"Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін құру және дамыту кезінде стандартты шешімдер ретінде көп рет пайдалануға жататын ақпараттық жүйелердің (немесе олардың бөліктерің) тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 125 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2018 жылғы 2 наурыздағы № 66 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 19 наурызда № 16624 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2019 жылғы 29 маусымдағы № 145/НҚ бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 29.06.2019 № 145/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін құру және дамыту кезінде стандартты шешімдер ретінде көп рет пайдалануға жататын ақпараттық жүйелердің (немесе олардың бөліктерің) тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 125 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13325 болып тіркелген, 2016 жылғы 10 наурызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін және сервистік бағдарламалық өнімдерді құру немесе дамыту кезінде стандартты шешімдер ретінде көп рет пайдалануға жататын ақпараттық жүйелердің (немесе олардың бөліктерінің) тізбесін бекіту туралы";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін құру немесе дамыту кезінде стандартты шешімдер ретінде көп рет пайдалануға жататын ақпараттық жүйелердің (немесе олардың бөліктерінің) тізбесі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің Ақпараттандыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерінің ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 125 "Об утверждении перечня информационных систем (или их частей), подлежащих многократному использованию в качестве стандартных решений при создании или развитии информационных систем государственных органов"
Приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 2 марта 2018 года № 66. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 марта 2018 года № 16624. Утратил силу приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 29 июня 2019 года № 145/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 29.06.2019 № 145/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан 28 января 2016 № 125 "Об утверждении перечня информационных систем (или их частей), подлежащих многократному использованию в качестве стандартных решений при создании или развитии информационных систем государственных органов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13325, опубликован 10 марта 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
заголовок указанного приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении перечня информационных систем (или их частей), подлежащих многократному использованию в качестве стандартных решений при создании или развитии информационных систем государственных органов, и сервисных программных продуктов";
Перечень информационных систем (или их частей), подлежащих многократному использованию в качестве стандартных решений при создании или развитии информационных систем государственных органов, утвержденный указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту информатизации Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан в установленном законодательном порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

3) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ақпарат және коммуникациялар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар
министрі
Д. Абаев
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және коммуникациялар
министрінің
2018 жылғы 2 наурыздағы
№ 66 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін
атқарушының
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 125 бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін және сервистік бағдарламалық өнімдерді құру немесе дамыту кезінде стандартты шешімдер ретінде көп рет пайдалануға жататын ақпараттық жүйелердің (немесе олардың бөліктерінің) тізбесі
Атауы
Сипаттамасы
1
Бірыңғай бірдейлестіру сервисі
Жүйенің пайдаланушыларын басқару функциясы, қол жеткізу құқығын бөліп беру, каталог қызметіне қол жеткізу үшін жеңіл салмақты хаттама негізінде каталогпен ықпалдасу, олардың бірінен бірдейлестіру және шығу кезінде түрлі ақпараттық жүйелерден бір уақытта бірыңғай бірдейлестіруді және шығуды іске асыратын сервис.
"Бірыңғай бірдейлестіру сервисі" ақпараттық жүйесінің бір бөлігі келесі функционалдық компоненттерден тұрады:
1) бірыңғай бірдейлестіру – бір ақпараттық жүйеден басқасына қайталап бірдейлестіруді енгізбестен өтуді қамтамасыз ету сервисі;
2) жүйе пайдаланушыларын басқару – ақпараттық жүйе пайдаланушыларын қосу, өзгерту және жою сервисі;
3) пайдаланушыларға қол жеткізу құқығын бөліп тарату – әкімшінің рөлдеріне сәйкес пайдаланушыларға қол жеткізу құқығын бөліп тарату сервисі;
4) каталог қызметіне қол жеткізу үшін жеңіл салмақты хаттама негізінде каталогпен ықпалдасу – пайдаланушылардың есептік жазбалары және қызметтің баптаулары сақталатын каталог қызметіне қол жеткізу үшін жеңіл салмақты хаттама негізінде каталогпен ықпалдасу сервисі.
2
Электрондық цифрлық қолтаңбаны басу және тексеру сервисі
Электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдалана отырып, құжатқа бірыңғай қол қоюды жүзеге асыратын және қол қойылған құжатты тексеретін сервис.
"Электрондық цифрлық қолтаңбаны басу және тексеру сервисі" ақпараттық жүйесінің бір бөлігі келесі функционалдық компоненттерден тұрады:
1) Ұлттық куәландырушы орталықтың электрондық цифрлық қолтаңбасын басу сервисі – Ұлттық куәландырушы орталықтың электрондық цифрлық қолтаңбасымен құжатқа қол қою сервисі;

3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан, после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра информации и коммуникаций Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр информации и коммуникаций
Республики Казахстан
Д. Абаев
Приложение
к приказу Министра
информации и коммуникаций
Республики Казахстан
от 2 марта 2018 года № 66
Утвержден
приказом исполняющего
обязанности Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 125
Перечень информационных систем (или их частей), подлежащих многократному использованию в качестве стандартных решений при создании или развитии информационных систем государственных органов, и сервисных программных продуктов
Наименование
Описание
1
Сервис единой аутентификации
Сервис, реализующий функцию единой одновременной аутентификации и выхода из различных информационных систем при аутентификации и выходе из одной из них, функции управления пользователями системы, распределения прав доступа, интеграции с каталогом на основе легковесного протокола для доступа к службе каталога.
Часть информационной системы "Сервис единой аутентификации" состоит из следующих функциональных компонентов:
1) единая аутентификация – сервис обеспечения перехода из одной информационной системы в другой без повторного ввода аутентификации;
2) управление пользователями системы – сервис добавления, изменения и удаления пользователей информационной системы;
3) распределение прав доступа пользователям – сервис распределения прав доступа пользователям администратором в соответствии с ролями;
4) интеграция с каталогом на основе легковесного протокола для доступа к службе каталога – сервис интеграции на основе легковесного протокола для доступа к службе каталога хранящий учетные записи пользователей и служебные настройки.
2
Сервис наложения и проверки электронной цифровой подписи
Сервис, реализующий функции единого подписания документа с использованием электронной цифровой подписи и проверкой подписанного документа.
Часть информационной системы "Сервис наложения и проверки электронной цифровой подписи" состоит из следующих функциональных компонентов:
1) сервис наложения электронной цифровой подписи Национального удостоверяющего центра – сервис подписания документа, электронной цифровой подписью Национального удостоверяющего центра;

2) Ұлттық куәландырушы орталықтың электрондық цифрлық қолтаңбасын тексеру сервисі – Ұлттық куәландырушы орталықтың электрондық цифрлық қолтаңбасын тексеру сервисі;
3) Мемлекеттік органдарды куәландырушы орталықтың электрондық цифрлық қолтаңбасын басу сервисі – Мемлекеттік органдарды куәландырушы орталықтың электрондық цифрлық қолтаңбасын пайдалана отырып, құжатқа қол қою сервисі;
4) Мемлекеттік органдарды куәландырушы орталықтың электрондық цифрлық қолтаңбасын тексеру сервисі – мемлекеттік органдарды куәландырушы орталықтың электрондық цифрлық қолтаңбасын тексеру сервисі;
5) жүйені тіркеу.
3
Ақпараттық жүйе жұмысын мониторингтеу
Ақпараттық жүйе жұмысының басты көрсеткіштерін мониторингтеу функциясын жүзеге асыратын сервис.
"Ақпараттық жүйе жұмысын мониторингтеу" ақпараттық жүйесінің бір бөлігі келесі функционалдық компоненттерден тұрады:
1) пайдаланушыларды қосу статистикасы – пайдаланушыларды қосу статистикасын жинау сервисі;
2) параққа кіріп шығу статистикасы – параққа кіріп шығу статистикасын жинау сервисі;
3) сервердегі дискіні пайдалану статистикасы – сервердегі дискіні пайдалану статистикасын жинау сервисі;
4) сервердегі оперативтік сақтау құрылғысын пайдалану статистикасы – сервердегі оперативтік сақтау құрылғысын пайдалану статистикасын жинау сервисі;
5) сервердегі процессорды пайдалану статистикасы – сервердегі процессорды пайдалану статистикасын жинау сервисі;
6) сервердегі ақпараттық жүйе сервистерін пайдалану статистикасы – сервердегі ақпараттық жүйе сервистерін пайдалану статистикасын жинау сервисі;
7) ақпараттық жүйе сервистерінің орындалу уақытының статистикасы – ақпараттық жүйе сервистерінің орындалу уақыты туралы ақпаратты жинау сервисі;
8) ақпараттық жүйенің логтары мен қателерін талдау – ақпараттық жүйенің логтарын автоматты талдау сервисі.
4
Электрондық құжаттарды сақтау сервисі
"Электрондық құжаттарды сақтау сервисі" ақпараттық жүйесінің бір бөлігі келесі функционалдық компоненттерден тұрады:
электрондық құжаттарды сақтау;
электрондық құжаттарды жүктеу;
электрондық құжаттарды шығару;
электрондық құжаттарға қол жеткізу құқығын шектеу.
5
Құжаттармен және (немесе) объектілермен жұмыс бойынша үстел
"Құжаттармен және (немесе) объектілермен жұмыс бойынша үстел" ақпараттық жүйесінің бір бөлігі келесі функционалдық компоненттерден тұрады:
1) деректерді кестеге шығару;
2) деректерді қосу;
3) деректерді өзгерту;
4) деректерді өшіру;
5) объектілерге қосымша іс-қимылдарды орындау;
6) объектілердің нұсқалығы;
7) қол жеткізу құқығын шектеу;
8) репрезентаттық жай-күйді тапсыру арқылы объектілерге қол жеткізу.
6
Пайдаланушыларды хабардар ету сервисі
"Пайдаланушыларды ескерту сервисі" ақпараттық жүйесінің бір бөлігі келесі функционалдық компоненттерден тұрады:

2) сервис проверки электронной цифровой подписи Национального удостоверяющего центра – сервис проверки электронной цифровой подписи Национального удостоверяющего центра;
3) сервис наложения электронной цифровой подписи Удостоверяющего центра государственных органов – сервис подписания документа, используя электронную цифровую подпись Удостоверяющего центра государственных органов;
4) сервис проверки электронной цифровой подписи Удостоверяющего центра государственных органов – сервис проверки электронной цифровой подписи Удостоверяющего центра государственных органов;
5) регистрация систем.
3
Мониторинг работы информационной системы
Сервис, реализующий функцию мониторинга ключевых показателей работы информационной системы.
Часть информационной системы "Мониторинг работы информационной системы" состоит из следующих функциональных компонентов:
1) статистика подключений пользователей – сервис сбора статистики подключений пользователей;
2) статистика посещения страниц – сервис сбора статистики посещения страниц;
3) статистика использования диска на сервере – сервис сбора статистики использования диска на сервере;
4) статистика использования оперативного запоминающего устройства на сервере – сервис сбора статистики использования оперативного запоминающего устройства на сервере;
5) статистика использования процессора на сервере – сервис сбора статистики использования процессора на сервере;
6) статистика использования сервисов информационной системы на сервере – сервис сбора статистики использования сервисов информационной системы на сервере;
7) статистика времени выполнения сервисов информационной системы – сервис сбора информации о времени выполнения сервисов информационной системы;
8) анализ логов и ошибок информационной системы – сервис автоматического анализа логов информационных систем.
4
Сервис хранения электронных документов
Часть информационной системы "Сервис хранения электронных документов" состоит из следующих функциональных компонентов:
хранение электронных документов;
загрузка электронных документов;
выгрузка электронных документов;
ограничение прав доступа к электронным документам.
5
Стол по работе с документами и (или) объектами
Часть информационной системы "Стол по работе с документами и (или) объектами" состоит из следующих функциональных компонентов:
1) табличный вывод данных;
2) добавление данных;
3) изменение данных;
4) удаление данных;
5) выполнение дополнительных действий над объектами;
6) версионность объектов;
7) ограничение прав доступа;
8) доступ к объектам через передачу репрезентативного состояния.
6
Сервис уведомлений пользователей
Часть информационной системы "Сервис уведомлений пользователей" состоит из следующих функциональных компонентов:

1) репрезентаттық жай-күйді тапсыру арқылы хабарламамен жұмыс;
2) хабарламаны қосу;
3) хабарламаны қарау.

1) работа с уведомлениями через передачу репрезентативного состояния;
2) добавление уведомления;
3) просмотр уведомлений.