаттарда көрсетілген мәліметтермен сәйкес келмеуіне байланысты, әкетуге рұқсатты беруден бас тарту туралы шешім қабылданған жағдайда, МКО-нің лауазымды адаы ұсынылған коммерциялық, көліктік (тасымалдау) және (немесе) кедендік құжаттардың түпнұсқалары мен көшірмелерінде жеке нөмірлі мөрдің бедерімен және қолымен куәландырылатын шешімді қабылдаған күнін көрсете отырып "ЕЭА аумағына әкетуге тыйым салынады" деген жазбаны сондай шешімнің себебін көрсетумен дереу дереу жүргізеді.
Еркін (арнайы, ерекше)
экономикалық аймақтың
аумағына тауарларды әкелу
туралы хабарламаны беру
және еркін (арнайы, ерекше)
экономикалық аймақтың
аумағынан тауарларды әкетуге
және порттық еркін (арнайы,
ерекше) экономикалық аймақ
немесе логистикалық еркін
(арнайы, ерекше) экономикалық
аймақ аумағына тауарларды
әкелуге рұқсаттарды беру
қағидасына қосымша
нысан
Еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың аумағына тауарларды әкелу туралы хабарламаны тіркеу журналы
Тіркеу №
Күні
Жөнелтуші
Алушы
Тауардың атауы
Саны
Көлік құралының тіркеу нөмірі (маркасы, моделі)
Тауардың мәртебесі
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 20 ақпандағы
№247 бұйрығына
4-қосымша
нысан
Еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың аумағына тауарларды әкелу туралы хабарлама
Ескерту. Нысан жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 24.06.2020 № 630 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Хабарлама №________
күні _____
Мемлекеттік кірістер органының атауы_____________________________;
Жөнелтуші/алушы_______________________________________________;
ЕЭА қатысушысының атауы______________________________________;
Көлік құралының тіркеу нөмірі ___________________________________;
(маркасы, моделі)
Тауарлар туралы мәлімет:
№р/с
Тауарларға арналған декларацияның немесе тауар әкелінетін өзге де құжаттың №
Тауардың атауы
Саны
Тауарлардың мәртебесі
Өзге де мәлімет
Т.А.Ә. ______________________
________
қолы
Ескертпе: аббревиатуралардың ашып жазылуы:
ЕЭА – еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ;
Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде).
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 20 ақпандағы
№247 бұйрығына
5-қосымша
нысан
Еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың аумағынан тауарларды әкетуге рұқсат
Ескерту. Рұқсат жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 24.06.2020 № 630 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Рұқсат №________
күні _____
Мемлекеттік кірістер органының атауы_____________________________;
Жөнелтуші/алушы_______________________________________________;
ЕЭА қатысушысының атауы______________________________________;
Көлік құралының тіркеу нөмірі ___________________________________;
(маркасы, моделі)
Тауарлар туралы мәлімет:
р/с
Тауарларға арналған декларацияның немесе тауар әкелінетін өзге де құжаттың №
Тауардың атауы
Саны
Тауарлардың мәртебесі
Өзге де мәлімет
Т.А.Ә. _____________________________________
________
қолы
Ескертпе: аббревиатуралардың ашып жазылуы:
ЕЭА – еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ;
Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде).
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 20 ақпандағы
№247 бұйрығына
6-қосымша
нысан
Порттық еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың немесе логистикалық еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың аумағына тауарларды әкелуге рұқсат
Ескерту. Рұқсат жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 24.06.2020 № 630 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Рұқсат №________
күні _____
Мемлекеттік кірістер органның атауы_____________________________;
Жөнелтуші/алушы______________________________________________;
ЕЭА қатысушысының атауы_____________________________________;
Көлік құралының тіркеу нөмірі ___________________________________;
(маркасы, моделі)
Тауарлар туралы мәлімет:
р/с
Тауарларға арналған декларацияның немесе тауар әкелінетін өзге де құжаттың №
Тауардың атауы
Саны
Тауардың мәртебесі
Өзге де мәлімет
Т.А.Ә. ________________________________________
________
қолы
Ескертпе: аббревиатуралардың ашып жазылуы:
ЕЭА – еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ;
Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде).
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 20 ақпандағы
№247 бұйрығына
7-қосымша
Мемлекеттiк кiрiстер органының еркiн (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ аумағына әкелiнетiн тауарлардың сәйкестендiруін жүзеге асыру қағидасы
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 24.06.2020 № 630 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2) участнику СЭЗ;
3) иному лицу, осуществляющему вспомогательную деятельность на территории СЭЗ;
4) управляющей компании;
5) лицами, не являющимися участниками портовой СЭЗ или логистической СЭЗ и заключившими с участниками портовой СЭЗ или логистической СЭЗ договор об оказании услуг по складированию (хранению) товаров, погрузке (разгрузке) товаров и иным грузовым операциям, связанным с хранением, а также по обеспечению сохранности товаров и подготовке товаров к перевозке (транспортировке), включая дробление партии, формирование отправок, сортировку, упаковку, переупаковку, маркировку, при условии, что операции, совершаемые с товарами при оказании таких услуг, не изменяют характеристики товаров, связанные с изменением кода в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности.
17. Для получения разрешения на вывоз лица, указанные в пункте 16 настоящих правил, обращаются в ОГД посредством информационной системы.
18. В случае невозможности подачи разрешения на вывоз в электронном виде по независящим от ОГД и уполномоченных лиц, указанных в пункте 16 настоящих правил, обстоятельствам, вывоз товаров с территории СЭЗ, на которой применяется таможенная процедура свободной таможенной зоны, осуществляется при условии, что в ОГД представлены документы, подтверждающие, что:
вывозимые товары помещены под таможенную процедуру в порядке и на условиях, установленных таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан;
вывозимые товары имеют для таможенных целей статус товаров Евразийского экономического союза, в случае, если указанные товары ввезены на территорию СЭЗ без помещения под таможенную процедуру;
товары вывозятся с территории СЭЗ по документам, позволяющим осуществлять такой вывоз.
19. Разрешение на вывоз осуществляется должностным лицом ОГД незамедлительно после проведения таможенного контроля в отношении товаров, документов и сведений.
При принятии решения о вывозе товаров должностным лицом ОГД на представленных документах, указанных в пункте 18 настоящих правил, в левом верхнем углу проставляются соответствующий штамп в виде оттиска "Вывоз с территории СЭЗ разрешен", дата принятия решения, которые заверяются подписью и оттиском личной номерной печати.
20. В случае принятия решения об отказе выдачи разрешения на вывоз, в связи с непредставлением документов, указанных в пункте 18 настоящих правил, а также несоответствия товаров, указанных в заявлении на вывоз, со сведениями, указанными в таких документах, должностным лицом ОГД незамедлительно на представленных оригиналах и копиях коммерческих, транспортных (перевозочных) и (или) таможенных документов производится запись "Вывоз с территории СЭЗ запрещен" с указанием даты принятия решения, которые заверяются подписью и оттиском личной номерной печати, с указанием причины принятого решения.
Приложение
к Правилам подачи уведомления
о ввозе товаров на территорию
свободной (специальной, особой)
экономической зоны и выдачи
разрешений на вывоз товаров с
территории свободной (специальной,
особой) экономической зоны и на ввоз
товаров в портовую свободную
(специальную, особую) экономическую
зону или логистическую свободную
(специальную, особую)
экономическую зону
форма
Журнал
регистрации уведомления о ввозе товаров на территорию
свободной (специальной, особой) экономической зоны
Регистрационный №
Дата
Отправитель
Получатель
Наименование товара
Количество
Регистрационный номер транспортного средства (марка, модель)
Статус товара
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Приложение 4
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 февраля 2018 года № 247
форма
Уведомление
о ввозе товаров на территорию свободной (специальной, особой) экономической зоны
Сноска. Уведомление - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 24.06.2020 № 630 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Уведомление №________
дата _____
Наименования органа государственных доходов_____________________;
Отправитель/получатель_________________________________________;
Наименование участника СЭЗ_____________________________________;
Регистрационный номер транспортного средства_____________________;
(марка, модель)
Сведения о товарах:
№п/п
№ декларации на товары или иного документа, в соответствии с которым товар ввозится
Наименование товара
Количество
Статус товара
Иные сведения
Ф.И.О. __________________________
________
подпись
Примечание: расшифровка аббревиатур:
СЭЗ – свободная (специальная, особая) экономическая зона;
Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Приложение 5
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 февраля 2018 года № 247
форма
Разрешение
на вывоз товаров с территории свободной (специальной, особой) экономической зоны
Сноска. Разрешение - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 24.06.2020 № 630 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Разрешение №________
дата _____
Наименования органа государственных доходов_____________________;
Отправитель/получатель__________________________________________;
Наименование участника СЭЗ_____________________________________;
Регистрационный номер транспортного средства_____________________;
(марка, модель)
Сведения о товарах:
№п/п
№ декларации на товары или иного документа, в соответствии с которым товар вывозится
Наименование товара
Количество
Статус товара
Иные сведения
Ф.И.О. _______________________________
________
подпись
Примечание: расшифровка аббревиатур:
СЭЗ – свободная (специальная, особая) экономическая зона;
Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Приложение 6
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 февраля 2018 года № 247
форма
Разрешение
на ввоз товаров на территорию портовой свободной (специальной, особой)
экономической зоны или логистической свободной (специальной, особой) экономической зоны
Сноска. Разрешение - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 24.06.2020 № 630 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Разрешение №________
дата _____
Наименования органа государственных доходов_____________________;
Отправитель/получатель__________________________________________;
Наименование участника СЭЗ_____________________________________;
Регистрационный номер транспортного средства_____________________;
(марка, модель)
Сведения о товарах:
№ п/п
№ декларации на товары или иного документа, в соответствии с которым товар ввозится
Наименование товара
Количество
Статус товара
Иные сведения
Ф.И.О. _______________________________
________
подпись
Примечание: расшифровка аббревиатур:
СЭЗ – свободная (специальная, особая) экономическая зона;
Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Приложение 7
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 февраля 2018 года № 247
Правила осуществления органом государственных доходов идентификации товаров, ввозимых на
территорию свободной (специальной, особой) экономической зоны
Сноска. Правила - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 24.06.2020 № 630 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттiк кiрiстер органының (бұдан әрі – МКО) еркiн (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ (бұдан әрі – ЕЭА) аумағына әкелiнетiн тауарлардың сәйкестендiруін жүзеге асыру қағидасы "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 283-бабының 6-тармағына сәйкес әзірленді және МКО-ның ЕЭА аумағына әкелінетін тауарлардың сәйкестендіруін жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
2-тарау. Мемлекеттiк кiрiстер органының еркiн (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ аумағына әкелiнетiн тауарлардың сәйкестендiруін жүзеге асыру тәртібі
2. ЕЭА аумағына әкелінетін тауарларды сәйкестендіру кезінде Кодекстің 427-бабында айқындалған сәйкестендіру құралдары қолданылады.
3. МКО кедендік бақылаудың нысандарын және (немесе) кедендік бақылаудың жүргізуін қамтамасыз ететін шараларды анықтайтын тәуекелдерді басқару жүйесіне сәйкес ЕЭА аумағына әкелінетін тауарлардың сәйкестендіруін жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 20 ақпандағы
№ 247 бұйрығына
8-қосымша
Еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды есепке алуды жүргізу, сондай-ақ мемлекеттік кірістер органына осындай тауарлар туралы есептілікті ұсыну қағидасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды есепке алуды жүргізу, сондай-ақ мемлекеттік кірістер органына (бұдан әрі - МКО) осындай тауарлар туралы есептілікті ұсыну қағидасы "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 283-бабының 7-тармағына сәйкес әзірленген және:
еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды есепке алуды жүргізу;
еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарлар туралы МКО есептілікті ұсыну тәртібін айқындайды.
2-тарау. Тауарларды есепке алуды жүргізу тәртібі
2. Еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың (бұдан әрі - ЕЭА) катысушысы еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың және көрсетілген кедендік рәсіммен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарлардың (бұдан әрі - тауарлар), есептілікте ұсынылатын деректерінің, сондай-ақ тауарлармен жасалған барлық өзгерістерінің көрсетілуімен, электронды түрде есепке алынуын жүргізеді.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления органом государственных доходов (далее – ОГД) идентификации товаров ввозимых на территорию свободной (специальной, особой) экономической зоны (далее – СЭЗ) разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 283 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок осуществления ОГД идентификации товаров, ввозимых на территорию СЭЗ.
Глава 2. Порядок осуществления органом государственных доходов идентификации товаров, ввозимых
на территорию свободной (специальной, особой) экономической зоны
2. При идентификации товаров, ввозимых на территорию СЭЗ, применяются средства идентификации, определенные статьей 427 Кодекса.
3. ОГД осуществляется идентификация товаров, ввозимых на территорию СЭЗ в соответствии с системой управления рисками, которая определяет формы таможенного контроля и (или) меры, обеспечивающие проведение таможенного контроля.
Приложение 8
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 февраля 2018 года № 247
Правила ведения учета товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, а также представления отчетности о таких товарах органу государственных доходов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения учета товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, а также представления отчетности о таких товарах органу государственных доходов (далее – ОГД) разработаны в соответствии с пунктом 7 статьи 283 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок:
ведения учета товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны;
представления отчетности ОГД о товарах, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны.
Глава 2. Порядок ведения учета товаров
2. Участник свободной (специальной, особой) экономической зоны (далее – СЭЗ) ведет учет товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны и товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под указанную таможенную процедуру (далее – товары), в электронном виде с отражением данных, представляемых в отчетности, а также всех изменений, производимых с товарами.

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 24.06.2020 № 630 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. АЭА катысушысы тауарларды есепке алу бойынша деректерді МКО лауазымды адамдарына кедендік бақылауды жүргізу мақсатындағы олардың талап етуі бойынша ұсынады.
3-тарау. Мемлекеттік кірістер органына есептілікті ұсыну тәртібі
4. АЭА қатысушысы есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-ы күнінен кешіктірмей тоқсан сайын, осы Қағидаларға 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша мемлекеттік кірістер органына мынадай:
1) Кодекстің 285-бабының 1-тармағына сәйкес, операциялар жасау үшін еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар бойынша;
2) АЭА объектілерінің құрылысы, жайластыру немесе реконструкциялау мақсатында еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар бойынша;
3) еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған, порттық АЭА-ға(дан) және логистикалық АЭА-ға(дан) әкелінген (әкетілген) тауарлар бойынша есептіліктерді ұсынады.
5. Есептілік МКО электронды немесе қағаз түрінде ұсынылады.
Еркін кеден аймағы кедендік
рәсімімен орналастырылған
тауарларды және еркін кеден
аймағы кедендік рәсімімен
орналастырылған тауарлардан
дайындалған (алынған)
тауарларды есепке алуды
жүргізу, сондай-ақ мемлекеттік
кірістер органына осындай
тауарлар туралы есептілікті
ұсыну қағидасына 1-қосымша
әкімшілік деректерді жинауға
арналған
нысан
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 285-бабының 1-тармағына сәйкес, операциялар жасау үшін еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар бойынша ЕСЕПТІЛІК
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 24.06.2020 № 630 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Индекс: ЕКА КР-1
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Ұсынады: еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың қатысушылары
Қайда ұсынады: мемлекеттік кірістер органдарына
Ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-ы күнінен кешіктірмей
20__ жылғы "____" ________жағдайына ____ парақта
______________________________________
нан(ұйымның атауы, БСН, мекенжайы)

Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 24.06.2020 № 630 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Участник СЭЗ предоставляет данные по учету товаров должностным лицам ОГД по их требованию в целях проведения таможенного контроля.
Глава 3. Порядок представления отчетности органу государственных доходов
4. Участником СЭЗ ежеквартально не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, предоставляется ОГД следующие отчетности по формам, согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящим Правилам:
1) по товарам, помещенным под таможенную процедуру свободной таможенной зоны для совершения операций, в соответствии с пунктом 1 статьи 285 Кодекса;
2) по товарам, помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны в целях строительства объектов, обустройства или реконструкции СЭЗ;
3) по товарам, ввезенным (вывезенным) в (с) портовую(ой) СЭЗ и логистическую(ой) СЭЗ, помещенным под таможенную процедуру свободной таможенной зоны.
5. Отчетность представляется ОГД в электронном или бумажном виде.
Приложение 1
к Правилам ведения учета
товаров, помещенных под
таможенную процедуру свободной
таможенной зоны, и товаров,
изготовленных (полученных) из
товаров, помещенных под
таможенную процедуру свободной
таможенной зоны, а также
представления отчетности о
таких товарах органу
государственных доходов
форма, предназначенная для сбора
административных данных
ОТЧЕТНОСТЬ
по товарам, помещенным под таможенную процедуру свободной
таможенной зоны для совершения операций, в соответствии с пунктом 1 статьи 285 Кодекса
Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан"
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 24.06.2020 № 630 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс: ТП СТЗ-1
Периодичность: ежеквартально
Предоставляют: участники свободной (специальной, особой) экономической зоны
Куда предоставляют: в органы государственных доходов
Срок предоставления: не позднее 10-го числа месяца следующего за отчетным кварталом.
по состоянию на "____" ________ 20__ года на ____ листах             от __________________________________
(наименование организации, БИН, адрес)

1-бөлім. Кодекстің 285-бабының 1-тармағының 4)-тармақшасына сәйкес операциялар жасау үшін еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар
№ р/б
Тауардың атауы
Тауарлардың ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша коды (10 белгі)
Тауарларға арналған декларацияның немесе өзге кедендік құжаттың №
Тауардың саны
Тауарлармен жүргізілген операциялар түрі
Тауарларды қайта өңдеу (өңдеу) бойынша операциялар нәтижесінде алынған тауардың атауы
Тауарларды қайта өңдеу (өңдеу) бойынша операциялар нәтижесінде алынған тауардың ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша коды (10 белгі)
Тауарларды қайта өңдеу (өңдеу) бойынша операциялар нәтижесінде алынған тауардың саны
Оған сәйкес еркін кеден аймағы кедендік рәсімі аяқталған тауарларға арналған декларацияның немесе өзге кедендік құжаттың №
Кедендік рәсімнің коды
Еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың қалдығы (саны)
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Шетелдік тауарлар
Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары
Кестенің жалғасы
2-бөлім. Кодекстің 285-бабының 1-тармағының 1), 2), 3), 5) және 6)-тармақшаларына сәйкес операциялар жасау үшін еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар
№ р/б
Тауардың атауы
Тауарлардың ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша коды (10 белгі)
Тауарларға арналған декларацияның немесе өзге кедендік құжаттың №
Тауардың саны
Тауарлармен жүргізілген операциялар түрі
Оған сәйкес еркін кеден аймағы кедендік рәсімі аяқталған тауарларға арналған декларацияның немесе өзге кедендік құжаттың №
Кедендік рәсімнің коды
Еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың қалдығы (саны)
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Шетелдік тауарлар
Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары
АЭА-ға қатысушы басшының Т.А.Ә. _____________________________________ 20__жылғы "__" _________
_________
(қолы)
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АЭА – еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ;
БСН – бизнес сәйкестендiру нөмiрi;
ЕАЭО СЭҚ ТН - Еуразиялық экономикалық одақтың Сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасы;
Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде).
Есептілік тоқсан сайын деректердің көбеюімен ұсынылады.
Еркін кеден аймағы кедендік
рәсімімен орналастырылған
тауарларды және еркін кеден
аймағы кедендік рәсімімен
орналастырылған тауарлардан
дайындалған (алынған)
тауарларды есепке алуды
жүргізу, сондай-ақ мемлекеттік
кірістер органына осындай
тауарлар туралы есептілікті
ұсыну қағидасына
2-қосымша
әкімшілік деректерді жинауға
арналған
нысан
Еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ объектілерінің құрылысы, жайластыру немесе реконструкциялау мақсатында еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар бойынша ЕСЕПТІЛІК

Раздел 1. Товары, помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны для совершения операций в
соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 285 Кодекса
№ п/п
наименование товара
Код товара по ТН ВЭД ЕАЭС (10 знаков)
№ декларации на товары или иного таможенного документа
количество товара
Вид операции, произведенной с товарами
Наименование товара, полученного в результате операции по переработке (обработке) товаров
Код товара, полученного в результате операции по переработке (обработке) товаров по ТН ВЭД ЕАЭС (10 знаков)
Количество товара, полученного в результате операции по переработке (обработке) товаров
№ декларации на товары или иного таможенного документа, в соответствии с которым завершена таможенная процедура свободной таможенной зоны
Код таможенной процедуры
Остаток товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны (количество)
примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Иностранные товары
Товары Евразийского экономического союза
Продолжение таблицы
Раздел 2. Товары, помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны для совершения операций в соответствии с подпунктами 1), 2), 3) 5) и 6) пункта 1 статьи 285 Кодекса
№ п/п
наименование товара
Код товара по ТН ВЭД ЕАЭС (10 знаков)
№ декларации на товары или иного таможенного документа
количество товара
Вид операции, произведенной с товарами
№ декларации на товары или иного таможенного документа, в соответствии с которым завершена таможенная процедура свободной таможенной зоны
Код таможенной процедуры
Остаток товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны (количество)
примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Иностранные товары
Товары Евразийского экономического союза
Ф.И.О. руководителя участника СЭЗ _______________________ "__" ______ 20__года             _________
(подпись)
Примечание: расшифровка аббревиатур:
СЭЗ – свободная (специальная, особая) экономическая зона;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ТН ВЭД ЕАЭС – Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности Евразийского
экономического союза;
Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Отчет предоставляется ежеквартально с нарастающими данными.
Приложение 2
к Правилам ведения учета
товаров, помещенных под
таможенную процедуру свободной
таможенной зоны, и товаров,
изготовленных (полученных) из
товаров, помещенных под
таможенную процедуру свободной
таможенной зоны, а также
представления отчетности о таких
товарах органу государственных
доходов
форма, предназначенная для сбора
административных данных
ОТЧЕТНОСТЬ
по товарам, помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной
зоны в целях строительства объектов, обустройства или реконструкции
свободной (специальной, особой) экономической зоны

1-бөлім. Еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған, порттық АЭА-ға(дан) және логистикалық АЭА-ға(дан) әкелінген тауарлар
№ р/б
Тауардың атауы
Тауарлардың ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша коды (10 белгі)
Тауарларға арналған декларацияның немесе өзге кедендік құжаттың №
Тауардың саны
Әкелу мақсаты
Тауарлар сақталатын қойма туралы мәліметтер
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
Шетелдік тауарлар
Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары
Кестенің жалғасы
2-бөлім. Еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған, порттық АЭА-ға(дан) және логистикалық АЭА-ға(дан) әкетілген тауарлар
№ р/б
Порттық АЭА немесе логистикалық АЭА аумағына әкелінген тауардың атауы
Порттық АЭА немесе логистикалық АЭА аумағына әкелінген тауардың ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша коды (10 белгі)
Оның негізінде порттық АЭА немесе логистикалық АЭА аумағына тауарлар әкелінген тауарларға арналған декларацияның немесе өзге кедендік құжаттың №
Порттық АЭА немесе логистикалық АЭА аумағына әкелінген тауардың саны
Оның негізінде порттық АЭА немесе логистикалық АЭА аумағынан тауарлар әкетілетін тауарларға арналған декларацияның немесе өзге кедендік құжаттың №
Тауарлармен жүргізілген операция түрі
Порттық АЭА немесе логистикалық АЭА аумағынан әкетілетін тауардың атауы
Порттық АЭА немесе логистикалық АЭА аумағына әкетілетін тауардың ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша коды (10 белгі)
Порттық АЭА немесе логистикалық АЭА аумағынан әкетілетін тауардың саны
Тауарлар сақталатын қойма туралы мәліметтер
Еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың қалдығы (саны)
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Шетелдік тауарлар
Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары
Еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарлар
АЭА-ға қатысушы басшының Т.А.Ә. _____________________________________ 20__жылғы "__" _________
_________
(қолы)
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АЭА – еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ;
БСН – бизнес-сәйкестендiру нөмiрi;
ЕАЭО СЭҚ ТН - Еуразиялық экономикалық одақтың Сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасы;
Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде).
Есептілік тоқсан сайын деректердің көбеюімен ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 20 ақпандағы
№ 247 бұйрығына
9-қосымша
Мемлекеттік кірістер органының еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың аумағынан еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтамай, еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды әкетуге рұқсат беру қағидасы

Раздел 1. Товары, ввезенные в портовую СЭЗ или логистическую СЭЗ, помещенные под
таможенную процедуру свободной таможенной зоны
№ п/п
наименование товара
Код товара по ТН ВЭД ЕАЭС (10 знаков)
№ декларации на товары или иного таможенного документа
количество товара
Цель ввоза
Сведения о складе хранящихся товаров
примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
Иностранные товары
Товары Евразийского экономического союза
Продолжение таблицы
Раздел 2. Товары, вывезенные с территории портовой СЭЗ или логистической СЭЗ, помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны
№ п/п
наименование товара, ввезенного на территорию портовой СЭЗ или логистической СЭЗ
Код товара, ввезенного на территорию портовой СЭЗ или логистической СЭЗ по ТН ВЭД ЕАЭС (10 знаков)
№ декларации на товары или иного таможенного документа, на основании которого товар ввезен на территорию портовой СЭЗ или логистической СЭЗ
количество товара, ввезенного на территорию портовой СЭЗ или логистической СЭЗ
№ декларации на товары или иного таможенного документа, на основании которого товар вывозится с территории портовой СЭЗ или логистической СЭЗ
Вид операции, произведенные с товарами
наименование товара, вывозимого с территории портовой СЭЗ или логистической СЭЗ
Код товара, вывозимого с территории портовой СЭЗ или логистической СЭЗ по ТН ВЭД ЕАЭС (10 знаков)
количество товара, вывозимого с территории портовой СЭЗ или логистической СЭЗ
Сведения о складе хранившихся товаров
Остаток товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны (количество)
примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Иностранные товары
Товары Евразийского экономического союза
Товары, изготовленные (полученные) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны
Ф.И.О. руководителя участника СЭЗ ____________________       "__" _________ 20__года       _________
(подпись)
Примечание: расшифровка аббревиатур:
СЭЗ – свободная (специальная, особая) экономическая зона;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ТН ВЭД ЕАЭС - Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза;
Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Отчет предоставляется ежеквартально с нарастающими данными.
Приложение 9
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 февраля 2018 года № 247
Правила выдачи органом государственных доходов разрешения на вывоз товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, с территории свободной (специальной, особой) экономической зоны без завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны

Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 24.06.2020 № 630 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік кірістер органының еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың (бұдан әрі – ЕЭА) аумағынан еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтамай, еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды әкетуге рұқсат беру қағидасы "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 285-бабының 6-тармағына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 24.06.2020 № 630 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Тауарларды, оның ішінде АЭА аумағына әкелінетін немесе АЭА аумағынан әкетілетін Еуразиялық экономикалық одағының тауарларын тасымалдау бақылау-өткізу пункттері (бұдан әрі – БӨП) арқылы жүзеге асырылады.
2-тарау. Мемлекеттік кірістер органының еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың аумағынан еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтамай әкетуге рұқсат беру тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 24.06.2020 № 630 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтамай ЕЭА аумағынан әкету мақсатында Кодекстің 285-бабының 4-тармағында көрсетілген жағдайларда декларант мемлекеттік кірістер органдарына (бұдан әрі – МКО) растайтын құжаттарды қоса бере отырып қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық не қағаз түрінде еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтамай ЕЭА аумағынан тауарларды әкетуге өтінішті (бұдан әрі – Өтініш) ұсынады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 24.06.2020 № 630 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. МКО Өтінішті қарау мерзімі аталған МКО-ға өтініш түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен аса алмайды.

Сноска. Заголовок - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 24.06.2020 № 630 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи органом государственных доходов разрешения на вывоз товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны с территории свободной (специальной, особой) экономической зоны (далее – СЭЗ) без завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны разработаны в соответствии пунктом 6 статьи 285 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 24.06.2020 № 630 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Перемещение товаров, в том числе товаров Евразийского экономического союза, ввозимых на территорию СЭЗ или вывозимых с территории СЭЗ, осуществляется через контрольно-пропускные пункты (далее – КПП).
Глава 2. Порядок выдачи органом государственных доходов разрешения на вывоз с территории свободной (специальной, особой) экономической зоны без завершения таможенной процедуры свободной таможенной зоны
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 24.06.2020 № 630 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. В целях вывоза товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны с территории СЭЗ без завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны в случаях, указанных в пункте 4 статьи 285 Кодекса, декларант представляет в орган государственных доходов (далее – ОГД) заявление на вывоз товаров с территории СЭЗ без завершения таможенной процедуры свободной таможенной зоны в электронном либо бумажном виде (далее – Заявление) по форме, согласно приложению с приложением подтверждающих документов.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 24.06.2020 № 630 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Срок рассмотрения Заявления ОГД не может превышать 5 (пяти) рабочих дней с даты поступления заявления в указанный ОГД.

5. Кодекстің 285-бабының 4-тармағына сәйкес әкелінген тауарлар мұндай операцияларды жасау мақсаттары мен жағдайларына қарай МКО белгілеген мерзім өткенге дейін АЭА аумағынан қайта әкетуге жатады.
6. МКО белгіленген қайта әкелу мерзімі өткенге дейін АЭА қатысушының дәлелденген өтініші бойынша қайта әкелу мерзімін ұзарту қажеттілігін растайтын құжаттарды қосымша ұсына отырып, қайта әкелу мерзімі МКО Өтініштің оң жақ төменгі бөлігінде жазба енгізу тәсілімен ұзартылады.
Еркін (арнайы, ерекше)
экономикалық аймақтың
аумағынан еркін кеден аймағы
кедендік рәсімінің қолданылуын
аяқтамай, еркін кеден аймағы
кедендік рәсімімен
орналастырылған тауарларды
және (немесе) еркін кеден
аймағы кедендік рәсімімен
орналастырылған тауарлардан
дайындалған (алынған)
тауарларды әкетуге рұқсат
беру қағидасына
1-қосымша
нысан
____________________________
(мемлекеттік кірістер
органының атауы)
____________________________
(өтініш беруші)
БСН/ЖСН, мекен-жайы,
телефон _____;
Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімін аяқтамай еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ аумағынан тауарларды шығару туралы өтініш
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 24.06.2020 № 630 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
№ 00000/
(өтінішті тіркеу нөмірі)
_______________ 201__ ж.
(өтінішті беру күні)
Еркін кедендік аймақ (шығару мақсаты көрсетіледі) кедендік рәсімін аяқтамай АЭА аумағынан шығаруға рұқсат беру "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Кодексінің 285-бабы 4-тармағында көрсетілген жағдайларда еркін кедендік аймақ кедендік рәсімін аяқтамай АЭА аумағынан шығаруға рұқсат беруіңізді өтінеміз:________________________________________________ ________________________________________________________________________________
шығару "__"_______20__ жылдан бастап және кері әкелу "__"_______20__ ж.:
1) тауарларға арналған декларациялардың немесе тізілімнің нөмірі________________;
2) тауардың мәртебесі_______________________________________________________;
3) тауардың атауы (дайын өнімнің)____________________________________________;
4) тауардың саны (килограмм, бірлік, литр, метр және әрі қарай)___________________;
5) ЕАЭС СЭҚ ТН коды (материалдар шикізаты, құрамы)_________________________;
6) идентификациялау әдісі __________________________________________________;
7) атауы, шығару мақсатын растайтын құжаттың күні мен нөмірі ________________;
Жоғарыда аталған мағлұматтар мен мәліметтердің дұрыстығын растаймын және тауарларды көрсетілген мерзімде кері әкелуді міндетіме аламын.
_____________________________________________________ _________
Өтініш берушінің өкілетті тұлғасының Т.А.Ә.                  қолы
_____________________________________________________ _________
мемлекеттік кірістер органы лауазымды тұлғасының Т.А.Ә      қолы            М.О.
Ұзартылған жағдайда
толтырылады.
Мемлекеттік кірістер органы
Т.А.Ә.______________________
қолы М.О.
"__" _________ 20___ жыл
(толтырған күні)
"___"________20___ ж. дейін
ұзартылды
"__"__________ 20___ ж
_________________
ЕЭА қатысушысының өтініші
негізінде
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АЭА – еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ;
БСН – бизнес-сәйкестендiру нөмiрi;
ЕАЭО СЭҚ ТН - Еуразиялық экономикалық одақтың Сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасы;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде).
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 20 ақпандағы
№ 247 бұйрығына
10-қосымша
Еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ қатысушысының еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орнастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқықтарын, еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтамай, осы еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың өзге қатысушысына беруге жол берілетін жағдайлар
Ескерту. 10-қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің м.а. 24.06.2020 № 630 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ (бұдан әрі – ЕЭА) қатысушысының еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқықтарын, еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтамай, осы ЕЭА өзге қатысушысына беру мынадай жағдайларда жүзеге асырылады:

5. Товары, вывезенные согласно пункту 4 статьи 285 Кодекса, подлежат обратному ввозу на территорию СЭЗ до истечения срока, установленного ОГД исходя из целей и обстоятельств совершения таких операций.
6. До истечения срока обратного ввоза, установленного ОГД, по мотивированному обращению участника СЭЗ, с приложением документов, подтверждающих необходимость продления срока обратного ввоза, срок обратного ввоза продлевается путем внесения записи ОГД в правом нижнем углу Заявления.
Приложение 1
к Правилам выдачи разрешения
на вывоз товаров помещенных
под таможенную процедуру
свободной таможенной зоны, и
(или) товаров, изготовленных
(полученных) из товаров, помещенных
под таможенную процедуру
свободной таможенной зоны с
территории свободной (специальной,
особой) экономической зоны
без завершения действия
таможенной процедуры свободной
таможенной зоны
форма
В
__________________________________
(наименование органа
государственных доходов)
от
_________________________________
(заявитель)
БИН/ИНН, адрес, телефон
____________;
Заявление на вывоз товаров
с территории свободной (специальной, особой) экономической зоны
без завершения таможенной процедуры свободной таможенной зоны
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 24.06.2020 № 630 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ 00000/
(регистрационный номер заявления)
_______________ 201__ г.
(дата подачи заявления)
Прошу Вас разрешить вывоз с территории СЭЗ без завершения таможенной процедуры свободной
таможенной зоны в случаях, указанных в пункте 4 статьи 285 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря
2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" выдачи разрешения на вывоз с территории
СЭЗ без завершения таможенной процедуры свободной таможенной зоны (указывается цель вывоза):
___________________
______________________________________________________________________________ вывоз с
"__"_______20__ года и обратного ввоза "__"_______20__ года:
1) номер декларации на товары либо перечня___________________________________;
2) статус товара____________________________________________________________;
3) наименование товара (готовой продукции)___________________________________;
4) количество товара (килограмм, штуки, литр, метр и так далее)__________________;
5) код ТН ВЭД ЕАЭС (сырья материалов, комплектующих)_______________________;
6) способ идентификации ___________________________________________________;
7) наименование, дата и номер документа, подтверждающего цель вывоза__________;
Настоящим подтверждаю достоверность сведений и данных, указанных выше и обязуюсь обратно
ввезти товары в указанный срок.
_____________________________________________________                         _________
Ф.И.О. уполномоченного лица заявителя                                     подпись
_____________________________________________________                         _________
Ф.И.О. должностного лица органа государственных доходов                         подпись       М.П
Заполнить в случае продления
Орган государственных доходов.
Ф.И.О. _______________________
подпись М.П
от "__" _________ 20___ года
(дата заполнения)
Продлен до "___"________20___ года
на основании обращения
участника СЭЗ___________
от "__"__________ 20___года
Примечание: расшифровка аббревиатур:
СЭЗ - свободная (специальная, особая) экономическая зона;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ТН ВЭД ЕАЭС – Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности Евразийского
экономического союза;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Приложение 10
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 февраля 2018 года № 247
Случаи, в которых допускается передача участником свободной (специальной, особой) экономической зоны прав владения, пользования и (или) распоряжения товарами, помещенными под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товарами, изготовленными (полученными) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, иному участнику этой свободной (специальной, особой) экономической зоны без завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны
Сноска. Заголовок - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 24.06.2020 № 630 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Случаи с изменением, внесенным приказом и.о. Министра финансов РК от 24.06.2020 № 630 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Передача участником свободной (специальной, особой) экономической зоны (далее – СЭЗ) прав владения, пользования и (или) распоряжения товарами, помещенными под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товарами, изготовленными (полученными) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, иному участнику этой СЭЗ без завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны осуществляется в следующих случаях:

1) еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар және (немесе) еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орнастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарлар бұдан әрі қайта өңдеу процесінде пайдаланылатын болса;
2) еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар – АЭА қатысушы болып табылатын тұлғаны жойған (қызметі тоқтатылған) не тұлға АЭА қатысушысы мәртебесін жоғалтқан жағдайда.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 20 ақпандағы
№ 247 бұйрығына
11-қосымша
Еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ қатысушысының еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орнастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқықтарын, еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтамай, осы еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың өзге қатысушысына тауарларды берудің қағидасы мен шарттары
Ескерту. Қағида мен шарттардың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 24.06.2020 № 630 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ қатысушысының (бұдан әрі – ЕЭА) еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқықтарын, еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтамай, осы ЕЭА өзге қатысушысына тауарларды берудің қағидалары мен шарттары "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 285-бабының 10-тармағына сәйкес әзірленген және ЕЭА қатысушысы еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орнастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқықтарын, еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтамай, осы ЕЭА өзге қатысушысына тауарларды беру қағидалары мен шарттарын айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 24.06.2020 № 630 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ қатысушысы осы еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың өзге қатысушысына тауарларды беру тәртібі мен шарттары

1) товары, помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товары, изготовленные (полученные) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, используются в дальнейшем процессе переработки;
2) товары, помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны – при ликвидации (прекращении деятельности) лица, являющегося участником СЭЗ, либо утрате лицом статуса участника СЭЗ.
Приложение 11
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 февраля 2018 года № 247
Правила и условия передачи товаров участником свободной (специальной, особой) экономической зоны прав владения, пользования и (или) распоряжения товарами, помещенными под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товарами, изготовленными (полученными) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, иному участнику этой свободной (специальной, особой) экономической зоны без завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны
Сноска. Заголовок - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 24.06.2020 № 630 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и условия передачи товаров участником свободной (специальной, особой) экономической зоны (далее – СЭЗ) прав владения, пользования и (или) распоряжения товарами, помещенными под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товарами, изготовленными (полученными) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, иному участнику этой СЭЗ без завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны, разработаны в соответствии с пунктом 10 статьи 285 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок и условия передачи товаров участником СЭЗ прав владения, пользования и (или) распоряжения товарами, помещенными под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товарами, изготовленными (полученными) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, иному участнику этой СЭЗ без завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 24.06.2020 № 630 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок и условия передачи товаров участникам свободной (специальной, особой) экономической зоны иному участнику этой свободной (специальной, особой) экономической зоны

Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 24.06.2020 № 630 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. АЭА қатысушысы еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқықтарын, еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтамай, осы АЭА өзге қатысушысына беру осы Бұйрықпен бекітілген жағдайларда жүзеге асырылады.
3. ЕЭА қатысушысы еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқықтарын, еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтамай, осы ЕЭА өзге қатысушысына беру осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЕЭА қатысушысы осы ЕЭА өзге қатысушысына тауарларды беру актісімен (бұдан әрі – Акт) жүзеге асырылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 24.06.2020 № 630 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Тауарларды іс жүзінде бергеннен кейін АЭА қатысушысы 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей бұдан әрі кедендік бақылауды жүзеге асыру үшін актіні қоса бере отырып мемлекеттік кірістер органына (бұдан әрі – МКО) хабарламаны жолдайды.
5. Арнайы экономикалық аймақ кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды қолдану шарттарын сақтау бойынша АЭА қатысушысының міндеті және мұндай кедендік рәсімді қолдануды аяқтау бойынша міндеті Кодекстің 285-бабы 10-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес көрсетілген тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқықтары берілген тұлғаларға жүктеледі.
6. Шетелдік тауарларына қатысты әкелінетін кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын төлеу бойынша АЭА қатысушының міндеті Кодекстің 288-бабының 3-тармағына сәйкес көрсетілген тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқықтары берілген тұлғаларда туындайды.
Еркін (арнайы, ерекше)
экономикалық аймақ
қатысушысының еркін кеден
аймағы кедендік рәсімімен
орналастырылған тауарларды
және (немесе) еркін кеден
аймағы кедендік рәсімімен
орнастырылған тауарлардан
дайындалған (алынған)
тауарларды иелену, пайдалану
және (немесе) оларға билік ету
құқықтарын, еркін кеден аймағы
кедендік рәсімінің қолданылуын
аяқтамай, осы еркін (арнайы,
ерекше) экономикалық
аймақтың өзге қатысушысына
берудің қағидасы мен шарттары
1-қосымша
нысан
Еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ қатысушысы осы еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың басқа қатысушысына тауарларды беру актісі

Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 24.06.2020 № 630 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Передача участником СЭЗ прав владения, пользования и (или) распоряжения товарами, помещенными под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товарами, изготовленными (полученными) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, иному участнику этой СЭЗ без завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны осуществляется в случаях, утвержденных настоящим Приказом.
3. Передача участником СЭЗ прав владения, пользования и (или) распоряжения товарами, помещенными под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товарами, изготовленными (полученными) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, иному участнику этой СЭЗ без завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны осуществляется актом передачи товаров участником СЭЗ иному участнику этой СЭЗ, по форме согласно приложению к настоящим Правилам (далее – Акт).
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 24.06.2020 № 630 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. После фактической передачи товаров участник СЭЗ не позднее 3 (трех) рабочих дней направляет уведомление в орган государственных доходов (далее – ОГД) с приложением акта для дальнейшего осуществления таможенного контроля.
5. Обязанность участника СЭЗ по соблюдению условий использования товаров в соответствии с таможенной процедурой свободной таможенной зоны и обязанность по завершению действия такой таможенной процедуры возлагаются на лиц, которым переданы права владения, пользования и (или) распоряжения указанными товарами в соответствии с частью третьей пункта 10 статьи 285 Кодекса.
6. Обязанность участника СЭЗ по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин в отношении иностранных товаров возникает у лиц, которым переданы права владения, пользования и (или) распоряжения указанными товарами в соответствии с пунктом 3 статьи 288 Кодекса.
Приложение
к Правилам и условиям передачи
товаров участником свободной
(специальной, особой) экономической
зоны прав владения, пользования и
(или) распоряжения товарами,
помещенными под таможенную
процедуру свободной таможенной
зоны, и (или) товарами, изготовленными
(полученными) из товаров,
помещенных под таможенную
процедуру свободной таможенной
зоны, иному участнику этой
свободной (специальной, особой)
экономической зоны без
завершения действия таможенной
процедуры свободной
таможенной зоны
форма
Акт
передачи товаров участником свободной (специальной, особой) экономической зоны
иному участнику этой свободной (специальной, особой) экономической зоны

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 24.06.2020 № 630 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
АЭА қатысушысы______________________________________________________________;
(тауарларды беруші тұлғаның толық атауы, БСН/ЖСН, мекен-жайы, телефоны )
______________________________________________________ АЭА қатысушысына береміз;
(тауарды алушы тұлғаның толық атауы, БСН/ЖСН, мекен-жайы, телефоны)
– себебі ___________________________________________________________________;
(тауарларды беру себебі көрсетіледі)
– құжатар бойынша______________________________________________________________;
(құжат туралы мәліметтер көрсетіледі (АЭА қатысушыларының арасындағы жасалған келісім шарт немесе басқа құжат);
– келесі тауарлар:___________________________________________________________;
(тауардың толық атауы (қайта өңдеу өнімі) (түрі, моделі, маркасі, бренді және тағы басқа)
– кедендік рәсімдерге орналастырылған келесі тауарларға арналған декларациялар бойынша
_______________________________________________________________________;
– ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша тауарлар коды___________________________________________;
– тауарлармен жасалған қайта өңдеу операцияларының түрі____________________________;
– тауарлардың кедендік құны (қайта өңдеу өнімі) _______________________________;
Берілді: "__"______20__ж __________________________ ________
уәкілетті тұлғаның Т.А.Ә            қолы
2017 жылғы 26 желтоқсандағы "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 288-бабы 3-тармағы, 285-бабы 10-тармағы үшінші бөлігімен бекітілген міндеттерімді орындауды міндетіме аламын.
Алдым : "__"________ 20__ ж __________________________ ________
уәкілетті тұлғаның Т.А.Ә      қолы
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АЭА – еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ;
БСН – бизнес-сәйкестендiру нөмiрi;
ЕАЭО СЭҚ ТН - Еуразиялық экономикалық одақтың Сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасы;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде).
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 20 ақпандағы № 247
бұйрығына 12-қосымша
Еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды, еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларда сәйкестендіруді жүзеге асыру қағидасы

Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 24.06.2020 № 630 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Участник СЭЗ___________________________________________________________________;
(полное наименование лица, БИН/ИИН, адрес, телефон передающего товары)
Передаем участнику СЭЗ_________________________________________________________;
(полное наименование лица, БИН/ИИН, адрес, телефон которому передаются товары)
– по причине ___________________________________________________________________;
(указываются причины передачи товаров)
– по документам_________________________________________________________________;
(указываются сведения о документах (договор или иной документ, совершенный между
участниками СЭЗ);
– следующие товары:___________________________________________________________;
(указываются полное наименования товара (продукта переработки) (вид, тип, модель, марка,
бренд и так далее)
– помещенные под таможенную процедуру по следующим декларациям на товары
_________________________________________________________________________;
– код товара по ТН ВЭД ЕАЭС____________________________________________________;
– вид операции, совершенные с товаром при переработке______________________________;
– таможенная стоимость товара (продукта переработки) _______________________________;
Передал: "__"______20__года       __________________________             ________
Ф.И.О. уполномоченного лица             подпись
Обязуюсь исполнить обязанности, установленные частью третьей пункта 10 статьи 285,
пунктом 3 статьи 288 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года
"О таможенном регулировании в Республике Казахстан"
Получил: "__"________ 20__ года       __________________________             ________
Ф.И.О. уполномоченного лица             подпись
Примечание: расшифровка аббревиатур:
СЭЗ - свободная (специальная, особая) экономическая зона;
БИН - бизнес-идентификационный номер;
ТН ВЭД ЕАЭС - Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности Евразийского
экономического союза;
ИИН - индивидуальный идентификационный номер;
Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Приложение 12
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 февраля 2018 года № 247
Правила осуществления идентификации иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, в товарах, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды, еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларда сәйкестендіруді жүзеге асыру қағидасы "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 286-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленген және еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларда сәйкестендіруді жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 24.06.2020 № 630 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Шетелдік тауарларды сәйкестендіруді жүзеге асыру тәртібі
2. Еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларда сәйкестендіру кезінде Кодекстің 286-бабының 1-тармағымен айқындалған әдістері қолданылады.
3. Мұндай рәсімдердің қолданылуын аяқтағанға дейін еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларда сәйкестендіру мақсатында декларант мемлекеттік кірістер органына (бұдан әрі – МКО) еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларда сәйкестендіру туралы өтінішті (бұдан әрі – Өтініш) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық не қағаз түрінде береді.
4. Өтініш қайта өңдеу өнімінің әрбір түріне жеке беріледі.
5. Берілген Өтініш осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша журналға ақпараттық жүйе арқылы МКО лауазымды тұлғасы дереу тіркеуге жатады.
6. Бұдан бұрын жолданған мәліметтер өзгерген жағдайда жаңа өтініш беріледі.
7. Еркін кеден аймағы кедендік рәсімі аяқталғаннан кейін тауарларға арналған декларациялардың 44-бағанында (08999 кодының астына) Өтініштің тіркеу нөмірі көрсетіледі.
Тауарларға арналған декларациялардың 44-бағанында Өтініштің тіркеу нөмірі көрсетілмеген жағдайда еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды сәйкестендіру расталмаған болып саналады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления идентификации иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, в товарах, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 286 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок осуществления идентификации иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, в товарах, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 24.06.2020 № 630 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок осуществления идентификации иностранных товаров
2. При идентификации иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, в товарах, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны применяются способы, определенные пунктом 1 статьи 286 Кодекса.
3. В целях идентификации иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, в товарах, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны до завершения действий такой процедуры, декларантом в орган государственных доходов (далее – ОГД) подается заявление об идентификации иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, в товарах, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, в электронном либо бумажном виде, по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – Заявление).
4. Заявление подается на каждый вид продукции переработки отдельно.
5. Поданное Заявление подлежит незамедлительной регистрации должностным лицом ОГД посредством информационной системы в журнале по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
6. При изменении ранее направленных сведений, подается новое заявление.
7. При завершении таможенной процедуры свободной таможенной зоны в графе 44 декларации на товары (под кодом 08999) указывается регистрационный номер Заявления.
В случае не указания в графе 44 декларации на товары регистрационного номера Заявления, идентификация иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, считается не подтвержденной.

8. МКО тіркелген Өтініш болған жағдайда ішкі тұтыну үшін шығарылған кедендік рәсімімен орналастырылған шикізатты, дайын өнімдегі материалдарды кедендік тазарту кезеңінде сәйкестендіруді МКО-да тәуекелдерді басқару жүйесімен белгіленген жағдайларды қоспағанда жүзеге асырмайды.
Өтініштер бойынша декларант жүргізетін тауарларды сәйкестендірудің дұрыстығына кедендік бақылау Кодекстің 47 және 51-бөлімдеріне сәйкес жүзеге асырылады.
Еркін кеден аймағы кедендік
рәсімімен орналастырылған
шетелдік тауарларды, еркін
кеден аймағы кедендік
рәсімімен орналастырылған
шетелдік тауарлардан
дайындалған (алынған)
тауарларда сәйкестендіруді
жүзеге асыру қағидасына
1-қосымша
нысан
____________________________
(мемлекеттік кірістер
органының атауы)
_________________________дан
(өтініш берушінің атауы/Т.А.Ә.)
БСН/ЖСН___________________
мекен-жайы _________________
телефон ____________________
Еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларда сәйкестендіру туралы өтініш
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 24.06.2020 № 630 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
№ 00000
(өтініштің тіркелген нөмірі)
20__ ж. "___"_______________
(өтініш берген күні)
Сізден еркін кедендік аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларда сәйкестендіруді өткізуге қайта өңдеудің мынадай дайын өнімдері бойынша рұқсат беруді сұраймын:
1) тауар атауы (қайта өңдеу өнімі) ________________________________;
2) ЕАЭО СЭҚ ТН коды (шикізат материалдар, жинақтағыш)____________________;
3) Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Кодексінің 286-бабының 1-тармағына сәйкес сәйкестендіру тәсілі;
4) тауардың толық атауы (қайта өңдеу өнімі) (түрі, моделі, маркасі, бренді және тағы басқа)_____________________________________________________________;
5) тауарларға қайта өңдеу кезінде жасалған операциялар түрлері _________________;
6) өтініш беруші еркін кедендік аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларда сәйкестендіруді өткізу бойынша өзге де мәліметтер ___________________________________________;

8. ОГД при наличии зарегистрированного Заявления, идентификацию сырья, материалов в готовой продукции, помещаемой под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления на этапе таможенной очистки не осуществляет, за исключением случаев, установленных системой управления рисками в ОГД.
Таможенный контроль достоверности идентификации товаров, проводимой декларантом по Заявлениям, осуществляется в соответствии с главами 47 и 51 Кодекса.
Приложение 1
к Правилам осуществления
идентификации иностранных товаров
помещенных под таможенную
процедуру свободной таможенной
зоны, в товарах, изготовленных
(полученных) из иностранных товаров,
помещенных под таможенную
процедуру свободной таможенной зоны
форма
В_______________________________
(наименование органа
государственных доходов)
от ______________________________
(наименование или Ф.И.О. заявителя)
БИН/ИНН________________________
адрес____________________________
телефон__________________________
Заявление об идентификации иностранных товаров,
помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны,
в товарах, изготовленных (полученных) из иностранных товаров,
помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 24.06.2020 № 630 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ 00000
(регистрационный номер заявления)
"___"___________ 20__ г.
(дата подачи заявления)
Прошу Вас разрешить проводить идентификацию иностранных товаров, помещенных под таможенную
процедуру свободной таможенной зоны, в товарах, изготовленных (полученных) из иностранных товаров,
помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, по следующим готовым продуктам
переработки:
1) наименование товара (готовой продукции) __________________________________;
2) код ТН ВЭД ЕАЭС (сырья материалов, комплектующих)______________________;
3) способ идентификации согласно пункту 1 статьи 286 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря
2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан";
4) полное наименование товара (продукта переработки) (вид, тип, модель, марка, бренд и так
далее)_______________________________________________________________;
5) вид операций, совершенных с товаром при переработке_______________________;
6) иные сведения, по которым заявитель проводит идентификацию иностранных товаров, помещенных под
таможенную процедуру свободной таможенной зоны, в товарах, изготовленных (полученных) из
иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной
зоны_____________________________________________;

7) Таңдалған сәйкестендіру тәсілі еркін кедендік аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларда сәйкестендіруді растайтын құжаттар тізбесі _______________________________________________________;
Осы жоғарыда көрсетілген мәліметтер мен деректердің дұрыстығын растаймын
_______________________________________ ___________
Өтініш берушіге уәкілетті тұлғаның Т.А.Ә.      қолы
Мемлекеттік кірістер органы Т.А.Ә. _____________________ қолы М.О.
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
БСН – бизнес-сәйкестендiру нөмiрi;
ЕАЭО СЭҚ ТН - Еуразиялық экономикалық одақтың Сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасы;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде).
Еркін кеден аймағы кедендік
рәсімімен орналастырылған
шетелдік тауарларды, еркін
кеден аймағы кедендік
рәсімімен орналастырылған
шетелдік тауарлардан
дайындалған (алынған)
тауарларда сәйкестендіруді
жүзеге асыру қағидасына
1-қосымша
нысан
Еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларда сәйкестендіру туралы өтініштерді тіркеу журналы
р/с
Тіркеу нөмірі
Өтініш беруші
БСН/
ЖСН
Қайта өңдеу өнімінің атауы
Сәйкестендіру тәсілі
Ескертпе
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
БСН – бизнес-сәйкестендiру нөмiрi;
ЕАЭО СЭҚ ТН - Еуразиялық экономикалық одақтың Сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасы;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі.
Өтініштің тіркеу нөмірі келесідей қалыптасады:
ХХХХХ/ДДММГГ/0000, где:
1 2 3
ХХХХХ – мемлекеттік кірістер органдарының территориалдық коды;
ДДММГГ – өтінішті тіркеу нөмірі (күні, айы және жылдың соңғы 2-саны);
0000 – өтініштің реттік саны.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 20 ақпандағы
№ 247 бұйрығына
13-қосымша
нысан
Тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе өзге де тәсілмен жою АКТІСІ № _____
"___"______________20___ г.
(жасалған күні)
______________________________________________________________________
(тауарды жою орны)
___________________________________________________құрылған
Комиссия Мемлекеттік кірістер орган басшысының Т.А.Ә. от 20___ж. "____"___№ ___
бұйрықтын негізінде құрамында:________________________________________
Мемлекеттік кірістер органның лауазымды адамы_________________________
(Т.А.Ә., лауазымы, қолы, жеке нөмірлі мөрі)
Тауарға қатысты өкілеттігі бар тұлға (тұлға өкілі):___________________
______________________________________________________________________
(Т.А.Ә., жұмыс орны, лауазымы, қолы)
Қатысуымен тауарды жою кезіңде қатысқан тауардың иесін қоса алғанда өзге тұлғаларды көрсету:___________________________________________
(Т.А.Ә., жұмыс орны, лауазымы, қолы)
Көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе өзге де тәсілмен жоюға жататын тауарлар туралы мәліметтер:
р/с
Тауардың атауы
Тауарларға арналған декларацияның немесе өзге кедендік құжаттың негізінде еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған №
ЕАЭО СЭҚ
ТН тауардың коды
Нетто салмағы
Тауардың саны
Ескертпе
тауарды жою тәсілі:_____________________________________________________
Тауарларды кедендiк қарап-тексеру барысында_______________________жүргізілді;
(фото жазба, бейне жазба және басқа)
Тауарларды жою нәтижесіндегі қалдықтардың бары және саны:_______________;
(қалдықтардың егжей-тегжейлі сипаты)
Әр тауар бойынша жоюдан кейін қалдықтарды бұдан әрі қолдану мүмкіндігі туралы мәліметтер: _____________________________________________________;
өзге мәліметтер:________________________________________________________
Осы акт _______ даналарда жасалған. Комиссия мүшелері:

7) перечень документов подтверждающих идентификацию иностранных товаров, помещенных под
таможенную процедуру свободной таможенной зоны, в товарах, изготовленных (полученных) из иностранных
товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны по выбранному способу
идентификации__________________________________________________________________;
Настоящим подтверждаю достоверность сведений и данных, указанных выше
_______________________________________                               ___________
Ф.И.О. уполномоченного лица заявителя                               Подпись
Орган государственных доходов
Ф.И.О._____________________
подпись М.П.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ТН ВЭД ЕАЭС – Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности Евразийского
экономического союза;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
ҰФ.И.О. – фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Приложение 2
к Правилам осуществления
идентификации иностранных
товаров помещенных под
таможенную процедуру
свободной таможенной зоны,
в товарах, изготовленных
(полученных) из иностранных
товаров, помещенных
под таможенную процедуру
свободной таможенной зоны
форма
Журнал регистрации заявлений
об идентификации иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, в товарах, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны
№ п/п
Регистрационный номер
Заявитель
БИН/ИНН
Наименование продукта переработки
Способ идентификации
Примечание
Примечание: расшифровка аббревиатур:
БИН - бизнес-идентификационный номер;
ТН ВЭД ЕАЭС - Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности
Евразийского экономического союза;
ИИН - индивидуальный идентификационный номер.
Регистрационный номер уведомления формируется следующим образом:
ХХХХХ/ДДММГГ/0000, где:
1             2       3
ХХХХХ – код территориального органа государственных доходов;
ДДММГГ – дата регистрации заявления (день, месяц и последние 2-цифры текущего
года);
0000 – порядковый номер заявления.
Приложение 13
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 февраля 2018 года № 247
форма
АКТ
захоронения, обезвреживания,
утилизации или уничтожения иным способом товаров № _____
"___"______________20___ г.
(дата составления)
______________________________________________________________________________
(место уничтожение товаров)
Комиссия, созданная____________________________________________________________
Ф.И.О. руководителя органа государственных доходов на основании приказа от
"____"______20___г. № _____ в составе:___________________________________________
Должностное лицо органа государственных доходов:________________________________
(Ф.И.О, должность, подпись, личная номерная печать)
Лицо, обладающее полномочиями в отношении товаров (представитель лица): ___________
_______________________________________________________________________________
(Ф.И.О., место работы, должность, подпись)
в присутствии указать иных лиц, в том числе владельца товара, участвующих при
уничтожении товара: _____________________________________________________________
(Ф.И.О., место работы, должность, подпись)
Сведения о товарах, подлежащих захоронению, обезвреживанию,
утилизации или уничтожению иным способом:
№ п/п
Наименование товара
№ декларации на товары или иного таможенного документа, на основании которого товар помещен под таможенную процедуру свободной таможенной зоны
Код товара ТН ВЭД ЕАЭС
Вес нетто
Количество товара
Примечание
способ уничтожения товаров: ________________________________________________
В ходе таможенного осмотра товаров проводилась
_______________________________________________________________________________;
(фотосъемка, видеозапись и другое)
наличие и количество отходов после уничтожения: ___________________________________;
(детальное описание отходов)
Сведения о возможности дальнейшего использования отходов после уничтожения по
каждому товару: ________________________________________________________________;
иные сведения:__________________________________________________________________
Настоящий акт составлен в _______ экземплярах.
Члены комиссии:

1. ____________________________________________________ __________
2. ____________________________________________________ __________
3. ____________________________________________________ __________
(Т.А.Ә., комиссия мүшелерінің лауазымы) (қолы)
Акттің екінші данасын қолға алдым _________ ____________________ _______
(қолы)       (аты-жөні, тегі)       (күні)
Акттің үшінші данасын қолға алдым _________ ____________________ _______
(қолы)       (аты-жөні, тегі) (күні)
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЕАЭО СЭҚ ТН - Еуразиялық экономикалық одақтың Сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасы;
Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде).
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 20 ақпандағы
№ 247 бұйрығына
14-қосымша
Еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын, тауарларды кедендік рәсімдермен орналастырмай аяқтау қағидасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын, тауарларды кедендік рәсімдермен орналастырмай аяқтау қағидасы "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 287-бабының 11, 12 және 13-тармақтарына сәйкес әзірленген және еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын, тауарларды кедендік рәсімдермен орналастырмай аяқтау тәртібін, егер мынадай:
еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар және (немесе) еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарлар тұтынушылық қабілетінен айырылған және олар арналған сапада пайдалану үшін жарамсыз болып қалған жағдайда;
жойылған және (немесе) апат немесе еңсерілмейтін күш әсерінің салдарынан біржола жоғалған не тасымалдаудың қалыпты шарттары (тасымалдау) және (немесе) сақтау кезінде табиғи кему нәтижесінде біржола жоғалған еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар;
табиғи тозу салдарынан өзгергендерді, сондай-ақ тасымалдаудың қалыпты шарттары (тасымалдау) және (немесе) сақтау кезінде табиғи кему салдарынан өзгергендерді қоспағанда өзгеріссіз жағдайда қалған порттық еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ (бұдан әрі – ЕЭА) немесе логистикалық ЕЭА аумағында еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлар мұндай порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА түйісетін қайту орны арқылы Еуразиялық экономикалық одағының кедендік аумағынан тыс шығарылу;
еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар және ЕЭА аумағында қызметті жүзеге асыру туралы шартты іске асыру үшін пайдаланылуға және ЕЭА қатысушысы пайдалануға енгізілген жабдық болып табылады, немесе ЕЭА аумағында жылжымалы объектілерін құру үшін пайдаланылатын және ЕЭА жұмыс жасауын тоқтатқан кезде мұндай жылжымалы объектілердің құрама бөлігі болып табылатын тауарлар немесе ЕЭА аумағында еркін кеден аймағы кедендік рәсімін қолдануды тоқтату туралы шешімді қабылдау не ЕЭА аумағында қызметті жүзеге асыру туралы шарттың қолданылу мерзімінің өтуіне және осы шарттың жағдайларын орындауға байланысты тұлғаның ЕЭА қатысушының мәртебесін айырылуы жағдайларында айқындайды.

1. ____________________________________________________ ___________
2. ____________________________________________________ ___________
3. ____________________________________________________ ___________
(Ф.И.О. должности членов комиссии)                   (подпись)
Второй экземпляр акта получил на руки _________ ____________________ _______;
(подпись) (инициалы, фамилия)       (дата)
Третий экземпляр акта получил на руки _________ ____________________ _______;
(подпись) (инициалы, фамилия)       (дата)
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ТН ВЭД ЕАЭС - Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности
Евразийского экономического союза;
Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Приложение 14
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 февраля 2018 года № 247
Правила завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны без помещения товаров под таможенные процедуры
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны без помещения товаров под таможенные процедуры разработаны в соответствии с пунктами 11, 12 и 13 статьи 287 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны без помещения товаров под таможенные процедуры в случаях, если:
товары, помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товары, изготовленные (полученные) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, утратили свои потребительские свойства и стали непригодны для использования в том качестве, для которого они предназначены;
товары, помещенные под таможенную зону свободной таможенной зоны, уничтожены и (или) безвозвратно утрачены вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратно утрачены в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения;
иностранные товары, помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны на территории портовой свободной (специальной, особой) экономической зоны (далее – СЭЗ) или логистической СЭЗ, которые остались в неизменном состоянии, кроме изменений вследствие естественного износа, а также изменений вследствие естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, вывозятся за пределы таможенной территории Евразийского экономического союза через места убытия, к которому примыкает такая портовая СЭЗ или логистическая СЭЗ;
товары, помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны и являющиеся оборудованием, введенным в эксплуатацию и используемым участником СЭЗ для реализации договора об осуществлении деятельности на территории СЭЗ, или товарами, использованными для создания объектов недвижимости на территории СЭЗ и являющимися составной частью таких объектов недвижимости при прекращении функционирования СЭЗ или принятии решения о прекращении применения таможенной процедуры свободной таможенной зоны на территории СЭЗ либо утрате лицом статуса участника СЭЗ в связи с истечением срока действия договора об осуществлении деятельности на территории СЭЗ и выполнением условий этого договора.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 24.06.2020 № 630 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын, тауарларды кедендік рәсімдермен орналастырмай аяқтау тәртібі
2. Еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға және (немесе) еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларға қатысты еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуы Кодекстің 287-бабы 10-тармағының 1) тармақшасымен белгіленген жағдайда осы бұйрықпен бекітілген нысан бойынша тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе өзге де тәсілмен жою туралы актінің негізінде аяқталады.
3. Тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе өзге де тәсілмен жою туралы акті жасалғаннан кейін лауазымды тұлға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе өзге де тәсілмен жою туралы актілерді тіркеу журналының тиісті бағаналарын толтырады.
4. Жойылған және (немесе) апат немесе еңсерілмейтін күш әсерінің салдарынан біржола жоғалған не тасымалдаудың қалыпты шарттары (тасымалдау) және (немесе) сақтау кезінде табиғи кему нәтижесінде біржола жоғалған тауарларға қатысты еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуы:
1) уәкілетті орган не уәкілетті ұйым берген апат немесе еңсерілмейтін күш әсері фактісін;
2) бухгалтерлік есепте міндетті көрсете отырып табиғи кему нәтижесінде біржола жоғалту (техникалық жабдықтары, шығын нормалары және сол секілді) фактісі расталатын құжаттардың негізінде аяқталады.
5. Табиғи тозу салдарынан өзгергендерді, сондай-ақ тасымалдаудың қалыпты шарттары (тасымалдау) және (немесе) сақтау кезінде табиғи кему салдарынан өзгергендерді қоспағанда өзгеріссіз жағдайда қалған порттық АЭА немесе логистикалық АЭА аумағында еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларға қатысты еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуы Кодекстің 287-бабы 10-тармағының 4) тармақшасымен белгіленген жағдайларда кедендік бақылауды жүргізумен Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тауарларды әкетуге рұқсат берудің негізінде аяқталады.
3-тарау. Еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ жұмыс жасауын тоқтатқан немесе еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың аумағында еркін кеден аймағы кедендік рәсімін қолдануды тоқтату туралы шешім қабылданған не тұлға еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймаққа қатысушы мәртебесінен айырылған кезде еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын, тауарларды кедендік рәсімдермен орналастырмай аяқтау қағидасы тәртібі

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 24.06.2020 № 630 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны без помещения товаров под таможенные процедуры
2. Действие таможенной процедуры свободной таможенной зоны в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, в случае, установленном подпунктом 1) пункта 10 статьи 287 Кодекса, завершается на основании акта захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения иным способом товаров, по форме, утвержденной настоящим приказом.
3. После составления акта захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения иным способом товаров, должностное лицо заполняет соответствующие графы Журнала регистрации актов захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения иным способом товаров по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
4. Действие таможенной процедуры свободной таможенной зоны в отношении товаров, уничтоженных и (или) безвозвратно утраченных вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратно утрачены в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, завершается на основании документов, подтверждающих:
1) факт аварии или действия непреодолимой силы, выданных уполномоченным органом либо уполномоченной организацией;
2) факт безвозвратной утраты в результате естественной убыли (технические спецификации, нормы расхода и так далее) с обязательным отражением в бухгалтерском учете.
5. Действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны в отношении иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны на территории портовой СЭЗ или логистической СЭЗ, которые остались в неизменном состоянии, кроме изменений вследствие естественного износа, а также изменений вследствие естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, в случае, установленном подпунктом 4) пункта 10 статьи 287 Кодекса, завершается на основании разрешения на убытие товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза с проведением таможенного контроля.
Глава 3. Порядок завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны без помещения товаров под таможенные процедуры при прекращении функционирования свободной (специальной, особой) экономической зоны или принятии решения о прекращении применения таможенной процедуры свободной таможенной зоны на территории свободной (специальной, особой) экономической зоны либо утрате лицом статуса участника свободной (специальной, особой) экономической зоны

Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 24.06.2020 № 630 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға және ЕЭА аумағында қызметті жүзеге асыру туралы шартты іске асыру үшін пайдалануы және ЕЭА қатысушының пайдалануы үшін енгізілген жабдық болып табылатын немесе ЕЭА аумағында жылжымайтын объектілерін құру үшін пайдаланылатын және мұндай жылжымайтын объектілердің құрама бөлігі болып табылатын тауарларға қатысты еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуы көрсетілген кедендік рәсімге тауарларды орналастыру жүргізілген МКО-ға ЕЭА қатысушысының жазбаша өтініші негізінде, мынадай:
1) ЕЭА жұмыс жасауын тоқтатқан немесе ЕЭА аумағында еркін кеден аймағы кедендік рәсімін қолдануды тоқтату туралы шешім қабылданған;
2) ЕЭА аумағында қызметті жүзеге асыру туралы шарттың қолданылыс мерзімі өтіп кетуіне және осы шарттың жағдайларын орындауға байланысты тұлғаның ЕЭА қатысушысының мәртебесінен айырылған жағдайларда аяқталады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 24.06.2020 № 630 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. АЭА қатысушысының жазбаша өтініші мынадай құжаттарды қоса бере отырып еркін нысанда құралады:
1) құжаттардың куәландырылған көшірмелері:
АЭА аумағында АЭА қатысушысы ретінде қызметті жүзеге асыру үшін шарттың жағдайларын АЭА қатысушысы орындау туралы АЭА басқару органынан немесе уәкілетті органынан жазбаша растау;
тауарларға арналған декларация немесе еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды тасымалдау кезінде тауарларға арналған декларациялар ретінде пайдаланылатын тізбе;
егер өтініш жабдыққа берілетін болса, жабдықты пайдалануға енгізу туралы акті.
Құрылған объектіні пайдалану қабылдау туралы мемлекеттік қабылдау комиссиясының актісі не егер өтініш АЭА аумағында жылжымайтын объектілерді құру үшін пайдаланылатын тауарларға қатысты берілетін болса, Жылжымайтын мүлікке құқығы және олармен мәмілелер бірыңғай мемлекеттік тізіліміне жылжымайтын объектіге АЭА қатысушының меншік құқығы туралы жазбаны енгізу туралы үзіндісі;
2) есептілік:
Осы бұйрықпен бекітілген Еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды есепке алуды жүргізу, сондай-ақ мемлекеттік кірістер органына осындай тауарлар туралы есептілікті ұсыну қағидасына 1-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің 285-бабының 1-тармағына сәйкес операцияларды жүргізу үшін еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар бойынша есептілікті;
Осы бұйрықпен бекітілген Еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды есепке алуды жүргізу, сондай-ақ мемлекеттік кірістер органына осындай тауарлар туралы есептілікті ұсыну қағидасына 2-қосымшаға сәйкес АЭА объектілерін құру, жабдықтау немесе қайта құру мақсатында еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар бойынша есептілікті;
Осы бұйрықпен бекітілген Еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды есепке алуды жүргізу, сондай-ақ мемлекеттік кірістер органына осындай тауарлар туралы есептілікті ұсыну қағидасына 3-қосымшаға сәйкес еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған порттық АЭА-ға (дан) және логистикалық АЭА-ға (дан) әкелінген (әкетілген) туралы бойынша, сондай-ақ осы бұйрықпен бекітілген еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар және еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарлар туралы мемлекеттік кірістер органына есептілікті ұсыну.

Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 24.06.2020 № 630 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны и являющихся оборудованием, введенным в эксплуатацию и используемым участником СЭЗ для реализации договора об осуществлении деятельности на территории СЭЗ, или товарами, использованными для создания объектов недвижимости на территории СЭЗ и являющимися составной частью таких объектов недвижимости, завершается на основании письменного заявления участника СЭЗ в ОГД, в котором производилось помещение товаров под указанную таможенную процедуру, в случаях:
1) прекращения функционирования СЭЗ или принятия решения о прекращении применения таможенной процедуры свободной таможенной зоны на территории СЭЗ;
2) утраты лицом статуса участника СЭЗ в связи с истечением срока действия договора об осуществлении деятельности на территории СЭЗ и выполнением условий этого договора.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 24.06.2020 № 630 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Письменное заявление участник СЭЗ составляет в произвольной форме с приложением следующих документов:
1) заверенные копии документов:
письменное подтверждение от органа управления СЭЗ или уполномоченного органа о выполнении участником СЭЗ условии договора об осуществлении деятельности в качестве участника СЭЗ на территории СЭЗ;
декларация на товары или перечень, используемый в качестве декларации на товары, при помещении товаров под таможенную процедуру свободной таможенной зоны;
акт о вводе в эксплуатацию оборудования, если заявление подается в отношении оборудования.
Акт государственной приемочной комиссии о приемке построенного объекта в эксплуатацию либо выписка о внесении записи о праве собственности участника СЭЗ на объект недвижимости в Единый государственный реестр прав на недвижимое имущество и сделок с ним, если заявление подается в отношении товаров, использованных для создания объектов недвижимости на территории СЭЗ;
2) отчетность:
по товарам, помещенным под таможенную процедуру свободной таможенной зоны для совершения операций, в соответствии с пунктом 1 статьи 285 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" согласно приложению 1 к Правилам ведения учета товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, а также представления отчетности о таких товарах органу государственных доходов, утвержденным настоящим приказом;
по товарам, помещенным под таможенную процедуру свободной таможенной зоны в целях строительства объектов, обустройства или реконструкции СЭЗ согласно приложению 2 к Правилам ведения учета товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, а также представления отчетности о таких товарах органу государственных доходов, утвержденным настоящим приказом;
по товарам, ввезенным (вывезенным) в (с) портовую(ой) СЭЗ логистическую(ой) СЭЗ, помещенным под таможенную процедуру свободной таможенной зоны согласно приложению 3 к Правилам ведения учета товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, а также представления отчетности о таких товарах органу государственных доходов, утвержденным настоящим приказом.

8. Құжаттардың бірін, оның ішінде осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген мәліметтерді ұсынбаған жағдайда МКО жазбаша нысанда еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға және еркін экономикалық аймақ аумағында қызметті жүзеге асыру туралы шартты іске асыру үшін пайдаланылану және арнайы экономикалық аймаққа қатысушымен пайдаланылану үшін енгізілген жабдық болып табылатын немесе арнайы экономикалық аймақ аумағында жылжымалы объектілерін құру үшін пайдаланылатын және мұндай жылжымалы объектілердің құрама бөлігі болып табылатын тауарларға қатысты еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтаудан бас тартады.
9. Оларға қоса берілетін құжаттармен өтінішті МКО оны тіркеген күннен бастап 30 (отыз) күнтізбелік күн ішінде қарастырады.
10. Еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға және АЭА аумағында қызметті жүзеге асыру туралы шартты іске асыру үшін пайдаланылану және АЭА-ға қатысушымен пайдаланылану үшін енгізілген жабдық болып табылатын немесе АЭА аумағында жылжымалы объектілерін құру үшін пайдаланылатын және мұндай жылжымалы объектілердің құрама бөлігі болып табылатын тауарларға қатысты еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтау осы Қағиидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үш данада жасалған еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастарылған тауарларға қатысты еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтау туралы бірлескен актінің негізінде жүзеге асырылады, олар мынадай тәртіпте үйлестіріледі:
бірінші дана – МКО-да қалады;
екініші дана – АЭА қатысушысына ұсынылады;
үшінші дана – АЭА басқару органына ұсынылады.
11. Еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты еркін кеден аймағы кеден рәсімінің қолданылуын аяқтау туралы актіні жасағаннан кейін лауазымды тұлға осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтау туралы Тіркеу журналының тиісті бағанын толтырады.
Еркін кеден аймағы кедендік
рәсімінің қолданылуын,
тауарларды кедендік рәсімдермен орналастырмай аяқтау қағидасына
1-қосымша
нысан
Тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе өзге де тәсілмен жою актілерін тіркеу журналы
р/с №
тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе өзге де тәсілмен жою
актінің №
Тауарға қатысты өкілеттігі бар тұлға (тұлға өкілі)
Тауардың атауы
Тауарларға арналған декларацияның немесе өзге кедендік құжаттың негізінде еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған №
Актті жасағанның Т.А.Ә. (ол болған кезде),
Қолы
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
Ескертпе: Журнал тігіледі, нөмірленеді, мөрленеді және мемлекеттік кірістер органның басшысының не оны алмастыратын адамның қолымен бекітіледі. Келесі жылдың бірінші қаңтарынан бастап журналдың реттік саны бірден басталады.
Еркін кеден аймағы кедендік
рәсімінің қолданылуын,
тауарларды кедендік
рәсімдермен орналастырмай
аяқтау қағидасына
2-қосымша
нысан
Еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты еркін кеден аймағы кеден рәсімінің қолданылуын аяқтау туралы Акт

8. В случае не предоставления одного из документов, в том числе содержащих сведения, указанные в пункте 7 настоящих Правил, ОГД в письменной форме отказывает в завершении действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны и являющихся оборудованием, введенным в эксплуатацию и используемым участником СЭЗ для реализации договора об осуществлении деятельности на территории СЭЗ, или товарами, использованными для создания объектов недвижимости на территории СЭЗ и являющимися составной частью таких объектов недвижимости.
9. Заявление с прилагаемыми к нему документами рассматривается ОГД в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня его регистрации.
10. Завершение действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны и являющихся оборудованием, введенным в эксплуатацию и используемым участником СЭЗ для реализации договора об осуществлении деятельности на территории СЭЗ, или товарами, использованными для создания объектов недвижимости на территории СЭЗ и являющимися составной частью таких объектов недвижимости, осуществляется на основании совместного акта о завершении действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны составленного в трех экземплярах по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, которые распределяются в следующем порядке:
первый экземпляр – остается в ОГД;
второй экземпляр – вручается участнику СЭЗ;
третий экземпляр – вручается органу управления СЭЗ.
11. После составления акта о завершении действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, должностное лицо заполняет соответствующие графы Журнала регистрации о завершении действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к Правилам завершения
действия таможенной
процедуры свободной
таможенной зоны без
помещения товаров под
таможенные процедуры
форма
Журнал
регистрации актов захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения иным способом товаров
№ п/п
№ акта захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения иным способом товаров
Лицо, обладающее полномочиями в отношении товаров (представитель лица)
Наименование товара
№ декларации на товары или иного таможенного документа, на основании которого товар помещен под таможенную процедуру свободной таможенной зоны
Ф.И.О. (при его наличии), составившего такой акт
Подпись
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
Примечание: Журнал прошивается, пронумеровывается, опечатывается и скрепляется
подписью руководителя органа государственных доходов, либо лица его
замещающего. С первого января каждого последующего года нумерация журнала
начинается с единицы.
Приложение 2
к Правилам завершения
действия таможенной процедуры
свободной таможенной зоны
без помещения товаров под
таможенные процедуры
форма
Акт о завершении действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны в отношении товаров,
помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 24.06.2020 № 630 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
№ __________________
Күні ________________
Осы Акт, ____________АЭА қатысушы ______________ АЭА аумағында АЭА-ның жұмыс істеуі тоқтатылған немесе АЭА аумағында еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын тоқтату туралы шешім қабылданған кезде еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған және АЭА аумағында қызметті жүргізу туралы шартты іске асыру үшін АЭА қатысушысыпайдалануға енгізген және қолданатын жабдық немесе АЭА аумағында жылжымайтын мүлік объектілерін құру үшін пайдаланылған және осындай жылжымайтын мүлік объектілерінің құрауыш бөлігі болатын тауарлар болып табылатын тауарларға қатысты:
АЭА жұмыс істеуінің тоқтатуына, еркін кеден аймағы кедендік рәсімі қолданылған АЭА аумағында еркін кеден аймағы кедендік рәсімін қолдануды тоқтату туралы шешім қабылданған;
АЭА жұмыс істеуі тоқтаған немесе еркін кеден аймағы кедендік рәсімі қолданылған АЭА аумағында еркін кеден аймағы кедендік рәсімін қолдануды тоқтату туралы шешім қабылдануына байланысты еркін кеден аймағы кеден рәсімінің қолданылуы аяқталады.
р/с№
Тауарларға арналған декларацияның немеесе өзге кедендік құжаттың №
Тауардың атауы
ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша тауардың коды
Саны
Тауардың мәртебесі
Ескертпе
АЭА қатысушы
АЭА басқару органы
Мемлекттік кірістер органы
Т.А.Ә._____________
басшының қолы
__________________
БСН
Т.А.Ә._____________
басшының қолы
___________________
Т.А.Ә._____________
басшының қолы
______________________
М.О.
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АЭА – еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ;
БСН – бизнес-сәйкестендiру нөмiрi;
ЕАЭО СЭҚ ТН - Еуразиялық экономикалық одақтың Сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасы;
Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде).
Еркін кеден аймағы кедендік
рәсімінің қолданылуын,
тауарларды кедендік
рәсімдермен орналастырмай
аяқтау қағидасына
3-қосымша
нысан
Еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастарылған тауарларға қатысты еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтау туралы актілерді тіркеу журналы
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 24.06.2020 № 630 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
№ р/с
Еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастарылған тауарларға қатысты еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтау туралы актінің №
ЕЭА қатысушысы
ЕЭА аумағында қызметті жүзеге асыру туралы шарттың № мен күні
ЕЭА қатысушысын тіркеу туралы куәліктің № мен берілген күні
Тауардың мәртебесі
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
Ескертпе: аббревиатуралардың ашып жазылуы:
ЕЭА – еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ;
Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде).
Журнал тігіледі, нөмірленеді, мөрленеді және мемлекеттік кірістер органы басшысының не оны алмастыратын адамның қолымен бекітіледі. Әрбір келесі жылдың бірінші қаңтарынан бастап журналдың нөмірленуі бірден басталады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 20 ақпандағы
№ 247 бұйрығына
15-қосымша
Еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймаққа қатысушы болып табылатын тұлға таратылған (қызметі тоқтатылған) кезде еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтау қағидалары

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 24.06.2020 № 630 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ __________________
Дата ________________
Настоящий Акт удостоверяет, что действие таможенной процедуры свободной таможенной зоны в отношении ниже перечисленных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны и являющихся оборудованием, введенным в эксплуатацию и используемым участником СЭЗ для реализации договора об осуществлении деятельности на территории СЭЗ, или товарами, использованными для создания объектов недвижимости на территории СЭЗ и являющимися составной частью таких объектов недвижимости, на территории СЭЗ_______ участником СЭЗ_________ завершается в связи с:
прекращением функционирования СЭЗ или принятием решения о прекращении на территории СЭЗ применения таможенной процедуры свободной таможенной зоны;
утраты лицом статуса участника СЭЗ в связи с истечением срока действия договора об осуществлении деятельности в качестве участника СЭЗ и выполнением условий данного договора.
№п/п
№ декларации на товары или иного таможенного документа
Наименование товара
Код товара по ТН ВЭД ЕАЭС
Количество
Статус товара
Примечание
Участник СЭЗ
Орган управления СЭЗ
Орган государственных доходов
Ф.И.О._____________
подпись руководителя
__________________
БИН
Ф.И.О._____________
подпись руководителя
___________________
Ф.И.О.________________
подпись руководителя
______________________
М.П.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
СЭЗ – свободная (специальная, особая) экономическая зона;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ТН ВЭД ЕАЭС – Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности Евразийского
экономического союза;
Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Приложение 3
к Правилам завершения
действия таможенной процедуры
свободной таможенной зоны
без помещения товаров под
таможенные процедуры
форма
Журнал
регистрации актов о завершении действия таможенной процедуры
свободной таможенной зоны в отношении товаров, помещенных
под таможенную процедуру свободной таможенной зоны
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 24.06.2020 № 630 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№п/п
№ акта о завершении действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны
Участник СЭЗ
№ и дата договора об осуществлении деятельности на территории СЭЗ
№ и дата выдачи свидетельства о регистрации участника СЭЗ
Статус товара
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
Примечание: расшифровка аббревиатур:
СЭЗ – свободная (специальная, особая) экономическая зона;
Журнал прошивается, пронумеровывается, опечатывается и скрепляется подписью руководителя органа
государственных доходов, либо лица его замещающего. С первого января каждого последующего года
нумерация журнала начинается с единицы.
Приложение 15
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 февраля 2018 года № 247
Правила завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны при ликвидации (прекращении деятельности) лица, являющегося участником свободной (специальной, особой) экономической зоны

Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 24.06.2020 № 630 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймаққа (бұдан әрі – ЕЭА) қатысушы болып табылатын тұлға таратылған (қызметі тоқтатылған) кезде еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтау қағидалары "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 287-бабының 14-тармағына сәйкес әзірленген және ЕЭА қатысушысы болып табылатын тұлға таратылған (қызметі тоқтатылған) кезде еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қоданылуын аяқтау тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 24.06.2020 № 630 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Еркін кеден аймағының кедендік рәсімдері қолданылуының аяқталу тәртібі
2. АЭА қатысушысы болып табылатын тұлға тарату (қызметі тоқтату) туралы шешім қабылданған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде АЭА қызмет аймағында орналасқан мемлекеттік кірістер органына (бұдан әрі – МКО) хабарлайды (бұдан әрі – Хабар).
3. Хабарды қарау мерзімі оны МКО-да тіркеген күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен аспауы тиіс.
4. МКО қажет болған жағдайда Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес кедендік бақылауды жүзеге асырады.
5. Хабарды қарау қорытындысы бойынша МКО осы Қағидаларда белгіленген мерзімде еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуы аяқталмаған тауарларға қатысты еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау қажеттілігі туралы хабарламаны (бұдан әрі – Хабарлама) жолдайды.
6. АЭА қатысушысы болып табылатын тұлға таратылған (қызметі тоқтатылған) кезде еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты еркін кеден аймағы рәсімінің қолданылуы хабарламаны алған күннен бастап 1 (бір) ай ішінде аяқталады.

Сноска. Заголовок - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 24.06.2020 № 630 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны при ликвидации (прекращении деятельности) лица, являющегося участником свободной (специальной, особой) экономической зоны (далее – участник СЭЗ) разработаны в соответствии с пунктом 14 статьи 287 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны при ликвидации (прекращении деятельности) лица, являющегося участником СЭЗ.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 24.06.2020 № 630 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны
2. Лицо, являющееся участником СЭЗ в течение 3 (трех) рабочих дней со дня принятия решения о ликвидации (прекращении деятельности) сообщает об этом в орган государственных доходов (далее – ОГД), в зоне деятельности которого находится СЭЗ (далее – сообщение).
3. Срок рассмотрения сообщения не может превышать 10 (десяти) рабочих дней с даты его регистрации в ОГД.
4. ОГД при необходимости осуществляет таможенный контроль в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан.
5. По итогам рассмотрения сообщения, ОГД направляет уведомление о необходимости завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны в отношении товаров, по которым действие таможенной процедуры свободной таможенной зоны не завершено (далее – Уведомление), в сроки, установленные настоящими Правилами.
6. При ликвидации (прекращении деятельности) лица, являющегося участником СЭЗ, действие таможенной процедуры свободной таможенной зоны в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, завершается в течение 1 (одного) месяца со дня получения уведомления.