"Біліктілік емтиханын өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 28 сәуірдегі № 191 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 7 маусымдағы № 585 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 21 маусымда № 17107 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Біліктілік емтиханын өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 28 сәуірдегі № 191 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9479 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2014 жылғы 2 шілдеде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Біліктілік емтиханын өткізу қағидаларында:
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Біліктілік емтиханды тапсыру өтініш берушінің хабарламасын уақытша әкімші, оңалтуды, уақытша және банкроттықты басқарушылар қызметін жүзеге асыруға құқығы бар адамдар хабарламаларының тізіліміне енгізу үшін негіз болып табылады.
3. Уақытша әкімші, оңалтуды, уақытша және банкроттықты басқарушылар қызметін жүзеге асыруға үміткер (бұдан әрі – үміткер) тұлға біліктілік емтиханды тапсыру туралы өтінішті (бұдан әрі - өтініш), біліктілік емтиханды өткізу комиссиясына (бұдан әрі – Комиссия), біліктілік емтиханын тапсыру тілін (қазақ немесе орыс) көрсете отырып, мынадай тәсілдердің бірімен:
1) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің (бұдан әрі – Комитеті) кеңсесі арқылы;
2) "Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы арқылы;
3) www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал) арқылы жолдайды.
Өтінішке мынадай құжаттар:
Комитеттің кеңсесіне немесе Мемлекеттік корпорацияға:
1) жеке тұлғаны сәйкестендіру үшін - Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаты;
2) салыстыру үшін түпнұсқасын ұсына отырып, жоғары заң немесе экономикалық білімі туралы дипломның көшірмесі немесе нотариалды куәландырылған көшірмесі;
3) салыстыру үшін түпнұсқаларын ұсына отырып, экономикалық, қаржы немесе заң саласындағы қызметте кемінде үш жыл жұмыс тәжірибесінің болуын растайтын құжаттардың көшірмелерін немесе нотариалды куәландырылған көшірмесі;
4) оларды ұсынғанға дейін кемінде бір ай бұрын, тұрғылықты жері бойынша наркологиялық және психиатриялық диспансерлер берген медициналық анықтаманы не нотариалды куәландырылған көшірмесі;
электрондық цифрлық қолтаңба болған кезде веб-порталға:

О внесении изменений в приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 28 апреля 2014 года № 191 "Об утверждении Правил проведения квалификационного экзамена"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 7 июня 2018 года № 585. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 июня 2018 года № 17107
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 28 апреля 2014 года № 191 "Об утверждении Правил проведения квалификационного экзамена" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9479, опубликован 2 июля 2014 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
в Правилах проведения квалификационного экзамена, утвержденных указанным приказом:
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. Сдача квалификационного экзамена является основанием для внесения уведомления заявителя в реестр уведомлений лиц, имеющих право осуществлять деятельность временного администратора, реабилитационного, временного и банкротного управляющих.
3. Лицо, претендующее на осуществление деятельности в качестве временного администратора, реабилитационного, временного и банкротного управляющих (далее – претендент) направляет заявление о сдаче квалификационного экзамена (далее – заявление) с обязательным указанием языка (казахского или русского) сдачи квалификационного экзамена в комиссию по проведению квалификационного экзамена (далее – Комиссия) одним из способов:
1) через канцелярию Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – Комитет);
2) через некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
3) посредством веб-портала "электронного правительства" www.egov.kz (далее – веб-портал).
К заявлению прилагаются следующие документы:
в канцелярию Комитета или Государственную корпорацию:
1) для идентификации личности – документ, удостоверяющий личность гражданина Республики Казахстан;
2) копия диплома о высшем юридическом или экономическом образовании с предоставлением оригинала для сверки либо нотариально засвидетельствованная копия;
3) копии документов, подтверждающих наличие опыта работы не менее трех лет в экономической, финансовой или юридической сферах деятельности с предоставлением оригиналов для сверки либо нотариально засвидетельствованные копии;
4) медицинские справки, выданные наркологическим и психиатрическим диспансерами по месту жительства, не ранее чем за месяц до их представления либо нотариально засвидетельствованные копии;
на веб-портал при наличии электронной цифровой подписи:

1) жоғары заң немесе экономикалық білім туралы дипломның электрондық көшірмесі;
2) экономикалық, қаржы немесе заң саласындағы қызметте кемінде үш жыл жұмыс тәжірибесінің болуын растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері;
3) оларды ұсынғанға дейін кемінде бір ай бұрын тұрғылықты жері бойынша наркологиялық және психиатриялық диспансерлер берген медициналық анықтамалардың электрондық көшірмелері қоса беріледі.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Біліктілік емтиханына жіберілген үміткерді оның өту күніне дейін күнтізбелік он күннен кешіктірілмей біліктілік емтиханының күні, уақыты мен орнын көрсете отырып, Комитет хабардар етеді.
Мыналар:
1) өтінішті беру кезінде олар көрсеткен пошталық мекенжайға жолданған жазбаша хабарлама;
2) веб-портал арқылы жолданған хабарлама үміткерді тиісінше хабардар ету болып танылады.
Біліктілік емтиханына жіберілген үміткерлердің тізімі, біліктілік емтиханын өткізу күніне дейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей, оны өткізу күні, уақыты мен орны көрсетіле отырып, Комитеттің интернет-ресурсында орналастырылады.
Біліктілік емтиханына келген кезде үміткер оның жеке тұлғаны сәйкестендіру үшін жеке басын куәландыратын құжатты көрсетеді.";
17-тармақтың 3-бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Біліктілік емтиханынан шеттетілген үміткер, осы Ереженің 3-тармағымен көзделген тәртіпте шешім шығарылған күннен бастап алты ай өткеннен кейін, өтінішті қайта бере алады.";
18, 19 және 20-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Тестілеу және (немесе) емтихан сұрақтарына жауап беру нәтижелері бойынша Комиссия біліктілік емтиханын тапсырғаны (тапсырмағаны) туралы дәлелді шешім шығарады.
Біліктілік емтиханының нәтижелері біліктілік емтиханы өткен күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей веб-порталға орналастырылады.
19. Комиссияның біліктілік емтиханын тапсырғаны туралы шешімі уақытша әкімші, оңалтуды, уақытша және банкроттықты басқарушылар қызметін жүзеге асыруға құқығы бар адамдар хабарламаларының тізіліміне хабарлама беру үшін негіздеме болып табылады.
Комиссияның біліктілік емтиханын тапсырғаны туралы шешімі біліктілік емтиханы өткен күннен бастап бір жылға жарамды.
20. Біліктілік емтиханынан өтпеген адам, нәтижесі бойынша біліктілік емтиханынан өтпеді деп таныған адам, біліктілік емтиханы өткен күнінен бастап үш айдан кейін оны қайта тапсыра алады.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Үміткер келмеген жағдайда оның өтінішін Комитет:

1) электронная копия диплома о высшем юридическом или экономическом образовании;
2) электронные копии документов, подтверждающих наличие опыта работы не менее трех лет в экономической, финансовой или юридической сферах деятельности;
3) электронные копии медицинских справок, выданных наркологическим и психиатрическим диспансерами по месту жительства, не ранее чем за месяц до их представления.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Претендент, допущенный к квалификационному экзамену, уведомляется Комитетом о дате, времени, месте проведения квалификационного экзамена не позднее чем, за десять календарных дней до его проведения.
Надлежащим уведомлением претендента признается:
1) письменное уведомление, направленное на почтовый адрес, указанный им при подаче заявления;
2) уведомление, направленное посредством веб-портала.
Списки претендентов, допущенных к квалификационному экзамену не позднее, чем за десять календарных дней до дня его проведения, размещаются на интернет-ресурсе Комитета с указанием даты, времени и места проведения квалификационного экзамена.
При явке на квалификационный экзамен претенденту необходимо
предъявить для идентификации личности – документ, удостоверяющий его личность.";
часть третью пункта 17 изложить в следующей редакции:
"Претендент, отстраненный от квалификационного экзамена, может повторно подать заявление по истечении шести месяцев со дня вынесения решения в порядке, предусмотренном пунктом 3 настоящих Правил.";
пункты 18, 19 и 20 изложить в следующей редакции:
"18. По результатам тестирования и (или) ответов на экзаменационные вопросы Комиссия выносит мотивированное решение о сдаче (не сдаче) квалификационного экзамена.
Результаты квалификационного экзамена размещаются на веб-портале не позднее двух рабочих дней со дня прохождения квалификационного экзамена.
19. Решение Комиссии о сдаче квалификационного экзамена является основанием для подачи уведомления в реестр уведомлений лиц, имеющих право осуществлять деятельность временного администратора, реабилитационного, временного и банкротного управляющих.
Решение Комиссии о сдаче квалификационного экзамена действительно в течение года со дня проведения квалификационного экзамена.
20. Лицо, не прошедшее квалификационный экзамен, может сдать его повторно не ранее, чем через три месяца со дня проведения квалификационного экзамена, по результатам которого лицо признано не прошедшим квалификационный экзамен.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. В случае неявки претендента, его заявление возвращается Комитетом:

1) табыс етілген құжаттармен бірге, өтінішті беру кезінде олар көрсеткен пошталық мекенжайға;
2) веб-портал арқылы қайтарылады.
Өтініш біліктілік емтиханы өткен күннен бастап бес жұмыс күннен кешіктірілмей қайтарылады.".
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін қағаз және электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпараттық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурстарында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар министрі
Д. Абаев ___________
2018 жылғы 6 маусым

1) вместе с представленными документами на почтовый адрес, указанный им при подаче заявления;
2) посредством веб-портала.
Заявление возвращается не позднее пяти рабочих дней со дня проведения квалификационного экзамена.".
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан Б. Султанов
"СОГЛАСОВАН"
Министр информации
и коммуникаций
Республики Казахстан
___________Д. Абаев
6 июня 2018 года