Тауарлар импортын қосылған құн салығынан босату қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 23 ақпандағы № 267 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 30 наурызда № 16688 болып тіркелді.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 399-бабы 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің м.а. 30.11.2022 № 1213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Тауарлар импортын қосылған құн салығынан босату қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Премьер - Министрінің орынбасары -
Қазақстан Республикасының
Ауыл шарашылық министрі
________________Ө.Шөкеев
2018 жылғы 9 наурыз
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
________________Е.Біртанов
2018 жылғы 13 наурыз
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банк Төрағасы
________________ Д.Ақышев
2018 жылғы 19 наурыз
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 23 ақпандағы
№ 267 бұйрығымен
бекітілген
Тауарлар импортын қосылған құн салығынан босату қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы тауарлар импортын қосылған құн салығынан босату қағидалары "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (Салық кодексі) (бұдан әрі – Салық кодексі) 399-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және Салық кодексінің 399-бабы 1-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 10-1), 11), 12), 13) тармақшаларында көрсетілген тауарлар импортын қосылған құн салығынан босату тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил освобождения от налога на добавленную стоимость импорта товаров
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 23 февраля 2018 года № 267. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 марта 2018 года № 16688.
В соответствии с пунктом 2 статьи 399 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКAЗЫВAЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 30.11.2022 № 1213 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила освобождения от налога на добавленную стоимость импорта товаров.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
"СОГЛАСОВАН"
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
___________ У. Шукеев
9 марта 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
____________ Е. Биртанов
13 марта 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Национального Банка
Республики Казахстан
____________ Д. Акишев
19 марта 2018 год
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 23 февраля 2018 года № 267
Правила освобождения от налога на добавленную стоимость импорта товаров
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила освобождения от налога на добавленную стоимость импорта товаров разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 399 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок освобождения от налога на добавленную стоимость импорта товаров, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 10-1), 11), 12), 13) пункта 1 статьи 399 Налогового кодекса.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің м.а. 30.11.2022 № 1213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидалардың қолданылуы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына тауарлардың әкелуін жүзеге асыратын заңды және жеке тұлғаларға қолданылады.
2-тарау. Салық кодексінің 399-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген тауарлар импортын қосылған құн салығынан босату тәртібі
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі және оның ұйымдары жүзеге асыратын ақша белгiлерiн жасауға арналған шикiзаттың импорты кезінде мынадай құжаттар табыс етіледі:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінiң ақша белгiлерiн жасауға арналған әкелiнетiн шикiзаттың тиiстiлiгi туралы растауы;
2) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалған ақша белгiлерiн жасауға арналған әкелiнетiн шикiзатты мақсатты пайдалану туралы жүк алушының міндеттемесі.
4. Әкелінген шикізат тек салықтық жеңілдіктер ұсынылатын жағдайларда ғана пайдаланылуы тиіс. Импорттаушы көрсетілген тауарларды Қазақстан Республикасының Ұлттық банкімен және оның ұйымдарымен өзге мақсаттарда пайдаланған жағдайда, импортталатын тауарларға арналған қосылған құн салығы Еуразиялық экономикалық одағының кеден заңнамасында және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында айқындалған тәртіпте және мөлшерде импортталатын тауарларға арналған қосылған құн салығын төлеу үшін белгіленген мерзімде өсімпұлды есептеумен төлеуге жатады.
3-тарау. Салық кодексінің 399-бабы 1-тармағының 4), 5), 6) және 7) тармақшаларында көрсетілген тауарлар импортын қосылған құн салығынан босату тәртібі
5. Салық кодексінің 399-бабы 1-тармағының 4), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген тауарлардың импорты кезінде мыналарды:
өтеусіз негізде әкелу мақсатын көрсете отырып, тауарды әкелу туралы ақпаратты;
өтеусіз негізде тауарларды әкелуді жүзеге асыру шеңберінде Қазақстан Республикасының ратификацияланған халықаралық шартының көшірмесі (болған кезде) қамтитын тауарға ілеспе құжаттар табыс етіледі.
6. Салық кодексінің 399-бабы 1-тармағының 4), 5), 6) тармақшаларында көрсетілген тауарлардың импорты кезінде тауарға ілеспе құжаттардың орнына әкелінетін тауарлардың мақсатын көрсете отырып тауардың өтеусіз негізде әкелінуі туралы дипломатиялық немесе оларға теңестірілген өкілдіктердің немесе консулды мекемелердің растамасы ұсынылады.
7. Салық кодексінің 399-бабы 1-тармағының 7) тармақшасында көрсетілген тауарлардың импорты кезінде әкелінетін тауарлар туралы дипломатиялық немесе оларға теңестірілген өкілдіктердің немесе консулды мекемелердің растамасы ұсынылады.

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 30.11.2022 № 1213 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Действие настоящих Правил распространяется на юридических и физических лиц, осуществляющих ввоз товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза.
Глава 2. Порядок освобождения от налога на добавленную стоимость импорта товаров, указанных в подпункте 2) пункта 1 статьи 399 Налогового кодекса
3. При импорте сырья для производства денежных знаков, осуществляемом Национальным Банком Республики Казахстан и его организациями, представляются следующие документы:
1) подтверждение Национального Банка Республики Казахстан о предназначении ввозимого сырья для производства денежных знаков;
2) обязательство получателя о целевом использовании ввозимого сырья, для производства денежных знаков, составленное по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
4. Ввезенное сырье используется только в тех случаях, в которых представлены налоговые льготы. В случае использования Национальным банком Республики Казахстан и его организациями указанных товаров в иных целях, налог на добавленную стоимость на импортируемые товары подлежит уплате с начислением пени со срока, установленного для уплаты налога на добавленную стоимость на импортируемые товары, в порядке и размере, которые определены таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан.
Глава 3. Порядок освобождения от налога на добавленную стоимость импорта товаров, указанных в подпунктах 4), 5), 6) и 7) пункта 1 статьи 399 Налогового кодекса
5. При импорте товаров, указанных в подпунктах 4), 5) и 6) пункта 1 статьи 399 Налогового кодекса, представляются товаросопроводительные документы, содержащие:
информацию о ввозе товара с указанием цели ввоза товара на безвозмездной основе;
копию международного договора, ратифицированного Республикой Казахстан (при наличии), в рамках которого осуществляется ввоз товаров на безвозмездной основе.
6. При импорте товаров, указанных в подпунктах 4), 5), 6) пункта 1 статьи 399 Налогового кодекса вместо товаросопроводительных документов предоставляются подтверждение дипломатических или приравненных к ним представительств или консульских учреждений о ввозе товара с указанием цели ввозимого товара на безвозмездной основе.
7. При импорте товаров, указанных в подпункте 7) пункта 1 статьи 399 Налогового кодекса предоставляется подтверждение дипломатических или приравненных к ним представительств или консульских учреждений о ввозе товара.

8. Салық кодексінің 399-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген тауарлардың импорты кезінде:
өтеусіз негізде әкелінген тауардың мақсатын көрсете отырып, ізгілік көмек ретінде тауарларды бағыттауды растайтын тауардың жөнелтушісі жасаған құжат;
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылатын тауарларды ғана мақсатты пайдалану туралы алушының, міндеттемесі табыс етіледі.
9. Салық кодексінің 399-бабы 1-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген тауарлардың импорты кезінде:
өтеусіз негізде әкелінген тауардың мақсатын көрсете отырып, тауарлардың өтеусіз берілу фактісі расталатын тауардың жөнелтушісі жасаған құжат;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылатын қайырымдылық көмекті нысаналы пайдалану туралы алушының міндеттемесі табыс етіледі.
тауарлардың ұсынылуын орындау үшін техникалық жәрдем көрсету бойынша жобаның (келісімшарттың) көшірмесі.
10. Салық кодексінің 399-бабы 1-тармағының 6) тармақшасында көрсетілген тауарлардың импорты кезінде:
өтеусіз негізде әкелінген тауардың мақсатын көрсете отырып, кепілдер қаражаты есебінен тауарларды бағыттауды растайтын тауардың жөнелтушісі жасаған құжат табыс етіледі.
11. Салық кодексінің 399-бабы 1-тармағының 4), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген тауарлар салықтық жеңілдіктерді ұсына отырып тиісті мақсатта пайдаланады. Импорттаушы көрсетілген тауарларды өзге мақсаттарда пайдаланған жағдайда, импортталатын тауарларға арналған қосылған құн салығы Еуразиялық экономикалық одағының кеден заңнамасында және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында айқындалған тәртіпте және мөлшерде импортталатын тауарларға арналған қосылған құн салығын төлеу үшін белгіленген мерзімде өсімпұлды есептеумен төлеуге жатады.
4-тарау. Салық кодексінің 399-бабы 1-тармағының 10), 10-1) және 11) тармақшаларында көрсетілген тауарлар импортын қосылған құн салығынан босату тәртібі
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің м.а. 30.11.2022 № 1213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Салық кодексінің 399-бабы 1-тармағының 10), 10-1) және 11) тармақшаларында көрсетілген тауарлардың импорты, қосылған құн салығынан босатылады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің м.а. 30.11.2022 № 1213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 251-бабы 1-тармағына сәйкес кез келген нысандағы дәрілік заттардың, медициналық бұйымдар импортын қосылған құн салығынан босату мынадай шарттар сақталғанда қолданылады:

8. При импорте товаров, указанных в подпункте 4) пункта 1 статьи 399 Налогового кодекса представляется:
документ, составленный отправителем товара, подтверждающий направление товаров в качестве гуманитарной помощи с указанием цели ввоза товара на безвозмездной основе;
обязательство получателя о целевом использовании товаров, составленное по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
9. При импорте товаров, указанных в подпункте 5) пункта 1 статьи 399 Налогового кодекса представляется:
документ, составленный отправителем товара, подтверждающий факт безвозмездной передачи товаров с указанием цели ввоза товара на безвозмездной основе;
обязательство получателя о целевом использовании благотворительной помощи, составленное по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
копия проекта (контракта) по техническому содействию для выполнения которого поставляются товары.
10. При импорте товаров, указанных в подпункте 6) пункта 1 статьи 399 Налогового кодекса представляется документ, составленный отправителем товара, подтверждающий направление товаров за счет средств грантов с указанием цели ввоза товара на безвозмездной основе.
11. Товары, указанные в подпунктах 4), 5) и 6) пункта 1 статьи 399 Налогового кодекса, используются в целях в соответствии с которым представлены налоговые льготы. В случае использования указанных товаров в иных целях, налог на добавленную стоимость на импортируемые товары подлежит уплате с начислением пени со срока, установленного для уплаты налога на добавленную стоимость на импортируемые товары, в порядке и размере, которые определены таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан.
Глава 4. Порядок освобождения от налога на добавленную стоимость импорта товаров, указанных в подпунктах 10), 10-1) и 11) пункта 1 статьи 399 Налогового кодекса
Сноска. Заголовок - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 30.11.2022 № 1213 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Импорт товаров, указанных в подпунктах 10), 10-1) и 11) пункта 1 статьи 399 Налогового кодекса, освобождается от налога на добавленную стоимость.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 30.11.2022 № 1213 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Освобождение от налога на добавленную стоимость импорта лекарственных средств любых форм, медицинских изделий, ввезенных в соответствии с пунктом 1 статьи 251 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс), применяется при условии:

1) Қазақстан Республикасының мемлекеттік кірістер органына "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Заң) белгіленген тәртіппен медициналық бұйымдар көтерме саудада өткізуге берілген фармацевтикалық қызметке немесе медициналық қызметке лицензияның немесе қызметті немесе белгілі бір іс-қимылды жүзеге асырудың басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарламаны қабылдау туралы үзінді (бұдан әрі – хабарламаны қабылдау туралы үзінді) көшірмелерін ұсыну;
2) Қазақстан Республикасының дәрілік заттардың және медициналық бұйымдар мемлекеттік тізілімінде (бұдан әрі – Мемлекеттік тізілім) тіркелгені туралы мәліметтердің болуы немесе "Дәрілік затты немесе медициналық бұйымды мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу, дәрілік заттың немесе медициналық бұйымның тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 9 ақпандағы № ҚР ДСМ-16 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22175 болып тіркелген) сәйкес берілген дәрілік заттарға және медициналық бұйымдар тіркеу куәлігінің көшірмелерін немесе Мемлекеттік тізілімде тіркелген дәрілік заттар және медициналық бұйымдар үшін дәрілік заттардың және медициналық бұйымдар айналымы саласындағы мемлекеттік орган беретін Мемлекеттік тізілімнен үзіндіні немесе Кодекстің 251-бабының 3 және 4-тармақтарында белгіленген жағдайларда дәрілік заттардың және медициналық бұйымдар айналымы саласындағы мемлекеттік органның Мемлекеттік тізілімде тіркелмеген дәрілік заттарды және медициналық бұйымдар әкелу туралы қорытындысын (рұқсат құжатын) ұсыну.
Тауарлар мемлекеттік сатып алу туралы шарттар, тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмекті көрсету үшін жасалған шарттар шеңберінде импортталған кезінде фармацевтикалық немесе медициналық қызметке лицензия (лицензиялауға жататын қызмет түрлері үшін) немесе медициналық бұйымдар көтерме саудада өткізуге берілген хабарламаның қабылданғаны туралы үзіндінің көшірмелерін қоспағанда, жоғарыда көрсетілген құжаттардың орнына мемлекеттік кірістер органдарына тапсырыс беруші мен импортты жүзеге асыратын өнім беруші арасында жасалған шарт ұсынылады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің м.а. 30.11.2022 № 1213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Протездік-ортопедиялық бұйымдарды қоса алғанда, кез келген нысандағы дәрілік заттарды, медициналық бұйымдар шығаруға арналған материалдар, жабдықтар мен жинақтаушылар, сондай-ақ мүгедектігі бар адамдарға берілетін арнаулы жүріп-тұру құралдары импортталған кезінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік кірістер органына фармацевтикалық қызметке немесе медициналық қызметке арналған лицензияның көшірмесін немесе медициналық бұйымдар көтерме саудада өткізуге арналған хабарламаның қабылданғаны туралы үзінді ұсынылады.

1) представления в орган государственных доходов Республики Казахстан копии лицензии на фармацевтическую деятельность или медицинскую деятельность, или выписка о приеме уведомления о начале или прекращении осуществления деятельности или определенных действий (далее – выписка о приеме уведомления), выданного на оптовую реализацию медицинских изделий в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" (далее – Закон);
2) наличия сведений о регистрации в Государственном реестре лекарственных средств и медицинских изделий Республики Казахстан (далее – Государственный реестр) или представление копий регистрационного удостоверения на лекарственные средства и медицинских изделий, выданного в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 февраля 2021 года № ҚР ДСМ-16 "Об утверждении правил государственной регистрации, перерегистрации лекарственного средства или медицинского изделия, внесения изменений в регистрационное досье лекарственного средства или медицинского изделия" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22175), или выписки из Государственного реестра, выдаваемой государственным органом в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий для зарегистрированных в Государственном реестре лекарственных средств и медицинских изделий, или заключения (разрешительного документа) государственного органа в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий о ввозе не зарегистрированных в Государственном реестре лекарственных средств и медицинских изделий и в случаях, установленных пунктами 3 и 4 статьи 251 Кодекса.
При импорте товаров в рамках договоров о государственных закупках, договоров, заключенных для оказания гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования вместо вышеуказанных документов, за исключением копии лицензии на фармацевтическую или медицинскую деятельность (для видов деятельности, подлежащих лицензированию) или выписки о приеме уведомления, выданного на оптовую реализацию медицинских изделий, в органы государственных доходов представляется договор, заключенный между заказчиком и поставщиком, осуществляющим импорт.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 30.11.2022 № 1213 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. При импорте материалов, оборудования и комплектующих для производства лекарственных средств любых форм, медицинских изделий, включая протезно-ортопедические изделия, сурдотифлотехники, протезно-ортопедических изделий, а также специальных средств передвижения, предоставляемых лицам с инвалидностью, представляются в орган государственных доходов Республики Казахстан копии лицензии на фармацевтическую деятельность или медицинскую деятельность, или выписки о приеме уведомления, выданного на оптовую реализацию медицинских изделий.

Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің м.а. 30.11.2022 № 1213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Ветеринария саласында пайдаланылатын (қолданылатын) дәрілік заттардың импортын қосылған құн салығынан босату мақсаттары үшін мынадай талаптарды сақтау қажет:
1) Қазақстан Республикасында немесе Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекетте мемлекеттік тіркелгенін растайтын құжаттың көшірмесін ұсыну немесе Қазақстан Республикасында немесе Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекетте ветеринариялық препараттар мемлекеттік тіркелгені туралы мәлімететтердің бар-жоғын интернет ресустарында ресми жарияланғандығын немесе ветеринариялық препаратты тiркеу куәлiгiнiң көшірмесін ұсыну (ветеринариялық препараттардың үлгілері тіркеу сынақтарын жүргізу үшін әкелінетін жағдайларды қоспағанда);
2) ветеринария саласындағы заңнамаға сәйкес ветеринария саласындағы уәкілетті орган ведомствосы берген Қазақстан Республикасына әкелуге рұқсаттың көшірмесін ұсыну (ветеринариялық препараттардың үлгілері тіркеу сынағын жүргізу үшін әкелінетін жағдайларда);
3) лицензиялауға жататын ветеринария саласындағы қызмет түрлері үшін - ветеринариялық мақсаттағы препараттарды шығару жөніндегі қызметпен айналысуға немесе жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың ветеринариялық-санитариялық сараптамасын өткізуге лицензияның көшірмесін ұсыну;
4) лицензиялауға жатпайтын ветеринария саласындағы қызмет түрлері үшін - ұйым жарғысының немесе ветеринария саласындағы заңнамаға сәйкес берілген жануарларды өсіруді, жануарларды союды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты дайындауды, сақтауды, өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектісіне, сондай-ақ ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларын өндіру, сақтау және өткізу жөніндегі ұйымдарға есептік нөмір беру туралы растаманың (бұдан әрі – есептік нөмір беру туралы растама) немесе рұқсаттар туралы Заңда белгіленген тәртіппен берілген ветеринария саласындағы кәсіпкерлік қызметті бастағаны немесе тоқтатқаны туралы хабарламаның көшірмесін ұсыну.
Тауарлар мемлекеттік сатып алу туралы шарттар шеңберінде импортталған жағдайда, осы тармақтың 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоспағанда, жоғарыда көрсетілген құжаттардың орнына мемлекеттік кірістер органдарына тапсырыс беруші мен импортты жүзеге асыратын өнім беруші арасында жасалған шарт ұсынылады.

Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 30.11.2022 № 1213 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Для целей освобождения импорта лекарственных средств, используемых (применяемых) в области ветеринарии, от налога на добавленную стоимость необходимо соблюдение следующих условий:
1) представление копии документа, подтверждающего государственную регистрацию в Республике Казахстан или государстве - члене Евразийского экономического союза или наличие сведений о регистрации в государственном реестре ветеринарных препаратов Республики Казахстан или государств-членов Евразийского экономического союза, опубликованных на официальных интернет ресурсах, или представления копии регистрационного удостоверения на ветеринарный препарат (за исключением случаев, когда ввозятся образцы ветеринарного препарата для проведения регистрационных испытаний);
2) представление копии разрешения на ввоз в Республику Казахстан, выданного ведомством уполномоченного органа в области ветеринарии в соответствии с законодательством в области ветеринарии (в случае, когда ввозятся образцы ветеринарного препарата для проведения регистрационных испытаний);
3) для видов деятельности в области ветеринарии, подлежащих лицензированию, представление копии лицензии на занятие деятельностью по производству препаратов ветеринарного назначения или проведение ветеринарно-санитарной экспертизы продуктов и сырья животного происхождения;
4) для видов деятельности в области ветеринарии, не подлежащих лицензированию, представление копии устава организации или подтверждения о присвоении учетного номера объекту производства, осуществляющему выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения, а также организации по производству, хранению и реализации ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок, выданного в соответствии с законодательством в области ветеринарии, (далее – подтверждение о присвоении учетного номера) или уведомления о начале или прекращении предпринимательской деятельности в области ветеринарии, выданного в порядке, установленном Законом.
В случае импорта товаров в рамках договоров о государственных закупках, вместо вышеуказанных документов, за исключением документов, указанных в подпунктах 3) и 4) настоящего пункта, в органы государственных доходов представляется договор, заключенный между заказчиком и поставщиком, осуществляющим импорт.

16. Ветеринариялық мақсаттағы бұйымдардың және ветеринариялық техниканың, протездік-ортопедиялық бұйымдарды қоса алғанда, сурдотифлотехниканың; ветеринария саласында пайдаланылатын (қолданылатын) кез келген нысандағы дәрілік заттарды шығаруға арналған материалдардың, жабдықтар мен жинақтаушылардың; протездік-ортопедиялық бұйымдарды қоса алғанда, ветеринариялық мақсаттағы бұйымдардың және ветеринариялық техниканың импортын қосылған құн салығынан босату мақсаттары үшін мынадай талаптар сақталуы қажет:
1) лицензиялауға жататын ветеринария саласындағы қызмет түрлері үшін - ветеринариялық мақсаттағы препараттарды шығару жөніндегі қызметпен айналысуға немесе жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың ветеринариялық-санитариялық сараптамасын өткізуге лицензияның көшірмесін ұсыну;
2) лицензиялауға жатпайтын ветеринария саласындағы қызмет түрлері үшін - ұйым жарғысының көшірмесін немесе есептік нөмір беру туралы растама немесе ветеринария саласындағы кәсіпкерлік қызметті бастағаны немесе тоқтатқаны туралы хабарламаның көшірмесін ұсыну.
Тауарлар мемлекеттік сатып алу туралы шарттар шеңберінде импортталған жағдайда жоғарыда көрсетілген құжаттарға қосымша тапсырыс беруші мен импортты жүзеге асыратын өнім беруші арасында жасалған шарт ұсынылады.
17. Осы тарауда көрсетілген тауарлар (мүгедектігі бар адамдарға берілетін арнаулы жүріп-тұру құралдарын қоспағанда):
1) көрсетілген қызмет түрлерін жүзеге асыруға арналған лицензияларға немесе медициналық бұйымдар көтерме саудада өткізуге берілген хабарламаның қабылданғаны туралы үзіндіге сәйкес Қазақстан Республикасында медициналық немесе фармацевтикалық қызметті жүзеге асыру үшін денсаулық сақтау субъектілері;
2) ветеринариялық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензияларға (тек ветеринария саласындағы лицензияланатын қызмет түрлері үшін) сәйкес, ал лицензиялауға жатпайтын ветеринария саласындағы қызмет түрлері үшін заңды тұлғаның жарғысына немесе есептік нөмір беру туралы растамаға немесе ветеринария саласындағы кәсіпкерлік қызметті бастағаны немесе тоқтатқаны туралы хабарламаға сәйкес Қазақстан Республикасында ветеринариялық қызметті жүзеге асыру үшін жеке немесе заңды тұлғалар пайдалануы.
Импорттаушы және (немесе) Қазақстан Республикасы аумағында пайдаланатын (меншік иесіндегі) тұлғалар көрсетілген тауарларды (мүгедектігі бар адамдарға берілетін арнаулы жүріп-тұру құралдарын қоспағанда) Қазақстан Республикасындағы медициналық, фармацевтикалық немесе ветеринариялық қызметке сәйкес келмейтін, сондай-ақ тауарларды одан әрі Қазақстан Республикасының аумағынан әкету (кері экспорт кедендік рәсімінде әкетуді қоспағанда) мақсаттарда пайдаланған кезінде, мұндай тауарларды кедендік тазарту кезінде төленбеген қосылған құн салығы салық заңнамасына немесе Еуразиялық экономикалық одақтың немесе Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес бюджетке төленуі тиіс.

16. Для целей освобождения импорта изделий ветеринарного назначения и ветеринарной техники, сурдотифлотехники, включая протезно-ортопедические изделия; материалов, оборудования и комплектующих для производства лекарственных средств любых форм, используемых (применяемых) в области ветеринарии; изделий ветеринарного назначения, включая протезно-ортопедические изделия, и ветеринарной техники от налога на добавленную стоимость необходимо соблюдение следующих условий:
1) для видов деятельности в области ветеринарии, подлежащих лицензированию, представление копии лицензии на занятие деятельностью по производству препаратов ветеринарного назначения или проведение ветеринарно-санитарной экспертизы продуктов и сырья животного происхождения;
2) для видов деятельности в области ветеринарии, не подлежащих лицензированию, представление копии устава организации или подтверждения о присвоении учетного номера или уведомления о начале или прекращении предпринимательской деятельности в области ветеринарии.
В случае импорта товаров в рамках договоров о государственных закупках, дополнительно к вышеуказанным документам представляется договор, заключенный между заказчиком и поставщиком, осуществляющим импорт.
17. Товары, указанные в настоящей главе (за исключением средств передвижения, предоставляемых лицам с инвалидностью) используются:
1) субъектами здравоохранения для осуществления медицинской или фармацевтической деятельности в Республике Казахстан в соответствии с лицензиями на осуществление указанных видов деятельности или выписки о приеме уведомления, выданного на оптовую реализацию медицинских изделий;
2) физическими или юридическими лицами для осуществления ветеринарной деятельности в Республике Казахстан в соответствии с лицензиями на осуществление данного вида деятельности (только для лицензируемых видов деятельности в области ветеринарии), а для видов деятельности в области ветеринарии, не подлежащих лицензированию, - в соответствии с уставом юридического лица или подтверждением о присвоении учетного номера или уведомлением о начале или прекращении предпринимательской деятельности в области ветеринарии.
При использовании импортером и (или) лицами пользующимися (владеющими) на территории Республики Казахстан указанных товаров (за исключением средств передвижения, предоставляемых лицам с инвалидностью) в целях, не соответствующих медицинской, фармацевтической или ветеринарной деятельности в Республике Казахстан, а также дальнейшего вывоза товаров с территории Республики Казахстан (за исключением вывоза в таможенной процедуре реэкспорта), налог на добавленную стоимость, не уплаченный при таможенной очистке таких товаров, подлежит уплате в бюджет в соответствии с налоговым законодательством или таможенным законодательством Евразийского экономического союза или Республики Казахстан.

Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің м.а. 30.11.2022 № 1213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-тарау. Салық кодексінің 399-бабы 1-тармағының 1), 3), 8), 9), 12) және 13) тармақшаларында көрсетілген тауарлар импортын қосылған құн салығынан босату тәртібі
18. Кедендік баждардың, салықтардың төленуін көздемейтін кедендік рәсімдер шеңберінде Салық кодексінің 399-бабы 1-тармағының 8) тармақшасында көрсетілген тауарлардың импорты бойынша қосылған қүн салығынан босату Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
19. Салық кодексінің 399-бабы 1-тармағының 9) тармақшасында көрсетілген тауарлардың импорты қосылған құн салығынан босатылады, егер мұндай тауар Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған ғарыш қызметіне қатысушылар әкелетін, ғарыш объектілерінің және жербеті ғарыш инфрақұрылымы объектілері жабдығының тізбесіне кіргізілген.
Бұл ретте, зерттеу және ғарыш кеңістігін пайдалану саласындағы халықаралық ынтымақтастыққа қатысушы емес тұлғалар тауарларында көрсетілген өзге де нысанда өткізу немесе беру кезінде, оның ішінде ғарыш апараттарын жіберу бойынша көрсетілетін қызметтер, қосылған құн салығы Салық кодексіне сәйкес төлеуге жатады.
20. Салық кодексінің 399-бабы 1-тармағының 13) тармақшасында көрсетілген тауарлардың импорты қосылған құн салығынан босатылады, егер мұндай тауар Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған Қазақстан Республикасының әділет органдарында тіркелген діни бірлестіктер әкелетін діни мақсаттағы заттардың тізбесіне кіргізілген.
21. Салық кодексінің 399-бабы 1-тармағының 1), 3) және 12) тармақшаларында көрсетілген тауарлардың импорты бойынша қосылған құн салығын төлеуден босату ілеспе тауарларды тапсырусыз қолданылады.
Тауарлар импортын қосылған
құн салығынан босату
қағидаларына
1-қосымша
нысан
Аумақтық мемлекеттік
кірістер органының
басшысы
_____________________
Ақша белгiлерiн жасауға арналған шикiзаттың мақсатты пайдаланылуы туралы жүк алушының міндеттемесі
Алушы,___________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы, БСН, мекенжайы, банк деректемелері)
ақша белгiлерiн жасауға арналған шикiзат ретінде
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(тауар атауы) № (№) тауарға арналған декларацияға (-ларға) сәйкес
________________________________________________________________________________
әкелдім.
Осыған байланысты, көрсетілген тауарларды олардың мақсатты тиістілігіне сәйкес
қатаң пайдалануға міндеттенемін. Көрсетілген тауарларды өзге мақсаттарға пайдаланған кезде
Қазақстан Республикасының салық заңнамасына және Қазақстан Республикасының және
Еуразиялық экономикалық одағының кеден заңнамасына сәйкес ______________ теңге
мөлшерінде осындай тауарларды кедендік тазарту кезінде төленбеген салықты және олардан
алынатын өсімпұлдарды төлеуге міндеттенемін.
Алушының қолы ______/____________/ Күні 20__ жылғы "___"_____
(заңды тұлға басшысының тегі, аты, әкесінің аты)
Тауарлар импортын қосылған
құн салығынан босату
қағидаларына
2-қосымша
нысан
Аумақтық мемлекеттік
кірістер органының
басшысы
____________________
Еуразиялық экономикалық одағының кедендік аумағына әкелінетін ізгілік көмекті мақсатты пайдалану туралы Міндеттеме
Алушы,_________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы, мекенжайы, банк деректемелері не тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған кезде) жүк алушы, ЖСН/БСН)
______________________________________________________________________________
(тауар атауы) № (№) тауарға арналған декларацияға (-ларға) сәйкес
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
ізгілік көмек ретінде әкелдім.
Осыған байланысты, көрсетілген тауарларды халықтың өмірі мен тұрмыс жағдайларын
жақсарту, сондай-ақ әскери, экологиялық, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше
жағдайлардың алдын алу және жою үшін ғана пайдалануға және коммерциялық пайда алу
үшін пайдаланбауға міндеттенемін.
Көрсетілген тауарларды өзге мақсаттарға пайдаланған кезде Қазақстан
Республикасының салық заңнамасына және Қазақстан Республикасының және Еуразиялық
экономикалық одағының кеден заңнамасына сәйкес ____________ теңге мөлшерінде осындай
тауарларды кедендік тазарту кезінде төленбеген салықты және олардан алынатын
өсімпұлдарды төлеуге міндеттенемін.
Алушының қолы ______/____________/ Күні 20__ жылғы "___"_____
(заңды тұлға басшысының тегі, аты, әкесінің аты, не тегі, аты, әкесінің аты (ол
болған кезде) жүк алушы)
Тауарлар импортын қосылған
құн салығынан босату
қағидаларына
3-қосымша
нысан
Аумақтық мемлекеттік
кірістер органының
басшысы
____________________
Еуразиялық экономикалық одағының кедендік аумағына әкелінетін қайырымдылық көмекті мақсатты пайдалану туралы міндеттеме
Алушы,___________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы, мекенжайы, банк деректемелері не тегі, аты, әкесінің аты (ол болған
кезде) жүк алушы, ЖСН/БСН)
________________________________________________________________________________
(тауар атауы) № (№) тауарға арналған декларацияға (-ларға) сәйкес
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
қайырымдылық көмек ретінде әкелдім.
Осыған байланысты, көрсетілген тауарларды қайырымдылық мақсаттарда ғана
пайдалануға және коммерциялық пайда алу үшін пайдаланбауға міндеттенемін.
Көрсетілген тауарларды өзге мақсаттарға пайдаланған кезде Қазақстан
Республикасының салық заңнамасына және Қазақстан Республикасының және Еуразиялық
экономикалық одағының кеден заңнамасына сәйкес ____________ теңге мөлшерінде осындай
тауарларды кедендік тазарту кезінде төленбеген салықты және олардан алынатын
өсімпұлдарды төлеуге міндеттенемін.
Алушының қолы _______/____________/ Күні 20__ жылғы "___"_____
(заңды тұлға басшысының тегі, аты, әкесінің аты, не тегі, аты, әкесінің
аты (ол болған кезде) жүк алушы)

Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 30.11.2022 № 1213 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Порядок освобождения от налога на добавленную стоимость импорта товаров, указанных в подпунктах 1), 3), 8), 9), 12) и 13) пункта 1 статьи 399 Налогового кодекса
18. Освобождение от уплаты налога на добавленную стоимость по импорту товаров, указанных в подпункте 8) пункта 1 статьи 399 Налогового кодекса в рамках таможенных процедур, не предусматривающих уплату таможенных пошлин, налогов, осуществляется в порядке, установленном таможенным законодательством Республики Казахстан.
19. Импорт товаров, указанных в подпункте 9) пункта 1 статьи 399 Налогового кодекса, освобождается от налога на добавленную стоимость, если такой товар включен в перечень космических объектов и оборудования объектов наземной космической инфраструктуры, ввозимых участниками космической деятельности, определенный Правительством Республики Казахстан.
При этом, при реализации или передаче в иной форме указанных товаров лицам, не участвующим в международном сотрудничестве в области исследования и использования космического пространства, в том числе оказания услуг по запуску космических аппаратов, налог на добавленную стоимость подлежит уплате в соответствии с Налоговым кодексом.
20. Импорт товаров, указанных в подпункте 13) пункта 1 статьи 399 Налогового кодекса, освобождается от налога на добавленную стоимость, если такой товар включен в перечень предметов религиозного назначения, ввозимых религиозными объединениями, зарегистрированными в органах юстиции Республики Казахстан, определенный Правительством Республики Казахстан.
21. Освобождение от уплаты налога на добавленную стоимость по импорту товаров, указанных в подпунктах 1), 3) и 12) пункта 1 статьи 399 Налогового кодекса, применяется без предоставления товаросопроводительных документов.
Приложение 1
к Правилам освобождения
от налога на добавленную
стоимость импорта товаров
Форма
Руководителю
территориального органа
государственных доходов
________________________
________________________
Обязательство о целевом использовании сырья для производства денежных
знаков
Получателем_______________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________,
(наименование юридического лица, адрес, банковские реквизиты, БИН)
в качестве сырья для производства денежных знаков завезены
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование товара) согласно декларации (ям) на товары № (№)
________________________________________________________________________________
В связи с чем, обязуюсь использовать указанные товары строго в
соответствии с их целевым назначением. При использовании указанных
товаров в иных целях обязуюсь уплатить налоги, не уплаченные при
таможенной очистке, в размере ________ тенге и пени с них в соответствии с
налоговым законодательством Республики Казахстан и таможенным
законодательством Республики Казахстан и Евразийского экономического
союза.
Подпись получателя__________/___________/ Дата "__"_______20__ года
(фамилия, имя, отчество руководителя юридического лица)
Приложение 2
к Правилам освобождения
от налога на добавленную
стоимость импорта товаров
форма
Руководителю
территориального органа
государственных доходов
____________________________
____________________________
Обязательство
о целевом использовании гуманитарной помощи, ввозимой на таможенную
территорию Евразийского экономического союза
Получателем_____________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
(наименование юридического лица, адрес, банковские реквизиты либо фамилия, имя,
отчество (при его наличии) грузополучателя, ИИН/БИН)
в качестве гуманитарной помощи завезены
______________________________________________________________________________
(наименование товара) согласно декларации (ям) на товары № (№)
______________________________________________________________________________
В связи с чем обязуюсь использовать указанные товары только для
улучшения условий жизни и быта населения, а также предупреждения и
ликвидации чрезвычайных ситуаций военного, экологического, природного и
техногенного характера и не использовать для извлечения коммерческой
выгоды.
Для использования указанных товаров в иных целях обязуюсь уплатить
налоги, не уплаченные при таможенной очистке, в размере ________ тенге и
пени с них в соответствии с налоговым законодательством Республики
Казахстан и таможенным законодательством Республики Казахстан и
Евразийского экономического союза.
Подпись получателя_________/_________/ Дата "__" ______20__ года
(фамилия, имя, отчество руководителя юридического лица, либо фамилия, имя,
отчество (при его наличии) грузополучателя)
Приложение 3
к Правилам освобождения
от налога на добавленную
стоимость импорта товаров
форма
Руководителю
территориального органа
государственных доходов
____________________________
____________________________
Обязательство
о целевом использовании благотворительной помощи, ввозимой
на таможенную территорию Евразийского экономического союза
Получателем______________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(наименование юридического лица, адрес, банковские реквизиты либо фамилия, имя,
отчество (при его наличии) грузополучателя, ИИН/БИН)
в качестве благотворительной помощи завезены
______________________________________________________________________________
(наименование товара) согласно декларации (ям) на товары № (№)
______________________________________________________________________________
В связи с чем, обязуюсь использовать указанные товары только в
указанных целях и не использовать для извлечения коммерческой выгоды.
Для использования указанных товаров в иных целях обязуюсь уплатить
налоги, не уплаченные при таможенной очистке, в размере ________ тенге и
пени с них в соответствии с налоговым законодательством Республики
Казахстан и таможенным законодательством Республики Казахстан и
Евразийского экономического союза.
Подпись получателя_________/_________/       Дата "__" ______20__ года
(фамилия, имя, отчество руководителя юридического лица, либо фамилия, имя,
отчество (при его наличии) грузополучателя)