"Мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау қағидаларын бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2015 жылғы 15 желтоқсандағы № 22-НҚ нормативтік қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2018 жылғы 30 наурыздағы № 8-НҚ нормативтік қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 16 сәуірде № 16758 болып тіркелді
РҚАО-ның ескертпесі!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" 2015 жылғы 12 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 39-бабының 5-тармағына сәйкес Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті (бұдан әрі – Есеп комитеті) ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау қағидаларын бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2015 жылғы 15 желтоқсандағы № 22-НҚ нормативтік қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12720 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 13 қаңтарда жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген Мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау жөніндегі ұлттық комиссия (бұдан әрі – Ұлттық комиссия) өткізетін мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау тәртібін айқындайды.";
4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Сертификаттау кезеңдерін кезектілікпен және табысты өтудің нәтижелері бойынша Ұлттық комиссия кандидаттарға:
1) жоғары санатты;
2) мемлекеттік аудитор;
3) тиісті саладағы ішкі мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленгені туралы сертификат береді.
5. Тиісті саладағы ішкі мемлекеттік аудитор, мемлекеттік аудитор, жоғары санатты мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге сертификаттауға мынадай салалардың бірінде: экономика, менеджмент, қаржы, есеп және аудит, мемлекеттік және жергілікті басқару, мемлекеттік аудит, құқық саласында жоғары білімі және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кандидаттар жіберіледі.
Тиісті саладағы ішкі мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының жүйесінде және (немесе) қаржы саласында және (немесе) ішкі аудит қызметтерінде мемлекеттік қызметте және (немесе) аудит саласындағы халықаралық ұйымдарда және (немесе) квазимемлекеттік сектор субъектілерінде кемінде бір жыл жұмыс өтілі бар кандидаттар жіберіледі.
Мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының жүйесінде және (немесе) қаржы саласында және (немесе) ішкі аудит қызметтерінде мемлекеттік қызметте және (немесе) аудит саласындағы халықаралық ұйымдарда және (немесе) квазимемлекеттік сектор субъектілерінде кемінде үш жыл жұмыс өтілі бар кандидаттар жіберіледі.
Жоғары санатты мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының жүйесінде және (немесе) қаржы саласында және (немесе) ішкі аудит қызметтерінде мемлекеттік қызметте және (немесе) аудит саласындағы халықаралық ұйымдарда және (немесе) квазимемлекеттік сектор субъектілерінде кемінде бес жыл жұмыс өтілі және мемлекеттік аудитор сертификаты бар кандидаттар жіберіледі.
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының жүйесінде кемінде екі жыл жұмыс өтілі бар мемлекеттік саяси қызметшілердің, сондай-ақ Ұлттық комиссия мүшелерінің білімін растамай сертификаттаудан өтуге құқығы бар.";

О внесении изменений и дополнений в нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 15 декабря 2015 года № 22-НҚ "Об утверждении Правил сертификации лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора"
Нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением Республиканского бюджета от 30 марта 2018 года № 8-НҚ. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 апреля 2018 года № 16758
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие см. п.4
В соответствии с пунктом 5 статьи 39 Закона Республики Казахстан от 12 ноября 2015 года "О государственном аудите и финансовом контроле" Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета (далее – Счетный комитет) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 15 декабря 2015 года № 22-НҚ "Об утверждении Правил сертификации лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12720, опубликовано 13 января 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнения:
в Правилах сертификации лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора, утвержденных указанным нормативным постановлением:
в пункт 1 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
пункты 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"4. По результатам последовательного и успешного прохождения этапов сертификации Национальной комиссией кандидатам выдается сертификат о присвоении квалификации государственного аудитора:
1) высшей категории;
2) государственного аудитора;
3) внутреннего государственного аудитора соответствующей области.
5. К сертификации на присвоение квалификации внутреннего государственного аудитора в соответствующей области, государственного аудитора, государственного аудитора высшей категории допускаются кандидаты, имеющие высшее и (или) послевузовское образование в одной из следующих областей: экономика, менеджмент, финансы, учет и аудит, государственное и местное управление, государственный аудит, право.
На присвоение квалификации внутреннего государственного аудитора в соответствующей области допускаются кандидаты, имеющие не менее одного года стажа государственной службы в системе органов государственного аудита и финансового контроля и (или) финансовой сферы и (или) службах внутреннего аудита и (или) международных организациях в области аудита и (или) субъектах квазигосударственного сектора.
На присвоение квалификации государственного аудитора допускаются кандидаты, имеющие не менее трех лет стажа государственной службы в системе органов государственного аудита и финансового контроля и (или) финансовой сферы и (или) службах внутреннего аудита и (или) международных организациях в области аудита и (или) субъектах квазигосударственного сектора.
На присвоение квалификации государственного аудитора высшей категории допускаются кандидаты, имеющие не менее пяти лет стажа государственной службы в системе органов государственного аудита и финансового контроля и (или) финансовой сферы и (или) службах внутреннего аудита и (или) международных организациях в области аудита и (или) субъектах квазигосударственного сектора, и сертификат государственного аудитора.
Политические государственные служащие, имеющие не менее двух лет стажа работы в системе органов государственного аудита и финансового контроля, а также члены Национальной комиссии имеют право проходить сертификацию без подтверждения знаний.";

17, 18 және 19-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Емтихан комиссиясын:
сыртқы мемлекеттік аудитті және қаржылық бақылауды жүзеге асыратын кандидаттар үшін Есеп комитетімен;
ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылауды жүзеге асыратын кандидаттар үшін ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органмен келісе отырып, білімді растау жөніндегі ұйымдар адамдардың тақ санынан (үштен кем емес) қалыптастырады.
18. Біліктілікті иеленуге кандидаттар емтиханнан өтіп жатқан кезде олардың басқа адамдармен сөйлесуіне, материалдармен алмасуына, қағаз және электронды тасығыштардағы ақпаратты пайдалануына, білімді растау жөніндегі ұйым өкілінің еріп жүруінсіз үй-жайдан шығып кетуіне жол берілмейді. Емтихан өткізіліп жатқан кезде кандидаттарға қабылдаушы-беруші электрондық құрылғыларды (соның ішінде қалталы дербес компьютерлер мен өзге де электрондық жабдықтарды) қолдануға жол берілмейді.
Кандидат осы тармақтың бірінші бөлігіндегі талаптарды бұзған кезде осы адамның емтихан процесі тоқтатылып, ол үй-жайдан шығарылады. Қадағалаушылар осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Емтихан қағидаларының бұзылғаны туралы акт жасайды.
Емтихан қағидаларының бұзылуы туралы акт жасалған кандидат бұзушылық анықталған күннен бастап алты ай өткен соң емтиханды қайта тапсыруға құқылы.
Емтиханды қайта тапсыру күні емтихандар өткізудің күнтізбелік жылға арналған бекітілген Кестесіне сәйкес белгіленеді.
Осы тармақтың бірінші бөлігіндегі талаптарды бұзған адамдардың емтихан нәтижелері күшін жояды.
19. Білімді растау жөніндегі ұйым емтихан өткізген кезде тиісті мемлекеттік органның:
сыртқы мемлекеттік аудитті және қаржылық бақылауды жүзеге асыратын кандидаттар үшін – Есеп комитетінің;
ішкі мемлекеттік аудитті және қаржылық бақылауды жүзеге асыратын кандидаттар үшін – уәкілетті органның өкілі қатысады.
Есеп комитетінің өкілі қажет болған жағдайда білімді растау жөніндегі ұйымды алдын ала хабардар ете отырып, ішкі мемлекеттік аудитті және қаржылық бақылауды жүзеге асыратын кандидаттар үшін өткізілетін емтиханның кез келген сатысына қатысады.";
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Сертификаттау пәндері бойынша емтиханның ұзақтығы үш сағатттан (180 минут) аспайтын уақытты құрайды.";
37-1 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"37-1. Кандидаттың пәндер бойынша алған оң нәтижесі оны алған сәттен бастап, бір жыл ішінде әңгімелесуге жіберілгені туралы өтініш берген күнге оның Ұлттық комиссияда одан әрі әңгімелесуден өтуіне жарамды болып танылады.";
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

пункты 17, 18 и 19 изложить в следующей редакции:
"17. Экзаменационная комиссия формируется организациями по подтверждению знаний из нечетного числа лиц (не менее трех) по согласованию с:
Счетным комитетом для кандидатов, которые будут осуществлять внешний государственный аудит и финансовый контроль;
уполномоченным органом для кандидатов, которые будут осуществлять внутренний государственный аудит и финансовый контроль.
18. Кандидатам на присвоение квалификации при прохождении экзамена не допускается разговаривать с другими лицами, обмениваться материалами, использовать информацию на бумажных и электронных носителях, покидать помещение без сопровождения представителя организации по подтверждению знаний. Пользование принимающими - передающими электронными устройствами (в том числе карманными персональными компьютерами и иными электронными оборудованиями) кандидатам на время проведения экзамена не допускается.
При нарушении кандидатом требований части первой настоящего пункта экзаменационный процесс такого лица приостанавливается с последующим удалением его из помещения. Наблюдателями составляется акт о нарушении Правил экзамена по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Кандидат, в отношении которого составлен акт о нарушении Правил экзамена, имеет право повторной сдачи экзамена по истечении шести месяцев со дня выявления нарушения.
Дата повторной сдачи экзамена устанавливается в соответствии с утвержденным Графиком проведения экзаменов на календарный год.
Результаты экзамена лиц, нарушивших требования части первой настоящего пункта, аннулируются.
19. При проведении экзамена организацией по подтверждению знаний присутствует представитель соответствующего государственного органа:
Счетного комитета для кандидатов, которые будут осуществлять внешний государственный аудит и финансовый контроль;
уполномоченного органа для кандидатов, которые будут осуществлять внутренний государственный аудит и финансовый контроль.
Представитель Счетного комитета при необходимости присутствует на любом этапе экзамена, проводимого для кандидатов, которые будут осуществлять внутренний государственный аудит и финансовый контроль, с предварительным уведомлением организации по подтверждению знаний.";
пункт 32 изложить в следующей редакции:
"32. Продолжительность экзамена по дисциплинам сертификации составляет не более трех часов (180 минут).";
пункт 37-1 изложить в следующей редакции:
"37-1. Положительный результат, полученный кандидатом по дисциплинам, признается действительным для дальнейшего прохождения им собеседования в Национальной комиссии в течение одного года с момента его получения, на дату подачи заявления о допуске к собеседованию.";
пункт 38 изложить в следующей редакции:

"38. Емтиханнан өте алмаған кандидаттардың осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген рәсімдерді сақтай отырып, теріс нәтиже алған күннен бастап, үш ай өткен соң оны қайта тапсыруына құқығы бар.
Емтиханды қайта тапсыру күні емтихандар өткізудің күнтізбелік жылға арналған бекітілген Кестесіне сәйкес белгіленеді.";
45-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"45. Кандидаттар әңгімелесуден өту үшін Ұлттық комиссияның жұмыс органына қолма-қол немесе пошта арқылы мына құжаттарды:
1) кандидат үміт білдірген санатты (саланы) көрсете отырып, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішін;
2) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін;
3) жоғары білімінің бар екенін растайтын құжаттың көшірмесін;
4) еңбек қызметін растайтын құжаттың көшірмесін (еңбек өтілі бар адамдар үшін), ал мемлекеттік қызметшілер үшін – "Мемлекеттік қызметшінің қызметтік тізімінің нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының 2016 жылғы 21 қазандағы № 14 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14436 болып тіркелген) сәйкес ресімделген қызметтік тізім;
5) осы Қағидалардың 22, 29-тармақтарында көрсетілген бухгалтерлік есеп, аудит және қаржы саласында ұлттық немесе халықаралық кәсіби біліктіліктің берілгені туралы құжаттың көшірмесін (болған жағдайда);
6) саяси мемлекеттік қызметшілерді және Ұлттық комиссияның мүшелерін қоспағанда, білімін растау жөніндегі құжаттың көшірмесін;
7) жеке деректерінің өзгергенін растайтын құжаттың көшірмесін (болған жағдайда);
8) 3х4 сантиметр мөлшеріндегі фотосуретін;
9) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" 2013 жылғы 21 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1-тармағында көзделген негіздер бойынша дербес деректерді жинауға және өңдеуге келісу туралы өтінішін;
10) қол қойылған күні, кандидаттың тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіліп, оның кәсіби және жеке тұлғалық қасиеттері сипатталған, кандидат жұмыс істейтін және оны ұсынып отырған мемлекеттік органның басшысы (оны алмастыратын адам) немесе жауапты хатшысы (аппарат басшысы), немесе саяси мемлекеттік қызметшісі немесе жоғары санатты мемлекеттік аудитор сертификаты бар адам қол қойған мінездемені ұсынады.
Осы тармақтың 2) - 6) тармақшаларында көзделген құжаттар персоналды басқару қызметінің (кадр қызметінің) мөрімен (мөртабанымен) куәландырылған немесе нотариалды куәландырылған нысанда ұсынылады, барлық құжаттар іс тігілетін папкаға тігіледі, оның беткі жағында: Жеке іс, кандидаттың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), кандидаттың жұмыс орны көрсетіледі
Кандидат үміт білдірген санаты (сала) көрсетілген өтініш әңгімелесу өткізу басталғанға дейін кемінде бес жұмыс күні бұрын Есеп комитетінің Интеграцияланған ақпараттық жүйесінің сыртқы порталына қашықтықтан қол жеткізу арқылы да беріледі.
Есеп комитетінің Интеграцияланған ақпараттық жүйесінде өтініш беруге арналған нұсқаулық Есеп комитетінің интернет-ресурсына жарияланады.";
47-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"38. Кандидаты, не прошедшие экзамен по подтверждению знаний, могут повторно пройти его по истечению трех месяцев со дня получения отрицательного результата с соблюдением процедур, указанных в пункте 7 настоящих Правил.
Дата повторной сдачи экзамена устанавливается в соответствии с утвержденным Графиком проведения экзаменов на календарный год.";
пункт 45 изложить в следующей редакции:
"45. Для прохождения собеседования кандидаты представляют в рабочий орган Национальной комиссии нарочно или почтой следующие документы:
1) заявление с указанием категории (области), на которую претендует кандидат по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) копию документа, удостоверяющего личность;
3) копию документа, подтверждающего наличие высшего образования;
4) копию документа, подтверждающего трудовую деятельность (для лиц, имеющих трудовой стаж), а для государственных служащих - послужной список, оформленный в соответствии с приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 21 октября 2016 года № 14 "Об утверждении формы послужного списка государственного служащего" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14436);
5) копию документа о присвоении национальной или международной профессиональной квалификации в области бухгалтерского учета, аудита и финансов (при наличии), указанных в пунктах 22, 29 настоящих Правил;
6) копию документа по подтверждению знаний, за исключением политических государственных служащих и членов Национальной комиссии;
7) копию документа, подтверждающего изменение личных данных (при наличии);
8) фотографию размером 3х4 сантиметра;
9) заявление о согласии на сбор и обработку персональных данных по основаниям, предусмотренным пунктом 1 статьи 10 Закона Республики Казахстан от 21 мая 2013 года "О персональных данных и их защите";
10) характеристику для государственных служащих, подписанную руководителем (лицом, его замещающим) или ответственным секретарем (руководителем аппарата), или политическим государственным служащим или лицом, имеющим сертификат государственного аудитора высшей категории, с указанием даты подписания, фамилии, имени и отчества (при наличии) кандидата, с описанием его профессиональных и личностных качеств.
Документы, предусмотренные подпунктами 2) - 6) настоящего пункта, представляются заверенные печатью (штампом) службы управления персоналом (кадровой службы) либо в нотариально заверенной форме, все документы скрепляются в скоросшивателе, на лицевой стороне которого указывается: Личное дело фамилия, имя и отчество (при его наличии) и место работы кандидата.
Заявление с указанием категории (области), на которую претендует кандидат, также подается посредством удаленного доступа на внешний портал Интегрированной информационной системы Счетного комитета не менее чем за пять рабочих дней до начала проведения собеседования.
Инструкция для подачи заявления в Интегрированной информационной системе Счетного комитета размещается на интернет-ресурсе Счетного комитета.";
пункт 47 изложить в следующей редакции:

"47. Кандидаттар ұсынған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда жұмыс органы үш жұмыс күні ішінде әңгімелесуге жіберуге жазбаша уәжделген бас тарту береді.
Осы тармақта көрсетілген негіздер бойынша әңгімелесуге жіберуге бас тарту әңгімелесуден өту үшін құжаттарды қайта ұсынуға тыйым салуға әкеп соқпайды.
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" 2015 жылғы 12 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 39-бабының 8-тармағында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік аудитор сертификаты қайтарылып алынған адамдар, мемлекеттік аудитор сертификатын қайтарып алу туралы Ұлттық комиссия отырысының хаттамасына қол қойылған күннен бастап үш жыл өткен соң, әңгімелесуден өту үшін осы Қағидалардың 45-тармағында көрсетілген құжаттарды Ұлттық комиссияның жұмыс органына қайта беруге құқылы.";
49-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"49. Ұлттық комиссияның жұмыс органы ұсынылған құжаттарды және осы Қағидалардың 5-тармағында белгіленген талаптарға кандидаттың сәйкестігін тексеруді ұйымдастырады және осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер әр кандидатқа жеке мәлімет қалыптастырады.";
мынадай мазмұндағы 49-1-тармақпен толықтырылсын:
"49-1 Кандидаттар жеті жұмыс күні ішінде Ұлттық комиссияның жұмыс органын жұмыс орнының өзгергені немесе атқарып отырған лауазымынан шығарылғаны туралы хабардар етеді.";
50-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"50. Әңгімелесу сәтiнде өзiн нашар сезiнген кандидаттар ол туралы Ұлттық комиссияның хатшысына әңгімелесу өткізу басталғанға дейін хабарлайды.
Бұл жағдайда олар әңгемелесуден осы күннің ішінде басқа уақытта не Ұлттық комиссия отырысының кестесіне сәйкес басқа күні өтеді.";
мынадай мазмұндағы 52-1-тармақпен толықтырылсын:
"52-1. Ұлттық комиссияның әңгімелесу өткізбей сырттай тәртіпте дауыс беруі мынадай:
1) мемлекеттік аудитор біліктілігін алған кандидаттарға жоғары санатты;
2) тиісті саладағы ішкі мемлекеттік аудитор біліктігін алған кандидаттарға мемлекеттік аудитор біліктілігін беру бойынша жүзеге асырылады.
Көрсетілген тәртіп кандидаттардың бастапқы біліктілікті иеленген сәттен бастап екі жыл ішінде берілген өтініштері бойынша қолданылады.";
мынадай мазмұндағы 53-1-тармақпен толықтырылсын:
"53-1. Жұмыс органы Ұлттық комиссияда әңгімелесуден өтуі үшін кандидаттардың білуі қажет нормативтік құқықтық актілердің тізбесін
қалыптастырады, ол Есеп комитетінің интернет-ресурсына орналастыруға жатады.";

"47. В случаях установления факта неполноты представленных кандидатами документов рабочий орган в течение трех рабочих дней дает письменный мотивированный отказ в допуске к собеседованию.
Отказ в допуске к собеседованию по указанным в настоящем пункте основаниям не влечет запрета на повторную подачу документов для прохождения собеседования.
Лица, у которых отозван сертификат государственного аудитора по основаниям, предусмотренным пунктом 8 статьи 39 Закона Республики Казахстан от 12 ноября 2015 года "О государственном аудите и финансовом контроле", вправе повторно подать документы для прохождения собеседования в рабочий орган Национальной комиссии, указанные в пункте 45 настоящих Правил, по истечению трех лет со дня подписания протокола заседания Национальной комиссии об отзыве сертификата государственного аудитора.";
пункт 49 изложить в следующей редакции:
"49. Рабочий орган Национальной комиссии организует проверку представленных документов и соответствия кандидата требованиям, установленным в пункте 5 настоящих Правил, и формирует сведения по каждому кандидату на присвоение квалификации государственного аудитора по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.";
дополнить пунктом 49-1 следующего содержания:
"49-1. Кандидаты в течение семи рабочих дней уведомляют рабочий орган Национальной комиссии об изменении места работы или увольнении с занимаемой должности.";
пункт 50 изложить в следующей редакции:
"50. Кандидаты, имеющие неудовлетворительное самочувствие на момент собеседования, сообщают об этом секретарю Национальной комиссии до начала проведения собеседования.
В этом случае они проходят собеседование в другое время в течение этого дня, либо в другой день согласно графику заседания Национальной комиссии.";
дополнить пунктом 52-1 следующего содержания:
"52-1. Голосование Национальной комиссией в заочном порядке без проведения собеседования осуществляется по присвоению квалификации государственного аудитора:
1) высшей категории кандидатам, имеющим квалификацию государственного аудитора;
2) государственного аудитора кандидатам, имеющим квалификацию внутреннего государственного аудитора в соответствующей области.
Указанный порядок применяется по заявлениям кандидатов, поданным в течение двух лет с момента присвоения первоначальной квалификации.";
дополнить пунктом 53-1 следующего содержания:
"53-1. Рабочим органом формируется перечень нормативных правовых актов, знание которых необходимо для прохождения кандидатами собеседования в Национальной комиссии, который подлежит размещению на интернет-ресурсе Счетного комитета.";

55, 56 және 57-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"55. Ұлттық комиссияның шешімдері ашық дауыс беру арқылы қабылданады және егер дауыс беруге қатысып отырған Ұлттық комиссия мүшелерінің жалпы санының басым көпшілігі оларға дауыс берсе, шешімдер қабылданды деп саналады.
Дауыстар тең болған жағдайда, Ұлттық комиссияның Төрағасы дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
56. Қорытындылар Ұлттық комиссия отырысының Ұлттық комиссия Төрағасы, мүшелері және хатшысы қол қоятын хаттамасымен ресімделеді.
57. Мемлекеттік құпиялар туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мәліметтерінің қолжетімділігі шектелген ақпарат болып табылатын адамдарды сертификаттау қорытындыларын қоспағанда, сертификаттаудың қорытындылары Ұлттық комиссия отырысының хаттамасына қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күнінің ішінде Есеп комитетінің интернет-ресурсында жарияланады.";
мынадай мазмұндағы 6-параграфпен толықтырылсын:
"6-параграф. Мемлекеттік аудитор сертификатын қайтарып алу
62. Ұлттық комиссия "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" 2015 жылғы 12 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 39-бабының 8-тармағында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік аудитор сертификатын қайтарып алуды жүзеге асырады.
63. Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары мемлекеттік аудитор сертификатын қайтарып алу үшін негіздің болуы туралы мемлекеттік аудиторға қатысты шешім қабылданған күннен бастап он жұмыс күні ішінде мынадай құжаттарды:
1) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органының мемлекеттік аудитор сертификатын қайтарып алуға негіздің болуы туралы шешімін;
2) сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау уәкілетті органы немесе, тиісінше, ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган ұсынған мемлекеттік аудитордың кәсіби әдеп талаптарын сақтамауын растайтын құжаттарды;
3) қаржылық бұзушылық фактілерінің көрсетілмеуі орын алған анық емес және мемлекеттік аудит материалдарының сапа бақылауымен расталмаған аудиторлық есепті;
4) аудиторлық есептің сапа бақылауының қорытындылары бойынша нәтижелерді;
5) "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" 2015 жылғы 12 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабының 2-тармағына сәйкес Есеп комитеті жүргізген бақылау барысында мемлекеттік аудитордың материалдары танылмауына себеп болған мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарын бірнеше рет (бір жылда үш реттен көп) бұзғаны үшін мемлекеттік аудит нәтижелерін тану қорытындылары жөніндегі Есеп комитетінің қорытындысын тіркей отырып, Ұлтық комиссияның жұмыс органына мемлекеттік аудитор сертификатын қайтарып алу туралы ұсыныс жолдайды.

пункты 55, 56 и 57 изложить в следующей редакции:
"55. Решения Национальной комиссии принимаются открытым голосованием и считаются принятыми, если за них подано большинство голосов от общего количества членов Национальной комиссии, участвующих в голосовании.
В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель Национальной комиссии.
56. Итоги оформляются протоколом заседания Национальной комиссии, подписываемым Председателем, членами и секретарем Национальной комиссии.
57. Итоги сертификации опубликовываются на интернет-ресурсе Счетного комитета в течение пяти рабочих дней со дня подписания протокола заседания Национальной комиссии, за исключением итогов сертификации лиц, сведения по которым являются информацией с ограниченным доступом в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных секретах.";
дополнить параграфом 6 следующего содержания:
"Параграф 6. Отзыв сертификата государственного аудитора
62. Национальная комиссия осуществляет отзыв сертификата государственного аудитора по основаниям, предусмотренным пунктом 8 статьи 39 Закона Республики Казахстан от 12 ноября 2015 года "О государственном аудите и финансовом контроле".
63. Органы государственного аудита и финансового контроля в течение десяти рабочих дней со дня принятия решения в отношении государственного аудитора о наличии основания для отзыва сертификата государственного аудитора, направляют представление об отзыве сертификата государственного аудитора в рабочий орган Национальной комиссии с приложением следующих документов:
1) решение органа государственного аудита и финансового контроля о наличии основания для отзыва сертификата государственного аудитора;
2) документы, подтверждающие несоблюдение государственным аудитором требований профессиональной этики, представленные уполномоченным органом внешнего государственного аудита и финансового контроля или уполномоченным органом по внутреннему государственному аудиту соответственно;
3) недостоверный аудиторский отчет, в котором имеет место неотражение фактов финансовых нарушений и который не подтвержден контролем качества материалов государственного аудита;
4) результаты по итогам контроля качества аудиторского отчета;
5) заключение Счетного комитета по итогам признания результатов государственного аудита за неоднократное нарушение стандартов государственного аудита и финансового контроля, из-за которых материалы государственного аудитора не получили признание (более трех раз в год) в ходе контроля, проведенного Счетным комитетом в соответствии с пунктом 2 статьи 19 Закона Республики Казахстан от 12 ноября 2015 года "О государственном аудите и финансовом контроле".

64. Осы Қағидалардың 63-тармағында көрсетілген ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда Ұлттық комиссияның жұмыс органы ұсынысты мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органына қайтарады.
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары Ұлттық комиссияның жұмыс органы құжаттарды қайтарған күннен бастап он жұмыс күні ішінде олардың толықтығын қамтамасыз етеді және құжаттарды қайта жібереді.
65. Ұсынылған құжаттар толық болған жағдайда Ұлттық комиссияның жұмыс органы растайтын құжаттарды тіркей отырып, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органының ұсынысын Ұлттық комиссияның қарауына енгізеді және мемлекеттік аудитор сертификаты қайтарып алынатын мемлекеттік аудиторды отырыс өткізу кестесіне сәйкес Ұлттық комиссия отырысына шақырады.
66. Ұлттық комиссияның жұмыс органы Ұлттық комиссияның шешімі қабылданған күннен бастап он жұмыс күні ішінде мемлекеттік аудитор сертификатын қайтарып алу туралы мәліметті Есеп комитетінің интернет-ресурсына жариялайды.
67. Ұлттық комиссия мемлекеттік аудитор сертификатын қайтарып алу туралы шешім қабылдаған кезде мемлекеттік аудитор сертификатының түпнұсқасы бір ай ішінде Ұлттық комиссияның жұмыс органына қайтаруға жатады.
68. Ұлттық комиссия "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" 2015 жылғы 12 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 39-бабы 8-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген бұзушылықтарға алғаш рет жол берген мемлекеттік аудиторлардың сертификатын қайтарып алу бойынша материалдарды қарау кезінде ескерту шығарады.";
3-қосымша осы нормативтік қаулыға 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы нормативтік қаулыға 2-қосымшаға сәйкес 4-қосымшамен толықтырылсын.
2. Заң бөлімі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы нормативтік қаулының Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы нормативтік қаулы мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерінің Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпараттық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;

64. В случаях установления факта неполноты представленных документов, а также отсутствия оснований, указанных в пункте 8 статьи 39 Закона Республики Казахстан от 12 ноября 2015 года "О государственном аудите и финансовом контроле", рабочий орган Национальной комиссии возвращает представление органу государственного аудита и финансового контроля.
Органы государственного аудита и финансового контроля в течение десяти рабочих дней со дня возврата от рабочего органа Национальной комиссии документов, обеспечивают их полноту и повторно направляют документы.
65. В случаях полноты представленных документов рабочий орган Национальной комиссии вносит на рассмотрение Национальной комиссии представление органа государственного аудита и финансового контроля с подтверждающими документами и приглашает государственного аудитора, сертификат государственного аудитора которого отзывается, на заседание Национальной комиссии согласно графику заседаний.
66. Рабочий орган Национальной комиссии в течение десяти рабочих дней со дня принятия решения Национальной комиссии размещает на интернет-ресурсе Счетного комитета сведения об отзыве сертификата государственного аудитора.
67. При принятии решения Национальной комиссии об отзыве сертификата государственного аудитора оригинал сертификата государственного аудитора подлежит возврату в рабочий орган Национальной комиссии в течение месяца.
68. Национальной комиссией при рассмотрении материалов по отзыву сертификата государственных аудиторов, впервые допустивших нарушения, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 8 статьи 39 Закона Республики Казахстан от 12 ноября 2015 года "О государственном аудите и финансовом контроле", выносится предупреждение.";
приложение 3 излагается в новой редакции на казахском языке согласно приложению 1 к настоящему нормативному постановлению, текст на русском языке не меняется;
дополнить приложением 4 согласно приложению 2 к настоящему нормативному постановлению.
2. Юридическому отделу в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего нормативного постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего нормативного постановления направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

3) осы нормативтік қаулының Есеп комитетінің интернет-ресурсына орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы нормативтік қаулының орындалуын бақылау Есеп комитетінің аппарат басшысына (Қ.С. Әбдірайымов) жүктелсін.
4. 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы нормативтік қаулының 1-тармағының отызыншы және отыз бірінші абзацтарын қоспағанда, осы нормативтік қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің Төрайымы Н. Годунова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі _______________ Б. Сұлтанов
2018 жылғы 30 наурыз
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің 2018 жылғы 30
наурыздағы № 8-НҚ
нормативтік қаулысына
1-қосымша
Мемлекеттік аудитор біліктілігін
иеленуге үміткер адамдарды
сертификаттау қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Мемлекеттік аудитор біліктілігін иелену туралы № _____ СЕРТИФИКАТ
Мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау жөніндегі ұлттық комиссияның 20___ жылғы "____"___________ № ____
шешімімен __________________ (Т.А.Ә.)
__________________біліктілігі берілді.
Ұлттық комиссияның
Төрағасы (Төрайымы): ________________________
(қолы) (Т.А.Ә.)
М.О.
Берілген күні: 20___ жылғы ____ _____________
Тіркеу нөмірі: № _______
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің 2018 жылғы 30 наурыздағы № 8-НҚ нормативтік қаулысына 2-қосымша
Мемлекеттік аудитор біліктілігін
иеленуге үміткер адамдарды
сертификаттау қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер туралы мәліметтер
1. Жалпы мәліметтер
1) Т.А.Ә. (егер болған жағдайда);
2) лауазымы, жұмыс орны;
3) мемлекеттік аудитор біліктілігі (тиісті саланың ішкі мемлекеттік аудиторы, мемлекеттік аудитор, жоғары санатты мемлекеттік аудитор);
4) туған күні (күні, айы, жылы);
5) мемлекеттік, ведомстволық және мерейтойлық медальдары және наградалары, құрметті атақтары, көтермелеулері және т.б.;
6) білімі туралы мәліметтер;
7) жалпы жұмыс өтілі;
8) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарындағы жалпы жұмыс өтілі (болған жағдайда);
9) лауазымдық ауысуы;
10) тәртіптік жазалар туралы мәлімет (болған жағдайда);
2. Білімін растаудан өту нәтижелері туралы ақпарат.
Дайындаған күні: __________
Ұлттық комиссия хатшысының қолы: __________

3) размещение настоящего нормативного постановления на интернет-ресурсе Счетного комитета.
3. Контроль за исполнением настоящего нормативного постановления возложить на руководителя аппарата Счетного комитета (Абдирайымов Х.С.).
4. Настоящее нормативное постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев двадцать девятого и тридцатого пункта 1 настоящего нормативного постановления, которые вводятся в действие с 1 января 2019 года.
Председатель Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
Н. Годунова
"СОГЛАСОВАНО"
Министр финансов
Республики Казахстан
_______________ Б. Султанов
30 марта 2018 года
Приложение 2
к нормативному постановлению
Счетного комитета по контролю
за исполнением
республиканского бюджета
от 30 марта 2018 года № 8-НҚ
Приложение 4
к Правилам сертификации лиц,
претендующих на присвоение
квалификации государственного
аудитора
Форма
Сведения о кандидате на присвоение квалификации государственного аудитора
1. Общие сведения:
1) Ф.И.О. (при его наличии);
2) должность, место работы;
3) квалификация государственного аудитора (внутренний государственный аудитор соответствующей области, государственный аудитор, государственный аудитор высшей категории);
4) дата рождения (число, месяц, год);
5) государственные, ведомственные и юбилейные медали и награды, почетные звания, поощрения и др.;
6) сведения об образовании;
7) общий стаж;
8) общий стаж в органах государственного аудита и финансового контроля (при наличии);
9) должностное перемещение;
10) сведения о дисциплинарных взысканиях (при наличии);
2. Информация о результатах прохождении подтверждения знаний.
Дата подготовки: _____________
Подпись секретаря Национальной комиссии __________