Жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органға нормаланатын ысыраптар туралы деректерді ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 18 мамырдағы № 350 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 6 маусымда № 17002 болып тіркелді. Бұйрықтың қолданыста болу мерзімі 2023 жылдың 1 қаңтарына дейін
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданыста болу мерзімі - 01.01.2023 (бұйрықтың 4 т.)
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 29.06.2018 бастап қолданысқа енгізіледі және 01.01.2023 дейін қолданыста болады
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 278-бабының 9-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органға нормаланатын ысыраптар туралы деректерді ұсыну қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз тасығыштағы және электрондық нысандағы көшірмелерін Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2018 жылғы 29 маусымнан бастап қолданысқа енгізіледі, 2023 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданыста болады және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
________________ Б. Сұлтанов
2018 жылғы 23 мамыр
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
________________ Қ. Бозымбаев

Об утверждении Правил представления недропользователями в уполномоченный орган по изучению недр данных о нормируемых потерях
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 18 мая 2018 года № 350. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 июня 2018 года № 17002. Срок действия приказа - до 1 января 2023 года
Примечание ИЗПИ!
Срок действия приказа - до 01.01.2023 (п.4 приказа).
Примечание РЦПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 29 июня 2018 года, действует до 1 января 2023 года.
В соответствии с пунктом 9 статьи 278 Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила представления недропользователями в уполномоченный орган по изучению недр данных о нормируемых потерях.
2. Комитету геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на бумажном носителе и в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, согласно подпунктам 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 29 июня 2018 года, действует до 1 января 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр по инвестициям
и развитию Республики Казахстан
Ж. Қасымбек
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
________________ Б. Султанов
23 мая 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики
Республики Казахстан
________________ К. Бозумбаев

2018 жылғы 21 мамыр
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің 2018 жылғы
18 мамырдағы
№ 350 бұйрығымен
бекітілген
Жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органға нормаланатын ысыраптар туралы деректерді ұсыну қағидаларын бекіту туралы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органға нормаланатын ысыраптар туралы деректерді ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 278-бабының 9-тармағына сәйкес әзірленді және пайдалы қатты қазбаларды өндіру кезінде жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) нормаланатын ысыраптар туралы деректерді ұсыну тәртібін айқындайды.
2. Нормаланатын ысыраптар деңгейі техникалық-экономикалық есептермен негізделген өндіру кезінде пайдалы қатты қазбаларды игерудің қабылданған тәсілдері мен жүйелеріне технологиялық байланысты ысыраптар деп түсіндіріледі.
2-тарау. Жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органға нормаланатын ысыраптар туралы деректерді ұсыну тәртібі
3. Пайдалы қатты қазбаларды (кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда) өндіру бойынша тау-кен жұмыстар жоспарын, сондай-ақ тау-кен жұмыстар жоспарына нормаланатын ысыраптардың көрсеткіштері бөлігінде өзгерістер мен (немесе) толықтыруларды бекіткен жер қойнауын пайдаланушы уәкілетті органға тау-кен жұмыстар жоспарын бекіткен немесе оған өзгерістер мен (немесе) толықтыруларды енгізген сәттен бастап 15 жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың қосымшасына сәйкес нысан бойынша кен орнын игерудің техникалық жобасын ұсынады.
Техникалық жобаға мынадай растайтын құжаттар қоса беріледі:
1) тау-кен жұмыстар жоспарының құрамында бекітілген нормаланатын ысыраптар туралы деректерді көрсете отырып, графикалық қосымшаларды қоса алғанда, бекітілген тау-кен жұмыстар жоспарының көшірмесі;
2) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органның тау-кен жұмыстар жоспарын келісуінің көшірмелері.
4. Пайдалы қатты қазбаларды өндіру кезінде нормаланатын ысыраптар кен орнын игерудің схемалары, тәсілдері мен жүйелері қолданылатын нақты тау-кен геологиялық жағдайларға байланысты айқындалады.
5. Пайдалы қазбалардың бірнеше түрі бар кен орындары үшін нормаланатын ысыраптар туралы деректер пайдалы қазбалардың әрбір түрі бойынша ұсынылады, олар туралы мәліметтер Мемлекеттік жер қойнауы қорының бірыңғай кадастрында қамтылған.

21 мая 2018 года
Утверждены
приказом Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 18 мая 2018 года № 350
Правила представления недропользователями в уполномоченный орган по изучению недр данных о нормируемых потерях
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила представления недропользователями в уполномоченный орган по изучению недр данных о нормируемых потерях (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 9 статьи 278 Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании" и определяют порядок представления недропользователями в уполномоченный орган по изучению недр (далее – уполномоченный орган) данных о нормируемых потерях при добыче твердых полезных ископаемых.
2. Под нормируемыми потерями понимаются потери, технологически связанные с принятыми способами и системами разработки твердых полезных ископаемых при добыче, уровень которых обоснован технико-экономическими расчетами.
Глава 2. Порядок представления недропользователями в уполномоченный орган по изучению недр данных о нормируемых потерях
3. Недропользователь, утвердивший план горных работ по добыче твердых полезных ископаемых (за исключением общераспространенных полезных ископаемых), а также изменения и (или) дополнения в план горных работ в части показателей нормируемых потерь, представляет в уполномоченный орган в течение 15 рабочих дней с момента утверждения плана горных работ или внесения изменений и (или) дополнений в него, технический проект разработки месторождения по форме, согласно приложению к настоящим Правилам.
К техническому проекту прилагаются следующие подтверждающие документы:
1) копия утвержденного плана горных работ, включая графические приложения, с указанием утвержденных в составе плана горных работ данных о нормируемых потерях;
2) копии согласований плана горных работ уполномоченного органа в области охраны окружающей среды и уполномоченного органа в области промышленной безопасности.
4. Нормируемые потери при добыче твердых полезных ископаемых определяются в зависимости от конкретных горно-геологических условий, применяемых схем, способов и систем разработки месторождения.
5. Для месторождений, которые содержат несколько видов полезных ископаемых, данные о нормируемых потерях представляются по каждому виду полезных ископаемых, сведения о которых содержатся в Едином кадастре государственного фонда недр.

6. Нормаланатын ысыраптардың көлемі "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 744-бабына сәйкес уәкілетті орган бекіткен кен орнын игерудің техникалық жобасы негізінде белгіленеді.
7. Уәкілетті орган нормаланатын ысыраптардың мөлшері бойынша келіспеген жағдайда нормаланатын ысыраптар туралы деректер ұсынылғаннан кейін он бес жұмыс күні ішінде жер қойнауын пайдаланушыға негізделген қарсылықтарын жібереді.
Осындай қарсылықтар көрсетілген мерзімде жіберілген жағдайда, нормаланатын ысыраптарды жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган ұқсас жобалар бойынша нормаланатын ысыраптар туралы қолда бар деректер негізінде не бұрын берілген мәліметтерге сүйене отырып, дербес өзі айқындайды.
Жер қойнауын
пайдаланушылардың жер
қойнауын зерттеу жөніндегі
уәкілетті органға нормаланатын
ысыраптар туралы деректерді
ұсыну қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Бекітемін_______________
(тегі, аты және әкесінің аты)
(бар болған жағдайда), күні
Уәкілетті органның мөрі
Кен орнын игерудің техникалық жобасы
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 21.05.2020 № 114 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жер қойнауын пайдаланушының атауы:______________________________________
2. Нормаланатын ысыраптар негіздемесі: _______________________________________
3. Нормаланатын ысыраптардың техникалық-экономикалық есептеулері:
__________________________________________________________________________
4. Нормаланатын ысыраптар туралы деректер:
р/с
Кен орнының атауы, әкімшілік-аумақтық бірлекте орналасқан орны, келісімшарттың/лицензияның №___, күні_____
Пайдалы қазбаның түрі
Өндірудің жылдық көлемі, мың тонна/мың текше метр
Нормаланатын ысыраптар, % (мың тонна/мың текше метр)
1
2
3
4
5
Жер қойнауын пайдаланушы - басшы
__________________________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы)
"____"____________20___ж.
Жер қойнауын пайдаланушының мөрінің орны
(жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)

6. Объем нормируемых потерь устанавливается на основании технического проекта разработки месторождения, утверждаемого уполномоченным органом в соответствии со статьей 744 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)".
7. В случае несогласия по размеру нормируемых потерь уполномоченный орган в течение пятнадцати рабочих дней после представления данных о нормируемых потерях направляет недропользователю обоснованное возражение.
В случае направления такого возражения в указанный срок нормируемые потери определяются уполномоченным органом по изучению недр самостоятельно на основании имеющихся данных о нормируемых потерях по аналогичным проектам либо исходя из ранее представленных сведений.
Приложение 1
к Правилам представления
недропользователями в
уполномоченный орган по
изучению недр данных о
нормируемых потерях
Форма
Утверждаю__________________
____________________________
(фамилия, имя и отчество
(при его наличии) дата
Место печати уполномоченного органа
Технический проект разработки месторождения
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 21.05.2020 № 114 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Наименование недропользователя: _______________________________
2. Обоснование нормируемых потерь: ______________________________
3. Технико-экономические расчеты нормируемых потерь: ______________
4. Данные о нормируемых потерях:
№ п/п
Наименование месторождения, местонахождение на административно- территориальной единице, №___ дата_____ контракта/лицензии
Вид полезного ископаемого
Годовой объем добычи, тысяч тонн/тысяч кубических метров
Нормируемые потери, % (тысяч тонн/тысяч кубических метров)
1
2
3
4
5
Недропользователь руководитель
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, дата)
"____"____________20___ г.
Место печати недропользователя
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)