Ұстап тұру мәртебесі бойынша жұмыстар бағдарламасын әзірлеу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 23 сәуірдегі № 268 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 11 мамырда № 16884 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрық 29.06.2018 бастап қолданысқа енгізіледі.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Кодексінің 225-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Ұстап тұру мәртебесі бойынша жұмыстар бағдарламасын әзірлеу жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Жер қойнауын пайдалану департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз тасығыштағы және электрондық нысандағы көшірмелерін Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2018 жылғы 29 маусымнан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрі
Ж. Қасымбек
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2018 жылғы 23 сәуірдегі
№ 268 бұйрығымен
бекітілген
Ұстап тұру мәртебесі бойынша жұмыстар бағдарламасын әзірлеу жөніндегі нұсқаулық
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ұстап тұру мәртебесі бойынша жұмыстар бағдарламасын әзірлеу жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі - Нұсқаулық) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 225-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және ұстап тұру мәртебесі бойынша жұмыстар бағдарламасының әзірленуін нақтылайды.

Об утверждении Инструкции по разработке программы работ по статусу удержания
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 23 апреля 2018 года № 268. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2018 года № 16884.
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 29.06.2018.
В соответствии с пунктом 3 статьи 225 Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по разработке программы работ по статусу удержания.
2. Департаменту недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на бумажном носителе и в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, согласно подпунктам 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 29 июня 2018 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Қасымбек
Утверждена
приказом Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 23 апреля 2018 года № 268
Инструкция по разработке программы работ по статусу удержания
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по разработке программы работ по статусу удержания (далее – Инструкция) разработана в соответствии с пунктом 3 статьи 225 Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс) и детализирует разработку программы работ по статусу удержания.

2. Осы Нұсқаулықта мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) қатты пайдалы қазбаларды өндіру учаскесін консервациялау – пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі операцияларды қайта бастау кезінде өндірістік құрылысжайларды және өзге де объектілерді болашақта пайдалану үшін оларды жарамды жай-күйге келтіру мүмкіндігін қамтамасыз ету, сондай-ақ қауіпті өндірістік факторлардың зиянды әсерін азайту және төтенше жағдайлардың алдын алу мақсатында жер қойнауы учаскесінде пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі жұмыстарды уақытша тоқтату кезінде жүргізілетін іс-шаралар кешені;
2) Ұстап тұру мәртебесі – Кодексте көзделген шарттарда және тәртіппен жер қойнауын пайдаланушының көрсетілген учаскеде (немесе оның бір бөлігінде) кендік қатты пайдалы қазбаларды өндіруді бастамау немесе тоқтата тұру құқығын көздейтін, қатты пайдалы қазбаларды өндіруге арналған лицензия бойынша жер қойнауы учаскесінің айрықша құқықтық режимі;
3) Ұстап тұру мәртебесі бойынша жұмыстар бағдарламасы (бұдан әрі – жұмыстар бағдарламасы) – жер қойнауын пайдаланушы өндіру учаскесін (оның бір бөлігін) ұстап тұру мәртебесінен шығару және онда өндіру жөніндегі операцияларды қайта бастау мақсатында әзірлейтін және бекітетін құжат.
2-тарау. Жұмыстар бағдарламасының әзірленуін ұйымдастыру
3. Жұмыстар бағдарламасының әзірленуін жер қойнауын пайдаланушы жүзеге асырады.
4. Жұмыстар бағдарламасында:
1) ұстап тұру мәртебесі берілетін өндіру учаскесіндегі (оның бір бөлігіндегі) консервациялау жөніндегі іс-шаралардың;
2) жер қойнауын пайдаланушы өндіру учаскесін (оның бір бөлігін) ұстап тұру мәртебесінен шығару және өндіру жөніндегі операцияларды қайта бастау үшін қолданатын іс-шаралардың;
3) жер қойнауын пайдаланушы ұстап тұру мәртебесі берілетін өндіру учаскесінде (оның бір бөлігінде) жұмыспен айналысатын жұмыскерлерге қатысты қолдануға міндеттенетін әлеуметтік-экономикалық сипаттағы қолдау шараларының (басқа жұмысқа (басқа жұмыс учаскесіне) ауыстыру, жаңа мамандықтарға (кәсіптерге) оқыту мақсатында қайта даярлау, біліктілікті арттыру және басқалары) сипаттамасы мен мерзімдері қамтылады.
5. Жұмыстар бағдарламасы мынадай бөлімдерден тұрады:
1) кіріспе;
2) ағымдағы жағдай;
3) ұстап тұру мәртебесін беруге арналған негіздер;
4) ұстап тұру мәртебесі кезеңіндегі іс-шаралар;
5) жер қойнауын пайдаланушының деректемелері;
6) пайдаланылған дереккөздер тізімі;
6. Осы Нұсқаулықтың 5-тармағының 2), 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген бөлімдер қажет болған жағдайда кіші бөлімдерден, ал кіші бөлімдер мазмұны жағынан жақын біріктіретін мәліметтер мен мағыналық жағынан тұтастығы бар тармақтардан тұрады. Кіші бөлімдерді бөлген жағдайда әрбір кіші бөлімде тақырып болуы қажет.

2. В настоящей Инструкции используются следующие основные понятия:
1) консервация участка добычи твердых полезных ископаемых - комплекс мероприятий, проводимых при временном прекращении работ по добыче полезных ископаемых на участке недр с целью обеспечения возможности приведения производственных сооружений и иных объектов в состояние, пригодное для их эксплуатации в будущем при возобновлении операций по добыче полезных ископаемых, а также сокращения вредного воздействия опасных производственных факторов и предупреждения чрезвычайных ситуаций;
2) статус удержания – особый правовой режим участка недр по лицензии на добычу твердых полезных ископаемых, предусматривающий право недропользователя не начинать или приостановить добычу рудных твердых полезных ископаемых на указанном участке (или его части) на условиях и в порядке, предусмотренных Кодексом;
3) программа работ по статусу удержания (далее – программа работ) – документ, разрабатываемый недропользователем в целях вывода участка добычи (его части) из статуса удержания и возобновления на нем (ней) операций по добыче.
Глава 2. Организация разработки программы работ
3. Разработка программы работ осуществляется недропользователем.
4. Программа работ содержит описание и сроки:
1) мероприятий по консервации на участке добычи (его части), которому (которой) присваивается статус удержания;
2) мероприятий, проводимых недропользователем для вывода участка добычи (его части) из статуса удержания и возобновления операций по добыче;
3) мер поддержки социально-экономического характера, которые недропользователь обязуется предпринять в отношении работников, занятых на работах на участке добычи (его части), которому (которой) присваивается статус удержания (перевод на другую работу (другой участок работы), переподготовка в целях обучения новым специальностям (профессиям), повышение квалификации и другое).
5. Программа работ состоит из следующих разделов:
1) введение;
2) текущее состояние;
3) основания присвоения статуса удержания;
4) мероприятия в период статуса удержания;
5) реквизиты недропользователя;
6) список использованных источников.
6. При необходимости разделы, указанные в подпунктах 2), 3), 4) и 5) пункта 5 настоящей Инструкции, состоят из подразделов, а подразделы из пунктов, объединяющие близкие по содержанию сведения и представляющие собой смысловое единство. В случае выделения подразделов, каждый подраздел также имеет заголовок.

7. Әрбір бөлім, кіші бөлім және тармақ араб сандарымен нөмірленеді. Бөлімдердің нөмірленуі өтпелі. Әрбір бөлімде кіші бөлімдердің нөмірленуі мен әрбір кіші бөлімде тармақтардың нөмірленуі дербес болып табылады.
8. Жұмыстар бағдарламасының парақтарының нөмірленуі өтпелі және титул парағынан және тақырыптан кейін парақтың төменгі бөлігінде ортасында араб сандарымен көрсетілуі тиіс.
9. Жұмыстар бағдарламасы қазақ және орыс тілдерінде жасалады.
10. Жұмыстар бағдарламасының мәтінінде атауларды қысқартуға, аббревиатуралар және олардың тиісті парақтың төменгі бөлігіндегі сілтемелерде мағынасын ашып жаза отырып, қолдануға жол беріледі.
11. Жұмыстар бағдарламасында қолданылатын көлем бірлігі Халықаралық бірлік жүйесінің көлем бірлігімен көрсетілуі тиіс.
12. Жұмыстар бағдарламасының негізгі мәтіні "doc" немесе "docx" кеңейтілімі бар мәтіндік редакторын қолдану арқылы бірыңғай қаріппен басылады. Бөлімдер мен кіші бөлімдердің тақырыптары қалың және көлбеу қаріппен жазылады. Қолданылатын қаріп өлшемі 12 (Times New Roman), бір жолдық жоларалық интервал. Сілтемелер мен кестелердің қарпі кіші өлшемде, қарапайым сызбада басылады.
13. Жұмыстар бағдарламасында келтірілген экономикалық және әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштер тиісті есептермен расталады. Есептер жұмыстар бағдарламасында немесе жеке қосымшада келтіріледі.
14. "Кіріспе" бөлімінде:
1) қатты пайдалы қазбаларды өндіруге арналған лицензия туралы (берілген күні, қолданылу мерзімі);
2) егер ұстап тұру мәртебесі өндіру учаскесіне немесе оның бір бөлігіне бұрын берілген жағдайда (егер өндіру учаскесіне жер қойнауын пайдалану құқығы 2018 жылдан бұрын берілген жағдайда, уақытша консервациялау туралы мәліметтер) ұстап тұру мәртебесі туралы, ұстап тұру мәртебесінің бұрын берілген мерзімі, беруге негіздер және жер қойнауы учаскесінің (оның бір бөлігінің) ұстап тұру мәртебесінен (консервациялаудан) шығару себептері туралы мәліметтер қамтылады.
15. "Ағымдағы жағдай" бөлімінде:
1) оның орналасқан жеріндегі географиялық ерекшіліктер мен жер қойнауы учаскесіне едәуір жақын орналасқан елді мекендер көрсетілген ұстап тұру мәртебесі берілетін өндіру учаскесі (оның бір бөлігі) туралы;
2) жер қойнауы учаскесінде болжамдық (перспективалық) ресурстар, негізгі және олармен тұтасып жатқан қатты пайдалы қазбалардың сапасы мен саны, олардың құрамындағы құрауыштар, тау-кен геологиялық және тау-кен техникалық кен орындарының сипаттамасы, өнеркәсіптік игеру деңгейі, қатты пайдалы қазбалардың ресурстары және (немесе) қорларын соңғы бағалаудың күні туралы деректерді қоса алғанда қатты пайдалы қазбалар ресурстары және (немесе) қорлары туралы;

7. Каждый раздел, подраздел и пункт нумеруются арабскими цифрами. Нумерация разделов сквозная. Самостоятельными являются нумерация подразделов в каждом разделе и нумерация пунктов в каждом подразделе.
8. Нумерация страниц программы работ сквозная и указывается в нижней части листа по центру арабскими цифрами после титульного листа и оглавления.
9. Программа работ составляется на казахском и русском языках.
10. В тексте программы работ допускается сокращение наименований и употребление аббревиатур с расшифровкой их значения в сносках в нижней части соответствующей страницы.
11. Единицы величин, используемые в программе работ, выражаются в единицах величин Международной системы единиц.
12. Основной текст программы работ печатаются единым шрифтом с применением текстового редактора с расширением "doc" или "docx". Заголовки разделов и подразделов выделяются жирным и курсивным шрифтом. Размер используемого шрифта 12 (Times New Roman), через одинарный межстрочный интервал. Шрифт сносок и таблиц печатается меньшего размера, с обычным начертанием.
13. Экономические и социально-экономические показатели, приведенные в программе работ, подтверждаются соответствующими расчетами. Расчеты приводятся в программе работ либо ее отдельным приложением.
14. Раздел "Введение" содержит следующие сведения:
1) о лицензии на добычу твердых полезных ископаемых (дата выдачи, срок действия);
2) о статусе удержания, если такой статус ранее уже присваивался участку добычи или его части (сведения о временной консервации, если право недропользования на участок добычи возникло ранее 2018 года), сроки ранее присвоенного статуса удержания, основания присвоения и причины вывода участка недр (его части) из статуса удержания (консервации).
15. Раздел "Текущее состояние" содержит следующие сведения:
1) об участке добычи (его части), к которому присваивается статус удержания, с указанием географических особенностей его расположения, населенных пунктах, наиболее близко находящихся к участку недр;
2) о ресурсах и (или) запасах твердых полезных ископаемых полезных ископаемых, включая данные о прогнозных (перспективных) ресурсах на участке недр, количестве и качестве основных и совместно с ними залегающих твердых полезных ископаемых, содержащихся в них компонентах, о горно-геологических и горнотехнических характеристиках месторождения, степени промышленного освоения, дате последней оценки ресурсов и (или) запасов твердых полезных ископаемых;

3) өндіру учаскесінде қатты пайдалы қазбаларды өндірудің өндірістік-технологиялық құрылымы, олардың жер қойнауын пайдаланушының және (немесе) оны аффилирленген тұлғалардың өндірістік кешендерінде байыту (бар болған жағдайда) және кейіннен қайта жасау (бар болған жағдайда) туралы;
4) өндіру учаскесінде (оның бір бөлігіне) ұстап тұру мәртебесін беруге өтініш берген күннің алдындағы соңғы үш толық күнтізбелік жылда өндіру нәтижесінде бюджетке төленген салықтар және басқа міндетті төлемдер туралы мәліметтер, таза дисконтталған кіріс есебі мен пайданың ішкі нормасының есебін қоса алғанда, өндіру учаскесінен қатты пайдалы қазбаларды өндірудің (егер ол жүзеге асырылса) экономикалық көрсеткіштері туралы;
5) жер қойнауын пайдаланушының ұстап тұру мәртебесін беруге өтініш берген күннің алдындағы соңғы үш толық күнтізбелік жылдар және айларындағы ұстап тұру мәртебесі сұранатын өндіру учаскесінен (оның бір бөлігінен) өндірілетін негізгі және ілеспе өнімінің өткізу көлемі және бағасы(егер сату жүзеге асырылса), сату нарығы, номенклатура туралы. Берілген мәліметтер жер қойнауын пайдаланушының осы өнімдерді сатып алатын аффилирленген тұлғаларға қатысты ұсынылады;
6) өндіру учаскесінде (оның бір бөлігінде) жұмыс жасаған Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын, жер қойнауын пайдаланушының жұмысшылары, сондай-ақ көрсетілген жер қойнауы учаскесіндегі өндіру операциясымен тікелей және толығымен байланысты жұмысшылардың саны мен санаттары туралы мәліметтерді қамтиды. Осы мәліметтер жер қойнауын пайдаланушының мердігерлер мен ұстап тұру мәртебесі сұралатын өндіру учаскесінде (оның бір бөлігінде) қызметті жүзеге асыратын операторына (бар болған жағдайда) қатысты ұсынылады.
16. "Ұстап тұру мәртебесін беруге арналған негіздер" бөлімі:
1) Кодекстің 222-бабының 5-тармағына сәйкес ұстап тұру мәртебесін өндіру учаскесіне (оның бір бөлігінің) беру үшін жер қойнауын пайдаланушының өтініш жасауға негіз болып табылатын мән-жайлардың толық сипаттамасын;
2) жер қойнауы учаскесінде өндіру бойынша операцияларды өткізуге объективті мүмкін еместігі және пайдасыздық мән-жайларының себеп-салдар байланысын талдауы мен негіздемесін;
3) ұстап тұру мәртебесін өндіру учаскесіне (оның бір бөлігіне) салық және әлеуметтік-экономикалық салдарының, оның ішінде осы Нұсқаулықтың 15-тармағының 6) тармақшасында көрсетілген жұмысшыларға әсері туралы есептері және сипаттамаларын қамтиды.
17. "Ұстап тұру мәртебесі кезеңіндегі іс-шаралар" бөлімі мыналарды қамтиды:
1) өндіру учаскесіне (учаскенің бөлігіне) ұстап тұру мәртебесі берілген жағдайда талап етілетін консервациялаумен байланысты негізгі іс-шаралардың сипаттамалары мен мерзімдерін:
консервация жобасын іске асыру кезеңдерінің шамамен алғандағы мерзімі және әзірлеу мерзімін;
негізгі техникалық шешімдер таңдалған тәсілдер және консервациялау түрін, олардың негіздерін;
консервациялау жобасын іске асыру үшін консервациялау бойынша жұмыс сметасының ірілетілген көрсеткіштерімен жер қойнауын пайдаланушының бөлген сомасын;
консервациялау учаскесіндегі экологиялық жағдайды, консервациялауды өткізудің оған әлеуетті әсері және экологиялық және өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз етуді бағалауды;

3) о производственно-технологической структуре добычи твердых полезных ископаемых на участке добычи, их обогащении (при наличии) и последующем переделе (при наличии) на производственных комплексах недропользователя и (или) его аффилированных лиц;
4) об экономических показателях добычи (если она осуществлялась) твердых полезных ископаемых с участка добычи, включая расчет чистого дисконтированного дохода, внутренней нормы прибыльности, сведения о налогах и других обязательных платежей, уплаченных в бюджет в результате добычи за последние три полных календарных года, предшествующих дате подачи заявления на присвоение участку добычи (его части) статуса удержания;
5) о рынке сбыта, номенклатуре, объеме и цене реализации основной и попутной продукции недропользователя (если реализация осуществлялась), произведенной им с участка добычи (его части), по которому испрашивается статус удержания, за последние три полных календарных года и месяцев, предшествующих дате подачи заявления на присвоение статуса удержания. Данные сведения также представляются в отношении аффилированных лиц недропользователя, являющихся приобретателями указанной продукции;
6) о количестве и категориях работников недропользователя (работники выполняющие работу по трудовому договору), являющихся гражданами Республики Казахстан, занятых на участке добычи (его части), а также работниках, чья работа полностью и непосредственно связана с проведением операций по добыче на указанном участке недр. Данные сведения представляются также в отношении подрядчиков недропользователя и его оператора (при наличии), осуществляющих деятельность на участке добыче (его части), по которому испрашивается статус удержания.
16. Раздел "Основания присвоения статуса удержания" содержит:
1) подробное описание обстоятельств, являющихся основанием для обращения недропользователя за присвоением участку добычи (его части) статуса удержания в соответствии с пунктом 5 статьи 222 Кодекса;
2) обоснование и анализ причинно-следственной связи таких обстоятельств с объективной невозможностью и нерентабельностью проводить операции по добыче на участке недр (части участка);
3) описание и расчеты налоговых и социально-экономических последствий присвоения участку добычи (части участка) статуса удержания, в том числе влияние на работников, указанных в подпункте 6) пункта 15 настоящей Инструкции.
17. Раздел "Мероприятия в период статуса удержания" содержит:
1) описание и сроки основных мероприятий, связанных с консервацией участка добычи (части участка), которая потребуется в случае присвоения ему (ей) статуса удержания:
сроки разработки и примерные сроки этапов реализации проекта консервации;
основные технические решения, выбранные методы и вид консервации, их обоснование;
сумма, выделяемая недропользователем на реализацию проекта консервации с укрупненными показателями сметы работ по консервации;
оценка экологической ситуации на участке консервации, потенциального воздействия на нее реализации консервации и обеспечение экологической и промышленной безопасности;

2) жер қойнауын пайдаланушы өндіру бойынша операцияларды қайта жаңғырту және ұстап тұру мәртебесінен өндіру учаскесін (учаске бөлігін) шығару үшін өткізетін нақты іс-шаралар сипаттамасын:
геологиялық барлау жұмыстартарының тізбесі және көлемі, оның ішінде алынатын тау-кен массасының және ұстап тұру учаскесіндегі сынамалардың көлемін;
басқарушылық процестердің жақсаруына бағытталған зертханалық, маркетингтік және басқа да зерттеулерді;
жаңа техникалық, ұйымдастырушылық, қаржы-экономикалық және (немесе) құқықтық шешімдерді табуға жер қойнауын пайдаланушының өндіру бойынша операциялардың қайта жаңғыртуға логистиканың арзандауын;
осы зерттеулердің нәтижелері бойынша жер қойнауын пайдаланушының қабылдаған іс-шараларын.
Осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген сипаттама, олар үшін болжанатын шығындар мөлшері, таңдалған іс-шараның негіздемесі, оларды жүзеге асыру мерзімдері, күтілетін нәтижелер Кодекстің 227-бабының 4-тармағына сәйкес құзыретті органға ұсынылған жер қойнауын пайдаланушылардың есептілігінде нәтижелерді ұсыну мерзімдері көрсетілуі тиіс.
3) жер қойнауын пайдаланушы ұстап тұру мәртебесі берілетін жер қойнауын өндіру учаскесiнде жұмыспен айналысатын жұмыскерлерге қатысты (учаскенiң бiр бөлiгi) қолдануға міндеттенетін әлеуметтiк-экономикалық қолдау шараларының сипаттамасы және мерзімдері қамтылады:
басқа жұмысқа ауыстыру (басқа жұмыс учаскесіне);
жаңа мамандықтарға (кәсіптерге) оқыту мақсатында қайта даярлау;
біліктілікті арттыру және басқалары.
Осы тармақтың 3) тармақшасында көрсетілген сипаттама өзіне жер қойнауын пайдаланушы қабылдайтын ұйымдастырушылық шараларды, оларға кеткен шығындардың көлемін, жер қойнауын пайдаланушының және (немесе) оның мердігерлерінің жұмыстаркерлер санын (өндіру учаскесінде (оның бір бөлігінде) жұмыстар жасайтын, Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын, еңбек шарты бойынша сәйкес жұмыстар атқаратын жұмыскерлер) қамтиды.
18. "Жер қойнауын пайдаланушының деректемелері" бөлімінде:
1) заңды тұлғаның атауы немесе жер қойнауын пайдаланушының аты, тегі, әкесінің аты (бар болған жағдайда);
2) жұмыстар бағдарламасының бекітілген күні;
3) жер қойнауын пайдаланушының немесе жұмыстар бағдарламасына қол қоя алатын уәкілетті адамның қолы;
4) жер қойнауын пайдаланушының мөрі (бар болған жағдайда);
5) құзыретті органның мөрі және құзыретті органның уәкілетті өкілінің қолы қойылатын орын қамтылады.
19. "Пайдаланылған дереккөздер тізімі" бөлімі жер қойнауын пайдаланушы жұмыстар бағдарламасында сілтейтін ақпараттардың дереккөздер тізімінен тұрады.
Пайдаланылған дереккөздерге Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық актілері, мемлекеттік органдардың ресми статистикалық деректері, жеке кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң ақпараттық анықтамалықтары, ақпараттары, оның ішінде ғылыми және зертханалық зерттеулердің нәтижесінде дайындалған, сонымен бірге электрондық мекенжайды көрсете отырып мемлекеттік органдардың және жеке кәсіпкерлік субъектілерінің ресми интернет-ресурстары мен интернет-порталдарында орналасқан монографиялар, жинақтар, көптомдық басылымдар, шолулар, есептер жатады.
Пайдаланылған дереккөздер тізімі алфавиттік тәртіппен орналасуы қажет.

2) описание конкретных мероприятий, которые недропользователь проводит для вывода участка добычи (части участка) из статуса удержания и возобновления операций по добыче:
перечень и объем геологоразведочных работ, в том числе, объем извлекаемой горной массы и пробы на участке удержания (при необходимости);
лабораторные, маркетинговые и другие исследования, направленные на улучшение управленческих процессов (при необходимости);
удешевление логистики, на нахождение новых технических, организационных, финансово-экономических и (или) правовых решений для возобновления операций по добыче недропользователя;
мероприятия, предпринимаемые недропользователем по результатам данных исследований.
Описание, указанное в подпункте 2) настоящего пункта, включает размер примерных расходов на них, обоснование выбранного мероприятия, сроки их проведения, ожидаемые результаты и сроки представления результатов в отчетности недропользователя, представляемой компетентному органу в соответствии с пунктом 4 статьи 227 Кодекса;
3) описание и сроки мер поддержки социально-экономического характера, которые недропользователь обязуется предпринять в отношении работников, занятых на работах на участке добычи недр (части участка), которому (которой) присваивается статус удержания:
перевод на другую работу (другой участок работы);
переподготовка в целях обучения новым специальностям (профессиям);
повышение квалификации и другое.
Описание, указанное в подпункте 3) настоящего пункта, включает организационные меры, предпринимаемые недропользователем, размер расходов на них, количество работников недропользователя и (или) подрядчика (-ов) недропользователя (работники выполняющие работу по трудовому договору, являющихся гражданами Республики Казахстан, занятых на участке добычи (его части).
18. Раздел "Реквизиты недропользователя" содержит:
1) наименование юридического лица или имя, фамилия и отчество (при наличии) недропользователя;
2) дату утверждения программы работ;
3) подпись недропользователя или лица, уполномоченного им подписывать программу работ;
4) печать недропользователя (при его наличии);
5) место для печати компетентным органом и подписи уполномоченным представителем компетентного органа.
19. Раздел "Список использованных источников" содержит список источников информации, на которые недропользователь ссылается в программе работ.
К использованным источникам относятся нормативные правовые акты Республики Казахстан, официальные статистические данные государственных органов, справочники, информации субъектов частного предпринимательства, монографии, сборники, многотомные издания, рецензии, отчеты, подготовленные в результате научных и лабораторных исследований и изысканий, в том числе размещенные на официальных интернет-ресурсах и интернет-порталах государственных органов и субъектов частного бизнеса, с указанием электронного адреса.
Список использованных источников следует расположить в алфавитном порядке.

20. Жұмыстар бағдарламасына жер қойнауын пайдаланушымен немесе оларға уәкілетті адам қол қояды және бекітеді.
21. Жұмыстар бағдарламасына өзгерістер және толықтырулар енгізу қажет болған жағдайда жер қойнауын пайдаланушы оларды құзыретті органмен келіседі.
22. Құзыретті орган жұмыстар бағдарламасына енгізілген өзгерістер мен толықтыруларды осындай ұсыныс келіп түскен сәттен бастап он жұмыс күні ішінде келіседі немесе бас тартуға себептерді көрсетіп, осы тармақпен көзделген мерзімде жазбаша дәлелді бас тартуды жібереді.

20. Программа работ подписывается и утверждается недропользователем либо уполномоченным им лицом.
21. При необходимости внесения изменений и дополнений в программу работ недропользователь согласовывает их с компетентным органом.
22. Компетентный орган согласовывает внесенные изменения и дополнения в программу работ в течение десяти рабочих дней с момента поступления такого предложения, либо направляет письменный мотивированный отказ с указанием причин отказа, в сроки предусмотренные настоящим пунктом.