Халықтың инфекциялық және паразиттік, кәсіптік аурулары мен улану жағдайларын тексеру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 5 мамырдағы № 224 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 12 маусымда № 17039 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 29 қазандағы № ҚР ДСМ-169/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 29.10.2020 № ҚР ДСМ-169/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2009 жылғы 18 қыркүйектегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 151-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Халықтың инфекциялық және паразиттік, кәсіптік аурулары мен улану жағдайларын тексеру қағидалары бекітілсін.
2. "Халықтың инфекциялық және паразиттік, кәсіптік аурулары мен улану жағдайларын тексеру қағидаларын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 23 маусымдағы №440 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11748 болып тіркелген, 2015 жылғы 3 тамызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Қоғамдық денсаулық сақтау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмелерін қағаз және электрондық түрде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі А. В. Цойға жүктелсін.

Об утверждении Правил расследования случаев инфекционных и паразитарных, профессиональных заболеваний и отравлений населения
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 мая 2018 года № 224. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 июня 2018 года № 17039. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 октября 2020 года № ҚР ДСМ-169/2020.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 29.10.2020 № ҚР ДСМ-169/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 151 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила расследования случаев инфекционных и паразитарных, профессиональных заболеваний и отравлений населения.
2. Признать утратившим силу приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 23 июня 2015 года № 440 "Об утверждении "Правил расследования случаев инфекционных и паразитарных, профессиональных заболеваний и отравлений населения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11748, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" от 3 августа 2015 года).
3. Комитету охраны общественного здоровья Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Цой А.В.

5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
Е. Біртанов
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
___________________ Т. Дүйсенова
20___ жылғы " " ___________
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
___________________ Т. Сүлейменов
20___ жылғы " " ____________
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2018 жылғы 5 мамырдағы
№ 224 бұйрығымен
бекіткен
Халықтың инфекциялық және паразиттік, кәсіптік аурулары мен улану жағдайларын тексеру қағидалары
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы халықтың инфекциялық және паразиттік, кәсіптік аурулары мен улану жағдайларын тексеру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) халықтың инфекциялық және паразиттік, кәсіптік аурулары мен улану жағдайларын халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік орган ведомствасының аумақтық бөлімшелерінің тексеру тәртібін айқындайды (бұдан әрі – аумақтық бөлімшелер).
2. Халықтың инфекциялық және паразиттік, кәсіптік аурулары мен улану жағдайлары, тексеруді Жасанды иммунтапшылығы синдромын алдын-алу және оған қарсы күрес саласында қызмет атқаратын денсаулық сақтау ұйымдары жүргізетін адамның иммун тапшылығының вирусы қоздыратын ауру жағдайын қоспағанда, аумақтық бөлімшесімен тексерілуіне жатады.
2 тарау. Халықтың инфекциялық және паразиттік аурулары жағдайларын тексеру тәртібі
3. Халықтың аумақтық бөлімшелер шұғыл хабарлама түскен күннен бастап күнтізбелік 7 күн ішінде халықтың инфекциялық және паразиттік аурулары жағдайларына эпидемиологиялық тексеруді жүргізеді.
4. Карантиндік және аса қауіпті аурулар тіркелгенде шұғыл хабарламаны бергеннен бастап 3 сағатта эпидемиологиялық тексеру басталады. Өлімге әкелген жағдайлар тіркелген кезде, сондай-ақ инфекциялық және (немесе) паразиттік аурулардың өзара байланысқан және бір инкубациялық кезеңде 3 және содан да көп жағдайлары тіркелгенде соңғы шұғыл хабарламаны берген күннен бастап тәулік ішінде (24 сағат) эпидемиологиялық тергеу жүргізіледі.
5. Сирек кездесетін, Қазақстан Республикасының аумағында жойылған немесе қайтадан пайда болатын халықтың инфекциялық және паразиттік аурулары тіркелгенде аумақтық бөлімшелермен штаб құрылады, оның құрамына аумақтық бөлімше, санитариялық-эпидемиологиялық сараптама орталығы, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның республикалық органдары мен ұйымдарының, ғылыми-зерттеу институттарының өкілдері қосылады.
Штабтың жанында мынадай:

5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
Е. Биртанов
"СОГЛАСОВАН"
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
__________________ М. Абылкасымова
"___" ____________ 20 ___ года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________________ Т. Сулейменов
"___" _____________ 20 ___ года
Утверждены
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 5 мая 2018 года № 224
Правила расследования случаев инфекционных и паразитарных, профессиональных заболеваний и отравлений населения
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила расследования случаев инфекционных и паразитарных, профессиональных заболеваний и отравлений населения (далее – Правила) устанавливают порядок расследования случаев инфекционных и паразитарных, профессиональных заболеваний и отравлений населения территориальными подразделениями ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (далее – территориальные подразделения).
2. Случаи инфекционных и паразитарных, профессиональных заболеваний и отравлений населения подлежат расследованию территориальным подразделением за исключением случаев болезни, вызванной вирусом иммунодефицита человека, расследование которых проводят организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере профилактики и борьбы с Синдромом приобретенного иммунодефицита.
Глава 2. Порядок расследования случаев инфекционных и паразитарных заболеваний населения
3. Территориальное подразделение в течение 7 календарных дней со дня поступления экстренного извещения проводят эпидемиологическое расследование случаев инфекционных и паразитарных заболеваний населения.
4. При регистрации карантинных и особо опасных заболеваний эпидемиологическое расследование проводится в течение трех часов с момента подачи экстренного извещения. При регистрации летальных случаев, а также трех и более случаев инфекционного и (или) паразитарного заболевания связанных между собой и зарегистрированных в один инкубационный период эпидемиологическое расследование проводится в течение суток (24 часов) со дня подачи последнего экстренного извещения.
5. При регистрации редких, ликвидированных на территории Республики Казахстан или вновь возникающих инфекционных и паразитарных заболеваний населения территориальным подразделением создается штаб, в состав которого включаются специалисты территориальных подразделений, центра санитарно-эпидемиологической экспертизы, представители республиканских органов и организаций государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, научно-исследовательских институтов.
При штабе организуются следующие группы:

1) құрамына эпидемиолог/паразитолог мамандар кіретін эпидемиологиялық тексеру және талдау;
2) құрамына бактериолог/вирусолог дәрігерлер, зертханашы-дәрігерлер кіретін зертханалық диагностикалау;
3) құрамына денсаулық сақтау ұйымдарының дәрігерлері (инфекционистер, терапевтер, педиатрлар, невропатологтар, отбасылық дәрігерлер және басқа да мамандар) кіретін науқастарды анықтау және емдеу;
4) құрамына гигиена бейіні бойынша санитариялық дәрігерлер кіретін санитариялық-гигиеналық қадағалау;
5) құрамына дезинфекционист дәрігері, дезнұсқаушы, дезинфекторлар кіретін дезинфекциялау топтары ұйымдастырылады.
6. Эпидемиологиялық көрсеткіштер бойынша инфекциялық және паразитарлық аурулардың жағдайына инфекция көзін анықтау мақсатында эпидемиологиялық тергеу жүргізгенде байланыста болған адамдарға және инфекцияның таралуына қатысы болуы мүмкін адамдарға зертханалық тексеру жүргізіледі.
7. Эпидемиологиялық тексеру барысында дәрігер эпидемиолог (паразиолог) халықтың инфекциялық және паразиттік аурулары жағдайларының клиникалық сипаттамасын талдайды, ол үшін медициналық мекемеде медициналық құжаттамамен танысады, осы мекеме дәрігерлерімен әңгімелеседі, науқастардан және науқастармен байланыста болған тұлғалардан сұрайды, бар зертханалық деректерді талдайды және санитариялық-эпидемиологиялық сараптама өткізу үшін ошақтан сынамалар алады. Инфекция көзін іздеп табу мақсатында жанасқан түлғалардың зертханалық тексеруін ұйымдастырады (бактериологиялық, вирусологиялық, серологиялық және басқалар). Ең маңызды симптомдар мен белгілер Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодексінің 7-1-бабының 1 тармағына 2) тармақшасына (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес бекітілетін, ошақтың эпидемиологиялық тексеру картасына толық жазылады (сипаттамасы және 24 сағат ішінде ең көп болған нәжісі, температурасының қисығы және басқа).
8. Аумақтық бөлімшелер мен зертхана қызметкерлерімен бірге зертханалық диагностиканың дұрыстығын мынадай критерий:
1) зертхананың техникалық жабдықталғандығы, өлшеуші құралдарын тексеру уақтылығы;
2) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органмен бекітілген және (немесе) мемлекеттік өлшеулер жүйесі тізбесіне енгізілген зертханалық зерттеу жүргізу әдістемелерін сақтау;
3) қолданылатын орталардың, агглютинация сарысуларының, диагностикумдардың, сынақ-жүйелерінің сапасы (жарамдылық мерзімі, сақтау талаптарын бұзбау, өсу сапасы);

1) эпидемиологического расследования и анализа, в состав которой входят специалисты-эпидемиологи/паразитологи;
2) лабораторной диагностики, в состав которой входят врачи-бактериологи/вирусологи, врачи-лаборанты;
3) выявления и лечения больных, в состав которой входят врачи организаций здравоохранения (инфекционисты, терапевты, педиатры, невропатологи, семейные врачи и другие специалисты);
4) санитарно-гигиенического надзора, в состав которой входят санитарные врачи по профилям гигиены;
5) дезинфекции в состав которой входят врач-дезинфекционист, дезинструктор, дезинфекторы.
6. В ходе расследования случаев инфекционных и паразитарных, заболеваний по эпидемиологическим показаниям в целях установления источника инфекции проводятся лабораторное обследование контактных лиц и лиц, возможно причастных к распространению инфекции.
7. В ходе эпидемиологического расследования врач-эпидемиолог (паразитолог) анализирует клиническую картину случаев инфекционных и паразитарных заболеваний населения, для чего в медицинской организации, оказывающей амбулаторно-поликлиническую и стационарную помощь(далее – медицинская организация) знакомится с медицинской документацией, беседует с врачами данного учреждения, опрашивает больных и контактных лиц, анализирует имеющиеся лабораторные данные и производит отбор проб с очага для проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы. Организует лабораторное обследование контактных лиц с целью поиска источника инфекции (бактериологическое, вирусологическое, серологическое и другие). Наиболее важные симптомы и признаки подробно описываются (характеристика и максимальная кратность стула за 24 часа, температурная кривая и другие) в карте эпидемиологического обследования очага, по форме утвержденной государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 7-1 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс).
8. Территориальным подразделением совместно с сотрудниками лаборатории оценивается достоверность лабораторной диагностики по следующим критериям:
1) технической оснащенности лаборатории, своевременности поверки измерительных приборов;
2) соблюдению методик проведения лабораторных исследований, утвержденных ведомством государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и (или) внесенных в реестр государственной системы измерений;
3) качеству используемых сред, агглютинирующих сывороток, диагностикумов, тест-систем (сроки годности, соблюдение требований хранения, ростовые качества);

4) зертханаішілік бақылау жүргізудің толықтығы мен сапасы;
5) зертханада жұмыс істейтін персоналдың кәсіптік деңгейі бойынша бағалау керек.
9. Диагнозды этиологиялық ашу үшін науқастардың материалын қолданыстағы әдістемелік құжаттарға сәйкес зерттеледі. Көрсеткіш бойынша зерттеулер халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік органның зертханалық ұйымдарында жүргізіледі, бөлінген патогенді өсірінділер сәйкестендіру үшін тиісті референс-зертханаға жіберіледі.
10. Халықтың инфекциялық және паразитарлық ауруларына эпидемиологиялық тергеу жүргізу барысында аумақтық бөлімшелер жинастырған эпидемиологиялық анамнез және науқастарды сұрастыру негізінде, сонымен бірге медициналық ұйымдармен ауруларды тексеру кезінде алынған клиникалық және зертханалық мәліметтерге сүйеніп қорытынды диагноз қойылады.
11. Науқастардан және науқаспен байланыста болғандардан сұрақ алу кезінде эпидемиолог (паразитолог) маман мыналарды:
1) инкубация кезеңі ішінде ұқсас ауру белгілері бар байланыста болған адамдардың тобын;
2) тегін, аты-жөнін, туған күнін, мекенжайын, байланыс телефондарын, жұмыс/оқу орнын;
3) ауру басталған күнін (қысқа инкубациялық кезенді аурулар үшін – ауру басталған анық күні), ауруханаға жатқан күні мен орнын, аурудың негізгі белгілерін;
4) инфекцияның болуы мүмкін көздері, факторлары және берілу жолдары туралы мәліметтерді;
5) ұйымдасқан ұжымға соңғы рет барған, елді мекеннен, облыстан, елден тысқары шыққан күнін;
6) алынған профилактикалық егу туралы мәліметтерді анықтайды.
12. Инфекциялық және/немесе паразиттік ауруларды сырттан әкелу жағдайы тіркелген кезде мыналарды:
1) науқастың соңғы 3 жыл ішінде эндемиялық елдерге бару мерзімін;
2) науқастың эпидемологиялық маусымында сырқаттану кезінен диагноз қойғанға дейінгі уақытта Қазақстан Республикасының және облыстың, ауданның аумағынан орын ауыстыруын;
3) соңғы 3 жыл ішінде белгісіз генездің қызбалық ауруларының болуын және соңғы 3 күн ішінде қызбаның болуын нақтылау керек;
4) соңғы 3 ай ішінде қанның құйылғаны не құйылмағаны;
5) зооноздық және карантиндік аурулар жағдайлары тіркелген елді мекенге арасында паразит тасымалдаушы немесе қоздырушылардың көзі болуы мүмкін халықтың көптеген топтарының (маусымдық жұмысшылар, қоныс аударушылар) келген-келмегені анықтайды.
13. Карантиндік инфекциялар, аса қауіпті аурулар, сондай-ақ топталған ауруларды тіркелгенде халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі үй басын аралауды ұйымдастырады.

4) полноты и качества проведения внутри лабораторного контроля;
5) профессионального уровня работающего персонала лабораторий.
9. Для этиологической расшифровки диагноза исследуется материал от больных. По показаниям исследования проводятся в лаборатории организаций государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, выделенные патогенные культуры направляются на идентификацию в соответствующую референс-лабораторию.
10. На основании эпидемиологического анамнеза и данных опроса больных, полученных территориальным подразделением в ходе расследования случаев инфекционных и паразитарных заболеваний населения, а также клинических и лабораторных данных, полученных при обследовании больных, медицинской организацией устанавливается окончательный диагноз.
11. При опросе больного и контактных лиц специалист-эпидемиолог (паразитолог) выясняет следующее:
1) круг лиц со сходными симптомами заболевания, с которыми был контакт в течение инкубационного периода;
2) фамилия, имя, дата рождения, место жительства, контактные телефоны, место работы/учебы;
3) дата начала заболевания (для заболеваний с коротким инкубационным периодом __ точное время начала заболевания), дата госпитализации, место госпитализации, основные признаки заболевания;
4) сведения о предполагаемых источниках, факторах и путях передачи инфекции;
5) дата последнего посещения организованного коллектива, выезда за пределы населенного пункта, области, страны;
6) сведения о полученных профилактических прививках.
12. При регистрации завозного случая инфекционных и (или) паразитарных заболеваний уточняют:
1) сроки посещения больным эндемичной страны за последние 3 года;
2) перемещения больного по территории Республики Казахстан и города республиканского значения, столицы, области, района в период с момента заболевания до установления диагноза в эпидемиологический сезон;
3) наличие лихорадочных заболеваний неясного генеза за последние 3 года и наличие лихорадки в последние 3 дня;
4) наличие фактов переливания крови в последние 3 месяца;
5) наличие фактов прибытия в населенный пункт, где зарегистрированы случаи зоонозных и карантинных заболеваний больших групп населения (сезонные рабочие, переселенцы) среди которых могли быть паразитоносители или источники возбудителей.
13. При регистрации карантинных инфекций, особо опасных заболеваний, а также групповых заболеваний территориальное подразделение организовывает проведение подворных обходов.

14. Науқас инкубация кезеңі/ауру ағымында ұйымдасқан ұжымға немесе эпидемиологиялық маңызды объектіге (мұнда инфекцияның одан әрі таралуы мүмкін) барған жағдайда шұғыл хабарлама берілген кезден бастап халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі күнтізбелік 7 күн мерзімде сол объектіні тексеруді және аурудың ары қарай таралуының алдын алу бойынша санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастырып, жүргізеді артынан Кодекстің 7-1-бабының 1 тармағы 2) тармақшасына сәйкес бекітетін нысан бойынша санитариялық-эпидемиологиялық тексеру актісін толытырады.
15. Инфекциялық және паразитарлық аурулардың жағдайына тергеу жүргізу барысында декреттелген контингент арасында инфекция көзіне күдік туғызған кезде соңғылары зертханалық зерттеулердің нәтижелерін алғанға дейін және тұрғындарға қауіп туғызбас үшін объектің басшысы бұйрығымен немесе аумақтық бөлімшенің қаулылары бойынша жұмыстан шеттетіледі.
16. Басқа аймақтардан келген улану себебі болған (күдікті тағам немесе шикізат) инфекция көздерімен туындаған халықтың инфекциялық және паразитарлық ауруларын тексеру барысында, сол орында санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыру үшін денсаулық сақтау ұйымымен ауру туралы хабарламаның аумақтық бөлімшеге уақытылы берілуі тексеріледі.
17. Эпидемиологиялық тексеру нәтижелері Кодекстің 7-1-бабының 1 тармағы 2) тармақшасына сәйкес халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті орган бекіткен инфекциялық ауру ошағының эпидемиологиялық тексеру Картасына (бұдан әрі – ИАОЭТ Картасы) жазылады.
3 тарау. Халықтың кәсіптік аурулары мен улану жағдайларын тексеру тәртібі Параграф 1. Кәсіптік аурулар мен уланулар жағдайы бойынша аумақтық бөлімшелерге хабарлау тәртібі
18. Жұмыс беруші кәсіптік ауру мен уланудың әр жағдайына тексеріс жүргізу үшін екі комиссия құрады:
1) жұмысшының еңбек жағдайына санитариялық-эпидемиологиялық сипаттама жасау жөніндегі комиссия (бұдан әрі – СЭС комиссиясы);
2) жіті және созылмалы кәсіптік аурулар мен уланулардың жағдайларын тергеу комиссиясы (бұдан әрі – комиссия).
19. Ұйым (кәсіпорын) таратылған жағдайда комиссияны және СЭС комиссиясын құру туралы бұйрықты жұмыс беруші-заңды қабылдап алушы шығарады.

14. При посещении больным организованного коллектива или эпидемиологически значимого объекта (где возможно дальнейшее распространение инфекции) в течение инкубационного периода/заболевания в срок 7 календарных дней с момента подачи экстренного извещения территориальное подразделение организовывает и проводит обследование объекта, санитарно-противоэпидемические и санитарно-профилактические мероприятия по предупреждению дальнейшего распространения заболевания, с последующим оформлением акта санитарно-эпидемиологического обследования, по форме, утверждаемой государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 7-1 Кодекса.
15. В ходе расследования случаев инфекционных и паразитарных, заболеваний при подозрении на источник (и) инфекции среди декретированного контингента, приказом руководителя объекта или по постановлениям территориального подразделения последние отстраняются от работы до получения результатов лабораторных исследований и исключения опасности для населения.
16. В ходе расследования случаев инфекционных и паразитарных заболеваний населения, вызванных источниками инфекций, поступивших из других регионов (подозреваемый продукт или сырье), послуживших причиной отравления, в целях организации на месте санитарно-противоэпидемических и санитарно-профилактических мероприятий проверяется своевременность направления организацией здравоохранения сообщения о заболевании в территориальное подразделение.
17. Результаты эпидемиологического расследования заносятся в Карту эпидемиологического обследования очага инфекционного заболевания (далее – Карта ЭООИЗ), по форме, утверждаемой государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 7-1 Кодекса.
Глава 3. Порядок расследования случаев профессиональных заболеваний и отравлений населения
Параграф 1. Порядок оповещения территориальных подразделений по случаям профессиональных заболеваний и отравлений
18. Для проведения расследования по каждому случаю профессионального заболевания и отравления работодатель образует две комиссии:
1) при подозрении профессионального заболевания и отравления комиссию по составлению санитарно-эпидемиологической характеристики условий труда работника (далее – комиссия СЭХ),
2) комиссию по расследованию случаев острых и хронических профессиональных заболеваний и отравлений (далее – комиссия).
19. При ликвидации организации (предприятия) приказ о создании комиссии и комиссии СЭХ издает работодатель-правопреемник.

20. Кәсіптік аурулар мен уланудың әрбір жағдайына тергеу жүргізудің басы медициналық ұйымның Кодекстің 7-1-бабының 1 тармағы 2) тармақшасына сәйкес халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті орган бекітетін "Инфекциялық ауру, тамақтан, кенеттен кәсіби улану, екпеге әдеттегіден бөлек реакция болғаны туралы шұғыл хабарлама" (бұдан әрі – шұғыл хабарлама) медициналық құжаттамасы аумақтық бөлімшелер жолдауы болып табылады және бір уақытта жұмыс берушіге хабарланады.
21. Жұмыскердің жіті кәсіптік аурудың немесе уланудың бастапқы диагнозын анықтау туралы шұғыл хабарлама бір тәулік ішінде, ал созылмалы кәсіптік ауру туралы – 3 күнтізбелік күн ішінде науқастың зиянды еңбек жағдайында байланыста болған соңғы жұмыс орнының мекен-жайы бойынша аумақтық бөлімшеге және жұмыс берушіге осы Қағиданының 1 қосымшасындағы формасына сәйкес жіберіледі.
22. Шұғыл хабарлама жіті кәсіптік аурудың немесе уланудың диагнозы өзгерген немесе алынып тасталған жағдайда медициналық ұйымдармен (аудан, қала, облыстың), ал созылмалы кәсіптік ауру немесе улану және олардың салдарлары, сонымен бірге жұмыс жасауды қойғаннан кейін ұзақ мерзім ішінде орын алғанда, кәсіптік патология және сараптама саласында арнайыландырылған медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымымен (әрі қарай - МДҰ) аумақтық бөлімше мен жұмыс берушіге 3 жұмыс күнінен кешіктірмей береді.
23. Жіті кәсіптік аурудың немесе уланудың диагнозы өзгерген немесе алынып тасталған жағдайда, 24 сағат ішінде, ал созылмалы кәсіптік ауру диагнозында – 7 жұмыс күні ішінде жаңа шұғыл хабарлама аумақтық бөлімшеге, жұмыс берушіге және жұмысшының жұмыс орны бойынша медициналық ұйымға беріледі.
24. Созылмалы кәсіптік ауру немесе улануды қойғаннан кейін, аумақтық бөлімше мамандарымен науқас мәліметтері осы Қағиданың 2 қосымшасына нысанына сәйкес кәсіби ауруы, улануы алғашқы рет анықталған адамдарды есепке алу журналына толтырылады.
Параграф 2. Жұмысшының еңбек жағдайына санитариялық-эпидемиологиялық сипаттама жасау жөніндегі комиссиясының жұмыс тәртібі
23. Жұмыс беруші аумақтық бөлімшенің жазбаша хабарламасын алған күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде СЭС комиссиясын құрады, кейіннен комиссияның барлық мүшелерін жазбаша хабардар етеді.
24. СЭС комиссиясының құрамы тақ саннан тұрады, оның құрамына жұмыс берушінің өкілі, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау жөніндегі қызметі маманы (немесе жұмыс беруші тағайындаған еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау жөніндегі жауапты тұлға), аумақтық бөлімшенің өкілі, зардап шегуші жұмысшы немесе ұқсас жұмыс орнының, учаске мен цехтың жұмысшысы, кәсіподақтың немесе жұмысшының өкілі кіреді. СЭС комиссиясының төрағасы болып жұмыс беруші сайланады (ұйым басшысы немесе оның орынбасары).

20. Началом для проведения расследования каждого случая профессионального заболевания и отравления является направление медицинской организацией "Экстренного извещения об инфекционном заболевании, пищевом, остром профессиональном отравлении, необычной реакции на прививку" (далее – экстренное извещение), по форме, утвержденной государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 7-1 Кодекса, в территориальное подразделение и одновременным сообщением работодателю.
21. Извещение о профессиональном заболевании или отравлении в случае острого профессионального заболевания или отравления работника в течение суток, а в случае хронического профессионального заболевания или отравления – в течение 3 календарных дней направляется медицинской организацией в территориальное подразделение и работодателю по адресу последнего места работы больного в контакте с вредными производственными факторами, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
22. Экстренное извещение, в том числе в случае уточнения или отмены диагноза на острое профессиональное заболевание или отравление устанавливается и направляется медицинскими организациями (района, города, области),а по диагнозам хронического профессионального заболевания или отравления и их последствиям, в том числе возникшим спустя длительный срок после прекращения работы, устанавливается и направляется государственной организацией здравоохранения, оказывающей специализированную медицинскую помощь в области профессиональной патологии и экспертизы (далее – ГОЗ) в территориальное подразделение и работодателю не позднее 3 рабочих дней.
23. При изменении или отмене диагноза острого профессионального заболевания или отравления, направляется новое экстренное извещение в течение 24 часов, а диагноза хронического профессионального заболевания – в течение 7 рабочих дней в территориальное подразделение, работодателю и медицинскую организацию по месту работы больного.
24. После установления хронического профессионального заболевания или отравления данные больного специалистами территориального подразделения заносятся в журнал учета лиц, у которых впервые выявлено профессиональное заболевание или отравление по форме, согласно приложению 2 настоящих Правил.
Параграф 2. Порядок работы комиссии по составлению санитарно-эпидемиологической характеристики условий труда работника

25. Жұмысшының еңбек жағдайының санитариялық-эпидемиологиялық сипаттамасын (бұдан әрі – СЭС) жасау үшін жұмыс беруші:
1) жұмыс орнындағы (учаскедегі, цехтағы) еңбек жағдайын сипаттайтын құжаттар мен материалдарды, оның ішінде мұрағаттық құжаттарды береді; өткізілген медициналық тексерістер туралы мәліметтер; кезеңдік медициналық тексеріс барысында анықталған науқастарды сауықтыру бойынша шаралар жоспарын; еңбекті қорғау бойынша жұмысшының білімің тексеру нұсқаулықтары мен хаттамаларын тіркеу журналынан көшірме; жұмысшы түсініктемесінің, онымен бірге жұмыс жасайтын жұмысшылардан, басқа тұлғалардан сұрау алу хаттамалары; зерттеулер мен сынақтардың қорытындылары; жұмысшының денсаулығына тиген зиянның сипаты мен ауырлық дәрежесі туралы медициналық құжат; жұмысшыға жеке бас қорғаныс құралдары берілгендігін рассау құжаттарының көшірмесі; осы өндіріске (объектіге) аумақтық бөлімшелермен және еңбек бойынша уәкілетті мемлекеттік органмен бұрын берілген ұйғарымдар көшірмесі;
2) комиссия мүшелерінің талап етуі бойынша жұмыс орнындағы еңбек жағдайын бағалау мақсатында жеке қаражат есебінен жұмысшының еңбек жағдайына санитариялық-эпидемиологиялық сипаттама беру мақсатында жұмыс орнында немесе осыған ұқсас жұмыс орнында, өндірістік бақылау мәліметтерін ескере отырып, зертханалық-аспаптық және басқа гигиеналық зерттеулер жүргізіледі;
3) тексеру құжаттарының сақталуы мен есебін қамтамасыз етеді.
28. СЭС жасау процесінде СЭС комиссиясы:
1) Осы Қағиданың 25 тармағының 1 тармақшасында көрсетілген құжаттарды зерделейді;
2) жұмыскердің қызметтестерінен, санитариялық-эпидемиологиялық нормалаудың мемлекеттік жүйесінің құжаттары талаптарының бұзылуына жол берген адамдардан сұрайды;
3) кәсіптік аурудың немесе уланудың жағдайы мен туындау себептері анықталады;
4) кәсіби ауру туындаған немесе кәсіптік ауру мен улануға күмән туындаған жұмыс орнына тексеру жүргізіледі;
5) зиянды өндірістік факторларға зертханалық және аспаптық зерттеулер жүргізіледі;

25. Работодатель в течение 3 рабочих дней с даты получения из территориального подразделения письменного извещения, образует комиссию СЭХ, с последующим письменным оповещением всех членов комиссии СЭХ.
26. Комиссия СЭХ состоит из нечетного числа, в состав которой входят представитель работодателя, специалист службы безопасности и охраны труда (или лицо, назначенное работодателем ответственным по безопасности и охране труда), специалист территориального подразделения, пострадавший работник или работник с аналогичного рабочего места, участка и цеха, представитель профсоюза или работника. Председателем комиссии СЭХ избирается работодатель (руководитель организации или его заместитель).
27. Для составления санитарно-эпидемиологической характеристики условий труда работника (далее – СЭХ) работодатель:
1) представляет документы и материалы, в том числе архивные, характеризующие условия труда на рабочем месте (участке, в цехе): сведения о проведенных медицинских осмотрах, план мероприятий по оздоровлению выявленных в ходе периодических медицинских осмотров больных; выписки из журналов регистрации инструктажей и протоколов проверки знаний работника по охране труда; протоколы объяснений работника, опросов лиц, работавших с ним, других лиц; экспертные заключения специалистов, результаты исследований и экспериментов; медицинская документация о характере и степени тяжести повреждения, причиненного здоровью работника; копии документов, подтверждающих выдачу работнику средств индивидуальной защиты; выписки из ранее выданных по данному производству (объекту) предписаний территориальных подразделений и уполномоченного государственного органа по труду;
2) проводит по требованию членов комиссии СЭХ за счет собственных средств экспертизу, лабораторно-инструментальные и гигиенические исследования с целью оценки условий труда на рабочем месте работника или аналогичных рабочих местах, с учетом данных производственного контроля;
3) обеспечивает сохранность и учет документации по расследованию.
28. В процессе составления СЭХ комиссия СЭХ:
1) изучает документы, изложенные в подпункте 1 пункта 27 настоящих Правил;
2) опрашивает сослуживцев работника, лиц, допустивших нарушение требований документов государственной системы санитарно-эпидемиологического нормирования;
3) выясняет обстоятельства и причины подозрения на профессиональное заболевание или отравление;
4) проводит обследование рабочего места, где возникло заболевание или подозрение на профессиональное заболевание или отравление;
5) проводит лабораторные и инструментальные исследования вредных производственных факторов;

6) жұмыс істейтіндердің еңбегінің санитариялық-эпидемиологиялық жағдайы бағаланады:
7) ұйымның сантариялық-эпидемиологиялық тексеру актісін, зертханалық тексеру нәтижелерін, еңбек жағдайы бойынша өндірістік объектінің аттестациялау материалдары зерделенеді;
8) алдын ала және мерзімдік медициналық тексеру материалдары, мерзімдік медициналық тексеру кезінде анықталған ауруларды сауықтыру бойынша іс-шаралар жоспары, еңбекті қорғау жағдайы және санитариялық-сауықтыру шаралары бойынша жоспардың орындалуы туралы мәліметтер зерделенеді;
29. СЭС комиссиясының жұмысы аяқталғаннан кейін еркін нысанда қорытынды дайындалады және аумақтық бөлімшеге беріледі, ол 3 күн ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика Министрлігінің 2015 жылғы 30 мамырдағы №415 "Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы есепке алу мен есеп құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11626 болып тіркелген) бекітілген нысанда СЭС құрады.
30. Көрсетілген нәтижелерден басқа СЭС зардап шегуші жұмысшының жұмыс орны мен жұмыс берушінің заңды мекен-жайы көрсетіледі. Егер зардап шеккен жұмысшы жұмыс жасайтын немесе жасаған жұмыс берушінің орналасқан жері мен нақты мекен-жайы және жұмысты (оқуды) орындаудың басқада орындары әр облыстарда, аудандарда, қалаларда, республикалық маңызы бар қалалар мен астанасында болса, СЭС кәсіптік ауру мен улану орын алған объектінің нақты мекен-жайы бойынша жүргізіледі.
31. Егер кәсіптік аурулар немесе улану әртүрлі аумақтық бөлімшелерінің бақылауындағы обьектілерінде туындаған болса, соңғы жұмыс орны бойынша аумақтық бөлімше.(арнайы сұраныс бойынша тиісті аумақтық бөлімшелерінен және басқа да ұйымдардан арнайы сұраныс бойынша алынған материалдардың негізінде) СЭС құрады. Сұраныс жолданған ұйымдар СЭС құруға қажет сұратылған құжаттардың көшірмелерің 15 күнтізбелік күн ішінде ұсынады.
32. Қосымша жұмыс атқару кезінде пайда болған кәсіптік ауруға СЭС құруға қосымша жұмыс атқарылған орында жүзеге асырылады.
Параграф 3. Жіті және созылмалы кәсіптік аурулар мен уланулар жағдайларын тексеру бойынша комиссияның жұмыс тәртібі
33. Жұмыс беруші қорытынды диагноз қойылғаны туралы МДҰ шұғыл хабарлама алған сәттен бастап жіті немесе созылмалы кәсіптік аурудың немесе уланудың әрбір жағдайына тексеру жүргізуге комиссия құрады, сонынан комиссия мүшелерің жазбаша хабарландырады:

6) оценивает санитарно-эпидемиологические условия труда работающего;
7) изучает акты санитарно-эпидемиологических обследований организации, результаты лабораторных исследований, материалы аттестации производственного объекта по условиям труда;
8) изучает материалы предварительных и периодических медицинских осмотров, план мероприятий по оздоровлению выявленных в ходе периодических медицинских осмотров больных, сведения о выполнении плана по улучшению условий, охраны труда и санитарно-оздоровительных мероприятий.
29. По результатам работы комиссии СЭХ, оформляется заключение в произвольной форме и передается в территориальное подразделение, которое в течение 3 рабочих дней составляет СЭХ по форме, утвержденной приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 мая 2015 года № 415 "Об утверждении форм учетной и отчетной документации в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11626).
30. Помимо указанных результатов в СЭХ указываются фактическое место работы пострадавшего работника и юридический адрес работодателя. Если местонахождение и фактический адрес работодателя и иного места выполнения работы (учебы), на котором работает или работал пострадавший работник, находятся в разных областях, районах, городах, городах республиканского значения и столицы составление СЭХ проводятся по фактическому расположению объекта, где произошло профессиональное заболевание или отравление.
31. Если возникновение профессионального заболевания или отравления обусловлено работой на объектах, подконтрольных разным территориальным подразделениям, то территориальное подразделение по последнему месту работы составляет СЭХ (на основании материалов, полученных из соответствующих территориальных подразделений и других организаций по официальным запросам). Организации, которым адресован запрос, представляют в 15 дневный календарный срок копии затребованных документов для составления СЭХ.
32. Составление СЭХ на профессиональное заболевание, возникшее у работника при выполнении работы по совместительству осуществляется по месту, где выполнялась работа.
Параграф 3. Порядок работы комиссии по расследованию случаев острых и хронических профессиональных заболеваний и отравлений
33. Работодатель с момента получения с ГОЗ экстренного извещения об установлении заключительного диагноза для расследования каждого случая острого или хронического профессионального заболевания создает комиссию, с последующим письменным оповещением всех членов комиссии:

1) шұғыл түрде – еңбекке жарамдылығын жоғалтатын, саны 2 және одан да көп адам сырқаттанатын (зардап шегетін), өлім-жітімге әкеліп соғатын, аса қауіпті инфекцияларымен жіті кәсіптік ауруды немесе улануды. Комиссия төрағасы мемлекеттік еңбек инспекторы (аса қауіпті инфекциялар кезінде – бас мемлекеттік санитариялық дәрігер немесе оның орынбасары) болып табылады;
2) 24 сағат ішінде – жіті кәсіптік аурудың немесе уланудың алдын ала қойылатын диагнозын. Комиисия төрағасы жұмыс беруші (ұйымның басшысы немесе оның орынбасары) болып табылады;
3) 10 жұмыс күні ішінде – созылмалы кәсіптік ауруды немесе улану Комиссия төрағасы жұмыс беруші (ұйымның басшысы немесе оның орынбасары) болып табылады.
33 Комиссияның құрамы тақ саннан тұрады, оның құрамына жұмыс берушінің өкілі, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау жөніндегі қызметінің маманы (немесе жұмыс беруші тағайындаған еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау жөніндегі жауапты тұлға), медициналық ұйымның өкілдері, аумақтық бөлімшенің маманы, кәсіподақтың немесе жұмысшының өкілі кіреді. Даулы жағдайларда тексеріске медициналық ұйымның профпатология бойынша мамандандырылған мамандары қатысады.
Комиссия мүшелері кәсіптік аурулар немесе улануларға тексеруді комиссия құрамында ғана жүргізеді. Комиссия мүшелеріне өз бетінше жеке тексеру жүргізуге жол берілмейді.
35. Халықтың кәсіптік аурулар немесе улану жағдайына тексеріс жүргізу барысында комиссия:
1) жұмыскердің қызметтестерінен, санитариялық-эпидемиологиялық нормалаудың мемлекеттік жүйесінің құжаттары талаптарының бұзылуына жол берген адамдардан сұрайды;
2) кәсіптік аурудың немесе уланудың жағдайы мен туындау себептерін анықтайды;
3) кәсіби ауру немесе улану туындаған жұмыс орнына тексеру жүргізіледі;
4) зиянды өндірістік факторларға зертханалық және аспаптық зерттеулер жүргізілуің ұйымдастырады;
5) жұмыс істейтіндердің еңбегінің санитариялық-эпидемиологиялық жағдайына баға береді;
6) ұйымның сантариялық-эпидемиологиялық тексеру актісін, зертханалық тексеру нәтижелерін, еңбек жағдайы бойынша өндірістік объектінің аттестациялау материалдарын зерделейді;
7) алдын ала және мерзімдік медициналық тексеру материалдары, мерзімдік медициналық тексеру кезінде анықталған ауруларды сауықтыру бойынша іс-шаралар жоспары, еңбекті қорғау жағдайы және санитариялық-сауықтыру шаралары бойынша жоспардың орындалуы туралы мәліметтер зерделейді;

1) незамедлительно – острого профессионального заболевания или отравления с утратой трудоспособности с числом заболевших (пострадавших работников) 2 человека и более, со смертельным исходом, особо опасными инфекциями. Председателем комиссии является государственный инспектор труда, при особо опасных инфекциях – главный государственный санитарный врач или его заместитель на соответствующей территории или транспорте;
2) в течение 24 часов – предварительного диагноза острого профессионального заболевания или отравления. Председателем комиссии является работодатель (руководитель организации или его заместитель);
3) в течение 10 рабочих дней – хронического профессионального заболевания или отравления. Председателем комиссии является работодатель (руководитель организации или его заместитель).
34. Комиссия состоит из нечетного числа, в состав которой входят представитель работодателя, специалист службы безопасности и охраны труда (или лицо, назначенное работодателем ответственным по безопасности и охране труда), представители медицинской организации, специалист территориального подразделения, профсоюза или представители работника. В спорных случаях в расследовании принимают участие специалисты медицинских организаций со специализацией по профпатологии.
Члены комиссии проводят расследование профессионального заболевания или отравления только в составе комиссии. Проведение членами комиссии самостоятельного индивидуального расследования не допускается.
35. В процессе расследования случаев профессиональных заболеваний и отравлений населения комиссия:
1) опрашивает сослуживцев работника, лиц, допустивших нарушение требований документов государственной системы санитарно-эпидемиологического нормирования, запрашивает информацию от работодателя и заболевшего;
2) выясняет обстоятельства и причины возникновения профессионального заболевания или отравления;
3) проводит обследования рабочего места, где возникло заболевание или отравление;
4) организовывает проведение лабораторных и инструментальных исследований вредных производственных факторов;
5) оценивает санитарно-эпидемиологические условия труда работающего;
6) изучает акты санитарно-эпидемиологических обследований организации, материалы аттестации производственного объекта по условиям труда;
7) изучает материалы предварительных и периодических медицинских осмотров, план мероприятий по оздоровлению выявленных в ходе периодических медицинских осмотров больных, сведения о выполнении плана по улучшению условий, охраны труда и санитарно-оздоровительных мероприятий;

8) нұсқаулықтарды және жұмыскердің еңбекті қорғау бойынша білімін тексеру хаттамалары журналын зерделейді;
9) қызметкердің денсаулығына келтірілген зақымның ауырлық сипаты мен деңгейі туралы медициналық құжаттаманы зерделейді;
10) жұмыскерге жеке қорғаныш құралдарын бергендігін растайтын құжаттардың көшірмесің зерделейді;
11) осы өндіріске (обьектіге) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық ведомоство бөлімшелерінің және еңбекті қорғау саласындағы мемлекеттік органның бұрын берген ұйғарымдарының көшірмелерің зерделейді;
Жұмысшының еңбек жағдайының санитариялық-эпидемиологиялық сипаттамасы кәсіптік аурулар мен уланулар жағдайларын тексеру барысында қолданылады.
36. Кәсіптік аурулар мен уланулар жағдайына тексеріс жүргізу барысында комиссия мүшелері қаджетті құжаттар мен ақпаратты сұратады. Сұраныс жіберілген ұйым талап етілген тексеру жүргізуге және санитариялық-эпидемиологиялық сипаттама құруға қажетті құжаттардың көшірмесін күнтізбелік 15 күннің ішінде жібереді.
37. Комиссияның тексеру нәтижесі бойынша 3 жұмыс күні ішінде жұмыс берушімен "Еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиғаларды тергеп-тексеру материалдарын ресімдеу бойынша нысандарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму Министрінің 2015 жылдың 28 желтоқсанында № 1055 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12655 болып тіркелген) бекітілген нысанына сәйкес Еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиға туралы акт (бұдан әрі – Акт) толтырылады, ол үш күн ішінде зардап шегушіге немесе оның сенімді тұлғасына және аумақтық бөлімшеге жолданады.
38. Акт басқа да тексеріс материалдарымен бірге жұмыс берушіде және аумақтық бөлімшелерде сақталады.
39. Акт негізінде жұмыс беруші айлық мерзім ішінде кәсіптік аурулар мен уланулардың алдын алу бойынша шаралар жоспарын дайындайды, оның орындалуы бойынша және комиссияның шешімің аумақтық бөлімшеге жазбаша түрде хабарлайды.
40. Басқа ұйымға жұмыс істеуге жіберілген жұмысткерде кәсіптік ауру немесе уланулар пайда болған жағдайда аталған кәсіптік ауру туындаған ұйымда құрылған комиссия тексереді. Комиссия құрамына жұмыскерді жіберген жұмыс берушінің (ұйымның, жеке кәсіпкердің) өкілетті өкілі кіреді. Жұмыс берушінің уәкілетті өкілінің келмеуі немесе уақытында келмеуі тексеру мерзімін өзгертуге негіз болып есептелмейді.
41. Қосымша жұмыс атқару кезінде жұмысшыда пайда болған кәсіптік ауру немесе улану, қосымша жұмыс атқарылған орын бойынша тексеріледі.

8) изучает журнал регистрации инструктажей и протоколов проверки знаний работника по охране труда;
9) изучает медицинскую документацию о характере и степени тяжести повреждения, причиненного здоровью работника;
10) изучает копии документов, подтверждающих выдачу работнику средств индивидуальной защиты;
11) изучает выписки из ранее выданных по данному производству (объекту) предписаний территориальных подразделений и уполномоченного государственного органа по труду и информацию об их выполнении.
Санитарно-эпидемиологическая характеристика условий труда работника используется в ходе расследования случаев профессиональных заболеваний и отравлений.
36. В ходе расследования случаев профессиональных заболеваний и отравлений члены комиссии запрашивают необходимые документы и информацию. Организации, которым адресован запрос, представляют в 15 дневный календарный срок информацию и копии затребованных документов.
37. По результатам расследования комиссии, в течение 3 рабочих дней работодателем составляется Акт о несчастном случае, связанном с трудовой деятельностью по форме, согласно приказу Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1055 "Об утверждении форм по оформлению материалов расследования несчастных случаев, связанных с трудовой деятельностью" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12655) (далее – Акт), который не позднее трех рабочих дней выдается пострадавшему или его доверенному лицу и направляется в территориальное подразделение.
38. Акт вместе с материалами расследования хранится у работодателя и в территориальном подразделении.
39. На основании Акта работодатель в месячный срок разрабатывает план мероприятий по предупреждению профессиональных заболеваний или отравлений, об исполнении которого и решений комиссии письменно сообщает в территориальное подразделение.
40. Профессиональное заболевание или отравление, возникшее у работника, направленного для выполнения работы в другую организацию, расследуется комиссией, образованной в той организации, где произошел указанный случай профессионального заболевания или отравления. В состав комиссии входит полномочный представитель работодателя (организации, индивидуального предпринимателя), направившего работника. Неприбытие или несвоевременное прибытие полномочного представителя работодателя не является основанием для изменения сроков расследования.
41. Профессиональное заболевание или отравление, возникшее у работника при выполнении работы по совместительству расследуется по месту, где выполнялась работа по совместительству.

42. Тексеру кезінде кәсіптік аурудың пайда болуына әсер еткен зиянды өндірістік факторлармен қарым-қатынаста болмаған, сонымен бірге жұмыс жасамайтын тұлғалар үшін созылмалы аурулар мен уланулардың туындау себептері мен салдарларын тексеру, зиянды өндірістік факторлары бар бұрынғы жұмыс орны бойынша жүзеге асырылады.
43. Егер зардап шегуші жұмыс істейтін немесе жұмыс жасаған жұмыс берушінің және орындалатын жұмыстың (оқудың) басқа да орындарының тұрақты мекенжайы әртүрлі облыста, ауданда және қалада, республикалық маңызы бар қалалар мен астанада болса, кәсіптік ауру немесе улану жағдайын тексеру Актісің жасау, жағдайды тіркеу және есепке алу кәсіптік ауру немесе улану орын алған обьектінің нақты орнында жүргізіледі. Актіде зардап шегушінің нақты жұмыс орны мен жұмыс берушінің заңды мекенжайы көрсетіледі.
44. Кәсіптік аурулар немесе улануды ретроспективті тексеру нәтижелері бойынша, Акт мұрағаттық мәліметтерден қалпына келтіріледі немесе белгіленген тәртіпте кәсіптік аурулар немесе уланулардың орын алуы мен диагностикалануының бұрын болғанынан тәуелсіз, қайтадан құрылады немесе осы Акттың объектінің басшысының қолы мен мөрімен расталған дубликаты беріледі.
45. Кәсіптік, инфекциялық және паразитарлық ауруларды тексеру ИАОЭТ картасына (бұдан әрі – ИАОЭТ Картасы) жазылады, ол Актіге қосымша болып есептеледі және сонымен бірге сақталады.
Кәсіптік, инфекциялық және паразитарлық ауруларды тексеру нәтижесі бойынша ИАОЭТ картасы инфекциялық немесе паразитарлық аурулар диагнозын қойған медициналық ұйымға, аумақтық бөлімшеге, МДҰ, жұмыс берушіге және жұмысшыға жолданады.
Халықтың инфекциялық және
паразиттік, кәсіптікаурулары
менуланужағдайларын
тексеруқағидаларына
1-қосымша
Нысан
Кәсіби ауру және улану туралы хабарлама Извещение о профессиональном заболевании и отравлении
1.Тегі, аты, бар болған кезде әкесінің аты (Фамилия, имя, отчество)
_____________________________________________________________________
2. Жынысы(Пол)________________________________________________________
3.Жасы(Возраст)______________________________________________________
толық жасы (полных лет)
4.Ұйымның атауы, оның меншіктік түрі (наименование организации, ее форма
собственности) ____________________________________________________________
5.Цехтің, бөлімшенің, учаскенің атауы (Наименование цеха,
отделения,участка) _________________________________________________________
6. Жалпы еңбек өтілі (Общий стаж работы).____________________________
7. Еңбек өтілі (Стаж работы). Кәсіби ауруды туғызған өндірістік зиянды факторлармен
жанасуда болған. (В контакте с вреднымипроизводственными факторами, вызвавшими
профессиональное заболеваниесостоял)________________________________________
8.Негізгі диагнозы (Основной диагноз) _______________________________
Қосымша (Сопутствующий) _____________________________________________
9.Ауруды тудырған зиянды өндірістік фактор (Вредный производственныйфактор,
вызвавший заболевание) _____________________________________________________
10.Қорытынды диагноз қойылған күн (Дата установления окончательногодиагноза)
_____________________________________________________________________
11.Диагнозды қойған ұйымның атауы (Наименование организации,установивший
диагноз)__________________________________________________________________
12.Хабарламаның тіркеу нөмірі (Регистрационный номер извещения № ___)
"____" ___________________ күні 20 ж.(г.)
Ұйымның Хабарлама жіберілген күн (Дата отправления извещения)
мөрінің орны "____"___________________________ 20 ж.(.)
Место печати Хабарламаны жіберген адамныңолы
___________________________________________________________________
организации (Подпись лица, пославшего извещение) тегі, аты, бар болған кезде әкесінің
аты(фамилия, имя, отчество)
Халықтың инфекциялық
және паразиттік, кәсіптік
аурулары мен улану
жағдайларын тексеру
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Кәсіби ауруы, улануы алғашқы рет анықталған адамдарды есепке алу ЖУРНАЛЫ ЖУРНАЛ учета лиц, у которых впервые выявлено профессиональное заболевание, отравление
Басталды (Начат) "____"______________________________ 20 ж.(г.)
Аяқталды (Окончен) "____"_________________________________ 20 ж.(г.)
Тіркеу нөмірі Регистрационный номер
Т.А.Ә.
Жынысы
Жасы
Ұйымның атауы
Цех, бөлімше, учаске
Кәсібі
Жұмыс өтілі
Ф.И.О.
Пол
Возраст
Наименование организации
Цех, отделение, участок
Профессия
Стаж работы
Жалпы еңбек өтілі
Кәсіби ауруды туғызған өндірістік зиянды факторлармен жанасуда болған
Общий стаж работы
В контакте с вредными производственными факторами, вызвавшими профессиональное заболевание состоял
1
2
3
4
5
6
7
8
9
жалғасы:
Өндірістік зиянды факторлар
Диагнозы
Қорытынды диагнозды қойған ұйымның атауы
Ескерту
Вредные производственные факторы
Диагноз
Наименование организаций, установившей окончательный диагноз
Примечание
10
11
12
13

42. Расследование обстоятельств и причин возникновения хронического профессионального заболевания или отравления у лиц, не имеющих на момент расследования контакта с вредным производственным фактором, вызвавшим это профессиональное заболевание, в том числе у неработающих, проводится по месту прежней работы с вредным производственным фактором.
43. Если местонахождение и фактический адрес работодателя и иного места выполнения работы (учебы), на котором работает или работал пострадавший работник, находятся в разных областях, районах, городах, городах республиканского значения и столицы расследование случая профессионального заболевания или отравления, составление Акта, регистрация и учет случая проводятся по фактическому расположению объекта, где произошло профессиональное заболевание или отравление. В Акте указываются фактическое место работы пострадавшего работника и юридический адрес работодателя.
44. По результатам ретроспективного расследования профессионального заболевания или отравления, Акт восстанавливается из архивных данных или составляется вновь независимо от давности имевшего место и диагностированного в установленном порядке профессионального заболевания или отравления, или выдается дубликат этого Акта, заверенный печатью и подписью руководителя объекта.
45. Расследования профессиональных инфекционных или паразитарных заболеваний оформляются Картой ЭООИЗ, которая является приложением к Акту и хранится вместе с ним.
Карта ЭООИЗ по результатам расследования профессиональных инфекционных или паразитарных заболеваний направляется в медицинскую организацию, установившую диагноз инфекционного или паразитарного заболевания, территориальное подразделение, ГОЗ, работодателю и работнику.
Приложение 1
к Правилам расследования случаев
инфекционных и паразитарных,
профессиональных заболеваний
и отравлений населения
Форма
Кәсіби ауру және улану туралы хабарлама
Извещение о профессиональном заболевании и отравлении
1.Тегі, аты, әкесінің аты (Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) _______________
2.Жынысы (Пол) ___________________________________________________________
3.Жасы (Возраст)___________________________________________________________
толық жасы (полных лет)
4.Ұйымның атауы, оның меншіктік түрі (наименование организации, ее форма
собственности) __________________
5.Цехтің, бөлімшенің, учаскенің атауы (Наименование цеха, отделения, участка)_____
6. Жалпы еңбек өтілі (Общий стаж работы). ____________________________________
7. Еңбек өтілі (Стаж работы). Кәсіби ауруды туғызған өндірістік зиянды
факторлармен жанасуда болған. (В контакте с вредными производственными факторами,
вызвавшими профессиональное заболевание состоял)
________________________________________________________________________________
8.Негізгі диагнозы (Основной диагноз)________________________________________
Қосымша (Сопутствующий)_________________________________________________
9.Ауруды тудырған зиянды өндірістік фактор (Вредный производственный фактор,
вызвавший заболевание)
________________________________________________________________________________
10.Қорытынды диагноз қойылған күн (Дата установления окончательного
диагноза)________________________________________________________________________
11.Диагнозды қойған ұйымның атауы (Наименование организации, установивший
диагноз) ________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
12.Хабарламаның тіркеу нөмірі (Регистрационный номер извещения №__)
"____"___________________ күні 20 ж.(г.)
Ұйымның             Хабарлама жіберілген күн (Дата отправления извещения)
мөрінің орны             "____"___________________________ 20 ж.(г.)
Место печати       Хабарламаны жіберген адамның
қолы________________________________________________
организации             (Подпись лица, пославшего извещение)
тегі, аты, әкесінің аты
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 2
к Правилам расследования случаев
инфекционных и паразитарных,
профессиональных заболеваний
и отравлений населения
Форма
Кәсіби ауруы немесе улануы алғашқы рет анықталған адамдарды есепке алу
ЖУРНАЛЫ
ЖУРНАЛ
учета лиц, у которых впервые выявлено профессиональное заболевание или отравление
Басталды (Начат) "____"______________________________20 ж.(г.)
Аяқталды (Окончен) "____"___________________________20 ж.(г.)
Тіркеу нөмірі
Регистрационный номер
Т.А.Ә.
Ф.И.О.
Жынысы
Пол
Жасы
Возраст
Ұйымның атауы
Наименование организации
Цех, бөлімше, учаске
Цех, отделение, участок
Кәсібі
Профессия
Жұмыс өтілі
Стаж работы
Жалпы еңбек өтілі
Общий стаж работы
Кәсіби ауруды туғызған өндірістік зиянды факторлармен жанасуда болған
В контакте с вредными производственными факторами, вызвавшими профессиональное заболевание состоял
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Өндірістік зиянды факторлар
Вредные производственные факторы
Диагнозы
Диагноз
Қорытынды диагнозды қойған ұйымның атауы
Наименование организаций, установившей окончательный диагноз
Ескерту
Примечание
10
11
12
13