Бағалаушылар палатасы мүшелерінің, сарапшылық кеңес мүшелерінің және жосықсыз бағалаушылардың тізілімдері нысандарын және оларды жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 3 мамырдағы № 502 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 17 мамырда № 16906 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрық 13.07.2018 бастап қолданысқа енгізіледі.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 25.03.2022 № 307 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 23-бабының 8-тармағына сәйкес" БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 25.03.2022 № 307 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес бағалаушылар палатасы мүшелері тізілімінің нысаны;
2) осы бұйрыққа 1-1-қосымшаға сәйкес жосықсыз бағалаушылар тізілімінің нысаны;
3) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес сарапшылық кеңесі мүшелері тізілімінің нысаны;
4) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес бағалаушылар палатасы мүшелерінің, сарапшылық кеңесі мүшелерінің және жосықсыз бағалаушылар тізілімдерін жүргізу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 25.03.2022 № 307 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Мыналардың:
1) "Республикалық бағалаушылар палатасы мүшелерінің тізілімін жүргізу және осы тізілімде қамтылған ақпаратты мүдделі тұлғаларға беру туралы ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2010 жылғы 9 сәуірдегі № 109 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6168 болып тіркелген, 2010 жылғы 29 сәуірде № 61 (1683) "Заң газеті" газетінде жарияланған);
2) "Бағалаушылар палатасы мүшелерінің тізілімін жүргізу және осы тізілімде қамтылған ақпаратты мүдделі тұлғаларға беру туралы ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2010 жылғы 9 сәуірдегі № 110 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6169 тіркелген, 2010 жылғы 29 сәуірде № 61 (1683) "Заң газеті" газетінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бухгалтерлік есеп пен аудит әдіснамасы департаменті (А.Т. Бектұрова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;

Об утверждении форм и Правил ведения реестров членов палаты оценщиков, членов экспертного совета и недобросовестных оценщиков
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 3 мая 2018 года № 502. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 мая 2018 года № 16906.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра финансов РК от 25.03.2022 № 307 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 13.07.2018.
В соответствии с пунктом 8 статьи 23 Закона Республики Казахстан "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра финансов РК от 25.03.2022 № 307 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) форму реестра членов палаты оценщиков согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму реестра недобросовестных оценщиков согласно приложению 1-1 к настоящему приказу;
3) форму реестра членов экспертного совета согласно приложению 2 к настоящему приказу;
4) Правила ведения реестров членов палаты оценщиков, членов экспертного совета и недобросовестных оценщиков согласно приложению 3 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 25.03.2022 № 307 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 9 апреля 2010 года № 109 "Об утверждении Правил ведения реестра членов Республиканской палаты оценщиков и предоставления информации, содержащейся в этом реестре, заинтересованным лицам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6168, опубликован 29 апреля 2010 года в газете "Юридическая газета" № 61 (1857);
2) приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 9 апреля 2010 года № 110 "Об утверждении Правил по ведению реестра членов палаты оценщиков и предоставления информации, содержащейся в этом реестре, заинтересованным лицам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6169, опубликован 29 апреля 2010 года в газете "Юридическая газета" № 61 (1857).
3. Департаменту методологии бухгалтерского учета и аудита Министерства финансов Республики Казахстан (Бектурова А.Т.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін қағаз және электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық 2018 жылғы 13 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануы тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 3 мамырдағы
№ 502 бұйрығына
1-қосымша
Нысан
Бағалаушылар палатасы мүшелерінің тізілімі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 25.03.2022 № 307 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жазбаның тіркеу нөмірі
Бағалаушылар палатасының мүшесі тізілімге енгізілген күні
Бағалаушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Телефон
Электрондық мекенжайы
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы
"Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы күшіне енгенге дейін қолданыста болған лицензия туралы мәліметтер
"Бағалаушы" біліктілігін беру туралы куәлік
"Бағалаушы" біліктілігін беру туралы куәліктің қолданылуын тоқтата тұру
Мамандық атауы
Нөмірі және берілген күні
Мамандық атауы
Нөмірі және берілген күні
"Бағалаушы" біліктілігін беру туралы куәлігін берген бағалаушылар палатасының атауы
Шешім күні
Тоқтата тұру кезеңі
6
7
8
9
10
11
12
кестенің жалғасы
"Бағалаушы" біліктілігін беру туралы куәліктің қолданылуын тоқтату
Бағалаушылардың бағалау қызметі туралы оның жасалған кезеңі мен орнына қарамастан, заңнаманы бұзу туралы мәселелері бойынша құқық қорғау және сот органдарынан келіп түскен ақпарат туралы мәліметтер
Тәртіптік жазаның қабылданған шаралары туралы мәліметтер
Мүшелікті тоқтату
Тоқтату күні
Құжат нөмірі
Құжаттың күні
Қабылдау күні
Тәртіптік жаза түрі
Тоқтату күні
Тоқтату негіздемесі (себебі)
13
14
15
16
17
18
19
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 3 мамырдағы
№ 502 бұйрығына
1-1-қосымша
Нысан
Жосықсыз бағалаушылардың тізілімі

2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 13 июля 2018 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 мая 2018 года № 502
Форма
Реестр членов палаты оценщиков
Сноска. Форма - в редакции приказа Министра финансов РК от 25.03.2022 № 307 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Регистрационный номер записи
Дата включения члена палаты оценщиков в реестр
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) оценщика
Телефон
Электронный адрес
1
2
3
4
5
продолжение таблицы
Сведения о лицензии, действовавшей до вступления в силу Закона Республики Казахстан "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан"
Свидетельство о присвоении квалификации "оценщик"
Приостановление действия свидетельства о присвоении квалификации "оценщик"
Наименование специализации
Номер и дата выдачи
Наименование специализации
Номер и дата выдачи
Наименование палаты оценщиков, выдавшей свидетельство о присвоении квалификации "оценщик"
Дата решения
Период приостановления
6
7
8
9
10
11
12
продолжение таблицы
Прекращение действия свидетельства о присвоении квалификации "оценщик"
Сведения о поступлении информации от правоохранительных и судебных органов по вопросам нарушения законодательства об оценочной деятельности оценщиком, независимо от периода и места его совершения
Дата прекращения
Номер документа
Дата документа
13
14
15
продолжение таблицы
Сведения о принятых мерах дисциплинарного взыскания
Прекращение членства
Дата принятия
Вид дисциплинарного взыскания
Дата прекращения
Основание (причина) прекращения
16
17
18
19
Приложение 1-1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 мая 2018 года № 502
Форма
Реестр недобросовестных оценщиков

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы бағалаушылар палатасы мүшелерінің, сарапшылық кеңес мүшелерінің және жосықсыз бағалаушылардың тізілімдерін жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 23-бабының 8-тармағына сәйкес әзірленді және бағалаушылар палатасы мүшелерінің, сарапшылық кеңес мүшелерінің және жосықсыз бағалаушылардың тізілімдерін жүргізу тәртібін белгілейді.
Бағалаушылар палатасы мүшелерінің сарапшылық кеңес мүшелерінің тізілімдерін жүргізуді бағалаушылар палаталары электрондық нысанда жүзеге асырады және бағалаушылар палатасының және қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурстарында орналастырылады.
Жосықсыз бағалаушылардың тізілімін жүргізуді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Ішкі мемлекеттік аудит комитеті жүзеге асырады және мемлекеттік органның және қаржылық есептілік депозитарийінің ресми сайтында орналастырылады.
Бағалаушылар палатасы мүшелерінің, сарапшылық кеңес мүшелерінің және жосықсыз бағалаушылар тізілімдерінде қамтылған бағалаушылар, сарапшылардың тізімдік құрамы, жосықсыз бағалаушылар және олар бойынша мәліметтер ашық және жалпыға қолжетімді болып табылады.
2-тарау. Бағалаушылар палатасы мүшелерінің тізілімін жүргізу тәртібі
2. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бағалаушылар палатасы мүшелерінің тізілімін әрбір бағалаушылар палатасы жүргізеді.
Тізілім мемлекеттік және орыс тілдерінде жүргізіледі.
3. Бағалаушылар палатасының мүшелері туралы мәліметтер олар бағалаушылар палатасының мүшелігіне қабылданған күннен бастап тізілімге мынадай құжаттардың негізінде енгізіледі:
1) өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжат;
3) "бағалаушы" біліктілігін беру туралы куәлік;
4) экономикалық қызмет саласындағы құқық бұзушылықтар үшін, сондай-ақ қасақана жасалған ауырлығы орташа қылмыстар, ауыр және аса ауыр қылмыстар үшін алынбаған немесе жойылмаған соттылығының жоқтығы туралы анықтамалар;
5) бағалаушылар палатасы белгілеген өзге де құжаттардың көшірмелерін ұсынады.
4. Бағалаушылар палатасы мүшелерінің тізілімінде көрсетілген мәліметтер өзгерген кезде, бағалаушы бұл туралы растайтын құжаттарды қоса бере отырып, күнтізбелік он күн ішінде бағалаушылар палатасына хабарлайды.
5. Бағалаушылар палатасы үш жұмыс күні ішінде бағалаушы туралы мәліметтерге палата мүшелерінің тізілімінде оны бағалаушылар палатасының және қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурстарында жариялай отырып, өзгерістер (толықтырулар) енгізеді.
6. Осы бұйрыққа бағалаушылар палатасы мүшелерінің тізілімі 1-қосымшаның 12, 13 және 14-бағандарында Заңның 25-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына және 2-тармағының 1), 2) және 4) тармақшаларына сәйкес куәліктің қолданылуын тоқтата тұру және "бағалаушы" біліктілігін беру туралы куәліктің қолданылуын тоқтату бойынша ақпарат ұсынылады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения реестров членов палаты оценщиков, членов экспертного совета и недобросовестных оценщиков (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 8 статьи 23 Закона Республики Казахстан "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон) и устанавливают порядок ведения реестров членов палаты оценщиков, членов экспертного совета и недобросовестных оценщиков.
Ведение реестров членов палаты оценщиков, членов экспертного совета осуществляется палатами оценщиков в электронной форме и размещаются на интернет-ресурсах палаты оценщиков и депозитария финансовой отчетности.
Ведение реестра недобросовестных оценщиков осуществляется Комитетом внутреннего государственного аудита Министерства финансов Республики Казахстан и размещается на официальном сайте государственного органа и депозитария финансовой отчетности.
Списочный состав оценщиков, экспертов, недобросовестных оценщиков и сведения по ним, содержащиеся в реестрах членов палаты оценщиков, членов экспертного совета и недобросовестных оценщиков являются открытыми и общедоступными.
Глава 2. Порядок ведения реестра членов палаты оценщиков
2. Реестр членов палаты оценщиков ведется каждой палатой оценщиков, по форме согласно приложению 1 к настоящему Приказу.
Реестр ведется на государственном и русском языках.
3. Сведения о членах палаты оценщиков вносятся в реестр со дня их принятия в члены палаты оценщиков на основании следующих документов:
1) заявления;
2) документа, удостоверяющего личность;
3) свидетельства о присвоении квалификации "оценщик";
4) справки об отсутствии неснятой или непогашенной судимости за правонарушения в сфере экономической деятельности, а также за преступления средней тяжести, совершенные умышленно, тяжкие и особо тяжкие преступления;
5) иных документов, установленных палатой оценщиков.
4. При изменении сведений, указанных в реестре членов палаты оценщиков, оценщик в течение десяти календарных дней информирует об этом палату оценщиков, с приложением подтверждающих документов.
5. Палата оценщиков в течение трех рабочих дней вносит изменения (дополнения) в сведения об оценщике в реестре членов палаты с опубликованием его на интернет-ресурсе палаты и в депозитарии финансовой отчетности.
6. В графах 12, 13 и 14 приложения 1 реестр членов палаты оценщиков к настоящему Приказу предоставляется информация по приостановлению действия свидетельства и прекращению действия свидетельства о присвоении квалификации "оценщик" в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 и подпунктами 1), 2) и 4) пункта 2 статьи 25 Закона.

3-тарау. Жосықсыз бағалаушылардың тізілімін жүргізу тәртібі
7. Жосықсыз бағалаушылар тізілімін бағалаушылар палатасы ұсынған ақпарат негізінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Ішкі мемлекеттік аудит комитеті жүргізеді.
Осы бұйрықтың 1-1-қосымшасына сәйкес жосықсыз бағалаушылар тізілімінің нысаны бойынша жосықсыз бағалаушылар тізілімі мемлекеттік және орыс тілдерінде жүргізіледі және мемлекеттік органның ресми сайтында және қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында орналастырылады.
8. Бағалаушылар палатасы Заңның 25-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында және 2-тармағының 1), 2), 4) тармақшасында көзделген жағдайларды қоспағанда, өз мүшелерінің "бағалаушы" біліктілігін беру туралы куәлігінің қолданысын тоқтата тұру және (немесе) одан айыру және (немесе) қолданысын тоқтату туралы шешім қабылданған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде осы Бұйрыққа 1-1-қосымшаға сәйкес жосықсыз бағалаушылар тізілімі нысанына сәйкес мәліметтерді уәкілетті органға береді.
Мәліметтерге бағалаушыны жосықсыз бағалаушылар тізіліміне енгізу үшін негіз болып табылатын бағалаушылар палатасы шешімінің көшірмесі қоса тіркеледі.
Уәкілетті орган бағалаушылар палатасы Қағидалардың осы тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген мәліметтерді ұсынған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде бағалаушыны жосықсыз бағалаушылар тізіліміне қосады және бағалаушылар палатасы шешімінің негізін бекітеді.
Уәкілетті орган 3 (үш) жұмыс күні ішінде қаржылық есептілік депозитарийіне орналастыру үшін жосықсыз бағалаушылардың түзетілген тізілімін "Ақпараттық-есептік орталық" Акционерлік қоғамына жібереді.
9. Жосықсыз бағалаушылар тізілімінде көрсетілген ақпарат уәкілетті органның базасында және қаржылық есептілік депозитарийінде сақталады.
4-тарау. Сарапшылық кеңес мүшелерінің тізілімін жүргізу тәртібі
10. осы Бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сарапшылық кеңес мүшелерінің тізілімін әрбір бағалаушылар палатасы жүргізеді.
Тізілім мемлекеттік және орыс тілдерінде жүргізіледі.
11. Сарапшылық кеңес мүшелерінің тізілімінде көрсетілген мәліметтер өзгерген кезде, сарапшы күнтізбелік он күн ішінде бұл туралы бағалаушылар палатасына, сарапшылық кеңесіне растайтын құжаттарды қоса бере отырып хабарлайды.
12. "Сарапшы" біліктілігін беру туралы куәліктің қолданылуы тоқтатылған кезде бағалаушылар палатасы 3 (үш) жұмыс күні ішінде куәліктің тоқтатылу күні мен уақытын көрсете отырып, тиісті ақпаратты палатаның және қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурстарында жариялай отырып, сарапшылық кеңес мүшелерінің тізіліміне енгізеді.

Глава 3. Порядок ведения реестра недобросовестных оценщиков
7. Реестр недобросовестных оценщиков ведется Комитетом внутреннего государственного аудита Министерства финансов Республики Казахстан на основании представленной информации палатой оценщиков.
Реестр недобросовестных оценщиков ведется на государственном и русском языках по форме реестра недобросовестных оценщиков, согласно приложению 1-1 к настоящему Приказу и размещается на официальном сайте государственного органа и депозитарии финансовой отчетности.
8. Палата оценщиков в течение 3 (трех) рабочих дней со дня принятия решения о приостановлении действия и (или) лишении и (или) прекращении действия свидетельства о присвоении квалификации "оценщик" своих членов, за исключением случаев, предусмотренных подпунктом 1) пункта 1 и подпунктом 1), 2), 4) пункта 2 статьи 25 Закона, предоставляет в уполномоченный орган сведения в соответствии с формой реестр недобросовестных оценщиков согласно приложению 1-1 к настоящему Приказу.
К сведениям прикрепляется копия решения палаты оценщиков, являющегося основанием для включения оценщика в реестр недобросовестных оценщиков.
Уполномоченный орган в течение 3 (трех) рабочих дней со дня представления палатой оценщиков сведений, указанных в части первой настоящего пункта Правил, включает оценщика в реестр недобросовестных оценщиков и прикрепляет основание решения палаты оценщиков.
Уполномоченный орган в течение 3 (трех) рабочих дней направляет в Акционерное общество "Информационно-учетный центр" измененный реестр недобросовестных оценщиков для размещения в депозитарии финансовой отчетности.
9. Информация, указанная в реестре недобросовестных оценщиков, сохраняется в базе уполномоченного органа и в депозитарии финансовой отчетности.
Глава 4. Порядок ведения реестра членов экспертного совета
10. Реестр членов экспертного совета ведется каждой палатой оценщиков, по форме согласно приложению 2 к настоящему Приказу.
Реестр ведется на государственном и русском языках.
11. При изменении сведений, указанных в реестре членов экспертного совета, эксперт в течение 10 (десяти) календарных дней информирует об этом палату оценщиков, экспертный совет с приложением подтверждающих документов.
12. При прекращении действия свидетельства о присвоении квалификации "эксперт" палата оценщиков в течение 3 (трех) рабочих дней вносит соответствующую информацию с указанием даты и времени прекращения свидетельства в реестр членов экспертного совета с опубликованием ее на интернет-ресурсе палаты оценщиков и в депозитарии финансовой отчетности.