Мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық жүйелерінде қамтылған ақпаратқа тұлғалардың қол жеткізу, оны алу және пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 19 наурыздағы № 389 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 30 наурызда № 16684 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағыҚазақстан Республикасының Кодексі 438-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық жүйелерінде қамтылған ақпаратқа тұлғалардың қол жеткізу, оны алу және пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдерінде қағаз және электрондық түрде көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 19 наурыздағы
№ 389 бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық жүйелерінде қамтылған ақпаратқа тұлғалардың қол жеткізу, оны алу және пайдалану қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық жүйелерінде қамтылған ақпаратқа тұлғалардың қол жеткізуі, оны алуы және пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағыҚазақстан Республикасының Кодексінің (бұдан әрі –Кодекс) 438-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық жүйелерінде (бұдан әрі – МКО АЖ) қамтылған ақпараттытұлғалардың қол жеткізу, алу және пайдалану тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын ұғымдар Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – ЕАЭС) және Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес қолданылады.

Об утверждении Правил доступа, получения и использования лицами информации, содержащейся в информационных системах органов государственных доходов
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 марта 2018 года № 389. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 марта 2018 года № 16684.
В соответствии с пунктом 4 статьи 438 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила доступа, получения и использования лицами информации, содержащейся в информационных системах органов государственных доходов согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 марта 2018 года № 389
Правила доступа, получения и использования лицами информации, содержащейся в информационных системах органов государственных доходов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила доступа, получения и использования лицами информации, содержащейся в информационных системах органов государственных доходов (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 438 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок получения и использования лицами информации, содержащейся в информационных системах органов государственных доходов (далее – ИС ОГД).
2. Понятия, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС) и Республики Казахстан.

3. Тауарларға кедендік декларациялауды жүзеге асыру арқылы МКО АЖ бағдарламалық қамтамасыз ету web-технологияларды қолданумен іске асырылады және www.kgd.gov.kz сайтында орналастырылады.
4. Қызметтер МКО АЖ арқылы жеке және заңды тұлғаларға ұсынылады.
5. МКО АЖ-да сыртқы және ішкі модульдер бар.
6. МКО АЖ-дың ішкі модульдері:
1) шектелген қолжеткізушілік болып табылады, сыртқы экономикалық қызметтің субъектілеріне және (немесе) кеден ісі саласында қызметті жүзеге асыратын тұлғаларға, оның ішінде уәкілетті экономикалық операторларға (бұдан әрі – тұлғалар) қызмет көрсету мақсатымен іске асырылады;
2) тұлғаларға "бір терезе қағидаты" бойынша орталықтанған нысанда қызмет көрсету бойынша іске асырылған.
7. МКО АЖ сыртқы модулі жалпыға бірдей қолжетімді болып табылады.
2-тарау. Мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық жүйелерінде қамтылған ақпаратқа тұлғалардың қол жеткізу қағидалары
8. МКО АЖ сыртқы модуліне қолжеткізу интернет желісіне қолжетімділігі бар барлық тұлғаларға шексіз ұсынылады.
9. МКО АЖ сыртқы модулі арқылы "Мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық жүйесінің пайдаланушысы ретінде тіркелу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 28 ақпандағы № 321 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16596 болып тіркелген) сәйкес өтініштердің берілуі және пайдаланушы ретінде тұлғаларды тіркеу жүзеге асырылады.
10. Ішкі модульге кіруді Қазақстан Республикасының Ұлттық куәландырушы орталығының (бұдан әрі – ҰКО ЭЦҚ) электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы тұлғаларжүзеге асырады.
3-тарау. Мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық жүйелерінде қамтылған ақпаратты тұлғалардың алу тәртібі
11. Тұлғалар Кодекстің 19 және 449-баптарын ескере отырып, кедендік операцияларды жасау мақсатында ғана шектеулі қолжетімділігі бар және мемлекеттік кірістер органдарының жүргізуіндегі МКО АЖ қамтылған ақпаратты алады.
12. МКО АЖ-дың ішкі модуліне орналастырылған ақпарат шектеулі қол жетімділігі бар дербес деректерді қамтиды.
13. МКО АЖ-ғаақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатында ақпарат алу кезінде тұлғалар сұрау салуларды ҰКО ЭЦҚ арқылы куәландырады.
14. МКО АЖ-да тұлғалар:
ҰКО ЭЦҚ пайдалана отырып, кедендік декларациялардың барлық түрлерін электрондық түрде береді;
келу туралы хабарлама, транзиттік декларация, тауарларға арналған алдын ала кедендік декларация, көлік құралына арналған декларация, қосымша құжаттарды ұсынбай уақытша сақтауға орналастыруға арналған құжаттар ретіндегі алдын ала ақпаратты ҰКО ЭЦҚ пайдалану мен электрондық құжат түрінде пайдаланады;
алдынала кедендік декларацияны электрондық құжат түрінде ҰКО ЭЦҚ пайдалана отырып, қосымша құжаттарды ұсынбай алдынала ақпарат ретінде береді және пайдаланады;
уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар болып табылатын халықаралық тасымалдаудың уақытша әкетілген көлік құралдарына қатысты операцияларды жасау туралы өтінішті, тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін шығару туралы өтінішті ҰКО ЭЦҚ пайдалана отырып, электрондық құжаттар түрінде береді;
кедендік әкелу баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарды төлеу бойынша міндеттердің орындалуын қамтамасыз ету мөлшерін есептейді;
кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын есептейді;
бірыңғай мөлшерлемелер бойынша өндіріліп алынған кедендік баждарды, салықтарды не жиынтық кедендік төлемдер түрінде өндіріліп алынатын кедендік баждарды, салықтарды есептейді.

3. Программное обеспечение ИС ОГД, посредством которых осуществляется таможенное декларирование товаров, реализуются с применением web-технологий и размещается на сайте www.kgd.gov.kz.
4. Посредством ИС ОГД предоставляются услуги физическим и юридическим лицам.
5. В ИС ОГД имеются внутренние и внешние модули.
6. Внутренний модуль ИС ОГД:
1) является ограниченного доступа, реализуется с целью оказания услуг субъектам внешнеэкономической деятельности и (или) лицам, осуществляющим деятельность в сфере таможенного дела, в том числе уполномоченным экономическим операторам (далее –лица);
2) реализован по "принципу одного окна" в форме централизованного оказания услуг лицам.
7. Внешний модуль ИС ОГД является общедоступным.
Глава 2. Порядок доступа лицами информации, содержащейся в информационных системах органов государственных доходов
8. Доступ во внешний модуль ИС ОГД предоставляется всем лицам, имеющим доступ в сеть интернет, без ограничений.
9. Посредством Внешнего модуля ИС ОГД осуществляется подача заявлений и регистрация лиц в качестве пользователя согласно приказу Министра финансов Республики Казахстан от 28 февраля 2018 года № 321 "Об утверждении Правил регистрации в качестве пользователя информационной системы органов государственных доходов" (зарегистрирован в Реестр государственной регистрации нормативных правовых актов № 16596).
10. Вход во внутренний модуль осуществляется лицами посредством электронно-цифровой подписи Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан лица (далее – ЭЦП НУЦ).
Глава 3. Порядок получения лицами информации, содержащейся в информационных системах органов государственных доходов
11. Лица получают информацию, содержащуюся в ИС ОГД, имеющую ограниченный доступ и находящуюся в ведении органов государственных доходов, только в целях совершения таможенных операций с учетом статей 19 и 449 Кодекса.
12. Информация, размещенная во внутреннем модуле ИС ОГД, содержит персональные данные, имеющие ограниченный доступ.
13. В целях информационной безопасности в ИС ОГД лица, при получении информации заверяют запросы посредством ЭЦП НУЦ.
14. Лица в ИС ОГД:
подают в электронном виде все виды таможенных деклараций с использованием ЭЦП НУЦ;
используют предварительную информацию в виде электронного документа с использованием ЭЦП НУЦ, в качестве уведомления о прибытии, транзитной декларации, предварительной таможенной декларации на товары, декларации на транспортное средство, документов для помещения на временное хранение, без предоставления дополнительных документов.
подают и используют предварительную таможенную декларацию в виде электронного документа с использованием ЭЦП НУЦ в качестве предварительной информации без предоставления дополнительных документов;
подают в виде электронных документов с использованием ЭЦП НУЦ заявления о выпуске до подачи декларации на товары, заявления о совершении операций в отношении временно вывезенных транспортных средств международной перевозки, являющихся товарами, помещенными под таможенную процедуру временного ввоза (допуска);
рассчитывают размер обеспечения исполнения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
рассчитывают таможенные пошлины, налоги, специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины.
рассчитывают таможенные пошлины, налоги, взимаемые по единым ставкам, либо таможенные пошлины, налоги, взимаемые в виде совокупного таможенного платежа.

15. Тұлғалар МКО АЖ-ды қолдау қызметіне электрондық пошта арқылы жүгіне алады.
4-тарау. Мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық жүйелерінде қамтылған ақпаратты тұлғалардың пайдалану тәртібі
16. МКО АЖ-да орналастырылған ақпарат Қазақстан Республикасындағы тауарларды кедендік тазарту шеңберіндегі жұмыс үшін пайдаланылады.
17. МКО АЖ сыртқы модулі барлық мүдделі тараптар үшін жалпыға бірдей ақпаратты қамтиды, оның ішінде:
МКО АЖ серверлік жабдықтардағы профилактикалық жұмыстар бойынша;
Қазақстан Республикасында кедендік реттеу мәселелері бойынша нормативтік-құқықтық ақпарат;
МКО АЖ бағдарламалық қамтамасыз ету;
нормативтік-анықтамалық ақпарат (Еуропалық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының кодтары, кеден бекеттерінің кодтары,басқа);
МКО АЖ жұмыс істеу үшін қажетті оқыту және нұсқамалық материалдар.
18. МКО АЖ ішкі модулі кедендік құжаттар, дербес шоттар бойынша ақпаратты қамтиды.
19. МКО АЖ ішкі модуліндегі тұлғалар мыналарға:
1) ҰКО ЭЦҚ пайдалана отырып электронды түрде автоматтандырылған түрде:
тауарларға арналған декларацияны;
транзиттік декларацияны;
көлік құралына арналған декларацияны;
тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін шығару туралы өтінішті;
уақытша әкелу (жіберу) кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар болып табылатын халықаралық тасымалдаудың уақытша әкетілген көлік құралдарына қатысты операцияларды жасау туралы өтінішті беруге;
2) тауарларды шығарғанға дейін алдын ала ақпараттандыру ментауарларды кедендік декларациялауға;
3) тауарларға арналған декларацияны автоматты түрде МКО АЖ бергенге дейін шығару туралы өтінішті тіркеумен байланысты, кедендік операцияларды жасауға;
4) тауарларды көрсетілген алдын ала декларацияны тіркеу орнына қарамастан ЕАЭО-ның кедендік шекарасының қазақстан учаскесіндегі өткізу пункттерінде тікелей шығаруын жүргізуге;
5) қағаз тасымалдағыштағы шығу нысандарын басып шығаруға;
6) электронды түрде есепті және төлеуді жүргізуге:
кедендік әкелу баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарды төлеу бойынша міндеттердің орындалуын қамтамасыз ету;
кедендік баждар, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары;
кедендік баждар, бірыңғай мөлшерлемелер бойынша өндіріліп алынатын салықтар не жиынтық кедендік төлемдер түрінде өндіріп алынатын кедендік баждар, салықтар.
7) ҰКО ЭЦҚ арқылы мыналарды алумүмкіндігіне ие болады:
кедендік әкелу баждарын төлеу бойынша кейінге қалдыруды және бөліп төлеуді ұсыну немесе оларды беруден бас тарту туралы мемлекеттік кірістер органының шешімін;
кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарды төлеу бойынша міндеттерді орындау мерзімінің басталуы туралы хабарламаны;
кедендік кіріс ордерін;
және МКО АЖ пайдалану арқылы жүзеге асырылатын кедендік операцияларды жасау мақсатына арналған өзге де кедендік құжаттарды;

15. Лица могут обращаться в службу поддержки ИС ОГД посредством электронной почты.
Глава 4. Порядок использования лицами информации, содержащейся в информационных системах органов государственных доходов
16. Информация, размещенная ИС ОГД, используется для работы в рамках таможенной очистки товаров в Республике Казахстан.
17. Внешний модуль ИС ОГД содержит общедоступную информацию для всех заинтересованных сторон, в том числе:
по профилактическим работам на серверном оборудовании ИС ОГД;
нормативно-правовая информация по вопросам таможенного регулирования в Республики Казахстан;
программное обеспечение ИС ОГД;
нормативно-справочная информация (коды товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Европейского экономического союза, коды таможенных постов другие);
необходимые обучающие и инструктивные материалы для работы в ИС ОГД системы.
18. Внутренний модуль ИС ОГД содержит информацию по таможенным документам, лицевым счетам.
19. Лица во внутреннем модуле ИС ОГД имеют возможность:
1) автоматизированной подачи в электронном виде с использованием ЭЦП НУЦ:
деклараций на товары;
транзитной декларации;
декларации на транспортное средство;
заявления о выпуске до подачи декларации на товары;
заявления о совершении операций в отношении временно вывезенных транспортных средств международной перевозки, являющихся товарами, помещенными под таможенную процедуру временного ввоза (допуска);
2) таможенного декларирования товаров с предварительного информирования до выпуска товара;
3) совершить таможенные операций, связанные с регистрацией заявления о выпуске до подачи декларации на товары автоматически ИС ОГД;
4) производить выпуск товаров непосредственно в пункте пропуска на казахстанском участке таможенной границы ЕАЭС, вне зависимости от места регистрации указанной предварительной декларации;
5) распечатать выходные формы на бумажный носитель.
6) произвести расчет и оплату в электронном виде:
обеспечения исполнения обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
таможенных пошлин, налогов, взимаемых по единым ставкам, либо таможенных пошлин, налогов, взимаемых в виде совокупного таможенного платежа.
7) посредством ЭЦП НУЦ имеют возможность получить:
решения органа государственных доходов о предоставлении отсрочки или рассрочки по уплате ввозной таможенной пошлины или об отказе в их предоставлении;
извещения о наступлении срока исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
таможенный приходный ордер;
и иные таможенные документы, для целей совершения таможенных операций, которые осуществляются с использованием ИС ОГД.

8) жеке кабинет арқылы экспорттық-импорттық операцияларды электронды түрде жүзеге асыруға;
9) өздерiнiң деректерiн және өзге де әрекеттердi түзету бойыншаәрекеттерді жүргізуге мүмкіндік алады.

8) осуществить посредством личного кабинета экспортно-импортные операции в электронном виде;
9) произвести действия по корректировке своих данных и иные действия.