Қазақстан Республикасының көмірсутек кен орындарын барлау және әзірлеу жөніндегі орталық комиссия туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 28 мамырдағы № 214 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 12 маусымда № 17042 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертуі!
Осы бұйрық 29.06.2018 бастап қолданысқа енгізіледі.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 140-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 29.03.2022 № 113 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының көмірсутек кен орындарын барлау және әзірлеу жөніндегі орталық комиссия туралы ереже бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрінің және Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Мұнай өнеркәсібін дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2018 жылғы 29 маусымнан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялауға жатады.
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
Қ. Бозымбаев
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2018 жылғы 28 мамырдағы
№ 214 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының көмірсутек кен орындарын барлау және әзірлеу жөніндегі орталық комиссия туралы ереже

Об утверждении Положения о центральной комиссии по разведке и разработке месторождений углеводородов Республики Казахстан
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 28 мая 2018 года № 214. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 июня 2018 года № 17042.
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 29.06.2018.
В соответствии с пунктом 3 статьи 140 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра энергетики РК от 29.03.2022 № 113 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить Положение о центральной комиссии по разведке и разработке месторождений углеводородов Республики Казахстан, согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра нефти и газа Республики Казахстан и Министра энергетики Республики Казахстан, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Департаменту развития нефтяной промышленности Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) и 4) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 29 июня 2018 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр энергетики
Республики Казахстан
К. Бозумбаев
Приложение 1 к приказу
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 28 мая 2018 года № 214
Положение о Центральной комиссии по разведке и разработке месторождений углеводородов Республики Казахстан

Ескерту. Ереже жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 11.03.2020 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының көмірсутек кен орындарын барлау және әзірлеу жөніндегі орталық комиссия туралы ереже (бұдан әрі – Ереже) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 140-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының көмірсутек кен орындарын барлау және әзірлеу жөніндегі орталық комиссияның (бұдан әрі – Орталық комиссия) қызметін ұйымдастыру тәртібін, оның құрамын, жұмыс регламентін және іс қағаздарын жүргізуді айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 29.03.2022 № 113 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Орталық комиссия өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге және осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Орталық комиссия құрамын көмірсутектер саласындағы уәкілетті орган бекітеді. Орталық комиссияның құрамына келісім бойынша:
мүдделі мемлекеттік органдардың өкілдері;
Қазақстан Республикасының Ұлттық Кәсіпкерлер Палатасының өкілдері;
мұнай-газ кешені саласындағы кәсіпкерлік субъектілерінің заңды тұлғалары бірлестіктерінің (қауымдастықтардың, одақтардың) өкілдері;
ғылыми-зерттеу, жобалау ұйымдары, сондай-ақ геология және көмірсутек кен орындарын игеру саласында, жер қойнауын пайдаланудың экономикалық және құқықтық мәселелерінде маманданған ұйымдардың өкілдері;
көрсетілген салаларда арнайы білімі мен біліктіліктері бар мамандар кіреді.
4. Осы Ережеде пайдаланылатын терминдер Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес қолданылады.
2-тарау. Орталық комиссияның міндеті және функциялары
5. Орталық комиссияның негізгі міндеті базалық жобалау құжаттарына (оларға өзгерістер мен толықтыруларға) немесе әзірлеу талдауларына (бұдан әрі – Жоба) мемлекеттік сараптаманы жүргізу болып табылады.
6. Орталық комиссия мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) жер қойнауын пайдаланушылар ұсынатын Жобаларды қарайды және олар бойынша сараптамалық қорытынды береді;
2) жер қойнауын пайдалану мәселелері, оның ішінде инновациялық технологиялар мен әдістер бойынша ғылыми-зерттеу, жобалау ұйымдарының, жер қойнауын пайдаланушылардың және ғалымдардың баяндамаларын тыңдайды;

Сноска. Положение - в редакции приказа Министра энергетики РК от 11.03.2020 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее Положение о центральной комиссии по разведке и разработке месторождений углеводородов Республики Казахстан (далее – Положение) разработано в соответствии с пунктом 3 статьи 140 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс) и определяет порядок организации деятельности, состав, регламент работы и ведение делопроизводства центральной комиссии по разведке и разработке месторождений углеводородов Республики Казахстан (далее – центральная комиссия).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 29.03.2022 № 113 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. Центральная комиссия осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законами, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами и настоящим Положением.
3. Состав Центральной комиссии утверждается уполномоченным органом в области углеводородов. В состав Центральной комиссии по согласованию входят:
представители заинтересованных государственных органов;
представители Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан;
представители объединений юридических лиц (ассоциаций, союзов) субъектов предпринимательства в области нефтегазового комплекса;
представители научно-исследовательских, проектных организаций, а также организаций, специализирующихся в области геологии и разработки месторождений углеводородов, экономических и правовых вопросах недропользования;
специалисты, обладающие специальными знаниями и квалификациями в указанных областях.
4. Термины, используемые в настоящем Положении, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании.
Глава 2. Задача и функции Центральной комиссии
5. Основной задачей Центральной комиссии является проведение государственной экспертизы базовых проектных документов (изменений и дополнений к ним) или анализов разработки (далее – Проект).
6. Центральная комиссия осуществляет следующие функции:
1) рассматривает представляемые недропользователями Проекты и выдает по ним экспертное заключение;
2) заслушивает доклады научно-исследовательских, проектных организаций, недропользователей и ученых по вопросам недропользования, в том числе инновационных технологий и методов;

3) Жобалардың ережелері бойынша жер қойнауын пайдаланушылардың өтініштерін қарайды және олар бойынша ұсынымдар береді;
4) қажет болған жағдайда, көмірсутектер саласындағы уәкілетті органға жұмыс топтарын құруды ұсынады.
7. Орталық комиссия өзінің қызметі шеңберінде мемлекеттік органдар мен ұйымдардан өз функцияларын жүзеге асыру үшін қажетті ақпарат пен материалдарды, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардан және Жобалар авторларынан қосымша ақпарат пен материалдарды сұратуы мүмкін.
3-тарау. Орталық комиссияның жұмыс регламенті мен іс қағаздарын жүргізуі
8. Жер қойнауын пайдаланушы Орталық комиссияға Жобаны, Жобаға аннотацияны, сондай-ақ осы Ережеге қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік сараптама жүргізуге өтінішін жібереді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген материалдар электрондық жеткізгіште (DOCX және PDF форматтарында) бір данада жіберіледі.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 29.03.2022 № 113 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Орталық комиссияға мыналар:
1) Кодекстің 113-бабына сәйкес бағалау жөніндегі жұмыстарды, теңіздегі барлау жұмыстарын, жер қойнауы учаскесін ұлғайтуды көздейтін барлау жұмыстарының жобалары, оларға өзгерістер мен толықтырулар;
2) сынамалап пайдалану жобалары, оларға өзгерiстер мен толықтырулар;
3) көмірсутектер кен орнын игеру жобалары, оларға өзгерiстер мен толықтырулар;
4) Кодекстің 142-бабының 8-тармағында көрсетілген жағдайларда, көмірсутектер кен орындарын әзірлеуге талдаулар ұсынылады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 16.02.2024 № 66 (28.02.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Барлау жұмыстарының жобасына (оған өзгерістер мен толықтыруларға) мемлекеттік сараптама оны жер қойнауын пайдаланушыдан алған күннен бастап – 2 (екі) ай ішінде, ал сынамалап пайдалану жобаларына, кен орнын әзірлеу жобаларына (оларға өзгерістер мен толықтыруларға), әзірлеу талдауларына 3 (үш) ай ішінде жүргізіледі.
Сынамалап пайдалану жобаларына, кен орнын әзірлеу жобаларына (оларға өзгерістер мен толықтыруларға), әзірлеу талдауларына мемлекеттік сараптама жүргізу мерзімі Орталық комиссияның шешімі бойынша 3 (үш) айдан аспайтын мерзімге ұлғайтылуы мүмкін.
11. Орталық комиссия Жобаның мемлекеттік сараптамасын жүзеге асыру үшін геология және әзірлеу саласында арнайы білімі бар және сараптама нәтижелеріне мүдделі емес тәуелсіз сарапшыларды тартады.
Тәуелсіз сарапшыларды тарту Кодекстің 140-бабының 2-тармағына сәйкес көмірсутектер саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.
Орталық комиссияның қызметін ұйымдастыру көмірсутектер саласындағы уәкілетті органның тиісті құрылымдық бөлімшесіне жүктеледі.

3) рассматривает обращения недропользователей по положениям Проектов и выдает по ним рекомендации;
4) при необходимости рекомендует уполномоченному органу в области углеводородов создавать рабочие группы.
7. Центральная комиссия в рамках своей деятельности может запрашивать у государственных органов и организаций информацию и материалы, необходимые для осуществления своих функций, а также дополнительную информацию и материалы у недропользователей и авторов Проектов.
Глава 3. Регламент работы и ведение делопроизводства Центральной комиссии
8. Недропользователь направляет в центральную комиссию Проект, аннотацию к Проекту, а также заявление на проведение государственной экспертизы по форме согласно приложению к настоящему Положению.
Материалы, указанные в части первой настоящего пункта, направляются в одном экземпляре на электронном носителе (в форматах DOCX и PDF).
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 29.03.2022 № 113 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
9. В Центральную комиссию представляются:
1) проекты разведочных работ, изменения и дополнения к ним, предусматривающие работы по оценке, разведочные работы на море, увеличение участка недр в соответствии со статьей 113 Кодекса;
2) проекты пробной эксплуатации, изменения и дополнения к ним;
3) проекты разработки месторождения углеводородов, изменения и дополнения к ним;
4) анализы разработки месторождений углеводородов, в случаях, указанных в пункте 8 статьи 142 Кодекса.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 16.02.2024 № 66 (вводится в действие с 28.02.2024).
10. Государственная экспертиза проекта разведочных работ (изменений и дополнений к нему) проводится в течение 2 (двух) месяцев со дня его получения от недропользователя, а проектов пробной эксплуатации, проектов разработки месторождения (изменений и дополнений к ним), анализов разработки – в течение 3 (трех) месяцев.
Срок проведения государственной экспертизы проектов пробной эксплуатации, проектов разработки месторождения (изменений и дополнений к ним), анализов разработки по решению Центральной комиссии может быть увеличен, но не более чем на 3 (три) месяца.
11. Центральная комиссия для осуществления государственной экспертизы Проекта привлекает независимых экспертов, обладающих специальными знаниями в области геологии и разработки и не заинтересованных в результатах экспертизы.
Привлечение независимых экспертов осуществляется в порядке, определяемым уполномоченным органом в области углеводородов в соответствии с пунктом 2 статьи 140 Кодекса.
Организация деятельности центральной комиссии возлагается на соответствующее структурное подразделение уполномоченного органа в области углеводородов.

Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 29.03.2022 № 113 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Орталық комиссияның төрағасы, ал ол болмаған жағдайда – төрағаның орынбасары:
1) Орталық комиссияның қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады;
2) Орталық комиссияның жұмысын жоспарлайды;
3) Орталық комиссияның отырыстарында төрағалық етеді.
13. Орталық комиссияның хатшысы:
1) Орталық комиссия отырысын өткізу күні мен орны туралы Орталық комиссия мүшелеріне жазбаша немесе электрондық пошта арқылы хабарлайды;
2) Орталық комиссия отырысын өткізу үшін материалдарды дайындауды жүзеге асырады, Орталық комиссия отырысының нәтижелері бойынша сараптамалық қорытынды ресімдейді;
3) Орталық комиссияның мүшесі болып табылмайды.
14. Алып тасталды - ҚР Энергетика министрінің 03.05.2023 № 168 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Жобаға мемлекеттік сараптама жүргізу нәтижелері Орталық комиссияның отырысында тәуелсіз сараптаманың тиісті қорытындысымен бірге қарау арқылы айқындалады.
16. Жобаларға мемлекеттік сараптама жүргізу нәтижелері сараптамалық қорытындымен ресімделеді, ол оң немесе теріс болуы мүмкін. Сараптамалық қорытындының көшірмесі оған қол қойылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жер қойнауын пайдаланушыға жіберіледі.
Теріс сараптамалық қорытынды шығару үшін негіз мыналар:
1) Жобаның Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына және (немесе) келісімшарт ережелеріне сәйкес келмеуі;
2) Жобаның көмірсутектер саласындағы уәкілетті орган бекітетін нормативтік-техникалық құжаттарда белгіленген талаптарға мазмұны, құрылымы және ресімделуі жағынан сәйкес келмеуі;
3) Жобаның жер қойнауын пайдаланудың оң практикасына сәйкес келмеуі;
4) кен орнын әзірлеу жобасында ұсынылған барланған көмірсутек қорларының саны мен сапасы туралы ақпараттың анық болмауы;
5) Жобада ұсынылған жобалау шешімдерінің сапасын объективті бағалаудың мүмкін болмауы;
6) сынамалап пайдалану жобасы үшін – геологиялық қорларды жедел есептеу бойынша есепке қатысты жер қойнауына мемлекеттік сараптамасының оң қорытындысының болмауы;
7) кен орнын игеру жобасы үшін – геологиялық қорларды есептеу бойынша есепке қатысты жер қойнауына мемлекеттік сараптаманың оң қорытындысының болмауы.
Жобаның мемлекеттік сараптамасының теріс қорытындысында оны шығару негіздемесі және Жобаны пысықтау бойынша ұсынымдар келтіріледі.

Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 29.03.2022 № 113 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
12. Председатель Центральной комиссии, а в случае его отсутствия – заместитель председателя:
1) осуществляет общее руководство деятельностью Центральной комиссии;
2) планирует работу Центральной комиссии;
3) председательствует на заседаниях Центральной комиссии.
13. Секретарь Центральной комиссии:
1) письменно или посредством электронной почты оповещает членов Центральной комиссии о дате и месте проведения заседания Центральной комиссии;
2) осуществляет подготовку материалов для проведения заседания Центральной комиссии, оформляет экспертное заключение по результатам заседания Центральной комиссии;
3) не является членом Центральной комиссии.
14. Исключен приказом Министра энергетики РК от 03.05.2023 № 168 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Результаты проведения государственной экспертизы Проекта определяются посредством рассмотрения на заседании Центральной комиссии с соответствующим заключением независимой экспертизы.
16. Результаты проведения государственной экспертизы Проектов оформляются экспертным заключением, которое может быть положительным или отрицательным. Копия экспертного заключения в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня его подписания направляется недропользователю.
Основаниями для вынесения отрицательного экспертного заключения являются:
1) несоответствие Проекта требованиям законодательства Республики Казахстан и (или) положениям контракта;
2) несоответствие Проекта требованиям по содержанию, структуре и оформлению, установленным в нормативно-технических документах, утверждаемых уполномоченным органом в области углеводородов;
3) несоответствие Проекта положительной практике пользования недрами;
4) недостоверность предоставленной в проекте разработки месторождения информации о количестве и качестве разведанных запасов углеводородов;
5) невозможность объективной оценки качества проектных решений, представленных в Проекте;
6) для проекта пробной эксплуатации – отсутствие положительного заключения государственной экспертизы недр в отношении отчета по оперативному подсчету геологических запасов;
7) для проекта разработки месторождения – отсутствие положительного заключения государственной экспертизы недр в отношении отчета по подсчету геологических запасов.
В отрицательном заключении государственной экспертизы Проекта приводятся обоснование его вынесения и рекомендации по доработке Проекта.

17. Орталық комиссия отырысын оның төрағасы немесе ол болмаған жағдайда төрағаның орынбасары өткізеді.
18. Орталық комиссияның отырысында Жоба авторлары мен жер қойнауын пайдаланушы қаралатын мәселенің негізгі ережелерін баяндайды.
Жобаға тәуелсіз сараптама жүргізген тәуелсіз сарапшылар өзінің тәуелсіз сараптама қорытындысын түсіндіру үшін Орталық комиссияның отырысына шақырылады.
Орталық комиссия мүшесінің Орталық комиссияға Жобаны ұсынған жер қойнауын пайдаланушыға немесе жобалау ұйымына қатысты мүдделер қақтығысы болған кезде, сондай-ақ Орталық комиссияның мүшесі тәуелсіз сарапшы ретінде тартылған жағдайда, Орталық комиссияның мұндай мүшесі қаралатын Жобаға қатысты дауыс беру құқығынан айырылады.
19. Сараптамалық қорытынды Орталық комиссияның қатысып отырған мүшелерінің қарапайым көпшілігінің ашық дауыс беруі арқылы қабылданады. Орталық комиссия отырысының кворумы үшін Орталық комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісінің қатысуы қажет.
Кворум болмаған жағдайда, Орталық комиссияның отырысы отырыстың тағайындалған күнінен кейінгі күнге ауыстырылады. Бір отырысты екі реттен асырмай ауыстыруға жол беріледі.
Дауыстар тең болған жағдайда, төрағалық етушінің дауысы шешуші болып табылады. Орталық комиссия хатшысының дауыс беру құқығы болмайды.
20. Орталық комиссияның сараптамалық қорытындысы отырыс өткізілген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде ресімделеді.
21. Орталық комиссияның сараптамалық қорытындысына Орталық комиссияның төрағасы, ол болмаған жағдайда – оның орынбасары, сондай-ақ хатшы қол қояды.
Дауыс беру нәтижелері Орталық комиссия сараптамалық қорытындысының ажырамас бөлігі болып табылатын дауыс беру парағында көрсетіледі.
22. Алып тасталды - ҚР Энергетика министрінің 03.05.2023 № 168 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Көмірсутектер саласындағы уәкілетті органның тиісті құрылымдық бөлімшесі Жобаларды электрондық форматта сақтауды жүзеге асырады.
24. Жобалардың авторлары мен жер қойнауын пайдаланушылар Жобаларды қағаз және электрондық жеткізгіштерде (DOC және PDF форматтарында) сақтауды қамтамасыз етеді.
Қазақстан Республикасының көмірсутек кен орындарын барлау және әзірлеу жөніндегі орталық комиссия туралы ережеге қосымша
Нысан
Мемлекеттік сараптама жүргізуге өтініш
_________________________________________________________________
(базалық жобалау құжатының немесе әзірлеу талдауының атауы)
1. Жер қойнауын пайдаланушы ______________________________________

17. Ведет заседание Центральной комиссии председатель или, в случае его отсутствия – заместитель председателя.
18. На заседании Центральной комиссии авторами Проекта и недропользователем излагаются основные положения рассматриваемого вопроса.
Независимые эксперты, проводившие независимую экспертизу Проекта, приглашаются на заседание Центральной комиссии для пояснения своего заключения независимой экспертизы.
При наличии конфликта интересов у члена Центральной комиссии в отношении недропользователя или проектной организации, представившей в Центральную комиссию Проект, а также в случае привлечения члена Центральной комиссии в качестве независимого эксперта, такой член Центральной комиссии лишается права голоса в отношении рассматриваемого Проекта.
19. Экспертное заключение принимается открытым голосованием простым большинством присутствующих членов Центральной комиссии. Для кворума заседания Центральной комиссии необходимо присутствие не менее двух третей от общего числа членов Центральной комиссии.
В случае отсутствия кворума, заседание Центральной комиссии переносится на день, следующий за назначенным днем заседания. Перенос одного заседания допускается не более двух раз.
При равенстве голосов решающим является голос председательствующего. Секретарь Центральной комиссии не обладает правом голоса.
20. Экспертное заключение Центральной комиссии оформляется в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня проведения заседания.
21. Экспертное заключение Центральной комиссии подписывается председателем Центральной комиссии, в случае его отсутствия – его заместителем, а также секретарем.
Результаты голосований отражаются в листе голосования, являющемся неотъемлемой частью экспертного заключения Центральной комиссии.
22. Исключен приказом Министра энергетики РК от 03.05.2023 № 168 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Соответствующее структурное подразделение уполномоченного органа в области углеводородов осуществляет хранение Проектов в электронном формате.
24. Хранение Проектов на бумажных и электронных носителях (в форматах DOC и PDF) обеспечивается авторами проектов и недропользователями.
Приложение к Положению о
Центральной комиссии по
разведке и разработке
месторождений углеводородов
Республики Казахстан
Форма
Заявление на проведение государственной экспертизы
_________________________________________________________________
(название базового проектного документа или анализа разработки)
1. Недропользователь ____________________________________________________

2. Жер қойнауын пайдалануға _______________________________________
(құзыретті орган және жер қойнауын пайдаланушы)
____________ арасында жасалған _______________________ келісімшарт.
(күні)
3. Базалық жобалау құжатын немесе әзірлеу талдауын әзірлеуші жобалау ұйымының атауы
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Құжатты ұсынатын кәсіпорын басшысының тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда) және қолы
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2018 жылғы 28 мамырдағы
№ 214 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрінің және Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі
1) "Пайдалы қазбаларды барлау және игеру жөніндегі орталық комиссия туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрінің 2010 жылғы 1 қазандағы № 341 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6524 болып тіркелген, 2010 жылғы 9 қарашада "Егемен Қазақстан" газетінің № 461-468 (26311) санында жарияланған);
2) "Пайдалы қазбаларды барлау және игеру жөніндегі орталық комиссия туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрінің 2010 жылғы 1 қазандағы № 341 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрінің 2013 жылғы 22 тамыздағы №160 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8726 болып тіркелген, 2013 жылғы 17 қазанда "Егемен Қазақстан" газетінің № 233 (28172) санында жарияланған);
3) "Пайдалы қазбаларды барлау және игеру жөніндегі орталық комиссия туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрінің 2010 жылғы 1 қазандағы № 341 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 28 қарашадағы №157 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10052 болып тіркелген, 2015 жылғы 13 қаңтарда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған);
4) "Пайдалы қазбаларды барлау және игеру жөніндегі орталық комиссия туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрінің 2010 жылғы 1 қазандағы № 341 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 23 маусымдағы №425 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11740 болып тіркелген, 2015 жылғы 5 тамызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).

2. Контракт на пользование недрами между
_______________________________________________________________________
(Компетентный орган и недропользователь)
заключен ______________________________________________________________
(дата)
3. Название проектной организации – разработчика базового проектного документа или анализа разработки
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись руководителя предприятия,
представляющего документ
Приложение 2
к приказу Министра энергетики
Республики Казахстан
от 28 мая 2018 года № 214
Перечень утративших силу некоторых приказов Министра нефти и газа Республики Казахстан и Министра энергетики Республики Казахстан
1) приказ Министра нефти и газа Республики Казахстан от 1 октября 2010 года № 341 "Об утверждении Положения о центральной комиссии по разведке и разработке полезных ископаемых" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6524, опубликован в газете "Казахстанская правда" от 13 октября 2010 года № 270 (26331);
2) приказ Министра нефти и газа Республики Казахстан от 22 августа 2013 года № 160 "О внесении изменений в приказ Министра нефти и газа Республики Казахстан от 1 октября 2010 года № 341 "Об утверждении Положения о центральной комиссии по разведке и разработке полезных ископаемых" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8726, опубликован в газете "Казахстанская правда" от 17 октября 2013 года № 295 (27569);
3) приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 28 ноября 2014 года № 157 "О внесении изменений в приказ Министра нефти и газа Республики Казахстан от 1 октября 2010 года № 341 "Об утверждении Положения о центральной комиссии по разведке и разработке полезных ископаемых" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10052, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 13 января 2015 года);
4) приказ исполняющего обязанности Министра энергетики Республики Казахстан от 23 июня 2015 года № 425 "О внесении изменений в приказ Министра нефти и газа Республики Казахстан от 1 октября 2010 года № 341 "Об утверждении Положения о Центральной комиссии по разведке и разработке полезных ископаемых" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11740, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 05 августа 2015 года).