"Ішкі аудит қызметтері жұмысының тиімділігін бағалау" ішкі мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2018 жылғы 20 сәуірдегі № 480 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 10 мамырда № 16878 болып тіркелді.
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Бұйрықтың кіріспесі жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 31.01.2022 № 100 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған "Ішкі аудит қызметтері жұмысының тиімділігін бағалау" ішкі мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп және аудит әдіснамасы департаменті (А.Т. Бектурова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электронды түрдегі көшірмесін ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушы Қ. Баеділов
"КЕЛІСІЛДІ"
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің Төрайымы
_____________ Н.Н. Годунова
2018 жылғы 27 сәуір
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушының
2018 жылғы 20 сәуірдегі
№ 480 бұйрығымен
бекітілген
"Ішкі аудит қызметтері жұмысының тиімділігін бағалау" ішкі мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарты
Ескерту. Стандарт жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 31.01.2022 № 100 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Об утверждении процедурного стандарта внутреннего государственного аудита и финансового контроля "Оценка эффективности деятельности служб внутреннего аудита"
Приказ и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 20 апреля 2018 года № 480. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 мая 2018 года № 16878.
В соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 8 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра финансов РК от 31.01.2022 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемый процедурный стандарт внутреннего государственного аудита и финансового контроля "Оценка эффективности деятельности служб внутреннего аудита".
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета и аудита Министерства финансов Республики Казахстан (Бектурова А.Т.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра финансов
Республики Казахстан
К. Баедилов
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
____________ Н.Н. Годунова
27 апреля 2018 года
Утвержден
приказом исполняющего
обязанности Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 апреля 2018 года № 480
Процедурный стандарт внутреннего государственного аудита и финансового контроля "Оценка эффективности деятельности служб внутреннего аудита"
Сноска. Процедурный стандарт - в редакции приказа Министра финансов РК от 31.01.2022 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Ішкі аудит қызметтері жұмысының тиімділігін бағалау" ішкі мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарты (бұдан әрі – Стандарт) "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 8-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. Стандарт, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның ішкі аудит қызметін және Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдарының ішкі аудит қызметін (бұдан әрі – ІАҚ) қоспағанда, штат саны шеңберінде бірінші басшының қарауы бойынша құрылатын орталық мемлекеттік органдардың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының, орталық мемлекеттік органдар ведомстволарының (құрылған кезде), Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі ведомстволық тәуелді аумақтық органдарының жұмысының тиімділігін бағалаудың мақсаттары мен тәсілдерін, ішкі мемлекеттік аудит сапасын арттыру бағдарламасын жасау тәртібін айқындайды.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 07.10.2024 № 672 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. ІАҚ жұмысының тиімділігін бағалау жүргізудін негізгі мақсаты – ІАҚ және жеке ІАҚ мемлекеттік аудиторының жұмысының тиімділік дәрежесін айқындау, сондай-ақ ІАҚ жұмысының Қазақстан Республикасының ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы заңнамасына сәйкестігін бағалау, ІАҚ күшті және әлсіз тараптарын айқындау, ІАҚ жұмысын жетілдіру болып табылады
4. Осы Стандартта пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен терминдер мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы заңнамаға сәйкес қолданылады.
5. ІАҚ жұмысының тиімділігін бағалау:
ІАҚ жүргізетін бағалау;
ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жөніндегі уәкілетті орган жүргізетін бағалау (бұдан әрі – уәкілетті органның бағалауы).
Мемлекеттік орган екінші жартыжылдықта қайта ұйымдастырылған, не құрылған жағдайда, осы мемлекеттік органда құрылған Ішкі аудит қызметі бағалауға жатпайды.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің м.а. 30.12.2022 № 1346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. ІАҚ жүргізетін бағалауын және уәкілетті орган жүргізетін бағалауын жүргізген кезде сандық (бағалар, балдар, пайыздар) және сапалық көрсеткіштерді ("төмен", "ортадан төмен", "орташа", "ортадан жоғары", "жоғары") қосатын көрсеткіштер жүйесі қолданылады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящий процедурный стандарт внутреннего государственного аудита и финансового контроля "Оценка эффективности деятельности служб внутреннего аудита" (далее – Стандарт) разработан в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 8 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" (далее – Закон).
2. Стандарт определяет цели и способы оценки эффективности деятельности служб внутреннего аудита центральных государственных органов, местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, ведомств центральных государственных органов (при создании), подведомственных территориальных органов Министерства внутренних дел Республики Казахстан, создаваемых по усмотрению первого руководителя в рамках штатной численности (далее – СВА), порядок составления программы повышения качества внутреннего государственного аудита, за исключением службы внутреннего аудита Национального Банка Республики Казахстан и уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций и специальных государственных органов Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра финансов РК от 07.10.2024 № 672 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Целью проведения оценки эффективности деятельности СВА является определение степени эффективности деятельности СВА и отдельного государственного аудитора СВА, а также оценка соответствия деятельности СВА законодательству Республики Казахстан о государственном аудите и финансовом контроле, определение сильных и слабых сторон СВА, совершенствование деятельности СВА.
4. Понятия и термины, используемые в настоящем Стандарте, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном аудите и финансовом контроле.
5. Оценка эффективности деятельности СВА осуществляется путем проведения:
оценки, проводимой СВА;
оценки, проводимой уполномоченным органом по внутреннему государственному аудиту и финансовому контролю (далее – оценка, проводимая уполномоченным органом).
При реорганизации либо образования государственного органа во втором полугодии, служба внутреннего аудита, созданная в данном государственном органе, не подлежит оценке.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 30.12.2022 № 1346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. При проведении оценки, проводимой СВА, и оценки, проводимой уполномоченным органом, применяется система показателей, которая включает количественные (оценки, баллы, проценты) и качественные показатели ("низкий", "ниже среднего", "средний", "выше среднего", "высокий").

2-тарау. Ішкі аудит қызметі басшысының ішкі аудит қызметі жұмысының тиімділігін бағалауды жүргізу тәртібі
7. ІАҚ жүргізетін бағалауын аудиторлық іс-шара жүргізуге аудиторлық тапсырмалар (бұдан әрі – аудиторлық тапсырма) негізінде ІАҚ жұмысын мониторингілеу және ІАҚ мемлекеттік аудиторлары жұмысының тиімділігін жылдық бағалау арқылы жыл сайын ІАҚ басшысы не оны ауыстыратын тұлға жүзеге асырады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің м.а. 30.12.2022 № 1346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. ІАҚ жұмысының мониторингі өзіне мынадай рәсімдерді қамтиды:
мемлекеттік аудит тобының (бұдан әрі – топ) жетекшісі және ІАҚ мемлекеттік аудиторы өз қызметін ІАҚ мемлекеттік аудиторының қызметі сапасын бағалау үшін ІАҚ мемлекеттік аудиторының қызметі сапасын бағалауға арналған сұрақтар тізбесі бойынша осы Стандартқа 1-қосымшаға сәйкес сұрақтарға жауап беру жолымен бағалауды жүзеге асырады;
ІАҚ басшысы ІАҚ мемлекеттік аудиторларын оқытуға ұсыныстар қалыптастырады, ІАҚ мемлекеттік аудиторлары қызметінің мониторингін жүргізеді.
9. ІАҚ мемлекеттік аудиторлары жұмысының тиімділігін жылдық бағалауы:
1) ІАҚ мемлекеттік аудиторларының Қазақстан Республикасы Президентінің "Мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың жалпы стандарттарын бекіту және "Мемлекеттік қаржылық бақылау стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 7 сәуірдегі № 788 Жарлығының күші жойылды деп тану туралы" 2016 жылғы 11 қаңтардағы № 167 Жарлығымен бекітілген Мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың жалпы стандарттарын (бұдан әрі – Жалпы стандарттар) сақтауы;
2) ішкі мемлекеттік аудиттің рәсімдерінің "Ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 19 наурыздағы № 392 бұйрығымен бекітілген Ішкі аудит қызметтерінің ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16689 болып тіркелген) (бұдан әрі – Қағидалар) сәйкестігі;
3) аудиторлық тексерудің нәтижелері туралы мәліметтерді топ жетекшісіне және ІАҚ басшысына не оны ауыстыратын тұлғаға беру мәселелері бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің м.а. 30.12.2022 № 1346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 2. Порядок проведения руководителем службы внутреннего аудита оценки эффективности деятельности службы внутреннего аудита
7. Оценка, проводимая СВА, осуществляется руководителем СВА либо лицом, его замещающим, ежегодно на основе аудиторских заданий на проведение аудиторского мероприятия (далее – аудиторское задание) путем мониторинга деятельности СВА и оценки годовой эффективности деятельности государственных аудиторов СВА.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 30.12.2022 № 1346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Мониторинг деятельности СВА включает в себя следующие процедуры:
руководитель группы государственного аудита (далее – группа) и государственный аудитор СВА осуществляют оценку своей деятельности путем ответа на вопросы для оценки качества деятельности государственных аудиторов СВА по перечню вопросов для оценки качества деятельности государственного аудитора СВА, согласно приложению 1 к настоящему Стандарту;
руководитель СВА либо лицо, его замещающее, формирует предложения по обучению государственных аудиторов СВА, проводит мониторинг деятельности государственных аудиторов СВА.
9. Годовая оценка эффективности деятельности государственных аудиторов СВА осуществляется по вопросам:
1) соблюдения государственными аудиторами СВА Общих стандартов государственного аудита и финансового контроля, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 11 января 2016 года № 167 "Об утверждении Общих стандартов государственного аудита и финансового контроля и признании утратившим силу Указа Президента Республики Казахстан от 7 апреля 2009 года № 788 "Об утверждении Стандартов государственного финансового контроля" (далее – Общие стандарты);
2) соответствия процедур внутреннего государственного аудита Правилам проведения внутреннего государственного аудита и финансового контроля службами внутреннего аудита, утвержденным приказом Министра финансов Республики Казахстан от 19 марта 2018 года № 392 "Об утверждении Правил проведения внутреннего государственного аудита и финансового контроля" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16689) (далее – Правила);
3) предоставления сведений руководителю группы и руководителю СВА либо лицу, его замещающему, о результатах аудиторской проверки.
Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра финансов РК от 30.12.2022 № 1346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

10. ІАҚ жүргізетін бағалауы мынадай өлшемшарттар бойынша жүзеге асырылады:
1) тәуекел деңгейі жоғары мемлекеттік аудит объектілерін жыл сайынғы аудиттермен қамту (мемлекеттік аудиттің жалпы санына қарағанда ағымдағы жылғы тәуекел деңгейі жоғары мемлекеттік аудит объектілерін қамту пайызы);
2) ұсынымдарды орындау дәрежесі (ұсынымдарды орындау пайызы);
3) ІАҚ жұмысы тиімділігінің көрсеткіші (бұдан әрі – ЖТК).
11. ІАҚ ЖТК есеп 3 кезеңде жүзеге асырылады:
1) мемлекеттік аудит жүргізу бойынша ІАҚ мемлекеттік аудиторы қызметінің тиімділігін бағалауды аудиторлық тапсырманы орындау нәтижелері бойынша топтың жетекшісі, ол болмаған кезде – ІАҚ басшысы осы Стандартқа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізеді;
2) мемлекеттік аудит тобы басшысы қызметінің тиімділігін бағалауды аудиторлық тапсырманы орындау нәтижелері бойынша ІАҚ басшысы не оны ауыстыратын тұлға осы Стандартқа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізеді;
3) ІАҚ мемлекеттік аудиторлары қызметінің тиімділігін бағалауды тиісті жылдың нәтижелері бойынша ІАҚ басшысы не оны ауыстыратын тұлға осы Стандартқа 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізеді.
Мынадай формула бойынша ІАҚ ЖТК есептеу:
ЖТК = К * 0,3 + ТС * 0,4 + ҚБ * 0,3,
мұнда:
К – аудиторлық тапсырмалар (аудиторлық тексерулер) жоспарын орындау көрсеткіші.
Орындалған аудиторлық тапсырмалар санының жоспарланған аудиторлық тапсырмалар санына пайыздық ара қатынасы ретінде есептеледі;
ТС – аудиторлық тапсырмалардың сапа көрсеткіші.
Аудиторлық тексерулердің нәтижелері бойынша барлық аудиторлар/топ басшыларының балл сомаларының жалпы санының осы Стандартқа 2 және 3-қосымшаларда көрсетілген баллдардың барынша ықтимал сомасына пайыздық ара қатынасы ретінде есептеледі;
ҚБ – ІАҚ мемлекеттік аудиторларының бағалау көрсеткіші.
Балдардың орташа мәнінің балдардың осы Стандартқа 4-қосымшада көрсетілген барынша ықтимал сомасына ара қатынасы ретінде есептеледі.
12. Өлшемшарттар бойынша ІАҚ жүргізетін бағалау үшін осы Стандартқа 5-қосымшаға сәйкес ІАҚ жұмысының тиімділігін бағалаудың балдық жүйесі белгіленеді.
13. ІАҚ бағалау бес балдық жүйе бойынша жүзеге асырылады:
3 баллды қоса алғанда – тиімділігі төмен;
3,1-дан 4 баллды қоса алғанда – тиімділігі орташа;
4,1-дан 5 баллды қоса алғанда – тиімді.
Өлшемшарттардың жалпы санына өлшемшарттар бойынша ІАҚ бағалау балдарының жалпы сомасы ретінде есептеледі.
14. Бағалау нәтижелері бойынша ІАҚ басшысы не оны ауыстыратын тұлға ЖТК талдау жүргізеді және ІАҚ жұмысын жақсарту үшін іс-шаралар әзірлейді.

10. Оценка, проводимая СВА, осуществляется по следующим критериям:
1) охват ежегодными аудитами объектов государственного аудита с высоким уровнем риска (процент охвата объектов государственного аудита с высоким риском к общему количеству государственного аудита в текущем году);
2) степень выполнения рекомендаций (процент выполнения рекомендаций);
3) показатель эффективности деятельности (далее – ПЭД) СВА.
11. Расчет ПЭД СВА осуществляется в 3 этапа:
1) оценка эффективности деятельности государственного аудитора СВА по проведению государственного аудита проводится руководителем группы, при его отсутствии – руководителем СВА, по результатам исполнения аудиторского задания по форме согласно приложению 2 к настоящему Стандарту;
2) оценка эффективности деятельности руководителя группы государственного аудита проводится по результатам выполнения аудиторского задания руководителем СВА либо лицом, его замещающим, по форме согласно приложению 3 к настоящему Стандарту;
3) оценка эффективности деятельности государственных аудиторов СВА проводится по результатам соответствующего года руководителем СВА либо лицом, его замещающим, по форме согласно приложению 4 к настоящему Стандарту.
Расчет ПЭД СВА по следующей формуле:
ПЭД = П * 0,3 + КЗ * 0,4 + ОР * 0,3,
где:
П – показатель выполнения плана аудиторских заданий (аудиторских проверок).
Рассчитывается как процентное соотношение количества выполненных аудиторских заданий к количеству запланированных аудиторских заданий;
КЗ – показатель качества аудиторских заданий.
Рассчитывается как процентное соотношение общего количества суммы баллов всех аудиторов/руководителей групп по итогам аудиторских проверок к максимально возможному показателю баллов, указанных в приложениях 2 и 3 к настоящему Стандарту;
ОР – показатель оценки государственных аудиторов СВА.
Рассчитывается как соотношение среднего значения баллов к максимально
возможной сумме баллов, указанных в приложении 4 к настоящему Стандарту.
12. Для оценки, проводимой СВА, по критериям устанавливается бальная система оценки эффективности деятельности СВА согласно приложению 5 к настоящему Стандарту.
13. Оценка СВА осуществляется по пятибалльной системе:
3 балла включительно – низкоэффективная;
3,1 – 4 балла включительно – среднеэффективная;
4,1 – 5 баллов включительно – эффективная.
Рассчитывается как общая сумма баллов оценки СВА по критериям к общему количеству критериев.
14. По результатам оценки руководителем СВА либо лицом, его замещающим, осуществляется анализ ПЭД и разрабатываются мероприятия для улучшения деятельности СВА.

15. Жыл сайынғы бағалау нәтижелері ІАҚ басшысында не оны ауыстыратын тұлғада кемінде бес жыл сақталады және қажет болғанда ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жөніндегі уәкілетті органына (бұдан әрі – уәкілетті орган) уәкілетті органның бағалауы жүргізілген кезде ұсынылады.
3-тарау. Уәкілетті органның ішкі аудит қызметінің жұмысына тиімділігін бағалау жүргізу тәртібі
16. Уәкілетті орган жүргізетін бағалауы ІАҚ жұмысын талдау және тиімділігін бағалау, жұмыстың Қазақстан Республикасының мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы заңнамасына сәйкестігін бағалау, сондай-ақ ІАҚ жұмысының нәтижелілігі мен тиімділігін арттыру бойынша ұсынымдар беру процесін білдіреді.
17. Уәкілетті орган жүргізетін бағалау мынадай тәсілдермен жүзеге асырылады:
жыл қорытындылары бойынша камералдық тәртіппен (бұдан әрі – камералдық тәртіппен бағалау);
жыл қортындысы бойынша камералдық тәртіппен бағалау нәтижелері негізінде жоспарлы тәртәппен бағалау (бұдан әрі – жоспарлы тәртіппен бағалау).
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің м.а. 30.12.2022 № 1346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Камералдық тәртіппен бағалау
18. Камералдық тәртіппен бағалау ІАҚ жүргізілетін бағалау, жүргізілген мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау бойынша ІАҚ жылдық есептік ақпаратын жинақтау және талдау нәтижелерінің негізінде ағымдағы режимде жүзеге асырылады.
Есептік ақпараттың толықтығы мен дұрыстығын ІАҚ басшылары не оларды алмастыратын адамдар қамтамасыз етеді.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің м.а. 30.12.2022 № 1346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Камералдық тәртіппен бағалау осы Стандартқа 6-қосымшаға сәйкес ІАҚ жұмысының тиімділігін бағалау өлшемшарттарына сәйкес жүзеге асырылады.
20. ІАҚ жұмысының тиімділігін камералдық тәртіппен бағалау олардың жұмысының белгіленген оң және теріс көрсеткіштеріне сәйкес жүргізіледі.
21. ІАҚ жұмысының тиімділігіне бағалау жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше тиісті бағалауды шығарады:
100 балды қоса алғанда және одан жоғары – тиімді;
71 балдан 99 балды қоса алғанда – қанағаттанарлық;
70 балды қоса алғанда төмен – тиімсіз.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің м.а. 30.12.2022 № 1346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

15. Результаты ежегодных оценок хранятся у руководителя СВА либо лица, его замещающего, не менее пяти лет и предоставляются при необходимости уполномоченному органу по внутреннему государственному аудиту и финансовому контролю (далее – уполномоченный орган) при проведении оценки уполномоченного органа.
Глава 3. Порядок проведения уполномоченным органом оценки эффективности деятельности службы внутреннего аудита
16. Оценка, проводимая уполномоченным органом, представляет собой процесс анализа, оценки эффективности деятельности, оценки соответствия деятельности СВА законодательству Республики Казахстан о государственном аудите и финансовом контроле, а также предоставления рекомендаций по повышению результативности и эффективности деятельности СВА.
17. Оценка, проводимая уполномоченным органом, осуществляется следующими способами:
в камеральном порядке по итогам года (далее – оценка в камеральном порядке);
в плановом порядке (далее – оценка в плановом порядке) на основании результатов оценки в камеральном порядке по итогам года.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 30.12.2022 № 1346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Оценка в камеральном порядке
18. Оценка в камеральном порядке осуществляется в текущем режиме на основании результатов оценок, проводимых СВА, обобщения и анализа годовой отчетной информации СВА по проведенному государственному аудиту и финансовому контролю.
Полнота и достоверность отчетной информации обеспечивается руководителями СВА либо лицами, их замещающими.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 30.12.2022 № 1346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Оценка в камеральном порядке осуществляется в соответствии с критериями оценки эффективности деятельности СВА согласно приложению 6 к настоящему Стандарту.
20. Оценка эффективности деятельности СВА в камеральном порядке производится в соответствии с установленными положительными и отрицательными показателями их деятельности.
21. Структурное подразделение, ответственное за проведение оценки эффективности деятельности СВА, выводит соответствующую оценку:
100 баллов включительно и выше – эффективно;
71 – 99 баллов включительно – удовлетворительно;
менее 70 баллов включительно – неэффективно.
Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 30.12.2022 № 1346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

22. ІАҚ бағыттары, өлшемшарттары және көрсеткіштері бойынша бағалауды айқындау мақсатында растаушы құжаттары бар ақпарат уәкілетті органға жыл қорытындысы бойынша келесі жылдың 7 қаңтарынан кешіктірілмей жіберіледі.
Уәкілетті орган ІАҚ-ға жыл қорытындысы бойынша ІАҚ жұмысын бағалау нәтижелерін танысу үшін келесі жылдың 17 қаңтарынан кешіктірмей жібереді.
ІАҚ бағалауға өзінің қарсылықтарын, олар болған кезде, оларды алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде растайтын құжаттармен бірге уәкілетті органға жібереді.
ІАҚ жұмысын бағалауға қолда бар қарсылықтар оларды алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде растайтын құжаттар болған кезде уәкілетті орган қарайды.
Растайтын құжаттар болмаған және олар Стандарттың осы тармағында көзделген мерзім өткеннен кейін келіп түскен кезде ІАҚ жұмысын бағалауға қарсылық қарауға жатпайды.
ІАҚ жұмысын бағалауға қарсылықтарды қарау қорытындылары бойынша уәкілетті орган Стандарттың осы тармағынның төртінші бөлігінде белгіленген мерзімде негіздемелері бар қарсылықтарды қабылдау немесе қабылдамау туралы жауап жібереді.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің м.а. 30.12.2022 № 1346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Уәкілетті орган әрбір критерий мен бағалау көрсеткіштері бойынша жасалған түсіндірме жазбаны қоса алғанда, растайтын құжаттарды қоса бере отырып, ІАҚ қызметінің тиімділігін бағалауды және есептік ақпаратқа жүргізілген талдауды ескере отырып, ақпаратты жыл қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасы Жоғарғы аудиторлық палатасына келесі жылдың 1 ақпанынан кешіктірмей жібереді.
Уәкілетті орган бағалауды жоспарлау, ұйымдастыру және жүргізу кезінде камералдық тәртіпте бағалау нәтижелерін жоспарлы тәртіппен ескереді.
Уәкілетті органның есептік ақпаратын талдау мыналарды қамтиды:
1) осы Стандартқа 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалған ІАҚ жұмысын бағалаудың бағыттары мен өлшемшарттары бойынша бағалаудың салыстырма кестесі;
2) ІАҚ жұмысының тиімділігін бағалаудың барлық бағыттары бойынша жинақталған ақпарат;
3) камералдық тәртіппен бағалау нәтижелері бойынша ІАҚ рейтингі.
ІАҚ тиімді жұмысы және соңғы екі жылда ІАҚ жұмысын бағалау рейтингінде оның бірінші позицияны иелену кезінде, лауазымды адамға (органға) осы мемлекеттік ұйымның ІАҚ бірінші басшысын көтермелеу туралы ұсыным жіберіледі.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің м.а. 30.12.2022 № 1346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

22. В целях определения оценки по направлениям, критериям и показателям СВА информация с подтверждающими документами направляется в уполномоченный орган по итогам года не позднее 7 января следующего года.
Уполномоченный орган направляет в СВА для ознакомления результаты оценки деятельности СВА по итогам года не позднее 17 января следующего года.
СВА свои возражения к оценке, при их наличии, направляют в уполномоченный орган с подтверждающими документами в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня их получения.
Имеющиеся возражения к оценке деятельности СВА в течение 3 (трех) рабочих дней со дня их получения рассматриваются уполномоченным органом при наличии подтверждающих документов.
Не подлежат рассмотрению возражения к оценке деятельности СВА при отсутствии подтверждающих документов и поступлении по истечении срока, предусмотренного настоящим пунктом Стандарта.
По итогам рассмотрения возражений к оценке деятельности СВА уполномоченным органом направляется ответ о принятии или непринятии возражений с обоснованиями в срок, установленный частью четвертой настоящего пункта Стандарта.
Сноска. Пункт 22 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 30.12.2022 № 1346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Уполномоченным органом информация с учетом проведенного им анализа отчетной информации и оценки эффективности деятельности СВА с приложением подтверждающих документов, включая пояснительную записку, составленную по каждому критерию и показателям оценки, направляется в Высшую аудиторскою палату Республики Казахстан по итогам года не позднее 1 февраля следующего года.
Уполномоченный орган учитывает результаты оценки в камеральном порядке при планировании, организации и проведении оценки в плановом порядке.
Анализ отчетной информации уполномоченного органа включает:
1) сравнительную таблицу оценки по направлениям и критериям оценки деятельности СВА, составленную по форме согласно приложению 7 к настоящему Стандарту;
2) обобщенную информацию по всем направлениям оценки эффективности деятельности СВА;
3) рейтинг СВА по результатам оценки в камеральном порядке.
При эффективной деятельности СВА и занятия ею первой позиции в рейтинге оценки деятельности СВА за последние два года, направляется рекомендация должностному лицу (органу) о поощрении первого руководителя СВА данного государственного органа.
Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 30.12.2022 № 1346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2-параграф. Жоспарлы тәртіппен бағалау
24. Жоспарлы тәртіппен бағалау Нысананы тексеру тәсілімен жүзеге асырылады:
1) осы Стандарттың бағыттары мен өлшемшарттары бойынша уәкілетті органға ІАҚ ұсынатын ақпараттың дұрыстығы мен толықтығы;
2) ІАҚ Заңның 8-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес бекітілген жалпы стандарттардың, сондай-ақ мемлекеттік аудит және қаржылық бақылаудың жалпы және рәсімдік стандарттарына сәйкес қабылданатын актілердің талаптарын сақтауы пәніне тексеру тәсілімен жүзеге асырылады.
25. Уәкілетті орган осы Стандартқа 8-қосымшаға сәйкес уәкілетті органның бағалау жүргізу кезеңдері бойынша жоспарлы тәртіппен бағалауды жүзеге асырады.
26. Уәкілетті орган жоспарлы тәртіппен бағалауды жүргізуі осы Стандартқа 9-қосымшаға сәйкес ІАҚ-ның тәуекелге бағдарланған іріктеу моделіне сүйене отырып, сондай-ақ осындай бағалауды жүргізу мерзімділігі мен оларды өткізу мерзімдерін ескере отырып, тәуекелдерді бағалау негізінде жүзеге асырылады.
27. Уәкілетті органды жоспарлы тәртіппен бағалау екі жылда бір реттен жиі емес, бірақ бес жылда кемінде бір рет жүзеге асырылады.
28. Бағалауды жүргізуге дайындық кезеңінде уәкілетті орган жоспарлы тәртіппен:
нәтижелері бойынша бағалау жоспарланған тәуекелдерді талдау;
алдыңғы кезеңдерде жүргізілген ІАҚ бағалауы нәтижелерін талдау;
алдыңғы кезеңдерде жүргізілген уәкілетті органның бағалау нәтижелерін талдау;
уәкілетті органға берілген ІАҚ тоқсандық және (немесе) жылдық есептерін талдау жүзеге асырылады.
29. Бағалауды жоспарлы тәртіппен жүргізу алдында уәкілетті орган осы Стандартқа 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уәкілетті органның жоспарлы тәртіппен бағалау жүргізу туралы бағдарламаны екі данада жасайды, оны уәкілетті органның басшысы бекітеді.
Бағалау жүргізу кезеңінде жоспарлы тәртіппен өзгерістер енгізу негіздерін көрсете отырып, мемлекеттік аудит тобы жетекшісінің аудиторлық іс-шараны жүргізуге жауапты адамның атына жазылған қызметтік жазбасының негізінде жоспарлы тәртіппен бағалау жүргізу туралы бағдарламаға бір рет қана өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол беріледі.
30. Уәкілетті орган күрделілік дәрежесін және жүргізу мерзімдерін ескере отырып, бағалау жүргізуге тартылатын лауазымды адамдардың санын жоспарлы тәртіппен айқындайды.
31. Уәкілетті органның лауазымды адамдары бағалауды жоспарлы тәртіппен жүзеге асыру кезінде Жалпы стандарттарды және уәкілетті органның жоспарлы тәртіппен бағалау жүргізу кезінде алынған ақпаратқа қатысты құпиялықты, сондай-ақ осы Стандартта көзделген талаптарды сақтайды.

Параграф 2. Оценка в плановом порядке
24. Оценка в плановом порядке осуществляется способом проверки на предмет:
1) достоверности и полноты, предоставляемой СВА информации в уполномоченный орган по направлениям и критериям настоящего Стандарта;
2) соблюдения СВА требований общих стандартов, утвержденных в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 8 Закона, а также актов, принимаемых в соответствии с общими и процедурными стандартами государственного аудита и финансового контроля.
25. Уполномоченным органом осуществляется оценка в плановом порядке по этапам проведения оценки уполномоченного органа согласно приложению 8 к настоящему Стандарту.
26. Проведение уполномоченным органом оценки в плановом порядке осуществляется на основании оценки рисков, исходя из модели риск-ориентированного отбора СВА, согласно приложению 9 к настоящему Стандарту, а также с учетом периодичности проведения таких оценок и сроков их проведения.
27. Оценка в плановом порядке уполномоченного органа осуществляется не чаще одного раза в два года, но не реже одного раза в пять лет.
28. На этапе подготовки к проведению оценки в плановом порядке осуществляется:
анализ рисков, по результатам которого запланирована оценка;
анализ результатов оценок СВА, проведенных в предыдущие периоды;
анализ результатов оценок уполномоченного органа, проведенных в предыдущие периоды;
анализ квартальных и (или) годового отчетов СВА, предоставленных уполномоченному органу.
29. Перед проведением оценки в плановом порядке уполномоченным органом составляется в двух экземплярах программа о проведении оценки в плановом порядке по форме согласно приложению 10 к настоящему Стандарту, которая утверждается руководителем уполномоченного органа.
Допускается внесение изменений и дополнений в программу о проведении оценки в плановом порядке не более одного раза на основании служебной записки руководителя группы государственного аудита на имя лица ответственного за проведение аудиторского мероприятия, с указанием основания внесения изменений в период проведения оценки в плановом порядке.
30. Уполномоченный орган определяет количество привлекаемых должностных лиц к проведению оценки в плановом порядке с учетом степени его сложности и сроков проведения.
31. Должностные лица уполномоченного органа при осуществлении оценки в плановом порядке соблюдают Общие стандарты и конфиденциальность в отношении полученной информации при проведении оценки в плановом порядке уполномоченного органа, а также требования, предусмотренные настоящим Стандартом.

32. Уәкілетті орган ІАҚ құрылған мемлекеттік органды бағалау басталғанға дейін 2 (екі) жұмыс күннен кешіктірмей жоспарлы тәртіппен бағалау жүргізілгені туралы лауазымды адамдарды, бағалаудың басталған және аяқталған күнін көрсете отырып, ақпараттық электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы (бұдан әрі – ЭҚАЖ) хабарлама жолдайды.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің м.а. 30.12.2022 № 1346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Жоспарлы тәртіппен бағалау басталар алдында ЭҚЖ арқылы ол басталғанға дейін 2 (екі) жұмыс күннен кешіктірмей уәкілетті органның жоспарлы тәртібімен бағалау жүргізу туралы бағдарлама ІАҚ құрылған мемлекеттік органның басшысына не оны алмастыратын адамға жіберіледі.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің м.а. 30.12.2022 № 1346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Жоспарлы тәртіппен бағалау осы Стандартқа 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ІАҚ жұмысының тиімділігін бағалау өлшемшарттарына сәйкес жүзеге асырылады.
35. Жоспарлы тәртіппен бағалауды жүзеге асыратын лауазымды адамдар Қағидалардың 95-тармағында көзделген өлшемшарттарға сәйкес ішкі мемлекеттік аудиттің кемінде үш материалына Қағидалардың 5-тарауының 1-параграфына сәйкес сапа бақылауын жүргізеді.
36. Жоспарлы тәртіппен бағалауы кешенді (барлық өлшемшарттар бойынша) жүргізіледі.
37. Уәкілетті органның лауазымды адамдары ІАҚ-дан жоспарлы тәртіппен бағалау жүргізу үшін қажетті барлық құжаттаманы (оның ішінде электрондық форматта) және түсіндірмелерді 5 (бес) жұмыс күні ішінде ресми сұратады.
38. Уәкілетті органның жоспарлы тәртіппен бағалауды жүргізудің ұзақтығы 20 (жиырма) жұмыс күнінен аспайтын мерзімді құрайды. Жоспарлы тәртіппен бағалауды жүргізу мерзімі уәкілетті орган басшысының шешімі бойынша 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады, ол туралы ІАҚ құрылған мемлекеттік органға жазбаша түрде хабардар етеді.
39. Жүргізілген жоспарлы тәртіппен бағалау нәтижелері бойынша осы Стандартқа 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ІАҚ жұмысының тиімділігін бағалау нәтижелері туралы есеп (бұдан әрі – есеп) жасалады.
40. Есепті жоспарлы тәртіппен бағалауды жүргізген уәкілетті органның лауазымды адамы жоспарлы тәртіппен бағалауы аяқталған күні ІАҚ құрылған мемлекеттік органның кеңсесі арқылы ІАҚ басшысына не оны ауыстыратын тұлғаға ұсынады. Есепті ІАҚ басшысы не оны ауыстыратын тұлға 10 (он) жұмыс күні ішінде қарайды.

32. Уполномоченный орган посредством информационных систем электронного документооборота (далее – СЭД) направляет уведомление в государственный орган, в котором создана СВА, о проведении оценки в плановом порядке не позднее 2 (двух) рабочих дней до ее начала с указанием должностных лиц, даты начала и окончания оценки.
Сноска. Пункт 32 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 30.12.2022 № 1346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Перед началом оценки в плановом порядке программа о проведении оценки в плановом порядке уполномоченного органа не позднее 2 (двух) рабочих дней до ее начала посредством СЭД направляется руководителю государственного органа, в котором создана СВА, либо лицу, его замещающему.
Сноска. Пункт 33 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 30.12.2022 № 1346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. Оценка в плановом порядке осуществляется в соответствии с критериями оценки эффективности деятельности СВА по форме согласно приложению 11 к настоящему Стандарту.
35. Должностные лица, осуществляющие оценку в плановом порядке, проводят контроль качества, согласно параграфу 1 главы 5 Правил, не менее трех материалов внутреннего государственного аудита согласно критериям, предусмотренным пунктом 95 Правил.
36. Оценка в плановом порядке проводится комплексно (по всем критериям).
37. Должностные лица уполномоченного органа официально запрашивают от СВА всю документацию (в том числе в электронном формате) и пояснения, необходимые для проведения оценки в плановом порядке в течение 5 (пяти) рабочих дней.
38. Продолжительность проведения оценки в плановом порядке уполномоченного органа составляет не более 20 (двадцати) рабочих дней. Срок проведения оценки в плановом порядке продлевается по решению руководителя уполномоченного органа на срок не более 10 (десяти) рабочих дней, о чем письменно информируется государственный орган, в котором создана СВА.
39. По результатам проведенной оценки в плановом порядке составляется отчет о результатах оценки эффективности деятельности СВА (далее – отчет) по форме согласно приложению 12 к настоящему Стандарту.
40. Отчет представляется должностным лицом уполномоченного органа, проводившим оценку в плановом порядке руководителю СВА либо лицу, его замещающему, в день завершения оценки в плановом порядке через канцелярию государственного органа, в котором создана СВА. Отчет рассматривается руководителем СВА либо лицом, его замещающим, в течение 10 (десяти) рабочих дней.

Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің м.а. 30.12.2022 № 1346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41. ІАҚ есепке қарсылықтары (ескертулері) болмаған кезде есепке ІАҚ басшысы не оны ауыстыратын тұлға қол қояды және осы Стандарттың 40-тармағында көрсетілген мерзімді ескере отырып, 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей, ЭҚЖ арқылы уәкілетті органға жіберіледі.
ІАҚ есепке қарсылықтары (ескертулері) болған кезде ІАҚ бар қарсылықтарды (ескертулерді) осы Стандарттың 40-тармағында көрсетілген мерзімді ескере отырып, 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей ЭҚЖ арқылы уәкілетті органға жібереді.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің м.а. 30.12.2022 № 1346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
42. ІАҚ есепке обасына қарсылықтары (ескертулері) түскен жағдайда ІАҚ басшысы не оны ауыстыратын адам қарсылықтарды (ескертулерді) уәкілетті органға жібергеннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде уәкілетті органның жоспарлы тәртіппен бағалау нәтижелері бойынша туындаған келіспеушіліктерді талқылау және шешу үшін уәкілетті орган өкілдерінің қатысуымен Мемлекеттік аудит және тәуекелдер жөніндегі кеңестің (бұдан әрі – Кеңес) отырысын өткізуге бастамашылық жасайды.
Кеңес отырысының нәтижелері бойынша осы Стандартқа 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хаттама ресімделеді, ол жоспарлы тәртіппен бағалау материалдарына қоса тіркеледі.
Хаттама екі данада жасалады, оның біреуі ІАҚ құрылған мемлекеттік органда қалады. Екінші дана уәкілетті органға беріледі.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің м.а. 30.12.2022 № 1346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
43. Есеп беттері толассыз нөмірленеді және мынадай тәртіпте ресімделеді:
ІАҚ есепке қарсылықтары (ескертулері) болмаған кезде – ІАҚ-тан қол қойылған есепті уәкілетті органға түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей;
ІАҚ есепке қарсылықтары (ескертулері) уәкілетті органға түскен жағдайда – хаттамасын уәкілетті органның бағалау материалдарына тіркей отырып, Кеңес отырысының күнінен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей.
Уәкілетті орган есеп 2 (екі) жұмыс күні ішінде ЭҚЖ арқылы ІАҚ құрылған мемлекеттік органға жолдайды.
Есеп бағалау жүргізу функциясы жүктелген уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесінің есепке алу журналында хронологиялық тәртіппен тіркеледі.

Сноска. Пункт 40 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 30.12.2022 № 1346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. При отсутствии к отчету возражений (замечаний) СВА, отчет подписывается руководителем СВА либо лицом, его замещающим, и направляется в уполномоченный орган посредством СЭД не позднее 2 (двух) рабочих дней с учетом срока, указанного в пункте 40 настоящего Стандарта.
При наличии к отчету возражений (замечаний) СВА, имеющиеся возражения (замечания) направляются СВА в уполномоченный орган посредством СЭД не позднее 5 (пяти) рабочих дней с учетом срока, указанного в пункте 40 настоящего Стандарта.
Сноска. Пункт 41 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 30.12.2022 № 1346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. При поступлении возражений (замечаний) СВА к отчету руководитель СВА либо лицо, его замещающее, в течение 3 (трех) рабочих дней после направления возражений (замечаний) в уполномоченный орган инициирует проведение заседания Совета по государственному аудиту и рискам (далее – Совет) с участием представителей уполномоченного органа для обсуждения и разрешения разногласий, возникших по результатам оценки в плановом порядке уполномоченного органа.
По результатам заседания Совета оформляется протокол по форме согласно приложению 13 к настоящему Стандарту, который приобщается к материалам оценки в плановом порядке.
Протокол составляется в двух экземплярах, один из которых остается в государственном органе, в котором создана СВА. Второй экземпляр передается в уполномоченный орган.
Сноска. Пункт 42 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 30.12.2022 № 1346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. Отчет имеет сквозную нумерацию страниц и оформляется в следующем порядке:
при отсутствии возражений (замечаний) СВА к отчету – не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления в уполномоченный орган подписанного отчета от СВА;
при поступлении в уполномоченный орган возражений (замечаний) СВА к отчету – не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня заседания Совета, с приобщением его протокола к материалам оценки уполномоченного органа.
Уполномоченный орган направляет отчет в течение 2 (двух) рабочих дней в государственный орган, в котором создана СВА, посредством СЭД.
Отчет регистрируется в хронологическом порядке в журнале учета структурного подразделения уполномоченного органа, на которое возложена функция проведения оценок.

Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің м.а. 30.12.2022 № 1346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
44. Есепке осы Стандартқа 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ІАҚ жұмысының тиімділігін бағалаудың әрбір өлшемшарты бойынша негізделген және нақты жауаптар қоса беріледі.
45. Уәкілетті орган бағалау нәтижелері бойынша жоспарлы тәртіппен ІАҚ құрылған мемлекеттік органға ішкі мемлекеттік аудиттің сапасын арттыруға, анықталған кемшіліктер мен бұзушылықтарды жоюға, одан әрі қызметінде олардың алдын алуға қатысты ұсынымдар береді.
46. Уәкілетті орган ІАҚ ұсынымдарды орындау мониторингін мынадай тәсілдермен жүзеге асырады:
ІАҚ-пен тұрақты хат алмасу нысанында ұсынымдардың орындалуына талдау жүргізу;
мерзімді еске салуларды, мемлекеттік органға сұрау салуларды жіберу;
ІАҚ жою жағдайын бақылау үшін бұзушылықтар мен кемшіліктерді жоспарлы/жоспардан тыс бағалауды тағайындау.
3-параграф. Жоспардан тыс бағалау
47. Уәкілетті органның жоспардан тыс бағалауы мынадай мән-жайлардың бірі болған кезде уәкілетті орган басшысының не оның міндетін атқарушы тұлғаның шешімі бойынша жүргізілетін жоспарлы және камералдық тәртіпте көзделмеген бағалау болып табылады:
ІАҚ басшысының не оны ауыстыратын тұлғаның Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының ЭҚАЖ арқылы уәкілетті органға жіберілген жоспардан тыс бағалау жүргізу туралы жазбаша өтініш;
ішкі мемлекеттік аудит жүргізу кезінде ІАҚ қызметкерлерінің мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы заңнаманы бұзушылықтарының болуын бекітетін фактілер қамтылған өтініш;
ІАҚ жұмысының камералдық тәртібінің немесе оның бағалауын талдаудың нәтижелері бойынша елеулі тәуекелдерді анықтау.
Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің м.а. 30.12.2022 № 1346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Ішкі мемлекеттік аудит сапасын арттыру бағдарламасын жасау
48. Халықаралық аудит стандарттарының талаптарына сәйкес ІАҚ басшысы не оны ауыстыратын тұлға есептіден кейінгі қаржы жылының 1 ақпанынан кешіктірмей осы Стандартқа 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ІАҚ бағалауы мен уәкілетті органның бағалауы нәтижелері ескерілетін ішкі мемлекеттік аудиттің сапасын арттыру бағдарламасын (бұдан әрі – бағдарлама) әзірлейді және бекітеді.
49. Бағдарлама:
ІАҚ жұмысының Қазақстан Республикасының мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы заңнамасына сәйкес болуын қамтамасыз ету;
ІАҚ жұмысының тиімді және нәтижелі жүзеге асырылу мақсатында бекітіледі.

Сноска. Пункт 43 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 30.12.2022 № 1346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44. К отчету прилагаются обоснованные и четкие ответы по каждому критерию оценки эффективности деятельности СВА по форме согласно приложению 11 к настоящему Стандарту.
45. Уполномоченный орган по результатам оценки в плановом порядке предоставляет государственному органу, в котором создана СВА, рекомендации относительно повышения качества внутреннего государственного аудита, устранения выявленных недостатков и нарушений, предупреждения их в дальнейшей деятельности.
46. Уполномоченный орган осуществляет мониторинг исполнения СВА рекомендаций следующими способами:
проведение анализа исполнения рекомендаций в форме регулярной переписки с СВА;
направления периодических напоминаний, запросов государственному органу;
назначения плановых/внеплановых оценок нарушений и недостатков для контроля состояния устранения СВА.
Параграф 3. Внеплановая оценка
47. Внеплановой оценкой уполномоченного органа является оценка, не предусмотренная в плановом и камеральном порядках, которая проводится по решению руководителя уполномоченного органа либо лица, исполняющего его обязанности, при наличии одного из следующих обстоятельств:
письменное обращение руководителя СВА, либо лица, его замещающего, о проведении внеплановой оценки направленное в уполномоченный орган посредством СЭД;
обращение, содержащее факты, утверждающие наличие нарушений работниками СВА законодательства о государственном аудите и финансовом контроле при проведении внутреннего государственного аудита;
выявление существенных рисков по результатам камерального порядка деятельности СВА или анализа его оценок.
Сноска. Пункт 47 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 30.12.2022 № 1346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Составление программы повышения качества внутреннего государственного аудита
48. В соответствии с требованиями международных стандартов аудита руководитель СВА либо лицо, его замещающее, разрабатывает и утверждает программу повышения качества внутреннего государственного аудита СВА (далее – программа) по форме согласно приложению 14 к настоящему Стандарту не позднее 1 февраля финансового года, следующего за отчетным, которая учитывает результаты оценок СВА и уполномоченного органа.
49. Программа утверждается в целях:
обеспечения соответствия деятельности СВА законодательству о государственном аудите и финансовом контроле Республики Казахстан;
осуществления эффективной и результативной деятельности СВА.

50. Бағдарлама ішкі мемлекеттік аудит қызметінің барлық аспектілерін қамтиды және үш негізгі деңгейде:
аудиторлық тексеру деңгейінде (ішкі мемлекеттік аудит);
ІАҚ қызметінің деңгейінде;
кәсіби даму деңгейінде қолданылады.
51. Бағдарламаның орындалуын ІАҚ басшысы не оны ауыстыратын тұлға бақылайды.
52. Бағдарлама уәкілетті орган ІАҚ жұмысының тиімділігіне бағалау жүргізген кезде ескеріледі.
"Ішкі аудит қызметтері
жұмысының тиімділігін
бағалау" ішкі мемлекеттік
аудиттің және қаржылық
бақылаудың рәсімдік
стандартына
1-қосымша
Ішкі аудит қызметінің мемлекеттік аудиторы жұмысының сапасын бағалауға арналған сұрақтар тізбесі
Аудитті жоспарлау
1. Ішкі мемлекеттік аудит тапсырмасын орындауға тартылған аудиторлық топтың барлық мүшелері "тәуелсіздік қағидатын" сақтай ма?
2. Ішкі мемлекеттік аудит бағдарламасы қажетті ресурстармен қамтамасыз етілген бе, осы ресурстар аудиторлық тапсырамада барабар бөлінген бе және оларға тиісті мониторинг жүргізіле ме?
3. Мемлекеттік аудиторлар өздері бағалайтын процестермен таныс па?
4. Алдын ала зерделеу барысында ұйым үшін аса маңызды тәуекелдер айқындалды ма және олар аудит міндеттерінде көрсетілген бе?
5. Аудит бойынша жұмыстар көлемі аудит мақсаттарына қол жеткізуге сәйкес келе ме?
6. Аудит бағдарламасы мемлекеттік аудиторларға қойылған мақсаттарға қол жеткізуге мүмкіндік бере ме?
Аудит жүргізу
1. Аудиторлық тексерудің барлық кезеңдері "Ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 15 шілдедегі № 392 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23540 болып тіркелген) бекітілген Ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларының (бұдан әрі – Қағидалар) 4-тарауы 1-параграфының талаптарына сәйкес құжатталған ба?
2. Аудиторлық тапсырманы орындау процесінде қолданыстағы ішкі мемлекеттік аудит әдіснамасы қолданылды ма, тиісті аудит әдістемелері пайдаланылды ма?
3. Аудит объектісінің рәсімдері дұрыс бағаланды ма?
4. Алынған аудиторлық дәлелдер аудиторлық есептің қалыптасуын көрсету үшін жеткілікті және сенімді ме?
5. Аудит бекітілген бағдарламаға сәйкес орындала ма?
6. Аудит бағдарламасына оны жүргізу барысында өзгерістер енгізіледі ме және олар Қағидалардың 44 және 46-тармақтарының талаптарына сәйкес бекітілді ме?
Нәтижелер туралы ақпараттандыру
1. Есеп құжат айналымы жүйесі арқылы аудит объектілеріне жіберіле ме?

50. Программа охватывает все аспекты деятельности внутреннего государственного аудита и применяется на трех основных уровнях:
на уровне аудиторской проверки (внутреннего государственного аудита);
на уровне деятельности СВА;
на уровне профессионального развития.
51. Выполнение программы контролируется руководителем СВА, либо лицом, его замещающим.
52. Программа учитывается при проведении уполномоченным органом оценки эффективности деятельности СВА.
Приложение 1
к процедурному стандарту
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
"Оценка эффективности
деятельности служб
внутреннего аудита"
Перечень вопросов для оценки качества деятельности государственного аудитора службы внутреннего аудита
Планирование аудита
1. Все ли члены аудиторской группы, вовлеченные в выполнение задания внутреннего государственного аудита, соблюдают "принцип независимости"?
2. Обеспечены ли программы внутреннего государственного аудита необходимыми ресурсами, пропорционально ли данные ресурсы распределены в аудиторском задании и проводится ли их надлежащий мониторинг?
3. Знакомы ли государственные аудиторы с процессами, которые они оценивают?
4. Были ли определены важнейшие риски для организации в ходе предварительного изучения и отражены ли они в задачах аудита?
5. Соответствует ли объем работ по аудиту достижению целей аудита?
6. Позволит ли программа аудита государственным аудиторам достичь поставленных целей?
Проведение аудита
1. Все ли этапы аудиторской проверки задокументированы в соответствии с требованиями параграфа 1 главы 4 Правил проведения внутреннего государственного аудита и финансового контроля, утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 15 июля 2021 года № 392 "Об утверждении Правил проведения внутреннего государственного аудита и финансового контроля" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23540) (далее – Правила)?
2. Применялась ли действующая методология внутреннего государственного аудита в процессе выполнения аудиторского задания, были ли использованы соответствующие методы аудита?
3. Правильно ли оценены процедуры объекта аудита?
4. Являются ли полученные доказательства достаточными и надежными для выражения формирования аудиторского отчета?
5. Выполняется ли аудит в соответствии с утвержденной программой?
6. Вносятся ли изменения в программу аудита на протяжении его проведения и утверждены ли они в соответствии с требованиями пункта 44 и 46 Правил?
Информирование о результатах
1. Направляется ли через систему документооборота отчет объектам аудита?

2. Аудит объектілері ұсынымдармен келісті ме?
3. Анықталған бұзушылықтар себептеріне жоюға ұсынымдар жіберілді ме?
4. Аудит өз мақсатына жетті ме?
5. Аудит қорытындысы бойынша келіспеушіліктер тиісінше құжатталады ма?
6. Мемлекеттік аудиторлардың есебі дәл, объективті, қысқа, сындарлы және уақытылы ма?
7. Қағидалардың 72-тармағының талаптарына сәйкес аудиторлық есепке қол қойылды ма?
Ұсынымдардың орындалуы
1. Ұсынымдардың орындау мерзімдерінің сақталуы бақылана ма?
2. Кейіннен аудит қажеттілігі бағаланған ба?
Жалпы сұрақтар
1. Міндетті оқу бойынша талаптар сақталған ба?
2. Қазақстан Республикасы Президентінің "Мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың жалпы стандарттарын бекіту және "Мемлекеттік қаржылық бақылау стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 7 сәуірдегі № 788 Жарлығының күші жойылды деп тану туралы" 2016 жылғы 11 қаңтардағы №167 Жарлығымен бекітілген Мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың жалпы стандарттарында белгіленген мінез-құлық нормалары сақталған ба?
Ішкі аудит қызметтері
жұмысының тиімділігін
бағалау" ішкі мемлекеттік
аудиттің және қаржылық
бақылаудың рәсімдік
стандартына
2-қосымша
Нысан
Мемлекеттік аудит жүргізу бойынша ішкі аудит қызметінің мемлекеттік аудиторы қызметінің тиімділігін бағалау
Бағалау күні:
Аудиторлық іс-шараның атауы
Сәйкестендіру
Мемлекеттік аудитордың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік аудит тобы жетекшісінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)

2. Согласились ли объекты аудита с рекомендациями?
3. Направлены ли рекомендации на устранение причин установленных нарушений?
4. Достиг ли аудит своей цели?
5. Документируются ли надлежащим образом разногласия по итогам аудита?
6. Является ли отчет государственных аудиторов точным, объективным, кратким, конструктивным и своевременным?
7. Подписан ли аудиторский отчет в соответствии с требованиями пункта 72 Правил?
Исполнение рекомендаций
1. Контролируются ли соблюдение сроков исполнения рекомендаций?
2. Оценена ли необходимость последующего аудита?
Общие вопросы
1. Соблюдены ли требования по обязательному обучению?
2. Соблюдены ли нормы поведения, установленные Общими стандартами государственного аудита и финансового контроля, утвержденными Указом Президента Республики Казахстан от 11 января 2016 года № 167 "Об утверждении Общих стандартов государственного аудита и финансового контроля и признании утратившим силу Указа Президента Республики Казахстан от 7 апреля 2009 года № 788 "Об утверждении Стандартов государственного финансового контроля".
Приложение 2
к процедурному стандарту
внутреннего государственного
аудита и финансового
контроля "Оценка эффективности
деятельности служб
внутреннего аудита"
Форма
Оценка эффективности деятельности государственного аудитора служб внутреннего аудита по проведению государственного аудита
Дата проведения оценки:
Название аудиторского мероприятия
Идентификация
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) государственного аудитора
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя группы государственного аудита:

Қорытынды баға балдарда = өлшемшарттар бойынша балдар сомасы (maximum 145) /бағалау өлшемшарттарының саны (29)
Мемлекеттік аудит тобы басшысының бағасы (Мемлекеттік аудит тобының жетекшісі болмаған жағдайда, бағалауды ішкі аудит қызметінің басшысы жүргізеді)
Негізгі күшті жақтары:
Негізгі осал жақтары:
Жұмысты жақсарту және одан әрі дамыту бойынша ұсынымдар:
Қажетті тренингтер/оқу:
Мемлекеттік аудитордың түсіндірмелері:
Мемлекеттік аудит тобының жетекшісі 20__жылғы "__"___________ ______________ Қолы
ІАҚ басшысы (мемлекеттік аудит тобының жетекшісі болмаған жағдайда)
20__жылғы "__"___________ ______________ Қолы
Таныстым: Мемлекеттік аудитор: 20__жылғы "___" _________ ____________ Қолы
"Ішкі аудит қызметтері
жұмысының тиімділігін
бағалау" ішкі мемлекеттік
аудиттің және қаржылық
бақылаудың рәсімдік
стандартына
3-қосымша
Нысан
Мемлекеттік аудит тобы басшысы қызметінің тиімділігін бағалау
Бағалау жүргізу күні:
Аудиторлық іс-шараның атауы
Сәйкестендіру
Мемлекеттік аудит тобы басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса):
Ішкі аудит қызметі басшысының не оны ауыстыратын тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса):

Итоговая оценка в баллах = сумма баллов по критериям (maximum 145) /количество критериев оценки (29)
Оценка руководителя группы государственного аудита  (в случае отсутствия руководителя группы государственного аудита оценка проводится руководителем службы внутреннего аудита)
Ключевые сильные стороны:
Ключевые слабые стороны:
Рекомендации по улучшению работы и дальнейшему развитию:
Необходимые тренинги/обучение:
Комментарии государственного аудитора:
Руководитель группы государственного аудита "___"__________20__года _____________ Подпись Руководитель СВА (при отсутствии руководителя группы государственного аудита) "___" _________20__года _____________ Подпись
Ознакомлен: Государственный аудитор "__"________20___года ____________________ Подпись
Приложение 3
к процедурному стандарту
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
"Оценка эффективности
деятельности служб
внутреннего аудита"
Форма
Оценка эффективности деятельности руководителя группы государственного аудита
Дата проведения оценки:
Название аудиторского мероприятия
Идентификация
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя группы государственного аудита:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя службы внутреннего аудита, либо лица, его замещающего:

Балдар деңгейі: өте жақсы (5), жақсы (4), қанағаттандырарлық (3), жақсарту қажет (2), қолдануға болмайды (1)
Аудитті ұйымдастыру
Балл
1
Аудиторлық тапсырманы жоспарлау
1.1
Тапсырманы толық және жан-жақты жоспарлауы қамтамасыз ету үшін қажетті құжаттар мен ақпарат көздерін дұрыс айқындау
1.2
Тапсырманың мақсатын дұрыс айқындау
1.3
Тапсырманың әдістері мен көлемін дұрыс айқындау
1.4
Қызметті және бақылаудың негізгі нүктелерін дұрыс талдау
1.5
Тән тәуекелдерді дұрыс талдау және бағалау
1.6
Жұмыс уақытының бюджетін дұрыс айқындау
2
Аудиторлық тапсырманы жүргізу
2.1
Тапсырманы және тапсырманың мақсаттарын ережеге (аудиторлық тапсырманы орындауға қойылатына талаптарды айқындайтын басқа да құжатқа) сәйкес орындау
2.2
Тапсырманың белгіленген көлемін, мерзімдері мен кезеңін сақтау
2.3
Жұмыстағы сәйкессіздіктерді жою, оның ішінде аудиторлық есепті пысықтау уақтылығы мен сапасы
2.4
Аудиторлық дәлелдемелердің жеткіліктілігі
2.5
Дайындалған жұмыс құжаттарының толықтығы мен сапасы
3
Жұмыс құжаттарын ресімдеу және тапсырманың материалдарын іске асыру
3.1
Мемлекеттік аудит тобының жетекшісі тұжырымдарының негізділігі
3.2
Күрделі проблемаларды елеусіз проблемалардан ажырата білу
3.3
Проблемалық мәселелер бойынша жағдайды иелену
3.4
Тапсырма нәтижелері бойынша уақтылы қысқаша тұжырым (Түйіндеме) дайындау
3.5
Тапсырманы іске асыру бойынша құжаттарды уақтылы ресімдеу
3.6
Аудиторлық есепте, түйіндемеде көрсетілген проблемалық мәселелерді шешу бойынша ұсыныстардың орындылығы
3.7
Тапсырма нәтижелері бойынша ұсынымдардың дұрыстығы және орындылығы
3.8

Уровни баллов: очень хорошо (5), хорошо (4), удовлетворительно (3), требуется улучшение (2), неприменимо (1)
Организация аудита
Баллы
1
Планирование аудиторского задания
1.1
Правильное определение необходимых документов и источников информации для обеспечения полного и основательного планирования задания
1.2
Правильное определение целей задания
1.3
Правильное определение методов и объема задания
1.4
Правильный анализ деятельности и ключевых точек контроля
1.5
Правильный анализ и оценка присущих рисков
1.6
Правильное определение бюджета рабочего времени
2
Проведение аудиторского задания
2.1
Выполнение задания и целей задания в соответствии с положением (другим документом, определяющим требования к выполнению аудиторских заданий)
2.2
Соблюдение установленного объема, сроков и периодов задания
2.3
Своевременность и качество устранения несоответствий в работе, в том числе доработки аудиторского отчета
2.4
Достаточность аудиторских доказательств
2.5
Полнота и качество подготовленных рабочих документов
3
Оформление рабочих документов и реализация материалов задания
3.1
Обоснованность выводов руководителя группы государственного аудита
3.2
Умение отличать серьезные проблемы от несущественных
3.3
Владение ситуацией по проблемным вопросам
3.4
Своевременность подготовки краткого вывода (Резюме) по результатам задания
3.5
Своевременность оформления документов по реализации задания
3.6
Целесообразность предложений по решению проблемных вопросов, отраженных в аудиторском отчете, резюме
3.7
Правильность и целесообразность рекомендаций по результатам задания
3.8

Қорытынды баға балдарда = өлшемшарттар бойынша балдар сомасы (maximum 90) /бағалау өлшемшарттарының саны (18)
Ішкі аудит қызметі басшысының бағасы
Негізгі күшті жақтары:
Негізгі осал жақтары:
Жұмысты жақсарту және одан әрі дамыту бойынша ұсынымдар:
Қажетті тренингтер/оқу:
Аудиторлық тапсырма басшысының түсіндірмелері:
Ішкі аудит қызметінің басшысы не оны ауыстыратын тұлға: 20__жылғы "___"__________ __________
Қолы
Таныстым: Мемлекеттік аудит тобының жетекшісі 20__жылғы "___"________ ___________
Қолы
"Ішкі аудит қызметтері
жұмысының тиімділігін
бағалау" ішкі мемлекеттік
аудиттің және қаржылық
бақылаудың рәсімдік
стандартына
4-қосымша
Нысан
20__жылға ішкі аудит қызметінің мемлекеттік аудиторлары қызметінің сапасын бағалау
Қызметінің тиімділігінің негізгі көрсеткіштерінің тізбесі (ҚТНК)
ҚТНК бағасының ең үлкен мөлшері
Мемлекеттік аудитордың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік аудитордың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік аудитордың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік аудитордың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
1
Мемлекеттік аудиторлардың этикалық стандарттарды сақтауы
25
1.1.
Айқындылық
1.2
Тәуелсіздік
1.3
Құпиялылығы
1.4
Кәсіби құзыреттілік
1.5
Объективтілік
2
Орындалған жұмыстардың сапасы, уақтылығы мен нәтижелілігі, оның ішінде:
2.1
Мемлекеттік аудитордың аудиторлық тапсырманы жоспарлау рәсімдерін сақтауы
20

Итоговая оценка в баллах = сумма баллов по критериям (maximum 90) / количество критериев оценки (18)
Оценка руководителя службы внутреннего аудита
Ключевые сильные стороны:
Ключевые слабые стороны:
Рекомендации по улучшению работы и дальнейшему развитию:
Необходимые тренинги/обучение:
Комментарии руководителя аудиторского задания:
Руководитель службы внутреннего аудита, либо лицо, его замещающее "__"_______20__года ___________ Подпись
Ознакомлен: Руководитель группы государственного аудита "__" ______ 20___года ________ Подпись
Приложение 4
к процедурному стандарту
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
"Оценка эффективности деятельности
служб внутреннего аудита"
Форма
Оценка эффективности деятельности государственных аудиторов службы внутреннего аудита за 20__ год
Перечень ключевых показателей эффективности деятельности (КПЭД)
Максимальный размер оценки КПЭД
Фамилия, имя, отчество (при наличии) государственного аудитора
Фамилия, имя, отчество (при наличии) государственного аудитора
Фамилия, имя, отчество (при наличии) государственного аудитора
Фамилия, имя, отчество (при наличии) государственного аудитора
1
Соблюдение государственными аудиторами этических стандартов
25
1.1
Прозрачность
1.2
Независимость
1.3
Конфиденциальность
1.4
Профессиональная компетенция
1.5
Объективность
2
Качество, своевременность и результативность выполненных работ, в том числе:
2.1
Соблюдение государственным аудитором процедур планирования аудиторского задания
20

2.1.1
Мемлекеттік аудит тобы басшысының аудиторлық тапсырма мақсаттарын дұрыс айқындауы
2.1.2
Мемлекеттік аудитордың аудиторлық тапсырманың мақсаттарына қол жеткізуі
2.1.3
Мемлекеттік аудитордың аудиторлық тапсырманы алдын ала жоспарлау рәсімдерін сақтауы
2.1.4
Мемлекеттік аудит тобы басшысының аудиторлық тапсырманы орындау үшін ресурстардың жеткіліктілігін айқындауы
2.2
Аудиторлық тапсырманы орындау
15
2.2.1
Мемлекеттік аудит тобы басшысының және мемлекеттік аудитордың аудиторлық тапсырманы орындау бойынша (әдіснама бойынша) талаптарды сақтауы
2.2.2
Аудиторлық қорытындылардың мазмұнына әсер ететін ішкі мемлекеттік аудиттің негізгі нәтижелерін мемлекеттік аудит тобының жетекшісі мен ішкі аудит қызметі басшысының назарына уақтылы жеткізу
2.2.3
Мемлекеттік аудитордың аудиторлық тапсырманы орындау мерзімдерін сақтауы
2.3
Аудиторлық есеп
15
2.3.1
Егер аудиторлық есепте елеулі ескертулер болған жағдайда мемлекеттік аудитордың ықтимал қақтығысты жағдайларға дайындық дәрежесі
2.3.2
Мемлекеттік аудитордың өз көзқарасын қорғай білуі, табандылық және өз күшіне сенімділігі, фактілерді дереу растауға және аудит нәтижелерін тәптіштеуге дайындығы
2.3.3
Аудиторлық есеп нысанына белгіленген талаптарды сақтау (әдіснама бойынша)
2.4
Аудиторлық табулар мен ұсынымдар
15
2.4.1
Ұсынымдар беру үшін анықталған табуларды (фактілерді) растау үшін ақпараттың жеткіліктілігі, негізділігі
2.4.2
Ішкі бақылау жүйесінің тиімділігін арттыру жолдары мен әдістерін жетілдіруге бағытталған ұсынымдардың болуы, маңыздылығы (құндылығы)

2.1.1
Правильность определения руководителем группы государственного аудита целей аудиторского задания
2.1.2
Достижение государственным аудитором целей аудиторских заданий
2.1.3
Соблюдение государственным аудитором процедур предварительного планирования аудиторского задания
2.1.4
Определение руководителем группы государственного аудита достаточности ресурсов для выполнения аудиторского задания
2.2
Выполнение аудиторского задания
15
2.2.1
Соблюдение руководителем группы государственного аудита и государственным аудитором требований по выполнению аудиторского задания (по методологии)
2.2.2
Своевременное доведение до сведения руководителя группы государственного аудита и руководителя службы внутреннего аудита основных результатов внутреннего государственного аудита, которые влияют на содержание аудиторских заключений
2.2.3
Соблюдение государственным аудитором сроков выполнения аудиторского задания
2.3
Аудиторский отчет
15
2.3.1
Степень готовности государственного аудитора к возможным конфликтным ситуациям в случае, если аудиторский отчет содержит серьезные замечания
2.3.2
Умение отстаивать государственным аудитором свою точку зрения, настойчивость и уверенность в собственных силах и готовность незамедлительно подтвердить факты и детализировать результаты аудита
2.3.3
Соблюдение требований, установленных к форме аудиторского отчета (по методологии)
2.4
Аудиторские обнаружения и рекомендации
15
2.4.1
Достаточность, обоснованность информации для подтверждения выявленных обнаружений (фактов) для предоставления рекомендаций
2.4.2
Наличие, важность (ценность) рекомендаций, направленных на совершенствование путей и методов повышения эффективности системы внутреннего контроля

2.4.3
Ұсынымдардың жағдайды түзету шараларына қатысты шындығында пайдалы болуы үшін анықталған табулардың (фактілердің) себептерін айқындау деңгейі
2.5
Ұсынымдардың орындалуын мониторинг
5
2.5.1
Ұсынымдардың орындалуына жүйелі мониторинг
2.6
Жұмыс құжаттамасы
5
2.6.1
Белгіленген талаптарға сәйкес жұмыс құжаттамасын жүйелеу, сақтау және пайдалану
ҚТНК орындау дәрежесі (балдар сомасы)
100
Таныстым (қолы, күні)
ҚОРЫТЫНДЫ:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Ішкі аудит қызметінің басшысы ________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
20__жылғы "___" _________________ __________________
(қол қойылған күні) (қолы)
"Ішкі аудит қызметтері
жұмысының тиімділігін
бағалау" ішкі мемлекеттік
аудиттің және қаржылық
бақылаудың рәсімдік
стандартына
5-қосымша
Ішкі аудит қызметі жүргізетін ішкі аудит қызметінің тиімділігін бағалаудың баллдық жүйесі
Өлшемшарттар атауы
Баға
5 балл
4 балл
3 балл
2 балл
1 балл
1
Тәуекел деңгейі жоғары мемлекеттік аудит объектілерін жыл сайынғы аудиттермен қамту (ағымдағы жылғы мемлекеттік аудиттің жалпы санына тәуекел деңгейі жоғары мемлекеттік аудит объектілерін қамту проценті)
ағымдағы жылы тексерулердің жалпы санына 91% қоса алғанда және одан жоғары
71– 90% қоса алғанда
51 – 70% қоса алғанда
31- 50% қоса алғанда
0-30% қоса алғанда
2
Ұсынымдарды орындау дәрежесі (ұсынымдардың орындалу проценті)
ұсынымдардың жалпы санына 85% қоса алғанда және одан жоғары
67– 84% қоса алғанда
49 – 66% қоса алғанда
29–48% қоса алғанда
0-28% қоса алғанда
3
Ішкі аудит қызметі жұмысының тиімділік көрсеткіші*
85% қоса алғанда және одан жоғары
71– 84% қоса алғанда
51- 70% қоса алғанда
31–50% қоса алғанда
0-30% қоса алғанда
Ескертпе
*3-жол "Ішкі аудит қызметтері жұмысының тиімділігін бағалау" ішкі мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартының 11-тармағы 4) тармақшасында көрсетілген формула бойынша есептеледі.
"Ішкі аудит қызметтері
жұмысының тиімділігін
бағалау" ішкі мемлекеттік
аудиттің және қаржылық
бақылаудың рәсімдік
стандартына
6-қосымша
Ішкі аудит қызметі жұмысының тиімділігін бағалау өлшемшарттары

2.4.3
Уровень определения причин выявленных обнаружений (фактов) для того, чтобы рекомендации относительно мер по исправлению ситуации были действительно полезными
2.5
Мониторинг выполнения рекомендаций
5
2.5.1
Систематический мониторинг выполнения рекомендаций
2.6
Рабочая документация
5
2.6.1
Систематизация, хранение и использование рабочей документации в соответствии с установленными требованиями
Степень выполнения КПЭД, (сумма баллов)
100
Ознакомлен (подпись, дата)
ВЫВОДЫ: ______________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Руководитель службы внутреннего аудита ___________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"___" ____________ 20__года _______________
(дата подписания) (подпись)
Приложение 5
к процедурному стандарту
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
"Оценка эффективности
деятельности служб
внутреннего аудита"
Бальная система оценки эффективности деятельности службы внутреннего аудита, проводимая службой внутреннего аудита
Наименование критериев
Оценка
5 баллов
4 балла
3 балла
2 балла
1 балл
1
Охват ежегодными аудитами объектов государственного аудита с высоким уровнем риска (процент охвата объектов государственного аудита с высоким риском к общему количеству государственного аудита в текущем году)
91% включительно и выше к общему количеству проверок в текущем году
71– 90% включительно
51 – 70% включительно
31- 50% включительно
0-30% включительно
2
Степень выполнения рекомендаций (процент выполнения рекомендаций)
85% включительно и выше к общему количеству рекомендаций
67– 84% включительно
49 – 66% включительно
29–48% включительно
0-28% включительно
3
Показатель эффективности деятельности СВА*
85% включительно и выше
71– 84% включительно
51- 70% включительно
31–50% включительно
0-30% включительно
Примечание:
*Строка 3 рассчитывается по формуле, указанной в подпункте 4) пункта 11 процедурного стандарта внутреннего государственного аудита и финансового контроля "Оценка эффективности деятельности служб внутреннего аудита".
Приложение 6
к процедурному стандарту
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
"Оценка эффективности
деятельности служб внутреннего аудита"
Критерии оценки эффективности деятельности службы внутреннего аудита

Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 27.03.2024 № 166 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бағалау өлшемшарттары
Көрсеткіштер
Балл
1
Тиісті жылға арналған мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесін қалыптастыру
Қазақстан Республикасы Жоғарғы аудиторлық палатасымен, ішкі мемлекеттік аудиттің уәкілетті органымен және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тексеру комиссияларымен тексерулердің қайталану фактілерінің Тиісті жылға арналған мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесінде болмауы
10
2
Тиісті жылға арналған Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесін орындау
Ағымдағы жылы Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесінде көзделген мемлекеттік аудит объектілерін қамту:
Тиісті жылға арналған Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесін орындамау фактілерінің болмауы;
тиісті жылға арналған Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесін орындамау

Сноска. Приложение 6 - в редакции приказа Министра финансов РК от 27.03.2024 № 166 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Критерии оценки Показатели Баллы
1
Формирование Перечня объектов государственного аудита на соответствующий год
Отсутствие фактов дублирования проверок с Высшей аудиторской палатой Республики Казахстан, уполномоченным органом по внутреннему государственному аудиту и ревизионными комиссиями областей, городов республиканского значения, столицы в Перечне объектов государственного аудита
на соответствующий год.
10
2
Исполнение Перечня объектов государственного аудита на соответствующий год
Охват объектов государственного аудита, предусмотренного Перечнем объектов государственного аудита в текущем году: Отсутствие фактов не исполнения Перечня объектов государственного аудита на соответствующий год; не исполнение Перечня объектов государственного аудита на соответствующий год

2-ден 3 материалға дейін;
4 материалдардан және одан да көп
- 5
- 7
- 10
9
Ішкі аудит қызметі қызметкерлерінің құқыққа қарсы әрекеттеріне жүгіну жағдайларын растау
Ішкі аудит жөніндегі уәкілетті органға келіп түскен ішкі аудит қызметі қызметкерлерінің құқыққа қарсы әрекеттеріне жасалған өтініштердің расталған жағдайларының саны
Әрбір жағдай үшін
- 5
10
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының Үйлестіру кеңесі шешімдерінің толықтығы, сапасы және уақтылы орындалуы
Үйлестіру кеңесінің шешімдерін орындамау, уақтылы және/немесе сапалы орындамау фактілерінің болмауы
10
Үйлестіру кеңесінің шешімдерін орындамау фактілерінің болуы:
1-2 факт;
3-5 факт;
5-тен астам факт
-5
-8
-10
Үйлестіру кеңесінің шешімдерін уақтылы және / немесе сапалы орындамау фактілерінің болуы:
1-2 факт;
3-5 факт;
5-тен астам факт
-5
-8
-10
11
Тиімділік аудитін жүргізу
Жүргізілген аудиттердің жалпы санына тиімділік аудитін үлес салмағы 30% немесе одан да көп
5
12
Электрондық ішкі мемлекеттік аудитін жүргізу
Жүргізілген аудиттердің жалпы санына электрондық түрде аудиторлық іс-шаралардың үлес салмағы:
30%-дан 60%-ға дейін;
60%-дан 90%-ға дейін;
90% және одан жоғары
5
10
15
13
Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган жүргізетін ІАҚ құрамына кіретін мемлекеттік органның қаржылық есептілік аудитіне ІАҚ қатысуы (Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның сұрау салуы болған кезде)
Қатысу
5
Қатыспау (Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның сұрау салуы болған кезде)
0
14
Мемлекеттік аудит материалдарын уәкілетті органның электрондық құжат айналымы жүйесіне уақтылы енгізу (Қаржылық бақылау. Тәуекелдерді басқару жүйесі)
"Тәуекелдерді басқару жүйесі. Қаржылық бақылау" кіші жүйесіне мемлекеттік аудит туралы заңнаманың белгіленген талаптарына сәйкес (материалдарды енгізудің толықтығы) есепті жылдағы аудиторлық іс-шаралар санынан мемлекеттік аудит істерінің уақтылы енгізілмеген материалдарының үлесі 70%-дан кем
-5
15
Төлеу мерзімі басталған, сондай-ақ заңнамада белгіленген тәртіппен мәжбүрлеп өндіріп алуға берілген әкімшілік айыппұлдардың сомаларын бюджет кірісіне өндіріп алу
Төлеу мерзімі басталған есепті кезеңде және соттар шығарған, сондай-ақ заңнамада белгіленген тәртіппен мәжбүрлеп өндіріп алуға берілген қаулыларда салынған айыппұлдардың жалпы сомасындағы бюджет кірісіне өндіріп алынған әкімшілік айыппұлдар сомаларының үлес салмағы:
50%-ге дейін;
50%-дан 60%-ға дейін;
60%-дан 70%-ға дейін;
70%-дан 80%-ға дейін;
80%-дан 90%-ға дейін;

от 2 до 3 материалов;
от 4 материалов и более
- 5
- 7
- 10
9
Подтверждение случаев обращения на противоправные действия работников службы внутреннего аудита
Количество подтвержденных случаев обращений на противоправные действия работников службы внутреннего аудита, поступивших в уполномоченный орган по внутреннему аудиту
За каждый случай - 5
10
Полнота, качество и своевременность исполнения решений Координационного совета органов государственного аудита и финансового контроля
Отсутствие фактов неисполнения, несвоевременного и/или некачественного исполнения решений Координационного совета
10
Наличие фактов неисполнения решений Координационного совета:
1-2 факта;
3-5 фактов;
более 5 фактов
-5
-8
-10
Наличие фактов несвоевременного и/или некачественного исполнения решений Координационного совета:
1-2 факта;
3-5 фактов;
более 5 фактов
-5
-8
-10
11
Проведение аудита эффективности
Удельный вес аудитов эффективности к общему количеству проведенных аудитов 30% более
5
12
Проведение электронного внутреннего государственного аудита
Удельный вес аудиторских мероприятий в электронном виде к общему количеству проведенных аудитов:
от 30% до 60%;
от 60% до 90%;
от 90% и более
5
10
15
13
Участие СВА в аудите финансовой отчетности государственного органа, в состав которого входит СВА проводимом Уполномоченным органом по внутреннему государственному аудиту (при запросе Уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту)
Участие
5
Не участие (при наличии запроса Уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту)
0
14
Своевременность внесения материалов государственного аудита в систему электронного документооборота уполномоченного органа (Финансовый контроль. Система управления рисками)
Доля несвоевременно внесенных материалов дел государственного аудита в подсистему "Система управления рисками. Финансовый контроль" в соответствии с установленными требованиями законодательства о государственном аудите (полнота внесения материалов) от количества аудиторских мероприятии за отчетный год менее 70%
-5
15
Взыскание в доход бюджета сумм административных штрафов, по которым наступил срок уплаты, а также переданных на принудительное взыскание в установленном законодательством порядке
Удельный вес взысканных в доход бюджета сумм административных штрафов в общей сумме штрафов, наложенных в отчетном периоде, по которым наступил срок уплаты и постановлений, вынесенных судами, а также переданных на принудительное взыскание в установленном законодательством порядке:
до 50%
от 50% до 60%;
от 60% до 70%;
от 70% до 80%;
от 80% до 90%;

1) Қазақстан Республикасының заңнамасына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуді;
2) тиісті уәкілетті орган қабылдаған қызметті жақсартуды қамтиды;
3) облыс әкімімен қабылданатын және жергілікті атқарушы органның басшысына орындауға жолданатын жергілікті атқарушы органның қызметін жетілдіру және сәйкестендіру жөніндегі ұсыныстар.
Бұл ретте, мемлекеттік аудит объектілеріне жіберілген ұсынымдар осы өлшемшарт бойынша есепке алынуға жатпайды.
"Ішкі аудит қызметтері
жұмысының тиімділігін
бағалау" ішкі мемлекеттік
аудиттің және қаржылық
бақылаудың рәсімдік
стандартына
7-қосымша
Нысан
Ішкі аудит қызметтерінің жұмысын бағалаудың бағыттары мен өлшемшарттары бойынша бағалаудың салыстырма кестесі
Бағалау бағыттары мен өлшемшарттары
Ішкі аудит қызметі бөлінісінде бағалау нәтижелері
ЖИЫНЫ
"Ішкі аудит қызметтері
жұмысының тиімділігін
бағалау" ішкі мемлекеттік
аудиттің және қаржылық
бақылаудың рәсімдік
стандартына
8-қосымша
Уәкілетті органның бағалауын жүргізу кезеңдері
1. Уәкілетті органның бағалауын ұйымдастыру.
1.1. Уәкілетті органның бағалау жүргізуін дайындалу.
1.1. 1. Уәкілетті органның бағалауды жүргізуіне жоспарланған тәуекелдерді талдау.
1.1.2. Ішкі аудит қызметі (бұдан әрі - ІАҚ) жұмысының тиімділігін бағалауды талдау;
1.1.3. Алдыңғы кезеңдерде жүргізілген сыртқы бағалау нәтижелерін талдау;
1.1.4. Нормативтік құқықтық базаны талдау.
1.1.5 Уәкілетті органның бағалауын жүргізу туралы хабарламаны ол басталғанға дейін он күнтізбелік күн ішінде;
1.1.6. Уәкілетті органның бағалау жүргізуі туралы бағдарламаны әзірлеу, жұмыс тобы құрамын анықтау, уәкілетті органның бағалау жүргізуі бағыттарын дайындау.
1.2. Уәкілетті органның бағалауын жүргізу.
1.2.1. Ішкі аудит қызметі (бұдан әрі – ІАҚ) құрыллған мемлекеттік органға уәкілетті органның бағалау жүргізуі туралы бағдарламаны ұсыну;
1.2.2. Бағдарлама мәселелеріне сәйкес уәкілетті органның бағалау жүргізуі;
1.2.3. Бұзушылықтар туарлы куаландыратын құжаттар мен түсіндірмелер көшірмелерінің есеп материалдарына қосу (аудиторлық дәлелдемелер);
1.2.4. Қажет болғанда уәкілетті органның бағалау жүргізу мерзімін он жұмыскүнінен аспайтын мерзімге ұзарту.
2. Уәкілетті органның бағалау нәтижелерін ресімдеу.
2.1. Есеп жобасын және хаттаманы жасау (2 данада).
2.2. Уәкілетті органның бағалау нәтижелері туралы есепті талқылау (уәкілетті органның лауазымды тұлғалары, ІАҚ басшысы).
2.3. Хаттамаға қол қою.
2.4. Уәкілетті органның бағалау бойынша есепті (қосымшаларымен есепті, түсініктемелерді және өзгені) хаттамаға қол қойғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде ұсынуы;

1) внесение изменений и (или) дополнений в законодательство Республики Казахстан;
2) улучшения деятельности, принятые соответствующим уполномоченным органом;
3) принятые акимом области и направленные для исполнения руководителю местного исполнительного органа предложения по улучшению и приведению в соответствие деятельности местного исполнительного органа.
При этом рекомендации, направленные объектам государственного аудита, не подлежат учету по данному критерию.
Приложение 7
к процедурному стандарту
Внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
"Оценка эффективности
деятельности служб
внутреннего аудита"
Форма
Сравнительная таблица оценки по направлениям и критериям оценки деятельности служб внутреннего аудита
Направления и критерии оценки
Результаты оценки в разрезе службы внутреннего аудита
ИТОГО
Приложение 8
к процедурному стандарту
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
"Оценка эффективности
деятельности служб
внутреннего аудита"
Этапы проведения оценки уполномоченного органа
1. Организация оценки уполномоченного органа.
1.1. Подготовка к проведению оценки уполномоченного органа.
1.1.1. Анализ рисков, согласно которым запланировано проведение оценки уполномоченного органа.
1.1.2. Анализ оценок эффективности службы внутреннего аудита (далее – СВА).
1.1.3. Анализ результатов оценок уполномоченного органа, проведенных в предыдущие периоды.
1.1.4. Анализ нормативной правовой базы.
1.1.5. Уведомление о проведении оценки уполномоченного органа за десять календарных дней до ее начала.
1.1.6. Составление программы о проведении оценки уполномоченного органа, определение состава рабочей группы, подготовка направлений на проведение оценки уполномоченного органа.
1.2. Проведение оценки уполномоченного органа.
1.2.1. Предоставление руководителю государственного органа, в котором создана СВА, программы о проведения оценки уполномоченного органа;
1.2.2. Проведение оценки уполномоченного органа в соответствии с вопросами программы.
1.2.3. Приобщение к материалам отчета копий документов и объяснений, которые свидетельствуют о нарушениях (аудиторские доказательства).
1.2.4. При необходимости продление времени проведения оценки уполномоченного органа на срок, не превышающий десять рабочих дней.
2. Оформление результатов оценки уполномоченного органа.
2.1. Составление проекта отчета и протокола (в 2-х экземплярах).
2.2. Обсуждение отчета о результатах оценки уполномоченного органа (должностные лица уполномоченного органа, руководитель СВА).
2.3. Подписание протокола.
2.4. Представление отчета по оценке уполномоченного органа (отчета с приложениями, объяснениями и прочее) в течение пяти рабочих дней после подписания протокола.

2.5. Уәкілетті органның бағалауын жүргізу функциясы жүктелген уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесінің есепке алу журналында тіркеуі.
3. Уәкілетті органның бағалауды жүргізу нәтижелерін іске асыру және анықталған кемшіліктер мен бұзушылықтарды жоюға, ұсынымдардың орындалу жай-күйінің мониторингі:
3.1. ІАҚ құрылған мемлекеттік органға ішкі мемлекеттік аудиттің сапасын арттыруға, анықталған кемшіліктер мен бұзушылықтарды жоюға, болашақ қызметінде олардың алдын алуға қатысты ұсыныстарды дайындау және беру. Уәкілетті органға бұзушылықтар мен ақауларды бұзу жағдайы туралы ақпаратты ұсыну мерзімін белгілеу;
3.2. Ұсынымдардың орындалу жай-күйінің мониторингі (олардың толық орындалуына дейін) және ұсынылған іс-шаралардың іске асырылу нәтижелерін бақылауды жүргізу.
Бұл процесс мынадай тәсілдермен жүзеге асырылады: АҚ мамандарымен тұрақты қарым-қатынас, іскерлік хат алмасу және уәкілетті органның ІАҚ-пен өзара іс-қимылының басқа да нысандары нысанында ұсынымдардың орындалуына талдау жүргізу;
ІАҚ құрылған мемлекеттік органға мерзімді ескертулер, сұрау салулар жіберу;
ІАҚ құрылған мемлекеттік органның бұзушылықтар мен кемшіліктерді жоюының жай-күйін бақылау үшін уәкілетті органның жоспарлы/жоспардан тыс бағалауларды тағайындауы.
"Ішкі аудит қызметтері
жұмысының тиімділігін
бағалау" ішкі мемлекеттік
аудиттің және қаржылық
бақылаудың рәсімдік
стандартына
9-қосымша
Ішкі аудит қызметтерін тәуекелге бағдарланған іріктеу моделі
Жүйе, ішкі мемлекеттік аудит уәкілетті органының бағалауларды жоспарлау кезінде Ішкі аудит қызметтерін (бұдан әрі - ІАҚ) іріктеуге бірыңғай тәсілдерді қамтамасыз ету мақсатында әзірленді.
ІАҚ бағалаудың бағдарланған іріктеуіне тәуекел рәсімі уәкілетті органның жұмыс жоспарларын (бұдан әрі - жоспарлар) ішкі мемлекеттік аудит уәкілетті органының бағалауларды жүргізу бөлігінде қалыптастыру кезінде өздерінің қызметінде ең жоғары тәуекелдер қызметін іріктеу мақсатында тәуекелдерге талдау және оларды бағалау негізінде жүзеге асырылады.
Тәуекелдерді бағалау екі негізгі көрсеткіштер бойынша: тәуекелдерді өлшемдерінің нақты көрсеткіштері (өлшемшарттар) бойынша әрбір ІАҚ бойынша анықталатын тәуекел дәрежесімен және тұрақты шама (кесте) болатын және тәуекелдердің басымдылықтың шкаласын орнататын тәуекелдің мәнділік деңгейімен жүзеге асырылады.
Осы модель шегінде тәуекел дәрежесі үш деңгейлі шәкілмен бағаланады: төмен деңгей, орташа және жоғары. Бұл ретте, мәнділік тұрақты, белгілі шама болып табылатындықтан әр бағалау объектісі нақты әрқайсысының тәуекел дәрежесімен бағаланады.
Жалпы баллдар сомасы мынадай формула бойынша анықталады:

2.5. Регистрация отчета в журнале учета отчетов структурным подразделением уполномоченного органа, на которое возложена функция проведения оценок уполномоченного органа.
3. Реализация результатов оценки уполномоченного органа и осуществление мониторинга состояния устранения нарушений, недостатков и исполнения рекомендаций.
3.1. Подготовка и предоставление государственному органу, в котором создана СВА, рекомендаций относительно повышения качества внутреннего государственного аудита, устранения выявленных недостатков и нарушений, предупреждению их в будущей деятельности. Установление срока представления уполномоченному органу информации о состоянии устранения нарушений и недостатков.
3.2. Осуществление мониторинга состояния исполнения рекомендаций (до полного их выполнения) и отслеживание результатов реализации рекомендованных мероприятий. Этот процесс осуществляется следующими способами:
проведение анализа исполнения рекомендаций в форме регулярного общения со специалистами СВА, деловой переписки и другими формами взаимодействия уполномоченным органом с СВА;
направления государственному органу, в котором создана СВА, периодических напоминаний, запросов;
назначения плановых/внеплановых оценок уполномоченного органа для контроля состояния устранения государственным органом, в котором создана СВА, нарушений и недостатков.
Приложение 9
к процедурному стандарту
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
"Оценка эффективности
деятельности служб
внутреннего аудита"
Модель риск-ориентированного отбора служб внутреннего аудита
Система разработана с целью обеспечения единых подходов к отбору служб внутреннего аудита (далее – СВА) при планировании оценок уполномоченного органа внутреннего государственного аудита.
Процедура риск ориентированного отбора оценки СВА базируется на анализе и оценки рисков с целью отбора служб с наивысшими рисками в их деятельности при формировании планов работы уполномоченного органа в части проведения оценок уполномоченного органа внутреннего государственного аудита (далее – планы).
Оценка рисков осуществляется по двум основным показателям: степенью риска, которая определяется отдельно по каждой СВА по конкретным индикаторам (критериям) измерения рисков, и уровнем существенности риска, являющаяся постоянной величиной (таблица), и устанавливает шкалу приоритетности самих рисков.
В пределах этой модели степень риска оцениваются по трехуровневой шкале: низкий, средний и высокий. При этом, ввиду того, что существенность является постоянной, определенной величиной, фактически каждый объект оценки оценивается по степени риска.
Общая сумма баллов определяется по формуле:

Rсом = (R1 + R2 + R3 + R 4) х 3 + (R5 +...+ R9) х 2 + (R10 +...+ R13) х 1, мұнда
Rсом – әрбір бағыныстағы субъектінің жалпы бағасы;
R1-13 – 1-ден 3-гі шәкіл бойынша әрбір нақты тәуекелді осы тәуекелдің
Кестесіне сәйкес мәндік дәрежесінің тиісті баллына көбейтілген бағасы.
Олардың мәндік деңгейіне тәуекелдер бөлінеді:
жоғары (3 балл) – жалпы бағаланатын объектінің қызметін сипаттайтын және оның қорытындыларына ІАҚ әсері бар жүйелі ұйымдастырушылық және қаржылық тәуекелдер;
орташа (2 балл) - ұйымдастыру тәуекелдері;
төмен (1 балл) - функционалдық тәуекелдері (аудит процесінің тәуекелдері).
Жүйелік тәуекелдер тобы бағыныстағы субъектісі туралы сыртқы ақпаратына, атап айтқанда нормативтік - құқықтық ортаның институционалдық және функционалдық, қаржы - экономикалық көрсеткіштері, сыртқы бақылау қорытындылары (өзге бақылау органдардың бақылау іс-шаралары), сондай-ақ, өтініштерді, шағымдарды, бұқаралық ақпарат құралдарындағы ақпаратты және басқа талдау қорытындылары бойынша анықталады. Олар ІАҚ жұмысының тиімділігін олардың бағаланатын объекті жұмысының жалпы мемлекеттік қорытындыларына әсерін сипаттайды және ең жоғары басымдылығы бар.
Ұйымдастыру тәуекелдері тобы бағалайтын объектінің ІАҚ жұмыс істеу ұйымдастыру-құқықтық негіздеріне және оның кадрлық қамтамасыз етілуіне талдау және мониторинг жүргізу арқылы анықталады. Олар мемлекеттік орган басшылығының тиісті орган жүйесіндегі ішкі бақылау және ішкі аудитті ұйымдастыру проблемасына қатынасын, саладағы қаржылық-бюджеттік тәртіптің жеке жағдайына жауапкершілігін түсінуін сипаттайды.
Функционалдық тәуекелдер тобы ІАҚ жұмысы қорытындылары туралы мерзiмдi есептіліктерін талдау және жалпылау, олардың қызметін, іскери хат алмасу және жеке сұхбаттасу жоспарларын келісу, ІАҚ басшылары мен қызметкерлеріне сауалнама жүргізу, іскерлік хат және жеке қарым-қатынас негізінде ІАҚ қызметіне тұрақты камералдық бақылау жүргізу арқылы анықталады. Олар, ІАҚ қызметінің барлық негізгі аспектілерін, ІАҚ басшылығының және қызметкерлерінің осы мәселелер бойынша нормативтік құқықтық актілері талаптарының сақталуын сипаттайды.
Жоспарлау кезінде бағаланатын объектілер қызметінің алдыңғы үш-бес жылғы нәтижелері бойынша (есептіліктің жалпы көрсеткіштері бойынша және/немесе тәуекелге байланысты есепті кезеңнің тиісті күніндегі (күндеріндегі) жағдай бойынша) көрсеткіштер ескеріледі.
Кестеде көрсетілген барлық тәуекелдер тізбесі неғұрлым таратылған тәуекелдерді санамалайды. Тәуекелдер тізбесі тұрақты (жылына кемінде бір рет) қарауға және жаңартуға жатады.
Объектілерді іріктеу процесінде Кестеде келтірілген тәуекелдердің барлығы бойынша бағалау жолымен олардың әрқайсысы бойынша баллдардың жалпы сомасы айқындалады.
Ең жоғары балл санын жинақтаған бағалау объектілері объектілерді жоспарға іріктеу процесін жүзеге асыру кезінде неғұрлым басым болып табылады. Бұл ретте, баллдар сомасы бірдей болған кезде жоспарға қосу үшін ең алдымен жоғары деңгейдегі тәуекелдер саны неғұрлым жоғары болып табылатын объектіге басымдық беріледі.
Бағалау рәсімінен кейін жоспарға іріктелген бағалау объектілерінің тізбесін сапаға уәкілетті органның бағалау жүргізуінің белгіленген кезең-кезеңдігін қамтамасыз ету қажеттігін ескере отырып, түзетіледі.
Кесте
І мәңділік деңгейі (3 балл) Жүйелік және қаржылық тәуекелдер

Rсум = (R1 + R2 + R3 + R 4) х 3 + (R5 +...+ R9) х 2 + (R10 +...+ R13) х 1, где
Rсум – суммарная бальная оценка каждого подконтрольного субъекта;
R1-13 – оценка каждого конкретного риска по шкале от 1 до 3, умноженная на балл соответствующего уровня существенности этого риска согласно Таблице.
По уровню их существенности риски распределяются на:
высокий (3 балла) – системные и финансовые риски, которые характеризуют деятельность объекта оценки – в целом и влияние СВА на ее результаты – в частности;
средний (2 балла) – организационные риски;
низкий (1 балл) – функциональные риски (риски аудиторского процесса).
Группа системных рисков определяется по результатам анализа внешней информации о подконтрольном субъекте, а именно институционной и функциональной нормативной правовой среды, финансово-экономических показателей, результатов внешнего контроля (контрольных мероприятий органов других контролирующих органов), а также с учетом обращений, жалоб, информации в средствах массовой информаций и другие. Они характеризуют эффективность деятельности СВА с точки зрения ее влияния на общегосударственные результаты деятельности объекта оценки и имеют наивысший приоритет.
Группа организационных рисков определяется путем анализа и мониторинга организационно-правовых основ функционирования СВА объекта оценки и его кадрового обеспечения. Они характеризуют отношение руководства государственного органа к проблеме организации внутреннего контроля и внутреннего государственного аудита в системе соответствующего органа, осознание ими собственной персональной ответственности за состояние финансово-бюджетной дисциплины в отрасли.
Группа функциональных рисков определяется путем постоянного камерального мониторинга деятельности СВА на основании обобщения и анализа периодической отчетности о результатах деятельности СВА, согласования планов их деятельности, деловой переписки и личного общения. Они характеризуют все основные аспекты деятельности СВА, соблюдение руководителями и работниками СВА требований нормативных правовых актов по этому вопросу.
При планировании учитываются показатели по результатам деятельности объектов оценки за трех - пяти предыдущих лет (по суммарными показателям отчетности и/или по состоянию на соответствующую дату (даты) отчетного периода в зависимости от риска).
Перечень рисков, приведенных в Таблице, перечисляет наиболее распространенные риски. Перечень рисков подлежит постоянному (не менее одного раза в год) пересмотру и обновлению.
В процессе отбора объектов оценки к плану по каждому из них путем оценки по всем, приведенным в Таблице, рискам определяется общая сумма баллов.
Объекты оценки, набравшие максимальное количество баллов, являются наиболее приоритетными при осуществлении процесса отбора объектов к плану. При этом, при одинаковой сумме баллов преимущество для включения к плану предоставляется тому объекту, где количество рисков высокой степени является наибольшим.
После процедуры оценки перечень объектов оценки, отобранных к плану, корректируется с учетом необходимости обеспечения установленной периодичности проведения оценок уполномоченного органа качества.
Таблица
І УРОВЕНЬ СУЩЕСТВЕННОСТИ (3 балла)
Системные и финансовые риски

1-тәуекел (R1)
Тәуекел
Тәуекелдер өлшемшарттары
Тәуекел дәрежесі
Баға
Ұйымдық құрылымы, бақыланатын субъектінің саны, ресурстар көлемі, оның ішінде бюджеттік жұмсалымдар және ашық бөлінген қаражат, функционалдық қызмет бағыттарының, бюджеттік бағдарламалардың саны, Көрсеткіш бағалау уақытында анықталады және соңғы 3 жылғы ақпаратты ескереді
Бағылаудағы саласы үлкен күрделі құрылымды, бақылау аясы үлкен, ресурстар көлемі, бюджеттік жұмсалымдар және ашық бөлінген қаражат, бюджеттік бағдарламалар қызметінің функционалдық бағыттарының саны және басқа мемлекеттік сектор органдары
жоғары
3
Ресурстар көлемінің деңгейі орташа бақыланатын бюджеттік жұмсалымдар және ашық бөлінген қаражат, бюджеттік бағдарламалар қызметінің функционалдық бағыттарының саны және басқа мемлекеттік сектор органдары
орташа
2
Ресурстар көлемінің деңгейі саламен бақыланатын және саны аз, бюджеттік жұмсалымдар және ашық бөлінген қаражат бюджеттік бағдарламалар қызметінің функционалдық бағыттарының саны және басқа мемлекеттік сектор органдары
төмен
1
2 -тәуекел (R2)
Тәуекел
Тәуекелдер өлшемшарттары
Тәуекел дәрежесі
Баға
Көлемі, құрылымы, мәні және мемлекеттік органдардағы, оның аумақтық бөлімшелеріндегі, ведомстволық бағыныстағы ұйымдарда,
оның ішінде оның ІАҚ қызметі нәтижелерімен арақатынасында мемлекеттік аудит органдары анықтаған бұзушылықтар серпіні
Көрсеткішті есептеу кезінде индексі соңғы 3-5 жыл ішіндегі ақпарат ескеріледі
Мемлекеттік органда, оның аумақтық бөлімшелерінде, ведомстволық бағыныстағы ұйымдарында мемлекеттік аудит органдарының: ресурстар көлемдерімен арақатынасындағы бұзушылықтардың айтарлықтай сомасын, оның ішінде бюджеттік жұмсалымдар мен ашық бөлінген қаражатты; теріс пайдаланудың ауқымды сұлбаларын, бюджет қаражатының тиімсіз, негізсіз пайдаланылуының, бұзушылықтар көлемінің өсу серпінінің тұрақтылығының себебі болған жалпы құрылымда бұзушылықтардың айтарлықтай санының анықталған бұзушылық құрылымында болуы;
жоғары
3
Бұзушылықтардың орташа деңгейі, бұл үшін "жоғары" тәуекел өлшемшарттарының айқындалған белгілі бір факторларының болуы
орташа
2
Елеусіз бұзушылықтар, осы тәуекел өлшемшарттарында "жоғары" және "төмен" анықталған факторлардың болуы
төмен
1
3- тәуекел (R3)
Тәуекел
Тәуекелдер өлшемшарттары
Тәуекел дәрежесі
Баға
Құқық қорғау және бақылаушы органдардың өтініштерінің, шағымдарының, ақпаратының, Үкіметтің сын ескертулерінің, БАҚ-та көрсетілген жағымсыз фактілердің және басқа болуы Индикаторы анықтау кезінде соңғы 3-5 жыл ішіндегі ақпарат ескеріледі
Мұндай фактілердің 2-ден көп болуы
жоғары
3
1-2 фактілердің болуы
орташа
2
Мұндай фактілердің болмауы
төмен
1

Риск 1 (R1)
Риск
Критерии риска
Степень риска
Оценка
Организационная структура, численность подконтрольного субъекта, объем ресурсов, в том числе бюджетных назначений, количество функциональных направлений деятельности, бюджетных программ
Показатель определяется на момент оценки и учитывает информацию за последние 3 года
Органы государственного сектора со сложной структурой, большой подконтрольной сферой, объемом ресурсов, бюджетных назначений, количеством функциональных направлений деятельности, бюджетных программ и другие
высокий
3
Органы государственного сектора со средним уровнем объема ресурсов, бюджетных назначений, количеством функциональных направлений деятельности, бюджетных программ и другие
средний
2
Органы государственного сектора с незначительной численностью и подконтрольной сферой, уровнем объема ресурсов, бюджетных назначений, количеством функциональных направлений деятельности, бюджетных программ и другие
низкий
1
Риск 2 (R2)
Риск
Критерии риска
Степень риска
Оценка
Объемы, структура, существенность и динамика нарушений, выявленных органами государственного аудита в государственном органе, его территориальных подразделениях, подведомственных организациях, в том числе в соотношении с результатами деятельности его СВА
При исчислении показателя учитывается информация за последние 3-5 лет
Выявление органами государственного аудита в государственном органе, его территориальных подразделениях, подведомственных организациях: существенных сумм нарушений в соотношении с объемами ресурсов, в том числе бюджетных назначений и открытых ассигнований; масштабных схем злоупотреблений; наличия в общей структуре выявленных нарушений существенного количества нарушений, которые стали причиной не эффективного, необоснованного использования бюджетных средств, стабильности динамики увеличения объемов нарушений;
высокий
3
Средний уровень нарушений, наличие отдельных факторов из определенных в "высоком" критерии этого риска
средний
2
Несущественные нарушения, отсутствие факторов, определенных на "высоком" и "низком" критериях этого риска
низкий
1
Риск 3 (R3)
Риск
Критерии риска
Степень риска
Оценка
Наличие обращений, жалоб, информации правоохранительных и контролирующих органов, критических замечаний Правительства, негативных фактов, изложенных в СМИ и другие При определении показателя учитывается информация за последние 3-5 лет
Наличие более чем 2 таких фактов
высокий
3
Наличие 1-2 фактов
средний
2
Отсутствие таких фактов
низкий
1

4-тәуекел (R4)
Тәуекел
Тәуекелдер өлшемшарттары
Тәуекел дәрежесі
Баға
Сапаны сырттай бақылау нәтижелері
Көрсеткіш бағалау сәтінде айқындалады және соңғы 3 жылдағы ақпарат ескеріледі
Көптеген құрауыштар бойынша теріс бағалау; сапаны іштей бақылаудың дұрыс емес фактілері анықталған
жоғары
3
Жекелеген құрауыштар бойынша теріс бағалау
орташа
2
Сапаны жоғары және сенімді бағалау
төмен
1
ІІ мәңділік деңгейі (2 балл)
Ұйымдастырушылық тәуекелдер
5-тәуекел (R5)
Тәуекел
Тәуекелдер өлшемшарттары
Тәуекел дәрежесі
Баға
Мемлекеттік органның, оның бақылаудағы желісінің ІАҚ мәртебесі, құрылымы мен саны;
ІАҚ санының негізсіз қысқаруы Көрсеткіш бағалау сәтіндегі соңғы есеп бойынша айқындалады және өзгерстердің камералдық бақылау деректері ескеріледі
ІАҚ оның саны мен мәртебесіне сүйене отырып, саладағы қаржы-бюджеттік тәртіптің жәй-күйіне мүлдем ықпал етпейді; ІАҚ санын негізсіз қысқарту фактілерінің болуы
жоғары
3
Қызметтің саны мұндай арақатынасты қамтамасыз етпейді немесе оның мәртебесі немесе құрылымы органның ауқымына сәйкес келмейді
орташа
2
Тиісінше мәртебе мен қызмет құрылымы кезінде (10 аудитор – 10 бақылаудағы ұйымдардың/бюджеттік бағдарламалардың, орган функциясының) арақатынасы шегіндегі қызмет саны
төмен
1
6-тәуекел (R6)
Тәуекел
Тәуекелдер өлшемшарттары
Тәуекел дәрежесі
Баға
ІАҚ ұйымдық және функционалдық тәуелсіздіктің болмауы
Көрсеткіш бағалау сәтінде анықталады
Санамаланған көптеген кемшіліктердің болуы:
ІАҚ дербес еместігі; Басқа да дербес емес функциялармен жасанды бірігіу;
Бөлімшелер үшін тән емес функциялармен жүктелу;
Бөлімшенің қызметіне үшінші тұлғалардың араласу фактілерінің болуы; Бағылаудағы субъектінің басшысына тікелей емес бағыну;
Бөлімше басшысы бақылауға бағынысты субъектінің басшысына тікелей қолжетімділікке ие емес
жоғары
3
Осындай осы тәуекелдердің жоғары өлшемшарттарында келтірілген бірлі-жарым фактілердің болуы, оның үстіне қызметтің ұйымдастырушылық және функционалдық тәуелсіздігіне ерекше қатер төндірмейді.
орташа
2
Осы мәселелер бойынша нормативтік құқықтық актілердің талаптарға толық сәйкес келуі
төмен
1
7-тәуекел (R7)
Тәуекел
Тәуекелдер өлшемшарттары
Тәуекел дәрежесі
Баға
Қызметтің толысқан деңгейі (қашан құрылған), кадр саясатының тұрақтылығы, бөлімшелердің жинақталуы, персоналдың біліктілік талаптарына сәйкестігі
Көрсеткіш бағалау сәтінде анықталады және соңғы 3 жылда ақпарат ескеріледі
Санамаланған көптеген аспектілердің болуы: Жақында құрылған ІАҚ; Бөлімше басшысының жиі өзгеруі; Персоналға қойылатын біліктілік талаптарын елемеу;
Бөлімше және персонал басшысының мамандығы бойынша елеусіз жұмыс өтілі; Қызметтің елеулі жете жинақталмауы
жоғары
3
Осы тәуекелдің "жоғары" өлшемшартында келтірілгендердің ішінен тек жекелеген аспектілердің, оның үстіне ІАҚ функциясының сапасына айтарлықтай ықпал етпейтіндердің болуы
орташа
2
Мұндай аспектілердің болмауы
төмен
1

Риск 4 (R4)
Риск
Критерии риска
Степень риска
Оценка
Результаты оценки уполномоченного органа Показатель определяется на момент оценки и учитывает информацию за последние 3 года
Негативная оценка по большинству компонентов; установлено факты недостоверности оценки СВА
высокий
3
Негативная оценка по отдельным компонентам
средний
2
Высокая и достоверная оценка
низкий
1
ІІ УРОВЕНЬ СУЩЕСТВЕННОСТИ (2 балла)
Организационные риски
Риск 5 (R5)
Риск
Критерии риска
Степень риска
Оценка
Статус, структура и численность СВА в соотношении со статусом и структурой государственного органа, его подконтрольной сети; необоснованные сокращения численности СВА Показатель определяется по последнему на момент оценки отчету и учитывает данные камерального мониторинга изменений
СВА, исходя из его численности и статуса, вообще не влияет на состояние финансово-бюджетной дисциплины в отрасли; наличие фактов необоснованного сокращения численности СВА
высокий
3
Численность службы не обеспечивает такого соотношения или его статус или структура неадекватны масштабам органа
средний
2
Численность службы в пределах соотношения (1 аудитор – 10 подконтрольных организаций/10 бюджетных программ, функций органа) при надлежащем статусе и структуре службы
низкий
1
Риск 6 (R6)
Риск
Критерии риска
Степень риска
Оценка
Отсутствие организационной и функциональной независимости СВА Показатель определяется на момент оценки
Наличие большинства из перечисленных недостатков: Несамостоятельность СВА; Искусственное объединение с другими несовместимыми функциями; Загруженность нехарактерными для подразделения функциями; Наличие фактов вмешательства третьих лиц в деятельность подразделения; Непрямое подчинение руководителю подконтрольного субъекта; Руководитель подразделения не имеет прямого доступа к руководителю подконтрольного субъекта
высокий
3
Наличие единичных фактов из тех, что приведены в "высоком" критерии этого риска, к тому же таких, которые не создают особой угрозы для организационной и функциональной независимости службы
средний
2
Полное соответствие требованиям нормативных правовых актов по этим вопросам
низкий
1
Риск 7 (R7)
Риск
Критерии риска
Степень риска
Оценка
Уровень зрелости службы (когда создано), стабильность кадровой политики, укомплектованность подразделений, соответствие персонала квалификационным требованиям
Показатель определяется на момент оценки и учитывает информацию за последние 3 года
Наличие большинства из перечисленных аспектов: СВА создано недавно; Частая смена руководства подразделения; Игнорирование квалификационных требований к персоналу; Незначительный стаж работы по специальности руководителя подразделения и персонала; Значительная недоукомплектованность службы
высокий
3
Наличие лишь отдельных аспектов из числа приведенных в "высоком" критерии этого риска, к тому же таких, которые существенно не влияют на качество реализации функции СВА
средний
2
Отсутствие таких аспектов
низкий
1

8-тәуекел (R8)
Тәуекел
Тәуекелдер өлшемшарттары
Тәуекел дәрежесі
Баға
Басшы бекітпеген қамтамасыз ету бағдарламасының және ішкі мемлекеттік аудит сапасын арттырудың болмауы; оның орындалмауы; сапаны мерзімді ішкі бағалаудың жүргізілмеуі
Көрсеткіш бағалау сәтінде анықталады және соңғы 3 жылда ақпарат ескеріледі
Бағдарламаның болмауы және сапаға мерзімді ішкі бағалаудың жүргізілмеуі
жоғары
3
Бағдарламада кемшіліктер бар немесе оны бақыланатын субъектінің басшысы бекіткен жоқ; ішкі сапаны бағалау сирек және/немесе ресми жүргізіледі
орташа
2
Жұмыстың бұл учаскесі осы мәселелер бойынша нормативтік құқықтық актілердің талаптарына әбден сәйкес келеді
төмен
1
9-тәуекел (R9)
Тәуекел
Тәуекелдер өлшемшарттары
Тәуекел дәрежесі
Баға
Уәкілетті органмен, оның ішінде уәкілетті орган жүргізген бағалаулар нәтижелері бойынша уәкілетті орган ұсынған талаптар мен ұсынымдарды іске асыру бойынша жұмысты ұйымдастыру бөлігінде тиісінше өзара іс-қимыл жасамау
Көрсеткішті анықтаған кезде соңғы 3-5 жыл үшін ақпарат ескеріледі
Уәкілетті органдардың өтініштерін/сұрау салуларын жүйелі түрде елемеу; сұрау салу бойынша, оның ішінде уәкілетті органның бағалау жүргізу нәтижелері бойынша уәкілетті орган ұсынған талаптар мен ұсынымдарды іске асыру бойынша жұмысқа қатысты ресми, сапасыз ақпаратты ұсыну
жоғары
3
Мұндай фактілердің жекелеген жағдайлары
орташа
2
Мұндай фактілердің болмауы
төмен
1
ІІІ мәңділік деңгейі (1 балл) Функционалдық тәуекелдер 10-тәуекел (R10)
Тәуекел
Тәуекелдер өлшемшарттары
Тәуекел дәрежесі
Баға
Ішкі мемлекеттік аудит жүргізу және ішкі аудит қызметінің қаржылық бақылау қағидаларының, этикалық кодекстің, осы мәселелер бойынша басқа да нормативтік құқықтық құжаттар талаптарын ІАҚ қызметінің сәйкес келмеу фактілерінің болуы
Көрсеткішті анықтау кезінде соңғы 3-5 жылдағы ақпарат ескеріледі
Мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылау стандарттарына сәйкес келмейді деп танылған аудит материалдарының айтарлықтай саны;
жоғары
3
Бұзушылықтардың жеке жағдайлары
орташа
2
Мұндай фактілердің болмауы
төмен
1
11-тәуекел (R11)
Тәуекел
Тәуекелдер өлшемшарттары
Тәуекел дәрежесі
Баға
Ішкі мемлекеттік аудиттерді сапасыз жоспарлау; жоспардың орындалмауы
Индексі ақпарат соңғы 3-5 жылда енгізілген анықтау кезінде
Тиісті жылға мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесін қалыптастыру кезінде тәуекелдерді басқару жүйесін қолданбау Аудит объектілерінің тізбесіне жиі негізсіз өзгерістер енгізу және олардың орындалмауы
Жоғары
3
Жоспарлауда бірыңғай кемшіліктердің болуы
орташа
2
Мұндай фактілердің болмауы
төмен
1

Риск 8 (R8)
Риск
Критерии риска
Степень риска
Оценка
Отсутствие утвержденной руководством программы обеспечения и повышения качества внутреннего государственного аудита; ее невыполнение
Не проведение периодических оценок СВА Показатель определяется на момент оценки и учитывает информацию за последние 3 года
Отсутствие Программы и не проведение периодических оценок СВА
высокий
3
В программе есть недостатки или она не утверждена руководителем подконтрольного субъекта; оценки СВА проводятся редко и/или формально
средний
2
Этот участок работы вполне соответствует требованиям нормативных правовых актов по этим вопросам
низкий
1
Риск 9 (R9)
Риск
Критерии риска
Степень риска
Оценка
Ненадлежащее взаимодействие с уполномоченным органом, в том числе в части организации работы по реализации требований и рекомендаций, предоставленных уполномоченным органом по результатам проведенных оценок уполномоченного органа При определении показателя учитывается информация за последние 3-5 лет
Систематическое игнорирование обращений/запросов уполномоченного органов; предоставление формальной, некачественной информации по запросам, в том числе касательно работы по реализации требований и рекомендаций, предоставленных уполномоченным органом по результатам проведенных в них оценок уполномоченного органа
высокий
3
Единичные случаи таких фактов
средний
2
Отсутствие таких фактов
низкий
1
ІІІ УРОВЕНЬ СУЩЕСТВЕННОСТИ (1 балл)
Функциональные риски
Риск 10 (R10)
Риск
Критерии риска
Степень риска
Оценка
Наличие фактов несоответствия деятельности СВА требованиям законодательства и/или невыполнение должностными лицами требований Правил проведения внутреннего государственного аудита и финансового контроля службами внутреннего аудита, этического кодекса, других нормативных правовых документов по этим вопросам
При определении показателя учитывается информация за последние 3-5 лет
Существенное количество материалов аудита, признанных не соответствующими стандартам государственного аудита и финансового контроля
высокий
3
Единичные случаи нарушений
средний
2
Отсутствие таких фактов
низкий
1
Риск 11 (R11)
Риск
Критерии риска
Степень риска
Оценка
Некачественное планирование внутренних государственных аудитов; невыполнение планов При определении показателя учитывается информация за последние 3-5 лет
Не применение системы управления рисками при формировании перечня объектов государственного аудита на соответствующий год Внесение частых необоснованных изменений в перечень объектов аудита и их не исполнение
Высокий
3
Наличие единичных недостатков в планировании
средний
2
Отсутствие таких фактов
низкий
1

12-тәуекел (R12)
Тәуекел
Тәуекелдер өлшемшарттары
Тәуекел дәрежесі
Баға
Жұмыстың нәтижелілігін төмендету серпіні;
Ішкі мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша сапасы төмен ұсынымдар;
Оларды енгізу мониторингі рәсімдерінің болмауы
Көрсеткішті анықтау кезінде соңғы 3-5 жылдағы ақпарат ескеріледі
Жұмыстың нәтижелілігінің нашарлауының тұрақты және мәнді серпіні
жоғары
3
Көрсеткіштер ауытқуының елеусіз фактілері, жұмыстың төмен жалпы нәтижелілігі; Ұсынылатын ұсынымдардың жекелеген кемшіліктері
орташа
2
Жұмыс нәтижелілігінің тұрақты жоғары көрсеткіштері; ұсынымның жоғары сапасы
төмен
1
13-тәуекел (R13)
Тәуекел
Тәуекелдер өлшемшарттары
Тәуекел дәрежесі
Баға
Уәкілетті органға ұсынылатын ақпараттың дұрыс болмауы Көрсеткішті анықтау кезінде соңғы 3-5 жылдағы ақпарат ескеріледі
Есептіліктің уәкілетті органына берілетін көптеген фактілер санының дұрыс болмауы
жоғары
3
Берілетін есептілік көрсеткіштерінің кейбір дұрыс емес фактілері
орташа
2
Мұндай фактілердің болмауы
төмен
1
"Ішкі аудит қызметтері
жұмысының тиімділігін
бағалау" ішкі мемлекеттік
аудиттің және қаржылық
бақылаудың рәсімдік
стандартына
10-қосымша
Нысан
Бекітемін:
__________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің
аты болған кезде), қолы)
20___ жыл ___________
Уәкілетті органның жоспарлы тәртіппен бағалау жүргізуі туралы бағдарлама
___________________________________________________________________
(ішкі аудит қызметі құрылған мемлекеттік органның атауы)
I. Уәкілетті органның бағалау жүргізу мақсаты:
Уәкілетті органның бағалау жүргізу мақсаты:
__________________________________________________________________________
Бағалау объектісі:___________________________________________________________
Бағалау мәні:_______________________________________________________________
II. Уәкілетті органның бағалауымен қамтылатын салалар:_________________________
III. Уәкілетті органның бағалау жүргізу әдістемесі:_______________________________
IV. Уәкілетті органның бағалау ауқымы
1.Бағаланатын мерзім:____________________________________________
2. Уәкілетті органның бағалау мерзімі: ________________________________________
3. Уәкілетті органның бағалау көлемі:__________________________________________
(Уәкілетті органның бағалауымен қамтылған ішкі мемлекеттік аудит материалдар
санын көрсетіңіз)

Риск 12 (R12)
Риск
Критерии риска
Степень риска
Оценка
Динамика снижения результативности работы;
Низкое качество рекомендаций по результатам внутренних государственных аудитов;
Отсутствие процедуры мониторинга их внедрения
При определении показателя учитывается информация за последние 3-5 лет
Стабильная и существенная динамика ухудшения результативности работы; низкое качество рекомендаций
высокий
3
Несущественные факты колебания показателей, низкая общая результативность работы; отдельные недостатки предоставляемых рекомендаций
средний
2
Стабильно высокие показатели результативности работы; высокое качество рекомендаций
низкий
1
Риск 13 (R13)
Риск
Критерии риска
Степень риска
Оценка
Недостоверность информации, предоставляемой в уполномоченный орган
При определении показателя учитывается информация за последние 3-5 лет
Большое количество фактов недостоверности подаваемой в уполномоченный орган отчетности
высокий
3
Единичные факты недостоверности показателей предоставляемой отчетности
средний
2
Отсутствие таких фактов
низкий
1
Приложение 10
к процедурному стандарту
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
"Оценка эффективности
деятельности служб
внутреннего аудита"
Форма
Утверждаю:
__________________________
(должность, фамилия, имя, отчество
(при его наличии), подпись)
от ___ ____________ 20___ года
Программа о проведении оценки в плановом порядке уполномоченного органа
________________________________________________________________________________
(наименование государственного органа, в котором создана служба внутреннего аудита)
за ____________год
I. Цель оценки уполномоченного органа
Цель оценки уполномоченного органа:
________________________________________________________________________________
Объект оценки: __________________________________________________________________
Предмет оценки:_________________________________________________________________
II. Сферы, которые будут охвачены оценкой уполномоченного органа:
________________________________________________________________________________
III. Методология проведения оценки уполномоченного органа:
________________________________________________________________________________
IV. Масштаб оценки уполномоченного органа
1. Оцениваемый период:__________________________________________________________
2. Период проведения оценки уполномоченного органа:
________________________________________________________________________________
3. Масштаб оценки уполномоченного органа:
________________________________________________________________________________
(указать количество материалов внутреннего государственного аудита, охваченных оценкой
уполномоченного органа)

4. |Аудиторлық топ құрамы:
№ р/с
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Лауазымы
Бағалау тобындағы рөлі
V. Уәкілетті органның бағалау жүргізу кестесі
№ р/б
Уәкілетті органның бағалау бағалау мерзімі
Қызмет түрі
Жауапты орындаушы
I. Бағдарламаны әзірлеу кезеңі
II. Ақпаратты алдын ала талдау кезеңі
III. Бағалауды жүргізу кезеңі
IV. Есепті әзірлеу және келісу кезеңі
VI. Күтілетін нәтижелер Уәкілетті органның бағалау нәтижесі:____________________
Уәкілетті органның бағалау нәтижелері бойынша есеп дайындау Ішкі аудит қызметінің
басшысы _________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
"Ішкі аудит қызметтері
жұмысының тиімділігін
бағалау" ішкі мемлекеттік
аудиттің және қаржылық
бақылаудың рәсімдік
стандартына
11-қосымша
Нысан
Ішкі мемлекеттік аудит сапасын бағалаудың өлшемшарттары
А. Ішкі аудит қызметінің (бұдан әрі - ІАҚ) жұмыс істеуінің ұйымдық-құқықтықнегіздерін бағалау
A1. ІАҚ басшысының ІАҚ құрылған мемлекеттік органның басшысымен өзараіс-қимылы
Өлшемшарттары
Ия/жоқ (қажет болса қысқаша түсініктеме беріңіз)
ІАҚ тікелей мемлекеттік орган басшысына бағынады ма?
ІАҚ басшысы мемлекеттік органның алқалы органының мүшесі болып табылады ма?
ІАҚ басшысы мемлекеттік органдағы ұйымдастырушылық өзгерістер және басқа да негізгі мәселелерге қатысты ақпаратты уақтылы алады ма?
ІАҚ туралы ережеде (өзге де ішкі құжаттарда) мемлекеттік органның басшысы мен ІАҚ басшысы арасындағы қарым-қатынастар, міндеттер, өкілеттері мен қызметі жауапкершілігінің салалары анықталған ба?
Мемлекеттік орган басшысымен ІАҚ туралы ережеде бекітілген бе? Ол үнемі қайта қаралады ма және дәлденеді ме?
Мемлекеттік органның басшысы аудит объектілерін және ішкі мемлекеттік аудит процестері тізбесін бекітеді ме?
ІАҚ басшысы қызметі жұмысының қорытындысы туралы мемлекеттік органның басшысына тікелей есеп береді ме?
Аудиторлық ұсыныстарды енгізу үшін мемлекеттік орган басшылығы қажетті шаралар қабылдайды ма?
Жиыны:
"Иә" -
"Жоқ" -
"Жауап жоқ" -
A2. ІАҚ құрылымы мен саны, оның тәуелсіздігі
Өлшемшарттары
Ия/жоқ (қажет болса қысқаша түсініктеме беріңіз)
Ұсыныстар
ІАҚ құрылымы мен саны оның аудит объектілеріне қатынасын алғанда ішкі мемлекеттік аудит функцияларын іске асыру тиімділігін қамтамасыз ете алады ма?
ІАҚ мемлекеттік органның тәуелсіз бөлімшесі болып табылады ма?
ІАҚ туралы ережеде бөлімшеге бекітілген ішкі мемлекеттік аудит қызметімен үйлеспейтін және/немесе тән емес функциялар қамтылады ма?
ІАҚ немесе оның жекелеген қызметкерлері бөлімшеге бекітілген ішкі мемлекеттік аудит қызметімен үйлеспейтін және/немесе тән емес функцияларды іс жүзінде жүргізеді ме?
Ережеде немесе ішкі мемлекеттік аудит мәселелері бойынша басқа құжаттарда мемлекеттік аудитордың қызметіне үшінші тұлғалардың араласпауына ден қою (қорғау) шаралары көзделген бе?
ІАҚ қызметіне үшінші тұлғалардың араласуы туралы дәлелдер бар ма?
Жекелеген аудиторлардың берген тапсырмаларды орындауы кезінде мүдделер қақтығысының алдын алу шаралары ішкі құжаттармен көзделген бе?
Практикада мүдделер қақтығыстарының фактілері бар ма және ІАҚ басшысы осындай фактілерді болдырмау мақсатында шаралар қолданады ма?
Жиыны:
"Иә" -
"Жоқ" -
"Жауап жоқ" -
Бағалау деңгейін анықтау (А1+А2)
төмен – 0% - 19% қоса алғанда;
орташадан төмен – 20% - 39% қоса алғанда;
орташа – 40% - 59% қоса алғанда;
орташадан жоғары – 60% - 79% қоса алғанда;
жоғары – 80% - 100% қоса алғанда.
Ескертпе:
Бағалау деңгейін есептеу ұсынылған сұрақтар тізбесінен шартты оң жауаптардың пайыздық үлесін анықтау жолымен жүргізіледі. "Жауап жоқ" нұсқасы болған кезде осы сұрақ бағалау сұрақтарының жиынтығына енгізілмейді.
ІАҚ жұмыс істеуінің ұйымдастырулық-құқықтық негіздерін бағалау қорытындылары (А1+А2)
Тиімділік деңгейі
төмен (1 балл)
ортадан төмен (2 балл)
орташа (3 балл)
ортадан жоғары (4 балл)
жоғары (5 балл)
Мемлекеттік орган басшылығы сеніп тапсырылған салада ішкі бақылауды және ішкі мемлекеттік аудиті қамтамасыз етуде өзінің рөлі туралы түсінігін қалыптастырады. ІАҚ бар құрылымы мен саны салада жүйелі ішкі мемлекеттік аудитті қамтамасыз ете алмайды және ондағы қаржы-бюджеттік тәртіпке әсер етпейді.
Мемлекеттік орган басшылығы ІАҚ функцияларын тиімді іске асыру үшін жекелеген қадамдар жасайды және жоспарлар енгізеді. Алайда, қолданыстағы ІАҚ құрылымы мен саны жекелеген енсіз міндеттерді шешуге мүмкіндік береді және жалпы жүйеге әсер етпейді.
Мемлекеттік орган басшылығы ІАҚ функциясын іске асыруға мүмкіндік беретін жағдайларды жасады. Сонымен қатар, оны жүзеге асыру және дамыту толықтығын шектейтін ұйымдастырушылық-функционалдық бірқатар кемшіліктер бар.
Мемлекеттік орган басшылығы ІАҚ рөлін жақсы түсінеді және ішкі мемлекеттік аудиттен мемлекеттік органның қызметі мақсаттарына қол жеткізуден, тәуекелдерді басқарудан, барлық деңгейдегі бақылаудан табыс алуға мүдделі. Сонымен қатар, ұйымдастыру жүйесінде ІАҚ функциясын дамыту үшін резервтер бар.
І Мемлекеттік орган басшылығымен ішкі мемлекеттік аудит саладағы қаржылық бақылау және басқару негізгі құралы ретінде қабылдайды. ІАҚ мемлекеттік орган жүйесінде сапалы, жүйелі ішкі мемлекеттік аудитті қамтамасыз етеді, танылған және стратегиялық деңгейде тиімді тартылған.
Дәлелділік базасы:
В. ІАҚ кадр саясатын бағалау
В1. Кәсіби әдеп қағидалары талаптарының сақталуы тұрғысынан ІАҚ-ның ішкі ортасын бағалау
Өлшемшарттары
Ия/жоқ (қажет болса қысқаша түсініктеме беріңіз)
Ұсыныстар
Мемлекеттік аудиторлардың кәсіби әдеп қағидаларын сақтау бойынша талаптар ішкі құжаттарда көзделген бе?
ІАҚ-ың барлық қызметкерлері Мемлекеттік аудиторлардың кәсіби әдеп қағидаларымен танысыстырылған ба?
Мемлекеттік аудиторлар өз міндеттерін жүзеге асырған кезде Мемлекеттік аудиторлардың кәсіби әдеп қағидаларын сақтайды ма?
Мемлекеттік аудиторлардың кәсіби әдеп қағидаларының талаптарын қызметкерлер сақтамаған жағдайларды қарау және шағымдарға ден қою тәртібі ішкі құжаттарда көзделген бе?
ІАҚ қызметкерлері міндеттерін жүзеге асырған кезде Мемлекеттік аудиторлардың кәсіби әдеп қағидаларының талаптарын бұзуға қатысты олардың іс-әрекеттеріне шағымдар болды ма, жоқ па?
Мемлекеттік аудиторлардың кәсіби әдеп қағидаларын бұзу фактілеріне мониторинг (құжаттама түрінде тіркеледі ме) жүргізіледі ме және осындай бұзушылықтар орын алған жағдайда шешімдер қабылданады ма?
Жиыны:
"Иә" -
"Жоқ" -
"Жауап жоқ" -
В2. ІАҚ жетілу деңгейі, кадрлық саясаттың тұрақтылығы, толықтығы
Өлшемшарттары
Ия/жоқ (қажет болса қысқаша түсініктеме беріңіз)
Ұсыныстар
Ішкі құжаттармен ынталандыру шаралары көзделген бе?
ІАҚ қызметкерлерінің жұмыс тәжірибесі, білімі біліктілік талаптарына сәйкес пе?
Бөлімше жеткілікті жасақталған ба; егер жоқ болса, бөлімшені жасақтау бойынша іс-шаралар жоспары бар ма?
Кадр ресурстары аудиторлық тапсырмаларды орындауға тиімді және пропорционалды тартылады ма?
Кәсіби және басқару тәжірибесін неғұрлым тиімді пайдалануды қамтамасыз ету мақсатында бөлімшенің басшылық құрамы жылына кемінде бір реттен жиі ауысады ма?
Жиыны:
"Иә" -
"Жоқ" -
"Жауап жоқ" -
Бағалау деңгейін анықтау (B1+B2)
төмен – 0% - 19% қоса алғанда;
орташадан төмен – 20% - 39% қоса алғанда;
орташа – 40% - 59% қоса алғанда;
орташадан жоғары – 60% - 79% қоса алғанда;
жоғары – 80% - 100% қоса алғанда.
Ескертпе:
Бағалау деңгейін есептеу ұсынылған сұрақтар тізбесінен шартты оң жауаптардыңпайыздық үлесін анықтау жолымен жүргізіледі.
"Жауап жоқ" нұсқасы болған кезде осы сұрақ бағалау сұрақтарының жиынтығынаенгізілмейді.
ІАҚ кадрлық саясатын бағалау нәтижелері (В1+В2)
Тиімділік деңгейі
төмен (1 балл)
ортадан төмен (2 балл)
орташа (3 балл)
ортадан жоғары (4 балл)
жоғары (5 балл)
ІАҚ басшылық құрамының жиі ауысуы және кадрлық құрамның жасақталмауы, білікті мамандарды тарту және ұстап қалуға қатысты ойластырылмаған кадр саясаты, ІАҚ кадр құрамын тұрақты негізде біліктілігін арттыруының болмауы мемлекеттік орган жүйесінде ішкі мемлекеттік аудит функциясының дамуына және тиімді іске асыруына кедергі жасайды.
CBA функциясы оған жүктелген міндеттерді жүзеге асыру үшін жеткілікті адам ресурстармен қамтамсыз етілмеген. Ағымдағы кадр саясаты ІАҚ функциясын дамытуға келешекті көздемейді.
ІАҚ ағымдағы кадрлық құрамы ІАҚ функциясын ұстап тұруға, мемлекеттік органның басшылығының тапсырмаларын орындауға қабілетті. Сонымен қатар ІАҚ функциясының тиімділігін арттыру үшін кадр саясатын жетілдіруге бағытталған бірқатар шараларды іске асыру қажет.
ІАҚ функциясын жүзеге асыру үшін ІАҚ білікті мамандармен толығымен жасақталған. Мемлекеттік аудиторлар өз міндеттерін сапалы жүзеге асырады, үнемі білімі мен кәсіби дағдыларын арттырады. Бұл ретте, ІАҚ кадрлық құрамының дамуына резервтер бар.
Мемлекеттік орган жүйесінде іріктеу, ынталандыру, қолдау және ІАҚ кадрлық құрамын тиімді пайдалануға қатысты тұрақты және дәйекті кадр саясаты енгізілген. Нәтижесінде, кадрлық құрам тиімді және нәтижелі ІАҚ функциясын жүзеге асырады.
Дәлелділік базасы:
С. ІАҚ құқықтық базасын бағалау
С1. ІАҚ даму стратегиясын анықтау әдіснамасын бағалау (Кепілдік және ішкі мемлекеттік аудит сапасын арттыру бағдарламасын жасау)
Өлшемшарттары
Ия/жоқ (қажет болса қысқаша түсініктеме беріңіз)
Ұсыныстар
Кепілдік және ішкі мемлекеттік аудит сапасын арттыру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) мемлекеттік органының басшысымен бекітіледі ме?
Бағдарламаны әзірлеу, көрсеткіштердің құрылымы мен мазмұнына, толтыру және жинақтау рәсімдері және сол сияқты тәртібін белгілейтін ішкі құжаттар бар ма?
Бағдарламамен қойылған мақсаттарды жету деңгейін өлшеу көрсеткіштері белгіленген бе? Бағдарлама өзектілігін және орындығын қамтамасыз ету үшін жүйелі қайта қарауға (жылына кем дегенде 1 рет) жатады ма?
Қойылған мақсаттарды жету үшін қажетті білікті кадрлардың қажеттілігін бағалау және кадрлық потенциалына талдау Бағдарламада бар ма?
Сапасын ішкі бағалау іс-шараларды енгізу жағдайы қадағаланады ма, егер солай болса, олар қаншалықты толық енгізіледі, олардың жүзеге асырылуына қандай кедергі бар?
Персоналды оқыту жоспары бар ма, егер солай болса, онда персоналдың нақтылы қажеттіліктері қаншалықты ескерілген?
ІАҚ-та экономикалық сабақтар нақты жүргізіледі ме? Осындай сабақтардың жүргізілуі туралы құжатта түрінде дәлел бар ма? Сабақтар оқыту жоспарына (егер бар болса) қаншалықты толық сәйкес келеді?
Барлық мемлекеттік аудиторлар мерзімді кәсіби біліктілігін арттыруды өтеді ме? ІАҚ осындай барлық жоспарланған және өткізілген курстардың тізімін жүргізеді ма?
Мемлекеттік орган деңгейінде мемлекеттік аудиторының барлық оқыту және жетістіктерін жалпы тізілімі назарға алынады ма?
ІАҚ жұмысын жоспарлау кезінде персоналды оқытуға жеткілікті уақыт бөлінуі назарға алынады ма?
Ішкі мемлекеттік аудиттің сапасын мерзімді бағалау жүргізіледі ме және қаншалықты жиі?
Жүргізілген сапаны ішкі бағалау қорытындылары бойынша ішкі аудит сапасын арттыруға бағытталған іс-шаралар әзірленеді ме және олар келесі мерзімгі Бағдарламада көрсетіледі ме?
ІАҚ басшысы Бағдарламаны іске асыру, онда қойылған мақсаттар нәтижелері, сондай-ақ ішкі мемлекеттік аудит сапасын ішкі бағалау қорытындылары бойынша мемлекеттік орган басшысы алдында есеп береді ме?
Жиыны:
"Иә" -
"Жоқ" -
"Жауап жоқ" -
С2. ІАҚ қызметін реттейтін құқықтық базаны бағалау
Өлшемшарттары
Ия/жоқ (қажет болса қысқаша түсініктеме беріңіз)
Ұсыныстар
ІАҚ туралы ереже, оның қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтары бекітілген бе?
Ереже мен лауазымдық нұсқаулықтарда қызметінің барлық негізгі аспектілерін ашылған ба, заңнаманың негізгі талаптарына сай келеді ме?

4. Состав аудиторской группы:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Должность
Роль в группе оценки
V. График проведения оценки уполномоченного органа
Период проведения оценки уполномоченного органа
Вид деятельности
Ответственный исполнитель
I. Этап разработки Программы
II. Этап предварительного анализа информации
III. Этап проведения оценки
IV. Этап подготовки и согласования Отчета
VI. Ожидаемые результаты
Результат оценки уполномоченного органа:
________________________________________________________________________________
Подготовка Отчета по результатам оценки уполномоченного органа
Руководитель службы внутреннего аудита____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Приложение 11
к процедурному стандарту
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
"Оценка эффективности
деятельности служб
внутреннего аудита"
Форма
Критерии оценки эффективности деятельности службы внутреннего аудита
А. Оценка организационно-правовых основ функционирования службы внутреннего аудита (далее – СВА)
A1. Взаимодействие руководителя СВА с руководителем государственного органа, в котором создана СВА
Критерии
Да/нет (при необходимости дать краткие пояснения)
Подчиняется ли СВА непосредственно руководителю государственного органа?
Является ли руководитель СВА членом коллегиального органа государственного органа?
Своевременно ли руководитель СВА получает информацию касательно всех организационных изменений, других ключевых вопросов в государственном органе?
Определены ли в Положении о СВА (других внутренних документах) взаимосвязь между руководителем государственного органа и руководителем СВА, задачи, полномочия и сферы ответственности службы?
Утверждено ли Положение о СВА руководителем государственного органа; регулярно ли оно пересматривается и должным образом уточняется?
Утверждает ли руководитель государственного органа перечень объектов внутреннего государственного аудита и процессов внутреннего государственного аудита
Отчитывается ли руководитель СВА напрямую руководителю государственного органа о результатах деятельности службы?
Предпринимает ли руководство государственного органа необходимые шаги для внедрения аудиторских рекомендаций?
Итого:
"Да" -
"Нет" -
"Нет ответа" -
A2. Структура и численность СВА, его независимость
Критерии
Да/нет (при необходимости дать краткие пояснения)
Рекомендации
В состоянии ли структура и численность СВА обеспечить эффективность реализации функции внутреннего государственного аудита исходя из ее соотношения с количеством объектов аудита?
Является ли СВА самостоятельным структурным подразделением государственного органа?
Не содержит ли Положение о СВА закрепленные за подразделением функции, которые несвойственны и/или несовместимы с деятельностью внутреннего государственного аудита?
Не выполняет ли фактически СВА или его отдельные работники функции, которые не свойственны и/или несовместимы с деятельностью внутреннего государственного аудита?
Предусмотрено ли Положением или другими внутренними документами по вопросам деятельности внутреннего государственного аудита меры реагирования (защиты) государственных аудиторов от вмешательства третьих лиц в их деятельность?
Отсутствуют ли доказательства вмешательства третьих лиц в деятельность СВА?
Предусмотрены ли внутренними документами меры предупреждения конфликта интересов при выполнении отдельными аудиторами порученных им заданий?
Есть ли на практике факты конфликта интересов и применяет ли руководитель СВА меры с целью исключения таких фактов?
Итого:
"Да" -
"Нет" -
"Нет ответа" -
Определение уровня оценки (А1+А2):
низкий – 0% – 19% включительно;
ниже среднего – 20 – 39% включительно;
средний – 40% – 59% включительно;
выше среднего – 60 % – 79% включительно;
высокий – 80% –100% включительно.
Примечание:
Расчет уровня оценки производится путем определения процентной доли условно положительных ответов из предложенного перечня вопросов. При наличии варианта "Нет ответа" данный вопрос не включается в совокупность вопросов оценки.
Результаты оценки организационно-правовых основ функционирования
Результаты оценки организационно-правовых основ функционирования СВА (А1+А2)
Уровень эффективности
Низкий (1 балл)
ниже среднего (2 балла)
средний (3 балла)
выше среднего (4 балла)
высокий (5 баллов)
Руководство государственного органа формирует понимание относительно своей роли в обеспечении внутреннего контроля и внутреннего государственного аудита во вверенной отрасли. Имеющаяся структура и численность СВА не в состоянии обеспечить системный внутренний государственный аудит в отрасли и не влияет на состояние финансово-бюджетной дисциплины в ней.
Руководство государственного органа внедряет планы и делает отдельные шаги к обеспечению условий для эффективной реализации функции СВА. Однако имеющаяся структура и численность СВА в состоянии решать лишь отдельные узкие задачи и не влияет на систему в целом.
Руководство государственного органа создало условия, которые позволяют реализовать функцию СВА. В то же время существует ряд организационно-функциональных недостатков, которые ограничивают полноту ее реализации и развития.
Руководство государственного органа вполне осознает роль СВА и заинтересовано в получении вклада от внутреннего государственного аудита касательно достижения целей деятельности государственного органа, управления рисками, и контроля на всех уровнях. При этом в системе организации имеются резервы для развития функции службы внутреннего аудита.
Внутренний государственный аудит воспринимается руководством государственного органа как ключевой инструмент финансового контроля и управления в отрасли. СВА обеспечивает системный, качественный внутренний государственный аудит в системе организации, признана и эффективно задействована на стратегическом уровне.
Доказательная база:
В. Оценка кадровой политики СВА
В1. Оценка внутренней среды в государственном органе на предмет соблюдения требований Правил профессиональной этики государственных аудиторов СВА
Критерии
Да/нет (при необходимости дать краткие пояснения)
Рекомендации
Предусмотрено ли во внутренних документах требования по соблюдению Правил профессиональной этики государственных аудиторов?
Все ли работники СВА ознакомлены с основными положениями Правил профессиональной этики государственных аудиторов?
Соблюдают ли государственные аудиторы Правила профессиональной этики государственных аудиторов при выполнении своих обязанностей?
Предусмотрено ли во внутренних документах порядок рассмотрения случаев несоблюдения работниками требований Правил профессиональной этики государственных аудиторов и реагирование на жалобы?
Отсутствуют ли жалобы на действия работников СВА касательно нарушения ими требований Правил профессиональной этики государственных аудиторов при выполнении своих обязанностей?
Осуществляется ли (фиксируется документально) мониторинг фактов нарушения Правил профессиональной этики государственных аудиторов и принимаются ли решения в случае таких нарушений?
Итого:
"Да" -
"Нет" -
"Нет ответа" -
В2. Уровень зрелости СВА, стабильность кадровой политики, укомплектованность
Критерии
Да/нет (при необходимости дать краткие пояснения)
Рекомендации
Предусмотрены ли меры поощрения?
Соответствует ли опыт работы, образование работников СВА квалификационным требованиям?
Достаточно ли подразделение укомплектовано, если нет, то имеется ли план мероприятий по укомплектованию подразделения?
Привлекаются ли кадровые ресурсы к выполнению аудиторских заданий эффективно и пропорционально?
В целях обеспечения более эффективного использования профессионального и управленческого опыта, меняется ли руководящий состав подразделения реже, чем раз в год?
Итого:
"Да" -
"Нет" -
"Нет ответа" -
Определение уровня оценки (B1+B2):
низкий – 0% – 19% включительно;
ниже среднего – 20 – 39% включительно;
средний – 40% – 59% включительно;
выше среднего – 60 % – 79% включительно;
высокий – 80% –100% включительно.
Примечание:
Расчет уровня оценки производится путем определения процентной доли условно положительных ответов из предложенного перечня вопросов. При наличии варианта "Нет ответа" данный вопрос не включается в совокупность вопросов оценки.
Результаты оценки кадровой политики СВА (В1+В2)
Уровень эффективности
Низкий (1 балл)
ниже среднего (2 балла)
средний (3 балла)
выше среднего (4 балла)
высокий (5 баллов)
Частая смена руководства и неукомплектованость кадрового состава СВА, непродуманная кадровая политика касательно привлечения и сохранения квалифицированных специалистов, отсутствие на регулярной основе повышения квалификации кадрового состава СВА мешают эффективной реализации и развитию функции внутреннего государственного аудита в системе государственного органа.
Функция СВА не обеспечена кадровыми ресурсами в достаточном количестве, для реализации возложенных на нее заданий. Действующая кадровая политика не предусматривает перспектив развития функции СВА
Действующий кадровый состав СВА в состоянии поддерживать функцию СВА, выполнять задания руководства государственного органа. В тоже время для повышения эффективности функции СВА необходимо реализовать ряд мероприятий, направленных на усовершенствование кадровой политики.
СВА полностью укомплектовано квалифицированными кадрами для реализации функции СВА. Государственные аудиторы качественно выполняют свои обязанности, постоянно повышают знания и профессиональные навыки. При этом есть резервы развития кадрового состава СВА.
В системе государственного органа внедрена стабильная и последовательная кадровая политика касательно отбора, поощрения, поддержки и эффективного использования кадрового состава СВА. Как следствие, кадровый состав эффективно и результативно реализует функцию СВА.
Доказательная база:
С. Оценка правовой базы СВА
С1. Оценка методологии определения стратегии развития СВА (составления Программы гарантии и повышения качества внутреннего государственного аудита)
Критерии
Да/нет (при необходимости дать краткие пояснения)
Рекомендации
Утверждается ли руководителем государственного органа Программа гарантии и повышения качества внутреннего государственного аудита (далее – Программа)?
Есть ли внутренние документы, определяющие порядок составления Программы, структуру и содержание показателей, процедуру заполнения и обобщения и другие?
Определены ли Программой показатели измерения уровня достижения поставленных целей? Является ли Программа предметом регулярного пересмотра (не менее 1 раза в год) для обеспечения актуальности и уместности?
Содержит ли Программа анализ наличия кадрового потенциала и оценку потребности в квалифицированных кадрах, необходимых для обеспечения поставленных целей?
Отслеживается ли состояние внедрения мероприятий по оценке СВА качества и если да, то насколько полно они внедряются, что мешает их реализации?
Есть ли план обучения персонала и если да, то насколько полно в нем учтено реальные потребности персонала?
Проводятся ли фактически экономические занятия в СВА? Есть ли документальное подтверждение проведения такой учебы? Насколько полно занятия соответствуют плану обучения (при его наличии)?
Все ли государственные аудиторы проходят периодическое повышение квалификации? Ведет ли СВА реестр всех таких запланированных и проведенных курсов?
Учитывается ли на уровне государственного органа общий реестр всех проведенных обучений и достижений государственного аудитора?
Учитывается ли при планировании работы СВА выделение достаточного количества времени на обучения персонала?
Проводятся ли периодические оценки качества внутреннего государственного аудита и насколько часто?
Разрабатываются ли по результатам проведенной оценки СВА качества мероприятия, направленные на повышение качества внутреннего государственного аудита и отображаются ли они в Программе на последующий период?
Отчитывается ли руководитель СВА перед руководителем государственного органа по реализации Программы, результатов поставленных в ней целей, а также результатов оценок СВА качества внутреннего государственного аудита?
Итого:
"Да" -
"Нет" -
"Нет ответа" -
С2. Оценка правовой базы, регламентирующей деятельность СВА
Критерии
Да/нет (при необходимости дать краткие пояснения)
Рекомендации
Утверждено ли Положение о СВА, должностные инструкции его работников?
Раскрыты ли в Положении и должностных инструкциях все основные аспекты деятельности, соответствуют ли они основным требованиям законодательства?

1)______________
2)______________
3)______________
Жиыны:
"Ия" -
"Жоқ" -
"Жауап жоқ" -
G2. Ішкі мемлекеттік аудит функцияларын іске асыру
Өлшемшарттары
Ия/жоқ (қажет болса қысқаша түсініктеме беріңіз)
Ұсыныстар
Уәкілетті органға есептер әрдайым және өз уақытылы беріледі ме?
Сапалы емес толтырудың, есептік көрсеткіштердің дұрыс еместігі үшін уәкілетті органның есептерді түзетуге (қосымша толықтырулар) қайтару фактілері жоқ па?
ІАҚ қызметкерлері уәкілетті органмен ұйымдастырылған оқытуда, семниарларда, басқа іс-шараларда қатысады ма?
Уәкілетті органның өтініштерін/сұрау салуларын назарға алмау, сұрау салуларға үстірт, сапалы емес, оның ішінде өздері жүргізген сапа бағалауының нәтижелері бойынша уәкілетті орган ұсынған талаптар мен ұсынымдарды іске асыру бойынша жұмысты ұйымдастыруға қатысты сапалы емес ақпаратты жіберу фактілері жоқ па?
Жиыны:
"Ия" -
"Жоқ" -
"Жауап жоқ" -
Бағалау деңгейін анықтау (G1+G2):
төмен – 0% - 19% қоса алғанда;
орташадан төмен – 20% - 39% қоса алғанда;
орташа – 40% - 59% қоса алғанда;
орташадан жоғары – 60% - 79% қоса алғанда;
жоғары – 80% - 100% қоса алғанда.
Ескертпе:
Бағалау деңгейін есептеу ұсынылған сұрақтар тізбесінен шартты оң жауаптардыңпайыздық үлесін анықтау жолымен жүргізіледі. "Жауап жоқ" нұсқасы болған кезде осысұрақ бағалау сұрақтарының жиынтығына енгізілмейді.
ІАҚ-ның Уәкілетті органмен өзара іс-қимыл жағдайын бағалау нәтижелері (G1+G2)
Тиімділік деңгейі
төмен (1 балл)
ортадан төмен (2 балл)
орташа (3 балл)
ортадан жоғары (4 балл)
жоғары (5 балл)
Мемлекеттік орган жүйесінде қаржылық-бюджеттік пәндерінің тұрақтандырудың, ішкі мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың тиімді жүйесін тұрақтандыру мәселелеріне тиісті назар аударылмайды. Уәкілетті органның ұсыныстарын толықтай елемейді.
ІАҚ заңнамамен белгіленген барлық аспектілері бойынша уәкілетті органмен өзара әрекеттеседі. Уәкілетті органның көпшілік ұсыныстары орындалмады және үстірт орындалды, ол ұйымдастыру жүйесінде ІАҚ функциялар сапасының дамуына және жоғарлауына көмектеседі.
ІАҚ уәкілетті органмен өзара әрекеттеседі (санаулы жағдайлардан басқа). Уәкілетті органның көпшілік ұсыныстары орындалды. Зерттеудің нәтижелері бойынша ІАҚ функциясының сапасын арттыруға сезінерлік қалау байқалады.
ІАҚ уәкілетті органмен жүйелі және жан-жақты өзара әрекеттеседі. Ұсыныстар іс жүзінде толық көлемде орындалды. Ішкі мемлекеттік аудит сапасының артуын белгілеуге болады. Сол уақытта ұсыныстарды толық іске асыру үшін объективті бөгеттер бар.
Мемлекеттік орган басшылығы принципиалды орын алады және саладағы қаржылық-шаруашылық пәндерді жақсарту, ішкі бақылаудың және ішкі мемлекеттік аудиттің тиімді жүйесін құру үшін жан-жақты шараларды қабылдайды.
Дәлелділік базасы:
Н. Ішкі мемлекеттік аудитті ІАҚ бағалау жүргізудің объективтілігіне баға
Н1. Уәкілетті органның бағалау нәтижелерінің зерттеліп отырған кезең бойындажүргізілген ІАҚ бағалауларының алдыңғы нәтижелерімен ара қатынасы
Өлшемшарттары
Ия/жоқ (қажет болса қысқаша түсініктеме беріңіз)
Ұсыныстар
ІАҚ бағасын және уәкілетті органның бағалауын және уәкілетті органның бағалауын салыстыру кезінде алдынғы сұрақтар блогтарын зерттеу нәтижелері бойынша ауытқу фактілері жоқ па, атап айтқанда:
- ІАҚ ұйымдастыру құрылымы, оның мәртебесі және саны
- ІАҚ тәуелсіздігі
- мемлекеттік орган басшылығымен өзара байланысы
- кадрлық саясат мәселелері
- мемлекеттік аудиторлардың әдеп кодексін сақтауы
- ішкі мемлекеттік аудиттің сапасын арттыру және қамтамасыз ету
- ішкі мемлекеттік аудит бойынша ішкі нормативтік құқықтық базасын бекіту әзірлеу, рәсімдеу және бекіту, оның Ішкі мемлекеттік аудит стандарттарына, Әдеп кодексіне сәйкестігі
- ішкі мемлекеттік аудиттерді жүргізу жоспарларын қалыптастыру және бекіту тәртібі
- ішкі мемлекеттік аудиттерді жүргізу жоспарларын орындау
- ішкі мемлекеттік аудиттерді ұйымдастыру
- ішкі мемлекеттік аудиттерді жүргізу және оны құжаттандыру
- есептіліктің ақиқаттығы
- ішкі мемлекеттік аудиттердің нәтижелігі
- ішкі мемлекеттік аудиттердің қорытындыларын іске асыру
- аудиторлық ұсыныстарды енгізілуін мониторингтеу
- алдынғы ішкі мемлекеттік аудит сапасын бағалау кезінде уәкілетті орган анықтаған жетіспеушіліктерді жою және берілген ұсыныстарды енгізу жағдайы
- ішкі мемлекеттік аудит функциясын іске асыру бойынша уәкілетті органмен өзара байланысу жағдайы
- жүргізілген сапасын сыртқы бағалау қорытындылары бойынша ұсынылған уәкілетті органның ұсыныстарын және талаптарын іске асыру жағдайы
Жиыны:
"Ия" -
"Жоқ" -
"Жауап жоқ" -
Бағалау деңгейін анықтау (Н1):
төмен – 0% - 19% қоса алғанда;
орташадан төмен – 20% - 39% қоса алғанда;
орташа – 40% - 59% қоса алғанда;
орташадан жоғары – 60% - 79% қоса алғанда;
жоғары – 80% - 100% қоса алғанда.
Ескертпе:
Бағалау деңгейін есептеу ұсынылған сұрақтар тізбесінен шартты оң жауаптардыңпайыздық үлесін анықтау жолымен жүргізіледі. "Жауап жоқ" нұсқасы болған кезде осысұрақ бағалау сұрақтарының жиынтығына енгізілмейді.
Ішкі мемлекеттік аудит сапасын ішкі бағалауды жүргізудің объективтілігінбағалауының қорытындысы (Н1)
Тиімділік деңгейі
төмен (1 балл)
ортадан төмен (2 балл)
орташа (3 балл)
ортадан жоғары (4 балл)
жоғары (5 балл)
Мемлекеттік органда ІАҚ функциясы әлсіз және қабілетсіз. ІАҚ-нің сапасын ішкі бағалау жүргізілмейді немесе толықсыз және сапасыз жүргізіледі, олардың қорытындылары салыстыруға жатпайды.
Мемлекеттік органда ІАҚ функциясы дамудың алғашқы сатысында. ІАҚ сапасын ішкі бақылау жүргізіледі, алайды көп жағдайда ІАҚ басшысы ІАҚ функциясын іске асыру сапасын объективті және дұрыс бағалауға қабілетсіз.
Мемлекеттік органда ІАҚ функциясы дамуда, оның сапасын арттыруға талпыныс сезілуде. ІАҚ сапасын ішкі бақылау әбден объективті, тек жұмысының жекелеген аспектілері бойынша ауытқу анықталды.
Мемлекеттік органда ІАҚ функциясы тиімді және нәтижелі іске асырылуда. ІАҚ сапасын ішкі бақылауды ІАҚ барлық аспектілерін түсіну деңгейі және бағалардың объективтілігі ерекшеленеді. Сыртқы бағалаумен ауытқу іс-жүзінде жоқ. Сол уақытта бағалау қорытындылары бойынша тұжырымдар және ұсыныстар толықтыруды және шағын өзгертулерді қажет етеді.
Мемлекеттік органда ІАҚ функциясы дамыған және сыртқы бағалауды қажет етпейді. ІАҚ басшысы ІАҚ ішкі бағалауын объективті дербес жүргізе, ІАҚ жұмысының сапасын арттыру және қамтамасыз ету бойынша ұсыныстарды әзірлей және қорытынды шығара алады.
Дәлелділік базасы:
"Ішкі аудит қызметтері
жұмысының тиімділігін
бағалау" ішкі мемлекеттік
аудиттің және қаржылық
бақылаудың рәсімдік
стандартына
12-қосымша
Нысан
Ішкі аудит қызметі жұмысының тиімділігін бағалау қорытындылары туралы есеп
_____________________________________________________________________
(ішкі аудит қызметі құрылған мемлекеттік орган атауы)

1)______________
2)______________
3)______________
Итого:
"Да" -
"Нет" -
"Нет ответа" -
G2. Реализация функции внутреннего государственного аудита
Критерии
Да/нет (при необходимости дать краткие пояснения)
Рекомендации
Всегда ли и своевременно подаются отчеты уполномоченному органу?
Отсутствуют ли факты возврата на доработку (дополнительную корректировку) уполномоченным органом отчетов из-за их некачественного заполнения, недостоверности отчетных показателей?
Участвуют ли работники СВА в обучениях, семинарах, других мероприятиях, организуемых уполномоченным органом?
Отсутствуют ли факты игнорирования обращений/запросов уполномоченного органа, направления формальной, некачественной информации на запросы, в том числе касательно организации работы по реализации требований и рекомендаций, предоставленных уполномоченным органом по результатам проведенных ними внешних оценок качества?
Итого:
"Да" -
"Нет" -
"Нет ответа" -
Определение уровня оценки (G1+G2):
низкий – 0% – 19% включительно;
ниже среднего – 20 – 39% включительно;
средний – 40% – 59% включительно;
выше среднего – 60 % – 79% включительно;
высокий – 80% –100% включительно.
Примечание:/
Расчет уровня оценки производится путем определения процентной доли условно положительных ответов из предложенного перечня вопросов. При наличии варианта "Нет ответа" данный вопрос не включается в совокупность вопросов оценки.
Результаты оценки состояния взаимодействия СВА с уполномоченным органом (G1+G2)
Уровень эффективности
Низкий (1 балл)
ниже среднего (2 балла)
средний (3 балла)
выше среднего (4 балла)
высокий (5 баллов)
В системе организации не уделяется должного внимания вопросам стабилизации финансово-бюджетной дисциплины, эффективной системы внутреннего государственного аудита и финансового контроля. Полностью игнорируются рекомендации уполномоченного органа.
СВА взаимодействует с уполномоченным органом не по всем аспектам, определенным законодательством. Большинство рекомендаций уполномоченного органа не выполнено или выполнено формально, что не содействует развитию и повышению качества функции СВА в системе государственного органа.
СВА взаимодействует с уполномоченным органом (за исключением единичных случаев). Большинство рекомендаций уполномоченного органа выполнено. По результатам исследования прослеживается ощутимое желание повышения качества функции СВА.
СВА системно и всесторонне взаимодействует с уполномоченным органом. Рекомендации выполнено практически в полном объеме. Можно констатировать повышение качества внутреннего государственного аудита. В то же время существуют объективные препятствия для полной реализации рекомендаций.
Руководство государственного органа занимает принципиальную позицию и принимает исчерпывающие меры для улучшения финансово-хозяйственной дисциплины в отрасли, создания эффективной системы внутреннего контроля и внутреннего государственного аудита.
Доказательная база:
Н. Оценка объективности проведения оценок СВА внутреннего государственного аудита
Н1. Соотношение результатов оценки уполномоченного органа с предыдущими результатами оценок СВА, проведенных на протяжении исследуемого периода
Критерии
Да/нет (при необходимости дать краткие пояснения)
Рекомендации
Отсутствуют ли по результатам исследования предыдущих блоков вопросов факты отклонений при сопоставлении оценки СВА и оценки уполномоченного органа, в частности:
- организационной структуры СВА, его статуса и численности
- независимости СВА
- взаимосвязи с руководством государственного органа
- вопросов кадровой политики
- соблюдения этического кодекса государственными аудиторами
- обеспечения и повышения качества внутреннего государственного аудита
- подготовки, оформления и утверждения внутренней нормативной правовой базы по внутреннему государственному аудиту, ее соответствия Стандартам внутреннего государственного аудита, этическому кодексу
- порядка формирования и утверждения планов проведения внутренних государственных аудитов
- выполнения планов проведения внутренних государственных аудитов
- организации внутренних государственных аудитов
- проведения внутренних государственных аудитов и их документирования
- достоверности отчетности
- результативности внутренних государственных аудитов
- реализации результатов внутренних государственных аудитов
- мониторинга внедрения аудиторских рекомендаций
- состояния устранения недостатков, выявленных уполномоченным органом во время предыдущей оценки качества внутреннего государственного аудита и внедрение предоставленных рекомендаций
- состояния взаимодействия с уполномоченным органом в части реализации функции внутреннего государственного аудита
- состояния реализации требований и рекомендаций уполномоченного органа, предоставленных по результатам проведенных ним оценок уполномоченного органа
Итого:
"Да" -
"Нет" -
"Нет ответа" -
Определение уровня оценки (Н1):
низкий – 0% – 19% включительно;
ниже среднего – 20 – 39% включительно;
средний – 40% – 59% включительно;
выше среднего – 60 % – 79% включительно;
высокий – 80% – 100% включительно.
Примечание:
Расчет уровня оценки производится путем определения процентной доли условно положительных ответов из предложенного перечня вопросов. При наличии варианта "Нет ответа" данный вопрос не включается в совокупность вопросов оценки.
Результаты оценки объективности проведения оценок СВА качества внутреннего государственного аудита (Н1)
Уровень эффективности
низкий (1 балл)
ниже среднего (2 балла)
средний (3 балла)
выше среднего (4 балла)
высокий (5 баллов)
Функция СВА в государственном органе слабая и недееспособная. Оценки СВА качества СВА не проводятся или проводятся неполно и некачественно, их результаты не подлежат сравнению.
Функция СВА в государственном органе на начальной стадии развития. Оценки СВА качества СВА проводятся, однако, в большинстве случаев руководитель СВА еще не способен вполне объективно и правильно оценить качество реализации функции СВА.
Функция СВА в государственном органе развивается, ощущается стремление к повышению ее качества. Оценки СВА качества СВА вполне объективные и лишь по отдельным аспектам деятельности установлено отклонения.
Функция СВА в государственном органе реализуется эффективно и результативно. Оценки СВА качества СВА отличает высокий уровень понимания всех аспектов СВА и объективность их оценок. Отклонения с оценкой уполномоченного органа практически отсутствуют. В то же время выводы по результатам оценок и рекомендации нуждаются в дополнениях и небольших корректировках.
Функция СВА в государственном органе развита, не нуждается в проведении оценок уполномоченного органа. Руководитель СВА в состоянии самостоятельно осуществить объективную оценку СВА, сделать выводы и подготовить рекомендации по обеспечению и повышению качества работы СВА.
Доказательная база:
Приложение 12
к процедурному стандарту
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
"Оценка эффективности
деятельности служб
внутреннего аудита"
Форма
Отчет о результатах оценки эффективности деятельности службы внутреннего аудита
________________________________________________________________________________
(наименование государственного органа, в котором создана служба внутреннего аудита)

1. Уәкілетті органның бағалау жүргізу мақсаты:
__________________________________________________________________
2. Уәкілетті органның бағалау жүргізу негіздемесі:
_____________________________________________________________________
3. Уәкілетті органның бағалауына жататын кезең
_________________________________________________________________
4. Уәкілетті органның бағалау жүргізу кезеңі
________________________________________________________________
5. Уәкілетті органның бағалау жүргізген лауазымды тұлғалары:
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы
6. Уәкілетті органның бағалау нәтижелері туралы қысқаша мазмұндама:
_________________________________________________________
__________________________________________________________________
7. Уәкілетті органның бағалау нәтижелері бойынша жалпы тұжырым:
__________________________________________________________________
(бағалаудың негізгі қорытындылары және бағалаудың әр мәселесі бойынша
алынған дәлелдемелер (жеке-жеке, ішкі аудит қызметінің тиімділігі деңгейін көрсете
отырып)
8. Уәкілетті органның бағалауын жүргізу нәтижелері бойынша ұсынымдар:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Қосымша: ______ бетте:
(Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтай отырып уәкілетті органның бағалау
объектісінде жинақталған және басқа да нақты көздерден алынған құжаттар
көрсетілсін).
Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның лауазымдық тұлғасы:
________________________ _____________________________________________
(лауазымы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
________________________ _____________________________________________
(лауазымы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
Таныстым ____________________________________________________________
(ішкі аудит қызметінің басшысы не оны ауыстыратын тұлға
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы, танысқан күні)
"Ішкі аудит қызметтері
жұмысының тиімділігін
бағалау" ішкі мемлекеттік
аудиттің және қаржылық
бақылаудың рәсімдік
стандартына
13-қосымша
Нысан
Мемлекеттік аудит және тәуекелдер жөніндегі кеңес отырысының нәтижелері бойынша хаттама _____________________________________________________________________ (бағаланатын мемлекеттік органның ішкі аудит қызметі)
№ ж/б
Ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жөніндегі уәкілетті органның қорытындысы
Бағаланатын ішкі аудит қызметінің қарсылығы
Шағым жасау нәтижелері бойынша шешім (қабылданады/қабылданбайды)
Қарсылықты қабылдамау себебі
1
2
3
4
5
Мемлекеттік аудит және тәуекелдер жөніндегі кеңес төрағасы:
__________________________________________________
лауазымы қолы
Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның өкілі:
_________________________________________________
Лауазымы қолы
Шағым жасау қорытындысымен таныстым:
Мемлекеттік органның ішкі аудит қызметінің басшысы:
_________________________________________ қолы
"Ішкі аудит қызметтері
жұмысының
тиімділігін бағалау" ішкі
мемлекеттік аудиттің және
қаржылық бақылаудың
рәсімдік стандартына
14-қосымша
Нысан
Бекітемін
_____________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің
аты (бар болса), қолы)
20__ жылғы ___ ________
Ішкі аудит қызметінің _____ жылға арналған ішкі мемлекеттік аудит сапасын арттыру бағдарламасы
Бағдарлама мақсаты: (Ішкі аудит қызметі (бұдан әрі - ІАҚ) жұмысының жалпымақсаттары, оның міндетті құрамдас бөлігі үздіксіз кәсіби даму болып табылады).
Жабу саласы (барлық іс-шаралар/ аудиторлық тексерістер және/немесе басқа қызметаспктілері, қызметті басқару, мониторинг, есептілік және тағы басқалар)
р/с №
Сапаны жақсарту үшін сапа бағалау нәтижелері бойынша ұсынымды іс-шаралар
Жауапты орындаушылар
Орындау мерзімі
Орындау туралы белгі
ІАҚ даму мақсаттары
1 Мақсат. ХХХХХ
2 Мақсат. ХХХХХ
3 Мақсат. ХХХХХ
ІАҚ сапасын бағалаулар
I. Ішкі мемлекеттік аудиттің жалпы стандарттары (Мемлекеттік аудиторлардың кәсіби әдеп қағидалары)
Жұмысқа кәсіпқойлық және кәсіби қатынасы
Ішкі мемлекеттік аудиттің тәуелсіздігі және әділдігі
II. Қызмет стандарттары
Ішкі мемлекеттік аудит жүргізу бағыттары
Ішкі мемлекеттік аудит бойынша қызметті жоспарлау
Аудиторлық тексерістердің деректер базасын жүргізу
Ішкі мемлекеттік аудитті ұйымдастыру
Ішкі мемлекеттік аудитті жүргізу
Ішкі мемлекеттік аудиттің нәтижелерін және барысын құжаттау
Шығатын аудитті ұйымдастыру және жүргізу, аудиторлық тапсырмалардың орындалуын қадағалау, шығатын аудиттің нәтижелігі және құжаттауы
III. Істерді сақтау, қалыптастыру, есептілік стандарттары және ішкі мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша сапасын бағалау
ІАҚ қызметі туралы есеп
Ішкі мемлекеттікаудит істерін сақтау және қалыптастыру
Ішкі бақылау, тәуекелдерді басқару
IV. Аудиторлық ұсынымдардың (ұсыныстардың) енгізуінің нәтижелерін мониторингтеу
Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі қызмет туралы есеп
Уәкілетті органның бағалауы
I. Ішкі мемлекеттік аудиттің әділеттігі және тәуелсіздігі, ІАҚ жұмыс істеуінің ұйымдастырушылық құқықтық негізі
II. Мемлекеттік аудиторлардың кәсіби әдеп қағидаларын сақтау, біліктілігін жоғарлату және құзыреттігі, кадрлық қамтамасыз ету
III. ІАҚ ішкі нормативті құқықтық базасы
IV. ІАҚ жұмысын жоспарлау, объектілері тізбесін бекіту және атқарылған жоспарлардың жағдайы
V. Ішкі мемлекеттік аудиттерді жүргізуді функционалды және ұйымдастыру аспектісі
VI. Жүргізілген мемлекеттік аудит нәтижелігі және олардың нәтижелігін іске асыру
VII. Ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау бойынша уәкілетті органдармен өзара байланыс жағдайы
VIII. Ішкі мемлекеттік аудит сапасының ішкі бағалауының жүргізілуінің әділдігі
ІАҚ басшысы______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
20___жылғы "_____"____________ _____________________________ (қолы)

1. Цель проведения оценки уполномоченного органа
________________________________________________________________________________
2. Основание проведения оценки уполномоченного органа
________________________________________________________________________________
3. Период, подлежащий оценке уполномоченного органа
________________________________________________________________________________
4. Период проведения оценки уполномоченного органа
________________________________________________________________________________
5. Должностные лица, проводившие оценку уполномоченного органа
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность
6. Краткое содержание о результатах оценки уполномоченного органа
________________________________________________________________________________
7. Общие выводы по результатам оценки уполномоченного органа:
__________________________________________________________________________
(основные результаты оценки и полученные доказательства по
каждому________________________________________________________________________
вопросу оценки (в отдельности, с указанием уровня эффективности службы внутреннего аудита)
8. Рекомендации по результатам проведения оценки уполномоченного органа:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Приложение: на ______ листах:
(перечислить документы, собранные непосредственно на объекте оценки уполномоченного
органа, а также полученные из других достоверных источников с соблюдением
законодательства Республики Казахстан).
Должностное лицо(а) уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту:
________________________________________________________________________________
(должность) (подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
________________________________________________________________________________
(должность) (подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Ознакомлен _____________________________________________________________________
(руководитель службы внутреннего аудита либо лицо, его замещающее (подпись, фамилия,
имя, отчество (при его наличии), дата ознакомления)
Приложение 13
к процедурному стандарту
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
"Оценка эффективности
деятельности служб
внутреннего аудита"
Форма
Протокол по результатам заседания Совета по государственному аудиту и рискам
________________________________________________________
(оцениваемая служба внутреннего аудита государственного органа)
Заключение уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту и финансовому контролю
Возражение оцениваемой службы внутреннего аудита
Решение по итогам обжалования (принимается / не принимается)
Причина непринятия возражения
1
2
3
4
5
Председатель Совета по государственному аудиту и рискам:
____________________________________________________
должность подпись
Представитель уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту:
_____________________________________________________
должность подпись
С итогами обжалования ознакомлен:
Руководитель службы внутреннего аудита государственного органа:
___________________________________________________________ подпись
Приложение 14
к процедурному стандарту
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
"Оценка эффективности
деятельности служб
внутреннего аудита"
Форма
Утверждаю
_____________________
(должность, фамилия, имя, отчество
(при его наличии), подпись)
от ___ ____________ 20___ года
Программа повышения качества внутреннего государственного аудита на _____год службы внутреннего аудита
Цель программы: (часть общей цели деятельности службы внутреннего аудита (далее –
СВА), обязательной составляющей которой является непрерывное профессиональное
развитие).
Область покрытия (все мероприятия/аудиторские проверки и/или другие аспекты
деятельности, управление деятельностью, мониторинг, отчетность и так далее).
Рекомендуемые мероприятия для улучшения качества по результатам оценок качества
Ответственные исполнители
Срок выполнения
Отметка о выполнении
Цели развития СВА
Цель 1.ХХХХХ
Цель 2 ХХХХХ
Цель 3 ХХХХХ
Оценки качества СВА
I. Общие стандарты внутреннего государственного аудита (Правила профессиональной этики государственных аудиторов)
Профессионализм и профессиональное отношение к работе
Независимость и объективность внутреннего государственного аудита
II. Стандарты деятельности
Направления проведения внутреннего государственного аудита
Планирование деятельности по внутреннему государственному аудиту
Ведение базы данных аудиторских проверок
Организация внутреннего государственного аудита
Проведение внутреннего государственного аудита
Документирование хода и результатов внутреннего государственного аудита
Организация и проведение выездных аудитов, надзор за выполнением аудиторских заданий, документирования и результативность выездных аудитов
III. Стандарты отчетности, формирование, хранение дел и оценка качества по результатам внутреннего государственного аудита
Отчет о деятельности СВА
Формирование и хранение дел внутреннего государственного аудита
Внутренний контроль, управление рисками
IY Мониторинг результатов внедрения аудиторских рекомендаций (предложений)
Отчет о деятельности по внутреннему государственному аудиту
Оценка уполномоченного органа
I. Организационно-правовые основы функционирования СВА, независимость и объективность внутреннего государственного аудита
II. Кадровое обеспечение, компетентность и повышение квалификации, соблюдение правил профессиональной этики государственных аудиторов
III. Внутренняя нормативная правовая база СВА
IV. Планирование работы СВА, утверждение перечня объектов и состояние выполнения планов
V. Организационные и функциональные аспекты проведения внутренних государственных аудитов
VI. Результативность проведенных государственных аудитов и реализации их результатов
VII. Состояние взаимодействия с уполномоченным органом по внутреннему государственному аудиту и финансовому контролю
VIII. Объективность проведения СВА оценок качества внутреннего государственного аудита
Руководитель СВА: _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"_____"_________20___года ________________________ (подпись)

1. ІАҚ қызметіндегі күрделі өзекті мәселелер пайда болуына байланысты
ағымдағытапсырмаларды ескере құрамы түзетіледі.
2. Қосымшалар (қажет болған жағдайда).

1. Структура корректируется с учетом текущих задач и в связи с возникновением актуальных
проблемных вопросов в деятельности СВА.
2. Приложения (в случае необходимости).