"Еңбек нарығының қажеттіліктерін ескере отырып, техникалық және кәсiптiк, орта бiлiмнен кейiнгi, жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi бiлiмi бар мамандарды даярлауға, жоғары оқу орындарының дайындық бөлімдеріне, сондай-ақ мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытуға, орта білім беруге мемлекеттiк бiлiм беру тапсырысын орналастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 29 қаңтардағы № 122 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 28 мамырдағы № 231 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 12 маусымда № 17038 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Еңбек нарығының қажеттіліктерін ескере отырып, техникалық және кәсiптiк, орта бiлiмнен кейiнгi, жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi бiлiмi бар мамандарды даярлауға, жоғары оқу орындарының дайындық бөлімдеріне, сондай-ақ мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытуға, орта білім беруге мемлекеттiк бiлiм беру тапсырысын орналастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 29 қаңтардағы № 122 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13418 болып тіркелген, 2016 жылғы 17 наурызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Еңбек нарығының қажеттіліктерін ескере отырып, техникалық және кәсiптiк, орта бiлiмнен кейiнгi, жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi бiлiмi бар мамандарды даярлауға, жоғары оқу орындарының дайындық бөлімдеріне, сондай-ақ мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытуға, орта білім беруге мемлекеттiк бiлiм беру тапсырысын орналастыру қағидаларында:
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысы кадрларға салалық және өңірлік қажеттілікті ескере отырып, меншік нысанына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында орналастырылады.
4. Экономиканың кадрларға болжамды қажеттілігін, оның ішінде салалық және өңірлік қажеттілігін, елдің индустриялық-инновациялық даму басымдықтарын, жоғары оқу орындарының (бұдан әрі – ЖОО) және ғылыми ұйымдардың ғылыми-педагогикалық кадрларға қажеттілігін ескере отырып қалыптастырылған және мамандықтар бойынша бөлінген жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар мамандарды даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысы ЖОО арасында конкурстық негізде орналастырылады.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 января 2016 года № 122 "Об утверждении Правил размещения государственного образовательного заказа на подготовку специалистов с техническим и профессиональным, послесредним, высшим и послевузовским образованием с учетом потребностей рынка труда, на подготовительные отделения высших учебных заведений, а также на дошкольное воспитание и обучение, среднее образование"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 мая 2018 года № 231. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 июня 2018 года № 17038
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 января 2016 года № 122 "Об утверждении Правил размещения государственного образовательного заказа на подготовку специалистов с техническим и профессиональным, послесредним, высшим и послевузовским образованием с учетом потребностей рынка труда, на подготовительные отделения высших учебных заведений, а также на дошкольное воспитание и обучение, среднее образование" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13418, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 17 марта 2016 года) следующие изменения и дополнения:
в Правилах размещения государственного образовательного заказа на подготовку специалистов с техническим и профессиональным, послесредним, высшим и послевузовским образованием с учетом потребностей рынка труда, на подготовительные отделения высших учебных заведений, а также на дошкольное воспитание и обучение, среднее образование, утвержденных указанным приказом:
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. Государственный образовательный заказ на подготовку специалистов с техническим и профессиональным, послесредним образованием размещается в организациях технического и профессионального, послесреднего образования независимо от формы собственности и ведомственной подчиненности с учетом отраслевой и региональной потребности в кадрах.
4. Государственный образовательный заказ на подготовку специалистов с высшим и послевузовским образованием, сформированный и распределенный по специальностям с учетом прогнозной потребности экономики в кадрах, в том числе отраслевой и региональной потребности, приоритетов индустриально-инновационного развития страны, потребностей высших учебных заведений (далее – вуз) и научных организаций в научно-педагогических кадрах, размещается среди вузов на конкурсной основе.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:

"8. Мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру үшін республикалық маңызы бар қаланың, астананың білім басқармалары, қалалардың (аудандардың) білім бөлімдері балалар контингентін жасақтауды жүргізеді.
Мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша балалар контингентін топтастыруда республикалық маңызы бар қаланың, астананың білім басқармалары, қалалық (аудандық) білім бөлімдері кезектілік тізімін басшылыққа алады.
Мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру үшін республикалық маңызы бар қаланың, астананың білім басқармалары, қалалардың (аудандардың) білім бөлімдері конкурс өткізеді.
Мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру үшін республикалық маңызы бар қаланың, астананың білім басқармалары, қалалардың (аудандардың) білім бөлімдері интернет-ресурстарда күні, уақыты және өткізілетін орнын көрсете отырып, он бес жұмыс күні мерзімімен конкурс өткізу туралы хабарландыру орналастырады.
Мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру үшін республикалық маңызы бар қаланың, астананың, қалалардың (аудандардың) жергілікті атқарушы органдары Комиссия (бұдан әрі – Комиссия) құрады.
Комиссияның құрамына мәслихаттардың, әкімдіктердің, республикалық маңызы бар қаланың, астананың білім басқармаларының, қалалардың (аудандардың) білім бөлімдерінің, үкіметтік емес ұйымдардың және өңірлік кәсіпкерлер палатасының өкілдері кіреді. Комиссия мүшелерінің саны тақ болады. Комиссияның төрағасы республикалық маңызы бар қаланың, астананың білім басқармаларының, қалалық (аудандық) білім бөлімдерінің басшысы болып табылады.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Конкурсқа қатысуға өз қызметінің басталғаны туралы білім беру саласындағы уәкілетті органды хабардар еткен және мемлекеттік білім беру тапсырысын алуға өтінім берген мектепке дейінгі ұйымдар жіберіледі.
Конкурсқа қатысу үшін жекеменшік мектепке дейінгі ұйымдар мынадай құжаттарды:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша комиссия төрағасының атына жазылған өтінішті;
2) заңды тұлғаны немесе дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманы немесе куәліктің көшірмесін, мектепке дейінгі ұйымдардың жарғысын, құжаттарды тапсырғанға дейін бір ай мерзімінен аспайтын банктен берілетін берешегінің жоқ екені туралы анықтаманы және салық органынан берілетін берешегінің жоқ екені туралы анықтаманы;
3) мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқыту ұйымдары үшін қолданылатын жылжымайтын мүлікке құқықты белгілеуші құжаттардың көшірмесін (жекеменшік немесе жалға алу);
4) "Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2017 жылғы 28 сәуірдегі № 217 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15217 болып тіркелген) бекітілген "Эпидемиялық маңыздылығы жоғары объектінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге және гигиеналық нормативтерге сәйкестігі (сәйкес еместігі) туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымның санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының көшірмесін;

"8. Для размещения государственного образовательного заказа управлениями образования города республиканского значения, столицы, отделами образования городов (районов) проводится комплектование контингента детей.
При комплектовании контингента детей по государственному образовательному заказу управлений образования города республиканского значения, столицы, отделы образования городов (районов) руководствуются списком очередности.
Для размещения государственного образовательного заказа управлениями образования города республиканского значения, столицы, отделами образования городов (районов) проводится конкурс.
Для размещения государственного образовательного заказа управления образования города республиканского значения, столицы, отделы образования городов (районов) на интернет-ресурсах размещают объявление о проведении конкурса с указанием даты, времени и места проведения со сроком пятнадцать рабочих дней.
Для размещения государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение местные исполнительные органы города республиканского значения, столицы, городов (районов) создают Комиссию (далее – Комиссия).
Комиссия формируется из числа представителей маслихатов, акиматов, управлений образования города республиканского значения, столицы, отделов образования городов (районов), неправительственных организаций и региональной палаты предпринимателей. Количество членов Комиссии является нечетным. Председателем Комиссии является руководитель управления образования города республиканского значения, столицы, отделов образования городов (районов).";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. К участию в конкурсе допускаются дошкольные организации, уведомившие о начале своей деятельности уполномоченный орган в области образования и подавшие заявку на получение государственного образовательного заказа.
Для участия в конкурсе частные дошкольные организации предоставляют следующие документы:
1) заявление на имя председателя комиссии по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) справку или копию свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или индивидуального предпринимателя, устав дошкольной организаций, справку из банка об отсутствии задолженности, справку из налогового органа об отсутствии задолженности с датой не раньше месячного срока до подачи документов;
3) копию правоустанавливающих документов на недвижимое имущество (собственное или арендуемое), используемое под организацию дошкольного воспитания и обучения;
4) копию санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии дошкольной организации санитарно-эпидемиологическим требованиям согласно приложению 1 Стандарта государственной услуги "Выдача санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии (несоответствии) объекта высокой эпидемической значимости нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и гигиеническим нормативам", утвержденному приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 апреля 2017 года № 217 "Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15217);

5) медициналық кабинетке лицензиясының болуы туралы көшірмесін немесе тіркелген жерін ескере отырып емханамен жасалған қызмет көрсету туралы шартты;
6) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес тамақтандыруға жұмсалатын ата-аналар төлемақысының белгіленген мөлшерімен, тек қана республикалық маңызы бар қаланың, астананың білім басқармаларының, қалалардың (аудандардың) білім бөлімдерінің жолдамасымен мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша балаларды қабылдау туралы жеткізушінің міндеттемесін ұсынады. Жеткізуші Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша міндеттемелер нысанын толтырады.
Конкурстық өтінімге кіретін құжаттар тігіледі, нөмірленеді, мектепке дейінгі ұйымның құрылтайшысымен қол қояды, мөрімен расталады және конкурс өткізу туралы хабарландыруда көрсетілген тәртіппен ұсынылады.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Ұсынылған өтінімдерді комиссия өз отырысында 5 (бес) жұмыс күні ішінде қарайды.
Комиссия отырысынан кейін келесі ақпараттармен:
1) олардан бас тарту себептерін егжей-тегжейлі сипаттай отырып, оның ішінде құжаттардың осы Қағидалардың 10-тармағының талаптарына сәйкес келмейтінін растайтын мәліметтер мен құжаттарды көрсете отырып, осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмейтін мектепке дейінгі ұйымдардың тізбесі;
2) алдын ала қарау хаттамасына сәйкес мектепке дейінгі ұйымдармен ұсынылған түзетілген және толықтырылған құжаттарды қайта қарау мерзімі көрсетілген конкурсқа қатысудың алдын ала талқылау хаттамасы жарияланады.
Мектепке дейінгі ұйымдардың конкурсқа қатысуына алдын ала рұқсат беру туралы конкурстық комиссияның шешімі қатысуға өтімдерді ашқан күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қабылданады және конкурстық комиссияның хатшысы конкурсқа қатысуға алдын ала рұқсат беру туралы шешім қабылданған күні барлық мектепке дейінгі ұйымдарды электронды пошта бойынша автоматты түрде хабардар ете отырып республикалық маңызы бар қаланың, астананың білім басқарламаларының, қалалардың (аудандардың) білім бөлімдерінің интернет-ресурстарында орналастырады.
Әлеуетті жеткізушілерге алдын ала рұқсат беру хаттамасы орналастырылған күннен бастап 5 (бес) күн ішінде алдын ала рұқсат беру хаттамасына сәйкес құжаттарды сәйкес келтіру құқығы беріледі.
Комиссия конкурсқа қатысуға алдын ала рұқсат беру хаттамасының тізбесінде көрсетілген мектепке дейінгі ұйымдардың конкурсқа қатысуға өтінімдерін оларды сәйкес келтірудің толықтығы тұрғысынан қайта қарайды.
Комиссия отырыс күнінен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде орын санын көрсете отырып, мемлекеттік білім беру тапсырысы орналастырылатын мектепке дейінгі ұйымдардың тізбесіне енгізу туралы шешім шығарады.
Мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру үшін орындардың барынша мүмкін саны көрсетіле отырып, комиссияның шешімі хаттама түрінде ресімделеді.
Комиссия мынадай:

5) копию о наличии лицензии на медицинский кабинет или договор на обслуживание с поликлиникой с учетом места закрепления;
6) обязательства поставщика о принятии детей по государственному образовательному заказу исключительно по направлению управлений образования города республиканского значения, столицы, отделов образования городов (районов) с установленным размером родительской платы за питание, в соответствии с Законом Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании". Поставщиком заполняется форма обязательств согласно приложению 2 настоящих Правил.
Документы, входящие в конкурсную заявку прошнуровываются, пронумеровываются, подписываются учредителем дошкольной организации, заверяются печатью и представляются в порядке, указанном в объявлении о проведении конкурса.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Представленные заявки рассматриваются комиссией на заседании в течение 5 (пяти) рабочих дней.
После заседания комиссии объявляется протокол предварительного допуска к участию в конкурсе со следующей информацией:
1) перечень дошкольных организации, не соответствующих требованиям настоящих Правил с подробным описанием причин их отклонения, в том числе с указанием сведений и документов подтверждающих несоответствие документов;
2) дата повторного рассмотрения документов, представленных дошкольными организациями с исправлениями и дополнениями в соответствии с протоколом предварительного допуска.
Решение конкурсной комиссии о предварительном допуске дошкольных организаций к участию в конкурсе принимается в течение 3 (трех) рабочих дней со дня вскрытия заявок на участие и размещается секретарем конкурсной комиссии в день принятия решения о предварительном допуске к участию в конкурсе на интернет-ресурсах управлений образования города республиканского значения, столицы, отделами образования городов (районов), с автоматическим уведомлением по электронной почте всех дошкольных организаций.
Потенциальные поставщики в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня размещения протокола предварительного допуска приводят в соответствие документы согласно протоколу о предварительном допуске.
Комиссия повторно рассматривает заявки на участие в конкурсе дошкольных организаций, указанных в перечне протокола предварительного допуска к участию в конкурсе на предмет полноты приведения их в соответствие.
Комиссия после дня заседания в течение 3 (трех) рабочих дней выносит решение о включении в перечень дошкольных организаций, в которых будет размещен государственный образовательный заказ с указанием количества мест.
Решение комиссии с указанием максимально возможного количества мест для размещения государственного образовательного заказа оформляется в виде протокола.
Комиссия выносит одно из следующих решений:

1) жекеменшік мектепке дейінгі ұйымдарында мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру тізбесіне енгізу туралы;
2) осы Қағидалардың 9 және 10-тармақтарына сәйкес келмеген жағдайда, жекеменшік мектепке дейінгі білім беру ұйымдарында мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру тізбесіне енгізуден бас тарту туралы шешімдердің біреуін шығарады.
Ашық дауыс беру жолымен комиссия мүшелері дауысының көпшілігімен шешім қабылданды деп есептеледі. Комиссия құрамының дауыстары тең болған жағдайда, Комиссия төрағасының даусы шешуші болып табылады.
Хаттаманы хатшы ресімдейді, оған төраға және отырысқа қатысқан комиссияның барлық мүшелері қол қояды. Комиссия отырысы ай сайын өткізіледі, егер комиссия мүшелерінің жалпы санының жартысынан астамы отырысқа қатысса дұрыс деп есептеледі.
Мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру туралы шешім республикалық маңызы бар қаланың, астананың білім басқармалары, қалалардың (аудандардың) білім бөлімдерінің интернет-ресурстарында жарияланады.
Республикалық маңызы бар қалаланың, астананың білім басқармаларының, қалалардың (аудандардың) білім бөлімдерінің өкілдері жылына бір рет мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру шартында көзделген міндеттемелердің орындалуы бойынша мектепке дейінгі ұйымдар қызметіне мониторинг жүргізеді және консультативтік көмек көрсетеді.
Мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша орындар бұдан бұрын орналастырылған мектепке дейінгі ұйымдар отырыс хаттамасына конкурссыз енгізіледі.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру үшін құрамын уәкілетті орган және ЖАО күнтізбелік жылдың 1 наурызына дейін бекітетін техникалық, орта білімнен кейінгі және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру жөніндегі комиссия (бұдан әрі - Комиссия) құрылады.";
18, 19, 20, 21-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Конкурстық өтінімге енетін құжаттар тігінделеді, нөмірленеді және оларға техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымның бірінші басшысының қолы қойылып, елтаңбалы мөрмен расталады және уәкілетті органға және ЖАО-ға күнтізбелік жылдың 1 наурызына дейін ұсынылады.
19. Күнтізбелік жылдың 1 наурызына дейін конкурсқа қатысуға өтініш берген меншік нысанына қарамастан техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары конкурсқа қатысуға жіберіледі.
Конкурсқа қатысу үшін мынадай құжаттар топтамасын ұсынады:
1) Комиссия төрағасының атына жазылған Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;

1) о включении в перечень на размещение государственного образовательного заказа в частной дошкольной организации;
2) об отказе включения в перечень на размещение государственного образовательного заказа в частной дошкольной организации образования в случае несоответствия пунктам 9 и 10 настоящих Правил.
Большинством голосов членов комиссии путем открытого голосования решение считается принятым. При равенстве голосов состава Комиссии голос председателя Комиссии является решающим.
Протокол оформляется секретарем, подписывается председателем и всеми членами комиссии, участвовавшими на заседании. Заседания комиссии проводятся ежемесячно и считаются действительными, если на них присутствуют более половины от общего числа ее членов.
Решение о размещении государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение публикуется на интернет-ресурсах управления образования города республиканского значения, столицы, отделов образования городов (районов).
Представители управлений образования города республиканского значения, столицы, отделов образования городов (районов) раз в год проводят мониторинг деятельности дошкольных организаций по исполнению обязательств, предусмотренных договором размещения государственного образовательного заказа и оказывают консультативную помощь.
Дошкольные организации с ранее размещенными местами по государственному образовательному заказу включаются в протокол заседания без прохождения конкурса.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Для размещения государственного образовательного заказа создается Комиссия по размещению государственного образовательного заказа на подготовку специалистов с техническим и профессиональным, послесредним образованием (далее – Комиссия), состав которой утверждается уполномоченным органом и МИО до 1 марта календарного года.";
пункты 18, 19, 20 и 21 изложить в следующей редакции:
"18. Документы, входящие в конкурсную заявку прошнуровываются, пронумеровываются, подписываются первым руководителем организации технического и профессионального, послесреднего образования, заверяются печатью и представляются в уполномоченный орган и МИО до 1 марта календарного года.
19. К участию в конкурсе допускаются организации технического и профессионального, послесреднего образования независимо от формы собственности, подавшие заявку на участие в конкурсе до 1 марта календарного года.
Для участия в конкурсе представляют следующий пакет документов:
1) заявление на имя председателя Комиссии по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;

2) құжаттарды тапсыру кезеңінде берілген заңды тұлғаның мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтамасы немесе куәлігінің, жарғының, банктен анықтаманың, салықоргандарынан қарызының жоқтығы туралы анықтаманың көшірмесі;
3) жылжымайтын мүлікке құқықты орнатушы (жекеменшік немесе шаруашылық жүргізу құқығындағы (тікелей басқару) құжаттардың көшірмелері;
4) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыруға Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсыныс;
5) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі мамандықтар бойынша білім беру қызметін жүргізу құқығына берілетін лицензияның болуы;
6) жатақхананың техникалық паспорты немесе алаңды жалға алғаны туралы шарттың көшірмелері;
7) Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарын бітірушілердің жұмысқа орналасуы туралы мәліметтердің көшірмесі.
20. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру үшін техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі оқу орындарын анықтау кезінде Комиссия мынадай негізгі өлшемшарттарды, сондай-ақ мынадай растайтын ақпаратты басшылыққа алады:
1) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі мамандықтар бойынша білім беру қызметін жүргізу құқығына берілетін лицензияның болуы;
2) басқа қаладан келген білім алушылардың тұруын қамтамасыз етуге арналған жағдайлардың болуы (жатақхананың техникалық паспорты немесе алаңды жалға алғаны туралы шарттың көшірмелері);
3) өндірістік оқыту мен практикадан өту туралы кәсіпорындармен шарттардың болуы;
4) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарын бітірушілердің жұмысқа орналасуы туралы көрсеткіштердің деңгейінің шекті мәнінен төмен болмауы.
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарын бітірушілердің жұмысқа орналасуы туралы көрсеткіштердің деңгейінің шекті мәнін Комиссия анықтайды.
21. Комиссия шешiмдерi отырысқа қатысушы Комиссия мүшелерiнiң қарапайым көпшiлiгінің ашық дауыс беруі арқылы күнтізбелік жылдың 10 наурызына дейін қабылданады және ол төраға қол қоятын хаттамамен рәсiмделедi. Комиссия құрамының даусы тең болған жағдайда Комиссия төрағасының даусы шешуші болып саналады.
Комиссияның шешімі отырыстың хаттамасымен рәсімделеді және Комиссия мүшелерімен қол қойылады. Комиссия хатшысының дауыс беруге құқығы жоқ.
Комиссия шешімінің негізінде уәкілетті органның басшысының бұйрығымен және ЖАО - ның қаулысымен күнтізбелік жылдың 20 наурызына дейін техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының тізбесі мамандықтар мен мемлекеттік тапсырыстың көлемін көрсете отырып, бекітіледі.";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

2) справку или копию свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, устава, справки из банка, справки из налоговых органов об отсутствии задолженности, выданные в период подачи документов;
3) копию правоустанавливающих документов на недвижимое имущество (собственное или на праве хозяйственного ведения (оперативного управления);
4) предложения на размещение государственного образовательного заказа по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
5) копию лицензии на право ведения образовательной деятельности по специальностям технического и профессионального, послесреднего образования;
6) копию технического паспорта общежития или договора на аренду площади;
7) сведения о показателе трудоустройства выпускников организаций технического и профессионального, послесреднего образования.
20. При определении учебных заведений технического и профессионального, послесреднего образования для размещения государственного образовательного заказа на подготовку кадров с техническим и профессиональным, послесредним образованием Комиссия руководствуется следующими основными критериями, а также информацией, подтверждающей:
1) наличие лицензии на право ведения образовательной деятельности по специальностям технического и профессионального, послесреднего образования;
2) наличие условий для обеспечения проживания иногородних обучающихся (копий технического паспорта общежития или договора на аренду площади);
3) наличие договоров с предприятиями о производственном обучении и прохождении практики;
4) наличие показателя трудоустройства выпускников организаций технического и профессионального, послесреднего образования не ниже порогового значения.
Пороговое значение показателя трудоустройства выпускников организаций технического и профессионального, послесреднего образования определяется Комиссией.
21. Решения Комиссии принимаются до 10 марта календарного года открытым голосованием простым большинством голосов от числа присутствующих на заседании членов Комиссии и оформляются протоколом заседания, который подписывается председателем. При равенстве голосов состава Комиссии голос председателя Комиссии является решающим. Решения Комиссии оформляются протоколом заседания и подписываются членами Комиссии.
На основании решения Комиссии приказом руководителя уполномоченного органа и постановлением МИО до 20 марта календарного года утверждается перечень организаций технического и профессионального, послесреднего образования с указанием наименований специальностей и объема государственного образовательного заказа.";
пункт 29 изложить в следующей редакции:

"29. Конкурстық өтінімге кіретін құжаттар тігіледі, нөмірленеді, жоғары оқу орнының бірінші басшысы қол қояды, мөрімен расталады және конкурс өткізу туралы хабарландыруда көрсетілген тәртіппен ұсынылады.
Бұл ретте жоғары оқу орындары ұсынған мәліметтер Білім берудің бірыңғай ақпараттық жүйесі деректерімен сәйкестігі тұрғысында салыстырылады.";
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар мамандарды даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру конкурсына мамандықтар бөлінісінде әскери, арнаулы оқу орындарын қоспағанда, білім беру сапасын қамтамасыз ету жөніндегі халықаралық еуропалық желілердің толық мүшелері болып табылатын және білім беру саласындағы уәкілетті органның тізіліміне енгізілген шетелдік немесе ұлттық аккредиттеу органдарында халықаралық аккредиттеуден өткен және жоғары оқу орнын бітірушілердің жұмысқа орналасу көрсеткіші шекті мәннен төмен емес жоғары оқу орындары қатысады.
Жоғары оқу орнын бітірушілердің жұмысқа орналасу көрсеткішінің шекті мәнін Комиссия айқындайды.
Ерекшелік Қазақстан Республикасының жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру мамандықтарының жіктеуішіне алғаш рет енгізілген мамандықтарды, сондай-ақ экономиканың басым салалары бойынша жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау үшін жаңадан құрылған ЖОО-ны құрайды. Бұл ретте ЖОО-лардың тізбесін Комиссия айқындайды.";
39 және 40-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Комиссия конкурстық өтінімдерді бағалау негізінде:
1) конкурс шарттары бойынша жоғары білімі бар мамандарды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысы орналастырылатын жоғары оқу орындарының;
2) конкурс шарттары бойынша мамандықтар бөлінісінде көлемі көрсетіле отырып, "Мәңгілік ел жастары – индустрияға!" жобасы шеңберінде жоғары білімі бар мамандарды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысы орналастырылатын жоғары оқу орындарының;
3) конкурс шарттары бойынша магистратураның жекелеген мамандықтары бойынша, оның ішінде ағылшын тілінде мамандарды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысы орналастырылатын жоғары оқу орындарының;
4) конкурс шарттары бойынша мамандықтар бөлінісінде, оның ішінде магистрлерді және философия докторларын (PhD)/бейіні бойынша докторларды нысаналы даярлау үшін көлемі көрсетіле отырып, жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар мамандарды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысы орналастырылатын базалық жоғары оқу орындарының;
5) жоғары оқу орындарының дайындық бөлімдерінде тыңдаушыларды оқыту үшін, оның ішінде тілдік дайындық деңгейін арттыру үшін көлемі көрсетіле отырып, мемлекеттік білім беру тапсырысы орналастырылатын жоғары оқу орындарының;

"29. Документы, входящие в конкурсную заявку прошнуровываются, пронумеровываются, подписываются первым руководителем вуза, заверяются печатью и представляются в порядке, указанном в объявлении о проведении конкурса.
При этом представленные вузами сведения сверяются на предмет соответствия данных Единой информационной системы образования.";
пункт 32 изложить в следующей редакции:
"32. В конкурсе по размещению государственного образовательного заказа на подготовку специалистов с высшим и послевузовским образованием в разрезе специальностей участвуют вузы, прошедшие международную аккредитацию в зарубежных или национальных аккредитационных органах, являющихся полноправными членами международных европейских сетей по обеспечению качества образования и внесенных в реестр уполномоченного органа в области образования, за исключением военных, специальных учебных заведений, и имеющие показатель трудоустройства выпускников вуза не ниже порогового значения.
Пороговое значение показателя трудоустройства выпускников вуза определяется Комиссией.
Исключение составляют специальности, внесенные впервые в Классификатор специальностей высшего и послевузовского образования Республики Казахстан, а также вновь созданные вузы для подготовки специалистов с послевузовским образованием по приоритетным отраслям экономики. При этом, перечень вузов определяется Комиссией.";
пункты 39 и 40 изложить в следующей редакции:
"39. Комиссия на основе оценки принимает решение о размещении государственного образовательного заказа на подготовку специалистов с высшим и послевузовским образованием с указанием:
1) перечня вузов, в которых по условиям конкурса размещается государственный образовательный заказ на подготовку специалистов с высшим образованием;
2) перечня вузов, в которых по условиям конкурса размещается государственный образовательный заказ на подготовку специалистов с высшим образованием в рамках проекта "Мәңгілік ел жастары-индустрияға!" с указанием объема в разрезе специальностей;
3) перечня вузов, в которых по условиям конкурса размещается государственный образовательный заказ на подготовку специалистов по отдельным специальностям магистратуры, в том числе на английском языке;
4) перечень базовых вузов, в которых по условиям конкурса размещается государственный образовательный заказ на подготовку кадров с послевузовским образованием с указанием объема в разрезе специальностей, в том числе для целевой подготовки магистров и докторов философии (PhD)/докторов по профилю;
5) вузов, в которых размещается государственный образовательный заказ для обучения слушателей на подготовительных отделениях вузов, в том числе для повышения уровня языковой подготовки с указанием объема;

6) конкурс шарттары бойынша мамандықтар бөлінісінде көлемі көрсетіле отырып, жоғары білімі бар педагог кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысы орналастырылатын педагогикалық жоғары оқу орындарының тізбесі көрсетілген жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар мамандарды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру туралы шешім қабылдайды.
40. Конкурстық комиссия жұмысының нәтижелері бойынша Министрдің немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның бұйрығымен жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар мамандарды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру бекітіледі және білім беру саласындағы уәкілетті органның интернет-ресурстарында жарияланады.";
мынадай мазмұндағы тараумен толықтырылсын:
"6-тарау. Жергілікті атқарушы органдардың еңбек нарығының қажеттіліктерін ескере отырып, жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi бiлiмi бар мамандарды даярлауға мемлекеттiк бiлiм беру тапсырысын орналастыру
44. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi бiлiмi бар мамандарды даярлауға мемлекеттiк бiлiм беру тапсырысын орналастыру үшін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – ЖАО) жыл сайын ЖАО қаражаты есебінен мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша оқыту конкурсына қатысу үшін құжаттарды қабылдау басталғанға дейін 5 (бес) күннен кешіктірмей жоғары оқу орындары арасында конкурс жариялайды.
Конкурс өткізу туралы шешім тиісті облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімінің және оның міндеттерін атқарушы адамның өкімімен ресімделеді.
Конкурс өткізу туралы хабарландыру ЖАО-ның интернет-ресурстарында жарияланады.
Конкурс өткізу үшін құрамы тиісті облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімінің немесе оның міндеттерін атқарушы адамның өкімімен бекітілетін ЖАО-ның Жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi бiлiмi бар кадрларды даярлауға мемлекеттiк бiлiм беру тапсырысын орналастыру жөніндегі комиссия (бұдан әрі – ЖАО комиссиясы) құрылады.
ЖАО комиссиясының төрағасы тиісті облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімі немесе және оның міндеттерін атқарушы адам болып табылады. ЖАО комиссиясы ЖАО-ның қызметкерлері, аталған аумақ бірлігінде орналасқан азаматтық қоғам институттарының өкілдері қатарынан құрылады. ЖАО комиссиясы мүшелерінің саны оның төрағасын қоса алғанда, тақ болып табылады.
Егер онда оның мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысса, ЖАО комиссиясының отырысы заңды деп есептеледi.
ЖАО комиссиясының шешімі ашық дауыс беру арқылы отырысқа қатысушы Комиссия мүшелері санының қарапайым көпшілік дауысымен қабылданады және отырысқа қатысқан Комиссияның барлық мүшелері қол қоятын отырыс хаттамасымен ресімделеді.
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi бiлiмi бар кадрларды даярлауға мемлекеттiк бiлiм беру тапсырысын орналастыру конкурсына қатысу үшін жоғары оқу орындары ЖАО-ларға мынадай құжаттарды:

6) педагогических вузов, в которых по условиям конкурса размещается государственный образовательный заказ на подготовку педагогических кадров с высшим образованием с указанием объема в разрезе специальностей.
40. По результатам работы конкурсной комиссии приказом Министра или лицом, исполняющим его обязанности, утверждается размещение государственного образовательного заказа на подготовку специалистов с высшим и послевузовским образованием и публикуется на интернет-ресурсах уполномоченного органа в области образования.";
дополнить главой следующего содержания:
"Глава 6. Размещение местными исполнительными органами государственного образовательного заказа на подготовку специалистов с высшим и послевузовским образованием с учетом потребностей рынка труда
44. Для размещения государственного образовательного заказа на подготовку специалистов с высшим и послевузовским образованием местные исполнительные органы области, города республиканского значения, столицы (далее – МИО) ежегодно объявляют конкурс среди вузов не позднее 5 (пяти) дней до начала приема документов для участия в конкурсе на обучение по государственному образовательному заказу за счет средств МИО.
Решение о проведении конкурса оформляется распоряжением акима соответствующей области, город республиканского значения, столицы или лицом, исполняющим его обязанности.
Объявление о проведении конкурса публикуется на интернет-ресурсах МИО.
Для проведения конкурса создается Комиссия МИО по размещению государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием (далее – Комиссия МИО), состав которой утверждается распоряжением акима соответствующей области, города республиканского значения, столицы или лицом, исполняющим его обязанности.
Председателем Комиссии МИО является аким соответствующей области, города республиканского значения, столицы или лицо, исполняющее его обязанности. Комиссия МИО формируется из числа сотрудников МИО, представителей институтов гражданского общества, расположенных на данной территориальной единице. Количество членов Комиссии МИО является нечетным, включая его председателя.
Заседания Комиссии МИО считаются действительными, если на них присутствуют более двух третей от общего числа ее членов.
Решения Комиссии МИО принимаются открытым голосованием простым большинством голосов от числа присутствующих на заседании членов Комиссии и оформляются протоколом заседания, который подписывается всеми членами Комиссии, участвовавшими на заседании.
Для участия в конкурсе по размещению государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием вузы подают в МИО конкурсную заявку, включающую следующие документы:

1) осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша жоғары оқу орнының өтінімін;
2) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша жоғары оқу орнының сауалнамасын;
3) осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша тиісті оқу жылына арналған жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi бiлiмi бар кадрларды даярлауға мемлекеттiк бiлiм беру тапсырысын орналастыруға ұсыныстарды қамтитын конкурстық өтінім береді.
Конкурстық өтінімге кіретін құжаттар тігіледі, нөмірленеді, жоғары оқу орнының бірінші басшысы қол қояды, мөрімен расталады және конкурс өткізу туралы хабарландыруда көрсетілген тәртіппен ұсынылады.
Конкурстық өтінім конкурс өткізу туралы хабарландыруда көрсетілген сағаттан және күннен кешіктірілмей ЖАО-ға жіберіледі. Конкурстық өтінімді беру мерзімі өткен соң түскен конкурстық өтінім кешіктірілу себептеріне қарамастан қаралмайды. Оларды беру мерзімі өткеннен кейін конкурстық өтінімге қандай да бір өзгерістер енгізуге жол берілмейді.
ЖАО комиссиясы конкурстық өтінімді өтінім берілген күннен бастап күнтізбелік 5 (бес) күн ішінде қарайды, олардың конкурстық құжаттама талаптарына сәйкес келу дәрежесін айқындайды.
Жоғары оқу орындарын айқындау және мамандықтар бөлігінде жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi бiлiмi бар кадрларды даярлауға мемлекеттiк бiлiм беру тапсырысын орналастыру кезінде ЖАО комиссиясы осы Қағидаларға 33 және 34-тармақтарда көрсетілген негізгі өлшемшарттарды басшылыққа алады. ЖАО-ның жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысы әкімшілік-аумақтық бірлігіне қарамастан жоғары оқу орындарында орналастырылады. Бұл ретте жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысы белгіленген квотаны, сондай-ақ оқуға түсушілердің жекелеген санаттары үшін нысаналы орындарды бөлуді ескере отырып, жоғары оқу орындарында орналастырылады.
ЖАО комиссиясы жұмысының нәтижелері бойынша интернет-ресурстарында тиісті облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімдігінің қаулысымен бекітілген, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысы орналастырылатын жоғары оқу орындарының тізбесі жарияланады.
ЖАО қаражаты есебінен мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде оқуға түсетін Қазақстан Республикасының азаматтарымен тиісті облыста немесе республикалық маңызы бар қалаларда, астанада кемінде 3 (үш) жыл жұмыс істеу туралы шарт жасалады.";
осы Қағидаларға 9-қосымшада:
Ескертпе мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескертпе:
* – егер ЖОО "жоқ" көрсетсе, онда конкурсқа қатысушылар қатарынан шығарылады;
** – жоғары оқу орнын бітірушілердің жұмысқа орналасу көрсеткішінің шекті мәнін Комиссия айқындайды;
*** – ұсынылған мәліметтерден есептеледі.";

1) заявку вуза по установленной форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам;
2) анкету вуза по установленной форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
3) предложения на размещение государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием на соответствующий учебный год по установленной форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Документы, входящие в конкурсную заявку прошнуровываются, пронумеровываются, подписываются первым руководителем вуза и заверяются печатью и представляются в порядке, указанном в объявлении о проведении конкурса.
Конкурсная заявка направляется в МИО не позднее часа и даты, указанных в объявлении о проведении конкурса. Конкурсная заявка, поступившая по истечении срока подачи конкурсных заявок, независимо от причин опоздания, не рассматривается. Внесение каких-либо изменений в конкурсные заявки после истечения срока их подачи не допускается.
Комиссия МИО рассматривает конкурсные заявки в течение 5 (пяти) календарных дней со дня подачи заявки, определяет степень их соответствия требованиям конкурсной документации.
При определении вузов и размещении государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием в разрезе специальностей, Комиссия МИО руководствуется основными критериями, указанными в пунктах 33 и 34 настоящих Правил. Государственный образовательный заказ на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием МИО размещается в вузах независимо от административно-территориальной единицы. При этом государственный образовательный заказ на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием размещается в вузах с учетом установленных квот, а также выделения целевых мест для отдельных категорий поступающих.
По результатам работы Комиссии МИО на интернет-ресурсах публикуется перечень вузов, в которых размещается государственный образовательный заказ на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием, утвержденный постановлением акимата соответствующей области, города республиканского значения, столицы.
С гражданами Республики Казахстан, поступающими на основе государственного образовательного заказа за счет средств МИО, заключают договор об отработке не менее 3 (трех) лет в соответствующей области или в городах республиканского значения, столице.";
в приложении 9 к Правилам:
Примечание изложить в следующей редакции:
"Примечание:
* - если вуз указывает "нет", то исключается из списка участников конкурса;
** - пороговое значение показателя трудоустройства выпускников вуза определяется Комиссией;
*** - высчитываются из предоставленных данных.";

осы Қағидаларға 1, 2, 3, 4-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес Қағидаларға 13-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім департаменті (С.С. Ысмағұлова) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі және халықаралық ынтымақтастық департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі А.Қ. Аймағамбетовке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
Е. Сағадиев
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 28 мамырдағы
№ 231 бұйрығына
1-қосымша
Еңбек нарығының
қажеттіліктерін ескере отырып,
техникалық және кәсiптiк, орта
бiлiмнен кейiнгi, жоғары және
жоғары оқу орнынан кейiнгi
бiлiмi бар мамандарды
даярлауға, сондай-ақ жоғары оқу
орындарының дайындық
бөлімдеріне, мектепке дейінгі
тәрбиелеу мен оқытуға
мемлекеттiк бiлiм беру
тапсырысын орналастыру
қағидаларына 1-қосымша
Өтініш нысаны (мектепке дейінгі ұйымның бланкінде толтырылады)
Мемлекеттік білім беру
тапсырысын орналастыру
бойынша комиссия төрағасына
____________________________
(төрағаның Т.А.Ә. (бар болғанда))
Өтініш
Жаңа орындарға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру үшін мектепке
дейінгі тәрбие және оқу бойынша жеткізушілер тізбесіне
_________________________________________________________________
(мектепке дейінгі
ұйымның атауы) қосуды өтінемін.
Қосымша: конкурсқа қатысу үшін құжаттар _____ бетте.
Мектепке дейінгі ұйымның басшысы _________________________
(Т.А.Ә. (бар болғанда))
______________ М.О.
(қолы)
Толтырылған күні
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 28 мамырдағы
№ 231 бұйрығына
2-қосымша
Еңбек нарығының
қажеттіліктерін ескере отырып,
техникалық және кәсiптiк, орта
бiлiмнен кейiнгi, жоғары және
жоғары оқу орнынан кейiнгi
бiлiмi бар мамандарды
даярлауға, сондай-ақ жоғары оқу
орындарының дайындық
бөлімдеріне, мектепке дейінгі
тәрбиелеу мен оқытуға
мемлекеттiк бiлiм беру
тапсырысын орналастыру
қағидаларына 2-қосымша
Міндеттеме нысаны (мектепке дейінгі ұйымның бланкінде толтырылады)
Мемлекеттік білім беру
тапсырысын орналастыру
бойынша комиссия төрағасына
____________________________
(төрағаның Т.А.Ә.
(бар болғанда))
Жеткізушінің міндеттемесі
Осымен ___________________________________________________________________
(мектепке дейінгі ұйымның атауы)
атынан _________________________________________________________________________,
(лауазымы Т.А.Ә (бар болғанда))

приложения 1, 2, 3, 4 к Правилам изложить в редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4 к настоящему приказу;
указанные Правила дополнить приложением 13 согласно приложению 5 к настоящему приказу.
2. Департаменту высшего и послевузовского образования Министерства образования и науки Республики Казахстан (Исмагулова С.С.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы и международного сотрудничества Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Аймагамбетова А.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
Е. Сагадиев
Приложение 1
к приказу Министра образования и
науки Республики Казахстан
от 28 мая 2018 года № 231
Приложение 1 к Правилам размещения
государственного образовательного
заказа на подготовку специалистов с
техническим и профессиональным,
послесредним, высшим и
послевузовским образованием с
учетом потребностей рынка
труда, на подготовительные
отделения высших учебных
заведений, а также на
ошкольное воспитание и
обучение, среднее образование
Форма заявления
(заполняется на бланке дошкольной организации)
Председателю комиссии по
размещению государственного
образовательного заказа
____________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) руководителя)
Заявление
Прошу включить ___________________________________________________________
(наименование дошкольной организации)
в перечень поставщиков услуг по дошкольному воспитанию и обучению для размещения государственного образовательного заказа на новые места. Приложение: документы для участия в конкурсе на ___ листах. Руководитель дошкольной организации
_________________________
(Ф.И.О. (при его наличии))
______________ М.П.
(подпись)
Дата заполнения
Приложение 2
к приказу Министра образования и
науки Республики Казахстан
от 28 мая 2018 года № 231
Приложение 2 к Правилам
размещения государственного
образовательного заказа на
подготовку специалистов
с техническим и
профессиональным,
послесредним, высшим и
послевузовским образованием с
учетом потребностей рынка
труда, на подготовительные
отделения высших учебных
заведений, а также на
дошкольное воспитание и
обучение, среднее образование
Форма обязательства
(заполняется на бланке дошкольной организации)
Председателю комиссии по
размещению государственного
образовательного заказа
____________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) руководителя)
Обязательства поставщика
Настоящим ________________________________________________________________
(наименование дошкольной организации)
в лице ___________________________________________________________________,
(должность Ф.И.О (при его наличии))

"Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес тамаққа
кететін ата-аналардың төлемақы мөлшері белгіленген, тек қана республикалық маңызы бар
қаланың, астананың білім басқармаларының, қалалардың (аудандардың) білім бөлімдерінің
жолдамасымен мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша балаларды қабылдау туралы
міндеттерді орындауға кепілдік береді.
Мектепке дейінгі ұйымның басшысы ____________________________      ____________
(Т.А.Ә. (бар болғанда))                  (қолы)
М.О.
Толтырылған күні
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 28 мамырдағы
№ 231 бұйрығына
3-қосымша
Еңбек нарығының
қажеттіліктерін ескере отырып,
техникалық және кәсiптiк, орта
бiлiмнен кейiнгi, жоғары және
жоғары оқу орнынан кейiнгi
бiлiмi бар мамандарды
даярлауға, сондай-ақ жоғары оқу
орындарының дайындық
бөлімдеріне, мектепке дейінгі
тәрбиелеу мен оқытуға
мемлекеттiк бiлiм беру
тапсырысын орналастыру
қағидаларына 3-қосымша
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беретін оқу орнының өтінімі нысаны (техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беретін оқу орнының бланкісінде толтырылады)
Конкурс ұйымдастырушыға Конкурсқа қатысушыларға қойылатын талаптармен және
конкурсты өткізу шарттарымен танысып, Комиссия төрағасына
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(оқу орнының атауы)
өтінімге кіретін құжаттарға сәйкес
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(мамандықтардың коды, атауы)
мамандықтары бойынша уәкілетті орган және ЖАО өткізетін конкурсқа қатысады.
Қосымша: конкурсқа қатысу үшін құжаттар ___ бетте.
Ұйым басшысы ___________________________________
(қолы, Т.А.Ә. (бар болғанда))
Толтырылған күні
М.О.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 28 мамырдағы
№ 231 бұйрығына
4-қосымша
Еңбек нарығының
қажеттіліктерін ескере отырып,
техникалық және кәсiптiк, орта
бiлiмнен кейiнгi, жоғары және
жоғары оқу орнынан кейiнгi
бiлiмi бар мамандарды
даярлауға, сондай-ақ жоғары оқу
орындарының дайындық
бөлімдеріне, мектепке дейінгі
тәрбиелеу мен оқытуға
мемлекеттiк бiлiм беру
тапсырысын орналастыру
қағидаларына 4-қосымша
20__ – 20__ оқу жылында техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімді кадрларды даярлау үшін мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыруға арналған ұсыныстар _______________________________________________________________ (техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беретін оқу орнының атауы) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім бойынша
Код
Мамандық атауы
Орын саны
9 сынып базасында
Оның ішінде қазақ тілінде оқытатын
11 сынып базасында
Оның ішінде қазақ тілінде оқытатын
1
2
3
4
5
6
7
Ұйым басшысы _________________________________
(қолы, Т.А.Ә. (бар болғанда))
Толтырылған күні
М.О.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 28 мамырдағы
№ 231 бұйрығына
5-қосымша
Еңбек нарығының
қажеттіліктерін ескере отырып,
техникалық және кәсiптiк, орта
бiлiмнен кейiнгi, жоғары және
жоғары оқу орнынан кейiнгi
бiлiмi бар мамандарды
даярлауға, сондай-ақ жоғары оқу
орындарының дайындық
бөлімдеріне, мектепке дейінгі
тәрбиелеу мен оқытуға
мемлекеттiк бiлiм беру
тапсырысын орналастыру
қағидаларына 13-қосымша
Жоғары оқу орны өтінімінің нысаны (жоғары оқу орнының бланкісінде толтырылады)
Облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың, астананың
жергілікті атқарушы органы
Конкурс қатысушыларына қойылатын талаптарды және конкурсты өткізу шарттарын
зерделей отырып, ________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(жоғары оқу орнының атауы)
өтінімге кіретін құжаттарға сондай-ақ конкурстың шарттары мен талаптарына сәйкес
________________________________________________________________________________
(мамандықтың коды, атауы)
мамандығы бойынша тиісті облыс әкімдігі өткізетін конкурсқа қатысады.
Қосымша: конкурсқа қатысу үшін құжаттар ___ бетте.
Ұйымның басшысы ______________________________
(қолы, Т. А. Ә. (бар болғанда))
Толтырылған күні
М.О.

действующего на основании Устава, гарантирует исполнение обязательств о принятии детей по государственному образовательному заказу исключительно по направлению управлений образования города республиканского значения, столицы, отделов образования городов (районов) с установленным размером родительской платы за питание в соответствии с Законом Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании". Руководитель дошкольной организации ____________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии))
______________ М.П.
(подпись)
Дата заполнения
Приложение 3
к приказу Министра образования и
науки Республики Казахстан
от 28 мая 2018 года № 231
Приложение 3 к Правилам
размещения государственного
образовательного заказа на
подготовку специалистов с
техническим и
профессиональным,
послесредним, высшим и
послевузовским образованием с
учетом потребностей рынка
труда, на подготовительные
отделения высших учебных
заведений, а также на
дошкольное воспитание и
обучение, среднее образование
Форма заявки учебного заведения технического и профессионального, послесреднего образования
(заполняется на бланке учебного заведения технического и профессионального, послесреднего образования)
Председателю комиссии
Изучив требования к участникам конкурса и условия проведения конкурса,
________________________________________________________________________________
(наименование учебного заведения)
примет участие в конкурсе, проводимом уполномоченным органом и МИО,
по специальностям _______________________________________________________________
(код, наименование специальности)
в соответствии с документами, входящими в заявку.
Приложение: документы для участия в конкурсе на ____ листах.
Руководитель организации ___________________________________
(подпись, Ф.И.О. (при его наличии))
Дата заполнения
М.П.
Приложение 4
к приказу Министра образования и
науки Республики Казахстан
от 28 мая 2018 года № 231
Приложение 4 к Правилам
размещения государственного
бразовательного заказа на
подготовку специалистов с
техническим и
профессиональным,
послесредним, высшим и
послевузовским образованием с учетом потребностей рынка
труда, на подготовительные
отделения высших учебных
заведений, а также на
дошкольное воспитание и
обучение, среднее образование
Предложения на размещение государственного образовательного заказа на подготовку специалистов с техническим и профессиональным, послесредним образованием на 20__/20__ учебный год
______________________________________________________________________________
(наименование учебного заведения технического и профессионального,
послесреднего образования)
по техническому и профессиональному, послесреднему образованию
Код
Наименование специальности
Количество мест
В том числе с казахским языком обучения
На базе 9 класса
На базе 11 класса
1
2
3
4
5
6
Руководитель организации ___________________________________
(подпись, Ф.И.О. (при его наличии))
Дата заполнения
М.П.
Приложение 5
к приказу Министра образования и
науки Республики Казахстан
от 28 мая 2018 года № 231
Приложение 13 к Правилам
размещения государственного
образовательного заказа на
подготовку специалистов с
техническим и профессиональным,
послесредним, высшим и
послевузовским образованием с
учетом потребностей рынка
труда, на подготовительные
отделения высших учебных
заведений, а также на
дошкольное воспитание и
обучение
Форма заявки высшего учебного заведения
(заполняется на бланке высшего учебного заведения)
Местный исполнительный орган
области, города
республиканского значения,
столицы
Изучив требования к участникам конкурса и условия проведения конкурса,
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование высшего учебного заведения)
примет участие в конкурсе, проводимом акиматом соответствующей области по специальности
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(код, наименование специальности)
в соответствии с документами, входящими в заявку, а также условиями и
требованиями конкурса.
Приложение: документы для участия в конкурсе на ___ листах.
Руководитель организации ________________________________
(подпись, Ф.И.О. (при его наличии))
Дата заполнения
М.П.