Деректерді үздіксіз беру функциясы бар спутниктік навигация жүйесінің техникалық құралын немесе шұғыл қимылдайтын жедел қызметтерді шақыру құрылғысын Қазақстан Республикасының аумағында қолдану және оның бар екенін растау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 27 ақпандағы № 137 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 16 наурызда № 16613 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Кодексінің 496-бабы 1-тармағының 7) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Деректерді үздіксіз беру функциясы бар спутниктік навигация жүйесінің техникалық құралын немесе шұғыл қимылдайтын жедел қызметтерді шақыру құрылғысын Қазақстан Республикасының аумағында қолдану және оның бар екенін растау қағидалары бекітілсін.
2. "Техникалық жабдыққа қойылатын талаптарды және оны қолдану тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 228 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10892 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 1 маусымда жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Көлік комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз тасығыштағы және электрондық нысандағы көшірмелерін Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.

Об утверждении Правил применения технического средства системы спутниковой навигации или устройства вызова экстренных оперативных служб с функцией непрерывной передачи данных на территории Республики Казахстан и подтверждения его наличия
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 февраля 2018 года № 137. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 марта 2018 года № 16613.
В соответствии с подпунктом 7) пункта 1 статьи 496 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила применения технического средства системы спутниковой навигации или устройства вызова экстренных оперативных служб с функцией непрерывной передачи данных на территории Республики Казахстан и подтверждения его наличия.
2. Признать утратившим силу приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 228 "Об утверждении требований к техническому оборудованию и порядка его применения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за№ 10892, опубликован 1 июня 2015 года в информационно правовой системе "Әділет").
3. Комитету транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на бумажном носителе и в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, согласно подпунктам 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.

5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
______________ Б. Сұлтанов
2018 жылғы 28 ақпан
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің 2018 жылғы
247 ақпандағы № 137
бұйрығымен
бекітілген
Деректерді үздіксіз беру функциясы бар спутниктік навигация жүйесінің техникалық құралын немесе шұғыл қимылдайтын жедел қызметтерді шақыру құрылғысын Қазақстан Республикасының аумағында қолдану және оның бар екенін растау қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Деректерді үздіксіз беру функциясы бар спутниктік навигация жүйесінің техникалық құралын немесе шұғыл қимылдайтын жедел қызметтерді шақыру құрылғысын Қазақстан Республикасының аумағында қолдану және оның бар екенін растау қағидалары "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 26 желтоқсандағы кодексінің 496-бабының 1-тармағының 7) тармақшасына сәйкес әзірленді және деректерді үздіксіз беру функциясы бар спутниктік навигация жүйесінің техникалық құралын немесе шұғыл қимылдайтын жедел қызметтерді шақыру құрылғысын Қазақстан Республикасының аумағында қолдануды және оның бар екенін растау тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) диспетчерлік орталық – Қазақстан Республикасында тіркелген спутниктік навигация қызметтерін ұсыну операторы;
2) спутниктік навигацияның абоненттік терминалы – байланыс арналары бойынша дабыл беру арқылы көлік құралының тұрған жерін айқындауға мүмкіндік беретін деректерді үздіксіз беру функциясы бар шұғыл қимылдайтын жедел қызметтерді шақыру құрылғысы немесе спутниктік навигация жүйесінің техникалық құралы;
3) штаттан тыс режим – көлік құралының тұрған жерін айқындауға мүмкіндігі болмаған не дабыл берудің белгіленген уақытша параметрлері бұзылған жағдайларда спутниктік навигацияның абоненттік терминалының жұмыс режимі;
4) штаттық режим – белгіленген уақытша параметрлерге сәйкес көлік құралының тұрған жері туралы дабыл берілетін спутниктік навигацияның абоненттік терминалының жұмыс режимі.
2-тарау. Спутниктік навигацияның абоненттік терминалын қолдану тәртібі
3. Кедендік тасымалдаушы тіркемелерді, жартылай тіркемелерді, вагондарды, контейнерлерді және өздігінен жүзбейтін кемелерді қоспағанда, кедендік бақылаудағы тасымалдау үшін пайдаланылатын әрбір көлік құралын спутниктік навигацияның абоненттік терминалымен жарақтандырады.
4. Көлік құралына орнатылған спутниктік навигацияның абоненттік терминалы Қазақстан Республикасының барлық аумағында көлік құралының орналасқан орны туралы дабыл беруді үздіксіз қамтамасыз етеді.

5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Қасымбек
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
________________ Б. Султанов
28 февраля 2018 года
Утверждены
приказом Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 27 февраля 2018 года № 137
Правила применения технического средства системы спутниковой
навигации или устройства вызова экстренных оперативных служб с
функцией непрерывной передачи данных на территории Республики
Казахстан и подтверждения его наличия
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила применения технического средства системы спутниковой навигации или устройства вызова экстренных оперативных служб с функцией непрерывной передачи данных на территории Республики Казахстан и подтверждения его наличия разработаны в соответствии с подпунктом 7) пункта 1 статьи 496 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" и определяют порядок применения технического средства системы спутниковой навигации или устройства вызова экстренных оперативных служб с функцией непрерывной передачи данных на территории Республики Казахстан и подтверждения его наличия.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) диспетчерский центр – оператор предоставления услуг спутниковой навигации, зарегистрированный в Республике Казахстан;
2) абонентский терминал спутниковой навигации – техническое средство системы спутниковой навигации или устройство вызова экстренных оперативных служб с функцией непрерывной передачи данных, позволяющее определять местоположение транспортного средства посредством передачи сигнала по каналам связи;
3) нештатный режим – режим работы абонентского терминала спутниковой навигации в условиях отсутствия возможности определения местонахождения транспортного средства либо нарушения установленных временных параметров передачи сигнала;
4) штатный режим – режим работы абонентского терминала спутниковой навигации, при котором сигнал о местонахождении транспортного средства передается в соответствии с установленными временными параметрами.
Глава 2. Порядок применения абонентского терминала спутниковой
навигации
3. Таможенный перевозчик оснащает каждое используемое для перевозок под таможенным контролем транспортное средство абонентским терминалом спутниковой навигации, за исключением прицепов, полуприцепов, вагонов, контейнеров и несамоходных судов.
4. Абонентский терминал спутниковой навигации, установленный на транспортное средство, обеспечивает непрерывную передачу сигнала о местонахождении транспортного средства на всей территории Республики Казахстан.

5. Спутниктік навигацияның абоненттік терминалы диспетчерлік орталықтардың біріне қосылады. Кедендік тасымалдаушы ақпараттық жүйеге логин мен парольды ұсыну жолымен диспетчерлік орталық арқылы мемлекеттік кірістер органына көлік құралының өткізілуі туралы ақпаратқа қол жеткізуін қамтамасыз етеді.
6. Кедендік тасымалдаушы мемлекеттік кірістер органына диспетчерлік орталық арқылы нақты уақыт режимінде мынадай ақпаратты ұсынуды қамтамасыз етеді:
1) спутниктік навигацияның абоненттік терминалы қабылдаған дабылдары негізінде көлік құралының тұрған жерін анықтау;
2) спутниктік навигацияның абоненттік терминалын қосу және сөндіру күні мен уақыты;
3) көлік құралдары туралы ақпарат;
4) көлік құралдарының қозғалысы туралы талдамалық есеп.
7. Кедендік тасымалдаушы диспетчерлік орталықтар арқылы:
1) көлік құралында орнатылған спутниктік навигацияның абоненттік терминалының дабылдарын қабылдау мен өңдеуді;
2) парольдерді белгілеу, есепке алу жазбаларын әкімшілендіру арқылы ақпаратқа қол жеткізуді шектеуді;
3) көлік құралы туралы ақпаратты 3 жыл ішінде мұрағаттауды және сақталуын қамтамасыз етеді.
8. Штаттық режимде жұмыс істейтін, көлік құралдарында орнатылған кедендік бақылаудағы тауарлар өткізілетін спутниктік навигацияның абоненттік терминалының дабылдары үшін көлік құралының орналасқан орны туралы спутниктік навигацияның абоненттік терминалының дабыл беру кезеңділігі 10 минуттан аспайды.
9. Спутниктік навигацияның абоненттік терминалы штаттан тыс жұмыс істеу режимінің функциясын қолдайды, ол автоматты режимде мынадай жағдайларда:
1) көлік құралының орналасқан жерін анықтау мүмкін болмағанда;
2) көлік құралында орнатылған спутниктік навигацияның абоненттік терминалының белгіленген штаттық режимі бұзылғанда енгізіледі.
Спутниктік навигацияның абоненттік терминалының қауіпті дабылдар беруінің басталуы штаттан тыс режим енгізілген сәттен бастап 5 минуттан аспауға тиіс.
10. Спутниктік навигацияның абоненттік терминалы, штаттан тыс жұмыс режимін қоспағанда, кедендік бақылаудағы тауарларды өткізудің барлық кезеңінде жарамды күйде және дабыл беру режимінде болады.
11. Спутниктік навигацияның абоненттік терминалын қосу тауарларды кедендік бақылауға орналастырылғаннан кейін қамтамасыз етіледі, ал сөндіруге кедендік бақылау аяқталғаннан кейін рұқсат етіледі.
3-тарау. Спутниктік навигацияның абоненттік терминалының бар болуын растау тәртібі
12. Спутниктік навигацияның абоненттік терминалының бар болуын растау үшін кедендік тасымалдаушы өзінің тіркеу орны бойынша мемлекеттік кірістер органына көлік құралын ұсынады.

5. Абонентский терминал спутниковой навигации подключается к одному из диспетчерских центров. Таможенный перевозчик обеспечивает доступ органу государственных доходов к информации о перемещении транспортного средства посредством диспетчерского центра путем предоставления логина и пароля к информационной системе.
6. Таможенный перевозчик обеспечивает передачу органу государственных доходов посредством диспетчерских центров, в режиме реального времени следующей информации:
1) определение местонахождения транспортного средства на основании принятых сигналов абонентского терминала спутниковой навигации;
2) даты и времени включения и выключения абонентского терминала спутниковой навигации;
3) информации о транспортных средствах;
4) аналитического отчета о движении транспортных средств.
7. Таможенный перевозчик обеспечивает посредством диспетчерских центров:
1) прием и обработку сигналов абонентского терминала спутниковой навигации, установленного на транспортном средстве;
2) ограничение доступа к информации посредством установления паролей, администрирование учетных записей;
3) архивацию и хранение информации о транспортном средстве в течение 3 лет.
8. Для сигналов абонентского терминала спутниковой навигации, работающих в штатном режиме, установленных на транспортных средствах, перемещающих товары под таможенным контролем, периодичность передачи сигнала абонентского терминала спутниковой навигации о местонахождении транспортного средства, составляет не более 10 минут.
9. Абонентский терминал спутниковой навигации поддерживает функцию нештатного режима работы, который вводится в автоматическом режиме в следующих случаях:
1) невозможности определения местонахождения транспортного средства;
2) нарушения установленного штатного режима абонентского терминала спутниковой навигации, установленного на транспортном средстве.
Начало передачи тревожных сигналов абонентского терминала спутниковой навигации не должно превышать 5 минут с момента введения нештатного режима.
10. Абонентский терминал спутниковой навигации находится в режиме непрерывной передачи сигнала и в исправном состоянии на весь период перемещения товаров под таможенным контролем, за исключением нештатного режима работы.
11. Включение абонентского терминала спутниковой навигации обеспечивается после помещения товаров под таможенный контроль, а отключение допускается после завершения таможенного контроля.
Глава 3. Порядок подтверждения наличия абонентского терминала
спутниковой навигации
12. Таможенный перевозчик, по месту своей регистрации представляет органу государственных доходов транспортное средство для подтверждения наличия абонентского терминала спутниковой навигации.

13. Мемлекеттік кірістер органы спутниктік навигацияның абоненттік терминалының бар болуын және жұмысқа қабілеттілігін қарап тексереді, пломбаны орнатады және осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша көлік құралында спутниктік навигацияның абоненттік терминалының бар болу туралы акті (бұдан әрі – Акт) береді.
14. Акт әрбір көлік құралына жеке толтырылады.
Деректерді үздіксіз беру функциясы
бар спутниктік навигация жүйесінің
техникалық құралын немесе шұғыл
қимылдайтын жедел қызметтерді
шақыру құрылғысын Қазақстан Республикасының аумағында қолдану және оның бар екенін растау
қағидаларына қосымша
нысан
Көлік құралында спутниктік навигацияның абоненттік терминалының бар болу туралы акті
20___ жылғы "____"
________________ №
________________
__________________________
___________________________
(кеден органының атауы)
Осы акт "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 412-бабына сәйкес лауазымды тұлға (лар)
________________________________________
__________________________________________________________________,
(лауазымды тұлғаның лауазымы, тегі, аты-жөні, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Декларанттың немесе оның өкілінің:
__________________________________________________________________
(жұмыс орны, лауазымы, тегі, аты-жөні, әкесінің аты (бар болған жағдайда), жеке басты куәландыратын құжаттың атауы мен нөмірі, тұрғылықты жері)
__________________________________________________________________,
автокөлік құралының:
1. Иесі _______________________________________________________
2. Тіркеу нөмірі _______________________________________________
3. Көлік құралының түрі _______________________________________
4. Марка, модель ______________________________________________
5. Шығарылған жылы __________________________________________
6. Шынақ нөмірі ______________________________________________
7. Шасси нөмірі _______________________________________________
8. Түсі _____________________________________________________
теміржол жылжымалы құрамының:
1. Иесі _______________________________________________________
2. Зауыт нөмірі ________________________________________________
3. Сериясы __________________________________

13. Орган государственных доходов осматривает наличие и работоспособность абонентского терминала спутниковой навигации, устанавливает пломбу и выдает акт о наличии на транспортном средстве абонентского терминала спутниковой навигации по форме, согласно приложению к настоящим Правилам (далее – Акт).
14. Акт составляется на каждое транспортное средство отдельно.
Приложение
к Правилам применения
технического средства системы
спутниковой навигации или
устройства вызова экстренных
оперативных служб с функцией
непрерывной передачи данных
на территории Республики
Казахстан и подтверждения его
наличия
форма
Акт о наличии на транспортном средстве
абонентского терминала спутниковой навигации       от "____" ________________ 20 ___ года № _________________
_________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов)
Настоящий акт составлен в соответствии со статьей 412 Кодекса
Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О таможенном
регулировании в Республике Казахстан" о том, что должностным (и) лицом
(ами):
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица)
_____________________________________________________________________________
в присутствии декларанта либо его представителя:
_____________________________________________________________________________
(место работы, должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), наименование и
номер документа, удостоверяющего личность, место жительства)
_____________________________________________________________________________
проведен осмотр:
автотранспортного средства:
1. Владелец ____________________________________________________________
2. Регистрационный номер _______________________________________________
3. Тип транспортного средства ____________________________________________
4. Марка, модель ________________________________________________________
5. Год выпуска _________________________________________________________
6. Номер кузова _________________________________________________________
7. Номер шасси _________________________________________________________
8. Цвет ________________________________________________________________
железнодорожного подвижного состава:
1. Владелец ____________________________________________________________
2. Заводской номер ______________________________________________________
3. Серия _______________________________________________________________

4. Жылжымалы құрамның түрі ________________________________
5. Шығарылған жылы _________________________________________
су көлік құралының:
1. Кеменің меншік иесі ________________________________________
2. Кеме иесі __________________________________________________
3. Кеменің атауы
4. Тіркеу нөмірі ______________________________________
5. Кеменің түрі __________________________________
6. Жасалған жылы _____________________________________________
7. Кемені тіркеу порты _________________________________________
Көлік құралын қарап тексеру нәтижелері бойынша спутниктік навигацияның абоненттік терминалының бар болуы анықталды:
1. Марка, модель ______________________________________________
2. Сериялық нөмірі ____________________________________________
3. Диспетчерлік орталықтың атауы _______________________________
4. Диспетчерлік орталықтың байланыс деректері____________________
______________________________________________________________
5. Ақпараттық жүйенің мекенжайы (URL*) ________________________
______________________________________________________________
6. Ақпараттық жүйеге логин** __________________________________
7. Ақпараттық жүйеге пароль** _________________________________
Ескертулер:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(Мемлекеттік кірістер органының лауазымды қызметкерінің лауазымы, тегі, аты-жөні, әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы)
Ескерту: *URL – ресурстың бірыңғай көрсеткіші.
**Ақпараттық жүйеге логин мен парольді кедендік тасымалдаушы ұсынады.

4. Виды подвижного состава ______________________________________________
5. Год выпуска __________________________________________________________
водного транспортного средства:
1. Собственник судна ____________________________________________________
2. Судовладелец судна ___________________________________________________
3. Название судна _______________________________________________________
4. Регистрационный номер _______________________________________________
5. Тип судна ___________________________________________________________
6. Год постройки ________________________________________________________
7. Порт регистрации судна ________________________________________________
По итогам осмотра транспортного средства выявлено наличие абонентского
терминала спутниковой навигации:
1. Марка, модель ________________________________________________________
2. Серийный номер ______________________________________________________
3. Наименование диспетчерского центра ____________________________________
4. Контактные данные диспетчерского центра _______________________________
_____________________________________________________________________________
5. Адрес (URL*) информационной системы _________________________________
_____________________________________________________________________________
6. Логин к информационной системе** _____________________________________
7. Пароль к информационной системе** ____________________________________
Замечания:
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность сотрудника органа
государственных доходов, подпись)
Примечание: *URL – единый указатель ресурса.
**Логин и пароль к информационной системе представляется таможенным
перевозчиком.