Кемелермен тасымалдауға арналған қауiптi жүктердiң тiзбесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 27 ақпандағы № 147 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 8 маусымда № 17025 болып тіркелді.
"Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" 2002 жылғы 17 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 3-тармағының 55-4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Кемелермен тасымалдауға арналған қауiптi жүктердiң тiзбесi осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес бекiтілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Көлік комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз тасығыштағы және электрондық нысандағы көшірмелерін Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
________________ Қ. Қасымов
2018 жылғы 21 мамыр
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
________________ С. Жасұзақов
2018 жылғы 27 сәуір
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
________________ Қ. Бозымбаев

Об утверждении перечня опасных грузов, предназначенных для перевозки судами
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 февраля 2018 года № 147. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 июня 2018 года № 17025.
В соответствии с подпунктом 55-4) пункта 3 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 17 января 2002 года "О торговом мореплавании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень опасных грузов, предназначенных для перевозки судами, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на бумажном носителе и в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, согласно подпунктам 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Қасымбек
"СОГЛАСОВАН"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
____________ К. Касымов
21 мая 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр обороны
Республики Казахстан
____________ С. Жасузаков
27 апреля 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики
Республики Казахстан
____________ К. Бозымбаев

2018 жылғы 28 наурыз
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің 2018 жылғы
27 ақпандағы № 147 бұйрығымен бекітілген
Кемелермен тасымалдауға арналған қауіпті жүктердің тізбесі
Ескерту. Тізбеге өзгерістер енгізілді – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 28.10.2019 № 806 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 04.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
№ р/с
Жүк
БҰҰ №
Санаты немесе ішкі санаты
1
Құрғақ немесе судың салмақтық үлесi 10%-дан кем аммоний пикраты

28 марта 2018 года
Утвержден
приказом Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 27 февраля 2018 года № 147
Перечень опасных грузов, предназначенных для перевозки судами
Сноска. Перечень с изменениями, внесенными приказами Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 28.10.2019 № 806 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 04.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Груз
№ ООН
Класс или подкласс
1
Аммония пикрат сухой или увлажненный, с массовой долей воды менее 10%

1.2 – таратылу қаупін сипаттайтын, бірақ массаның жарылу қаупін туғызбайтын заттар мен бұйымдар;
1.3 – жану қаупін, сондай-ақ немесе елеусіз жарылу қаупін, немесе елеусіз таратылу қаупін сипаттайтын, немесе сол және басқаға, бірақ массаның жарылу қаупін сипаттаймайтын заттар мен бұйымдар;
1.4 – елеулі қауіп төндірмейтін заттар мен бұйымдар;
1.5 – массаның жарылу қаупін сипаттайтын өте төмен сезімтал заттар;
1.6 – массаның жарылу қаупін сипаттамайтын аса төмен сізімтал бұйымдар;
1.1А –бастапқы жарылғыш зат (бұдан әрі – ЖЗ);
1.1А, 1.2В, 1.4В – бастапқы ЖЗ-ны қамтитын және екі немесе одан да көп тиімді сақтандырғыш құрылғылары жоқ бұйымдар. Сондай-ақ егер олардың құрамында бастапқы ЖЗ болса да жарылыс үшін детонатор және қалпақшалы типті капсюльдер сияқты бұйымдар енгізіледі;
1.1С, 1.2С, 1.3С, 1.4С – лақтырылатын ЖЗ немесе ЖЗ дефлаграциялауға қабілетті басқада, немесе осындай ЖЗ қамтитын бұйымдар;
1.1D, 1.2D, 1.4D, 1.5D – қайталма детонаторлық ЖЗ немесе түтінді дәрі немесе әрбір жағдайда бастамашыл құралдарсыз және лақтыруға қуатсыз қайталма детонаторлық ЖЗ қамтитын бұйымдар немесе бастапқы ЖЗ қамтитын және екі немесе одан да көп тиімді сақтандырғыш құрылғылары бар бұйымдар;
1.1Е, 1.2Е, 1.4Е – бастамашыл құралдарсыз, бірақ лақтырғыш қуатымен қайталма детонаторлық ЖЗ қамтитын бұйымдар (тез тұтанғыш сұйық немесе гель немесе гиперголикалық сұйықтарды қамтитын бұйымдардан басқа);
1.1F, 1.2F, 1.3F, 1.4F – өз бастамашыл құралдарымен, лақтырғыш қуатымен немесе лақтырғыш қуатсыз қайталма детонаторлық ЖЗ қамтитын бұйымдар (тез тұтанғыш сұйық немесе гель немесе гиперголикалық сұйықтарды қамтитын бұйымдардан басқа);
1G, 1.2G, 1.3G, 1.4G – жарылғыш заттарды, жарықтандырғыш, өртегіш, жасаурататын немесе түтін түзгіш заттарды қамтитын пиротехникалық заттар мен бұйымдар (сумен белсенденетін бұйымдардан немесе құрамында ақ фосфорды, фосфид, пирофорлық заттарды, тез тұтанғыш сұйық немесе гель немесе гиперголикалық сұйықтарды қамтитын бұйымдардан басқа);
1.2H, 1.3H – жарылғыш заттарды, сондай-ақ және ақ фосфорды қамтитын бұйымдар;
1.1J, 1.2J, 1.3J – жарылғыш заттарды, сондай-ақ және тез тұтанғыш сұйық немесе гелді қамтитын бұйымдар;
1.2K, 1.3K – ЖЗ, сондай-ақ уытты химиялық заттарды қамтитын бұйымдар;
1.1L, 1.2L, 1.3L – ерекше қауіп төндіретін (мысалы, сумен белсендігіне немесе гиперголиялық сұйықтармен қатысты, фосфидтер немесе пирофордық заттар) және әр типті оқшаулауды талап ететін ЖЗ қамтитын Жарылғыш заттар немесе бұйымдар;

1.2 – вещества и изделия, характеризующиеся опасностью разбрасывания, но не создают опасности взрыва массой;
1.3 – вещества и изделия, характеризующиеся опасностью возгорания, а также либо незначительной опасностью взрыва, либо незначительной опасностью разбрасывания, либо тем и другим, но не характеризуются опасностью взрыва массой;
1.4 – вещества и изделия, которые не представляют значительной опасности;
1.5 – вещества очень низкой чувствительности, характеризующиеся опасностью взрыва массой;
1.6 – изделия чрезвычайно низкой чувствительности, которые не характеризуются опасностью взрыва массой;
1.1А – первичное взрывчатое вещество (далее – ВВ);
1.1А, 1.2В, 1.4 В – изделие, содержащее первичное ВВ и не имеющее двух или более эффективных предохранительных устройств. Включаются также такие изделия, как детонаторы для взрывов и капсюли колпачкового типа, даже если они не содержат первичного ВВ;
1.1С, 1.2С, 1.3С, 1.4С – метательное ВВ или другое способное к дефлаграции ВВ, или изделие, содержащее такое ВВ;
1.1D, 1.2D, 1.4D, 1.5D – вторичное детонирующее ВВ или дымный порох или изделие, содержащее вторичное детонирующее ВВ, в каждом случае без средств инициирования и без метательного заряда, или изделие, содержащее первичное ВВ и имеющее два или более эффективных предохранительных устройства;
1.1Е, 1.2Е, 1.4Е – изделие, содержащее вторичное детонирующее ВВ без средств инициирования, но с метательным зарядом (кроме изделия, содержащего легковоспламеняющуюся жидкость или гель или гиперголические жидкости);
1.1F, 1.2F, 1.3F, 1.4F – изделие, содержащее вторичное детонирующее ВВ, с собственными средствами инициирования, с метательным зарядом (кроме изделия, содержащего легковоспламеняющуюся жидкость или гель или гиперголические жидкости) или без метательного заряда;
1.1G, 1.2G, 1.3G, 1.4G – пиротехническое вещество или изделие, содержащее пиротехническое вещество, или изделие, содержащее как взрывчатое вещество, так и осветительное, зажигательное, слезоточивое или дымообразующее вещество (кроме водоактивируемого изделия или изделия, содержащего белый фосфор, фосфиды, пирофорное вещество, легковоспламеняющуюся жидкость или гель или гиперголические жидкости);
1.2H, 1.3H – изделие, содержащее как взрывчатое вещество, так и белый фосфор;
1.1J, 1.2J, 1.3J – изделие, содержащее как взрывчатое вещество, так и легковоспламеняющуюся жидкость или гель;
1.2K, 1.3K – изделие, содержащее как ВВ, так и токсичное химическое вещество;
1.1L, 1.2L, 1.3L – взрывчатое вещество или изделие, содержащее ВВ, представляющее особую опасность (например, в связи с водоактивируемостью или присутствием гиперголических жидкостей, фосфидов или пирофорного вещества) и требующее изоляции каждого типа;

1.6N – аса төмен сезімтал заттарды ғана қамтитын бұйымдар;
1.4S – кез келген кездейсоқ іске қосылу қауіпті салдары осы жүктің бірлік шегінен шықпайтын, өрт нәтижесінде қаптамасы кез келген зақымданған кезде жарылыстың немесе лақтырудың әсері олар жүк бірлігіне едәуір жақын өртке қарсы немесе авариялық шараларды қабылдау елеулі түрде кедергі келтірмейтін осындай ауқымда шектелген, осылайша қаптамаланған немесе құрастырылған заттар немесе бұйымдар;
2.1 – тұтанғыш газдар;
2.2 – тұтанбайтын уытты емес газдар;
2.3 – уытты газдар;
3 – тез тұтанғыш сұйықтық;
4 – тұтанатын қатты заттар, өзіндік реактивті заттар және қатты десенсибилизацияланған жарылғыш заттар;
4.2 – өздігінен жануға қабілетті заттар;
4.3 – сумен байланысқан кезде өздігінен жанатын газдардан бөлінетін заттар;
5.1 – Қышқылдандыратын заттар;
5.2 – органикалық пероксидтер;
6.1 – уытты заттар:
6.2 – инфекциялық заттар;
7 – радиоактивті материалдар;
8– коррозиялық/күйдіретін заттар;
9 – өзге де қауіпті заттар мен бұйымдар.

1.6N – изделия, содержащие только вещества чрезвычайно низкой чувствительности;
1.4S – вещество или изделие, упакованное или сконструированное таким образом, что любые опасные последствия случайного срабатывания не выходят за пределы данной грузовой единицы, а при повреждении упаковки в результате пожара любые эффекты взрыва или разбрасывания ограничены такими масштабами, что они не препятствуют серьезным образом принятию противопожарных или других аварийных мер в непосредственной близости от грузовой единицы;
2.1 – воспламеняющиеся газы;
2.2 – невоспламеняющиеся нетоксичные газы;
2.3 – токсичные газы;
3 – легковоспламеняющиеся жидкости;
4.1 – воспламеняющиеся твердые вещества, самореактивные вещества и твердые десенсибилизированные взрывчатые вещества;
4.2 – вещества, способные к самовозгоранию;
4.3 – вещества, выделяющие воспламеняющиеся газы при контакте с водой;
5.1 – окисляющие вещества;
5.2 – органические пероксиды;
6.1 – токсичные вещества;
6.2 – инфекционные вещества;
7 – радиоактивные материалы;
8 – коррозионные/едкие вещества;
9 – прочие опасные вещества и изделия.