Жер қойнауы кеңістігін пайдалану жобасын жасау жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 17 мамырдағы № 341 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 4 маусымда № 16984 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 29.06.2018 бастап қолданысқа енгізіледі.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 257-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жер қойнауы кеңістігін пайдалану жобасын жасау жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті заңнамамен белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз тасығыштағы және электрондық нысандағы көшірмелерін Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2018 жылғы 29 маусымнан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
______________Қ. Бозымбаев
2018 жылғы 21 мамыр
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің 2018 жылғы
17 мамырдағы № 341
бұйрығымен
бекітілген
Жер қойнауы кеңістігін пайдалану жобасын жасау жөніндегі нұсқаулық
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жер қойнауы кеңістігін пайдалану жобасын жасау жөніндегі нұсқаулық "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 257-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленген.
2. Геотехникалық, геологиялық, экономикалық және экологиялық факторларын ескере отырып, өндірістік, ғылыми немесе өзге де қызмет объектілерін орналастыруға арналған орта ретінде пайдаланылуы мүмкін жер қойнауының үш өлшемді кеңістіктегі қасиеті жер қойнауы кеңістігі болып табылады.

Об утверждении Инструкции по составлению проекта эксплуатации пространства недр
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 17 мая 2018 года № 341. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 июня 2018 года № 16984.
В соответствии с пунктом 3 статьи 257 Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по составлению проекта эксплуатации пространства недр.
2. Комитету геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на бумажном носителе и в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, согласно подпунктам 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 29 июня 2018 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Қасымбек
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики
Республики Казахстан
________________ К. Бозумбаев
21 мая 2018 год
Утверждена
приказом Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 17 мая 2018 года № 341
Инструкция по составлению проекта эксплуатации пространства недр
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по составлению проекта эксплуатации пространства недр разработана в соответствии с пунктом 3 статьи 257 Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс).
2. Пространством недр является трехмерное пространственное свойство недр, которое с учетом геотехнических, геологических, экономических и экологических факторов может быть использовано в качестве среды для размещения объектов производственной, научной или иной деятельности.

3. Жер қойнауы кеңістігін пайдалану жобасы (бұдан әрі – Жоба) кең таралған пайдалы қазбалар болып табылмайтын пайдалы қазбалардың кен орны жоқ немесе пайдалы қазбалардың аз мөлшердегі ресурстары бар жер қойнауының учаскесі шегінде әзірленеді.
4. Учаске тіктөртбұрыш түрінде болуға тиіс. Егер табиғи ерекшеліктер немесе өзге жер қойнауы учаскесінің шекаралары учаскенің жер қойнауы кеңістігін пайдаланудың аумағын тіктөртбұрыш формасында анықтауға мүмкіндік бермейтін болса, мұндай жер қойнауы учаскесінің аумағы төртбұрыш формасында болуы мүмкін, оның қарама-қарсы екі жағы бір-біріне параллель болуға тиіс.
5. Кодекстің 52 және 53-баптарымен белгіленген тәртіпте Жоба, сондай-ақ оның өзгерістері мемлекеттік экологиялық және санитариялық-эпидемиологиялық сараптамаға, сондай-ақ өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органмен келісуге жатады.
2-тарау. Жобаның мазмұны
6. Жобаның мерзімі кейінгі жиырма бес жылдан аспауы мүмкін.
7. Жобада қамтылады:
1) зиянды, улы заттарды, қатты және сұйық қалдықтарды көму объектілерінің, сарқынды және өнеркәсіптік суларды ағызатын орынның, оның ішінде объектінің орналасқан жерінің, пайдалану кезеңінің, күтіп-ұстауға арналған шығындардың, жерасты сулары, қоршаған орта мен жер қойнауы мониторингісінің қадағалау желісінің болуы мен орналасуының жалпы сипаттамасы;
2) жерасты құрылысжай объектісінің сипаттамасын, оның оқшаулау сипаттамасы, тау-кен жыныстарының типін, коллектор қаттарының жерасты тереңдігін және тиімді қуатын, оның алаңын, кеуектілік коэффициентін, төселетін және жабылатын су тірегінің сипаттамасы, жерасты суларының табиғи ағысының жылдамдығын, көмудің, жиып қою мен ағызудың сапалық және сандық көрсеткіштері, тау-кен техникалық, арнаулы инженерлік-геологиялық, гидрогеологиялық және экологиялық шарттары;
3) қызметі зиянды, улы заттардың, қатты және сұйық қалдықтардың, сарқынды және өнеркәсіптік сулардың түзілуіне әкелетін ұйымдар туралы мәліметтер;
4) өнімнің атауы, ол түзілетін техникалық өндіріс немесе процес, оның физикалық сипаттамасы, толық химиялық құрамы, уытты компоненттердің болуы, өрт қаупі, жарылыс қаупі, ерігіштігі, сақтау кезінде басқа заттармен үйлесімділігі, негізгі ластаушы радионуклидтер, олардың белсенділігі, сондай-ақ тасымалдау жүйесінің сипаттамасы көрсетіле отырып, зиянды, улы заттардың, қатты және сұйық қалдықтардың, сарқынды және өнеркәсіптік сулардың сипаттамасы;
5) осы объекті бойынша бұрынғы мемлекеттік сараптама жүргізілген хаттамаларда бар және геологиялық барлаудың және өзге де жұмыстардың материалдарын қарайтын басқа органдардың ұсынымдарын орындау бойынша іс-шаралар;

3. Проект эксплуатации пространства недр (далее – Проект) разрабатывается в пределах участка недр, не содержащего месторождение полезных ископаемых или содержащим малозначительные ресурсы полезных ископаемых, не являющихся общераспространенными полезными ископаемыми.
4. Участок представляет собой прямоугольник. В случае, если природные особенности или границы иного участка недр не позволяют определить территорию участка использования пространства недр в форме прямоугольника, территория такого участка недр может иметь форму четырҰхугольника, две противоположные стороны которого должны быть параллельны друг другу.
5. Проект, а также его изменения подлежат государственной экологической и санитарно-эпидемиологической экспертизам, а также согласованию с уполномоченным органом в области промышленной безопасности, в порядке, установленном статьями 52 и 53 Кодекса.
Глава 2. Содержание Проекта
6. Срок Проекта не может превышать двадцать пять последовательных лет.
7. Проект содержит:
1) общую характеристику объектов захоронения вредных, ядовитых веществ, твердых и жидких отходов, места сброса сточных и промышленных вод, в том числе местоположение объекта, период эксплуатации, затраты на содержание, наличие и расположение наблюдательной сети мониторинга подземных вод, окружающей среды и недр;
2) характеристику объекта подземного сооружения, характеристику его изоляции, тип горных пород, глубину залегания и эффективную мощность пласта коллектора, его площадь, коэффициент пористости, характеристику подстилающего и перекрывающего водоупора, скорость естественного потока подземных вод, качественные и количественные показатели, горнотехнические, специальные инженерно-геологические, гидрогеологические и экологические условия захоронения, складирования и сброса;
3) сведения об организациях, деятельность которых влечет образование вредных, ядовитых веществ, твердых и жидких отходов, сточных и промышленных вод;
4) характеристику вредных, ядовитых веществ, твердых и жидких отходов, сточных промышленных вод с указанием наименования продукта, технического производства или процесса, в котором он образуется, его физической характеристики, полного химического состава, содержания токсичных компонентов, пожароопасности, взрывоопасности, растворимости, совместимости с другими веществами при хранении основных загрязняющих радионуклидов, их активности, а также характеристики системы транспортировки;
5) мероприятия по выполнению рекомендаций, содержащихся в протоколах ранее проведенной государственной экспертизы и других органов, рассматривавших материалы геологоразведочных и иных работ по данному объекту;

6) қатты, сұйық және радиоактивті қалдықтарды, зиянды улы заттарды сақтау және (немесе) көму, сарқынды, өнеркәсіптік және техникалық сулардың ағызудың (айдаудың) күнтізбелік кестесі.
8. Жоба тиісті графикалық құжаттармен сүйемелденетін тиісті техникалық шешімдерді сәйкес қамтиды.
9. Жобада жер қойнауын және қоршаған ортаны қорғау бойынша арнайы іс–шаралардың кешені, жерасты және бетіндегі суларды мониторингілеу, өндірістік және экологиялық мониторингілеу айқындалады.

6) календарный график хранения и (или) захоронения твердых, жидких и радиоактивных отходов, вредных ядовитых веществ, сброса (закачки) сточных, промышленных и технических вод;
8. Проект, включает соответствующие технические решения, которые сопровождаются соответствующей графической документацией.
9. Проектом определяется специальный комплекс мероприятий по охране недр и окружающей среды, мониторинг подземных и поверхностных вод, производственный и экологический мониторинг.