Қазақстан Республикасының пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі мемлекеттік комиссиясы туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 15 мамырдағы № 330 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 31 мамырда № 16970 болып тіркелді. Бұйрықтың қолданыста болу мерзімі - 2024 жылғы 1 қаңтарға дейін
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 29.06.2018 бастап қолданысқа енгізіледі және 01.01.2024 дейін қолданыста болады
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 141-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі мемлекеттік комиссиясы туралы ереже бекітілсін.
2. Мыналардың:
1) "Қазақстан Республикасының пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі мемлекеттік комиссия және пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі өңіраралық комиссиялар туралы ережелерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 21 сәуірдегі № 472 бұйрығының 1-тармағы 1) тармақшасының (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11200 болып тіркелген, 2015 жылғы 18 маусымда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған);
2) "Қазақстан Республикасының пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі мемлекеттік комиссия және пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі өңіраралық комиссиялар туралы ережелерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 21 сәуірдегі № 472 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2016 жылғы 5 шілдедегі № 539 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14173 болып тіркелген, 2016 жылғы 9 қыркүйекте "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз тасығыштағы және электрондық нысандағы көшірмелерін Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің электрондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;

Об утверждении положения о государственной комиссии по запасам полезных ископаемых Республики Казахстан
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 15 мая 2018 года № 330. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 мая 2018 года № 16970. Срок действия приказа - до 1 января 2024 года
Примечание ИЗПИ!
Срок действия приказа - до 01.01.2024 (п.5 приказа).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие см. п.5
В соответствии пунктом 5 статьи 141 Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о государственной комиссии по запасам полезных ископаемых Республики Казахстан.
2. Признать утратившими силу:
1) подпункт 1) пункта 1 приказа Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 21 апреля 2015 года № 472 "Об утверждении положений о Государственной комиссии по запасам полезных ископаемых Республики Казахстан и межрегиональных комиссиях по запасам полезных ископаемых" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11200, опубликован от 18 июня 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет");
2) приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 5 июля 2016 года № 539 "О внесении изменения в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 21 апреля 2015 года № 472 "Об утверждении положений о Государственной комиссии по запасам полезных ископаемых Республики Казахстан и межрегиональных комиссиях по запасам полезных ископаемых"" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14173, опубликован от 9 сентября 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Комитету геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на бумажном носителе и в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;

4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2018 жылғы 29 маусымнан бастап қолданысқа енгізіледі және 2024 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданыста болады.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
____________ Қ. Бозымбаев
2018 жылғы 16 мамыр
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің 2018 жылғы
15 мамырдағы
№ 330 бұйрығымен бекітілді
Қазақстан Республикасының пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі мемлекеттік комиссиясы туралы ереже
1. Осы Қазақстан Республикасының пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі мемлекеттік комиссия туралы ереже (бұдан әрі - Ереже) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің 141-бабының 5-тармағына сәйкес көрсетілген Кодекстің 277-бабының 6-тармағына сәйкес редакцияда әзірленген және Қазақстан Республикасының пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі мемлекеттік комиссиясының (бұдан әрі - Комиссия) қызметін ұйымдастыру мәселелерін, олардың құрамын, жұмыс регламентін және іс жүргізуін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 20.07.2023 № 529 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Комиссия жер қойнауын зерделеу жөніндегі уәкілетті органның ведомствосының жанынан құрылады және көмірсутектері және кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда пайдалы қатты қазбалар бойынша жер қойнауын мемлекеттік сараптаманы (бұдан әрі - сараптама) жүзеге асыратын алқалы орган болып табылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 20.07.2023 № 529 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Комиссияның қызметін ұйымдастыру
5. Комиссияның негізгі міндеті сараптама жүргізу болып табылады. Комиссия сараптама жүргізу кезінде мыналарды:
1) пайдалы қазбалар қорларының саны, сапасы, құрамы, технологиялық қасиеттері, сондай-ақ жер қойнауының ерекшеліктері туралы деректердің дұрыстығын;
2) пайдалы қазбаларды өндіру жағдайлары үшін геологиялық, тау-кен техникалық, гидрогеологиялық, инженерлік-геологиялық, экологиялық және техникалық-экономикалық деректердің толықтығы мен дұрыстығын;

4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 29 июня 2018 года и действует до 1 января 2024 года.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Қасымбек
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики
Республики Казахстан
______________ К. Бозумбаев
16 мая 2018 года
Утверждено
приказом Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 15 мая 2018 года № 330
Положение о государственной комиссии по запасам полезных ископаемых Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее Положение о государственной комиссии по запасам полезных ископаемых Республики Казахстан (далее - Положение) разработано в соответствии пунктом 5 статьи 141 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" в редакции согласно пункту 6 статьи 277 указанного Кодекса и определяет вопросы организации деятельности Государственной комиссии по запасам полезных ископаемых Республики Казахстан (далее - Комиссия), ее состав, регламент работы и ведение делопроизводства.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 20.07.2023 № 529 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комиссия создается при ведомстве уполномоченного органа по изучению недр и является коллегиальным органом, осуществляющий государственную экспертизу недр по углеводородам и твердым полезным ископаемым за исключением общераспространенных полезных ископаемых (далее - экспертиза).
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 20.07.2023 № 529 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Организация деятельности Комиссии
5. Основной задачей Комиссии является проведение экспертизы. При проведении экспертизы Комиссия определяет:
1) достоверность данных о количестве, качестве, составе, технологических свойств запасов полезных ископаемых, а также особенностях недр;
2) полноту и достоверность геологических, горнотехнических, гидрогеологических, инженерно-геологических, экологических и технико-экономических данных для условий добычи полезных ископаемых;

3) кен орындарын қазудың экономикалық тиімділігінің техникалық-экономикалық негіздемесін, көмірсутек шикізатын алу коэффициенттерін, минералдық-шикізаттық базаны кеңейту жөніндегі қорытындылар мен ұсыныстарды, пайдалануға арналған қорлар мен жер қойнауы учаскелерінің дайындығы дәрежесін;
4) бағалау, барлау және пайдалану жұмыстарының, сондай-ақ жер қойнауын геологиялық зерттеу және бағалау жөніндегі жұмыстардың нәтижелері мен сапасын;
5) пайдалы қазбалар кен орындарын жоюдың немесе консервациялаудың, өнеркәсіптік маңызын жоғалтқан, техникалық-экономикалық немесе тау-кен техникалық себептер бойынша өңдеуге жарамсыз, кейінгі геологиялық барлау жұмыстары мен өңдеу кезінде растамаудың нормативтік қателіктерінен асатын пайдалы қазбалар қорларын есептен шығарудың негізділігін айқындайды.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 20.07.2023 № 529 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Комиссия өз қызметінде мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) пайдалы қазбалар қорларының мемлекеттік теңгеріміне қоюға негіз болып табылатын барланған пайдалы қазбалар қорының рентабельділігі туралы қорытындыны береді;
2) нарықтық экономика мен минералдық шикізат конъюнктурасын есепке алуға сәйкес пайдалы қазбалардың қорлары мен болжамды ресурстарына геологиялық-экономикалық баға береді;
3) келісімшарттық аумақтағы барлау нәтижесінде коммерциялық табу фактісін растайды.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 20.07.2023 № 529 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Комиссия сараптама барысында:
1) орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардан, жер қойнауын зерделеу жөніндегі уәкілетті органға ведомстволық бағынысты ұйымдар мен мекемелерден және жер қойнауын пайдаланушылардан өздеріне жүктелген міндеттерді орындау үшін қажетті ақпаратты, құжаттарды және материалдарды сұратады және алады;
2) тәуелсіз сарапшыларды тартады;
3) қажеттілігіне қарай сараптама жүргізілетін объектілерде көшпелі отырыстарды өткізеді;
4) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 278-бабының 34-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, жер қойнауын пайдаланушы құзыретті орган қолданыстағы келісімшартқа тиісті өзгерістер енгізгенге дейін келісімшарттық талаптарда айтылған жер қойнауын пайдалану операцияларын жүргізу мерзімдер бұзған жағдайда, сараптамаға ұсынылған есептерді кері қайтарады;

3) технико-экономические обоснования экономической эффективности разработки месторождений, коэффициентов извлечения по углеводородам, выводы и предложения по расширению минерально-сырьевой базы, степень подготовленности запасов и участков недр для использования;
4) результаты и качество оценочных, разведочных и эксплуатационных работ, а также работ по геологическому изучению и оценке недр;
5) обоснованность ликвидации или консервации месторождений полезных ископаемых, списания запасов полезных ископаемых, утративших промышленное значение, нецелесообразных к отработке по технико-экономическим или горнотехническим причинам, превышающих нормативные погрешности не подтверждения при последующих геологоразведочных работах и отработке.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 20.07.2023 № 529 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Комиссия в своей деятельности осуществляет следующие функции:
1) выдает заключение о рентабельности разведанных запасов полезных ископаемых, которое является основанием для постановки их на государственный баланс запасов полезных ископаемых;
2) дает геолого-экономическую оценку запасов и прогнозных ресурсов полезных ископаемых в соответствии с учетом рыночной экономики и конъюнктуры минерального сырья;
3) подтверждает факт коммерческого обнаружения в результате разведки на контрактной территории.
Сноска. Пункт 6 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 20.07.2023 № 529 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. В ходе экспертизы Комиссия:
1) запрашивает и получает от центральных государственных и местных исполнительных органов, подведомственных уполномоченному органу по изучению недр организаций и учреждений, и от недропользователей информацию, документы и материалы, необходимые для выполнения возложенной на них задачи;
2) привлекает независимых экспертов;
3) проводит по необходимости выездные заседания на экспертируемых объектах;
4) отклоняет представленные на экспертизу отчеты в случае превышения недропользователем сроков проведения операций по недропользованию, оговоренных контрактными условиями, до внесения компетентным органом в действующий контракт соответствующих изменений, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 34 статьи 278 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании";

5) олардың өз функцияларына кіретін мәселелер бойынша шешімдер қабылдайды.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 20.07.2023 № 529 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Комиссия отырыстары қажеттілігіне қарай, бірақ айына кемінде бір рет өткізіледі.
9. Комиссия отырыстары жұмыс және пленарлық отырыстар болып бөлінеді. Жұмыс бабында қарау нәтижесі Комиссия шешімінің жобасы болып табылады. Комиссияның пленарлық отырысында сараптама жасалатын есептер бойынша шешім қабылданады.
10. Комиссияның пленарлық отырысында шешім, оған келіп түскен материалдардың салалық бағытына сәйке оның қатысып отырған мүшелерінің даусының көпшілігімен қабылданады. Шешімдерді қабылдау кезінде дауыстар тең болған жағдайда, төрағалық етушінің дауысы шешуші болып табылады.
Қабылданған шешімге келіспейтін Комиссия мүшелері ерекше пікір білдіре алады. Ерекше пікір оның негіздемесін қамтитын жеке құжатпен ресімделеді және қаралатын материалдарға қоса беріледі.
11. Комиссияның жұмыс органы Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Геология комитеті (бұдан әрі – Комитет) болып табылады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 20.07.2023 № 529 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Комиссия отырыстарына Комиссияның мүшелері болып табылмайтын адамдар шақырылуы мүмкін.
13. Комиссия төрағасы оның қызметіне жетекшілік етеді, әдістемелік басшылықты жүзеге асырады. Төраға болмаған кезде оның міндеттерін Комиссия төрағасының орынбасары атқарады.
14. Комиссия хатшысы сараптамаға есептердің қабылдануын және оларды Комиссия отырыстарына дайындауды ұйымдастырады.
15. Сараптаманың нәтижелері пайдалы қазбалар қорларын бекіту туралы, қорларды санаттар бойынша бөлу, тәжірибелік-өнеркәсіптік өндірудің көлемдері мен мерзімдері, көмірсутекті шикізатты алу коэффициенттері, пайдалы қазбалар қорларын есептен шығару, жер қойнауы туралы ақпаратты өнеркәсіптік, ғылыми және басқа мақсаттарда қолдану мүмкіндіктері, ұсынымдар туралы деректер, сондай-ақ Комиссия құзыретіне кіретін өзге де мәселелер бойынша шешімдер көрініс табатын хаттамамен ресімделеді.
16. Сараптаманың нәтижелері көрсетілген хаттамаға отырысқа төрағалық етушінің қолы қойылады және Комиссияның барлық қатысқан мүшелерінің бұрыштама қолдары қойылады.
3-тарау. Комиссияның құрамы
17. Комиссия төрағадан, оның орынбасарынан, хатшыдан және Комиссия мүшелерінен тұрады.

5) принимает решения по вопросам, входящим в их функции.
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 20.07.2023 № 529 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Заседание Комиссии проводится по мере необходимости, но не реже одного раза в месяц.
9. Заседания Комиссии подразделяются на рабочие и пленарные. Результатом рабочего рассмотрения является проект решения Комиссии. На пленарном заседании Комиссии принимается решение по экспертируемым отчетам.
10. Решение на пленарном заседании Комиссии принимаются большинством голосов присутствующих ее членов согласно отраслевой направленности поступивших материалов. При равенстве голосов во время принятия решения, голос председательствующего является решающим.
Члены Комиссии, не согласные с принятым решением, могут выразить особое мнение. Особое мнение оформляется отдельным документом, содержащим его обоснование, и прилагается к материалам рассмотрения.
11. Рабочим органом Комиссии является Комитет геологии Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан (далее – Комитет).
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 20.07.2023 № 529 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. На заседание Комиссии могут приглашаться лица, не являющиеся членами Комиссии.
13. Председатель Комиссии руководит ее деятельностью, осуществляет методическое руководство. В отсутствие председателя его обязанности исполняет заместитель председателя Комиссии.
14. Секретарь Комиссии организует прием отчетов на экспертизу и их подготовку заседаниям Комиссии.
15. Результаты экспертизы оформляются протоколом, в котором отражаются данные об утверждении запасов полезных ископаемых, о распределении запасов по категориям, объемах и сроках опытно-промышленной добычи, коэффициенты извлечения углеводородов, списании запасов полезных ископаемых, возможности применения информации о недрах в промышленных, научных целях, рекомендации, а также решения по иным вопросам, входящим в компетенцию Комиссии.
16. Протокол, отражающий результаты экспертизы, подписывается председательствовавшим на заседании и визируется всеми присутствовавшими членами Комиссии.
Глава 3. Состав Комиссии
17. Комиссия состоит из председателя, его заместителя, секретаря и членов Комиссии.

18. Комиссия төрағасы Комитет төрағасы болып табылады. Комиссия төрағасының комиссия төрағасы болмаған кезеңде Комиссия құзыреті шегінде құжаттарға қол қоюға құқығы бар орынбасары болады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 20.07.2023 № 529 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Комиссия төрағасының орынбасары Комитет төрағасының орынбасары болып табылады.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 20.07.2023 № 529 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Комитеттің салалық басқармаларының басшылары мен бас сарапшылары хатшы және Комиссия мүшелері болып табылады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 20.07.2023 № 529 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Комиссияның жеке құрамы Комитет төрағасымен бекітіледі.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 20.07.2023 № 529 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Комиссияның жұмыс регламенті және іс жүргізу
22. Алып тасталды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 20.07.2023 № 529 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Алып тасталды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 20.07.2023 № 529 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Алып тасталды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 20.07.2023 № 529 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Алып тасталды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 20.07.2023 № 529 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Жер қойнауын пайдаланушы жүргізілген геологиялық барлау жұмыстарының нәтижелері туралы есепті (бұдан әрі - есеп) сараптамаға ұсынады.
27. Алып тасталды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 20.07.2023 № 529 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

18. Председателем Комиссии является председатель Комитета. Председатель Комиссии имеет заместителя, обладающего правом подписи документов в пределах компетенции Комиссии в период отсутствия председателя Комиссии.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 20.07.2023 № 529 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Заместителем председателя Комиссии является заместитель председателя Комитета.
Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 20.07.2023 № 529 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Секретарем и членами Комиссии являются руководители управления и главные эксперты отраслевых управлений Комитета.
Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 20.07.2023 № 529 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Персональный состав Комиссии утверждается председателем Комитета.
Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 20.07.2023 № 529 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Регламент работы и ведение делопроизводства Комиссии
22. Исключен приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 20.07.2023 № 529 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Исключен приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 20.07.2023 № 529 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Исключен приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 20.07.2023 № 529 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Исключен приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 20.07.2023 № 529 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Недропользователь представляет на экспертизу отчет о результатах проведенных геологоразведочных работах (далее - отчет).
27. Исключен приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 20.07.2023 № 529 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

28. Алып тасталды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 20.07.2023 № 529 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Жер қойнауын пайдаланушы сараптамаға мыналарды жібереді:
есеп қағаз және электрондық жеткізгіштерде бір данада;
есепке авторлық анықтамалар-бір дана санында.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 20.07.2023 № 529 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Сараптамаға келіп түсетін есепті Комиссия хатшысы осы Ереженің 29-тармағында көрсетілген материалдардың болуын қарайды.
Материалдар толық ұсынылған кезде Комиссия хатшысы есепті тіркейді, одан кейін сараптамаға қабылданған болып есептеледі және тәуелсіз сарапшы (сарапшылар) тағайындалады, бұл туралы жер қойнауын пайдаланушыға түскен күнінен бастап он жұмыс күні ішінде жазбаша хабарланады.
Материалдар толық ұсынылмаған жағдайда, есеп тіркелмейді, бұл туралы жер қойнауын пайдаланушыға түскен күнінен бастап он жұмыс күні ішінде жазбаша хабарланады.
31. Жер қойнауын пайдаланушы тәуелсіз сарапшыларды есептің материалдарымен, оны жүргізу барысында тікелей сараптама мәніне қатысты жұмыс және қосымша материалдарымен қамтамасыз етеді.
32. Комиссияның мүшелеріне олардың тіркелуіне қарай сараптамаға есептердің келіп түсуі туралы Комиссия хатшысы хабарлайды.
33. Комиссия қарауына түскен есеп Комиссия төрағасының орынбасарына беріледі, ол келіп түскен материалдардың салалық бағытына сәйкес Комиссия мүшелерінің ішінен сараптама жүргізуге жауапты адамдарды айқындайды.
34. Сараптама Комиссия хатшысы есепті тіркеген сәттен бастап үш айға дейінгі мерзімде жүргізіледі. Аса күрделі не көлемі үлкен есепті қараған жағдайда, сараптаманы жүргізу мерзімі Комиссия төрағасының шешімі бойынша ұзартылуы мүмкін, бірақ үш айдан астам емес ұзартылады.
35. Сараптама геология және жер қойнауын пайдалану саласында арнайы білімі бар және сараптама нәтижелеріне мүдделі емес тәуелсіз сарапшыларды тарта отырып жүргізіледі. Тәуелсіз сарапшылардың тізімін Комитет төрағасы бекітеді.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 20.07.2023 № 529 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Тәуелсіз сарапшылардың сараптама қорытындыларын алғаннан кейін және есепті зерделегеннен кейін комиссияның жауапты мүшелері жер қойнауын пайдаланушылар өкілдерінің, есеп орындаушылардың, тәуелсіз сарапшылардың қатысуымен Комиссияның жұмыс отырысын өткізеді.

28. Исключен приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 20.07.2023 № 529 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. Недропользователь направляет на экспертизу:
отчет в одном экземпляре на бумажном и электронном носителях;
авторские справки к отчету – в количестве одного экземпляра.
Сноска. Пункт 29 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 20.07.2023 № 529 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. Поступающий на экспертизу отчет проверяется секретарем Комиссии на наличие материалов, указанным пунктом 29 настоящего Положения.
При полном предоставлении материалов отчет регистрируется секретарем Комиссии, после чего считается принятым на экспертизу и назначается независимый эксперт (эксперты), о чем недропользователь уведомляется письменно в течение десяти рабочих дней с даты поступления.
В случае не полного предоставления материалов отчет не регистрируется, о чем недропользователь уведомляется письменно в течение десяти рабочих дней с даты поступления.
31. Недропользователь обеспечивает независимых экспертов материалами отчета, рабочими и дополнительными материалами, относящимися непосредственно к предмету экспертизы во время ее проведения.
32. Члены Комиссии уведомляются секретарем Комиссии о поступлении отчетов на экспертизу по мере их регистрации.
33. Отчет, поступивший на рассмотрение Комиссии, передается заместителю председателя Комиссии, который определяет ответственного лица за проведение экспертизы из числа членов Комиссии, согласно отраслевой направленности поступивших материалов.
34. Экспертиза проводится в срок до трех месяцев с момента регистрации отчета секретарем Комиссии. В случае рассмотрения отчета повышенной сложности либо большого объема, срок проведения экспертизы увеличивается по решению председателя Комиссии, но не более чем на три месяца.
35. Экспертиза проводится с привлечением независимых экспертов, обладающих специальными знаниями в области геологии и недропользования и не заинтересованных в результатах экспертизы. Список независимых экспертов утверждается председателем Комитета.
Сноска. Пункт 35 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 20.07.2023 № 529 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. После получения заключений независимых экспертов и изучения отчета ответственными членами Комиссии проводится рабочее заседание Комиссии с участием представителей недропользователя, исполнителей отчета, независимых экспертов.

37. Комиссияның жұмыс отырыстары Комиссия төраға орынбасарының, ал ол болмаған кезде - комиссияның сараптама өткізуге жауапты мүшесінің төрағалық етуімен жүргізіледі. Жұмысты қарау нәтижесі Комиссия шешімнің жобасы болып табылады.
38. Комиссияның пленарлық отырыстары Комиссия төрағасының төрағалық етуімен өткізіледі. Төраға болмаған жағдайда, отырысты оның орынбасары өткізеді.
39. Пленарлық отырыс өткізілгенге дейін үш жұмыс күні бұрын Комиссия хатшысы Комиссияның мүшелеріне қаралатын объекті бойынша есептің негізгі мазмұны қысқаша түрде көрсетілген авторлық анықтаманы танысу үшін ұсынады. Комиссия мүшесінің талабы бойынша оған тәуелсіз сарапшылардың қорытындылары және есептің басқа материалдары ұсынылады.
40. Комиссияның пленарлық отырысы егер оған келіп түскен материалдардың салалық бағытына сәйкес Комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде жартысы қатысқан жағдайда, ол заңды деп есептеледі. Комиссияның мүшелері өзінің отырысқа қатысу жөніндегі уәкілеттігін басқа адамдарға бере алмайды.
41. Комиссия отырысының хаттамасы пленарлық отырыс өткен күннен бастап он төрт жұмыс күні ішінде әзірленеді. Хаттамада сараптамаға ұсынылған есептің материалдары туралы мәліметтер, сараптама барысында анықталған ескертулер, Комиссияның шешімі және олардың ұсынымдары қамтылады.
Комиссияның пленарлық отырысының қорытындылары бойынша хаттамаларда мынадай индекстердің бірі бар шешім көрсетіледі:
барлау жөніндегі жұмыстары аяқталмаған жер қойнауының учаскелері бойынша жер қойнауын пайдаланушылар ұсынған аралық есептер бойынша:
алдынала бағаланған пайдалы қазбалар қорының көлемі назарға алынғанын білдіретін "П" индексі;
жүргізілген бағалау жұмыстарының нәтижелері бойынша жер қойнауын пайдаланушылар ұсынған қорытынды есеп бойынша:
пайдалы қазбалар қоры бекітілгенін және Мемлекеттік теңгерімге қоюға жататын білдіретін "У" индексі.
Комиссия отырысының "У" индексі бар Хаттамасына қол қойылған күннен бастап теңгерімдік (шығарып алынатын) қорлар бойынша коммерциялық табу расталған деп есептеледі.
42. Комиссия отырысының дайындалған хаттамасы қаралғаннан кейін күнтізбелік отыз күн ішінде тиісті аумақтық бөлімшеге, геологиялық қорларға және жер қойнауын пайдаланушыға жіберіледі.
43. Сараптамадан өткен есепке, есеп орындаушылары пленарлық отырыста қабылданған шешімдерді және Комиссия хаттамасында көрініс тапқан барлық қажетті толықтырулар мен түзетулерді енгізеді.
44. Енгізілген түзетулердің сәйкестігін ұсынылған есепті сараптамадан өткізуге жауапты адам тексереді және есепті орындаушылардың, ескертулер бейімі жөніндегі тәуелсіз сарапшының және Комиссия жұмыс органы маманының қолдары қойылған актімен куәландырылады.

37. Рабочие заседания Комиссии проводятся под председательством заместителя председателя Комиссии, а при его отсутствии - ответственным за проведение экспертизы членом комиссии. Результатом рабочего рассмотрения является проект решения Комиссии.
38. Пленарные заседания Комиссии проводятся под председательством председателя Комиссии. В случаях отсутствия председателя заседания проводит его заместитель.
39. За три рабочих дня до проведения пленарного заседания секретарем Комиссии представляется членам Комиссии для ознакомления авторская справка, отражающая в кратком виде основное содержание отчета по рассматриваемому объекту. По требованию члена Комиссии ему предоставляются заключения независимых экспертов и все материалы отчета.
40. Пленарное заседание Комиссии считается правомочным, если в нем приняли участие не менее половины от числа членов комиссии согласно отраслевой направленности поступивших материалов. Члены Комиссии не делегируют свои полномочия по участию в заседании другим лицам.
41. Протокол заседания Комиссии составляется в течение четырнадцати рабочих дней со дня проведения пленарного заседания. В протоколе содержатся сведения о представленных на экспертизу материалов отчета, выявленные в ходе экспертизы замечания, решение Комиссии и его рекомендации.
По итогам пленарного заседания Комиссии в протоколах отражаются решения с одним из следующих индексов:
по промежуточным отчетам, представленным недропользователями, по участкам недр, работы по разведке по которым не завершены:
индекс "П", означающий, что объемы предварительно оцененных запасов полезных ископаемых приняты к сведению;
по итоговым отчетам, представленным недропользователями, по результатам проведенных оценочных работ:
индекс "У", означающий, что запасы полезных ископаемых утверждены и подлежат постановке на Государственный баланс.
С даты подписания Протокола заседания Комиссии с индексом "У" по балансовым (извлекаемым) запасам коммерческое обнаружение считается подтвержденным.
42. Подготовленный протокол заседания Комиссии в течение тридцати календарных дней после рассмотрения направляется в адрес соответствующего территориального подразделения, геологические фонды и недропользователю.
43. В отчет, прошедший экспертизу, исполнителями отчета вносятся все необходимые дополнения и исправления, решения по которым приняты на пленарном заседании, и нашедшие отражение в протоколе Комиссии.
44. Соответствие вносимых исправлений проверяется лицом, ответственным за прохождение экспертизы представленного отчета, и удостоверяется актом, подписываемым исполнителями отчета, независимым экспертом по профилю замечаний и специалистом рабочего органа Комиссии.

45. Сараптамадан өткен есепке тиісті өзгерістер мен толықтырулар енгізілгеннен кейін, сондай-ақ оларды қосымша түзелмей және түзетулерсіз қабылдаған жағдайда, жүргізілген геологиялық барлау жұмыстары туралы сараптамадан өткенін куәландыратын мөртабан қойылады.
46. Қабылданған қорлардың санаттары, хаттаманың нөмірі, пленарлық отырыс өткізілген күні, сондай-ақ сараптама жасалатын материалдардың қаралуына жауапты адамның қолы мөртабанда көрініс табады. Мөртабан есеп мәтінінің титул парағына және қорлардың бұғатталғанын мен санаттарға бөлінгенін көрсететін графикалық қосымшалардың әрбір парағына қойылады.
47. Егер сараптама жасалатын есепке жасалған сараптама нәтижесі бойынша Комиссияның теріс қорытындысы алынса, жер қойнауын пайдаланушы есепті ескертулер мен ұсынымдарды ескере отырып, оларды пысықтау шартымен есепті қайталама сараптамаға ұсынады.

45. В отчете, прошедшем экспертизу, после внесения соответствующих изменений и дополнений, а также в случае принятия их без дополнительных исправлении и корректировок, ставится штамп, удостоверяющий прохождение экспертизы о проведенных геологоразведочных работах.
46. В штампе отражаются категории принятых запасов, номер протокола, дата проведения пленарного заседания, а также подпись ответственного лица за рассмотрение экспертируемых материалов. Штамп проставляется в тексте отчета на титульном листе и на каждом листе графических приложений, отражающем блокировку и категоризацию запасов.
47. В случае, если по результатам экспертизы на экспертируемый отчет получено отрицательное заключение Комиссии, недропользователь представляет отчет на повторную экспертизу при условии их доработки с учетом полученных замечаний и рекомендаций.